PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15

ravbc
27-07-2011, 15:55
ETH w fateku i tak nie załatwia problemu WinProLaddera.
A ETH jest zbędne jeśli mamy blisko stojącego linuxa z jakąkolwiek ilością pamięci, bo on może robić za moduł ETH do fateka, co było przedstawione tutaj daaawno temu oraz stronę czy dwie wcześniej.

Fatekowe ETH jest czymś innym (albo nawet zupełnie czymś innym, w zależności czy mówimy o płytce, czy module) niż pokazywany tu "serial-over-net". No i faktycznie do WinProLoadera się nie przyda - programować Fateka można tylko przez port 0, a tego nie da się w żaden sposób "kupić jako ETH".

Fatekowy modul ETH (ten dołączany po lewej stronie jednostki cenralnej) może być za to dość przydatnym urządzeniem (choć masakrycznie drogim), bo to de facto bramka modbus RS485<=>TCP. Tj. dzięki temu można po TCP komunikować się ze wszystkim co "za nim" podpięte jest po RS485. Takie bramki oczywiście istnieją też "samodzielnie', ale ta ma tę zaletę, że daje dodatkowe porty modbusowe do Fateka. ;-)

Depi
27-07-2011, 15:56
Wow. Na to nie wpadłem!

Ile się należy za consulting? :)

ravbc
27-07-2011, 16:11
ravbc - w sensie przydzielasz mu 512MB, czy cały system ma tyle?

Cała maszyna wirtualna dostaje 512MB ramu i musi się w tym zmieścić. Mój laptop, na którym to odpalam ma 2GB ramu i jest to najbardziej "wypasiona" maszyna jaką mam w domu ;-) no a musi poza wirtualnym Windowsem nadal obsługiwać mój linkusowy pulpit.


Co do zużycia pamięci, to fakt że moje 64-bitowe Ubuntu potrafi POZORNIE zeżreć dużo, bo nawet i ponad 3GB (na 4), ale jest to w większości systemowe cache. Swap leży zupełnie odłogiem i naprawde nie wiem co myślał ktoś mówiąc, że na swap trzeba dawać 2x RAM :o Ale jak Linuxowi dać 1GB to sie zmieści w 1GB i nie wiem, czy faktycznie ma to duży związek z 32 i 64-bitowością. Muszę to sprawdzić, ale właśnie ostatnio odpaliłem LiveCD PinguyOS chyba w 64 bitach i zajmował poniżej 500 MB w trakcie oglądania filmu. Swap = 0.

Tu się kilka wątków miesza. Po pierwsze: oprogramowania skompilowane na 64-bity musi zjadać więcej ramu niż [U]to samo[\U] oprogramowanie, ale skompilowane na 32-biy, bo struktury danych są po prostu większe - najzwyklejszy INT, którego w praktycznie każdej aplikacji pełno, zajmuje 4 bajty na 32bitach i 8 bajtów na 64bitach.
Po drugie: oczywiście bufory systemowe (cache itp.) mają się nijak do zużycia ramu. Linuks jest tak napisany, że nie zależnie od ilości ramu w maszynie, po jakimś tam czasie pracy, zje całą pamięć i tyle. Co wcale nie znaczy, że będzie przez to działał gorzej (wręcz przeciwnie, dzięki tym buforom pamięciowym dostęp do dysku jest szybszy).
Po trzecie: swap=2xRAM to stare zalecenie z desktopów, które kiedyś notorycznie cierpiały na braki pamięci operacyjnej. Prawda jest taka, że można żyć spokojnie i bez swapa, ale trzeba wiedzieć co się robi. Ja mam nawet kilka serwerów, na których celowo swapa wyłączyliśmy.
Po czwarte: Faktycznie porobiło się teraz tak, że to Windows porzebuje więcej ramu niż linuks (choć jeszcze w czasach XP, o 98 nie wspominając, było odwrotnie). No i fakycznie jest tak, że na 1GB ramu da się całkiem wygodnie pracować (pisałem już, że tylko jeden mój "desktop" ma więcej niż 1GB ramu?).

BTW: kupowałem ostatnio znajomemu laptopa z fizycznym portem szeregowym i (przypadkowo) 4GB ramu (słabszych nie mieli). Kosztował 1000zł, ale oczywiście "nowka sztuka" nie był (choć gwarancję miał). Można se takie coś na "desktopa" strzelić (zwłaszcza, że matrycę miał 1600x1200) i mieć gwarancję, że ten serial zawsze zadziała (bo nie ma żadnych przejściówek na USB, czy sieciowych, z którymi bywaja problemy). Tylko trza mieć te 1000zł... ;-)

Depi
27-07-2011, 16:24
Tylko trza mieć te 1000zł... ;-)

Ano właśnie. Akurat planuję zakup urządzenia mobilnego, ale własnie mobilnego, czyli netbooka albo nawet mojej nowej obsesji czyli Eee Pan Trasformera. Kloc z 15 calowym ekranem ważący 3kg nie jest już w moim słowniku mobilny. Fakt, że taki lapsio z RSem byłby idealny.

ravbc
27-07-2011, 16:43
Takie coś to fajne jako bajer, albo do pooglądania weba, do nieczego poważniejszego się już nie bardzo nadaje. Mam jednego netbooka na stanie, wybranego bardzo dokładnie pod kontem możliwości pracy na nim (czyli np. rozsądnej klawiatury) - w zasadzie nie mam dla niego zastosowania. Cokolwiek chcę zrobić zawsze się okazuje, że wygodniej to zrobić na 14" notebooku, z dużo lepszym ekranem i o niebo wygodniejszą klawiaturą.
Tablety muszą być IMHO na prawdę wyjątkowo sprytnie zrobione (głównie pod kontem interfejsu), żeby dłuższe z nich korzystanie nie było "drogą przez mękę", a tak pozostają tylko ładnie prezentującą się na reklamach zabawką (nie stać mnie na kosztującą 3k przeglądarkę)...

PS. Odchodzimy trochę od tematu wątku, ale skoro dzięki temu się znowu "rozbujał' to może warto? ;-)

civic9
27-07-2011, 17:34
Wracając do tematu podlewania,
ICM nie udostępni danych numerycznych.

Ale http://www.pogodynka.pl/ dałoby się oskryptować i przynajmniej wyciągnąć informacje typu "słabe opady deszczu".

ravbc
27-07-2011, 18:23
Zdobyć w miarę dokładne meteorologiczne dane numeryczne za free, to niestety raczej "marzenie ściętej głowy". A parsować można w sumie nawet dane graficzne (to może być nawet skuteczniejsze niż ta informacja tekstowa), ale jak zawsze przy parsowaniu czegokolwiek obcego - jak się zmieni format danych wejściowych, to kicha... ;-)

Depi
27-07-2011, 21:35
Czemu odchodzimy? Nie samymi PLC człowiek żyje :)

Wszystko zależy od potrzeb. Moja praca polega na: a) czytaniu b) pisaniu. Dla mnie wystarczy, że sprzęt obsługuje Google Docs (wygodne, bo zsynchronizowane, ale Dropbox też OK) i pdfy. Za to nienawidzę targać cięzkiego sprzętu - komputer ma mi normalnie wchodzić do teczki i ma nie przeszkadzać. Nie wiem, czy znasz Eee Pad Transformera - to nie tylko tablet, bo ma normalną fizyczną klawiaturę jak 10" netbook. Do czytania odłączam i uzywam jako tablet. Do pisania dołączam i piszę jak na netbooku. W teorii super, muszę tylko to wziąć w łapy i wypróbować. Czyli nie jest "tylko przeglądarką" choć jak sam zauważyłeś w zasadzie "tylko przeglądarka" w obecnych czasach może bardzo wiele. Ba! Może zastąpić cały system - patrz Chrome OS.
Alternatywą jest Kindle + zwykły netbook. Wciąż sie biję z myślami. [ale Kindlem nie obsłużysz inteligentnej instalacji elektrycznej - więc ma dużego minusa - żeby nie było, że offtop ;) ]

