PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15

jka222
19-09-2010, 09:58
U mnie wideodomofon identycznie jak u kolegi CIVIC9, elektrozamek podłaczony do PLC i tyle w temacie.
Wyprowadziłem skrętki pod ewentualne kamerki IP. Ponieważ używam sterownika z webserwerem, to myślę zintegrować obraz dopiero na poziomie przeglądarki.

jka222
19-09-2010, 10:18
W kwestii sterowania RGB, to wymyśliłem następujące rozwiązanie.
Użyje 2 klawiszy z 2 diodami statusowymi jednego z przycisków KNX.
Prawy klawisz krótko włącza/wyłącza oświetlenie RGB (świecą/gasną obydwie diody statusowe).
Sterowanie barwami:
Lewy klawisz krótko - przełaczanie między R,G,B (nie świeci żadna dioda - R, świeci lewa - G, świeci prawa - B)
Lewy/prawy długo ustawianie natężenia.
Przepływ informacji: {Przycisk KNX} - {Sterownik PLC} - {3 x wyjście analog 0-10V} -{EC-10V Ściemniacz/Konwerter 0-10V (1-10V) na PWM} - listwa RGB.
Adres konwetera: http://www.ledrgb.pl/ec10v-sciemniaczkonwerter-010v-110v-na-pwm-p-88.html
Teoretycznie powinno zadziałać, w praktyce się okaże.

aro_32
21-09-2010, 22:54
Mam takie proste pytanie. Czy macie 2 przyciski do sterowania oświetleniem w pokoju, tzn. jeden włącz, drugi wyłącz, czy raczej tylko jeden działający naprzemiennie włącz / wyłącz? Ciekaw jestem która wersja lepiej sprawdza się w praktyce, bo w PLC można zaprogramować jedno i drugie...

kulca
21-09-2010, 22:57
lepiej jeden, jak dasz dwa to potrzeba dwa razy więcej wejść

civic9
21-09-2010, 23:48
dwa to bez sensu - może w jakimś specyficznym zastosowaniu (np. załącz wszystkie światła w jakimś pomieszczeniu, wyłącz wszystkie, sceny świetlne), ale nie przy zwykłym oświetleniu tzn. jeden punkt. wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że oświetlenie się obsługuje jednym przyciskiem. to ważne - także przyzwyczajenia rodziny, znajomych, gości. to że przyciski są monostabilne zamiast bistabilne jest pomijalną różnicą - jakoś sobie z nimi wszyscy radzą, zwykle nawet nie zauważają, że coś jest inaczej.
no i last but not least - potrzebna mniej przycisków, wejść w PLC - koszty kilkadziesiąt procent mniejsze.

manieq82
23-09-2010, 00:42
a czy robiliście może (z racji braku wejść) takie numery:
- podpięcie z kilku przycisków pod jedno wejście (docelowo zapalające to samo źródło światła)
- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności

co do drugiego to interesuje mnie jak to napisać....

pozdr

suj
23-09-2010, 00:48
Witam



- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności


Można by na przykład zaprząc detekcję zboczy. Ograniczeniem było by to, że pierwsza funkcja uaktywniana była by puszczeniem przycisku. Czyli:
Funkcja 1 - krótkie przyciśnięcie przycisku, aktywuje zbocze opadające sygnału z przycisku
Funkcja 2 - dłuższe przyciśnięcie przycisku
Pozdrawiam

civic9
23-09-2010, 01:21
- podpięcie z kilku przycisków pod jedno wejście (docelowo zapalające to samo źródło światła)

tak, jak się okazało, że zabrakło wejść wolałem pogrupować przyciski robiące to samo, niż kupować kolejny moduł. działa, jedyny problem w tym, że czasem jednak zmieniałem decyzję co do działania jakiegoś przycisku i trzeba było się narobić, żeby to odkręcić (sprawdzić który kabelek itp.). ale takich zmian często się nie robi, po okresie stabilizacji funkcji przycisków można coś takiego zrobić.



- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności


oczywiście, pisałem tutaj, że mam kilka takich funkcji. było chyba w moich przykładach (realizacja z timerami).
do oświetlenia stosuję tam gdzie mi brakło przycisków (o dziwo) - np. krótkie naciśnięcie włącza podstawowe oświetlenie, dłuższe jakieś dodatkowe. również funkcje typu grupowe wyłączenie oświetlenia na większym obszarze daję pod dłuższe naciśnięcie - nie tylko po to, żeby zaoszczędzić na przyciskach, ale także żeby przypadkowo tego nie wcisnąć.

nie należy jednak z tym przesadzać - cholernie ciężko to spamiętać. z czasem, jak dobrze pomyślane robi się to intuicyjne, ale nie zawsze tak wychodzi.

myślałem jeszcze o oprogramowaniu "double-clicka" - w dzisiejszych czasach to może być bardziej intuicyjne niż długie trzymanie :) ale nigdy do tego nie dotarłem. powinno być wykonalne - choć ma wadę, że pojedynczy click musi reagować z opóźnieniem, które będziemy oczekiwać na drugi klik. tej wady nie ma detekcja dłuższego przytrzymania - krótkie reaguje na zbocze opadające co przy pojedynczym "kliknięciu" przyciskiem nie różni się za wiele od reakcji na zbocze narastające.

civic9
23-09-2010, 01:41
realizacja innej akcji na krotkie/długie naciśnięcie wygląda tak:

http://patek.netinfo.pl/murator/plclong.png

w kwestii timerów - idealnie byłoby użyć dedykowanego danemu przyciskowi póki mamy ich nadmiar. jakby zaczynało ich brakować to można pokusić się o zastosowanie pary timerów do większej ilości takich przycisków - tak jak tutaj zrobiłem - przecież nie tak często korzysta z kilku takich na raz, a nawet jeśli by to się zdarzyło to nic takiego się nie stanie - ot, najwyżej detekcja krótkie/długie zadziała w trochę innym czasie.

manieq82
23-09-2010, 21:42
czyli dobrze kombinuję :)
dzięki za prawie gotowca - w sumie nie myślałem jeszcze jak to napisać :)

Pozdr

mario0658
24-09-2010, 09:22
witam maniakow :)

Jesli chodzi o rgb sterowanie zrobilem ciutke inaczej ze wgledu na ilosc obwodow ( chyba 9) :)

zastosowalem sterowniczki ,ktore maja 2 styki sterujace (1-start/stop programu 2-zmiana programu)
podanie napiecia na zasilacz wlacza ledy (sterowniczek zapamietuje ostatni stan i program i ten ostatni wlacza po podaniu napiecia)
Sterowanie barwa i natezeniem zrobilem z panelika hmi (to ustawia sie raz na ruski rok)
A odbywa sie tak :
ze wszystkich sterowniczkow wyprowadzilem kabelki od tych 2 sterujacych stykow i polaczylem razem a to z kolei do wyjsc fateka.
Jesli dany obwod jest wlaczony to reaguje na impulsy jesli nie to nie "widzi" sygnalu ....
Jedyna wada jest to ,ze ustawiajac jeden obwod reszta ich musi byc wylaczona bo inaczej zmienimy ustawienia we wszystkich aktualnie zasilanych .
Lecz jest to prosciutkie do zrobienia na paneliku :

http://www.poddebem.org/rozne/index.php?p=ledy.JPG&pg=1

kulca
24-09-2010, 09:32
mario0658 w galerii masz taki fajny panel z przyciskami do sterowania klimatyzacją, światłami, napisz coś o nim, z czego i jak wykonany

mario0658
24-09-2010, 13:26
juz pisalem tu o nim ......
zdjecia co fakt juz chyba nie trybia ale tekst zostal :)

przypomne ... sa to plastiki wykonane przez zaklad robiacy wizytowki ,tabliczki itp
pod kazdym przyciskiem mikrowlacznik i diodka - proscizna na maksa
oczywiscie na plytce DIY :)

gosciu01
26-09-2010, 23:32
fajna rzecz, ten pilot,
powiem więcej, bardzo fajna.
można sterować 35 kanałami i łatwo zintegrować z PLC.

http://www.elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=116

ma też wadę, jak qurna mam zapamiętać, że pod 23 kanalem mam np. światło w hallu, a pod 29 oświetlenie podbitki?
A co dopiero nauczyć moją rodzinę? Nie to żeby niekumata była, ale systemy sterowania powinny być proste i przejrzyste w obsłudze.
Chyba, że ściągę z tyłu pilota przykleję?!

ravbc
27-09-2010, 00:09
Sterowanie pilotem czegokolwiek jest upierdliwe, przede wszystkim dlatego, że trzeba wiedzieć gdzie jest pilot (wyjątek to brama wjazdowa i pilot przypięty do kluczyków). Jeśli na dodatek ten pilot ma multum funkcji, to dochodzi problem ich spamiętania (niewykonalne). Z mojego punktu widzenia to tylko marnowanie kasy. Oczywiście można potraktować takiego pilota jako uboższą wersję zwykłego palma z podpięciem do LANu (czyli umożliwiającego komunikację _wizualną_ ze sterownikiem), tylko zasadnicze pytanie: po co robić coś gorzej, jak można lepiej, za podobne pieniądze? Ja to już tu chyba kiedyś pisałem, ale dla mnie sensowny system sterowania to taki, który daje w 99% przypadków oczekiwany efekt bez angażowania szarych komórek użytkownika (a już na pewno bez szczególnego przeszkolenia). Zaś w pozostałym 1% wypadków szczególnych udostępnia przejrzysty interfejs graficzny, bo "1 obraz wart jest tysiąca słów", choć do tej sentencji dodałbym jeszcze: wykrzyczanych pod adresem projektanta danego rozwiązania przy próbie realizacji swojego pomysłu przez użytkownika ;-).

civic9
27-09-2010, 00:11
oprócz opanowania listy kanałów/funkcji do tego dochodzi szybkość ich wybierania jak widzę - zmiana kanałów sekwencyjnie.

z moich doświadczeń z pilotami - zrobiłem sobie różne funkcje dot. oświetlenia i rolet w pilocie od TV (harmony 555) - jest to o tyle lepsze, że przycisków tam jest więcej i są od razu dostępne, a nawet menu z ludzkimi opisami można zaprogramować, ale o tyle gorsze, że działa tylko w podczerwieni więc zasięg jest ograniczony (aczkolwiek logitech ma też chyba modele radiowe, może by się dało to pogodzić) i integracja z PLC wymaga bramki modbusowej.

tak czy inaczej - ogólnie w kwestii pilotów - za cholerę się mi to nie sprawdza. za dużo funkcji, zbyt trudno zapamiętać, zbyt czasochłonne wybieranie/znajdowanie właściwej. muszę być wyjątkowo zdeterminowany żeby z tego skorzystać (np. leżeć chory w łóżku czy coś w tym stylu :). miałem jeszcze trochę pomysłów i planów, ale zarzuciłem ten kierunek rozwoju - szkoda mi na niego czasu.

Jani_63
27-09-2010, 00:15
:)
Wiesz jak to jest z tego typu urządzeniami.
Jak będziecie korzystać ze wszystkich jego funkcji (kanałów) na bieżąco to bardzo szybko zapamiętacie co jest pod którym numerkiem.
Sporadyczne korzystanie z pewnych kanałów, a im ich więcej tym gorzej, sprawia że szybko się zapomina co jest pod którym podłączone.
To mniej więcej tak jak z kablówką.
Przy programowaniu znasz kolejność wszystkich kanałów, ale po kilku tygodniach kojarzysz numery tylko tych które na bieżąco oglądasz. ;)

gosciu01
27-09-2010, 00:34
No właśnie,
ten Elmes to taki Plug&Play niemalże w połączeniu z PLC.
Piloty 4-kanałowe są bardzo domyślne;
- lewy górny - brama garażowa,
- lewy dolny - brama wjazdowa,
- prawy dolny - furtka,
- prawy górny - cośtam - światło,
Ale ten 35-kanałowy - świetna idea, ale ergonomia to porażka. Gdyby miał programowalne, choćby 6-8 pozycyjne nazwy kanałów i tablicowy ich wybór, to byłby OK.

A mnie się ciągle marzy np.:
a. Jestem w domu - dzwonek do furtki --> automatycznie PIP w TV z obrazem z kamery --> rygiel z pilota,
b. Jestem poza domem - dzwonek do furtki --> przekierowanie na komórkę itp. itd.

Część z tego jest do zrealizowania, ale część to upie....we strasznie.

Depi
27-09-2010, 10:56
"programowanie" rodziny to dopiero wyzwanie! Ja mam w jednym miejscu włączniki światła 1. kuchnia, 2. salon górne, 3. salon kinkiety. Po 6 miesiącach żona wciąż robie dyskotekę włączając i wyłaczając w zupełnie przyadkowej kolejności aż trafi na poprawną kombinację :) Aż się boję co będzie, jak dojdzie podświetlenie GK i jakieś halogeniki :lol:

Depi
27-09-2010, 21:05
Panowie - prośba o szybki help! Jak to zrobić żeby działały mi wyjścia w dostawionym własnie EA40? Wyglada na to, że program widzi tylko te z jednostki centralnej, choć wizycznie WinProLadder w IO configuration ma EA-40.

Czy muszę nowy program stworzyć?

civic9
27-09-2010, 21:43
e, nie trzeba było robić nic specjalnego. w trybie online winproladder pokazuje jakie numery wyjść mają poszczególne moduły - i tego zakresu można użyć i powinno działać.

jeszcze może pomóc dostosowanie w Project I/O Numbering (to drzewko / project tree) listy modułów (funkcje pod prawym przyciskiem typu Add module). zakładam, że PLC I/O Numbering po połączeniu widzi te moduły.

Depi
27-09-2010, 22:07
PLC Numbering widzi - sa oddzielne dla jedn glownej i rozszerzenia. Project I/O numbering jest tylko jednostka centralna.

Przy naciskaniu swieca sie Xy a nawet Y w rozszerzeniu, tylko nic sie nie dzieje. Przekazniki zwarlem wlasnie na krotko i zamknalem ale Zona przechodzi sama siebie w byciu upierdliwa wiec blagam o pomoc.

civic9
27-09-2010, 22:29
no to pewnie musisz dodać do project i/o numbering moduły.

Depi
27-09-2010, 22:48
But HOW? :o

civic9
27-09-2010, 23:19
prawy przycisk myszki na Project I/O Numbering, tam jest Add module, wybierasz i tyle...
chyba, że nie o to chodzi :)

Depi
27-09-2010, 23:24
Nie wiem.... Zrobiłem, nic to nie dało... Aaaa...

civic9
27-09-2010, 23:54
hm,
może nowy projekt,
wybierz odpowiednio jednostkę centralną,
potem na IO Numbering - LOAD FROM PLC.
i sprawdź czy działa. jeśli tak to poprzedni projekt sobie po prostu do tego jakoś skopiuj :)

Depi
28-09-2010, 00:30
Dalej nic, ale zacząłem się przyglądać samemu EA-40 i coś jakby tak za mało kabelków było. Czy nie powinno byc podłączone coś do 4 pierwszych terminali na dole? Zasilanie, uziemienie, C? Bo u mnie pusto....

civic9
28-09-2010, 00:45
licząc od lewej, mam co prawda 60EAT, ale to chyba to samo jeśli mówimy o 40EAT (T=wyjścia tranzystorowe NPN):
uziemnienie - do drugiego, oznaczone symbolem uziemnienia. pewnie nie wpływa na bieżące działanie, ale warto podłączyć.
pierszy i trzecie - wolne, bez oznaczenia (czy jakaś tam kropka)

czwarty - oznaczone C1 - podłączony ma być jeśli korzystasz z wyjść Y1/Y2, do minusa zasilacza, jeżeli mówimy o sterowaniu przekaźnikami.
jeśli masz C1 niepodłączone i chcesz korzystać z pierwszych wyjść to chyba coś przeoczyłeś i wymaga to wyjaśnienia :)

Depi
28-09-2010, 01:23
No właśnie doszedłem do takiegoż wniosku, postudiowawszy także nieco ynstrakszyn meniual... Choć nie powiem, żeby to, co tam piszą było dla mnie zrozumiałe w pełni. Czy 40EAT (bo faktycznie o nim mówimy) to "expansion module" czy "expansion unit"?

Tak czy siak zrobię tak, jak Ty masz - może nie wybuchnie :) Dla jasności - podłączanie robi elektryk, jak tylko drabinkuje, więc to nie ja dałem pupska ;)

civic9
28-09-2010, 02:21
Nie wiem czym się w ich terminologii różni unit od module, a pora i miejsce mojego spoczynku nie sprzyja grzebaniu w dokumentacji :)

Co do podłączenia to przypominam mój schemat:
http://patek.netinfo.pl/idea.pdf

To samo się tyczy modułu rozszerzeń tylko nie ma doprowadzenia L i N do modułu.
Sterownik włączając wyjście robi "przejście" z Cx na Yx, tak więc żeby obwód się zamknął i przekaźnik dostał zasilanie coś tam musi być podłączone - proponuję zasilacz 24V :)

Depi
28-09-2010, 09:30
Byłoby to nawet logiczne - jednym kabelkiem to prund raczej nie popłynie :)

Jak zwykle i po raz n-ty dzięki za pomoc :)

manieq82
28-09-2010, 17:23
to stwórz nowy projekt - skopiuj treść z poprzedniego i powinno hulać

aro_32
29-09-2010, 22:43
W październiku ruszam z instalacją, wszystkie (prawie) kabelki zaplanowane.
W kilku pomieszczeniach, głownie przejściach chcę zainstalować czujniki ruchu, ale nie takie z alarmu bo mają nieco zwłoki, tylko od razu reagujące na ruch by oświetlić pomieszczenie. Czy macie coś u siebie co się sprawdza, nie zrujnuje kieszeni i da się na to patrzeć po zainstalowaniu w widocznym miejscu?

jka222
30-09-2010, 17:52
Szczególnie w miejscach newralgicznych, takich jak schody, radziłbym rozważyć użycie barier podczerwieni. Brak przypadkowego zadziałania, przy przechodzenia koło schodów. 100% pewność zadziałania przy wejściu na schody. Wada - w pomieszczeniu z oknem potrzebujemy dodatkowej informacji - kiedy włączać (dzień/noc).

Ja u siebie zainstalowałem dwie czujki ruchu, początek i koniec schodów (włączam podświetlenie schodów z góry na dół lub odwrotnie). Przestawiam je od miesiąca, i nadal nie działają tak jak bym chciał (teraz póki nie mieszkam przypadkowe zapalenie przy przechodzeniu nie specjalnie mnie irytuje, ale przy 5 osobach w domu może być kłopotliwe) Generalnie ciężko o kompromis, między zadziałaniem na pierwszym schodku, a niedziałaniem przy przechodzeniu obok.
Generalnie teraz zainstalował bym bariery + czujkę natężenia oświetlenia.
Jak się w........... to przecinak i przerobię.

civic9
30-09-2010, 18:24
co do schodów i problemów ze skutecznością ustawienia czujek...

ostatnio często tutaj podnoszą niektóre osoby wątek przekombinowania rozwiązania :)

ja mam 9 sztuk opraw skoff tango - 9 * 0.8W = roczny koszt energii kilkanaście złotych przy prawie stałym
nocnym oświetleniu (można podpiąć pod programowy zegar astronomiczny zrobiony na PLC, służę jakby co).
jak tylko na wieczór to już całkiem w ogóle pomijalne. a to dość wg mnie ładne i praktyczne nocne oświetlenie schodów (oświetla też hol wystarczająco, żeby się nie zabić).

poddaję pod rozwagę czy warto kombinować...

analogicznie mam takie przemyślenie na temat czujek ruchu do innego oświetlenia - dla świetlówek energooszczędnych to nie za bardzo (słabo świecą na początku, i cholernie im się skraca żywotność przez krótkie załączenia), a jakby zastosować żarówki tradycyjne - to pytanie czy koszty energii i minusy tego rozwiązania nie sprawiają, że to rozwiązanie jest gorsze niż świetlówki które będą świecić dłużej i bez bajerów, ale i tak taniej i bezproblemowo.

ravbc
30-09-2010, 20:48
Mam dość podobne spostrzeżenia do civica. Też mam ledy na schodach i świecą się po prostu całą noc. Czasami nawet marudzę, że jest za jasno. Zwykłe (tj. górne) oświetlenie na schodach też mam i w zasadzie włączam je tylko przez przypadek. Chyba jedyne miejsce gdzie czujnik ruchu może się przydać do zapalenia światła to przedsionek. Fajniej się wchodzi do domu jak nie trzeba po omacku szukać włącznika.

civic9
30-09-2010, 21:00
Fajniej się wchodzi do domu jak nie trzeba po omacku szukać włącznika.

To może też załatwić integracja z alarmem - ja tak mam.

ravbc
30-09-2010, 21:55
Pewnie, że integracja z alarmem ma tu sens. Chciałem nawet napisać, że akurat w przypadku wchodzenia do domu lepszy efekt da kontaktron niż czujka ruchu (no bo nie da się wejść nie otwierając drzwi), ale w sumie bardziej chodziło mi o to reagowania na obecność człowieka (nie ważne jak wykrywaną). Otóż mam wrażenie, że w bardzo niewielu miejscach ma sens sterowanie w ten sposób akurat oświetleniem. No i to głównie w poprzednim poście chciałem pokazać.

manieq82
30-09-2010, 23:21
a ja chciałbym takie czujki
zamierzam też podpiąć pompkę curkulacyjną wody pod PLC i mieszać jak będzie potrzeba a nie non stop
czujka ruchu zapalała by ledy - choć jak Civic pisał koszt non stop jest śmieszny
ale przed domem chciałbym by mi coś zapalało zanim wetknę klucz do drzwi
przed furtką też było by fajnie i nieco może odstraszająco :)
kiedys na elektrodzie znalazłem opis jak przerobić czujkę która działa na 220 i bezpośrednio załącza obwód - jak przerobić na 12 V
otóż z tego co wtedy wyczytałem trzeba wywalić trafo które to to ma bo one nominalnie pracują na 12V
jak mi się uda opiszę tutaj :)

ravbc
01-10-2010, 07:57
Wykorzystanie czujek ruchu na zewnątrz budynku, albo wewnątrz ale do celów innych niż sterowanie oświetleniem jest jak najbardziej uzasadnione. Tylko to światło we wnętrzach z czujek ruchu trochę słabo działa - albo zapala się za często, albo "nie chce" się zapalić jak akurat jest potrzebne. W sumie na zewnątrz jest tak samo, ale tam ciężko te czujki ruchu czymś innym zastąpić.

civic9
01-10-2010, 08:47
Z drugiej strony jeżeli czujki ruchu do oświetlenia - to pytanie czy to trzeba podłączać do sterownika.
W większości wypadków szkoda wejść i wyjść, sama czujka bezpośrednio połączona ze źródłem światła będzie działać tak samo jak przepuszczona przez sterownik. Chyba, że ktoś chce sygnał z tej czujki wykorzystać do jeszcze innych celów.

Ewentualnie można potraktować zestaw czujka+oświetlenie tak jak zwykłe oświetlenie, tzn. podłączone tylko do sterowalnego wyjścia przekaźnikowego - żeby było możliwe włączanie i wyłączanie tego układu. Ewentualnie podłączenie pod dwa wyjścia - jedno zasilające zestaw cały z czujką, a drugie z pominięciem czujki, jeżeli chcemy wymusić ciągłe działanie - to się da wpiąć właściwie bez żadnych przeróbek, odpowiednio wpinając te 2 zasilania po obu stronach zacisków przekaźnika w czujce. Byle oba wyjścia z jednej fazy :)

A co do pierwotnego pytania - takich czujek w hipermarketach budowlanych za kilkadziesiąt złotych od sztuki jest w cholerę, o różnym wyglądzie. Wszystkie na 230V więc albo wykorzystamy to tak jak powyżej opisałem albo tak jak manieq82 opisał (nigdy nie próbowałem, choć o tym myślałem) albo poprzez przekaźnik 230V (czujka zasilająca przekaźnik, który pobudza wejście sterownika, dodatkowy koszt kilku złotych - wyjdzie pewnie dużo taniej niż jakaś firmowo dedykowana do 24V).

aro_32
01-10-2010, 14:01
Pomimo tych opinii w większości przypadków negatywnych, kabelki sobie rozprowadzę na te czujki. Mam teraz u siebie 2 czujki na zewnątrz do włączania oświetlenia, ale działają tak beznadziejnie niestabilnie że gdyby taką mieć wewnątrz to lepiej nie mieć nic. Tylko że były kupowane 10 lat temu. Myślałem że teraz ktoś ma model dla którego łatwo zdefiniować granice powtarzalnego działania i nie ma opóźnienia załączania.
Co do zużycia energii to wygląda na to że LEDy w rozsądnej ilości w sumie zużywają podobną wartość energii co czujka ruchu w czasie czuwania 24h/dobę...

elcorro
01-10-2010, 22:58
Odnośnie czujek ruchu to udało mi się przerobić tanią czujkę z 230 na 24v i podłączona prosto do PLC.Jeżeli komuś potrzebne to mogę przesłać opis.

gosciu01
02-10-2010, 11:38
mam pytanie.

przeczytałem instrukcję rejestratora BCS LE-A, ale nie ma jasnej odpowiedzi.

