PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

chochla72
27-10-2010, 14:05
W przyszlym tygodniu docieplenie strychu. Najprawdopodobniej poleci 10cm styropian + wylewka na to.
Nie wiem jak wyglada Twoj budynek wiec nie bede sie wymadrzal ale na poczatku roku robilem obliczenia dla swojego domu odnosnie ocieplenia stropu (170m2, parter, poddasze nieuzytkowe). Model teoretyczny kosztow/zyskow energetycznych (dla welny, dla styro moze byc ciut inny) pokazywal, ze warto docieplac do grubosci okolo 30cm. Przy czym im mniejsza wartosc ocieplenia dawalem jako zalozenie tym bardziej oplacalo sie je zwiekszyc. Jak dla mnie 10cm na suficie to generalnie ciut malo, ale lepsze to niz nic :)

29a
27-10-2010, 14:09
Zeby na to 30cm tam bylo miejsce...
Problemem jest fakt ze "strych" sluzy jako skladzik i podniesienie poziomu stropu o 10+4 (liczmy 15cm) juz spowoduje ze czesc rzeczy trzeba bedzie poprzestawiac.
Dodatkowe 20 i nie bedzie miejsca na polowe mebli ktore tam stoja ;)

Aczkolwiek zgadzam sie ze im wiecej tym lepiej.

chochla72
27-10-2010, 14:51
Dodatkowe 20 i nie bedzie miejsca na polowe mebli ktore tam stoja ;)
Wiesz, w tym przypadku ja bym sie zastanowil czy ta polowa mebli nie moze zostac zutylizowana jako... pozywienie dla swojego brucer'a ;P

ppietrz
27-10-2010, 16:11
Ja u siebie dałem 25 cm wełny pomiędzy belkami + 5 cm pod belkami a nad płytą k-g. Jeśli jest strop betonowy to niestety wełna musi się gdzieś zmieścić i odbywa się to kosztem poddasza ;)

ppietrz
27-10-2010, 17:53
@ppietrz: Tak dziala to tak liniowo. Strumien ciepla przeplywajacy przez przegrode jest wprost proporcjonalna do roznicy temperatur po obu jej stronach. Zakladajac stala temperature na zewnatrz budynku po ustabilizowaniu temperatury wewnatrz bedziesz spalal mniej przy 22* niz przy 27* z prostego powodu - "uciekajacy" strumien ciepla jest mniejszy -> mniej energii potrzeba dostarczyc do utrzymania zadanej temperatury wewnatrz, przy czym dziala to tak, ze im wieksza jest delta temparatur tym mniejsza jest roznica w strumieniu ciepla a z polskiego na nasze przy temperaturze na zewnatrz -20* roznica w spalaniu paliwa(*) przy 22* i 27* wewnatrz pomieszczen bedzie zdecydowanie mniej zauwazalna niz w przypadku gdy na zewnatrz bedzie +10*
(*) pisze paliwa bo dotyczy to modelu teoretycznego. Domyslam sie, ze w praktyce w przypadku pieca weglowego ta roznica nie bedzie tak widoczna z powodu mniejszej kontroli nad procesem spalania niz dajmy na to w przypadku pieca gazowego lub olejowego gdzie i paliwo i proces spalania sa duzo bardziej jednorodne.


Jak będę miał na czym to sprawdzę u siebie. Na chłopski rozum temperatura w domu powinna bardziej spadać w ciągu doby kiedy na zewnątrz jest zimniej i to tym bardziej im większa jest różnica temperatur (delta jak kto woli). Skoro jest zimniej to i większe są straty ciepła, więcej trzeba energii aby utrzymać temperaturę niż gdy jest cieplej na dworze. Bardziej więc opłaca się utrzymywać niższą temperaturę 22 stopni w chłodniejsze dni bo więcej trzeba włożyć energii aby uzyskać wyższą 27. To trochę na odwrót niż napisałeś. Myślę, że minertu przy 22 stopniach spalałby podobną ilość paliwa.

Slaveta
27-10-2010, 22:21
@Slaveta. A ja sadze, ze jesli z jajami ;P zbudujesz dom, ktory jest odpowiednio zabezpieczony przed stratami, piec nie jest przewymiarowany, wegiel jest odpowiednio energetyczny to bez problemu zejdziesz do 10kg na dobe przy zmniejszeniu temperatury wewnatrz do 22* z 27* przy 'odpowiednio' wysokiej temperaturze na zewnatrz. To nawet nie jest takie trudne do wyliczenia stosujac pewne uproszczenia..

Bez przesady jak zaczniemy tutaj teoretyzować to wyjdą nam dopiero jaja :P a dyskusja zbacza na inne tory.

chochla72
28-10-2010, 09:32
Jak będę miał na czym to sprawdzę u siebie.
Obawiam sie, ze w warunkach domowych takie testy moga byc bardzo trudne do przeprowadzenia - w tescie jest za duzo zmiennych na ktore nie masz zadnego wplywu. Wystarczy ze srednia temperatura na zewnatrz bedzie o kilka stopni nizsza, czy tez jeden okres testowy bedzie bardziej sloneczny niz poprzedni i caly sprawdzian moze przyniesc zupelnie inne wyniki od spodziewanych. Tylko, ze to nie oznacza, ze model jest zly tylko to, ze nie mieszkamy w labolatorium.


Bardziej więc opłaca się utrzymywać niższą temperaturę 22 stopni w chłodniejsze dni bo więcej trzeba włożyć energii aby uzyskać wyższą 27. To trochę na odwrót niż napisałeś.

Bardziej oplaca sie utrzymywac temperature 22* w KAZDY dzien tyle tylko, ze ta oplacalnosc jest relatywna. I dokladnie to napisalem powyzej (choc moze ciut niejasno po chwili zastanowienia). Szczegolowe wyjasnienie ponizej


Myślę, że minertu przy 22 stopniach spalałby podobną ilość paliwa.
Wyrazenie "podobna ilosc paliwa" jest bardzo, ale to bardzo relatywne i ma scisly zwiazek od temperatury zewnetrznej. Model do obliczenia strat ciepla wyraza sie wzorem
del(Q)=k* S / l * del(t) * del(T)
gdzie
del(Q) - ilosc traconego ciepla
k - wspolczynnik przewodzenia ciepla
S - powierzchnia przegrody
l - dlugosc (grubosc) przegrody
del(t) - czas pomiaru
del(T) - roznica temperatur po obu stronach przegrody

Jak widzisz k, S, l i del(t) sa stalymi w naszej dyskusji i mozemy je pominac w dalszej czesci, jedynym czynikiem ktory jest zmienny i ma bezposredni wplyw na wielkosc traconego ciepla to del(T).
Zalozmy teraz, ze chcemy porownac straty ciepla przy temperaturze w domu 22* i 27* wewnatrz i 10* i -10* na zewnatrz. czyli uzyskujemy

temp zew +10* czyli del(T) odpowiednio 12 przy tempr wew 22* i 17 przy 27*
Q1/Q2 = 12/17
czyli Q2= 1.41Q1

temp zew -10* daje odpowiednio del(T) 32 i 37 czyli
Q1/Q2 = 32/37
czyli Q2= 1.15Q1

czyli przy tempr zewnetrznej +10* zwiekszajac temperature wewnatrz z 22* na 27* bedziesz potrzebowal spalic (troszke upraszczajac) 41% wegla wiecej aby zrekompensowac straty ciepla ale juz przy temperaturze -10* tylko 15% wiecej. I co najciekawsze caly czas to bedzie dokladnie ta sama ilosc wegla, tyle tylko, ze jak bedziesz porownywal spalanie na poziomie 45 i 50kg dziennie to powiesz (jak wiekszosc z nas) ze spalanie jest podobne. Ale czy powiesz tak samo przy spalaniu 10 i 15 kg wegla? A zauwaz, ze caly czas jest to roznica 5kg spalonego wegla potrzebnego do podniesienia i utrzymania temperatury o 5* wyzszej. (to 5kg to tylko przyklad z nieba wziety, bo zeby wyliczyc to zapotrzebowanie to trzeba juz uwzglednic wszystkie skladniki wzoru. To moze by 5 ale rownie dobrze 15kg zeby bylo jasne)


Bez przesady jak zaczniemy tutaj teoretyzować to wyjdą nam dopiero jaja :P a dyskusja zbacza na inne tory.

Slaveta, tu nie ma zadnej przesady. Owszem to sa modele teoretyczne ale modele majace codzienne zastosowanie w budownictwie. Przeciez ten sam model jest lub bedzie uzyty do obliczenia zapotrzebowania na cieplo Twojego budynku do audytu energetycznego (oczywiscie duzo bardziej zaawansowany ale ba wywodzacy sie dokladnie z tego samego wzoru, ktory podalem powyzej. A czy dyskusja zbacza na inne tory? Nie sadze. Czytam ten watek od jego poczatku. Duza czesc dyskusji sprowadza sie w nim do pytania: "Kupilem brucera ale moje spalanie oscyluje w granicach Xkg wegla na dzien a sasiad pali 2 razy mniej. Co jest w nim albo w instalacji nie tak? prosze pomozcie zmniejszyc spalanie."
O ile mniej by bylo zamieszania wsrod uzytkownikow, gdyby sobie wreszcie zaczeli zdawac sprawe z tego, ze w 90% przypadkow oni sami sa tym czynnikiem powodujacym spalanie na takim poziomie. Fizyki nie oszukamy. Jesli nie ocieplimy domu podnoszac wspolczynnik k do gory zaplacimy za to wiekszym spalaniem. Jesli jestesmy cieplolubni i utrzymujemy w domu 28* podnoszac del(T) zaplacimy za to wiekszym spalaniem. Jesli na zewnatrz jest zimno (znowu del(T)) zaplacimy za to wiekszym spalaniem. Jesli mamy dom o duzej powierznchni scian zaplacimy za to wiekszym spalaniem. Tylko tyle i az tyle

ppietrz
28-10-2010, 09:57
chochla72, ok masz racje w tych wyliczeniach - intuicja czasem idzie w innym kierunku niż fizyka/matematyka.
Z tym testowaniem u siebie wcale nie musi być tak źle np. w ostatnich dniach temperatura nie skakała tak mocno. Wiadomo laboratoryjnych warunków nie będzie, ale powinno się dać zaobserwować to o czym rozmawiamy.

Slaveta
28-10-2010, 10:13
Slaveta, tu nie ma zadnej przesady. Owszem to sa modele teoretyczne ale modele majace codzienne zastosowanie w budownictwie. Przeciez ten sam model jest lub bedzie uzyty do obliczenia zapotrzebowania na cieplo Twojego budynku do audytu energetycznego (oczywiscie duzo bardziej zaawansowany ale ba wywodzacy sie dokladnie z tego samego wzoru, ktory podalem powyzej. A czy dyskusja zbacza na inne tory? Nie sadze. Czytam ten watek od jego poczatku. Duza czesc dyskusji sprowadza sie w nim do pytania: "Kupilem brucera ale moje spalanie oscyluje w granicach Xkg wegla na dzien a sasiad pali 2 razy mniej. Co jest w nim albo w instalacji nie tak? prosze pomozcie zmniejszyc spalanie."

Owszem większość tematów o spalaniu kończy się na tym kto ile spala i dlaczego tak dużo. Minertu niepotrzebnie zaczął porównywać swoją ilość spalonego grochu do mojego i zaczął się robić zamęt.
Pisałem przecież że takie porównanie nie ma sensu ponieważ praktycznie różnimy się wszystkim, domami, instalacjami, kotłami, ilością członków rodziny, zapotrzebowaniem na ciepło nawet temp. na zewnątrz itd.
Bardzo pouczające są wasze teorie, wzory i obliczenia ale do sedna dalej nie doszliśmy do tego która instalacja jest pozytywniejsza dla naszych domów czy na zaworze n-drogowym czy na pompie mieszającej i czy tak naprawdę w ogóle była by jakaś różnica na plus którejś instalacji.

chochla72
28-10-2010, 13:04
Pisałem przecież że takie porównanie nie ma sensu ponieważ praktycznie różnimy się wszystkim, domami, instalacjami, kotłami, ilością członków rodziny, zapotrzebowaniem na ciepło nawet temp. na zewnątrz itd.

Porownania dla roznych domow, kompletnie nie, zgadzam sie w 100% Ale juz dyskusje na temat jakie czynniki (czyli chocby ta przykladowa zmiana temp wewnetrznej) maja wplyw na ilosc spalanego wegla jak najbardziej. Przeciez nikomu nie chodzi o to, zeby wygrac w konkursie na jak najnizsze spalanie wsrod forumowiczow, tylko w konkursie o jak najnizsze koszty ogrzewania wlasnego domu w sezonie. A do tego jest potrzebna wiedza, ktorej niestety spora czesc ludzi albo nie posiada albo zapomniala.



Bardzo pouczające są wasze teorie, wzory i obliczenia ale do sedna dalej nie doszliśmy do tego która instalacja jest pozytywniejsza dla naszych domów czy na zaworze n-drogowym czy na pompie mieszającej i czy tak naprawdę w ogóle była by jakaś różnica na plus którejś instalacji.
A czy nie jest to dyskusja o wyzszosci swiat Bozego Narodzenia nad Wielkanoca? Jak ktos wyzej napisal komputer jesli ma dobrze napisany algorytm bedzie sterowal instalacja znacznie lepiej niz czlowiek bo robi to przede wszystkim w sposob ciagly reagujec elastycznie na zmiany warunkow w ukladzie. Ale za komfort jak zawsze sie placi. Zuzyciem pradu czy tez potencjalnie wyzszymi kosztami w przypadku awarii. Na stronie Ogniwa na ten przyklad wyrysowane sa obie instalacje. A ze jedna jest proponowana a druga zalecana to tylko semantyka IMHO. Ja mam jeszcze inne rozwiazanie zaproponowane przez instalatora - zawor termostatyczny na powrocie - czyli w sumie cos posredniego pomiedzy dwiema rozwazanymi.

Tak mi przyszlo teraz do glowy, ze w sumie odpowiedz na pytanie, ktora instalacja jest lepsza lezy w odpowiedzi na pytanie jaka jest najnizsza temperatura powrotu, ktora jest jeszcze 'zdrowa' dla pieca. Jesli ta temperatura jest niska, dajmy na to 30* to chyba nie ma wiekszego znaczenia czy stosujemy zawor, termostat czy pompe. Natomiast jesli jest wyzsza i zaczyna sie zblizac do temperatury wody na wyjsciu z pieca to zawor moze przestac spelniac swoje zadanie w momencie kiedy piec pracuje w trybie pogodowym lub na programatorze.
Czy ktos zna odpowiedz na to pytanie?

Slaveta
28-10-2010, 21:32
Tak mi przyszlo teraz do glowy, ze w sumie odpowiedz na pytanie, ktora instalacja jest lepsza lezy w odpowiedzi na pytanie jaka jest najnizsza temperatura powrotu, ktora jest jeszcze 'zdrowa' dla pieca. Jesli ta temperatura jest niska, dajmy na to 30* to chyba nie ma wiekszego znaczenia czy stosujemy zawor, termostat czy pompe. Natomiast jesli jest wyzsza i zaczyna sie zblizac do temperatury wody na wyjsciu z pieca to zawor moze przestac spelniac swoje zadanie w momencie kiedy piec pracuje w trybie pogodowym lub na programatorze.
Czy ktos zna odpowiedz na to pytanie?

Z tego co zauważyłem eCoal załącza pompę mieszającą jak temp. spadnie poniżej 40* czyli można się spodziewać że poniżej tej temp. może już być niebezpiecznie.

Grzedorius
29-10-2010, 08:42
Wtrące się do dyskusji ponieważ sam na początku roku zastanawiałem się jaką oocje wybrać tzn Pompa mieszająca czy zawór n- drożny, zadzwoniłem do ogniwa i tam mnie poinformowano że pompa mieszająca nie ma za zadanie sterowania temp wody zasilania instalacji tylko ochronie pieca tzn z informacji jakiej mi udzielono wynika że sterownik załancza pompę gdy temp na powrocie spadnie poniżej 40 stopni i wyłancza gdy jest 45-50 stopni i tyle

darase
29-10-2010, 09:47
Uuu temperaturę powrotu mam 30st, tzn. że sterownik jest walnięty? Co robić?

MaxJarek
29-10-2010, 09:47
Pompa mieszająca służy do czego innego a zawór n-drożny służy do czego innego. Wg mnie problem wyboru konfiguracji albo albo jest niewłaściwy. Instalując zawór 4-drożny tworzymy dwa oddzielne obiegi. Zawór może regulować temp. tylko jednego obiegu (podkreślam regulować). Trzeba sobie wybrać którego. Najczęściej jest to obieg grzejnikowy. Regulując obieg grzejnikowy podnosimy (nie regulujemy) trochę temp. powrotną do kotła. Kosztem takiej konfiguracji jest drastycznie zmniejszony przepływ wody w obiegu kotłowym. Powoduje to tworzenie się warstwy wody zimnej w kotle. Jak kocioł się o tym dowie to musi nadganiać nawet 8-10 st. aby temp. wyrównać i tak w kółko. Jeśli ktoś ma sterownik PID albo eCoal to tak na prawdę pracuje on jako dwustawny. :)
Zainstalowanie pompy mieszającej powoduje, że warstwa zimnej wody w piecu się nie tworzy a temp. powrotu ~= zasilania. Czasami pompa CWU może pełnić taka rolę pompy mieszającej.
Ja mam taką konfigurację w mojej instalacji. Całość sterowana jest pogodowo.
Podsumowując: Na podstawie 4 sezonów i kolejnych etapów usprawniania mojej instalacji stwierdzam, że instalacja zaworu 4-ro drożnego + pompa mieszająca oraz sterowanie pogodowe dały mi najlepsze efekty co do spalania i komfortu cieplnego w domu. Piec działa bardzo stabilnie trzymając wyliczona temp.

chrobry
29-10-2010, 10:06
Powoduje to tworzenie się warstwy wody zimnej w kotle.


Możesz to rozwinąć bo mi cały czas mówiono, że jest na odwrót ?

chochla72
29-10-2010, 10:12
poinformowano że pompa mieszająca nie ma za zadanie sterowania temp wody zasilania instalacji tylko ochronie pieca
I dobrze Cie poinformowano. Od sterowania temperatura zasilania instalacji to jest sterownik a nie ustrojstwa w instalacji :)
Ale czytajac informacje o zakresie pracy pompy 40-50* tak sobie mysle, ze w takim przypadku przy wyzszych temperaturach zasilania zawor n-drozny moze miec przewage. Pompa w takim przypadku bedzie powodowala, ze temperatura powrotu nie podskoczy powyzej tych odgornie ustalonych 45-50*. Jesli zasilanie bedzie wiec wysokie dajmy na to >= 65* to kociol zacznie pracowac w warunkach duzej roznicy temperatur wody wyplywajacej i naplywajacej. A to wydaje mi sie, nie bardzo sluzy ekonomice spalania. Tak na zdrowy rozum im piec pracuje stabilniej (w zalozonym zakresie temperaturowym oczywiscie) tym jest ekonomiczniejszy. A stabilnosci pracy sluzy wlasnie minimalizowanie roznicy zasilania i powrotu. Czy sie myle?
Spojrzalem sobie wlasnie na swoje wykresy i zaczynam sie coraz bardziej przekonywac do tego rozwiazania, ktore zaproponowal moj instalator. Termostat powoduje, ze temperatura powrotu nie spada wiecej niz 5* po ustabilizowaniu temperatury w domu a ma jedna zalete nad zaworem - dziala automatycznie co jest istotne przy temperaturach zasilania niewiele przekraczajacych owe 40* (jesli faktycznie jest to dolna granica 'bezkorozyjnej' pracy pieca). Zawor moze nie spelniac swojej roli jesli bys chcial pracowac w trybie dzien/noc lub na programatorach.
No ale kazda pliszka swoj ogonek chwali ;)

pawelo_pl
29-10-2010, 10:37
Okrągłe otworki w koronie są potrzebne tylko dla dużych mocy (powyżej 30kW), dla dużych wentylatorów.
Przy małych mocach są zbędne - a nawet szkodliwe, bo dają warunki do ucieczki "fałszywego powietrza". Ponieważ łatwiej (znacznie) jest te otworki zatkać, niż je wywiercić - producent dla "nieznanego" odbiorcy daje wersję z otworkami.
Kto ma małe kotły (do 25kW) - może te otworki śmiało zatkać np. silikonem.
Przestrzegam jednak przed zatykaniem ich śrubkami (odpowiedniej grubości), których główki wystają do wnętrza palnika (nawet nieznacznie wystają). Mieliśmy przypadki, że takie rozwiązanie powodowało zakleszczanie złoża w palniku (przy węglu tworzącym spieki) a nawet podnoszenie korony z rozszczelnieniem.
Zawijan zaintrygowała mnie Twoja wypowiedź w tym temacie , jestem zaskoczony że nikt nie zwrócił na to uwagę , nie spotkałem nawet tego rozwiązania na innych forach - jak rozumiem zalecasz by otworki wokół całej korony zaślepić - ma to poprawić właściwości spalania.

http://i52.tinypic.com/dw76zn.jpg

A zadam jeszcze przewrotnie pytanie - przecież producent wie do jakich piecy montuje palnik więc czemu nie zamówić bez otworków - skoro takie otworki co by nie mówić to dodatkowy koszt wytworzenia.

makol
29-10-2010, 10:44
I dobrze Cie poinformowano. Od sterowania temperatura zasilania instalacji to jest sterownik a nie ustrojstwa w instalacji :)
Ale czytajac informacje o zakresie pracy pompy 40-50* tak sobie mysle, ze w takim przypadku przy wyzszych temperaturach zasilania zawor n-drozny moze miec przewage. Pompa w takim przypadku bedzie powodowala, ze temperatura powrotu nie podskoczy powyzej tych odgornie ustalonych 45-50*. Jesli zasilanie bedzie wiec wysokie dajmy na to >= 65* to kociol zacznie pracowac w warunkach duzej roznicy temperatur wody wyplywajacej i naplywajacej. A to wydaje mi sie, nie bardzo sluzy ekonomice spalania. Tak na zdrowy rozum im piec pracuje stabilniej (w zalozonym zakresie temperaturowym oczywiscie) tym jest ekonomiczniejszy. A stabilnosci pracy sluzy wlasnie minimalizowanie roznicy zasilania i powrotu
Albo ja Ciebie nie rozumiem albo ty nie czaisz jak działa pompa mieszająca. Pompa pilnuje tylko aby tem na powrocie nie spadła poniżej tych 40 stopni - czyli gdy tem. na powrocie wynosi np 30 stopni to pompa sie włącza i zawraca część wody z zasilania układu bezpośrednio na powrót . Woda ciepła z gorącą mieszają się i efektywna temp. powrotu wzrasta, kiedy juz przekroczy trochę te 40 stopni to pompka się wyłącza i włączy się ponownie gdy znów temp. powrotu będzie wymagać "interwencji" . Jeżeli masz na powrocie 50 czy 60 stopni to pompka nie pracuje i tyle. Przecież nie schładza powrotu aby miał 40 - 50 stopni ! czym by miała to schładzać? wodą z wodociągu ? Co za bzdury. Reasumując gdy tem. powrotu jest bezpieczna dla kotła układ pracuje tak jakby żadnej pompki nie było. I tyle.

MaxJarek
29-10-2010, 11:04
Możesz to rozwinąć bo mi cały czas mówiono, że jest na odwrót ?

