PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15

gosciu01
23-02-2010, 20:23
no tak, znowu czegoś nowego się dowiedziałem :P

Dotychczas bawiłem się Telematikiem, ale chyba nawróciłem się na właściwą ścieżkę ( Fateka ) 8) :lol:
Stąd pewne rzeczy są dla mnie nowe.

Zajrzałem do instrukcji i tam z kolei napisane jest, że wyjścia są dwa Y0,Y2 i mają 100kHz, a w broszurze stoi 200kHz i 4 szt. ???

Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

Też już było ...
"Przeleciałem" sobie cały wątek, ale dużo tego i qurna chata, ciężko wrócić do konkretnej informacji przy ponad 40-tu stronach.

Na dzisiaj docelowo mam zapisane:
FBs-60MCT
FBs-60EAP
FBs-24EYT
xxx coś do temperatur może faktycznie te MCT-1 ( dla mnie laika plus, że są b.dobrze opisane ).

Łącznie 72WE, 72WY + temperatury.
Na początek chyba zakupię jednostkę centralną i pomęczę ją po nocach.
P.S.
Czy Multiprojekt wystawia usprawiedliwienia niedostępności dla żony?



8) :lol:

odaro
23-02-2010, 21:19
Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

Maję dwie serie osprzętu jedna o nazwie future a druga impuls

http://www.busch-jaeger.de/pl/lightswitches/future.htm#

http://www.busch-jaeger.de/pl/lightswitches/impuls.htm#



Przyciski te działają w ten sposób że po naciśnięciu przycisku on wraca do pozycji wyjściowej są oczywiście zwierne.

Czyli nie są to przyciski klasyczne klawiszowe gdzie klawisz chodzi góra dół, dla mnie bomba.

W innych seriach z osprzętem są jeszcze inne ciekawsze przyciski z czujnikami podczerwieni i ściemniaczami albo przyciski roletowe z czujnikiem podczerwieni, oczywiście w ofercie mają pilota na podczerwień.

Dzwoniłem do nich ale przedstawiciel nie potrafił mi powiedzieć czy ich np ściemniacze będą współpracować z sterownikami PLC.

Mam prośbę ja się na tym nie znam ale może ktoś z Was na to spojrzy i powie co i jak.

Przedstawiciel techniczny obiecał na pomoc jak będziemy mieli jakieś pytania.

gosciu01
23-02-2010, 21:38
Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

...



A co rozumiesz przez pojęcie "w cenach dla normalnych ludzi" ?
Masz może jakieś przykładowe ceny?

W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.
Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).

odaro
23-02-2010, 21:44
Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

...



A co rozumiesz przez pojęcie "w cenach dla normalnych ludzi" ?
Masz może jakieś przykładowe ceny?
.

Ostatnio były cytowane firmy które mają fajne przyciski ale z cenami zaporowymi jak dla mnie bo w cenie od 150 EURO za jeden przycik.

Musisz się cofnąć parę wpisów do przodu

kulca
23-02-2010, 22:53
W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.
Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).
a nie da się wstawić tam jakoś sprężynek, żeby były monostabilne? Ja myślę w ostateczności jak się nie znajdzie na rynku w normalnej cenie innych, zakupić jakieś w miarę tanie roletówki podwójne i wymienić w nich nakładki klawiszy na takie bez strzałek, cena wtedy będzie w miarę normalna

civic9
24-02-2010, 00:34
Zajrzałem do instrukcji i tam z kolei napisane jest, że wyjścia są dwa Y0,Y2 i mają 100kHz, a w broszurze stoi 200kHz i 4 szt. ???

to może zależeć od modelu - są różne wersje (tzn. nawet symbol FBs-60MC nie określa jeszcze wszystkie, i może się różnić właśnie takimi kilkoma szczegółami, a wersja standardowa pewnie ma najmniej). nie pamiętam dokładnie, ale pewnie sprzedawca będzie wiedział



Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

Ale to jak dla mnie prowizorka, a i tak potrzebujesz do tego komputera.

ravbc
24-02-2010, 11:03
Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.
Nie bardzo rozumiem co jest takiego wyjątkowego w tych przyciskach. Ot zwykłe włączniki zwierne. Takie mają w ofercie praktycznie wszyscy więksi producenci, choć nie wszystkie sklepy mają pełną ofertę (w szczególności markety raczej zwiernymi nie handlują, no móże z wyjątkiem tzw. dzwonkowych i roletowych). Z całą pewnością zwierne mają w ofercie Legrand, Berker, Hager, ale nawet w niektórych seriach polskich producentów też takie występują.

odaro
24-02-2010, 11:39
Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.
Nie bardzo rozumiem co jest takiego wyjątkowego w tych przyciskach. Ot zwykłe włączniki zwierne. Takie mają w ofercie praktycznie wszyscy więksi producenci, choć nie wszystkie sklepy mają pełną ofertę (w szczególności markety raczej zwiernymi nie handlują, no móże z wyjątkiem tzw. dzwonkowych i roletowych). Z całą pewnością zwierne mają w ofercie Legrand, Berker, Hager, ale nawet w niektórych seriach polskich producentów też takie występują.

To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.

ravbc
24-02-2010, 12:14
To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.
Hmm, a możesz wyłuszczyć różnicę? Albo pokazać przykład, bo pod tymi linkami które wklejałeś jakoś nic ciekawego nie widać.

odaro
24-02-2010, 15:44
To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.
Hmm, a możesz wyłuszczyć różnicę? Albo pokazać przykład, bo pod tymi linkami które wklejałeś jakoś nic ciekawego nie widać.

Toż przecież napisałem w pierwszy poście.

Wyłącznik sekwencyjny działa na przyciśniecie do tyłu i do przodu tak jak np Basalte a wyłączniki kołyskowe to klasyczne klawisze które chodzą do dołu i do góry.

prościej nie potrafię :)

Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.

ravbc
24-02-2010, 16:04
Toż przecież napisałem w pierwszy poście.
Jakoś tego nie widzę.

Wyłącznik sekwencyjny działa na przyciśniecie do tyłu i do przodu tak jak np Basalte a wyłączniki kołyskowe to klasyczne klawisze które chodzą do dołu i do góry.
prościej nie potrafię :)
No ok, jak rozumiem różnica jest taka, że się go wciska, a nie "przełącza"? Czyli krótko mówiąc żadna. ;-)

Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.
Pewnie że się da, przecież to EIB ;-)

odaro
24-02-2010, 17:00
[quote=odaro]
No ok, jak rozumiem różnica jest taka, że się go wciska, a nie "przełącza"? Czyli krótko mówiąc żadna. ;-)

A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki



Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.
Pewnie że się da, przecież to EIB ;-)

Te o które ja pytam to nie są EIB.

civic9
24-02-2010, 17:40
A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki

mam ich ze 100, nikt się nie dziwi,
nawet nie wiem czy zwrócili na to uwagę (oprócz tych szczególnie zainteresowanych).

gosciu01
24-02-2010, 18:10
[quote]
Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

Ale to jak dla mnie prowizorka, a i tak potrzebujesz do tego komputera.

Masz na myśli excela, czy protokół DDE?

Mam w zamiarze uruchomić reakcję urządzeń wykonawczych za pomocą PLC i mierzonych temperatur ( np. ADA + dallasy ).
Przy okazji zbieranie tych danych w PC.

czyli kierunek:
Dallas --> ADA* --> PLC --> PC

Jeśli zastosuje kierunek przesyłu danych:
Dallas --> ADA* --> PC --> PLC
to może się zdarzyć, że najsłabsze ogniwo mi "szczeli" i PLC nie wykona instrukcji.
Wiem była dyskusja, ale po co sobie komplikować życie?

*of course, może być coś innego, lub nieco inaczej.
Błądzę? :roll:

odaro
24-02-2010, 19:03
A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki

mam ich ze 100, nikt się nie dziwi,
nawet nie wiem czy zwrócili na to uwagę (oprócz tych szczególnie zainteresowanych).

A mnie się wydawało że to właśnie Ty pisałeś w że goście nie mogli się przyzwyczaić do tego przycisk ciągle odskakuje zamiast się przełączyć albo nie byli to goście ale fachowcy od wykończeniówki.

Ale mnie interesują ich dodatkowe moduły np ściemniacze.
Doradca ABB mówił że nie każdy ściemniacz będzie współpracował z PLC.

civic9
24-02-2010, 21:00
Masz na myśli excela, czy protokół DDE?

To i to :)



Jeśli zastosuje kierunek przesyłu danych:
Dallas --> ADA* --> PC --> PLC
to może się zdarzyć, że najsłabsze ogniwo mi "szczeli" i PLC nie wykona instrukcji.
Wiem była dyskusja, ale po co sobie komplikować życie?


W tej wersji oczywiście wystarczy: Dallas -> interfejs 1wire na usb(*) -> PC -> PLC.
(* taki za 50-60 zł na wszystkie dallasy - spokojnie kilkadziesiąt obsłuży)

Demonizujecie. Nie chcę nikogo na siłę przekonywać, ale jeszcze dorzucę jeden komentarz :)
Nie wiem na jakich sprzętach zwykle pracujecie, ale u mnie to co tutaj nazywamy "PC" (nslu2 w tej roli) działa od roku bez przerwy (przy okazji robiąc za audio/video/file server i kilka innych funkcji). Za to sterownik PLC trzeba było wyłączać co najmniej kilkadziesiąt razy. Z dwóch powodów:
- na czas programowania (bez wyłączenia można zrobić tylko kosmetyczne zmiany w programie)
- zdarzało się, że sfiksował i trzeba mu było reboota (tak, to się dzieje - miewałem problemy zarówno z wejściami, jak i wyjściami, jak i portami komunikacyjnymi; na szczęście nie dzieje się to samo - zwykle przy okazji jakiś kombinacji, wielokrotnego programowania i zmian w kodzie itp.).
Oczywiście nie na długo. No, ale jeśli już rozpatrujemy to pod tym kątem to miejmy pełen obraz sytuacji.
Poza tym zakładam, że ta droga jest dla danych nie krytycznych - bez których PLC może wytrzymać co najmniej kilka minut, jeśli nie godzin.

civic9
24-02-2010, 21:17
A mnie się wydawało że to właśnie Ty pisałeś w że goście nie mogli się przyzwyczaić do tego przycisk ciągle odskakuje zamiast się przełączyć albo nie byli to goście ale fachowcy od wykończeniówki.

Nie, to nie ja. Przy wykończeniówce przycisków w ogóle nie było.



Ale mnie interesują ich dodatkowe moduły np ściemniacze.
Doradca ABB mówił że nie każdy ściemniacz będzie współpracował z PLC.

Sprawa jest prosta. Ściemniaczy działających na modbusie nie widziałem, a nawet jeśli są to pewnie kosztują krocie. Pozostaje więc:
1) komunikacja przez wyjścia tranzystorowe lub przekaźnikowe na zasadzie sygnałów ściemnij/rozjaśnij/włącz/wyłącz. Tutaj było to omawiane. Trochę przekombinowane i nie pełne, ale w miarę tanie rozwiązanie
2) komunikacja przez wyjścia analogowe - proste, skuteczne, działa, tylko kosztowne (moduł wyjść, ściemniacz sterowany napięciowo lub prądowo)

Ale jeżeli mówimy w kontekście osprzętu - to to nie ma związku, bo ściemniacz jako układ wykonawczy nie musi być z serii, przecież i tak będzie w jakiejś szafie/puszce itp.

Chyba, że masz na myśli ściemniacz jako interfejs, który wisi na ścianie. To odrębny temat. Tutaj znowu mamy rozwiązania prowizoryczne i tanie - czyli zwykłe przyciski dzwonkowe, które dają sygnały cyfrowe. Lub rozwiązanie pełne, czyli ładny ściemniacz który podaje sygnał napięciowy (np. 0-10V) lub prądowy (np. 0-20mA) na wejście PLC. Wydaje mi się, że dużo A PLC oczywiście ma moduł wejść analogowych.

To wszystko nieźle kosztuje - jak cię na to wszystko stać... to może Cię i stać na firmę, która to po prostu wykona i nie będziesz sobie musiał głowy szczegółami zawracać.

tom_info
25-02-2010, 00:06
Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )
Chyba będzie ADA-401WP.

Też zainwestowałem w ADA-401WP i muszę przyznać, że sprawuje się świetnie z Fatekiem. Myslałem nad modułem z mulitprojektu do pomiaru temperatury, ale przy 32 czujnikach to by mi wyszło ze 1000zł.



W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.
Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).

Ja kupowałem tylko zwyczajne włączniki ... aby przerobić je na zwierne dokupiłem pół metra odpowiedniej sprężynki i wszystko leci. Wg mnie szkoda kasy na jakieś wymyślne włączniki.



Mam w zamiarze uruchomić reakcję urządzeń wykonawczych za pomocą PLC i mierzonych temperatur ( np. ADA + dallasy ).
Przy okazji zbieranie tych danych w PC.

czyli kierunek:
Dallas --> ADA* --> PLC --> PC

U mnie przepływ informacji wygląda tak:
Dallas -> ADA -> PLC -> PC
............................... -> VOM -> Głośnik
Po przytrzymaniu włącznika światła w danym pomieszczeniu przez głośnik podawana jest aktualna temperatura w tym pomieszczeniu lub temperatura wody CO i CWU w zalezności co tam zostało przypisane włącznikowi.
Już niedługo sterownik zostanie podłączony do MSI Wind Top Ae2020 na którym będzie IntegraXOR, wiec moze podaruję sobie komunikaty głosowe z temperaturą ... choć to bardzo wygodny sposób.

gosciu01
25-02-2010, 19:02
Ja kupowałem tylko zwyczajne włączniki ... aby przerobić je na zwierne dokupiłem pół metra odpowiedniej sprężynki i wszystko leci. Wg mnie szkoda kasy na jakieś wymyślne włączniki.



możesz napisać coś więcej o tych sprężynkach i sposobie ich montażu.
Wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Tylko czy bezpiecznym i trwałym jak w seryjnych przełącznikach?



U mnie przepływ informacji wygląda tak:
Dallas -> ADA -> PLC -> PC


A jak z komunikacją?
łatwo zrobić , czy trzeba "pojeździć slalomem alpejskim", bo u mnie te konkurencje słabo jeszcze wypadają :wink:

climber79
25-02-2010, 19:18
Czym obieraliście kable z izloacji. Chodzi mi o zewnetrzną izolację kabla - ja właśnie zacząłem nożem - obrałem 3 i w jednym zaciałem już żyłe N - trzeba bedzie koszulke założyć.

Macie jakieś patenty na to, czy po prostu rzeźba w g.... pomalutku.

PS. do samych zył mam przyrząd do obierania ale on się YDYp nie chwyta - istnieje coś podobnego do zewnętrznej izolacji ??

civic9
25-02-2010, 19:53
Czym obieraliście kable z izloacji. Chodzi mi o zewnetrzną izolację kabla - ja właśnie zacząłem nożem - obrałem 3 i w jednym zaciałem już żyłe N - trzeba bedzie koszulke założyć.

Macie jakieś patenty na to, czy po prostu rzeźba w g.... pomalutku.

PS. do samych zył mam przyrząd do obierania ale on się YDYp nie chwyta - istnieje coś podobnego do zewnętrznej izolacji ??

ja nacinam ostrym nożykiem (taki "do tapet"), ale lekko - ok. połowy grubości. potem to ładnie już ręką można ściągnąć, rozrywa się na nacięciu i nie ma ryzyka uszkodzenia żyły.

robertsz
25-02-2010, 22:17
Nożyk do tapet z dobrym (nowym) ostrzem.
Ciągniesz LEKKO naciskając, pod koniec dociskasz mocniej.
Izolacja schodzi przepięknie :)

Kup sobie (zdobądź) 5mb takiego kabla i ćwicz na odcinakch 5-10cm.
Ręke i ruchy sobie wyrobisz na takim kawałku przewodu.

gosciu01
27-02-2010, 14:09
civik9,

wrócę jeszcze do wykorzystania danych ( temperatury ) z dallasów przez PLC.
Napisałeś, że zbierasz je w PC i opisałeś sposoby transferu z PC do PLC, ale proszę napisz, bo jakoś nie doczytałem/nie zrozumiałem, który ze sposobów Ty wybrałeś?

Pisałeś coś o umieszczaniu danych w bazach i możliwości ich odczytu/odpytywania przez PLC. Ale skąd je masz ( te bazy ), razem z freewerowym oprogramowaniem do dallasów, czy są to jakieś windowsowskie/linuxowe bazy?

Twoje doświadczenia pokazują, że serwer pracuje stabilnie i przy odpowiednim oprogramowaniu fateka, faktycznie nawet pad serwera niekoniecznie musi "zawalić" chałupę i jej funkcjonowanie.

Tak sobie myślę ( to moja teoretyczna opinia i wnioski z lektury wątku ), że kierunki:
primo. dallas --> ADA --> PLC --> PC - jest bezpieczniejszy,
secundo. dallas --> konwerter --> PC --> PLC - jest wygodniejszy.

jka222
27-02-2010, 16:01
Skoro, chcecie użyć lub używacie w swoich instalacjach to domniemywam, że mierzycie temp. nie tylko związane z kotłownią, ale również w różnych innych miejscach.
Interesuje mnie sposób zakończenie. Czujnik wisi na kablu na ścianie w pokoju, przykrywacie to jakąś obudową, chowacie aby był mało widoczny, czy ...?

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby przeszedł WAF. :lol:

civic9
27-02-2010, 16:18
Skoro, chcecie użyć lub używacie w swoich instalacjach to domniemywam, że mierzycie temp. nie tylko związane z kotłownią, ale również w różnych innych miejscach.
Interesuje mnie sposób zakończenie. Czujnik wisi na kablu na ścianie w pokoju, przykrywacie to jakąś obudową, chowacie aby był mało widoczny, czy ...?

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby przeszedł WAF. :lol:

u mnie w samych niewidocznych miejscach na razie.
ale chciałbym dołożyć w kilku widocznych i też się zastanawiam.

właściwie to jest to kwestia zrobienia/kupienia jakiejś obudowy - jakiej, to niech już sobie żona wybierze/zaprojektuje :)
wystawienie dallasa przez taką obudowę to nie problem (kilku mm dziurka), a w wielu przypadkach właściwie nie musi być nawet wystawiony (jeżeli np. mierzymy temp. powietrza to w obudowie i tak powinna się zrobić taka sama, ewentualnie z drobnym opóźnieniem).

civic9
27-02-2010, 16:29
wrócę jeszcze do wykorzystania danych ( temperatury ) z dallasów przez PLC.
Napisałeś, że zbierasz je w PC i opisałeś sposoby transferu z PC do PLC, ale proszę napisz, bo jakoś nie doczytałem/nie zrozumiałem, który ze sposobów Ty wybrałeś?

Poprzez mały programik w javie, który przesyła to przez modbus. Nadal w 100% niedopracowany, ale to tylko z braku czasu.



Pisałeś coś o umieszczaniu danych w bazach i możliwości ich odczytu/odpytywania przez PLC. Ale skąd je masz ( te bazy ), razem z freewerowym oprogramowaniem do dallasów, czy są to jakieś windowsowskie/linuxowe bazy?

Linuksowe. Konkretnie do odczytu jest owfs, a jako baza i wykresy rrdtool. W google'u znajdziesz z czym to się je. Ciągle w planach przejście mam na SQLową bazę danych, która da mi trochę więcej elastyczności.



Tak sobie myślę ( to moja teoretyczna opinia i wnioski z lektury wątku ), że kierunki:
primo. dallas --> ADA (1) --> PLC -->(2) PC - jest bezpieczniejszy,
secundo. dallas --> konwerter --> PC -->(3) PLC - jest wygodniejszy.

W zasadzie to trudno ocenić jednoznacznie te rozwiązania. Każde ma swoje plusy i minusy. Zaznaczyłem powyżej minusy:
(1) koszt
(2) tę transmisje też trzeba jakoś wykonać
(3) tę transmisje też trzeba jakoś wykonać

Problemy (2) i (3) się w zasadzie zrównują, a tak naprawdę w obu wersjach wcześniej czy później przyda się transmisja w obie strony. Pozostaje (1). Zależy oczywiście jak dla kogo. Gdyby nie był dla mnie problemem (to też po dodaniu do całości jest kwestią WAF) to może też bym to miał.

Można jeszcze wziąć pod uwagę etapowość. Nasze instalacje zwykle się rozwijają stopniowo. Rozwiązanie z ADĄ - to możliwość korzystania z danych przez PLC, zanim rozwiążemy problem PC czy transmisji. Rozwiązanie bez ady to znowóż możliwość korzystania z danych na PC (gromadzenia, wykresy) zanim rozwiążemy problem transmisji. Zależy na czym komu bardziej zależy. Ja w zasadzie do dzisiaj nie korzystam z temperatur w PLC. Nie mam procesów sterowanych przez PLC na podstawie temperatur (ogrzewanie - sterownik od kondensata gazowego, i tak nie ma co tu kombinować). Za to lubię je sobie oglądać na wykresach. :)

gosciu01
27-02-2010, 16:31
a nie byłoby dobrym pomysłem umieszczenie dallasów w puszkach na kontakty, bądź gniazdka?
W gniazdkach to nawet dziurki już są :lol:
Oczywiście kwestia bezpieczeństwa - da się zrobić, ale w puszkach dla przycisków/kontaktów ze sterowaniem 12/24V to już no problem.

gosciu01
27-02-2010, 16:45
w nawiązaniu jeszcze do pomiaru temperatur.

A czy istnieje taki adapter, urządzenie, możliwość, sposób aby te dane z 1-Wire jednocześnie przekazywać do PC i PLC?
Na stronie urządzenia w zakładce aplikacje są rozwiązania tylko albo/albo.
( Jeden port RS 485 w fateku to kolejne ok. 30$ )

Chyba już ktoś o to pytał ( być może Depi ), ale nie padła. o ile pamiętam żadna odpowiedź.
Pytam o to, bo z moją znajomością zagadnień i czasu najprościej byłoby zastosować jak najwięcej gotowych klocków.
Tylko niech ktoś mi nie pisze, abym zastosował sobie EIB
8)

zylko
01-03-2010, 12:34
w nawiązaniu jeszcze do pomiaru temperatur.