Czy sygnał audio z rejestratora mogę wpuścić przez modulator do sieci i dalej przez multiswitcha do TV?

W instrukcji jest napisane, że można do wyjścia audio podłączyć bezpośrednio głośnik o niskiej impedencji.
Parametry wyjścia to powyżej 200mV i 1 kOhm.

jka222
03-10-2010, 08:48
zamierzam też podpiąć pompkę curkulacyjną wody pod PLC i mieszać jak będzie potrzeba a nie non stop
Mam taki sam pomysł. Tylko, standardowe czujki do oświetlenia, mają w sobie czujnik natężenia oświetlenia, nie zadziałają, gdy będzie za jasno.
Osobiście wykorzystuje sygnał z czujek alarmowych. Miałem jeszcze wizje, żeby poprzez elektrozawory włączać cyrkulacje do konkretnych pomieszczeń, ale koszt elektrozaworów, do ewentualnych korzyści, na razie mnie zniechęcił.

manieq82
03-10-2010, 23:21
czujnik natężenia - oj tego nie przewidziałęm
a może jakoś da sie go obejść :)
alarmowych nie mam aż tylu - chyba że alarmowe bezpośrednio pod PLC

mario0658
04-10-2010, 20:01
zamalowac na czarno fotorezystor :)

jka222
04-10-2010, 21:57
zamalowac na czarno fotorezystor
Zawsze jakieś rozwiązanie, gorzej jak chce się wykorzystać tą samą czujke do oświetlenia i cyrkulacji

mario0658
04-10-2010, 23:20
osobno czujnik natezenia oswietlenia na zewnatrz ....
Ja u siebie zrobilem tak :
-czujnik natezenia swiatla na zewnatrz powiazany z logika ( jesli rolety w danym pomieszzeniu zamkniete to traktuj jako zmrok)
- kontraktony w glownych drzwiach , pir wszedzie gdzie sia dalo (ida przez integre)

wszystko powiazane razem i zakresy "patrzenia" czujek sa naprawde zadowalajace (trzeba to przewidziec wczesniej)
Cyrkulacja tez powiazana z alarmem i pir-ami w holach.....

Robie co moge chodz wiedzy niedostatek w drabinkach Fateka.... :(

aadamuss24
05-10-2010, 14:50
Pytanie do silnej grupy :) Czy jest jakiś czujnik który mógłby mi sygnalizować pracę pompy zatapialnej ? Podłączenie pod pływak odpada, bardziej by mi zależało na jakiejś lampce która się zapali w momencie poboru prądu przez pompę. Zasilanie idzie mi z szafy w domu do studni cały czas i dopiero pływak uruchomi pompę ale chciałbym mieć jakiś znak w szafie, że akurat w tej chwili pompa działa. pozdr adam

ravbc
05-10-2010, 15:05
Sam sobie odpowiedziałeś. Skoro to coś ma reagować na przepływ prądu, to tym czymś jest oczywiście przekaźnik (z cewką wpiętą szeregowo w zasilanie pompy).

macek123
05-10-2010, 15:59
Skoro to coś ma reagować na przepływ prądu, to tym czymś jest oczywiście przekaźnik (z cewką wpiętą szeregowo w zasilanie pompy).

:D

Jak Ty to sobie wyobrażasz ;)

Serwis24
Uścislij jak jest sterowana pompa, tzn czy dostaje napięcie zawsze i jej wewnętrzny pływak ją załącza, czy moze jest jakis stycznik w szafie w domu,
i napisz jaki jest silnik pompy, 1 czy 3-fazowy
pzdr

ravbc
05-10-2010, 17:14
To jest bez znaczenia jak jest startowana pompa. Skoro pompa zatapialna, to niemal na pewno 1-fazowa (ale nawet to jest mało istotne). Wystarczy więc przekaźnik z cewka na 230V wpiąć szeregowo w zasilanie pompy. Szeregowo, czyli trza "ciachnąć" jeden z przewodów zasilania i go połączyć ponownie przez przekaźnik. W momencie włączenia pompy, czyli zamknięcia obwodu popłynie przez niego prąd przełączając też przekaźnik (oczywiście powinien być to raczej przekaźnik monostabilny). To na prawdę taka ameryka?
No dobra jest jeden "problemik": obciążalność tego przekaźnika. Ale to już kwestia jego doboru.

macek123
05-10-2010, 17:22
To na prawdę taka ameryka?

Jak najbardziej,
wez sobie rozrysuj to co polecasz koledze, i nie pisz za przeproszeniem "pierdół"

pzdr

edit:
Serwis24, jak nie grzebiesz w elektronice i koszta nie grają roli to mozna zastosowac cos takeigo np:
http://www.elmat.com.pl/res/prod26/TREND.pdf

a jak grzebiesz to cos mozna innego wydrutować

ravbc
05-10-2010, 17:31
Może się jednak faktycznie nie znam. No w sumie to nawet nie może, a na pewno. ;-) Ale czy w takim razie możesz wyjaśnić w czym jest błąd, bo ja go jakoś nie dostrzegam... :-(

aadamuss24
05-10-2010, 19:00
ravbc dziękuję za dobre chęci ale chyba nie o to mi chodzi :) może mało jasno tłumaczę :(
Macek 123 to co podajesz wygląda tajemniczo :) spróbuję poczytać i zrozumieć.
Jeszcze raz opiszę o co mi chodzi. Zasilanie idzie z szafy do studni gdzie jest pompa. Zasilanie jest cały czas a pływak decyduje czy pompa pracuje czy nie. Nie chcę robić w szereg bo musiałbym grzebać w pływaku a jakoś nie mam przekonania do późniejszej szczelności pływaka. W szereg więc nie mam gdzie wpiąć. Może rozwiązaniem będzie mały licznik jednofazowy z sygnalizacją poboru ??? widział ktoś coś takiego ? Mam taki ale pokazuje tylko impulsy, może takie z lampka są też dostępne ?

macek123
05-10-2010, 19:18
Serwis24
To co zaproponowałem to taki powiedzmy bocznik, inteligentny z wyjściem przekaźnikowym.... (tzn te z literką I w nazwie)
Wpinasz w szereg w zasilanie pompy , ustawiasz próg załączenia i juz.
Sam nie używałem ale nic nie znajduje prostszego w sieci, chyba ze ktos zaproponuje cos innego.
Najtaniej to by było dać jakiś przekaźnik, zrobić coś, ala przekładnik (nawinąć trochę drutu na przewód fazowy), i zasilić tym wspomniany przekaźnik (kontraktronowy ?),który załączałby kontrolkę ale trzeba by poeksperymentować.

ravbc- nie wiem jak ci to wytłumaczyć, ale musiałbyś się wrócić do podstaw elektrotechniki....
Porób testy, żaróweczka,bateria dla uproszczenia i coś w szereg np Twój przekaźniczek ;) (to było bez ironii, powaznie mówie)

pzdr

jka222
05-10-2010, 19:19
Najprościej użyć przekaźnika prądowego (priorytetowego). Do kupienia za jakieś 100zł.
Np. http://el-mar.sklep.pl/Przekaznik_pradowy_EPP_619_FF-2808.html

Ci co umieją mogą sobie coś takiego wylutować:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=411628&highlight=przeka%BCnik+pr%B1dowy+schemat&sid=

macek123
05-10-2010, 19:29
O własnie, to pewnie jest i tańsze....

ps. to z elektrod to dla pradu stałego ;)

HenoK
05-10-2010, 20:31
Może rozwiązaniem będzie mały licznik jednofazowy z sygnalizacją poboru ??? widział ktoś coś takiego ? Mam taki ale pokazuje tylko impulsy, może takie z lampka są też dostępne ?Nie wystarczy amperomierz? Jeżeli jest to amperomierz prądu stałego, to wystarczy dodać mostek prostowniczy.

aadamuss24
05-10-2010, 20:54
taki ? np.
http://allegro.pl/cyfrowy-amperomierz-jednofazowy-0-3a-tanio-i1253403949.html

HenoK
05-10-2010, 21:03
taki ? np.
http://allegro.pl/cyfrowy-amperomierz-jednofazowy-0-3a-tanio-i1253403949.html
Oczywiście może być taki.

aro_32
05-10-2010, 22:15
Może się jednak faktycznie nie znam. No w sumie to nawet nie może, a na pewno. ;-) Ale czy w takim razie możesz wyjaśnić w czym jest błąd, bo ja go jakoś nie dostrzegam... :-(

Nie widziałem nigdy cewki przekaźnika wpiętej w szereg z zasilaniem jakiegoś urządzenia.
Tłumacząc prosto nie robi się tak dlatego że cewka to nie rezystor i nie przepuści prądu bez przeszkód.
A tak elektrotechnicznie to cewka ma tak dużą impedancję że dla prądu przemiennego stanowi przerwę. Odwrotnie niż kondensator który dla tych samych przebiegów stanowi zwarcie.

Kierunek z nawijaniem linki na przewód zasilający pompę wydaje mi się dobry jeżeli chodzi o proste rozwiązania. Tak działają przekładniki prądowe. I nie musi to być przewód fazowy. W momencie załączenia pompy prąd w przewodzie fazowym i N płynie taki sam :)

Tomkii
05-10-2010, 23:05
Nie widziałem nigdy cewki przekaźnika wpiętej w szereg z zasilaniem jakiegoś urządzenia.
Takie cuś siedzi w każdej lodówce. Do dostania w serwisach AGD lub szukać na złomie (w puszce przy silniku). Służy do włączenia na chwilę (w momencie startu - wykrywa przeciążenie) uzwojenia rozruchowego. Są na różne prądy - coś powinno dać się dobrać.

robdk
06-10-2010, 08:12
Pytanie do silnej grupy :) Czy jest jakiś czujnik który mógłby mi sygnalizować pracę pompy zatapialnej ? Podłączenie pod pływak odpada, bardziej by mi zależało na jakiejś lampce która się zapali w momencie poboru prądu przez pompę. Zasilanie idzie mi z szafy w domu do studni cały czas i dopiero pływak uruchomi pompę ale chciałbym mieć jakiś znak w szafie, że akurat w tej chwili pompa działa. pozdr adam

Kup inny pływak, są do dostania z różną długością przewodu, taki sam jak na pompie. Ten od pompy przywiąż w stałej pozycji. Reszta to już w szafie idzie załatwić ;)

jka222
06-10-2010, 21:19
Ostatniej nocy niezidentyfikowany obiekt uruchomił alarm na mojej budowie.
Wył sobie z pół nocy. Pora zamontować jakiś moduł GSM.

Pytanie, ktoś montował, jakie wrażenia, raczej tani typu:
http://allegro.pl/powiadomienie-gsm-sterowanie-podsluch-alarm-sms-i1246788853.html
, czy droższy typu:
http://www.satel.pl/pl/product/263/GSM-4,Modul-komunikacyjny-GSM-GPRS

kulca
06-10-2010, 21:24
ja mam ten http://www.satel.pl/pl/product/264/GSM%20LT-2,Modul-komunikacyjny-GSM-GPRS oprócz powiadamiania z centrali o alarmie ma swoje 4 wejścia do których można doprowadzić sygnały i je monitować

jak wył pół nocy, nie masz ustawionego czasu sygnalizowania na jakiś krótszy okres?

aro_32
06-10-2010, 22:40
Takie cuś siedzi w każdej lodówce. Do dostania w serwisach AGD lub szukać na złomie (w puszce przy silniku). Służy do włączenia na chwilę (w momencie startu - wykrywa przeciążenie) uzwojenia rozruchowego. Są na różne prądy - coś powinno dać się dobrać.

Była tutaj mowa o jakimś standardowym przekaźniku który załączałby lampkę czy coś takiego, a takich nie podłącza się szeregowo z powodów o których napisałem.
To o czym wspominasz to rozwiąznie dedykowane i policzone dla chwilowego wysokiego prądu rozruchowego danego silnika.

ravbc
07-10-2010, 09:02
No z tym przekaźnikiem to ja zacząłem i przyznam, że jakoś nie wpadłem na to, że niektóre mają inną konstrukcję (choć jak se to pooglądałem i przemyślałem, to wydaje się oczywiste). W każdym razie problem rozbija się o dobór odpowiedniego przekaźnika i dotarło już do mnie, że zdecydowanie NIE powinien być to "normalny" przekaźnik z cewką na 230V. ;-)
Się człowiek uczy całe życie, tylko czemu tak szybko zapomnia czego się wcześniej nauczył? ;-)

mario0658
08-10-2010, 21:48
Witam

Jakis czas temu pytalem o paneliki HMI ...
Czy jest tu ktos ,kto cos juz stworzyl na tym (weintek) ?
Interesuja mnie takze biblioteki z przyciskami czy wykresami .

aro_32
10-10-2010, 21:07
Witam

Jakis czas temu pytalem o paneliki HMI ...
Czy jest tu ktos ,kto cos juz stworzyl na tym (weintek) ?
Interesuja mnie takze biblioteki z przyciskami czy wykresami .

Na razie nie pomogę, ale może za jakiś czas... Panel jest planie.

gosciu01
10-10-2010, 23:15
i znowu przyjdzie się budować nowy dom, aby zrealizować te cudeńka

http://nt.interia.pl/gadzety/news/jaki-bedzie-dom-przyszlosci,1542263

manieq82
12-10-2010, 00:49
oczami wyobraźni widzę setki rozmarzonych stałych czytelników tego wątku, już w myślach debugujących ten system "ciekawe jak by to chodziło" ... :) :D

kulca
12-10-2010, 08:35
oczami wyobraźni widzę setki rozmarzonych stałych czytelników tego wątku, już w myślach debugujących ten system "ciekawe jak by to chodziło" ... :) :D

dokładnie to samo pomyślałem :)

Depi
15-10-2010, 14:34
Dżentelmeni! Czy komuś juz przyszło do głowy aby zaprząc do systemu jeden z obecnie zalewających rynek klonów iPada? Koszt - nawet poniżej 300 PLN, czyli na poziomie dobrego wieloprzycisku. System Android czyli Linux - może coś na to się da ładnie nałożyć i byłoby jepsiejsze od Weinteka?

ravbc
15-10-2010, 14:50
Problemem będzie skomunikowanie takiego androidowego klawisza z PLC. Raczej bez pośrednictwa peceta się nie obędzie. Ale skoro już pecet, to oczywiście najprościej wykorzystać najzwyklejszą przeglądarkę internetową. To przy okazji powoduje, że niczego szczególnego na tym pececie (poza może dedykowanym CSSem) nie trzeba będzie robić. Taki jest przynajmniej mój (nadal) plan. ;-)
Przyklejenie tego androida do ściany zamiast weinteka uważam za dość ekstrawagancki pomysł, ale przynajmniej tańszy niż sam weintek ;-)

jka222
15-10-2010, 15:21
Myślałem o tym jakiś czas temu, tylko u mnie rozwiązanie wydaje się proste - mój PLC ma wbudowany webserwer. Problemy pewno pojawią się z rozdzielczością, strona na ipod, źle będzie wyglądać na monitorze i na odwrót. Pewno da się to jakoś pogodzić?
Z tym przyklejaniem do ściany, najpierw śmiech, później - pomysł warty rozważenia. Zasilanie od spodu na stałe, po wi-fi z routerem, duża rozdzielczość, pełna gama kolorów, panel dotykowy, pełna konfigurowalność, niska cena - wybrać klej, odpowiedni model, aby przeszedł WAF, i do dzieła.

ravbc
15-10-2010, 15:46
Pozostaje jedna kwestia: po co komu toto na ścianie? Chyba, że jako naprwdę wyuzdany przycisk. Ale to nie moja liga cenowa, więc nie bardzo potrafię przyjąć, że ktoś może chcieć mieć klawisze do zapalania światła za 300zł sztuka... ;-) Jeśli chodzi o wyświetlanie jakichś danych ogólnych, informacyjnych, czy statystycznych to też uważam to za dobry element marketingowy (a więc taki, który warto mieć, by w katalogu pokazać), ale i kompletnie nieprzydatny użytkowo, bo częstotliwość korzystania z tak podawanych informacji raczej szybko po wdrożeniu ustabilizuje się w okolicach zera. Chyba, ze ma ktoś ciekawy pomysł co konkretnie można tam pokazywać? Ja mam jeden, ale bardziej związany z alarmem niż automatyką i nawet IMHO wygodniejszy do zrealizowania na zwykłych diodach niż panelu wideo. Chodzi oczywiście o monitoring stanu czujek alarmowych, tak by nawet obudzonym w środku nocy, jednym rzutem oka móc określić czemu alarm wyje i czy w związku z tym należy szukać bejsbola i chować sie pod łóżko, czy raczej kapcia, żeby psa, czy kota czymś zająć do rana... ;-)
PS. Trochę jestem chory, więc wybaczcie jeśli bredzę ;-)

jka222
15-10-2010, 16:04
Zamiast panelu dotykowego, przycisku wielokrotnego knx, dziesięciu dzwonkowych obok siebie, ifon buł by całkiem całkiem.
Wysterować można wszyskie podstawowe funkcje, w zakładkach regulacja temp., sterowanie rgb (fajne suwaczki zrobić). Histogramy, trendy etc., raczej nie, wygodniej chyba z PC.

ravbc
15-10-2010, 17:08
No tak, może problem w tym, że ja do sterowania lokalnego to mam na dobrą sprawę tylko światło. Temperatury nie koryguję, bo przy podłogówce, to nie ma sensu. Oświetelnie RGB to też dla mnie tylko zbedny bajer. Czyli można by tego panelu użyć zamiast wielokrotnego przycisku monostabilnego (bo tam sie to może jakoś kalkulować i przede wszystkim poprawiać efekt wizualny). Ale tak na prawdę, to przy dużej liczbie źródeł światła sporadycznie występuje potrzeba ich nietypowego zapalania (zaryzykowałbym nawet, że praktycznie nigdy), czyli wtedy sprawdzą się wreszcie te osławione sceny świetlne, tyle że dotępne pod pojedynczym przyciskiem na ścianie (który miast zapalać pojedyncze źródło uaktywni po prostu całą scenę). Problematyczne może być oczywiście dojście do tej docelowej konfiguracji scen świetlnych. No są jeszcze pewne funkcje "ogólne", którymi czasem warto by móc sterować z dowolnego miejsca (np. wydajność wentylacji), ale one są "niekrytyczne" raczej. Tak więc panel na pewno jest bardziej uniwersalny, tylko ta cena...

Depi
15-10-2010, 22:45
Cena? Przecież 300PLN to marne grosze w porównaniu z alternatywami.

Co miałoby robić?

- oczywiście oświetlenie i jak ravbc wspomniał unikamy dziwacznych dwu(trzy,cztero) kliknięć i innych nonsensów, żeby uruchomić jakąś scenę. U mnie "scena" oznaczałaby też np. rolety w dół, ekran w dół itp. Teraz muszę ileś tam guzików nacisnąć, zanim mogę zasiąść do filmu.
- wentylacja - prędkość wentyli, wizualizacja temperatur, przełączanie przepustnic GWC/bypass itd
- rolety - grupowo, pojedyńczo, zdalnie - whatever
- alarm - wizualizacja i np. zastępowałby manipulator?
- monitoring - podgląd kamer live, w takiej konfiguracji faktycznie mógłby zastąpić wideobramofon (sterowanie elektrozaczepem)
- jest to jednak komputer - pod ręką do sprawdzenia maila, fejsa czy rozmowy przez skype.
- możnaby zrobić, zamiast modułu VOM w Fateku, fajną atrapę SI zarządzającej domem - z twarzą Angeliny i seksownym głosem, która podawała by różne ważne komunikaty (np. "witaj w domu Panie, masz 4 nowe wiadomości" :))

Im dłużej o tym myślę tym fajniejsze sie to wydaje.

jka222 - iPhone? OK ale powiedz w czym malutkie 3,5 cala, które kosztuje 2,5 kilozłotych i ma zamknięty system jest lepsze od kosztującego 300 zł urządzenia z 7-calowym ekranem i nieograniczonymi (no prawie :) ) możliwościami?

Najlepsze jest to , że możnaby to zdjąć ze ściany i gdzieś przenieść, albo coś...

Oczywiście sęk tkwi w sofcie...

EDIT: Jeszcze może robić za fotoramkę :)

Depi
15-10-2010, 22:49
Problemem będzie skomunikowanie takiego androidowego klawisza z PLC. Raczej bez pośrednictwa peceta się nie obędzie.

Dude - przecież to JEST pecet! Na co ci jeszcze jeden? Trzeba pewnie jakiś soft strzelić, ale civic9 takie rzeczy robi rano przy śniadaniu :)

manieq82
16-10-2010, 15:22
Depi
Wiem skąd Ci zakiełkował pomysł - wentyle i sterownie nimi - ale mam jednak kilka uwag do twoich punktów


- alarm - wizualizacja i np. zastępowałby manipulator?
jak zamierzasz skomunikować to z Satelem do takiej funkcjonalności - bo zdaje się że masz satela.....


- jest to jednak komputer - pod ręką do sprawdzenia maila, fejsa czy rozmowy przez skype.
no tak, już widzę jak przeglądasz forum muratora stercząc pod ścianą :D


- możnaby zrobić, zamiast modułu VOM w Fateku, fajną atrapę SI zarządzającej domem - z twarzą Angeliny i seksownym głosem, która podawała by różne ważne komunikaty (np. "witaj w domu Panie, masz 4 nowe wiadomości" :))
a to z kolei nie przejdzie WAF :( ale sam pomysł fajny

pozostałe pomysły uważam za słuszne i gdybym nie miał już WEINTEKA to pewnie już bym nie nabywał - promocja była :(
opróćz tych wentyli to reszta jednak jest dla wygody i bajeru - za 300 można sie pobawić, ale można i żyć bez
ale Panowie nie oszukujmy się, większość naszych dywagacji to wygodnictwo
sceny... a biegaj od włącznika i włącznika i zapalaj po kolei :)

ravbc
16-10-2010, 15:51
Dude - przecież to JEST pecet! Na co ci jeszcze jeden? Trzeba pewnie jakiś soft strzelić, ale civic9 takie rzeczy robi rano przy śniadaniu :)
No jak se PLC wystawisz w sieci wifi, to pewnie jest szansa. Ale mnie na sam pomysł takiej pseudo-separacji automatyki domowej od "wpływów" świata zewnętrznego bolą zęby... ;-) No i ja tego "peceta" do gadania z PLC i tak mam zamiar postawić (choćby po to, żeby do niego termometry po 1-wire podpiąć). A jak już będzie, to prościej zrobić wszystko na nim i przez lokalne www wystawić.

PS. A weź rzuć linkiem do tabletu z 7 calowym ekranem i wifi za 300zł?

Depi
16-10-2010, 17:09
PS. A weź rzuć linkiem do tabletu z 7 calowym ekranem i wifi za 300zł?

A masz:

http://allegro.pl/tablet-7-wifi-android-market-notebook-laptop-hit-i1264864717.html

Ten jest najtańszy - 239.

Niestety te tanie mają androida 1.5 lub 1.6, ale to chyba nie rzutuje specjalnie.

manieq82 - faktycznie przyszło mi to do głowy jak zacząłem rozkminiać mojego Weinteka i sterowanie na nim reku :)

Więc ja też nie skorzystam już - mam Weinteka, mam przyciski i za późno. Ale tak zapodałem pomysł. Jakby się ktoś chciał bawić w to zawodowo, to napisanie appów do tego wydaje mi się niezłym pomysłem, szczególnie w kontekście cen multiprzycisków dedykowanych. Ładne, tanie, duże możliwości...

ravbc
16-10-2010, 20:13
Cena? Przecież 300PLN to marne grosze w porównaniu z alternatywami.
Znaczy w porównaniu z czym? Włącznikiem monostabilnym? ;-)


Co miałoby robić?

