PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ORION pracownia DOBRE DOMY



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34

pablitoo
05-09-2010, 15:30
mam pytanie , jakie macie rynny , chodzi mi głównie o rozmiar 100 czy 125 ?

130.

Kasiatomek
06-09-2010, 11:03
Witam wszystkich po małej przerwie.Mam do was pytanie ile placiliście za bodbitke????

pablitoo
06-09-2010, 18:26
Tomek - za podbitkę ?? - tak ?

Zleży kto z czego i jak robił ...
- u nas podbitka drewniana ,konstrukcja skrzynkowa , robiłem sam , płaciłem za metr desek podbiciowych z tego co pamiętam dechy sosnowe o grubości bodajże 15mm - 14zł/m2.

Kasiatomek
06-09-2010, 18:46
oczywiście że za podbitke;)
no ja właśnie robię casting na wykonawców podbitek i nie wiem ile to drogo a ile to tanio .

pablitoo
06-09-2010, 18:55
Tomek

- materiał - to jedno
- sposób wykonania podbicia - to drugie
- cena za robocizną - to trzecie

Oczywiście drewno jest chyba najdroższym materiałem - do niego bowiem dochodzi jeszcze impregnacja i lakier - ale - efekt końcowy - jest po prostu niesamowity - ja często do dzisiaj siadam i oglądam naszą podbitkę - jest po prostu naturalna i śliczna :D - no ale to chyba moje naturalistyczne skrzywienie :D

anula25
08-09-2010, 20:58
Pablitoo we wcześniejszych postach przeczytałam, że w twoim Orionie okap wystaje poza obrys ściany budynku 1 metr. Czy to jest po ociepleniu i czym kierowałeś się podejmując taką decyzje? Podnieśliśmy u siebie ściankę kolankową o 2 pustaki porotherm i chcemy wydłużyć krokwie. W poniedziałek mamy spotkanie z ekipą budowlaną, a ja chciałam trochę podpytać i zorientować się w tym temacie. Mam nadzieje że fachowcy coś podpowiedzą. Wiem oczywiście, że każdy robi pod siebie, jak jemu pasuje ale byłabym wdzięczna za odpowiedź.

pablitoo
09-09-2010, 11:11
Hmmm - nie pamiętam jak wówczas mierzyłem - odległość okapu mierzona od ocieplenia do końca rynny - czyli fizycznie do końca połaci to u mnie właśnie niecały metr - dokładnie.

Czym się kierowałem ? - nie wiem czym - chyba estetyką i praktycznością rozwiązania - zawsze podobały mi się domy z dużymi okapami - oczywiście bez przesady - ale to już kwestia proporcji i gustu każdego inwestora :D

Marta&Marek-
09-09-2010, 18:02
Zgadzam się z Pablitoo....my tez tak mamy, na razie bez ocieplenia i rynien mamy powyzej metra...tez doradzono nam ze jest to praktyczne z uwagi na wieksze zadaszenie tarasu (deszcz) Osobiscie polecam takie rozwiazanie:)

Marta i Łukasz Matłacz
11-09-2010, 15:19
Witam, my jesteśmy na etapie elewacji i jedną stronę naszego ORIONka mamy zrobioną na gotowo. Teraz czekamy słonecznej pogody. pozdrawiamy

anula25
12-09-2010, 21:27
Dziekuję za odpowiedzi odnośnie dachu. A czy pamiętacie może jak to się miało do wydłużenia krokwi, jakie mają wymiary?

anula25
12-09-2010, 21:30
Witam, my jesteśmy na etapie elewacji i jedną stronę naszego ORIONka mamy zrobioną na gotowo. Teraz czekamy słonecznej pogody. pozdrawiamy

Bardzo ładnie prezentuje się wasz Orion? Mogę zapytać jaka to dachówka oraz jaki kolor okien. My również chcemy brązowe okna, dachówka Roben - kasztan.

gosia099
13-09-2010, 11:55
Witam wszystkim po dłuższej przerwie, ale na bieżąco śledze co dzieje się na forum:)
Mam pytanie do osób które niedawno tzn. w tym roku bądź zeszłym kładły dachówkę bądź blachodachówkę jak cenowo was to wyszło? Czy duża jest różnica cenowa pomiędzy dachówką (cementową a ceramiczną) a blachodachówką??? Niewiem na co się zdecydować a zrobiłam tylko wycene dachówki bez blachodachówki a moje fundusze w tym roku już na dachówke nie starczą więc zaczełam się zastanawiać nad blachodachówką, co o tym myślicie???

Marta&Marek-
13-09-2010, 12:45
Dziekuję za odpowiedzi odnośnie dachu. A czy pamiętacie może jak to się miało do wydłużenia krokwi, jakie mają wymiary?

Krokwie wydluzone o 30 cm ( plus 25 cm wiecej zgodnie z projektem) i slupy o 45 cm. Scianki podniesione o jeden ytong + dodatkowy wieniec.

Marta i Łukasz Matłacz
13-09-2010, 22:25
Bardzo ładnie prezentuje się wasz Orion? Mogę zapytać jaka to dachówka oraz jaki kolor okien. My również chcemy brązowe okna, dachówka Roben - kasztan.

Jeśli chodzi o dach to mamy blachodachówkę firmy RUKI, a okna są z OKNOPLASTu, frolil Avans i kolor złoty dąb z obydwu stron. pozdrawiam

anula25
14-09-2010, 15:55
Krokwie wydluzone o 30 cm ( plus 25 cm wiecej zgodnie z projektem) i slupy o 45 cm. Scianki podniesione o jeden ytong + dodatkowy wieniec.

Jaką wysokość ma bloczek ytong?

Marta i Łukasz Matłacz
14-09-2010, 17:42
Jaką wysokość ma bloczek ytong?

Bloczek YTONG ma wysokosc 20 cm, my mamy postawiony dom z YTONGa. Pozdrawiam

gosia099
14-09-2010, 18:02
Czy duża wychodzi różnica cenowa pomiędzy blachodachówką a dachówką cementową lub ceramiczną???

Drake
14-09-2010, 18:51
Czy duża wychodzi różnica cenowa pomiędzy blachodachówką a dachówką cementowąm lub ceramiczną???

Jak ja się orientowałem, to 10-14tys. na korzyść blachodachówki, ale wiele zależy też od kosztu robocizny, czy zrobisz pełne deskowanie przy blachodachówce (przy dachówce zakładam, że nie), itp. Miałem wycenę materiału na pokrycie z jednej firmy na blachodachówkę (11tys.), dachówkę cementową (14tys.) i dachówkę ceramiczną (21tys.)

gosia099
15-09-2010, 08:12
Jeśli chodzi o dach to mamy blachodachówkę firmy RUKI, a okna są z OKNOPLASTu, frolil Avans i kolor złoty dąb z obydwu stron. pozdrawiam

A czy wy możecie podać ile was kosztowało położenie blachodachówki (bez więźby, deskowania i papy) może orientowaliście się też ile kosztuje dachówka cementowa lub ceramiczna???

Marta&Marek-
15-09-2010, 10:35
U nas ceramiczna na oriona II wraz ze wszystkimi zabawkami ( rynny, gąsiory itp.) ok 19 tys. No i oczywiście z uwzględnieniem wydłużonych krokwi a tym samym większego okapu.
Tak naprawdę ciężko jest mi określić cenę samej dachówki bo braliśmy też 2 wyłazy kominiarskie, 2 ławeczki, rynny i 9 okien dachowych....ostro tłukliśmy się o dobry rabat na wszystko razem więc sama nie wiem dokładnie co ile kosztowało:)

gosia099
15-09-2010, 15:41
Tak naprawdę ciężko jest mi określić cenę samej dachówki bo braliśmy też 2 wyłazy kominiarskie, 2 ławeczki, rynny i 9 okien dachowych....ostro tłukliśmy się o dobry rabat na wszystko razem więc sama nie wiem dokładnie co ile kosztowało:)

No dobrze a wszystko razem to ile was wyszło???

ziajus
15-09-2010, 20:19
Czy ktoś się orientuje ile na dzień dzisiejszy wynosi koszt fundamentów pod Oriona II? Oczywiście cena uśredniona w zależności od regionu.

dankaf
15-09-2010, 20:37
Czy ktoś się orientuje ile na dzień dzisiejszy wynosi koszt fundamentów pod Oriona II? Oczywiście cena uśredniona w zależności od regionu.


ok 20tys.
pozdrawiam

dankaf
15-09-2010, 20:43
A czy wy możecie podać ile was kosztowało położenie blachodachówki (bez więźby, deskowania i papy) może orientowaliście się też ile kosztuje dachówka cementowa lub ceramiczna???

roben ok 14500zł-dachówka,gąsiory,spinki,siatka do dachówki
pozdrawiam

Marta&Marek-
15-09-2010, 21:22
No dobrze a wszystko razem to ile was wyszło???

Gosiu, wszystko napisałam w wiadomosci pryw. do Ciebie, cenę i firmę dachówki jak i okien, zobacz sobie. Pozdrawiam

gosia099
16-09-2010, 08:44
Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie jaki rozmiar okien dachowych zrobiliście? Czy taki jak w projekcie tj. 78x160 czy inny(jaki i czy jest wystarczający)?

Dobrusiak
16-09-2010, 11:08
My mamy 78x140. Moim zdaniem są w zupełności wystarczające, ale chyba każdy kto ma inne wymiary powie to samo, bo każdy wybierał pod siebie. Ja nie chciałam takich jak w projekcie bo wydawały mi się za duże.

anula25
16-09-2010, 15:59
Czy możecie napisać jakie macie stropy w swoich Orionach. W projekcie jest teriva, ale zastanawiamy się nad lanym. Mam obawy czy teriva nie będzie pękać?

ziajus
16-09-2010, 16:55
Dzięki za info to w sumie pocieszające!:)):wiggle:

Marta i Łukasz Matłacz
16-09-2010, 18:09
A czy wy możecie podać ile was kosztowało położenie blachodachówki (bez więźby, deskowania i papy) może orientowaliście się też ile kosztuje dachówka cementowa lub ceramiczna???

Polozenie folii + łaty + pokrycie dachu blachodachowka kosztowalo nas 10 000.
Pozdrawiam

Marta i Łukasz Matłacz
16-09-2010, 18:14
Czy możecie napisać jakie macie stropy w swoich Orionach. W projekcie jest teriva, ale zastanawiamy się nad lanym. Mam obawy czy teriva nie będzie pękać?

My mamy ulozony Teriva. moim zdaniem to szybciej,wygodniej i czlowiek sie mnie umorduje.

Jesli chodzi o strp teriva to jak jest dobrze polozony i dodatkowo bardzo dobrze zazbrojony to napewno nie bedzie pekal, aha i beton taki jak w projekcie jest wpisany ( jezeli dobrze pamietam to B20 ).
pozdrawiam

ziajus
16-09-2010, 19:39
O ile optymalnie powiększyć podwójny garaż?? Muszę to powiedzieć architektowi a nie jestem pewien?? Tak żeby nie był za mały na 2 auta i nie był za długi i nie wyglądał jak tramwaj??

pablitoo
17-09-2010, 07:18
A po co powiększać garaż ?? - jest za mały ??

gosia099
17-09-2010, 07:57
Polozenie folii + łaty + pokrycie dachu blachodachowka kosztowalo nas 10 000.
Pozdrawiam

A cały komplet tzn. blachodachówka ((zestaw cały) materiał + robocizna + okna (jaka firma i jaki wymiar)?

MaroK
17-09-2010, 14:29
Nasz Orionek dostał już swoje ubranko :)
Radości nie było końca, a teraz... no cóż, jak wam już pewnie wiadomo z doświadczenia (mówię to dlatego, iż mam nadzieję, że zrozumiecie.. ;)) jeździmy teraz w każdej wolnej chwili na budowę i podziwiamy :) Nasz dom wygląda już jak dom a coraz mniej jak budowa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

Ula i Mirek
17-09-2010, 15:07
Nasz Orionek dostał już swoje ubranko :)
Radości nie było końca, a teraz... no cóż, jak wam już pewnie wiadomo z doświadczenia (mówię to dlatego, iż mam nadzieję, że zrozumiecie.. ;)) jeździmy teraz w każdej wolnej chwili na budowę i podziwiamy :) Nasz dom wygląda już jak dom a coraz mniej jak budowa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

MaroK gratulacje, orion wyglada super :)

My jestesmy na etapie dachu, za 2 tyg mamy zaczac krycie :)

mam pytanie odnosnie okien w twoim orionie - jakiej sa firmy, my musimy wybrac niedlugo okna, a nie mamy pojecia na co sie zdecydowac. Rowniz czy mozesz podac wymiary okien?

Oczywiscie prosze pozostalych forumowiczow o podpowiedz w sprawie okien, jakiej firmy sa najlepsze?


Pozdrawiam Ula :)

szafran77
17-09-2010, 16:08
Nasz Orionek dostał już swoje ubranko :)
Radości nie było końca, a teraz... no cóż, jak wam już pewnie wiadomo z doświadczenia (mówię to dlatego, iż mam nadzieję, że zrozumiecie.. ;)) jeździmy teraz w każdej wolnej chwili na budowę i podziwiamy :) Nasz dom wygląda już jak dom a coraz mniej jak budowa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

Pięknie... Bardzo mi się podoba...:) Gratuluje..

ziajus
17-09-2010, 16:27
A po co powiększać garaż ?? - jest za mały ??

Wydaje się sądząc po wymiarach że dwa auta wejdą na styk a pasażer z samochodu po lewej stronie nie wysiądzie z samochodu.Do tego fajnie by było mieć jakiś mały warsztacik czy regały, może także rowery(zaznaczam że nie będzie piwnicy) więc miejsca nie jest za dużo.

Może jest ktoś kto powiększył podwójny garaż???????????

ziajus
17-09-2010, 16:38
Nasz Orionek dostał już swoje ubranko :)
Radości nie było końca, a teraz... no cóż, jak wam już pewnie wiadomo z doświadczenia (mówię to dlatego, iż mam nadzieję, że zrozumiecie.. ;)) jeździmy teraz w każdej wolnej chwili na budowę i podziwiamy :) Nasz dom wygląda już jak dom a coraz mniej jak budowa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

Pięknie!
Gratuluję jest czego pozazdrościć. Taki stan w tej chwili w sferze marzeń!

pozdrawiam

Marta i Łukasz Matłacz
17-09-2010, 16:52
A cały komplet tzn. blachodachówka ((zestaw cały) materiał + robocizna + okna (jaka firma i jaki wymiar)?

Blachodachowke mamy firmy RUKI Puralmat + rynny + folia + blacha plaska ( na obrobki ) + okna dachowe ( 78 x 140 - 4 szt Velux ) + wylaz dachowy = to nas kosztowalo 23 000

robocizna nas kosztowala 10 000.

pozdrawiam

17-09-2010, 18:05
Wydaje się sądząc po wymiarach że dwa auta wejdą na styk a pasażer z samochodu po lewej stronie nie wysiądzie z samochodu.Do tego fajnie by było mieć jakiś mały warsztacik czy regały, może także rowery(zaznaczam że nie będzie piwnicy) więc miejsca nie jest za dużo.

Może jest ktoś kto powiększył podwójny garaż???????????