A czy istnieje taki adapter, urządzenie, możliwość, sposób aby te dane z 1-Wire jednocześnie przekazywać do PC i PLC?


Tak w teorii, to musiał byś mieć moduł 1-wire z dwoma osobnymi interface'mi np. 2xrs485 w osobnych sieciach MODBUS. Wtedy PLC i PC jako Master a moduł na obu interfaceach slave. Wówczas jednego z tych portów na PLC lub PC nie możesz wykorzystać do komunikacji PC<->PLC. Zatem musisz mieć jeden dodatkowy dodatkowy port na PLC lub PC, który będzie slave w komunikacji PLC<->PC.

PS Takich modółów 1-wire po MODBUS z dwoma interfaceami to nie widziałem nigdzie, natomiast jeżeli znajdziesz to cena zapewne będzie kosmiczna.

Pytanie tylko po co, znaczy jaki jest cel tego pomysłu? Jak masz już coś na PLC, to możesz mieć to samo na PC, i odwrotnie. Osobiście dopuszczam wyłącznie pierwsze rozwiązanie, znaczy 1-Wire(czujniki w ogólności) ->PLC ->PC, ale pewnie znajdzie się osoba która się nie zgodzi ;)
Tak czy inaczej przy powyższym podejściu sieć ma prostą architekturę magistrali, a nie jakieś "rozgwiazdy" jak przy podejściu 1Wire -> (PLC,PC) ;).

BTW. Jeżeli ktoś koniecznie potrzebuje wejść wyjść/wyjść analogowych (temat przewinął się powyżej), proponuję zerknąć na alledrogo. Sprzedają czasem moduły/regulatory. Ja nabyłem pixsys PL300, chili regulator 4AI, 2AO, 12DO z modbus. Po negocjacjach wyszło znośnie. Gość (Forbs74) miał 2 sztuki ale obecnie nie widzę aukcji. Zawsze można zapytać, bo nie widziałem kolejki po ten sprzęt;) Jak by ktoś chciał to służę instrukcją, co było najtrudniejszym elementem układanki. Drugim sposobem na wejścia analogowe, który odkryłem niedawno, to mikrokontroler np. Atmega, wyjdzie pewnie taniej niż każdy dedykowany moduł szczególnie jak ktoś ma zacięcie do lutowania - poniżej 100 lekko da się zejść za 8 wejść. Gotowa płytka to około 200.

gosciu01
01-03-2010, 20:14
wydaje mi się, że przekombinowałem z tym pomysłem nie mając jeszcze klocków fizycznie w łapkach, ale to dlatego, że w rozwiązaniach z fatekiem jeszcze nie wszystko rozumiem.

Osobiście zależy mi na sterowaniu urządzeniami na podstawie odczytu temperatur np. przepustnice w układzie wentylacji GWC/czerpnia letnia itp. itd.

Z drugiej strony chętnie zbierałbym te dane na serwerku do wizualizacji i analizy.

Jak wyślę sobie te dane z 1-Wire poprzez tani konwewrter RS232/USB do PC-ta, to mam freeware'owe oprogramowanie Dallasa do wizualizacji temperatur.
Wszystko tanio, łatwo i przyjemnie :D
A jak jest jak puszczę je do PLC i zamienię na Modbusa?
To, że drogo ( ADA-401WP ) to już wiem!
A co z "łatwo i przyjemnie", czy ten program Dallasa mi to obrobi?

Civik9 wspomniał, że jak puścić to do PC i z tamtąd do PLC, to trzeba coś tam napisać w javie, a tego już powiem szczerze, nie chce mi się uczyć od zera
:-?

Co do Atmegi, to przyglądam się jej już od dawna, ale przecież człowiek ma tylko 24h/dobę i jeden rozum 8)
Wszystkiego się nie nauczę i samemu nie zrobię :cry:
Muszę iść w bardziej gotowe rozwiązania.

zylko
01-03-2010, 21:06
...
Jak wyślę sobie te dane z 1-Wire poprzez tani konwewrter RS232/USB do PC-ta, to mam freeware'owe oprogramowanie Dallasa do wizualizacji temperatur.


Nie wiem jaki/czy ten program ma jakieś API, ale zakładając że tak, to możesz czytać temperatury i zapisywać do Fatek'a przez DDE Facon Server, ale bez programowania się raczej nie obędzie, chyba że już ktoś to dłubnął wcześniej i się podzieli - nie szukałem.
Moim zdaniem to podejście ma taką wadę, oprócz tego że elementy aktywne podłączasz do PC ;-) , że jeżeli będziesz chciał jeszcze coś podłączyć np sterowanie IR to nakład pracy będzie niemal taki sam za każdym razem no i pewnie nie zrobisz tego przez program dallasa, chili kod będzie rozproszony.



A jak jest jak puszczę je do PLC i zamienię na Modbusa?
To, że drogo ( ADA-401WP ) to już wiem!
A co z "łatwo i przyjemnie", czy ten program Dallasa mi to obrobi?


ADA to nie jedyne rozwiązanie i na pewno nie najtańsze, ale gotowe:)
Czy łatwo? hmm, to rzecz subiektywna. Da radę pewnie skonfigurować połączenie ADA <-> PLC w 5min, ale mi pierwsza konfiguracja z modułem modbus zajęła pewnie o rząd wielkości dłużej;-).

Jak będziesz miał już pomiary w PLC, to podłączysz go do PC przez RS232/485 lub ethernet. Nie szedł bym wówczas w program Dallasa. Na PC postaw SCADA (było omawiane przejrzyj wątek) i tam będziesz wizualizował/przełączał/logował dane. Wówczas SCADA gada z PLC via MODBUS. Najczęściej jest wówczas ustawiona w tryb master. Zatem będziesz potrzebował co najmniej 2-ów porów na PLC, jeden jako master gadający do ADA i jeden slave oczekujący na polecenia SCADA. Alternatywnie można by SCADA na PC ustawić na slave i dać na jednym porcie z ADA. Nakład pracy w SCADA liczyłbym raczej w dniach. Zakładam że w moim przypadku pewnie nie będzie tego więcej niż 5-10 dni pracy, ale to już po wprowadzeniu się:)

Wszystko zależy od relacji "magicznego" trójkąta: $<->umiejętności<->czas , nie ma cudów moim zdaniem.

gosciu01
01-03-2010, 21:49
Co do protokołu Fateka DDE, widziałem, bawiłem się na szkoleniu i jak dal mnie robi wszystko, co potrzebuję. Parę osób tu na forum uważa ten protokół za mało interesujący i nieco prymitywny. Widocznie jeszcze mało wiem.

SCADA byłaby idealna, ale ta stosowana przez Piotra.wawa ma ograniczenia do roku 2012, inne darmowe umożliwiają wykorzystanie tylko kilku kanałów, podano jeszcze tutaj tę "mango", ale nie zapoznałem się z nią jeszcze. Na podstawie opisów wygląda ciekawie.
Czy ktoś już coś z nią połączył, coś zrobił i może napisać jakąś opinię?
Te pełnofunkcjonalne z kolei są płatne i to daleeeeko poza zasięgiem do zastosowań jednorazowych-domowych.

Ostatecznie jak się wkurzę zrobię dwie sieci 1-Wire, jedną do PC-ta, drugą do PLC
8)
... no dobra, pojechałem

8)
Poczekam na Fateka ( jeszcze nie zamówiłem ) i zacznę się bawić.
Może nie taki diabeł ...

zylko
02-03-2010, 07:02
SCADA byłaby idealna, ale ta stosowana przez Piotra.wawa ma ograniczenia do roku 2012, inne darmowe umożliwiają wykorzystanie tylko kilku kanałów, podano jeszcze tutaj tę "mango", ale nie zapoznałem się z nią jeszcze. Na podstawie opisów wygląda ciekawie.
Czy ktoś już coś z nią połączył, coś zrobił i może napisać jakąś opinię?

Tak, ja podłączyłem. Opinię przekazałem gdzieś w wątku.
Dodatkowo w kontekście wcześniejszych pytań, i tu pewnie coś w JavaSript trzeba będzie napisać, ale to raczej 5-10 linii kodu, które można znaleźć na forum mango.
pzdr

ravbc
02-03-2010, 09:07
Ja bym sprawę postawił inaczej: na ile istotne jest posiadanie odczytu temperatur w PLC? Jeżeli jest to absolutnie niezbędne, to warto chyba iść w kierunku bezpośredniego podpięcia termometrów do PLC. Choć jeśli niezbędnych jest kilka odczytów, to może użyć po prostu wejść analogowych i zwykłych termistorów. Też będzie szybko i prosto (nawet prościej niż z ADĄ), a koszt raczej nie większy. No a resztę mniej potrzebnych odczytów zrobić se już z 1-wire na PC. Połączenie PC<=>PLC wymaga jakiegoś softu nie zależnie od kierunku komunikacji. Fatek DDE server ma dwie wady: to "tylko" DDE, no i działa na Windowsie - a ten wymaga potężnych (czyli prądożernych) komputerów.

A teraz szybka zmiana tematu: zna ktoś tani, w miarę dokładny, trójfazowy elektroniczny miernik energii elektrycznej z jakimś interfejsem umożliwiającym odczyt stanu z peceta? Może być też jednofazowy, tylko wtedy potrzebowałbym 3 sztuki ;-) Grunt, żeby umiało toto wystawić pomiar via RS/Modbus/Eth/łotewer. No i żeby tanie było. ;-)

LYRECO7
02-03-2010, 09:33
Mam pytanko - jeśli w złym dziale to proszę bardzo moda o przesunięcie - otóż proszę o podpowiedź jak zdemontować obudowę od rolety zewnętrznej. Mamy rolety na pilota i by zaprogramować każdą z osobna powinno się odłączyć je pojedynczo, ale niestety nie wiemy w którym miejscu się zdejmuje ta obudowa. Pukaliśmy w nią i wychodzi na to, ze środkowy panel jest pusty ale ni jak idzie ściągnięcie go. Jakieś propozycje?

zylko
02-03-2010, 14:51
Ja bym sprawę postawił inaczej: na ile istotne jest posiadanie odczytu temperatur w PLC? Jeżeli jest to absolutnie niezbędne, to warto chyba iść w kierunku bezpośredniego podpięcia termometrów do PLC.

Tu zgoda :)


Choć jeśli niezbędnych jest kilka odczytów, to może użyć po prostu wejść analogowych i zwykłych termistorów.

Tu trzeba pamiętać o tym żeby skompensować liniię i zniwelować wpływ zakłóceń z innnych przewodów, szczególnie jeżeli linia jest długa.


Też będzie szybko i prosto (nawet prościej niż z ADĄ), a koszt raczej nie większy. No a resztę mniej potrzebnych odczytów zrobić se już z 1-wire na PC.

To moim zdaniem niepotrzebny dualizm. Trzeba utrzymywać, czytaj skonfigurować/oprogramować jedno i drugie.

Choć jest powód który wymusza pomiary analogowe, a mianowicie przeszkody technologiczne, znaczy DS nie pomierzymy temperatury 500oC np w piecu, albo 600oC w kominku - nie mówię że chcę tak zrobić ;-). I tu analogi są chyba jedyną drogą.



Połączenie PC<=>PLC wymaga jakiegoś softu nie zależnie od kierunku komunikacji. Fatek DDE server ma dwie wady: to "tylko" DDE, no i działa na Windowsie - a ten wymaga potężnych (czyli prądożernych) komputerów.

Zaproponowałem DDE, bo pewnie będzie "łatwo", choć nie zgadzam się, że to tylko DDE. Do gadania z PLC DDE na pewno wystarczy. Nie ma tam ani dużych potoków danych ani jakiś skomplikowanych wywołań. Jak bym chciał budować interface pomiędzy bazami danych, np do ładownia hurtowni, DDE napewno nie było w kręgu moich zainteresowań. Ale tu uważam że jest wystarczające. Sam nie będę wykorzystywał.

Nie do końca zgadzam się też co do prądożerności. Tzn winda (np. XP) lepiej zarządza energią niż Linux - patrz laptopy czy netbooki i czas podtrzymywania na baterii. Ok żeby coś zasobożernego policzyć, linuch opędzi się słabszym sprzętem (czytaj sam system zużywa mniej zasobów). Przy takim "pykaniu" o jakim mówimy Winda może okazać się mniej prądożerna - np. pełniejsza obsługa wyłączania urządzeń peryferyjnych czy technologii zmniejszania prędkości procesora np. w przypadku Intel ATOM:-).
Nie twierdzę, że linux tego nie potrafi, ale czasem producenci widzą tylko jedną platformę systemową i mają w d..e linux'a, co rodzi pewne konsekwencje.

Natomaist dla mnie wadą DDE i XP jest końcówka ich cyklu życia. Choć z drugiej strony zazwyczaj urządzenia które mają być niezawodne są dość leciwe konstrukcyjnie wiekiem (znaczy wypróbowane na wszelkie możliwe sposoby) :D
Kurcze jakie to skomplikowane, można dzielić włos na ośmioro, albo i więcej ;-)
Pozdrawiam,

zylko
02-03-2010, 14:54
PS przepraszam za przydługie posty, muszę się poprawić :oops:

ravbc
02-03-2010, 17:02
Ze względu na długość nie będę cytował całości. ;-)
Jeśli chodzi o podpięcie analogów, to wspomniałem o tym, bo do sterowania reku (a to jedyny w miarę sensowny przykład, podany wcześniej) to wydaje się być najprostszym rozwiązaniem. Potrzebne tam są ze 2-3 pomiary, więc drogie nie będzie i wszystko praktycznie w jednym miejscu, więc problematycznie być nie powinno. BTW: DSy na długich liniach też potrafią ponoć dziczeć, choć raczej mniej są wrażliwe niż analogi.
Co do wpięcia reszty w peceta, to oczywiście z założeniem, że te pomiary nie są potrzebne do sterowania, a więc i nie trzeba się będzie spieszyć ze spinaniem PLC i PC. Więc to nie tyle dualizm, co odłożenie części "konstrukcji" w czasie. Sterowanie warto mieć od razu. Historię temperatur też, ale już bez komunikacji PLC<=>PC da się żyć (vide civic).
No i na koniec prądożerność: spróbuj odpalić Windowsa na pokazywanym przez civica NSLU2, czy proponowanych przeze mnie płytach ALIX. Innymi słowy: nie chodzi o oszczędzanie energii, tylko wykorzystanie oszczędnej platformy (duże Intele takie nie są, a Atom-y do najtańszych nie należą, zwłaszcza jak na zwykły czujnik temperatury z logowaniem). Poza tym Windows jest be, nie lubimy go i nie chcemy używać "za całokształt". ;-)

gosciu01
02-03-2010, 17:40
EUREKA :P

Chyba zrobię tak:
do fateka podłączę moduł MCT-1, który obsługuje 4 dallasy.
I to mi robi robra ( jak napisał Depi, a bardzo mi się to spodobało :D )
Koszt 120 zł brutto za MCT-1 + parę złotych za DS18s20. A po rabacie pewnie 120 zł brutto za wszystko.
Dodatkowa zaleta - wszystko z jednej stajni i nic tam nie trzeba kleić i sztukować. Instrukcja opisana jak dla przedszkolaka 8)

To co chcę wizualizować zrobię też na Dallasach tylko na 1-Wire z przejściówkąna USB i dalej do serwerka.
Można zastosować program do Dallasów, albo i wykorzystać SCADA Mango, jak ktoś będzie potrzebował ( na przyklad ja ).
Całość 1-Wire ( nawet jak zdubluję dallasami te 4 odcztyty do PLC ) wyniesie przy 25 kanałach jakieś 250 zł.

Czyli razem sterowanie do PLC i wizualizacja duuuużo poniżej 400 zł.
Brutto!

No nie, Wielcy jesteście!
:P 8)

gosciu01
02-03-2010, 17:50
PS przepraszam za przydługie posty, muszę się poprawić :oops:

niekoniecznie!
nie ma obowiązku czytać wszystkiego, a dla osób które drążą temat, jak ja obecnie, to informacje nie do zdobycia w inny sposób.
Wszak to pewnego rodzaju zdobywany "dziki zachód", bez jakichkolwiek systemów podobnych na rynku, przynajmniej w cenie dla normalnych ludzi.

civic9
02-03-2010, 19:52
Jak wyślę sobie te dane z 1-Wire poprzez tani konwewrter RS232/USB do PC-ta, to mam freeware'owe oprogramowanie Dallasa do wizualizacji temperatur.


uściślę - nie Dallasa.
tzn. coś tam jest, ale dość ograniczone, to bardziej takie proof of concept.
trzeba poskładać z innych klocków, żeby wyszło coś sensownego. w przypadku linuxa, służę nie doskonałymi, ale gotowymi skryptami. (efekt już tu chyba pokazywałem, dla przypomnienia tu (http://patek.netinfo.pl/murator/t.png))

lakusz
02-03-2010, 20:23
JA teraz szybka zmiana tematu: zna ktoś tani, w miarę dokładny, trójfazowy elektroniczny miernik energii elektrycznej z jakimś interfejsem umożliwiającym odczyt stanu z peceta? Może być też jednofazowy, tylko wtedy potrzebowałbym 3 sztuki ;-) Grunt, żeby umiało toto wystawić pomiar via RS/Modbus/Eth/łotewer. No i żeby tanie było. ;-)

nie dokońca spełnia to twoje wymagania, ale chyba jest najtańsze, to cyfrowe mierniki energi F&F LE-01d, najtaniej wychodzi 3x1L, i ma dwa styki które podają ipuls co 1Wh, lub inaczej 1000 imp. na 1kWh :) teraz tylko coś musi zliczać ci te impulsy, może Fatek może się tym zliczaniem zająć, ja myślałem o integrze żeby to liczyła, ale jeszcze tego nie przemyślałem ;)

gosciu01
02-03-2010, 21:00
Civic9,
dzięki :P
pamiętamy ( przynajmniej ja ), nie tak dawno przewertowałem sobie niemalże cały wątek.
Nie śmiałem jednak prosić o gotowca - to Twoja praca, a ponadto jeszcze nie jestem na tym etapie. Dopiero układam puzle :)
Ale jak przyjdzie czas, nie omieszkam się przypomnieć

To co mam.
Obecnie układ sterowania zamyka się w kwocie podobnej, bądź nico niższej od projektu na Telematiku, a funkcjonalność jak wiecie zdecydowanie większa.
Telematik ma swoje niewątpliwe zalety, ale także sporo ograniczeń. Teraz już o tym wiem.
Pozostaje zabawa z drabinkami i modbusem.

Mam też dla Was w wielkiej tajemnicy informację 8)
Fatek w II połowie roku, najpóźniej wrzesień będzie miał symulator, tak się dowiedziałem w Multiprojekcie. Dla mnie to już będzie za późno, bo zabawę zamierzam zacząć wcześniej, ale dla następnych pokoleń ...
:P

ravbc
03-03-2010, 11:01
JA teraz szybka zmiana tematu: zna ktoś tani, w miarę dokładny, trójfazowy elektroniczny miernik energii elektrycznej z jakimś interfejsem umożliwiającym odczyt stanu z peceta? Może być też jednofazowy, tylko wtedy potrzebowałbym 3 sztuki ;-) Grunt, żeby umiało toto wystawić pomiar via RS/Modbus/Eth/łotewer. No i żeby tanie było. ;-)
nie dokońca spełnia to twoje wymagania, ale chyba jest najtańsze, to cyfrowe mierniki energi F&F LE-01d, najtaniej wychodzi 3x1L, i ma dwa styki które podają ipuls co 1Wh, lub inaczej 1000 imp. na 1kWh :) teraz tylko coś musi zliczać ci te impulsy, może Fatek może się tym zliczaniem zająć, ja myślałem o integrze żeby to liczyła, ale jeszcze tego nie przemyślałem ;)
Dzięki za info, właśnie doszedłem do tego samego rozwiązania. W sumie to spełnia 100% moich wymagań, tylko jakoś nie pomyślałem, że może być tak prosto ;-)
A najśmieszniejsze jest to, że ja już taki licznik mam i nawet mierzy to co mi potrzebne ;-) Pozostaje podpiąć go do Fateka.

ravbc
03-03-2010, 11:04
Fatek w II połowie roku, najpóźniej wrzesień będzie miał symulator, tak się dowiedziałem w Multiprojekcie. Dla mnie to już będzie za późno, bo zabawę zamierzam zacząć wcześniej, ale dla następnych pokoleń ... :P
Jeżeli to prawda, to jest to chyba najlepsze co mogli "unowocześnić" w swoich konstrukcjach. Brak symulatora mi osobiście baaardzo przeszkadza. Testowanie softu na sterowniku jest poważnie upierdliwe. BTW: gwarantuję Ci gosciu, że jeszcze zdążysz z tego symulatora niejednokrotnie skorzystać ;-)

gosciu01
05-03-2010, 17:13
tak usłyszałem w Multiprojekcie.

Z innej beczki,
jak zabezpieczacie całe te ustrojstwo?
Toż to ładnych parę kzł !!!
Chodzi mi o przepięcia, widziałem na zdjęciach szafy ( chyba civic9 ) przepięciówkę D, ale w którym miejscu jest wpięta pomiędzy siecią zewnętrzną-wewnętrzną i PLC?

znalazłem też coś takiego - schemat - na Elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=19014

i takie warystory ( który będzie OK?):
http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=26281
http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=3746
http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=31702

Warto się bawić, czy raczej dać jakąś listwę przy pozostałych sprzętach?

civic9
05-03-2010, 23:13
Chodzi mi o przepięcia, widziałem na zdjęciach szafy ( chyba civic9 ) przepięciówkę D, ale w którym miejscu jest wpięta pomiędzy siecią zewnętrzną-wewnętrzną i PLC?


nie znam się na tym, zrobiłem jak tutaj i w wątku alarmowym kazali :)
(kolega BigBeat się tutaj mądrze udzielał)

mam całą instalację na B+C, a potem D tylko dla elektroniki w gospodarczym, czyli alarm+plc+kilka innych pierdół.

jako D zastosowałem - http://www.fif.com.pl/lista_produktow/47
podłączony wg instrukcji od nich.

czy to wystarczy? nie wiem :)

gosciu01
05-03-2010, 23:57
jeszcze raz dziękuję za odpowiedź,

widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.