- oczywiście oświetlenie i jak ravbc wspomniał unikamy dziwacznych dwu(trzy,cztero) kliknięć i innych nonsensów, żeby uruchomić jakąś scenę. U mnie "scena" oznaczałaby też np. rolety w dół, ekran w dół itp. Teraz muszę ileś tam guzików nacisnąć, zanim mogę zasiąść do filmu.
Jak już pisałem sceny da się zrobić na zwykłych włącznikach. Działać będzie tak samo, może nieco mniej bajerancko, ale za to wygodniej (bo uważam pojedynczy włącznik za wygodniejszy od ekranu dotykowego. Zwłaszcza, że dla normalnych pomieszczeń to może ze trzy sceny da się wykombinować... Aha, co za problem by w "scenę" wpiąć cokolwiek czym umie sterować PLC? Rolety, czy ekran to tylko kolejny element do sterowania, ale nadal "jedna scena".


- wentylacja - prędkość wentyli, wizualizacja temperatur, przełączanie przepustnic GWC/bypass itd
Wydajność wentylacji to jeszcze można regulować jakoś tam, ale reszta się powinna dziać sama. Po co tym sterować? A wizualizacja? No fajny bajer, tylko, że nie przydatny... ;-)

- rolety - grupowo, pojedyńczo, zdalnie - whatever
No to tak: wolę mieć sterowanie lokalne jak już pisałem, bo się przydaje. Grupowe też się przydaje, jak jest kilka rolet w pokoju, ale to są po prostu "sceny świetlne".

- alarm - wizualizacja i np. zastępowałby manipulator?
Wizualizacja tak (choć to jest mało użyteczne zwykle). Manipulatora nie da się tym zastąpić. Przynajmniej nie w bezpieczny sposób.

- monitoring - podgląd kamer live, w takiej konfiguracji faktycznie mógłby zastąpić wideobramofon (sterowanie elektrozaczepem)
Podgląd może i tak, tylko 7" ekran słabo się do tego nadaje. Dlatego nie mam wideobramofonu, bo to dla mnie kolejny bajer jedynie.

- jest to jednak komputer - pod ręką do sprawdzenia maila, fejsa czy rozmowy przez skype.
Nie pod ręką, tylko na ścianie ;-) Jak mam go użyć do sprawdzenia poczty, to chcę tam mieć też swój profil. Jestem inny i nie trawię poczty przez weba.

- możnaby zrobić, zamiast modułu VOM w Fateku, fajną atrapę SI zarządzającej domem - z twarzą Angeliny i seksownym głosem, która podawała by różne ważne komunikaty (np. "witaj w domu Panie, masz 4 nowe wiadomości" :))
No to popłynąłeś... ;-) Ja chyba jednak jestem bardziej inny niż myślałem, bo taką "papugę" ukatrupiłbym po pół godzinie ;-)


Im dłużej o tym myślę tym fajniejsze sie to wydaje.
Fajne to może i jest, tyle że mało użyteczne IMHO. ;-)


jka222 - iPhone? OK ale powiedz w czym malutkie 3,5 cala, które kosztuje 2,5 kilozłotych i ma zamknięty system jest lepsze od kosztującego 300 zł urządzenia z 7-calowym ekranem i nieograniczonymi (no prawie :) ) możliwościami?
No 3,5" ekran to już kompletne nieporozumienie przy proponowanym zastosowaniu - albo nic by nie było widać, albo było by to masakrycznie niewygodne.


Najlepsze jest to , że możnaby to zdjąć ze ściany i gdzieś przenieść, albo coś...

Oczywiście sęk tkwi w sofcie...

EDIT: Jeszcze może robić za fotoramkę :)
O i to jest najsensowniejsze zastosowanie takiego panelu. Tylko fotoramka 7" to trochę bieda. Na dodatek zdjęcia ładniej wyglądają na półce, a nie na ścianie przy drzwiach... ;-)

A zdjąć ze ściany oczywiście można, tylko wtedy może być śmiesznie z zapalaniem światła w pomieszczeniu, jak się zapomni poprzedniego wieczoru toto na swoje miejsce odwiesić. ;-)

Ogólnie: pomysł fajny i wcale nie jestem przeciwny. Tylko to jednak IMHO głównie bajer, a na bajery mnie już (mam nadzieję chwilowo) nie stać ;-)

jka222
16-10-2010, 21:04
Przepraszam za ten ifon, oczywiście miałem na myśli ipad.
Od jakiegoś czasu miałem różne wizje odnośnie przycisków w salonie, dzwonkowe odrzuciłem od razu - 10 koło siebie to jakaś masakra. Więc rozważałem albo panel dotykowy, albo przycisk KNX, obydwa rozwiązania drogie i nie do końca mi pasujące. Dlatego moim faworytem nr 1 na teraz będzie ipad.

civic9
17-10-2010, 05:22
Znowu mnie forum przestało informować.

Ta cena to jednak 300 - i jeszcze mogą cło i vat dorzucić na cle. trzeba się wczytać w opisy (koszty wysyłki + wysyłka z chin itp.).
Ale tak czy inaczej to ciekawy pomysł.

Androida i tabletów nie znam, więc trudno mi ocenić te urządzenia - jakie mają możliwości, ograniczenia?
Żeby się nie okazało, że za mało wszystkiego i za wolne...
To ma procka 350MHz (wbrew temu co tam piszą) i 128MB RAMu - może się okazać, że ciężko zapewnić sobie na tym sensowny komfort. Niby dużo nie potrzebujemy, ale system, ichnie SDK... może powodować, że to mało.
Ale za to jakiś mocniejszy model, trochę droższy (może coś z tych modeli za ok.700 zł)... to już może być właściwy kierunek.

Patrząc na możliwości androida to oczywiście nie będzie problemu ze zrobieniem sensownego interfejsu i skomunikowanie tego z PLC przez bramkę modbusową na PC. Może i nawet bez bramki, ale to już wymagała stałej komunikacji więc nie mam pewności.

Depi
17-10-2010, 16:39
Znaczy w porównaniu z czym? Włącznikiem monostabilnym? ;-)
Jak już pisałem sceny da się zrobić na zwykłych włącznikach.

Haha. Oczywiście, że się da. Ba! Da sie nawet łącząc gołe druciki! Tylko co z tego? Chodzić też się da wszędzie, ale ludzie po coś wynaleźli samochody :)



Ogólnie: pomysł fajny i wcale nie jestem przeciwny. Tylko to jednak IMHO głównie bajer, a na bajery mnie już (mam nadzieję chwilowo) nie stać ;-)

Tym razem ja to powiem - większość rzeczy, o których to mówimy to bajery, bez których się obywa 99,999% ludzkości. Ale bajery sa fajne! :)


Androida i tabletów nie znam, więc trudno mi ocenić te urządzenia - jakie mają możliwości, ograniczenia?

Android to przecież linuch na jądrze 2.6.x. Co do samego sprzętu, to tez nie wiem - te tanie są budowane na chińskich procesorach, ale to tez jest architektura ARM, więc standard...

Co do ceny, to te >300 to już w Polsce kupowane, czyli o cło itp nie ma się co martwić.

Co do dalszych plusów, to jak juz mamy soft na duży tablet, to de facto mamy też na mały telefon Androidowy. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Bramka, ładny interfejs i jesteśmy w domu. Może jeszcze na Adroid Market na siebie zarobi? :)

jka222 iPad jest super, ale nie za 2,5kzł + :o

civic9
17-10-2010, 17:15
Tym razem ja to powiem - większość rzeczy, o których to mówimy to bajery, bez których się obywa 99,999% ludzkości. Ale bajery sa fajne! :)

Zgadzam się i polecam ten kierunek - fajny interfejs to dopełnienie tego systemu.



Android to przecież linuch na jądrze 2.6.x.

To tylko jądro. Z punktu widzenia użytkowniko-programisty to bardziej java, niestety z tego co czytałem wersja 'custom' dość niekompatybilna z resztą świata, pozbawiona też wielu powszechnych optymalizacji (jak JIT itp.) ergo - nie za wydajna. Druga opcja to NDK - kod natywny skompilowany np. z c/c++, ale to pewnie ma sens tylko dla krytycznych dla wydajności fragmentów. Może np. dla komunikacji po modbusie gdyby chcieć wykorzystać to bez bramki na dodatkowym PC.

Pomijam rozwiązania typu wywalenie androida i użycie tam jakiegoś przykrojonego debiana - nie wiem czy ten kierunek ma sens i ile problemów spowoduje.



Co do dalszych plusów, to jak juz mamy soft na duży tablet, to de facto mamy też na mały telefon Androidowy. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Bramka, ładny interfejs i jesteśmy w domu. Może jeszcze na Adroid Market na siebie zarobi? :)


To też można osiągnąć stawiając na interfejs webowy - co mi się ciągle wydaje najlepszym rozwiązaniem. I mamy wtedy dostęp z PC, Windowsa, Linuxa, Androida, Symbiana, Iphone'a....

Trzeba wziąć pod uwagę, że nie będziemy mieli siły i czasu zajmować się naszym systemem całe życie, a przynajmniej nie na tyle, żeby ciągle tworzyć nowe interfejsy. Taki tablet, szczególnie ten za 300 zł w końcu padnie. Jak padnie to się może okazać, że nie ma nic współczesnego z kompatybilnym środowiskiem, bo tutaj ciągle są jakieś nowe pomysły. A technologie webowe przy tym są dość stabilne - istnieją od wielu lat i pewnie będą jeszcze długo istniały. Też ewoluują ale zachowują sporo kompatybilności, a przystosowanie do jakiś nowych pomysłów to już dużo mniej roboty.

ps. różnica w wydajności Javy na Android w porównaniu z kodem w C i Javą Suna:
http://www.mobilware.org/2009/presentations/mobilware09-LeonidBatyuk.pdf slajdy 18-19.

ravbc
17-10-2010, 20:46
Zgadzam się i polecam ten kierunek - fajny interfejs to dopełnienie tego systemu.
Absolutnie się zgadzam. Dobry interfejs "ogólnego przeznaczenia" do całości systemu na pewno jest na dłuższą metę niezbędny, a co najmniej bardzo przydatny. Ale nadal uważam, że lepszym kierunkiem jest centralny serwer z interfejsem webowym, bo tak się porobiło, że weba to już teraz nawet lodówki umieją wyświetlać (no, jeszcze nie wszytkie). ;-)


To też można osiągnąć stawiając na interfejs webowy - co mi się ciągle wydaje najlepszym rozwiązaniem. I mamy wtedy dostęp z PC, Windowsa, Linuxa, Androida, Symbiana, Iphone'a....
Otóż to. Najśmieszniejsze jest to, że ten webowy interfejs może być szybszy i wygodniejszy niż ta nieszczęsna java na Androidzie. O prostocie całości rozwiązania już nie wspomnę.

PS. I tak jestem przekonany, że dwa, czy trzy przyciski monostabilne są wygodniejsze do wyboru tej nieszczęsnej "sceny świetlnej". ;-) W ostateczności można je nawet na tym ekranie dotykowym umieścić, ale dostępne muszę być _wprost_! Jakby się komuś nudziło to będzie se mógł dzięki temu ekranowi w tych scenach pogrzebać, ale szanse na to oceniam na bliskie zeru. ;-)

Depi
17-10-2010, 23:49
Absolutnie się zgadzam. Dobry interfejs "ogólnego przeznaczenia" do całości systemu na pewno jest na dłuższą metę niezbędny, a co najmniej bardzo przydatny. Ale nadal uważam, że lepszym kierunkiem jest centralny serwer z interfejsem webowym, bo tak się porobiło, że weba to już teraz nawet lodówki umieją wyświetlać (no, jeszcze nie wszytkie). ;-)
Otóż to. Najśmieszniejsze jest to, że ten webowy interfejs może być szybszy i wygodniejszy niż ta nieszczęsna java na Androidzie. O prostocie całości rozwiązania już nie wspomnę.


Misiu - ale ten "centralny serwer" potrzebuje jakiegoś input device, prawda? i to właśnie proponuje - przecież na wstępie napisałem, że może to być alternatywa dla drogich multiprzycisków. I nie wiem czemu uważasz, że to są dwa wykluczające się rozwiązania: Android LUB interfejs webowy. Już pisałem - Android to system na którym możesz sobie spokojnie zrobić taki interfejs, jaki Tobie pasuje. A już kuriozum jest przeciwstawianie Javy interfejsowi webowemu! Możesz woleć jakiś .NET czy coś, ale Java właśnie służy do robienia tego typu rzeczy (disclaimer - uproszczenie). Jave zna wiele osób, jest multiplatformowa i ma wsparcie. Nie jest szybka? A z całym szacunkiem jak szybka musi być, żeby przetworzyć dotknięcie palca w przycisk? :o

ravbc
18-10-2010, 00:29
Depi: ile rzeczy zrobiłeś w javie? Jak chcesz ją skomunikować z PLC? Bezpośrednio nie ma sensu, a jak ma być pośrednik, to najlepiej jak on też będzie robił interfejs, bo to najmniej problematyczne. Androida troszeńkę znam i trochę się nim bawiłem, ale to nie zmienia faktu, że to tylko jeden z wielu systemów na których bym chciał mieć dostęp do mojego systemu. To po co się do niego przywiązywać? O przenośności Javy możesz spokojnie zapomnieć, bo takie coś nie istnieje w praktyce. Zwłaszcza jak ma robić GUI ;-)
A wracając do pomysłu ładnego wyświetlacza zamiast multiprzycisku: sens jak najbardziej jest. Ale ja stawiam jednak na urządzenia i rozwiązania możliwie proste, ale nie prostsze. Czyli jak ma być już wyświetlacz, to niech se będzie, ale po co walczyć z dedykowanym interfejsem, skoro www teraz już zaczyna bardzo zbliżać się do typowych aplikacji lokalnych (oczywiście pod względem funkcjonalności i wygody obsługi)? Robiąc dobrze interfejs webowy mozna go mieć i na tym androidzie i na swoim laptopiei na tv, a nawet na tej lodówce. Lekko przesadzam, ale to i tak o rząd (albo i dwa) wielkości prostsze niż wykorzystanie do tego javy. No i webmasterów teraz na pęczki nawet w byle gimnazjum, a javowcy (którzy na dodatek potrafią zrobić GUI) ciągle w cenie ;-)

gosciu01
18-10-2010, 15:20
Panowie, niech mi ktoś przypomni, bo pogubiłem się w zeznanaich ;-)
Panele, SCADY, WEB ....

Jak ten przycisk WEBowy połączyć z PLC, coby kliknięcie dało rezultat "na żarówce".
wiem, było, ale weź tu przeczytaj te 70 stron!

civic9
18-10-2010, 16:22
Panowie, niech mi ktoś przypomni, bo pogubiłem się w zeznanaich ;-)
Panele, SCADY, WEB ....

Jak ten przycisk WEBowy połączyć z PLC, coby kliknięcie dało rezultat "na żarówce".
wiem, było, ale weź tu przeczytaj te 70 stron!

musi być bramka, która request webowy przetworzy na ustawienie flagi/rejestru, które zostaną następnie przesłane modbusem.
nie znam gotowego rozwiązania, ani software'owego ani hardware'owego.

mam swoją własnoręcznie wytworzoną w pewien weekend prowizorkę na linuxie (w javie, więc w zasadzie na innych systemach po drobnych modyfikacjach też powinna ruszyć), ale to naprawdę prowizorka, nie nadająca się do użycia bez znajomości javy, modbusa, itp. (a jak ktoś zna to i pewnie swoją lepszą sobie zrobi).
myślę o tym, żeby to kiedyś uporządkować i przerobić w kompletny, dopracowany, udokumentowany projekt - ale ciągły brak czasu :(

gosciu01
18-10-2010, 17:20
jest jeszcze Facon Serwer.
Znawcy mówią, że toporny, ale widziałem, że działa.
Może jakoś to połączyć?
...
Czyli znowu wraca SCADA?

Ciągle brakuje jednego ogniwa łączącego pecet z PLC w tym zakresie, coś jak ADA do pomiarów temperatur.
Takie prawie Plug&play.
Jak ktoś to zrobi w rozsądnych pieniądzach, to może nieźle zarobić :-)

ravbc
18-10-2010, 18:04
Tu nie będzie Plug&Playa. Interfejs do PLC to w zasadzie komunikacja po modbusie. Tego jest na rynku sporo. Ale trzeba mieć też co komunikować, a to już zależy od konkretnego programu (no i samego PLC). Scada pozwala nieco abstrahować od kodu, czy sterownika i w tym sensie jest faktycznie uproszczeniem. Ale w zamian za to, narzuca też swoje ograniczenia.
Z drugiej strony to "coś jak ADA do pomiarów temperatur", będzie faktycznie jedynie biblioteką modbus, która pozawa pewne dane przesłać z/do sterownika. Ale interpretację tych danych trzeba sobie napisać samodzielnie.
Żeby nie było - ja se jak na razie jedynie teoretyzuję, bo z braku czasu ciągle tego kawałek swojej instalacji nie ruszyłem. Ale nie widzę tu opcji zrobienia tego bardzo prosto i funkcjonalnie z w pełni gotowych klocków...

civic9
18-10-2010, 18:32
jest jeszcze Facon Serwer.
Znawcy mówią, że toporny, ale widziałem, że działa.
Może jakoś to połączyć?


Fakt, Facon też może być, ale ma jedną wadę - z jednej strony jest PLC, a z drugiej interfejs DDE.
Czyli interfejs webowy musiałby się komunikować z fatek server przez DDE.
Pokręcone i ograniczone do windowsów. Ale realne jeśli to komuś nie przeszkadza.

civic9
18-10-2010, 18:35
Tu nie będzie Plug&Playa. Interfejs do PLC to w zasadzie komunikacja po modbusie.

Mam pomysł na rozwiązanie uniwersalne w pewnym sensie. Tzn. bramka HTTP-modbus-PLC pozbawiona interfejsu. Tak to u mnie działa.
Po HTTP idą do tej "bramki" proste komendy - ustaw to, pobierz tamto. Zwykłe, proste GETy.

Interfejs - dzięki ajaxowi można teraz budować osobno.
Także możliwe jest zastosowanie tego w rozwiązaniach niewebowych lub nieinterfejsowych.

Będziecie mnie musieli zmusić do dokończenia tego jeśli nie ma sensownej alternatywy.
Ale mam cholera naprawdę ciężko...

ravbc
18-10-2010, 18:51
Mam pomysł na rozwiązanie uniwersalne w pewnym sensie. Tzn. bramka HTTP-modbus-PLC pozbawiona interfejsu. Tak to u mnie działa.
Po HTTP idą do tej "bramki" proste komendy - ustaw to, pobierz tamto. Zwykłe, proste GETy.

Pomysł całkiem fajny i w sumie o czymś podobnym mysłałem, tylko nie wiem czy bym się pokusił o wystawienie "na frontendzie" pełnego HTTP.


Interfejs - dzięki ajaxowi można teraz budować osobno.
Także możliwe jest zastosowanie tego w rozwiązaniach niewebowych lub nieinterfejsowych.

Będziecie mnie musieli zmusić do dokończenia tego jeśli nie ma sensownej alternatywy.
Ale mam cholera naprawdę ciężko...

No to ja Cię tu nie podbuduję, bo mnie nie zależy ;-) Ciągle jeszcze liczę na to, że uda mi się wreszcie ugryźć pymodbus-a (http://code.google.com/p/pymodbus/). ;-) A jak to się mi uda, to python jest na tyle przyjemny, że pisanie wprost w nim będzie szybsze niż "dopasowywanie" się do Twojej bramki. Zakładając oczywiście, że ta akurat biblioteka jest implementacją wystarczająco bliską pełnej, by był z niej użytek... ;-)

gosciu01
18-10-2010, 20:47
qurna, roboty i przyjmowania wiedzy się nie boję, ale coś za dużo tu dłubania, jak Was czytam :-(
Jeszcze za wcześnie na podjęcie decyzji, ale albo zostanę przy FAConie i tradycyjnych przyciskach monostabilnych, albo zainwestuję w SCADA.
To programowanie obiektowe i dający efekt końcowy akceptowalny i zrozumiały dla teściowej mojej teściowej ;-)

np. taką SCADę. Wygląda ciekawie, za 128 tagów cuś 250$ + biblioteki MODBUSA za 100$.
Dla mnie akceptowalne, ale co?
Szukamy dalej?

http://www.fultek.com.tr/Scada.html

jka222
18-10-2010, 21:14
Coś mi świta, że multiprojekt w swoim projekcie ESEA, chwalił się niedawno, że mają dostęp do wszystkich funkcji przez www. Ich system oparty przecież na PLC FATEK. Wynika, stąd że stworzyli "bramkę PLC-WWW"

O znalazłem, miejsce gdzie się chwalą, choć nie piszą jak to realizują.
http://www.esea.pl/aktualnosci.php/wpis.6

gosciu01
18-10-2010, 21:26
Ale ta ESEA na weinteku, to już była i średnio jest przyjmowana.
Nie znaczy zła, ale poczytaj parę postów wyżej ...
Stąd cała dyskusja o własnych przyciskach, ipodach, scadach i co tam jeszcze ...

Ostatnio wprowadzili zapowiadany symulator do Fateka, to może i w tym wględzie coś "wybuchło" pozytywnego?
Ktoś coś wie?

jka222
19-10-2010, 20:07
Z ciekawości zadzwoniłem tam dzisiaj, i rzeczywiście ten ich dostęp to przez panel weinteka.

mario0658
20-10-2010, 01:47
witam

Z weinteka przez VNC Wiewer ...... smiga ladnie , ale przez komorke to dziala tak , ze nie dziala :(

Depi
25-10-2010, 17:34
A ja znowu mam problem i zwracam się z pytaniem do Szanownych Fatekowców:

Jak dokładnie podłączyć zasilanie do wejść na rozszerzeniu? W instrukcji jest rysunek, ale nie widzę na nim do których zacisków co należy podłączyć. Na module (FBs-40MA) są tylko kropki tam, gdzie na jednostce centralnej są np. + i - 24V.

Nie muszę dodawać, że wejścia nie działają :)

I jeszcze jedno - czy poprawnym jest użycie JEDNEGO bezpiecznika 1A w całym bałaganie, czy raczej po jednym dla każdej sekcji 2 wyjść/przekaźników (tak wydaje się sugerować instrukcja, ale .... ). Mam na razie tylko jeden na całość (22 przekaźniki) i działa, ale nie mam jeszcze sterowania grupowego i chusteczka wie co się stanie, jeśli wszystkie rolety ruszą na raz...

civic9
25-10-2010, 18:40
A ja znowu mam problem i zwracam się z pytaniem do Szanownych Fatekowców:

Jak dokładnie podłączyć zasilanie do wejść na rozszerzeniu? W instrukcji jest rysunek, ale nie widzę na nim do których zacisków co należy podłączyć. Na module (FBs-40MA) są tylko kropki tam, gdzie na jednostce centralnej są np. + i - 24V.

Nie muszę dodawać, że wejścia nie działają :)


Ta jednostka rozszerzeń jest zasilana z jednostki głównej po tej tasiemce - nie ma potrzeby jej dodatkowo zasilać.
Nie działa Ci z innego jakiegoś powodu.



I jeszcze jedno - czy poprawnym jest użycie JEDNEGO bezpiecznika 1A w całym bałaganie, czy raczej po jednym dla każdej sekcji 2 wyjść/przekaźników (tak wydaje się sugerować instrukcja, ale .... ). Mam na razie tylko jeden na całość (22 przekaźniki) i działa, ale nie mam jeszcze sterowania grupowego i chusteczka wie co się stanie, jeśli wszystkie rolety ruszą na raz...

Ja mam dwa - jeden na 44 wyjścia, i drugi na drugie tyle.
I działa już... o... będzie 2 lata :)
Nie jestem pewien czy nie popełniam jakiegoś błędu - nie pamiętam schematów, ale zastosowanie jednego1A zamiast kilku - to co najwyżej ryzyko że pójdzie bezpiecznik jeśli przekroczymy ten 1A. A chodzi o to, że tam jedna grupa wyjść ma obciążalność 1A lub 2A - więc uciągnie więcej niż bezpiecznik. W razie potrzeby więc - nie używać tylu wyjść na raz ;) lub rozdzielić i dorzucić bezpieczników.

ps. ktoś kiedyś pytał o montaż tych bezpieczników:
http://www.fif.com.pl/produkt/43/714

civic9
25-10-2010, 19:41
Uzupełnię, żeby było jasne - przyciski (dla przykładu) podłączasz pod -24V OUT jednostki głównej (rozprowadzone na jakiejś listwie, bo dużo tam będzie podłączone) i wejście rozszerzenia. zakładam, że na jednostce głównej masz połączone S/S z +24V OUT.

Depi
25-10-2010, 20:54
Ta jednostka rozszerzeń jest zasilana z jednostki głównej po tej tasiemce - nie ma potrzeby jej dodatkowo zasilać.
Nie działa Ci z innego jakiegoś powodu.