No jeśli na powrocie przepływa bardzo wolno chłodniejsza woda niż zasilaniu a na kotle czujnik temp. masz na górze to zanim piec się o tej chłodniejszej wodzie dowie mija chwila.

Jarecki79
29-10-2010, 11:04
Zawijan zaintrygowała mnie Twoja wypowiedź w tym temacie , jestem zaskoczony że nikt nie zwrócił na to uwagę , nie spotkałem nawet tego rozwiązania na innych forach - jak rozumiem zalecasz by otworki wokół całej korony zaślepić - ma to poprawić właściwości spalania.

http://i52.tinypic.com/dw76zn.jpg

A zadam jeszcze przewrotnie pytanie - przecież producent wie do jakich piecy montuje palnik więc czemu nie zamówić bez otworków - skoro takie otworki co by nie mówić to dodatkowy koszt wytworzenia.

Pawelo prawdę mówiąc to palnik Brucer pracuje poprawnie w kotłach od 25 do 40kW
Jedyna opcja, aby przy tym dużym palenisku zmniejszyć moc to właśnie zakrycie części otworów.

ps. na tej fotce jest odwrotnie zamontowane palenisko..... to jednak ma tylko pokazać wykonanie palnika. Ważne jak to mamy zamontowane w kotłach.

Na rynku jest jednak już wybór palników żeliwnych o mniejszej mocy, także bawić się w zaślepianie otworków nie potrzeba.

ps. ciągnie się własnie sprawa z 2letnim palnikiem brucer, któremu wypadła dziura 5cm, dostawca z producentem na chwile obecną jeden na drugiego zwalają odpowiedzialność. Faza czepiactwa ma własnie miejsce, bo jak się dowiedziałem podbita gwarancja nie jest dowodem na gwarancje palnika!!! Ma być faktura, teraz jednak następuje dalszy proces czepiactwa, bo nie wpisany jest numer palnika, który zwyczajnie 2lata temu nie był wpisywany przez dostawcę. Zgłoszenie 26.10, dzisiaj dopiero odpowiedzi. Troche irytujący sposób załatwiania sprawy problemowej.

Napiszę Wam jak to się zakończy, ale na chwile obecna nie podoba mi sie sposób rozwiązywania problemu. Spychoterapia jak na chwilę obecną.
Liczę, że jeżeli producent nie uzna reklamacji klienta, to dostanę to na piśmie a także chociaz jakąś propozycję dla klienta tańszego zakupu samego odlewu palnika i ślimaka.

pawelo_pl
29-10-2010, 11:51
Dzięki @Jarecki za odpowiedź. Czyli mam piec 25 KW ale dla potrzeb domu wystarcza 17 KW spróbuję zakleić te otworki może rzeczywiście poprawi się komfort spalania ( teraz gdy nie mogę kupić owsa bo za drogo w tym roku wychodzi na miale + węgiel dość mocno mi szlakuje) . Co do założenia korony brucera to też mi się wydawało że jest odwrotnie .
Pozdrawiam ...

chochla72
29-10-2010, 12:05
Albo ja Ciebie nie rozumiem albo ty nie czaisz jak działa pompa mieszająca. .
A co takiego skomplikowanego jest w pompie mieszajacej, zeby nie czaic jej dzialania? :) Tak wiec to pierwsze tylko, ze moglem Cie zmylic brakiem jednego zdania: zakladam duzy odbior ciepla z ukladu.
Masz silny mroz za oknem, zwiekszasz temperature na zasilaniu, zeby dac rade ogrzac dom ale i tak odbiorniki pobieraja na tyle duzo, ze dajmy na to woda wchodzaca do ukladu ma 65-70 stopni ale powracajaca 50. Pompa nawet nie mysli sie wlaczyc. Czyli piec pracuje przy roznicy 15-20 stopni w ukladzie. A to jak mi sie wydaje zaczyna miec juz wplyw na stabilnosc/ekonomike jego pracy. Zawor to lepiej zrekompensuje bo jednak czesc tej goracej wody wpusci w rure powrotna i nie dopusci do takiego rozjazdu temperatury we/wy. Oczywiscie to teoria bo byc moze ecoal jest na tyle sprytny, ze sobie z tym poradzi (chociaz nadal dziwi mnie troche ta gorna granica), ale z wlasnych obserwacji wyciagam wniosek, ze sterownik tym stabilniej pracuje im mniejsza jest ta roznica - mam na wykresach kilka sytucji, w ktorych piec pracowal praktycznie liniowo jesli chodzi o wykres CO a spaliny oscylowaly przez caly czas w granicach 70-110*. W kazdej takiej sytuacji powrot byl o 3 do 7 stopni nizszy niz zasilanie.

ppietrz
29-10-2010, 21:28
A czy zawór 4D można podłączyć do sterownika na kotle?

pawelo_pl
30-10-2010, 06:09
Z tego co widziałem w instrukcji to do Ecoala nie podłączysz zaworu 4D .

pomorzanin
30-10-2010, 23:30
Do tego co napisał Zawijan można dodać sytuację gdy jest małe zapotrzebowanie na ciepło, tak jak to jest teraz. Jak podają niektórzy forumowicze temperatura wody na wyjściu pieca wynosi 40-42 stopnie. Dla pieca nie jest to najlepsza sytuacja. Lepiej by była powyżej 50 stopni. Przy takiej wartości w domu będzie zbyt gorąco. Aby tego
uniknąć stosuje się zawór n-drożny lub pompę mieszającą. W obwód grzejników puszczamy mały strumień wody a więc transportujemy małą ilość energii cieplnej.
Reszta wody wraca do pieca. Zawór ustawia się obserwując temperaturę na powierzchni grzejnika. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło wystarczy,że grzejnik będzie tylko ciepły na samej górze. Zbyt mała ilość wody aby go ogrzać całego. Pompa mieszająca może spełnić podobną rolę jeżeli będzie podpięta do mądrego sterownika. Sterownik musi wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło czyli niezbędny będzie pomiar temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym.W mojej instalacji mam zawór 3-drożny. Puszcz on do grzejników ok. 20-25% strumienia wody, w zimie ok 30%. Niema żadnej automatyki,jest ustawiany ręcznie,dwa razy w sezonie. Pozostała regulacja odbywa się poprzez zmianę temperatury wody na wyjściu pieca,jest to 45-55 stopni.

darase
31-10-2010, 07:30
POMORZANIN napisał "Aby tego uniknąć stosuje się zawór n- drożny lub pompę mieszającą." Mały błąd, pompa mieszająca chroni piec przed zbyt
zimnym powrotem.
Uważam że najlepszym rozwiązaniem dla c.o. jest pompa mieszająca, zawory termostatyczne i pompa alpha2. W ten sposób w każdym pokoju mamy taką temperaturę jaką chcemy i cieszymy się ciepełkiem.

minertu
31-10-2010, 09:00
Moim zdaniem każde rozwiązanie jest dobre jak się do niego z głowa podejdzie i poustawiać wszystko jak należy,ja osobiście zaworów termostatycznych nie mam ,ale ich montaż jest przewidziany do 2 tyg

darase
31-10-2010, 10:38
MINERTU- zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie będę zakładał w przyszłym roku. Myślę że jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

mafo
31-10-2010, 21:38
Mam dla Was propozycję. Wymieńcie między sobą (na tym wątku) informacje o tym, jakie są wydajności wentylatorów, które producenci montują w kotłach z Brucerem. Bardzo jestem ciekaw Waszych informacji. Spodziewam się, że mogą być bardzo ciekawe.

Witam !!!
W moim przypadku węgiel spiekał się bardzo mocno. Powstawały olbrzymie "kalafiory" blokujące palnik.
Próby z innymi sortami kończyły się podobnie. Owies również się spiekał.
Postanowiłem zmniejszyć ilość podawanego powietrza za pomocą kawałka tektury wsuniętej pomiędzy obudowę pieca a dmuchawę.
Mechaniczne dławienie przepływu jest przecież stosowane w wielu konstrukcjach.
Tak naprawdę zasłoniłem całkowicie dmuchawę. Powietrze pobierane jest szczelinami kratki osłonowej dmuchawy.
REWELACJA !!! Węgiel spala się doskonale, temperatura spalin spadła do poziomu 65 - 80 st. Spadła też temperatura podajnika, a płomień nie ma koloru fioletowego. Wyraźnie spadła temperatura paleniska. Czasy nagrzewania i stygnięcia bez zmian. Spadła przecież prędkość przepływu spalin przez wymiennik i tym samym wzrósł czas kontaktu spalin z wymiennikiem.
Teraz zastanawiam się nad regulacją wydajności dmuchawy z wykorzystaniem dodatkowego regulatora mocy.
Nie wiem jak zachowa się regulator pracujący z napięciem zmienionym przez eCoala, ale się dowiem.
Wpływ tego zabiegu na skład spalin pomijam, ale dymu nie ma.
Może moc zainstalowanej dmuchawy w moim kotle jest zabyt duża ?
I tu pytanie do Zawijana: jaka ma być ta wydajność dla 15 kW i gdzie ją sprawdzić.

mafo

a-w
01-11-2010, 08:41
witam, moja dmuchawa to DM32SF, również tworzą się kalafiory,nie próbowałem przysłaniać wlotu bo to trochę dziwne, przecież ecoal sam miał to wszystko dobierać, na razie zwalam to na węgiel i małe zapotrzebowanie mocy

mafo
01-11-2010, 09:16
witam, moja dmuchawa to DM32SF, również tworzą się kalafiory,nie próbowałem przysłaniać wlotu bo to trochę dziwne, przecież ecoal sam miał to wszystko dobierać, na razie zwalam to na węgiel i małe zapotrzebowanie mocy

Wtam !!!

Tak, ta dmuchawa to DM32 SF 48 W, 180 m^3/h.
Przysłoń całkowicie kawałkiem tektury.
Wyraźnie spada temperatura spalin !!!
Jeżeli nie osiągniesz potrzebnej mocy to stopniowo odsłaniaj wlot.
Sterowanie regulatorem mocy odpada, gdyż jest to silnik indukcyjny.
W takim przypadku zostaje falownik.
eCoal miał to robić i rob tak jak umie.
Podaje dobrze, brak tylko opcji regulacji mocy dmuchawy.
Pozostanę przy tekturce bo spalanie jest superowe !!!!

mafo

a-w
01-11-2010, 09:40
hmm,to ciekawe,czyli krótko mówiąc mamy niedopasowane wentylatory? kocioł jest już jakiś czas na rynku, myślałem,że nic nie będę musiał "usprawniać", zasłoniłem wlot tekturką,zobaczymy, i czekam na jakąś odpowiedź ze strony twórców....

minertu
01-11-2010, 16:04
Wtam !!!

Tak, ta dmuchawa to DM32 SF 48 W, 180 m^3/h.
Przysłoń całkowicie kawałkiem tektury.
Wyraźnie spada temperatura spalin !!!
Jeżeli nie osiągniesz potrzebnej mocy to stopniowo odsłaniaj wlot.
Sterowanie regulatorem mocy odpada, gdyż jest to silnik indukcyjny.
W takim przypadku zostaje falownik.
eCoal miał to robić i rob tak jak umie.
Podaje dobrze, brak tylko opcji regulacji mocy dmuchawy.
Pozostanę przy tekturce bo spalanie jest superowe !!!!

mafo

Jeżeli takie superowe spalanie to podziel się jak było przed a jak jest teraz.

pomorzanin
01-11-2010, 21:43
Dla tych którzy mają dmuchawę firmy M PLUS M typ WPA06. Dmuchawa ta ma maksymalna wydajność 280m3/h przy 2800 obr/min. Zmierzyłem prędkość zasysanego powietrza przy 1550obr i wynosi ona 4.16m/s co daje 117,7m3/h, przy całkowicie otwartym wlocie powietrza. Przyjmując ilość spalanego węgla =2kg/h zapotrzebowanie powietrza wyniesie ok 24m3/h(przy temperaturze 21stopni). Po przeliczeniach,przyjmując obroty dmuchawy =1550 należy na wlocie zostawić szczelinę o powierzchni ok.0.0016m2 . Podczas eksperymentów z dmuchawą należy również pamiętać o sprężu niezbędnym do przetłoczenia powietrza przez złoże węgla. Zasłonięcie całkowite
spowoduje nie tylko spadek ilości podawanego powietrza ale również spadek ciśnienia .
Dla kolegi"mafo": odradzam wkładanie dodatkowego regulatora ,ponieważ eCoal ma regulator,jest chyba(a nawet na pewno) typu ze sterowaniem fazowym, wykonanym na triaku.
Tak są zrobione wszystkie tzw ściemniacze.Niestety ten sterownik nie kontroluje ustawionych obrotów co będzie skutkować ich zmianą przy przysłanianiu wlotu. Falownik sprawdzi się w przypadku gdy silnik nie będzie miał kondensatora rozruchowego,tzw silnik z zwartym zwojem rozruchowym. W/w dmuchawa WPA06 posiada kondensator. Dalej nie będę przynudzał.

jack18
01-11-2010, 21:59
Witam !!!
W moim przypadku węgiel spiekał się bardzo mocno. Powstawały olbrzymie "kalafiory" blokujące palnik.
Próby z innymi sortami kończyły się podobnie. Owies również się spiekał.
Postanowiłem zmniejszyć ilość podawanego powietrza za pomocą kawałka tektury wsuniętej pomiędzy obudowę pieca a dmuchawę.
Mechaniczne dławienie przepływu jest przecież stosowane w wielu konstrukcjach.
Tak naprawdę zasłoniłem całkowicie dmuchawę. Powietrze pobierane jest szczelinami kratki osłonowej dmuchawy.
REWELACJA !!! Węgiel spala się doskonale, temperatura spalin spadła do poziomu 65 - 80 st. Spadła też temperatura podajnika, a płomień nie ma koloru fioletowego. Wyraźnie spadła temperatura paleniska. Czasy nagrzewania i stygnięcia bez zmian. Spadła przecież prędkość przepływu spalin przez wymiennik i tym samym wzrósł czas kontaktu spalin z wymiennikiem.
Teraz zastanawiam się nad regulacją wydajności dmuchawy z wykorzystaniem dodatkowego regulatora mocy.
Nie wiem jak zachowa się regulator pracujący z napięciem zmienionym przez eCoala, ale się dowiem.
Wpływ tego zabiegu na skład spalin pomijam, ale dymu nie ma.
Może moc zainstalowanej dmuchawy w moim kotle jest zabyt duża ?
I tu pytanie do Zawijana: jaka ma być ta wydajność dla 15 kW i gdzie ją sprawdzić.

mafo

Twój piec śmiga na czujniku pokojowym czy jest inaczej regulowany? Dodam ze u mnie tez pomogło częściowe przysłonięcie dmuchawy. W ustawieniach zaawansowanych jest chyba w procentach podana siła dmuchawy w podtrzymaniu i jak się nie mylę ustawiona na 65% . Czy np ewentualne zmniejszenie tego parametru mogło by poprawić spalanie (zamiast tego kartonika) ?

mafo
01-11-2010, 23:04
Twój piec śmiga na czujniku pokojowym czy jest inaczej regulowany? Dodam ze u mnie tez pomogło częściowe przysłonięcie dmuchawy. W ustawieniach zaawansowanych jest chyba w procentach podana siła dmuchawy w podtrzymaniu i jak się nie mylę ustawiona na 65% . Czy np ewentualne zmniejszenie tego parametru mogło by poprawić spalanie (zamiast tego kartonika) ?

Ale burza się rozpętała w temacie dmuchaw.
Mój piec jest zdławiony do 42 st. tryb ->CO i pracuje w trybie CWU ->LATO .
Instalacja grawitacyjna, układ 3 pompowy producenta.
Takie ustawienia w moim przypadku są optymalne dla założonego komfortu w obecnych warunków zewnętrznych
Dodam, że większość grzejników mam zakręconych, dom o konstrukcji szkieletowej drewnianej ze współczynnikiem 0,3 W/m^2, powierzchnia 120 m^2.
Węgiel z Resovera Ekores VIP spiekał się do postaci dużego kalafiora co uniemożliwiało samoistne opadnięcie do popielnika.
Po zasłonięciu i zdławieniu dmuchawy mam delikatne spieki, które same opadają do popielnika i są znacznie bardziej kruche.
Z falownika rezygnuję bo i zadrogi, i technicznie niekompatybilny z eCoalem.
Pozostnę przy tekturce.
Moc dmuchawy w podczymaniu mam na 50%, ale to chyba nie ten parametr.
Do szczęścia potrzebna jest możliwość regulacji mocy dmuchawy.
Może nowy soft ze strony producenta ????

Pozdrawiam
mafo

Slaveta
02-11-2010, 14:50
No nie wiem czy to dobrze ingerować w moc dmuchawy, przecież po to jest eCoal i on chyba lepiej wie od nas kiedy są lepsze warunki spalania, takie w każdym bądź razie jest założenie tego sterownika.
Mój ponar posiada dmuchawę DM32SF zdarzają się kalafiory choć widzę że dużo zależy od worka groszku. Palę cały czas ekoretem.

Powracając jeszcze do tematu zerwanych zawleczek właśnie wyczytałem w instrukcji brucera że można stosować zastępczo śrubę M5 o długości 50mm o czym pisał Jarecki, kurcze podstawowy błąd to nie czytanie instrukcji obsługi ehhh.

Slaveta
02-11-2010, 14:55
Ale burza się rozpętała w temacie dmuchaw.
Mój piec jest zdławiony do 42 st. tryb ->CO i pracuje w trybie CWU ->LATO .
Instalacja grawitacyjna, układ 3 pompowy producenta.
Takie ustawienia w moim przypadku są optymalne dla założonego komfortu w obecnych warunków zewnętrznych
Dodam, że większość grzejników mam zakręconych, dom o konstrukcji szkieletowej drewnianej ze współczynnikiem 0,3 W/m^2, powierzchnia 120 m^2.
Węgiel z Resovera Ekores VIP spiekał się do postaci dużego kalafiora co uniemożliwiało samoistne opadnięcie do popielnika.
Po zasłonięciu i zdławieniu dmuchawy mam delikatne spieki, które same opadają do popielnika i są znacznie bardziej kruche.
Z falownika rezygnuję bo i zadrogi, i technicznie niekompatybilny z eCoalem.
Pozostnę przy tekturce.
Moc dmuchawy w podczymaniu mam na 50%, ale to chyba nie ten parametr.
Do szczęścia potrzebna jest możliwość regulacji mocy dmuchawy.
Może nowy soft ze strony producenta ????

Pozdrawiam
mafo

A nie jest to czasem kwestia tego że lecisz na małej mocy? Czy przy np. temp. zadanej CO 60* też robią się takie kalafiory?
Masz już ta poprawioną retortę czy z tym szerokim kołnierzem?

mafo
02-11-2010, 15:36
A nie jest to czasem kwestia tego że lecisz na małej mocy? Czy przy np. temp. zadanej CO 60* też robią się takie kalafiory?
Masz już ta poprawioną retortę czy z tym szerokim kołnierzem?

Witam !!!

Moja ma chyba szeroki kołnierz /danych nie znam/
Mała moc może być przyczyną tych spieków. Węgiel pewnie też bo Ekores VIP to misz KWK Piekary, Ziemowit i Bobrek.
Generalnie małe spieki mi w żaden sposób nie przeszkadzaja, no ale jak powstaje kapucha, którą trudno rozwalić no to jest problem.
Nastawię CO na 60* i pobserwuję.


mafo

jack18
02-11-2010, 16:14
Witam !!!

Moja ma chyba szeroki kołnierz /danych nie znam/
Mała moc może być przyczyną tych spieków. Węgiel pewnie też bo Ekores VIP to misz KWK Piekary, Ziemowit i Bobrek.
Generalnie małe spieki mi w żaden sposób nie przeszkadzaja, no ale jak powstaje kapucha, którą trudno rozwalić no to jest problem.
Nastawię CO na 60* i pobserwuję.


mafo


Ja pale węglem ekopal to mieszanka eko zza wschodniej granicy . Paliłem juz kilkoma rodzajami polskich eko i wszystkie sie spiekały. Paradoksalnie najlepiej spalał sie miał bez żadnych domieszek (podobno 25KJ) nie spiekał sie i spalał praktycznie na pyłek.

kumpex
02-11-2010, 21:59
Ten nowy palnik BURNER-S też jest żeliwny ?

jack18
03-11-2010, 10:16
To nie paradoks. Na polskim rynku węgla jest dużo bardzo dobrych miałów. Przecież w strukturze wydobycia każdej kopalni miał stanowi ok.80% a groszek tylko kilka %. W kopalniach z dobrym groszkiem jest również dobry miał - i to w znacznie większych ilościach niż groszek.
Problem leży w niskiej kulturze tego rynku - zarówno technicznej, jak i tej zwykłej ludzko-ekonomicznej. Trudno ten dobry miał znaleźć. Ale do czasu. To się musi zmienić.
Drugi problem polega na tym, że miał z natury zawiera więcej wilgoci i lubi się zawieszać w zasobniku. Trzeba więc go podsuszać, co może być nieco niewygodne.
Poza tym - nie ma wad.
A palniki BRUCER i BURNER-S zostały skonstruowane właśnie do spalania miału (dobrze znamy stan aktualny i perspektywy krajowego rynku węgla, stąd takie działania). Spróbujcie podać do nich dobry miał - zobaczycie co potrafią zrobić.

No i właśnie tez tak sobie myślę ze zamiast sie męczyć z kiepskim eko zamówię wysokokaloryczny miał.

Slaveta
03-11-2010, 13:35
Też jest żeliwny.
Producentem jest Spółdzielnia Metalowo-Odlewnicza OGNIWO w Bieczu, która produkuje go na własne potrzeby (do kotłów OGNIWO EKO PLUS).
Na razie nie przewiduje się się produkcji palnika BURNER-S do sprzedaży detalicznej.

Trochę się przeciągnęło z tymi nowymi piecami EKO PLUS miały być w sierpniu a już jest listopad i ani widu ani słychu.

jack18
03-11-2010, 13:36
Przy zakupie miału trzeba jednak bardzo uważać, żeby nieuczciwy sprzedawca nie wcisnął Ci „miału zubożonego” – jak ja to nazywam.
Wygląda to tak:
Na skład kupuje się typowy miał o uziarnieniu 0-31,5mm lub nawet 0-20mm. Następnie przepuszcza się go przez sito 10mm, uzyskując dwa sortymenty – groszek 10-31,5mm lub 10-20mm (który sprzedaje się drożej, po cenie groszku) oraz „zubożony miał” o uziarnieniu 0-10mm (który sprzedaje się po cenie miału). Prosta, niekłopotliwa operacja, dająca niezasłużony przyrost zysku sprzedawcy.
Jeśli trafisz na taką „odsiewkę” – masz przechlapane. Jest w niej taka dużo ziaren do 1mm, że staje się ona kompletnie nieprzewiewna dla powietrza nadmuchowego.

No właśnie taki miał o takim uziarnieniu jest dostępny tam gdzie chciałem zamówić. Jest podana nawet taka granulacja i info ze jest to odsiewka z węgla i to kilku kopalni. Rozumiem ze taka odsiewka 0-10mm to nie jest dobry pomysł i nie bardzo sie nada?

