PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Jarecki79
17-08-2010, 09:04
Znam. Widziałem go. To nie jest produkt na naszej licencji. Robimy rozpoznanie. Być może będzie druga sprawa sądowa. Jedna już się toczy.

Dziękuję za odpowiedź.

Na naszym terenie ten produkt jest wystawiony w normalnej, otwartej sprzedaży.

minertu
23-08-2010, 08:30
Dzięki za odpowiedź odnośnie palnika,myślałem,że to starsza wersja i dlatego zapytałem.Za 3 tyg będzie montaż kociołka :) pozdrawiam.
Zapomniał bym,co polecacie do uszczelnienia palnika?Jaki silikon czy nie trzeba tego uszczelniać skoro to nowa wersja.

pawelo_pl
23-08-2010, 10:59
Dzięki za odpowiedź odnośnie palnika,myślałem,że to starsza wersja i dlatego zapytałem.Za 3 tyg będzie montaż kociołka :) pozdrawiam.
Zapomniał bym,co polecacie do uszczelnienia palnika?Jaki silikon czy nie trzeba tego uszczelniać skoro to nowa wersja.

Jeżeli trzeba uszczelniać to ja stosuję Soudal do pieców i kominków. Ale generalnie można każdy do temp 1500°C .

minertu
24-08-2010, 05:55
Jeżeli trzeba uszczelniać to ja stosuję Soudal do pieców i kominków. Ale generalnie można każdy do temp 1500°C .

Dzięki za odpowiedź,uszczelnię od razu bo to nic nie zaszkodzi,a pro po montażu to będzie to już w poniedziałek :) a w piwnicy jeszcze groszku nie ma :)

ozzy30
29-08-2010, 07:44
Rusza sprzedaż nowego kotła OGNIWO EKO PLUS.
Produkowane moce: 10kW, 12kW, 16kW i 25kW.
OGNIWO EKO PLUS jest lepszy od OGNIWO EKO w wielu elementach.
Przede wszystkim ma nieporównywalnie lepszy palnik od BRUCERA i wszystkich brucero-podobnych. Zdecydowanie lepszy dla węgli spiekających się. Bez konieczności uszczelniania przez użytkownika styku paleniska i pokrywy. Pokrywy nie ma. Palenisko jest jednoczęściowe.
Ruszt awaryjny żeliwny jest w takim miejscu i jest tak ukształtowany, że spełnia równocześnie funkcję deflektora. Nie musi być wstawiany do palenia drewnem i usuwany po zakończeniu tego palenia.
Zsyp węgla z zasobnika do ślimaka jest przekonstruowany tak, że utrudnia zawisanie miału w zasobniku. Nie likwiduje całkowicie zawisania miału, ale poważnie go utrudnia.
Wymiennik ciepła jest zdecydowanie efektywniejszy, co widać najlepiej po uzyskanych sprawnościach.
Nie wiem, jaka będzie jego cena, ale polecam go z czystym sumieniem. Jest lepszy od EKO, który był w poprzednim sezonie bardzo chwalony przez użytkowników.

Sprawności nominalne wg badań atestacyjnych na mocy nominalnej (na groszku)
OGNIWO EKO
15kW: 84,8%
24kW: 83,3%
35kW: 83,7%
OGNIWO EKO PLUS
10kW: 89,6%
16kW: 90,2%
Wskaźniki emisyjne tych kotłów: wszystkie w klasie "A" (najlepszej)

Wyposażony w e-Coal?

ozzy30
29-08-2010, 07:45
Kiedy będzie jakaś informacja ( zdjęcia, wymiary) na stronie Ogniwa?

andrew01
30-08-2010, 12:53
Z najnowszych informacji z firmy Ogniwo, to Eko PLUS 12kW jest już dopracowany, 16kW może pojawi się pod koniec października....

Biorąc pod uwagę że czekałem na niego od czerwca to dłużej czekać nie ma chyba sensu bo jeszcze zostanę z niczym. Teraz tylko dylemat czy kupić starszy model Eko 15kW czy 17kW SKAM-P?

Pozdrawiam
andrew01

tomaszI
31-08-2010, 22:32
Witam

koledzy mam jak sprawdzić po podłączeniu do PC ecoal-a z jaką mocą pracuje palnik?

pozdrawiam
tomaszI

andrew01
02-09-2010, 06:41
zawijan - czy mógłbym prosić o odpowiedź na maila którego do Pana wysłałem? Wysyłałem też PW ale chyba nie dochodzi.

Pozdrawiam
Andrew01

tomaszI
02-09-2010, 07:49
A po co Ci taka informacja?

tyle się naczytałem na forum ze piece takie mogą pracować z różną mocą a posiadam piec z Instalco z brucerem i ecoalem i poprostu chciałbym wiedzieć z jaką on (piec) pracuje.

tomaszI

tomaszI
02-09-2010, 11:38
eCoal Ci tego nie pokaże. Nie ma wbudowanego "mechanizmu" obliczania mocy.

ok. dzięki za odpowiedz.

muh
05-09-2010, 07:29
Na 90% bedzie to Ogniwo Eko - kwestia jaki duży. Dom ma pow 170 m2 , sciany ytong 30 + 15 cm welna , podloga styro 10 cm, dach 25 cm wełny.
Czy celować bardziej w 15 kw czy 24 ?? Dodam ze piec będzie również grzał wode.

petrzik
05-09-2010, 12:00
Witam jestem nowy,mam piec ogniwo EKO24KW od miesiąca i jest ok i jak grzeje tylko CWU. Od tygodnia przełączyłem na grzanie normalne czyli na grzejniki i od tej pory piec nie był w stanie podtrzymania,idzie na okrągło.Dom ocieplony 170 m kwadratowych,grzejniki aluminiowe.Proszę o pomoc czemu piec po osiągnięciu zadanej temperatury nawet ją przekracza nie umie dojść do stanu podtrzymania tak jak to jest w funkcji lato czyli do grzania tylko CWU.Z tego co wyczytałem wcześniej rozumiem że mając sterownik EKOCAL prawie nigdy się nie wyłączy to przypuszczam i mogę stwierdzić po tygodniowym paleniu że spalanie będzie duże.Czekam na podpowiedzi co zrobić i z góry dziękuję.

PAPROCIAK
06-09-2010, 20:31
Na 90% bedzie to Ogniwo Eko - kwestia jaki duży. Dom ma pow 170 m2 , sciany ytong 30 + 15 cm welna , podloga styro 10 cm, dach 25 cm wełny.
Czy celować bardziej w 15 kw czy 24 ?? Dodam ze piec będzie również grzał wode.
Mam bardzo podobny dom i kupiłem 15 kw. Wystarczał spokojnie przy tegorocznych mrozach. W rezerwie mam także kominek z rozprowadzeniem ale nie szaleje z paleniem w nim.

PAPROCIAK
06-09-2010, 20:57
Witam jestem nowy,mam piec ogniwo EKO24KW od miesiąca i jest ok i jak grzeje tylko CWU. Od tygodnia przełączyłem na grzanie normalne czyli na grzejniki i od tej pory piec nie był w stanie podtrzymania,idzie na okrągło.Dom ocieplony 170 m kwadratowych,grzejniki aluminiowe.Proszę o pomoc czemu piec po osiągnięciu zadanej temperatury nawet ją przekracza nie umie dojść do stanu podtrzymania tak jak to jest w funkcji lato czyli do grzania tylko CWU.Z tego co wyczytałem wcześniej rozumiem że mając sterownik EKOCAL prawie nigdy się nie wyłączy to przypuszczam i mogę stwierdzić po tygodniowym paleniu że spalanie będzie duże.Czekam na podpowiedzi co zrobić i z góry dziękuję.
Tak ma być w tym piecu, jak dojdzie do załozonej temp zwalnia nadmuch i podawanie i stara sie utrzymać w okolicy założonych parametrów. Takie spalanie i taki rodzaj pracy jest bardziej efektywny=ekonomiczny i lepszy dla trwałości pieca. Zobaczysz po sezonie spalanie nie bedzie duże. W porównaniu z gazem i drewnem i tak wyjdziesz sporo na swoje a komfort urzytkowania i obsługi jest akceptowalny. Choć jak już zacząłeś sezon grzewczy to trochę wungla musisz zjarać.

makol
07-09-2010, 09:56
Witam jestem nowy,mam piec ogniwo EKO24KW od miesiąca i jest ok i jak grzeje tylko CWU. Od tygodnia przełączyłem na grzanie normalne czyli na grzejniki i od tej pory piec nie był w stanie podtrzymania,idzie na okrągło.Dom ocieplony 170 m kwadratowych,grzejniki aluminiowe.Proszę o pomoc czemu piec po osiągnięciu zadanej temperatury nawet ją przekracza nie umie dojść do stanu podtrzymania tak jak to jest w funkcji lato czyli do grzania tylko CWU.Z tego co wyczytałem wcześniej rozumiem że mając sterownik EKOCAL prawie nigdy się nie wyłączy to przypuszczam i mogę stwierdzić po tygodniowym paleniu że spalanie będzie duże.Czekam na podpowiedzi co zrobić i z góry dziękuję.

Też jestem świeżym użytkownikiem EKO 24kW. Jednak doświadczenia mam zgoła odmienne. Powierzchnia do ogrzania 180 m2 czyli podobnie jak u Ciebie, ale jeszcze przed ociepleniem. Jednak instalacja przebiegając przez pomieszczenia nie wymagające ogrzewania jest ocieplona, ocieplone naczynie wzbiorcze, na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne, temperaturą zadaną steruje czujnik pogodowy i jak na obecne temperatury jest to 45 stopni. W domu przyjemnie, cieplutko a kociołek często chodzi ( a właściwie stoi ) na podtrzymaniu więc , żeby ograniczyć trochę to podtrzymanie podniosłem temp. CWU do 50 stopni. Cos u Ciebie musi być diametralnie innego skoro przy obecnych temperaturach zewn. nie wchodzi Ci na podtrzymanie, albo masz bardzo mało kaloryczne paliwo. A i jeszcze jedno - instalację mam taką jak na schemaciku Ecoala, czyli z pompą mieszającą.

mafo
10-09-2010, 21:51
Witam !!!
Po długich studiach internetowych w temacie kotly CO zdecydowłem się na Ogniwo Eko 15.
Kocioł zainstalowałem, rozpaliłem, ustawiłem temperaturę i to wszystko !!!
Żadnych problemów, prób z ustawieniami i siedzenia godzinami w kotłowni.
Kocioł pali dowolny groszek, a palnik wypycha spieki bez problemów.
Zachęcony sukcesem załadowałem worek owsa.
Pali się aż miło. Oczywiście podajnik na owsie załącza się częściej.
Sterownik bez problemu zaadaptował się do tak radykalnej zmiany paliwa.
Przy zasilaniu owsem spadła znacznie temperatura podajnika.
Testów zimowych z owsem nie robiłem ale myślę, że do jesiennego dogrzewania i CWU idelny.
Ta konstrukcja, palnik Brucer i sterownik e.Coal to idelne rozwiązanie.
Wielkie podziękowania dla konstruktorów, jeszcze większe dla ZawiJana za wspaniałe materiały edukacyjne w temacie kotłów węglowych.

Pozdrawiam forumowiczów

mafo

mafo
10-09-2010, 22:03
Witaj !!!

Włącz tryb ręczny i uruchom podajnik wypychjąc groszek do góry paleniska.
Zbyt głębokie trzymanie ognia w palenisku utrudnia oddawanie ciepła.
Podajnik podaje często groszek, a dmuchawa bardzo silnie napowietrza palenisko aby podnieść temperaturę.
W takiej sytuacji powstają spieki a temperatura nie chce rosnąć.
Temperatura podajnika w tej sytuacji też jest wysoka ( 45-60 C)
Następnie przejdź do trybu automatycznego.
Powodzenia.

mafo

petrzik
11-09-2010, 21:03
chciałbym pogadac z toba jakbys podal nr tel to bym zadzwonil bo mi wlasnie piec nie wyłacza sie

minertu
16-09-2010, 19:38
Witam po przerwie i od razu proszę o pomoc tych,którzy mają skonfigurowane połaczenie sterownika z kompem poprzez ethernet.Czy mógł by mi to ktos objaśnić krok po kroku jak to zrobic,mam kabel podłączony do sterownika i do routera.Dzięki z góry za pomoc

TomiAyomi
17-09-2010, 14:34
zdaje sie ze tak jak każde polaczenie sieciowe pomijajac juz czy
w sterowniku jest dhcp client czy nie , sprawdz na jakiej klasie adresowej (za nat)
dziala twoj router
jeśli na routerze masz włączony dhcp serwer
to w ecoalu wlacz dhcp klient i sie zepnie samo

minertu
17-09-2010, 22:53
no niestety nie mam tego dhcp w routerze ,router to pentagram cerberus p 6331-42

Dzięki koledze TomiAyomi udało się połączyć poprzez internet ze sterownikiem,ale teraz pytanie jak nabyć prawa administratora w sterowniku,aby móc dokonywać zmian w ustawieniach?

minertu
18-09-2010, 20:13
Od producenta sterownika

Dzięki za odpowiedź,pytanko tylko czy będzie z tym problem czy raczej nie powinien.Dziś próba na eko groszku Pieklorz i jak na razie rewelacja.Po niedzieli będzie eko groszek z Chwałowic .Na pewno napisze czy lepszy czy gorszy.A teraz idę spać ze spokojem mam nadzieję :)

minertu
18-09-2010, 20:29
Mam jeszcze pytanko,czy zawór 4d musi być zamontowany wg.w pionie czyli tak jak przewiduje producent,czy raczej nie ma to znaczenia?Bo mój instalator się zapomniał i zamontował o 90stopni obrócony w prawo ,no ale problemów jak na razie nie ma :)

ZbysiuB
19-09-2010, 13:16
Kocioł Ogniwo Eko 15kW, który mnie interesuje ma możliwość instalowania podajnika tak z lewej jak i z prawej strony. Teraz pytanie czy wyczystka dolna, (którą wybiera się pozostałości po czyszczeniu wymiennika pionowego od góry) zawsze znajduje się po stronie podajnika, który to utrudnia do niej dostęp? Widziałem tak na fotografii.
Kolega "Paprociak" pisze, że palnik i sterownik świetnie sobie radzą z paleniem różnych gatunków węgla i produkuje niewiele suchej sadzy. Jak często podlega czyszczeniu wymiennik i jak z wybieraniem pozostałości po czyszczeniu ? Patrząc na wymiennik od góry ma on kilka kanałów? Są jakieś zawirowywacze w kanałach ?

petrzik
19-09-2010, 15:40
Juz miesiac piec pracuje i nie wyłancza sie zamiast zaworu czwordroznego jest inny podobny do takiego jak sie daje na grzejniki ale z temp od 38 do 70 stopni .Temp spalinokolo 300 stopni co jest u mnie nie tak czy to czasem nie za duza temp spalin ?No i jeszcze cos mam ustawione co na 50 a grzejniki na tym zaworze na 40 a temp powrotu nie moze przekroczyc 33 stopni moze tu jest problem ze piec pracuje caly czas tak nie moze byc prosze o pomoc

minertu
19-09-2010, 17:24
Kocioł Ogniwo Eko 15kW, który mnie interesuje ma możliwość instalowania podajnika tak z lewej jak i z prawej strony. Teraz pytanie czy wyczystka dolna, (którą wybiera się pozostałości po czyszczeniu wymiennika pionowego od góry) zawsze znajduje się po stronie podajnika, który to utrudnia do niej dostęp? Widziałem tak na fotografii.
Kolega "Paprociak" pisze, że palnik i sterownik świetnie sobie radzą z paleniem różnych gatunków węgla i produkuje niewiele suchej sadzy. Jak często podlega czyszczeniu wymiennik i jak z wybieraniem pozostałości po czyszczeniu ? Patrząc na wymiennik od góry ma on kilka kanałów? Są jakieś zawirowywacze w kanałach ?

Witaj,ja posiadam eko 24kw i wyczystki są po obu stronach więc chyba w 15kw jest tak samo.Co do czyszczenia to ja po 2 tyg ogrzewania tylko cwu miałem sporo sadzy ale paliwo jakie stosowałem to osiewany niesort z kwk jas-mos,pozostałośćpo sezonie zimowym myślałem,że się nada ale niestety węgiel się koksował.No i był troche wilgotny bo w zasobniku było mokro.
Obecnie palę eko pieklorz i jestem zadowolony,popiołu tyle co nic więc chyba będzie dobrze :)
W 24kw są zawirowywacze.Jeszcze odnośnie wyczystki to mój piec stoi na 12cm podeście i czyszczę go właśnie od strony podajnika a to ze wzgl. na to,że po przeciwnej stronie mam za mało miejsca.Myślę,że jak odstęp od ściany będzie większy niż 1/2 m (od strony komina) to z czyszczeniem od strony podajnika nie będzie żadnego problemu(u mnie jest 40cm i daję spokojnie radę)
Co do sterownika to jest naprawdę dobry a mam jeszcze starszą wersję oprogramowania 0.0.1.86 a teraz jest chyba 0.0.1.92.

Ze wzgl. na to ,że nie posiadam długiego kabla rs232 nie mam możliwości zmiany oprogramowania a przez sieć też się nie da (ethernet) bo nie posiadam uprawnień administratora.
Zastanawiam się czy można wgrać oprogramowanie bezpośrednio z komputera przez czytnik kart.

PAPROCIAK
19-09-2010, 17:26
Kocioł Ogniwo Eko 15kW, który mnie interesuje ma możliwość instalowania podajnika tak z lewej jak i z prawej strony. Teraz pytanie czy wyczystka dolna, (którą wybiera się pozostałości po czyszczeniu wymiennika pionowego od góry) zawsze znajduje się po stronie podajnika, który to utrudnia do niej dostęp? Widziałem tak na fotografii.
Kolega "Paprociak" pisze, że palnik i sterownik świetnie sobie radzą z paleniem różnych gatunków węgla i produkuje niewiele suchej sadzy. Jak często podlega czyszczeniu wymiennik i jak z wybieraniem pozostałości po czyszczeniu ? Patrząc na wymiennik od góry ma on kilka kanałów? Są jakieś zawirowywacze w kanałach ?
Wyczystka dolna jest z obu stron wymiennika,ja czyszczę w sezonie raz na 1-2 tygodnia ale sądzę że można rzadziej, Sadzę wynosiłem raz na miesiąc ok 1 wiadro. W kanałach są zrobione z blachy zawirowywacze które podczas czyszczenia wyciągasz i obijasz z sadz np o dno wiadra

jack18
19-09-2010, 21:43
Paprociak. Na ile masz u siebie ustawiony czas postoju w podtrzymaniu w trybie lato? Ja mam na 47min i piec trzyma kolo 54 stopni. Zastanawiam sie czy tak zostawić czy go jeszcze wydłużyć?

PAPROCIAK
19-09-2010, 22:03
ja mam na maxa 1,5 godz, bez problemu rozpala, choć jak się bawiłem to po 10 godz postoju bez pracy dawałem sterownik na auto i także beż większych problemów sie rozpaliło (na grochu). Piec jest dokładnie zrobiony nie dopuszcza powietrza i trzeba tylko doszczelnić siliconem tą klapę gdzie jest możliwość wstawienia podajnika z 2 strony. Temp mam ustawioną na 45 stopni . Nie ma to chyba wiekszego znaczenia dla trwałości wymiennika bo i tak pracuje z przestojami a temp w piecu waha sie 43-52.

minertu
20-09-2010, 07:39
Witaj,ja mam ustawione na 30min z racji tego,że żar chyba za głęboko opada,przestawię dziś na 50min i zobaczę jak się zachowa.
Ustawienia mam:CWU-LATO 55,CO-55 (podobno u nas to są zalecane temp.)Ogrzewam zbiornik CWU 140l .Na podtrzymaniu 30min piec rozpala się przy temp.spalin ok 50-53 stopni .

jack18
20-09-2010, 10:13
ja mam na maxa 1,5 godz, bez problemu rozpala, choć jak się bawiłem to po 10 godz postoju bez pracy dawałem sterownik na auto i także beż większych problemów sie rozpaliło (na grochu). Piec jest dokładnie zrobiony nie dopuszcza powietrza i trzeba tylko doszczelnić siliconem tą klapę gdzie jest możliwość wstawienia podajnika z 2 strony. Temp mam ustawioną na 45 stopni . Nie ma to chyba wiekszego znaczenia dla trwałości wymiennika bo i tak pracuje z przestojami a temp w piecu waha sie 43-52.

No to ładnie> Musze jeszcze tez pogrzebać przy tym, tyle ze wydaje mi sie ze opal ktory mam zbyt wiele więcej czasu nie wytrzyma no ale zobaczymy.....

jack18
20-09-2010, 10:21
Witaj,ja mam ustawione na 30min z racji tego,że żar chyba za głęboko opada,przestawię dziś na 50min i zobaczę jak się zachowa.
Ustawienia mam:CWU-LATO 55,CO-55 (podobno u nas to są zalecane temp.)Ogrzewam zbiornik CWU 140l .Na podtrzymaniu 30min piec rozpala się przy temp.spalin ok 50-53 stopni .

No ja mam ustawione na 45 ale i tak jest około 52-55stopni. Ja podniosłem opal w brucerku w trybie ręcznym i utworzyłem mały kopczyk . Dzięki temu teraz żar nie cofa się tak głęboko....

minertu
21-09-2010, 07:35
No ja mam ustawione na 45 ale i tak jest około 52-55stopni. Ja podniosłem opal w brucerku w trybie ręcznym i utworzyłem mały kopczyk . Dzięki temu teraz żar nie cofa się tak głęboko....

Zwiększyłem czas podtrzymania wczoraj na 50min i piecyk dalej hula aż miło :) a to ,że żar opada za nisko to jemu nie przeszkadza zbytnio,sam sobie go ustawia aby pracował normalnie.Teraz tylko czekać na grzanie zimowe.

minertu
21-09-2010, 07:39
Nie zastanawiaj się, tylko pytaj producenta.
Oni naprawdę są bardzo uczynni.

Właśnie napisałem do nich czy jest możliwość zaktualizowania oprogramowania z czytnika kart na komp.Z uprawnieniami administratora sobie poradziłem więc już z komputera mogę piecem sterować,hasło również otrzymałem ale chyba głębsza ingerencja w sterownik na razie jest zbędna.

jack18
21-09-2010, 22:50
Zwiększyłem czas podtrzymania wczoraj na 50min i piecyk dalej hula aż miło :) a to ,że żar opada za nisko to jemu nie przeszkadza zbytnio,sam sobie go ustawia aby pracował normalnie.Teraz tylko czekać na grzanie zimowe.

No widzisz. Ja przez ten czas doszedłem do 75 min i pewnie to nie koniec mozliwosci. Paprociak mial racje bez problemu rozpala groszek.

minertu
24-09-2010, 06:11
No widzisz. Ja przez ten czas doszedłem do 75 min i pewnie to nie koniec mozliwosci. Paprociak mial racje bez problemu rozpala groszek.

Wczoraj rano dałem na max czyli 90min i piecyk hula ładnie do teraz bez problemu ,nawet przy zmienionym paliwie.Rewelacja,teraz tylko czekać na prawdziwą zimę:)

jack18
26-09-2010, 01:20
Zawijan mam pytanko. Na jakiej wysokości od szczytu paleniska powinien wisieć deflektor? Mam nieciekawy opal i sie szlakuje wiec może tak by sie choć trochę udało zminimalizować ten efekt? Powiem ze fabrycznie wisiał na około 10 cm ..

Jarecki79
26-09-2010, 12:53
Zawijan mam pytanko. Na jakiej wysokości od szczytu paleniska powinien wisieć deflektor? Mam nieciekawy opal i sie szlakuje wiec może tak by sie choć trochę udało zminimalizować ten efekt? Powiem ze fabrycznie wisiał na około 10 cm ..

Jeżeli mogę....
Zawijan ma rację w 100%

Co do wysokości to najczęściej dla przedziału mocy 15-25kW deflektor wiesza się 15-20cm nad paleniskiem (żeliwem paleniska a nie górą warstwy węgla)

Jak chcesz zminimalizować szlakowanie to dodaj do paliwa ziarna owsa, do 40% objętości na zasyp kosza. Podobną rolę może pełnić też pellet. Nie próbowałem tego z trocianmi, ale efekt może być zblizony.

minertu
27-09-2010, 18:45
Jak ktoś się zna to niech mi odpowie czy to jest w miarę poprawne podłączenie

mafo
27-09-2010, 22:18
chciałbym pogadac z toba jakbys podal nr tel to bym zadzwonil bo mi wlasnie piec nie wyłacza sie

Problem kolegi petrzika z wysoką temperaturą spalin został rozwiązany.
Na trzecim ciągu nie było stalowej pokrywy !!!
Taki sobie chochlik.
Brawo zawijan twoja diagnoza była OK.

Pozdrawiam
mafo

PS. Jeżeli możecie podeślijcie na priva PINA do zaawansowanych ustawień.

Jarecki79
28-09-2010, 13:06
Może być także na 10cm.

Nie wiem o jakim modelu mówisz deflektora na 10cm.
Z mojego doświadczenia wynika,że wieszanie poniżej 15cm może się zakończyć stopieniem żeliwnego deflektora przy pracy na wyższej mocy.
W instrukcjach 99% palników jest zapis,że producent nie daje gwarancji na ten element kotła.

Poniżej 15cm odradzam wieszanie deflektora.

mafo
28-09-2010, 19:04
Do czego Ci potrzebne te zaawansowane ustawienia?
W eCoalu najlepiej nie grzebać. Wtedy pracuje jak należy.

Witam !!!

Tylko i wyłącznie dla wiedzy. No tak już mam.
Pozdrawiam.

mafo

minertu
28-09-2010, 19:30
Witam !!!

