PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15

climber79
15-09-2009, 08:40
No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO


Imho do CO lepsze są NO.

- w zimie na grzaniu bedą raczej otwarte
- w lecie obwód CO i tak jest zamknięty więc mogą być otwarte - niczemu to nie przeszkadza
- w razie jak sie coś spitoli to trudno naprawić to skostniałymi z zimna rękami - w razie czego wyrywasz kable ze ściany i masz cieplutko :)

mario0658
15-09-2009, 11:21
Tak teraz rozwazam jeszcze jeden problem ....
Czy mysleliscie/zastosowaliscie czujniki wiatru ,slonca i deszczu
Znalazlem na tej stronce http://eadams.pl/ taki wlasnie czujnik - jak sie zadzwoni to jest jeszcze jeden ale radiowy z tym ,ze jak zrozumialem wymaga on sterownika z ,ktorego mozemy sobie wyprowadzic do fateka wyjscia.
Ustawiamy na centralce kiedy ma podac sygnal o wietrze (sila jego) i plc zwinie np markize. Jesli deszcz to przez okreslony czas fatek nie poda sygnalu do podlewania lub go zaprzestanie. Glupio by bylo gdyby padal deszcz i wlaczyly sie zraszacze :) hmmm a moze jakis czujnik wilgotnosci wrzucic do ziemi.....sam nie wiem.

Jakies sugestie ?

leszekg
15-09-2009, 14:26
Na forum muratora (w tym watku :) ) uzyskałem od kolegów poradę iż nexwell to bardzo fajna firma (Polska, Dobra, Solidna, Terminowa itd) do montarzu "inteligentnej" elektryki.

Mam jeszcze jedno bardzo wazne pytanie. Na ktore na razie instalatorzy Nexwell nie potrafili mi odpowiedzieć.

Co się stanie jeśli firma Nexwell przestanie istnieć? Co ze sprzętem i np serwisowaniem? Sam będę musiał w domu lutować i scalaków szukać?
Generalnie czy takie pytanie zadawaliście firmom takim jak Nexwell czy nawet XComfort?

Bo EIB to standard i urządzenia do EIB robi dziesiątki firm. Jak nie będzie ABB to będzie GIRA czy jeszcze coś innego.

Jak wy odpowiedzieliście sobie przed montażem na to pytanie?

civic9
15-09-2009, 14:28
mario0658:
ja mam stację pogodową - czujnik deszczu, wiatru (kierunek i siła), wilgotności i temperatury. ale jest na rs232 i na razie obserwuję pomiary z tego niezależnie. skomunikowanie tego z fatekiem wymaga napisania gatewaya i postawienia go na jakimś kolejnym urządzeniu (embedded lub pc, najprościej cos linuxowego) - nie jest to duża filozofia, ale ciągle mam w planach :)
jak skomunikuję to się zastanowię nad wykorzystaniem. na pewno coś się przyda.

mario0658
15-09-2009, 16:25
Civic9:

Juz wczesniej myslalem na temat jakiegos wiatraczka na dachu :)
Taka mala pradniczke do ledow na ogrodku :)
Wowczas na rotorze dalbym jakis drucik i ukladzik optyczny do liczenia obrotow.
Do fateka ten taktujacy sygnal i mialbym ilosc obr/min :) a wtedy to juz prosto :)
He he chyba sie rozpedzam za bardzo :)

climber79
15-09-2009, 20:01
Jak wy odpowiedzieliście sobie przed montażem na to pytanie?

Ja sobie odpowiedziałem tak:
- robie na PLC - jak nie Fatek to bedzie inny
- przekażników tez nie zaprzestaną produkcji
- instalacja jest przystosowana w wiekszości do pracy bez automatyki (obwody w gwiazde ale puszone przez włączniki)
- jako rozwiązanie pośrednie (i na razie tak bedzie u mnie na obwodach które nie sa puszczone przez włączniki) można zastosować coś takiego jak Zamel PBM-01/24V

Jak te wszystkie sposoby zawiodą a ja zejde z tego świata to wiekszość kabli jest w podwieszanym suficie - elektryk weźmie boscha i worek gipsu i do obwodów które nie sa puszone przez gniazdka puści normalny kable

OGC
15-09-2009, 22:33
Heloł
Nie ma ktoś czasem do odsprzedania około 40 szt złączek ZG-G/31 ??
Najlepiej jeszcze w okolicach Krakowa :)
Albo może namiar na jakiś sklep/hurtownię w Krakowie ??

manieq82
16-09-2009, 00:23
witam,
w międzyczasie klejenie styro taka mnie ogarnęła myśl czy czasem nie skopałem mojej pajęczyny instalacji
ano zrobiłem nie jedną rozdzielnię centralnie tylko lekko to zdywersyfikowałem - teraz już nie wiem czemu zrobiłem 4 w tym dwie największe centralnie
w każdym bądź razie fatek będzie stał centralnie zaś w dwóch innych rozdzielniach będą również jakieś przekażniki
Da radę na odległość po przewodzie 0.5 wysterować takim przekaźnikiem - będą na 24V
Myślałem o trafo przy fateku i ciągnąć 24V po skrętce - wyda?
Jakie trafo kupić? Zamel ma takie 2A - wyda? Ok 50 przkaźników ogólnie -wiadomo że nie na raz ale kilka już może się zdarzyć

civic9
16-09-2009, 00:36
Da radę na odległość po przewodzie 0.5 wysterować takim przekaźnikiem - będą na 24V
Myślałem o trafo przy fateku i ciągnąć 24V po skrętce - wyda?

Nie chce mi się liczyć spadku napięcia, ale przy tych miliamperach, które pobiera przekaźnik i tolerancji przekaźnika maksymalna długość będzie dość spora.



Jakie trafo kupić? Zamel ma takie 2A - wyda? Ok 50 przkaźników ogólnie -wiadomo że nie na raz ale kilka już może się zdarzyć
Ja mam dwa takie na 88 przekaźników. Chyba jest tak na styk albo ciut za dużo przekaźników (gdyby się włączyły wszystkie na raz). Sprawdź ile bierze jeden i przelicz.

lakusz
17-09-2009, 18:13
witam

kiedyś o to pytałem a teraz znalazłem odpowiedź, chodziło o wyłącznik bioenergetyczny.
Jest coś takiego, robi to moeller, i polega na tym że rozpoznaje czy są jakieś odbiorniki podłączone do linii, i jeżeli nie ma podłączonego odpowiedniego obciążenia to odłącza zasilanie od linii.

odaro
17-09-2009, 22:25
witam

kiedyś o to pytałem a teraz znalazłem odpowiedź, chodziło o wyłącznik bioenergetyczny.
Jest coś takiego, robi to moeller, i polega na tym że rozpoznaje czy są jakieś odbiorniki podłączone do linii, i jeżeli nie ma podłączonego odpowiedniego obciążenia to odłącza zasilanie od linii.

A do czego chcesz wykorzystać ten wyłącznik bioenergetyczny bo mnie to zaciekawiło.

odaro
17-09-2009, 22:31
No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO


Imho do CO lepsze są NO.

- w zimie na grzaniu bedą raczej otwarte
- w lecie obwód CO i tak jest zamknięty więc mogą być otwarte - niczemu to nie przeszkadza
- w razie jak sie coś spitoli to trudno naprawić to skostniałymi z zimna rękami - w razie czego wyrywasz kable ze ściany i masz cieplutko :)

Ostatnio namieszał mi pracownik Kisana który twierdził że lepszy jest NC ale dlaczego to już nie bardzo potrafił uzasadnić.

odaro
17-09-2009, 22:38
Interesuja mnie te 2 polozeniowe tzn faza na 1 kabelek to sie otwiera ,aby zamknac faze podac trzeba na 2kabelek, w polozeniach krancowych nie pobieraja pradu.
W jakiej cenie udalo sie wam to kupic ?

odaro :
Silowniczki dziela sie na 2 typy z tego co sie orientuje :te co potrzebuja zasilania aby pozostac otwary/zamkniety i na te co musisz podac zasilanie osobno na otwarcie i zamkniecie


Jeszcze raz chciałbym wrócić do tematu siłowników.

Jeżeli chciałbym zastosować siłownik dwupołożeniowy czyli taki że aby otworzyć siłownik dajemy fazę na 1 kabelek a żeby zamknąć dajemy fazę na 2 kabelek to mogę zastosować kabel wielożyłowy z wspólnym zerem.

Czyli inaczej jakbym potrzebował zamontować 10 takich siłowników to ile żył musiałby mieć przewód wielożyłowy?

mario0658
18-09-2009, 00:02
odaro:

Jesli 10 silowniczkow 2 polozeniowych to tak :
10silownikow X2 stany plus zero dla wszystkich
wiec 21 przewodow ale te zero musi miec wiekszy przekroj tak aby w razie
pracy wszystkich na raz "dal rady"

Niestety narazie jedyny sensowny taki silowniczek (cena) to jest ten co podawalem link wczesniej lecz trzeba go wpiac jakos dodatkowo w rozdzielaczu... :)


Tak sobie teraz mysle : czy sa wlacznik na bazie amperomierza?
Chodzi mi ze urzadzonko mierzy przeplyw pradu na jakims kabelku i odpowiednio do plynacego pradu zal/wyl przekazniczek.
Mozna by to bylo uzyc np do wysuwania ekranu gdy pilotem wlaczymy projektor i zwinie go gdy go wyl..... ale ja kombinuje ... :)

Mam juz koncepcje na wylaczniki oswietlenia:)
Po roznego rodzaju perypetiach i komnacjach wpadlem na genialny pomysl :)
Mianowicie na alledrogo znalazlem firme ,co robi tabliczki okolicznosciowe na roznego rodzaju laminatach.Mozna wymyslac ksztalty i formy jakie sie chce. Np cos takiego :
http://vic12.diinoweb.com/files/tabliczki/zmienione4.jpg
,wiec ja tak wykombinowalem :

85 na 85 mm kwadracik ze srebra polerowanego (to plastik z laminatem) na nim wyciete kwadraciki (z 3 stron bo 4 sluzy jako zawias) w nich ladnie wygrawerowane opisy co do czego i obok diodka 3mm.
Pod spodem bedzie laminat z mikrowylaczikami :)
http://www.poddebem.org/rozne/plytka%20-zaczatki.jpg
Reszta to juz wiadomo. Wkleje zdjecia jak juz to przysla (sam laminat) i poskladam to "do kupy" . Sadze,ze to jest jedyne sensowne wyjscie i bedzie to estetyczne - takie profesional :)
Koszt jednej plyteczki to ok 20zl :)
http://www.poddebem.org/rozne/panel.jpg[/img]

odaro
18-09-2009, 10:55
odaro:

Jesli 10 silowniczkow 2 polozeniowych to tak :
10silownikow X2 stany plus zero dla wszystkich
wiec 21 przewodow ale te zero musi miec wiekszy przekroj tak aby w razie
pracy wszystkich na raz "dal rady"

Niestety narazie jedyny sensowny taki silowniczek (cena) to jest ten co podawalem link wczesniej lecz trzeba go wpiac jakos dodatkowo w rozdzielaczu... :)


Tak sobie teraz mysle : czy sa wlacznik na bazie amperomierza?
Chodzi mi ze urzadzonko mierzy przeplyw pradu na jakims kabelku i odpowiednio do plynacego pradu zal/wyl przekazniczek.
Mozna by to bylo uzyc np do wysuwania ekranu gdy pilotem wlaczymy projektor i zwinie go gdy go wyl..... ale ja kombinuje ... :)

Mam juz koncepcje na wylaczniki oswietlenia:)
Po roznego rodzaju perypetiach i komnacjach wpadlem na genialny pomysl :)
Mianowicie na alledrogo znalazlem firme ,co robi tabliczki okolicznosciowe na roznego rodzaju laminatach.Mozna wymyslac ksztalty i formy jakie sie chce. Np cos takiego :
http://vic12.diinoweb.com/files/tabliczki/zmienione4.jpg
,wiec ja tak wykombinowalem :
85 na 85 mm kwadracik ze srebra polerowanego (to plastik z laminatem) na nim wyciete kwadraciki (z 3 stron bo 4 sluzy jako zawias) w nich ladnie wygrawerowane opisy co do czego i obok diodka 3mm.
Pod spodem bedzie laminat z mikrowylaczikami :)
Reszta to juz wiadomo. Wkleje zdjecia jak juz to przysla (sam laminat) i poskladam to "do kupy" . Sadze,ze to jest jedyne sensowne wyjscie i bedzie to estetyczne - takie profesional :)
Koszt jednej plyteczki to ok 20zl :)
http://www.poddebem.org/rozne/panel.jpg[/img]

Nie chcesz zająć się produkcją takich wyłączników? Będę Twoim pierwszym klientem. :lol:

odaro
18-09-2009, 11:00
Interesuja mnie te 2 polozeniowe tzn faza na 1 kabelek to sie otwiera ,aby zamknac faze podac trzeba na 2kabelek, w polozeniach krancowych nie pobieraja pradu.
W jakiej cenie udalo sie wam to kupic ?



mario gdzie można kupić takie siłowniki 2 położeniowe szukałem, pytałem i nikt nie słyszał o takich siłownikach.

Możesz podać jakiś konkretny typ, nazwę producenta?

PavvelB
18-09-2009, 11:34
mario0658, pomysł faktycznie niezły :). Zastanawiam się tylko czy na tym zawiasiku nie nastąpi w końcu zmęczenie materiału. Wiem że przy mikrowyłącznikach zakres ruchu nie jest duży, ale jednak przy każdym włączeniu laminat będzie się tam trochę wyginał.

Deamos
18-09-2009, 11:41
Nie doczytalem do czego silowniczki, ale tanie sa samochodowe do zamkow centralnych, wystepuja w sile 3 i 5kg, sa slave i mastery, ktore dodatkowo daja sygnal jak sie recznie zamknie/otworzy :)

lakusz
18-09-2009, 11:49
Tak sobie teraz mysle : czy sa wlacznik na bazie amperomierza?
Chodzi mi ze urzadzonko mierzy przeplyw pradu na jakims kabelku i odpowiednio do plynacego pradu zal/wyl przekazniczek.
Mozna by to bylo uzyc np do wysuwania ekranu gdy pilotem wlaczymy projektor i zwinie go gdy go wyl..... ale ja kombinuje ... :)


tak, są , najprostszym jest zwykły przekaźnik szeregowo do badanego obwodu, są też przekaźniki priorytetowe które mogą włączać lub wyłączać jedne obwody w zależności od wielkości płynącego prądu w innych

mario0658
18-09-2009, 12:05
lakusz:
to super , musze cos takiego poszukac bo ciezko byloby zrealizowac funkcje logiczne na fateku bez wyciagania sygnalow z urzadzen (otwarcie obudowy=utrata gwarancjii)

PavvelB:
Myslalem o tym zmeczeniu materialu ,musze zobaczyc te paneliki na wlasne oczy i mam juz pomysl jak to sprawdzic :) wiertarka z mimosrodem w imadlo i test przez tydzien :) tak tytrzyma 1000 000 nacisniec to mam pewnosc ,ze mnie przezyje :) a wytrzyma - tak mi odpowiedzieli w tej firmie o ile skok bedzie ok 1mm max

odaro:
Jesli chodzi o te paneliki to najpierw musze zlozyc chodzby 1 sztuke i ja przetestowac aby miec pewnosc ,ze bedzie to dzialac przez dluuugie lata.Ale jesli znajda sie osoby zainteresowane tematem , to mozna by bylo jakos wspolnie zlozyc zlecenie w tej firmie- bedzie wyrazna znizka.
Mozna by bylo isc jeszcze na wieksza latwizne i poprosic o zrobienie nawet i plytki pod spod dla mikrowylacznikow :)
Pytales o ten zaworek ,oto on :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39
Jak pisalem ,nie jest dedykowany do rozdzielaczy ale da rady go tam zastosowac.

lakusz
18-09-2009, 12:12
witam

kiedyś o to pytałem a teraz znalazłem odpowiedź, chodziło o wyłącznik bioenergetyczny.
Jest coś takiego, robi to moeller, i polega na tym że rozpoznaje czy są jakieś odbiorniki podłączone do linii, i jeżeli nie ma podłączonego odpowiedniego obciążenia to odłącza zasilanie od linii.

A do czego chcesz wykorzystać ten wyłącznik bioenergetyczny bo mnie to zaciekawiło.

wiesz co, teraz nie pamiętam czego to dotyczyło, chyba sytuacji odłączania automatycznego odbiorników które nie potrzebnie pobierają niewielkie ilości prądu nonstop - nie wiem tylko czy to załatwi problem...

mario0658
18-09-2009, 12:26
lakusz:

te wylaczniki bioenergetyczne odlaczaja obwody elektryczne w celu zmniejszenia pola elektromagnetycznego emitowanego przez przewody.
Nie da rady ich zastosowac do urzadzen ,ktore wchodza w stan stand-by.
Wiec sluza do zarowek itp.
Mozna by bylo sie pokusic o cos takiego ale jesli wylaczysz tv pilotem -obwod rozpozna maly pobor pradu i odlaczy ,ale juz z pilota nie wlaczysz ponownie tv.... :(
Ja to realizuje plc, alarm on=gniazda poza kluczowymi off. Z tym , ze bedzie plc rozpoznawal rozne rodzaje alarmu np obwodowy na kontakrtonach/pir.
Brak ruchu na parterze przez 30min (ustawiasz) =gniazda/oswietlenie off.
Schodzisz z pietra to juz przy podejsciu do schodow wlacza sie oswietlenie led (polmrok) jesli nie zapalisz glownego. Czujki tak rozmieszczone ,ze przewiduje plc gdzie idziesz i wlacza po kolei ledy. Pradu zra tyle co nic ,wiec nie zbankrutuje :) Ajesli wlaczysz glowne oswietlenie gdzies to ledy odlacza.
Troszke zamotalem ... ale tez juz o tym myslalem :)

climber79
18-09-2009, 12:39
Pytales o ten zaworek ,oto on :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39
Jak pisalem ,nie jest dedykowany do rozdzielaczy ale da rady go tam zastosowac.

Do rozdzielaczy np: Danfoss AMV 01

manieq82
19-09-2009, 09:31
Brak ruchu na parterze przez 30min (ustawiasz) =gniazda/oswietlenie off.
z takimi to trzeba uważać żeby nie przedobrzyć bo zamiast umilić uprzykrzą nam życie - siedzisz na kanapie, oglądasz tv a tu po 30 min światło i tv OFF :)

jest cienka granica - myślę że warto przemyśleć z każdej strony aby jej nie przekroczyć w chwili entuzjazmu i euforii wywołanej możliwościami naszego plc
:)

Pozdrawiam

PS. może warto by sie dzielić tutaj "mykami" jakie zastosowaliście / planujecie zastosować u siebie - będzie taka skarbnica wiedzy

PavvelB
19-09-2009, 15:19
Raczej nie wysiedzisz 30 minut w całkowitym bezruchu, a to się poprawisz, a to założysz nogę na nogę :)

odaro
19-09-2009, 19:27
Raczej nie wysiedzisz 30 minut w całkowitym bezruchu, a to się poprawisz, a to założysz nogę na nogę :)

Ale PIR alarmowany wcale nie jest taki czuły.

mario0658
21-09-2009, 08:18
No dobra ustawie na godzine :)

dzabij
21-09-2009, 10:27
Mam takie pytanko - zakupiłem sobie radiolinię do sterowania kilkoma urządzeniami w domu, min. napędem bramy garażowej. Napęd - Hormann Supramatic czy jakoś tak - ma wyjście napięcia zasilającego zewnętrzne odbiorniki, 24V max 250 mA. Radiolinia jest zasilana 12V, max 120 mA. Pytanie jest takie, czy na wyjściu siłownika mogę zastosować stabilizator napięcia 12V (np. LM7812) i w ten sposób zasilić centralkę ? Czy nie ma ryzyka uszkodzenia elektroniki centralki stosując taki stabilizator ?

suj
22-09-2009, 00:33
...ma wyjście napięcia zasilającego zewnętrzne odbiorniki, 24V max 250 mA. Radiolinia jest zasilana 12V, max 120 mA. Pytanie jest takie, czy na wyjściu siłownika mogę zastosować stabilizator napięcia 12V (np. LM7812) i w ten sposób zasilić centralkę ? Czy nie ma ryzyka uszkodzenia elektroniki centralki stosując taki stabilizator ?

Można zastosować, tylko zwróć uwagę na moc strat na stabilizatorze. To może dochodzić do 1,5W co wymaga dodania solidnego radiatora. I nie zapomnij o kondensatorach ceramicznych 0,1uF w pobliżu wyprowadzeń 7812 aby uniemożliwić mu wzbudzenie, mogące skutkować ubiciem. Lepszy był by jakiś impulsowy ale nie wiem czy warto się wtedy w to bawić. Lepiej wtedy osobny zasilacz sieciowy dla tej radiolinii.
Poza tym witam w wątku. Przeczytałem cały. Swój powstający dom postaram się uczynić też nieco inteligentniejszy od kupy betonu. PLC to moja codzienność, więc odwrotu nie ma 8)

odaro
22-09-2009, 08:13
...ma wyjście napięcia zasilającego zewnętrzne odbiorniki, 24V max 250 mA. Radiolinia jest zasilana 12V, max 120 mA. Pytanie jest takie, czy na wyjściu siłownika mogę zastosować stabilizator napięcia 12V (np. LM7812) i w ten sposób zasilić centralkę ? Czy nie ma ryzyka uszkodzenia elektroniki centralki stosując taki stabilizator ?

Można zastosować, tylko zwróć uwagę na moc strat na stabilizatorze. To może dochodzić do 1,5W co wymaga dodania solidnego radiatora. I nie zapomnij o kondensatorach ceramicznych 0,1uF w pobliżu wyprowadzeń 7812 aby uniemożliwić mu wzbudzenie, mogące skutkować ubiciem. Lepszy był by jakiś impulsowy ale nie wiem czy warto się wtedy w to bawić. Lepiej wtedy osobny zasilacz sieciowy dla tej radiolinii.
Poza tym witam w wątku. Przeczytałem cały. Swój powstający dom postaram się uczynić też nieco inteligentniejszy od kupy betonu. PLC to moja codzienność, więc odwrotu nie ma 8)

To super że znasz się na PLC dobrze jak byś często zaglądał do tego wątku.

mrq
24-09-2009, 08:35
Co myślicie o zakupie siłowników termoelektrycznych u naszych zachodnich sąsiadów.
Na e-bay można kupić siłowniki w okolicach 10EUR (czasem taniej).
Wiekszość siłowników to NC, ale czasem są też NO. Poniżej przykładowe linki.
Gdyby ktoś chciał szukać to siłownik po niemiecku: "stellantrieb".
link 1 (http://cgi.ebay.de/Stellantrieb-220-Volt-Stromlos-geschlossen-oder-offen_W0QQitemZ310170242417QQcmdZViewItemQQptZSyst emkomponenten_Heizung?hash=item4837964d71&_trksid=p3286.c0.m14)
link 2 (http://cgi.ebay.de/Stellantrieb-230V-INDUSTRIE-Ware-6095_W0QQitemZ280401324397QQcategoryZ126208QQcmdZV iewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC% 26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BIEW%252BFI CS%252BUFI%26otn%3D11%26ps%3D63)

mario0658
24-09-2009, 10:21
kurcze po 10 euro to biore 20 sztuk tyle ,ze aby byle tzw 3 punktowe (sterowane on/off )

odaro
26-09-2009, 16:47
Popytałem trochę o siłowniki termiczne i wychodzi na to że siłowniki termiczne montowane na rozdzielaczu są zawsze takie same tzn. potrzebują zasilania przez cały czas na otwarcie lub zamknięcie.

Te drugie siłowniki to siłowniki trójpołożeniowe i one potrzebują zasilanie tylko na otwarcie lub zamknięcie ale one nie nadają się do montażu na rozdzielaczu.

Oczywiście są dwie szkoły co lepsze NC czy NO

Czy ma znaczenie jakim przewód podłączmy do tych siłowników.

Jeżeli mam do wyboru przewód wielożyłowy np. 10x linka i 10x drut to który będzie lepszy. Cena na obydwa jest taka sama.

odaro
26-09-2009, 16:55
Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

http://www.verso.com.pl/

Chodzi mi o to czy możliwe jest żeby np. sterować jednym odbiornikiem raz za pomocą panelu sensorowego Verso a drugi raz zwykłym wyłącznikiem.

Czyli będzie możliwe zapalenie oświetlenia przyciskiem na panelu sensorowym Verso a wyłączenie go zwykłym przyciskiem który jest podłączony do sterownika PLC.

Albo inaczej czy możliwe będzie podniesienie rolety do połowy wysokości panelem sensorowym Verso a później podniesienie tej samy rolety na całą wysokość.

Myślicie że jest możliwe takie połączenie dwóch systemów.

suj
26-09-2009, 17:21
Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

http://www.verso.com.pl/



Trochę ten system wygląda na rozwiązanie zamknięte. "Verso bus" nie jest rozwiązaniem raczej zestandaryzowanym. Gdyby była możliwość wymiany danych pomiędzy tym systemem a PLC, nie było by problemu. Tyle że dryfując w takim kierunku tracimy elastyczność i otwartość oraz standardyzację systemów opartych o PLC i robi się już pająk z ilomaś protokołami. Zazwyczaj nie prowadzi to do niczego dobrego...
Dodatkowo jest to skazywanie się na jednego producenta który za kilka lat może zajmować się już czymś całkiem odmiennym. Widać że producent lansując swoją magistralę chce zgarnąć wszystkie wisienki z tortu swojego klienta i całkowicie uzależnić od swojego rozwiązania. Przyszłość jednak w otwartych standardach. Ideałem było by, gdyby te panele komunikowały się np. za pośrednictwem Modbusa RTU po RS485, tyle że wtedy można by je było podłączyć do wielu sterowników różnych producentów i nie potrzebny by był kompletny system verso.

odaro
26-09-2009, 17:31
Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

http://www.verso.com.pl/



Trochę ten system wygląda na rozwiązanie zamknięte. "Verso bus" nie jest rozwiązaniem raczej zestandaryzowanym. Gdyby była możliwość wymiany danych pomiędzy tym systemem a PLC, nie było by problemu. Tyle że dryfując w takim kierunku tracimy elastyczność i otwartość oraz standardyzację systemów opartych o PLC i robi się już pająk z ilomaś protokołami. Zazwyczaj nie prowadzi to do niczego dobrego...
Dodatkowo jest to skazywanie się na jednego producenta który za kilka lat może zajmować się już czymś całkiem odmiennym. Widać że producent lansując swoją magistralę chce zgarnąć wszystkie wisienki z tortu swojego klienta i całkowicie uzależnić od swojego rozwiązania. Przyszłość jednak w otwartych standardach. Ideałem było by, gdyby te panele komunikowały się np. za pośrednictwem Modbusa RTU po RS485, tyle że wtedy można by je było podłączyć do wielu sterowników różnych producentów i nie potrzebny by był kompletny system verso.

