PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

darase
23-11-2010, 11:08
Chochla dzięki za wyjaśnienia, z tym telefonem z wi-fi, chodziło mi o połączenie internetowe router telefon,ale chyba tak się nie da, a dokładnie eCoal+router+internet w telefonie. Zostaje mi szukać routera na kartę sim lub z wyjściem usb żeby dołączyć modem gsm. Drugim rozwiązaniem jest kupienie laptopa za 200zł połączenie go na stałe ze sterownikiem ecoal, do laptopa po łączu usb podpiąć modem gsm.

minertu
23-11-2010, 12:29
Minertu, a jak działa to ustawienie z termostatem - trzeba mieć jakieś dodatkowe urządzenie (termostat) czy jak??

Działa podobnie jak z czujnikiem pokojowym,musisz mieć termostat i to on steruje w zależności od temp zadanej pompą.

chochla72
23-11-2010, 13:07
chodziło mi o połączenie internetowe router telefon,ale chyba tak się nie da, a dokładnie eCoal+router+internet w telefonie.
Jesli telefon ma WiFi to da sie. Jesli nie to bez laptoka sie nie obedzie. Powiedz co masz a ja Ci powiem co kupic :)

darase
23-11-2010, 13:21
Tak na dobrą sprawę to mam tylko modem od iplusa.

chochla72
23-11-2010, 13:27
Ale w postaci "klucza" usb? Czy innej?

darase
23-11-2010, 13:48
Tak, taki klucz usb.

TomiAyomi
23-11-2010, 20:31
http://www.rwt.pl/cms/dzial/id/33/Szerokopasmowy_bezprzewodowy_router_USB_dla_sieci_ mobilnych/?PHPSESSID=61c6147faafd806bcb0dee63dcc4050b radzi sobie z orange-owymi kluczami na bank ale lepiej dopytaj w bok-u plusa lub u przedstawiciela firmy Dovado na polske
są jeszcze jakieś edimaxy ale ich nie testowalem
na pewno zadziala tez mikrotik modele z 3G sim zdaje sie

darase
23-11-2010, 20:59
Tomi dzięki. Szukam bo nie uśmiecha mi się ciągnąć kabla do laptopa na piętrze, druga sprawa laptop nie jest cały czas włączony a chciałbym mieć podgląd na pracę kotła w każdej chwili w telefonie. Kartę do modemu dałbym orange free tam za doładowanie konta za 100zł mam na 5miesięcy gratis 6gb to w zupełności wystarczy.

TomiAyomi
23-11-2010, 21:07
a co masz taką pustynie internetową w okolicy ?

darase
23-11-2010, 21:20
Przy laptopie nie mam czasu siedzieć w internecie,jak mam chwilę to zaraz syn chce grać. Teraz też piszę z telefonu, każdego emaila też dostaję na telefon. Wszędzie gdzie jestem mam internet. Polecam program pocztowy emoze, mam w nim 4 konta ale najlepiej działa na poczcie gmail. Nie uśmiecha mi się płacić za stałe łącze tylko do obserwacji pieca.

TomiAyomi
23-11-2010, 21:29
Nie uśmiecha mi się płacić za stałe łącze tylko do obserwacji pieca.
:) no chyba że . . .
a jaki to tel bo mialem kiedys smartfona htc touh hd i prawde powiedziawszy
net na takim malenstwie mi nie odpowiadal
no ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia zreszta do zony netboka tez nie moge sie przyzwyczaic
male to takie, no ale jak tylko do piecyka to pewnie styka

darase
23-11-2010, 21:44
allegro.pl/router-do-modemu-gsm-3g-hsdpa-hspa-i1331816120.html takie coś by się nadawało? Mój tel to zwykła nokia z symbianem, myślę o androidzie. Wszystko co chcę od internetu to mi wystarcza odbiór w telefonie, czcionkę w operze mini mogę ustawić na dużą. Z bliska dobrze widzę :D

chochla72
24-11-2010, 08:11
Tak, powinno sie nadawac. To o czym musisz pamietac kupujac router/switch, to zeby mial obsluge DDNS. Raczej nie bedziesz mial prywatnego numeru IP wiec bez obslugi tego protokolu przez router mozesz polec. Ten ma wiec nie ma problemu ale osobiscie nie znam tego sprzetu wiec nie bede sie wypowiadal co dojego jakosci (czy pracuje bez zwieszen, jak z serwisem, czy wspolpracuje bez problemu z konkretnym modemem itp, itd).

darase
24-11-2010, 08:44
Dzięki za odpowiedź, sprawdzałem i współpracuje z moim modemem, jakość pewnie nienajlepsza, za te pieniądze to cudów nie oczekuję, do zabawy się nadaje, router na kartę sim to koszt ok 500zł ale jak i tak mam modem to szkoda tak przepłacać. Sprzęt z dalekich Chin :D ale dają gwarancję na dwa lata.

Jasioo
24-11-2010, 18:08
Witam wszystkich. Jestkiem nowy na forum. Jestem również od września tego roku użytkownikiem pieca Ogniwo Eko 24 kW. Mimo tak krótkiego okresu użytkowania, wystąpiła u mnie wewnątrz zasobnika dość silna krozja jego ścianek. Staram się stosować suchy opał, używam miału, przed zasypem do pieca miał sezonuję około tygodnia w kotłowni, podczas zasypywania go do zasobnika występuje wręcz pylenie z miału - jest on poprostu suchy. Na ściankach zasobnika ani na pokrywie nie wykrapla się woda, wewnątrz jest sucho. Czy któryś z użytkowników pieca z Biecza zaobserwował u siebie takie zjawisko? Jeżeli korozja będzie postępowała w tym tempie, to do wiosny będzie po zasobniku.

Pozdrawiam

Jasioo

karoka65
24-11-2010, 19:48
Witam wszystkich. Jestkiem nowy na forum. Jestem również od września tego roku użytkownikiem pieca Ogniwo Eko 24 kW. Mimo tak krótkiego okresu użytkowania, wystąpiła u mnie wewnątrz zasobnika dość silna krozja jego ścianek. Staram się stosować suchy opał, używam miału, przed zasypem do pieca miał sezonuję około tygodnia w kotłowni, podczas zasypywania go do zasobnika występuje wręcz pylenie z miału - jest on poprostu suchy. Na ściankach zasobnika ani na pokrywie nie wykrapla się woda, wewnątrz jest sucho. Czy któryś z użytkowników pieca z Biecza zaobserwował u siebie takie zjawisko? Jeżeli korozja będzie postępowała w tym tempie, to do wiosny będzie po zasobniku.

Pozdrawiam

Jasioo

Coś w tym jest. Nie mam takiego kotła ale byłem pomóc ustawić Ogniwo naszej koleżance z forum ( nick. Kacper1105) i mówiła mi że przywieziono jej nowy kocioł a jak instalator przyszedł jej montować i odwinęli go z foli ochronnej to chociaż był jeszcze nowy i nie używany to był już zardzewiały cały w środku. Zareklamowała go nie montując i przywieźli nowy. Obecnie pali nim 3 sezon. Może tak jej się trafiło że gdzieś długo stał. Ale ty piszesz że nie dawno zamontowałeś. Nie handluje kotłami, tak że nie piszę żeby kogoś szkalować. Jak piszę może to pojedyncze przypadki, może gdzieś stał zapomniany w kącie hali.

TomiAyomi
24-11-2010, 20:36
Tak, powinno sie nadawac. To o czym musisz pamietac kupujac router/switch, to zeby mial obsluge DDNS. Raczej nie bedziesz mial prywatnego numeru IP wiec bez obslugi tego protokolu przez router mozesz polec. Ten ma wiec nie ma problemu ale osobiscie nie znam tego sprzetu wiec nie bede sie wypowiadal co dojego jakosci (czy pracuje bez zwieszen, jak z serwisem, czy wspolpracuje bez problemu z konkretnym modemem itp, itd).

zdaje sie ze nie trzeba ddns w przypadku wykozystania
http://esterownik.pl/

jack18
24-11-2010, 22:27
Witam wszystkich. Jestkiem nowy na forum. Jestem również od września tego roku użytkownikiem pieca Ogniwo Eko 24 kW. Mimo tak krótkiego okresu użytkowania, wystąpiła u mnie wewnątrz zasobnika dość silna krozja jego ścianek. Staram się stosować suchy opał, używam miału, przed zasypem do pieca miał sezonuję około tygodnia w kotłowni, podczas zasypywania go do zasobnika występuje wręcz pylenie z miału - jest on poprostu suchy. Na ściankach zasobnika ani na pokrywie nie wykrapla się woda, wewnątrz jest sucho. Czy któryś z użytkowników pieca z Biecza zaobserwował u siebie takie zjawisko? Jeżeli korozja będzie postępowała w tym tempie, to do wiosny będzie po zasobniku.

Pozdrawiam

Jasioo

Nie ma co sie przejmować , nowe mercedesy tez rdzewieją po pól roku użytkowania hehe...A tak poważnie to musiałeś mieć pecha , albo może kupiłeś z firmy w której nie potrafili go sprzedać i stal kupę czasu? W każdym razie to raczej jednostkowe przypadki…

minertu
25-11-2010, 03:32
Witam wszystkich. Jestkiem nowy na forum. Jestem również od września tego roku użytkownikiem pieca Ogniwo Eko 24 kW. Mimo tak krótkiego okresu użytkowania, wystąpiła u mnie wewnątrz zasobnika dość silna krozja jego ścianek. Staram się stosować suchy opał, używam miału, przed zasypem do pieca miał sezonuję około tygodnia w kotłowni, podczas zasypywania go do zasobnika występuje wręcz pylenie z miału - jest on poprostu suchy. Na ściankach zasobnika ani na pokrywie nie wykrapla się woda, wewnątrz jest sucho. Czy któryś z użytkowników pieca z Biecza zaobserwował u siebie takie zjawisko? Jeżeli korozja będzie postępowała w tym tempie, to do wiosny będzie po zasobniku.

Pozdrawiam

Jasioo

Na twoim miejscu jeżeli opał masz suchy to dzwonił bym do producenta ,przecież piec ma jakąś gwarancję.

Jasioo
25-11-2010, 05:03
Witam.

Dzwoniłem z tym problemem do producenta, powiedział żeby się nie przejmować, ponieważ na piec mam 4 lata gwarancji. Piec u dustrubutora stał nie dłużej niż 3 dni, do mnie dotarł po około 2 tygodniach od produkcji - kupowałem go w kwietniu. U mnie stał cały czas w kotłowni.
Obawiam sie tylko, że jak dojdzie do reklamacji, to Producent powie, że to wina złej eksploatacji.

Pozdrawiam

Jasioo

chochla72
25-11-2010, 09:52
zdaje sie ze nie trzeba ddns w przypadku wykorzystania
http://esterownik.pl/
tiaaaa, tak by wygladalo, tylko trzeba najnowszy soft wgrac do sterownika, a ktos kilka stron wczesniej pisal, ze po wgraniu 2.0 ma w nosie temperature pokojowa?
Ktos jeszcze wgrywal ta wersje softu i moze cos powiedziec na jej temat?
BTW, Tomi, przeczytalem sobie instrukcje do zdalnego dostepu i tak sie zaczalem zastanawiac nad jedna rzecza. Producent wszedzie pisze o ustawienu na sztywno adresu IP - nigdzie nie widze zadnej wzmianki o DHCP - to moze powodowac w okreslonych sytuacjach problemy z dostepem przez inet. Gdzies tam w tym watku pisales o wlaczeniu klienta DHCP w sterowniku ale nie przypominam sobie takiej opcji nigdzie?

darase
25-11-2010, 10:35
Temperatury pokojowej nie ma w nosie :D w najnowszej wersji softu rozdzielono zadawanie temperatury c.o.i zadawanie tem czujnikiem pokojowym. Odbieram to następująco ustawiam na c.o.tem 46st w domu 23 to piec będzie pracował tak długo w okolicach 50st aż osiągnie tem pokojową 23. Nie wiem jak było do tej pory,ale tak myślę że mógł sam zwiększać temperaturę c.o. do np. 70st żeby szybko nagrzać pokój z czujnikiem pokojowy. Jeśli to nie tak działa to proszę mnie poprawić.

TomiAyomi
25-11-2010, 19:58
tiaaaa, tak by wygladalo, tylko trzeba najnowszy soft wgrac do sterownika, a ktos kilka stron wczesniej pisal, ze po wgraniu 2.0 ma w nosie temperature pokojowa?
Ktos jeszcze wgrywal ta wersje softu i moze cos powiedziec na jej temat?
BTW, Tomi, przeczytalem sobie instrukcje do zdalnego dostepu i tak sie zaczalem zastanawiac nad jedna rzecza. Producent wszedzie pisze o ustawienu na sztywno adresu IP - nigdzie nie widze zadnej wzmianki o DHCP - to moze powodowac w okreslonych sytuacjach problemy z dostepem przez inet. Gdzies tam w tym watku pisales o wlaczeniu klienta DHCP w sterowniku ale nie przypominam sobie takiej opcji nigdzie?

nie nie . . .
pisalem to do minertu jak sam nie mialem jeszcze ogniwa :)
i poprostu tak sobie wyobrazalem ze to zadziala niestety po dłuższym
przyjzeniu sie sterownikowi oraz z rozmów z minertu
doszedlem do wniosku ze nie ma w nim opcji dhcp
wiec minertu ma na sztywno wpisany adres a piecyk ma za routerem netii
wiec u niego sie przydal ddyns

TomiAyomi
26-11-2010, 19:42
po poltorej tygodnia palenia ekogrochem z miejscowego skłoadu opału
niby super hiper z polecenia i w ogóle
(sporo spieków małe kalafiorki :) a suchy jak pieprz)
postanowiłem zakupić tonę peklorza pakowanego z allegro
przyjechało to sobie pod dom na palecie
pięknie zapakowane, suche,
no i to spalanie po prostu zupełnie inna bajka popiołek jak z peta zero kopców kreta :)
szacun dla tych co pisali że paliwko najważniejsze
a cena taka sama wychodzi
biorac pod uwage ze mieszkam nad morzem to tona peklorza na palecie 800 pln
820 ten z polecenia super hiper :)
jak dla mnie cena ok pewnie sie pośmieją Ci ze Śląska

darase
26-11-2010, 20:48
Tomi to zrobiłeś dobry zakup, też mam na swoim niby extra groszku małe kalafiorki.
Teraz sprawa najważniejsza mam spore obawy że kupiłem zbyt mały piec, jak mi dziś po włączeniu pompy c.o. na stałe temperatura spalin skoczyła na 190st to się wystraszyłem, szybko zmiejszyłem z 50st na 48st i jakoś się unormowało teraz tem.spalin 135st. Przy stałej pracy pompy piec cały czas pracuje. Teraz obawiam się, że podczas mrozów 15kw będzie mieć 300st tem.spalin.

TomiAyomi
26-11-2010, 21:29
hmm u mnie chodzi tylko C.O jeszcze nie mieszkam
i jest grubo za goraco przy ustawieniach 47 st
a tem podlogowki zadana na 27
jest po prostu za goraco
dom dopiero wygrzewany ocieplony 15 cm styro 30 welny w dachu 17 cm styro od gruntu
136 m 2 uzytkowej po podlogach 170
na calosci podlogowka

darase
26-11-2010, 22:09
Masz świetnie docieplony dom,to dużo daje. Też będę musiał o tym pomyśleć. Najwięcej ciepła ucieka oknami, szkoda że nie mam szyb atermicznych. Kupiłem kabel rj40 i jutro aktualizuję soft, wie ktoś czy jest możliwość wgrania starszej wersji?

minertu
27-11-2010, 06:29
Masz świetnie docieplony dom,to dużo daje. Też będę musiał o tym pomyśleć. Najwięcej ciepła ucieka oknami, szkoda że nie mam szyb atermicznych. Kupiłem kabel rj40 i jutro aktualizuję soft, wie ktoś czy jest możliwość wgrania starszej wersji?

Soft się aktualizuje kablem rs232 chyba,że w nowym już się da poza tym to rj45.A czy do starszej wersji to chyba można.

damianbest
27-11-2010, 15:10
Mam pytanie do użytkowników ponar eko lub ogniwo eko, jak często musicie czyścic piec?
mam na mysli kanały dymne itd.
U mnie wychodzi to raz na tydzień - , pod dłuższym czasie piec już jest tak zarośnięty ,że komputer krzyczy -WYCZYŚĆ PIEC :)

Czy to może być spowodowane tym syfem , którym palę?czyli czeskim groszkiem?
Kupuje ten groszek po około 500/tona -workowany, pali się ok, popiół ok-oczywiście nie jest to popiól jak z papierosa, ale dopala wszystko ładnie.

piec osiąga zadana temperaturę i utrzymuję ją też bardzo ładnie...

pytanie:czy jeśli paliłbym bardziej szlachetnym groszkiem, byłoby mniej osadu w kanałach dymnych?
czyli czyszczenie nie co tydzień, a np. raz na miesiąc?


pytanie 2: gdzie w łódzkim można kupić dobry jakościowo, z małą zawartością siarki, i docelowo z małą ilością popiołu groszek?

znalazłem 2 solidne firmy:
http://ekogroszekpakowany.pl/
Ci piszą że z tony ICH groszku sa 2 wiadra popiołu, z czeskiego jest chyba 20 % popiłu.


http://resover.eu/EKOGROSZEK-k10-0--default.html

ale sa dość daleko i transport jednostkowy (np. 2 tony )podnosi cenę.


gdzie w łódzkim kupię lepszy gatunkowo groszek (bardziej kaloryczny niż czeski,dający popiół :jak z papierosa :) ; miękki, aby nie zrywał zawleczki, nie zanieczyszczający tak pieca jak czeski , i z małą docelowo ilością popiołu - 5 % ? )

Będę wdzięczny za odpowiedzi od osób , które przerobiły ten temat...

Pozdr,
Damian

minertu
27-11-2010, 16:53
Mam pytanie do użytkowników ponar eko lub ogniwo eko, jak często musicie czyścic piec?
mam na mysli kanały dymne itd.
U mnie wychodzi to raz na tydzień - , pod dłuższym czasie piec już jest tak zarośnięty ,że komputer krzyczy -WYCZYŚĆ PIEC :)

Czy to może być spowodowane tym syfem , którym palę?czyli czeskim groszkiem?
Kupuje ten groszek po około 500/tona -workowany, pali się ok, popiół ok-oczywiście nie jest to popiól jak z papierosa, ale dopala wszystko ładnie.

piec osiąga zadana temperaturę i utrzymuję ją też bardzo ładnie...

pytanie:czy jeśli paliłbym bardziej szlachetnym groszkiem, byłoby mniej osadu w kanałach dymnych?
czyli czyszczenie nie co tydzień, a np. raz na miesiąc?


pytanie 2: gdzie w łódzkim można kupić dobry jakościowo, z małą zawartością siarki, i docelowo z małą ilością popiołu groszek?

znalazłem 2 solidne firmy:
http://ekogroszekpakowany.pl/
Ci piszą że z tony ICH groszku sa 2 wiadra popiołu, z czeskiego jest chyba 20 % popiłu.


http://resover.eu/EKOGROSZEK-k10-0--default.html

ale sa dość daleko i transport jednostkowy (np. 2 tony )podnosi cenę.


gdzie w łódzkim kupię lepszy gatunkowo groszek (bardziej kaloryczny niż czeski,dający popiół :jak z papierosa :) ; miękki, aby nie zrywał zawleczki, nie zanieczyszczający tak pieca jak czeski , i z małą docelowo ilością popiołu - 5 % ? )

Będę wdzięczny za odpowiedzi od osób , które przerobiły ten temat...

Pozdr,
Damian

Witaj,jeżeli wygodę stawiasz ponad wszystko to bierz ten http://ekogroszekpakowany.pl/ naprawdę na rynku nie znajdziesz lepszego.
Co do zanieczyszczania pieca to ja pale groszkiem średnim z KWK CHWAŁOWICE (kupiony luzem 572zł/t ) i powiem szczerze czyszczę piec 2x w tygodniu.Zauważyłem ,że jak temp spalin wzrośnie powyżej 120* to piec szybciej się zanieczyszcza i zaczyna więcej spalać.
Co do popiołu to ja mam 2 wiaderka 20l z 1 kosza czyli z 162kg grochu , dużo ale patrząc na cenę to różnica 200zł/t .
W przyszłym sezonie będzie zakup grochu z w/w linka,bo chyba różnica będzie nie wielka przeliczając koszt wywozu popiołu,czas stracony przy czyszczeniu pieca no i jak piszą mniejsze spalanie.

