PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ORION pracownia DOBRE DOMY



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

batomi
26-08-2004, 17:37
Mam prośbę do Państwa chyba zdecyduje sie na wybór projektu Orion1 czy ktoś może postawił to "cudo" lub wie gdzie ewentualnie można zobaczyć w/w domek.Proszę także o sugestie co do funkcjonalności pomieszczeń. Dzieki za odpowiedzi - Wojtek
Projekt znajdziecie na stronie: www.dobredomy.pl

Bard13
26-08-2004, 18:01
daj linka, to się obejrzy i coś powie

batomi
27-08-2004, 22:59
Projekt można zobaczyć na stronie : www.dobredomy.pl

Bard13
30-08-2004, 09:21
Domek całkiem przyjemny.

Sam buduję Manuelę Archipelagu, więc nie będę komentował skomplikowanego dachu, bo sami prostego nie mamy ;)

Jedyne wady są na parterze.
Okno łazienki jest od frontu, więc albo zeszpecisz dom wstawiając matowe okno od frontu, albo będą goście zaglądać jak siedzisz na tronie dzwoniąc do drzwi. Firanka i zasłona to półśrodki.

Korytarz łączący dom z pom. gosp i z garażem marnuje powierzchnię pomieszczeń a w całym domu nie masz garderoby.
A szkoda

Ag@
03-09-2004, 15:59
Ja buduję Orionka - jestem na etapie montażu łat i kontrłat na więźbie dachowej. Bardzo spodobał mi się ten projekt - wybrałam go z mnóstwa katalogów. Nie zgadzam się z twierdzeniem że brak mu garderoby , są zaprojektowane - idealnie pasujące -dwie wnęki na szafy właśnie w przedpokoju łączącycm wejście do garażu z wejściem do części dziennej. Buduję 7 km od Jeleniej Góry, przy drodze na Karpacz.
Pozdrawiam Aga

Edyta G
12-09-2004, 17:45
CHCIAŁABYM DOWIEDZIEĆ SIĘ COŚ NA TEMAT REALIOZACJI TEGO PROJEKTU, JAKIEŚ TRUDNOŚCI, I PRZECIWNOSCI MOGĄCE WYSTAPIC :roll: :-?

Ag@
13-09-2004, 14:43
Witaj Edyto,
Budujemy w miejscowości podgórskiej położonej pomiedzy Jelenią Górą a Karpaczem. W chwili obecnej zaczynamy układanie dachówki - czyli prawie stan surowy otwarty za nami. Wybraliśmy projekt z garażem jednostanowiskowym - Orion 1, ale zrezygnowalismy z dachu nad garażem, zamieniliśmy to na taras ( oczywiście za zgodą projektanta ). Dodatkowo nasz wykonawca zauważył w projekcie, że jest bardzo niska ścianka kolankowa -ok. 36 cm. i dlatego podnieśliśmy dom o 1 bloczek (a 2 też nie byłoby za dużo ) i odpowiednio wydłużyliśmy krokwie co powiększyło poddasze. Były też zmiany w stropie teriva ale standardowe polegające na innym ułożeniu belek głównie na wykusze i balkon z zachowaniem sztuki budowlanej, w sumie bez żadnych nieprzewidzianych niespodzianek, odpukać ... Domek wyszedł bardzo funkcjonalny, te wykusze z których w naszym przypadku widać Śnieżkę są ekstra, nie zamieniłabym go na żaden inny projekt.
Życzę miłego dnia i Pozdrawiam -Agnieszka

Basia Z.
27-09-2004, 16:03
Cześć,
w końcu znalazłam kogoś kto już buduje wg projektu Orion. Proszę, napisz jeszcze tylko, jak według Ciebie są funkcjonalne posczególne pomieszczenia w tym domu. Planujemy na wiosnę rozpocząć budowę Orion II w Gdyni. Martwię się tylko czy salon nie jest zbyt mały. Jesteśmy czterosobową rodziną. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.
Gorąco pozdrawiam
Basia Z.

Pagin
28-09-2004, 18:41
Cześć,
w końcu znalazłam kogoś kto już buduje wg projektu Orion. Proszę, napisz jeszcze tylko, jak według Ciebie są funkcjonalne posczególne pomieszczenia w tym domu. Planujemy na wiosnę rozpocząć budowę Orion II w Gdyni. Martwię się tylko czy salon nie jest zbyt mały. Jesteśmy czterosobową rodziną. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.
Gorąco pozdrawiam
Basia Z.
Witam,
BASIA - zapraszam do Klubu Budujacych "Trojmiasto i Okolice". Przepraszam ze post nie na temat poruszany w watku
Pozdrowienia

Basia Z.
28-09-2004, 19:47
dziękuję Ci bardzo

Edyta G
29-09-2004, 15:13
Witaj Edyto,
Budujemy w miejscowości podgórskiej położonej pomiedzy Jelenią Górą a Karpaczem. W chwili obecnej zaczynamy układanie dachówki - czyli prawie stan surowy otwarty za nami. Wybraliśmy projekt z garażem jednostanowiskowym - Orion 1, ale zrezygnowalismy z dachu nad garażem, zamieniliśmy to na taras ( oczywiście za zgodą projektanta ). Dodatkowo nasz wykonawca zauważył w projekcie, że jest bardzo niska ścianka kolankowa -ok. 36 cm. i dlatego podnieśliśmy dom o 1 bloczek (a 2 też nie byłoby za dużo ) i odpowiednio wydłużyliśmy krokwie co powiększyło poddasze. Były też zmiany w stropie teriva ale standardowe polegające na innym ułożeniu belek głównie na wykusze i balkon z zachowaniem sztuki budowlanej, w sumie bez żadnych nieprzewidzianych niespodzianek, odpukać ... Domek wyszedł bardzo funkcjonalny, te wykusze z których w naszym przypadku widać Śnieżkę są ekstra, nie zamieniłabym go na żaden inny projekt.
Życzę miłego dnia i Pozdrawiam -Agnieszka
Witaj Agnieszko!
Dzięki za odpowiedź.
My jesteśmy narazie na etapie wyboru projektu. ten wydaje nam się bliski ideału. Myślimy o Orionie 2. Strych nad garażem chcemy zaadaptować na dodatkową sypialnię. Też myśleliśmy o podniesieniu poddasza. Wykusze także nas ujęły (właśnie one zwróciły naszą uwagę na ten projekt). Zastanawiamy się jedynie nad tym czy ten dom nie będzie dla nas zbyt
mały (mamy pięcioosobową rodzinę i mąż pracuje w domu).
Pozdrawiam-E :D dyta

Basia Z.
29-09-2004, 17:26
Hej Edyto,
mam takie same obawy do tego projektu jak TY. W prawdzie jesteśmy rodziną czteroosobową, ale mamy swoją własną działalność, więc na dole koniecznie musi być biuro. Martwię się, czy salon nie będzie zbyt mały i faktycznie po Waszej lekturze zaczęłam się zastanawiać nad podniesieniem dachu. Kurcze martwię się tylko, czy projekt nie zatraci swoich "pięknych i zgrabnych" kształtów. Dzisiaj otrzymałam wreszcie odpowiedź z firmy Domus, a w niej rysunki techniczne parteru i poddasza. Jeśli jesteś zainteresowana nimi również, daj znać, prześlę je Tobie.
Pozdrawiam

P.S. Napisali mi jeszcze, że w przyszłości postarają się zdobyć fotografie z realizacji tego projektu, ale to pewnie nastąpi jak my wybudujemy :cry:

Ewa G
30-09-2004, 11:37
Cześć,
My też jeszcze wybieramy projekt i można powiedzieć, że zdecydowaliśmy sie na Oriona II, ale mamy trochę kłopotów z zaplanowaniem wnętrza.

Basiu, czy mogłabyś mi podesłać rysunki techniczne tego domku?

Chciałabym wiedzieć jak wysokie jest poddasze nad garażem, czy podłoga tam jest na równi z resztą piętra oraz czy schody na parterze nie są za blisko drzwi wejściowych, itp.

Dziękuję i pozdrawiam.

wojciechb
30-09-2004, 12:39
Witam.
Ja buduje Orion 2(podpiwniczony) jestem w trakcie realizacji. Na dzień dzisiejszy mam piętro w sobote zaczynam dalej.
Co do salonu to jest on wystarczającą duży. Ale jest inny mankament mała łazienka na parterze i to napewno zmienie.
Inne uwagi to piwnica. Dom miał być częściowo podpiwniczony ale jak się okazało niewiele więcej kosztowało mnie podpiwniczenie pod całością budynku. No i ta piwnica jest dość duża.
Ułożenie działki było takie a nie inne i dom został podniesiony. Okna z piwnicy mam powyżej ziemi. Na razie wygląda to na dom wysoki ale jak obsypie ziemią będzie pewno o.k. i jak będzie dach to spłaszczy ten domek. Dużo kasy już wewaliłem w ten dom i mi brakuje.
Aha mam jeden problemik z tarasem. No i musze ten taras zrobić wyżej z powodu podniesienia domu i ułożenia terenu na działce (jest spadek) więc musi być na słupach (znowu to troszke wyjdzie ale pewno nie w tym roku a może zrobić taras z drewna zastanawiam się nad tym).
Jęśli ktoś ma jakieś pytania chętnie odpowiem i podyskutuje na temat tego domu.
Jeszcze jedna sprawa napewno zmienie drzwi wyjściowe na taras, są za duże, zrobie mniejsze a reszta będzie zamurowana i będzie tam okno.
Dołożyłem jeszcze kominek do tego salonu, mam nadzieję że się przyda.
Pozdrawiam i czekam na pytania.
Wojtek

Ewa G
30-09-2004, 16:42
Mam wrażenie, że nie mówimy o tym samym domku. Wątek dotyczył chyba domu Orion z pracowni Domus, natomiast twój też jest Orion tylko, że z Archetonu. I zupełnie niepodobny do tamtego.
A już miałam serię pytań...

Pozdrawiam.

mikopoz
29-11-2004, 09:01
cześć,

Aga, jak sądzicie za ile uda sie wybudować ten domek?

maciek

krab
08-12-2004, 16:13
Witam ,
drodzy polecam się na zdjęcia ORIONA ale z Archetona bo zbieram ich realizacje pozdrawiam

rufio
10-01-2005, 20:26
Wlasnie odebralem pozwolenie na budowe i startuje z budowa Oriona I.

Dlugo szukalismy z zona odpowiedniego projektu domu ktory by nam pasowal. Orion byl pierwszym jaki nam sie spodobal, potem miesiac poszukiwan i ostatecznie powrocilismy do opcji z Orionem.
Jednak pierwsza mysl najlepsza.
Troche pozminialismy bryle budynku, a scianki dzialowe na pietrze postawimy jak bedzie juz dach.

No to w marcu ostro ruszamy.

Ewa G
30-01-2005, 23:02
My też ruszamy w marcu ostro z budową Oriona II z podwójnym garażem.
Mamy już wykonane fundamenty. Wprowadziliśmy trochę zmian: powiększyliśmy balkon nad wykuszem w jadalni, dodatkowe okno w pokoju na górze i kilka innych.

rufio
01-02-2005, 19:18
Znalazlem realizowana budowe oriona pod wroclawiem. Wiem ze klada juz dachwke, wiec sie tam wybieram i zobacze jak orion wyglada.
My wydluzylismydom po obu stronach o 1,5 m i podnieslismy dach o 50 centow.

69wojtek
01-02-2005, 22:13
JESTEM NA ETAPIE WYBORU PROJEKTU. ZASTANAWIAM SIĘ ORION CZY SATURN. JEŚLI KTOŚ BUDUJE PROSZĘ O PRZESŁANIE ZDJĘĆ, INFORMACJI, KOSZTÓW ZWIAZANYCH Z BUDOWĄ. POZDRAWIAM. WOJTEK

Ewa G
02-02-2005, 14:08
tez bym chetnie zobaczyła jakąś budowe oriona, bo wprowadzilismy trochę zmian, szczególnie podniesienie ścianki kolankowej mnie nurtuje, czy dom nie straci swoich ładnych proporcji.
teraz sie dopatrzyliśmy, że okno w kuchni jest za duże choć dość długo to wsześniej analizowaliśmy i i pozmienialiśmy inne okna, a to nie.
na zdjęciach na razie mam fundament, więc trochę za wczesnie na przesyłanie.

rufio
02-02-2005, 17:24
Mam nadzieje że podniesienie scianek kolankowych o 50 centow nie zburzy bryly bo generalnie wydluzylismy dom o 1,5 m z kazdej strony oraz wydluzymy w dol dach.
Zona rozmawiala z Domusem o ewentualnych realizacjach oriona na dolnymslasku i mamy jeden adres pod Wrocławiem gdzie ukladaja dach wiec moze sie tam w sobote wybiore i zobacze domek na zywo.
Moze bede mial aparacik wiec zrobir zdjecia.

rufio
02-02-2005, 17:27
Mam nadzieje że podniesienie scianek kolankowych o 50 centow nie zburzy bryly bo generalnie wydluzylismy dom o 1,5 m z kazdej strony oraz wydluzymy w dol dach.
Zona rozmawiala z Domusem o ewentualnych realizacjach oriona na dolnymslasku i mamy jeden adres pod Wrocławiem gdzie ukladaja dach wiec moze sie tam w sobote wybiore i zobacze domek na zywo.
Moze bede mial aparacik wiec zrobir zdjecia.

agana
04-02-2005, 09:33
No bardzo ładny projekt wybraliśmy, bo tak teraz mogę napisać. Ja też po dłuugich poszukiwaniach i nie ukrywam również po poradach zasięgniętych na forum, zamierzam "walczyć" z ORIONEM. Dlaczego jednak wszyscy budują się tak daleko ode mnie. Bardzo zależy mi na zobaczeniu na żywo ORIONA. Widok na Śnieżkę ma, zdaje się, moja imienniczka (pięknie!), ja mam zaś bliżej do jeziora. Kto podjął wyzywanie na Warmii, Mazurach, czy też nawet 200-250 km od "krainy tysiąca jezior"? Pozdrawiam.

69wojtek
04-02-2005, 18:36
Proszę budujących Oriona o przesłanie zdjęć z budowy. Bardzo interesuje nas jak wyglada w rzeczywistości, bo przedstawiony w projekcie jest superrr! Pozdrawiam.

rufio
05-02-2005, 12:36
:) Popoludniu jade ogladac Oriona. Niestety aparacik do mnie nie dotarl wiec zdjec nie bedzie, ale zabieram kamere. Jak wroce to podziele sie moimi uwagami :)

69wojtek
05-02-2005, 20:24
Z niecierpliwością czekamy na wiadomości na temat Oriona. Czy jest mozliwość, żebyś mógł przesłać mi film lub zdjęcia z Orionem? Pozdrawiam.

rufio
06-02-2005, 17:23
Byłem i widziałem. Domek w stanie surowym, firma robiła więźbę Inwestorzy bardzo mili i oprowadzili nas po budynku, opowiadając co zmienili. Pierwsze wrażenie to „O boże jak on mały” (z zewnątrz) i prawdę mówiąc zwątpiłem, że taki mały domek wybraliśmy (mam już pozwolenie wiec się nie mogę wycofać). Ale to tylko takie wrażenie.
W środku jest tak jak sobie wyobrażaliśmy. Wykusze w jadalni powodują ze jest gdzie postawić stół, zaś w salonie można postawić małą komódkę lub duże kwiaty (a żona chciała zlikwidować wykusz w salonie, ale teraz jest zadowolona ze tego nie zrobiła). Salon może trochę nie ustawny, inwestorzy nie wiedza Np. gdzie postawić sprzęt audio-video, i rzeczywiście tak jest. Kuchnia według mnie troszeczkę za mała, spiżarka jest ok. spełni swa funkcje. Pokój na dole tez ok. Przedsionek nie jest duży, ale trzy osoby mogą się tam swobodnie rozbierać, wiec ok. Łazienka na dole w sam raz (kabina + ubikacja), kotłownia może trochę za mała, ale ja planuje tam trzymać sprzęt ogrodniczy). Garaż chyba trochę za mały (samochód wejdzie, ale jakiś stół warsztatowy już chyba nie. Tyle, jeżeli chodzi o parter.
Piętro spełniło nasze wyobrażenia. Pokoje duże łazienka jak na mój gust potężna. Niestety balkoniki małe, jedynie nad wejściem trochę większy. Generalnie góra spoko

rufio
06-02-2005, 17:27
A teraz o zmianach, które moim zdaniem sa niezbędne do wprowadzenia, aby w środku bylo ok.
1. Wydłużyć dom z obu stron (ja zrobiłem to po 1,5 m z obu stron) – salon jest większy bardziej ustawny, kuchnia robi się większa, jadalnia również, a z drugiej strony pokój na dole i pomieszczenie gospodarcze większe. To o ile wydłużyć to już decyzja należy do was, jednak mogę stwierdzić, ze budynek nie traci na swoim wyglądzie zew., a środek staje się bardziej funkcjonalny.
2. Garaż jednak należało o ok. 1m poszerzyć (nie zrobiłem tego – żałuje),
3. W pokoju na dole zlikwidować drzwi balkonowe (ja to zrobiłem i inwestorzy tez to zrobili).
4. Inwestorzy postawili ściankę miedzy jadalnia a schodami, ja tego nie zrobię.
5. Ściankę kolankową podniosłem o 50 cm, (inwestorzy o 1 warstwę porothermu na 3 warstwy – jest ok), a ja się zastanawiam czy nie za dużo podnoszę będę miał cztery.
6. Pokój nad garażem podzieliłem (inwestorzy tez), przy łazience będzie suszarnia, przy pokoju garderoba.
7. Należy powiększyć balkoniki nad wykuszami (teraz jak staną dwie osoby to już jest tłum).

