PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20

pawelo_pl
18-12-2011, 10:54
Rozbierałem ostatnio i nie wydaje mi się by można go było gdzieś smarować. Smar w połączeniu z pyłem węglowym pewnie szybciej doprowadziłby do zatarcia - ale może się na tym nie znam. Chyba że chcesz smarować sam motoreduktor - ten jeśli go rozkręcisz to pewnie można smarować bo jest szczelny.

zawijan_2
18-12-2011, 11:17
"Od jakiegoś czasu brucer pracuje coraz głośniej.
Czy należy w nim coś smarować ? Jeśli tak to jakie miejsca i czym ?"

Verb, jeśli możesz, to doprecyzuj, co znaczy głośniej chodzi.
Gdzie słyszysz tą podwyższoną emisję?
Przekładnia motoreduktora? Silnik? Inny element?

Motoreduktor jest fabrycznie napełniany substancją smarną, jeśli nie wyciekła, to prawdopodobieństwo, że coś w nim szwankuje mikre.
Często może wystąpić coś takiego jak poluzowanie śrubek osłony wentylatora silnika motoreduktora. Wystarczy dociągnąć je na powrót wkrętakiem.

Odpowiedz na pytania, może coś wspólnie z kolegami z forum zaradzimy.

Pozdrawiam zawijan_2

krzy27
18-12-2011, 14:32
Groszek jest głośniejszy w podajniku niż miał. Może uziarnienie? Zastanów się co zmieniałeś w piecu w nieodległym czasie. Może po tym dojdziesz.

1410
18-12-2011, 17:27
Czy jakaś mądra głowa potrafi wytłumaczyć mi następujące zależności pomiędzy ustawieniami zaworu 4D i pracą kotła.
Od kilkunastu ładnych dni zawór był ustawiony na pozycji pomiędzy 5 i 7. Takie mam oznaczenia na nim, czyli można przyjąć, że to było 6. Na tym ustawieniu różnica pomiędzy wyjściem a powrotem wynosiła około 2 - 3 stopnie, temperatura spalin często przekraczała 100 stopni. Patrząc na niewielką różnicę temperatur wyj - pow. wydawało mi się, że powrót jest dość wyraźnie zasilany ciepłą wodą z kotła, czyli sterownik otrzymuje informację, że niewiele ciepła jest odbierane. Myślałem, że wpływa to również na ekonomiczną pracę kotła.
Od wczorajszego poranka zmieniłem ustawienie zaworu na 5. Czyli już ponad 30 godzin pracy. Dzisiejszy dzień cały czas obserwuję i co...? i jakieś to wszystko dziwne :confused:
Po pierwsze różnica pomiędzy wyjściem a powrotem to około 6 stopni. Wniosek - mniej wody wychodzącej z pieca zasila powrót. Czyli na moją logikę, (gdybym był sterownikiem ;) jest duży odbiór ciepła i trzeba ten odbiór nadrobić mocniejszą pracą kotła, tymczasem Ogniwko ledwo, ledwo pracuje. Rzadko kiedy spaliny mają ponad 90 stopni, a zdarzają się spadki poniżej 70. A temperatura zewnętrzna dziś niższa niż wczorajsza.
Wydaje mi się, to jakieś dziwne..., ale może spalanie jeszcze spadnie?

minertu
18-12-2011, 20:43
Masz może linka do sterownika.

ppietrz
18-12-2011, 20:51
1410, eCoal pracuje na trendzie zmian temperatury spalin, ale nawet gdyby pracował na trendzie zmian temperatury wody to i tak liczy się zmiana różnicy a nie wielkość tej różnicy w danym momencie czasu.

1410
18-12-2011, 21:04
Masz może linka do sterownika.

Niestety.
Po nowym roku muszę to wreszcie zrobić....ale na razie niestety nie mam

1410
18-12-2011, 21:20
1410, eCoal pracuje na trendzie zmian temperatury spalin, ale nawet gdyby pracował na trendzie zmian temperatury wody to i tak liczy się zmiana różnicy a nie wielkość tej różnicy w danym momencie czasu.
Mniej więcej wiem, że najważniejsze dla sterownika są trendy zmian spalin, ...ale niewielka zmiana w położeniu zaworu, wpływa ogromnie na pracę kotła! No i zapewne sterownik bierze też inne dane pod uwagę nie tylko trendy spalin.
Nie wiem od której strony to ugryźć...bo - zastosowałem zmianę - zmniejszyłem temperaturę powrotu, co sugeruje duży odbiór ciepła, a piec zareagował na to wyraźnie zmniejszając wydajność swojej pracy. Wydaje mi się, że powinno być odwrotnie.
I ogólnie pracuje jakoś inaczej. Np. w tym momencie (CWU jest priorytetem) dogrzewa wodę w bojlerze, pompa CO nie pracuje, a spaliny ledwo 94 stopnie. Poprzednio w takim przypadku znacznie przekraczały 100 stopni.
Ale ogólnie temperatura w domu taka sama, a może i spalanie będzie niższe :)

elezibi
19-12-2011, 07:44
......... a spaliny ledwo 94 stopnie. Poprzednio w takim przypadku znacznie przekraczały 100 stopni.
Ale ogólnie temperatura w domu taka sama, a może i spalanie będzie niższe :)

zwiększyłeś różnice powrót/zasilanie (niższy powrót)
wzrosła "sprawność" (skuteczność) odbioru ciepła w wymienniku
skutek niższa temp spalin wylotowych

(teoretycznie może być tak że przy tej samej ilości dostarczonej energii ze spalania
więcej odbierasz do układu a mniej idzie w komin)


ładnie to pewnie by Zawijan wyjaśnił
(On pewno wie ja tylko gdybam)

ozzy30
19-12-2011, 10:08
Można zmostkować pompę CO z pompą podłogówki aby razem chodziły?

myszka!
19-12-2011, 12:18
Witam
Mam pytanie parę dni temu zmieniłam prace pompy mieszającej na cyrkulacyjną tak, że pracuje cały czas - to zaskutkowało stabilniejszą pracą kotła ale przede wszystkim chodziło mi tu o temperature powrotu, która teraz jest cały czas na poziomie 41 - 42 stopnie. Wcześniej pompa mieszająca załączała się i wyłanczała przy tem. 39 stopni - mam grawitację i gdy temeratura spadła poniżej zadanej pompa CO się załanczała i to powodowało znaczny spadek temperatury zarówno na kotle, a co za tym idzie i powrocie gdzie dochodził nawet do 33 stopni - teraz tego nie ma i o to chodzi - wszytko jest okej - ale zauważyłam, że temperatura CWU nie może dobić do zadanej - w pewnych godzinach mam obniżoną i jest okej ale gdy ma zadaną 40 stopni nie grzeje do tej temperatury - czy ktoś mi wyjaśni dlaczego?
Mój sterownik https://esterownik.pl/remote/1027
Poza tym piec pracuje teraz dużo bardziej stabilniej.
Mam jeszcze jeden problem - chodzi o czas pracy w grzaniu - mam ustawioną pracę na 3 sekundy - czy to nie za mało? Jak prawidłowo ustawić ten parametr aby było jak najlepiej
Piec pracuje okej - spalanie 20 kg na dobe - zasobik na 8 dni przy takich teperaturach jak teraz.
Pomożecie? (Towarzysze)

zawijan_2
19-12-2011, 12:49
Verb

Palnik na gwarancji? Jeśli tak, to nic sam nie kombinuj, tylko reklamuj.
Dźwięk "od cewek" nie jest spowodowany kondensatorem. Kondensator służy w tym silniku tylko do rozruchu. Jeśli padnie, to silnik nie ruszy.
Zmiana pojemności kondensatora spowoduje zmianę kąta przesunięcia fazowego i będzie miała wpływ na obciążenie prądowe cewki rozruchowej. Może się uszkodzić.

Jako przyczynę zwiększonej wibracji bardziej widzę luzy łożysk na których osadzony jest wirnik.

Pozdr. z_2

zawijan_2
19-12-2011, 12:59
Myszka

1. Po co każdego dnia kombinujesz z wyłączaniem sterownika?
2. Kocioł twój i tak idzie na nadmocy, bo widać, że się odstawia.
3. Zmiany temperatur o które się tak martwisz wywołane są załączaniem pompy. Dmuchnie, to szybciutko przepchnie wodę w zładzie i czujniki to widzą.
4. A tak swoją drogą: kociołek hula bez zastrzeżeń, to po co coś mieszać? Jeśli delta na kotle wynosi mniej niż 1 stopień i wejściu na cwu brakuje 0,3 stopnia do zadanej, to to wszystko ciepełkiem bardzo się wymieniać nie chce. Stąd okresowe przyrosty temp. spalin.

Wybacz, ale jest takie powiedzenie: nadgorliwość gorsza od ....


Pozdrawiam z_2

zawijan_2
19-12-2011, 13:10
1410

Wybacz, ale nie potrafię rozgryźć o co Ci chodzi.

Oczywistą rzeczą jest, że te wasze cud n-zawory przestawione nawet lekko (niech mi ktoś z was wyjaśni, po jakiego grzybka w ogóle wstawiacie toto do instalacji) mają wpływ na pracę kotła.
Kocioł ma swoje parametry minimum podawania, max. przerwy i min. wentylatora. Niżej już nie zejdzie. Ma też swoją bezwładność, bo węgiel w palniku, to nie dynamit, że p...dolnie i po krzyku. Masa gorącego żelastwa ma swoje prawa. Stygnie powoli.
A skoro masz priorytet na cwu, to zgodnie ze znaczeniem tego słowa ... kocioł najpierw zadba o cwu a później dopiero o resztę.

Fajna pogoda, święta blisko. Kociołek chodzi, w domciu cieplutko. Nic się nie dzieje, a wy - zamiast zapomnieć, że kotłownia istnieje, martwicie się o coś? O co? I po co?

Pozdr. z_2

myszka!
19-12-2011, 13:27
nic nie kombinuję - PGE (zakład energetyczny) nam psikusa robiło i gaśiło światło a mnie serce ściskłao w tym czasie czy to wytrzyma mój całodobowy palacz.
Wielki brat widzi wszystko.
Teraz na CWU są takie różnice o jakiej piszesz (0,3 stopnia) ale na wykresie widać że woda nigdy do 40 stopni nie dobija (grzeje do 36,6 góra - to już różnicy 3,6 stopnia) i nie wiem dlaczego tak sie dzieje a że jestem konietą to lubię wiedzieć mam nadzieję że to jeszcze nie nadgorliwość - chciałam tylko powiedzieć że na moim przykładzie pompa mieszająca jako pompa mieszająca sie nie spawdziła lepszym rozwiązaniem było na pompie mieszajacej zaznaczyć pompa cyrkulacyjna a różnica w wykresach widoczna gołym okiem i nawet bez okularów :)

zawijan_2
19-12-2011, 15:41
OK, OK

Tyle, ze ganiałeś silnik bez sprzęgu z przekładnią.
Skoro lokalizujesz toto jako stary transformator, to w takim brzęczenie rdzenia spowodowane jest to luzami. W tym przypadku na zamocowaniu cewek w stojanie.
Reklamuj póki czas. Producent kotła też ma gwarancję od dostawcy, bo sam przekładni ni silników nie produkuje.
Zapłaciłeś za towar, to ma być taki jak powinien być.