Ale mi nie chodzi o to aby się 2 systemy porozumiewały se sobą tylko aby sterowały jednocześnie albo lepiej napisane równolegle tym samym urządzeniem np. roleta, żarówka

suj
26-09-2009, 17:43
Tyle że aby sterowanie było spójne, musi być wymiana informacji pomiędzy oboma systemami mającymi możliwość sterowania tym samym obiektem. Praktycznie realizuje się to np. w ten sposób, że przykładowa żarówka podłączona jest do wyjścia PLC. Za stan jej (czy jest włączona czy wyłączona) odpowiada bit (marker) w pamięci programie PLC. I teraz zmiana stanu tego bitu może być zrealizowana w różny sposób. Może zmienić go fragment programu PLC odpowiedzialny za sterowanie czasowe, może zmienić go sygnał z wejścia PLC sprzęgnięty w włącznikiem a może wreszcie zdalny system który komunikuje się z naszym PLC. Zazwyczaj aby cała logika sterowania się nam nie rozjechała najpierw ten zdalny system sprawdza czy jest nasz marker 0 czy 1 (ewentualnie podświtla sobie np diodę że jest włączone światło) a dopiero później wysyłą rozkaz zmiany stanu bitu. Tyle że aby mogło to działać w ten sposób, musi być zapewniona komunikacja pomiędzy oboma systemami. Tak jest np. w przypadku paneli podłączanych do PLC. Na wizualizacji widzimy czy bit jest 0 czy 1 (światło się pali albo nie) i możemy to zmienić.
Można by to obejść sprzęgając systemy za pośrednictwem wejść i wyjść. Ale to znaczne marnotrastwo zasobów. Tyle że pewnie ciężko by było wysłać zwrotną informację do systemu verso, że nasz żarówka się pali.

odaro
26-09-2009, 17:52
Tyle że aby sterowanie było spójne, musi być wymiana informacji pomiędzy oboma systemami mającymi możliwość sterowania tym samym obiektem. Praktycznie realizuje się to np. w ten sposób, że przykładowa żarówka podłączona jest do wyjścia PLC. Za stan jej (czy jest włączona czy wyłączona) odpowiada bit (marker) w pamięci programie PLC. I teraz zmiana stanu tego bitu może być zrealizowana w różny sposób. Może zmienić go fragment programu PLC odpowiedzialny za sterowanie czasowe, może zmienić go sygnał z wejścia PLC sprzęgnięty w włącznikiem a może wreszcie zdalny system który komunikuje się z naszym PLC. Zazwyczaj aby cała logika sterowania się nam nie rozjechała najpierw ten zdalny system sprawdza czy jest nasz marker 0 czy 1 (ewentualnie podświtla sobie np diodę że jest włączone światło) a dopiero później wysyłą rozkaz zmiany stanu bitu. Tyle że aby mogło to działać w ten sposób, musi być zapewniona komunikacja pomiędzy oboma systemami. Tak jest np. w przypadku paneli podłączanych do PLC. Na wizualizacji widzimy czy bit jest 0 czy 1 (światło się pali albo nie) i możemy to zmienić.
Można by to obejść sprzęgając systemy za pośrednictwem wejść i wyjść. Ale to znaczne marnotrastwo zasobów. Tyle że pewnie ciężko by było wysłać zwrotną informację do systemu verso, że nasz żarówka się pali.

A jak żarówka będzie zasilana z tej samej fazy to jak będzie zapalona i dostanie znowu fazę to raczej nic się ni powinno stać. Czy dobrze kombinuje?

suj
26-09-2009, 18:01
Do wyjścia PLC cewka jednego przekaźnika, do wyjścia systemu X (tu verso) cewka kolejnego przekaźnika a styki obu przekaźników równolegle. I mamy funkcję OR. Jeśli którykolwiek z systemów zechce zapalić, to zapali. Jeśli żaden z nich - będzie ciemno. Nie wiem jak w przypadku verso, ale PLC może z tego jeszcze wyciągnąć informację że żarówka się pali. Mianowicie drugie styki przekaźników zrównoleglone, podają napięcie na wejście PLC. I wtedy nawet jak verso zapali żarówkę, to PLC bedzie o tym wiedział i może z tej informacji skorzystać.

odaro
26-09-2009, 18:32
Do wyjścia PLC cewka jednego przekaźnika, do wyjścia systemu X (tu verso) cewka kolejnego przekaźnika a styki obu przekaźników równolegle. I mamy funkcję OR. Jeśli którykolwiek z systemów zechce zapalić, to zapali. Jeśli żaden z nich - będzie ciemno. Nie wiem jak w przypadku verso, ale PLC może z tego jeszcze wyciągnąć informację że żarówka się pali. Mianowicie drugie styki przekaźników zrównoleglone, podają napięcie na wejście PLC. I wtedy nawet jak verso zapali żarówkę, to PLC bedzie o tym wiedział i może z tej informacji skorzystać.

Czyli się da to super.

Czy w przypadku przypadku rolet też się da?

jelen
26-09-2009, 21:46
Da się tylko dojdzie liczenie czasu :)

Dobrze się zastanów czy chcesz w coś takiego wchodzić bo właśnie przerabiam podobny temat i jest strasznie dużo grzebania.

odaro
26-09-2009, 22:49
Da się tylko dojdzie liczenie czasu :)

Dobrze się zastanów czy chcesz w coś takiego wchodzić bo właśnie przerabiam podobny temat i jest strasznie dużo grzebania.

Jakie systemy chcesz pogodzić ze sobą.

mario0658
28-09-2009, 16:13
Wlasnie otrzymalem fronty do moich wlacznikow :)
Sa to 2 plyteczki tak dla testow i ewentualnych poprawek.
Coz , pierwsze wrazenie ze sa ciutke za miekkie ale moga byc :
http://www.poddebem.org/rozne/090928_164539.jpg
http://www.poddebem.org/rozne/090928_164651.jpg
oraz obie razem :
http://www.poddebem.org/rozne/090928_164700.jpg
A tu plyteczka drukowana (wlasnorecznie robiona i ciutke jeszcze nie dopracowana. Sa a raczej beda tu mikrostyki i diody potwierdzajace zalaczenie oraz podswietlenie na niebiesko szpar pomiedzy przyciskami a panelem
http://www.poddebem.org/rozne/090928_165332.jpg
A tak wygladac bedzie mniej wiecej po zlozeniu - mysle jeszcze nad jakas puszka...
http://www.poddebem.org/rozne/090928_165417.jpg
Oczywiscie dopracowuje jeszcze szczegoly i napewno beda niewielkie zmiany...
Co Wy na to ? Moze byc ?
Jesli uda mi sie to polutowac dzis to odpale i zrobie zdjecie :)

manieq82
28-09-2009, 16:54
po pierwsze - świetny pomysł, wykonanie wygląda świetnie :)

żeby nie przechwalić niuansy: jak zamontujesz?
Powiedzmy oprawisz puszkę, zamontujesz płytkę lutowaną, jak zamontujesz płytkę wierzchnią?
Jakieś zatrzaski? Zzaślepka na śrubeczkę by się przydała tylko jakaś estetyczna....

mario0658
28-09-2009, 17:18
wlasnie nad tym pracuje , tzn mam juz jakis pomysl i podstawa aby to bylo estetyczne i zdejmowalne :)
Mam juz reszte mikrowylacznikow i biore sie za lutownice :)
Moze uda mi sie wkleic dzis juz gotowy produkt :)

civic9
28-09-2009, 18:27
dopracować szczegóły i odpalać seryjną produkcję :)

lakusz
28-09-2009, 18:55
zapodam bardzo ciekawe rozwiązanie, może komuś się przyda...

Blok rozdzielczy Distriblock filmy Schneider

RozdziaΠ (Distribloc 125 i 160)
■ dla zacisków sprężynowych:
❏ 2 odpΠywy linkŕ lub drutem 1-10 mm2
❏ 3 odpΠywy linkŕ lub drutem 1-6 mm2
❏ 7 odpΠywów linkŕ lub drutem 1-4 mm2
■ dla zacisku do tulejek:
❏ 1 odpΠyw linkŕ 4-16 mm2 (drutem 4-25)

jak bym wiedział o czymś takim to moja rozdzielnia byłaby dużo ładniejsza i szybciej zrobiona... być może jeszcze nabędę

mario0658
28-09-2009, 19:11
Wyszlo mniej wiecej tak:
http://www.poddebem.org/rozne/090928_200459.jpg
http://www.poddebem.org/rozne/090928_200612.jpg
http://www.poddebem.org/rozne/090928_200555.jpg

Juz mam opracowany sposob zamocowania :)
Kurcze tak patrze na to i naprawde fajnie to wyglada a mozna wszystkie kolory teczy i napisy jakie sie chce :)

mario0658
28-09-2009, 19:11
teraz o kosztach tego cuda :)

plytka - ok 20zl
12 diod - 14 zl
6 mikrostykow - 9zl
plytka laminowana 2zl
chemia do trawienia 5zl
cyna - ok 2 zl
oprawki do diod czerwonych - 3zl

Calkowity koszt to ok 55zl

Wszystkie ceny sa ze sklepu wiec 3 razy drozej niz na allegro :)

przemoch
28-09-2009, 19:48
Witam,

Przeszperałem forum lecz nie znalazłem wiele w interesującym mnie temacie. Liczę, że może tu ktoś pomoże, albo coś podpowie. Mam u siebie podłogówkę na dole i grzejniki na górze (w łazienkach oba rozwiązania). Każdy pokój jest oddzielną strefą grzewczą. I teraz co chciałbym zrobić. Wg. posiadanego projektu w każdej strefie ma być oddzielny termostat pokojowy, który poprzez listwę automatyki (Purmo) steruje pracą elektrozaworów. Zależy mi na możliwości programowania temperatury w niektórych pokojach - zgodnie z rytmem dziennym/tygodniowym funkcjonowania domowników - to można zrobić np. na podzespołach Purmo lub Euroster. Chciałbym jeszcze mieć możliwość sterowania temperaturą poszczególnych pomieszczeń z jednego centralnego miejsca (PC + oprogramowanie ?), przy założeniu, że ostatnia nastawa zawsze ma priorytet tzn. jeśli centralnie mam ustawione w pokoju temp. x ale np. po położeniu się do łóżka jest mi zimno to nie muszę iść do centrali i zmieniać nastawy tylko wystarczy, że zmienię to na regulatorze w sypialni.

Czy ktoś może mi poradzić albo skierować gdzieś jak coś takiego zrobić ?

sterowniki Purmo albo Euroster podają tylko informację wł/wył, a tutaj potrzebna jest jeszcze transmisja od czujki temperaturowej do centralnego modułu informacji o bieżącej nastawie i temperaturze w danej strefie. W każdym pokoju mam doprowadzoną skrętkę komp.

z góry dzięki za pomoc

odaro
28-09-2009, 21:02
dopracować szczegóły i odpalać seryjną produkcję :)


Czy już można się zapisywać :lol:

mario0658
28-09-2009, 21:24
he he
Dosc duzo z tym zabawy ale jak juz bede robil wszystkie to jednostkowy czas na sztuke bedzie znacznie mniejszy a jak dojde do wprawy to moze i wystawie oferte :)
Zauwazylem jedna fajna sprawe : jak przyciskam ciut mocniej posrodku pomiedzy salon i jadalnia to wlaczaja sie oba :) prosto to wyeliminowac ale chyba tak zostawie - fajnie oba na raz jak trzeba he he.
Teraz robi sie test na wytrzymalosc na zginanie przyciskow (cos w stylu jak pisalem wyzej) - podlaczylem do fateka i on zlicza ilosc wcisniec - oby tak do 300 tys i bedzie git :)

Zastanawiam sie jeszcze nad glownym wlacznikiem oswietlenia dla danego pomieszczenia- aby nie szukac malego przycisku bedzie chyba jeszcze jeden duzy ( pierwszy od ramy drzwi tak aby "pacnac" go po ciemku jako pierwszy)

jelen
28-09-2009, 22:09
odaro:
już pogodzone, PLC + automatyka firmowa

mario:
robiliśmy podobne interfejsy - nie zostają Tobie odciski palców? (jeśli jest to stal szlifowana)
pomyśl czy nie zastosować grubej płyty montażowej (~1mm) jeśli całość jest za mało sztywna, u mnie pomogła właśnie płyta montażowa (z wycięciem na przyciski) i sklejenie jej razem z frontem, może też ona służyć jak mocowanie do reszty bo chyba nie chcesz żeby wszystko trzymało się PCB?
jaki masz promień cięcia?

mario0658
28-09-2009, 23:27
jelen :

To nie stal , przeczytaj na koncowce poprzedniej strony....

jelen
29-09-2009, 06:42
nie doczytałem a wygląda bardzo podobnie :)
a jak ze śladami po palcach

odaro
29-09-2009, 07:56
odaro:
już pogodzone, PLC + automatyka firmowa



Nie bądź taki tajemniczy 8) ale jak nie chcesz to chociaż napisz na priva, plaese.

mario0658
29-09-2009, 09:46
jelen :

Sladow po palcach nie zostawia - jest powlekane lakierem :)
Patrze teraz na ta mniejsza plytke od rolety, trzeba sie uwaznie przypatrzec pod odpowiednim katem ,to cos troszke widac...

moj test jest na prawie 40 000 cykli i narazie jest ok :)

jelen
29-09-2009, 22:21
Nie bądź taki tajemniczy 8) ale jak nie chcesz to chociaż napisz na priva, plaese.

Żadna tajemnica, Fatek i Idratek

mario0658
05-10-2009, 18:15
Cos ucichlo , wszyscy pewnie w obledzie uruchamiaja maszynerie ogrzewania :)

A tak sobie dlubie przy panelu operatorskim....
Maj juz ktos cos zrobionego ? Z jakas ladniejsza graficzka a moze jakies biblioteki z ladniejszymi przyciskami/graficzkami ?
Kurcze kilka osob cos pisalo ,ze ma te cudo ale cisza.
Atakuje juz ktorys raz.....
Pochwalcie sie swoimi wypocinami :)

climber79
06-10-2009, 09:59
Cos ucichlo , wszyscy pewnie w obledzie uruchamiaja maszynerie ogrzewania :)

Pewnie mają NC - i pozamarzali ;)

climber79
15-10-2009, 08:01
Kto ma zawór odcinający wodę ?

Jaki stosowaliście ?

Ten:

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39 - nie zamyka sie samoczynnie, poza tym mój hydraulik twierdzi że jak sie zepsuje to cały do wymiany.

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/35 -
tego nie można używać non-stop

Inni producenci ceny raczej z kosmosu.

hojnorek
15-10-2009, 09:09
ja mam ale żaden z tych poniżej
normalnie otwarty
no i kosztował ~500pln

jelen
15-10-2009, 09:45
najczęściej stosuję takie danfosa:

http://www.skamer.pl/index.php/pl/promocje/danfoss/zawory_ev250b/

oddzielnie kupujesz cewkę (polecam 24V)

przy robieniu hydrauliki pamiętaj żeby zrobić bypass zaworu :)

gosciu01
17-10-2009, 14:33
Witam,

Powoli kończę projekt instalacji mojego domu.
Ogrzewanie elektryczne – sterowniki + oprogramowanie – z Insbudu,
Kolektory+cwu – sterownik SR12 z Telemetika, lub insbudu,
Oświetlenie – SR22 sterownik z Telematika,
Rekuperator, GWC, przepustnice, temperatury itp. – SR12+MPS-1 firmy Progstar,
Alarm – Satel, moduł GSM z firmy Ropam,
Bramy, wejścia – bramotel +sterowanie radiowe Elmes,
Kamery + rejestrator,
To wszystko na jakimś serwerku i routerze co by mieć dostęp z sieci.
Oczywiście będą elementy wykonawcze.

Sterowniki z Inbudu, alarm z Satela mają własne oprogramowanie do sterowania,
Telematik programuje się tylko, ale dostęp do przekaźników też da się załatwić z poziomu np. MPS-1.
Wszystko powinno zadziałać i w miarę współpracować. Jest jednak „Ale… „
Każdy z tych systemów jest odręby.

Pytanie mam takie.
Czy istnieje jakaś magiczna puszka, oprogramowanie, które pozwoliłoby stworzyć jeden interfejs.
Chodzi oto aby np. stworzyć stronkę, program, móc wyświetlić z menu na monitorze komputerowym, bądź dotykowym i łatwo wybrać to co się chce sprawdzić, zmienić itp. tak aby moja teściowa nie musiała odpalać softu, a widząc na ekranie dotykowym żarówkę mogła dotknąć i ją zaświecić :wink:

Czy ktoś mógłby mnie ukierunkować w poszukiwaniu rozwiązania ?

Paweł Irek
18-10-2009, 00:32
Witam,

Powoli kończę projekt instalacji mojego domu.
Ogrzewanie elektryczne – sterowniki + oprogramowanie – z Insbudu,
Kolektory+cwu – sterownik SR12 z Telemetika, lub insbudu,
Oświetlenie – SR22 sterownik z Telematika,
Rekuperator, GWC, przepustnice, temperatury itp. – SR12+MPS-1 firmy Progstar,
Alarm – Satel, moduł GSM z firmy Ropam,
Bramy, wejścia – bramotel +sterowanie radiowe Elmes,
Kamery + rejestrator,
To wszystko na jakimś serwerku i routerze co by mieć dostęp z sieci.
Oczywiście będą elementy wykonawcze.

Sterowniki z Inbudu, alarm z Satela mają własne oprogramowanie do sterowania,
Telematik programuje się tylko, ale dostęp do przekaźników też da się załatwić z poziomu np. MPS-1.
Wszystko powinno zadziałać i w miarę współpracować. Jest jednak „Ale… „
Każdy z tych systemów jest odręby.

Pytanie mam takie.
Czy istnieje jakaś magiczna puszka, oprogramowanie, które pozwoliłoby stworzyć jeden interfejs.
Chodzi oto aby np. stworzyć stronkę, program, móc wyświetlić z menu na monitorze komputerowym, bądź dotykowym i łatwo wybrać to co się chce sprawdzić, zmienić itp. tak aby moja teściowa nie musiała odpalać softu, a widząc na ekranie dotykowym żarówkę mogła dotknąć i ją zaświecić :wink:

Czy ktoś mógłby mnie ukierunkować w poszukiwaniu rozwiązania ?

Jak się to ostatnio okazuje skutecznie można to z integrować na systemie Nexwella czyli panele dotykowe odpowiednio spersonalizowane z wykorzystaniem wejść systemowych oraz np wyjść OC i stworzeniem odpowiednich logik i skrótów na dotyku. Jeśli szukasz interfejsu dla "teściowej" to nie wiem czy się da prościej... Kamery też obsłuży... integracja systemu ze sterownikami insbudu również już zrealizowana... nie mają w tego oficjalnej ofercie bo jest w fazie prototypowej... ale widziałem, na własne oczy że to już działa.

odaro
18-10-2009, 07:52
najczęściej stosuję takie danfosa:

http://www.skamer.pl/index.php/pl/promocje/danfoss/zawory_ev250b/

oddzielnie kupujesz cewkę (polecam 24V)

przy robieniu hydrauliki pamiętaj żeby zrobić bypass zaworu :)

A ten bypass to dlaczego musi być że tak się głupio zapytam :oops:

climber79
18-10-2009, 10:35
najczęściej stosuję takie danfosa:

http://www.skamer.pl/index.php/pl/promocje/danfoss/zawory_ev250b/

oddzielnie kupujesz cewkę (polecam 24V)

przy robieniu hydrauliki pamiętaj żeby zrobić bypass zaworu :)

A ten bypass to dlaczego musi być że tak się głupio zapytam :oops:

Żeby sie nie musieć kąpać w mineralnej jak nie będzie prądu ;)

Fajny ten Danfoss ale cena ...

gosciu01
18-10-2009, 12:53
Jak się to ostatnio okazuje skutecznie można to z integrować na systemie Nexwella czyli panele dotykowe odpowiednio spersonalizowane z wykorzystaniem wejść systemowych oraz np wyjść OC i stworzeniem odpowiednich logik i skrótów na dotyku. Jeśli szukasz interfejsu dla "teściowej" to nie wiem czy się da prościej... Kamery też obsłuży... integracja systemu ze sterownikami insbudu również już zrealizowana... nie mają w tego oficjalnej ofercie bo jest w fazie prototypowej... ale widziałem, na własne oczy że to już działa.

dzięki :-)
pooglądałem sobie je nieco w necie.
Cena zniechęca :cry:
a i mało informacji jak by to pożenić ...
samemu można coś napisać ? jakie narzędzie ? czy trzeba zlecić ?

Wszystko będzie prosto sterowane, przyciskami dzwonkowymi, albo lokalnymi sterownikami ( Insbudu ). Centralnie będzie wszystko na serwerku.

Ale chciałbym także zrobić takie centralne sterowanie własnie na panelu dotykowym dla rodziny i każdego kto zapragnie coś przełączyć nie biegając po całym domu. Niekoniecznie musi być wszystko, ale trochę podstawowych funkcji.
Przy tej cenie jednak chyba odłożę to na póżniej, może jakąś skrętkę i przewód podprowadzę tylko.

ravbc
18-10-2009, 13:04
Ale chciałbym także zrobić takie centralne sterowanie własnie na panelu dotykowym dla rodziny i każdego kto zapragnie coś przełączyć nie biegając po całym domu. Niekoniecznie musi być wszystko, ale trochę podstawowych funkcji.
Przy tej cenie jednak chyba odłożę to na póżniej, może jakąś skrętkę i przewód podprowadzę tylko.
Jeśli już masz to mieć podpięte do jakiegoś peceta i na dodatek on będzie umiał wpływać na stan tych urządzeń (jakiś modbus, czy cokolwiek innego), to najprostszym wyjściem jest zrobienie sobie serwisu webowego, który będzie prezentował odczytane dane i umożliwiał ich zmianę. Jak se to zrobiśz w jakim AJAXie czy innym Flashu (albo nawet w Javie), to będziesz (choćby i animowny) miał panel sterujący na każym kompie w domu (albo i poza nim). A jak zależy Ci na dedykowanym, to kup sobie peceta z dotykowym ekranem. Całkiem niezłe konstrukcje można znaleźć już za ok. 500 zł. Tego żaden producent nie przeskoczy. Tylko trzeba mieć sporo samozaparcia, żeby to poskładać...
Inna rzecz, że jakby tak spróbować posklejać to wspólnie, to może być całkiem łatwo, szybko i ładnie (do "osobistego" wykonania pozostanie jedynie skomunikowanie peceta z posiadanymi urządzeniami wykonawczymi).

gosciu01
18-10-2009, 13:25
No właśnie może to jest kierunek …

Napisanie jakiegoś kodu nie jest dla mnie kłopotem, nie zajmuję się tym zawodowo, ale jako-takie pojęcie mam i powolutku lepiej, bądź gorzej zrobię to. Napisałem już programy na PLC ( Telematika, „na sucho” chodzą ), kiedyś bawiłem się Delphi i takie tam …
Gorzej z komunikowaniem urządzeń, tym softwarowym, tu mam słabe pojecie.

Jak połączyć tego MPS-1 ( RS-232, ma własny program ), czy sterowniki Insbudu ( RS485->RS232, też mają własny program ) ?

Chyba trzeba mieć kawałek kodu od nich???

Chętnie napisałbym jakiś program, stronę, tylko jak przełożyć te dane i funkcje sterowania z programów Progstaru i Insbudu do mojego serwisu webowego ?
Może do nich napisać … ?

SR-a Telematika bezpośrednio nie da się sterować, ale można to obejść poprzez Satela, albo MPS-1,
Tyle, że dodatkowe wejście/wyjście trzeba wykorzystać, ale to nie problem.

civic9
18-10-2009, 15:00
MPS-1 komunikuje się pod modbusie, więc w miarę prosto możemy się z nim skomunikować z własnego softu (trzeba opanować jakąś biblioteczkę modbusową dla danej technologii) lub skomunikować go ze sterownikiem PLC który obsługuje modbus (fatek się nadaje).

Sterowniki z insbudu - kiedyś pytałem ich o protokół do termostatów, to przysłali mi jakieś wycinki z dokumentacji. To była jakaś mało przyjemna sieczka (podejrzewam, że to od ich dostawcy jakiś elementów tego, pewnie od jakiś chinczyków), ale pewnie da się na podstawie czegoś coś napisać - choć to trochę dłubania jest.