Jarecki79
03-11-2010, 16:18
Jarecki79

Moja wiedza n/t wentylatorów do kotłów automatycznych nie jest powalająca. Chętnie dowiedziałbym się od jakiegoś autorytetu, jakie wentylatory montują producenci do konkretnych kotłów i dlaczego?
Jarecki.
Jako ekspert ze strony producenckiej potrafisz chyba udzielić odpowiedzi na takie pytania - jeśli nie w stosunku do wszystkich kotłów, to może przynajmniej do SKAMP-ów.

Nie chciało mi się wszystkiego czytać...

WBS6a AL (obudowa aluminiowa, lepiej pracuje jak jej metalowy odpowiednik, daje wyższy spręż na mniejszych obrotach)
silnik EMC, ma przesłonkę na boku, z doświadczenia uważam,że to konieczny dodatek ze względu na nieprzewidywalne napowietrzenia i ciągi kominowe na obiektach.
To proste rozwiązanie, którym można pozbyć się spieków. Do Ekoenergii pasuje idealnie, bez żadnych odstawek, przejściówek, kominków itp. kombinacji.

aha- dane producenta są g.wno warte, dmuchawa nie osiąga takich parametrów, jak opisuje jej producent. Zresztą jak cała reszta jej odpowiedników (RMS120, WPa06,RV13AM,)

Dalej
RV-13AM tutaj silnik niemiecki Ziehl, też aluminiowa obudowa, też przysłonka.
Zbliżony w pracy do WBS-a, drobne tylko różnice dla parametrów wyjściowych. Ten model biorę do tłoka ze względu na otwory montażowe.

Dalej
WPa zawsze jednak mylę jej symbol chyba 06, silniki albo EMC albo EBM (jakościowo ten sam poziom) oczywiście koniecznie przysłonka.

Tutaj można znaleźć odpowiednik też tej DM32 coś tam, WPa07, ze względu na podobna obudowę do 06 pewnie szło by ją zamówić z przysłonką.

Jest jeszcze trochę słabsza RV-12PMd w obudowie stalowej też była by zamiennikiem tej DM32 a ma przysłonkę, ten model m,in. poleca pancerpol do najmniejszego palnika 10-15kW i w zasadzie tylko do tego palnika ja stosuję .

To są generalnie modele do podajników.

Jarecki79
03-11-2010, 16:52
Nie chodziło mi o wykaz wentylatorów.
Chciałbym się dowiedzieć jakie wentylatory, czyli o jakiej wydajności i o jakim sprężu, montują producenci do kotłów w zależności od ich mocy nominalnej.
Czyli:
kocioł o mocy nom. XXX kW - wentylator o wydajności YYY m3/godz i o sprężu ZZZ Pa
Chodzi mi o dobór wielkości wentylatorów, a nie o ich marki i symbole.

Sęk w tym, że te spręże i wydajności podawane przez producentów dmuchaw są nic nie warte, mocno zawyżone.
Modele w zależności od mocy bardzo proszę:

Do palnika 10-15kW RV-12PMd (tutaj umieściłbym DM32 a także ewentualnie ten WPa07)

Palnik 25-50kW RMS-120, WBS6a AL, RV-13AM, WPa06

Palnik 60-75kW WBS-6, K-117, RV-25

Grzedorius
04-11-2010, 07:09
Odbiegając nieco od tematyki wentylatorów chciałbym wrócić do problemu sterowania temperaturą w instalacji (Ogniwo eko 15 KW, pompa co za zaworem czterodrożnym głowice termostatyczne na grzejnikach, pompa cwu przed zaworem, brak pompy obiegowej) na przykładzie wczorajszego eksperymentu jaki przeprowadziłem
tzn:
Z powodu niskiej temp powrotu ok 30 st przekierowałem za pomocą zaworu 4 drożnego 75 proc wody na powrót, efekt: pompa co działa cały czas temp powrotu 30 stopni temp na wyjściu z pieca 80 stopni !!! Rozumiem że piec próbuje się schłodzić włączając pompe co ale z powodu głowic termostatycznych nic z tego nie wychodzi nie rozumiem dlaczego temp na powrocie jest tak niska czy obieg wody jaki powstaje wskutek przekierowania zaworu czterodrożnego nie może pracować grawitacyjnie?

Z eksperymentu wynika że nie może, nasuwa się wniosek że powinna być dodana pompa mieszania przed zaworem czterodrożnym( po co instalować sam zawór skoro nie chroni pieca ??) wymuszająca obieg w obiegu przed zaworem tylko wówczas powstaje problem wyrególowania zawory 4 drożnego tzn : ręcznie 2 razy w roku jak kolega czy może przez siłownik który będzie regulował temp zasilania instalacji (bez głowic termostatycznych)? A może jak pokazuje schemat na stronie ogniwa to piec ma regulować temp zasilania instalacji ( 40 stopni minimum bez głowic termostaycznych przy tej temp na zewn= 30-35 stopni w domu :-) )
Jakie są wasze spostrzeżenia co myślicie o moim rozumowaniu zapraszam do dyskusji.

chrobry
04-11-2010, 13:32
Chyba cos tu nie gra. Ja mam bardzo podobną instalacje do Twojej. Obecnie temp. CO nastawiona na 45 (50 osiągana), zawor 4D w pozycji jak pamietam cos kolo 60%. Temp. powrotu mam obecnie 37C ale brak mi zaworu zwrotnego na CWU i grzeje sie boiler przy okazji. Jak zamkne recznie boiler to powrot mam na ok 40C. Tem wychodząca na grzejniki ok 40C. Dodam, że są to moje pierwsze dni palenia i dopiero testuje instalacje.

rofmaniak
04-11-2010, 17:45
Witam wszystkich.

Szczegółowo prześledziłem ten temat, ponieważ jestem posiadaczem pieca Ogniwo Eko 15 kw ze sterownikiem eCoal. Powiem szczerze, że tyle pozytywnych informacji jakie tu uzyskałem nie znalazłbym nawet chyba w firmie produkującej te sterowniki - tak więc Panowie - WIELKIE DZIĘKI!!!

Mam jeszcze jedno pytanko, cz mógłby ktoś podesłać mi na priv lub ewentualnie na gg (3824565) pin do wejścia w ustawienia zaawansowane sterownika:) Nie chce nic kombinować - to tylko tak na przyszłość = byłbym bardzo wdzięczny :)


pozdrawiam

chochla72
05-11-2010, 08:35
Mam jeszcze jedno pytanko, cz mógłby ktoś podesłać mi na priv lub ewentualnie na gg (3824565) pin do wejścia w ustawienia zaawansowane sterownika:) Nie chce nic kombinować - to tylko tak na przyszłość = byłbym bardzo wdzięczny :)
pozdrawiam

Tak na przyszloszc dla szukajacych. Dzwoncie do producenta. Podaje pin bez zadnych problemow. Jak sami stwierdzili to jest bardziej zabezpieczenie przed dziecmi uzytkownikow niz przed uzytkownikami :)

Jarecki79
07-11-2010, 12:49
O dobór dmuchawy nie musisz się bać.

25.11.2009 kolega mały_energetyk napisał w pewnej kwestii:
"Ale czy to ma być problem użytkownika kotła, czy może producenta napędów?"

Wychodząc z tego cytatu chcę Państwu opisać jeszcze nie zakończoną reklamację palnika Brucer.

29.10.2010 napisałem,że:

"ps. ciągnie się własnie sprawa z 2letnim palnikiem brucer, któremu wypadła dziura 5cm, dostawca z producentem na chwile obecną jeden na drugiego zwalają odpowiedzialność"


Sprawa nadal nie jest załatwiona, klient dostał nowy odlew korpusu palnika, ale nic nie mozna dalej zrobić, bo okazało się,że utlenieniu uległa też przekładnia.
Czekam na przyjazd producenta Brucera...

Opisuję co miało miejsce:
- klient ma palnik Brucer w kotle 40kW, palnik chodził na wyższych obrotach przez niecałe 2lata i wypadła w nim 5cm dziura. Takie było zgłoszenie.

Jeżeli palnik jest na gwarancji, to producenci palników tacy jak Pancerpol, którego stawiam za wzór funkcjonowania serwisu producenta czy też Ekoenergia bez problemu rozwiązują problem. Przy brucerze jest inaczej, bo zwyczajnie coś takiego jak serwis producenta palnika nie istnieje. Koszty wynikające z obsługi serwisowej musi ponosić producent kotła, mimo,że gwarantem jest kto inny.

- wracając do sprawy, miała miejsce drobna przepychanka, czepianie się pieczątek, nie pasowało, że jest podbita gwarancja, musiała być do niej faktura.

- korpus palnika oraz przekładnia są w tej chwili u nas w firmie, czekamy na przyjazd producenta brucera.
- korpus został wytarty, koło dziury grubośc ścianki palnika wynosi <1,5mm, w samym palenisku w miejscu pracy przeciwuzwojenia bardzo cienka jest też "podłoga" w korpusie palnika.

Przez lata produkcji kotłów nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby przy klasycznym palniku Pancerpola wytarł się korpus palnika i wyleciała w nim dziura. Wycierał się ślimak po 2-4latach i był wymieniany, no problem, paczka, wysyłka i po sprawie.

Kolega Zawijan pisał artykuł, gdzie przekonywał o ponad 4krotnie dłuższej żywotności palnika Brucer nad innymi palnikami stalowymi na rynku. Owa 4krotnie dłuższa żywotność skończyła się w niecałe 2lata w tym przykładzie.

- od strony kosza utlenieniu uległ fragment przekładni, przez 2lata pracy opał dostawał się przez to sprzęgiełko (zabierak) do przekładni i tam prawdopodobnie przez wpływ wilgoci i innych czynników paliwa utleniła się część mocowania przekładni. To,że opał dostaje się przez zabierak jest wadą palnika a nie wadą przekładni, zatem stoimy na stanowisku,że koszt wymiany elementu przekłądni powinien ponieść producent palnika.

Tutaj są zdjęcia reklamowanego palnika, aby kolega Zawijan nie wmawiał,że sprawę sobie wymyśliłem:
http://a.yfrog.com/img17/4605/4sp.jpg

http://a.yfrog.com/img99/6549/3p2.jpg

utleniona przekładnia:
http://a.yfrog.com/img257/7276/ap.jpg

Wnioski na dzień dzisiejszy:
- producent palnika musi mieć serwis, nie można tak długo załatwiać sprawy problemowej.
- w trakcie trwania gwarancji po stronie producenta brucera leży, aby sprawy problemowe na linii klient-producent kotła - producent brucera były załatwiane szybko i bez problemów
- nadal nie wiem jak to się zakończy, czekam do wtorku.

Na podstawie tej sytuacji należy stworzyć nowe mechanizmy rozwiązywania spraw problemowych, bo to co jest obecnie to jest nieodpowiedzialność i tyle
Nalezy tez poprawić brucera, aby był produktem nadającym się do produkcji seryjnej a nie indywidualnego pasowania, te kwestie jednak wyjaśnimy sobie z producentem palnika

Sytuację opisuję, aby zwrócić uwagę na obecne załatwianie gwarancji i zmusić także kolegą Zawijana do zainteresowania się wypracowaniem odpowiednich standardów.

a-w
07-11-2010, 16:27
witam, oglądając zdjęcia mam pytanie: co ten gość sypał do zasobnika? i w jakich warunkach kocioł pracował? przecież to wszystko jest normalnie zżarte,
z Waszych przepychanek panowie nic nie wynika dla nas, użytkowników

Jarecki79
07-11-2010, 16:53
Ten Pan sypał groszek. Więc paliwo, które brucer spala.
Palnik na większym kotle, także pracował na wyższych obrotach, użytkownikowi przez 2lata zerwało tylko 1raz zawleczkę.

Kosz zasypowy był w dobrym stanie.

Komora podajnika nie jest zżarta, jest idealnie błyszcząca i wytarta.

Ten palnik zwyczajnie się przetarł i trzeba wykonać analizę dlaczego? Czy to wina żeliwa użytego do odlania tego konkretnego palnika, czy problem może być na szerszą skalę?

To koło tej dziury to efekt wypadnięcia owej dziury, który został zauważony dopiero później jak dziura uległa powiększeniu, wówczas dopiero użytkownik zauważył, że jakieś iskry sypią się spod palnika. Stąd taki wygląd w tym miejscu. Żeliwo jest bardziej odporne na procesy korozyjne a chciałbym tez przypomniec,że brucer powstał głównie z myślą o spalaniu miału a ten zwyczajnie nie występuje w stanie suchym.

Zżarło natomiast mocowanie przekładni, bo przez sprzęgło dostawał się drobniejszy sort - miał, to akurat jakis problem tego konkretnego palnika.

Sytuacja została opisana, aby wypracować jakieś lepsze standardy obsługi, to ma służyć czemuś pozytywnemu.
Ma wskazać punkty, nad którymi trzeba popracować.

Jarecki79
07-11-2010, 18:46
Luty 2008 pisałeś,że "wszystkie elementy palnika wykonane są z żeliwa o podwyższonej żywotności, wielokrotnie większej od stosowanych obecnie spawanych palników stalowych.... Żeliwny ślimak to wielokrotnie większa trwałość i odporność na korozję, brak efektu zmęczenia materiału, odporność na wstrząsy cieplne i związane z nimi deformacje kształtu."

W tym artykule, który mam zachowany piszesz o wielokrotnie większej żywotności...

4krotnie z tego co kojarzę widziałem w reklamie palnika Brucer zamieszczonej przez Archimedesa, co było impulsem do nawiązania współpracy.

Ja naprawdę rozumiem wady fabryczne, tyle,że takie sytuacje należy rozwiązywać szybko, bez szukania punktów zaczepnych oraz tzw spychoterapii.
Tutaj należy całośc poprawić, szwankuje procedura reklamacyjna i jakość serwisu producenta palnika.

Sprawę tego konkretnego palnika należy przeanalizowac i sprawdzić, czy to pojedynczy przypadek czy grozi to jakiejś serii palników odlewanych w danym czasie.
To jest poważna sprawa i nie należy tego bagatelizować.

mmiodek
07-11-2010, 20:43
Około miesiąca użytkuję kocioł Ponar Eko 26kW z Brucerem i Ecoalem. na początku tworzyło mi się sporo spieków i przypisywałem to rodzajowi węgla (nie były duże i nie blokowały się), od jakiegoś czasu nie mam spieków za to mam mnóstwo niedopalonego węgla, takiego jakby koksu. Kocioł lekko przegrzewa, czyli zamiast zadanej temperatury wg. regulatora pogodowego 45C jest około 50C. Centralne prawie nie odbiera, bo grzejniki mam nastawione na "1" a podłogówkę na ok. 20C (osobny regulator pogodowy). Myślałem, że kocioł przechodzi w stan podtrzymania żaru i mógłbym regulować czasy przerwy w podawaniu paliwa żeby lepiej dopalił, ale okazało się ze nastawa jest 40 min, a tak długiej przerwy w podawaniu nigdy nie stwierdziłem... 35 kg mieszanki groszku i miału spalam w ok. 2÷3 dni. Dom jeszcze nie nadaje się do zamieszkania, grzeję żeby przesuszyć wylewki ( w domu ok. 15C) i żeby instalacja nie zamarzła (na razie nie grozi...) i żeby poćwiczyć z ogrzewaniem. Główny problem to to, że za często muszę opróżniać popielnik z tych niedopalonych węgli (góra co dwa dni) i to, że nie całkiem tak to działa jakbym chciał.
Czytam wasze wypowiedzi na temat pomp mieszających i zaworów. Zamierzam zainstalować zawór czterodrożny bez automatyki w obwodzie pomiędzy kotłem i wymiennikiem. Nie wiem tylko czy pompa powinna być przed czy za zaworem? Zawór wydaje mi się lepszy niż pompa gdyż po ustawieniu go w jakąś eksperymentalnie dobrana pozycję mam stabilne warunki do jakich sterownik ma się dostosować pompa włączając się i wyłączając powoduje zmiany skokowe temperatury powrotu. Ponadto nie rozumiem argumentacji podnoszenia temperatury powrotu opartej tylko na kwestiach mocy czy lepszego spalania, mnie tłumaczono że bardzo niekorzystnym zjawiskiem przy niskiej temperaturze powrotu jest kondensacja pary i gwałtowna korozja kotła. I lepiej żeby to było więcej niż 40C. Dlatego przy takich temperaturach jak teraz ustawiłbym jakiś podział na zaworze i trochę podwyższył krzywa grzania. Później jak pogodówka da wyższe temperatury zasilania i powrót pewnie wzrośnie i może będzie można zawór całkiem otworzyć. Na razie obserwuję, bo mając rozdzielone obiegi kotłowy i co nie mam problemu, że zawory termostatyczne blokują przepływ obiegu co i kiedy nie odbierają to po prostu mam mniejsza różnicę temperatur na kotle, czyli dość wysoki powrót . Tak myślę, że jeśli trochę zawyżę pogodówkę to zawory termostatyczne wyregulują temperaturę w domu a powrót będzie wyższy problem w tym, że wtedy pewnie będą gorętsze spaliny a wiec więcej ciepła pójdzie z dymem?

jack18
07-11-2010, 22:16
Około miesiąca użytkuję kocioł Ponar Eko 26kW z Brucerem i Ecoalem. na początku tworzyło mi się sporo spieków i przypisywałem to rodzajowi węgla (nie były duże i nie blokowały się), od jakiegoś czasu nie mam spieków za to mam mnóstwo niedopalonego węgla, takiego jakby koksu. Kocioł lekko przegrzewa, czyli zamiast zadanej temperatury wg. regulatora pogodowego 45C jest około 50C. Centralne prawie nie odbiera, bo grzejniki mam nastawione na "1" a podłogówkę na ok. 20C (osobny regulator pogodowy). Myślałem, że kocioł przechodzi w stan podtrzymania żaru i mógłbym regulować czasy przerwy w podawaniu paliwa żeby lepiej dopalił, ale okazało się ze nastawa jest 40 min, a tak długiej przerwy w podawaniu nigdy nie stwierdziłem... 35 kg mieszanki groszku i miału spalam w ok. 2÷3 dni. Dom jeszcze nie nadaje się do zamieszkania, grzeję żeby przesuszyć wylewki ( w domu ok. 15C) i żeby instalacja nie zamarzła (na razie nie grozi...) i żeby poćwiczyć z ogrzewaniem. Główny problem to to, że za często muszę opróżniać popielnik z tych niedopalonych węgli (góra co dwa dni) i to, że nie całkiem tak to działa jakbym chciał.
Czytam wasze wypowiedzi na temat pomp mieszających i zaworów. Zamierzam zainstalować zawór czterodrożny bez automatyki w obwodzie pomiędzy kotłem i wymiennikiem. Nie wiem tylko czy pompa powinna być przed czy za zaworem? Zawór wydaje mi się lepszy niż pompa gdyż po ustawieniu go w jakąś eksperymentalnie dobrana pozycję mam stabilne warunki do jakich sterownik ma się dostosować pompa włączając się i wyłączając powoduje zmiany skokowe temperatury powrotu. Ponadto nie rozumiem argumentacji podnoszenia temperatury powrotu opartej tylko na kwestiach mocy czy lepszego spalania, mnie tłumaczono że bardzo niekorzystnym zjawiskiem przy niskiej temperaturze powrotu jest kondensacja pary i gwałtowna korozja kotła. I lepiej żeby to było więcej niż 40C. Dlatego przy takich temperaturach jak teraz ustawiłbym jakiś podział na zaworze i trochę podwyższył krzywa grzania. Później jak pogodówka da wyższe temperatury zasilania i powrót pewnie wzrośnie i może będzie można zawór całkiem otworzyć. Na razie obserwuję, bo mając rozdzielone obiegi kotłowy i co nie mam problemu, że zawory termostatyczne blokują przepływ obiegu co i kiedy nie odbierają to po prostu mam mniejsza różnicę temperatur na kotle, czyli dość wysoki powrót . Tak myślę, że jeśli trochę zawyżę pogodówkę to zawory termostatyczne wyregulują temperaturę w domu a powrót będzie wyższy problem w tym, że wtedy pewnie będą gorętsze spaliny a wiec więcej ciepła pójdzie z dymem?

Witam. Dlatego ja zdecydowałem sie na czujnik temp pokojowej( wewnętrzny) Działa to teraz tak jak powinno, bo przy takim czujniku ustawiasz cykliczna prace pompy CO i sterownik sam reguluje jej pracą kiedy trzeba. Plusem jest nie przegrzewanie pomieszczeń , co za tym idzie mniejsze straty na niepotrzebnym ich grzaniu. Może w ten sposób było by u Ciebie lepiej ,no chyba ze musi być to pogodówka?

minertu
08-11-2010, 06:31
mmiodek Pompę montuje się za zaworem 4D

mmiodek
08-11-2010, 08:31
Od regulacji temperatury w pomieszczeniach są zawory termostatyczne na każdym grzejniku. Pogodówka jest od temperatury wody zasilajacej. Myślę, że to jest OK. Grzejnikom chyba trudniej regulować jak jest ciepło a one maja zasilanie 70C.

Jarecki79
08-11-2010, 08:41
Zawijan wytarcie się palnika może mieć 2przyczyny:
- warunki eksploatacyjne kotła i palnika (nadmierna wilgoć w pomieszczeniu, może złe napowietrzenie, kocioł pracował w stolarni)
- wada materiału, z którego wykonano odlew.

Dziura wypadła, bo przetarciu uległ korpus (przy cienkiej ściance przypuszczalnie dziurę wypchnął kamień z węgla), dalej mieliśmy już dostęp fałszywego powietrza i obraz pracy przez dłuższy okres został zamazywany.

Utlenienie się przekładni to natomiast efekt:
- prawdopodobnie niesprzyjających warunków eksploatacyjnych
- przedostawanie się miału między sprzęgłem a przekładnią

Wymaga to głębszej analizy, mi chodzi natomiast o czas reakcji.
Skoro jak piszesz sprzedaje się 4tys. sztuk, to chyba warto, aby istniał i sprawnie funkcjonował serwis producenta.

Brucer wyrobił sobie dobrą markę i nalezy dbać, aby dobra opinia była podtrzymana.

TomiAyomi
08-11-2010, 15:31
witam
czym (jakim silikonem ) uszczelniliście kołnierz palnika w brucerze ?

darase
08-11-2010, 22:46
Help, help, jest kabel rs usb, jest laptop jest eCoal jest windows 7 i jest brak połączenia. Co robić?

jack18
08-11-2010, 22:57
Help, help, jest kabel rs usb, jest laptop jest eCoal jest windows 7 i jest brak połączenia. Co robić?

Obawiam sie ze kabelek do bani byc moze. Tak czesto z nimi jest.

mmiodek
09-11-2010, 08:32
Czy mógłbym na podstawie schematu mojej kotłowni poprosić o wskazanie gdzie zainstalować zawór czterodrogowy i gdzie wtedy powinna byc pompa (pompy)
http://img827.imageshack.us/img827/7865/schemkotlowni.jpg (http://img827.imageshack.us/i/schemkotlowni.jpg/) Żeby lepiej zobaczyc schemat trzeba na niego kliknąć, wtedy otworzy sie w ImageShak i można go tam powiększyć do rozmiaru 1:1. Można go też ściągnąć.

mmiodek
09-11-2010, 08:51
mmiodek Pompę montuje się za zaworem 4D
A jak wtedy wywołać przepływ w obiegu zbiornika CWU jesli dotąd był tylko zwór trójdrogowy? Trzeba by kolejną pompę...

darase
09-11-2010, 09:29
jack napisał ''Obawiam sie ze
kabelek do bani byc
moze. Tak czesto z
nimi jest.'' kabelek powinien być dobry, windows 7 krzyczy że nie ma sterownika urządzenia usb a instalowałem bibliotekę ze strony, uruchamiałem w trybie zgodności z xp z vistą i dalej brak połączenia. Nie mam pomysłu co robić.

minertu
09-11-2010, 09:48
A jak wtedy wywołać przepływ w obiegu zbiornika CWU jesli dotąd był tylko zwór trójdrogowy? Trzeba by kolejną pompę...

