PDA

Zobacz pełną wersję : Palnik BRUCER + sterownik eCoal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

jorgo
11-03-2011, 06:24
Mają i mieć będą bo to jest nieuniknione.Co nie znaczy,że nie da się ich ograniczyć :)

Powiem więcej...... ograniczanie ich po zakupie to za mało, należy to robić na etapie zakupu kotła... kupić bubla za kilka tysięcy i potem się z nim męczyć to ja dziękuję.

darase
11-03-2011, 06:55
Jorgo to chyba mój piec jest z innej epoki, sypię eko, wybieram popiół i czyszczę. Nic więcej mnie nie obchodzi. Piec mi "cyka" na 46 st plus minus 0.5st wybiegu. Jeśli jest zbyt ciepło zawór zakręcam przy kaloryferze i cała filozofia.

sebsa
11-03-2011, 07:04
W trybach CO i pogodowym jeżeli używasz czujnika wewnętrznego to pompę dajesz na wyłączona i wtedy jest ona sterowana poprzez czujnik wewnętrzny lub jak masz termostat to przez termostat.
Jeżeli dajesz na cykliczna to wtedy pracuje wg ustawień czasowych w zaawansowanych.

Widzisz tylko to mnie zastanawia. Po jakie licho uzależnia się możliwość pracy pompy CO w trybie cyklicznym od posiadania czujnika temp wewn. Jeśli ona pracuje wg ustawień czas pracy/postoju które nie zalezą od wskazań czujnika temp wewn to nie widzę związku. Chyba, że zależą....

Slaveta
11-03-2011, 07:49
Powiem więcej...... ograniczanie ich po zakupie to za mało, należy to robić na etapie zakupu kotła... kupić bubla za kilka tysięcy i potem się z nim męczyć to ja dziękuję.

Spokojnie spokojnie nie wiem jak inni ale ja na początku ustawiłem tryb pokojowy zmieniłem pompkę na pracę cykliczną i jadę na tych ustawieniach do dzisiaj . Jedyne co zmieniam czasami to temp. CO na kotle w zależności od temp. na zew. ale jak przyjdzie mi czujnik zew. to ustawię krzywą grzania i będzie po problemie.
Wiesz z kotłami na paliwo stałe tak już jest, czasem trzeba coś przeczyścić a czasem trzeba dorzucić opału jak nie chcesz kompletnie zaglądać do kotłowni to zostaje Ci gaz ale wiadomo koszta polecą w górę i komfortu cieplnego nie będziesz miał takiego jak przy groszku. Zawsze jest coś za coś.

jack18
11-03-2011, 09:12
Widzisz tylko to mnie zastanawia. Po jakie licho uzależnia się możliwość pracy pompy CO w trybie cyklicznym od posiadania czujnika temp wewn. Jeśli ona pracuje wg ustawień czas pracy/postoju które nie zalezą od wskazań czujnika temp wewn to nie widzę związku. Chyba, że zależą....

Ona tak pracuje to się zgadza, gdybyś jednak ręcznie wydłużył te czasy zbyt bardzo to temperatura w pomieszczeniach spadnie, i tu jest pole manewru czujnika wewnętrznego. On załączy pompę na stale na tak długo aż temperatura wewnątrz zmieści się w ustawionej- wtedy niezależnie od czasów wprowadzonych ręcznie.Bez niego piec nie miał by info na temat wychładzającego się pomieszczenia .

czp01
11-03-2011, 09:49
werb

Tak z ciekawości bo nie chce mi się szukać forum do tyłu - jak dużą powierzchnię grzejesz swoim kotłem skoro teraz dziennie spala ci 25 kg eko.

Akurat nie ma takiego problemu ze zbyt dużą ilością wytworzonego ciepła na kotle - bo mam zwykły kocioł ze zwykłą retortą i on po prostu przechodzi w stan podtrzymania i czeka kiedy temperatura w pokojach spadnie i wtedy grzeje. Swoja drogą w fazie podtrzymania kocioł jednak też coś zużywa tylko i wyłącznie na swoje utrzymanie aby nie zgasnąć.

Jarecki79
11-03-2011, 09:52
Jorgo to chyba mój piec jest z innej epoki, sypię eko, wybieram popiół i czyszczę. Nic więcej mnie nie obchodzi. Piec mi "cyka" na 46 st plus minus 0.5st wybiegu. Jeśli jest zbyt ciepło zawór zakręcam przy kaloryferze i cała filozofia.

Trafiłeś idealnie z palnikiem w zapotrzebowanie cieplne i straty Twojego domu. Cała tajemnica sukcesu....

Tak samo kuzynka Karoki, temp., start , wsypać węgiel, wybrać popiół i finał.

Verb, zapewniam Cię,że robimy na tyle dużo testów (mam na myśli większą liczbę producentów, nie tylko siebie), na ile jest to możliwe, ale nie da się na 4-5kotłach w obiektach testowych wytworzyć symulacji 100-200 obiektów domowych o różnym zapotrzebowaniu na ciepło, różnym wykonaniu instalacji. Pewne rzeczy przy nowościach wychodzą dopiero na konkretnym przypadku.

darase
11-03-2011, 10:02
Verb masz ustawioną tem na 42st? i piec robi postoje? Chyba jest coś nie "teges". Jeśli masz tak niskie zapotrzebowanie na ciepło i używasz mało wody cwu to 20kg na dobę nie jest dużo tak mi się wydaje :)

jack18
11-03-2011, 10:14
Ustawiłem zadaną 42st, pracuje na auto, regulacja temperatury CO (brak podłączonych czujników).
Opał suszę na bieżąco, po jednym worku rozsypuję na kotłowni i na drugi dzień wsypuję do zasobnika. Widzę że spala worek na dobę a jest dość ciepło. Po dołożeniu rusztowin made by minertu, sterownik ma problem z zatrzymaniem temperatury, robi to chyba za późno i rozpędem leci nawet i 10st w górę.
Możliwe że za bardzo się przejmuję i za często zaglądam co się tam dzieje, ale ilość spalonego paliwa mi się nie podoba.

A ja dla odmiany zaproponuje Ci jednak założyć jak najszybciej czujnik temp wewnętrznej. To pomaga i wiem z doświadczenia bo miałem taki sam problem. Włączysz cykliczna prace i paliwo lepiej się będzie dopalało i temperatura w domu będzie jaka chcesz i zużycie opalu znacznie spadnie. Teraz kocioł masz ustawiony najprościej jak to jest możliwe ( tak w przenośni od cepa). Masz termostaty na grzejnikach?

darase
11-03-2011, 10:40
Verb przychodzi mi jedno do głowy, bo te 10st to z kosmosu się nie bierze, może masz tak, że temperatura w krótkim czasie zbyt szybko spada i ten nadmiar jest tak wyliczony żeby tą stratę zrekompensować. Przy stałym podobnym odbiorze ciepła u mnie wahania tem. C.O. to 0.5 do max 1st.

darase
11-03-2011, 10:46
Panie Jarecki to jak to jest lawa robi się ze stopionego popiołu w przypadku zayt dużej ilości powietrza?

jorgo
11-03-2011, 10:53
Widzisz tylko to mnie zastanawia. Po jakie licho uzależnia się możliwość pracy pompy CO w trybie cyklicznym od posiadania czujnika temp wewn. Jeśli ona pracuje wg ustawień czas pracy/postoju które nie zalezą od wskazań czujnika temp wewn to nie widzę związku. Chyba, że zależą....

Ech....ja też jak byłem młody to wyznawałem zasadę "życie trzeba sobie utrudniać , bo inaczej robi się nieciekawe".....
ale na starość zmieniłem zdanie: prostota czyni piękno.....
tak chcę zrobić u siebie: 1 pompka i zaworek 4 drogowy, a kociołek spięty na krótko z bojlerem...... i na tym koniec. Żadnych pierdoł typu 10 pompek, 14 czujników, 29 zaworów termostatycznych, sterowników które co kilka godzin trzeba latać do kotła i zmieniać...... czy nie lepiej w tym czasie coś np. smacznego wypić ;) ??
Jak się zestarzejecie też do takich samych wniosków dojdziecie.... albo i nie.......

jorgo
11-03-2011, 10:55
Jorgo to chyba mój piec jest z innej epoki, sypię eko, wybieram popiół i czyszczę. Nic więcej mnie nie obchodzi. Piec mi "cyka" na 46 st plus minus 0.5st wybiegu. Jeśli jest zbyt ciepło zawór zakręcam przy kaloryferze i cała filozofia.

NO i tak ma być :)

jack18
11-03-2011, 10:59
Mam termostaty na wszystkich grzejnikach. Mam tez po instalacji gazowej pozostałość w postaci sterownika Euroster 2000, mogę go podłączyć w każdej chwili.

Wystarczy ten czujnik który masz z piecem dostarczony. Tam gdzie powiesisz go otwierasz termostaty na max, a reszta grzejników i termostatów da sobie rade.

darase
11-03-2011, 11:11
Verb odkręć jeden kaloryfer na 5 np. w łazience i zobacz czy będą zmiany, masz pompę C.O. alpha? czy zwykłą? Sterownik głupieje bo jak termostaty się otworzą to w jednej chwili piec dostaje dużo zimnej wody, a jak spada Ci temperatura C.O.? Z tych 52 do ilu? Twoja instalacja nie odbiera ciepła w sposób płynny. Może już pora na wygaszenie pieca ;)

Slaveta
11-03-2011, 11:31
Verb nie wiem czy to podawałeś ale jak masz zbudowaną instalację na pompie czy zaworze?
Powiem Ci tak jeżeli masz ustawienia regulacja CO to błąd ja testowałem u siebie i zawsze przy takiej regulacji chlał mi paliwa bardzo dużo tak jak piszesz prawie wór na dobę i to ekoretu.
Podłącz koniecznie czujnik temp. który masz w komplecie i przestaw w zaawansowanych pompę CO na cykliczną zobaczysz jaka jest różnica. U mnie spalanie spadło o połowę i nie przejmuj się do ilu piec podnosi temp. na kotle względem zadanej, Ciebie ma interesować ilość spalonego opału i temp. w chałupie ot wszystko. Termostaty na razie pootwieraj na max. jak się ustabilizuje temp. i spalanie będziesz dalej kombinował, wszystko małymi kroczkami a będzie git.

Slaveta
11-03-2011, 11:36
Ech....ja też jak byłem młody to wyznawałem zasadę "życie trzeba sobie utrudniać , bo inaczej robi się nieciekawe".....
ale na starość zmieniłem zdanie: prostota czyni piękno.....
tak chcę zrobić u siebie: 1 pompka i zaworek 4 drogowy, a kociołek spięty na krótko z bojlerem...... i na tym koniec. Żadnych pierdoł typu 10 pompek, 14 czujników, 29 zaworów termostatycznych, sterowników które co kilka godzin trzeba latać do kotła i zmieniać...... czy nie lepiej w tym czasie coś np. smacznego wypić ;) ??
Jak się zestarzejecie też do takich samych wniosków dojdziecie.... albo i nie.......

Ja uważam inaczej, instalację trzeba zrobić do danego pieca w/g zaleceń producenta. Producent zaleca pompę mieszającą lub zawór n-drogowy to nie ma co kombinować a zrobić tak jak producent radzi, ja tak zrobiłem i jest wszystko super. Czasami czyszczę kocioł czasami dosypuję groszku i tak właśnie ma być, prosto łatwo i przyjemnie:)

sebsa
11-03-2011, 11:39
Panowie a czy znacie typ tego czujnika KTY czy nie ma to najmniejszego znaczenia

Slaveta
11-03-2011, 11:44
Ha! nie mam jeszcze zasobnika CWU :D

Zapomniałem dodać wcześniej: od strony drzwiczek mam fajny sypki popiół, od strony wnętrza mam koszmarną lawę, którą trudno rozbić (potrafi ona podnieść i przekrzywić deflektor).

Nie masz czasem poprzytykanych otworów napowietrzających? Nie wiem jak to wygląda w tym nowym palniku tutaj Zawijan musi się wypowiedzieć. Nie masz czasem jakiegoś chrzczonego paliwa? ja bym kupił na twoim miejscu ze 2 worki wysokokalorycznego groszku i zobaczył czy jest podobna sytuacja.

Slaveta
11-03-2011, 11:45
Panowie a czy znacie typ tego czujnika KTY czy nie ma to najmniejszego znaczenia

Dokładnie KTY81-210

Slaveta
11-03-2011, 11:56
Z tym czujnikiem KTY to Panowie z Ecoal-a dali ciała bo powinni dodawać w komplecie 2 sztuki i nie trzeba by szukać po sklepach tym bardziej że kosztuje niecałe 2 zyle hurtowo jeszcze taniej by było.

Jarecki79
11-03-2011, 11:59
Ha! nie mam jeszcze zasobnika CWU :D

Zapomniałem dodać wcześniej: od strony drzwiczek mam fajny sypki popiół, od strony wnętrza mam koszmarną lawę, którą trudno rozbić (potrafi ona podnieść i przekrzywić deflektor).

Pisałeś,że opał masz bezpośrednio z kopalni i jest to retopal.

Palnik brucer i kocioł...
Nie chciałbym się w tym temacie mocniej wypowiadać, bo zaraz dostane burę od twórcy.
Takie zjawisko wskazuje,że kosz zasypowy masz pewnie po prawej stronie kotła.
To wskazuje,że Twój kocioł a raczej jego palnik okresowo musi trochę dłużej pędzić z dużą mocą, wówczas brucer zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka produkuje szlakę-lawę a po przeciwnej stronie jest pyłek (bo tu opał wolniej spada i ma czas na dopalenie)

Coś w Twojej instalacji prawdopodobnie gwałtownie dostarcza zimną wodę do kotła. Ja bym spróbował całkowicie pozbyć się tej pompy mieszającej, sprawdź czy coś się zmieni bez niej przed 2-3dni. Jak się lekko poprawi, to będziemy myśleć dalej.

jack18
11-03-2011, 12:19
Ja zauważyłem ze u mnie palnik przy małym zapotrzebowaniu na ciepło zdecydowanie lepiej dopala na pracy cyklicznej pompy. Rozżarzone jest cale palenisko i nie ma problemu ze spiekami. Termostaty u verba pozamykaj wszystkie grzejniki i dopiero po ich otwarciu cala zimna woda idzie na kocioł.Duża ilość zimnej wody napływająca powrotem zmusza kocioł do pracy na wyższych obrotach dmuchawy co powoduje powstawanie spieków. Tak ja uważam.

darase
11-03-2011, 12:25
Widzę że z Panem Jareckim mamy podobne zdanie. Jeśli odkręcisz jeden kaloryfer to pompa C.O. będzie działać jako mieszająca jeśli będzie stale pracować. Zamontujesz zbiornik cwu i się poprawi.

Jarecki79
11-03-2011, 12:27
Dobrze sądzisz jack18, sugerowałbym metodą drobnych kroków dochodzić do poprawy, bardziej stabilnej pracy układu.
Mało ruchów w jednym czasie, zacząć od wyłączenia pompy cyrkulacyjnej, zobaczyć min. po dobie, czy spalanie uległo zmniejszeniu.

Następnie chciałbym wiedzieć ile jest pomieszczeń (pokoje, kuchnie, łazienki itd.) w których są założone głowice termostatyczne.
Czy jest to 100%instalacji grzejnikowej? Trzeba się będzie zastanowić po uzyskaniu odpowiedzi, które z tych pomieszczeń mogą mieć stale otwarte na maxa termostaty. Po otwarciu danych termostatów czekamy min. kolejny dzień, aby zaobserwować zmiany w pracy palnika.

Kolejny krok to dobranie dobrej nastawy na kotle, aby uniknąć dużych skoków temperaturowych..

Pytanie, czy Verb chce tego spróbować i czy mi w tym temacie zechce zaufać.

.seban.
11-03-2011, 12:31
(...)Trzeba się będzie zastanowić po uzyskaniu odpowiedzi, które z tych pomieszczeń mogą mieć stale otwarte na maxa termostaty.(...)
To dołączę się do tematu - czy można w takim razie pozostawić tylko jeden grzejnik na maxa odkręcony? I czy może to być drabinkowy w łazience?

darase
11-03-2011, 12:34
Jack praca pompy w sposób cykliczny wymusza na sterowniku pracę dwustanową, wszyscy piszą o oszczędności z tym związanych, a jest teoria żeby piec pracował w sposób ciągły bo jest lepsze spalanie. Czy te oszczędności wynikają ze spadku tem spalin poniżej 100st. W moim przypadku tem spalin przy ciągłej pracy oscyluje teraz ok 125st.

Jarecki79
11-03-2011, 12:41
To dołączę się do tematu - czy można w takim razie pozostawić tylko jeden grzejnik na maxa odkręcony? I czy może to być drabinkowy w łazience?

Nie wiem, nie znam Twojego domu oraz instalacji, kwestia próby. Może jeszcze 2-3pomieszczenia a może wystarczy. Próbuj.

Chodzi o to, aby umożliwić w miarę możliwości stabilna pracę palnika, bez skoków i szoków temperaturowych.

