PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

dino49
16-11-2011, 19:34
Nawiewniki w pozostałych pomieszczeniach a kuchnia i łazienka kratki wentylacyjne. Najlepiej jak jest obieg przez pomieszczenia.

dino popraw temp na wilgotność ;)

Rzeczywiście, pomyliłem... w pracy ciągle mam do czynienia z temperaturą ... poprawiłem

timon120777
16-11-2011, 19:43
Stało się, wczoraj wilgotność w pokoju osiągnęła magiczną cyfrę 80% pozwalającą rozwijać się pleśni i grzybkom, moja reakcja była natychmiastowa, załączyłem rekuperator ;) tzn. rozszczelniłem okna i zaszła reakcja wymiany, ciepłe powietrze wylatując ogrzewało powietrze zimne wlatujące. Zapewne wzrośnie koszt ogrzewania ale wilgotność spadła na 70%. Kurcze, ocieplać i robić dziury w oknach to jest ekonomia.

ja nie posiadam nawiewników oryginalnych i po ociepleniu chałupy zwłaszcza w okresach przejsciowych miałem takie cuda że jak były okna zamknięte to zapaszki z komnka wracały na domek i para na dole okien co rano była. Nabyłem na portalu nawiewniki, założyłem na oknachi poprawa jest spora bo zapachówi pary na szybach nie ma więc moze zamiast dziury kuć to wystarczy mniejszym kosztem poprawić wentylację???? przy montażu moich nawiewników nie musiałem nawet dziur w oknach tylko wycięcie uszczelek i wstawienie cieńszych było konieczne

PS wieczorem jak mi się z salonu wyniosą dzieci do łóżek to wstawię fotki bo nawiewniki tak sprytne że niewidoczne zupełnie

dino49
16-11-2011, 19:57
Widzisz darase wskazówek masz pełno, jest co wybierasz :yes:

timon120777
16-11-2011, 21:29
jako żekłem fotki
a jak ktoś będzie chciał to i link wstawię. koszty śmieszne bo 25zł na okno i pracy na 5 minut

854708547185472

dino49
16-11-2011, 21:56
Prosimy, wstaw linka:yes:

darase
16-11-2011, 21:58
Dzięki panowie za wszelkie rady :) W oknach od nowości mam wycięte, od samej góry uszczelki ok. 6cm i gdy dam dźwignię na kąt 35st to następuje mikrowentylacja. Timon gdzie zgubiłeś ostrość? Słabo widać :)
-5st idzie zima,w domu 3 termometry w tym samym pokoju i każdy inaczej wskazuje, 24.2st, 24st i ten z pieca 23,9st. Sterownik zauważył że 42st ustawione to zbyt mało gdy działa mój "rekuperator" i podniósł tem. CO do 44st "cwana bestyja" :) Ocieplenie już widać na dole w łazience i w dużym pokoju pomimo zakręconych zaworów ciepło utrzymało się cały dzień, jak mi zwrócą vat to trzeba będzie dać styropian na ocieplenie mojego sufitu, 4cm styropianu to jednak mało.
Aaaa okna to duża strata, może folię termiczną dać :)

timon120777
16-11-2011, 22:07
http://allegro.pl/nawiewnik-nawietrzak-wrebowy-okienny-pcv-i1938946460.html

Kupowałem dokładnie od tego gościa ale widzę że ma na razie tylko jedną aukcję może kontakt z nim i wtedy kolorowe też będą ?????
wybrałem takie ponieważ nie wymagały wiercenia żadnych dziur ani w ramie ani w ościeżnicy a to był dla mnie atut że niczego nie ........:D

darase ostrość zabrał ze sobą drugi drink:p a poważnie to mi się światła nie chciało zapalać a mój aparat mało inteligentny i z półmrokiem sobie kiepsko radzi, jak zechcesz to jutro na priva żeby wątku nie zaśmiecac więcej podeślę

timon120777
16-11-2011, 22:19
darase priv:)

dino49
16-11-2011, 22:20
Dzięki panowie za wszelkie rady :) W oknach od nowości mam wycięte, od samej góry uszczelki ok. 6cm i gdy dam dźwignię na kąt 35st to następuje mikrowentylacja. Timon gdzie zgubiłeś ostrość? Słabo widać :)
-5st idzie zima,w domu 3 termometry w tym samym pokoju i każdy inaczej wskazuje, 24.2st, 24st i ten z pieca 23,9st. Sterownik zauważył że 42st ustawione to zbyt mało gdy działa mój "rekuperator" i podniósł tem. CO do 44st "cwana bestyja" :) Ocieplenie już widać na dole w łazience i w dużym pokoju pomimo zakręconych zaworów ciepło utrzymało się cały dzień, jak mi zwrócą vat to trzeba będzie dać styropian na ocieplenie mojego sufitu, 4cm styropianu to jednak mało.
Aaaa okna to duża strata, może folię termiczną dać :)

Z folii termicznej roleta wewnętrzna ? niezły pomysł. Promienie cieplne odbijają od foli alu.
Widzisz czp01 znów NASA :D:D

No nie wiem, czy styropian na sufit, wiem, że nie ociepla się wewnątrzn. Kolega ocieplił wewnętrznie styro i po iluś latach zaczęło brzydko pachnieć. Szukał przyczyny, zerwał delikatnie płytę a stamtąd...zapach toksynu pleśni.

darase
16-11-2011, 22:53
Są termiczne folie bezbarwne które nakleja się na szybę i które zatrzymują ciepło w środku i nie wpuszczają ciepła latem do środka. Ocieplenie sufitu ale od strony strychu :) żartownisiu ;)
Kolejny listonosz z rentą? To zacznę zbierać na swifta 3d :D

timon120777
16-11-2011, 23:01
darase
od strony strychu to wełnę dawaj z rolki jak nieużytkowe poddasze. taniej niż styro i na podłodze raz dwa rozwiniesz(też chciałem styro ale dałem wełnę i nie żałuję) a efekty widzę w zbiorniku z eko:D

dino49
16-11-2011, 23:04
On nie może dać wełne na strychu, przechowuje sypki towar :yes:

darase
16-11-2011, 23:05
Kolego drogi ;) taniej nie znaczy lepiej ;) wełna to kiszka jakich mało, pochłania ciepło i się nagrzewa, termos jest obudowany ze wszystkich stron, a ciepło ucieka do góry :)

darase
16-11-2011, 23:08
Nie mniej drogi kolega Dino ma rację, sypki towar to nie żarty ;) spadam na szachy bo jak się rozegram to skończę o 2giej.
Dobrych snów :)

dino49
16-11-2011, 23:10
Bardzo lubię grac w szachy :yes:
Dobranoc http://emotikona.pl/emotikony/pic/58icon_salut.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

darase
16-11-2011, 23:14
Niemożliwe !!!! Idealny kolega :D a masz telefon z androidem? to gramy :)

dino49
16-11-2011, 23:18
Przykro m, nie mam tel z androidem... jestem w tyle co? Zainteresuję z tymi z androidami :yes:

darase
16-11-2011, 23:36
Dino obowiązkowo i pogramy w szachy, jedną partię przed chwilą wygrałem :) Jeszcze z 5 może 6 ;) Jak kupisz z androidem to zaraz pakiet internetowy jakiś do tego, teraz piszę z telefonu leżakując :), wszystkie emaile dostaję na tela. Pozdro i do zobaczenia przy stole szachowym, aplikacja to chess online, jest w markecie :)

darase
16-11-2011, 23:39
Dino lepiej trochę do tyłu niż nogami do przodu ;) :D - żart "ofkorse"

dino49
16-11-2011, 23:51
Są termiczne folie bezbarwne które nakleja się na szybę i które zatrzymują ciepło w środku i nie wpuszczają ciepła latem do środka. Ocieplenie sufitu ale od strony strychu :) żartownisiu ;)
Kolejny listonosz z rentą? To zacznę zbierać na swifta 3d :D

Ocieplenie sufitu od strony strychu i biorąc pod uwagę towar sypki, najlepiej się nadaje płyta poliuretanowa. Niestety jest trocha droższa od styro.
http://allegro.pl/nie-plyta-warstwowa-poliuretanowa-styrodur-ursa-i1937224472.html

dino49
17-11-2011, 09:58
Są termiczne folie bezbarwne które nakleja się na szybę i które zatrzymują ciepło w środku i nie wpuszczają ciepła latem do środka.

Taką folię miałeś na myśli
http://www.dekoline.pl/download/deko-line-folie-okienne.pdf

darase
17-11-2011, 11:21
I takie coś znalazłem www.sklep.interam.pl/FOLIA-TERMOIZOLACYJNA-1-06X1-62-M-1476,1,pr,lang.html napisali nawet że pomaga na płaczące okna, tylko co wtedy z tą wodą, gdy się skrapla na oknie to zbieramy wodę i okno działa jak osuszacz kondensacyjny. Zapomniałem że mam w domu dwa oczka wodne to pewnie też nawilżają powietrze. :) W jednym oczku pływa bojownik a w drugim 3 welony :)

ppietrz
17-11-2011, 11:33
I takie coś znalazłem www.sklep.interam.pl/FOLIA-TERMOIZOLACYJNA-1-06X1-62-M-1476,1,pr,lang.html napisali nawet że pomaga na płaczące okna, tylko co wtedy z tą wodą, gdy się skrapla na oknie to zbieramy wodę i okno działa jak osuszacz kondensacyjny. Zapomniałem że mam w domu dwa oczka wodne to pewnie też nawilżają powietrze. :) W jednym oczku pływa bojownik a w drugim 3 welony :)

Co do tych folii to ciekawy pomysł, ale w brak fałd to nie wierzę przy moich zdolnościach :)
W domu stoi otwarte akwa 160l i miesięcznie dolewam około 20 litrów ubytków wody... Na ścianach tynki gipsowo-wapienne więc zapewne pobierają trochę tej wilgoci.

darase
17-11-2011, 11:46
Chyba dla zaspokojenia ciekawości kupię bo koszt niewielki, montuje się ją do ramy i pod wpływem suszarki się napręża. Duże akwarium macie. :) do swojego raz w tygodniu podmieniam 15l wody a raz w miesiącu je myję i zmieniam wodę całkowicie ma 80l wody, a bojownik ma takie tylko 20l. 160 to extra "musieć" wyglądać :)

darase
17-11-2011, 12:21
Dla ciekawych bo często goszczą auta na tym forum. www.gun-engine.pl/ gościu zrobił to o czym napisał pan Zawijan w odniesieniu do spalonego miału a raczej wybuchu w kapsule i wytworzonej energii, jak czegoś nie pokręciłem bo pamięć już nie ta :)

VIP Jacek
17-11-2011, 13:05
Są termiczne folie bezbarwne które nakleja się na szybę i które zatrzymują ciepło w środku i nie wpuszczają ciepła latem do środka. Ocieplenie sufitu ale od strony strychu :) żartownisiu ;)
Kolejny listonosz z rentą? To zacznę zbierać na swifta 3d :D

gdzie można kupić taką folię na szybę?
Chciałem ją przykleić na szybę okna połaciowego, bo coś czuję chłodek właśnie od szyby.

darase
17-11-2011, 13:17
Właśnie ten chłodek nie ma nic wspólnego ze szczelnością okien, właśnie szyby powodują największe straty, taka foli nie jest tania, poznaj temat czy możesz dać tańszą od środka bo latem od słońca i tej foli wewnętrznej temperatura między szybami może znacznie wzrosnąć, kiedyś marzyłem o szybach atermicznych takich jakie są w samochodach :) wpisz w google folie termiczne do okien, kiedyś liczyłem koszt i chyba wychodziło ok. 300zł na okno.

VIP Jacek
17-11-2011, 13:48
własnie chciałem dać tylko od środka.
Nie chcę zatrzymywać promieni słonecznych. Wokół mam trochę drzew, także słońca i tak mam za mało.
Znalazłem na szybko takie coś:
http://www.sun-grand.com.pl/folie_okienne/kontakt.php
koszt folii wynosi 68 zł/m2 netto, rolka 1,5 m szerokości.
Folia ta zatrzymuje jednak trochę światła, no i promieni słonecznych.
Ciekawe, czy to jest to?

ppietrz
17-11-2011, 13:53
Ciekawe także jaka jest żywotność takich folii. Po jakim czasie trzeba byłoby wymieniać.

darase
17-11-2011, 14:11
Jacek szukaj termicznych, żeby zimno nie przenikało przez szyby, coś za coś, na wiosnę i jesień słońce nie podniesie temp. a latem nie wpuści gorącego powietrza. W kościele mamy folie matowe takie jak są też takie szyby i słońce nie daje po oczach ale też nic nie widać wewnątrz i na zewnątrz.

VIP Jacek
17-11-2011, 14:40
wiem o co chodzi.
Folie te co znalazłem, to powodują, że odbijają ciepło. Ciepło z domu nie wychodzi na zewnątrz, a nam chodzi o to, aby zimno nie wchodziło do domu.
Ale to chyba wszystko to samo. :D
Czyli to są te folie o których piszemy. :)

darase
17-11-2011, 14:50
Znalazłeś te które odbijają promienie słoneczne, dino wcześniej podał link ale tam akurat brakuje termicznych a jest cała masa innych.
www.dekoline.pl/download/deko-line-folie-okienne.pdf to jest ten link.

VIP Jacek
17-11-2011, 20:30
rzeczywiście nie ma tam folii, której szukamy.
W necie też na razie nie natrafiłem.
Widzę, że wypowiedziałeś wojnę swoim szybą. :)
Może założę nowy temat na forum odnośnie folii termicznej.

darase
17-11-2011, 21:50
Verb dzięki za przypomnienie, ale jest już nowy temat o eko plusie,a tam nie ma brucera i nie ma mnie a Ty tam jesteś? Nasz temat umrze śmiercią naturalną. Cała nasza rozmowa dotyczy brucera i eCoala jak doprowadzić do tego żeby w/w zestaw spalał jak najmniej eko. Jeśli założyciel tematu powie darase wypi.. tzn uciekaj ;) to masz moje słowo że nawet tu nie zajrzę.

jack18
17-11-2011, 22:11
Verb dzięki za przypomnienie, ale jest już nowy temat o eko plusie,a tam nie ma brucera i nie ma mnie a Ty tam jesteś? Nasz temat umrze śmiercią naturalną. Cała nasza rozmowa dotyczy brucera i eCoala jak doprowadzić do tego żeby w/w zestaw spalał jak najmniej eko. Jeśli założyciel tematu powie darase wypi.. tzn uciekaj ;) to masz moje słowo że nawet tu nie zajrzę.

Zajrzysz zajrzysz... A co będziesz robił w taki ziąb wieczorem?:)

darase
17-11-2011, 22:20
Jack będę grał w szachy i słuchał szumu wody filtrowanej w akwarium ;) :) ale najpierw muszę znaleźć folię termiczną a może założyć lepiej na silikon 3 szybę stopsol, o takich właściwościach szukam foli, żeby pochłaniała ciepło i je zatrzymywała w środku.

darase
17-11-2011, 22:22
Dzięki Panie Zawijanie :D jesteś spoko gościu :)

Marin75
17-11-2011, 22:43
Jack będę grał w szachy i słuchał szumu wody filtrowanej w akwarium ;) :) ale najpierw muszę znaleźć folię termiczną a może założyć lepiej na silikon 3 szybę stopsol, o takich właściwościach szukam foli, żeby pochłaniała ciepło i je zatrzymywała w środku.
Też jestem zainteresowany taką folią, bo mam na poddaszu kiepskie okna dachowe na skosy i zdaje się, że sporo ciepełka przez nie ucieka...

Piotrek42
17-11-2011, 22:51
darase sprzedam ci moje akwarium 300l bo niema kto wody wymienić :D reflektujesz??

darase
17-11-2011, 22:59
Marin a jeszcze więcej wpada zimnego chociaż to zależy od tem. w pomieszczeniu. Gdy spałem na poddaszu u Babci pod takim oknem to czułem jak zimno opada mi na twarz, brr. Napisałem prośbę o wyjaśnienie bo dużo jest folii przeciwsłonecznych które odbijają promienie a jak się zachowają z zimnym powietrzem, będę czekał na odp.

Żeby nie było że zapomniałem o brucerze i eCoalu, zestaw w/w pracuje stabilnie, pomimo softu z ubiegłego roku spalanie maleje pomimo słabszego węgla. Popiół wybieram co drugi lub trzeci dzień. Patrzę co sypię i kłopotu z zawleczkami brak. :)

darase
17-11-2011, 23:05
Piotrase nawet jak do niego dopłacisz to grzecznie podziękuje, chociaż w tak dużym to można karpia złapać na wędkę. Szkoda wody i tak dałem się wmanewrować w 80l to teraz mam robotę ;) ale rybki lepsze od świnki... chociaż ;) szynka droga to by się uwędziło :D

Giorgio_66
18-11-2011, 08:48
Witam Szanownych Kolegów.

