PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ORION pracownia DOBRE DOMY



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

magdac
22-07-2008, 20:57
Witam

Czy ktoś spośród szczęśliwych posiadaczów schodów wewnętrznych mógłby mi powiedzieć ile mają stopni, jakiej wysokości i głębokości i czy są wygodne. Czy są takie jak w projekcie czy mają jakieś zmiany? Zastanawiam się czy możnaby je jakoś poprawić.

magdac
22-07-2008, 20:58
oczywiście "posiadaczy" :oops:

prymasek
23-07-2008, 07:27
prymasek
kiedyś powiedziałeś, że jak już skończysz budowę, to zamieścisz album ze zdjęciami!! skoro mieszkasz, to chyba skończyłeś...
pozdrawiam

nic bardziej mylnego :evil:

pablitoo
23-07-2008, 07:51
prymasek
kiedyś powiedziałeś, że jak już skończysz budowę, to zamieścisz album ze zdjęciami!! skoro mieszkasz, to chyba skończyłeś...
pozdrawiam

nic bardziej mylnego :evil:

No niestety tak czasami jest - my również planowaliśmy skończyć całokształt inwestycji i wprowadzić się do wykończonego domku w zeszłym roku ... - mieszkamy w Orionie już ponad pół roku - i nadal wykańczamy domek :)

pablitoo
23-07-2008, 08:40
Mam pytanie do Orionowiczów - przede wszystkim do O&M - którzy maja już ocieplone budynki i zamontowane syreny od alarmów na elewacji zewnętrznej - muszę wreszcie powiesic moja syrenę zewnatrzną :

http://img401.imageshack.us/img401/4254/alarmjp4.jpg

- na czym mocowaliście takie syreny - waży to ze dwa kilko - czyli lekkie nie jest - czy mocować to na długich kołkach do ściany , czy na specjalnych kołkach do styropianu ?? Kupiłem wczoraj w Leroy'u takie kołki Fischera FID50 do mocowania w styropianie - można taki ciężar przymocować na czterech kołkach tylko do styropianu ?? - nie odpadnie toto ??

prymasek
23-07-2008, 11:22
są specjalne kołki do styro
takie śmieszne duże ślimaki - ja mam tak zamontowane

pablitoo
23-07-2008, 12:13
No przecie o takich piszę - FISHER FID50 - to takie kołki w kształcie ślimaków.

Czyli utrzymają syrenę tak ?? - można wkręcać ...

prymasek
23-07-2008, 16:43
pracuje w fischerze i znam ich symbole na pamięć ....:evil:

wisi

O&M
23-07-2008, 17:29
Mam pytanie do Orionowiczów - przede wszystkim do O&M - którzy maja już ocieplone budynki i zamontowane syreny od alarmów na elewacji zewnętrznej - muszę wreszcie powiesic moja syrenę zewnatrzną :

http://img401.imageshack.us/img401/4254/alarmjp4.jpg

- na czym mocowaliście takie syreny - waży to ze dwa kilko - czyli lekkie nie jest - czy mocować to na długich kołkach do ściany , czy na specjalnych kołkach do styropianu ?? Kupiłem wczoraj w Leroy'u takie kołki Fischera FID50 do mocowania w styropianie - można taki ciężar przymocować na czterech kołkach tylko do styropianu ?? - nie odpadnie toto ??

szczerze mówiąc nie wiem na czym fachowcy to zamontowali, ale chyba tak jak u Was na tych kołkach do styropianu :)

pablitoo
23-07-2008, 20:53
pracuje w fischerze i znam ich symbole na pamięć ....:evil:

wisi

Thanks :lol: - jutro powieszę .

Selda
24-07-2008, 00:01
Witam wszystkich po przerwie... Jesteśmy na etapie wykończeniówki- do końca września musimy się wprowadzić. Mam pytnie do osób, które mają już łazienki na górze ILE ZAPŁACILIŚCIE ZA ROBOCIZNĘ łazienki? Pytam ponieważ mój kafelkarz powiedział mi dzisiaj,że robocizna łazienki będzie wynosiła 12 tyśięcy zł. Myślałam, że spadnę z krzesła. Powiedzcie mi czy to jest w miarę normalna kwota? No ja niestety nie mam pojęcia. Za kafle np. na dole liczy sobie 40 zł. za metr ale za gres polerowany 60 zł. za metr. Napiszcie proszę ile wy płaciliście lub płacicie. Pozdrawiam serdecznie

agade
24-07-2008, 09:18
Selda wydaje mi się, że trochę dużo...Mysmy za górną łazienkę zapłacili 9 tys gdzie oprócz koszmarnych płytek gresowych, bardzo ciezkich w obróbce (prawie 100m2) w cenie była robocizna murowanego prysznica, ogromny blat, wneki, zabudowy, montaz luksfer, biały montaz, przeróbki elektryczne, montaż baterii i akcesorii łazienkowych. Sama kazałam mojemu fliziarzowi policzyc sobie wiecej za płytki w tej łazience a resztę płytek robił za 40zł/m2[/quote]

aśG
24-07-2008, 12:27
Witam gościnnie :P
Mam pytanie do O&M i pablitoo. Jakiej wielkości macie okna w wykuszach? Coś mi się przypomina że pablitoo ma coś w nich zmienione ale nie mogę znaleźć tych wypowidzi.
Bardzo bym prosiła napiszcie mi też na jakiej wysokości są od podłogi? Czy jest to 60 cm? Pytam bo oboje macie przepiękne elewacje i podoba mi się jak cokół kończy się pod oknami w wykuszach. Jak dla mnie Wasze elewacje są wzorcowe. Powiem nawet, że wasze domki wyglądają lepiej niż to projektanci zamierzyli. Gratuluję Wam takich efektów!

Pozdrawiam!

pablitoo
24-07-2008, 13:35
aśG -> u mnie okna w wykuszach rozpoczynają się 45 cm od podłogi .
Rzeczywiście wspominałem kiedyś na forum iż trochę powiększyłem wykusze - przez to moje okna mają wymiary :
- okno środkowe wykuszu : 120x180cm
- okna boczne wykuszu : 100x180 cm

PS.
Skończyłem właśnie dzisiaj instalację oświetlenia zewnętrznego budynku i jej sterowania . W naszym wykonaniu to lampy wiszące z podbitki zamocowane przy narożach budynku .
Niestety przewidziałem i zamontowałem rozdzielnicę zasilania 3x12 i okazało się że jednak jest trochę za mała ... tzn wszystko się mieści ale jest straszliwie upakowane - miałem mały problem ze zmieszczeniem w niej przekaźnika czasowego programowanego sterującego właśnie oświetleniem zewnętrznym ...

http://img105.imageshack.us/img105/2640/pict382522jg8.jpg

http://img61.imageshack.us/img61/9184/pict382622bp9.jpg

baszuk
24-07-2008, 14:28
Witam wszystkich po przerwie... Jesteśmy na etapie wykończeniówki- do końca września musimy się wprowadzić. Mam pytnie do osób, które mają już łazienki na górze ILE ZAPŁACILIŚCIE ZA ROBOCIZNĘ łazienki? Pytam ponieważ mój kafelkarz powiedział mi dzisiaj,że robocizna łazienki będzie wynosiła 12 tyśięcy zł. Myślałam, że spadnę z krzesła. Powiedzcie mi czy to jest w miarę normalna kwota? No ja niestety nie mam pojęcia. Za kafle np. na dole liczy sobie 40 zł. za metr ale za gres polerowany 60 zł. za metr. Napiszcie proszę ile wy płaciliście lub płacicie. Pozdrawiam serdecznie
My płacimy 30 zł za metr i 35 zależy od tego czy układa po prostej, czy w karo. Za samą robociznę łazienki dolnej zapłaciliśmy 2000 złotych, nie stosowaliśmy żadnych listw, wszędzie płytki są docinane pod kątem.
Pozdrawiam
Baśka

O&M
24-07-2008, 16:23
Witam gościnnie :P
Mam pytanie do O&M i pablitoo. Jakiej wielkości macie okna w wykuszach? Coś mi się przypomina że pablitoo ma coś w nich zmienione ale nie mogę znaleźć tych wypowidzi.
Bardzo bym prosiła napiszcie mi też na jakiej wysokości są od podłogi? Czy jest to 60 cm? Pytam bo oboje macie przepiękne elewacje i podoba mi się jak cokół kończy się pod oknami w wykuszach. Jak dla mnie Wasze elewacje są wzorcowe. Powiem nawet, że wasze domki wyglądają lepiej niż to projektanci zamierzyli. Gratuluję Wam takich efektów!

Pozdrawiam!

witam, dzięki za pochlebną opinię :)
okna u nas w wykuszach dokładnie takie jak w projekcie nic nie powiększane i nie pomniejszane, każde okno o wymiarze 90x180, nie pamiętam teraz na jakiej wysokości są osadzone, ale zrobiliśmy to dokładnie tak jak nakazywał projekt.. na moje oko będzie to od posadzki tak jak u pablitoo 45cm.


kurcze 12 tys to strasznie dużo za górną łazienkę!! my na razie jesteśmy na parterze :) za kuchnię kafelkarz zażyczył sobie 100 zł z metra!!!

pablitoo
24-07-2008, 17:14
(...)

kurcze 12 tys to strasznie dużo za górną łazienkę!! my na razie jesteśmy na parterze :) za kuchnię kafelkarz zażyczył sobie 100 zł z metra!!!

Fakt - niemało ... - nas też to czeka - górnej łazienki jeszcze nie mamy wykończonej / kafle na ściany i podłogę już nabyte / ... - ale my to chyba w zimie dopiero - no i przy takich cenach to chyba ja sam ... :-?

Selda
24-07-2008, 22:16
Ja wiem, że to duża kwota.Tylko zobaczcie jakie łazienki robi ten chłopak- mi się podobają. Oto jego strona http://lazienki.legnica.pl/

pablitoo
25-07-2008, 13:24
No więc skoro tak Ci sie podoba i akceptujesz kwotę - to nie zastanawiaj się - zaczynaj - łazienka na pewno będzie niepowtarzalna i piękna :lol:

andrzejrohde
25-07-2008, 14:38
Witam wszystkich jestem nowym "forumowiczem" gdyż z żona chcemy zacząć budowę domu Orion natomiast przez zakupem projektu chcielibyśmy go zobaczyć, i w związku z tym prośba czy ktoś buduje lub już wybudował dom w okolicach Bydgoszczy jeśli tak a istniała by możliwość podjechania i obejrzenia byłbym niezmiernie wdzięczny
Pozdrawiam Andrzej
e-mail: [email protected]
z góry dziękuję

rybka505
28-07-2008, 11:52
Witam wszystkich Orionowiczów po weekendzie.
Na budowie dużo pracy więc nie było czasu na forum zasiąść.
A ja dalej o tym samym ....... o ogrzewaniu.
Pytałam już o ekogroszek a teraz proszę wszystkich Orionowiczów którzy ogrzewaja swoje domki GAZEM PŁYNNYM (nie ziemnym) o odzew i zabranie głosu.
Jakie są koszty całoroczne i jakie piece macie (firma,ile KW?).
Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo muszę odpowiedzieć mojemu wykonawcy na co się zdecyduję, bo podobno jeżeli gaz to dziura w kominie jest dużo wyżej niż w przypadku ekogroszku? Dajcie znać czy u was tez zachodziły takie prawidłowości.
Z góry dziękuję i życzę miłego tygodnia pracy.

pablitoo
28-07-2008, 12:57
Poczytaj tutaj (http://forum.muratordom.pl/gaz-ze-zbiornika-dla-samobojcow-finansowych,t135869.htm) ...

AGNIESIA 2007
28-07-2008, 14:21
Witam witam Jestem zachwycona waszymi orionkami. Gratulacje
moge się pochwalić, ze i ja juz mam pozwolonko i zaczynam na poczatku sierpnia. Pozdrawiam

jurand
28-07-2008, 16:59
Witam witam Jestem zachwycona waszymi orionkami. Gratulacje
moge się pochwalić, ze i ja juz mam pozwolonko i zaczynam na poczatku sierpnia. Pozdrawiam

No to witamy Agnieszka w gronie Orionowcow. Tak przy okazji projekt chyba schodzi jak ciepłe bułeczki bo cena wzrosła diametralnie do tej za którą kupowałem projekt.

O&M
28-07-2008, 17:38
mam pytanie do tych którzy już mają gotowe orynnowanie albo myślą nad tym jak je wykonać. Otóż my zastanawiamy się by zamiast tradycyjnych rynien zastosować łańcuchy. ważam że szkoda zasłaniać elewacji oriona rynnami :) a może ktoś z Was założył łańcuchy lub wie jak się sprawują w praktyce? My już mamy zakupiony komplet rynien jednak intensywnie zastanawiamy się nad montażem łańcuchów...

justa*
28-07-2008, 18:06
Łańcuchy wyglądają pięknie, szczególnie zimą, Jak pada deszczyk to nie jest źle, ale jak to jest większy deszcz to nie spływa sobie idealnie po łańcuchach, bardzo się ta woda rozchlapuje. Wydaje mi się ,że łańcuchy muszą być dość daleko odsunięte od ściany.

AGNIESIA 2007
28-07-2008, 18:31
Dziękuję bardzo za powitanie!! Mam nadzieje, ze podołam trudowi. Wszystko jest na mojej głowie gdyż mój m powiedział, ze wszystkim zajmuję się sama a on zarabia :D
Do zobaczonka

pablitoo
28-07-2008, 21:54
Łańcuchy wyglądają pięknie, szczególnie zimą, Jak pada deszczyk to nie jest źle, ale jak to jest większy deszcz to nie spływa sobie idealnie po łańcuchach, bardzo się ta woda rozchlapuje. Wydaje mi się ,że łańcuchy muszą być dość daleko odsunięte od ściany.

Użyję nieco mocniejszych słów - łańcuchy nie są w ogóle praktyczne - poza walorami estetycznymi / o tym później / nie przedstawiają żadnych korzyści ani nie spełniają swojej nadrzędnej roli - czyli odprowadzenia wody do systemu odwodnienia . Chyba tylko podczas mżawki ta niewielka ilość wody spłynie po nich lecz pomimo to na ich końcu na ziemi zawsze będzie się robiło bagienko i będzie stała woda ...
Podczas większych deszczów lub ulew w ogóle nie będą odprowadzały wody - która będzie chlapała naokoło mocząc i brudząc elewację dookoła .Oczywiście taki system pozbawiony odwodnienia będzie zalewał wszystko wokół grożąc podlaniem fundamentów i nawet podmyciem piwnicy / jeżeli takowa jest / .

Odnośnie walorów estetycznych - mnie osobiście łańcuchy się nie podobają - ale jak kogoś system rynnowy razi to można go zrobić prowadząc rury spustowe nie na czole elewacji lecz z jej boku - jak ja zrobiłem - rury spustowe umieściłem na bokach budynku - nie od strony elewacji czołowej .
Ale to już kwestia gustu - ważniejsze natomiast jest to aby system rynnowy i odwodnieniowy spełniał swą nadrzędną rolę - czyli odprowadzał wodę z połaci dachu - a powiem Wam po ostatnich ulewach i wichurach to bardzo ważna instalacja - wiem o tym bo przeżyłem prawdziwy potop u nas na połedniu w ostatni piątek - takiej ściany wody lejącej się z nieba jeszcze jak żyję nie widziałem . Takiej ilości wody jak wówczas się z dachu do rynien lała chyba trudno było sobie wyobrazić - rynnami woda płynęła prawie całą ich głębokością - mało brakło a by się wylewała ...
Zapewniam Was że jakbym miał łańcuchy miałbym potop wokół domu i musiałbym zapewne myć elewację co najmniej do połowy wysokości ...