Jak masz np. 20grzejników, na wszystkich termostaty, na kotle np.60st.C i kocioł grzeje, grzeje, po czym termostaty wszystkie prawie w jednakowym czasie zamkną odbiór ciepła- sterownik wyhamuje, kocioł może dygnie o 6-8st.C w górę.
Dom tak stoi ok.3godzin, bo jest temperatura, sterownik sobie pyka, ale w pewnym momencie wszystkie termostaty się otwierają i wraca cała masa zimnej wody, sterownik głupieje, jest mocny spadek temperatury, zaczyna kombinować z mocnym wzrostem mocy. Tutaj jeszcze wpływ ilości wody w wymienniku kotła.

Trzeba dobrać niższa nastawę na kotle, aby uniknąć dużej nadwyżki mocy, trzeba zapewnić jakimś sposobem w miarę stabilny poziom odbioru mocy. Wówczas proces spalania powinien być bardziej płynny.

jack18
11-03-2011, 12:48
Jack praca pompy w sposób cykliczny wymusza na sterowniku pracę dwustanową, wszyscy piszą o oszczędności z tym związanych, a jest teoria żeby piec pracował w sposób ciągły bo jest lepsze spalanie. Czy te oszczędności wynikają ze spadku tem spalin poniżej 100st. W moim przypadku tem spalin przy ciągłej pracy oscyluje teraz ok 125st.

Wiem o co Ci chodzi, ale myślę ze oszczędność wynika głownie z faktu ze niepotrzebnie nie przegrzewasz pomszczeni czego nie można powiedzieć o pracy ciągłej pompy. Spadek temp spalin to tylko wynikowa tych działań.Zaznaczam ze cały czas chodzi mi o okres przejściowy taki właśnie jak teraz(jesień ,wiosna).

darase
11-03-2011, 12:49
Przy granicy 40st to chyba sterownik wyłącza pompę C.O. a układ dalej się wychładza. W Twoim przypadku widać że zbyt duże kopyto to większe spalanie i tu jest pies pochowany. Zmniejsz to kopyto to i spalanie powinno zmaleć. Jeśli wszystko zawiedzie to jedyna rada ująć żeberek w kaloryferach, tak tylko kombinuję ;)

darase
11-03-2011, 12:56
Cwu zwiększy Ci zapotrzebowanie na ciepło, wszystkie znaki na niebie wskazują że masz zbyt dużą moc na warunki panujące na dworze. Najgorszy dla Ciebie będzie okres przejściowy. Dla mnie to okres większego mrozu -20stopni, wtedy jeden duży pokój jest chłodniutki.

Jarecki79
11-03-2011, 13:00
Verb jak masz kosz po lewej, ślimak kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to w/g moich doświadczeń spieki teoretycznie powinny być w popielniku od przodu, od strony drzwiczek a od strony komina drobny pyłek. Zostawmy to jednak na boku.

Z tymi spiekami -coś, prawdopodobnie termostaty w pewnej chwili dostarczają dużą ilość zimnej wody do kotła. Sterownik zaczyna wariować.

- spróbuj zrezygnować z pompy mieszajacej a jutro po zaobserwowaniu wyniku tego działania postaraj się wytypować pomieszczenia, w których termostaty moga zostać stale otwarte na maxa. Dalej dobierz niższą nastawę np. 43st.C na dom

W jeden dzień niczego nie popsujesz.

darase
11-03-2011, 13:10
Jak to mówi Bob budowniczy z bajki:damy radę? damy radę ;) :)

darase
11-03-2011, 13:17
Może przekombinowałeś w tej koronie brucera? Pisałeś że miałeś otwory ponacinane od strony kosza, czy w koronie miałeś takie nacięcie? Od spodu?

Slaveta
11-03-2011, 13:47
Wyłączyłem pompę mieszającą, odkręciłem na max grzejnik w łazience - to jedyne miejsce gdzie może być bardzo ciepło.

Powiedz mi czy te termostaty które posiadasz to same się otwierają i zamykają w zależności jaką temp. w nich zadasz?

Slaveta
11-03-2011, 13:53
A czy ja wiem ? Zrobiłem jak kazał zawijan. Szczeliny pionowe miałem od strony kosza, są zaklejone.
Jak ma być w końcu obrócona ta korona?

Dodam jeszcze coś: Po zamontowaniu kotła, wszystko działało jak należy, zero spieków, choć retopal wilgotny. Na nieszczęście podłączyłem komputer i miałem komunikat że konieczna jest aktualizacja czy jakoś tak, No więc pobrałem nowe oprogramowanie, wgrałem i od tego czasu mam szopki.

Korona ma być tak ustawiona że po stronie kosza nie masz w ogóle otworów tylko po przeciwnej stronie kosza a jeżeli masz i po jednej i po drugiej to zaklej te od strony kosza.
Aktualizacja nic nie zmienia w sposobie spalania tylko dodaje inne dodatkowe funkcje, u mnie kompletnie nic się nie zmieniło w zakresie sposobu spalania po aktualizacji więc nie możliwe że u Ciebie jest inaczej.

Jarecki79
11-03-2011, 14:00
Zawijan wspominał,że ktoś u kolegi Verb zawalił robotę.

Miał strzałkę na końcu paleniska patrząc od strony kosza, a nacięcia miał tam, gdzie kosz.
Sugerując się strzałką założył palenisko dobrze, tyle,że nie wiedział,że ktoś na produkcji dał ciała z wycięciem szczelin.

Od strony kosza ma być pełna ściana, pojawiła sie sugestia,że dla tego kotła szczeliny na krótkiej ściance zakleić, tak zrobił verb.
Boki mają nacięcia, zgodnie z ruchm obrotu ślimaka na przodzie gęściej a po przeciwnej stronie rzadziej.


VERB:
- ok, wyłączyłeś pompę mieszającą
- ok, chociaz jeden grzejnik zostanie otwarty na zaworze na full (możesz to zrobić w chociaż jeszcze jednym pomieszczeniu?)
- obniż dodatkowo nastawę na kotle - spróbuj na 43st.C

darase
11-03-2011, 14:02
Verb korona powinna mieć nacięcie od spodu które pasuje do palnika. U mnie wogóle nie ma nacięć na krótrzej stronie. Na Twoim miejscu jeszcze raz bym to sprawdził.

Jarecki79
11-03-2011, 14:11
Verb korona powinna mieć nacięcie od spodu które pasuje do palnika. U mnie wogóle nie ma nacięć na krótrzej stronie. Na Twoim miejscu jeszcze raz bym to sprawdził.

Nacięcie, o którym wspominasz jest w nowszych wersjach brucera, w tych, co mają po zewnątrz mniejsze ranty paleniska.
W korpusie jest nadlany taki schodek a w koronie paleniska wycięty taki malutki otworek-rowek, tego wcześniej nie było.

Starsza wersja miała strzałkę sugerującą kierunek montażu, w nowszej wersji tej strzałki już nie było z tego co pamiętam (bo jest to wycięcie i schodek, czyli teoretycznie pomylić się nie można)

Ten schodek miał ułatwić kierunek montażu, ale jak ktoś dał ciała z nacięciami pionowymi, to i tak lipa.

Slaveta
11-03-2011, 14:12
To do ch..ry jasnej ile jest tych rodzajów koron?? u mnie jest `jednakowa liczba otworów na przodzie i tyle` a po jednej stronie boku nie mam w ogóle - czyli to ta która powinna być po stronie kosza. Ja już mam ten nowszy palnik.

Jarecki79
11-03-2011, 14:20
To do ch..ry jasnej ile jest tych rodzajów koron?? u mnie jest `jednakowa liczba otworów na przodzie i tyle` a po jednej stronie boku nie mam w ogóle - czyli to ta która powinna być po stronie kosza.

W brucerze mówimy o 2koronach.
Komplikację wprowadzono u producentów, tj.:
oryginalnie palnik ma nacięcia pionowe z 3stron, na długich bokach oraz po stronie przeciwnej do kosza
do tego są okrągłe otworki na około tej korony

Teraz dla obniżenia mocy kombinacje ze szczelinami, tylko na 2 długich bokach oraz rezygnacja z otworków.
Moim zdaniem powinno się stworzyć mniejszą wersję tego palnika zamiast tak rzeźbić, patrz przykład tego Ewmara.

Na fotkach starszy brucer, nowszy brucer i mniejszy ewmar jako przykład (szkoda,że centroekoenergia nie wpadła na pomysł, aby odlać taki mniejszy palniczek)

Wkleję Ci 2 wersje koron brucera, otwory i nacięcia są chyba wyjaśnione.474734747147472

Jarecki79
11-03-2011, 15:14
Nie lubimy ciepła. Mógłbym popuścić w łazience na górze, ale nie jest wykończona i na razie z niej nie korzystamy to by było czyste marnotrawstwo :D Mam od 3 dni ustawione 42st :)

Obecnie: kocioł ma postoje, zatrzymuje się przy 47st, ale wybiega tylko o 0,5st. Powrót nieciekawie, 33st i spada. Grzejnik w łazience jest chyba za mały. Jest cały gorący, w łazience gorąco... hmm

Nie przejmuj się tą różnicą. Zbyt dużo się martwisz.
Póki nie ma kropelek wody w czopuchu - wszystko jest ok. Staraj się palić suchym groszkiem.

W labo w Łodzi 100%mocy to różnica powrót-zasilenie 20st.C
30% mocy różnica 6st.C

oczywiście przy jakiejś tam wartości przepływu wody.

Daj tak popracować kociołkowi przez jedną dobę i opisz jak to wygląda.

jorgo
11-03-2011, 16:12
Ja uważam inaczej, instalację trzeba zrobić do danego pieca w/g zaleceń producenta. Producent zaleca pompę mieszającą lub zawór n-drogowy to nie ma co kombinować a zrobić tak jak producent radzi, ja tak zrobiłem i jest wszystko super. Czasami czyszczę kocioł czasami dosypuję groszku i tak właśnie ma być, prosto łatwo i przyjemnie:)

No przecież ja tak będę miał .......zawór 4 drogowy, 1 pompa i już :-)

jorgo
11-03-2011, 16:25
Tak, to gazowe Danfossy z dobrej serii z kryzą.

Panowie.... a czy w instalacji z kotłem na paliwo stałe w ogóle stosowanie zaworów termostatycznych ma w ogóle sens?
Mówię to w kontekście tych problemów co ma teraz verb

Jarecki79
11-03-2011, 16:27
No qrde, to ja kupiłem kocioł zaledwie miesiąc temu a dostałem starą wersję ?
Pogratulować firmie poczucia humoru.

Ja nowsze brucery kupować zacząłem ok.czerwca 2010 jak dobrze kojarzę.
Starszych odlewów tez się trzeba pozbyć ;-) to nie ma większego znaczenia, jak Ci się speiki wieszają na wymienniku i nie spadają, to zrób tak, jak poradziłem jack18 - szlifierka kątowa i upi... rogi, pod spodem masz rowek, do tego rowka idzie uciąć i będziesz miał nową wersję :-)

Jarecki79
11-03-2011, 16:28
Panowie.... a czy w instalacji z kotłem na paliwo stałe w ogóle stosowanie zaworów termostatycznych ma w ogóle sens?
Mówię to w kontekście tych problemów co ma teraz verb

Sens ma, tyle,że nie w całym domu. Moim zdaniem kuchnia, salon, sypialnia.

darase
11-03-2011, 16:34
Verb napisał "Tam dałem
masę termoodporną do 1300 st.Z
jednej strony musiałem dać dużo ,
bo nie chciało " siąść " "

Mam pytanie a siadła ta korona? jeśli nie siadła to robota od początku i sprawdź czy masz taki rowek w koronie. Może masz nietypową wersję korony, z rowkiem i ze strzałką.

Jarecki79
11-03-2011, 16:35
Tak poważnie, to wersje paleniska brucera idzie poznać po wymiarach.

Zewnętrznie starszy odlew miał 270mm szer. na 360mm długości
Nowszy brucer ma 216mm szer. na 296mm długości

Ekoenergia dla porównania ma 245mm szer. na 330mm długości

darase
11-03-2011, 17:15
Pisałeś że miałeś ładne spalanie to było przed czy po walce z brucerem, sterownika nie uaktualniałem może to i dobrze.

Slaveta
11-03-2011, 20:08
Fuego miało gdzieś zakopcowany ten piec i mi go wcisnęli skubańce. A ja myślałem że oni tacy życzliwi i z dobrego serca odradzają EKO PLUS :lol2: Ehhh..człek stary a gupi.

Nie rób z tego tragedii to jest dobry sprzęt, dużo ludzi ma kotły ze starszymi palnikami i działa. Zawsze możesz tak jak piszą Ci inni wziąć kątówkę i ściąć nadmiar żeliwa albo dać fachowcom i będziesz miał nowszą wersję, luz. Od kiedy się ufa sprzedawcom?

markon2
11-03-2011, 20:14
ZAWIJAN
Do Ciebie pytanko czy gdzies w okolicach PIŁY moge zobaczyc na zywo piecyk Ogniwo eko 16 kw chodzi mi o sklepik z tym produktem jestem ciekawy tego kotła rywalizuje on z innym i ktos musi wygrac pozdr.

darase
11-03-2011, 20:18
Jak będziesz go ciął to sprawdzisz czy korona ma rowek tzn. takie nacięcie, nie chodzi mi o ten rowek w który dajesz sylikon. Bo jeśli równo dałeś sylikon a coś przeszkadzało to może być tam garb a wycięcie trafiło z drugiej strony.

markon2
11-03-2011, 20:44
Czy strownikiem eCOAL mozna sterowac całkowicie recznie i ustawiac szystkie parametry? Jak i równiez kozystac z pida i ustawic temp. kotła a reszta zajmie sie sterownik zczytujac info. z czujników z tym ze moze inaczej sie odnosic co do spalonego grochu.Oczywiscie strefy czasowe takze posiada tak. prosze o odp.

darase
11-03-2011, 20:52
Markon eCoal jest sterownikiem automatycznym i to on ponosi odpowiedzialność za prowadzenie kotła. Niektóre ustawienia ręczne mogłyby przyczynić się do awari kotła, znajomy źle ustawił przedmuchy w podtrzymaniu do tego stopnia że coś mu huknęło. Żeby coś przestawiać to trzeba się znać. Piec to nie zabawka.

jack18
11-03-2011, 21:21
Nie rób z tego tragedii to jest dobry sprzęt, dużo ludzi ma kotły ze starszymi palnikami i działa. Zawsze możesz tak jak piszą Ci inni wziąć kątówkę i ściąć nadmiar żeliwa albo dać fachowcom i będziesz miał nowszą wersję, luz. Od kiedy się ufa sprzedawcom?

Bardzo ładnie się tnie nie ma z tym żadnego problemu, a efekt jest spory (mniej kilometrów do przebiegnięcia żeby zrzucić spieki) Jak masz szlifierkę kątową dasz rade, tylko pamiętaj żeby nie obciąć kanału . No i żeliwo w tym miejscu jest grube wiec to chwile trwa.

markon2
11-03-2011, 21:29
Markon eCoal jest sterownikiem automatycznym i to on ponosi odpowiedzialność za prowadzenie kotła. Niektóre ustawienia ręczne mogłyby przyczynić się do awari kotła, znajomy źle ustawił przedmuchy w podtrzymaniu do tego stopnia że coś mu huknęło. Żeby coś przestawiać to trzeba się znać. Piec to nie zabawka.
No to faktycznie nieładnei sie stało ale wiem ze nie kazde stawienia fabryczne pasuja do danego domu a czy jest to ekonomiczne.Myslałem wczesniej o innym piecu ze ster. Puma i tam jest bardzo rozbudowany i wszelkie kombinacje dozwolone ale chyba wykluczy to go ze wzgledu na podłaczenie do komina zbyt wysoki.Sam juz nie wiem zgłupiałem od tego wszytkieg (wyboru kotła) bedzie to mój pierszy z podajnikiem na groch i nie chce aby mnie zjadł.Czytałem troszke tego posta i piszecie ze macie takie a nie inne nastawy kotła a wiec je ustawiacie recznie tak? Sorki moze dla wielu o tak banalne pytania ale chciałbym sie czegos dowiedziec bycmoze wkrótce dołacze do was jako uzytkownik kotła z tym ster. pozdro

darase
11-03-2011, 21:48
Powitamy Cię w "gildii" dla wybrańców ;)
Ten sezon jest też moim pierwszym sezonem z piecem Ogniwo i sterownikiem eCoal, takiego dokonałem ze względu na sterownik i cenę całego zestawu, ze spalania jestem zadowolony do 28lutego poszły mi 3,5 t, myślę że jest to dobry wynik a będzie lepszy jak ocieplę dom.

markon2
11-03-2011, 22:11
Powitamy Cię w "gildii" dla wybrańców ;)
Ten sezon jest też moim pierwszym sezonem z piecem Ogniwo i sterownikiem eCoal, takiego dokonałem ze względu na sterownik i cenę całego zestawu, ze spalania jestem zadowolony do 28lutego poszły mi 3,5 t, myślę że jest to dobry wynik a będzie lepszy jak ocieplę dom.

Jakiej powierzchni masz dom i czy masz podłogówke u mnie jest 145m2 do ogrzania z tego 80 to podłogówka no i garaz 20m2
ten kociołek powinien sobie poradzic przy mocy 16kw co nie.Zwarta bryął domu ze zmiana kata dachu na garaz i kotłownie.Czyli co do ster. to nie masz zastrzezen jest ok .