Mam taki komunikat jak chcę przejżeć wykresy: "Błąd parsowania danych. Nieobsługiwana wersja pliku: 0.3.0.0."
Ostatnio aktalizowałem sterownik i pewnie dlatego?
Ktoś może mi pomóc?
Pozdrawiam

Witam,
Mam dokładnie taki sam objaw. Po przejściu na ostatnią wersję oprogramowania, nie mogę odczytać starych wykresów.

Czy ktoś z kolegów rozwiązał ten problem?

dino49
18-11-2011, 11:01
Chodziło mi o to, żeby nie zamienić go w kolejny wątek Ranking Kotłów na ekogroszek. Tylko tyle.

Szczerze mówiąc - bardzo mnie cieszy, że spotykam coraz więcej informacji o tym, że to nie tylko kocioł decyduje o efektywności ogrzewania domów. Może wreszcie przebije się to do ludzi.
Piszcie spokojnie. Nie sp....cie.


Dzięki Panie Zawijanie :D jesteś spoko gościu :)
...i ja się przyłączam do wpisu darase :) jesteś super Zawijanie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0wink.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

Marin75
18-11-2011, 18:34
Marin a jeszcze więcej wpada zimnego chociaż to zależy od tem. w pomieszczeniu. Gdy spałem na poddaszu u Babci pod takim oknem to czułem jak zimno opada mi na twarz, brr. Napisałem prośbę o wyjaśnienie bo dużo jest folii przeciwsłonecznych które odbijają promienie a jak się zachowają z zimnym powietrzem, będę czekał na odp.

Żeby nie było że zapomniałem o brucerze i eCoalu, zestaw w/w pracuje stabilnie, pomimo softu z ubiegłego roku spalanie maleje pomimo słabszego węgla. Popiół wybieram co drugi lub trzeci dzień. Patrzę co sypię i kłopotu z zawleczkami brak. :)

Właśnie mam takie okno pod którym nie ma grzejnika (to był błąd !) i mam ten sam efekt. Na pewno pomogłoby zainstalowanie w tym miejscu grzejnika, ale to na razie niemożiwe...
Wczoraj właśnie doświadczyłem sytuacji, że musiałem ustawić zawór 4D na 10 (zrobiło się za zimno), podkręciłem temp. CO na 45, kocioł zaczął połykac większe ilości opału - przekroczyl temp. zadaną i widzę dalej wysokie obroty wentylatora. Obniżyłem więc zadaną, sterownik nie reaguje (pewnie bym musiał dłużej poczekać). W końcu przełączyłem regulator na pogodowy i od razu obniżył obroty na 36% (wcześniej było ok. 50%). Rozpoczął tryb pracy ciagłej. Myślę - pewnie już tak pójdzie w trybie ciągłym. A tu rano niespodzianka - ok. północy kocioł zaczął znów przechodzić w podtrzymanie. Co prawda niedługo - 4-5 minut, ale zawsze. W czasie podtrzymania jeszcze przez jakiś czas obserwuję płomień, później zaczyna przygasać, ale żar dość długo się utrzymuje. Pale miałem jakieś 26MJ. Jest trochę spieków, ale mam zamiar dodawać trochę trocin lub pellet. Może jutro uda mi się załatwić trochę i popróbować. Zobaczymy. Przydałaby się w sterowniku mozliwość obniżenia obrotów dmuchawy do np. 10 % - przy osiągnięciu temp. zadana +5* mógłby przejść na dmuchanie np. 10 % i podawanie paliwa np. co 5 minut (do przetestowania). Myślę, że mogłoby to dać niezłe efekty ekonomiczne... Ma ktoś takie obserwacje ?

darase
18-11-2011, 18:47
10% nadmuchu nic nie daje, takie obroty nie przedmuchają paleniska, tak myślę.

Marin75
18-11-2011, 23:27
10% nadmuchu nic nie daje, takie obroty nie przedmuchają paleniska, tak myślę.

Być może to zależy od dmuchawy, ale pisał mi kolega Darek038, że on na swoim sterowniku schodzi do 3% w przerwie podawania. Co prawda sterownik to Tatarek i na pewno inna dmuchawa, więc nie mozna tego porównywać dosłownie, ale sam widzę, że jak dmuchawa zwalnia przy przechodzeniu w stan podtrzymania, to jeszcze przy tym zwalnianiu jakiś czas ładnie się pali. Jak przedmuch ustaje to powoli się wygasza z braku tlenu. Pewnie, że jak będziesz palił mułem, czy flotem, to Ci to nie przedmucha za nic, ale przy lepszym opale (grubszym) mogłoby się jednak palić w sposób ciągły. Wystarczyłoby aby panowie z E-S umożliwili zmianę parametrów :
-moc dmuchawy w podtrzymaniu do np. 10 % albo i niżej, tzn chodzi o to aby dmuchawa nie wyłączała się po przejściu w podtrzymanie, a pracowała w sposób ciagły np. na 10%, jeżeli temp. nadal by rosła (np. o kolejne 2*), to sterownik wyłączałby wtedy dmuchawę całkowicie, natomiast jeżeli w końcu by spadła o te 0,5*, to kocioł przechodziłby w grzanie tak jak jest teraz.
-postój podajnika w podtrzymaniu do np. 5 minut, aby co 5 minut podawał paliwo. Pozostałe parametry są OK.

Mam nadzieje, że zrozumiałeś o co mi chodzi..

Powtarzam - nie ma to znaczenia przy ciągłej pracy kotła, ale jeżeli kocioł często przechodzi w podtrzymanie, to myslę, że mogłoby to być jakieś rozwiązanie... A i byłoby pewnie ekonomiczniej (mniejsza strata kominowa przy rozdmuchiwaniu).

SUSPENSER
19-11-2011, 09:34
Być może to zależy od dmuchawy, ale pisał mi kolega Darek038, że on na swoim sterowniku schodzi do 3% w przerwie podawania. Co prawda sterownik to Tatarek i na pewno inna dmuchawa, więc nie mozna tego porównywać dosłownie, ale sam widzę, że jak dmuchawa zwalnia przy przechodzeniu w stan podtrzymania, to jeszcze przy tym zwalnianiu jakiś czas ładnie się pali.

3% na Tatarku odpowiada jakimś 25-30% na Bruli [więc pewnie podobnie na eCOAL], więc nijak tych % nie możesz porównywać bo one oznaczają to co sobie dany programista pod nie podstawił a nie jakieś fizyczne, ustalone wartości.
Sposób sterowania dmuchawą ogranicza możliwości regulacji jej wydajności "od dołu" i np. sterowaniem fazowym [takie ma Bruli, eCOAL] możesz zejść tylko do pewnego dosyć wysokiego pułapu a potem dmuchawa buczy zamiast pracować, a przy grupowym możesz zejść do minimalnych obrotów [takie ma CObra, Ognik, Puma] - to tak w wielkim skrócie dlaczego do tych "10%" na eCOAL nie da się zejść.

czp01
19-11-2011, 09:43
Potwierdzam, że nie można porównywać tych wartości % dmuchaw na sterownikach wprost. W moim St 37 drugi bieg dmuchawy czyli 20% odpowiada w przybliżeniu 30% dmuchawy na brulim. :)

Jarecki79
19-11-2011, 09:56
Może sobie zostać to 36 i 100%

Chodzi o to, aby do tych wartości przez menu kodowe dostępne dla producenta kotła lub zaawanswoanego i chętnego do prób usera wprowadzić:

- wartość prądu dla 100%mocy - czyli taką, powyżej której brak przyrostu obrotów dmuchawy
- wartość prądu dla 36%mocy - czyli taką, przy której wirnik dmuchawy startuje i nie buczy

Takie proste rozwiązanie pozwala na zastosowanie dowolnej dmuchawy na rynku.
Widocznie mają pilniejsza pracę albo uważają,że jest dobrze - jak jest

karoka65
19-11-2011, 10:19
Ma być wprowadzona niebawem możliwość korekty mocy dmuchawy w eCoalu.
Szykowany jest także nowy sofcik pod Bruli.

darase
19-11-2011, 10:29
Marin czy Ty chcesz żeby piec przechodził Ci w podtrzymanie? Paląc miałem przy takiej powierzchni jaką masz do ogrzania, piec może pracować w sposób ciągły jak to jest u mnie i kolegów.

darase
19-11-2011, 11:01
Verb -"No qrwa.. jestem jednak z innej epoki."
Jeśli tak uważasz.
Verb-"Idę
łupać kamienie."
Dobry sposób na rozładowanie negatywnych emocji.

czp01
19-11-2011, 11:21
Ma być wprowadzona niebawem możliwość korekty mocy dmuchawy w eCoalu.
Szykowany jest także nowy sofcik pod Bruli.

Ja czekam z utęsknieniem na nowy sofcik bruliego he he :)

Marin75
19-11-2011, 12:40
Marin czy Ty chcesz żeby piec przechodził Ci w podtrzymanie? Paląc miałem przy takiej powierzchni jaką masz do ogrzania, piec może pracować w sposób ciągły jak to jest u mnie i kolegów.

Ja chcę żeby mi spalał mniej opału - generalnie. Ty zdaje sie też cyt. "Nasz temat umrze śmiercią naturalną. Cała nasza rozmowa dotyczy brucera i eCoala jak doprowadzić do tego żeby w/w zestaw spalał jak najmniej eko."
To "podtrzymanie" to teraz jest takie, że w zasadzie pali sie jeszcze przez jakiś czas na palenisku i naprawdę trzeba by niewiele powietrza aby to palenie podtrzymywać przy podawaniu znikomych dawek paliwa. Natomiast jak temperatura spada do 46,5* i kociol przechodzi w grzanie, to obserwuje najpierw jego wychłodzenie - temp. spada jeszcze przez jakiś czas na kotle (w tym momencie te 36% wychładza spaliny i wydmuchuje ciepło z pieca do komina - strata kominowa) i dopiero zaczyna wzrastać od ok.46* w górę
Nie wiem do ilu procent można na tej dmuchawie zejść, ale w podtrzymaniu jest 30%, czyli jakiś zapas jest. Może by w grzaniu też podobne ustawienia zastosować przy znacznym wydłużeniu przerwy między podawaniem...
Można by też zastosować parametr - minimalne obroty dmuchawy w grzaniu. Ja wiem, że Bruli jest takim sterownikiem, w którym jest więcej parametrów do ustawienia i mozna trochu pokombinować, ale dałem za swój kocioł i eCoala też sporo kasy i w związku z tym chciałbym mieć możliwość pokombinowania aby uzyskać ekonomiczniejsze spalanie.
SUSPENSER i czp01 - pisałem że nie mozna tych wartości porównywać bo to 2 różne sterowniki i 2 rózne dmuchawy a i sposób sterownia inny. Wiem o tym, ale jak pisze SUSPENSER 3% na Tatarku to jakieś 25-30 na Bruli. A na eCoalu min. to 36%... Wg mnie znaczna róznica. A uwzględniając fakt, że palę miałem i często widzę, że od przeciwnej strony podajnika niewiele dmucha (albo wcale - jakby nie mógł poradzić sobie z zalegającym popiołem), za to na pozostałej powierzchni dość mocno, to można wysnuć wniosek, że w pozostałej części paleniska jest większy spręż. Jak odkopię te przytkane dziurki to jakby ogólnie słabiej dmuchało.
No nic - w takim razie czekam na nowy soft. Może jednak E-S da nam możliwość pokombinowania. Pożyjemy zobaczymy, czy to przyniesie jakieś efekty...
Jeżeli nie będzie takiej opcji - może pożyczę od kogoś jakiegoś Tatarka albo inny sterownik, który umożliwi takie testy.
Podkreślam, że w czasie mrozów nie będzie to mialo większego znaczenia, bo zapotrzebowanie na ciepło będzie większe i kocioł na pewno przejdzie w tryb pracy ciagłej na 36% lub pewnie jeszcze wyżej (w zależności od opału i zapotrzebowania na ciepło). Ale jednak większą część sezonu kocioł przechodzi w podtrzymanie i tutaj przydałaby się jakaś korekta. Tym bardziej, że w tym podtrzymaniu sadze się nie dopalają i jest ich wtedy sporo.

Jarecki79
19-11-2011, 12:50
Suspenser ma 3sterowniki
tk. Cobrę, Bruli i oryginalnego tatarka, który był z jego kotłem.
Nie wiem jak starą ma w nim wersje oprogramowania.

Kiedyś na forum był budowniczy i tez miał RT09pid, dostał na testy Bruli.. chyba na nim pracuje.

Zagadać o pożyczenie chyba jednak możesz... jak już trochę paliłeś w kotle, widzisz jak co wygląda, to będziesz potrafił dokonac korekcji.
Być może próby na RT09pid skłonią Cię do zmiany programu w eCoalu na bruli. Ewentualnie popracujesz dłużej na RT09pid i dojdą zmiany w eCoalu, które Cię uszczęśliwią.


Ewentualnie może E-S czy Zawijany maja jakiegoś bruli, abyś mógł się zmierzyć z kotłem w/g własnego pomysłu.
Jak duży masz kocioł i jak duży dom grzejesz?

darase
19-11-2011, 12:59
Kolega ma ogniwo eko plus 16kw i 150m2, nie powinien piec na miale przy ustawionej tem 42st przechodzić w podtrzymanie chyba że masz chłodek w domu, lub tak małe zapotrzebowanie na ciepło bo ustawioną masz pogodówkę a może przejdź na zadawanie tem CO wyłączając pogodówkę, przy stałej pracy tem. spalin jest stała a zatem strata kominowa też mniejsza.

jack18
19-11-2011, 14:27
Ja chcę żeby mi spalał mniej opału - generalnie. Ty zdaje sie też cyt. "Nasz temat umrze śmiercią naturalną. Cała nasza rozmowa dotyczy brucera i eCoala jak doprowadzić do tego żeby w/w zestaw spalał jak najmniej eko."
To "podtrzymanie" to teraz jest takie, że w zasadzie pali sie jeszcze przez jakiś czas na palenisku i naprawdę trzeba by niewiele powietrza aby to palenie podtrzymywać przy podawaniu znikomych dawek paliwa. Natomiast jak temperatura spada do 46,5* i kociol przechodzi w grzanie, to obserwuje najpierw jego wychłodzenie - temp. spada jeszcze przez jakiś czas na kotle (w tym momencie te 36% wychładza spaliny i wydmuchuje ciepło z pieca do komina - strata kominowa) i dopiero zaczyna wzrastać od ok.46* w górę
Nie wiem do ilu procent można na tej dmuchawie zejść, ale w podtrzymaniu jest 30%, czyli jakiś zapas jest. Może by w grzaniu też podobne ustawienia zastosować przy znacznym wydłużeniu przerwy między podawaniem...
Można by też zastosować parametr - minimalne obroty dmuchawy w grzaniu. Ja wiem, że Bruli jest takim sterownikiem, w którym jest więcej parametrów do ustawienia i mozna trochu pokombinować, ale dałem za swój kocioł i eCoala też sporo kasy i w związku z tym chciałbym mieć możliwość pokombinowania aby uzyskać ekonomiczniejsze spalanie.
SUSPENSER i czp01 - pisałem że nie mozna tych wartości porównywać bo to 2 różne sterowniki i 2 rózne dmuchawy a i sposób sterownia inny. Wiem o tym, ale jak pisze SUSPENSER 3% na Tatarku to jakieś 25-30 na Bruli. A na eCoalu min. to 36%... Wg mnie znaczna róznica. A uwzględniając fakt, że palę miałem i często widzę, że od przeciwnej strony podajnika niewiele dmucha (albo wcale - jakby nie mógł poradzić sobie z zalegającym popiołem), za to na pozostałej powierzchni dość mocno, to można wysnuć wniosek, że w pozostałej części paleniska jest większy spręż. Jak odkopię te przytkane dziurki to jakby ogólnie słabiej dmuchało.
No nic - w takim razie czekam na nowy soft. Może jednak E-S da nam możliwość pokombinowania. Pożyjemy zobaczymy, czy to przyniesie jakieś efekty...
Jeżeli nie będzie takiej opcji - może pożyczę od kogoś jakiegoś Tatarka albo inny sterownik, który umożliwi takie testy.
Podkreślam, że w czasie mrozów nie będzie to mialo większego znaczenia, bo zapotrzebowanie na ciepło będzie większe i kocioł na pewno przejdzie w tryb pracy ciagłej na 36% lub pewnie jeszcze wyżej (w zależności od opału i zapotrzebowania na ciepło). Ale jednak większą część sezonu kocioł przechodzi w podtrzymanie i tutaj przydałaby się jakaś korekta. Tym bardziej, że w tym podtrzymaniu sadze się nie dopalają i jest ich wtedy sporo.