Kierunek z własnym softem - także widzi mi się jako kierunek z ogromnymi możliwościami. Ale wbrew pozorom taki prosty wcale nie jest. Oczywiście zależy od ilości wolnego czasu, ale przy budowie domu tego czasu zwykle nie ma. A po wybudowaniu - albo już się nic nie chce, albo trzeba odrabiać najpierw to co się zawaliło w czasie budowania domu. Piszę na podstawie własnych doświadczeń. Pomimo tego, że pisuję, powiedzmy tego typu soft (jeśli chodzi o zastosowane technologie, protokoły, etc) komercyjnie dla innych (ale akurat nie na tyle zbliżony żeby wziąć i bez większych zmian zastosować) to dla siebie nie mam czasu tego zrobić. Klasycznie - szewc bez butów chodzi. Nie jest to kwestia jednego weekendu. Doszedłem do prototypu, takiego proof of concept i stoi, ew. leży :)

Tak przy okazji pozwolę sobie na zapisanie kilku przemyśleń, na które prototyp mnie natchnął:
- nie należy się nastawiać wyłącznie na sterowanie pecetowe - trochę bardziej uniwersalnie, można uwzględnić np. telefony komórkowe (tudzież inne PDA itp.), teraz prawie każdy telefon ma wifi i łączy się z siecią domową praktycznie niezauważalnie; jeśli jeszcze takiego nie macie, to na pewno taki będziecie mieli przy kolejnej wymianie telefonu; tak więc odpowiedni wybór technologii dla interfejsu użytkownika (przeglądarkowe czy flashowe - ok, ale należy wziąć pod uwagę, że możliwości są jeszcze nie takie jak na pecetach) lub taki podział klocków, aby oddzielić interfejs od wnętrzności i skomunikować to odpowiednimi protokołami co ewentualnie umożliwi zbudowanie dwóch lub więcej (w sensie technologicznym) interfejsów użytkownika i ich współdziałanie; jest to kwestia preferencji i stylu życia, ale dla mnie sterowanie z telefonu przebija panele i pecety; aczkolwiek sterowanie z notebooka/pc także powinno być, dla większego komfortu, którego nie daje telefon;
- potrzebna jest technologia typu push - AJAX to nie wszystko, to tylko odpytywanie; potrzebna jest możliwość sygnalizacji zdarzeń wywoływana przez sterownik/serwer; odpytywanie/pooling nawet co 1 sekundę - to półśrodek i prowizorka, która popsuje znacznie efekt; i tak będziemy mieli już zwykle jeden pooling pomiędzy serwerem, a sterownikami, nakładnie na tego drugi nie jest dobrym pomysłem; do osiągnięcia w niektórych technologiach, w tym przeglądarkowej i flashowej - ale znowu więcej kombinowania (słowo kluczowe: comet)
- bezpośrednie skomunikowanie interfejsu użytkownika ze sterownikiem powoduje ograniczenia i kłopoty w większym systemie, który się składa z kilku sterowników, centrali alarmowej i różnych interfejsów użytkownika; należy oddzielić komunikację z interfejsami użytkownika od komunikacji ze sterownikami, centralą alarmową itp.; powinny być niezależne wątki stale komunikujące się ze sterownikami i utrzymujące centralnie stan całego systemu; wątki interfejsu użytkownika mogą ten stan w każdej chwili pobrać lub go zmienić, co zaraz potem zostanie przesłane do odpowiedniego sterownika; zresztą część sterowników wymusza takie podejście tak czy inaczej - np. wszystko co modbusowe oparte jest na periodycznej wymianie komunikatów, realizacja tego w stylu: request od przeglądarki - pobranie danych ze strownika - wysłanie danych do sterownika - odpowiedź do przeglądarki, to nie ta droga;

Biorąc pod uwagę powyższe - nie chciałbym tego dłubać np. w php. Idealnie wszystkie warunki spełnia java, ale za to wymaga trochę mocniejszego w zasoby serwera (z PC to nie problem, ale jakby ktoś chciał na jakimś urządzeniu embedded to trzeba dokładnie sprawdzić). Pewnie jakieś inne też wchodzą w grę, ale nie znam.

Uwzględnienie tego wszystkiego, dobre zaprojektowanie - niestety wymaga czasu i pracy. Być może jakąś prowizorkę da się sklecić prościej, szybciej, i bez takich dywagacji. Ale przecież nie o prowizorki chodzi.

Z gotowymi rozwiązaniami jednak łatwiej, to wszystko naprawdę jest wyłącznie dla hobbystów.

A jakby ktoś chciał iść w panele operatorskie to przypominam, że mam nieużywanego niedrogiego weinteka do odstąpienia :)

ravbc
20-10-2009, 07:35
Kierunek z własnym softem - także widzi mi się jako kierunek z ogromnymi możliwościami. Ale wbrew pozorom taki prosty wcale nie jest. Oczywiście zależy od ilości wolnego czasu, ale przy budowie domu tego czasu zwykle nie ma. A po wybudowaniu - albo już się nic nie chce, albo trzeba odrabiać najpierw to co się zawaliło w czasie budowania domu. Piszę na podstawie własnych doświadczeń.
Niestety muszę się z tym zgodzić. No ale jak ma się wybór: zrobić samemu kiedyś, albo nie kupić (z braku odpowiednich funduszy) nigdy, to się nie ma wyboru ;-)


nie należy się nastawiać wyłącznie na sterowanie pecetowe
Jak mawia Adam_mk: "prawie prawda, tyle że... nie prawda" ;-) Jak dla mnie jedynymi używalnymi urządzeniami są takie o ekranach minimum 4" (jako pseudo pilot) albo nawet 7" (jako stały panel). Generalnie jeśli tej wielkości urządzenie nie posiada normalnej przeglądarki internetowej, to jest do bani ;-) Telefon to może i fajnie mieć pod ręką, ale telefony są wooooolne. I małe na dodatek. I niewygodne (te klawiatury i mikro-ekrany). No a jakbym miał się szarpnąć na lepszy telefon (z większym ekranem), to już chyba wolę dedykowanego pilota (palmtopa), bo wielkiego telefonu mi się nie będzie chciało nosić ;-) Poza tym praktycznie wszystkie nowsze telefony z dużymi ekranami mają normalne przeglądarki internetowe...
Jest jeszcze druga strona medalu: dla mnie ten interfejs webowy jest do "celów specjalnych", a nie standardowej obsługi domu. Do codziennego użycia to wolę włączniki na ścianach, a do zadań specjalnych mogę skorzystać z peceta (kilka takich "lokalnych ekranów" planuję umieścić w strategiczych miejscach domu - tj. tam gdzie najczęściej przebywam bez laptopa ;-) ).


potrzebna jest technologia typu push - AJAX to nie wszystko, to tylko odpytywanie; potrzebna jest możliwość sygnalizacji zdarzeń wywoływana przez sterownik/serwer; odpytywanie/pooling nawet co 1 sekundę - to półśrodek i prowizorka, która popsuje znacznie efekt;
To jest ograniczenie czystego HTMLa, z którego trzeba sobie zdawać sprawę. Oczywiście nie jest to wyjście najładniejsze, ale jeśli sprytnie zrobione, to przy nikłym obciążeniu jakie domowe panele mogą generować z obsługą zapytań nawet platformy typu embedded sobie poradzą. Poza tym bardzo trudno mi sobie wyobrazić sytuację gdzie ten 1-sekundowy interwał odświeżania informacji byłby problematyczny (choć to pewnie też kwestia budowy całej aplikacji). W każdym razie da się to ograniczenie obejść jak już bardzo się chce.


bezpośrednie skomunikowanie interfejsu użytkownika ze sterownikiem powoduje ograniczenia i kłopoty w większym systemie
To jest oczywiste nieporozumienie. Jedyna rozsądna droga, to moim zdaniem zbudowanie platformy pośredniczącej, która będzie z jednej strony odczytywać (ale i ustawiać) stan urządzeń wykonawczych (sterowniki, alarmy, itp.), a z drugiej strony wystawiać API dla interfejsu użytkownika. Przy czym API to powinno jedynie generować "zadania" dla tego pośrednika, które on ma zrealizować. Na dodatek zadania te wcale nie muszą (a nawet nie powinny) być związane z określonymi urządzeniami wykonawczymi (tj. z punktu widzenia użytkownika nieistotne jest co kontroluje zapalenie światła, ważne jest aby się to światło zapaliło).
Krótko mówiąc: model MVC jest tu jak najbardziej na miejscu, tylko że nieco bardziej "rozciągnięty".


Biorąc pod uwagę powyższe - nie chciałbym tego dłubać np. w php. Idealnie wszystkie warunki spełnia java, ale za to wymaga trochę mocniejszego w zasoby serwera (z PC to nie problem, ale jakby ktoś chciał na jakimś urządzeniu embedded to trzeba dokładnie sprawdzić). Pewnie jakieś inne też wchodzą w grę, ale nie znam.
php się nada do wszystkiego poza może faktyczną komunikacją z urządzeniami wykonawczymi. java jest niefajna - za ciężka, zbyt problematyczna (wersje), no i zbyt niskopoziomowa do większości rzeczy, a zbyt wysokopoziomowa do niektórych. A może po prostu ja nie lubię javy? W każdym razie je się aktualnie skłaniam do pythona - ładny, czysty język, o wielkich możliwościach, wysokopoziomowy, ale nie blokujący dostępu do funkcji niskiego poziomu. Nieco bardziej zasobożerny niż programy binarne, ale i tak znaacznie lżejszy niż java. No i istnieje zdaje się biblioteka modbusowa ;-) Aktualnie to mój faworyt.


Uwzględnienie tego wszystkiego, dobre zaprojektowanie - niestety wymaga czasu i pracy. Być może jakąś prowizorkę da się sklecić prościej, szybciej, i bez takich dywagacji. Ale przecież nie o prowizorki chodzi.
super proste to nie jest, ale i jakoś szczególnie skomplikowane być nie powinno. W końcu jeśli prawidłowo zacząć, to można to robić ewolucyjnie. Jak już będziemy mieli tą warstwę pośredniczącą, która umie tłumaczyć zlecenia z interfejsu na odpowiednie polecenia urządzeń wykonawczych, oraz przekazywać w zjadliwej formie stan tych urządzeń do wyświetlenia na interfejsie, to dodawanie kolejnych funkcji (poleceń) do interfejsu powinno być niemalże na poziomie copy&paste ;-)


Z gotowymi rozwiązaniami jednak łatwiej, to wszystko naprawdę jest wyłącznie dla hobbystów.
Tylko kogo na nie stać? No i o ile fajniej jest zrobić to "tak jak ja chcę", a nie tak jak producent sobie wymyślił... ;-)


A jakby ktoś chciał iść w panele operatorskie to przypominam, że mam nieużywanego niedrogiego weinteka do odstąpienia :)
Błędy młodości... ;-)

odaro
22-10-2009, 21:49
Napiszcie kto z Was zastosował elektrozawór do gazu i jak to rozwiązał tzn jaki tym elektrozaworu zastosował itd.

mkrzeminski
24-10-2009, 17:01
Potrzebuje przykłady programów w fateku. Wiem ze w googlu mozna wszystko znalezc ale nic mi sie konkretnego nie udalo odnalezc. Było coś na http://www.dom-inteligentny.com/ ale strona od jakiegoś czasu nie chodzi. A może macie jakąś dokumentacje o tworzeniu algorytmów na sterownikach plc. ściągnołem masę plików ale nic fajnego nie znalazłem. Puki relizowałem proste funkcje włącz/ wyłącz to wszystko było OK, ale jak potrzebuje stworzyć bardziej skomplikowane sterowanie to Fatek nie robi tego co mi się wdaje ze powinien robić. Musze się dokształcić

civic9
24-10-2009, 17:56
Jakoś nie było zainteresowania i zapomniałem o dom-inteligentny.com.
Przywróciłem tam najważniejszą zawartość - ale właściwie była tam tylko jedna rzecz, pewne podejście do dokładnego sterowania roletami. Nawet jeśli większość uzna to za przesadę w sterowaniu roletami, to możesz to wykorzystać jako przykład do przeanalizowania i nauczenia się jak zaprogramować pewne rzeczy, jakąś większą całość.

Musiałem zmienić adres strony w DNS - jeśli stronka jeszcze nie jest widoczna, to będzie niedługo, max. w ciągu 24h.

Nazbierałem już trochę rzeczy w swoim programie - jak będę miał trochę więcej czasu to powycinam, poopisuję i udostępnie.

mkrzeminski
24-10-2009, 19:59
Mam naprzykład taki problem

Jezeli w wiecej niz jednym miesjcu programu ustawiam stan powiedzmy M1000. To nie reaguje mi na wykrywanie zbocza narastajacego M1000. Jezeli M1000 ustawione jest tylko w jednym miejscu. To wszytsko jest ok.

Po co mi to ? Juz tlumacze. Chcialem rozdzielic czesc wykonawcza od interfejsu.
W czesci interfejsu czyli reakcji na nacisienicie klawiszy dzwonkowych wydawane sa polecenia. W w czesci interfejs pokoju 1 nacisiniecie przycsiku powaoduje wydanie rozkazu M1000 czyli set M1000. W innej czesci programu o okreslonej godzinie tez wydane jest polecenie M1000.

Czesc wykonawcza reague na zbocze wznoszoce m1000 i uruchamia zamykanie rolety kontoluje czasy ustawia stany itd.

Puki m1000 bylo ustawiane w jednym miejscu to dzialalo, a jak m1000 ustawiane jest w 2 miejscach to owszem stan m1000 zmiania sie z 0 na 1, ale nie jest wykonywane to co powinny byc przy wykryciu zbocza wznoszacego m1000

Wiem powinienem wstawic obrazek ale...moze ktos zrozumie ten belkot

civic9
25-10-2009, 00:16
ja bym wolał obrazek :)

najczęstsze problemy to właśnie mieszanie set/reset ze zwykłym ustawianiem coils oraz wzajemne powiązania wyjść na wyjściu, ze stanami wyjść jako warunki dalszych akcji. też pewnie nie jasno napisałem :)

mkrzeminski
25-10-2009, 07:39
a czym rózni sie operacje set/reset


ze zwykłym ustawianiem coils

civic9
25-10-2009, 19:02
w WinProLadderze, na pasku narzędziowym masz pod literkami:

O - Coil
Q - Inverse Coil
E - Set Coil
R - Reset Coil

pierwsze dwa powodują włączenie lub wyłączenie wyjścia na czas jednego cyklu programu. ostatnie dwa włączają/wyłączają wyjścia na stałe - do czasu następnej zmiany. można to oczywiście mieszać, ale jak się dobrze nie przemyśli to łatwo wpaść w na przykład taką sytuację, że z jednej strony robimy reset coil, i wydaje nam się, że wyjście powinno być wyłączone, a gdzieś w innym miejscu programu używamy zwykłego Coil, które to wyjście włącza. i na odwrót.

tak tylko o tym wspomniałem, bo nie raz szukałem błędu u siebie i takie właśnie coś się okazywało.

odaro
27-10-2009, 21:39
Czy takie panele dotykowe dałoby się połączyć w jeden system z sterownikami PLC.

Po szybkiej lekturze wydaję się da się je zaprogramować do wielu systemów nie tylko KNX.

Ciekawe tylko jaka jest cena na te panele.

http://www.aminstal.pl/divus.html

http://www.knxforum.pl/viewtopic.php?f=31&t=139

ravbc
28-10-2009, 08:29
Te ekrany to de facto PCety z Windowsem. Skoro mają przeglądarkę na pokładzie, to da się to połączyć z PLC, ale oczywiście za pośrednictwem dodatkowego "serwera" (czyli tak, jak to jest też łączone z KNX).

odaro
28-10-2009, 15:36
Te ekrany to de facto PCety z Windowsem. Skoro mają przeglądarkę na pokładzie, to da się to połączyć z PLC, ale oczywiście za pośrednictwem dodatkowego "serwera" (czyli tak, jak to jest też łączone z KNX).

Znalazłem cenę do KNX jest powalająca :evil:

Natknął się ktoś na takie ekrany.

ravbc
28-10-2009, 20:48
Poszukaj sobie pecetów z ekranem dotykowym (np. Asus Eee Top - sakramencko drogi ;-) ), albo po prostu ekranów dotykowych i podepnij je do zwykłego małego peceta. (BTW: ekran dotykowy można stosunkowo tanio zrobić niemal z każdego wyświetlacza LCD). Oczywiście nie będzie to wtedy wyglądało jak panel przemysłowy...

mario0658
29-10-2009, 19:20
tak szuka i szukam...
cos gdzies slyszalem ze jest jakis programik na komorke pod satela.
Na stronie producenta nie ma o tym ani slowa...
Ktos widzial / posiada owo cudo ?

civic9
29-10-2009, 22:10
jest jako dodatek do ich modułu ethernetowego.
http://www.satel.pl/pl/product/115/ETHM-1,Modul_komunikacyjny_TCP_IP_dla_central_INTEGRA_

tomekkasztelan
30-10-2009, 10:52
Witam

Trochę późno dołączyłem się do dyskusji, ale troszkę siedzę w temacie służbowo:)

W firmie mamy już wersję beta softu na smartphony z systemem Windows Mobile - prezentacja programu odbyła się w marcu 2009 na targach TARBUD we Wrocławiu.

Generalnie soft na GSM jest prosty:

* definiuje się sposób logowania/weryfikacji/autoryzacji
* tworzy się bazę danych komunikatów SMS (komend) do których przyszywa się konkretne ikony
* jeśli system obsługuje, można w jednym SMS'ie upchać ciąg komend
- uzbrój alarm
+opuść rolety w całym domu
+obniż ogrzewanie do stand by
+zgaś światło
+odetnij napięcie w wybranych gniazdach wew. i na zewnątrz budynku
(oczywiście jeśli światło jest już zgaszone, czynność taka nie zostanie wykonana)
* po wykonaniu czynności (jeśli mamy sygnały zwrotne w systemie) na komórkę zostanie wysłane potwierdzenie
* można odpytać też system o konkretne stany/statusy

Soft ten działa generalnie ze wszystkimi systemami automatyki budynku i centralkami alarmowymi i innymi otwartymi (konfigurowalnymi co do treści komend SMS) systemami. Sprawdziliśmy to na systemie DUPLINE, INELS, UNISYSTEM, SATEL i działa. Z KNX są problemy.

Nie chcę być zabanowany za ten tekst, ale soft jest przygotowywany dla beta-testerów, wiec będzie za free z pełnym supportem. Chętnie wymienię się doświadczeniami z testów i prób - także szukamy, próbujemy z innymi ... z różnym skutkiem.

Niestety Windows Mobile powoli przestaje być rozwojowy, trzeba się docelowo na JAVA'ę przesiąść, ale to później.

pozdrawiam

T.K.

mario0658
30-10-2009, 17:23
czy mozna prosic o linka do tego softu ?

tomekkasztelan
02-11-2009, 08:51
Niestety mam tylko wersję niestabilną. Poza tym czekam na zielone światło, żeby uruchomić program beta-testerów. Jak tylko wypuścimy wersję stabilną beta wrócę do wątku na forum (tu proszę moderatora o autoryzację wrzucenia linku).

Generalnie sterowanie GSM jest dobrą rzeczą zdalnie. Nas osobiście boli, że nasz telefon (wyposażony w komunikację WiFi - a jest to tylko kwestia czasu kiedy większość smartphonów będzie WiFi) w domu nie może zamienić się w pilot (np. "GSM" a'la Nevo S70). Jest to oczywiście wykonalne, przy czym system musiałby być także sterowany po IP (np. jak obsługa rejestratora, podgląd kamer w domu za pomocą domowej sieci WiFi i softu pod WEP).

Ale to prototypomyslenie.

Kane76r
11-11-2009, 19:23
Jako ze jestem juz po tynkowaniu okablowaniu itp a nieco za pozno zorientowalem sie czego bede potrzebowal w domu mam drobne pytanie.
Czy ktos moze znalazl gdzies sterowniki do alarmu ( oraz automatyki domu ) w postaci dotykowego LCD na ktorym mozna by zrobic rysunek domu z naniesionymi systemami ( rolety kontaktrony ogrzewanie itp ) i sterowac nimi ( albo sprawdzac ktore okno jest otwarte ). Mam centralke integra 64, ktora bedzie podlaczona do PCta ( jeszcze nie wiem czy przewodem RS czy skretka po ethernecie )

zylko
26-11-2009, 01:51
Najprostszą i najszybszą metodą jest spięcie wyjść alarmu z wejściami PLC. Pewnym ograniczeniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wyjść/wejść. Jednakże pomaga tutaj wiele logika samego np. Satela gdzie wyjście może być aktywowane zbiorem czujek lub akcją logiczną wejść alarmu - można w ten sposób ograniczyć liczbę potrzebnych wyjść/wejść. Jedną z praktycznych realizacji opisałem tutaj: Połączenie alarmu Satel do sterownika PLC (http://plc-home.pl/realizacja-systemu/alarm-satel)
(zrobiłem update schematu - powinno być czytelniej)

PJ
Witam wszystkich,

Czytając ten wątek od kilku godzin (na razie dobrnąłem do 36 strony), przy temacie integracji SATELA z PLC FATEK chciałem zapytać czy osoby które orientuję się w możliwościach jednego i drugiego urządzenia oraz posiadają doświadczenia w ich integracji, były by uprzejme ocenić alternatywny sposób komunikacji urządzeń (w warstwie logicznej).
Odnotowałem (chyba że błędnie wówczas proszę o sprostowanie), że do integracji "poświęcane" jest jedno wyjście na integrze SATELA i jedno wejście na PLC (np. FATEK) do obsługi jednej funkcji (np uzbrojenie alarmu w jakieś strefie).
Zastanawiam się, czy możliwa była by komunikacja za pomocą zapisu/odczytu do kilku wyjść/wejść w jednym cyklu, takie binarne kodowanie stanu centrali. Wówczas np na 4 parach wyjście/wejście mogli byśmy zakodować 16 stanów (generalnie 2^n, gdzie n to ilość parr wejście/wyjście), co było by nie bez znaczenia dla kosztów instalacji. ;)
Zapewne wiązało by to się, z jakimś mechanizmem cachowania po stronie nadawcy lub co najmniej odpowiednim doborem opóźnień, pytanie czy na pierwszy rzut oka jest z czym walczyć??
Jednocześnie zaznaczę, że nie jestem użytkownikiem ani alarmu ww. firmy ani sterownika PLC, więc może mój pomysł jest z jakiegoś powodu nie realizowalny :) . Wówczas proszę o jakieś krótkie wyjaśnienie, ponieważ szukam swojej drogi do domu, który będzie wyposażony w instalację automatyki i PLC wydaje się dobrym kompromisem ceny do funkcji, a będzie to miało niebagatelny wpływ na ilość potrzebnych wejść/wyjść.

Pozdrawiam,
Andrzej

climber79
26-11-2009, 21:07
Najprostszą i najszybszą metodą jest spięcie wyjść alarmu z wejściami PLC. Pewnym ograniczeniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wyjść/wejść. Jednakże pomaga tutaj wiele logika samego np. Satela gdzie wyjście może być aktywowane zbiorem czujek lub akcją logiczną wejść alarmu - można w ten sposób ograniczyć liczbę potrzebnych wyjść/wejść. Jedną z praktycznych realizacji opisałem tutaj: Połączenie alarmu Satel do sterownika PLC (http://plc-home.pl/realizacja-systemu/alarm-satel)
(zrobiłem update schematu - powinno być czytelniej)

PJ
Witam wszystkich,

Czytając ten wątek od kilku godzin (na razie dobrnąłem do 36 strony), przy temacie integracji SATELA z PLC FATEK chciałem zapytać czy osoby które orientuję się w możliwościach jednego i drugiego urządzenia oraz posiadają doświadczenia w ich integracji, były by uprzejme ocenić alternatywny sposób komunikacji urządzeń (w warstwie logicznej).
Odnotowałem (chyba że błędnie wówczas proszę o sprostowanie), że do integracji "poświęcane" jest jedno wyjście na integrze SATELA i jedno wejście na PLC (np. FATEK) do obsługi jednej funkcji (np uzbrojenie alarmu w jakieś strefie).
Zastanawiam się, czy możliwa była by komunikacja za pomocą zapisu/odczytu do kilku wyjść/wejść w jednym cyklu, takie binarne kodowanie stanu centrali. Wówczas np na 4 parach wyjście/wejście mogli byśmy zakodować 16 stanów (generalnie 2^n, gdzie n to ilość parr wejście/wyjście), co było by nie bez znaczenia dla kosztów instalacji. ;)
Zapewne wiązało by to się, z jakimś mechanizmem cachowania po stronie nadawcy lub co najmniej odpowiednim doborem opóźnień, pytanie czy na pierwszy rzut oka jest z czym walczyć??
Jednocześnie zaznaczę, że nie jestem użytkownikiem ani alarmu ww. firmy ani sterownika PLC, więc może mój pomysł jest z jakiegoś powodu nie realizowalny :) . Wówczas proszę o jakieś krótkie wyjaśnienie, ponieważ szukam swojej drogi do domu, który będzie wyposażony w instalację automatyki i PLC wydaje się dobrym kompromisem ceny do funkcji, a będzie to miało niebagatelny wpływ na ilość potrzebnych wejść/wyjść.

