PDA

Zobacz pełną wersję : Uszczelnianie wanny akrylowej



marb2002
08-11-2009, 10:23
Czy znacie jakiś sposób na skuteczne i długotrwałe uszczelnienie wanny akrylowej (przy ścianie)?

Rok temu zamontowaliśmy wannę. Z 3 stron styka się ze ścianą. Łączenie uszczelniliśmy silikonem. Jednak po pewnym czasie między wanną a silikonem zaczęły robić się szczeliny przez które przelatuje woda i leci po ścianie.

perm
08-11-2009, 11:04
Ja miałem podobny problem z prysznicem z tym że u mnie woda przesiąkała przez fugę. Za radą speca przykleiłem na styku ściany i brodzika plastikowy ćwierćwałek. Klej (jakiś szwedzki, nie pamiętam) niewrażliwy na grubość spoiny co ważne. Żeby nie zapaskudzić klejem tego co dookoła obkleiłem wszystko taśmą zostawiając tylko miejsca klejone. Dopiero to zlikwidowało u mnie przeciekanie. Wcześniej próbowałem jakichś taśm samoklejących, impregnatów do fugi, silikonów i wszystko prędzej czy później puszczało. Może kafelkarze mają jakies inne sposoby ale u mnie dopiero to pomogło.

Jarek.P
08-11-2009, 11:52
Czy znacie jakiś sposób na skuteczne i długotrwałe uszczelnienie wanny akrylowej (przy ścianie)?

Rok temu zamontowaliśmy wannę. Z 3 stron styka się ze ścianą. Łączenie uszczelniliśmy silikonem. Jednak po pewnym czasie między wanną a silikonem zaczęły robić się szczeliny przez które przelatuje woda i leci po ścianie.

A jak wygląda mocowanie krawędzi wanny ze ścianą? Bo po objawach sądząc mam podejrzenia, że nie ma go wcale, wanna jest do ściany jedynie przystawiona. Jesli tak, to przykro mi, ale uszczelnić się tego właściwie nie da. Wanna akrylowa obciążona stoma litrami wody i kilkudziesięciokilogramowym człowiekiem na dokładkę "zjeżdża" w dół czasem i parę milimetrów, jeśli to wiotka tania wanna, a i te markowe równiez pracują i właściwie nie ma tu sposobu, żeby to uszczelnić dobrze.

Jeśli nie ma już żadnych szans, żeby coś za tą wannę wstawić, choćby drewniane docięte na długość kołki wbite tam "z ukosa", kombinowałbym ze specjalnymi glazurniczymi ćwierćwałkami do wykańczania brzegu wanny, one mają gumowy rant uszczelniający. Wstawiłbym ten ćwierćwałek jakoś w szparę, przyklejając do wanny, a po ścianie niech się swobodnie suwa. Ciekło za wannę tez będzie ale jedynie minimalnie.

J.

marb2002
08-11-2009, 12:06
A jak wygląda mocowanie krawędzi wanny ze ścianą? Bo po objawach sądząc mam podejrzenia, że nie ma go wcale, wanna jest do ściany jedynie przystawiona. Jesli tak, to przykro mi, ale uszczelnić się tego właściwie nie da. Wanna akrylowa obciążona stoma litrami wody i kilkudziesięciokilogramowym człowiekiem na dokładkę "zjeżdża" w dół czasem i parę milimetrów, jeśli to wiotka tania wanna, a i te markowe równiez pracują i właściwie nie ma tu sposobu, żeby to uszczelnić dobrze.

Jeśli nie ma już żadnych szans, żeby coś za tą wannę wstawić, choćby drewniane docięte na długość kołki wbite tam "z ukosa", kombinowałbym ze specjalnymi glazurniczymi ćwierćwałkami do wykańczania brzegu wanny, one mają gumowy rant uszczelniający. Wstawiłbym ten ćwierćwałek jakoś w szparę, przyklejając do wanny, a po ścianie niech się swobodnie suwa. Ciekło za wannę tez będzie ale jedynie minimalnie.

J.
Wanna jest przymocowana do ściany na długim brzegu dwoma uchwytami na 1/3 i 2/3 długości. Na pozostałych dwóch (krótkich) brzegach nie jest przymocowana. Trzyma się na metalowym stelażu. Od przodu nie jest zabudowana lecz zasłonięta panelem z tworzywa.

Jest dokładnie jak piszesz, że wanna z wodą i człowiekiem siada trochę i wtedy pod silikonem robią się ok. milimetrowe szczeliny.
Wanna jest firmy Poolspa.

Tak myślę o tym usztywnieniu wanny przez wstawienie kołka. Czy to nie uszkodzi wanny przez naprężenie pod ciężarem wody i człowieka.

loco
08-11-2009, 15:03
użyj silikonu sanitarnego, wyczyść dobrze sylikonowane powierzchnie i napełnij wannę wodą, zasilkonuj i pozostaw na około dobę pełną powinno być dobrze

jaobuch
12-10-2013, 12:20
Ja miałem podobny problem z prysznicem z tym że u mnie woda przesiąkała przez fugę. Za radą speca przykleiłem na styku ściany i brodzika plastikowy ćwierćwałek. Klej (jakiś szwedzki, nie pamiętam) niewrażliwy na grubość spoiny co ważne. Żeby nie zapaskudzić klejem tego co dookoła obkleiłem wszystko taśmą zostawiając tylko miejsca klejone. Dopiero to zlikwidowało u mnie przeciekanie. Wcześniej próbowałem jakichś taśm samoklejących, impregnatów do fugi, silikonów i wszystko prędzej czy później puszczało. Może kafelkarze mają jakies inne sposoby ale u mnie dopiero to pomogło.


Hej,
Przeszukałem forum pod kątem wypełnienia szczeliny między wanną a kaflami: brak kąta, na węższym boku tworzy się szczelina w formie klina od 2-3mm do ok 2cm.
Sposób z ćwierćwałkiem PCV wydaje mi się najlepszym na zabezpieczenie szczeliny (na razie jest mega gruba warstwa silikonu który się ciągle rozmiękcza :wiggle:)

Ma ktoś doświadczenie z podobnym tematem - ćwierćwałek przyklejany na silikon lub klej?
Zastanawiam się czy wystarczy sam silikon pomiędzy ćwierćwałkiem a wanną i kaflami, czy może zastosować jeszcze wypełnienie pomiędzy wanną a kaflami, np. pianką montażową i potem silikonem z wierzchu.

Czyli całość wyglądałaby w ten sposób:

Wypełnienie szczeliny między wanną a kaflami pianką montażową, do wysokości wanny.
Silikon położony na wierch pianki.
Ćwierćwałek przyklejony na silikon lub klej do wanny, kafli i pianki/wypełnienia.



Pozdrawiam,
Marek