PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ORION pracownia DOBRE DOMY



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

dankaf
04-02-2009, 12:14
Do wszystkich orionowiczów którzy posiadają piece na paliwo stałe.
Jakie macie kominy? Czy murowane czy systemowe?
Ceny materiałów rosną i chcielibyśmy zakupic jeszcze trochę towaru.
jurand pamiętam że Ty masz może pomożesz?

pablitoo
04-02-2009, 12:24
pablitoo a możesz napisac jaka jest przenikalnośc dla takiej ściany

porotherm 25 + wełna 12
porotherm 25 + wełna 15
porotherm 25 + styropian 15

Aleś mi zdała :D
- U porothermu 25P+W + 15 cm styropianu to w przybliżeniu = 0,23 - 0,26W/m2 - zależy jaki styropian się użyje ...
Natomiast z wełną mineralną - nie wiem ...

justa*
04-02-2009, 12:27
Apropos rozpoczęcia sezonu - justa* - chyba faktycznie się rozpoczyna - idzie ocieplenie - u mnie na połedniu już śniegi topnieją na potęgę i jest +5 stopni ...

Na dobrą sprawę to u nas sezon trwał całą jesień i wcale go nie zamykaliśmy :D
Przed świętami i zaraz po, dopóki nie spadł śnieg, porządkowaliśmy działkę, zrobiliśmy porządek z zalegającą stertą desek po szalunkach. Wszystko pocięte i naszykowanie do palenia w kozie. Po świętach zaczęliśmy tynki wewnętrzne, więc drzewo było jak znalazł a temperatura w środku przy nieocieplonym dachu +9. Teraz panowie poprawiają nam wykusze, bo obecnie zalega tam woda, i murki przy wejściu, bo poprzedni wykonawca je spartaczył. Zresztą wiele rzeczy po nim trzeba było poprawić. To jest temat na dłuższą pogawędkę
Te poprawki musieli zakończyć na razie na szalunkach, muszą poczekać na wyższe temperatury, ale teraz robią nam sufit na poddaszu. Tylko nad schodami i w przejściu, resztę zrobimy sami. Ta strefa akurat mało wygodna do zrobienia stelażu i układania waty :wink:

A jak tam plany u reszty z Was. Tylko ja jestem na tym etapie. Większość to już mieszka, też się nie mogę doczekać :D

dankaf
04-02-2009, 12:58
pablitoo wielkie dzięki.Byłam ciekawa jak to się ma do porothermu 25.

justa a Ty jakie masz kominy?

justa*
04-02-2009, 13:52
Nasze kominy są murowane z pełnej cegły, będzie kocioł na paliwo stałe.

dankaf
04-02-2009, 14:15
Nasze kominy są murowane z pełnej cegły, będzie kocioł na paliwo stałe.
Bez żadnego wkładu?
Macie już upatrzony piec?-firmę?

justa*
04-02-2009, 14:28
Danusiu jaka Ty dociekliwa :wink:
Oczywiście, kupiliśmy rurę, która jest już włożona w komin. Była wkładana po kawałku podczas murowania.
Co do pieca , to jeszcze nic pewnego. Mąż myśli o Zębcu, ja namawiam go Klimosza (zachęcona troszkę przez pablitoo)
Zębiec ma tę przewagę, że widzieliśmy taki pracujący piec u kolegi. Użytkuje go już 3 lata i bardzo sobie chwali. Mogliśmy pooglądać, pozaglądać, wypytać itp. Naszym wymaganiom sprostał. Gdyby tak można jeszcze sobie Linga pooglądać i wypytać użytkownika byłoby fajnie.
Mamy jeszcze chwilkę, może latem będziemy się konkretnie rozglądać. Następny sezon trzeba już będzie domek ogrzewać :D

dankaf
04-02-2009, 16:46
justa dzięki za odpowiedź.Dociekliwy to jest mój mąż stąd te pytanie.Jeśli komin murowany wtedy kupujemy pełną cegłę ponieważ chcemy dokupic jeszcze materiał i zdążyc przed podwyższkami.
My zastanawiamy się właśnie nad LINGIEM(za jego uniwersalnośc jeśli chodzi o zasobnik) oraz HEF + ruszto awaryjne.

jurand
04-02-2009, 18:27
Do wszystkich orionowiczów którzy posiadają piece na paliwo stałe.
Jakie macie kominy? Czy murowane czy systemowe?
Ceny materiałów rosną i chcielibyśmy zakupic jeszcze trochę towaru.
jurand pamiętam że Ty masz może pomożesz?

Ja mam murowany i na dodatek wymysliłem sobie dwa kanały dymowe, tak na wszelki wypadek dzieki czemu komin mi sie troszke wydłużył. Nie wprowadzałem do niego rury wiedzac, ze nie mam szans na gaz w ciagu najblizszych 50 lat, olej odrzucilem wiec jedynym paliwem dla mnie jest wegiel.

Kasia i Michał B.
04-02-2009, 19:47
justa my jestesmy na podobnym etapie co ty. Poddasze mamy juz prawie skonczone, a pozniej na dole tynki wewnetrzne. A piec bedziemy miec na paliwo stale. :D

Dobrusiak
04-02-2009, 20:35
Ja jestem daleko za Wami, bo przed zimą zdążyliśmy ze stropem, ale mam nadzieję, ze moja ekipa górali szybciutko nadrobi zaległości. Wiele można im zarzucić, bo np. większych bałaganiarzy jeszcze nie widziałam, ale za to zapierniczają od rana do wieczora na najwyższych obrotach.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że mam już prawie wybraną kuchnię i kominek w salonie. Już w myślach projektuję ogród :lol: Ojoj, jak to wszystko cieszy

justa*
06-02-2009, 16:55
no proszę , tak cichutko siedzą a z budową domu już tak daleko dobrnęli :D
Może się troszkę pochwalicie? Fotki z realizacji zawsze są mile widziane.

Dobrusiak jakie daleko? Jak jest strop, to za chwilkę więźba będzie i ani się obejrzysz jak będziesz meblować kuchnię :wink:

kurier79 i barbaritta
07-02-2009, 22:58
MIŁO MI POWITAĆ

DECYZJA O BUDOWIE PODJĘTA - WYBÓR "ORION I

NIESTETY JESZCZE WSZYSTKO PRZED NAMI ALE DAMY RADĘ, WIDZĄC PANSTWA OSIAGNIECIA Z BUDÓW AZ BUZIA SAMA SIE USMIECHA....
GRATULUJE WSZYSTKIM

:D

MAM PYTANKO CZY MOŻNA BY ZOBACZYC ORIONKA NA ŻYWO ?????
W OKOLICACH KRAKOWA LUB NOWEGO SĄCZA
Z GORY BARDZO DZIEKUJE

pablitoo
08-02-2009, 18:22
Rzeczywiście - wysyp Orionowiczów ja truskawek w lecie :D

Budujcie, budujcie - bo Orion to ... piękny dom jest ...

justa*
09-02-2009, 18:14
Cześć wszystkim, wpadłam się pochwalić :D
Mam już poprawione murki przy wejściu, nareszcie są takie jak powinny być. Szalunki jeszcze nie zdjęte, ale co tam, już mi się podoba. Oto efekty:
http://images30.fotosik.pl/324/6bebc430b8db7ffbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images28.fotosik.pl/324/f9062db4c6a8744fmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Poprawiane były też wykusze, jeszcze trzeba tam zrobić porządną izolację i nareszcie będzie jak trzeba.

A teraz troszkę z innej beczki, niemniej jednak na czasie, przecież zimę mamy :wink: Rozmawialiśmy kiedyś o łańcuchach spustowych zamiast rynien. Stanęło na tym, że mało praktyczne, ale pięknie zimą się prezentują. No to zrobiłam wam dziś zdjęcie, jak się podoba??
http://images25.fotosik.pl/324/ec235c103982d593med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pablitoo
09-02-2009, 18:51
(...) Rozmawialiśmy kiedyś o łańcuchach spustowych zamiast rynien. Stanęło na tym, że mało praktyczne, ale pięknie zimą się prezentują. No to zrobiłam wam dziś zdjęcie, jak się podoba??


http://images25.fotosik.pl/324/ec235c103982d593med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Okropne ... :wink:

dankaf
10-02-2009, 20:34
justa* gratuluję pięknego domku :D
Macie już tyle zrobione i coraz bliżej do zamieszkania :D
Pstrykaj,pstrykaj zdjęcia chętnie pooglądam.
Pozdrawiam.

justa*
11-02-2009, 07:12
(...) Rozmawialiśmy kiedyś o łańcuchach spustowych zamiast rynien. Stanęło na tym, że mało praktyczne, ale pięknie zimą się prezentują. No to zrobiłam wam dziś zdjęcie, jak się podoba??


http://images25.fotosik.pl/324/ec235c103982d593med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Okropne ... :wink:

hmmmm..... :evil:
:wink:

justa*
11-02-2009, 07:23
justa* gratuluję pięknego domku :D
Macie już tyle zrobione i coraz bliżej do zamieszkania :D
Pstrykaj,pstrykaj zdjęcia chętnie pooglądam.
Pozdrawiam.

Danusiu do zamieszkania to jeszcze daleko, ale coraz mniej bolą te wszystkie wydane pieniądze, bo dom coraz bardziej cieszy oko :)
Latem będzie tynk zewnętrzny a wiosną ruszamy z płotem od drogi, bo reszta już ogrodzona siatką. Cegła na płot już wybrana, teraz nie mogę się na nią doczekać. Może jutro będę w końcu wiedziała coś na ten temat.
W albumie są dwa zdjęcia z poddasza, konkretnie z holu na poddaszu. Ta część była robiona przez ekipę od tynków, resztę robimy sami , więc chwile to potrwa, ale zaoszczędzimy troszkę grosza. Przyda się na coś innego :D

11-02-2009, 07:47
Witajcie dordzy miszkający/budujący itp w Orionku...

Mam pytanko:

O ile podnosiliście ściankę kolankową (jeśli w ogóle) i jakie uzyskaliście przez to wysokości np. na strychu?

jurand
11-02-2009, 13:11
Witajcie dordzy miszkający/budujący itp w Orionku...

Mam pytanko:

O ile podnosiliście ściankę kolankową (jeśli w ogóle) i jakie uzyskaliście przez to wysokości np. na strychu?

Sajmon nie ułatwie Ci zadania, ale napisze ze wystarczy ze przeczytasz watek i bedziesz wszystko wiedzial. Temat podnoszenia ścianki kolankowej byl wielokrotnie poruszany.

pablitoo
11-02-2009, 13:23
Witajcie dordzy miszkający/budujący itp w Orionku...

Mam pytanko:

O ile podnosiliście ściankę kolankową (jeśli w ogóle) i jakie uzyskaliście przez to wysokości np. na strychu?

Sajmon nie ułatwie Ci zadania, ale napisze ze wystarczy ze przeczytasz watek i bedziesz wszystko wiedzial. Temat podnoszenia ścianki kolankowej byl wielokrotnie poruszany.

Tylko nie przesadź z tym podnoszeniem ! - bo to już będzie nie-Orion ...

:wink:

- żartuję oczywiście - pamiętacie kto takie twierdzenia serwował ??

baszuk
12-02-2009, 16:04
Tak jak obiecałam zamieszczam zdjęcia naszego Orionka. Mieszkamy os października, jest super. Orion to na prawdę dobry projekt - nie za duży, nie za mały, ciekawy architektonicznie, przytulny w środku - aż słów brak:-)
http://picasaweb.google.pl/baszuk07/Domek#
Baśka

pablitoo
12-02-2009, 18:04
Witaj Basiu :)
Właśnie skończyliśmy rodzinne oglądanie Waszego Orionka i... bardzo nam się podobało :) sporo się zmieniło od czasu naszej wizyty :) brakuje mi tu co prawda jeszcze pewnego pomieszczenia ;), ale pewnie jeszcze nie wykończone.
Super wykończyliście również na zewnątrz - tylko pozazdrościć, bo u nas dalej "góry i doliny" ;), ale w tym roku planujemy już coś z tym zrobić.
Jak znajdziecie wolną chwilkę - zapraszamy do nas serdecznie.

Pozdrowionka, Kasia

13-02-2009, 08:38
Kurdę piękne te Wasze orionki. A ja jak patrzę u siebie to póki co....trawę tylko widzę:(

Pytałem o ściankę kolankową ponieważ zastanawia mnie kwetsia tego typu czy jeśli ktoś podnosił ścianę kolankową to czy dach cały podnosił do góry (co oczywiste) czy też punkt w którym oryginalnie dach się zaczyna pozostaje taki sam co też powoduje że cały dach jest większy - nie wiem czy w miarę zrozumiale to wytłumaczyłem:) jesli nie posłuże się w następnym poście krótkim rysunkiem:)...

Drugie moje pytanie: w jakich widełkach cenowych mieści się stan surowy otwarty i zamknięty tego pięknego Orionka? Mam na myśli budowę systemem gospdarczym oraz przy wykonywaniu prac przez firmę...
Z góry dziękuje za odpowiedź!!!!

pablitoo
13-02-2009, 09:02
Pytałem o ściankę kolankową ponieważ zastanawia mnie kwetsia tego typu czy jeśli ktoś podnosił ścianę kolankową to czy dach cały podnosił do góry (co oczywiste) czy też punkt w którym oryginalnie dach się zaczyna pozostaje taki sam co też powoduje że cały dach jest większy - nie wiem czy w miarę zrozumiale to wytłumaczyłem:) jesli nie posłuże się w następnym poście krótkim rysunkiem:)...

Witaj

Absolutnie cały dach w górę - kąt nachylenia połaci musi pozostać ten sam !

Marcin Legnica
13-02-2009, 09:07
Witam

Ja podnosiłem ściankę zachowując kąt pochylenia dachu, a co za tym idzie cały dom jest teraz wyższy o wysokość ścianki w stosunku do pierwotnego projektu. Co do kosztów to jest tyle wersji ilu budowniczych. Mi się udało postawić Orionka do stanu surowego zamkniętego za 200. 000zł

13-02-2009, 09:49
Witaj
Absolutnie cały dach w górę - kąt nachylenia połaci musi pozostać ten sam !


