PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20

chrobry
26-04-2011, 07:17
Jak się burner s sprawuje w lecie?
Czy potrafi grzać wodę CWU bezproblemowo ?
Czy nie wygasa?
Proszę o opinie na temat burnera - S latem i zima
Czy sa jakieś problemy z tym palnikiem?
Dziękuje i pozdrawiam wszystkich miłośników bruceropodobnych...

U mnie Brucer w Ogniwo Eko PLUS 15kw pracuje na ustawieniach LATO juz od kilku tygodni. Nic nie gaśnie. Praca jest bezproblemowa.

darase
27-04-2011, 15:11
Verb może Ci pomóc? Piec w lato pracuje dwustanowo, Ojciec mój już kupił tonę eko bo mówi że już codziennie nie będzie palił, jeden zasobnik powinien w zależności od poboru ciepłej wody wystarczyć na ok. 2 miesiące.

Jarecki79
27-04-2011, 15:24
Verb odpowiem Ci w taki sposób...
latem mam próżniowe kolektory słoneczne, bardzo fajna sprawa.

wygodniejsze i tańsze inwestycyjnie na chwilę obecną jest zainwestowanie w pompę ciepła tylko do celów CWU
Można kupić pompę ciepła powietrzną razem z zasobnikiem lub samą pompę ciepła powietrzną i dołączyć do swojego zasobnika, jeżeli jest dwupłaszczowy lub jak jest stojący np.300L z wężownicą min.5m

To tylko opcje do rozważenia

pawelo_pl
27-04-2011, 15:32
Panowie PILNE.

Zagadałem trochę z facetem w sklepie i wychodzi na to, że ogrzewania CWU latem za pomocą kotła CO jest nieopłacalne i bardzo niekorzystne dla kotła.
Jak to jest ? Wymiennik już czeka na montaż kilkanaście dni, ale skoro to głupi pomysł to rezygnuję.
A Ty słuchasz jakiegoś pana ze sklepu który może przy okazji montuje też solary - zastanów się . Pewnie że się nie opłaca ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Ja sobie bardzo chwalę ruszt wodny - 2h palenia i woda w zasobniku 70 stopni. Jak bym miał gaz pewnie rzeczywiście wyłączył bym piec, mam też grzałkę w bojlerze tak na wszelki wypadek , ale że mi zostało dużo drzewa z budowy to sobie palę i chwalę. ...

minertu
27-04-2011, 19:04
No słucham, słucham.. - muszę przyznać ze gość mi zamieszał totalnie - zburzył plan. Ja mam teraz gaz, ale chciałem go całkowicie zlikwidować.
Nie wiem co robić kurde :(
Można to policzyć ale mi się nie chce.
Solary ,dobra sprawa ale za ile czasu zwróci się koszt,choć nie wykluczam tego bo mamy u nas dofinansowanie 85% ale nie wiem do jakiej kwoty,muszę to przemyśleć.Bez dofinansowania to bym to olał.
Co do palenia groszkiem,jeżeli 1 zasyp wystarczył by na miesiąc to w moim przypadku jakieś 96zł x załóżmy 6 miesięcy wychodzi 576zł,gdyby starczył na 2 miesiące 1 zasyp to połowa czyli 288zł na pół roku,inwestycja w solary zwróci się za ok 30 lat , a jak sobie państwo wymysli od tego jakis podatek bo u nas jest wszystko możliwe to ja blado to widzę.

TomiAyomi
27-04-2011, 19:52
Można to policzyć ale mi się nie chce.
Solary ,dobra sprawa ale za ile czasu zwróci się koszt,choć nie wykluczam tego bo mamy u nas dofinansowanie 85% ale nie wiem do jakiej kwoty,muszę to przemyśleć.Bez dofinansowania to bym to olał.
Co do palenia groszkiem,jeżeli 1 zasyp wystarczył by na miesiąc to w moim przypadku jakieś 96zł x załóżmy 6 miesięcy wychodzi 576zł,gdyby starczył na 2 miesiące 1 zasyp to połowa czyli 288zł na pół roku,inwestycja w solary zwróci się za ok 30 lat , a jak sobie państwo wymysli od tego jakis podatek bo u nas jest wszystko możliwe to ja blado to widzę.

podobnie ma się sprawa do powietrznej PC

krzy27
27-04-2011, 20:03
Można to policzyć ale mi się nie chce.
Solary ,dobra sprawa ale za ile czasu zwróci się koszt,choć nie wykluczam tego bo mamy u nas dofinansowanie 85% ale nie wiem do jakiej kwoty,muszę to przemyśleć.Bez dofinansowania to bym to olał.
Co do palenia groszkiem,jeżeli 1 zasyp wystarczył by na miesiąc to w moim przypadku jakieś 96zł x załóżmy 6 miesięcy wychodzi 576zł,gdyby starczył na 2 miesiące 1 zasyp to połowa czyli 288zł na pół roku,inwestycja w solary zwróci się za ok 30 lat , a jak sobie państwo wymysli od tego jakis podatek bo u nas jest wszystko możliwe to ja blado to widzę.

Minertu może natchnienie?
Znając Cie potrafisz kombinować/majsterkować. W moim przypadku kolektory z zasobnikiem i napełnieniem wyszły nieco ponad 3 tys. Z tym że jeśli grzejniki panelowe miałbym z odzysku było by jeszcze taniej.

Jarecki79
27-04-2011, 20:12
To kwestia jak i czego się używa do ogrzewania wody.

W porównaniu do bojlera z wężownicą typu U grzanego latem prądem inwestycja w bardziej wydajne solary próżniowe może się zwrócić w 5-7lat.
Próżniowe mogą być w funkcji dogrzewania instalacji (niskotemp. podłogowe, to dobry miks)
Wygodna sprawa.

Pompa ciepła grzejąca ciepłą wodę użytkową o mocy ok.3,6kW, dokupiona do posiadanego zasobnika dwupłaszczowego to ok.4tys. zł brutto bez żadnych dotacji czy dopłat.
Zaletą jest funkcja wychłodzenia danego pomieszczenia latem (taka forma klimy)


To tylko alternatywy, bo spora część osób grzeje wodę kotłem, albo w automacie albo przepalając przez krótkie okresy na ruszcie awaryjnym.

krzy27
28-04-2011, 06:56
W porównaniu do bojlera z wężownicą typu U grzanego latem prądem inwestycja w bardziej wydajne solary próżniowe może się zwrócić w 5-7lat.


Coś mi na ofiarę marketingu wyglądasz.
Próżniowe najlepsze :).
W śród tej grupy kolektorów są jeszcze różne typy z rurką hot pipe, z U-rurką oraz najbardziej sprawne z bezpośrednim przepływem cieczy.
Najtańsze mają absorber napylony na wewnętrzną rurkę szklaną a w środku rurkę hot pipe przenoszącą ciepło do szyny zbiorczej.
Rurki hot pipe sprawdziły się w chłodzeniu procesorów ponieważ przenosiły więcej ciepła niż sama miedź. Natomiast w solarach znacznie lepiej sprawują się U-rurki, w których krąży glikol.
Przestrzeń pomiędzy absorberem a elementem odbierającym ciepło w obu tych przypadkach to powietrze (dobry izolator). Dlatego wyższość tych próżniowych (hot pipe) nad płaskimi jest dyskusyjna.
Najlepiej ze sprawnością wychodzą z bezpośrednim przepływem glikolu w rurce szklanej. Te mają wstawioną kształtkę (coś w rodzaju męskiego przyrodzenia) gdzie glikol środkiem wpływa w rurę próżniową a bokami wraca mając bezpośredni kontakt z absorberem. Jedyny minus - cena.
Czasem lepiej jest dobrać jeden płaski więcej niż koniecznie mieć próżniowy.

Jarecki79
28-04-2011, 09:16
krzy27
ja nie twierdzę,że są najlepsze, mówię,że są wydajne, mam do tego prawo po 3latach użytkowania?

Ostatnio rozbierałem jedną rurkę przy okazji przeglądu, bo chciałem wiedzieć jak to wygląda w środku.
tzw hot czy heat pipe ma taką zaletę,że jest łatwo wymienna, w środku ma pręt miedziany, a na około są wygięte blaszki miedziane, wchodzi górą w szynę odbiorczą, pogrubiona końcówka nasmarowana jest pastą,
słabym punktem jest dół tej rury, jak tam się utrzaska, to rura stanie się mleczna, ale mogę ją wymienić, tę jedną sztukę bez żadnej wielkiej filozofii. To jak określiłeś typu U ma taką wadę, że jak siądzie, to trzeba spuszczać cały płyn, wymiana bardziej skomplikowana.

Generalnie 99% rur próżniowych jest made in china, tylko napisy na rurach są inne np. viessman itd., taki efekt globalozacji
Osoby od solarów twierdzą, że dużo nowych pomysłów testuje firma watt, nie wiem, ile w tym prawdy.

Co do wydajności, to konstrukcji jest tak dużo, że można się pogubić, są też hybrydowe, gdzie średnica rury próźniowej to 100mm, niby łączą zalety płaskich i rurowych.

Pytanie, czy to miejsce na dyskusję o solarach, ja tylko chciałem pokazać opcje, a jak ktoś ma ochotę na taką inwestycję, to może szukać, kopać, drążyć.

Ja swoje wybierałem odwiedzając targi Green Energy w Poznaniu, obchodziłem, pytałem, oglądałem i wybrałem. Dzisiaj może zdecydowałbym się na pompę ciepła (z czystej ciekawości, dla odmiany :-) )

Jarecki79
28-04-2011, 10:37
Z innej beczki.

Mam okazje kupić tanio (160zeta) pompę Grundfos Alpha 1 25-40. Warto ?

Jak ma sprawny układ elektroniczny, to warto.
Od mojego instalatora wiem,że są jakies kłopoty z elektroniką przy tych pompach.

Plus to niski pobór energii, dobieranie obrotów i przepływu do zapotrzebowania. Taka pompa "nie mieli wody".

krzy27
28-04-2011, 11:15
krzy27
ja nie twierdzę,że są najlepsze, mówię,że są wydajne, mam do tego prawo po 3latach użytkowania?

Ostatnio rozbierałem jedną rurkę przy okazji przeglądu, bo chciałem wiedzieć jak to wygląda w środku.
tzw hot czy heat pipe ma taką zaletę,że jest łatwo wymienna, w środku ma pręt miedziany, a na około są wygięte blaszki miedziane, wchodzi górą w szynę odbiorczą, pogrubiona końcówka nasmarowana jest pastą,
słabym punktem jest dół tej rury, jak tam się utrzaska, to rura stanie się mleczna, ale mogę ją wymienić, tę jedną sztukę bez żadnej wielkiej filozofii. To jak określiłeś typu U ma taką wadę, że jak siądzie, to trzeba spuszczać cały płyn, wymiana bardziej skomplikowana.

Generalnie 99% rur próżniowych jest made in china, tylko napisy na rurach są inne np. viessman itd., taki efekt globalozacji
Osoby od solarów twierdzą, że dużo nowych pomysłów testuje firma watt, nie wiem, ile w tym prawdy.

Co do wydajności, to konstrukcji jest tak dużo, że można się pogubić, są też hybrydowe, gdzie średnica rury próźniowej to 100mm, niby łączą zalety płaskich i rurowych.

Pytanie, czy to miejsce na dyskusję o solarach, ja tylko chciałem pokazać opcje, a jak ktoś ma ochotę na taką inwestycję, to może szukać, kopać, drążyć.

Ja swoje wybierałem odwiedzając targi Green Energy w Poznaniu, obchodziłem, pytałem, oglądałem i wybrałem. Dzisiaj może zdecydowałbym się na pompę ciepła (z czystej ciekawości, dla odmiany :-) )

Łatwość wymiany uszkodzonego elementu nie świadczy o wydajności. Hot pipe zdecydowanie ustępuje U-rurce pod względem wydajności a jedne i drugie mają nieprzylegające dokładnie do absorbera paski taśm miedzianych. W kolektorach płaskich absorber jest na elemencie odbierającym ciepło bez żadnych elementów pośredniczących.
Sądzę że jakbyś 3 lata temu zamontował płaskie zamiast próżniowych to twoje doświadczenie cieplne niewiele by się różniło.

Co do pytania o miejsce na dyskusje o solarach to zdecydowanie NIE. Ale cóż, czepiam się czasem :D

peem26
28-04-2011, 14:16
Jak ma sprawny układ elektroniczny, to warto.
Od mojego instalatora wiem,że są jakies kłopoty z elektroniką przy tych pompach.

Plus to niski pobór energii, dobieranie obrotów i przepływu do zapotrzebowania. Taka pompa "nie mieli wody".
Kolega pisał o pompce Alpha 1 a nie Alpha 2.

Ja mam starą Alpha 1 na CWU a kiedyś przy starym piecu była zamontowana na CO. Chodzi bez zarzutów, bierze mniej prądu i jest przede wszystkim cichsza od tych za 100 zł.

Jarecki79
28-04-2011, 14:46
Kolega pisał o pompce Alpha 1 a nie Alpha 2.

Ja mam starą Alpha 1 na CWU a kiedyś przy starym piecu była zamontowana na CO. Chodzi bez zarzutów, bierze mniej prądu i jest przede wszystkim cichsza od tych za 100 zł.

oki, faktycznie miałem na myśli Alpha-2

chyba mimo wszystko wolałbym klasyka z Grundfosa niż nowego chińczyka np. Certus-a za 100-wkę

Z nowych pomp dość atrakcyjna cenowo jest Leszczyńska Efekta, klasa A, pobór prądu 9-35W max., ta jest do instalacji o stałym przepływie wody (czyt. bez termostatów na wszystkich grzejnikach). Ok. 320-350zł
Tej zadajemy stałą wartość przepływu wody.

Do instalacji o zmiennym przepływie wody, gdzie mamy dużo termostatów grzejnikowych jest Maxima, ale ona to już coś koło 430-450zł chodzi.
Ta dobiera sama przepływ wody.

darase
28-04-2011, 21:20
O kolega z Pszczyny :) Przejeżdżałem dziś koło Pszczyny ale kolegi z kawą ani widu ani słychu :) Swojego starego ok. 13letniego grundfosa załączam na 30wat i pracuje 24h.

darase
29-04-2011, 11:11
Mam takie obejście do grawitacji, jeśli chcesz cwu grzać grawitacyjnie to zrób coś takiego. Koszt niewielki a może się przydać w czasie awarii pompy. Widziałem koło Pszczyny reklamę styropian po 100zł za m3 szkoda że tak mam daleko bo bym traktorem z przyczepą podjechał :)

krzy27
29-04-2011, 17:06
Czy pompa stawia duży opór kiedy stoi ? Widziałem obejście z zaworem, niby że jak pompa stoi to kula się podnosi i grawitacja działa.
Ja mam takie obejście ale teraz z eCoal'em trochu żałuje bo Auto-Lato trochu traci na wartości. W tym momencie przerabiam grzanie CWU i będę też musiał pogrzebać w instalacji C.O. Z rozpędu wywalę ten zawór a przed pompą dam jeszcze jednokierunkowy.
Z obserwacji mam wrażenie że przynajmniej na początku szybciej szło ciepło przez pompkę a w dalszym etapie na zawór różnicowy.

krzy27
30-04-2011, 17:49
Nie bardzo rozumiem co napisałeś... że niby najpierw ciepło idzie na pompę ?
To by znaczyło, że pompy nie mają dużego oporu i wszelkie kombinacje są zbędne ?