Zawsze możesz z eCoala zrobić burli. eCoal to nie miał być sterownik dla tych co lobią przestawiać parametry- to miał być automat dla tych którzy tego nie lobią przestawiać.

Piotrek42
19-11-2011, 15:17
Tak sobie czytam.... każdy szuka oszczedności- normalna rzecz, bo ogrzewanie i cwu generuje pewnie z 60% utrzymania domu,posiadacze kotłów szukają również oszczedności w procesie spalnia- owszem wprawny hobbysta , czy jakiś zawodowy palacz pewnie uzyska oszedności w granicach kilka-kilkadziesiat kg/sezon, prawdziwe oszędności w eko daje instalacja co-cwu i racjonalene wykorzystanie energii (ciepła) wytworzonej przez kocioł oszędności szukamy w strefach czasowych,pogodowych ,umiejetnym podgrzaniu cwu ( tz kiedy jest potrzebna ciepła woda) w tą stronę MY użytkownicy powinniśmy isć bo od spalnia to są raczej zawijany czy producenci kotlów.Reasumując- ustawymy kocioł w rytm swojego życia i dzięki temu będziemy mieli naprawde duże oszczędności.

karoka65
19-11-2011, 16:44
Tak sobie czytam.... każdy szuka oszczedności- normalna rzecz, bo ogrzewanie i cwu generuje pewnie z 60% utrzymania domu,posiadacze kotłów szukają również oszczedności w procesie spalnia- owszem wprawny hobbysta , czy jakiś zawodowy palacz pewnie uzyska oszedności w granicach kilka-kilkadziesiat kg/sezon, prawdziwe oszędności w eko daje instalacja co-cwu i racjonalene wykorzystanie energii (ciepła) wytworzonej przez kocioł oszędności szukamy w strefach czasowych,pogodowych ,umiejetnym podgrzaniu cwu ( tz kiedy jest potrzebna ciepła woda) w tą stronę MY użytkownicy powinniśmy isć bo od spalnia to są raczej zawijany czy producenci kotlów.Reasumując- ustawymy kocioł w rytm swojego życia i dzięki temu będziemy mieli naprawde duże oszczędności.
Bardzo mądry wywód, weźmy sobie go do serca i rozwagę bo tutaj możemy najwięcej zyskać.

minertu
19-11-2011, 23:52
Tak sobie czytam.... każdy szuka oszczedności- normalna rzecz, bo ogrzewanie i cwu generuje pewnie z 60% utrzymania domu,posiadacze kotłów szukają również oszczedności w procesie spalnia- owszem wprawny hobbysta , czy jakiś zawodowy palacz pewnie uzyska oszedności w granicach kilka-kilkadziesiat kg/sezon, prawdziwe oszędności w eko daje instalacja co-cwu i racjonalene wykorzystanie energii (ciepła) wytworzonej przez kocioł oszędności szukamy w strefach czasowych,pogodowych ,umiejetnym podgrzaniu cwu ( tz kiedy jest potrzebna ciepła woda) w tą stronę MY użytkownicy powinniśmy isć bo od spalnia to są raczej zawijany czy producenci kotlów.Reasumując- ustawymy kocioł w rytm swojego życia i dzięki temu będziemy mieli naprawde duże oszczędności.
Najwięcej do powiedzenia ma sposób w jaki instalacja jest zrobiona,najprostszy jest najlepszy i tutaj filozofii nie ma,bez dławienia i redukowania z większych przekrojów na mniejsze zaraz przy kotle.Wg mnie to jakaś paranoja,instalatorzy nie dają wodzie swobodnego jej przepływu tylko wymuszone przez pompę sugerując się jej wydajnością.A tak naprawdę nie dają tej wodzie łagodnego wydostania się z kotła i szybkiego powrotu.
Szkoda w ogóle wywodzić się na ten temat.
Po co produkować coś i trzymać w zamknięciu?

Marin75
19-11-2011, 23:59
Kolega ma ogniwo eko plus 16kw i 150m2, nie powinien piec na miale przy ustawionej tem 42st przechodzić w podtrzymanie chyba że masz chłodek w domu, lub tak małe zapotrzebowanie na ciepło bo ustawioną masz pogodówkę a może przejdź na zadawanie tem CO wyłączając pogodówkę, przy stałej pracy tem. spalin jest stała a zatem strata kominowa też mniejsza.

No cóż - mam stary prawie stuletni wyremontowany domek z pełnej cegły, jakieś prawie pół metra grubości muru, otynkowany, poddasze użytkowe, dach ocieplony, ale w tej chwili gdyby była taka możliwość zrobiłbym to jeszcze raz, jeden z pokoi muszę dość mocno grzać bo mam skopane ocieplenie na skosach. Zajmę się tym latem - będzie małe malowanie, to przy okazji odkręcę karton-gipsy i docieplę odpowiednio... Trudno - za błędy trzeba płacić podwójnie.
W domku temp. zależna od pomieszczenia - ale generalnie jest 22-23*. Teście są raczej ciepłolubni... Jedynie w sypialni mam 20* - jak dla mnie idealnie do spania, chociaż znam osoby co śpią przy 18...
No cóż - jak każdy wie mamy kryzys, nasze zarobki stoją w miejscu, a energia drożeje (opał, gaz, olej). Znajomy ma ogrzewanie olejowe i w tym roku zapłacił kilkadziesiąt procent więcej niż przed rokiem. Z tego co słyszę (może ktoś bardziej zorientowany zdementuje lub potwierdzi) w przyszłym roku eko ma kosztować już ponad 1.000 zł/t. Jak ktoś dobrze zarabia, to go to nie przeraża, ale nie wszyscy w tym kraju tak mają i szukają oszczędności. Wprowadziłem podczas instalacji kotła takie modyfikacje jak zawór 4D, głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach, stosuję suchy opał i zobaczymy ile mi spali opału prze sezon. Moi rodzice mają piętrówkę z lat siedemdziesiątych z dobrze docieplonym dachem i styro tylko na ścianie północnej - 3 kondygnacje (piwnica częściowo użytkowa, parter i piętro) min. 250 m2 i spala na zasypowym ok. 4t miału na sezon przy temp. 22-23* (grzejniki większość stare żeliwne, na niektórych termostaty, brak zaworu 4D). Podobne spalanie od 4 lat ma znajomy który pali w tłoku (domek ok. 150m2, trochę docieplony styro) - pali suchym miałem... więc ich koszty ogrzewania to jakieś 2.500 zł/sezon. Ja też wydałem na opał w tym roku 2.500 (mam miał 26MJ w kotłowni, dosusza się oraz 1t groszku 30MJ), ale nie jestem przekonany, czy to starczy na cały sezon - raczej nie da rady... Zobaczymy jak przyjdzie zima, ile wtedy będzie połykał opału... Mam zamiar dokupić jeszcze pellet lub załatwić gdzieś trocin aby polepszyć spalanie (spieki)
Jak już kiedyś podawałem przejście kotła w tryb pracy ciagłej to ok. 900 kg miału /mc (10 kg wciąga przez około 40 minut pracy podajnika) natomiast w przypadku groszku jest to ok. 720 kg na miesiąc (tutaj mamy ok. 50 minut na wciagnięcie 10 kg opału). NIe spalam samego groszku, więc podaję na podstawie obserwacji innych. No i po przeliczeniu na MJ i potem na złotówki okazuje się że mamy mniej więcej te same koszty spalania. Z tego wynika, że nie warto bawić się miałem w trybie pracy ciagłej kotła (więcej popiołu, duzo spieków). Co innego gdy kocioł przechodzi w podtrzymanie. Większa ilość popiołu z miału stanowi pewnego rodzaju bufor który utrzymuje w kotle temperaturę. I dlatego w okresach przejściowych pewnie jest to bardziej ekonomiczne. Ja teraz będę szukał dobrych groszków (ale niekoniecznie eko), które mają większą objętość, wyższą od miału kaloryczność i przy zmieszaniu z pelletem lub trocinami dają być może pozytywne rezultaty spalania. Mam na myśli np. Borutę czy coś w tym stylu. Ale do tego potrzebuję też trochę pomanewrować ustawieniem obrotów dmuchawy. Jeżeli są ograniczenia technologiczne - trudno, zadowolę sie tym co mam. Wrzucam spieki do podajnika i palą się jeszcze raz...
A tak ogólnie rzecz biorąc to jestem na razie bardzo zadowolony z kotła. Mam nadzieje, że mi nie przejdzie. Forum dodatkowo pozwala na wymienę doświadczeń, czego nie można powiedzieć o innych kotłach - to się chwali.
Pozdrawiam ciepło wszystkich niebieskich i nie tylko :)

darase
20-11-2011, 01:11
Minertu zgadzam się z Tobą.

Marin mam tyle metrów co Ty, tylko bez skosów i nie liczę do tego kotłowni ok. 15m2 którą dogrzewa piec. Dlatego się zdziwiłem że paląc miałem piec przechodzi w podtrzymanie, paląc słabym groszkiem mam pracę ciągłą. Dziś zasypałem eko po 820zł/t, zobaczę jaka będzie różnica. Tak jak napisałeś przy pracy ciągłej potrzeba dobrego eko, zaś przy przechodzeniu w podtrzymanie potrzeba popiołu pod którym długo utrzymuje się żar.
Ciekawe ile wody kupiłeś w tym miale.
Temperatur to nie masz zbyt wysokich. Wygoda trochę kosztuje, nie musisz czekać aż wypali się miał tak jak u Twoich rodziców
. Żeby zmieścić się w 4t miału na sezon musiałbys w niektórych pomieszczeniach ustawić 18st. Jest to wykonalne i opłcalne. Zimno dostaje się oknami dlatego zamówiłem trzecią szybę, jak się sprawdzi to dam na wszystkie okna.
Aaa a może ten zawór 4d nie jest aż tak cudny, musisz pokombinować na różne sposoby, ale mam dla Ciebie rozwiązanie w ostateczności na zimę możecie czmychnąć do Twoich rodziców i wszyscy się tam zmieścicie ;) Jesteś młodym człekiem wszystko przed Tobą ;) Jak nam kryzys dopiecze to trzeba będzie zrobić porządek na górze bo tam cięć brakuje. Dlatego kto dostał podwyżkę to dostał. Będziemy siedzieć przy świeczkach jeszcze.

Piotrek42
20-11-2011, 09:10
A ja sie nie zgadzam :D hehe i co głowę mi urwiecie??? :D mozna tak zrobic instalację że kocioł będzie pracował na zasadzie funkcji LATO -brał dokładnie tyle ciepła ile w danej chwili jest potrzebne i zgadnij minertu i darase czyj kocioł mniej spali opału??? wasz- chodzac cały czas na jak najmieszych ustawieniach, czy moj uzupełniając tylko straty cieplne kotła w przypadku poboru co-cwu?

Piotrek42
20-11-2011, 09:12
Jesteś młodym człekiem wszystko przed Tobą ;)

HEHE -dziadek się odezwał :wave:

jack18
20-11-2011, 11:34
HEHE -dziadek się odezwał :wave:

Darase to młody chłop -grubo przed 90-ką :)

Marin75
20-11-2011, 13:22
Zimno dostaje się oknami dlatego zamówiłem trzecią szybę, jak się sprawdzi to dam na wszystkie okna.


Rozumiem, że chodzi o tą folię termo. Daj znać jakie efekty. Też jestem zaintersowany. Myślałem o doklejeniu do ramy, tylko trochę boję się dziwnego efektu wizualnego, ale może wystarczy przyklejenie do szyby...

SUSPENSER
20-11-2011, 13:25
Najwięcej do powiedzenia ma sposób w jaki instalacja jest zrobiona,najprostszy jest najlepszy i tutaj filozofii nie ma,bez dławienia i redukowania z większych przekrojów na mniejsze zaraz przy kotle.Wg mnie to jakaś paranoja,instalatorzy nie dają wodzie swobodnego jej przepływu tylko wymuszone przez pompę sugerując się jej wydajnością.A tak naprawdę nie dają tej wodzie łagodnego wydostania się z kotła i szybkiego powrotu.
Szkoda w ogóle wywodzić się na ten temat.
Po co produkować coś i trzymać w zamknięciu?

Sugerujesz wykonywanie w nowych domach instalacji z grubymi rurami ?

Co z kosztami wykonania takiej instalacji i jej bezwładnością ?

Przekroje i tak są zredukowane w ... nowych grzejnikach, gdzie zwykle są rurki 1/2 cala - chyba , że polecasz stare grzejniki ?

SUSPENSER
20-11-2011, 13:30
Rozumiem, że chodzi o tą folię termo. Daj znać jakie efekty. Też jestem zaintersowany. Myślałem o doklejeniu do ramy, tylko trochę boję się dziwnego efektu wizualnego, ale może wystarczy przyklejenie do szyby...

Ja również jestem zainteresowany.

Czy macie szyby z U=1,0 ?

Marin75
20-11-2011, 14:41
Ja również jestem zainteresowany.

Czy macie szyby z U=1,0 ?

Chodzi Ci o zespolone ? Ja mam dachowe zespolone. Niby 1,1 z argonem, ale czy ten argon tam jeszcze jest ? Poza tym pod tymi oknami montuje się grzejniki, a ja w przypadku 2 tak nie zrobiłem - błąd. I teraz szukam rozwiązania problemu

Marin75
20-11-2011, 14:50
Ciekawe ile wody kupiłeś w tym miale.


No właśnie też się tym interesowałem i sprawdziłem na wadze łazienkowej. Nasypałem takiego suchego, kurzącego się, który miałem z zeszłej zimy i ten świeżo zakupiony i po załadowaniu pełnego wiaderka ważyłem. Robiłem kilkukrotne próby i w sumie się zdziwiłem, bo nie było zbyt dużych różnic - 100-200g na wiaderku.
Spróbujcie sami. Oczywiście kupiony miał był taki z dużego zwału na placu i po prostu nie był mokry, conajwyżej wilgotny, ale znów do kurzu to mu trochę brakowało... W tym miale jest sporo grubszej frakcji - nawet do 30mm. Oczywiście pył też jest... Taka mieszanka, nie wiem z której kopalni.

darase
20-11-2011, 15:15
Tak jest Panowie nie ważne ile ma się lat ale na ile się czuje, do tych 90 niewiele mi brakuje.

Piotrase jest tak kocioł chodząc na najniższych ustawieniach tylko uzupełnia straty ciepła, dlatego temperatura u mnie nie rośnie w domu najwyżej maleje gdy na dworze jest chłodniej, wiem że możesz lepiej ustawić st. bruli żeby mniej spalił. Masz bufor?

Jeśli chodzi o wpis Minerta to zgadzam się z ostatnim jego zdaniem, żeby nie produkować ciepła w piecu na zapas.
Uważam żeby w obiegu było jak najmniej cieczy (niekoniecznie wody)

Z tą trzecią szybą dam znać co i jak, mają też mi przysłać próbkę folii przeciwsłonecznej, gość twierdzi że zatrzyma ciepło tylko w 15% a jest bardziej skuteczna w odbijaniu promieni słonecznych.

Ciepło to i w domu okna nie płaczą, na dworze wilgotność taka jak w domu 70%, może na tą wilgotność wpływają pobliskie jeziora, do jeziorka mam ok. 250m.


Okna niby 1,1 w łazience mam okno urzędowskiego też jest 1,1 ale dopisane jest gaz. Gdyby okna były super to żaden kaloryfer pod oknem nie jest potrzebny.

minertu
20-11-2011, 16:10
Napisałem ogólnie.Nikogo nie zmuszam kto z jakich rurek robi instalację.
Niech każdy robi nową instalację jak chce.
I może w tym co napisałem nie mam racji ale ja bym nie podłączył nigdy 9 grzejników do 1 pionu
w rurce fi22.A taką instalację właśnie oglądałem i facet marznie w domu bo nie chce mu grzać.
Poza tym nie wypoziomowany kocioł,rury z odwrotnymi spadami i załamaniami,totalna masakra ,
woda do kotła wraca tak zimna,że kocioł z biedą osiąga 40stC.
W układzie powietrza od groma.
Najlepsze było to,że instalator inwestorowi powiedział,że piec jest zepsuty.Nie poczuwa się do odpowiedzialności
sam go zaproponował i sprzedał wraz z usługą.
I co tu o takim instalatorze myśleć?

karoka65
20-11-2011, 16:31
Ale było 50 złotych taniej.

minertu
20-11-2011, 16:53
Nie wiem czy taniej było,wiem,że teraz będzie dużo drożej.