Oczywiście zgadzam się z tym. Tyle że jak cały dach pójdzie do góry to wówczas zaczyna się on wyżej o tyle o ile podnieśliśmy ścianę kolankową. Może wówczas wyniknąć że dach będzie się zaczynał od połowy balkonu, a nie jak jest to w oryginale że na równi z rozpoczęciem balkonu (np. od strony frontowej).
Czy podnosząc ścianę kolankową nie wydużyć wówczas krokwi?? Wtedy punkt gdzie zaczyna się dach jest na równi z balkonem??


Co do kosztu to czy te 200tys wyliczyłeś Marcinie z Legnicy budując systemem gospodarczym czy też przy udziale firmy??

pablitoo
13-02-2009, 10:21
Oczywiście zgadzam się z tym. Tyle że jak cały dach pójdzie do góry to wówczas zaczyna się on wyżej o tyle o ile podnieśliśmy ścianę kolankową. Może wówczas wyniknąć że dach będzie się zaczynał od połowy balkonu, a nie jak jest to w oryginale że na równi z rozpoczęciem balkonu (np. od strony frontowej).
Czy podnosząc ścianę kolankową nie wydużyć wówczas krokwi?? Wtedy punkt gdzie zaczyna się dach jest na równi z balkonem??


Oczywiście że tak się stanie - cały dach pójdzie do góry i zacznie się o tyle wyżej o ile podniesie się ściankę kolankową .
Można trochę wydłużyć krokwie wystające poza budynek / zwiększyć okap / - ale wszystko zależy o ile podniesiesz ściankę kolankową - jak podniesiesz o pustak czy dwa to wydłużone krokwie będą proporcjonalnie wyglądały , jak podniesiesz o więcej to musiałbyś wydłużyć krokwie o metr ...

Poniżej masz porównanie - domek justa* / mam nadzieję że się nie pogniewa że zamieszczam foto jej domu / - ORION bez podniesionej ścianki , i mój ORION - ścianka podniesiona o 3 Maxy :

http://images30.fotosik.pl/324/6bebc430b8db7ffbmed.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/9326/pict59451rx0.jpg

13-02-2009, 11:37
Dzięki wielkie...o to właśnie mi chodziło!
I również planuję podnieść o 3 pustaczki!!
Dzięki wielkie i miłego dnia....kiedy mój domek będzie w takim stanie?!! :(

justa*
13-02-2009, 22:27
:D
Pablitoo a pamiętasz może jakiej wysokości powinna być ścianka kolankowa według projektu? Bo nasza ma jakieś 60 cm, wydaje mi się że w projekcie było jeszcze niżej, ale nie jestem pewna. [/b]

pablitoo
14-02-2009, 07:51
A i owszem - rzeczywiście - w takim razie i Ty masz wyżej - ścianka kolankowa wg projektu to bloczek 36cm plus murłata - więc skoro masz 60 cm to już jest wyżej niż w projekcie .
Ale wygląda prawie "projektowo" .

:D

Marcin Legnica
14-02-2009, 08:02
Co do kosztu budowy, to wynika on z systemu gospodarczego. Generalnie ekipa zajmowała się tylko budowaniem a ja im wszystko organizowałem. Z tego co się orientowałem to jak byś chciał zlecić firmie całość, łącznie z zakupami materiałów to koszt może wzrosnąć nawet o 100%, a przy tym trzeba uważać jakie materiały zastosowała Ci ekipa. A tak miałem spokój, zaoszczędzone pieniądze itp. Generalnie przy budowaniu musisz jednak uważać na wszystkich i wszystko. Tych którzy będą chcieli cie oszukać przy zakupie materiałów itp będzie zdecydowanie więcej aniżeli tych uczciwych, a przynajmniej tak było w moim wypadku. To jest wyzwanie, pochłania masę czasu ale satysfakcja jest niesamowita:)

pablitoo
14-02-2009, 09:26
Zimowo - z cyklu - Odcięci od Świata :D

Zimę mamy tego roku przepiękną - tylko jak jeszcze kilka godzin śnieg posypie to zostaniemy odcięci od świata na amen 8)
Na drodze już prawie półmetrowe zaspy - praktycznie nie da się już nią jeździć ...

Poranny trening - ponad dwugodzinne odśnieżanie obejścia / podjazd do garażu i podejście do domu - na więcej już sił nie starczyło / - bezcenne :D

http://img99.imageshack.us/img99/1034/pict69081hc3.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/6515/pict69101jy7.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/8107/pict69141br1.jpg

dankaf
14-02-2009, 10:15
Poranny trening - ponad dwugodzinne odśnieżanie obejścia
Chyba z 1,5 godz. przerwą na gorącą czekoladę :wink:

Ps.U nas też sypie :D
Pozdrawiam.

dankaf
14-02-2009, 10:19
pablitoo Tak się z mężem zastanawiamy.Porównując Twój a Justy*Czy ty masz dom powiększony?poszerzony?

dankaf
14-02-2009, 10:29
Co do kosztu budowy, to wynika on z systemu gospodarczego.
My obliczaliśmy że SSZ zakończy się w kosztach ok.180tys.
Wszystko sami załatwiamy.Ustaliliśmy że zakupów będziemy dokonywac w jednym ,sprawdzonym składzie budowlanym i jak do tej pory ceny są przyzwoite.Różnica może byc w robociźnie.
PS.A na ile wyliczyliście sobie dach?

pablitoo
14-02-2009, 10:34
pablitoo Tak się z mężem zastanawiamy.Porównując Twój a Justy*Czy ty masz dom powiększony?poszerzony?

Nie .
Powiększone trochę wykusze - i nic poza tym . Wymiary zewnętrzne zgodne z projektem .

pablitoo
14-02-2009, 10:36
Poranny trening - ponad dwugodzinne odśnieżanie obejścia
Chyba z 1,5 godz. przerwą na gorącą czekoladę :wink:

Ps.U nas też sypie :D
Pozdrawiam.

:lol:
Wczoraj od południa do wieczora odśnieżałem podjazd 5 razy - tragedia ... - pleców dzisiaj nie czuję ...

No ale cóż - zachciało się mieszkać na wsi ... 8)

justa*
14-02-2009, 11:15
A i owszem - rzeczywiście - w takim razie i Ty masz wyżej - ścianka kolankowa wg projektu to bloczek 36cm plus murłata - więc skoro masz 60 cm to już jest wyżej niż w projekcie .
Ale wygląda prawie "projektowo" .

:D

No właśnie tak mi się wydawało :D Gdyby było wyżej na pewno było by wygodniej, ale jak dla mnie pokoje na poddaszu są wystarczająco duże.

Widzę, że zima i do Was zawitała, ślicznie. Tylko teraz troszkę czasu trzeba poświęcić na odśnieżanie. Jednak taki trening dobrze robi. W zeszłym tygodniu my się tak z mężem męczyliśmy, też było co robić.:D

Co kosztów budowy systemem gospodarczym to u nas wyszło to podobnie jak z obliczeń Danusi.

justa*
14-02-2009, 11:21
pablitoo Tak się z mężem zastanawiamy.Porównując Twój a Justy*Czy ty masz dom powiększony?poszerzony?

Nie .
Powiększone trochę wykusze - i nic poza tym . Wymiary zewnętrzne zgodne z projektem .

Nasz też zgodny z projektem, nic nie pomniejszaliśmy :wink:


Pablitoo
A mój mąż ogląda Twoje zdjęcia (bardzo mu się Wasz Orionek podoba) i pyta co tam masz pod oknem w kuchni, bo jakiś kwadracik biały pod tym śniegiem wypatrzył. :)

pablitoo
14-02-2009, 12:36
Pablitoo
A mój mąż ogląda Twoje zdjęcia (bardzo mu się Wasz Orionek podoba) i pyta co tam masz pod oknem w kuchni, bo jakiś kwadracik biały pod tym śniegiem wypatrzył. :)

Tragedia - juz się zaczęło - droga powyżej naszego domu już nie nadaje się do jazdy - właśnie sąsiad zameldował się u nas na działce pięknym poślizgiem i bocznym driftem w zaspie - godzinę go stamtąd odkopywaliśmy i wyciągaliśmy ...

Az się boje co będzie dalej - a ja tu dzisiaj moją małżonkę wieczorem na Walentynki zabieram w miasto :D

Biały kwadracik to schowane za plastikowymi drzwiczkami gniazdko elektryczne zewnętrzne - spostrzegawczego masz męża :wink: .
Za takimi samymi plastikowymi drzwiczkami mam jeszcze ukryty w elewacji kran z wyprowadzoną wodą na zewnątrz budynku - zaraz obok bramy garażowej przy połączeniu ściany garażu ze ścianą domu .
No i jeszcze oczywiście w moim przypadku za takimi samymi drzwiczkami w elewacji mam umieszczone złącza instalacji odgromowej - połączenie zwodów pionowych z uziomem .

Bardzo się takie zewnętrzne przyłącza przydają .

justa*
14-02-2009, 18:03
takie szczegóły to on wszędzie wypatrzy :D
My też takie gniazdka zewnętrzne mamy przy każdym oknie balkonowym, będziemy wieszać lampki świąteczne to się przyda. 8)

EwaWoj
14-02-2009, 19:11
Witajcie po dłużej przerwie, u nas na budowie - pomimo zimy - gorąca atmosfera. Wstawili nam na górze okna balkonowe :lol: i mamy już częściowo położone tynki na sufitach i skosach :D . Dzisiaj zamawialiśmy styropian na podłogi oraz ocieplenie budynku-ceny od przyszłego tygodnia mają iśc w górę (gdzie ten kryzys gospodarczy? - chyba nie w budownictwie) :wink:

EwaWoj
14-02-2009, 19:24
Co do kosztu budowy, to wynika on z systemu gospodarczego.
My obliczaliśmy że SSZ zakończy się w kosztach ok.180tys.
nie chcę was martwic ale możecie nie zamknąc się w tej kwocie :cry: jeśli chodzi o dach, to kosztował nas ok.65000,00 :x

EwaWoj
14-02-2009, 19:26
Fajny macie pomysł z gniazdkami na zewnątrz - o tym nie pomyśleliśmy :lol:

pablitoo
14-02-2009, 19:38
takie szczegóły to on wszędzie wypatrzy :D
My też takie gniazdka zewnętrzne mamy przy każdym oknie balkonowym, będziemy wieszać lampki świąteczne to się przyda. 8)

Oj przyda , przyda - również na balkonie / nad wejściem / obok drzwi balkonowych zrobiliśmy takie podwójne gniazdko zewnętrzne - nie byłoby świecenia lampionów , lampek i ozdób świątecznych - a tak - świecą / świeciły / aż miło ...
I dom ładnie świątecznie przystrojony i żona się cieszy - same plusy :lol:

dankaf
14-02-2009, 19:42
Co do kosztu budowy, to wynika on z systemu gospodarczego.
My obliczaliśmy że SSZ zakończy się w kosztach ok.180tys.
nie chcę was martwic ale możecie nie zamknąc się w tej kwocie :cry: jeśli chodzi o dach, to kosztował nas ok.65000,00 :x
justa* napisała że wyszło jej tyle samo-około
Chyba że różnica jest w robociźnie.A moge wiedziec jaką wybraliście dachówkę i ile za robociznę?

EwaWoj
14-02-2009, 19:54
dachówkę mamy creatona (angoba antracyt), robocizna to koszt ok.22000,00 zł , drogie są dodatki, które najczęściej nie bierze się pod uwagę np. kominki wentylacyjne, rynny, jakieś szpilki, haki, zaślepki itp. wszystko razem daje niezłe kwoty

dankaf
14-02-2009, 20:06
dachówkę mamy creatona (angoba antracyt), robocizna to koszt ok.22000,00 zł , drogie są dodatki, które najczęściej nie bierze się pod uwagę np. kominki wentylacyjne, rynny, jakieś szpilki, haki, zaślepki itp. wszystko razem daje niezłe kwoty

My za robociznę damy 12 tys.
Dachówka będzie Roben- z tego co wiem o wiele tańsza.
A pamiętasz ile m kosztuje creatona?-tak dla porównania(bo teraz to już mnie zaciekawiłaś).Liczyłam na te ukryte koszty coś ok.5tys.

EwaWoj
14-02-2009, 20:14
dokładnie nie pamietam ale za całą dachówkę, gąsiory itd. daliśmy około 19000,00 zł - z tego co wiemy creaton jest jedną z droższych dachówek, ale warto w dach zainwestowac. Czy wasza cena zawiera robociznę z więźbą? bo ta cena jest super. Musicie tylko sprawdzic czy dachy przez tą firmę robione są ok.

dankaf
14-02-2009, 20:33
Za więźbę biorą u nas 30zł/m2.Tyle samo za ułożenie dachówki.Jeszcze nie wiemy czy będzie folia czy będziemy deskowac dach-ale jeśli tak to zrobimy to sami.My mieszkamy w małej miejscowości i stawki tutaj są niższe.Ekipa od więźby jest sprawdzona i robi dachy prawie wszystkim :wink:

EwaWoj
14-02-2009, 20:34
bardziej szczegółowo: dachówka, gąsiory, krawędzie, dachówka końcowa ok.23000,00 zł; rynny, zaślepki, klinkier (to na komin) ok. 5000,00 zł, dachówka wentylacyjna ok.1800,00 zł, więźba 10000,00 zł, robocizna 22000,00 zł, materiały: folia, gwoździe, kotwy itp. 4600,00 zł; do tego dochodzą okna dachowe ok.7000,00 zł, okno włazowe ok.400,00 zł - a planowaliśmy zupełnie inaczej :o

EwaWoj
14-02-2009, 20:38
dobra cena i jeszcze ekipa sprawdzona to jest ok., u nas jest troszę inaczej, ale co "miasto" to obyczaj :wink:

dankaf
14-02-2009, 20:44
Teraz będę myślec i liczyc,liczyc :wink:
Dzięki za szczegółowy opis wydatków.Może coś przeoczyłam.

EwaWoj
14-02-2009, 20:48
Danka! jakie masz wspaniałe hobby!!!!!!! powiedz mężowi, że twój dziennik to nie żaden "warzywniak", oczko, kwiaty super!!!!! koszt fundamentów mamy podobny.