Pozdr. z_2

Wlodek_PID
19-12-2011, 17:11
nic nie kombinuję - PGE (zakład energetyczny) nam psikusa robiło i gaśiło światło a mnie serce ściskłao w tym czasie czy to wytrzyma mój całodobowy palacz.
Wielki brat widzi wszystko.
Teraz na CWU są takie różnice o jakiej piszesz (0,3 stopnia) ale na wykresie widać że woda nigdy do 40 stopni nie dobija (grzeje do 36,6 góra - to już różnicy 3,6 stopnia) i nie wiem dlaczego tak sie dzieje a że jestem konietą to lubię wiedzieć mam nadzieję że to jeszcze nie nadgorliwość - chciałam tylko powiedzieć że na moim przykładzie pompa mieszająca jako pompa mieszająca sie nie spawdziła lepszym rozwiązaniem było na pompie mieszajacej zaznaczyć pompa cyrkulacyjna a różnica w wykresach widoczna gołym okiem i nawet bez okularów :)

Zawijan_2 nie ma racji, coś u Ciebie nie gra. Masz b. małą różnicę
temperatur między zasilaniem a powrotem, co normalnie ma miejsce
przy małym odbiorze ciepła.

I wszystko by grało, gdyby nie to, że spaliny masz średnio na poziomie
130'C, co sugeruje spory odbiór ciepła. Rzeczywiście niezależnie od nastaw
temperatura CWU nie zmienia się.

Wydaje się, że pomiary temperatur i grzanie CWU nie są w porządku.

Pozdrowienia,


Włodek

zawijan_2
19-12-2011, 17:25
Sorry,

ale skoro temp. spalin jest dość wysoka, a delta marna, to świadczy dokładnie o tym, że ... Szanowny W. pracują dwa sterowania równocześnie. Pogodówka i pokojówka.
A wysoka temp. spalin przy takich parametrach pracy świadczy szanowny W. o bardzo mikrym odbiorze ciepła. Biedny sterownik nie bardzo wie, kogo ma słuchać.
Chętnie podyskutuję (na argumenty wyłącznie) o procesie wymiany ciepła i jego skutkach.

Pozdrawiam przedświątecznie z_2

zawijan_2
19-12-2011, 17:33
i niech szanowny W. zechce pokukać na ustawienia poszczególnych trybów u Myszki, a wszystko będzie jasne.

Pozdrawiam raz jeszcze

zawijan_2
19-12-2011, 17:57
Myszka

przestaw w ustawieniach cwu na priorytet skoro tak sobie poustawiałaś czasy obniżone na reszcie. Dom ci przegrzewa, układ wymiany na cwu mikry, kocioł chce osiągnąć temp. zadaną cwu ale mu nie pozwalasz. Gdy ją osiągnie, to co będzie przekroczone znacznie. Przejdzie w podtrzymanie. Wybierzesz wodę z wymiennika i znowu zacznie się niepotrzebny balet. Jak twoja pompa cwu ma ustawiony przepływ?

minertu
19-12-2011, 20:25
Myszka zrób tylko parę fotek twojej instalacji.

myszka!
20-12-2011, 09:14
Verb
Mam pompe mieszającą - ale w funkcji pompy mieszajacej zmieniłam na pompe cyrkulacyjną - i jak na babskie oko praca pieca jest dużo bardziej stabilniejsza - piec pracuje równo cały czas a woda wracajaca do pieca jest wyższa i na stałym poziomie piec sie teraz wogóle nie odstawia tylko hula jednakowo - widac na wykresach kiedy przeszłam na to rozwiązanie - wcześniej woda powrotu miała skoki (wykres ząbkowany) teraz leci równo i wyżej a i ekg spalin całkiem inne (juz nie zęby piły jak wy to mówicie) Czas pracy podajnika zmniejszyłam na 3 bo wydawało mi się że jak będzie miał mniej bardziej go dopali zanim zrzuci z paleniska jak miąłm to wcześniej - ale mogę zmienić jeśli tak radzisz. Nie wiem jak działa ta cyrkulacja pompą mieszającą ale u mnie wydaje sie lepszym rozwiązaniem - bo nawet temperatura na piecu tak nie skacze wcześniej była większa rozpiętość (bywało na piecu 39 a i 46 się zdarzało chociaż 42 miał ustawione teraz jakoś blizej tych 42 goni. Pompa CWU na drugim biegu; pompa mieszająca (jako cyrkulacyjna) też na 2 i chodzi cały czas; pompa CO na 1 ale nie zaobserwowałam żeby się zalanczała gdyż tem. w pomieszczeniu gdzie czujnik wew. osiągnięta i nie spada jak na razie.
Nadal zachodze w głowę dlaczego nie grzeje mi CWU do 40 stopni wtedy gdy ma to robić?

czp01
20-12-2011, 09:51
myszka! Jak jeszcze nie próbowałaś to przeprowadź sobie mały 1 dniowy eksperyment i włącz grzanie CWU w trybie priorytetu. Jak kocioł dobrze dogrzewa Ci dom to powinno być dobrze. Nie mówię, że jest to idealne rozwiązanie ale akurat u mnie się sprawdza. Zaprogramuj sobie strefy CWU gdzie woda ma być komfortowa a gdzie obniżona i będzie ok. Nie masz jeszcze sterownika w sieci ?

myszka!
20-12-2011, 10:12
Mój sterownik
https://esterownik.pl/remote/1027
mam takie strefy i właśnie w godzinach kiedy chcę mieć - 40 mam najwyżej 36,6

czp01
20-12-2011, 10:14
Włącz tryb grzania CWU jako priorytet. Nie za nisko CWU na 40 st C.

myszka!
20-12-2011, 10:27
nie korzystam z wanny wieć na prysznic okej

czp01
20-12-2011, 10:32
Z tych 40 st C nawet jak będziesz grzać CWU w trybie priorytetu to temperatura CWU i tak Ci się będzie obniżać (stygnąć) o wartość zadanej histerezy zanim zacznie grzać CWU znowu do tych 40 st C. Wartość histerezy CWU możesz sobie ustawić na sterowniku w ustawieniach zaawansowanych i dopasować do swoich potrzeb.

myszka!
20-12-2011, 10:37
histeryze CWU mam ustawioną na 1 stopień (zmienić?)

czp01
20-12-2011, 10:45
Jeden to zostaw - bo jak więcej ustawisz to Ci niżej temperatura CWU spadnie niżej zanim zacznie grzać. Hmm możesz podnieść temperaturę CWU o 3 stopnie i będzie ok.
Ja jednak plus tego spróbowałbym grzać CWU w trybie priorytetu - zawsze możesz sprawdzić jak to będzie.

myszka!
20-12-2011, 10:48
serdeczne dzieki za rady
Miłego słonecznego i ciepłego dzionka życze:bye:

darase
20-12-2011, 10:49
Iza jak Ty w takiej lodówce wytrzymujesz, jeśli mnie pamięć nie myli to masz Ogniwo 24kw?

czp01
20-12-2011, 11:00
Słonecznego - ale biegaj do kotłowni bo Ci się chyba opał kończy !

myszka!
20-12-2011, 11:18
Nie bój żaby Czp01 - jeszcze jest opał; wpisałam czas pracy podajnika 740 a w żeczywisości pewnie wyjdzie mi 770 - byłam przed wyjściem do pracy i zajżałam do podajnika - spokojnie do popołudnia wystarczy - syn przyjdzie ze szkoły to go zagonie niech pakuje na muskuły ha ha

myszka!
20-12-2011, 11:22
Darase
20 stopni z hakiem mam w sypialni (czesto wietrze) - lepiej sie śpi a ja gorąca kobieta jestem i się sama czasem dogrzewam (mam sposoby)
w innych pomieszczeniach jest 23
Mam teraz na grawitacji bo pompka CO mi przegrzewała - cykliczna praca - to dla pieca męczarnia a ja musze o niego dbać - jest oki

darase
20-12-2011, 11:27
Iza widzę że "szalejesz" ;)

myszka!
20-12-2011, 11:31
nie wiem o co masz na myśli - zdrowie najważniejsze (ruch potrzebny)

sebsa
20-12-2011, 12:46
Myszka - witaj. Takiej kobiety mi trzeba. Mojej zonie 23 stopnie w sypialni za mało. Aktualnie mam 24 stopnie i deja vu z czasów mieszkania w blokach. Dla mnie masakra:yes:

myszka!
20-12-2011, 12:53
Sebsa - to ją trochę rozruszaj w tej sypialni a sam zobaczysz ciuszki sama będzie zrzucać
Ja ogólnie tez lubię ciepełko - najgorzej znosze spadki temperatur, jak jest cały czas taka sama temperatura to okej ale jak tylko stopień mniej to już czuję, jak w górę to może być - oby nie w dół (nie kojarzyć z niczym innym)
Ty - to może przyjdz do mnie spać - ha ha

sebsa
20-12-2011, 13:08
Myszka :). Ponieważ nie jestem wpięty pod esterownik napiszę. U mnie CWU ustawione praktycznie cały dzień na poziomie 39 stopni jako obniżona. Ponieważ CWU pracuje również w trybie mieszającej - ma tendencje do równania temp z temp zadaną CO. O godz 21 30 temp zadana CWU skacze do 44-45deg. Jednocześnie wyłączam pompę CO na pół godziny, by w ten sposób szybciej dogrzało do zadanej. W trybach AL oraz priorytet CWU dodano swego czasu podniesienie temp CO automatem +5deg względem CWU. U mnie prowadzi to do przegrzewania pomieszczeń. Po pół godziny CWU znów ustawiana jako obniżona a to co nagrzane wystarcza do komfortowego prysznica dla 3-4 osób.

sebsa
20-12-2011, 13:17
Przy okazji z Łodzi do Kielc troszkę daleko:)

sebsa
20-12-2011, 13:23
Jako, że dość mocno swego czasu poświęcono pracy pompy mieszającej. Kilku użytkowników proponowało zmianę charakteru pompy mieszającej na cyrkulacyjną, gdzie czas czas przerwy wynosi 0. U siebie ostatnio spróbowałem nieco innego sposobu. Skalibrowałem wskazania czujnika powrotu w programie komunikacyjnym jako -2.
Charakter pracy pompy nie zmienił się. Wykresy dalej będą poszarpane. Niemniej załączenie pompy przy 39 stopniach odpowiadać będzie 41. Wyłączenie odpowiednio wyżej. Zwiększamy więc temperaturę powrotu jednocześnie nie musimy decydować się na ciągłą pracę pompy - co również przełoży się na kilka kWh w skali miesiąca oszczędności.

myszka!
20-12-2011, 14:53
Verb
Już kiedyś miałam ustawioną pompe CWU+mieszającą ale znaczącej poprawy nie widziałam - dołoże faktycznie na tym co mam jeszcze CWU+mieszająca - choć ja nie narzekam teraz na moje wykresy wydaje mi się że jest okej. Napewno lepiej niż na mieszającej.

darase
20-12-2011, 19:46
Verb już przerobiłeś na jedną pompę to masz dobre tempo :D

tesel
20-12-2011, 20:08
Może ktoś mądrzejszy ode mnie popatrzeć na mój kociołek.Wydaje mi się,że za dużo pali.Około 20-25kg/d.i niepokoi mnie temp. spalin.

tesel
20-12-2011, 20:54
Jak miałem CO załączoną to mi przegrzewało chatę.A co z temp. spalin?

SUSPENSER
20-12-2011, 21:51
Darase
20 stopni z hakiem mam w sypialni (czesto wietrze) - lepiej sie śpi a ja gorąca kobieta jestem i się sama czasem dogrzewam (mam sposoby)
w innych pomieszczeniach jest 23
Mam teraz na grawitacji bo pompka CO mi przegrzewała - cykliczna praca - to dla pieca męczarnia a ja musze o niego dbać - jest oki

Popieram - mam w sypialni 18-19 st i jest super, a reszcie domu 21-22 st.

tesel
21-12-2011, 18:17
Kocioł pracuje 2 tydzień czyżby już czujnik zanieczyścił się?Wyczyszczę dzisiaj.Kalibrowałem wszystkie czujniki i w tym wyszło mi -7

darase
21-12-2011, 18:28
Tesel sprawdź ten czujnik bo coś faktycznie nie "tegies", nie wiem, może można go zanużyć w gotującej wodzie, wtedy pokazywać powinien 100st.