SUSPENSER
20-11-2011, 18:38
Chodzi Ci o zespolone ? Ja mam dachowe zespolone. Niby 1,1 z argonem, ale czy ten argon tam jeszcze jest ? Poza tym pod tymi oknami montuje się grzejniki, a ja w przypadku 2 tak nie zrobiłem - błąd. I teraz szukam rozwiązania problemu

Pod oknami połaciowymi nie mam grzejników [ale łóżek także] i nie zauważyłem problemów [być może dzięki wentylacji mechanicznej].

timon120777
20-11-2011, 18:50
Ja nabyłem swój dom z dobrodziejstwem jego plusów i minusów, więc również z istniejącą instalacją co podłączoną do pieca na olej opałowy.
Instalacja starego typu rury na "starcie" 2,5cal i potem rozprowadzenia do poszczególnych pokoi na zasadzie gałązek o średnicy 3/4 cala czyli jak mi powiedział hydraulik typowa grawitacja, kalafiory już nowe alu. Powiedział również żeby nic nie zmieniać bo w razie braku prądu taka instalacja spokojnie pociągnie grawitacyjnie i to jest jej zaleta.
Sprawdziłem na własnej skórze gdy mi się pompa zawiesiła a ja nieświadomy problemu myslałem że padła. działało wszystko bez problemu. Uważam zatem że prosta instalacja ma swoje plusy a to że wody więcej w niej jest myślę że jest do przeżycia bo i tak pompa na codzień wymusza jej pracę a w razie awarii nie ma paniki i myślenia o jakichś agregatach czy UPS-ach albo jeszcze innych akumulatorach żeby tyłek nie zmarzł.
Oczywiście jest to moje zdanie tylko

minertu
20-11-2011, 20:40
Ja nabyłem swój dom z dobrodziejstwem jego plusów i minusów, więc również z istniejącą instalacją co podłączoną do pieca na olej opałowy.
Instalacja starego typu rury na "starcie" 2,5cal i potem rozprowadzenia do poszczególnych pokoi na zasadzie gałązek o średnicy 3/4 cala czyli jak mi powiedział hydraulik typowa grawitacja, kalafiory już nowe alu. Powiedział również żeby nic nie zmieniać bo w razie braku prądu taka instalacja spokojnie pociągnie grawitacyjnie i to jest jej zaleta.
Sprawdziłem na własnej skórze gdy mi się pompa zawiesiła a ja nieświadomy problemu myslałem że padła. działało wszystko bez problemu. Uważam zatem że prosta instalacja ma swoje plusy a to że wody więcej w niej jest myślę że jest do przeżycia bo i tak pompa na codzień wymusza jej pracę a w razie awarii nie ma paniki i myślenia o jakichś agregatach czy UPS-ach albo jeszcze innych akumulatorach żeby tyłek nie zmarzł.
Oczywiście jest to moje zdanie tylko
Obecnie jest testowany kocioł żeliwny z palnikiem ekoenergia i eCoalem,stara instalacja na grawitacji ,piec hula jak mało który.Użytkownik jest w niebo wzięty.
Dlatego coraz bardziej jestem za swobodnym wypływem wody w układ.

czp01
20-11-2011, 21:17
Moja nowa instalacja też przebija grawitacyjnie całe piętro i część parteru i taki układ mi pasuje - ale jednak na przyszły rok na niektóre grzejniki pozakładam termostaty aby doprecyzować temperaturę.

minertu pamiętasz o fotkach :)

minertu
20-11-2011, 21:32
Moja nowa instalacja też przebija grawitacyjnie całe piętro i część parteru i taki układ mi pasuje - ale jednak na przyszły rok na niektóre grzejniki pozakładam termostaty aby doprecyzować temperaturę.

minertu pamiętasz o fotkach :)
Pamiętam :)

Piotrek42
20-11-2011, 21:42
czp01 A puść grawitacyjnie na podłogówkę :)

minertu
20-11-2011, 21:45
czp01 A puść grawitacyjnie na podłogówkę :)
Ma za dużo ciepła aby puszczać grawitacyjnie.
Niemniej jednak tam gdzie testujemy żeliwniaka to pompa włącza się max 2x za dzień.
Chodzi super na samej grawitacji.

darase
20-11-2011, 22:02
Minertu sama grawitacja? a jak wygląda temperatura powrotu?

minertu
20-11-2011, 22:07
Minertu sama grawitacja? a jak wygląda temperatura powrotu?
Pilnuje ja CWU + mieszająca
Wszystko pod kontrolą :)

czp01
20-11-2011, 22:25
czp01 A puść grawitacyjnie na podłogówkę :)

A używam tak w tej chwili na podłogówce w kuchni i w łazience - jedna grzeje za mocno i ją przykręcam a druga tak sobie ledwo ale grzeje - pisałem o tym na forum gdzieś w styczniu.

Z czterech podłogówek jakie mam 3 przebijają grawitacyjnie - a tej czwartej w garderobie i t tak nie używam. :)


Temperaturę na podłogówki przykręcam zaworem trójdrożnym - ale to takie byle jakie sterowanie.

sebsa
21-11-2011, 00:30
Pilnuje ja CWU + mieszająca
Wszystko pod kontrolą :)

Dokładnie. U mnie podobnie. W trybie Auto lato grzejniki ciepłe i podłoga również. I to mi pasuje. Choć zauważyłem, że od momentu kiedy przywróciłem pompę CWU do życia, to grawitacja nie panuje już tak niepodzielnie podczas postoju pompy CO.

sebsa
21-11-2011, 00:34
Braci forumowa mam jedno pytanie. Od dłuższego czasu nie mogę poradzić sobie z jednym grzejnikiem na moim piętrze. Od 2-3 tygodni szumienie, efekty wodospadu i takie tam. Litrów wody i powietrza nie zliczę. Odpowietrzam zarówno odpowietrzaczem oraz poprzez śrubunki grzejnika. Test z zapałka zaliczony. Tzn nie zapaliła. Prośba o poradę.

darase
21-11-2011, 05:05
Zapowietrza się? Zmień odpowietrznik, jeśli jest automatyczny to prawdopodobnie nim zasysa powietrze. Dwa trzeba wyregulować głowicę przy kaloryferze tzw. nastawę wstępną.
Trzy zbyt niskie ciśnienie w instalacji.
Cztery gaz ale chyba Ciebie nie dotyczy.
3 i 1 mogą być powiązane.

sebsa
21-11-2011, 07:45
Standardowo trzymam ciśnienie w instalacji w okolicach 2 bary (czyli troszkę powyżej wskaźnika na naczyniu)- to mi zostało z ubiegłego sezonu, gdzie przy rozruchu instalacji co rusz jakiś grzejnik się zapowietrzał. Znajomy radził by przy zapowietrzonych grzejnikach "dopompować instalację" - pomaga to ponoć przepchnąć całe niechciane powietrze. Momentami miałem wtedy nawet 2,5 bara.

sebsa
21-11-2011, 07:52
Odnośnie tej nastawy to zauważyłem taką prawidłowość. Otwieram grzejnik głowicą 2,-5-3 grzeje ładnie-cisza. 3,5-4-4,5 szumy, efekt wodospadu. 5-6 maksymalny przepływ - wspomnianych efektów brak.

timon120777
21-11-2011, 10:35
Pilnuje ja CWU + mieszająca
Wszystko pod kontrolą :)

To chyba jednak nie sama grawitacja niestety skoro pilnują pompy.
Sednem jest chyba odpowiedź na pytanie czy gdyby wszystkie pompy odłączyć to czy takuu układ cały da radę?????

timon120777
21-11-2011, 10:45
Odnośnie tej nastawy to zauważyłem taką prawidłowość. Otwieram grzejnik głowicą 2,-5-3 grzeje ładnie-cisza. 3,5-4-4,5 szumy, efekt wodospadu. 5-6 maksymalny przepływ - wspomnianych efektów brak.

u mnie efekt szumienia pojawiał się przy minimalnym otwarciu zaworem tzn w sytuacji gdy temperatura spadała niewiele poniżej ustawionej na termostacie, otwierał się on jedynie odrobinę i wtedy zaczynało szumieć, poruszenie głowicą o jedną kreskę usuwało problem ale tylko do momentu gdy zawór nie zamykał przepływu po nagrzaniu.
Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło gdy zawór otwiera większy przepływ problemu nie ma. Mam również jeden termostat sterowany elektronicznie ale on pracuje zupełnie inaczej czyli albo otwiera na maksa albo na maksa zamyka więc przy tym grzejniku ten problem nie występuje.
Nie wiem czy opisane zjawisko to efekt uszkodzenia ale mnie zupełnie nie przeszkadza.

Z moich laickich przemyśleń to obniżenie ciśnienia w układzie da efekt w postaci mniejszego "parcia" wody na głowicę i efekt szumienia ustąpi
Oczywiście mogę się mylić

sebsa
21-11-2011, 13:04
Timon masz rację . Większe ciśnienie wpływa na zwiększenie szumu w grzejnikach. To mi nie przeszkadza. Przelewanie wody i efekt wodospadu bardziej mnie mówiąc delikatnie irytuje.:)

Vld
21-11-2011, 13:27
ciśnienie w instalacji nie ma dużego wpływu na szumy w grzejnikach. Szumy pojawiają się, gdy przepływ wody jest nadmierny, tzn pompa za mocno tłoczy wodę. Stukanie i bulgotanie pojawia się, gdy grzejnik jest pochylony w dół od strony głowicy, a nie odpowietrznika. Najlepiej z głowicami termostatycznymi współpracują pompy elektroniczne, tzw adaptacyjne np alpha2. Utrzymują stałe ciśnienie, niezależnie od tego ile i w jakim stopniu jest otwartych/zamkniętych głowic.

timon120777
21-11-2011, 15:22
No ja nie ukrywam że też z tego powodu włosów nie rwałem z głowy.
Szkoda że dopiero teraz wiem że pompa adaptacyjna lepsza do takich układów. Ale jak moja CO padnie to kupię alphę i bedzie cisza. Niestety człowiek musi się najpierw nauczyć żeby wiedzieć. A że ja krótko się ucze to nadmiar wiedzy zaczyna mi szumieć w głowie :rotfl:
odrobinę to irytujace:yes:

junior77
21-11-2011, 18:10
Witam!jestem nowy na forum!kupiłem Ogniwo Eko 24kw!jestem na etapie testowania,chciał bym dokupić czujniki wewnętrzny i zewnętrzny,jakie bedą odpowiednie do tego kotła?i jeszcze jedno mam problem z wgraniem nowego softu!ciągle jest brak połączenia!czy może to być wina kabla bo mam taki tani z allegro rs232 usb?proszę o pomoc!!!!

krzy27
21-11-2011, 18:17
Znajomy radził by przy zapowietrzonych grzejnikach "dopompować instalację" - pomaga to ponoć przepchnąć całe niechciane powietrze. Momentami miałem wtedy nawet 2,5 bara.

Większe ciśnienie ściśnie wszystkie poduszki powietrzne. Mają większą szanse ulokować się powyżej otworów odpowietrzników a ty mniejszą szanse na ich odpowietrzenie. Jak przesadzisz z za niskim ciśnieniem to zacznie ci wciągać powietrze do środka.
A problem wodospadu jeśli nie jest on skutkiem ciśnienia tłoczenia pompy a w instalacji miedź i alu to inhibitor poratuje. Jak odpowietrzasz to test na zapałkę. Przy korozji aluminium z miedzią płomień będzie żółty, żółtawy. Jak niebieski to bakterie.

elezibi
21-11-2011, 20:44
też w tamtym roku walczyłem z odpowietrzaniem takiego grzejnika bo w sypialni cholera mnie brała :(


........ Ale jak moja CO padnie to kupię alphę i bedzie cisza. ........

kupiłem i nie do końca cisza

przed miałem jak pisałeś


Odnośnie tej nastawy to zauważyłem taką prawidłowość. Otwieram grzejnik głowicą 2,-5-3 grzeje ładnie-cisza. 3,5-4-4,5 szumy, efekt wodospadu. 5-6 maksymalny przepływ - wspomnianych efektów brak.


teraz potrafi czasami trochę wodospadu (takie wstrzykiwanie wody cykliczne) bardzo rzadko
ogólnie szum taki od przepływu (jakby pompowało ciut za dużo)
pompa buja się od 22W do jakichś 11W w trybie AUTO
na 1 biegu 7-9W było najciszej

instalacja stara grawitacyjna stopniowana od 2,5cala
długo na jesieni paliłem na grawitacji + pompa mieszająca
nie mam zaworów dławiących na wyjściu z grzejników
na piętrze termostaty, parter i piwnice zwykłe zawory

minertu
21-11-2011, 21:36
Witam!jestem nowy na forum!kupiłem Ogniwo Eko 24kw!jestem na etapie testowania,chciał bym dokupić czujniki wewnętrzny i zewnętrzny,jakie bedą odpowiednie do tego kotła?i jeszcze jedno mam problem z wgraniem nowego softu!ciągle jest brak połączenia!czy może to być wina kabla bo mam taki tani z allegro rs232 usb?proszę o pomoc!!!!
Czujniki masz na wyposażeniu kotła (sterownika) jak ich nie ma to ścigaj sprzedawcę lub instalatora.
Z przejściówkami to tak jest jak kupisz nie odpowiednia to nic nie zrobisz.
Jak chcesz owe rzeczy to odezwij się na priv.

darase
21-11-2011, 21:39
Jeden z kaloryferów odpowietrzam przy wyłączonej pompie bo odpowietrznik mam od strony zasilającej a nie na końcu kaloryfera. Oczywiście kaloryfery są przechylone do góry w stronę odpowietrznika.

Witaj junior77 młody człeku ;) odwiedź stronę www.esterownik.pl tam są wyjaśnienia. Czujnik tem możesz kupić na aledrogo ;)

1410
22-11-2011, 18:56
Dobry wieczór
Dziś dwa pytania ;)
Jaka różnica temperatur pomiędzy wyjściem a powrotem jest dopuszczalna, ....albo typowa?
i
Który tryb pracy pompy CWU polecacie - normalny czy priorytet?

makol
22-11-2011, 21:38
Jaka różnica temperatur pomiędzy wyjściem a powrotem jest dopuszczalna, ....albo typowa?
i
Który tryb pracy pompy CWU polecacie - normalny czy priorytet?

Różnica temp. Wyj-powr. wynika z chwilowego zapotrzebowania obiektu. Chyba nie ma typowych wartości. Im większa temp. ustawisz na wyjściu tym większą będziesz miał na powrocie ale różnica będzie mniej więcej stała. U mnie dzisiaj przeciętnie 5 do 6 stopni. Chiciaż był moment gdy niespodziewanie ( dla układu ;)) chciałem schłodzić jedno pomieszczenie i zamknąłem całkowicie jeden dość duży grzejnik to różnica przez chwilę wynosiła tylko 1 stopnień.
Niebezpieczna może być zbyt niska temp. powrotu, ale tego powinna Ci pilnować pompa mieszająca lub zawór n-drogowy lub co tam jeszcze masz np. pompa CWU jako mieszająca a w ostateczności "ręczne" podniesienie zadanej temp. CO aby osiągną jako tako ciepły powrót.
CWU mam ustawione jako normalne. Bojler 140 l , 3 osobowa rodzina , ok 40 min od napuszczenia całej wanny mam z powrotem na CWU tem. zadaną więc nie widzę potrzeby ustawiania priorytetu, ale oczywiście każdy przypadek jest inny i trzeba rozpatrzyć indywidualnie,

junior77
22-11-2011, 21:51
Dzięki za podpowiedz już mam zamówione!!!!!!pozdrawiam!!!!!!!!!

1410
22-11-2011, 22:21
Różnica temp. Wyj-powr. wynika z chwilowego zapotrzebowania obiektu. Chyba nie ma typowych wartości. Im większa temp. ustawisz na wyjściu tym większą będziesz miał na powrocie ale różnica będzie mniej więcej stała. U mnie dzisiaj przeciętnie 5 do 6 stopni. Chiciaż był moment gdy niespodziewanie ( dla układu ;)) chciałem schłodzić jedno pomieszczenie i zamknąłem całkowicie jeden dość duży grzejnik to różnica przez chwilę wynosiła tylko 1 stopnień.
Niebezpieczna może być zbyt niska temp. powrotu, ale tego powinna Ci pilnować pompa mieszająca lub zawór n-drogowy lub co tam jeszcze masz np. pompa CWU jako mieszająca a w ostateczności "ręczne" podniesienie zadanej temp. CO aby osiągną jako tako ciepły powrót.
CWU mam ustawione jako normalne. Bojler 140 l , 3 osobowa rodzina , ok 40 min od napuszczenia całej wanny mam z powrotem na CWU tem. zadaną więc nie widzę potrzeby ustawiania priorytetu, ale oczywiście każdy przypadek jest inny i trzeba rozpatrzyć indywidualnie,

U mnie w najczęściej występującej konfiguracji ustawień ta różnica też wynosi 5 - 7 stopni. Mam zawór 4-drożny i właśnie się nim bawię :) ...ale efekty są naprawdę zaskakujące i naprawdę odczuwalne. Z tym, że nie do końca takie jakich bym się spodziewał. Aż się zastanawiam czy zawór jest poprawnie zamontowany :cool:

A wodę ustawiłem na razie na priorytet i widzę dużo większe wahnięcia temperatury na piecu, co zresztą zrozumiałe w momencie gdy pompa CO się wyłącza a w bojlerze jest dużo strat do odrobienia.