Tylko i wyłącznie dla wiedzy. No tak już mam.
Pozdrawiam.

mafo

Napisałem do Ciebie priva :)

jack18
30-09-2010, 14:24
Jeżeli mogę....
Zawijan ma rację w 100%

Co do wysokości to najczęściej dla przedziału mocy 15-25kW deflektor wiesza się 15-20cm nad paleniskiem (żeliwem paleniska a nie górą warstwy węgla)

Jak chcesz zminimalizować szlakowanie to dodaj do paliwa ziarna owsa, do 40% objętości na zasyp kosza. Podobną rolę może pełnić też pellet. Nie próbowałem tego z trocianmi, ale efekt może być zblizony.

wymieszałem to eko z czeskim eko w stosunku 60/40 - 40 to brunatny. Efekt zobaczymy za kilka dni…

minertu
01-10-2010, 21:11
wymieszałem to eko z czeskim eko w stosunku 60/40 - 40 to brunatny. Efekt zobaczymy za kilka dni…

Nie wiem czy to dobre posunięcie,no ale poczekamy na efekty.Z tego co wiem to czeski groszek brunatny jest mniej kaloryczny a co za tym idzie więcej się go spali,więcej popiołu.

tm_mm
03-10-2010, 08:23
witam,
jestem posiadaczem kotła Ogniwo Eko 24kW ze sterownikiem ecoal,
wczoraj uruchamiałem piec i mam pytanie:
gdzie zmienia się rodzaj pracy pompy obiegowej/mieszajacej/cyrkulacyjnej (jakkolwiek by się to nazywało)
na mieszającą tzn. mam zamontowaną pompę spinającą zasilanie z powrotem tak jak poleca ogniwo
i przy niskich temp. powrotu pompa nie włącza się,

ps. kocioł ten wybrałem czytając ten i podobne wątki na tym forum - dzięki za rzeczowe wymiany informacji
pozdrawiam tm_mm

jack18
03-10-2010, 09:57
witam,
jestem posiadaczem kotła Ogniwo Eko 24kW ze sterownikiem ecoal,
wczoraj uruchamiałem piec i mam pytanie:
gdzie zmienia się rodzaj pracy pompy obiegowej/mieszajacej/cyrkulacyjnej (jakkolwiek by się to nazywało)
na mieszającą tzn. mam zamontowaną pompę spinającą zasilanie z powrotem tak jak poleca ogniwo
i przy niskich temp. powrotu pompa nie włącza się,

ps. kocioł ten wybrałem czytając ten i podobne wątki na tym forum - dzięki za rzeczowe wymiany informacji
pozdrawiam tm_mm

Mogę sie mylić ale w kotle ogniwo eko jest taka możliwość tylko w trybie ręcznym. Nie zauważyłem takiej opcji w automacie. Podłącz to wszystko pod odpowiednie styki a resztę zrobi sterownik.

Jarecki79
03-10-2010, 10:28
witam,
jestem posiadaczem kotła Ogniwo Eko 24kW ze sterownikiem ecoal,
wczoraj uruchamiałem piec i mam pytanie:
gdzie zmienia się rodzaj pracy pompy obiegowej/mieszajacej/cyrkulacyjnej (jakkolwiek by się to nazywało)
na mieszającą tzn. mam zamontowaną pompę spinającą zasilanie z powrotem tak jak poleca ogniwo
i przy niskich temp. powrotu pompa nie włącza się,

ps. kocioł ten wybrałem czytając ten i podobne wątki na tym forum - dzięki za rzeczowe wymiany informacji
pozdrawiam tm_mm

Z tego co pamiętam z krótkiego spotkania z producentem zmienia się to w menu kodowym.
Napisz do producenta sterownika, firmy Elektro-System z Kutna, pomogą Ci jak ustawić te pompę mieszającą

minertu
03-10-2010, 18:59
witam,
jestem posiadaczem kotła Ogniwo Eko 24kW ze sterownikiem ecoal,
wczoraj uruchamiałem piec i mam pytanie:
gdzie zmienia się rodzaj pracy pompy obiegowej/mieszajacej/cyrkulacyjnej (jakkolwiek by się to nazywało)
na mieszającą tzn. mam zamontowaną pompę spinającą zasilanie z powrotem tak jak poleca ogniwo
i przy niskich temp. powrotu pompa nie włącza się,

ps. kocioł ten wybrałem czytając ten i podobne wątki na tym forum - dzięki za rzeczowe wymiany informacji
pozdrawiam tm_mm

Jeżeli podłączysz pompę w odpowiednie styki to sterownik sam ją wykryje i sam nią steruje .W moim przypadku sterownik pompy nie wykrył i w programie mam ją na czarno resztę jak się uruchamiają to są na zielono.Co dziwne nie mam pompy obiegowej CWU a sterownik ją załącza.Chyba będę musiał w ustawieniach zobaczyć.
Co do pompy mieszającej to ona chyba się załącza w momencie jak sterownik uruchomi pompę CO .

minertu
03-10-2010, 19:47
Sprawdziłem w menu,pompa obiegowa jest ustawiona tak:
-załącza się co 30min na czas 5min i nie da jej się wyłączyć całkowicie,mowa o obiegowej,jeżeli chodzi o mieszającą sterownik jeżeli jej nie wykryje(jest kilka uruchomień widocznych na programie w komputerze) zaznaczy go na czarno i nie załącza jej.Pompę obiegową jak na razie nie wyłączył ale można ja ustawić na dłuższą przerwę i pracy i postoju.

darase
03-10-2010, 21:05
Witajcie ecolowcy i nie tylko, ma ktoś wiedzę jak zrobić aby pompa C.O. pracowała np. 15 min w ciągu 2h. Czy takie rozwiązanie przez zewnętrzny programator np. ze sklepu Obi nie zaszkodzi kotłowi? Mam Ogniwo 15kw. W ciągu tych 15 minut temperatura spada na kotle o 8st. Ogrzewam górę i dół, na grawitacji mam ciepło u góry, gdy pracuje pompka cieplej jest na dole, mniejszy obieg. Poma to grundfos 4m podnoszenia. Pozdro.

chochla72
04-10-2010, 15:02
Witam ponownie.
Odpalilem swoje Eko 15kW. Piec pochodzil sobie przez kilka ostatnich dni. Pracuje bardzo ladnie ale zauwazylem jedna rzecz, ktora mnie mocno zaciekawila.
Ustawilem temperature CO na 65 stopni. W sumie piec pracowal w miare kulturalnie ale wiedziony ciekawoscia zmniejszylem temperature do 60. I tu zagwozdka. Temp Co wcale sie nie zmniejszyla ale znacznie ustabilizowala. Rowniez amplituda spalin zmniejszyla sie znacznie. jednym slowem zmniejszenie parametru nie wplynelo na fizyczne obnizenie temperatury w ukladzie ale sprawilo, ze kociol zaczal pracowac wrecz modelowo (no przynajmniej tak mi sie wydaje :)). Po jakims czasie wrocilem do ustawienia 65 stopni i jak widac na zalaczonych obrazkach piec zaczal pracowac duzo bardziej chaotycznie. Przychodzi Wam na mysl jakies logiczne uzasadnienie takiej sytuacji?
http://lh5.ggpht.com/_5XZne0AGftw/TKncxTXSzaI/AAAAAAAAAA8/cx_d_9JK0w8/s912/wykres%201.jpg
http://lh3.ggpht.com/_5XZne0AGftw/TKncxQYoH6I/AAAAAAAAABA/4XwA6X8Y-3w/s912/wykres%202.jpg

minertu
04-10-2010, 20:42
Witajcie ecolowcy i nie tylko, ma ktoś wiedzę jak zrobić aby pompa C.O. pracowała np. 15 min w ciągu 2h. Czy takie rozwiązanie przez zewnętrzny programator np. ze sklepu Obi nie zaszkodzi kotłowi? Mam Ogniwo 15kw. W ciągu tych 15 minut temperatura spada na kotle o 8st. Ogrzewam górę i dół, na grawitacji mam ciepło u góry, gdy pracuje pompka cieplej jest na dole, mniejszy obieg. Poma to grundfos 4m podnoszenia. Pozdro.

W menu sterownika jest opcja ustawienia pracy pompy CO na cykliczny,ale musisz posiadać kod do sterownika aby wejść w ustawienia zaawansowane.

minertu
04-10-2010, 20:50
Witam ponownie.
Odpalilem swoje Eko 15kW. Piec pochodzil sobie przez kilka ostatnich dni. Pracuje bardzo ladnie ale zauwazylem jedna rzecz, ktora mnie mocno zaciekawila.
Ustawilem temperature CO na 65 stopni. W sumie piec pracowal w miare kulturalnie ale wiedziony ciekawoscia zmniejszylem temperature do 60. I tu zagwozdka. Temp Co wcale sie nie zmniejszyla ale znacznie ustabilizowala. Rowniez amplituda spalin zmniejszyla sie znacznie. jednym slowem zmniejszenie parametru nie wplynelo na fizyczne obnizenie temperatury w ukladzie ale sprawilo, ze kociol zaczal pracowac wrecz modelowo (no przynajmniej tak mi sie wydaje :)). Po jakims czasie wrocilem do ustawienia 65 stopni i jak widac na zalaczonych obrazkach piec zaczal pracowac duzo bardziej chaotycznie. Przychodzi Wam na mysl jakies logiczne uzasadnienie takiej sytuacji?
http://lh5.ggpht.com/_5XZne0AGftw/TKncxTXSzaI/AAAAAAAAAA8/cx_d_9JK0w8/s912/wykres%201.jpg
http://lh3.ggpht.com/_5XZne0AGftw/TKncxQYoH6I/AAAAAAAAABA/4XwA6X8Y-3w/s912/wykres%202.jpg

A jak wypadło w tej sytuacji spalanie i jaki jest popiołek ?

darase
04-10-2010, 21:08
mineretu dzięki za odpowiedź, szkoda że ta opcja nie jest dostępna z panelu urzytkownika,a tak tata wstaje o 4 w nocy i wyłącza pompę bo ma zbyt ciepło a ja mam zbyt chłodno, gdzie zdobyć ten pin? Nie musiałbym kombinować z innymi sterownikami.

chochla72
05-10-2010, 09:00
A jak wypadło w tej sytuacji spalanie i jaki jest popiołek ?

W kwestii spalania ciezko sie wypowiedziec po w sumie dwoch dniach palenia. Natomiast popiol nie roznil sie za bardzo ale to raczej takia luzna uwaga nie poparta jakimis szczegolowymi obserwacjami. Wydaje mi sie, ze drobne spieki powstawaly zarowno przy temperaturze 60 jak i 65 stopni ale nie bylo dramatu.
Tak jak mowie to co mnie najbardziej zdziwilo to fakt, ze wykres temperatury CO nie spadl o poziom nizej tylko sie znacznie wyplaszczyl. Zawijan, takie male pytanie. Czy temperatura spalin oscylujaca w zakresie 70-100 stopni moze miec jakis negatywny wplyw na komin i sam kociol?

a-w
05-10-2010, 19:02
witam, podniosłem u siebie również temp. z 50 na 65 i sytuacja podobna, wygląda to,że na niższych temp.pracuje dwustanowo a od 60 już ciągle, wentylator prawie się nie wyłącza, trudno powiedzieć jaki to ma wpływ na zużycie węgla,
mam zawór 4d i dla mnie bez różnicy ile jest na kotle,nim steruję obieg grzejnikowy

chochla72
06-10-2010, 09:32
wygląda to,że na niższych temp.pracuje dwustanowo a od 60 już ciągle, wentylator prawie się nie wyłącza
A nie, nie. Ja czegos takiego nie zaobserwowalem. Na 65 stopniach CO wentylator na 100% przechodzil w stan spoczynku co jakis czas i to nie taki rzadki.

minertu
07-10-2010, 20:06
Witam,chciałbym podzielić się informacją na temat spalania w teraźniejszym okresie.Otóż na ustawieniach
CO-65
CWU-48,poj.140 litrów,(codziennie wieczorem kąpią się 3 osoby)
piec pożerał ok.40kg groszku na dobę,
postanowiłem zmienić parametry na takie:
CO-50*obniżona do 40* w godzinach od 22.00-10.00
CWU-45*obniżona do 42* w godzinach od 22.00-10.00
temperatura puszczona na grzejniki waha się pomiędzy:37*-42*
zadawanie temperatury-PROGRAMATOR POKOJOWY nastawy dzień 26*,noc 23*
tryb CWU-PRIORYTET
temperatura wewnętrzna średnio 28*(mieszkam z dziadkami dlatego taka temperatura)
spalanie wyszło ok 17-18kg na dobę :)
opał to groszek średni z Chwałowic suszony na zrobionej przeze mnie suszarce (skrzynia z desek uniesiona nad podłogą jakieś 20cm)
powierzchnia do ogrzania to 220m2 + CWU 140L
myślę ,że na dzień dzisiejszy nie jest źle,ale zobaczymy co będzie jak przyjdzie prawdziwa zima .

darase
07-10-2010, 21:04
mineretu dzięki za pomoc, dziś dzwoniłem do producenta eCoal, za ok. dwa tygodnie będzie uaktualnienie softu dla sterownika, przy Twojej powierzchni to dobry wynik tak myślę, ja mam do ogrzania 150m2 plus cwu, dziś zasypałem prawie cały zbiornik, powinno wystarczyć na ponad tydzień. Do tej pory jechałem na życie, 50kg plus 10kg groszku 4dni palenia c.o. i cwu 150l. Temperaturę mam ustawioną na 45st, bez dodatkowych czujników.

darase
07-10-2010, 21:13
Mam pytanie, jaką macie temperaturę podajnika? U mnie przy spalaniu żyta było ok. 30st, na ekogroszku ok 50st, to mi się nie podoba. Szkoda opału na ogrzewanie kotłowni przez podajnik. Myślę że to wina żaru opadającego poniżej paleniska, na życie był kopczyk. Jak jest u Was drodzy Państwo?

TomiAyomi
07-10-2010, 21:15
czy moge prosic ecoal-owców o fotkę
otwartego sterownika (ja bym to nazwał centralki sterującej)
to czarne pudło za zbiornikiem na paliwo
z powodów transportowych musialem rozebrac moje ogniwko
wiec miedzy innymi rozlaczyc kabelek informatyczny (w tym przypadku cztero zylowy)
ten na samej górze albo moze ktos uprzejmy bi mi rozpisal kolorki kabelków patrzac od góry ? ?
dzieki

darase
07-10-2010, 22:08
tomi też je odkręcałem, jutro Ci napiszę. Chyba że mnie ktoś ubiegnie.

TomiAyomi
08-10-2010, 15:59
super darase czekam na odpowiedz

Jarecki79
08-10-2010, 16:23
czy moge prosic ecoal-owców o fotkę
otwartego sterownika (ja bym to nazwał centralki sterującej)
to czarne pudło za zbiornikiem na paliwo
z powodów transportowych musialem rozebrac moje ogniwko
wiec miedzy innymi rozlaczyc kabelek informatyczny (w tym przypadku cztero zylowy)
ten na samej górze albo moze ktos uprzejmy bi mi rozpisal kolorki kabelków patrzac od góry ? ?
dzieki

To czarne pudełko to jest właśnie sterownik, to co jest na kociołku to tylko panel z guzikami i wyświetlaczem.
Zrób zdjęcie i napisz do producenta sterownika prośbę jak podłączyć kabelki.

minertu
08-10-2010, 16:41
Przeczytajcie dokładnie powyższy wpis. I to wiele razy!!!
To świetny przykład - co może uzyskać myślący użytkownik/operator.
A ręczę Wam, że niemyślący może znacznie więcej - tylko w drugą stronę.
Sterownik eCoal.pl SAM STERUJE PROCESEM SPALANIA PALIWA. Niestety - nie potrafi dobrać i ustawić parametrów instalacji wodnej. Żaden sterownik tego nie potrafi. To może zrobić tylko użytkownik z instalatorem. I nie da się tu zastosować żadnych wzorców czy standardów, bo każdy dom jest inny i każdy użytkownik ma inne preferencje.
Sterownik eCoal.pl gwarantuje jednak, że PRZEBIEG PROCESU SPALANIA NIE BĘDZIE ZNACZNIE ODBIEGAŁ OD OPTYMALNEGO. Właśnie dlatego, że eliminuje potrzebę ingerencji użytkownika/operatora w realizację procesu spalania. Optymalnego procesu spalania nie uzyska żaden użytkownik. To jest niemożliwe. Może się do niego zbliżyć tylko wprawny operator-badacz w laboratorium wyposażonym w specjalistyczny sprzęt analityczno-pomiarowy.

Myślę,że to nie koniec z ustawieniami temperatur,na dzień dzisiejszy jest dobrze ze spalaniem,popiołek może nie jak z papierosa :) ,jest ok.
Bardzo jest ważne aby groszek jakikolwiek suszyć przed zasypaniem kosza,ja mam suszarkę na jakieś 180kg i suszy się po każdym załadowaniu kosza.Groszek jest składowany w zsypie i jest wilgotny dlatego polecam zrobienie sobie suszarki o ile to możliwe (moja kotłownia to 16m2 więc miejsca mam sporo) suszarka ma ok 1m szer 1,8m długości, głębokość 20cm przepływ powietrza od spodu dlatego jest 20cm nad podłogą) suszy się dobrze naprawdę polecam :)
Podłączenie czujnika temp wewnętrznej chyba był dobrym pomysłem :).Myślę,że spalanie jeszcze można poprawić przez dłuższe suszenie opału (mój jak przywieźli to wyglądał jak by go całą noc wodą lali)
Wczoraj zmniejszyłem ustawienia o 5* na CO i wydłużyłem czas temp.obniżonej do godź 14.00 (w domu jest cieplutko).
O poprawie lub pogorszeniu spalania na pewno napiszę.Na razie jestem zadowolony :) .
Pozdrawiam

a-w
08-10-2010, 16:50
czy moge prosic ecoal-owców o fotkę
otwartego sterownika (ja bym to nazwał centralki sterującej)
to czarne pudło za zbiornikiem na paliwo
z powodów transportowych musialem rozebrac moje ogniwko
wiec miedzy innymi rozlaczyc kabelek informatyczny (w tym przypadku cztero zylowy)
ten na samej górze albo moze ktos uprzejmy bi mi rozpisal kolorki kabelków patrzac od góry ? ?
dzieki

brązowy,zielony,żółty,biały, - licząc od krawędzi płyty

a-w
08-10-2010, 16:53
może byś wrzucił jakiś zapis dobowy?

minertu
08-10-2010, 17:04
czy moge prosic ecoal-owców o fotkę
otwartego sterownika (ja bym to nazwał centralki sterującej)
to czarne pudło za zbiornikiem na paliwo
z powodów transportowych musialem rozebrac moje ogniwko
wiec miedzy innymi rozlaczyc kabelek informatyczny (w tym przypadku cztero zylowy)
ten na samej górze albo moze ktos uprzejmy bi mi rozpisal kolorki kabelków patrzac od góry ? ?
dzieki

Od lewej brązowy,zielony żółty,szary o ile chodzi o kabelki z panela sterowania
wysłałem Ci foto na gg :) ( a poza tym mam sprawę do Ciebie :) )

minertu
08-10-2010, 17:29
może byś wrzucił jakiś zapis dobowy?
Proszę :)

minertu
08-10-2010, 17:40
Jeszcze to

a-w
08-10-2010, 17:55
czy czujnik pokojowy to znajdujący się w zestawie z kotłem? (biała kostka, mam to nie podłączone)

minertu
08-10-2010, 18:02
czy czujnik pokojowy to znajdujący się w zestawie z kotłem? (biała kostka, mam to nie podłączone)

Tak, to jest czujnik pokojowy,niestety nie dali kabelka
odbierz wiadomość PV :)

Jarecki79
08-10-2010, 19:12
Tak, to jest czujnik pokojowy,niestety nie dali kabelka
odbierz wiadomość PV :)

To nie jest czujnik pokojowy, możecie go tak nazywać, ale to zwykły KTY (dokładmie taki sam czujnik jaki macie dla mierzenia temp.płaszcza wodnego czy powrotu czy bojlera), jest w plastikowym pudełku, bo powinien służyć jako czujnik pogodowy i być umieszczony na zewnątrz budynku. Po to jest w plastikowej obudowie, aby do środka nie dostała się woda.

Taki sam wymyk stosuje elster przy Expercie, tez sugeruje osobom pytającym o czujnik pokojowy montaz czujnika pogodowego w pokoju i nieco inną jego obsługę.


Prawdziwy czujnik czy tez termostat pokojowy, który ma być w domu powinien mieć skalę lub wyświetlacz i umożliwiać nastawianie żądanych temp. powietrza w pomieszczeniu.

minertu
08-10-2010, 19:42
Aby uzyskać popiołek jak z papierosa - byłoby trzeba palić papierosami.
Podstawą sukcesu jest - niestety - dobry węgiel. Piszę "niestety", bo dobrze wiem, co się dzieje na rynku. Niestety - złego węgla nie poprawi się żadnym palnikiem, czy sterownikiem.
A z tym suszeniem, jak piszesz - to święta prawda!!!
Jak już pechowo kupił ktoś podły węgiel - to przynajmniej niech nie pcha do kotła wody. Woda ma być w układzie wodnym, a nie w palniku i spalinach.

Nie do końca miałem na myśli popiołek z papierosa :) chodziło mi o dobrze przepalony opał czyli popiołek koloru szarego i taki właśnie mam ,bardzo mało spieku praktycznie jest go odrobina co wytworzy się przez tę chwilę jak przechodzi z temp.nocnej na dzienna bo palnik się rozkręca i podnosi się temp spalania co powoduje lekkie spiekanie się groszku no i dochodzi do tego wilgoć w opale.

minertu
08-10-2010, 19:50
To nie jest czujnik pokojowy, możecie go tak nazywać, ale to zwykły KTY (dokładmie taki sam czujnik jaki macie dla mierzenia temp.płaszcza wodnego czy powrotu czy bojlera), jest w plastikowym pudełku, bo powinien służyć jako czujnik pogodowy i być umieszczony na zewnątrz budynku. Po to jest w plastikowej obudowie, aby do środka nie dostała się woda.

Taki sam wymyk stosuje elster przy Expercie, tez sugeruje osobom pytającym o czujnik pokojowy montaz czujnika pogodowego w pokoju i nieco inną jego obsługę.


Prawdziwy czujnik czy tez termostat pokojowy, który ma być w domu powinien mieć skalę lub wyświetlacz i umożliwiać nastawianie żądanych temp. powietrza w pomieszczeniu.
Grunt,że podaje informację do sterownika jaka jest temp. w pomieszczeniu.Temperaturę ustawiam i tak na programatorze więc spełnia rolę czujnika pokojowego :)

minertu
08-10-2010, 19:59
Pozwólcie, że wkleję Wam odpowiedź na ten wpis Jareckiego. Odpowiedź przygotowano w firmie Elektro-System, która jest producentem sterownika eCoal.pl.

„Otóż, sterownik eCoal.pl umożliwia regulację kotła na cztery sposoby:

- regulator – programator temperatury CO komfortowej i ekonomicznej obniżonej w cyklu tygodniowym z krokiem co 0,5 godziny

- regulator pogodowy do współpracy z czujnikiem temperatury zewnętrznej klasy KTY - z możliwością ustawienia stref czasowych z krokiem 0,5 godziny

- regulator pokojowy do współpracy z czujnikiem temperatury wewnętrznej klasy KTY - z możliwością ustawienia stref czasowych z krokiem 0,5 godziny

- regulator termostat – do współpracy z dowolnym termostatem posiadającym aktywny styk zwierny beznapięciowy.

Regulator pokojowy (zaimplementowany w sterowniku eCoal.pl) wykorzystuje czujnik temperatury zainstalowany w pomieszczeniu reprezentacyjnym - jest to nic innego jak przeniesiona funkcjonalność zewnętrznego urządzenia jakim jest TERMOSTAT do sterownika.
Zasada działania jest taka sama:

Termostat i eCoal.pl mierzą temperaturę w pomieszczeniu reprezentacyjnym,

- Termostat i eCoal.pl w przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu reprezentacyjnym przekracza temperaturę zadaną wysyła informacje do sterownika: JEST ZA GORĄCO – co uruchamia procedurę: obniżenie temperatury zadanej CO, ewentualnie uruchomienie cyklicznej pracy pompy CO.

- Termostat i eCoal.pl posiadają możliwość ustalanie stref czasowych dla każdego dnia tygodnia i ustawiania przedziałów czasowych dla temperatury dziennej (komfortowej wyższej) i nocnej (obniżonej niższej)

Stosowanie zewnętrznego TERMOSTATU w przypadku sterownika eCoal.pl (z punktu widzenia funkcjonalnego) nie jest konieczne – pozwala zaoszczędzić na zakupie urządzenia zewnętrznego.
Zawsze zalecane jest instalowanie czujnika temperatury wewnętrznej, gdyż umożliwia to rejestrację tej temperatury na karcie pamięci i pozwala na obiektywną ocenę skuteczności pracy wybranego regulatora.”

Cały czas uważam ,że zbędne jest mierzenie temp.zewnętrznej ,ważne jaka jest w środku :) i ty się sugeruje sterownik.

Jarecki79
08-10-2010, 20:36
Ataku nie rozumiem. Ten czujnik pokojowy to KTY a jego funkcjonalnośc określona jest w sterowniku głównym.
Cięzko cos takiego nazwać termostatem pokojowym, mozna, ale tak naprawdę wszystko dzieje się w sterowniku kotła, to zwykły czujnik mierzący jakąś temperaturę.

Zachowanie sterownika tj. co robić przy osiągnięciu t.zadanej, czyli obniżenie nastawy kotła czy tez sekwencyjna praca pompy to skutek mierzenia temp. przez czujnik.
Funkcjonalność programowa, którą można doskonalić, rozwijać. Fajny pomysł.

Oczywiście,że taki sposób pozwala na oszczędnośc przy zakupie termostatu pokojowego. Sprytne i mądre rozwiązanie. Podobnie jest w innym produkcie, który wcześniej wymieniłem. Tylko tyle i aż tyle. Bez żadnych ataków, podtekstów...

minertu
09-10-2010, 19:14
Ataku nie rozumiem. Ten czujnik pokojowy to KTY a jego funkcjonalnośc określona jest w sterowniku głównym.
Cięzko cos takiego nazwać termostatem pokojowym, mozna, ale tak naprawdę wszystko dzieje się w sterowniku kotła, to zwykły czujnik mierzący jakąś temperaturę.

Zachowanie sterownika tj. co robić przy osiągnięciu t.zadanej, czyli obniżenie nastawy kotła czy tez sekwencyjna praca pompy to skutek mierzenia temp. przez czujnik.
Funkcjonalność programowa, którą można doskonalić, rozwijać. Fajny pomysł.

Oczywiście,że taki sposób pozwala na oszczędnośc przy zakupie termostatu pokojowego. Sprytne i mądre rozwiązanie. Podobnie jest w innym produkcie, który wcześniej wymieniłem. Tylko tyle i aż tyle. Bez żadnych ataków, podtekstów...

Nikt nikogo nie atakuje,chodzi o to,że jest to czujnik temp i nie ważne gdzie zostanie zastosowany,mierzy temperaturę więc może służyć jako pokojowy a programator po odczycie i tak zrobi swoje więc czujnik pokojowy z nastawami temp. w tej sytuacji jest zbędny bo zrobi to za niego programator w eCoalu

darase
10-10-2010, 10:29
Mam pytanie gdzie powinien być podłączony czujnik temperatury powrotu? 1-Między kotłem a pompą mieszającą czy 2-za pompą mieszającą w stronę instalacji? Jeżeli sterownik za pomocą pompy podgrzewa sobie powrót to rozwiązanie 1, jeśli wykorzystuje temperaturę powrotu do obliczeń jak dawkować paliwo to rozw 2. Jak uważacie?

petrzik
10-10-2010, 10:40
uubb

minertu
10-10-2010, 10:49
Mam pytanie gdzie powinien być podłączony czujnik temperatury powrotu? 1-Między kotłem a pompą mieszającą czy 2-za pompą mieszającą w stronę instalacji? Jeżeli sterownik za pomocą pompy podgrzewa sobie powrót to rozwiązanie 1, jeśli wykorzystuje temperaturę powrotu do obliczeń jak dawkować paliwo to rozw 2. Jak uważacie?