I jeszcze jeden temat.
Odnalazłem zdjęcia Twojej rozdzilnicy. Pisałeś, że zastosowałeś Kubiaka SR22 5x20
a na zdjęciach doliczyłem się dwóch szyn z fatekami i czterech z przekaźnikami.
I to 22 szt. na szynie!
Coś mi się nie zgadza???

Wiem, że liczę w piątkowy wieczór po piwku :wink:, ale aż tak mocne to ono nie jest 8) :lol:

civic9
06-03-2010, 00:32
I jeszcze jeden temat.
Odnalazłem zdjęcia Twojej rozdzilnicy. Pisałeś, że zastosowałeś Kubiaka SR22 5x20
a na zdjęciach doliczyłem się dwóch szyn z fatekami i czterech z przekaźnikami.
I to 22 szt. na szynie!
Coś mi się nie zgadza???

Wiem, że liczę w piątkowy wieczór po piwku :wink:, ale aż tak mocne to ono nie jest 8) :lol:

To i ja się czegoś napiję, żeby wyszło tyle samo :)

Zgadza się, zastosowałem 5x20 - to ich pojemność nominalna. Elektrycy, którzy to montowali upchnęli więcej przesuwając trochę szyny. Nie jest problemem to zrobić, akurat dla tych elementów, do których idą tylko cieniutkie przewody niskonapięciowe 0.5mm, można przeżyć z mniejszą ilością miejsca. Problemem są tylko potem te maski frontowe/ochronne, które się nakłada, nie pasują bo mają otwory w innych miejscach. Ale to też da się obejść - trzeba wyciąć z czegoś innego. Jest to trochę kombinowane i lepiej nie planować tak od razu, ale skoro brakło jednego wiersza, co wyszło dopiero przy montażu (przy projekcie policzyłem sam sprzęt, nie uwzględniłem miejsca na 2 wiersze zugów i złącz N/PE, których też się trochę nazbierało) to szkoda było iść w trzecią rozdzielnicę.

gosciu01
06-03-2010, 00:32
Wszelkie instalacje w projektowanym domu: alarm, audiovideo, układy sterownicze ( komplet - sam materiał bez robocizny ) wyszedł mi na ok .25 tys. zł.

Dobowe zużycie prądu samych podzespołów; przekaźniki, alarm, serwer, router, rejestrator, bramotel, sterowniki ogrzewania elektrycznego itp. (oczywiście bez urządzeń docelowych ) to 150W.
Rocznie w systemie 2-taryf to prawie 500 zł za prąd.

Niezła jazda.
Kosztowne te zabawki.
Ale cóż...
No i żeby nie było!
Poza ten wątek ma to nie wyjść Panowie, coby WAF nie skorygował mi priorytetów i kryteriów 8) :lol:

civic9
06-03-2010, 00:50
widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.


chyba niestety nic się nie da na to poradzić. nie znalazłem żadnego innego rozwiązania w sensownej cenie na szynę. aczkolwiek bardzo nie szukałem.

climber79
10-03-2010, 14:00
widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.


chyba niestety nic się nie da na to poradzić. nie znalazłem żadnego innego rozwiązania w sensownej cenie na szynę. aczkolwiek bardzo nie szukałem.

Moeller SPD-S ?

manieq82
10-03-2010, 21:50
moeller co najmniej dwukrotnie droższy :(
mam takowy
dodatkowy feler to fakt że D najlepiej sprawują się jak sa najbliżej urządzenia, a nie zawsze sie da w kupce na odległość 1m kabla zmieścić wszystko
alarm zazwyczaj jest w innym zakątku

tutaj (http://www.moeller.pl/artykuly/elektroinstalator_1_08_AMA_OP.pdf) ciekawy opis Moellera
a tutaj (http://www.sklepecoheat.pl//index.php?p17544,listwa-zasilajaca-7-gniazd-2z-p-z-ogranicznikiem-klasy-d-i-wylacznikiem-spd-stl-19-7f-s-bl-ute-290032-moeller) listwa na 7 gniazd z ochronnikiem D

manieq82
13-03-2010, 16:31
Witam,
uno problemo przy fateku
prace programowe trwają, po nocach, z doskoku ale trwają
termin instalacji coraz bliższy :)

wentylatory z pomocą kolegi civic-a ruszyły, super działają
generalnie sam fatek i drabinki spoko
problem napotkałem przy weinteku
cienką dokumentację posiadam, i jakoś tak nie wiem jak zacząć coby weintek
1 - zmieniał wartość rejestrów fateka?
2. maja może działać na jakiś jeszcze innych rejestrach?

ktoś odpalał panel, posiada coś zdziałał na nim?

a i jeszcze jedno - podprogram - kiedy praktycznie się to wykorzystuje?

Pozdr

ravbc
15-03-2010, 09:59
problem napotkałem przy weinteku
cienką dokumentację posiadam, i jakoś tak nie wiem jak zacząć coby weintek
1 - zmieniał wartość rejestrów fateka?
2. maja może działać na jakiś jeszcze innych rejestrach?
A u producenta/dystrybutora szukałeś? Np. tu (http://www.fatek.com.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=29&func=fileinfo&id=54) albo tu (http://www.fatek.com.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=29&func=fileinfo&id=36)?


a i jeszcze jedno - podprogram - kiedy praktycznie się to wykorzystuje?
Ja używam tego do podziału całości na logiczne moduły. Znacznie łatwiej (moim zdaniem) się wtedy całością zarządza (zakładam, że chodzi Ci o instrukcje LBL, CALL, RTS, itd.). Normalne wykorzystanie to warunkowe wykonanie fragmentu kodu.

civic9
15-03-2010, 19:48
ja mogę tylko powiedzieć, że należy próbować - bo to działa.
niestety mój weintek leży głęboko na dnie szafy, softu już do niego, ani moich testowych projekcików nie mam.

na pewno można to odpalić na fatek protocol jak i na modbus.
przy modbus - nie pamiętam czy weintek może być masterem czy slavem, w każdym razie po stronie mastera definiuje się zestaw rejestrów i flag do przesyłania. modbus się posługuje swoją numeracja, fatek swoją, weintek swoją - więc w dokumentacji trzeba znaleźć mapowanie, żeby wiedzieć np. przesyłając z Fateka do Weinteka, jaki dany rejestr Fateka ma adres w modbusie, a potem jak ten adres jest odwzorowany w Weinteku.
z Fatek protocol jest zdaje się prościej, bo wystarczy użyć odpowiednich rejestrów po stronie weinteka i powinno działać.

poza tym - zapisujesz i odczytujesz dane (rejestry, flagi, wejścia, wyjścia) po stronie weinteka.

na razie tylko tyle mogę napisać, myślałem, że ktoś bardziej rozjaśni, ale skoro nie ma to przynajmniej tyle.

manieq82
15-03-2010, 22:05
witam,
dzieki, jedna z instrukcji wskazanej przez ravbc gdzieś mi umkneła
narazie jak pisałem mało siędziałem przy tym - po kilku dniach urlopu pewnie bym ogarnął ale ... tak ako ciekawostkę powiem - mam 18 dni zaległego i problem jest żeby go uzyskać - wiem wiem powinni mi dać - ale czy miałbym do czego wracać :)

wracając do tematu - pogrzebię i jak będę miał jakiś konkretne pytanka to nie omieszkam

pozdr

ravbc
16-03-2010, 09:07
tak ako ciekawostkę powiem - mam 18 dni zaległego i problem jest żeby go uzyskać - wiem wiem powinni mi dać
Jak ja bym chciał mieć 18 dni urlopu jednego roku... ;-)


wracając do tematu - pogrzebię i jak będę miał jakiś konkretne pytanka to nie omieszkam
A tak przewrotnie zapytam: masz już jakiś ciekawy pomysł do czego ten panel wykorzystać? ;-)

jjjanek1
16-03-2010, 14:13
Szanowni koledzy mam pytanie posiadam centrale alarmową Integra 64 Z centrali wychodzi 12v chciałem zastosować przekaźnik KTÓRY PO PODANIU 12V-STEROWAŁ by roletą zasilaną 230v. Roletę mam podłączoną tak przewód fazowy (niebieski) podłączony cały czas . A sterowanie odbywa się neutralnym o kolorze brązowym i białym. Z tego co rozumie powinienem kupić przekaźnik 2szt 12v który by sterował 230v. W przekaźniku powinienem podłączyć na stałe - oraz kiedy bym chciał by roleta się podniosła to musiał bym podać z centrali +. zaś przewód który steruje w górę brązowy musiał bym przeciąć i podłączyć pod przekaźnik. Dla tego zwracam się z prośbą o podpowiedź czy dobrze rozumuję odnośnie tego podłączenia .Byłem w mej miejscowości w sklepie I JEST PRZEKAŹNIK RELPOL typu R15 ZA 25ZŁ montowany na szynę. najlepiej interesował by mnie miniaturowy przekaźnik który mógł bym podłączyć w przełączniku rolety.Więc jeśli moglibyście poradzić jaki kupić model przekaźnika i jak by nie było problemem to nie więcej narysować jak prawidłowo podłączyć taki przekaźnik, byłbym wdzięczny za każdą pomoc.

climber79
17-03-2010, 17:43
Czego używaliście do łaczenia przewodów sygnałowych 0.5mm? Wago wydają się być troche armatą do tego celu.
Jak elegancko rozdzielić np zasilanie 12V na wszystkie 40-50 obwodów sygnałowych? Fajnie by było nie zaśmiecać łaczówek LSA zasilaniem tylko zgrupować je jakoś sprytniej niż polutowanę kłebowisko :D (nawet jeśli LSA to i tak jakoś trzeba rozdzielić to z zasilacza).

Rozważałem zastosowanie typowych zacisków śrubowych ale też trzeba by kilka przewodów pod jedną śrube a mam wątpliwości czy to będzie dobrze trzymać?

kulca
17-03-2010, 17:50
ja również bawię się w rozbudowaną instalacje, robię ją narazie w oparciu o stary sterownik mitsubishi z wyjściami przekaźnikowymi, sterowanie światłem, roletami, kiedyś zmienię go na jakiś bardziej zaawansowany. Tak to wygląda narazie:

http://phonex.pl/forum/rozdzielnica.jpg

manieq82
17-03-2010, 21:46
tak ako ciekawostkę powiem - mam 18 dni zaległego i problem jest żeby go uzyskać - wiem wiem powinni mi dać
Jak ja bym chciał mieć 18 dni urlopu jednego roku... ;-)

taa co z tego że mam jak nie mogę wykorzystać :(



wracając do tematu - pogrzebię i jak będę miał jakiś konkretne pytanka to nie omieszkam
A tak przewrotnie zapytam: masz już jakiś ciekawy pomysł do czego ten panel wykorzystać? ;-)
hmm kupiłem jak była promocja, troche się napaliłem i poszło
teraz jak patrze na tą pixelozę lekko zawiedziony jestem ale co tam
do czego - ano kilku:
- sterowanie wentylami w graficzny sposób
- otwieranie bramy wjazdowej / furtki
- pewnie wrzucę oświetlenie w domu i na zewnątrz
- jakieś wizuale temp w domu - mam w planach dallasy po 1-wire (jak wydłubie kase na adę i uda mi sie to skonfigurować)

teraz pewnie bym nie kupił, tylko jak tu niektórzy piszą przysiadł i zrobił coś na www i poprzez smarphona lub palptopa lub co tam w przysżłości będę nosił tym sterował
a tak będę miał piękny Weintek na ścianie
a i jeszcze nie wiem jak go zaczepić w jakiś sensowny sposób - ale to już kwestia estetyki :)

gosciu01
18-03-2010, 18:38
To, że google śledzi ten wątek, to było niemalże pewne 8)
ale, że tak szybko wezmą się do roboty i z Sony zrobią TV z przeglądarką i pilotem tutaj wcześniej omawianych to mnie zaskoczyli :o


news (http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/google-tv-telewizor-xxi-w,1453776)

Moc z Wami i Waszymi postami!
:wink:

civic9
18-03-2010, 19:16
a ja mam zamiar sprawdzić w tym zastosowaniu asus o!play. sprzęt za 350 zł do odtwarzania full hd, z pilotem i na Linuxie. może się nada nie tylko do filmów. może znajdę czas w najbliższy weekend.

zylko
18-03-2010, 22:57
BTW: zrobiłem pierwszy krok do ożenienia Atmegi z PLC, tj uruchomiłem 1-wire i modbus. Muszę jeszcze popracować nad parametryzacją, tak aby wszystkie istotne rzeczy były dostępne z poziomu MODBUSA i zworek, ale ogólnie dwie powyższe funkcjonalności działają. Po skompilowaniu zajmuje we flash 9k, więc sporo luzu jeszcze zostaje.
A tu dowód;) http://www.youtube.com/watch?v=s5b86Y7ftnU
W kolejny weekend palnuję okiełznanie IR.

Dla zainteresowanych aktualizacja :D Trochę byłem wyłączony przez zadania zawodowe.

Na jednym mikro-kontrolerze opartym na Atmega644P udało mi się "upchnąć":
1. MODBUS obecnie około 70 rekordów, w tym około 10 to parametry sterujące programem kontrolera,
2. Obsługa czujników Dallas wraz z OneWire, przyjąłem ograniczenie do 50 szt , sortowanie via modbus jeszcze do dopracowania,
3. Czujnik IR, z uwagi na niewielki "zasięg" tj. odległość czujnik - mikrokontroler, płytka znajdzie się w salonie. Pewnie jakaś puszka podtynkowa z klapką podobna do alarmowej,
4. Czujnik wilgotności i temperatury sensirion, zastosowany SHT71,
5. Podstawowa komunikacja przez LCD - status urządzenia,

Planowane:
5. Dopracowania wymaga sortowanie czujników Dallasa i parametryzacja kontrolera przez MODBUS,
6. Obsługa wejść analogowych pod czujniki atmosferyczne,
7. Ew. integracja z SATEL po RS232.

Całość zajmuje około 15kB flash z 64KB (program) i 511B z 2KB (mapowanie czujników Dallasa) w EEPROM. Działa przy odczytach temperatury i wilgotności co 20s. Odczyty z PLC via MODBUS co 0,1s - gównie z uwagi na IR. Można oczywiście częściej zarówno temp jak i modbus, ale...
Przy odczytach temp gubi kilka pakietów (2-4), co zasadniczo nie ma wpływu na funkcjonalność. Opóźnienie jest praktycznie niezależne od liczby czujników sprawdzone dla liczby 1-5. Może jak będzie więcej czujników pojawi się potrzeba podzielić funkcję odczytu temp na 2-3 części. Z tym oczywiście nie ma problemu :) Gubienie pakietów [rzez MODBUS wydają się być spowodowane przez implementację MODBUS z której skorzystałem. Nie ma ona zaimplementowanej obsługi przerwań. Nie mam aż takiego ciśnienia żeby poprawiać coś co działa :lol:

Generalnie widać, że mikro-kontrolery mogą być doskonałym uzupełnieniem instalacji BMS opartej o PLC.

odaro
23-03-2010, 22:07
W opisach wielu inteligentnych instalacji jest sterowaniem zaworem gazu np. zamknięcie zaworu gazu w trakcie uzbrojenia alarmu.

Czy ktoś z Was ma takie rozwiązanie albo widział jak to działa.

Jak ja powiedziałem swojemu fachowcowi od gazu że chce takie rozwiązanie to wywalił na mnie oczy że wymyślam jakieś niestworzone rzeczy i tego nie da się zrobić w domku jednorodzinnym. Owszem istnieją takie rozwiązania przemysłowe ale są bardzo kosztowne i w związku z tym nie są stosowane w budwonictwie jednorodzinnym.

ravbc
24-03-2010, 08:46
Szukaj pod hasłem elektrozawór. Są takie także dla gazu. A metod działania jest kilka, ale najbardziej pasujący byłby zawór NC, lub NO, ewentualnie (ale to już na pewno będzie drożej) zawór przełączany po podaniu fazy na odpowiedni zacisk. Tak czy owak musisz liczyć minimum parę stówek na ten "bajer".

Depi
24-03-2010, 11:43
I co - nie będzie ogrzewania po załączeniu alarmu? :)

To już raczej pod wyjście "Alarm pożarowy" chyba idzie podpiąć...

odaro
24-03-2010, 17:48
I co - nie będzie ogrzewania po załączeniu alarmu? :)

To już raczej pod wyjście "Alarm pożarowy" chyba idzie podpiąć...

Słuszna uwaga z alarmem pożarowym ale w lecie raczej ogrzewanie nie jest potrzebne. :)

odaro
24-03-2010, 17:51
Szukaj pod hasłem elektrozawór. Są takie także dla gazu. A metod działania jest kilka, ale najbardziej pasujący byłby zawór NC, lub NO, ewentualnie (ale to już na pewno będzie drożej) zawór przełączany po podaniu fazy na odpowiedni zacisk. Tak czy owak musisz liczyć minimum parę stówek na ten "bajer".

A widziałeś kiedykolwiek w działaniu taki elektrozawór.

Albo znasz konkrety typ takiego elektrozaworu.

ravbc
25-03-2010, 08:21
Szukaj pod hasłem elektrozawór. Są takie także dla gazu. A metod działania jest kilka, ale najbardziej pasujący byłby zawór NC, lub NO, ewentualnie (ale to już na pewno będzie drożej) zawór przełączany po podaniu fazy na odpowiedni zacisk. Tak czy owak musisz liczyć minimum parę stówek na ten "bajer".
A widziałeś kiedykolwiek w działaniu taki elektrozawór.
Widziałem, ale co tu oglądać? Jest se elektrozawór, a za nim rura. Włączasz elektrozawór, a on nadal jest i rura też. Tyle że już z niej nie leci. Wyłączacz zawór i... on ciągle jest. I rura także. Tylko znowu z niej cieknie... ;-) Jednym słowem: nudy.


Albo znasz konkrety typ takiego elektrozaworu.
Nie jestem instalatorem, więc staram się nie zapamiętywać bzdetów ;-) Ale wiem jak zaradzić na Twój problem. Szukaj pod hasłem: elektrozawór (http://www.google.pl/search?rls=pl-pl&q=elektrozaw%C3%B3r). ;-)

odaro
25-03-2010, 09:43
Szukaj pod hasłem elektrozawór. Są takie także dla gazu. A metod działania jest kilka, ale najbardziej pasujący byłby zawór NC, lub NO, ewentualnie (ale to już na pewno będzie drożej) zawór przełączany po podaniu fazy na odpowiedni zacisk. Tak czy owak musisz liczyć minimum parę stówek na ten "bajer".
A widziałeś kiedykolwiek w działaniu taki elektrozawór.
Widziałem, ale co tu oglądać? Jest se elektrozawór, a za nim rura. Włączasz elektrozawór, a on nadal jest i rura też. Tyle że już z niej nie leci. Wyłączacz zawór i... on ciągle jest. I rura także. Tylko znowu z niej cieknie... ;-) Jednym słowem: nudy.


Albo znasz konkrety typ takiego elektrozaworu.
Nie jestem instalatorem, więc staram się nie zapamiętywać bzdetów ;-) Ale wiem jak zaradzić na Twój problem. Szukaj pod hasłem: elektrozawór (http://www.google.pl/search?rls=pl-pl&q=elektrozaw%C3%B3r). ;-)

Samo wpisanie słowa elektrozawór w google nie jest rozwiązaniem problemu.

Mój gazownik widzi same problemy zgodnie z wydaniem pozwolenia na instalowanie takiego urządzenia przez gazownię.

ravbc
25-03-2010, 10:27
Mój gazownik widzi same problemy zgodnie z wydaniem pozwolenia na instalowanie takiego urządzenia przez gazownię.
To załóż sobie zawór ze zdejmowalnym napędem. Zapłacisz 6 razy więcej, ale będziesz miał zwykły zawór z możliwością obsługi ręcznej ;-)

odaro
25-03-2010, 23:44
Mój gazownik widzi same problemy zgodnie z wydaniem pozwolenia na instalowanie takiego urządzenia przez gazownię.
To załóż sobie zawór ze zdejmowalnym napędem. Zapłacisz 6 razy więcej, ale będziesz miał zwykły zawór z możliwością obsługi ręcznej ;-)

Podaje się :(

gosciu01
26-03-2010, 14:01
Czy ktoś wie, z czym się to je?
Czy można to jakoś zaadaptować do współpracy z PLC?
Ceny zachęcające - 500-600 zł - 8", 600-700zł - 15" ( około )


panel dotykowy (http://www.irtouch.com/info/2008213/2008213121241.shtml)

civic9
26-03-2010, 14:13
Czy ktoś wie, z czym się to je?
Czy można to jakoś zaadaptować do współpracy z PLC?
Ceny zachęcające - 500-600 zł - 8", 600-700zł - 15" ( około )


panel dotykowy (http://www.irtouch.com/info/2008213/2008213121241.shtml)

To jest tylko ramka z touchscreenem.
Jeśli zamontujesz na monitor LCD, a monitor podłączysz do kompa ze scadą lub innym interfejsem do PLC - to zadziała. Ale ta ramka to jak już wiadomo dopiero początek kosztów i problemów.

Depi
26-03-2010, 16:45
Ja mam panel dotykowy w salonie do obsługi Media Center i do tego jest bardzo fajny. Je się z PeCetem. Z PLC nie bałdzo, jak napisał już civic.