ravbc
27-07-2011, 23:28
Moja praca, to jednak głównie pisanie. Może i niedługich tekstów, ale jednak pisanie. Targać ciężkiego sprzętu też nie lubię, ale bez dobrej klawiatury nie umiem pracować. Mam netbooka 10" z możliwie najlepszą klawiaturą jaką udało mi się wtedy znaleźć (IMHO lepsza od tej z EeePC, a taka jest do tego Transformera dodawana), no i nie umiem na niej pisać. Tj. pisać może i się da, ale ze względu na rozmiar i "gęstość" klawiszy, szybkość pisania spada drastycznie, a liczba popełnianych błędów rośnie. O klawiaturze ekranowej zdanie mam jeszcze gorsze... ;-)
A co do przeglądarki - to jednak tylko przeglądarka. Można dużo przez nią pokazać i poklikać też się daje, ale pisać na dłuższą metę się IMHO nie da (ja Google Docs nie trawię, ale głównie dlatego, że nie lubię jak moje rzeczy trzyma "w szafie" ktoś inny). Może kiedyś (ten HTML5) tzw. aplikacje internetowe dorównają możliwościami i wygodą użycia tym uruchamianym lokalnie, ale na razie to jeszcze ciągle jest przepaść. Aha: Kindla nie widziałem na żywo (tj. nic na nim nie czytałem), ale z tego co kojarzę to rozdzielczość (czy raczej DPI) jego wyświetlacza niczym szczególnym nie różni się od typowych wyświetlaczy laptopowych, a to oznacza, że czytanie tego męczy poważnie wzrok, więc na "elektroniczną książkę" się IMHO nie nadaje. Ciężki klient jestem co? ;-) OT: Konta na Facebooku też nie mam, bo nie potrafię znaleźć dla niego zastosowania... ;-)

Depi
28-07-2011, 00:09
Ogólnie jesteś wyjątkowo zachowawczo nastawiony do wszystkiego. Pewnie jeszcze tęsknisz za czasami Norton Commandera :)

Do klawiatury idzie się przyzwyczaić, błędy się poprawia, ale jeśli jesteś przywiązany do dużej, to może dla Ciebie byłoby dobre combo pt. tablet + normalna klawiatura (na kablu albo BT). Wciąż lżejsze toto niż duży laptop, a klawiatura full wypas :) Sam się nad tym zastanowiałem, ale w transformerze podoba mi się, że daje jeszcze dużo dłuższą pracę ten dock. Kilkanaście godzin na jednym ładowaniu oznacza, że nie trzeba nosić ładowarki, czyli znowu o kolejne gramy i przede wszystkim te pier... kable, które doprowadzają mnie do pasji...

ravbc
28-07-2011, 09:16
Norton Commandera w sumie też nigdy nie lubiłem (używałem Dos Navigatora ;-) ale i tak CLI jest szybsze ;-) ). Ale faktycznie jest tak, że nie bardzo lubię bajery, które są tylko bajerami, zwłaszcza jak kosztują krocie.
Co do klawiatury, to używam klawiatury notebookowej (konkretnie ThinkPadowej, bo to najlepsza jaką znam). Tak więc nie jest jakoś oszałamiająco duża, ale mimo tego przesiadka na mniejszą jest dla mnie zbyt upierdliwa, by dłużej próbować (może po jakimś czasie bym się wreszcie nauczył, ale nie chce mi się męczyć). Gdybym był bardzo zdesperowany co do ciężaru, to wziąłbym pewnie Thinkpada serii X (robili nawet serie z "tablet" z dotykowym odwracalnym ekranem) - tam przynajmniej klawiatura da się używać ;-)
Teraz już faktycznie polecieliśmy offtopicznie...

ravbc
02-08-2011, 17:33
Dobra, skoro tym razem ja "umarłem wątek", to spróbuję go też wskrzesić. Zrobiłem z grbusza swój program obsługi nawadniania. Jeszcze go nie testowałem, ale jakieś szansę działać toto ma.
Założenia już gdzieś tu podawałem, ale powtórzę:
- obsługa do 32 "harmonogramów",
- każdy harmonogram z osobnym czasem startu i stopu (definiowanymi przez pary miesiac+dzien oraz godzina+minuta
- każdy harmonogram może dotyczyć dowolnej liczby z maksymalnie 16 sekcji
- możliwość zablokowania nawadniania osobno w każdej sekcji

W jakiś sposób (najlepiej przez modbus oczywiście) do PLC trzeba wpisać dane "harmonogramów". Oto lista używanych dalej rejestrów "programujących":
Blokady sekcji - rejestr D1000
Liczba harmonogramów - rejestr D1001
Miesiące i dni aktywności harmonogramów (pary start i stop - 4 bajty) - rejestry D1002-D1065
Godziny i minutyaktywności harmonogramów (pary start i stop - 4 bajty) - rejestry D1066-D1129
Aktywne sekcje (jedno słowo, 2 bajty, dla każdego harmonogramu) - rejestry D1130-D1161

Czyli dane nie są "ciągłe", tj. zapis nie jest kolejny wszystkich wartości dla każdego kolejnego harmonoogramu, a to ze względu na wykorzystanie instrukcji BKCMP w kodzie.


Kod z grubsza wygląda tak:

W osobnym module (unit) definiujemy procedurę
65.LBL PODLEJ

Przenosimy do roboczego rejestru bierzącą datę i godzinę
08.MOV R4135 R3000

Przenosimy do roboczego rejestru numer miesiąca
08.MOV R4132 R3001
Przesuwamy numer miesiąca do starszego bajtu
46.SWAP R3001
W młodszy bajt wklejamy dzień miesiąca
44.BYMV R4131 0 R3001 0

Zerujemy wynikowe flagi aktywności harmonogramów
114.Z-WR M1464 32

Wszystkie powyższe kroki to de facto jedynie "przygotowanie środowiska". Faktyczne wyliczenia zaczynamy dopiero tutaj.

Do markerów M1400-1431 trafiają flagi aktywnych harmonogramów ze względu na ich daty aktywności
112.BKCMP R3001 D1002 D1001 M1400

Do markerów M1432-1463 trafiają flagi aktywnych harmonogramów ze względu na ich godziny aktywności
112.BKCMP R3000 D1066 D1001 M1432

Do markerów M1464-1495 trafia suma logiczna dwóch powyższych wartości, czyli faktyczne flagi aktywności dla kązdego harmonogramu
18.D.AND WM1400 WM1432 WM1464

Teraz czas zweryfikować, które faktycznie sekcje powinny być w tym momencie aktywne:

Najpierw przygotowujemy rejestry robocze:
08.D.MOV 0 WM800
08.MOV 1130 P0
08.MOV 0 P1

No i czas na pętlę:
70.FOR D1001

Odczytujemy flagę aktywności kolejnego harmonogramu (tego o numerze z rejestru P1) i trafia ona do markera M1496
40.D.BITRD WM1464 P1 OTB=M1496

Jeśli ten harmonogram jest aktywny, to jego sekcje, do listy aktualnie aktywnych sekcji (markery M800-831)
A(M1496) 19.OR DP0P1 WM800 WM800

No i "zawijamy" pętlę
15.INC P1
71.NEXT

Na koniec na filtrujemy listę aktywnych sekcji flagą blokad (rejestr D1000)
18.AND WM800 D1000 WM800

No i pozostało dla wybranych sekcji uruchomić wybrane wyjścia PLC (to już oczywiście w zależności od konkretnych połączeń fizycznych "na zewnątrz" sterownika)
A(M800) O(Yxxx)
...

Koniec procedury
68.RTS


W głównym module (main unit) trzeba dodać jeszcze wywołanie procedury (w tym wypadku co minutę):
U(M1923) 67.P.CALL PODLEJ


No i to by było na tyle. Ostatni "drobiazg" do zrobienia, to jak te harmonogramy wpisać do PLC...

Ktoś widzi jakiś oczywisty błąd? Ja tego jeszcze nie miałem okazji przetestować, więc jest szansa, że to jednak niczego sensownego nie zrobi... ;-)

Oczywistą wadą programu jest zużycie aż 129 markerów (rejestrów M), ale to głównie ze względu na ograniczenia instrukcji BKCMP. Można by nieco tą pamięciożerność ograniczyć (o połowę), ale mi się nie chciało ;-)

PS. Przyjąłem sobie tu jakąś tam notację funkcji i poleceń Fateka. Po zestawieniu tego z WinProLadderem (czy nawet dokumentacją) nie powinno być problemu ze zrozumieniem co jest co ;-)

Depi
02-08-2011, 18:04
ravbc - ile bierzesz za godzinę? ;)

ravbc
02-08-2011, 18:07
Depi: w "swoim" fachu 100zł ;-) ale takie rzeczy robię po godzinach...