Marin75
23-11-2011, 00:32
U mnie w najczęściej występującej konfiguracji ustawień ta różnica też wynosi 5 - 7 stopni. Mam zawór 4-drożny i właśnie się nim bawię :) ...ale efekty są naprawdę zaskakujące i naprawdę odczuwalne. Z tym, że nie do końca takie jakich bym się spodziewał. Aż się zastanawiam czy zawór jest poprawnie zamontowany :cool:


Za każdym razem jak zmienisz ustawienie na zaworze 4D musisz odczekać przynajmniej kilka godzin, aż się układ ustabilizuje. Inaczej ciągle będziesz zaskoczony :)
Do tego dobrze jest zalożyć sobie dodatkowy czujnik temp. na rurze za zaworem 4D i podłączyć do sterownika w miejscu czujnika podłogowego (chyba że masz też podłogówkę). Możesz wtedy kontrolować jaka jest temp. w układzie CO i ew. ją korygowac, ale powtarzam - taki zawór to nie zabawka, aby kręcić nim 10 razy na dzień...

minertu
23-11-2011, 22:42
Dzięki za podpowiedz już mam zamówione!!!!!!pozdrawiam!!!!!!!!!
W piątek powinieneś dostać wszystko.

PAPROCIAK
25-11-2011, 22:30
Panowie może ktoś wypowie się na temat palenia miałem bo u mnie to klapa. Próbowałem 3 rodzajami miału i ciągle od strony przeciwnej do podajnika jest niedopał. Zar od strony podajnika od drugiej ciemno i nawet niespalony wegiel. Prbowaem za

PAPROCIAK
25-11-2011, 22:56
Za

PAPROCIAK
25-11-2011, 23:01
Mam starego brucera naciecia korony z 3 stron, zaslepilem krotszy bok i po 1 nacieciu od strony podajnika. Mimo tego zar sie nie przesunal a spieki jakby wieksze. Mial mam suchutki ale granulacja od 1- 35 mm wiecej tego na 1 mm.

darase
25-11-2011, 23:11
Po ile kupujesz miał? Jaka kaloryczność? Może palnik potrzebuje więcej czadu a teraz jest zbyt ciepło.

krzy27
26-11-2011, 10:23
Panowie może ktoś wypowie się na temat palenia miałem bo u mnie to klapa. Próbowałem 3 rodzajami miału i ciągle od strony przeciwnej do podajnika jest niedopał. Zar od strony podajnika od drugiej ciemno i nawet niespalony wegiel. Prbowaem za

Spróbuj wgrać do sterownika najnowszą wersje softu testowego (na forum e-sterownik). Tam jest opcja korekty mocy dmuchawy i daj nastawę na +. Na początek proponuje nawet przesadnie +5%. Może to pomóc. W dziale FAQ jest również zdjęcie, na którym są zaznaczone otwory do zaklejenia. W tamtym sezonie skusiłem się na miał-odsiewkę. Problemem była najdrobniejsza pylista frakcja. Odsiewanie jej jest syzyfową pracą ale skuteczną. Dobrą metodą jest dodawanie dobrego groszku. Mieszanie. Natomiast wydaje mi się że być może ta nowa opcja korekty pomoże spalać ten miał. Daj znać jak ci idzie.

krzy27
26-11-2011, 12:18
Napiszę o małym eksperymencie.
Sąsiad wynalazł brykiet torfowy i z zadowoleniem spala go w zasypowym kotle. Mój tato chcąc sprawdzić wziął wiaderko pokruszonego wsypał już na prawie pusty zasobnik. Było to wczoraj wieczorem. Nie czekałem na wyniki i dopiero oceniłem rano. Wygląd wykresów sugeruje mi że gdy tylko torf doszedł do palnika zaczął się spadek mocy. Temperatura spalin w dół i nie mogła się wznieść. Z tego tytułu sterownik zgłosił zabrudzenie kotła. Od tego momentu piec chodził cyklicznie na granicy możliwości załączania pompy CO (43°C), aż do opróżnienia testowanego paliwa i zgłoszenie kolejnego alarmu "wygaszenie kotła".
Rozpalanie chciał wykonać mój ojciec z racji że w nawyku ma wczesne wstawanie. Lecz wystarczyło włączenie dmuchawy by rozniecić żar.
Sąsiad zachwala długie trzymanie żaru (nawet 3 dni) lecz to paliwo jest raczej słabej jakości.
Zapraszam więc do przęglądniecia wykresów i komentowania.
https://esterownik.pl/remote/148

Giorgio_66
26-11-2011, 16:47
Panowie może ktoś wypowie się na temat palenia miałem bo u mnie to klapa. Próbowałem 3 rodzajami miału i ciągle od strony przeciwnej do podajnika jest niedopał. Zar od strony podajnika od drugiej ciemno i nawet niespalony wegiel. Prbowaem za

Proponuję zdjąć koronę z palnika, upewnić się że była dobrze założona i dokładnie uszczelnić.
Miałem podobne objawy przed jej uszczelnieniem.

PAPROCIAK
26-11-2011, 18:07
Proponuję zdjąć koronę z palnika, upewnić się że była dobrze założona i dokładnie uszczelnić.
Miałem podobne objawy przed jej uszczelnieniem.
Mam porządnie uszczelnioną korone, zaklejone pierwsze nacięcia w koronie od strony wentylatora w tamten weekend wgrałem najnowszy soft. I kicha zbiera się z drugiej strony pył węglowy i całkowicie zagasza ok 1/2 palnika. Mieszam miał z eco i jakoś idzie ale bez rewelacji popiołu sporo i są spieki bo chyba cały nadmuch wywala w palacej sie części brucera.
Spróbuje z tym zwiększeniem mocy dmuchawy.

Jarecki79
26-11-2011, 18:24
Bez urazy, ale ten problem powtarza się gdzieś od października-listopada 2009 w sensie niepalenia się ok. połowy paleniska.... przy pracy na niskim obciążeniu, dotyczy też dużej ekoenergii. Płomień bliżej kosza..

Ja już zaklejałem, odklejałem..... zmieniałem dmuchawy.... przy pracy na mniejszych mocach jest ewidentnie problem.
Po tych kilku latach mogę jedynie stwierdzić,że do danej mocy kotła dana wielkość paleniska ew. jakieś podbicia dmuchawy lub przejście na Bruli i własne próby nastaw.

sebsa
26-11-2011, 21:47
Aktualizowałem dziś Ecoal do najnowszej wersji testowej. I taka mnie mnie myśl przeszła. Ile w dzisiejszym ecoalu zostało z pierwotnych założeń jego twórców. A może to jest cena i droga w przypadku sukcesu.

ansu
26-11-2011, 22:06
Można pozostać przy domyślnych ustawieniach (pierwotnych założeniach) i dla kentów z zacięciem możliwość podłubania.

darase
26-11-2011, 22:19
Sebsa przeszła Cię myśl? to ciekawe ;)
Folia dodatkowa szyba wczoraj została zainstalowana, dziś tam gdzie folia skroplin brak, na oknie obok -małe skropliny, teraz czekam na mróz żeby była większa różnica temperatur.
Folia przeciwsłoneczna nie spełnia oczekiwań .
Jeśli kiedyś się wzbogacę to wymienię wklady szybowe w oknach bo to główna strata ciepła. Ciepło ciepło aż szkoda palić dobrym groszkiem.
Sebsa w wersji testowej można ustawić czas podawania?

Piotrek42
26-11-2011, 22:33
No nic, teraz czekamy aż E-S wymysli automatyczny sposób ładowania ekogroszku i wybierania popiołu.....

darase
26-11-2011, 22:41
Dzięki za odp. mam stary soft bez aktualizacji, przy takich temperaturach i groszku z małą ilością popiołu zapada się żar, myślę że dłuższy czas podawania byłby dobry ale się nie znam na tym i mogę się mylić.

darase
26-11-2011, 22:59
Napisałem żeby wydłużyć czas podawania wtedy kopiec pójdzie w górę i przy braku odbioru ciepła powinien przejść w podtrzymanie. Tak myślę, teraz czas podawania to 3s jakieś.

darase
26-11-2011, 23:20
Jak tak to tak Verbase ;)
Pudzian King ;)

sebsa
27-11-2011, 00:12
Darase przepraszam za gramatykę. Na Twoje pytania wyczerpująco odpowiedział Verb. Pozostaje czekać na kolejne aktualizacje.

darase
27-11-2011, 00:17
Sebsa żartowałem :) Tu nie lekcja ;)

darase
27-11-2011, 09:10
Widzę Verb że jesteś zoriętowany, to ja bym poprosił o funkcję stop na lato do grzania Cwu. Funkcja stop wyłączałaby kocioł na czas jaki byśmy ustawili. Latem nawet przez 8h piec mi nie wygasł. Zalety funkcji stop: oszczędzanie prądu,paliwa, nieprzegrzewanie kotłowni.

darase
27-11-2011, 09:35
Tak zrobiłem, wysłałem emaila z prośbą. Może "złota rybka" się nie pogniewa i spełni moją prośbę do lata 2012 ;)

darase
27-11-2011, 10:05
Nie mam o co się denerwować :) Zdenerwuję się jak mi powiedzą że mam raka i nie doczekam funkcji stop do Cwu. Bardzo dobrze zrobiłeś. :)

darase
27-11-2011, 10:16
To już sam doprecyzuj, masz większą praktykę :) ale dobrze gdyby ta funkcja działała również niezależnie od tem. Cwu np. gdy ktoś taki jak ja nie ma czujnika tem. Cwu.

darase
27-11-2011, 11:39
Super. Dzięki :)

minertu
27-11-2011, 11:43
Ciekawe rozwiązanie.
Ja dorzuciłem coś takiego.
http://esterownik.pl/forum/posty,27/nowe-pomysly-udogodnienia?m=2219#2219

Jarecki79
27-11-2011, 11:43
Widzę Verb że jesteś zoriętowany, to ja bym poprosił o funkcję stop na lato do grzania Cwu. Funkcja stop wyłączałaby kocioł na czas jaki byśmy ustawili. Latem nawet przez 8h piec mi nie wygasł. Zalety funkcji stop: oszczędzanie prądu,paliwa, nieprzegrzewanie kotłowni.

Widzę,że eCoal troszeczkę funkcjonalności cobry czy pumy przejmuje...
tj. korekcje podawania, korekcje nadmuchu.... Chcesz jeszcze funkcję STOP.....

Mi to nie przeszkadza. Uważam,że kierunek słuszny, bo domy to nie laboratoria i drobne korekcje są potrzebne.

Co do STOP, to taki tryb w Cobrze czy PUMIE daje rozkaz, aby danego układu nie grzać w danych godzinach. Kocioł pilnuje temp. zadanej sam w sobie ale nie dogrzewa danego układu.

minertu
27-11-2011, 11:51
Dopisałem. Wydaje mi się, że zawarłem w wypowiedzi Twoją myśl.
"Sterownik mógłby w tym trybie monitorować temperaturę CWU, tak aby przy spadku temperatury np. o 5 czy 10st. uruchomić kocioł.
Użytkownik darse, nie posiada czujnika temperatury CWU - funkcja musiałaby działać też niezależnie."
Nie z każdym paliwem kocioł się podniesie ale pomysł dobry.
Ciekawi mnie jednak jak miało by to zadziałać bez czujnika CWU przy spadku temp.
Można to zastąpić wydłużeniem czasu podtrzymania np do 360min i ustawic histerezę CWU o 5deg na jedno wyjdzie.

Jarecki79
27-11-2011, 12:08
To co piszecie jest bez sensu.

Funkcja STOP , podaje przykład o co chodzi:
wychodzicie o 8:00 do pracy, wracacie o 14:00
więc o 8:00 mówicie np. STOP, grzanie bojlera uaktywniamy o godz. 13:00.

Między 8:00 a 13:00 bojler nie jest grzany, ale kocioł pilnuje swojej nastawy i nie zgaśnie, on ma tylko nie dogrzewać CWU w godzinach w których mówimy STOP

Straty postojowe zaizolowanego bojlera to średnio 1st.C na godzinę......

darase
27-11-2011, 14:15
Verb ma rację, chodzi o to co uzyskałem dzięki sterownikowi zewnętrznemu który całkowicie odłączał prąd i piec przechodził w stan spoczynku. Na słabym groszku żar pod popiołem utrzymał się 8h. Programatory to eCoal ma od kiedy powstał :)

Jarecki79
27-11-2011, 14:26
Trochę się eCoalem bawię i w programatorach funkcji stop nie ma. Jest obniżenie, ale nie STOP. W Cobrze czy Pumie programatory godzinowe także są i obniżenia można robić, ale oprócz nich można wybrac STOP.
Zresztą z ciekawością poczekam co STOP ma oznaczać w eCoalu.

Verb monitoring ognika pid eCoalem.... a na cobrę do takiego monitoringu to kasy było szkoda?
Ognik to prostsza wersja, ważne także z jakim softem.... sami widzicie, że przy zmianach softu sporo się zmienia w jakości spalanego groszku. Zresztą ognik ma kilka kodów serwisowych i też kilka spraw można w nim zmienić.

To jednak wątek o eCoalu i brucerze, więc czekam spokojnie i z wielką ciekawością, co będzie tutaj w eCoalu wymyślone.

karoka65
27-11-2011, 14:34
Verb monitoring ognika pid eCoalem.... a na cobrę do takiego monitoringu to kasy było szkoda?


Jarek przecież wiesz że u mnie co drugi miesiąc Bruli monitoruje Cobrę i odwrotnie Cobra kreśli wykresy pracy Bruli.
Obydwa stery są pod netem non-stop.
Obecnie Cobra prowadzi kocioł z włączonym ADC i idzie super.

Jarecki79
27-11-2011, 15:06
Najdłuższą przerwę w dostawie energii miałem niecałe 4h. Wstał bezproblemowo.
Ile dłużej wytrzyma, trzeba będzie testować. Palę Retopalem... popiołu ci u mnie dostatek :]

Tatarka do dużej ekoenergii czy brucera bardzo sobie cenię i lubię, nie widziałem nigdy jak pracuje na burnerze. Z producentem zrobiliśmy sofcik testowy ze strefami CWU i funkcją STOP w RT09pid, ale nie miałem jeszcze czasu tego sprawdzić a póki testu nie przejdzie - nie wprowadzą go do sprzedaży

Z ciekawości jednak a propos wstawania kotła do pracy. Mam znajomego producenta, który swój zakład ogrzewa taką większą klasyczną retortą.
Gaszą kocioł w piątek po południu (w sensie wyłączenie sterownika) i bardzo często w poniedziałek rano wystarcza tylko zrobić start... i kocioł "wstaje"

W warunkach domowych na małej jednostce najdłuższy okres, który jest mi znany to prawie 9godzin i się kocioł podniósł.
Bywa jednak,że zgaśnie wszystko w ciągu godzinki, sporo też zależy od węgla.

PAPROCIAK
27-11-2011, 15:08
Powiem tak: do czasu kiedy zawitał u mnie serwisant z Ogniwo, byłem przekonany że mam dobrze uszczelniona koronę.
Wcześniej uszczelniałem kilkukrotnie, tylko na styku "wargi" korony z podajnikiem - bez poprawy.
No to gdzie on uszczelniał? Miejsca na cuda tam nie widzę.

darase
27-11-2011, 15:32
Mnie Panowie interesuje jak udało się Minertu zmniejszyć palnik, bo w moim 15kw mógłby być mniejszy, pochwalisz się Minertu jaki to patent? :)

PAPROCIAK
27-11-2011, 15:36
Bez urazy, ale ten problem powtarza się gdzieś od października-listopada 2009 w sensie niepalenia się ok. połowy paleniska.... przy pracy na niskim obciążeniu, dotyczy też dużej ekoenergii. Płomień bliżej kosza..