Tyle moich wrażeń.
:( Niestety kamerki nie miałem więc filmu nie mam sorki.
Ale domek jest po drodze do wrocka gdzie czasem jestem i umówiłem się b. miłymi inwestorami, że będę zajeżdżał podglądać jak będzie wykańczany. (może będzie już aparacik to będą zdjęcia).
Macie jakieś pytanka chętnie odpowiem.
Pozdrawiam

69wojtek
06-02-2005, 21:04
Szkoda że nie zrobiłeś zdjęć ani filmu. Jesteśmy przed decyzją zakupu projektu domu. Zastanawiamy się nad wyborem Orion czy Saturn. Projekty są właściwie takie same różnią się jedynie konstrukcją dachu. Orion- duspadowy (tańszy), natomiast Saturn- kopertowy (droższy). Nas interesuje Orion bez garażu. Garaż zbudujemy osobno. Dlatego zależało nam na tym aby zobaczyć Oriona "w rzeczywistości". Rufio czy możemy porozmawiać telefonicznie lub na GG? Wysłałem do Ciebie maila w tej sprawie. Serdecznie pozdrawiam.

rufio
06-02-2005, 23:20
Na Twoim gg jest info o kontakcie ze mna, a takze masz maila na interii.
Rufio

Ewa G
07-02-2005, 00:18
dzięki za informacje z wizji lokalnej oriona.
napiszę jakie my wprowadziliśmy zmiany do projektu(orion II z podwójnym garażem, odbicie lustrzane), a wygląda na to, że jeszcze coś się zmieni:
- podniesienie ściany kolankowej o 30 cm + cegła
- drzwi wejściowe 90cm bez naświetla, balkon w salonie też 90cm
- drzwi balkonowe w pokoju na dole trochę przesunęlismy i będą przesuwane
- przesunelismy schody w stronę jadalni =120cm przejścia
- dodatkowe drzwi do garażu, bok domu
- powiększylismy wiatrołap
pietro:
- przedłużylismy balkon nad wykuszem w kuchni i dorobiliśmy wyjście na ten balkon z pokoju
- przejście do pokoju nad garażem z sypialni, nie z łazienki
- powiększylismy hol kosztem jednego pokoju aby zrobic mały salonik z aneksem kuchennym
Na pewno dopasujemy jeszcze otwory okienne do standardowych i zmniejszymy okno w kuchni, bo jest za długie, a kuchnia dość mała, co rufio potwierdził

Ewa G
07-02-2005, 00:22
rufio, mam serdeczną prośbę o info, np. na priv gdzie ta budowa się znajduje, bo przy okazji wyjazdu do Wroclawia moglibysmy podjechac
Pozdrawiam

69wojtek
07-02-2005, 08:57
Rufio i Ewa G. proszę o kontakt. Mój GG 2810702. Chcę porozmawiać na temat Oriona. Pozdrawiam.

Ewa G
07-02-2005, 10:02
ok, wieczorem, wcześniej nie mam mozliwości gg

69wojtek
07-02-2005, 19:25
Dobrze.

agana
08-02-2005, 08:37
Witajcie zwolennicy ORIONA. Po waszych opiniach upewniłam się, że dokonałam słusznego wyboru, pomimo, że nie widziałam domu na żywo. Lada dzień zakupię projekt. Nurtuje mnie jeszcze kwestia finansowa przy budowie tego domu. Wcześniej rozważałam Feniksa (jest prostszy), tym samym pewnie niższe koszty, ale...Może napiszecie coś o kosztach przy Orionie. Pozdrawiam

Ewa G
08-02-2005, 09:43
zrobilismy fundamenty 76 mb - 13,800zł
nasze prognozy co do reszty:
sciany (bloczki keramzytowe 24+ocieplenie) - ok. 12,000
strop - 15,000, dach - 12,000, okna 18,000, dalej liczymy
na pewno sam orion bez garażu lub z pojedynczym będzie taniej
dużo zależy od tego z jakich materiałów bedzie się budować

agana
08-02-2005, 11:41
Rozumiem, że są to koszty budowy systemem gospodarczym. Sami kupujecie materiały, negocjujecie ceny, a buduje ekipa?

Ewa G
08-02-2005, 11:54
tak, buduje murarz z pomocnikiem/ami
rozmawialiśmy z różnymi ekipami i ceny za samą robociznę stanu surowego były od 50tys do 20tys

agana
08-02-2005, 12:56
A co z kierownikiem budowy? Rolę ispektora nadzoru sami spełniacie?

Ewa G
08-02-2005, 13:35
nie, mamy kierownika budowy,
a nie zatrudnialiśmy ekipy do wszystkiego, bo wolelismy wziąc solidnego murarza, cięślę, dekarza itd. tzn. nie trafiliśmy na porządną i niedrogą ekipę co by miała wolne terminy na poczatek tego roku

agana
08-02-2005, 14:02
Zgadza się. Trudno o solidną i tanią ekipę budowlaną. Też będziemy dobierać fachowców do poszczególnych etapów. Kierownik budowy przydałby się taki, który połączyłby funkcję inspektora. Zadbałby o nas. To się niestety jednak kłóci, bo to inspektor reprezentuje interesy inwestora, a nie kierownik budowy. Inspektor jednak kosztuje i jak tu zadbać o jakość prac, jak człowiek nie zna się na budowaniu. Oj, będzie ciężko. Ale, kto powiedział, że ma być lekko.

69wojtek
09-02-2005, 07:59
Bardzo proszę o przesłanie zdjęć z budowy Oriona!

69wojtek
12-02-2005, 17:09
A co myślicie o połączeniu Oriona z Feniksem?
1. Elewacja Oriona (ładniejsza).
2. Wnętrze Feniksa (parter, poddasze- prattyczniejsze rozwiazania).
3. Wydłużenie Oriona 1,5m z każdej strony (jak zauważył Rufio).
4. Zamiana okien dachowych na okna w ścianach bocznych.
Co o tym myślicie?
pozdrawiam

Ewa G
13-02-2005, 13:25
musisz to sobie rozrysować i poproś o przesłanie rysunków technicznych wnetrza feniksa i oriona oraz przekrojów. po wydłużeniu oriona pewnie będzie możliwe zastosowanie wnętrza feniksa, bo bez tego, to nie byłoby miejsca na pokój/gabinet gdyby schody przeniść z środka pod ścianę boczną. również poddasze się wtedy powiększy, dodatkowo i tak wypadałoby podnieść ścianę kolankową
my ostatnio wpadliśmy na pomysł, zeby łazienkę na pietrze zamienić miejscami z pokojem na wprost (jak w saturnie). tego pokoju w ogóle może nie być, bo zrobimy tam salonik z kominkiem, z łazienki natomiast będzie wyjscie na balkon
trudno jest wybrać projekt gotowy, bo jak podoba się wygląd domu, to wnętrze trzeba pozmieniać i na odwrót
pozdrawiam

69wojtek
13-02-2005, 14:54
Ewo, dziękujemy za wszystkie wskazówki i porady. Pozdrawiamy.

Ewa G
13-02-2005, 21:29
wydawało mi się, ze był tu jeszcze szmaragdowy post? obejrzeliśmy tamten domek i pewne zmiany co do okien są tam na plus: połączone okno dla łazienki i pom gosp na parterze (pomysł męża, ale nie dałam się na to namówić, bo myslałam, że będzie brzydko wyglądać, ale jednak tak zrobimy), krótsze okna w wykuszach (my też zmniejszymy i dopasujemy do typowych), okno kuchenne też mniejsze.
jak się zdecydujecie to napiszcie co wybraliscie
pzdm

69wojtek
14-02-2005, 07:52
Tak, był taki post. Podobny domek do oriona to Szmaragd na www.krajobrazy.com.pl
Chcemy tak wybrać projekt, aby później było jak najmniej przeróbek. Balansujemy pomiędzy Orionem, Feniksem, Szmaragdem (w każdym nam się coś podoba). Wybierzemy projekt "z kazdego po trochę"...+ uwagi forumowiczów. Dziekujemy za cenne uwagi. Pozdrawiamy.

agana
16-02-2005, 13:57
A, co to się dzieje? Wszyscy porezygnowali z ORIONA? Ja jestem bliska zrobienia tego po konsultacji z architektem, który zanegował obecność tego projektu na mojej działce. Mam spadek w terenie. Czy Wy macie idealnie równe działeczki? Podobno pod takie są gotowe projekty. Ja się na tym nie znam, ale chyba można rozwiązać problem spadku terenowego. Nie chcę piwnicy, co mi sugerował architekt. Ja chcę ORIONA!
Jak Wasze budowy?

Ewa G
16-02-2005, 15:08
niektórzy nie moga zrezygnować bo dostali juz pozwolenie na budowę oriona i załatwiaja materiały budowlane, więc siedza i liczą
u nas spadek jest około 20-30 cm, co sie okazało jak wykopaliśmy fundament, bo na oko to było równo, w sumie niespadek
teraz inne problemy, bo duzo okien, i co z roletami: zrobic na dole czy tylko z tyłu domu, czy w ogóle nie robić?

agana
17-02-2005, 16:02
Jak już policzycie koszty budowy ORIONA :o , bo pewnie, to taki czas liczenia, to dajcie znać, zawsze to jakieś odniesienie :D .

rufio
21-02-2005, 21:13
Jedni siedza i licza koszty inni w tym czasie wypoczywaja na nartach. Właśnie sobie wrociłem z desek i ostro zabieram sie do roboty.
Wybralem juz wykonawce, zdecydowalem sie na material na sciany i tylko jak sniegi znikna ruszam.
Nadal oczywiscie odpowiem na wasze zapytania. Służę radami.

Ewa G
22-02-2005, 11:47
bylismy w sobote na targach budowlanych w Łodzi i wielu wystawców z oknami proponowało spore rabaty, do 30% w porównaniu z cenami jakie były na koniec 2004, poza tym niektórzy robia okna na wymiar i licza według zuzycia, ogólnie myslimy, zeby moze jednak nie dopasowywac do typówki, bo nieduża różnica w cenie
zamówiliśmy pustaki na ściany (keramzyt) i równiez czekamy na znikniecie sniegu.
pozdrawiam

agana
22-02-2005, 14:05
Pozdrawiam. My też ruszymy z ORIONEM, a już bylismy blisko rezygnacji z powodu spadku terenu. Architekt patrząc na mapę powiedział, że jest kiepsko :cry: i najlepiej szukać indywidualnego projektu. Zmieniliśmy architekta. Ten obejrzał działkę na żywo i stwierdził, że spadek terenu nie jest taki zły i da się to rozwiązać, więc ulżyło nam. Na razie czekamy na zezwolenie :D .
ORION górą!

agana
11-03-2005, 13:16
Pozdrawiam zainteresowanych ORIONEM z Domusa :D . Dylemat wyboru poza mną, adaptacja w trakcie, tylko pozwolenia brak. Zaczynam także liczyć koszty, wybierać materiały. Może ktoś ma to już za sobą? Jakieś podpowiedzi?

Ewa G
11-03-2005, 15:23
Myslę, że dobry wybór, bo naprawdę ładny domek można z tego projektu zbudować. My z niecierpliwością czekamy az śniegi stopnieją, zeby ruszać dalej, bo fundamenty juz są i materiały na sciany też czekają.
Koszty liczymy cały czas i ciagle wprowadzamy oszczędności. materiały na sciany i stropy juz zamówiliśmy, bo teraz lepsze ceny. Wybieramy okna. Według naszego harmonogramu powinniśmy się wprowadzić do końca roku.
Chętnie udziele podpowiedzi, powiedz tylko co chcesz wiedzieć. U was pewnie więcej materiałów pójdzie na fundament ze względu na spadek terenu.

agana
11-03-2005, 18:20
Pisałaś wcześniej o kosztach, ale może teraz wiesz już dokładniej, ile wyniesie Cię stan surowy otwarty (w rozbiciu robocizna, materiały). Ja oczekuję w napięciu :o na swoją wycenę (jutro będę wiedzieć). Kosztorys robi firma, dlatego chcę wiedzieć, czy może rzeczywiście lepiej samemu zaopatrywać się w materiały. Z samodzielnymi zakupami i zgrywaniem robocizny może być u nas problem czasowy, ale przeważy cena (firma liczy nam materiały na 7% vacie, kupując samodzielnie zapłacimy przecież 22). Wymieńmy się doświadczeniami. Inni niech też się wymienią :D . Pozdrawiam

Ewa G
12-03-2005, 05:24
Materiały kupujemy sami, mamy większą możliwość negocjacji cen i pewność, że to co kupujemy jest dobrej jakości. Firmy rzeczywiście doliczą 7%vat, ale sprawdź, czy nie będzie to więcej jakbys kupiła z 22%, bo biorą najwyższe ceny, poza tym często są to materiały wybrakowane, okazują się potem większe odpady, większe zuzycie, bo przy okazji komus jeszcze się wybuduje, znam troche przypadków zlecania zakupów firmom.
Budujemy z bloczków keramzytowych Keramix Optiroca, po wyliczeniu zapotrzebowania otrzymaliśmy cenę 6,40 brutto z transportem i rozładunkiem, wyjściowa cena była 7,70, a i tak większośc kupiliśmy za 5,45 brutto, bo mieli z zeszłego sezonu. Zuzycie 8 szt/m2. Kupujemy też bezpośrednio u producentów, a tam można najwięcej utargować.
Dokładne wyliczenie bede miała na dniach, to przeslę, mąż jeszcze mysli i liczy. Nie wiemy tez, czy docieplać wełną czy styropianem. W poniedziałek zaczynamy akcję okna. Mamy juz wytypowanych producentów.
Do końca marca chcemy kupić (ile kasy wystarczy) lub zamówic materiały.
Dach na razie też jest zagadką. Dachówka raczej odpada, bo wokół sa wysokie drzewa i mech szybko sie pojawi, na goncie tez, ale dużo tańszy, moze blachodachówka. Przede wszystkim zobaczymy na co kasa pozwoli.
To na razie tyle, pozdrawiam

agana
18-03-2005, 22:29
Ale temat spadł. Nie mogłam znaleźć :( A takie oczy :o zrobiłam jak zobaczyłam kosztorys stanu surowego: 120.000 (dach: tylko odeskowanie i pokrycie papą). W przyszlości (zaczynam myśleć, że dalekiej) będziemy decydować się na dachówkę cementową W tej chwili czekamy na wycenę jeszcze dwóch firm, a w międzyczasie pytamy w hurtowaniach, pomimo braku czasu. Można "zjechać" z ceny rzeczywiście, ale to wciąż drogo wychodzi, a jak dodać jeszcze papierologię, to wciąż mało i mało. Jak tam okna? Stytropian, czy wełna? My styropian, bo taniej. Co robicie z kolumnami, zostawiacie w tej wersji, czy zmieniacie na gotowe? Wykonawca straszył kosztem :o
No i pozdrawiam.

Ewa G
19-03-2005, 11:30
Z rana dostałam naganę, że pogoda się wyklarowała na budowę, a ja chora leżę. W poniedziałek materiały przyjadą, wiec musze być w gotowości., ale roboty to juz po swiętach ruszą. Z kosztami u nas jakoś wyszło za stan surowy 70tys, tez na razie deskowanie i papa. Za papiery lacznie z projektem ok. 5,5tys, fundament ok.13tys. Okna białe pvc, a kolumny jak w projekcie murowane z cegły. W pon. tez pierwsza wycena okien. Kuchenne jednak zmniejszymy do 150 x 120, ale wykusze zostawimy jak w projekcie, wczesniej mielismy dopasować je do typowych, nieduza róznica w cenie.
Pozdrawiam

Małgosiaa
19-03-2005, 12:41
Pytanie do budujących Oriona?
Co ze schodami? Zostawiacie tak jak sa w projekcie czy jakaś zmiana.
Zastanawiam się nad tym projektem. Pozdrawiam.

Ewa G
19-03-2005, 13:04
przesunelismy schody o 40cm w stronę jadalni i zmieniliśmy ich bieg, kominek z jednej strony dostał kawałek ściany, a z drugiej mu zabrano
pzdm

agana
19-03-2005, 16:37
No, Ewa, to Ty dziewczyno zdrowiej :D , bo pogoda ładna. Słuchaj, my ciągle liczymy i teraz spieramy się, czy Twój koszt (ten stan surowy), te 70.000, to są materiały z robocizną (już z fundamentem?), czyli całość? Nam to wycodzi wciąż drożej, przez obecny koszt materiałów. Budujemy z bloczków betonu komórkowego. Życzę zdrowia :D

Ewa G
20-03-2005, 14:19
Dziękuję, bardzo przyda się. Zakładam, że dzisiaj jest 5ty i ostatni dzień leżenia.
Nasze wydatki: fundament 76mb: 11394, projekt, adaptacja, uzgodnienia:5400; wyliczenia: materiały na ściany, kominy i strop:19000 plus cement, piasek, stal (zbroimy ściany) ok.3tys, drewno 4tys, robocizna ok.13000, okna 15tys; styropian, i in: 6500
Tak to w przybliżeniu wyglada. Na razie :wink:

agana
21-03-2005, 10:33
Pozdrawiam, mam nadzieję, już zdrową. Dzięki za dane, wychodzi na to, że mój wykonawca przesadza :evil: -właśnie na materiałach. Im dalej brniemy, tym więcej wątpliwości. Przerażają mnie ewentulane samodzielne zakupy: czas i znajomość branży, ktora nie jest mi bliska :o .
Powodzenia przy szukaniu okien do ORIONA. Napisz o wynikach. My zrezygnowaliśmy z wyjśca na taras z tzw. gabinetu (zwykłe okna). pomniejszyliśmy okno w kuchni, po jednym na strychu i w garażu. Wykusze na razie bez zmian.