Próbuje sobie radzić s sadza domowymi sposobami (sól kuchenna i obierki z ziemniaków 2x/tygodniu bezpośrednio na palnik) zacząłem dziś o skutkach poinformuje po tygodniu palenia.

TomiAyomi
27-11-2010, 21:12
Witaj,jeżeli wygodę stawiasz ponad wszystko to bierz ten http://ekogroszekpakowany.pl/ .

peklorz z transportem pod dom
wychodzi taniej o jakies 50 pln

darase
27-11-2010, 21:41
reklamę mają dobrą, ze swoich 162.8kg groszku mam popielnik z małą górką popiołu, widzę że to malutko. Najbardziej ciekawi mnie to wietrzenie groszku bo swój kupowałem luzem. Dziś poległem laptop nie chce rozmawiać ze sterownikiem.

TomiAyomi
27-11-2010, 21:42
tz ? jak go podpinasz ? jaki system ?

darase
27-11-2010, 22:00
Tomi kablem rj45 wpisując ip w przeglądarkę, kablem przejściówką na usb, system mam windows 7

minertu
27-11-2010, 22:05
peklorz z transportem pod dom
wychodzi taniej o jakies 50 pln

To chyba ja go mam bo brutto wychodzi 572zł/t a mam z chwałowic,nie interesowała mnie szczegółowa nazwa ale na to wychodzi,że to on.

TomiAyomi
27-11-2010, 22:06
a czemu nie kablem rs jaki dostales z kociolkiem ?
tz port com
ogolnie sam win 7 moze byc problemowy do takiego polaczenia jak masz mozliwosc pozycz jakias stara padaczke z win xp

minertu
27-11-2010, 22:07
Tomi kablem rj45 wpisując ip w przeglądarkę, kablem przejściówką na usb, system mam windows 7

A nie pomieszałeś czegoś w ustawieniach ethernet?

darase
27-11-2010, 22:16
W lapku nie mam wejścia rs, mogłem jedynie przez przypadek zmienić ip sterownika. Mam stary komp ale tam jest tylko windows 2000 :D jak wpisuję w przeglądarkę ip tak to robię tam www.252.525.pl nie znajduje serwera, chociaż w sterowniku mrugają diody.

minertu
27-11-2010, 22:21
W lapku nie mam wejścia rs, mogłem jedynie przez przypadek zmienić ip sterownika. Mam stary komp ale tam jest tylko windows 2000 :D jak wpisuję w przeglądarkę ip tak to robię tam www.252.525.pl nie znajduje serwera, chociaż w sterowniku mrugają diody.

Ale to www.252.525 to nie IP sterownika

TomiAyomi
27-11-2010, 22:21
www.252.525.pl a co to w ogole ma byc ?

darase
27-11-2010, 22:26
A gdzie ip sterownika wpisać? Wpisuję to jako adres www i mam komunikat serwera nie znaleziono.

TomiAyomi
27-11-2010, 22:33
po mojemu to tak
musisz sciagnac progs z ecoal pl do komunikacji z piecykiem
wersja najnowsza 2.0.0.1 i tam wybierasz w konfigu polaczenie nie kabel rs
a ethernet i konfigurujesz ewentualnie

minertu
27-11-2010, 22:34
A gdzie ip sterownika wpisać? Wpisuję to jako adres www i mam komunikat serwera nie znaleziono.

IP jest w ustawieniach ethernet i nie wpisuj www.xxx.xxx.xxx. tylko xxx.xxx.xxx

darase
27-11-2010, 22:45
tak,ale na stronie ecoal.pl jest napisane żeby wpisać w przeglądarkę. Bez www też wpisywałem i nic nie dało. Jutro zobaczę przez ethernet. Mam najnowszą wersję komunikacyjną. Skopiowałem pliki z karty sd i tam nie znalazłem zapisu pracy kotła. Jeszcze nie działają mi wejścia od tem zewnętrznej i wewnętrznej.

TomiAyomi
27-11-2010, 22:49
daj sobie spokój z aktualizacja softu przez skretke , nie zadziala :(

minertu
27-11-2010, 22:54
tak,ale na stronie ecoal.pl jest napisane żeby wpisać w przeglądarkę. Bez www też wpisywałem i nic nie dało. Jutro zobaczę przez ethernet. Mam najnowszą wersję komunikacyjną. Skopiowałem pliki z karty sd i tam nie znalazłem zapisu pracy kotła. Jeszcze nie działają mi wejścia od tem zewnętrznej i wewnętrznej.

ale czy ty wpisujesz IP czy Brame? bez www i na IP mi to nie wygląda

TomiAyomi
27-11-2010, 22:56
jak cos to w poniedzialek zaktualizuje u siebie i opisze krok po kroku

TomiAyomi
27-11-2010, 22:59
skad wziales ten opis 255.255 itd ?

jack18
28-11-2010, 09:43
witam, wgrałem nowy soft i się wszystko po...............ło, czasu nie pokazuje, wydłużył czas podawania i robi się kopiec na palniku, temp.pokojową ma gdzieś, a już było tak ładnie, zobaczymy co będzię jutro....

I jak unormowało się juz ?

darase
28-11-2010, 10:19
Właśnie potrzebuję takiego kopczyka, gdy ręcznie go podnoszę piec dużo szybciej osiąga temperaturę, ciepło żaru nie dusi się w palniku tylko jest odbierane przez piec. Tak myślę że będzie, obym się nie mylił.

minertu
28-11-2010, 10:24
Właśnie potrzebuję takiego kopczyka, gdy ręcznie go podnoszę piec dużo szybciej osiąga temperaturę, ciepło żaru nie dusi się w palniku tylko jest odbierane przez piec. Tak myślę że będzie, obym się nie mylił.

Choć taki kopczyk zrobisz to piec w automacie i tak zrobi swoje,u mnie z powodu jakości grochu wystarczy częściej czyścic piec i temp spadła o 4* na podajniku.

darase
28-11-2010, 10:33
Minertu właśnie o ten automat mi chodzi żeby sam utrzymywał ten kopczyk, czyszczenie pieca dwa razy w tygodniu mi się nie uśmiecha, trochę żałuję że nie mam kanałów poziomych.

minertu
28-11-2010, 10:43
Minertu właśnie o ten automat mi chodzi żeby sam utrzymywał ten kopczyk, czyszczenie pieca dwa razy w tygodniu mi się nie uśmiecha, trochę żałuję że nie mam kanałów poziomych.

Nic na to nie poradzisz a to dlatego,że nie pozwala na to temp spalin i CO ,u mnie żar utrzymuje się jakiś 1cm pod górna płaszczyzna korony a to dlatego,że tak jest skonstruowana korona i otwory nadmuchujące.

Obecnie zmniejszyłem otwarcie zaworu 4D a pompę CO dałem z 2 na 3 bieg oraz czyszczenie pieca ,efekt jest taki :
temp zadana CO 50*
temp zadana CWU 48*
temp wyjściowa za zaw 4D 38*
temp powrotu 36,4*
temp podajnika 33,5*-37*
temp pokojowa 26,8*(nie jest dokładna bo zwykły term pokazuje 26*) ale to szczegół :)
temp za oknem -5*
teraz jeszcze czekam jak się to przełoży na spalanie ale już widzę ,że pełny zasyp na jakieś 6 dni

damianbest
28-11-2010, 11:16
Witam

Panowie mam podłączony ecoal do kompa stacjonarngo, gdy ten jest włączony-stałe ip, łącze się z nim z laptopa za pomaća zdlanego pulpitu i mam dostęp do aplikacji pieca.

Pytanie, czy ktoś z Was używa do łączenia za pomocą zdalnego pulpitu Blackberry?
Chodzi mi konkretnie o aplikacje -darmową do zdalnego pulpitu na ten telefon.

czy ktoś zna jakiś inny patent poza włączonym na stałe kompem, aby móc zdalnie kontrolować piec - bez konieczności zakupu modułu sieciowego ?
250 zeta - trochę to boli..

myslę jeszcze zeby do kompa stacjonarnego włożyć sieciówkę z opcję WAKE UP- która uruchomi kompa zdlanie np. przez wysłanie odpowiedniego pakiety np. z komórki lub laptopa.
-ale to już będzie skomplikowana konstrukcja.

minertu
28-11-2010, 11:37
Witam

Panowie mam podłączony ecoal do kompa stacjonarngo, gdy ten jest włączony-stałe ip, łącze się z nim z laptopa za pomaća zdlanego pulpitu i mam dostęp do aplikacji pieca.

Pytanie, czy ktoś z Was używa do łączenia za pomocą zdalnego pulpitu Blackberry?
Chodzi mi konkretnie o aplikacje -darmową do zdalnego pulpitu na ten telefon.

czy ktoś zna jakiś inny patent poza włączonym na stałe kompem, aby móc zdalnie kontrolować piec - bez konieczności zakupu modułu sieciowego ?
250 zeta - trochę to boli..

myslę jeszcze zeby do kompa stacjonarnego włożyć sieciówkę z opcję WAKE UP- która uruchomi kompa zdlanie np. przez wysłanie odpowiedniego pakiety np. z komórki lub laptopa.
-ale to już będzie skomplikowana konstrukcja.

Nie chcę się za kogoś wypowiadać,ale myślę,że kolega TomiAyomi jest w stanie Ci pomóc.
Jest jeszcze taka opcja http://esterownik.pl/zdalny-dostep zarejestruj się i dodaj swój sterownik.

a-w
28-11-2010, 13:07
I jak unormowało się juz ?

owszem,po wgraniu poprawki, szybko się zorientowali o błędzie,
obecnie kocioł pracuje bez podtrzymania, stopniując tylko nadmuch i czasy międzypodań, utrzymując dość stabilnie temp.w domu
odnośnie kopca nic nie powiem, zakupiony workowany "ewgor-bis" to JEDNO WIELKIE OSZUSTWO !,szkoda że otworzyłem wszystkie worki w celu podeschnięcia, na zwykłej retorcie bym się zapłakał,

darase
28-11-2010, 13:24
damian myślę że najłatwiej jak masz stałe łącze podpiąć sterownik pod router i heja :D, podtrzymanie w moim kotle to plus w postaci oszczędności straty kominowej, temperatura spalin spada do 90st, gdy piec (przez włączoną pompę pracował cały czas) temperatura spalin była stała ok 139 st.

TomiAyomi
28-11-2010, 13:55
Witam

Panowie mam podłączony ecoal do kompa stacjonarngo, gdy ten jest włączony-stałe ip, łącze się z nim z laptopa za pomaća zdlanego pulpitu i mam dostęp do aplikacji pieca.

Pytanie, czy ktoś z Was używa do łączenia za pomocą zdalnego pulpitu Blackberry?
Chodzi mi konkretnie o aplikacje -darmową do zdalnego pulpitu na ten telefon.

czy ktoś zna jakiś inny patent poza włączonym na stałe kompem, aby móc zdalnie kontrolować piec - bez konieczności zakupu modułu sieciowego ?
250 zeta - trochę to boli..

myslę jeszcze zeby do kompa stacjonarnego włożyć sieciówkę z opcję WAKE UP- która uruchomi kompa zdlanie np. przez wysłanie odpowiedniego pakiety np. z komórki lub laptopa.
-ale to już będzie skomplikowana konstrukcja.

najprostrzy router za 60-70 pln chyba zalatwi sprawe
no i pewnie sie przyda do wielu innych rozwiazan w domu

damianbest
28-11-2010, 15:26
najprostrzy router za 60-70 pln chyba zalatwi sprawe
no i pewnie sie przyda do wielu innych rozwiazan w domu



Czy jeżeli ma router livebox neosttrady- to rozumiem,że aby połaczyć go ze sterownikiem iezbędny jest dodatkowy moduł sieciowy do ecoal?


???
czy ktoś zna darmowoą aplikację do zdlanego pulpitu na blackeberry ?

?

darase
28-11-2010, 15:38
Nie masz w st.eCoal wejścia rj45?

TomiAyomi
28-11-2010, 17:15
no niestety nie wszystkie ecoale mają sieciowke
sam livebox ogolnie wystarcza
pod warunkiem ze masz ecoala z kartą sieciową

jack18
28-11-2010, 22:00
owszem,po wgraniu poprawki, szybko się zorientowali o błędzie,
obecnie kocioł pracuje bez podtrzymania, stopniując tylko nadmuch i czasy międzypodań, utrzymując dość stabilnie temp.w domu
odnośnie kopca nic nie powiem, zakupiony workowany "ewgor-bis" to JEDNO WIELKIE OSZUSTWO !,szkoda że otworzyłem wszystkie worki w celu podeschnięcia, na zwykłej retorcie bym się zapłakał,

No zgadza sie jak opał do bani to i nie będzie kopczyka .albo będą kalafiory.

darase
28-11-2010, 22:21
Jack to nie wiem jak ma się to do mojego groszku, ze 162.8kg mam szufladę popiołu,czyli mało a kopczyka brakuje.
Dziś ponownie wróciłem do ciągłej pracy pompy c.o. Po wyczyszczeniu pieca temperatura spalin spadła o ponad 10st i utrzymuje się w granicach 124st. Piec trzyma temperaturę stabilnie w granicach +,- 0.5st do 1st od zadanej 48st, długo utrzymuje równe 48st. Zaleta ciągłej pracy pompy brak stukania :) Praca na 1 biegu-30W (leci 14rok pracy grundfosa). Czas nie sprzyja ale postanowiłem dokręcić 4 lub 5 żeberek w pokoju 20metrowym gdzie mam ich 15.

chochla72
29-11-2010, 10:28
Dziś poległem laptop nie chce rozmawiać ze sterownikiem.
Mam najnowszą wersję komunikacyjną

Wiec po kolei:
Domyslam sie, ze zainstalowales na PC wersje softu 2.0.0.1 a nie wgrales nowej wersji 2.0 do sterownika. Jesli tak to straciles mozliwosc polaczenia ze sterownikiem inaczej niz przez strone www. Wyglada na to ze nowy program komunikacyjny nie jest kompatybilny z poprzednim softem sterownika. Jesli poprzednio miales skonfigurowane polaczenie po IP, ktore dzialalo to uruchom program komunikacyjny, wybierz opcje Program->Konfiguracja polaczenia i tam w zakladce 'polaczenie ze sterownikiem' bedziesz mial adres IP w polu <adres> w sekcji <polaczenie ethernet>. Metoda Kopiego-Pejsta przenosisz ten adres do przegladarki i voila, powinienes sie moc juz polaczyc.
Akutalizaje softu sterownika mozesz przeprowadzic tylko po RS232. Jesli masz nowy komputer bez kabla USB-RS sie nie obejdzie. Wersja Windowsow nie powinna miec znaczenia, ale z duza doza prawdopodobienstwa bedziesz potrzebowal sterownikow, zeby system ten kabel byl w stanie poprawnie obsluzyc (a w zasadzie polaczenie po tym kablu, zeby byc dokladnym). Przed aktualizacja softu radze recznie zgrac ustawienia sterownika plus sobie je gdzies spisac - u mnie automatyczne wgranie ustawien nie zadzialalo po uakutalnieniu - instalacja sie zwiesila na tym kroku i musialem ja przerwac. Pliku z paramterami nie sporzadzilem wiec nie wiem czy daloby rade go wgrac recznie. Byc moze to blad w sterowniku, brak kompatybilnosci badz zwykly pech. Nie wiem co, ale tak sie stalo wiec ostrzegam.
Po wgraniu nowego softu do sterownika nie zapomnijcie wgrac do niego nowej strony www - stara wersja rowniez odmowila u mnie wspolpracy.
Podsumowujac. Wgrywajcie albo calosc pakietu albo nic.

chochla72
29-11-2010, 10:59
pytanie 2: gdzie w łódzkim można kupić dobry jakościowo, z małą zawartością siarki, i docelowo z małą ilością popiołu groszek
1. Lodzkie jest teraz dosyc duze. Gdzie konkretnie? Pamietaj, ze transport kosztuje i to sporo czasami. Jesli w okolicach Aleksandrowa moge Ci podrzucic namiar na w miare sensowny wegiel.
2. Jesli bedziesz kupowal od posrednika to nigdy nie bedziesz mial pewnosci co do parametrow. Jedyna pewnosc to kupno wegla bezposrednio z kopalni. Reszta to loteria.


Ci piszą że z tony ICH groszku sa 2 wiadra popiołu, z czeskiego jest chyba 20 % popiłu.
Osobiscie nie wierze, w zadne hasla reklamowe na stronach sprzedawcow. Papier (strona www) jest bardzo nosna. Udzwignie najwieksza bzdure zwiekszajaca (czy to teoretycznie czy praktycznie) sprzedaz.

Tak na marginesie. Nie dam sobie glowy za to uciac co powiem ale same parametry wegla to chyba nie wszystko. Duzo zalezy od parametrow spalania. Ten sam wegiel u jednego moze spalac sie calkowicie a u drugiego ze spiekami. Tak przynajmniej wyglada z wypowiedzi ludzi.

chochla72
29-11-2010, 11:08
czy ktoś zna jakiś inny patent poza włączonym na stałe kompem, aby móc zdalnie kontrolować piec - bez konieczności zakupu modułu sieciowego?

Odpowiedziales sobie ponizej


myslę jeszcze zeby do kompa stacjonarnego włożyć sieciówkę z opcję WAKE UP- która uruchomi kompa zdlanie np. przez wysłanie odpowiedniego pakiety np. z komórki lub laptopa. -ale to już będzie skomplikowana konstrukcja

Nie przesadzaj. Taki sam pozimo komplikacji jak skonfigurowanie zdalnego pulpitu.

Co do zakupu modulu ethernetowego. Jesli masz publiczny adres IP mozesz sie laczyc ze sterem z poziomu www - nie bedziesz potrzebowal zdalnego pulpitu, kompa, karty wake-up. Coz 250 zlociszy ale poza tym same zalety :)

chochla72
29-11-2010, 11:29
A teraz troche wazeliny :)

Zdalny dostep. Coz powiem tak: napisze osobny list dziekczynny producentowi sterownika ale poniewaz dobre rozwiazania nalezy chwalic niniejszym to czynie:
Szkoda, ze tak malo firm podchodzi do klienta w ten sposob co producent softu do ecoala. Powiem szczerze, ze mozliwosc podlaczenia sterownika do inetu byla bardzo powaznym argumentem za jego zakupem. Prawie takim samym jak jego 'bezobslugowosc'. Niestety okazalo sie, ze adres mojego dostawcy inetu nie jest adresem publicznym co spowodowalo, ze nie moglem skorzystac z tej opcji (oczywiscie mozna zmienic operatora, ale nie zawsze jest to mozliwe/oplacalne). I akurat w tym momencie Elektro-system uruchamia zdalny dostep, ktory jest lekiem na 'cale zlo'. Duze brawa, naprawde duze :)

PS. Tak jak wspomnialem bede pisal maila do producenta i chcialbym upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu sugerujac dwie zmiany
1) mozliwosc akutalizacji softu przez lacze IP. Nie wiem jak Was ale dla mnie aktualizacja tylko przez RS jest troche upierdliwa.
2) dodatkowy licznik - czas pracy podajnika. Niestety to sa piece na wegiel a ten trzeba dosypywac. Oczywiscie mozna sobie jakos tam szacunkowo wyliczyc zuzycie ale to jednak jest scisle zalezne od temperatury zewnetrznej wiec wyliczenia moga czasami mocno rozminac sie z rzeczywistoscia. Tak wiec wyjezdzajac na czas dluzszy niz lykend trzeba sobie zapewnic pomoc ze strony rodziny/przyjaciela. Pol bidy jesli mieszkaja tuz obok. Ale czesto gesto musza jednak kawalek dojechac wiec, zeby ich nie draznic pomyslalem, ze w latwy sposob mozna w miare dokladnie oszacowac ile wegla piec zdazyl zuzyc od ostatniego zaladunku. Mianowicie zliczajac czas pracy podajnika. Wystarczy sobie zmierzyc ile dany palnik przepycha wegla w ciagu jednostki czasu aby wiedziec (z niewielkim bledem pomiarowym) ile zuzylismy paliwa od ostatniego zaladunku. Taka funkcja to pare linii kodu wiec koszt bardzo niewielki dla producenta a dla nas, wydaje mi sie, ze calkiem przydatna funkcja. Co Wy na to?

darase
29-11-2010, 11:49
Chochla dzięki za odpowiedź, na takie fajerwerki z aktualizacją jestem zbyt cienki. Windows7 nie widzi jak już pisałem sterownika, po podpięciu kabla rs-usb miałem komunikat instalowanie sterowników urządzenia nie powiodło się. Klapa, będę czekał do lata :D może wyjdą stery na win7.

czarnyziutek
29-11-2010, 12:05
darase spróbuj sterowników z tej strony:

http://www.ftdichip.com/FTDrivers.htm

Jeśli to jest w miarę "normalna" przejściówka to powinny pasować.

darase
29-11-2010, 12:11
Chochla z tą aktualizacją przez stronę www to świetny pomysł,myślałem że można po kablu rj45 zaktualizować soft. Licznik obrotów ślimaka to też strzał w dziesiątkę, np. 43godziny pracy ślimaka to idzie cały zasobnik :) ale chyba na ilość obrotów lepiej.

darase
29-11-2010, 12:34
Czarny- dzięki a gdzie wkleić te pliki?

czarnyziutek
29-11-2010, 12:58
http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

Na tej stronce wybierasz z tabelki Windows i np. x86 (32-bit) i klikasz w wersję. Potem trzeba ściągnąć, rozpakować i zainstalować.