No i proszę
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138195-Op%C3%B3r-wewn%C4%99trzny-pompy-obiegowej-co

Te obejścia to "chł.. chł.. CHŁYT matetindody"

Dokładnie dokładnie :D
Przed moim eko był piec zasypowy. Kiedy się w nim rozpalało to macało się nieraz rury i zawsze początek był taki że szybciej szło przez pompkę niż przez obejście. Później to sprawa nie przebadana bo rury gorące i nie sposób było utrzymać. Nigdy tematu głębiej nie drążyłem. Wątek jednak daje do myślenia.
Ja natomiast będę chciał wyrzucić to obejście i dołożyć w szeregu z pompą zawór zwrotny ale taki z sprężynką. Tak żeby zlikwidować całkowicie grawitacje.

darase
30-04-2011, 19:01
To obejście miało służyć dla bezpieczeństwa gdy łopatki pompy się np. zablokują to grawitacją ciepło idzie, z pewnością łatwiej podnieść kulkę gumową niż kręcić wirnikiem, gdy załączam pompę to słychać puknięcie kulki. Gdy przekrój zaworu zwrotnego jest np. 1cal a pompki 3/4cala to łatwiej wodzie jest płynąć 1calem.

krzy27
30-04-2011, 19:57
Wydawało mi się że grawitacja w CO to pożądany efekt ... czemu chcesz go likwidować ?

Chodzi mi bardziej o sterowalność. Grawitacja w wielu przypadkach jest oszczędnościowym planem. W sumie zawsze mniejsze rachunki za prąd. Ale jeśli chodzi o dobry komfort cieplny w domu to już nie koniecznie. W przypadku podłogówki to już raczej sobie nie wyobrażam grawitacji. Zimą czasem jest za słaba a latem gdy chcemy dogrzewać wodę to wyłącznie pozostaje odcinanie zaworem kulowym. Oprogramowanie sterownika pozwala na wyłączenie grzania przez wyłączenie pompy to czemu nie korzystać. Pompkę mam Alpha2 a ta na najwyższych obrotach bierze mniej prądu niż poprzednia na najmniejszych. Grawitacji już pozbyłem się w wentylacji na rzecz dmuchaw i widzę korzyści, więc z CO też pasuje się pozbyć :D

krzy27
30-04-2011, 21:12
To jak ? Robić to obejście czy nie robić ? Polepsza grawitację ?
W środę zaplanowałem wolne w pracy i będę grzebał (montaż zasobnika CWU i ew. przeróbki CO) - radźcie proszę :)
Kocioł montowałem "na szybko" w lutym przy -18st. Chciałbym teraz na spokojnie doprowadzić instalkę do porządku.

Wstrzymaj się jeszcze. Ja u siebie wyrzucam to proponuje 1zł + wysyłka :D. Obu nam będzie na rękę.

darase
01-05-2011, 08:11
Verb dołóż zawór kulowy za tym zaworem z kulką, w ten sposób dasz wodę przez samą pompkę, a przed pompką daj zawór zwrotny żeby nie było słychać stukotu tej kulki.

darase
01-05-2011, 09:55
Verb napisał " Jednym słowem, mam zamykać
przepływ przez zawór różnicowy ?" Jeśli nie będzie Ci potrzebny to go zamkniesz, to taka alternatywa, bo grawitacja jest dobra np. w przypadku braku prądu. Chyba że dasz przetwornicę akumulator i np. alternator napędzany siłą wiatru to brak prądu niestraszny :)

darase
01-05-2011, 10:09
I byś się nudził :) a tak masz darmową rozrywkę, jak u Was często wyłączają prąd to przetwornica plus akumulator żelowy, bez wiatraka :D

minertu
02-05-2011, 16:07
Obiecałem,że się pochwalę co dołożyłem do deflektora.
Tak to wygląda :)
Czy się sprawdzi nie wiem ale myślę,że tak :)

krzy27
02-05-2011, 16:48
Kombinator :D
Czekam na relacje. Najlepsze były by z zimy a tu lato przed nami.

dino49
02-05-2011, 19:01
Obiecałem,że się pochwalę co dołożyłem do deflektora.
Tak to wygląda :)
Czy się sprawdzi nie wiem ale myślę,że tak :)

A co dołożyłeś?... szamot?... jesteś niesamowity:no:

minertu
02-05-2011, 20:13
A co dołożyłeś?... szamot?... jesteś niesamowity:no:
Nie szamot ale tarczę hamulcową :)

jack18
02-05-2011, 21:11
Nie szamot ale tarczę hamulcową :)

Minertu Ty to jesteś pomysłowy. A co z otworami na mocowania?

minertu
02-05-2011, 21:22
Minertu Ty to jesteś pomysłowy. A co z otworami na mocowania?

Jak to co,są nad deflektorem:) widać na zdjęciu.

jack18
02-05-2011, 21:26
fajna - wentylowana:) jak z corolli hehe.

minertu
02-05-2011, 21:32
fajna - wentylowana:) jak z corolli hehe.
Śmiej się śmiej kosztowało mnie to 5 min rozbierania,policz ile kosztuje taki deflektor,nie wiem gdzie zarobisz 200zł za 5 min roboty :)

jack18
02-05-2011, 21:37
Ja się nie śmieje , pomysł bardzo ciekawy, tylko powiem Ci ze bym nie wpadł na to..:)

minertu
02-05-2011, 21:58
Ja się nie śmieje , pomysł bardzo ciekawy, tylko powiem Ci ze bym nie wpadł na to..:)
Spoko,szukałem jakiegoś żelastwa do po testowania ale nic mi do głowy nie przyszło do czasu jak przyszedł czas na wymianę klocków hamulcowych :)

jack18
02-05-2011, 22:05
Mam gdzieś z poldusia jeszcze, może by była? Byla chyba ciut większa...

minertu
02-05-2011, 22:09
Mam gdzieś z poldusia jeszcze, może by była? Byla chyba ciut większa...
Ja byłem u gościa co rozbiera samochody na części i znalazłem taka 30cm ale gościu stwierdził,że jeszcze ja sprzeda :) i wziąłem mniejszą 27cm.
Jak zda egzamin to wyruszę na poszukiwanie jakiejś w lepszym stanie bo ta ma za mało mięsa :)

minertu
03-05-2011, 06:46
Ale klops. Właśnie wylazłem z kotłowni.
Zamontowałem wymiennik, za pompą CWU dałem zawór zwrotny wg schematu ze strony Ogniwo... odpaliłem i co ?
Woda zamiast z kotła lata sobie w obiegu wymiennik - grzejniki :( Za pompą CO też ma być zawór zwrotny ?
Znowu spuszczanie wody i przeróbka ? Co jeszcze trzeba zrobić aby wsio latało jak trzeba ?

Aha..mam zawór odcinający za pompą CO, ktoś pisał coś ale nie pamiętam dokładnie... nie mogę go zamknąć, bo przecież pompę zamęczę na śmierć :(
Możesz rzucić schemat jak to masz zrobione? Coś poradzimy abyś nie musiał za każdym razem wody spuszczać :)

minertu
03-05-2011, 18:18
Nie mam zdolności do rysowania, mam zrobione wg gotowca z Ogniwo. Jutro dokładam zawór zwrotny. Czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę ?

Pisałeś, że połączyłeś elektrycznie pompę CWU z pompą mieszającą. Na pewno nie grozi to uszkodzeniem sterownika ?
Ja przełożyłem wtyczkę pompy CWU do gniazdka pompy mieszającej. Przy małym poborze wody problemu nie ma, przy dużym kiepsko.... nie nadąży dogrzewać.
Jak masz wg schematu to ok,co do pompy mieszającej niczym to nie grozi jednym kabelkiem połącz fazę CWU i mieszającej w sterowniku.Jak cos to jeszcze foto mam jak to połączyć gdybyś nie znalazł na forum.

minertu
03-05-2011, 20:29
Dołożenie zaworu odcinającego za pompą CO załatwi problem ?
Obserwowałem co i jak, teraz pompa CO jest włączona na stałe, ale pompa CWU jest chyba za mocna i tak i tak przeciąga :( Albo ta Alpha jest za słaba ? A może kolektor 2" trzeba zrobić ?

Co co łączenia pomp pamiętam, że pisałeś o brązowych kabelkach - zgadza się ? Kurde nie chcę uwalić sterownika i tak mam dość kłopotów.
Spokojnie,nic nie uwalisz,wyłącz kocioł na wtyczce i połącz brązowe kabelki z CWU i mieszającej,jak u mnie nic się nie stało to u Ciebie tez nie powinno.
Co do pompy CWU jak za mocna to na 1 bieg a CO na 2 lub 3 bieg ,u mnie tez tak mam.

minertu
03-05-2011, 20:32
Co do zaworów ja mam zwrotne jak na CO tak na CWU i jest ok.

minertu
04-05-2011, 07:26
Chyba zamienię pompy miejscami.
Jeszcze tego nie zrobiłeś?
Ja tez zamieniłem starszego grundfos,który był na poprzedniej instalacji dałem na CWU a nowszą dałem na CO bo jest oszczędniejsza :)i wszystko śmiga jak ta lala.Rozstaw jest taki sam.

darase
04-05-2011, 19:43
Verb musisz wszystko sobie poustawiać, częściej włączaj pompę. W taką pogodę pompa pracuje u mnie cały czas.

darase
04-05-2011, 21:24
1.5st spadła Ci tem w pokoju? Strasznie dużo :) "W moim magicznym domu" prawie w każdym pokoju jest inna temperatura, u syna najcieplej, rodzice na dole też mają inną, łazienki gorące, od tego są zawory przy kaloryferach, stała praca pompy zapewnia jednakową temperaturę dostarczonej wody, ustawiam tylko tem C.O. a reszta to indywidualne ustawienia. Gdy wszyscy zakręcą zawory to grzane jest tylko cwu.

minertu
05-05-2011, 01:59
verb jest ok o,5stC i to obojętnie dla jakiej temp..Podejrzewam ,że jedziesz na pompie wyłączonej i sterowana jest z czujnika pokojowego,już na to zwróciłem uwagę,że histereza jest za duża i mają to poprawić.Przy pompie wyłączonej ja trzymałem 70stC na piecu aby miał co zapodać i wtedy miałem największe oszczędności.Jeżeli masz termostaty to otwórz je bardziej.Czujnik temp daj na wysokość ok 120cm od podłogi.Jak nie pomorze to
daj pompę na pracę ciągłą i na mniejszy bieg.

minertu
05-05-2011, 15:35
To ja wiem :) Chodziło mi o "rozpiskę" aby nabrać pewności.



Nie mylisz się, dokładnie tak to miało pracować.



No to jest nas dwóch.
Mnie gadali, że zastanawiają się nad zaimplementowaniem w zaawansowanych ręcznej korekty histerezy.



Było mi zimno, więc ustawiłem pracę cykliczną 5/40. Może być. Czujnik mam na wysokości 115cm, ale przy takich ustawieniach działa wyłącznie jako wskaźnik a nie regulator. Mam nadzieję, że zdążą do zimy zmienić oprogramowanie:)
Czujnik przy pompie wyłączonej działa zarówno jako wskaźnik i jako regulator.Przy pompie cyklicznej jako wskaźnik .
O tej histerezie wspominałem i mają być ręczne jej korekty wg różnych strat ciepła w danym budynku.
Będzie również programator z nastawami czasowymi przełączania trybu z normalnego w tryb letni i odwrotnie.

jack18
05-05-2011, 20:22
Czujnik przy pompie wyłączonej działa zarówno jako wskaźnik i jako regulator.Przy pompie cyklicznej jako wskaźnik .
O tej histerezie wspominałem i mają być ręczne jej korekty wg różnych strat ciepła w danym budynku.
Będzie również programator z nastawami czasowymi przełączania trybu z normalnego w tryb letni i odwrotnie.

Kiedyś już o tym rozmawialiśmy. Dokładnie o tym ze czujnik wewnętrzny przy pracy cyklicznej nie działa tylko jako wskaźnik. Czujnik jest potrzebny do załączania pompy CO w tryb ciągły przy wyższym {gwałtownym) spadku temperatury w pomieszczeniu.. Zauważ ze pracy cyklicznej nie da się włączyć bez czujnika wewnętrznego. Ja to wypraktykowałem , nawet jak włączysz kocioł z trybu lato na tryb normalny, to będzie grzał do wtedy do kiedy nie osiągnie w pomieszczeniu zadanej mu temp. Będzie pompa chodziła na okrągło, a po osiągnięciu temperatury przełączy się na prace cykliczna.Informacje o temperaturze w pomieszczeniu weźmie właśnie z czujnika. Dla sterownika przy pracy cyklicznej priorytet to utrzymanie temperatury zadanej w pomieszczeniu a nie czas pracy i postoju pompy CO.:) Natomiast wiem ze tryb pracy" pompa wyłączona " był docelowo przeznaczony do instalacji opartej na grawitacji.

minertu
06-05-2011, 02:08
Kiedyś już o tym rozmawialiśmy. Dokładnie o tym ze czujnik wewnętrzny przy pracy cyklicznej nie działa tylko jako wskaźnik. Czujnik jest potrzebny do załączania pompy CO w tryb ciągły przy wyższym {gwałtownym) spadku temperatury w pomieszczeniu.. Zauważ ze pracy cyklicznej nie da się włączyć bez czujnika wewnętrznego. Ja to wypraktykowałem , nawet jak włączysz kocioł z trybu lato na tryb normalny, to będzie grzał do wtedy do kiedy nie osiągnie w pomieszczeniu zadanej mu temp. Będzie pompa chodziła na okrągło, a po osiągnięciu temperatury przełączy się na prace cykliczna.Informacje o temperaturze w pomieszczeniu weźmie właśnie z czujnika. Dla sterownika przy pracy cyklicznej priorytet to utrzymanie temperatury zadanej w pomieszczeniu a nie czas pracy i postoju pompy CO.:) Natomiast wiem ze tryb pracy" pompa wyłączona " był docelowo przeznaczony do instalacji opartej na grawitacji.
Oczywiście,masz rację przy pisaniu się pomyliłem miało być ,że przy "załączonej" działa jako wskaźnik.Ale też nie do końca bo widać,że piec gdy jest osiągnieta temp w pokoju dostaje taki sygnał ale pompy nie wyłącza tylko sam obniża sobie temp zadaną,u mnie tego nie widać bo mam min CO zadaną na 46stC ze wzg na bojler.Za pomyłkę przepraszam :)

minertu
06-05-2011, 02:12
Na pompie wyłączonej osiągałem b dobre wyniki w spalaniu ale raczej kociołkowi to nie służyło z samym zaworem 4D teraz jak mam mieszająca myślę,że będzie lepiej.