Do CWU jest przewidziana pompa ale nie konieczna,CWU powinno mieć odrębne zasilanie.

minertu
09-11-2010, 09:51
jack napisał ''Obawiam sie ze
kabelek do bani byc
moze. Tak czesto z
nimi jest.'' kabelek powinien być dobry, windows 7 krzyczy że nie ma sterownika urządzenia usb a instalowałem bibliotekę ze strony, uruchamiałem w trybie zgodności z xp z vistą i dalej brak połączenia. Nie mam pomysłu co robić.

Jest jeszcze coś takiego jak wybór portu com dla usb.Tam gdzie masz zainstalowaną przejściówkę usb-rs232 to musisz podpisać go jako com

minertu
09-11-2010, 10:12
Czy mógłbym na podstawie schematu mojej kotłowni poprosić o wskazanie gdzie zainstalować zawór czterodrogowy i gdzie wtedy powinna byc pompa (pompy)
http://img827.imageshack.us/img827/7865/schemkotlowni.jpg (http://img827.imageshack.us/i/schemkotlowni.jpg/) Żeby lepiej zobaczyc schemat trzeba na niego kliknąć, wtedy otworzy sie w ImageShak i można go tam powiększyć do rozmiaru 1:1. Można go też ściągnąć.

Tak się schematowi przyglądam i chyba jest źle rozrysowany,cały kominek wpięty w powrót,co do zaworu 4D to przed wymiennikiem tam gdzie jest trójnik,a poza tym do CWU zrobił bym osobne zasilanie prosto z pieca a to z powodu przejścia pieca w tryb letni,będzie ci grzało grzejniki no chyba,że będziesz latał je zamykać.

darase
09-11-2010, 11:25
Minertu w programie eCoal mam do wyboru ok 23 portów com ale wszystkie 'blutacze' od bezprzewodowego internetu. Chyba nic nie zwojuję dopóki nie wyjdą stery pod windowsa 7.

pawelo_pl
09-11-2010, 11:58
W Windows 7 masz możliwość skorzystania z Windows VirtualPC - co prawda można go używać dopiero od wersji Proffesional ale w google jest napisane co trzeba zrobić nawet dla Wersji Home ( mówię oczywiście o Windows7). Po uruchomieniu i odpaleniu VirtualPC z np Windows XP będziesz mógł uruchamiać aplikacje instalowane w maszynie wirtualnej za pomocą skrótu na pulpicie. Ja w ten sposób odpalam np program dosowy VAGCom z interfejsem na USB i działa to wyśmienicie więc tym bardziej będzie działać z aplikacją typowo napisaną dla Windows.

darase
09-11-2010, 13:56
pawelo mam win7 profesional,ale żeby wirtualnie zainstalować xp muszę go mieć a go nie mam. Karamba chyba zrobię latającego laptopa.

Slaveta
09-11-2010, 21:13
Około miesiąca użytkuję kocioł Ponar Eko 26kW z Brucerem i Ecoalem. na początku tworzyło mi się sporo spieków i przypisywałem to rodzajowi węgla (nie były duże i nie blokowały się), od jakiegoś czasu nie mam spieków za to mam mnóstwo niedopalonego węgla, takiego jakby koksu. Kocioł lekko przegrzewa, czyli zamiast zadanej temperatury wg. regulatora pogodowego 45C jest około 50C. Centralne prawie nie odbiera, bo grzejniki mam nastawione na "1" a podłogówkę na ok. 20C (osobny regulator pogodowy). Myślałem, że kocioł przechodzi w stan podtrzymania żaru i mógłbym regulować czasy przerwy w podawaniu paliwa żeby lepiej dopalił, ale okazało się ze nastawa jest 40 min, a tak długiej przerwy w podawaniu nigdy nie stwierdziłem... 35 kg mieszanki groszku i miału spalam w ok. 2÷3 dni. Dom jeszcze nie nadaje się do zamieszkania, grzeję żeby przesuszyć wylewki ( w domu ok. 15C) i żeby instalacja nie zamarzła (na razie nie grozi...) i żeby poćwiczyć z ogrzewaniem. Główny problem to to, że za często muszę opróżniać popielnik z tych niedopalonych węgli (góra co dwa dni) i to, że nie całkiem tak to działa jakbym chciał.

W instrukcji eCoal-a jest napisane jak byk że polecają montować czujnik pokojowy zamiast pogodowego. Zrób tak jak polecają potem ustaw tryb pompy CO na cykliczny. Po tym zabiegu ustawiasz temp. jaką chcesz mieć w pomieszczeniu i zapominasz o kotle.
Jak chcesz żeby to działało jak sobie wykmiłeś to trzeba było kupić sterowanie manualne.
Cały pic jest w tym że przy ecoal-u ma Ciebie nie interesować co on tam wyczynia z dmuchawą podajnikiem i pompami, po co tym sobie zaprzątać głowę. Ciebie ma interesować żeby temp. w domu była taka jaką chcesz i żeby palił tyle ile wynosi zapotrzebowanie budynku przy tej temp. + podtrzymanie żaru, ewentualnie jeszcze CWU.
U mnie właśnie to robi a mam ten sam piec o tej samej mocy, czego chcieć więcej? chyba tylko tańszego opału.

Slaveta
09-11-2010, 21:35
Zawór wydaje mi się lepszy niż pompa gdyż po ustawieniu go w jakąś eksperymentalnie dobrana pozycję mam stabilne warunki do jakich sterownik ma się dostosować pompa włączając się i wyłączając powoduje zmiany skokowe temperatury powrotu. Ponadto nie rozumiem argumentacji podnoszenia temperatury powrotu opartej tylko na kwestiach mocy czy lepszego spalania, mnie tłumaczono że bardzo niekorzystnym zjawiskiem przy niskiej temperaturze powrotu jest kondensacja pary i gwałtowna korozja kotła. I lepiej żeby to było więcej niż 40C. Dlatego przy takich temperaturach jak teraz ustawiłbym jakiś podział na zaworze i trochę podwyższył krzywa grzania. Później jak pogodówka da wyższe temperatury zasilania i powrót pewnie wzrośnie i może będzie można zawór całkiem otworzyć. Na razie obserwuję, bo mając rozdzielone obiegi kotłowy i co nie mam problemu, że zawory termostatyczne blokują przepływ obiegu co i kiedy nie odbierają to po prostu mam mniejsza różnicę temperatur na kotle, czyli dość wysoki powrót . Tak myślę, że jeśli trochę zawyżę pogodówkę to zawory termostatyczne wyregulują temperaturę w domu a powrót będzie wyższy problem w tym, że wtedy pewnie będą gorętsze spaliny a wiec więcej ciepła pójdzie z dymem?

a jednak paru rzeczy nie doczytałeś. Tak jak napisałem już dużo wcześniej nie ma żadnych "skoków" temp. przy pompie mieszającej, wiem bo mam taką instalację i dokładnie prześledziłem jak się zmienia temp powrotu i na piecu. Mam ustawioną temp. CO na 55* a powrót praktycznie cały czas trzyma się w okolicy 43* 44* i wcale nie waha się tak drastycznie jak sobie to wyobrażasz bo niby czemu miało by się tak wahać . Jak chcesz mogę zapodać wykresy to zobaczysz więc dajmy już temu spokój. Tak jak piszesz poniżej 40* może być niebezpiecznie ale na szczęście sterownik nie dopuszcza do tego aby temp. powrotu spadła tak nisko przez załączenie pompy więc wyluzuj.
Na koniec dodam że niektórzy mają kotły retortowe podłączone bez pomp i zaworów, woda leci bezpośrednio do domu i jakoś się nic strasznego nie dzieje, przynajmniej ja nie znam takiego przypadku. Sam miałem instalacje poprzednio bez zaworów, tylko na jednej pompie ponieważ to parter i nic nie zżarło mojego miałowca a ma już 9 lat i sprzedałem go znajomemu który dalej go użytkuje.

Slaveta
09-11-2010, 21:38
witam
czym (jakim silikonem ) uszczelniliście kołnierz palnika w brucerze ?

do kominków 1200*.

pawelo_pl
10-11-2010, 06:14
pawelo mam win7 profesional,ale żeby wirtualnie zainstalować xp muszę go mieć a go nie mam.
Za darmo do pobrania gotowy obraz ze strony Microsoft : http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx (http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx)
a tu masz technet dla Virtuala : http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0180.mspx

pietrekzbronami
10-11-2010, 09:15
Proszę o poradę!

Posiadam kocioł Ogniwo ECO 15kW + Ecoal. W domu głównie grzejniki z zaworami termostatycznymi + trochę podłogówki z zaworami RTL. Piec chodzi na układzie otwartym, a układ ogrzewania na układzie zamkniętym. Nie mam zaworu 4D. Zastosowany jest płytowy wymiennik ciepła. Są trzy pompy: jedna do CWU i jedna na linii piec-wymiennik,a trzecia na wyjściu z wymiennika. Na razie w domku nie mieszkamy, ale od 2 miesięcy kocioł chodzi na temperaturze 50 st. C, włączony jest jeden grzejnik w salonie. Ogólnie wszystko pięknie śmiga. Teraz proszę o poradę: czy korzystniej jest ustawić temp. na kotle powiedzmy 75st czy tą wymaganą 55st. Jak wygląda spalanie węgla, efektywność, itd.

Pozdrawiam

minertu
10-11-2010, 11:47
Proszę o poradę!

Posiadam kocioł Ogniwo ECO 15kW + Ecoal. W domu głównie grzejniki z zaworami termostatycznymi + trochę podłogówki z zaworami RTL. Piec chodzi na układzie otwartym, a układ ogrzewania na układzie zamkniętym. Nie mam zaworu 4D. Zastosowany jest płytowy wymiennik ciepła. Są trzy pompy: jedna do CWU i jedna na linii piec-wymiennik,a trzecia na wyjściu z wymiennika. Na razie w domku nie mieszkamy, ale od 2 miesięcy kocioł chodzi na temperaturze 50 st. C, włączony jest jeden grzejnik w salonie. Ogólnie wszystko pięknie śmiga. Teraz proszę o poradę: czy korzystniej jest ustawić temp. na kotle powiedzmy 75st czy tą wymaganą 55st. Jak wygląda spalanie węgla, efektywność, itd.

Pozdrawiam

Jak wszystko pięknie śmiga to nic nie zmieniaj tylko wygrzej porządnie domek a później zobaczysz.Jeżeli to nowy domek to to trochę potrwa.Natomiast jak go ustawić to to już indywidualna sprawa,każdy dom i układ jest inny więc ciężko cokolwiek doradzić.

minertu
10-11-2010, 12:14
Małe ulepszenie.

Wraz z kolega petrzik troszeczkę dociepliliśmy nasze kotły .Polegało to na tym,że zakupiliśmy ocieplenie stosowane do kominków i nim zostało docieplone zaślepka po przeciwnej stronie palnika oraz pod klapą do czyszczenia pieca(ta od góry).Koszt takiej płyty w OBI to jakieś 25zł o ile pamiętam a poprawa co do spalania widoczna gołym okiem :)

Doszliśmy również do wniosku (głownie za sprawą kolegi),że efektywniejsze jest spalanie gdy piec chodzi na okrągło (bez pracy pompy cyklicznie) gołym okiem widać ,że wydłuży się o jakiś 1 dzień ponowny zasyp kosza :)
Wymaga to jednak zainwestowania w głowice termostatyczne ponieważ w domu jest za ciepło ale o to chodzi aby było ciepło i tanio :)
Jakość spalania również się poprawiła,w popiele nie ma grudek tylko pyłek co znowu cieszy :)

Slaveta
10-11-2010, 12:51
Małe ulepszenie.

Wraz z kolega petrzik troszeczkę dociepliliśmy nasze kotły .Polegało to na tym,że zakupiliśmy ocieplenie stosowane do kominków i nim zostało docieplone zaślepka po przeciwnej stronie palnika oraz pod klapą do czyszczenia pieca(ta od góry).Koszt takiej płyty w OBI to jakieś 25zł o ile pamiętam a poprawa co do spalania widoczna gołym okiem :)

Doszliśmy również do wniosku (głownie za sprawą kolegi),że efektywniejsze jest spalanie gdy piec chodzi na okrągło (bez pracy pompy cyklicznie) gołym okiem widać ,że wydłuży się o jakiś 1 dzień ponowny zasyp kosza :)
Wymaga to jednak zainwestowania w głowice termostatyczne ponieważ w domu jest za ciepło ale o to chodzi aby było ciepło i tanio :)
Jakość spalania również się poprawiła,w popiele nie ma grudek tylko pyłek co znowu cieszy :)

Jak ociepliliście zaślepkę od zew. czy wew. przyklejone czy jak?
Jak oglądałem piec ogniwa to pamiętam że tam było oryginalnie ocieplenie wełną do kominków tej klapy górnej.
Na czym polega poprawa spalania?

O ile pamiętam u mnie na początku gdy nie miałem załączonej pompy cyklicznie tylko pracowała na okrągło to spalanie było dużo większe, ale może za krótko piec pracował i był niedogrzany dom więc powrócę do tego sterowania i się sprawdzi. Możesz napisać na jakich ustawieniach lecisz?

minertu
10-11-2010, 18:07
Jak ociepliliście zaślepkę od zew. czy wew. przyklejone czy jak?
Jak oglądałem piec ogniwa to pamiętam że tam było oryginalnie ocieplenie wełną do kominków tej klapy górnej.
Na czym polega poprawa spalania?

O ile pamiętam u mnie na początku gdy nie miałem załączonej pompy cyklicznie tylko pracowała na okrągło to spalanie było dużo większe, ale może za krótko piec pracował i był niedogrzany dom więc powrócę do tego sterowania i się sprawdzi. Możesz napisać na jakich ustawieniach lecisz?

Zaślepka została ocieplona z zewnątrz z płyty o grubości 2,5cm po prostu na ciasno nałożona na śruby,u góry natomiast jak podniesiesz klapę to została wypełniona ta pustka pomiędzy klapą a deklem od pieca.Jedna płyta o wym 50/100 cm wystarczy.
Co do pracy cyklicznej to chodzi o to,że woda się za bardzo wychładzała i ponowne jej zagrzanie trawi więcej groszku niż utrzymywanie non stop kotła w pracy ale to zależy od ilości wody w układzie i zapotrzebowania na ciepło.
Co do ustawień
zadawanie temp-termostat(kolega ma pokojowy)
temp.zadana CO-52/48obniżona
temp.CWU-45(priorytet)
praca pompy CO-tryb normalny
obecnie puszczam na grzejniki ok 38* ponieważ dom dobrze trzyma ciepło
temp wewnętrzna 27-28*

Temperatura spalin spadła o jakieś 20*.
Resztę opiszę jak piecyk dłużej pochodzi.

darase
10-11-2010, 19:30
Pawelo_pl dzięki za pomoc, może teraz sobie poradzę :D.
Minertu- z tym ociepleniem masz rację, blacha gorąca że ręki nie można utrzymać, jeszcze dam wełnę pod tą blachę do której przymocowany jest panel do sterowania kotła, na pokrywę też dam do czyszczenia. Aaa i ocieplę drzwiczki pieca które też emitują ciepło. Mam nadzieję że po tym zabiegu kotłownia nie będzie najcieplejszym pomieszczeniem w domu.

Łukasz_B
11-11-2010, 01:02
Witajcie, również ociepliłem Ogniwo.
Wyciołem z płyty wełny mineralnej wymierzony prostopadłościan który docisnołem do śrub aby odcisnąć miejsca na otwory. Potem wierciłem śrubokrętem w tych miejscach, zamontowałem i izolacja zaślepki gotowa. Kocioł z tej strony stoi 5cm od sciany, wcześniej była ona ciepła teraz jest zimna.
Zaizolowałem także dolne drzwiczki. Zdemontowalem z nich ten blaszany ekran, położyłem na arkuszu wełny i odwzorowałem od niego kształt. Wyciołem 1 cm mniejszy aby sie wewnątrz tej blachy wmieścił, potem odcisnąłem miejsce na otwory od drzwiczek wyciołem i zamontowałem. Powierzchnia tych drzwi jest teraz trochę mniej gorąca niż górnych, spodziewałem się większej różnicy.

http://img233.imageshack.us/img233/621/obraz2202.jpg
http://img255.imageshack.us/img255/2829/obraz2199.jpg
http://img43.imageshack.us/img43/4562/obraz2201o.jpg

http://img233.imageshack.us/img233/621/obraz2202.jpg/
http://img255.imageshack.us/img255/2829/obraz2199.jpg/
http://img43.imageshack.us/img43/4562/obraz2201o.jpg/


Mimo tych zabiegów w kotłowni nadal jest ciepło, chyba cieplej niż w domu. Pozostaje mi jeszcze izolacja płyty osadczej podajnika, przestrzeni pod panelem sterownika i 40 cm czopucha (zastanawiam się czy wpłynie to negatywnie na czujnik temperatury spalin ?).

minertu
11-11-2010, 07:28
Zastanawiam się dlaczego producent tego nie robi,przecież to jest koszt znikomy przy takiej cenie kotła a satysfakcja klienta gwarantowana.

A nikt tak nie zareklamuje pieca jak sam użytkownik :)

minertu
11-11-2010, 07:31
Witajcie, również ociepliłem Ogniwo.
Wyciołem z płyty wełny mineralnej wymierzony prostopadłościan który docisnołem do śrub aby odcisnąć miejsca na otwory. Potem wierciłem śrubokrętem w tych miejscach, zamontowałem i izolacja zaślepki gotowa. Kocioł z tej strony stoi 5cm od sciany, wcześniej była ona ciepła teraz jest zimna.
Zaizolowałem także dolne drzwiczki. Zdemontowalem z nich ten blaszany ekran, położyłem na arkuszu wełny i odwzorowałem od niego kształt. Wyciołem 1 cm mniejszy aby sie wewnątrz tej blachy wmieścił, potem odcisnąłem miejsce na otwory od drzwiczek wyciołem i zamontowałem. Powierzchnia tych drzwi jest teraz trochę mniej gorąca niż górnych, spodziewałem się większej różnicy.

http://img233.imageshack.us/img233/621/obraz2202.jpg
http://img255.imageshack.us/img255/2829/obraz2199.jpg
http://img43.imageshack.us/img43/4562/obraz2201o.jpg

http://img233.imageshack.us/img233/621/obraz2202.jpg/
http://img255.imageshack.us/img255/2829/obraz2199.jpg/
http://img43.imageshack.us/img43/4562/obraz2201o.jpg/


Mimo tych zabiegów w kotłowni nadal jest ciepło, chyba cieplej niż w domu. Pozostaje mi jeszcze izolacja płyty osadczej podajnika, przestrzeni pod panelem sterownika i 40 cm czopucha (zastanawiam się czy wpłynie to negatywnie na czujnik temperatury spalin ?).

To już raczej nic nie zmieni a to dla tego,że jest to już poza piecem i różnica w temperaturze będzie znikoma.Oczywiście mam na myśli docieplenie czopucha.

Łukasz_B
11-11-2010, 19:41
Mam na myśli czy zaizolowanie czopucha na całej długości, od kotla do ściany komina, wpłynie negatywnie na wskazania czujnika temperatury spalin i spalanie. Czy zaizolować dopiero za czujnikiem.
Chcę to zrobić nie tylko dlatego że w kotłowni jest ciepło, w poprzednim kotle czopuch i rura bardzo silnie skorodowały, na odcinku: tuż za izolacją cieplną kotła do tuż przed ścianą komina.
Izolacja wełną to nie jedyna moja praca przy tym kotle. Uszczelniłem silikonem (do 300*C) w popielniku sciany kotła z dnem w pierwszym ciągu, drugim i trzecim oraz scianę między nimi kiedy kocioł był jeszcze nie podłączony i stał na palecie.
http://img832.imageshack.us/img832/7325/obraz2063.jpg Popielnik bez palnika.
http://img577.imageshack.us/img577/8180/obraz2039.jpg Połączenie ściany i dna między komorami.
http://img214.imageshack.us/img214/7636/obraz20382.jpg Strzałki wskazują niedokładniśc podczas montażu, widać także elementy gięte, jest to zdjęcie z komory pod drugim i trzecim ciągiem.

Wyraznie było widać prześwity światła, zostaje mi jeszcze kalapa trzeciego ciągu która dokładnie nie przylega a popiół nie zasypuje tych szczelin. Po doświadczeniach z poprzednim kotłem któremu przerdzewiało dno w popielniku (stał na całej powierzchni dna, EKO stoi na krawędziach) profilaktycznie pomalowałem podkładem antykorozyjnym krawędzie dna od spodu.

Z tych nieszczelności byłem bardzo niezadowolony ale myślę że trafiłem na taką nieszczelną sztukę. Reszta wygląda bardzo dobrze, ładne lica spoin i wiele gięć blach.
Był jeszcze kłopot z odkręceniem wyczystki przy dmuchawie do której tylko mam dostęp. Górną śrubę musiałem skrócic bo motylek, odkręcając go, zatrzymywał się na obudowie dmuchawy.

29a
12-11-2010, 08:23
http://i52.tinypic.com/dw76zn.jpg

To jest jak rozumiem korona z palnika starszej generacji?
Bo u mnie sa juz tylko naciecia na dluzszej sciance i nie ma otworow na gorze...

Swoja droga aktualne spalanie < 25 kg na dobe. Chalupa ocieplona dookoloa zostal jeszcze strop.
Piec aktualnie ma temperature spalin ponizej 100C A udalo sie to osiagnac dzieku szczelnemu zakryciu komory trzeciego wyciagu siliconem.

Pozdrawiam
MR

PAPROCIAK
12-11-2010, 22:57
Z tą izolacja to macie rację u mnie sam piec bez grzejników ogrzewa kotłownie 15 m i garaż 30m, temp wewnątrz 18 stopni. Powinni go lepiej izolować.
29a a jak zmnierzasz czyscić wymiennik jeśli zasilikonowałeś tą przykrywkę ostatniego ciągu? Co tydzień zrywać?