SUSPENSER
11-03-2011, 22:32
No to faktycznie nieładnei sie stało ale wiem ze nie kazde stawienia fabryczne pasuja do danego domu a czy jest to ekonomiczne.Myslałem wczesniej o innym piecu ze ster. Puma i tam jest bardzo rozbudowany i wszelkie kombinacje dozwolone ale chyba wykluczy to go ze wzgledu na podłaczenie do komina zbyt wysoki.Sam juz nie wiem zgłupiałem od tego wszytkieg (wyboru kotła) bedzie to mój pierszy z podajnikiem na groch i nie chce aby mnie zjadł.Czytałem troszke tego posta i piszecie ze macie takie a nie inne nastawy kotła a wiec je ustawiacie recznie tak? Sorki moze dla wielu o tak banalne pytania ale chciałbym sie czegos dowiedziec bycmoze wkrótce dołacze do was jako uzytkownik kotła z tym ster. pozdro

Jak chcesz poczytać o różnych kotłach to wejdź tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page238

SUSPENSER
11-03-2011, 22:33
Panowie.... a czy w instalacji z kotłem na paliwo stałe w ogóle stosowanie zaworów termostatycznych ma w ogóle sens?
Mówię to w kontekście tych problemów co ma teraz verb

U mnie termostaty sa na wszystkich grzejnikach i do tego sterownik pokojowy na korytarzu i wszytko działa super.
Dzięki termostatom nastawiłem w każdym pomieszczeniu zadaną temp., więc ma to duży sens.

minertu
12-03-2011, 00:23
Widzisz tylko to mnie zastanawia. Po jakie licho uzależnia się możliwość pracy pompy CO w trybie cyklicznym od posiadania czujnika temp wewn. Jeśli ona pracuje wg ustawień czas pracy/postoju które nie zalezą od wskazań czujnika temp wewn to nie widzę związku. Chyba, że zależą....

Jeszcze raz ,pompa pracuje cyklicznie wg nastaw czasowych jakie sobie ustawisz np. 5min pracy 30min postoju to jest cyklicznie natomiast jeśli ustawisz na wyłączoną to albo jest sterowana czujnikiem pokojowym albo termostatem.Praca cykliczna jest niezależna od czujnika pokojowego.Wyłączona jest zależna od temp w pomieszczeniu.

minertu
12-03-2011, 07:00
A czy ja wiem ? Zrobiłem jak kazał zawijan. Szczeliny pionowe miałem od strony kosza, są zaklejone.
Jak ma być w końcu obrócona ta korona?

Dodam jeszcze coś: Po zamontowaniu kotła, wszystko działało jak należy, zero spieków, choć retopal wilgotny. Na nieszczęście podłączyłem komputer i miałem komunikat że konieczna jest aktualizacja czy jakoś tak, No więc pobrałem nowe oprogramowanie, wgrałem i od tego czasu mam szopki.

Wejdź w ustawienia przywróć ustawienia fabryczne i zaznacz odpowiedni parametr mocy dla twojego kotła. :)

darase
12-03-2011, 09:11
Verb nie masz pewności że ten przedział od 3 do 19 to byłby dobry wybór i nic by się nie działo. Co powiesz na grzanie cwu latem? Ile wtedy będziesz potrzebował kw? Jak dziś u Ciebie wyglądają spieki? Może na takie ciepłe dni kup słaby kalorycznie groszek tzw. czeski :)

darase
12-03-2011, 09:20
Z tym sypaniem to masz ładną zabawę ;) ale jak masz dużo czasu. U siebie zasypuję do pełna zasobnik w który wchodzi ok 160kg, wtedy liczę ile spaliłem i też zostawiam mały błąd + - 2kg lub 3kg na 160kg, nie da się wyliczyć tego z dokładnością aptekarską. Jak to mówił Pan Zawijan oko jest najgorszą miarą. :)

darase
12-03-2011, 09:27
Verb zważ worek przed suszeniem i po suszeniu, powinna być jakaś różnica. Na początku często zbiegałem do kotłowni, teraz idę sypać i czyścić. Domek mi się dogrzał do 25.4st, teraz na dzień odcinam wszystkie kaloryfery zostawiając jedynie cwu.

Jarecki79
12-03-2011, 10:05
Jak będziesz go ciął to sprawdzisz czy korona ma rowek tzn. takie nacięcie, nie chodzi mi o ten rowek w który dajesz sylikon. Bo jeśli równo dałeś sylikon a coś przeszkadzało to może być tam garb a wycięcie trafiło z drugiej strony.

Starszy brucer tego nie ma, tj. brak nacięcia, tego zęba, rowku czy jak chcesz to nazwać. Nie ma też nadlanego tego schodka, ma tylko strzałkę. Nowszy strzałki nie posiada, ale ma to nacięcie i nadlew,na który nacięcie ma pasować.

Rozpoznać to można po wymiarach:
Zewnętrznie starszy odlew miał 270mm szer. na 360mm długości
Nowszy brucer ma 216mm szer. na 296mm długości

Ekoenergia dla porównania ma 245mm szer. na 330mm długości

Mozna zatem starszego brucera dociąć do wymiarów Ekoenergii, sprawdzić efekty, a ewentulanie jak nadal spieki wieszać się będą na wymienniku, dociąć do początku rowka na silicon w/g nowych wymiarów. ps. trochę tego rantu się przydaje.

Jarecki79
12-03-2011, 10:08
Na dziś jest tak:
Kalafiorek jest, ale dość kruchy.
Wydaje mi się że odrobinę mniej spaliłem, o 11 będę wsypywał kolejną porcję to będę wiedział "na oko" po poziomie w zbiorniku co i jak.
Pompa mieszająca wyłączona i puki co nie widzę żadnych kropelek (może nie wiem gdzie zaglądać ? :)).
Aha... wentylator się ustabilizował na niskich obrotach, w palenisku języki spokojne o żółtym kolorze. Wcześniej nieraz wyglądało to jak palenisko u kowala - wentyl na max, płomienie biało błękitne, krótkie. Zobaczymy jak będzie dalej.

PS: Mam w ręce czujnik dostarczony z kotłem... i myślę gdzie można takiego szkaradka umieścić ?

Z tym czujnikiem to jeszcze się jeden dzień wstrzymaj. Poobserwuj zmiany, których dokonałeś wczoraj, to musi trochę potrwać.
Fajnie,że już jest lepiej.

W PUMIE teraz walczyliśmy, aby poprawić współpracę z układami obłożonymi termostatami grzejnikowymi przy współpracy z palnikiem żeliwnym II-ej generacji.

darase
12-03-2011, 11:46
Widzisz chłopie dużo zależy od instalacji :) jednak te zawory termostatyczne nie są aż tak idealne. Najlepiej gdyby w instalacji było mniej wody niż w kotle tak np. dwukrotnie, wtedy po otwarciu zaworów w jednym czasie woda w instalacji szybko by się wymieszała nie powodując dużego spadku temperatury.

darase
12-03-2011, 11:52
Pompę mieszającą zostaw, chyba że masz zawór chroniący piec, już lepiej cwu daj na jednej pompie z C.O. z możliwością odcięcia instalacji C.O. na lato.

Jarecki79
12-03-2011, 12:07
Pompę mieszającą zostaw, chyba że masz zawór chroniący piec, już lepiej cwu daj na jednej pompie z C.O. z możliwością odcięcia instalacji C.O. na lato.

Z tą pompa mieszająca jest tak samo jak z zaworami mieszającymi - nie są potrzebne na wielu instalacjach i często zamiast pomóc - tworzą problemy.
Verb ją wywalił, powrót się po dobie ustabilizował.

Jak nie ma rdzy i kropelek wody w czopuchu - to luz.

Verb- nic nie ucinaj, jeżeli Ci opał i szlaka normalnie spadają. Jak co 2-3dni musisz jednak z palnika strącać szlakę, to poproś kolegę jack18 o fotki, gdzie szlifierką ucinał palenisko.

Jarecki79
12-03-2011, 12:10
Widzisz chłopie dużo zależy od instalacji :) jednak te zawory termostatyczne nie są aż tak idealne. Najlepiej gdyby w instalacji było mniej wody niż w kotle tak np. dwukrotnie, wtedy po otwarciu zaworów w jednym czasie woda w instalacji szybko by się wymieszała nie powodując dużego spadku temperatury.

Widzisz teraz, że nie w każdych warunkach mała ilość wody w kotle jest korzystna.
Ja wolę, aby było jej w wymienniku więcej.

Trochę można sytuację poprawić przy termostatach poprzez soft sterownika i zmianę dynamiki reakcji sterownika na dane z czujników.
To długa zabawa i wymaga testów na instalacjach domowych.

darase
12-03-2011, 14:07
Pan Jarecki napisał "Widzisz teraz , że nie w każdych
warunkach mała ilość wody w kotle
jest korzystna ." Zgadzam się, wszystko zależy od ustawienia,co nie zmienia mojego zdania że dla mnie lepsza jest mniejsza ilość wody a większa powierzchnia grzewcza kotła. :) Lepiej żeby piec nie był magazynem ciepła.

Jarecki79
12-03-2011, 14:28
Ale eCOAL jest odporny na takie zabawy.
Nawet po wklepaniu pinu i wejściu w ustawienia zaawansowane nie za wiele da się pokombinować. Chyba że trzeba w offsetach grzebać ?

Hahaha :D coś z innej beczki :http://www.youtube.com/watch?v=qG4IaHgqH00&feature=player_embedded

W eCoal-u nic raczej nie pogrzebiesz i lepiej tego nie rób, jak nie wiesz o co chodzi.

Co do kropelek wody, w ostatnim kanale pionowym na ściance mógłbyś mieć kropelki wody i rdzawe nacieki, jeżeli coś byłoby nie tak.
Ewentualnie tam na tej rurze połączonej z kominem. Nie przejmuj się tym tak mocno, jak palisz suchym opałem i masz dobre napowietrzenie kotłowni, to wszystko powinno być ok.

Co do przycięcia, skoro się wiesza i nie spada, jack18 pomóż koledze i wklej fotki jak podciąłeś brucer-a
Miałeś taki sam kłopot.

jack18
12-03-2011, 15:40
Jeszcze raz ,pompa pracuje cyklicznie wg nastaw czasowych jakie sobie ustawisz np. 5min pracy 30min postoju to jest cyklicznie natomiast jeśli ustawisz na wyłączoną to albo jest sterowana czujnikiem pokojowym albo termostatem.Praca cykliczna jest niezależna od czujnika pokojowego.Wyłączona jest zależna od temp w pomieszczeniu.

Jest zależna>W przypadku spadku temperatury z czujnika wewnętrznego jest sygnał decydujacy o załączeniu pompy co na dłużej niż sobie zaprogramowałeś.

jack18
12-03-2011, 16:07
Czopuch to ta rura do komina? Mam wyczystkę zamontowaną po przeciwnej stronie wylotu z rury (z drugiej strony komina), czy tam będzie coś widać ? Rura idzie troszkę do góry, jeśli tam się coś zbiera to pewnie ścieka do kotła:confused:



Ano nie spadają, z tyłu mi się zawieszają bo są za duże - przeciągam je pogrzebaczem na przód i zrzucam.

jack18 Podrzucisz fotki ?

Tak jak rozbiorę palnik po zimie.A tak poważnie to wystarczy ciąć od spodu korony pod katem prostym. Ciecie musi się zaczynać na styku z zewnętrznym wygrabieniem rowka uszczelniającego.Nie mam fotek od spodu jak ktoś ma zdjętą koronę niech wrzuci fotkę...

Jarecki79
12-03-2011, 16:23
Od spodu mam tylko fotkę Ekoenergii

Do tego rowka możesz szlifierką pojechać (zostaw np. 0,5cm przed tym rowkiem), proste cięcie, nie musisz się wielce bawić.

Weź sobie miarę, zmierz ten odlew.

Możesz podciąć tak, jak ma wymiar Ekoenergia, czyli na 245mm szer. na 330mm długości (wówczas trochę Ci koło rowka zostanie)

Możesz podciąć tak do samego rowka, wówczas powinieneś się zbliżyć do wymiaru nowego brucera, czyli 216mm szer. na 296mm długości

ps. ta czerwona kreska to miejsce, gdzie należy nałożyć czarny silicon, to nie jest zaznaczenie cięcia!!!!!!!!!!!!!!! Ciąć przed tym rantem rowka

darase
12-03-2011, 19:29
Panowie śmiech to zdrowie :) Mniej wody ma Ogniwo 24kw jak się nie mylę 68l przy powierzchni grzewczej 2.2m , inne piece przy podobnym kw i podobnej powierzchni mają ponad 100l wody i tak to wygląda. Mała ilość wody w kotle i instalacji C.O. to mniejszy "bezwład" a większa dynamika. Tak to odbieram ale mogę się mylić. :)

jack18
12-03-2011, 19:42
Obcinałeś tylko od strony wnętrza czy dookoła ochlastałeś ? Potem szlifowałeś krawędzie górne aby były lekko w dół jak jest teraz ? Napisz dlaczego to zrobiłeś (tylko zawieszająca się szlaka czy jeszcze coś?), czy są jakieś minusy takiej modyfikacji itd. :)

Aha, powiedz ile tarczek zużyłeś. Mam w domu tylko dwie 1mm do cięcia. Coś czuję że to mało :D

Poszko 2 cienkie tarcze do ciecia.obciolem w kolo ,dla estetyki wygladzilem tarcza z papierem sciernym i zalamalem lekko krawedzie zeby nie byly ostre. Celem bylo uzyskanie wiekszego odstepu pomiedzy wymiennikiem i korona palnika .Co Ty chcesz uzyskac w eCoalu? co chcesz ostawiac, jaki czas podtrzymania w czym,w trybie lato czy w czym?

Jarecki79
12-03-2011, 19:45
A dlaczego do wymiarów Ekoenergii, a nie nowego Brucera?

Tylko się nie denerwuj, chciałem pomóc. Chyba mi się to udało, bez niepotrzebnych kłótni i negatywnych emocji.

Powiedziałem,że można spróbować dociąć do Ekoenergii, bo z tego zawsze idzie dociąć więcej do nowego brucera, odwrotnie się nie da.
Można, co nie znaczy, że trzeba.

Napisałem tak tez dlatego,że trochę tego rantu warto zostawić, tak, aby przytrzymał trochę opał w strefie spalania a jednak nie powodował jego zawieszania. To się moim zdaniem fajnie udało w tym dużym ekoenergii, dobry kompromis utrafili.
Tylko proszę nie pisz, że Ekoenergia najlepsza itd., bo nie o to chodzi.

Po zmianie na całkowicie odcięte, tak też jest w nowej małej ekoenergii dość szybko spada szlaka a mógłby ten opał jeszcze chwilę zostać (przy niektórych ekogroszkach). Tylko o to chodzi.

jack18
12-03-2011, 20:07
Czyli starczą mi dwie tarczki, fajnie. Myślałem że to bardziej oporne jest :)



Kocioł ustabilizował się w cyklu praca/postój. Zadaną mam temperaturę 42 st a oscyluje w granicach 46/47st. W parametrach użytkownika jest "postój w podtrzymaniu" czy coś i jest to w %. W opcjach zaawansowanych są parametry postoju - nie wiem co tam przestawiać, czy w ogóle przestawiać.
Myślałem że sterownik ma czekać z ponownym uruchomieniem do czasu, kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej. Jak to właściwie działa?

Parametry użytkownika- tu chodzi o postój w trybie lato, opcja do grzania CWU bez pracy pompy CO. W zaawansowanych chodzi Ci najprawdopodobniej o czas postoju pompy CO i czas pracy pompy CO. Jesli chcesz grzać samo CWU to interesują Cie parametry użytkownika a jesli praca cykliczna pompy to zaawansowane. Jaka prace masz teraz pompy CO?

darase
12-03-2011, 20:15
A może chodzi o czas postoju w podtrzymaniu?

jack18
12-03-2011, 20:20
Nie mam jeszcze zasobnika CWU. Pompa CO pracuje ciągle. Chodziło mi o parametry podtrzymania - piszę z pamięci bo jeszcze jestem w pracy - w parametrach zaawansowanych w oknie na dole po lewej to powinno być.
W parametrach użytkownika na samym chyba dole jest "praca w podtrzymaniu" w %. 30% bodajże fabrycznie.

Tego nie ruszaj. Zostaw jak jest . jak jest Ci ciepło i jest ok to zostaw te parametry.Powiem Ci ze niektórzy ludzie nawet nie wchodzą w tryb zaawansowany i jest ok. Po to ten tryb zabezpieczony jest kodem. Jeśli chcesz coś tam przestawiać to raczej ogranicz się do postoju i pracy pompy CO no i wyboru trybu ciągły,praca cykliczna, wyłączona....

Slaveta
12-03-2011, 20:23
Kocioł ustabilizował się w cyklu praca/postój. Zadaną mam temperaturę 42 st a oscyluje w granicach 46/47st. W parametrach użytkownika jest "postój w podtrzymaniu" czy coś i jest to w %. W opcjach zaawansowanych są parametry postoju - nie wiem co tam przestawiać, czy w ogóle przestawiać.
Myślałem że sterownik ma czekać z ponownym uruchomieniem do czasu, kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej. Jak to właściwie działa?