Z innej beki - pytanie do speców informatyczno sieciowych, których w gronie jest chyba więcej niż jeden:

Mam internet przez radio (www.knc.pl) - panelowa antena z jakimś mikrotikiem na dachu. No i sieć jest, ale tylko z Windozą. Na linuchu w żaden sposób nie udaje mi się uruchomić. Myślałem, że DHCP nie dogaduje się, ale nawet wklepanie ręcznie numerków nie pomaga. Testowane na: WinXP (działa, zrywa połączenie), Vista (działa idealnie), Kubuntu (dupa), Fedora (dupa), openSUSE (dupa), LinuxMint (ow kors dupa). Co winzdoza robi inaczej, że ona działa, a linuch nie? Nigdy nie miałem tego typu problemów. Czy to coś z ustawieniem ich routera? Kumpel coś mamrotał, że mam prywatne IP, a nie publiczne - może to? Maskę podsieci dają dziwną, bo 255.255.255.248, ale czy poza mała pula adresów to może w czymś szkodzić?

A - Playstation3 też nie łączy. Kwęka, że coś z DNSem nie halo...

Może mieliście taki przypadek? Zaraz napisze też na ubuntowe forum.

ravbc
26-03-2010, 17:01
Odpal tego Windowsa i sprawdź dokładnie co on tam dostaje (adresy/dnsy/itp - ipconfig /all) oraz jaką negocjuje prędkość połączenia. Obstawiam jednak, że problemem będzie to drugie. ;-)

Depi
26-03-2010, 17:09
Tak żem właśnie uczynił - wszystko się zgadza. IP jest statyczne, więc to nie to.

A czemu prędkość (512kb/s wedle umowy) miałaby coś do tego?

Tomkii
26-03-2010, 17:57
Czego używaliście do łaczenia przewodów sygnałowych 0.5mm? Wago wydają się być troche armatą do tego celu.
Jak elegancko rozdzielić np zasilanie 12V na wszystkie 40-50 obwodów sygnałowych?
Dwie łączówki uziemiające LSA. Na jednej podajesz "+" na drugiej "-". Zabić można 4x10 przewodów pojedyńczo a 0,5 można nawet nabijać podwójnie. Rewelacja :)

Tomkii
26-03-2010, 18:24
Tak żem właśnie uczynił - wszystko się zgadza. IP jest statyczne, więc to nie to.

A czemu prędkość (512kb/s wedle umowy) miałaby coś do tego?
Może problem jest z DNS? Spróbuj ping na jakiś adres IP w necie.

ravbc
26-03-2010, 18:49
A czemu prędkość (512kb/s wedle umowy) miałaby coś do tego?
Nie prędkość łącza zewnętrznego, tylko linku między microtikiem, a Twoim linuksem. Z resztą olej tego windowsa i ustaw sobie 10Mbitów na tym linku, a idę o zakład, że będzie śmigać.

aadamuss24
28-03-2010, 04:45
Witam. Szybkie pytanie mam, jakiej firmy osprzęt warto kupic (różnicówki, przepięciówki i inne cuda do rozdzielnicy) Moeller, Legrand, Dehn ? lub jakiej firmy unikać ??? pozdr adam

Tomkii
29-03-2010, 12:40
Witam. Szybkie pytanie mam, jakiej firmy osprzęt warto kupic (różnicówki, przepięciówki i inne cuda do rozdzielnicy) Moeller, Legrand, Dehn ? lub jakiej firmy unikać ??? pozdr adam
Przepięciówki to Dehn jest liderem. Reszta nie ma większego znaczenia jeśli pominiesz jakieś dziwnie tanie firmy. :)

aadamuss24
29-03-2010, 19:57
Dziękuję. Czyli będzie Dehn i jakieś GE. pozdr adam

Depi
30-03-2010, 05:11
A czemu prędkość (512kb/s wedle umowy) miałaby coś do tego?
Nie prędkość łącza zewnętrznego, tylko linku między microtikiem, a Twoim linuksem. Z resztą olej tego windowsa i ustaw sobie 10Mbitów na tym linku, a idę o zakład, że będzie śmigać.

Wiesz co - to już chyba zbyt wysokie progi dla mnie. Myslisz, że nie jest zabezpieczony hasłem? (no chyba, że zostawili admin-admin :lol: )

I czemu prędkość wew miałaby mieć takie znaczenie dla Lin? Może się złamię i pozostawie ten centralny na Windzie i przez niego przeroutuje na pozostałe...

Tomkii
30-03-2010, 06:40
A czemu prędkość (512kb/s wedle umowy) miałaby coś do tego?
Nie prędkość łącza zewnętrznego, tylko linku między microtikiem, a Twoim linuksem. Z resztą olej tego windowsa i ustaw sobie 10Mbitów na tym linku, a idę o zakład, że będzie śmigać.

Wiesz co - to już chyba zbyt wysokie progi dla mnie. Myslisz, że nie jest zabezpieczony hasłem? (no chyba, że zostawili admin-admin :lol: )
Chodzi o ustawienie karty sieciowej od twojej strony na sztywno na 10Mbit. Nic nie trzeba grzebać z drugiej - faktycznie w pewnych przypadkach może pomóc. Sprawdziłeś że to nie jest problem z DNS (ping na jakiś adres IP)?

Depi
30-03-2010, 08:49
Hmmm... OK, poguglam. Ping nic nie daje - zero sieci jakiejkolwiek.

A zmieniając temat na nieco bardziej ontopiczny:



sterowanie -
hardware - potrzebna jest dioda zenera 12V i rezystor (na każdy z wentylatorów).
tak to wygląda (schemat przedstawia podłączenie dwóch wentylatorów):
http://patek.netinfo.pl/wen/idea.pdf (sorry za jakość, nie mam nic pod ręką do rysowania schematów)


civic9 - wybacz moje zapewne głupie pytania, ale jestem tylko humanistą :) Patrzę na ten Twój schemat (czy to jest w instrukcji? :o ) i się zastanawiam, jak to wszystko poklecić. Rozumiem, że układ ma być taki: PWM yellow -> Yx dla obu wentyli osobno i jednocześnie (równolegle) podłączone przez zenery do GND? Jakieś to wszystko dziwne. Na drugim PWM też 47kOhm nałożyć? I co to za kondensator? Zwykły elektrolityczny?

Może masz zdjęcie tego w realu, bo czytanie schematów dla laika jest ciężkie :)

manieq82
30-03-2010, 22:47
ponieważ już mi się udało odpalić wentylki tą metodą to podpowiem - 47K jest już w wentylku - blok po prawej to schemat ebm-a
kup 2 rezystory 2.7 do 3.3 koma
2 diody zenera tak z 0.5W
podłącz jak kolega narysował i ciesz się działającymi wentylkami

ps. instrukca HSPWM to chyba funkcja 139 - nie mam pod ręką żeby sprawdzić

ps. 2 - i jak się wczytasz to zauważysz że to działa tylko na Y0, Y2, Y4, Y6

Tak na koniec dodam tylko że zanim uruchomiłem u siebie to męczyłem civic-a PW - sam bym wpadł pewnie na to za 100 lat :lol: a tu tylko go wyręczam ...

także piwko dla kolegi się należy, ba nawet nie jedno :)


Może masz zdjęcie tego w realu, bo czytanie schematów dla laika jest ciężkie :)

hmm zdjęcie w realu to pewnie na pewno będzie nieczytelne - zarówno zenerki jak i rezystory takie maciupcie że byś coś zobaczył pewnie :)

a dodając 3 grosze do twojego linucha to może coś z tablelą routingu - źle posyła wszystko ?
windoza sobie sama za ciebie wyskrobała i się dogadała - stąd ma lepiej...

ten microtic to ci sygnał routuje czy to bardziej modem ze switchem?

Depi
30-03-2010, 22:49
civicowi to się przynajmniej krata należy! :)

Dzięki za info - właśnie o tym mówię, a propos lamerów czytających schematy :) Mam już rezystory, mam już zenery (tylko nie wiem, czy akurat 0,5W - to ważne?), mam nawet kondensator - ale rozumiem, że on też niepotrzebny?

manieq82
30-03-2010, 22:53
aleś szybki - edytowałem posta :)
no kondensator niepotrzebny
zenery - każdy dobry - wystarczy już 0.5 W
reszta chyba jasna

Depi
30-03-2010, 23:06
a dodając 3 grosze do twojego linucha to może coś z tablelą routingu - źle posyła wszystko ?
windoza sobie sama za ciebie wyskrobała i się dogadała - stąd ma lepiej...

ten microtic to ci sygnał routuje czy to bardziej modem ze switchem?

Ty mie nie pytaj, tylko mi dawaj odpowiedzi! ;) :lol:

Ch...usteczka wie, czy coś z tabelą routingu. Route daje chyba dobre wyniki - przynajmniej adresy się zgadzają, bo jeśli czegoś brakuje to nie jestem w stanie tego stwierdzić. Na nowej instalce już śmiga sobie na DHCP bez problemu - pobiera wszystko cacy ale netu jak nie było, tak nie ma. Jestem już nieźle tym podkur...czony. :evil:

ravbc
30-03-2010, 23:16
Depi, a zmieniłeś już prędkość linka? Ustaw sobie 10Mbps full-duplex i będzie śmigać. Przyda Ci sie mii-tool, lub ethtool do tego. Spróbuj coś w ten deseń:
mii-tool -F 10baseT-FD eth0

manieq82
30-03-2010, 23:20
no wiesz myślę że to znasz ale tak przypomnę
jak routuje to jest dla Ciebie bramą
jak nie to ustaw sobie jakieś indywiduum z tej puli co tam dostałeś i brama jest gdzieś dalej (też pewnie dostałeś) i wtedy maska jak tam wcześniej pisałeś

a dns-y - to jest jakaś ich tam sieć, dostałeś od niech dns-y
próbowałeś do nich pingować?

dane, więcej danych :)

Tomkii
30-03-2010, 23:21
Ch...usteczka wie, czy coś z tabelą routingu. Route daje chyba dobre wyniki - przynajmniej adresy się zgadzają, bo jeśli czegoś brakuje to nie jestem w stanie tego stwierdzić. Na nowej instalce już śmiga sobie na DHCP bez problemu - pobiera wszystko cacy ale netu jak nie było, tak nie ma. Jestem już nieźle tym podkur...czony. :evil:
Co wyświetla "ifconfig" i "route -n"?

Depi
30-03-2010, 23:28
Depi, a zmieniłeś już prędkość linka? Ustaw sobie 10Mbps full-duplex i będzie śmigać. Przyda Ci sie mii-tool, lub ethtool do tego. Spróbuj coś w ten deseń:
mii-tool -F 10baseT-FD eth0

A mii-tool jest już, czy mam gdzieś szukać paczki? Grrr... Prękość podaje 1000 Mbit/s gdzieśtam, choć gdzie...?

ifconfig -a:


marcin@desktop:/etc/network$ ifconfig -a
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1f:d0:a0:42:db
inet addr:10.10.57.59 Bcast:10.10.57.63 Mask:255.255.255.248
inet6 addr: fe80::21f:d0ff:fea0:42db/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:68 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:125 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:6135 (6.1 KB) TX bytes:19015 (19.0 KB)
Interrupt:26 Base address:0xe000

lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:44 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:44 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:2640 (2.6 KB) TX bytes:2640 (2.6 KB)

Jak dla mnie wydaje się być OK...

interfaces:


auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

resolv.conf:


# Generated by NetworkManager
nameserver 10.10.1.1
nameserver 10.10.70.1

Przy restartowaniu sieci powiedziało tak:


Listening on LPF/eth0/00:1f:d0:a0:42:db
Sending on LPF/eth0/00:1f:d0:a0:42:db
Sending on Socket/fallback
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 3
DHCPOFFER of 10.10.57.59 from 10.10.57.56
DHCPREQUEST of 10.10.57.59 on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPACK of 10.10.57.59 from 10.10.57.56
SIOCADDRT: No such process
bound to 10.10.57.59 -- renewal in 127083 seconds.
[ OK ]

Jak ktoś to rozwiąże, to kolejną kratę piwa będę wisiał :lol: Podejrzewam że ten SIOCADDRT może mieć coś z tym wspólnego :)

Tomkii
31-03-2010, 00:00
ifconfig -a:
jeszcze route -n poprosze.

ravbc
31-03-2010, 00:01
A mii-tool jest już, czy mam gdzieś szukać paczki?
sudo apt-get install net-tools


Grrr... Prękość podaje 1000 Mbit/s gdzieśtam, choć gdzie...?
Microtik z całą pewnością nie pociągnie 1Gbps. Chyba, że Ci jakieś cudo dali.

Depi
31-03-2010, 00:05
ifconfig -a:
jeszcze route -n poprosze.

Proszę: ;)

marcin@desktop:~$ route -n
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
10.10.57.56 0.0.0.0 255.255.255.248 U 0 0 0 eth0
169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 1000 0 0 eth0

ravbc Jakbym miał sieć, to bym mógł sobie apt-getować :lol:

ravbc
31-03-2010, 00:51
ifconfig -a:
jeszcze route -n poprosze.

Proszę: ;)

marcin@desktop:~$ route -n
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
10.10.57.56 0.0.0.0 255.255.255.248 U 0 0 0 eth0
169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 1000 0 0 eth0

Tu Ci default gateway-a brakuje (bramy domyślnej w terminologi microsoftowej).
Możesz spróbować:
sudo route add default gw 10.10.57.56


ravbc Jakbym miał sieć, to bym mógł sobie apt-getować :lol:
Przeca pisałeś, że Ci tam jakaś Winda działa nie? Pakiet możesz w końcu pobrać nie koniecznie przy uzyciu apt-a

Depi
31-03-2010, 01:12
No wiem - już zassany. Co prawda do Jaunty, ale powinien działać.

Dzięki - reset i spróbuję. Jak nie pójdzie to idę spać. :)

Tomkii
31-03-2010, 06:10
Tu Ci default gateway-a brakuje (bramy domyślnej w terminologi microsoftowej).
Możesz spróbować:
sudo route add default gw 10.10.57.56

To adres sieci, więc to raczej nie ten. Sprawdź na windzie jaki jest default gateway (np. route PRINT i linijka 0.0.0.0 0.0.0.0 x.x.x.x - gdzie x-y to interesujący nas IP).

Depi
31-03-2010, 08:45
Default gateway w windzie to 10.10.56.57 - ten z którym się mizia przy restarcie netu (DHCPOFFER, DHCPACK)

Próbowałem jeszcze zastąpić dhcp przez static i wklepałem ręcznie ale to jeszcze kompletniejsza katastrofa - już eth0 wcale nie działa.

Co za k... g... :evil:

Tomkii
31-03-2010, 09:11
Default gateway w windzie to 10.10.56.57 - ten z którym się mizia przy restarcie netu (DHCPOFFER, DHCPACK)
Spokojnie, spróbuj wpisać z ręki:
sudo route add default gw 10.10.56.57
zostawiając ustawianie adresacji z DHCP. Być może jest coś źle ustawione na MT i wysyła nie takie adresy a winda próbuje się ratować i bierze gateway-a w inny sposób (np. router discovery). Jak zadziała to masz dwa wyjścia:
1/ dopisać sobie to gdzieś w skryptach startowych (bez sudo),
2/ cała konfigurację sieci ustawić ręcznie - tutaj niestety nie pomogę bo co dystrybucja to ma to rozwiązane inaczej.

Depi
31-03-2010, 09:13
Dobra - spóbowałem wszystkiego i paru jeszcze rzeczy co na forum Ubuntu podpowiedzieli i dupa. Nie działa i tyle. :evil:

A - pod adresem 10.10.57.56, czyli bramy, zgłasza się ładnie mikrotik. Tylko hasła nie znam :lol:

Tomkii
31-03-2010, 09:23
Dobra - spóbowałem wszystkiego i paru jeszcze rzeczy co na forum Ubuntu podpowiedzieli i dupa. Nie działa i tyle. :evil:

A - pod adresem 10.10.57.56, czyli bramy, zgłasza się ładnie mikrotik. Tylko hasła nie znam :lol:
Tak czy siak wiadomo dlaczego nie działa a to już sukces jest.
A co linux napisał po wpisaniu route add... i co po tym pokazuje "route -n"?

Depi
31-03-2010, 09:47
Tak czy siak wiadomo dlaczego nie działa a to już sukces jest.

Eeee... Wiemy?




A co linux napisał po wpisaniu route add... i co po tym pokazuje "route -n"?

Poszekaj - odpale drugi komputer będę mógł mieć podgląd, a nie restartować non-stop :)

lobo0
31-03-2010, 12:10
Depi, a czy przypadkiem nie masz filtrowania po MAC'ach w tej sieci?

Tomkii
31-03-2010, 13:21
Tak czy siak wiadomo dlaczego nie działa a to już sukces jest.

Eeee... Wiemy?
Wiemy, nie ma domyślej trasy routingu.





A co linux napisał po wpisaniu route add... i co po tym pokazuje "route -n"?
Podrzuć wynik j.w.

Depi
31-03-2010, 14:56
wynik bez zmian poza metric w 1 linii jest teraz 1.

Ale route add daje takiego zonka:

SIOCADDRT: No such process

ponadto przy restarcie networking wywala tez:
SIOCDELRT

Nie wiem czy jest filtrowanie ale MAC karty sie zgadza z windoza

ravbc
31-03-2010, 15:42
A pokaż co Ci daje:

sudo mii-tool eth0
albo:

sudo ethtool eth0 |grep "Speed\|Duplex"

Tomkii
31-03-2010, 15:45
wynik bez zmian poza metric w 1 linii jest teraz 1.

Ale route add daje takiego zonka:

SIOCADDRT: No such process

Tiaaaa.
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1f:d0:a0:42:db
inet addr:10.10.57.59 Bcast:10.10.57.63
Mask:255.255.255.248

A gateway wpisujesz: 10.10.56.57

A poprawna adresacja wychodzi z sieci 10.10.57.56-63 (przy masce 248), więc adres 56.57 jest POZA tą siecią...
Ktoś od tego MT się pomylił - niech poprawi 3 cyfrę w ustawieniach i będzie śmigać... Winda pewnie rozszerzyła sobie maskę. Możesz spróbować to na linux:
ifconfig eth0 10.10.57.59 netmask 255.255.0.0
i potem dopisz
ip route add default gw 10.10.56.57

PS.
No chyba że źle przeklepałeś... Ale wpisanie route będzie się wykrzaczać jeśli wpisywany adres gw jest POZA zdefiniowaną siecią w ifconfig. Tym niemniej dochodzący poprawnie ping do MT wyklucza inne problemy (prędkość, moduły, i w 99% filtrowanie mac).

Depi
31-03-2010, 16:17
gateway wpisuje 57.56 - wanalem sie klepiac :oops:


sudo mii-tool eth0:
eth0: 10 Mbit, full duplex, link ok

ravbc
31-03-2010, 16:28
gateway wpisuje 57.56 - wanalem sie klepiac :oops:

sudo mii-tool eth0:
eth0: 10 Mbit, full duplex, link ok
No to teraz śmieszna operacja: wyjmij kabel i wepnij go spowrotem. A potem jeszcze możesz zrestartować Microtika (wyłącz mu zasilanie na moment). Chodzi oczywiście o to, żeby "druga strona" się zorientowała, że taką zmianę zrobiłeś.
PS: wiem, że to debilnie brzmi.
Jak już to zrobisz, to sprawdź jeszcze raz co Ci się tam za prędkość ustawiła (powinno być nadal 10Mbps).

Tomkii
31-03-2010, 17:00
gateway wpisuje 57.56 - wanalem sie klepiac :oops
To i tak jest niepoprawny w ramach tej maski. 56 to adres sieci i nie może być zastosowany. Dlatego nie działa. Winda olewa standardy.
ifconfig eth0 10.10.57.59 netmask 255.255.255.0
i ponowne dodanie default route powinno pomóc.
Swoją drogą pogoń gościa od tego MT, niech poprawi!
Dla maski ...248 poprawna adresacja jest od 56 do 63, przy czym adresy 56 i 63 mają wtedy specjalne znaczenie w sieci i nie można ich stosować. Więc poprawne adresy to 57-62.

Deamos
31-03-2010, 23:16
Depi :Zadzialalo?

Twoje pudelko od netu nie NAT-uje ruchu, dziala jak modem i switch. Dostawca netu dal Ci 5 adresy do Twojej dyspozycji

10.10.57.58 - 10.10.57.62

Twoja brama - gateway to:

10.10.57.57

DNS maja jakies wlasne wewnetrzne:

10.10.1.1
10.10.70.1

w route -n powinienes miec taka linijke:

Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
...
0.0.0.0 10.10.57.57 0.0.0.0 UG 1 0 0 eth0

W windie dostajesz takie same DNS-y?

Sprawdz czy ida pingi do bramy, do dns-ow, sprawdz odwzorowanie nazw

host onet.pl
lub

dig onet.pl

Depi
02-04-2010, 18:56
Bueee... Nie podoba mi się to nowe... :(

Ale w temacie - CHŁOPAKI MACIE PIWO/WINO/WÓDKĘ (czy jakieś inne wynalazki, które pijacie)!!!

Działa - faktyczne "fachowcy" ustawili bramkę poza zakresem dostępnych adresów. Poszerzenie jej przez zmianę maski (pojechał już na fula i dał mi 0 :lol: ) pomogło i śmigam wreszcie z mojego pięknego, niezrywającego połączeń Kubunciaka :)

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc - szczerze mówiac forum Ubuntu się do Was nie umywa :)

civic9
03-04-2010, 01:45
jak/czym opisujecie kable?

gosciu01
03-04-2010, 17:12
kiedyś widziałem takie krążki kolorowe z cyferkami do umieszczania na przewodach, ale nie kupowałem, nie pamiętam też nazwy firmy.