29a
13-11-2010, 10:38
Silicon byl doklejony poczatkowo do pieca natomiast przykrywka byla "w sadzy", dzieki czemu silicon nie trzyma sie jej idealnie. Po zaschnieciu silicon mocno trzyma sie pieca natomiast przykrywke mozna bez problemu zdjac. Rozwiazanie nie jest 100% szczelne natomiast na pewno nie ma w tym momencie szpar na 5mm jak byly poczatkowo.

jack18
13-11-2010, 18:29
Minertu i jak tam Twoje spalnie bez cyklicznej pracy pompy? Wiecej wychodzi czy mniej?

darase
13-11-2010, 19:58
Straszna sprawa, dociepliłem piec, do drzwiczek dołożyłem 10cm waty o dł.od górnych drzwiczek do podłogi, pod górną klapę także 10cm waty(teraz blacha od góry jest zimna), dodatkowo 10cm waty w tą lukę do montażu kosza. Wreszcie wchodzę do kotłowni a nie do sauny,chociaż i tak jest ciepło. Szukam dalej, teraz dół od pieca jest strasznie gorący, to pewnie brak wody w ściankach poniż palnika, muszę zamontować coś wokół popielnika od środka może szamotowe odpromienniki? Druga sprawa temperatura podajnika wzrosła do 57.6st a wodę mam w piecu 50.5st. Ze sterownika jestem zadowolony z brucera także,ale z samego wymiennika już mniej. Następny piec który kupię nie będzie tracił ciepła na zewnątrz. W kotłowni ma być chłodno a nie gorąco, taką stratą ciepła ogrzałbym kuchnię i łazienkę.

minertu
13-11-2010, 20:34
Minertu i jak tam Twoje spalnie bez cyklicznej pracy pompy? Wiecej wychodzi czy mniej?

O 1 dzień dłużej na zasobniku :)

drplama
13-11-2010, 20:38
witam

mam Pytanie do Zawijana
czy w/w wymieniony problem jest rozwiazany w eko plus 16 kw

pozdrawiam

jack18
13-11-2010, 23:07
O 1 dzień dłużej na zasobniku :)

Czyli różnica widoczna.. Zadawanie temp masz termostat tak? Ciekawe jak by było gdybym włączył tylko ciągłą prace pompy i został na czujniku pokojowym- jak myślisz?

minertu
14-11-2010, 05:43
Czyli różnica widoczna.. Zadawanie temp masz termostat tak? Ciekawe jak by było gdybym włączył tylko ciągłą prace pompy i został na czujniku pokojowym- jak myślisz?

Myślę,że spokojnie tak możesz zrobić,ja mam termostat ponieważ mam go umieszczony w centralnym punkcie w domu a cz.pokojowy w pokoju dziennym i było za ciepło :)
Teraz temperatura jest ok:) , nawet musiałem na 4D trochę przystawić.Na dom puszczam tylko 34-36* ze względu na warunki za oknem.

Na ciągłej pracy pompy i cz.pokojowym obecnie jedzie kolega petrzik.

minertu
14-11-2010, 06:18
Straszna sprawa, dociepliłem piec, do drzwiczek dołożyłem 10cm waty o dł.od górnych drzwiczek do podłogi, pod górną klapę także 10cm waty(teraz blacha od góry jest zimna), dodatkowo 10cm waty w tą lukę do montażu kosza. Wreszcie wchodzę do kotłowni a nie do sauny,chociaż i tak jest ciepło. Szukam dalej, teraz dół od pieca jest strasznie gorący, to pewnie brak wody w ściankach poniż palnika, muszę zamontować coś wokół popielnika od środka może szamotowe odpromienniki? Druga sprawa temperatura podajnika wzrosła do 57.6st a wodę mam w piecu 50.5st. Ze sterownika jestem zadowolony z brucera także,ale z samego wymiennika już mniej. Następny piec który kupię nie będzie tracił ciepła na zewnątrz. W kotłowni ma być chłodno a nie gorąco, taką stratą ciepła ogrzałbym kuchnię i łazienkę.

To co opisujesz to normalne zachowanie każdego kotła czy to z brucerem czy nie,teściowa ma elektromet i ten to dopiero daje czadu.
Ja ponad 3 miesiące grzebałem w necie i szukałem pieca,już nawet padła decyzja na elektrometa i chwała bogu,że znalazłem ogniwo.Dobry ,wydajny i oszczędny.
Niedaleko mnie jest producent LAZAR też była już decyzja o jego kupnie(serwis na miejscu)ale decyzja padła na ogniwo,koledzy ze mnie się śmiali,co to mam za firmę,co to w ogóle za piec itp.Ale to im się woda gotuje i serwis nie może sobie z tym poradzić,siedzą w kotłowni i pieca pilnują :) A co do temp w kotłowni to to jest rzecz normalna,piec chodzi na okrągło,palnik siłą rzeczy oddaje średnio 35* ciepła ,dodaj do tego rurę kominowa i sam komin to sobie zsumuj i masz tak jakbyś miał grzejnik w kotłowni.
A dół z pieca będzie ciepły bo tam jest popielnik i ciepły popiół.Nie porównuj zwykłego pieca zasypowego z piecem z podajnikiem.W zwykłym kotle zasypowym powietrze jest zasysane od dołu i dlatego nie było tak ciepło bo wszystko w komin poszło.Rozpal w nim tradycyjnie i porównaj jaka jest temp od dołu pieca z uchylonymi drzwiczkami :)

rofmaniak
14-11-2010, 08:27
Witam.

Mam pytanko:

Ponieważ nie mogłem chwilowo przetestować pracy pieca Ogniwo Eko z czujnikiem temp. wew. chciałem się zapytać jak działa piec przy ustawieniu zadawania temp. na czujnik temperatury wewnętrznej i cykliczna pracę pompy. Chodzi mi o to czy piec po osiągnięciu temperatury zadanej w ustawieniach czujnika temp. wewn. (ustawienie temperatury dziennej i temperatury nocnej) przechodzi w stan podtrzymania czy tak jak to jest w programie CO podajnik ciągle podaje z przerwami i piec w ogóle nie przechodzi w stan podtrzymania? I teraz zastanawiam się jeszcze jak długo (o ile będzie w stanie podtrzymania) piec będzie w podtrzymaniu, do momentu aż temperatura spadnie poniżej temperatury zadanej czy też np. zgodnie z nastawą podtrzymania jaką ustawimy w sterowniku?

Czy możliwe jest włączenie programatora pokojowego bez cyklicznej pracy pompy CO i które ustawienia sprawdzają się lepiej?


Pozdrawiam

darase
14-11-2010, 09:19
Minertu-to że piec się nie gotuje to zasługa sterownika, dół jest gorący i to strasznie,to pytam się dlaczego nie ma tam wody? To kolejna strata ciepła. Krążąca woda odbierałaby świetnie ciepło. W poprawianiu wymiennika jest wiele do zrobienia. Przykład z dociepleniem góry. Nie wiem jak to robisz Minertu że masz temperaturę ok 30st, taką to miałem paląc żytem, a po dociepleniu drzwiczek, boku i góry temperatura skoczyła na 57st. Pewnie teraz ciepło ucieka tylko podajnikiem i dołem, komin mam letni,więc to nie on tak nagrzewa kotłownie z dziurą na dwór. Gdybym miał taką dziurę na dwór w pokoju to lepiej nie mówić.

minertu
14-11-2010, 11:05
Minertu-to że piec się nie gotuje to zasługa sterownika, dół jest gorący i to strasznie,to pytam się dlaczego nie ma tam wody? To kolejna strata ciepła. Krążąca woda odbierałaby świetnie ciepło. W poprawianiu wymiennika jest wiele do zrobienia. Przykład z dociepleniem góry. Nie wiem jak to robisz Minertu że masz temperaturę ok 30st, taką to miałem paląc żytem, a po dociepleniu drzwiczek, boku i góry temperatura skoczyła na 57st. Pewnie teraz ciepło ucieka tylko podajnikiem i dołem, komin mam letni,więc to nie on tak nagrzewa kotłownie z dziurą na dwór. Gdybym miał taką dziurę na dwór w pokoju to lepiej nie mówić.

To jaka jest temp podajnika zależy również od kaloryczności opału,podałem 35* a nie 30* i to średnio aktualnie mam 38* ale jak napisałem to zależy od opału i od mocy z jaka pracuje palnik.To ,że docieplamy piec nie koniecznie jest musowe ale dobrowolne.Tak docieplony piec przechodził testy i uzyskał przypisane mu parametry dlatego taki piec kupiłeś a to ,że grzeje na zewnątrz (to piwnica a co jest w ziemi jest cieplejsze) to żeliwo i lepiej oddaje ciepło i długo trzyma.

Może piec nie jest idealny ale lepszego w tej cenie nie znalazłem. :)

minertu
14-11-2010, 11:21
Witam.

Mam pytanko:

Ponieważ nie mogłem chwilowo przetestować pracy pieca Ogniwo Eko z czujnikiem temp. wew. chciałem się zapytać jak działa piec przy ustawieniu zadawania temp. na czujnik temperatury wewnętrznej i cykliczna pracę pompy. Chodzi mi o to czy piec po osiągnięciu temperatury zadanej w ustawieniach czujnika temp. wewn. (ustawienie temperatury dziennej i temperatury nocnej) przechodzi w stan podtrzymania czy tak jak to jest w programie CO podajnik ciągle podaje z przerwami i piec w ogóle nie przechodzi w stan podtrzymania? I teraz zastanawiam się jeszcze jak długo (o ile będzie w stanie podtrzymania) piec będzie w podtrzymaniu, do momentu aż temperatura spadnie poniżej temperatury zadanej czy też np. zgodnie z nastawą podtrzymania jaką ustawimy w sterowniku?

Czy możliwe jest włączenie programatora pokojowego bez cyklicznej pracy pompy CO i które ustawienia sprawdzają się lepiej?


Pozdrawiam

Jest to opisane w wcześniejszych postach.Zadawanie temp. z czujnika pokojowego działa z pompa ustawiona na cyklicznie.
Piec pracuje z przerwami i sam sobie ustawia czas podtrzymania.Natomiast na sama prace pieca ma jeszcze wpływ CWU oraz minimalna temperatura CO ,która jest ustawiona na 45*.Zauważyłem jednak,że i tak dość często włącza się pompa CO z powodu :
nadwyżki temp CO włącza się aby wychłodzić wodę w skutek czego spada temp min na piecu i piec znowu się załącza i tak w kółko,ale ogólnie działa.

a-w
14-11-2010, 16:44
witam, może podzielę się swoimi spostrzeżeniami, u mnie akurat najekonomiczniejsze ustawienia są z cykliczną pracą pompy i czujnikiem pokojowym, przysłanianie dmuchawy powodowało kopcenie, stała praca pompy przegrzewała pomieszczenia i byłem zmuszony korygować to dość często zaworem 4d, obserwując pracę z wykresów dobowych czasem dmuchawa pracuje non-stop przez kilka godz. a czasem regularny wykres z podtrzymaniem, dlaczego tak jest? nie potrafię wytłumaczyć, widocznie tak ma być, docieplanie kotła wydaje mi się bez sensu, podniesie tylko temp. podajnika i pewnie samego palnika co zaskutkuje większymi spiekami,
nie doszukałem się również nigdzie na jakiej wysokości ma być deflektor (fabryka ustawiła na 9cm i czasem spieki zablokują się pod nim)
ogólnie jestem z kociołka zadowolony i nie żałuję wyboru,zwłaszcza kiedy czytam o problemach z innymi markami.

darase
14-11-2010, 18:23
MINERTU- Nie pisałem że masz tem.podajnika 30st tylko ''ok. 30'' :D, wiadomo że nie trzeba ocieplać,ale ocieplenie to duża oszczędność, też nie ma co patrzeć na to co mówi producent bo np.200st temperatura spalin jest akceptowalna ale już dla mojej kieszeni mniej bo więcej ciepła idzie w komin, tak samo jak temperatura podajnika którego alarm ustawiony jest na 100st a ja robię drakę o 57st. Uważam że błędem jest marnotrawienie ciepła wokół popielnika, też mogłaby być tam woda dogrzewająca powrót to i tem podajnika by spadła. Test jak w chip-ie cena/jakość nie do pobicia bdb. :) Minertu pomyśl o jakimś odpromienniku ciepła wokół szuflady na popiół, żeby to ciepło zostawało w kotle.

jack18
14-11-2010, 18:27
witam, może podzielę się swoimi spostrzeżeniami, u mnie akurat najekonomiczniejsze ustawienia są z cykliczną pracą pompy i czujnikiem pokojowym, przysłanianie dmuchawy powodowało kopcenie, stała praca pompy przegrzewała pomieszczenia i byłem zmuszony korygować to dość często zaworem 4d, obserwując pracę z wykresów dobowych czasem dmuchawa pracuje non-stop przez kilka godz. a czasem regularny wykres z podtrzymaniem, dlaczego tak jest? nie potrafię wytłumaczyć, widocznie tak ma być, docieplanie kotła wydaje mi się bez sensu, podniesie tylko temp. podajnika i pewnie samego palnika co zaskutkuje większymi spiekami,
nie doszukałem się również nigdzie na jakiej wysokości ma być deflektor (fabryka ustawiła na 9cm i czasem spieki zablokują się pod nim)
ogólnie jestem z kociołka zadowolony i nie żałuję wyboru,zwłaszcza kiedy czytam o problemach z innymi markami.

Ja też mialem tak deflektor ustawiony,wiec go podnioslem o jedno oczko łancucha na którym wisi. teraz jest kolo 15cm i jest dobrze...

minertu
14-11-2010, 18:57
MINERTU- Nie pisałem że masz tem.podajnika 30st tylko ''ok. 30'' :D, wiadomo że nie trzeba ocieplać,ale ocieplenie to duża oszczędność, też nie ma co patrzeć na to co mówi producent bo np.200st temperatura spalin jest akceptowalna ale już dla mojej kieszeni mniej bo więcej ciepła idzie w komin, tak samo jak temperatura podajnika którego alarm ustawiony jest na 100st a ja robię drakę o 57st. Uważam że błędem jest marnotrawienie ciepła wokół popielnika, też mogłaby być tam woda dogrzewająca powrót to i tem podajnika by spadła. Test jak w chip-ie cena/jakość nie do pobicia bdb. :) Minertu pomyśl o jakimś odpromienniku ciepła wokół szuflady na popiół, żeby to ciepło zostawało w kotle.

Do dolnych drzwiczek włożyłem też watę z aluminium a górne są z płytą szamotową ,na odpromiennik nie mam pomysłu :) Co do temp podajnika to czy nie masz żaru za nisko w podajniku?

ZbysiuB
14-11-2010, 20:11
... tak samo jak temperatura podajnika którego alarm ustawiony jest na 100st a ja robię drakę o 57st. Uważam że błędem jest marnotrawienie ciepła wokół popielnika, też mogłaby być tam woda dogrzewająca powrót to i tem podajnika by spadła...
I zgadzam się z Tobą . Tylko przy wejściu z pracą kotła na wysokie temperatury np. 65-70 st.C powrót będzie oscylował koło wartości, o którą "robisz drakę" .

darase
14-11-2010, 20:18
Minertu myślący z Ciebie człek, jest tak jak piszesz ''lustro żaru'' jak to nazywa jeden kolega delikatnie się zapada, co jakiś czas w trybie ręcznym go podnoszę, dobry groszek i małe zapotrzebowanie na ciepło.
Może taką płytę szamotową wstawić w środku koło szuflady?

PAPROCIAK
14-11-2010, 20:59
Darase Kup taką wełnę z folia aluminiowa jak do kominków i na silikonie doklej gdzie ci ucieka ciepło, ustaw piec na takiej płycie do budowy ścianek kominka i po problemie. U mnie kotłownia graniczy z pralnią, suszarnią i garażem tak że ciepło się nie marnuje ale grzejnik tam dałem niepotrzebnie.
U mnie podajnik cały czas ma ok 30 stopni. Wysokość lustra żaru zależy od tempa palenia jak będzie zimno to szybciej bedzie podawał i żar ci się podniesie.
Wydaje mi się ze piec ma lekki nadmiar powietrza bo mieszanie ekogroszku z miałem powoduje że spieków jest znacznie mniej. - dodatkowa korzyść to: miał znacznie tańszy

darase
14-11-2010, 21:31
PAPROCIAK dzięki za cenne rady, bardzo mądrze piszesz, ogniwa podłoga wogóle nie jest docieplona, będzie ciężko go podnieść, mam go postawionego na takiej specjalnej twardej gumie żeby drgania się nie przenosiły, spróbuję ocieplić go od środka. Może się uda :)

rofmaniak
14-11-2010, 21:48
darase na jakiej gumie ustawiałeś piec, bo u mnie stoi na kafelkach i strasznie przenosi drgania podczas podawania podajnika. Są jakieś specjalne gumy pod piec (odporne na wysoką temperaturę)?

darase
14-11-2010, 22:18
Rofmaniak- są takie gumy żeby np.maszyny typu frezarki, tokarnie itp.nie jeździły na betonie lub płytkach. Guma jest tak twarda że nożem nie szło ciąć, musiałem boshem.

minertu
15-11-2010, 05:40
Minertu myślący z Ciebie człek, jest tak jak piszesz ''lustro żaru'' jak to nazywa jeden kolega delikatnie się zapada, co jakiś czas w trybie ręcznym go podnoszę, dobry groszek i małe zapotrzebowanie na ciepło.
Może taką płytę szamotową wstawić w środku koło szuflady?

Można spróbować z płytką szamotową,są chyba w OBI o grubości do 3cm bodajże ale zmniejszy to znacznie popielnik.Można spróbować wyłożyć spód i zobaczyć czy coś się zmieni.

minertu
15-11-2010, 05:44
Rofmaniak- są takie gumy żeby np.maszyny typu frezarki, tokarnie itp.nie jeździły na betonie lub płytkach. Guma jest tak twarda że nożem nie szło ciąć, musiałem boshem.

Też muszę o czymś pomyśleć bo nie dużo ale w nocy słychać jak kociołek podaje groszek a piec stoi na samych kafelkach.Tylko na ile podłożenie pieca gumą coś zmieni?

minertu
15-11-2010, 05:52
darase jeżeli dobry masz groszek i żar się zapada to przydław trochę wentylator aby go tak nie rozganiał.

Łukasz_B
15-11-2010, 15:21
Kupiłem termometr przylgowy i zamontowałem go za zaworem 4d i za pompą daleko, aby woda była wymieszana. Wskazywał temperaturę 38-40°C, taką temperaturę wody wskazywał też w poprzednim kotle (bez 4d) sterownik aby w domu było ok. 22°C w obecnych temperaturach otoczenia i teraz też tak jest.
eCoal w tym czasie pokazywał temp. powrotu ok. 35°C, ale w dotyku ta rura była wyraźnie cieplejsza niż wskazania termometru przylgowego. Przełożyłem przylgowy na tę rurę i po kilkunastu minutach odczytałem ok. 45°C ! 10°C więcej ! Zamontowałem teraz ten termometr przed zaworem 4d, nastawa CO 45°C, aktualna 49 a na przylgowym 59°C ! znów 10°C więcej !
To potwierdziło moje podejrzenia że w rzeczywistości temperatura kotła jest o wiele wyższa. Tuż po zainstalowaniu kotła kilka razy się oparzyłem dotykając rury przed 4d mimo że eCoal wskazywał CO np. 62°C. Wydało mi się wtedy że jest o wiele więcej po doświadczeniach z poprzednim kotłem, ale pomyślałem że tamten sterownik coś źle mierzył.
Wczoraj już się woda zaczynała gotować w kotle kiedy podgrzewałem CWU. Nastawa CO 65, aktualna 72°C A NA PRZYLGOWYM 106 !!! (wentylator cały czas pracował, także kiedy zmniejszyłem zadaną na 55 !) Pomogło przejście na tryb ręczny i otwarcie obiegu grzejników na 30s. Instalacja na jednej pompie, zawór 4d był ustawiony na 100% czyli bez mieszania.
Podgrzewałem już tak CWU ale to się wcześniej nie przydarzyło, teraz woda bulgotała jak w garnku a nastawy były takie same, nawet trochę wody wypłyneło z wzbiorczego. Ciekawe kiedy zadziałałoby to termiczne zabezpieczenie?
Można te czujniki kalibrować ? Telefonować do Elektro-System ? Czy wymienić termometr przylgowy ?
A temperatury w waszych Ogniwach są rzeczywiste ?

Jarecki79
15-11-2010, 16:17
To co Pan pisze jest niebezpieczne. Tak być nie może.

Jak ma Pan zainstalowane czujniki do kotła?
Czy jest studzienka do włożenia czujnika C.O.?
Czy jest blisko zasilania?
Czy jest w niej luz, jak jest to wsunąć jakieś drewienko, aby lepiej go docisnąć do ścianki. Może też ta rurka czujnika nie wchodzi zbyt głęboko w kocioł...

Ten drugi czujnik na powrocie - zamocować opaskami, na początku czujnika i na końcu czujnika, aby dobrze dolegał na całej długości.
Można go zawinąć na koniec wełną, aby nie był wychładzany przez ruch powietrza czy wentylację kotłowni.

minertu
15-11-2010, 20:30
Kupiłem termometr przylgowy i zamontowałem go za zaworem 4d i za pompą daleko, aby woda była wymieszana. Wskazywał temperaturę 38-40°C, taką temperaturę wody wskazywał też w poprzednim kotle (bez 4d) sterownik aby w domu było ok. 22°C w obecnych temperaturach otoczenia i teraz też tak jest.
eCoal w tym czasie pokazywał temp. powrotu ok. 35°C, ale w dotyku ta rura była wyraźnie cieplejsza niż wskazania termometru przylgowego. Przełożyłem przylgowy na tę rurę i po kilkunastu minutach odczytałem ok. 45°C ! 10°C więcej ! Zamontowałem teraz ten termometr przed zaworem 4d, nastawa CO 45°C, aktualna 49 a na przylgowym 59°C ! znów 10°C więcej !
To potwierdziło moje podejrzenia że w rzeczywistości temperatura kotła jest o wiele wyższa. Tuż po zainstalowaniu kotła kilka razy się oparzyłem dotykając rury przed 4d mimo że eCoal wskazywał CO np. 62°C. Wydało mi się wtedy że jest o wiele więcej po doświadczeniach z poprzednim kotłem, ale pomyślałem że tamten sterownik coś źle mierzył.
Wczoraj już się woda zaczynała gotować w kotle kiedy podgrzewałem CWU. Nastawa CO 65, aktualna 72°C A NA PRZYLGOWYM 106 !!! (wentylator cały czas pracował, także kiedy zmniejszyłem zadaną na 55 !) Pomogło przejście na tryb ręczny i otwarcie obiegu grzejników na 30s. Instalacja na jednej pompie, zawór 4d był ustawiony na 100% czyli bez mieszania.
Podgrzewałem już tak CWU ale to się wcześniej nie przydarzyło, teraz woda bulgotała jak w garnku a nastawy były takie same, nawet trochę wody wypłyneło z wzbiorczego. Ciekawe kiedy zadziałałoby to termiczne zabezpieczenie?
Można te czujniki kalibrować ? Telefonować do Elektro-System ? Czy wymienić termometr przylgowy ?
A temperatury w waszych Ogniwach są rzeczywiste ?

Bardzo dziwne zjawisko u ciebie występuje.
W trybie zaawansowanym jest kalibracja czujników.
Już kiedyś pisałem,czujniki podłożyć folia aluminiowa tak aby dolegała do rury połowa płaszczyzny czujnika a nie liniowo.
Gdyby u mnie tak się działo to tel. do elektro-system byłby czerwony,tak być nie może!!!

Wsadź czujnik pod pachę na 5 min i sprawdź ile pokazuje to chyba najlepszy sposób.