Sterownik dochodzi zawsze do temp. o 5* wyżej od zadanej u Ciebie jest w porządku. W parametrach postoju ustawiasz przerwę podtrzymania żeby nie zagasł żar w retorcie, jak nie wygasa żar to nie ruszaj.
No właśnie tak działa że kocioł dochodzi do temp. o 5* wyżej niż zadana i się wyłącza do czasu aż temp. CO nie spadnie poniżej zadanej w tedy znowu się załącza i tak w kółko.
Najważniejsza jest cierpliwość i małe kroczki a osiągniesz sukces:)

jack18
12-03-2011, 20:25
A może chodzi o czas postoju w podtrzymaniu?

Darase luknąłem w program tam sa parametry podtrzymania w %. Tam się nic nie zmienia raczej.

Slaveta
12-03-2011, 20:30
Powiem Ci ze niektórzy ludzie nawet nie wchodzą w tryb zaawansowany i jest ok. Po to ten tryb zabezpieczony jest kodem. Jeśli chcesz coś tam przestawiać to raczej ogranicz się do postoju i pracy pompy CO no i wyboru trybu ciągły,praca cykliczna, wyłączona....

np. ja:) jedyne co zmieniłem w zaawansowanych to praca pompy CO na cykliczną i już.

darase
12-03-2011, 20:32
Czas postoju w podtrzymaniu jest w parametrach użytkownika u mnie ustawiony jest na 60min a jak jest u Was?

Slaveta
12-03-2011, 20:36
Czas postoju w podtrzymaniu jest w parametrach użytkownika u mnie ustawiony jest na 60min a jak jest u Was?

Ja sobie ustawiłem na 50min.

jack18
12-03-2011, 20:39
Ja sobie ustawiłem na 50min.

Ja mam na 90 ale to jest parametr ważny w trybie lato .

darase
12-03-2011, 20:57
Tryb lato powiadasz, nie wiem gdzie to mam, mam jedną z pierwszych wersji sterownika, ten tryb działa bez podłączonej pompy cwu?

jack18
12-03-2011, 21:10
Jak masz na jednej pompie to nie bardzo chyba ze odetniesz grzejniki zaworami a pompę CO podłączysz w styki pompy CWU i ona będzie jej role pełniła.Zalezy jak masz instalacje rozwiązana (czy tak da rade i czy nie odetniesz wtedy naczynia wyrównawczego)Musisz zerknąć.

jack18
12-03-2011, 21:15
Z drugiej jednak strony pompa CO pełni w trybie lato role takiego bezpiecznika ,gdyby się kocioł przegrzewał wypchnie wodę w instalacje CO wiec lepiej jednak jak sa dwie pompy.

darase
12-03-2011, 21:23
Nie mam pompy C.O. ani cwu podłączonej do sterownika, jest jedynie podłączona pompa mieszająca. Dostałem info że ten piec działa w grawitacji. Zagramy w bilard na wp.pl?

darase
12-03-2011, 21:29
Widzisz Budowniczy trzeba było zgarnąć mnie po drodze, chociaż... mi nie muszą udowadniać że woda jest mokra a ogień gorący, wziąłeś kamerę? :)

darase
12-03-2011, 21:48
Zapraszam :)

r0berto
13-03-2011, 08:55
Ale u mnie to tak NIE DZIAŁA.
Wyłącza się po przekroczeniu zadanej czyli przy 47.1st, ale nie czeka aż spadnie poniżej zadanej, Włącza się podawanie i wentylator już przy 46st a czasem wyżej. I tak w kółko.

Wygląda na to że masz ustawienia dla eko plusa

r0berto
13-03-2011, 09:23
Nie. Miałem dla PLUSA przez niecałą dobę kilka dni temu, potem przestawiłem na EKO15kW i tak jest do teraz.

U mnie właśnie taka praca jest na plusie,jak miałem na 15kw to chodził cały czas nie odstawiał się wogóle na dodatek zasyp starczał mi o min.dobe mniej

r0berto
13-03-2011, 09:58
Ja również czekam na nową wersje oprogramowania,oprócz tego reklamowałem palnik w ogniwie i już przysłali niby taki jak powinien być na dniach zamontuje i zobaczymy jaki będzie efekt na tym nowym

r0berto
13-03-2011, 10:24
Mam do Ciebie prośbę: mógłbyś sprawdzić czy po przeprogramowaniu na EKO15 są jakieś różnice w panelu sterowania?
Ja przed chwilą przełączyłem na PLUSA i parametry nie różnią się niczym.

Ty masz EKO PLUS jak pamiętam, co miałeś źle w palniku ?
Na jakiej podstawie przysłali Ci dobrą koronę ? Jak to załatwiłeś ?

W panelu sterowania nic się nie różni.U mnie pali się niesymetrycznie moim zdaniem nierównomiernie rozprowadza powietrze.
Mi przysłali cały palnik nie koronę bo u mnie korony nie ma.Poprostu zgłosiłem reklamacje i czekałem na rozpatrzenie.Doszli do wniosku że wymiana rozwiąże problem i przysłali nowy.

r0berto
13-03-2011, 10:30
Na twoim miejscu też bym spróbował reklamować,skoro kupiłeś nowy kocioł to i palnik powinien być nowy

Jarecki79
13-03-2011, 10:44
Masz rację. Niby czemu mam sam coś obcinać i pewnie przez to stracić gwarancję ?

Dlaczego masz stracić gwarancję? Dotniesz tylko do aktualnych wymiarów nowego brucer-a, niczego więc w konstrukcji palnika nie zmieniasz.
Skoro się opał wiesza- coś trzeba zrobić.

Ja bym to zwyczajnie dociął i tyle. Mało skomplikowane, czekac nie trzeba. Nowej mniejszej Ci dosłać nie mogą, bo tam jest wycięty ząb pod nadlewke korpusu nowego brucera, więc bez tej nadlewki będzie fałszywe powietrze.....


ps. widzę jednak,że metody serwisu ogniwa nie różnią się od innych firm, tj. czasami jednak wystarczy się z człowiekiem dogadać i dosłać część....

Jak spalanie uległo poprawie, to jest dobrze, duże przeciągnięcie temp. to moim zdaniem sprawa aktualnego softu a nie palnika czy dmuchawy.

r0berto
13-03-2011, 10:51
Panowie.

Nie ma już tej cholernej lawy, jest mniejsze spalanie. Czyli jest poprawa.
Co zrobić z podwyższoną temperatura pracy ? W łazience, gdzie termostat jest odkręcony jest ukrop. Ukochana paprotka żony chyba tego nie wytrzyma :)

Spróbuj na cyklicznej pracy pomp powinno pomóc

minertu
13-03-2011, 10:53
Ja bym jeszcze poczekał aż się bardziej ustabilizuje.

Jarecki79
13-03-2011, 11:39
Panowie.

Nie ma już tej cholernej lawy, jest mniejsze spalanie. Czyli jest poprawa.
Co zrobić z podwyższoną temperatura pracy ? W łazience, gdzie termostat jest odkręcony jest ukrop. Ukochana paprotka żony chyba tego nie wytrzyma :)

Przenieś paprotkę w inne miejsce.
Obniż nastawę na 40st.C skoro i tak Ci o 5-6st.C przeciąga.
Musisz mieć na 2-3grzejnikach stały, pełen odbiór ciepła, bo inaczej wrócisz do jakości spalania z lawą....

Jarecki79
13-03-2011, 11:49
Tak to wygląda:



panel sterowania + parametry użytkownika: http://img830.imageshack.us/i/beztytuu1jz.jpg/
przestawiłem przy okazji "Czas postoju podajnika w podtrzymaniu" na 40%, ale nie mam pojęcia czy to coś zmieni.

Chyba czas wezwać serwis ? Zawijan się obraził, u Was wszystko elegancko śmiga - kaplica :(

Mam nadzieję,żę mnie nie opierniczycie, ale po fotce kolegi mogę tylko powiedzieć,że trzeba olać te oznacznia w tabelce, bo sa najprawdopodobniej błędnie opisane.

Temp. zadana C.O. nie może wynosi 42% tylko raczej 42st.C
Temp. obniżona C.O. to też jest raczej nie 10% a 10st.C
Temp zadana CWU nie może być 45%, tylko raczej 45st.C
Temp. obniżona CWU to też raczej nie 10% a 10st.C

Moim zdaniem tylko moc dmuchawy ma dobrą jednostkę, czyli %

Czas postoju podajnika w podtrzymaniu to pewnie jest 40minut a nie 40%

Sugeruję VERB, abyś to co napisałem skopiował i wraz z linkiem do tego zdjęcia przesłał do Elektro-System z zapytaniem czy mam rację.

Prawdopodobnie to tylko błędny zapis jednostek.

Slaveta
13-03-2011, 11:54
Mam nadzieję,żę mnie nie opierniczycie, ale po fotce kolegi mogę tylko powiedzieć,że trzeba olać te oznacznia w tabelce, bo sa najprawdopodobniej błędnie opisane.

Temp. zadana C.O. nie może wynosi 42% tylko raczej 42st.C
Temp. obniżona C.O. to też jest raczej nie 10% a 10st.C
Temp zadana CWU nie może być 45%, tylko raczej 45st.C
Temp. obniżona CWU to też raczej nie 10% a 10st.C

Moim zdaniem tylko moc dmuchawy ma dobrą jednostkę, czyli %

Czas postoju podajnika w podtrzymaniu to pewnie jest 40minut a nie 40%


Oczywiście że są błędne po ostatniej aktualizacji coś spieprzyli z tymi jednostkami zupełnie bez sensu.

jack18
13-03-2011, 11:56
Przenieś paprotkę w inne miejsce.
Obniż nastawę na 40st.C skoro i tak Ci o 5-6st.C przeciąga.
Musisz mieć na 2-3grzejnikach stały, pełen odbiór ciepła, bo inaczej wrócisz do jakości spalania z lawą....

Jarecki nie da niżej zjechać z nastawa, 42 to dolna granica i tak już obniżona w zaawansowanych. Normalnie w eCoalu jest 45. Oczywiście chodzi o stopnie nie % ale tylko nazewnictwo się zmieniło reszta jest ok.

Slaveta
13-03-2011, 11:57
Verb dalej uważam że umieszczenie czujnika wewnętrznego i zadawanie pokojowe rozwiązało by ten problem chyba że w domu masz koło 20* na wyłączonych kaloryferach już się gubię co tam masz a czego nie trudno tu pomóc.

r0berto
13-03-2011, 12:02
Ale jak to włączyć? Nie da się bez czujnika wewnętrznego chyba.

Raczej się nie da bez tego czujnika,myślałem że masz podłączony.
Może niech się wypowie minertu bo jest bardziej obcykany w tych sprawach

Jarecki79
13-03-2011, 12:09
Verb
Spróbuj ten czas:
Czas postoju podajnika w podtrzymaniu 40% zmienić jeszcze na jakiś wyższy np. 60 czy 70.

Dalej rozmawiaj z Minertu i kombinuj może z tym czujnikiem, jak spalanie się pogorszy, to wiesz, do czego możesz wrócić.

Slaveta
13-03-2011, 12:09
Po wykresie widzę dziwną sytuację, masz ustawioną temp. zadaną 42* a utrzymuje pięknie koło 46* może coś jest spieprzone, czujnik, sterownik ciężko powiedzieć może zacznij od najbardziej oczywistych rzeczy czyli prawidłowe umieszczenia czujników w instalacji oraz podłączenia do sterownika tych czujników i pomp.
Jeżeli chodzi o utrzymywanie temp. CO to sterownik robi to bardzo dobrze tylko nie w zgodzie z tym co ma zadane dziwna sprawa.

Slaveta
13-03-2011, 12:13
Verb jest jeszcze taka sytuacja że w parametrach użytkownika masz ustawione CWU 45* i niby tryb CWU masz wyłączony a sterownik dalej działa jak by ten tryb miał załączony coś tu jest nie halo.

jack18
13-03-2011, 12:13
Verb- zostaw na razie niech to chodzi. Czy to zadziała bez czujnika?Tego nie wiem ja np tego nie praktykowałem mozliwe ze tak ale wtedy nie będzie sterownik wiedział czy np temperatura spadła i załączyć pompę na dłużej .Poza tą niedogodnością biedzisz musiał mierzyć temp ręcznie i dobierać czasy ale jeśli to zadziała bez czujnika to i tak będzie bardziej komfortowo niż teraz. Jak się uda Ci włączyć bez czujnika to na razie na 2 doby zostaw ustawienia tak jak sa czyli postój 30min praca 5min.

jack18
13-03-2011, 12:16
Verb
Spróbuj ten czas:
Czas postoju podajnika w podtrzymaniu 40% zmienić jeszcze na jakiś wyższy np. 60 czy 70.

Dalej rozmawiaj z Minertu i kombinuj może z tym czujnikiem, jak spalanie się pogorszy, to wiesz, do czego możesz wrócić.

Ten czas to czas postoju w trybie lato.

Slaveta
13-03-2011, 12:19
Ciekawe czy czasem nie spierdzielony jest ten sterownik bo u mnie zupełnie to inaczej działa.

Slaveta
13-03-2011, 12:25
Czujniki poprawiłem kilka dni temu - tak mi kazał serwisant z eCOAL.
Nie kapuję czemu kiedy pompa mieszająca chodziła, temperatura była utrzymywana, a kiedy jest odłączona(choć sterownik tego nie widzi!! - w panelu widać że ja włącza i wyłącza cyklicznie) już nie.. co oni tam wykombinowali w tym oprogramowaniu.

Czyli teraz masz podłączoną tylko pompę CO a sterownik widzi jeszcze mieszającą???

jack18
13-03-2011, 12:29
Czujniki poprawiłem kilka dni temu - tak mi kazał serwisant z eCOAL.
Nie kapuję czemu kiedy pompa mieszająca chodziła, temperatura była utrzymywana, a kiedy jest odłączona(choć sterownik tego nie widzi!! - w panelu widać że ja włącza i wyłącza cyklicznie) już nie.. co oni tam wykombinowali w tym oprogramowaniu.

Temperatura powrotu Ci spada i załącza pompę mieszająca> spada dlatego ze się zamykają termostaty na grzejnikach. Te otwarte nie sa w stanie odebrać takiego ciepła i jak masz w łazience bardzo ciepło tez sie zamykają. One działają mierząc temperaturę otoczenia a nie wody przez nie przepływającej.

jack18
13-03-2011, 12:31
Czyli teraz masz podłączoną tylko pompę CO a sterownik widzi jeszcze mieszającą???

Wystarczy ze ma czujnik powrotu. U mnie tez tak jest a pompy mieszającej nie ma wcale.

jack18
13-03-2011, 12:34
Wszystko działa poprawnie ,problem jest z Twoja instalacja CO która jest przystosowana do kotła gazowego. Serwis nic moim zdaniem nie pomoze bo to nie wina sterownika ani kotła.

jack18
13-03-2011, 12:38
Włączyłem pracę cykliczną i zapisałem ustawienia. Nie działa.

ale co kocioł nie zareagował czy jak?

jack18
13-03-2011, 12:50
Aha. A czy się różni instalacja pod gaz od tej na ekogroszek? Tylko termostatami? Znajomy 2 lata temut wywalił gazowca, zainstalował tłokowca, ma termostaty i u niego działa pięknie.

Teraz w okresie przejściowym zapotrzebowanie jest niskie na ciepło Ty masz na każdym grzejniku termostaty , one sa tak zrobione ze jak temperatura osiągnie jakąś wartość wewnątrz to zamykają się.Rożni się tym ze ma wiele większa bezwładność i jego reakcja na zamkniecie sieci CO jest zupełnie inna (o wiele dłuższa).Moze znajomy ma CWU to tez źródło odbioru którego Ty nie masz? Kocioł nie ma gdzie oddać ciepła wiec się odstawia. Moje zdanie jest takie - otwierasz wszystkie zawory na maks i włączasz prace cykliczna- oczywiście z czujnikiem wewnątrz w pomieszczeniu gdzie najczęściej przebywasz> Czujnik chyba ma być na około 120cm od ziemi. Bedzie kłopot z głowy.Ale zrobisz jak będziesz uważał.

jack18
13-03-2011, 12:54
A i pamiętaj ze kocioł gazowy po nagrzaniu się wyłącza a ten nie...

jorgo
13-03-2011, 15:40
Teraz w okresie przejściowym zapotrzebowanie jest niskie na ciepło Ty masz na każdym grzejniku termostaty , one sa tak zrobione ze jak temperatura osiągnie jakąś wartość wewnątrz to zamykają się.Rożni się tym ze ma wiele większa bezwładność i jego reakcja na zamkniecie sieci CO jest zupełnie inna (o wiele dłuższa).Moze znajomy ma CWU to tez źródło odbioru którego Ty nie masz? Kocioł nie ma gdzie oddać ciepła wiec się odstawia. Moje zdanie jest takie - otwierasz wszystkie zawory na maks i włączasz prace cykliczna- oczywiście z czujnikiem wewnątrz w pomieszczeniu gdzie najczęściej przebywasz> Czujnik chyba ma być na około 120cm od ziemi. Bedzie kłopot z głowy.Ale zrobisz jak będziesz uważał.