Depi
02-08-2011, 18:29
Czyli drożej czy taniej? :)

ravbc
03-08-2011, 13:19
Czyli tylko jak znajdę motywację i wolną chwilę ;-) A i jedno i drugie to towar u mnie mocno deficytowy ;-)

orzechot
22-08-2011, 01:24
Chciałem się podzielić ciekawym odkryciem w sprawie tradycyjnych przcisków sterujących na ścianę.

Do tej pory przekonany byłem, że podstawą "klawiszologii" w domu będzie berker 503404, aż natknąłem się na informację o TEM Modul (http://plc-home.pl/forum/plc-wejscia-cyfrowe-elementy-wykonawcze-lacziki-12v-230v-t4.0.html;msg982#msg982).
Większej gęstości upakowania niż ww berker 503404 toto nie ma, ale jest większa elastyczność i niższa cena.

Wygląda ciekawie, mam zamiar przetestować.

qubeczek
23-08-2011, 08:44
Odnośnie TEM'a - przyglądałem się temu juz pół roku temu i zdecydowałem się właśnie na ten system. We Wrocławiu (gdzie mieszkam) działą jeden z dwóch dystrybutorów tego systemu - Nota Bene. Polecam kontakt z nimi - spotkałem właściciel ana jednych targach, ta firma PRODUKUJE przyciski w bardzo eleganckich formach - a ceny są do uzgodnienia, bo to robota trochę rzemieślinicza, więc wszystko możliwe. Po prostu zrobią Ci przyciski takie, jakie sobie wymarzysz, a ceny wyglądały porównywalnie z TEM'em, jakbyś miał zestawiać z pojedynczych modułów. I nie ma problemu dodanie diodek itp. Ja najpewniej będę sie decydował na nie.

berb
01-09-2011, 20:12
Witam!
Zainteresował mnie temat wykorzystania sheevaplug/guruplug jako web serwer. civic9 mógłbyś przybliżyć w jaki sposób połączyłeś guru z plc? Rozumiem, że masz te urządzenia ze sobą połączone? Poprawcie mnie jeśli źle myślę - na guru postawiona jest strona do której można się odnieść z jakiegokolwiek urządzenia z przeglądarką i przy pomocy tej strony sterujemy funkcjami zaprogramowanymi w plc? O ile z PLC sobie poradzę bez problemu to podejrzewam że z guru może być kłopot:D

ravbc
01-09-2011, 22:04
Trzeba sobie "wygenerować" bramkę modbus-ową (po serialu lub TCP, zależy co tam Twój PLC wystawia). To oczywiście dotyczy połączenia jakiegokolwiek kompa z PLC. Można niby próbować jakimiś półśrodkami, ale IMHO tylko tego typu pełna wymiana danych (dwukierunkowa!) pozwoli uzyskać sensownie użyteczne UI

civic9
02-09-2011, 00:28
połączone są - fizycznie przez rs232 (jak ktoś ma moduł ethernetowy, to też się nada), logicznie - przez protokół modbus.
reszta tak napisałeś.

Tomkii
02-09-2011, 06:15
Wracając do tematu podlewania,
ICM nie udostępni danych numerycznych.

Ale http://www.pogodynka.pl/ dałoby się oskryptować i przynajmniej wyciągnąć informacje typu "słabe opady deszczu".
Poszukaj informacji o METAR. Powinno dać się ładnie wciągać.
Np. http://pogoda.teleaudio.com.pl/cgi-bin/metar.cgi?kraj=Poland&lotnisko=%28EPPO%29%20Poznan-Lawica

ravbc
02-09-2011, 08:52
Poszukaj informacji o METAR. Powinno dać się ładnie wciągać.

Hehe, jak się ma lotnisko "pod nosem" to pewnie jest to całkiem niezły pomysł. Gorzej jak do lotniska (ze stacją meteo) daleko...

Tomkii
02-09-2011, 10:31
Hehe, jak się ma lotnisko "pod nosem" to pewnie jest to całkiem niezły pomysł. Gorzej jak do lotniska (ze stacją meteo) daleko...
No to jest jeszcze inna opcja. Można skorzystać z prywatnych amatorskich stacji pogodowych i brać komunikat w APRSie. No i można próbować uzyskać dane z portali skupiających amatorskie stacje:
http://www.wunderground.com
http://www.pwsweather.com
http://www.awekas.at
http://www.wedaal.de
Do tego są jeszcze 2 albo 3 polskie projekty tego typu:
http://www.meteo.2o.pl
http://amt.achjoj.info/index.html (tylko temperatura)
http://www.meteo24h.pl/stacje-meteo.html

ravbc
02-09-2011, 10:37
Albo można wyskrobać te 300-400 zł i zainwestować we własną "amatorską stację pogody"... ;-) Tylko tu bardziej chodziło o prognozowanie pogody, niż odczyt bieżących warunków, a tego w zasadzie żadna amatorska stacja nie daje... :-(

civic9
02-09-2011, 12:20
swoją stację pogodową już mam - jak pamiętacie :)
dzięki za linki, pooglądam.
przyglądałem się już niektórym serwisom, np. pogodynka.pl, czy choćby pogoda.onet.pl - można to łatwo parsować i wystarczy.

ale to już temat chyba na przyszły sezon - w zimie można wieczorami podłubać :)

wazoski
08-09-2011, 10:08
Witam serdecznie wszystkich entuzjastów automatyki w domu :) Wczoraj skończyłem czytanie całego wątku - od deski do deski 166 stron ;) Ogromny zbiór wiedzy i doświadczeń.
W toku lektury natknąłem się na wzmiankę o sterownikach Array, oferowanych przez firmę Telmatik. Szczerze mówiąc bardzo mnie one interesują, jednak mało jest o nich materiałów i informacji. Czy ktoś z szanownego grona miał z nimi do czynienia ? Chodzi mi zwłaszcza o serie APB - np. APB-22MTDL . Czy warto ? Nie ukrywam, że głównym atutem jest język programowania. Radzę sobie z drabinką, ale parę sterowników będzie musiało być przeprogramowywanych przez osoby znające tylko jezyk FBD. Z góry dziękuję za odpowiedź i gorąco wszystkich pozdrawiam !

PS - w wątku przewijał się często temat przycisków i wyłączników. Może dorzucę swoje 3 grosze do dyskusji - jeśli szuka ktoś przycisków wielokrotnych to proszę zwrócić uwagę na produkty firmy MK ( Honeywell ) z serii Grid. System ten składa się z : "płyty czołowej" , modułów czyli przycisków, wyłączników, kontrolek, ściemniaczy itp, ramek w których te moduły są montowane i puszek na lub pod tynkowych. System dostępny w wielu kolorach, również w metalu ( chrom błyszczący i matowy itp ) System bardzo popularny w Anglii i Irlandii ( gdzie miałem okazję go sprzedawać ) Oto link do strony producenta : http://www.mkelectric.com/en-gb/Products/WD/Superswitch/grid/frontplates/flatplate/Pages/SW568.aspx Wystarczy wybrać akcesoria.