Ostatecznie zrobiłem tak:
Kupiłem w Castoramie, bądź innym Leroyu kolorowe taśmy izolacyjne.
Z każdego pomieszczenia wiązkę owinąłem innym kolorem i zanotowałem w kajecie.
Następnie każdą podwiązkę kolejnym kolorem i zanotowałem w kajecie.
Następnie każdy przewód kolejnym kolorem --> Ten sam kolor na przewodzie znalazł się z drugiej strony przewodu w puszcze.
Powstał swoistego rodzaju kod kreskowy. :-)
Ponieważ do dzisiaj nie wszystkie przewody jeszcze wykorzystałem, a ciągle coś podłączam, więc jako tako się to sprawdza.
W każdym razie koszty mnie nie zabiły 8)

aadamuss24
05-04-2010, 20:56
Może sie nadać mała drukarka Brothera, cena ok. 150, która drukuje na paskach. Jak da się to jeszcze do czegoś wykorzystać to warto kupić. pozdr

http://www.allegro.pl/item980560300_drukarka_etykiet_brother_pt_1280dt_1 280dt_sklep_fv.html

Depi
08-04-2010, 09:51
Halo czy to działa?

zylko
17-04-2010, 21:34
Halo czy to działa?

coś wątek zmarł przez migrację :/ A szkoda

Depi
18-04-2010, 22:04
Ano... NIe mam nawet gdzie się pochwalić, że mi Fatek zadziałał :)

forumuser
19-04-2010, 10:26
NIe mam nawet gdzie się pochwalić, że mi Fatek zadziałał :)

Pochwal się, pochwal ;-)
A może jakieś fotki z instalacji? Jesteś w stanie już zrobić jakieś podsumowanie kosztowe?

Ja póki co zastanawiam się pomiędzy instalacja tradycyjną a "inteligentną". Ciekawi mnie jak to wygląda kosztowo. O komforcie oczywiście nie dyskutuję - ten tez ma swoja cenę, ale dla każdego inną. Ciekawią mnie więc Twoje doświadczenia "pouruchomieniowe"

manieq82
19-04-2010, 22:31
Może ja :)
Co do wrażeń to nie opowiem bo część leży jeszcze u mnie na stole ale co do kosztów to u mnie np. wygląda tak:
Fatek, Jednostka Centralna 60MCT, 40EAT i 24EYT kosztowały mnie ok. 3300
Kupiłem sobie też panel w promocji za 199$ - ok. 1000zł
(panel można sobie odpuścić - teraz bym nie kupił)
oraz koszt 50 przekaźników po 20zyli = 1000
dodatkowo np. dochodzą takie rzeczy jak większa rozdzielnia, więcej kabli i np. przyciski zwierne lub inne fikuśne zamiast tradycyjnych
łacznie myslę że te rzeczy podrażają koszta o jakieś kolejny 1000
dochodzi jeszcze szeroko dyskutowany ostatnio temat pomiaru temp.
ADA i jakies czujniki to jakieś 600
podobnie wyyjdzie pewnie najtańszy PC plus Dallasy pod RS
zasilacz, czujki ruchu - jakieś 300
więc kolego podsumujmy:
dodatkowo ja wydałem 6600 a pewnie w 7,5k sie zamknę plus praca własna

wrażenia po uruchomieniu (mam nadzieję pomyślnym hi hi) - bezcenne

najważniejsze jednak od czego musisz zacząć przemyślając rodzaj instalacji to pomyśl jak ...... przekonać żonę że warto wydać te prawie 10K na coś czego nie widać!
tutaj jest kilka dróg (opracownie własne)
1. Tak zaplanować instalację aby umilała czas twojej wybrance, zapalała światła, włączała muzykę itd i wcześniej musisz opowiadać o tym co chwila aby jej imaginacja wręcz czekała z utęsknieniem na moment uruchomienia
2. Użyć uroku osobistego i przekonać że teraz wszyscy tak mają i to jest standard, lub co chyba łatwiejsze że takie są przepisy (punkt zakładający kompletną ignorancje techniczną małżonki)
3. Zwyczajnie nie wspominać i upłynnić koszta w czymś innym a jak zadziała pochwalić się jak to z niczego i za darmo praktycznie zrobiliście inteligentny dom.

a może masz własny sposób :)
ale jak mówi tytuł wątku - dla entuzjastów - jesteś takim?

cóż dodać - powodzenia!

Depi
21-04-2010, 13:07
P
A może jakieś fotki z instalacji? Jesteś w stanie już zrobić jakieś podsumowanie kosztowe?

Ja póki co zastanawiam się pomiędzy instalacja tradycyjną a "inteligentną". Ciekawi mnie jak to wygląda kosztowo. O komforcie oczywiście nie dyskutuję - ten tez ma swoja cenę, ale dla każdego inną. Ciekawią mnie więc Twoje doświadczenia "pouruchomieniowe"

Mnie kosztowało to do tej pory tak:

Fatek FBs-20MC - 500
Zasilacz 24V - 89
Przekazniki RM85 - 300

Duuuuuużo przewodów - pewnie z 1000 albo i 2

Ale to jest podstawka tylko. W tej chwili zamawiam rozszerzenia i moduły temperaturowe za dodatkowy 1000.

Czyli 2000 za sam sprzęt. Do tego kupiłem też Weinteka w promocji, co, jak pisał już manieq82, jest w sumie tylko bajerem, ale moim zdaniem warto to mieć - będzie wizualizował przede wszystkim, czyli ustawianie SCADA na kompie nie będzie potrzebne. Fakt, że za 1000 można już mały komputerek z ekranem kupić, no ale....

To jest na razie wersja podstawowa - zgodnie z założeniami pełni rolę sterownika rolet i wentylacji mechanicznej (wentylatory przez PWM). Już teraz jednak widzę, że to jest fajowa zabawka i nie wykluczam, że będzie rozszerzał funkcjonalność o ile finanse pozwolą.

Ogólnie wydaję mi się, że o ile EIB/KNX i inne dedykowane systemy to zabawa dla bardzo zamożnych, to wersja, jaką tutaj przyjeliśmy jest do przełknięcia finansowa (spokojnie się mieścisz w 10 000 za nieźle już wypasiony system).

A wygląda to na tę chwilę tak:

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/rozdzielnia_Fatek.jpg

Ponownie dziękuję publicznie civicowi9, bez którego to wszystko by nigdy nie zadziałało :)

manieq82
21-04-2010, 14:21
w jaki rodzaj pomiaru temperatury uderzasz?

odaro
21-04-2010, 17:59
http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/rozdzielnia_Fatek.jpg



Wrzuć jakieś większe zdjęcie bo na tym nie widać zbyt wiele.

A może masz zdjęcie całej ściany na której jest szafa rozdzielcza.

mario0658
21-04-2010, 22:22
ja tez powolutku odpalam swoj system , co prawda programowanie idzie jak po grudzie ale do emerytury zdaze :)
http://www.poddebem.org/budowa/01293.jpg
http://www.poddebem.org/budowa/01299.jpg
oraz pocztki zabawy z panelem po lan:
http://www.poddebem.org/budowa/01279.jpg

oraz moje stanowisko pracy :) he he a raczej wypocin ....
http://www.poddebem.org/budowa/01300.jpg


mam tez pytanko do tych ,co maja weinteka po rs232 ....cos namieszalem w parametrach portu w nim ... jakie sie ustawia tam parametry ( w tym edytorze panela) oraz ustawienia fateka ?

forumuser
22-04-2010, 08:55
mario0658,

trochę ciemno na fotkach (a może muszę podregulować monitor ;-) ), ale widzę że nieźle napakowałeś tych sterowników
na ile wejść/wyjść jest to przewidziane?

Depi
22-04-2010, 08:58
Ale masz naćkane - co to za jednostki? Wyglądają na 60-tki :o

Co to są za fajne cosie z czerwonymi lampkami? Też chce takie - lubię świecące lampki :)

Depi
22-04-2010, 09:58
w jaki rodzaj pomiaru temperatury uderzasz?

Na razie chyba ograniczę się do MCT-1 - tak naprawde potrzebne mi są tylko odczyty do sterowania przepustnicami wentylacji (Tzewn, Twewn, Tgwc). Jak będę miał dużo kasy, to może dokupie jeszcze 1 i walne jakieś temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Ale to już tylko dla bajeru :)

Depi
22-04-2010, 11:32
Wrzuć jakieś większe zdjęcie bo na tym nie widać zbyt wiele.

A może masz zdjęcie całej ściany na której jest szafa rozdzielcza.

Mówisz i masz :D

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/centrum_sterowania-1.jpg

Po lewej wyziera nieśmiało Satel, u dołu Media Center, wiszą antena DVB-T (w fazie początkowych testów), odbiornik IR i mysz :)

manieq82
22-04-2010, 14:47
kurde panowie respect z tymi rozdzielniami
moje to takie popierdułki że wstyt pokazywać
a u Ciebie mario0658 to naliczyłem chyba 6 jednostek Fateka i to chyba 60
zamierzasz sterować również sąsiadami? :)

mario0658
22-04-2010, 21:02
hej dzis zrobilem ciutke lepsze zdjecia :


http://www.poddebem.org/budowa/01361.JPG


http://www.poddebem.org/budowa/01362.JPG


http://www.poddebem.org/budowa/01363.JPG

te z czerwonymi lampkami to moduly integry....
tak 6 modulow 60 , modul glosowy, zasilacz :)

ps . mam naćpane to fakt - lekarze rozkladaja rece....

odaro
22-04-2010, 22:55
Mówisz i masz :D

Po lewej wyziera nieśmiało Satel, u dołu Media Center, wiszą antena DVB-T (w fazie początkowych testów), odbiornik IR i mysz :)

No super a może masz zdjęcie z jeszcze większą perspektywą :D

Jakiej głębokości masz szafę i jakiego producenta?

zylko
23-04-2010, 10:18
Panowie,

Apropos kosztów, ile płaciliście za instalację elektryczną?
Mam wycenę na robociznę wraz z kablami na 14 000, w tym:
- 60 punktów wejścia,
- 70 wyjść,
- kable,
- puszki,
- montaż rozdzielni

Cena nie zawiera klocków do rozdzielni, chili zabezpieczeń zapewne też nie.

Zastanawiam się czy to dużo czy mało?

Zylko

Depi
23-04-2010, 10:53
No super a może masz zdjęcie z jeszcze większą perspektywą :D

Jakiej głębokości masz szafę i jakiego producenta?

Większa perspektywa trudna do osiągnięcia - jest to w korytarzu i dalej się trudno cofnąć :)

Chodzi Ci o szafki elektryczne (od firmy Kubiak, 2x100 pól, customizowane na więcej z dodatkowymi szynami), czy szafę w której jest to wszystko zamknięte (firma Depi-self-made-company)? :)

zylko Ja za samą robociznę (ponad 200 punktów, montaż szafy i wszystkich klocków, "biały" montaż osprzętu i urządzeń) - 10.000. Przewody, szafy, aparaty i cały tej kram na oko drugie tyle.

manieq82
23-04-2010, 16:18
u mnie wszystkie klocki do wewnątrz kosztowały ok. 8000 maks łącznie ze skrętką, koncentrykiem itd
wyposażenie rozdzielni to niemały koszt ...
14000 to wg. mnie sporo, ale jeśli to poważna firma to może i takie ceny są

odaro
23-04-2010, 21:03
Chodzi Ci o szafki elektryczne (od firmy Kubiak, 2x100 pól, customizowane na więcej z dodatkowymi szynami), czy szafę w której jest to wszystko zamknięte (firma Depi-self-made-company)? :)

.

Nie no oczywiście że chodzi o szafę Depi-self-made company :)

zylko
24-04-2010, 10:06
Dzięki Panowie. Zatem jeszcze poszukam oferty porównawczej.

Depi
24-04-2010, 13:13
Nie no oczywiście że chodzi o szafę Depi-self-made company :)

Jeśli tak, to jest to szafa zbudowana przeze mnie i Pana Piotra z płyty laminowanej 18mm, kolor szary, producent Pfleiderer. Drzwi łamane na systemie Bifold firmy Laguna (jak mówiłem to korytarz, więc nie ma miejsca na inne). Szerokość 1,8m wysokość chyba 2,25. Obok we wnęce stoi druga taka sama. Całość razem z pensją Pana Piotra kosztowała chyba coś ok. 2 tys i to tylko dlatego, że troche z wymiarami nie trafiłem, wszystko trzeba było jeszcze raz ciąć itd.

Wystarczy info? :)

manieq82
24-04-2010, 17:14
zaintrygowałeś tym Panem Piotrem ....
kontynuuj :):)

Depi
24-04-2010, 19:04
Pan Piotr to mój układ wykonawczy ;) :lol:

odaro
25-04-2010, 08:47
Jeśli tak, to jest to szafa zbudowana przeze mnie i Pana Piotra z płyty laminowanej 18mm, kolor szary, producent Pfleiderer. Drzwi łamane na systemie Bifold firmy Laguna (jak mówiłem to korytarz, więc nie ma miejsca na inne). Szerokość 1,8m wysokość chyba 2,25. Obok we wnęce stoi druga taka sama. Całość razem z pensją Pana Piotra kosztowała chyba coś ok. 2 tys i to tylko dlatego, że troche z wymiarami nie trafiłem, wszystko trzeba było jeszcze raz ciąć itd.

Wystarczy info? :)

Pomysł bardzo fajny.

Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to w tej chwili masz szafę w szafie tzn metalową szafę elektryczną ma zamontowaną w szafie Depi made czy tak?

Depi
25-04-2010, 09:14
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to w tej chwili masz szafę w szafie tzn metalową szafę elektryczną ma zamontowaną w szafie Depi made czy tak?

Dokładnie - całe to ustrojstwo jest zamknięte i nie drażni Żony :) Nie było wyboru bo umiejscowiłem wszystko W obrębie powierzchni mieszkalnej, a nie gdzieś w garażu np.

Wygląda to tak:

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/szafy.jpg

odaro
25-04-2010, 09:40
Dokładnie - całe to ustrojstwo jest zamknięte i nie drażni Żony :) Nie było wyboru bo umiejscowiłem wszystko W obrębie powierzchni mieszkalnej, a nie gdzieś w garażu np.

Wygląda to tak:

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/szafy.jpg

Super to wygląda

Czy mogę naśladować Twój pomysł? :D

mkrzeminski
25-04-2010, 12:43
Jak macie rozwiązane: domofon, wideofon,otwieranie furtki, otwieranie bramy na posesje. Jak macie to wszystko zintegrowane z fatekiem i cala "inteligentna instalacja" , instalacją telefoniczną jezeli taka u was istnieje w dobie telefoni komórkowej

Depi
26-04-2010, 21:16
Czy mogę naśladować Twój pomysł? :D

Bądź moim gościem :)

mario0658
28-04-2010, 22:12
witam

Tak mecze sie nad drabinka do swojego systemiku i kurcze brak doswiadczenia mnie ciutke ogranicza :)

Jest tu ktos kogo moglbym pomeczyc pytaniami ? :)

A moze ktos udostepni swoje oprogramowanie ?
Najbardziej interesuja mnie rozwiazania sterowania roletami.

Moze stworzylbym jakis download na swojej stronce - bedzie latwiej dla tych ,co zaczynaja dlubanie w fateku...

odaro
28-04-2010, 22:25
witam

Tak mecze sie nad drabinka do swojego systemiku i kurcze brak doswiadczenia mnie ciutke ogranicza :)

Jest tu ktos kogo moglbym pomeczyc pytaniami ? :)

A moze ktos udostepni swoje oprogramowanie ?
Najbardziej interesuja mnie rozwiazania sterowania roletami.

Moze stworzylbym jakis download na swojej stronce - bedzie latwiej dla tych ,co zaczynaja dlubanie w fateku...


Przecież Civic udostępnił pełen kod dla rolet tylko nie pamiętam gdzie to jest.

Na stronach Moellera masz podany przykład programu do sterowania roletami

mario0658
28-04-2010, 22:41
Programik do rolet Civica znalazlem juz wczesniej :)
Ciutke skomplikowany (nic z niego nie kumam ale 1 roleta juz dziala i tylko 1 ....)

Gdy probuje sam cos stworzyc to jakies cuda sie robia ...tzn gdy robie grupe Y w dol za pomoca M to czesc dziala a czesc nie :)
Ciezko to wytlumaczyc , dlatego pytalem o kogos kto jest w stanie zniesc kilka pytan laika :)
Najlepiej skype......

climber79
29-04-2010, 09:40
O ile na jednym końcu przewody 0,5 kończą sie w LSA i jest git (dzięki Tomkii za tip z łączówkami uziemiającymi do dystrybucji zasialania ;) ) - o tyle w przełącznikach (Hager Polo) - mam pewnę wątpliwości co do trwałości połaczenia.
Jest tam mechanizm zacinający i dla przewodów 0.5 troche słabo to trzyma - po prostu zdaża się że przewód wyskoczy sam z siebie przy obrabianiu następnego.
Założełem w tej chwili jedną ramkę - niby działa - ale nie mam zaufania do tego - czy ktoś coś z tym robił?

Poniżej progress prac - jak widac jestem daleko w lesie - na razie działa wersja ekonomiczna ;)

aro_32
09-05-2010, 09:29
Witam, bardzo wartościowy wątek, przeczytałem większość. Mam praktycznie opracowaną koncepcję inteligentnej instalacji dla mojego domu, choć brak jeszcze kilku szczegółów. Zastanawiam się np. jak w prosty sposób zrealizować efekt włączania radia w jednym z pomieszczeń. Potrzebny byłby jakiś bardzo prosty tuner radiowy aktywowany wyjściem PLC. Nie chodzi mi o zaawansowane media center lub coś w tym stylu tylko o znacznie prostszy mechanizm z radiem wyposażonym być może w mocno uproszczony panel do sterowania z kilkoma przyciskami (np. do wyboru 4 stacje + programowanie tych stacji). Czy ktoś robił coś takiego lub przynajmniej zastanawiał się nad czymś takim?

gosciu01
09-05-2010, 18:17
Może spróbuj zainteresować się czymś takim

Radio (http://www.dobregniazdka.pl/asortyment/gira/radio-podtynkowe-gira/1614)

aro_32
09-05-2010, 23:14
Może spróbuj zainteresować się czymś takim

Radio (http://www.dobregniazdka.pl/asortyment/gira/radio-podtynkowe-gira/1614)

Ciekawa propozycja, nie dotarłem tylko do informacji czy można to załączać zdalnie czy trzeba koniecznie użyć przycisku na tym paneliku. Wysłałem stosowne zapytanie:)

odaro
10-05-2010, 08:58
Ciekawa propozycja, nie dotarłem tylko do informacji czy można to załączać zdalnie czy trzeba koniecznie użyć przycisku na tym paneliku. Wysłałem stosowne zapytanie:)


To napisz na forum jak już dostaniesz odpowiedź

aro_32
11-05-2010, 22:51
Otrzymałem odpowiedź że "Radio współpracuje z inteligentną instalacją , posiada 2 wejścia wtórnikowe pozwalające włączać radio za pomocą przycisku ON/OFF oraz dowolnego wyłącznika zwiernego". Czyli podpinamy wy/ do przekażnika a jego styki do radia i działa.

kulca
12-05-2010, 00:02
witam

Tak mecze sie nad drabinka do swojego systemiku i kurcze brak doswiadczenia mnie ciutke ogranicza :)

Jest tu ktos kogo moglbym pomeczyc pytaniami ? :)

A moze ktos udostepni swoje oprogramowanie ?
Najbardziej interesuja mnie rozwiazania sterowania roletami.

Moze stworzylbym jakis download na swojej stronce - bedzie latwiej dla tych ,co zaczynaja dlubanie w fateku...
może to Ci pomoże, mój program pomógł mi jeden forumowicz elektrody, super gość wszystko rozpisał, tu jest wątek przeze mnie założony:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1402831&highlight=

odaro
12-05-2010, 18:33
W końcu znalazłem siłowniki termiczne które można przełączać z NO na NC

Są to siłowniki Roth (http://www.roth-polska.com/files/SILOWNIK_Instrukcja_montazu.PDF)

Może ktoś będzie tym zainteresowany

gosciu01
12-05-2010, 20:22
Potrzebna szybka podpowiedź!

zamawiam sobie dallasy do pomiaru temperatury w ilości 25 szt.

patrzę na ofertę i czy ktoś mi może powiedzieć czym różnią się; DS1820 od DS18B20 i od DS18S20
i czy jakieś znaczenie mają te różnice w przypadku pomiarów w systemie domowym?

Różnica w cenie ok. 1,2 zł, ale przy 25 szt. to już krzynka piwa się robi ...

ravbc
12-05-2010, 21:45
To ja Ci odpowiem tak: bierz DS18B20 ;-)

gosciu01
12-05-2010, 23:45
To ja Ci odpowiem tak: bierz DS18B20 ;-)


Dzięki,
zamówiłem takie o oznakowaniu DS18B20+

powolutku zbieram klocki ...

PPiotrek
13-05-2010, 20:46
Witam,

straszliwie dlugi ten wątek i wielotorowy :)), przewijają sie różne systemy tzw. inteligentnego domu, ale nikt nie wspomniał o systemie INGENIUM, wg mnie bardzo dobry, daje duże możliwości i jest stosunkowo tani.

pozdrawiam
P

macek123
14-05-2010, 17:02
patrzę na ofertę i czy ktoś mi może powiedzieć czym różnią się; DS1820 od DS18B20 i od DS18S20
i czy jakieś znaczenie mają te różnice w przypadku pomiarów w systemie domowym?


1820 od ds18b20 rożni się rozdzielczością, pierwszy jest 9 bitowy drugi można ustawić, a może być nawet 12 bitowy
18s20 tez jest 9 bitowy, i w sumie to nie wiem czym się rózni od 1820.....

zajrzyj sobie do datasheet'a i wszystko będzie jasne

pozdr.

gosciu01
14-05-2010, 19:05
dzięki,
zamawiałem jeszcze inne rzeczy ( głównie inne ), a te dallasy się tam przyplątały i nie miałem czasu doczytać.

zanim zamówiłem, jak zwykle TUTAJ szybko dostałem odpowiedź. :-)

Mam jeszcze jedno pytanie.

Upatrzyłem sobie te konwertery
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=267
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=214
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=240

Teraz doczytałem, ale który będzie w sam raz dla domowych potrzeb?