darase
06-05-2011, 08:23
Praca cykliczna pompy powoduje przechodzenie pieca w stan podtrzymania, obniżenie tem. powrotu, obniżenie tem. spalin - pompa mieszająca wymagana, przykład Karoki gdzie tem. powrotu spada poniżej 40st. Jeśli według Minerta to daje oszczędność to ciągła praca sterownika nie jest wymagana. Lepiej rozbujać piec do 70st i go uśpić :)

minertu
06-05-2011, 08:51
Praca cykliczna pompy powoduje przechodzenie pieca w stan podtrzymania, obniżenie tem. powrotu, obniżenie tem. spalin - pompa mieszająca wymagana, przykład Karoki gdzie tem. powrotu spada poniżej 40st. Jeśli według Minerta to daje oszczędność to ciągła praca sterownika nie jest wymagana. Lepiej rozbujać piec do 70st i go uśpić :)
Dokładnie.U mnie wtedy spalanie schodziło do 16kg/24h przy temp zewn 3 do 8*.Ale w tedy trzeba się liczyć z częstszym czyszczeniem kotła.

darase
06-05-2011, 09:23
Zawsze byłem za ciągłą pracą pieca na mniejszej tem. może w tym sezonie zmienię zdanie.

wertus23
06-05-2011, 17:51
Witam
Przeczytałem cały temat, kilka tygodni mi to zajęło. I wyszło na to, że zamówiłem kocioł z palnikiem brucer i sterownikiem e-coal. Producent z Działdowa, moc 17kW, bliźniacza konstrukcja jak z Ogniwa.
Kocioł już widziałem i korona jest chyba "starego" typu. Jeśli dobrze wypatrzyłem to szczeliny są na około + otwory na górze.
Chcę zrobić instalację kotłowni na pompie mieszającej, pompie CO i CWU.
Mam od producenta schemat, ale jest on raczej ogólny i poglądowy (taki jak się wyświetla na stronie e-sterownik), a mi chodzi o szczegóły typu: gdzie pompa, gdzie zawór, gdzie filtry, gdzie przyłożyć czujniki. Kotłownię chcę zrobić w miedzi 28, później przejście na plastik PP do rozdzielaczy, od rozdzielaczy pex, grzejniki z termostatami.
Czy może ktoś z Was ma dokładny schemat takiej kotłowni? Albo podpowie jak ma zrobione u siebie i pięknie działa.

darase
06-05-2011, 18:39
Witaj Wertus wśród bruco eColowców, kupiłeś piec firmy Kotstal, też o nim myślałem,ale nie pasowały mi warunki gwarancji, wymagają pieczątki instalatora a ja chciałem sam zainstalować. Kotstal był trochę droższy i ma więcej wody od Ogniwa, chciałem podgrzewać jedną szklankę zamiast całego czajnika, na ten temat są zdania podzielone. Mojej instalacji Ci nie proponuję bo jest prosta jak konstrukcja cepa. Zapewne ktoś Ci coś znajdzie.

darase
06-05-2011, 18:45
Podstawa to pamiętaj o uszczelnieniu korony i kup termostaty do instalacji węglowej żeby się nie zamknęły wszystkie w jednym czasie pozbawiając piec obiegu.

wertus23
06-05-2011, 19:59
Witaj Wertus wśród bruco eColowców, kupiłeś piec firmy Kotstal, też o nim myślałem,ale nie pasowały mi warunki gwarancji, wymagają pieczątki instalatora a ja chciałem sam zainstalować. Kotstal był trochę droższy i ma więcej wody od Ogniwa, chciałem podgrzewać jedną szklankę zamiast całego czajnika, na ten temat są zdania podzielone. Mojej instalacji Ci nie proponuję bo jest prosta jak konstrukcja cepa. Zapewne ktoś Ci coś znajdzie.

Byłem u producenta w Działdowie i powiedzieli mi, że mogę sam podłączyć kocioł, muszę tylko spełnić warunki:
- musi być pompa mieszająca
- układ musi być otwarty
Ale jeszcze się upewnię, zadzwonię do nich

darase
06-05-2011, 20:03
Jak dzwoniłem do producenta to mi tak powiedzieli a taką cenę dał kosmiczną że szok. Ile Cię kosztował? Jeśli nie tajemnica.

wertus23
06-05-2011, 20:07
Podstawa to pamiętaj o uszczelnieniu korony i kup termostaty do instalacji węglowej żeby się nie zamknęły wszystkie w jednym czasie pozbawiając piec obiegu.

Nie wiedziałem, że są takie termostaty
Wcześniej zapomniałem dodać - termostaty będą na grzejnikach w pokojach, w łazienkach grzejniki będą bez termostatów. Czy w takim przypadku muszę być te termostaty do instalacji węglowej?
Do derase - czasami prostsze jest najlepsze :)

darase
06-05-2011, 20:33
W łazienkach możesz założyć zwykłe kulowe. Zawory termostatyczne przy tem. np. 25st zamykają obieg, jeśli będziesz mieć jakiś obieg otwarty to wszystko oki. Koledzy zapewne Ci doradzą. :)

darase
06-05-2011, 22:05
Verb napisał "Żadnego problemu. Kocioł się
odstawi i tyle." jeśli wszystkie zamkniesz a pompa będzie chodzić cały czas to może się uszkodzić, chyba że alpha2 która sama się wyłączy, chyba że termostaty nie zamykają się po osiągnięciu 25st lub tem. jest mniejsza w pokoju niż np.25st potrzebne do zamknięcia termostatu. Takie są możliwości, zawór zwrotny może być przed pompą.

jack18
06-05-2011, 22:06
Masz rację. Przewietrzyłem intensywnie, czekając na włączenie się pompy i faktycznie tak się stało.
Z histerezy czujnika wewnętrznego jesteś zadowolony ?
Ciężko mi powiedzieć coś więcej na ten temat, bo aż tak mocno się w to staram nie zagłębiać. Jest komfortowo w domu i spalanie na pracy cyklicznej jest widocznie niższe niż w trybie ciągłym. Nie zagłębiam się w to, może dlatego ze planuje w tym roku przebudowę instalacji. Będzie dodany kawałek podłogówki i zmieniony system podłączenia kotła do instalacji. Poza tym planuje w przyszłym sezonie korzystać z termostatu pokojowego a czujnik powędruje na pogodówkę. Musze przyznać ze bardzo ciekawy model termostatu to ten który polecał Bobek Budowniczy . Nie wiem tylko jak to wszystko razem zadziała ale mam nadzieje ze będzie ok. Minertu mówił chyba kiedyś, ze jego kolega ma termostat, nie wiem czy w kotle ogniwo niestety?

minertu
07-05-2011, 01:40
Minertu mówił kiedyś,że ma termostat ale z niego nie korzysta bo jego wskaźnik jest co 0,5stC bardziej mi odpowiada czujnik.
Oczywiście podłączony z kotłem Ogniwo i eCoalem :)

minertu
07-05-2011, 09:18
O komfort mi chodzi.
Ja i reszta domowników odczuwamy wahania temperatury. Zbyt nisko musi spaść temperatura aby sterownik włączył pompę.
Lepiej było na Euroster 2000, gdzie histereza = 1st.
Może skrobniesz maila do Elektro-System ? Czym więcej będzie zgłoszeń, tym prędzej wprowadzą zmiany:)
Panowie cierpliwości,wszystko będzie,pamiętajcie,że elektro-system nie zajmuje się tylko sterownikami do naszych pieców.Mają dużo innej roboty,z której muszą się wywiązać a z powodu histerezy nikt nie zamarznie tym bardziej teraz :)

jack18
07-05-2011, 09:32
O komfort mi chodzi.
Ja i reszta domowników odczuwamy wahania temperatury. Zbyt nisko musi spaść temperatura aby sterownik włączył pompę.
Lepiej było na Euroster 2000, gdzie histereza = 1st.
Może skrobniesz maila do Elektro-System ? Czym więcej będzie zgłoszeń, tym prędzej wprowadzą zmiany:)

Może obniżenie temp CO na sterowniku i skrócenie czasu postoju by pomogło. Przyznam się ze u mnie nie jest to odczuwalne. No ale każda instalacja jest inna.Maila oczywiście skrobnąć można, ale lepiej żeby zrobili to jako opcję ruchomą a nie stalą..

minertu
08-05-2011, 00:29
Mówisz o cyklu pracy pompy jak sądzę. Teraz mam prace cykliczną 5/30.
Wolałbym mieć jednak pompę wyłączoną, sterowaną czujnikiem pokojowym. Taka konfiguracja jednak nie daje komfortu cieplnego u mnie.
Na pompie wyłączonej musisz mieć co najmniej 65 na kotle,ja w zimę miałem 70 i było ok 26,5stC w domu.

darase
08-05-2011, 09:17
Verb przy wyższej tem. na kotle pompa po załączeniu szybciej dogrzeje Ci dom. Gdy pompa nie pracuje to cały układ stygnie a po ponownym załączeniu cała zimna woda musi się ogrzać w piecu w którym nie ma zbyt wiele wody, do takiego rozwiązania przydałby się bufor.

wertus23
08-05-2011, 10:10
Od długiego czasu oglądam wykresy i zastanawia mnie dlaczego temp. cwu jest ustawiona na np. 45*. Po namyśle doszedłem, że to jest dobre ale jak piec chodzi 24h/dobę. Ja w okresie letnim chcę palić drewnem, bo nie bardzo wierzę w spalanie w trybie lato na poziomie do 2kg groszku na dobę. Jak naprawdę jest z tym spalaniem?
Jakie zamontować pompy do co, cwu i mieszającą? Jaki rodzaj, oznaczenia?

jack18
08-05-2011, 10:29
Od długiego czasu oglądam wykresy i zastanawia mnie dlaczego temp. cwu jest ustawiona na np. 45*. Po namyśle doszedłem, że to jest dobre ale jak piec chodzi 24h/dobę. Ja w okresie letnim chcę palić drewnem, bo nie bardzo wierzę w spalanie w trybie lato na poziomie do 2kg groszku na dobę. Jak naprawdę jest z tym spalaniem?

To zależy jak masz duże zużycie tej cieplej wody na dobę, jak masz zaizolowany zbiornik CWU, jak kaloryczny eko. Z obserwacji u siebie i zużyciu na 2 osoby uważam ze jest to bardzo mozliwe (2kg/24h)

darase
08-05-2011, 11:23
Verb napisał "Pamiętaj: oś wirnika pompy MUSI
być poziomo." może być i pionowo :) ja mam pionowo montowanego grundfosa. Verb nie znasz tego poszła koza do woza? ;) Chodzi Ci o zmniejszenie histerezy, bo nie czujesz "komfortu", dlatego napisałem że z buforem np. 400 l miałbyś taki komfort jak budowniczy.

darase
08-05-2011, 11:33
Wertus mieszająca może być np. ulrich, kupiłem taką na allegro, teraz stary 13letni grundfos pracuje jako pompa mieszająca ,cwu i pompa C.O. na 1 biegu. Chciałem kupić grundfosa alphę 2 ale po przeliczeniu 30w jakie pobiera stary grundfos to mija się z celem. Chyba że padnie to pomyślę :)

darase
08-05-2011, 13:03
Verb napisał "Twoja sprawa, kupisz sobie niedługo
nową." 13 lat to krótko?
Tak koniec tematu bo f1 :)

minertu
08-05-2011, 13:27
Ale co to ma dać ? Pompa się włącza dopiero jak się zimno zrobi. Co ma temperatura na kotle do tego ? Gdyby działała grawitacja to się zgodzę ale nie działa po założeniu zaworu zwrotnego.
Spokojnie ja wiem o co ci chodzi,w elektro-system wszystko wiedzą,na dzień dzisiejszy skalibruj czujnik pokojowy.Oszukaj go troszeczkę a czujnik najlepiej w najcieplejsze lub najchłodniejsze pomieszczenie daj w zależności w która stronę zrobisz kalibrację.Ja mam tak,ze pokazuje 25stC a faktycznie mam 26stC.Musisz metodą prób i błędów za nim wyjdzie poprawka z nastawą histerezy.

minertu
08-05-2011, 13:58
verbja to chyba Cię odwiedzę :)

SUSPENSER
08-05-2011, 23:04
To zależy jak masz duże zużycie tej cieplej wody na dobę, jak masz zaizolowany zbiornik CWU, jak kaloryczny eko. Z obserwacji u siebie i zużyciu na 2 osoby uważam ze jest to bardzo mozliwe (2kg/24h)

U mnie ostatnio było ok 3 kg/dobę przy 2 osobach, ale nie pamiętam czy nie włączałem na krótko CO, więc 2 kg/dobę są osiągalne w zależności od zużycia ciepłej wody.

1410
09-05-2011, 19:24
Po długich wahaniach i rozterkach ...po zebraniu (a raczej przeczytaniu) wielu opinii decyzja zapadła :welcome: ...zakupiłem Ogniwo Eko 15 kw

Pod koniec tygodnia spodziewam się instalatora i ...byłbym wdzięczny za podpowiedzi i wskazówki.
Facet, który ma instalować kociołek jest niby dobrym fachurą, ale gdy porozmawiałem z nim o szczegółach i napomknąłem o pompie mieszającej on zaczął coś o zaworze czterodrożnym, ja o brucerze on o ...zrobił wielkie oczy :)

Co koniecznie musi być zrobione i zainstalowane podczas montażu kotła? Jak potraktować silikonem palnik? Czy pompa mieszająca jest niezbędna? itd... itd...
Aha, zakupu dokonałem na kotly.com. Solidna szybka i sprawna firma. Mogę polecić.

darase
09-05-2011, 21:39
Wygrałeś bitwę pod Grunwaldem:)

darase
09-05-2011, 21:51
Pompa mieszająca się przydaje, wszystko zależy jak chcesz sterować swoją instalacją. Koronę przed silikowaniem sprawdź czy jest poprawnie osadzona, czy ma strzałkę.