Ja już zaklejałem, odklejałem..... zmieniałem dmuchawy.... przy pracy na mniejszych mocach jest ewidentnie problem.
Po tych kilku latach mogę jedynie stwierdzić,że do danej mocy kotła dana wielkość paleniska ew. jakieś podbicia dmuchawy lub przejście na Bruli i własne próby nastaw.
Mam tak samo jak kolega napisał.
Mam wszystko zaklejone jak napisane w FAQ, wgrany nowy soft. Wiecej nie da się zrobić, widać nie tylko u mnie jest problem z paleniem miału.
Staram sie z tym radzić sobie "ręcznie" tzn raz lub dwa dziennie włączam recznie dmuchawe na 100% na jakieś 5 min, to rozpala cały palnik i póżniej jako tako działa. Po ok 6 godz znów zaczyna przewalać niespalony miał.
Może ESystem by wprowadziła taką opcje dedykowaną do palenia miałem z takim extra przedmuchem? Coś trzeba zrobić bo to co jest nie działa. Na początku mojej przygody z ogniwem 2 lata temu zacząłem od miału. Miałem takie same "efekty" jak teraz, ale miał był mokry z podejrzanego składu itp - myślałem że to moja wina. Teraz kupiłem w czerwcu porzadnie wysuszyłem i dalej kaszana. Jak jest w miale frakcja pylista to porządnie i dość szybko wygasi palenisko, jak to przedmucham, jak wyżej, da się to spalić. Aha mieszam miał z eco w proporcji 1miał do 3 eco ale i tak sie segreguje w podajniku.
Bo reklamowanie pieca, palnika jako do spalania miału w moim przypadku mija się z rzeczywistością.
Także kupienie miału o większej frakcji jest teraz praktycznie niemożliwe

Jarecki79
27-11-2011, 16:04
Mnie Panowie interesuje jak udało się Minertu zmniejszyć palnik, bo w moim 15kw mógłby być mniejszy, pochwalisz się Minertu jaki to patent? :)

Jak minertu w pracy, to przypomnij mi na priva maila, to Ci jego fotki wyślę, myśle,że mnie nie powiesi i że to żadna wielka tajemnica
Resztę to już musisz go dopytać co tam wykorzystał. Podniósł troszeczkę palenisko, taka "domowa" metoda, grunt,że działa.

Jarecki79
27-11-2011, 16:07
paprociak....

w tatarku jest taka opcja podbicia nadmuchu w chwili pracy ślimaka i przedłużenia tego mocniejszego dmuchania przez zadany czas...
z tego względu cenię sobie właśnie ten sterownik przy pracy z brucerem czy dużą ekoenergią. W Cobrze też jest taka opcja wyboru miał włączony i wówczas obroty nadmuchu rosną w odpowiednich momentach.

Masz eCoala, więc albo poczekasz na jakieś dodatkowe funkcjonalności, albo masz szansę go zmodyfikować na bruli i wówczas dasz sobie radę z tym miałem.
Przez 2lata masz już wprawę i wiesz o co chodzi, nie będziesz miał żadnego kłopotu z obsługą bruli.

minertu
27-11-2011, 16:52
Fotki pokażę na tym forum ale to co sobie testuje wymaga jeszcze małej modyfikacji.
Pamiętajcie,że robię to wszystko jak kocioł pracuje a domu nie chcę wyziębić.Totalna partyzantka.
Jest to tanie,tyle tylko powiem natomiast ile wytrzyma tego sam nie wiem.

Jestem w posiadaniu również mniejszej korony ,którą dostałem od zawijanów na jej wzór myślę o czymś
aby nie trzeba było demontować korony palnika.Czy się uda?
Nie wiem jak to zadziała przy większym zapotrzebowaniu na moc,tutaj może być problem,
dlatego myślę o nakladce aby zawsze ją można było tylko zdjąć.

wertus23
27-11-2011, 18:04
Czytam, czytam i się troszkę wtrącę...
Piecyk już stoi w kotłowni i jestem na etapie składania instalacji w kotłowni. Myślę nad trzema pompami: CO, CWU i mieszająca. Jak ten układ się sprawuje u Was?
W tej kwestii proszę o radę. Jaka wersja oprogramowania jest najlepsze? To znaczy taka, która dobrze pracuje. Czytałem tutaj, że użytkownicy wracali do wcześniejszych wersji bo nowa nie działała zbyt dobrze. Producent kotła zamontował mi w sterowniku kartę SD (czego wcale nie musiał - wg instrukcji) o pojemności 1GB (jak dobrze pamiętam). Zalecana jest chyba najmniej 2GB. Wymienić na większą? Ogrzewanie w pokojach chcę sterować tylko głowicami termo na grzejnikach - nie chcę montować czujników pokojowych, ale może warto? Doradźcie.

minertu
27-11-2011, 19:50
Z tego co wiem to nigdzie nie pisze ,że zalecana jest większa.Taką kartę daje producent sterownika a nie kotła więc wiedzą co robią.Co do oprogramowania to wersje oficjalne są stabilne i bez przeszkód można ich używać.
Pompa CO i CWU jak najbardziej.Co do mieszającej to warto sprawę przemyśleć.W sterowniku jest opcja dla pompy CWU + mieszająca.Jak mamy bojler blisko kotła można ją śmiało wykorzystać do dogrzewania powrotu.
Ja u siebie mam zamiast pompy mieszającej zamontowany zawór 4D ,przydaje się on przy temp dodatnich kiedy potrzebujemy mniej ciepła niż 42deg jaka jest minimalna na kotle.Aby sprawnie działała pompa CWU+mieszająca zalecam aby czujnik powrotu mierzył ostateczny powrót do kotła,czyli aby pomiędzy wlotem do kotła a powrotami wstawić 15cm rurki aby na nim umieścić czujnik powrotu.
Polecam również zamontować zawory zwrotne przed pompami CWU i CO.
Temp w pokojach również steruję głowicami ale czujnik wewnętrzny daje sygnał o temp wewnętrznej.
Zresztą prędzej czy później i tak go Pan zamontuje :)

krzy27
27-11-2011, 20:45
Powyżej 2GB zaczyna się standard SDHC i może być problem z kompatybilnością. Do 2GB jest bezpiecznie pod tym względem.

karoka65
27-11-2011, 21:18
wertus żadnej łaski producent ci nie zrobił a w ogóle pewnie nic nie robił bo karta jest standardowo zamontowana w sterowniku ( 1GB), nie mów jeszcze że chciał dopłatę za tą kartę.
Nie poprawiajmy producenta.

karoka65
27-11-2011, 21:20
Nie poprawiajmy producenta.
Sterownika oczywiście.

wertus23
27-11-2011, 21:23
Też dostałem ze sterownikiem 1Gb. Działa idealnie.
Co do pomp, zgadaj do darase. Jego instalkę obrabia jedna pompa.
Ja miałem na początku trzy, teraz mam dwie a po sezonie przerabiam na jedną.

Dlaczego na jedną? W karcie gwarancyjnej swojego kotła mam wymóg pompy mieszającej - to jedna a jeszcze trzeba dać drugą na CO. Kocioł z firmy KOTSTAL z Działdowa.

ozzy30
27-11-2011, 21:26
Witam ponownie na forum.
Choć posiadam Ogniwo 25 kW z Ecoalem od około roku to dopiero od kilku dni mieszkam w domciu i obserwuję pracę kotła. Czytam wasze wypowiedzi i staram się stosować wasze usprawnienia. Wgrałem nowy soft. Skalibrowałem czujniki. W domu panuje przyjemne ciepełko. Kocioł ustawiony w trybie pogodowym. Chodzi o.k. Denerwują mnie jednak dość duże spieki. Podniosłem deflektor o jedno oczko i jest trochę lepiej. Palę groszkiem Pieklorz. Węgiel kupiony w czerwcu, worki jutowe, opał suchy. Dziś przestawiłem czas podawania na 3s i jest trochę lepiej. Czy możecie mi wyjaśnić zasadę tego ustawienia i jego wpływ na spiekanie węgla?

wertus23
27-11-2011, 21:33
wertus żadnej łaski producent ci nie zrobił a w ogóle pewnie nic nie robił bo karta jest standardowo zamontowana w sterowniku ( 1GB), nie mów jeszcze że chciał dopłatę za tą kartę.
Nie poprawiajmy producenta.

Gdzieś przeczytałem (dawno to było), że kartę trzeba dokupić. Kocioł stanął w kotłowni i otworzyłem tę czarną skrzynkę a tam karta zamontowana. Dopłaty nie było.

karoka65
27-11-2011, 21:36
Dziś przestawiłem czas podawania na 3s i jest trochę lepiej. Czy możecie mi wyjaśnić zasadę tego ustawienia i jego wpływ na spiekanie węgla?
W taki sposób można właśnie trochę zaradzić gdy węgiel się na spieka na palniku.
Podajemy w mniejszych dawkach i częściej chociaż w przypadku eCoala na to drugie nie masz wpływu.
Jest już wersja testowa z możliwością obniżenie siły nadmuchu, jeśli ją wrzucisz do stera i ograniczysz trochę moc dmuchawy powinno jeszcze się poprawić.

karoka65
27-11-2011, 21:40
Gdzieś przeczytałem (dawno to było), że kartę trzeba dokupić. Kocioł stanął w kotłowni i otworzyłem tę czarną skrzynkę a tam karta zamontowana. Dopłaty nie było.
Wiem co piszę, karta jest montowana przez producenta sterownika fabrycznie.
Z tą dopłatą tak zapytałem bo pomysłowość niektórych na wydacie dodatkowej kasy jest niewyobrażalna.

ozzy30
27-11-2011, 21:46
W taki sposób można właśnie trochę zaradzić gdy węgiel się na spieka na palniku.
Podajemy w mniejszych dawkach i częściej chociaż w przypadku eCoala na to drugie nie masz wpływu.
Jest już wersja testowa z możliwością obniżenie siły nadmuchu, jeśli ją wrzucisz do stera i ograniczysz trochę moc dmuchawy powinno jeszcze się poprawić.


Podaj link b. proszę do tej wersji

ozzy30
27-11-2011, 21:48
Wiem co piszę, karta jest montowana przez producenta sterownika fabrycznie.
Z tą dopłatą tak zapytałem bo pomysłowość niektórych na wydacie dodatkowej kasy jest niewyobrażalna.

Ja wsadziłem starą kartę 512 MB i nową 2 GB i niestety oby nie widzi

minertu
27-11-2011, 21:54
Możesz rozwinąć ? To zdanie szczerze mnie zainteresowało.
Czyżby udało się komuś wgrać do eCoala oprogramowanie bruli ? Mnie ta sztuka się nie udała :>
Zrobi to ES i to tylko raz.

minertu
27-11-2011, 21:56
Ja wsadziłem starą kartę 512 MB i nową 2 GB i niestety oby nie widzi
Format karty i trzeba na nią wrzucić pliki ,są do pobrania na stronie eCoal.pl dział wsparcie.

ozzy30
27-11-2011, 21:59
Format karty i trzeba na nią wrzucić pliki ,są do pobrania na stronie eCoal.pl dział wsparcie.


Dzięki

minertu
27-11-2011, 22:01
Podaj link b. proszę do tej wersji
Poczytaj o wersjach testowych
http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-
a to najnowsza
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/eCoalUpdater_0.2.9.9.exe

ozzy30
27-11-2011, 22:02
Minertu

Ty zamontowałeś tarczę hamulcową na deflektor? W jakim celu?

minertu
27-11-2011, 22:06
Minertu

Ty zamontowałeś tarczę hamulcową na deflektor? W jakim celu?
He he teraz sobie zażartuję,aby wyhamować spaliny.

minertu
27-11-2011, 22:07
Oczywiście nie w tym celu. :)
Lepiej dopala sadze. :)

karoka65
27-11-2011, 22:12
Dzięki minertu że mnie wyręczyłeś :)
U mnie z tarczą nie wypaliło, sadzy było jeszcze więcej. Może za dużą dałem.
Teraz mam tylko oryginalny deflektor i jest w miarę dobrze.
Problem z sadzami jest na czechu.

ozzy30
27-11-2011, 22:15
Ja też przetestuję, Zobaczymy. Mam dość dużo sadzy z tego węgla.

minertu
27-11-2011, 22:21
Dzięki minertu że mnie wyręczyłeś :)
U mnie z tarczą nie wypaliło, sadzy było jeszcze więcej. Może za dużą dałem.
Teraz mam tylko oryginalny deflektor i jest w miarę dobrze.
Problem z sadzami jest na czechu.
Im większa tym lepsza i lepiej dać wentylowaną.

karoka65
27-11-2011, 22:28
Im większa tym lepsza i lepiej dać wentylowaną.
Taką dałem, kumpel ma warsztat samochodowy to do wyboru do koloru.
Na tarczy tylko sadza była wypalona na siwy pyłek a na wymienniku masakra.

minertu
27-11-2011, 22:31
Taką dałem, kumpel ma warsztat samochodowy to do wyboru do koloru.
Na tarczy tylko sadza była wypalona na siwy pyłek a na wymienniku masakra.
Ale sam widzisz gdyby była większa płomień byłby bardziej rozbity,że opierając się o ścianki dopali nawet na nich.
Dla tego zagęszczę te łańcuszki.

sebsa
27-11-2011, 22:59
Vertus ja mam w układzie pompę CO oraz CWU jednocześnie w roli mieszającej jako ochrona powrotu kotła. Myślę, że to producent miał na myśli, bo to jeden z popularniejszych schematów i sam E-S przewiduje takie role dla pomp w Ecoal. W ten sposób oszczędzasz pieniądze i spełniasz wymagania producenta. Tak myślę. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się producentem, na pewno wszystko Ci wyjaśnią. Ja ze swego układu jestem zadowolony. Zastanawiam się tylko nad zamontowaniem zaworów zwrotnych. Ale to mi unicestwi grawitację.

sebsa
27-11-2011, 23:00
Przy okazji u was też tak wieje....

elezibi
28-11-2011, 00:32
wieje.................
a u mnie ciepełko stropem zmyka :(
piecyk nadgania

darase
28-11-2011, 01:56
Wieje to mało powiedziane... Brak prądu, pewnie piec zgaśnie. Trzeba jakieś awaryjne zasilanie znaleźć. Wiem, wiatrak wytwarzający prąd, przy takim wietrze to by się kręcił.

Jarecki79
28-11-2011, 08:46
Możesz rozwinąć ? To zdanie szczerze mnie zainteresowało.
Czyżby udało się komuś wgrać do eCoala oprogramowanie bruli ? Mnie ta sztuka się nie udała :>

Panowie z Elektro-System informowali, że jest u nich opcja przerobienia eCoal na Bruli.
Działanie jest jednokierunkowe. Jak zdecydujesz się na przeróbkę na bruli, to odwrotu nie ma.

elezibi
28-11-2011, 18:46
Wieje to mało powiedziane... Brak prądu, pewnie piec zgaśnie. Trzeba jakieś awaryjne zasilanie znaleźć. Wiem, wiatrak wytwarzający prąd, przy takim wietrze to by się kręcił.

wiało że hej
brak prądu a na blokach brak ogrzewania i ciepłej wody
brak ogrzewania w przedszkolu
u mnie wczoraj ponad 1,5 h brak prądu
dziś od 8 do 16
masakra
ale jak wróciłem po 16 to piecyk nieśmiało wstawał
(pogoniłem trochę ręcznie i wstał)
postanowiłem:
na już ups 1600W sinus (taki mam dostępny od ręki)
+ jak będzie kasa jakiś generatorek tak aby piec + lodówka i jakieś światełko

teraz pompuję ciepełko w domek


zimy nie widać a przerąbane :(

darase
28-11-2011, 19:05
Elzibi masz auto to tak jak miałbyś generator, kup przetwornicę z pełną sinusoidą, duży aku, i w razie czego doładujesz go alternatorem z auta. :) U nas światła nie było dwie godzinki. Kolega z forum ma Orivaldi jak nie przekręciłem nazwy.

darase
28-11-2011, 19:12
www.allegro.pl/orvaldi-ups-lcd-czysty-sinus-300w-aku-55ah-i1948436099.html coś takiego, orvaldi.

karoka65
28-11-2011, 19:19
Dobrze kojarzysz darase, ja mam Orvaldi tylko 500W. Akumulatorek trochę maławy w tym co podałeś linka.

darase
28-11-2011, 19:35
www.allegro.pl/orvaldi-ups-lcd-czysty-sinus-500w-inverter-i1945556467.html taki masz?