Osz w morde... A z jakiego? Wszystkie przyciski wpięte w jednostkę centralną działają. Pierwszy, który się nie zmieścił i poszedł na rozszerzenie nie działa... Wnioskowanie indukcyjne, kanon jedynej różnicy... :)


Ja mam dwa - jeden na 44 wyjścia, i drugi na drugie tyle.
I działa już... o... będzie 2 lata :)
Nie jestem pewien czy nie popełniam jakiegoś błędu - nie pamiętam schematów, ale zastosowanie jednego1A zamiast kilku - to co najwyżej ryzyko że pójdzie bezpiecznik jeśli przekroczymy ten 1A. A chodzi o to, że tam jedna grupa wyjść ma obciążalność 1A lub 2A - więc uciągnie więcej niż bezpiecznik. W razie potrzeby więc - nie używać tylu wyjść na raz ;) lub rozdzielić i dorzucić bezpieczników.

ps. ktoś kiedyś pytał o montaż tych bezpieczników:
http://www.fif.com.pl/produkt/43/714

No właśnie tak mówi chyba instrukcja - jedna grupa 1A (dwa) lub 2A (cztery). Znaczy - wydaję mi się, że mówi, bo ten ich język to angielski przypomina tylko na pierwszy rzut oka. Swoją drogą - opracowanie tego dziadostwa musiało kosztować miliony dolarów. Szkoda im było paru groszy na native speakera coby im instrukcje napisał po ludzku? :o

Moduł jest super! Gdzie takie dają? Ja chce! Ja chcę! Ja mam taką rzeźbę z wkręconym takim pojedynczym z boku w blachę :)

Depi
25-10-2010, 20:56
Uzupełnię, żeby było jasne - przyciski (dla przykładu) podłączasz pod -24V OUT jednostki głównej (rozprowadzone na jakiejś listwie, bo dużo tam będzie podłączone) i wejście rozszerzenia. zakładam, że na jednostce głównej masz połączone S/S z +24V OUT.

S/S podłączone. Ufam, że TEN przycisk elektryk podłączył tak, jak pozostałe - sam tego nie dojdę. Wszystko ginie w gąszczu zugów i innego ustrojstwa i nawet nie chcę tam zaglądać...

Czyli mówisz, że input circuit nie podłącza się już w żaden sposób z zasilaniem? Hmmm...

civic9
25-10-2010, 21:16
skoro działają te z głównej jednostki to pozostają połączenia do/z przycisku.
weź kabelek i zrób zwarcie dowolnego wejścia jednostki rozszerzeń z -24V OUT jednostki głównej.
jak się zaświeci diodka z numerkiem - to szukaj w okablowaniu przycisków.

Depi
25-10-2010, 22:11
skoro działają te z głównej jednostki to pozostają połączenia do/z przycisku.
weź kabelek i zrób zwarcie dowolnego wejścia jednostki rozszerzeń z -24V OUT jednostki głównej.
jak się zaświeci diodka z numerkiem - to szukaj w okablowaniu przycisków.

No banana :( Zwarcie wyjść na jedn. centr. działa piknie. Rozszerzenie martwe jak kamień :(

civic9
26-10-2010, 01:59
te jednostki rozszerzeń jednak mają S/S - podłącz z S/S centralnej.
i jeszcze raz przetestuj.

Depi
26-10-2010, 10:55
No to super. Połączyłem S/S z centralnej z S/S rozszerzenia i chyba rozszerzenie właśnie padło. Nic już nie działa co jest do niego podłączone, wyjścia też...

civic9
26-10-2010, 11:07
no to sorry :(
ale tak to ma być podłączone, może efekt jakiegoś innego błędnego połączenia.
to S/S to u nas +24V (samo z siebie nie, ale podłączamy do niego +24V na centralnej),
nie powinno zaszkodzić układowi wejść... chyba, że się jeszcze do czegoś dodało.
zresztą, o ile schemat jest prawidłowy w dokumentacji to układ wejść i to całe S/S jest odseparowany galwanicznie od reszty.

zmierz napięcie pomiędzy S/S (obojętnie czy centralnej czy rozszerzenia, jeśli nadal jest podłączone) a kabelkiem, który był/jest podłączony do wejścia. +24VDC?

gosciu01
28-10-2010, 01:59
Pewnie niektórzy z Was dostają też newslettera,
ale czy ktoś już przyjrzał się temu produktowi?

http://www.icpdas.pl/konwertery-sterowniki-sterowniki-c-131_120.html

Postaram się może w weekend nieco poczytać.
To jest na Linuksie i WindowsCE. 5 języków programowania.
Jak się to ma do FATEKA?
Ktoś coś wie?

mario0658
04-11-2010, 23:31
pytanko mam do bardziej doswiadczonych w programowaniu fateka .....
jak wyliczyc sprawnosc reku z 4 pomiarow temperatury (na 2 wejsciach i 2 wyjsciach )

pomiary mam juz w rejestrach .... z tego co sie orientuje to nalezy podzielic temp wyciagu przez wyrzutu to rowna sie 100% podzielowne przez szukany X
x to nasza sprawnosc w %

niby proste na papierze ale jak to oprogramowac na fateku - dla mnie to za trudne :(

Pomoze ktos ? :)

Jani_63
05-11-2010, 12:54
W sprawie oprogramowania niestety nie pomogę. :(
Ale co do obliczania sprawności rekuperacji to stosuje się trochę inny wzór niż przy obliczaniu "tradycyjnego" X.


n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

Tw- temp. wewnętrzna
Tn - temp. powietrza nawiewanego do pomieszczenia
Tz - temp. zewnętrz na

Pozdrawiam.

mario0658
05-11-2010, 13:41
oki dziekuje bardzo :)

wlasnie szukam opcjii wykonania tych dzialan w fateku ...
...sa wszystkie ,ale jak kurcze to powiazac echhhhh brak wiedzy boli :)

znalazlem funkcje odpowiedzialne za odejmowanie i wyniki podaje prawidlowe (wg.powyzszego wzoru wszystko robie)
lecz gdy uzywam funkcjii podziel to wywala caly czas zero :( (funkcja14 (/) )

kurcze cos jest nie tak ...pomoze ktos ?

civic9
05-11-2010, 21:52
zauważ, że FUNC14 to jest dzielenie całkowite z resztą. jeśli dzielisz dajmy na to 14/18 to wychodzi... zero i 14 reszty.

pomnóż najpierw licznik * 100 PRZED dzieleniem przez mianownik. dostaniesz wynik w procentach (zaokrąglone do całkowitej w dół).

mario0658
05-11-2010, 23:05
echhhh kompinuje jak koń pod górke ...... i słowem kiszka ...

robie tak :
wg powyzszego wzoru ..... odejmuje - i to sie zgadza w rejestrach widze wyniki sa ok
mnoze licznik wzoru i to tez gra - zapisuje w R1200 i widze w tabelce ze gra , ale jak wpisuje w status page R1200 to widze jakas kosmiczna ujemna liczbe, gdy zmienie R to jest to samo .....

moze uzyc jakiejs innej funkcjii ?

http://www.poddebem.org/inspiracje/sprawnosc%20reku.JPG

civic9
06-11-2010, 00:24
no tak, nie wziąłem pod uwagę, że masz temperatury zapisane w setnych częściach jako całkowite.
z mnożenia wychodzi Ci liczba 16 bitowa - ale funkcja dzielenia operandy źródłowe traktuje jako liczbę ze znakiem - więc tylko 15 bitów bierze pod uwagę, a 16ty jako znak. stąd minus.

rozwiązania:
1. zmieścić się w 15 bitach - np. licznik mnożysz przez 10 zamiast 100, a za to mianownik najpierw podziel przez 10. dopiero potem to przez siebie. albo najpierw wszystkie temperatury podzielić przez 100, żeby były w stopniach całkowitych. i potem tak jak pisałem wcześniej.
lub inne tego typu transformacje obniżające zakres. ale jak widać tracisz przez to też dokładność. trzeba sprawdzić jakie są możliwe zakresy wyników poszczególnych operacji.

2. użyć wersji 32bitowej instrukcji i operandów.

w winproladder zaznacza się opcję na bloczku z funkcją.
operandy wejściowe i wyjściowe składają się wtedy z podwójnych rejestrów, podajesz adres pierwszego.
zdaje się, że musisz to już zrobić od mnożenia, bo i tam może być przekroczenie zakresu jeśli różnica temperatur będzie w liczniku większa niż 6.5 stopnia (6.6 u Ciebie będzie zapisane jako 660 przy mnożeniu przez 100 wychodzisz poza 16bitów).

32 bitowe operandy masz wyjaśnione w pkt. 5.1.2 Instruction Number and Derivative Instructions manuala.
Przykładowo gdy masz jakąś temperaturę w rejestrze R1000, jeszcze traktowaną 16 bitowo, R1001 ustawiasz na 0, i podajesz jako operand R1000.
Wynik dzielenia na końcu także będziesz miał w dwóch rejestrach ale tutaj akurat wiemy, że będzie w zakresie do 100 więc odczytujesz tylko jeden.
Tylko niech Ci się nic nie ponakłada - przy 32bitowych funkcja, operandy źródłowe i wyjściowe zajmują po dwa następujące po sobie rejestry.

3. użyć funkcji do operacji zmiennoprzecinkowych - pod koniec rozdziału 7 manuala.

z marszu bym użył u siebie rozwiązania nr 2, ale podałem inne dla przećwiczenia w celach edukacyjnych :)

mario0658
06-11-2010, 03:02
toś mnie teraz zabił........

rany czytam to juz 25 raz i dalej nie kumam .... :)

...ja chcialem tylko uzyskac tylko jedna liczbe :)





na dzis koniec , prztestowalem wersje 32 bitowa i tez jakos nie idzie .....

moze , jesli to mozliwe przeslalbys mi na maila programik z winproloadera z przykladem co i jak ?
siedze nad tym od poludnia echhhhh

gosciu01
06-11-2010, 09:50
Mario0658,
po godzinie wysłania posta widać jak bardzo jesteś zdeterminowany :-)
niestety na tym etapie ni pomogę Ci, ale wiedz, że nie jesteś sam i kibicuję Ci.

civic9
06-11-2010, 12:02
hehe :)
przydają się doświadczenia z assemblerami i innymi niskopoziomowymi wynalazkami. te same problemy.

poprawny program pod:
http://pokazywarka.pl/sdh7jv/

po południu udostępnię jeszcze plik .pdw. nie mam teraz gdzie zawiesić bo mi coś padło.

zauważ, że:
1. instrukcje mnożenia i dzielenia są 32bitowe (literka "D" po numerze funkcji na bloczku)
2. na początku zerujemy miejsca na wyniki odejmowania R1004 i R1006 również 32bitowym ("D") MOVem - inaczej w R1005, R1007 mogą zostać po jakiś eksperymentach śmieci, które będą brane pod uwagę przez operacje mnożenia i dzielenia. można oczywiście wyzerować tylko R1005 czy R1007 albo użyć od razu odejmowania 32bitowego - ale wtedy trzeba by odpowiednio przygotować temperatury źródłowe. tak czy inaczej jak mamy 16bitowe temperatury to trzeba w którymś momencie przejść na 32bity poprzez dostawienie drugiego zerowego rejestru.
3. zostawiamy wolny R1009 - to druga część 32bitowego wyniku mnożenia (nie musimy tym razem zerować, mnożenie odpowiednio to wypełni). może się tam pojawić jakaś wartość jak się skończy zakres R1008.
4. w podglądzie rejestrów dla R1008 musiałem przestawić typ danych na usigned (prawy przycisk myszki) - żeby zobaczyć, ze tam jest 45000. inaczej widać liczbę ujemną bo tak jest domyślnie traktowana (ale nie ma to wpływu na działanie, to tylko pokazywanie na czas testów). jeśli byśmy przekroczyli 65535 to i tak część wyniku by poszła do R1009 więc i tak byłoby to nieczytelne dla nas (nie ma trybu pokazywania 32 bitowych wartości - trzeba by ręcznie przeliczyć).
5. R1011 będzie zerowane przez operacje dzielenia - nie używać do innych celów.

w tych miejscach szukaj błędów u siebie.

dla przećwiczenia jak to działa na większych liczbach - mnożenie zróbcie razy 1000, końcowy wynik będzie w promilach (tutaj 827 czyli 82,7%) , dokładniejszy, a w R1008-R1009 32bitowa liczba w pełnej krasie :)

gosciu01
06-11-2010, 12:41
z innej beczki...


jak sprawić, aby po załączeniu prądu w gniazdku ( zmiana wartości w PLC ), telewizor przeszedł w stan "praca", obecnie mam tak, że po włączeniu go do sieci przechodzi w tryb "standby"?

Takie działanie TV widuje się w hotelach po umieszczeniu karty w czytniku po wejściu do pokoju.

civic9
06-11-2010, 13:01
hotelowe TV często mają trochę inny firmware i kilka tego typu dodatkowych funkcji. przynajmniej ja takie widziałem. czasami te funkcje też są dostępne w jakimś menu w zwykłych modelach. niektóre mają też sterowanie przez rs232 i można wysłać komendę. można też wysłać z nadajnika komendę taką jak pilot, ale to już potrzeba nadajnika gdzieś przy TV i czegoś co go wysteruje. no i pewnie elektronicy są w stanie to wymusić poprzez małą modyfikację po otwarciu obudowy - ale to już nie moja działka.

możesz poszukać w sieci (hotel mode) dla konkretnego modelu, czasami się da włączyć jakąś kombinacją dodatkowe menu z dodatkowymi możliwościami, czasami potrzeba specjalnego kodu ze specjalnego pilota. i może tam znajdziesz m.in. taką opcję.

gosciu01
06-11-2010, 13:42
OK,
dzięki :-)
ponieważ jestem w przededniu zakupu amplitunera, to już upatrzyłem sobie taki z RS232, ale TV go nie ma :-(
W najgorszym przypadku załączy mi się radio po wejściu do domu, ale chciałbym móc ustawić też opcję TV.

mario0658
07-11-2010, 09:21
witam

kurcze o tym nawet nie pomyslalem !

Przeciez to genialne :)

aro_32
09-11-2010, 16:17
Też szukam rozwiązania jak załączać TV przez podanie napięcia. Rzut w dwóch miejscach w domu na ekran TV z kamery przy wejściu gdy ktoś naciśnie przycisk domofonu. Wtedy nie trzeba byłoby inwestować w videofon, bo kamera i tak będzie.
Tryb hotelowy z tego co czytałem nie zawiera takiej funkcji, a przynajmniej nie w samsungach i Philipsach. Są tam inne przydatne rzeczy jak określenie kanału lub źródła sygnału który ma się włączyć, ustalenie głośności czy blokada przycisków. TV trzeba jednak jakoś załączyć.
Będę szukał dalej.

ravbc
09-11-2010, 16:31
Jak juz pisał civic daje się znaleźć telewizory, które mozna właczyć podając im odpowiedni sygnał, ale ciężko będzi by włączał się tylko po podaniu zasilania. Ale to IMHO i tak słaby pomysł, bo od uruchomienia (od zera, nie z standby) do wyświetlenia obrazu i tak chwila mija, a poza tym takie chwilowe uruchamianie TV, to prosta droga do jego awarii.

aro_32
09-11-2010, 18:36
Może być sygnał ster. nawet lepiej. Tylko przykładowo jakie telewizory mają takie we/ i które to wejście?
Specjalistą RTV nie jestem, ale nie wydaje mi się by włączanie jakieś 5 razy dziennie TV LCD na minutę prowadziło do jego awarii. Chwila na uruchomienie też mi nie przeszkadza.

elcorro
09-11-2010, 18:40
Tak sobie myślę żeby kupić pilota uniwersalnego następnie ustawiam go w pobliżu TV rozkręcam i łączę dwa kabelki do przycisku power i do Fateka.Fatek włączy nam TV tak jakbyśmy nacisnęli power na pilocie, drugi kabel np. cyfra 0 i gdy ktoś zadzwoni to Fatek przełączy na kanał 0.W tygodniu przetestuję czy jest to możliwe.A może umieścić pilota w skrzynce rozdzielczej i tylko czujkę podczerwieni przenieść w zasięg telewizora.

jka222
09-11-2010, 21:16
Również od paru dni myślę nad tym włączaniem TV, i coś mi się wydaje, że bez lutownicy to raczej się nie obędzie.
Jednak pomysł, z przeróbką pilota, dużo lepszy niż z przeróbką TV. Tym bardziej, że dla większości których znam: nowy dom = nowy większy TV

ravbc
10-11-2010, 13:58
Na pewno Sharpy mają wyprowadzony port RS-232 (więc i bez lutowania można się wpiąć), za pomocą którego można całkiem sporo rzeczy z telewizorem zrobić. No ale on musi być jednak włączony (czyli co najmniej w trybie stand-by).

civic9
10-11-2010, 15:38
ja miałem też philipsy, modele jakieś takie do zastosowań biznesowo-hotelowych, też dość bogate możliwości przez RS232.

forumuser
11-11-2010, 22:23
Witam,

ja jestem jeszcze całkiem zielony (dopiero przymierzam sie do Fateka) wiec wybaczcie kilka naprawdę podstawowych pytań:
1. zauwazylem ze do sterowania uzywacie najczesciej przekaznikow. spotkalem sie jednak z opinia ze powinno sie sterowac stycznikami gdyz to trwalsze i bezpieczniejsze (osoba ktora to mowila twierdzila ze w momencie zapalania prad idzie "wiekszy" niz wynikaloby to z wkreconych zarowej i w przekaźniku może wówczas iskrzyć)
2. jakie przekaźniki używacie? widzialem u kogoś relpol. ale czy rm84 czy rm85? jedno czy dwutorowe? na jakie napiecie cewki (12v/24v/230v).
3. jeżeli chce wykorzystywać przekaźniki to rozumiem ze Fatek powinien być na wyjście tranzystorowe, czy tak? co oznacza npn/pnp?
4. czy wybór Fateka z wyjściami tranzystorowymi oznacza że wszystko będę musiał sterować przez przekaźniki a nic bezpośrednio? Myślę tu o jakiś mniejszych odbiornikach,jak diody LED w podświetleniu schodów itp. Albo sterowaniu wentylatorami przy reku. itp
5. w jaki sposób rozszywacie przewody które idą od włączników do rozdzielni (czy wszyscy są zgodni ze najlepsza skrętka?) jest szansza żebyście wrzucili zdjęcia waszych rozdzielni?
6. czym poza oświetleniem/roletami/reku jeszcze sterujecie?

sorry ze tyle pytań, tym bardziej ze widze ze ostatnio na wątek chyba nie zagląda zbyt wiele osób :(
ale muszę się przygotować do rozmów z elektrykami, a nie chciałbym żeby teraz coś totalnie sp....

jakby ktoś zechciał odpisać,to z góry dzięki :D

civic9
12-11-2010, 00:21
1. zauwazylem ze do sterowania uzywacie najczesciej przekaznikow. spotkalem sie jednak z opinia ze powinno sie sterowac stycznikami gdyz to trwalsze i bezpieczniejsze (osoba ktora to mowila twierdzila ze w momencie zapalania prad idzie "wiekszy" niz wynikaloby to z wkreconych zarowej i w przekaźniku może wówczas iskrzyć)


styczniki wytrzymują więcej, ale bez przesady - nie w zastosowaniach domowych przy sterowaniu pojedynczymi odbiornikami. prąd udarowy jednej żarówki to nie jest problem dla dobrej jakości przekaźnika. u mnie relpole chodzą już dwa lata - 88 sztuk, ani jednej awarii. jeśli planujesz jakieś większe silniki albo podłączenie pod jedno wyjście większej ilości odbiorników albo odbiorniki bliższe górnej granicy obciążalności to można się zastanawiać.



2. jakie przekaźniki używacie? widzialem u kogoś relpol. ale czy rm84 czy rm85? jedno czy dwutorowe? na jakie napiecie cewki (12v/24v/230v).


RM85 - są jednotorowe, obciążalność 16A. Dwutorowe zwykle mają 8A (np. rm84) - więc lepiej szczególnie w kontekście pytania nr 1 mieć jeden tor i 16A. Drugi nie jest w 99% naszych przypadków potrzebny.



3. jeżeli chce wykorzystywać przekaźniki to rozumiem ze Fatek powinien być na wyjście tranzystorowe, czy tak? co oznacza npn/pnp?


Tak, bierz tranzystorowe NPN. W uproszczeniu oznacza to kierunek przepływu prądu. NPN daje konfigurację typu SINK (patrz hardware manual, rozdział o wyjściach).



4. czy wybór Fateka z wyjściami tranzystorowymi oznacza że wszystko będę musiał sterować przez przekaźniki a nic bezpośrednio? Myślę tu o jakiś mniejszych odbiornikach,jak diody LED w podświetleniu schodów itp. Albo sterowaniu wentylatorami przy reku. itp


W granicach obciążalności (0.1-0.5A w zależności od wyjścia) i napięć (5-30 V DC) możesz podłączyć coś innego. No i jeszcze kwestia narażenia na awarie - przekaźnik zapewnia dodatkową separację, wymienisz go za 10 zł, a naprawa Fateka... ?
Tranzystorowe przydają się do sterowania elektroniką, np. podawania sygnału PWM do wentylatorów (w tym wypadku nawet są konieczne).



5. w jaki sposób rozszywacie przewody które idą od włączników do rozdzielni (czy wszyscy są zgodni ze najlepsza skrętka?) jest szansza żebyście wrzucili zdjęcia waszych rozdzielni?


preferuję przewody domofonowo-alarmowe. są cieńsze (izolacja, bo sama miedź to chyba podobnie, i nie tak skręcane) - co ma znaczenie przy kilkudziesięciu przewodach - łatwiej to upchnąć, manipulować tym, itp. i łatwiej dobrać potrzebną ilość par - często 4 pary to za dużo albo za mało.



6. czym poza oświetleniem/roletami/reku jeszcze sterujecie?


bramy (pomimo tego, że mają swoje sterowniki, dodatkowo), furtki (pomimo tego, że mam bramofon, dodatkowo), alarm (to w drugą stronę raczej), niedługo nawadnianie ogrodu (zamiast sterownika dedykowanego), myślę też o wspomożeniu ogrzewania podłogowego (nie potrzebuję zaawansowanego sterowania, poza tym generalnie zarządza tym u mnie osobny sterownik pogodowy, ale na kilku pętlach proste on/off by mi się przydało).

forumuser
12-11-2010, 10:02
Civic9, wielkie dzięki - od początku jesteś moim Guru :yes:

mam jednak dwa pytania do tego:

preferuję przewody domofonowo-alarmowe. są cieńsze (izolacja, bo sama miedź to chyba podobnie, i nie tak skręcane) - co ma znaczenie przy kilkudziesięciu przewodach - łatwiej to upchnąć, manipulować tym, itp. i łatwiej dobrać potrzebną ilość par - często 4 pary to za dużo albo za mało.
czy to oznacza że te przewody sugerujesz kłaść w tylu żyłach ile w danym włączniku potrzebuję? gdzieś spotkałem się z sugestią że jednak ekonomiczniej wszędzie puścić jedną skrętkę (do salonu dwie), bo nadmiarowe żyły będą na zapas (np. jakiś termometr albo coś). Z drugiej strony faktycznie dużo tych "zapasowych" żył się porobi ;)
czy w przypadki 2 podwójnych włączników na ścianie (czyli 4 przyciski) wystarczy 5 przewodów czy jednak 8?



bramy (pomimo tego, że mają swoje sterowniki, dodatkowo), furtki (pomimo tego, że mam bramofon, dodatkowo), alarm (to w drugą stronę raczej), niedługo nawadnianie ogrodu (zamiast sterownika dedykowanego), myślę też o wspomożeniu ogrzewania podłogowego (nie potrzebuję zaawansowanego sterowania, poza tym generalnie zarządza tym u mnie osobny sterownik pogodowy, ale na kilku pętlach proste on/off by mi się przydało).
- masz podłogówkę w całym domu? rozumiem że to o czym piszesz w ostatnim zdaniu wymaga elektrozaworów, czy tak? póki co nie wiem na ile rzeczywiście iść w te elektrozawory bo mówi się że podłogówka jest raczej słabo sterowalna (bezwładność)
- czy sterowanie napędami bram wymaga jakiś konkretnych napędów? czy raczej każdy powinien dać się wysterować? Możesz napisać z jakich ty napędów korzystasz?