Łukasz_B
15-11-2010, 20:44
Czujnik CO jest w studzience i jest włożony głeboko, wiele razy to sprawdzałem ale ma luz. Owinięcia folią aluminiową nie próbowałem, wcisnę jakąś drzazgę.
Czujnik powrotu dolega na calej długości, zamontowany jest 25cm przed kotłem trzema opaskami pośrodku i na końcach, i jest pod izolacją do rur.

darase
15-11-2010, 21:27
Dzięki wszystkim za posty jak ocieplić piec. Myślę że guma pod piecem aż tak dużo nie daje,chociaż nie mam porównania, żeby było idealnie trzeba by całkowicie odciąć piec od domu, jakiś łącznik komin czopuch, dwa łącznik na zasilanie i powrót wody. Ślimak nie powoduje drgań. Mama przez ścianę słyszy jak pracuje, kwestia przyzwyczajenia. Jak posłucham to słychać w pokoju tykanie budzika elektronicznego :D
U kolegi powyżej wygląda na awarię czujnika temperatury lub sterownika eCoal. U mnie sterownik nie pokazuje temperatury wewnętrznej, być może mam zły czujnik kty. Jutro kupię elektroniczny czujnik temperatury i posprawdzam temperatury w "te i we wte''. :D

minertu
15-11-2010, 21:43
Ja też myślę,że więcej idzie po rurach niż z samego pieca,co do ocieplenia pieca to az tak chyba nie było to konieczna ale pozostało trochę ocieplenia więc szkoda wyrzucić :)

minertu
15-11-2010, 21:45
U mnie czujnik pokazuje temp wewnętrzną ale ale nie za dokładnie ,wg termostatu to jest jakieś 1* różnicy ale od tego jest kalibracja :)

darase
15-11-2010, 21:57
Minertu znowu masz rację, u mnie jak startuje pompa to jak puknie w rury to wszędzie słychać opadającą kulkę. Może zrobić łącznik rur wężem od chłodnicy, powinno pomóc ale co na to przepisy bhp?

minertu
15-11-2010, 22:04
Minertu znowu masz rację, u mnie jak startuje pompa to jak puknie w rury to wszędzie słychać opadającą kulkę. Może zrobić łącznik rur wężem od chłodnicy, powinno pomóc ale co na to przepisy bhp?

Ja to puknięcie w rury wyeliminowałem przez zamontowanie zaworu zwrotnego przed pompą,bez niego były trzaski gdy się pompa CO załączała teraz tego nie ma ,nawet nie słychać kiedy ruszy. :)

odbierz PW

darase
15-11-2010, 22:13
O to ciekawa sprawa, problem kólki rozwiążę w przyszłym sezonie, kupię pompę alpha 2, zawory termostatyczne i wtedy pompa będzie cały czas pracować. Dobrej nocy.

minertu
15-11-2010, 22:16
O to ciekawa sprawa, problem kólki rozwiążę w przyszłym sezonie, kupię pompę alpha 2, zawory termostatyczne i wtedy pompa będzie cały czas pracować. Dobrej nocy.

Uwierz mi,że pompa nawet przy zadawaniu temp CO tez się wyłącza a wtedy dalej będzie w rurach stukać i pukać :)

Slaveta
15-11-2010, 22:21
Z tym dźwiękiem załączającego się motoreduktora to raczej nic się nie zrobicie ja też to słyszę w domu ale to mi w ogóle nie przeszkadza, był u mnie wczoraj kolega który posiada od 2 lat klimosza ling duo i powiedział że mój piec jest bardzo cichutki a jego retorta o wiele bardziej hałasuje:) Stwierdził na koniec że chętnie by się ze mną zamienił na piece:)

minertu
15-11-2010, 22:24
Z tym dźwiękiem załączającego się motoreduktora to raczej nic się nie zrobicie ja też to słyszę w domu ale to mi w ogóle nie przeszkadza, był u mnie wczoraj kolega który posiada od 2 lat klimosza ling duo i powiedział że mój piec jest bardzo cichutki a jego retorta o wiele bardziej hałasuje:) Stwierdził na koniec że chętnie by się ze mną zamienił na piece:)

Mi też to już paru znajomych powiedziało :)

Slaveta
15-11-2010, 22:32
Odnośnie załączającej się pompy CO to powiem wam że u mnie jest niezły numer mianowicie gdy miałem miałowca i instalację na jednej pompie bez zaworów to gdy załączała się pompa to wtedy tak jak piszecie słychać było stuknięcie i to dosyć głośne.Teraz przy nowej instalacji pompy tej w ogóle nie słychać kiedy się załącza.
Nie wiem czego to jest wynikiem, różnica między starą i nową instalacją jest taka że hydraulik mi zrobił miedź na większej średnicy bodajże 28mm poprzednio miałem mniejszą średnicę rur no i za każdą pompą mam zawór zwrotny, ale nie wiem czy średnica ma wpływ ponieważ kolega ma też na 28mm i u niego pompa stuka.

minertu
15-11-2010, 22:36
Odnośnie załączającej się pompy CO to powiem wam że u mnie jest niezły numer mianowicie gdy miałem miałowca i instalację na jednej pompie bez zaworów to gdy załączała się pompa to wtedy tak jak piszecie słychać było stuknięcie i to dosyć głośne.Teraz przy nowej instalacji pompy tej w ogóle nie słychać kiedy się załącza.
Nie wiem czego to jest wynikiem, różnica między starą i nową instalacją jest taka że hydraulik mi zrobił miedź na większej średnicy bodajże 28mm poprzednio miałem mniejszą średnicę rur no i za każdą pompą mam zawór zwrotny, ale nie wiem czy średnica ma wpływ ponieważ kolega ma też na 28mm i u niego pompa stuka.

To jest właśnie to co opisałem,zawór zwrotny eliminuje te stuki :) z tym ,ze ja mam je zamontowane przed pompami CO i CWU

Slaveta
15-11-2010, 22:46
To jest właśnie to co opisałem,zawór zwrotny eliminuje te stuki :) z tym ,ze ja mam je zamontowane przed pompami CO i CWU

Wygląda na to że jest tak jak piszesz ponieważ to jest dodatkowy element którego wcześniej nie posiadała moja instalacja a montaż przed czy za to już jest bez znaczenia.

minertu
15-11-2010, 22:53
Wygląda na to że jest tak jak piszesz ponieważ to jest dodatkowy element którego wcześniej nie posiadała moja instalacja a montaż przed czy za to już jest bez znaczenia.

Teraz już wiemy ,że bez znaczenia z której strony,ale innym się przyda co zrobić aby to wyeliminować.
W moim przypadku tak naprawdę to montaż zaworu miał wyeliminować wyciąganie wody z układu gdy uruchamiała się pompa CWU ,wyeliminował wszystko co mi przeszkadzało,teraz gdyby nie odgłos podajnika to bym o piecu zapomniał . :)

mmiodek
16-11-2010, 09:12
Tak się schematowi przyglądam i chyba jest źle rozrysowany,cały kominek wpięty w powrót,co do zaworu 4D to przed wymiennikiem tam gdzie jest trójnik,a poza tym do CWU zrobił bym osobne zasilanie prosto z pieca a to z powodu przejścia pieca w tryb letni,będzie ci grzało grzejniki no chyba,że będziesz latał je zamykać.
Przez kominek płynie kiedy trójdrogowy przełączy na obieg kominka. Wtedy płynie najpierw do kominka a potem do kotła - szeregowo. Skorzystałem ze schematu : http://www.alfaterm.pl/images/schematy/Otwarty_szeregowy_z_groszkiem__i_cwu(alfa).jpg

chochla72
16-11-2010, 13:34
U mnie sterownik nie pokazuje temperatury wewnętrznej, być może mam zły czujnik kty.
A restartowales sterownik po podlaczeniu czujnika?

darase
16-11-2010, 13:41
CHOCHLA- wielkie dzięki, nie resetowałem sterownika, dziś zobaczę.

chochla72
16-11-2010, 14:51
Zeby bylo jasne mam na mysli wylaczenie/wlaczenie do prundu :)
To na 100% pomoze. Mialem to samo i niepotrzebnie kupilem dodatkowe czujniki.

mmiodek
17-11-2010, 06:52
Do minertu: może źle interpretujesz mój schemat bo nie zaznaczyłem, ze to o czym piszesz "trójnik" to są zawory trójdrogowe z napędami. Jeden dziala jako regulacyjny do regulacji temp. podłogówki sterowany osobnym sterownikiem, dwa są przełączające: jeden przełącza co-cwu, drugi włącza w obieg kominek. A więc latem nie będzie grzało, bo zawór przestawi na obieg tylko cwu (a jak coś będzie nie tak to sam go ręcznie przestawię).
Zacząłem pisać w tym temacie z innego powodu: Mój Brucer i Ecoal ciągle nie dopala węgla. Wsypuję worek (35 kg) groszku i wyjmuje z popielnika wiadro niedopalonego węgla (takiego jakby koksu). To bardzo irytujące.

minertu
17-11-2010, 07:24
Do minertu: może źle interpretujesz mój schemat bo nie zaznaczyłem, ze to o czym piszesz "trójnik" to są zawory trójdrogowe z napędami. Jeden dziala jako regulacyjny do regulacji temp. podłogówki sterowany osobnym sterownikiem, dwa są przełączające: jeden przełącza co-cwu, drugi włącza w obieg kominek. A więc latem nie będzie grzało, bo zawór przestawi na obieg tylko cwu (a jak coś będzie nie tak to sam go ręcznie przestawię).
Zacząłem pisać w tym temacie z innego powodu: Mój Brucer i Ecoal ciągle nie dopala węgla. Wsypuję worek (35 kg) groszku i wyjmuje z popielnika wiadro niedopalonego węgla (takiego jakby koksu). To bardzo irytujące.

Z cała pewnością układ nie ma wpływu na to jak spalany jest groszek.Warto by było wiedzieć co to za groch , i zobaczyć jakieś foto twojego popiołu.
Napisz jaka powierzchnia domu do ogrzania i jakie masz ustawienia oraz jaka moc pieca.Czy groszek jest suchy czy wilgotny wsypujesz do zasobnika.

odbierz PW

jack18
17-11-2010, 08:49
Do minertu: może źle interpretujesz mój schemat bo nie zaznaczyłem, ze to o czym piszesz "trójnik" to są zawory trójdrogowe z napędami. Jeden dziala jako regulacyjny do regulacji temp. podłogówki sterowany osobnym sterownikiem, dwa są przełączające: jeden przełącza co-cwu, drugi włącza w obieg kominek. A więc latem nie będzie grzało, bo zawór przestawi na obieg tylko cwu (a jak coś będzie nie tak to sam go ręcznie przestawię).
Zacząłem pisać w tym temacie z innego powodu: Mój Brucer i Ecoal ciągle nie dopala węgla. Wsypuję worek (35 kg) groszku i wyjmuje z popielnika wiadro niedopalonego węgla (takiego jakby koksu). To bardzo irytujące.

Kup worek groszku z innego składu i przetestuj . Połam to co zostaje w popiele i sprawdź czy to aby nie kamień bo np mi sie tak trafiło... No i oczywiście uszczelniłeś koronę palnika?

darase
17-11-2010, 11:41
ZAWIJAN- świetnie a ta strata kominowa dotyczy również oddawania ciepła do kotłowni przez słabe docieplenie pieca? Czy tylko ciepła uciekającego przez spaliny? Po moim dociepleniu góry, boku i drzwiczek pieca w kotłowni chłodniej i jest mniejsze spalanie. Jeszcze muszę powalczyć z komorą popielnika, bo ciepło nie mogąc uciekać drzwiczkami zmyka podłogą i samym dołem. Panie Jacku niech pan wymyśli taki piec żeby dotykając go w każdym miejscu był co najwyżej letni.

darase
17-11-2010, 13:34
Dzięki za odpowiedź i racja- cena końcowa też ma znaczenie(w moim przypadku to był priorytet doboru pieca). Jeśli miałbym np.do sterownika pumy dopłacić 500zł mając w standardzie eCoal to bym tego nie zrobił. Teraz spalam ok.16kg dobrego ekogroszku na 150m2 średnio docieplonego domu plus cwu i 16m2 kotłowni, prawie 10dni spokoju. Z tego spalania jest pełna szuflada popiołu.

1makow9
17-11-2010, 16:30
Witam prosze o radę zastanawiam się nad wyborem kotła i mam dwa warianty
1. Ogniwo eko plus 16 kW
2. Skam-p premium 17 kw
Możecie mi napisać jaka jest różnica między tymi kotłami i który wy byście wybrali?? Dzięki za odpowiedź pozdrawiam.
Jeszcze jedno jaka jest różnica między ogniwo eko a eko plus??

darase
17-11-2010, 17:12
Makow ja mam ogniwo eko 15, wybrałeś najlepsze kotły i wszystkie są dobre, eko plus to piec nowszej generacji, wymiennik rurowy, większa sprawność, mniejszy palnik, chyba ma obudowany podajnik komorą odzyskującą ciepło, ten sam sterownik, większa ilość wody w kotle większa cena, o skampie to pytaj mister jareckiego ale też chwalony mimo poślizgu ze sterownikami puma, tam łatwiej czyści się wymiennik. Jeśli masz więcej gotówki to wybieraj między eko plus a skamp,a najlepiej zobacz je u kogoś w akcji, porozmawiaj jak się sprawują.

1makow9
17-11-2010, 18:22
Dzięki za odpowiedź, z zobaczeniem ich u kogoś jest problem bo muszę zamówić piec już w tym tygodniu, troszkę za późno zacząłem się tym interesować ale powoli do celu, już doszedłem do tych dwóch najlepszych na rynku tylko teraz wybrać.
Skamp miał poślizg z pumą - o co chodzi bo nic o tym nie wiem , a gdybym wybrał skampa to tylko z pumą

1makow9
17-11-2010, 19:40
zawijan a ty co byś wybrał ogniwo czy skampa?? a może jeszcze cos innego??

TomiAyomi
17-11-2010, 20:13
:)

darase
17-11-2010, 20:27
Jestem ciekawy jaką temperaturę spalin ma skamp pana Jareckiego, ogniwo u mnie bryka na max 120st,a tak poniżej 100st, większa tem.spalin to więcej ciepła w komin, większa strata, myślę że to dzięki kanałom jakie ma ogniwo temperatura spalin jest mała.

TomiAyomi
17-11-2010, 20:33
brakujące ogniwo odpalone :)
http://img232.imageshack.us/img232/2479/img5220fn.th.jpg (http://img232.imageshack.us/i/img5220fn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

darase
17-11-2010, 20:45
TOMI świetna robota, szkoda że go na gumie nie postawiłeś, to melduj jakie masz temperatury podajnika, c.o., spalin i jak to powiedział twórca eCoal, ''gratuluję dobrego wyboru'' i witaj wśród ogniwo-brucero-eCoal-owców :D

TomiAyomi
17-11-2010, 20:50
ano z gumą sie zgapilem
temp podajnika 40-42 spalin 105-120
odpalone tylko C.O. na razie bo nie mam jeszcze wody (instalacja nabita hydroforem).
Dziś rano wsio spiete i odpalone temp zadana dla C.O 55 chodzi to w trybie auto ogolnie musze wygrzac dom
i dopiero pokombinuje z nastawami

ppietrz
17-11-2010, 20:52
Skamp miał poślizg z pumą - o co chodzi bo nic o tym nie wiem , a gdybym wybrał skampa to tylko z pumą

Na skampa z pumą czekałem około miesiąca, ale warto było ;) Więcej w temacie opóźnień pumy było bodajże na wątku RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK. Musisz podpytać producenta jak wygląda obecnie jego dostępność. Na sam kocioł trzeba czekać conajmniej z 2tyg. także czas najwyższy na podjęcie decyzji.

TomiAyomi
17-11-2010, 20:58
Na sam kocioł trzeba czekać conajmniej z 2tyg. także czas najwyższy na podjęcie decyzji.
czemu tak długo ?
ogniwo masz kolego od ręki

darase
17-11-2010, 21:01
Czekanie to męka, ja zamawiałem w środę, miał być w czwartek a że firma spedycyjna opóźniła o 1 dzień to fuego opuściło mi 100zł.

TomiAyomi
17-11-2010, 21:03
mi fuego opuscilo 100 za wplate na konto
wiec ogolnie idzie sie z nimi poukladac

ppietrz
18-11-2010, 08:06
czemu tak długo ?
ogniwo masz kolego od ręki

Produkcja idzie na bieżąco wg zamówień. Dla mnie w porządku, bo dzięki temu dostałem poprawioną ekoenergię, a nie końcówkę zapasów ;)
Najlepiej skontaktować się z producentem. Tudzież Jarecki może coś doda ;)

ppietrz
18-11-2010, 08:08
mi fuego opuscilo 100 za wplate na konto
wiec ogolnie idzie sie z nimi poukladac

Z Sekom-Łucki jeszcze bardziej się poukładałem ;)

darase
18-11-2010, 09:00
ppietrz- powiadasz poukładałeś się? To ciekawy związek, Sekom dzięki dużej cenie wyjściowej ma z czego opuszczać, za swoje ogniwo eko 15kw bez dopłaty do sterownika eCoal zapłaciłem 6500 jeżeli Ty masz 17kw premium to mogłeś zapłacić po targowaniu tu strzelam 7600 to dużo więcej niż ja. Obydwa kotły są dobre. Nie bardzo dobre bo takich nie ma na paliwa stałe.

ppietrz
18-11-2010, 09:06
Czy za te 6500 był jakiś sterownik w standardzie? eCoal kosztuje 1600zł?

darase
18-11-2010, 09:25
ppietrz- oczywiście cały zestaw: piec, kosz,motoreduktor, kable do podłączenia pomp, czujniki wody,sterownik eCoal który już ma wbudowany programator pokojowy i pogodowy nic nie trzeba dokupywać (taki programator to też dodatkowe jakieś 350 do 500zł więcej) i do tego dostawa gratis za dzień zwłoki te 100zł. Aaa w Ogniwie mi powiedzieli że sam mogę zainstalować i tak zrobiłem oszczędzając 900zł.

darase
18-11-2010, 09:41
... I najważniejsze faktura vat na 22%, to w przyszłym roku oddadzą z US różnicę watu 15%. 6500-15%=5525 tyle będzie mnie kosztować całkiem dobry piec ogniwo eko 15kw.

darase
18-11-2010, 09:47
Tomi Tomi a gdzie masz wyjście z pieca do naczynka otwartego ? ? Masz funkcję schładzania wody w kotle odpowiednim zaworem?

ppietrz
18-11-2010, 10:52
darase, taka cena za zestaw wydaje się na prawdę atrakcyjna. Na innym wątku pisałeś o 8100zł ;)
Z zakupem towarów jest tak jak z braniem kredytu jest czas, że możesz go wziąć po lepszych warunkach (promocja) a kiedy indziej po gorszych.

Także liczę na zwrot VAT - w końcu tysiak piechotą nie chodzi.

chochla72
18-11-2010, 11:21
darase, taka cena za zestaw wydaje się na prawdę atrakcyjna. Na innym wątku pisałeś o 8100zł ;)
Z zakupem towarów jest tak jak z braniem kredytu jest czas, że możesz go wziąć po lepszych warunkach (promocja) a kiedy indziej po gorszych.

Także liczę na zwrot VAT - w końcu tysiak piechotą nie chodzi.

Tyz prowda. I dlatego najlepiej kotly kupowac tak jak narty pod koniec sezonu :) Ja za swoje ogniwo 15kw z modulem ethernetowym dalem na poczatku tej wiosny 5,5KPLN w sklepie internetowym. I od tego jeszcze VAT odlicze :)

chochla72
18-11-2010, 11:27
Tomi Tomi a gdzie masz wyjście z pieca do naczynka otwartego ?
Tak zupelnie na marginesie dla tych co dopiero beda montowac. Pewnie wiecie ale moze nie, ze od tego roku mozna kotly na paliwo stale montowac w ukladach zamknietych - nie trzeba instalacji komplikowac wymiennikiem ciepla.

darase
18-11-2010, 11:30
CHOCHLA- jesteś mistrzem w kupowaniu :) ja szukałem pieca od lutego do lipca i to szukanie kosztowało mnie tysiaka, tylko pluć w brodę. Najlepiej kupować w lutym.

darase
18-11-2010, 11:36
CHOCHLA- Można w układach zamkniętych ale musisz mieć specjalne zabezpieczenie schładzające instalację jak się nie mylę. Apropo tematu piecy macie ocieplone kominy, ja mam w planie docieplić w kotłowni i na strychu watą kominkową.

chochla72
18-11-2010, 11:42
CHOCHLA- jesteś mistrzem w kupowaniu :) ja szukałem pieca od lutego do lipca i to szukanie kosztowało mnie tysiaka, tylko pluć w brodę. Najlepiej kupować w lutym.
yhmmm ;P
A dzien czy dwa po zakupach cena podskoczyla o 500PLN.
Tak na marginesie sporo kupuje przez inet, ale tego, ze kupie piec raczej nie przewidywalem :)
Tak, ze Panowie, jak sie komus nie spieszy dramatycznie to lepiej poczekac i robic zakupy w okolicy lutego/marca

chochla72
18-11-2010, 11:48
CHOCHLA- Można w układach zamkniętych ale musisz mieć specjalne zabezpieczenie schładzające instalację jak się nie mylę.
Oczywiscie, ale to specjalne zabezpieczenie to zwykla chlodnica rurowa z termostatem. Zamiast naczynia wzbiorczego, wymiennika i dodatkowej pompy montujesz tylko owa chlodnice (koszt bodajze 400PLN) i voila, masz uklad calkowicie zamkniety. Wreszcie ustawodawca poszedl po rozum do glowy i ulatwil zycie inwestorom choc troche.


Apropo tematu piecy macie ocieplone kominy,
Ja mam komin systemowy wiec 'z urzedu' mam docieplony kanal 5-cm (tak na oko) welny

ppietrz
18-11-2010, 11:55
Ja swój kocioł właśnie w ten sposób mam podłączony - w układzie zamkniętym. Naczynka wzbiorcze także występują tylko nie otwarte a przeponowe. Jedno mam na CO a drugie na CWU. Nie mam wymiennika ciepła. Stosując wężownicę schładzającą nie tracę gwarancji na kocioł i działam zgodnie z przepisami naszego prawa.

ppietrz
18-11-2010, 11:57
Ja mam komin systemowy wiec 'z urzedu' mam docieplony kanal 5-cm (tak na oko) welny

Po co ocieplać komin?

chochla72
18-11-2010, 12:13
Po co ocieplać komin?

Ochrona komina. Jesli spaliny zostana schlodzone w przewodzie na tyle, ze temperatura przekroczy punkt rosy zacznie wykraplac sie woda. Ta zacznie wchodzic w reakcje ze zwiazkami ze spalin (np siarka) tworzac dosyc szkodliwy dla komina koktajl. Izolacja ma zapobiec temu zjawisku.

darase
18-11-2010, 12:15
Komin systemowy to fajna bajka ale i mała strata ciepła, mimo małej temperatury spalin ok 100st u mnie komin oddaje ciepło do pokoju i kuchni, nie są to wielkie oszczędności ale jakieś są.

chochla72
18-11-2010, 12:17
Ja swój kocioł właśnie w ten sposób mam podłączony - w układzie zamkniętym. Naczynka wzbiorcze także występują tylko nie otwarte a przeponowe. Jedno mam na CO a drugie na CWU. Nie mam wymiennika ciepła. Stosując wężownicę schładzającą nie tracę gwarancji na kocioł i działam zgodnie z przepisami naszego prawa.

Dokladnie tak.

ppietrz
18-11-2010, 12:21
Ochrona komina. Jesli spaliny zostana schlodzone w przewodzie na tyle, ze temperatura przekroczy punkt rosy zacznie wykraplac sie woda. Ta zacznie wchodzic w reakcje ze zwiazkami ze spalin (np siarka) tworzac dosyc szkodliwy dla komina koktajl. Izolacja ma zapobiec temu zjawisku.