TomiAyomi
28-11-2011, 20:02
Wieje to mało powiedziane... Brak prądu, pewnie piec zgaśnie. Trzeba jakieś awaryjne zasilanie znaleźć. Wiem, wiatrak wytwarzający prąd, przy takim wietrze to by się kręcił.
eh powiało, powiało huragan ,że aż dachowka trzeszczala
pradu nie bylo
przez 9 godzin, ups z aku sie spisal pociagnal 7 godzin
polecam rozwiazanie
mam dokladnie taki jak karoka plus aku żelowy 100 ah

karoka65
28-11-2011, 20:31
www.allegro.pl/orvaldi-ups-lcd-czysty-sinus-500w-inverter-i1945556467.html taki masz?
Tak.

karoka65
28-11-2011, 20:35
eh powiało, powiało huragan ,że aż dachowka trzeszczala
pradu nie bylo
przez 9 godzin, ups z aku sie spisal pociagnal 7 godzin
polecam rozwiazanie
mam dokladnie taki jak karoka plus aku żelowy 100 ah
To potwierdzasz to co pisałem jakiś czas temu i wiszę że w te droższe żelowe nie bardzo opłaca się inwestować. Na normalnym kwasowym z ciągnika 115Ah kocioł w okresie zimowym pociągnął 7 godzin i 50min.

karoka65
28-11-2011, 20:36
Oczywiście jeszcze nie wiszę :) a chciałem napisać że widzę.

darase
28-11-2011, 20:46
Tylko że żelowe zapewne wystarczą na dłużej.

ppietrz
28-11-2011, 20:48
A ile to w ciągu roku godzin nie będzie prądu? Poza kasą nie ma różnicy ;) Warto zainwestować w pojemność.

TomiAyomi
28-11-2011, 20:54
To potwierdzasz to co pisałem jakiś czas temu i wiszę że w te droższe żelowe nie bardzo opłaca się inwestować. Na normalnym kwasowym z ciągnika 115Ah kocioł w okresie zimowym pociągnął 7 godzin i 50min.
w układzie mam cztery pompy,
no mozemy jedną pominac - cyrkulacyjną
w nocy nie chodzi
opłaca się zainwestować w żywotność i bezobsługowość a wydajność faktycznie podobna
poza tym mam jeszcze w pogotowiu agregat 2,5 kw

-ppietrz

ostatnie zimy na pomorzu nie rozpieszczały
przykładem mogą być okolice szczecina dwa lata temu gdzie ludzie
nie mieli prądu okolo 3 tyg

karoka65
28-11-2011, 22:12
Jeśli ma być tyko do UPSa to może tak jak pisze Tomi.
Ponad rok mam jeszcze 215Ah z ciężarówki ale tego nie próbowałem ile da radę.
Żeby go trochę wyłechtać bo tak dla niego jest lepiej to czasami go wyłączam na całą sobotę jak jestem w domu, później się doładuje i powinien pożyć dłużej.
Bezrobocie dla kwasówek nie jest zdrowe.

sebsa
28-11-2011, 22:58
Na szczęście u mnie prądu nie wyłączyło. Choć wiało tak, że bałem się by mi okno balkonowe nie znalazło się po przeciwległej stronie salonu. Przy okazji odkryłem nieszczelności w oknach, przy jednym z nich musiałem nawet pokłaść ręcznik tak zawiewało do pomieszczenia. Mam nadzieję, że to tylko kwestia samodzielnej regulacji. O takim inwerterze też myślę, choć na razie brak kasy odkłada na dalszy plan moje zamierzenia.

Marin75
28-11-2011, 23:36
Elzibi masz auto to tak jak miałbyś generator, kup przetwornicę z pełną sinusoidą, duży aku, i w razie czego doładujesz go alternatorem z auta. :) U nas światła nie było dwie godzinki. Kolega z forum ma Orivaldi jak nie przekręciłem nazwy.

Koledzy a można jednocześnie podładowywać alternatorem z auta i zasilać kocioł ? Poza tym te 7h to tylko pompka CO, czy wszystko łącznie z podajnikiem ?

darase
29-11-2011, 00:53
Marin te 7h to cały zestaw tzn. piec i pompka-tak myślę. Gdy aku się rozładuje a prądu dalej brak to możesz podładować akumulator alternatorem z samochodu i jedziesz dalej ;) albo przerobić rower i doładowywać kręcąc. Ciekawe jak szybko alternator ładuje taki akumulator tzn. jak długo trzeba kręcić, gdybyśmy mieli alternator w takim rowerze.

Marin75
29-11-2011, 00:58
Marin te 7h to cały zestaw tzn. piec i pompka-tak myślę. Gdy aku się rozładuje a prądu dalej brak to możesz podładować akumulator alternatorem z samochodu i jedziesz dalej ;) albo przerobić rower i doładowywać kręcąc. Ciekawe jak szybko alternator ładuje taki akumulator tzn. jak długo trzeba kręcić, gdybyśmy mieli alternator w takim rowerze.

Jeżeli tak, to chyba warto, bo myślałem o generatorze, ale za dobry trzeba też sporo wydać.

timon120777
29-11-2011, 06:06
A ile razy w ciągu ostatnich 5 lat nie było u was prądu na tyle długo żeby wygasło wam w kociołku i chałupka sie wychłodziła powiedzmy do poziomu ponize 19stC???
Bo się zastanawiam czy to wogóle ma sens taka zabawa z dodatkowym źródłem zasilania??? (pomijam koszty)

TomiAyomi
29-11-2011, 07:20
Koledzy a można jednocześnie podładowywać alternatorem z auta i zasilać kocioł ? Poza tym te 7h to tylko pompka CO, czy wszystko łącznie z podajnikiem ?
wsio łącznie

TomiAyomi
29-11-2011, 07:24
A ile razy w ciągu ostatnich 5 lat nie było u was prądu na tyle długo żeby wygasło wam w kociołku i chałupka sie wychłodziła powiedzmy do poziomu ponize 19stC???
Bo się zastanawiam czy to wogóle ma sens taka zabawa z dodatkowym źródłem zasilania??? (pomijam koszty)
opieram się w zasadzie na ostatniej zimie bo piec działa rok
a , że zimie miałem śnieżną ciagłe opady to i często nie było prądu
co prawda pracował na budowie no ale jednak
kilkuktornie rozpalałem go z powodu braku prądu

czp01
29-11-2011, 07:33
Z brakami prądu to jednak uciążliwość ale u mnie przynajmniej nie tak duża choć braki się zdarzają. No to wtedy jest powód aby rozpalić w kominku jak komuś się chce. W ubiegłym roku a miałem wtedy większy palnik bo PPS 50 to przy brakach prądu 6 godzin wytrzymywał i podejmował pracę - teraz mam palnik o połowę mniejszy bo PPS 25 to myślę, że góra 4 godziny winien nie zgasnąć. :)

timon120777
29-11-2011, 09:58
to pójdę krok dalej ze swoimi pytaniami jeszcze:
a co jeśli już jest ten UPS albo akumulator i daje rade przez te 8 godzin a prądu nadal nie ma i nie ma kominka jak u czp01 lub u mnie i nie ma rowerka jak u darase to co wtedy???

TomiAyomi
29-11-2011, 10:23
to pójdę krok dalej ze swoimi pytaniami jeszcze:
a co jeśli już jest ten UPS albo akumulator i daje rade przez te 8 godzin a prądu nadal nie ma i nie ma kominka jak u czp01 lub u mnie i nie ma rowerka jak u darase to co wtedy???
moj przykład z ostatnich dni
mieszkam na wsi pod darlowem pradu nie ma czesciej niz w darlowie (przy anomaliach pogodowych)
nie wiedzac kiedy usuna awarie
zabralem aku i upsa do rodzicow co by sie ladowal :)
poza tym wyziebienie budynku mi tak szybko nie grozi
mam calosc w podlogowce (tylko w lazienkach dodatkowo drabinki) wiec duza bezwladnosc
zgadzam sie z tym ze tak dlugie przerwy w dostawie energii to jednak nie codziennośc
jednak u mnie chyba czesciej niz na poludniu polski sie to zdaza szczegolnie w okresie jesienno zimowym

darase
29-11-2011, 10:48
Timon zawsze możesz ten akumulator podładować autem, patrzyłem na agregaty i ceny nie są duże, nawet po ok. 600zł. Paliwa zużywa ok. 1,1 litra/h dużo ale można podłączyć dodatkowo jakąś żarówkę, lodówkę,tv. Wszystko zależy ile auto spaliłoby doładowywując akumulator. Jeśli podobnie to lepszy agregat.

darase
29-11-2011, 10:59
Co powiecie o tym www.allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=przetwornica+sinusoida

timon120777
29-11-2011, 11:07
Dobra to może ja "do brzegu" z tymi wywodami:lol2:
zmierzam do tego czy nie lepiej zamiast inwestować powiedzmy 900 na UPS + 600 na agregat który może zostanie wykorzystany raz albo 2 w ciągu 5 lat przeznaczyć te pieniądze już w fazie projektowania instalacji CO+CWU tak by zrobić grawitację- wtedy nie straszne braki pradu bo można w sposób tradycyjny palic bez biegania z akumulatorami ups-ami i innymi agregatami na rowerze i nie martwić się że albo agregat nie odpali albo ktoś zapomniał paliwo kupić lub do kosiarki czy piły całe poszło i inne takie.
Taka moja teza żeby zrobić tak by działało w każdych warunkach bez tworzenia w kotłowni laboratorium badawczego i drugiej elektrowni
??????

ppietrz
29-11-2011, 11:13
Kurcze mamy XXI wiek a wy kombinujecie co gdy prądu nie będzie... Jak prądu nie będzie to klęska i się nie da mieszkać :)
Inwertery warto stosować aby nie doszło do wygaszenia kotła kiedy prądu nie ma przez np. 12h - zakładam, że po kilku godzinach kocioł się podniesie.

ppietrz
29-11-2011, 11:23
Co powiecie o tym www.allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=przetwornica+sinusoida

Minus taki, że nie podłączysz do prądu aby akumulator sam się naładował, tylko musisz mieć prostownik...

darase
29-11-2011, 12:18
Ppietrz czyli będzie działać? Prostownik mam, to nie problem. Zawsze sporo taniej a jakieś rozwiązanie w czasie awarii by było.

ppietrz
29-11-2011, 12:29
Ppietrz czyli będzie działać? Prostownik mam, to nie problem. Zawsze sporo taniej a jakieś rozwiązanie w czasie awarii by było.

Myślę, że jeżeli ma pełną sinusoidę to tak... Może jest ktoś kto już próbował.

darase
29-11-2011, 15:33
Jak sądzicie ile wat musi mieć taka przetwornica?

timon120777
29-11-2011, 17:54
Jak sądzicie ile wat musi mieć taka przetwornica?

przynajmniej tyle ile najmocniejsze urządzenie podłączone do niej +jakiś niewielki zapas???
dmuchawa i pompa niewiele obciążają najwięcej chyba motoreduktor i to od jego mocy chyba trzeba wychodzić????

karoka65
29-11-2011, 18:02
Koledzy a można jednocześnie podładowywać alternatorem z auta i zasilać kocioł ? Poza tym te 7h to tylko pompka CO, czy wszystko łącznie z podajnikiem ?
Wszystko, pełne obciążenie w okresie zimowym. Podajnik, dmuchawa i dwie pompki w moim przypadku.

karoka65
29-11-2011, 18:16
Myślę, że jeżeli ma pełną sinusoidę to tak... Może jest ktoś kto już próbował.
Ja coś takiego kupiłem w pierwszej fazie kierując się ceną. Identyczne urządzenie tylko wtedy pisali że pełna sinusoida modyfikowana.
Finał był taki że pracował podajnik i pompki ale niestety silnik dmuchawy nie chciał ruszyć.
Odesłałem to, zwrócono mi pieniądze i znalazłem Orvaldi, pracuje 3 lata, sterownik cały czas jest podłączony do UPSa. Jak pisałem ma wbudowany prostownik i stabilizator napięcia co jest bardzo zdrowe dla elektroniki sterownika.
Nawet jak kociołek pracuje w lecie a zbliża się burza to wyłączam UPSa z gniazdka i jedzie na akumulatorze do puki się nie uspokoi.
Zawsze to bezpieczniej jakby gdzieś pizdło, hehe.

karoka65
29-11-2011, 18:26
przynajmniej tyle ile najmocniejsze urządzenie podłączone do niej +jakiś niewielki zapas???
dmuchawa i pompa niewiele obciążają najwięcej chyba motoreduktor i to od jego mocy chyba trzeba wychodzić????
Timon UPS musi mieć taką moc żeby zabezpieczyć wszystkie podzespoły podłączone do kotła i które mogą pracować w danej chwili razem czyli może się zdarzyć że w jednej chwili może pracować:
podajnik podaje węgiel ( 90W), wiadomo wtedy pracuje też dmuchawa ( 70W), pracuje pompka CO ( 45W) i pracuje pompka CWU (30W)
Myślę że każdy się z tym zgodzi że zdarza się tak że kocioł grzeje i pracuje 2 pompki a nawet więcej.
Co najmniej tyle musi mieć UPS ile potrzebują podzespoły pracujące w danej chwili.
Jeśli ktoś nie ma za wiele pompek to ten 300W wystarczy, ja wolałem mieć trochę zapasu.

darase
29-11-2011, 18:27
Karoka czyli nie polecasz, może miałeś zbyt małą tą przetwornicę?

karoka65
29-11-2011, 18:35
Darase dopytaj dobrze jak jest z tą sinusoidą może jest teraz inna elektronika w tym co podałeś linka.
Lepiej jednak dopytaj i zabezpiecz się czy możesz oddać w razie czego.
Robiono te urządzonka więcej pod kątem co się stanie gdy naładujesz śmieciuszka do pełna i wychodzisz do pracy o po pół godzinie wyłączają zasilanie, czyli żeby chodziła pompka CO i żeby nie zagotować kociołka.
My potrzebujemy odwrotnie żeby nam dalej grzało.
Pompki bez problemu chodzą na sinusoidzie modyfikowanej tylko troszkę buczą ale sterowniki potrafią głupieć a w moim przypadku nie startował silnik dmuchawy, nie wiem czy dobrze go nazwę ale jest wolnego startu i pewnie dlatego ma problem.

karoka65
29-11-2011, 18:37
Karoka czyli nie polecasz, może miałeś zbyt małą tą przetwornicę?
Jeśli jest inna elektronika i sinusoida faktycznie pełna to będzie OK, a jeśli dalej modyfikowana to tak jak pisałem wyżej.
Taki jak podajesz kupiłem 1000W a Orvaldi ma 500 i śmiga bez problemu.

darase
29-11-2011, 19:21
Karoka chodzi o miękki start?, w 10dni można oddać. Napisali że 1000wat to przez chwilę a stabilnie to 500wat. Dzięki za wskazówki :)
Mam alternator i akumulatory od traktora, rower żony, pasek od wialni, swoją energię. Brakuje przetwornicy i można kręcić. Ciekawe tylko jaki czas będzie potrzebny na naładowanie takich akumulatorów zakładając że tylne koło będzie napędzać alternator z max prędkością. Jak sądzicie pół godz. wystarczy?

wertus23
29-11-2011, 20:39
Wyjaśnijcie mi jak pompa CWU może działać także jako mieszająca? Przeglądałem wykres (m. in. minertu) i : na schematach są pompy nazwijmy to ''wyraziste'' i "zamglone", co to znaczy? Dlaczego temp. zadana CWU jest na poziomie około 45st? Nie za nisko? pewnie jestem przyzwyczajony do starych pieców i bojlerów

minertu
29-11-2011, 22:38
Wyjaśnijcie mi jak pompa CWU może działać także jako mieszająca? Przeglądałem wykres (m. in. minertu) i : na schematach są pompy nazwijmy to ''wyraziste'' i "zamglone", co to znaczy? Dlaczego temp. zadana CWU jest na poziomie około 45st? Nie za nisko? pewnie jestem przyzwyczajony do starych pieców i bojlerów
Działa to bardzo prosto.
Jak masz bojlerek blisko kotła zmień oprogramowanie na najnowsze i ustaw funkcja pompy CWU+mieszająca to będzie działać jak u mnie.
To co opisujesz to wyrazista (aktywna) a zamglona ( nie aktywna).
Gdy pracuje pompa CWU w celu podgrzania wody w bojlerze świeci się ona na zielono.Gdy świeci się na pomarańczowo wtedy działa jako mieszająca.Gdy świeci i tak i tak czyli pół na pół to znaczy ,że pracuje w dwóch trybach.
Co do temp CWU czy za nisko.Pamiętaj ,ze to stało palność.45* to dużo ciepłej wody.