W moim układzie czujnik jest poniżej zaworu 4d a piecem,czujnik powrotu ma mierzyć ostateczną temp .powrotu czyli na końcu układu.

darase
10-10-2010, 12:33
To widzę, że tak samo zawór 4d jak i pompa mieszająca (gdy zainstalujemy czujnik powrotu tuż za kotłem) wprowadzają sterownik w błąd bo temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą układu. Chyba że sterownik nie bierze pod uwagę tem. powrotu i tylko wyświetla informacje na ten temat ale o tym wie tylko producen eCoal.

P. S. Wiecie może jak tam z paleniem u gościa z nickiem Daro?

makol
10-10-2010, 18:47
To widzę, że tak samo zawór 4d jak i pompa mieszająca (gdy zainstalujemy czujnik powrotu tuż za kotłem) wprowadzają sterownik w błąd bo temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą układu. Chyba że sterownik nie bierze pod uwagę tem. powrotu i tylko wyświetla informacje na ten temat ale o tym wie tylko producen eCoal.

P. S. Wiecie może jak tam z paleniem u gościa z nickiem Daro?

Wg mnie jeżeli mierzymy temp. tuz przy kotle to sterownik wie kiedy włączyć pompę mieszającą , wie kiedy ja wyłączyć oraz wie ile czasu zajęło dojście z temp X do temp 40 (wyłączenie pompy) a także po jakim czasie znowu potrzebne jest włączenie pompy to chyba sporo informacji o tym co dzieje się w układzie. Jak będziesz mierzył bez uwzględnienia pompy mieszającej to będzie ona chodzić czy to potrzebne czy nie aż rzeczywisty powrót osiągnie te 40 stopni. Jak w to wszystko wdaje się mieszanie 4d to chyba ono rzeczywiście "miesza" sterownikowi. Moim zdaniem prawidłowy jest pomiar tuz przy kotle choć najlepiej jakby autorytarnie wypowiedział się ktoś od Ecola lub zawijan.

minertu
11-10-2010, 09:42
To widzę, że tak samo zawór 4d jak i pompa mieszająca (gdy zainstalujemy czujnik powrotu tuż za kotłem) wprowadzają sterownik w błąd bo temperatura powrotu nie jest rzeczywistą temperaturą układu. Chyba że sterownik nie bierze pod uwagę tem. powrotu i tylko wyświetla informacje na ten temat ale o tym wie tylko producen eCoal.

P. S. Wiecie może jak tam z paleniem u gościa z nickiem Daro?

Chyba jesteś w błędzie.
To powiedz mi co należy do układu?Sterownik zbiera informację z czujników i to jest ważne.Czujnik powrotu wg Ciebie gdzie ma być zamontowany jak nie na powrocie przy piecu?
Czujnik CO w piecu,czujnik powrotu -na końcu układu a reszta czujników wiadomo gdzie.Gdybyś czujnik powrotu zamontował przed zaworem 4d to piec dopiero by wariował bo nie otrzymywał by informacji prawdziwej .Temperatura powrotu ma być mierzona po wymieszaniu wody zasilanej z powrotem.

darase
11-10-2010, 12:01
MINERETU nie zrozumiałeś mnie całkowicie, dziś nie mam siły Ci tłumaczyć. Przeczytaj ze zrozumieniem.

minertu
12-10-2010, 12:51
Witam,dziś rozmawiałem z twórcami eCoala odnośnie umieszczenia czujnika powrotu i otrzymałem taka odpowiedź
cytat:
Nie ma większego znaczenie gdzie go Pan umieści gdyż spadek temperatury na rurociągu nawet nieizolowanym na długości kilku metrów praktycznie nie jest mierzalny. Ważne jest aby czujnik był koniecznie zaizolowany razem z rura na długości nie mniejszej niż 0,5 m. To nie jest parametr krytyczny - jest parametrem informacyjnym o pracy instalacji centralnego ogrzewania.

Odnośnie czujnika zewnętrznego:
czujnik zewnętrzny daje info o temperaturze i umożliwia stosowanie regulatora pogodowego
wszystkich zachęcamy do podłączania tego czujnika - typ KTY - cena 2 pln - więcej w dziale wsparcia i FAQ
są miłośnicy dwu sposobów - jeden to pokojowy a drugi to pogodowy , istnieje też trzecia grupa - pokojowy dla temp. dodatnich i wokół zera i pogodowy przy mrozach
pogodówka daje sporą wygodę - w nocy minus 20 w dzień minus 5, trzeba korygować wtedy temperaturę zadaną na kotle- pogodówka to załatwia za nas

Nie należy również stosować zaworu 4D z siłownikiem:
broń boże z siłownikiem - dojdzie do zjawiska pompowania ciepła - gdyż kocioł jest regulowany zmienno-mocowo ,kocioł ma stałą czasowa kilkunastu minut, a 4 drogowy jest minutowy , zestrojenie tych dwóch regulatorów to wielka sztuka.

I jeszcze ważna informacja odnośnie czujników:

Zalecamy aby czujnik nie stykał się liniowo z rurą, tylko poprzez złożoną kilkukrotnie folię aluminiową spożywczą, podobnie wszystkie czujniki w pochwach powinny być owinięte folią - aby przewodnictwo ciepła decydowało a nie konwekcja- powietrze jest izolatorem.

No i na koniec dobra informacja: dla ludzi lubiących grzebać w ustawieniach zbudowaliśmy bruli.pl zapraszam na stronę http://www.bruli.pl/ ,ale uwaga: bezwzględnie wymaga to zmiany sterownika.
799 brutto plus koszt przesyłki-na allegro



Myślę,że te informacje są bardzo cenne dla nas użytkowników eCoala :)

darase
12-10-2010, 14:08
MINERTU świetnie się spisałeś, jak dobrze zrozumiałem czujnik powrotu spełnia swoją rolę jako informator. Nowy sterownik dla każdego pieca? Bez palnika brucer? To sterownik eCoal jest pozbawiony sterowania przez internet? Lipa do kwadratu. Mam zmienić sterownik? Kolejna lipa.

Jarecki79
12-10-2010, 14:20
darase za szybko piszesz

Bruli to sterownik klasyczny z zaimplementowanym fuzzy logic na samą temp. spalin. Reszta klasyka, czyli czas podawania, przerwy itd.

eCoal to sterownik, gdzie nie możesz nastawiac i zmieniac podawania, jedynie przedmuch poprzez menu klienta czy bardziej dogłębnie przez menu serwisowe.

Oba modele moga byc sterowane przez internet.

Co więcej z eCoala idzie zrobic model Bruli przez zmianę softu (producent informował,że taka zmiana jest możliwa, odpłatna i tylko w jedna stronę, tj. nie chce się godzić na ponowne przerobienie tzw.bruli na tzweCoal)

w początkowej fazie produkcji tak samo było z Ognikiem PID, najpierw była opcja zmiany softu na zwykły, przy rozwoju algorytmu miejsca brakowało, więc możliwość do dzisiaj pozostaje taka,że jak komus pid nie odpowiada, może wysłać sterownik do producenta, drobna przeróbka i wgranie klasycznego softu i mamy klasycznego Ognika)


Zgadzam się,że zawór 4D z siłownikiem ogłupia układ. Bezwładność kotła jest większa o szybkości zmian położenia zaworu mieszającego.
Tutaj długa praca nad programem, aby to wszystko względnie dobrze działało.

Czujnik na powrocie powinien byc izolowany, aby nie było przekłamań poprzez jakąś wentylację czy inny ruch powietrza.

minertu
12-10-2010, 15:16
MINERTU świetnie się spisałeś, jak dobrze zrozumiałem czujnik powrotu spełnia swoją rolę jako informator. Nowy sterownik dla każdego pieca? Bez palnika brucer? To sterownik eCoal jest pozbawiony sterowania przez internet? Lipa do kwadratu. Mam zmienić sterownik? Kolejna lipa.

darase teraz Twoja kolej abyś przeczytał ze zrozumieniem , to jest sterownik dla tych ,którzy sami chcą ingerować we wszystkie ustawienia za które odpowiedzialności nie ponosi producent tylko użytkownik !!! w eCoalu natomiast odpowiedzialność ponosi tylko producent. Bruli.pl jak i eCoal jest przeznaczony dla brucera i nie jest pozbawiony jak piszesz sterowania przez internet,w bruli możesz za pomocą internetu ustawić wszystkie parametry i odpowiedzialność za ustawienia spoczywa tylko i wyłącznie na tobie ,za usterki i zniszczenia typu przegrzana woda czy tym podobne nie odpowiada producent sterownika jak sobie ustawisz tak masz w przeciwieństwie do eCoala :)

Jarecki79
12-10-2010, 17:13
minertu
Bruli będzie pasował do każdej retorty a nie tylko Brucera, bo parametry są ustawiane przez użytkownika (czas podawania, przerwa, siła nadmuchu, przedmuchy)
To, czy żar schodzi do kielicha, czy się cofnie do kosza to już kwestia nastaw. Przegrzanie wody widzi się jednak przez neta, zatem takich spraw się nie popsuje, zresztą po wejściu w przedmuch czy nadzór nie dmuchamy i nie podajemy.
przyznaję jednak,ze sam nie udostępniłbym parametrów pracy i przerwy przez internet.
eCoal pasuje tylko dla konkretnej wersji brucera

darase
12-10-2010, 19:41
Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem, według opisu Minertu czujnik zawijamy w folie aluminiową? Myślałem że folia nie przepuszcza ciepła, ja bym i rurę, i czujnik razem owinął, ale pewnie się mylę bo jestem tylko człowiekiem i zbyt szybko piszę. Panie Jarecki zrobienie z eCoal sterownik w którym wszystko się ustawia mija się z celem jego kupna. Pozdrowionka.
Jestem ciekaw na ile dni wystarczy zasobnik z ekogroszkiem, narazie 4 dni, moje życzenie to 2 tygodnie.

Mam jeszcze jeden problem odnośnie temperatury podajnika, czy zależy ona od kaloryczności opału? Na życie byla 30st na ekogroszku 50st.

pomorzanin
12-10-2010, 22:31
No i na koniec dobra informacja: dla ludzi lubiących grzebać w ustawieniach zbudowaliśmy bruli.pl zapraszam na stronę http://www.bruli.pl/ ,ale uwaga: bezwzględnie wymaga to zmiany sterownika.
799 brutto plus koszt przesyłki-na allegro



Myślę,że te informacje są bardzo cenne dla nas użytkowników eCoala :)[/QUOTE]


Jak ten "hiper bajer" steruje procesem spalania węgla? Jak wylicza ilość powietrza dla masy węgla znajdującej się w retorcie?
Sterownik eCoal z tego co się orientuje z wypowiedzi p.Zawijan wykorzystuje pewną prawidłowość zmian temperatury spalin.Jest ona widoczna przy dochodzeniu masy powietrza do wartości lambda(współczynnik nadmiaru powietrza). Dzięki takiemu algorytmowi eCoal nie potrzebuje grzebania w ustawieniach. Ten algorytm jest wspólny dla wszystkich typów paliw stałych (węgiel,drewno,pellety,zboże). Moim zdaniem może pracować nie tylko z Brucerem, kwestia zmiany częsci softu odpowiedzialnego za proces podawania węgla. Czy aby ten Bruli nie wpisuje się w stare powiedzenie:"cała para poszła w gwizdek".

minertu
13-10-2010, 12:45
No i na koniec dobra informacja: dla ludzi lubiących grzebać w ustawieniach zbudowaliśmy bruli.pl zapraszam na stronę http://www.bruli.pl/ ,ale uwaga: bezwzględnie wymaga to zmiany sterownika.
799 brutto plus koszt przesyłki-na allegro



Myślę,że te informacje są bardzo cenne dla nas użytkowników eCoala :)


Jak ten "hiper bajer" steruje procesem spalania węgla? Jak wylicza ilość powietrza dla masy węgla znajdującej się w retorcie?
Sterownik eCoal z tego co się orientuje z wypowiedzi p.Zawijan wykorzystuje pewną prawidłowość zmian temperatury spalin.Jest ona widoczna przy dochodzeniu masy powietrza do wartości lambda(współczynnik nadmiaru powietrza). Dzięki takiemu algorytmowi eCoal nie potrzebuje grzebania w ustawieniach. Ten algorytm jest wspólny dla wszystkich typów paliw stałych (węgiel,drewno,pellety,zboże). Moim zdaniem może pracować nie tylko z Brucerem, kwestia zmiany częsci softu odpowiedzialnego za proces podawania węgla. Czy aby ten Bruli nie wpisuje się w stare powiedzenie:"cała para poszła w gwizdek".[/QUOTE]

Ten sterownik stworzono po to aby procesem spalania sterował użytkownik (takie podobno były prośby do elektro-system) dlatego wszystkie ustawienia są dostępne i można je samemu nastawiać(producent nie ponosi odpowiedzialności za ustawienia jakich sobie dokona użytkownik) w przeciwieństwie do eCoala

minertu
13-10-2010, 12:58
Dzięki Panowie za zainteresowanie tematem, według opisu Minertu czujnik zawijamy w folie aluminiową? Myślałem że folia nie przepuszcza ciepła, ja bym i rurę, i czujnik razem owinął, ale pewnie się mylę bo jestem tylko człowiekiem i zbyt szybko piszę. Panie Jarecki zrobienie z eCoal sterownik w którym wszystko się ustawia mija się z celem jego kupna. Pozdrowionka.
Jestem ciekaw na ile dni wystarczy zasobnik z ekogroszkiem, narazie 4 dni, moje życzenie to 2 tygodnie.

Mam jeszcze jeden problem odnośnie temperatury podajnika, czy zależy ona od kaloryczności opału? Na życie byla 30st na ekogroszku 50st.

Co do folii to wytłumaczono mi to w ten sposób.Czujnik dolega do rurki po bardzo małej płaszczyźnie tzw liniowo a podkładając folię aluminiową utapiamy w niej czujnik tak aby przynajmniej przylegała jego połowa ,folia ma być przewodnikiem wtedy otrzymujemy dokładniejszy pomiar temperatury.

Co do temp podajnika to może być do 200st głównie to zależy od rodzaju paliwa i od zapotrzebowania na ciepło.

Ciekawi mnie twoje życzenie na pełnym koszu 2tyg.Każdy by tak chciał.Czy rozpocząłeś już sezon grzewczy ,czy tylko CWU albo grzejesz tylko wieczorami bo jak widzę to wynik masz b.dobry,napisz coś więcej.
Ja zasypałem kosz do pełna w czwartek o 12.00 dziś zaczyna się 6 doba a w koszu jeszcze na jakieś półtorej dnia,piec pracuje bez wygaszania cały czas,w domu średnio 27* .

Jarecki79
13-10-2010, 18:45
Nie zależy od kaloryczności opału.
Zależy od intensywności pracy kotła (zapotrzebowania ciepła).
Niestety materiały żelazne przewodzą ciepło i im wyższe temperatury w kotle, tym wyższa temp. podajnika.
Nie ma jednak powodu do obaw. Węgiel odgazowuje dopiero powyżej 300st.C.

Tylko uzupełnię co sam zauważyłem.
Paląc ziarnem owsa faktycznie temp. na czujniku kosza była niższa. Moim zdaniem dzieje się tak z prostego powodu- ziarno owsa wcale się tak łatwo nie pali i po zaniku nadmuchu bardzo szybko gaśnie,poza tym ma mniejszą kaloryczność, zatem jest szybciej podawane.

Węgiel trzyma żar, zatem t.czujnika kosza w zakresie 40-50st.C to normalna sprawa. Palnik jest żeliwny i przekazuje ciepło.

Ktoś, kto pisze o 200st.c na czujniku kosza chyba sobie żartuje. Czujniki zabezpieczające kosz u 99%producentów sterowań na rynku są ustawione na zakres 70-80st.C, w eCoal widziałem,że jest 100st.C. Jedyny aktywny czujnik kosza ma Ognik pid oraz PUMA, na podstawie szybkości przyrostu temp. czujnika kosza oraz w miarę zbliżania się do t.alarmu sterownik wprowadza poprawkę algorytmu skracając pauzę podawania dla podniesienia kopca i nie dopuszczenia do zadziałania alarmu. O tym może pomyśleć producent eCoala, zresztą inni producenci również.

darase
13-10-2010, 19:48
Dużo piszecie,jak dorwę laptopa to odpiszę, w telefonie kiepsko widać a syn zaiwania w auta nfs.

darase
14-10-2010, 10:14
Odp. Minertu Twojego spalania pewnie nie pobiję, masz większą powierzchnię a spalanie małe. Mój domek jest średnio docieplony. Sezon grzewczy zacząłem od września. Na początku spalałem żyto, teraz ekogroszek (nie znam jego parametrów). Piec pracuje cały czas z tym że cwu grzeje 24h, c.o. zakręcam zaworem o godz. 9h a załączam o 16h, jest ciepło(26st) a nie mam zaworów termostatycznych. Myślę że jest błędem załączanie pompy na 30min w ciągu 1h bo temperatura spada nawet o 5,6st i piec w krótkim czasie połyka więcej. W przyszłym roku pomyślę o zwiększeniu żeberek w pokoju 24m2 z 15 do 20 i w drugim z 18 do 20, zmienię pompę na alpha2 i puszczę ją na 24h. Aaa i zmienię drzwi z wentylacją czyt. dziurą.

darase
14-10-2010, 10:25
Odp. Zawijan jeśli bezpośrednio kaloryczność nie ma wpływu na temperaturę podajnika to już pośrednio może mieć wpływ, chyba że robiliście testy spalając różne kalorycznie opały od najmniej kal. typu żyto do najwięcej kal. ekogroszków. Strata ciepła uciekającego podajnikiem jest ogromna, te np. 50st świetnie ogrzałoby np. cwu. gdyby zamknąć podajnik w płaszczu wodnym.

darase
14-10-2010, 10:43
Odp. Jarecki ma pan rację napisanie procedury do sterownika żeby wypychał żar do popielnika lub go podnosił po osiągnięciu temperatury podajnika np. 88st dla informatyka nie powinno być problemem. Sterownik z taką funkcją daje dodatkowe zabezpieczenie. W ecoalu jest ust. 100st, fajnie by było żeby alarmy były np. dźwiękowe.

minertu
14-10-2010, 14:22
Co do 200stC podajnika to moja pomyłka za co przepraszam.
Dziś minął tydzień od pełnego zasypu kosza.
Czwartek 7.10 godz. 12.00 pełny zasyp kosza ok 162kg
dziś 14.10 godz. 14.30 uzupełnienie kosza 156kg
średnie spalanie dobowe wyszło 22,3kg

Ustawienia dzień
CO: 50* , CWU:45* ,zadawanie temp. progr.pokojowy,tryb CWU priorytet,temp.wyjściowa na grzejniki pomiędzy 38* a 42*, temp. w pokojach średnio 26,8*
Ustawienia noc
CO: 40*,CWU:42*


co do spalania 18kg CO ustawione było na 55* obniżone do 45* w nocy może warto wrócić do tego ustawienia z wyższą temp zadaną CO

Jarecki79
14-10-2010, 17:00
Odp. Zawijan jeśli bezpośrednio kaloryczność nie ma wpływu na temperaturę podajnika to już pośrednio może mieć wpływ, chyba że robiliście testy spalając różne kalorycznie opały od najmniej kal. typu żyto do najwięcej kal. ekogroszków. Strata ciepła uciekającego podajnikiem jest ogromna, te np. 50st świetnie ogrzałoby np. cwu. gdyby zamknąć podajnik w płaszczu wodnym.

Laboratoria nie robią testów t. podajnika, bo pod względem czystości spalania czy sprawności kotła ich to nie interesuje.
Co wiecej na stanowiskach badawczych do gniazd sterowania nie sa podpinane pompy. Przepływ wody reguluje inne, osobne urządzenie.
Sterownik na stanowisku badawczym steruje tylko pracą podajnika, dmuchawy i pracuje na jednej temp. zadanej, zalezy czy na 100%mocy czy 30%mocy czy jeszcze innej.
Przepływ wody oraz nastawa dobierane są przez osobe badająca kocioł na stanowisku.
Z tych właśnie powodów twierdzę,że tego typu badania nijak się mają do użytkowania na instalacjach domowych.

Takie obserwacje to juz typowo eksploatacyjna sprawa.

Z własnego doświadczenia powtarzam,że temp. przy węglu na podajniku w granicy 40st.c to nic nadzwyczajnego (pewnie,że lepiej jak jest między 20-30). Co wiecej, temp. czujnika kosza może wzrastać wcale nie ze wzrostem mocy kotła lecz wręcz przeciwnie ze spadkiem mocy kotła (współpraca z samym bojlerem).

Temp. na podajniku spada, im mniejsza kaloryczność paliwa, gdyż w tym wypadku mamy szybsze podawanie a wiec cofanie się żaru do kielicha jest wolniejsze jak prędkość wypychania paliwa.

Częściowo wpływ na temp. podajnika może mieć aktualna zadana temp. na C.O. czy CWU

Wkleiłbym linka z pokazaniem kilku kotłów z odczytem internetowym czujnika podajnika, abyś się tym tak mocno nie martwił.
Sęk w tym,że to inny typ sterownika a wątek dotyczy ecoala oraz brucera

darase
14-10-2010, 18:46
Dzięki ''mister'' Jarecki już kilka osób mnie uspokajało i jestem już spoko spoko jak to mówi moja babcia.

darase
15-10-2010, 13:56
Odp. Zawijan Burner-s? Ciekawa sprawa, nawet bardzo ciekawa. Da się go podpiąć pod ogniwo 15 kw? Zostając przy sterowniku eCoal?

Jarecki79
15-10-2010, 14:34
Zgadza się. Wielokrotnie o tym pisałem.
Problem jednak w tym, że producenci nie kwapią się do zlecania instytutom badań eksploatacyjnych, które obnażają wszelkie wady konstrukcji kotłów oraz przekazują producentom bogaty materiał do doskonalenia tych konstrukcji.
Ciekawe - dlaczego nie chcą tych badań?

Tak naprawdę w Polsce są 3liczące się jednostki badawcze posiadające akredytacje:
UDT CERT
IChPW (tutaj tzw jabłuszko za badanie na 100%mocy)
IE (Instytut Energetyki)Radom OTGiS (Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej) Łódź (tutaj śliweczka za wyniki 30% oraz 100%mocy)

Jest jeszcze Fundacja Mała Energetyka, jest m.in. Politechnika Poznańska z laboratorium badań kotłów (myślę,że wiecej politechnik w Polsce ma tego typu laboratoria, chyba politechnika śląska z tego, co kojarzę), jest jakiś ośrodek pod W-wą, ale te jednostki nie mają akredytacji. Pod W-wa chyba coś w stylu instytut przeróbki nafty i gazu czy jakoś tak.

Podnieście standard badań, to producenci nie będą mieli wyjścia. Moim zdaniem sprawa prosta.
Do tej pory zlecam badania Łodzi właśnie z tego względu,że oprócz badania 100%, które za dużo o kotle nie mówi otrzymuje wyniki z 30%mocy, które bardzo duzo dają i pokazuja kierunki, gdzie możemy jeszcze dokonać poprawek.

Zróbcie podobny standard wyjściowy i sprawa załatwiona.

TomiAyomi
15-10-2010, 21:21
powiem tak
nie wiecie o co chodzi ?
kasa,kasa, kasa
co sie tyczy badań, czemu łódź, czemu 30 % mocy nominalnej jest takie ważne ?
podejrzewam, że w łodzi jest po prostu taniej :)
no i w łodzi nie ma zawijana ;) eh panowie
powiem tak pomimo tego że byłem przekonywany do wyższości skamp-a nad eko
i pomimo tego że z eko mialem maly problem co do wyjścia czopucha z boku
i tak wziałem eko jakoś bardziej mi pasują rady, porady zawijana
konkret . . .
no i jeszcze szkopół skamp sie nie wyrobil czasowo ze swoja 12- stką
mial byc to poczatek pazdziernika a . . . mamy ?
ktoś już tu wspominał o wyglądzie strony www producentów
tak sie składa że przypadkiem jestem z tej branży i sory ale strona skamp-a nie zachęca
choćby to był najlepszy na świecie produkt, marketing do bani pomijajac to forum
w koncu nie kazdy tu zaglada . . .
dzięki wszystkim za rady
P.S co znaczy łucki w nazwie sekom ? ? ?

darase
15-10-2010, 21:38
tomi jaki kupiłeś? Pochwal się.

TomiAyomi
15-10-2010, 21:42
nabyłem ogniwo eko 15 kw ;)
. . . . kawał pieca . . . he he

Slaveta
16-10-2010, 00:12
Witam, dołączę się do wątku właśnie przed wczoraj uruchomiono mi piec PONAR EKO 26KW oczywiście z Ecoal-em, narazie jestem zdumiony pracą sterownika ponieważ rzeczywiście nie trzeba nic robić oto mi chodziło. Trzeba się tylko przyzwyczaić do jego pracy bo zachowuje się zupełnie inaczej niż inne z ustawieniami ręcznymi. Dziwne dla mnie jest tylko to że przy ustawieniu temp. wewn. na 21` na sterowniku a gdy w domu jest powyżej tej temp. to piec i pompa CO nadal pracuje, ale może tak musi być więc się nie wtrącam niech sobie pracuje.
Tak na marginesie to dlaczego tak mało się pisze o piecach PONAR nawet Zawijan o nim mało pisze a przecierz to jest z tego co porównywałem na własne oczy lepsza konstrukcja od Ogniwa pod paroma szczegółami.

darase
16-10-2010, 08:28
SLAWETA lepszy pod jakim względem? Jaką ma powierzchnię grzewczą i ile mieści wody? Już sprawdziłem 2.5m2,80l, wynik ogniwo 25kw 68l 2.5m2, zasobnik w standardzie ogniwa to 210dm3,a u Ciebie? Teraz wymień mi zalety za które trzeba dopłacić ok 2tyś do Twojego pieca. Ogniwo miażdży w konkursie cena/jakość. Wiem, pewnie masz większą szufladę na popiół i gwarancję na 10lat?

darase
16-10-2010, 10:29
Odp. Zawijan gięcie blachy czy to dobry pomysł, napewno skraca pracę, ale też osłabia blachę w miejscu zgięcia, część zewnętrzna blachy musi się rozciągnąć.
P. S. Mogę się mylić jestem tylko człowiekiem.

darase
16-10-2010, 11:32
Odp.2 ZAWIJAN to ciepło emitowane z podajnika świetnie suszyłoby ekogroszek w zbiorniku, wszyscy są zgodni (tak myślę)że suche paliwo to podstawa. Żebym miał więcej zdolności to zrobiłbym szczelną komorę wokół podajnika i to ciepło skierowałbym do zbiornika z ekogroszkiem.
P. S. Znowu mogę się mylić...

jack18
16-10-2010, 11:51
Gdzie mozna zobaczyc to nowe ogniwo, tyle o nim slysze a jeszcze nie widzialem?