Jakby ktoś jeszcze mógł coś dodać od siebie (napiszcie coś proszę nt. organizacji rozdzielni) to będę wdzięczny

civic9
12-11-2010, 11:46
czy to oznacza że te przewody sugerujesz kłaść w tylu żyłach ile w danym włączniku potrzebuję? gdzieś spotkałem się z sugestią że jednak ekonomiczniej wszędzie puścić jedną skrętkę (do salonu dwie), bo nadmiarowe żyły będą na zapas (np. jakiś termometr albo coś). Z drugiej strony faktycznie dużo tych "zapasowych" żył się porobi ;)
czy w przypadki 2 podwójnych włączników na ścianie (czyli 4 przyciski) wystarczy 5 przewodów czy jednak 8?

nadmiarowe tak, powinny być, ale jak mamy pojedynczy przycisk to 8 przewodów to jednak przesada. wystarczy 4 żyłowy. dla dwóch podwójnych można dać 6-8.



- masz podłogówkę w całym domu? rozumiem że to o czym piszesz w ostatnim zdaniu wymaga elektrozaworów, czy tak? póki co nie wiem na ile rzeczywiście iść w te
elektrozawory bo mówi się że podłogówka jest raczej słabo sterowalna (bezwładność)

w cały. elektrozaworami. dlatego pisałem, że tylko do prostego wyłączania/włączania pętli, np. jak chcę część domu na jakiś dłuższy czas wyłączyć (>1 dzień). zależy czy ktoś czegoś takiego potrzebuje. to nie jest u mnie do dokładnego, bieżącego sterowania temperaturą pomieszczeń. to faktycznie przy podłogówce może być kłopotliwe.
inną sprawą jest sterowanie grzanie piecem/kotłem - ale ja mam gaz, kocioł kondensacyjny, więc to trochę zbyt złożone do sterowania z PLC - sterownik pogodowy producenta to lepsze rozwiązanie.



- czy sterowanie napędami bram wymaga jakiś konkretnych napędów? czy raczej każdy powinien dać się wysterować? Możesz napisać z jakich ty napędów korzystasz?

obie bramy - garażową i wjazdową mam z ich własnymi sterownikami. one mają z reguły jakieś wejście pozwalające wywołać ruch - albo w konkretnym kierunku, albo na zmianę raz w jedną, raz w drugą stronę. z tego korzystam. myślę, że to podstawowa funkcja w każdym sensownym napędzie. skoro mają swoje własne sterowniki (i chyba nie warto kombinować inaczej) to PLC tutaj w zasadzie nie jest potrzebne, chyba że chcesz mieć centralne sterowanie wszystkim.



Jakby ktoś jeszcze mógł coś dodać od siebie (napiszcie coś proszę nt. organizacji rozdzielni) to będę wdzięczny
przejrzyj wątek, niektórzy tu trochę pisali i pokazywali zdjęcia. (ja też, ale akurat uważam, że to mogło wyjść lepiej, nie ma się czym chwalić - nie robiłem tego sam)

forumuser
12-11-2010, 14:37
Dopytam jeszcze skoro już ciągnę ten wątek. Chodzi mi o te zapasowe/nadmiarowe żyły we włącznikach.
Nieco wyżej sam napisałem że ktoś to sugerował bo zawsze można tam podpiąć termometr itp. (nie potrafie teraz znaleźć źródła ale jestem pewien że to gdzieś przeczytałem)
Jednak teraz zgłębiam temat 1-wire (bo chyba temperatury najlepiej zrobić właśnie na dallasach ds18b20?) i tam doczytałem że ten protokół bardzo nie lubi układów w gwiazdę. Czyli jednak ewentualne czujniki temperatury powinny być na osobnym 3-żyłowym kablu puszczonym dookoła całego domu? Czy tak to u siebie rozwiązaliście?
Jeżeli mam rację to oznacza iż te nadmiarowe/zapasowe żyły będą tylko do ew. rozbudowania włącznika. A może podpowiecie co jeszcze możnaby tam podłączyć?

civic9
12-11-2010, 16:44
Jednak teraz zgłębiam temat 1-wire (bo chyba temperatury najlepiej zrobić właśnie na dallasach ds18b20?) i tam doczytałem że ten protokół bardzo nie lubi układów w gwiazdę. Czyli jednak ewentualne czujniki temperatury powinny być na osobnym 3-żyłowym kablu puszczonym dookoła całego domu?

Nie jestem specem od 1-wire, być może magistrala jest tam lepsza na takiej zasadzie jak styczniki są lepsze od przekaźników, tzn. w ekstremalnych przypadkach (ilość, długość linii, tam chodzi bodajże o sumaryczną pojemność przewodów). Ale moja praktyka jest taka - kilkanaście termometrów DS18B20 w układzie gwiazdy, odległości od kilku do ok. 15 metrów. Działają, też 2 lata. W razie kłopotów można to podzielić np. na 2 osobne gwiazdy. Nie przejmuj się więc tym.
Ale... czy na pewno chcesz mieć termometry we włącznikach? Zwisający z włącznika to chyba nie? W środku to nie za bardzo będzie temperatura powietrza, tylko będzie bliżej temperatury ściany, a to nie zawsze jest to samo (ściana akumuluje, ma większą bezwładność). I tak ten kabelek musisz chyba w jakiejś inne miejsce pociągnąć. Mój pomysł to wykorzystanie gniazd RJ45 do sieci komputerowej. Tzn. są to u mnie gniazdka 2xRJ45 podłączone skrętką i od połączenia na patch panelu zależy czy w danym gniazdku będzie sieć ethernet czy termometry czy jeszcze coś innego. W to się da wcisnąć trochę wystający termometr (zainstalowany we wtyku RJ45) i nie razi tak bardzo. Chociaż jest blisko podłogi, więc przy podłogówce też trzeba mieć tego świadomość (ale to już 20-30cm nad, a od ścian rurki podłogówki są trochę odsunięte, więc wychodzi w miarę ok).



Czy tak to u siebie rozwiązaliście?
Jeżeli mam rację to oznacza iż te nadmiarowe/zapasowe żyły będą tylko do ew. rozbudowania włącznika. A może podpowiecie co jeszcze możnaby tam podłączyć?

Funkcja nadmiarowych to głównie w przypadku awarii - przerwania albo zwarcia jednego-dwóch przewodów, co się podobno zdarza (mi się nie zdarzyło).
Rozbudowa chyba jest zbędna, mnie się nie zdarzyło. Nawet jak mi gdzieś brakuje przycisku to przecież to się okazuje dopiero po zamieszkaniu, jak jest wszystko wykończone. Przecież nie będę robił dodatkowych puszek, niszczył tynków, malował. Wolę zaprogramować dodatkową funkcję na double-click lub dłuższe przytrzymanie. Jak już zmiany to jakieś większe - np. zapragniesz jakieś super panelu, którego nie planowałeś - to i tak będziesz chciał podłączyć to coś w zupełnie innym miejscu niż zaplanowałeś i będzie wymagało więcej żył niż będziesz miał dostępnych :) Tak to już bywa, życie.
Oczywiście - jak masz kabel pod ręką i wolne żyły, to niech sobie tam będą. A może jednak się do czegoś przydadzą. Chodzi mi o to, że nie ma się o to co zabijać.

aro_32
12-11-2010, 18:28
Właśnie elektryk kładzie przewody pod moją instalację. Ja zdecydowałem się na pociągnięcie przewodu 5x0,75 na przyciski. Tam gdzie będą 3 lub 4 przyciski to dodatkowo daję skrętkę (jako zapas). Mam więc 2-4 żyły jako zapas w każdym punkcie. W niektórych pokojach planuję właśnie ich użyć na termometry. Pięciożyłowy przewód to dla mnie forma zabezpieczenia gdybym potrzebował kiedyś przedrutować instalację oświetleniowową na tradycyjną (przewody są na 500V). Można dyskutować czy warto te kilka stówek poświęcić, ja zdecydowałem że tak.

civic9
12-11-2010, 22:14
to też nie jest zły pomysł. zastanawiałem się co by były gdyby trzeba było z takich czy innych powodów sprzedać dom. z EIB to nie ma problemu, czy jakimś innym bardziej znanym systemem, ale z Fatekiem? :) trzeba szukać uzdolnionego technicznie kupca. a tak by można było całość przezbroić na standardową instalację.

zylko
13-11-2010, 10:35
zdaje się można też "przezbroić" bez instalacji wysokonapięciowej. Wystarczą przełączniki bistabilne podłączone bezpośrednio do przekaźników. To można zrobić w razie potrzeby. Oczywiście wówczas potrzebny jest odpowiedni zasilacz 24V i przekaźniki. Ale to chyba nie problem nawet dla nie technicznego użytkownika. Pozdrawiam

ravbc
13-11-2010, 18:00
bierz tranzystorowe NPN. W uproszczeniu oznacza to kierunek przepływu prądu. NPN daje konfigurację typu SINK (patrz hardware manual, rozdział o wyjściach).

Pamiętam, że była kiedyś o tym dyskusja, ale w sumie na pamiętam wniosków. Wiec czemu właściwie akurat NPN?

civic9
13-11-2010, 18:12
z banalnego powodu - bo podawałem schemat jak wszystko podłączyć i on jest prawidłowy dla NPN i jestem w stanie go tutaj wspierać, polecam więc konfigurację którą dobrze znam. nie dyskwalifikuję tej drugiej, ale dla PNP jeszcze nikt nie narysował (coś tam jest w instrukcji, ale przynajmniej w mojej, z błędami).
co najmniej podłączenie wentylatorów EBM powinno wyglądać zupełnie inaczej, przy przekaźnikach trzeba wszystko poobracać - jak ktoś się na tym nie zna to lepiej niech sam nie kombinuje :)

ravbc
14-11-2010, 22:57
Hehe, no powód całkiem sensowny, ale spodziewałem się czegoś poważniejszego. To ja powiem, że mam PNP. Ale go nie wspieram ;-) I nie będę rysował jak to podłączyć (choć różnica w przypadku przekaźników sprowadza się do lokalizacji bezpiecznika, no i zmiany polaryzacji źródła prądu, ale w instrukcji faktycznie jest to częściowo źle). EBMów nie mam i nie planuję, więc i pojęcia nie mam jak je podłączyć. Za to mogę napisać, że scalaki realizujące wyjścia PNP są dość trudno osiągalne w Polsce. Nie mam pojęcia jak to wygląda w przypadku wyjść NPN (aczkolwiek nie spodziewam się wielkiej różnicy).

forumuser
16-11-2010, 11:37
Witam,
jeżeli pozwolicie to mam kolejne pytanie o podstawy:

kilka osób sugerowało aby gniazdka elektryczne zrobić tradycyjnie (też nie widzę konieczności sterowania każdym z nich) a przez gniazdka jakiejś grupy jedynie przeciągnąć skrętkę zostawiając w każdej puszce trochę luzu. Mam w związku z tym parę pytań:
1. iloma gniazdkami mogę w takim układzie sterować w każdej grupie? (4? para przewodów na 1 gniazdo?)
2. rozumiem że gniazdka podłacza sie równolegle (sorry, nie jestem elektrykiem, ale lubię wiedzieć) więc wyłacznie jednego nie spowoduje reakcji w pozostałych.
3. czy to samo dotyczy dwóch gniazdek obok siebie? czy one również są niezależne?
4. czy puszki muszą być głębokie (jak głębokie? czy są różne rodzaje?)
5. jaki przekaźnik można wstawić w puszkę żeby móc sterować gniazdkiem i jak go tam zamontować?
pozdrawiam

ravbc
16-11-2010, 12:18
To ja na te wszystkie pytania mam jedną odpowiedź: zasilać gniazda przewodem "więcej-żyłowym", czyli zamiast typowego 3x2,5 puścić przewód 4x2,5 czy 5x2,5 (czy ile tam uważasz za stosowne). Wtedy w razie potrzeby sterowania jakimś konkretnym gniazdem się je wpina pod jeden z tych nadmiarowych przewodów (wszystkie pozostałe łączymy pod jeden wspólny przewód) i steruje jego zasilaniem normalnie z szafy. Oczywiście zero robocze i ochronne (czyli linie N i PE) pozostają wspólne.

zylko
16-11-2010, 13:13
moim zdaniem tak jak pisał ravbc będzie najprościej. Dodam tylko, że jeżeli przewidywane obciążenie nie jest duże i nie ma charakteru indukcyjnego, można wykorzystać wspólne L a sterować tylko N wówczas na przewodzie 5 żyłowym można powiesić 3 odbiorniki (L+3N+G) podobnie jak pisał ravbc. W tym układzie trzeba tylko zastanowić się nad grubością przewodu i prądach jakich się spodziewasz.

civic9
16-11-2010, 15:46
tak zrobiłem u siebie z tą skrętką, ale nie wiem czy to takie praktyczne- potem się nie chce, bo dużo roboty żeby tego użyć :) to co podali koledzy jest bardziej ograniczone, ale za to prostsze w późniejszym wykorzystaniu. tak naprawdę na całą moją instalację (a jest z kilkadziesiąt gniazd) to widzę sens uaktywnienia tej funkcji w kilku miejscach - ale nawet nie czuję konieczności (więc jeszcze nigdzie, po dwóch latach, nie wykorzystałem tej opcji). jeśli więc nie masz jakiś specyficznych potrzeb - to za bardzo nie przesadzaj z tym.

ad.1. jeden przewód może być wspólny, a siedem załączających przekaźnik.
ad.2. ta
ad.3. jeśli masz na myśli te modułowe systemy gdzie się kupuje osobno ramki, osobno poszczególne elementy - to tak. ale gniazdka podwójne w jednym elemencie lub te niemodułowe chyba mają wspólne zaciski.
ad.4. lepiej żeby były głębokie. nie znam dokładnych parametrów, ale zwykle do wyboru są płytkie i głębokie i się rzuca w oczy różnica :)
ad.5. teoretycznie dowolny. ale biorąc właśnie pod uwagę montaż, warunki pracy dobrze by było, żeby to było coś w takiej formie: http://www.zamel.pl/pl,47,0,exta - tylko że to jest bistabilny, a w przypadku sterowania z PLC przydałby się "zwykły". też gdzieś kiedyś takie widziałem, ale nie mam pod ręką.

jka222
16-11-2010, 19:27
Odnośnie sterowania gniazdkami. Ja zrobiłem tak.
- 2 gniazdka w sypialni pod lampę stojącą, na osobnym obwodzie (4*1,5)
- osobny obwód dla pieca, za innej różnicówki
- osobne obwód dla alarm, router, za innej różnicówki
- osobne gniazdko - lodówka, sprzęt RTV salon
- reszta standardowo, przez stycznik - wył/wł wszystko.

p-pixel
17-11-2010, 23:22
Witajcie...
przebrnąłem przez całość wątku... ufff... niezła porcja informacji :-) a na dodatek masa innych rzeczy do czytania "na potem".

kręcą mnie takie instalacje, jestem elektronikiem (niepraktykującym niestety) i informatykiem i mam nadzieję, zmierzyć się z inteligencją mojego budynku.

przez wątek przewijał się temat panelu hmi i grafiki dla niego - może się komuś przyda: http://ematech.pl/admin/pliki/JUNG_SensorModul.pdf można się zainspirować ergonomią piktogramów

sam jestem na etapie inwentaryzacji przyszłych obwodów w domu i na zewnątrz... niby proste zadanie a siedzę nad tym już prawie tydzień.
Może ktoś ma swoje przemyślenia - można by skonfrontować czy się o czymś nie zapomniało.

Pozdrowienia!
Paweł

forumuser
18-11-2010, 09:11
Panowie (i Panie:D),

- jeżeli chodzi o Fateka (wyjścia transzystorowe) to radzicie brać jednostkę zasilaną 24VDC czy 230VAC?
- Port podstawowy to lepiej Ethernet czy USB (zakładam że pewnie i tak dokupię moduł portów RS232+RS485, ale jednostkę chyba i tak programuje sie zawsze przez port podstawowy (?).
- To samo pytanie co do zasilania mam do przekaźników - powiedzmy że Relpol RM85, ale czy cewka na 12V/24V/230V. Pytałem już wyżej ale chyba w ilości pytań jakie zadałem jakoś to uciekło :)

ravbc
18-11-2010, 10:02
Zasilanie wygodniejsze jest na 230VAC, ale dla 24VDC łatwiej zrealizować zasilanie awaryjne (zasilacz buforowy podtrzymujący napięcie). Port podstawowy (służacy do programowania), czyli port 0, występuje oczywiście w wersji USB, lub RS-2232. USB można wykorzystać jedynie do programowania, do RSa można jeszcze coś ewentualnie podłączyć, ale za to jest on bardziej upierdliwy, bo wymaga specjalnego kabelka. Co do przekaźników, to nie mam przekonania do używania przekaźników zasilanych 230VAC, więc wybrałbym 12 lub 24 VDC, a które konkretnie to zależy od dostępności zasilacza (wyjścia trzeba osobno zasilać). No i jeszcze jedno, ja używalem też przekaźników RM87, bo choć mają mniejszą maksymalną obciążalność, to nie trzeba łączyć wykorzystywanych torów (RM84 i RM85 są dwutorowe). Nie jest to wielki problem, ale nieco czytelniej wygląda rozdzielnia - o ile w ogóle można mówić o czytelności w kontekście tak dużych i najczęściej jednak niskobudżetowych, instalacji.

civic9
18-11-2010, 10:20
Dodam jeszcze, że PLC w wersji 24VDC jest bezpieczniejszy, bo jednak czasami się tam coś grzebie, a styki zasilania 230VAC są na wierzchu (i to zaraz obok pierwszych wyjść). Za to trzeba kupić zasilacz. Przekaźniki 230VAC w tym wypadku raczej nie wchodzą w grę, bo tego nie da się przepuścić przez wyjścia tranzystorowe.
Wg dokumentacji gniazd GZT80 (http://norkom.beta.qt.pl/www_dokumentacja/przekazniki/pi85.pdf) do 12A nie trzeba mostkować, więc wychodzi tyle samo co w RM87, a jakby co to jest opcja zmostkowania i uzyskania 16A. Ale ja nie mostkowałem i póki co wszystko działa.

ravbc
18-11-2010, 11:30
Dodam jeszcze, że PLC w wersji 24VDC jest bezpieczniejszy, bo jednak czasami się tam coś grzebie, a styki zasilania 230VAC są na wierzchu. Za to trzeba kupić zasilacz.
O właśnie, o tym też warto pamiętać. Choć jak się ostatnio dowiedziałem w Multiprojekcie, jednostki centralne zasilane 24VDC są znacznie mniej popularne i nie mają ich stale na magazynie (mi zaproponowali 4 tygodnie oczekiwania na dostawę).

Przekaźniki 230VAC w tym wypadku raczej nie wchodzą w grę, bo tego nie da się przepuścić przez wyjścia tranzystorowe.
Fakt, w grę wchodzą jedynie wyjścia przekaźnikowe, a wtedy odpada możliwość użycia najtańszych modułów wyjściowych (licząc po koszcie pojedynczego wyjścia), czyli 24EYT. Czyli że przekaźniki tylko zasilane DC. Ja używam 24VDC, bo łatwiej dostępne zasilacze i same przekaźniki (niż 12V), ale w sumie różnic wielkich nie ma.

mario0658
25-11-2010, 10:59
I witam ponownie :)

Wracam jak bumerang z coraz to nowym problemem :)

Na dzis pytanie brzmi : jak kurcze zrobic aby temperature ujemna wyswietlic na HMI ?

Modul ADA podlaczony modbusem do fateka, to jasne, temperatura jest w R1024 a to z kolei w HMI robie jako "numeric display object"
i wszystko smiga ok ...jesli temperatura jest dodatnia, jesli zas ujemna to pokazuja sie gwiazdki lub jakis kosmiczny numer ....

Ktokolwiek widzial , ktokolwiek wie ?

i jeszcze jedno pytanko : jak dopisac zero aby format godzin i minut byl : xx:yy tzn jesli jest np
5 po 2 w nocy to pokazuje mi 2 : 5 a chcialbym aby bylo 02:05

http://www.poddebem.org/rozne/hmi.JPG

civic9
25-11-2010, 14:20
obawiam się, że największym specjalistą z weinteka tutaj jest... mario0658 :)

mario0658
26-11-2010, 12:09
No to czarno to widze :)

Mecze sie teraz z wykresami temperatur, sprawnosci reku ...
moze ktos juz cos robil takiego na HMI ?

mrq
27-11-2010, 00:10
Na dzis pytanie brzmi : jak kurcze zrobic aby temperature ujemna wyswietlic na HMI ?

Modul ADA podlaczony modbusem do fateka, to jasne, temperatura jest w R1024 a to z kolei w HMI robie jako "numeric display object"
i wszystko smiga ok ...jesli temperatura jest dodatnia, jesli zas ujemna to pokazuja sie gwiazdki lub jakis kosmiczny numer ....

Gwiazdki pojawiają się, jeśli przerkoczono zakres podany w numeric display object > Numeric Format > Data format,
zaś "kosmiczny numer" to reprezentacja ujemnej liczby jako liczby bez znaku. Rozwiązanie bardzo proste, wystarczy wybrać
16-bit_Signed w polu numeric display object > Numeric Format > Data format
http://www.emcontrol.pl/!murator/weintek_02.gif




i jeszcze jedno pytanko : jak dopisac zero aby format godzin i minut byl : xx:yy tzn jesli jest np
5 po 2 w nocy to pokazuje mi 2 : 5 a chcialbym aby bylo 02:05

Tu podobnie sprawa jest bardzo prosta, wystarczy wybrać Leading zero w numeric display object > Numeric Format > Font
Liczba wszystkich cyfr (zer poprzedzających i cyfr właściwych) określona jest w numeric display object > Numeric Format > Number of digits
http://www.emcontrol.pl/!murator/weintek_01.gif

mario0658
27-11-2010, 00:15
Wielkie dzieki !!!

Niby proste ale wszystko robie na doswiadczeniu empirycznym :)

Moglbym Cie pomeczyc jeszcze troszke z HMI ?
Kilka osob ma tu te paneliki wiec im tez sie przyda ...

I juz sie biore za te poprawki :)

mario0658
27-11-2010, 00:19
No i zrobione , teraz smiga az milo i wyglada normalnie :)

Tylko jak na zlość w tej chwili temperatura jest dodatnia :P

Dziwne , chcialbym aby byl mroz :)

http://www.poddebem.org/systemy/hmi2.JPG

mario0658
27-11-2010, 10:52
no i wykrakalem - mamy dzis snieg .... :)

aro_32
27-11-2010, 21:50
Mario, masz zainstalowaną jakąś stację pogodową? Jak mierzysz prędkość wiatru, którą zauważyłem na panelu?

mario0658
27-11-2010, 23:03
bardzo prosto - 3 wygiete grzybki od profili C ocieplenia dachowego przymocowane do rurki 15mm plus magnes i kontaktron od alarmu bez rezystora parametryzujacego.
wszystko na lozysku za 3 zl w sklepie z czesciami do pralek..... plus oprogramowanie w plc .......zdjecia zalacze jutro

jka222
28-11-2010, 09:44
Czekamy z niecierpliwością.

mario0658
30-11-2010, 12:24
niestety snieg zawalil caly wylaz na dach :) i tylko z dolu dalem rade ale sadze ,ze zasada wykonania jest jasna :)

http://www.poddebem.org/systemy/SAM_0675.JPG


Tak sobie tez poczytalem ...sa swietne stacje pogodowe wysylajace sygnaly po modbus-ie...
A ceny juz od 1500zl .... :)
Fajnie by to wygladalo na paneliku HMI taki barometr z kierunkami wiatru i cala ta reszta.

mario0658
04-12-2010, 12:42
Cos sie cicho tu zrobilo ?

Nawiazujac do mojej wczesniej wypowiedzi mam pytanko odnosnie wlasnie stacjii pogodowych.

Ktos ma ? a moze po modbusie podpieta do fateka ?
A moze nawet powiazana z podlewaniem ogrodu , ciutke o tym rozprawialismy swego czasu ......

gosciu01
04-12-2010, 14:12
Mario,
z niecierpliwością czekam na Twoje ( i innych wypowiedzi ), gdyż jesteś na bieżąco z uruchamianiem.
Co będę pisał, jak wszystko to przede mną.
Zbieram pomysły, notuję ....
Obecnie zaczyna mi brakować wyjść przy konfiguracji 72/72 + 2xMCT-1 do zarządzania urządzeniami związanymi z temperaturami.
Ostatnio "walczyłem" z włącznikami i doszedłem do wniosku, że trzeba je sobie zrobić samemu.
Płytka drukowana, mikroprzełączniki, układ mocowania i ... co najważniejsze wygląd estetyczny.

mario0658
04-12-2010, 15:17
he he ja tez je sam robilem :)

U mnie tez juz zaczyna brakowac chodz mam x-215 / y-143 :)

Temperatury to ADA w tej chwili 48 czujnikow ( a wciskam dalej )

civic9
04-12-2010, 17:34
Cos sie cicho tu zrobilo ?