Witaj,

Tak poszerzeliśmy garaż o 1m. Teraz ma 7m.....i teraz to ma sens uwzględniając dwa samochodzy.
Pozdrawiam

ziajus
17-09-2010, 18:41
i właśnie o takie potwierdzenie mi chodziło! Dzięki! A jeszcze jedno pytanie do [email protected]. Czy masz jedną czy dwie oddzielne bramy???????????

Renata0303
17-09-2010, 18:56
MaroK gratulacje domek wygląda pięknie...:)!!!

pablitoo
17-09-2010, 19:09
Wydaje się sądząc po wymiarach że dwa auta wejdą na styk a pasażer z samochodu po lewej stronie nie wysiądzie z samochodu.Do tego fajnie by było mieć jakiś mały warsztacik czy regały, może także rowery(zaznaczam że nie będzie piwnicy) więc miejsca nie jest za dużo.



Gwoli wyjaśnienia - Ford Focus III kombi plus Volvo V40 wjeżdżają obydwa do garażu bez problemu - jest spokojnie miejsce żeby wysiąść z obydwu samochodów , otworzyć drzwi do wejścia do budynku , pod ścianą / łączącą budynek z garażem / stoją wieszaki na worki na śmieci do segregacji , niewielki stół i mnóstwo bałaganu :) plus piła stołowa , agregat prądotwórczy etc ... - dodatkowo pod oknami znajdują się schody do zejścia do piwnicy - które de facto zabierają około metra z powierzchni podłogi
...
My mamy piwnicę - więc cały warsztat plus regały , szafy i szafeczki plus parking dla rowerów i sprzętu koszącego jest w piwnicy. Jeżeli masz zamiar parkować w garażu to wszystko, plus zrobić sobie kącik warsztatowy z regałami i szafami - to rzeczywiście garaż jest za mały ...

pablitoo
17-09-2010, 19:11
MaroK gratulacje domek wygląda pięknie...:)!!!

Przyłączam się do gratulacji - rzeczywiście pięknie :D

Marta&Marek-
17-09-2010, 20:57
MaroK, gratuluję pięknego domku....ubranko bardzo gustowne:)

MaroK
18-09-2010, 08:34
Ula i Mirek
Nasze okna to Oknoplast Kraków profil Platinium. Wymiary takie same jak w projekcie, zupełnie nic nie zmienialiśmy :)

Dziękujemy za wszystkie komplementy - jest nam bardzo miło :D

ziajus
18-09-2010, 17:10
Ula i Mirek
Nasze okna to Oknoplast Kraków profil Platinium. Wymiary takie same jak w projekcie, zupełnie nic nie zmienialiśmy :)

Dziękujemy za wszystkie komplementy - jest nam bardzo miło :D

Marok jaki to koszt łącznie z tym profilem kolorem itd???????

18-09-2010, 19:53
i właśnie o takie potwierdzenie mi chodziło! Dzięki! A jeszcze jedno pytanie do [email protected]. Czy masz jedną czy dwie oddzielne bramy???????????

Jestem w trakcie budowy, ale decyzja już jest na 100%.....ZDECYDOWANIE DWIE BRAMY!!!

Renata0303
19-09-2010, 18:10
Ja z pytaniem odnośnie rozprowadzenia ciepła z kominka do gabinetu i do pokojów na górze, jak to wykonaliście?(oczywiście Ci którzy mają), czy było to zaplanowane jeszcze przed zalaniem stropu czy w inny sposób później można to rozwiązać?

MaroK
19-09-2010, 20:19
Marok jaki to koszt łącznie z tym profilem kolorem itd???????
O ile dobrze pamiętamy to 23 tys. razem z montażem. W tym były dodatkowo szprosy, dwa obniżone progi do drzwi tarasowych na parterze, klamki antyzatrzaskowe w tych drzwiach.

Marta&Marek-
22-09-2010, 11:11
MaroK, czy mozesz przypomnieć z czego masz wykonane parapety? Sa sliczne:)

MaroK
22-09-2010, 17:17
Wewnętrzne czy zewnętrzne???

Wewnętrzne to marmur breccia, a zewnętrzne to granit impala :)

Renata0303
22-09-2010, 17:37
MaroK czy Ty masz rozprowadzone ciepło z kominka do górnych pokoi i do gabinetu? Jeśli tak to jak to zrobiłeś? robiłeś jakieś tunele pod sufitem?

MaroK
22-09-2010, 18:44
Przykrok mi, ale kominka będziemy używać jedynie w celach estetycznych i ewentualnego dogrzania salonu. I dla klimatu w jesienno-zimowe dni ;) Nie planowaliśmy w ogóle grzania nim całego domu :)

Marta&Marek-
22-09-2010, 21:30
Wewnętrzne czy zewnętrzne???

Wewnętrzne to marmur breccia, a zewnętrzne to granit impala :)

Dzięki:) A chodzilo mi o zew i wew:)

Marta i Łukasz Matłacz
23-09-2010, 17:55
U nas elewacja skonczona, teraz czekamy na panow od podbitki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30e89eed5312c316.html

MaroK
23-09-2010, 19:45
Kolejny Orion do kolekcji :)
Pięknie! Gratulacje :)

anula25
24-09-2010, 11:49
U nas elewacja skonczona, teraz czekamy na panow od podbitki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/30e89eed5312c316.html

Elewacja bardzo ładna ale mam pytanie dlaczego komin jest taki wysoki, czy zmienialiście kąt nachylenia dachu?

Marta i Łukasz Matłacz
24-09-2010, 16:21
Elewacja bardzo ładna ale mam pytanie dlaczego komin jest taki wysoki, czy zmienialiście kąt nachylenia dachu?

Jesli chodzi o komin to tak nam doradzil kierownik budowy, powiedzial ze komin glowny do ktorego bedzie podlaczony piec powinnien wystawac minimalnie poza szczyt dachu, zeby dym ktory bedzie sie wydobywal nie powrocil przez kratki wentylacyjne do wewnatrz domu.

pozdrawiam

Kasiatomek
24-09-2010, 22:47
Dawno nic nie pisalem tak wiec trzeba jakos nadrobic ;) A wiec elektryka i hydraulika maja sie ku koncowi,za tydzien tynkarze wchodza.Kolektory zainstalowane chatka ocieplona prawie cala.I to by bylo chyba na tyle z prac na budowie ;)

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0910/dsc000637482.jpg (http://wgrajfoto.pl)

Kasiatomek
24-09-2010, 23:06
Nie wiem czy zdolam ogarnac te wlaczniki bo jest ich sporo rolety , swiatla.Nie wiem jak to bedzie w praktyce czy kiedykolwiek zapamietam ktory ,
do czego.Mamy porobione wlaczniki schodowe na wejsciach do salonu zeby nie latac z jednej strona na druga zeby wlaczyc czy tez wylaczyc swiatlo. Na gorze tez wlaczniki schodowe do swiatel na korytarzu i w saloniku. No i moj pomysl w sypilni nad garazem mamy kolo lozka tez wylacznik glownego swiatla ,nie trzeba wstawac zeby gasic

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0910/dsc00074086d.jpg (http://wgrajfoto.pl)

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0910/dsc000735cd0.jpg (http://wgrajfoto.pl)


(http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a5c5a56fa5fd09d5)

pablitoo
25-09-2010, 10:07
Tomek - piękny dom - gratulacje :D - odnośnie instalacji elektrycznej - nie martw się - zapamiętasz :D
Na początek możesz ponaklejać kartki z opisem nad każdym włącznikiem i gniazdem :D

anula25
25-09-2010, 15:50
Jesli chodzi o komin to tak nam doradzil kierownik budowy, powiedzial ze komin glowny do ktorego bedzie podlaczony piec powinnien wystawac minimalnie poza szczyt dachu, zeby dym ktory bedzie sie wydobywal nie powrocil przez kratki wentylacyjne do wewnatrz domu.

pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź, a kąt nachylenia dachu zmienialiście?

KasiaiKrzysiu
25-09-2010, 19:31
Jeśli chodzi o stan surowy zamkniety + instalacja elektryczna to pochłonęła nam jakieś 165 tysięcy. Sam dach to 63.000, okna z oknoplastu z roletami nadstawnymi 27.000.

Aktualnie tynkarze zajęli się naszym Orionkiem i zastanawiamy się jaki będzie ostateczny koszt. Czy ktoś może w przybliżeniu podać ilość metrów kwadratowych, bo nie bardzo mam czas skakać po forum?

Marta i Łukasz Matłacz
26-09-2010, 08:30
Dziękuję za odpowiedź, a kąt nachylenia dachu zmienialiście?

Powiem szczerze ze co do kata nachylenia dachu to nie pamietam, ale jak tylko wroce do polski to sprawdze i dam znac. ( w polsce bede za tydzien ).
Pozdrawiam.

gosia099
26-09-2010, 19:24
Jeśli chodzi o stan surowy zamkniety + instalacja elektryczna to pochłonęła nam jakieś 165 tysięcy. Sam dach to 63.000, okna z oknoplastu z roletami nadstawnymi 27.000.

Aktualnie tynkarze zajęli się naszym Orionkiem i zastanawiamy się jaki będzie ostateczny koszt. Czy ktoś może w przybliżeniu podać ilość metrów kwadratowych, bo nie bardzo mam czas skakać po forum?

Witam! My aktualnie śwież po skończonych tynkach, zakończyli w środę. U nas wyszło ok 1000 m kwadratowych, budujemy oriona II z całościowym podpwiniczeniem domu:) bez piwnicy jakieś 300m mniej! Pozdrawiam

joanna3030
27-09-2010, 08:14
Witam was wszystkich orionowiczów nareszcie po wielkich trudach zacznę budowe ale narazie fundamęty myslałam ze zdąrze z wszystkimi przed zima atu klapa :o i mam do was ogromną prosbe ile bloczków trzeba do stanu zero i jaką cenę wynegocjowaliście??ile betonu ??, bo szukałam ale niemogłam znalesc a troche mi śpieszy sie bardzo prosze o pomoc .

casaneta
27-09-2010, 14:25
Witam,
mam pytanie do Orionowiczów, którzy mają okno balkonowe na piętrze z łukiem. Czy macie je uchylno - rozwierne? Jedna z firm powiedziała, że będzie ciężko zrobić takie okno uchylno - rozwierne, albo nie dadzą na nie gwarancji. Druga sprawa, to czy macie niskie progi w oknach/drzwiach tarasowych? (doradca twierdzi, że przy "niskim progu" tworzy się mostek termiczny). Będę wdzięczna za info. Pozdrawiam serdecznie.

Marta i Łukasz Matłacz
27-09-2010, 18:02
Witam,
mam pytanie do Orionowiczów, którzy mają okno balkonowe na piętrze z łukiem. Czy macie je uchylno - rozwierne? Jedna z firm powiedziała, że będzie ciężko zrobić takie okno uchylno - rozwierne, albo nie dadzą na nie gwarancji. Druga sprawa, to czy macie niskie progi w oknach/drzwiach tarasowych? (doradca twierdzi, że przy "niskim progu" tworzy się mostek termiczny). Będę wdzięczna za info. Pozdrawiam serdecznie.

My mamy drzwi balkonowe lukowe rozwierno-uchylne i nie bylo z tym najmniejszego problemu ( okna z oknoplastu) a jesli chodzi o niski prog to proponuje przykleic od spodu z samego przegu uszczelke rozprezna i reszte uzupelnic pianka niskorozprezna.

tu jest link z uszczelkami:http://www.tremco-illbruck.pl/service/productfinder/index.html?typ=1&id=193

pozdrawiam

MaroK
27-09-2010, 20:31
My też mamy owe drzwi balkonowe z łukiem rozwieralno-uchylne (Oknoplast) i nie mieliśmy z tym problemów. Wrto pamiętać przy zakładaniu tych drzwi z łukiem, żeby umieścic je możliwie najgłębiej wewnątrz domu, bo inaczej nie będą się całkowicie otwierać. My o tym zapomnieliśmy i po gipsach na ścianach musieliśmy je przesunąć do środka.

Jeżeli chodzi o niskie progi to również mamy je przy obu drzwiach tarasowych. Są zamontowane zupełnie normalnie i jak narazie nie widzimy żadnych wad :)

gosy
27-09-2010, 21:04
oddam ok. 40 workow gruzu, za darmo, odbior warszawa-bemowo, kontakt [email protected]

Dobrusiak
30-09-2010, 09:26
Dawno, dawno temu obiecałam zdjęcia swojej kuchni.
i 252792528025281

justa*
30-09-2010, 19:31
bardzo ładna kuchnia a schody jeszcze ładniejsze. Możesz Dobrusiu napisać o nich coś więcej. Jakie są szerokie, gdzie zamawiałaś no i cena też mnie interesuje, może być na priw;)

gosia099
01-10-2010, 08:36
Dołączam się do prośby Justy:) Przyznaje kuchnia bardzo ładna a schody takie o jakich marzę:)

casaneta
01-10-2010, 19:54
My też mamy owe drzwi balkonowe z łukiem rozwieralno-uchylne (Oknoplast) i nie mieliśmy z tym problemów. Wrto pamiętać przy zakładaniu tych drzwi z łukiem, żeby umieścic je możliwie najgłębiej wewnątrz domu, bo inaczej nie będą się całkowicie otwierać. My o tym zapomnieliśmy i po gipsach na ścianach musieliśmy je przesunąć do środka.

Jeżeli chodzi o niskie progi to również mamy je przy obu drzwiach tarasowych. Są zamontowane zupełnie normalnie i jak narazie nie widzimy żadnych wad :)

Marok, Marta i Łukasz, dzięki za info.
pozdrawiam.

casaneta
03-10-2010, 18:28
Witajcie, mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was poszerzał korytarz na piętrze? Ja zdecydowałam się to zrobić, nie weryfikując dokładnie projektu i okazuje się, że jest słup, który w oryginale był w ścianie działkowej przy łazience. Czy ktoś z Was również miał taki problem, czy jest możliwość przesunięcia tego słupa?
Będę wdzięczna za pomoc.
pozdrawiam.

Dobrusiak
06-10-2010, 08:06
Casaneta nie przypominam sobie, żeby ktoś z forumowiczów poszerzał górny korytarz. Parę osób odwrotnie - zmieniało bieg schodów i wcielało korytarz do pokoju.

carino2
06-10-2010, 12:46
Witajcie, mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was poszerzał korytarz na piętrze? Ja zdecydowałam się to zrobić, nie weryfikując dokładnie projektu i okazuje się, że jest słup, który w oryginale był w ścianie działkowej przy łazience. Czy ktoś z Was również miał taki problem, czy jest możliwość przesunięcia tego słupa?
Będę wdzięczna za pomoc.
pozdrawiam.


Wydaje mi się, że Magdac ma poszerzony korytarz. Są na forum jej zdjęcia- musisz poszperać. Ja mam niektóre ściągnięte, więc jak będziesz chciała to prześlę.

casaneta
06-10-2010, 14:52
Wydaje mi się, że Magdac ma poszerzony korytarz. Są na forum jej zdjęcia- musisz poszperać. Ja mam niektóre ściągnięte, więc jak będziesz chciała to prześlę.

Carino2, dzięki. Właśnie sugerowałam się zmianami w projekcie Magdac (też mam jej kilka zdjęć :), ale wiem, że budowała już kilka lat temu i nie wiem, czy odwiedza jeszcze forum :( U niej na zdjęciach nie widzę żadnego słupa, a wg. wykonawców jest ryzyko przesunięcia.

carino2
06-10-2010, 16:24
Ponieważ mamy takie same plany jak Ty, to troszkę pogrzebałam i znalazłam: na stronie 123 EwaWoj również pisze, że ma powiększony górny korytarz. Nie wiem jak to wygląda w realu, ale na fotkach Magdy szerszy korytarz robi wrażenie.