Ewa G
22-03-2005, 15:57
Nareszcie piekna pogoda na budowanie. Wczoraj przyjechaly do nas materialy, dzisiaj piasek. Niestety przegapilismy cegłę, cegielnia wyprzedala caly zapas i musimy kupic gdzie indziej i na pewno drozej. Dostalismy wycene okien i miescimy sie w zalozonych 15tys, czekamy na jeszcze jedna oferte. Nie mozemy zrezygnowac z drugiego wyjscia na taras, a nawet bedzie to okno przesuwane.
Ja tez nie mam rozeznania w branzy, ale na szczescie mam pomocnika, ktory okresla sie "najlepszym fachowcem w mieście" i naprawde bez jego pomocy i namowy dopiero bym sie przygotowywała do fundamentów, a tak to w połowie kwietnia zalejemy strop. Pozdrawiam

agana
22-03-2005, 19:43
Witam :D Niezły pomysł z pomocnikiem. Też wpadliśmy na to. Chcemy znaleźć człowieka, który będzie reprezentował nasze interesy, tzw. inspektor nadzoru, a za dodatkową kasę (drożej niż samodzielnie, ale na pewno taniej niż firma) zajmie się zakupem materiałów, bo ta koncepcja przez firmę przerasta nas niestety :cry: finasowo. Życzę udanej pogody na prace. Poinformuj o postępach. Pozdrawiam.

Ewa G
11-04-2005, 14:22
Nareszcie mogę powiedzieć, że budujemy dom. Dzisiaj rano stawiła sie ekipa murarska na miejsce i prace nabieraja tempa. Mąz wziął wolne i nadzoruje roboty. Co troche dzwonię i pytam się co zrobili. Ciekawa jestem jak szybko wymurują. Na 16tego zamówiliśmy materiały na strop.
A jak postępy robót przy innych Orionach?
Pozdrawiam

agana
11-04-2005, 21:44
Pozdrawiam :D Ależ to muszą być emocje. Widok pierwszych prac. Też jestem ciekawa ich tempa. Do moich jeszcze trochę. Chciałam zanim dostanę pozwolenie podciągnąć wodę, ale gość od tych prac mówi, że trzeba wytyczyć budynek, a z kolei projekty wszystkie u architekta, który je składa w tym tygodniu. Nie wiem, czy wszystkie egzemplarze, bo niby na jakiej podstawie geodeta wytyczy dom? Nie wiem też, czy może przed uzyskaniem pozwolenia na budowę? I tak w kółko. Wiem, że nic nie wiem. No cóż, Ty jesteś już na innym etapie. Powiedz, jaki masz strop. My zostaliśmy przy gęstożebrowym. Powodzenia w pracach. A jak zakupy okienne się udały?

Ewa G
11-04-2005, 22:00
Pierwsze emocje były przy fundamencie, teraz idą ściany.
My korzystamy z pomocy sąsiadów: od jednego mamy prąd, od drugiego wodę. Architekt wrysowała budynek na mapę, zrobiła z tego ksero i geodeta wytyczył, w międzyczasie dokumenty poszły do uzgodnień i pozwolenia, a my mieliśmy co robić.
Strop jak w projekcie, pustaki keramzytowe. Jutro znów idziemy oglądac okna. do tego samego producenta, ale inny profil. Tamte już prawie zamówilismy, ale nie bardzo podobał nam się ten profil od zewnatrz budynku. Pojeździłam poprzyglądac się domkom i znalazłam takie profile i ostatecznie moze być, ale zobaczymy co przygotował nam jutro.

agana
11-04-2005, 22:15
Dzięki z podpowiedź. Zadzownię jutro do architekta, żeby zrobił ksero i podziałamy w takim razie z geodetą i przyłączami w oczekiwaniu na pozwolenie. Ekipę wybraliśmy, ale jeszcze nie podpisaliśmy umowy, bo musimy ustalić szczegóły. Chodzi o narzędzia. Oni zdaje się nie mają zagęszczarki, stemple też po naszej stronie itd. To jest ważne, bo koszty rosną. A Wam niech rosną mury :D
http://nowydom.onet.pl/_i/projekty/2854/small.jpg

Ewa G
11-04-2005, 22:38
ja tez chcialam zrobic przylacza przed pozwoleniem, ale okazalo sie to dosc skomplikowane. Z tego co pamiętam to potrzebny by był projekt przyłacza to granicy działki, uzgodnienia na ZUDzie i oczekiwanie na realizacje.Z woda to nawet szybko by poszło, ale na ZE trzeba by było trochę poczekac, bo im się płaci za wykonanie przyłącza, a oni zwlekaja zeby zrobić je we własnym zakresie. Na czas budowy mają dużo wyższe stawki za pobór energii. Potem ponownie chcieliby projekt przyłaczy od granhicy do domu, czyli kolejna robota i koszty. Jakos tak to było, a my potrzebowaliśmy szybko zrobić fundament bo zima nadciagała. Teraz myzlę, żeby juz złożyć wniosek, czy co potrzeba na przyłącza.
W czwartek mam sie zglosic po stemple. Jutro z rana musze byc po deski w tartaku, bo okazaly sie potrzebne, a myslalam ze na pewien czas mam wszystkie materialy zorganizowane. No, ale zachcialo mi sie domu.

agana
12-04-2005, 08:55
Też czasami się obawiam myśli, że zachciało się domu. Ale przecież to z założenia wiadomo, że nie będzie łatwe. Własnie z powodu tych nieoczekiwanych sytuacji na budowie (a to czegoś zabrakło, a to trzeba jeszcze dokupić materiały), wzięliśmy człowieka do zakupów i "patrzenia na ręce ekipie". Jeśli chodzi o te przyłącza to musimy się jeszcze dobrze zastanowić, żeby nie narobić sobie kłopotu. Jak możesz to zamieszczaj sukcesywnie zdjęcia, jak ORION rośnie. Pozdr.

Ewa G
12-04-2005, 11:48
Mój maż twierdzi, że na czas budowy powinno się wziąć urlop albo iść na chorobowe, żeby dopilnować wszystkiego. Ja niestety nie moge wziąc urlopu, więc on jest na budowie, poza tym, on sie na tym najlepiej zna.
Jak dojdziemy do stropu, to wkleję zdjęcia, na razie mało co widać.

agana
12-04-2005, 22:25
Ok. Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia. A ponadto na nasze pozwolenie. Zaczęliśmy od stycznia. Mam na myśli poszukiwanie projektu (działkę kupiliśmy już wcześiej) i tak nam zeszło, że wiosna nastała :D . Pozdr.

Ewa G
15-04-2005, 13:39
Ja najdłużej czekałam na Wz - 3,5 miesiąca. Działke kupiłam 31 maja 2004 i moze na rocznicę dom w stanie surowym będzie. Na razie prace wygladaja tak, ze 2/3 parteru jest. Moje wrażenie jest takie, że te wykusze to sa nawet spore, ale salon ogólnie jest niewielki. Pozdrawiam.

agana
17-04-2005, 21:37
Całkiem niezłe tempo prac. W 1-ą rocznicę od zakupu stan surowy. :D Dobry wynik. My kupiliśmy 29 kwietnia 2004 r., a więc rocznica tuż, tuż, a nasz architekt dopiero składa projekt, także jeszcze z miesiąc czekania i chyba 2 tygodnie na uprawomocnienie. Maj nie nasz. Może końcówka. WZ dostaliśmy szybko, bo zapłaciliśmy urbaniście (500). W gminie zasugerowano, że tak będzie szybciej.
To wrażenie niewielkiego salonu już gdzieś się chyba powtarzało. Ktoś wspominał o nieustawności. My, aby zyskać na ustawności lewej ściany likwidujemy z niej wyjście na taras i robimy je z wykusza. Powodzenia na dalszym etapie prac. Miło będzie czytać dalsze info z budowy. Pozdr.

rufio
21-04-2005, 22:47
Troche mnie tu nie bylo, ale to nie znaczy ze sie obijalem :)
Ruszylem w koncu z budowa mojego (naszego) Orionka :)
30.03 wytyczenie, dzien pozniej wykop potem lawy i fundamenty a dzisiaj mam zalany poziom zero i obsypane fundamenty.
Teraz tylko material na sciany przywiezc na budowe i stawiac mury.
Dla niezdecydowanych rada - niezastanawiajcie sie i budujcie smialo orionka.

p.s.
mam zdjecia, ale nie wiem jak je zamiescic - pomocy !!!

agana
22-04-2005, 10:55
Ale fajnie, że się odezwałeś rufio, bo jest już Was dwoje z Ewą G. :D, którzy są o duuuży krok w budowie przede mną. Będę miała na co popatrzeć zanim sami zaczniemy. Niestety nie umiem podpowiedzieć :o , jak zamieszcza się zdjęcia. Mam nadzieję, że nauczysz się przede mną.
A jak tam koszty materiałowe po pierwszych zakupach i robocizna? Bardzo się tego obawiam. Zakupy, jak wspominałam powierzyłam człowiekowi, który zna się na tym. Ekipę też mam na stan surowy pod dach (deskowanie i papa)- bez okien,drzwi. Robota będzie kosztowała 30 tys. Miałam za 28, ale pewne elementy nam nie pasowały. Wiem, że można taniej, ale bałam się brać pierwszych z brzegu. No , co tam u WAS?
POGODY DOBREJ, ABY MURY WAM ROSŁY ?(nam też, tyle, że później :D ).

Ewa G
23-04-2005, 08:30
Mielismy prawie tydzień przerwy w związku z naszym wyjazdem, pracowac też trzeba, no i murarz wstrzymał prace, bo nie wiedział jak dalej robić.Przez telefon trudno mu było zrozumieć, choć miał plany i wiele razy mąż mu tłumaczył. Nie dziwię się, bo już dwa razy okna przestawiał, tzn. otwory troche nie tak wymierzył (nie chciało sie docinać pustaków), więc teraz wolał nie zrobić niż popsuć i poprawiać. Stan robót, to jeden dzień pracy i powinno się strop ustawiać. Czyli do stropu brakuje ściana na kominek i schody, nadproża nad okna z frontu i kawałek ściany między holem i łazienką. Teraz też powinny być zrobione filary przy tarasie i ganku. Bardzo jestem ciekawa jak wyjdą, bo to element ozdobny tego domu. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to pobawię się w ich zamieszczanie wieczorkiem, dla budujacych oriona może będą ciekawe, bo ogólnie to cegły, piach, góry ziemi i dechy. Pozdrawiam

agana
23-04-2005, 22:24
No to ekstra :D . To reakcja na te przyszłe zdjęcia.

Ewa G
24-04-2005, 02:11
Jak wspominałam, pobawiłam się w zakładanie albumu w internecie i jest dostępny pod adresem poniżej.
Na początku może nastąpić rozczarowanie wśród oglądających, bo tylko trochę powyżej gruntu widać, ale mury pną sie do góry i album też się będzie powiększać, do udostępnionych rozmiarów.
Nasza budowa zostanie wznowiona środa-czwartek. Daliśmy drewno na krokwie do wyceny i na pewno będą węższe niż w projekcie, bo takich szerokich nikt nie robi tzn. nie stosuje. Stal przeliczamy, bo też coś za dużo według nas jest w wyliczeniach projektowych.

http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38307&grupa=0&kat=2&a=ewos

agana
24-04-2005, 17:59
No fajowe te pokoiki. Największe wrażenie zrobił na mnie wykusz. Czekamy na dalszy reportaż z planu budowy ORIONA :D . Sprawnego przeliczania.

Janusz Gębarowski
26-04-2005, 12:19
Mam zamiar kupić projekt domu o nazwie ORION I . Czy ktoś już kupił lub buduje lub wybudował dom w/g tego projektu ? Proszę o uwagi i o kontakt . Dziękuję

Darpiot
26-04-2005, 12:53
Mam zamiar kupić projekt domu o nazwie ORION I . Czy ktoś już kupił lub buduje lub wybudował dom w/g tego projektu ? Proszę o uwagi i o kontakt . Dziękuję

Panie Januszu, proponuję przenieść się z tym wątkiem do działu projekty. Ponadto chyba tam właśnie było sporo o tym projekcie pisane.
Pozdrawiam sąsiada 8)

rufio
27-04-2005, 16:48
Hello orionowcy.
Teraz jezeli pozwolicie dorzuce garsc informacji na temet ilosci materialow ktore poszly na stan zero:
1. Pret fi 6 - 160 kg, fi 8 204 kg, fi 12 850 kg, fi 20 40kg.
2. Chudziak B-10 6 m3
3. Ławy B-20 19 m3
4. Fundamenty B-20 22m3
5. Ocieplenie styropian fs 20 2,93 m3
Takie ilosci poszly mi na stan zero. Jezeli komus te ilosci wydaja sie za duze wyjasniam, ze swojego orionka wydluzylem o 1,5 m z kazdej strony oraz dom stawiam na terenach polozonych w obszarze szkodow gorniczych, wiec konstrukcja zostala wzmocniona.
Dla przykladu dodaje pare zdjeć :
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38380&q=orion&k=3

agana
29-04-2005, 14:12
Ależ macie pogodę 8) na budowanie i oby się utrzymywała, bo ja wciąż czekam :( bezczynnie na pozwolenie. Nie wiem, czy jakiś temat można "pchnąć" w czasie oczekiwania. Pozdrawiam.

Ewa G
06-05-2005, 10:15
agana, nie mamy pogody, leje koszmarnie, cały czas opóźnienia u nas: praca dała znać o sobie i musieliśmy na tydzień przerwac roboty (woleliśmy nie skuwać) to murarz poszedł robic komus garaz i zrobiły się prawie dwa tygodnie, potem święta, i może dopiero jutro zaczniemy strop ustawiać.
Ten projekt wcale nie jest łatwy w wykonaniu, cały czas go czytamy i myślimy czy te rozwiązania nam pasują odnośnie późniejszego umeblowania, instalacji, wyglądu. Np. kominek: salon jest niewielki, ściana środkowa, komin, wkład, obudowa i kominek może wylądowac na środku.
Teraz będziemy zamawiac drewno na więźbe i wszyscy nam mówią, że takich rozmiarów krokwi jak w projekcie się nie robi, stal na wieniec też trzeba rozsądnie wyliczyć i zakupic, więc mamy co robić.
Wczoraj robili formy na łuki przy filarach, filarki zupełnie zgrabne wyszły.

Ten czas co czekacie na pozwolenie przeznaczcie na czytanie projektu, dostosowywanie do późniejszego umeblowania, np. czy okna nie za blisko scian (szczególnie zabudowa kuchenna), bo lepiej dostosowania zrobić w trakcie budowy niz po. Fundament: dość wysoki i sporo bloczków, piachu potrzeba, z drugiej strony robiąc niżej, ganek bez schodów traci swój urok

niebawem zaopatrzę się w cyfrówke, to pokażę, co tworzymy.
rufio, album nie działa

pozdrawiam

rufio
06-05-2005, 16:44
Sorki za album, ale w tej dziedzinie stawiam dopiero pierwsze kroczki. Cos tam poprawilem i chyba dziala.
Co do budowy to mam ten sam problem co Ewa. Ekipie budowlanej pozwolilem cos tam skonczyc i drugi tydzien ich nie ma :( , a pogoda spoko.
Ale przynajmniej mam juz wode w domu (na parterze zamknieta w szafce) i przylaczona kanalize oraz ulozony kabelek miedzy ZK a domem. Tak ze cos sie dzieje na budowie inaczej bylbym lekko wkurzony na ekipe.

agana
07-05-2005, 18:58
rufio, no teraz album, jest albumem :D . Z ekipami tak to już jest. Im nie można iść na rękę. Potem, to już się tylko czeka :( . Moje oczekiwania na pozwolenie byłyby już uwieńczone sukcesem, ale architekt nie wywiązał się pomimo podpisanej umowy (3 tygodnie opóźnienia). Chyba mu "obetnę" za to. Dostał zaliczkę, a reszta po otrzymaniu pozwolenia. Jak ja nie lubię takich sytuacji :evil: .
Zazdroszczę, że już się u Was coś dzieje. Ja patrzę, jak w okolicy mojej działki mnożą się budowy, a my nic. Trochę mnie przeraziłaś Ewa stopniem trudności wykonania Oriona, teraz bardziej martwię się ruszeniem z budową i tą skalą trudności niż kosztami. Rzeczywiście w oczekiwaniu postudiuję projekt i Wasze opinie, albumy.
rufio masz łatwiej, bo widziałeś Oriona na żywo. Ci ludzie nic nie mówili o nietypowości? (mam na myśli rozmiary krokwi).Pozdrawiam i oby pogoda wreszcie była majowa, choć u mnie nie jest źle. (Warmia i Mazury)

agana
10-05-2005, 11:35
Jestem po zakupie projektu ORION I z pracowni Domus i w tej chwili oczekuję na pozwolenie. Budowa przede mną, ale inni zaczęli i rozmawiamy o tym w Projektach. Włącz się: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=33169&start=0

To bardzo ładny domek, bardzo ładny... :D

Ewa G
15-05-2005, 22:55
Na początek sprostuję, że nie tyle projekt jest nietypowy, co wyliczenia projektantów odnośnie materiałów są na wyrost, czyli za mocne, a tym samym za drogie np. ilość stali na wiązania, wymiary krokwi.
Nastepnie dodam, że dołożyłam kilka fotek z budowy do albumu. Jutro mielismy lać strop, ale po naszej dzisiejszej inspekcji na stropie zauważylismy fuszerkę w wykonaniu wiązania i jutro będą poprawiać, a beton przesunęlismy na wtorek.
Zamówiliśmy już okna i teraz zbieramy oferty na wykonanie więźby i pokrycie dachu deskami i papą.
Wszystko idzie wolniej niż planowaliśmy, częściowo dlatego że mąż pilnuje ekipę i jak mu się coś nie podoba to każe poprawiać. Murarz mówi, że to jest rekord w jego 40 letniej pracy murarskiej, tzn. tak długo jeszcze murów nie stawiał. Dla nas ma być dobrze zbudowane, a nie jak najszybciej. Pozdrawiam

Małgosiaa
16-05-2005, 20:34
Ewo, fajne zdjęcia. Z zaciekawieniem obserwuję przebieg twojej budowy. Może i ja zdecyduję się wreszcie na budowę. Może to będzie Orion...