Wybaczcie ten nieco przydługi wywód ale nadal jestem pod wrażeniem piątkowych wydarzeń tu u nas na południu ...

justa*
28-07-2008, 22:49
Użyję nieco mocniejszych słów - łańcuchy nie są w ogóle praktyczne
nie chciałam być,aż tak dosłowna:D

Podczas większych deszczów lub ulew w ogóle nie będą odprowadzały wody - która będzie chlapała naokoło mocząc i brudząc elewację dookoła
Prawda, to mnie najbardziej denerwuje

Odnośnie walorów estetycznych - mnie osobiście łańcuchy się nie podobają
a mnie się podobają zimą, jak są całe pokryte lodem i wiszą na nich takie długaśne sople:D chociaż może to mało bezpieczne

Wybaczcie ten nieco przydługi wywód ale nadal jestem pod wrażeniem piątkowych wydarzeń tu u nas na południu ...
wybaczamy :wink:

AGNIESIA 2007
29-07-2008, 14:20
Witam Mam mnóstwo pytań zapewne juz się powtarzających ale moja praca nie pozwala mi na prześledzenie od samego początku postów, więc ma prośbę do orionowiczów aby choć troche mi pomogli i z góry dziękuję
Oto kilka z nich:
1 Ile wyniósł was stan zero
2 ile betonu wyszło na fundamenty co się bardziej opłaca gruszka czy samemu jak się kopie??
3 ile bloczków fundamentowych??
to narazie wszystko mam nadzieje że Was nie zamęczę :D :D

adammxxx
29-07-2008, 16:32
Witam Mam mnóstwo pytań zapewne juz się powtarzających ale moja praca nie pozwala mi na prześledzenie od samego początku postów, więc ma prośbę do orionowiczów aby choć troche mi pomogli i z góry dziękuję
Oto kilka z nich:
1 Ile wyniósł was stan zero
2 ile betonu wyszło na fundamenty co się bardziej opłaca gruszka czy samemu jak się kopie??
3 ile bloczków fundamentowych??
to narazie wszystko mam nadzieje że Was nie zamęczę :D :D

Witam orionowiczów.Ja również dołączam sie do pytania o stan zero. Jeszcze ile stali wam wyszło 12? 6? Pozdrawiam

O&M
29-07-2008, 18:20
Użyję nieco mocniejszych słów - łańcuchy nie są w ogóle praktyczne
nie chciałam być,aż tak dosłowna:D

Podczas większych deszczów lub ulew w ogóle nie będą odprowadzały wody - która będzie chlapała naokoło mocząc i brudząc elewację dookoła
Prawda, to mnie najbardziej denerwuje

Odnośnie walorów estetycznych - mnie osobiście łańcuchy się nie podobają
a mnie się podobają zimą, jak są całe pokryte lodem i wiszą na nich takie długaśne sople:D chociaż może to mało bezpieczne

Wybaczcie ten nieco przydługi wywód ale nadal jestem pod wrażeniem piątkowych wydarzeń tu u nas na południu ...
wybaczamy :wink:

a my chyba jednak zamontujemy łańcuchy, gdyby rzeczywiście miały być tak bardzo niepraktycznie to wymienimy na rynny, które już mamy zakupione. Co do uroku łańcuchów nikt nie musi mnie przekonywać, rzeczywiście bajkowo wyglądają zimą!!
:)

O&M
29-07-2008, 18:29
Witam Mam mnóstwo pytań zapewne juz się powtarzających ale moja praca nie pozwala mi na prześledzenie od samego początku postów, więc ma prośbę do orionowiczów aby choć troche mi pomogli i z góry dziękuję
Oto kilka z nich:
1 Ile wyniósł was stan zero
2 ile betonu wyszło na fundamenty co się bardziej opłaca gruszka czy samemu jak się kopie??
3 ile bloczków fundamentowych??
to narazie wszystko mam nadzieje że Was nie zamęczę :D :D

Witam orionowiczów.Ja również dołączam sie do pytania o stan zero. Jeszcze ile stali wam wyszło 12? 6? Pozdrawiam

odp 2: nie wyobrażam sobie samemu... niedaleko nas znaleźli się tacy co kopali i wylewali sami... zaczęli wtedy co my - u nas dach był już przykryty - a oni wciąż kopali...

malwinka26
29-07-2008, 19:29
Witam. My zaczęliśmy na początku lipca. Budujemy Orionka bez garażu ale z podpiwniczeniem pod całością domu. Na razie były u nas 4 gruszki, dwie na ławy, i dwie na strop. Piwnicę mamy już gotową, od poniedziałku rusza kolejny etap budowy.
Pozdrawiamy wszystkich Orionowiczów :D

pablitoo
30-07-2008, 07:45
(...)

a my chyba jednak zamontujemy łańcuchy, gdyby rzeczywiście miały być tak bardzo niepraktycznie to wymienimy na rynny, które już mamy zakupione. Co do uroku łańcuchów nikt nie musi mnie przekonywać, rzeczywiście bajkowo wyglądają zimą!!
:)

No to prosimy jak najszybciej o fotki - jestem ciekaw jak to w realu wygląda - jeszcze takiego rozwiązania odprowadzania wody deszczowej na żywo nie widziałem ...

A jak planujecie odbiór wody spod łańcuchów przy ziemi ?? - jakieś rury wyłapujące tę wodę czy żadnych rur - czyli woda będzie się lała na ziemię ??

pablitoo
30-07-2008, 07:48
(...)

odp 2: nie wyobrażam sobie samemu... niedaleko nas znaleźli się tacy co kopali i wylewali sami... zaczęli wtedy co my - u nas dach był już przykryty - a oni wciąż kopali...

Ja też sobie nie wyobrażam samemu - kopanie to jedno - ale potem kręcenie betonu w betoniarce własnorącz - to drugie - tragedia - ja wylewałem w ten sposób tarasik przed wejściem do budynku - 14 betoniarek własnoręcznie ukręciłem - a potem myślałem że umarłem ...
No i jeszcze kwestia jakości ukręconego betonu - nigdy beton z betoniarki nie będzie tak jednorodny i o takiej jakości jak wylany z gruszki .

O&M
30-07-2008, 17:20
(...)

a my chyba jednak zamontujemy łańcuchy, gdyby rzeczywiście miały być tak bardzo niepraktycznie to wymienimy na rynny, które już mamy zakupione. Co do uroku łańcuchów nikt nie musi mnie przekonywać, rzeczywiście bajkowo wyglądają zimą!!
:)

No to prosimy jak najszybciej o fotki - jestem ciekaw jak to w realu wygląda - jeszcze takiego rozwiązania odprowadzania wody deszczowej na żywo nie widziałem ...

A jak planujecie odbiór wody spod łańcuchów przy ziemi ?? - jakieś rury wyłapujące tę wodę czy żadnych rur - czyli woda będzie się lała na ziemię ??

a no planujemy wykonanie takiego systemu odprowadzającego wodę deszczową, która rurami zakopanymi pod ziemią - oczywiście z odpowiednimi spadkami, będzie spływała albo do kilku mniejszych zbiorników wodnych albo do jednego dużego, gdzie za pomocą pompy będziemy mogli czerpać deszczówkę do nawadniania ogrodu Z pewnością jedynie częściowo zaspokoi to zapotrzebowanie ogrodu w wodę, ale zawsze coś... Zatem mam ogromną nadzieję, że woda spływająca łańcuchami nie będzie nam zabrudzać elewacji, ponieważ łańcuchy będą poprowadzone bezpośrednio do rur i nie będzie wokół nich bagna :) bynajmniej tak myślę :)

pablitoo
31-07-2008, 11:33
(...)

a no planujemy wykonanie takiego systemu odprowadzającego wodę deszczową, która rurami zakopanymi pod ziemią - oczywiście z odpowiednimi spadkami, będzie spływała albo do kilku mniejszych zbiorników wodnych albo do jednego dużego, gdzie za pomocą pompy będziemy mogli czerpać deszczówkę do nawadniania ogrodu Z pewnością jedynie częściowo zaspokoi to zapotrzebowanie ogrodu w wodę, ale zawsze coś... Zatem mam ogromną nadzieję, że woda spływająca łańcuchami nie będzie nam zabrudzać elewacji, ponieważ łańcuchy będą poprowadzone bezpośrednio do rur i nie będzie wokół nich bagna :) bynajmniej tak myślę :)

No ciekawi mnie ta instalacja - a w jaki sposób zabezpieczycie wloty tych rur odprowadzających wodę do zbiorników ?? Dużym problemem jest zamulanie i zanieczyszczanie tychże rur i zbiorników na deszczówkę - przy instalacjach z rurami pionowymi stosuje się czyszczaki z sitkiem i rewizje do zatrzymania zanieczyszczeń a w Waszym wypadku jak w ziemi będzie wkopana rura to może się to szybko zamulić - bedzie przecież ona otwarta od góry ...

O&M
31-07-2008, 18:04
jak zrobimy to Ci powiem co i jak, na razie zajęliśmy się wnętrzem :)

pablitoo
02-08-2008, 14:41
Ostatnio / kilka stron wątku wstecz / dyskutowaliśmy na temat wykończenia balkonów i wykuszów - a konkretnie wykończenia krawędzi i ewentualnego orynnowania tych elementów elewacji .
Dzisiaj właśnie skończyłem wykańczać wykusz nad jadalnią i balkon nad wejściem do budynku .
Poniżej na fotach moje przemyślenia, rozwiązania i sposób wykończenia wykuszu i orynnowania balkonu .

Wykusz - ofasowanie i wykończenie krawędzi blachą .

http://img232.imageshack.us/img232/2455/pict38291iy3.jpg

Balkon - ofasowanie i wykończenie krawędzi blachą i dodatkowe orynnowanie .

http://img217.imageshack.us/img217/8384/pict38311nb7.jpg

http://img222.imageshack.us/img222/8276/pict38331aw0.jpg

edit-blondi
02-08-2008, 19:41
Pablitoo orynnowanie pierwsza klasa :)
możesz mi przy okazji napisać z jakiej grubości styropianu masz opaski wokół okien i tą odcinającą cokół. Jakbyś mógł to podaj mi też grubość styropianu na tych "wianuszkach", które są na slupach przy wejściu

pablitoo
02-08-2008, 19:53
Bonia dookoła okien - 3 cm , opaska odcinająca cokół - 5 cm , zwieńczenie kolumn - 5 cm i 3 cm.

Przed chwilą właśnie przestało padać - w związku z tym muszę napisać - orynnownie dookoła krawędzi balkonu wejściowego spisało się znakomicie - praktycznie cała woda z balkonu została odprowadzona do rynien . Na taras przed wejściem do budynku padał jedynie bezpośredni deszcz - był on praktycznie suchy - takoż - instalacja działa :D

Dobrusiak
03-08-2008, 13:47
Witam
Budowa domu to ciężki kawałek chleba, a już na pewno jeśli dużo robi się samemu (tak jak w moim przypadku). Na szczęście jak oglądam sobie Wasze domy to aż się lepiej na sercu robi, że kiedyś mój też będzie taki piękny :D
Mam pytanko do pablitoo nt. Twojej kuchni (najpiękniejsza kuchnia jaką w życiu widziałam) czy zamawiałeś ją w jakieś znanej firmie? i jaka jest nazwa tego drewna. Materiał z którego jest zrobiona jest rewelacyjny. Byłabym wdzięczna za odpowiedź

pablitoo
03-08-2008, 14:55
Dobrusiak -> nasza kuchnia to CANOVA - włoska kuchnia firmy bodajże GM Cucine - LINK (http://www.mstudio-kuchnie.pl/programy/canova.html) - nasza kuchnia była robiona wg indywidualnego projektu .
Materiał to drewno bukowe - parzone, bejcowane. Okap to Falmec - z obudową z takiego samego drewna jak cała kuchnia .

rybka505
05-08-2008, 07:50
Witam po krótkiej przerwie....
Pytanek mam oczywiście sporo ale zacznę od najpilniejszego:
Czy wylewaliście kolumny (te przy wejściu do domku,pod balkonem) zgodnie z wymiarami z projektu czy węższe a potem docieplaliście je styropianem? Potrzebuję odpowiedzi dość szybko więc pewnie kieruję to pytanko bezpośrednio do pabilitoo bo on jest na tym forum chyba najwięszym GURU ............... Czekam na odpowiedz i pozdrawiam wszystkich zapracownaych Orionowiczów.

pablitoo
05-08-2008, 08:33
:D

Witaj

Moje kolumny przed wejściem były wylewane z betonu a potem obłożone styropianem celem uzyskania właściwego kształtu .
Jednak moi wykonawcy poszli na skróty - tak im było łatwiej - a ja nie dopilnowałem tego - najładniejsze kolumny widziałem w naszym wątku na fotkach prezentowanych przez innych Orionowiczów - kolumny budowane z cegieł od razu do pożądanego kształtu - przepiękne kolumny nic dodac nic ująć ...
Niestety nie pamiętam kto takie kolumny prezentował - cofnij się w watku wstecz a napewno znajdziesz te foty .

Generalnie kolumny wylewane z betonu i obłożone styropianem finalnie prezentują się też bardzo ładnie , ale jednak to tylko styropian - cegła to jest zawsze cegła - teraz jakbym budował jeszcze raz - byłyby kolumny tylko budowane z cegieł :D

O&M
05-08-2008, 09:55
Witam po krótkiej przerwie....
Pytanek mam oczywiście sporo ale zacznę od najpilniejszego:
Czy wylewaliście kolumny (te przy wejściu do domku,pod balkonem) zgodnie z wymiarami z projektu czy węższe a potem docieplaliście je styropianem? Potrzebuję odpowiedzi dość szybko więc pewnie kieruję to pytanko bezpośrednio do pabilitoo bo on jest na tym forum chyba najwięszym GURU ............... Czekam na odpowiedz i pozdrawiam wszystkich zapracownaych Orionowiczów.

pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie również ja :)
nasze kolumny nie były wylewane, murarze wymurowali je z cegły, natomiast środkiem zrobili zbrojenie z drutów i zalali betonem, nie ma na nich grama styropianu, tynkarze położyli tylko klej i siatkę przed położeniem tynku :)

rybka505
05-08-2008, 12:00
Dzięki wielkie za tak szybka odpowiedź.U nas już uzbroili i beda zalewać betonem,a później zobaczę i dogadam z wykonawcą jak będzie lepiej,czy styropian czy cegły.Wielkie dzięki i pozdrawiam.

godin
05-08-2008, 18:09
pablitoo jestem pod wrażeniem Twojej elewacji :D CUDO :D
Możesz zdradzić kolorki? :)

pablitoo
05-08-2008, 18:20
A dziękuje dziękuję :D

Kolory - tynk KABE Armasil barwiony w masie - kolor z wzornika KABE - podstawowy to F1050 i F1080.

AGNIESIA 2007
05-08-2008, 21:33
Witam Mam pytanko :D
Czy zestawienie materiałów, a dokładniej ich ilości dołączone do projektu zgadzają się z rzeczywistymi ilosciami wykorzystanego materiału do budowy orionka. Pytam bo często ludzie którzy stawiają domki twierdzą, że są ogromne błędy w projekcie i w kosztorysach.
Czekam na odpowiedź i pozdrawiam

MaroK
09-08-2008, 15:18
Witam wszystkich Orionowiczów,

Chętnie wpiszemy się do waszego klubu, ponieważ też jesteśmy na etapie budowania Orionka (III) - właśnie robimy dach, więc jakiś postęp już za nami :) Nie ukrywam, że wasze domki są dla nas wzorami, zwłaszcza jeśli chodzi o wykończeniówkę elewacji; mozna tu i ówdzie podpatrzeć i wybrać te najlepsze (dla nas) opcje. Pablitoo twój domek jest rewelacyjny, bez dwóch zdań i na pewno zgapimy kolorki :)
Budujemy Orionka właściwie bez większych zmian, tak jak w projekcie, stwierdziliśmy, że jeśli urzekła nas właśnie taka jego forma to nie będziemy naruszać jego bryły. Jedyne co zmieniliśmy to oczywiście podnieslismy ściankę kolankową o 1 bloczek i wydłużyliśmy tym samym trochę dach.

Od samego początku mieliśmy z naszym domkiem pod górkę: najpierw okazało się zupełnie przypadkiem, że nasza działka nie została przekwalifikowana na działkę budowlaną i musieliśmy zamienić działki, aby nie czekać 3 lata do następnego planu. Potem musieliśmy poszukać odpowiedzniego projektu ponieważ wg planu zagospodarowania nie mogliśmy postawić domku większego niż 11x11m :( ale dzieki temu trafilismy na Oriona i chociaż jest nieco większy to jednak udało się przeforsować projekt.
Jak już zaczęliśmy budowę, ekipa zaczeła uprawiać sobie samowolkę i stawiali sobie np. słupy w różnych dziwnych miejscach zupełnie niezgodnie z projektem, co doprowadzało mojego męża do białej gorączki i nieustannie chodził po budowie z miarą sprawdzając wszystkie wymiary. Próba sił pomiędzy nim a majstrem zakończyła się zwycięstwem tego pierwszego i od tej pory murarze baaardzo się starali niczego nie zepsuć ;) W zeszłym tyg położono nam więźbę, przyejchał kierownik budowy, pomierzył krokwie i stwierdził, że więźba jest do zrzucenia - nie zgadzały sie żadne wymiary. Po wezwaniu majstra, który stwierdził, że "przecież wszędzie robi się takie same więźby, a projekty robią studenciki i inżynierki, którzy się nie znają", kierownik wziął się za przliczanie na nowo (za co kosztami obarczył tego od dachu) i, na szczęście okazało się, że trzeba tylko tu i ówdzie dołożyć belki i będzie dobrze. A w czwartek przyjechali z energetyki postawić nam słup i postawili nam go w działce, mimo że mieli gdzie indziej. Znowu za telefon i w piątek przenieśli go działkę dalej :) Zastanawiamy się, co nas jeszcze spotka po drodze...

Oczywiście pytań będziemy mieli trochę, ale na dzień dzisiejszy mam jedno: czy ktoś z was zastanawiał się (albo zrobił) nad przesunięciem ściany pomiędzy górną łazienką a pokojem tak by zmniejszyć łazienkę? W pokoju sąsiednim chcemy zrobić naszą sypialnię i mogłaby być odrobinę większa, a ta ogromna łazienka jest, no cóż, ogromna :)

pablitoo
10-08-2008, 11:17
(...)

Oczywiście pytań będziemy mieli trochę, ale na dzień dzisiejszy mam jedno: czy ktoś z was zastanawiał się (albo zrobił) nad przesunięciem ściany pomiędzy górną łazienką a pokojem tak by zmniejszyć łazienkę? W pokoju sąsiednim chcemy zrobić naszą sypialnię i mogłaby być odrobinę większa, a ta ogromna łazienka jest, no cóż, ogromna :)

Witamy - no to rzeczywiście mieliście przejścia z budową - ale jak to mawiają : "co nas nie zabije to nas wzmocni" ... :D

Odnośnie zmniejszenia górnej łazienki - my tak zrobiliśmy aczkolwiek w innym celu - wybudowaliśmy Oriona II i kosztem łazienki wygospodarowaliśmy korytarzyk do pokoju nad garażem / w projekcie przejście do pokoju nad garażem było przez łazienkę :-? / .
Tym sposobem mamy salonik na poddaszu w pomieszczeniu nad garażem .

trilux13
11-08-2008, 18:44
MAM PYTANKO - CZY KTOS BUDUJE ORIONA W OKOLICACH RZESZOWA I MOGLBY SIE PODZIELIC UWAGAMI NA TEMAT BUDOWY????
JESTEM ZAINTERESOWANY KOSZTAMI BUDOWY SYSTEMEM GOSPODARCZYM
POZDRAWIAM WOJTEK

malwinka&kubus
11-08-2008, 20:23
czy ktos moze podac mniej wiecej koszty stanu surowego (z 2008 roku) ? jak prezentuja sie schody na parterze i czy w zwiazku z tym ze sa blisko jadalni i kuchni nie jest tam zbyt malo miejsca? chcielibysmy zobaczyc ta czesc domu na wlasne oczy i przekonac sie jak to wyglada w rzeczywistosci.. pozdrawiamy

MaroK
11-08-2008, 22:04
Jesteśmy na etapie więżby dachowej i sądzę, że koszt realizacji stanu surowego, bez stolarki okiennej i drzwiowej oraz bez instalacji wewnętrznych to ok. 140 - 150 tyś. W tym murarze - 25 tyś, wykonanie dachu (robocizna) - 10 tyś. Pozostała kwota to koszty materiałowe. Ściana zewnętrzna Porotherm 30 P+W przeznazony do dodatkowego ocieplenia zewnętrznego. Powyższa kalkulacja dotyczy Oriona III.