1410
10-05-2011, 12:46
Wygrałeś bitwę pod Grunwaldem:)

to 1410 nie jest przypadkowe...urodziłem się 15 lipca :)

minertu
10-05-2011, 19:16
Minertu. Kliknij do mnie na GG proszę.
Klikam i klikam :)

krzy27
11-05-2011, 07:11
Mój piec unicestwiony.
Był wyjazd na komunie siostrzenicy 350km od domu. Z powodu remontów u siostry i pomocy w przygotowaniu imprezy wyjechaliśmy już w nocy z środy na czwartek. Dom zostawiliśmy pod opieką dziadków. I to był błąd!!! Po zwiedzaniu wszystkich zakamarków łącznie z kotłownią pozostawili niedomkniętą klapę zasobnika na węgiel. Efekt po powrocie był przerażający. Kotłownia wyglądała jakby ją jaką gnojowicą zlał. Wszędzie smród asfaltu, smoły ciężki do wytrzymania. Kocioł był czarny pokryty lepką smołą. Kosz zasobnika postanowiłem odczyścić i odmalować. Koszt nowego powala. W trakcie czyszczenia strony wewnętrznej farba proszkowa, którą kocioł jest pomalowany złaziła. Jakby jakaś reakcja ze smołą zaszła. Z zewnątrz się trzyma. Nie wygląda przynajmniej to na efekt temperatury. Z parametrów odczytałem że temperatura na podajniku utrzymywała się 60-70°C w trakcie tego wędzenia. Sam kocioł dało się doczyścić. Nie wykręcałem jeszcze ślimaka i nie wiem czy go w ogóle czyścić czy się sam doczyści tłoczeniem węgla. Kotłownie zlałem myjką ciśnieniową. Wygląda już lepiej ale czyszczenia zostało mi jeszcze na co najmniej dwa tygodnie.
Tak że ku przestrodze kłódka na zasobnik lub całą kotłownie.

krzy27
11-05-2011, 11:10
Wyruszyliśmy w środę a w czwartek zdążyli zaglądnąć do pieca. Wędziło praktycznie przez noc jak temperatura na zewnątrz spadała. To było łącznie jakiś 40-50 godzin wędzenia. Jakby nie rekuperator to podwójny pogrzeb na pewno by był. Kotłownia zasmołowana a pozostałe pomieszczenia piwnicy pokryły się żółtym sypkim nalotem. Tam nie dokończyłem wentylacji mechanicznej. W kotłowni jest grawitacyjna.

Marin75
11-05-2011, 11:24
Moze jakiś czujnik by się przydał, chociaż piszczek czasowy. np. po 5 minutach od otwarcia zasobnika by się uaktywniał. Lub też może czujnik tlenku węgla itp. - do przemyślenia przez twórców eCoala ?

SUSPENSER
11-05-2011, 13:53
Moze jakiś czujnik by się przydał, chociaż piszczek czasowy. np. po 5 minutach od otwarcia zasobnika by się uaktywniał. Lub też może czujnik tlenku węgla itp. - do przemyślenia przez twórców eCoala ?

Czujnik CO to do poważnego przemyślenia przez KAŻDEGO użytkownika kotła na węgiel !

Mój już mi ze 2 razy "przypomniał" o niedomkniętym zasobniku.

Najlepiej z zasilaniem bateryjnym - gdy bateria się kończy zaczyna "pikać".

Warto wydać te 70 zł i mieć "anioła stróża od CO" ;-)

Jarecki79
11-05-2011, 14:03
Jeżeli mogę się odezwać.

Na zachodzie wymagane jest, aby przy otwarciu klapy kosza zatrzymał się podajnik i nadmuch.
Może warto powalczyć, aby podobne wymogi obowiązywały w Polsce?

Zwiększy to trochę koszt wykonania kotła, ale jak wymóg będzie dla wszystkich, to chyba będzie lepiej?

krzy27
11-05-2011, 17:41
Że też na to nie wpadłem !
Krańcówka odcinająca zasilanie sterownika załatwi sprawę :) Dzięki :D

Na sterowniku jest dodatkowo alarm zewnętrzny. Może łaskawość twórców pozwoli przerobić ten alarm na taką krańcówkę. Wystarczył by limit czasu otwarcia klapy. Nawet gdyby to było 20 min nie wyrządziło by takich szkód jak u mnie. Myślę że jest to najekonomiczniejszy sposób.

krzy27
11-05-2011, 18:18
Jest coś takiego ? Hmm... przeoczyłem. Jak to niby ma działać ?



Napisz do nich, może wezmą to pod uwagę.. choć młyny tam mielą wolno :)


Napisałem. Doszło mi jeszcze na myśl sprzęgnięcie otwarcia drzwiczek z załadunkiem węgla o czym im też napisałem. Oczywiście z potwierdzeniem na panelu. Czasem się tylko zagląda.
O alarmie zewnętrznym piszą że dodali w wersji 0.0.2.0.

SUSPENSER
11-05-2011, 20:55
mi zaczeła pikać.... o 4 rano, poł domu się obudzilo, a to, bateria się rozladowywała ;)

Do nich trzeba kupować porządne baterie ;)

elezibi
13-05-2011, 14:02
Jak wyżej
https://esterownik.pl/forum


pozdrawiam
elezibi

minertu
14-05-2011, 18:21
Panowie,dziś zmieniłem koronę,którą dostałem od ICHPWwZ bez nacięć,nie chcę zapeszać ale osiągnąłem wynik możliwe,że lepszy jak na Burnerze-S.
Jeszcze dziś zmienię wersję KW dla eco i wgram dla eco plus .Jeżeli potwierdzą się moje przypuszczenia to może być powrót do Brucera.
Niemniej jednak jeszcze nic nie jest pewnego.
Skonsultuję to z Panem Zawijanem.Zobaczymy co będzie do rana.Na razie jest więcej niż lepiej :)
Możliwe,że będzie z tego klapa ale ja się nie poddaję tak łatwo :)
Na Brucerze uzyskałem to co na Burnerze-S.

minertu
14-05-2011, 18:58
Dali Ci też całą aparaturę pomiarową ?
Bez przesady,opisuję to co widzę wzrokowo i to czego oczekiwałem.Uzyskałem jak na razie,zobaczymy co będzie rano.
Jestem optymista i chyba będzie ok :)

wertus23
14-05-2011, 20:25
Panowie,dziś zmieniłem koronę,którą dostałem od ICHPWwZ bez nacięć,nie chcę zapeszać ale osiągnąłem wynik możliwe,że lepszy jak na Burnerze-S.


A jak dokładnie wygląda ta korona? Jakieś zdjęcia?
Kupiłem właśnie piec z brucerem i ecoalem, Kotstal Z Działdowa. Stoi on jeszcze w hurtowni. Nie wiem jak dokładnie wygląda korona w tym piecu. Czy ten instytut z Zabrza wymienia korony każdemu? Jest na to jakaś procedura?

minertu
14-05-2011, 20:33
A jak dokładnie wygląda ta korona? Jakieś zdjęcia?
Kupiłem właśnie piec z brucerem i ecoalem, Kotstal Z Działdowa. Stoi on jeszcze w hurtowni. Nie wiem jak dokładnie wygląda korona w tym piecu. Czy ten instytut z Zabrza wymienia korony każdemu? Jest na to jakaś procedura?

No niestety nie wymienia.Jedynie producent.Instytut to Instytut a producent to producent.
Niemniej jednak nie świadczy to o tym,ze twój kocioł nie będzie działał jak ma.
Ja jestem ,że tak powiem testerem wszystkiego co się da co nie znaczy ,że twój kocioł jest bee :)

wertus23
14-05-2011, 23:06
Czy spala drewno na ruszcie awaryjnym w czasie lata, do podgrzewania wody cwu? Chcę zrobić instalację na 3 pompy. Czy pompa cwu nie będzie przeszkadzać? Czy trzeba włączyć sterownik w tryb automatyczny? Chciałbym tego uniknąć? Czy ktoś może wyjaśnić mi jak spalać drewno w tym kotle. Oczywiście chcę ten piec użytkować zimą w pełnym automacie.

minertu
15-05-2011, 04:18
Czy spala drewno na ruszcie awaryjnym w czasie lata, do podgrzewania wody cwu? Chcę zrobić instalację na 3 pompy. Czy pompa cwu nie będzie przeszkadzać? Czy trzeba włączyć sterownik w tryb automatyczny? Chciałbym tego uniknąć? Czy ktoś może wyjaśnić mi jak spalać drewno w tym kotle. Oczywiście chcę ten piec użytkować zimą w pełnym automacie.
Oczywiście,że możesz spalać drewno ale nie zapomnij zdemontować czujnik temp spalin.Możesz spalać z otwartymi drzwiczkami wykorzystując ciąg kominowy albo w trybie ręcznym z użyciem dmuchawy oraz pompy CWU.

minertu
15-05-2011, 09:02
Co o tym sądzicie?
56569
Tak to wygląda po zmianie korony paleniska.

minertu
15-05-2011, 09:55
Ładnie, ładnie.... mam nadzieję, że pokażesz co i jak tam wymyśliłeś :)
Nic specjalnego.
Dodam,że piec 25kw pracuje w wersji 15kw,wieczorem zmienię jeszcze na 16kw z eco plusa :)

jack18
15-05-2011, 21:02
Minertu nie wiesz czemu nie mogę się zarejestrować na to nowe forum? Wyskakuje jakiś błąd przy wysyłaniu wiadomości a z drugiej strony pisze ze to konto już istnieje ,a nie jest aktywowane. Na pocztę nic nie przyszło - żaden link aktywacyjny....

minertu
15-05-2011, 21:10
Minertu nie wiesz czemu nie mogę się zarejestrować na to nowe forum? Wyskakuje jakiś błąd przy wysyłaniu wiadomości a z drugiej strony pisze ze to konto już istnieje ,a nie jest aktywowane. Na pocztę nic nie przyszło - żaden link aktywacyjny....
A to nie wiem,zarejestruj sie na eSterownik i jak się zalogujesz to normalnie wejdziesz.Inaczej ,jak jesteś zarejestrowany na eSterownik to się zaloguj i wejdź na forum.

minertu
15-05-2011, 21:47
Mam dokładnie to samo:] Może to forum tylko dla tych, którzy udostępniaja sterowniki online ?
Chyba tak.

jack18
15-05-2011, 22:00
Chyba tak. dziwne-myślałem ze dla użytkowników eCoala? Ja np nie mam modemu wiec nie udostępniam ,ale czuje się w tym wypadku dyskryminowany:) Minertu zarzuć tam temat na forum jak możesz..?

minertu
15-05-2011, 22:11
dziwne-myślałem ze dla użytkowników eCoala? Ja np nie mam modemu wiec nie udostępniam ,ale czuje się w tym wypadku dyskryminowany:) Minertu zarzuć tam temat na forum jak możesz..?
Zobaczymy co da się zrobić.

chrobry
16-05-2011, 06:43
Mam taki problem. Zasypałem podajnik miałem - do tej pory paliłem groszkiem. Kocioł chodzi w trybie lato. W palniku zaczoł tworzyć się spory kopczyk (nie było tego przy groszku), ten kopczyk w środku był pełen żaru. Gdzieś doczytałem, żeby zmienić parametr "Postój podajnika w podtrzymaniu [min]" - ustawiłem to na 70. Teraz mam tak, że część tego kopczyka to świerzy, nie spalony miał. Chodź przy okazji teoretyczny czas ponownego zasypu wydłużył się o 2 dni. Tak sie zastanawiam jak powinna wyglądać prawidłowa praca na miale szczególnie w trybie lato ?

chrobry
16-05-2011, 07:14
Faktycznie, może za szybko oczekiwałem cudów :) Dam mu pare dni.

karoka65
19-05-2011, 16:31
Podłączyłem się online:)

https://esterownik.pl/remote/482
Jakiej pojemności masz zasobnik że czas taki krótki ?

minertu
19-05-2011, 19:10
Nawet nie wiem :) Chyba 125kg albo litrów ?
Wsypałem dwa worki Retopalu i ustawiłem "na pałę" :)
No proszę,juz nas przybywa :)
Zmień jeszcze czas przerwy podawania w podtrzymaniu bo za długa jest jak widzę po wykresach.

minertu
19-05-2011, 21:22
Za długa ? :)
No to wynika z wykresu,skoro się jest w stanie szybko podnieś to znaczy,że można ją stopniowo wydłużać.

SUSPENSER
20-05-2011, 13:20
Podłączyłem się online:)

https://esterownik.pl/remote/482

Czy ustawiłeś offset czujnika temp. zewnętrznej - bo chyba jest cieplej niż wskazuje ?

SUSPENSER
21-05-2011, 17:06
Mam ustawione 4,7, wskazywało dobrze przy 15st. Teraz się rozjeżdża lekko.

U mnie też się rozjeżdżało raz w jedną, raz w drugą do czasu aż ... zamieniłem czujniki [są przykręcone do kostki w białych obudowach].

darase
21-05-2011, 17:22
Suspenser na jakie zmieniłeś?

karoka65
21-05-2011, 19:30
Suspenser na jakie zmieniłeś?

Dostaliśmy w zestawie zewnętrzny i wewnętrzny i nie ma problemu żeby zamienić. Czujniki te same.

darase
21-05-2011, 21:30
Takie buty :) Dziś zaczynam grzanie cwu ekogroszkiem tzw. czeskim, kupiłem 100kg, suchutki jak pieprz. Po wsypaniu okazało się że jest prawie pełen zasobnik, jest dużo lżejszy. Znajoma która nim pali twierdzi iż 1.4t czeskiego zastępuje 1t polskiego. Zobaczę na jak długo go wystarczy.

karoka65
21-05-2011, 21:39
Takie buty :) Dziś zaczynam grzanie cwu ekogroszkiem tzw. czeskim, kupiłem 100kg, suchutki jak pieprz. Po wsypaniu okazało się że jest prawie pełen zasobnik, jest dużo lżejszy. Znajoma która nim pali twierdzi iż 1.4t czeskiego zastępuje 1t polskiego. Zobaczę na jak długo go wystarczy.
Darase myślę że 1: 1,2 max 1,3T. Masz eCoala ale jakby Ci nie chciał się bujnąć to musisz ograniczyć w jakiś sposób nadmuch. No i musisz spodziewać się większej i to dużo większej ilości sadzy.
Jak spoglądałeś na moje wykresy z Bruliego to przerwę podajnika miałem ustawioną 150min i kociołek ruszał bez problemu.
Obecnie podpiąłem Cobrę i muszę powiedzieć że radzi sobie z czechem ale dopiero minęła doba. Na razie jest dobrze.

darase
21-05-2011, 21:49
Mam do ustawiania tylko czas przerwy
podawania w podtrzymaniu i mam go ustawionego na 60min, myślę że eCoal sobie poradzi, poradził sobie z samym żytem to i z czeskim da radę. Chwila minie zanim wszystko zejdzie ze ślimaka i zacznie iść czeski.

1410
26-05-2011, 22:04
Pusto tu straszliwie :)
Jestem 8 dni po zamontowaniu Ogniwa z eCoalem w moim domu. Przez pierwszą noc grzałem CO i CWU, potem tylko CWU. Jakie wrażenia?
....żadne ;) Kocioł uruchomiłem w zeszły wtorek, nastawiłem temperatury, zaczął pracować, rano włączyłem tryb LATO i tak pracuje do dziś.
Nie zrobiłem nic więcej - dosłownie, oprócz jednokrotnego wyrzucenia popiołu. Czysto, spokojnie, bezobsługowo ...to naprawdę działa!
Może w przyszłości trochę poeksperymentuje z paliwami, pobawię się ustawieniami ale ...teraz nie mam na to najmniejszej ochoty.
Jeśli kociołek dalej będzie się zachowywał tak jak do tej pory - rewelacja.