Jarecki79
16-10-2010, 14:03
powiem tak
nie wiecie o co chodzi ?
kasa,kasa, kasa
co sie tyczy badań, czemu łódź, czemu 30 % mocy nominalnej jest takie ważne ?
podejrzewam, że w łodzi jest po prostu taniej :)
no i w łodzi nie ma zawijana ;) eh panowie
powiem tak pomimo tego że byłem przekonywany do wyższości skamp-a nad eko
i pomimo tego że z eko mialem maly problem co do wyjścia czopucha z boku
i tak wziałem eko jakoś bardziej mi pasują rady, porady zawijana
konkret . . .
no i jeszcze szkopół skamp sie nie wyrobil czasowo ze swoja 12- stką
mial byc to poczatek pazdziernika a . . . mamy ?
ktoś już tu wspominał o wyglądzie strony www producentów
tak sie składa że przypadkiem jestem z tej branży i sory ale strona skamp-a nie zachęca
choćby to był najlepszy na świecie produkt, marketing do bani pomijajac to forum
w koncu nie kazdy tu zaglada . . .
dzięki wszystkim za rady
P.S co znaczy łucki w nazwie sekom ? ? ?

I tu sie kolego mylisz. Łódź jest znacząco droższym instytutem

Zabrze bada podajniki na 100% mocy w cenie 8tys. netto
Łódź bada za 15tys netto na 30 oraz 100%mocy plus kolejny dzien badanie zabezpieczeń a więc m.in wymuszone przegrzanie kotła, badanych jest więcej parametrów.

Prawda jest,że w Zabrzu oferują szumne już badania eksploatacyjne, ale kolega zawijan informował telefonicznie,że na taki proces badań do tej pory nikt sie nie zdecydował oprócz ogniwa. Jak będziemy robić coś nowego, pomyśle o ofercie Zabrza na wiosnę.

SEKOM to skrót od konstrukcji z lat 90-ych Stalowy ekologiczny Kocioł Opalany Miałem a Łucki to nazwisko i pochodzi raczej od Łucka jak od Łodzi.
Nazwisko jest dodane do nazwy firmy, bo konstrukcje Sekom kupiło jeszcze w sumie 10 czy 12producentów.

SKAM-P 12kW jest w laboratorium w Łodzi od końca września. Czekamy na wiadomość z instytutu.

Jarecki79
16-10-2010, 14:08
Odp.2 ZAWIJAN to ciepło emitowane z podajnika świetnie suszyłoby ekogroszek w zbiorniku, wszyscy są zgodni (tak myślę)że suche paliwo to podstawa. Żebym miał więcej zdolności to zrobiłbym szczelną komorę wokół podajnika i to ciepło skierowałbym do zbiornika z ekogroszkiem.
P. S. Znowu mogę się mylić...

Zrobilismy takie rozwiązanie i wystawiliśmy na Targach Instalacje 2008 w Poznaniu w ramach klastra kotlarskiego
Produkt był badany przez UDT oraz Politechnike Śląską
Ciepło z czopucha było zawijane do kosza dla podsuszenia paliwa i podgrzane trafiało do retorty. Przygotowane były specjalne dwa palniki, jeden typowo groszkowy, drugi miałowo-groszkowy, Konstrukcja była wyposazona w filtr spalin. Niestety ze względu na dość wysoką cenę produkt nie udało się sprzedawac seryjnie. Przypuszczam,że gdyby wówczas współpraca była z IChPW, to dzięki lepszej promocji pewnie udało by się go na rynek wprowadzić.

Jarecki79
16-10-2010, 14:13
p.Zawijana chciałem zapytać jak wygląda sprawa z palnikiem Burner-s, czy będzie oferowany w sprzedaży, ewentualnie w jakim czasie?
Czy można ten wyrób wytestować? Są na to jakieś szanse?

Slaveta
16-10-2010, 14:24
Darase, np. wymiennik rurowy dopiero Ogniwo będzie miało w nowym modelu, dostęp do czopucha gdzie w Ogniwie prawie go nie ma, grubość czopucha też nie jest bez znaczenia a w Ponarze jest prawie dwa razy grubszy. Ogólne wykonanie pieca sprawiało lepsze wrażenie w Ponarze, o tym gęciu blach nie wiedziałem więc następny plus. Miałem możliwość porównać oba piece w firmie w Łodzi praktycznie stały koło siebie. Oczywiście to są szczegóły a obydwie konstrukcje są bardzo dobre, fakt ta cena którą narzuca Ponar jest powalająca, lekko przesadzili Panowie ale mi się udało go kupić promocyjnie w cenie 7500 26kw z modułem i powiększonym zasobnikiem, inaczej wybrał bym Ogniwo.
Zmieniając temat powiedzcie mi Panowie dlaczego po podłączeniu czujnika wewn. przestawieniu na tryb pokojowy i po ustawieniu temp. nocnej i dziennej sterownik praktycznie nie reaguje dalej żyje swoim życiem. Na dzień mam ustawioną temp. 21 a na noc 20 stopni a piec cały czas utrzymuje 23 stopnie całą dobę?

Slaveta
16-10-2010, 17:00
No dobrze a możemy porozmawiać o Brucerze i eCoal-u?
Może źle sprecyzowałem wcześniej pytanie więc czy możecie mi wytłumaczyć co to za parametr `obniżona temp.` i jak go się stosuje w praktyce?

darase
16-10-2010, 18:29
SLAVETA- To dobrze zrobiłeś, 400zł za takie dodatki można dać, też rozważałem jego kupno ale nie aż w takiej cenie. Odp.1 SALVETA sterownik jest tak inteligentny że myśli za Ciebie,he he, widać stwierdził że będzie Ci lepiej jak będzie Ci cieplej hi hi, a tak na poważnie widać go interesuje lepsze spalanie niż Twoja tem. Na drugi rok zakładam zawory termostatyczne i kupuję pompę alpha2.
Odp.2 Temperatura obniżona to jest wartość o jaką ma sterownik obniżać tem. po osiągnięciu zadanej, tylko musisz to zaznaczyć takimi kreseczkami, muszą być na dole. Wtedy pojawi się strzałka w dół.

Jarecki79
16-10-2010, 18:43
Nie będzie oferowany w wolnej sprzedaży.

To rozumiem, pytam, czy firma produkująca kotły, np. taka jak ta, w której pracuje, będzie miała możliwosc kupowania tego palnika.
Czy będzie można dostać wyrób na próbę do wytestowania w warunkach domowych?

Oferta od Was jest tańsza jak oferta instytutu w Łodzi.
Proszę się nie obrazić, ale to 30% za dodatkowe 5500zł powinno byc obowiązkowe. Cennikowo 13500zł i finał.

Badania eksploatacyjne sa dla mnie bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Zobaczymy,czy nowy pomysł nam wypali i na wiosnę będę z Waszym instytutem w kontakcie.
Mi nie przeszkadza,że czasami się ze sobą nie zgadzamy. Raczej mnie to mobilizuje do dalszej pracy.

Jarecki79
16-10-2010, 18:52
Suszenie polega na tym, że wilgoć odprowadza się z paliwa gdzieś na zewnątrz, żeby nie obciążać nią paleniska. Jeśli wilgoć z węgla w zasobniku paliwa wprowadza się do paleniska - to nie można tego nazywać suszeniem. Nie eliminuje się w ten sposób strat ciepła z przegrzaną parą wodną uchodzącą ze spalinami kominem. Ato jest właśnie cel suszenia.
W tym przypadku, który opisuje Jarecki, chodziło o coś innego. Ale niech to lepiej opisze on sam.

Dodam jeszcze, że współpraca z IChPW nie zapewni sprzedaży marnego produktu, jak usiłujesz to sugerować. Produkt albo jest dobry i się sprzedaje, albo jest kiepski i się nie sprzedaje. A cena jest jedną z cech produktu - tak samo ważną, jak inne cechy. Nie widzę sensownego powodu, aby promować sprzedaż produktów o nadmiernej cenie.

Układ kotła, który był wystawiany składał się z 4modułów.
Moduł zasypowy, Moduł spalania, Moduł filtra spalin ze złożem z koksiku, Moduł CWU, design Hans Piorek, projektant m.in. Bosha. Część rozwiązań jest własnością intelektualną politechniki śląskiej.

Z modułu spalania spaliny trafiały do modułu filtra spalin, gdzie następowało ich czyszczenie. W połowie tego modułu był iglasto rozłozony filtr z tzw koksiku, po jego drugiej stronie spaliny juz oczyszczone były zasysane przez wentylator wyciągowy. Po czystej stronie było też rozwiązanie częściowo zawracające spaliny do kosza i retorty. Wyjście czopucha 110mm, kocioł nie był w stanie pracowac na ciągu naturalnym właśnie ze względu na dodatkową dmuchawe wyciągową oraz filtr spalin ze złoża koksiku.

Cena zestawu była zaporowa ze względu na skomplikowanie oraz ilość modułów. Szkoda,że osoba prowadząca klaster nie zdecydowała się na współpracę z Wami, myślę,że całość zakończyła by się dużo lepiej. Tak udało się stworzyć coś zaawansowanego, ale nie do sprzedania.

Slaveta
16-10-2010, 20:18
1 SALVETA sterownik jest tak inteligentny że myśli za Ciebie,he he, widać stwierdził że będzie Ci lepiej jak będzie Ci cieplej hi hi, a tak na poważnie widać go interesuje lepsze spalanie niż Twoja tem. Na drugi rok zakładam zawory termostatyczne i kupuję pompę alpha2.
Odp.2 Temperatura obniżona to jest wartość o jaką ma sterownik obniżać tem. po osiągnięciu zadanej, tylko musisz to zaznaczyć takimi kreseczkami, muszą być na dole. Wtedy pojawi się strzałka w dół.

Hmm właśnie kurcze to jest zastanawiające ponieważ na sterowaniu pokojowym nastawiłem 21` a eCoal uparcie utrzymuje mi w domu 23` przy czym patrząc na temp. CO sterownik utrzymuje ją w okolicy 50` (pomimo ustawionej 45` i do tego temp. obniżonej). Wnioskując to że niby najważniejsze dla eCoala jest prawidłowe spalanie a reszta to jak tam się uda? raczej czegoś tutaj nie rozumiem. Więc teraz pytanie `po co sterowanie pokojowe` jak i tak nie ustawi mi tyle ile chcę. Chyba że jeszcze popełniłem jakiś błąd w ustawieniach do czego jeszcze nie doszedłem.

darase
16-10-2010, 21:23
Pewnie masz dobre ustawienia, też tak mam ustawione 45st dobija do 50 i tej temperatury pilnuje, też tak masz że temperatura podajnika oscyluje w granicach 50st?, a żar lekko poniżej palnika? Teraz pompą c.o.steruję za pomocą sterownika ze sklepu obi. Wciskam trybiki i pompa chodzi. Każda instalacja wymaga innego sterowania ciepłotą wody. Ja mam pół na grawitacji a pół na pompie. W przyszłym roku zakładam zawory termost. i wszystko na pompie alpha2. Czujnik temperatury może działa jako informator, ustaw na kotle 55st i porównaj.

Slaveta
16-10-2010, 22:02
A nie sensownym by było tak że sterownik sam powinien włączać i wyłączać pompę CO i w ten sposób regulować temp. w domu? Ja mam parterówkę czyli wszystko jest na pompie. Schemat mam standardowy ze strony Ogniwa czyli na 3 pompach bez żadnych zaworów n-drogowych.
Właśnie coś mnie tknęło po lekturze forum i zaglądnąłem czy jest dobrze korona Brucera założona no i kurcze oczywiście jest kwiatek, nie wiem jak można wsadzić ją w drugą stronę kiedy jest specjalne wycięcie w koronie i nadlew w retorcie ehhh z tymi instalatorami. Testujemy od nowa.

minertu
16-10-2010, 22:03
Hmm właśnie kurcze to jest zastanawiające ponieważ na sterowaniu pokojowym nastawiłem 21` a eCoal uparcie utrzymuje mi w domu 23` przy czym patrząc na temp. CO sterownik utrzymuje ją w okolicy 50` (pomimo ustawionej 45` i do tego temp. obniżonej). Wnioskując to że niby najważniejsze dla eCoala jest prawidłowe spalanie a reszta to jak tam się uda? raczej czegoś tutaj nie rozumiem. Więc teraz pytanie `po co sterowanie pokojowe` jak i tak nie ustawi mi tyle ile chcę. Chyba że jeszcze popełniłem jakiś błąd w ustawieniach do czego jeszcze nie doszedłem.

Chyba doszedłem co z czym się je ,ale mogę się mylić.
Otóż ustawiając zadawanie temperatury na ,,programator pokojowy ,,zmieniłem pracę pompy na ,,cykliczny,, (w zaawansowanych) i co się okazało?.Piec się wyłączył całkowicie i po jakiejś pół godzinie załączyła się pompa CO ,wnioskuję że tryb cykliczny współpracuje z programatorem pokojowym i załącza pompę gdy temp spadnie albo poniżej temp pokojowej lub poniżej 45* czyli minimalnej temp CO jaka jest w ustawieniach fabrycznych.
Obecnie mam ustawienia:
zadawanie temp:programator pokojowy
tryb CWU priorytet
CO 50* OBNIŻONE DO 45*
CWU 45* OBNIŻONE DO 42*
praca pompy CO cykliczna
temp w pokojach gdzie mam czujnik to 27,2* )
podajnik się załącza gdy spadnie temp minimalna CO czyli poniżej 45*
zobaczymy co będzie rano

Przepraszam za chaotyczność ale czas już spać :)

Slaveta
16-10-2010, 22:13
Pewnie masz dobre ustawienia, też tak mam ustawione 45st dobija do 50 i tej temperatury pilnuje, też tak masz że temperatura podajnika oscyluje w granicach 50st?, a żar lekko poniżej palnika? Czujnik temperatury może działa jako informator, ustaw na kotle 55st i porównaj.

Zgadza się CO mam ustawione na 45st a CWU na 40st ale zmienię na 45st bo trochę mało jest. Sterownik dobija do 50st i się tego trzyma zgadza się, temp. podajnika około 40st ale że miałem źle zamontowaną koronę brucera to muszę teraz potestować od nowa.
Czujnik temp. nie działa tylko jako informator bo w instrukcji jest napisane jak byk że działa jako programator pokojowy lub pogodowy.

Slaveta
16-10-2010, 22:20
Chyba doszedłem co z czym się je ,ale mogę się mylić.
Otóż ustawiając zadawanie temperatury na ,,programator pokojowy ,,zmieniłem pracę pompy na ,,cykliczny,, (w zaawansowanych)

Czy grzebanie w ustawieniach zaawansowanych nie odbije się na gwarancji?

minertu
16-10-2010, 22:29
Czy grzebanie w ustawieniach zaawansowanych nie odbije się na gwarancji?

Nie bo nic złego się nie stanie.Piec ma temp maksymalną i minimalną :) Przy minimalnej się załączy czyli przy 45* a przy max się wyłączy czyli 80*

darase
17-10-2010, 08:42
SALVETA a masz silikon 1200st na uszczelnienie tej nakładki? Bo to też ważna sprawa.

jack18
17-10-2010, 09:26
Minertu. Ustawiales jakies parametry pracy cyklicznej pompy CO, tablice tygodniowa ,czas pracy i czas postoju?

Slaveta
17-10-2010, 09:43
SALVETA a masz silikon 1200st na uszczelnienie tej nakładki? Bo to też ważna sprawa.

Tak uszczelniłem silikonem teraz rozpalę i zobaczę jak to wszystko idzie.

minertu
17-10-2010, 09:45
Minertu. Ustawiales jakies parametry pracy cyklicznej pompy CO, tablice tygodniowa ,czas pracy i czas postoju?

Właśnie tego się nie doszukałem nawet w zaawansowanych,możliwe,że to jest poprawione w nowszym oprogramowaniu,ja mam 1.86 i nie ma opcji ustawiania czasu pracy i przerwy pompy CO ale ona raz się załączy na dłużej ,raz na krócej czyli wg tem w pomieszczeniu reguluje się praca pompy CO .To tyle co do tej pory zauważyłem i w domu jest przyjemnie 26,5 *

Slaveta
17-10-2010, 09:54
Właśnie tego się nie doszukałem nawet w zaawansowanych,możliwe,że to jest poprawione w nowszym oprogramowaniu,ja mam 1.86 i nie ma opcji ustawiania czasu pracy i przerwy pompy CO ale ona raz się załączy na dłużej ,raz na krócej czyli wg tem w pomieszczeniu reguluje się praca pompy CO .To tyle co do tej pory zauważyłem i w domu jest przyjemnie 26,5 *

Czy PIN do tych ustawień to jest jakiś standardowy? czy trzeba dzwonić do serwisu?

darase
17-10-2010, 09:58
Załączanie pompy z parametrów urzytkownika ma być w nowej aktualizacji sterownika, nie mam czasu dołączyć czujnika temperatury, a tylko w ten sposób można włączyć cykliczną pracę pompy. U mnie mam podłączone dwie pompy, z tym, że chyba pompa mieszająca nie jest załączana, bo temperatura spada powrotu do 30st. Muszę zamówić kabel rs na usb.
Minertu obniżyłeś temperaturę alarmu podajnika ze 100st do 80?
Dziś mija 8-my dzień na prawie pełnym zasobniku i czas na wybranie popiołu. Miesiąc pracy to czas też na czyszczenie. Wybiorę dziś resztę groszku zważę wiadro i zobaczę ile spaliłem przez te 8 dni.

Slaveta
17-10-2010, 10:21
Załączanie pompy z parametrów urzytkownika ma być w nowej aktualizacji sterownika, nie mam czasu dołączyć czujnika temperatury, a tylko w ten sposób można włączyć cykliczną pracę pompy..

U mnie jest oprogramowanie 1.92 i nie mam takiej funkcji.

jack18
17-10-2010, 10:28
Właśnie tego się nie doszukałem nawet w zaawansowanych,możliwe,że to jest poprawione w nowszym oprogramowaniu,ja mam 1.86 i nie ma opcji ustawiania czasu pracy i przerwy pompy CO ale ona raz się załączy na dłużej ,raz na krócej czyli wg tem w pomieszczeniu reguluje się praca pompy CO .To tyle co do tej pory zauważyłem i w domu jest przyjemnie 26,5 *

Ja to znalazłem tyle ze nie bardzo wiem jak to razem zgrać. Tablica tygodniowa wygląda tak jak wszystkie inne i jest tam tylko opcja pracy pompa włączona i pompa wyłączona. Być może chodzi o prace ciągła i cykliczna ale tego nie wiem. Ja ustawiłem na 15min pracy i 4 postoju ,tyle ze po włączeniu pracy cyklicznej pompa po 15 sekundach pracy sie wyłączyła i czekałem dość długo i sie nie załączyła. Pewnie cos sie nie zgrało z tablica dobowa? Ale do tego jeszcze nie doszedłem..Szkoda ze sterownik sam nie ustawia jak długo ma pracować a jak długo ma stać pompa..

jack18
17-10-2010, 10:30
U mnie jest oprogramowanie 1.92 i nie mam takiej funkcji.

Jest ,tyle ze w ustawieniach zaawansowanych....

Slaveta
17-10-2010, 10:45
Oni wiedzą, jak to funkcjonuje - prościej jest zapytać ich, niż kombinować, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach z pracy pod innymi sterownikami.

Nooo zgadza się na razie nic nie kombinuję jutro do nich zadzwonię i wypytam się co i jak. Na razie i tak muszę po testować jak się sprawuje prawidłowo zamontowana korona brucera.

minertu
17-10-2010, 11:01
Załączanie pompy z parametrów urzytkownika ma być w nowej aktualizacji sterownika, nie mam czasu dołączyć czujnika temperatury, a tylko w ten sposób można włączyć cykliczną pracę pompy. U mnie mam podłączone dwie pompy, z tym, że chyba pompa mieszająca nie jest załączana, bo temperatura spada powrotu do 30st. Muszę zamówić kabel rs na usb.
Minertu obniżyłeś temperaturę alarmu podajnika ze 100st do 80?
Dziś mija 8-my dzień na prawie pełnym zasobniku i czas na wybranie popiołu. Miesiąc pracy to czas też na czyszczenie. Wybiorę dziś resztę groszku zważę wiadro i zobaczę ile spaliłem przez te 8 dni.

No 8 dni to fajny wynik.

Nie obniżałem alarmu ze 100 do 80 , napisałem,że przy temp wody CO 80* piec się wygasi aby nie doszło do jej zagotowania,taki wyskoczy alarm i tak jest w ustawieniach serwisowych,w praktyce piec sie wygasza przy temp 90* ale to kwestia paliwa i ostatnich zapamiętanych temperatur.

minertu
17-10-2010, 11:05
Ja to znalazłem tyle ze nie bardzo wiem jak to razem zgrać. Tablica tygodniowa wygląda tak jak wszystkie inne i jest tam tylko opcja pracy pompa włączona i pompa wyłączona. Być może chodzi o prace ciągła i cykliczna ale tego nie wiem. Ja ustawiłem na 15min pracy i 4 postoju ,tyle ze po włączeniu pracy cyklicznej pompa po 15 sekundach pracy sie wyłączyła i czekałem dość długo i sie nie załączyła. Pewnie cos sie nie zgrało z tablica dobowa? Ale do tego jeszcze nie doszedłem..Szkoda ze sterownik sam nie ustawia jak długo ma pracować a jak długo ma stać pompa..

To co znalazłeś to programator do pompy obiegowej czyli do ciepłej wody użytkowej i ustawiasz czy ma się załączyć czy wyłączyć,to nie jest cykliczna praca pompy CO tylko obieg wody użytkowej.

Sterownik sam ustawia jak długo ma pracować .
Moja temp wewnętrzna dzienna to 26* nocna 23* , obecnie w pokoju mam 26,5* i pompa tylko dogrzewa czyli pracuje cyklicznie ,sama reguluje czasem pracy sugerując się temp . odczytaną z czujnika pokojowego.

minertu
17-10-2010, 11:12
Fakt jest taki,że programator pokojowy działa z cykliczną pracą pompy CO i odwrotnie.
Ustawienie programatora pokojowego z pracą pompy CO normalną praktycznie nic nie daje.

Dodam jeszcze,że czas reakcji sterownika na ustawienia pompy CO na cykliczną z programatorem pokojowym trwa nawet do 3h aż się wszystko unormuje i zacznie pracować od nowa.Trzeba być trochę wytrwałym i czekać ,można skrócić czas i wyłączyć piec na jakieś 1h i potem poustawiać .Ja dla wygody zrobiłem zmianę ustawień na noc i gdy spałem piecyk się ustawiał sam :)

minertu
17-10-2010, 11:25
Proszę Kolegów
Jeszcze raz (który to już raz?) sugeruję, aby - przy problemach z ustawianiem parametrów instalacji wodnej - jak najczęściej pytać producenta sterownika. Jak już się niektórzy przekonali, są oni uczynni i otwarci. eCoal.pl został stworzony "od nowa" i nie wzoruje się się na żadnym z dotychczasowych sterowników. Zawijan (czyli ja z kolegą) stworzył podstawy algorytmu procesu spalania, Elektro-System stworzył algorytmy funkcjonowania całego układu. Oni wiedzą, jak to funkcjonuje - prościej jest zapytać ich, niż kombinować, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach z pracy pod innymi sterownikami.

Masz w 100% rację,ale wiesz jaki człowiek chodzi dumny jak do tego sam dojdzie metodą prób i błędów :)
Praktyka czyni mistrza ,jeżeli sam do czegoś dojdziesz to wtedy pomoc jest ograniczona do minimum a sam możesz podzielić się informacjami na właśnie takim forum jak to :) i to jest właśnie piękne bo inaczej forum było by zbędne ,wystarczył by nr,tel do elektro-system :)
Będę zawsze powtarzał-metoda prób i błędów jest najlepsza,to jak nauka jazdy samochodem :)

jack18
17-10-2010, 11:28
To co znalazłeś to programator do pompy obiegowej czyli do ciepłej wody użytkowej i ustawiasz czy ma się załączyć czy wyłączyć,to nie jest cykliczna praca pompy CO tylko obieg wody użytkowej.

Sterownik sam ustawia jak długo ma pracować .
Moja temp wewnętrzna dzienna to 26* nocna 23* , obecnie w pokoju mam 26,5* i pompa tylko dogrzewa czyli pracuje cyklicznie ,sama reguluje czasem pracy sugerując się temp . odczytaną z czujnika pokojowego.

A no widzisz. Problem mam taki ze nie mam nawet instrukcji obsługi pieca teraz. Instalator zawinął komplet dokumentów i nie oddal narazie Dzięki wielkie , szczerze mówiąc nie wiedziałem ze tyle trzeba czekać na reakcje sterownika i myślałem ze jest cos nie tak...

minertu
17-10-2010, 11:33
A no widzisz. Problem mam taki ze nie mam nawet instrukcji obsługi pieca teraz. Instalator zawinął komplet dokumentów i nie oddal narazie Dzięki wielkie , szczerze mówiąc nie wiedziałem ze tyle trzeba czekać na reakcje sterownika i myślałem ze jest cos nie tak...

Instalator musi podbić gwarancje i oddać je Tobie.Atakuj go bo jak coś się stanie to Ci powie ,że zgubił papiery i po zawodach.
Odbierz PW

jmisiek
17-10-2010, 16:47
Witam,
Panowie, nie wiem po co sprzeczacie się, który z pieców (ogniw) jest bardziej wydajny i na jakim sterowniku będzie oszczędniej pracował.
Do zimy 2009/2010 paliłem piecem ( kopciuchem ) własnej roboty i nie z blachy kotłowej tylko zwykłej węglowej nie ulepszanej, sterownik nadmuchu zrobiłem sam z schematu Pana NAWACKI-ego znaleziony gdzieś w necie, nawet był tak uprzejmy że przerabiał program dla moich potrzeb, potem nauczyłem się programować w języku Bascomi i sam robiłem poprawki w programie. Teraz sedno tego o czym chcę się podzielić na temat ogrzewania.Piec ten spalał na miesiąc 1 tonę węgla trochę drewna. Lecz człowiek staje się starszy i chciałby mieć więcej wygody, więc postanowiłem zostać szczęśliwym posiadaczem pieca profesionalnego z programatorem w ładnej obudowie.
Zakupiłem piec Domini-P 25KW palnik Brucer-P z programatorem IGNIS alfa. Rozpocząłem sezon grzewczy tydzień temu na niskiej temperaturze 41° na piecu c.u.w na 40°, w pomieszczeniach średnia temperatura 21°, węgiel brunatny z czech-około 400zł/tona workowany, spalanie około 18kg na dobę. Może to nie rewelacja ale nie jest źle, budynek 200m2, budowany w latach 86/94 ociplony styropianem 50mm, dach nie ocieplony tylko szlaka, bo kiedyś tak się budowało.
Na ustawienie sterownika do pieca poświęciłem 2dni i trochę nocy, przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne, zauważyłem że zasada jest taka, by utrzymać opał na wysokości lub ciut powyżej górnej powierzchni palnika, wtedy palnik pracuje około 2,0 do 3,15min i postój około 18÷20min. A w dzień gdy świeci słońce to praca 2:30min a postój do 40min. by ustawić programator.
Zabrałem głos w sprawia ogrzewania po przeczytanie postów w taj sprawie i mogę Panom powiedzieć iż żadne ustawienia odczytane na tym forum nie mają racji bytu kolegów lub znajomych, gdyż na to ma wpływ bardzo dużo czynników, nie tylko piec, sterownik, opał, choć też, ale również ściany, dach, itp. Myślę że te cuda, o których Panowie opowiadacie nie różnią się niczym od mojego pieca, --> o przepraszam, różnią się tylko ceną, ja osobiście nie wychodzę z założenia że gdy towar jest droższy to musi być lepszy.
Pozdrawiam
jmisiek

29a
17-10-2010, 17:13
Witam i od razu z pytaniem do osob posiadajacych/wspierajacych/instalujacych kotly ogniwo EKO

Od razu zaznaczam ze jestem laikiem w sprawach instalacji CO/CWU jednak pare rzeczy wydaje mi sie niejasnych.