Ja też uważam, że termostaty w Twoim przypadku zaburzają pracę kotła.....
Na początek bym wszystkie otworzył na maksa , niech się kocioł uspokoi....bo te zawory się otwierają i zamykają i co chwilę zmienia się sytuacja dla sterownika i dlatego głupieje. Kocioł gazowy w takiej sytuacji się po prostu wyłączy, jak zawór się otworzy to się załączy..... a w kotle węglowym jest taka praca niemożliwa....
szukałem w necie i załączam linki odnośnie zaworów termostatycznych na grzejnikach w instalacjach z kotłem na węgiel:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?68378-Zawory-termostatyczne-do-starej-instalacji/page2
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1824107.html

jorgo
13-03-2011, 16:14
Dzięki, poczytałem.
Tak tak, już wiem, mam się ugotować bo te szwabskie wynalazki na grzejnikach to zemsta za przegrana wojnę.
Że tez wcześniej na to nie wpadłem !

No Ty masz te porównania dosyć "wysublimowane"... jak nie dwa palce to teraz szwaby....i jeszcze wina innych bo nie potrafią Ci pomóc....
Jak otworzysz wszystkie zawory, to obniż temperaturę zadaną w sterowniku......
Teraz widzę - i chciałbym żeby inne mądre głowy się wypowiedziały - że oddzielenie kotła z zasobnikiem cwu od instalacji c.o. za pomocą 4 drogowego ma sens :) w szczególności w takich warunkach pogodowych jak teraz wiosną czy wczesna jesienią......
:-)

minertu
13-03-2011, 17:45
Czyli teraz masz podłączoną tylko pompę CO a sterownik widzi jeszcze mieszającą???

Będzie widział do puki jej nie wyłączy w sterownika na cyrkulacje a cyrkulację odłączyć w programatorze.

minertu
13-03-2011, 17:52
Będzie widział do puki jej nie wyłączy w sterowniku na cyrkulacje a cyrkulację odłączyć w programatorze.
verb jak będziesz to kliknij na gg

petervdo
13-03-2011, 18:07
w ramach chwilowej przerwy ..
są może na forum użytkownicy RBR Eko-uniwersal 17kW ??
brucer + ecoal w powyższym wykonaniu

minertu
13-03-2011, 18:23
w ramach chwilowej przerwy ..
są może na forum użytkownicy RBR Eko-uniwersal 17kW ??
brucer + ecoal w powyższym wykonaniu

Nie ma ale zgodnie z wątkiem możesz zadawać pytania.

petervdo
13-03-2011, 18:35
Nie ma ale zgodnie z wątkiem możesz zadawać pytania.
wątek nie przypadkowo wybrałe ;)
potrzebowałbym DTR, jakieś karty katalogowe .. wszystko co dostępne .. nie działa strona producenta
a wrażenia użytkowników bezcenne ..

0degree
13-03-2011, 18:49
wątek nie przypadkowo wybrałe ;)
potrzebowałbym DTR, jakieś karty katalogowe .. wszystko co dostępne .. nie działa strona producenta
a wrażenia użytkowników bezcenne ..

Kartę katalogową jeszcze mam, podaj maila to Ci prześle.

peem26
13-03-2011, 19:10
Ma CWU.
Pewnie go zamontuję. Tylko gdzie dać takie ochydztwo.....

A ja Ci doradzę coś takiego - max 15 minut roboty.
Czujnik temperatury wew. masz nie podłączony. Idź do pieca i go podłącz do sterownika - i to "ochydztwo" jak piszesz czyli czujnik zostaw przy piecu. Kiedyś, jak będziesz chciał to zamontujesz go sobie gdzie Ci będzie pasować.
Pozwoli Ci to włączyć pracę cykliczną pompy.
Następnie włacz regulator pokojowy w sterowniku. Później wejdź w zaawansowane opcje i ustaw cykliczną pracę pompy. Teraz masz możliwość ustawienia temparatury wewnętrznej. Ustaw ją powiedzmy 5 stopni niżej niż temperatura jaką masz w pomieszczeniu gdzie masz piec (i czujnik). Chodzi o to aby ta temperatura zadana była zawsze niższa niż niż ta która jest w tym pomieszczeniu. Sprawi to że pompa będzie cały czas działać cyklicznie i nie przełączy się na pracę ciągłą.
Następnie w opcjach zaawansowanych ustaw czasy pracy i postoju pompy. Domyślnie masz 30 min przerwy, 5 minut pracy. Myślę że w twoim przypadku trzeba będzie czas postoju wydłużyć, ale to będziesz musiał sam wypraktykować.

Slaveta
13-03-2011, 20:03
Co znaczy NIEZALEŻNY ? Taki którego nie znam? Był u mnie taki którego znam, oglądał instalacje i opier..lił mnie że nie jest grawitacyjna a tak to w porządku. No i dostało mi się za obieg zamknięty.
A kocioł podłączyłem sam, bo instalator którego nie znam nachlał się i nie przyszedł, a ja wytargałem gazowca przy -12 na zewnątrz..sytuacja była krytyczna, musiałem szybko przejść telefoniczny kurs lutowania miedzi... masakra ogólnie, potem ten co mi gadał przez fon jak i co zrobić przyjechał oglądać i dalej już wiesz.

Masakra jak takie coś czytam w życiu bym tak nie podszedł do tematu:) U mnie jest obieg zamknięty i serwis nic nie miał przeciwko więc trochę zacofany instalator. Lepiej zaproś jakiegoś porządnego instalatora bo może rzeczywiście masz coś spitolone w instalacji i zaraz zacznie się niepotrzebne wkurzanie na kocioł i sterownik.

darase
13-03-2011, 20:19
Verb jeśli podłączysz to białe pudełeczko tam jest czujnik kty i ... nie pokaże Ci temperatury jakiejkolwiek tzn że ja i Ty mamy walnięte sterowniki delikatnie mówiąc, mam taki problem jak Ty, ale mi on aż tak nie utrudnia życia. Tem zadana 45 st temperatura C.O. 50st i tych 50st pilnuje. Tą nadwyżkę ciepła puszczam na bojler a dom mam tak jak mi pasuje, dziś np. na dzień całą instalację zamknąłem i pół dnia wietrzyłem górę. Sprawdź ten czujnik kty. Jeśli miałem większe zapotrzebowanie na ciepło to sterownik pilnował cały czas np. 46st i wcale się nie wyłączał. Teraz dobije do 50st odstawia się a jak tem spadnie o np. 1st załącza się i dobija do 50. Wcale nie czeka aż zejdzie poniżej 45st. Czekam na Twój kty,czy zadziała? Zobaczymy.

Slaveta
13-03-2011, 20:23
A eCoal nie ma czasem funkcji rozpoznawania czy czujnik jest walnięty czy nie?

darase
13-03-2011, 20:28
Slaveta mądrze prawisz czujnik dobry to walnięty sterownik. To chciałem powiedzieć. Podłączyłem czujnik ten od cwu i też brak temperatury na wyświetlaczu, dwa walnięte czujniki? Też tak może być ale już prawdopodobieństwo mniejsze. :)

minertu
13-03-2011, 20:30
Verb jeśli podłączysz to białe pudełeczko tam jest czujnik kty i ... nie pokaże Ci temperatury jakiejkolwiek tzn że ja i Ty mamy walnięte sterowniki delikatnie mówiąc, mam taki problem jak Ty, ale mi on aż tak nie utrudnia życia. Tem zadana 45 st temperatura C.O. 50st i tych 50st pilnuje. Tą nadwyżkę ciepła puszczam na bojler a dom mam tak jak mi pasuje, dziś np. na dzień całą instalację zamknąłem i pół dnia wietrzyłem górę. Sprawdź ten czujnik kty. Jeśli miałem większe zapotrzebowanie na ciepło to sterownik pilnował cały czas np. 46st i wcale się nie wyłączał. Teraz dobije do 50st odstawia się a jak tem spadnie o np. 1st załącza się i dobija do 50. Wcale nie czeka aż zejdzie poniżej 45st. Czekam na Twój kty,czy zadziała? Zobaczymy.

Dziwne bo u mnie działał jak i wewnątrz jako pokojowy tak i na zewnątrz gdzie działa do teraz.Teraz jako wewnętrznego używam czujnika takiego samego jak do bojlera.I wszystko ładnie hula :)

petervdo
13-03-2011, 20:34
Kartę katalogową jeszcze mam, podaj maila to Ci prześle.

mail poszedł na priv
dzięki

minertu
13-03-2011, 20:35
Slaveta mądrze prawisz czujnik dobry to walnięty sterownik. To chciałem powiedzieć. Podłączyłem czujnik ten od cwu i też brak temperatury na wyświetlaczu, dwa walnięte czujniki? Też tak może być ale już prawdopodobieństwo mniejsze. :)

A czy po podłączeniu zresetowaliście sterownik? Poza tym na sterownik jest gwarancja to trzeba dzwonić i przyjeżdżają i wymieniają, jaki to problem?

darase
13-03-2011, 20:35
Widzisz minertu a ja od samego początku walczyłem z tym czujnikiem, nie widział ani temperatury zew ani wewnętrznej, jest to w moich postach, czekam do cieplejszych dni i poproszę o naprawę sterownika.

minertu
13-03-2011, 20:38
Widzisz minertu a ja od samego początku walczyłem z tym czujnikiem, nie widział ani temperatury zew ani wewnętrznej, jest to w moich postach, czekam do cieplejszych dni i poproszę o naprawę sterownika.

A po co czekać na cieplejsze dni,to im zajmie jakieś 15min ,raczej nie zamarzniesz.Dodam,że czujnik CWU trzeba podgrzać zapalniczka zanim zatrybi.

darase
13-03-2011, 20:39
Minertu chyba Ty mi właśnie radziłeś włączenie i wyłączenie, myślałem że coś zmieni aktualizacja ale win 7 jest odporny na te porty. Dałem spokój.

minertu
13-03-2011, 20:42
Minertu chyba Ty mi właśnie radziłeś włączenie i wyłączenie, myślałem że coś zmieni aktualizacja ale win 7 jest odporny na te porty. Dałem spokój.

A jaką przejściówkę kupiłeś,polecam z Digitusa też jest gdzieś w moich postach :)
Ja tez mam win7.

darase
13-03-2011, 20:42
Jeżeli będą chcieli naprawić to mają dwa tygodnie. Zapalniczką to go nie podgrzewałem. Może jeszcze spróbuję. Całe Katowice obleciałem i tego kty nie dostałem.

Slaveta
13-03-2011, 20:48
Nie wiem jak Wy ale ja uważam że po to jest gwarancja i serwis żeby z tego korzystać w takich sytuacjach. Jutro dzwonić do serwisu i niech działają.

minertu
13-03-2011, 20:51
Nie wiem jak Wy ale ja uważam że po to jest gwarancja i serwis żeby z tego korzystać w takich sytuacjach. Jutro dzwonić do serwisu i niech działają.

Dokładnie.Jak ich nie będziesz naciskał to nie przyjadą a choćby za dwa tyg to co to za problem?

darase
13-03-2011, 21:06
A dwa tygodnie będę palił w starym piecu? Nie ma mowy :) Do dobrego człowiek szybciej się przyzwyczaja. Teraz mam tak: piec nie pracuje, tem C.O. 50st, tem powrotu 47.2, tem spalin 80.1, tem zadana 45. Czekam tem C.O. 49.6 piec zaczął pracować. Pracuje, tem C.O. spada do 49.2 jak dobije do 50 to się wyłączy.

jack18
13-03-2011, 22:15
Nie do końca to jest prawda. Mój gazowiec potrafił działać z temperaturą 30st w takim okresie jak teraz - to się nazywa modulacja mocy.

Gadałem w pracy o swoich kłopotach, kolega zaprosił mnie do obejrzenia swojej instalacji. Wybrałem się.
Dom ma 143m2, kocioł PROTECH, dolniak 25kW ze sterownikiem PID, grzejniki Purmo z termostatami Honeywell. W łazience, jak obecnie u mnie grzejnik na maxa. W domu 22st sterowane termostatami.
ŻADNYCH PROBLEMÓW

A jakie Ty masz problemy? Każda instalacja jest inna a co do pieca to normalne ze piec gazowy jest sterowalny o wiele lepiej niż węglowy. A wiesz o tym ze jest nawet różnica w zaworach termostatycznych do kotła węglowego i gazowego? Nie zwalaj winy na kocioł tylko latem zorb sobie dobrze instalacje CO, a jak nie to zrób tak jak Ci mówiłem i będzie dobrze.Gwarantuje Ci ze jak będzie zimno to będzie wszystko działało niezależnie od zaworów na grzejnikach.

jack18
13-03-2011, 22:58
NIEPRAWDA!!! dobrze zrobiona instalacja + dobrze ustawiony sterownik = komfort sterowania i cieplny porównywalny z gazem.

Kto nie wierzy to zapraszam, nieważne czyt teraz jak jest ciepło czy w siarczyste mrozy (obojętna temperatura zewnętrzna)

mam ustawione 22 st i tyle mam i juz (pomijam taką kwestię gdzie dom nagrzeje sie do 22 przyjdzie słonce i nagrzeje dom do np 24)

Myślałem o bezwładzie kotła węglowego ,a pisząc sterowalny miałem na myśli szybciej reagujący na polecenia sterownika spowodowane zmianami w układzie CO. To co pomijasz to właśnie te zmiany które wpływają na prace kotła. Ale racje masz w tym ze instalacja musi być zrobiona dobrze żeby to wszystko działało. Kocioł gazowy nie ma w sobie 50l gorącej wody i żaru który ja dodatkowo dogrzewa nawet w podtrzymaniu przy braku obiegu wody. Tak właśnie jest u verba jak mu się zamkną wszystkie termostaty.

minertu
14-03-2011, 05:32
A dwa tygodnie będę palił w starym piecu? Nie ma mowy :) Do dobrego człowiek szybciej się przyzwyczaja. Teraz mam tak: piec nie pracuje, tem C.O. 50st, tem powrotu 47.2, tem spalin 80.1, tem zadana 45. Czekam tem C.O. 49.6 piec zaczął pracować. Pracuje, tem C.O. spada do 49.2 jak dobije do 50 to się wyłączy.

Dlaczego masz palić 2 tyg w starym piecu?
Zgłaszasz reklamacje i do 2 tyg przyjeżdżają wymienić sterownik i to wszystko.

jorgo
14-03-2011, 07:59
Napisałem do Ciebie wcześniej kilkanaście maili, w których radziłem Ci, co powinieneś zrobić. Poszedłeś swoją drogą - Twoja sprawa.
Napiszę Ci jeszcze tylko raz. JEDEN RAZ.
Jak zdejmiesz tę koronę - wygrzeb z niej cały silikon i SPRAWDŹ, CZY PO WŁOŻENIU ZACHODZI ONA ZA TĘ DOLNĄ WARGĘ. Jeśli nie zachodzi - ZAŻĄDAJ OD PRODUCENTA JEJ WYMIANY. TO JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!
KORONA MUSI ZAJŚĆ ZA WARGĘ - bez żadnych silikonów itp. Doszczelni się ona tam na dole sama. Doszczelnić należy tylko trochę na górze. Trafiały się wadliwe korony - sam widziałem takie.
Czy zaklejać kolejne szczeliny pionowe? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba jakiś czas poobserwować pracę kotła, aby stwierdzić, czy dostaje za dużo powietrza, czy nie.
I druga rada.
ZANIM ZACZNIESZ DOSKONALIĆ SWOJĄ INSTALACJĘ WODNĄ C.O. I ULEPSZAĆ STEROWNIK - poobserwuj trochę pracę kotła, żeby zrozumieć jak on działa. Nie gniewaj się za to, co teraz napiszę, ale TO NIE STEROWNIK MA PRACOWAĆ TAK, JAK TY SOBIE TO WYOBRAŻASZ, ale TO TY MASZ NIE ROBIĆ NICZEGO, CO MU PRZESZKODZI W REALIZACJI TEGO, CO ON POTRAFI.
Przecież nie znasz się na kotle węglowym - no bo skąd. Będziesz się na nim znał za rok, dwa lata. Słuchaj pilnie, co Ci radzą koledzy z większym doświadczeniem, ale nie rzucaj się w różne strony realizując natychmiast wszystko, co Ci radzą, bo każdy z nich ma inną instalację. Słuchaj, analizuj i rób to, co pasuje do Twojego przypadku.

To tyle. Nie obraziłem się, bo się nie obrażam na nikogo. Taki jestem. :)



[QUOTE=zawijan;4628118] Uważam jednak, że pieprzenie się bez orgazmu jest nic nie warte.[/QUOTE

Święta racja !!!

Darek G
14-03-2011, 08:27
NIEPRAWDA!!! dobrze zrobiona instalacja + dobrze ustawiony sterownik = komfort sterowania i cieplny porównywalny z gazem.


Przepraszam, że tak trochę nie na temat wątku, ale pociągne część twojej wypowiedzi.
Bobek_Budowniczy, wiem że masz instalację z wymiennikiem płytowym plus grzejniki i podłogówka. Masz może gdzieś narysowany jej schemat i mógł byś go pokazać (może być na priv jak nie chcesz tutaj). Co u Ciebie steruje pracą pompy obiegu pierwotnego? Większość sterowników ma tylko dwa wyjścia na pompy.

jorgo
14-03-2011, 08:35
W sobotę 12 marca 12-stu czytelników tego forum zwiedziło Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Mam do nich prośbę. Odpowiedzcie publicznie na tym forum na takie dwa pytania:
Czy mamy warunki i aparaturę pozwalające wykonać długotrwałe badania eksploatacyjne kotła i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co potrzebuje wiedzieć jego użytkownik?
Czy mamy ludzi, którzy potrafią ten kocioł i tę aparaturę fachowo obsłużyć i zinterpretować wyniki tych badań?