Kasiatomek
07-10-2010, 01:18
Troche nie rozumiem jaki jest cel powiekszenia korytarza.Oczywiscie kazdy robi jak mu sie podoba,ale kosztem jakiego pomieszczenia chcecie to zrobic? My osobiscie zrezygnowalismy z pokoju kolo okna z lukiem aby miec otwarta przestrzen.Wydaje mi sie ze najlepiej jak pojedziecie do kogos kto ma oriona i zobaczycie jak wyglada w srodku to wam rozjasni sytuacje.;)

casaneta
07-10-2010, 16:59
Troche nie rozumiem jaki jest cel powiekszenia korytarza.Oczywiscie kazdy robi jak mu sie podoba,ale kosztem jakiego pomieszczenia chcecie to zrobic? My osobiscie zrezygnowalismy z pokoju kolo okna z lukiem aby miec otwarta przestrzen.Wydaje mi sie ze najlepiej jak pojedziecie do kogos kto ma oriona i zobaczycie jak wyglada w srodku to wam rozjasni sytuacje.;)

Celem poszerzenia korytarza jest to, aby był szerszy, przez co zrobi się bardziej przestronie (oczywiście wg. mnie). Robimy to kosztem pokoju nad kuchnią oraz łazienki i sypialni - przesunełam te ścianki o tę samą odległość względem drzwi balkonowych. Chce uzyskać więcej przestrzeni na piętrze jednocześnie nie rezygnując z pokoju. Nie mam za bardzo możliwości zwiedzania innych orionków, wiec bazuje na Waszych zdjęciach. Na stronie 123 są zdjęcia Magdac z poszerzonym przez nią korytarzem, chciałabym, aby mój też był taki - zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości :)
Pozdrawiam.

pablitoo
07-10-2010, 17:59
Celem poszerzenia korytarza jest to, aby był szerszy, przez co zrobi się bardziej przestronie (oczywiście wg. mnie). Robimy to kosztem pokoju nad kuchnią oraz łazienki i sypialni - przesunełam te ścianki o tę samą odległość względem drzwi balkonowych. Chce uzyskać więcej przestrzeni na piętrze jednocześnie nie rezygnując z pokoju. Nie mam za bardzo możliwości zwiedzania innych orionków, wiec bazuje na Waszych zdjęciach. Na stronie 123 są zdjęcia Magdac z poszerzonym przez nią korytarzem, chciałabym, aby mój też był taki - zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości :)
Pozdrawiam.

Proszę - oto nasz hall na poddaszu - dla porównania.
http://img178.imageshack.us/img178/8273/pict52201.th.jpg (http://img178.imageshack.us/i/pict52201.jpg/) , http://img811.imageshack.us/img811/1183/pict52211.th.jpg (http://img811.imageshack.us/i/pict52211.jpg/)

casaneta
07-10-2010, 19:04
Proszę - oto nasz hall na poddaszu - dla porównania.
http://img178.imageshack.us/img178/8273/pict52201.th.jpg (http://img178.imageshack.us/i/pict52201.jpg/) , http://img811.imageshack.us/img811/1183/pict52211.th.jpg (http://img811.imageshack.us/i/pict52211.jpg/)

Dzięki Pablitoo za zdjęcia. Ty również poszerzyłeś prawda? Czy możesz napisać o ile? Dla mnie to było największym problemem (szczególnie, żeby nie było za dużo). Ostatecznie przesunełam o 20 cm. Mam nadzieje, że nie bede żałować i nie czekają mnie kolejne niespodzianki. Zastanawiam się, patrząc na Twoje zdjęcie (to z dzwiami balkonowymi), że po prawej i lewej stronie przy ścianach masz takie zabudowane słupki (czy to wynika z projektu naszego oriona, czy Twojej aranżacji?).
pozdrawiam.

pablitoo
07-10-2010, 19:32
Dzięki Pablitoo za zdjęcia. Ty również poszerzyłeś prawda? Czy możesz napisać o ile? Dla mnie to było największym problemem (szczególnie, żeby nie było za dużo). Ostatecznie przesunełam o 20 cm. Mam nadzieje, że nie bede żałować i nie czekają mnie kolejne niespodzianki. Zastanawiam się, patrząc na Twoje zdjęcie (to z dzwiami balkonowymi), że po prawej i lewej stronie przy ścianach masz takie zabudowane słupki (czy to wynika z projektu naszego oriona, czy Twojej aranżacji?).
pozdrawiam.

Projektowo szerokość korytarzyka/hallu to 220cm - u mnie jest 240cm - i to nie wynika z celowego powiększenia korytarzyka - tylko moi dekarze do budowy konstrukcji lukarny użyli murłat o większym przekroju / i przesunęli je od krawędzi / - dlatego szerokość korytarza wyszła większa .
Oczywiście szerokość korytarza ma ścisły związek z rozstawem połaci dachu lukarny.
Słupki - które zauważyłaś - to nie efekt aranżacji - to zabudowa pionowych kanałów wentylacyjnych z łazienki dolnej i spiżarki / u nas jej nie ma / więc jest to wentylacja kuchni.

EwaWoj
08-10-2010, 19:39
u mnie korytarz jest powiększony ze względu na zmianę biegu schodów (są betonowe), ale to nie jedyna zmiana jaką zrobiliśmy;)

pablitoo
09-10-2010, 08:37
Szerokość korytarza to przede wszystkim szerokość lukarny - konstrukcja lukarny wyznacza szerokość korytarzyka - jak widać na zdjęciu Marty i Łukasza poszli oni w drugą stronę , lub wykonali konstrukcję lukarny w inny sposób :

http://images42.fotosik.pl/228/30e89eed5312c316med.jpg

Wydaje mi się że lukarna jest zwężona i to dosyć konkretnie w stosunku do projektu / lub wykonany większy skos dachu lukarny / - chociaż może to perspektywa zaburza proporcje ...

W porównaniu do naszej lukarny :

http://img149.imageshack.us/img149/2619/82294306.jpg

- fota w pełnym słońcu z dzisiaj - przepiękna jesień u nas na połedniu :D

casaneta
11-10-2010, 12:58
Szerokość korytarza to przede wszystkim szerokość lukarny - konstrukcja lukarny wyznacza szerokość korytarzyka - jak widać na zdjęciu Marty i Łukasza poszli oni w drugą stronę , lub wykonali konstrukcję lukarny w inny sposób :

http://images42.fotosik.pl/228/30e89eed5312c316med.jpg

Wydaje mi się że lukarna jest zwężona i to dosyć konkretnie w stosunku do projektu / lub wykonany większy skos dachu lukarny / - chociaż może to perspektywa zaburza proporcje ...

W porównaniu do naszej lukarny :

http://img149.imageshack.us/img149/2619/82294306.jpg

- fota w pełnym słońcu z dzisiaj - przepiękna jesień u nas na połedniu :D

Pablitoo, teraz już mniej więcej wiem o co chodzi z tymi zmianami - niestety, trochę za późno :( Niemniej jednak myślę, ze moja lukarna będzie bardziej podobna do Twojej, ponieważ poszerzyłam ją, nie podnosząc płatwi (Ty troszeczkę chyba podniosłeś? widzę, że belki są delikatnie wyżej, patrząc na drzwi balkonowe) - wiec będę mieć bardziej "płaski daszek" . Marta i Łukasz, mocno chyba podnieśli i płatwie i całą lukarnę (pewnie, dzięki temu mają płaski sufit w tej części korytarza na całej szerokości). Dzięki za rozjaśnienie sprawy :)
Pogoda rzeczywiście piękna (w pn Polsce również :), oby jak najdłużej, bo mam jeszcze trochę pracy na budowie przed zimą.

Pozdrawiam serdecznie.

ziajus
11-10-2010, 15:59
Jeśli chodzi o stan surowy zamkniety + instalacja elektryczna to pochłonęła nam jakieś 165 tysięcy. Sam dach to 63.000, okna z oknoplastu z roletami nadstawnymi 27.000.

Aktualnie tynkarze zajęli się naszym Orionkiem i zastanawiamy się jaki będzie ostateczny koszt. Czy ktoś może w przybliżeniu podać ilość metrów kwadratowych, bo nie bardzo mam czas skakać po forum?

Odnośnie dachu dlaczego taka kosmiczna kwota Wam wyszła za dach??????

anula25
11-10-2010, 17:44
Większość z Was jest już daleko, daleko za etapem fundamentów. Ale proszę was o pomoc. Budujemy z pustaka Porotherm 30 ale mamy problem z bloczkami betonowymi. Nie ma takich wymiarów i co teraz wziąźć 24, czy szersze? Dodatkowo zaproponowano nam żeby fundamenty zrobić z bloczków keramzytobetonowych-dodam iż nie mamy piwnicy. Wiem, że są droższe od betonowych ale czy wy kierowaliście się tylko ceną przy wyborze materiału na fundamenty? Poczytałam trochę i keramzyt ma dobre właściwości jeżeli chodzi o wytrzymałość, wodoodporność itd.

KasiaiKrzysiu
11-10-2010, 20:44
Witaj ziajus, dla nas cena dachu na początku też wydawała się kosmiczna... trochę się przeliczyliśmy bo wstępnie chcieliśmy przeznaczyć na dach 30.000... Niestety liczby były bezlitosne. Dodam, że kładliśmy dachówkę ceramiczną firmy Bogen w kolorze granat bazowy z połyskiem, dach był deskowany, dodatkowo wzmacniana więźba dachowa i przedłużone zostały krokwie o około 60cm. Położono również struktonit, rynny oraz okna dachowe. Oto koszty jakie ponieśliśmy:
1. materiał na dach 34.500
2. drewno 14.500
3. robocizna 14.000

W koszt materiałów wliczyliśmy każdy najdrobniejszy element tzn. śruby, wkręty itd.

Dach już za nami, elektryka i tynki również.... no... może poza tym co zostawiono na oknach - właśnie staram się je doczyścić ;/... jutro oczekujemy ekipy od centralnego ogrzewania. Zobaczymy czy pogoda pozwoli zalać posadzki i ocieplić Orionka jeszcze w tym roku:)
Pozdrawiamy wszystkich, którym pogoda krzyżuje planu już od samego początku roku;)

Marta i Łukasz Matłacz
14-10-2010, 20:49
Drodzy orionowicze, jesteśmy na etapie ocieplania poddasza i nie wiemy jaka welne wybrac. Czy mozecie napisac jakiej firmy welne kupowaliscie albo jaka polecacie???
pozdrawiam

Kasiatomek
14-10-2010, 23:19
Temat: Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


Rockwool - wełna skalna, cięższa od szklanej, sztywniejsza, trzyma wymiary , nie siada z wiekiem, zawilgocona nie "gaśnie" , położona gorzej wygląda, nadaje się do układania grubych warstw - dolna warstwa nie siada, gryzie jak cholera

Isover - wełna szklana, lżejsza od skalnej, bardziej miękka, słabo trzyma wymiar nominalny, zawilgocona robi się jak ścierka, położona ładniej wygląda, dobrze nadaje się do "optykania" trudnych miejsc, z wiekiem ma większe tendencje do siadania, mniej gryzie ale dusi na płucach

Ogólnie - jeśli szklana to tylko z górnej półki...

To Post jednego ze specow od ocieplenia i zabudowy KG :) polecam ten watek bardzo ciekawy

prezes140182
15-10-2010, 19:14
Witam zastanawiamy się nad zakupem oriona z garażem jedno stanowiskowym lub dustanowiskowym, czy jest ktoś w stanie w przybliżeniu określić koszt budowy waszych orionków. Systemem gospodarczym oraz normalnym. A i jeszcze jedno czy jest może ktoś z okolic wrocławia kto buduje ten dom. Pozdrawiam

Renata0303
16-10-2010, 19:49
Witam!
Czy ktoś mi napisze jaki ma szeroki okap boczny, chodzi mi o ten który znajduje się nad wykuszem kuchennym, i czy jest to szerokość po ociepleniu czy przed?, i jeszcze jedno ile poszło Wam folii na zafoliowanie dachu w orionie II???

Marta i Łukasz Matłacz
18-10-2010, 20:01
Temat: Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


Rockwool - wełna skalna, cięższa od szklanej, sztywniejsza, trzyma wymiary , nie siada z wiekiem, zawilgocona nie "gaśnie" , położona gorzej wygląda, nadaje się do układania grubych warstw - dolna warstwa nie siada, gryzie jak cholera

Isover - wełna szklana, lżejsza od skalnej, bardziej miękka, słabo trzyma wymiar nominalny, zawilgocona robi się jak ścierka, położona ładniej wygląda, dobrze nadaje się do "optykania" trudnych miejsc, z wiekiem ma większe tendencje do siadania, mniej gryzie ale dusi na płucach

Ogólnie - jeśli szklana to tylko z górnej półki...

To Post jednego ze specow od ocieplenia i zabudowy KG :) polecam ten watek bardzo ciekawy

Dziękujemy za tak szczegółowe informacje, bardzo nam pomogły.

pablitoo
20-10-2010, 18:33
Witam!
Czy ktoś mi napisze jaki ma szeroki okap boczny, chodzi mi o ten który znajduje się nad wykuszem kuchennym, i czy jest to szerokość po ociepleniu czy przed?, i jeszcze jedno ile poszło Wam folii na zafoliowanie dachu w orionie II???

Po ociepleniu u nas 60cm .

Renata0303
20-10-2010, 21:26
Dzięki pablitoo !:)

pablitoo
21-10-2010, 12:23
Dzięki pablitoo !:)

Nie ma za co - taka cisza u nas w wątku że trzeba coś napisać żeby rozruszać towarzystwo :D

Zima idzie - u nas na południu dzisiaj rano sypał taki śnieg że aż oczy przecierałem ze zdumienia ...

EwaWoj
23-10-2010, 18:16
Pablitoo mam nadzieję, że tej zimy u nas nie będzie tak sypało;) bo inaczej ranek witać będziemy z łopatą w rękach:);)

rada dla wszystkich: BUDUJCIE SIĘ SZYBCIUTKO BO CUDOWNIE MIESZKA SIĘ W ORIONKU:wave:

aga_i_wojtek
24-10-2010, 15:24
Witajcie Oriończycy! Dawno nic nie pisałam (choć stale Was podczytywałam) bo niestety nic się u nas na działce nie zmieniło, aż do ostatniej środy. :) W końcu, po ponad roku czekania na WZ i pozwolenie na budowę, dostaliśmy upragniony papier i właśnie w środę geodeta wytyczył nam naszego Oriona a 20.10.2010 r. ruszyła budowa!!! Straciliśmy już nadzieję, że uda się coś zrobić w tym roku, bo z WZką mieliśmy straszną przeprawę (nawet nie wiecie ile błędów można popełnić na arkuszu A4 ;)) Nie uda nam się w tym roku postawić ścian, bo boimy się mrozów i śniegu, ale zrobimy piwnicę (pod garażem) i fundamenty.
Tak wyglądała nasza działeczka:
http://img89.imageshack.us/img89/3977/dzialkap.jpg
A tak to wygląda dzisiaj:
http://img51.imageshack.us/img51/5220/dzialkabudowa.jpg
Nawet nie przypuszczałam, że tak mogą cieszyć dziury w ziemi ;) :)
Oriończycy, mam do Was bardzo duża prośbę, musimy szybko podjąć decyzję, bo w poniedziałek ma wejść hydraulik zrobić otwory i rury w fundamencie i nie bardzo mamy czas na sprawdzenie ofert innych hydraulików. Czy możecie mi powiedzieć czy koszty, które nam podał są ok., czy chce z nas zedrzeć skórę? Podał nam takie ceny:
- wykonanie instalacji wody zimnej i ciepłej, cyrkulacji, oraz kanalizacji wraz z materiałem wewnątrz budynku 9150zł +VAT (instalacja wody zostanie wykonana z rur poli…(coś tam, nie mogę odczytać) łączonych przez zgrzewanie. Kanalizacja zostanie wykonana z materiałów firmy Wawin.)
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Kwota robocizny bez materiałów typu grzejniki, rury, zawory, czujnik grzejny (? też nie wiem, czy dobrze odczytałam), oraz bez montażu kotłowni 4500zł +VAT
Nie ma cen pieca (ekogroszek) i podłogówki.
Proszę pomórzcie, to dużo, mało, czy w sam raz?