Trociu
11-08-2008, 22:37
Po pierwsze nie krzycz (nie pisz dużymi literami)

Po drugie nie dubluj wątków bez sensu

Po trzecie przejrzyj archiwum a będziesz wiedział, że tak postawione pytanie nie doczeka się żadnej sensownej odpowiedzi.

trilux13
11-08-2008, 22:46
Sorki za duze literki Jezeli mozesz moze cos napiszesz??? Pozdrawiam

Trociu
11-08-2008, 22:53
Sorki za duze literki Jezeli mozesz moze cos napiszesz??? PozdrawiamToż już kilka słów do Ciebie napisałem. Zwróć uwagę głównie na punkt trzeci.

pablitoo
14-08-2008, 08:12
mam pytanie do tych którzy już mają gotowe orynnowanie albo myślą nad tym jak je wykonać. Otóż my zastanawiamy się by zamiast tradycyjnych rynien zastosować łańcuchy. ważam że szkoda zasłaniać elewacji oriona rynnami :) a może ktoś z Was założył łańcuchy lub wie jak się sprawują w praktyce? My już mamy zakupiony komplet rynien jednak intensywnie zastanawiamy się nad montażem łańcuchów...

Ola -> spójrz tutaj (http://forum.muratordom.pl/lancuch-zamiast-rynny-spustowej,t79653.htm) - na pewno Cię zaciekawi temat zwiazany z montowaniem łańcuchów zamiast rur spustowych w systemach odprowadzania wody z połaci dachu .

O&M
14-08-2008, 18:30
dzięki pablitoo za ciekawy wątek :)

pablitoo
16-08-2008, 21:28
Orionowicze drodzy - co tam słychać na budowach i w wybudowanych już domkach po wczorajszo-późnowieczornych nawałnicach , burzach i ulewach - przez Śląsk , Łódzkie i część Małopolski przeszły straszne burze i tornada ... - tragedia - to co pokazują w telewizorni ... - tragedia .

Jak tam przede wszystkim dachy Orionów ??

U nas bez strat własnych - choć późnym wieczorem ulewa i nawałnica była straszna - w kominach wiatr śpiewał a deszcz walił w dach że aż strach było ...

julienx
16-08-2008, 23:55
Witam,

pablitoo przejrzałam cały orionowy wątek. Gratuluję domku, bardzo mi sie podoba, macie z zoną doskonały gust.

Szczegonie podoba mi sie elewacja, kostka, zagospodarowanie terenu i schody...

Pisałes o kolorystyce i rodzaju tynku. Poniewaz kładłeś silikonowy, czy moglbys zdradzic ile Cie to kosztowało (material + robocizna) oraz ile metrow elewacji Ci wyszło?

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

groomek
17-08-2008, 20:03
Witam, wszystkich serdecznie!
Na początek trochę o mnie
Zaczynam wkrótce budowe Oriona w wersji III (bez garazu)
Obecnie jestem na etapie papierologii a w zasadzie pod koniec - w środę oddajemy projekt do adaptacji.
Jak dobrze pójdzie (jak pogoda pozwoli) to w tym roku wyciągniem fundamenty - jak nie to wczesną wiosną.
Wątek Oriona śledze już tyle czasu, że czuje się jak "big brother" (z 10 miesięcy) Teraz kiedy już stanąłem na starcie postanowiłem się właczyć.
Przyznam szczerze że zdjęcia Waszych domków śnią mi się po nocy jako ideał do którego będę dążyć.
Generalnie zmiany w projekcie będą podobne jak u większości. Jedyna "wyjątkowość" to że planuje nie robić stropu nad poddaszem i odkryć w miarę możliwości więźbę. Dodać okno tu a ująć tam itp.
Oczywiście chciałbym Wam zadać ze 100 pytań od razu ale może zacznę od trudnych.
Jakie błędy dostrzegliście w projekcie w trakcie budowy?
Czytałem o nadprożach gabinetu i salonu które się zchodzą w jedno, co nie jest możliwe jeśli są prefabrykowane? Macie jeszcze takie kwiatki?
Co byście zrobili inaczej niż zrobiliście? albo co Wasi fachowcy zrobili inaczej niż w projekcie (oczywiście nie mówię o samowoli)?

3mka

baszuk
17-08-2008, 22:47
Pozdrawiam serdecznie, wróciliśmy z wakacji i troszkę pchnęliśmy do prace budowlano-wykończeniowe. Niestety z fachowcami bywa tak, że to co miało byc na 12 będzie prawdopodobnie dopiero 20, ale i tak sporo zostało zrobione. Przesyłam zdjęcia, więcej we wrześniu :-)
Wszystkich, którym obiecaliśmy wycieczkę po naszym domku zapraszamy - juz nigdzie nie wyjezżamy :-)
http://picasaweb.google.pl/wubaszka/Orion

jurand
18-08-2008, 14:27
Orionowicze drodzy - co tam słychać na budowach i w wybudowanych już domkach po wczorajszo-późnowieczornych nawałnicach , burzach i ulewach - przez Śląsk , Łódzkie i część Małopolski przeszły straszne burze i tornada ... - tragedia - to co pokazują w telewizorni ... - tragedia .

Jak tam przede wszystkim dachy Orionów ??

U nas bez strat własnych - choć późnym wieczorem ulewa i nawałnica była straszna - w kominach wiatr śpiewał a deszcz walił w dach że aż strach było ...

Oj działo sie działo, i nie tylko waliło po dachach ale serce równiez waliło tym bardziej jak uderzyło w kosciół w Blachowni a ode mnie do Blachowni to raptem 10 km. Na szczęście domek nic nie ucierpiał ale ucierpiały fiananse bo juz został ubezpieczony :)

jurand
18-08-2008, 14:28
Pozdrawiam serdecznie, wróciliśmy z wakacji i troszkę pchnęliśmy do prace budowlano-wykończeniowe. Niestety z fachowcami bywa tak, że to co miało byc na 12 będzie prawdopodobnie dopiero 20, ale i tak sporo zostało zrobione. Przesyłam zdjęcia, więcej we wrześniu :-)
Wszystkich, którym obiecaliśmy wycieczkę po naszym domku zapraszamy - juz nigdzie nie wyjezżamy :-)
http://picasaweb.google.pl/wubaszka/Orion

Gratulacje Baska. Pieknie to juz wszystko wyglada i w dodatku juz niewiele brakuje do zamieszkania.

O&M
18-08-2008, 19:49
Pozdrawiam serdecznie, wróciliśmy z wakacji i troszkę pchnęliśmy do prace budowlano-wykończeniowe. Niestety z fachowcami bywa tak, że to co miało byc na 12 będzie prawdopodobnie dopiero 20, ale i tak sporo zostało zrobione. Przesyłam zdjęcia, więcej we wrześniu :-)
Wszystkich, którym obiecaliśmy wycieczkę po naszym domku zapraszamy - juz nigdzie nie wyjezżamy :-)
http://picasaweb.google.pl/wubaszka/Orion

przepiękne wnętrza!!!

adammxxx
18-08-2008, 20:59
Pozdrawiam serdecznie, wróciliśmy z wakacji i troszkę pchnęliśmy do prace budowlano-wykończeniowe. Niestety z fachowcami bywa tak, że to co miało byc na 12 będzie prawdopodobnie dopiero 20, ale i tak sporo zostało zrobione. Przesyłam zdjęcia, więcej we wrześniu :-)
Wszystkich, którym obiecaliśmy wycieczkę po naszym domku zapraszamy - juz nigdzie nie wyjezżamy :-)
http://picasaweb.google.pl/wubaszka/Orion

Naprawde przepiękny Orionek,super wykończenia i wogóle wszystko jest super.Pozdrawiam

baszuk
18-08-2008, 23:10
Bardzo dzikuję za miłe słowa, obiecuję więcej zdjęć jak już będziemy mieli drzwi i kuchnię.

baszuk
18-08-2008, 23:10
Bardzo dzikuję za miłe słowa, obiecuję więcej zdjęć jak już będziemy mieli drzwi i kuchnię.

MaroK
23-08-2008, 14:28
Baszuk piekny domek i super wnętrza :) Chciałabym być już na tym etapie, jak na razie malujemy podbitkę, tzn. mój mąż maluje, bo ja w domku z maluszkiem :) Czy możesz mi napisać jakiej wysokoście jest ścianka kolankowa już po wykończeniu? Chcemy tak samo wstawić wannę na górze, ale nie jestem pewna czy się zmieści przy naszej ściance. Poza tym prysznic na dole - dopiero jak postawili scianki działowe to się okazało, że prysznic koło okna musiałby być bardzo wąski aby nie wchodzic na okno, a u ciebie widzę całkiem ładny prysznic i to koło okna...

Powiedzcie i mi jeszcze moi drodzy koledzy w niedoli budowania, czy wszystkie drzwi macie takie jak w projekcie, czyli na 90 cm?

Pablitoo jak już wcześnie wspomniałam, Twój domek kolorystycznie prezentuje się rewelacyjnie i stąd moje pytanie o kolor okien - czy to ciemny brąz? Bo na zdjęciach wychodzi dość ciemny...

MaroK
23-08-2008, 14:43
No tak, teraz się przyjrzałam - zmniejszone okna w łazience i kotłowni... :roll:

pablitoo
23-08-2008, 18:23
(...)

Powiedzcie i mi jeszcze moi drodzy koledzy w niedoli budowania, czy wszystkie drzwi macie takie jak w projekcie, czyli na 90 cm?

Nie wszystkie ... - u nas aby sie zmieściła pełnowymiarowa kabina prysznicowa w łazience na parterze / mamy ją na ścianie pomiędzy korytarzykiem a łazienką - zaraz obok drzwi / daliśmy mniejsze drzwi wejściowe do łazienki , i aby było symetrycznie takie same daliśmy do pralnio/kotłowni :D



Pablitoo jak już wcześnie wspomniałam, Twój domek kolorystycznie prezentuje się rewelacyjnie i stąd moje pytanie o kolor okien - czy to ciemny brąz? Bo na zdjęciach wychodzi dość ciemny...

Kolor okien to ciemny brąz - niestety nie pamiętam już nazwy koloru ...

dankaf
24-08-2008, 13:13
Witam.
Czy ktoś z Was wykonywał pełne deskowanie dachu?

Grzemon
24-08-2008, 17:02
Witam . Tak, ja zrobiłem całkowite odeskowanie dachu domu ORION i wiem ,że jest teraz naprawdę mocny. Pozdrawiam.

dankaf
24-08-2008, 19:37
Witam . Tak, ja zrobiłem całkowite odeskowanie dachu domu ORION i wiem ,że jest teraz naprawdę mocny. Pozdrawiam.
Witam serdecznie.
Jakiego Oriona budujesz?My Oriona II.
Czy deskowanie i papowanie wymaga wzmocnienia więźby?Czy wystarczy tak jak jest w projekcie?

prymasek
26-08-2008, 08:57
wiecie o się zmieniło od momentu gdy sie wprowadziłem??

przed wprowadzeniem jeździłem na budowę popracować
teraz jestem na budowie cały czas i powinienem b.b.bardzo dużo rzeczy robić i mi się po prostu nie chce hehehhehe

pablitoo
26-08-2008, 10:00
To normalne :D - no chyba że ktoś wykończy dom w 100%-tach ...

Ja też tak mam jak Ty - wprowadziliśmy się do niecałkowicie wykończonego domu i teraz powoli sobie wykańczam - jak mam ochotę rzecz jasna - bo już częściej jej nie mam - wolę posiedzieć na tarasie czy zrelaksować się patrząc na moje dzieło :lol:
Jak to mawiają - robota nie zając ...

Daniel i Angela
26-08-2008, 14:19
Czy Ktoś wie ile dokładnie jest metrów elewacji? I ile metrów bierzących podbitki? Pozdrawiam !!!

magdac
26-08-2008, 20:59
Jakiego Oriona budujesz?My Oriona II.
Czy deskowanie i papowanie wymaga wzmocnienia więźby?Czy wystarczy tak jak jest w projekcie?


My deskowaliśmy, a więźbę odchudziliśmy:) Ale mamy blacho-dachówkę.

Daniel i Angela
26-08-2008, 21:17
PABLITOO !!! Liczyłeś osobiście metry elewacji? I ile jest metrów bierzących podbitki? Jak tak to proszę napisz! Z góry dziękuje....

pablitoo
27-08-2008, 09:09
Aleś na mnie nakrzyczała :lol:

Odnośnie metrów elewacji - oczywiście że liczyłem - ale już nie pamiętam - będę musiał poszukać ... / umowę z firmą i kalkulację robiłem w zeszłym roku - a trochę czasu już minęło ... /.
W kwestii podbitki - a tu wszystko zależy jaki rodzaj podbicia / a może nadbitki / planujesz zrobić .
U mnie wykonałem podbitkę skrzynkową pod okapami , natomiast w szczytach i lukarnach podbicie po skosie - ile mi wyszło metrów podbicia ?? - też nie pamietam - zwłaszcza że jak liczyłem i robiłem ją w zeszłym roku to nie wiedzieć czemu kupiłem 2x więcej drewna niż mi było potrzeba :-?
Postaram się poszukać i jak znajdę czas / na szukanie :D / to napiszę .

dino74
27-08-2008, 09:28
Witam wszystkich orionowiczów. Pozazdrościć tylko takich ładnych domów. Nasza budowa jakoś tak ślamazarnie posuwa się do przodu. Na każdą ekipę musimy wyczekiwać chociaż wszyscy byli umówieni w zeszłym roku. Porażka.

Mam pytanie do O&M
Bardzo podobają nam się Twoje schody. W naszym domu też będziemy mieli 3 stopnie i interesuje mnie wysokość Twojego murka przy ścianie domu i na końcu. Wyszedł Ci bardzo ładny spadek. Jeśli to możliwe napisz. Z góry dziękuję.
Dino

jurand
28-08-2008, 16:40
I kolejny elemencik ozdobny do elewacji dodany :)

http://lh3.ggpht.com/oriongwiezdna/SLa3M6hxYFI/AAAAAAAAA6E/Y-uY24VWXPE/s400/P8280011.JPG

pablitoo
28-08-2008, 19:22
jurand -> pierwsza klasa balustrada - bardzo ładna :D

AGNIESIA 2007
29-08-2008, 11:07
jurand taki szczególik a dodaje tyle uroku Super balustrada
Pozdrawiam

Daniel i Angela
29-08-2008, 20:32
Pablitoo !!! Pamiętasz obiecałeś podać ilość metrów elewacji!!!
Pozdrawiam!!!

pablitoo
30-08-2008, 09:17
Pablitoo !!! Pamiętasz obiecałeś podać ilość metrów elewacji!!!
Pozdrawiam!!!

:oops: - szacunkowo - o ile mnie pamięć nie myli / bo jakoś nie mogę znaleźć umowy z wykonawcą / elewacji surowej / bez tych wszystkich murków , cokołów , boni etc ... / wyszło ca 280 m2 .
Może pomogą O&M lub Baszuk lub Jurand - wszyscy już także otynkowali swoje Oriony i może mają bardziej aktualne dane ...

:D

jurand
30-08-2008, 15:36
U mnie wyszło 370 m2 ale z budynkiem garażowo-gospodarczym, wiec wartość podana przez Pablitoo jest jak najbardziej ok.

Grzemon
03-09-2008, 17:18
Witam!!! Przepraszam że dopiero odpisuję. Odnośnie wzmocnienia wieżby dachowej to nie dokonywałem żadnych zmian. są one wystarczająco mocne na utrzymanie ciężaru dachu.

Ania K-M
04-09-2008, 09:25
witany wszystkich po chwilowej przerwie :wink: .Oczywiscie wiele spraw na glowie i nie ma czasu nieraz nawet na forum, zreszta sami wiecie jak to jest :roll:
Mamy juz dach i okna nawet..podzielimy sie niebawem zdjeciami z wami co byscie mogli sobie ocenic jak to nam wyszlo. :lol:

Pytanie : co z dzwiami pomiedzy garazem a domem?? czy musza byc to dzwi przeciwpożarowe ??bo slyszelismy ze tak. Jeśli coś wiecie na ten temat prosimy bardzo o info. Pozdrawiamy.