EwaWoj
14-02-2009, 20:52
jutro będziemy na budowie, to zrobię zdjęcia góry - po przeróbkach dla nas jest bardziej funkcjonalna i wszystkim się podoba (oczywiście odwiedzającym)

dankaf
14-02-2009, 20:56
Danka! jakie masz wspaniałe hobby!!!!!!! powiedz mężowi, że twój dziennik to nie żaden "warzywniak", oczko, kwiaty super!!!!! koszt fundamentów mamy podobny.
Dzięki :D za miłe słówka
Ale miałam satysfakcję z przekazania tej wiadomości mężowi :wink:

dankaf
14-02-2009, 20:58
jutro będziemy na budowie, to zrobię zdjęcia góry - po przeróbkach dla nas jest bardziej funkcjonalna i wszystkim się podoba (oczywiście odwiedzającym)

O to super.Zrób zdjęcia z przyjemnością pooglądamy.Też myślimy o małych przeróbkach.

EwaWoj
14-02-2009, 21:02
ja niestety nie mam "ręki" do kwiatów :cry: , co prawda posadziłam troszkę iglaków, ale jak na nie patrzę teraz to marnie wyglądają.

EwaWoj
14-02-2009, 21:12
[quote=EwaWoj]Też myślimy o małych przeróbkach. nasze nie wyszły takie "małe" :-?

justa*
14-02-2009, 21:22
EwaWoj koniecznie zrób zdjęcia i się nam tutaj pochwal. Bardzo mnie zaciekawiłaś tymi przeróbkami na poddaszu.

EwaWoj
14-02-2009, 21:28
ok, jestem ciekawa czy wam też się spodoba :oops:

justa*
14-02-2009, 21:31
takie szczegóły to on wszędzie wypatrzy :D
My też takie gniazdka zewnętrzne mamy przy każdym oknie balkonowym, będziemy wieszać lampki świąteczne to się przyda. 8)

Oj przyda , przyda - również na balkonie / nad wejściem / obok drzwi balkonowych zrobiliśmy takie podwójne gniazdko zewnętrzne - nie byłoby świecenia lampionów , lampek i ozdób świątecznych - a tak - świecą / świeciły / aż miło ...
I dom ładnie świątecznie przystrojony i żona się cieszy - same plusy :lol:

Gniazdka mamy na balkonie nad wejściem, na wykuszach, i na tarasie też jest jedno, może będzie kiedyś potrzebne. Jeszcze napiszę, że nasze zewnętrzne gniazdka podłączyliśmy pod osobny bezpiecznik, więc kiedy nie są potrzebne, korek jest wyłączony. Myślę, że to fajne rozwiązanie, może przyda się tym, którzy też myślą o takich gniazdkach i dopiero robią lub zamierzają robić instalację elektryczną. :D

EwaWoj
14-02-2009, 21:35
gniazdka na zewnątrz to super pomysł! my "mamy-w trakcie budowy" obok oddzielny budynek (pomieszczenia gospodarcze z piwnicą) i tam mają byc gniazdka zewnętrzne-ale o domu nie pomyśleliśmy i to byłby błąd :evil:

irekmuz
14-02-2009, 22:17
Witam wszystkich!!!!!!!!!
Byduje koło Szczecina Oriona II. Wprowadziłem kilka zmian już wcześniej - wewnętrzne zmiany ścianek, podniesienie ścianki kolankowej i dobudowanie wiaty za garażem ale nie wiedziałem jak to wyjdzie w realu choć mam spore doświadczenia. Znalazłem Was 4 dni temu i dopiero dziś skończyłe wszystko przeczytać i obejrzeć - teraz już wiem jak to będzie wyglądać. Dzięki za wiele rad i zdjęć. Obecnie jestem na etapie zbrojenia stropu i chyba go zaleją w nadchodzącym tygodniu. Oczywiście od dziś będe z Wami. Sam zawodowo zajmuję sie projektowaniem, montażem i ekspertyzami systemów wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania. Więć może sie do czegoś przydam. Jak cos to pytajcie

irekmuz
14-02-2009, 22:52
http://www.fotosik.pl/moje_obrazki.php#e
A to stan na dzień dzisiejszy.

irekmuz
14-02-2009, 22:53
http://www.fotosik.pl/moje_obrazki.php#e[/img]

irekmuz
14-02-2009, 23:28
Do iglaków jest fajna rzecz - grzybnia z grzybów leśnych - można ją kupić na allegro - sam ją testowałem i na działce rekracyjnej po roku rosły mi grzyby i drzewka do dziś cieszą się świetną kondycją. W sumie to raptem 1,5 roku ale kupiłem już większa ilość i dodaję ją do wszystkich iglaków które sadze.

irekmuz
14-02-2009, 23:34
justa - z tymi lampkami i gniazdkami na zewnątrz jest ok że oddzielny bezpieczmnik ale może jak masz jeszcze możliwośc to pomyśl o naprzykład kilku gniazdkach na zewnątrz podłączonych pod oddzielny bezpiecznik i pod włącznik sterowany poziomem światła na zewnątrz. To znaczy że jeżeli na dwożu zrobi się ciemniej to obwód jest załączany i np. swiatełka się zapalają a jak robi sie jasno to wyłączaja. Fajnie jest to mieć do oświetlenia lampkami świątecznymi i np. oświetleniem z podbitki.

irekmuz
14-02-2009, 23:57
Oj przepraszam zapomniałem ale można jeszcze do tego obwodu zamiast czujnika światła zastosować włącznik czasowy który nastawisz sama w jakich godzinach ma załączać napięcie i na dodatek w jakie dni tygodnia. To ma sens kiedy niepotrzebne jest oświetlenia do końca nocy.

irekmuz
15-02-2009, 00:03
Staram sie wszystko przewidziec bo wiele widziałem. I naprzykład zrobiłem w czasie wykonywania fundamentów rutociąg do przedodów elektrycznych fi 110mm z rury kanalizacynej czerwonej. To nim pod chudziakiem będzie doprowadzone napięcie do budynki i w razie czego moge wyprowadzić kable na zewnątrz bez uciązliwego kucia. A zastanawiam sie nad małą elektrowniąwiatrowa czy fotoogniwami w przyszłości do czego i tak bede musiał kiedyś poprowadzić kable. A ten rurociąg na wszysto mi pozwoli bez kucia.

irekmuz
15-02-2009, 00:11
Na koniec. Przepraszam wszystkich za pisanie tak późno ale pracuje do nocy, wracam do domu 20-21 musze zrobić rozliczenia i projekty i wtedy dopiero moge spojrzec co piszecie, więc tak koło 24-2 w nocy a rano o 8 muszę być już na bbudowie. Pozdrawiam i kolorowych snów!!!!!!!!!!!!!!!

pablitoo
15-02-2009, 08:08
http://www.fotosik.pl/moje_obrazki.php#e[/img]

Witaj wśród Orionowiczów :D

PS.
Link nie działa - poprosimy o inny .

pablitoo
15-02-2009, 08:15
Oj przepraszam zapomniałem ale można jeszcze do tego obwodu zamiast czujnika światła zastosować włącznik czasowy który nastawisz sama w jakich godzinach ma załączać napięcie i na dodatek w jakie dni tygodnia. To ma sens kiedy niepotrzebne jest oświetlenia do końca nocy.

Oczywiście - w kwestii zewnętrznego zasilania / gniazdek / to musi być oddzielny obwód elektryczny zabezpieczony oprócz bezpiecznika jeszcze wyłącznikiem różnicowoprądowym - dla bezpieczeństwa oczywiście .

No i w kwestii zewnętrznego oświetlenia budynku - jak najbardziej programator czasowy - wyłącznik zmierzchowy nie za bardzo się sprawdza - samo światło się załącza jak zapadnie zmierzch ale szkoda żeby całą noc się świeciło ...
U nas taki przekaźnik czasowy znakomicie funkcjonuje jako sterowanie właśnie oświetlenia zewnętrznego .
No ale w tym przypadku to już pełna dowolność rozwiązań obowiązuje .

irekmuz
15-02-2009, 08:41
Witam.
Nie bardzo jeszcze umiem korzystać tu ze wszystkiego więc może mi coś nie wychodzić. Sorry. Jeszcze raz link do zdjęcia. Zresztą nie wiem jak w tekście Wy wstawiacie zdjęcia?


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eaf66d85c83e8e0b.html

pablitoo
15-02-2009, 08:44
Już działa - a to jak widać lustrzane odbicie ...

A gdzie garaż ?? - ma to być Orion II .

irekmuz
15-02-2009, 08:46
Pablitoo a jakie masz oświetlenie zewnętrzne?? Ja zastanawiam sie nad diodami w podbitce. Może z czasem podłącze je pod fotoogniwa.

irekmuz
15-02-2009, 08:49
Proszę bardzo a to garaż i widoczna wiata



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/25da65a7be823f91.html

irekmuz
15-02-2009, 08:50
Tu na zdjęciu fundamentów lepiej widać

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/98bc21b2c5302848.html

pablitoo
15-02-2009, 08:51
Pablitoo a jakie masz oświetlenie zewnętrzne?? Ja zastanawiam sie nad diodami w podbitce. Może z czasem podłącze je pod fotoogniwa.

U nas podbitka skrzynkowa - do której przymocowane są lampiony na krawędziach budynku takie jak ten :

http://img25.imageshack.us/img25/8107/pict69141br1.jpg

W tych lampionach świetlówki energooszczędne 5W .

Całe oświetlenie zewnętrzne sterowane programowalnym przekaźnikiem czasowym .

pablitoo
15-02-2009, 08:53
Proszę bardzo a to garaż i widoczna wiata

A ta wiata to z jakim przeznaczeniem ??

irekmuz
15-02-2009, 09:02
W garażu będę miał magazyn i warsztat a wiata będzie służyć za garaż i skład drewna.

irekmuz
15-02-2009, 09:03
Wiatę zreszta zaprojektowałem mniej więcej tak jak garaż jest niższy od budynku tak o tyle samo wiata jest niższa od garażu z dwoma słupami takimi jak na wejściu.

irekmuz
15-02-2009, 09:09
A to z projektu jak wygląda wiata.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/41301640a0558374.html

irekmuz
15-02-2009, 09:12
A to widok elewacji też narazie na projekcie



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6bd22ac691794c72.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6124babad25c4e2b.html

pablitoo
15-02-2009, 11:59
W garażu będę miał magazyn i warsztat a wiata będzie służyć za garaż i skład drewna.

Misterna konstrukcja :lol: - no ale to Ty masz być zadowolony ...

Apropos składu drewna - na lato planuję budowę drewutni - jako osobny drewniany budyneczek kryty dachówką / której mi sporo zostało z budowy dachu / .
Ma to być domek o drewnianych ścianach 3x3m / ew 2,5x2,5m / .
Czy ktoś wie może ile taki budyneczek musi być oddalony od granicy działki ??
Pasuje mi go przytulić do narożnika działki tak ca 1,5m od granic - można tak blisko granicy budować ??
Nie chciałbym mieć potem problemów z sąsiadami / jeszcze ich nie mam - sąsiadów rzeczjasna z tej strony .../ .

dankaf
15-02-2009, 14:31
http://img124.imageshack.us/img124/156/usasiadazaplotem1rc1.jpg

pablitoo
15-02-2009, 14:47
Dziękuję - właśnie o takie info mnie chodziło - posiadałem dawniej właśnie taki rzut co gdzie można ale gdzieś zapodziałem ...

Jednak 4 metry ... - no cóż - jak trzeba to trzeba - ale dziwne - bo składzik na narzędzia można 3m dla ściany bez okien / 4m z oknami / ... , a drewutnia gdzie nie ma okien jednak 4 metry od granicy ... :-?

dankaf
15-02-2009, 14:56
Ale czekaj czekaj zobacz co znalazłam.................

DZIAŁ II
Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Rozdział 1
Usytuowanie budynku

Altana lub wiata. Obiekty te zaliczamy do budowli. Jeśli mają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Można go postawić bezpośrednio przy granicy na podobnych warunkach jak garaż. Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

:D

pablitoo
15-02-2009, 15:01
No popatrz - czyli łapie się na 3 metry od granicy ... - no zawsze to metr mniej .
Drewutnia będzie miała ściany z desek a drzwi od strony wnętrza działki , okien żadnych nie będzie ...
Hmmmm ...

dankaf
15-02-2009, 15:06
aaaa nie doczytałam że chcesz zrobic drewutnię z ścianą-myślałam że bez (taką przewiewną) :wink:
....sorki wprowadziałabym w błąd

pablitoo
15-02-2009, 15:10
Ściany z desek bitych na zakładkę ze szczelinami do przewiewu .
Na konstrukcji więźba i dach o skosie połaci 40 stopni przykryty dachówką .
No i drzwi .
Wszystko posadowione na 4 stopach fundamentowych około 20cm nad poziomem gruntu .
Podłoga też przewiewna z desek ze szczelinami .

Taki mam ambitny plan na lato - a co z tego wyjdzie - zobaczymy ... :D

dankaf
15-02-2009, 15:24
Ściany z desek bitych na zakładkę ze szczelinami do przewiewu .
Na konstrukcji więźba i dach o skosie połaci 40 stopni przykryty dachówką .
No i drzwi .
Wszystko posadowione na 4 stopach fundamentowych około 20cm nad poziomem gruntu .
Podłoga też przewiewna z desek ze szczelinami .

Taki mam ambitny plan na lato - a co z tego wyjdzie - zobaczymy ... :D

O kurcze pieczone :o
Ale rozumiem doskonale. Jak coś zrobic to raz a dobrze

pablitoo
15-02-2009, 15:41
Do tej pory drewno do kominka składuję na kupie w narożu działki pod chmurką - jak na focie poniżej / kupa drewna przykryta gruba czarną folią - widok z zasypanego tarasu / :

http://img25.imageshack.us/img25/289/pict69311da9.jpg

Szkoda drewna - które tanie nie jest - a po drugie jak już postawić drewutnię - to ładny i estetyczny domek :D

Ale - pożyjemy, zobaczymy :D

domich78
15-02-2009, 17:28
Tak jak obiecałam zamieszczam zdjęcia naszego Orionka. Mieszkamy os października, jest super. Orion to na prawdę dobry projekt - nie za duży, nie za mały, ciekawy architektonicznie, przytulny w środku - aż słów brak:-)
http://picasaweb.google.pl/baszuk07/Domek#
Baśka


Witaj Basiu,
właśnie obejrzałam Twoją galerię i bardzo żałuję, że nie udało się nam zobaczyć Twojego domu na żywo. Rozmarzyłam się. Ładna kolorystyka wewnątrz i na zewnątrz. Ciekawy pomysł z umiejscowieniem wejścia do piwnicy.