W tym tygodniu mialem zainstalowany ten kociol 24KW. Ogrzewam ~250m dom czesciowo docieplony (wlasnie jest w trakcie docieplania).
Przerysowywujac schemat ze strony ogniwa aktualne u mnie wdrozone rozwiazanie wyglada tak.
http://i.imgur.com/YZERx.jpg
Czujnik CO umieszczony jest w takim otworze z tylu pieca zaraz obok wyjscia z ciepla woda.
Ponad pompa CO jest jeszcze umieszcony termometr zegarowy pokazujacy temperature wody wychodzacej ponad pompa.
Na dziendobry kociol spalil ~50kg w ciagu ~20h przy ustawieniu 55 stopni na piecu i w pelni otwartym zaworze 3d.
CWU zostalo podlaczone nastepnego dnia i wtedy piec rowniez spalil ~50(ale juz przez 24h) przy temperaturze cwu 45.

Osoba montujaca piec powiedziala ze CO powinno byc ustawione caly czas na 55 natomiast temperature w domu mam regulowac sobie za pomoca zaworu 3d - co jest dla mnie troche nieporozumieniem bo nie po to mam piec z programatorem tygodniowym aby co chwile latac do pieca zmieniajac jego ustawienia.

Aktualnie poniewaz zaniepokoila mnie ilosc spalonego groszku postanowilem wbrew osobie instalujacej zmniejszyc temperature CO na ~48 stopni (podobna temperature widzialem na jednym z przykladowych paneli ze strony ecoal) zawor 3d ustawilem gdzies na 50%. Temperatura na wyjsciu z pompy CO oscyluje w okolicach 50 stopni. i spalanie wygladlada jakby spadlo.

Na schemacie na stronie ogniwa czujnik CO znajduje sie za pompa CO. Rozumiem ze schemat moze byc przestarzaly jednak i tak wydaje mi sie nie logiczne ustawianie czujnika temperatury CO wewnatrz pieca gdyz przy ustawieniu CWU na temperature wyzsza niz CO na zdrowy rozsadek temperatura CO bedzie sciagac CWU w dol...

Poza tym wczesniej w tym temacie byla prowadzona dyskusja na temat zastosowania pompy mieszjacacej i CO dla awaryjnego chlodzenia pieca w okresie letnim w wypadku uzyskania zbyt wysokiej temperatury. Przy tak umieszczonym zaworze 3d ciepla woda predzej chyba zacznie uciekac powrotem niz przez zamkniety zawor 3d.

Pytanie moje jest takie, poniewaz jeszcze bede mial u siebie ekipe od ogrzewania (maja wymienic jeszcze 2 grzejniki):
1. czy porozmawiac z nimi nad zalozeniem pompy mieszajacej i wowczas zrezygnowanie z zabawy zaworem 3d.
2. Dobrac na dana temperature idealne ustawienie zaworu 3d i za pomoca programatora CO ustawic temperature nocna i dzienna
3. Nie bawiac sie programatorem ustawic stale 55 stopni i wszysko regulowac za pomoca zaworu 3d.

Pozdrawiam
MR

makol
17-10-2010, 18:14
Jeżeli facet nakazuje Ci stałą temp. na kotle 55 stopni to jest to instalator, który za wielu nowoczesnych kotłów chyba nie instalował. Też miałem podobnego, ale otwartego na nowości i wskazówki od inwestora. Dlatego mam układ dokładnie taki jak na schemacie od Ogniwa. I moim zdaniem tak powinieneś zrobić wywalić 3-d a wstawić pompę mieszająca, ale to tylko moje zdanie . Ja podjąłem taka decyzje na etapie planowania instalacji a ty juz wywaliłeś kasę na instalację i zawór 3d więc teraz namawiać Cie na przeróbkę instalacji i zakup pompy mieszającej jest już problematyczne. Pewnie , każdy forumowicz poradzi Ci inaczej. Chcesz być pewny efektu swoich inwestycji to tak jak radzi zawijan zadzwoń do Elekro-systemu lub do Ogniwa.

29a
17-10-2010, 18:30
zamontowanie pompy mieszajacej i likwidacja 3d specjalnym problemem imo nie bedzie.
Pytanie raczej o sens calego przedsiewziecia. Jak pisalem nie jestem pewien co do polozenia czujnika CO (ktory jest przed tym zaworem 3d i przed odejsciem na CWU).

Zdalem sie przy instalacji na doswiadczenie osob ktore podobniez pare tych ogniw juz stawialy i podobniez pracuja juz one od dluzszego czasu ;). Probuje tylko rozwiac swoje watpliwosci przed pierwsza zima gdyz nie chce wydac rownowartosci pieca na opal.

Slaveta
17-10-2010, 19:50
No więc Panowie wczoraj po wygaszeniu pieca poprawiłem koronę na retorcie i wkleiłem ją silikonem 1200st w odpowiednią stronę, dzisiaj o 12 odpaliłem ponownie piec i ustawiłem sterowanie pokojowe. Ustawiłem temp. dzienną na 22st i nocną na 20st, przy rozpalaniu pieca temp. w domu w/g wskazań sterownika to 21.3st jest godzina 20:40 a w domu dalej 21st i ani myśli się ruszyć.

Wygląda wszystko na to że sterownik w ogóle nie reaguje na to że jest załączone sterowanie pokojowe i są ustawione strefy. Działa cały czas jak bym sterował temp. CO. Jeżeli chodzi o jakość spalania to wszystko jest super, nie ma spieków i wszystko ładnie się wypala, sam sobie wszystko podaje i ustawia dmuchawę tak jak trzeba. Jednak jutro trzeba zatelefonować do eCoal-a żeby mi to wytłumaczyli może coś robię nie tak.

minertu
17-10-2010, 20:30
No więc Panowie wczoraj po wygaszeniu pieca poprawiłem koronę na retorcie i wkleiłem ją silikonem 1200st w odpowiednią stronę, dzisiaj o 12 odpaliłem ponownie piec i ustawiłem sterowanie pokojowe. Ustawiłem temp. dzienną na 22st i nocną na 20st, przy rozpalaniu pieca temp. w domu w/g wskazań sterownika to 21.3st jest godzina 20:40 a w domu dalej 21st i ani myśli się ruszyć.

Wygląda wszystko na to że sterownik w ogóle nie reaguje na to że jest załączone sterowanie pokojowe i są ustawione strefy. Działa cały czas jak bym sterował temp. CO. Jeżeli chodzi o jakość spalania to wszystko jest super, nie ma spieków i wszystko ładnie się wypala, sam sobie wszystko podaje i ustawia dmuchawę tak jak trzeba. Jednak jutro trzeba zatelefonować do eCoal-a żeby mi to wytłumaczyli może coś robię nie tak.

Napisz coś więcej,gdzie i na jakiej wysokości masz umieszczony czujnik pokojowy.Podaj godziny temp dziennej i nocnej.Podaj różnicę temp. na zasilaniu i powrocie oraz CO jakie masz temp,czy masz zawór 4D.
Mnie od wczoraj od godz. 18.00 do dziś do 18.00 spalił 18 kg groszku,ustawienia podałem w poście wcześniej.

darase
17-10-2010, 20:37
SLAVETA teraz sterownik twierdzi że jak chłodniej to ma być lepiej,ej ej trudno Ci dogodzić jak cieplej to źle, jak teraz chłodniej to też źle he he. Sterownik jest zaawansowany i odbiera Twoje ustawienia telepatycznie hi,hi. Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.

darase
17-10-2010, 20:46
MINERTU- Jak Ty liczysz to spalanie? Masz podajnik na wadze? He he. Swoje średnie spalanie ustalam na podstawie ilości wsypanego węgla dziś wsypałem prawie max 154kg(weszłoby 160 suchego groszku) i teraz zobaczę na ile dni mi to wystarczy. Poprzednio miałem ok. 130kg na 8dni(ok. 16.5kg na dzień)

darase
17-10-2010, 21:16
JMISIEK napisał ''przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne'' i tu się chłopie mylisz, mając sterownik eCoal ustawiam temperaturę na kotle sypię groszek i raz na tydzień wybieram popiół, od dziś będę też co tydzień czyścił piec z sadzy(dziwna ta sadza nie czarna a brązowa), przez miesiąc nieźle zarósł.
ECOLOWCY mam pytanie ike sekund u Was pracuje ślimak? U mnie 3s na ustawieniu c.o. 45st.

Slaveta
17-10-2010, 21:36
Napisz coś więcej,gdzie i na jakiej wysokości masz umieszczony czujnik pokojowy.Podaj godziny temp dziennej i nocnej.Podaj różnicę temp. na zasilaniu i powrocie oraz CO jakie masz temp,czy masz zawór 4D.
Mnie od wczoraj od godz. 18.00 do dziś do 18.00 spalił 18 kg groszku,ustawienia podałem w poście wcześniej.

Czujnik pokojowy mam w salonie przyczepiony do ściany na wysokości 1m.
Temp. dzienna to 22st od 9 do 23.
Temp. nocna 21st od 23 do 9 następnego dnia.
Temp. CO zadana 46st w tej chwili 50.5st.
Temp. CWU 45st w tej chwili 44.3st.
Temp. powrotu 43.4st.
Nie mam żadnych zaworów n-drogowych, instalację mam zrobioną w/g schematu z Ogniwa bez zaworu.
W tym momencie temp w salonie mam 21.7 czyli urosło ale to nie dlatego że tak sterownik robi tylko dlatego że cały czas piec podaje ciepło na kaloryfery niedługo załączy się temp. nocna i ciekawe czy coś z tym zrobi sterownik.

Slaveta
17-10-2010, 21:45
SLAVETA teraz sterownik twierdzi że jak chłodniej to ma być lepiej,ej ej trudno Ci dogodzić jak cieplej to źle, jak teraz chłodniej to też źle he he. Sterownik jest zaawansowany i odbiera Twoje ustawienia telepatycznie hi,hi. Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.

To nie chodzi o dogodzenie mi tylko oto że sterownik nie robi tego co powinien, przecież ile można czekać na zmianę temp. w domu. Nie uwierzę że sterownik potrzebuje aż całego dnia żeby dojść do temp. w domu takiej jak potrzebuję. Po co to ustawianie z dokładnością do 0.5 godziny jeżeli on potrzebuje paru nastu godzin do ustawienia temp. w pomieszczeniu. Rozumiem że trzeba mu dać czas ale aż tyle godzin? No i jak to wytłumaczyć że wczoraj miałem temp. w pomieszczeniu (gdzie jest czujnik) powyżej zadanej na pokojówce a pompa CO dalej leciała i dogrzewała,ewidentnie funkcja sterowania pokojowego u mnie nie działa ale to się jutro wyjaśni jak zadzwonię do ecoal-a.

Slaveta
17-10-2010, 21:59
Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.

Pompę nie mogę załączyć impulsowo bo nie mam pinu do tych ustawień a zanim tam pogrzebie to się skontaktuję z producentem sterownika.
Jest jeszcze taka opcja że może wymagam za dokładnych temp. w pomieszczeniu może bezwładność układu jest za duża do takiej dokładności i dopiero różnica w temp. 3st i więcej jest zauważana przez sterownik, takie gdybanie.

minertu
18-10-2010, 05:48
JMISIEK napisał ''przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne'' i tu się chłopie mylisz, mając sterownik eCoal ustawiam temperaturę na kotle sypię groszek i raz na tydzień wybieram popiół, od dziś będę też co tydzień czyścił piec z sadzy(dziwna ta sadza nie czarna a brązowa), przez miesiąc nieźle zarósł.
ECOLOWCY mam pytanie ike sekund u Was pracuje ślimak? U mnie 3s na ustawieniu c.o. 45st.

Ślimak zawsze w trybie automatycznym pracuje 3sek,zmienia się tylko częstotliwość jego uruchamiania w zależności na zapotrzebowanie na ciepło :).
Natomiast czas przerwy jest od 15sek do 47sek.

minertu
18-10-2010, 06:08
To nie chodzi o dogodzenie mi tylko oto że sterownik nie robi tego co powinien, przecież ile można czekać na zmianę temp. w domu. Nie uwierzę że sterownik potrzebuje aż całego dnia żeby dojść do temp. w domu takiej jak potrzebuję. Po co to ustawianie z dokładnością do 0.5 godziny jeżeli on potrzebuje paru nastu godzin do ustawienia temp. w pomieszczeniu. Rozumiem że trzeba mu dać czas ale aż tyle godzin? No i jak to wytłumaczyć że wczoraj miałem temp. w pomieszczeniu (gdzie jest czujnik) powyżej zadanej na pokojówce a pompa CO dalej leciała i dogrzewała,ewidentnie funkcja sterowania pokojowego u mnie nie działa ale to się jutro wyjaśni jak zadzwonię do ecoal-a.

Jak już wyżej pisałem doszedłem do wniosku ,że programator pokojowy działa z pracą pompy ustawioną na impulsowo.Praca taka dogrzewa pomieszczenie do zadanej temp i się wyłącza natomiast normalny tryb pracy pompy robi to bardzo rzadko a więc wniosek taki,że robi dużą nadwyżkę ciepła w pomieszczeniu.(idzie za tym większe spalanie i niepotrzebne ciepło).

Po dzisiejszej nocy to jest w trzecim dniu pracy na pompie cyklicznej praca się ustabilizowała do mojej żądanej.Ze względu na to,że mieszkam z dziadkami temp. u mnie są dość wysokie(parę razy musiałem je zmieniać na wyższe) dzień 27,8* noc 26.5* ,godz. 7 rano piec stoi a na czujniku dokładnie 26,5*.Gdy temp. na piecu spadnie poniżej temp. 45* bo taka jest ustawiona minimalna piec sam podnosi ją z małą nadwyżką powyżej minimalnej i się wyłącza .

Nie wiem dlaczego tak jest ale sterownik po każdej zmianie musi mieć czas aby pozbierać dane do kupi i wybrać najbardziej odpowiednią pracę więc nie bądźcie nerwowi i dajcie mu czas to nie jest system XP czy win7 ,że klikasz i masz to po prostu sterownik ,który musi zebrać dane mieć trochę czasu aby się do nich dostosować.
Co do normalnego trybu pracy pompy z programatorem pokojowym,myślę,że też się dostosuje ale ten czas będzie większy i będzie działał podobnie jak z pompą cykliczną.

minertu
18-10-2010, 06:22
Czujnik pokojowy mam w salonie przyczepiony do ściany na wysokości 1m.
Temp. dzienna to 22st od 9 do 23.
Temp. nocna 21st od 23 do 9 następnego dnia.
Temp. CO zadana 46st w tej chwili 50.5st.
Temp. CWU 45st w tej chwili 44.3st.
Temp. powrotu 43.4st.
Nie mam żadnych zaworów n-drogowych, instalację mam zrobioną w/g schematu z Ogniwa bez zaworu.
W tym momencie temp w salonie mam 21.7 czyli urosło ale to nie dlatego że tak sterownik robi tylko dlatego że cały czas piec podaje ciepło na kaloryfery niedługo załączy się temp. nocna i ciekawe czy coś z tym zrobi sterownik.


Ja na podobnych ustawieniach temp. bez pompy mieszającej tylko 4D uzyskuję więcej ciepła w pokojach niż Twoje.U mnie czujnik jest 30cm nad podłogą a wiadomo im wyżej tym cieplej i nie wisi na ścianie bo ściana też oddaje zimno, wystarczy dotknąć.To tylko takie małe szczegóły.

minertu
18-10-2010, 06:31
MINERTU- Jak Ty liczysz to spalanie? Masz podajnik na wadze? He he. Swoje średnie spalanie ustalam na podstawie ilości wsypanego węgla dziś wsypałem prawie max 154kg(weszłoby 160 suchego groszku) i teraz zobaczę na ile dni mi to wystarczy. Poprzednio miałem ok. 130kg na 8dni(ok. 16.5kg na dzień)

Bardzo prosto,zasypuje do pełna i po dokładnej dobie znowu do pełna.Wiadro po farbie 20l pomieści 13kg groszku,liczę ilość dosypanych wiader a co zostanie to ważę a reszty nie muszę tłumaczyć bo wynik sam wychodzi.
Lepiej średnią wyliczać po upływie co najmniej 3-4 dni bo jedna doba to za mało a zużycie nawet ciepłej wody codziennie nie jest takie samo,podałem 18kg bo tak mi akurat wyszło,nawet jak by było 20kg to i tak byłbym zadowolony.

Do kosza wchodzi ok. 162kg groszku średniego i w miarę dobrze wysuszonego,zasypuję po samą uszczelkę na full. :)

minertu
18-10-2010, 07:04
Witam i od razu z pytaniem do osob posiadajacych/wspierajacych/instalujacych kotly ogniwo EKO

Od razu zaznaczam ze jestem laikiem w sprawach instalacji CO/CWU jednak pare rzeczy wydaje mi sie niejasnych.

W tym tygodniu mialem zainstalowany ten kociol 24KW. Ogrzewam ~250m dom czesciowo docieplony (wlasnie jest w trakcie docieplania).
Przerysowywujac schemat ze strony ogniwa aktualne u mnie wdrozone rozwiazanie wyglada tak.
http://i.imgur.com/YZERx.jpg
Czujnik CO umieszczony jest w takim otworze z tylu pieca zaraz obok wyjscia z ciepla woda.
Ponad pompa CO jest jeszcze umieszcony termometr zegarowy pokazujacy temperature wody wychodzacej ponad pompa.
Na dziendobry kociol spalil ~50kg w ciagu ~20h przy ustawieniu 55 stopni na piecu i w pelni otwartym zaworze 3d.
CWU zostalo podlaczone nastepnego dnia i wtedy piec rowniez spalil ~50(ale juz przez 24h) przy temperaturze cwu 45.

Osoba montujaca piec powiedziala ze CO powinno byc ustawione caly czas na 55 natomiast temperature w domu mam regulowac sobie za pomoca zaworu 3d - co jest dla mnie troche nieporozumieniem bo nie po to mam piec z programatorem tygodniowym aby co chwile latac do pieca zmieniajac jego ustawienia.

Aktualnie poniewaz zaniepokoila mnie ilosc spalonego groszku postanowilem wbrew osobie instalujacej zmniejszyc temperature CO na ~48 stopni (podobna temperature widzialem na jednym z przykladowych paneli ze strony ecoal) zawor 3d ustawilem gdzies na 50%. Temperatura na wyjsciu z pompy CO oscyluje w okolicach 50 stopni. i spalanie wygladlada jakby spadlo.

Na schemacie na stronie ogniwa czujnik CO znajduje sie za pompa CO. Rozumiem ze schemat moze byc przestarzaly jednak i tak wydaje mi sie nie logiczne ustawianie czujnika temperatury CO wewnatrz pieca gdyz przy ustawieniu CWU na temperature wyzsza niz CO na zdrowy rozsadek temperatura CO bedzie sciagac CWU w dol...

Poza tym wczesniej w tym temacie byla prowadzona dyskusja na temat zastosowania pompy mieszjacacej i CO dla awaryjnego chlodzenia pieca w okresie letnim w wypadku uzyskania zbyt wysokiej temperatury. Przy tak umieszczonym zaworze 3d ciepla woda predzej chyba zacznie uciekac powrotem niz przez zamkniety zawor 3d.

Pytanie moje jest takie, poniewaz jeszcze bede mial u siebie ekipe od ogrzewania (maja wymienic jeszcze 2 grzejniki):
1. czy porozmawiac z nimi nad zalozeniem pompy mieszajacej i wowczas zrezygnowanie z zabawy zaworem 3d.
2. Dobrac na dana temperature idealne ustawienie zaworu 3d i za pomoca programatora CO ustawic temperature nocna i dzienna
3. Nie bawiac sie programatorem ustawic stale 55 stopni i wszysko regulowac za pomoca zaworu 3d.

Pozdrawiam
MR

Do puki nie ocieplisz domu i go nie wygrzejesz to spalanie takie będzie bo ciepełko ucieka ci na zewnątrz lub jest wychładzane przez niewygrzane ściany.

Czujnik CO masz w odpowiednim miejscu ale owiń go folią aluminiową spożywcza tak aby wszedł w miarę ciasno do otworu ( w bojlerze zrób tak samo a czujnik powrotu podłóż tak aby styk nie był liniowy tylko przynajmniej połową średnicy czujnika do rury powrotnej i jeżeli nie masz pianek na rurach to w miejscu gdzie jest czujnik załóż przynajmniej 0,5m pianki aby czujnik był odizolowany od zewnątrz).

Co do ustawień 55* na piecu to mój instalator też mi powiedział ,że w Polsce takie są normy i tak ma być piec ustawiony i w Twoim przypadku źle Ci nie powiedział bo musisz dom wygrzać do czasu aby zaczął jak najmniej oddawać ciepło na zewnątrz .Do puki go nie wygrzejesz nie uzyskasz temp zadanej na programatorze pokojowym.
Nie wygrzany dom to jak otwarte całą dobę okno i możesz grzać aż wypalisz cały węgiel a skutek marny.

Schemat jest dobry ale instalator powinien przed pompa CWU zamontować zawór zwrotny,wtedy nie wyciągnie wody z bojlera.
Bez pompy mieszającej w trybie letnim też sterownik sobie radzi bo uruchomi sobie pompę CO aby wychłodzić wodę :)

Co do zaworu 3D zostaw tak jak masz bo pompę zawsze możesz wstawić.Reguluj zaworem tak (minimalny obrót i poczekaj z 10min) aby różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem nie była za duża.Proponuję na ten czas wyłączyć pompę CWU .
Napisz jaka temp w pokoju jest dla Ciebie odpowiednia .

minertu
18-10-2010, 08:38
Odniosę się jeszcze do czasu pracy podajnika,podniosłem temp pokojową do 28* i za pół godziny piec ruszył z kopyta ,wentylator na maksa a praca podajnika (1 cykl podawania) wydłużył a się do 5sek a nie jak dotychczas 3 sek,po osiągnięciu temp żądanej :) piecyk się wyłączył.

29a
18-10-2010, 09:18
Czujnik CO masz w odpowiednim miejscu ale owiń go folią aluminiową spożywcza tak aby wszedł w miarę ciasno do otworu ( w bojlerze zrób tak samo a czujnik powrotu podłóż tak aby styk nie był liniowy tylko przynajmniej połową średnicy czujnika do rury powrotnej i jeżeli nie masz pianek na rurach to w miejscu gdzie jest czujnik załóż przynajmniej 0,5m pianki aby czujnik był odizolowany od zewnątrz).
Czujnik w boilerze jest zalepiony pianka i wstawiony w okolicach wyjscia powrotu z boilera. Niestety odleglosci na rurach CWU sa spore wiec juz przy zmywaniu temperatura drastycznie spada ;).

Czyjnik powrotu z tego co widzialem jest dowiniety srebrna tasma wzdloz rury.
Natomiast czujnik CO rzeczywiscie owine ta folia aluminiowa bo do niego dostep najlatwiejszy ;).


Co do ustawień 55* na piecu to mój instalator też mi powiedział ,że w Polsce takie są normy i tak ma być piec ustawiony i w Twoim przypadku źle Ci nie powiedział bo musisz dom wygrzać do czasu aby zaczął jak najmniej oddawać ciepło na zewnątrz .Do puki go nie wygrzejesz nie uzyskasz temp zadanej na programatorze pokojowym.
Programatora pokojowego nie zakupilem ale mam to w planach. Aktualnie korzystam tylko z programatora CO temperatura 55 dzien i obnizona o 5 o konkretnych porach.


Nie wygrzany dom to jak otwarte całą dobę okno i możesz grzać aż wypalisz cały węgiel a skutek marny.
Tylko ile takie cudo sie musi ogrzewac ;). Aktualnie jak przykrece zawor 3d prawie na max to temperatura w domu utrzymuje sie spokojnie i spada mniej wiecej o stopien na 1,5 godziny.


Schemat jest dobry ale instalator powinien przed pompa CWU zamontować zawór zwrotny,wtedy nie wyciągnie wody z bojlera.
Bez pompy mieszającej w trybie letnim też sterownik sobie radzi bo uruchomi sobie pompę CO aby wychłodzić wodę :)
Dobrze wiedziec


Co do zaworu 3D zostaw tak jak masz bo pompę zawsze możesz wstawić.Reguluj zaworem tak (minimalny obrót i poczekaj z 10min) aby różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem nie była za duża.Proponuję na ten czas wyłączyć pompę CWU .
Mowiac roznica miedzy zasilaniem a powrotem masz na mysli dane z czujnika CO, czy temperature z zegara za zaworem 3d?




Napisz jaka temp w pokoju jest dla Ciebie odpowiednia .
Aktualnie osiagniete 23 stopnie jest temperatura wystarczajaca.
Wczoraj przy ustawieniu temperatury CO na 45 stopni przez prawie caly dzien i cwu na 37 poszlo ~30kg groszku (skonczyl sie nad ranem a dosypywalem worek kolo 9tej w niedziele).

Aczkolwiek w tym tygodniu zaczne sprawdzac rozne wegle dostepne w okolicy bo cos nie ufam w "sprowadzany z kazachstanu super groszek".

Dzieki za odpowiedz. Tak jak pisalem - jestem laikiem i raczej musze sie nauczyc obslugi takiego pieca ;). Do tej pory mielismy zwykly piec weglowy w ktorym trzeba bylo praktycznie codziennie rozpalac ;).

Pozdrawiam
MR

kravietz7
18-10-2010, 12:03
Witam!

Również posiadam kocioł Ponar Eko, instalacja z pompą mieszającą, zastanawiam się, czy ewentualnie modyfikacja na zawór 4D jest sensowna, z punktu widzenia ekonomiczności pracy instalacji, czy też obydwa układy są zbliżone (temperatura CO ustawiona 45 Club 48C, woda wracająca jest zawsze powyżej 40), w sumie modyfikacja to kilkaset pln, czyli niecała tona opału :).

Zastanawia mnie praca dmuchawy, na niskich obrotach jest ok, natomiast przy pracy na wyższych obrotach, słychać wyraźnie, oprócz szumu powietrza dodatkowy odgłos, chyba łożyska - nie wiem, czy może u kogoś też tak jest? Wcześniejszy piec, a dokładnie dmuchawa "hałasowała" wyłączenie szumem powietrza.

Mam też problem z pompą mieszającą, logiczne jest, że powinna się załączać przy niskich temperaturach powrotu (które u mnie występują wyłącznie przy rozpalaniu kotła), a tego nie robi, natomiast po przejściu na tryb ręczny można pompę uruchomić... dziwne bo patrząc na instalacje demonstracyjne ze strony ecoal, widać tam te pompy pracujące...