Temat mnie trochę zaciekawił. Spotkałem się z opinią, że jeśli pali się biopaliwem (owies) to komin powinien być specjalnie zabezpieczony (np. nierdzewka w środku) bo spaliny zaszkodzą cegle kominowej. U sąsiada przy takim paleniu cały syf wyszedł aż na ścianę do pokoju. Spotkaliście się z czymś takim?

chochla72
18-11-2010, 12:23
Komin systemowy to fajna bajka ale i mała strata ciepła, mimo małej temperatury spalin ok 100st u mnie komin oddaje ciepło do pokoju i kuchni, nie są to wielkie oszczędności ale jakieś są.

Zeby bylo jasne. Ocieplasz tylko ta czesc ktora jest 'na zewnatrz' budynku. Ocieplanie komina w ogrzewanych pomieszczeniach nie ma duzego sensu bo na tych odcinkach nie wystepuje ryzyko przekroczenia punktu rosy - spadek temperatury spalin na tych odcinkach jest zbyt maly aby nastapilo to zjawisko. Natomiat np odcinek w nieogrzewanym strychu i czesc komina ponad dachem juz tak.

ppietrz
18-11-2010, 12:29
Zeby bylo jasne. Ocieplasz tylko ta czesc ktora jest 'na zewnatrz' budynku. Ocieplanie komina w ogrzewanych pomieszczeniach nie ma duzego sensu bo na tych odcinkach nie wystepuje ryzyko przekroczenia punktu rosy - spadek temperatury spalin na tych odcinkach jest zbyt maly aby nastapilo to zjawisko. Natomiat np odcinek w nieogrzewanym strychu i czesc komina ponad dachem juz tak.

Hmm... na zewnątrz nie zalepię styropianem kominu klinkierowego. Na poddaszu mógłbym się pobawić skoro ma to takie znaczenie - zawsze mniej tej wilgoci będzie?

darase
18-11-2010, 12:30
Na mój ''pomyślunek'' spalanie owsa nie jest straszne, za to jak pisał Chochla może być straszne gdy wykrapla się woda, jeśli nie ma daszku od deszczu,komin nieocieplony to wtedy taki syf wychodzi w zwykłym kominie, tego nie będzie w systemowym z ceramiką.

chochla72
18-11-2010, 12:32
Temat mnie trochę zaciekawił. Spotkałem się z opinią, że jeśli pali się biopaliwem (owies) to komin powinien być specjalnie zabezpieczony (np. nierdzewka w środku) bo spaliny zaszkodzą cegle kominowej. U sąsiada przy takim paleniu cały syf wyszedł aż na ścianie do pokoju. Spotkaliście się z czymś takim?

Ja osobiscie nie bo nie znam nikogo kto ma typowo murowany komin, ale nietrudno mi sobie wyobrazic taka sytuacje. Musialbys miec komin wymurowany w calosci z cegly nie chlonacej wilgoci (klinkier, szamot?) i super dokladna ekipe murarzy. Bo inaczej wystarczy, ze gdzies tam nie naloza wystarczajaco duzo zaprawy, zaprawa sie wykruszy i juz jestesmy przy tynku. A jesli jeszcze po przewodzie cieknie wykraplajaca sie woda zmieszana z sadza to masz odpowiedz czemu sie tak dzieje. Wklad jest wiec dobrym rozwiazaniem z tym, ze ja bym stalowego wkladu nie montowal przy murowanym kominie a raczej ceramiczny. Nigdy nie wiesz czy nie zaczniesz palic weglem a wtedy ten koktajl moze byc juz troche niezdrowy dla nierdzewki

darase
18-11-2010, 12:41
Chochla ''żeby było jasne'' nie ocieplałeś systemowego na poziomach kondygnacji?

chochla72
18-11-2010, 13:13
Chochla ''żeby było jasne'' nie ocieplałeś systemowego na poziomach kondygnacji?

Ja nie mam kondygnacji - mam parterowke a przewod kominowy w kotlowni powyzej wlotu rury od pieca ma moze pol metra. Inna inszosc jest z kominem od kominka ale to dlatego, ze decyzja o znacznym podniesieniu stropu w salonie zapadla dopiero po przyjezdzie kratownic dachowych. Gdybym wiedzial wczesniej, ze wieksza czesc przewodu bedzie jednak w salonie a nie na nieuzytkowym poddaszu kazalbym niedocieplac tego fragmentu, zeby miec dodatkowy 'kaloryfer'. Coz, nie przewidzi sie wszystkiego.
No ale odbieglismy od watku chyba troche za daleko juz :)

ppietrz
18-11-2010, 13:41
Dzięki za informacje odnośnie komina. Jest to moje niedopatrzenie, że pozwoliłem na jego postawienie bez ceramiki. w środku. Teraz będzie pewnie trudno coś zdziałać - muszę zgłębić temat ;)

Jak to kiedyś powiedział mój szwagier: Pierwszy dom dla wroga, drugi na sprzedaż, a trzeci dla siebie :D

TomiAyomi
18-11-2010, 14:12
Z Sekom-Łucki jeszcze bardziej się poukładałem ;)

to miales chyba wiecej szczescia bo mi sie poukladac nie udalo :)
pomijam juz czekanie wiecznosc na nową wersje 12 kw sie nie doczekalem

jack18
18-11-2010, 14:17
Ja osobiscie nie bo nie znam nikogo kto ma typowo murowany komin, ale nietrudno mi sobie wyobrazic taka sytuacje. Musialbys miec komin wymurowany w calosci z cegly nie chlonacej wilgoci (klinkier, szamot?) i super dokladna ekipe murarzy. Bo inaczej wystarczy, ze gdzies tam nie naloza wystarczajaco duzo zaprawy, zaprawa sie wykruszy i juz jestesmy przy tynku. A jesli jeszcze po przewodzie cieknie wykraplajaca sie woda zmieszana z sadza to masz odpowiedz czemu sie tak dzieje. Wklad jest wiec dobrym rozwiazaniem z tym, ze ja bym stalowego wkladu nie montowal przy murowanym kominie a raczej ceramiczny. Nigdy nie wiesz czy nie zaczniesz palic weglem a wtedy ten koktajl moze byc juz troche niezdrowy dla nierdzewki

Tak sie składa ze przy kunie kotła byłem zmuszony do postawienia tez komina. Komin ten jest całkowicie na zewnątrz budynku bo cala kotłownia jest przybudówka. Długo sie zastanawiałem nad wyborem komina i wybrałem komin hybrydowy-( kwasiak wełna i ceramika w środku). Był tez w moim kręgu zainteresowań komin systemowy ale z racji bliskości kopalni granitu odpuściłem go sobie bo miał mięć wysokość 9m i powstało ryzyko odsunięcia sie go od ściany pod wpływem wstrząsów. Ciekawostka jest to ze są w sprzedaży kominy z blachy kwasoodpornej i niby żaroodpornej w środku. Hybrydowy i kwasiak są w podobnej cenie ale o wiele bardziej poleca sie do pieców węglowych hybrydę ze względu wlaśnie na możliwość strawienia blachy przez te kwasy powstałe przy spalaniu węgla.. Komin systemowy jest za to około 3 razy tańszy od tych dwóch ww kominów, ale postawienie komina hybrydowego jest tańsze i o wiele szybsze. W każdym razie blacha w kominie przy piecu węglowym nie jest wskazana .Powiem więcej pan który jest przedstawicielem handlowym stwierdził ze tak naprawdę blacha żaroodporna o gr 1mm to półśrodek i metoda na niezbyt długi okres czasu…

Jarecki79
18-11-2010, 15:32
to miales chyba wiecej szczescia bo mi sie poukladac nie udalo :)
pomijam juz czekanie wiecznosc na nową wersje 12 kw sie nie doczekalem

Tutaj to już muszę zarzucić kłamstwo, 12kW w sprzedaży na zamówienie mamy od dłuższego czasu, co więcej na innym forum wypowiada sie użytkownik tego kotła.
Raz juz zreszta na tym wątku czy w rankingu.. odpowiadałem Panu,że 12kw można zamawiać.

Czekamy tylko na wyniki badań, od ponad tygodnia testujemy 12kW, testujemy też 2palniki oraz 2typy dmuchaw do nich.
Wstępne wnioski:
Na małej ekoenergii bez problemu przy zachowaniu dobrych warunków spalania (t.spalin 200st.C) osiąga się moc 15kW, bardzo dobre wyniki można było z wymiennika awizowanego jako 12kW wyciągnąć do mocy 17,3kW (t.spalin do 220st.C).

Co ciekawe na drugim malutkim palniku (inny producent) max. moc 13,2kw i tylko chwilowo a średnia max.10,5kW, także wiemy,że z innym palnikiem swobodnie można zrobić kocioł 8-10kW.

Zatem szczerze moge powiedzieć, że 12kW można potraktować spokojnie jako 15kW i wówczas poziom cenowy będzie zbliżony.

n/t brucer-a z reklamowanego moge tylko powiedziec,że jeszcze sprawa nie jest zakończona od strony jego producenta. Zobacze jak to będzie wyglądało do końca...

Jarecki79
18-11-2010, 15:59
Tomi_Ayomi ponieważ nie cierpię jak ktos kłamie i kręci, to tutaj jest Twoja wiadomość z 07.09.2010
"dzięki za odpowiedź w takim razie pozostaje mi jeszcze
ustalić jedną ważną rzecz na jakiej wysokości jest wyjście czopucha ? ? ?
czyli środek czopucha od podstawy pieca, jaka to wysokość
nie będe ukrywał że byłem poczatkowo zainteresowany ogniwo eko
i pod niego mam wyjscie pod czopuch z komina "

Nie mam nic przeciwko temu,że wybrałes Ogniwo, uczciwie mówiłeś, że o tym kotle myślałeś.

Mam jednak cholernie przeciwko jak zarzucasz mi publicznie kłamstwa.
Mam jeszcze wkleic rysunek ustawienia kotła w Twojej kotłowni, bo tak się składa,że nie skasowałem?

Publiczne mówienie,że nie doczekałeś się kotła 12kW to też chamstwo, bo dokładną propozycje dostałeś 13.09.2010 łącznie z rysunkiem ustawienia.
Czekam zatem na jakies przepraszam.

darase
18-11-2010, 16:36
Pan Jarecki napisał: "...12kw można zamawiać. Czekamy tylko na
wyniki badań, od ponad tygodnia
testujemy 12kW,
testujemy też 2palniki oraz 2typy
dmuchaw do nich" muszę się wstawić za kolegą "Ogniwowcem" jak nie macie badań i jak jeszcze testujecie to kocioł nie jest gotowy do sprzedaży. Bez testów, certyfikatu pieca bym nie kupił.

Jarecki79
18-11-2010, 17:01
Testy nasze wewnętrzne to co innego, atest ekologiczny oraz badania w instytucie co innego.
Ty byś nie kupił i tego nie wymagam. Nie wymagałem też od Tomi, aby tylko od nas kupił, nie pozwolę natomiast na to, aby pisać,że czekałem wiecznie na 12kw i sie nie doczekałem, bo to kłamstwo. Co więcej wyraźnie podawałem,że produkt jest w trakcie atestacji.

darase
18-11-2010, 17:12
Widzisz Panie Jarecki dla Ciebie czekanie na kocioł dwa tygodnie to normalka, dla kolegi to może być wieczność, dla mnie jak już chcę kupić to musi być na wczoraj bo szybko mogę się rozmyśleć. Nie ma co się denerwować i ulegać emocjom bo to nie profesjonalnie.

Jarecki79
18-11-2010, 17:23
Tylko w czasie, gdy kolega pisał było co innego, po co się wtrącasz jak nie jestes w temacie?
Jak ktos wypisuje od kilku miesięcy, to widocznie sie nie spieszy.
Jak komus nie pasuje, to może wybrac co innego, ja pistoletu przy skroni nie trzymam.

Znasz producenta, który ma na stanie wykonany wymiennik z czopuchem pod komin przygotowany dla innego kotła? W dodatku z bocznym wyjściem spalin?
Bo ja nie znam.

Skąd wiesz,że teraz trzeba czekac na kocioł 2tygodnie?
A wiesz ile trzeba było czekac na Ogniwa w szczycie sezonu, jakbys chciał jakis model zamówić?

Mam pretensje do kolegi, bo kłamie, po takiej ilości korespondencji, która wymianił, łącznie z rysunkami, zdjęciami mam prawoi miec pretensje o słowa,że się nie doczekał 12kW. Miał wszystko rozpisane, tak jak chciał, łącznie z wysokością czopucha, wyjściem bocznym oraz propozycja cenową.

Więc skoro nie wiesz o czym mowa, to sie nie wcinaj.

Czekam na proste słowo przepraszam ze strony Tomiego, bo uważam,że na to zasługuję.

Nie mam pretensji o wybór jakiego wykonał.

darase
18-11-2010, 17:44
PRZEPRASZAM- pasuje? Nerwowy z Ciebie gość, lepiej omijać z daleka. Dżentelmeni takie żeczy załatwiają na priv, wyciągnąłeś brudy na forum to skomentowałem. Śledzę wątek od początku ten i ranking piecy i już wiem kto z dwóch Panów zawijan, jarecki jest większym nerwusem. Nie lubię gdy się atakuje kogoś kto się nie broni.

TomiAyomi
18-11-2010, 17:54
no tak tyle ze mi akurat zalezalo na wynikach tych ze badan
po co mi produkt nie przebadany ?
sam sugerowales zeby poczekac na badania
wiec pretensje miej do siebie (czekałbym pewnie jeszcze)
to tak jakbys mi wciskal produkt bez homologacji
wiec nie do konca jestes taki uczciwy
w zasadzie po ostatnich twoich nerwowych wypowiedziach wydajesz sie zwyklym handlowcem
od iluś tam lat na rynku (wiec z doswiadczeniem na pewno wiekszym od mojego )i tyle
wielu takich jak ja czytajacych ten watek od poczatku wyczuje w tobie nutke goscia od marketingu
(nie przecze ze cos tam wiedzacego)
a nerwy ? ? ? (moze skamp sie nie sprzedaje wedle oczekiwan ?)

Jarecki79
18-11-2010, 17:58
Zostałem posądzony o kłamstwo, to piszę,że było inaczej.
Jakbyś nie ciągnął tematu, to byłby jeden wpis, który poczekałby na odpowiedź.

Jestem nerwowy, jak pisze się coś, co nie ma miejsca, mam siedzieć cicho i przytakiwać skoro było inaczej?

Nie oczekuje przeprosin od Ciebie, nic mi przeciez nie zrobiłeś.
Bronisz kogoś nie wiedząc o co chodzi, ok, to przeciez forum i polega na wymianie zdan i opinii.

Jarecki79
18-11-2010, 18:01
no tak tyle ze mi akurat zalezalo na wynikach tych ze badan
po co mi produkt nie przebadany ?

Ok, tego jednak nie napisałeś, podałes, że nie doczekałeś się wymiennika 12kW.
Ja to rozumiem, tylko wole jak cos jest bardziej precyzyjnie formułowane.

Nie mam pretensji do Ciebie, mówiłes, że myślałes głównie o Ogniwie i do niego była ta kotłownia.
Nie mam z tym problemu. Jak wymienialismy opinie to te mniejsze, nowe kociołki ogniwa tez jeszcze nie miały badań.

TomiAyomi
18-11-2010, 18:06
poza tym to ze kazdy z nas rozważa różne opcje (finanse też wchodzą w grę)
to zdaje się oczywiste to i tak my decydujemy co jest lepsze (użytkownicy)
ostatecznie kupując ten czy inny kocioł, więc to o nas walczysz z zawijanem
pozdrawiam, nie chcąc ciągnąć nic nie wnoszącego tematu . . .

darase
18-11-2010, 18:08
No to kwestia wyjaśniona, było minęło jak to się mówi. :D

kamil777
18-11-2010, 18:42
TOMI świetna robota, szkoda że go na gumie nie postawiłeś, to melduj jakie masz temperatury podajnika, c.o., spalin i jak to powiedział twórca eCoal, ''gratuluję dobrego wyboru'' i witaj wśród ogniwo-brucero-eCoal-owców :D

witam
Jaka gume polecacie panowie do tego kociolka, i czy moze wiecie kiedy pojawi Ogniwo Eko Plus 24kw.Na jednym z foum natrafilem na watek ze wymiennik rurowy jest trudny w czyszczeniu i narazony na wycieki

0degree
18-11-2010, 18:51
witam
Jaka gume polecacie panowie do tego kociolka, i czy moze wiecie kiedy pojawi Ogniwo Eko Plus 24kw.Na jednym z foum natrafilem na watek ze wymiennik rurowy jest trudny w czyszczeniu i narazony na wycieki

Widziałem kiedyś w obi takie maty gumowe pod m.in pralki grubości ok 15mm, ja mam pod swoim kotłem coś podobnego tylko w mniejszych kawałkach i gr. 8 mm (w pracy mam tego mnóstwo;) ).

Jarecki79
18-11-2010, 19:08
witam
Jaka gume polecacie panowie do tego kociolka, i czy moze wiecie kiedy pojawi Ogniwo Eko Plus 24kw.Na jednym z foum natrafilem na watek ze wymiennik rurowy jest trudny w czyszczeniu i narazony na wycieki

Spróbuj kupić gumowy pas transmisyjny, polecam jakiś sklep rolniczy.
To akurat świetna rzecz, sami też polecamy, aby nasze kotły stawiać na gumie, to tłumi dzwięki przenoszone przez mechanizm po skręceniu instalacji.

kamil777
18-11-2010, 19:08
Widziałem kiedyś w obi takie maty gumowe pod m.in pralki grubości ok 15mm, ja mam pod swoim kotłem coś podobnego tylko w mniejszych kawałkach i gr. 8 mm (w pracy mam tego mnóstwo;) ).

dzieki za info
caly kocil postawic na gumie wraz ze stopa kosza

ppietrz
18-11-2010, 19:29
dobrej nocy Panowie :)

TomiAyomi
18-11-2010, 19:43
Tomi Tomi a gdzie masz wyjście z pieca do naczynka otwartego ? ? Masz funkcję schładzania wody w kotle odpowiednim zaworem?

zaworów ci u mnie dostatek, a co do czego dowiem sie w poniedzialek
wpadną hydraulicy udzielą kursu t.z.(nie tylko dla orłów) :)
może zrobie w tedy więcej fotek dla tych co coś z tego kumają
napewno mam 2 zawory 3d 1 zawor 4d 3 pompy i wogole sporo tego
solary co cwu i zdaje sie cyrkulacja, porobie foty to ocenicie, tak jak już pisalem do poczatku przyszlego roku czekam na wode z wodociagu
wiec narazie chodzi co
dziś na 2 godziny nie było prądu a piecyk i tak się rozbuchał
to cieszy, ale musze pomyslec na UPS-em
co myślicie o czyms takim ?
http://allegro.pl/ups-orvaldi-700sinus-aku-24ah-podtrz-co-do7h-fvk-i1308841400.html
http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-piecow-co-ups-600w-220v-sinu-i1322121456.html
pzdr

kamil777
18-11-2010, 19:58
Spróbuj kupić gumowy pas transmisyjny, polecam jakiś sklep rolniczy.
To akurat świetna rzecz, sami też polecamy, aby nasze kotły stawiać na gumie, to tłumi dzwięki przenoszone przez mechanizm po skręceniu instalacji.
macie moze panowie jakis namiar na taka mate gumą

TomiAyomi
18-11-2010, 20:01
macie moze panowie jakis namiar na taka mate gumą

http://allegro.pl/pas-transmisyjny-super-tanio-i1321892180.html

rofmaniak
18-11-2010, 20:11
właśnie też mam zamiar postawić piec na jakiejś gumie, żeby wytłumić drgania przenoszone przez piec, który obecnie stoi na kafelkach. Zastanawiam się tylko gdzie kupić taką gumę która będzie do tego celu odpowiednia.

W ogóle na stronie eCoal.pl znajduje się nowa aktualizacja oprogramowania w wersji 2.0 - ciekawy jestem czy ktoś już ją wgrał do sterownika, bo po opisie wprowadzonych zmian widać, że producent dba o poprawki.

I takie pytanie, czy przy programatorze pokojowym z czujnikiem wewnętrznym lepiej jest ustawić pompę CO na prace cykliczną czy zostawić ja na pracy normalnej i jak to się ma do spalania i do pracy pieca - próbował już ktoś??

rofmaniak
18-11-2010, 20:21
Na allegro znalazłem taki pas transmisyjny :

http://allegro.pl/pas-pedny-transmisyjny-40mm-przekladnia-silnik-i1307727443.html

Ciekawy jestem czy nadałby się na podkładkę pod piec?

TomiAyomi
18-11-2010, 20:22
http://img715.imageshack.us/img715/3843/img5222q.th.jpg (http://img715.imageshack.us/i/img5222q.jpg/)

jeszcze jedna fota pogladowa

kamil777
18-11-2010, 20:25
Na allegro znalazłem taki pas transmisyjny :

http://allegro.pl/pas-pedny-transmisyjny-40mm-przekladnia-silnik-i1307727443.html

Ciekawy jestem czy nadałby się na podkładkę pod piec?

5 mm grubosci nie zamalo?

karoka65
18-11-2010, 20:42
zaworów ci u mnie dostatek, a co do czego dowiem sie w poniedzialek
wpadną hydraulicy udzielą kursu t.z.(nie tylko dla orłów) :)
może zrobie w tedy więcej fotek dla tych co coś z tego kumają
napewno mam 2 zawory 3d 1 zawor 4d 3 pompy i wogole sporo tego
solary co cwu i zdaje sie cyrkulacja, porobie foty to ocenicie, tak jak już pisalem do poczatku przyszlego roku czekam na wode z wodociagu
wiec narazie chodzi co
dziś na 2 godziny nie było prądu a piecyk i tak się rozbuchał
to cieszy, ale musze pomyslec na UPS-em
co myślicie o czyms takim ?
http://allegro.pl/ups-orvaldi-700sinus-aku-24ah-podtrz-co-do7h-fvk-i1308841400.html
http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-piecow-co-ups-600w-220v-sinu-i1322121456.html
pzdr

Pisałem o awaryjnym zasilaniu kotłów ale nie pamiętam w który temacie. Drugiego nie znam ale mogę ci śmiało polecić firmę Orvaldi. Mam ich UPSa od ponad 1,5 roku, przydał się nie raz i jak na razie pracuje bez zarzutu. Tylko nie taki model jak ty znalazłeś. Ten który ty znalazłeś to UPS do awaryjnego zasilania serwerów i nie bardzo nadaje się do pracy ciągłej pod dużym obciążeniem. Ja mam ORVALDI INV12-500W, wystarcza bez problemu. Na akumulatorze 12V/ 115 Ah ( Centra) w sezonie zimowym przy ciągłej pracy kotła podtrzymywał pracę urządzeń prawie 8 godzin. Znajdziesz tutaj:
http://www.pl.orvaldi.pl/index.php/pl/product_catalog/product_view/47/131
Tylko zdjęcie jest od 300W, 500W ma ładniejszy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Ale nie o to chodzi.