Pozdrawiam,
Andrzej

Faktycznie można by tak zrobić przy n liniach - jedną przeznaczyć na powiedzmy "zegar", jedna na stan i n-2 na adres.
Ustawiamy adres, stan linii i wtedy odpalamy wyjście zegarowe dając znać urządzeniu po drugiej stronie że stan na pozostałych liniach jest ustalony.
Jak zauważyłeś potrzebny by był jakiś cache po stronie nadawczej ponieważ ten sposób nie wystawiało by sie stanu na jakiejś linii a tylko przesyłało zdarzenia - np linia zał. / linia wył.
O ile jestem sobie to w stanie wyobrazić na PLC (choć pewnie nie trywialne) to na Integrze już mniej (no ale dobre by było chociaż w jedną stronę).
Zależy w jakim zakresie zamierzasz zintegrować PLC z alarmem - jesli w znacznym to jest o co walczyć

ravbc
27-11-2009, 11:54
A moim zdaniem nie ma o co walczyć. Zauważalna oszczędność, jest dopiero jak wykorzysta się 6 linii (2 sygnałowe + 4 adresowe), bo pozwala zaoszczędzić 2 wyjścia. Ale z drugiej strony ekspander ma i tak 8 wyjść. Koszt ekspandera jest porównywalny z INT-RS. Skomplikowanie programu na PLC znaczne, o Integrze nawet nie chce mi się myśleć. Zdecydowanie wygodniej dołożyć ciutkę i postawić obok INT-RS kawałek sprzętu tłumaczący to na modbusa i tak zapodać to do sterownika. Zwłaszcza, że zwykle i tak jakaś integracja sterownika z komputerem się przydaje. W każdym razie ja zamierzam pójść tą drogą, lub nawet zamiast INT-RS użyć ETHM-1. Oczywiście nadal warto by chyba "krytyczne" sygnały podawać wprost między alarmem, a sterownikiem.

zylko
30-11-2009, 12:19
Witam,

na stronie http://plc-home.pl/ przeczytałem, że Piotr.wawa planował podłączyć do swojej instalacji, sterowanie na pilota. Ja również rozważam takie rozwiązanie.
Medium komunikacyjnym chciałbym żeby było IR (sterowanie z jednego pilota RTV i stanami na PLC).
Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłby odbiornik IR na rs485 z obsługą MODBUS. Zapewniło by to niemal dowolną ilość możliwych sygnałów . Zastanawiam się czy ktoś z was znalazł takie urządzenie/moduł (linki pls)? Ew. jak planujecie rozwiązać ten temat?
Znalazłem na tym wątku takie coś:
http://sklep.avt.pl/p/pl/43345/15+kanalowy+odbiornik+podczerwieni+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
ale moim zdaniem wymagane dodatkowo będą przekaźniki np.:
http://sklep.avt.pl/p/pl/43343/uniwersalna+karta+z+16+przekaznikami+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
, oczywiście w to miejsce można wstawić dowolny przekaźnik/-i np. coś z gamy relpol'u ale w sumie koszt będzie podobny.
Całość wychodzi trochę drogo około 350 zł, i ciągle ma szereg ograniczeń:
1. można przekazać 15 sygnałów (dla mnie powinno wystarczyć, ale... nigdy nie wiadomo)
2. zajmujemy na każdy sygnał jedno wejście na PLC (tu znowu dodatkowy koszt około 4$ za każde wejście - rozważam
tylko koszt modułu FBs-24EX bez PLC i kabli, więc to daje w przybliżeniu kolejne 180 zł)

, więc cała zabawa robi się droga i nadal ma ograniczenia co mi się nie bardzo podoba :(
Może coś poradzicie??

Andrzej

zylko
30-11-2009, 12:43
ravbc, climber79 dzieki za info.
zamierzam niedługo zakupić hardware, więc pokombinuję i dam znać.

Co do stopnia integracji/skomplikowania , to jest tego sporo:
1. Kontaktron'y w oknach (około 12 szt)
2. Kontaktron'y w drzwiach wejściowych (2 szt)
3. Kontaktron'y w bramie garażowej (1 szt)
4. Czujniki ruchu (około 8 szt)
5. czujniki pożarowe i gazów np. CO (około 4 szt)

Celem jest dla Kontaktron'ów komunikacja niezamkniętych okien (interface WWW i komunikacja głosowa) np. w momencie uzbrajania alarmu, podanie sygnału o stanie bramy garażowej.
Celem dla czujek alarmu jest wsparcie dla monitorowania i ew. sterowanie oświetleniem/urządzeniami typu pompa C.W.U. oraz wentylację - choć odnotowałem, że czujniki alarmowe mają opóźnienie co być może utrudniać sprawę. Ich przydatność ocenię w testach.
Co do czujek gazów to zastosowanie jest jasne :)

pozdrawiam,
Andrzej

ravbc
30-11-2009, 13:11
Komunikację głosową można uzyskać wprost z alarmu i tu raczej bym tą drogą poszedł, bo chcesz mieć tą informację przy _próbie_ uzbrojenia alarmu, a nie po wyjściu z domu i odjechaniu samochodem na odległość kilkudziesięciu metrów ;-)
Poza tym, żeby to mieć na www i tak potrzebujesz komputer, chyba że wystawisz w sieci wprost moduł ethm-1. Tak czy owak, posiadając ten ostatni nie potrzebujesz żadnych magicznych kombinacji, bo wszystko co potrzebne możesz z alarmu wyciągnąć "prawie że wprost".

zylko
30-11-2009, 13:53
Dzieki za uwagę,

Mój problem w głównej mierze polega na tym, że nie znam wszystkich możliwości - szczególnie urządzenia alarmowego, więc wasze uwagi są dla mnie bezcenne. Jeszcze raz Wielkie Dzięki!!!
Wiem natomiast z prostej przeliczanki, że instalacja BMS w oparciu o PLC jako jedyny sposób (nie oparty o sterowanie przez PC) mieści się w zakresie moich możliwości finansowych, oczywiście przy określonej liście funkcjonalności :D
Druga sprawa to integracja. Jako informatyk nie chciałbym mieć kilku systemów w których muszę utrzymywać kod/logikę - w dodatku w różnych składniach. Skoro alarm musi mieć X czujników i skoro już są, to chciałbym z nich zebrać stany do PLC i do czegoś wykorzystać - patrz wyżej opisane rzeczy + to co może się pojawić w przyszłości (np. zamykanie okien połaciowych jak kiedyś będzie mnie stać na siłownik).
Co do PC'ta, to z uwagi na własne niedobre doświadczenia, nie chcę aby bieżąca praca systemu w jakimś zakresie zależała bezpośrednio od PC'ta.
PC't może i będzie służył do prezentacji/zbierania historii/sterowania(wysyłania zmiennych do PLC). W najgorszym razie jak się coś w kompie posypie, nie zaprezentuje/nie zarejestruje/ nie przełączę z PC'ta (będę mógł to zrobić przez inny interface), ale cały system będzie pracował!!! Można nawet cały system BMS oprzeć o PC'ta - kolega tak zrobił. Kilka kart z wejściami/wyjściami + trochę kodu w Delphi i działa podobno bezawaryjnie, tylko że ja się nie odważę :D

Jednakże z zastrzeżeniem punktu co do przetrzymywania logiki i dalszego wykorzystania sygnału, pomysł który zaproponowałeś wydaje się OK.
Muszę to przetrawić :)

pozdrawiam,
Andrzej

ravbc
30-11-2009, 14:42
Z uwagi na awaryjność PC wspominałem o spięciu najważniejszych sygnałów wprost między PLC a alarmem (w zasadzie przychodzi mi tu do głowy jedynie informacja o uzbrojeniu alarmu i ewentualnym naruszeniu, czyli syngalizacji włamania). Komunikacja w drugą stronę jest raczej niekrytyczna.
Aha: co do implementacji logiki w jednym miejscu - zapomnij o tym. Moża zrobić sporo, ale wszystkiego się nie da. Alarm musi robić swoje, PLC swoje, a "wyższe" warstwy i tak lepiej dziubać na "normalnym" PC, bo będzie to dużo skuteczniejsze i przede wszystkim szybsze.

climber79
30-11-2009, 23:20
Alarm musi robić swoje, PLC swoje, a "wyższe" warstwy i tak lepiej dziubać na "normalnym" PC, bo będzie to dużo skuteczniejsze i przede wszystkim szybsze.

Ja osobiście uważam że PC jak najbardziej - do wizualizacji / archiwizacji / sterowania przez WWW - ale raczej nie wstawił bym go jako pośrednika w komunikacji pomiedzy hardwarem tylko dlatego że można soft szybko dziubnąć w języku wysokiego poziomu (chyba że jakiś mini PC przemysłowy - z pasywnym chłodzeniem w przemysłowej obudowie - oczywiście z OS'em który nie wiesza sie jak tylko ma coś ważnego do zrobienia).

Natomiast pomysł z dostawieniem czegoś do komunikacji po MODBUS do centralki jako taki uważam za ciekawy, choć chyba nie rozwiązuje on problemu redukcji I/O w alarmie, rozwiązuje natomiast kwestie I/O w PLC - co już może być warte zachodu - pytanie czy jest na to jakiś gotowiec?

Panaceum była by centrala alarmowa z wbudowanym MODBUS'em ale to chyba utopia?

ravbc
01-12-2009, 07:03
Właśnie dlatego piszę to "normalny" PC w cudzysłowach, bo nie myślę raczej o typowym składaku. Bardziej chodziło mi o coś w tym stylu (http://www.pcengines.ch/alix.htm), lub ewentualnie coś na Atomie. Ma to tę zaletę, że to zwykłe x86, więc typowy linux (czy też *BSD) spokojnie na tym chodzi. Osobiście mam całkiem dobre doświadczenia związane z tą platformą. Oczywiście trzeba się liczyć z ograniczeniami wydajnościowymi, więc być może zacznę jednak od typowego peceta i posadzę wszystko na nim. Jak pisałem komunikacja PLC <=> alarm jest w większości nie krytyczna, więc ewentualna przerwa serwisowa nie powinna być zbyt bolesna.
Alternatywnie można by pokombinować nad czymś małym i dość sprytnym (atmel?), żeby potrafiło robić modbusa i Satelowego RSa, ale to raczej tańsze nie będzie, a samoróbka zbyt problematyczna w utrzymaniu.

gosciu01
15-12-2009, 20:55
A czy to poniżej ma sens ?

Postawić na małym serwerze mały programik napisany w SCADA,
który będzie komunikował się z PLC FATEK i obsługiwał tych np. 64 przełączniki jakie kto tam chce …
serwer oczywiście w sieci domowej,
z drugiej strony telewizor + NETGAER EVA 9150. Podobno widzi wszystko w sieci.

Nie mogę tylko znaleźć i doczytać, czy byłaby możliwość z pilota „przyciskać” te przełączniki na ekranie ( ze skutkiem w PLC oczywiście ).

civic9
15-12-2009, 21:48
nie łapię :)

scada - to zawsze powstaje pytanie jaka. ktoś tu jedną podrzucił ciekawą i darmową, ale z ograniczeniami dość istotnymi.
no i jak ją przenieść na TV? ten NETGAER EVA 9150 miałby mieć z tym jakiś związek? raczej wątpię. scady webowe + tv obsługujący www (lub jakiś dodatek typu konsola ps3) być może, ale znowu - jaka scada webowa?
jeśli nie zrozumiałem to przybliż bardziej obrazowo.

o, właśnie, nawet mi to przemknęło przez głowę w pewnym momencie - tzn. ps3 z linuxem - chyba mógłby być interfejsem do fateka właściwie bezpośrednio czy to przez serial (z konwersją na usb, jeśli odległość i okablowanie pozwoli) czy przez eth lub tylko jako przeglądarka a coś webowego obsługującego fateka na innym PC. jednocześnie taki ps3 może być rozsądnym homemediaserverem. ale jakoś nie czuję potrzeby sterowania przez TV. może dlatego, że TV od wielu lat nie mam. sprawdzę jak się wyposażę.

Depi
15-12-2009, 21:55
A ps3 masz? :)

civic9
15-12-2009, 22:05
też nie :)

gosciu01
15-12-2009, 22:23
OK,
jeszcze raz :P

zastanawiałem się nad czymś prostym dla domowników - taką konsolą centralną, do sterowania np. na TV, który u mnie często pracuje jak jesteśmy w domu.
Można by przełączać sobie kanały; TVN24, Disovery i ... kamera z rejestratora, panel sterujący PLC.

Wpierw miałem pomysł jakiegoś panela dotykowego w hallu, ale drogie toto i też zachodu nieco ...

o ile pamiętam Piotr na swojej stronie
http://plc-home.pl/index.php
wspomina o darmowym SCADA IntegraXor dla 128 I/O
Znalazłem też SCADA za ok. 50$. To nie majątek.
( Funkcjonalności obydwu jeszcze nie znam ).

Gdyby udało się "wystawić" na serwerze taki ekran z przyciskami, z jednej strony komunikujący się z PLC, z drugiej dostępny dla końcówek; komp. TV z pilotem itp.
... byłoby cudnie ( jak w piosence ).
Najlepiej w sieci ( router ).
Z kompem to jest jasne, a jak mógłby reagować TV ?

PS3 nie mam, ale jeśli to rozwiąże problem to kupię, dzieciaki będą miały wartość dodaną :lol: :P

civic9
15-12-2009, 23:06
Właśnie spojrzałem ponownie na IntegraXor.
Kiedyś mnie do siebie czymś zniechęciła - teraz mi się wydaje ciekawsza. Chociaż nadal mnie męczą jej ograniczenia i to, że serwer jest tylko windowsowy. Mogłaby się sprawdzić w takim zastosowaniu jak piszesz. Z tym, że wymagania dla przeglądarki www może to mieć nie byle jakie - nie wiem czy taka defaultowa z ps3 sobie z tym poradzi. Ale jak sobie nie poradzi to można zainstalować linuxa i odpalić firefoxa - wtedy sobie poradzi. Coś słyszałem o jakiś TV z wbudowaną przeglądarką WWW - też można spróbować, ale problem z możliwościami przeglądarki może być jeszcze większy.

A co jeszcze za 50 usd znalazłeś?

Depi
15-12-2009, 23:30
gosciu01 - co prawda wcześniej już o tym pisałem, ale wszyscy mnie olali, mimo to spróbuję jeszcze raz:

Jeśli o TV Tobie przede wszystkim biega, to proponuję zerknąć na LinuxMCE. Sam planuję się tym pobawić (kiedyś, jak doba ulegnie wydłużeniu). Zerknij sobie na filmik przede wszystkim - fajnie demonstruje możliwości systemu. Szczególnie fajna jest opcja "follow me" - wybrany program przełącza się za tobą do pokoi gdzie się akurat przemieścisz, zupełnie jak u Billa G w domu ;)

Jesli chodzi o automatyke to jako amerykanocentryczny przewiduje wykorzystanie ZWave, ale jak to w Linuchu dla chcącego nic trudnego :) Można wkleić to

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=2176025602905109829&hl=en#

strona domowa: www.linuxmce.com

Mawram
16-12-2009, 00:33
witam,
również jestem zainteresowany linux mce.
na plus:
-pełnofunkcyjna przegladarka www ( dla mojej zony wazne bo przeglada You Tube przez ulubione- wszystkie inne urzadzenia maja okrojone wersje przegladarek bez takiej funkcji np. tunery sat, internet@tv,odtwarzacze multimedilane )
-funkcje a/v, tv,www,alarm,światło,voip,cctv w jednej aplikacji (wazane przy scenach: swiatlo+tv,a/v) + wszytsko dostepne na jednej "planszy"
-darmowe oprogramowanie
-mozliowsc sterowania z pc,telefony,tablety,piloty rownież żyroskopowe itp.

na minus;
-trudnosc w zaprogramowaniu sterowaniem urzadzeniami a/v, tv poprzez rs232, ir lub ethernet (potrzebne moduly posredniczace np.global cache ok.1300 zł ) .w systemie sa dedykowan urzadzenia-jest ich jednak bardzo mało i dotycza marek mało popularnych- aktualnie bardzo starych modeli
-urzadzenia ZWave (swiatlo) sa drogie
-trudno obecnie znalezc w sprzedazy piloty do linuxmce z funkcja "follow me"
-do sterownia urzadzeniami w poszczegolnych pomieszczenaich sa potrzebne jednostki klienckie np. odchudzone pc - koszt

zainstlaowalem linuxmce , jednak podobnie jak Depi nie mialem czasu blizej przyjzec sie oprogramowaniu w praktyce.w szczegolnosci sposob podlaczenia tv lub innych urzadzen np. amplituner przerosl moje mozliowsci.
szukalem ludzi na forach ,ktorzy opanowali linux mce,niestety nie znalazlem bezposrednio oprocz wielu filmow na youtube prezentujacych nieprzecietne mozliwosci sterowania linuxmce.
generalnie najbardziej z uniwersalnych systemow do sterowania domem jednak wymaga tak jak linux sporo wprawy i godzin spedzonych nad konfiguracja.
duzym problemem jest jednak system sterowania swiatlem oparty na Zwave (cena)

jedynym porownywalnym systemem z pelna przegladarka www jest system inels'a
http://www.inels.pl/index.php?sekce=aktuality&akce=view&id=20
aktualnie opracowali nakladke multimedialna za pomoca serwera (oparty na linuxie- wygladem bardzo przypomina panel sterowania z linuxmce:) )
na stosowany od dłuższego czasu system elektroinstalacyjny.
duzym plusem systemu jest cena modulów sterowania swiatlem
na przelomie roku maja miec przygotowana salke demonstracyjna systemu w Katowicach


ciekawe rozwiazania do sterowania a/v + "reszta":
-www.homiq.pl ( cena multiroomu na 4 strefy ze sprzetem ok 10k)
-www.stardraw.com - jest to bardzo bogate oprogramowanie do sterownaia av+elektroinstalacje-potrafi podpiąć się pod istniejacy inny system zarzadzania domem, ktore swoja elastycznoscia pobija linux mce.minusem jest cena -z tego co pamietam to ok 5k za legalne oprogramownie


samo sterowanie elektroinstalacjami najkorzystniejsze jakie zanlazlem to nexwell.eu
bijace cenowo konkurencje 2-3 krotnie (LCN,KNX itp)
duzym plusem -prostota systemu - zakladam,ze dzieki temu mala awaryjnosc
minusem -system zamkniety nie ma mozliowsci sterowania przez www,ethernet a tym samym dowolna platforma (pc,mac itp)

obecnie zglebiam jeszcze temat
1.apple tv+itunes jako osobny system do zarzadzania av w domu- aby byl w miare uniwersalny wymaga nakladek programowych
2. zastosowanie nowoczesnych tunerow sat jako centra multimedialne np. derambox 8000- minusem jest cena ok 4k
3. ps3 - bardzo wygodne media center+ konsola i prawie pelna przegladarka www
pzdr
marek

Depi
16-12-2009, 10:35
Poranna porcja sponsorowanych pierdół:

http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,82011,7348185,Windows__Mac_OS_i_Linux___niech_wy gra_najlepszy_.html

Depi
16-12-2009, 11:13
Piiotrze- a myślałeś o skomercjalizowaniu swoich wynalazków? Tzn. dla dwuleworęcznych byś nie wykonał.odpłatnie oczywiście, tego i owego? Ew. jak inaczej można wejść w posiadanie Twojej twórczości? :)

Depi
16-12-2009, 13:01
Kurcze - a mnie taki 1wire modbus by wlasnie robił robra :)

Wczesnej wymieniana ADA to straszne monstrum 64kanaly i kosztuje 500PLN a jeszcze nie wybadałem tej ESEA - czy sprzedaja to w ogole oddzielnie i za ile? moze ktos juz sprawdzil?

zylko
16-12-2009, 14:32
Piotr,

ja bym się pisał, tylko wolał bym aby zasilanie niskoprądowe było 24V - oczywiście przejście z 24 na 5 nie będzie zbyt trudne ale dla mnie 24V to będzie standard (cała logika będzie tak zasilana w osobnej szafie) zresztą dla przemysłu zdaje się też.

Pozdrawiam,
Andrzej

Depi
16-12-2009, 17:40
A skąd ja ci 5V wezne? ;)

gosciu01
16-12-2009, 20:48
A co jeszcze za 50 usd znalazłeś?



Winlog

tutaj (http://www.sielcosistemi.com/en/download/public/winlog_lite.html)


Czy możesz ocenić przydatność tego oprogramowania ?

gosciu01
16-12-2009, 20:57
Jeśli o TV Tobie przede wszystkim biega, to proponuję ...



dzięki za podpowiedź :P

nie wiem, czy musi być na TV, czy na panelu, czy coś tam jeszcze.

szukam rozwiązania w kolejności:
1. niezawodne ( mało zawodne ),
2. proste, ba! banalne w obsłudze, nawet dla mojego psa :wink: :lol:
3. w rozsądnej cenie.

Jeśli trzeba będzie coś dokupić to kupię, jeśli czegoś się nauczyć, to każę się nauczyć 8)

Obecnie mam już całą koncepcję z wybranymi podzespołami, oprócz właśnie takiego "centrum zarządzania". Owszem będzie to możliwe z kompa, ale chciałbym co byłoby dostępne bez jego włączania. Właśnie panel dotykowy, TV, może LCD, który przechodziłby w standby i budził się w razie potrzeby ( energia ) ...

Depi
16-12-2009, 21:24
No jak ma być bez kompa to LinuxMCE odpada. Ale nie bardzo widzę jak połączyć TV z automatyką i BWCJ (Bóg Wie Czym Jeszcze) bez użycia komputera.

No ale próbuj! ;)

zylko
16-12-2009, 21:50
LinuxMCE wygląda ok, tylko jakoś nie mogę się doszukać konekcji do MODBUS:(
Na forum było, że dopiero chcą piasć: http://forum.linuxmce.org/index.php?topic=8761.0

IntegraXOR ma dla mnie 1 wadę - SVG. To dziadostwo już dawno nie jest rozwijane a też niezbyt popularne - obługa tego przez telefony, PS3, czy WWW@TV odpada:( Tylko regularny klient na PC da radę.

pozdrawiam,
Andrzej

gosciu01
16-12-2009, 22:24
No jak ma być bez kompa to LinuxMCE odpada. Ale nie bardzo widzę jak połączyć TV z automatyką i BWCJ (Bóg Wie Czym Jeszcze) bez użycia komputera.

No ale próbuj! ;)

Nie, nie tak!

tak jak tu:

http://images42.fotosik.pl/151/9185c1e41760ffb5med.jpg

Teraz do serwera chcę załadować SCADA ( czy można ? ) do routera TV i posterować jakimś pilotem, dżojstikiem, lub tp.

gosciu01
16-12-2009, 22:47
W tym wątku się to zdarzyło, toteż tutaj się pochwalę :oops:

Wybiło 2000 postów!

http://images45.fotosik.pl/239/351f407fe403f08f.jpg

Do forum Muratora dołączyłem niemalże na początku jego powstania.
Pisywałem jako gość nie logując się, ale zawsze podpisując swoje posty.
Póżniej, gdy Murator wprowadził obowiązek rejestracji, zostałem "Gościu01", gdyż "gość" był niedozwolony.

No i zafundowalem sobie avatar 8)
( jestem niepalący, tylko czasem cygarko :wink: :P )

Ekhhh, szmat czasu! :roll:

Depi
16-12-2009, 23:26
Elitarny gosciu01! ;)

A gdzie w tym schemacie masz TV?

gosciu01
16-12-2009, 23:54
Elitarny gosciu01! ;)

A gdzie w tym schemacie masz TV?


Zauważ, że tam w schemacie jest słowo "Ogólny".

Takich schematów ze szczegółowymi podzespołami mam kilkanaście i nie sposób ich tu wszystkich wkleić. Np. sam alarm ma kilka modułów, router ma zasilacz :lol:, a pilotów też nie podłączysz bezpośrednio do PLC bez urządzenia pośredniego.

Ponadto napisałem, że TV chcę połączyć z PLC poprzez router "czymś" jak wspomniałeś np. PS3 do sterowania tego PLC poprzez interaktywny program napisany być może w SCADA, który "siedziałby" sobie w serwerze.

pilot/dżojstik --> TV --> PS3 --> router --> serwer ( SCADA) --> PLC --> przekaźnik --> żarówka

Poszukuję jakiegoś rozwiązania!
...może błądzę.
Z kompa to sobie poradzę.
Potrzebuję "centrum dowodzenia" dla rodziny.


P.S.
Qurna, co to znaczy?
... z warunków rejestracji IntegraXor

"Please email your registration file to [email protected] for your free license before 31 December 2012"

Znaczy, że jak się zarejestruję do 2012 to na wieki mam free,
czy tylko do 31 grudnia 2012 ?

http://www.integraxor.com/en/support.htm?

civic9
17-12-2009, 00:59
Winlog
Czy możesz ocenić przydatność tego oprogramowania ?

To już bliżej typowego podejścia do scady/hmi niż w IntegraXorze.
Tam komibujemy z htmlem, javasciptem i svg, a sam IntegraXor jest pośrednikiem pomiędzy PLC, a html+js+svg, tutaj bardziej klasycznie, dostajemy jakiś edytor graficzny, definiujemy komunikację, umieszczamy to na ekranach. Następnie uruchamiamy to w applecie Javy.
Zadziałać, zadziała, czy będzie fajne? Nie wiem, bo tylko rzuciłem okiem :)

Ale...
- wersja ta tania, tylko do 24 tagów. zdecydowanie za mało, nie wiem ile kosztują te większe.
- jeśli chodzi o tv i okolice - to kwestia przeglądarki z javą (ewentualnie samej javy), tutaj znowu może to być problematyczne (choć na linuxie na ps3 pewnie pójdzie, ale wtedy pozbywamy się grywalnych funkcji ps3)
- no i sterowanie bez-myszkowe i bez-klawiaturowe czy będzie możliwe - nie wiem.

Tak naprawdę, szukasz rozwiązania trochę jeszcze niezbadanego i niestandardowego z tym sterowaniem przez tv (lub jakiś sprzęt towarzyszący). Dopóki nie przetestujesz kilku rozwiązań (bo wygląda na to, że nikt tutaj na razie nie przetestował takiego podejścia) to się nie przekonasz. Coś może być fajne i znośne na PC, ale tutaj dochodzą niuanse - sposób sterowania przez jakiś pilot, możliwości programowe i sprzętowe sprzętu przy TV itp. Tego się nie da ocenić na sucho i z perspektywy testów tylko na PC.
Najwięcej obaw mam co do sensownego sterowania. Widać, że właśnie w linuxmce nad tym pomyśleli - ale czy da się linuxmce z naszymi fatekami łatwo pożenić? chyba jeszcze nie..

Depi
17-12-2009, 11:33
Zdefiniuj "łatwo". To pod spodem jest zwykły, otwarty Debian i można coś dopisać/dokleić w każdej chwili. Jeśli jest to fizycznie możliwe, to jest to możliwe z Linux MCE.

No ile łatwo byłoby wykorzystać gotowe mechanizmy i bibliteki MCE, np. overlay z alpha-blendigiem GUI do sterowania PLC - to już nie jestem w stanie ocenić.

zylko
17-12-2009, 11:50
Dla mnie "łatwo" nie oznacza implementowania w linuxMCE jakiejś biblioteki Modbus, bo do tego to się chyba sprowadzi :(
Abstrahując od mojego subiektywnego "łatwo", to nadal nię będzie wcale proste, bo MCE posługuje się zbiorem predefiowanych komend. Trzeba by napisać API które te komendy przetworzy na odpowiednie akcje na rejestrach via Modbus + obsłużyć mapowanie adresów z PLC na akcje. No i kolejna sprawa czy np. komenda z MCE zgaś światło zawiera jakiś adres konkretnego punktu świetlnego???