Generalnie z takimi przejściówkami są duże problemy bo jest dużo tandetnych które za nic nie chcą współpracować. Lepiej kupić jakąś sprawdzoną a nie najtańszą.

darase
29-11-2010, 13:21
Rozpakowane pliki muszę gdzieś wkleić do folderu system czy do folderu windows? Brak pliku *.exe. Przejściówkę kupiłem w Katowicach, nie była najtańsza, dałem ok.50zł. Windows chciał ją zainstalować ale nie dał rady. Jutro znowu będę w Katowicach może w końcu kupię czujnik kty, tylko obawiam się że to wejście w sterowniku nie czyta tem.dlatego chciałem aktualizować sterownik. Pod wejście na tem.zewnętrzną podpinałem też czujnik cwu który jest mi niepotrzebny. Brak jakiegokolwiek efektu.

czarnyziutek
29-11-2010, 13:37
pliku exe nie ma, ja w podałem ścieżkę do tych sterowników i poszło.

darase
29-11-2010, 13:45
Wcześniej je już ściągnąłem, dostałem w emailu wskazówkę od pana Kamila. Ale nie wkleiłem do systemu windows i nie działało, też Czarny masz windowsa 7?

chochla72
29-11-2010, 13:46
Windows chciał ją zainstalować ale nie dał rady. Jutro znowu będę w Katowicach może w końcu kupię czujnik kty, tylko obawiam się że to wejście w sterowniku nie czyta tem.dlatego chciałem aktualizować sterownik. Pod wejście na tem.zewnętrzną podpinałem też czujnik cwu który jest mi niepotrzebny. Brak jakiegokolwiek efektu.
1. podeslij mi na priva adres mailowy to Ci wysle sterowniki ktore u mnie zadzialaly na XP. Moze zabanglaja na W7 tez
2. a tak podstepnie sie jeszcze raz spytam. Czy wylaczyles/wlaczyles sterownik z prundu po podlaczeniu czujnikow? Bez tego ich nie zobaczy na 100% - sprawdzone

darase
29-11-2010, 14:08
Po podłączeniu czujników włączyłem i wyłączyłem sterownik ale nie z prądu tylko tym prztyczkiem. Mój email [email protected] z góry i z dołu dzięki. :)

minertu
29-11-2010, 17:41
Chochla dzięki za odpowiedź, na takie fajerwerki z aktualizacją jestem zbyt cienki. Windows7 nie widzi jak już pisałem sterownika, po podpięciu kabla rs-usb miałem komunikat instalowanie sterowników urządzenia nie powiodło się. Klapa, będę czekał do lata :D może wyjdą stery na win7.

Do wszystkich użytkowników Windows 7 sprawdzony ,posiadam osobiście i hula aż miło http://allegro.pl/konwerter-usb-1-1-rs232-dsub9p-prolific-digitus-i1309215321.html właśnie dziś go zakupiłem :) oczywiście w sklepie za 35zł poprzedni też nie działał.
Dodam,że mój ma oznaczenia USB1.1/RS232 DB9M i ma potwierdzenie,że jest kompatybilny z WIN7.
O ile się nie mylę to to jest ten polecany przez elektro-system.

minertu
29-11-2010, 17:50
Chochla z tą aktualizacją przez stronę www to świetny pomysł,myślałem że można po kablu rj45 zaktualizować soft. Licznik obrotów ślimaka to też strzał w dziesiątkę, np. 43godziny pracy ślimaka to idzie cały zasobnik :) ale chyba na ilość obrotów lepiej.

Raczej nie będzie możliwości aktualizacji po rj45 a to ze względu na to,że może dojść do przerwy w czasie przesyłania danych przez internet,po rs232 jest małe ryzyko,chyba,ze prądu zabraknie.

Co do licznika czasu pracy ślimaka,lepszym rozwiązaniem byłby licznik jego obrotów,np obliczyć ile potrzeba obrotów ślimaka na pełny zasyp kosza i i ile nam pozostało.

minertu
29-11-2010, 18:07
Dodaję fotkę jak wygląda mój CONVERTER

jack18
29-11-2010, 18:35
Jack to nie wiem jak ma się to do mojego groszku, ze 162.8kg mam szufladę popiołu,czyli mało a kopczyka brakuje.
Dziś ponownie wróciłem do ciągłej pracy pompy c.o. Po wyczyszczeniu pieca temperatura spalin spadła o ponad 10st i utrzymuje się w granicach 124st. Piec trzyma temperaturę stabilnie w granicach +,- 0.5st do 1st od zadanej 48st, długo utrzymuje równe 48st. Zaleta ciągłej pracy pompy brak stukania :) Praca na 1 biegu-30W (leci 14rok pracy grundfosa). Czas nie sprzyja ale postanowiłem dokręcić 4 lub 5 żeberek w pokoju 20metrowym gdzie mam ich 15.

Darase właściwie to nie wiem jak to sie ma ,bo na moje oko ma sie nijak. Kiedyś z lokalnego składu wziąłem tzw eko groszek który na moje oko nie był niczym więcej jak tylko zmielonym zwykłym węglem. Palił sie bardzo dobrze i był o dziwo kaloryczny ale niestety miał dwie wady: był strasznie twardy i 2 razy poszła zawleczka, i strasznie spadało w dół lustro żaru . Nic nie dało to ze podnosiłem je ręcznie . A dodam jeszcze ze sie nie spiekał i popiołu było z niego naprawdę mało... Dziwne jest trochę to ze niby mamy ten sam soft i u mnie jest ok , wiec na myśl przychodzi mi tylko opal. Może zawijan cos doda na temat bo wiedze ma przeogromną.

TomiAyomi
29-11-2010, 21:31
Pisałem o awaryjnym zasilaniu kotłów ale nie pamiętam w który temacie. Drugiego nie znam ale mogę ci śmiało polecić firmę Orvaldi. Mam ich UPSa od ponad 1,5 roku, przydał się nie raz i jak na razie pracuje bez zarzutu. Tylko nie taki model jak ty znalazłeś. Ten który ty znalazłeś to UPS do awaryjnego zasilania serwerów i nie bardzo nadaje się do pracy ciągłej pod dużym obciążeniem. Ja mam ORVALDI INV12-500W, wystarcza bez problemu. Na akumulatorze 12V/ 115 Ah ( Centra) w sezonie zimowym przy ciągłej pracy kotła podtrzymywał pracę urządzeń prawie 8 godzin. Znajdziesz tutaj:
http://www.pl.orvaldi.pl/index.php/pl/product_catalog/product_view/47/131
Tylko zdjęcie jest od 300W, 500W ma ładniejszy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Ale nie o to chodzi.
karoka zamowilem ten 500W
możesz polecić jakiś aku do niego z żelówek ? ? ?
ten będzie ok ? http://allegro.pl/akumulator-zelowy-12v-100-ah-extra-max-sunnyway-i1327643740.html
pzdr

TomiAyomi
30-11-2010, 09:23
jeszcze pytanko do chochla
zaktualizowalem dzis soft w sterowniku wsio pięknie . . .
ale nie o tym chciałem też zaktualizować stronke www no i tak
z tego co na prędce zauważyłem to możliwe tylko po skrętce
i ok tylko że jak się łącze po skrętce to zdaje się ze stronka chce się aktualizować z netu
nie miałem zbytnio czasu na rozkmine tego czy można ją w jakiś sposób wgrać na kartę SD
? ? ? żeby się zaktualizowała ?
nie mam jeszcze netu na budowie pogoda mi nie pozwala zamontować onteny odbiorczej
z góry dzięki za pomoc
pzdr

chochla72
30-11-2010, 09:57
Po podłączeniu czujników włączyłem i wyłączyłem sterownik ale nie z prądu tylko tym prztyczkiem. Mój email [email protected] z góry i z dołu dzięki. :)
Stery pojda dzisiaj, sprawdz poczte wieczorkiem.
Prztyczek powinien wystarczyc. Jedyne co mi przychodzi do glowy to zle podlaczenie kabelkow do listwy w sterowniku, bo padniecie dwoch czujnikow na raz jest malo prawdopodobne. Czujniki masz na pewno te wymienione przez producenta?

chochla72
30-11-2010, 10:07
jeszcze pytanko do chochla
zaktualizowalem dzis soft w sterowniku wsio pięknie . . .
ale nie o tym chciałem też zaktualizować stronke www no i tak
z tego co na prędce zauważyłem to możliwe tylko po skrętce
i ok tylko że jak się łącze po skrętce to zdaje się ze stronka chce się aktualizować z netu
Faktycznie moze tak byc, powiem Ci, ze nie zwrocilem na to uwagi bo akurat przy akutalizacji softu mialem polaczenie z inetem, wiec moglem nawet nie zauwazyc, ze zasysa strone z serwera



nie miałem zbytnio czasu na rozkmine tego czy można ją w jakiś sposób wgrać na kartę SD
? ? ? żeby się zaktualizowała ?
Nie wiem ale:
Jesli pliki strony sa trzymane na SD to po prostu wyjmij karte, podlacz ja do komputera, sciagnij sobie ze strony producenta zipa z plikami, sprawdz nazwy plikow w zipie, poszukaj identycznych/podobnych na karcie, zrob backup plikow z karty, wgraj nowe i powinno zabanglac. Ja bym przynajmniej tak zrobil na poczatku. A mysle, ze najszybciej sie dowiesz jak to obejsc dzwoniac do Elektro-Systemu. Koles z helpdesk'u jest naprawde bardzo uczynny i Ci wszystko wyjasni w 5 minut.

chochla72
30-11-2010, 10:36
Raczej nie będzie możliwości aktualizacji po rj45 a to ze względu na to,że może dojść do przerwy w czasie przesyłania danych przez internet,po rs232 jest małe ryzyko,chyba,ze prądu zabraknie.
Rryzyko przerwy w przesylaniu danych przy aktualizacji przez inet jest takie samo w przypadku ethernetu jak i RS'a bo to jest ryzyko padu lacza na linii serwer plikow-komputer a nie komputer-sterownik. Protokol TCP (a zakladam, ze takowy jest zaimplementowany w sterowniku, bo wszystko na to wskazuje) gwarantuje przeslanie danych w calosci wiec z technicznego punktu widzenia czy bedziemy to robic po skretce czy RS'ie nie ma znaczenia. Jedyny problem, ktory mi przychodzi na mysl to czy nie ma jakis problemow przy zapisie danych otrzymanych po IP do flesh'a no i oczywiscie naklad pracy potrzebny do implementacji takiego rozwiazania.


Co do licznika czasu pracy ślimaka,lepszym rozwiązaniem byłby licznik jego obrotów,np obliczyć ile potrzeba obrotów ślimaka na pełny zasyp kosza i i ile nam pozostało.
Przyszedl mi na mysl czas pracy slimaka bo to rozwiazanie jest najprostsze (czytaj najtansze). Sterownik wszak wysyla sygnal wlaczajacy i wylaczajacy podajnik wiec wystarczy zaimplementowac prosty timer zliczajacy czas uplywajacy pomiedzy tymi dwoma sygnalami i jakas zmienna w ktorej ten czas bylby przechowywany i pobierany do prezentacji danych. A sam przelicznik czas/ilosc wegla bylby znany po zuzyciu pierwszego zasypu. Obroty to troche insza inszosc, mocno zalezna od odpowiedzi na pytanie czy kazdy palnik ma montowany ten sam silnik. Jesli tak to jeszcze pol biedy, jesli nie to wyniki moga byc juz troche rozbiezne. Ale to troche teoretyczne dywagacje sa.
Spytam sie i o jedno i drugie rozwiazanie. Bardziej chodzilo mi o to, czy taka funkcja przyda sie rowniez innym uzytkownikom. Wieksza jest sila nacisku na producenta ;)

TomiAyomi
30-11-2010, 10:53
Faktycznie moze tak byc, powiem Ci, ze nie zwrocilem na to uwagi bo akurat przy akutalizacji softu mialem polaczenie z inetem, wiec moglem nawet nie zauwazyc, ze zasysa strone z serwera


Nie wiem ale:
Jesli pliki strony sa trzymane na SD to po prostu wyjmij karte, podlacz ja do komputera, sciagnij sobie ze strony producenta zipa z plikami, sprawdz nazwy plikow w zipie, poszukaj identycznych/podobnych na karcie, zrob backup plikow z karty, wgraj nowe i powinno zabanglac. Ja bym przynajmniej tak zrobil na poczatku. A mysle, ze najszybciej sie dowiesz jak to obejsc dzwoniac do Elektro-Systemu. Koles z helpdesk'u jest naprawde bardzo uczynny i Ci wszystko wyjasni w 5 minut.

chyba jednak szybciej podlacze necik
nie bardzo mam ostatnio czas na pitolenie
dzieki za info
i jeszcze pytanko skad jestes ze masz necik z inetu ?
ja u nich kupuje towar :)
pzdr

chochla72
30-11-2010, 11:08
i jeszcze pytanko skad jestes ze masz necik z inetu ?
ja u nich kupuje towar :)
pzdr
inet = internet ;P
taki zawodowy slang :)

TomiAyomi
30-11-2010, 11:15
hehe no tak
myslalem raczej o http://www.inetgroup.eu//

chochla72
30-11-2010, 11:37
Mam pytania do tych, ktorzy ustawili piece na sterowanie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu. Wgralem ten nowy soft i powiem szczerze, ze troche przestalem rozumiec te tryby pracy pompy. Chodzi mi o to, ze w nowej wersji, w trybie zaawansowanym, przy trybie cyklicznym ustawia sie dlugosc pracy pompy i dlugosc przerwy. Tylo niech mi ktos wytlumaczy jak to sie ma do sterowania pieca temperatura pomieszczenia?? Do tej pory sadzilem, ze sterownik dziala w ten sposob, ze dobija do okreslonej temperatury a potem juz tylko sama pompa dawkuje cieplo potrzebne do jej utrzymania na danym poziomie, ale generalnie on sam decyduje kiedy pompe wlaczyc i kiedy wylaczyc. Na tym jak rozumialem polegala cyklicznosc jej pracy. Teraz widze, ze czas pracy/przestoju ustawia sie recznie. Czyli co, jak po czasie pracy pompy temperatura spadnie ponizej zadanej to sterownik tak czy siak odczeka zadany czas zanim pompe wlaczy?
A co z trybem pracy 'zalaczona'? Wyglada, ze wtedy pompa dziala caly czas. Ok ale co jesli temperatura w takim trybie zaczyna przekraczac temperature zadana? Piec pewnie obnizy temperatre wody w ukladzie do poziomu temperatury zadanej jako obnizona. Tak wynika z instrukcji. Ale co jesli to nie wystarczy?. Ktos ma jakies wnioski na ten temat?
Pytam dlatego, ze lubie rozumiec a tego nie rozumiem nawet po RTFM. A co najgorsze to pomimo tego, ze nie rozumiem to to cholerstwo dziala :) Ustawilem sterowanie na pokojowe, temperature pomieszczen na 10*, temperature pieca na 55*/50, praca pompy byla ustawiona na 5min pracy/30 minut przerwy i.... wykresu temperatury 'na pokojach' nie powstydziloby sie serce wzorcowego nieboszczyka :) I to ostatnie to najwieksza zagwozdka bo przy takich czasach pracy pompy to jednak spodziewalbym sie chociaz jakis minimalnych wachniec temperatury a ta ani drgnie. Jakby ktos chcial obejrzec to sluze wykresami na esterownik.pl
Ktos ma jakies teorie na ten temat?

minertu
30-11-2010, 16:10
chochla72 wszystko pięknie ładnie ale jak Ty w takich temp żyjesz bo aż mnie ciarki przechodzą przy 10* :)

chochla72
30-11-2010, 16:23
chochla72 wszystko pięknie ładnie ale jak Ty w takich temp żyjesz bo aż mnie ciarki przechodzą przy 10* :)

Wiesz, lubie spedzic wigilie wigilii pod golym niebem czasami to i 10* w domu niegrozne jest ;D

Nie mieszkam w domu. Urodzil mi sie syn niedawno wiec roboty wykonczeniowe niestety musza ciut poczekac. A, ze grzac trzeba to grzeje ale do temperatury ekonomicznej coby nie jezdzic za czesto na zasypy wegla i nie puszczac ciepla w przyslowiowy komin

minertu
30-11-2010, 16:29
Wiesz, lubie spedzic wigilie wigilii pod golym niebem czasami to i 10* w domu niegrozne jest ;D

Nie mieszkam w domu. Urodzil mi sie syn niedawno wiec roboty wykonczeniowe niestety musza ciut poczekac. A, ze grzac trzeba to grzeje ale do temperatury ekonomicznej coby nie jezdzic za czesto na zasypy wegla i nie puszczac ciepla w przyslowiowy komin

No to gratki za dzieciaka.Również udostępniłem swój sterownik,wykresy nijakie bo cały czas testuje :)

TomiAyomi
30-11-2010, 16:47
inet = internet ;P
taki zawodowy slang :)
w moich okolicach to po prostu net :)

minertu
30-11-2010, 17:01
Oto odpowiedź ze strony eCoala .

Witam.
W najbliższym czasie mamy w planach wprowadzić kilka nowych rozwiązań do sterownika eCoal.pl jak również do samej platformy eSterownik.pl:
- eSterownik.pl - wysyłanie wiadomości SMS do użytkowników z alarmami/zdarzeniami generowanymi przez sterownik eCoal.pl,
- eSterownik.pl - komunikacja pomiędzy użytkownikami - formularz kontaktowy,
- eCoal.pl + eSterownik.pl - na wykresach przeniesienie temperatury spalin na prawą oś - bardziej czytelny wykres,
- eCoal.pl + eSterownik.pl - raport - historia zmian ustawień parametrów,
- przybliżony pomiar zużycia paliwa + statystki godzinowa, dobowa, miesięczna itp. Prawdopodobnie wraz z tą funkcjonalnością będzie dodane alarmowanie na email/sms o kończącym się paliwie w zasobniku,
- usprawnienie i przyspieszenie komunikacji sterownika z usługą Zdalny Dostęp - już w najbliższym czasie,
- a dalsze plany to możliwość zdalnej aktualizacji strony www w sterowniku przez usługę Zdalny Dostęp.
- i kilka jeszcze innych pomysłów, których na razie zdradzić nie mogę... :)

Wszystkie powyższe aktualizacje będą pojawiały się systematycznie, jedne szybciej, inne nieco później... Proszę o cierpliwość.


Co do możliwości aktualizacji oprogramowania przez Ethernet, niestety w tej wersji sprzętowej nie będzie to możliwe.