Grzedorius
30-11-2011, 09:53
Co do pompy cwu pracującej jako mieszającej to działa ona w ten sposób że oprócz utrzymywania temp cwu, gdy spadnie temp powrotu poniżej 40 stopni pompa się włącza, gdy temp jest powyżej 40 stopni to się wyłącza i tyle. Bardzo ciekawe jest zachowanie pompy cwu pracującej także jako mieszająca w wypadku kiedy pompa cwu powinna ciągle pracować (nie osiągnięta jest temp cwu) tzn ok 45 stopni powrotu następuje wyłączenie pompy cwu, a gdy temp powrotu spadnie poniżej 40 jej włączenie do czasu osiągnięcia 40 stopni,dla mnie jest to dziwne ma ktoś pomysł dlaczego tak się dziaje? Jeśli jesteśmy przy temacie znacie sposób podniesienia temp ochrony pieca tzn żeby pompa mieszająca włączała się jeśli temp powrotu spadnie poniżej powiedzmy 50 stopni?

ppietrz
30-11-2011, 10:00
Połączenie funkcji pompy CWU i pompy mieszającej to bardzo fajna sprawa. Eh, chciałbym coś takiego na mojej pumie ;)
Dobrze by było aby temperatura ochrony pieca była ustawiana przez użytkownika, wtedy można byłoby zadać 50 stopni.

Grzedorius
30-11-2011, 10:57
Skalibruj czujnik temperatury powrotu na np. minus 10.
Pokazywało będzie błędnie, ale pompa włączy/wyłączy się przy sporo wyższej temperaturze. Musiałbyś jakimś innym czujnikiem temperatury zmierzyć faktyczną temperaturę i dopasować kalibrację do tych 50st.
Dobry pomysł tylko wtedy temp powrotu będzie maks 10 stopni większa niż temp wyjścia z pieca, sądze że sterownik dostanie wtedy niezłej korby, tzn. temp faktycznie będzie na powrocie miała 65 stopni sterownik będzie pokazywał 75 stopni wyjście z pieca będzie powiedzmy 68 stopni, nie mam pojęcia jak się zachowa sterownik.

wertus23
30-11-2011, 11:11
Minertu, co powiesz na problem Grzedoriusa? U Ciebie też to się dzieje? Wg mnie coś tu nie halo.

darase
30-11-2011, 11:11
Verb czujnik powrotu ma wpływ na działanie sterownika i spalanie, sprawdza trendy zmiany temperatury powrotu.

wertus23
30-11-2011, 11:16
Jak wersja softu ma funkcję połączenia pompy cwu z mieszjącą. Zaczynam powoli skłaniać się do montażu w układzie kotłowni tylko dwóch pomp:co i cwu.

Grzedorius
30-11-2011, 13:07
Upewnij się, że masz pompę CWU podłączoną do właściwego gniazda w sterowniku, czyli "Pompa CWU".
Potem w zaawansowanych ustaw CWU+mieszająca. Musi działać.

Jest podłączona do pompy cwu, nie mówię że nie działa jak powinna, tylko inaczej niz można by się spodziewać, mam na myśli wyłączenie pompy cwu przy spadku temp powrotu bądź zasilania poniżej ok 45 stopni. i uruchomienie tej samej pompy już jako pompy mieszającej gdy temp powrotu spadnie poniżej 40 stopni

Grzedorius
30-11-2011, 13:12
Jak wersja softu ma funkcję połączenia pompy cwu z mieszjącą. Zaczynam powoli skłaniać się do montażu w układzie kotłowni tylko dwóch pomp:co i cwu.
Wersja 0.2.8.1 na 100 % juz to posiad a nie wiem w której wersji zostało to wprowadzono gdy aktualizowałem soft ok października już ta funkcjonalność była

darase
30-11-2011, 14:13
Verb nie jest ważna wysokość tem. powrotu tylko trendy zmiany. Chociaż mogę się mylić.

Grzedorius
30-11-2011, 14:35
Daj link do sterownika, nie bardzo chyba rozumiem o co Ci chodzi. Chciałbym popatrzeć jeśli wolno.
Niestety mój sterownik nie jest podłączony do sieci (mam sterownik jeszcze bez modułu internetowego) zamieszczę zrzut wykresu jak będę miał chwilę, najpewniej jutro.

minertu
30-11-2011, 17:25
Verb czujnik powrotu ma wpływ na działanie sterownika i spalanie, sprawdza trendy zmiany temperatury powrotu.
Nie ma wpływu bezpośrednio na prace sterownika.Ma wpływ na pracę pompy mieszającej.Dogrzewanie powrotu ma duży wpływ na pracę sterownika i oszczędność spalania.Właśnie testuję to co wykombinował sobie markowski z podłączeniem na stałe pompy CWU w gniazdo mieszającej,zmiana jej funkcji na cyrkulacyjną i ustawienie czasu pracy 60min (przerwa 0min) programator pompy cyrkulacyjnej na aktywny.Jak na razie wygląda to dobrze z minusem stałej pracy pompy CWU.

darase
30-11-2011, 20:57
Szkoda prądu, równie dobrze wszystko działa tylko na pompie CO :)

markowsski
30-11-2011, 21:02
Szkoda prądu, równie dobrze wszystko działa tylko na pompie CO :)

Widocznie nie każdemu skoro tak kombinujemy,a Ty zaraz jak prawdziwy Polak,tylko ja i koniec :) ;)
A dla 10 zl mies.za energie spożytą przez tą pompkę na 1biegu w zamian za 100kg węgla to warto chyba?

darase
30-11-2011, 21:15
Czasami ktoś kombinuje jak koń pod górę, jeśli pompa Cwu ma cały czas chodzić to nie widzę oszczędności, nie wiem łoco Ci chodzi. Nikogo nie zmuszam do swojego rozwiązania.

minertu
30-11-2011, 21:33
Czasami ktoś kombinuje jak koń pod górę, jeśli pompa Cwu ma cały czas chodzić to nie widzę oszczędności, nie wiem łoco Ci chodzi. Nikogo nie zmuszam do swojego rozwiązania.
Spokojnie,to wszystko zalezy od tego jak mamy rozwiązana instalację i to co działa u jednego nie musi działać u drugiego.

timon120777
30-11-2011, 21:34
Czasami ktoś kombinuje jak koń pod górę, jeśli pompa Cwu ma cały czas chodzić to nie widzę oszczędności, nie wiem łoco Ci chodzi. Nikogo nie zmuszam do swojego rozwiązania.

poprę tutaj darase
mimo że ja mam dwustanowy ster to w zeszłym roku układ chdził na 1 pompie i cały czas mi "grzało" cwu w tym roku widzę różnicę w pracy kotła gdyż nie musi już ogrzewać 140l dodatkowo a dopiero gdy jej temperatura spadnie.
Więc do ciągłej pracy tej pompki za 10zł miesięcznie dojdzie jeszcze koszt ilosci węgla zużytej do ogrzewania dodatkowych X litrów wody w bojlerze. To tak jakby rozbudowac układ co o równoważną pojemnośći bojlera wielkość

karoka65
30-11-2011, 21:54
Też jestem tego zdania że więcej strat jak korzyści. Wolę używać stref czasowych na CWU i tutaj widzę większe zyski tzn. pompka pracuje kilkanaście minut na dobę a nie cały czas i niepotrzebnie nie trzyma temp. CWU wtedy gdy taka temp. jest niepotrzebna.
Ale jak to mówią ilu ludzi tyle gustów, każdy liczy jak mu pasuje a jak mu tak pasuje to dlaczego tak ma nie mieć :)

markowsski
30-11-2011, 22:11
Też jestem tego zdania że więcej strat jak korzyści. Wolę używać stref czasowych na CWU i tutaj widzę większe zyski tzn. pompka pracuje kilkanaście minut na dobę a nie cały czas i niepotrzebnie nie trzyma temp. CWU wtedy gdy taka temp. jest niepotrzebna.
Ale jak to mówią ilu ludzi tyle gustów, każdy liczy jak mu pasuje a jak mu tak pasuje to dlaczego tak ma nie mieć :)

Panowie bez urazy ale póki żaden z Was nie próbował takiego rozwiązania to dajcie spokój z komentarzami.Tak jak pisze minertu-u jednego będzie ok u drugiego nie.Ale podstawa to wiedzieć o czym się mówi.
Kolego gdybym teraz napisał Ci że widzę w tym patencie oszczędności w pracy mojego kotła przy moim budynku i instalacji to napiszesz mi że jak to,że się nie znam itd.Ja wiem swoje,i widzę różnicę,choć to dopiero 3 dzień(obserwuje licznik czasu zasypu).I nie mów mi że kocioł w ten sam sposób dogrzewa wodę z powrotu 38-39 deg i 42-43deg :)Tu widzę oszczędności :)
Tyle mojego komentarza,a pomysł z regulacja temp.włączenia trybu CWU+mieszjąca wyszedł ode mnie.Kilka osób na forum ecoal-a napisało że i im przydało by się takie rozwiązanie -więc potrzeba jest.Kolesie z ekosystemu na moją prośbe rozważą czy warto-i tyle.

BTW co do grzania wody CWU,nie potrzebujesz ciepłej :) :) :)
Pozdrawiam

minertu
30-11-2011, 22:32
Tyle mojego komentarza,a pomysł z regulacja temp.włączenia trybu CWU+mieszjąca wyszedł ode mnie.Kilka osób na forum ecoal-a napisało że i im przydało by się takie rozwiązanie -więc potrzeba jest.Kolesie z ekosystemu na moją prośbe rozważą czy warto-i tyle.
Pozdrawiam
Z tym mogę się nie zgodzić bo pomysł narodził się dużo wcześniej a zaczęło się od mostka zasilania w sterowniku pompy CWU i pompy mieszającej.Tak to na początku działało a mostek chyba mam do tej pory w sterowniku.Nawet są tutaj moje zdjęcia w którym miejscu się go robiło.A było to chyba nawet wczesna wiosną tego roku chyba w kwietniu. 87999 Utworzony 13.kwiecień 2011r.
No chyba,że mostek wymyśliłeś Ty to wtedy zwracam honor.

Piotrek42
30-11-2011, 22:33
Można zrobic instalacje z wymiennikiem ciepła...tam to jest pole do manewrów..

minertu
30-11-2011, 22:37
Można zrobic instalacje z wymiennikiem ciepła...tam to jest pole do manewrów..
Powiem,że myślę o nim coraz więcej ale raczej po sezonie.

karoka65
30-11-2011, 22:38
BTW co do grzania wody CWU,nie potrzebujesz ciepłej :) :) :)
Pozdrawiam
Potrzebuję kiedy potrzebuję ale całą dobę nie mam zamiaru topić węgla żeby bez potrzeby ją podgrzewać.

darase
30-11-2011, 22:39
Tak, wszystko kwestia sporna, przytoczę myśl Budowniczego, jeśli coś pasuje Kowalskiemu a Tobie nie to najwaźniejsze że Tobie pasować nie musi, chyba jakoś tak myślał :)

Markowski pewnie przegapiłem Twój wpis bo nie wiem skąd masz te oszczędności.

markowsski
30-11-2011, 22:41
Z tym mogę się nie zgodzić bo pomysł narodził się dużo wcześniej a zaczęło się od mostka zasilania w sterowniku pompy CWU i pompy mieszającej.Tak to na początku działało a mostek chyba mam do tej pory w sterowniku.Nawet są tutaj moje zdjęcia w którym miejscu się go robiło.A było to chyba nawet wczesna wiosną tego roku chyba w kwietniu. 87999 Utworzony 13.kwiecień 2011r.
No chyba,że mostek wymyśliłeś Ty to wtedy zwracam honor.

minertu,napisałem jedynie że w przypadku mojej instalacji odczuwam potrzebę by pompę CWU+miesz.można było włączać w temp.wyższych niż obecne 39deg.U mnie optymalnie byłoby tak aby powrót oscylował 41-42deg,więc do osiągnięcia takiego powrotu musiałaby pracować,i tyle.
Koleś z ekosystemu powiedział mi że to dla nich żaden problem,muszą to przemyśleć ale potwierdził że to spoko pomysł -i tyle,nic więcej.
Powiedział mi też że tryb CWU+miesz też jest pomysłem kogoś z forum-za co stokrotne podzięki!:)

markowsski
30-11-2011, 22:44
Tak, wszystko kwestia sporna, przytoczę myśl Budowniczego, jeśli coś pasuje Kowalskiemu a Tobie nie to najwaźniejsze że Tobie pasować nie musi, chyba jakoś tak myślał :)

Markowski pewnie przegapiłem Twój wpis bo nie wiem skąd masz te oszczędności.
Z tytułu cieplejszego powrotu,przy takiej temp.kotła 44-45deg miałbym powrót 38-39deg.Skoro uważasz że cieplejszy powrót nie ma znaczenia dla pracy sterownika to Twoja sprawa.Twórcy ecoal-a zapewnili mnie że ma znaczenie,podać telefon na potwierdzenie?:)

Popatrz na mój licznik czasu do zasypu :)
Pewnie nie wystarczy opału do tego czasu,jest ustawiony na 500 ale nigdy wcześniej tak nie było,zastosowałem patent od kolegi haraza i czekam na wyniki.

darase
30-11-2011, 22:58
Karoka masz takie straty przez ocieplenie bojlera, swoją Cwu dogrzewam do 43st i więcej piec nie dogrzeje a jeśli tem. wody spadnie o 10st to pewnie kocioł też trochę spali ale to zależy czy piec pracuje lepiej na większej mocy a krócej czy dłużej na mniejszej. Najmniej spalał mi gdy chodziła grawitacja ale wtedy u rodziców było chłodno, najlepiej utrzymywać stałą tem. wychłodzenie nie jest dobre wg. mnie.

jack18
30-11-2011, 23:01
Koleś z ekosystemu powiedział mi że to dla nich żaden problem,muszą to przemyśleć ale potwierdził że to spoko pomysł)

A co to był za ekosystem co ten koleś z niego był????:)

markowsski
30-11-2011, 23:03
Spokojnie,to wszystko zalezy od tego jak mamy rozwiązana instalację i to co działa u jednego nie musi działać u drugiego.

minertu czy po zastosowaniu takiego patentu z CWU w miejsce mieszającej kocioł zaczął Ci się kilka minut odstawiać?

markowsski
30-11-2011, 23:06
A co to był za ekosystem co ten koleś z niego był????:)

ehh,jak nie tak to tak,byle sie czepić,z elektrosystemu..rzecz jasna

jack18
30-11-2011, 23:09
Spoko , buźkę po to wstawiłem żebyś się nie denerwował.:)

markowsski
30-11-2011, 23:12
Spoko , buźkę po to wstawiłem żebyś się nie denerwował.:)

luzik,przyzwyczaiłem się,na tym forum są sami fachowcy z doktoratami z ciepłownictwa,był czas przywyknąć ;)

sebsa
30-11-2011, 23:30
Minertu broń Panie Boże bym się zbytnio wymądrzał. Mam piec prawie półtora roku i ten mostek jest od samego początku u mnie. Więc albo kumaty instalator albo już wcześniej konsultowano to z E-S.

ozzy30
01-12-2011, 08:51
Poczytaj o wersjach testowych
http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-
a to najnowsza
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/eCoalUpdater_0.2.9.9.exe


Po wgraniu najnowszego testowego softu program komunikacyjny wola o wersję .11. aktualizacja zawsze pobiera mi .10. Szukałem na forum ecoala ale nie znalazłem. Poradzisz?

ozzy30
01-12-2011, 08:54
Mam brucera kupionego w 10.2010. Na koronie palnika często wieszają mi się spieki. Czy dobrze czytałem, że są nowe korony o węższych brzegach?

darase
01-12-2011, 10:39
Ozzy możesz sam sobie przerobić tą koronę tzw. boszem.

sebsa
01-12-2011, 10:49
Mi osobiście stara korona nie przeszkadza. Tworzy mi się ładna poduszeczka, żar prawie na środku spieków niewielu, za to dużo popiołu. Czekam za to może Minertu się pochwali jak zmniejszył powierzchnię palnika. :)

sebsa
01-12-2011, 10:52
Co do tego programu na PC sam mam podobny problem. Nie mam jeszcze zdalnego dostępu a więc nic nie mogę zrobić z poziomu kompa o obserwacji wykresów nie wspominając. Puściłem dziś pytanie na forum esterownik. Na razie bez odzewu. Na stronie ecoal jest stara wersja wiec nie masz co pobierać.

minertu
01-12-2011, 12:12
Po wgraniu najnowszego testowego softu program komunikacyjny wola o wersję .11. aktualizacja zawsze pobiera mi .10. Szukałem na forum ecoala ale nie znalazłem. Poradzisz?
Sorki ale zapomniałem o tym,że wersja 0.2.9.9. nie jest widziana przez program na PC.Przepraszam,wgraj z tej samej strony wersje 0.2.9.2
Wersja 0.2.9.9. jest widoczna tylko przez internet.