Jarecki79
21-12-2011, 18:29
Kocioł pracuje 2 tydzień czyżby już czujnik zanieczyścił się?Wyczyszczę dzisiaj.Kalibrowałem wszystkie czujniki i w tym wyszło mi -7


Wyczyścić wymiennik oczywiście możesz, moim zdaniem raz na tydzień może 2tygodnie wystarcza chcąc być lekko drobiazgowym.
A spaliny masz <100st.C
kolega Alk czyścił jak mu spaliny >300st.C pokazały
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=5073602&viewfull=1#post5073602

darase
21-12-2011, 18:33
Jarecki mój czujnik od tamtego sezonu do teraz nie był czyszczony i działa poprawnie, może czujnik jest źle osadzonu lub taki jest genialny odzysk ciepła ze spalin :) nic tylko pozazdrościć.

tesel
21-12-2011, 20:20
Tesel sprawdź ten czujnik bo coś faktycznie nie "tegies", nie wiem, może można go zanużyć w gotującej wodzie, wtedy pokazywać powinien 100st.
Kalibrowałem wszystkie czujnki we wrzątku.

tesel
21-12-2011, 20:29
Właśnie wruciłem z kotłowni.Zauważyłem kilka szpar między czopuchem a kominem.Pewnie tam zaciągało zimne powietrze.Uszczelniłem je silikonem1500deg.Zobaczymy czy coś się poprawi.

darase
21-12-2011, 21:01
Tesel spaliny już mają 85st. :D
Powiedz dlaczego masz taką niską tem. powrotu?

tesel
21-12-2011, 21:05
Koledzy.Palę w piecu drugi tydzień.Zauważyłem,że na początku płomień był na środku pod deflektorem.Teraz widzę,że przybliża się coraz bardziej do podajnika.Czy to jest problem i co mogę z tym zrobić?

tesel
21-12-2011, 21:06
Tesel spaliny już mają 85st. :D
Powiedz dlaczego masz taką niską tem. powrotu?
Nie wiem.Mam ustawione CWU+mieszająca.I tak chodzi.

darase
21-12-2011, 21:07
To nie jest problem, problemem jest niska tem. powrotu i dziwnie spadająca tem. spalin. Ile masz wody w tym kotle?

darase
21-12-2011, 21:12
Jedyna myśl mi przychodzi do łeba, przy tym ekogroszku i takiej pogodzie masz przewymiarowany piec który przechodzi w podtrzymanie.

tesel
21-12-2011, 21:22
Też myślę,że kocioł jest za duży.Czy znasz jekieś triki żeby zmiejszyć jego moc?

Jarecki79
21-12-2011, 21:35
Też myślę,że kocioł jest za duży.Czy znasz jekieś triki żeby zmiejszyć jego moc?

No z 12kW jeszcze tego nie przerabiałem, chyba trzeba myśleć o 6-8kW....., ale:

- można przytkać w grillu spalinowym 2przeloty
- wyjmij większy odlew żeliwny na którym wisi ceramiczny deflektor, deflektor powieś na mniejszym odlewie żeliwnym i przesuń na środek nad palnik

darase
21-12-2011, 21:35
Znam taki trick :D tak jak napisał Jarecki przytkaj watą szklaną :)

Piotrek42
21-12-2011, 21:40
No z 12kW jeszcze tego nie przerabiałem, chyba trzeba myśleć o 6-8kW.....,

Jarecki jak twoja firma będzie w tym tempie schodzić z mocą kotłów ,to jak nic będziecie lada chwila musieli robić PC :)

tesel
21-12-2011, 21:46
No z 12kW jeszcze tego nie przerabiałem, chyba trzeba myśleć o 6-8kW....., ale:

- można przytkać w grillu spalinowym 2przeloty
- wyjmij większy odlew żeliwny na którym wisi ceramiczny deflektor, deflektor powieś na mniejszym odlewie żeliwnym i przesuń na środek nad palnik
Nie kumam o jakie odlewy chodzi.Deflektor wisi na ruszcie awaryjnym.

Jarecki79
21-12-2011, 21:49
Nie kumam o jakie odlewy chodzi.Deflektor wisi na ruszcie awaryjnym.

Ruszt żeliwny jest odlany z dwóch płyt
Jedna jest odrobinę węższa.
Większą (montowana bliżej przodu kotła) wyjmujesz
Na mniejszej, przesuniętej na środek wieszasz deflektor

tesel
21-12-2011, 21:53
OK.Czy myślicie,że gorszy(mniej kaloryczny)opał pomógłby?Przy tej pogodzie.

Jarecki79
21-12-2011, 21:58
OK.Czy myślicie,że gorszy(mniej kaloryczny)opał pomógłby?Przy tej pogodzie.

Spróbuj w pierwszym kroku z tym wyjęciem jednej płyty odlewu rusztu, to już powinno zwiększyć temp. spalin

darase
21-12-2011, 22:07
Gorszy opał jak najbardziej spowoduje że piec będzie pracował w sposób ciągły, zwiększy się tem. spalin i zwiększy się spalanie ekogroszku. Włącz na stałe pompę Cwu to podniesie Ci tem. powrotu.

tesel
21-12-2011, 22:09
No to chłopie pojechałeś ;)
Czujnik spalin jak najbardziej takim sposobem, ale reszta czujników nie bardzo.
Mierzone (3 nowe sztuki) kamerą termowizyjną przy 42 / 55st, prawidłowo wskazują z kalibracją 4.7 / 5.2.
Jak Tobie wyszło ?
Tak mi doradzili inni.Też tak robili.Piotrek42 porównywał moje softy ze swoimi.

tesel
21-12-2011, 22:22
Gorszy opał jak najbardziej spowoduje że piec będzie pracował w sposób ciągły, zwiększy się tem. spalin i zwiększy się spalanie ekogroszku. Włącz na stałe pompę Cwu to podniesie Ci tem. powrotu.
Włączyłem pompęCWU do gniazda mieszającej,ustawiłem mieszającą jako cyrkulacyjną i ustawiłem czas postoju 0.Tak chyba zrobił też markowsski.

minertu
21-12-2011, 22:32
Mogłeś zostawić jak było.Nie trzeba nic przekładać.

darase
21-12-2011, 22:36
To czekamy aż powrót wzrośnie, tem. spalin w górę :)

tesel
21-12-2011, 22:36
Mogłeś zostawić jak było.Nie trzeba nic przekładać.
A jak inaczej włączyć pompę CWU na stałe?

darase
21-12-2011, 22:44
Pompę Cwu masz na 1 biegu, jakoś wolno powrót wzrasta, dobrze masz skalibrowany czujnik powrotu i w dobrym miejscu go masz? Zaraz za kotłem?

darase
21-12-2011, 22:47
Coś nie tegies ;) spaliny spadają a powrót dalej 32. Pompę Cwu masz wyłączoną?

darase
21-12-2011, 22:53
Oo i powrót spadł, masakra ;)

tesel
22-12-2011, 18:37
Ok. Piec wyczyszczony,jeden ruszt wyjęty,deflektor zawieszony jak Jarecki przykazał.Zobaczymy co teraz będzie.

Jarecki79
22-12-2011, 19:12
Ok. Piec wyczyszczony,jeden ruszt wyjęty,deflektor zawieszony jak Jarecki przykazał.Zobaczymy co teraz będzie.

No to łognia!!

Zobaczymy jutro, średnia t.spalin powinna się lekko podnieść.
Dalej zostanie przysłonienie 2otworów w grillu spalinowym (masz kocioł z czopuchem do tyłu, bo nie pamiętam??)

karoka65
22-12-2011, 19:15
Witojcie chłopaki. Ostatnio czasu brakuje. Tesel bardzo ładnie kociołek ci idzie patrząc na wykres.
Temperatura spalin i powrotu faktycznie niska.
Mało masz do grzania a na dodatek dość dobrze zaizolowane jak dobrze pamiętam. Kociołek choć malutki to jeszcze nie ma za bardzo co robić.
Można spróbować podawanie dać np. na 3s i dmuchawę przyciąć wtedy do -2 albo -3 i zobaczyć jak się zachowa.
Myślę że jakbyś drugie takie mieszkanko podpiął pod niego to na spokojnie by to grzało.
Opał też warto spróbować np. dobrego czecha, troszkę sadzy może być ale więcej popracuje.

Jarecki79
22-12-2011, 19:24
eee chyba wcale nie ma izolacji i mówimy o starszym budownictwie, ino pomieszczenie do grzania malutkie.

tesel
22-12-2011, 19:33
No to łognia!!

Zobaczymy jutro, średnia t.spalin powinna się lekko podnieść.
Dalej zostanie przysłonienie 2otworów w grillu spalinowym (masz kocioł z czopuchem do tyłu, bo nie pamiętam??)
Do tyłu.

karoka65
22-12-2011, 19:40
Mówię że nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba mała powierzchnia do grzania była 60 czy 80m.
Choćby stary domek to co to tyle na 12kW.
Grzałem 120 do 130 zwykłym śmieciuchem 0,8m powierzchni tylko trzeba było częściej podkładać jak mrozik cisnął.
Niestety trzeba przyznać bez żadnego owijania że na dzień dzisiejszy nie ma palnika żeby zmontować kocioł z podajnikiem na takie małe powierzchnie i żeby dobrze pracował.
Produkowane palniki są po prostu za duże mocowo.
Moim zdaniem lepiej zainstalować większego miałowca np. 15kW górnego spalania i ładować go co 2 doby (dlatego 15kW)
Ale jak zwykle napiszę że to tylko moje zdanie.

tesel
22-12-2011, 19:49
Mieszkanie małe i nie ocieplone.Kocioł jest ok.Bardzo jesteśmy z niego zadowoleni.Ja bym w nim nic nie grzebał,ale wiem,że temp. spalin i powrotu są nie tego.Jak czyściłem piec to nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków tego. Na powierzchni wymienników była tylko sucha sadza .Wiem,że jeszcze za wcześnie,ale możecie mi wskazać na co zwracać szczególną uwagę?

minertu
22-12-2011, 20:12
A jak inaczej włączyć pompę CWU na stałe?
Wejdź na mój sterownik i zobacz ustawienia,właśnie tak chodzi bez przekładania kabli.

tesel
22-12-2011, 20:20
Wejdź na mój sterownik i zobacz ustawienia,właśnie tak chodzi bez przekładania kabli.
Tak zrobię,dzięki.

tesel
22-12-2011, 20:23
A jakby wgrać soft,tylko nie pamiętam który,gdzie jest typ kotła 10 kw i tak ustawić?

minertu
22-12-2011, 21:31
A jakby wgrać soft,tylko nie pamiętam który,gdzie jest typ kotła 10 kw i tak ustawić?
Jak go posiadasz to wgraj ale już go nie ma.

Alk
22-12-2011, 21:41
Re: Tesel
Z jekiegoś powodu usunięto w wersji 2.9.9 i 2.9.10 wersję 10kW. Powody nie mi oceniać, mogę tylko podejrzewać. Więc szukaj wcześniejszej wersji. Osobiście kocioł chyba najlepiej mi działał jako 10kW (po obserwacji wykresów i spieków). Ze względu jednak na możliwość korekty nadmuchu mam wersję 2.9.9 i zaobserwowałem dzisiaj pierwszy raz żar nieco niżej niż zwykle - na co czekałem.

Jarecki79
22-12-2011, 21:45
A jakby wgrać soft,tylko nie pamiętam który,gdzie jest typ kotła 10 kw i tak ustawić?

Tesel, maniana bez nerwowych ruchów.
Wyjąłeś jedną płytę, daj mu dobę spokoju, zobaczysz,że t.spalin się podniesie.
Średnia będzie wyższa.

a jak wszystko suchutkie, to bardzo dobrze :) tak ma być.

tesel
22-12-2011, 21:58
No to do jutra.

darase
22-12-2011, 22:39
Do jakiego jutra? Dalej coś u Ciebie nie tangens, dlaczego masz taki niski powrót? Może źle skalibroałeś czujniki, powrót przy stałej pracy pompy mam o 3 st. mniejszy od zasilania a nie mam przewymiarowanego pieca.
Dzisiaj po czyszczeniu kotła tem. spalin spadła mi o 15st. Warto czyścić :)
Zważyłem też popiół, ze 140kg droższego eko jest 7.25kg popiołu, z tańszego było 12.5kg.