Nasz plan zakłada, aby skupić się na rozwoju samego sterownika jak również technologi internetowych, czyli portalu eSterownik.pl, strony www w sterowniku. Będziemy dążyli do tego aby całą funkcjonalność oprogramowania na PC przejęła strona www. Oczywiście oprócz aktualizacji oprogramowania w sterowniku - do tego będzie niezbędne oprogramowanie na PC.

chochla72
30-11-2010, 18:06
Oto odpowiedź ze strony eCoala .
- eSterownik.pl - wysyłanie wiadomości SMS do użytkowników z alarmami/zdarzeniami generowanymi przez sterownik eCoal.pl,
Extra, to by mogli zrobic jako pierwsze, bo wlasnie przypadkiem odkrylem dosyc nieciekawa rzecz. Dlubalem przy ustawieniach czasu pracy pompy CO i nagle ze zdziwieniem zauwazylem, ze piec pracuje w trybie recznym?! Okazalo sie, ze wystapil alarm 'zaplon paliwa' tyle, ze to zdecydowanie jakis bug w sofcie jest bo temperatura podajnika oscylowala caly czas w okolicach 30-40*. No ale niezaleznie od bugow, jesli taki (lub podobny) alarm powoduje przejscie w stan reczny to es o wystapieniu takowego staje sie rzecza niezbedna - gdybym tego nie zauwazyl od razu to bym mial dzisiaj kurs do domostwa w celu rozpalania pieca. Nawet sie juz zaczalem zastanawiac jak tu sprytnie zrobic przekierowanie maila z informacja o alarmie na firmowa bramke sms-owa


- przybliżony pomiar zużycia paliwa + statystki godzinowa, dobowa, miesięczna itp. Prawdopodobnie wraz z tą funkcjonalnością będzie dodane alarmowanie na email/sms o kończącym się paliwie w zasobniku,
Nice :) very nice :)
Jakby mi producent w myslach czytal :)



Co do możliwości aktualizacji oprogramowania przez Ethernet, niestety w tej wersji sprzętowej nie będzie to możliwe.
Bardzo szkoda. Ciekaw jestem jaki jest powod?

darase
30-11-2010, 18:43
Widzę po wpisie minertu, że mamy najlepszy sterownik, a dolszy rozwój jest bardzo obiecujący. Dojechałem do Katowic, małe 8.5h 350km. Żebym miał sterownik podłączony do internetu to bym wiedział jak pracuje :D Gratulacje dla Ojca :)

minertu
30-11-2010, 20:36
W przypadku małych kotłów c.o. na paliwo stałe, próby dokładnych wyliczeń (czy to zużycia paliwa, czy innych parametrów) oparte na analizach w krótkich interwałach czasowych prowadzą donikąd. Niestety.
Wynika to z silnej zmienności istotnych parametrów jakościowych węgla. I to nie tylko w różnych dostawach (dużych partiach) tego paliwa, ale także w małych porcjach (porcyjkach) w ramach tej samej dostawy. Te istotne parametry to: zawartość wilgoci, wartość opałowa i uziarnienie.
I tak, jeśli chcielibyśmy oceniać zużycie paliwa poprzez zliczanie czasu pracy ślimaka lub ilości obrotów tegoż ślimaka – musimy zdać sobie sprawę z kilku uwarunkowań:
1. Taka sama objętość jednorazowej porcji węgla nie jest jednoznaczna z taką samą ilością podanego węgla. Większa wilgotność węgla powoduje, że w tej samej objętości jest mniej węgla użytecznego. Węgla o jednorodnym uziarnieniu (np. 10-15mm) jest w tej samej objętości mniej, niż węgla o większej rozpiętości uziarnienia (np. 5-25mm), nie mówiąc już o miale 0-31mm, którego w tej samej objętości jest o 10 do 15% więcej niż groszku. Poszczególne ziarna węgla mają różne parametry – grubsze mają mniej wilgoci i większą wartość opałową. Takie są cechy naturalne węgla.
Toteż założenie, że w tym samym czasie, lub w tej samej ilości obrotów, ślimak poda taką samą ilość węgla jest błędne, nawet w przypadku identycznych ślimaków, motoreduktorów i silników – czyli w przypadku identycznych objętości podawanych porcji paliwa.

2. Ponadto, nawet w przypadku identyczności układów podawania paliwa objętości poszczególnych porcyjek podawanego paliwa nie są jednakowe, bo ślimak w jednym cyklu pracy nie wykonuje pełnego obrotu, tylko jego część, więc układy kątowe łopatek ślimaka nie są powtarzalne w każdym cyklu pracy (podawania). Do tego dochodzą zmienne współczynniki tarcia różnych ziaren węgla, co powoduje, że w trakcie rozruchu (każdy cykl podania zaczyna się od rozruchu) ilość „zabieranego” węgla jest zmienna.
Toteż założenie, że w tym samym czasie, lub w tej samej ilości obrotów, ślimak poda taką samą objętość węgla także jest błędne. Ilość węgla podanego w trzech cyklach po 3 sekundy nie jest taka sama, jak w jednym cyklu 9 sekundowym.

3. W trakcie operacji transportu, magazynowania, zasypu i schodzenia węgla z zasobnika do ślimaka zachodzą stale zjawiska segregacji ziarnowej (ziarna grubsze oddzielają się od drobniejszych, co najlepiej widać na obrzeżach „kupy” węgla, w zasobniku lub w palniku), które potęgują różnice przedstawione w dwóch poprzednich punktach.

Podsumowując – najlepszym sposobem oceny zużycia jest ważenie kolejnych porcji podawanych do zasobnika i ocena w dłuższych interwałach czasowych.

Zgadzam sie z tym co piszesz ale chodzi mi o to aby była możliwość obliczenia.
Nie chodzi o to jakiej wielkości i wilgotności groszek ,ale o wyliczenie np na pełen kosz wychodzi 2tyś obrotów ślimaka i gdyby był taki licznik który można resetować po każdym zasypie kosza do pełna i który by wskazywał na bieżąco ile obrotów wykonał i ile pozostało można by w ten sposób orientacyjnie sobie wyliczyć ile nam paliwa zostało oczywiście wg tego co piszesz było by to tylko orientacyjne a napewno przydatne kiedy nas nie ma w domu np :)

darase
30-11-2010, 21:01
Chochla czy ecoal przysyła Ci emaila z komunikatem o awarii, jeśli tak to wgrywasz na telefon aplikację- emoze, zakładasz konto na gmail-u i każdego email-a dostajesz na telefon z tego konta. Tak mam zrobione z powiadamianiem o odpowiedzi w powyższym temacie. Gdy ktoś coś napisze to emaila mam już w telefonie. Można skonfigurować kilka kont pocztowych ale funkcja push działa najlepiej w gmail-u.

chochla72
01-12-2010, 09:03
Podsumowując – najlepszym sposobem oceny zużycia jest ważenie kolejnych porcji podawanych do zasobnika i ocena w dłuższych interwałach czasowych.

Ja doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze stosujac pomiar zuzycia przy pomocy zliczania czasu pracy/obrotow slimaka nigdy nie uzyskamy ani nawet nie zblizymy sie do dokladnosci pomiaru gazu czy oleju i nie o to mi chodzi tak naprawde. To na czym mi zalezy to wlasnie mozliwosc orientacyjnego okreslenia (z naciskeim na orientacyjne :)) kiedy rodzina/znajomi musza sie pojawic w domu na zasyp w przypadku dluzszego wyjazdu. Szczegolnie, ze wyjezdzajac na 2 tygodnie nic nie stoi na przeszkodzie, zeby obnizyc temperature z tych 22* do np 15* co przynosi konkretne oszczednosci w zuzyciu paliwa ale jednoczesnie powoduje, ze wiedza empiryczna na temat czasu pomiedzy zasypami idzie do kosza.

chochla72
01-12-2010, 09:17
Chochla czy ecoal przysyła Ci emaila z komunikatem o awarii,
eCoal nie ale robi to Zdalny dostep. Mozesz zdefiniowac tam sobie konto mailowe na ktore przychodzi Ci powiadzomienie o alarmie.
I czekajac na zaimplementowanie powiadamiania esem, chyba zrobie tak jak mowisz. Pytanie tylko czy na gmaila przychodzi duzo 'legalnego spamu'?
PS. Wlasnie wyslalem Ci sterowniki. Sorry, ze nie wczoraj jak obiecalem ale zrobila mi sie sraczka w robocie i zapomnialem na smierc.

darase
01-12-2010, 09:26
Chochla na gmail nie dostajesz spamu, dzięki za sterowniki, na allegro jest dużo routerów 3g czy tplink to dobra firma, jak router obsługuje modemy 3g, to edge też będzie chodzić?

chochla72
01-12-2010, 09:50
To sie zaraz pobawie.
Kumpel, ktory zajmuje sie sprzetem zawodowo mowi, ze TPLink chyba w tej cenie ma najlepsze produkty - zaliczaja statystycznie najmniej zwiech. Rodzice jada na nim bez problemu 2 rok, ja dla siebie tez kupilem.
Typ polaczenia z siecia mobilna (UMTS, HSDPA, GPRS, EDGE) dla routera nie ma znaczenia - to jest poza nim. Sprawdz jedynie czy dany router wspolpracuje z konkretnym modemem, ktory chcesz podlaczyc. Jesli tak to go kupuj. Mysle, ze bedziesz zadowolony.

darase
01-12-2010, 10:06
Dzięki bardzo, to sobie sprawię prezent na święta :) z tym sprawdzaniem ilości paliwa to byłoby super żeby można ustawić co ile obrotów ślimaka system nas o tym powiadomi np.ustawiam 500, dostaję powiadomienie i sprawdzam ile jest opału, dużo? to zmieniam na 800.

29a
01-12-2010, 17:03
tak czysto teoretyzujac to gdyby w sterowniku mozna bylo wprowadzic prosta informacje na zasadzie "wsypalem worek groszku 25kg" tudziez "wsypalem 55kg paliwa" to prostym algorytmem, przy zalozeniu ze palimy caly czas tym samym opalem piec sam moglby obliczyc ile srednio wychodzi mu obrotow/kg i na takiej podstawie obliczac ilosc wegla pozostalego w podajniku. Jakby to dodatkowo sprzezyc z czujnikami temperatury, prognoza pogody to mozna by zrobic informacje na zasadzie "do konca zimy wypalisz jeszcze 2tony tego paliwa" itd - uuuuhhh, zapedzilem sie

Smuci mnie troche brak mozliwosci aktualizacji softu sterownika przez kabel eternetowy, trzeba schodzic z komputerem do piwnicy ;). Nie za bardzo rozumiem jakie ograniczenia sa w takim wypadku gdyz na zdrowy rozsadek kabel eternetowy moglby tu sluzyc tylko do wgrania obrazu softu sterownika na pamiec urzadzenia zas system ktory to wszystko kontroluje moglby zaktualizowac sie sam przy restarcie ale mozliwe ze przeceniam wielkosc systemu znajdujacego sie w pudelku ;)

Pytanie do osob ktore maja podpiete czyjniki "wewnetrzne". Na jakiej wysokosci w pomieszczeniu zamontowane macie czujniki, czy sa one jakos obudowane czy po prostu doczepione do sciany i czy zwykly czujnik temperatury, taki jak np czujnik powrotu wystarczal.

minertu
01-12-2010, 17:41
Czujnik ma być na wysokości ok 1,2m czy obudowany to to już kwestia każdego z osobna ,ja podpiąłem jako pokojowy czujnik z CWU i nie obudowany niczym.

TomiAyomi
01-12-2010, 18:17
To sie zaraz pobawie.
Kumpel, ktory zajmuje sie sprzetem zawodowo mowi, ze TPLink chyba w tej cenie ma najlepsze produkty - zaliczaja statystycznie najmniej zwiech. Rodzice jada na nim bez problemu 2 rok, ja dla siebie tez kupilem.
Typ polaczenia z siecia mobilna (UMTS, HSDPA, GPRS, EDGE) dla routera nie ma znaczenia - to jest poza nim. Sprawdz jedynie czy dany router wspolpracuje z konkretnym modemem, ktory chcesz podlaczyc. Jesli tak to go kupuj. Mysle, ze bedziesz zadowolony.
rowniez sie zajmuje sprzetem zawodowo i powiem tak tanie to to jest napewno
ale badziew jakich malo
cena tak, jakosc NIE :)
na opakowaniu kazdego tp-linka widnieje napis
nr 1 w chinach :))))))))))))))))

kamil777
01-12-2010, 20:54
witam
wiecie moze kiedy pojawi sie nowe Ogniwo Eko Plus 24 kw i co myslicie o wymienniku rurowym?

chochla72
02-12-2010, 11:52
na opakowaniu kazdego tp-linka widnieje napis
nr 1 w chinach :))))))))))))))))

"Components. American components, Russian Components, all made in Taiwan!"
:)

Pewnie za wieksze pieniadze mozna kupic cos bardziej wyuzdanego. Tylko czy jest sens do takiego zastosowania? Konfiguruje sie latwo, DDNS obsuguja, ten co ja mam ma wymienna antene, do modemu rodziny nie jechalem ani razu przez dlugi czas. Czego chciec wiecej? ;)

chochla72
02-12-2010, 12:02
Jakby to dodatkowo sprzezyc z czujnikami temperatury, prognoza pogody to mozna by zrobic informacje na zasadzie "do konca zimy wypalisz jeszcze 2tony tego paliwa" itd - uuuuhhh, zapedzilem sie.
Noooo pojechales po bandzie :)) Tydzien temu zapowiadali na dzisiaj jakos tak -22* w mojej okolicy a przed chwila sprawdzilem na sterowniku, ze jest -4*. Prognoza pogody dluzsza niz jednodniowa jak dla mnie jest tak samo wiarygodna jak wizyta u wrozki :)

Pytanie do osob ktore maja podpiete czyjniki "wewnetrzne". Na jakiej wysokosci w pomieszczeniu zamontowane macie czujniki, czy sa one jakos obudowane czy po prostu doczepione do sciany i czy zwykly czujnik temperatury, taki jak np czujnik powrotu wystarczal.
Ja mam ten 'tranzystorowy' polecany przez producenta (bodajze KTY81 czy jakos tak), na razie jest powieszony na kabelku wystajacym ze sciany na wysokosci wlacznikow swiatla. Docelowo bedzie schowany w puszczce elektrycznej i zamkniety jakims dyskretnym dekielkiem z duza iloscia dziurek. Jak na razie odczyty zgodne z termometrem

ppietrz
02-12-2010, 12:02
Pewnie za wieksze pieniadze mozna kupic cos bardziej wyuzdanego. Tylko czy jest sens do takiego zastosowania? Konfiguruje sie latwo, DDNS obsuguja, ten co ja mam ma wymienna antene, do modemu rodziny nie jechalem ani razu przez dlugi czas. Czego chciec wiecej? ;)

Co chcesz od tp-linka? U mnie śmiga od dłuższego czasu aż miło :)

chochla72
02-12-2010, 12:32
Co chcesz od tp-linka? U mnie śmiga od dłuższego czasu aż miło :)

No przeca to pisze :)

TomiAyomi
02-12-2010, 13:44
hmm w zasadzie to niewiele dobrego mógłbym o nim napisać
co prawda nie o tych co pracują z gsm
ale poczaswszy od routerow zarowno lan jak i wifi
po switche i ap-ki to bida az piszczy
ap-ki maja trudnosci w trybie B z polączeniem innym niz 1 mb/s
a w zasadzie jak na bazie jest mikrotik to nie ma szans spiac z inna predkoscia,
zwykle lanoskie routerki maja bidny soft Qos w zasadzie nie dziala
a switche malo wydajne , zdazaly sie tez takie co sialy syfem po sieci jakimis blednymi pakietami
piszo tp-linkach z przed jakis 2 lat ale widze ze modele sa nadal dostepne
ja ogolnie omijam z daleka

chochla72
02-12-2010, 15:54
minertu, gdzie jest Skrzyszow? Kolo Gowarczowa moze? Bo jesli tak to cos zlego Ci sie nie dzieje z czujnikiem temperatury? 6 stopni na plusie po poludniu??? Nie trzymasz go na sloncu przypadkiem?

minertu
02-12-2010, 16:06
minertu, gdzie jest Skrzyszow? Kolo Gowarczowa moze? Bo jesli tak to cos zlego Ci sie nie dzieje z czujnikiem temperatury? 6 stopni na plusie po poludniu??? Nie trzymasz go na sloncu przypadkiem?

Mieszkam na południu Polski a w tym czasie było cieplej ale odejmij od niego 3,4* bo mam czujnik skalibrowany :) z przyczyn ekonomicznych hehe.

kamil777
02-12-2010, 17:50
W przyszłym tygodniu ma do nas trafić na badania atestacyjne.
dzieki za info,ciekawe jak wypadnie test?napisz swoje spostrzezenia,i jak sie spisuje ten rurowy wymiennik i jego czyszczenie?szukam kotla nie sprawiajacego problemów.

darase
03-12-2010, 00:09
Napisał kamil777
'...szukam kotla nie
sprawiajacego
problemów.' kamil to dobrze trafiłeś :D jeśli szukasz kotła bez ustawiania parametrów to postaw na st. eCoal. Wymiennik rurowy ma b.dobrą sprawność ale jest gorszy w czyszczeniu tak słyszałem. Chyba, że zrobisz półokrągłą szczotkę.
Router Tplink w ofercie do 150zł, to dobry wybór. U siebie mam zasięg tylko edge, dane z pieca dojdą tak ''wąskim gardłem''.

darase
03-12-2010, 11:15
Odpowiedź jest w poście wyżej, napisałem '' tak słyszałem'' . W czyszczeniu będę się wspierał odkurzaczem :D . Dzięki za wsparcie na wątku ranking kotłów.

damianbest
03-12-2010, 12:22
Panowie,

w nawiązaniu do kwestii czyszczenia kotła.
Uważam Ponar Eko +Ecoal za naprawdę udaną konstrukcje.

Natomiast zastanawia mnie jedno - mój stary piec górnego spalania (miałowy) czyściłem raz na miesiac/czasami co 2 miesiące.

Natomiast mój nowy piękny, wybajerzony Ponar Eko muszę czyścić tak naprawdę raz na tydzień - przy -15 C tak naprawdę 2 razy w tygodniu.

Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować.

Czy Wy też tak często musicie czyścić ponar eko/ogniwo eko ?

Czy w moim przypadku jest to wina tego czeskiego groszku?


kwestia 2.
Co może być powodem słabego dopalania ekogroszku.
Mam wrążenie (oczywiście subiektywne), że w popiele znajduję się za dużo niespalonych fragmentów ekogroszku.
Temperaturę utrzymuje ok, jest ciepło, natomiast trochę denerwuję mnie fakt ...że nie mogę np. zmniejszyć częstotliwości podawania paliwa...bo myślę ,że to by rozwiązało kwestię dopalania paliwa.


kwestia 3.

Panowie -jak Wam się sprawuję nowa wersja softu---jakieś wrażenia przemyslenia?

i co to za opcja ZDALNY DOSTĘP w menu sterownika?


pozdr..
Damian

mmiodek
03-12-2010, 12:41
W przypadku małych kotłów c.o. na paliwo stałe, próby dokładnych wyliczeń (czy to zużycia paliwa, czy innych parametrów) oparte na analizach w krótkich interwałach czasowych prowadzą donikąd. Niestety.
Wynika to z silnej zmienności istotnych parametrów jakościowych węgla. I to nie tylko w różnych dostawach (dużych partiach) tego paliwa, ale także w małych porcjach (porcyjkach) w ramach tej samej dostawy. Te istotne parametry to: zawartość wilgoci, wartość opałowa i uziarnienie.
I tak, jeśli chcielibyśmy oceniać zużycie paliwa poprzez zliczanie czasu pracy ślimaka lub ilości obrotów tegoż ślimaka – musimy zdać sobie sprawę z kilku uwarunkowań:
1. Taka sama objętość jednorazowej porcji węgla nie jest jednoznaczna z taką samą ilością podanego węgla. Większa wilgotność węgla powoduje, że w tej samej objętości jest mniej węgla użytecznego. Węgla o jednorodnym uziarnieniu (np. 10-15mm) jest w tej samej objętości mniej, niż węgla o większej rozpiętości uziarnienia (np. 5-25mm), nie mówiąc już o miale 0-31mm, którego w tej samej objętości jest o 10 do 15% więcej niż groszku. Poszczególne ziarna węgla mają różne parametry – grubsze mają mniej wilgoci i większą wartość opałową. Takie są cechy naturalne węgla.
Toteż założenie, że w tym samym czasie, lub w tej samej ilości obrotów, ślimak poda taką samą ilość węgla jest błędne, nawet w przypadku identycznych ślimaków, motoreduktorów i silników – czyli w przypadku identycznych objętości podawanych porcji paliwa.

2. Ponadto, nawet w przypadku identyczności układów podawania paliwa objętości poszczególnych porcyjek podawanego paliwa nie są jednakowe, bo ślimak w jednym cyklu pracy nie wykonuje pełnego obrotu, tylko jego część, więc układy kątowe łopatek ślimaka nie są powtarzalne w każdym cyklu pracy (podawania). Do tego dochodzą zmienne współczynniki tarcia różnych ziaren węgla, co powoduje, że w trakcie rozruchu (każdy cykl podania zaczyna się od rozruchu) ilość „zabieranego” węgla jest zmienna.
Toteż założenie, że w tym samym czasie, lub w tej samej ilości obrotów, ślimak poda taką samą objętość węgla także jest błędne. Ilość węgla podanego w trzech cyklach po 3 sekundy nie jest taka sama, jak w jednym cyklu 9 sekundowym.