Oprócz złącza RJ12, RJ45 różnią się tym, ze jeden z nich ma zewnętrzne zasilanie 12V, pozostałe dwa różnią się użytymi układami.
Myślę, że te bez zasilania byłyby OK, EPROMÓW chyba nie będę programował,
ale może ktoś się wypowie, albo ktoś już dokonywał podobnego wyboru.

ravbc
14-05-2010, 22:11
DS18S20 mają większą dokładność pomiaru (mniejszy zakres, większa ilość liczb "po przecinku"), chyba że coś pomyliłem ;-)
A co do konwerterów to bym wziął któryś z tych tańszych, ale czy któryś z nich jest "lepszy", to pewnie zależy do czego będziesz chciał go podpiąć.

Tomkii
16-05-2010, 16:56
Upatrzyłem sobie te konwertery
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=267
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=214
http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=240
DS2480 + wirtualny COM - są problemy z niektórym softem. Z kolei układ DS2490 jest wycofywany z produkcji.
Wszystko zależy co będziesz podłączał. Jak tylko termometry to bez znaczenia. Jeśli jakieś układy wykonawcze (PIO) to brał bym ten z wyjściem 12V (będzie nie raz potrzebne).
Co do termometrów to DS19B20 to nowsza wersja (po liftingu) DS1920. DS19S20 to DS19B20 fabrycznie ustawiony tak aby emulował nie produkowany DS1920.

jka222
17-05-2010, 22:35
Witam,

Dawno mnie nie było.
Piękne rozdzielne, Gratuluje!!!
Za tydzień pochwale się swoją, bo chłopaki zakleili, tynkują!!!:)
Pozdrawiam.

civic9
19-05-2010, 23:41
dawno mnie nie było - przez to nowe forum :)

co do "konwerterów" dla dallasów - skoro mamy możliwość podłączenia to przez USB, to chyba lepiej wykorzystać ten,
z układem który natywnie obsługuje usb, a nie przez przejściówkę rs232-usb. czyli MP00200A-RJ12 jeśli dobrze czytam.
u mnie się to sprawdza już 1.5 roku (trochę starsza wersja).

Przy okazji - wywaliłem nslu2 (przerobiłem go na odtwarzacz muzyki przy domowym media center),
a do dallasów i innych rzeczy zastosowałem sheevaplug. polecam. czuję, że dopiero teraz mogę rozwinąć skrzydła,
bo nslu2 mnie ograniczał możliwościami. http://en.wikipedia.org/wiki/SheevaPlug Koszt około 400 zł w zależności od tego
gdzie i jak się kupi.

ktoś tu pytał o rolety - prosta wersja i kilka innych rzeczy pod http://patek.netinfo.pl/murator/plcprog.pdf

a tutaj wersja z bajerami - http://www.dom-inteligentny.com/rolety.php
(bardziej jako proof of concept i ćwiczenia z drabinek, niż żeby to rzeczywiście były takie potrzeby).

aro_32
23-05-2010, 22:18
Mam pytanie do już użytkujących Fatek'a. Jak wygląda sprawa z gromadzeniem danych? Sporo było mowy o gromadzeniu historii temperatur, rozumiem że Fatek nie jest do tego przygotowany i nie ma - tak jak np. w Simaticu chociażby w 300-ce plików typu db. Ale czy z zebraniem kilkunastu do kilkudziesięciu odczytów naprawdę sobie nie poradzi? Nie chcę porównywać całej historii temperatur w wykresach miesięcznych, do obserwacji np. ustawień c.o. wystarczyłoby zebrać po 20-30 liczb.

ravbc
24-05-2010, 00:27
Masz tam do dyspozycji kilka tysięcy rejestrów. Część z nich ma nawet podtrzymanie stanu (nie gubią wartości po zaniku zasilania). Na przechowanie paru liczb powinno wystarczyć.

aro_32
25-05-2010, 21:47
No to nie jest tak źle. W tym wątku sporo dyskusji poświęcono archiwizacji danych zbieranych przez PLC np. w systemie SCADA. Dla potrzeb domowych te kilka tys. rejestrów powinno wystarczyć, po co się męczyć z dodatkowymi klockami systemu. Tak, wiem - to wątek dla entuzjastów. Ale jak chcemy coś sprawdzić w praktyce np. wpływ pewnych ustawień na temp. to te zasoby wystarczą - tak mi się wydaje. Do tego touch panel i wszystko widać. Oczywiście jak komuś nie przeszkadza kwestia ubogiej grafiki. No właśnie - kolejną rzeczą której nie rozumiem to dlaczego panel tak tu był krytykowany. Prosta komunikacja wprost z PLC i natychmiastowy dostęp do wizualizacji wszystkiego co sobie tam wymyślimy...

ravbc
25-05-2010, 23:12
Spróbuj oprogramować ten panel, to będziesz wiedział, czemu nikt go w sumie nie używa (nawet Ci co za niego już zapłacili). Krótko mówiąc typowe panele, to albo zwykłe bajery, albo mało wygody, za to wyjątkowo upierdliwy i pracochłonny interfejs do PLC. Znacznie więcej, znacznie szybciej można zrobić z byle PCta.

mario0658
26-05-2010, 00:04
witam

no bardzo przepraszam panie ravbc :)

ja jako totalny laik w temacie po ok tygodniu uzerania sie z panelikiem zrobilem wlasna grafike ,przyciski i kilka miernikow
wiec jesli ja potrafie to chyba kazdy

moim zdaniem panelik ma przewage nad PC :

mniejsze zuzycie pradu
latwiej go gdzies zamontowac
jest to kompaktowe urzadzonko - zero dodatkowych kabelkow

ravbc
26-05-2010, 10:39
No dobra, przyznaję się bez bicia, są tacy, co jednak paneli dotykowych używają. ;-)
Inna rzecz, że osobiście uważam to za mało wygodny element, ale o gustach się nie dyskutuje, można się jedynie pobić. ;-)

PS. Weź mi tu nie "panuj", bo nie zdzierżę i dopiero Ci nagadam ;-)

aro_32
26-05-2010, 22:09
NO wreszcie ktoś kto robi coś na panelu. To że panel - PLC to dobre połączenie wiem na pewno bo zawodowo na codzień się z tym spotykam. Tyle że sprzęt z innej półki raczej nie do przeskoczenia dla instalacji domowej, więc myślałem że to może Weintek nie może się dogadać z Fatekiem i stąd Wasze problemy. Chyba jednak rzeczywiście to kwestia gustu. Zauważyłem że dla osób branży IT jedynym słusznym rozwiązaniem jest Pecet. W przemyśle PC w aplikacjach automatyki nie specjalnie się sprawdza, trochę tańszy przy instalacji potem stwarza tylko problemy...

ravbc
26-05-2010, 23:39
To nie kwestia ceny, tylko wygody i funkcjonalności. Co prawda są tu maniacy, którzy próbują jakieś Scady odpalać i tego faktycznie nie rozumiem ;-) , natomiast nikt mi nie wmówi, że używając li tylko PLC z panelem da się zrobić jakiekolwiek sensowne narzędzie monitoringowo/analityczne. O zdalnym dostępie, czy też spinaniu różnych systemów (jak 1-wire), to w ogóle nie ma co wspominać, bo to albo drogie, albo w ogóle nie realizowalne. Natomiast panele są dobre do pokazywania chwilowego stanu systemu i jeśli to komuś wystarcza, oraz nie drażni go potrzeba podniesienie tyłka, żeby cokolwiek sprawdzić, to panel zapewne się nada ;-)

mario0658
27-05-2010, 06:42
jesli chodzi o monitorowanie systemu na HMI (paneliku) to naprawde da rady to zrobic bez wiekszego problemu
przedstawic mozna za pomoca slupkow , wykresow czy cyfrowo - naprawde fajnie to wyglada
chwilowy stan oczywiscie tez :)
Zdalny dostep - bezproblemowo , paneliki maja wbudowany serer VNC :) wiec przez internet czy wi-fi sieci domowej bez specjalnych dodatkowych kostek wszystko pieknie smiga.

ravbc
27-05-2010, 09:05
No offence, ale na ekranie, który ma 600 pikseli, to nic się nie da zrobić bez większego problemu ;-)
A co do VNC, to znajdź mi telefon (albo nawet smartfona), który ma sensownego klienta VNC ;-)
Jak już pisałem - o gusta można się tylko bić...

manieq82
27-05-2010, 16:04
inna beczka
gdzie kupowaliście taśmy do łączeń poszczególnych modułów
mam wąską rozdzielnię i 40MCT muszę dać niżej
co gorsza ma on przytwierdzony kabel na stałe (no prawie) więc potrzebuję kabel zarobiony wtyczką i gniazdem

może jakieś www
znalazłem 14 pinowe ale o rozstawie jak IDE

do kolegów z Multiprojektu dziś kilka prób dzwonienia i wszystkie nieskuteczne

civic9
27-05-2010, 19:05
gdzie kupowaliście taśmy do łączeń poszczególnych modułów


w multiprojekcie właśnie. może zamailuj.
aczkolwiek nie wiem czy mają taki żeńsko-męski.

civic9
27-05-2010, 19:09
NO wreszcie ktoś kto robi coś na panelu. To że panel - PLC to dobre połączenie wiem na pewno bo zawodowo na codzień się z tym spotykam. Tyle że sprzęt z innej półki raczej nie do przeskoczenia dla instalacji domowej, więc myślałem że to może Weintek nie może się dogadać z Fatekiem i stąd Wasze problemy. Chyba jednak rzeczywiście to kwestia gustu. Zauważyłem że dla osób branży IT jedynym słusznym rozwiązaniem jest Pecet. W przemyśle PC w aplikacjach automatyki nie specjalnie się sprawdza, trochę tańszy przy instalacji potem stwarza tylko problemy...

Mój Panel Weinteka - właśnie ktoś odkupił na allegro nie dawno :)
Nie, nie miałem żadnego problemu z nim - poza tym, że mi możliwości nie odpowiadały.

Skorygować chcę jedną myśl jeśli chodzi o jedynie słuszne rozwiązanie. To nie pecet.
Tzn. pecet w sensie programowym, ale sprzętowo zazwyczaj proponujemy tutaj różne rozwiązania
klasy embedded. Małe komputerki z linuxem, itp.
Tanie, małe, energooszczędne (moja sheevaplug - od 2.3 do 7W, CPU ARM 1.2GHz, 512MB RAM), dostępne sieciowo (zdalnie, z komputerów domowych, z setoboxów przy TV, z telefonów komórkowych).
Trzeba się więcej narobić (czyli fakt, że dla "entuzjastów" póki co), ale trudno znaleźć coś gotowego co to przebije w sensownym koszcie.

Panele przemysłowe to w sumie to samo (nierzadko też z linuxem albo jakimś windowsem CE) - tylko o konkretnych gotowych możliwościach, kosztem uniwersalności i elastyczności (której potem jednak w zastosowaniu domowym, a nie przy sterowaniu taśmą produkcyjną, brakuje).

aro_32
27-05-2010, 22:29
To nie kwestia ceny, tylko wygody i funkcjonalności. Co prawda są tu maniacy, którzy próbują jakieś Scady odpalać i tego faktycznie nie rozumiem ;-) , natomiast nikt mi nie wmówi, że używając li tylko PLC z panelem da się zrobić jakiekolwiek sensowne narzędzie monitoringowo/analityczne. O zdalnym dostępie, czy też spinaniu różnych systemów (jak 1-wire), to w ogóle nie ma co wspominać, bo to albo drogie, albo w ogóle nie realizowalne. Natomiast panele są dobre do pokazywania chwilowego stanu systemu i jeśli to komuś wystarcza, oraz nie drażni go potrzeba podniesienie tyłka, żeby cokolwiek sprawdzić, to panel zapewne się nada ;-)

Generalnie się zgadzam, ale po co ktoś miałby kupować panel jak potrzebuje narzędzie do analizy i archiwizacji zdarzeń. Do tego służą rzeczywiście inne narzędzia a właściwie systemy nadrzędne pracujące na serwerze połączonym z PLC poprzez kartę komunikacyjną. To samo dotyczy dostępu zdalnego do pełnych zasobów PLC. Natomiast panel jak sama nazwa wskazuje (Human Machine Interface) służy do komunikacji człowieka z maszyną - u nas z PLC i to jest jego zadaniem. A przy okazji jak ktoś potrzebuje to ma możliwość prostej wizualizacji danych (właśnie o to pytałem bo nie wiem czy Weintek sobie z tym radzi).
Co do propozycji Civica - to ciekawe rozwiązanie - jak ktoś ma czas się pobawić, ja niestety nie mam :(
No to tyle kończąc wątek filozoficzny.
- jeszcze jedno, nie wiem czy pamiętacie - jeszcze kilka, kilkanaście lat temu panele dostarczane były pod nazwą MMI (Man Machine...) ale feministki oprotestowały i producenci zmienili na HMI :D

manieq82
27-05-2010, 23:49
montaż w rozdzielni trwa :)
i jak na stole nie wyszły, teraz wypływaja problemy/pytania
na module rozszerzeń nie mam dla wejść + i - 24V - S/S mam spiać z +24 z modułem głównym, -24 wziąć również z e/e głównego?
czy wtedy z zasilacza zewnętrznego?

24EYT - czemu oni kurde nie dali innych kolorów tej taśmy :)
co mam podłaczyć pod V- i V+
myślałem że tylko dajemy masę czyli -24V ale ten + ??

trzecia sprawa to zabezpieczenie
o proszę takie coś znalazłem
http://images42.fotosik.pl/210/188d74d20a703140m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/188d74d20a703140.html)



czyli każdą sekcję 2 wyjść mam zabezpieczyć bezpiecznikiem 1A, a sekcje 4 wyjść bezpiecznikiem 4A??
i jak w tym przypadku z 24EYT gdzie sekcja (chyba) ma 8 wyjść

pozdr

ravbc
28-05-2010, 12:04
Co do 24EYT, to w zależności jakie masz tranzystory w środku (ppn, czy npn - jest oznaczenie na przedniej ściance w prawym dolnym rogu), to podłączasz albo tylko V+, albo tylko V- Zamknięcięm obwodu jest oczywiście konkretne wyjście. Czyli 3 kabelki zostaną Ci wolne ;-)

jka222
28-05-2010, 21:27
Zamierzam wykorzystać czujki alarmowe, jako czujki ruchu i wpiąć je do PLC.
Jako, że nigdy nie miałem do czynienia z alarmami, proszę o podpowiedzi.
Jaką centralę najlepiej kupić, jak to najlepiej spiąć?
Myślę o układzie w którym centrala alarmowa wystawiała by mi na swoje wyjścia(najlepiej przekaźnikowe, żeby 12 z 24 się nie pomieszało) odpowiednie stany.

Pozdrawiam

jelen
28-05-2010, 22:11
Zamierzam wykorzystać czujki alarmowe, jako czujki ruchu i wpiąć je do PLC.
Jako, że nigdy nie miałem do czynienia z alarmami, proszę o podpowiedzi.
Jaką centralę najlepiej kupić, jak to najlepiej spiąć?
Myślę o układzie w którym centrala alarmowa wystawiała by mi na swoje wyjścia(najlepiej przekaźnikowe, żeby 12 z 24 się nie pomieszało) odpowiednie stany.

Pozdrawiam

Dobrze kombinujesz. Najbardziej rozpanoszony jest satel. Pytanie jeszcze jakie chcesz czujki. Żebyś nie musiał za długo czekać żeby np. światło zaświeciło się po wykryciu ruchu najlepiej użyj zwykłe PIRy. Pytanie czy Tobie wystarczą, a to już zależy od szczegółów Twojego domu :)

manieq82
28-05-2010, 23:44
ravbc
dzieki - tak myślałem ;) wszystko jasne

a co do pozostałych wątpliwości?

jka222
29-05-2010, 09:47
Dobrze kombinujesz. Najbardziej rozpanoszony jest satel. Pytanie jeszcze jakie chcesz czujki. Żebyś nie musiał za długo czekać żeby np. światło zaświeciło się po wykryciu ruchu najlepiej użyj zwykłe PIRy. Pytanie czy Tobie wystarczą, a to już zależy od szczegółów Twojego domu :)

O tym, że może wystąpić znaczne opóźnienie, nawet nie pomyślałem.
Do sterowania oświetleniem, to dla mnie za mało. Chcę użyć info z tych czujek tylko do wyłączania oświetlenia w pomieszczeniach, w których nie ma nikogo dłuższą chwilę, sterowania cyrkulacją cipłej wody.
Dobrze by było móc jeszcze zbroić alarm zdalnie???

zylko
29-05-2010, 10:41
...
Skorygować chcę jedną myśl jeśli chodzi o jedynie słuszne rozwiązanie. To nie pecet.
Tzn. pecet w sensie programowym, ale sprzętowo zazwyczaj proponujemy tutaj różne rozwiązania
klasy embedded. Małe komputerki z linuxem, itp.
Tanie, małe, energooszczędne (moja sheevaplug - od 2.3 do 7W, CPU ARM 1.2GHz, 512MB RAM), dostępne sieciowo (zdalnie, z komputerów domowych, z setoboxów przy TV, z telefonów komórkowych).
Trzeba się więcej narobić (czyli fakt, że dla "entuzjastów" póki co), ale trudno znaleźć coś gotowego co to przebije w sensownym koszcie.
.

Jeżeli potrzeby są większe, znaczy chcesz mieć urządzenie do logowania zdarzeń, panel do sterowania domem, media/DLNA serwer z możliwością dekodowania obrazu, oraz rekorder z kamer w jednym miejscu można spróbować zbudować klasycznego PC'ta w oparciu o jakąś technologię energooszczędną np. Atom. Koszt na pewno będzie większy, zarówno nabycia jak i użytkowania (około 22-29W) ale i możliwości wydają się większe.

Civic9, zerknąłeś na rozwiązanie Mango M2M? Jestem ciekawy co o tym myślisz, no i czy kontynuujesz prace nad rozwiązaniem autorskim??

civic9
14-06-2010, 22:47
Civic9, zerknąłeś na rozwiązanie Mango M2M? Jestem ciekawy co o tym myślisz, no i czy kontynuujesz prace nad rozwiązaniem autorskim??

Niestety na M2M czasu na razie brakło.
Nad moim rozwiązaniem o tyle o ile - po prostu co potrzebuję i mam motywację to mniej lub bardziej prowizorycznie do działania doprowadzam.
Da się z tym żyć :)

Tak jak wcześniej pisałem postawiłem na interfejs webowy. Na razie prowizoryczne, nie zbyt ładne, ale się sprawdza i działa (oświetlenie, wentylacja, rolety). Czy to z PC czy telefonu. Telefon z symbianem jako uniwersalny pilot na WIFI jest ok (może też być do serwera muzyki, etc.), pewnie z innymi systemami też.

Ostatnio też, bo mi został ten nslu2, dołożyłem go w salonie do kącika audio-video, jako media player (muzyki). Przy okazji podpiąłem do niego odbiornik IR, dzięki czemu mogę złapać komendy z pilota i przekazać je do PLC. To mi pozwoliło na zaprogramowanie scen świetlnych na pilocie harmony logitecha (555), tak więc jednym przyciskiem ustawia mi się sprzęt audio video (np. tv, wzmacniacz, media player, itd.) oraz odpowiednia scena świetlna, w zależności od tego co zamierzam robić (muzyka, filmy, itd). No i też pod ręką jest kolejny element sterujący oświetleniem czy roletami, akurat przydatny w kąciku audio-video, bo tam ten harmony jest zawsze pod ręką.

A do kompletu to mi brakuje teraz jakiegoś taniego wyświetlacza LCD na USB, nie dużego, znakowego albo graficznego, którego byłbym w stanie obsłużyć z Linuxa i który mógłby stać w salonie (wygląd). Może ktoś coś takiego zna?

manieq82
19-06-2010, 21:12
witajcie ponownie
jak krew z nosa idzie mi ta instalacja
jak już podpiełem prawie wszystko - milion kabli - i wszystko spisałem gdzie co i jak (tak dla potomności) to sie okazała kolejna wtopa
wcześniej wspominałem o kabelku
napisałem do multiprojektu
przysłali mi niezarobiony - końcówek nie mieli akurat
przerobiłem ten krótki na długi
nie wiem czy może coś spieprzyłem - dziś go oglądałem wygląda ok
mam 60 mct, 40EAT i 24EYT
WinProloader widzi tylko 60MCT, i tylko on zdaje sie działą
tzn lampka pow pali się i na pozostałych
jak cisnę przycisk zapala się lapmpa na tej 40EAT że aktywne wejście
ale nie widzi, nie działą
coś spieprzyłem
kabelek jeszcze raz zarobiłem - dalej to samo
podłączyłem nawet bezpośrednio na oryginalnym kabelku 24EYT bezpośrednio pod 60-kę
też nie widzi
mogłem popsuć?
czy robię jakiś podstawowy błąd?

korzystaliście z gwarancji w multiprojekcie? nie ma problemów?

pozdr

Depi
23-06-2010, 23:57
Chyba zmarło już ostatecznie... Szkoda. Mam nadzięję, że przynajmniej ten Papliński czy jak mu tam, wyleciał z roboty za tą fuszerkę.

civic9
24-06-2010, 11:39
trzeba rozkręcić wątek na nowo :)

manieq82: nie spotkałem się z tym, ale tak na logikę - skoro reaguje na przycisk tzn. że ma zasilanie. skoro winproladder nie widzi dodatkowych modułów, tzn. że komunikacja między modułami nie działa. obie rzeczy idą po tej taśmie. może działa tylko częściowo? niedociśnięte coś do końca? może dasz rade jakoś przebadać ten kabelek żyła po żyle (jak byś miał odpowiednią gołą wtyczkę w którą można to wcisnąć i dostać się do wyprowadzeń).
inna możliwość to oczywiście uszkodzenie. podskocz do kogoś kto ma fateka i jakiś inny kabelek, najprościej i najszybciej o potwierdzenie lub wykluczenie tej teorii.
ja jednak obstawiam na kabelek.

manieq82
25-06-2010, 02:39
Chyba zmarło już ostatecznie... Szkoda. Mam nadzięję, że przynajmniej ten Papliński czy jak mu tam, wyleciał z roboty za tą fuszerkę.

yy? papliński? nie kumam o kogo chodzi?