Nawiazujac do mojej wczesniej wypowiedzi mam pytanko odnosnie wlasnie stacjii pogodowych.

Ktos ma ? a moze po modbusie podpieta do fateka ?
A moze nawet powiazana z podlewaniem ogrodu , ciutke o tym rozprawialismy swego czasu ......

chwilowo mam odłączone, bo któryśtam zestaw baterii padł na mrozie,
i w końcu dojrzałem do tego, że trzeba poprowadzić kabel zasilający - ale to jeszcze przede mną.
już pisałem - używam stacji lacrosse, coś w tym stylu http://www.lacrossetechnology.com/ws_pro.php (dokładnie mojego modelu już nie ma, ale one nieznacznie się różnią). dane odczytuję przez rs232, podłączone do linuxa przez usb (serwerek ogólno domowy sheeva plug). z tamtąd to może trafić przez modbusa do plc - chociaż akurat nie znalazłem na razie zastosowania i potrzeby, wystarczy, że wyświetlam to sobie na www.

przydałby się czujnik ilości opadów śniegu, żeby było wiadomo kiedy wyjść z odśnieżarką, ale nie ma :-)

mario0658
05-12-2010, 08:58
wlasnie tez mysle nad stacja pogodowa , zasilana oczywiscie kabelkiem (baterii nie bralem wczesniej nawet pod uwage)
ale nie bede komplikowal sobie zycia - musi byc z wyjsciem modbusowym.

Znalazlem cos w tym stylu :
http://www.ide-automatyka.pl/product/Stacja-pogodowa-RS485-P03-3-RS485/?id=64 ceny nie znam narazie

szukam dalej ale ta jest fajna- nie ma wiatraka mechanicznego tylko elektronika (raczej mniej zawodne)

edit:
Tak teraz patrze ma tez wade - nie rozpoznaje kierunku wiatru, oraz cisnienia atmosferycznego moze to i malo istotne.....

ravbc
05-12-2010, 11:11
Znalazlem cos w tym stylu :
http://www.ide-automatyka.pl/product/Stacja-pogodowa-RS485-P03-3-RS485/?id=64 ceny nie znam narazie

Nie wiem ile za to w Polsce mogą chcieć, ale według jakiegoś tam cennika z zeszłego roku (http://www.vypinace-zasuvky.com/soubory/elsnerpricelist2-09-en.pdf) ta stacja z Modbusem kosztuje ok. 350 Euro netto. Dla mnie to jednak sporo za drogo, choć kuszący jest brak części mechanicznych, które niestety mają tendencję do zamarzania...

civic9
05-12-2010, 15:31
wlasnie tez mysle nad stacja pogodowa , zasilana oczywiscie kabelkiem (baterii nie bralem wczesniej nawet pod uwage)
ale nie bede komplikowal sobie zycia - musi byc z wyjsciem modbusowym.

Znalazlem cos w tym stylu :
http://www.ide-automatyka.pl/product/Stacja-pogodowa-RS485-P03-3-RS485/?id=64 ceny nie znam narazie


no ale ta też nie ma modbusa?

edit: ok, jest model z modbusem, tylko podaliście linka do innego modelu. :)

mario0658
10-12-2010, 00:13
Echhhh panowie cos cisza sie zrobila ..... :(

zarzuce wiec nowy moj pomysl a mianowicie wroce do tematu wlacznikow sciennych :P

Co tym razem wymyslilem to zastosowanie tego :

http://pl.farnell.com/quantum-atmel/qt100a-isg/czujnik-qtouch-1-kanal-6wson/dp/1608963

Chcialbym je wkleic pod kawalek szyby lacobel (malowana od spodu ) imitujacej wlacznik
Cos podobnego stworzyla juz firma berker (ok 500zl)
Mozna by bylo zrobic naprawde ladnie wygladajacy przycisk i do tego dzialajacy na dotyk !! :) pluz moze jakies podswietlenie krawedziowe , moim zdaniem wypas :)

Moze ktos ma jakis pomysl jak to poskladac ?

manieq82
10-12-2010, 03:27
hmm pomysł fajny tylko jak poskładać, własnie....
ale ja z pytaniem - głównie do Ciebie Mario bo wiem że używasz
Weintek ma takie ciekawe uchwyty - nie wiem jak ugryźć w mocowaniu na ścianę
jak sobie poradziliście?

Pozdr

mario0658
10-12-2010, 10:51
Ja mam zrobione to tak prosto jak to bylo mozliwe :)

W scianie z porothermu mam wybity wiekszy otwor.... nastepnie zostal zalatany regipsem (pod nim zostala dziura:) )
nastepnie wyciolem otwor pod panelik a na krawedzie ciecia regipsu nakleilem cos w stylu cienkiego filcu.

Przy wkladaniu panelika jest lekki opor - jest zamocowany na lekki wcisk i tyle (bezproblemowy demontaz oraz mam duuuuzo miejsca na ewentualne dodatkowe bajery )

http://www.poddebem.org/systemy/00695.jpg

http://www.poddebem.org/systemy/01280.jpg

http://www.poddebem.org/systemy/01716.JPG

gosciu01
10-12-2010, 21:35
To może coś takiego:

Sterowanie wszystkim z komputera ( oczywiście zintegrowane z PLC ):

http://sklep.avt.pl/p/pl/492373/uniwersalny+modul+portow+io+na+usb.html

Dotychczas zastanawialiśmy się jak to połączyć. Co prawda Fatek ma możliwość sterowania z PC, ale to może będzie lepsze?

Tylko pytanie, gdyby ktoś biegły spojrzał na ten wynalazek.
Czy mamy komunikację obustronną, to znaczy jeśli coś zdarzy się "na ścianie", czy będzie "zauważone" to zdarzenie przez te urządzonko?
Wydaje się, że tak.

Bo z podłączeniem przykładowo 2-5-10 szt. nie byłoby problemu, zajęłyby w kompie kolejne comy.

edit:
jest tam też coś o możliwości napisania własnego oprogramowania.
To znaczy w czym? jak?

civic9
10-12-2010, 23:01
ale w jakiej to funkcji widzisz ? zamiast fateka?

gosciu01
10-12-2010, 23:57
zastanawiam się, czy mogłoby to mieć większą funkcjonalność i łatwość sterowania z poziomu PC niż facon serwer.
Niestety nie mogę tego ocenić, ze względu na zbyt skromną wiedzę i praktycznie brak doświadczenia w tym temacie.
koszty nie byłyby porażające np. 5x90 zł = 5x8 wejść = 40, wystarczy aby już nieźle posterować.

civic9
11-12-2010, 13:19
facon server realizuje komunikację PC<->FATEK, udostępniając to poprzez DDE.
czyli zakładam że do peceta, a wyjścia z tego modułu na wejścia do fateka i wyjścia z fateka na wejścia tego modułu? można.
czy jest sens? wątpię.
steruje się tym przez komendy wysyłania komend ASCII na port szeregowy.
oprogramowanie (interfejs dla użytkownika, to które wysyła te komendy) i tak musisz napisać.

nie wiele to się różni od podłączenia PC do fateka poprzez port szeregowy, po prostu inny protokół. tutaj modbus, a tam wymyślony przez konstruktora tego urządzenia (nic standardowego). dodatkowe urządzenia (nie wiadomo jak zawodne), niestandardowy protokół - więcej roboty i zachody niż przez połączenie bezpośrednie połączenie PC-Fatek.

Ten moduł ma sens, gdybyś chciał sterować czymś lub odczytywać stan jakiś urządzeń, przełączników, przycisków bezpośrednio z PC, bez udziału Fateka. Np. jak Ci zabraknie we/wy w Fateku. Ale oprogramowanie i tak całe jest do napisania. To tylko układ/moduł wejść/wyjść.

gosciu01
11-12-2010, 14:34
Civic9,
dzięki,
cały czas szukam czegoś "ludzkiego" co mogłoby zastąpić SCADA.
jak już było. te darmowe mają swoje ograniczenia, te płatne mają zaletę - są dobrze supporotwane,
mają też wadę - trzeba za nie sporo zapłacić :-(

ravbc
11-12-2010, 16:12
Obawiam się, że zdecydowanie najkorzystniejszym cenowo będzie jednak użycie Modbusa, tylko to trzeba sobie niestety oprogramować. Wcale nie koniecznie musi to byc trudne, ale jednak trochę trzeba wiedzieć.Niestety te rozwiązania nie są projektowane dla "normalnych ludzi". Inna rzecz, że osiągnięcie przyzwoitego poziomu funkcjonalności z jako tako akceptowalną łatwością (czy też trudnością) użycia jest nietrywialne, więc będzie kosztować.
Natomiast wracając do samego pomysłu na spięcie sterownika z pecetem, to tak na prawdę najpierw trzeba mieć konkretne pomysły jakie dane i po co przekazywać. W tym między innymi takie szczegóły jak: gdzie te dane są przechowywane w PLC i pececie oraz w jakiej postaci,a także co się ma z tymi danymi po obu stronach dziać (czyli jak mają byc przetwarzane i kiedy). Po takiej analizie może się okazać, że mając proste narzędzie do komunikacji po modbusie, resztę da się już niemalże "wyklikać"``

aro_32
12-12-2010, 08:35
Czy ktoś używa modułu ADA do odczytu temperatur? Jeżeli tak to jak jak działa i czy są jakieś problemy z komunikacją, jak ze stabilnością odczytów?

mario0658
12-12-2010, 22:26
Czy ktoś używa modułu ADA do odczytu temperatur? Jeżeli tak to jak jak działa i czy są jakieś problemy z komunikacją, jak ze stabilnością odczytów?

tak miedzy innymi ja uzywam,
polaczenia w gwiazde , w tej chwili okolo 50 czujnikow.Kabelka na moje oko ok 100metrow-telefonicznego. Dziala bezproblemowo :)
Na hmi wykresy i inne bajery takze bezproblemowo
Konfiguracja w sumie prosta (jak wie sie co nieco)

manieq82
13-12-2010, 01:43
dzięki mario
a możesz podesłać jeszcze namiar na firmę gdzie robiłeś te przyciski - nie mogę znaleźć posta ...

mario0658
13-12-2010, 10:27
dzięki mario
a możesz podesłać jeszcze namiar na firmę gdzie robiłeś te przyciski - nie mogę znaleźć posta ...

mam w tej chwili tylko maila : [email protected]

Ale powiem tak:
wstrzymaj sie jeszcze z zamowieniem , w tym tygodniu razem z kolega mamy wykonac model probny szklanego panelika z dotykowymi przyciskami :)
Oczywiscie wkleje jakis filmik jak to dziala a uwierz wygladem bije na głowe te moje ...

Narazie wszystko w teorii ale same szybki juz zrobione - wyglada super :)

aro_32
13-12-2010, 22:03
Czy aby nie będzie dobrze wyglądał do pierwszego dotknięcia? Szkło ma to do siebie że widać każdy odcisk palca. No chyba że przewidujesz jakieś mrożone czy coś w tym stylu. W każdym razie chętnie pooglądamy.

Jan23
15-12-2010, 21:19
http://www.conrad.de/medias/global/ce/1000_1999/1900/1980/1985/198587_BB_00_FB.EPS_250.jpg

Jan23
15-12-2010, 21:32
Witam
powyzsze zdiecie to sterownik EC4P-221-MTXD1 posiadam jeszzce interfejs PLC 24V i nie wiem jak wykorzystac to do instalacji oswietleniowej lub podnoszenia rolet w domu.Wiem i czytalem wielokrotnie prawie caly temat ,ale nie moge skapowac .Wiem gdzie sa wyjscia ,gdzie wejscia tylko jak to pozenic ,by dzialalo zprzekaznikiem PLC-BSC-21-21.Sczemat i foto ponizejZ powazaniem Janek.

Jan23
15-12-2010, 21:33
http://eshop.phoenixcontact.com/phoenix/de/1/27494_1000_int_04.jpg

Jan23
15-12-2010, 21:36
http://eshop.phoenixcontact.de/phoenix/images/productimages/size1/20700_1000_int_01.jpg

Jan23
15-12-2010, 21:52
To zdiecie powyzej to ten przekaznik a jeszcze wyzej jego schemat.Przewiduje w mojej instalacji intel,domu wykorzystac Moeller easy control oraz modul rozszezen easy Control EASY 410-DC-R
https://www.eas-y.de/bildserver/scripts/upk/bild.dll?947FB0A7BBA39499C2A18A79846A6464AC758B788 36E616A7EAFC4AC&200&200

Jan23
15-12-2010, 21:57
Prosze jeszcze raz o mozliwie kilka wskazowek,ktore by mogly pomoc zrozumiec ten temat .Prawdopodobnie bede musial jeszcze raz czytac temat od poczatku.Ale to nic przydadza sie tez cenne wasze wskazowki .
J3esze raz dziekuje i pozdrawiam Janek.

ravbc
16-12-2010, 09:26
Będziesz potrzebował:
- 2 wejścia w sterowniku (może też wystarczyć jedno, jeśli "zepsuć' wygodę użytkowania)
- 2 wyjścia w sterowniku załączane na jakiś czas (lub tylko przez czas zwarcia wejścia, jeśli iść dalej w kierunku "psucia" wygody uzytkowania)
- 2 takie przekaźniki jak pokazałeś

Podłącza się to tak:
- klawisz "UP" do pierwszego wejścia
- klawisz "DOWN" do drugiego wejścia
- wyjście pierwsze na zaciski A1 i A2 pierwszego przekaźnika
- wyjście drugie na zaciski A1 i A2 drugiego przekaźnika
- z zacisków 11 i 14 pierwszego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "UP"
- z zacisków 11 i 14 drugiego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "DOWN"

Potem wystarczy zarogramować sterownik tak, żeby po naciśnięciu klawisza odpowiednie wyjście było aktywne przez czas potrzebny na pełen cykl pracy rolety. Trzeba tylko uważać, by nie aktywować na raz obu wyjść (czyli jak jest aktywne jedno wyjście to nie można aktywować drugiego). Choć civic zeznawał, że nie powoduje to natychmiastowego spalenia silnika rolety ;-)

Bardziej łopatologicznie chyba nie potrafię. Jak to nie pomogło, to spróbuj sobie narysować schemat, może wtedy zobaczysz o co chodzi.

Jan23
16-12-2010, 17:13
Wielkie dzieki za szybka odpoowiedz.Narysuje sobie schemat i bede probowac jak to zadziala
Jeszcze raz dziekuje ravbc,i pozdrawiam.
Janek
Ps Jesli dobrze zrozumialem : czyli na zaciski A1 , i A 2 (napiecie 24 V) podlaczam przewody od wlacznika Np zamykanie rolet
i drugi przekaznik A1 i A2 (24v)podl. przewody od wlacznika rolet Np. otwieranie.
Odnosnie programowaniea to juz inna historia...moze pozniej.

jelen
16-12-2010, 20:42
Będziesz potrzebował:
Podłącza się to tak:
- klawisz "UP" do pierwszego wejścia
- klawisz "DOWN" do drugiego wejścia
- wyjście pierwsze na zaciski A1 i A2 pierwszego przekaźnika
- wyjście drugie na zaciski A1 i A2 drugiego przekaźnika
- z zacisków 11 i 14 pierwszego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "UP"
- z zacisków 11 i 14 drugiego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "DOWN"


Jeśli masz standardowe rolety na 230V to bezpieczniej (żeby w razie czego nie spalić silnika) będzie tak:
pierwszy przekaźnik 11 ---> faza
pierwszy przekaźnik 14 ---> drugi przekaźnik 11
drugi przekaźnik 14 ---> UP
drugi przekaźnik 12 ---> DOWN (albo dwa ostatnie odwrotnie jeśli chcesz)

pamiętaj że do A1/A2 nie podłączasz bezpośrednio do wyjścia ze sterownika :)

jelen
16-12-2010, 20:45
Ps Jesli dobrze zrozumialem : czyli na zaciski A1 , i A 2 (napiecie 24 V) podlaczam przewody od wlacznika Np zamykanie rolet
i drugi przekaznik A1 i A2 (24v)podl. przewody od wlacznika rolet Np. otwieranie.
Odnosnie programowaniea to juz inna historia...moze pozniej.

Włączniki podłączasz do wejść sterownika, no chyba że chcesz wszystko robić bez sterownika :)

gosciu01
16-12-2010, 23:54
Gdyby ktoś chciał sobie posterować sprzętem AV z poziomu kompa, a przy okazji dostać przyzwoite kino domowe to tutaj jest soft.

http://members.shaw.ca/ninjaactionjeans/RX-Ax000_ReceiverManager_1_01.zip

Podobają mi się możliwości, ale niestety soft dedykowany tylko do tego sprzętu ( yamaha ).
Seria rx-v1067, 2067, 3067 ma RS232, a więc da się posterować z PLC - jeszcze nie doczytałem jak?

Po podłączeniu innych yntelygentnych urządzeń i np. drugiej strefy, zaczyna to już przypominać to do czego dążę.

...tak sobie pomyślałem :-)
postawić soft na serwerku i załączyć żonie na full po północy, jak siedzę w robocie na drugim końcu naszego pięknego kraju.
Ekhhh..., głupie myśli plączą się po głowie o tej porze :-)

Jan23
18-12-2010, 19:44
][COLOR="Blue"] Dziekuje serdecznie Koledze za szczegolowa odpowiedz.
Pozdrawiam ,i przesylam Wam wszystkim najlepsze zyczenia z okazji Bozego Narodzenia i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Janek


http://www.jacquielawson.com/viewcard.asp?code=2007134554829&source=jl999

robja
22-12-2010, 12:18
Zapraszam na stronę Inteligentny dom budynek eHouse produkcji polskiej (http://www.isys.pl/) w którym jest możliwość sterowania sprzętem audio, tv, video poprzez emulację sygnałów pilota i wysyłanie do urządzeń.

Dodatkowo jest możliwość sterowania odtwarzaniem z aplikacji winamp zainstalowanej na PC.

Mam u siebie od paru lat taki system.

Przykłady znajdują się na stonie projektowanie i instalacja inteligentnego domu eHouse (http://dom.inteligentny.net/)

gosciu01
23-12-2010, 17:07
Czy ktoś z Was steruje z Fateka jakąś bramą?
Chodzi mi o to, czy do sterowania bramą są potrzebne dwa wyjścia, czy wystarczy jedno?

qurna, zaczyna mi brakować wyjść i nie wiem czy nie będę zmuszony zaplanować zakup kolejnego FBs-24EYT i zwiększenie ilości do 96,
a to kolejne przekaźniki i cośtam z prądami pamiętam może już brakować ...

Nie jestem pewien, czy to to samo co sterowanie roletami.

gosciu01
23-12-2010, 17:16
Zapraszam na stronę Inteligentny dom budynek eHouse produkcji polskiej (http://www.isys.pl/) w którym jest możliwość sterowania sprzętem audio, tv, video poprzez emulację sygnałów pilota i wysyłanie do urządzeń.

Dodatkowo jest możliwość sterowania odtwarzaniem z aplikacji winamp zainstalowanej na PC.

Mam u siebie od paru lat taki system.

Przykłady znajdują się na stonie projektowanie i instalacja inteligentnego domu eHouse (http://dom.inteligentny.net/)

Zapoznałem się ze stroną, w miarę dokładnie czytając, ale ni wszystko.
Kilku rzeczy nie rozumiem, stąd chyba mieszane uczucia.
Możliwości wyglądają fantastycznie.
Nasuwają się pytania:
o stabilność systemu,
o możliwość współpracy z innymi systemami np. z Fatekiem,
przykładowych cen podzespołów, bo koszty okablowania, szafek i takich tam, to sobie łatwo można policzyć.
Może podsumowania, wyższości oferowanego systemu nad innymi ( głównie nad fatekiem, bo o tym najczęściej jest tu dyskusja )

Strona www opisana bardzo dokładnie, ale zgubiła się gdzieś idea ( trochę ogólnego opisu, wstępu, takiego marketingu ;-) )

Gdyby znane były ceny/koszty i nieco zagłębić się w rozważania, to może warto?

civic9
23-12-2010, 17:22
Czy ktoś z Was steruje z Fateka jakąś bramą?
Chodzi mi o to, czy do sterowania bramą są potrzebne dwa wyjścia, czy wystarczy jedno?


Zależy. Musisz sprawdzić konkretny produkt. Sterowniki bramowe często mają wejście do podłączania przycisku pojedynczego, który działa na zmianę - otwórz/zamknij. Ale są też takie, które mają dwa osobne wejścia. Ewentualnie możesz jeszcze sterować bezpośrednio silnikami/siłownikami, to wtedy też dwa wyjścia potrzeba i jeszcze wejść na fotokomórkę itp.

gosciu01
23-12-2010, 20:17
zapomniałem o fotokomórkach :-(

zrobiłem nową przymiarkę WE/WY na FBs-60MC +60EAP+2xFBs-24EYT
co oznacza 72WE +96WY ... i bez oszczędzania mam zajętych już86 wyjść.
Zanim zacznę kablologię stosowaną na żywym organizmie :-) to pewnie zapełnię pomysłami pozostałe 10 wyjść!

Przyjdzie się kupić ten drugi moduł 24EYT i powalczyć o większy rabat, poczekać na niższy kurs dolara, albo zaoszczędzić na whiskaczach :-)
Bo budżet i tak już pęka ...

ravbc
23-12-2010, 20:48
Kup se napęd z rozsądnym sterownikiem, to fotokomórki sam obsłuży. Po co Ci ta informacja w PLC?

PS. Wyjść (i wejść) w PLC i tak Ci zabraknie ;-)

civic9
23-12-2010, 20:55
zapomniałem o fotokomórkach :-(

i jeszcze jakieś zabezpieczenie przy najechaniu na przeszkode (nawet przy fotokom. to się może zdarzyć). nawet nie wiem jak to zrobić. nie warto samemu kombinować, zestaw (sterownik z siłownikami) kosztuje prawie tyle samo co same siłowniki. aczkolwiek połączenie z PLC może mieć sens (żeby było jedno centrum sterowania), ale już przez ten sterownik, tak jak pisałem - jedno lub dwa wyjścia.

gosciu01
23-12-2010, 21:13
Kup se napęd z rozsądnym sterownikiem, to fotokomórki sam obsłuży. Po co Ci ta informacja w PLC?

PS. Wyjść (i wejść) w PLC i tak Ci zabraknie ;-)

Ni musi być przez PLC, fanatykiem nie jestem.
Założenie jest takie:
sterowanie z pilotów ( 4-kanałowych, tych przy kluczach ): dwa elektrozaczepy + dwie bramy
sterowanie bramami i elektrozaczepami z przycisków dzwonkowych w różnych miejscach
otwieranie wszystkiego tego kluczami ( ręczenie ).
Uruchomienie danego przycisku w pilocie wyzwala działanie innego urządzenia np. oświetlenie, radio i takie tam ... wszakże to idea domu inteligentnego :-)

Jeśli sterownik bramy będzie miał wyjście komunikacyjne do PLC, też zrobi mi to robra jak pisał Depi, bo dostanę tam informację o wyzwoleniu sygnału, tylko pilot musi być kompatybilny jeszcze ze steronikiem elektrozaczepów czyli caly system np. 433MHz, albo Satela, tylko ten to drogi jak choinka ...

edit:
Teraz mam to w schemacie:
piloty --> Elemis --> Fatek --> urządzenia. ( w tym wydaniu jeszcze Satel z GSM-em i serwerem się wpina w całość przy okazji )
Może być w drugą stronę, tylko nie mam tego poskładanego!
Ma ktoś pomysł?

ravbc
23-12-2010, 22:37
Chyba trochę mieszasz tematy. To że chcesz mieć sygnał z pilota w PLC, to wcale nie znaczy, że nie możesz z tego PLC sygnalizować sterownikowi bramy co ma robić (zamiast samodzielnie kontrolować napęd). Oczywiście w zależności od funkcjonalności tego sterownika różny poziom szczegółowości tej sygnalizacji będzie potrzebny. W najprostszym rozwiązaniu, to jest tylko załącz/wyłącz, a już sam sterownik wybiera w którą stronę i jak daleko ma bramę przesunąć. IMHO raczej nie ma sensu tego bardziej komplikować. Typowe sterowniki radiowe do napędów też nic więcej nie umieją, więc niczego nie stracisz, a będziesz miał to co chcesz.

gosciu01
23-12-2010, 23:02
ravbc,
nie wiem, czy dobrze odczytuję Twoją wypowiedź ( miałem ciężki tydzień ), ale sugerujesz pozostać przy opcji:
dowolny pilot --> np. Elemis --> Fatek --> sterownik bramy ?

civic9
24-12-2010, 06:13
ravbc,
nie wiem, czy dobrze odczytuję Twoją wypowiedź ( miałem ciężki tydzień ), ale sugerujesz pozostać przy opcji:
dowolny pilot --> np. Elemis --> Fatek --> sterownik bramy ?

tak najlepiej - ja o tym pisałem. jeżeli dodatkowo chcesz mieć stan bramy (otwarta/zamknięta) to dodatkowo montujesz kontaktrony albo wyprowadzasz sygnał z krańcówek napędu.

gosciu01
25-12-2010, 15:08
Mam kolejne pytanie.

zamykam już projekt podzespołów Fatek.
Będą:
FBs-60MC
FBs-60EAP
FBs-EYT - 2 szt.
MCT-1 - 2 szt.