W Polsce można je zakupić m.in tu :http://www.mkelectric.com/en-gb/Products/WD/Superswitch/grid/frontplates/flatplate/Pages/SW568.aspx

W razie pytań służę pomocą :)

nysander
08-09-2011, 18:35
co sądzicie o takim mechanizmie wykorzystania wody szarej i deszczówki oraz zarządzania jej dostępnością?

http://img651.imageshack.us/img651/9613/schematwodyszarejideszc.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/9977/wodaszaraideszczowka.jpg

suj
08-09-2011, 20:22
Witam

Sugerował bym dodanie możliwości ręcznego przełączania źródeł na wypadek awarii czujnika poziomu. No chyba że masz bypassy już na poziomie hydrauliki i wtedy uniezależniasz się dodatkowo od awarii zaworu.

nysander
08-09-2011, 20:29
raczej nastawiam się na ręczne bypassy niż oprogramowanie tego na plc (choć może dodam) na razie cały mój projekt automatyki to wiele tabelek i pomysłów, brak budowy i sterownika :)

bypass programowy w mojej ocenie ma zastosowanie jeden, przełączenie wszystkiego na zasilenie z wodociągu.

nysander
11-09-2011, 21:41
Panowie pomóżcie. Czy mając WinProladder 2.5 z symulatorem jest jakaś opcja na symulowanie obecności RTC i rejestrów daty i czasu.
Czy na czas pisania tylko w symulatorze (brak fizycznego plc) muszę sobie RTC symulować definiując na czas symulacji pożądane wartości zapisując je do rejestrów odpowiedzialnych za wskazania daty.

pytanie nr dwa, jak obsłużyć przejście z ostatniego dnia miesiąca na dzień kolejny (chodzi mi o zaprogramowanie opóźnienia jakiegoś procesu o 1 dzień (ale niekoniecznie o równe 24 godziny)

nysander
13-09-2011, 10:32
No i to by było na tyle. Ostatni "drobiazg" do zrobienia, to jak te harmonogramy wpisać do PLC...


w winproladder możesz definiować tablice rejestrów i ją eksportować do sterownika (w bocznym panelu - Register Table)

aro_32
04-10-2011, 10:47
W instrukcji Fateka w schemacie poł. wyjść są bezpieczniki 1A lub 2A w zależności od ilości wyjść w grupie.
Czy dawaliście te bezpieczniki? czy wyjścia tranzystorowe nie mają zabezpieczenia same w sobie przeciw zwarciu?
Jeżeli ktoś dawał to jak to zabudować?

Daga&Adam
04-10-2011, 11:56
W instrukcji Fateka w schemacie poł. wyjść są bezpieczniki 1A lub 2A w zależności od ilości wyjść w grupie.
Czy dawaliście te bezpieczniki? czy wyjścia tranzystorowe nie mają zabezpieczenia same w sobie przeciw zwarciu?
Jeżeli ktoś dawał to jak to zabudować?

Ja nie dawalem bezpiecznikow ale mam na wyjsciu tylko same przekazniki wiec nie powinno byc sytuacji przeciazenia tranzystora :)

aro_32
04-10-2011, 16:02
Ja nie dawalem bezpiecznikow ale mam na wyjsciu tylko same przekazniki wiec nie powinno byc sytuacji przeciazenia tranzystora :)

Witam ziomala :) Też mam tylko połączenia z cewkami przekaźników na wyjściach, choć różne rzeczy się zdarzają...

Depi
04-10-2011, 20:14
Ja mam gdzieś 1A ale nie pomnę teraz gdzie...

ravbc
05-10-2011, 08:46
Ja mam gdzieś 1A ale nie pomnę teraz gdzie...

W szufladzie? Ja mam tam nawet kilka... ;-)

Depi
05-10-2011, 11:41
Hehe :)

p-pixel
05-10-2011, 23:48
W instrukcji Fateka w schemacie poł. wyjść są bezpieczniki 1A lub 2A w zależności od ilości wyjść w grupie.
Czy dawaliście te bezpieczniki? czy wyjścia tranzystorowe nie mają zabezpieczenia same w sobie przeciw zwarciu?
Jeżeli ktoś dawał to jak to zabudować?

ja dawałem... bezpieczniki 2A... jeden na kilkadziesiąt przekaźników wykonawczych.
ale nie od strony zacisków C fateka tylko pomiędzy przekaźnik a zasilacz 24V
dałem je na kablu w takich skręcanych oprawkach osiowych na przewód - kosztuje tyle co nic - grzech nie dać :-)

edit:
Aaaa... pochwalę się - znalazłem rozwiązanie na pstryczki na czas budowy/wykańczania.
6-krotny przełącznik monostabilny (dwa rzędy po 3, do lutowania na płytkę - ale to bez znaczenia).
jego super zaleta to cena - 1,4 netto :-D
TM631C - (http://www.semiconductors.pl/typy.asp?idg=677)

aro_32
06-10-2011, 09:40
ja dawałem... bezpieczniki 2A... jeden na kilkadziesiąt przekaźników wykonawczych.
ale nie od strony zacisków C fateka tylko pomiędzy przekaźnik a zasilacz 24V
dałem je na kablu w takich skręcanych oprawkach osiowych na przewód - kosztuje tyle co nic - grzech nie dać :-)


Fajny pomysł z takim podłączeniem bezpieczników, chyba skorzystam. Niewiele pracy z dodatkowym okablowaniem a obwód będzie zabezpieczony przed przypadkowym zwarciem. :)

Daga&Adam
08-11-2011, 23:15
Panowie, udalo mi sie libmodbusem skomunikowac z fatekiem po ethernecie via tcp. Teraz musze podpiac wyjscie impulsowe z licznika energii elektrycznej do fateka (daje 400 impulsow / kWh) i to przechowywac gdzies w PLC i co kilka/nascie minut odczytywac i kasowac ten licznik po modbusie. Ta moja biblioteka ma takie funkcje:

http://www.libmodbus.org/site_media/html/libmodbus.html

Czy ktos moze mi wytlumaczyc (tak mniejwiecej, szczegoly sobie doswiadczalnie ustale :) w jaki sposob to zliczac, gdzie przechowywac i jak odczytywac? Przyznam szczerze ze z programowania fateka jestem cienki - tyle co proste funkcje na drabinkach w winproladderze obsluguje i nic wiecej ;( Wypadaloby sie chyba wybrac na kurs fatekowy :) Tam bedzie podpiete obciazenie max 3kW czyli powinno byc maksymalnie 1200 impulsow / godzine. Program spokojnie moze sie laczyc nawet co minute czyli maksymalna liczba w rejestrze to moze byc ~20 :) Pomozcie please!

Czy wartosc licznika bede musial przechowywac w np. C0 ? Ta biblioteka ma tylko funkcje "read_registers" - czy ona potrafi odczytac tylko rejestr R0-R2999 ? Pomozcie bo slaby jestem w te klocki :)

Daga&Adam
09-11-2011, 00:04
OK chyba sobie poradze! Wejscie coil'a z wyjscia impulsowego licznika poprostu podpinam pod np. C0, ustawiam PV na 400 (wtedy mi ladnie po 1kWh uruchamia jakas funkcje na wyjsciu CUP, a funkcja ta moze np. dodawac +1 do ktoregos z rejestru R - ten sobie juz latwo odczytuje po modbusie! :) Super :D

ravbc
09-11-2011, 12:14
Dziwnie to IMHO robisz. Ale może masz jakieś specyficzne wymagania. Ja po prostu odczytuję wartość licznika zliczającego impulsy i zapisuję ją sobie do rejestru odczytywanego przez modbus. To ile jest w tym KWh już mniej mnie w sterowniku interesuje (bo i tak tam nie wykorzystuję w tej chwili tej informacji). Oczywiście resetowanie licznika też nie ma większego sensu, bo wyliczenie przyrostu od poprzedniego odczytu jest proste (złaszcza, że poprzedni odczyt jest zarchiwizowany).
Mój program wygląda tak:
92.HSCTR HSC0
08.D.MOV R4096 D3000
i tyle.
Do odczytu przez modbusa są rejestry D3000-D3001 i zawierają one wprost stan licznika (liczba jest 32-bitowa więc pomieści impulsów na ponad 5 mln KWh - mój licznik daje 800 impulsów na KWh). Tą odczytaną liczbę wrzucam w RRD i mogę już sobie na wykresach ładnie pokazać chwilowy pobór prądu ;-)

Daga&Adam
09-11-2011, 12:22
Dziwnie to IMHO robisz. Ale może masz jakieś specyficzne wymagania.