Anetka i Konrad
24-10-2010, 21:06
Witajcie !!

Po dwóch latach bacznego wertowania forum i licznych namowach ze strony naszego mentora Pablitoo, któremu z tego miejsca raz jeszcze chcielibyśmy podziękować za ogromną pomoc :) postanowiliśmy się ujawnić :) :) .
Budujemy Orionka I w jednej z podkrakowskich miejscowości. Zaczęliśmy 5 grudnia ubiegłego roku, dzisiaj mamy stan surowy zamknięty, ocieplony z instalacjami, tynkami i w zeszłym tygodniu skończyliśmy wylewki.
Nasz Orionek prócz standardowych modyfikacji jak wygenerowanie korytarza do pomieszczenia nad garażem (u nas będzie to sypialnia)i likwidacja spiżarki , różni się od pozostałych tym, że zamiast garażu mamy kotłownie i dodatkowy pokój. Mamy też podwójne okno w kuchni i, żeby było symetrycznie takiż sam rozkład w miejscu bramy garażowej. Wszystkie okna zostały przez nas powiększone.
Mamy nadzieje, że nasza obecność na forum będzie mogła pomagać innym, tak jak i nam to forum pomogło :)

Pozdrawiamy wszystkich Anetka i Konrad

Anetka i Konrad
24-10-2010, 21:21
aga_i_wojtek
Najtańszy to ten Wasz hydraulik raczej nie jest. Jeśli chodzi o ogrzewanie nasz majster brał 100 zł od punktu a byli i tacy którzy chcieli 180 i 200zł. Skoro w tym roku nie planujecie budować ścian to wyprowadźcie tylko kanalizację. W ciągu zimy zrobicie rekonesans w branży i wybierzecie kogoś z najkorzystniejszą ofertą a może i poleconego .

aga_i_wojtek
24-10-2010, 21:31
Anetka i Konrad, witam na forum i bardzo dziękuję za odp. Widzę, że też pod Krakowem się budujecie. My budujemy się pomiędzy Tyńcem a Czernichowem, na terenie bielańsko tynieckiego parku. Też się przyłączam do podziękowań dla Pablitoo, który razem ze swoim domem chyba zostanie "wzorcem Oriona" ;)

grzegorz.ziobro1
25-10-2010, 16:49
Bogna 33 czy mozesz odebrac p.w

Dobrusiak
25-10-2010, 20:32
Ewa Ty tu gadu gadu ale nie pochwaliłaś się, jak Ci się mieszka. Opowiadaj!!! Wszystko już macie gotowe?

pablitoo
25-10-2010, 20:32
Witajcie !!

Po dwóch latach bacznego wertowania forum (...) postanowiliśmy się ujawnić :) :) .
Budujemy Orionka I w jednej z podkrakowskich miejscowości. Zaczęliśmy 5 grudnia ubiegłego roku, dzisiaj mamy stan surowy zamknięty, ocieplony z instalacjami, tynkami i w zeszłym tygodniu skończyliśmy wylewki.(...)
Mamy nadzieje, że nasza obecność na forum będzie mogła pomagać innym, tak jak i nam to forum pomogło :)

Pozdrawiamy wszystkich Anetka i Konrad

Łomatko - Konrad - wszelki duch ... :D

No to teraz pokazuj zdjęcia - a masz się czym pochwalić :D

Dobrusiak
25-10-2010, 20:42
Przyłączam się do prośby Pablitoo - nawet nie wiecie jle dla początkujących zdjęcia są ważne - ja mam prawie wszystkie zapisane i wielokrotnie do nich sięgałam na różnych etapach budowy. Poza tym zawsze fajnie skądś czerpać inspirację :)

Marta&Marek-
25-10-2010, 21:06
Witamy tajemniczych Orionowiczów:) Również przyłączam się do prośby przedstawienia Waszego domku.....przyznam, że Orionka I bez garażu jeszcze nie widziałam:)

team leader
27-10-2010, 09:06
Witam wszystkich Orionowiczów,

W grudniu przymierzamy sie do wykonania kuchnii w naszym Orionie. Tutaj mam pytanie, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie, ile kasy trzeba minimalnie mieć w portfelu, czy polecacie jakieś konkrente firmy (pomorskie)???

Dziękuje z góry za odpowiedź.

Miłego dnia.

EwaWoj
27-10-2010, 10:17
Ewa Ty tu gadu gadu ale nie pochwaliłaś się, jak Ci się mieszka. Opowiadaj!!! Wszystko już macie gotowe? Dobrusiu mieszka się cudownie:yes: sama przeprowadzka była okropna. Pakowanie, noszenie i rozpakowywanie było bardzo męczące a trafiliśmy akurat na deszcze także w sumie przeprowadzka, która była zaplanowana na dwa dni trwała tydzień. Teraz powoli przyzwyczajam się do zmian a w szczególności do porannego wstawania;) ale mimo dużych zmian w organizacji całego dnia jest fantastycznie. Niestety nie udało nam się zakończyć wszystkich robót:( jesteśmy w trakcie układania schodów i parapetów a barierki wewnętrzne i dolna łazienka muszą poczekać do grudnia, zostaną nam jeszcze listwy przypodłogowe i oświetlenie bo teraz sterczą tylko żarówki:) szkoda, że teraz nie mogę zrobić sobie wolnego bo z chęcią zostałabym w domku:)

EwaWoj
27-10-2010, 10:36
Witam wszystkich Orionowiczów,

W grudniu przymierzamy sie do wykonania kuchnii w naszym Orionie. Tutaj mam pytanie, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie, ile kasy trzeba minimalnie mieć w portfelu, czy polecacie jakieś konkrente firmy (pomorskie)???

Dziękuje z góry za odpowiedź.

Miłego dnia. kuchnia to sprawa bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego ile przeznaczysz na nią środków i jaką kuchnię chcesz mieć bo wybór zarówno mebli jak i sprzętu kuchennego jest ogromny. Ja wybrałam firmę, która meble zrobiła mi na zamówienie a sprzęt kupowałam sama jak tylko trafiała się okazja i dzięki temu udało się nam troszkę zaoszczędzić:)

MaroK
27-10-2010, 14:47
Ja jestem aktualnie w temacie, ponieważ dwa dni temu byłam projektować kuchnię do naszego Orionka u wykonawcy - czekam na wycenę mebli, która ma być na dniach. Kuchnia ma być w stylu angielskim, biała więc :) Raczej będziemy zamawiali bez sprzętu. Sama jestem STRASZNIE ciekawa ile nam zacenią...

szafran77
27-10-2010, 19:57
Niedawno zamieszczone zdjęcia: http://www.dobredomy.pl/projekt/orionII realizacje.

Witam
Dzisiaj oglądałam zdjęcia .... Bardzo ładny... Ślicznie... Gratuluję i pozdrawiam.:)

Dobrusiak
27-10-2010, 20:51
My zamawialiśmy kuchnię w miarę niedawno, więc mogę powiedzieć, że ceny kształtują się baaaaaaaaardzo różnie. My wybieraliśmy tzw. ramiaki (czyli z ramką - kuchnię niedawno pokazywałam więc wiadomo o co chodzi) i wynosiły od 11 tys. do 30 tys. oczywiście mówimy o kuchni bez sprzętu bo ten kupowaliśmy sami i nie byłam zainteresowana ofertą ze sprzętem.
Więc warto pojeździć, poszukać. My z naszej jesteśmy szalenie zadowoleni.

Ewa u nas jest dokładnie tak samo. Na dole listwy już mamy i ciężko jest się zebrać żeby jeszcze na "pięterku" je założyć. Poza tym oczywiście lampy są typowe dla stanu tuż po przeprowadzce czyli wiszą na kablach :) Ale też uważam że mieszka się super.

manag
02-11-2010, 17:13
Witam wszystkich Orionowiczów !!!

Chciałbym Was zapytać ile kupiliście cegły na Oriona z pojedyńczym garażem. Chodzi mi o to ile wam wyszło m2 ściany nośnej (nie ważne z czego - przelicze sobie m2 na sztuki)? Chciałbym kupić materiał przed zimą i sprawdzić swoje obliczenia z Waszymi.
Pozdrawiam
Marcin

ravo77
03-11-2010, 15:50
Witajcie,

Jeśli ktoś byłby zainteresowany, znalazłem w necie wycenę dachu dla Oriona (w 3 wersjach).

http://wycenadachu.pl/wycena/orion-1
http://wycenadachu.pl/wycena/orion-2 (http://wycenadachu.pl/wycena/orion-1)
http://wycenadachu.pl/wycena/orion-3 (http://wycenadachu.pl/wycena/orion-1)

Tondach wypada zadziwiająco dobrze cenowo, co myślicie o tej dachówce?

team leader
04-11-2010, 10:31
Dziękuje wszystkim za opinie na temat kuchnii, narazie na celowniku mamy kuchnie z IKEA, czy wyjdzie taniej, niewiemy jeszcze :).

Prosze, piszcie dalej co w sprawie waszych kuchni nowego, moze jakieś fotki?

Miłego dnia.

Dobrusiak
10-11-2010, 06:38
Nie wiem jakie są opinie ludzi którzy posiadają kuchnię z Ikei, ale ja na przestrzeni ostatnich lat miałam parę rzeczy kupionych w tym sklepie (np. kanapę do salonu) i uważam, że wytrzymują max 5 lat - chyba że się tylko na nie patrzy a nie używa. A kuchnię dobrze by było nie zmieniać przez najbliższe 10-15. Ale to tylko moje subiektywne zdanie.
Taka cisza w temacie że aż w uszy kole.

Luton
10-11-2010, 09:58
Witajcie

Chciał bym was zapytac ile jest m2 tynkow wewnetrznych w Orionie 1

Kasiatomek
10-11-2010, 19:34
Hej dawno mnie tu nie było.A tu cisza ??? My juz po tynkach razem z piwnicą .ale bez scianek kolankowych wyszło 805m2.Solary tez juz na dachu za komplet solarow z podłaczeniem wyszlo 14700zl - 6600zl dolozone przez Panstwo ;) Brama garazowa tez juz na swoim miejscu.Tak wiec powoli ,powoli ale w dobrym kierunku budowa idzie ;) http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img1110/dsc003784435.jpg (http://wgrajfoto.pl)
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img1110/dsc004660ff6.jpg (http://wgrajfoto.pl)

Anetka i Konrad
11-11-2010, 21:34
U nas bez piwnic, ale za to z zamurowanym jednym wejściem z salonu, ściankami kolankowymi, korytarzem do pomieszczenia nad garażem i dwiema działówkami w garażu ( mamy tam kotłownie i pokoik na fitness ;) ) wyszło 720 m2. Płaciliśmy po 21 zł/m2 gipsowe i 22 zł/m2 klasyczne (w łazienkach, pralni i kotłowni) robocizna z materiałem (baumit oczywiście).

martini_25
14-11-2010, 18:41
Witam
Nasz Orionek powstaje od lipca 2009 i w tej chwili wygląda tak:

judzia22
17-11-2010, 12:05
Witam
Nasz orionek w stanie surowym zamkniętym

Marta&Marek-
18-11-2010, 21:29
śliczny:) ciekawe jak prezentuje sie przod:)? Dobry pomysl z drugim oknem w sypialni....szkoda, ze o tym nie pomyslalam:(

Renata0303
18-11-2010, 22:31
Witam!
Ja oczywiście z pytaniem- ile zapłaciliście za okna i drzwi balkonowe do Waszych Orionków???

Ula i Mirek
19-11-2010, 16:52
Witam!
Ja oczywiście z pytaniem- ile zapłaciliście za okna i drzwi balkonowe do Waszych Orionków???

Witaj Renato

Widze ze jestes dokladnie na tym samym etapie co my - wyboru okien

Ja od kilku tygodni siedze w internecie i szukam opinie na temat okien - i musze stwierdzic tyle opini ilu producentow.

Wybor okien jest jedna z waniejszych decyzji przy budowie domu wiec bardzo PROSZE wszytskich orionkowiczow o pomoc.

My czekamy wlasnie na wycene okiem z Oknoplast Krakow, mamy ja dostac lada dzien

Dzisiaj byli u nas przedstawiciele z Bialego Stoku - proponuja nam okna Avantgarde 7000 - cena ok 23 tys z montazem

Jak tylko panowie wyszli od razu weszlam no forum i poczytalam o tych okanch - i powiem ze nie maja za dobrej opinie

Dlatego jeszcze raz bardzo prosze Orionkowicze podpowiedzcie jakie wy macie okna, i jak wyglada ich uzytkowanie.

Ja osobiscie wole zaplacic wiecej i miec spokoj na lata........a tylko uzytkownik okien potrafi wydac rzetelna opinie na ich tematwiec czekam na wasze rady....

Pozdrawiam Ula

pablitoo
19-11-2010, 18:29
(...)

Wybor okien jest jedna z waniejszych decyzji przy budowie domu wiec bardzo PROSZE wszytskich orionkowiczow o pomoc.
(...)

Pozdrawiam Ula

O tak - bezwzględnie - to jeden z ważniejszych i niezmiennych - dodajmy - wyborów ...

:D

Anetka i Konrad
19-11-2010, 20:22
"Nieznacznie" przesadzili z tą wyceną :jawdrop: avangardy to raczej niska półka i bez fajerwerków (jak termoramka czy inne). Ja pamiętam, że przy naszej wycenie jeden z handlowców przedstawiał avantgarde jako tańszą opcje i cenił ją coś około 14000 z montażem. W razie czego służę namiarami tyle, że z małopolski.

Renata0303
19-11-2010, 20:23
Ula i Mirek dziękuję za odpowiedź, Pablitoo Tobie również :).
Ja też czekam na wycenę z Oknoplastu, zresztą drugą już, bo podobno teraz ma być lepsza cena- zobaczymy

Ula i Mirek
20-11-2010, 16:28
Wlasnie otzrymalismy wycene okien Oknoplast Koncept - 16 tys + 7 tys rolety zew.

Zastanawiamy sie jeszcze nad oknami Rehanu - czy ktos z was ma te okna - bardzo prosze o opnie

Pozdrawiam

Ula

21-11-2010, 08:23
Witam
Nasz orionek w stanie surowym zamkniętym

Super domek! Klasa!!!
Chętnie zobaczyłbym jeszcze fotki z przodu tego Orionka

Miłej niedzieli dla wszystkich!