Jarecki79
22-12-2011, 23:05
Dajcie mu dobę popracować bez emocji i sraczki nerwowej

Każda instalacja inna, u jednego o 3st.C mniej a u drugiego o 6 czy 10st.C.

Można pompę c.o. dać na bieg wyżej i zobaczyć...
Możliwe, że czujnik nie dolega dobrze do rury powrotnej i trochę przekłamuje.
Jak w kotle sucho i suche spaliny, to nie ma paniki.

Jutro zobaczymy jak będzie wyglądać rozkład t.spalin, bo to mnie bardziej interesuje.

darase
23-12-2011, 00:38
Jarecki masz drażliwe jelito? :D
Uważaj żebyś nie eksplodował ;)
Ewidętnie widać pal licho już tem. spalin bo nawet rośnie ale ten powrót to jest zagadka, przy 30 faktycznych st. to może kolega już zbierać na nowy piec ;) (żart)

Nie wydaje się szanownemu koledze Jareckiemu że przy malutkim zapotrzebowaniu na ciepło i przy ciągłej pracy pompy Cwu powrót jest jak zaczarowany na 30st. Piec-Cwu to jest mały obieg, w takim przypadku powrót po pół godzinie powinien się zbliżyć do zasilania Cwu. Chyba że instalacja ma jakieś fajerwerki?

Dziękuję, nie mam więcej pytań :)

sebsa
24-12-2011, 11:39
Dla wszystkich użytkowników forum: tych na początku, domowników, sympatyków, stałych bywalców, elitę, liderów itd życzenia zdrowych, spokojnych świąt dla Was, Waszych rodzin oraz oczywiście bogatego Mikołaja i jak najmniejszego spalania. Pozdrawiam serdecznie:)

tesel
24-12-2011, 13:16
Zdrowych i wesołych świąt.Niech Moc Będzie Z Wami.

Jarecki79
24-12-2011, 15:23
Stay on the bright site of the power Luke!
;)

Widzę,że zamieniłeś chyba czujniki....
ale dzisiaj o kotłach nie będziemy gadać

Życzę wszystkim spokojnych i radosnych Świąt
:)

karoka65
24-12-2011, 16:04
Dołączam się do życzeń.
Zdrowych, Spokojnych i Beztroskich Świąt dla wszystkich.

sebsa
25-12-2011, 13:01
Zdecydowałem się na unicestwienie grawitacji w moim układzie. Muszę zamontować zawór zwrotny. Wiem, że była już o tym mowa nie raz. Krzych proba o przypomnienie. Zawór wstawiamy przed pompą czy za, za punkt wyjścia przyjmując kocioł.

minertu
25-12-2011, 16:16
Zdecydowałem się na unicestwienie grawitacji w moim układzie. Muszę zamontować zawór zwrotny. Wiem, że była już o tym mowa nie raz. Krzych proba o przypomnienie. Zawór wstawiamy przed pompą czy za, za punkt wyjścia przyjmując kocioł.

Czy masz obejście pompy CO?http://www.domer.pl/media/products/5110/images/thumbnail/large_1.gif?updated_at=1307001517

minertu
25-12-2011, 19:43
Za.
Co utwierdza Cię w tym przekonaniu,że ma być za.
Moim zdaniem to nie ma znaczenia ma być tylko zamontowany na nitce gdzie jest umiejscowiona dana pompa.

Vld
25-12-2011, 19:59
Co utwierdza Cię w tym przekonaniu,że ma być za.
Moim zdaniem to nie ma znaczenia ma być tylko zamontowany na nitce gdzie jest umiejscowiona dana pompa.

a pojęcie kawitacji znane koledze?

w takim razie lepiej je wzmagać, czy osłabiać?

minertu
25-12-2011, 20:45
A jak jest lepiej wysysać czy pchać?

minertu
25-12-2011, 21:07
Dla pompy ? Pchać. Choć to niewłaściwe słowo.
Hm,to co się stanie gdy zastosuję pompę alpha 2 a za nią zawór zwrotny?
Nie pisze tego dlatego,że wiem ale dla tego bo chcę wiedzieć jak jest prawidłowo.
Info z http://www.e-heat.pl/prawidlowy-montaz-pompy-centralnego-ogrzewania-n-28.html

Gdy w instalacji zainstalowano kilka pomp (strefowanie instalacji, obieg wymiennika c.w.u. itp.), pojawia się konieczność zamontowania również zaworu zwrotnego. Najlepiej, gdy jest on instalowany pomiędzy zaworem odcinającym a pompą, przed króćcem tłocznym. W przypadku gdy średnica króćców pompy jest mniejsza od średnicy rurociągu, na którym jest montowana, zwężki powinny redukować średnicę dopiero przed samą pompą. Większa średnica zaworów odcinających i zwrotnego powoduje większe koszty inwestycyjne, ale równocześnie znacznie mniejsze opory przepływu. Mniejsza średnica skutkuje większą prędkości ą przepływu przez armaturę i ryzykiem hałasu w instalacji.
Zawór zwrotny w instalacjach pompowych jest najprostszym (choć niezbyt efektywnym) elementem zabezpieczenia przed skutkami uderzenia hydraulicznego. W sensie fizycznym uderzenie hydrauliczne wywołane jest bezwładnością cieczy przepływającej w rurociągu, której prędkość przepływu gwałtownie ulega zmianie. Zmiana tej prędkości powoduje chwilowy miejscowy wzrost lub spadek ciśnienia. Podczas bardzo szybkiego zmniejszania prędkości cieczy następuje gwałtowny przyrost ciśnienia, który jest proporcjonalny do zmiany prędkości. Wystąpienie uderzenia hydraulicznego w instalacji pompowej może mieć różnorodne pochodzenie, np. szybkie zamknięcie lub otwarcie przepływu cieczy w przewodzie (w wyniku zamknięcia zaworu kulowego, zaworu elektromagnetycznego itp.), włączenie lub wyłączenie pompy, pęknięcie rurociągu, awaria zasilania. Ze względu na małą wysokość podnoszenia pomp obiegowych w instalacji c.o. i podłączenie do instalacji naczynia wzbiorczego (zamkniętego lub otwartego) brak jest jednak istotnego zagrożenia skutkami tego zjawiska. Podstawową zatem funkcją zaworu zwrotnego jest zagwarantowanie właściwego kierunku przepływu wody (zgodnego z kierunkiem przepływu wody przez pompę).
Jeżeli w rurociągu zamontowany jest zawór zwrotny, to minimalne ciśnienie tłoczenia pompy zawsze musi być wyższe od ciśnienia zamknięcia zaworu zwrotnego. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przy pompach z regulacją punktu pracy (pompy elektroniczne), gdzie w warunkach obliczeniowych nie będzie problemów eksploatacyjnych, ale przy ograniczeniu przez regulator wysokości podnoszenia pompy, zawór zwrotny może całkowicie zablokować przepływ.

minertu
25-12-2011, 21:17
A może nam chodzi o to samo a inaczej to interpretujemy?
Więc jak jest właściwie?
Patrząc od kotła w górę (kierunek zasilanie).
-kocioł,pompa ,zawór zwrotny
-kocioł,zawór zwrotny,pompa

minertu
25-12-2011, 21:19
Sam sobie odpowiedziałeś prawidłowo.
Skopiuję skopiowane bo może nie czytałeś uważnie: Jeżeli w rurociągu zamontowany jest zawór zwrotny, to minimalne ciśnienie tłoczenia pompy zawsze musi być wyższe od ciśnienia zamknięcia zaworu zwrotnego.
Tyle,że to działa tak samo.
Tak mi się wydaje.

zbigmaz01
25-12-2011, 21:27
Tyle,że to działa tak samo.
Tak mi się wydaje.
Też byłbym za tym, Bo jak by nie patrzeć to albo tłoczy gorącą w układ albo chłodniejszą w kocioł :wave:

minertu
25-12-2011, 21:36
Też byłbym za tym, Bo jak by nie patrzeć to albo tłoczy gorącą w układ albo chłodniejszą w kocioł :wave:
I tu pojawia się pytanie.W kocioł tłoczy czy wysysa z układu?

minertu
25-12-2011, 21:49
A przed pompą jest podciśnienie czy nadciśnienie ? Nie no, ja odpuszczam. Zabrakło grochu.
Ja się nie upieram w tym co piszę.
Nie jestem hydraulikiem ani instalatorem.
Chcę tylko wiedzieć jak jest lepiej i czy to ma znaczenie.
Zakładając,że mamy pompę na zasilaniu to zawór zwrotny montujemy pomiędzy kotłem a pompą (czyli przed) czy nad pompą (czyli za) patrząc na kierunek przepływu wody.

Vld
25-12-2011, 23:06
Nie jestem hydraulikiem ani instalatorem.
Chcę tylko wiedzieć jak jest lepiej i czy to ma znaczenie.
.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kawitacja

minertu
25-12-2011, 23:25
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kawitacja
Czytałem to.
Dalej czekam na odp ,w którym miejscu ma być zamontowany.

Vld
25-12-2011, 23:29
Czytałem to.
Dalej czekam na odp ,w którym miejscu ma być zamontowany.
tylko za pompą

chyba pisze po polsku:
przed pompą tzn między koltem a pompą
za pompą tzn za kotłem i za pompą

skoro jest duże prawdopodobieństwo powstawania zjawiska kawitacji (instalacje otwarte), to montując zawór za pompą, niejako podnosimy ciśnienie statyczne wokół jej wirnika, tym samym ograniczamy możliwość powstawiania pęcherzyków powietrza.

minertu
25-12-2011, 23:34
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=5082421&viewfull=1#post5082421
Odnosząc się do tego posta to wybierasz a czy b ?
a-kocioł,pompa ,zawór zwrotny
b-kocioł,zawór zwrotny,pompa

minertu
25-12-2011, 23:38
Aby była jasność u mnie w układzie jest wg punktu b i do niego się odnoszę a czy jest dobrze czy źle tego właśnie chcę się dowiedzieć.

Vld
25-12-2011, 23:46
pytanie zasadnicze: po co ci tam zawór zwrotny?
stosujesz priorytet bojlera?

albo nie ma wodotrysków w postaci 4d z siłownikiem i chcesz zabezpieczyć się na lato przed grawitacyjnym działaniem co?

minertu
26-12-2011, 00:01
pytanie zasadnicze: po co ci tam zawór zwrotny?
stosujesz priorytet bojlera?

albo nie ma wodotrysków w postaci 4d z siłownikiem i chcesz zabezpieczyć się na lato przed grawitacyjnym działaniem co?
Właśnie tych zaworów zwrotnych nie było w moim układzie,kazałem je założyć w czasie sezonu letniego bo pompa CWU zasysała poprzez pompe CO zimna wode z układu i tłoczyła ja do bojlera.Jaki był skutek każdy wie.Wmontowanie zaworu zwrotnego za pompą wiązało się z dużą przeróbką dlatego mam przed pompami.Tak było łatwiej i szybciej zamontować.
Dlatego aby się dowiedzieć czy tak może być zadaję to pytanie.Na wiosnę planuję wymianę zaworu różnicowego i przy okazji wstawić zawory zwrotne we właściwe miejsce.

darase
26-12-2011, 01:03
Oj Minertu kilkadziesiąt postów było pisane że masz źle a Ty po swojemu :D jeśli będziesz przerabiał daj najpierw piec, pompę i zawór zwrotny, aaa pompa może być w takiej "obudowie" jak na Twoim zdjęciu :)

minertu
26-12-2011, 09:42
Oj Minertu kilkadziesiąt postów było pisane że masz źle a Ty po swojemu :D jeśli będziesz przerabiał daj najpierw piec, pompę i zawór zwrotny, aaa pompa może być w takiej "obudowie" jak na Twoim zdjęciu :)
Źle i nie źle ale działa ,nie zwracałem na to uwagi aż do momentu dyskusji na ten temat.
No nie było mi dane jak Wam z taką wiedzą się urodzić.
Jak mi taką obudowę znajdziesz to ją założę.

verb wolę mieć na dwóch pompach,kiedyś było na jednej na śmieciuchu.Poza tym spełnia swoją rolę.

krzy27
26-12-2011, 09:50
Zdecydowałem się na unicestwienie grawitacji w moim układzie. Muszę zamontować zawór zwrotny. Wiem, że była już o tym mowa nie raz. Krzych proba o przypomnienie. Zawór wstawiamy przed pompą czy za, za punkt wyjścia przyjmując kocioł.