To co mnie zdenerwowało to popielnik. Mały, a dodatkowo i tak część spadającego popiołu znajduje się poza nim.
Zauważyłem też, że mój eko-groszek chyba nie spala się dokładnie, zostaje trochę grudek, spieków? ...Ale, prawdę mówiąc w tej chwili mnie to mało obchodzi :)

darase
26-05-2011, 22:51
1410 tak 3maj, jestem ciekaw na jak długo wystarczy czeskiego eko do cwu. Ustawiłem przerwę w podtrzymaniu na 90min i piecyk mniej się załącza.

karoka65
27-05-2011, 16:36
1410 tak 3maj, jestem ciekaw na jak długo wystarczy czeskiego eko do cwu. Ustawiłem przerwę w podtrzymaniu na 90min i piecyk mniej się załącza.
darase ja na Brulim doszedłem do przerwy 150min na czeskim.

darase
27-05-2011, 21:32
Karoka u mnie jest tylko 90min, więcej nie ma.

karoka65
27-05-2011, 22:44
Karoka u mnie jest tylko 90min, więcej nie ma.
Wiem. Mam chyba lepszy sterownik. hehe

zawijan_2
28-05-2011, 11:53
re: 1410

"To co mnie zdenerwowało to popielnik. Mały, a dodatkowo i tak część spadającego popiołu znajduje się poza nim.
Zauważyłem też, że mój eko-groszek chyba nie spala się dokładnie, zostaje trochę grudek, spieków?

Szanowny Kolego
Może z tym popiołem w popielniku to trochę i racja, ale nie jest aż tak źle. Oczywiście, byłoby lepiej, gdyby wszyściusieńki popiół spadał do szuflady. Ale to będzie zawsze problematyczne, bo zależy po części od częstotliwości czyszczenia popielnika.
Dla Ciebie to już nie będzie pocieszenie, ale dla przyszłych nabywców tak. Pracują nad nowymi drzwiczkami tak, aby szuflada w całości zajmowała podłogę i tym samym ograniczała możliwość przepadania popiołu.

Piszesz o jakiś grudkach.
Jeśli możesz, to określ to dokładniej.
Jak wyglądają? czy są twarde, szkliste, czy może matowe, o silnie rozwiniętej powierzchni i łatwe w rozdrobnieniu?

Jeśli to pierwsze, to żużel ze stopionego popiołu. Świadczy to o węglu zawierającym popioły o niskiej temp. mięknięcia i topnienia.
Jeśli to drugie, to skutek naturalnego puchnięcia niektórych węgli. Struktura jest silnie porowata, cząstki palne wypalone, a szkielet to części mineralne popiołu.
Ważnym jest, aby w popiołach znajdowało się jak najmniej niespalonych części palnych.

Jeśli ktokolwiek ma jakieś podejrzenia, że w popiołach z jego kotła znajdują się niedopalone części palne, to może sobie sam wykonać prostą próbę:
1. wybrać próbkę uśrednioną z popiołu (najlepiej go wstępnie wymieszać, a następnie z kilku miejsc pobrać po części)
2. rozdrobnić go poprzez rozgniecenie choćby kawałkiem rurki na twardym podłożu
3. do naczynia stalowego (może być puszka itp.) wsypać odważoną na wadze porcję np. 100, czy 500 g popiołu i przykryć dziurkowaną blachą.
4. wyprażyć naczynie w temp. ok. 800 st. C przez 1- 2 godz.
5. po ostudzeniu zważyć jeszcze raz popiół.
6. Różnica w wadze da dość dokładną informację o ilości niedopalonych części palnych w badanym popiele.
7. Przeliczyć to na jednostkę wagi np. kg i będzie jasne, czy jest o co kruszyć kopie.

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
29-05-2011, 13:05
Jeszcze jedna uwaga

Wygrzewany popiół musi mieć dobry dostęp powietrza, bo przecież chodzi o to, aby wypalić w nim niedopalone cząstki palne, a bez tlenu jak bez w.dki, prawdziwego życia nie ma.
;)
Pozdrawiam

karoka65
29-05-2011, 14:46
Jeszcze jedna uwaga


bez tlenu jak bez w.dki, prawdziwego życia nie ma.
;)
Pozdrawiam
No następnym razem to chyba musimy się umówić na spotkanie poza instytutem żeby sprawdzić na jakiej mocy pracuje pana palnik. :)

minertu
29-05-2011, 14:52
No następnym razem to chyba musimy się umówić na spotkanie poza instytutem żeby sprawdzić na jakiej mocy pracuje pana palnik. :)
To jaki jest termin spotkania? :)

zawijan_2
30-05-2011, 17:07
"...żeby sprawdzić na jakiej mocy pracuje pana palnik."

Jeśli pod pojęciem "palnik" uważa Kolega łepetynę, to odpowiadam: <0; 100>
Jeśli chodzi zaś o paliwa, to dysponując maszynką z obiegiem Otto preferuję jazdę na gazie. Oczywiście LPG.
Ogrzewają mnie natomiast (zdalnie) palnikami gazowymi na gaz ziemny przystosowanymi.

Jak się już zapewne Szanowny Kolega domyśla: preferuję mniejsze moce, bo przedobrzyć z mocą łatwo, tyle, że skutki smutniejsze. Dlatego zajmuję się małymi palnikami (do 50kW)

To tyle na dzisiaj w temacie palnika.
:wave:

1410
31-05-2011, 21:54
Szuflada faktycznie mogłaby być szersza, ale drzwiczki nie puszczają :)



Co to za eko jeśli można wiedzieć ?

Eko jest podobno z kopalni Chwałowice. Kupiłem na jednym z lokalnych składów po poleceniu przez osobę z rodziny. Jak się te 150 kg spali poszukam może czegoś innego.

1410
31-05-2011, 22:05
re: 1410

"To co mnie zdenerwowało to popielnik. Mały, a dodatkowo i tak część spadającego popiołu znajduje się poza nim.
Zauważyłem też, że mój eko-groszek chyba nie spala się dokładnie, zostaje trochę grudek, spieków?

Piszesz o jakiś grudkach.
Jeśli możesz, to określ to dokładniej.
Jak wyglądają? matowe, o silnie rozwiniętej powierzchni i łatwe w rozdrobnieniu?

to skutek naturalnego puchnięcia niektórych węgli. Struktura jest silnie porowata, cząstki palne wypalone, a szkielet to części mineralne popiołu.
Ważnym jest, aby w popiołach znajdowało się jak najmniej niespalonych części palnych.


Pozdrawiam zawijan_2

O to to... :-)
matowe, o silnie rozwiniętej powierzchni i łatwe w rozdrobnieniu.

zawijan_2
01-06-2011, 19:17
re: 1410

Szanowny Kolego

To co miałeś w rękach to szkielet mineralny pozostały po wypaleniu części palnych z bryłek węgla.
Tak wyglądają popioły retortowe po węglach tzw. gazujących. Rozgrzewając się puchną, pękają i zwiększają nieco swoją objętość.
Cząstki palne wypalają się, a "popcorn" zostaje.
Ważne, że wykorzystujesz praktycznie to co w węglu dobrego. szkielecik choć objętościowo znaczny, to ani ciężki, ani finansowo nadmiernie stratny.

minertu
02-06-2011, 12:05
Panowie jakie wychodzi wam spalanie na 24h w trybie letnim tylko do CWU ?

darase
02-06-2011, 12:53
Minertu napiszę jak spalę 100kg eko czeskiego, jeszcze trochę zostało, myślę że wystarczy na ok. miesiąc. Na drugi raz kupię lepszy eko.

minertu
02-06-2011, 13:03
Minertu napiszę jak spalę 100kg eko czeskiego, jeszcze trochę zostało, myślę że wystarczy na ok. miesiąc. Na drugi raz kupię lepszy eko.
Przecież to się da policzyć ile minut na 1kg węgla wychodzi.
Mi wychodzi jakieś 2,6kg/24h.

darase
02-06-2011, 13:18
Taki dokładny nie jestem, wsypałem 100kg i czekam aż zobaczę ślimaka. Tobie na miesiąc wychodzi 78kg. Całkiem przyzwoicie.

minertu
02-06-2011, 14:02
Taki dokładny nie jestem, wsypałem 100kg i czekam aż zobaczę ślimaka. Tobie na miesiąc wychodzi 78kg. Całkiem przyzwoicie.
Myślę,że to zaleta nowej korony dlatego pytam jak wychodzi spalanie dobowe u innych.

darase
02-06-2011, 14:09
Unowocześniłeś jak zwykle :) Ostatnio widziałem pracę Twojej dmuchawy na 100% mocy. Kolejny eksperyment?

minertu
02-06-2011, 14:59
Unowocześniłeś jak zwykle :) Ostatnio widziałem pracę Twojej dmuchawy na 100% mocy. Kolejny eksperyment?
Cały czas coś tam eksperymentuję :) ale biorąc pod uwagę wysoką jakość paliwa ciężko zejść z temp CO na podtrzymaniu,za krótki czas podtrzymania 90min to za mało.

karoka65
02-06-2011, 15:38
Przecież to się da policzyć ile minut na 1kg węgla wychodzi.
Mi wychodzi jakieś 2,6kg/24h.
Nie warzę i nie liczę ale myślę że wychodzi mi podobnie. Jak kocioł pracował jeszcze na Brulim, wyliczył mi następny zasyp na 6 czerwca. Zasypywałem 6 maja ale jeszcze wtedy kilka razy na parę godzin w nocy czujnik pogodowy załączył mi pompę CO.
Obecnie kocioł pracuje na Cobrze i jeszcze nie dosypywałem. Wczoraj byłem zobaczyć ile jeszcze jest węgla. Tak około 1/3 zasobnika jest, może trochę mniej ale myślę że jeszcze ze dwa tygodnie wystarczy spokojnie.

SUSPENSER
02-06-2011, 18:16
Chwałowicki eko jest bardzo dobry, nad nim Pieklorz bytomski. Pod nim długo długo nic a potem retopal :D.

Nie doceniasz Jaret Plus - a ;)

petrzik
02-06-2011, 19:36
Mi wychodzi 14minut czas podajnika na doba to w przeliczeniu na kg to podobny wynik

cetrab
03-06-2011, 13:34
zasypałem 140kg 23 V a przewidywany koniec jest na 6 VII
wychodzi 3,18 kg na 24h

Vld
03-06-2011, 14:12
miedzy innymi moje przeboje
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9544-antracyt-jak-palic/

karoka65
03-06-2011, 21:56
No verb aż się wierzyć nie chce. Kiedy bym nie zadzwonił panowie zawsze chętnie i wyczerpująco odpowiadają na pytania i udzielają porad. Na pytania mailowe także błyskawicznie otrzymuję odpowiedzi.

darase
03-06-2011, 21:59
Verb napisał "Prawie miesiąc temu zgłosiłem
problem z zapadaniem się
temperatury powrotu w trybie
"Lato"."
Temperatura się zapada? To ciekawe , pod ziemię? ;) Trzeba górnika ;)
Nie dziwię się że każą czekać "upierdliwcowi" , napisz krótki programik np. w C++ na tabliczkę mnożenia to pogadamy o serwisie sterownika który działa. Na myśl przychodzi bajka o rybaku i złotej rybce. Verb grasz rolę żony rybaka?

darase
03-06-2011, 22:38
Verb nie obrażaj się zaraz,dałem tam dwie buźki z "łokiem" przymkniętym na znak że żartuję. Może źle zinterpretowałem wyraz "zapada" Też mam sterownik eCoal i jest git, wszystko cyka , jak ktoś szuka to zawsze coś znajdzie, a Ty jesteś wielki biedak zawiedziony bo czekasz miesiąc i tylko Minertu Cię rozumie, na moje trochę przesadzasz. Przesadzasz drzewka ;)

P.S. Minertu Zosia jeszcze działa?

Wojtek159
03-06-2011, 23:05
Mam nadzieję, że przeczyta to Zawijan.

...
Poświęciłem kilkanaście godzin na obserwacjach i da się to opanować (znalazłem powtarzalny błąd).

Mam wielki żal do E-S że nie podzielili się swoją wiedzą - zmiana kilku parametrów i po kłopocie.
...

1) Znalazłeś błąd? opisz go, napisz jak to opanować, niech te kilkanaście godzin Twoich obserwacji nie idzie na marne!
2) Jesteś naszym Kolegą z forum... To podziel się Swoją wiedzą i podaj te parametry aby inni użytkownicy nie mieli kłopotu.

P.s.
Wrzuć Swój Nr na eSterownik, chętnie przeglądnę wykresy...

minertu
04-06-2011, 02:30
VERB wszystko jest do opanowania,stało się jak się stało,myślę,że E-S jakoś to Tobie wynagrodzi.Wiemy jednak jedno,że sterownik jest OK.

darase czasami trzeba się w język ugryźć , a co do Zosi to działa jak należy :)

minertu
05-06-2011, 08:11
Dzięki Twojej informacji że offsety czujników zwykle nie są "twardo zapisane", rozwiązałem problem.
Wcześniej bałem się tam cokolwiek ruszać, przekonany że skoro ktoś tak ustawił to tak musi być.
Czujniki są kalibrowane przypuszczam standardowo więc trzeba je samemu skorygować.

Cieszę się, że to tylko kwestia softu - jak wiesz przypuszczałem uszkodzenie płyty.Jej się raczej uwalić nie da,no chyba,ze ktoś się uprze :)

Niczego już nie chcę od E-S, wątpię czy zainstaluję nowsze oprogramowanie.
Teraz działa dobrze i nic więcej nie będę kombinował - jedna domowa awantura o CWU na ten rok mi wystarczy.
Cieszymy się wszyscy,że działa tak jak ma a co do opinii o E-S to chciałbym aby ci przeszło.
Żonie nalej wody do wanny z płatkami róży , takie rzeczy się zdarzają. :)

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam.Pomocą zawsze służę :) i pozdrawiam.

darase
05-06-2011, 08:28
Mam pytanie czy wyłączanie i włączanie sterownika z sieci np. 4 razy w ciągu 24h może go uszkodzić? Myślę żeby piec pracował np. przez 3 lub 4 h na dobę.

minertu
05-06-2011, 08:45
Mam pytanie czy wyłączanie i włączanie sterownika z sieci np. 4 razy w ciągu 24h może go uszkodzić? Myślę żeby piec pracował np. przez 3 lub 4 h na dobę.
A co go ma uszkodzić? Przerwa w dopływie prądu?

darase
05-06-2011, 08:55
Jeżeli nie uszkodzą go częste braki zasilania to zostaje ustalić jak długo żar się utrzyma i wyłączyć piec na np. 8h. Przydałaby się większa przerwa w podtrzymaniu z 90min na np.180min.

minertu
05-06-2011, 09:28
Jeżeli nie uszkodzą go częste braki zasilania to zostaje ustalić jak długo żar się utrzyma i wyłączyć piec na np. 8h. Przydałaby się większa przerwa w podtrzymaniu z 90min na np.180min.
O takiej samej przerwie myślałem.
Kiedyś kocioł rozgonił się po 10h ale było to w pracy normalnej i z odpowiednią ilością żaru na palenisku.