Pozdrawiam Dominika

EwaWoj
15-02-2009, 19:05
Do iglaków jest fajna rzecz - grzybnia z grzybów leśnych - można ją kupić na allegro - sam ją testowałem i na działce rekracyjnej po roku rosły mi grzyby i drzewka do dziś cieszą się świetną kondycją. W sumie to raptem 1,5 roku ale kupiłem już większa ilość i dodaję ją do wszystkich iglaków które sadze. cenna uwaga może wiosną pomoże to moim iglaczkom :lol:

EwaWoj
15-02-2009, 19:42
Basiu - górę mamy podobną do twojej z niewielkimi różnicami :wink: mam nadzieję, że po wykończeniu będzie równie ładna jak twoja. :lol:

irekmuz
15-02-2009, 22:31
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

ewelina85
16-02-2009, 02:06
Witam wszystkich. Z mezem rowniez budujemy OrionaII i mamy pytanko, czy moze ktos z was zmienial ustawienie schodow? Z gory dziekuje i pozdrawiam.

pablitoo
16-02-2009, 07:07
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

Hej

Do pokoju nad garażem wykonałem przejście z hallu na poddaszu w postaci korytarzyka wykrojonego kosztem łazienki i częśc i sypialni .

Dobrusiak
16-02-2009, 09:28
Dankaf my w zeszłym roku dostaliśmy wycenę na Robena średzką falistą na kwotę 17550 zł. RuppCeramikę Rubin Tek (niesamowicie podoba mi się ta dachówka) na kwotę 19900. I to jest już z tymi wszystkimi dodatkami. Mniej więcej trzeba liczyć, że jak sama dachówka kosztuje np. 10 tys. to dodatki (klamry, gąsiory itd.) drugie tyle.

Oczywiście ceny inaczej kształtują się w różnych regionach kraju

jurand
16-02-2009, 11:28
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

Poniewaz w tym pomieszczeniu mamy pralnie i suszarnie wiec u mnie zostało bez zmian.

dankaf
16-02-2009, 11:29
Dobrusiak dzięki
Aż się boję iśc po wycenę :wink: .Stawiam na robena bo bardzo mi się podoba i jest w tej chwili na nią promocja.
Wysłałam zapytanie do jednego gościa z internetu zobaczymy co odpisze i daliśmy jeszcze do wyceny w 2 punktach-jestem ciekawa.
Napiszę jak coś odpowiedzą.

EwaWoj
16-02-2009, 14:47
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki my zrobiliśmy korytarz kosztem pokoju i łazienki podobne rozwiązanie zastosowała Basia (zobacz zdjęcia - "baszuk") - tam wszystko ładnie widac.

justa*
16-02-2009, 16:53
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

My podzieliliśmy to pomieszczenie na pół. Zostawiliśmy wejście z łazienki do jednej połówki i tam będzie pralnia, natomiast w sypialni mamy wejście do drugiej połówki w której będzie garderoba.

justa*
16-02-2009, 16:58
Witam wszystkich. Z mezem rowniez budujemy OrionaII i mamy pytanko, czy moze ktos z was zmienial ustawienie schodow? Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Wiele osób budujących Oriona zmieniło bieg schodów, ale nie jestem pewna czy właśnie o to ci chodzi? Jeśli tak musisz przejrzeć wątek, znajdziesz zdjęcia i zobaczysz jak to wygląda.

Witaj w gronie Orionowiczów :D

Coraz nas tu więcej, szkoda tylko, że coraz mniej piszą osoby, które już mieszkają. Wyjątkiem jesteś Ty pablitoo reszta jakoś ucichła.

dankaf
16-02-2009, 19:40
pablitoo Ty masz robena średzką falistą brązową?czy czarno-brązową?

pablitoo
16-02-2009, 19:48
- brązowa angoba .

EwaWoj
16-02-2009, 20:04
mam zrobione zdjęcia naszej góry - ale niestety od wczoraj próbuję wkleic zdjęcia do fotosika i coś nie mogę (pisze mi błąd wejścia/wyjścia - możek ktoś wie o co chodzi?????) :cry:

pablitoo
16-02-2009, 20:13
mam zrobione zdjęcia naszej góry - ale niestety od wczoraj próbuję wkleic zdjęcia do fotosika i coś nie mogę (pisze mi błąd wejścia/wyjścia - możek ktoś wie o co chodzi?????) :cry:

Tak - fotosik.pl zablokował transfery hotlinkowanych zdjęć ...
Ponoć każą sobie płacić za transfery ...
Na Wymianie jest wątek o tym temacie - CoolaTT rozpoczął dyskusję :

LINK do dyskusji (http://forum.muratordom.pl/fotosik-pl,t152182.htm)

irekmuz
16-02-2009, 20:16
Dzięki wszystkim za podpowiedzi co do przejścia do pokoju nad garażem. Prawdę powiedziawszy dalej nie wiem jak to rozwiązać.

irekmuz
16-02-2009, 20:21
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

My podzieliliśmy to pomieszczenie na pół. Zostawiliśmy wejście z łazienki do jednej połówki i tam będzie pralnia, natomiast w sypialni mamy wejście do drugiej połówki w której będzie garderoba.

Jeżeli moge spytać to jaką wysokość macie teraz ścianki kolankowej i czy macie jakieś zdjęcia podziału tego pokoju i przejść??

EwaWoj
16-02-2009, 20:54
jeszcze dwa dni i będziemy mieli otynkowane sufity i skosy na górze :lol: (na marginesie -korzystam z innego programu do zdjęc i jest szansa że uda mi się je wam pokazac - jest ich ok.40)

irekmuz
16-02-2009, 21:02
A mi dziś mimo padającego sniegu w połowie zazbroili już strop. :D

EwaWoj
16-02-2009, 21:19
my strop robiliśmy we wrześniu i mieliśmy "bardziej" sprzyjającą pogodę

irekmuz
16-02-2009, 21:31
Chciałbym mieć czarny dach. Co sądzicie o dachówce robena :
szwedzka falista plus czarnobrązowa tobago glazurowana.
Jest większa do zwykłej i nie wiem czy będzie dobrze wyglądała. Może ktoś z was ma taką dachówkę na dachu?

EwaWoj
16-02-2009, 21:34
Pablitoo - jak ty udostępniasz zdjęcia?

EwaWoj
16-02-2009, 21:41
mam zrobione zdjęcia naszej góry - ale niestety od wczoraj próbuję wkleic zdjęcia do fotosika i coś nie mogę (pisze mi błąd wejścia/wyjścia - możek ktoś wie o co chodzi?????) :cry:

Tak - fotosik.pl zablokował transfery hotlinkowanych zdjęć ...
Ponoć każą sobie płacić za transfery ...
Na Wymianie jest wątek o tym temacie - CoolaTT rozpoczął dyskusję :

LINK do dyskusji (http://forum.muratordom.pl/fotosik-pl,t152182.htm) dzięki za link (już nie będę korzystac z fotosika :cry:

EwaWoj
16-02-2009, 21:52
kto zna program picaso? pomóżcie bo meczę się już drugi dzień z tymi zdjęciami :cry:

justa*
16-02-2009, 21:55
Mam pytanko. Jak rozwiązaliście problem przejścia do pomieszczenia nad garażem???? - czy tak jak jest w projekcie przez łazienkę?? Nie wiem jak to wyjdzie i co z tym zrobić. Dzięki

My podzieliliśmy to pomieszczenie na pół. Zostawiliśmy wejście z łazienki do jednej połówki i tam będzie pralnia, natomiast w sypialni mamy wejście do drugiej połówki w której będzie garderoba.

Jeżeli moge spytać to jaką wysokość macie teraz ścianki kolankowej i czy macie jakieś zdjęcia podziału tego pokoju i przejść??

Wysokość ścianki kolankowej, jak już pisałam ok. 60 cm.
Mam zdjęcia tych pomieszczeń
tutaj pralnia, jeszcze przed położeniem blachy i całą resztą
http://images46.fotosik.pl/65/aa4cc06f263c97c9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=aa4cc06f263c97c9)

to zdjęcie garderoby, trochę zadymiłam, dlatego widoczność taka słaba :wink:
http://images43.fotosik.pl/65/ae22174c8c64edb2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ae22174c8c64edb2)

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, to dawaj :D

dankaf
16-02-2009, 21:58
Chciałbym mieć czarny dach. Co sądzicie o dachówce robena :
szwedzka falista plus czarnobrązowa tobago glazurowana.
Jest większa do zwykłej i nie wiem czy będzie dobrze wyglądała. Może ktoś z was ma taką dachówkę na dachu?

My właśnie daliśmy do wyceny nasz dach.Zdecydowaliśmy się na robena
będzie albo brązowa albo czarno-brązowa.
Albo monza albo fleming. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Sama się zastanawiam czy widac tą różnicę 2 cm na dł. i szerokośc.
Muszę się jeszcze przejechac i na spokojnie pomacac w składach budowlanych.Najbardziej pasowałaby mi ciemno brązowa.
Tutaj masz link.Można troszkę poobserwowac
http://forum.muratordom.pl/pokazcie-swoje-dachy,t81343.htm

dankaf
16-02-2009, 21:59
kto zna program picaso? pomóżcie bo meczę się już drugi dzień z tymi zdjęciami :cry:

Ja mam na onecie album-bardzo sobię chwalę

EwaWoj
16-02-2009, 22:00
Chciałbym mieć czarny dach. Co sądzicie o dachówce robena :
szwedzka falista plus czarnobrązowa tobago glazurowana.
Jest większa do zwykłej i nie wiem czy będzie dobrze wyglądała. Może ktoś z was ma taką dachówkę na dachu? czarny dach wygląda fajnie, nam mówili żeby lepiej był czerwony (latem od dachu będzie gorąc itd.) ale uznaliśmy że czarny lepiej wygląda - ale to tylko kwestia gustu :wink: co do dachówki to niestety nie pomogę (mamy creatona)

justa*
16-02-2009, 22:00
kto zna program picaso? pomóżcie bo meczę się już drugi dzień z tymi zdjęciami :cry:

Niestety nie znam. Ja korzystam z fotosika i wszystko mam w porządku. Muszę tylko zmniejszać rozmiar zdjęć. Wykorzystałam dopiero 4,5% darmowego transferu w tym miesiącu. Jak trzeba będzie płacić to zacznę wdrażać się w picasaweb :wink:

EwaWoj
16-02-2009, 22:01
Dankaf jak założyłaś album na onecie??????

EwaWoj
16-02-2009, 22:05
najlepiej z tej dachówki którą chcecie zakupic poszukajcie na jakimś dachu, wtedy widac dokładnie jak się prezentuje (w hurtowni mogą wam w tym pomóc), my naszą oglądaliśmy na 3 dachach

irekmuz
16-02-2009, 22:11
Justa* - wielkie dzięki za zdjęcia - myśle dalej

dankaf
16-02-2009, 22:12
Dankaf jak założyłaś album na onecie??????

http://foto.onet.pl/
musisz założyc sobie tam album

irekmuz
16-02-2009, 22:15
Ja chcę czarny dach bo najbardziej mi się podoba i mam zamiar zainstalować kolektory słoneczne - wtedy będą się one bardziej zlewały z dachem. A jeżeli jest dobrze zaizolowany dach to nie ma znaczenia jaki ma kolor.

dankaf
16-02-2009, 22:15
Najpierw musisz się zarejestrowac - masz tam po prawej stronie a później to już utwórz album

dankaf
16-02-2009, 22:19
Ja chcę czarny dach bo najbardziej mi się podoba i mam zamiar zainstalować kolektory słoneczne - wtedy będą się one bardziej zlewały z dachem. A jeżeli jest dobrze zaizolowany dach to nie ma znaczenia jaki ma kolor.

Czarny jest ale w typie s
w falistej i falistej plus jest tylko czarno -brązowy nie ma czarnego koloru

pablitoo
17-02-2009, 07:28
U mnie na dachu klasyczna dachówka średzka falista - jak ja kryłem dach jeszcze w ofercie Robena dachówek plus nie było , esek - zresztą również nie było .

Takoż jak chcecie - można zobaczyć na moich fotkach jak średzka falista na dachu wygląda :wink:

dankaf
17-02-2009, 08:30
Takoż jak chcecie - można zobaczyć na moich fotkach jak średzka falista na dachu wygląda :wink:

A że wygląda przepięknie i okazale zdecydowaliśmy się właśnie na nią :wink:
Kolor jeszcze u nas w ciągłęj dyskusji :D
U Ciebie na zdjęciach wyglada ciemniej -bardziej bym powiedziała że to właśnie b.ciemny brąz.A to mnie zaskoczyłeś z tym brązem!

pablitoo
17-02-2009, 08:45
Hmmm - wówczas nie było i chyba do dzisiaj nie ma koloru ciemny brąz w ofercie Robena ...

http://www.roben.pl/upload_module/katalog/dachowki/dsf-single-braz.jpg

LINK (http://www.roben.pl/25609.xml?param=picture_6) - dokładnie taka jak u mnie na dachu - czyli brązowa angobowana .

Braliśmy jeszcze pod uwagę kolor jesienny liść / sąsiad ma na dachu taką właśnie / - ale tak jakoś wyszło że jest brązowa :D

pablitoo
17-02-2009, 10:27
Pablitoo - jak ty udostępniasz zdjęcia?

Pożegnałem się definitywnie z fotosikiem.pl ...
Przede wszystkim PicasaWeb , czasmi imageshack.us .

Właśnie założyłem album na Picasie - znakomicie działa - 1GB wolnej przestrzeni do użytku dla usera ...

EwaWoj
17-02-2009, 15:29
wczoraj założyłam konto w programie Picaso - widzę tam zdjęcia w katalogu ale nie wiem jak je udostępnic????

EwaWoj
17-02-2009, 15:30
jak dzisiaj mi nie wyjdzie to spróbuję na onecie :-?

pablitoo
17-02-2009, 15:39
wczoraj założyłam konto w programie Picaso - widzę tam zdjęcia w katalogu ale nie wiem jak je udostępnic????