Ewa G
16-05-2005, 21:53
Może poczekaj z decyzją, az ten Orion będzie w całości. My tez jesteśmy ciekawi co to będzie za domek. U mnie kolejność była następująca: najpierw Hania z Archipelagu, potem Feniks i w końcu Orion. I dużo innych, których nazw się juz nie pamięta, a oglądało w katalogach po nocach.
Jutro rano przyjeżdża beton, mąż ma robić zdjęcia jak będą zalewać. Dzisiaj znów mnie zaciągnął na ten strop, żeby pokazać jak porządnie jest teraz zrobione wiązanie, wczesniej wchodziłam, żeby oglądać niedociągnięcia. Mam lęk wysokości, który nazywam "drabinowy", tzn. boję sie chodzić po rusztowaniach i drabinach, a teraz jestem zmuszana, niby inspekcja inwestorska. No, ale chciało się dom budować...

agana
18-05-2005, 15:14
Pozdrawiam. EWA, Ty niedługo specem zostaniesz. Ale o co chodzi :o ?Jakie wiązania. A te przełamywanie lęków! Jestem pod wrażeniem. Do czego budowa zmusza człowieka! A ja wciąż czekam :cry:, bo były braki :evil: i architekt musiał uzupełniać. Jak się beton wylał?

Ewa G
18-05-2005, 15:53
Byłam w pracy jak beton lali i zrobili to bardzo szybko. Zamówilismy 16m3 i przyjechały 2 gruszki: jedna nówka dziesiątka, a druga szóstka i w 1,5 godziny strop był zalany. Niestety nie ma zdjęć z lania, a podobno ta nowa grucha to jeszcze opony miała czyste i robiła wrażenia. Widać, że firma się rozwija. Ci sami byli u nas fundament lać, jeżdżą cały czas.
Mnie jeszcze daleko do bycia specem, ale mąż to i owszem. Jak mu się coś nie podoba, to każe poprawiać. Tak było ze zbrojeniem stropu: brak jednej belki, jedna sztukowana, pręty (mają jakąś fachową nazwę) były za krótkie w kilku miejscach, i cos jeszcze i strop laliśmy dzień później.
Teraz super, że popaduje, to beton powinien ładnie związać i nie popękać.
Murarz ogłosił dwa tygodnie przerwy, a my musimy się w końcu zdecydowac na cieśli. Dodam, ze teraz juz bez obaw wchodzę na strop, bo się nic nie rusza, przedtem te pustaki nie były zbyt stabilne.
Myśleliście już o kolorze dachu i elewacji?

agana
18-05-2005, 21:58
No gratuluję. Kolejny etap za Wami. Ja oglądam się za każdą gruszką, jaką widzę :D (kiedyś nie do pomyślenia), bardzo cieszy mnie ten widok. Rozmawiałam z gościem ze starostwa, który rozpatrywał naszą sprawę, mówił, że pisze wniosek, więc pozwolenie mam nadzieję na dniach. Jeśli chodzi o dachy, to my mamy narzuconą w WZ czerwień i wszelkie jej odcienie. Widziałam u sąsiadów dachówkę nawet bardziej brązową niż czerwoną. Będziemy więc oscylować w takiej tonacji. Elewacja jest dla nas jeszcze nieodkryta. Zresztą nie mam pojęcia jak wyjdzie to finasowo, ale na pewno w tym roku tylko papa.
Pozdrawiam.

Ewa G
20-05-2005, 10:32
Wczoraj rozgarnęliśmy humus za domkiem i od razu zaczyna przypominac orion. Strop polewamy i nie popękał. Odliczamy dni do stawiania pięterka. Wrzuciłam kilka nowych fotek.
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38307&grupa=0&kat=2&a=ewos

agana
20-05-2005, 20:57
Jak pojawi się pięterko, to już będzie ORION "pełną gębą". A ja jestem od dzisiaj szczęśliwą posiadaczką pozwolenia :D . Jesteśmy umówieni z kierownikiem budowy na poniedziałek. Mamy kupić dziennik budowy i go ostemplować (ale gdzie i jak? :o ). Muszę się dowiedzieć, gdzie się kupuje taki dziennik i jakie pieczątki zbiera. Teraz się zacznie...Chyba lepiej być już w trakcie budowy niż zaczynać. O rany, ale będzie się działo.
Pozdr.

Janusz Gębarowski
20-05-2005, 21:47
Cześć!
Od jakiegoś czasu śledzimy temat ORIONA , dzisiaj dopiero zdecydowaliśmy się napisać oficjalnie.
Jesteśmy w Klubie z Wami.Mamy kupiony projekt , czekamy na pozwolenie budowy.Pozdrawiamy.
P.S. Ewa G - bardzo fajne zdjęcia , Orionek jak nasz przyszły!!!!!!!

agana
20-05-2005, 22:17
Fajnie, że kolejne osoby postawiły na ORIONA. :D. Zawsze, to będzie się z kim podzielić doświadczeniami. Wreszcie wyprzedziłam kogoś w działaniach przy ORIONIE. A ja już mam pozwolenie... :D :D :D

Ewa G
20-05-2005, 22:58
Ja również się cieszę, że jest kolejny zdecydowany na budowę Oriona.
Ciekawe czy realizacje orionków będą podobne.
Właśnie wróciliśmy z polewania stropu i mąż podjął kolejną próbę wyliczenia drewna na więźbę. A ja mam zamiar pooglądać przykłady tarasów.
Agana, z tego co pamiętam, to kupiliśmy dziennik budowy w sklepiku z najróżniejszymi drukami, potem udaliśmy się do kierownika budowy po oświadczenie, że podejmuje się prowadzić naszą budowę, ksero z jego przynależności do izby i z tym poszliśmy do starostwa = nadzoru budowlanego. Tam z jednego pokoju do drugiego, oświadczenie kiedy rozpoczynamy prace, i potem do wydziału architektury po ostemplowanie dziennika. I już, po 7 dniach prace mogą ruszyć, czyli do dzieła!

agana
21-05-2005, 22:38
Dzięki za podpowiedź. Bieganina się zaczyna. Jak ja nie znoszę urzędów. :(

Janusz Gębarowski
22-05-2005, 13:33
Ewa G , ze zdjęć wynika ,że nie budujesz z Ytonga - dlaczego?
My byliśmy zdecydowani prawie na 100% , ale usłyszeliśmy głosy przeciw i jesteśmy w kropce. Podpowiedz nam

Ewa G
22-05-2005, 17:42
My wybraliśmy keramzyt i budujemy z bloczków Keramix Optiroca. Decyzja odnośnie tego materiału to głównie zasługa mojego męża, który w wyniku wieloletniej lektury muratora, doświadczenia z budów znajomych jest przekonany, że jest to bardzo dobry materiał na dom. Nie braliśmy pod uwagę innych materiałów, bo uważamy, ze keramzyt jest cieplejszy, tańszy, daje się łatwo obrabiać (ciąć, brak odpadów), jest lekki, ma nierówną powierzchnię, do której dobrze będą przylegac tynki, jest suchy (szybko odparowuje po nasiąknieciu), szybko się z niego buduje.
Patrząc na zdjęcia można zauważyć, że garaż nie jest z keramixów, ale innych tańszych bloczków keramzytowych, dla oszczędności.
Bloczki keramzytowe nie są popularne w Polsce jako materiał budowlany, bardziej w krajach skandynawskich. U nas zaczyna się coraz więcej stosować keramzyt sypki.
Odnośnie Ytonga, to pewnie byśmy stosowali po prostu gazobeton, nie płacąc za markę, ale zapytam się męża dlaczego mu się zatem gazobeton nie podobał.

Janusz Gębarowski
22-05-2005, 20:21
Dziękujemy za informacje, zaczynamy czytać o keramzycie. Pozdrawiamy

agana
22-05-2005, 20:40
My z kolei zdecydowaliśmy się na gazobeton. Nie Ytong z tego samego powodu o którym wspomniała Ewa.

Ewa G
22-05-2005, 20:53
więcej info na www.maxit.pl
braliśmy gazobeton pod uwagę na ściany poddasza (bo jest baardzo lekki), ale dostalismy keramix w dobrej cenie
Każdy musi podjąć decyzję sam odnośnie materiałów budowlanych, porównać parametry, ceny, swoje możliwości finansowe itd, my akurat zdecydowaliśmy się na keramix.

agana
29-05-2005, 21:11
Ale się cieszę :D . Nasz Orion został wytyczony i z tej radości pojechaliśmy nad morze 8) . Akumulatory załadowane, można budować :o .

Ewa G
29-05-2005, 22:34
Gratuluję! U nas jutro wznowienie prac i wg dalszego harmonogramu za max 4 tygodnie powinnismy mieć dom pod dachem. Ja natomiast jutro jadę na tydzień słuzbowo i ominie mnie murowanie poddasza, co jest mi non stop wypominane. Tez mamy w planie krótki wyjazd nad morze po moim powrocie i jak juz cieśle się ulokuja na górze. Okna juz zamówiliśmy, bo chcemy zamknąć domek do końca lipca. Potem urlop.
Pozdrawiam, EG

rufio
05-06-2005, 08:53
Witam milosnikow Oriona po przerwie (niestety znow dlugiej).
Pogoda sprzyjala wiec ekipa zabrala sie do murowania scian i ku mojej uciesze w czwartek zakonczyla prace, a w poniedzialek wchodza z szalowaniem stropu (mam nadzieje).
Prace murarskie skoncza sie w polowie lipca, a w sierpniu mozna rozpoczac dach, a ja jeszcze nie zdecydowalem sie jaka dachowke polozyc :(, mimo ze ekipa juz wybrana.
A na dodatek 10km od budowy zobaczylem stawianego innego orionka, ktorego budowa jest na takim samym etapie co moja (strop). I pomyslec ze kiedys musiale tluc sie do wrocka zeby zobaczyc Oriona Live.

rufio
05-06-2005, 08:55
A zapomnialem o najwazniejszym.
Dodalem pare zdjec do albumu więc mozna podpatrzec :)

http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38380&q=orion&k=3

agana
05-06-2005, 15:12
Orion robi się popularny :D. Takie etapy o których piszecie, przede mną. Na razie mamy za sobą prace ziemne, podłączyliśmy prąd, jutro woda. Podobno budowy nie zaczyna się od poniedziałku. Ruszamy więc w środę. Emocje sięgają zenitu :D

Ewa G
06-06-2005, 11:49
rufio, śliczniutko wyglada twój orionek i postęp w pracach olbrzymi.
u nas dzisiaj cieśle zaczynaja więźbe, a potem deski i papa. Te prace mają trwać 2 tygodnie, potem zaczynamy wewnatrz.

rufio
06-06-2005, 15:40
Dzisiaj caly dzien leje, ale mnie cos tknelo zeby podjechac na budowe.
I oczom nie wierzylem moja ekipa zasuwa w ten deszcz z szalowaniem stropu. I troche mi sie ich zal zrobilo ze w taka pogode musza zasuwac.
A ja w tym czasie szukam wykonawcy na kompletny dach i najgorsze ze nie moge sie zdecydowac jak dachowke polozyc cemet czy ceramike.
Ewa a wy jaka wybraliscie? Ja narazie wiem na pewno ze ma byc czarna (ew. antrcyt)

Ewa G
06-06-2005, 18:45
my na razie zrobimy deskowanie i papę, a po wykończeniu całości zobaczymy ile nam kasy zostanie i wtedy pokryjemy dach najprawdopodobniej blachodachówką. Jeśli chodzi o jej kolor to będzie to grafitowy lub ciemny szary w zależności na jaką blachę się zdecydujemy. Teraz wybieramy klinkier na kominy i mamy problem, bo mi podobałby sie w kolorze dachu najbardziej, czyli jakiś grafit, ale robi się też w kolorze tynku, a nawet czerwone. Poniewaz nie wiem jaki dokładnie kolor dachu wybierzemy trudno jest się zdecydować na kolor kominu, poza tym większość klinkierów jest na zamówienie. Musimy się na coś dziś zdecydować.
Rufio, a u ciebie z czego bedzie komin i w jakim kolorze?

rufio
06-06-2005, 20:16
Do wykonczenia kominow jeszcze nie doszedlem ale napewno klinkier pod kolor dachu (czern ewentualnie antracyt). Beda robic wiezbe to bede sie rozgladal za konkretnym klinkierem
Kominy mam rozne od piecyka gaz. mam murowany z cegiel, a ten od kominka to gotowy schiedla, bo musialem miec wklady zaroodporne, a do typowego z projektu nie wchodzily.

agana
07-06-2005, 14:38
No tak, dachówki, klinikier, komin... Fajnie... A ja mam już wodę i od jutra też się będzie działo. O!

Ewa G
08-06-2005, 09:08
no dzieje się. U nas cieśle montują dach i idzie im to dość sprawnie, oczywiście jak deszcz nie leje, ale spory postep już jest.
Mamy pierwszych lokatorów. Tak bylismy zajęci układaniem stropu, ze nie zauważyliśmy jak ptaszki uwiły sobie gniazdo pod balkonem z przodu, a teraz są już pisklęta.
Wrzuciłam kilka nowych zdjęć, jeszcze bez więźby, można zobaczyć:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38307&grupa=0&kat=2&a=ewos

agana
08-06-2005, 20:08
Ładne kolumny Wam wyszły. Wbrew pozorom bardzo ważny element, który zaważy na całościowym odbiorze domu. My mamy z dnia dzisiejszego postawioną tzw. "budę" i przywieziono deski na szalunki. Oby tylko pogoda nam wszystkim dopisywała. Na razie jest beznadziejnie zimno :(. To kolejny już taki brzydki czerwiec w naszym kraju. Pozdr.

Ewa G
10-06-2005, 10:39
podjechałam przed pracą na budowę, a tam cieśle współpracują z murarzami i coraz więcej domku powstaje. zaraz zrobiłam kilka fotek, choc narzekali że tacy nieuczesani. W przyszłym tygodniu zdejmiemy stample i wtedy będzie widać te przestrzenie do wykończenia.

rufio
10-06-2005, 14:47
Ewa jestes o przyslowiowy krok z przodu. U mnie dzisiaj skonczyli szalowac strop i wzieli sie za szalowanie lukow. Ja nawet ze stemplami widze juz przestrzenie, a jak wyjde na gore to dopiero widac lotnisko :) i wtedy sie zastanawiam czy nie przesadzilismy z powiekszeniem tego domu.
Jutro zaczynam planowac oswietlenie w pomieszczeniach parteru, bo chce ulozyc kable punktow swietlnych sufitowych przed zalaniem stropu.
No i jutro dorzucam pare fotek

Ewa G
10-06-2005, 15:51
rufio ja nie wiem po co ty chcesz to robić, ale ja nie jestem ekspertem tylko mój mąż. jesli masz strop teriva, to betonu będziesz miał na 3 cm nad pustakami i pomiędzy, od dołu, tzn. patrzac na parterze na sufit będą belki i pustaki stropowe, ale nie beton. wiem, ze się robi instalacje elktryczne przed tynkami, ale przed wylaniem stropu to nie wiem czy to ma sens?

rufio
11-06-2005, 14:44
Mala poprawka :)
Ja mam przeprojektowany strop z Terivy na monolityczny, stad te podchody pod instalacje oswietleniowa.
Kiedys ukladalem instalacje u ojca i wtedy wpadlem na pomysl ze oswietlenie mozna polozyc przed zalaniem stropu :).

agana
11-06-2005, 19:28
Jestem o wieeele kroków za Wami, ale w razie czego z pytaniami będę zwracać się do fachowców :D . W środę nastąpi u mnie wylanie ław.

Niech wreszcie świeci nam słońce 8) w zimnym tegorocznym czerwcu.

Ewa G
14-06-2005, 15:09
teraz jest juz nawet za gorąco, ale mam nadzieję, że nasi ciesle do końca tygodnia się wyrobią i razem z murarzami opuszczą budowę.

agana
16-06-2005, 08:30
Fakt, zimno nie jest 8) Bardzo ładne ławy nam wyszły :D. Ekipa jest dokładna i dość szybka (przynajmniej na tym etapie), bo nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Zastanawiamy się już nad kolumnami. Zachęcają nad do okrągłych (prościej wykonać), ale uważam, że budynek straci na wyglądzie. W jaki sposób były robione u Was kolumny? (klinkier, docinanie cegieł?-o takich sposobach słyszałam, ale podobno trzeba mieć na prawdę dobrego, dokładnego fachowca).
Pozdr.

Ewa G
16-06-2005, 09:41
Nasze kolumny były murowane po deskach z pełnej cegły zwykłej, tzn. trzeba ustawić skosy z desek i tak murować i docinac cegły. Nasz murarz tak robił. Jesli chcesz zeby tak było zrobione, to ekipa nie ma nic do gadania. Mój mąż wiekszość protestów załatwia powiedzeniem: "inwestor tak chce" i po tym zabierają sie bez słowa do pracy. Przed wami pewno jeszcze niejeden bunt na budowie.

agana
16-06-2005, 10:34
Dobre to "inwestor tak chce", musze zapamiętać :D . O to, to " trzeba ustawić skosy z desek i tak murować i docinac cegły". O tym słyszałam. Dzięki.

Ewa G
16-06-2005, 11:12
często łatwiejsze rozwiazania pod względem wykonania niekoniecznie są tańsze dla inwestora. Takie wylewane filary sa droższe od murowanych i nie pasują do każdego budynku.
U nas teraz trwa deskowanie i przybijanie papy. Optymistyczny termin zakończenia prac w ta sobotę został przesuniety na następną. A my liczymy punkty do instalacji elektrycznych. Pozdrawiam.

agana
17-06-2005, 21:08
Wczoraj mnie nie było na budowie i tak się zdziwiłam :o , że to tak szybko idzie.
http://foto.onet.pl/upload/32/71/_492603_s.jpg http://foto.onet.pl/upload/7/32/_492659_s.jpg

Ewa G
18-06-2005, 06:17
to taka zmyłka na poczatek :D .
Żartuję. Jak dobrze zorganizujecie tzw. front robót, to budowa szybko pójdzie. My wczoraj przechadzaliśmy sie po domu planując instalację elektryczną. Dzisiaj też to będziemy robić, a jutro jedziemy nad morze na kilka dni.

agana
18-06-2005, 21:00
Przechadzać się po domu. Fajnie brzmi! Miłego wypoczynku nad morzem. My tylko weekendowo :( niestety nad jeziorko, ale sobie to odbijemy.