Kolejna sprawa, do tej pory zużyłem 3 zawleczki, może ktoś podzieli się doświadczeniem, czego twardszego można użyć w zamian?

Mam też pewien pomysł, na odzysk ciepła ze spalin (wymiana ciepła pomiędzy przyłączem kominowym a powrotem zimnej wody), nie wiem tylko jak to wpłynie na pracę sterownika... W każdym razie, to co ucieka przez komin to sporo ciepła, wiem, że np. piece gazowe, które oczywiście pracują w zupełnie odmienny sposób, mają odzysk .
W poprzednim piecu (miał, eko) miałem zrobione takie wstępne podgrzewanie wracającej wody przez wychodzące spaliny (temperatura spalin to było jakieś 40C) i układ działał, tyle że był to "zwykły" sterownik Perfect...

Acha, jeszcze o samym zasobniku, czy u Was przy rozpalaniu, kiedy nie zamknie się podajnika też wydobywa się z niego taki ciężki gęsty dym? Szczelne zamknięcie rozwiązuje problem, ale jest to irytujące, szczególnie przy pracy kotła i dosypywaniu paliwa. Oczywiście podczas pracy, jak otworzę podajnik, to dymu nie ma, pojawia się dopiero po jakimś czasie.

Pozdrawiam

pawelo_pl
18-10-2010, 12:26
Witam!

Kolejna sprawa, do tej pory zużyłem 3 zawleczki, może ktoś podzieli się doświadczeniem, czego twardszego można użyć w zamian?
Nie wydaje mi się , by można było akurat w tym temacie eksperymentować. To że zrywa Ci zawleczki świadczy o kiepskiej jakości węgla ( jest za duży). Co prawda sam stwierdziłem, że śruby M5 kupowane w Castoramie są mniej trwalsze niż ta która była oryginalnie zamontowana przez producenta , dlatego kupiłem tradycyjną zawleczkę wygląda tak http://www.dromet.pl/pl/produkt/zawleczki/zawleczki-pn-82001-zawl która wydaje się być bardziej trwalsza . Ale musisz pamiętać , że to jest zabezpieczenie przed spaleniem silnika a nie po to by uprzykrzyć nam życie. Mi w zeszłym roku zerwało z 8 razy - doszedłem do takiej wprawy że wymieniam je w 3 min .



Acha, jeszcze o samym zasobniku, czy u Was przy rozpalaniu, kiedy nie zamknie się podajnika też wydobywa się z niego taki ciężki gęsty dym? Szczelne zamknięcie rozwiązuje problem, ale jest to irytujące, szczególnie przy pracy kotła i dosypywaniu paliwa. Oczywiście podczas pracy, jak otworzę podajnik, to dymu nie ma, pojawia się dopiero po jakimś czasie.

Pozdrawiam

Mam co prawda inny piec ale mam to samo - to jest normalne a na czas dosypywanie robię stop bo u mnie prawie od razu zadymia kotłownie i garaż.

kravietz7
18-10-2010, 12:44
W temacie zawleczek - ja też wymieniam w 3, może nawet w 1 minutę 15 sekund :) problem, kiedy zerwie w nocy i piec się wygasi, bo dochodzi jeszcze rozpalanie :)
jeśli chodzi o paliwo, to nie wiem czy jest zbyt duże, eko wydaje się standardowej granulacji,
Wiem natomiast, że czasem nawet serwis zaleca zawleczką z utwardzonego metalu...

Kwestię, po co jest zawleczka rozumiem doskonale, w innym przypadku zaspawanie rozwiązałoby sprawę :)

Slaveta
18-10-2010, 17:26
No i słuchajcie sprawa rozwiązana odnośnie sterowania pokojowego. Wystarczył jeden tel. do eCoal-a i wszystko wiadomo, tak jak pisał MINERTU trzeba zmienić sterowanie pompą na cykliczne w ustawieniach zaawansowanych i sprawa całkowicie się rozwiązała. Wszystko działa tak jak trzeba i sterownik ładnie utrzymuje temp. w domu taką jak mu zadałem:) Oczywiście cala historia powinna być ustawiona przez instalatora ale widać jeszcze muszą się trochę podszkolić.
Tak na marginesie w Ecoal-u potraktowano mnie wzorowo, kurcze tak powinno być wszędzie:)

Slaveta
18-10-2010, 17:45
Również posiadam kocioł Ponar Eko, instalacja z pompą mieszającą, zastanawiam się, czy ewentualnie modyfikacja na zawór 4D jest sensowna, z punktu widzenia ekonomiczności pracy instalacji, czy też obydwa układy są zbliżone (temperatura CO ustawiona 45 Club 48C, woda wracająca jest zawsze powyżej 40), w sumie modyfikacja to kilkaset pln, czyli niecała tona opału :).

Nie widzę sensu takiej zmiany przecież sterownik sobie bardzo dobrze daje radę i tam gdzie potrzeba to pokieruję tą wodę. Lepiej kup sobie opał na zimę za tą kasę.

kravietz7
18-10-2010, 17:54
Zgadza się, ale sam producent sterownika nawet sugeruje instalację z 4D :)

ps.
wysłałem wiadomość na priv...

kravietz7
18-10-2010, 17:59
A jeśli chodzi o zawleczkę, chyba nawet już było, śruba M5, z twardością 8,8 :)

Rozumiem, że u każdego z dmuchawy słychać wyłącznie świst powietrza?

Pozdrawiam.

Slaveta
18-10-2010, 18:16
Zastanawia mnie praca dmuchawy, na niskich obrotach jest ok, natomiast przy pracy na wyższych obrotach, słychać wyraźnie, oprócz szumu powietrza dodatkowy odgłos, chyba łożyska - nie wiem, czy może u kogoś też tak jest? Wcześniejszy piec, a dokładnie dmuchawa "hałasowała" wyłączenie szumem powietrza.

U mnie tak samo jest taki efekt jak by ziarnka piasku wpadły do wentylatora ale nie jest to jakieś uciążliwe prawie tego nie słychać.
Co do pompy mieszającej to u mnie się czasami załącza bo widzę na sterowniku ale u każdego są inne warunki spalania więc nie pomogę.
Pomysł z odzyskiwaniem ciepła ze spalin może i dobry ale czy dobry dla Twojego komina?
U mnie z podajnika też wydobywa się dym ale to akurat normalne w piecach na ekogroszek powietrze idzie tam gdzie jest łatwiej.

Giorgio_66
18-10-2010, 18:48
Witam i proszę o pomoc wszystkich użytkowników palnika BRUCER II.
Mam piec PONAR EKO 17KW i podobne objawy jak Kolega SLAVETA, dodatkowo nie spalał mi do końca węgla. Po jednym dniu taca była pełna. Od strony zasobnika więcej popiołu natomiast od drugiej strony pełno nie spalonego miału. W ogóle palnik jak pracował to żar był tylko od strony zasobnika, dlatego postanowiłem sprawdzić czy mój palnik czasem nie jest obrócony.
Po wyjęciu go wydaje się że był dobrze założony tzn. wycięcie korony nad wypustem w palniku ale moje zdumienie wzbudził fakt, iż wszystkie okrągłe otworki w koronie są od środka zaspawane.
Proszę o komentarz czy taka jest konstrukcja palnika czy to wynik stopienia zanieczyszczeń znajdujących się w węglu, jeśli to zanieczyszczenia to czy ktoś miał taki przypadek i co z tym zrobił? Dodam, że pionowe szpary są czyste i nie zaspawane.

Dziękuję za pomoc

Slaveta
18-10-2010, 19:23
Jak masz takie objawy jak ja to już jest rozwiązanie wyżej.
Co do korony to miałem identycznie jak piszesz gdy ją miałem obróconą w niewłaściwą stronę, jak ją prawidłowo zamontowałem i wkleiłem na silikon wszystkie objawy ustąpiły.
Otworki w koronie są fabrycznie zaspawane to jest akurat celowe ma to związek z lepszym dopalaniem o ile pamiętam.

Jarecki79
18-10-2010, 19:32
Moim zdaniem częste zrywanie zawleczek w Brucerze ma inne podłoże jak tylko zły węgiel (część przypadków owszem). Najlepiej stosować zawleczkę ze śruby o gr.5mm (M5), imbusowa z gwintem tylko na końcu o twardości 8.8
Cofanie dymu do kosza to brak dysz powietrza anty-spalinowego w palniku. Faktem natomiast jest,że kosz ma byc szczelnie zamknięty.

darase
18-10-2010, 20:56
BOBEK czepiasz się właśnie. Jak znasz na wszystko odpowiedź to pomóż potrzebującym :D

jack18
18-10-2010, 22:40
Witam i proszę o pomoc wszystkich użytkowników palnika BRUCER II.
Mam piec PONAR EKO 17KW i podobne objawy jak Kolega SLAVETA, dodatkowo nie spalał mi do końca węgla. Po jednym dniu taca była pełna. Od strony zasobnika więcej popiołu natomiast od drugiej strony pełno nie spalonego miału. W ogóle palnik jak pracował to żar był tylko od strony zasobnika, dlatego postanowiłem sprawdzić czy mój palnik czasem nie jest obrócony.
Po wyjęciu go wydaje się że był dobrze założony tzn. wycięcie korony nad wypustem w palniku ale moje zdumienie wzbudził fakt, iż wszystkie okrągłe otworki w koronie są od środka zaspawane.
Proszę o komentarz czy taka jest konstrukcja palnika czy to wynik stopienia zanieczyszczeń znajdujących się w węglu, jeśli to zanieczyszczenia to czy ktoś miał taki przypadek i co z tym zrobił? Dodam, że pionowe szpary są czyste i nie zaspawane.

Dziękuję za pomoc

Ten nie dopalony miał o którym piszesz ma bardzo niewiele substancji palnych, to raczej objaw tego ze piec pracuje na bardzo malej mocy nie wykorzystuje całego paleniska. Bylo gdzies juz o tym wcześniej chyba na tym wątku lub w poradniku zawijana - poszukaj. Koronę tez oczywiście warto uszczelnić.

ppietrz
19-10-2010, 06:52
Jarecki
Mam do Ciebie ogromną prośbę.
Nie zaśmiecaj tego wątku swoimi informacjami nie na temat. I nie tłumacz, że nawiązujesz do poruszanych problemów - bo nie nawiązujesz, tylko je wykorzystujesz do przekazywania swoich treści reklamowych.
Ja dałem Ci spokój na innych wątkach. Tam pisz sobie, co tylko chcesz. Tutaj pisz tylko o doświadczeniach z Brucerem i eCoalem. I z Burnerem-S


proszę

Bobek_Budowniczy przeczytaj dokładnie jeszcze raz co napisał zawijan. W wypowiedzi Jareckiego nie było niczego nie na temat, więc czemu służy Twoja uwaga?

minertu
19-10-2010, 09:19
No i słuchajcie sprawa rozwiązana odnośnie sterowania pokojowego. Wystarczył jeden tel. do eCoal-a i wszystko wiadomo, tak jak pisał MINERTU trzeba zmienić sterowanie pompą na cykliczne w ustawieniach zaawansowanych i sprawa całkowicie się rozwiązała. Wszystko działa tak jak trzeba i sterownik ładnie utrzymuje temp. w domu taką jak mu zadałem:) Oczywiście cala historia powinna być ustawiona przez instalatora ale widać jeszcze muszą się trochę podszkolić.
Tak na marginesie w Ecoal-u potraktowano mnie wzorowo, kurcze tak powinno być wszędzie:)

Muszę stwierdzić ,że sterowanie czujnikiem pokojowym nie do końca działa jak należy (albo czujnik zawyża temp,albo reakcja sterownika jest za późna)
dziś podłączyłem termostat pokojowy który steruje pompą,wieczorem zobaczę efekt.Różnica z termostatem polega na tym,że jak spadnie temp to on od razu uruchamia pompę CO a reszta idzie w automacie (czyli chodzi pompa,piec się wychładza a więc musi się uruchomić itd) :)

Jarecki79
19-10-2010, 09:46
Po prostu - na czas zasypywania zasobnika należy wyłączyć wentylator.
Nie jestem zwolennikiem "otworów antyspalinowych", bo to psuje jakość spalania.

Napiszę co można zrobić w Brucerze, jak kto woli.
W brucerze przy jednym otworze antyspalinowym niczego się wielce nie popsuje , natomiast załatwia to większość przypadków z cofaniem dymu do kosza.

Napiszę dla osób chcących obniżyć lub pozbyć się dymu (zależy od wentylacji kotłowni) z kosza co należy zrobić:

Mniej-więcej na środku mocowania dmuchawy, na górze wywiercić otwór wiertłem 10-ką, dalej warto odkręcić przekładnie i wysunąć ślimak, chyba,że ktoś ma wprawę z wiertarką, to wówczas tym wiertłem 10-ka przewiercamy sie do komory w której pracuje ślimak (uważąć, aby wiertłem nie wjechać w ślimaka). Górny otwór zaślepiamy i gotowe. Większośc problemów z cofaniem się dymu do kosza przy brucerze powinna ustąpić.

Slaveta
19-10-2010, 11:59
,podejrzewam że jakbyś nie napisał że pracujesz w instytucie pies z kulawa nogą nieprzejrzałby nawet twoich postów...promocja wyrobu przez twoją osobę jest bardzo widoczna,pozatym jakbyś udostepniał dane z testów(poza stroną firmową www) to z czystym sumieniem bym cię wywalił z roboty za niedochowanie tajemnicy słuzbowej...ale co tam, I tak jesteś prawie na emeryturze,nieprawdaż?

jaki człowieku masz problem nie rozumiem tego, człowiek pisze poradnik udostępnia testy wykresy wszystko pokazuje czarno na białym i nawet tłumaczy jak ktoś czegoś nie kuma o co chodzi w tych badaniach i wykresach, to jest w dzisiejszym czasach naprawdę rzadko spotykane a Ty nie potrafisz tego wykorzystać żeby nie zostać nabitym w butelkę przy wydaniu swoich parunastu tyś. Trzeba być głupcem żeby nie skorzystać z tych informacji, wolisz wysłuchiwać tylko tej papki marketingowej co bardzo dużo jej na forum? Zastanów się zanim wydasz osąd.

Jarecki79
19-10-2010, 12:49
slaveta jak chcesz się pozbyć tego cofania dymu, skorzystaj z mojej rady.

Jest to wypraktykowany sposób, jak bardzo przeszkadza i mocno dym się cofa, to taką jedna dziurką nic w spalaniu nie popsujesz a chociaż mocno ograniczysz cofanie się dymu. Lepiej pozbyć się dymu jak co chwile czyścić kotłownię czy zbyt często ja odmalowywać. Efektu spalania z dziurka czy bez dziurki nie jestes w stanie zobaczyć bez przyrządów badawczych. moim zdaniem lepiej się pozbyć tego, co przeszkadza.

Zrobisz jak będziesz uważał.

Slaveta
19-10-2010, 14:22
slaveta jak chcesz się pozbyć tego cofania dymu, skorzystaj z mojej rady.

Jest to wypraktykowany sposób, jak bardzo przeszkadza i mocno dym się cofa, to taką jedna dziurką nic w spalaniu nie popsujesz a chociaż mocno ograniczysz cofanie się dymu. Lepiej pozbyć się dymu jak co chwile czyścić kotłownię czy zbyt często ja odmalowywać. Efektu spalania z dziurka czy bez dziurki nie jestes w stanie zobaczyć bez przyrządów badawczych. moim zdaniem lepiej się pozbyć tego, co przeszkadza.

Na razie mi to nie sprawia problemów ponieważ i tak czekam aż się wypali groszek i znowu dorzucam partię żeby wiedzieć jakie jest spalanie (dopiero co odpaliłem piec). Tylko pytanie teraz jak to się ma do jakości spalania i przede wszystkim gwarancji retorty.

Jarecki79
19-10-2010, 17:44
Nie zmieniasz mechanicznej konstrukcji podajnika, zasada podawania dalej jest taka sama, to tylko otworek, który zawsze możesz zaślepić.
Sami tak przerabialiśmy sporą ilość brucerów, jak ktoś narzekał na cofanie się spalin, jak sie ostatnio dowiedziałem nie jesteśmy jedyna firmą, która stosując brucera dokonuje takich przeróbek.. Zresztą nawet producent Brucera swego czasu jeździł i szlifował przeciwuzwojenie na ślimaku, jak zawleczki były zbyt często rwane, takie cos można już nazwać ingerencją.

Jak Ci to nie przeszkadza, to nic nie rób. Myślałem,że jest to dla Ciebie bardzo irytujące, stąd ta podpowiedź.
Jeżeli chciałbyś takiej przeróbki dokonac a masz obawy o gwarancję podam Ci numer do producenta Brucera, zadzwonisz i sam się upewnisz, czy możesz taki otworek przewiercić bez utraty gwarancji.

Giorgio_66
19-10-2010, 19:37
Tak ma być. Możesz się nie martwić.
Ponadto - Uszczelnienie korony jest bardzo ważne!!!

Dziękuję za uspokojenie moich nerwów, choć z drugiej strony byłem przekonany, że otworki w koronie palnika są przelotowe i dzięki nim jest dopalany węgiel zanim spadnie do popielnika.
Koronę palnika uszczelniłem wczoraj silikonem wysokotemperaturowym i pozostawiłem do dzisiaj do wyschnięcia. Teraz piec odpaliłem i sprawdzę rezultaty :)

darase
19-10-2010, 20:06
GIORGO- najlepiej rozpala się ropą zmieszaną z benzyną efekt murowany, tylko trzeba podpalać na drucie, żeby się nie uwędzić :D

Slaveta
19-10-2010, 20:06
Dziękuję za uspokojenie moich nerwów, choć z drugiej strony byłem przekonany, że otworki w koronie palnika są przelotowe i dzięki nim jest dopalany węgiel zanim spadnie do popielnika.
Koronę palnika uszczelniłem wczoraj silikonem wysokotemperaturowym i pozostawiłem do dzisiaj do wyschnięcia. Teraz piec odpaliłem i sprawdzę rezultaty :)

Na pewno będzie dobrze u mnie teraz się pali pięknie na środku i wszystko się ładnie dopala.

Slaveta
19-10-2010, 20:17
Jak Ci to nie przeszkadza, to nic nie rób. Myślałem,że jest to dla Ciebie bardzo irytujące, stąd ta podpowiedź.
Jeżeli chciałbyś takiej przeróbki dokonac a masz obawy o gwarancję podam Ci numer do producenta Brucera, zadzwonisz i sam się upewnisz, czy możesz taki otworek przewiercić bez utraty gwarancji.

Nie nie mi to wcale nie przeszkadza po prostu wyłączam dmuchawę jak zasypuję groszkiem i jest dobrze, w czasie pracy nie zaglądam do zasobnika więc luz. Może jak kiedyś mi to będzie bardzo przeszkadzać to ruszę temat na forum:)

29a
20-10-2010, 17:31
5 dzien z piecem a mi juz 9 workow weglem zniknelo. Aktualnie srednie spalanie wychodzi okolo ~37kg / dobe.
Zawor 3d otwarty na okolo 15-20% - za zaworem temperatura od 40 do 50 stopni w zaleznosci od temperatury CO
CO ustawione na 55/45
CWU 38/33
Jak sprawdzalem czujnik spalin wystaje na 6cm
czujnik powrotu jest mocno prymocowany

W domu nawet przy bardzo letnich grzejnikach (np. jak kolo 3 w nocy skonczyl sie groch w podajniku) utrzymuje sie temperatura 23 stopni.
Dzisiaj sypnalem worek innego groszku kolo 7mej rano, a przed chwila musialem dosypac.
W popiele z obu palonych groszkow wystepuje szlaka.
Od jutra testuje inne dostepne w okolicy (w kolejce czeka min cos co sprzedawca okreslil jako "pieklorz" - zobaczymy czy mowi prawde).

Wykresy z dwoch ostatnich dni:
http://i.imgur.com/F9rYd.png
http://i.imgur.com/ovhSU.png

Sprzatajac w obejsciu znalazlem pare takich czesci - o:
http://i.imgur.com/sW1kd.jpg

Ktos ma jakies sugestie? Czy moze dzwonic do serwisu?

jack18
20-10-2010, 18:17
5 dzien z piecem a mi juz 9 workow weglem zniknelo. Aktualnie srednie spalanie wychodzi okolo ~37kg / dobe.
Zawor 3d otwarty na okolo 15-20% - za zaworem temperatura od 40 do 50 stopni w zaleznosci od temperatury CO
CO ustawione na 55/45
CWU 38/33
Jak sprawdzalem czujnik spalin wystaje na 6cm
czujnik powrotu jest mocno prymocowany

W domu nawet przy bardzo letnich grzejnikach (np. jak kolo 3 w nocy skonczyl sie groch w podajniku) utrzymuje sie temperatura 23 stopni.
Dzisiaj sypnalem worek innego groszku kolo 7mej rano, a przed chwila musialem dosypac.
W popiele z obu palonych groszkow wystepuje szlaka.
Od jutra testuje inne dostepne w okolicy (w kolejce czeka min cos co sprzedawca okreslil jako "pieklorz" - zobaczymy czy mowi prawde).

Wykresy z dwoch ostatnich dni:
http://i.imgur.com/F9rYd.png
http://i.imgur.com/ovhSU.png

Sprzatajac w obejsciu znalazlem pare takich czesci - o:
http://i.imgur.com/sW1kd.jpg

Ktos ma jakies sugestie? Czy moze dzwonic do serwisu?

To sa zawirowywacze.powinny byc w kanalach w piecu pod gorna wyczystka. Pewnie ma to wplyw na spalanie. Musisz je powkladac w te kanaly i powinno byc o wiele ekonomiczniej. Pogratulowac tylko Twojemu instalatorowi....

Giorgio_66
20-10-2010, 18:19
Okrągłe otworki w koronie są potrzebne tylko dla dużych mocy (powyżej 30kW), dla dużych wentylatorów.
Przy małych mocach są zbędne - a nawet szkodliwe, bo dają warunki do ucieczki "fałszywego powietrza". Ponieważ łatwiej (znacznie) jest te otworki zatkać, niż je wywiercić - producent dla "nieznanego" odbiorcy daje wersję z otworkami.
Kto ma małe kotły (do 25kW) - może te otworki śmiało zatkać np. silikonem.
Przestrzegam jednak przed zatykaniem ich śrubkami (odpowiedniej grubości), których główki wystają do wnętrza palnika (nawet nieznacznie wystają). Mieliśmy przypadki, że takie rozwiązanie powodowało zakleszczanie złoża w palniku (przy węglu tworzącym spieki) a nawet podnoszenie korony z rozszczelnieniem.

Teraz mam jasność sytuacji :)
Dziękuję za pomoc i wyjaśnienie

jack18
20-10-2010, 18:24
29a Na wykresach widac nawet wysoka temperature spalin. Bez tych zawirowywaczy bardzo wiele ciepla idzie kominem na zewnatrz...

Giorgio_66
20-10-2010, 18:39
Na pewno będzie dobrze u mnie teraz się pali pięknie na środku i wszystko się ładnie dopala.

Niesamowite jakie rezultaty daje uszczelnienie korony palnika. Teraz węgiel spala się całkowicie i żar przesunął się na środek.
Jeśli chodzi o sterownik pokojowy to na razie go wyłączyłem i przeszedłem na sterowanie CO 45 st. (zawór 3-drożny 70% ciepłej wody zawraca do pieca). Po pierwszym dniu widzę, że piec pracuje bardziej stabilnie, częściej się wyłącza i w rezultacie nie przegrzewa pomieszczeń. Przy sterowaniu pokojowym temp. w pomieszczeniu była 27st. (pomimo nastawionej 23 na dzień i ustawieniu zaworu 3-drożnego, aby 80% ciepłej wody zawracał do pieca), teraz przy sterowaniu CO mam 24-25. Na pewno sterowanie się poprawi przy obniżeniu temp. na zewnątrz i wtedy może powrócę do sterowania pokojowego :cool:

jack18
20-10-2010, 18:54
Niesamowite jakie rezultaty daje uszczelnienie korony palnika. Teraz węgiel spala się całkowicie i żar przesunął się na środek.
Jeśli chodzi o sterownik pokojowy to na razie go wyłączyłem i przeszedłem na sterowanie CO 45 st. (zawór 3-drożny 70% ciepłej wody zawraca do pieca). Po pierwszym dniu widzę, że piec pracuje bardziej stabilnie, częściej się wyłącza i w rezultacie nie przegrzewa pomieszczeń. Przy sterowaniu pokojowym temp. w pomieszczeniu była 27st. (pomimo nastawionej 23 na dzień i ustawieniu zaworu 3-drożnego, aby 80% ciepłej wody zawracał do pieca), teraz przy sterowaniu CO mam 24-25. Na pewno sterowanie się poprawi przy obniżeniu temp. na zewnątrz i wtedy może powrócę do sterowania pokojowego :cool:

Przy sterowaniu pokojowym musisz wlaczyc cykliczna prace pompy...

Giorgio_66
20-10-2010, 19:23
Przy sterowaniu pokojowym musisz wlaczyc cykliczna prace pompy...

To też wypróbuję, ale najpierw muszę nawiązać kontakt z serwisem sterownika, aby się dostać do ustawień zaawansowanych.

29a
20-10-2010, 19:31
29a Na wykresach widac nawet wysoka temperature spalin. Bez tych zawirowywaczy bardzo wiele ciepla idzie kominem na zewnatrz...
W jakis konkretny sposob powinny byc zamontowane? Zgaduje ze te wystajace elementy maja w cos wejsc ;)

Zaraz sproboje wygasic piec i to dorzucic.

darase
20-10-2010, 19:47
Mam takie pytanie, czy zamiast zawirowaczy nie lepiej byłoby zrobić jeszcze jednego kanału odbierającego ciepło ze spalin, dmuchawa z pewnością dałaby radę przepchać spaliny. W ten sposób zwiększyłaby się powierzchnia grzewcza pieca i tym samym sprawność. Myślę że temperatura spalin nie przekroczyłaby 100st na dużej mocy. Jaka oszczędność opału.

darase
20-10-2010, 19:48
29a masz gg?

29a
20-10-2010, 19:53
29a masz gg?
podalem na PW

jack18
20-10-2010, 19:59
W jakis konkretny sposob powinny byc zamontowane? Zgaduje ze te wystajace elementy maja w cos wejsc ;)

Zaraz sproboje wygasic piec i to dorzucic.

Tymi wystajacymi plaskownikami w strone paleniska,wsuniete od gory. Te plaskowniki maja sie oprzec na plaszczu wodnym.

jack18
20-10-2010, 20:08
To też wypróbuję, ale najpierw muszę nawiązać kontakt z serwisem sterownika, aby się dostać do ustawień zaawansowanych.

odbierz na pw wiadomosc.