Otwierasz dany album z załadowanymi tam swoimi zdjęciami - klikasz na EDYTUJ i Właściwości albumu .
Nastepnie na dole otwartego okienka zaznaczasz w opcji Widoczność dla tego albumu na PUBLICZNY . Zapisujesz zmiany i już.
Potem kopiujesz adres albumu z paska adresu i podajesz tego linka na przykład u nas na forum .

dankaf
17-02-2009, 16:10
Hmmm - wówczas nie było i chyba do dzisiaj nie ma koloru ciemny brąz w ofercie Robena ...

http://www.roben.pl/upload_module/katalog/dachowki/dsf-single-braz.jpg

LINK (http://www.roben.pl/25609.xml?param=picture_6) - dokładnie taka jak u mnie na dachu - czyli brązowa angobowana .

Braliśmy jeszcze pod uwagę kolor jesienny liść / sąsiad ma na dachu taką właśnie / - ale tak jakoś wyszło że jest brązowa :D

Zgadza się roben w swojej ofercie ma tylko brązową i czarno-brązową
Jeśli chodzi o kolor czarny(wczoraj była dyskusja na temat tej dachówki).Usłyszałam że ten kolor już jest wycofywany.

dankaf
17-02-2009, 16:17
Dzisiaj dostaliśmy pierwszą ofertę na robena 25320,39zł
łącznie z oknami dachowymi i orynnowaniem.
Widziałam ruppceramike kolor tekowy-piękna.Właśnie taki kolor jaki szukałam czyli ciemny brąz.No cóż cena już mniej.

EwaWoj
17-02-2009, 19:33
może w końcu udało mi się wkleic zdjęcia, oto link http://picasaweb.google.pl/ewawoj00/GoraPietro?feat=directlink - oby zadziałało bo do końca nie wiem jak to wyszło :cry:

EwaWoj
17-02-2009, 19:43
Pablitoo - mam zdjecia w Picsa Web Albums - czy to trzeba jeszcze jakoś zapisac, chodzi mi o to czy po wyłączeniu kompa będzie można oglądac zdjęcia? W programie Picasa też mam te same zdjęcia - ale zaznaczone są zieloną strzałką u dołu każdego zdjęcia)

pablo76
17-02-2009, 20:02
Witam,
i pozdrawiam wszystkich ,,Orionowiczów" :D

justa*
17-02-2009, 20:45
EwaWoj wszystko można sobie obejrzeć, Twój album jak najbardziej działa. Trzeba tylko umieć sobie to jeszcze nanieść na oryginalny plan Oriona, żeby zorientować się co gdzie jest. :o :D
Proszę o troszkę objaśnień, bo jestem zdezorientowana :wink: :D

justa*
17-02-2009, 20:47
Witam,
i pozdrawiam wszystkich ,,Orionowiczów" :D

Witamy!
Cóż Cię do nas sprowadza?
Czyżby Orion? :wink: :D

EwaWoj
17-02-2009, 21:02
już tłumaczę:
w projekcie jest: wejście do łazienki i do pralni (nad garażem) obok jest pokój a my zrobiliśmy: korytarz między łazienką a pokojem (zdjęcie 9,13,23), w tym pokuju zrobione jest przejście do garderoby (tj. nad garażem-zdjęcie 18,26) i z tamtąd jest przejście do pralni (też ona jest nad garażem-zdjęcie 7) czyli garaż mamy podzielony na 2 częsci - pralnia i garderoba - wejście do garderoby przez pralnię i pokój a do łazienki wejście jest z tego zrobionego korytarza (widac to na zdjęciu 3).

syla_sał
17-02-2009, 21:10
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Kasia i Michał B.
17-02-2009, 21:18
A ja mam dachowke KORAMIC renesansowa E-32 kolor czarna angoba szlachetna
http://www.k2k2.fotosik.pl/

pablo76
17-02-2009, 21:23
Witam,
jestem tu zaledwie od paru godzin
,,lecz łączy nas wiele -Orion "
Mam działkę i plany na przyszłość konkretnie Orion III.
Obserwuje Forum ,,Kto buduje dom "ORION"-od 15 miesięcy
przeczytałem 60 stron i kilka tysięcy postów,Oriona wybrałem spośród 3000 projektów.-Tak więc jestem z wami od początku,, 12 Wrzesień 2004 17:45"



:D

EwaWoj
17-02-2009, 21:26
może inaczej:
(1) zdjęcie 4,5 zrobione jest z pozycji balkonu - nad wejściem głównym do domu,
(2) zdjęcie 6 - to garderoba połączona z pokojem i przejściem do pralni (pokój ten który znajduje się na wprost balkonu na korytarzu),
(3) zdjęcie 7 - to właśnie pralnia (w połowie po prawej stronie są drzwi i przejście do garderoby),
(4) zdjęcie 8 to łazienka,
(5) zdjęcie 9,29 - korzytarz do pralni,
(6) zdjęcie 10 - pokoje (ten po lewej jest z garderobą również zdjęcie 19,26), pokoje znajdują się nad wykuszem i salonem na dole,
(7) zdjęcie 11,12 - zrobione jest z pokoju (ten z garderobą), zdjęcie 13 - widac zarówno przedpokój , wejście do łazienki a idąc dalej na prawo wejdzie się do pralni,
(8) zdjęcie 14,15 - pokój nad salonem,
(9) zdjęcie 16,17,21,22 - pokój nad kuchnią,
(10) zdjęcie 18- widok na korzytaz (do łazienki i pralni-również zdjęcie 23,24 i pokój nad wykuszem (salon),
11) zdjecie 25,27,28 - zdjecie zrobione z pokoju (tego nad wykuszm - salon)
(12) zdjęcie 30,31,32,33 - układ schodów

justa*
17-02-2009, 22:23
Już wszystko jasne :D
Wydaje mi się tylko, że przez te przeróbki powiększył się Wam przedpokój na poddaszu, natomiast łazienka i pokoje są mniejsze niż w oryginale.

justa*
17-02-2009, 22:43
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Dolna łazienka w Orionie jest tylko 0,1m2 mniejsza niż w Ambrozji :wink:

Nam zmieści się kabina prysznicowa 80-tka, więc wcale nie będzie taka mała.
Chyba żadna z osób, które budowały ten dom, nie zrezygnowała z prysznica w dolnej łazience. Ale oczywiście moja pamięć nie jest absolutna i mogę się mylić :)

pablitoo
18-02-2009, 07:02
już tłumaczę:
w projekcie jest: wejście do łazienki i do pralni (nad garażem) obok jest pokój a (...)

Każde zdjęcie w albumie możesz podpisać .
Otwierasz swój album i klikasz EDYTUJ i wybierasz opcję PODPISY - otwierają Ci się wówczas wszystkie zdjęcia z możliwością dodania podpisu pod fotką - możesz tak wszystkie opisać .
Wówczas jak ktoś będzie oglądał Twój album przeczyta opisy pod fotami :D .

pablitoo
18-02-2009, 07:07
(10) zdjęcie 18- widok na korzytaz (do łazienki i pralni-również zdjęcie 23,24 i pokój nad wykuszem (salon),
(...)

Widzę że poddasze masz zrobione prawie dokładnie tak jak ja zrobiłem :)
Korytarz do pokoju nad garażem , wejścia do sypialni ... - tylko schody inne - i skutkiem tego zakończenie schodów na poddaszu inne .
Bardzo ładnie .

pablitoo
18-02-2009, 07:09
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Łazienka na parterze jest w sam raz :)
Ja trochę ją powiekszyłem kosztem pralnio/kotłowni .
Kabina prysznicowa mieści sie bez problemu - u nas jest 90-tka .

jurand
18-02-2009, 09:18
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Wszystko zależy jaka kabine przewidujesz, polokroagla czy kwadrat. Ja chcialem od samego poczatku kwadrat w zwiazku z tym 90-tka niezbyt wchodziła w gre bowiem rama byłaby jakies 2 cm od okna, dlatego zdecydowalem sie na 80-tke.

pablitoo
18-02-2009, 10:15
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Wszystko zależy jaka kabine przewidujesz, polokroagla czy kwadrat. (...)

Celna uwaga - u nas kabina półokrągła - no i nasza kabina nie jest zamontowana na ścianie z oknem - tylko na ściane z drzwiami wejściowymi do łazienki .

pablitoo
18-02-2009, 13:13
Mam pytanie - do mieszkających już w Orionach - jak i jeszcze nie :D

Czy stosujecie u siebie zmiękczacze jonowymienne do wody użytkowej ??

Generalnie u mnie w domu mam wodę o twardości ca 11 dH - czyli średnio twarda.
Woda jest bardzo smaczna i zawsze wzbraniałem się przezd używaniem tego typu konstrukcji - zawsze priorytetem dla mnie były walory organoleptyczne i smakowe wody :D
Jednak przy takiej twardości wody co jakiś czas obserwuję zakamienianie czajników , ekspresów , wnętrz muszli klozetowej etc ...
Oczywiście co jakiś czas czyszczę i odkamieniam te elementy - jednak - po co to robić skoro można nie robić - wystarczy posiadać miekką wodę i żadne takie zjawiska nie występują ... - dodatkowo lepiej sie pranie pierze , naczynia w zmywarce myją itepe ... / teraz używam zmiękczaczy polifosfatowych przed pralką i zmywarką / .
Robiąc instalację wody w domu przewidziałem mozliwość montażu takiego urządzenia i mam przygotowane przyłącza do takiej kolumny .

Może ktoś użytkuje taką kolumnę i podzieli się wrażeniami ??

Nabywać i montować czy nie ...

http://www.instalpiast.pl/galerie/z/zmiekczacz-wody-cosmowat_45.jpg

EwaWoj
18-02-2009, 15:33
Już wszystko jasne :D
Wydaje mi się tylko, że przez te przeróbki powiększył się Wam przedpokój na poddaszu, natomiast łazienka i pokoje są mniejsze niż w oryginale. tak masz rację łazienka nie jest duża, ale obecnie mamy taką która ma ok.15 m i jest dla nas zbyt duża, dlatego zdecydowaliśmy się powiększyc korytarz a zmniejszyć łazienkę :lol:

EwaWoj
18-02-2009, 15:40
nasze przeróbki dołu: zlikwidowana "kotłownia" a w jej miejsce mamy (z wiatrołapu) wnekę na ubrania i powiększoną łazienkę, wejście do pokoju gościnnego na dole mamy od strony przejścia z garażu.

team leader
18-02-2009, 15:47
Temat juz nieco sie przewijal przez forum, wiem.....mianowicie, czy ktos z szanownych forumowiczow ocieplal swoje poddasze welna mineralna+plyta kartonowo-gipsowa we wlasnym zakresie? Czy jst to czynnosc skomplikowana, ile zajmuje to czasu? Ile wydaliscie na materialy?

Drugie moje pytanie...zamiast kupowac sadzonki tui, postanowilismy zasadzic ( z nasion) kilkaset na siewniku. Poczekac do jesieni i zasadzic na miejscu. Czy kiedys ktos z was probowal takiego eksperymentu?

Super sa Wasze Oriony....u nas, narazie zimowy zastoj :(

EwaWoj
18-02-2009, 15:48
Mam pytanie - do mieszkających już w Orionach - jak i jeszcze nie :D

Czy stosujecie u siebie zmiękczacze jonowymienne do wody użytkowej ??

Generalnie u mnie w domu mam wodę o twardości ca 11 dH - czyli średnio twarda.
Woda jest bardzo smaczna i zawsze wzbraniałem się przezd używaniem tego typu konstrukcji - zawsze priorytetem dla mnie były walory organoleptyczne i smakowe wody :D
Jednak przy takiej twardości wody co jakiś czas obserwuję zakamienianie czajników , ekspresów , wnętrz muszli klozetowej etc ...
Oczywiście co jakiś czas czyszczę i odkamieniam te elementy - jednak - po co to robić skoro można nie robić - wystarczy posiadać miekką wodę i żadne takie zjawiska nie występują ... - dodatkowo lepiej sie pranie pierze , naczynia w zmywarce myją itepe ... / teraz używam zmiękczaczy polifosfatowych przed pralką i zmywarką / .
Robiąc instalację wody w domu przewidziałem mozliwość montażu takiego urządzenia i mam przygotowane przyłącza do takiej kolumny .

Może ktoś użytkuje taką kolumnę i podzieli się wrażeniami ??

Nabywać i montować czy nie ...

http://www.instalpiast.pl/galerie/z/zmiekczacz-wody-cosmowat_45.jpg Pablitoo - my nie jesteśmy na takim etapie co ty :( dla nas woda to woda - z pewnością w przyszłości zapytamy się ciebie co zainstalowałeś w tej kwestii :lol:

EwaWoj
18-02-2009, 16:00
Temat juz nieco sie przewijal przez forum, wiem.....mianowicie, czy ktos z szanownych forumowiczow ocieplal swoje poddasze welna mineralna+plyta kartonowo-gipsowa we wlasnym zakresie? Czy jst to czynnosc skomplikowana, ile zajmuje to czasu? Ile wydaliscie na materialy?:( my ocieplaliśmy wełną rockwool 160m +100 m, osb 1,25x2,5 8 mm 64 szt, folia paraizolacyjna ok.150 m łącznie ok. 7000,00 zł sama bym tego nie chciała robić - ale to nie jest jakaś bardzo skomplikowana czynność :-?

team leader
18-02-2009, 16:17
Temat juz nieco sie przewijal przez forum, wiem.....mianowicie, czy ktos z szanownych forumowiczow ocieplal swoje poddasze welna mineralna+plyta kartonowo-gipsowa we wlasnym zakresie? Czy jst to czynnosc skomplikowana, ile zajmuje to czasu? Ile wydaliscie na materialy?:( my ocieplaliśmy wełną rockwool 160m +100 m, osb 1,25x2,5 8 mm 64 szt, folia paraizolacyjna ok.150 m łącznie ok. 7000,00 zł sama bym tego nie chciała robić - ale to nie jest jakaś bardzo skomplikowana czynność :-?

Szybka odpowiedz :D

A czy pod poszyciem zewnetrznym macie pape czy membrane z folii??

I nie bardzo rozumiem ilosci welny 160 m+ 100 m???