Ja w zamian odpowiem, czego nie mamy.
NIE MAMY KOTŁÓW DO WYKONANIA TAKICH BADAŃ.
Producenci z niezrozumiałych powodów (a może ze zrozumiałych) nie chcą zgłaszać kotłów do badań eksploatacyjnych. Twierdzą, że to za dużo kosztuje. Czy rzeczywiście? Tygodniowe badania (rozpalamy kocioł w poniedziałek rano i prowadzimy go do niedzieli, zmieniając w tym czasie paliwa i warunki pracy kotła) kosztują 15.000zł. To tyle co 2-3 reklamy w czasopismach branżowych. Tyle tylko, że te reklamy nie zawierają ŻADNYCH rzeczowych informacji technologicznych, natomiast pełne są typowych marketingowych zachęt, i to często niezgodnych z prawdą.
Krytykujecie mnie czasami, że piszę tylko o "swoim" OGNIWIE, pomijając innych producentów. A JA CHCIAŁBYM PISAĆ O WSZYSTKICH PRODUCENTACH - tylko nie mam o czym. Tego, co piszą oni w swoich reklamach, nie mogę przecież napisać bez potwierdzenia tych danych. Taka jest rola instytutów. Możemy zareklamować każdego - pod warunkiem, że da nam taką szansę.

No ja jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem tego kogo tam spotkałem i co tam zobaczyłem !!!

Zawijan..no przecież wiadomym jest, że Wasz Instytut posiada zarówno zaplecze osobowe jak i sprzętowe.....szkoda że nie można było robić fotek, bo wtedy by ludziska zobaczyli - choć i wtedy niedowiarkowie lub z gruntu przeciwnicy mówili by że to atrapy ;)

Co mogę powiedzieć: że mogliśmy zobaczyć i zmierzyć wszelkie parametry kotła dosłownie w każdym momencie, kocioł podpięty był do aparatury komputerowej, można była śledzić jego pracę w dowolnym momencie, mnóstwo czujników itp, regulować parametry kotła - tu mógłby się najbardziej wypowiedzieć SUSPENSER..... robił to chyba ze 2 godziny...... wszyscy byli zadowoleni.
Ja najbardziej byłem pod wrażeniem jak zobaczyłem testowany kocioł Ogniwa na mocy chyba wtedy coś koło 13 kW i jak ten płomień przepływał przez dziury w cegłach....no rewelacja dla mnie ( wcześniej te cegły krytykowałem, więc chylę czoła). Pewne rzeczy ciężko człowiekowi zrozumieć i przekonuje się do nich dopiero jak sam praktycznie spróbuje.

Jeśli chodzi o ludzi...
No przecież nie tylko ja - ale także pozostałe osoby - mogły porozmawiać z Tobą, panem Waldkiem ( ten bardziej łysy ode mnie :D ) i pozostałymi, także z panami z firmy Elektro - System z Kutna. Poza tym można było się o wszystko pytać i uzyskiwało się rzeczową odpowiedź.....

A że niektórzy producenci nie zlecają Wam kotłów do badań?
No to ja myślę, że najwyższa pora by przyszli użytkownicy kotłów na ekogroszek nie patrzyli tylko na rewelacje zawarte w ulotkach reklamowych, tylko rzetelnie sprawdzali kotły przed ich zakupem....

jorgo
14-03-2011, 08:41
Przepraszam, że tak trochę nie na temat wątku, ale pociągne część twojej wypowiedzi.
Bobek_Budowniczy, wiem że masz instalację z wymiennikiem płytowym plus grzejniki i podłogówka. Masz może gdzieś narysowany jej schemat i mógł byś go pokazać (może być na priv jak nie chcesz tutaj). Co u Ciebie steruje pracą pompy obiegu pierwotnego? Większość sterowników ma tylko dwa wyjścia na pompy.

Ja tez się podepnę pod temacik.....Bobek_Budowniczy....jeśli to nie sprawi Ci problemu to też bym prosił o info lub schemat jak masz spiętą instalacje grzewcza z instalacja solarną....... tez rozważam "szarpniecie się" finansowe i z wymiana kotła c.o. zamontowanie solarów z zasobnikiem.....tylko napisz mi : czy cwu wystarczy mi dla 4 osób i jak grzejesz cwu gdy nie ma latem słońca? pozdro

sebsa
14-03-2011, 08:50
Witajcie koledzy. Jako, że widzę iż kilku sygnalizuje ewentualne problemy z czujnikami temp napiszę, iż miałem podobny przypadek w październiku zaraz po uruchomieniu kotła. Co prawda miałem pewne wskazania, ale te zmieniały się co chwila jak w kalejdoskopie. Też w pierwszym momencie wydawało się, iż ten czujnik jest walnięty. Okazało się jednak, iż po prostu przewód masy był niepodłączony. Dlatego proponuję sprawdzić jeszcze poprawność połączenia

minertu
14-03-2011, 11:51
Dziś jest ciepło więc i moja pójdzie w górę ,właśnie się wybieram po silikon :)

jorgo
14-03-2011, 12:55
Zapasik wazelinki podesłać ? :D też Cię lubię :yes:

Nieee...... przyda Ci się, bo dostaniesz drugą koronę ... bo przypominasz sobie co zrobiłeś z 1-szą.?? :D

Darek G
14-03-2011, 19:44
tak w skrócie... to pompa cwu pracuje 24h/dobę i podaje wode na wymiennik czyli kocioł-wymiennik-kocioł (w przypadku braku odbioru ciepła mam temp powrotu taka samą jak wyjscia- no i nich mi ktoś powie że mi kocioł skoroduje ;) )


Rozumie, że chodzi o pompę obiegu kotła a nie pompę cwu jak napisałeś. Czyli ta pompka nie jest w ogóle połączona ze sterownikiem kotła? jest na sztywno? Co przy dużym odbiorze ciepła? Powrót nie jest za chłodny? Masz jakiś zawór mieszający w układzie kocioł-wymiennik?



za wymiennikiem mam.. 1 pomkę do cwu i tu ogrzewanie mam ustawione ze sterownika kotła.


Dlaczego pompa do cwu za wymiennikiem? Nie lepiej jest przed wymiennikiem? Przed wymiennikiem woda jest cieplejsza więc szybciej ogrzeje bojler.

Zdjęć szukałem długo, ale nie znalazłem. Jak gdzieś znajdziesz to podeślij.

andrew01
14-03-2011, 19:56
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138070-Dom-M42a-Przemy%C5%9Blany&p=3909250&viewfull=1#post3909250

jack18
14-03-2011, 20:48
Dzwoniłem do Ogniwo. Opisałem problem, powiedziałem co zrobiłem. Kazali mi wkleić na silikonie wysokotemperaturowym i zobaczyć kilka dni jak będzie.
W razie kłopotów mam dzwonić i będziemy gadać o wymianie korony.
Zobaczę, może akurat teraz będzie już dobrze. Po 10 godzinach od ponownego uruchomienia, na palnik aż chce się patrzeć :) Spalane spadło niemal o połowę, w domu elegancko 21.5st. Jeśli to się utrzyma, będzie super.
Jurto wkleję wykres do oceny.



.

A tak z ciekawości to jak jest teraz ustawiony? Na cyrkulacyjnej pracy?

minertu
14-03-2011, 20:51
peem26, minertu Macie u mnie piwo :D

A niby za co?

minertu
14-03-2011, 20:58
Już wy wiecie :) Dzięki!

Mogę się jedynie domyślić ale jak pomogło to się cieszę tak samo jak Ty :)
Chętnie bym wykresy zobaczył.

jack18
14-03-2011, 21:01
Nie bardzo rozumiem o co pytasz :(...może chodziło Ci o cykliczna pracę ? Jeśli tak to owszem, pompa pracuje cyklicznie. Jeszcze tylko muszę te czasy postój praca dostosować. Kocioł też pracuje postój/przerwa....prawie w nim wygasa, powinienem chyba coś pozmieniać w parametrach podtrzymania ale nie chcę zepsuć.

Zgadza się tak miało być..:) No i będzie ok , będzie tez różnica w spalaniu i to dość znaczna.

jack18
14-03-2011, 21:02
Mogę się jedynie domyślić ale jak pomogło to się cieszę tak samo jak Ty :)
Chętnie bym wykresy zobaczył.

Dawać tu , co to za tajemnice?:)

minertu
14-03-2011, 21:05
Dawać tu , co to za tajemnice?:)

Tajemnica żadna ale nie chce krakać bo się ociepliło :)

jack18
14-03-2011, 21:11
Minertu jak zdejmowałeś koronę to dużo miałeś tam pyłu?Pytam bo gdzieś mi mignęło ze miałeś to robić...

minertu
14-03-2011, 21:16
Tak robiłem ale nie jestem w stanie stwierdzić ile go było bo nie zwróciłem na to uwagi i jak ją zdejmowałem to zahaczyłem o ruszta i sporo popiołu z nich poleciało.Nałożyłem na nowo silikon i uszczelniłem od góry pomiędzy palnikiem a korona po ściankach.Palnik teraz ostro daje czadu.

SUSPENSER
14-03-2011, 21:23
Gadałem w pracy o swoich kłopotach, kolega zaprosił mnie do obejrzenia swojej instalacji. Wybrałem się.
Dom ma 143m2, kocioł PROTECH, dolniak 25kW ze sterownikiem PID, grzejniki Purmo z termostatami Honeywell. W łazience, jak obecnie u mnie grzejnik na maxa. W domu 22st sterowane termostatami.
ŻADNYCH PROBLEMÓW

Podobnie u mnie, tyle, że ja mam wszystkie grzejniki z termostatami [nawet drabinkę w łazience].
Do tego ożeniłem te wszystkie termostaty ze sterownikiem pokojowym nie odkręcając żadnego na maksa.

Przypominam mam kocioł Enka ze sterownikiem Tatarek RT09PID, pompy CWU, CO, cyrkulacyjna.

Kocioł wchodzi często w podtrzymanie i spala minimalne ilości węgla.

SUSPENSER
14-03-2011, 21:31
W sobotę 12 marca 12-stu czytelników tego forum zwiedziło Laboratorium Spalania Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Mam do nich prośbę. Odpowiedzcie publicznie na tym forum na takie dwa pytania:
Czy mamy warunki i aparaturę pozwalające wykonać długotrwałe badania eksploatacyjne kotła i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co potrzebuje wiedzieć jego użytkownik?
Czy mamy ludzi, którzy potrafią ten kocioł i tę aparaturę fachowo obsłużyć i zinterpretować wyniki tych badań?


Z mojego punktu widzenia zarówno odpowiedni ludzie jak i aparatura są na miejscu [choć na profesjonalnej aparaturze do badań kotłów się nie znam - widziałem dopiero jedną], więc możliwości są jak najbardziej.

Przy badaniach eksploatacyjnych pewnie wychodziłyby różne "kwiatki" i można by dokonać poprawek przed wypuszczeniem produktu na rynek [często bardzo łatwych dla producenta a niemalże niemożliwych dla zwykłego użytkownika] co dało by mniejszą ilością wpisów na forach z opisem kłopotów z danym kotłem i odradzających jego zakup.

Ważną kwestią będzie paliwo do wykonania tych badań - czy np. będzie w nich stosowany typowy węgiel workowany ze składu/kopalni [zwykle mokry] czy najlepszy z możliwych, wstępnie wysuszony jak do analizy - to bardzo ważny "szczegół" dla użytkownika, który powinien być podawany.

jack18
14-03-2011, 21:31
Tak robiłem ale nie jestem w stanie stwierdzić ile go było bo nie zwróciłem na to uwagi i jak ją zdejmowałem to zahaczyłem o ruszta i sporo popiołu z nich poleciało.Nałożyłem na nowo silikon i uszczelniłem od góry pomiędzy palnikiem a korona po ściankach.Palnik teraz ostro daje czadu.

Przyznam się ze ja tez zdejmowałem koronę dzisiaj. Po całym sezonie zebrało się tam możne okolu 50g tego pyłu.To nie wiele ale paliłem ekogroszkiem w większości. Ciekawe ile by było po miale?

jack18
14-03-2011, 21:40
Wykres dam jutro, nie chce mi dzisiaj się tego starego PC w kotłowni odpalać :)
Ale nie wytrzymałem..muszę się pochwalić palnikiem:D
bez lampy: http://img69.imageshack.us/i/53948510.jpg/
z flashem : http://img851.imageshack.us/i/12373443.jpg/

No nawet Ci się na środku jarunia , pewnie otworki zaklejałeś?:)

jack18
14-03-2011, 21:46
A o jakim pyle mówicie? Znaczy gdzie ten pył miałby być ?

Pyl się zbiera w tych kanałach pod korona gdzie śmiga powietrze, ale tak jak mowie przez cały sezon zebrało się bardzo niewiele...Nie miał wpływu żadnego.

jack18
14-03-2011, 21:55
Aha, no ja nie zwróciłem uwagi, choć odkurzaczem tam czyściłem przed montażem korony.
Ten pył tam to pewnie zassany przez wentylator? Bo skąd inny by się dostał ?

Tego to już nie wiem , ale pewnie częściowo zassany a częściowo jakoś otworami napowietrzającymi się dostał. Wiesz chucha dmucha to i tam zapyliło jakoś...:) Ja używam tego uszczelniacza http://www.artbud.pl/Uszczelniacz_do_piecow_310_ml_do_1500_stopni_kartu sz-12795.html tez twardnieje ale śrubokrętem da się wydłubać z rowka.

minertu
15-03-2011, 06:28
Ej ej ej... co krakać, jak krakać ? Znowu mnie stresujesz ? :wtf:

Nikogo nie stresuje ale jak pamiętam już chciałeś piec wyrzucać :)

minertu
15-03-2011, 07:21
No wqrwiało mnie, że nie mogę sobie dać z nim rady. Teraz jest dobrze, za kilka dni będzie wiadomo dokładnie ale jestem dobrej myśli.

Obiecany wykres: http://img36.imageshack.us/i/1503f.jpg/

Czemu taki skok w nocy? Już mówię: Temperatura w domu spadła poniżej zadanej na Eurosterze :p
Palnik jak na razie OK, z tą różnicą że więcej popiołu na nim..czytacie? POPIOŁU !

I dało się?

peem26
15-03-2011, 07:24
peem26, minertu Macie u mnie piwo :D

Dzięki, ale bez przesady, inni dużo więcej Ci pomogli. Rozumiem, że czujnik zostawiłeś w kotłowni?

jack18
15-03-2011, 08:51
Nie do końca zrobiłem jak radziłeś, ale razem z minertu naprowadziliście mnie na zmuszenie pompy do pracy cyklicznej.
Zastosowałem sterownik pokojowy.

Od kilku dni Ci to próbowałem uświadomić ale nic , ważne ze w końcu minertu do Ciebie przemówił.:) No widzisz i kotła to tez wina nie jest nie? Verb jedna sprawa- po prostu więcej cierpliwości:)....

jorgo
15-03-2011, 09:00
Wykres dam jutro, nie chce mi dzisiaj się tego starego PC w kotłowni odpalać :)
Ale nie wytrzymałem..muszę się pochwalić palnikiem:D
bez lampy: http://img69.imageshack.us/i/53948510.jpg/
z flashem : http://img851.imageshack.us/i/12373443.jpg/

ładny ogienek :-)

jack18
15-03-2011, 09:18
No fakt, pisałeś mi o tym. Dziękuję :)
Nie nie pasował za bardzo pomysł z zamontowaniem dostarczonego czujnika w domu bo brzydki. Okazało się, że nie ważne jak i czym, byle był czujnik który pozwoli na cykliczną pracę pompy i kotła.

Cierpliwości powiadasz ? :) Ciekaw jestem jak byś się czuł, gdybyś musiał do kotła podchodzić z przecinakiem i młotkiem aby uwolnić palnik ? :D

Ok ważne ze działa i będzie działać. Jak Ci przegrzeje pomieszczenie bo zrobi sie na dworze jeszcze cieplej niż jest to zwiększysz postój pompy, a jak nie dogrzeje to zmniejszysz.Po każdej jednak operacji obowiązkowa przerwa na stabilizacje. czasem pracy pompy na razie nie ma co manipulować.Gdzieś napisałeś ze Ci piec prawie wygasa i się boisz ze zgaśnie- nie zgaśnie, on potrafi wstać nawet po 6-10h gdzie przez ten czas nie działa w piecu nic i wygląda jakby się nie paliło od dawna wiec sie nie przejmuj bo nie ma czym.:)

.seban.
15-03-2011, 09:51
(...)
PS: Wiecie co znaczy COAL ? "e" to wiem.... Ciekawi mnie reszta :)
Czyżby 'WĘGIEL' ?? ;)

jack18
15-03-2011, 14:23
verb- Które dokładnie nacięcia od strony kosza zaklejałeś i czy po obu stronach korony te same? I czy masz na koronie symetrycznie nacięcia po obu stronach? U mnie jest po 6 z każdej strony, jak jest u Ciebie?

minertu
15-03-2011, 17:56
verb- Które dokładnie nacięcia od strony kosza zaklejałeś i czy po obu stronach korony te same? I czy masz na koronie symetrycznie nacięcia po obu stronach? U mnie jest po 6 z każdej strony, jak jest u Ciebie?