Ewa G
24-06-2005, 08:43
Dzisiaj wyprowadzaja się cieśle z budowy, a murarz już uciekł w sobote. Od poniedziałku rozpoczynamy instalację elektryczną i przyłącza. Wczoraj wieczorkiem zrobiłam kilka zdjęć, ale już było za ciemno, więc słabo widać. Bardzo podoba mi się poddasze i cieszę zię, że podwyższylismy sciankę kolankowa, bo wyszły bardzo ładne pokoje.

agana
24-06-2005, 14:15
Fajnie, że podobają Ci się pokoje na poddaszu, bo oznacza to dla mnie, że, moje również będą ładne, gdyż także zaplanowane mamy podniesienie ścianki kolankowej. U nas także "instalacja", tzn.wprowadzenie kanalizacji do domu. Wkrótce wychodzimy z ziemi (strasznie kosztowne). Przywieźli styropian i trwa ocieplanie fundamentu. Obejrzałam zdjęcia. Dom jest super. W słońcu 8) pewnie jeszcze lepiej wygląda :wink:. Czy możesz powiedzieć ile do tego momentu kosztowały Cię materiały z robocizną? Ciekawi mnie to, gdyż my w takim stanie zostawimy dom na zimowanie (papą na dachu, okna zabite dechami). Zresztą skończą się środki, a może właśnie nie starczy :(

Ewa G
25-06-2005, 08:19
Podliczyliśmy wszystkie wydatki za nasz dom (pow. 288 m2 - z podwójnym garażem) i stan surowy otwarty kosztował 78 tys.:
- projekt, uzgodnienia - 5030
- fundament - 12300
- ściany, strop - 44000
- dach - 16600
Kupiliśmy już okna i styropian na ocieplenie ścian i podłogi, czyli nasze wydatki jak dotąd 99tys.
W porównaniu z naszymi wstepnymi kalkulacjami, to więcej wydalismy na dach, bo drewno droższe niż zakładalismy i więcej go poszło-zmienilismy konstrukcję - podnieslismy dach to pow. zwiększyła się, same gwoździe ponad 1tys.
Nie liczyłam nadzoru inwestorskiego męża, który pilnował poprawność robót, dostawy i zuzycie materiałów, czyli bardzo dużo czasu spędził na budowie. Ale jest zadowolony z efektu, więc dalej podejmuje się nadzorowania.
Teraz zabieramy się za instalacje, więc zaraz pojawią się nowe wydatki.
Budżet mamy ograniczony, więc na pewno nie wykończymy całego domu od razu, ale na tyle, żeby można się było wprowadzić najlepiej do końca roku.
Zamieściłam nowe zdjęcia, więc można pooglądac, a jakby były jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
Pozdrawiam

agana
25-06-2005, 11:15
Dziękuję za odpowiedź. Dach podobnie szacujemy, ale ściany (budujemy z gazobetonu) wyliczaliśmy na znacznie mniej :o U nas znacznie droższy będzie fundament, gdyż mamy nierówny teren i dużo więcej materiału potrzeba. Ekipę mamy dobrą i dość szybko idzie. Budowy pilnuje wynajęty człowiek (zamawia materiały, patrzy na jakość prac), który jest bardzo solidny, a my trzymamy się za kieszeń. Zaraz będziemy regulować płatność za kanalizację. Do tej pory na rury i te inne niezbędne materiały poszło 1500, za robociznę (wprowadzenie do domu 1600), ale to jeszcze nie koniec (pozostało rozprowadzenie).
Bardzo ładny jest Wasz ORION. To na razie tyle. Jak coś, pozwolę sobie pomęczyć pytaniami. Pozdrawiam. :D

Ewa G
25-06-2005, 12:11
To są wszystkie koszty jakie ponieslismy na materiały i robociznę razem. W kosztach scian jest ujęty parter, strop, poddasze i kominy. Dodatkowo zbroiliśmy sciany nośne. W zalezności od wersji oriona na pewno wystepują różnice w kosztach materiałów.

Janusz Gębarowski
26-06-2005, 20:55
Pytanie do Ewy G. : co wchodziło w koszt fundamentów ?
Nasz budowniczy wyliczył nam wstępny kosztorys całych fundamentów zgodnie z projektem / obustronne izolacja i ocieplenie , pierwsza płyta i odwodnienie / na 23000 zł. Różnica bardzo duża , proszę o radę jak ją można zmniejszyć.

Ewa G
26-06-2005, 23:04
Fundamenty należy potraktować indywidualnie do warunków glebowych. My nie trzymaliśmy się sciśle projektu i dostosowalismy je do ścian dwuwarstwowych. Wykonalismy same fundamenty bez płyty, ocieplenia i odwodnienia i nie oszacowaliśmy jeszcze tych kosztów dokładnie.

agana
27-06-2005, 07:22
Moje fundamenty niestety będą także droższe. Już oscylują koło 20.000, ale na razie nie dam rady tego tak dokładnie wyliczyć, gdyż część z tej kwoty stanowią już materiały zakupione na przyszłe etapy. Rzeczywiście fundamenty traktuje się indywidualnie. U nas też nie trzeba odwadniać (grunt piaszczysty), a ocieplenie styropianowe.
A u nas na jeziorze, które będziemy widzieć z poddasza, pojawiła się rodzinka (nie mogłam się oprzeć, żeby tego nie zamieścić).
http://foto.onet.pl/upload/30/3/_497169_n.jpg

Ewa G
27-06-2005, 09:00
To piekne widoki będziecie mieć z domku!
Rodzinka kopciuszków, która pomieszkiwała u nas przy filarze przed wejściem juz wyfrunęła i zostawili po sobie takie tylko gniazdko:

agana
27-06-2005, 15:03
I to są właśnie uroki mieszkania w domu. Choćby takie gniazdko. Ja jak na balkonie zimą powiesiłam słoninkę z nadzieją zwabienia sikorek, to już pierwszego dnia zniknęła porwana przez ... gawrona, bo tych w mieście nie brakuje.
Lecę po pracy na budowę. Teraz to taki unormowany tryb życia mamy praca-dom (w sensie blok) -budowa. My to i tak tylko się przyglądamy, bo wszystko załatwia za nas nasz człowiek. Niestety to kosztuje:-?, ale inaczej nie wyobrażam sobie pogodzenia pracy i budowy. Zresztą trzeba się na tym znać.

agana
02-07-2005, 09:51
Pozdrawiam i donoszę, że na budowę przyjechał gazobeton i od poniedziałku mury pną się w górę. :D

Ewa G
07-07-2005, 08:42
U nas dalsze prace trwają. Ułożono instalację elektryczną na parterze, zaczęliśmy pierwsze wylewki i przymierzamy się do instalcji wod-kan.
Pozdrawiam

agana
07-07-2005, 21:00
Obejrzałam nowe zdjęcia. Fajnie tak "być w środku". My też powoli "jesteśmy w środku". Otacza nas gazobeton :D Mam pytanie, kiedy będziecie robić tarasy, schody? To niby wchodzi w zakres stanu surowego i zawsze mielibyśmy o te elementy do przodu, ale z kolei teraz będzie za wcześnie, bo ziemia jeszcze nieuleżała się. Chyba, że ze zbrojeniem. Sama nie wiem...

rufio
09-07-2005, 11:52
Witam ponownie po dluzszej przerwie milosnikow oriona, a zwlaszcza panie A i E :)
Zauwazylem ze u was roboty zasuwaja az milo. Niestety u mnie po poczatkowym dobrym tempie wykonywania szalowania pod strop ekipka troche przyhamowala, a to musieli cos dokonczyc, a to moj kierowniki budowy wyjechal na urlop, wiec nie bylo komu odebrac zbrojenia, a jak zrobili zbrojenie to inwestor (:oops: ) ociagal sie z ulozeniem instalacji oswietleniowej parteru, a potem pojechal sie bawic przy u2. Ale na szczescie w czwartek przyjechala grucha i wylala troche betonu i stropik gotowy :).
Przy okazji powrotu z chorzowa zajechalem podgladnac domek pod wrockiem, postepy prac (ulozona dachowka i zrobione sciany wewn.) i sprawdzic jak wysoka scianke kolakowa zrobic aby bylo ok. Ja najpierw chcialem zrobic na 4 warstwy pustakow, ale po inspekcji pod wrockiem jednak zrobie na trzy bo koncowka dachu bedzuie jednak za wysoko. Druga rzecza ktora mnie lekko zszokowala to wielkosc lazienki . Ona nie jest duza ona jest poterzna, jak na moj gust za duza, wiec bede sie musial zastanowic jak ustawic sciany wew.
Pytanie do Ewy: czy w projekcie meliscie okienko na tzw strychu, ktore zauwazyle na zdjeciach bo u mnie nie ma i czy podnosiliscie dach bo ze zdjec wydaje mi sie jakis taki duzy.

rufio
09-07-2005, 11:54
I jeszcze mi sie cos przypomnialo
Przypadkowo trafilem na nastepnego Oriona 10 km od mojego, ktory jest na takim samym etapie co nasz, wiec mam blisko do podgladniecia. :)

Ewa G
10-07-2005, 12:15
odpowiedź na pytanie agana:
tarasy i schody będziemy robić po ociepleniu budynku, na razie ściany fundamentowe mamy nieocieplone, więc jak już je ocieplimy, co będzie razem z resztą budynku, zabierzemy się za tarasy. Dlatego tak, żeby uniknąć mostków termicznych.

do rufio:
- po podniesieniu ścianki kolankowej chcieliśmy zachować ten sam wygląd zewnętrzny dachu, czyli nie chcielismy żeby okap podniósł się względem poziomu balkonów
- dach przez to został podniesiony i wydłużony, a tym samym powiększył się strych i zamontowaliśmy tam okienka - plan na przyszłość: dodatowe sypialnie dla gości, ale ze względu na wielkość strychu, okienka i tak się należały
- pomieszczenia na poddaszu użytkowym zyskały bardzo na funkcjonalności i wyglądzie
- dom wygląda okazale i cieszy się dużym zainteresowaniem :)

od siebie:
zmienilismy trochę układ pomieszczeń na poddaszu i w miejscu łazienki jest salonik z kominkiem otwarty na klatkę schodową, a łazienka w miejscu małej sypialni nad wykuszem w jadalni.

Jedziemy mierzyć instalację wod-kan, więc tymczasem...

agana
17-07-2005, 11:23
Witam :D . U nas temperatury były powalające-34 stopni. Podobno nie dobrze jest murować przy takich temperaturach, ale nie było wyjścia, prace trwały. Ekipa wytrzymywała nie dłużej niż do 15-ej. W tym tygodniu osiągniemy strop. Pozdrawiam.

jurand
17-07-2005, 13:31
Witam,

A ja wlasnie zabieram sie za wykop fundamentow w przyszlym tygodniu, takze bede mogl dzielic sie swoimi uwagami co do przebiegu budowy.

Pozdrawiam

Janusz Gębarowski
18-07-2005, 07:33
Jurand, zaglądnij do działu: PROJEKTY i podtemat ORION.
Ja tak zrobiłem , bardzo ciekawie i wiele można się dowiedzieć
Pozdrawiam

agana
22-07-2005, 21:34
No i osiągnęliśmy prawie strop, bo ułożone zostały belki. Teraz realizujemy zakupy związane z dachem. A, co tu tak pusto? Już się pobudowaliście, czy wypoczywacie? 8)

Ewa G
23-07-2005, 08:29
Przechodzimy niemoc budowlaną. Nie możemy zdecydować się na bramę garażową, drzwi, blachę na dach, nie mówiąc o reszcie typu glazura itd. Teoretycznie coś się dzieje, bo instalacja elektryczna prawie skończona, w poniedziałek przyłączą nam wodę, potem instalacja kan. i wodna, na początku sierpnia wstawią okna, a w międzyczasie mamy zrobić tynki i wylewki. Urlop ma być w sierpniu i zastanawiamy się jak go spędzić.
Pozdrawiam

agana
31-07-2005, 10:58
Spadające co rusz ulewne deszcze spowolniły tempo prac, ale w tym tygodniu na pewno strop zalejemy. Teraz wolniej wszystko przebiega, bo dużo czasu zajmują "zabawy" z kolumnami, wykuszem, zadaszeniem. W każdym bądź razie jest do przodu i widać już dobrze pomieszczenia na dole. Utwierdziłam się w naszym rozwiazaniu, jakim było zrobienie wyjścia na ogród przez wykusz. Została mi cała ściana na zagospodarowanie. Salon będzie naprawdę fajny. Pozdrawiam urlopowiczów.

Ewa G
31-07-2005, 11:58
Wzięliśmy własnie urlop, a tu po pewnym okresie zastoju zacznie się wzmożony ruch na budowie: wkroczył hudraulik i rozpoczął wykopy pod inst. kanaliz. a potem będzie kładł wodną i c.o., elektryk kontynuuje okablowanie poddasza, ciesle powrócili i zaczną nabijanie łat pod blachę, tynkarze jutro pokażą co potrafią, montaż okien śr-czw, brama garaż w nast. tygodniu. Dodatkowo mąż samodzielnie wykonuje pierwsze wylewki i myśli, zeby ustawić grafik dla pozostałych coby mu nie przeszkadzali. Na szczęście niewiele mu zostało do zrobienia.
Może jednak uda nam się wyjechać choc na kilka dni?

agana
01-08-2005, 21:55
To się u Was dzieje!!! My już mamy wprowadzoną wodę do budynku i rury kanalizacyjne również. Okazało się jednak, że Wod-kan się "machnął" :( i jeden z odpływów wyszedł nie tam gdzie trzeba i teraz będą to "odkręcać", a raczej przestawiać. Chodzi o odpływ z górnej łazienki (tam gdzie są umywalki). Pozostałe prace w toku i kierownik mówi, że za miesiąc będzie koniec. Tak więc mielibyśmy stan na zimowanie. Pozdrawiam, a podczas urlopu 8) trzeba konieczne choć na troszeczkę wyjechać :D

Ewa G
14-08-2005, 19:25
Urlop minął, a my nigdzie nie wyjechalismy. Ale mamy już zamontowane okna, bramę garażową, większość obróbek blacharskich, zakończoną inst. elektryczną i część domu wytynkowanego.
A co słychać u innych Orionowiczów?

_ali_
16-08-2005, 11:41
a jakie szacujecie koszty budowy całości domu z pojedynczym lub podwójnym garażem.

też dzisiaj przeglądałem projekty i powiem że zainteresował mnie ten Orion II.

Szymon77
16-08-2005, 12:27
Witam wszystkich Orionowiczow. Za 2 tygodnie ruszam z budowa Oriona 1. Ze zmian w projekcie pokusilem sie na:
- zastapienie balkonow nad wykuszami zadaszeniem,
- podniesienie scianki kolankowej o 50cm,
- zastapienie wszystkich okien ich odpowiednikami z szerego okien typowych (niekotre zmniejszyly sie o kilka centymetrow.

Poradzcie na co jeszcze zwrocic uwage. Zastanawia mnie czy klatka schodowa w srodku domu nie zabiera zbyt duzo miejsca (wiem, ze na taki projekt sie zdecydowalem, ale zaczynaja mnie nachodzic takie mysli). Czy kondygnacja nad poddaszem nadaj esie do jakiegos zagospodarowania? Czy dorosla osoba wmiesci sie w pozycji stojacej?

Czy ktos bylby tak uprzejmy i podeslal mi zdjecie wnetrz podczas realizacji?

agana
18-08-2005, 22:41
Witam :D . Ewa, to w zasadzie niedługo przeprowadzka, jak już macie taki postęp. No, no! A my powróciliśmy z krótkiego urlopu 8) .Trzeba było się wyluzować, bo obciążenie pomimo, że tylko psychiczne, jest duże. Właśnie, to do przyszłych budujących. Nie wiem, jakie będą koszty budowy całości, ale mój stan surowy sięgnie stówy. Ewa, ile Was wyniosły okna? My zacznamy ostro liczyć, bo drożyzna u nas straszna. Jak tak dalej pójdzie, to domek przezimuje nie rok a dwa latka. Dzisiaj zaczęła u nas powstawać konstrukcja dachowa. Jeszcze z 3-4 tygodnie i na tym koniec prac. Odnośnie zmian to zastanawiamy się nad zamknięciem salonu (zamurować tam, gdzie zaplanowane są drzwi przesuwne), gdyż zyskamy na ustawności salonu, kuchni też.
Ewa, a co z Twoim albumem? :D. Pozdrawiam nowych Orionowiczów.