Nie. Ja poprostu jestem cienki jak dupa weza w programowaniu tego PLC i robie tak jak mi raz doswiadczalnie wyszlo ;) W koncu liczy sie efekt! :)


Ja po prostu odczytuję wartość licznika zliczającego impulsy i zapisuję ją sobie do rejestru odczytywanego przez modbus. To ile jest w tym KWh już mniej mnie w sterowniku interesuje (bo i tak tam nie wykorzystuję w tej chwili tej informacji). Oczywiście resetowanie licznika też nie ma większego sensu, bo wyliczenie przyrostu od poprzedniego odczytu jest proste (złaszcza, że poprzedni odczyt jest zarchiwizowany).
Mój program wygląda tak:
92.HSCTR HSC0
08.D.MOV R4096 D3000
i tyle.
Do odczytu przez modbusa są rejestry D3000-D3001 i zawierają one wprost stan licznika (liczba jest 32-bitowa więc pomieści impulsów na ponad 5 mln KWh - mój licznik daje 800 impulsów na KWh). Tą odczytaną liczbę wrzucam w RRD i mogę już sobie na wykresach ładnie pokazać chwilowy pobór prądu ;-)

Tak - tez bede to wrzucal do RRD bo tego znam na wylot :) A czym Ty odczytujesz modbusa? Ta moja prosta biblioteka poprostu laczy sie z PLCkiem i odczytuje wartosc R jakiego sobie ustawie. Przyklad w C czytajacy R0-R10 i wyswietlajacy R0 (printfem) wyglada tak:



#include <modbus-tcp.h>
#include <stdio.h>
#include <errno.h>

main() {

modbus_t *ctx;
uint16_t tab_reg[64];
int rc;
int i;

ctx = modbus_new_tcp("192.168.0.3", 502);
if (modbus_connect(ctx) == -1) {
fprintf(stderr, "Connection failed: %s\n", modbus_strerror(errno));
modbus_free(ctx);
return -1;
}

rc = modbus_read_registers(ctx, 0, 10, tab_reg);
if (rc == -1) {
fprintf(stderr, "%s\n", modbus_strerror(errno));
return -1;
}

printf("%d", tab_reg[0]);

modbus_close(ctx);
modbus_free(ctx);

}


Co to jest "rejestr odczytywany przez modbus" - jakis specjalny wydzielony kawalek do ktorego modbus ma tylko dostep ?

ravbc
09-11-2011, 12:41
Przez modbusa można odczytać prawie wszystkie rejestry Fateka. Rozdział 12 manuala na stronie 43 podaje nawet dokładną adresację "modbusową". Tak więc wybrany przeze mnie rejestr nie jest w żaden sposób specjalny poza tym, że tego akurat odczytuję ;-) Do komunikacji używam pymodbus, bo nie cierpię niskopoziomowej zabawy ;-) Zwłaszcza, że miałem już wcześniej napisany kawłek softu w pythonie do odczytu czujników onewire i zapisu danych do RRD, no i żal mi było nie wykorzystać istniejącego kodu.
Natomiast głównym problemem związanym z komunikacją między systemami jest dla mnie sensowne zamodelowanie zależności, żeby się w nich w przyszłości nie pogubić. Jak już wiele razy pisałem planuję (ciągle planuję, bo czasu na realizację brakuje) interfejs webowy do "sterowania" całym systemem, więc zamodelowanie zależności jest dość istotne, by całość była w miarę łatwa do użycia, a zwłaszcza modyfikacji. No i to mnie głównie powstrzymuje przed poważniejszą rozbudową narzędzia. Plan mam taki, by postawić serwer pośredniczący w komunikacji po modbusie, a "na zewnątrz" wystawić jakiś prostszy interfejs udostępniający operacje na "danych semantycznych" (opisanych) a nie abstrakcyjnych liczbach (czyli zamiast operacji "zapisz 1 do rejestru 000005", ma być operacja "zapal światło w łazience").

Daga&Adam
09-11-2011, 12:47
Przez modbusa można odczytać prawie wszystkie rejestry Fateka. Rozdział 12 manuala na stronie 43 podaje nawet dokładną adresację "modbusową". Tak więc wybrany przeze mnie rejestr nie jest w żaden sposób specjalny poza tym, że tego akurat odczytuję ;-) Do komunikacji używam pymodbus, bo nie cierpię niskopoziomowej zabawy ;-) Zwłaszcza, że miałem już wcześniej napisany kawłek softu w pythonie do odczytu czujników onewire i zapisu danych do RRD, no i żal mi było nie wykorzystać istniejącego kodu.
Natomiast głównym problemem związanym z komunikacją między systemami jest dla mnie sensowne zamodelowanie zależności, żeby się w nich w przyszłości nie pogubić. Jak już wiele razy pisałem planuję (ciągle planuję, bo czasu na realizację brakuje) interfejs webowy do "sterowania" całym systemem, więc zamodelowanie zależności jest dość istotne, by całość była w miarę łatwa do użycia, a zwłaszcza modyfikacji. No i to mnie głównie powstrzymuje przed poważniejszą rozbudową narzędzia. Plan mam taki, by postawić serwer pośredniczący w komunikacji po modbusie, a "na zewnątrz" wystawić jakiś prostszy interfejs udostępniający operacje na "danych semantycznych" (opisanych) a nie abstrakcyjnych liczbach (czyli zamiast operacji "zapisz 1 do rejestru 000005", ma być operacja "zapal światło w łazience").

Rozumiem. Dzieki wielkie za informacje i pomoc :) Ja wlasnie postawilem serwerek - ja wole znowu perla od C ale pod niego znalazlem tylko jeden modul modbusowy ktory potrafi tylko odczytywac dane, a czasem przydaloby sie cos tez zapisac.. Choc pomysle, moze sam odczyt wystarczy.

Ja poki co musze dokladnie opomiarowac instalacje pompy ciepla - z 15-oma czujnikami temperatury i wlasnie czujnikiem zuzycia energii, moze jeszcze wsadze do niej licznik ciepla i to wszystko bedzie wizualizowane online :) Wiec ja tu nie mam jakichs wielkich wymagan - nawet prosty skrypt dzialajacy z crona co 5 minut i odczytujacy dane z PLCka takim prostackim kodem (wyjetym zywcem z manuala / przykladu biblioteki modbusowej) jak pokazalem mi spokojnie wystarczy :)

Daga&Adam
15-11-2011, 20:40
Ravbc -> mozesz napisac jak obslugujesz wyjscie impulsowe licznika ?

Niestety mam problem. Kupilem taki licznik: http://www.elektrokram.pl/product_info.php?products_id=3348
Ma niby wyjscie impulsowe 1000imp/kWh. Wszystko pieknie cacy ale nie potrafie zidentyfikowac jak to wyjscie dziala. Podpialem "na chama" z jednej strony SS, z drugiej do wejscia np. X35 i cisza. To wyjscie typu "otwarty kolektor", czy jakies inne ? Mierzylem miernikiem ale ani nie dryga (mierzylem opory, napiecia). Nie mam pojecia jak to ugryzc :(

dendrytus
15-11-2011, 20:53
Nie mam pojecia jak to ugryzc :(
A co na to instrukcja obsługi? To taka książeczka dołączana do urządzenia.

Daga&Adam
15-11-2011, 20:59
A co na to instrukcja obsługi? To taka książeczka dołączana do urządzenia.

Instrukcja to jedna kartka bez zadnego opisu :-)

Ale juz nieaktualne - poradzilem sobie !! Juz wiem ze to wyjscie tranzystorowe typu otwarty kolektor ale ono przewodzi prad w jedna strone przeciez :) Zamienilem kabelki i dziala!!

qubeczek
09-12-2011, 19:56
Planuję podobnie jak członkowie forum na fateku budować swój system sterowania domem.
Ale mam mały zgryz - jakim kablem zrobić magistralę MODBUS po domu ?
Mam 3 skrzynki przekaźnikowe - idą do nich kabelki 10x2x0,5 z wyjść FATEK'a, ale na "wszelki wypadek" chcę do nich pociągnąć magistralę MODBUS by móc ewentualnie rozszerzyć funkcjonalność, np. o nadajnik radiowy ZAMEL'a. Do tego chcę dojsć do wszystkich szaf, by ewentualnie tam tez móc dółożyć wejść/wyjść.

I teraz potrzebuję potwierdzenia - czy standardowe FTP kat 5e mi wystarczy ? Drut miedziany, 0,5 mm, 192 Ohm/km. Teoretycznie do RS-485 powinien być 120 Ohm/km. Przewidywana długość magistrali to około 100-150m.

Jedną parą chcę puścić transmisję, dwiema - zasilanie do modułów.