29a
20-10-2010, 20:35
Tymi wystajacymi plaskownikami w strone paleniska,wsuniete od gory. Te plaskowniki maja sie oprzec na plaszczu wodnym.

dzieki. Tak samo dzieki dla darase za wsparcie na gg.
Jutro zdam relacje z frontu ;)

jack18
20-10-2010, 21:06
dzieki. Tak samo dzieki dla darase za wsparcie na gg.
Jutro zdam relacje z frontu ;)


spoko ale efekt na pewno bedzie w porównaniu do tego co było....

pietrekzbronami
21-10-2010, 06:33
Na koronie retorty jest zaznaczona strzałka. Czy ona pokazuje kierunek zasobnik ->piec?

makol
21-10-2010, 09:25
tak

Slaveta
21-10-2010, 14:52
Dziwne jak się różnią nasze retorty, u mnie nie ma żadnej strzałki na koronie ale jest wcięcie po jednej stronie żeby się nie pomylić co i tak mojemu instalatorowi się udało:)

Slaveta
21-10-2010, 14:59
Mam takie pytanie, czy zamiast zawirowaczy nie lepiej byłoby zrobić jeszcze jednego kanału odbierającego ciepło ze spalin, dmuchawa z pewnością dałaby radę przepchać spaliny. W ten sposób zwiększyłaby się powierzchnia grzewcza pieca i tym samym sprawność. Myślę że temperatura spalin nie przekroczyłaby 100st na dużej mocy. Jaka oszczędność opału.

No tak jeżeli rzeczywiście miał byś rację to nie zapominaj o aspekcie ekonomicznym, spawanie dodatkowego kanału, pewnie moc dmuchawy tez nie jest obojętny do tego wszystkiego więcej obudowy i ocieplenia by trza zużyć nie wspominając że gabaryty kotła się zmienią no i cena kotła by poszła w górę. Po co robić trudniej jak można łatwiej:)

Slaveta
21-10-2010, 15:10
Niesamowite jakie rezultaty daje uszczelnienie korony palnika. Teraz węgiel spala się całkowicie i żar przesunął się na środek.
Jeśli chodzi o sterownik pokojowy to na razie go wyłączyłem i przeszedłem na sterowanie CO 45 st. (zawór 3-drożny 70% ciepłej wody zawraca do pieca). Po pierwszym dniu widzę, że piec pracuje bardziej stabilnie, częściej się wyłącza i w rezultacie nie przegrzewa pomieszczeń. Przy sterowaniu pokojowym temp. w pomieszczeniu była 27st. (pomimo nastawionej 23 na dzień i ustawieniu zaworu 3-drożnego, aby 80% ciepłej wody zawracał do pieca), teraz przy sterowaniu CO mam 24-25. Na pewno sterowanie się poprawi przy obniżeniu temp. na zewnątrz i wtedy może powrócę do sterowania pokojowego :cool:

Noooo u mnie też wszystko poszło na plus, w tym momencie jadę na sterowaniu pokojowym i jest kapitalnie:) W niedzielę o godzinie 12 rozpaliłem piec i wrzuciłem jeden worek ekoretu 30kg. Piec wyłączył się dopiero w środę o godzinie 14, jestem zachwycony tym wynikiem. Teraz zarzuciłem cały zasobnik i zobaczymy jak wyjdzie. Temp. na sterowniku ustawiłem na 22 w dzień i 20 w nocy.
Co do utrzymywania temp. w domu też uważam że jest super ponieważ utrzymuje mi tak +/- 0.5 stopnia więc jest bardzo stabilnie.
W nocy i tak temp. w domu nie schodzi poniżej 21 więc piecyk i tak nie ma co robić.

29a
21-10-2010, 19:15
Jutro zdam relacje z frontu ;)

Relacja z frontu wyglada nastepujaco:
Wbrew moim oczekiwaniom piec groszek skonczyl sie w okolicy godziny ~5 kolo jak wstalem kolo 6:20 to w piecu juz byla tylko odrobina zaru.
Skorzystalem wiec z okazji i wyczyscilem kociol - caly popiol jaki tylko byl (tak 1,5 wiadra w sumie juz sie uzbieralo) i 2 szufelki sadzy po przeczyszczeniu kanalow od gory.

Od rana piec juz rozpalilem na innym weglu - teoretycznie pieklorz (zakupiony w glownie od ludzi z http://wegiel-lodz.pl, 20 za worek)
Rezultat palenia ponizej:
http://i.imgur.com/31rIz.png
Temperatura spalin max okolo 10:30 220 stopni. Dodam tylko tyle ze w tym mniej wiecej czasie w okolicy szalal dosyc pory wicher (jak z reszta przez wieksza czesc czasu do godziny ~14).
Wsypalem 2 worki zwazone na 26 kilo i jak na razie wyglada ze do rana starczy ;). Aczkolwiek podejzewam ze jutro trzeba bedzie dosypac.
W ciagu 12 godzin nazbieralo sie troche "popiolu":
http://i.imgur.com/h5pE8.jpg
http://i.imgur.com/n5f6g.jpg

Podczas czyszczenia sprawdzalem tez pokrywe 3 komory i odstawala na ~2-3mm, mimo usilnych prob recznego jej dobicia nie udalo mi sie to - mozliwe ze tak powinno byc - nie wiem a na sile tez nie chcialem tego dobijac.

Wertujac temat przeczytalem o podobnym klopcie uzytkownika daro6 i wnioskuje z przebiegu jego problemu ze glownym problemem moze byc rzeczywiste zapotrzebowanie domu na taka ilosc kW. Jak pisalem w pierszym poscie - moj dom jest w trakcie docieplania - okolo 40% scian juz jest pokryta styropianem 10. Zostaje jeszcze docieplenie dachu ale to sprobuje jakos w przyszlym tygoniu przykryc strop 6cm styropianu.

Aktualnie zmienilem ustawienia na piecu:
61/58 CO
36/33 CWU
Zawor 3d na ~15% wody z pieca, aczkolwiek to pojdzie pewnie niedlugo pod korekte.
Tak zeby nie robic zbyt duzych skokow temperatury.

Ogien na palniku utrzymuje sie glownie z prawej strony (od podajnika). Aczkolwiek moze to byc przeklamane optycznie ze wzgledu na to ze deflektor nie znajduje sie idealnie na srodku korony, ktora jest wysunieta w strone zbiornika.
http://i.imgur.com/MYQry.jpg
Po rozrzuceniu zaru za pomoca pogrzebacza na cala korone efekt wygladal mniej wiecej tak:
http://i.imgur.com/6kqcS.jpg

Jezeli ktos ma jakies sugestie to z checia sie zastosuje.
Martwi mnie wysoka temperatura spalin, wczorajsze zalozenie zawirowywaczy pozornie problem rozwiazalo - ale dziaj juz temperatura spalin z powrotem osiagala ~200st.
Jak sprawdzilem to w pierwszy dzien po rozpaleniu - przy stalej temperaturze 55 przez praktycznie caly dzien wykres wygladal nastepujaco:
http://i.imgur.com/JbXzA.png, Czyli juz na dziendobry temperatura spalin oscylowala w okolicach 190-220 stopni max.
Patrzac po upublicznionych panelach www kotlow srednia temperatura spalin przy przywracaniu temperatury wznosi sie do max 170 stopni.

Obawiam sie jednak, ze najlepszym dla mnie wyjsciem bedzie poczekac na docieplenie calego domu i przeprowadzic testy na jednej zadanej temperaturze CWU/CO bez programatora.

Pozdrawiam
MR

Slaveta
21-10-2010, 20:11
Dziwnie wysoka temp. spalin u mnie nie przekracza 100st.
Co do pokrywy 3 komory to powinna szczelnie dolegać do ścianek bo inaczej spaliny skracają sobie drogę i temp. spalin idzie do góry.

Jarecki79
21-10-2010, 20:27
29a ta temperatura spalin ok.200st.C nie jest wysoka, wskazuje jednak,że kocioł idzie z dużą mocą, stąd wyższe spalanie. Wygrzewasz słabo ocieplony dom.

Wczoraj po wyczyszczeniu miałeś 200st.C a dzisiaj pracując cały czas na wyższej mocy kanały już się lekko zabrudziły i dlatego temp. spalin już wynosi ok.220st.C.
Na Twoim przykładzie właśnie widać,że kocioł warto czyścić częściej ok. raz w tygodniu bym polecał. Sadza to izolator i wszyscy macie straty czyszcząc rzadziej, tyle,że jak komus kocioł pracuje na małej mocy i relatywnie mało spala, to już wówczas czyścic się nie chce.

ps. układając zawirowacze trzeba czyścić kocioł częściej.

kol. z temp. spalin 100st.C, Ty tylko uzupełniasz straty ciepła generowane przez docieplony dom i Twój kocioł pracuje na małej mocy.

Jarecki79
21-10-2010, 20:35
Dziwne jak się różnią nasze retorty, u mnie nie ma żadnej strzałki na koronie ale jest wcięcie po jednej stronie żeby się nie pomylić co i tak mojemu instalatorowi się udało:)

Ty masz palnik pod poprawkach z bardzo małym paleniskiem i zabierak masz już z konkretnym wycięciem po złapanie konkretnym kluczem na wypadek zerwania zawleczki
Twój wymiar paleniska to 216mm na 296mm

kolega pietrekzbronami ma starą wersję brucera z szerokim rantem paleniska - tu była strzałka a zabierak przy zerwanu zawleczki ma odlew nakrętki, ale niestety ze stożka i po kilku razach się to upierdzieli na okrągło.
Wymiar paleniska starego Brucera to szer. 270mm na 360mm

Przy czym stary i nowy Brucer ma taką samą dziurę wypychająca paliwo, różnica to tylko znaczące zwężenie rantu paleniska plus ta wypustka, aby nie mylić wkładania paleniska.

Slaveta
21-10-2010, 20:51
No i wszystko wyjaśnione:)
Mam takie pytanko czy jest jakaś różnica w którą stronę się powinno włożyć zawleczkę? Bokiem czy na wprost? Może głupie pytanie ale dzisiaj mi zerwało i nie zobaczyłem jak ona była włożona?

Jarecki79
21-10-2010, 21:08
Nie rozumiem Twojego pytania. Co znaczy bokiem włożyć zawleczkę??

Przecież tam jest tylko dziurka i trzeba trafić przez ten otwór.
Daj sobie spokój z zawleczkami maszynowymi, bo szału dostaniesz z ilością zmienionych zawleczek.
Kup w metalowym śruby utwardzane o podobnej długości fi.5mm, gwint tylko na końcu śruby, śruba z łepkiem imbusowym i twardość 8.8

Brucer rwie zawleczki w 2miejscach, ma na to oczywiście wpływ węgiel, ale konstrukcja ślimaka także.
Zawleczkę może rwać, gdy opał schodzi z kosza i ma być kręcony w stronę paleniska, tutaj jak w każdym innym palniku na rynku może zaprzeć o krawędź.

Drugie miejsce to palenisko i to przeciwuzwojenie, to właśnie ta łopatka jest powodem rwania zawleczek. Jak idzie na około i natrafi na węgiel z zawartościa kamienia to po zaparciu o ściane paleniska zawleczkę musi ściąć. Stąd moje nawoływanie do pracy nad zmniejszeniem oporów podawania. Udało sie to zrobić w palniku konkurencyjnym.
Częściej brucer ale też większa ekoenergia rwie zawleczkę, jak spalany jest jednorodny grubszy groszek, wtedy tez palnik głośno chrupie mieląc i krusząc węgiel. Jak w groszku jest spora domieszka drobniejszego miału, to jakoś się to wszystko potrafi przesunąc , przeskoczyć i zawleczki nie są często rwane.

29a
22-10-2010, 06:21
29a ta temperatura spalin ok.200st.C nie jest wysoka, wskazuje jednak,że kocioł idzie z dużą mocą, stąd wyższe spalanie. Wygrzewasz słabo ocieplony dom.

Wczoraj po wyczyszczeniu miałeś 200st.C a dzisiaj pracując cały czas na wyższej mocy kanały już się lekko zabrudziły i dlatego temp. spalin już wynosi ok.220st.C.
Na Twoim przykładzie właśnie widać,że kocioł warto czyścić częściej ok. raz w tygodniu bym polecał. Sadza to izolator i wszyscy macie straty czyszcząc rzadziej, tyle,że jak komus kocioł pracuje na małej mocy i relatywnie mało spala, to już wówczas czyścic się nie chce.

ps. układając zawirowacze trzeba czyścić kocioł częściej.

kol. z temp. spalin 100st.C, Ty tylko uzupełniasz straty ciepła generowane przez docieplony dom i Twój kocioł pracuje na małej mocy.

No i jest to uspokajajaca wiadomosc informacja. Poki jeszcze dom nie jest do konca docieplony gorsze wyniki mozna zrzucic na bark niedocieplenia.
Dzisiaj poszlo lekko ponad 40 kilo "pieklorza", podsypem mu pare kilo aby w sobote z rana moc testowac czyms innym.

Sproboje tez jeszcze dokladniej sporobwac wyczyscic kanaly + docisnac ta pokrywe od 3ciego obiegu.
A tymczasem pewnie przeniose sie na podforum o dociepleniach i poszukam tematu "jak docieplic strych - skladzik" :)

minertu
22-10-2010, 06:56
No i jest to uspokajajaca wiadomosc informacja. Poki jeszcze dom nie jest do konca docieplony gorsze wyniki mozna zrzucic na bark niedocieplenia.
Dzisiaj poszlo lekko ponad 40 kilo "pieklorza", podsypem mu pare kilo aby w sobote z rana moc testowac czyms innym.

Sproboje tez jeszcze dokladniej sporobwac wyczyscic kanaly + docisnac ta pokrywe od 3ciego obiegu.
A tymczasem pewnie przeniose sie na podforum o dociepleniach i poszukam tematu "jak docieplic strych - skladzik" :)

Odpowiedz mi na pytanie ,
czy masz termometr za pompa CO ,który mierzy temperaturę wychodzącą na grzejniki i jaka ta temperatura jest
jaka jest różnica temperatur między wodą wychodzącą na grzejniki a powrotem


Może to Ci pomoże
Ustawiłem temp wychodzącą na grzejniki 40*
powrót waha się w granicach 38*
Temp CO ustawiona na 55*co i tak jest chyba za dużo ale na cykliczną pracę pompy powinna być nadwyżka temp w kotle
na takich ustawieniach temp w pomieszczeniach utrzymuje się na poziomie 26,5*-27,2*
temp spalin 140*(średnio)


Co do ocieplenia stropu to odpuść sobie ten styropian 6cm a zainwestuj w wełnę 20cm no i ocieplaj domek jak najszybciej bo duże straty masz w grzaniu podwórka :)

29a
22-10-2010, 07:24
Odpowiedz mi na pytanie ,
czy masz termometr za pompa CO ,który mierzy temperaturę wychodzącą na grzejniki i jaka ta temperatura jest
jaka jest różnica temperatur między wodą wychodzącą na grzejniki a powrotem
czy masz zawór 4D

No wlasnie juz wczesnej pytales o temperature w porownaniu z temperatura inna ale nie wiedzialem o ktora chodzi.

Mam zawor 3d ustawiony na zasilaniu tak ze porcuje wode z powrotu albo z zasilania.
Dodatkowy termomentr znajduje sie za pompa CO ktora jest za zaworem 3d.
Z reszta:
powrot: http://i.imgur.com/jvtii.jpg
pompa CO i dodatkowy termometr: http://i.imgur.com/rMCyi.jpg
Zawor 3d (od dolu wyjscie z zasilaniem: http://i.imgur.com/tH1c3.jpg

edit:
Co do styropianu 6cm. Strych sluzy jako skladzik - na styropianie latwiej bedzie IMO jakies plytki pozniej polozyc. Ale to jest do przemyslenia.

edit2:
A w odpowiedzi na pytanie o temperature:
Aktualna sytuacja na panelu:
http://i.imgur.com/4Xsqt.png - zawor 3d ustawiony praktycznie tak jak na zdjeciu powyzej (delikatniej mniej z CO). i temperatura na termomentrze ~45 stopni.
Wykres z pracy od rana
http://i.imgur.com/kOVED.png

Giorgio_66
22-10-2010, 20:41
Właśnie napisałem do nich czy jest możliwość zaktualizowania oprogramowania z czytnika kart na komp.Z uprawnieniami administratora sobie poradziłem więc już z komputera mogę piecem sterować,hasło również otrzymałem ale chyba głębsza ingerencja w sterownik na razie jest zbędna.

Mam podobne problemy z komunikacją, tzn. przejściówka RS232 na USB się nie sprawdziła. Posiadam wyjście Ethernet, przez które podpiąłem laptopa. W przeglądarkę wpisałem IP ze sterownika i wygląda, że się połączyłem prawidłowo, ponieważ ukazało się okno logowania. Tu jednak zaczął się problem gdyż użytkownik/hasło admin/admin (podobno standardowe jak piszą na ecoal.pl) nie działa. Próbowałem też wpisać hasło do ustawień serwisowych, bez rezultatu. Inne typowe opcje w stylu admin/password, też nie działają :sad:

minertu
23-10-2010, 08:48
No wlasnie juz wczesnej pytales o temperature w porownaniu z temperatura inna ale nie wiedzialem o ktora chodzi.

Mam zawor 3d ustawiony na zasilaniu tak ze porcuje wode z powrotu albo z zasilania.
Dodatkowy termomentr znajduje sie za pompa CO ktora jest za zaworem 3d.
Z reszta:
powrot: http://i.imgur.com/jvtii.jpg
pompa CO i dodatkowy termometr: http://i.imgur.com/rMCyi.jpg
Zawor 3d (od dolu wyjscie z zasilaniem: http://i.imgur.com/tH1c3.jpg

edit:
Co do styropianu 6cm. Strych sluzy jako skladzik - na styropianie latwiej bedzie IMO jakies plytki pozniej polozyc. Ale to jest do przemyslenia.

edit2:
A w odpowiedzi na pytanie o temperature:
Aktualna sytuacja na panelu:
http://i.imgur.com/4Xsqt.png - zawor 3d ustawiony praktycznie tak jak na zdjeciu powyzej (delikatniej mniej z CO). i temperatura na termomentrze ~45 stopni.
Wykres z pracy od rana
http://i.imgur.com/kOVED.png

Odnośnie tego układu http://i.imgur.com/jvtii.jpg to przerobił bym powrót CWU i podłączył go przed powrotami CO i powrotem 3Da to dlatego ,że czujnik powrotu dostaje fajnego kopa gdy załączy się pompa CWU i odczyt jest bardzo zróżnicowany ,słabe wymieszanie wody powrotnej a najlepiej wpiąć go w powrót CO.Jak możesz to zrób zdjęcie całości układu bo chyba masz tam nieźle namieszane.
Zastanawiam się również jakie znaczenie ma wmontowany zawór zwrotny na wpuście do dolewania lub spuszczania wody do pieca,nie bardzo widzę co za nim jest i do czego ma służyć.
Odnośnie temperatur to widzę,że ile piec ma zadane to tyle puszczasz na grzejniki i piec chyba cały czasz hula.
Ja bym zrobił tak ,aby piec miał temp zadaną na tyle więcej ile wynosi różnica pomiędzy temp. wyjściowa na grzejniki a powrotem.Przypuśćmy ,że masz wyjść temp na grzejniki 45* a powrót 38* to różnica wynosi 7* czyli na CO zadał bym minimum te 52* plus mała nadwyżka jakieś dodatkowe 2*.
I najlepiej zrób to na wyłączonej pompie CWU bo ona za dużo miesza w twoim układzie(wg informacji od eCoala czujnik ma mieć ok 0,5m rury z wodą powrotną wymieszaną) a u ciebie jest powrót CWU na wprost czujnika.

minertu
23-10-2010, 08:51
Mam podobne problemy z komunikacją, tzn. przejściówka RS232 na USB się nie sprawdziła. Posiadam wyjście Ethernet, przez które podpiąłem laptopa. W przeglądarkę wpisałem IP ze sterownika i wygląda, że się połączyłem prawidłowo, ponieważ ukazało się okno logowania. Tu jednak zaczął się problem gdyż użytkownik/hasło admin/admin (podobno standardowe jak piszą na ecoal.pl) nie działa. Próbowałem też wpisać hasło do ustawień serwisowych, bez rezultatu. Inne typowe opcje w stylu admin/password, też nie działają :sad:

Mogę pomóc ,odbierz PW

29a
23-10-2010, 09:25
Odnośnie tego układu http://i.imgur.com/jvtii.jpg to przerobił bym powrót CWU i podłączył go przed powrotami CO i powrotem 3Da to dlatego ,że czujnik powrotu dostaje fajnego kopa gdy załączy się pompa CWU i odczyt jest bardzo zróżnicowany ,słabe wymieszanie wody powrotnej a najlepiej wpiąć go w powrót CO.
Czy w takiej sytuacji - przy grzaniu letnim i np wyalczeniu pompy CO i zamknieciu wody z pieca na 3d woda z CWU nie bedzie probowala uciekac przez powrot 3d?


Jak możesz to zrób zdjęcie całości układu bo chyba masz tam nieźle namieszane.
http://i.imgur.com/RvcAw.jpg
http://i.imgur.com/czRXu.jpg
http://i.imgur.com/EdsXd.jpg
http://i.imgur.com/hLSTu.jpg
http://i.imgur.com/bP0mb.jpg
http://i.imgur.com/hJXwN.jpg
http://i.imgur.com/IvSC5.jpg
Jak jakosc za slaba to jak wroce moge zrobic cyfra (jak sie bateria naladuje)



Odnośnie temperatur to widzę,że ile piec ma zadane to tyle puszczasz na grzejniki i piec chyba cały czasz hula.
Ja bym zrobił tak ,aby piec miał temp zadaną na tyle więcej ile wynosi różnica pomiędzy temp. wyjściowa na grzejniki a powrotem.Przypuśćmy ,że masz wyjść temp na grzejniki 45* a powrót 38* to różnica wynosi 7* czyli na CO zadał bym minimum te 52* plus mała nadwyżka jakieś dodatkowe 2*.

Aktualnie pracowal w zblizonym ustawieniu
Temperatura na piecu 47, powrot 38, wyjscie na grzejniki 43 - skoryguje to jeszcze dokladniej wg twoich sugestii.

Dzisiaj kolo 13-14 powinien sie skonczyc wegiel mam zamiar rozkrecic gore i wyczyscic wszystko jeszcze raz. Upewniajac sie przy okazji co do szczelnosci pokrywy 3ciego obiegu.
Zauwazylem ze zuzycie delikatnie spadlo - wsypane wczoraj 40 kilo okolo godziny 7mej jeszcze takz 4 kilo w podajniku jest (godzina 10) - a wiec widoczna poprawa (wraz z progresem docieplania ;).

Wiec poza wysoka temperatura spalin (aktualnej jeszcze nie sprawdzalem bo na razie to jakies zakupy trzeba by zrobic) specjalnie sie nie martwie.

mafo
23-10-2010, 18:34
Jezeli ktos ma jakies sugestie to z checia sie zastosuje.
Martwi mnie wysoka temperatura spalin, wczorajsze zalozenie zawirowywaczy pozornie problem rozwiazalo - ale dziaj juz temperatura spalin z powrotem osiagala ~200st.

Witam !!!

Wzrost temperatury masz wywołany spiętrzeniem zapotrzebowania na moc w tym samym czasie.
Podnosisz programatorem temperaturę CO i CWU w zbliżonym czasie, to musi skutkować wzrostem temperatury spalin.
Pokrywę trzeciego ciągu musisz mieć szczelną. /reklamacja !!!/

Pozdrawiam

29a
23-10-2010, 19:56
Pokrywę trzeciego ciągu musisz mieć szczelną. /reklamacja !!!/

no z tym to widze maly problem - tzn ze szczelnoscia - Pokrywa ma ksztalt prostokata - ze scietymi rogami (wszystkimi).
Na dlugosc i szerokosc ten prostokat pasuje idealnie. Natomiast z tylu robia sie szpary na wycietych rogach.
Tak samo z przodu - problemem jest niwlasciwe wyprofilowanie naciec, tak ze nie nachodza one idealnie na wystajace elementy przegrody miedzy 2gim a 3cim ciagiem.
Nie wiem natomiast czy to jest normalne w tym piecu czy tez dostalem nie ten element - w poniedzialek zasiegne opini u sprzedawcy.

Dzisiaj wyczyscilem piec calkowicie, wybierajac nawet resztki popiolu z palnika. Jak na razie pracuje ladnie i zaobserwowane, chwilowe temperatury spalin to ~130-140.
Zobaczymy jutro wykres ;)

jack18
24-10-2010, 09:48
no z tym to widze maly problem - tzn ze szczelnoscia - Pokrywa ma ksztalt prostokata - ze scietymi rogami (wszystkimi).
Na dlugosc i szerokosc ten prostokat pasuje idealnie. Natomiast z tylu robia sie szpary na wycietych rogach.
Tak samo z przodu - problemem jest niwlasciwe wyprofilowanie naciec, tak ze nie nachodza one idealnie na wystajace elementy przegrody miedzy 2gim a 3cim ciagiem.
Nie wiem natomiast czy to jest normalne w tym piecu czy tez dostalem nie ten element - w poniedzialek zasiegne opini u sprzedawcy.

Dzisiaj wyczyscilem piec calkowicie, wybierajac nawet resztki popiolu z palnika. Jak na razie pracuje ladnie i zaobserwowane, chwilowe temperatury spalin to ~130-140.
Zobaczymy jutro wykres ;)

W moim piecu tez sa jakieś tam szczelinki, ale chyba na prace pieca to nie wpływa. Jak masz ten uszczelniacz który dawałeś pod koronę to uszczelnij nim to i zobaczysz czy cos to dało. Nic się nie stanie a sprawdzisz jak by śmigał piec przy całkowicie szczelnym tym elemencie…..

29a
24-10-2010, 13:44
Dzisiaj wyczyscilem piec calkowicie, wybierajac nawet resztki popiolu z palnika. Jak na razie pracuje ladnie i zaobserwowane, chwilowe temperatury spalin to ~130-140.
Zobaczymy jutro wykres ;)

http://i.imgur.com/jBTNJ.png
http://i.imgur.com/5eYZt.png

Jak widac porzadne preczyszczenie pieca przynioslo bardzo zadowalajace efekty. temperatura spalin podskoczyla do 160 dopiero w momencie kiedy prawie cala woda z CWU poszla do zmywania ;).

Co do uzycia silikonu - rozwaze ta opcje przy nastepnym czyszczeniu. A tyczasem poswiece czas na docieplenie strychu. Wieczorem ofotuje to co tam jest w tym momencie i wyslucham sugestii innych ;)

Pozdrawiam
MR

pyzus78
24-10-2010, 19:09
Witam wszystkich.
Proszę o radę jak podłączyć mój piecyk Ogniwo eko 24kv.
Ma zagrzać 165 m2 podług ( na całości ogrzewanie podłogowe ) + 2 grzejniki drabinkowe + bojler dwupłaszczowy 140l
Miałem zamiar wstawić zawór 4 drogowy ale na stronie producenta polecają wsawić pompę mieszającą.
Proszę o radę co wybrać.

minertu
24-10-2010, 19:56
Witam wszystkich.
Proszę o radę jak podłączyć mój piecyk Ogniwo eko 24kv.
Ma zagrzać 165 m2 podług ( na całości ogrzewanie podłogowe ) + 2 grzejniki drabinkowe + bojler dwupłaszczowy 140l
Miałem zamiar wstawić zawór 4 drogowy ale na stronie producenta polecają wsawić pompę mieszającą.
Proszę o radę co wybrać.