Ewa G
19-08-2005, 09:44
Nowe zdjęcia można zobaczyć tu:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38307&grupa=0&kat=2&a=ewos
Dzisiaj wymieniaja nam okno z łukiem nad gankiem, bo było zrobione nie w takich wymiarach, więc wrzuce zdjęcie aktualne później.
do Szymon77:
nasza kondygnacja nad poddaszem ma 3,20 wysokości w pewnie jakiejś przyszłości będzie tam pokój do przenocowania gości. Zobacz na zdjęciach jak wyglada klatka schodowa. My zrobimy schody drewniane ażurowe, zeby nie wyglądały za ciężko i nie zabierały za dużo miejsca. Ciekawa jestem jak będzie wyglądał domek z tymi zadaszeniami nad wykuszami.
O kosztach i naszych zmianach pisałam w poprzednich postach. Okna 5-komorowe, pcv Schuco, dwa podwójne tarasowe z roletami zintegrowanymi, szprosy i drzwi wyjściowe otwierane na zewnatrz razem kosztowały 17tys. Przy oknach dopasowanych do typowych i bez dodatków na pewno wyjdzie taniej.
Dzisiaj zacznie się obróbka kominów: podniesienie jednego, obłożenie płytkami i blacharska.
Do przeprowadzki jeszcze masę pracy i kasy, więc zobaczymy jak to wyjdzie.
Pozdrawiam

Szymon77
19-08-2005, 09:53
Wielkie dzieki za foty. Troche mie to uspokoilo bo przynajmniej ze zdjec widac, ze w srodku zalkiem obszernie.
Czy 3,2m o ktorych piszesz to wynik zmian w projekcie czy to jest standard. Planuje podniesc scianke kolankowa o 50cm bez zmian kata nachylenia dachu wiec nie wplynie to na wysokosc strychu.
Jesli masz wiecej (glownie wnetrze) to poprosze na prv.
Pozdrawiam

Sylwek P.
20-08-2005, 19:12
Witam serdecznie,

Po raz pierwszy piszę na Forum Muratora.
Nie ukrywam, że z zainteresowaniem przyglądam się dyskusji dotyczącej budowy Oriona.

Proszę o odpowiedź na podstawowe dla mnie pytania:

1. Czy mając działkę 650 m2 (prawie kwadrat) można postawić Oriona I (z pojedynczym garażem) i zostanie jeszcze trochę ogródka?

2. Czy na budowę (bez działki) i wykończenie wraz z łazienkami, podłogami (parkiet dębowy) ale bez mebli w kuchnii wystarczy 300 000 PLN?

3. Czy rozpoczynając w marcu budowę można wprowadzić się w grudniu (tego samego roku oczywiście)?

Pozdrawiam,
Sylwek

Ewa G
21-08-2005, 19:18
1. Należy wrysowac dom w wymiary działki, min. wielkosc jest podana na stronie projektu, i bedzie widac ile zostanie na ogródek. Lepiej żeby więcej miejsca zostało z tyłu domu, ale to tez zalezy od warunkow zabudowy.
2. Mi by to wystarczyło nawet na zabudowę kuchenną i przyzwoite auto do garażu.
Zalezy jaki wystrój planujesz, czy przewidujesz wkład pracy własnej, pilnowanie budowy itd.
3. Można, ale zalezy tez czy zima pozwoli zaczac w marcu i jak sie przygotuje front robót. My sporzadziliśmy harmonogram prac, wg którego budowa trwa od marca do końca października. Jest to do wykonania, ale potrzebny jest odpowiedni nadzór.

Strych ma 3,20 po zmianie konstrukcji dachu, bez tego 80 cm mniej powinno wyjśc, z tego co pamietam. Uwazam, ze scianke kolankowa trzeba bezwzglednie podniesc, inaczej wyjda małe niefunkconalne pokoje.
Pozdrawiam

Yess67
26-08-2005, 09:59
Witam ,
drodzy polecam się na zdjęcia ORIONA ale z Archetona bo zbieram ich realizacje pozdrawiam

witaj Krab :)
przed czterema laty ukończylismy realizacje ORIONA I z Archetonu. Dom jest fantastyczny.
Sławek

agana
26-08-2005, 14:57
Jasne, ale my tu o Orionie z Domusa!

agana
31-08-2005, 10:40
Wszyscy mocno zapracowani, na budowach praca aż wrze. Tak wnioskuje po własnym doświadczeniu. Pogoda na szczęście dopisuje 8) . U nas trawają prace nad dachem. Długo jakoś schodzi tworzenie tej konstrukcji. Wykonawcy bardzo brzydką mówią o projektancie, który niepotrzebnie pokomplikował (chodzi o wymiary krokwi), tym samym podniósł inwestorom koszty :x . No, cóż papier wszystko przyjmie. W piątek zawiśnie u nas wiecha, więc szykujemy dla ekipy wiadomo co. A co u Was? Pozdr. :D

Ewa G
05-09-2005, 12:12
Agana, pokaz zdjecia swojego domu, porownamy czy bardzo sie roznią.
U nas kończą tynki wewnetrzne i bedziemy kontynuowac instalacje wod i c.o. Kupilismy tez okna dachowe, ale czekamy na wylazy i blache,wiec pelne pokrycie dachu za jakies 3-4 tygodnie. pozdr

agana
08-09-2005, 08:33
Dzisiaj pewnie wieczorem pobawię się ze zdjęciami, tak więc będzie można porównać. Trochę się będą różnić, bo ja np. nie mam wykusza w kuchni-jadalni, gdyż ta strona nie jest dla mnie atrakcyjna widokowo (sąsiada podwórko). Zyskałam za to na ustawności i w przyszłym roku zaoszczędzimy na oknach. W chwili obecnej trwa ostatni etap tegorocznych dużych prac- deskowanie i pokrycie papą dachu. Zostanie jeszcze postawienie ścianek działowych, nadanie kolumnom kształtu (mieliśmy wylane, a teraz sa obijane bloczkami) i pewnie coś tam jeszcze się znajdzie. Generalnie dom bardzo nam się podoba, a uroda jego szczególnie wyszła, kiedy dach nadał Orionowi właściwych proporcji (też podnosiliśmy ściankę kolankową - o jeden bloczek). Budzi się w nas chęć zamieszkania w nim już w przyszłym roku, choć rozpatrywaliśmy wersję wykańczania w dwuletnim cyklu. Ty zresztą najepiej znasz koszty. Stan surowy zakładaliśmy też tańszy niż wyszedł, a więc nie łudzę się, że wykończeniówka wyjdzie w zakładanych finansach :( . Pozdrawiam słonecznie 8), bo pogoda wciąż dopisuje.

Janusz Gębarowski
10-09-2005, 20:03
Ewa G mamy pytanko na temat okien na ścianie od wejścia do domu.
Czy zmieniałaś wymiary okien , a jeżeli tak prosimy o podanie wymiarów.
DOMEK na zdjęciach jest super , na pewno w rzeczywistosci wygląda jeszcze lepiej.
My zaczynamy 1 pazdziernika tego roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

agana
11-09-2005, 18:19
Bawiłam się ze ze zdjęciami, ale zauważyłam, że nie są one najlepsze, gdyż w zasadzie jest to dokumentowanie budowy. Na razie poczekam aż dom będzie cały odeskowany i pokryty papą, jak powstaną ścianki działowe, wtedy porobię zdjęcia tak, aby można było porównać nasze ORIONKI :D, bo teraz z uwagi na braki nic nie widać (środek jeszcze, jak stały stemple). Sama zobacz!

Ewa G
12-09-2005, 10:04
Poczekam na reszte zdjęć, ale juz widac, ze sa inne.
Nam tez dom strasznie sie podoba i juz bysmy mieszkali. Salon jest świetny przez to, ze jest tak dobrze doświetlony. Zmiana wymiaru okna na podwojne tarasowe, to nasz pomysl po tym jak juz mury staly i wedlug nas to genialne rozwiazanie. Bardzo tez podobaja nam sie wykusze. Ogólnie dól sprawia wrazenie bardzo przestronnego wnetrza przez to, ze calosc jest połączona i nie ma drzwi. Na górze natomiast wydaje sie, ze jest tam duzo wiecej miejsca niz na dole (po naszych zmianach).

Janusz, odnosnie okien na scianie frontowej:
kuchenne - otwor ma 150x125, a łazienkowe i kotłowni mają po: 75x125cm. Czyli tzw. final countdown?

Wczoraj rozliczylismy sie z tynkarzami i teraz bedziemy dalej walczyc z dachem, bo zanim polozymy blache musimy ocieplic i otynkowac szczyt nad garazem oraz dokonczyc kominy. Mamy juz wstawione okna polaciowe i wylazy. Jestem juz dosyc wykonczona ta budowa i nie moge sie doczekac az w koncu wszystkie niezbedne prace zostana wykonane: rozprowadzenie wody i c.o., wylewki, pokrycie dachowe i ocieplenie. Po tym bedziemy odpoczywac, az znow bedzie kasa na dalsze prace.

Janusz Gębarowski
12-09-2005, 13:35
Bardzo dziękuję za odpowiedź , rzeczywiście nie możemy się już doczekać
na rozpoczęcie i spotkanie z nowymi problemami.

Mam też inne pytanie tym razem do wszystkich zaglądających w "nasz temat" :

BUDUJĄCY ORIONKA W BABICY KOŁO RZESZOWA ODEZWIJCIE SIĘ ,

chcemy Was odwiedzić i popytać o budowę - wygląda już okazale.

agana
16-09-2005, 07:57
Pozdrawiam :D . Jak czytam ile to jeszcze elementów czeka po tym naszym odeskowaniu, to faktycznie można być zmęczonym. ale u Ciebie Ewa, to tempo niesamowite. Mam pytanie, czy zostawiłaś spiżarkę tak jak przedstawia to projekt? Pytanie stąd, że zastanawiamy się, czy nie powiększyć przedsionka kosztem spiżarni właśnie. Jak sobie go wyrysowaliśmy, to nie jest za duży (trzy osoby maks i buty), ale gdyby przesunąć ściankę kosztem spiżarki, to byłoby szerzej. Ja jednak ubolewam nad spiżarką, bo zawsze to kanciapka na jakieś słoiczki, czy coś w tym rodzaju (piwnicy przecież nie ma). Z kolei mąż mówi, że wystarczy w tym miejscu szafkę wygospodarować na te "historie piwniczne". Chętnie więc zapoznam się z Twoją opinią, bo jakby namacalnie już widzisz te pomieszczenia :D .

Ewa G
16-09-2005, 20:41
Nie mamy spiżarki, mąż powiedział że nie i lepiej powiekszyć przedsionek i kuchnie. Okno w kuchni jest teraz pośrodku sciany i jest bardziej ustawna niz w projekcie. Moze postawimy regal na weki/słoiki w garazu, ale najpierw ktos musi je zrobic. Moja ciotka uważa np, że spiżarka jest niezbędna, a u nas nie bedzie. Nie ma na nią miejsca.
U was to trochę inaczej, bo zamurowaliście wykusz i macie więcej miejsca na zabudowe kuchenną. Rozrysujcie sobie kredą na podłodze.

agana
17-09-2005, 10:38
No właśnie powiedział mój mąż czytając, że obejdziecie się bez spiżarki. Ja jednak optuję za. Zaraz jedziemy z kredą rysować :D. Dzięki za odpowiedź. Pozdr.

agana
22-09-2005, 07:56
Rozrysowaliśmy... i zrezygnowaliśmy ze spiżarki w celu powiększenia przedsionka tak, aby powstała w tym miejscu szafa wnękowa. Na spiżarkę powinno być raczej chłodne miejsce, a od kuchni ... nie sądzę, aby było chłodno. Wygospodarujemy jakieś miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Może tę drugą wnękę, która w projekcie nazwana jest garderobą. W każdym bądź razie już nie męczy mnie temat spiżarki.
Najważniejsze, że mamy skończony dach :D i teraz tylko jeszcze ścianki działowe, osypanie domu i na ten rok to wszystko, bo pusto w kieszeniach :(.
Co u Was?

rufio
23-09-2005, 15:45
Dzien dobry :)
Troche mnie tu nie bylo :(, wiec chcialem sie przypomniec milosnikom Orionka. Zyje i wciaz buduje :)
Wlasnie skonczyli stawiac wiezbe, od poniedzilaku wykkonczenie scian szczytowych i kominow i wchodza dekarze (mam nadzieje bo sa problemy z dachowka).
Na parterze sa juz sciany dzialowe (przestawiane z zona z 5 razy przed ostateczna decyzja).
Takze plan minimu na ten rok to zamknac Oriona jest chyba wciaz realny by zima pobawic sie instalacjami
Pozdrowionka dla orionowcow :D

Ewa G
23-09-2005, 16:31
U nas nic konkretnego się nie dzieje. Musimy jeszcze: wykończyć kominy, dokończyć ocieplenie i otynkowanie nad garażem, wylać płyty balkonowe, instalacje wod-co, piec i szambo, podłaczenie prądu, obsypanie domu, wylewki i ocieplenie chociaż ściany szczytowej. I pewno cos jeszcze ale wole o tym nie myśleć. Ogólnie to bym chciala zrobic odpoczynek od budowy na czas jakis. Pozdrawiam

agana
26-09-2005, 08:40
Ad. rufio. My też ciągle zmieniamy coś ze ściankami działowymi. Napisz, jakie zmiany w związku z tym wprowadziliście. Porównamy wtedy trzy ORIONY (ja wkrótce obfotografuję dom)- no chyba że jeszcze ktoś dołączy z ORIONEM :D . Ostatnia wprowadzona modyfikacja to zmniejszenie łazienki na górze o to wejście do pomieszczenia nad garażem zwane w projekcie pralnią :o. Wejście u nas będzie z pokoju i zaplanujemy tam prawdopodobnie garderobę.
Ale pogoda służy inwestorom w tym roku budowalnym. U nas od czerwca tylko dwa razy była przerwa ze względu na ulewę. Pięknie dzisiaj świeci słońce 8). Pozdrawiam.

agana
02-10-2005, 11:53
Mamy już wszystkie ścianki działowe. Ze zmian jesteśmy zadowoleni. Bardzo podoba mi się góra. Jest przestronna. Teraz mamy jednak inny problem. Chodzi o frontowe wejście do budynku. Mamy już murki, które powstały wg projektu. Szkoda, że kierownik nie skonsultował z nami sensowności rozmiaru schodów i teraz okazuje się, że będą one jak wejście do instytucji. Trzeba było je zawężyć (to nasze zdanie), a jak Wy podchodzicie do tej kwestii?
Pozdr. :D

Szymon77
03-10-2005, 10:42
Co prowda dopiero skonczylem fundamenty i zabieram sie za sciany ale tez rozwazam zmniejszenie schodow. Bardzo podobaly sie nam murki w ksztalcie lukow wienczace schody, ale chyba je odpuscimy (koszty, fundamentow) na rzecz schodow na gruncie (kostka granitowa). Czy schody o ktorych piszesz to beronowe (wylewane) i czy potrzebowaly findamentow jak mowi moj wykonawca?

Ewa G
04-10-2005, 09:29
mój mąż też coś teraz zaczyna się wykręcać od łukowatych murków przy schodach, schodach w łuk i zaokragleń na balkonach. Juz ma dosyć budowania na ten rok. A mi się wydaje, że nie można tak odpuszczać, bo to są detale, które nadają wygląd i urok domku. Na razie to jeszcze omawiamy. Zastanawiam się czy schody nie zrobić z kostek granitowych, jeśli łuk miałby zostać, bo cięcie kafli to może być bardzo czaso- i pracochłonne, a efekt niekoniecznie bedzie dobry, no i z trwałością tych docinek może być tak sobie.

agana
04-10-2005, 11:43
Witam. Rzeczywiście detale nadają cały ksztalt. Te łukowate murki są fajne, szkoda z nich rezygnować, a koszt ich w zestawieniu z całościa ginie :D . Dzisiaj własnie wymierzyliśmy schody, dokąd mniej więcej będą sięgać (wymiar stopnia już teraz dostosowuje się do kafla, właśnie ze względu na te docięcia) i zdecydowaliśmy, że nie udziwniamy. Mieliśmy dla zmniejszenia ich rozległości zaplanować w środku klomb, ale pomysł odrzucliliśmy. Do schodów mamy kupic sklejkowe szablony łukowate, bo inaczej nie wyleje się ich w takim kształcie. Od jutra ruszają prace, to będę informować, a potem sfotografuję efekt. Zastanawialiśmy się nad kostką ganitową, ale jak to połączyć z powierzchnią pod kolumnami (nazwijmy ją tarasem). Taras też z kostki?

Szymon77
04-10-2005, 12:37
Widzialem swietne zestawienie. Obrys schodow z cegly klinkierowej (brukowej) a wypelnienie z granitu. NIezly efekt. Odpada szalowanie luku schodow bo usyzkuje sie to poprzez ulozenie go z cegly "na sztorc"

agana
04-10-2005, 14:35
Wszytko można. Zależy, co się chce :D . My stwierdziliśmy, że ponieważ budowa na ten rok kończy się, to na koniec nie będziemy robić oszczędności, żeby nie zepsuć uzyskanego do tej pory tak fajnego efektu (w końcu to ORION, więc musi się podobać :wink: ). A kasa i tak dawno się skończyła :o .

Ewa G
06-10-2005, 10:23
mysle, ze te murki, to jednak trudna sprawa do wykonania, zeby ladnie wyszlo, szczegolnie czym to wykonczyc. Narysowac da sie wszystko. Zastanawiam sie czy z nich nie zrezygnowac.
Na projekcie schody wygladaja na wylane i niczym nie wykonczone, a przeciez tak nie mozna zostawic.
Jest szansa, ze wciagu 2 tygodni bedziemy miec pokryty dach. teraz musimy otynkowac szczyt nad garazem i facjatki oraz wylac plyty balkonowe. Trzeba zadecydowac o kolorze tynku.zamowilismy juz wklady kominowe. wszystko strasznie drogie i z dnia na dzien drozeje.
trzymajcie sie

agana
06-10-2005, 13:06
My murki już mamy, więc i wykończyć trzeba je będzie. Na razie jednak nie wybiegam do przodu, bo chciałabym już zakończyć ten etap, a tu nastąpiło przesunięcie prac nad schodami na poniedziałek. Wykorzystaliśmy ten czas na przywiezienie ziemi, gdyż musimy wyrównać spadek na naszym terenie. Niestety sporo to nas kosztuje :( . Pogoda jednak dopisuje, a dodatkowo znalazłam niedaleko domu w lasku maślaki i prawdziwki :D .
Pozdr.