Zawsze z pompą wstawiasz filtr i zawory odcinające tak aby przy czyszczeniu filtra nie trzeba było całej wody spuszczać. Jeśli podmienisz zawór odcinający ten za pompką zaworem zwrotnym to masz takie 2 w jednym. W przypadku czyszczenia filtra zakręcasz jeden zawór a drugi zamknie się automatycznie. A z innych względów niech się inni kłócą. I jednym i drugim będzie działać a spór będzie o rzecz, której nie są w stanie sprawdzić ani udowodnić.

krzy27
26-12-2011, 10:07
Cie to widzę w oczy kole.

minertu
26-12-2011, 11:53
Panowie jak by nie było nie ma się o co kłócić.Święta mamy :)
Mam jak mam i działa,na ile w układzie CO kawitacja ma znaczenie?
Pomiędzy kotłem a pompą i tak jeszcze jest zawór 4D więc on też jest u mnie błędnie zainstalowany?

VERB podeślij mi fotki (o ile to nie problem) jak u Ciebie to wygląda na jednej pompie.
[email protected]

sebsa
26-12-2011, 11:57
Dzięki. Wczoraj nie mogłem uczestniczyć w dyskusji. Minertu u siebie mam tak: kocioł, zawór kulowy, filtr, pompa, zawór kulowy. Grawitacja powoduje, że gdy tylko kocioł przechodzi w tryb lato-to i tak całe ciepło idzie w instalację. Uważam to za przyczynę sporych strat. Dlatego wywalę jeden z zaworów kulowych, zamienię go na zwrotny. Grawitacja będzie mi zatem dogrzewać CWU, tam na razie zostawię jak dotychczas.

Vld
26-12-2011, 12:05
macie już sterowanie podawania i sterowanie nadmuchu, walczcie teraz o sterowanie siłownikiem 4d. W auto lato siłownik po prostu zamknie siłownik i będzie po grawitacji, a w razie przegrzania, otworzy go i zrzucie nadmiar ciepła na instalację. I nie dajcie się brać na sztuczne muchy, że takie wodotryski są zbędne, czy tylko do niektórych wysoce skomplikowanych instancji są potrzebne.

sebsa
26-12-2011, 12:17
Vld co z tymi co nie mają zaworu n-drogowego i nie zamierzają mieć - jak Ja. Choć napiszę uczciwie, że myślałem o wersji z siłownikiem. Tylko koncepcji brak jakby go tu sterować...

minertu
26-12-2011, 12:28
91686
Tak to u mnie wygląda.

minertu
26-12-2011, 12:35
VERB podobnie miałem jak pisałem wcześniej na śmieciuchu.Pod jednym względem się sprawdzało ale nie było stało palności.
Teraz pewnie by się sprawdziło ale w tym układzie nie muszę odcinać w lato obiegu CO na dwóch pompach.

krzy27
26-12-2011, 12:36
Zawór zwrotny w tym miejscu jest słuszny z tego względu że latem pompka CWU może stworzyć skrót omijając piec. Oczywiście przy zaworze 4D. Natomiast kwestia samego zaworu. Jeśli ma sprężynę to może dość poważnie ograniczać dopływ ciepłej wody do zaworu 4D. Rekomenduje klapowy lub z kulą, czyli taki jak na obejściu.

minertu
26-12-2011, 12:42
Zawór zwrotny w tym miejscu jest słuszny z tego względu że latem pompka CWU może stworzyć skrót omijając piec. Oczywiście przy zaworze 4D. Natomiast kwestia samego zaworu. Jeśli ma sprężynę to może dość poważnie ograniczać dopływ ciepłej wody do zaworu 4D. Rekomenduje klapowy lub z kulą, czyli taki jak na obejściu.
I tak też latem się działo dlatego zostały zamontowane.Zawory zwrotne jakie są tego nie wiem,muszę poszperać.Poza tym kotłownia jest niska i bardzo nad pompką nie było gdzie zamontować.
Dziś jednak tego robił nie będę :)

minertu
26-12-2011, 12:47
Miałem trzy pompy, potem dwie, została jedna... mnie pasuje, w lecie zamknę jeden zawór i po sprawie.
Nie potrzebuję pełnej automatyki, ale zawór sterowany elektrycznie byłby niezły. Pomyśli się.
Ale kafli dawał nie będę :D
Dałem kafle aby było wygodnie.Tynkowanie i malowanie co jakiś czas nie wchodziło w grę,lepiej kupić tanie kafelki i obłożyć ściany.

sebsa
26-12-2011, 13:17
Też mam kafle w kotłowni. Zainwestowałem nie żałuję. Raz w roku przetrę płytki i po sprawie.

sebsa
26-12-2011, 13:25
Dzięki Verb miałem właśnie pytać o jakąś sprawdzoną firmę.

Vld
26-12-2011, 13:33
Zawór zwrotny w tym miejscu jest słuszny z tego względu że latem pompka CWU może stworzyć skrót omijając piec. Oczywiście przy zaworze 4D. Natomiast kwestia samego zaworu. Jeśli ma sprężynę to może dość poważnie ograniczać dopływ ciepłej wody do zaworu 4D. Rekomenduje klapowy lub z kulą, czyli taki jak na obejściu.

zawsze opór po stronie zaworu 4d będzie większy niż po stronie kotła, więc nie ma obawy, że przepływ pójdzie przez 4d z pominięciem kotła.

W obiegu kotłowym nie powinno być żadnych zaworów zwrotnych, tam ma działać możliwie najlepiej obieg grawitacyjny. Z takim zaworem grawitacja w obiegu kotłowym, a tym samym funkcja pomieszania powrotu nie istnieje.

Vld
26-12-2011, 13:37
Vld co z tymi co nie mają zaworu n-drogowego i nie zamierzają mieć - jak Ja. Choć napiszę uczciwie, że myślałem o wersji z siłownikiem. Tylko koncepcji brak jakby go tu sterować...

odwróćmy pytanie: co z tymi co mają zawór n-drogowy i zamierzają z niego korzystać?

IMHO lepiej mieć możliwość i ew z niej nie skorzystać, niż chcieć skorzystać i nie mieć takiej możliwości.

krzy27
26-12-2011, 13:40
Z takim zaworem grawitacja w obiegu kotłowym, a tym samym funkcja pomieszania powrotu nie istnieje.

Stąd moja rekomendacja do zaworów bezsprężynowych.

Vld
26-12-2011, 13:44
Stąd moja rekomendacja do zaworów bezsprężynowych.

one też są zbędne, a mogą tylko wprowadzać dodatkowe zamieszanie i podnosić ryzyko awarii.
Gdzie się da, szczególnie w instancjach, gdzie przez rozdzielacze i pexy nie ma żadnych szans na obieg grawitacyjny, powinno się unikać takich zaworów i montować pompy bez bypasów.

minertu
26-12-2011, 13:58
A co zrobić jak w moim przypadku gdzie są 2 pompy CO i CWU , w lato gdy piec pracuje w trybie letnim
pompa CWU zasysała wodę z układu i zagrzanie bojlera trwało wieki?
Dodam aby pozostawić układ CO otwarty dla bezpieczeństwa gdzie w razie "w" uruchamia się pompa CO w celu wychłodzenia wody w kotle.

krzy27
26-12-2011, 14:00
one też są zbędne, a mogą tylko wprowadzać dodatkowe zamieszanie i podnosić ryzyko awarii.
Gdzie się da, szczególnie w instancjach, gdzie przez rozdzielacze i pexy nie ma żadnych szans na obieg grawitacyjny, powinno się unikać takich zaworów i montować pompy bez bypasów.

Wiedziałem że coś w naszej dyskusji jest nie tak. Masz racje ale myślisz zupełnie o innym zastosowaniu. Być może jest to podyktowane twoim doświadczeniem. Niestety ja w rozdzielaczach jeszcze nie siedziałem i nie grzebałem lecz zawór czterodrożny używam i podobnie jak minertu co nieco z tym zaworem doświadczyłem. Instalacje obaj mamy grzejnikowe. Rozdzielacze rządzą się innymi prawami i posługując się nimi racją jest że trzeba robić zgodnie ze sztuką ich montażu.

kumpex
26-12-2011, 14:23
Stąd moja rekomendacja do zaworów bezsprężynowych.
Mój instalator zamontował w mojej instalacji zawory zwrotne klapowe ,podobno te okrągłe ze sprężynką nie nadają się do gorącej wody.

krzy27
26-12-2011, 14:40
Wytrzymują do 100°C. Powyżej deformuje się plastikowy grzybek zaworu.

Vld
26-12-2011, 15:01
A co zrobić jak w moim przypadku gdzie są 2 pompy CO i CWU , w lato gdy piec pracuje w trybie letnim
pompa CWU zasysała wodę z układu i zagrzanie bojlera trwało wieki?
Dodam aby pozostawić układ CO otwarty dla bezpieczeństwa gdzie w razie "w" uruchamia się pompa CO w celu wychłodzenia wody w kotle.

ja bym przeniósł ten zawór zwrotny za pompę CO, a 4d na lato ustawiał na 50%. Grawitacyjnie zrotnego i tak nie otworzy, a przy 50% otwarciu 4d pompa cwu też nic nie powinna wysysać z obiegu kotłowego. Za pompą CWU rozumiem też masz zwrotny?

krzy27
26-12-2011, 15:06
ja bym przeniósł ten zawór zwrotny za pompę CO, a 4d na lato ustawiał na 50%. Grawitacyjnie zrotnego i tak nie otworzy, a przy 50% otwarciu 4d pompa cwu też nic nie powinna wysysać z obiegu kotłowego. Za pompą CWU rozumiem też masz zwrotny?

Ręce opadają. Czy Ty wiesz co piszesz?

minertu
26-12-2011, 15:30
ja bym przeniósł ten zawór zwrotny za pompę CO, a 4d na lato ustawiał na 50%. Grawitacyjnie zrotnego i tak nie otworzy, a przy 50% otwarciu 4d pompa cwu też nic nie powinna wysysać z obiegu kotłowego. Za pompą CWU rozumiem też masz zwrotny?
Wstawiłem zdjęcie z zaznaczeniem gdzie jaki zawór jest ,spisuje się to dobrze.
A niby gdzie mam go wstawić jak miejsca nie ma.
Nad termometrem jest od razu trójnik rozdzielający wodę na dwie strony budynku.
Co do ssania to obojętnie ile bym go otworzył to i tak pociągnie.Zaworu 4D nie zamierzam ruszać ,raz ustawiony odpowiednio i basta.