Dużo roboty widzę ...
Jak by to było proste, to dawno już by ktoś dziergnął a nie znalazłem.

civic9
17-12-2009, 12:23
nie znam jeszcze możliwości aktualnych LinuxMCE, rzuciłem tylko okiem.
założyłem, że skoro go reklamują do home automation, to w zakresie użytkownik-system, tzn. sterowanie, gui - już wszystko co nam potrzebne jest, a potrzebujemy tylko komunikacji z jakiegoś podsystemu LinuxMCE z/do sterownika poprzez modbusa (ew. fatek protocol). być może założyłem zbyt optymistycznie.

samo dopisanie komunikacji po modbusie - dla mnie byłoby realne, np. w javie. ale juz w C++ lub rubym - to mnie trochę demotywuje (subiektywne powody), ale w zależności od motywacji można spróbować (podaję c++ i ruby bo jakieś info znalazłem, że w tym można jakąś komunikację z innymi urządzeniami dopisać zgodnie z wymyśloną przez nich konwencją lub jakimś API).

ale jakby się okazało, że jest jeszcze więcej roboty niż sam modbus - no to nie wiem czy jest sens dla pojedynczej osoby. chyba, że utworzymy zespół :)

Depi
17-12-2009, 13:06
No i kolejna sprawa czy np. komenda z MCE zgaś światło zawiera jakiś adres konkretnego punktu świetlnego???

Jak by to było proste, to dawno już by ktoś dziergnął a nie znalazłem.

1. Musi zawierać - tyle, że w protokole ZWave (jaki by on nie był).

2. No zrobił, tylko na Zwave :)

zylko
17-12-2009, 13:51
szczerze to ja rzuciłem okiem na dokumentację i na forum MCE. Jeszcze nawet nie zainstalowałem :oops: Muszę uruchomić i przetestować na telefonie i PS3. Wychodzę z założenia że jak pójdzie na telefonie i przeglądarce domyślnej PS3 (chodzi głównie o użyte technologie JAVA, FLASH, SVG itp) to pójdzie prawie na każdej platformie.Spróbuję w tym tygodniu.

Z tego co wyczytałem, to do MCE podpinana jest komunikacja z określonym urządzeniem, ma predefiniowane komendy które wysyła do urządzeń, my zaś potrzebowalibyśmy podpiąć protokół i go "dowolnie" konfigurować.

Zatem moim zdaniem oprócz samego modbus, który mam wrażenie jest dostępny w postaci bibliotek do Linksa, wymagany byłby jeszcze jakiś mechanizm do mapowania komend MCE na wybrane rejestry PLC i jakaś formatka do konfigurowania tego.

Co do grupy, to zawodowo nie jestem programistą i raczej ani w C++ ani w JAVA nie pomogę. Mogę natomiast zająć się rozkminianiem zagadnienia. Czas mam do rozpoczęcia budowy chili do marca 2010 :)

Pytanie tylko czy MCE jest najlepszym rozwiązaniem dla nas? Tego jeszcze nie jestem pewny ale szukam...
Andrzej

civic9
17-12-2009, 14:35
jak masz czas i możliwość to przetestuj na telefonie i ps3 i opisz wrażenia.

gosciu01
18-12-2009, 20:07
... a może:

Postawić program ( pulpit sterowniczy ) SCADA na serwerze,
Nasz program to pulpit z przyciskami włacz/wyłącz ( może też inne przełączalne pulpity z grafiką do obrazowania stanu urządzeń )
Jeden kanał w TV przeznaczyć na obraz z serwera domowego

Sterowanie za pomocą komórki ( poświęcić jedną z dużym ekranem, taką z WiFi )
Zainstalować na niej Bluetooth Remote Control ( taki ze wsparciem dla WiFi )
Program obsługuje domowe centrum rozrywki ( wartość dodana ) + emuluje myszkę i klawiaturę, co powinno wystarczyć do uruchomienia I/O na PLC poprzez przyciski naszego pulpitu SCADA.

Inny program to Salling Clicker.

http://www.eomnia.net/showthread.php?tid=2265
http://e-series.pl/index.php?action=printpage;topic=940.0

Kolejne programy

http://simblog.pl/telefon-pilotem-do-komputera-10-programow/

http://pda.pl/news/wydajne_zdalne_sterowanie_pc_za_pomoca_remote_touc h_gamma/

Minus:
- wpierw pilotem od TV trzeba przełączyć kanał,
- następnie z komórki załączać co tam chcemy ...
w najgorszym przypadku wystarczyłaby sama komórka, o ile dobrze rozumiem, tylko małe byłyby tam przyciski i kiepska ergonomia.

? chyba żeby z naszej komórki-pilota dało by się też zmieniać kanały w TV - i mamy full wypas :lol:

Depi
19-12-2009, 21:00
? chyba żeby z naszej komórki-pilota dało by się też zmieniać kanały w TV - i mamy full wypas :lol:

Tak, jak w LinuxMCE? :)

civic9
19-12-2009, 22:42
zainstalowałem LinuxMCE i chyba mnie to pokonało :)
znaczy się, instalacja i uruchomienie ok,
ale konfiguracja tego - tzn. próba dodania czegoś nie wykrywanego i nie obsługiwanego automatycznie... (szedłem w kierunku general serial device, które podobno pozwala dopisać różny kod realizujący komendy)... zagubiłem się w setkach formularzy. gdyby to jeszcze miało jakąś lepszą (spójną, uporządkowaną, aktualną) dokumentację. pewnie się da to rozpracować, ale trzeba by mocno w to wejść. chyba, że ktoś mi zrobi szkolenie? :)

gosciu01
19-12-2009, 23:58
LinuxMCE wygląda ok, tylko jakoś nie mogę się doszukać konekcji do MODBUS:(
Na forum było, że dopiero chcą piasć: http://forum.linuxmce.org/index.php?topic=8761.0

IntegraXOR ma dla mnie 1 wadę - SVG. To dziadostwo już dawno nie jest rozwijane a też niezbyt popularne - obługa tego przez telefony, PS3, czy WWW@TV odpada:( Tylko regularny klient na PC da radę.

pozdrawiam,
Andrzej

łykend, to trochę czasu i pogrzebałem,
Linux - nie znam, nie wiem czy warto uczyć się wszystkiego od nowa, pozatym ten MCE na linuxie to jak rozumiem raczej dopiero startuje ?
Filmik fajny, ale jak się za to zabrać ( subiektywne ).

SVG, faktycznie może być problem ..., ale IntegraXor obsługuje 128 i/o obsługuje, tylko ciągle nie wiem czy po 2012 r. nadal będzie mi aplikacja działała ?
Niejasne warunki darmowej licencji.

Qurna, jak wspomniał Civic9, to nowy obszar :-?

Ze SCADA znalazłem jeszcze darmowy IGSS na 50 obiektów
http://www.7t.dk/igss/default.asp?showid=31
tylko co to znaczy ???
w jednym miejscu doczytałem, że wystarczy na kilka i/o, a w innym, że można obsłużyć nawet 300 :o

A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

civic9
20-12-2009, 00:14
A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

nie musisz aż tak kombinować, jeśli chodzi o limity, wystarczy 1 PLC i dwie scady. to oczywiście trochę zależy od konfiguracji, ale ogólnie - nie jest to problemem. czy na jednym czy na dwóch serwerkach zależy od softu scadowego, czy pozwoli odpalić dwa niezależne projekty mieszczące się w limitach. i można by je jakoś tematycznie podzielić, a nawet jakąś minimalną komunikację pomiędzy nimi zapewnić poprzez PLC, które będzie punktem wspólnym. a jak nie pozwoli na 2 projekty to na maszynie wirtualnej się odpali - aczkolwiek może to być naruszeniem licencji (np. w integraxorze - choć przyznam, że odpaliłem testowo na wirtualnym bo tylko taką miałem możliwość, coś tam marudzą w licencji że nie wolno).

gosciu01
20-12-2009, 00:42
A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

nie musisz aż tak kombinować, jeśli chodzi o limity, wystarczy 1 PLC i dwie scady. to oczywiście trochę zależy od konfiguracji, ale ogólnie - nie jest to problemem. czy na jednym czy na dwóch serwerkach zależy od softu scadowego, czy pozwoli odpalić dwa niezależne projekty mieszczące się w limitach. i można by je jakoś tematycznie podzielić, a nawet jakąś minimalną komunikację pomiędzy nimi zapewnić poprzez PLC, które będzie punktem wspólnym. a jak nie pozwoli na 2 projekty to na maszynie wirtualnej się odpali - aczkolwiek może to być naruszeniem licencji (np. w integraxorze - choć przyznam, że odpaliłem testowo na wirtualnym bo tylko taką miałem możliwość, coś tam marudzą w licencji że nie wolno).

Civic9,
dzięki za wszelkie wskazówki :D
zanim zainwestuję czas w kolejne narzędzie, muszę przebrnąć przez ich możliwości i dokonać optymalnego ( dla mnie ) wyboru.

Kierunek jest jednak dobry :P

gosciu01
20-12-2009, 00:47
Cześć.

Mnie XBMC prawie pokonał, ale się uparłem i nie dałem.
Są jakieś wyniki:
Moje pierwsze podejście do MC (http://plc-home.pl/biezace-prace-i-przemylenia/26-pierwsze-podejscie-do-mc)

Co do ograniczeń scada - jest "prosty", całkowicie legalny i używany w profesjonalnych projektach sposób: wejścia binarne pakuje się w bajty i zamiast przesyłać 8 zmiennych Y0-8 to przesyłasz jedną WY0. Trzeba ją "tylko" w scadzie rozpakować skryptem. Tak robią zawodowcy. :)

PJ

GRATULUJĘ!
przekopałem wiele stron i Twoje realizacje są najlepsze, tzn. najlepiej, kompleksowo udokumentowane.

Czyli zostajesz przy Windows'ie ?

Napisz proszę, czy ta licencja IntegraXor'a jest darmowa do 2012 roku ?
A co później ?

zylko
20-12-2009, 01:24
ooo, ładny ten Facon :) Trzeba będzie popróbować ;)
Choć DDE leciwe, to w każdej technologii...python, java czy nawet .NET jak ktoś lubi to znajdzie bibliotekę;)
Wtedy nie ma problemu z obsługą z prostej przeglądarki (telefony, konsole itp).

gosciu01
20-12-2009, 18:47
czyli jeśli z jednej strony będą:
- nasze multimedia, PC, serwer i co tam jeszcze kto sobie postawi ...
- Fatek z całą dalszą infrastrukturą,

to po stronie narzędziowej dla naszego centrum potrzebne będą:

WinProLadder - oprogramowanie do programowania drabinkowego Fatek’a,
Facon DDE Server – OPC server dla Fateka,
SCADA – do wizualizacji stanu i sterowania PLC,
Python – program do pisania skryptów wykonawczych, może być np. Java,
XBMC, ( może MCE ) – oprogramowanie naszego Media Center,
Salling Clicker – integracja komórki po WiFi jako pilota z komputerem,

Najwiekszy kłopot widzę ( z mojej strony ) z pythonem i drabinkami, chociaż programowanie PLC liznąłem przy okazji zabawy z Telematikiem, a parę lat temu nieco z jscriptem, ale pracy widzę sporo :-?

Pytania.

primo.
Nie lepiej zrobić to na PS3, jak wspomniał Depi ?
Plag&play niemalże 8)
Nie czuję jeszcze wielkich różnic i zalet XBMC.

secundo.
skoro zrobimy pulpity na scada, to po co jeszcze bawić się w phytona ?
lub vice versa, może scada będzie niepotrzebna ?

tercio.
co z bezpieczeństwem, bo z założenia system jest wielce zintegrowany i ma wyjście/wejście na świat!

zylko
20-12-2009, 23:03
Ja zaś przychylam się w kierunku rezygnacji ze SCADA - po pół roku mieszkania stwierdzam, że w praktyce się średnio sprawdziło (czasami wolałem odpalić Winproladdera niż Integraxora). Za to jeden przycisk na pilocie (zaprogramowana akcja logitecha) żeby widzieć wszystkie parametry pracy PLC byłoby o niebo wygodniejsze.

PJ

Moim zdaniem jedna sprawa to sterowanie (SCADA) a inna to MC. Nie trzeba ich na siłę żenić, znaczy można mieć i jedno, i drugie.
Niby linucMCE przynajmniej ze screenów je integruje, ale....po kilku godzinach walki z instalacją wersji 8.10 MCE na VMware wiem, że to soft nie na każdy sprzęt a i integracja z PLC(MODBUS) nie będzie prosta. Przetestowałem też http://free-scada.org i moim zdaniem to bubel (błędy). Jak poprawią, to może. IntegraXor nie spełnia postulatu obsługi przez wiele platform (SVG), pomijając kwestie licencji.

Moje założenia są takie:
SCADA/WWW do sterowania PLC + obsługa videofonu i kamer w zakresie bezpieczeństwa, powinna funkcjonować na możliwie szerokim spektrum sprzętu (telefon, PS3, komputer, internet@tv itd). Zakładam, że w niedługim czasie każdy tv będzie miał www. Wtedy mogę bez ruszania się z miejsca (kanapy,fotel w biurze) zrobić to to co w danym momencie chcę (np. sprawdzić co niania robi z moim niedoszłym pierworodnym). W domyśle mechanizm powinien obsłużyć wielu klientów.

MC będzie zazwyczaj podłączone do jednego klienta (salon?) + ew. udostępnianie kontentu dla urządzeń IP (video, zdjęcia, audio) jako udział sieciowy.

Całość chciałbym upchnąć w kompa panelowego, przy czym nagrywanie z kamer na NAS (bezpieczeństwo).

Wówczas ekran ze SCADA idzie tylko po www (na kompa panelowego i inne końcówki www) a MC jako osobna konsola/pulpit do salonu po HDMI. Tu pojawia się kłopot ze sterowaniem, bo albo masz kontroler/pilota co "widzi" kompa (bluetooth), albo integrujesz TV z kompem (RS232 lub inne). Zatem idealnie było by gdyby MC też miało www i można to był zestawić w jedną stronę, ale to już MCE wychodzi :)

Pewnie skończy się to tak, że MC sprowadzi się do MC dla PS3 i odbiorników telewizyjnych jednej firmy. Obecnie używam dla PS3 i sobie chwalę np. w oglądanie zdjęć ze znajomymi na TV. Filmów z netu nie oglądam.

Na razie szukam czegoś co przez www zagada z kamerami i PLC, ale MCE chyba odpada, za dużo ale...

To kwestia chciejstwa, a praktyka to zupełnie inna sprawa... :wink:

gosciu01
20-12-2009, 23:31
a może zamiast tej scady, połączyć to z excelem, w VB zrobić trochę przycisków i na nasze potrzeby można by poprzez serwer OPC posterować i pozbierać trochę danych.
Przynajmniej prawie zadarmo ( zakałdam, że do excela każdy ma dostęp ).

Nie wiem, czy to ma sens, ale czytałem w necie, że można i to skutecznie.

Odpalilem tego Facona z przykałdami w excelu i zaczęły coś gadać ze sobą, ale chyba coś popsułem, bo teraz już niebardzo ...
Chyba bedę musiał przeinstalować Facona, bo nie wiem co zrobiłem 8)

Ma ktoś jakąś instrukcję?
Znalazłem do S7 Simensa piękną krok po kroku do pracy z excelem, ale do Fateka "0" :cry:

Te simensy faktycznie suport i helpy mają na 5+.

civic9
21-12-2009, 01:57
to skoro wszystkim się zebrało na przemyślenia to i ja swoje jeszcze dorzucę.

jak tu już kiedyś pisałem jakiś czas temu zrobiłem sobie od podstaw interfejs do sterowania w zakresie, który by można nazwać "proof of concept". fakt, że to jest trochę problemów i kłopotów, dlatego nie dziwię się, że inni dochodzą do wniosku, że to nie ma sensu i szukają czegoś innego. i kibicuję - bo może w końcu coś odnajdziecie/opanujecie na tyle, że i ja skorzystam. jakby teraz było coś gotowego i mi odpowiadającego to bym to wziął, bo tak mi się nie chce dokańczać mojego. no, ale nie ma. spędziłem znowu kawałem weekendu zainspirowany tą dyskusją i pojawiającymi się nowymi pomysłami na przeglądnięciu tego co jest i ciągle mi nie pasuje. i chyba nie tylko mnie. jak podsumowałem czas, który straciłem na to całe przeglądanie, testowanie, a także kasę (zakupiłem weinteka, może chce ktoś kupić?) - to dziś dochodzę do wniosku, że już moje rozwiązanie miałbym gotowe i w pełni działające. oczywiście nie zamierzam robić mediacenter, chodzi mi tylko o to do czego używam PLC, temperatury z 1wire oraz w przyszłości może ewentualnie alarm (po zrobieniu interfejsu do satela?).

pod http://patek.netinfo.pl/murator/video000003.wmv można zobaczyć jak wygląda ten proof of concept. jest to zrzut z telefonu. telefon nokia e52 z symbianem. z moim serwerkiem łączy się po WIFI. na wideo pokazałem rzeczywisty czas potrzebny na nawiązanie połączenia, odpalenie przeglądarki, załadowanie interfejsu. interfejs jest webowy, z wykorzystaniem AJAXa, więc powinien być obsługiwany przez każdą rozsądną przeglądarkę. no, na PC chodzi, zarówno pod IE jak i Firefoxem, na moim telefonie też. jak z PS3 nie wiem, bo różne opinie słyszałem o AJAXie w ps3. ewentualnie dałoby się przebudować ten interfejs, żeby nie korzystał z ajaxa, ale ma to tą zaletę, że nie robi przeładowania strony, również zdarzenia od strony PLC, a potem serwera, są pokazywane na ekranie automatycznie (np. gdy ktoś włączy światło klasyczną metodą) i bez istotnych opóźnień (choć trochę jak widać pewne rzeczy się pojawiają/znikają po chwili). tak mi się podoba, więc tak sobie zrobiłem. od strony serwera jest to java, może chodzić na linuxie i windowsie. z fatekiem łącze się przez RS232. oczywiście dostęp przez internet to także nie problem, jest to tylko kwestia zapewnienia łączności po http do serwera.

to co widać działa - sterowanie roletami i oświetleniem, w jednym pomieszczeniu. ale mam do podpięcia pozostałe pomieszczenia. w zasadzie copy&paste w kodzie, ale... no, to był prototyp, żeby za dużo tego copy&paste nie było, żeby to było do opanowania w przyszłości, trzeba to trochę uporządkować, uelastycznić... właściwie, przepisać od nowa. na razie jest obsługa tylko wysyłania pojedynczego kliknięcia, tzn. sygnału binarnego jak przycisk, ale rejestrami liczbowymi też zamierzam się zająć, np. do nastaw wentylacji czy mojego gadżetowego kodu do fateka informującego o poziomie otwarcia rolety :). do przemyślenia i ewentualnie przebudowania są różne kwestie związane z interfejsem - zarówno od strony użytkownika, jak i realizacji. tematów rozwojowych jest oczywiście więcej i można wypisywać bez końca, a potem tego i tak nikt nie zrobi - ale póki co, skoro alternatywy są takie jakie są, podłubię samemu.

a linuxmce zostawię sobie na media center - o ile kiedyś u mnie powstanie coś takiego :) w razie czego z mce też będzie można odpalić przeglądarkę i tego użyć.

odaro
21-12-2009, 09:05
A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

http://www.onninen.com/poland/produkty/project/automatyka/Pages/automatyka.aspx

w standardzie jest panel dotykowy 12 jest sterowanie ogrzewaniem, rekuperacją i ściemniacze oświetlenia praktycznie kompletny system.

System jest dostępny od 04.2009. Jak twierdzi Oninnen mają w trakcie realizacji już ok. 100 instalacji ale przy takiej cenie to może jest prawdą.

Co myślicie o tym systemie widział go ktoś może na żywo, jak wygląd ich panel.

Tutaj jeszcze jeden polski system który rusza z promocją od 01.2010

http://www.zamel.pl/?lang=pl&menu=new&folder=2#top

I jeszcze jeden jaki znalazłem

http://www.homiq.com/HOMIQ_v2/Start..html

zylko
21-12-2009, 12:57
A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

http://www.onninen.com/poland/produkty/project/automatyka/Pages/automatyka.aspx

...

Pomijając jakość obrazu o której pisał Piotr, bo nie każdemu może na tym zależeć, to nie wydaje mi się aby onnien był tani. Tzn w relacji do EiB czy LONWorks to sprzęt jest tańszy, ale koszt instalacji elektrycznej będzie taki sam jak dla PLC (gwiazda) (przy instalacji okło 70 wejś+70 wyjść 7500 brutto za PLC (z panelem 18,5") vs. 13 600 za onnien wg. pliku wyceny dom 200m2. Ale każdy musi policzyć dla siebie;)

odaro
21-12-2009, 12:58
Zdjęcie dostępne jest na ich stronie:
http://tinyurl.com/ydtup5b
PJ

Te zdjęcia widziałem ciekawy byłem raczej czy ktoś widział go na żywo.

Paweł Irek
21-12-2009, 21:20
A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

Odaro tą wypowiedzią sprawiłeś mi dość dużą niespodziankę bo jakby nie patrzeć tych kilku niedrogich polskich czy zachodnich producentów IB wychodzi właśnie z takiego założenia. Między innymi ten z którym sam jestem bezpośrednio związany. Oczywiście PLC najczęściej wyjdzie taniej, ale to czy uzyska się podobny efekt głównie zależy od dobrego softu i dostępnych interfejsów użytkownika. I tutaj swego rodzaju niespodzianka bo od jakiegoś czasu firmy, które instalują PLC do zastosowań domowych coraz częściej sięgają do naszych rozwiązań realizując na nich, alarm i interfejs użytkownika rezygnując przy tym z kilku modułów PLC np. takich jak wejścia analogowe. Powstaje w ten sposób dosyć ciekawa krzyżówka rozwiązania ekonomicznego i dedykowanego.

Wkrótce na naszej stronie BĘDZIE premiera forum dla instalatorów (tylko po zalogowaniu) na której między innymi dział TIPS&TRICK czyli jak wycisnąć maksimum możliwości.

piotr.wawa i jego strona - wielkie uznanie od nas i dalszych sukcesów w prowadzeniu strony plc-home.

odaro
22-12-2009, 09:05
[quote=odaro]
Wkrótce na naszej stronie BĘDZIE premiera forum dla instalatorów (tylko po zalogowaniu) na której między innymi dział TIPS&TRICK czyli jak wycisnąć maksimum możliwości.


Jak nie możesz inaczej to podaj mi na priva namiary na Waszą stronę

gosciu01
24-12-2009, 00:09
znalazłem jeszcze takie ciekawe urządzonko do "strumieniowania":

http://www.planet.pl/nowosci_produktowe/itb_3000

Niestety oprócz informacji ze strony producenta, niewiele więcej znalazłem.
Wygląda ciekawie, można spiąć TV z całą siecią, ale czy posterować PLC ?
Coś wspominają o pilocie, ale nic więcej o jego funkcjonalności.

Zaopatrzyłem się ostatnio w ruter z transmisją .11n, stąd może to być jakieś rozwiązanie ... ?

climber79
30-12-2009, 20:27
[/url]

PJ

piotr.wawa - jakkolwiek szanuje twój ogromny dorobek na polu researchu to uzycie DDE jest raczej koszmarem a nie najczystszym rozwiązaniem - zwłaszcza jak używasz .NET'a :)

Spróbuj tego: [url]http://www.nmodbus.com/ (http://plc-home.pl/biezace-prace-i-przemylenia/28-media-center-i-inteligentny-dom-podejcie-drugie) - osobiście używam zawodowo - co prawda nie do fateka ale śmiga.

a jak już dojdziesz do odpowiednich wniosków to powiedz mi jak znajdujesz czas na to wszystko :)
Ja rozprowadziłęm instalacje i od tego czasu ..... jade na dłuuuuugich przedłużaczach (sieć jest niezła - jak sie dorobie rozdzielni i gniazdek na ścianach to chyba sekatorem bedę rozplątywał :) ) z jednego gniazdka w rozdzielni bo nie mam czasu na nic :)

climber79
31-12-2009, 09:55
Czy ktoś rozpoznawał może temat modułu Hormann UAP1.

takiego jak tutaj:
http://www.garagentorantrieb-onlineshop.de/Zubehoer/Platine/Hoermann-Universaladapterplatine-fuer-SupraMatic::18.html

Niestety nie moge znaleźć żadnej angielsko jezycznej dokumentacji a niemieckim władam tylko w zakresie słownictwa używanego przez Hansa Klosa i 4 pancernych.

Z tego co się orientuję to można z niego wyciagnąc co najmniej informacje o położeniu bramy. Pewnie coś więcej - cena nie zwala z nóg a może ma jakieś fajne rzeczy

mario0658
05-01-2010, 22:10
witam wszystkich

Tak jak zwykle sobie szperam w poszukiwaniu gotowego sciemniacza po modbusie i mam :)

http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112

maja tez inne gadzety :) i wszystko do fateka dedykowane !
Jestem w niebo wziety :)

Jutro przeprowadze atak o jakis cennik :)

kowaldo
05-01-2010, 22:45
Witajcie, tak przelatuję ten interesujący wątek i trochę mnie ogarnie przerażenie, żeby to skumać musiałbym się chyba doktoryzować w tych kwestiach ;) zapytam więc od razu bardziej zorientowanych: w którymś poście powyżej przewinęła się firma homiq, która oferuje rozwiązania IB. Ich oferta na tle konkurencji wygląda bardzo interesująco cenowo. Czy ktoś z Was miał z nimi jakieś doświadczenia lub może polecić/ nie polecić tą instalację? Ewentualnie jeśłi wiecie, jak na tle konkurencji prezentuje się ich system ?
z góry dzięki

odaro
06-01-2010, 15:52
witam wszystkich

Tak jak zwykle sobie szperam w poszukiwaniu gotowego sciemniacza po modbusie i mam :)

http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112

maja tez inne gadzety :) i wszystko do fateka dedykowane !
Jestem w niebo wziety :)

Jutro przeprowadze atak o jakis cennik :)

Jak będziesz miał cennik to pochwal się nim na priva.