3. W trakcie operacji transportu, magazynowania, zasypu i schodzenia węgla z zasobnika do ślimaka zachodzą stale zjawiska segregacji ziarnowej (ziarna grubsze oddzielają się od drobniejszych, co najlepiej widać na obrzeżach „kupy” węgla, w zasobniku lub w palniku), które potęgują różnice przedstawione w dwóch poprzednich punktach.

Podsumowując – najlepszym sposobem oceny zużycia jest ważenie kolejnych porcji podawanych do zasobnika i ocena w dłuższych interwałach czasowych.

A gdyby tak na jednej nóżce kotła dać tensometr (może właśnie pod zasobnikiem) i wyskalować na jakiejś ilości minimalnej - wtedy przekroczenie w dół tej wartości generowałoby sygnał. Może być?
Ewentualnie dwa progi - to dawałoby jakąś dynamikę bliskości końca.
Maksymalnie co bymożna z tego wycisnąć to przybliżony bieżący stan węgla w podajniku.

rofmaniak
03-12-2010, 12:55
Witam.

Chciałem zapytać czy testował ktoś z was pracę pieca na ustawieniach: czujnik temperatury wewnętrznej + normalna praca pompy CO?? Zastanawiam się jakby piec pracował z tymi ustawieniami, bo z tego co piszecie na forum zaleca sie ustawienie pompy CO na pracę cykliczną przy ustawieniu programu pokojowego.

Ma ktoś jakieś doświadczenia i spostrzeżenia co do takich ustawień??

Pozdrawiam. :)

chochla72
03-12-2010, 13:52
Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować.

Czy w moim przypadku jest to wina tego czeskiego groszku?


A czy to nie jest przypadkiem brunatny wegiel? Bo jesli tak to chyba to bedzie powod.


Czy Wy też tak często musicie czyścić ponar eko/ogniwo eko ?

Nie az tak.



Panowie -jak Wam się sprawuję nowa wersja softu---jakieś wrażenia przemyslenia?

i co to za opcja ZDALNY DOSTĘP w menu sterownika?

Po tygodniu obserwacji wykresow nie widze jakis dramatow :) Dziala zgodnie z nastawami wiec jest OK :)

Zdalny dostep.

W/g producenta:

"Portal eSterownik.pl pozwala w prosty sposób ominąć częste problemy z dostępem do sterownika z sieci Internet:
* brak publicznego adresu IP (użytkownicy sieci komórkowych, kablowych itp.)
* brak stałego adresu IP (użytkownicy internetu ADSL np. Neostrada)
* trudności w konfiguracji routerów"

w/g opinii zawodowca (czyli mnie ;P)
Powod 2 i 3 choc przydatne nie sa krytyczne. Przy minimalnym nakladzie pracy mozna je obejsc (no chyba, ze jest sie kompletnym lajkonikiem w kwestii zasad dzialania internetu).
Powod 1 jest krytyczny. Jesli Twoj ISP nie dostarcza Ci adresu publicznego nie masz mozliwosci, no przynjamniej bez rekonfiguracji jego routerow, uzyskac dotstepu przez inet do swojego sterownika. Jest to po prostu technicznie niemozliwe. Zdalny dostep to omija.

damianbest
03-12-2010, 16:14
"A czy to nie jest przypadkiem brunatny wegiel? Bo jesli tak to chyba to bedzie powod."

Czy możesz rozwinąć ?

czyli ekogroszek -nie z wegla brunatnego nie zanieczyszcza tak pieca?

jakimi groszkami palicie i co jaki czas wasze piece wymagają czyszczenia:

proszę o info:

rodzaj groszku :xxx
częstotliwość czyszczenia:xxx
spalania na dobę :xxx
ogrzewana powierzchnia:xxx



pozdr.

Damian

chochla72
03-12-2010, 16:47
"A czy to nie jest przypadkiem brunatny wegiel? Bo jesli tak to chyba to bedzie powod."
Czy możesz rozwinąć ?

Nawet chyba w tym watku padlo stwierdzenie, ze wegiel brunatny jest duzo bardziej 'sadzotworczy' niz kamienny. Ale to jest opinia zaczytana a nie stwierdzona organoleptycznie. Ja pale kamiennym. Sadza oczywiscie jest ale nie ma jakiegos wielkiego dramatu, na pewno nie po kilku dniach.

Co do dalszej czesci sie nie wypowiadam bo na dzien dzisiejszy dom tylko dogrzewam a nie ogrzewam, wiec wyniki beda niemiarodajne zupelnie.

darase
03-12-2010, 20:10
Piec trzeba czyścić, tą pracę wykonuję gdy kończy się ekogroszek w koszu. Gdy był mróz -15 a nawet -20 spalał średnio ok. 30kg na 24h. Sadze po czyszczeniu pieca wybieram co dwa spalone pełne kosze ekogroszku . Tak też będę wybierał popiół. Rezygnuję z szuflady na popiół który będę traktował jako izolator ciepła. Sadzy mam malutko na ściankach wymiennika. Najbardziej syfi (chyba) wydmuchiwany popiół z palnika. Myślę że więcej spalę niż w starym piecu. Ale jestem na to przygotowany :D

darase
03-12-2010, 20:25
Dla mnie wystarczyłaby informacja od strony sterownika ile pełnych obrotów wykonał ślimak. Dostaję sygnał np. 200 sprawdzam jest 3/4 zasobnika, dalej dostaję sygnał o następnym 200-nym obrocie ślimaka sprawdzam są 2/4 (połowa), następny sygnał 1/4paliwa i to byłby bajer. Tylko jak policzyć te pełne obroty. Motoreduktor pracuje ze stałą prędkością, może policzyć ile sekund trwa pełny obrót ślimaka? Tak sobie kombinuję :)

jack18
03-12-2010, 20:30
Nawet chyba w tym watku padlo stwierdzenie, ze wegiel brunatny jest duzo bardziej 'sadzotworczy' niz kamienny. Ale to jest opinia zaczytana a nie stwierdzona organoleptycznie. Ja pale kamiennym. Sadza oczywiscie jest ale nie ma jakiegos wielkiego dramatu, na pewno nie po kilku dniach.

Co do dalszej czesci sie nie wypowiadam bo na dzien dzisiejszy dom tylko dogrzewam a nie ogrzewam, wiec wyniki beda niemiarodajne zupelnie.

Zgadza się. Ja testowałem taki eko groszek i nawet szacunkowe koszty ogrzania obliczałem. Wiec tak - nie znam kotła Ponar bo go nie mam i nie wiem jakie tam są kanały i czy to ma jakieś znaczenie tez nie wiem. Wiem natomiast ze brunatny brudzi piec o wiele bardziej od zwykłego kamiennego, tyle ze ja czyściłem raz w tygodniu i było ok. Może ten węgiel brudzi bardziej kiedy jest wilgotny? A może częste czyszczenie wynika po prostu wynika z większej ilości spalonego węgla dla uzyskania takiego poziomu cieplnego jak na kamiennym? wiem na pewno ze popiołu jest więcej a plus jest taki ze sie nie spieka....

jack18
03-12-2010, 20:58
Witam.

Chciałem zapytać czy testował ktoś z was pracę pieca na ustawieniach: czujnik temperatury wewnętrznej + normalna praca pompy CO?? Zastanawiam się jakby piec pracował z tymi ustawieniami, bo z tego co piszecie na forum zaleca sie ustawienie pompy CO na pracę cykliczną przy ustawieniu programu pokojowego.

Ma ktoś jakieś doświadczenia i spostrzeżenia co do takich ustawień??

Pozdrawiam. :)
Ja tak teraz mam i tak pracuje. Pracuje stabilnie i trzyma ładnie temperaturę w pomieszczeniu. Przy takich minusowych temperaturach piec ładnie obniża temperaturę ,ale np w okresie przejściowym (około 5-8stopni) miał problem i lepiej działał na cyklicznej pracy pompy. Miał problem z obniżeniem temperatury do nocnej bo wydaje mi się ze było zbyt ciepło na zewnątrz i budynek trzymał bardziej ciepło...

pietrekzbronami
04-12-2010, 17:51
Miałem wersje sterownika 1.76, przeszedłem na 2.0 i zaczął mi więcej palić i więcej spiekać. Dlaczego? Czy mogę wrócić do starej wersji? Jak Wy macie?

jack18
04-12-2010, 18:47
Miałem wersje sterownika 1.76, przeszedłem na 2.0 i zaczął mi więcej palić i więcej spiekać. Dlaczego? Czy mogę wrócić do starej wersji? Jak Wy macie?

Ja mam 2.0. Nic wielkiego chyba nie zmienili jesli chodzi o spalanie, nie bylo nic takiego w opisie softu. Musisz brac pod uwage temp na zewnatrz....

chochla72
05-12-2010, 18:55
Ja tak teraz mam i tak pracuje. Pracuje stabilnie i trzyma ładnie temperaturę w pomieszczeniu.
Jedno pytanie, czy masz termostaty na grzejnikach?

jack18
05-12-2010, 19:48
Jedno pytanie, czy masz termostaty na grzejnikach?

Nie mam termostatow ani zaworow n drogowych...

rofmaniak
05-12-2010, 21:07
Jack18 - mam pytanie:

Czy zmieniałeś ustawienia czasu pracy i czasu postoju Pompy CO, czy też zostawiłeś ustawienia fabryczne (bo masz nowsza wersje oprogramowania w której ta funkcja jest dostępna). Tak się zastanawiam czy sobie nie wgrać nowszego oprogramowania i ustawić odpowiednio czasy pracy pompy CO, bo teraz przy czujniku pokojowym i pracy cyklicznej pompy CO piec przy ustawieniach CO na 45* i CWU na 35* robi tak, że po przekroczeniu 50* przechodzi w wstrzymanie i pompa co zaczyna pracować i pracuje tak długo, aż temperatura na piecu spada do około 39* (tak się zastanawiam, że jakby odpowiednio ustawić pracę pompy CO, tak żeby za długo nie pracowała to wtedy piec mógłby spalać mniej??)

Twoim zdaniem przy jakich ustawieniach piec pracował bardziej ekonomiczne?? Przy pracy cyklicznej pompy CO czy też przy pracy normalnej??

Pozdrawiam

chrobry
06-12-2010, 07:02
Ile mniej wiecej wchodzi kg do zasobnika w ogniwo 15kw ?

darase
06-12-2010, 07:45
Chrobry ok. 162.8kg, znowu ciepło na dworze :) to i spalanie spadnie.

mmiodek
06-12-2010, 08:25
Czy ktoś ma wyczucie jak kocioł zareaguje na obniżenie krzywej grzania? Ponieważ na razie grzeję słabo (utzrymuję ok 16C) a chciałbym jeszcze mniej, a kocioł niedopala natomiast się przegrzewa. Jakbym obniżył mu temperaturę to może on zminiejszy podawanie (nie zmniejszając nadmuchu...)

darase
06-12-2010, 09:34
Mmiodek nie masz zaworów przy kaloryferach? W czasie grzania tylko wody w bojlerze piec się wyłączał u mnie i się nie przegrzewał, dziwna sprawa, zadawanie tem.mam c.o.

chrobry
06-12-2010, 11:50
Dzięki darse czyli moje spalanie dzienne jest na poziomie ok 22kg mierząc przez ostatni tydzien. Chyba nie jest źle.

chochla72
06-12-2010, 12:19
Czy ktoś ma wyczucie jak kocioł zareaguje na obniżenie krzywej grzania? Ponieważ na razie grzeję słabo (utzrymuję ok 16C) a chciałbym jeszcze mniej, a kocioł niedopala natomiast się przegrzewa. Jakbym obniżył mu temperaturę to może on zminiejszy podawanie (nie zmniejszając nadmuchu...)
Obejrzyj sobie na esterownik.pl moj piec (chochla - dom). Grzeje do 10* (zadawanie pokojowe, pompa CO cykliczna w trybie 10min pracy 30min przerwy). Spieki sie robia ale nie ma jakiegos wielkiego dramatu, piec sobie z tym radzi. Przy takim grzaniu to wydaje mi sie, ze spiekow nie unikniesz bo piec idzie na bardzo minimalnej mocy. Pod koniec tygodnia chce przestawic piec na dwa dni na ciagla prace pompy, zeby zobaczyc jak sie bedzie zachowywal palnik. Piec sie nie przegrzewa bo nie ma co sie przegrzewac.

TomiAyomi
06-12-2010, 20:29
w koncu spie spokojniej ;)


http://img220.imageshack.us/img220/5615/zdjcie0042l.th.jpg (http://img220.imageshack.us/i/zdjcie0042l.jpg/)

Slaveta
07-12-2010, 00:44
zastanawia mnie jedno - mój stary piec górnego spalania (miałowy) czyściłem raz na miesiac/czasami co 2 miesiące.

Natomiast mój nowy piękny, wybajerzony Ponar Eko muszę czyścić tak naprawdę raz na tydzień - przy -15 C tak naprawdę 2 razy w tygodniu.

Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować.

Czy Wy też tak często musicie czyścić ponar eko/ogniwo eko ?

Czy w moim przypadku jest to wina tego czeskiego groszku?

kwestia 2.
Co może być powodem słabego dopalania ekogroszku.
Mam wrążenie (oczywiście subiektywne), że w popiele znajduję się za dużo niespalonych fragmentów ekogroszku.
Temperaturę utrzymuje ok, jest ciepło, natomiast trochę denerwuję mnie fakt ...że nie mogę np. zmniejszyć częstotliwości podawania paliwa...bo myślę ,że to by rozwiązało kwestię dopalania paliwa.

Ja posiadam ponar eko 26, czyszczę kocioł raz na 2 tygodnie ale to trochę za rzadko optymalnie by było co tydzień. Też wcześniej posiadałem piec górnego spalania i czasami paliłem czeskim groszkiem, tak naprawdę to wszystko zależy na jaki groch trafisz. Jak będzie kiepski to piec będzie się syfił. Trzeba jeszcze brać pod uwagę że czeski groch jest mało kaloryczny i o wiele więcej go spalasz, a jak spalasz więcej to i syfu jest full. Kup ze dwa wory dobrego grochu i zobacz na pewno będzie różnica. Ja palę ekoretem i jestem zadowolony czyszczenie raz na tydzień to jest optimum.

Co do kwestii 2 to wrażenie może być bardzo mylne te niby kawałeczki grochu już nie dadzą za bardzo ciepła. Tłumaczył to w jakimś wątku kiedyś Zawijan. Mój kolega ma linga duo i często pali czeskim jutro się zapytam jak u niego wygląda spalanie tego grochu.

chochla72
07-12-2010, 12:22
A o smole to już nawet nie mówię – kto ją miał kiedyś w wymienniku, niech o tym napisze.
No wole o tym nie wpominac. Popelnilem blad probujac spalic drewno pobudowlane (sporo scinkow roznych roznistych mi zostalo). Jak zobaczylem co sie dzieje z piecem to sie za glowe zlapalem. Zaoszczedzilem worek wegla kosztem polowy dnia spedzonego na czyszczeniu wymiennika. MASAKRA. Nigdy wiecej.
Zawijan, jak juz podniosles temat. Zastanawialem nad jedna rzecza. Wydaje mi sie, ze oskrobalem wymiennik w miare dokladnie ale nie mam pewnosci co do fragmentow bedacych poza zasiegiem wzroku. Czy da sie pozbyc pozostalosci smoly przy pomocy "wysokiej" temperatury?. Myslalem, zeby przy okazji wizyty w domostwie rozbuchac go ile sie da (nie wiem ile to moze byc, 200, 300*), zeby resztki wypalic. Czy to ma sens?

SUSPENSER
07-12-2010, 21:21
zawijan - mam do Ciebie pytanie jako do fachowca - wiem, że mnie nie lubisz bo nie uważam promowanego przez Ciebie kotła Ogniwo za najlepszy wybór (tzn. stawiam go na 3-4 miejscu w rankingu najlepszych), ale odpowiedz proszę bo przyda się to także każdemu z użytkowników z tego Twojego wątku:

Który węgiel lepiej kupić ?

Do wyboru mam z Piekar 26 MJ o niższej spiekalności za 920 zł/tonę z dostawą, Bobrek 28 MJ o wyższej spiekalności w tej samej cenie, Chwałowicki 27,2 MJ za 900 zł za tonę z dostawą.

Czy nie jest tak, że ten o wyższej kaloryczności np. z Bobrka przez to, że się spieka nie oddaje tych wszystkich MJ i defacto daje mniej energii od nie spiekającego się z Chwałowic ?

jack18
07-12-2010, 22:27
zawijan mam pytanko. W kociołku ogniwo 15KW z ta starsza wersja palika brucer nie ma zbyt wiele miejsca pomiędzy wymiennikiem a palnikiem, i większe spieki maja trudności ze spadaniem do popielnika. Zastanawiałem sie nad mechanicznym usunięciem tego wystającego rantu korony co dałoby dodatkowe 2,5cm luzu. Czy taki zabieg może wpłynąć na trwałość korony lub na jakieś inne parametry palnika? Wymiar byłby bardzo zbliżony do tej korony nowego typu. Dodam dla zainteresowanych ze nowa korona pasuje do palnika bez żadnych przeróbek, ale jest dość droga i stad ten pomysł…

igaigi
08-12-2010, 17:35
Witam
Mam prośbę czy może ktoś z Was zrobić zdjęcie, ewentualnie napisać jaka jest wersja modułu internetowego w waszym sterowniku Ecoal. Chodzi mi o WIZnet czy można go gdzieś kupić ?

wolanty
08-12-2010, 18:58
Przez cały poprzedni sezon grzewczy i cały czas w tym sezonie palimy groszkiem z Bobrka i nie mieliśmy najmniejszych nawet problemów ze spalaniem. Kocioł OgniwoEko 35kW sterownik ecoal v.1 uruchomiony w październiku 2009roku. Węgiel kupujemy bezpośrednio w koaplni poprzez znajomego wozaka, mieszkamy blisko w Bytomiu. Cena w tym sezonie za 1tonę 605zł +50zł za dowóz. Jeszcze takie wyjaśnienie, to co kupujemy jest z kopalni Bobrek-Bobrek, bo jest jeszcze kopalnia Bobrek-Centrum, połączyły się w jedna kop. Bobrek ale mają różny węgiel. Centrum podobno bardziej spiekający.

SUSPENSER
08-12-2010, 20:37
zawijan - dzięki za odpowiedź.

Niestety nie mam Brucera - mam zwykłą stałą retortę, stąd większy problem ze spiekami.

Z tym "niespiekającym" z Chwałowic pomyliłem się - chodziło mi o to, że nie robią się takie spieki jak z Bobrka.

wolanty - dzięki za informację - teraz już wiem dlaczego Resover ma 2 rodzaje Z Bobrka, jeden i RI<20 a drugi RI<33 - link:
http://www.resover.entro.pl/sprzedaz_detaliczna-23-p.html

Teraz widzę ile na nas zarabiają dystrybutorzy (trzeba wziąć pod uwagę transport i to, że podałeś zapewne cenę luzem a ja workowanego).

minertu
08-12-2010, 21:59
Witam,chciałem poinformować użytkowników eCoala,że został wdrożony pomysł odnośnie licznika .Obecnie testuje nowy sterownik z owym licznikiem,który można zobaczyć na eSterownik minertu-dom

A oto trochę zawartości z @ jaki dostałem od Panów z eCoala.

Witam serdecznie.
Powoli wprowadzamy do sterownika eCoal.pl obsługę alarmowania użytkownika o kończącym się paliwie w zasobniku.
Przemyśleliśmy temat i zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy testy z Pana pomysłem dotyczącym analizy ilości paliwa w zasobniku.

Zasada jest taka:
Liczymy czas pracy podajnika - kiedy podajnik podaje paliwo. Na stronie www w sterowniku oraz przez portal eSterownik.pl jest widoczny ten czas w minutach i sekundach na Schemacie. W Ustawieniach użytkownika dodaliśmy parametr: Czas do opróżnienia zasobnika [min]. Jeśli czas pracy podajnika zrówna się z tym zadanym czasem zostanie wygenerowany alarm: Pusty zasobnik. Jeśli sterownik będzie podłączony do Zdalnego Dostępu i jeśli będzie aktywna opcja alarmowania na email to po wygenerowaniu alarmu oczywiście zostanie wysłane powiadomienie na email.

Po zasypie do pełna zasobnika (lub do stałej ustalonej wcześniej objętości) należy zresetować czas pracy podajnika. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z panela www sterownika a drugi to bezpośrednio z panela operatorskiego.