Ponieważ nie mam jak testować przed rzeczywistym rozciągnięciem drutów, stąd pytanie - czy to zadziała ?

Pytanie 2:
Ktoś do 1-wire (termomentry) poleca OMY 3x0,5. Mi udało się kupić OMY 3x0,75. To odpowiedni kabel ?

Pilnie potrzebuję rady, bo w poniedziałek elektrycy chcą ciągnąć druty :-)

ravbc
09-12-2011, 22:15
I teraz potrzebuję potwierdzenia - czy standardowe FTP kat 5e mi wystarczy ?

Manual Fateka mówi tak (rodział 11, strona 5):


Use the shielded twisted pair cables for connection. Cable quality is an important factor to transmission signal. When the baud rate is high, low quality twisted pair (e.g., PVC twisted pair cables) will cause extremely high signal attenuation and considerably shorten the transmission distance. Its noise immunity is poorer. In a circumstance where the baud rate and noise is high, and the distance is long, use high quality twisted pair cables (such as Belden 9841 polyethylene twisted pair cables), Its dielectric loss can be 1000 times lesser than that of PVC twisted pair cable. But in a circumstance where the baud rate and noise are low, PVC twisted pair cable is an acceptable and economical alternative.

To ja bym podsumował, że jest spora szansa, że to FTP styknie. ;-)


Jedną parą chcę puścić transmisję, dwiema - zasilanie do modułów.

O jakich modułach tu piszesz?


Ktoś do 1-wire (termomentry) poleca OMY 3x0,5. Mi udało się kupić OMY 3x0,75. To odpowiedni kabel ?

Nie wiem, ale też mam taki, tylko ten akurat jeszcze nie podłączony ;-)

dendrytus
10-12-2011, 00:16
I teraz potrzebuję potwierdzenia - czy standardowe FTP kat 5e mi wystarczy ?

Tak



Pytanie 2:
Ktoś do 1-wire (termomentry) poleca OMY 3x0,5. Mi udało się kupić OMY 3x0,75. To odpowiedni kabel ?


Osobiście radzę użyć w tym przypadku również skrętki, może być kat.5 (może być najtańszy z allegro, gdzie zamiast miedzi jest CCA). Używanie kabli energetycznych do przesyłania sygnałów może powodować kłopoty.
Przewód OMY nie jest skrętką.

Tomkii
10-12-2011, 07:29
Tak

Osobiście radzę użyć w tym przypadku również skrętki, może być kat.5 (może być najtańszy z allegro, gdzie zamiast miedzi jest CCA). Używanie kabli energetycznych do przesyłania sygnałów może powodować kłopoty.
Przewód OMY nie jest skrętką.
1-wire dobrze radzi sobie na zwykłych kablach. Dla tej transmisji ważna jest pojemność przewodu. Dlatego nie za bardzo nadają się do niej kable ekranowane.
Oczywiście tak samo dobrze radzi sobie również w kablach telefonicznych jak i skrętce komputerowej. Ale dla zasięgu sieci 1-wire liczy się pojemność i należy o tym pamiętać.

dendrytus
10-12-2011, 07:37
Oczywiście tak samo dobrze radzi sobie również w kablach telefonicznych

Tak na marginesie to również skrętka, nie mylić z tzw. domofonowym.


jak i skrętce komputerowej. Ale dla zasięgu sieci 1-wire liczy się pojemność i należy o tym pamiętać.
Tak jak dla każdego sygnału cyfrowego. A dokładniej impedancja przewodu.

http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/techniki-technologie-dla-elektronikow/1-wire-podstawy-protokolu-i-budowy-sieci

qubeczek
10-12-2011, 09:17
Podsumowując:
1. MODBUS-RTU (RS-485) - kabel FTP jest OK'ej, jedną parą transmisja, i dwiema parami zasilanie (by nie było spadku napięcia zbyt dużego). Moduły typu ESEA in/out, ZAMEL TRANSLATOR RS485/EXTA FREE (RXM-01), itp. Dlatego zdaje sobie sprawę, że na jednej parze puszczone zasilanie będzie za mało - dlatego chcę użyć jednej pary na "-", i jednej pary na "+"
2. 1-wire - rozumiem, że OMY 3x0,75 to za gruby. Więc jaki używacie w realu ? Wskazany artykuł wskazuje normalne UTP, ale po pierwsze po co aż tyle żył (grubość), po drugie - instrukcja modułu który ma obsługiwać magistralę, SolidChip, mówi o budowaniu sieci z kabla OMY 3x0,5 (http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24). Pytam więc praktyków, co mają przetestowane:
a) jakiego kabla w realu używaliście i macie doświadczenie, że po prostu działa
b) czy rzeczywiście można montować to w takim układzie "nóg" jak mówi instrukcja SolidChip'a ? Wszędzie indziej czytam, że to ma być magistrala, i "odnóża" nie są dozwolone.

autorus
10-12-2011, 09:31
Ale fajny wątek, i juz cała sobota zajęta :)

autorus
10-12-2011, 09:34
Planuję podobnie jak członkowie forum na fateku budować swój system sterowania domem.


Jak fatek to wskakuj na forum w moim podpisie :) Chyba ze już je znasz.

http://www.plc-home.pl/

autorus
10-12-2011, 09:40
http://www.plc-home.pl/realizacja-systemu/podlaczenie-przepustnica-gwc

Tutaj mamy sterowanie przepustnicą gwc :) Cos takiego tez będę robił. Niestety potrzebuję takich dwóch a cena nie zachęca, ok 1kzł :( Przynajmniej jak Byłem u Adama w Sosnowcu to tak mi mówił.

Daga&Adam
10-12-2011, 10:31
2. 1-wire - rozumiem, że OMY 3x0,75 to za gruby. Więc jaki używacie w realu ?


Po co 3 x ? Do 1-wire wystarcza przeciez 2 przewody :) Ja uzywam OMY 2 x 0,5 i mam na tym 17 czujnikow - kabel ma ze trzy odgalezienia, najdluzsze ma ok 20mb. Zero bledow, wszystko dziala bez dodatkowego zasilania :) Aha - jedna czujke mam na dwoch parach skretki UTP dodatkowo - sama skretka ma dodatkowe ok 20mb i tez dziala :)

Daga&Adam
10-12-2011, 10:34
http://www.plc-home.pl/realizacja-systemu/podlaczenie-przepustnica-gwc

Tutaj mamy sterowanie przepustnicą gwc :) Cos takiego tez będę robił. Niestety potrzebuję takich dwóch a cena nie zachęca, ok 1kzł :( Przynajmniej jak Byłem u Adama w Sosnowcu to tak mi mówił.

I to jest dowod przemawiajacy za wykonaniem GWC wodnego ! Do wodnego sterowanie kosztuje 100-150 pln. Jak sobie policzysz wszystko do kupy to wodny wychodzi w tej samej cenie a IMHO ma same zalety.

autorus
10-12-2011, 10:36
Bo ja właśnie kombinuję wodne :) Ale studniowe z separatorem kroplik, Adam to jakoś tak nazwał :) Czyli będzie taka rura leciała do studni :)

_ZBYCH_
11-12-2011, 17:49
Witam wszystkich entuzjastów :)

Mam pytania do zaawansowanych:
1. Czy może znacie jakieś rozsądne cenowo ściemniacze programowalne, w których można zaprogramować np. uruchamianie oświetlenia z zaprogramowaną mocą na np. 30 czy 50 %, powolne ściemnianie aż do wyłączenia, czy powolne rozjaśnianie do 50 lub 100 %
2. Jak ściemniać oświetlenie (halogenowe) przez PLC i czy można przez PLC wywołać ww operacje?
Chodzi mi o to, jakie konkretnie rozwiązanie (jaki sprzęt, moduły, rozszerzenia) trzeba zastosować?

Pomóżcie proszę :)

Pozdrawiam
ZBYCH

qubeczek
12-12-2011, 21:56
Kontynuując wątek kabelków MODBUS i 1-wire:

Czy można te magistrale puścić obok siebie, w jednym peszlu ? Tak by nam było najwygodniej. w FTP- modbus, w OMY3x0,5 - 1-wire.