Ania i Wiesiek

Bart_D
04-09-2008, 10:59
Witam!!! Przepraszam że dopiero odpisuję. Odnośnie wzmocnienia wieżby dachowej to nie dokonywałem żadnych zmian. są one wystarczająco mocne na utrzymanie ciężaru dachu.
Witam
Jednak zastosowałem płatwie chociaż faktycznie nie są konieczne.... może trochę wzmacniają i są wygodniejsze do montażu krokwi.
Co do więźby to może ktoś mi odpowie jakie odległości krokwi (ewentualnie innych elementów drewnianych) należy zachować od komina. Majster który kładł więźbę zrobił odstępy około 25 cm, natomiast dekarz dobił sobie elementy drewniane praktycznie przy samych kominach (były mu potrzebne do zamocowania folii, kontrłat i blachy dachowej)?
Druga moja wątpliwość to kanał wentylacyjny kuchni. Widziałem że część z Orionowców prowadzi go na dach przez pokój nad kuchnią. Jakiej średnicy i kształtu jest to kanał i gdzie najlepiej go umieścić?
Jeżeli już przy kanałach jestem to zapytam również o wywiewkę z łazienki na górze - jakim przewodem poprowadzić?

pablitoo
04-09-2008, 16:28
(...)

Pytanie : co z dzwiami pomiedzy garazem a domem?? czy musza byc to dzwi przeciwpożarowe ??bo slyszelismy ze tak. Jeśli coś wiecie na ten temat prosimy bardzo o info. Pozdrawiamy.

Ania i Wiesiek

Powinny być przeciwpożarowe - tak jak widnieje w projekcie ... - ale u nas są piękne drewniane takie jak w reszcie domu :D
/ Ale u nas w domu - jako jeden element systemu alarmowego jest system przeciwpożarowy - między innymi w garażu czujka pożarowa i temperatury / .

rybka505
05-09-2008, 08:47
Witam wszystkich orionowiczów po długiej przerwie.
Niestety nie mam zbyt wiele czasu (budowa i jesszcze raz budowa) żeby przeglądać forum nawet jeżeli chodzi o bieżące posty,więc przepraszam że tak rzadko podejmuję głos w jakiejkolwiek dyskusji.
Mamy już stan surowy z wieźbą dachową.W tym roku na pewno jeszcze pokryją dachówką,a co dalej zobaczymy, bo póki co nadal nie mamy na działce prądu.A bez tego trudno o jakąkolwiek wykończeniówkę.Niby w listopadzie mają doprowadzić,ale takie "prawdopodobnie" jakoś mnie nie przekonuje.No cóż przystopuje nam to prace i może będziemy musieli zostawić takie stan jaki jest obecnie na przezimowanie i na wiosnę zacząć dalej,choć wolałabym ciągnąć wszystko dalej i na wakacje sie wprowadzić.......no cóż nie zawsze układa isę tak jakbyśmy tego chcieli.
Ale póki co mam pytanko odnośnie doświetlenia pokoju po prawej stronie domu od frontu.Jest tam tylko okno balkonowe i zastanawiam się czy nie wstawić jeszcze połaciowego? Dajcie znać jak to u Was rozwiązaliście i jak to się sprawdziło w efekcie końcowym.
No i nadal kwestia ogrzewania pozostaje z wielkim znakiem zapytaniaProsiłabym orionowiczów,zarówno tych którzy mają gaz jak i tych którzy mają eko-groszek o informacje jakie są ich koszty ogrzewania w ciągu całego roku (razem z ciepłą wodą).Bardzo Was proszę o wskazówki bo najlepiej wie ktoś kto już dane rozwiązanie sprawdził w praktyce.Bardzo,bardzo proszę o odpowiedzi!!!!!!!!!
A jeżeli już ktoś ma eko-groszek to czy w tej kotłoni wg projektu zmieści się piec z podajnikiem,jeżeli tak to jakiej firmy i jakie gabaryty????
Jeszcze raz bardzo ale to bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.

jurand
05-09-2008, 13:17
No i nadal kwestia ogrzewania pozostaje z wielkim znakiem zapytaniaProsiłabym orionowiczów,zarówno tych którzy mają gaz jak i tych którzy mają eko-groszek o informacje jakie są ich koszty ogrzewania w ciągu całego roku (razem z ciepłą wodą).Bardzo Was proszę o wskazówki bo najlepiej wie ktoś kto już dane rozwiązanie sprawdził w praktyce.Bardzo,bardzo proszę o odpowiedzi!!!!!!!!!
A jeżeli już ktoś ma eko-groszek to czy w tej kotłoni wg projektu zmieści się piec z podajnikiem,jeżeli tak to jakiej firmy i jakie gabaryty????
Jeszcze raz bardzo ale to bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.

Przepraszam, ale to juz bylo poruszane parokrotnie wystarczy przeczytać parę stron wstecz.

Ania K-M
05-09-2008, 13:24
Witamy :wink: A oto obiecane zdjęcia :D


http://foto.onet.pl/bnlpv,4q056gg6w66w,geoe0,u.html#geoe0

pablitoo
05-09-2008, 13:25
Dokładnie jurand ma rację - dyskusja na ten temat była konkretna kilka stron wątku wstecz , natomiast odnośnie pokoju na poddaszu nad kuchnią - rzeczywiście ten pokój jest słabo doświetlony - u nas dodatkowo jest on skierowany na północ - dołożyliśmy więc dodatkowe okno połaciowe - doświetla pokój znakomicie .

pablitoo
05-09-2008, 13:29
Witamy :wink: A oto obiecane zdjęcia :D


http://foto.onet.pl/bnlpv,4q056gg6w66w,geoe0,u.html#geoe0

Ho ho ho - piękny domek :D - jaka to dachówka ??

pablitoo
12-09-2008, 08:28
Ktoś tu jeszcze czasami zagląda ??

Taka cisza że aż w oczy kole ... - jeszcze chyba nigdy nie było tutaj tak pusto ...

AGNIESIA 2007
12-09-2008, 09:08
Palbitoo ja jestem jestem podczytuje sobie wasze posty. Muszę się pochwalić, że stan zero mam za sobą, po wielkich awanturach z pogodą :D ale się udało. Mam nadzieje ze jeszcze mi mury postawią ale wszystko zależy od pogody-niestety. :x

Orionkowicze mam do WAs pytanko odnośnie filarów jaki macie ich rozmiar, czy są według projektu czy coś było zmieniane??????
Pozdrawiam

pablitoo
12-09-2008, 10:40
(...)
Orionkowicze mam do WAs pytanko odnośnie filarów jaki macie ich rozmiar, czy są według projektu czy coś było zmieniane??????
Pozdrawiam

Ja już nie pamietam :( - mieszkam dopiero prawie rok - a wydaje mi się że juz wiele lat ... :)

Właśnie ekipa przyjechała poprawiać mi kostkę brukową przed domem - przyjechała już CZWARTY raz !! - tragedia - tragedia - nic dodać nic ująć ...

:(

Daniel i Angela
12-09-2008, 12:48
Witam wszystkich!! Mam mały problem... Zbliża mi się etam wylewania podłóg i jak rozwiązać wylanie nad wykuszami i balkonu nad wejściem. To znaczy jak zrobić dobrą HYDRO-IZOLACJE i blacharkę... boje się że nad wykuszami może być efekt przemarzania ...Proszę o pomoc
Pozdrawiam Daniel

pablitoo
12-09-2008, 13:57
(...)To znaczy jak zrobić dobrą HYDRO-IZOLACJE i blacharkę... boje się że nad wykuszami może być efekt przemarzania ...Proszę o pomoc
Pozdrawiam Daniel

i przeciekania - niestety - albo stety - wszyscy wybraliśmy projemt domu z pieknymi wykuszami - ale ta figura architektoniczna jest przekleństwem w kwestii ocieplenia i odpowiedniego "uszczelnienia" - pod balkonami bowiem mamy pokoje ...

:D

Po pierwsze - ocieplenie wykusza od strony stropu - balkoniku - im więcej tym lepiej / u nas styrodur 7cm - więcej się nie zmieściło / , i dobra hydroizolacja - u nas izolacja składa się z następujących "warstw" :
- strop / beton impregnowany gruntem głębokopenetrującym wodoodpornym Ceresit CT17 /
- papa termozgrzewalna 2x / w poprzek siebie / wywinięta na ściany
- folia budowlana / czarna /
-styrodur
-folia budowlana / czarna /
-zbrojenie siatką stalową
-jastrych
-hydroizolacja / zastosowałem warstwę hydroizolacji wzmocnionej siatką poliestrową - firma Mapei - produkt Mapelastic plus taśma brzegowa Mapeband /.
- kafle gresowe klejone na kleju Adesilex P9 / wodoodporny i mrozoodporny /.
- fuga silikonowa
- na krawędzi balkonów obróbka blacharska / blacha mocowana w warstwie hydroizolacji / .

Daniel i Angela
13-09-2008, 22:35
Dzięki PABLITOO zastosuję TWOJE wskazówki. Jeszcze raz dzięki POZDRAWIAM !!!!

pablitoo
14-09-2008, 11:29
Dzięki PABLITOO zastosuję TWOJE wskazówki. Jeszcze raz dzięki POZDRAWIAM !!!!

Ależ nie ma za co :D

Na razie - jeden rok - moje wykonanie się sprawdza - nic nie zacieka ani nie przemaka - takoż samo w zimie / ubiegłego roku / nie zaobserwowałem ucieczki ciepła przez strop wykuszu - balkonik - śnieg zalegając na balkoniku nie topniał - więc ucieczki ciepła przez strop nie było ...

MaroK
15-09-2008, 09:31
Nasz dach robi się już od miesiąca albo nawet więcej, w zeszłym tyg położyli nam folię, obili płytkami wykończenia dachu i założyli rynny. Dachówka miała być kładziona od dziś, ale pada :( i znowu nic z tego. Jakoś tak się to wszystko strasznie ślimaczy, zakładaliśmy, że stan surowy skończymy latem, a tu już jesień prawie.
Słupy mamy takie jak w projekcie, w ogóle niewiele zmienialiśmy jeśli chodzi o projekt, pododba nam się taki jaki jest :) Oczywiście, na początku murarze w ogóle nie chcieli nam tych słupów wymurować, bo za trudne, bo się nie da itd. i chcieli wylać albo kwadratowe, albo okrąłe. Czyli pójść na łatwiznę, jednym słowem. Ale się uparliśmy i mamy ładne murowane z cegły. Jak mi się uda to zamieszczę jakieś zdjęcia.

bryza2005
15-09-2008, 17:53
Witam.
Dawno już nas tu nie było.
Chcemy się pochwalić, że od dwóch m-cy mieszkamy już w naszym Orionku.
Fakt, że zostało nam jeszcze sporo do wykończenia, ale to tylko szczegóły typu lampy, meble i itp.
Pozdrawiamy wszystkich budujących i już mieszkających :)

pablitoo
15-09-2008, 19:04
Bryza - gratulacje - i wszystkiego najlepszego w nowym domku :D - mieszka się super - nieprawdaż ...
A co do wykończenia - teraz już Wam się nie będzie spieszyć - mnie też teraz / po roku mieszkania / coraz mniej się chce robić :D

PS.
W związku z coraz zimniejszą aurą i coraz niższymi temperaturami niniejszym radośnie donoszę o rozpoczęciu przez mnie kolejnego / już drugiego / sezonu kominkowego :lol:
Drewno do kominka nabyte w zeszłym roku - wysezonowało się i wysuszyło przez całą wiosnę i lato doskonale - teraz palenie to czysta przyjemność :D

http://img218.imageshack.us/img218/2299/pict67161up3mo6.jpg

jurand
16-09-2008, 08:05
Przy tym ogniu to się sympatyczniej zrobiło ;). Nie chodzi oczywiscie o atmosfere na forum ale warunki zewnetrzne :)

pablitoo
16-09-2008, 08:33
No dzisiaj rano u mnie na wsi było 4 stopnie :(
Dobrze że chałupa ocieplona - trzyma ciepło nieźle - wczoraj wieczorem jak wróciłem z pracy w domu było 20 stopni - co oczywiście nie zmieniło faktu że natychmiast po powrocie rozpaliłem w kominku :D

No ale jak ma być ciepło na dworze skoro ponoć w Zakopanym pada śnieg ...

PS. Centralne jeszcze nie odpalone - ciekawe kiedy trzeba będzie odpalić - w zeszłym roku rozpocząłem grzanie c.o. na początku listopada ...

ola3k
17-09-2008, 10:13
Witam.
Dawno już nas tu nie było.
Chcemy się pochwalić, że od dwóch m-cy mieszkamy już w naszym Orionku.
Fakt, że zostało nam jeszcze sporo do wykończenia, ale to tylko szczegóły typu lampy, meble i itp.
Pozdrawiamy wszystkich budujących i już mieszkających :)


Gratuluję pięknego domku :) Spiżarka wygląda bardzo ładnie, my też nie będziemy jej likwidować bo jestem fanką przetworów :) Nasz Orion jest na etapie dachu, więc z podziwem spoglądamy na domki już wykończone w których pali się kominek... przed nami jeszcze wiele miesięcy harówki :)
Pozdrawiam
Ola

A$IA
18-09-2008, 13:00
O&M,czy mogłabys napisac jakie masz numerki kolorkow elewacji i jakiej firmy macie tynk?
Co prawda ja nie buduje oriona,ale robie elewacje i trafiłam na ten watek przegladajac forum o elewacjach i spodobało mi sie zestawienie kolorkow pablitaa,no a pozniej takze wasze :D .Takze krok po kroczku trafiłam do was :)

MaroK
19-09-2008, 20:55
No cóż, troszkę za późno przeczytałam o dodatkowym oknie dachowym w pokoju nad kuchnią, a pewnie macie racje jeśli chodzi o niewystarczającą ilść światła :( Dziś położyli nam większą część dachówki (swoją drogą z czapeczką wygląda cudnie), więc już za późno na dodatkowe okno, poza tym nawet nie było sensu opóźniać, bo już i tak mamy opóźnienie conajmniej miesięczne. Dodatkowo fakt, że okna mamy takie jak w projekcie, czyli niestandartowe, więc trzeba czekać. Ech... A myślałam, że przeczytałam już wszystkie możliwe posty :-?

justa*
20-09-2008, 14:10
Witam Was po dość długiej przerwie :P

Dawno nie zaglądałam, ale widzę, że nie tylko ja.
Mieliśmy długie wakacje, które spędziliśmy na budowie i bardzo nas to cieszy :D To już chyba nie jest normalne, że człowiek cieszy się z wakacji na budowie, obsługując betoniarkę. Ale co tam, frajda jak nie wiem :D
Mamy strop monolityczny, więc zabraliśmy się za wyrównywanie podłoża na poddaszu pod ostateczną wylewkę. Chcieliśmy przy okazji wyciszyć strop, ale ułożenie styropianu odpadło, ze względu na duże nierówności. Zrobiliśmy więc lekką wylewkę styropianową, którą tymi rencami przygotowywałam, korzystając oczywiście z betoniarki :D Mąż pakował to w 20l wiadra, teść te wiadra wciągał na pięterko a teściówka równała wylewkę styropianową packą. Razem z dobraniem odpowiednich proporcji zajęło nam to półtora dnia. Następnego dnia można było już sprawdzi twardość i wytrzymałość. Chodziło się po tym, jak po styropianie używanym pod wylewki podłogowe.
Po dwóch dniach na górę wszedł hydraulik i rozprowadził wszystkie rureczki pod podłogówkę i grzejniki a po nim, wpadli na kilka godzin panowie z mixokretem i zrobili nam ostateczną wylewkę. Chałupka jest też okablowana, pod światełko i alarm.
Nasz sezon na budowie już zamknięty. Teraz mam nadzieję na lekką zimę, bo to będzie oznaczało , że w marcu przyjdzie ekipa od tynków wewnętrznych. Umówiliśmy się też na tynki zewnętrzne, więc teraz poszukuję moich kolorów na elewację.

Się rozpisałam :wink:
Miłego weekendu życzę Wszystkim :D

bartekka
22-09-2008, 01:12
Witam Wszystkich

Na wstępie składam Wielkie Podziękowania wszystkim którzy zawarli na forum swoje porady, uwagi oraz dokumentacje z budowy Oriona. Do dzisiaj są one dla nas żródłem informacji.

Czas się "ujawnić" i być może przyczynić się do wykorzystania pomysłów i rozwiązań dla innych, przyszłych i obecnych użytkowników :)

Oto link do naszego Oriona. Jeszcze bez ocieplenia (za około 2-3 tygodnie), lecz w trakcie wykończeniówki.

http://orioni.fotosik.pl/albumy/509636.html



Pozdrawiam
Bartek

Ania K-M
22-09-2008, 10:01
Witamy wszystkich, no podziwiamy zdjęcia waszych orionków i nadziwić sie nie możemy jakie piękne :o . Kurcze kiedy nasz będzie na tym etapie... w tej chwili czekamy na bramę garażową , i zaczynamy elektrykę.