Przez stronę www kasowanie tego czasu można wykonać w Ustawieniach Użytkownika - przycisk Wyzeruj.
Z panela operatorskiego należy ustawić się na ekranie CP.POD (czas pracy podajnika) i przytrzymać dłużej strzałkę w prawo lub strzałkę w lewo aż czas zostanie wyzerowany.

Dodatkowo po kasowaniu czasu do listy alarmów i zdarzeń zostanie dodany wpis: Zasyp węgla. Będzie więc w historii dokładna informacja kiedy dosypaliśmy węgla do zasobnika.

Działamy też nad statystyką zużycia węgla, łączenie z rapotami zużycia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, kosztów całego ogrzewania itd... ale to jeszcze za wcześnie na szczegóły.

W każdym razie, przesyłam Panu wersję testową (V2.2) oprogramowania sterownika oraz stronę www w sterowniku z wyżej opisaną funkcjonalnością. Jeśli jest Pan zainteresowany uczestnictwem w testach, będziemy bardzo wdzięczni. Już jeden z naszych kolegów (Zdzisław Sęczkowski) testuje u siebie to rozwiązanie. Jego kocioł jest też udostępniony na portalu eSterownik.pl

Jesteśmy bardzo ciekawi Pana opinii, czekamy na wrażenia i konstruktywną krytykę.

darase
08-12-2010, 22:18
minertu super wieści :D właśnie od tej funkcji tzn. alarmowania o kończącym się opale, uzależniałem kupno rutera, jak tak to jutro zamawiam tplinka 3g. Extra :)

Slaveta
09-12-2010, 00:33
Słuchajcie czy w eCoal-u jest coś takiego jak kalibracja czujnika temp. w pokoju? Z tego co zauważyłem to czujnik pokojowy mi zawyża wyniki i musiałem robić korektę, da się to jakoś skalibrować?

minertu
09-12-2010, 03:36
Słuchajcie czy w eCoal-u jest coś takiego jak kalibracja czujnika temp. w pokoju? Z tego co zauważyłem to czujnik pokojowy mi zawyża wyniki i musiałem robić korektę, da się to jakoś skalibrować?

Skoro musiałeś robić korektę to musiałeś wejść w kalibrację czujników :)
Tak jest kalibracja czujników w zaawansowanych :)

Slaveta
09-12-2010, 08:38
Skoro musiałeś robić korektę to musiałeś wejść w kalibrację czujników :)
Tak jest kalibracja czujników w zaawansowanych :)

Korektę temp. robiłem w myślach:) ustawiałem wyższą temp. w zadanych.
Zaraz zerknę w zaawansowane i poprawię dzięki.

chochla72
09-12-2010, 09:01
Teraz widzę ile na nas zarabiają dystrybutorzy (trzeba wziąć pod uwagę transport i to, że podałeś zapewne cenę luzem a ja workowanego).
Nie chce byc adwokatem diabla ale czy ja wiem czy dystrybutorzy tak bardzo zarabiaja? Ja zaopatruje sie w lokalnym skladzie kolo Lodzi. Cena Ekoreta to 720 luzem lub 750 paczkowany. Kolega mowi ze transport zza miedzy kosztuje go 50 zlotych za tone. Zakladajac podobne ceny producenta to raptem roznica 100PLN a wszak odleglosc duzo wieksza. Mysle, ze to raczej jednak transport ma zabojczy wplyw na cene.

damianbest
09-12-2010, 09:40
Nie chce byc adwokatem diabla ale czy ja wiem czy dystrybutorzy tak bardzo zarabiaja? Ja zaopatruje sie w lokalnym skladzie kolo Lodzi. Cena Ekoreta to 720 luzem lub 750 paczkowany. Kolega mowi ze transport zza miedzy kosztuje go 50 zlotych za tone. Zakladajac podobne ceny producenta to raptem roznica 100PLN a wszak odleglosc duzo wieksza. Mysle, ze to raczej jednak transport ma zabojczy wplyw na cene.


gdzie konkretnie kupujesz tego ekoreta?

pozdr

Damian

chochla72
09-12-2010, 10:31
gdzie konkretnie kupujesz tego ekoreta?
pozdr
Damian

Aleksandrow Lodzki, ul Wojska Polskiego w okolicy wylotu z Aleksa na Poddebice (rog Ogrodowej i Kordeckiego dokladnie)
Z wegla jestem dosyc zadowolony. Piec pracuje mi teraz na minimalnej mocy wiec robia sie spieki ale nie ma dramatu, daje sobie z nimi rade.
Z tym, ze ceny byly z wrzesnia, zeby nie bylo. Teraz moze byc drozej.
I jeszcze jedna rzecz. Pisza paczkowany nie mialem na mysli paczkowanego w kopalni tylko sypanego w worki na miejscu. Dla niektorych to roznica

Slaveta
09-12-2010, 11:54
Ja tak samo palę ekoretem tylko że i mnie w Ksawerowie (łódzkie) jest po 860 zł tona i również workowany na składzie a nie w kopalni. Cena trochę przesadna ale co zrobić, to jest moja pierwsza zima z ponarem więc będę próbował różne grochy a w przyszłym roku już się przygotuję latem.

damianbest
09-12-2010, 13:41
Ja tak samo palę ekoretem tylko że i mnie w Ksawerowie (łódzkie) jest po 860 zł tona i również workowany na składzie a nie w kopalni. Cena trochę przesadna ale co zrobić, to jest moja pierwsza zima z ponarem więc będę próbował różne grochy a w przyszłym roku już się przygotuję latem.

w Ksawerowie....???? gdzie dokładnie, to całkiem blisko, ja mieszkam pod Pabianicami.

ja testowałem już :
-czeski groszek z wegla brunatnego - bardzo dobrze się wypala,nie ma spieków, tylko duzo popiołu i brudzi piec
-ekogroszek z chwałowic - sporo spieków,popiołu mniej, ale ogólnie -nie poraża
-groszek syberyjski - jeszcze nie sprawdzony, ale widziałem jak się pali...zero spieków,

tak naprawdę na ta chwilę, to u mnie najlepiej ponar eko spala czeski groszek, najtańszy (500 /tona/workowany).
i chyba potwierdzałoby to sens kupowania tego pieca.

założenie było takie żeby spalać gorsze ekogroszki , a nawet miał - i PONAR to robi.

natomiast ekogroszki po 800-900 za tonę -hmm , chyba każdy piec je spali bez większych problemów.

pozdr.

Damian

chochla72
09-12-2010, 14:20
tak naprawdę na ta chwilę, to u mnie najlepiej ponar eko spala czeski groszek, najtańszy (500 /tona/workowany).

Najlepiej (pewnie chodzi Ci o brak spiekow) bo to wegiel brunatny. Wiekszosc polskich groszkow to wegiel kamienny. Zupelnie co innego. Pamietaj tez o innej sprawie. Wegiel brunatny jest mniej kaloryczny (czasami to mniej to bardzo duzo mniej). Tak wiec haslo, ze jest najtanszy moze byc bardzo mylace. Aby uzyskac tyle samo energii co ze spalania przyzwoitego kamiennego musisz go spalic wiecej. Tak wiec za tone zaplacisz owszem mniej. Ale moze sie okazac, ze za grzanie wyjdzie wiecej.


natomiast ekogroszki po 800-900 za tonę -hmm , chyba każdy piec je spali bez większych problemów.
To bardzo odwazne stwierdzenie. Skad przypuszczenie, ze cena jest wyznacznikiem jakosci?

jack18
09-12-2010, 15:55
Witam
Mam prośbę czy może ktoś z Was zrobić zdjęcie, ewentualnie napisać jaka jest wersja modułu internetowego w waszym sterowniku Ecoal. Chodzi mi o WIZnet czy można go gdzieś kupić ?

Minertu moze Ty jak bys mial chwilke to bys fotke wrzucil? Tez jestem zainteresowany bo u mnie nie ma, a widze ze sie fajnie to rozwija..

TomiAyomi
09-12-2010, 18:27
http://img202.imageshack.us/img202/7772/obrazqp.th.jpg (http://img202.imageshack.us/i/obrazqp.jpg/)
to fotka sterownika minertu u mnie jest taki sam moduł
jak widać wlutowany moze jak zbliżysz to dojrzysz
jak nie to pewnie grzegorz podesle zoom :) ja mam 5km do sterownika

igaigi
09-12-2010, 18:45
Witam
Jak dobrze odszyfrowałem to jet to WIZ810MJ. I teraz pytanie czy jak kupie taki moduł i go podłącze to będzie to działało ?

minertu
09-12-2010, 18:50
Witam
Jak dobrze odszyfrowałem to jet to WIZ810MJ. I teraz pytanie czy jak kupie taki moduł i go podłącze to będzie to działało ?

Najlepiej jak się z tym pytaniem zwrócisz do Panów z eCoala czy jest taka możliwość no i nie wiem jak będzie z gwarancją sterownika.

minertu
09-12-2010, 19:05
Moje pierwsze wrażenie z testowanego sterownika (jeszcze nie dostępny) odnośnie licznika pracy ślimaka jest bardzo pozytywne.
Na eSterownik.pl jest widoczny czas pracy ślimaka i orientacyjny czas opróżnienia kosza zasypowego.
Orientacyjny dlatego,że wpisałem wartość 500 dla czasu opróżnienia zasobnika.Prawdziwą wartość wpiszę wtedy jak skończy się paliwo i w to miejsce wpiszę czas wyliczony przez prace podajnika.
Moim zdaniem bardzo fajna sprawa,przydatna gdy np na dłuższy czas nie ma nas w domu i co ciekawe chyba da się to obliczyć z dokładnością do 1kg ale o tym poinformuję po teście,który mam przyjemność wykonywać :)

darase
09-12-2010, 19:11
Super Minertu, z tą dokładnością może być różnie,ale nawet 5,10kg byłoby extra.

minertu
09-12-2010, 19:45
Super Minertu, z tą dokładnością może być różnie,ale nawet 5,10kg byłoby extra.

Też tak sądzę.
Myślę ,że 5kg było by super oczywiście przeliczone czasowo :)

SUSPENSER
09-12-2010, 21:58
Nie chce byc adwokatem diabla ale czy ja wiem czy dystrybutorzy tak bardzo zarabiaja? Ja zaopatruje sie w lokalnym skladzie kolo Lodzi. Cena Ekoreta to 720 luzem lub 750 paczkowany. Kolega mowi ze transport zza miedzy kosztuje go 50 zlotych za tone. Zakladajac podobne ceny producenta to raptem roznica 100PLN a wszak odleglosc duzo wieksza. Mysle, ze to raczej jednak transport ma zabojczy wplyw na cene.

Ja nie napisałem czy dużo czy mało, tylko, że wiem ile.

Ekoret to nie Pieklorz z Bobrka.

Chochla - nie wiem jak przy Brucerze, ale przy klasycznych palnikach spieki pojawiają się raczej przy maksymalnych mocach a nie przy minimalnych.

damianbest - kiedyś zrobiłem porównanie kosztów wytworzenia jednostki energii przy użyciu różnych paliw i przy czeskim brunatnym wyszło 1850, a przy Pieklorzu 28 MJ 2650 zł więc jeśli czeski działa Ci dobrze i nie brudzi zbytnio to jest sporo tańszy.

Slaveta
09-12-2010, 21:59
w Ksawerowie....???? gdzie dokładnie, to całkiem blisko, ja mieszkam pod Pabianicami.

ja testowałem już :
-czeski groszek z wegla brunatnego - bardzo dobrze się wypala,nie ma spieków, tylko duzo popiołu i brudzi piec
-ekogroszek z chwałowic - sporo spieków,popiołu mniej, ale ogólnie -nie poraża
-groszek syberyjski - jeszcze nie sprawdzony, ale widziałem jak się pali...zero spieków,

tak naprawdę na ta chwilę, to u mnie najlepiej ponar eko spala czeski groszek, najtańszy (500 /tona/workowany).
i chyba potwierdzałoby to sens kupowania tego pieca.

założenie było takie żeby spalać gorsze ekogroszki , a nawet miał - i PONAR to robi.

natomiast ekogroszki po 800-900 za tonę -hmm , chyba każdy piec je spali bez większych problemów.

mieszkam koło gminy Ksawerów:) na razie cały czas jadę na ekorecie i znając moją wygodną naturę to raczej będę kupował dobre groszki. Nachodziłem się parę lat przy miałowcu i teraz to dla mnie bajka:) Jedyne co mnie korci to to jak będzie się palił miał workowany, Na pewno kupię i sprawdzę niedługo.
Czeski groch pali mój znajomy w okresach przejściowych i bardzo sobie chwali w/g niego wychodzi lepiej niż polski tylko że więcej roboty przy piecu. Spróbuj jak się będzie piec spisywał na miale cena zbliżona do grochu a kaloryczność bez porównania lepsza, przynajmniej wiadomo jaka.

chochla72
10-12-2010, 14:51
damianbest - kiedyś zrobiłem porównanie kosztów wytworzenia jednostki energii przy użyciu różnych paliw i przy czeskim brunatnym wyszło 1850, a przy Pieklorzu 28 MJ 2650 zł więc jeśli czeski działa Ci dobrze i nie brudzi zbytnio to jest sporo tańszy.
Ja bym byl bardziej ostrozny z takim radami. Podaj jaka kalorycznosc i ceny dla obu typow wegla zakladales, bo moze sie okazac ze damianbest ma dostep do kompletnie innego wegla (500PLN to juz nie tak tanio jak na wegiel brunatny) i powyzsze wyliczenia moga sie miec nijak do jego sytuacji.

jack18
11-12-2010, 18:52
Minertu i jak dziala ten nowy soft?

darase
11-12-2010, 19:57
jack odpowiem Ci, soft pracuje u minert'a bardzo ładnie, wejdź na esterownik.pl i sam oblukaj, nawet w telefonie widzę czas pracy ślimaka, świetnie to wygląda :D

TomiAyomi
11-12-2010, 20:39
Minertu i jak dziala ten nowy soft?

ogolnie to zdaje sie ze oprocz zliczania czasu pracy podajnika
i przeliczaniu na zuzycie chyba nic nowego njie wnosi
zasyp mialem pelen licznik wyzerowany od w czoraj wiec czekam az sie skonczy lub zaalarmuje ze sie konczy
w tedy bedzie mozna cos zaopiniowac na ile to dokladne
ech Grzegorz odpisalem za ciebie :)
tez sprawdzam ten soft

SUSPENSER
11-12-2010, 20:51
Ja bym byl bardziej ostrozny z takim radami. Podaj jaka kalorycznosc i ceny dla obu typow wegla zakladales, bo moze sie okazac ze damianbest ma dostep do kompletnie innego wegla (500PLN to juz nie tak tanio jak na wegiel brunatny) i powyzsze wyliczenia moga sie miec nijak do jego sytuacji.

Ok już doprecyzowuję:

Zakładałem brunatny 22 MJ/kg po 450 zł.

zawijan - to jak to jest, że sprzedawcy podają około 22 MJ/kg - do niedawna podpierali się nawet badaniami polskich instytutów wklejając zdjęcia certyfikatów. .

Jednemu sprzedawcy z Allegro wyszło nawet 25 MJ/kg:
http://allegro.pl/eko-groszek-ekogroszek-25-kg-mazowieckie-i1343188173.html

Jeśli w praktyce osiągają one 18-19 MJ/kg to faktycznie stosowanie ich przy cenie zakupu 500 zł jest nie opłacalne.

jack18
11-12-2010, 21:02
ogolnie to zdaje sie ze oprocz zliczania czasu pracy podajnika
i przeliczaniu na zuzycie chyba nic nowego njie wnosi
zasyp mialem pelen licznik wyzerowany od w czoraj wiec czekam az sie skonczy lub zaalarmuje ze sie konczy
w tedy bedzie mozna cos zaopiniowac na ile to dokladne
ech Grzegorz odpisalem za ciebie :)
tez sprawdzam ten soft

Dzięki. Kurcze teraz żałuje ze nie zdecydowałem sie na ten modem. Przez to wyjście rs nic sie nie da zrobić nie?

TomiAyomi
11-12-2010, 21:08
znajoma ma ogniwo bez modulu (nawet o tym nie wiedziala)
jednak gdy zobaczyla mozliwości zapragnela go posiadac
z tego co mowi dzwonila w sprawie do ecoala
ale niestety dolaczyc modułu się nie da
nie wiem moze wykonaj tel w tej sprawie
pewnie sporo osob ma podobnie

rs do netu ci sie nie przyda

jack18
11-12-2010, 21:21
znajoma ma ogniwo bez modulu (nawet o tym nie wiedziala)
jednak gdy zobaczyla mozliwości zapragnela go posiadac
z tego co mowi dzwonila w sprawie do ecoala
ale niestety dolaczyc modułu się nie da
nie wiem moze wykonaj tel w tej sprawie
pewnie sporo osob ma podobnie

rs do netu ci sie nie przyda

No wlasnie . Ja tez nie wiedzialem bo przy sprzedazy nikt nie powiedzial ze jest jakis wybor. Ale zadzwonie i jak czegos sie dowiem to napisze co i jak.

darase
11-12-2010, 23:13
ta Agnieszka to jakaś naciągara, nigdy nie kupuję od kogoś z allegro z dwoma pozytywami i to od sprzed.

minertu
12-12-2010, 08:17
Minertu i jak dziala ten nowy soft?

Myślę,że soft pracuje trochę lepiej niż jego oficjalny poprzednik.
Licznik pracuje tak jak powinien sumując jego 3 sekundową pracę.
Powiadamia nas na @ o wszystkich alarmach nawet o zakończonym zasypie, jeszcze czekam na odpowiedź eCoala odnośnie czasu opróżnienia zasobnika aby licznik tej wartości cofał się do zera.
O co mi chodzi.Przykładowo licznik od pełnego zasypu zasobnika wyliczy nam ,że na jego zużycie potrzeba 600min i przy resecie licznika aby licznik się zerował ale wartość wyliczona wskakiwała w miejsce ,,czas do opróżnienia zasobnika,, i leciała w dół .Na przykładzie mojego sterownika wpisując wartość 600min w miejsce ,,czas do opróżnienia zasobnika,, wartość ta się nie zmienia jedynie na panelu widoczny jest postęp paska ,który informuje nas w przybliżeniu ile pozostało węgla w zasobniku.

Bądźmy dobrej myśli i czekajmy na oficjalną wersję oprogramowania.
jack18 w nowym oprogramowaniu będziesz miał taki sam licznik po rs232 ale trzeba czekać na oficjalną jego wersję :)

minertu
12-12-2010, 08:40
ogolnie to zdaje sie ze oprocz zliczania czasu pracy podajnika
i przeliczaniu na zuzycie chyba nic nowego njie wnosi
zasyp mialem pelen licznik wyzerowany od w czoraj wiec czekam az sie skonczy lub zaalarmuje ze sie konczy
w tedy bedzie mozna cos zaopiniowac na ile to dokladne
ech Grzegorz odpisalem za ciebie :)
tez sprawdzam ten soft

Nic się nie stało,że za mnie odpisałeś.
Soft poza licznikiem i alarmem na @ ,że paliwo się skończyło nic nowego nie wnosi ,ale zauważyłem,że praca ślimaka trwa tylko 3 sek a kiedyś bywało tak,że podawał różnie 3 ,5 a nawet 8sek teraz jest 3 sek ale częściej,mogę się mylić.

jack18
12-12-2010, 23:40
Do Zawijan. Masz może jakieś spostrzeżenia na temat retopalu z Piasta. Albo mi sie wydawało albo gdzieś u nich na stronie widziałem ze był badany u was?

chochla72
13-12-2010, 09:46
Dzięki. Kurcze teraz żałuje ze nie zdecydowałem sie na ten modem. Przez to wyjście rs nic sie nie da zrobić nie?
Zaluj. Dla mnie mozliwosc kontroli pieca prze inet byla jednym z decydujacych czynnikow, ktore zdecydowaly o wyborze tego sterownika.
Prze RS da sie... zaktualizowac soft ;P. Od biedy mozesz tez zastosowac pewne obejscie. Podlaczasz kompa z wejsciem do inetu do sterownika przez RS a potem konfigurujesz zdalny dostep do pulpitu kompa. Z tym, ze taka konfiguracja to troche taki erzatz. Da sie to zrobic ale tracisz sporo z tego co oferuje i sterownik i jego producent: nie mozesz skorzystac z uslugi zdalnego dostepu, nie dostaniesz powiadomienia na email o alarmach - to jest dla mnie bardzo istotne bo nie zawsze mam dostep do inetu, zeby sprawdzic czy piec dziala poprawnie, np nie wygasl, a tak jesli tylko masz komorke od razu wiesz, ze cos niedobrego sie stalo, dostep nie jest natychmiastowy (jak np przez www) tylko musisz komputer z ktorego chcesz sie laczyc odpowiednio skonfigurowac. Jednym slowem dac to da sie ale jest to upierdliwe.