1410
06-06-2011, 17:03
A może ktoś podzieli się wrażeniami ze spalania samego miału. Mam ochotę spróbować gdy spalę groszek z pierwszego zasypu.
pewnie jest gdzieś wcześniej opisywane ale nie mam czasu szukać :)

Chomigh
07-06-2011, 13:57
Witam Koledzy!
Dzielnie drążę temat, ale sądzę, że zajmie mi to jeszcze kilka dobrych dni, zatem proszę o wyrozumiałość (a opał muszę kupić).
Nabyłem kociołek Ogniwo Eko-15 z Brucerem i eCoalem (oj bolało po portfelu, ale sterownik przekonał...). Paliwem podstawowym jest oczywiście ekogroch. Zastanawiam się jednak nad zakupem dobrego miału (typu Rokita lub Eko-fins). Są oczywiście tanie egrochy czeskie lub ruskie, ale nie chcę zaszlamić sobie życia i mulić pieca.
Da się w miarę bezproblemowo palić takim miałem na tym piecu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
(zielony jak trawka w piecach z podajnikiem i sterowaniem, palący przez ostatnie 10 lat w "wszystkołykającym nibykoksiaku" z Olsztyna)

zawijan_2
07-06-2011, 20:18
Szanowny Kolego,

Odpowiadam na twoje pytanie:
OCZYWIŚCIE!
Tylko jeśli masz możliwość, to sprawdź jak mokry jest ten "kit".
Wiedza o tym jest ważna, ponieważ im bardziej drobny i bardziej mokry, tym większa możliwość tworzenia zawisów w zasobniku.

Jeśli możesz, to go przesusz i nie bądź zbyt ciekawski. Nie otwieraj drzwiczek co chwila, aby obejrzeć jak żółto - biały jest płomień, bo to co piszą czasami w DTR to bzdura na resorach i tylko o piszących źle świadczy.
Zasyp, zapal, przełącz eCoala na automat i ... nie zapomnij co jakiś czas dosypać paliwa do zasobnika oraz usunąć popiół z popielnika.

Aż tyle i ... tylko tyle.

Pozdrawiam zawijan_2

Chomigh
07-06-2011, 21:59
RE: zawijan_2

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Kupiłem na próbę worek owego miału - pali się ładnie, bez znaczych spieków. Duży udział frakcji groch.
Chcę kupić opał teraz, ponieważ cena jest atrakcyjna, a i nie zatopią go znacznie na składzie bo upały...

Piecyk pracuje dopiero od soboty, miałem z nim pewne problemy (gasł po kilku godzinach pracy), dzisiaj dałem go na kilka godzin w trybie CO i CWU (nie pytaj jaka temp. w domu :stirthepot:) niech sterownik "nauczy się" tego opału - może teraz po przełączeniu w tryb CWU lato nie zgaśnie....
Tymczasem wracam do lektury kolejnych stro wątku.
Pozdrawiam.

minertu
08-06-2011, 12:07
11 doba a poszło 29kg waga wyliczona wg licznika,spalanie na dobę wychodzi 2,6kg.

ppietrz
09-06-2011, 11:18
11 doba a poszło 29kg waga wyliczona wg licznika,spalanie na dobę wychodzi 2,6kg.

Jaki licznik masz na myśli? W jaki sposób wyliczasz ile kg wychodzi na dobę?

minertu
09-06-2011, 18:19
Jaki licznik masz na myśli? W jaki sposób wyliczasz ile kg wychodzi na dobę?
Bardzo prosto.
Do kosza wchodzi u mnie 156kg groszku,spalam go w 710min
min wychodzi 0,219...kg reszty chyba nie muszę opisywać.

darase
09-06-2011, 19:30
Minertu mapisał " Do kosza wchodzi u mnie 156kg groszku,spalam go w 710min
min wychodzi 0,219...kg reszty chyba
nie muszę opisywać" Wielkość przybliżona, ważysz opał za każdym razem? Do mojego zasobnika wchodzi na maxa 167kg wysuszonego eko.

minertu
09-06-2011, 22:20
Minertu mapisał " Do kosza wchodzi u mnie 156kg groszku,spalam go w 710min
min wychodzi 0,219...kg reszty chyba
nie muszę opisywać" Wielkość przybliżona, ważysz opał za każdym razem? Do mojego zasobnika wchodzi na maxa 167kg wysuszonego eko.
Ważę raz jak opał jest przywieziony i zsypany do tzw bunkra i taki zasypuje do wiadra i ważę ile mai,inaczej woda która odparuje nie da ci wyniku bo zakupisz przykładowo 6,5t a po przeschnięciu wyjdzie 5,8t i jak się wtedy doliczysz ile spaliłeś?
Nie ważę każdego wiadra z osobna ale mam 1 pełne zważone i wiem ile takich wiader wchodzi ,u mnie 156kg (widocznie masz mokrzejszy :) ) dodam,że nie każda waga jest taka sama.

ppietrz
10-06-2011, 08:27
Bardzo prosto.
Do kosza wchodzi u mnie 156kg groszku,spalam go w 710min
min wychodzi 0,219...kg reszty chyba nie muszę opisywać.

Tak..., proste to może jest, ale w sezonie grzewczym. Teraz trzeba by było eksperymentować z mniejszymi ilościami, czyli czekać na opróżnienie zasobnika który starcza na 1-2 mies. :)

minertu
11-06-2011, 04:39
Tak..., proste to może jest, ale w sezonie grzewczym. Teraz trzeba by było eksperymentować z mniejszymi ilościami, czyli czekać na opróżnienie zasobnika który starcza na 1-2 mies. :)
Właśnie na takim etapie jestem :)

minertu
13-06-2011, 20:45
No Panowie dziś minęła 15 doba a licznik dalej pokazuje zasyp za ponad 45dni a wiec na dzień dzisiejszy 60 dni (dwa miesiące) na dzień dzisiejszy 156kg/60dni=2,6kg/24h

darase
13-06-2011, 21:03
Minertu masz dobry eko u mnie tak to wygląda. CWU Koszt grzania cwu dla 4 osób +
dziecko, opał to ekogroszek czeski
kupiony za 50zł 100kg.
50zł/23dni=2.17zł na dzień. Do tego
trzeba doliczyć pracę dmuchawy i
motoreduktora. To był pierwszy i
ostatni raz gdy paliłem eko czeskim
ze względu na popiół. Ze 100kg
uzbierało się ok 20l. Teraz
zasypałem 100kg eko kupionego już
na zimę. Ten eko w porównaniu z
ubiegłorocznym jest lżejszy na
wiaderku 4kg o 0.4kg. Lżejszy węgiel
to i kaloryczność mniejsza, mogłem
kupić ten o 100zł droższy na tonie.
Jak to mówią chytry traci dwa razy
chociaż dom docieplony to i mniej
opału iść musi.

minertu
13-06-2011, 21:22
Minertu masz dobry eko u mnie tak to wygląda. CWU Koszt grzania cwu dla 4 osób +
dziecko, opał to ekogroszek czeski
kupiony za 50zł 100kg.
50zł/23dni=2.17zł na dzień. Do tego
trzeba doliczyć pracę dmuchawy i
motoreduktora. To był pierwszy i
ostatni raz gdy paliłem eko czeskim
ze względu na popiół. Ze 100kg
uzbierało się ok 20l. Teraz
zasypałem 100kg eko kupionego już
na zimę. Ten eko w porównaniu z
ubiegłorocznym jest lżejszy na
wiaderku 4kg o 0.4kg. Lżejszy węgiel
to i kaloryczność mniejsza, mogłem
kupić ten o 100zł droższy na tonie.
Jak to mówią chytry traci dwa razy
chociaż dom docieplony to i mniej
opału iść musi.
Dokładnie,ja stwierdziłem,że nawet nie opłaci się kupować opału na lato i na zimę.Policz transport x2 bo 2 różne opały no chyba,ze za jednym zamachem na jednym aucie.Teraz im mniej kaloryczny tym więcej popiołu idzie.Ja przestaje już kombinować z opałami bo to nie ma sensu.
Obecnie mam 5kg popiołu za 15dni palenia z 46kg groszku,pisze 46kg bo tak wychodziło z poprzedniego zasypu spalanie na minutę 0,219... teraz to może wyglądać inaczej,zmiana korony chyba się do tego przyczyniła bo wychodzi znaczna różnica.Czas pokaże ile licznik zliczy minut z pełnego zasypu na koronie z otworami mojego autorstwa :)

wojtekosiek
16-06-2011, 17:16
Panowie mam takie pytanko po jakim czasie piec przestaje podawać paliwo jak temperatura mu nie rośnie bo dzisiaj piec mi wygasł a podajnik dalej sobie podawał i sypał mi to czarne złoto do popielnika przez 6 godzin

jack18
16-06-2011, 21:24
Panowie mam takie pytanko po jakim czasie piec przestaje podawać paliwo jak temperatura mu nie rośnie bo dzisiaj piec mi wygasł a podajnik dalej sobie podawał i sypał mi to czarne złoto do popielnika przez 6 godzin

A wiesz czemu wygasł? Powinien pochodzić na początku na krótkich czasach podtrzymania jeśli grzeje samo cwu.Chodzi o to, żeby była na palniku kołderka z popiołu. Wtedy będzie trzymał żar znacznie dłużej.

minertu
16-06-2011, 21:31
Dodam,że zanim przełączymy piec w tryb letni powinien on popracować w trybie normalnym jakieś 2-3 godziny zanim dostosuje się do danego paliwa.

wojtekosiek
17-06-2011, 17:36
Ja paliwa nie zmieniałem piec pracuje prawie miesiąc ale to nie oto chodzi ze wygasł tylko ze cały czas podawał paliwo a temperatura na piecu było 30 stopni to powinien przejść w tryb wygaszanie:yes:

petrzik
17-06-2011, 19:46
Dodam,że zanim przełączymy piec w tryb letni powinien on popracować w trybie normalnym jakieś 2-3 godziny zanim dostosuje się do danego paliwa.Masz nowsze oprogramowanie to znow jakis test czy jest ogolnie dostepny?

wojtekosiek
17-06-2011, 19:53
Masz nowsze oprogramowanie to znow jakis test czy jest ogolnie dostepny?

to jest testowe ale ogolno dostępne wejdź sobie na forum esterownik tam masz link

petrzik
17-06-2011, 19:59
to jest testowe ale ogolno dostępne wejdź sobie na forum esterownik tam masz link

ok dzieki kolego

petrzik
17-06-2011, 20:06
to jest testowe ale ogolno dostępne wejdź sobie na forum esterownik tam masz link

jakos nie umiem se z tym poradzic jak go wgrac?

trumnica
17-06-2011, 20:47
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum.
Przeczytałem prawie cały wątek i mam pytanie odnośnie mocy kotła.
Za 2 tygodnie hydraulik rozpocznie montaż instalacji CO.
Jakiej mocy powinien być piec ?
Dom ma 133 m2 . Poddasze ocieplone 25cm wełną ,ściany będą ocieplone 12cm styropian (myślę że wystarczy) .
Myślę nad zakupem pieca Ogniwo Eco 16KW .
Chciałbym tym piecem grzać również wodę dla 3-osobowej rodziny.
Czy jest możliwość zamówienia tego pieca z czopuchem wychodzącym do góry ? (mała kotłownia).

darase
17-06-2011, 21:47
Trumnica interesujący nick, poddasze masz słabo docieplone, zobaczysz jak w lato będzie gorąco,mam nadzieję źe nie masz okien dachowych, chyba że masz je energooszczędne, może chcesz poczekać na ogniwo 10kw? Dzwoń do Ogniwa i wszystko Ci wyjaśnią :) Pracują tam fajni ludzie.

jack18
18-06-2011, 10:43
Trumnica interesujący nick, poddasze masz słabo docieplone, zobaczysz jak w lato będzie gorąco,mam nadzieję źe nie masz okien dachowych, chyba że masz je energooszczędne, może chcesz poczekać na ogniwo 10kw? Dzwoń do Ogniwa i wszystko Ci wyjaśnią :) Pracują tam fajni ludzie.

Dlaczego słabo? 25cm to norma w zwykłym domu. 30-40 w domu energooszczędnym. Powiedział bym standard.

darase
18-06-2011, 10:53
Jack 25 to słaby standard, wata się nagrzewa przepuszczając ciepło, wolałbym dać styropian i porobić otwory dylatacyjne.

jack18
18-06-2011, 11:24
Jack 25 to słaby standard, wata się nagrzewa przepuszczając ciepło, wolałbym dać styropian i porobić otwory dylatacyjne.

jest jeszcze coś takiego-ISOBOOSTER T2 wpisz w poszukaj w portalach typu all...ro. Ja mam zamiar dać to dodatkowo, ale zamiast folii paroizolacyjnej...

darase
18-06-2011, 11:56
Widziałem, wychodzi drożej niż styropian, tej foli minimum musisz dać dwie warstwy 18.45*2=36.9zł za m2, swojego dachu nie ocieplam bo 200m2 to masakra, jeśli miałbym ocieplać to między kozły 12cm dałbym styropian 12cm samorozprężający.

dino49
18-06-2011, 12:19
jest jeszcze coś takiego-ISOBOOSTER T2 wpisz w poszukaj w portalach typu all...ro. Ja mam zamiar dać to dodatkowo, ale zamiast folii paroizolacyjnej...

Jack! wielkie dzięki za ISOBOOSTER T2. Nie wiedziałem, że takie coś jest, planowałem ocieplić wełną mineralną, przed chwilą oglądałem film instruktażowy dot. montażu, ale łatwe. Dzięki Tobie będę ocieplać isoboosterem, należy Ci się wieeeeeelkie duże piwo :D

jack18
18-06-2011, 12:20
Darase masz na myśli ten natryskowy poliuretan?

jack18
18-06-2011, 12:24
Jack! wielkie dzięki za ISOBOOSTER T2. Nie wiedziałem, że takie coś jest, planowałem ocieplić wełną mineralną, przed chwilą oglądałem film instruktażowy dot. montażu, ale łatwe. Dzięki Tobie będę ocieplać isoboosterem, należy Ci się wieeeeeelkie duże piwo :D

Spoko.wychodzi drogo ale masz pewność ze nie zrobi się z tego sieczka lub kupka gnoju po kilku latach za płyta gipsowa.. Chyba musimy się wstrzymać bo to trochę nie w temacie wątku..:)

dino49
18-06-2011, 12:37
Spoko.wychodzi drogo ale masz pewność ze nie zrobi się z tego sieczka lub kupka gnoju po kilku latach za płyta gipsowa.. Chyba musimy się wstrzymać bo to trochę nie w temacie wątku..:)
Coś bym napisał, ale gdzie? w którym wątku?, chyba że założyć nowy.

darase
18-06-2011, 13:47
Natryskowy nie, są specjalne styropiany na poddasze,ale macie rację jeśli są pieniądze to ta folia jest gites :)

dino49
18-06-2011, 14:22
A wiesz, że zabrania się montowania styropianu w obiektach publicznych?

darase
18-06-2011, 14:30
dino mieszkasz w obiekcie publicznym?