Pablitoo , przepraszam że dopiero teraz odpowiadamy. Dachóweczka nasza to rupp ceramica , rubin13. W sumie to teraz jest Brass gdyż niby te firmy się połączyły a dachówka to nowy typ. Własnie taką klasyczną chcieliśmy i mamy :lol: , a ja dodam jeszcze że twój kominek podoba mi się ogromnie,własnie otwarty. Mi czyli płci brzydszej 8)

Pozdrawiamy Ania i Wiesiek

O&M
22-09-2008, 10:54
O&M,czy mogłabys napisac jakie masz numerki kolorkow elewacji i jakiej firmy macie tynk?
Co prawda ja nie buduje oriona,ale robie elewacje i trafiłam na ten watek przegladajac forum o elewacjach i spodobało mi sie zestawienie kolorkow pablitaa,no a pozniej takze wasze :D .Takze krok po kroczku trafiłam do was :)

Witam, przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale jesteśmy pochłonięci pracą przy orionie, niebawem będziemy się wprowadzać, a problemów (głównie z wszelkimi ekipami) nie brakuje. Kolory tynków to: L013 jaśniejszy, N020 ciemniejszy Firma Weber........
Pozdrawiam Ola

A$IA
22-09-2008, 18:11
Bardzo Ci dziekuje!
Naprawde fajny ten wasz kolor elewacji i chce cos własnie takiego :D .
Oj,czekam juz tez na ta moja elewacje.ale pogoda daje w kosc,wszystkie plany sie przesuneły :evil: (ale mam jeszcze czas,zeby zmienic zdanie co do koloru :wink: )
Dzieki jeszcze raz, zycze mniej kłopotow z wykonawcami(wiem ostatnio jak to jest...) i udanej przeprowadzki.
Pzdrawiam Asia

justa*
23-09-2008, 22:07
baszuk napisz proszę jaką masz wannę. Szukam modelu z siedziskiem po węższej stronie i jak do tej pory w sklepach widziałam taką wannę z firmy Ravak. Tylko wydaje mi się bardzo głęboka :roll:

pablitoo ale macie sympatycznie przy tym kominku :)

rybka505
24-09-2008, 19:29
Witam Was ponownie po długiej przerwie.
Niestety budowa chłonie nasz cały wolny czas stąd taka przerwa na forum.
Mam oczywiście pytanko odnośnie ogrzewania.Spotkaliśmy się z przedstawicielami Gaspolu i Orlenu i jesteśmy bardzo pesymistycznie nastawieni.
Wiem że pisaliście że syskusja na ten temat była kilka stron temu ale ja jakoś nie mogę doszukać się konkretów odnośnie kosztów.
Zastanawiamy się nad piecem na pellets.Oglądaliśmy już kilka ale RECO zdecydowanie bije je wszystkie na głowę,niestety ceną też.......16.000.Inwestycja dość duża i nadal nikt mi nie powie jakie będą faktyczne koszty całorocznego c.o i c.w.Może ktoś ma już jakieś doświadzcenia w tym względzie,bardzo ale to bardzo proszę o pomoc i radę.
Pozdrawiam i czekam.

pablitoo
24-09-2008, 21:00
Zabiorę zdanie choć nie jestem posiadaczem ani użytkownikiem kotłów na paliwa stałe - posiadam jednak przyjaciela który już drugi sezon ogrzewa dom kotłem f-my KLIMOSZ - kocioł LING DUO - link (http://www.klimosz.pl/lingduo.htm) .

Znakomity kocioł , pracuje u kolegi na ekogroszku - nie ma żadnych problemów .
polecam wszystkim znajomym ten kocioł z czystym sumieniem - widziałem jak pracuje i jestem pod wrażeniem - kocioł sterowany regulatorem pogodowym służy do grzania c.o. i c.w.u.

Daniel i Angela
25-09-2008, 09:31
Witam Wszystkich. Odnośnie ogrzewania to my zakładamy pompę ciepła. Jest to pompa CWU+CO-KOMPAKT DANFOSS DHPH 8 ze zbiornikiem 200l. Mamy już zrobione odwierty , 5 otworów po 36 metrów. Góra i dół podłogówka, sterowana termostatami.
I do tego rekuperacja czyli mechaniczna wymiana powietrza! Jest ryzyko, ale.... mamy nadzieje, że będzie ok. :lol:

pablitoo
25-09-2008, 11:38
Witam Wszystkich. Odnośnie ogrzewania to my zakładamy pompę ciepła. Jest to pompa CWU+CO-KOMPAKT DANFOSS DHPH 8 ze zbiornikiem 200l. Mamy już zrobione odwierty , 5 otworów po 36 metrów. Góra i dół podłogówka, sterowana termostatami.
I do tego rekuperacja czyli mechaniczna wymiana powietrza! Jest ryzyko, ale.... mamy nadzieje, że będzie ok. :lol:

Zapytam delikatnie - można znać koszt tej instalacji ??

Mnie do naszego domu ponad dwa lata temu też robili wycenę pompy ciepla / jedna z opcji na ogrzewanie to była właśnie PC / - bodajże to był Thermoglov / nie pamiętam już dokładnie / - na owe czasy cena po prostu mnie zabiła :(
Poza tym u mnie pionowe odwierty nie wchodziły w grę - ziemia u mnie na działce to wgłąb 3m i skała - pozostał więc wymienik dolnego źródła żwirowy ...

Tak mnie to ciekawi - ile teraz taka zabawka kostuje ??

:)

Daniel i Angela
25-09-2008, 12:43
Koszt takiej instalacji to: pompa 23500, odwierty 16000, instalacja pompy 5000, rekuperacja 22000 no i koszt podłogówki to jakieś 110zł za m/2, także całóść wyjdzie około 85000zł Pozdrawiam...

pablitoo
25-09-2008, 13:09
Koszt takiej instalacji to: pompa 23500, odwierty 16000, instalacja pompy 5000, rekuperacja 22000 no i koszt podłogówki to jakieś 110zł za m/2, także całóść wyjdzie około 85000zł Pozdrawiam...

Czyli sama PC to ca 44 kpln ... - no to moja oferta była niższa - tyle let temu - zamknęła się bodajże kwotą ca 40 kpln z wymiennikiem żwirowym który zajmował powierzchnię prawie połowy mojej działki :D .

No i ze wzgl na koszt całej imprezy się nie zdecydowałem na PC - mam gaz na działce - więc ogrzewam dom i c.w.u gazem - kocioł kondensacyjny Viessmanna kosztował mnie 8 kpln . Było nie było zostało mi w kieszeni ca 32 kpln .

O&M
29-09-2008, 13:48
no, no ładne te ceny........

pozdrawiam

bubanet
29-09-2008, 17:02
naprawde ładne kwoty...

a jaki jest czas amortyzacji takiego wydatku?

pablitoo
30-09-2008, 08:07
naprawde ładne kwoty...

a jaki jest czas amortyzacji takiego wydatku?

Czasami jak ktoś nie ma gazu na działce , nie chce się babrać węglem i popiołem , ani nie chce butli z LPG lub olejem - to nie ma innej alternatywy ... - wówczas czasokres zwrotu takiej konstrukcji nie ma większego znaczenia . Czymś przecie trzeba ogrzewać chałupę i grzać c.w.u.

To już kolektory solarne mają większą szansę amortyzacji - choć instalacja nadal nie jest tania to jednak o wiele tańsza niż PC.
Choć biorąc pod uwagę koszta grzania c.w.u / w moim przypadku - 4 osobowa rodzina / - grzeję c.w.u gazem - miesięcznie płacę za gaz na potrzeby c.w.u ca 80 pln .
Roczny koszt grzania c.w.u u mnie nie przekracza kwoty 1 kpln .
Dobra instalacja solarna z kolektorami próżniowymi , całym osprzętem i zasobnikiem ca 300l kosztuje średnio przyjmując a z 15 - 20 kpln / dwa kolektory o powierzchni 3m2 typu Heatpipe / .
Taka instalacja amortyzowała by mi sie 15 - 20 lat !

jurand
30-09-2008, 20:50
Dodajmy do tego, że żywotność kolektorów to około 20 lat. Przymierzałem sie do nich, ale po przeprowadzeniu obliczen czas zwrotu wyszedł mi od 16 do 27 lat przyjmując oczywiście wzrost energii elektrycznej i węgla. Oczywiście bezdyskusyjnie jezeli ktos lubi komfort a nie ma gazu to musi za niego zaplacic, chyba ze jak to Pablitoo napisal lubi sie babrac weglem i popiolem

Hehe troszke przeinaczylem :wink:

martini_25
06-10-2008, 15:36
Witam Wszystkich :)
Dziś zakupiłam z mężem działkę i chcemy zakupić projekt Orion II który od razu wpadł nam w oko.
Proszę o kilka informacji na temat jego budowy i jakie zmiany wprowadzaliście w projekcie. Interesuje mnie też koszt budowy stanu surowego zamkniętego.
Jeśli ktoś buduje w okolicach Kielc to bardzo chętnie bym obejrzała "na żywo"bo to zawsze inaczej niż na papierze. Mam jeszcze jedno pytanie -może głupie :oops: czy mozna od kogoś odkupić projekt juz po adaptacjach jeśli już ma wybudowany dom bo z tego co pamietam kilkanaście lat temu moi rodzice od kogoś odkupili projekt i może taraz też tak można. Czekam na odpowiedzi na forum oraz na nr gg 1590107

pablitoo
06-10-2008, 17:21
Witamy , witamy nową Orionowiczkę :D

- na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości , rozwiązania i adaptacje typowe i mniej typowe odpowie Ci lektura naszego wątku o Orionach - nie mogłaś lepiej trafić - a teraz - zapraszamy do czytania.

- niestety nie da się odkupić .

MaroK
07-10-2008, 23:05
Moi drodzy, jesteśmy na etapie zamawiania okien i drzwi i mamy spory dylemat jeśli chodzi o szprosy - mnie się strasznie podobają grubsze, czyli zdaje się 26mm, ale nie jestem pewna czy będą korzystnie wyglądać w węższych drzwiach jak np. z salonu (dzielone) czy w wykuszach. Boje się, że zasłonią mi za bardzo szyby i będzie to wyglądać komicznie :-? . Powiedzcie mi proszę jakie macie doświadczenia z tym związane, bo już mieszkacie. Obejrzałam zdjęcia w dostępnych tutaj albumach, ale większość ma cieńsze szprosy :( HELP!!!

jurand
11-10-2008, 07:00
Witam,

U mnie sa zainstalowane szersze szprosy wiec dzis postaram sie dokladnie zerknac czy sa to 26 mm tak jak chcielibyscie w Waszych oknach czy 18mm. Postaram sie rowniez pstryknac jakies zdjecie by latwiej bylo to sobie zobaczyc.

Sprawdzone: szprosy sa szerokosci 18 mm.

MaroK
12-10-2008, 20:01
Dzięki Jurand za odpowiedź. Zamówiliśmy już okna z szerokością szerszą szprosów - okna mamy dokładnie takie same jak w projekcie, a więc duże, więc mam nadzieję, że będzie ładnie. Raz kozie śmierć i wydane pieniążki :lol: Na dole w gabinecie i w salonie drzwi wyjściowe na taras będą miały niskie progi, w związku zczym mój mąż miał spory dylemat, czy nie będzie zawiewać i podciekać. Ciekawam czy ktoś z was zamontował też takie progi i jak się spisują...

Pozdrawiam!

magdac
13-10-2008, 13:20
A ja jeszcze raz bardzo, ale to bardzo proszę o informację na temat waszych schodów wewnętrznych - ile mają stopni, jakiej wysokości i głębokości i czy są wygodne. Czy są takie jak w projekcie czy mają jakieś zmiany?

Pozdrawiam.

jurand
13-10-2008, 19:38
Bede mogl odpowiedziec na poczatku listopada bowiem pod koniec pazdziernika przewidziany mam montaz schodow. Wtedy wszystko sie wyjsni, w szczegolnosci czy wygodne.

magdac
14-10-2008, 12:52
To czekam na relację z niecierpliwością.

A pozostali Orionowicze? Wiem, że macie! Podzielcie się wrażeniami. Plisssss!

pablitoo
14-10-2008, 15:58
To czekam na relację z niecierpliwością.

A pozostali Orionowicze? Wiem, że macie! Podzielcie się wrażeniami. Plisssss!

Wrażenia rewelacyjne - super sie po nich chodzi na poddasze :lol:
Ja uwielbiam drewno , bardzo lubie chodzić po nich boso ...
A poza tym często siadam w jadalni i patrzę na schody - podobają mi sie bardzo - ciekawe kiedy mi przejdzie :) / na razie - już ponad rok - i dalej mnie trzyma / .

:D

AGA.S.
14-10-2008, 21:47
Pablitoo jakim cudem wychodza Wam tak niskie rachunki za gaz?? My mieszkamy w szczecienie gdzie zimy raczej do cieplych naleza i rachunki rok temu sredni 400-500 zl/m-nie. Zalamales mnie troche;)

p.s. elewacja praktycznie skonczona, wyszla super, na pewno w duzej mierze dzieki Tobie - jeszcze raz dziekuje za pomoc:) postaram sie dolaczyc na dniach fotki;)

pablitoo
15-10-2008, 07:10
Pablitoo jakim cudem wychodza Wam tak niskie rachunki za gaz?? My mieszkamy w szczecienie gdzie zimy raczej do cieplych naleza i rachunki rok temu sredni 400-500 zl/m-nie. Zalamales mnie troche;)

Jak to niskie ?? - raczej chyba na średnim poziomie / zreszta rachunek 400-500 pln/miesciąc to wcale nie wysoki rachunek / - moi znajomi mieszkający w podobnych gabarytowo domach płacą podobnie / instalacja c.o. z grubsza bardzo podobna - kocioł kondensacyjny plus podłogówka pół na pół z grzejnikami niskotemperaturowymi / .
Orion generalnie raczej energooszczędnym budynkiem nie jest :lol:


p.s. elewacja praktycznie skonczona, wyszla super, na pewno w duzej mierze dzieki Tobie - jeszcze raz dziekuje za pomoc:) postaram sie dolaczyc na dniach fotki;)

Nie ma za co - czekamy na fotki .

AGA.S.
15-10-2008, 21:27
Pablitoo napisales
"Choć biorąc pod uwagę koszta grzania c.w.u / w moim przypadku - 4 osobowa rodzina / - grzeję c.w.u gazem - miesięcznie płacę za gaz na potrzeby c.w.u ca 80 pln""
:) to jak to sie ma do tych 400?? chyba ze cos zle zrozumialam;)))
pozdrawiam

adammxxx
15-10-2008, 21:55
Witam wszystkich orionowiczów.Ostatnio forum jakieś puste, nikt niema czasu coś ciekawego napisać.Ja jutro ruszam już z naszym Orionkiem.

pablitoo
16-10-2008, 07:18
Pablitoo napisales
"Choć biorąc pod uwagę koszta grzania c.w.u / w moim przypadku - 4 osobowa rodzina / - grzeję c.w.u gazem - miesięcznie płacę za gaz na potrzeby c.w.u ca 80 pln""
:) to jak to sie ma do tych 400?? chyba ze cos zle zrozumialam;)))
pozdrawiam


AGA -> napisałem c.w.u , nie c.o i c.w.u :D
Moja wypowiedź dotyczyła rachunków tylko za grzanie ciepłej wody użytkowej teraz , w okresie letnim .

:lol:

pablitoo
16-10-2008, 07:19
Witam wszystkich orionowiczów.Ostatnio forum jakieś puste, nikt niema czasu coś ciekawego napisać.Ja jutro ruszam już z naszym Orionkiem.

No wiesz !!! - jak to nikt nie ma czasu nic ciekawego napisać ... - wszyscy tu piszemy ciekawe rzeczy :lol:

sylwia_999
16-10-2008, 13:19
my wybudowaliśmy virgo ale jestem pod wrażeniem waszych domków wyszły świetnie są piękne i już widzę że trochę rzeczy podpatrzę pozdrawiam orionowiczów :)

pablitoo
16-10-2008, 14:16
my wybudowaliśmy virgo ale jestem pod wrażeniem waszych domków wyszły świetnie są piękne i już widzę że trochę rzeczy podpatrzę pozdrawiam orionowiczów :)

No bo Orion pięknym domkiem jest :lol:

dankaf
16-10-2008, 15:18
Witam wszystkich orionowiczów.Ostatnio forum jakieś puste, nikt niema czasu coś ciekawego napisać.Ja jutro ruszam już z naszym Orionkiem.
Bo to już ostatnie chwile przed zimą :wink: Każdy zajęty swoją budową.Zobaczysz co bedzie się dziac na forum podczas przestoju zimowego.

AGA.S.
16-10-2008, 19:20
heheheheh ale ze mnie typowa blondynka. Jak to bylo w szkole... grutn to czytac ze zrozumieniem;)

Pozdrawiam

agana
17-10-2008, 22:43
Witajcie! Za parę dni "stuknie" rok odkąd mieszkam w Orionie. Przeglądam czasami Wasze zmagania z budową i cieszę się, że ten etap mam za sobą (przede mną już tylko remonty :wink: ). Nie jest tak, że się zamieszka i wszystko z głowy, wciąż coś się uzupełnia, dlatego potrzebna jest jesień i zima, na odpoczynek przy kominku. Ponownie wypłynął temat schodów. Też miałam wiele wątpliwości, ale ostatecznie jesteśmy zadowoleni z wyboru (inaczej niż w projekcie).
http://www.osiecki-wagner.pl/templates/387/g_files/header3.jpg
http://www.osiecki-wagner.pl/templates/387/g_files/foto.jpg
Czy czytują wątek "starzy" Orionowicze?
Pozdrawiam, wszystkich.

debe83
17-10-2008, 23:20
Witam wszystkich orionowiczów, rzadko tutaj bywam ale zawsze czasu mało , mam pytanie odnośnie bramy garażowej jaką firmę wybraliście, zastanawiam sie nad Hormann, Wiśniowski bądź Krispol, względnie ceny są na równym poziomie proszę o wasze opinie, dodam że jest to podwójny garaż
Poniżej podaje link do zdjęć kolejnego Oriona

http://fmix.pl/slideshow/8293/8575/orion-2.html

agana
17-10-2008, 23:33
Ja wybrałam Hormanna i jak dotąd bez zarzutu.

jurand
18-10-2008, 07:16
Ja wybralem oferte lokalnej firmy, dlaczego ano dla tego, ze zawsze mały probuje cos udoskonalic (wiem wiem rezultaty tego udoskonalenia moga byc rowniez), ale wowczas gdy wybieralem brame jedno mnie urzeklo, po pierwsze gosc wygladal na pasjonata i brama miala usztywniony dol tuz przy gumie nie listwa plastykowa jak to miało w swojej ofercie kilka wymienionych firm lecz aluminiowa. Z bramy jestem zadowolony sprawuje sie znakomicie. Firma ta to MAX z Czestochowy http://www.maxbramy.pl/

pablitoo
18-10-2008, 20:52
Ja wybrałam Hormanna i jak dotąd bez zarzutu.