Kasiatomek
21-11-2010, 18:56
Mam pytanko jak kladliscie styropian pod oknami bo mam zagwostke jak powinno byc u gory na wykuszach.Mianowicie czy styropian do okna i na to posadzka czy styropian wypuscic na wykusz i wtedy zalac posadzke? jak macie zrobione? bo wykonawca posadzek tez poradzil zeby dac styrodur zamiast styropiany w miejscu pod oknami.

WiolaKis
21-11-2010, 20:18
Witam,

na początku sierpnia tego roku rozpoczęliśmy kopać fundamenty pod naszego Oriona (bez garażu - będzie osobno).
Dom poszerzyliśmy o 1m, mamy podpiwniczenie pod całym budynkiem, a wczoraj w końcu doczekałam się okien, czekam jeszcze na drzwi i zamykamy nasz dom.

Stan aktualny:
http://picasaweb.google.com/wiolakis/Orion#5542097790034484418

Wewnątrz też dużo zostało zmienione. Kotłownia będzie w piwnicy, i dlatego w jej miejscu na parterze powstanie duża garderoba. Zmieniliśmy bieg schodów.
Dzięki podwyższenie ścianki kolankowej o 4 pustaki zyskaliśmy na powierzchni pokoi. Piwnica jest ogromna.

zdenka
22-11-2010, 00:02
WiolaKis - Jeszcze jeden wspaniały NEW Orion - pięknie :) :) :) Śliczny Orionek w zielonej czapie :)
Poproszę jeszcze zdjęcia schodów (o ile są lane) i góry - jak wygląda po zmianie ich biegu.
Pozdrawiam, dobrej nocy.

judzia22
22-11-2010, 13:48
Front naszego orionka :-)
Brakuje jeszcze murków, ale tym zajmiemy się na wiosne

anula25
22-11-2010, 18:33
Pablitoo, czy w swoim Orionie zmieniałeś kąt nachylenia dachu?

zdenka
22-11-2010, 23:53
judzia22 śliczny orionek - gratulacje.

zdenka
23-11-2010, 23:58
Halooo Jest tu kto? Ale cisza :(

p.s. Pablitoo - odbierz proszę prw.

Renata0303
24-11-2010, 19:47
Ula i Mirek, na jakie okna się zdecydowaliście?, czy nadal wybieracie? Ja dostałam wycenę z oknoplastu na kwotę 20880- profil platinium, okna ze szprosami to dodatkowo 5tys zł, w pokoju nad garażem mam dodatkowe okno 150x150, w garażu 3 okienka zamiast 4 i 3 okna mam powiększone- w kuchni, łazience i kotłowni, wydaje mi się że trochę dużo, ale może to tak ma być?

pablitoo
25-11-2010, 17:34
Pablitoo, czy w swoim Orionie zmieniałeś kąt nachylenia dachu?

Nie zmieniałem .

pablitoo
25-11-2010, 17:35
Halooo Jest tu kto? Ale cisza :(

p.s. Pablitoo - odbierz proszę prw.

Już odbieram - przez kilka dni nie miałem dostępu do netu :(

gosia099
25-11-2010, 20:08
Witam! Czy mógłby ktoś mi podać ile wyszło wam metrów(kleju) elewacji na ORION II???

Anetka i Konrad
25-11-2010, 21:23
Przy podbitce skrzynkowej w Orionie I wychodzi około 200m2 myśle, żę do Oriona II wystarczy 30 metrów doliczyć

anula25
28-11-2010, 14:57
Nie zmieniałem .

Witam Pablitoo. Tak wypytuję, gdyż weszłam na stronę ze zdjęciami Twojego Oriona i pomimo zmian, które wprowadziłeś, dom wcale się nie zmienił, wydląda tak jak w pierwotnym projekcie. Bardzo mi zależy żeby też tak było u mnie. Podnosimy ściankę kolankową o 50 cm i wydłużamy krokwie - to jedyna poważna zmiana. Z podniesieniem ścianki kolankowej wiązało się również podniesienie do góry przedniej i tylnej jaskółki (rada architekata). Czy u Ciebie też tak było?

azro
28-11-2010, 18:51
Witam serdecznie.
Dopiero zalogowałam się na tym forum i ośmielę się zadać pytanie o koszt budowy ślicznego orionka 3 ?

Interesuje mnie orientacyjny koszt pod klucz.

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam

Marysia

Anetka i Konrad
28-11-2010, 23:12
QUOTE=Marta&Marek-;4361383]Witamy tajemniczych Orionowiczów:) Również przyłączam się do prośby przedstawienia Waszego domku.....przyznam, że Orionka I bez garażu jeszcze nie widziałam:)[/QUOTE]

Znalazłem w końcu chwilkę czasu, tak więc przedstawiam hybrydę Oriona I w zimowej scenerii :)

Anetka i Konrad
28-11-2010, 23:15
PS przepraszam za bajzel wkoło, ale jakoś ostatnio na wszystko czasu mi brakuje :bash:

gosia099
29-11-2010, 17:52
Anetka i Konrad widze ze macie juz caly dom zaciagniety klejem i siatka czy mozecie powiedziec ile wyszło wam metrów? My coprawda budujemy oriona II ale róznica pewnie bedzie juz niewielka! pozdrawiam

Anetka i Konrad
29-11-2010, 20:34
200 m2 jakby liczyć bez tego co zabrała podbitka skrzynkowa.

Marta&Marek-
30-11-2010, 11:28
Śliczny Orionek....bez garazu prezentuje sie rownie znakomicie:) Widze, ze dbacie o wszystkie szczegoly elewacyjne...tak trzymac....:) Ja tez czerpie inspiracje z wizualizacji Pablitoo:) Jestem pewna, ze Wasz Orionek po nałozeniu struktury bedzie wprost powalajacy:) Dziekuje za fotki, pozdrawiam

P.S. Czy mozecie zdradzic jakie bedzie przeznaczenie pomieszczenia garazowego? Widze, ze macie tam wstawione drzwi....nie bedzie zimno jak na pokój?

Anetka i Konrad
30-11-2010, 11:45
Zamiast garażu mamy kotłownie (od frontu) i pokoik (od sadu). Drzwi zainstalowaliśmy dlatego, że w pierwotnej wersji mieliśmy grzać piecem na eko groszek - teraz montuje się gazowy. Ale jak to w życiu bywa niczego nie możemy być pewni, jak się koniunktura zmieni to nie będziemy musieli z węglem po mieszkaniu biegać :)

zdenka
30-11-2010, 12:25
Anetka i Konrad - wielce uroczy jest Wasz Orionek. Wyszło naprawdę ZACNIE.
Tym bardziej się cieszę i kamień z serca mi spadł, ponieważ my też adaptujemy cześć garażową (na kotłownię i pomieszczenie gospodarcze, podpiwniczenie nie było możliwe) i bardzo się martwiłam, jak w końcowym efekcie będzie wyglądać bryła domku. Ale jest pięknie :) :) Gratulacje!

joanna3030
01-12-2010, 12:46
Witam mam zamiar zakupić poroterm robena 24 cm kl 15 170m2 scian cena 60 zł za m2 w sumie 10200zł, a bloczki betonowe 14 cm firmy betarda 1000 sztuk cena jednej sztu 3.30 w sumie 3300 jezeli możecie to wypowiedzcie sie czy jest to dobra cena? a jakiej firmy macie stropy dzięki

joanna3030
01-12-2010, 18:48
jle wam poszło porotrrmu naorionka 1 bo mi kazdy inaczej liczy bardzo prosze o pomoc

Anetka i Konrad
03-12-2010, 21:22
Dziękujemy bardzo za ciepłe słowa :) skłamalibyśmy, pisząc, że nas nie zastanawiało jak ta modyfikacja wyjdzie i, że nie spędzało nam to snu z powiek. Teraz już wiemy - drugi raz postąpilibyśmy tak samo :)
A na budowie walki ciąg dalszy. Dzisiaj zaczęło się budować ogrzewanie a mam też cichą nadzieje, że może przez weekend uda mi się trochę wełny w krokwie wcisnąć.
Pozdrawiamy wszystkich gorąco w ten mroźny zimowy wieczór.

justa*
04-12-2010, 16:15
Witam :)
pablitoo pamiętam , że zeszłej zimy kupiłeś agregat. Możesz napisać jaki i czy jesteś zadowolony z zakupu?
W naszej wsi ostatnio częste przerwy w dostawie prądu, więc przymierzamy się do zakupienia agregatu, który w razie potrzeby podtrzyma pracujący piec i zamrażalki.
Pozdrawiam, justyna:)

Kasiatomek
04-12-2010, 18:42
Justa Jak chcesz kupic agregat to najlepiej jakiejs firmy normalnej a nie castoramowskie chinczyki. Ja mam 7kw lambordzini z paleniem na starter.ale tobie chyba taki duzy nie potrzebny? musisz dobierac do zapotrzebowania ,ale wydaje mi sie ze najmiejszy to 3kw. No i musisz wiedziec ze jak nie masz wejscia na agregat zrobionego z instalacii to najlepiej kupuj na 220v a nie na sile. Bo agregaty na 380v majace wejscie na 220v moga byc obciazone tylko na 1/3 Np.majac agregat 7 kw na 380/220v mozna go obciazys na 220v tylko 2200w czyli 2.3 kw.No i druga sprawa disel a benzyna moj disel chodzac caly dzien nie dolalem mu ani grama do zbiornika a jest on chyba z 5 l

justa*
04-12-2010, 19:23
Dzięki śliczne za podpowiedź :)
Castoramowskie nas nie interesują. Ma być dobrej jakości. Wolimy zapłacić więcej teraz, tak by mógł nam posłużyć.
7kw to może faktycznie za dużo, myśleliśmy o 3. Ma pociągnąć przede wszystkim piec w razie awarii prądu. Najlepiej właśnie taki, który sam się załączy gdyby nas nie było w domu. Szukamy też czegoś z większym zbiornikiem i najlepiej diesla. Było by miło , gdybyście mogli coś godnego uwagi polecić. Jesteśmy zieloni w temacie więc wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane. :)

Kasiatomek
05-12-2010, 00:00
Justa jak do pieca to bym polecal cos takiego

http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-pomp-co-ups-przetwornica-lad-i1344882332.html

widzialem tez tansze wersje
Moze jeszcze pablitoo cos doda on jest dobry w tej dziedzinie :)

pablitoo
07-12-2010, 12:36
Witajcie

Mój agregat to invertorowa jednostka IG2000Ti firmy KIPOR - jednofazowy agregat 2kVA - z cyfrową stabilizacją prądu AVR Digital - taki :
http://www.kamper-serwis.pl/galerie/a/agregat-kipor-ig-2000_4201.jpg

http://www.fargo.krakow.pl/20/agregaty-pradotworcze-i-spawalnicze-agregaty-do-zasilania-elektroniki-wyciszony-agregat-inwerterowy-kipor-ig2000-2kw/381/ -
W zeszłym roku byłem bardzo zadowolony - korzystałem z niego ponad tydzień jak u mnie na wsi prądu nie było - bardzo dobra konstrukcja , silnik czterosuwowy palący około 0,6 - 0,7l PB 95 na 1 godzinę , cichy podczas pracy - jak go wystawiłem za bramę garażową to wewnątrz budynku nic nie było słychać , niewielki , lekki , zgrabny , zajmujący mało miejsca ...
Agregaty typu invertorowego są zalecane do awaryjnego zasilania precyzyjnej elektroniki , komputerów , odbiorników tv , kotłów zawierających zaawansowaną elektronikę etc ... z racji znakomitej jakości prądu na wyjściu oraz mnóstwa zabezpieczeń .

pablitoo
07-12-2010, 13:58
Justa jak do pieca to bym polecal cos takiego

http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-pomp-co-ups-przetwornica-lad-i1344882332.html

widzialem tez tansze wersje
Moze jeszcze pablitoo cos doda on jest dobry w tej dziedzinie :)

Rozwiązanie z UPSem lub przetwornicą napięcia jest dobre ale nie na dłuższą metę no i nie do zasilania większej ilości odbiorników elektrycznych - w grę praktycznie wchodzi wówczas tylko kocioł c.o. plus pompy obiegowe.
I też należy spokojniej podchodzić do czasów podtrzymania - to co na podanej aukcji sprzedający podaje jest w większym stopniu mrzonką niż faktycznym czasem podtrzymania zasilania .
Poza tym przy dłuższym braku prądu siedzieć po ciemku - to średnia przyjemność :D
Oczywiście kocioł będzie grzał - i będzie ciepło w domu - no ale wyobrażacie sobie tak funkcjonować przez kilka dni naprzykład - nie mówiąc już o dłuższym okresie czasu ?

Poza tym - analizując podaną aukcję - do sprzedaży jest jak widzę sama przetwornica napięcia - bez akumulatora - i to przetwornica nie dająca na wyjściu napięcia czystej sinusoidy / przebiegu sinusoidalnego napięcia / - tylko jego aproksymację / bardziej lub mniej prostokątny przebieg / który to jest szkodliwy dla pracy obciążeń indukcyjnych - silników elektrycznych - silniki zasilane takim napięciem buczą , grzeją się pracują niestabilnie i małowydajnie.
Do tej przetwornicy należy dokupić akumulator samochodowy o pojemności maksymalnej / aby jak najdłużej podtrzymywał pracę przetwornicy / i to jest kolejny wydatek kilkuset złotych ...
I tak dalej i tak dalej - jest wiele za i przeciw takiemu rozwiązaniu :D

Osobiście u mnie - UPS podtrzymujący pracę systemu c.o. / UPS o przebiegu sinusoidalnym na wyjściu / - podtrzymujący zasilanie przez kilkanaście minut i przede wszystkim chroniący elektronikę kotła przed chwilowymi wyłączeniami zasilania oraz przepięciami łączeniowymi .
Natomiast do zasilania awaryjnego części obwodów elektrycznych budynku - agregat prądotwórczy włączony do instalacji elektrycznej budynku.

I takie rozwiązanie sprawdziło się u mnie w stu procentach - a rok temu prądu nie mieliśmy tydzień ...

michal1987
08-12-2010, 10:14
Witam Wszystkich:)

Buduje oriona I. Zwracam się z pytaniem o okna. Czytałem wiele postów na ten temat lecz nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:P
Potrzebuję standardowe okna do oriona ze szprosami. Byłem w paru firmach powiedzieli mi ze okna na poddaszu to nie zabardzo :/ półokrągłe jeszcze w miarę da się podzielić nawet dobrze to wygląda ale okno balkonowe to nad kuchnia hmmm. ani to podzielić ani w całości:/ jak jest u was? Bardzo prosiłbym o zdjęcia i jakieś namiary na waszych producentów;)

PS: a tak ogólnie to forum jest eleganckie:P przy mojej budowie jakieś 80% pomysłów jest z tej stronki:P

MaroK
08-12-2010, 14:31
My mamy Oknoplast Kraków i nie mieliśmy żadnych problemów ani z półokrągłym oknem balkonowym, ani z żadnym innym, a wszystkie mamy takie same jak w projekcie :)
Zapraszam do galerii - wszystko widać:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

Powodzenia w wyborze!

anula25
08-12-2010, 19:33
Witam Pablitoo. Weszłam na stronę ze zdjęciami Twojego Oriona i pomimo zmian, które wprowadziłeś, dom wcale się nie zmienił, wydląda tak jak w pierwotnym projekcie. Bardzo mi zależy żeby też tak było u mnie. Podnosimy ściankę kolankową o 50 cm i wydłużamy krokwie - to jedyna poważna zmiana. Z podniesieniem ścianki kolankowej wiązało się również podniesienie do góry przedniej i tylnej lukarny (rada architekata). Czy u Ciebie też tak było?

justa*
09-12-2010, 09:09
Kasiatomek pablitoo dziękuję Wam za odpowiedź teraz trzeba znaleźć coś sensownego za przyzwoite pieniążki. W razie pytań dodatkowych będę się Wam naprzykrzać ;)

Ula i Mirek
09-12-2010, 13:50
My mamy Oknoplast Kraków i nie mieliśmy żadnych problemów ani z półokrągłym oknem balkonowym, ani z żadnym innym, a wszystkie mamy takie same jak w projekcie :)
Zapraszam do galerii - wszystko widać:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cf30024e7c1aebc.html

Powodzenia w wyborze!