Dzieki bardzo za tak szybka odp :lol:

syla_sał
18-02-2009, 16:20
Witam wszystkich. Mam pytanie do już mieszkających w Orionie, czy łazienka na dole - 2,8 m2 jest wystarczająco duża by zmieścić kabinę prysznicową, bo jak zobaczyłam zarys tej łazienki na budowie znajomej, która nic nie zmieniała to wygląda tak, że tam będzie za mało miejsca na kabinę? Albo to tylko takie odczucie jak jeszcze ścian nie ma.

Dolna łazienka w Orionie jest tylko 0,1m2 mniejsza niż w Ambrozji :wink:

Nam zmieści się kabina prysznicowa 80-tka, więc wcale nie będzie taka mała.
Chyba żadna z osób, które budowały ten dom, nie zrezygnowała z prysznica w dolnej łazience. Ale oczywiście moja pamięć nie jest absolutna i mogę się mylić :)

Oj dziękuje justa*, pablitoo i jurand za rozwianie wątpliwości. W weekend jade zobaczyć Orionka znajomych, już ze ścianami i dachem:) No i oczywiście zalicze małe WC na dole. A ja jeszcze się decyduje albo Orion albo Ambrozja:)
Pozdrawiam:)

EwaWoj
18-02-2009, 19:44
mamy membramę, a co do wełny to raz kupiliśmy 160 m wełny ROCKWOOL a później dokupiśmy jeszcze 100 m (ale jakiejś szkalnej-to nie była ROCKWOOLA)

EwaWoj
18-02-2009, 19:55
Ambrozja to też ciekawy projekt, z jednym ale czy przejście przez pomieszczenie gospodarcze to dobry pomysł?

EwaWoj
18-02-2009, 20:03
Pablitoo a propo PICASSA - troszkę skomplikowany ten program, tak do końca nie wiem jak mi się udało z tymi zdjęciami, próbowałam zgodnie z twoimi wskazówkami ale tam coś nie tak było, jak będę zamieszczac nowe zdjęcia to z pewnością będę pytac :roll: fotosik był zdecydowanie dla mnie łatwiejszy

EwaWoj
18-02-2009, 20:05
no cóż muszę dzisiaj kończyc- dopadła mnie grypa :cry: pozdrawiam

justa*
18-02-2009, 20:22
Ambrozja to też ciekawy projekt, z jednym ale czy przejście przez pomieszczenie gospodarcze to dobry pomysł?

Chodzi Ci o przejście do garażu? Przecież w Orionie jest tak samo :roll:

Ambrozja też ładna, ale ja już tak lubię swój dom ,że znalazłam kilka ale........

Pewnie się czepiam :D jednak salon wydaje mi się mało ustawny i ten pokoik na dole za wąski (jakieś 2,80/4,5m) reszta fajna :D

irekmuz
18-02-2009, 20:38
pablitoo!!
Ja zamontowałem już wiele takich zmiękczaczy do wody. Zmiękczacz jonowymieny a takowy to jest nie zmieni mocno smaku wody tylko pozbawi ją jonów wapnia i magnezu. Konstrukcji tej co masz na zdjęciu nie montowałem a po naklejce wiem że to bimsowskie urządzenie - nie bardzo mam do nich zaufanie. Ja montowałem w 95% zmiękczacze Aquahome - firmowane przez Viessmanna. U siebie będe tkie montował też. Oczywiście jeżeli podłączysz zmiękczacz to on zliwkiduje twardość do 0 - a norma mówi że woda powninna mieć przynajmniej 3 stopinie niemieckie. Większość jednak inwestorów różnie tu ustawia. Zawsze pytam po jakimś czasie czy są zadowoleni. Kobiety sa bardzo - mniej kanmienia na ceramice, garnkach, pod pralki trzeba dawać mniej proszku, do zmywarki mniej tych tabletek, mydła używa sie tylko minimalnie ja również szamponów. Kremy i wszystkie balsamy do ciała to skóra normalnie jakby pochłania - wręcz rewelacja. Mężczyźni znów znależli wadę - jak ma się ręce brudne w smarze to w żaden sposób nie idzie ich do myć - hahah. Ale tak obrazowo to woda twarda - to woda z piaskiem czyli lepiej zmywa sie smary itp jak również naskórek przez co skóra stara sie przed tym bronić i jest bardziej taka cgropowata i twarda - a przy miekkiej wodzie czyli bez piasku jest delikatna i mięka bardziej skłonna wciągać w siebie różnego rodzaju kremy itp.

pablitoo
19-02-2009, 06:23
pablitoo!!
Ja zamontowałem już wiele takich zmiękczaczy do wody. Zmiękczacz jonowymieny a takowy to jest nie zmieni mocno smaku wody tylko pozbawi ją jonów wapnia i magnezu. Konstrukcji tej co masz na zdjęciu nie montowałem a po naklejce wiem że to bimsowskie urządzenie - nie bardzo mam do nich zaufanie.(...)

Kolumna ze zdjęcia to CosmoWater wersja HOME . Podałem to jako przykład - jeszcze sie nie zdecydowałem czy zakładać kolumnę czy nie - takoż nie mam wybranego producenta i modelu zmiekczacza .

No i właśnie mnie chodzi o to "nie zmieni mocno smaku wody" - co to znaczy ?? - jak mocno ... - a wydatek kilku tysięcy złotych w ciemno - to nie brzmi ciekawie ...

Luton
19-02-2009, 14:12
Witam wszystkich.Chcial bym zapytac co myslicie o moim pomysle.
Chce miec kondensat i mam zamiar wyprowadzic rure ze spalinami poziomo przez sciane kotlowni,wylot bedzie przy bramie garazowej.

pablitoo
19-02-2009, 14:35
Rurę spalinowo-powietrzną dla ścisłości .
Jeżeli moc kotła nie przekracza 21kW to możesz tak zrobić .

Luton
19-02-2009, 14:41
Tak spalinowo-powietrzna.Piec do Oriona chyba nie potrzebuje wiekszej mocy niz 30W?

pablitoo
19-02-2009, 14:43
Tak spalinowo-powietrzna.Piec do Oriona chyba nie potrzebuje wiekszej mocy niz 30W?

Poprawiłem - 21kW - to jest moc maksymalna dla kotła w którym dopuszczalne jest wyprowadzenie rury spalinowo-powietrznej przez ścianę - dla kotła kondensacyjnego - rzeczjasna .

Luton
19-02-2009, 14:55
Moze sie orientujesz jakie mocy kociolwystarczy do Oriona

EwaWoj
19-02-2009, 19:56
Ambrozja to też ciekawy projekt, z jednym ale czy przejście przez pomieszczenie gospodarcze to dobry pomysł?

Chodzi Ci o przejście do garażu? Przecież w Orionie jest tak samo :roll:

Ambrozja też ładna, ale ja już tak lubię swój dom ,że znalazłam kilka ale........

Pewnie się czepiam :D jednak salon wydaje mi się mało ustawny i ten pokoik na dole za wąski (jakieś 2,80/4,5m) reszta fajna :D w Ambrozji jest przejście z garażu przez pomieszczenie gospodarcze do holu - wydaje mi się że to nie jest najlepsze rozwiązanie w Orionie jest przejście bezpośrednio do holu (przez pomieszczenie gospodarcze nie przechodzisz)

EwaWoj
19-02-2009, 20:02
Justa* - my poprzez zmianę ułożenia schodów zamórowaliśmy ścianę (tą częśc na przeciw wykusza) i mamy salon ustawny, zlikwidowaliśmy wnęki przy pokuju na dole (wejście do pokoju mamy od strony przejścia do garażu) dzięki tym zmianom pokój jest naprawdę duży (w niedzielę zrobię fotki) :lol:

EwaWoj
19-02-2009, 20:05
co do pieca powiedzieli nam że wystarczy 24-25 kw, ale my mamy 29 kw (piec który kupiliśmy był albo 21 kw albo 29 kw - i wybraliśmy ten większy) - mamy na pellet :D

irekmuz
19-02-2009, 21:53
pablitoo!!
Ja zamontowałem już wiele takich zmiękczaczy do wody. Zmiękczacz jonowymieny a takowy to jest nie zmieni mocno smaku wody tylko pozbawi ją jonów wapnia i magnezu. Konstrukcji tej co masz na zdjęciu nie montowałem a po naklejce wiem że to bimsowskie urządzenie - nie bardzo mam do nich zaufanie.(...)

Kolumna ze zdjęcia to CosmoWater wersja HOME . Podałem to jako przykład - jeszcze sie nie zdecydowałem czy zakładać kolumnę czy nie - takoż nie mam wybranego producenta i modelu zmiekczacza .

No i właśnie mnie chodzi o to "nie zmieni mocno smaku wody" - co to znaczy ?? - jak mocno ... - a wydatek kilku tysięcy złotych w ciemno - to nie brzmi ciekawie ...

Ja zamontowałby Aquahome 18 w domu- koszt ok 2500,- (przynajmniej u mnie) Na temat smaku nikt nic nie mówił a mam wrażenie iż jony wapnia i magnezu w niewielkim stopniu wpłyają na smak wody. Sam nie próbowałem surowej wody bez zmiękczacza i z nim.

irekmuz
19-02-2009, 22:03
Kocioł do Oriona całkowićie wystarczy 21 kW szczególnie jeżeli to kocioł kondensacyjny.. Zapotrzebowanie tak napradę zgodnie z obiczeniami przy dobrze zaizolowanym budynku wraz z wentylacją jest na poziomie 16 kW - a moc większa potrzebna jest jedynie do szybkiego podgrzewu wody do czego potzrzebne jest 18-22kW. Nie jestem zwolennikiem wyprowadzzania spalin przez ścianę - wiąże sie to z tym iż spaliny dostają sie po dpodbitkę nawet przez otwarte okna powyżej. Elewacja z czasem też ulega przebarwieniu powyżej wylotu. Włożenie wkładu do komina przecież nie jest dużym kosztem a wtedy zawsze mamy swięty spokój.

irekmuz
19-02-2009, 22:21
pablitoo!!
Napisz mi coś na maila to moge wysłać Ci folder tego zmiekczacza w pdf na maila.

pablitoo
19-02-2009, 22:25
- poszło :D - dzięki .

irekmuz
19-02-2009, 22:41
Wysłałem :D :D :D
1,7 m3/h to naprawde bardzo dużo wody - największy pobór ma wylewka natryskowa a to jet ok 14 l/min

pablitoo
20-02-2009, 09:50
Kocioł do Oriona całkowićie wystarczy 21 kW szczególnie jeżeli to kocioł kondensacyjny.. Zapotrzebowanie tak napradę zgodnie z obiczeniami przy dobrze zaizolowanym budynku wraz z wentylacją jest na poziomie 16 kW - a moc większa potrzebna jest jedynie do szybkiego podgrzewu wody do czego potzrzebne jest 18-22kW.(...)

Spokojnie wystarczy kocioł o mocy max 19kW i jak najniższej mocy minimalnej .
Zapotrzebowanie na poziomie 16kW na budynek to dla Oriona obliczeniowo ponad 100W/m2 ! To bardzo dużo .
Spokojnie do obliczeń można przyjąć 70W/m2 a nawet 50W/m2 .
Zapotrzebowanie na moc 10kW dla c.o. wg mnie jest jak najbardziej miarodajne .
Oczywiście na względzie trzeba mieć komfort ciepłej wody użytkowej - a tutaj 10kW to mało - żeby nie czekac pół godziny na podgrzanie zasobnika trzeba dobrać mocniejszy kocioł .

irekmuz
20-02-2009, 21:42
Czywiście masz racje ale to zleży w jaki sposób przyjmie sie obliczenia na zapotrzebowanie. W pierwotnym projekcie przy orginalnej wysokości scianki kolankowej, ogrzewaniu garażu i strychu na poziomie 12- 14st C to będzie ok 10 kW ale jeżeli uwzględnimy zwiększenie powierzchni użytkowej poprzez podniesienie ścianki kolankowej, uwzględnimy iż strych będziemy traktować jak normalne pomieszczenie, temp. garażu na pozimie 18 stC wentylację w pomieszczeniach jako 1.5 krotną na godzinę, strefę klimatyczną w której znajduje sie budynek ( -16 st C) jak również uwzględni się jak usytuowany jest budynek w stosunku do wiatru wtedy zapotrzebowanie jest na ok 16 kW. Oczywiście liczyłem to pod siebie. Niemniej jednak montuję kocioł Vitodens 200 Viessmanna 26kW ponieważ ten kocioł ma modulowaną moc palnika w zakresie od 10 do 26 kW i wielkość zapotrzebowania w tym zakresie nie mam wpływu na sprawność urządzenia.

pablitoo
21-02-2009, 08:48
(...) Niemniej jednak montuję kocioł Vitodens 200 Viessmanna 26kW ponieważ ten kocioł ma modulowaną moc palnika w zakresie od 10 do 26 kW i wielkość zapotrzebowania w tym zakresie nie mam wpływu na sprawność urządzenia.

Ja posiadam kocioł Vitodens 200 8-24kW z zasobnikiem 120l Vitocell 100 , sterowany pogodowo regulatorem Vitotronic 200 - dokonałeś dobrego wyboru :D

irekmuz
21-02-2009, 16:31
Wiem bo to moja branża i Ty masz ten sam kocioł tylko starszy model - więć podawana moc jest dla parametrów 80/60 st C a dla 50/30 masz moc modulowaną 6,5 - 26 kW. Ja tylko będę miał 150 L zasobnik bo 120 to chwilami może okazać się za mało.

pablitoo
21-02-2009, 17:01
Wiem bo to moja branża i Ty masz ten sam kocioł tylko starszy model - więć podawana moc jest dla parametrów 80/60 st C a dla 50/30 masz moc modulowaną 6,5 - 26 kW. Ja tylko będę miał 150 L zasobnik bo 120 to chwilami może okazać się za mało.

Dokładnie tak jest .