Ciekawe czy będą chcieli sprzedać tylko sam moduł a nie cały system.

ravbc
06-01-2010, 16:04
Przecież to firma córka Multiprojektu (dystrybutora Fateka), więc nie powinno być problemu z zakupem dowolnego elementu. Z tego też powodu "sercem" ich systemu jest PLC Fateka.

odaro
06-01-2010, 16:49
Przecież to firma córka Multiprojektu (dystrybutora Fateka), więc nie powinno być problemu z zakupem dowolnego elementu. Z tego też powodu "sercem" ich systemu jest PLC Fateka.


A tego to nie wiedziałem.

P.S Ciekawe czemu stworzyli własne moduły wejść i wyjść a nie korzystają z modułów rozszerzeń Fateka?
No i ciekawe jak to wychodzi cenowo w porównaniu do Fateka.

mario0658
06-01-2010, 21:11
napisalem prosbe o cennik i cisza.......
chyba nie za bardzo im zalezy na sprzedazy :)

No nic jutro zadzwonie......

ravbc
07-01-2010, 07:17
Robią własne rozszerzenia bo Fatek nie ma w ofercie odpowiedników. A na cennnik trzeba pewnie poczekać, bo jeśli się nie mylę, cała ta firma ma ze 4 handlowców, z których chyba nie wszyscy zajmują się automatyką, a na dodatek jest początek roku... Cierpliwości.

PS. Jak se czytam co napisałem, to brzmi tak, jakbym miał z nimi coś wspólnego, ale niestety nie mam (szkoda, bo może wtedy lepszy rabat bym dostał ;-) ).

m-mormon
12-01-2010, 10:47
Zna ktoś może niedrogi panel dotykowy który miałby 16 wyjść OC?

lakusz
12-01-2010, 17:33
Zna ktoś może niedrogi panel dotykowy który miałby 16 wyjść OC?

,pzesz wykonać w jednej obudowie 2 takie:
http://sklep.avt.pl/p/pl/71881/panel+dotykowy+8-kanalowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

jka222
16-01-2010, 20:03
Witam,

Szukam przycisków wieloklawiszowych, podobnych do tych z EIB, ale łączonych nie przez sieć, tylko przez odpowiednią liczbą kabelków do sterownika PLC.

m-mormon
16-01-2010, 21:50
Witam,

Szukam przycisków wieloklawiszowych, podobnych do tych z EIB, ale łączonych nie przez sieć, tylko przez odpowiednią liczbą kabelków do sterownika PLC.

Jeśli wystarczą 4 to polecam łącznik wieloklawiszowy grupowy BERKER.

Paweł Irek
16-01-2010, 22:43
Ja zaproponuję system ramkowy firmy TEM [system "modul"] ze słoweni... Dostępny mi.in. na www.dobregniazdka.pl (podobne do tych z EIB to nie są, ale swoje atuty mają :)

civic9
17-01-2010, 11:09
z przycisków jeszcze te, nie stosowałem, ale wg dokumentacji powinny być ok.
ceny nie są jednak zachęcające.

http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p125,p-4-panel-wylacznik-z-czterema-przyciskami
http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p87,p-5-panel-z-piecioma-przyciskami
http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p26,p-8-panel-z-osmioma-przyciskami

tomekkasztelan
18-01-2010, 15:56
Witam

Przyciski firmy ADK (lub dystrybuowane przez ADK) wyglądają jak ręczna manufaktura. Przycisk z TEM testowałem, wygląd estetyczny, cena b.dobra, tylko kultura pracy niezadowalająca (przynajmniej mnie). No i nie mają potwierdzenia. Są jeszcze przyciski 24V Perche no? (www.rzeczowo.gazetadom.pl/rzeczowo/51,83512,6452538.html?i=25) ale do najtańszych nie należą, choć ładne, nawet b.ładne.

Roletowe podwójne mnie nie zadowalają, brak sygnalizacji załączenia (np. LED).

Czy ktoś coś jeszcze w necie wypatrzył z potwierdzeniem, bo ja już się jakiś czas temu poddałem? Albo wypass jakość i kosmos cena: Basalte, Lithoss, albo dyskwalifikacja: ADK. Właściwie nic pomiędzy.

pozdrawiam
TK.

m-mormon
18-01-2010, 20:40
Widze że poruszany jest temat ADK. Gdyby ktoś chciał zdalne sterowanie przy pomocy tańszego pilota to mam rozwiązanie.

mario0658
18-01-2010, 22:04
Jesli chodzi o przyciski to wlasnie jest z nimi problem....dlatego sam wydlubalem cos takiego :

http://www.poddebem.org/090928_200555.jpg


nie mam aktualnego zdjecia , bo koncepcja sie troszku zmienila ale ogolny zarys jest ten sam
http://www.poddebem.org/100118_230905.jpg
http://www.poddebem.org/100118_230949.jpg

tomekkasztelan
19-01-2010, 10:49
To, to ładne:) Szkoda, że bez IP i ciężko znak CE załatwić. Pomysł genialny!!
Robimy koncept, się zgłosimy.

pozdrawiam

odaro
22-01-2010, 21:33
Witam

Basalte, Lithoss

Znasz może namiary na jakieś sklepy, dystrybutorów tych producentów?

tomekkasztelan
25-01-2010, 13:16
Witam

Lithoss'a można dostać we Wrocławiu, galeria oświetleniowa Nota-Bene
www.nota-bene-com.pl lub www.artemix.pl ze Szczecina.

Basalte ściąga Ematech z Wawy, www.ematech.pl

Ceny trochę studzą zapał, ale z drugiej strony jak ktoś kwalifikuje pstryczki jako urządzenie do sterowania oświetleniem, ale tez element dekoracyjny - warto@!

pozdr.

T.K.

odaro
25-01-2010, 21:41
Witam

Lithoss'a można dostać we Wrocławiu, galeria oświetleniowa Nota-Bene
www.nota-bene-com.pl lub www.artemix.pl ze Szczecina.

Basalte ściąga Ematech z Wawy, www.ematech.pl

Ceny trochę studzą zapał, ale z drugiej strony jak ktoś kwalifikuje pstryczki jako urządzenie do sterowania oświetleniem, ale tez element dekoracyjny - warto@!

pozdr.

T.K.

Ceny już mnie ostudziły

jka222
28-01-2010, 16:21
Witam,

Dzięki za wszystkie namiary na przyciski wieloklawiszowe - nie EIB;

Obecnie szukam rozsądnych ściemniaczy.

Znalazłem:
http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112
Gada po modbusie. Wada - nie dla wszystkich rodzajów obciążeń. Zaleta rozsądna cena.

http://www.inels.pl/index.php?sekce=produkty&akce=show&id=119
Można wysterować 0-10V. Cena + dodatkowe A0 - taniej wychodzi uniwersalny ściemniacz EIB.

odaro
28-01-2010, 22:52
Witam,


http://www.inels.pl/index.php?sekce=produkty&akce=show&id=119
Można wysterować 0-10V. Cena + dodatkowe A0 - taniej wychodzi uniwersalny ściemniacz EIB.

Tego to chyba nie da się podpiąć do PLC

mario0658
29-01-2010, 01:10
...da sie - pod wyjscie analogowe fateka (jednostka glowna go nie ma)

civic9
29-01-2010, 01:41
to ja dodam, że nie opłaca się - koszt ściemniacza + modułu do PLC... o, rany.
wiem, wiem, sceny świetlne... ale sprawdziłem na sobie, też planowałem ściemniacze. ale w takim np. salonie mam i tak kilkanaście sterowanych niezależnie źródeł światła (dołożenie kilku już znacząco nie zwiększa kosztu systemu), różnego rodzaju, w różnych miejscach, itd. to wystarczy do uzyskania sporej liczby kombinacji do różnych zastosowań (i jest chyba lepsze gdybym miał wybierać coś takiego vs mniej źródeł, ale ściemnianych).

może jak ktoś ma jakieś specyficzne potrzeby.

jak ktoś bardzo chce można jako-tako wysterować ze zwykłego wyjścia binarnego plc taką ściemnianą świetlówkę kompaktową goveny. tylko, że mi ich kolor nie przypadł do gustu, ale może ktoś ma inny. może jeszcze ktoś robi takie rzeczy.

Depi
29-01-2010, 11:51
Zgadzam się z civic9 - dużo różnych (słabych, mocnych, bezpośrednich, rozproszonych) źródeł moim zdaniem wystarcza. Ew. można się pokusić o ściemnianie tego głównego.

Czy ktoś ma już cennik ESEA?

art_boss
29-01-2010, 21:41
Trochę z innej beczki, ale w temacie poszukiwania paneli zamiast serii wyłączników.
Szukałem paneli do interfejsu użytkownika samoróbnego BMSa i znalazłem, kupiłem i się zachwyciłem, więc się dzielę z Wami pomysłem.
Mam nadzieję, że nie popełniam jakiegoś duplikatu ale jestem pod wrażeniem tej konstrukcji i surowej, ale mogącej się podobać estetyki.
Tutaj zrobiłem sesję wraz z pornografią ;-)
http://picasaweb.google.pl/kczuszekback/BPT?feat=directlink

Ja akurat poszedłem w podtynk w kolorze stalowym, są też natynkowe i inne kolorsy.
Są cztery rodzaje paneli, do tego można klawisze dodawać, zamieniać z podwójnych na pojedyncze i viceversa, klawiatura jest podświetlana.
System łączenia puszek w pionie i poziomie, no i chyba jak na domofon to jest mało domofonowate.
Okienko w tym panelu videodomofonowym już idzie do adaptacji pod ekranik LCD z PLC (temperatura, wentyle, komunikaty, sceny itp/itd), miejsce w panelu głośniczkowym zajmie głośniczek albo panel szyfratora (ten panel akurat do wiatrołapu wsadzę).
Jak widzicie ten pomysł?

odaro
30-01-2010, 00:54
Trochę z innej beczki, ale w temacie poszukiwania paneli zamiast serii wyłączników.
Szukałem paneli do interfejsu użytkownika samoróbnego BMSa i znalazłem, kupiłem i się zachwyciłem, więc się dzielę z Wami pomysłem.
Mam nadzieję, że nie popełniam jakiegoś duplikatu ale jestem pod wrażeniem tej konstrukcji i surowej, ale mogącej się podobać estetyki.
Tutaj zrobiłem sesję wraz z pornografią ;-)
http://picasaweb.google.pl/kczuszekback/BPT?feat=directlink

Ja akurat poszedłem w podtynk w kolorze stalowym, są też natynkowe i inne kolorsy.
Są cztery rodzaje paneli, do tego można klawisze dodawać, zamieniać z podwójnych na pojedyncze i viceversa, klawiatura jest podświetlana.
System łączenia puszek w pionie i poziomie, no i chyba jak na domofon to jest mało domofonowate.
Okienko w tym panelu videodomofonowym już idzie do adaptacji pod ekranik LCD z PLC (temperatura, wentyle, komunikaty, sceny itp/itd), miejsce w panelu głośniczkowym zajmie głośniczek albo panel szyfratora (ten panel akurat do wiatrołapu wsadzę).
Jak widzicie ten pomysł?

Nie no super mnie się podoba a gdzie to można kupić.

Masz chociaż jeden uruchomiony.

Co będziesz tymi panelami sterował.

zylko
30-01-2010, 03:19
Panowie i Panie,

czy ktoś z was nabył wspomniany gdzieś w tym wątku moduł do czujników dallasa z modbus ADA-401WP (http://www.cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm) ?

Chciałem o niego oprzeć odczyt temperatur, choć tani nie jest, ale i tak powinien wyjść taniej niż inne rozwiązania, aż tu Piotr na swojej stronie: http://plc-home.pl/forum/index.php/topic,107.msg292.html#msg292 zwrócił uwagę na istotny problem z odbiciami oraz długością linii 1-wire przy podłączeniu w gwieździe. Pytanie czy ktoś zaobserwował podobne problemy?

Druga sprawa czy, ktoś może przetestować, albo już tak zrobił u siebie, sposób podłączenia magistrali 1 wire przez sprowadzenie jej z gwiazdy do szeregu, zgodnie z okablowaniem rozrysowanym w: http://www.cel-mar.pl/files/io_ada-buscon.pdf str 5 ale bez modułu ADA-BUSCON?

Zylko

zylko
31-01-2010, 18:00
Witam,

w trakcie zajęć weekendowych, znalazłem SCADA dystrybuowany na zasadach GNU : http://mango.serotoninsoftware.com/ . Rozwijany jest przez firmę SerotoninSoftware ale jakoś mam wrażenie że stoi za tym jeden facet. Development przebiega jednak na bieżąco - nie jest to projekt który nie miał wersji np. od roku ;) .

Pros:
- techologia klient serwer
- klient w całości http, również designer
- technologicznie akceptowalna przez wiele przeglądarek (w tym telefon Nokia Seria 60) - nie sprawdziłem jeszcze PS3.
- kod w dużej części oparty o JAVA i serwer aplikacji TOMCAT, więc strona serwera może pracować pod windows lub linux
- obsługa logowania danych do bazy i zarządzania nią (zrzucanie danych historycznych),
- możliwość rozszerzenia przez skrpty serwera jsp,
- obsługuje MODBUS (testowałem tylko TCP ale jest też szeregowy)
- łatwo można dodawać nowe "grafiki"
- alerty (na zdarzenie lub harmonogramowane) z powiadamianiem email
- możliwość wykorzystania jako podstrony w innym projekcie np. media center,
- możliwość sterowania dostępem przez konfigurację tomcata np. z sieci lokalnej nie wymaga logowania WAN tylko z logowaniem.
- nie jest ograniczona co do ilości punktów (przynajmniej nie znalazłem takiego ograniczenia)
- działa stabilnie

Cons:
- designer o ograniczonych możliwościach
- wszędzie wykorzystany AJAX, i nie zawsze w najbardziej ergonomiczny sposób
- wymaga przy instalacji kilku czynnoiści (nie jest to instalka jak inne rozwiązania)
- edycja stylu strony wymaga grzebania w CSS'ach

Na razie mimo pewnych wad podoba mi się najbardziej z tego co widziałem.

Zylko

civic9
31-01-2010, 20:01
Chciałem o niego oprzeć odczyt temperatur, choć tani nie jest, ale i tak powinien wyjść taniej niż inne rozwiązania, aż tu Piotr na swojej stronie: http://plc-home.pl/forum/index.php/topic,107.msg292.html#msg292 zwrócił uwagę na istotny problem z odbiciami oraz długością linii 1-wire przy podłączeniu w gwieździe. Pytanie czy ktoś zaobserwował podobne problemy?


U mnie - mam w tej chwili 8 dallasow, na skrętce, w formie gwiazdy. W tym 4-5 z nich mają długości rzędu kilkunastu-dwudziestukilku metrów. Żadnych problemów. Na przeciętnej skrętce UTP i podłączenie trójprzewodowe (osobne zasilanie, być może to ma istotny wpływ). Od roku odczyty 24h/dobe, co minutę, ani jednej przerwy.

Nie znam się dobrze na 1wire i nie wczytywałem się w specyfikacje, ale z tego co zauważyłem na forach (innych), nie ma problemów przy domowych ilościach i odległościach. Wystarczy w miarę dobry kabel, trójprzewodowa instalacja i czasem jeszcze jakieś drobne elementy dodawali (już nie pamiętam, żeby podciągnać parametry linii).

ps. dzięki za linka do mango, trza się przyjrzeć :) architektura i technologia taka jak moje rozwiązanie, które zacząłem dłubać, tylko dalej posunięte - to może nie ma sensu go kończyć, a lepiej się przyłączyć :)

Depi
01-02-2010, 10:24
civic9 - ale zastosowałeś w końcu tą ADĘ czy masz tylko do kompa podpięte te dallasy?

civic9
01-02-2010, 18:02
do kompa, zawsze pisałem, że mi to wystarczy :)
komentowałem tylko kwestię możliwości 1wire,
podejrzewam, że zastosowaniem lub nie - ADY czy czegoś innego, nie ma wpływu na pewność odczytu z 1wire (no chyba, że coś ewidentnie skopali, ale to raczej trudno). na ADE mi żal kasy i miejsca :)

Depi
04-02-2010, 09:55
Tak też pamiętałem. Dla mnie komp nie nadaje się, bo się go czasem wyłącza, a to nie jest do zaakceptowania.

Z innej beczki - co byście doradzili w miarę sensownego, a nie rujnującego budżetu, w temacie UPS? Chciałbym podtrzymać komputer lub dwa przez jedynie kilka minut, a piec gazowy ewentualnie dłużej. PLC też pewnie dobrze, jakby chodził.

Czyli moc musi być duża, ale pojemność aku wcale niekoniecznie.

civic9
04-02-2010, 11:03
Tak też pamiętałem. Dla mnie komp nie nadaje się, bo się go czasem wyłącza, a to nie jest do zaakceptowania.


mówię komp, myślę http://en.wikipedia.org/wiki/NSLU2 (i analogiczne wynalazki, ktoś tu albo niedaleko w innym wątku podawał jakieś o lepszych parametrach). to trochę jakby nie do końca komp w tym kontekście (tzn. nie ma potrzeby go wyłączać, może pracować jak sterownik).

ravbc
04-02-2010, 11:25
Ja mam coś z tego (http://www.pcengines.ch/alix.htm). Nie dość, że to zwykłe i386 (a nie ARM jak w NSLU2), to na dodatek wybór konfiguracji spory. Wada: jest ciut droższe.
A co do UPSów: sam też kombinuję nad tym i na razie doszedłem do wniosku, że potrzebuję raczej 2 UPSów. Jednego do kompów (bo musi wytrzymac tylko trochę, ale moc raczej większa) i drugiego do pomp co, PLC, itp (bo ten musi mieć sinusa na wyjściu, małą moc, ale raczej dłuższy czas podtrzymania).

civic9
04-02-2010, 11:42
a ja pomyślałem ostatnio o tym: http://www.allegro.pl/listing/search.php?string=zotac+itx+330&country=1
ma moc wystarczającą na media center (włącznie z odtwarzaniem full hd i blue raya, pomijając problemy linuxowe z BR), można na to wrzucić te zabawki, które tutaj ostatnio pokazywaliście i dodatkowe funkcje związane z serwerem AKPiA ;) też może jednocześnie robić. cichy (całkowicie bezwiatraczkowy), dość oszczędny, nie za drogi.

ravbc
04-02-2010, 15:05
FullHD na Atomie? Chyba, że te kości Nvidii coś dodają, ale pod Linuksem i tak może być różnie. Jesteś pewien że się da? Mnie tam w sumie mediacenter jak na razie mało interesuje. Bardziej zainteresował mnie temat DLNG, czy jak to się tam zwie, czyli odtwarzanie materiałów z sieci na TV.

civic9
04-02-2010, 15:15
yep, na tym IONie pójdzie i na linuxie też - choć osobiście nie testowałem.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_ion_linux&num=1
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=asrock_nettop_330&num=1
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_vdpau_mobile&num=1

ravbc
04-02-2010, 15:59
No wygląda obiecująco. Jak będę miał wolne środki finansowe ;-) to się może jednak na media center zdecyduję. ;-)

Depi
04-02-2010, 22:13
Wciąż mi się nie podoba - dom powienien sobie chodzić "sam". A media center, routowanie i inne rzeczy powinien robić komputer. Mieszanie tego wydaje mi się niekorzystne. Komputery padają, ugradeuje się je itp.

No ale de gustibus..

zylko
05-02-2010, 06:35
Co do interface dla 1-Wire (i kilka innych planowanych funkcji) to ja zdecydowałem się na płytkę startową z Atmegą644P - dostępne na alledrogo. Cena może nie jest jakaś rewelacyjna, ale:
1. Ma gotowy RS-485
2. Ma wejścia I/A szt 8 (to może okazać się potrzebne przy czujnikach meteorologicznych i lub higrometrach)
3. Ma odbiornik IR'a - sterowanie z kanapy pilotem
4. Ma 2-Uarty - może da się zastosować w integracji z SATEL przez RS-INT
5. Ma RTC na 16MHz układzie, więc w ten sposób można programowo obsłużyć przerwania czasowe bez zatrzymywania programu,
5. Dostępne jest wiele bibliotek (MODBUS, RC-5 reader, 1-WIRE dallas'a itp itd).

To pewnie nie najłatwiejsza droga, szczególnie dla mnie ;). Jak długo żyję nic w C nie pisałem :) no ale cóż, ilość funkcjonalności które można uzyskać powalająca a stabilność powinna być zadawalająca.

pozdrawiam,
Zylko

ravbc
05-02-2010, 08:17
Też uważam, że połączenie w jednym akurat mediacenter i choćby monitoringu temperatur może być słabe. Ale co do zastosowania miniPC do niektórych (niekrytycznych) rzeczy związanych z "działaniem domu", to już nie koniecznie byłbym taki przeciw. PC ma tą zaletę, że bardzo łatwo podpiąć do niego prawie dowolne urządzenie - przynajmniej amatorskie. Z profesjonalnymi też nie powinno być problemów, tylko cena bedzie inna, a nie o to nam chodzi. ;-) No i teraz drobiazg pt. "monitoring temperatury", czy też ogólniej "monitoring środowiska" (bo ja chcę tam podpiąć też stację meteo), raczej nie powinien być krytyczny dla całości. Za to wykorzystanie peceta będzie znacznie tańsze niż spięcie wprost z automatyką.
A co do Atmega: programuje się to OIDP w odmianie BASICa, ale w większości wypadków dostępna pamięć tych mikroprocesorów nie pozwala na zbyt rozbudowane funkcjonalności. No i to już jest raczej mocno "upierdliwe" rozwiązanie, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma z tym styku na codzień. Choć w sumie po zainstalowaniu tego sobie w domu może się ten "styk na codzień" pojawić ;-)

zylko
05-02-2010, 08:50
...
A co do Atmega: programuje się to OIDP w odmianie BASICa, ale w większości wypadków dostępna pamięć tych mikroprocesorów nie pozwala na zbyt rozbudowane funkcjonalności. No i to już jest raczej mocno "upierdliwe" rozwiązanie, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma z tym styku na codzień. Choć w sumie po zainstalowaniu tego sobie w domu może się ten "styk na codzień" pojawić ;-)
Nie wiem czy można programować z języku który przytoczyłeś powyżej - nie znam go, ale na pewno AVR'y można programować w C: http://www.atmel.com/dyn/products/tools_card.asp?tool_id=2725

Wybrana przeze mnie konfiguracja to:
Flash 64kB
EEPROM 2kB
SRAM 4kB
CPU 20MHz
Do ww. przeze mnie czynności powinno wystarczyć, nie planuję na tym MC :D. Istnieją implementacje kodu, które jednocześnie obsługują IR i Dallasy + i kilka innych rzeczy jednocześnie, na tym procesorze. Co do upierdliwości,to traktuję to jak wyzwanie ;)

Depi
05-02-2010, 10:00
zylko Kupiłeś to już, cy dopiero planujesz? Też to znalazłem i się waham między tymi modułami ESEA a tą Atmegą. Cena podobna a 4 we więcej i dużo dodatkowych bajerów.

No i BASICiem miałem kiedyś do czynienia ;)

Boję sie tylko awaryjności, choć to w sumie stare i sprawdzone rozwiązania... MOże od razu kupić 2 szt. i wbudowac redundancje do systemu? :)

ravbc
05-02-2010, 10:28
zylko jeśli nic nigdy w C nie napisałeś, to lepiej wybierz BASCOMa ;-)
A co do samego układu: to jednak mikrokontroler i ciężko będzie w nim "upchnąć" wiele różnych i rozbudowanych funkcjonalności. No ale skoro chcesz podjąć to wyzwanie... ;-)

Depi
05-02-2010, 10:54
A jakie "rozbudowane" funkcjonalności są w takim sprzęcie konieczne? Ma to chyba być prosty układ przetwarzający sygnały wejściowe na wyjściowe.

Moim zdaniem oddzielenie fukcji low-level, działających w tle i dla użytkownika, po skonfigurowaniu, niewidocznych od high level, takich jak np. MC jest logiczne. Ten runlevel podstawowy powinien być stabilny i crash-proof, czyli najlepiej w ogóle, jakby był fizycznie poskładany z tranzystorów :)

zylko
05-02-2010, 11:03
zylko Kupiłeś to już, cy dopiero planujesz? Też to znalazłem i się waham między tymi modułami ESEA a tą Atmegą. Cena podobna a 4 we więcej i dużo dodatkowych bajerów.

No i BASICiem miałem kiedyś do czynienia ;)

Boję sie tylko awaryjności, choć to w sumie stare i sprawdzone rozwiązania... MOże od razu kupić 2 szt. i wbudowac redundancje do systemu? :)

Kupiłem, czekam na dostawę.
Co do awaryjności to bym się nie stresował. Tego typy mikrokontrolery działają w różnych zastosowaniach np. samochody i wielkich problemów nie ma. W razie jakby coś się upaliło można przelutować a samo CPU jest zdaje się na podstawce.

ESEA jest rozsądna cenowo, ale w bardzo małych implementacjach. 1 moduł masz za około 100 i możesz nim obgonić 4 szt. dallasów. U mnie wyjdzie tego sporo więc potrzebował bym ze 2-3 szt min. Dodatkowo nadal nie rozwiązuje to moich zapędów do innych czujników - np. higrometr czy czujniki atmosferyczne. A moduł pomiary wilgotności ESEA to już więcej bo w okolicach 200 razem z czujnikiem. Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

Dla mnie zaletą Atmela jest to, że programowaniem chipów, zajmuje się wielu fascynatów, którzy opisują szeroko swoje doświadczenia i udostępniają biblioteki. np. http://sanguino.cc/ czy http://www.arduino.cc/



zylko jeśli nic nigdy w C nie napisałeś, to lepiej wybierz BASCOMa
A co do samego układu: to jednak mikrokontroler i ciężko będzie w nim "upchnąć" wiele różnych i rozbudowanych funkcjonalności. No ale skoro chcesz podjąć to wyzwanie...