Drogi MaroK

Pieknie prezentuje sie twoj domek. czy mozesz powiedziec czy rozmiar okien masz taki jak w projekcie?

pozdrawiam

Ula

MaroK
09-12-2010, 20:05
Wszystkie okna są wg projektu :)

pablitoo
10-12-2010, 11:37
(...)Podnosimy ściankę kolankową o 50 cm i wydłużamy krokwie - to jedyna poważna zmiana. Z podniesieniem ścianki kolankowej wiązało się również podniesienie do góry przedniej i tylnej lukarny (rada architekata). Czy u Ciebie też tak było?

No to teraz mi zadałaś :( A skąd ja to mam pamiętać ... :D i powiem szczerze że nigdy się nad tym nie zastanawiam / nawet podczas budowy domu / ...
Czy podniesione lukarny czy nie ...

Po prostu nie wiem :oops:

anula25
10-12-2010, 19:13
Sorry Pablitoo :-) Nie wiem, może źle się wyraziłam. Chodzi o to, że daszek lukarny jest podniesiony stosownie do podniesienia dachu - może to fachowo nazywa się podniesieniem płatwi. My mamy tą zmianę naniesioną w projekcie, tak jak podniesienie ścianki kolankowej. Gdybyśmy nie zrobili tego podczas adaptacji, to napewno nie podnosiliśbyśmy lukarny, bo nie wpadlibyśmy na to.

pablitoo
12-12-2010, 13:08
Sorry Pablitoo :-) Nie wiem, może źle się wyraziłam. Chodzi o to, że daszek lukarny jest podniesiony stosownie do podniesienia dachu - może to fachowo nazywa się podniesieniem płatwi.(...).

To zrozumiałem :D - u nas - podobnie .

PS.
Ale u nas sypie śnieg - po prostu szok - co godzinę , dwie muszę odśnieżać podjazd i podejście do domu ... - ale zima :D

anula25
12-12-2010, 14:56
To zrozumiałem :D - u nas - podobnie .

PS.
Ale u nas sypie śnieg - po prostu szok - co godzinę , dwie muszę odśnieżać podjazd i podejście do domu ... - ale zima :D

Podobnie? Czyli macie jakieś inne rozwiązanie?

A u nas na zachodzie od wczoraj temp. na plusie więc prawie już nie ma białego puchu :-)

pablitoo
12-12-2010, 17:16
Podobnie? Czyli macie jakieś inne rozwiązanie?

(...)


Takie same :D - dach lukarny podniesiony odpowiednio do podniesienia wysokości dachu .

anula25
12-12-2010, 19:54
Takie same :D - dach lukarny podniesiony odpowiednio do podniesienia wysokości dachu .

Dzięki :-)

Tak chwaliłam się że u nas prawie nie ma śniegu, a tu od 2 godzin znowu sypie.

zdenka
12-12-2010, 23:38
Witam wszystkich ciepło, w tą „plucha’wą” noc, brrrr :/
Mam pytanie dotyczące okien dachowych, a mianowicie:
czy wybraliście okna standardowe, czy okna uchylno-obrotowe?
Zdecydowaliśmy się wstępnie na firmę FAKRO, ale nie wiemy co dalej? a czas leci :(
Z góry dziękuję za wszelką pomoc i sugestie. dobrej nocy.

p.s. a czy Ktoś z forumowiczów robił lane skosy? I jak to sie ma do wstawiania okien o wym. 78x160, bo ktoś mnie ostatnio nastraszył, że ... "ooo taaaakie duże? a po co? i że jest problem z wstawianiem, że sie nie mieszczą między jętki" i takie tam.... czy Ktoś ma wiedzę na ten temat? Póki co moja ekipa montująca dach i okna, nie jest mi jeszcze znana, stąd moje laickie pytania do Was :)

Anetka i Konrad
14-12-2010, 18:37
My też wybraliśmy Fakro - ostatecznie obrotowe. Jak się później okazało musieliśmy zmniejszyć rozmiar do 140x78 cm. Problem stanowiły okna w łazience, a mianowicie w ofercie fakro nie występują plastikowe w rozmiarze 160x78 cm. Na temat lanych skosów nic nie pomożemy, mamy klasyczne, natomiast rozstaw krokwi i jętek moim zdaniem dobiera się do okien a nie odwrotnie.

zdenka
14-12-2010, 21:20
Anetka i Konrad dzięki za informacje.
Jak już wspomniałam - WSTĘPNIE stawiamy na Fakro.
Wahamy się natomiast czy wybrać obrotowe, czy uchylno-obrotowe .
I - Czy ktoś z perspektywy użytkowania mógłby nam doradzić?
Ponieważ jesteśmy zdecydowani na wymiar 78x160 - trochę martwi nas fakt posiadania okien drewnianych w łazience (bo tj. wspomniałaś plastikowych w tym wymiarze nie ma).
II - Czy Ktoś z forumowiczów może się podzielić doświadczeniami również w tym temacie? Czy coś się dzieje z tymi oknami? i ewentualnie po jakim czasie?
III - A może wstawić plastik - załóżmy innej firmy? Co polecacie, radzicie?
IV - czym Wy kierowaliście się przy wyborze okien dachowych?

Bardzo proszę o pomoc, bo czas ucieka, ostatni dzwonek na zakupy, a decyzja wciąż nie podjęta. Każda opinia cenna :) :) ;) baaardzo cenna.

Pozdrawiam.

pablitoo
15-12-2010, 08:08
(...)

Bardzo proszę o pomoc, bo czas ucieka, ostatni dzwonek na zakupy, a decyzja wciąż nie podjęta. Każda opinia cenna :) :) ;) baaardzo cenna.

Pozdrawiam.

U nas na poddaszu wszystkie okna w rozmiarze 78x160 - dokładnie Velux / obrotowe / - wszystkie drewniane - łącznie z tymi w łazience na poddaszu.
Z oknami w łazience nic a nic się nie dzieje - już będzie czwarty rok - okna wyglądają jak wczoraj zamontowane.
Oczywiście do pomieszczeń wilgotnych takich jak łazienki produkuje się okna plastikowe , jednak przy aktualnej jakości powłok lakierowych okien drewnianych nie ma się co obwiać - oczywiście kluczową sprawa jest tutaj wentylacja łazienki.

Odnośnie rozmiaru okien - to już oczywiście kwestia gustu i założeń inwestora - my zamontowaliśmy największe okna z oferty - rozmiar 78x160 - jesteśmy z żoną światłolubni i doświetlenie pokoi na poddaszu było kluczową sprawą - i to był znakomity wybór - duże okna znakomicie doświetlają sypialnie zwłaszcza że mamy je od południowej strony.

PS.
Po 3 latach mieszkania zacząłem wykańczać łazienkę na poddaszu - po trzech latach - po prostu szok :D
Możliwość spuszczenia wody w ubikacji na poddaszu - bezcenna :D

carino2
16-12-2010, 13:11
witam serdecznie.
Mam pytanie: czy ktoś z Was mi powie ile potrzeba pustaków MAX na oriona II ? Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż chciałbym jeszcze w tym roku zakupić materiały.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

tas1
16-12-2010, 15:26
ja również jestem na etapie wyboru okien dachowych i zastanawiam się jak duża jest różnica w nasłonecznieniu pomieszczeń między 78x160 a 78x140. Skłaniamy się ku firmie velux, ale nie wiem jaki rozmiar wybrać. A czy ma ktoś z Was tylko jedno okno w łazience? Może ktoś pochwali się zdjęciami od środka domku (chodzi mi oczywiście o okna dachowe w szczególności) ;)

Anetka i Konrad
16-12-2010, 20:54
My też światło lubimy :) i podobnie jak Pablitoo mamy przez to 7 a nie 6 okien :) . Co do wielkości doszliśmy do wniosku, że 20 cm to naprawdę nie jest duża różnica, a niekiedy bywa, że można więcej światła stracić niewłaściwą obróbką okna. Zastanawiałem się natomiast natchniony Twoim pytaniem nad sensem montażu okien uchylno - obrotowych. Jak znam życie Podnieśliście jak wszyscy ściankę kolankową, co w prostej linii owocuje tym, że przy oknach obrotowych oś obrotu wypada na wysokości ok 200cm. W czym więc ma ułatwiać życie zawias uchylny, w odśnieżaniu :confused: a cena rośnie...

Marta&Marek-
17-12-2010, 10:11
Podtrzymując wątek okien dachowych podzielę się również moim doświadczeniem...mianowicie mamy fakro 140...również zależało nam na tym żeby jednak w łazience były okna przystosowane do tego celu czyli plastiki....trudno powiedziec co z tymi "drewnianymi" stanie się za kilka lat:/ Wolelismy nie ryzykowac....a wieksze veluxy odpadaly ze wzgledu na cene. Rownież cenimy sobie doskonałe nasłonecznienie wnętrz dlatego w sumie okien dachowych mamy 9szt:) jest cudnie pomimo, ze sa 140:)

gosia099
17-12-2010, 20:22
Z doświadczenia(moi znajomi mają) mogę powiedzieć że po paru latach tak mniej więcej 7-8, okna drewniane dachowe w łazience zaczynają się łuszczyć i odpada jakby wierzchni lakier z nich, mimo iż wentylacja jest i wszystko jest zrobione jak się należy!

"Tas1" my również stoimy przed wyborem okien dachowych i również zastanawiamy się nad jednym oknem w łazience, gdyż zrobiliśmy u góry osobne przejście nad garaż kosztem łazienki i częściowo pokoju! My zastanawiamy się nad fakro i nad rozmiarem 78x118 cm takie okna mają znajomi i są naprawde duże i chyba wystarczające!

Marta&Marek-
18-12-2010, 10:41
Gosiu099, my rowniez mamy korytarz prowadzacy na strych zrobiony kosztem lazienki i sypialni....ale uwierz mi, ze pomimo to lazienka i tak jest bardzo duza i wymaga dobrego doswietlenia....jedno okno 118 do takiego pomieszczenia to troche malo.... moim zdaniem oczywiscie....ale zastanow sie dobrze zanim podejmiesz decyzje, bo pozniej bedzie za pozno:) Jesli juz chcesz te 118 to zastanow sie nad dwiema sztukami w lazience.

Ester
18-12-2010, 21:11
witam, pozwolę sobie pokazać naszego Orionka, który wygląda właśnie tak na dzień dzisiejszy. Jeszcze trochę i przeprowadzka :))

pablitoo
19-12-2010, 08:58
witam, pozwolę sobie pokazać naszego Orionka, który wygląda właśnie tak na dzień dzisiejszy. Jeszcze trochę i przeprowadzka :))

Ester - piękne wnętrza , piękne - gratulacje - bardzo nam się podobają :D
Szczególnie dodatkowa ścianka w miejscu spiżarki w kuchni i zabudowa meblami kuchennymi tego narożnika - bardzo funkcjonalne rozwiązanie jeszcze powiększające przestrzeń kuchni ...
No i piękna podłoga w salonie - co to za materiał jeśli można wiedzieć ?
W kominku już palicie ? :D

Ester
19-12-2010, 09:51
Bardzo dziekuję za pochwały :) W salonie na podłodze mamy takie całkiem zwyczajne panele. A kominkiem dopalalismy cześciej jesienią. Teraz kiedy jest już tak mroźno i zimowo za oknem ogrzewamy piecem na eko groszek. Z niecierpliwością czekamy na schody...... a jeszcze tyle zostało do zrobienia zawsze coś.

danielw
19-12-2010, 13:57
Ester, chciałbym Cie podpytac jakiej wielkości jest ta kabina prysznicowa w łazience, to "80" czy udało ci się wcisnąc "90"?
Jeśli masz więcej zdjęc tej łazienki chciałbym zobaczy rozmieszczenie sprzetow.
Ps: Ładne wnętrza!!!

Ester
19-12-2010, 21:32
Ester, chciałbym Cie podpytac jakiej wielkości jest ta kabina prysznicowa w łazience, to "80" czy udało ci się wcisnąc "90"?
Jeśli masz więcej zdjęc tej łazienki chciałbym zobaczy rozmieszczenie sprzetow.
Ps: Ładne wnętrza!!!

To jest "90" i weszła tak na "styk" więcej zdjęc łazienki wkleję jutro

Drake
20-12-2010, 06:30
Z doświadczenia(moi znajomi mają) mogę powiedzieć że po paru latach tak mniej więcej 7-8, okna drewniane dachowe w łazience zaczynają się łuszczyć i odpada jakby wierzchni lakier z nich, mimo iż wentylacja jest i wszystko jest zrobione jak się należy!


Tak z ciekawości zapytam czy te okna w łazience to specjalne wersje powlekane do pomieszczeń wilgotnych (białe), czy może wersje standardowe?

BTW. Jeśli do końca roku zakupicie lub zarejestrujecie chęć zakupu okien Velux, to dostaniecie do 400zł zwrotu.
Działają dość szybko, mi po 2-3 tygodniach przyszła już kasiorka na konto.
Szczegóły: http://www.velux.pl/Klienci/Promocjadlaaktywnych/default.aspx

MaroK
20-12-2010, 13:10
Ester bardzo ładna kuchnia - świetnie wszystko rozplanowane :) Dzięki temu ta w sumie niewielka kuchnia wygląda całkiem pokaźnie. Życzę szybkiej przeprowadzki!

gosia099
20-12-2010, 16:24
[QUOTE=Drake;4466159]Tak z ciekawości zapytam czy te okna w łazience to specjalne wersje powlekane do pomieszczeń wilgotnych (białe), czy może wersje standardowe?

Nie są to okna standardowe takie same jak w innych pomieszczeniach

zdenka
20-12-2010, 22:34
A ja DZIĘKUJĘ Wam BARDZO za wypowiedzi, opinie i podpowiedzi dotyczące okien dachowych. Dzięki temu było nam łatwiej dokonać wyboru :) :) :)
Ester piękne wnetrza, aż miło popatrzeć, powzdychać i pomarzyć - póki co :) (o takich własnych). Ale nic to, zawsze powtarzam: byleby zdrowie było i pogoda sprzyjała, a damy radę ;) - czego wszystkim życzę.

P.S. do łazienki- podwójne okno - zamawialiście może tzw.ŁĄCZONE? będę wdzięczna za info.PILNE!!!