Ja jestem za zaworem 4D

Bob Budowiniczy
24-10-2010, 22:14
Witam

Po dogłębniej analizie waszych postów wybrałem kocioł Ogniwo Eko 24 ze sterownikiem ecoal
Od wtorku pale nim i muszę przyznać ze jest to czysta przyjemność:)
Mam natomiast problem z odczytem danych z laptopa nie mogę połączyć się ze sterownikiem
ściągnąłem i oczywiście zainstalować program do obsługi ze strony producenta

do sterownika ecoal mam podłączony kabel Ethernet który jest podłączony bezpośrednio do liveboxa
mam pojecie o podłączeniu zewnętrznych urządzeń pod komputer ale tym razem nie daje sobie z tym rade mam nadzieje ze ktoś mnie poratuje

pozdr

Slaveta
24-10-2010, 23:43
Ja jestem za zaworem 4D

Wydaje mi się że jeżeli sterownik sam steruje pompami i podaje wodę tam gdzie trzeba w danym momencie to chyba lepsze rozwiązanie, ja tak zrobiłem i nie zawracam sobie głowy temp. powrotu., chyba że zawór 4D ma jakąś specjalną jeszcze funkcję czego nie uzyskam pompą i czego jeszcze nie wiem.

Slaveta
25-10-2010, 00:03
Daj sobie spokój z zawleczkami maszynowymi, bo szału dostaniesz z ilością zmienionych zawleczek.
Kup w metalowym śruby utwardzane o podobnej długości fi.5mm, gwint tylko na końcu śruby, śruba z łepkiem imbusowym i twardość 8.8

Brucer rwie zawleczki w 2miejscach, ma na to oczywiście wpływ węgiel, ale konstrukcja ślimaka także.
Zawleczkę może rwać, gdy opał schodzi z kosza i ma być kręcony w stronę paleniska, tutaj jak w każdym innym palniku na rynku może zaprzeć o krawędź.

Drugie miejsce to palenisko i to przeciwuzwojenie, to właśnie ta łopatka jest powodem rwania zawleczek. Jak idzie na około i natrafi na węgiel z zawartościa kamienia to po zaparciu o ściane paleniska zawleczkę musi ściąć. Stąd moje nawoływanie do pracy nad zmniejszeniem oporów podawania. Udało sie to zrobić w palniku konkurencyjnym.

Masz rację rwie te zawleczki jak zapałki. W przeciągu 2 dni poleciały 3 sztuki a przecież nie sypię jakiegoś badziewia tylko workowany ekoret. Zrobię tak jak piszesz bo widzę że na te zawleczki nie zarobię.
Tak z ciekawości możesz napisać na czym polega to ulepszenie w retorcie konkurencji i co to za firma?

minertu
25-10-2010, 06:07
Wydaje mi się że jeżeli sterownik sam steruje pompami i podaje wodę tam gdzie trzeba w danym momencie to chyba lepsze rozwiązanie, ja tak zrobiłem i nie zawracam sobie głowy temp. powrotu., chyba że zawór 4D ma jakąś specjalną jeszcze funkcję czego nie uzyskam pompą i czego jeszcze nie wiem.

Zaworem 4D ograniczam zbyt wysoką temp wychodzącą na grzejniki,reszta ciepła sama idzie do powrotu i go dogrzewa.
Również koszt i początkowy i eksploatacyjny (prąd) jak już go raz ustawisz to problem masz z głowy.

Slaveta
25-10-2010, 10:01
Zaworem 4D ograniczam zbyt wysoką temp wychodzącą na grzejniki,reszta ciepła sama idzie do powrotu i go dogrzewa.
Również koszt i początkowy i eksploatacyjny (prąd) jak już go raz ustawisz to problem masz z głowy.

No tak wszystko rozumiem tylko po co dogrzewać powrót gdy go nie trzeba dogrzewać?
Patrząc na działanie pompy mieszającej ona naprawdę rzadko się załącza więc widzę tutaj jednak wyższość elektroniki nad człowiekiem.
Koszt początkowy i eksploatacyjny jest sprawą dyskusyjną ponieważ koszt samej pompy to około 100 zł a prąd to są grosze w skali miesiące ponieważ ta pompa tylko czasami się załącza. Koszt zaworu jest większy do tego dodać jeszcze dodatkowe orurowanie.

Slaveta
25-10-2010, 12:16
poszukuję pin do ecoal2.1 proszę o pomoc

Na eCoal.pl masz kontakt, zadzwoń tam i Ci podadzą.

Slaveta
25-10-2010, 12:29
Kup w metalowym śruby utwardzane o podobnej długości fi.5mm, gwint tylko na końcu śruby, śruba z łepkiem imbusowym i twardość 8.8

Tylko teraz pytanie czy ta śruba się ukręci jak jednak trafi się jakiś kamień czy inne ustrojstwo którego nie da rady rozkruszyć?

Slaveta
25-10-2010, 12:34
W grę może wchodzić także jakaś drobna wada odlewnicza (nadlewka), nie zauważona przez producenta. Aby to sprawdzić, trzeba wyjąć ślimak i sprawdzić ślimak i koryto. Niestety - nie da sie tego zrobić w trakcie pracy kotła.

Właśnie kończy mi się zasyp i dzisiaj wieczorem to sprawdzę, przypomniało mi się też że jak byłem w łódzkiej firmie i oglądałem ponara i ogniwo to człowiek wspominał o tym że może się zdarzyć niedokładność odlewnicza ślimaka i trzeba zobaczyć po paru dniach pracy czy jest wszystko ok. U nich jak te kotły stały to widziałem że każdy sprawdzali pod tym względem i niektóre miały podszlifowane ślimaki.

minertu
25-10-2010, 17:23
No tak wszystko rozumiem tylko po co dogrzewać powrót gdy go nie trzeba dogrzewać?
Patrząc na działanie pompy mieszającej ona naprawdę rzadko się załącza więc widzę tutaj jednak wyższość elektroniki nad człowiekiem.
Koszt początkowy i eksploatacyjny jest sprawą dyskusyjną ponieważ koszt samej pompy to około 100 zł a prąd to są grosze w skali miesiące ponieważ ta pompa tylko czasami się załącza. Koszt zaworu jest większy do tego dodać jeszcze dodatkowe orurowanie.

Dogrzewając powrót piec się częściej wyłącza a za tym idą oszczędności w przeciwieństwie do pompy mieszającej powrót jest cały czas dogrzewany,pompa jednak musi dostać sygnał aby się załączyć.Co do dodatkowego orurowania to ono jest bez znaczenia czy zawór 4D czy pompa.

Nie sprzeczajmy się co jest lepsze ,ja nie mam pompy a Ty nie masz zaworu 4D ,więc nie wiemy co z czym działa lepiej,ale wiem,że woda jest systematycznie dogrzewana,może w pompie jest to samo bo jest bezwład. :)

darase
25-10-2010, 21:46
Najlepiej zrobić i zawór(4d lub 3d), i pompę mieszającą, a praktyka pokaże co jest lepsze. Każdy dom jest inny. Mój piec pożarł ok 19kg na 24h, jestem przygotowany na dawkę 30kg, jeśli weźmie więcej to go sprzedaję. :D Przez tą stratę ciepła uciekającą podajnikiem mam najlepiej ogrzaną kotłownię.

Slaveta
25-10-2010, 23:52
Mój piec pożarł ok 19kg na 24h, jestem przygotowany na dawkę 30kg, jeśli weźmie więcej to go sprzedaję. :D Przez tą stratę ciepła uciekającą podajnikiem mam najlepiej ogrzaną kotłownię.

Mój bierze przy takiej pogodzie niecałe 15 kg ale ja mam inny dom i inne zapotrzebowanie na ciepło.
Jaką masz temp. podajnika że tak ogrzewa Ci kotłownię? U mnie przy temp. 55st CO podajnik ma zaledwie 35st. W kotłowni jest cieplej podczas pracy kotła ale nie jest jakoś tragicznie gorąco.
Tak na marginesie to inne retorty się nie grzeją?

Slaveta
26-10-2010, 00:32
Dogrzewając powrót piec się częściej wyłącza a za tym idą oszczędności w przeciwieństwie do pompy mieszającej powrót jest cały czas dogrzewany,pompa jednak musi dostać sygnał aby się załączyć.Co do dodatkowego orurowania to ono jest bez znaczenia czy zawór 4D czy pompa.

Nie sprzeczajmy się co jest lepsze ,ja nie mam pompy a Ty nie masz zaworu 4D ,więc nie wiemy co z czym działa lepiej,ale wiem,że woda jest systematycznie dogrzewana,może w pompie jest to samo bo jest bezwład. :)

Nikt tu się nie sprzecza chodzi o zrozumienie tego tematu:)
Nie wiem może u Ciebie jest grawitacja i wtedy inaczej to wszystko pracuje ale ja mam parter i jak pompa nie ruszy to nie ma siły woda nigdzie nie popłynie w żadną stronę. Logicznie myśląc w moim przypadku (parter) nie widzę sensu zaworu 4D ponieważ po co mam cały czas wkładać energię w powrót i go nadmiernie przegrzewać przecież to zawsze będzie jakaś strata. Kocioł ma wytworzyć tyle energii żeby utrzymać temp. w salonie taką jak mu zadałem potem wyłącza pompę CO i ewentualnie załącza pompę mieszającą żeby powrót nie spadł poniżej chyba 45st. albo 40st. i tutaj widzę oszczędności. Jak bym miał instalację na zaworze 4D to musiał bym cały czas kręcić zaworem żeby woda na powrocie nie miała za wysokiej albo za niskiej temp. a i tak jak sterownik wyłączy pompę CO to wtedy już nic nie zrobię.
To takie moje przemyślenia nie musza być prawidłowe:)
Co do częstego odstawiania się kotła gdzieś tam Zawijan pisał że nie jest to za bardzo porządany efekt ponieważ wtedy może właśnie wystąpić efekt korozji.

minertu
26-10-2010, 09:16
Nikt tu się nie sprzecza chodzi o zrozumienie tego tematu:)
Nie wiem może u Ciebie jest grawitacja i wtedy inaczej to wszystko pracuje ale ja mam parter i jak pompa nie ruszy to nie ma siły woda nigdzie nie popłynie w żadną stronę. Logicznie myśląc w moim przypadku (parter) nie widzę sensu zaworu 4D ponieważ po co mam cały czas wkładać energię w powrót i go nadmiernie przegrzewać przecież to zawsze będzie jakaś strata. Kocioł ma wytworzyć tyle energii żeby utrzymać temp. w salonie taką jak mu zadałem potem wyłącza pompę CO i ewentualnie załącza pompę mieszającą żeby powrót nie spadł poniżej chyba 45st. albo 40st. i tutaj widzę oszczędności. Jak bym miał instalację na zaworze 4D to musiał bym cały czas kręcić zaworem żeby woda na powrocie nie miała za wysokiej albo za niskiej temp. a i tak jak sterownik wyłączy pompę CO to wtedy już nic nie zrobię.
To takie moje przemyślenia nie musza być prawidłowe:)
Co do częstego odstawiania się kotła gdzieś tam Zawijan pisał że nie jest to za bardzo porządany efekt ponieważ wtedy może właśnie wystąpić efekt korozji.

Oba urządzenia mają to samo zadanie,zawór 4D robi to non stop a pompa od czasu do czasu jak ją sterownik załączy.Co do odstawiania pieca to jest przed tym nie pożądanym efektem zabezpieczony minimalna temp. na kotle ,która wynosi 45*.
Jak napisałem wyżej przy zaworze 4D jak go raz ustawisz to masz problem z głowy i nie trzeba latać do kotłowni nim kręcić.Ustawiając temp.wyjściową na grzejniki 40* a temp CO ma 55* to te 10* non stop dogrzewa wodę powrotną co powoduje,że piec szybciej dochodzi do temp zadanej i częściej się wyłącza a co za tym idzie?Oszczędności.

Slaveta
26-10-2010, 11:39
Ustawiając temp.wyjściową na grzejniki 40* a temp CO ma 55* to te 10* non stop dogrzewa wodę powrotną co powoduje,że piec szybciej dochodzi do temp zadanej i częściej się wyłącza a co za tym idzie?Oszczędności.

Po co zaprzątać sobie głowę takimi rzeczami? jak przyjdą mrozy i zmiany temp. po parę stopni w nocy i w dzień to będziesz musiał korygować temp. na kaloryferach zaworem. Ja ustawiam sobie w domu temp. jaką chcę mieć i nie interesuje mnie co się dzieje na powrocie bo sterownik to robi za mnie kiedy trzeba a nie cały czas. Piec też się odstawia i szybko dochodzi do temp zadanej.
Moim zdaniem pompę mieszającą można porównać do siłownika na zaworze 4D który kieruje wodę tam gdzie trzeba w odpowiednim czasie i dlatego w/g mnie to jest wygodniejsze rozwiązanie a czy oszczędniejsze to chyba nikt z nas tego nie powie bo bym musiał mieć obydwa systemy i je porównać.
Teraz spalam niecałe 15 kg eko przy 150 m2 domu parterowego, myślę że to przyzwoity wynik więc na pewno ten system się sprawdza:)
Wiesz ja jestem fanem automatyki:) nie lubię kręcić na własną rękę bo wiem że komputer zrobi to za mnie lepiej dlatego też postawiłem na Ecoal-a a człowiek to wiadomo każdy ma swoje teorie i może popełniać błędy a komputer nie, no chyba że jest źle zaprogramowany:)

jack18
26-10-2010, 15:42
U mnie nie ma pompy ani zaworu . po ostatnich ustawieniach na prog. pokojowym piec spalił miedzy 17-18kg na dobę. Zbiornik cwu 140l dom nie ocieplony 150m ale ogrzewam około 130. Przetestuje tylko teraz czy ma sens ustawienie temperatury nocnej niższej od dziennej czy lepiej z punktu widzenia ekonomicznego obie ustawić jednakowo…

pyzus78
26-10-2010, 19:32
witam.
Widzę że wywołałem ostrą dyskusję. Moim problemem jest jednak to że mam wszędzie ogrzewanie podłogowe które nie potrzebuje 50 stopni na zasilaniu
więc chyba jednak zawór 4 drogowy bedzie lepszy bo nim mogę zmieniać temp zasilania obwodów grzewczych a pompą miesającą chyba tego nieda rady zrobić chyba ze się mylę??

minertu
27-10-2010, 03:40
Po co zaprzątać sobie głowę takimi rzeczami? jak przyjdą mrozy i zmiany temp. po parę stopni w nocy i w dzień to będziesz musiał korygować temp. na kaloryferach zaworem. Ja ustawiam sobie w domu temp. jaką chcę mieć i nie interesuje mnie co się dzieje na powrocie bo sterownik to robi za mnie kiedy trzeba a nie cały czas. Piec też się odstawia i szybko dochodzi do temp zadanej.
Moim zdaniem pompę mieszającą można porównać do siłownika na zaworze 4D który kieruje wodę tam gdzie trzeba w odpowiednim czasie i dlatego w/g mnie to jest wygodniejsze rozwiązanie a czy oszczędniejsze to chyba nikt z nas tego nie powie bo bym musiał mieć obydwa systemy i je porównać.
Teraz spalam niecałe 15 kg eko przy 150 m2 domu parterowego, myślę że to przyzwoity wynik więc na pewno ten system się sprawdza:)
Wiesz ja jestem fanem automatyki:) nie lubię kręcić na własną rękę bo wiem że komputer zrobi to za mnie lepiej dlatego też postawiłem na Ecoal-a a człowiek to wiadomo każdy ma swoje teorie i może popełniać błędy a komputer nie, no chyba że jest źle zaprogramowany:)

Jak przyjdą mrozy to i tak nie będę musiał latać do kotłowni a to dlatego,że piec chodzi na sterowaniu pokojowym i ma zadaną temp. pokojową.
Co do Twojego wyniku to jest b.dobry ,ale mi spala 18kg/24h uzyskując temp.pokojową 27,2* bo taką ma zadaną.Bez urazy,ale podnieś temp.pokojową do mojej i pochwal się wynikiem spalania,dodam,że mój dom piętrowy to 220m2+140l CWU codziennie wieczorem kąpią się 4 osoby.Myślę,że też mam dobry wynik a do piwnicy latam tylko wysypać popiół,wyczyścić kocioł i zasypać kosz groszkiem :)
Zawór 4D i pompa mają to samo zadanie,dogrzewać wodę w kotle i tyle.Każdy ma to co chciał ,a że ja mam 4D to go polecam tak samo jak Ty polecasz pompę :)

Dodam,że producent eCoala odradza stosowanie siłownika na zaworze 4D,już to pisałem w którymś poście wcześniej.

ppietrz
27-10-2010, 07:16
mi spala 18kg/24h uzyskując temp.pokojową 27,2* bo taką ma zadaną

A czy jak obniżysz temperaturę pokojową o 5 stopni to po ustabilizowaniu pracy kotła / sterownika będziesz palił mniej? Wydaje mi się, że to tak liniowo nie działa ;)

chochla72
27-10-2010, 09:01
5 dzien z piecem a mi juz 9 workow weglem zniknelo.

ja jestem prosty informatyk wiec moge sie mylic :) ale z wlasnych przemyslen, obserwacji i wiedzy zdobytej na roznych etapach:

Masz 250m2 tylko czesciowo docieplonego domu.
Co sie dziwisz? Jak kaczka to sra, powtarzajac za bratem Gajosem z Jasminum ;P

Wysoka temperatura spalin faktycznie wyglada na duze zapotrzebowanie na cieplo. Popatrz na wykres CO w funkcji temperatury spalin. Temperatura CO rzadko wyskakuje ponad poziom zadanej wiec cale cieplo wyprodukowane przez piec idzie w instalacje. Mam dokladnie tak samo w momencie wygrzewania domu (mieszkam w nim tylko w lykendy, w tygodniu na razie nie grzeje). Zaraz po rozpaleniu i dochodzeniu do tych 21-22* spaliny na luzno maja ponad 200*. Plus oczywiscie piec pozera paliwo w tempie zastraszajacym. Po wygrzaniu praca stabilizuje sie i spaliny oscyluja w okolicach 100* (+/- 20). Dodatkow dwie uwagi od siebie.
1) nie mieszaj tak bardzo temperatura zadana CO (jesli oczywiscie pracujesz takim rezimie). To nie jest piec na gaz/olej, ma swoja bezwladnosc. IMHO lepiej (bardziej stabilnie) bedzie pracowal jesli w ciagu doby nastapia tylko zmiany zadanych temperatur z nocnej na dzienna i vice versa.
2) Strumien ciepla przeplywajacy przez przegrody jest wiekszy w przypadku przegrod poziomych niz pionowych. Innymi slowy wieksze straty masz na suficie niz na scianach. Wnioski w kwestii grubosci styro/welny wysnuj sam.

Slaveta
27-10-2010, 10:26
Jak przyjdą mrozy to i tak nie będę musiał latać do kotłowni a to dlatego,że piec chodzi na sterowaniu pokojowym i ma zadaną temp. pokojową.
Co do Twojego wyniku to jest b.dobry ,ale mi spala 18kg/24h uzyskując temp.pokojową 27,2* bo taką ma zadaną.Bez urazy,ale podnieś temp.pokojową do mojej i pochwal się wynikiem spalania,dodam,że mój dom piętrowy to 220m2+140l CWU codziennie wieczorem kąpią się 4 osoby.Myślę,że też mam dobry wynik a do piwnicy latam tylko wysypać popiół,wyczyścić kocioł i zasypać kosz groszkiem :)
Zawór 4D i pompa mają to samo zadanie,dogrzewać wodę w kotle i tyle.Każdy ma to co chciał ,a że ja mam 4D to go polecam tak samo jak Ty polecasz pompę :)

Jak tak piszesz to jeszcze ktoś pomyśli że zawór 4D jest jakimś cudownym tworem który wytwarza sam z siebie energię nie wiadomo skąd:) Bez jaj, jak obniżysz temp. pokojową do 22* to w/g Twojego rozumowania spalisz około 10kg na dobę albo jeszcze mniej? nie ma cudów to tak nie działa.
W tamtym tygodniu na jednym worku ekoretu pojechałem 3 doby (150m2 + 200l CWU) i co z tego? przecież tego nie dokonała moja pompa mieszająca. O niczym to nie świadczy ponieważ warunki cały czas są zmienne i zapotrzebowanie na ciepło cały czas się zmienia, opał też niby workowany ale kaloryczność też się zmienia nie jest zawsze taka sama.
Dzisiaj jest to 18kg a jutro może być 25kg ale oczywiście chwalimy się tymi lepszymi:).
Podsumowując całą sprawę nie jesteśmy w stanie udowodnić która instalacja jest lepsza tym bardziej że mamy zupełnie różne domy i inne zapotrzebowanie na ciepło, pewne jest to że nasze systemy się sprawdzają co widać po wynikach a każdy musi już sam postanowić w co wchodzi.

29a
27-10-2010, 12:30
ja jestem prosty informatyk wiec moge sie mylic :) ale z wlasnych przemyslen, obserwacji i wiedzy zdobytej na roznych etapach:

Masz 250m2 tylko czesciowo docieplonego domu.
Co sie dziwisz? Jak kaczka to sra, powtarzajac za bratem Gajosem z Jasminum ;P

Wysoka temperatura spalin faktycznie wyglada na duze zapotrzebowanie na cieplo. Popatrz na wykres CO w funkcji temperatury spalin. Temperatura CO rzadko wyskakuje ponad poziom zadanej wiec cale cieplo wyprodukowane przez piec idzie w instalacje. Mam dokladnie tak samo w momencie wygrzewania domu (mieszkam w nim tylko w lykendy, w tygodniu na razie nie grzeje). Zaraz po rozpaleniu i dochodzeniu do tych 21-22* spaliny na luzno maja ponad 200*. Plus oczywiscie piec pozera paliwo w tempie zastraszajacym. Po wygrzaniu praca stabilizuje sie i spaliny oscyluja w okolicach 100* (+/- 20). Dodatkow dwie uwagi od siebie.
1) nie mieszaj tak bardzo temperatura zadana CO (jesli oczywiscie pracujesz takim rezimie). To nie jest piec na gaz/olej, ma swoja bezwladnosc. IMHO lepiej (bardziej stabilnie) bedzie pracowal jesli w ciagu doby nastapia tylko zmiany zadanych temperatur z nocnej na dzienna i vice versa.
2) Strumien ciepla przeplywajacy przez przegrody jest wiekszy w przypadku przegrod poziomych niz pionowych. Innymi slowy wieksze straty masz na suficie niz na scianach. Wnioski w kwestii grubosci styro/welny wysnuj sam.

W pelni sie zgadzam z twoim postem. Jak juz pisalem pare postow dalej - najwieksza wine zrzucam na niedocieplony dom.
Temperatura spalin jak juz tez wklejalem spadala po dokladnym wyczyszczeniu pieca i porzadnym docisnieciu pokrywy 3ciego wyciagu - wiec tez tutaj juz zastrzerzen brak.

Zapotrzebowanie spada - aktualnie juz kolo 35-33 kilko na dobe schodzi. W przyszlym tygodniu docieplenie strychu. Najprawdopodobniej poleci 10cm styropian + wylewka na to.

Pozdrawiam
MR

Slaveta
27-10-2010, 12:40
Zapotrzebowanie spada - aktualnie juz kolo 35-33 kilko na dobe schodzi. W przyszlym tygodniu docieplenie strychu. Najprawdopodobniej poleci 10cm styropian + wylewka na to.

Docieplenie budynku jest najważniejsze, ja mam właśnie tak zrobiony strop: beton-styropian 10cm-wylewka betonowa, jest efekt zauważalny. W tym momencie pomimo że mam ustawioną temp. nocną na 20 st. to i tak jeszcze nie spadło mi przez noc ani razu do tej temp.(z 22*) i piec praktycznie cały czas jest w podtrzymaniu przez noc.

chochla72
27-10-2010, 13:53
Panowie, zeby wszystko bylo jasne.


A czy jak obniżysz temperaturę pokojową o 5 stopni to po ustabilizowaniu pracy kotła / sterownika będziesz palił mniej? Wydaje mi się, że to tak liniowo nie działa ;)

@ppietrz: Tak dziala to tak liniowo. Strumien ciepla przeplywajacy przez przegrode jest wprost proporcjonalna do roznicy temperatur po obu jej stronach. Zakladajac stala temperature na zewnatrz budynku po ustabilizowaniu temperatury wewnatrz bedziesz spalal mniej przy 22* niz przy 27* z prostego powodu - "uciekajacy" strumien ciepla jest mniejszy -> mniej energii potrzeba dostarczyc do utrzymania zadanej temperatury wewnatrz, przy czym dziala to tak, ze im wieksza jest delta temparatur tym mniejsza jest roznica w strumieniu ciepla a z polskiego na nasze przy temperaturze na zewnatrz -20* roznica w spalaniu paliwa(*) przy 22* i 27* wewnatrz pomieszczen bedzie zdecydowanie mniej zauwazalna niz w przypadku gdy na zewnatrz bedzie +10*
(*) pisze paliwa bo dotyczy to modelu teoretycznego. Domyslam sie, ze w praktyce w przypadku pieca weglowego ta roznica nie bedzie tak widoczna z powodu mniejszej kontroli nad procesem spalania niz dajmy na to w przypadku pieca gazowego lub olejowego gdzie i paliwo i proces spalania sa duzo bardziej jednorodne.


Bez jaj, jak obniżysz temp. pokojową do 22* to w/g Twojego rozumowania spalisz około 10kg na dobę albo jeszcze mniej? nie ma cudów to tak nie działa.

@Slaveta. A ja sadze, ze jesli z jajami ;P zbudujesz dom, ktory jest odpowiednio zabezpieczony przed stratami, piec nie jest przewymiarowany, wegiel jest odpowiednio energetyczny to bez problemu zejdziesz do 10kg na dobe przy zmniejszeniu temperatury wewnatrz do 22* z 27* przy 'odpowiednio' wysokiej temperaturze na zewnatrz. To nawet nie jest takie trudne do wyliczenia stosujac pewne uproszczenia.

Wada dyskusji pod tytulem 'ile spalacie' jest to, ze podaje sie zazwyczaj za malo danych wejsciowych do takich rozmow. One sa w kazdym przypadku stale (wielkosc domu, docieplenie, energetycznosc (w pewnym stopniu oczywiscie) paliwa) ale roznia sie miedzy dyskutantami. Choc szczerze mowiac to nawet takie dane bardzo czesto nie sa wystarczajace do porownan, bo zakladajac teoretyczna mozliwosc podniesienia domu w calosci to zmieniajac jego usytuowanie wzgledem stron swiata mozemy diametralnie zmienic jego roczne zapotrzebowanie na cieplo.
Ale jesli juz probujemy jakos zblizyc do siebie nasze modele to to co napisal minertu odnosnie podniesienia temperatury do 27* i dopiero wtedy sprawdzeniu spalania ma jak najbardziej sens, bo roznice temperatur maja calkiem spory wplyw na ilosc spalanego paliwa.