Szymon77
09-10-2005, 21:35
Pomocy :roll: . Mam okolo tygodnia na zdecydowanie sie czy podnosze scianke kolankowa i o ile. Do dzis myslalem ze tak. Teraz po mojej rozmowie z wykonawca powaznie sie zastanawiam. Pomijajac fakt, iz wlasnie temu wykonawcy skomplikuje to prace dochodzi temat urody domu. Zwrocil mi uwage na fakt, iz linia dachu "oderwie sie" od linii balkonu - co martwi mnie najbardziej :cry: .

Wiem, ze czesc z was zdecydowala sie na taki manewr. Wszystkich uprzejmei prosze o informacje i zdjecia:
- o ile podniesliscie?
- jakie ewentualne dalsze komplikacje wynikaja z tej zmiany?
- czy dzis zrobili byscie to samo?
Na chwile obecna jestem przy opcji: wieniec (25cm) + jeden pustak (25cm) = 50cm (czyli 41cm na gotowo)

AGANA - powiedz jaka masz wysoka scianke na zdjeciu powyzej.

agana
10-10-2005, 08:26
My podnieśliśmy ściankę kolankową o jeden bloczek i nie żałujemy decyzji, gdyż przy pozostawieniu wersji oryginalnej góra byłaby mniej funkcjonalna. Ponadto komplikacji nie odnotowaliśmy :D . Decyzję konsultowaliśmy z architektem, który zapewniał, że nie będzie diametralnego zaburzenia na linii dach -balkon. Nie rozczarowaliśmy się, bo nie burzy to wg nas urody ORIONA. Wktrótce zamieszczę zdjęcie dokładniejsze, to sam się zobaczysz i zdecydujesz. Zawsze możesz podniesć i wydłużyć dach.
Oj te dylematy :o . Wciąż się pojawiają.
Pozdr. i skutecznych rozwiązań :D .

Ewa G
10-10-2005, 10:20
my podnieslismy i teraz zrobilibysmy to samo.
w wersji oryginalnej pokoje są na pewno mniej ustawne i przestronne.
o ile podnieslismy to pisałam w poprzednich postach i teraz nie pamiętam, z murłata to ścianka kolankowa ma 80 cm.
Odnosnie linni dachu, to wydłuzylismy krokwie i zmnieniliśmy kąt dachu,żeby linie balkonu i okapu się zgadzały. Dla mnie to było bardzo ważne. konsekwencje: większa powierzchnia dachu o 40 m2, a tym samym więcej materiału na wykonanie i wykończenie, pewne zmiany w konstrukcji, więcej materiału na szczyty, chyba wyższe kominy, wysoki strych - dodatkowe pomieszczenie do zagospodarowania (można ale nie trzeba).Zdjęcia tu: http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=38307&grupa=0&kat=2&a=ewos

Szymon77
10-10-2005, 11:00
EWA G. Rozumiem z tego, ze zwiekszyl sie tzw "nawis" dachu, czyli bardziej wystaje poza obrys budynku. No wlasnie moj wykonawca wspomina cos o wydluzeniu konstrukcji wiezby tak aby linia dachu pokrywala sie z balkonem. Mowi jednak, ze bez przeliczenia projektanta sie nie obedzie (nie wezmie na siebie tego czy belki wytrzymaja ciezar dodatkowych kilku rzedow dachowek). Czy masz moze taki szkic (projekt)? Czy kaktycznie wymagalo to ingerencji speca? Troche sie obawiam, ze jak zdecyduje sie na zmiany w projekcie to timeplan wezmie w leb a zima tuz tuz.
AGANA - czekam na fotki.
Slyszalem tez, ze pomieszczenia na gorze sa na tyle obszerne, ze bez tego sie obedzie. A moze tylko tak sie pocieszam..... :-?
Wielkie wam dzieki.

Ewa G
10-10-2005, 12:37
u nas bedzie blacha, czyli lżej
zmieniliśmy konstrukcję dachu, tzn. zamiast deski kalenicowej daliśmy w połowie wysokości dachu dodatkową murłatę tzw. owirkę stolcową (w języku naszych cieśli), żeby dać oparcie dla krokwi i chyba cos jeszcze, ale żadnych szkiców, czy projektów tego nie mam
w tym roku to dobrze jak fundament zrobisz, wiec będziesz miał czas żeby przez zimę to przemysleć lub przekonstruować

Szymon77
10-10-2005, 12:59
Plan jest taki zeby w tym roku skonczyc stan surowy otwarty. Dzisiaj/jutro koncze sciany parteru. Jeszcze w tym tygodniu zaczynam z Terriva. Nie wiem ile caly strop potrwa bo jest troche elementow zelbetowych. Z tego co mowi moj wykonawca chce, zebym sprecyzowal temat scianki kolankowej do konca przyszlego tygodnia - wnioskuje wiec, ze za 2 tygodnie ruszaja ze scianami poddasza...... i nadal nie wiem co z nimi :-?
Dzieki za rady mimowszystko

agana
10-10-2005, 14:19
Fotki zamieszczę wieczorem (mam nadzieję, że jeszcze dziś). Rzeczywiście pomieszczenia na górze są obszerne, i ... no właśnie, to zależy, co komu jest potrzebne. Ja obawiałam się zbytnich skosów i "przytłoczenia" (teraz jest ok). Ponadto nie chcieliśmy dodatkowo płacić za przeliczanie konstrukcji dachowej architektowi (i tak z nas "zdarł" :evil:) i co za tym idzie materiały. Dach i tak jest kosztowny przez niepotrzebnie przesadzone wymiary krokwi. Uwierzyliśmy też, że podniesienie ścianki o ten jeden bloczek nie zachwieje urodą ORIONA i odpukać nie przeszkadza nam ta zmieniona linia balkon-dach. Każdy jednak ma swoje upodobania i jak chcesz ją zachować podążaj w ślad Ewy :D .
Ewa, kiedy planujesz zamieszkać w swoim pięknym ORIONIE?

agana
10-10-2005, 21:35
Pomimo szczerych chęci nie uda się manewr ze zdjęciami. Zawsze, jak jestem na budowie w tygodniu, jest już ciemnawo. Mam tylko zdjęcia z wcześniejszego etapu, kiedy dach był kryty. Aktualne fotki pstryknę dopiero w weekend.
Pozdr. :D

Szymon77
11-10-2005, 08:51
Wielkie dzieki. Swoja droga ladnie polozony - przy lasku. 8)

Ach te niespodzianki - wczoraj na budowie uswiadomilem sobie, ze wejscie do salonu od strony gabinetu nie jest jak sobie wyobrazalem otworem do sufitu lecz zakonczone nadprozem na wysokosci 2,2m :o . Po pierwszych rozczarowaniach doszedlem do wniosku, ze nie jest zle.

Pozdrawiam Forumowiczow-Orionowiczow[/img]

Ewa G
11-10-2005, 10:40
Też muszę porobić nowe zdjęcia, ale tak szybko juz się robi ciemno. Może jak juz dach będzie gotowy. Teraz musimy zadecydować jaki będzie kolor tynku na elewacji, bo trzeba otynkowac szczyt nad garażem, tzn. tą całą ścianę.
Nie wiem kiedy się wprowadzimy, pewnie będziemy pomieszkiwac od czasu podłaczenia pieca i założenia grzejników. Podobno wtedy to juz trzeba, bo wszystko wymontuja i wyniosa jak się nie pilnuje.
Miłego budowania

agana
12-10-2005, 13:38
Ekipa wzięła się wreszcie za moje schody. Fajnie to będzie wyglądać. :D

Ewa G
13-10-2005, 10:36
Chciałabym zobaczyć jak wyszły wasze murki przy schodkach wejściowych. Jakiej są wysokości przy ścianie?

Została nam jeszcze jedna płyta balkonowa do wylania, ta nad wejściem. Jak nie będzie za bardzo padać, to ją w sobotę zrobimy.
Gość co miał nam ocieplić ścianę i otynkować dzisiaj się obraził i sobie poszedł, więc mamy dodatkową robotę na weekend.
20tego będą montowac wkłady kominowe i jakoś potem blachę.
Pozdrawiam

Szymon77
13-10-2005, 10:46
A propos kominow. Zauwazylem ze ekipa zrobila mi wyczystke tylko przy jednym kominie - w salonie pod kominek (pomijajac fakt, ze zrobili ja od strony kominka :wink: ). Reszta nie ma - a jak to jest u was? Ewa - piszesz o wkladach w liczbie mnogiej. Ja planuje tylko w miejscu gdzie bedzie piec gazowy. Czy potrzeba takze przy kominku?

Wczoraj zaczeli szalowac podciagi w stropie, wykusze i filary oraz rozkladac terive. Od poniedzialku maja to zalac wraz z zalaniem calej terivy. Nie wiem czy to najtaniej ale chyba najszybciej. Caly czas rozgryzam temat wysokosci scianki kolankowej :oops: :evil: :o :roll: :-? ..... a zegar tyka

Agana - tez nie moge sie doczekac zdjec schodow.

Ewa G
13-10-2005, 11:17
U nas będą dwa wkłady na kominek w salonie i kozę w saloniku na górze.

Z tego co się zorientowałam to bezwzględnie konieczny jest wkład do kominka i to z blachy żaro odpornej, bo tam będzie najwięcej różnych gazów i skroplin ze spalania drewna. U nas dwa, bo koza też na drewno. Bedziemy opalać eko-groszkiem i tu producenci pieców mówią, że wkład nie jest konieczny dla tego paliwa i nie musi być. Producenci wkładów kominowych, że powinien być. Może kiedys zamontujemy.
Na paliwa takie jak gaz, czy olej wystarczy wkład z kwasówki, czyli tańszy od wkładu kominkowego.
U nas wyczystka będzie nie od strony kominka (chyba od tyłu) a dla kozy jakos gdzieś z boku. Ale dopiero będzie zrobiona. Ja się na tym nie znam i mąż ustalał co gdzie ma być i jak.

Z tą scianką, to może nie podwyższaj, bo za tym idzie dużo zmian i trzeba się bedzie głowić, a zalezy ci na czasie, zeby przed zima skończyć.
Zaznacz na ścianie na jakiej wysokości zacznie się skos dachu i wyrysuj sobie o ile zmniejszy sie pokój (bo przy tak niskiej ścianie nic się nie ustawi) i zobaczysz czy ci to pasuje czy nie.

Szymon77
13-10-2005, 11:54
Dzieki za rady. Ja znowu od kominkarzy slyszalem, ze jesli komin budowany jest z cegly pelnej to przy wkladach kominkowych wklad nie jest wymagany. Pewnie wysonduje temat u kilku fachowcow i wtedy wyciagne wnioski. Rozumiem tez ze przy kominach wentylacyjnych wyczystek nie stosujecie. Jedyny argumentem jaki slyszalem "za" jest fakt, ze moze wpasc ptak lub inne zwierzatko i .... brzydko pachniec. Ale mozna w koncu zabezpieczyc wlot do komina jakas siatka.

Dobry pomysl z tym wyrysowaniem na scianie - sprobuje.

agana
13-10-2005, 13:50
U nas na szczęscie nie pada, a co więcej, wyszło własnie słońce 8). Zdjęcia zrobię w sobotę, bo tylko wtedy mam okazję być na budowie za dnia.
Co do wkładów to będziemy mieć i w kominkowym i drugim (ogrzewanie gazowe), bo chyba tak trzeba.
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=49539
Wyczystkę mamy zaś z tyłu.
A tak w ogóle, to zaczynam powoli być zmęczona tym ciągłym reżimem jazdy na budowę, rozliczaniem :cry: A co dopiero potem będzie? Przeczytałam, że budowa stanu surowego jest najprzyjmniejsza. Potem to już tylko schody :(
Ale Ty Ewa masz już z górki. Fajnie!

Ewa G
13-10-2005, 14:15
u nas będą kratki, z tymi ptakami to niezłe. może bociany.

wcale nie mam z górki. i jak ktoś się wcześniej pytał czy można wybodować dom od wiosny i wprowadzić się na koniec roku, to nie polecam. Chyba, że zajmuje się tylko budową.

Moja ciotka rozbudowuje budynek gospodarczy do wielkości domu parterowego, ok. 100m2. (z budynku pozostawili cząść ścian tylko i przyłacza) Rozpoczęli w lipcu z fundamentami, za moment bedą kłaść glazurę, malować itd. chcą sie w listopadzie wprowadzić. Ale jedno z nich jest na emeryturze i cały czas organizuje materiały, ekipy i pilnuje. Jest to drugi dom, który budują, więc myśleli, że wszystko już wiedzą, a jednak z pośpiechu część rzeczy jest zrobione niewłaściwie.

Chodzi mi o to, że kazdą rzezc trzeba z 5 razy przemyśleć (i przeliczyć) zanim się podejmie decyzje, a to trwa.

agana
14-10-2005, 11:53
Rzeczywiście, ciągnięcie całej budowy w jednym roku jest ciężkim wyzwaniem. Ja się martwię o samo wykończenie w cyklu wiosna-jesień przyszłego roku. Od czego zacząć :o. Instalacje, tynki wewnętrzne, okna, a może dach? A posadzka kiedy? O rany :o
Własnie do mnie zadzwonili, że schodzą z budowy :evil: . Mieli wybetonować taras przed schodami, ale żwirku zabrakło :evil:

Dobrze, że piątek. Nawet słońce wychyla się od czasu do czasu. A jutro porządkowanie terenu budowy. Pozostale dechy do garażu, może jakieś ognisko...
Pozdr.

agana
16-10-2005, 15:46
Pogoda wczoraj się udała. Deski schowane do garażu, resztki spalone na ognisku, a schody wyglądają tak:

Szymon77
17-10-2005, 09:25
Nooo... calosc nabiera ksztaltow. Ciekawy jestem czy mozesz oszacowac koszt takich schodkow (z murkami). Jak spodobaja mi sie murki u Ciebie to tez chyba sie zdecyduje (wiosna 2006). Ja na razie modle sie o dobra pogode - jutro wylewam stropy.

......a scianka kolankowa nadal w fazie burzy mozgow :wink:

Ewa G
17-10-2005, 09:34
Dzięki za zdjęcia. Olbrzymie te schody wyszły. Bardzo mnie ciekawi jak będą całe skończone, tzn. cała ich konstrukcja z murkiem. Czy będzie on schodził po skosie w dół jak w projekcie czy na jednej wysokości?

Czyli ognisko zakończyło sezon budowę w tym roku czy jeszcze coś planujecie zrobić?

Pozdrawiam

agana
17-10-2005, 14:37
Nie potrafię oszacować kosztów samych schodów, gdyż robociznę miałam ustaloną za całość. Materiały też były kupowane w rozbiciu czasowym, część została, część była dokupowana i w efekcie nie wiem jakie ilości "poszły" na same schody (jedno jest pewne, że nie mało).
Powodzenia przy stropie. Pogoda ma się poprawić w środę :D

Po zalaniu schodów (dzisiaj) i po osypaniu domu z przodu (wtedy, kiedy nasz "koparkowicz" będzie miał czas), zrobię foto, to będzie lepiej wszystko widać. Na ten rok już tylko te prace ziemne i zabicie okien, bo w kieszeniach pusto :( .
Pozdr. :D i powodzenia przy dalszych pracach. Czy płyta balkonowa zostala zalana?

Ewa G
17-10-2005, 15:30
Padało i wzięliśmy się za co innego: ociepliliśmy część fundamentów, szczyt nad garażem i poprawiliśmy tynk na kominie. Dzisiaj przyjdzie gość od montowania anteny i załatwiamy podbitkę. Musimy się wyrobić, bo dekarze wkraczaja w przyszłym tygodniu.
Ten balkon musi jeszcze trochę poczekać.

piona
18-10-2005, 10:28
Witam!!
Jestem zainteresowany projektem ORION II i w związku z tym ....
szukam kogoś z województwa lubelskiego kto realizuje lub zrealizował projekt ORION z pojedynczym lub podwójnym garażem.
Bardzo chętnie bym zobaczył ten projekt w trakcie realizacj lub jeszcze lepiej już zrealizowany.
Dziękuję za wszelkie info dot. Oriona.
Jeżeli ktoś ma fotki bardzo byłoby mi miło gdyby któs mógłby je podesłać
pozdrawiam forumowiczów.
[email protected]

agana
19-10-2005, 07:59
Schody skończone, a z tymi murkami to się zapędziłam (zniknęły, to nie było to :oops: :roll: :o ). Na razie też ich nie robimy, bo po pierwsze znowu trzeba byłoby robić zakupy (pustaki) i podjąć decyzję o wysokości na ścianie, a teraz trudno mi o tym decydować. Temat więc na razie zostaje. Rufio mógłby coś o murkach powiedzieć, bo widział ten dom już skończony, ale chyba jest zabiegany, bo nie zagląda do nas.
W tym tygodniu jeszcze nastąpi opsypanie domu i za jakiś czas zabicie okien. Na razie się wietrzy. Ekipa mówi, że dobrze to mu (Orionowi) zrobi. Nie wiem, czy rzeczywiście tak ma być.
Ewa na jakie kolory zdecydowałaś się? Chodzi mi o pokrycie dachowe i elewacje? A, co robicie z kolumnami, cokołami?, bo w projekcie jest tynk strukturalny.
Pozdr. :D

Ewa G
20-10-2005, 09:06
Dach będzie czarny, obróbki czarno-białe,a główny tynk biały (baranek 1,5) lub kremowa biel. Ale w tym roku położymy tynk tylko na ścianie szczytowej nad garażem, żeby zakończyć prace z dachem (o mały włos zapomnielibyśmy o antenie tv i sat). I tu mamy olbrzymi problem, bo powinnismy całą ścianę pojechać z tynkiem, a przegapiliśmy ta sprawę, teraz nie mamy kiedy i juz za zimno. Jak położymy resztę tynku na wiosnę, to będzie różnica w kolorze i głowimy się jak to zamaskować. Z drugiej strony różnica będzie tylko na bocznej ścianie przy garażu od okapu do brzegu, czyli niecały 1 m i może tego specjalnie nie będzie widać.
Odnośnie kolumn, cokołów to będziemy mysleć do wiosny. Tzn. koncepcja juz jest, ale trzeba dopracować szczegóły.
Dzisiaj zamontują wkłady kominowe i wkroczy gość od anten, dowiem się też kiedy dokładnie dach zrobią.