Wybór języka wziął się stąd, że wspomniane powyżej biblioteki w większości klejone są w C.
I w życiu zdarzało mi się pisać niewielkie programy, w językach o których wcześniej co najwyżej słyszałem (zazwyczaj nie dłużej niż tydzień), więc mam nadzieję, że i tym razem da radę :) . Napewno zdam relację.

ravbc
05-02-2010, 11:11
A jakie "rozbudowane" funkcjonalności są w takim sprzęcie konieczne? Ma to chyba być prosty układ przetwarzający sygnały wejściowe na wyjściowe.
No np. wspomniana obsługa INT-RS, raczej całkiem drobna nie będzie. Ale może się jednak mylę.


Moim zdaniem oddzielenie fukcji low-level, działających w tle i dla użytkownika, po skonfigurowaniu, niewidocznych od high level, takich jak np. MC jest logiczne. Ten runlevel podstawowy powinien być stabilny i crash-proof, czyli najlepiej w ogóle, jakby był fizycznie poskładany z tranzystorów :)
Ciężko się z tym nie zgodzić. Tylko mi czasu brakuje nawet na oprogramowanie peceta, a co dopiero na lutowanie tranzystorów ;-) O serwisowaniu takiego rozwiązania nawet się nie zająknę ;-) Dlatego ja się godzę na teoretyczne obniżenie stabilności rozwiązania i wzrost jego ceny, wykorzystując jednak platformę typu embeded-PC. No i jak pisałem na pewno nie postawię na tym samym sprzęcie monitoringu i mediacenter.

Depi
06-02-2010, 09:37
Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

STH-11 - 55 zł. Dobre. Tyle, że trzeba napisać coś... ("pull DATA line low..." - dzizas :o )

Czy można jakoś wtrynić tę płytkę w to (albo coś podobnego):

http://www.allegro.pl/item900016410_obudowa_plastikowa_na_szyne_szyna_di n_140mm.html

?

Fajnie by wyglądało nawet ;)

ravbc Jakoś przegapiłem obsługe INT-RS - chodzi o podpięcie Integry? Dla mnie wystarczy przez wyjścia - sygnał załączonego alarmu.


Przegapiłem niestety na poprzedniej stronie uwagi o Windowsie i Linuksie, a szkoda, bo lubie czasem małego flejma ;) Piotrze-wawa - jak cos kiedyś jeszcze napiszesz to ja będę chętnie korzystał :) Albo dołącz do jakiegoś projektu - np. wspomnianego LinuxMCE, jesli szkoda Ci czasu na produkcję rzeczy, które tylko Ty będziesz używał. Ja niestety jestem dupek, więc sam raczej wiele nie napiszę...

Ale miałem o czymś innym - okoliczności zmusiły mnie ostatnio do postawienia Windy na komputerze, którego obecnie korzystam, czego nie robiłem już od kilku lat. Powiem tyle - cały dzień pierdzielenia się, żeby uzyskać w miarę funkcjonujący system, który się wciąż wywala albo freezuje. No i ledwo chodził na sprzęcie AthlonX2 4200+ 1GB RAM, czyli takim, na jakim dowolny linuch hula jak dzik.

Z drugiej strony ojciec mój popsuł swoją Windę na laptopie (choć wynik 5 lat bez reintalacji i tak należy uznać za doskonały). Jako, że Visty nie ma co stawiać na laptopie z 512MB RAM to wrzuciłem to, co miałem pod ręką, czyli openSUSE 11.1. No i po tej instalacji Windy byłem w totalnym szoku (choć w sumie robiłem to już kilka razy) - parę kliknięć, pół godziny i stoi sobie piękny (naprawde!) system, z pełnym wyposażeniem w aplikacje i co największy szok u mnie wywołało - od razu wykrył modem Sferii (Axesstel MV140) i się połączył bez zająknięcia! Out of the fucking box! Żanego ściagania sterów, żadnego pierdzielenia.

I teraz pomyślmy - gdyby nie było monopolu, to może "dzieła" Mikromiękkiego też by tak działały?

Sorry za offtop :oops:

civic9
06-02-2010, 11:12
Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

STH-11 - 55 zł. Dobre. Tyle, że trzeba napisać coś... ("pull DATA line low..." - dzizas :o )


Odczyt z STH-xx nie różni się poziomiem trudności od odczytu z 1-wire.
Jedyny problem, układ odczytujący musi być raczej blisko (teoretycznie, nie testowałem), więc z jednej strony musimy odczytać, a z drugiej wysłać to dalej jakimś rs485 lub ethernetem.

Depi
06-02-2010, 11:24
Odczyt z STH-xx nie różni się poziomiem trudności od odczytu z 1-wire.


Różni się o tyle, że znam ludzi, którzy odczytują z 1-wire, a z STH nie :lol:

civic9
06-02-2010, 11:37
Różni się o tyle, że znam ludzi, którzy odczytują z 1-wire, a z STH nie :lol:

Już znasz :)
Tyle, że nie mam jak tego wysłać dalej, bo nie mam żadnego sensownego dla mnie portu w mikrokontrolerze, który miałem pod ręką i pokazuję sobie na wyświetlaczu.
Przykłady w C gdzieś tam są gotowe i dostępne.

Depi
06-02-2010, 12:33
No prosz! :)

Nie kumam - nie da się tego wyciągnać z kontrolera? Przecież musiałeś to napisać najpierw w kompie, potem dopiero wgrać do atmegi, nie?

civic9
06-02-2010, 12:53
No prosz! :)

Nie kumam - nie da się tego wyciągnać z kontrolera? Przecież musiałeś to napisać najpierw w kompie, potem dopiero wgrać do atmegi, nie?

Tak. Miałem na myśli dane - odczyt temp. i wilgotności siedzi w '51 (nie atmega, ale w C pisze się prawie tak samo). Jeszcze trzeba by to gdzieś wysłać - czy do PLC, czy do serwera PC. Ze względu na to iż mam obawy czy odległość pomiędzy mikrokontrolerem, a czujnikiem może być duża proponuję umieszczać mikrokontroler przy SHT, co od razu stawia wymagania co do komunikacji z czymś innym na rs485 lub ethernet. Na razie (i tak już od ponad roku) mam zrobione tylko odczyt i pokazywanie wyniku na lokalnym wyświetlaczu 7 segmentowym.

Kody w C są na stronie producenta, m.in.:
http://www.sensirion.com/en/pdf/product_information/Sample_Code_humidity_sensor_SHTxx.pdf

Z tym wszystkim jest problem, że to jednak wymaga dłubania i czasu. Zweryfikujcie pod tym kątem swoje plany - dobrze, że zaprogramowanie PLC wymaga tego czasu stosunkowo mało, bo by mi chyba nawet oświetlenie nie działało :)

Depi
06-02-2010, 14:15
Teraz jasne. :)

No u siebie na szczęście oświetlenie tradycyjne, nie wpięte PLC, bo inaczej dupa by była też.

Żona mnie ciągle nagabuje, że miało być to, i miało być tamto i nic. A ja świecę oczami :)

lakusz
06-02-2010, 17:11
Ja mam coś z tego (http://www.pcengines.ch/alix.htm). Nie dość, że to zwykłe i386 (a nie ARM jak w NSLU2), to na dodatek wybór konfiguracji spory. Wada: jest ciut droższe.

Który model jest godny polecenia ?



A co do UPSów: sam też kombinuję nad tym i na razie doszedłem do wniosku, że potrzebuję raczej 2 UPSów. Jednego do kompów (bo musi wytrzymac tylko trochę, ale moc raczej większa) i drugiego do pomp co, PLC, itp (bo ten musi mieć sinusa na wyjściu, małą moc, ale raczej dłuższy czas podtrzymania).

A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:
http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA. html
w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

civic9
06-02-2010, 17:25
A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:
http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA. html
w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

Ale kształt napięcia trapezowy to chyba nie bardzo się nadaje?

lakusz
06-02-2010, 18:06
Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

lakusz
06-02-2010, 18:09
A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:
http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA. html
w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

Ale kształt napięcia trapezowy to chyba nie bardzo się nadaje?
to może to: http://multisort.pl/product/8028.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;250VA. html

Depi
06-02-2010, 18:12
Poza tym cenowo jakoś nie widzę tu rewelki...

EDIT: 250VA? C'mon...

EDIT2: to nie lepiej już coś takiego?:

http://www.allegro.pl/item909521393_nowy_ups_orvaldi_1000black_2lata_gw_ fv_usb_kab_cd.html

Depi
06-02-2010, 18:20
Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

MODBUS, piszesz do rejestrów, Fatek działa. Przynajmniej ja tak to widzę - może źle :)

civic9
06-02-2010, 19:19
Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

Jakkolwiek Ci się uda te dane do PLC przesłać. W przypadku Fatek jest to Fatek protocol lub modbus (jako, że to standard bardziej popularne). Przyłączyć się można przez rs232, rs485 i ethernet w zależności od posiadanych portów.

Są moduły (podawane nie dawno tutaj) konwertujące konkretne urządzenia 1wire (w tym wypadku termometry dallasa) na modbus. Można też napisać własny soft na PC lub jakiś mikrokontroler, który to robi. Tak czy inaczej trafia to do rejestrów (ogólnego przeznaczenia, więc nie ma różnicy dla programu) fateka, a od programu zależy co z nimi zrobi.

Tak ogólnie pisząc własny soft mamy kilka możliwości przesłania danych do/z fateka:
- poprzez protokół modbus (dość prosty, i są gotowe biblioteki)
- z wykorzystaniem DDE server - raczej dla rozwiązań pod windowsa
- poprzez protokół Fateka (raczej trzeba zaimplementować samemu od podstaw)
- jak ktoś lubi standardy przemysłowe to poprzez OPC server, ale komercyjny (wykorzystuje protokół Fateka, a my możemy się z nim połączyć poprzez klienta OPC)

Depi
06-02-2010, 19:27
- poprzez protokół modbus (dość prosty, i są gotowe biblioteki)
-

No właśnie, bo ja to sobie tera kombinuje tak - ten 1-wire ma mi napędzać Fateka bezpośrednio i Fatek sobie będzie robił co trzeba i nawet pokazywał to na Weinteku.

Ale jakby chciał jeszcze puścić jakieś data logging czy ogólnie te same dane chciał jeszcze do PC dać to jak? Drugie złącze i wypluwać z PLC do PC? Czy da się jakoś ten sygnał "rozszczepić" i równolegle karmić i jedno i drugie?

Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

M A S A K R A

Przekaźniki były tak głośne, że w całym mieszkaniu było słychać ich klapanie. A system wykonany przez "profesjonalną" firmę za gruuuube pieniądze.

civic9
06-02-2010, 19:50
No właśnie, bo ja to sobie tera kombinuje tak - ten 1-wire ma mi napędzać Fateka bezpośrednio i Fatek sobie będzie robił co trzeba i nawet pokazywał to na Weinteku.


Ale jakby chciał jeszcze puścić jakieś data logging czy ogólnie te same dane chciał jeszcze do PC dać to jak? Drugie złącze i wypluwać z PLC do PC? Czy da się jakoś ten sygnał "rozszczepić" i równolegle karmić i jedno i drugie?



Dlatego ja to chce - docelowo - robić na czymś większym. Bo i tak coś większego będzie potrzebne na data logging, wykresy, itd. Teraz to mam na wspomnianym NSLU2 - i jakoś daje rade, ale mnie nie jara, więc chcę jeszcze coś większego (np. ten zotac co pokazywałem). Zaraz po odczytaniu trafia to do bazki danych (rrdtool aktualnie, SQL w planach) i na wykres (rrdtool).

Ale tak ogólnie:
- jak już trafi do PLC - to także modbusem możesz to pobrać/wysłać (w zależności od tego czy PLC będzie masterem czy slavem) do PC; nawet tym samym portem jeśli to rs485 lub ethernet;
- możesz także drugim złączem "urządzenia" konwertującego wysłać gdzieś indziej - modbusem lub innym protokołem
- jeśli "urządzenie" konwertujące zrobisz na ethernecie lub rs485 to nawet tym samym portem możesz to wysłać/udostępnić dla PC (jeśli ethernet to oczywiście dowolnie, jeśli rs485 to wypadałoby się ograniczyć do jednego protokołu czyli modbusa)




Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

Cichutkie, nawet przy otwartej szafie. Na pewno przy zamkniętej i drzwiach z dykty nic nie usłyszysz. Może tak z 50 w jednym momencie wydało by jakieś głośniejsze stuknięcie. Może to na jakiś elektromechanicznych stycznikach?
Ja mam coś takiego (w sensie upierdliwości, nie wiem co za model) w sterowniku do vaillanta. W środku nocy słyszę go czasem w całym domu (1 sztuka, obudowa + drzwi + inna kondygnacja).

ravbc
06-02-2010, 20:22
Ja mam coś z tego (http://www.pcengines.ch/alix.htm). Nie dość, że to zwykłe i386 (a nie ARM jak w NSLU2), to na dodatek wybór konfiguracji spory. Wada: jest ciut droższe.
Który model jest godny polecenia ?

Ja mam aktualnie tylko Alix2D3, ale praktycznie wszystkie są godne polecenia, tylko trzeba sobie dobrać odpowiednio do planowanego zastosowania. Generalnie to bardzo przyjemny sprzęt.




A co do UPSów: sam też kombinuję nad tym i na razie doszedłem do wniosku, że potrzebuję raczej 2 UPSów. Jednego do kompów (bo musi wytrzymac tylko trochę, ale moc raczej większa) i drugiego do pomp co, PLC, itp (bo ten musi mieć sinusa na wyjściu, małą moc, ale raczej dłuższy czas podtrzymania).
A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:
http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA. html
w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...
Ja celuję w zacznie wyższe moce. Wyszło mi, że tak minimum to ok. 1KW potrzebuję, no i koniecznie sinus na wyjściu. Oczywiście nowe UPSy tych mocy, to już sporo kosztują. Rozwiązanie to zakup UPSa z walniętymi bateriami. Czasami daje się takie znaleźć na prawdę tanio. Niestety nie zawsze tylko baterie są walnięte. ;-) A co do czasu podtrzymania, to zamiast wielkich akumulatorów, to raczej poszukam takiego co go można z generatora zasilić. Tylko kiedy to wszystko zrealizuję, a zwłaszcza za co, to już nie wiem... ;-)

Wojtek R
06-02-2010, 20:24
Powiem tyle - cały dzień pierdzielenia się, żeby uzyskać w miarę funkcjonujący system, który się wciąż wywala albo freezuje.
Sorry za offtop :oops:

... google + obraz partycji i cały dzień pierdzielenia skróci się do paru minut :wink:

ravbc
06-02-2010, 20:29
Co do zbierania danych "środowiskowych" na pececie, przed zapodaniem tego do Fateka, to ja tu widze też taką zaletę (poza archiwizacją o czym civic wspomniał), że można dokonać ich wstępnej analizy. Oczywiście ma to sens raczej tylko przy bardziej złożonych odczytach niż temperatura. Ja mam zamiar np. w ten sposób wstępnie korygować sterowanie systemem nawadniania. Łatwiej dane ze stacji pogodowej obrobić w języku wysokiego poziomu, niż na PLC. Tak mi się na razie wydaje, choć nie mam ani stacji pogody, ani systemu nawadniania, ani tym bardziej sterowania tym ;-)

ravbc
06-02-2010, 20:31
Powiem tyle - cały dzień pierdzielenia się, żeby uzyskać w miarę funkcjonujący system, który się wciąż wywala albo freezuje.
Sorry za offtop :oops:
... google + obraz partycji i cały dzień pierdzielenia skróci się do paru minut :wink:
Pod warunkiem, że masz aktualny obraz partycji sprawnego systemu. :P
BTW: z linuksem też tak można, tylko komu by sie chciało tak pierdzielić... ;-)

jka222
06-02-2010, 22:34
Myślę od dni kilku nad regulacją temperatury w pomieszczeniach.

Zastosowaniu przycisków EIB z regulatorami temp. w połączeniu z PLC spełnia moje oczekiwania:
- wygląda na ścianie - super;
- można zadawać temperaturę lokalnie i zdalnie;
- monitorowanie temp., lokalnie - wyświetlacz, zdalnie - np. www
- regulacja dowolna: P, PI, PID, PWM
Ale cena :o

Termostaty
Wyrzucają w większości tylko sygnał zamknij/otwórz zawór, można to wrzucić do PLC, ale po co? Nie podoba mi się ta koncepcja.

Zadajniki temperatury: np.:
http://produal.info.pl/files/TEHR-LU-przetwornik-temperatury-pokojowej-pomieszczeniowy-wyjscie-0-10V-%5B1%5D.pdf
http://produal.info.pl/,116.html
Słabiej wyglądają, ale spełniają pozostałe wymagania.
Cena porównywalna z EIB. :(

Wynalazek typu:
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_37/products_id/100.html
Podobno można dogadać to z PLC, ale trzeba napisać to samemu. Znając moje szczęście zwiesi się, jak będę w delegacji, mróz -20, zawory pozamykane, a moja druga połowa za pomocą tępego narzędzia zlikwiduje "inteligentny dom". Za bardzo ryzykowne, lepiej używać sprawdzonych i certyfikowanych rozwiązań.

Podsumowując, jeżeli do sterowania temperaturą w pomieszczeniach mam używać PLC to potrzebuje móc:
- zadawać temp. zdalnie/lokalnie;
- odczytywać aktualną zdalnie/lokalnie;
- sterować za pomocą, na przykład PWM;
- musi to jakoś wyglądać

Podsumowując po raz drugi czy takie sterowanie ma sens. Podobno ( nigdy nie sprawdzałem osobiście) bezwładność ogrzewania podłogowego jest na tyle duża, że sterowanie nie ma większego sensu, bo bez problemu radzi sobie z tym dobrze zaprojektowany układ hydrauliczny (rotarometry-ustalające przepływ na poszczególnych pętlach).
Przy ogrzewaniu grzejnikowym podobno jest co sterować, ale takiego nie będę miał - więc się nie martwie.

Wniosek, jaki mi się nasuwa, jednak trzeba sterować osobno w pomieszczeniach , gdzie są inne źródła ciepła, aby uwzględniać ich wpływ (kominek).

Więc, salon z kominkiem steruje oddzielnie, jako że SALON najpewniej przycisk EIB z regulatorem temperatury.

Tu pojawiają się problemy, których jeszcze nie rozwiązałem:

Kocioł grzeje wodę na wyjściu na podstawie temp. powrotu.
Mieszacz ustala temp. zasilania na rozdzielaczu nr 1 (obwody parteru) na podstawie pomiaru temp. gdzie no niewiem właśnie (Gdy w kominku się nie pali, wystarczy wybrać dobre miejsce, ze względu na orientacje, okna, kratki wentylacyjne itp., Ale gdy się pali ...)(Prawie cały parter jest otwarty)
Mieszacz na rozdzielaczu nr 2 (obwody piętra) ustala temp. na podstawie pomiaru temp. gdzieś na piętrze, do zrobienia.

Więcej nie pisze i nie myśle o tym, bo ...

civic9
06-02-2010, 22:55
mam 100% podłogówki na 176m2. pomimo, że w domu mam swoje sterowanie do oświetlenia, bram, rolet, wentylacji, niemal wszystkiego co się dało to ogrzewanie oddałem sterownikowi pogodowemu (vaillanta, ale pewnie producent nie ma dużego znaczenia).
obserwuje już drugi sezon na dokładnych, zwykresowanych, całodobowych pomiarach jak się zachowują temp. zewn, wewn, zasilania, itp.
i dochodzę do wniosku, że nie ma potrzeby i sensu - przynajmniej przy tym wykonaniu (*) - sterować tym inaczej. jedyne o co się może pokuszę - to możliwość wyłączenia wybranych pętli na dłuższy okres czasu (min. 1 doba) - np. nie zamieszkany/nie używany pokój. ale też nie koniecznie bo można zakręcić ręcznie. ale ładniej by było kliknąć :)

chyba, że przy innym paliwie niż gazowym - to się nie znam. przy gazowym problem jest taki, że warto skorzystać z modulacji palnika. a to jest ciężko integrowane z innymi sterownikami i trudno zastąpić sterowniki firmowe innymi sterownikami (gdyby ktoś chciał zaoszczędzić). a poza tym jak napisałem wyżej - za bardzo potrzeby nie widzę.

(*) jest jak się można tego było spodziewać bardzo bezwładna. podobno da się coś pokombinować, żeby była mniej. ale tego już nie zmienię. i pewnie tak jest zrobiona większość.

Depi
07-02-2010, 00:50
Podobno ( nigdy nie sprawdzałem osobiście) bezwładność ogrzewania podłogowego jest na tyle duża, że sterowanie nie ma większego sensu, bo bez problemu radzi sobie z tym dobrze zaprojektowany układ hydrauliczny (rotarometry-ustalające przepływ na poszczególnych pętlach).
Przy ogrzewaniu grzejnikowym podobno jest co sterować,

Ja także doszedłem do takiego wniosku - wydaje się działać satysfakcjonująco, a zalet ma bez liku: proste, tanie, niezawodne, bezobsługowe...

Wojtek R 1. Trzeba mieć działający sieciowo komputer. Co jak masz tylko kupę złomu i płytki?
2. Ciągnięcie kilku GB to dla mnie cały dzień albo i 2.
3. Jak się nie boisz rootkitów i innych niespodzianek...

Generalnie nonsens dla mnie. Pomijam tu celowo kwestie finansowe - za Windows BOX (bo licencja OEM jest tak idiotyczna, że właściwie lepiej od razu sobie kupić pirata, bo i tak zaraz ją złamiesz) kosztuje więcej, niż postulowane tu rozwiązania sprzętowe (sic!). A tak naprawde, to potrzebne są z tego tylko API i biblioteki, bo aplikacji MS nie używam nawet na Windozie. Poza Notatnikiem :lol:

Ciekawe było zrobienie takie side-by-side porównania instalacji i użytkowania takiego Media Center w wersii na Win i Lin. Akurat XBMC ma wersje na obie platformy a ja akurat ma zainstalowaną winzgrozę, więc może się pokuszę. Znowu wracając (nieco nudziarsko wiem :) ) do poprzedniej strony, to problemy z playbackiem BluRay na Lin nie są winą systemu, tylko polityki DRM megakorporacji.

Time to take the power back! ;) :lol:

Depi
07-02-2010, 00:58
Ale tak ogólnie:
- jak już trafi do PLC - to także modbusem możesz to pobrać/wysłać (w zależności od tego czy PLC będzie masterem czy slavem) do PC; nawet tym samym portem jeśli to rs485 lub ethernet;
- możesz także drugim złączem "urządzenia" konwertującego wysłać gdzieś indziej - modbusem lub innym protokołem
- jeśli "urządzenie" konwertujące zrobisz na ethernecie lub rs485 to nawet tym samym portem możesz to wysłać/udostępnić dla PC (jeśli ethernet to oczywiście dowolnie, jeśli rs485 to wypadałoby się ograniczyć do jednego protokołu czyli modbusa)




Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

Cichutkie, nawet przy otwartej szafie. Na pewno przy zamkniętej i drzwiach z dykty nic nie usłyszysz. Może tak z 50 w jednym momencie wydało by jakieś głośniejsze stuknięcie. Może to na jakiś elektromechanicznych stycznikach?
Ja mam coś takiego (w sensie upierdliwości, nie wiem co za model) w sterowniku do vaillanta. W środku nocy słyszę go czasem w całym domu (1 sztuka, obudowa + drzwi + inna kondygnacja).


Dzieki za info. Szczególnie z tymi Relpolami mnie ucieszyłeś, bo akurat śpimy w tej chwili ok. 3m od szafy ele i dostałbym rozwód w trybie ekspresowym, gdyby tak strzelały jak tamte. Nie wiem czego użyli - szafy nie otwierałem. Ale przy załączaniu swiatła aż echo szło (mieszkanie jeszcze puste). :)


Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

civic9
07-02-2010, 01:28
Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

O ile nie potrzebujesz rs232,
bo załóż, że ten będzie ciągle zajęty do programowania.
Zmian będzie dużo, a szkoda się przełączać.

A do czego się może przydać rs232? Ja używam do modbusowania z PC, ale pewnie po rs485 też można, tylko konwerter do rs232 trzeba dorzucić.

Depi
07-02-2010, 01:44
A do modbusowanie z PC nie jest lepszy ETH? Sugerujesz wersję RS232 +RS485 + ETH?

zylko
07-02-2010, 02:16
Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

1. To port zerowy można na inny protokół niż FATEK ustawić , bo rozumiem że chcesz go wykorzystać do integracji:o ? Wydawało mi się, że tam jest protokół FATEK na stałe a na nim to raczej ciężko będzie się z czymś połączyć:/

2. Zastanów się co chcesz robić z ethernetem. Jeżeli programować PLC i gadać przez modbus z innym ustrojstwem np. SCADA, to polecam zastosowanie FBs-CBE.
Ma tę przewagę nad etehrnetem w module, że zajmuje 2-porty i domyślnie na jednym ma Protokół FATEK (do programowania np) a na drugim modbus. Dzięki temu możesz równocześnie wykorzystywać jedno i drugie :) Ethernet w module, z tego co pamiętam, jest podpięty do jednego portu i protokół ETH definiuje ustawienie protokołu na porcie.

Depi
07-02-2010, 09:23
Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

1. To port zerowy można na inny protokół niż FATEK ustawić , bo rozumiem że chcesz go wykorzystać do integracji:o ? Wydawało mi się, że tam jest protokół FATEK na stałe a na nim to raczej ciężko będzie się z czymś połączyć:/


Hmm... No ale Port 0 (w samym PLC) to ma być na programowanie, więc po co na coś innego?