Moja kotłownia w pralni i Viessmann z profilu - jak widać kocioł zamontowany na ściance z wnęką obok komina :

http://img26.imageshack.us/img26/7569/pict39161.jpg

irekmuz
21-02-2009, 22:49
Jak możesz wyslij mi zdjęcie z przodu gdzie widać wszystkie podłączenia kocioł zasobnik. To nie z ciekawości tylko aby pomóc. Na tym zdjęciu niewiele widać.

pablitoo
22-02-2009, 08:39
Podłączenie kotła do zasobnika - widok z przodu :

http://img23.imageshack.us/img23/609/pict3920.jpg

Na focie nie widać tylko naczynia przeponowego do c.w.u i UPSa zasilania rezerwowego kotła .
Pompa cyrkulacyjna jest podłączona do kotła - kocioł steruje programem jej pracy .

irekmuz
22-02-2009, 10:00
Trochę małe do zdjęcie ale moge zdradzić ci kilka uwag :
- na powrocie z co masz zamontowany filtr siatkowy wymagany przez producenta ok jest tylko zle założony.
- nie widze z czego masz wykonane co ale wydaje mi sie ze z miedzi - zawory są mosiężne a ktoś kto to montował to chyba oszczędzał bo kształtki powkładał stalowe ocynkowane - przyczyną takiego wykonania jest póżniej korozja elektrolityczna !!!!!!!!
- instalacja gazowa powninna mieć jak najmniej połączeń i gwintów - powinna być pospawana!! - poco jest ten trójnik na gazie zaślepiony?? - elastyczbe złącze do gazu które posiadasz jest tak naprawdę do podłączeń kuchenek gazowych - ja nie pozwoliłbym na takie podłączenie z kotlem
- czy masz filtr na gazie z zaworem odcinającyj??
- pompę cyrkulacyjną obróć tak aby kabel był skierowany w dół (po to aby woda w razie czego po kablu nie wpłyneła do pompy)

irekmuz
22-02-2009, 10:13
Wysłałem Ci na maila kilka zdjęć

pablitoo
22-02-2009, 11:42
Trochę małe do zdjęcie ale moge zdradzić ci kilka uwag :
Dzięki bardzo -
widać że taki forumowicz na liście to skarb :D


- na powrocie z co masz zamontowany filtr siatkowy wymagany przez producenta ok jest tylko zle założony.

- tak filtr siatkowy wymagany przez producenta kotła - jest założony dobrze - tzn kierunek przepływu cieczy przez filtr zgodny ze strzałką na korpusie .


- nie widze z czego masz wykonane co ale wydaje mi sie ze z miedzi - zawory są mosiężne a ktoś kto to montował to chyba oszczędzał bo kształtki powkładał stalowe ocynkowane - przyczyną takiego wykonania jest póżniej korozja elektrolityczna !!!!!!!!

Tak - masz rację instalacja c.o. jest wykonana z miedzi do belek rozdzielaczy - potem z belek już alu-pex .
Mam w układzie jedną kształtkę ocynkowaną - dobrze zauważyłeś - mój instalator założył taką a ja zbagatelizowałem sprawę i stwierdziłem- kiedyś się wymieni - jak życie pokazuje raczej się chyba nie wymieni ... :lol:
Korozja elektrolityczna mi nie grozi - cały układ c.o jest zalany od pierwszego uruchomienia inhibitorem korozji COPAL .
Objawem występowania korozji elektrolitycznej jest wydzielanie się wodoru w układzie c.o. - przez odpowietrzniki kaloryferów - można to łatwo sprawdzić - u mnie wodoru ani śladu ...
Oczywiście jak się zbiorę w sobie to wymienię tą kształtkę - ale nie ma co demonizować jednego ocynkowanego kolanka w całym układzie z miedzi - chyba że jednak trzeba - jak uważasz ?



- instalacja gazowa powninna mieć jak najmniej połączeń i gwintów - powinna być pospawana!! - poco jest ten trójnik na gazie zaślepiony?? - elastyczbe złącze do gazu które posiadasz jest tak naprawdę do podłączeń kuchenek gazowych - ja nie pozwoliłbym na takie podłączenie z kotlem
- czy masz filtr na gazie z zaworem odcinającyj??

Trójnik na gazie przed samym wejściem do kotła miał być do celów inspekcyjnych i kontroli szczelności układu gazowego - miałem takie trójniki w mieszkaniach gdzie mieszkałem przy piecykach gazowych - były one niezbędne do kontroli szczelności układu przez pracowników gazowni - więc taki sam kazałem założyć i tutaj - rzeczywiście być może jest to przerost formy nad treścią ...
Elastyczne przyłącze gazu do kotła - może rzeczywiście nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem - instalator tak mi założył - ja nie widziałem przeciwwskazań - jest atest na ten przewód - można go stosować do takich celów - więc nie oponowałem - zwłaszcza że podczas odbioru instalacji gazowej pracownicy gazowni nie mieli żadnych przeciwwskazań , serwisant Viessmanna również ...
Oczywiście mam filtr na przewodzie gazowym wraz z zaworem odcinającym - również są to elementy wymagane przez producenta kotła - bez tego - nie byłoby uruchomienia kotła ...


- pompę cyrkulacyjną obróć tak aby kabel był skierowany w dół (po to aby woda w razie czego po kablu nie wpłyneła do pompy)

A dlaczego woda miałaby płynąć po kablu ?? - nie ma takiej możliwości :wink:
Pompa cyrkulacyjna jest dobrze zamontowana - zgodnie z kierunkiem przepływu wody i zgodnie z położeniem pompy wg instrukcji montażu .
Ustawienie jej kablem na dół wymagałoby przerobienia całej instalacji rurek cyrkulacji w moim przypadku / obrócenie pompy o 90 stopni / - a to wg mnie jest bez sensu - jak napisałem powyżej - nie ma żadnych przesłanek aby twierdzić że woda popłynie po kablu :wink:

PS.
Dzięki za foty - niesamowite te kotłownie - niestety jak dla mnie - do mojego układu c.o - i mojej niewielkiej kotłowni / a raczej pralni / - zdecydowany przerost formy nad treścią ...

irekmuz
22-02-2009, 13:53
Filtr ja wiem że jest zgodnie ze strzałką zamontowany na powrocie ale on nie może być w pionie!! Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń w czasie przepływu. W czasie pracy on normalnie działa i zatrzymuje brud który powinien opadać na tą dużą srubę ale żeby go wyczyściń musisz zakręcić zawory wyłączyć kocioł i wtedy odkręcić tą sześciokątną śrubę na którą znajduję się siatka. U ciebie po zakręceniu zaworów wszystkien brud który zastał zatrzymany na filtrze poprostu opadnie do kolanka poniżej i twoja siatka po wyjęciu do czyszczenia będzie czysta. Oczywiście złożysz to spowrotem a brud znów się uniesie z tego kolanka i zmniejszy przepływ a co za tym idzie ogrzewanie będzie coraz gorzej działało a pompa obiegowa miała dużo wieksze opory.

pablitoo
22-02-2009, 14:04
- o żesz - bezwzględnie masz rację - o tym nie pomyślałem ...

Natomiast odnośnie tej kształtki ocynkowanej - jak napisałem powyżej - bezwzględnie wymieniać i to jak najszybciej czy może zostać jak jest biorąc pod uwagę zastosowanie przeze mnie inhibitora ...
Mógłbym generalnie połączyć wymianę kolanka i nypla ocynkowanego i zmienić położenie filtra ...

PS.
Odnośnie czyszczenia tego filtra - zawsze jak to robię to znajduję w siatce drobimy brudu i zanieczyszczeń ...

irekmuz
22-02-2009, 15:50
Sorry musiałem na chwile wyjechać i już jestem i zaraz dalej odpowiem na pytania

irekmuz
22-02-2009, 15:55
Na temat korozji wysłałem Ci maila - bo to za dużo pisania. Ja odrazu wymieniłbym te kilka kształtek

irekmuz
22-02-2009, 16:03
Ten trójnik na gazie wogóle nie jest potrzebny bo sdzczelność przeprowadza się podłączając do grupy gazowej kotła manometr a trójnik jest tylko dodatkowymi miejscami przecieku gazu. Tym bardziej napewno uszczelnionym na pakóły które z czasem wysychają na gazie i zaczynają przeciekać.
Przewód elastyczny był tylko leszy dla instalatora bo dużo prościej i szybciej nie musiał spawać na twardo bądz nie umiał tego. Dla Ciebie to tylko kolejne 2 miejśca przezieku gazu. Węże te stosuje sie do kuchenek aby móc zamontować je w blatach czy po tu aby odsunąć, zdjąć itp. Dla mnie to również kwestja wizualna.

irekmuz
22-02-2009, 16:08
Co do pompy cyrkulacyjnej. Woda może pojawić sie w czasie konserwacji, w chwili gdy zadziała zawór bezpieczeństwa co usytuowany w kotle i z różnych innych przyczyn. W instrukcji montażu pomp na 100% jest wyrażnie narysowane że kabel ma być w dól. A obrócenie nie wymaga żadnej przeróbki. Możesz zrobić to sam. Pompa posiada taką dużą złotą nakrętkę łączącą plastikowy korpuś z mosiężnym. Przy zakręconych zaworach luzuje się ją i ręką przekręca pompę tak aby kabel patrzył w dół.

irekmuz
22-02-2009, 16:12
Kotłownie zawsze powinny być tak wykonane aby były wizytówką instalatora - bo tak naprawdę tylko to później jest widoczne. NA tych zdjęciach są kotłownie z mieszaczami do podłogówki i różnymi innymi rzeczami. Ale jak dobrze się pomyśli to i w Orionie sie zmieśi - oczywiście postaram sie to udowadnić bo u mnie taka będzie.

irekmuz
22-02-2009, 16:15
- o żesz - bezwzględnie masz rację - o tym nie pomyślałem ...

Natomiast odnośnie tej kształtki ocynkowanej - jak napisałem powyżej - bezwzględnie wymieniać i to jak najszybciej czy może zostać jak jest biorąc pod uwagę zastosowanie przeze mnie inhibitora ...
Mógłbym generalnie połączyć wymianę kolanka i nypla ocynkowanego i zmienić położenie filtra ...

PS.
Odnośnie czyszczenia tego filtra - zawsze jak to robię to znajduję w siatce drobimy brudu i zanieczyszczeń ...

Połącz to również z przepłukaniem instalacji. Dobrze byłoby gdybyś miał już zniękczacz i co napełnił wodą miekką.

pablitoo
22-02-2009, 19:12
Na temat korozji wysłałem Ci maila - bo to za dużo pisania. Ja odrazu wymieniłbym te kilka kształtek

Hmmm - rzeczywiście - mnóstwo czytania ...
Bardzo rozległe zagadnienia z chemii i fizyki metali ...

Mnie tylko jedno zastanawia - czy zastosowanie inhibitora korozji - czyli preparatu który na wewnętrznej powierzchni rur z różnych metali tworzy pasywną powłokę ,która to powłoka ta jest całkowicie odporna na dalsze reakcje z tym środowiskiem i jednocześnie na tyle szczelna, że stanowi barierę ochronną dla reszty substancji, którą otacza - czyli zabezpiecza powierzchnie przed korozją - nie zabezpiecza przed tym zjawiskiem ??

Jasno i wyraźnie na preparatach - inhibitorach korozji to pisze ...

Oczywiście koszty wymiany elementów ocynkowanych w moim układzie są śmieszne - wykonam to osobiście - tylko tak się zastanawiam po co ten inhibitor korozji który wlałem do układu :wink:

pablitoo
22-02-2009, 19:25
Ten trójnik na gazie wogóle nie jest potrzebny bo sdzczelność przeprowadza się podłączając do grupy gazowej kotła manometr a trójnik jest tylko dodatkowymi miejscami przecieku gazu. Tym bardziej napewno uszczelnionym na pakóły które z czasem wysychają na gazie i zaczynają przeciekać.
Przewód elastyczny był tylko leszy dla instalatora bo dużo prościej i szybciej nie musiał spawać na twardo bądz nie umiał tego. Dla Ciebie to tylko kolejne 2 miejśca przezieku gazu. Węże te stosuje sie do kuchenek aby móc zamontować je w blatach czy po tu aby odsunąć, zdjąć itp. Dla mnie to również kwestja wizualna.

Masz rację - w takim razie to są elementy które rzeczywiście w przyszłości mogą być źródłem ewentualnych przecieków gazu ... Trójnik usunę - wąż elastyczny zostanie .

irekmuz
22-02-2009, 19:28
Zastosowanie inhibitora korozji jest jak najlepszym rozwiązaniem i napewno dolałbym go dalej do instalacji ponieważ jak wspomniałeś masz częściowo instalację miedzianą a część z rur pex-al-pex czyli z wkładką aluminiową - te dwa materiały również nie powinny mieć styku ze sobą. Oczywiście złącza są tak projektowane i wykonywane aby wykluczyć taki kontakt. Niemniej jednak różnie bywa i niektórzy instalatorzy nie wiedzą np po co producent daje podkładki do złączek rozdzielacz - rura. W takich miejscach musimy poprostu wierzyć iż wszystko jest ok a inhibitor dajmy aby spokojniej spać. Kształtki można prosto i szybko wymienić i zminimalizować ogniwa korozji.

irekmuz
22-02-2009, 19:33
Zresztą chyba dobrze widze że filtr na gazie jest do góry - to też utrudnia czyszczenie.
Dopuszczanie wody do c.o. masz za pomocą gumowego węża - ok może być ale nie widze gdzie jest drugi jego konieć. Sprawdz czy masz tam oprócz zaworka również zawór zwrotny.

irekmuz
22-02-2009, 19:36
A masz naczywie wzbiorcze przeponowe do wody ? Takie niebieskie.

pablitoo
22-02-2009, 19:42
Kotłownie zawsze powinny być tak wykonane aby były wizytówką instalatora - bo tak naprawdę tylko to później jest widoczne. NA tych zdjęciach są kotłownie z mieszaczami do podłogówki i różnymi innymi rzeczami. Ale jak dobrze się pomyśli to i w Orionie sie zmieśi - oczywiście postaram sie to udowadnić bo u mnie taka będzie.

Zgadzam się z Tobą w zupełności - kwestia wizualna też jest ważna - no i na pewno jest to wizytówka instalatora - u mnie większość rur jest schowana pod zabudową ściany K-G - w kotłowni mam w narożu taką podwójną ścianę - tam są i piony c.o , kanalizacyjny - no i przede wszystkim nie posiadam mieszacza więc o wiele mniej jest to skomplikowany układ .