TomiAyomi
18-11-2010, 20:46
ok dzięki za info karoka

rofmaniak
18-11-2010, 20:48
5 mm grubosci nie zamalo?

no można dać podwójnie i wtedy będziemy mięli grubość 1cm :)

jack18
18-11-2010, 21:07
właśnie też mam zamiar postawić piec na jakiejś gumie, żeby wytłumić drgania przenoszone przez piec, który obecnie stoi na kafelkach. Zastanawiam się tylko gdzie kupić taką gumę która będzie do tego celu odpowiednia.

W ogóle na stronie eCoal.pl znajduje się nowa aktualizacja oprogramowania w wersji 2.0 - ciekawy jestem czy ktoś już ją wgrał do sterownika, bo po opisie wprowadzonych zmian widać, że producent dba o poprawki.

I takie pytanie, czy przy programatorze pokojowym z czujnikiem wewnętrznym lepiej jest ustawić pompę CO na prace cykliczną czy zostawić ja na pracy normalnej i jak to się ma do spalania i do pracy pieca - próbował już ktoś??

Mozesz dac link do tej aktualizacji? jakos nie widze jej tam gdzie zawsze....

karoka65
18-11-2010, 21:11
ok dzięki za info karoka

Możesz poczytać więcej na tej stronie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page78

Napisałem tam w kilku postach o tym UPSie, może ci się przyda.

jack18
18-11-2010, 22:13
Mozesz dac link do tej aktualizacji? jakos nie widze jej tam gdzie zawsze....

Ok juz mam...

darase
18-11-2010, 22:36
Zamawiałem sterowanie pompą c.o.w nowym 'update' ecoal ale najlepszy efekt to taki aby temperatura w piecu była utrzymywana na tym samym poziomie, skoki temperatur źle wpływają na ekonomię spalania, kolega krzy podsunął mi pomysł ze światłem, piec to taka żarówka energoszczędna jak się pali cały czas to oszczędzamy ,jak zapalamy i gasimy to tracimy. Załączanie pompy wymusza gaszenie i zapalanie takiej żarówki. Ciepłej nocy. :)

a-w
18-11-2010, 22:50
właśnie też mam zamiar postawić piec na jakiejś gumie, żeby wytłumić drgania przenoszone przez piec, który obecnie stoi na kafelkach. Zastanawiam się tylko gdzie kupić taką gumę która będzie do tego celu odpowiednia.

W ogóle na stronie eCoal.pl znajduje się nowa aktualizacja oprogramowania w wersji 2.0 - ciekawy jestem czy ktoś już ją wgrał do sterownika, bo po opisie wprowadzonych zmian widać, że producent dba o poprawki.

I takie pytanie, czy przy programatorze pokojowym z czujnikiem wewnętrznym lepiej jest ustawić pompę CO na prace cykliczną czy zostawić ja na pracy normalnej i jak to się ma do spalania i do pracy pieca - próbował już ktoś??

witam, wgrałem nowy soft i się wszystko po...............ło, czasu nie pokazuje, wydłużył czas podawania i robi się kopiec na palniku, temp.pokojową ma gdzieś, a już było tak ładnie, zobaczymy co będzię jutro....

darase
18-11-2010, 22:55
Kopiec to bardzo dobra sprawa, to może być dobry soft, daj znać jak się wszystko unormuje.

chrobry
19-11-2010, 06:37
z
co myślicie o czyms takim ?
http://allegro.pl/ups-orvaldi-700sinus-aku-24ah-podtrz-co-do7h-fvk-i1308841400.html
http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-piecow-co-ups-600w-220v-sinu-i1322121456.html
pzdr

Witam !

Zdecydowanie nie kupuj tanich UPS typowo do komputerów. Takie UPS na wyjsciu najcześciej mają przebieg napięcia prostokątny zamiast sinusoidy tak ja w sieci. Możesz tym doprowadzić do uszkodzenia pomp jak i elektroniki. Ja mam zainstalowany UPS Ever Specline http://www.ceneo.pl/1199452 niestety jest dość drogi i w komplecie nie ma akumulatora. Natomiast można do niego podłączyć zwykły akumulator samochodowy - jak mam od tira :) 185Ah. Ogólnie musisz pytać o UPS typowo do Kotłów CO.

jack18
19-11-2010, 20:26
A teraz może z trochę innej beczki. Jako ze kociołek ogniwo mam od niedawna jestem w fazie testów rożnych jego ustawień, ale tez rożnego rodzaju opalu. Przez ostatnie dwa tygodnie aż do dziś porównywałem spalanie eko groszku z węgla kamiennego (25KJ) oraz tzw eko groszku czeskiego z węgla brunatnego (18KJ). Musze przyznać ze wyniki były dla mnie dość zaskakujące. Odpowiednio od piątku do piątku czyli równo siedem dni kociołek spalił - 17,8 kg eko kamiennego i 21,2 eko brunatnego. Koszty zakupu eko kamiennego to 790zl za 1 tonę a brunatnego 420zl za 1 tonę. Dodam ze warunki eksploatacyjne w tych dwóch tygodniach testów były zbliżone a ustawienia sterownika kotla identyczne. Zauważyłem tez ze większa ilość popiołu pozostaje z węgla brunatnego i jest to nawet do 2 razy więcej , no i na pewno tez kocioł bardziej się zanieczyszcza. Plusem brunatnego jest na pewno prawie całkowity brak spiekalności. To czy to się opłaca każdy może sobie policzyć sam…

ElFi
19-11-2010, 20:38
Ja mam UPS Powerware 5125 - 2200VA. Zasila pokój roboczy i kotłownię. Do tego cztery aku Centry 12V 53Ah. UPS ma wszystko czego trzeba, prawdziwą sinusoidę (UPS ma falownik), odporność na długotrwałe obciążenie, posiada przyłącze do dodatkowych akumulatorów i ładowarke odpowiedniej mocy.
UPSy przerobione czegoś nie mają: np: ładowarka jest nie przerobiona i długo ładuje a potem przeładowuje, przetwornica normalnie pracująca 3 min nie wytrzymuje dłuższego obciążenia i po kilkunastominutowej pracy zaczyna się gotować lub w najlepszym razie traci parametry (pseudosinusioda zamienia sie w trapez). Sumując: jaki by UPS nie był to musi mieć:
- odpowiednią moc (trzeba przeliczyć na waty bo pobory mocy w urządzeniach zwykle podaje się w watach a moc UPSów w VA a to trochę się różni)
- sinusoidę na wyjściu
- fabrycznie opcję podłączenia dodatkowych aku (z tym wiąże się odpowiednia ładowarka i odpowiednia wytrzymałość przetwornicy)
- mile widziany zimny start
Czyli wiadomo już o co pytać.....

darase
19-11-2010, 20:39
jack napisał ''Odpowiednio od
piątku do piątku
czyli równo siedem
dni kociołek spalił -
17,8 kg eko
kamiennego i 21,2
eko brunatnego.'' przeliczam to na kg, to znaczy że na dzień spaliłeś 5.57 kg? Ja dziennie spalam 15.6, temperatura 25st 150m2. Jak to robisz? :)

jack18
19-11-2010, 21:03
jack napisał ''Odpowiednio od
piątku do piątku
czyli równo siedem
dni kociołek spalił -
17,8 kg eko
kamiennego i 21,2
eko brunatnego.'' przeliczam to na kg, to znaczy że na dzień spaliłeś 5.57 kg? Ja dziennie spalam 15.6, temperatura 25st 150m2. Jak to robisz? :)

Hehe. Oczywiscie na dobe. Taki zdolny to nie jestem...

darase
19-11-2010, 21:14
Dobrze kumam że lepiej brunatnym? Nie mam kalkulatora. Już myślałem że JACK umiesz czarować ;)

jack18
19-11-2010, 21:21
Tygodniowo ogrzanie domku wyniosło zamiast 100 zl 67zl w przeliczeniu. oczywiście nie licząc tych niedogodności popiołu i częstego ładowania zasobnika, bo jak wiesz brunatny jest lżejszy ....

darase
19-11-2010, 21:32
No tak, to jakaś oszczędność jest, żeby jeszcze suchy brunatny dostać,ale sprzedawcy go pewnie skraplają wodą. U mnie 7dni kosztuje w tej chwili 78.60. Tak mogłoby zostać do wiosny. Dobrze czasami pomarzyć :)

jack18
19-11-2010, 21:44
Ale brunatny mokry robi sie czarny wiec to widac. A w jakiej cenie tam go masz?

darase
19-11-2010, 21:56
Brunatny 500zł, dobry ekogroszek 720zł, jack dociepliłeś piec?

jack18
19-11-2010, 22:02
Narazie z tym zwlekam ale nie sadze zeby to jakies wielkie efekty dalo. Docieple tylko tą zaslepke i gore pod sterem i sie zobaczy..Mi akurat w kotlowni ciepelko z pieca sie przydaje bo ona jest oddzielona od reszty pomieszczen ( dobudówka).

jack18
19-11-2010, 22:05
Masz sterownik do cyrkulacji cwu czy to pod ognwo masz podpiete? Szukam czegos co by aktywowalo sterownik najlepiej czujnikiem ruchu...

darase
19-11-2010, 22:18
Ciepłą wodę ogrzewam z automatu tzn. jedna pompa na c.o. i cwu załączana przez taki włącznik ze sklepu obi, ciepłej wody nigdy dość. Pompa pracuje na 1h- 15min. Będę to zmieniał na przyszły sezon, kupuję pompę alpha 2 i zawory termostatyczne. Docieplenie tak jak u kolegi minertu jeden dzień dłużej grzania, jeszcze myślę nad dociepleniem popielnika. Szkoda ciepła dla kotłowni.

minertu
20-11-2010, 09:20
Witam ponownie.
darase Efektem tego,że pale jeden dzień dłużej nie koniecznie jest jego docieplenie ale na pewno coś to dało.Natomiast efektem mniejszego spalania było przestawienie pieca na stałą temperaturę u mnie 50* CO i 45* CWU bez jej obniżania.Na wykresach wyraźnie widać zmianę płynniejszej jego pracy.
Drugi tydzień na tych samych ustawieniach i widać,że piecyk zaczyna więcej oszczędzać.Dziś jak co tydzień o 17.00 czyszczenie pieca i zasyp kosza więc podam jakie wyszło spalanie i ile zaoszczędził ,ale widać,że jakieś 10kg/tydzień w stosunku do ubiegłego tygodnia.
Co do podłożenia pieca gumą to chyba nie wiele to da bo drgania przenoszone są rurami a nie do podłogi,ale to moje zdanie :) Teraz i tak chyba by było ciężko go podłożyć .

Co do groszku brunatnego,popiół może lepszy od normalnego (widziałem na oczy w firmie Fuego.pl,mam do nich 4km :) )maja tam 3 rodzaje groszku i ogrzewają swoje budynki piecem Taurus Gaur z podajnikiem tłokowym i widziałem na oczy z jakiego węgla jaki popiół.Brunatny tańszy ale trzeba sobie przeliczyć jaki jest koszt wywozu popiołu skoro jest go przykładowo 2x więcej no i jest mniej kaloryczny więc spalanie wyższe,częściej czyszczenie kotła i wynoszenie popiołu ale jak komu pasuje :)

darase
20-11-2010, 10:07
Z tymi drganiami to sam nie wiem, u mnie słychać tylko pracę motoreduktora w pomieszczeniu nad kotłownią oraz w pokoju sąsiadującym z kotłownią, oraz stuki pompki, w przyszłym sezonie połączę rury 1cal wężem wysokotemperaturowym, w ten sposób piec będzie całkowicie odizolowany od instalacji c.o.

minertu
20-11-2010, 14:09
Zasypałem kosz po tygodniu pracy o godz 14.00(3 godziny wcześniej niż przed tygodniem) spaliłem do tego czasu 123kg groszku wychodzi ok 18kg/24h nie chce mi się kalkulatorem liczyć :) ) z tego wynika że z tygodnia na tydzień piec dochodzi do optymalnej pracy i zaoszczędził na tych samych nastawach ok 30kg w ciągu tygodnia .
Jestem b.zadowolony :) z osiągniętego wyniku.

jack18
20-11-2010, 14:39
minertu i darase. Wgrywaliscie może ten nowy soft już czy czekacie na przetestowanie?

darase
20-11-2010, 15:24
Jack- czekam na przetestowanie, chociaż ktoś wgrał i jest kopiec żaru,ale nie był zadowoloy, taki soft byłby dla mnie dobry bo zapada mi się żar.

jack18
20-11-2010, 16:06
Jack- czekam na przetestowanie, chociaż ktoś wgrał i jest kopiec żaru,ale nie był zadowoloy, taki soft byłby dla mnie dobry bo zapada mi się żar.

U mnie to zależy od opalu. Na czeskim sie nie zapadal a na zwyklym troche tak , ale nie przeszkadza mi to zbytnio...

minertu
20-11-2010, 21:48
Technicznie nie mam możliwości wgrania nowego softu i raczej nie zmienię bo z opisu nowy nie wiele nowego wnosi a z efektów obecnego jestem zadowolony :)

darase
20-11-2010, 23:50
Soft 2.0 robi wrażenie, są dwie rzeczy które zamawiałem, sterowanie pompą c.o. nie potrzebowałbym włącznika z Obi, 15 min pracy pompy c.o. zbyt wychładza mi wodę w kotle. Druga sprawa jak dobrze doczytałem alarm dźwiękowy, to jest świetne i przydatne. Superowe jest też sterowanie przez internet i powiadamianie na email o awarii. Mam w telefonie klienta poczty- email i każdego emaila dostaję bezpośrednio na telefon. Muszę zadzwonić i się zapytać o możliwość podłączenia sterownika eCoal do internetu przez telefon komórkowy. Nie mam stałego łącza. Wtedy zawsze i wszędzie wiedziałbym co w kotłowni piszczy. Zrobię aktualizację jeśli uda mi się połączyć laptopa ze sterownikiem. Wiem czego brakuje st. eCoal bluethoota, wtedy łatwo bym się połączył z internetem w telefonie.

jka222
21-11-2010, 12:44
Witam,
była tutaj mowa o gumie pod piec, co uważam za dobre rozwiązanie. Moje pytanie, czy wylewki w kotłowni robiliście standardowe, wzmacniane - jakieś siatki dodatkowe, w miejscu pieca sama wylewka bez styro?

darase
21-11-2010, 13:39
U siebie skułem beton bo musiałem obniżyć piec ze względu na grawitację, teraz stoi na tzw.chudym betonie, nie ma prawa się ruszać gdyż trzymają go rury c.o. Inaczej będzie gdy połączę piec z rurami wężem, wtedy guma pod piecem zapewni stabilność.

TomiAyomi
21-11-2010, 13:57
u mnnie standard wylewka jak w kazdym pomieszczeniu 6,5 cm pod nią 17 m styro
w kotlowni dodana siatka o oczkach 10*10 jak narazie stoi odpalony piec
zasobnik 300 l jeszcze nie napelniony

TomiAyomi
21-11-2010, 14:07
http://esterownik.pl/
w końcu coś z serii nie tylko dla orłów
dobra robota,
nie każdy ma czas wiedze i chęci grzebać w routerze

rofmaniak
21-11-2010, 21:59
Minertu, tak z ciekawości zapytam na jakim sterowaniu pracuje Twój piec ( na programie CO, czujniku pokojowym czy innym)?

Drugie takie pytanie, po co ustawia się w piecu temperaturę CO przy włączonym sterowaniu pokojowym z czujnikiem wewnętrznym, czy nie powinno być tak, że piec sam powinien sterować nastawami temperatury zadanej CO przy programie pokojowym? Bo teraz przynajmniej u mnie jak nastawie temperaturę dzienna 21 stopni, a nocna 19stopni, przy ustawieniach temperatury Co na piecu 45* i CWU 35*, to i tak piec pracuje tak, że w pomieszczeniu jest temperatura ok 23* a jedynie tylko częściej przechodzi w stan podtrzymania (po osiągnięciu na piecu temperatury o 5 stopni większej niż nastawiona - temperatura zadana CO). Wydawało mi się, że przy sterowaniu pokojowym piec powinien wchodzić w stan podtrzymania wtedy gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy temperaturę ustawiona( jako dzienna lub nocna - zależnie od pory dnia/nocy) a piec przechodzi w podtrzymanie dopiero jak o 5 stopni będzie większa temperatura niż temp. zadana CO. Ktoś już to rozgryzł jak to działa? I jakie zrobić nastawy aby praca pieca była najbardziej efektowna (dodam, że mam włączoną cykliczną pracę pompy CO przy programie pokojowym, zastanawiam się jakby sprawował się ten program przy normalnej pracy pompy CO).

Pozdrawiam.

chochla72
22-11-2010, 09:27
Witam,
była tutaj mowa o gumie pod piec, co uważam za dobre rozwiązanie. Moje pytanie, czy wylewki w kotłowni robiliście standardowe, wzmacniane - jakieś siatki dodatkowe, w miejscu pieca sama wylewka bez styro?

Ja mam pod piecem grubsza wylewke bez siatki ale mysle, ze nie masz sie co przejmowac. Od dluzszego czasu w salonie (10cm styro, 6cm beton, bez siatki zbrojacej) stoi na palecie sterta cegiel (bo ja wiem, tak minimum 600kg) i nic sie z podloga w tym miejscu nie dzieje a piec jest duzo lzejszy.

Kazik123
22-11-2010, 12:29
U mnie dzisiaj leją wylewki w kotłowni. Panowie popatrzyli na styro pod folią oraz siatkę i stwierdzili, żeby tak nie robić. Powycinali kwadraty w styropianie aż do folii na chudziaku, coś jakby ławy fundamentowe, siatkę zostawili. Podobno jak stanie sprzęt na styropianie to może osiadać w tym miejscu podłoga. Sprzeciwów nie miałem bo chcieli to zrobić sami :)

ppietrz
22-11-2010, 12:44
Z tymi kwadratami także w ten sposób zrobiłem, ale piec poszedł w inne miejsce i nie stoi na nich ;) Siatkę dałem dla bezpieczeństwa wszędzie tam gdzie na podłodze będzie terakota.

minertu
22-11-2010, 14:13
Minertu, tak z ciekawości zapytam na jakim sterowaniu pracuje Twój piec ( na programie CO, czujniku pokojowym czy innym)?

Drugie takie pytanie, po co ustawia się w piecu temperaturę CO przy włączonym sterowaniu pokojowym z czujnikiem wewnętrznym, czy nie powinno być tak, że piec sam powinien sterować nastawami temperatury zadanej CO przy programie pokojowym? Bo teraz przynajmniej u mnie jak nastawie temperaturę dzienna 21 stopni, a nocna 19stopni, przy ustawieniach temperatury Co na piecu 45* i CWU 35*, to i tak piec pracuje tak, że w pomieszczeniu jest temperatura ok 23* a jedynie tylko częściej przechodzi w stan podtrzymania (po osiągnięciu na piecu temperatury o 5 stopni większej niż nastawiona - temperatura zadana CO). Wydawało mi się, że przy sterowaniu pokojowym piec powinien wchodzić w stan podtrzymania wtedy gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy temperaturę ustawiona( jako dzienna lub nocna - zależnie od pory dnia/nocy) a piec przechodzi w podtrzymanie dopiero jak o 5 stopni będzie większa temperatura niż temp. zadana CO. Ktoś już to rozgryzł jak to działa? I jakie zrobić nastawy aby praca pieca była najbardziej efektowna (dodam, że mam włączoną cykliczną pracę pompy CO przy programie pokojowym, zastanawiam się jakby sprawował się ten program przy normalnej pracy pompy CO).

Pozdrawiam.

Piec pracuje na takich ustawieniach.
Zadawanie temp -termostat
Temp zadana CO -50*
Temp zadana CWU -45*
Tryb pracy CWU -normalny
Temp wyjściowa z pieca wynosi pomiędzy 34* a 36*
Temp w pomieszczeniach ok 27*

Na drugie pytanie raczej nie odpowiem bo też się nad tym zastanawiałem,temp tez była wyższa.Ale jeżeli nastawiłeś temp CO na 45* to się nie dziwie dlaczego tak się dzieje a to dlatego,że temp 45* to temp minimalna CO ,można ją zmienić w ustawieniach zaawansowanych.Dlatego piec robi nadwyżkę aż o 5*.
Najefektywniejsze ustawienia ? hm,ja testowałem wszystko i mam to co mam :) a to opisałem wyżej.

minertu
22-11-2010, 19:53
U siebie skułem beton bo musiałem obniżyć piec ze względu na grawitację, teraz stoi na tzw.chudym betonie, nie ma prawa się ruszać gdyż trzymają go rury c.o. Inaczej będzie gdy połączę piec z rurami wężem, wtedy guma pod piecem zapewni stabilność.

Piec się da przykręcić do podłoża :)

darase
22-11-2010, 20:30
Minertu przykręcony piec może przez beton przenosić nawet minimalne drgania na konstrukcję budynku. Moim celem jest całkowite odzielenie pieca od betonu i rur, gdy następuje np. kruszenie większego kawałka groszku to wtedy słychać ten odgłos chrup przenoszony przez rury.

minertu
22-11-2010, 20:42
Minertu przykręcony piec może przez beton przenosić nawet minimalne drgania na konstrukcję budynku. Moim celem jest całkowite odzielenie pieca od betonu i rur, gdy następuje np. kruszenie większego kawałka groszku to wtedy słychać ten odgłos chrup przenoszony przez rury.

Tak ale przecież on będzie na gumie.

darase
22-11-2010, 21:43
Tak jest na gumie, faktycznie można go przykręcić,bo chyba kołek rozporowy nie będzie przenosił drgań. Może mi poradzicie jak podłączyć eCoal do internetu nie mając stałego łącza po kablu? Myślałem o routerze na kartę sim lub z wejściem usb na taki modem od iplusa, pewnie bezpośrednio telefonu jako modemu nie da się wykorzystać? Da się wystarczy telefon z wi-fi. Mam rację?

minertu
23-11-2010, 03:35
Tak jest na gumie, faktycznie można go przykręcić,bo chyba kołek rozporowy nie będzie przenosił drgań. Może mi poradzicie jak podłączyć eCoal do internetu nie mając stałego łącza po kablu? Myślałem o routerze na kartę sim lub z wejściem usb na taki modem od iplusa, pewnie bezpośrednio telefonu jako modemu nie da się wykorzystać? Da się wystarczy telefon z wi-fi. Mam rację?

W niedziele robiłem ustawienia koledze w laptopie ale łączy się z piecem po kablu RJ45.Wchodzi przez przeglądarkę i ma z iplusa internet.Jeżeli przez telefon z wi-fi to już musisz mieć router z wi-fi oczywiście.

rofmaniak
23-11-2010, 05:54
Minertu, a jak działa to ustawienie z termostatem - trzeba mieć jakieś dodatkowe urządzenie (termostat) czy jak??

chochla72
23-11-2010, 09:48
Może mi poradzicie jak podłączyć eCoal do internetu nie mając stałego łącza po kablu?
Wszystko zalezy od technologii w jakiej ten dostep bedziesz mial realizowany. Inaczej detale beda wygladaly w przypadku WiMax, inaczej w HSDPA ale zasada jest jedna. APC (access point client) musi miec RJ45, tak wiec bezposrednie wykorzystanie telefonu nawet jesli nie jest wykluczone to na pewno moco ograniczone. Jesli nie ma czeka Cie podlaczanie APC do router'a (a raczej switch'a) a tego dalej do sterownika pieca.


Da się wystarczy telefon z wi-fi. Mam rację?
co autor mial na mysli?