Marta&Marek-
23-12-2010, 21:00
A ja DZIĘKUJĘ Wam BARDZO za wypowiedzi, opinie i podpowiedzi dotyczące okien dachowych. Dzięki temu było nam łatwiej dokonać wyboru :) :) :)
Ester piękne wnetrza, aż miło popatrzeć, powzdychać i pomarzyć - póki co :) (o takich własnych). Ale nic to, zawsze powtarzam: byleby zdrowie było i pogoda sprzyjała, a damy radę ;) - czego wszystkim życzę.

P.S. do łazienki- podwójne okno - zamawialiście może tzw.ŁĄCZONE? będę wdzięczna za info.PILNE!!!

Tak, do lazienki mamy laczone

zdenka
25-12-2010, 17:15
Drodzy Forumowicze...
*,*,*,*,*,**,*,*,*,*,*,*,*,**,
``````__/\_._```````` na półmetku
``````_).¦ (_`````````Świąt
````````.? ````````` Bożego
```````,?,?, ``````` Narodzenia, pragnę złożyć Wam życzenia:
``````,?,*,?,````````rodzinnego
`````,?,*,*,?, `````ciepła
````,?,*,*,*,?,`````i radości,
```,?,*,*,*,*,?,`````pod choinką
``,?,*,*,*,*,*,?,`````dużo
`,?,*,*,*,*,*,*,?,```prezentów
```””””```””””””a w Waszych sercach
```””””wiele sentymentów…...
*,*,*,*,*,**,*,*,*,*,*,*,*,*,*,*,
zdenka

pablitoo
31-12-2010, 13:38
Drodzy Orionowicze

Szczęśliwego Nowego Roku życzymy Wam Wszystkim , dużo zdrówka oraz spełnienia wszystkich marzeń - Kasia i Paweł z południa

No i oczywiście szalonej i niezapomnianej zabawy Sylwestrowej :D

http://img258.imageshack.us/img258/9939/sylwesterszampay1.jpg

Kasiatomek
01-01-2011, 10:22
Drodzy Orionowicze

Szczęśliwego Nowego Roku życzymy Wam Wszystkim , dużo zdrówka oraz spełnienia wszystkich marzeń - Kasia i Paweł z południa

No i oczywiście szalonej i niezapomnianej zabawy Sylwestrowej :D

http://img258.imageshack.us/img258/9939/sylwesterszampay1.jpg

I my sie dolączamy do noworocznych zyczen.Zeby nowy rok byl nie gorszy od starego

Kasia I Tomek

simskor
01-01-2011, 13:29
Witam serdecznie wielbicieli i posiadaczy ORIONA
Ja z małżonką wybraliśmy Amrozję (też dobredomy) zakochaliśmy się jednak w Waszym frontowym wejściu - chodzi o filary i zwieńczenie pod przednim balkonem. Chcielibyśmy dokleić Wasze wejście do naszego domu.
Czy ktoś z Was byłby tak dobry i zrobił zdjęcię (lub scan) z projektu tych kolumn ze schodami.
Podaje maila simskor @ interia.pl (adres wpisać bez spacji - filtr antyspamowy)

Z góry bardzo Wam dziękuję i gratuluję wyboru domu.
Pozdrawiam
Paweł

Kasiatomek
01-01-2011, 15:11
Witam serdecznie wielbicieli i posiadaczy ORIONA
Ja z małżonką wybraliśmy Amrozję (też dobredomy) zakochaliśmy się jednak w Waszym frontowym wejściu - chodzi o filary i zwieńczenie pod przednim balkonem. Chcielibyśmy dokleić Wasze wejście do naszego domu.
Czy ktoś z Was byłby tak dobry i zrobił zdjęcię (lub scan) z projektu tych kolumn ze schodami.
Podaje maila simskor @ interia.pl (adres wpisać bez spacji - filtr antyspamowy)

Z góry bardzo Wam dziękuję i gratuluję wyboru domu.
Pozdrawiam
Paweł

Spoko we wtorek jak wroce do domu to ci podesle
Pozdrawiam

ziajus
01-01-2011, 23:33
Witam

Mam pytanie odnośnie piwnicy

Nasza działka ma bardzo duży spadek terenu. Od strony ulicy tam gdzie będzie wejście schodzi w dół. Różnica pomiędzy najwyższym punktem działki a najniższym to ok 4 metrów. Czy w związku z tym:

1. Czy trzeba robić piwnicę czy raczej nie jest konieczna w tej sytuacji( bo fundamenty będą praktycznie "w powietrzu" przy takim spadku terenu).
2. Czy warto mieć piwnicę??
3. Czy pod całością domu czy częściowe (Jak Wy macie to rozwiązane)??
4. Jaki to kosz części i całości
5. Czy konstruktor za zaprojektowanie piwnicy bierze aż 1000 zł???

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi. Muszę w miarę szybko dać odpowiedź architektowi żeby można było ruszyć dalej.

Pozdrawiam

prymasek
01-01-2011, 23:49
Pozdrawiam wszystkich serdecznie. mieszkam w ORIONIE 2,5 roku i zarówno ja jak i Orion mają się dobrze.

Jedyne co burzy mój spokój to pomysły mojej ślubnej w sprawie różnych przemeblowań i zmian... heheheh

mariusz.marta
02-01-2011, 05:47
Witam Jestem bardzo ciekawa czy ktokolwiek z Was wybudowal Oriona w technologii szkieletu drewnianego? My wlasnie zakupilismy projekt i chcemy go wykonac wlasnie w tej technologii. Oczywiscie uzyskalismy zgode od biura projektowego na wszelkie zmiany. Z niecierpliwoscia czekam na komentarze. Pozdrawiam.

Kasiatomek
02-01-2011, 08:49
Witam

Mam pytanie odnośnie piwnicy

Nasza działka ma bardzo duży spadek terenu. Od strony ulicy tam gdzie będzie wejście schodzi w dół. Różnica pomiędzy najwyższym punktem działki a najniższym to ok 4 metrów. Czy w związku z tym:

1. Czy trzeba robić piwnicę czy raczej nie jest konieczna w tej sytuacji( bo fundamenty będą praktycznie "w powietrzu" przy takim spadku terenu).
2. Czy warto mieć piwnicę??
3. Czy pod całością domu czy częściowe (Jak Wy macie to rozwiązane)??
4. Jaki to kosz części i całości
5. Czy konstruktor za zaprojektowanie piwnicy bierze aż 1000 zł???

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi. Muszę w miarę szybko dać odpowiedź architektowi żeby można było ruszyć dalej.

Pozdrawiam

Witam nas kosztowalo 1500zl za zmiane w projekcie, mamy piwnice pod calym domem i jest superrrrrrrr sprawa.Kotlownia i wszystkie graty sie tam znajda.Koszt naszej piwnicy wraz ze wszystkimi robotami wyniosl 60 tys w tym obsypaniepanie piwnicy ziemia do stanu zero

pablitoo
02-01-2011, 10:11
Witam

Mam pytanie odnośnie piwnicy

Nasza działka ma bardzo duży spadek terenu. Od strony ulicy tam gdzie będzie wejście schodzi w dół. Różnica pomiędzy najwyższym punktem działki a najniższym to ok 4 metrów. Czy w związku z tym:

1. Czy trzeba robić piwnicę czy raczej nie jest konieczna w tej sytuacji( bo fundamenty będą praktycznie "w powietrzu" przy takim spadku terenu).
2. Czy warto mieć piwnicę??
3. Czy pod całością domu czy częściowe (Jak Wy macie to rozwiązane)??
4. Jaki to kosz części i całości
5. Czy konstruktor za zaprojektowanie piwnicy bierze aż 1000 zł???

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi. Muszę w miarę szybko dać odpowiedź architektowi żeby można było ruszyć dalej.

Pozdrawiam

Czyli spadek terenu prawie taki jak u nas - tylko u nas nachylenie mniejsze - różnica poziomów niewiele ponad 2 metry . Siłą rzeczy piwnica wychodzi prawie sama :D

Ad1. Piwnicę można robić , ale nie jest to wymóg - jak się nie chce to nie.
Ad2. Bezwzględnie warto mieć - teraz po 3 latach mieszkania w Orionie nie wyobrażam sobie nie posiadania piwnicy - gdzie miałbym warsztat , miejsce przechowywania narzędzi , sprzętu ogrodniczego , spalinowego , rowerów , gdzie bym wstawił regały na przetwory , dodatkową lodówko-zamrażarkę i mnóstwo innego dobra gromadzonego podczas mieszkania na wsi :D
Ad3.U nas pod połową domu / około 45m2 / ale teraz uważam że to był największy mój błąd podczas budowy - powinna być pod całym budynkiem - bezwzględnie :D
Ad4. W Twoim przypadku dolicz koszt zbrojenia stropu i stropu , ocieplenia , a odlicz koszt wypełniania fundamentów ziemią i ubijania. Oczywiście potem dodatkowy koszt to wykończenie - czyli tynki , kafle , farba , drzwi etc ... - ale wszystko to jest warte posiadania piwnicy.
Ad5. U nas robił to architekt na etapie adaptacji projektu - było to wliczone w cenę.

Przemyśl temat dobrze - ja osobiście nie wyobrażam sobie funkcjonowania w domu na wsi bez piwnicy - to chyba ważniejsze pomieszczenie niż dodatkowe sypialnie czy pokoje czy pomieszczenia gospodarcze w budynku ...

:D

pablitoo
02-01-2011, 10:20
(...) mamy piwnice pod calym domem i jest superrrrrrrr sprawa.Kotlownia i wszystkie graty sie tam znajda(...)

Nic dodać nic ująć - Tomek - będziesz bardzo zadowolony - piwnica to rewelacyjna sprawa - a jeszcze dla kogoś lubiącego majsterkować czy częściowo wykonywać pracę zawodową w domu - to rzecz niezbędna.

Teraz - zimową porą - u nas w piwnicy parkują : wszystkie rowery , kosiarka spalinowa , wertykulator , piła łańcuchowa , podkaszarka spalinowa , wszystkie narzędzia i inne sprzęty ogrodnicze , leżą i czekają na wiosenną porę 2 komplety opon letnich do samochodów , niewielki kompresor , myjka ciśnieniowa Karcher , agregat prądotwórczy etc ...
Jakby nie było piwnicy - gdzie bym to wszystko upchnął ? - nawet w garażu dwustanowiskowym się by to nie zmieściło - pomijając oczywiście fakt że w garażu parkujemy nasze dwa samochody .

PS. Po wybudowaniu drewutni traktuję ją jeszcze dodatkowo jako przechowalnię taczek , łopat , wideł , grabi i innego sprzętu tego rodzaju - jakbym drewutni nie posiadał to wszytko to jeszcze musiałbym upchnąć w piwnicy - a jakby i jej nie było ...

Jestem wielkim zwolennikiem piwnic

irekmuz
03-01-2011, 21:37
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/56cd924e29b97bda.html
Witam wszystkich - dawno mnie nie było a tak właśnie wygląda mój Orion.

irekmuz
03-01-2011, 21:41
Oj chyba coś nie wyszła - jeszcze raz

carino2
04-01-2011, 06:35
Śliczny.
Mam nadzieję, że na tym jednym zdjęciu się nie skończy :)

Dobrusiak
11-01-2011, 14:00
Ja też mam nadzieję na więcej zdjęć, bo lubię sobie pooglądać jak mają inni :)
My mieszamy już 5 miesiąc i muszę przyznać, że jest SUUUUPER. Otwarta przestrzeń genialnie sprawdziła się w Sylwestra. Jak wiadomo na imprezach część życia toczy się w kuchni, a w Orionie kuchnia stanowi całość z salonem więc miało się wrażenie że wszędzie są ludzie. Poza tym jak szykowałam posiłki to nie byłam zamknięta jak księżniczka w wieży.
Tak więc dla mających wątpliwości co do projektu to gorąco polecam Orionka

Ula i Mirek
14-01-2011, 14:29
Kochani wlasciciele Orionkow z Wroclawia i Okolic

Czy mozecie polecic jakas firme wstawiajaca okna? Przeczytalismy tyle niepochlebnych opini na temat firm montazowych ze nie chcemy dolaczyc do grona osob nie zadowolonych.

Zdecydowalismy sie na Okna Oknoplast Krakow- poszukujemy tylko teraz solidnej firmy montazowej.

bedziemy nardzo wdzieczni za pomoc

pozdrawiamy

Ula i Mirek

Marta&Marek-
14-01-2011, 15:50
Witam

Potrzebujemy Waszej pomocy, mianowicie czy ktoś z Was robił niedawno ogrzewanie w Orionku. Pytam ponieważ miałam plan położenia podłogówki na dole i dzisiaj pan nieco mnie zniechęcił mówiąc, że koszt jest o 60% droższy aniżeli kaloryfery...:(( Czy Was też wyniosła ta przyjemność tyle drożej?? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

pablitoo
14-01-2011, 18:02
Witam

Potrzebujemy Waszej pomocy, mianowicie czy ktoś z Was robił niedawno ogrzewanie w Orionku. Pytam ponieważ miałam plan położenia podłogówki na dole i dzisiaj pan nieco mnie zniechęcił mówiąc, że koszt jest o 60% droższy aniżeli kaloryfery...:(( Czy Was też wyniosła ta przyjemność tyle drożej?? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Witaj

My robiliśmy niedawno :D :D :D

Niech pan instalator zrobi Ci kalkulację ogrzewania podłogowego w jego wydaniu - wtedy Ty zamieścisz je tutaj i My to skonfrontujemy z własnymi kosztami ...
Ogrzewanie podłogowe jest tańsze / w eksploatacji / , bardziej wydajne , oszczędniejsze i bardziej komfortowe od tradycyjnego konwekcyjnego - bez dwóch zdań .
Oczywiście podczas montażu jest droższe od konwekcyjnego - ale naprawdę niewiele - policz koszt grzejników które musiałabyś zamontować aby ogrzać pomieszczenia gdzie ma być podłogówka .

gosia099
14-01-2011, 19:40
"Marta&Marek"
Witam! My robiliśmy ogrzewanie w listopadzie i nam właśnie na odwrót hydraulik (kolega) polecił żeby zrobic więcej podłogówki bo wyjdzie taniej może więcej roboty dla hydraulika ale taniej napewno jak napisał pablitoo w eksploatacji ale również i w wykonaniu i my to odczuliśmy płacąc za wykonaną pracę w przeliczeniu ile musielibyśmy zapłacić za grzejniki! Pozdrawiam

ziajus
14-01-2011, 21:00
Ale chyba nie na każdą powierzchnie (panele, drewno)nadaje się ogrzewanie podłogowe??????

pablitoo
14-01-2011, 22:22
Ale chyba nie na każdą powierzchnie (panele, drewno)nadaje się ogrzewanie podłogowe??????


Przy aktualnych technologiach już na każdą. Drewno na ogrzewanie podłogowe to przeróżne gatunki parkietów klejonych , paneli wielowarstwowych , desek warstwowych etc ...
Drewno naturalne ma tą właściwość że przy różnicach temperatur jest małostabilne - pracuje - zsycha się , kurczy , rozsycha itp - i dlatego aby je ustabilizować wykonuje się materiał klejony z kilku warstw drewna klejonego w poprzek słojów - takie parkiety , deski czy panele są bardzo stabilne i znakomicie się nadają na ogrzewanie podłogowe - oczywiście jak to drewno maja jedną wadę - są doskonałymi izolatorami cieplnymi - więc aby je ogrzać trzeba dostarczyć im odpowiednio więcej ciepła lub dłużej je ogrzewać ...
Taka podłoga ma większą bezwładność cieplną ale za to i większą akumulacyjność ... - jak wszystko ma swoje zalety i wady .

ziajus
15-01-2011, 08:57
Nic dodać nic ująć - Tomek - będziesz bardzo zadowolony - piwnica to rewelacyjna sprawa - a jeszcze dla kogoś lubiącego majsterkować czy częściowo wykonywać pracę zawodową w domu - to rzecz niezbędna.