Całe przyłącze wodne - czyli zawory , wodomierz , reduktor , zawór antyskażeniowy , filtr wstępny siatkowy mam schowane w ścianie w gustownej skrzynce , tak samo jaki i belki rozdzielaczy i przyłączy do poszczególnych obwodów ogrzewania .
W mniejszej szafce mam całe przyłącze wodne , w większej cały rozdział c.o na parter .

http://img27.imageshack.us/img27/3341/kotownia.jpg

pablitoo
22-02-2009, 19:45
A masz naczywie wzbiorcze przeponowe do wody ? Takie niebieskie.

Tak - mam - i zawór jednokierunkowy na zasilaniu zasobnika zimna wodą i zawór jednokierunkowy na nitce cyrkulacji i zawór bezpieczeństwa ...

irekmuz
22-02-2009, 19:48
pablitoo mam nadzieję iż nie obrazisz sie za te moje słowa krytyki - ale naprawdę chce pomóc abyś był zadowolony z kotłowni która wtedy bedzie dłużej bezawaryjnie działała a konserwacja i wymiana zurzywających sie elementów nie będzie problemem.

pablitoo
22-02-2009, 19:50
Zresztą chyba dobrze widze że filtr na gazie jest do góry - to też utrudnia czyszczenie.
Dopuszczanie wody do c.o. masz za pomocą gumowego węża - ok może być ale nie widze gdzie jest drugi jego konieć. Sprawdz czy masz tam oprócz zaworka również zawór zwrotny.

Przewód do dopuszczania wody do układu jest podłączony do kranika który mam wyprowadzony w kotłowni , a raczej pralni :D
Zapomniałem go zdjąć - zawór dopuszczający wodę do kotła jest zakręcony - nie mam potrzeby dobijać instalacji wodą - cały czas / od ponad roku / mam stałe ciśnienie w układzie c.o. - układ mi się nie zapowietrza , nie mam wycieków - cały czas mam stałe ciśnienie ...

irekmuz
22-02-2009, 19:51
Zawór jednokierunkowy to zawór zwrotny tam gdzie napisałeś to ok widze ale czy nadopuszczaniu wody do centralnego też go masz?? Czy to naczynie podłączone jest wężykiem??? Sprawdz również czy pompa cyrkulacyjna ma śrubunki z dwóch stron.

pablitoo
22-02-2009, 19:53
pablitoo mam nadzieję iż nie obrazisz sie za te moje słowa krytyki - ale naprawdę chce pomóc abyś był zadowolony z kotłowni która wtedy bedzie dłużej bezawaryjnie działała a konserwacja i wymiana zurzywających sie elementów nie będzie problemem.

A dlaczego miałbym się obrażać ?
Cenię sobie zdanie fachowca - i postaram się przynajmniej część moich błędów rozwiązać :D
Mój instalator nie był niestety dyletantem i dlatego wszelkie uwagi są przeze mnie mile widziane .

irekmuz
22-02-2009, 19:54
Ok nie potrzeba dopuszczać ale zawór zwrotny na dopuszczaniu potrzebny jest do tego aby w chwili kiedy będziesz dopuszczał wody do centralnego i niedaj bóg w wodociągu będzie niższe ciśnienie to woda popłynie nie w tym kierunku co potrzeba.

irekmuz
22-02-2009, 19:55
Cieszę się iż tak podchodzisz do tego - a ja pewnie nie raz skorzystam z Twojej pomocy. Ja mam dopiero strop a ty już mieszkasz :D :D :D

pablitoo
22-02-2009, 19:55
Zawór jednokierunkowy to zawór zwrotny tam gdzie napisałeś to ok widze ale czy nadopuszczaniu wody do centralnego też go masz?? Czy to naczynie podłączone jest wężykiem??? Sprawdz również czy pompa cyrkulacyjna ma śrubunki z dwóch stron.

Też jest.
Naczynie połączone jest wężem giętkim .
Pompa cyrkulacji ma śrubunki z obydwu stron .

irekmuz
22-02-2009, 19:59
To ten wężyk na zdjęciu który przy zasobniku schodzi w dół - srebrny. Jak będziesz poprawiał te niektóre błędy pomyśl o tym aby ten wężyk wyrzucić. Teoretycznie takiego rodzaju wężyki powinno wymieniać sie raz na 2 lata. Jest też możliwość iż przy różnych skokach ciśnienia w wodociągu on poprostu strzeli. Po co ci to . Wymień go na coś bardziej trwałego - sam możesz to wykonać nawet z rury pex-al-pex - kup tylko przynajmniej fi 20.

irekmuz
22-02-2009, 20:07
A tak z innej beczki - powiedz mi jak rozwiązałeś bramę garażową?? Dokładnie chodzi mi o to jeżeli mam otwór na bramę to bramę montuje się wewnątrz. Wtedy jakby boki ściany są pradtycznie niezaizolowane - myśle jak to zrobić?

irekmuz
22-02-2009, 20:09
Jak rozwiązałeś internet? To narazie też nie daje mi spokoju.

dankaf
22-02-2009, 20:30
Chłopaki ale wykład :o .
A może cos na temat dachówek?
irekmuz zastanawiałeś się nad robenem.Coś nowego w tym temacie?

irekmuz
22-02-2009, 20:35
Jadę jurto obejrzeć robena - a szczególnie monza plus czarnobrązowa tobako glazurowana - chba dobrze to wszystko napisałem

irekmuz
22-02-2009, 20:37
Zresztą myślę o czarnym dachu - jasnobrązowej podbitce - elewacji delikatnie zółtawej i cały dół wraz z kolumnami z zółtego piaskowca takiego ciemniejszego

irekmuz
22-02-2009, 20:38
To ponoć taki efekt "prawdziwka"

dankaf
22-02-2009, 20:43
My bardziej przychylamy się do czarno-brązowego.W zależności jak pada słońce taki daje odcień.Sprzedawca powiedział nam że czarną wycofują.
Jest z mniejszym połyskiem niż czarno-brązowa.
Aaaa i jeszcze jedno -jest promocja na monze plus.

irekmuz
22-02-2009, 20:48
No właśnie dlatego czarnobrązowa i monza plus :D :D

pablitoo
22-02-2009, 20:49
A tak z innej beczki - powiedz mi jak rozwiązałeś bramę garażową?? Dokładnie chodzi mi o to jeżeli mam otwór na bramę to bramę montuje się wewnątrz. Wtedy jakby boki ściany są pradtycznie niezaizolowane - myśle jak to zrobić?

Zaizolowałem styropianem te krawędzie - dałem bodajże 5cm . W zupełności taka izolacja wystarcza - nie ma żadnego mostka termicznego .

Jedyne mostki termiczne w wypadku bramy garażowej to łączenia na uszczelkach segmentów bramy i uszczelki na krawędziach segmentów do prowadnic bramy - jak widać na poniższych termowizyjnych fotach mojej bramy :

http://img218.imageshack.us/img218/9783/ir000694.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/1871/ir000695.jpg

pablitoo
22-02-2009, 20:53
Jak rozwiązałeś internet? To narazie też nie daje mi spokoju.

Nie rozwiązałem - tepsa mnie olała , żadnego usługodawcy radiowego nie mam w okolicy - pozostał iPLUS - i takowy jest - nędza straszliwa / EDGE / - ale cóż począć ...

irekmuz
22-02-2009, 20:57
zdjęcia kurcze mi sie nie otworzyły. Ale wtedy bram zmniejszy się o 10 cm. Tak zrobiłeś czy za wczasu poszarzyłeś otwór?

irekmuz
22-02-2009, 21:01
Czyli od internetu masz tylko jeden komputer podłączony?

pablitoo
22-02-2009, 21:12
zdjęcia kurcze mi sie nie otworzyły. Ale wtedy bram zmniejszy się o 10 cm. Tak zrobiłeś czy za wczasu poszarzyłeś otwór?

A teraz otwierają się ? Tak dołożyłem styro i o tyle zmniejszyło się światło bramy .

pablitoo
22-02-2009, 21:13
Czyli od internetu masz tylko jeden komputer podłączony?

Tak.

irekmuz
22-02-2009, 21:22
Nie dalej nic nie ma

pablitoo
22-02-2009, 21:30
Nie dalej nic nie ma

Już są - foty - ekhhhh - nie rozumiem idei funkcjonowania serwera i zasad przydziału uprawnień na Picasie ... :-?

PS.
A otwierają Ci się moje dwie foty mojego Oriona z mojej stopki ??

irekmuz
22-02-2009, 21:34
Teraz już tak i zdjęcia ze stopki też.

irekmuz
22-02-2009, 21:37
Masz racje element ściany jest wystarczająco zaizolowany. Teraz będę nusiał skupić się na uszczelnieniem i zaizolowaniem prowadnic bramy

pablitoo
22-02-2009, 21:38
Teraz już tak i zdjęcia ze stopki też.

Jak widać na fotach należy przede wszystkim skupić się na nabyciu dobrze ocieplonej i przede wszystkim szczelnej bramy / na uszczelkach pomiędzy segmentami i na uszczelkach bocznych / ...

irekmuz
22-02-2009, 21:46
Napewno będę starannie się temu przyglądał. Teraz siedze i rysuje w cadzie zmiany na górze i pojawia mi się pytanie gdzie umieściłeś schody opuszczane na strych?? Ja myślę iż dobrze byłoby równolegle do schodów bądz w korytarzyku do pokoju nad garażem i to drugie wydaje mi się lepsze.

pablitoo
22-02-2009, 21:50
Schody strychowe można mocować tylko pomiędzy / równolegle / do jętek .
Korytarzyk do pokoju nad garażem odpada - nie zmieściłyby się i nie miałyby jak rozłożyć .
U mnie schody strychowe równolegle do schodów z parteru w hallu na poddaszu .

irekmuz
22-02-2009, 21:59
Ok to wiem że najlepiej równolegle do jętek ale tak sobie myślę iż mógłbym wykonbinować taką konstrukcję aby przeciąć jętki i wstawić w tym miejscu jakąś konstrukcję do zamocowania schodów - jutro muszę to przedyskutować z kolegą od konstrukcji - zresztą on buduje mi dom - ciekawe co powie.

ewelina85
23-02-2009, 12:20
Witam. Mam pytanko, czy podnaszac scianke kolankowa lub zmiany ustawienia schodow zglaszaliscie w biurze projektowym, a jesli tak to ile mniej wiecej takie zmiany moga kosztowac?

irekmuz
23-02-2009, 20:59
Schody strychowe można mocować tylko pomiędzy / równolegle / do jętek .
Korytarzyk do pokoju nad garażem odpada - nie zmieściłyby się i nie miałyby jak rozłożyć .
U mnie schody strychowe równolegle do schodów z parteru w hallu na poddaszu .
Ok dowiedziałem sie - schody można montować prostopadłe do jętek przecinająć je. Należy tylko w czasie montażu konstrukcji powiedzieć cieśli gdzie miałyby być. Robi się wtedy prostokątny otwór z jętek i odpowiednio się go wzmacnia i montuje. Ale na takim etapie nie ma z tym problemów

pablitoo
24-02-2009, 11:20
Dobry temat na Wymianie - LINK (http://forum.muratordom.pl/jak-sprawdzic-roznicowke,t152812.htm) - zwłaszcza dla wszystkich co są przed albo w trakcie wykonywania instalacji elektrycznych w swoich Orionach - rzecz traktuje o zabezpieczeniach różnicowoprądowych ...

platyna54
24-02-2009, 21:34
Witam, mam pytanko. Czy ktos z Was budował z porotherna 25? Interesuje mnie ile Wam poszło sztuk, a także ile połówki 11,5? Buduję Oriona z pojedynczym garażem. Z góry dzięki za podowiedz.

EwaWoj
25-02-2009, 19:57
Witam. Mam pytanko, czy podnaszac scianke kolankowa lub zmiany ustawienia schodow zglaszaliscie w biurze projektowym, a jesli tak to ile mniej wiecej takie zmiany moga kosztowac? wszystkie zmiany uzgadniamy z naszym inspektorem - on się zgadza albo i nie (w zależności co chcieliśmy zmienic)

team leader
26-02-2009, 10:46
A wiec nadszedl moment wyboru kotla ...bedzie kociol na eko-groszek, model ....jeszcze nieznany. Czekam na jakies sugestie:)).

Szanowni forumowicze, moze pokusicie sie o zestawienie kosztow ogrzewania waszych Orionkow? Czesc z Was juz mieszka jakis czas, wiec napewno, co nieco mozna juz wywnioskowac:)))

PZDR dla wszystkich. :lol:

pablitoo
27-02-2009, 09:27
irekmuz -> trafił ostatnio w ręce me kolorymetr HANNA instruments model HI93735 (http://www.drukservice.pl/_vars/edytor/stare/93735.jpg) - zmierzyłem sobie więc profesjonalnie twardość wody u mnie w domu - wynik : 123 mg/dm3 CaCo3 - czyli ca 7 dH .

Hmmm - czyli generalnie woda miękka - wyszła delikatna różnica pomiedzy moimi pierwszymi pomiarami wykonanymi metodą wkraplania reagentów do próbki wody / pierwsze pomiary to było ca 11 do 12 dH / .

Jak to widzisz - jest sens inwestowania ca 3 kpln w zmiekczającą kolumnę jonowymienną przy mojej twardości wody / 7 dH / ?

Dobrusiak
27-02-2009, 15:50
My bardziej przychylamy się do czarno-brązowego.W zależności jak pada słońce taki daje odcień.Sprzedawca powiedział nam że czarną wycofują.
Jest z mniejszym połyskiem niż czarno-brązowa.
Aaaa i jeszcze jedno -jest promocja na monze plus.


Dankaf zdecydowałaś się już na dachówkę? Ja w tym tygodniu zbierałam oferty na Braasa cementową i ceramiczną robena i wychodzi tylko ok 1tys różnicy więc teraz tylko muszę zdecydować który roben konkretnie.

dankaf
27-02-2009, 16:30
Cześc Dobrusiak myślimy nad średzką falistą czarno-brązową ale brązowa też jest bardzo ładna.
Jeśli chodzi o braasa to moi sąsiedzi położyli na 3 dachach.Powiem Ci tak. Ładnie wygląda ale to jednak cementowa.Ja wolę ceramikę.
Tak dla ciekawości napiszę różnica między robenem a ruupceramiką (rubin tekowy) wyszło prawie 7 tys.