Vld
26-12-2011, 15:39
Ręce opadają. Czy Ty wiesz co piszesz?

uświadom mnie

Vld
26-12-2011, 15:48
Wstawiłem zdjęcie z zaznaczeniem gdzie jaki zawór jest ,spisuje się to dobrze.
A niby gdzie mam go wstawić jak miejsca nie ma.
Nad termometrem jest od razu trójnik rozdzielający wodę na dwie strony budynku.
Co do ssania to obojętnie ile bym go otworzył to i tak pociągnie.Zaworu 4D nie zamierzam ruszać ,raz ustawiony odpowiednio i basta.

zamiast różnicowego wstawić kulowy i zamknąć, a zamiast kulowego za pompą wstawić zwrotny.
na godzinę "W" on nowa wykonać wszystko zgodnie z wymogami, naczyniem otwartym i rurą bezpieczeństwa tuż po wyjściu z kotła, bez żadnej armatury, lub zew wężownica schładzająca w razie instalacji zamkniętej - ciśnieniowej.

ale skoro "spisuje się to dobrze" ...

minertu
26-12-2011, 16:09
zamiast różnicowego wstawić kulowy i zamknąć, a zamiast kulowego za pompą wstawić zwrotny.
na godzinę "W" on nowa wykonać wszystko zgodnie z wymogami, naczyniem otwartym i rurą bezpieczeństwa tuż po wyjściu z kotła, bez żadnej armatury, lub zew wężownica schładzająca w razie instalacji zamkniętej - ciśnieniowej.

ale skoro "spisuje się to dobrze" ...
eCoal tego nie potrzebuje,wystarczy aby pompy miały obieg,jak go zamkniemy to dupa blada.

Vld
26-12-2011, 16:29
eCoal tego nie potrzebuje

eCoal nie je miodu, on żuje pszczoły :D

tesel
27-12-2011, 17:22
Panowie mam taki problem.Już drugi raz wystąpiło u mnie takie cóś.Alarm "piec wygaszony".Przyjeżdżam z pracy,resetuję alarm i bez żadnej innej ingerencji piec rusza do roboty.Co może wywoływać te alarmy?

tesel
27-12-2011, 17:48
Zauważyłem,że po stronie przeciwnej od podajnika(w palniku) i w szufladzie jest sporo nie spalonego węgla.Wygląda to tak jakby podajnik węgiel podawał a piec wygasł.

gegus37
27-12-2011, 17:55
Zauważyłem,że po stronie przeciwnej od podajnika(w palniku) i w szufladzie jest sporo nie spalonego węgla.Wygląda to tak jakby podajnik węgiel podawał a piec wygasł.

też tak miałem - napisz coś o swojej instalacli, wielkości pieca i domu oraz czym palisz.....to bardzo ważne bo przy obecnych temperaturach na zewnątrz i wysoko kalorycznym eko i jeszcze węglu trzymającym żar - tak właśnie się dzieje !

jack18
27-12-2011, 18:01
Panowie mam taki problem.Już drugi raz wystąpiło u mnie takie cóś.Alarm "piec wygaszony".Przyjeżdżam z pracy,resetuję alarm i bez żadnej innej ingerencji piec rusza do roboty.Co może wywoływać te alarmy?

Moim zdaniem zbyt bardzo zdusiłeś nadmuch masz na -3% węgiel pewnie masz drobny i nie jest dmuchawa w stanie przedmuchać złoża. Wróć z ustawieniem na zero i zobacz co się będzie działo. Jak będą spieki zwiększ podawanie o sekundę i o -1 nadmuch. Najpierw jednak pozostaw korekcje powietrza na zero i podawanie na 5s-tak na jedna dobę...Bardzo niska temp spalin potwierdza jakby to co napisałem.Do spalania musi być odpowiednia ilość powietrza. Jak to wszystko nie pomoże to pomyślimy coś dalej.

darase
27-12-2011, 18:10
Tesel tem. powrotu poszła do góry :)

jack18
27-12-2011, 18:14
Bo się zmniejszyło zapotrzebowanie na ciepło..:)

darase
27-12-2011, 18:18
Powodem alarmu jest niska tem. spalin.

tesel
27-12-2011, 18:38
też tak miałem - napisz coś o swojej instalacli, wielkości pieca i domu oraz czym palisz.....to bardzo ważne bo przy obecnych temperaturach na zewnątrz i wysoko kalorycznym eko i jeszcze węglu trzymającym żar - tak właśnie się dzieje !
Instalacj jest standartowa.Pompa CO,pompa CWU, piec 12kw, mieszkanie 60m2,paliwo ekogroszek z kopalni PIAST,drobny.Ustawię tak jak radzi jack18.Dzięki.

tesel
27-12-2011, 18:44
Tesel tem. powrotu poszła do góry :)
Temp. powrotu poszła w górę bo skalibrowałem porządnie czujnik.To samo muszę zrobić z czujnikiem spalin.Może też się podniesie.

sebsa
27-12-2011, 22:57
Dziś wymyśliłem coś takiego. Podłączyć do tego samego styku, który steruje i zasila pompą CO przekaźnik bądź stycznik. Podłączyć pod niego coś w rodzaju elektrozaworu zamontowanego za pompą. Załączenie pompy CO powodowałoby rozwarcie/zwarcie styku w zależności od sposobu podłączenia przekaźnika/stycznika i otworzenie zaworu. Równolegle domontować lampkę sygnalizacyjną, która jeśli świeci mogłaby oznaczać "otworzony układ". Jak myślicie jest to wykonalne?

sebsa
27-12-2011, 23:04
Tesel. Miałem ten sam problem w poprzednim roku. Piec wygasał cyklicznie przy wyższych temperaturach na zewnątrz. Mam 38kW więc spaliny u mnie również oscylują na niskim poziomie. Nie pomogły kalibracje, bo odczyt zgadzał się z rzeczywistością. Częściowym rozwiązanie okazało się podniesienie wskazań czujnika spalin o 30deg. W tym roku zaślepiłem część płomieniówek i piec nie wygasł ani razu z tego powodu. Spójrz na wykresy dotyczące temp spalin na godzinę wstecz przed wystąpieniem alarmu "wygaśnięcie kotła".

tesel
28-12-2011, 18:59
Dziś wymyśliłem coś takiego. Podłączyć do tego samego styku, który steruje i zasila pompą CO przekaźnik bądź stycznik. Podłączyć pod niego coś w rodzaju elektrozaworu zamontowanego za pompą. Załączenie pompy CO powodowałoby rozwarcie/zwarcie styku w zależności od sposobu podłączenia przekaźnika/stycznika i otworzenie zaworu. Równolegle domontować lampkę sygnalizacyjną, która jeśli świeci mogłaby oznaczać "otworzony układ". Jak myślicie jest to wykonalne?

Po co Ci takie zamieszanie?Pompka+zawór zwrotny dają Ci to samo.

sebsa
28-12-2011, 21:45
Verb czytałem o zaworze, który wskazałeś i przy okazji skojarzyłem jeszcze jedną rzecz. Spojrzyjcie proszę na wykres, zwłaszcza ten dotyczący temp CWU(różowy). Chodzi mi o te nagłe spadki temperatury. Nie mają one żadnego uzasadnienia tzn nikt w tym czasie dużych kąpieli nie bierze. Czy to jest właśnie zjawisko cofania się zimnej wody z zasilania. Jeśli tak to muszę zainwestować w 2 zawory przy okazji modernizacji kotłowni.

karoka65
29-12-2011, 11:02
Tak jak pisze Verb. W moim przypadku jedna pompa odpada bo albo miałbym ukrop w domu albo niedogrzaną CWU.

darase
29-12-2011, 13:47
Karoka a zaworów przy kaloryferach nie masz?

darase
31-12-2011, 10:02
Tik tak, tik tak, czass... tik tak, tik tak, czass...
"Ja jestem Pan Tik Tak, ten ten zegar to mój znak" a "czas pogania ciągle nas..."
Szczęśliwego Nowego 2012 Roku :)

minertu
31-12-2011, 10:09
Tik tak, tik tak, czass... tik tak, tik tak, czass...
"Ja jestem Pan Tik Tak, ten ten zegar to mój znak" a "czas pogania ciągle nas..."
Szczęśliwego Nowego 2012 Roku :)
Z wzajemnością.

timon120777
31-12-2011, 11:18
Tik tak, tik tak, czass... tik tak, tik tak, czass...
"Ja jestem Pan Tik Tak, ten ten zegar to mój znak" a "czas pogania ciągle nas..."
Szczęśliwego Nowego 2012 Roku :)

dołączę się i dodam od siebie że ekonomiczniejszego w ogrzewaniu niż ten:hug::hug::hug:
no i niech się choć po jednym marzeniu spełni
pozdrawiam
Krzysiek

zawijan_2
31-12-2011, 13:59
:wiggle::wiggle:

Happy New Year

zawijan_2 :)

minertu
31-12-2011, 14:30
http://slajdzik.pl/slajd/sylwester-2011-nowy-2012-rok-42252

czp01
31-12-2011, 14:31
Wszystkim Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2012 Roku,
spełnienia marzeń i Szałowego Sylwestra.

http://czp.pl/foto/sylwek.jpg

sebsa
31-12-2011, 18:29
Wszystkim Wam Koledzy najlepszego w 2012 r.

Marin75
31-12-2011, 18:38
Też przyłączam się do życzeń.

Szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!
:wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::w iggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wig gle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggl e::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle: :wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::w iggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wig gle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggl e::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle: :wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::w iggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wig gle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle:

minertu
09-01-2012, 21:38
Może już czas skończyć balować?
94246
Mój palniczek ma nowy daszek,o efektach pisał nie będę :)

darase
09-01-2012, 22:07
Daszek zarąbisty :)
Efekty pozytywne czy negatywne?

Piotrek42
09-01-2012, 22:12
darase widziałes ??? https://esterownik.pl/remote/1093

darase
09-01-2012, 22:14
Co widziałem?

Piotrek42
09-01-2012, 22:16
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus/page272

darase
09-01-2012, 22:20
Piter2 :D
Mówią że jedna jaskółka nie czyni a dwie? ;)
Masz go o 7-01?

Piotrek42
09-01-2012, 22:22
dzis zamontowalem-widocznie 07 byl sprawdzany

minertu
09-01-2012, 22:24
O efektach jutro :)

karoka65
09-01-2012, 22:25
no już trzy

darase
09-01-2012, 22:27
Piotrase to polukam jak sobie radzi w Twojej skomplikowanej instalacji, dajmy mu tydzień.

Minertu źle to nie wygląda, spieki o taki dach muszą się rozpaść.

Piotrek42
09-01-2012, 22:31
darase Jaki tydzień!!! ja jutro idę z nim na wojnę !!!!

darase
09-01-2012, 22:33
Co Ci w nim nie pasi? :D

darase
09-01-2012, 22:34
Ha ha żebyś nie poległ ;)

minertu
09-01-2012, 22:35
Chodzi o to,że spieków nie ma :)

Piotrek42
09-01-2012, 22:36
Haa, nie sztuka znaleść co pasi...własnie będę szukać dziury w całym :) nie zapominaj że ecoal był pisany pod inny palnik i kocioł, a ja mam całkowicie inne rozwiązanie...

darase
09-01-2012, 22:40
Spieków nie widać a były? ;)
Trochę zasyfiony ten Twój piec ;)
Minertu jaka cena tego cuda? Do 15kw pasuje?

Piotrase zapomniałem że jesteś jednym z najlepszych testerów :)

minertu
09-01-2012, 22:43
Pasuje do każdego OE ,zmykam do pracy :bye:

karoka65
09-01-2012, 22:43
Minertu jaka cena tego cuda? Do 15kw pasuje?


Zrób se leniu. hehe

karoka65
09-01-2012, 22:47
Haa, nie sztuka znaleść co pasi...własnie będę szukać dziury w całym :) nie zapominaj że ecoal był pisany pod inny palnik i kocioł, a ja mam całkowicie inne rozwiązanie...
A mi tam znowu chodzi o to żeby pokazać że można nim sterować pracą innego zestawu wbrew wcześniejszym twierdzeniom że nie da rady.
Każdy sterownik można w konia zrobić jak się chce a tym bardziej jak nie był zalecany do takiego kompletu ( palnik, dmuchawa).

darase
09-01-2012, 22:48
Teź zmykam jutro pobudka o 4. Dobrej noczi :)

Piotrek42
09-01-2012, 22:51
A mi tam znowu chodzi o to żeby pokazać że można nim sterować pracą innego zestawu wbrew wcześniejszym twierdzeniom że nie da rady.