Teraz - zimową porą - u nas w piwnicy parkują : wszystkie rowery , kosiarka spalinowa , wertykulator , piła łańcuchowa , podkaszarka spalinowa , wszystkie narzędzia i inne sprzęty ogrodnicze , leżą i czekają na wiosenną porę 2 komplety opon letnich do samochodów , niewielki kompresor , myjka ciśnieniowa Karcher , agregat prądotwórczy etc ...
Jakby nie było piwnicy - gdzie bym to wszystko upchnął ? - nawet w garażu dwustanowiskowym się by to nie zmieściło - pomijając oczywiście fakt że w garażu parkujemy nasze dwa samochody .

PS. Po wybudowaniu drewutni traktuję ją jeszcze dodatkowo jako przechowalnię taczek , łopat , wideł , grabi i innego sprzętu tego rodzaju - jakbym drewutni nie posiadał to wszytko to jeszcze musiałbym upchnąć w piwnicy - a jakby i jej nie było ...

Jestem wielkim zwolennikiem piwnic

Pablitoo a gdzie masz wejście do piwnicy i czy się sprawdza?? Jak to można rozwiązać?? Nie chciałbym mieć wejścia z domu bo jakoś źle mi się to kojarzy. Jakie jest najlepsze rozwiązanie w Orionie??

Marta&Marek-
15-01-2011, 10:40
Dziękuję Wam za cenne uwagi i rady...jakoś wydawało mi się to dziwne, że pomimo iż rzekomo podłogówka jest tyle droższa, większość wybiera ją i bardzo chwali....W następnym tygodniu ma zrobić wycenę, dam Wam znać. Może rzeczywiście nie chce mu się tego robić dlatego tak powiedział a kaloryfery rach ciach i ma zrobione:) Dodam jeszcze, ze ów Pan bedzię robił wszystko ze swoich materiałów. Jeszcze raz dziękuję i odezwę się jak dostanę wycenę:) Miłego weekendu

pablitoo
15-01-2011, 21:19
Pablitoo a gdzie masz wejście do piwnicy i czy się sprawdza?? Jak to można rozwiązać?? Nie chciałbym mieć wejścia z domu bo jakoś źle mi się to kojarzy. Jakie jest najlepsze rozwiązanie w Orionie??

U nas wejście do piwnicy jest z garażu .
Jak dla nas sprawdza się znakomicie.

ziajus
16-01-2011, 10:06
U nas wejście do piwnicy jest z garażu .
Jak dla nas sprawdza się znakomicie.

Może masz to narysowane na planie?? Muszę się spotkać jutro z Architektem żeby uzgodnić szczegóły piwnicy i każdy dodatkowy materiał będzie bardzo pomocny. Jeżeli ktoś z forum również może przekazać jakieś rysunki będę wdzięczny.

Kasiatomek
16-01-2011, 11:57
Może masz to narysowane na planie?? Muszę się spotkać jutro z Architektem żeby uzgodnić szczegóły piwnicy i każdy dodatkowy materiał będzie bardzo pomocny. Jeżeli ktoś z forum również może przekazać jakieś rysunki będę wdzięczny.

My tez mamy zejscie w garazu,tak jak Pawel (zrobilismy tak po poppatrzeniu u niego) super sprawa piwnice.Zejscie jest na tej scianie co sa okna.

joanna3030
17-01-2011, 17:59
Witam mam pytanko jaka ma być wysokość od fundamentu do stanu zero zeby wyszły ładne schody z przodu i z tyłu z tarasu moze powiecie jak jest u was mój geodeta mówi ze 50cm dzięki

simskor
18-01-2011, 19:18
WAŻNE PYTANKO do ORIONOWICZÓW

W jakiej odległości od granicy (od płotu) macie posadzony dom chodzi o ścianę frontową z wejsciem.
My kupiliśmy projekt Ambrozja ale wejście zaadoptowaliśmy od Was. Dom planujemy posadzić 6 metrów od płotu. Schody wychodzą trochę przed dom i boimy sie czy to nie jest zbyt blisko ogrodzenia i czy nie będzie przytłaczać.

Jak jest u Was??

Pozdro

balcerek
19-01-2011, 18:58
Witam Wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i wszystkim mówię HEJ, wraz z żoną podjęliśmy decyzję o budowie domu niezwykle fajnego jakim jest orion. Wybraliśmy wersję bez garażu ze względu na wąską działkę. W tej chwilii czekamy jeszcze na poszczególne media prąd, gaz.... oraz czekamy na warunki zabudowy ( poprawione bo poprzednie nie dawały możliwości budowy domu- takich mamy w Polsce urzędników), jeśli będą w końcu takie jak powinny na 100% zamawiamy ten projekt. Mam nadzieję, że zostanę przyjęty do grona budujących lub posiadaczy oriona i nie ukrywam ale będę liczył i potrzebował Waszej pomocy w wielu kwestiach.

Pozdrawiam
Balcerek

justa*
19-01-2011, 19:00
simskor to warunki zabudowy decydują o tym jak daleko od granicy działki możecie postawić dom. Niestety sami nie możecie o tym zdecydować. Zależy, czy w okolicy macie już sąsiadów. U nas wszystkie budynki mają stać w jednej linii.

simskor
19-01-2011, 23:21
U nas nieprzekraczalną linią zabudowy jest 6 metrów od płotu - ale ja mogłem się delikatnie cofnąć w głąb działki i to mi wolno. Nie mogę postawić domu bliżej niż 6m od płotu.

joanna3030
20-01-2011, 10:27
ja też mam w lini zabudowy 6 metrów od płotu uwzględniając w tym schody wejściowe pozdrawiam

moniuraa
20-01-2011, 12:38
witam,czy ktoś z Was buduje Oriona w woj. łódzkim?

balcerek
20-01-2011, 13:25
Witam

u nas nieprzekraczalna linia zabudowy to 14m, co nie dawało mozliwości wybudowania domu :/, bo pani urzędniczka brała tą odległość od najbliższego sąsiada, co więcej wzięła to z mapki do celów projektowych którą jej dostarczyłem a nie z ogólnej mapki terenu którą też jej musiałem dostarczyć :bash:, gdzie dwie działki dalej sąsiad ma 6m, w związku z tym złożyliśmy nasze uwagi do projektu wz i pani twierdzi, że tym razem powinno być już tak jak chcemy czyli przesunie linię zabudowy na 6m-czekamy na decyzję z WZ.

zdenka
21-01-2011, 06:54
balcerek witamy w orionkowym gronie :)
A’propo odległości od 'frontowego ogrodzenia' - u nas musi być to min. 6m. W naszym przypadku - 'zlicowaliśmy' się z sąsiadami i aktualnie jest 12 m. (co prawda kosztem zwężenia o 40 cm pomieszczenia garażowego, w którym akurat u nas będzie kotłownia).
Pozdrawiam, miłego dnia.

joanna3030
21-01-2011, 13:34
Witam czy ktoś ma do sprzedania skrzynkę na prąd budowlany na trasie Wrocław-Oława.Pozdrawiam

ziajus
21-01-2011, 17:23
Witaj

My robiliśmy niedawno :D :D :D

Niech pan instalator zrobi Ci kalkulację ogrzewania podłogowego w jego wydaniu - wtedy Ty zamieścisz je tutaj i My to skonfrontujemy z własnymi kosztami ...
Ogrzewanie podłogowe jest tańsze / w eksploatacji / , bardziej wydajne , oszczędniejsze i bardziej komfortowe od tradycyjnego konwekcyjnego - bez dwóch zdań .
Oczywiście podczas montażu jest droższe od konwekcyjnego - ale naprawdę niewiele - policz koszt grzejników które musiałabyś zamontować aby ogrzać pomieszczenia gdzie ma być podłogówka .

Piszesz o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym czy wodnym???????????

justa*
21-01-2011, 18:19
U nas nieprzekraczalną linią zabudowy jest 6 metrów od płotu - ale ja mogłem się delikatnie cofnąć w głąb działki i to mi wolno. Nie mogę postawić domu bliżej niż 6m od płotu.

Jeżeli masz możliwość i duży plac to przesuń dom w głąb działki. U nas linia zabudowy to 10m a my mamy ją ustaloną od filarów i jak dla nas jest akurat :)

balcerek
21-01-2011, 19:04
a ja mam pytanie- nieprzekraczalna linia zabudowy czego dokładnie się tyczy? od ścian fundamentowych czy tak jak w orionku już od schodów czy od filarów???

Oraz pytanie nr 2 jak projektowaliście swoje zjazdy z drogi na działkę- czy do parametrów zjazdu dodawaliście szerokośc bramy wjazdowej i furtki czy tylko samej bramy? Plus jakie szerokie macie zjazdy.

Proszę o info bo w poniedziałek jadę składać wniosek. Dzięki....

anula25
22-01-2011, 18:48
Witaj Balcerek.
U nas linia zabudowy jest 6m (chcieliśmy więcej ale gmina nie wyraziła zgody) liczona od ściany.
My nie projektowaliśmy jeszcze zjazdu (zaczynamy budowe w marcu). Złożyłam wniosek do urzędu gminy o wydanie pozwolenia na zjazd i otrzymałam zgodę. A sam projekt z tego co się dowiedziałam musi zrobić odpowiedni projektant. Znajomi mieszkają w swoim domu już 2 lata i nie robili jeszcze takiego projektu.

duni
22-01-2011, 22:40
Szczęśliwi Ci którzy mogą decydować o linii zabudowy. U mnie niestety też dom musiałem postawić 6m od granicy działki mimo, że chciałem 10m. Swoją drogą nie rozumiem czemu czasem jakiś durny urbanista wymyśli jakąś wizję odległości budynku od drogi. Znalazłem chociaż też 2 zalety takiego postawienia budynku. Większy ogród za budynkiem i .... mniej odśnieżania z przodu budynku.

justa*
23-01-2011, 09:02
U nas linia zabudowy jest 6m (chcieliśmy więcej ale gmina nie wyraziła zgody) liczona od ściany.

Tak samo jest u nas, ale pani w urzędzie poszła nam na rękę i ustaliła ją od filarów.

pablitoo
23-01-2011, 09:07
Piszesz o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym czy wodnym???????????

Wodnym .

pablitoo
23-01-2011, 09:18
Szczęśliwi Ci którzy mogą decydować o linii zabudowy. U mnie niestety też dom musiałem postawić 6m od granicy działki mimo, że chciałem 10m. Swoją drogą nie rozumiem czemu czasem jakiś durny urbanista wymyśli jakąś wizję odległości budynku od drogi. Znalazłem chociaż też 2 zalety takiego postawienia budynku. Większy ogród za budynkiem i .... mniej odśnieżania z przodu budynku.

Zgadzam się - szczęśliwi.

U nas linia zabudowy to 9m - i powiem szczerze / osobiście / to mało - fakt że wówczas ogród jest większy - ale miejsce do parkowania samochodów przed budynkiem jest również ważne jak nie ważniejsze. U nas podjazd pod garaż z drogi o wymiarach właśnie 9m x 7m pomieści 4 parkujące samochody - ale nie mamy jeszcze ogrodzenia od strony drogi / kanalizacja w budowie / , jak postawimy ogrodzenie - a będziemy musieli się z nim cofnąć około 1,5m wgłąb naszej działki - 4 samochody już nie zaparkują ... - a to wbrew pozorom jest niemały problem ...

ewelina&sylwek
23-01-2011, 14:26
witam,czy ktoś z Was buduje Oriona w woj. łódzkim?

Hej my budujemy w woj. łódzkim.

balcerek
23-01-2011, 16:21
Dzięki za odpowiedzi, jutro podjadę do urzędu i się dowiem czegoś więcej, mam nadzieję że Pan Inspektor będzie w pracy :(

Anetka i Konrad
23-01-2011, 21:54
A my mamy 67 metrów od słupów do ogrodzenia :)

moniuraa
24-01-2011, 15:32
Hej my budujemy w woj. łódzkim.

witajcie,powiedzcie na jakim jesteście etapie, bo my ruszamy w połowie marca,budujemy orion II i poptrzebuje skontaktować się z kimś, kto też buduje ten domek,żeby móc skonfrontować ilość materiałów i może pomysł na zmiany w projekcie.będę wdzięczna za odpowiedż.moniuraa

balcerek
24-01-2011, 17:47
Witam

Wniosek o uzgodnienie zjazdu złożony- nawet Pan Inspektor pochwalił naszą pracę ( zwymiarowalismy ręcznie wszystko na kopii mapki zasadniczej) teraz tylko czekać, oprócz tego zamówiłem Pana od badania geotechnicznego na sobotę i mam nadzieję, że już to będzie wszystko i zostanie tylko czekać na wszystkie opinie, wyniki, warunki potem kupić projekt oriona i adaptować. Mam tylko nadzieję , że dam radę do lata bo juz mi się to dłuży- na papierologię mija już 7 miesiąc a to nie koniec - masakra, w tych urzedach zdrowie mozna stracić :/

Pozdrawiam

balcerek
24-01-2011, 18:06
39782

Witam

Tak to wyglądało jeszcze niedawno:) trochę to musiałem przerzedzić aby orionek wszedł :)

Pozdrawiam

ewelina&sylwek
24-01-2011, 19:34
witajcie,powiedzcie na jakim jesteście etapie, bo my ruszamy w połowie marca,budujemy orion II i poptrzebuje skontaktować się z kimś, kto też buduje ten domek,żeby móc skonfrontować ilość materiałów i może pomysł na zmiany w projekcie.będę wdzięczna za odpowiedż.moniuraa

oto na jakim etapie zastała nas zima ...
mam nadzieję że udało nam się dołączyć zdjęcie :-)
podajcie adres mailowy będzie nam łatwiej się kontaktować
pozdrawiamy.

ziajus
24-01-2011, 19:42
To jest nasze na razie jeszcze miejsce pod Oriona. Zabaczymy kiedy zamieni się w plac budowy. Trzeba jeszcze tylko wyciąć ten las który jest na samym środku i można zaczynać:)

http://lh5.ggpht.com/_s2yj709dKGM/TT3VSig9LZI/AAAAAAAAI3Y/wf34WOphI1Y/DSC_4298.JPG

balcerek
24-01-2011, 20:22
Ziajus fajnie tam u Ciebie, a tam na dole to jakas rzeczka moze :>??

ziajus
24-01-2011, 21:01
Rzeczki nie ma ale w odległości 150m jest jedno z najczystszych jezior w regionie. Nie jest duże ale pięknie położone i stojąc do pasa w wodzie widać dno.:) także można po pracy z ręcznikiem na szyi zrelaksować się po ciężkim dniu.:) U Ciebie na działce widzę że nie w zasięgu wzroku żadnych sąsiadów i to jest super! U mnie tez nikt mi w okna do salonu zaglądał nie będzie:)

balcerek
25-01-2011, 10:18
tak u nas tez jest fajnie bo na przeciwko mamy zboże, a po lewj stronie ziemnaczki :) po prawej sąsiedzi ale sa spoko i jeszcze z działki widze A2 ale hałasu nie ma więc myślę, że punkt na budowę rewelacyjny.

pzdr