Pilne, bo jutro chcemy ciągnąć :-)

dendrytus
17-12-2011, 12:42
Co do żon - no jasne!!!


http://www.youtube.com/watch?v=0aQFHsOP9PQ&feature=related

Daga&Adam
17-12-2011, 14:52
Kontynuując wątek kabelków MODBUS i 1-wire:

Czy można te magistrale puścić obok siebie, w jednym peszlu ? Tak by nam było najwygodniej. w FTP- modbus, w OMY3x0,5 - 1-wire.

Pilne, bo jutro chcemy ciągnąć :-)

FTP - szkoda kasy, wiele problemow. Musisz porzadnie uziemic, inaczej bedzie to zbierac wiecej zaklocen niz pomagac :)

mrshark
27-12-2011, 14:38
Witam
Przebrnąłem właśnie przez ostatnie 50 stron wątku - ciekawa lektura :)
Jestem obecnie na etapie projektowania instalacji i puki co nie wiem jeszcze na ile "inteligentna" będzie.
Mam do was na razie jedno pytanie, czy ktoś z was jest z górnego śląska lub jego okolicy?
Pozdrawiam

Daga&Adam
27-12-2011, 14:43
Witam
Przebrnąłem właśnie przez ostatnie 50 stron wątku - ciekawa lektura :)
Jestem obecnie na etapie projektowania instalacji i puki co nie wiem jeszcze na ile "inteligentna" będzie.
Mam do was na razie jedno pytanie, czy ktoś z was jest z górnego śląska lub jego okolicy?
Pozdrawiam

Ja jestem z Wodzislawia Sl. :)

autorus
27-12-2011, 14:56
jeśli jesteś na etapie projektowania to spokojnie mogę ci napisać to co już kilkakrotnie napisałem, dawać jak najwięcej kabli, bo lepiej dać 100m za dużo niż 2 m za mało :)

A jak już dasz ten kabel to będziesz miał sporo możliwości aby stworzyć sobie co tylko będziesz chciał. :)

aro_32
07-01-2012, 11:30
Sterownik mi śmiga ale mam pytanko czy po rozszerzeniu o kolejne moduły I/O trzeba je jakoś konfigurować w sofcie by były widoczne? bezpośrednio po podłączeniu i zmostkowaniu sygnału S/S z poprzedniego modułu (sterownika) nie potrafie użyć wejść w programie. Tak na szybko nie znalazłem nic na ten temat w manualu.
Aha - i czy numeracja wejść/wyjść to kolejne numery w górę?

ravbc
08-01-2012, 11:26
W WinProLoaderze jest w drzewku projektu gałąź "I/O Numbering" Jak tam klikniesz prawym będziesz mógł dodać nowy moduł, a rozwijając podrzędne gałęzie (modułów) zobaczysz dokładną numerację ich wejść/wyjść.

aro_32
08-01-2012, 13:41
W WinProLoaderze jest w drzewku projektu gałąź "I/O Numbering" Jak tam klikniesz prawym będziesz mógł dodać nowy moduł, a rozwijając podrzędne gałęzie (modułów) zobaczysz dokładną numerację ich wejść/wyjść.

Dzięki, w międzyczasie to znalazłem. Było dobrze skonfigurowane tylko pomyliłem kolejny numer wejścia i sprawdzałem niewłaściwy sygnał. To przez to że numeracja w pierwszym module zaczyna się od 0.

ravbc
08-01-2012, 21:41
To przez to że numeracja w pierwszym module zaczyna się od 0.

Każda cywilizowana numeracja zaczyna się od zera ;-)

memekt
24-02-2012, 16:19
Witam,

chciałbym podłączyć kilka szt. punktów świetlnych pod centralę alarmową i za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać :( dla przykładu: naruszenie czujki w garażu spowoduje zapalenie jakiejś tam lampy. Myślę zastosować RM85 1012 tylko, że chciałbym użyć do jego sterowania wyjść niskoprądowych od OUT3 do OUT8 (mam WRL128 i pod OUT1 i 2 jest sygnalizator wew. i zew.) w takim przypadku musiałbym zastosować dodatkowo jakiś zasilacz (np. Zamel ZIM-12/12) tylko jak go podłączyć. Jednym zasilaczem chciałbym zasilić kilka RM85.

Pozdrawiam,
memekt

ravbc
25-02-2012, 17:31
Wyjścia niskoprądowe Integry, to wyjścia OC, czyli z grubsza po prostu w stanie aktywnym zwierają do masy (oczywiście ograniczony prąd, ale do zasilenia jednego przekaźnika styknie). Czyli zasilanie podajesz na jeden styk cewki przekaźnika, a drugi styk łączysz do wyjścia Integry. Oczywiście nie zapomnij też połączyć masy Integry (COM) z masą zasilacza. Wypadało by także oba elementy zasilać z tej samej fazy. To z grubsza cała filozofia.
PS. O ile się nie mylę, to już to kiedyś w tym wątku było pokazywane (aczkolwiek mogło to być też obok w wątku alarmowym). ;)

memekt
27-02-2012, 13:00
PS. O ile się nie mylę, to już to kiedyś w tym wątku było pokazywane (aczkolwiek mogło to być też obok w wątku alarmowym). ;)
Też nie pamiętam w którym wątku to było ale było tylko napisane, że wyjścia mogą sobie nie dać rady i powinno się zastosować jakiś dodatkowy zasilacz. Muszę przyznać, że inaczej to sobie wyobrażałem ale dla pewności zrobiłem schemacik podłączenia wg Twojej instrukcji :D

103401

wole się upewnić bo wolałbym nie wysyłać płyty na serwis :D

ravbc
27-02-2012, 13:47
No tak mniej więcej bym to podpinał. Choć w sumie nie miałem takowej potrzeby i nigdy tego nie testowałem. ;)

memekt
27-02-2012, 14:12
No tak mniej więcej bym to podpinał. Choć w sumie nie miałem takowej potrzeby i nigdy tego nie testowałem. ;)

tzn. że masz pod wyjście podłączony przekaźnik bez dodatkowego zasilania i wszystko działa?

ravbc
27-02-2012, 14:37
Nie mam, bo nie miałem takiej potrzeby. A dodatkowe zasilanie przecież wrysowałeś. Można oczywiście zamiast tego użyć jako zasilania wyjścia wysokoprądowego (o ile typ wyjścia ustawiony jest jako "41. zasilanie").

kulca
27-02-2012, 14:51
ja mam w integrze bezpośrednio pod wyjścia OC podpięte przekaźniki (plus z wyjścia zasilającego, masą jest wyjście OC), działa bez problemu

memekt
27-02-2012, 15:35
Nie mam, bo nie miałem takiej potrzeby. A dodatkowe zasilanie przecież wrysowałeś. Można oczywiście zamiast tego użyć jako zasilania wyjścia wysokoprądowego (o ile typ wyjścia ustawiony jest jako "41. zasilanie").

U mnie wysokoprądowe są zajęte ale też można przemyśleć sprawę, żeby jednym wysokoprądowym zasilać sygnalizatory a niskoprądowymi je wysterować. Wtedy jedno wysokoprądowe się zwolni :)


ja mam w integrze bezpośrednio pod wyjścia OC podpięte przekaźniki (plus z wyjścia zasilającego, masą jest wyjście OC), działa bez problemu
Czyli jeden styk RM85 pod AUX, a drugi pod OUT niskoprądowy? Dobrze rozumuję?

adwlodar
27-02-2012, 19:16
A w ten sposób będzie poprawnie?

kulca
27-02-2012, 20:10
U mnie wysokoprądowe są zajęte ale też można przemyśleć sprawę, żeby jednym wysokoprądowym zasilać sygnalizatory a niskoprądowymi je wysterować. Wtedy jedno wysokoprądowe się zwolni :)
a te zasilające czujki, manipulator? Ja z nich wziąłem


Czyli jeden styk RM85 pod AUX, a drugi pod OUT niskoprądowy? Dobrze rozumuję?
styk cewki przekaźnika do aux (jeśli aux masz +12V), a pod out drugi styk cewki przekaźnika

A w ten sposób będzie poprawnie?
źle, jeden styk cewki do out, na drugi musisz podać +12V (jeśli cewka na 12V)

adwlodar
27-02-2012, 20:19
źle, jeden styk cewki do out, na drugi musisz podać +12V (jeśli cewka na 12V)