A mi nie... ja szukam co moze nie chodzić prawidło ze względu na inną budowę palnika,inną kostrukcję kotła,całkowicie inną dmuchawę znaleść ew zgłosic do firmy- niech poprawią i wtedy wpuscić na rynek :)

karoka65
09-01-2012, 23:12
A mi nie... ja szukam co moze nie chodzić prawidło ze względu na inną budowę palnika,inną kostrukcję kotła,całkowicie inną dmuchawę znaleść ew zgłosic do firmy- niech poprawią i wtedy wpuscić na rynek :)
Piotrek do wypuszczenia na rynek to jeszcze trochę trzeba zaczekać.
Muszę zobaczyć co będzie po spadku temp. na zewnątrz i gdy sterownik będzie musiał prowadzić kocioł na większej mocy, następnie w priorytecie CWU jak sugerował zawijan_2 co prawda ja nie korzystam z takiej nastawy ale ktoś inny może z resztą czp1 jedzie chyba na priorytecie.
Dochodzi jeszcze tryb lato, to tak po krótce.
Jest dobrze ale na dzisiaj nie dam sterownika komuś z daleka a jeszcze o bladym pojęciu na te tematy, gdzieś pod ręką owszem, wiadomo można zawsze zrobić z niego Bruli ale drożej wyjdzie.

darase
10-01-2012, 05:09
Wydaje mi się czy eCoal prowadzi Wasze kotły tak że macie niższą tem. spalin w porównaniu z Brulim?

zawijan_2
10-01-2012, 12:58
Szanowni Państwo – uczestnicy Forum,
Przyjaciele

Jestem bardzo mile podbudowany Waszym solidaryzmem i skuteczną – jak widać obroną mnie.
Zdaję sobie sprawę z wielu moich przywar i wad. Tak. Mam tego pełną świadomość. Tyle, że ze starego pryka już trudno uczynić nadobną panienkę.
Wszedłem na forum Muratora za namową mojego Przyjaciela – Zawijana, czyli dr inż. Jacka Zawistowskiego. Ponieważ w naszym tandemie zajmujemy się każdy swoją działką, dlatego to ja – bo więcej siedzę bezpośrednio przy kotłach - wziąłem na siebie ewentualną pomoc w sprawach eksploatacyjnych tych urządzeń, na których – jak nieskromnie mniemam – nieco się znam.
A że mam coś w sobie z tego kaganka oświaty (pewnie upalony knot), to zacząłem dokładać również dodatkowe informacje wynikające z teorii.
Niegdyś tak mnie nauczono, że dyskusja to merytoryczna wymiana poglądów. Nauczono mnie również, że jeśli się z czegoś cudzego korzysta, to powinno się przynajmniej podać to źródło.
Życie nie nauczyło mnie jedynie tego, aby przechodzić obojętnie obok cudzych problemów. Dlatego zawsze – jeśli wiem, że potrafię, to staram się być pomocny.
I takim już pewnie zostanę. Bez względu na konsekwencje.

Jeślim kogoś uraził, dotknął czy w jakikolwiek inny sposób wyrządził mu krzywdę, to gorąco przepraszam i proszę o wybaczenie.

Jeszcze raz dziękuję za słowa (i czyny) poparcia. Dziękuję wszystkim.

Aby zbędnie nie narażać nikogo podjąłem nieodwołalną decyzję o likwidacji swojego konta na tym FORUM.

Aby równocześnie móc być dalej użytecznym i pomocnym, jeśli zajdzie taka potrzeba - informuję Wszystkich, że znajdą mnie już wkrótce na forum naszego blogu: www.zawijan.wordpress.com

Życzę wszystkim użytkownikom kotłów na paliwa stałe bezproblemowej ich pracy, dużych sprawności i niskich zapotrzebowań jednostkowych na paliwo. Aby równocześnie Wam i Waszym Bliskim zawsze było cieplutko a CWU miało, co najmniej zadane parametry.

Myślę, że to, co zaproponował Zawijan – forum bez śmieci w temacie i bez cenzury, to najlepsza forma komunikacji globalnej.

Jeszcze raz Wszystkich przepraszam, pozdrawiam, dziękuję i do zobaczenia w nowej formule.

Z wyrazami szacunku

zawijan_2

P.S. Wszystkie osoby z forum, które miały ze mną kontakt przez priv. e-mail informuję, że jest on dalej aktualny i dostępny.

karoka65
10-01-2012, 18:36
Wydaje mi się czy eCoal prowadzi Wasze kotły tak że macie niższą tem. spalin w porównaniu z Brulim?
Bardzo słuszne spostrzeżenie. Na żadnym z testowanych sterowników chyba nie miałem tak niskiej temp. spalin w swoim badziewiaczku i co jeszcze powiem że używając takiego g...go paliwa nie zarasta tak szybko brudem.

darase
10-01-2012, 19:25
Tydzień i kociołek do czyszczenia, miał być dobry ekogroszek a wyszło jak wyszło, w tamtym roku na dobrym ekogroszku żar zapadał się że było widać szczeliny palnika, w tym roku jest kopczyk średniej wielkości.

Piotrek42
10-01-2012, 19:39
Darese... to ten przykryty plandeką????

krzy27
10-01-2012, 20:00
Bardzo słuszne spostrzeżenie. Na żadnym z testowanych sterowników chyba nie miałem tak niskiej temp. spalin w swoim badziewiaczku i co jeszcze powiem że używając takiego g...go paliwa nie zarasta tak szybko brudem.

Ty jeszcze brunatnym palisz?

karoka65
10-01-2012, 20:04
Ty jeszcze brunatnym palisz?
A palę kolego, palę

darase
10-01-2012, 22:08
Ha ha, :D tak panie Piotrase, pewnie nie wiesz dlaczego był przykryty? To Ci napiszę, dlatego żeby zbyt nie wysechł.

Można z węgla brunatnego zrobić ekogroszek stosując traktor jako zgniatarkę? Widziałem gdzieś węgiel brunatny w bardzo dobrej cenie.

Piotrek42
10-01-2012, 22:54
hehe a tak się zachwycałeś tą plandeką ;)

darase
10-01-2012, 22:59
Widać źle odebrałeś mój zachwyt ;)
kij ma dwa końce
medal... itd. itp. :)

tesel
11-01-2012, 17:04
Panowie.Dzisiaj obliczyłem-zważyłem ile pali mój piecyk.Wyszło mi 16,2 kg/dobę.Trochę dużo jak na moje zapotrzebowanie na ciepło.Jak uważacie? Może ktoś ma jakiś pomysł jak zmiejszyć mu apetyt?

darase
11-01-2012, 17:14
Przypomnij powierzchnię, ocieplenie itp.

tesel
11-01-2012, 17:21
Przypomnij powierzchnię, ocieplenie itp.

Stary, poniemniecki,nieocieplony.60m2.Instalacja Cu nowa.CWU-80l.Teraz, od tygodnia 1 osoba.Palę ekogroszkiem z Piasta.Co dwa dni cała szuflada popiołu.Spieki są ale małe i kruche,dobrze wypalone.

Vld
11-01-2012, 17:30
a czym palisz?

tesel
11-01-2012, 17:35
Pomyślałem sobie teraz;Po co mi CWU-priorytet jak jestem sam "biedny miś".

Vld
11-01-2012, 17:46
zakładając dość duże straty ciepła 1,3 W/m2/K, 5 kWh na cwu i 20 K różnicy temperatur, palił byś ze sprawnością ok 40 procent.

darase
11-01-2012, 17:47
Tesel pewnie masz kiepski opał, zimny dom to i spalanie większe, mimo wszystko przy tej pogodzie to masz duże spalanie.

andrew01
11-01-2012, 17:55
zakładając dość duże straty ciepła 1,3 W/m2/K, 5 kWh na cwu i 20 K różnicy temperatur, palił byś ze sprawnością ok 40 procent.

vld czy mógłbyś napisać jak policzyłeś sprawność?

czp01
11-01-2012, 17:55
U mnie test eCoala ciągle trwa - ale wychodzi mi na to, że w podobnych warunkach eCoal spala mi więcej o ok. 0,52 kg na dobę niż na brulim. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest pewnie to, że w podtrzymaniu eCoal ciągle przebija wysoko temperaturę i nie można go tu ujarzmić a zapotrzebowanie na ciepło jest małe. Bruli w takich warunkach sprawuje się lepiej i nie marnuje tyle paliwa - chociaż wydaje się z drugiej strony, że na eCoalu jest jakby mniej spieków. Ostatecznie zobaczę jaka różnica w spaleniu na koniec zasypu czyli gdzieś za ok. 5 dni.

darase
11-01-2012, 18:15
Czp uwzględniłeś tem. na dworze? Porównałeś ją do pracy i spalania obu sterowników?

czp01
11-01-2012, 18:26
Temperatury są podobne bo wystartowałem z Koalą teraz 7 stycznia - chociaż w poprzednich 10 dniach (jak chodził bruli) było i minus 4 st C a teraz jest cieplej to Koala powinien mieć lżej. No trzeba by wyciągnąć średnio dniową temperaturę zewnętrzną i uwzględnić to w wyliczeniu zużycia - ale po pierwsze nie wiem nawet jak to zrobić a z drugiej strony to daje fory Koali bo sterownik mi się bardziej podoba - no tylko to jego przebijanie ( w którejś z poprzednich wersji oprogramowania podobno w podtrzymaniu nie przeciągał o te 5 st tylko trzymał się zadanej) Podoba mi się też jego sposób modulowania mocą i przedmuchy - co może powodować, że spalanie jest nawet efektywniejsze chociaż mniej ekonomiczne.:)

Vld
11-01-2012, 18:27
vld czy mógłbyś napisać jak policzyłeś sprawność?
1,3 x 60m2 x 24h x 20K / 1000 + 5kWh wynik dzielimy przez wsad 16,2 x 25MJ / 3,6
dla starego nieocieplonego bud przyjmuje się 1 W/m2/K, ale ten jest mały i zakładam wyższe straty.
Sam mam 0,63 W

andrew01
11-01-2012, 18:43
Dzięki, a ile przyjąć tak mniej więcej dla nowych budynków? Ocieplonych standardowo wg projektu, nie żadne super energooszczędne. Sorki za OT ale zaciekawiło mnie z jaką sprawnością u mnie kociołek chodzi.

Vld
11-01-2012, 18:49
ok 0,6 W będzie dobrze.
Niezapomnij o cwu jaj wieksza rodzina 8-10 kWh

czp01
11-01-2012, 21:23
Mój eCoal jest szalony albo nieobliczalny normalnie w momentach jak tylko troszkę ma większe zapotrzebowanie tak jak w tym momencie godz. 21,15 - ale przecież tylko dogrzewa i to w trybie normalnym CWU to zwiększa moc w tym nadmuch na 47 % i grzeje jak opętany a palnik rozpalony prawie do białości.

http://czp.pl/foto/eCoal/palnik.jpg

Moje subiektywne odczucie jest takie, że algorytm tego sterownika powinien być dla mnie jakiś łagodniejszy - to poproszę o jakąś wersję light :)

Piotrek42
11-01-2012, 22:40
Czyli E-S wiedział co robi kierując ecoala do okreslonych dmuchaw i konkretnych palników.

czp01
11-01-2012, 23:01
No nie zupełnie ja mam eCoala do testów od użytkownika Ogniwa OE plus - bo właśnie nie potrafił sobie dać rady z tymi przedmuchami i jak miał duże zapotrzebowanie na ciepło to mu normalnie w retorcie aż dziura powstawała bo sterownik dmuchał jak oszalały a nie podawał - pisali o tym na forum ES ale na razie bez skutku.