A co do Fateka to Kraków go dostał i bada
stwierdzili że 24EYT jest zwalony i powoduje błędy - możliwe to?
do taśmy się nie czepiali - u nich na niej zareagował
nie pamiętam już jakie kombinacje ja u siebie robiłem - na pewno podłączałem 60-tkę i 24 żeby było bez dorabianego kabla - i nie działało
mam nadzieję że ich teoria się sprawdzi - znaczy że rzetelni są :)
za tydzień dostanę nówkę to napiszę jakie wrażenia serwisowe
wstępnie pozytywnie

Depi
04-07-2010, 11:05
A nie wiecie jak ustawić na nowo powiadomienia? Bo bez tego przypomina mi się raz na ruski rok, żeby tu zajrzeć.

Będę niebawem przystępował do walki, więc online helpline by się przydała ;)

Mam drugi moduł, MCT-1, dallasy, oporniki, weinteka i skończyłem pracę na ten rok (szkolny), więc mam 3 miechy żeby podgonić robotę domową :)

A propos MCT-1 to czy ma ktoś z posiadaczy opracowane, gdzie (do jakiej puszki) można go wsadzić? Chyba najlepiej taka obudowa na szyne, tylko jaka?

manieq82
04-07-2010, 14:31
witaj
z tymi powiadomieniami to ho ho sztuka jakiej ja jeszcze nie opanowałem
u góry masz menu - subskrybuj
tylko opcje są dziwne - sam dojdziesz że ... nie działa jak powinno
co do tematu - ile płaciłeś za MCT-1?
opłaca się bardziej niż ADA

a u mnie działa!!!!
zwalony 24EYT podmienili i okazało sie że on to bruździł - teraz hula
ja podpiąłem żarówki i na razie tyle resztę zwinąłem w rozdzielnie i czekam aż zakończymy pierdoły jak wykańczanie i wtedy się wezmę poważnie za programowanie tegoż

pozdr

Jani_63
04-07-2010, 16:04
Sorry że nie w temacie wątku.
Depi, co do zmian w powiadomieniach ja to robię tak:
Narzędzia wątku => Rezygnuj z subskrypcji tego wątku.

Po przeładowaniu się stronki na nowo
Narzędzia wątku => Subskrybuj ten temat => Rodzaj powiadomienia.
Może można to jakoś inaczej załatwić, ale jeszcze do tego nie doszedłem, niestety.;)

Depi
04-07-2010, 18:51
Dzięki Jani - zdążyłem już to wcześniej zrobić i Twój post był pierwszym, o którym dostałem notyfikację :)

gosciu01
13-07-2010, 16:27
Witam,

mam oto takie pytanie.

Do opomiarowania temperatur w domu zakupiłem dallasy, "pójdą" przez konwerter do kompa i tam zobrazuje wyniki. W sumie 25 szt.
Dodatkowo do Fateka moduł MCT-1 - 1 szt. ( 4 wejścia ), bo chcę posterować pewnymi elementami ( bypass reku, załączanie urządzeń w taryfach itp. ).

W jaki sposób w tym przypadku tak najprościej zobrazować zakres temperatury dwoma diodami np. A. zielona dioda temp. = OK, B. czerwona dioda temp. = LOW
( ewentualnie jedna dioda, a najlepiej trzy, dałbym jeszcze żółtą jako stan pośredni ) ?

Z dallasami nie bardzo wiem jak, a w Fateku szkoda mi trochę wyjścia na taką zabawę, ale jak nie będzie wyjścia ...

Chodzi o to, że nie zawsze będę załączam kompa, aby dowiedzieć się, czy temp. wody w zasobniku nie jest zbyt mała.
Zamierzam ustawić program dogrzewania cwu tylko w taniej taryfie i zrobić przycisk, który "zezwoli" w razie potrzeby pompie PCi, lub grzałce grzanie w drogiej taryfie.
Zerknięcie na diodę/diody dałoby informację o stanie ( zakresie ) temp. w zasobniku cwu.

civic9
14-07-2010, 21:00
gosciu01,

skoro dane z dallasów będą trafiać do kompa, to on musi wysterować te diody. jeżeli masz tam LPT, to kilka diód na LPT powinno się dać wysterować. musiałbyś poszukać w sieci. inne rozwiązanie, które mi przychodzi do głowy to również w oparciu o dallasy - ds2405/ds2408. są obsługiwane przez owfs więc pod linuxem da się załatwić to skryptem - odczyt temperatury, sprawdzenie zakresu i włączenie/wyłącznie któregoś ds2405/2408. a do niego dioda. może być potrzebny jeszcze jakiś tranzystor, rezystor, zasilanie do diody, itp. ale nie narysuję dokładnego schematu - może ktoś bieglejszy w elektronice.

gosciu01
14-07-2010, 21:48
dzięki,

a czy te urządzenie nadawałoby się?
słabo to jakoś ( dla mnie ) rozpisane.

strona:
http://193.23.48.135/item1066373982_modul_we_wy_cyfrowych_w_standardzie _1_wire_8_kan.html
i pdf:
http://www.meraprojekt.com.pl/files/MP00220.pdf
lub te:
http://www.meraprojekt.com.pl/files/MP00220A-8R.pdf

Wolałbym uniknąć programowania, pisania skryptów itp.
( i tak z fatekiem będzie zabawa, a innych klocków też sporo się nazbierało już w projekcie ... )
Najlepiej dla mnie gdyby wpiąć to w układ pomiarowy i --> jest sygnał = świeci, brak sygnału = nie świeci.

Jedno wyjście w Fateku = ok. 45 zł, a te urządzenie 56 zł i posiada możliwość podpięcia ( jak mi się wydaje ) wielu kanałów.
piszą też o darmowym oprogramowaniu.


Na początku myślałem ( chociaż nie zrezygnowałem całkowicie ze SCADA ).
Zadałem sobie jednak pytania: komu ma to służyć, jak zrobić najprościej, najtaniej ... i stąd te diody.

civic9
15-07-2010, 11:02
to jest to co miałem na myśli. w sumie mógłbyś też kupić sam ds2408 za 15-20 zł, ale zamontowane na płytce z gniazdami za kilka dych więcej może być pomocne.

nadal pozostaje kwestia oprogramowania tego - skryptu nie unikniesz, ponieważ to jest tylko moduł wyjść, nie programowalny, tylko sterowany z zewnątrz. ale to będzie naprawdę proste - jeśli będziesz to (zarówno ds2408 jak i czujniki temperatury (*)) miał podłączone do linuxa z owfs to pomogę. zakładam, że podłączysz to do pracującego cały czas jakiegoś komputerka (może być coś ala sheeva o której wspominałem), najlepiej/najprościej z linuxem. innej prostej możliwości nie widzę.

(*) jeżeli miałoby to działać w oparciu o czujniki podłączone do fateka to niestety trzeba najpierw to jakoś przesłać do PC z linuxem, więc się trochę komplikuje.

a tutaj masz schemat jak podłączyć diodę do ds2405 (w 2408 tak samo, tylko że wyjść masz 8 ) - http://www.btinternet.com/~jon00/images/DS2405_2.gif
czyli potrzebne zasilanie +5V i rezystor. zasilanie +5V można wziąć z konwertera 1wire jeśli dobrze pamiętam, tylko trzeba się upewnić ile te diody biorą, ile ich będzie i czy nie przekracza to maksymalnej obciążalności.

ps. ds2408 może też służyć jako moduł wejść binarnych :)

civic9
15-07-2010, 11:24
A skrypt do czegoś takiego wygląda mniej więcej tak.
Ustawianie DS2408 na sucho bo nie mam podłączonego, może wymagać jakiejś korekty.
Odczyt temperatury i ustawienie bądź wyłączenie wyjścia ds2408 w zależności od tego czy temperatura wpada w przedział od 10 do 40 st.C.
Można to opakować w pętlę albo z crontaba uruchamiać co minutę.

#!/bin/sh

# odczyt temp. i obcięcie do części całkowitej
VAL=`cat /mnt/1wire/28.0189F5000000/temperature12|sed 's/ //g'|sed 's/\..*//'`
# jeśli mamy wynik, sprawdzenie czy wpada w nasz przedział
if [ ! -z "$VAL" -a $VAL -ge 10 -a $VAL -le 40 ]
then
echo "1" > /mnt/1wire/xx.xxxxxxxxxxxx/PIO.0
else
echo "0" > /mnt/1wire/xx.xxxxxxxxxxxx/PIO.0
fi
# za xx.xxxxxxxxxxx trzeba podstawić ID modułu ds2408.

Depi
15-07-2010, 12:14
co do tematu - ile płaciłeś za MCT-1?
opłaca się bardziej niż ADA

a u mnie działa!!!!


Hej,

Płaciłem standardowo coś koło 100. Niestety jakoś nie skojarzyłem, co do mnie mówią i zamówiłem też jeden czujnik po zbójeckiej cenie :)

Podziel się info jak to zmontowałeś? No i ta obudowa - przecież nie idzie tego zostawić tak gołego, nie?

Depi
15-07-2010, 14:23
Z innej beczki - przymierzam się do systemu autopodlewania ogrodu i dochodzę do wniosku, że bez sensu jest angażowac do tego Fateka - sterowniki dedykowane wychodzą bardzo tanio, a problemów z nimi o wiele mniej.

Jak macie u siebie? Ktoś zlecił to Fatekowi?

civic9
15-07-2010, 14:31
właśnie też o tym myślę.
mi jednak się zdawało, że warto zaangażować fateka - z powodu kosztów właśnie. bo mam kilka wolnych wyjść, więc wychodzi praktycznie za darmo (pomijająć programowanie).
a ile te sterowniki dedykowane z obsługą kilku sekcji i jakimś programem czasowym?

ravbc
15-07-2010, 14:35
A jakie przewidujesz problemy z Fatekiem przy podlewaniu ogrodu? Wszystko co tam trzeba zrobić to wysterować pojedyncze wyjście na określony czas o określonej porze. Sterowniki dedykowane wychodzą o rząd wielkości drożej niż prównywalna liczba wyjść w Fateku. Jedyny problem może być z wykrywaniem deszczu, ale w sumie typowe dla systemów nawadniania czujki blokujące podlewanie w trakcie, czy tuż po deszczu, da się także podłączyć do Fateka. Poza tym i tak fajniej mieć odczyty ze stacji pogody i na tej podstawie określać co roślinki potrzebują. Krótko mówiąc: ja nadal mam zamiar sterować podlewaniem przy użyciu Fateka, tylko mnie na to jeszcze nie stać ;-)
A propos stacji pogody: ktoś ma zrealizowane ładne podłączenie do PC-ta z odczytem kompletu informacji (ważny jest wiatr, w zasadzie tak samo jak deszcz, a może i bardziej)? Civic, Ty się chwaliłeś kiedyś stacją pogody?

Depi
15-07-2010, 16:55
Problemy? Takie, że trzeba to zrobić - zaprogramować. Aby osiągnąć pełną funkcjonalność takiego dedykowanego sterownika trzeba by się mocno nabiedzić, zaprząc pewnie panel Weinteka (do wygodnej zmiany ustawień) itp.

W sytuacji, gdy sterowni na 6 sekcji (czyli 6 wyjść Fateka) kosztuje 150 zł ( http://allegro.pl/item1148312785_sterownik_eco_logic_hunter_6_sekcji _najtaniej.html ), nie bardzo mi się to uśmiecha.

Nie chce mi się teraz liczyć, ile wyniosło mnie 1 wyjśćie w Fateku, ale z calą pewnością nie jest to RZĄD wielkości.

civic9
15-07-2010, 21:03
nie wiedziałem, że są takie tanie. patrzyłem na sprzęt marek typu gardena itp.
ale jedno co mnie bardziej przekonuje nadal do fateka - ja jednak sterowanie wszystkim co się da chcę mieć w jednym miejscu. z dostępem zdalnym itp.
to niestety jest rozwiązanie mniej elastyczne niż fatekowe.
oczywiście roboty jest więcej - ale czyż te nasze instalacje to nie jest właśnie jedna wielka, dodatkowa, nikomu nie potrzebna robota? :)
reasumując - kwestia gustu :)

civic9
15-07-2010, 21:09
A propos stacji pogody: ktoś ma zrealizowane ładne podłączenie do PC-ta z odczytem kompletu informacji (ważny jest wiatr, w zasadzie tak samo jak deszcz, a może i bardziej)? Civic, Ty się chwaliłeś kiedyś stacją pogody?

Ta, mam podłączone do sheeva (linux) przez RS232. Softu używam tego: http://www.lavrsen.dk/twiki/bin/view/Open2300/WebHome
A stację mam podobną do jednej z tych (dokładnie tego modelu chyba już nie ma): http://www.lacrossetechnology.com/ws_pro.php - temp, ciśnienie, deszcz, wiatr.
No co mogę powiedzieć - działa :) Ale na razie nie wykorzystuję tych danych, tylko do poglądu / na wykres.

manieq82
15-07-2010, 23:27
Hej,

Płaciłem standardowo coś koło 100. Niestety jakoś nie skojarzyłem, co do mnie mówią i zamówiłem też jeden czujnik po zbójeckiej cenie :)

Podziel się info jak to zmontowałeś? No i ta obudowa - przecież nie idzie tego zostawić tak gołego, nie?

yyy
działa mi sterownik - dostałem zwalony i jak przyszło go uruchomić to się to okazało
ale wymienili i po problemie
a MCT-1 lub Adę zamierzam dopiero kupić
a zamknąć to - ano trzeba będzie dobrać coś odpowiedniego
a może kanał taki na przewody uciąć kawałek i tam przykręcić
wstawić taki do rozdzielni i będzie osłaniał je - te MCT-ki i to chyba wystarczy...
nie?

edit:
100 to chyba niedrogo...
ADA coś koło 500 kosztuje a tu mamy już 20 punktów pomiaru - a jak dla mnie 8 lub 12 wystarczy aż nadto - czyli 2 lub 3 MCT-ki

a dokumentacja wygląda chyba bezproblemowo - dają wszystko na talerzu

ravbc
15-07-2010, 23:38
Hunter w sumie lepszy niż Gardena. Ale cenę faktycznie dali niezłą. Ja go widziałem za ok. 300zł. 6 wyjść Fateka to ok. 75zł katalogowo. Czyli było by o połowę taniej w stosunku do ceny z allegro i o "pół rzędu wielkości" w stosunku do tego co mi się wydawało. Tyle, że ja nie potrzebuję 6 wyjść i nie kupuję ich w cenach katalogowych. Czyli nadal uważam, że róznica w cenie (przynajmniej w moim wypadku) to JEST rząd wielkości.
A teraz co do oprogramowania: faktycznie, zeby to zrobić porządnie, to trzeba by się trochę zmęczyć. ale jak tak patrzę jak mi aktualnie wychodzi ręczne sterowanie podlewania, to nie wydaje mi się bym chciał ustawienia zmieniać częściej niż 2 razy na sezon (oczywiście po wypracowaniu sensownych ustawień "wyjściowych"). No i jak napisał Civic, to w sumie bardziej zabawne jest ;-) No a jak się już bardziej zmęczyć i połączyć to ze stacją pogody, to zaczyna konkurować z gotowym sterownikiem nawadniania za jakieś 1k PLNów - poszukaj czujników pogodowych do tego sterownika za 150, to zobaczysz czemu on jest taki tani ;-)

mario0658
16-07-2010, 01:20
witam wszystkich

Tez myslalem o podlewaniu i jedynym problemem jaki widze to sposob w jaki poinformowac fateka o niedawnym deszczu i jego ilosci (czy mimo ,ze padalo to podlac)
czasem pada kilka kropel lub rosa rano .... tak kombinuje z czujnikiem poziomu cieczy
Mysle aby elektrody umiescic w jakims naczyniu 2-3mm od dna jesli zamoczone to byl deszcz wystarczajacy i do czasu gdy nie wyschnie to sygnal,ze jest mokro
a moze czujnik wilgotnosci w ziemi ?......
oba te czujniki podawalyby sygnal 0-1 (tak prosciej i bez analogow...)

civic9
16-07-2010, 01:50
a tutaj masz schemat jak podłączyć diodę do ds2405 (w 2408 tak samo, tylko że wyjść masz 8 ) - http://www.btinternet.com/~jon00/images/DS2405_2.gif
czyli potrzebne zasilanie +5V i rezystor. zasilanie +5V można wziąć z konwertera 1wire jeśli dobrze pamiętam, tylko trzeba się upewnić ile te diody biorą, ile ich będzie i czy nie przekracza to maksymalnej obciążalności.

doczytałem datasheeta ds2408 i to niestety przyjmuje tylko 20mA prądu. na kilka diód może być za mało. wtedy trzeba trochę inaczej, przez tranzystor, np. ULN2001/3. cyt.
"wyjscie ds do wejscia uln, podciagnac to jeszcze do plusa przez jakies 4.7k-10k, a do wyjscia uln mozesz podlaczyc cos wiekszego" http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/5279.pdf

civic9
16-07-2010, 09:47
witam wszystkich

Tez myslalem o podlewaniu i jedynym problemem jaki widze to sposob w jaki poinformowac fateka o niedawnym deszczu i jego ilosci (czy mimo ,ze padalo to podlac)
czasem pada kilka kropel lub rosa rano .... tak kombinuje z czujnikiem poziomu cieczy
Mysle aby elektrody umiescic w jakims naczyniu 2-3mm od dna jesli zamoczone to byl deszcz wystarczajacy i do czasu gdy nie wyschnie to sygnal,ze jest mokro
a moze czujnik wilgotnosci w ziemi ?......
oba te czujniki podawalyby sygnal 0-1 (tak prosciej i bez analogow...)

pomijając pełną integrację stacji pogodowej z Fatekiem przez PC z linuxem,
możesz wziąć czujnik deszczu z takiej pogodówki i podłączyć na wejście. on daje impuls co np. 0.5mm opadów.
podłączyć to pod timer i/lub licznik, co spowoduje opóźnienie podlewania i gotowe.

zrobienie samemu takiego czujnika też powinno być realne - taka kołyska, która napełnia się przy padającym deszczu, zrobiona tak, że jak się napełni to się przechyla i wylewa... i wtedy napełnią się druga strona. i tak na zmianę. nad kołyską "zlewnia" o określonej powierzchni z dziurką co pozwala obliczyć ilość opadów po uwzględnieniu objętości kołyski. przechylenie/przelanie podłączone do styków.

Depi
16-07-2010, 10:14
ravbc Nie no jasne - wszystko da się sklecić ręcznie. Nie dla każdego jest to jednak aż tak wielka przyjemność. Dla mnie jest to jednak duży wysiłek, bo nie siedzę w tych tematach zawodowo, więc jeśli mam możliwość za 75zł zaoszczędzić sobie wiele godzin pracy to dla mnie jest to dobre rozwiązanie.

Integracja ze stacją pogodową? Fajne. Ale to tylko bajer w najlepszym wypadku. Wole ten czas poświęcić na przekopanie ogrodu :)

ravbc
16-07-2010, 10:58
Depi: jak to podlewanie ma być faktycznie automatyczne, to bez czujników pogodowych się nie da. Czujnik opadów to minimum, ale niezbyt wygodne (te podstawowe blokują podlewanie tylko w czasie i tuż po deszczu). Czujnik wiatru (przynajmniej u mnie) też jest praktycznie niezbędny, bo inaczej to tylko marnowanie wody, a nie podlewanie. Odczyt temperatury (a raczej historia jej zmian) pozwoli za to mniej więcej dopasowywać ilość wylewanej wody (zamiast modyfikować program ręcznie). Tak że jak dla mnie bez czujników pogodowych wszystko działa dobrze tylko przy totalnie stabilnej pogodzie przez dłuższy czas - tak jak ostatnie klika tygodni ;-) Fatek jest oczywiście bardziej upierdliwy w użytkowaniu (czy może raczej programowaniu), ale chyba nikt nie liczył, że będzie inaczej... ;-)

civic9
16-07-2010, 11:32
Depi: jak to podlewanie ma być faktycznie automatyczne, to bez czujników pogodowych się nie da. Czujnik opadów to minimum, ale niezbyt wygodne (te podstawowe blokują podlewanie tylko w czasie i tuż po deszczu). Czujnik wiatru (przynajmniej u mnie) też jest praktycznie niezbędny, bo inaczej to tylko marnowanie wody, a nie podlewanie. Odczyt temperatury (a raczej historia jej zmian) pozwoli za to mniej więcej dopasowywać ilość wylewanej wody (zamiast modyfikować program ręcznie). Tak że jak dla mnie bez czujników pogodowych wszystko działa dobrze tylko przy totalnie stabilnej pogodzie przez dłuższy czas - tak jak ostatnie klika tygodni ;-) Fatek jest oczywiście bardziej upierdliwy w użytkowaniu (czy może raczej programowaniu), ale chyba nikt nie liczył, że będzie inaczej... ;-)

Masz jakieś informacje lub przemyślanie na temat algorytmu wykorzystania czujnika opadów w szerszym zakresie niż tylko blokada w czasie i tuż po deszczu?
Wiatr to rozumiem, że blokujemy powyżej jakiejś wartości i czekamy aż się uspokoi.
Temperatury - a jak to uwzględnić?

ravbc
16-07-2010, 12:26
Pomysł na deszcz mam w połączeniu z temperaturą. Algorymt nie będzie pewnie całkiem oczywisty, ale na podstawie tych dwóch wartości można wykombinować tempo wysychania gleby, choćby z grubsza i przedziałami, w końcu chodzi tylko o to by zdecydować, czy dziś lejemy, czy se odpuszczamy. Co wcale nie znaczy, że warto aż tak się wysilać. Za to na pewno można ustalać długość tego "tuż po deszczu" w zależności od temperatury (no i ilości opadu). Jeszcze lepszy byłby pewnie pomiar wilgotności gleby, ale też raczej znacznie droższy, choćby dlatego, że przydało by się wykonywać go w kilku miejscach (chyba że podlewamy sam trawnik).