SUSPENSER
13-12-2010, 20:04
Pisałem to już - jak dobrze pamiętam, to na tym wątku - że handlarze podają "kaloryczność węgla" i wstawiają w to miejsce wynik oznaczenia "ciepła spalania" a nie "wartości opałowej". Ciepło spalania jest wyższe od wartości opałowej, bo dotyczy węgla suchego i bezpopiołowego (to taki parametr teoretyczny, charakteryzujący substancję węglową). Wartość opałowa dotyczy stanu roboczego, czyli takiego węgla, jaki kupujecie. Ciepło spalania węgla brunatnego jest niewiele niższe od kamiennego, natomiast ich wartości opałowe różnią się znacznie. Pamiętam, że w tym wcześniejszym wpisie podawałem przykłady liczbowe - jeśli ktoś chce znać te szczegóły, niech poszuka w moich wpisach.
Handlarze bardzo często wykorzystują niewiedzę klientów - nie tylko handlarze węgla. Niestety.

zawijan - oni podają tyle jako "wartość opałowa w stanie roboczym" - stan analityczny ani ciepło spalania mnie nie interesują [na takie plewy to ja się nie nabiorę bo poczytałem co jest co].

Wychodzi na to, że bezczelnie wciskają kit, ale rok temu wklejali atesty w których "wartość opałowa w stanie roboczym" wynosiła np. 21 600 kJ/kg - rozumiem, że przy czeskim to nierealne ?

Ile tak naprawdę powinienem wstawić do mojej tabelki z kalkulacjami żeby było to realne - 18-19 MJ/kg ?

minertu
15-12-2010, 20:42
No i mamy oficjalną wersję sterownika 0.0.2.4. z pomiarem czasu pracy ślimaka i orientacyjna data ponownego zasypu zasobnika :)
Do pobrania na eCoal.pl

chochla72
16-12-2010, 09:14
No i mamy oficjalną wersję sterownika 0.0.2.4. z pomiarem czasu pracy ślimaka i orientacyjna data ponownego zasypu zasobnika :)
Do pobrania na eCoal.pl
A jak wrazenia z testu?

minertu
16-12-2010, 18:17
A jak wrazenia z testu?

Mnie się pytasz a sam przecież testowałeś :)
Wrażenia są dobre licznik się sprawdza.

minertu
16-12-2010, 20:36
chochla72 ile minut wyszło Tobie z pełnego zasypu?

chochla72
17-12-2010, 11:09
Mnie się pytasz a sam przecież testowałeś :)
No wlasnie nie :). Prosilem producenta o soft do testu ale go nie dostalem w koncu. Bede go instalowal dopiero w ten lykend dlatego pytam :)

PAPROCIAK
17-12-2010, 14:59
Witam czy potrzeba robić jakiś serwis przekładni, dmuchawy itp? mam ogniwo od 1/5 roku ( praca non stop).

Jarecki79
17-12-2010, 17:51
Paprociak

Jak masz duzo pyłu w kotłowni przy zasypywaniu kosza, to co ok.2sezony grzewcze można odkręcić dmuchawę.
Można jej łopatki przedmuchać sprężonym powietrzem albo pobawić się pędzelkiem.

Przekładnia - teoretycznie może chodzic dłużej, sprawdź wzrokowo, czy nie masz gdzieś przecieków oleju.
Jak takie coś stwierdzisz, albo dolewaj olej do tego modułu, albo kontaktuj się z serwisem i pytaj co zamówić (jaki typ uszczelnienia), czy trzeba wysłać gdzies przekładnię na taką operację. Jeżeli wymaga to wysyłki, dolewaj olej do końca sezonu i dopiero wysyłaj.

Strefa napowietrzania, warto po sezonie zdjąć palenisko, pod nim powinna byc drobna ilość drobniutkiego pyłu, który przedostaje się przez te pionowe nacięcia paleniska.
Uszczelnić ponownie czarnym siliconem rowek.

Po sezonie warto tez wyjąc ślimak, w tym celu odkręć przekładnię ze ślimakiem, wyjmij ślimak. Na 100% w palenisku będziesz miał taką zgorzel - wygląda jak zaschnięty asfalt. Zdrap to narzędziem do czyszczenia kotła, przeczyść z pyłu całe koryto, skręć ponownie ślimak i przekładnię.

Istotna sprawa, Brucer nie ma pierścienia uszczelniającego łączenie ślimaka z przekładnią, tym a'la sprzęgiełkiem do przekładni przedostaje się pył węglowy.
Warto zatem też wyjąc zawleczkę i to sprzęgiełko na chwile wysunąć, aby dokładniej przeczyścić łączenie przekładni.

Mam nadzieję,że rady przydadzą się wszystkim czytelnikom wątku ;-)

minertu
17-12-2010, 18:10
No wlasnie nie :). Prosilem producenta o soft do testu ale go nie dostalem w koncu. Bede go instalowal dopiero w ten lykend dlatego pytam :)

dostałeś @ od producenta z oprogramowaniem 0.0.2.3 bo równocześnie wysyłał i do mnie i do ciebie jako zbiorowy :) sprawdź sobie dokładnie pocztę :)

jack18
18-12-2010, 11:22
Uziarnienie 8-24mm

Wartość opałowa Qai
28,2 kJ/kg

Ciepło spalania Qas 29,4 kJ/kg

Wartość opałowa Qri 25,1 kJ/kg

Zawartość popiołu 3%

Spiekalność "Ri" 0%

Wilgotność Wrex
11,56%

Wilgotność Wa 4,54 %
Zawartość chloru 0,044%

Zawartość siarki 0,3-0,6%
Zawijan ktora wartosc opalowa nalezy brac pod uwage? I co sadzisz o tym opisie, tzn czy takie parametry na dzis dla wegla sa realne czy to bajka?

SUSPENSER
19-12-2010, 20:36
Najlepszy, jaki spotkałem, miał 20.000kJ/kg

Dostałem skan certyfikatu z innego niż Wasz instytutu i podają 21 760 kj/kg - link:

http://img809.imageshack.us/i/certyfikatwgla.jpg/

jack18
19-12-2010, 22:35
Minertu dla jakich ilosci wegla jest ten licznik wyskalowany? A moze gdzies sie te ilosci ustawia?

minertu
20-12-2010, 04:08
Minertu dla jakich ilosci wegla jest ten licznik wyskalowany? A moze gdzies sie te ilosci ustawia?

Zasypujesz do pełna i włączasz piec,jak dojdzie do końca zerujesz a wartość uzyskana wpisujesz u góry w czas do opróżnienia zasobnika.Różne węgle różne czasy ,nie wszyscy będą mieli takie same.
Ustawia się to w ustawieniach użytkownika.

chochla72
20-12-2010, 09:47
dostałeś @ od producenta z oprogramowaniem 0.0.2.3 bo równocześnie wysyłał i do mnie i do ciebie jako zbiorowy :) sprawdź sobie dokładnie pocztę :)

Crap, Owszem wyslal tyle, ze ja go nie zauwazylem. Gmail w swej madrosci uznal korespondencje za spam a nie mialem widocznego tego folderu wiec nie bylem swiadom przesylki. No coz, wczoraj zainstalowalem wersje oficjalna wiec potestuje ten ficzer na niej.

SUSPENSER
20-12-2010, 21:41
Dzięki zawijan - sporo wyjaśniłeś :-)

darase
20-12-2010, 22:56
Minertu, nie mam licznika w sterowniku ale myślę że ilość obrotów ślimaka nic nie ma do kaloryczności opału. Tzn. czas pracy ślimaka jest stały. Zmienia się tylko jednostka czasu w której zejdzie całe paliwo. Dla żyta będzie pracował np.200min przez dwa dni a dla groszku 200min przez 4dni. Możliwe, że się mylę?

minertu
21-12-2010, 08:26
Minertu, nie mam licznika w sterowniku ale myślę że ilość obrotów ślimaka nic nie ma do kaloryczności opału. Tzn. czas pracy ślimaka jest stały. Zmienia się tylko jednostka czasu w której zejdzie całe paliwo. Dla żyta będzie pracował np.200min przez dwa dni a dla groszku 200min przez 4dni. Możliwe, że się mylę?

Licznik raczej nie ma nic wspólnego z kalorycznością opału.Praca ślimaka jest zliczana w sek i nie jest powiedziane ,że są to 3 sek choć innych czasów nie zauważyłem.

minertu
22-12-2010, 14:30
Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.
Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.
Czy ktoś jest za?

darase
22-12-2010, 16:33
Minertu nie bądź taki jak żona rybaka który złowił złotą rybkę, ciągle było jej mało ;)

damianbest
22-12-2010, 16:34
Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.
Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.
Czy ktoś jest za?

Ja jestem ZA!
Uważam że to to bardzo przydatna opcja, sam często w ciągu dnia(cieplejsze dni) przełączam ręcznie na tryb lato, a chciałbym mieć do tego TABLICĘ DOBOWĄ.(najlepiej żeby tablica dobowa trybu lato była spięta z dotychczasową opcją przełączania na tryb lato po pojawieniu się ustawionej temp. zewnętrznej)


pozdr.

Damian

minertu
22-12-2010, 16:47
Minertu nie bądź taki jak żona rybaka który złowił złotą rybkę, ciągle było jej mało ;)

Skoro są takie możliwości a pomysły są dobre to dlaczego ich nie wdrażać tym bardziej ,że dużo użytkowników nie tylko naszych cacek tak robi więc dlaczego nasz eCoal nie ma tego robić za nas? :)
W końcu to automat :)

Dodam,że nie tylko obecni użytkownicy będą zadowoleni ale także nowi nabywcy piecyka z eCoalem.

SUSPENSER
22-12-2010, 19:46
widziałes date?? wrzesień 2009!!!!

Pewnie, że widziałem :-)

Jeden z dostawców węgla z którym rozmawiałem osobiście twierdzi nawet, że zlecił badanie czeskiego bo miał go przez pewien czas w ofercie (latem) i wyszło prawie 23 MJ/kg [węgiel z kopalni Komorzany].

chochla72
23-12-2010, 08:53
Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.
Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.
Czy ktoś jest za?
Hmmmm, nie do konca rozumiem co chcesz przez to uzyskac? Jak by to dokladnie mialo dzialac?

peem26
23-12-2010, 10:22
Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.
Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.
Czy ktoś jest za?
Witam.
Myślałem o takiej opcji wcześniej tylko ja trochę inaczej to kombinowałem. Mianowicie u mnie przydała by się możliwość ustawienia przejścia na tryb lato po przekroczeniu ustawionej wcześniej temperatury wewnętrznej. Czyli tak samo jak jest to teraz z programatorem pogodowym.
Wymyśliłem nawet sposób jak to zrobić bez zmieniania softu ale jeszcze nie próbowałem tego. Można podpiąć czujnik wewnętrzny w miejsce zewnętrznego i skalibrować go np o -10*C (tryb auto lato można ustawić chyba tylko do 18*)

chochla72
23-12-2010, 12:39
Witam.
Myślałem o takiej opcji wcześniej tylko ja trochę inaczej to kombinowałem. Mianowicie u mnie przydała by się możliwość ustawienia przejścia na tryb lato po przekroczeniu ustawionej wcześniej temperatury wewnętrznej. Czyli tak samo jak jest to teraz z programatorem pogodowym.
Wymyśliłem nawet sposób jak to zrobić bez zmieniania softu ale jeszcze nie próbowałem tego. Można podpiąć czujnik wewnętrzny w miejsce zewnętrznego i skalibrować go np o -10*C (tryb auto lato można ustawić chyba tylko do 18*)
Coraz mniej to rozumiem. Co chcesz przez to uzyskac?

makol
23-12-2010, 12:50
No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.

peem26
23-12-2010, 12:57
Coraz mniej to rozumiem. Co chcesz przez to uzyskac?

Nie posiadam zaworów termoregulacyjnych. W okresach przejściowych oraz przy pogodzie jak na przykład teraz, pomieszczenia są trochę przegrzewane, nawet przy najniższej temperaturze na piecu. W takim wypadku włączenie trybu lato na kilka godzin dziennie rozwiązuje problem. Owszem można to zrobić ręcznie ale nie zawsze jest czas i dostęp do kompa. Nie mam jeszcze zamontowanego czujnika zewnętrznego, ale wydaje mi się, że opcja Auto Lato nie do końca zdała by u mnie egzamin. Przykład z przed kilku dni. Temperatura na zewnątrz -7* ale już w słońcu +1*. Ostre słońce w okna przez kilka godzin + piec na 45* i w domu za gorąco. Przełączyłem na tryb letni na parę godzin a gdy słońce zaszło z powrotem na normalny. Gdyby funkcja Auto-Lato działała z reg. wewnętrznym to ustawiam sobie powiedzmy, że przy 25* automatycznie przechodzi na tryb letni, a gdy spadnie poniżej 23* to z powrotem w tryb normalny. Auto-Lato reagujące na temp zewnętrzną to dobre rozwiązanie, tylko czasem ta temperatura zewnętrzna może się znacznie różnić w zależności gdzie jest umiejscowiony czujnik.

chochla72
23-12-2010, 14:56
Nie posiadam zaworów termoregulacyjnych
A uzywasz sterowania pokojowego? Przeciez tryb lato to tylko i wylacznie odciecie pompy obiegowej na system grzewczy. To samo zrobi ustawienie temperatury wewnetrzej na dany poziom - sterownik jej nie bedzie zalaczal jesli temperatura na czujniku przekroczy zadana wartosc.


Gdyby funkcja Auto-Lato działała z reg. wewnętrznym to ustawiam sobie powiedzmy, że przy 25* automatycznie przechodzi na tryb letni, a gdy spadnie poniżej 23* to z powrotem w tryb normalny
Przekombinowales chyba. Po to jest wlasnie czujnik temperatury wewnetrznej i praca w rezimie sterowania pokojowego a nie tryb auto lato. Powyzej wyjasnilem dlaczego.

minertu
23-12-2010, 15:09
Hmmmm, nie do konca rozumiem co chcesz przez to uzyskac? Jak by to dokladnie mialo dzialac?

Chodzi mi o wiosnę i jesień a nawet lato kiedy z upalnego dnia wieczór robi się chłodny,przykładowo teraz masz opcje przełączania pieca w tryb letni przy temp przekraczającej max temp zewn 18* ale nie wszyscy stosują programator pogodowy więc można by stworzyć programator podobny do tygodniowego aby w nim można było ustawiać w danych godzinach kiedy piec ma pracować w trybie letnim a kiedy w normalnym.

Znam nawet takich,którzy w zimę również przełączają piec na noc w tryb letni i własnie temu miałby służyć taki programator.

minertu
23-12-2010, 15:26
No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.

Masz rację co do rozwoju softu i jego pracy ale ulepszanie udogodnień dla użytkownika chyba nie jest wydumane po prostu nie wszystkim to jest potrzebne jak np Tobie? :)
Co do pracy pompki mieszającej to jest ustawienie czasu pracy i postoju tejże pompki i działa normalnie nawet w podtrzymaniu.

makol
23-12-2010, 16:01
Ja naprawdę nie jestem przeciw zmianom w sofcie.Ostatnio wprowadzonymi nowymi funkcjonalnościami jetem zachwycony. Chodzi tylko o proporcję - na lepszym spalaniu gorszych groszków zyskało by bardzo wielu użytkowników a na takich specyficznych tylko nieliczni. Przy pracy pompy na podtrzymaniu chodzi mi o pompę mieszającą a nie cyrkulacyjną CWU. Pompka powinna włączać się przy niskiej temp. powrotu a niestety tego nie robi. Co ciekawe przy trybie sterowanie przez czujnik temp wewnętrznej problem nie występuje.

minertu
23-12-2010, 16:09
Nie mam pompy mieszającej ale zarówno mieszająca jak i cyrkulacyjna (opcja wyboru) jest ustawianie czasowe jej pracy.Jaką masz wersję oprogramowania sterownika?

Osobiście coraz bardziej jestem za sterowaniem pogodowym.W końcu to automat.

Nie do końca jestem przekonany do temp powrotu jaką zalecają producenci pieców bo co zrobić kiedy sterowanie pogodowe obniży temp na piecu do 45* ,jak uzyskać temp powrotu 45* jaką zalecają? Nawet pompa mieszająca temu nie pomoże.
Moim zdaniem wymyślono ten parametr kiedy wchodziły na rynek piece z podajnikiem i ustalono temp w naszym kraju przyjęte 55*(podobno taka jest standardowa) na piecu a 45* na powrocie.
Miałem zwykły piec zasypowy i w zimę chodził w dzień a na noc wygasał i po 10 latach pracy jest w dobrym stanie,zrobiony z tych samych blach co obecne z podajnikiem i nie rozumie dlaczego temp przykładowo 35* miała by niszczyć piec.W zwykłym piecu zjawisko wzrostów i spadków temperatur powinno zeżreć piec w ciągu 5 lat a pracują po kilkanaście.

chochla72
23-12-2010, 17:11
Chodzi mi o wiosnę i jesień a nawet lato kiedy z upalnego dnia wieczór robi się chłodny,przykładowo teraz masz opcje przełączania pieca w tryb letni przy temp przekraczającej max temp zewn 18* ale nie wszyscy stosują programator pogodowy więc można by stworzyć programator podobny do tygodniowego aby w nim można było ustawiać w danych godzinach kiedy piec ma pracować w trybie letnim a kiedy w normalnym.
Byc moze mi cos umyka ale w/g mnie ta funkcjonalnosc juz jest zaimplementowana poprzez programator temperatury wewnetrznej i sterowanie piecem w trybie pokojowym (tak jak pisalem powyzej). Przeciez jesli ustawisz sobie temperature powiedzmy na 22 stopnie w dzien i 19 w nocy, to masz juz cale sterowanie jakie Ci jest potrzebne - piec wszak nie uruchomi pompy CO jesli temperatura w pomieszczeniu jest rowna badz wyzsza niz zadana (czyli tak de facto w niejawny sposob bedzie pracowal wlasnie w trybie letnim, czy nie?). Jedyny zysk zaimplementowania takiego programatora widze tylko w momencie pracy pompy w trybie cyklicznym ale przeciez zmiana trybu pracy pompy na ciagly w okresie przejsciowym to jest jedno klikniecie w panelu sterowania. A przynajmniej ja to tak rozumiem :))

no uciekam do domu.
Wesolych Swiat wszystkim zycze :)

chochla72
23-12-2010, 17:12
bo co zrobić kiedy sterowanie pogodowe obniży temp na piecu do 45* ,jak uzyskać temp powrotu 45* jaką zalecają? .
Grzalka gada, grzalka ;P

minertu
23-12-2010, 18:06
Byc moze mi cos umyka ale w/g mnie ta funkcjonalnosc juz jest zaimplementowana poprzez programator temperatury wewnetrznej i sterowanie piecem w trybie pokojowym (tak jak pisalem powyzej). Przeciez jesli ustawisz sobie temperature powiedzmy na 22 stopnie w dzien i 19 w nocy, to masz juz cale sterowanie jakie Ci jest potrzebne - piec wszak nie uruchomi pompy CO jesli temperatura w pomieszczeniu jest rowna badz wyzsza niz zadana (czyli tak de facto w niejawny sposob bedzie pracowal wlasnie w trybie letnim, czy nie?). Jedyny zysk zaimplementowania takiego programatora widze tylko w momencie pracy pompy w trybie cyklicznym ale przeciez zmiana trybu pracy pompy na ciagly w okresie przejsciowym to jest jedno klikniecie w panelu sterowania. A przynajmniej ja to tak rozumiem :))

Nie do końca tak to jest a to dlatego,że piec i tak w trybie auto musi utrzymać podane przez Ciebie te 19* obniżone na noc oraz minim temp CO a za tym idzie spalanie.Są domy ,które dość dobrze utrzymują temp wewnętrzną i niepotrzebna jest w tym czasie praca kotła w nocy.
Co do kliknięcia eCoal to automat a Ty masz się zająć wybieraniem popiołu,czyszczeniem i zasypaniem zasobnika. :)

minertu
23-12-2010, 18:10
Grzalka gada, grzalka ;P

Hm :)

jack18
23-12-2010, 18:34
No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.