U mnie sterownik jest opanowany chociaż szaleje no ale prawie cały czas jest w podtrzymaniu z uwagi na małe zapotrzebowanie na ciepło. Kolega wstawił do ogniwa na próbę mojego bruliego i na razie sobie chwali - nie ma przedmuchów i mówi, że trochę mu spalanie spadło - no ale ja czekam do końca zasypu z werdyktem :)

Jarecki79
12-01-2012, 09:20
CZP01 ta fotka to śmiało na sylwestra możesz z życzeniami wstawiać, wygląda prawie jak fajerwerki.

Natomiast mówiąc poważnie, to spróbuj może wgrać nowszy soft, albo wybrać inną moc z opcji programowych.

czp01
12-01-2012, 09:25
Mam najnowszy soft i ustawionego jako Eko plus 16 kw - przydała by się jakaś opcja na 8 kw - to by teraz było prawie optymalne :)

Jarecki79
12-01-2012, 09:45
Spróbuj przestawić na normalne 15kW

czp01
12-01-2012, 09:51
Zmienię na normalne 15 kw od północy to wtedy będzie lepsze porównanie

ansu
12-01-2012, 10:28
czp01
Wiem dlaczego tak skacze ci dmuchawa. Przyjrzyj się wykresowi Temp.CO. Sterownik wchodzi w podtrzymanie Temp.zadana +5°C a gdy spadnie poniżej bodajże Temp.zadana +4,7°C dmucha z minimalną mocą powiedzmy 36% jeśli dalej spada dmuchawa zaczyna pracować szybciej i prawie na maxa gdy dochodzi do Temp.zdanej. Powstaje wtedy jakby rezonans bo jak zacznie pracować na maxa Temp.CO gwałtownie rośnie i kocioł przechodzi w podtrzymanie a potem od nowa
Ta dzika praca dmuchawy to momenty kiedy wykres Temp.CO dotyka Temp..zadana

czp01
12-01-2012, 10:45
Może masz i rację - coś tu jest na rzeczy

ansu
12-01-2012, 10:55
Włącz (na próbę) pompę CW tak by pracowała non stop powinno to ustabilizować pracę. Tylko najlepiej wtedy było by wpiąć powrót z CW pomiędzy kocioł a dodatkowy wymiennik.

PS
W ciągu 15minut kocioł podnosi u ciebie Temp.CO o ponad 10°C z 42°C do 53°C choć mimo pracy na dużych obrotach temperatura początkowo spadała.
Gdzie masz zamontowany czujnik Temp.CO bo działa jakby z dużym opóźnieniem? Sam czujnik w tej metalowej rurce ma dużą bezwładność.

czp01
12-01-2012, 15:48
Czujnik CO mam zamontowany na rurze wyjściowej zasilającej z kotła tuż nad kotłem i zaizolowany.

ansu
12-01-2012, 16:21
Próbowałeś włączyć pompę CW tak by pracowała non stop

czp01
12-01-2012, 16:46
ALe to mi za wysoko CWU nagrzeje - na razie od północy zmienie ustawienie z 16 na 15 kw może to coś zmieni.

ansu
12-01-2012, 17:13
CW nagrzeje Ci do max (zadana +5 °C) 47°C
Zmiana typu kotła to tylko zmiana ograniczenia mocy max/mini i progu przejścia z pracy ciągłej na pracę z podtrzymaniem, algorytm pozostaje ten sam.
Czas pracy \wydajność pompy CO która przewala jakieś ogromne ilości wody tylko przez 1minutę możne zmienić??

minertu
12-01-2012, 22:42
Czujnik CO mam zamontowany na rurze wyjściowej zasilającej z kotła tuż nad kotłem i zaizolowany.
Pod obudową jest miejsce na czujnik,tam go zamontuj , podobne skoki były z przerabianym VIADRUSEM.

czp01
12-01-2012, 23:01
Jest ale ten czujnik tam się nie mieści bo jest za gruby musiałbym w żeliwie rozwiercać gniazdo pomiarowe :(

czp01
12-01-2012, 23:15
No przeszedłem z opcjami sterownika na 15 kw to może coś złagodnieje oraz wydłużyłem cykl pompy CO 1 min na 23 min przerwy - bo jednak jeszcze przegrzewał.

karoka65
12-01-2012, 23:21
Jest ale ten czujnik tam się nie mieści bo jest za gruby musiałbym w żeliwie rozwiercać gniazdo pomiarowe :(
No u mnie ten sam problem.

myszka!
13-01-2012, 08:22
Witam
czy mógłby mi ktoś pomóc
przy czyszczeniu kotła jakiś czas temu mąż go wyłączył i wyczyścił - po ponownym włączeniu sterownika strasznie się dymiło jakby nie było ciągu w kominie.
Temperatura spalin spada gwałtownie, po wyjęciu tej klapki za zawirowywaczami sytuacja się poprawia ale temperatura spalin rośnie za dużo - co może być tego przyczyną-czy przy czyszczeniu gdzieś się coś przytkało - co mam zrobić?

minertu
13-01-2012, 09:04
Witam
czy mógłby mi ktoś pomóc
przy czyszczeniu kotła jakiś czas temu mąż go wyłączył i wyczyścił - po ponownym włączeniu sterownika strasznie się dymiło jakby nie było ciągu w kominie.
Temperatura spalin spada gwałtownie, po wyjęciu tej klapki za zawirowywaczami sytuacja się poprawia ale temperatura spalin rośnie za dużo - co może być tego przyczyną-czy przy czyszczeniu gdzieś się coś przytkało - co mam zrobić?
A wyczyścił wszystko?
Jak czyścił kanały pionowe to trzeba z dołu sadzę wybrać,sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu.
A tak z ciekawości :)
Dlaczego mąż nie zapyta :)

darase
13-01-2012, 09:29
Minertu ma rację, zapytaj męża o dolną wyczystkę,którą ja czyszczę dwa razy w roku i zapytaj o czopuch tzn. rurę która łączy piec z kominem.

myszka!
13-01-2012, 09:34
A jak wyjąć sadzę z dołu - jak sie tam dostać - na miejscu wszystko jest - w zasadzie to tylko zawirowywacze wyciąga i wsadza na miejsce - na tą chwię tę klapkę co się zamyka ostatni ciąg (nie wiem czy dobrze napisałam) zastąpiliśmy płaskownikiem, który nie jest na całej długości - jak jest z klapką to temperatura spalin spada do 40 stopni i piec się dusi i dymi; jak bez klapki to temperatura spalin rośnie - wiec żeby nie uszkodzić czujnika zastąpiliśmy to takim płaskownikiem i jest okej choć tem. spalin oscyluje w granicach 140-170 stopni.
A mąż nie zapyta bo nie ma czasu i neta, a ja z pracy czasem wygospodaruje trochę czasu żeby tu sie trochę dokształcić i mi to nie daje spokoju wiec szukam przyczyny czemu się tak stało.

myszka!
13-01-2012, 09:35
a jak się dostać do dolnej wyczystki i gdzie sie znajduje?

Jarecki79
13-01-2012, 09:49
a jak się dostać do dolnej wyczystki i gdzie sie znajduje?

Myszka jak masz wcześniejszy model Ogniwa, to po wyczyszczeniu tych kanałów pionowych musisz wyczyścić dolną wyczystke boczną.
(wybierasz to, co wydrapałaś z kanałów pionowych)

Ta wyczystka powinna być na dole z boku kotła za koszem zasypowym, nie wiem, czy jest też z drugiej strony kotła, dokładniej to Ci użytkownicy tego kotła podpowiedzą.

nilsan
13-01-2012, 09:50
myszka:

Nie jestem użytkownikiem kotła OE+, ale z tego co czytałem i widziałem na filmie, to dostęp do dolnej wyczystki wymiennika ciepła uzyskujesz po wyjęciu kuwety na popiół. Plecy kuwety stanowią jednocześnie zaślepkę wyczystki.

nilsan

Jarecki79
13-01-2012, 09:53
myszka:

Nie jestem użytkownikiem kotła OE+, ale z tego co czytałem i widziałem na filmie, to dostęp do dolnej wyczystki wymiennika ciepła uzyskujesz po wyjęciu kuwety na popiół. Plecy kuwety stanowią jednocześnie zaślepkę wyczystki.

nilsan

Nilsan, nie myl myszki. Tak jest w konstrukcjach nowszych w OE+, a ten wątek dotyczy modelu wcześniejszego i jest bardziej ogólny, tutaj chciałem, aby odbywały się dyskusje o samym funkcjonowaniu eCoala z innymi kotłami a ostatnio z innymi palnikami. Chyba bardziej odpowiednie miejsce :)

gegus37
13-01-2012, 10:32
a jak się dostać do dolnej wyczystki i gdzie sie znajduje?

Dolna wyczystka znajdyje się pod zawirowywaczami a dostęp do niego jest z boku kotła (klapka i dwa motylki) - czyści się zwykle raz w miesiącu, ale z tego co piszesz możesz mieć zatkany czopuch - komin za piecem a ten płaskownik musisz jednak zdecydowanie zamienić na oryginalną klapke. PIEC NALEŻY UTRZYMYWAĆ W CZYSTŚCI - bo wystarczy że o jednym zapomnisz i wszytko zaczyna żle działać, kopcić i dużo palić.

Pozdrawiam !

darase
13-01-2012, 10:53
Spoko spoko, dobrze sobie Myszka poradziła z tym płaskownikiem ale po wyczyszczeniu dolnej wyczystki która znajduje się na samym dole po dwóch stronach pieca należy płaskownik zamienić na oryginalny żeby tem. spalin spadła. Szkoda że wcześniej nie zapytałaś. Jak latarką się poświeci to widać czy trzeba wybierać. :)

makol
13-01-2012, 10:56
95054

darase
13-01-2012, 10:58
Makol z drugiej strony jest łatwiejszy dostęp.

Jarecki79
13-01-2012, 11:25
Makol z drugiej strony jest łatwiejszy dostęp.

Pewnie masz rację, ale druga strona może stać przy samej ścianie..... a wówczas kiszka z dojściem.

darase
13-01-2012, 11:33
Wystarczy 50cm, ale jak ktoś myśli dopiero po... a tam machnąć ręką :) "Róbta co chceta" ;)

myszka!
13-01-2012, 11:37
Ale chłopaki jesteście pomocni - nie liczyłam na taki odzew
Dzieki bardzo
a jeśli to czopuch jest zatkany to co radzicie?

darase
13-01-2012, 11:42
Też trzeba wyczyścić :) , ale jeśli płaskownik trochę pomagał to głównym powodem będzie dolna wyczystka. Sprawdzić nie zaszkodzi i dobrze że nie uchyliłaś dolnych drzwiczek jak to niektórzy robią.

ansu
13-01-2012, 11:44
Jest ale ten czujnik tam się nie mieści bo jest za gruby musiałbym w żeliwie rozwiercać gniazdo pomiarowe :(
Zamiast czujnika w rurce z termikiem zamontuj bez rurki KTY81-210 (http://www.google.pl/search?q=KTY81-210&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a)mieści się w otworze 5mm. Tylko pozostaw podłączony termik w grubym czujniku podłączonym do rury.
http://www.image.micros.com.pl/_icon_auto/sod70%20%28=to92%29.jpg
http://www.image.micros.com.pl/_obudowy_auto/sod70%20%28=to92%29.gif

myszka!
13-01-2012, 11:48
dam znać czy pomogło jak wrócę z pracy

minertu
13-01-2012, 16:03
dam znać czy pomogło jak wrócę z pracy
No widzę ,że koledzy pomogli.
Ja niestety śpię w dzień jak Wy pracujecie i odwrotnie :)

ppietrz
13-01-2012, 16:12
Trochę skomplikowane te drzwiczki, klapki w Ogniwie. Bez instrukcji obsługi ani rusz (a kto ja czyta ???), ale dobrze, że się udało. Oby innym z poza forum także, bo instalatorzy będą dorabiać ;)