Potwierdzam - u nas również w podwójnym garażu brama Hormanna - sprawuje się znakomicie .

debe83
18-10-2008, 21:43
Dzięki za tak szybka odpowiedź, jaki macie napęd?
Promatic czy Supramatic?

agana
18-10-2008, 22:08
Supramatic, bo to przyspieszenie...

Dobrusiak
19-10-2008, 10:45
Czy możecie mi powiedzieć, jaki macie strop i przede wszystkim ile (mniej więcej) Was kosztował. Niestety od sierpnia czekamy na kredyt a chciałabym przykryć piętro chociaż stropem przed zimą, i nie bardzo wiem ile pożyczyć od rodziny :lol: :lol: Na początku planowaliśmy strop typu filigran (i tutaj cenowo wiem jak wygląda) ale niestety aż tyle rodzinka nie pożyczy więc chyba musimy zmienić na inny trochę tańszy

pablitoo
19-10-2008, 12:15
Supramatic, bo to przyspieszenie...

:lol: - u nas również Supramatic - i również przede wszystkim chodziło o prędkość otwierania bramy - prawie dwukrotnie szybsza od napędu Promatic ...

debe83
19-10-2008, 21:59
u mnie strop teriva kosztował około 10000zł + 2 gruszki około 5000zł, kosztowny interesik, osobiście odradzam taki strop, taniej jest wylać lany,

Pozdrawiam

pablitoo
20-10-2008, 07:18
u mnie strop teriva kosztował około 10000zł + 2 gruszki około 5000zł, kosztowny interesik, osobiście odradzam taki strop, taniej jest wylać lany,

Pozdrawiam

Najdroższe w terivie jest żelazo - zbrojenie / ostatnio kolega nabywał zbrojenie do terivy - koszt ca 4000 pln/tona / .
W stropie monoliotycznym żelaza jest więcej ... - i betonu też ...

Dobrusiak
20-10-2008, 09:56
więc wiem, że nic nie wiem :wink: Faktycznie dosyć drogo wychodzi ten strop z terivy. Myślałam, że jest tańszy, ale w takim wypadku może jeszcze uda mi się dozbierać do filigranowego.
Ja jestem na samym początku budowy, ale stwierdzam, że to jednak ciężki kawałek chleba. Mąż cały dzień jest w pracy i cała budowa na mojej głowie. A nie muszę mówić, że KOMPLETNIE się na tym nie znam. Na szczęście dzięki czytaniu tego forum jestem chociaż troszeczkę mądrzejsza :lol:

agana
20-10-2008, 22:08
My zostaliśmy przy stropie teriva. Błędne koło, lany tańszy, ale wykonawca drożej wyliczał robociznę.

Fajnie jest mieszkać w Orionie :D

Dobrusiak
21-10-2008, 09:47
Fajnie jest mieszkać w Orionie :D



Agano, jeśli już mieszkasz w Orionku, to powiedz szczerze, czy zmieniłabyś w nim coś? my mamy wybudowany dopiero parter, więc chętnie wysłuchamy od "wójka i cioci Dobra Rada" :) :) czegoś ciekawego - co przyszłym inwestorom ułatwi życie.
Ja już chyba 3 razy przeczytałam całe forum, zrobiłam w kalendarzu notatki i pewnie jeszcze raz się wezmę w zimowe wieczory za czytanie (a jest tego trochę).

Pozdrawiam

szuna
22-10-2008, 09:23
Moi drodzy, mieszkamy od września!!!!!!!!!!!!!!!!
jeszcze wiele do zro bienia, ale większe rzeczy już za nami, przynajmniej jesli chodzi o dom.
brakuje jeszcze niektórych lamp, karniszy...... ale to może poczekać
dylematy z pompą ciepła rozwiane grzeje i wode i dom i jest bardzo ciepło. przed domem pobojowisko co prawda wyrównane, ale jescze chciałam zakupić ziemię, żeby coś tu urosło.Koszt 500 za wywrotkę. Koszmar.
I jest tak jak powiedział Prymasek mieszkamy i nie za wiele się chce.
A teraz wątek do kobiet :lol: przeprowadzka jest okrpona, odnoszę wrażenie, że tego się nie da skończyć kolejny kartonik do rozpakowania, kolejny z ciuchami...itd
Pozdrawiam serdecznie

agana
22-10-2008, 22:13
Mieszkamy w Orionie od roku. Wprowadziliśmy w projekcie trochę zmian i nawet nie pamiętam już wszystkich dokładnie (staram się wyprzeć z pamięci stan budowy :x). Na pewno zaś z samego projektu jestem zadowolona. Czasami przychodzi mi na myśl, że może lepiej byłoby mieć bardziej zadaszony balkon, ale to przy ulewach :(.
Ze zmian na górze pozytywnych dla mnie, to rezygnacja z pralni na rzecz garderoby. Mianowice zamiast z łazienki, mam wejście z sypialni do garderoby, która właściwie mogłaby być zwykłym pokojem.
Chwalę sobie ogrzewanie gazowe-wygoda i dgp, przyjemne z pożytecznym.
Orion jest projektem zadawalającym i pozostawienie go w wersji oryginalnej nie spowoduje niedogodnień, zaś wszelkie zmiany są już próbą dostosowania do indywidualnych potrzeb.
Ja na przykład zrezygnowałam ze spiżarni, powiększyłam wiatrołap, a spiżarkę utworzyłam w pom. gospodarczym.
Aaa, brakuje nam drugiego mejsca na samochód, aczkolwiek dwustanowiskowy garaż zmienia trochę wizerunek Oriona.
Nie ma róży bez kolców.

Pozdr.
A.

pablitoo
23-10-2008, 08:03
No to i ja dołożę moje spostrzeżenia co do Orionka :D

Mieszkamy też już od roku - nasz Orion jest w połowie podpiwniczony - jedyne co bym teraz zmienił to podpiwniczenie pod całością budynku - duża piwnica jest rewelacyjna - mnóstwo miejsca na wszelakie rzeczy . Zwłaszcza że w moim przypadku koszt wykonania piwnicy pod całym budynkiem niewiele by sie zwiększył w stosunku do podpiwniczenia pod połową domu .
Poza tym poczyniłem podobne podobne zmiany jak Agana - czyli likwidacja spiżarki / kosztem tego wieksza kuchnia - rewelacja / i powiększyłem wiatrołap - teraz jest o wiele funkcjonalniejszy niż wg projektu . Obydwie te zmiany wpłyneły bardzo in plus na funkcjonalność tych pomieszczeń.
No i zmiany na poddaszu - bardziej kosmetyczne, z wyjątkiem wykonania korytarza do pokoju nad garażem . Dzięki temu posiadamy piękny salon nad garażem z osobnym wejściem / nie przez górną łazienkę / .
U nas również ogrzewanie gazowe - podobnie jak Agana bardzo je chwalę - czysto , bezobsługowo , bardzo komfortowo .

My posiadamy Oriona II więc problem małego garażu nas nie dotyczy :D

debe83
23-10-2008, 23:08
witam, ja również zrezygnowałem ze Spiżarki, miejsca na słoiki nie zabraknie w piwnicy, chociaż niemądre było zasypanie garażu, piwnica okazała sie naprawdę spora ponad 80m2, wiatrołap nie robiłem zbyt duży , gdyż miejsce na kurtki przeznaczam w korytarzu prowadzącym do garażu, dodam że piec będe miał w piwnicy a na dole powiększyłem łazienkę, na pietrze tez sporo zmian
nad garażem sypialnia do której prowadzi korytarzyk pomiędzy łazienka i pokojem, zlikwidowałem z garderoby
a po wyjściu na górę (nad kuchnia duże otwarte pomieszczenie),

dankaf
24-10-2008, 08:20
witam, ja również zrezygnowałem ze Spiżarki, miejsca na słoiki nie zabraknie w piwnicy, chociaż niemądre było zasypanie garażu, piwnica okazała sie naprawdę spora ponad 80m2, wiatrołap nie robiłem zbyt duży , gdyż miejsce na kurtki przeznaczam w korytarzu prowadzącym do garażu, dodam że piec będe miał w piwnicy a na dole powiększyłem łazienkę, na pietrze tez sporo zmian
nad garażem sypialnia do której prowadzi korytarzyk pomiędzy łazienka i pokojem, zlikwidowałem z garderoby
a po wyjściu na górę (nad kuchnia duże otwarte pomieszczenie),

Zachęcam do umieszczania zdjęc :D
Każdy opisuje a nie pokazuje (z małymi wyjątkami).Pokażcie ludzie pokażcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O&M
24-10-2008, 12:37
OWitam,
no i na nas przyszła kolej... już od ponad tygodnia mieszkamy w naszym ukochanym orionku, jest cudownie... Co prawda jeszcze wiele zostało do zrobienia, ale parter cały wykończony i gotowy do wygodnego zamieszkania. Ostatnio przeniosłam się z prac w domu do prac w ogrodzie, które naprawdę staną się chyba moja pasją :D
Mieszka się wygodnie; orion to duży dom biorąc pod uwagę, że mieszkają w nim (na razie) dwie osoby :); ogrzewanie kotłem na eko groszek oceniam pozytywnie, ponoć miało się kurzyć a jest wporządku. Warto przy robieniu hydrauliki pomyśleć o cyrkulacji do ciepłej wody, doskonałe rozwiązanie, bo kiedy nie odkręcę ciepłej wody taka właśnie leci z kranu, tj. u nas leci bardzo gorąca :); wykusze są duże i wygodne, w jadalni wstawiłam ogromny stół ( 95x190) bez problemu się mieści!!; ogrzewanie podłogowe w całym domu, to był strzał w dziesiątkę, przede wszystkim dlatego, że nie ma kaloryferów!! jedynie w łazienkach zastosowaliśmy dodatkowe grzejniki. Podobnie jak większość z budujących zrezygnowaliśmy ze spiżarni przez co kuchnia jest większa; wydłużyliśmy nieco wiatrołap, ale przejście między schodami sie zmiejszyło; żałujemy jedynie, że nie ma piwnicy... jednak zrobimy takową pod garażem, który będzie wolnostojący; bardzo chciałam zawiesić łańcuchy zamiast rynien - skończyło sie jednak na tradycyjnym orynnowaniu.

na razie to tyle........pozdrawiam Wszystkich mieszkających, budujących i wykanczających swe Oriony

Ola

O&M
24-10-2008, 12:41
OWitam,
no i na nas przyszła kolej... już od ponad tygodnia mieszkamy w naszym ukochanym orionku, jest cudownie... Co prawda jeszcze wiele zostało do zrobienia, ale parter cały wykończony i gotowy do wygodnego zamieszkania. Ostatnio przeniosłam się z prac w domu do prac w ogrodzie, które naprawdę staną się chyba moja pasją :D
Mieszka się wygodnie; orion to duży dom biorąc pod uwagę, że mieszkają w nim (na razie) dwie osoby :); ogrzewanie kotłem na eko groszek oceniam pozytywnie, ponoć miało się kurzyć a jest wporządku. Warto przy robieniu hydrauliki pomyśleć o cyrkulacji do ciepłej wody, doskonałe rozwiązanie, bo kiedy nie odkręcę ciepłej wody taka właśnie leci z kranu, tj. u nas leci bardzo gorąca :); wykusze są duże i wygodne, w jadalni wstawiłam ogromny stół ( 95x190) bez problemu się mieści!!; ogrzewanie podłogowe w całym domu, to był strzał w dziesiątkę, przede wszystkim dlatego, że nie ma kaloryferów!! jedynie w łazienkach zastosowaliśmy dodatkowe grzejniki. Podobnie jak większość z budujących zrezygnowaliśmy ze spiżarni przez co kuchnia jest większa; wydłużyliśmy nieco wiatrołap, ale przejście między schodami sie zmiejszyło; żałujemy jedynie, że nie ma piwnicy... jednak zrobimy takową pod garażem, który będzie wolnostojący.
Bardzo chciałam zawiesić łańcuchy zamiast rynien - skończyło sie jednak na tradycyjnym orynnowaniu.

na razie to tyle........pozdrawiam Wszystkich mieszkających, budujących i wykanczających swe Oriony

Ola

jurand
24-10-2008, 21:07
No no zazdroszcze wszystkim ktorzy juz mieszkaja. Mam nadzieje, ze mnie bedzie rowniez dane w tym roku zamieszkac. Zreszta plan jest poczatek grudnia przeprowadzka choc jak patrze nas stan i to co mamy to raczej beda to spartanskie warunki. Ale co cieszy to mamy juz zarys schodow co prawda jeszcze bez poreczy ale juz wygladaja calkiem calkiem.

dankaf
25-10-2008, 09:20
ogrzewanie kotłem na eko groszek oceniam pozytywnie, ponoć miało się kurzyć a jest wporządku.
Możesz mi opisac swój piec na ekogroszek :D
Czy ma dodatkowy ruszt na inne paliwo?np.drzewo?

ogrzewanie podłogowe w całym domu, to był strzał w dziesiątkę, przede wszystkim dlatego, że nie ma kaloryferów!! jedynie w łazienkach zastosowaliśmy dodatkowe grzejniki.
A jak z spaniem?"powiadają że" ogrzewanie podłogowe źle działa na śpiących -zbyt blisko.Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
Pozdrawiam.

dankaf
25-10-2008, 09:26
u mnie strop teriva kosztował około 10000zł + 2 gruszki około 5000zł, kosztowny interesik, osobiście odradzam taki strop, taniej jest wylać lany,

Pozdrawiam
My zostajemy przy stropie teriva.Murarz wycenił nam podobnie.Ale zamiast gruchy będzie lane mixterem bo można ładnie zaoszczędzic :D

EwaWoj
26-10-2008, 20:03
Witam po dłuższej przerwie. Mam pytanko, czy ktoś z was interesował się ogrzewaniem na pelet?

EwaWoj
26-10-2008, 20:50
oto kilka fotek z naszym kominem http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/530093.html

O&M
27-10-2008, 10:26
ogrzewanie kotłem na eko groszek oceniam pozytywnie, ponoć miało się kurzyć a jest wporządku.
Możesz mi opisac swój piec na ekogroszek :D
Czy ma dodatkowy ruszt na inne paliwo?np.drzewo?

ogrzewanie podłogowe w całym domu, to był strzał w dziesiątkę, przede wszystkim dlatego, że nie ma kaloryferów!! jedynie w łazienkach zastosowaliśmy dodatkowe grzejniki.
A jak z spaniem?"powiadają że" ogrzewanie podłogowe źle działa na śpiących -zbyt blisko.Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
Pozdrawiam.

witaj,
jeśli chodzi o kocioł to mamy firmy HEF moc 25
http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/1/index

co do ogrzewania podłogowego to w sypialni, zresztą jak w każdym pomieszczeniu, mamy minimalnie odkręcone ogrzewanie, w wyniku czego jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Jeszcze nie mamy założonych zaworów termicznych (chyba tak to się nazywa), ale jak będą to wtedy już w ogóle z ustaleniem temperatury nie będzie problemu, bo po prostu określi się ją w stopniach. Wracając do tematu - śpi nam się bardzo dobrze, nieraz rozszczelniamy okno, by wpuścić trochę świeżego powietrza :) więc na mnie ogrzewanie podłogowe w sypialni nie działa żle, może też dlatego, że jestem strasznym zmarźluchem...
Pozdrawiam

magdac
30-10-2008, 08:39
Oj, za rzadko tu zaglądam, muszę Was bardziej molestować o te schody. Pablito, cieszę się, że jesteś zadowolony, ale błagam Cię i wszystkich innych o konkrety!!!!

ILE STOPNI I JAKA WYSOKOŚĆ STOPNIA???

Bardzo, bardzo Was proszę o to info. Nikt o tym jeszcze nie pisał, przynajmniej ja nie mogę znaleźć, a dla mnie to największy dylemat w Orionie.

pablitoo
30-10-2008, 08:46
Niestety w projekcie za wiele o schodach nie ma ... :D - a to dla tego że schody w naszych domach to indywidualna sprawa inwestora - czyli indywidualnie projekt na wykonanie takowych . W zależności od potrzeb inwestora, jego wymagań i preferencji takie schody mogą się wiele różnić ...

Wymiary schodów (http://www.budujemydom.pl/abc/336_podstawowe_wymiary_schodow/) - przeglądnij sobie podstawowe zasady i wymiary budowy schodów .

Wieczorem policzę ilość moich stopni , ich wysokość , szerokość etc ...

pablitoo
30-10-2008, 08:57
(...)
co do ogrzewania podłogowego to w sypialni, zresztą jak w każdym pomieszczeniu, mamy minimalnie odkręcone ogrzewanie, w wyniku czego jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Jeszcze nie mamy założonych zaworów termicznych (chyba tak to się nazywa), ale jak będą to wtedy już w ogóle z ustaleniem temperatury nie będzie problemu, bo po prostu określi się ją w stopniach. Wracając do tematu - śpi nam się bardzo dobrze, nieraz rozszczelniamy okno, by wpuścić trochę świeżego powietrza :) więc na mnie ogrzewanie podłogowe w sypialni nie działa żle, może też dlatego, że jestem strasznym zmarźluchem...
Pozdrawiam

Podłogówka jest znakomitym rozwiązaniem , znakomitym .
Komfort cieplny takiego pomieszczenia w którym jest ogrzewanie podłogowe jest nieporównywalnie wiekszy od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego .
No i oczywiście kwestia kosztów - ogrzewanie podłogowe jest o wiele bardziej oszczędne od klasycznego ...
'
U nas ogrzewanie podłogowe to cały parter / z wyjątkiem salonu i gabinetu / i w łazience na poddaszu .
Bardzo boleję nad tym iż nie mamy podłogówki wszedzie , ale to w związku z priorytetem którym jest parkiet na podłogach ...