"Fachowcy z branży uważają, że styropian
jest dobrym materiałem do izolacji
termicznej dachów płaskich i skośnych.
W przeciwieństwie do wełny mineralnie
nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w
przypadku dachów płaskich jak i
adaptacji poddaszy a na nich urządzania
łazienek jest dużo korzystniejsze."

dino49
18-06-2011, 14:44
Proponuję przejść na wątek dot. ocieplenia poddasza, dużo można się dowiedzieć
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania.../page238

1410
19-06-2011, 20:34
Nic jednak nie może być do końca piękne i bezobsługowe :)
Wchodzę dziś do kotłowni a tu świeci się alarm, temperatury spadły a kociołek nie pracuje. Teraz wyjąłem paliwo z zasobnika. Podajnik nie pracuje więc pewnie poszła zawleczka i tu moja prośba. Ponieważ jestem zielony w temacie (kocioł mam od 16 maja) proszę o wytłumaczenie co teraz zrobić.
Ale tak bardzo prosto i powoli :) A jakby jeszcze jakieś zdjęcia to naprawdę będę wdzięczny.

karoka65
19-06-2011, 22:26
Nic jednak nie może być do końca piękne i bezobsługowe :)
Wchodzę dziś do kotłowni a tu świeci się alarm, temperatury spadły a kociołek nie pracuje. Teraz wyjąłem paliwo z zasobnika. Podajnik nie pracuje więc pewnie poszła zawleczka i tu moja prośba. Ponieważ jestem zielony w temacie (kocioł mam od 16 maja) proszę o wytłumaczenie co teraz zrobić.
Ale tak bardzo prosto i powoli :) A jakby jeszcze jakieś zdjęcia to naprawdę będę wdzięczny.
Jak masz Ogniwo to proszę:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/pliki/dtr/dtr_eko_plus.pdf
W zakłóceniach pracy kotła znajdziesz.
Jest rysunek gdzie znajduje się zawleczka.

PAPROCIAK
19-06-2011, 23:00
1410 pierwsze sprawdz jaki masz alarm w instrukcji jest napisane co oznaczaja poszczególne alarmy. Zawleczkę wcale nie tak łatwo urwac

zawijan_2
20-06-2011, 20:19
re: 1410

"Podajnik nie pracuje więc pewnie poszła zawleczka i tu moja prośba."

Na końcu podajnika (pod zasobnikiem) zabudowany jest motoreduktor. Widzisz zapewne taki przeźroczysty kapelusik. Trzeba go odkręcić (jeśli nie masz klucza imbusowego) to wystarczą tzw. kombinerki, bo te śruby mają porządne łby a nie są mocno dokręcane.
Jeśli zerwana jest zawleczka (de facto jest to śruba M5) do w kapelusiku powinien znajdować się odcięty kawałek z nakrętką. Jeśli widać, że śruba jest cała, to sprawdź, czy wogóle silnik motoreduktora pracuje. Wystarczy włączyć sterownik, przejść w tryb ręczny i włączyć podajnik. Silnik słychać, gdy chodzi.Przy okazji widać, przez otwory w osłonie wentylatora silnika, że śmigiełko hula.
Jeśli nie, to są dwie możliwości:
1. brak zasilania silnika lub walnięty kondensator rozruchowy (pomijamy spalenie silnika, bo to nie takie proste, a poza tym, gdyby do tego doszło, to smrodek jest niewąski).
2. zakleszczenie ciałem obcym ślimaka (drewno, płaski kawałek metalu itp.) tak, że silnik nie potrafi ruszyć.

Skoro jesteś - jak piszesz zielony w technice, to nie kombinuj z prądem, tylko daj się wykazać, komuś, kto ma uprawnienia i pojęcie, bo z tym nie ma żartów.
Jeśli zawleczka cała, silnik próbuje ruszyć, ale nie daje rady, to zakleszczenie możesz sam usunąć poprzez ... a zresztą. Poproś kogoś, kto ma nieco doświadczenia w takich pracach ślusarsko - monterskich. Wystarczy odkręcić 4 śruby mocujące motoreduktor do korpusu palnika (nie rozpinając zawleczki), odsunąć go i za pomocą np. klucza francuskiego tudzież większego śrubokręta spróbować obrócić raz w lewo, raz w prawo ślimak. Jeśli się nie da, to trzeba go wyciągnąć z podajnika, usunąć ciała obce i poskładać wszystko na powrót.

Pozdrawiam - zawijan_2

karoka65
20-06-2011, 20:43
Widać na zdjęciu że koniec ślimaka jest zrobiony na kwadrat, jeśli jest tak w rzeczywistości o załóż klucz i spróbuj cofnąć o ile jest tylko zablokowany przez jakąś niespodziankę która znajdowała się w groszku.
Nie wiem czy Ogniwo zrobiło klapkę spustową na rurze podajnika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo w razie czego nie trzeba by było tego rozbierać tylko kluczem sofać ślimak i klapką wyciągnąć intruza.

1410
20-06-2011, 21:20
Dziękuję za odzew.
Naprawdę wdzięczny jestem za pomoc i wskazówki. Dziś co prawda wróciłem z pracy o 21.00 i nie mam już dziś sił i ochoty by cokolwiek sprawdzać ale może jutro, może pojutrze :)
:goodnight:

zawijan_2
22-06-2011, 18:22
re: Karoka

to o cofaniu, co piszesz, jest możliwe jedynie w przypadku, jeśli zawleczka zostanie zerwana. W przeciwnym wypadku nie dasz rady ponieważ przekładnia ślimakowa dwustopniowa jest samohamowna. Musiałbyś dokonać najpierw przepięcia w silniku, aby zmienić mu kierunki obrotu i po zastartowaniu wspomagać go kluczem.

Łatwiej jest odkręcić motoreduktor bo zabierak w nim osadzony i zabezpieczony zawleczką sprzęga się ze ślimakiem za pomocą kłów lub wpustu. Gdy odkręciasz przekładnię, to możesz robić ze ślimakiem co chcesz.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

karoka65
22-06-2011, 18:43
Założyłem zerwanie zawleczki.
A ta klapka spustowa na rurze to jest czy nie ?

minertu
26-06-2011, 00:51
Dziękuję za odzew.
Naprawdę wdzięczny jestem za pomoc i wskazówki. Dziś co prawda wróciłem z pracy o 21.00 i nie mam już dziś sił i ochoty by cokolwiek sprawdzać ale może jutro, może pojutrze :)
:goodnight:
No i nie napisałeś jak poszło?

Wojtek_mazury
29-06-2011, 19:03
Gdzie mogę znaleźć schemat podłączenia kotła c.o (oprócz Ogniwa bo tam już trafiłem)?

darase
29-06-2011, 20:31
Wojciechu masz tak skomplikowaną instalację i sam podłączasz?

Wojtek_mazury
29-06-2011, 20:42
Jest trochę nietypowy, bo zamiast pompy c.w.u mam zawór trójpołożeniowy.

darase
29-06-2011, 21:07
A to ciekawe :)

minertu
01-07-2011, 11:28
Z racji tego,że się ochłodziło przerwałem grzanie w trybie letnim.
Zasyp był 28.05 koniec zasypu był wyliczony do 19.07 tylko użytkowanie ciepłej wody.
53 dni z wyliczenia (w tym czasie różne testy) w trybie lato daje nam spalanie dzienne 2,9-3kg

jack18
04-07-2011, 14:24
Dla zainteresowanych Retopalem.
Oto co sprzedaje się bezpośrednio u producenta:

Worek jak worek http://imageshack.us/photo/my-images/200/worq.jpg/
Zawartość jest ciekawsza http://imageshack.us/photo/my-images/694/retd.jpg/

Wg. kontroli jakości zawartość wody może wynosić 14.5%, więc o reklamacji nie może być mowy.
I to wszystko za jedyne 664PLN/tona.

Spoko błotko:) Cena nie dziwi w końcu woda tańsza od węgla...

zawijan_2
04-07-2011, 20:16
1 Mg C = ok. 600 do 800 PLN
1 Mg H2O = 8 do 10 PLN

I niczym w reklamie pewnej firmy produkującej świetlówki:

"OSRAM i wszystko jasne".

Bo jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

karoka65
04-07-2011, 20:38
A niby taki fajny, ameranski, prosto od producenta.

karoka65
04-07-2011, 20:44
A tak na poważnie to jak masz trochę miejsca w kotłowni to zawsze sobie rezetnij 5,6 worków od góry i śrubokrętem zrób po bokach kilka dziurek, zanim spali się to z zasobnika to ten w otwartych workach doschnie.

1410
05-07-2011, 09:03
No i nie napisałeś jak poszło?

Długo nie zaglądałem :)
Naprawa jakoś poszła ...choć nie powiem by rozwiązania zastosowane w Ogniwie były zbyt ergonomiczne. Odkręcanie i składanie tego wszystkiego jest trochę kłopotliwe i wg mnie w pojedynkę się tego nie zrobi.
Ale cóż z tego, założyłem jakąś śrubkę o twardości 5.8 i ...po czterech dniach znów ją ścięło. A w mojej mieścince nie można za żadne skarby dostać śruby m5 o twardości większej niż 5.8. Kocioł więc sobie stoi ...a szkoda bo zimno :) a ja zamówiłem w sklepie hydraulicznym 10 zabezpieczeń prosto od producenta i czekam sobie już szósty dzień!

darase
05-07-2011, 09:26
1410 to masz problema, kamień, czy metal? Do tej pory nie wiem co to ścięcie zawleczki i niech tak pozostanie.Na allegro zamów i masz kuriera na drugi dzień.

1410
05-07-2011, 11:13
Przez pierwszy miesiąc też nie wiedziałem co to zabezpieczenie :D ...gdy paliłem samym eko.
Później zaczęły się eksperymenty i mieszanie miału i eko z trocinami. Dopiero teraz przyjrzałem się tym trocinom i znalazłem w nich pokaźne kawałki drewna - to chyba przez nie.

darase
05-07-2011, 11:36
To całkiem możliwe :) Takich eksperymentów nie robię.

zawijan_2
05-07-2011, 11:39
Kolego 1410

:yes::yes::yes:

Niegyś klocki hamulcowe z drewna były robione. Drewnianymi klinami polewanymi wodą rozsadzano bloki skalne.
Gdy Ci taki płaski kawałek dostanie się pomiędzy ślimak a obudowę, zatrze, a przy okazji nachleje się wilgoci z węgla, to kaplica. Dlatego już nie raz o tym pisano.
Jeśli stosujesz takie mikstury, to przeglądnij je przed zasypem.

Podobna rada dla kolegów zasypujących paliwo z worków papierowych. Jeśli kawał papieru z rozerwanego worka ustawi się tak, że zasłoni wlot paliwa (lub mocno go ograniczy) do podajnika, to będziecie się dziwić, że kocioł wygasł, mimo, że paliwa nadal pełny zbiornik.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

1410
05-07-2011, 11:51
A tak z innej beczki.
Jakie najtwardsze śruby można stosować jako zabezpieczenie? Czy 8.8 to już maksymalna twardość?

darase
05-07-2011, 13:16
Myślisz że na kaloryczności gazu nie oszukują, a olej opałowy to samo, pobuduj drewutnię kup luzem eko i spoko loko.

zawijan_2
05-07-2011, 13:28
1410

Nie przesadzaj Kolego z tą twardością. Im twardsza stal, tym bardziej krucha.

Normalna tzw. biała śruba M5 i to wszystko.

Da radę jechać i na wkrętach do kołków rozporowych.

Jeśli będziesz pchał patyk w szprychy (sypiąc wszystko jak leci), to wiadomo, że się :rotfl:

Nawet BURNER-S gwoździami i innym badziewiem karmiony nie wydoli i się pewnie wy...li.

Pozdrawiam zawijan_2

elezibi
05-07-2011, 20:18
A tak na poważnie to jak masz trochę miejsca w kotłowni to zawsze sobie rezetnij 5,6 worków od góry i śrubokrętem zrób po bokach kilka dziurek, zanim spali się to z zasobnika to ten w otwartych workach doschnie.

potwierdzam skuteczność tej metody :yes:
w poprzednim sezonie sam byłem zmuszony tak robić :(
otwierałem i dziurkowałem od dołu wkrętakiem po 10 worków na kilka dni do przodu
a po 2 dosuszałem na piecu i koszu

elezibi
05-07-2011, 20:31
1410



Normalna tzw. biała śruba M5 i to wszystko.


Pozdrawiam zawijan_2

taka właśnie u mnie siedzi od kilku miesięcy

po testach palenia "ekogroszkiem" z dodatkami drewna i gwoździ (luzem z hałdy)
drewno jest wredne bo nie kruszy się tylko ściska się i klinuje między ślimakiem i obudową
jeżeli na wlocie to pół biedy gorzej jak wciągnie dalej i stanie na amen

ale ciekawe spostrzeżenie śrubę zrywało jak zablokowało podczas ruchu
jak zablokowało i ruszał to nie ścinało tylko silnik "buczał" (na oryginalnych śrubach, reduktor nord)

elezibi
05-07-2011, 20:48
Później zaczęły się eksperymenty i mieszanie miału i eko z trocinami. .
i jakie rezultaty ???

ja mieszałem pelet z ekogroszkiem
spaliłem kilka podajników
proporcje od ok 1/3 peletu do 1/2 objętościowo
trochę poprawiało spalanie (ale to nie miarodajne bo wtedy miałem nieszczelną koronę)
wzrastało zapylenie pieca (częściej trzeba było czyścić)
ale pelet był niepewnej jakości
(duża zawartość otrąb czy czego tam dają,
jak brałem to mieli problemy z dostawami trocin i chyba ładowali co popadnie)


palił ktoś samym peletem??
po rozpaleniu płomień od dołu taki niebieskawy
podczas próby bardzo obniża się poziom żaru , pali się poniżej otworów na powietrze
nie mam przekonania że to dobre spalanie

ale może było za mało by sterownik się dostroił (z 10kg)

jack18
06-07-2011, 22:17
Naprawdę nie mam miejsca, kotłownia była projektowana pod kocioł gazowy wiszący do 24kW - to klitka, długo się zastanawiałem jak ustawię tam kocioł i stoi tak że będę miał poważny problem jeśli coś stanie się z napędem. Musiałbym jedno auto zostawiać na zewnątrz i zaadoptować powstałe miejsce w garażu... w lecie no problemo... a zimą?