2. Zastanów się co chcesz robić z ethernetem. Jeżeli programować PLC i gadać przez modbus z innym ustrojstwem np. SCADA, to polecam zastosowanie FBs-CBE.
Ma tę przewagę nad etehrnetem w module, że zajmuje 2-porty i domyślnie na jednym ma Protokół FATEK (do programowania np) a na drugim modbus. Dzięki temu możesz równocześnie wykorzystywać jedno i drugie :) Ethernet w module, z tego co pamiętam, jest podpięty do jednego portu i protokół ETH definiuje ustawienie protokołu na porcie.

Z Ethernetem jak z Ethernetem - przede wszystkim potrzebny mi jest RS485 do 1-wire. ETH to już troche wisienka na torcie.
Poza tym mój katalog Fatek twierdzi, że CBE ma "1 Port", chyba, że to odnosi sie o wyjścia. Nie bardzo kumam jak to, że w jednej wtyczce są 2 protokoły może być korzystne - jak równolegle korzystać z nich?

Nie skonsultowałem się z cennikiem - może te "boards" dą dużo tańsze niż "modules" i wtedy przemyślę sprawę jeszcze raz :)

EDIT: No dobra - jeżeli się cennik nie zmienił, to jednak lepszym wyjściem jest CBE + CM55. A tak patrząc na ceny to właściwie po co mi ten Ethernet? :) CB5 kosztuje tylko 30USD i właściwie robi mi robra...

civic9
07-02-2010, 11:57
A do modbusowanie z PC nie jest lepszy ETH?


Teoretycznie obojętne. Ale są softy, które obsługują tylko jeden rodzaj modbusa, np. obsługują seriala, a eth nie, albo na odwrót. Różnica jest minimalna, ale jak ktoś nie przewidział/nie napisał no to nie ma.


Sugerujesz wersję RS232 +RS485 + ETH?

Nie :) Ja mam USB (do programowania, tak naprawdę to jest rs232 + wbudowana przejściówka) + ta communication board z rs232+rs485. Ale nie dam się pokrajać, że to optymalny wybór, po prostu wolałem róznorodność na wszelki wypadek. Na eth nie chciałem wywalać kasy, i w sumie jakoś żyję. Chyba, że ktoś ma jakieś niesprzyjające odległości lub inne warunki pracy lub po prostu lubi wygodę, a koszt nie jest problemem - to brać eth.

Depi
07-02-2010, 12:05
No koszt na obecnym etapie jest DUŻYM problemem :)

Włąsnie skojarzyłem, że potrzebuję jeszcze jedno wyjście na panel Weinteka - tu chyba obojętne, czy 485 czy 232, prawda?

odaro
07-02-2010, 12:05
Zadajniki temperatury: np.:
http://produal.info.pl/files/TEHR-LU-przetwornik-temperatury-pokojowej-pomieszczeniowy-wyjscie-0-10V-%5B1%5D.pdf
http://produal.info.pl/,116.html
Słabiej wyglądają, ale spełniają pozostałe wymagania.
Cena porównywalna z EIB. :(



Mają też ......HLS 35 sterownik temperatury z Modbus, dla podłogowego ogrzewania/chłodzenia.

http://www.produal.info.pl/-b-hls-35-b-sterownik-temperatury-z-modbus-dla-podlogowego-ogrzewania-chlodzenia,358.html

Skąd znasz ceny masz może cennik jeżeli tak to poproszę na priva


Mają też...przyciski / włączniki niskonapięciowe jedno, dwu i czteroklawiszowe. Może dałoby się je wykorzystać z PLC.


http://www.produal.info.pl/-b-pjp1-pjp2-pjp4-b-przyciski-wlaczniki-niskonapieciowe,304.html

odaro
07-02-2010, 12:17
mam 100% podłogówki na 176m2. pomimo, że w domu mam swoje sterowanie do oświetlenia, bram, rolet, wentylacji, niemal wszystkiego co się dało to ogrzewanie oddałem sterownikowi pogodowemu (vaillanta, ale pewnie producent nie ma dużego znaczenia).
obserwuje już drugi sezon na dokładnych, zwykresowanych, całodobowych pomiarach jak się zachowują temp. zewn, wewn, zasilania, itp.
i dochodzę do wniosku, że nie ma potrzeby i sensu - przynajmniej przy tym wykonaniu (*) - sterować tym inaczej. jedyne o co się może pokuszę - to możliwość wyłączenia wybranych pętli na dłuższy okres czasu (min. 1 doba) - np. nie zamieszkany/nie używany pokój. ale też nie koniecznie bo można zakręcić ręcznie. ale ładniej by było kliknąć :)

chyba, że przy innym paliwie niż gazowym - to się nie znam. przy gazowym problem jest taki, że warto skorzystać z modulacji palnika. a to jest ciężko integrowane z innymi sterownikami i trudno zastąpić sterowniki firmowe innymi sterownikami (gdyby ktoś chciał zaoszczędzić). a poza tym jak napisałem wyżej - za bardzo potrzeby nie widzę.


Jeżeli chodzi o inteligentne sterowanie ogrzewaniem to zasada działania jest raczej inna.

Inteligenta instalacja nie zastepuje sterownika kotła gazowego Sterownik najlepiej oryginalny kotła gazowego musi być. Nie można go zastąpić inteligentną instalacją. Inteligentna instalacja daje nam tylko komfort ustawienia innej temperutury w każdym pomieszczeniu.

Czyli mamy taką sytuacją że sterownik kotła gazowego reguluje nam poprzez krzywe grzewcze temepraturą wody na zasilaniu a inteligentna instalacja reguluje nam ile wody o uzyskanej temperaturze zasilania i w jakim czasie popłynie do danego odbiornika ciepła - podłogówka lub grzejniki.

Pytalem na innych grupach dyskusyjnych i tak to rozumiem choć powiem szczerze że niewiele osób zna ten temat i nie za bardzo gdzie można się dopytać.

Depi
07-02-2010, 12:45
Taka jest teoria, ale w rzeczywistości sens tego jest znikomy w przypadku podłogówki. Różnicę temperatur osiąga się regulacją hydrauliczną pętli. Oczywiście czadowe jest sterowanie każdym obwodem, ale to są bardzo duże koszty i potencjalne problemy.

civic9
07-02-2010, 12:58
No koszt na obecnym etapie jest DUŻYM problemem :)

Włąsnie skojarzyłem, że potrzebuję jeszcze jedno wyjście na panel Weinteka - tu chyba obojętne, czy 485 czy 232, prawda?

Zależy jaki port ma panel - jeśli się nie chcesz bawić w jakieś dodatkowe konwersje.
Jeśli byłby to rs485 - to można go spróbować wykorzystać zarówno do weinteka jak i do innych celów, o ile uda nam się to wszystko odpowiednio zgrać (jeden master, reszta slave'y, fatek może być tym i tym, weintek nie pamiętam, a inne urządzenia trzeba sprawdzić).

civic9
07-02-2010, 13:23
ad.odaro:

Może i fajnie by było (choć tak jak pisałem, ja nie czuję potrzeby, poza wyłączaniem pomieszczeń na dłuższe okresy), ale bądźmy realistami.

Jak to możesz zrobić?
Prosto - wprowadzając sterowanie ala termostatowe (czy PLC będzie tym termostatem, czy PLC będzie tylko nastawiało jakiś termostat to już obojętnie). Ale to się nie sprawdzi przy podłogówce. Tzn. zniweczy zalety sterowania pogodowego i modulacji kotła, wprowadzając dodatkowo wahania temperatur (jakaś histereza musi być). Przynajmniej przy mojej, może ktoś potrafi wybudować inną.

Jak to zrobić zachowując wszystkie zalety sterowania pogodowego podłogówką i za ile to wolę nie myśleć.

Może jakieś rozwiązanie pośrednie jest możliwe? Może, ale trzeba opracować, poeksperymentować, pobadać. Gotowca nie widzę. I wracamy do pytania czy aż tak potrzeba i warto? :)

Na koniec zaznaczę, że moja opinia odnosi się do konfiguracji: podłogówka 100% + pogodówka + gazowy kondensat z modulacją. Może w innych konfiguracjach wygląda to inaczej. I oczywiście mogę się mylić, nie znać rozwiązań. Napisałem do czego doszedłem, 2gi sezon stosowania automatyki i podłogówki.

zylko
07-02-2010, 20:52
Hmm... No ale Port 0 (w samym PLC) to ma być na programowanie, więc po co na coś innego?
[/quote="Depi"]

Zrozumiałem, że powodem zamawiania tylko 2 RS485 jest planowane wykorzystanie RS-232 z portu wbudowanego 0 do innych celów. Jeżeli nadinterpretowałem to sorki ;)

[quote=Depi]
Z Ethernetem jak z Ethernetem - przede wszystkim potrzebny mi jest RS485 do 1-wire. ETH to już troche wisienka na torcie.
Poza tym mój katalog Fatek twierdzi, że CBE ma "1 Port", chyba, że to odnosi sie o wyjścia. Nie bardzo kumam jak to, że w jednej wtyczce są 2 protokoły może być korzystne - jak równolegle korzystać z nich?

Nie skonsultowałem się z cennikiem - może te "boards" dą dużo tańsze niż "modules" i wtedy przemyślę sprawę jeszcze raz :)

EDIT: No dobra - jeżeli się cennik nie zmienił, to jednak lepszym wyjściem jest CBE + CM55. A tak patrząc na ceny to właściwie po co mi ten Ethernet? :) CB5 kosztuje tylko 30USD i właściwie robi mi robra...

Montując CBE w PLC zajmujesz płytką 2-a porty w PLC, 1 i 2. W ten sposób możesz programować zdalnie PLC siedząc w salonie (via ETH) i jednocześnie gadać ze SCADA, głównie po to 8) . Oczywiście sama płytka ma tylko jedno gdniazdo ETH. Altermnatywnie można by RS-485 do kompa wsadzić, ale do mojego planu to nie pasuje ;) Choć jak teraz patrzę na ceny konwerterów USB->RS485 to zastanawiam się czy dobrze zrobiłem :-? Potrzebował bym min 2, a to jakieś 200zł a nie 100$, ale już za późno.

BTW: zrobiłem pierwszy krok do ożenienia Atmegi z PLC, tj uruchomiłem 1-wire i modbus. Muszę jeszcze popracować nad parametryzacją, tak aby wszystkie istotne rzeczy były dostępne z poziomu MODBUSA i zworek, ale ogólnie dwie powyższe funkcjonalności działają. Po skompilowaniu zajmuje we flash 9k, więc sporo luzu jeszcze zostaje.
A tu dowód;) http://www.youtube.com/watch?v=s5b86Y7ftnU
W kolejny weekend palnuję okiełznanie IR.

damiang
08-02-2010, 09:49
BTW: zrobiłem pierwszy krok do ożenienia Atmegi z PLC, tj uruchomiłem 1-wire i modbus. Muszę jeszcze popracować nad parametryzacją, tak aby wszystkie istotne rzeczy były dostępne z poziomu MODBUSA i zworek, ale ogólnie dwie powyższe funkcjonalności działają. Po skompilowaniu zajmuje we flash 9k, więc sporo luzu jeszcze zostaje.
A tu dowód;) http://www.youtube.com/watch?v=s5b86Y7ftnU
W kolejny weekend palnuję okiełznanie IR.
Możesz podać jakieś szczegóły? Od strony sprzętowej to RS485 na MAX485 czy czymś innym? Co do obsługi MODBUSa, to pisałeś sam, czy jakiś gotowiec (skąd)?

Mam podobne plany - myślałem o sieci sterowniczków na atmegach z czujnikami i elementami wykonawczymi spiętych po RS485 i chyba jednym masterem i modbusem, z tym, że do MODBUSa jeszcze nie doszedłem ;-)

zylko
08-02-2010, 10:18
Możesz podać jakieś szczegóły? Od strony sprzętowej to RS485 na MAX485 czy czymś innym? Co do obsługi MODBUSa, to pisałeś sam, czy jakiś gotowiec (skąd)?


Jasne. RS485 na MAX485 Texas Instruments (w tym momencie nie mam możliwości sprawdzić oznaczenia, ale jak jest potrzeba to poproszę o info, wówczas sprawdzę i napiszę).

Skorzystałem z bibliotek, inaczej w 2-a dni bym się nie wyrobił ;) :
1. Arduino
2. Sanguino

1 i 2, to zestawy bibliotek, przy czym 2 potrzebuje 1 żeby działało. Sanguino to klon Arduino na atmega644p.

Dodatkowo:
3. Dallas Temperature Control Library http://milesburton.com/index.php/Dallas_Temperature_Control_Library#One_Wire_Librar y
4. OneWire 2 (3 i 4 współpracują) - http://www.pjrc.com/teensy/td_libs_OneWire.html
5. Arduino modbus rtu (robiłem tylko slave a zasadniczo to nie biblioteka ale gotowiec. Do mastera znalazłem lepiej wygladające niż na powyższej stronie, jednak teraz już nie odnajdę linku :oops: ) - http://sites.google.com/site/jpmzometa/arduino-mbrt


pozdrawiam,
zylko

lakusz
08-02-2010, 15:12
Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

MODBUS, piszesz do rejestrów, Fatek działa. Przynajmniej ja tak to widzę - może źle :)

Coś chyba nie jasno napisałem, chodziło mi o to czy 1-wire można podłączyć bezpośrednio (ew. za pomocą czego) do Fateka, tak żeby sam Fatek na podstawie danych odczytanych z 1-wire decydował co i jak ma wykonać na swoich wyjściach.

jka222
09-02-2010, 19:44
Jako, że ostatnio dużo o pomiarach 1-wire to znalazłem fajny moduł do pomiaru temperatur z modbus.
Piszą, że obsługuje do 64 czujników na linii.

http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24

Jak już było na forum to sorky, przeczytałem 40 stron tego forum w jeden wieczór.

Depi
10-02-2010, 09:36
Coś chyba nie jasno napisałem, chodziło mi o to czy 1-wire można podłączyć bezpośrednio (ew. za pomocą czego) do Fateka, tak żeby sam Fatek na podstawie danych odczytanych z 1-wire decydował co i jak ma wykonać na swoich wyjściach.

No bezposrednio to nie - dlatego przeciez dyskutujemy o ADA, modulach ESEA lub ostatnio tych z allegro na Atmedze. Potrzebne jest "cos" do bedzie odpytywac Dallasy o odczyt a nastepnie z wykorzystaniem protokolu modbus te odczyty przekazywac do PLC. Tam je sobie zapisujemy na biezaco w rejestrach i od ich stanu uzalezniamy dzialania.

jak222 Wyglada dobrze tyko ile kosztuje?

EDIT: Przerzucilem intrukcje i dobrze rozwiazany jest problem numeracji czujnikow - zdaje sie, ze piotr.wawa sie nad tym meczyl... [/list]

zylko
10-02-2010, 15:22
jak222 Wyglada dobrze tyko ile kosztuje?

EDIT: Przerzucilem intrukcje i dobrze rozwiazany jest problem numeracji czujnikow - zdaje sie, ze piotr.wawa sie nad tym meczyl... [/list]

Dzwoniłem do nich jakoś pod koniec poprzedniego roku. Chcieli jakieś 570-590 zł netto. Już nie pamiętam dokładnie. W każdym razie było drożej od ADA.
Ale rekordzistę jakiego znalazłem za podobne urządzenia chciał 1700 :o

Depi
10-02-2010, 15:47
Chyba chlopaki troche przesadzaja z tymi cenami. Chalupnicza robota w cenie PLC? Klocki kosztuja 80 zl...

lakusz
13-02-2010, 11:44
szukaliście SCADY, to zerknijcie na to...
http://mango.serotoninsoftware.com/ chyba że już ktoś testował...

Depi
13-02-2010, 15:05
Było :)

Ja potestowałem XBMC i powiem tak - lekko ubogi w funkcje, ale z kolei bardzo wygodnie się obsługuje z panelu dotykowego. Wszystkie przyciski i tytuły sa na tyle duże, że nawet moimi paluchami nie mam kłopotu z trafieniem w co trzeba.

Jest lekki. To plus. Wywala sie na odtwarzaniu multimediów. To minus :) Choć wydaję mi się, że to wina raczej Viśty, bo przy odtwarzaniu w SubEdit, VLC czy nawet Winampie potrafi się twardo zwiesić, chyc przy XBMC następuje to za każdym razem i praktycznie od razu.

Co za syfiasty system... :evil:

lakusz
13-02-2010, 18:41
Ja potestowałem XBMC i powiem tak - lekko ubogi w funkcje, ale z kolei bardzo wygodnie się obsługuje z panelu dotykowego. Wszystkie przyciski i tytuły sa na tyle duże, że nawet moimi paluchami nie mam kłopotu z trafieniem w co trzeba.

Jest lekki. To plus. Wywala sie na odtwarzaniu multimediów. To minus :) Choć wydaję mi się, że to wina raczej Viśty, bo przy odtwarzaniu w SubEdit, VLC czy nawet Winampie potrafi się twardo zwiesić, chyc przy XBMC następuje to za każdym razem i praktycznie od razu.

Co za syfiasty system... :evil:

Ja testuję XBMC, na macosx z panelem dotykowym, i z zawieszaniem nie mam problemu, ale nie potwierdzam że jest wygodny, czas nie wiadomo co kliknąć żeby osiągnąć to co się chce...

Depi
14-02-2010, 08:14
Fakt. Ogólnie interfejs jest ładny i prosty, ale ubogi i czasem nieintuicyjny. Nie mogę choćby znaleźć, gdzie się zmienia w Weather Appplet skalowanie ze stopnie F na C :)

Wygodny w sensie tylko duże jest wszystko, więc łatwo paluchem trafić :)

Ale ma jeszcze jeden plus - podoba się Żonie :lol:

civic9
14-02-2010, 11:59
czas wprowadzić dla naszych rozwiązań klasyfikację wg WAF, bo jak wiadomo - różnie z tym bywa i często staje na przeszkodzie.
(WAF - Wife acceptance factor) :)

jka222
19-02-2010, 12:01
W instalacji co., będę miał zawór 3,4-drożny, do obniżenia temp. zasilania podłogówki i jednoczesnego zabezpieczenia pieca przed zbyt zimnym powrotem.
Z tego co doczytałem zaworem można sterować: ręcznie, sterownikiem pokojowym, lub pogodowym, lub ..., Sterownikiem PLC.

Pytanie moje: Ktoś może próbował? Udało się komuś zapisać krzywą grzewczą w postaci jakiejś rozsądnej funkcji?
Myślę, że można by zbudować bardzo dobry regulator, z wysoką jakością regulacji. Problemem pewnie będzie, z wyznaczenie nastaw.

zylko
20-02-2010, 09:18
W instalacji co., będę miał zawór 3,4-drożny, do obniżenia temp. zasilania podłogówki i jednoczesnego zabezpieczenia pieca przed zbyt zimnym powrotem.

Szczerze to nie rozumiem co chcesz zrobić :roll: ale nie jestem specem od CO :oops:
Mieszanie podłogówki, ok. Ale zabezpieczenie powrotu? I to jeszcze jednocześnie? Mógłbyś to jakoś narysować/wytłumaczyć?

PS. Jedyny algorytm jaki kojarzę w PLC do sterowania temperaturowego (ale nie tylko) to PID. Wydaje mi się (jak pisałem wyżej nie jestem specem od CO), że do regulacji temperatury w podłogówce, optymalny byłby sterownik pogodowy (z uwagi na bezwładność instalacji). Jako że w zależności od temp na zewnątrz, steruje on temperaturą (ew. przepływem) w instalacji (chili sterowanie procesem nie ma wpływu na pomiar), PID się do tego nie nadaje. Służy do regulacji procesu zależnego od miejsca pomiaru (wprost lub odwrotnie proporcjonalnie).
Jeżeli rozpatrywalibyśmy regulację pokojową, to można by spróbować wykorzystać PID.
Ale to wszystko już pewnie wiesz :wink:

jka222
21-02-2010, 11:14
Szczerze to nie rozumiem co chcesz zrobić ale nie jestem specem od CO
Mieszanie podłogówki, ok. Ale zabezpieczenie powrotu? I to jeszcze jednocześnie? Mógłbyś to jakoś narysować/wytłumaczyć?

Wyobrażam to sobie tak, zawór cztero-drożny, podłączone cztery rury, cztery pomiary temperatury + pomiar temperatury zewnętrznej.

Normalnie, sterownik pogodowy steruje zaworem na podstawie temp. zew. według krzywej grzewczej. Stąd moje pytanie jak ją zamodelować w sterowniku PLC, użyć funkcji typu f(x)=..., czy może tabeli, po jednej stronie temp. zew., po drugiej wartość otwartości zaworu.

Ponieważ będę miał do dyspozycji pomiary temp. przy zaworze, to mogę stworzyć algorytm, który zapewni:
- "bezpieczny powrót";
- będzie regulował temp. zas. podłogówki na podstawie krzywej grzewczej;
- doregulowywał na podstawie pomiarów temp. przy zawoże;
- a może jescze uwzględniał temp. wewnętrzną

PS To tylko takie moje przemyślenia, brak doświadczenia i wystarczającej wiedzy o CO. powodują, że może przesadzam i sam sobie szukam problemów, bo może Zwykły sterownik pogodowy za 100, czy 200 złoty radzi sobie z tym na tyle dobrze, że nie warto mojego zachodu?
Tylko to podejścia do sterownia na zasadzie, otwartej pętli (temp. zew =>nastawa zaworu) irytuje mnie na samą myśl.

gosciu01
22-02-2010, 22:45
do civik9.

Napisz proszę jaki masz PLC Fateka na tranzystorach, czy przekaźnikach?
Gdzieś pisałeś, ale nie sposób przekopać się już przez te 40-parę stron.

Chodzi mi o sterowanie z Fateka EBM-ami ( chyba PWM na przekaźnikach? Ale nie mogę tego znów znaleźć ).
I jeszcze, jak zapodajesz płynne wysterowanie, tylko software'owo, czy jakiś potencjometr też masz wpięty?

civic9
22-02-2010, 23:01
do civik9.

Napisz proszę jaki masz PLC Fateka na tranzystorach, czy przekaźnikach?
Gdzieś pisałeś, ale nie sposób przekopać się już przez te 40-parę stron.

Chodzi mi o sterowanie z Fateka EBM-ami ( chyba PWM na przekaźnikach? Ale nie mogę tego znów znaleźć ).
I jeszcze, jak zapodajesz płynne wysterowanie, tylko software'owo, czy jakiś potencjometr też masz wpięty?

tranzystorowy - chyba tylko tak da się płynnie sterować EBM.
sterowanie -
hardware - potrzebna jest dioda zenera 12V i rezystor (na każdy z wentylatorów).
tak to wygląda (schemat przedstawia podłączenie dwóch wentylatorów):
http://patek.netinfo.pl/wen/idea.pdf (sorry za jakość, nie mam nic pod ręką do rysowania schematów)

software - instrukcja HSPWM. działa to u mnie na wyjściach typu highspeed jednostki MC (y0, y2). nie wiem czy działa na tych medium speed.

zapodaję wartość od 10 (przy ok. 10% rusza) do 100 (max) do rejestru, który jest wpisany do instrukcji HSPWM.... i działa. dodatkowo SPD do zliczania obrotów.

gosciu01
23-02-2010, 18:51
dziękuję civik9,

odpowiedź jest wyczerpująca :P
Faktycznie w broszurze Fateka stoi jak byk, że w modelu FBs-60MCT są cztery wyjścia 200kHz, 4x20kHz i 16x low speed. Tylko tej informacji z PWM nie pokojarzyłem jakoś ...

Zestawiam sobie klocki i miałem wpisany moduł analogowych wyjść FBs-2DA, ale chyba już ktoś w tym wątku wspominał, że też tak miał i nie jest to konieczne do podłączenia EBM-ów.
To oszczędność ok. 600 zł :P

Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )
Chyba będzie ADA-401WP.
Te moduły MCT-1 z Multiprojektu sa b.dobrze opisane, ale do jednego za 120 zł można podłączyć tylko 4 dallasy. I można byłoby to przeżyć, gdyby nie fakt, że potrzebują jedno wejście RS485 w jednostce głównej - każdy za niemałe pieniądze ( cuś ok. 70$ ).
Chyba, że czegoś znowu nie rozumiem :-?
A potrzebuję docelowo tak 20szt. dallasów, lepiej 25, coby zapas był.

-----------------------------------------------------------------------------------
edycja i zmiany dot. poprawienia błędu ortograficznego

civic9
23-02-2010, 19:07
Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )
Chyba będzie ADA-401WP.
Te moduły MCT-1 z Multiprojektu sa b.dobrze opisane, ale do jednego za 120 zł można podłączyć tylko 4 dallasy. I można byłoby to przeżyć, gdyby nie fakt, że potrzebują jedno wejście RS485 w jednostce głównej - każdy za niemałe pieniądze ( cuś ok. 70$ ).
Chyba, że czegoś znowu nie rozumiem :-?
A potrzebuję docelowo tak 20szt. dallasów, lepiej 25, coby zapas był.

Konfigurujesz port RS485 w fateku jako modbus master
i możesz podłączyć do jednego portu na magistrali więcej urządzeń modbus slave - coś koło 255. Tak więc powinno się dać puścić ile tylko potrzebujesz tych MCT-1 czy ADA-401WP o ile obsługują poprawnie rs485 i modbus slave. Nie próbowałem, nie wczytywałem się w doce.

Ale... skoro 20-25 dallasów to chyba warto je mieć poza PLC także - gromadzić to w bazie danych, robić wykresy. Czyli jakiś mniejszy lub większy PC lub komputerek typu embedded, chodzący całodobowo. A wtedy można to też puścić w drugą stronę, tzn. z PC do fateka bez dodatkowe sprzętu. Pewniej i prościej bezpośrednio do fateka specjalizowanym modułem, ale przy 20-25 szt. i kosztach z tym związanych to bym się zastanowił. :)