1. Ile modułów w skrzynce zajmują te klocki, bo nie mogę znaleźć w instrukcjach?
2. Jak Waszym zdaniem poukładać to w skrzynce, aby miało sens i najmniej taśm stosować?
2. Jaką skrzynkę dać, czy RZ22 Kubiak 5x20 będzie OK, czy też jakąś np. 22 modułową, albo inną?

W skrzynce tej jeszcze chciałbym zmieścić zasilacze 24V i 12V, może coś jeszcze z Elemisa, czy Satela, ale nie koniecznie...

Pozostałe podzespoły wstępnie rozplanowałem w skrzynkach:
A. prądowa ( wyłączniki, bezpieczniki, zabezpieczenia, zugi, podliczniki ),
B. przekaźnikowa ( 90 szt. )

P.S.
widzę, że przydałaby się skrzyneczka na patch panele i złączki LSA, ele to kolejny temat do opanowania, uff...

civic9
25-12-2010, 19:54
odszukaj zdjęcia mojej rozdzielni, tam widać ile co zajmuje miejsca. FBs-60MC + FBs-60EAP zajmuje jeden cały rząd takiej rozdzielni 5x20.
resztę dajesz do drugiego i zostawiasz miejsce, będzie gdzie dołożyć kolejny moduł. tak czy inaczej potrzebujesz jedną taśmę łączącą. zasilacze do trzeciego rzędu. i zostanie Ci miejsce na dodatkowe elementy elmesa lub satela.

elementy do LSA np. na atel.com.pl. aczkolwiek do takich szaf tam nic nie mają.

manieq82
27-12-2010, 02:06
kup sobie coś dużego, głębokiego (to też sie liczy) i dwa razy większego niż teraz liczysz
Civic widziałem że miał 2 razy wspomniany Kubiak i to moim zdaniem rozsądne minimum
ja zamontowałem zanim utarła sie koncepcja fateka dziwne Moeller-y i później zabawy co nie miara.... - nie polecam :(

ravbc
27-12-2010, 10:58
Wymiary wszytkich elementów Fateka są podane w pierwszym rozdziale manuala. FBs-60* mają po 175mm szerokości, a 24EY ma 40mm. Aha: jeśli nie zależy Ci na listwie zaciskowej na modułach, to znacznie taniej wychodzi kupić mniejszą jednostkę i uzupełnić ją modułami 24EY i 24EX (tak ja robię u siebie). Przy okazji oszczędzisz też miejsce w rozdzielni. A rozdzielnię warto wsadzić największą jaką uda Ci się znaleźć za rozsądne pieniądze (czyli pewnie i tak Kubiaki), choć tak na prawdę nie ma to wielkiego wpływu na użytkowanie - i tak się raczej w pojedynczą nie zmieścisz, a nawet jakbyś się zmieścił, to ciężko ją potem sensownie ukryć i to tak, żeby nie zablokować dostępu do bezpieczników.

gosciu01
27-12-2010, 12:30
dzięki Panowie,
odszukałem sobie zdjęcia civic9 oraz wymiary Fateka. Niestety tych instrukcji fateka jest trochę, a każda nazwana dziwnymi oznaczeniami i poszukiwanie danych mnie na początku zraziło :-(

U mnie planuje trzy skrzynki Kubiaka RZ 5x20 ( prądową, przekaźnikową, sterownicza ) + jakieś zamknięcie na inne podzespoły, które nie wchodzą na szyny.
Pewnie na siłę zmieściłbym się w dwóch, ale z Waszych doświadczeń wynika, że warto zainwestować tych parę stówek więcej!

W poście poniżej ( specjalnie odrębnie dla przejrzystości ) podaję założenia.
To tak dla konstruktywnej krytyki, ale i dla potomności dla innych zmierzających tą drogą :-)
Oczywiście rozpisane i narysowane jest to wszystko w sposób przypominający projekt, ale nie będę publikował wszystkiego, gdyż zajęłoby to pewnie ładnych kilka stron forum.

gosciu01
27-12-2010, 12:40
Skrzynka prądowa RZ22 ( Kubiak ) 5x20
1. Wyłącznik główny 3-fazowy 3x25A,
2. Zabezpieczenie przepięciowe BC,
3. Szyna złączna N,
4. Szyna złączna PE,
5. Wyłącznik różnicowo prądowy 25A - charakterystyka C – urządzenia techniczne,
6. Wyłącznik różnicowo prądowy 25A - charakterystyka C – ogród, bramy, oświetlenie zewn.
7. Wyłącznik różnicowo prądowy 16A – gniazdka i oświetlenie wewnętrzne,
8. Wyłącznik różnicowo prądowy 16A – urządzenia grupy bezpieczeństwa,
9. C16A x3 - 3-fazy kuchnia – płyta grzewcza i piekarnik,
10. C16A – zmywarka - 2000W,
11. C16A – Pralka, hydrofor – ( 2000+1450 ) = 3450W,
12. C16A – Ogrzewanie chodnik+schody zewnętrzne – 2700W,
13. C16A – Ogrzewanie podjazd – 3450W,
14. C16A – ogrzewanie podłogowe elektryczne 1 – 3000W,
15. C16A – ogrzewanie podłogowe elektryczne 2 – 3100W,
16. C16A – gniazdka garaż, ogród, bramy, oświetlenie zewnętrzne,
17. B16A – grzałka zasobnika – 2000W,
18. B16A – grupa gniazdka piętro,
19. B16A – grupa gniazdka parter,
20. B10A – oświetlenie parter, sprzęt TV,
21. B10A – oświetlenie piętro,
22. B6A – alarm, oświetlanie awaryjne, kamery, inne,
23. Przekaźnik priorytetowy 1
24. Przekaźnik priorytetowy 2
25. Przekaźnik priorytetowy 3 ( opcja )
26. Zabezpieczenie przepięciowe D
27. ZUGI
28. Przełącznik zasilanie z sieci / zasilanie z agregatu prądotwórczego dla wybranych linii,
29. Podlicznik 1 – ogrzewanie elektryczne wewnętrzne domu,
30. Podlicznik 2 – PCi,
31. Podlicznik 3 – gniazdko,
32. Listwa boczna L,
33. Listwa boczna N,
34. Listwa boczna PE.



Założenia:

Wyposażenie:
1. Centrala Satel Integra 128 WRL,
2. Bramotel do spięcia telefonu z domofonem,
3. Rejestrator 8-kanałowy BCS 0804 ( 8 kamer ), powiadamianie,
4. Sterownik PLC FATEK z rozszerzenia ( 72 wejścia, 96 wyjść ),
5. Sterownik radiowy CH20H + piloty firmy Elmes,
6. Ogrzewanie – sterowniki Insbud IB-Tron: 3100 HT 4Z BL, 1000 HT BL.

Urządzenia:
1. Centralna alarmowa Satel Integra 128 WRL z wbudowanym modułem GSM
a. Moduł alarmowy, rozszerzenia wejść do 16 i wyjść do 12,
b. Moduł ETHM-1,
c. klawiatura INT KSG ( opcja - dodatkowy czytnik kart ),
d. sygnalizator zewnętrzny, buzery wewnętrzne i zewnętrzne,
2. Bramotel
a. podłączenie telefonu i domofonu,
b. przekierowanie rozmów podczas nieobecności na komórkę,
3. Rejestrator
a. rejestrowanie zdarzeń z 8 kamer
5 kamer zewnętrznych i 3 wewnętrzne,
( do kamer położyć dodatkowo kabel UTP – kamery cyfrowe )
b. powiadamianie poprzez moduł GSM o ruchu z kamery zewnętrznej przy włączonym alarmie,
c. wysyłanie na e-maila zdjęć z uruchomionej kamery przy włączonym alarmie,
d. podgląd domu przez Internet,
e. obraz z kamery frontowej na TV,
4. Sterownik PLC FATEK + MCT-1.
Tranzystorowy typ „npn”

5. Sterownik radiowy: CH20H firmy Elmes,
+ piloty 4K dodatkowe ( 5 szt. breloki ) + pilot STX,
a. otwieranie bramy wjazdowej,
b. otwieranie bramy garażowej,
c. otwieranie furtki i załączanie oświetlenia chodnika,
( krótkie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na 3 minuty,
długie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na stałe ),
d. otwieranie drzwi wejściowych z jednoczesnym zapalaniem oświetlenia w wiatrołapie i Hallu

gosciu01
27-12-2010, 12:49
Wejścia w PLC – sterowaniem domem ( 72 wejścia )

1. czujnik zmierzchowy,
2. czujnik dymu,
3. Ciśnienie w nawiewie reku
4. Ciśnienie w wywiewie reku

5. Przycisk wietrzenia w Kuchni ( I naciśnięcie, II naciśnięcia ),
6. Przycisk zezwalający załączenie pracy zmywarki i bojlera w drogiej taryfie,

7. centralka alarmowa WY Satel czujka SAL
8. centralka alarmowa WY Satel czujka SYP
9. centralka alarmowa WY Satel czujka GAB
10. centralka alarmowa WY Satel czujka K+J
11. centralka alarmowa WY Satel czujka W
12. centralka alarmowa WY Satel czujka PP
13. centralka alarmowa WY Satel czujka PZ

14. rejestrator – uzbrojenie kamery 1, alarm 1
15. rejestrator – uzbrojenie kamery 2, alarm 2
16. rejestrator – uzbrojenie kamery 3, alarm 3

17. K1 kontaktron Kuchnia,
18. K2 kontaktrony Salon,
19. K3 kontaktron Sypialnia,
20. K4 kontaktron Drzwi Wejściowe,
21. K5 kontaktron Kominek,
22. K6 kontaktrony PP,
23. K7 kontaktrony PZ,
24. K8 kontaktron drzwi W-Garaż,

25. Kanał pilota furtka + oświetlenie chodnika
26. Kanał pilota brama wjazdowa
27. Kanał pilota brama garażowa
28. Kanał pilota drzwi wejściowe + oświetlenie w W+Hallu

29. przycisk oświetlenia salonu - górne,
Jedno naciśnięcie = załącz natychmiast 50% oświetlenia,
Drugie naciśnięcie = załącz z 3sek. opóźnieniem 100% oświetlenia,
Trzecie naciśnięcie = wyłącz,
30. przycisk oświetlenia salonu kinkiety 1
31. przycisk oświetlenia salonu kinkiety 2
32. przycisk żaluzji 1 Salonu,
33. przycisk żaluzji 2 Salonu,
34. przycisk uruchomienia akwarium/wodospadu,

35. przycisk oświetlenia sypialni - górne
Jedno naciśnięcie = załącz natychmiast 50% oświetlenia,
Drugie naciśnięcie = załącz z 3sek. opóźnieniem 100% oświetlenia,
Trzecie naciśnięcie = wyłącz,
36. przycisk oświetlenia sypialni kinkiet 1
37. przycisk oświetlenia sypialni kinkiet 2
38. przycisk żaluzji sypialnia,
39. przycisk oświetlenia szafa,

40. przycisk oświetlenia kuchni - górne
41. przycisk oświetlenia kuchni blat
42. przycisk oświetlenia hallu 1
43. przycisk oświetlenia hallu 2

44. przycisk oświetlenia klatki schodowej
45. przycisk oświetlenia wiatrołap,

46. przycisk oświetlenia Gabinet - górne

47. przycisk oświetlenia PG1

48. przycisk oświetlenia ŁD – górne
49. przycisk oświetlenia ŁD – lustro

50. przycisk oświetlenia Toaleta – górne
51. przycisk oświetlenia Toaleta – lustro

52. przycisk oświetlenia ŁG – górne
53. przycisk oświetlenia ŁG – lustro

54. przycisk oświetlenia PP - górne
55. przycisk oświetlenia PZ - górne

56. przycisk oświetlenia podbitki 1 - strategiczne żarówki,
57. przycisk oświetlenia podbitki 2 - wszystkie żarówki,

58. przycisk oświetlenia tarasu,
59. wejście oświetlenia chodnika na 3 minuty ( z bramotela, CH20H lub tp. )
60. przycisk oświetlenia numery budynku i wejścia (?),
61. przycisk oświetlenia ogrodu przód
62. przycisk oświetlenia ogrodu tył

63. przycisk załączania/wyłączenia zbiorczego domu
jedno naciśnięcie = wyłącza wszystko natychmiast,
długie naciśnięcie = wyłącz wszystko po czasie np. 5 minut,
dwa naciśnięcia = symulacja obecności,
wejście do domu = reset ustawień,
zastosować mini brzęczek sygnalizujący ilość naciśnięć,

64. przycisk załączania/wyłączenia zbiorczego ogrodu
jedno naciśnięcie = wyłącz wszystko natychmiast,
długie naciśnięcie = wyłącz wszystko po czasie 15 minut,
dwa naciśnięcia = wyłącz wszystko o godz. 23.00,
wejście do domu = reset ustawień,
zastosować mini brzęczek, buzer sygnalizujący ilość naciśnięć,

65. Światło GAR 1
66. Światło GAR 2
67. Światło nad garażem
68. Rezerwowy
...
72. Rezerwowy


WEJŚCIA PLC

I. MCT-1:
1. Tdom1-parter,
2. Tdom2-piętro,
3. Tzewn.,
4. W wilgotność w domu.
II. MCT-1:
1. Tcwu-temp. w zasobniku 300l,
2. Tcwu-temp. w podgrzewaczu elektrycznym,
3. Tk-temp. w przestrzeni kominka,
4. Tgwc-przed rekuperatorem,


Wyjścia w PLC – sterowaniem domem ( 96 wyjść )
1. oświetlenie salonu górne 1,
2. oświetlenie salonu górne 2,
3. oświetlenie salonu kinkiety 1,
4. oświetlenie salonu kinkiety 2,
5. sterowane gniazdko sprzętu salon 1
6. sterowane gniazdko sprzętu salon 2 ( 10A = max 2300W ),
7. sterowanie żaluzjami salon 1,
8. sterowanie żaluzjami salon 2,
9. oświetlenie sypialni górne 1,
10. oświetlenie sypialni górne 2,
11. oświetlenie sypialni kinkiet 1,
12. oświetlenia sypialni kinkiet 2,
13. oświetlenie szafy w sypialni,
14. sterowanie żaluzją w sypialni,
15. oświetlenie kuchni górne,
16. oświetlenie kuchni blat,
17. sterowane gniazdko kuchnia 1,
18. sterowane gniazdko kuchnia 2,
19. sterowana linia zmywarki
20. sterowana linia płyty 1
21. sterowana linia płyty 2
22. sterowana linia płyty 3
23. oświetlenie gabinet górne,
24. gniazdko gabinet 1,
25. oświetlenie hallu 1,
26. oświetlenie hallu 2,
27. oświetlenie wiatrołapu,
28. oświetlenie klatki schodowej,
29. oświetlenie PG,
30. gniazdko PG1,
31. gniazdko PG2,
32. oświetlenie ŁD górne,
33. oświetlenie ŁD nad lustrem,
34. gniazdko ŁD 1,
35. farelka ŁD,
36. oświetlenie Toaleta górne,
37. oświetlenie ŁG górne,
38. oświetlenie ŁG nad lustrem,
39. oświetlenie PP górne,
40. gniazdka PP,
41. oświetlenie PZ górne,
42. gniazdka PZ,
43. oświetlenie podbitki 1,
44. oświetlenie podbitki 2,
45. oświetlenie tarasu,
46. oświetlenie chodnika,
47. oświetlenie podjazdu,
48. oświetlenie numeru budynku i wejścia,
49. oświetlenie ogrodu przód,
50. oświetlenie ogrodu tył,
51. oświetlenie Garażu 1,
52. oświetlenie Garażu 2,
53. oświetlenie rezerwowe diodowe,
54. akwarium,
55. buzer informujący przez 2-3x po 5-15 sek. O niezamkniętych oknach po uzbrojeniu alarmu,
56. grupa gniazdek 1
57. grupa gniazdek 2
58. grupa gniazdek 3
59. grupa gniazdek 4
60. grupa gniazdek - Ogród

Grupa rekuperatora
61. PWM – wentylator 1
62. PWM – wentylator 2
63. Przepustnic bypass,
64. Przepustnica 1 ( wyciąg kuchnia )
65. Przepustnica 2 ( wyciąg kominek )

66. Elektrozawór nawadniania GWC,
67. Sterowanie grzałką w zasobniku CWU,
68. Sterowanie pompą CO nagrzewnicy,

69. Brama wjazdowa WE
70. Brama wjazdowa WY
71. Brama wjazdowa Fotokomórka

72. Brama garażowa WE
73. Brama garażowa WY
74. Brama garażowa Fotokomórka
75. Furtka elektrozaczep,
76. Drzwi wejściowe elektrozaczep,

77. Ogrzewanie chodnika,
78. Ogrzewanie podjazdu,
79. Ogrzewanie schodów wejściowych,
80. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym salon,
81. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym sypialnia,
82. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym ŁD,
83. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym K+J,
84. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym G,
85. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym W+KOM,

86. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym PP ( < 16A ),
87. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym PZ ( < 16A ),
88. Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym ŁG
89. Cyrkulacja elektryczna,
90. Rezerwa.

96.

civic9
27-12-2010, 12:50
5. Sterownik radiowy: CH20H firmy Elmes,
+ piloty 4K dodatkowe ( 5 szt. breloki ) + pilot STX,
a. otwieranie bramy wjazdowej,
b. otwieranie bramy garażowej,
c. otwieranie furtki i załączanie oświetlenia chodnika,
( krótkie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na 3 minuty,
długie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na stałe ),


to jest do wyjaśnienia czy ten pilot+odbiornik (nie wiem od którego elementu to zależy, pewnie od obu) może dawać sygnał taki jak naciśnięcie pilota. na przykład piloty satelowe nie potrafią. w instrukcjach elmesa też jest głównie opisane ustawienie takie, że odbiornik włącza przekaźnik na ustalony czas (niezależnie od czasu trwania naciśnięcia przycisku). coś tam piszą, że są możliwe inne tryby pracy, np. dla bezprzewodowych kontaktronów, więc pewnie się da - tylko trzeba uważać, pewnie nie każda wersja, nie w każdej kombinacji. jak Ci się to uda wyjaśnić albo już wyjaśniłeś to daj znać, bo też bym takie 4-kanałowe sobie kupił.

civic9
27-12-2010, 13:03
Wejścia w PLC – sterowaniem domem ( 72 wejścia )


Chyba nie ogarniam całości Twojego systemu :-)

A rolet na oknach nie planujesz?
Sugeruję na wejścia PLC z Integry:
- stan uzbrojenia alarmu
- informacje o alarmie
Do czegoś się to może przydać.

gosciu01
27-12-2010, 13:03
Zakładam, tak jak dyskutowaliśmy powyżej, może błędnie:
te piloty i sterownik Elmes mają tylko podać impuls na wejście PLC, resztą zajmie się w zależności od urządzenia Fatek, bądź sterownik bramy, który otrzyma impuls z wyjścia Fateka.

W listopadzie zacząłem drążyć też temat spięcia Bramotela z fatekiem.
Mam telefon do inżyniera, ale nie miałem czasu dotychczas opisać moją potrzebę i zająć się tematem.
Ten Elmes, jak widzę to kolejny niuans do wyjaśnienia.

ravbc
27-12-2010, 13:04
Pozwolę sobie nieco pokomentować, może Ci jeszcze trochę namieszam ;-)


28. Przełącznik zasilanie z sieci / zasilanie z agregatu prądotwórczego dla wybranych linii,

Ja se wymyśliłem raczej zasilanie krytycznych linii z UPSa, którego "w razie W" można próbować ładować agregatem (nie wszystkie UPSy z nie każdego agregatu tak się da potraktować, ale są takie, które sobie z tym poradzą). Ma to tą zaletę, że dla krótkich przerw w zasialniu nic nie trzeba robić, a przy dłuższych przerwach UPS przynajminej wygładzi prąd podawany przez agregat. Niestety nie da się tak zasilać urządzeń o dużym poborze prądu, ale takich i tak bałbym się zasilać z byle jakiego agregatu, a na lepszy mnie nie stać. Zwłaszcza, że praktyka u mnie wskazuje, że dłuższe przerwy się w zasadzie nie zdarzają, więc sensowność inwestycji w agregat drastycznie spada, natomiast krótkie przerwy są można by rzec regularne :-/


29. Podlicznik 1 – ogrzewanie elektryczne wewnętrzne domu,
30. Podlicznik 2 – PCi,
31. Podlicznik 3 – gniazdko,

Tu dorzucę tylko tyle, że warto by chyba te podliczniki wpiąć w Fateka, by móc sobie po ludzku odczytywać wskazania. Czyli potrzebne są liczniki z wyjściem impulsowym i wejścia w Fateku (raczej z tych pierwszysch na jednostce głównej, by były odpowiednio szybkie).


2. Bramotel do spięcia telefonu z domofonem,

Nad tym też się kiedyś zastanawiałem, ale ostatecznie mam aktualnie najzwyklejszy domofon. Bramofon jest dziadowsko drogi, do niego trzeba jeszcze mieć sensowne aparaty telefoniczne, całość jest mało wygodna w użyciu, a na dodatek telefonów stacjonarnych praktycznie się już nie używa (przynajmniej ja nie używam), więc efektem końcowym jest drogi i niewygodny...domofon właśnie.


b. Moduł ETHM-1,

Do tego też się przymierzałem i nawet zdążyłem go zanabyć, ale jak się dokładniej wczytałem w jego możliwości to uznałem, że nie jest wart swojej ceny i go oddałem. IMHO zdecydowania za drogi to produkt w stosunku do oferowanych funkcji, ale mogę zrozumieć, że się komuś może podobać. ;-)



5. Sterownik radiowy: CH20H firmy Elmes,
+ piloty 4K dodatkowe ( 5 szt. breloki ) + pilot STX,
a. otwieranie bramy wjazdowej,
b. otwieranie bramy garażowej,
c. otwieranie furtki i załączanie oświetlenia chodnika,
( krótkie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na 3 minuty,
długie naciśnięcie otwiera furtkę na 6 sek. i światło na stałe ),
d. otwieranie drzwi wejściowych z jednoczesnym zapalaniem oświetlenia w wiatrołapie i Hallu

Funkcje a do c rozumiem, ale jak chcesz osiągnąć d?

gosciu01
27-12-2010, 13:11
Nie rolet nie planuję.
Mam w drugim domu i z różnych powodów nie chcę.
Zakładam natomiast wewnętrzne rolety materiałowe.

Sterowanie może być także z Integry.
Założenia są takie, aby docelowo mieć dostęp do systemu również z poziomu GSM, serwera i internetu.
Integra posiada te moduły i pewne informacje można przekierować do PLC i posiadać dostęp do sterownia każdym zaplanowanym urządzeniem.

...wiem, że można na kilka sposobów, ale żaden nie jest idealny.
To powyżej to koncepcja do przedyskutowania :-)
Realizacja w przyszłym roku - no ale to już prawie, prawie ;-)

mario0658
27-12-2010, 13:11
dodalbym jeszcze stan alarmu z integry
stan zamka drzwi glownych (zamkniety czy otwarty)
stan bramy garazowej
oraz jakis ukryty kontaktron pod ociepleniem ( przykladasz magnes na okreslony czas i otworzy ci brame w przypadku zgubienia kluczy itp)
w aucie pod dlugie swiatla podlacz otwarcie bramy ( mrugasz dlugimi i brama sie otwiera) mnie szlag trafia gdy po ciemku szukam pilota :)
kilka puntow 12V oswietlenia awaryjnego wlaczanego przez integre (lub czujki aqua luna z satela)

civic9
27-12-2010, 13:15
Zakładam, tak jak dyskutowaliśmy powyżej, może błędnie:
te piloty i sterownik Elmes mają tylko podać impuls na wejście PLC, resztą zajmie się w zależności od urządzenia Fatek, bądź sterownik bramy, który otrzyma impuls z wyjścia Fateka.