No fakt. Tyle ze nie jestem pewien czy to jeszcze kogos interesuje? Mozliwe ze w ogniwo eko plus z racji innego palnika pali sie dobrze. Po co wiec udoskanalac stary model? Ale mimo wszystko tez mam nadzieje ze ktos wreszcie cos zrobi bo wyglada na to ze kiedys byl lepszy mial niz teraz ekogroszek.

igaigi
23-12-2010, 18:38
Witam
Pisałem o dołożeniu modułu internetowego do sterownika ecoal. Ponieważ mieszkam niedaleko firmy Ogniwo wybrałem się do nich osobiście aby dowiedzieć się jak to można zrobić. Więc sprawa przedstawia się tak, aby mieć dostęp przez internet nie wystarczy dołożenie tylko tego modułu ponieważ na płycie od sterownika niewyposażonego w moduł internetowy brakuje kilku układów scalonych więc dołożenie samego modułu nic nie da. Jedyna możliwość to wymiana starej płyty sterownika na taką z zamontowanym modułem internetowym. I w tym momencie muszę pochwalić podejście pracowników firmy Ogniwo do klienta ponieważ na moją prośbę wymontowali dla mnie taką płytę z nowego sterownika i mi ją sprzedali. Cena takiej płyty to 300 złotych.

minertu
23-12-2010, 20:29
Szczęśliwi ci ,którzy zakupili z modułem bo różnica w cenie to było tylko 100zł :)

peem26
26-12-2010, 11:53
A uzywasz sterowania pokojowego? Przeciez tryb lato to tylko i wylacznie odciecie pompy obiegowej na system grzewczy. To samo zrobi ustawienie temperatury wewnetrzej na dany poziom - sterownik jej nie bedzie zalaczal jesli temperatura na czujniku przekroczy zadana wartosc.


Przekombinowales chyba. Po to jest wlasnie czujnik temperatury wewnetrznej i praca w rezimie sterowania pokojowego a nie tryb auto lato. Powyzej wyjasnilem dlaczego.

To co piszesz to wszystko prawda, tylko weź pod uwagę, że każda instalacja jest inna. Oczywiście, że używam starowania pokojowego. Ale wyobraź sobie, że moja 30 letnia instalacja, świetnie radzi sobie z grawitacją i przy zadaniu temperatury na piecu nawet na 42* piec gdy podgrzeje sobie ją do 45-47* grawitacja zaczyna dawać znać o sobie co powoduje że w niektórych pomieszczeniach robi się ciepło.
Nie do końca masz rację z tym że Tryb Letni to tylko odcięcie pompy CO. Chyba dawno nie używałeś tej funkcji. W trybie letnim sterownik sam zadaje sobie temperaturę pieca w zależności od zadanej temperatury CWU. U mnie gdy w ciągu dnia temp CWU zadaną mam na 35*, temperatura zadana na piecu to 36* i tylko czasami podwyższa ją na 42*. Przy takich temperaturach "moja grawitacja" jest bezsilna więc grzejniki mam zimne, piec spala minimalne ilości węgla ogrzewając tylko wodę użytkową i jest w gotowości do przełączenia w tryb normalny. Tak więc akurat w moim przypadku opcja Auto Lato może być użyteczna.
Rozumiem, że mój przypadek nie dotyczy zbyt wielu osób i pewnie było by lepiej gdyby firma zajęła się na przykład algorytmem spalania niż tego typu pierdołami. Ale po pierwsze nie miałem na razie nawet zamiaru pisać do producenta softu w tej sprawie a jedynie przedstawiłem to tu na tym forum i to po wpisie minertu który pierwszy wyszedł z podobnym pomysłem. Po drugie wydaje mi się, że mając obecnie opcję Auto Lato dla czujnika zewnętrznego, dla producenta eCoal.pl to chyba niezbyt wielki problem zaimplementować tą samą funkcję z czujnikiem wewnętrznym.
A tak w ogóle to po tym sezonie grzewczym zakładam zawory termoregulacyjne i poważnie zastanawiam się nad przeróbką instalacji, więc mam nadzieję, że w przyszłym sezonie ten problem akurat nie będzie już mnie dotyczył.

chochla72
26-12-2010, 20:35
Nie do końca tak to jest a to dlatego,że piec i tak w trybie auto musi utrzymać podane przez Ciebie te 19* obniżone na noc oraz minim temp CO a za tym idzie spalanie.Są domy ,które dość dobrze utrzymują temp wewnętrzną i niepotrzebna jest w tym czasie praca kotła w nocy.
Co do kliknięcia eCoal to automat a Ty masz się zająć wybieraniem popiołu,czyszczeniem i zasypaniem zasobnika. :)
Mysle, ze nalezaloby sie spytac producenta softu co on na to (w kontekscie - jak to dziala)
Tak jak pisalem wyzej, wedlug mojego zrozumienia tematu jesli dom jest ogrzany dajmy na to do 22 stopni w dzien, w nocy ustawiamy na 18 i przez noc temperatura nie spadnie ponizej 18 stopni to piec po prostu wylaczy pompe obiegowa (tak jak pisalem, zakladajac, ze pracuje w rezimie pracy ciaglej) podgrzeje wode w kotle do zadanej temperatury CO i bedzie tylko jechal na podtrzymaniu, bo woda przez kociol plynac przeciez nie bedzie wiec nie bedzie stygnac.

chochla72
26-12-2010, 20:44
Nie do końca masz rację z tym że Tryb Letni to tylko odcięcie pompy CO. Chyba dawno nie używałeś tej funkcji.
Funkcji nie uzywalem nigdy szczerze mowiac. To co napisalem to "przedruk" z instrukcji sterownika.


U mnie gdy w ciągu dnia temp CWU zadaną mam na 35*

To nie jest blad? CWU masz ustawiona na 35*?


A tak w ogóle to po tym sezonie grzewczym zakładam zawory termoregulacyjne i poważnie zastanawiam się nad przeróbką instalacji
Termostaty to jest najlepsze rozwiazanie w kazdym przypadku. Zas co do przerobki - lepsze jest wrogiem dobrego ;P

rofmaniak
27-12-2010, 08:05
Witam wszystkich po tym świątecznym weekendzie :)))

Ostatnio analizując wykresy spalania doszedłem do wniosku, że przydałby się wykres (załączania/wyłączania) pracy podajnika, ponieważ na tej zasadzie łatwo można by analizować ilość spalanego paliwa, przy zmianach parametrów. W chwili obecnej mamy tylko na wykresach dane z czujników temperatury i wydaje mi się, że ciężko stwierdzić jak zmiana jakiegoś parametru wpływa na zużycie ekogroszku, a tak mając wykres pracy podajnika można by porównać jak np zwiększenie temperatury zadanej wpływa na ilość podawań podajnika itp. Myślę, że na tej zasadzie ustawienie optymalnej pracy pieca byłoby proste.

Co myślicie o takim pomyśle??

Pozdrawiam!!! :)

minertu
27-12-2010, 11:37
Witam wszystkich po tym świątecznym weekendzie :)))

Ostatnio analizując wykresy spalania doszedłem do wniosku, że przydałby się wykres (załączania/wyłączania) pracy podajnika, ponieważ na tej zasadzie łatwo można by analizować ilość spalanego paliwa, przy zmianach parametrów. W chwili obecnej mamy tylko na wykresach dane z czujników temperatury i wydaje mi się, że ciężko stwierdzić jak zmiana jakiegoś parametru wpływa na zużycie ekogroszku, a tak mając wykres pracy podajnika można by porównać jak np zwiększenie temperatury zadanej wpływa na ilość podawań podajnika itp. Myślę, że na tej zasadzie ustawienie optymalnej pracy pieca byłoby proste.

Co myślicie o takim pomyśle??

Pozdrawiam!!! :)

Też o tym myślałem ale to samo uzyskasz zmieniając parametr zmienia się data ponownego zasypu węgla.Wg tego poznasz czy zużycie wzrasta czy maleje.

czarnyziutek
27-12-2010, 12:35
Wam też pojawia się na esterownik.pl informacja: "Stan konta SMS: 0", a w edycji sterownika są do wybrania alarmy do sms-ów?
Ktoś wie jak działają te sms-y?

Zaznaczam, że mam podłączony sterownik bruli.pl więc może to tylko u mnie?

minertu
27-12-2010, 14:11
Wam też pojawia się na esterownik.pl informacja: "Stan konta SMS: 0", a w edycji sterownika są do wybrania alarmy do sms-ów?
Ktoś wie jak działają te sms-y?

Zaznaczam, że mam podłączony sterownik bruli.pl więc może to tylko u mnie?

Tak,ale zapewne ta opcja będzie płatna.Jeżeli chodzi Ci o dane podstawowe to zapewne są one do wystawienia faktury za sms-y.Też to mam.

peem26
27-12-2010, 16:51
To nie jest blad? CWU masz ustawiona na 35*?


Nie to nie jest błąd. W ciągu dnia taka temperatura CWU mi zupełnie wystarcza.

Rapa1000
27-12-2010, 18:48
Witam
Mam piec Ponar Eko 25 z palnikiem typu Brucer od miesiąca. Mam taki problem że palnik nie zdąży wypalić groszku, a podajnik daje następną porcję i wysypuje go do popielnika. Kupiłem inny dobry groszek bo myślałem że miał którym pale jest tą przyczyną. Niestety podajnik regularnie podaje co kilka sekund, a palnik jest pełen groszku i sie przesypuje. Dmuchawa chodzi tylko na 50% mocy od rozpalenia do samego końca co mnie dziwi!!. Budynek w czasie wykończenia (250m) i zasypuje co kilka dni. Ostatnio zasypałem pełen zbiornik i przez 24h wypompował cały zbiornik paliwa (120 kg.) i połowe węgla do popielnika. Zaktualizowałem oprogramowanie i to samo. Proszę o pomoc.

minertu
28-12-2010, 01:29
Rapa1000 przydało by się więcej informacji odnośnie nastaw temp,rozmieszczenia czujników i co najważniejsze temp spalin jakie masz,najlepiej jak byś rzucił wykresem z dni jak było ok a jak jest teraz .

Rapa1000
28-12-2010, 12:46
Piec całkowicie wyczyściłem wczoraj wieczorem( dokładnie). Przez całą noc wypompował połowe zbiornika.

W załączniku zamieściłem 2 wykresy i ustawienia.

Tak jak wcześniej gorszek nie zdąży się spalić, a podajnik co chwile daje świerzą dawkę.

chochla72
28-12-2010, 14:01
280 stopni przy temperaturze CO 45???
1) Sprawdz czy nie masz walnietego/usyfionego czujnika spalin
2) Nie pamietam jak jest zbudowany Ponar, ale w Ogniwie ktos mial bardzo podobny problem najprawdopodobniej spowodowany brakiem zaslepki drugiego kanalu obiegu spalin (spaliny zamiast przez wymiennik szly od razu w komin)

chochla72
28-12-2010, 14:05
Panowie, jakie Wam wychodza czasy na oproznienie zasobnika? Ja w tym sezonie chyba nie sprawdze dokladnie bo nie mieszkam w domu wiec ciezko mi utrafic na oproznienie zasobnika, ale tak organoleptycznie wyliczylem sobie circa about 700 minut.

minertu
28-12-2010, 23:54
Piec całkowicie wyczyściłem wczoraj wieczorem( dokładnie). Przez całą noc wypompował połowe zbiornika.

W załączniku zamieściłem 2 wykresy i ustawienia.

Tak jak wcześniej gorszek nie zdąży się spalić, a podajnik co chwile daje świerzą dawkę.

Jak pisze kolega chochla sprawdź czujnik,po drugie przy temp poniżej zera to raczej na ustawieniach jakie masz czyli temp minimalna 45* i zadana taka sama to się nie dziwię,że tyle żre groszku bo piec idzie na okrągło.Ponar to chyba ta sama konstrukcja co Ogniwo więc dekielek do góry i sprawdź czy jest zaślepiona deklem ostatnia komora dymna no i czy są zawirowywacze.

minertu
28-12-2010, 23:57
Panowie, jakie Wam wychodza czasy na oproznienie zasobnika? Ja w tym sezonie chyba nie sprawdze dokladnie bo nie mieszkam w domu wiec ciezko mi utrafic na oproznienie zasobnika, ale tak organoleptycznie wyliczylem sobie circa about 700 minut.

Mi wychodzi ok 705 min ale jeszcze 6kg zostaje i tak zostawiam bo różnie bywa a aż tak dokładne to to nie jest ,co zasyp i granulacja wychodzi różnie ale zbliżone do 700m.

TomiAyomi
29-12-2010, 20:36
cyt . Panowie, jakie Wam wychodza czasy na oproznienie zasobnika? Ja w tym sezonie chyba nie sprawdze dokladnie bo nie mieszkam w domu wiec ciezko mi utrafic na oproznienie zasobnika, ale tak organoleptycznie wyliczylem sobie circa about .700 minut.
u mnie od od 690 do 730

petrzik
01-01-2011, 11:09
Witam, od wczoraj mam problem tego typu, że dmuchawa pracuje na 46 % mocy. Stało się to gdy temparature CO miałem nastowioną na 70 stopni. Piec po osiągnięciu tej temperatury wyłączył się i po ponownym jego załączeniu dmuchawa pracowała na 46 % mocy. Nie może wskoczyć na szybsze obroty i z tego tytułu też nie osiąga zadanej temperatury piec np. gdy nastawie na 50 stopni to dochodzi tylko do 44. Myślałem ze może palnik się gdzieś odkleił od silikonu i fałszywe powietrze gdzieś wydostaje się bokiem ale na trybie recznym dmuchawa pracuje na 100 % mocy. Co to może być ?

jack18
01-01-2011, 19:15
Witam, od wczoraj mam problem tego typu, że dmuchawa pracuje na 46 % mocy. Stało się to gdy temparature CO miałem nastowioną na 70 stopni. Piec po osiągnięciu tej temperatury wyłączył się i po ponownym jego załączeniu dmuchawa pracowała na 46 % mocy. Nie może wskoczyć na szybsze obroty i z tego tytułu też nie osiąga zadanej temperatury piec np. gdy nastawie na 50 stopni to dochodzi tylko do 44. Myślałem ze może palnik się gdzieś odkleił od silikonu i fałszywe powietrze gdzieś wydostaje się bokiem ale na trybie recznym dmuchawa pracuje na 100 % mocy. Co to może być ?

Skąd wiesz ze pracuje na takiej mocy albo na tylu % ?

minertu
01-01-2011, 21:19
Skąd wiesz ze pracuje na takiej mocy albo na tylu % ?

To jest widoczne w przeglądarce przez www , w programie na PC jest tylko pasek.
Poza tym problem z Piecem kolegi petrzik już jest rozwiązany.

jack18
01-01-2011, 22:04
To jest widoczne w przeglądarce przez www , w programie na PC jest tylko pasek.
Poza tym problem z Piecem kolegi petrzik już jest rozwiązany.

A no faktycznie. Myslalem ze w ster gdzies to widac a ja tego nie zauwazylem... A tak z ciekawosci to co sie dzialo?

minertu
03-01-2011, 07:49
A no faktycznie. Myslalem ze w ster gdzies to widac a ja tego nie zauwazylem... A tak z ciekawosci to co sie dzialo?

Sterownik nie chciał zatrybic po zmianie temp z 70 do 50 i wentylator śmigał na niskich obrotach, przestój pieca :) aż się poukłada.

chochla72
03-01-2011, 08:47
Sterownik nie chciał zatrybic po zmianie temp z 70 do 50 i wentylator śmigał na niskich obrotach, przestój pieca :) aż się poukłada.
To jest chyba jakis bug(?) w sterowniku. Ja mialem bardzo podobna sytuacje. Sterownik nie zareagowal na zmiane temperatury w dol - jechal z woda na poprzednim poziomie ustawien tyle ze w bardziej wyrownany sposob (mniejsze skoki temperatury spalin)

minertu
03-01-2011, 09:30
To jest chyba jakis bug(?) w sterowniku. Ja mialem bardzo podobna sytuacje. Sterownik nie zareagowal na zmiane temperatury w dol - jechal z woda na poprzednim poziomie ustawien tyle ze w bardziej wyrownany sposob (mniejsze skoki temperatury spalin)

Grunt,że się ustabilizował a druga sprawa na przyszłość ,za częste zmiany w krótkiej chwili naprawdę eCoalowi nie służą.

chochla72
03-01-2011, 14:04
Grunt,że się ustabilizował a druga sprawa na przyszłość ,za częste zmiany w krótkiej chwili naprawdę eCoalowi nie służą.
I tak i nie. Owszem lepiej to wygladalo na wykresach ale nadal nie pracowal w temperaturze zadanej tylko starej. Poza tym to nie byla zmiana z minuty na minute. Piec pracowal prawie caly dzien i nie kwapil sie do jej obnizenia do zadanej nawet pod wieczor. Musze w koncu znalezc te wykresy w archiwum i je podeslac do producenta, zeby sie wypowiedzial w tym temacie.

minertu
04-01-2011, 07:08
I tak i nie. Owszem lepiej to wygladalo na wykresach ale nadal nie pracowal w temperaturze zadanej tylko starej. Poza tym to nie byla zmiana z minuty na minute. Piec pracowal prawie caly dzien i nie kwapil sie do jej obnizenia do zadanej nawet pod wieczor. Musze w koncu znalezc te wykresy w archiwum i je podeslac do producenta, zeby sie wypowiedzial w tym temacie.

Nie chodziło mi o Twój kociołek ale kolegi choć możliwe,że zachowanie sterownika było podobne :)

optimumpl
04-01-2011, 20:44
280 stopni przy temperaturze CO 45???
1) Sprawdz czy nie masz walnietego/usyfionego czujnika spalin
2) Nie pamietam jak jest zbudowany Ponar, ale w Ogniwie ktos mial bardzo podobny problem najprawdopodobniej spowodowany brakiem zaslepki drugiego kanalu obiegu spalin (spaliny zamiast przez wymiennik szly od razu w komin)

cześć,

u siebie miałem również problem z wysoką temp. spalin, w przedziale 200-380 stopnii. okazało się, że brakowało blachy-zaślepki, załączam zdjęcie od użytkownika chochla72.
drugi problem - kołnierz retorty nie był uszczelniony silikonem wysoktemperaturowym, co obniżało sprawność wentylatora i dokładność spalania.

jeszcze raz podziękowania dla Edwarda oraz Sebastiana z eCoal.pl/Kutno za pomoc w rozwiązaniu problemów.

pozdrawiam
TD

chochla72
05-01-2011, 10:34
UWAGA!!!

W sofcie sterownika w wersji 0.0.2.4 (choc wydaje mi sie, ze dotyczy to raczej generalnie wersji 2.x bo identyczny problem juz raz sie objawil u mnie pod koniec listopada) jest dosyc powazny blad objawiajacy sie tym, ze w momencie zmiany parametrow pracy pompy CO (doklanie czasu jej pracy) przez strone www sterownik generuje alarm "przekroczona temperatura podajnika" i automatycznie przechodzi w tryb reczny. Tak, ze do czasu kiedy producent nie dostarczy poprawki, jesli ktos zmienia ten parametr zdalnie sugeruje aby po tej operacji zweryfikowal tryb pracy kotla bo skutkiem jest ciagla praca podajnika -> wysypanie zaru z retorty -> wygaszenie pieca.

PS. Dobra wiadomosc jest taka, ze powiadomienie esem o alarmach dziala :)

darase
05-01-2011, 14:15
Witajcie po Świętach, ostatnio czyściłem kanały bez wyłączania pieca, zero dymu, polecam. Jedynie płomieniòwki były dość gorące, trzeba zastosować grubsze rękawice.

minertu
06-01-2011, 06:30
Witajcie po Świętach, ostatnio czyściłem kanały bez wyłączania pieca, zero dymu, polecam. Jedynie płomieniòwki były dość gorące, trzeba zastosować grubsze rękawice.

Zgodzę się z Tobą ,ale warunek,że wentylator nie chodzi :)

darase
06-01-2011, 06:46
Właśnie wentylator u mnie chodził. :)

.seban.
09-01-2011, 13:54
Czołem wszystkim.
Jesteśmy w trakcie budowy naszego wymarzonego :)
Co do źródła ogrzewania wybór padł na piec ekogroszkowy. Po wieeeeelu godzinach spędzonych przed kompem, czytaniu opinii, porównywaniu wybraliśmy: piec z BRUCEREM + sterownik eCoal. I tu się pojawił mały zonk - znalezienie ekipy, która by się podjęła tego tematu :bash:
Tak więc szanowni forumowicze - może macie kogoś do polecenia z Łodzi lub okolic, kogo można by "ożenić" z tematem pieca, kotłowni, grzejników i rozprowadzenia wszelkich rurek po nowym domku? Może być rzecz jasna na priv. Wdzięczni będziemy niesłychanie.