Rufio mógłby się wypowiedzieć w sprawie murków, no i jakie postępy na budowie.

Pozdrawiam

agana
21-10-2005, 08:11
No, no. Patrzeć tylko, jak niedługo zasiądziecie telewizję oglądać :D . Bardzo jestem ciekawa, jak ORION będzie wyglądał w Waszej kolorystyce. My z kolei nie mamy dużego wyboru, gdyż gmina narzuciła kolor (dla zachowania jednolitości krajobrazu) i jest to czerwień oraz jej wszelkie odmiany (ludzie mają też brązy). Skłaniamy się do koloru bordowej czerwieni (ale wymyśliłam :lol: ), okna brąz, a więc dodatki także w takich odcieniach, a elewacja ... hm... może beżowa. Musimy się zastanowić. Przez zimę będzie wreszcie na to czas. Wczoraj osypaliśmy domek (koparkowicz znalazł jeszcze korzenie w ziemi - znowu będzie ognisko) i nasz Orionek wkrótce zaśnie snem zimowym, a podobno zima da nam w tym roku "popalić". Póki, co wygląda na to, że zaraz wyjdzie słońce 8) . I tak w tym roku pogoda budowlana była wyjątkowo sprzyjająca.
Pozdr.

Ewa G
21-10-2005, 08:40
Anteny trzeba było zrobić, a tv to jeszcze poczeka. Tak jak kominy czekają na wkłady, bo wczoraj nie przyjechały. Mąż za to wziął się za ocieplanie i nieźle mu idzie dzięki tej pogodzie.

agana
23-10-2005, 20:39
Dopiero dzisiaj po południu zaczęło padać, a tak była fajna pogoda. Okazało się, że wciąż jest coś do porządkowania przy domu, więc sobota upłynęła pracowicie. Sfotografowałam już ukończone schody i uroczą tegoroczną jesień (w drodze do naszego Orionka)
A, co tam u Was?

Ewa G
26-10-2005, 16:05
No, schody rzeczywiście obszerne. Od razu się milej do domku wchodzi. Mam w myslach koncepcję, zeby trochę mniejsze były, ale zobaczymy jak to wyjdzie pewnie dopiero na wiosne.
Na razie walczę z dachem, podbitką i ociepleniem szczytu. Według ustaleń z dekarzami do końca przyszłego tygodnia powinni się ze wszystkim wyrobić.

szymon77 - jaka decyzja w sprawie ścianki kolankowej zapadła?

Szymon77
26-10-2005, 16:40
A wiec co do scianki: 25cm bloczek + 25cm wieniec + 8cm murlata co da okolo 58cm. Po odjeciu wylewek da to cos okolo 50cm na gotowo. Nie za duzo ale moj bystry wykonawca dopatrzyl sie ciekawej rzeczy. Jako, ze w projekcie wyrzucilem 2 z 3 balkonow (nad wykuszami) i zastapilem je zadaszeniemi + okna zwykle (nie balkonowe) okazalo sie, ze po podniesieniu scianki kolankowej do poziomu ktory by mine satysfakcjonowal (80-90cm) okna nad wykuszem od ogrodu mialy by sporo mniej niz 1mm wysokosci. Jedyna opcja na ich powiekszenie bylo by wstawienie okien trojkatnych ale ....$$$

Troche to skomplikowane ale sprawdzalem z linijka w reku ... i jestem wdzieczny majstrowi, ze nie wyszlo to po fakcie :oops:

Musze przyznac, ze moje zaufanie do ekipy rosnie wraz z domem - co jest chyba odwrotnie proporcjinalne do tego co dotychczas slyszalem od moich budujacych sie znajmych.

Kombinuje tez jak umiescic fotki na forum - juz niedlugo pochwale sie moim Orionkiem.

agana - czy Twoje slupki maja zbrojenia w srodku? Ne podejzewam, ze same bloczki uniosa taka konstrukcje.

agana
27-10-2005, 09:24
Kolumny mają zbrojenie Najpierw zostały wylane, a nastepnie dla nadania kształtu obłożone bloczkami. Rozumiem, że Szymon nie zmieniasz konstrukcji dachowej (zachowanie linii balkon-dach). Czekamy na zdjęcia ORIONA w Twoim wydaniu. :D
Ewa, po walce z dachem, może też pokusisz się o jakieś zdjęcia. :D
Pozdr.

Szymon77
27-10-2005, 09:50
Jeszcze nie wiem jak to wyjdzie ale nie spodziewam sie wiekszego zachwiania miedzy linia balkon-dach niz kilka centymetrow.

O maly wlos nie przegral bym zakladu z moim majstrem o Twoje filary. Troche poplynelem z nim wmawiajac mu "ze na zdjeciu na forum widzialem takie same tylko z bloczkow" starajac sie mu udowodnic, ze naraza mnie na koszty szalujac, zbrojac i wylewajac moje. :D :D :D

Ze zdjeciem poczekam jeszcze torche .... niech domek zacznie przypominac Oriona. Na razie to taka wersja kabrio :wink:

Ewa G
27-10-2005, 10:06
Tak zrobię. Na razie Orion w stanie oczekującym na dach:
http://foto.onet.pl/upload/34/95/_541320_n.jpg http://foto.onet.pl/upload/12/45/_546549_n.jpg

agana
27-10-2005, 15:08
Szymon. Dobrze, że się nie założyłeś :lol:
Ewa. Nieźle, to już prawie pełny ORION :D
Pozdrawiam. Budujcie wytrwale. Ja odpoczywam do wiosny :wink:

Szymon77
30-10-2005, 21:24
W porownaniu do stanu zaawansowania Waszych domkow moj to jeszcze niemowle ale postanowilem pokazac go swiatu :wink:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=45426&q=orion&k=5

agana
31-10-2005, 08:45
Szymon, zawsze niemowlę, a nie noworodek. Niemowlę szybko rośnie :D .
Słuchajcie, czy Orion jest dużym domem? Ja ze wszystkich stron słyszę od rodziny, że wybudowaliśmy duży dom. Fakt, że chcielismy mieć dom taki do 120 m, ale nie mogliśmy nic wybrać z opcji 120. Myślałam, że Orion, to taka trochę powiększona wersja 120. Już sama nie wiem :o .

Ewa G
02-11-2005, 15:36
Nam mówią, ze jest wielki. On jest duży, ale po wykończeniu może sie okazać w sam raz. Poustawia się różne graty i od razu się zrobi mniej miejsca.
Wykonaliśmy ostatnią płytę balkonową na wejściem, jak zdejmiemy szalunki to pokażę, nawet zgrabna wyszła. Rozpoczęły się prace ociepleniowe. Jutro wchodzą z podbitką i obróbką kominów. Blacha jeszcze nie przyjechała.

Janusz Gębarowski
03-11-2005, 13:56
Skończyliśmy na etapie fundamentów ten rok . Trzeba przeczekać zbliżającą się ZIMĘ!
Ewa G. - Orionek jest w sam raz , chodziliśmy już nie wirtualnie ale"na żywo" po parterze domu / zobaczyliśmy przez przypadek budowę Oriona w pobliżu Rzeszowa / i stwierdziliśmy , że jest w sam raz .

Szymon77
03-11-2005, 22:25
Agana. Mialem te same dylematy. Wszyscy wokol mowili mi, ze 150 m2 to za duzo - zmieniaja zdanie ci co pojawili sie na budowie i widza, ze przytulny domek z tego wyjdzie. Szczegolnie metraz ten moze przerazac porownujac do standardu mieszkania ktory kreci sie ok 40-50m2

Duzy metraz przeraza tez ze wzgledu na koszty utrzymania (w tym znaczacy koszt ogrzewania). Doszukalem sie jednak, ze orion przy swoim metrazu ma "tylko" ok 500m3 pojemnosci. Dla porownania jeden z poprzednich projektow nad ktorym sie powaznie zastanawialem przy metrazu 137m2 mial blisko 600m3 a wydaje mi sie, ze wlasnie owa pojemnosc czyli ilosc powietrza do ogrzania generuje koszty.

agana
04-11-2005, 13:52
"Ot, mądrego, to i dobrze posłuchać" :D . Szczerze mówiąc liczyłam na takie wsparcie. To prawda, że jak się poustawia graty, to będzie w sam raz.
Szymon. Brawo, jasne, że pojemność jest istotna. Właściwie to głównie ogrzewanie podwyższa koszty utrzymania.
Tak więc domek mam w sam raz :wink:
Pozdr.
Pogoda wciąż piękna, rozpieszcza tegorocznych budujących. Ja wciąż "wietrzę" Oriona. Wkrótce nastąpi uroczyste zabicie otworów okiennych.

agana
14-11-2005, 19:03
No i cóż tam u Was słychać? Pochwalcie się dokonaniami. My zabiliśmy otwory okienne i odpoczywamy, nie licząc ostatnich rozliczeń :( . Została nam jeszcze hurtownia do opłacenia. Zastanawiamy się też, co by tu zakupić na poczet odliczeń remontowych (ostatni rok), a co zostałoby wykorzystane w Orionku. Może płytki mrozoodporne na tarasy, a może kibelek, wannę? Hm... :o Muszę pomyśleć. Pozdr.

Ertur
14-11-2005, 23:10
Z zazdrością przeczytałem wszystkie relacje osób, które widziały realizację Oriona. Podoba się nam ten dom i stoimy przed decyzją zakupu projektu ale jest parę „ale”, które powodują, że ciężko nam podjąć ostateczną decyzję. Czy ktoś był by w stanie poświęcić nam 15min i pochwalić się swoją budową?
Ps. Lokalizacja budowy bez znaczenia, z przyjemnością przyjedziemy we wskazane miejsce.
Pozdrawiam Artur

Ewa G
15-11-2005, 10:17
U nas duże opóźnienia z dachem i dopóki nie będzie zrobiony nie będę się na jego temat wypowiadać.
W międzyczasie domek został otulony styropianem i planujemy przystapic do dokończenia instalacji wod c.o., zrobienia wylewek i położenia posadzki na parterze. Płytki zakupilismy w ilosci testowej i wygląda na to, ze się sprawdzą, zlecilismy pomiar drzwi wejściowych (wycena nas poraziła i na razie jeszcze ich nie zamówiliśmy). A, i wybralismy kolor tynku, ale tynkowanie całości w przyszłym roku.

Ertur: Możemy pochwalić się lub po prostu zaprezentować to co zbudowaliśmy, ale najchętniej za 2-3 tygodnie. Jeśli będziecie na tyle cierpliwi, to zapraszamy.

Pozdrawiam

Ertur
15-11-2005, 21:47
Ewo.
Bardzo, bardzo dziękujemy za zaproszenie. Z przyjemnością skorzystamy. Bardzo proszę o sygnał na mojego maila w dogodnym dla Ciebie czasie lub jeśli wolisz ja się przypomnę ale nie chciałbym naciskać bo pewnie oprócz naszej wizyty masz o czym myśleć.
Pozdrawiam,
Artur

Szymon77
16-11-2005, 14:00
No i wiecha zawisla na skonczonej wiezbie. Pod nia 2 butelki radosnie obija sie na wietrze. Po kazdym uderzeniu butelek murarze nie omieszkaja westchnac sobie "oj dzwonia, dzwonia" albo "zeby tylko ta wiezba nie rozeschla" :D

Zastanwiam sie jak sie zachowac. Czy pojechac tam z "malym co nie co" jak rzekomo nakazuje tradycja i pracowac nad dobrymi stosunkami z ekipa czy sobie odpuscic. Sam z nimi pil nie bede bo nie sprawia mi to przyjemnosci ale moglbym im cos podrzucic. Z jednej strony bede jeszcze z nimi pracowal w przyszym roku przy wykonczeniowce wiec chce zeby dobrze mnie wspominali (a murarz przeciez pic musi :wink: ) z drugiej strony nie chce, zeby tego odebrali jako "przyzwolenie" i pili na budowie (na razie nie bylo takiego problemu).

A wy - stawialiscie tzw. "wiechowe"?

agana
16-11-2005, 15:28
A jakże! Sugerowaniom o rozsychaniu więźby nie było końca, więc w końcu podrzucilismy im na koniec dnia pracy butelki z zagryzką. Sami wymigaliśmy się pracą. To było jedyne picie na budowie. Aaa :evil: , jeszcze naciągnęli nas na samym początku (po wylaniu fundamentu) na tzw. kamień węgielny. A niech tam. Robili porządnie. Pozdrowienia :D

agana
25-11-2005, 12:14
Pozdrawiam zimowo, bo u mnie pada śnieg. Domek zimuje :D. Myślałam, że z tego tytułu będzie więcej czasu, ale jakoś nie odczułam. Co tam u Was na budowach słychać? Ewa, jak tam opóźnienia dachowe, nadrobione? Szymon, jak wiecha, czy aby "nie rozeschła się" :D?

Ewa G
28-11-2005, 10:40
Z zapowiadanej odwilży zrobiła sie u nas prawdziwa zima. Na szczęście wczoraj zostały zakończone definitywnie prace dekarskie. Uff. Rozpadało się potem straszliwie, a my jeszcze z trzy razy jeździliśmy go (dach) oglądać.

przemo1971
29-11-2005, 14:54
WITAM "ORIONOWICZÓW"
Na wiosnę mam zamiar ruszyć z budową ORIONA,zostało mi jeszcze kilka formalności w urzędach do załatwienia, więc jakoś muszę przezimować. Stałem się posiadaczem działki budowlanej z wszystkimi pozwoleniami,przyłączami (gaz,prąd) na budowę ORIONA 1. Na kupno zdecydowaliśmy się z żona, ponieważ bardzo nam się spodobał ten projekt oraz miejsce,w którym umiejscowiona jest działka. Jednak po odebraniu wszystkich dokumentów oraz projektów od poprzednich właścicieli stwierdziliśmy,że brakuje w tej całej dokumentacji zestawienia materiałów i moje pytanie polega na: proszę bardzo o pomoc w decyzji, jakie ilości (ile form) suporeksu potrzebne jest do postawienia stanu surowego ORIONA 1, określenie tej ilości jest mi potrzebne, ponieważ mam znajomego,który chce mi odsprzedać niepotrzebny jemu już suporeks,a decyzję muszę podjąć natychmiast. Proszę pomóżcie,szukałem podobnego tematu na tym forum jednak jest ich tyle,że przeglądanie ich zajmie mi całą zimę.

Ewa G
30-11-2005, 09:54
to może agana dokładnie wiedzieć, ale sam możesz wyliczyć, masz projekt, wymiary suporka, zużycie na m2 ściany. Najprościej to oblicz powierzchnię ścian, pomnóż przez ilość szt/m2, może wyjść co najmniej 1400szt. Lepiej niz trochę braknie niż sporo zostanie.

pieerfoufou1
01-12-2005, 13:38
INTERESUJE MNIE TEN DOM PROSZE O WYMIANE DOSWIADCZEN I POMYSLOW

Janusz Gębarowski
02-12-2005, 07:27
Zapraszam do NAS , ciut niżej jest temat bardzo Ci bliski / może ?/
Pozdrawiam

agana
04-12-2005, 18:45
Witam. Ewa może kilka fotek z dachem? Chętnie obejrzałabym efeky. :D Co do ilości suporeksu, to niestety wcześniej nie miałam okazji być na forum (pewnie Przemo podjął już decyzję), zresztą my nie do końca trzymaliśmy się projektu, więc rzeczywiście lepiej samemu to wyliczyć. Byłam dziś oglądać Orionka, trzyma się nieźle i fajnie wygląda w aurze zimowej. Już oczami wyobraźni widziałam choinkę stojącą w oknie wykusza salonowego. Kiedy spędzę tam pierwsze Święta? :( Pozdrawiam wszystkich zimowo :D

Ewa G
05-12-2005, 10:20
Poniżej kilka fotek jak domek wygląda z nowym dachem:
http://foto.onet.pl/upload/3/31/_558462_n.jpg z frontu
http://foto.onet.pl/upload/32/83/_558465_n.jpg od ogrodu
http://foto.onet.pl/upload/31/86/_558466_n.jpg z próbką tynku
Jak pogoda pozwoli, to dokończymy oklejanie styropianu. Natomiast tynkowanie, obsypanie, tarasy, schody wejściowe to juz na wiosnę.

agana
06-12-2005, 09:23
Dom jest super! :D Gratulacje! Nie ma to jak "czapka", dom od razu zyskuje na urodzie. Oj, różnić się będą nasze wszystkie Oriony. Same kolory już zmieniają (pomijam zmiany architektoniczne). A jak tam prace wewnętrzne? Czy planujecie święta w nowym pięknym domu?
Pozdr.

Ewa G
06-12-2005, 10:11
Na pewno wyglada dużo lepiej niż poprzednio, ale jeszcze ogrom prac został do wykonania, żeby dom nabrał swojego prawdziwego wyglądu.
Teraz zajmujemy się wnętrzem i będziemy robić c.o., wylewki, ściany, posadzki, łazienka na dole i kuchnia. Kominek tez wypadałoby zamontować, ale jeszcze zupełnie nie wiem jaki. Może do końca lutego się wyrobimy.
Pozdrawiam

jurand
10-12-2005, 16:00
A oto kilka fotek z realizacji naszego Oriona budowanego w okolicy Czestochowy wiec jesli ktos ma ochote zobaczyc to zapraszam.
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=31971&grupa=0&kat=2&a=armius
:D

metea
10-12-2005, 19:40
Ewa G Jakiego koloru masz dach?
Bardzo mi się podoba Twój orionek, my tez mielismy go budować ale plany sie zmieniły....
Jestem na etapie wybierania dachu i jeśli mozesz napisac co to za dach i kolor bedę wdzięczna:)

Pozdrawiam i zycze powodzenia w wykonczaniu wnetrz :)