Depi
16-07-2010, 14:41
O ja piernicze. Wiesz - to o czym mówisz, to już jest naprawdę masakryczna robota. Pewnie fajne, ale dla mnie to za wiele. Takie proste systemy działają i się sprawdzają, więc nie widzę wielkiej potrzeby aż takiego kombinowania.

Czujnik deszczu jasne, może wiatru. Sezonowe programowanie też jest i nie jest to chyba wielki problem, szczególnie, jak woda jest z własnej studni.

Jakoś tak mi wychodzi, że jednak wiele rzeczy jest w praktyce lepiej robić "z palca", bo nawet najlepszy algorytm nie przewidzi wszystkiego i prawie zawsze są z tym jakieś kłopoty (np. automatyczne zamykanie rolet o określonej porze).

ravbc
16-07-2010, 18:09
Mnie to się nie wydaje takie znowu trudne. Tu nie chodzi o wyliczenie dokładne każdej kolejnej dawki nawadniania, tylko określenie ewentualnej korekty dla predefiniowanych wartości. Przykład: w lipcu lejemy codziennie po ileś tam, ale jak nam stacja pogody wykaże, że od 3 dni jest upał, to zwiększamy dawkę o jakiś tam procent (ten procent by se trzeba wymyślić), dodatkowo jeśli temperatura w ciągu dnia przekroczyła jakiś tam poziom (znowu trzeba strzelić), to polewamy też wieczorem (bo normalnie powinno być tylko wczesnym ranem). Przy wieczornym podlewaniu fajnie było by dostać jakieś ostrzeżenie przed uruchomieniem zraszaczy, co by zdążyć z trawnika uciec. ;-)
To wszystko na prawdę nie jest bardzo skomplikowane, ale nieosiągalne (o ile wiem) na typowych sterownikach nawadniania. Oczywiście nadal przyda się możliwość ręcznej korekty programu, ale to ma być _możliwość_, a nie konieczność ;-)

gosciu01
17-07-2010, 11:02
do Civic9,

a może zamiast tego tranzystora do DS2408 dać przekaźnik Relpola, albo inny.
Na nich będę budował system w szafce, można podpiąć nie tylko diody, ale nawet coś dużego.
przekaźnik pracuje już od 5 mA i napięciowo też można dobrać co się chce.
koszt 3-4 zł.

Miałbym przynajmniej przejrzysty układ :-)

Co o tym sądzisz?

aro_32
17-07-2010, 17:43
W sprawie automatycznego nawadniania.
Też jestem zwolennikiem prostych rozwiązań które nie zajmują dużo czasu i przede wszystkim działają. Zrobiłbym to tak: Jedną parę elektrod wpuszczam do ziemi 5 -10 cm i na tej głębokości mam kontrolę zwarcia czyli wilgotności gleby. Oczywiście górna część elektrod izolowana do ok. 5 cm. pod powierzchnią. Podłączam to pod wejście A.
Druga para elektrod bez izolacji wbita w ziemię sprawdza wilgotność na powierzchni - podłączam do we B.
To mi wystarczy by w prosty sposób Fatek podjął decyzję o uruchomieniu nawadniania późną porą wieczorną (gdy na A i B zero w ciągu dnia - podlewamy). Gdy elektrody z wejścia B są umieszczone w strefie podlewania to możemy umieścić w programie dodatkowy warunek że gdy po np. 5 min. nie pojawi się jedynka na wejściu to znaczy że ostro wieje i nasza woda chlapie wszędzie tylko nie na trawnik. I mamy nawet wpływ wiatru uwzględniony.
W skomplikowane receptury z uwzględnieniem pośrednich czynników nie wierzę.
Co myślicie?

Aha, efekt rosy wykluczamy skanując wejścia A i przede wszystkim B np. po południu.

Depi
17-07-2010, 18:40
Powiem tak: zrób, zaprogramuj (razem z kalendarzem i np. przełączaniem podlewania co drugi dzień, rano/wieczorem, +/- itd), skalibruj tę elektrodę wilgotnościową tak, aby prawidłowy dawał odczyt i potestuj, a jak wszystko będzie działało jak trzeba, to mogę od Ciebie ściągnąć! :lol:

aro_32
17-07-2010, 23:30
NO tak, z kalibracją elektrody może być kłopot. Nie wiadomo jak będzie z niezawodnością sygnału. :-(
Ale gdyby udało się uzyskać prawidłowe i powtarzalne odczyty to oprogramowanie tego w PLC nie będzie trudne.

civic9
17-07-2010, 23:39
do Civic9,

a może zamiast tego tranzystora do DS2408 dać przekaźnik Relpola, albo inny.
Na nich będę budował system w szafce, można podpiąć nie tylko diody, ale nawet coś dużego.
przekaźnik pracuje już od 5 mA i napięciowo też można dobrać co się chce.
koszt 3-4 zł.

Miałbym przynajmniej przejrzysty układ :-)

Co o tym sądzisz?

Nie sądzę, żeby ds2408 uciągnął większy przekaźnik, jeśli masz na myśli coś w stylu rm83 (5mA tak, ale gdzieś przy 120V). Ale skoro chcesz iść w tym kierunku to weź gotowy moduł z przekaźnikami - ten MP00220A-8R
stówka z hakiem, szkoda czasu na kombinowanie :)
Aczkolwiek z kosztem zbliżamy się tutaj do kosztu wyjść fateka (gdy są kupowane w większych modułach)

forumuser
07-09-2010, 14:33
Wygląda na to że ten wątek forum jakoś nam "umarł" :eek:
Albo może wszyscy co mieli coś do zrobienia już zrobili i teraz tylko się cieszą możliwościami systemów.

Mam jednak pytanie do tych co robili na Fateku: czy warto iść na szkolenie podstawowe i czy ono jest tylko dla firm instalacyjnych czy również osoby prywatne też mogą się zapisywać?

zylko
07-09-2010, 14:41
Wygląda na to że ten wątek forum jakoś nam "umarł" :eek:
Albo może wszyscy co mieli coś do zrobienia już zrobili i teraz tylko się cieszą możliwościami systemów.

Mam jednak pytanie do tych co robili na Fateku: czy warto iść na szkolenie podstawowe i czy ono jest tylko dla firm instalacyjnych czy również osoby prywatne też mogą się zapisywać?

Moim zdaniem warto. Oczywiście da ci to ogólny pogląd, ale jak nie miałeś wcześniej styku z PLC/Drabinkami/Modbus i inne tego typu, to tam przynajmniej będziesz mógł dotknąć tematu. Inna sprawa to fakt, że teraz masz symulator w WinProLoader, wcześniej żeby cokolwiek zrobić musiałeś mieć dostęp do sterownika.

Szkolenie nie jest tylko dla firm, ale te mają pierszeństwo (przynajmniej tak mnie poinformowano)
pzdr,
Zylko

Depi
07-09-2010, 15:59
Wątek zmarł wraz z migracją na nowy skrypt. Chyba duża część "starych juzerów" się zniechęciła przez to zamieszanie, zresztą zupełnie niepotrzebne (don't fix it if it aint broke).

Ja jeszcze nie zrealizowałem swojego - cały czas czeka na "lepsze czasy".

Szkolenie Fateka jest fajne i na pewno wart iść, jeśli nie jesteś specem, tylko newbem, jak ja. Dają za darmo, więc czemu nie? :)

jka222
07-09-2010, 16:22
Witam,

U mnie chroniczny brak czasu, ale trochę do przodu, rozdzielnie prawie poszyte, alarm uruchomiony.
Czas na danie główne, programowanie.
Pozdrawiam,

gosciu01
07-09-2010, 19:27
... Inna sprawa to fakt, że teraz masz symulator w WinProLoader, wcześniej żeby cokolwiek zrobić musiałeś mieć dostęp do sterownika...



toż to świetna informacja!

Byłem na kursie jako zupełnie zielony i jako nie-firma.
Uważam, że warto bo przynajmniej wiadomo po nim o co biega.

... jak byłem na kursie w lutym, to ten symulator faktycznie zapowiadali.
No i widać, że dotrzymali słowa. Zaraz spróbuję zassać nową wersję i potestować drabinki.

Co do systemu to planuję i kupuję powoli klocki.
ostatnio zakupiłem ładne przyciski monostabilne do współpracy z PLC, no i mam koncept jak to poskładać.

gosciu01
07-09-2010, 21:42
No i zassałem nowego WinProladdera v.2.5 Simulator v.1.0
Pojawiła się funkcja "Simulation" oraz "End Simulation".
Dzięki nim można uruchomić "Run PLC" oraz "Stop PLC"

Wrzuciłem kilka b. prostych drabinek ( tylko takie potrafię pisać ) i widać, że to działa :-)
Jeśli popełni się błąd, symulator komunikuje to i funkcja Run PLC nie ruszy.

A może skoro już jest ten symulator to by tak założyć nowy wątek, coby wymieniać się doświadczeniami,
które będą dotyczyć tylko programowania drabinkowego w Fateku i nie zginą wśród innych wypowiedzi?

Prekursorem był tutaj Civic9, który udostępnił kilka swoich pomysłów.
Może czym więcej osób skusi się popróbować drabinek i podzieli się doświadczeniami,
to i nasze PLC będą mogły mieć większą funkcjonalność?

manieq82
07-09-2010, 23:12
żyje żyje, tak sie ostatnio zastanawiałem - mam czy nie ustawioną subskrybcję.
A co do wątku to można tutaj - i tak nic nie piszemy więc czemu by teraz nie o programowaniu.
U ,mnie sterownik działa po małych kłopotach, na razie podstawowe funkcje i rozszyta tylko część przewodów.
resztę pozostawiam sobie na zamieszkanie jak będzie czas na grzebanie ....

Depi
08-09-2010, 08:40
resztę pozostawiam sobie na zamieszkanie jak będzie czas na grzebanie ....

Słodka naiwności :)

forumuser
08-09-2010, 08:41
Bardzo się ciesze ze Was rozruszałem trochę :wiggle:
@gosciu01: pochwal się proszę jakie przyciski wybrałeś? i za ile... ;)

gosciu01
08-09-2010, 19:45
Bardzo się ciesze ze Was rozruszałem trochę :wiggle:
@gosciu01: pochwal się proszę jakie przyciski wybrałeś? i za ile... ;)

Takie:
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/10015

Do tego trzeba sobie zrobić ramkę, ale jak pisałem mam koncept,
który wstępnie zaakceptowała nawet moja wyższa instancja :-)

Będą 2-, 4- i n-pozycyjne w zależności od potrzeby i pomieszczenia.

gosciu01
08-09-2010, 19:48
Słodka naiwności :)

Oj, słodka!
najprawdziwsza prawda :-)))

kulca
08-09-2010, 20:18
Do tego trzeba sobie zrobić ramkę, ale jak pisałem mam koncept,
który wstępnie zaakceptowała nawet moja wyższa instancja :-)

Będą 2-, 4- i n-pozycyjne w zależności od potrzeby i pomieszczenia.

możesz ujawnić jakieś szczegóły?

gosciu01
08-09-2010, 21:41
tak,
przyciski zamówiłem w czerwcu po 2-4 szt. z każdego rodzaju. W sumie ok. 20-25 szt., pomierzyłem, pooglądałem.
Te tańsze i stalowe nie bardzo się nadają do zastosowań salonowych.
Wśród tych droższych są o różnej sile nacisku. Lepsze te o mniejszej.
Te podświetlane, raczej nie nadają się do salonu, czy sypialni ( moje zdanie ).
Do hallu, kuchni chyba będą b. dobre.
Są też rożne rozmiary - średnice. Te najmniejsze 12mm są za małe, największe chyba za duże. średnie 19 mm będą OK.

Jak na stronie są na 36V i 250V - w sumie do PLC każde będą OK.
Od maja do lipca jeździliśmy po targach i wystawach budowlanych, wystroju wnętrz itp.
Rozmawialiśmy z rożnymi firmami.
Rozważane materiały na ramki to: płyty plexi grubość 8-10 mm, szkło, kamień naturalny i sztuczny i drewno, a właściwie sklejka.
Najładniejszy jest kamień i szkło i najtrudniejsze do obróbki, ale możliwe.
Znalazłem firmę w Krośnie, która zrobi to w szkle klejonym, kolorowym itd. Pewnie są też inne w innych miastach.
Sklejka, albo taka żeglarska, albo taka jak na szafy np. Indesit.
Pleksi wszędzie dostaniesz i najłatwiejsza w obróbce, ale moja żona nie bardzo chce się na nią zgodzić.
Może się rysować i przy cięciu laserem grubszych podobno nadtapia się na brzegach.

Na wszystkie materiały znalazłem wykonawców, którzy podejmą się zrobić prototypy.
Jeszcze nic nie zrobiłem, bo w sierpniu byliśmy 3 tygodnie gdzieś daleko na płd. Europy :-)

Pozostaje jeszcze montaż do puszek.
Pomiary zrobiłem dla takich prostokątnych i zwykłych fi60 systemowych.
Chyba pozostanę przy okrągłych.
Ponadto aby w pokoju wszystko miało "ręce i nogi" to gniazdka tez powinny mieć takie same ramki.
I tu kłopot, bo środek ten z dziurkami i ewentualnie bolcem musi być mały,
ale też znalazłem i już kupiłem kilka do prototypów.

Zła wiadomość jest taka, że nie bardzo mam czas ruszyć się popchnąć temat do przodu.
U mnie w pracy czas siania i żniw :-) a i nic mnie jeszcze nie goni aby spieszyć się.

jka222
10-09-2010, 20:35
RGB

Planuje w salonie podświetlenie sufitu diodami RGB. Planowałem panel dotykowy, za pomocą którego łatwo by było, przy pomocą suwaczków, tym sterować.
Ostatnio poobcowałem z takim panelem, i mi się odwidziało. Zdecyduje się raczej na jakiś przycisk wieloklawiszowy.
Pytanie moje, jak za pomocą nie 6 klawiszy, sensownie tym sterować.

kulca
10-09-2010, 21:18
ten panelik fajnie wygląda
http://sklep.avt.pl/p/pl/71881/panel+dotykowy+8-kanalowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

zylko
18-09-2010, 09:26
Witam,

zastanawiam się powoli, tj. na ostatnią chwile bo elektryk kończy pracę :D, jak teraz podłączyć do tego wszystkiego wideofon a raczej wideobramofon lub wideodomofon :) .
Założenia są następujące, chciałbym korzystać z wideofonu przez instalację inteligentną np. przez serwer SCADA, jakiś przycisk na ścianie, pilot w salonie itp. O ile to możliwe chciałbym to wykonać bez dodatkowego monitorka od wideofonu. Dodatkowo sygnał z wideofonu byłby wypuszczony do sieci TV.

O ile ostatnia część tj. integracja z TV wydaje się prosta, posługując się schematami dipola np. tu: http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfrowej_w_calym_domu_za_pomoca_j ednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm
, to podłączenie wideofonu do instalacji automatyki dalej jakoś w powijakach

Pomysł jaki mam:
1. Stacja bramowa od wideofonu
2. Komputer z monitorem dotykowym, kartą DVR i serwerem WWW (tu wykorzystał bym serwer który i tak będę miał tytułem SCADA/serwera plików/Serwer multimediów)
3. Modulator telewizyjny (jak na schemacie dipola)

Schemat połączeń wyobrażam sobie mniej więcej w ten sposób:
1. Stacja bramowa -> PC z DVR
2. Stacja bramowa -> Modulator TV
3. Modulator TV -> Instalacja TV w domu

Teraz problemy/pytania jakie widzę:

1. Sterowanie analogową stacją bramową(cyfrowych protokołów nie podejmuję się rozkminiać a i same urządzenia są sporo droższe)? Gdzieś wyczytałem że sygnał modulowany jest na linii dźwięku, ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu/schematu. Jak bym wiedzial co i jak, to można by coś pokombinować z portami COM, ale już sam nie wiem.
2. Integracja karty DVR z serwerem WWW, na którym rezyduje SCADA. Nie wiem czy oprogramowanie karty udostępnia URL'a/podstronę, który pozwala wyciągnąć obraz z poszczególnych kamer i dołączyć do mojego serwera WWW.
3. Dodatkowo zależy mi na tym aby informacja że ktoś dzwoni, można było jakoś przekazać do systemu automatyki domu. Mogę skorzystać z wyjść alarmowych przez COM (funkcja softu DVR) i podłączyć to pod wejście fateka lub wykorzystać serwer DDE Fateka. To drugie rozwiązanie bardziej mi się podoba bo nie wymaga kolejnego kabla do rozdzielnii :D

Alternatywnie mógłbym wykorzystać układ ze stacją bramową wraz monitorkiem od kompletu, który posiadał by wyjście AV-OUT, ale to dodatkowe koszty i nie bardzo widzę gdzie mógłbym go powiesić. No może u góry, ale tam i tak będzie już kilka urządzeń (sterownik pieca, klawiatura alarmu itp), więc wolałbym bez niego. Za to instalacja by się bardzo uprościła, tj nie musiał bym rozkminiać modulacji i innych pierdół, co może mieć duży wpływ na czas uruchomienia.

Jeżeli ktoś przebrnął przez któryś w powyższych problemów lub całe zagadnienie, prośba o podzielenie się doświadczeniami.
Poza tym dyskusja oraz wszelkie inne pomysły rozwiązania mile widziane.

Pozdrawiam,
Andrzej

Depi
18-09-2010, 09:36
hehe - myślę, że w czasie, jaki zajęło Ci pisanie tego posta już byś miał zrobione normalna instalację (wideo)domofonowa :)

A serio - otwieranie furtki przez SCADA? A po co? No chyba że "bo można" ;)

zylko
18-09-2010, 09:42
Moje posty zawsze są tłuste. Jakoś się nie mogę opanować.
Bo można i wygodnie.
Siedzisz sobie przy kompie, słyszysz że ktoś dzwoni, wczytujesz stronkę i otwierasz albo olewasz, lub
siedzisz przy TV w salonie ktoś dzwoni włączasz kanał 0 (lub inny zaprogramowany) i otwierasz pilotem.

zylko
18-09-2010, 09:45
po chwili, to wszystko co tu robimy można uzasadnić jedynie stwierdzeniem "Bo można" :D

Depi
18-09-2010, 10:07
Właściwie tak. Ale niektóre nasze fanaberie łatwiej uzasadnić, inne trudniej :)

Jak zacząłem się zastanawiać, to jedynym chyba sensownym rozwiązaniem jest nie ZINTEGROWANIE wideobramocośtam, tylko całĸowite WYELIMINOWANIE go z systemu - po co dublować? Stawiasz przy furtce kamerę podłączoną do karty DVR razem z kilkoma innymi, sterujesz elektrozaczepem i innymi bajerami przez wyjścia PLC, obraz idzie na monitory lub smartfony itd. Dołączanie jeszcze jednego urządzenia, ktore ma swoje fochy to chyba zły pomysł.

gosciu01
18-09-2010, 12:36
spojrzałem na swój schemat planowanych podłączeń.

Bramotel -> załatwi domofon, telefon i elektozaczep przy furtce,
Rejestrator na 4/8 kamer -> załatwi rejestrację, przekazywanie sygnału FTP, do TV i centrali alarmowej Satel, a stąd dalej do PLC, modulu GSM i co tam chcesz ,
PLC będzie sterował bramą wjazdową poprzez przekaźniki, zaprzęgnę jeszcze prawdopodobnie odbiorniki Elmes, coby sterować całość bezprzewodowo ( w tym furtkę )

W takim układzie można zaprojektować sterowanie z każdego miejsca i urządzenia
( oprócz lodówki, chociaż ... ) :-)

civic9
18-09-2010, 13:03
ja wziąłem w miarę zwykły videofon. podłączam elektrozamek dodatkowo pod PLC.
po to żeby móc otwierać furtkę z każdego innego urządzenia sterującego u mnie (notebook, telefon, w niedalekiej przyszłości jeszcze pilot 4 kanałowy, głównie bramowy) - i tak zwykle otwieram bez patrzenia i rozmawiania, a przynajmniej mogę to zrobić bez latania np. będąc w ogrodzie. minimum tyle uważam, że warto zrobić.

obraz jakby się dało też bym zintegrował, ale nie chce mi się kombinować. patrząc na to jak to działa wydaje mi się, że dałoby się sygnał video wyciągnąć z kaset videofonu lub monitora i wpuścić na jakąś kartę video. ale takiej nie mam w żadnym całodobowo chodzącym urządzeniu.
najważniejsze - nie mam motywacji do tego, bo większość wideofonów to tylko gadżet. nie da się chyba uzyskać niczego sensownego w przypadku kamery wbudowanej w kasetę wideofonu. gość zawsze staje blisko tego. to bardzo zawężą pole widzenia, nawet przy rozwiązaniach szerokokątnych. nie da się tego sensownie ustalić - zawsze tylko do części gości będzie pasowało, a do pozostałej większości będzie za nisko albo za wysoko pokazując tylko włosy, szyję, klatę :)

tak więc jeśli chcecie mieć użyteczny obraz - a tylko z takim warto kombinować i wpuszczać go do "Systemu" - inwestujcie w zewnętrzną kamerę, która z boku/oddali będzie ustawiona na furtkę. a taką podłączyć do Systemu poprzez jakaś kartę (Albo od razu kamerka po IP *) to nie problem.

*) co do kamerek to właśnie polecam kamerki IP w przypadku chęci integracji tego z Systemem - mam taką jedną, ale wewnętrzną, obrotową. wkomponowanie tego w interfejs webowy Systemu, obrazu, włącznie ze sterowaniem góra/dół/lewo/prawo/zoom - to kwestia umieszczenia kilku linków na stronie.