A wystarczy uczciwość producenta/handlowca. Chyba za dużo wymagam..... takie rzeczy to w erze.

Czy ktoś miał styczność z eko firmy RESOVER Sp. z o.o. ?

Ranking paliwa typu ekogroszek- tam znajdziesz wiele wpisów na ten temat (Resovver) Wpisy z poprzedniego sezonu grzewczego.

elezibi
07-07-2011, 08:35
A wystarczy uczciwość producenta/handlowca. Chyba za dużo wymagam..... takie rzeczy to w erze.

Takie psie czasy
więcej wydasz na opał więcej podatków dla państwa
więc po co ścigać kanciarzy jak państwo ma z nimi wspólny interes???




Czy ktoś miał styczność z eko firmy RESOVER Sp. z o.o. ?

to co suszyłem to właśnie było od nich
jakościowo w miarę tylko mokre strasznie
dostawa długo trwała telefony ponaglenia itp

darase
10-07-2011, 16:16
Tragedia mam słaby kalorycznie groszek. Taniej kosztowało mnie ogrzewanie CWU groszkiem czeskim. SZOK. Po zasypaniu 100kg eko kupionym na zimę grzania CWU wystarczyło na zaledwie 27 dni. Koszt na 1 dzień grzania Cwu eko czeskim to 2.17 a eko zimowym 2.55.
Mam malutką nadzieję że nasze 5 osób tyle wody potrzebuje, gorzej jeśli okaże się że to fatalny eko.

darase
10-07-2011, 22:44
Verb zbieram na router 3g, może na zimę się uda, niby 100zł ale masa innych wydatków, najważniejsze że domek docieplony. Z tym eko to się władowałem jak śliwka w kompot. Popiołu tyle co w czeskim różnica w grzaniu 4 do 5 dni a w cenie to już 190zł różnicy. Jedyny duży plus to ładny siwy popiołek i praktycznie zero sadzy, po tych 27dniach dalej pieca nie trzeba czyścić. Na tym eko zimowym do grzania Cwu tracę w porównaniu do czeskiego 11.7zł na miesiąc.

Biorąc prysznic włączyłem stoper. W ciągu 4:58:47 zużyłem 21l ciepłej wody i 12l zimnej wody.

Jedyną oszczędnością jaka przychodzi mi do "łeba" jest wyłączanie pieca programatorem na np. 5h później włączenie na np. 1h i znowu 5h bez prądu. Nie wiem jednak czy takie częste odcięcia prądu nie wpłyną na trwałość sterownika.

zawijan_2
11-07-2011, 15:25
re: darase

Sterownikowi nic nie będzie. Na 100%.
Już nie pamiętam Kolego Drogi jaki masz kociołek i sterownik.
Odśwież mi pamięć - proszę. Pewnie coś dla tego badziewiatego paliwka indywidualnie wymyślimy.

Pozdrawiam zawijan_2

karoka65
11-07-2011, 15:41
Nie wiem tylko darase jak eCoal szybko się uczy jak wy to piszecie bo jak będzie to rozpalanie po 5 godzinach liczył jako normalne rozpalanie to efekt oszczędności może być bardzo mizerny lub odwrotny do zamierzonego.
Co do eko groszku to przypuszczam że kupiłeś zwykłego Jareta bo tak wszystko wygląda po jego spaleniu jak napisałeś.

minertu
11-07-2011, 16:06
darase ja wczoraj zasypałem do pełna i pokazuje następny zasyp 7.09.2011 z tego wychodzi ,że mnie na ciepłą wodę od wiosny do jesieni wystarcza + - 450kg,nie chce mi się dokładnie liczyć :)

karoka65
11-07-2011, 16:10
minertu czy Ty miałeś jakiś problem z błędnym naliczeniem czasu następnego zasypu ?
Zaczęła mi się 10-ta doba na zasobniku a licznik dalej mam powyżej 45 dni.
Wiele eko nie ubyło.

minertu
11-07-2011, 20:36
minertu czy Ty miałeś jakiś problem z błędnym naliczeniem czasu następnego zasypu ?
Zaczęła mi się 10-ta doba na zasobniku a licznik dalej mam powyżej 45 dni.
Wiele eko nie ubyło.
Przez strone www nie ma błedu ale przez eSterownik Mobile na ANDROIDZIE jest dalej błąd bo pokazuje cały czas ponowny zasyp powyżej 45dni a opału załóżmy 8kg :) Wszystko do poprawienia i wymaga czasu,wszyscy wiemy,że to wersje testowe.Nie wiem jak jest z Brulim.

darase
11-07-2011, 20:42
Zawijanie2 piec Ogniwo eko 15kw ze sterownikiem eCoal. Z tym groszkiem nic nie da się zrobić, ma małą kaloryczność. Na większe mrozy może dokupię lepsze tonę. Cieszę się że mogę go wyłączać na kilka godzin. Woda w bojlerze nie pobierana nie będzie stygnąć. Myślę że na takiej kombinacji zaoszczędzę. Programator mam do mocy 3.5kw.

Karaoka myślę że przy tak małym odbiorze ciepła nawet gdy eCoala obudzę po 4-5h to w krótkim czasie podgrzeje wodę o te 4st.

Minertu sprecyzuj okres grzania Cwu w miesiącach.

minertu
11-07-2011, 20:48
W kwietniu grzaliśmy pół na pół czyli w trybie auto-lato,od 28maja sama CWU z dwu dniowym wyjątkiem zasypałem kosz wczoraj a ponowny zasyp pokazuje w wrześniu.Później znowu zacznie się grzanie.
Średnio policzyłem 5 miesięcy grzanie CWU

darase
11-07-2011, 21:19
Sezon letni grzania tylko Cwu z jednodniowym wyjątkiem zacząłem od 21maja, przez 50dni spaliłem 100kg eko czeskiego i 100kg eko kiepskiego. Ilość popiołu identyczna pełne 20l wiaderka.

karoka65
11-07-2011, 21:44
Sezon letni grzania tylko Cwu z jednodniowym wyjątkiem zacząłem od 21maja, przez 50dni spaliłem 100kg eko czeskiego i 100kg eko kiepskiego. Ilość popiołu identyczna pełne 20l wiaderka.

Nie narzekaj, średnio 4kg/dobę. Ludziska spalają po 8,9. Myślą że jak się pisze o 2,5 czy 3kg to tylko przechwałki.
Korzystasz ze stref czasowych ?

darase
11-07-2011, 21:48
Nie korzystam, żeby skorzystać trzeba mieć podłączony czujnik ciepłej wody i pompę Cwu?

karoka65
11-07-2011, 21:56
Nie korzystam, żeby skorzystać trzeba mieć podłączony czujnik ciepłej wody i pompę Cwu?
No to inwestuj chłopie bo nie wykorzystujesz tego co jest Ci dane. Na strefach na prawdę są oszczędności. Myślisz że tak ładnie by to wyglądało u mnie gdybym ich nie stosował.

darase
11-07-2011, 22:26
Takie strefy chcę zrobić za pomocą programatora zewnętrznego, najważniejsza sprawa żeby żar utrzymać.

zawijan_2
12-07-2011, 11:59
DARASE

Za godzinę odbierz pocztę. Informacje wyłącznie dla Ciebie. Zda egzamin. Potwierdzisz. Upublicznimy.

Pozdr. zawijan_2

darase
12-07-2011, 15:19
Dzięki dzięki odebrałem i odpisałem, w tej chwili jestem poza domem to nie sprawdzę. City Katowice, może trochę węgla kupię ;)

zawijan_2
12-07-2011, 17:08
DARASE

Odebrałem. Udanego wypoczynku i cud pogody.
Wrócisz, to do dzieła.

Pozdrawiam zawijan_2

sebsa
24-07-2011, 23:13
Grono, właśnie przeglądam stronkę esterownik. I zauważyłem u przeważającej większości użytkowników ecoala wersję softu 0.2.7.5. W zakładce wsparcie widzę jednak wersję 0.0.2.4. U mnie kociołek nie pracuje od 2 m-cy stąd mniejsze zainteresowanie w temacie. Napiszcie skąd wziąć nowszy soft. No chyba, że coś mylę. Pozdrawiam.

elezibi
25-07-2011, 06:37
Grono, właśnie przeglądam stronkę esterownik. I zauważyłem u przeważającej większości użytkowników ecoala wersję softu 0.2.7.5. W zakładce wsparcie widzę jednak wersję 0.0.2.4. U mnie kociołek nie pracuje od 2 m-cy stąd mniejsze zainteresowanie w temacie. Napiszcie skąd wziąć nowszy soft. No chyba, że coś mylę. Pozdrawiam.

z forum
tu http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-

ale to wersja testowa (może zawierać błędy)


pozdrawiam
elezibi

cetrab
28-07-2011, 10:19
czy testowaliście już może w waszych piecach ekomiał ROKITA (http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/content/files/rokita_kp.pdf) ??
Posiadam ogniwo Eko25 i zastanawiam się czy to paliwo będzie się dobrze w nim paliło ??

PS. Czy macie doświadczenia ze spalaniem Antracytu w piecach ogniwo eko ?

1410
28-07-2011, 11:52
Jejku!
Palenie wilgotnym miałem to koszmar! :bash:

zawijan_2
28-07-2011, 14:22
re: cetrab

1. skąd wiesz, że to co masz to antracyt?
2. jeśli go masz, to pamiętaj, że to taki naturalny odpowiednik koksu, tyle, że nie ma rozwiniętej powierzchni
3. antracyt zawiera śladowe ilości gazów, więc zapalenie go oraz prowadzenie wymaga specyficznego środowiska
4. jeśli już toto masz, to mieszaj go z paliwami silnie gazowymi (węgle energetyczne)

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
28-07-2011, 14:23
re: 1410

A nie mówiłem????

Wywal miał na kupę, rozgarniaj, przegarniaj, susz, to ci się przynajmniej robota niewdzięczna zmniejszonym zużyciem paliwa odpłaci.

Pozdrawiam zawijan_2

1410
28-07-2011, 20:25
Miał wywaliłem, zmieszałem mniej więcej pół na pół z eko i wrzuciłem taka mieszankę.
...I na razie jest nieźle :popcorn:

smcdriver
29-07-2011, 16:08
Witam Szanownych Kolegów.

Mam taki komunikat jak chcę przejżeć wykresy: "Błąd parsowania danych. Nieobsługiwana wersja pliku: 0.3.0.0."
Ostatnio aktalizowałem sterownik i pewnie dlatego?
Ktoś może mi pomóc?
Pozdrawiam

darase
29-07-2011, 16:31
jaką masz wersję androida?

smcdriver
29-07-2011, 16:32
Na Windzie jadę;)

darase
29-07-2011, 16:40
to windą do nieba ;) takie komentarze mam w smartfonie

wertus23
29-07-2011, 19:01
Witam
Kupiłem kocioł z brucerem i ecoalem. Po przeczytaniu całego tematu od razu zainteresowałem się jak wygląda korona. Szczeliny pionowe są po całym obwodzie (na wszystkich bokach). Taka sama sytuacja jest z otworami, które są nad szczelinami. I tu pytanie: czy mam podejrzewać, że będą kłopoty ze spalaniem, tj. spalanie paliwa w części korony bliższej podajnika? Dom mam 200m2, przez kilka lat połowa (czyli piętro-poddasze) będzie grzana aby utrzymać ok. 14 - 15 st.C.
Nominalna moc kotła to 17kW, rozpiętość mocy to 8 - 20 kW.

darase
29-07-2011, 19:35
Wertus nie kupiłeś Ogniwa, może to Kotstal? Otworów już się nie nawierca pewnie masz stary typ korony.

wertus23
29-07-2011, 19:52
Wertus nie kupiłeś Ogniwa, może to Kotstal? Otworów już się nie nawierca pewnie masz stary typ korony.

Tak, to Kotstal. I pewnie stary to typ korony. Czy mam te szczeliny i otwory (od strony ślimaka) zakleić silikonem od razu czy poczekać na efekty spalania? Piec stoi już w kotłowni, nie ma jeszcze zamontowanego podajnika z palnikiem. Musiałem je odjąć, żeby przeszło przez drzwi.

darase
29-07-2011, 20:19
ktoś kiedyś napisał żeby te otwory zakleić silikonem, ze szczelinami bym zaczekał zależy ile ich masz, pamiętaj o uszczelnieniu korony

smcdriver
29-07-2011, 21:00
Witam Szanownych Kolegów.

Mam taki komunikat jak chcę przejżeć wykresy: "Błąd parsowania danych. Nieobsługiwana wersja pliku: 0.3.0.0."
Ostatnio aktalizowałem sterownik i pewnie dlatego?
Ktoś może mi pomóc?
Pozdrawiam

Sory ale mnie to irytuje;)

Chomigh
29-07-2011, 22:07
czy testowaliście już może w waszych piecach ekomiał ROKITA (http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/content/files/rokita_kp.pdf) ??
Posiadam ogniwo Eko25 i zastanawiam się czy to paliwo będzie się dobrze w nim paliło ??

PS. Czy macie doświadczenia ze spalaniem Antracytu w piecach ogniwo eko ?

Witam,
Testowałem Rokitę, fajnie sie spala, niewiele popiłu (na 50kg 1 popielnik z Ogniwa Eko-15) lekkie spieki, ale miękkie rozpadające się pod lekkim naciskiem, dużo ciepełka:).
Węgiel z Bobrka, będącego "gwiazdą na forach".
W przyszłym tygodniu 4tony Rokity cumują w kotłowni na zimę.

Zwróć uwagę czy drobna frakcja jest "widoczna" i czy jest sporo groszku, czy jest to pasta/pył z małą ilością grochu. Jeżeli to drugie to nie jest to Rokita tylko "zmiotki" z Pieklorza i Retopalu (podpowiedź Pana ze składu;)).

Co do antracytu-nie sprawdzałem, ale z tego co piszą bardziej doświadczeni koledzy-opał dobry do pieca u kowala, ewentualnie jako domieszka :stirthepot: by zwięszyć kaloryczność słabego, ostro "gazującego" opału np. ekoczecha.

darase
30-07-2011, 13:25
Verb pisałem żebyś zbudował drewutnię do magazynowania groszku to nie chciałeś, druga sprawa mogłeś nie kupować mokrego eko. Do zimy daleko dasz radę wysuszyć. Życzę powodzenia. Jest takie powiedzenie nie uważałeś jak robisz to rób jak uważasz ;)

minertu
30-07-2011, 19:40
Zawsze będę powtarzał,paliwo trzeba suszyć,na rynku nie ma suchego paliwa.