Ja zakleiłem koronę po wewnętrznej stronie oraz 2 pierwsze nacięcia od podajnika ale od góry do połowy.O efektach napiszę jutro.

minertu
15-03-2011, 17:58
U mnie jest po 6 z każdej strony, jak jest u Ciebie?
U mnie tak samo.

PAPROCIAK
15-03-2011, 19:42
Kurcze zainspirowaliście mnie chyba moja korone zdejme i potraktuje silikonem bo cos zaczyna niedopalać i jakis duży kopczyk się robi. A jak i gdzie trzeba podłaczyc ten sterownik pokojowy- to małe takie niby radyjko :)? Bo na początku nie wiedziałem co to jest i jakos tak to tej pory zostało- w instrukcji montażu ani słowa o tym nie było. A po co obcinacie ten brzeg korony?

jack18
15-03-2011, 19:53
Kurcze zainspirowaliście mnie chyba moja korone zdejme i potraktuje silikonem bo cos zaczyna niedopalać i jakis duży kopczyk się robi. A jak i gdzie trzeba podłaczyc ten sterownik pokojowy- to małe takie niby radyjko :)? Bo na początku nie wiedziałem co to jest i jakos tak to tej pory zostało- w instrukcji montażu ani słowa o tym nie było. A po co obcinacie ten brzeg korony?

Jak zdejmiesz pokrywę sterownika to na wewnętrznej stronie masz dokładny opis gdzie te kabelki podpiąć. z Korona jest tylko kłopot w 15KW z tego co wiem , tam jest mało miejsca miedzy nią a wymiennikiem i daje to około 2 cm na ewentualne większe spieki..

darase
15-03-2011, 19:57
To radio to czujnik temperatury, może działać wewnątrz lub na zewnątrz. Zabyt duże ranty przeszkadzają w opadaniu spiekom. Zaślepione z bliższej strony sylikonem szczeliny napowietrzające powodują lepsze napowietrzenie dalszej części palnika i przesunięcie ognia bardziej na jego środek.

jack18
15-03-2011, 21:17
Czyli całkowicie inna korona niż moja.

PAPROCIAK
15-03-2011, 21:47
A po co chcecie przesuwać żar na środek? U mnie całkiem dobrze dopala groszek choc jara się płomieniem tylko od strony kosza, reszta to przykryty popiołem żar . Korone mam starego typu z nacięciami dookoła- 3 boki, jak wszedł nowy wzór z nacieciami tylko z dłuższych boków to zaślepiłem krótszy ale nie zauważyłem żadnych zmian w spalaniu. U was sa widoczne różnice- mniej spieków?
A czy pali ktoś tylko samym miałem?

minertu
16-03-2011, 05:55
A po co chcecie przesuwać żar na środek? U mnie całkiem dobrze dopala groszek choc jara się płomieniem tylko od strony kosza, reszta to przykryty popiołem żar . Korone mam starego typu z nacięciami dookoła- 3 boki, jak wszedł nowy wzór z nacieciami tylko z dłuższych boków to zaślepiłem krótszy ale nie zauważyłem żadnych zmian w spalaniu. U was sa widoczne różnice- mniej spieków?
A czy pali ktoś tylko samym miałem?

Miałem nie palę.Co się tyczy przesunięcia płomienia na sam środek to jest to zjawisko chwilowe.Na małej mocy po pewnym czasie i tak szybciej będzie się wypalało od strony kosza a po przeciwnej stronie (przeciw uzwojeniem )zostaje wypychany popiół dlatego więcej płomienia będzie zawsze od strony kosza.Natomiast sprawa ma się inaczej na dużej mocy.Jak palnik częściej podaje to siłą rzeczy będzie więcej węgla w krótkim czasie i wypiętrzone da więcej żaru i będzie się paliło na całym palenisku.

darase
16-03-2011, 08:48
Verb dobrze napisałeś? Podniosłeś do 50st? Tak zimno :) Czy taki efekt pompy w pracy cyklicznej?

.seban.
16-03-2011, 09:14
Verb dobrze napisałeś? Podniosłeś do 50st? Tak zimno :) Czy taki efekt pompy w pracy cyklicznej?
Panowie, wybaczcie kompletnie lamerskie może pytanie, ale czy ta temperatura (45*C albo 50*C) to temperatura wody wychodzącej z kotła i zasilająca poszczególne grzejniki?

darase
16-03-2011, 09:25
Tak to jest temperatura wody w kotle która idzie na kaloryfery.

jack18
16-03-2011, 09:37
45 godzin od odpalenia. Nie dotykałem niczego. Jedynie wczoraj podniosłem zadaną temperaturę do 50st.

Palnik: http://img232.imageshack.us/i/paly.jpg/
Popielnik :http://img141.imageshack.us/i/popz.jpg/

Zawijan mam się starać o nową koronę czy zostawić jak jest ?

No to już kalafiorów nie masz ,ale muszę przyznać ze węgiel którym palisz to nie jest pierwsza liga...

Slaveta
16-03-2011, 09:45
A po co chcecie przesuwać żar na środek? U mnie całkiem dobrze dopala groszek choc jara się płomieniem tylko od strony kosza, reszta to przykryty popiołem żar . Korone mam starego typu z nacięciami dookoła- 3 boki, jak wszedł nowy wzór z nacieciami tylko z dłuższych boków to zaślepiłem krótszy ale nie zauważyłem żadnych zmian w spalaniu. U was sa widoczne różnice- mniej spieków?
A czy pali ktoś tylko samym miałem?

Paliłem samym miałem dla próby czy wszystko będzie git i czy sterownik da radę, parę stron wcześniej zapodałem zdjęcia i opis co i jak. Śmiało można palić miałem a nawet powiem więcej ten palnik i sterownik jest bardziej przystosowany właśnie do spalania trudniejszych paliw co widać na zdjęciach które zapodałem. Zero spieków wszystko się spala na pył i żar jest na środku retorty. Na przyszły sezon kupuję już tylko miał wysokokaloryczny bo szkoda kasy na groszek.

jack18
16-03-2011, 10:07
Paliłem samym miałem dla próby czy wszystko będzie git i czy sterownik da radę, parę stron wcześniej zapodałem zdjęcia i opis co i jak. Śmiało można palić miałem a nawet powiem więcej ten palnik i sterownik jest bardziej przystosowany właśnie do spalania trudniejszych paliw co widać na zdjęciach które zapodałem. Zero spieków wszystko się spala na pył i żar jest na środku retorty. Na przyszły sezon kupuję już tylko miał wysokokaloryczny bo szkoda kasy na groszek.
Racja ja chyba tez , kłopot tylko będzie żeby suchy kopic. Workowany raczej suchy na pewno nie będzie.

darase
16-03-2011, 10:24
Powiadacie miał a ten kurz, co z nim zrobić?

r0berto
16-03-2011, 10:56
Powiadacie miał a ten kurz, co z nim zrobić?

Nie jest tak tragicznie z tym kurzem rzekłbym nawet że nie ma różnicy w porównaniu z groszkiem,jest tylko trochę więcej popiołu.
U mnie po wymianie palnika pali się już na całym palenisku przy większej mocy,przy małej mniej więcej na środku zero niedopału.
Niby palnik ten sam tylko mniejsza ilość szczelin napowietrzających ale różnica kolosalna.Podejrzewam że ten stary mógł być rozszczelniony i to była główna przyczyna problemu

peem26
16-03-2011, 11:28
Nie jest tak tragicznie z tym kurzem rzekłbym nawet że nie ma różnicy w porównaniu z groszkiem,jest tylko trochę więcej popiołu.
U mnie po wymianie palnika pali się już na całym palenisku przy większej mocy,przy małej mniej więcej na środku zero niedopału.
Niby palnik ten sam tylko mniejsza ilość szczelin napowietrzających ale różnica kolosalna.Podejrzewam że ten stary mógł być rozszczelniony i to była główna przyczyna problemu

Po sezonie grzewczym też będę musiał się upomnieć o nowy palnik do mojego EKO PLUS. Jak u Ciebie wyglądała ta wymiana? Przesłali kurierem palnik? Odsyłałeś im stary? Długo czekałeś? Z kim rozmawiałeś w Ogniwie?

minertu
16-03-2011, 12:51
Po sezonie grzewczym też będę musiał się upomnieć o nowy palnik do mojego EKO PLUS. Jak u Ciebie wyglądała ta wymiana? Przesłali kurierem palnik? Odsyłałeś im stary? Długo czekałeś? Z kim rozmawiałeś w Ogniwie?

No nie wiem czy Ogniwo będzie takie chętne na wymianę.

r0berto
16-03-2011, 14:28
Po sezonie grzewczym też będę musiał się upomnieć o nowy palnik do mojego EKO PLUS. Jak u Ciebie wyglądała ta wymiana? Przesłali kurierem palnik? Odsyłałeś im stary? Długo czekałeś? Z kim rozmawiałeś w Ogniwie?

Nazwiska nie pamiętam.wymiana nie jest skomplikowana 4 śruby od podajnika i 4 śruby od członów silikon pomiędzy człony i składasz z powrotem.Jak u Ciebie pali się na całym to nie ma co kombinować,wiadomo przy małej mocy będzie się paliło na środku u mnie poprzednio się paliło tylko od strony podajnika z przeciwnej miałem niedopał,ale to raczej wina złego poskładania palnika moim zdaniem poprostu niedokładnie rozprowadzał powietrze.Przysłali w ciągu 2 dni.Póżniej wrzuce fotki jak się pali na małej i większej mocy

peem26
16-03-2011, 14:45
Nazwiska nie pamiętam.wymiana nie jest skomplikowana 4 śruby od podajnika i 4 śruby od członów silikon pomiędzy człony i składasz z powrotem.Jak u Ciebie pali się na całym to nie ma co kombinować,wiadomo przy małej mocy będzie się paliło na środku u mnie poprzednio się paliło tylko od strony podajnika z przeciwnej miałem niedopał,ale to raczej wina złego poskładania palnika moim zdaniem poprostu niedokładnie rozprowadzał powietrze.Przysłali w ciągu 2 dni.Póżniej wrzuce fotki jak się pali na małej i większej mocy

A odsyłałeś im stary palnik?
Nowy mam niby obiecany. Stary chodzi niby dobrze ale sam zaklejałem część szczelin. Poza tym nowy chyba składa się z 4 a nie z 5ciu elementów. Możesz to potwierdzić?

r0berto
16-03-2011, 15:09
A odsyłałeś im stary palnik?
Nowy mam niby obiecany. Stary chodzi niby dobrze ale sam zaklejałem część szczelin. Poza tym nowy chyba składa się z 4 a nie z 5ciu elementów. Możesz to potwierdzić?

Tak stary odesłałem,ja mam 5 elementów i 3 wiersze otworów.Po rozmowie z panem z ogniwa powiedział tylko tyle że ten 5 członowy może pracować na większej mocy to cała róznica,może niech się zawijan w tej kwestii wypowie.Wrzuć swoje fotki jak u ciebie się pali to powiem Tobie czy warto kombinować bo mam porównanie.W nowym jest inny podajnik i ślimak więc nie wiem czy będą tacy skorzy do wymiany

r0berto
16-03-2011, 15:21
http://img857.imageshack.us/img857/3218/dmuchawa46.jpg (http://img857.imageshack.us/i/dmuchawa46.jpg/)
http://img24.imageshack.us/img24/9897/dmuchawa40.jpg (http://img24.imageshack.us/i/dmuchawa40.jpg/)


Może ideał to nie jest ale ja jestem usatysfakcjonowany

r0berto
16-03-2011, 15:32
Panowie mam jeszcze pytanko odnośnie termostatu pokojowego,jaki warto zakupić żeby dobrze spełniał swoje zadanie,bo ten czujnik jest ok ale nie bardzo mogę go ulokować tam gdzie bym chciał a bezprzewodowy stawiam gdzie mi pasuje i tylko z tego względu nad tym myśle

jorgo
16-03-2011, 16:38
Na przyszły sezon kupuję już tylko miał wysokokaloryczny bo szkoda kasy na groszek.

A powiedz...... ile jest popiołu z takiego wysokokalorycznego miału w stosunku do groszku??? jakie to są proporcje?

peem26
16-03-2011, 18:20
Może ideał to nie jest ale ja jestem usatysfakcjonowany

Ten deflektor co widać na zdjęciach to miałeś od początku?

r0berto
16-03-2011, 18:32
Ten deflektor co widać na zdjęciach to miałeś od początku?

Nie nie było go dokupowałem,odwróciłem ruszta awaryjne podłożyłem 2cm profile i przykręciłem deflektor który ładnie rozbija płomień.
Jest około 15 cm nad palnikiem,płomień praktycznie nie przebija się przez ruszta.Miałem na ruszcie szamotki ułożone tak jak radził zawijan ale to powodowało że boczne ścianki bardzo zachodziły sadzą,po założeniu deflektora jest mniej sadzy i równomiernie na całym wymienniku

r0berto
16-03-2011, 18:39
jorgo popiołu z miału jest ok.1/4 więcej niż z groszku ale np.jeżeli chodzi o zużycie to może minimalna przewaga groszku,chyba że miałem jakiś naprawde dziadowski groszek który był kupowany luzem na lokalnym składzie.Sprzedawca twierdzi że 26 kj,zapytany o świadectwo odpowiedział że kopalnia wysyła na życzenie.Więc chyba za bardzo nie ma co wierzyć

PAPROCIAK
16-03-2011, 18:51
Ponawiam pytanie czy jest ktoś kto palił cały sezon miałem?
jak się dopalał / ile tego poszło/jak z popiołem???
Ja próbowałem na początku ale miałem słaby miał więcej było popiołu niz to warte i co najgorsze się zawieszał w podajniku ( ale był trochę mokry).
Potem ( w luty last year) zakupiłem ekogroszek 5t i tak go spalam do tej pory. Nie jest to najwyszej jakości węgiel i z domieszka miału ale był tani 550, i jest suchy. Od tego czasu O problemów, obsługa kotła raz na tydzień - wegiel popół, czyszczenie wymiennika raz na 2 tyg.
Zastanawiam się nad paliwem na przyszły rok, stąd moje pytanie.

Slaveta
16-03-2011, 20:44
Spaliłem tylko około 150kg miału do testów, nie kupowałem więcej bo to nie czas na kupowanie miału. Spalał się wzorowo tylko warunek jest aby był suchy dlatego kupię w bigbagach około maja i wstawię do garażu żeby sechł.

darase
16-03-2011, 20:57
Zapas ciepła to ciekawa sprawa :) Możliwe że byłoby lepiej gdyby piec nie tracił ciepła a tak, im większa tem C.O. tym większa strata do kotłowni.

minertu
16-03-2011, 21:03
Jest dobrze - koniec eksperymentów ;)
O koronę będę się jednak starał. Nie że "się przyda", uważam że za te pieniądze powinienem dostać pełnowartościowy produkt.
W razie problemów mogę się na Ciebie powołać ?

No to czas wybrać się na piwko do Pszczyny :)

r0berto
16-03-2011, 21:10
Euroster 2006. Ma histerezę 0,4 st, czyli zadajesz 22.0 przełącza kocioł między 21.8 a 22.2. To ważne aby nie były odczuwalne skoki temperatur. Ja mam Euroster 2000, histereza 1st..sam sobie dopowiedz resztę :) Na dniach kupuję 2006 i raczej bezprzewodowy tym razem.

Też myślę nad bezprzewodowym tylko ciekawi mnie czy nie będzie problemu z połączeniem ponieważ kocioł jest w piwnicy a mieszkanie na piętrze

SUSPENSER
16-03-2011, 21:31
Mam prośbę :) (pewnie znowu dostane po torbie, że nie ten temat :))
Macie doświadczenie z zasobnikami CWU ? Chodzi mi o jakość wyrobu - dwupłaszczowy Galmet to dobry wybór ?

Wolałbym Elektromet bo mają bardziej przemyślane rozwiązania i są na wyższym poziomie technicznym.

Niedawno np. wymieniałem anodę w Galmet pionowym 120 l i myślałem, że mnie szlag trafi tak było to utrudnione, a w Elektromet mają to pięknie rozwiązane.

Slaveta
16-03-2011, 21:42
Wolałbym Elektromet bo mają bardziej przemyślane rozwiązania i są na wyższym poziomie technicznym.

Niedawno np. wymieniałem anodę w Galmet pionowym 120 l i myślałem, że mnie szlag trafi tak było to utrudnione, a w Elektromet mają to pięknie rozwiązane.