Ale generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego typu ogrzewania - delikatnie ciepła posadzka jest rewelacyjnie komfortowa - aż przyjemnie się chodzi boso po takiej podłodze :D

Olenka717
30-10-2008, 11:44
Witam,
a u nas po dłuższych perypetiach mamy w końcu bramę garażową :) też wybraliśmy Hormana, tynki skończone w ubiegłym tygodniu, i teraz "robi się" ocieplenie i mam pytanko jak robiliście przypory ze styropianu to docinaliście na miejscu czy kupuje się je jako gotowe elementy?

Pozdrawiam Ola

magdac
30-10-2008, 12:30
Niestety w projekcie za wiele o schodach nie ma ... :D - a to dla tego że schody w naszych domach to indywidualna sprawa inwestora - czyli indywidualnie projekt na wykonanie takowych . W zależności od potrzeb inwestora, jego wymagań i preferencji takie schody mogą się wiele różnić ...

Wymiary schodów (http://www.budujemydom.pl/abc/336_podstawowe_wymiary_schodow/) - przeglądnij sobie podstawowe zasady i wymiary budowy schodów .

Wieczorem policzę ilość moich stopni , ich wysokość , szerokość etc ...

Wiem doskonale, że projekt indywidualny, dlatego pytam o Wasze projekty:) Co do wymagań, to czytałam dużó na ten temat i wnioski są takie, że superwygodne schody w orionie musiałyby sie zaczynać pod oknem w kuchni:)

Nam wszyscy projektują 16 stopni, co daje 19cm/stopień. Moim zdaniem lepiej je obniżyć dorzucając siedemnasty, a zmniejszając głębokość. No i mamy problem. Dlatego pytam o wasze.

justa*
30-10-2008, 17:10
Ale ja Wam zazdroszczę, tego mieszkania w już wykończonych domkach.
U nas jeszcze końca nie widać. Mam nadzieję, że pogoda i temperatura zimą nam dopisze i w lutym będziemy mogli zaprosić ekipę od tynków wewnętrznych. Jak zrobi się ciepło to znów ruszamy z pracami na zewnątrz.
Tylko kiedy to będzie............

pablitoo
31-10-2008, 18:44
Wiem doskonale, że projekt indywidualny, dlatego pytam o Wasze projekty:) Co do wymagań, to czytałam dużó na ten temat i wnioski są takie, że superwygodne schody w orionie musiałyby sie zaczynać pod oknem w kuchni:)

Nam wszyscy projektują 16 stopni, co daje 19cm/stopień. Moim zdaniem lepiej je obniżyć dorzucając siedemnasty, a zmniejszając głębokość. No i mamy problem. Dlatego pytam o wasze.

U nas schody ażurowe , zabiegowe / zakręcone :D / ilość stopni 15 , szesnasta stopnica w posadzce stropu na poddaszu .
Wysokość pomiędzy stopniami 13,5cm , grubość stopnia 5,5cm , szerokość biegu 75 cm .
A co to jest głębokość stopnia ? - czyżby chodziło o szerokość stopnia ?? - u nas / w schodach zabiegowych / pośrodku stopnia to 30cm , przy balustradzie po wewnętrznej stronie zabiegu od 23cm do 13cm i potem do 23cm , natomiast po zewnętrznej stronie zabiegu od 33cm do 40cm i potem do 33cm.

Schody zabiegowe w projekcie swym są naprawdę zakręcone :lol:

justa*
31-10-2008, 21:55
U nas schody ażurowe , zabiegowe / zakręcone :D........

Ale jak one są pięknie zakręcone. Wciąż choruję na takie kręcone schody i chyba mi nie przejdzie :wink:

jurand
01-11-2008, 17:41
Justa, musze przyznac ze takie schody robia niesamowite wrazenie. Co prawda u mnie nie sa jeszcze skonczone, ale wrzucam kilka fotek na forum. Kilka wiecej w albumie.

http://lh3.ggpht.com/_fRgKomkgKzM/SQyE85dDZsI/AAAAAAAABFc/gyUnCCUp55M/s400/PB010016.JPG http://lh5.ggpht.com/_fRgKomkgKzM/SQyEuq1yMQI/AAAAAAAABFM/iTo8uSQMT-E/s400/PB010014.JPG

dankaf
02-11-2008, 10:19
jurand ale śliczne schody :o .Ta poręcz dodała im takiej lekkości.Naprawdę bardzo nam się spodobały.Proszę Was napiszcie ile one kosztowały (chociaż w przybliżeniu),jakiej firmy?
A ściana z czego?Narazie planujemy cegłę ale szukam przez cały czas różnych innych inspiracji :wink:
Ciąg dalszy pytań :wink:
-dachówka kolor,firma?
-okna kolor,firma?
Jesteśmy dopiero na starcie ale Wasze informacje bardzo nam pomogą w przyszłości
Serdecznie Was pozdrawiam

magdac
02-11-2008, 22:23
U nas schody ażurowe , zabiegowe / zakręcone :D / ilość stopni 15 , szesnasta stopnica w posadzce stropu na poddaszu .
Wysokość pomiędzy stopniami 13,5cm , grubość stopnia 5,5cm , szerokość biegu 75 cm .
A co to jest głębokość stopnia ? - czyżby chodziło o szerokość stopnia ?? - u nas / w schodach zabiegowych / pośrodku stopnia to 30cm , przy balustradzie po wewnętrznej stronie zabiegu od 23cm do 13cm i potem do 23cm , natomiast po zewnętrznej stronie zabiegu od 33cm do 40cm i potem do 33cm.

Schody zabiegowe w projekcie swym są naprawdę zakręcone :lol:


Czyli 16 stopni o wysokości 19 cm, to tak jak chcą nam robić. I mówisz, że wygodne?
Kurcze, ale to 19 mnie jakoś przeraża. A inni? Proszę o więcej.

Jurand - podaj proszę jakieś szczegóły - widzę, że zmieniłeś bieg, ale i tak jestem ciekawa. A Schody planujemy podobne do twoich, tylko na metalowej konstrukcji. I balustradę taką samą. Tak więc podobają mi się bardzo:)

justa*
03-11-2008, 14:28
jurand widzę, że Ty już prawie mieszkasz. Schody bardzo ładne, jakie to drzewo? Ta ściana też interesująco wygląda ciekawi mnie co to dokładnie jest, jakaś płytka, cegiełka?:)
Jak ja Wam zazdroszczę! Też chcę już wykańczać! Domek oczywiście :wink:

EwaWoj
03-11-2008, 19:48
witam wszystkich orionowiczów!
powoli, ale do przodu.... u nas więźba gotowa, od jutra dachówka, zamieszczam kilka fotek. Na maginesie Jurand piękne schody, u nas będą murowane, mamy przerobiony cały dół i górę.

pablitoo
03-11-2008, 20:20
(...) zamieszczam kilka fotek.(...)

A można wiedzieć gdzie ??

:D

EwaWoj
03-11-2008, 20:30
http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/534325.html

EwaWoj
03-11-2008, 20:31
http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/534325.html

EwaWoj
03-11-2008, 20:31
http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/534325.html

EwaWoj
03-11-2008, 20:31
http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/534325.html

EwaWoj
03-11-2008, 20:32
sory coś nie wyszło.... ale już podaję: http://ewawoj.fotosik.pl/albumy/534325.html

EwaWoj
03-11-2008, 20:40
nie do końca wyszło mi z tymi zdjęciami :oops: postaram się następnym razem :wink:

jurand
03-11-2008, 20:43
[quote=pablitoo]
Jurand - podaj proszę jakieś szczegóły - widzę, że zmieniłeś bieg, ale i tak jestem ciekawa. A Schody planujemy podobne do twoich, tylko na metalowej konstrukcji. I balustradę taką samą. Tak więc podobają mi się bardzo:)

Sytuacja wyglada u mnie idealnie jak u Pablitoo czyli 15 stopni i 16 stopnica na posadzce stropu na poddaszu. Roznica jest taka ze grubosc stopnia to 4,5 cm. Nie sprawdzilem ich wysokosc, ta podam nastepnym razem ale narazie musze powiedziec ze chodzi sie zadawalajaco wygodnie.

jurand
03-11-2008, 20:45
jurand widzę, że Ty już prawie mieszkasz. Schody bardzo ładne, jakie to drzewo? Ta ściana też interesująco wygląda ciekawi mnie co to dokładnie jest, jakaś płytka, cegiełka?:)
Jak ja Wam zazdroszczę! Też chcę już wykańczać! Domek oczywiście :wink:

Do zamieszkania jeszcze troche ale rzeczywiscie na swieta najblizsze mam zamiar sie wprowadzic ;). Schody wykonane sa z debu, a sciana kominowa oblożona płytkami.

A zazdroscic wykanaczania naprawde nie ma powodu przekonasz sie za jakis czas.

EwaWoj
03-11-2008, 21:05
bardzo podobają mi się schody drewniane, ale niestety ich koszt (bynajmniej w naszym rejonie) był bardzo wysoki, dlatego zdecydowaliśmy się na schody murowane. Będziemy je wylewac prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Chociaż ja chciałybym już teraz :cry: ale mamy jeszcze do wylania osobne pomieszczenie gospodarcze (tam będzie piec i grilownia)

pablitoo
03-11-2008, 21:18
nie do końca wyszło mi z tymi zdjęciami :oops: postaram się następnym razem :wink:

Wszystko wyszło jak najlepiej - albumik jest bardzo fajny - domek oczywiście też - ekhhhh - jak ogladałem ogarneła mnie nostalgia - przypomniałem sobie jak ja zawieszałem wiechę na dopiero co postawionej więźbie ... - a tu już mieszkamy w Orionie prawie rok :)

:D

justa*
03-11-2008, 21:18
A zazdroscic wykanaczania naprawde nie ma powodu przekonasz sie za jakis czas.

Wiem, że każda osoba która jest na tym etapie co Ty mówi, że wykończeniówka wykańcza, ale ja już nie mogę się tego naprawdę doczekać. Jeszcze tyle do zrobienia, zanim będę mogła wybierać płytki i kolory na ściany.

EwaWoj wiechę to Wam cieśle zrobili pierwsza klasa :D

EwaWoj
03-11-2008, 21:23
Jest wspaniała, dzisiaj ją stawiali :P

pablitoo
03-11-2008, 21:26
bardzo podobają mi się schody drewniane,

Nam też - a teraz to chyba nawet jeszcze bardziej :D


ale niestety ich koszt (bynajmniej w naszym rejonie) był bardzo wysoki, dlatego zdecydowaliśmy się na schody murowane.(...)

No za naszymi schodami to my trochę powędrowaliśmy - zostały wykonane w Piotrowicach - niedaleko Wrocka i .... Legnicy - czyli niedaleko od Ciebie :D

EwaWoj
03-11-2008, 21:30
etap który teraz został skończony był bardzo fajny, każdego dnia coś innego i nowego, to było niesamowite. Mam nadzieję, że będzie tak dalej.

EwaWoj
03-11-2008, 21:34
za schody drewniane, ażurowe z poręczami wygiętymi w formie wstęgi stolarz chciał ok 15000,00 zł (stolarz pokazywał nam schody dla jednego klienta, podobne do tych, które my chcieliśmy - fakt były cudowne).

EwaWoj
03-11-2008, 21:40
po długich dyskusjach doszliśmy do wniosku, że wylejemy schody, jak już będę je miała to zamieszczę fotki. Mamy zmieniony prawie cały dół. Wydaje nam się że będzie ok :lol:

magdac
03-11-2008, 21:45
o matko, a gdzie wy takie tanie gięte schody znaleźliście? I ładne? No to proste byłyby u niego pewnie z 7 tyś, to i betonowe taniej nie wyjdą.

EwaWoj
03-11-2008, 21:59
pod Legnicą, w Kunicach - tak na dobrą sprawę wszystko zależało od ilości warst drewna, ilości schodów, poręczy i czegoś tam jeszcze (już nie pamiętam) cena 15 tyś. była wyjściowa i wydawała nam się bardzo wysoka (a schody oglądaliśmy w marcu br.)

jurand
04-11-2008, 06:53
pod Legnicą, w Kunicach - tak na dobrą sprawę wszystko zależało od ilości warst drewna, ilości schodów, poręczy i czegoś tam jeszcze (już nie pamiętam) cena 15 tyś. była wyjściowa i wydawała nam się bardzo wysoka (a schody oglądaliśmy w marcu br.)

Powiem tak, cena ktora podajecie jest wprost nie realna za wykonanie schodow gietych. Do tego trzeba miec odpowiednia prase, ktora nie kosztuje małych pieniedzy. Poza tym czas wyginania elementow gietych to 10-14 tygodni. Powiem tak wielu stolarzy udało nam się odwiedzić podczas naszych schodowych wedrówek. I schody gięte u tych, ktorzy mogli to zrobic wyceniali takie schody począwszy od 31k pln, a schody u pana Marchewki to już kosmos.

EwaWoj
04-11-2008, 19:51
witajcie! strasznie gorąco zrobiło się wokół ceny schodów. Byliśmy w "pracowni" tego stolarza o którym wcześniej pisałam, pokazywał nam jak robi schody i taką cenę nam powiedział, no cóż może miał dobry humor :lol:

justa*
04-11-2008, 23:08
witajcie! strasznie gorąco zrobiło się wokół ceny schodów. Byliśmy w "pracowni" tego stolarza o którym wcześniej pisałam, pokazywał nam jak robi schody i taką cenę nam powiedział, no cóż może miał dobry humor :lol:

To ja też chcę takiego stolarza, oczywiście w dobrym humorze :D

Ania K-M
04-11-2008, 23:15
Witajcie ;) Dobra o schodach juz wiemy co nieco. Mamy pytanie do wszystkich którzy robili już hydraulikę. Otóż z czego mianowicie robiliście?? różne opinie słyszymy i zwariować można... miedź - droga , plastikowo- aluminiowe ??? niby niesprawdzone do końca i nie tak trwałe jak miedź. Szok normalnie. Oczywiście cena miedzi odstrasza ... Poradźcie z czego kłaść.

Jurand- Chcemy zamawiać kocioł na ekogroszek Kotremu... Powiedz jak Ci się spisuje ten piec ?? .Kupowałeś bezpośrednio od producenta czy przez jakiegoś dystrybutora ???

W głowie już mamy siano od tego wszystkiego :o


Pozdrowienia z placu boju 8)

jurand
05-11-2008, 07:07
Jurand- Chcemy zamawiać kocioł na ekogroszek Kotremu... Powiedz jak Ci się spisuje ten piec ?? .Kupowałeś bezpośrednio od producenta czy przez jakiegoś dystrybutora ???


Narazie bez zarzutu - czyli sprawuje sie bardzo dobrze. Kupowłem poprzez instalatora, ktory wykonywał przyłaczenie. Miał cenę lepszą niż producent ;)

pablitoo
05-11-2008, 07:42
Witajcie ;) Dobra o schodach juz wiemy co nieco. Mamy pytanie do wszystkich którzy robili już hydraulikę. Otóż z czego mianowicie robiliście?? różne opinie słyszymy i zwariować można... miedź - droga , plastikowo- aluminiowe ??? niby niesprawdzone do końca i nie tak trwałe jak miedź. Szok normalnie. Oczywiście cena miedzi odstrasza ... Poradźcie z czego kłaść.


W przypadku kotła na paliwo stałe - miedź , jak kocioł gazowy - alu/pex ...

U nas kocioł gazowy i cała instalacja c.o jest wykonana z alu/pex / tzn piony c.o to miedź aż do rozdzielaczy , natomiast od rozdzielaczy do poszczególnych grzejników lub obwodów podłogówki to alu/pex /.

pablitoo
05-11-2008, 07:55
witajcie! strasznie gorąco zrobiło się wokół ceny schodów. Byliśmy w "pracowni" tego stolarza o którym wcześniej pisałam, pokazywał nam jak robi schody i taką cenę nam powiedział, no cóż może miał dobry humor :lol:

Za taką cenę to trzeba było brać nawet ze trzy sztuki :D

jurand
05-11-2008, 10:20
A mnie wszystko mimo ze paliwo stałe w alu/pex, ale nie z Chin ;). Odponosc termiczna do 110 C; Instalacja pracuje przy 55/45 r

pablitoo
05-11-2008, 11:01
A mnie wszystko mimo ze paliwo stałe w alu/pex, ale nie z Chin ;). Odponosc termiczna do 110 C; Instalacja pracuje przy 55/45 r

I jak Ci kocioł pracuje na temp 55 stopni ? Generalnie chyba to lepiej dla kotłów na ekogroszek utrzymywać wyższą temp wody kotłowej ...
A ty masz temp wody kotłowej jak dla kotłów gazowych :) / dla kondensatów max 55 stopni. 55 stopni - punkt rosy dla produktów spalania gazu ziemnego /.

jurand
05-11-2008, 12:18
Oczywiscie ze piec pracuje na wyzszych parametrach, po to jest mieszacz za piecem i podane przeze mnie parametry dotyczyły instalacji

pablitoo
05-11-2008, 12:42
Oczywiscie ze piec pracuje na wyzszych parametrach, po to jest mieszacz za piecem i podane przeze mnie parametry dotyczyły instalacji

No tak - to wszystko tłumaczy :D

A jak robiłes dobór mocy grzejników do danych pomieszczeń ? - napisz jakie moce grzejników zainstalowałeś w poszczególnych pomieszczeniach - oczywiście rozumiem że dobór grzejników robiłeś dla wody o parametrach 55/45 .

Tak z ciekawosci pytam bo ja robiłem dobór dokładnie dla takich samych parametrów wody kotłowej / albo 50/40 - już nie pamiętam /.