Zgadza się, tylko domyślny tryb pracy większości zestawów radiowych na rynku to podawanie impulsu o określonym czasie trwania, niezależnym od czasu naciśnięcia przycisku w pilocie (ewentualnie tryb bistabilny on/off), co umożliwia tylko proste sterowanie komplikując podłączanie dwóch funkcji pod jeden przycisk. Trzeba ten problem jeszcze rozpracować :)

Na stronie http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=122
jest plik http://elmes.pl/admin/upload/pliki/Nietypowe%20wersje.pdf
który w problemie 1 to opisuje. Czyli coś takiego mają. Pytanie czy to działa z każdym pilotem tak. Pisałeś o odbiorniku CH20H - na tej liście go nie ma. I pytanie, skoro to taka niestandardowa funkcja, czy działa naprawdę dobrze, czy są jakieś niespodzianki.

civic9
27-12-2010, 13:18
w aucie pod dlugie swiatla podlacz otwarcie bramy ( mrugasz dlugimi i brama sie otwiera) mnie szlag trafia gdy po ciemku szukam pilota :)


rewelacja, czemu jeszcze na to nie wpadłem :)

a z takich ciekawych pomysłów, to mnie ostatnio naszło - też może kolega uwzględni,
kontaktron w skrzynce na listy = sygnalizacja, że dręczyciel poczty był i może coś włożył.

gosciu01
27-12-2010, 13:20
ravbc,

UPS też planuję, a raczej agregat dopiero kiedyś zakupię, tylko instalację przystosuję.

Zasilanie z agregatu prądotwórczego:
1. C16A – gniazdka garaż, ogród, bramy, oświetlenie zewnętrzne,
2. B16A – grupa gniazdka piętro,
3. B16A – grupa gniazdka parter,
4. B10A – oświetlenie parter, sprzęt TV,
5. B10A – oświetlenie piętro,
6. B6A – alarm, oświetlanie awaryjne, kamery, inne,
7. C16A – Pralka, hydrofor –1450W,
8. C16A – ogrzewanie podłogowe elektryczne 1 – 3000W,
9. B16A – grzałka zasobnika – 2000W,


Zasilanie z UPS i akumulatora:
1. Alarm – akumulator własny 17Ah
2. Oświetlenie diodowe awaryjne,
3. Zasilanie sterownika PLC i Elmes,
4. Zasilanie rejestratora z kamerami.

Za pozostałe uwagi dziękuję, będę miał temat do przemyślenia.

Co do otwierania drzwi zewnętrznych.
Będą zwyczajnie na klucz i klamkę ( z zewn. strony gałka ), nie mniej często jest się w domu i nie zamyka drzwi na wszystkie zamki. Czasami wychodzi się na chwilę do sąsiada itp. wówczas będzie funkcjonował elektrozamek, jak w furtce - na pilota. Jednocześnie załączy się światło w hallu ( + czujnik zmierzchowy ), a jak będę miał fantazję to od razu np. radio.

gosciu01
27-12-2010, 13:23
Napisał mario0658
w aucie pod dlugie swiatla podlacz otwarcie bramy ( mrugasz dlugimi i brama sie otwiera) mnie szlag trafia gdy po ciemku szukam pilota


rewelacja, czemu jeszcze na to nie wpadłem :)



U mnie nie wchodzi w grę, bramę mam równolegle do ulicy, czyli z ulicy wjeżdżam na posesję pod kątem 90 stopni
:-(

Ale ten pomysł z ukrytym kontaktronem to rewelacja.
Myślałem o wyprowadzeniu klawiatury z Integry na zewnątrz.

ravbc
27-12-2010, 13:38
Napisał mario0658
w aucie pod dlugie swiatla podlacz otwarcie bramy ( mrugasz dlugimi i brama sie otwiera) mnie szlag trafia gdy po ciemku szukam pilota



U mnie nie wchodzi w grę, bramę mam równolegle do ulicy, czyli z ulicy wjeżdżam na posesję pod kątem 90 stopni
:-(

Ale ten pomysł z ukrytym kontaktronem to rewelacja.
Myślałem o wyprowadzeniu klawiatury z Integry na zewnątrz.

Tu chyba bardziej chodziło o zamontowanie pilota do bramy na stałe w samochodzie, niż "wykrywacz oświetlenia" montowany na bramie. Ma to sens, zwłaszcza że można mocniejszą antenę wsadzić, ale wymaga ingerencji w elektrykę pojazdu, co nie zawsze jest łatwo wykonalne. No i samochód może być łatwiej ukraść niż kluczyki (z pilotem) do niego... Co kto lubi ;-)

A co do tego agregatu jeszcze: jesteś pewien, że chcesz to wszystko zasilać "awaryjnie"? IMHO to miało by sens tylko przy bardzo długich brakach zasilania, ale wtedy też agregat musiałby być spory, czyli drogi. Ja się jednak nastawiam na "zasilanie awaryjne", czyli nie będę udawał, że nie ma awarii, tylko jednak ograniczę liczbę zasilanych urządzeń. W zasadzie największym problemem jest ogrzewanie, bo ono tradycyjnie sporo prądu potrzebuje (zwłaszcza elektryczne), a jednocześnie ciężko sobie wyobrazić jego całkowite odłączenie na bardzo długi czas. Ale w takich ekstremalnych wypadkach może lepiej zmienić typ ogrzewania i użyć np. nagrzewnic olejowych? Powinno być taniej i prościej. A może i nie... ;-)

gosciu01
27-12-2010, 17:11
ravbc,

nie wiem, czy w przyszłości będę zasilał awaryjnie agregatem. Napisałem wyżej, że tylko przygotowuję instalację.
Teraz będzie tylko akumulator do alarmu i UPS do tego, aby kilka diod się zaświeciło i może internet działał.
Na tym etapie położenie 3 mb przewodu ( pomieszczenie gospodarcze mam za ścianą garażu ) i zaplanowanie w skrzynce przełącznika zasilania awaryjnego w odpowiednim miejscu jest banalne i kosztuje przysłowiowe "grosze", a jak teraz tego nie zrobię, to już nigdy nie zmienię.

Oglądałem sobie przykładowe agregaty w sieci i marketach i fakt, że te przyzwoite 5kW ciągłej mocy to tak z 2,5 kzł kosztują. Minimum.
Pamięć ludzka jest zawodna, a nie dalej ka w tym roku ( XXI w ), w Polce ludzie nie mieli prądu po 2-3 tygodnie.
No jeszcze zostaje kominek do ogrzewania :-)

gosciu01
27-12-2010, 17:21
...
Na stronie http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=122
jest plik http://elmes.pl/admin/upload/pliki/Nietypowe%20wersje.pdf
który w problemie 1 to opisuje. Czyli coś takiego mają. Pytanie czy to działa z każdym pilotem tak. Pisałeś o odbiorniku CH20H - na tej liście go nie ma. I pytanie, skoro to taka niestandardowa funkcja, czy działa naprawdę dobrze, czy są jakieś niespodzianki.

Ten opis czytałem już wcześniej i przyjmuję, że się da :-)
Piszą tam coś ,żę jak poda się model, to zrobią. Ewentualnie zastosuję jakiś wskazany model, gdyż tak naprawdę potrzebuję 4 kanały. Te 20 to na zapas. biorąc pod uwagę cenę 4,8 i 20 kanałowego warto kupić ten 20 kanałowy. Pod warunkiem, że wykona funkcję opisaną w pkt 1, oczywiście.

gosciu01
27-12-2010, 18:01
...

w instrukcjach elmesa też jest głównie opisane ustawienie takie, że odbiornik włącza przekaźnik na ustalony czas
...


Nie bawiłem się jeszcze drabinkami Fateka w tym zakresie, ale programowałem sobie SR22, zanim zostałem przekonany :-) do Fateka.
Może by zrobić tak.
1. zaprogramować załączenie Elmesa po przyciśnięciu przycisku w pilocie na określony czas np. 200ms, albo 600ms ( nie wiem, czy są dostępne tak krótkie przedziały )
2. zaprogramować Fateka na reakcję na taki sygnał ( zbliżonej długości np. reaguj jesli sygnał jest dłuższy niż 200ms i krótszy niż 600ms ), po czym blokada reakcji w Fateku na np. 3 sek. ( jakaś pętla )To na wypadek, gdyby ktoś przytrzymał przycisk pilota dłużej i Elmes wysyłał kilka impulsów 200ms.
... dalej chyba proste.

p-pixel
27-12-2010, 21:13
Skrzynka prądowa RZ22 ( Kubiak ) 5x20
1. Wyłącznik główny 3-fazowy 3x25A,
.....
.....


super, że opublikowałeś...
właśnie kończę opisówkę i inwentaryzację swoich obwodów.
w czym to robisz? stworzyłem sobie mega tabelkę w excelu do spisania obwodów, we, wy itp... jestem na etapie oświetlenia, łączników i gniazd... teraz zabieram się do alarmu, TVSAT, INF/TEL, monitoringu...
możemy się wymienić na priv 'arkuszami'...

druga sprawa to samo podejście i rozrysowanie tej 'komplikacji'...
Podszedłem do tego tak aby i żona zrozumiała...
Na początek rozrysowaliśmy "lampki" w pomieszczeniach, z zaznaczeniem czy jedno czy wielopunktowe, czy starowane zbiorczo czy osobno
Potem dorysowałem jeszcze pozostałe "sterowane" elementy - głownie rolety (mam ich 23 w domku)
Kolejny krok to wyobraźnia gdzie pasowałoby mieć łączniki... bez wnikania ilokrotne, duże, czy małe...
Mając miejsca łączników przerywanymi liniami wskazaliśmy wspólnie z żoną (ważny moment projektowania!) który łącznik którym punktem świetlnym/roletą ma sterować... znów bez wnikania, że jednym światłem będziemy sterować z czterech łączników...
...wyszły też sierotki - wymusiły nowe łączniki lub rearanżację już naniesionych
...pojawiły się też łączniki "bliźniaki" - identyczne funkcje dwóch dość blisko położonych łącznikow (np. po dwóch stronach hall'u - nie mogliśmy się zdecydować gdzie byłoby lepiej)

...potem były jeszcze ze 3, 4 iteracje optymalizujące... plus jest taki, że żona już zna podstawowe rozkład sterowania.
po dwóch wersjach na papierze przeszedłem na Coreldraw - plus jest taki, że teraz całą chatę mam na warstwach - jak się zacznie to potem już idzie...

jak pomyślę o mojej rozdzielnicy to dostaję gęsiej skórki...
wstępna liczba wejść 154, wyjść 111 (wejścia da się pewnie uprościć ze względu na zdublowane sterowanie jak pisałem wyżej)
nie ma jeszcze bajerów typu temperatura, sterowanie CWU, Reku itp...
oprócz PLC też chcę dać integrę128


Pozdrawiam,
Paweł

civic9
27-12-2010, 21:29
jeszcze raz w sprawie pilotów:

Pomyliło mi się :)
Pytałem producentów o możliwość obsługi dwóch przycisków na raz, żeby tak robić dodatkowe kombinacje - i z tym były problemy.
Jeśli chodzi o aktywowanie wyjścia na czas trwania naciśnięcia przycisku w pilocie to nie jest tak źle.
Elmes - tak jak już padło tutaj, mają specjalne modele odbiorników, które mają taką funkcję.
Satel - odbiorniki RX-xK (są niezależne od ich central) mają taki tryb.
INT-RX (odbiornik dedykowany do Integry współpracujący z nią przez magistralę) pobudza wejścia, więc wyjścia da się chyba odpowiednio skonfigurować (24. Przełącznik Mono + opcja aktywne podczas naruszenia). pytanie tylko jak szybkie, dokładne to jest, czy wprowadza jakieś opóźnienia i czy się nie gubi przy dwóch szybkich naciśnięciach.

Int-RX ma takie dodatkowe zalety: a) ma jak dla mnie ładniejsze piloty niż elmes b) obsługuje dwie dodatkowe kombinacje podwójnych przycisków, czyli integra rozpoznaje 6 kombinacji. o kolejne kilka możemy to zwiększyć przekazując ten sygnał do PLC (wykrywanie długich czy podwójnych naciśnięć).

wiem, wiem, trzeba uważać, żeby nie przekombinować z tymi pilotami, ale 4 kanały to dla mnie za mało, nie chcę mieć tak jak teraz 3ech pilotów.

gosciu01
27-12-2010, 21:44
witaj Pawle :-)

właśnie tak wyobrażam sobie swój udział na forum ( chyba każdy ).
Z jednej strony publikuje wiele godzin swojej pracy, z której każdy może skorzystać, z drugiej strony jak sam czytałeś powyżej można liczyć na konstruktywną krytykę, podpowiedzi i pomoc. Efektem będzie moja codzienność! Tym samym dążę, aby była możliwie komfortowa.

Swoje plany spisuję zwyczajnie w Wordzie, Excelu i nanoszę rysunki na poszczególne karty projektu, które mam od architekta w .bmp, .pdf itp.
Wszystko robię w prostych programach graficznych, gdyż nie za bardzo mam czas i ochotę poznawać kolejne.
To co robię w zupełności mi wystarcza. Dokumentacja będzie fotograficzna po wykonaniu, a reszta w praktyce.
Wyremontowałem już jeden dom od podstaw i jeden zbudowałem, więc teraz już doświadczenie podpowiada co gdzie i jak...

A moje opisy ( nie wszystkiego, gdyż proste rzeczy są oczywiste ) wyglądają mniej więcej tak:
1. Brama wjazdowa:
otwieranie z pilotów – breloków ( 4 kanałowe - 5 szt. )
przyciskiem dzwonkowym w garażu,
przyciskiem dzwonkowym w hallu,
z pilota radiowego wielofunkcyjnego STX,
przez moduł GSM,
ręcznie po odblokowaniu,
Oświetlenie nad bramą wjazdową uruchamiane jest strefą kamery z timerem, bądź razem z pilota
Wyłączenie alarmu strefy I.

Ale nie będę ( niestety ) publikował rozwiązań sterowniczo-alarmowych z wiadomych powodów ...

gosciu01
27-12-2010, 21:59
civic9,
te piloty Satela są faktycznie ładniejsze, ale cena też jest "ładniejsza" do kwadratu!
Jak mi jakiś padnie, albo zgubię, to w Elmesa kupię sobie 3.

Jeśli chcesz sterować np. 8 kanalami to weź CH8HT, z boku przełączasz funkcjonalność tych czterech przycisków. I z odbiornikiem CH8H współpracują, a ten z kolei posiada funkcjonalność "1".
... No tak, ale brzydkie są! :-)
Tego nie przeskoczymy, chyba, że napiszemy ogólnoforumowy wniosek o poprawę wzornictwa do Elmesa :-) :-) :-)

civic9
27-12-2010, 22:24
civic9,
te piloty Satela są faktycznie ładniejsze, ale cena też jest "ładniejsza" do kwadratu!
Jak mi jakiś padnie, albo zgubię, to w Elmesa kupię sobie 3.

chyba mamy inne cenniki, wychodzą porównywalnie.
INT-RX z dwoma pilotami T-4 kosztuje 170 zł. dodatkowy pilot 34 zł. ceny brutto z allegro (normalne, nie jakieś okazyjne, cennikowe są nie wiele wyższe).

nie mówię oczywiście o tych dwu kierunkowych APT-100 - też ciekawe by było, ale tutaj faktycznie koszty są spore.

8 kanałowe z elmesa odpadają. o ile te 4 kanałowe są jeszcze akceptowalne to te to już przesada :)

gosciu01
27-12-2010, 22:40
O, przepraszam!

miałem na myśli ceny tych APT-100

A tak to faktycznie można to spróbować puścić przez Satela :-)

gosciu01
27-12-2010, 22:46
Qurna,

Civic9,
ktoś powinien Cię awansować na tym forum!
:-)
Przynajmniej mam nadzieję, że kiedyś zdarzy się okazja i postawię Ci jakąś PoloColę, a jak nie pijasz to przynajmniej kefir :-) :-) ;-)

gosciu01
28-12-2010, 23:04
Napisał gosciu01
b. Moduł ETHM-1,



Do tego też się przymierzałem i nawet zdążyłem go zanabyć, ale jak się dokładniej wczytałem w jego możliwości to uznałem, że nie jest wart swojej ceny i go oddałem. IMHO zdecydowania za drogi to produkt w stosunku do oferowanych funkcji, ale mogę zrozumieć, że się komuś może podobać. ;-)


Przeczytałem instrukcję Satela Integry i modułu ETHM-1.
Zastanawiam się dlaczego zrezygnowałeś, skoro poprzez strony internetowe i w telefonie można mieć wirtualny dostęp do klawiatury i zrobić zdalnie właściwie wszystko tak, jak osobiście przy klawiaturze, włącznie ze sterowaniem wyjściami, czyli wpływem na stan wejść i zaprogramowanych tym samym wyjść PLC.

Proszę o Twój komentarz, gdyż wydaje mi się to dosyć dobrym rozwiązaniem.
Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest wystawienie Facona na serwerze.

ravbc
29-12-2010, 09:44
ETHM-1 oczywiście daje dostęp do wirtualnej klawiatury Integry, ale IMHO ani to wygodne, ani szczególnie użyteczne. Zwłaszcza, że nie daje się tą drogą wyciągnąć z systemu alarmowego żadnych informacji potrzebnych do jego integracji z resztą automatyki budynkowej. W wątku obok dotyczącym alarmów nawet sobie trochę na ten temat z civiciem podyskutowaliśmy niedawno. Ogólnie uważam, że na odległość z systemu alarmowego to ja będę tylko potrzebował informację o stanie czuwania, oraz ewentualnych naruszeniach. Znacznie więcej (zdalnie) za to mogę chcieć wyciągnąć z PLC, więc i tak będę musiał sobie jakiś interfejs webowy zrobić sam. Z resztą nawet dane z alarmu na klawiaturze (zwyklej czy wirtualnej) przedstawiane są IMHO bardzo mało czytelnie (głownie ze względu na ograniczenia samej klawiatury). Jak do tego wszystkiego dołożyć jeszcze niemałą cenę ETHM-1, to dla mnie jego zakup totalnie stracił sens.
Aha: Facon serwer też uważam za nieporozumienie, ale to może dlatego, że nie cierpię Windowsa, a już użycie go na serwerze (choćby i domowym) to IMHO utrudnianie sobie życia na siłę. ;-)

gosciu01
29-12-2010, 11:13
ravbc,

bardzo dziękuję za tę opinię.
Jak najbardziej ma uzasadnienie.
Niemniej jednak w poszukiwaniu systemu dostępu do funkcji i sterownia PLC jestem "w lesie".
Nie potrzebuję zdalnie sterować 96 wyjściami, wystarczy kilkanaście, no może 25-30 to już wypas.

Pozostaje jeszcze SCADA na jakimś serwerku. Też tutaj już omawiana.
Moje poszukiwania mają charakter nadal teoretyczne i w oparciu o Wasze opinie.
Wkrótce trzeba będzie jednak wyciągnąć mamony z portfela i nauczyć się pewnych funkcjonalności.
A to już czas i pieniądze!
Do tego musi to być zrozumiale dla "teściowej" i potomności :-)

ravbc
29-12-2010, 12:15
Powiem tak: spróbuj za pomocą klawiatury Satela (zwłaszcza tej wirtualnej) wymusić konkretny stan wybranego wyjścia. Jeśli uznasz to za dostatecznie wygodne, to pewnie ETHM też Ci się sprawdzi. Dla mnie to jest masakrycznie niewygodne, ale to znowu kwestia gustu i przyzwyczajeń osobistych.

gosciu01
29-12-2010, 18:18
No to wracam pomysłem i przyjrzę się ponownie SCADA.

Płatny, ale nadzwyczaj tani jak na 64, czy 128 tagów:
http://www.fultek.com.tr/Scada.html

darmowy:
http://mango.serotoninsoftware.com/home.jsp

darmowy, ale nie wiadomo co po 2012 r.:
http://www.integraxor.com/en/index.htm?sl=hm

suj
29-12-2010, 19:11
Witam

Ciekawie się zapowiada ukraiński wytwór http://oscada.org/. Z moich doświadczeń z "dorosłymi" systemami widać że nie jest to byle gadżet. Moja wizja to serwer linuxa (który i tak będzie 24/365) + interface via web. Integracja z PLC poprzez Modbusa (do wyboru ASCII, RTU, TCP/IP). Dostępny też jest link do Siemensa S7 tyle ze poprzez specjalizowaną kartę. Dodatkowo jest już w repozytoriach używanej przeze mnie fedory i zdaje się być regularnie rozwijany. Jako interface robię próby z 8" tabletem z ekranem 800x600 z prockiem Freescale i.mx515. Mój ulubiony format 4:3 i moc obliczeniowa wcale niebagatelna. A jako główny interface (to znaczy najbardziej widoczny, bo główny to z mojego desktopa) planuję oszczędny komputerek na Atomie bootowany z CF, z linuksikiem i wbudowany w ścianę monitor dotykowy open-frame tak z 15-17". Zasilanie bezwentylatorowe. Niestety wszystko trwa ale to chyba będzie najprzyjemniejszy fragment budowy (o ile wcześniej nie zląduję u czubków... :)
Pozdrawiam

ravbc
30-12-2010, 10:03
Potrafię zrozumieć zainteresowanie SCADĄ w przypadku braku chęci, czasu, czy umiejętności by stworzyć interfejs dedykowany. Ale jak wiele razy już tu pisałem IMHO najlepszym (bo najbardziej uniwersalnym) rozwiązaniem jest jednak "najzwyklejszy" interfejs webowy, bo teraz już nawet niektóre telewizory mogą takie coś samodzielnie wyświetlać. W gruncie rzeczy ten interfejs i tak będzie pełnił głownie funkcje monitoringu, czy podglądu stanu systemu, więc szczególnie dynamiczny być nie musi. IMHO znacznie ważniejsze jest właśnie to, by był mozliwie łatwo osiągalny za pomocą dowolnego urządzenia. No ale niestety takich gotowców na rynku nie ma. Choć może jak już to sobie zbuduję, to się jeden pojawi ;-) Ale to pewnie nie w tym dziesięcioleciu ;-)

p-pixel
31-12-2010, 00:08
terminy zaczynają mnie gonić...
Z "prostej" rozpiski wyszło mi zapotrzebowanie 147wejśc i 128wyjść... pewnie wejścia da się pooptymalizować ale z drugiej strony nie uwzględniłem jeszcze komunikacji z alarmem czy innych featuresów...
Przymierzam się do zamówienia PLC i wychodzi mi:
FBs-60MC
FBs-60EAP x2
FBs-60EP x2
FBs-24EYT x1
da mi to razem 180wejść i 144wyjścia... zakładam, że dwa moduły z zasilaczem oraz zasilacz jednostki centralnej powinny to "uciągnąć"

mam pytania do tych którzy już "przechodzili" przez temat - czy warto wydać na USB i/lub ethernet?
jak rozumiem te łącza zastąpią RS'a... czy dają coś więcej? choć to i tak dużo, jak można sobie "zdalnie" po sieci programować

jakie konkretnie przekaźniki stosujecie?
chyba najtaniej wychodzą miniaturowe zamel na podstawkach... - one chyba standardowo nie mają diody zabezpieczającej przez przepięciem z cewki - pytanie czy jest to potrzebne czy też może FATEK ma to na swoim wyjściu?


mam tez pytanie o ZUGi - temat dla mnie jest kompletnie nowy - czy to się stosuje do tego aby połączyć dwa przewody? taki odpowiednich złączówki z której cięte są "kostki" do podłączenia żyrandola tyle że z montażem na szynie?
Na co zwrócić uwagę aby 'dobrze' wydać kasę?
Czy z ZUGami miałbym wariant, że kable z mieszkania idą do nich a potem osobnymi drutami "crossuję" sobie do przekaźników? (jak w szafie telko?)

Jak łączycie przewody wspólne (zero, PE)? jakąś szyną z boku szafy?

Czy warto dać dla FATEKa ekstra przepięciówkę? jaką wybraliście/polecilibyście?

Czy jakoś zabezpieczacie wejścia z zewnątrz domu - np, od dzwonka, czy jak ktoś pisał czujnik skrzynki na listy? Potencjalnie może tam się pojawić jakieś przepięcie (przypadkiem lub z sabotażu)...