Poprzednio miałem Elektromet 100l pionowy wiszący i życzę powodzenia, żeby wymienić anodę musiałem rozebrać elektronikę na dole, otworzyć bojler i włożyć łapsko do środka żeby wykręcić to co zostało po starej anodzie jeżeli to jest ten wyższy poziom techniczny to powodzenia.
Teraz mam Galmet 200l pionowy stojący i nie widzę lepszego rozwiązania wszystko ładnie dostępne bez kombinacji.

r0berto
16-03-2011, 21:48
No tak mówią.. "maszyna gwizda tylko szofer piz...."
Wymiennik muszę mieć poziomy i najlepiej dobry... znowu szukanie jak z kotłem :D

Nie mogę znaleźć jaką histerezę ma Digitime 800, poproszę o info :)

0,1* wydaje się być ciekawy

minertu
17-03-2011, 05:36
Zapraszam. Zbierzcie się kto chętny do kupy i przylatujcie :)

Z Jastrzębia nie jest daleko do Pszczyny tylko będzie problem z lotniskiem he he :)

sebsa
17-03-2011, 06:35
Spaliłem tylko około 150kg miału do testów, nie kupowałem więcej bo to nie czas na kupowanie miału. Spalał się wzorowo tylko warunek jest aby był suchy dlatego kupię w bigbagach około maja i wstawię do garażu żeby sechł.

Slaveta a wiesz już gdzie kupisz ów miał. Sam jestem zainteresowany tą opcją tylko trochę się boję by nie kupić nic dziadowskiego. Sam w tym roku paliłem 3 rodzajami eko: Pieklorz, Retopal i jeszcze jakiś inny wymysł. Najlepiej wypadł u mnie Pieklorz.

Slaveta
17-03-2011, 10:08
Slaveta a wiesz już gdzie kupisz ów miał. Sam jestem zainteresowany tą opcją tylko trochę się boję by nie kupić nic dziadowskiego. Sam w tym roku paliłem 3 rodzajami eko: Pieklorz, Retopal i jeszcze jakiś inny wymysł. Najlepiej wypadł u mnie Pieklorz.

Zaryzykuję i kupię w resover ma dużo dobrych opinii jak coś to dam teściowi. W Łodzi nie spotkałem miału workowanego o tak wysokiej kaloryczności (27kj). Paliłem różnymi badziewiami łącznie z tymi z marketu ale Ekoret położył wszystko co próbowałem na łopatki tylko że ta cena.

jack18
17-03-2011, 12:41
Verb mam prośbę.Możesz mi przesłać kilka wykresów z pracy cyklicznej u Ciebie? Chce porównać z moimi na prv wysłałem Ci adres.

minertu
17-03-2011, 14:05
jack18 jaką masz temp powrotu na pracy cyklicznej?

jack18
17-03-2011, 15:10
jack18 jaką masz temp powrotu na pracy cyklicznej?

od 25-35 stopni.Tak sobie myślę jak by to wyglądało z pompa mieszająca?

Slaveta
17-03-2011, 15:22
Slaveta jak mozesz to wstrzymaj się z zakupami ekogroszku lub miału.

Wstrzymuję się:)
Planuję zakupy dopiero około maja czerwca a co jest grane?

minertu
17-03-2011, 15:28
od 25-35 stopni.Tak sobie myślę jak by to wyglądało z pompa mieszająca?

No właśnie chodzi mi o te różnice powrotu jak one wpłyną na żywotność kotła.

jack18
17-03-2011, 15:31
No właśnie chodzi mi o te różnice powrotu jak one wpłyną na żywotność kotła.

Właśnie dlatego staram się wycyganić od Verba wykresy z pompa mieszająca i bez niej...:) A jak u Ciebie wyszedł ten eksperyment z nacięciami?

minertu
17-03-2011, 15:41
Właśnie dlatego staram się wycyganić od Verba wykresy z pompa mieszająca i bez niej...:) A jak u Ciebie wyszedł ten eksperyment z nacięciami?

Sprawa wygląda tak,że wydłubałem silikon z tych otworów od kosza (były do połowy zaklejone od góry) palnik dostawał za mało powietrza bo strasznie kopciło.Teraz jest dobrze ale jeszcze za mało powietrza.Uszczelniłem też koronę wewnątrz palnika dookoła po wardze.Wiem też dzięki koledze zawijan ,że mój piec 24kw posiada koronę od pieca 15kw (za mało nacięć) musiała ona zostać zamieniona w sklepie,stąd niedobór powietrza ale jest ok.Jak zrobię foto to wkleję jak się pali,dodam,że spieków prawie wcale i brak niedopalonego węgla.

jack18
17-03-2011, 15:48
Czyli co? Tez wymiana czy sam dorobisz nacięcia? U mnie tez jest o niebo lepiej po wklejeniu korony na nowo. Nie muszę mu pomagać, spieków tez praktycznie nie ma. Ja zakleiłem drugie nacięcie od kosza po obu stronach ale czy to wiele dało to bym nie powiedział. Moze trochę się żar przesunął do środka, ale na pewno w większości to była wina nieszczelnej korony.

minertu
17-03-2011, 16:14
Czyli co? Tez wymiana czy sam dorobisz nacięcia? U mnie tez jest o niebo lepiej po wklejeniu korony na nowo. Nie muszę mu pomagać, spieków tez praktycznie nie ma. Ja zakleiłem drugie nacięcie od kosza po obu stronach ale czy to wiele dało to bym nie powiedział. Moze trochę się żar przesunął do środka, ale na pewno w większości to była wina nieszczelnej korony.

Zgadza się,że mogło powietrze bokiem ulatywać bo u mnie tak było ale po zaklejeniu od środka między warga palnika a korona jest duzo lepiej ale za mało nacięć i powietrza za mało idzie,ale o dziwo daje radę :)

minertu
17-03-2011, 18:55
Machniom ? Ja mam pewnie od 24kW :D

Nie było by problemu ale Ty masz starszą wersje obcinaną :)

dino49
17-03-2011, 19:54
Kurcze nie kupiłem bojlera, nie wiem co wybrać
Ale raczej będzie to Galmet albo Biawar.
proponuję ACV, jeśli masz kasę ;)
http://www.acv.com/pl-pl/04_01/about/app.rvb

Slaveta
17-03-2011, 20:02
Kurcze nie kupiłem bojlera, nie wiem co wybrać :bash:
Ale raczej będzie to Galmet albo Biawar. Ma ktoś takowe i skrobnie na prv coby ni śmiecić ?

Ja mam galmet-a, dawaj na priv.

sebsa
18-03-2011, 06:42
Koledzy a ja mam takie pytanie. Sam nie mam możliwości tego uchwycić bo jestem jeszcze za rzadko na miejscu. Czy zdążył już ktoś może skalkulować jakiej dawce paliwa odpowiada czas pracy podajnika np 1 m, 100 m, 500 m itd ? Wiem że wartości te będą się różnić ale pewna średnia prawidłowa powinna z tego wyjść.

minertu
18-03-2011, 06:46
Koledzy a ja mam takie pytanie. Sam nie mam możliwości tego uchwycić bo jestem jeszcze za rzadko na miejscu. Czy zdążył już ktoś może skalkulować jakiej dawce paliwa odpowiada czas pracy podajnika np 1 m, 100 m, 500 m itd ? Wiem że wartości te będą się różnić ale pewna średnia prawidłowa powinna z tego wyjść.

U mnie na 156kg wychodzi nieco ponad 700min (jeszcze zostaje w koszu jakieś 4kg),dochodzi czasem do 715 ale ustawiam bezpieczne 700min

SUSPENSER
18-03-2011, 07:15
Poprzednio miałem Elektromet 100l pionowy wiszący i życzę powodzenia, żeby wymienić anodę musiałem rozebrać elektronikę na dole, otworzyć bojler i włożyć łapsko do środka żeby wykręcić to co zostało po starej anodzie jeżeli to jest ten wyższy poziom techniczny to powodzenia.
Teraz mam Galmet 200l pionowy stojący i nie widzę lepszego rozwiązania wszystko ładnie dostępne bez kombinacji.

Gdy wymieniałem anodę w Galmet 120 l pionowym, wiszącym to poza tym, że musiałem rozebrać elektronikę to musiałem koniecznie zdjąć całą stalową zaślepkę flanszy (5 śrub) - na zdjęciu odkręcona przed zdjęciem [śruba na środku od anody]:

http://img64.imageshack.us/i/dsc00236y.jpg/

Zdjęcie to pikuś, ale wyobraź sobie składanie tego z powrotem - trzeba te 5 śrub trzymać od góry [tak, tak od strony zbiornika - ileż tam miejsca no nie ?], żeby nie wypadały przy nakładaniu flanszy a potem, żeby nie obracały się przy dokręcaniu nakrętek od dołu.

W Elektromet masz anodę z nakrętką i uszczelką - odkręcasz od dołu bez ściągania flanszy i wkręcasz nową.

Porównywanie stojącego z wiszącym jest bez sensu - to zupełnie inne konstrukcje.

SUSPENSER
18-03-2011, 07:16
Slaveta a wiesz już gdzie kupisz ów miał. Sam jestem zainteresowany tą opcją tylko trochę się boję by nie kupić nic dziadowskiego. Sam w tym roku paliłem 3 rodzajami eko: Pieklorz, Retopal i jeszcze jakiś inny wymysł. Najlepiej wypadł u mnie Pieklorz.

Pieklorz może być Chwałowicki, Piekarski, Bytomski i różnią się między sobą, a potem piszesz, że Ekoret najlepszy 8-)

WG mnie najlepszy jest Pieklorz Bytomski, a testowałem [inni forumowicze także] trochę różnych ekogroszków - zajrzyj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page30

SUSPENSER
18-03-2011, 07:19
proponuję ACV, jeśli masz kasę ;)
http://www.acv.com/pl-pl/04_01/about/app.rvb

Podpowiedz ile takie cudo kosztuje.

Tak w ogóle proponuję rozmowę o bojlerach przenieść do odpowiedniego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?54149-Jaki-bojler-wybra%C4%87

r0berto
18-03-2011, 07:28
Koledzy a ja mam takie pytanie. Sam nie mam możliwości tego uchwycić bo jestem jeszcze za rzadko na miejscu. Czy zdążył już ktoś może skalkulować jakiej dawce paliwa odpowiada czas pracy podajnika np 1 m, 100 m, 500 m itd ? Wiem że wartości te będą się różnić ale pewna średnia prawidłowa powinna z tego wyjść.

U mnie około 120kg wychodzi 550 z delikatnym zapasem

sebsa
18-03-2011, 07:56
Pieklorz może być Chwałowicki, Piekarski, Bytomski i różnią się między sobą, a potem piszesz, że Ekoret najlepszy 8-)

WG mnie najlepszy jest Pieklorz Bytomski, a testowałem [inni forumowicze także] trochę różnych ekogroszków - zajrzyj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page30

Masz rację nie doprecyzowałem o którego Pieklorza chodzi. Paliłem tym z Chwałowic. Ale w którym miejscu pisałem o Ekorecie ? Nie pamiętam.

sebsa
18-03-2011, 08:11
Wstrzymuję się:)
Planuję zakupy dopiero około maja czerwca a co jest grane?

Bobek przyłączam się do pytania Slavety. Z tego co kojarzę mam od niego rzut beretem więc jeśli coś.... Też planuję kupić opał w okolicach maja / czerwca w ilości ok 5-6 ton więcej nie pomieszczę.

elezibi
18-03-2011, 10:59
Zgadza się,że mogło powietrze bokiem ulatywać bo u mnie tak było ale po zaklejeniu od środka między warga palnika a korona jest duzo lepiej ale za mało nacięć i powietrza za mało idzie,ale o dziwo daje radę :)

Witam

u mnie jest podobnie
ogniwo eko 24 , korona nacięcia na dłuższych bokach 6-7 (nie pamiętam dokładnie)
niedopalanie, palenie blisko podajnika, szpara między korona a palnikiem na krótkim boku od podajnika
uszczelnienie osadzenia korony, zaślepki na przełożenie podajnika, oraz uszczelnienie korony z palnikiem
efekt niedopalania brak, trochę spieków
palenie dalej od strony podajnika (może troszkę mniej)
przytkało na koronie to chyba więcej idzie tym otworem naprzeciwko wentylatora do do ślimaka??
wentylator bardzo często teraz na 100%
mam wrażenie że czasami to za mało


ile nacięć powinna mieć korna dla 24kW??


pozdrawiam elezibi

Slaveta
18-03-2011, 11:35
Masz rację nie doprecyzowałem o którego Pieklorza chodzi. Paliłem tym z Chwałowic. Ale w którym miejscu pisałem o Ekorecie ? Nie pamiętam.

To ja pisałem o ekorecie Suspenserowi chyba się pomyliło.

Jarecki79
18-03-2011, 11:42
ile nacięć powinna mieć korna dla 24kW??


pozdrawiam elezibi

6/11
Przeciwnie do obrotu ślimaka 6
Zgodnie z obrotem ślimaka 11

darase
18-03-2011, 11:44
Elzibi ma Ogniwo 24 jakby Ktoś nie doczytał.

sebsa
18-03-2011, 12:49
To ja pisałem o ekorecie Suspenserowi chyba się pomyliło.

Tak to pamiętam. Tak przy okazji czy w twoim Ponarze ta proporcja którą podali Minertu i Roberto jest podobna. Wychodzi mi 1 kg na ok 4,5-4,6 minuty pracy podajnika lub odwrotnie 1 minuta pracy to ok 0,22 kg opału

minertu
18-03-2011, 12:58
Dla 24kw średnio wychodzi 7min /h pracy podajnika,u mnie bywało mniej,obecnie u mnie w czasie 1h45min wykonał 10min pracy z tym,że na chwile wyłączyłem piec bo dorabiałem sobie coś co by mi na piec nie kopciło po otwarciu drzwiczek.
Za chwile powinien iść na miale bo chyba już resztkę groszku ze ślimaka wypalił.Miału mi weszło 7x25kg i jeszcze z 5kg by weszło czyli 180kg+ -

elezibi
18-03-2011, 13:03
dokładnie mam ogniwo 24 > co za tym idzie dmuchawa chyba spasowana do eCoala ?

A tak przy okazji czy dmuchawy do eCoala mają klapki zamykające jak nie dmucha??

VERB
na przeciwko wlotu wentylatora jest zaślepka jak ją odkręcę to na dole w podajniku jest dziura kilkanaście mm
na obrazku czerwona krecha, a kółeczko to gdzie wiało
http://img849.imageshack.us/img849/5765/bruc1.jpg

to w końcu ile nacięć powinno mieć ognowo eko 24kW??

pozdrawiam
elezibi

Slaveta
18-03-2011, 13:37
Tak to pamiętam. Tak przy okazji czy w twoim Ponarze ta proporcja którą podali Minertu i Roberto jest podobna. Wychodzi mi 1 kg na ok 4,5-4,6 minuty pracy podajnika lub odwrotnie 1 minuta pracy to ok 0,22 kg opału

Wiesz co? jeszcze nie bawiłem się licznikiem, jestem leniem:) jak mi się skończy groszek w zasobniku to wyzeruję licznik i podam wartości jakie wyszły.

Slaveta
18-03-2011, 13:38
Dla 24kw średnio wychodzi 7min /h pracy podajnika,u mnie bywało mniej,obecnie u mnie w czasie 1h45min wykonał 10min pracy z tym,że na chwile wyłączyłem piec bo dorabiałem sobie coś co by mi na piec nie kopciło po otwarciu drzwiczek.
Za chwile powinien iść na miale bo chyba już resztkę groszku ze ślimaka wypalił.Miału mi weszło 7x25kg i jeszcze z 5kg by weszło czyli 180kg+ -

Jaki miał kupiłeś?

minertu
18-03-2011, 14:39
Jaki miał kupiłeś?

To podobno odsiewka z KWK CHWAŁOWICE z groszku,zasypałem pełny zasobnik i musiałem go wyjąć bo za wilgotny i się wieszał.Wartość ok 26000 jak wyschnie i zasypie ponownie to dam znać,wilgotny jest fatalny.

minertu
18-03-2011, 15:01
dokładnie mam ogniwo 24 > co za tym idzie dmuchawa chyba spasowana do eCoala ?

A tak przy okazji czy dmuchawy do eCoala mają klapki zamykające jak nie dmucha??

VERB
na przeciwko wlotu wentylatora jest zaślepka jak ją odkręcę to na dole w podajniku jest dziura kilkanaście mm
na obrazku czerwona krecha, a kółeczko to gdzie wiało
http://img849.imageshack.us/img849/5765/bruc1.jpg

to w końcu ile nacięć powinno mieć ognowo eko 24kW??

pozdrawiam
elezibi

Po dzisiejszej rozmowie z serwisantem uświadomił mnie ,że od pewnego czasu wszystkie palniki mają mieć 2x po6 tzn jak do 15kw tak do 24kw nie pytałem jak jest w 35kw.
Co do klapki to jej nie ma.

minertu
18-03-2011, 16:31
U mnie też jest ale większego wpływu raczej na jakość spalania nie ma.Gdy się pali groszkiem powietrze tamtędy wlatujące wysysa spaliny z kosza,gdy się pali miałem jest ona niepotrzebna.

Slaveta
19-03-2011, 12:38
Słuchajcie w końcu muszę podłączyć swojego eCoal-a do neta tylko że jest taka sprawa, mianowicie w domu mam router wi-fi a do niego podłączony laptop-bezprzewodowo i komp-przewodowo. No i jak tu podłączyc eCoal-a nie ciągnąć dodatkowego kabla? macie jakiś pomysł? myślałem żeby podstawić przy kotle drugi router wi-fi co Wy na to?