Ania K-M
05-11-2008, 13:24
O właśnie proszę kontynuujcie temat C.O... im więcej napiszecie tym bardziej będziemy mieli jaśniejszy umysł w tej materii .

:roll:

Jutro jadę na spotkanie z facetem którzy sprzedaje i instaluje piece Kotremu. A teraz Kotrem wypuścił piece z ruchomym palnikiem co daje lepsze spalanie , cena jest niewiele wyższa. Zobaczymy ile nam zaśpiewa za piec ... Damy wam znać

8)

Pozdrawiamy :wink:

jurand
05-11-2008, 19:47
Oczywiscie ze piec pracuje na wyzszych parametrach, po to jest mieszacz za piecem i podane przeze mnie parametry dotyczyły instalacji

No tak - to wszystko tłumaczy :D

A jak robiłes dobór mocy grzejników do danych pomieszczeń ? - napisz jakie moce grzejników zainstalowałeś w poszczególnych pomieszczeniach - oczywiście rozumiem że dobór grzejników robiłeś dla wody o parametrach 55/45 .

Tak z ciekawosci pytam bo ja robiłem dobór dokładnie dla takich samych parametrów wody kotłowej / albo 50/40 - już nie pamiętam /.

Tak robilem sobie mały audycik energetyczny dla moich przegrod liczac zapotrzebowanie ciepła a nastepnie dobierałem grzejniki przy parametrach 55/45. Mocy grzejników obecnie nie podam bo niestety w miedzy czasie miałem padniecie HDD przez co straciłem dane obliczeniowe, a szczerze mowiac nie chce mi sie wprowadzac danych do BuildDesku ponownie.

Musze przyznac ze teraz gdy wlaczyłem piec to w zasadzie pracuje tylko podlogowka, ktora jest na obszarze holu, kuchni i jadalni i jest cholernie ciepło. Poza tym na termostacie ustawione jest na 3,5 co niby ma dawac temperature 22C.

pablitoo
05-11-2008, 20:44
No tak - to rzeczywiście pech / ten pad HDD / . Ale chyba grzejniki już nabyłeś i zamontowałeś - dobrze rozumiem ? Czy nie, i na razie tylko grzejesz podłogówką ?
Interesuje mnie / porównawczo / może nie tyle moc ile wymiary i rodzaj grzejników . Moc grzejnika generalnie zależy od jego powierzchni wymiany i od temp wody na zasilaniu . Jeżeli z założenia jest większa temperatura wody zasilającej wówczas grzejnik o tej samej mocy ma mniejsze wymiary.

Ja również robiłem sobie mały audyt w OZC na zapotrzebowanie energetyczne mojego Oriona - wyniki wyszły trochę inne niż zakładane w projekcie - ale i w projekcie zakładana była temp zasilania bodajże 60 stopni .

Grzejniki dobierałem na podstawie tegoż zapotrzebowania i założonej wówczas temperatury zasilania wody. W moim przypadku dla mojego kondensata grzejniki mam prawie wszędzie trzyrzędowe / w systemie Viessmanna oznaczane symbolem V33 /.

EwaWoj
05-11-2008, 21:02
witajcie,witajcie! wracam z budowy i jest świetnie do soboty bedziemy mieli skończoną dachówkę. Cieszę się, że już niedługo będziemy też kupowac piec i takie tam... a propo ogrzewania czy ktoś z was zastanawiał się nad peletem (już kiedyś pytałam ale nikt nic nie odpowiedział?)

pablitoo
05-11-2008, 21:13
No bo chyba nikt z nas nie ogrzewa pelletem ... - ekogroszek , gaz , PC - to tak :D

A poza tym pellet jest chyba trochę przereklamowany - cena za tonę tak jakoś tożsama z ekogroszkiem a wartość opałowa mniejsza - takoż opłacalność tego typu zasilania jest wątpliwa. Natomiast jak z dostępnością tego opału ... - to ja nie wiem - wszystkie moje sąsiady opalają albo węglem albo gazem ...

jurand
06-11-2008, 06:15
No tak - to rzeczywiście pech / ten pad HDD / . Ale chyba grzejniki już nabyłeś i zamontowałeś - dobrze rozumiem ? Czy nie, i na razie tylko grzejesz podłogówką ?
Interesuje mnie / porównawczo / może nie tyle moc ile wymiary i rodzaj grzejników . Moc grzejnika generalnie zależy od jego powierzchni wymiany i od temp wody na zasilaniu . Jeżeli z założenia jest większa temperatura wody zasilającej wówczas grzejnik o tej samej mocy ma mniejsze wymiary.

Ja również robiłem sobie mały audyt w OZC na zapotrzebowanie energetyczne mojego Oriona - wyniki wyszły trochę inne niż zakładane w projekcie - ale i w projekcie zakładana była temp zasilania bodajże 60 stopni .

Grzejniki dobierałem na podstawie tegoż zapotrzebowania i założonej wówczas temperatury zasilania wody. W moim przypadku dla mojego kondensata grzejniki mam prawie wszędzie trzyrzędowe / w systemie Viessmanna oznaczane symbolem V33 /.

No niestety do HDD nie mam szczescia, jeszcze jako studentowi przed obroną pracy dyplomowej trafił się również pad. Na szczescie 60% odzyskałem. Uff stare dzieje. Wracajac do grzejników to oczywiscie juz wisza i sa napełnione woda, jakkolwiek jak pisalem termostaty sa pozakrecane i grzeje obecnie podłogówką. Grzejniki mam stalowe płytowe marki Radson, bodajze Integra V22 ale musze to sprawdzic. Wymiary oczywiscie również sprawdze, przy czym moje przegrody wygladaja nastepująco od zewnatrz: tynk silikatowo-silikonowy 0,3 cm; styropian 12 cm; max kozłowicki 29 cm, tynk cementowo-wapienny 1,5 cm. Dodatkowo sciany kolankowe sa zrobine tak, ze jeszcze szczelina powietrzna i płyta karton-gips. Domek jest powiekszony o 1,5 m na długosci i 0,6 m na szerokosci co wpłynęło również na powierzchnie pomieszczeń, także nawet nie porównywałem wyników z projektem.

pablitoo
07-11-2008, 11:11
(...) Wracajac do grzejników to oczywiscie juz wisza i sa napełnione woda, jakkolwiek jak pisalem termostaty sa pozakrecane i grzeje obecnie podłogówką. Grzejniki mam stalowe płytowe marki Radson, bodajze Integra V22 ale musze to sprawdzic. Wymiary oczywiscie również sprawdze,(...)

Nie chcę być natrętny :D - ?

jurand
07-11-2008, 19:55
(...) Wracajac do grzejników to oczywiscie juz wisza i sa napełnione woda, jakkolwiek jak pisalem termostaty sa pozakrecane i grzeje obecnie podłogówką. Grzejniki mam stalowe płytowe marki Radson, bodajze Integra V22 ale musze to sprawdzic. Wymiary oczywiscie również sprawdze,(...)

Nie chcę być natrętny :D - ?

Pablitoo sprawdze obiecuję. Po pracy, praca na budowie i wracam wykonczony.

pablitoo
07-11-2008, 20:00
Pablitoo sprawdze obiecuję. Po pracy, praca na budowie i wracam wykonczony.

:D - no tak - ja już mieszkam w Orionie więc dla mnie sprawdzić to podejść do grzejnika i zmierzyć - Ty musisz na budowę podjechać lub oderwać się od innych ważnych prac ...
Tak jakoś od roku wydaje mi się że już wszyscy mieszkacie w Orionach ... :D

A ja dzisiaj właśnie klombik nr dwa robiłem i układałem 3m kostki ... - skończyłem przy świetle halogenu - mam podobnie jak Ty - praca . praca a po pracy prawie zawsze po zmroku trochę czasu na roboty zewnętrzne :D - ale generalnie coraz bardziej mi się nie chce - tylko widmo nadchodzącej zimy mnie motywuje do prac na zewnątrz .

justa*
10-11-2008, 13:31
Tak jakoś od roku wydaje mi się że już wszyscy mieszkacie w Orionach ... :D

Niestety nie......ale mam nadzieję, że wkrótce i na nas przyjdzie pora :D

Fajnie, że mimo tego, że już mieszkasz to ciągle tu zaglądasz podpowiadasz i dzielisz się spostrzeżeniami, no i czasem wkleisz jakąś fotkę.

Oglądanie zdjęć z Waszych domków jest naprawdę bardzo ciekawe. Ilu forumowiczów, tyle pomysłów na wykończenie tego samego domu. A ile można podpatrzeć :D

Miłego dnia!

EwaWoj
10-11-2008, 22:32
mamy już dachówkę :lol: , a dopiero za dwa tygodnie będą okna :cry: ale i tak już jest fajnie. Oto kilka fotek: http://Ewawoj.fotosik.pl/albumy/536572.html

pablitoo
11-11-2008, 09:05
Piękny dach :D - można wiedzieć co to za dachówka ?? - tak jakoś znajomo wygląda ale te kominki wentylacyjne dachówkowe takie jakieś mi nieznane ...

No i brak komina wentylacyjnego :D - czyli WM z reku, a gdzie zlokalizowałaś czerpnię powietrza i wyrzutnię powietrza zużytego ? - tak z ciekawości pytam :)

szuna
11-11-2008, 16:34
pytanie do tych co mieszkają albo i nie czy nie odnieśliście wrażenia że salon w orionie jest mało ustawny. zachowałam ilość okien w salonie i szczerze umeblowanie tego pokoju treściwie wydaje być się nie możliwe? co umieściliście w tym pomieszczeniu żeby było miło i wygodnie Pozdrawiam

pablitoo
11-11-2008, 17:54
pytanie do tych co mieszkają (...) , czy nie odnieśliście wrażenia że salon w orionie jest mało ustawny (...)

Absolutnie nie odnieśliśmy wrażenia że salon jest mało ustawny.
Ale - zależy to od projektu umeblowania salonu i od oczekiwań mieszkańców.

Oczywiście ogromny to ten salon w Orionie nie jest - ale za to jest bardzo przytulny i można go bardzo przytulnie urządzić :D

U nas w salonie z mebli : szafka tv / nad nią wisi telewizor / i dwie narożne szafki / słupki / w narożach salonu plus pomiędzy nimi komoda - i to wszystko :).
Dodatkowo stolik kawowy i do niego dwie sofy plus fotel z podnóżkiem .

szuna
11-11-2008, 18:17
Te sprzęty równiez u mnie sie mieszczą i telewizor i sofa pokaźna i dwa fotele, mnóstwo płyt mojego mężą i kominek i...... czegoś mi w nim brakuje :lol:

pablitoo
11-11-2008, 18:49
Te sprzęty równiez u mnie sie mieszczą i telewizor i sofa pokaźna i dwa fotele, mnóstwo płyt mojego mężą i kominek i...... czegoś mi w nim brakuje :lol:

Rozpal w kominku , nalej w dwa kieliszki dobrego wina i zawołaj męża - wówczas będzie już wszystko ...

:D

PS.
Oczywiście firanki i zasłony w oknach już masz - prawda ? , no i kwiaty ... :wink:

EwaWoj
12-11-2008, 21:23
Pablitoo-dachówka z firmy CREATON, antracytowa, natomisat kominki wentylacyjne to tak dokładnie nie wiem kto jest producentem. Oglądaliśmy kominki wentylacyjne z CREATONA, ale nam się nie podobały i sprzedawca zaproponował na właśnie te co mamy, tak na dobrą sprawę oglądaliśmy je tylko na folderze (ale i tak lepiej się prezentowały niż te oryginalne). Drugi komin będziemy mieli w pomieszczeniu gospodarczym zupełnie osobny budynek, tam będzie piec co oraz zbiornik na wodę.

ewa__b
13-11-2008, 09:04
Pablitoo, czy mogłabym prosić o opinię dot. jakosci okien Hohensee? widzę, że takie macie w swoim domku. Wyglądają pięknie, jak sprawują się w uzytkowaniu? Polecasz? MOżna zamawiać? Przepraszam za taką ilość pytań, ale wybór stolarki do najprosztrzych nie należy i nie ma jak opinia użytkowników.
Piękne te wasze Orionki. Pozdrawiam

pablitoo
14-11-2008, 16:41
Co do całej stolarki Hohensee nie mam zastrzeżeń - bardzo porządnie wykonane , bardzo estetycznie ,działające bez zastrzeżeń / otwieranie , uchylanie , mikrowentylacja / . Po zamontowaniu dwa razy serwis przyjeżdżał do regulacji i kontroli .
Co do kwestii wyglądu to oczywiscie kwestia gustu - nam się bardzo podobały więc takowe nabyliśmy :)

ewa__b
14-11-2008, 20:54
Pablitoo Dziękuję za odpowiedź.

EwaWoj
14-11-2008, 21:38
witajcie! kto pamięta ile zużył wełny na ocieplenie dachu?????

EwaWoj
14-11-2008, 22:12
jeszcze kilka nowych fotek :lol: http://Ewawoj.fotosik.pl/albumy/540950.html

Marta i Łukasz Matłacz
16-11-2008, 17:05
kilka fotek z naszej budowy http://www.fotosik.pl/moje_obrazki.php

dankaf
16-11-2008, 17:31
Czy pamiętacie ile szt.porothermu(25) poszło Wam na budowę Oriona?Zaznaczcie jakiego budujecie.Dzięki z góry za odpowiedź.

Olenka717
17-11-2008, 13:54
u nas pustaków 25 o długości 38 cm zużyliśmy 1642 szt oraz odkupione od znajomego o długości 50 cm 540 szt, (budujemy Orionka II) ale nasi murarze to nie grzeszyli w oszczedzaniu materiału :evil: odpadów zostało tyle że serduszko do dzisiaj boli

pozdrawiam Ola

gosia099
17-11-2008, 17:28
Witam wszystkich! Wraz z meżem dołączyliśmy do grona osób którzy buduja ORION II z pracowni dobre domy! :) Rozpoczelismy w październiku tego roku budowę mamy postawiona piwnicę pod cały dom i na ten rok zakończylismy a w przyszłym roku na wiosne planujemy rozpocząć prace dalej i miejmy nadzieję że pod dach:) Moje pytanie jest związane z tarasem czy ma ktoś może już zrobiony taras i zdjęcia jego ponieważ zastanawiamy się z mężem jak on będzie wygląd na realu bo w projekcie jest on troche niejasno dla nas pokazany może ma ktos z was jakieś zdjęcia to byłabym niezmiernie wdzięczna jak ktoś by je pokazał na forum! A drugie pytanie to z czego budujecie z prothermu czy ytongu czy może jeszcze z czegoś innego? Dziękuję z góry za odpowiedź Pozdrawiamy :)

jurand
17-11-2008, 17:38
Witam

W koncu nie zapomniałem i sytuacja z grzejnikami wyglada tak. Tak jak pisałem sa to Radsony Intergra o następujących wymiarach:

pralnia 600x1050 (2444W)
sypialnia 450x1950 (3646W)
pokoj naprzeciw sypialni 2x600x600 (1396W)
pokoj naprzeciw lazienki 600x1050 (2444W)
hol na gorze 900x600 (2095W)
salon 600x600 oraz 600x1200 (1396W oraz 2793W)
jadalnia 600x900 (2095W)
gabinet 600x900 (2095W)
lazienka na dole łazienkowy rurowy o mocy 310W + podłogowka
lazienka na gorze rurowy o mocy 690W + podlogowka

adammxxx
17-11-2008, 19:05
u nas pustaków 25 o długości 38 cm zużyliśmy 1642 szt oraz odkupione od znajomego o długości 50 cm 540 szt, ale nasi murarze to nie grzeszyli w oszczedzaniu materiału :evil: odpadów zostało tyle że serduszko do dzisiaj boli

pozdrawiam Ola
U nas projektant wyliczył 5610szt. U 220: 188 x 250 x 220 na orion I .Niewiem czy te wartości są poprawne.
Więźba dachowa (może się komuś przyda)
krokiew 0,06 x 0,18 x 8,5 32szt.
0,06 x 0,18 x 6,0 22szt.
0,12 x 0,22 x 4,0 4szt.
jętka 0,06 x 0,18 x 7,5 16szt.
płatew 0,12 x 0,18 x 6,5 4szt.
murłata 0,14 x 0,14 x 6,5 8szt.

pablitoo
17-11-2008, 19:46
Witam

W koncu nie zapomniałem i sytuacja z grzejnikami wyglada tak. Tak jak pisałem sa to Radsony Intergra o następujących wymiarach:

pralnia 600x1050 (2444W)
sypialnia 450x1950 (3646W)
pokoj naprzeciw sypialni 2x600x600 (1396W)
pokoj naprzeciw lazienki 600x1050 (2444W)
hol na gorze 900x600 (2095W)
salon 600x600 oraz 600x1200 (1396W oraz 2793W)
jadalnia 600x900 (2095W)
gabinet 600x900 (2095W)
lazienka na dole łazienkowy rurowy o mocy 310W + podłogowka
lazienka na gorze rurowy o mocy 690W + podlogowka

Moc grzejników liczona dla jakiej temperatury zasilania ?

jurand
17-11-2008, 21:32
Moc grzejnikow jest liczona, a w zasadzie podana z katalogu przy parametrach 90/70

pablitoo
17-11-2008, 22:17
Moc grzejnikow jest liczona, a w zasadzie podana z katalogu przy parametrach 90/70

No właśnie - to wszystko wyjaśnia - powiem szczerze jak przeczytałem jakie moce grzejników podałeś dla jakich ich rozmiarów to mnie zatkało ... :-?

Ale teraz to jasne - rzeczywiście katalogowo podaje się moc grzejnika przy temperaturze zasilania/powrotu 90/70 , ale i po wielokroć producenci oprócz tego podają i moc grzejników dla temperatury zasilania 70/60 jak i 55/45 .

:D