A no oczywiście, mój błąd. Dzięki.

memekt
27-02-2012, 21:13
a te zasilające czujki, manipulator? Ja z nich wziąłem

styk cewki przekaźnika do aux (jeśli aux masz +12V), a pod out drugi styk cewki przekaźnika



no właśnie pod AUX mam zasilanie czujek jest ich tylko 6 czyli nie powinno być problemów

kulca
27-02-2012, 21:24
bez problemu, ja mam pod wyjściem tez koło 6 czujek i 5 przekaźników, zrób bilans prądowy (zsumuj prądy jakie pobierają czujki i prąd przekaźników, nie może przekroczyć dopuszczalnego prądu wyjścia - w integrze są 2 wysokoprądowe plus te zasilające manipulatory, i te od expanderów, więc jest skąd brać

memekt
27-02-2012, 22:51
To jeszcze jedna rzecz mnie interesują, kiedyś ktoś pisał ale nie mogę odszukać; czego użyć jeśli mamy np. do jednego wyjścia wsadzić 20 kabli?

memekt
06-03-2012, 21:35
witam,
i zrezygnowałem z dodatkowego zasilacza dla pewności napisałem maila do satela i: "Może pan podłączyć ten przekaźnik do wyjścia nisko prądowego ponieważ ten przekaźnik nie bierze 50 mA."

A teraz jeśli chodzi o zabezpieczenie. Po naradzie z "pewnym" panem, głównym zabezpieczeniem ma być przepięciówka klasy D (OP-230), a co z drugą stroną? Od strony przekaźnika też centrala ma styczność z instalację elek.
Jeżeli tu też nie damy jakiegokolwiek zabez. to ta przepięciówka nie ma chyba sensu?!:confused:

Dobrze myślę?

Pozdrawiam,
memekt

Jan23
18-03-2012, 12:58
Witam!
mam pytanie : Czy moze ktos z Was zastosowal odczyt temperatur WIRE -CHIP z ilus tam czujnikami /max64/ Dallas 1-Wire DS18b20
otoz jakie rezystory podlaczyc musze miedzy zasilaniem a signal, aby odczyty temp byly faktyczny bez bledow

A moze stosujecie jakies inny odczyt temperatur przez czujniki PT-100 sprzezone z termostatami pokojowymi.

Konkretnie mam podlogowke i chce mimo duzej bezwladnosci sterowac po przez elektryczne termostaty na ROZDZIELACZU PODLOGOWKI.
Chcialbym wiedziec jaki Wy system wybraliscie do odczytu temperatur ,i sterowania przy tym podlogowka
Pozdrawiam JANEK:

dendrytus
18-03-2012, 13:51
Witam!
mam pytanie : Czy moze ktos z Was zastosowal odczyt temperatur WIRE -CHIP z ilus tam czujnikami /max64/ Dallas 1-Wire DS18b20
otoz jakie rezystory podlaczyc musze miedzy zasilaniem a signal, aby odczyty temp byly faktyczny bez bledow

Odczyt należny traktować orientacyjnie. Nie sądzę abyś, był tym nieszczęśliwym człowiekiem, którego ciało bezbłędnie mierzy temp. otoczenia.
Faktyczna temp. jest bez znaczenia, ważne jest abyś ty czuł się komfortowo. Ustawiasz 20 st. Jest ci za zimno to podnosisz temp. mniej więcej po dwóch tygodniach wiesz ile musisz ustawić w pokojach aby czuć się w nich komfortowo.
Równie dobrze można użyć cyferek gdzie 0 to temp komfortowa.
Zresztą pomiar temp odbywa się w jednym miejscu, a rozkład temperatury nie jest idealnie równomierny(przy oknach jest chłodniej).



Konkretnie mam podlogowke i chce mimo duzej bezwladnosci sterowac po przez elektryczne termostaty na ROZDZIELACZU PODLOGOWKI.
Chcialbym wiedziec jaki Wy system wybraliscie do odczytu temperatur ,i sterowania przy tym podlogowka
Pozdrawiam JANEK:
Czeka cię niezła walka.
Jeśli planujesz jakiekolwiek fabryczne sterowniki na ścianę, to muszą one być do podłogówki. Zastosowania sterowników od "kaloryferowych" nie działa.
Najprostsze rozwiązanie to kupić przynajmniej jeden "gotowiec" i na jego podstawie spróbować odtworzyć logikę sterującą podłogówką.
Np. http://salus-controls.pl/pl,main,product/category,98/salus_controls_ert50.html

Jan23
18-03-2012, 15:21
Dzieki
Dedrytus. ......... kiedys wlasnie przegladalem z SALUSA i faktycznie maja tam rozne termostaty pokojowe z czujnikami temper.
po prostu jest z czego wybierac .Sprobuje jak piszesz kupie jeden zestaw podlacze i bede testowal.
jeszcze raz dziekuje
Janek.

Jan23
18-03-2012, 15:30
[COLOR="blue"]Dzieki Dendrytus

dendrytus
18-03-2012, 18:00
Dzieki
Dedrytus. ......... kiedys wlasnie przegladalem z SALUSA i faktycznie maja tam rozne termostaty pokojowe z czujnikami temper.
.
Ale termostat musi być w twoim przypadku do podłogówki, to jest bardzo ważne.
ERT50 może sterować zaworami bezpośredni z pominięciem specjalnej listwy Salusa.
Będziesz musiał tylko dorobić jeszcze sterowanie pompą mieszacza jeśli wszystkie zawory są zamknięte.

Jan23
18-03-2012, 21:28
.....no tak sterowaniem mieszacze tez /dodatkowy baypas i kilka spraw / i sytuacja pod kontrola....
Jednak wroce do temperatur ichpomiaru i sterowaniem ..................jest takie cos jak Płyta ewaluacyjna EvB ATmega 16-32...czli mozna cos tez na Atmedze
odczytAC przez DS18b20 1-WIRE:::BO JA NA TYM SIE JUZ KOMPLETNIE NIE ZNAM prosil bym o jakiekolwiek wskazowki,wzglednie Wasze doswiadczenia.
pozdrawiam Janek

kasprzyk
18-03-2012, 21:40
Witam!



Konkretnie mam podlogowke i chce mimo duzej bezwladnosci sterowac po przez elektryczne termostaty na ROZDZIELACZU PODLOGOWKI.
Chcialbym wiedziec jaki Wy system wybraliscie do odczytu temperatur ,i sterowania przy tym podlogowka
Pozdrawiam JANEK:
Ile masz obiegów grzewczych - tylko jeden, jakie masz źródło ciepła ?
Chcesz mieć możliwość kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie ? (położone są osobne pętle na rozdzielaczach) ?
pzdr

dendrytus
18-03-2012, 22:11
Chcesz mieć możliwość kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie ? (położone są osobne pętle na rozdzielaczach) ?
pzdr
Inaczej się chyba tego nie da zrobić

kasprzyk
18-03-2012, 22:30
Inaczej się chyba tego nie da zrobić

A wiesz, czy jest tak zrobione ?

Podtrzymuję moje pierwsze pytanie do kolegi Jan23

ravbc
19-03-2012, 09:42
Trzy uwagi mam:
1) to wątek o "programowalnych instalacjach elektrycznych" - podłogówka sama w sobie nijak tu nie pasuje, więc rozważania sposobu jej realizacji, też są nie bardzo "na miejscu"
2) w typowych realizacjach bezwładność podłogówki powoduje, że sterowanie nią może mieć sens praktycznie tylko przy bardzo "stabilnym" rozkładzie dnia w kontekście wykorzystania danego pomieszczenia (np. używamy dane pomieszczenie w godzinach 7-15, a w pozostalych jest zamknięte). Trzeba też pamiętać, ze uzyskanie rozsądnych różnic temperatur między pomieszczeniami mozliwe jest tylko o ile je maksymalnie odseparujemy (co najmniej pozamykamy drzwi)
3) w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (takiego jak podłogówka) temperatura powietrza ma się w ogólności nijak do tzw. komfortu cieplnego, czyli faktycznego odczucia ciapła, lub chłodu. Co za tym idzie pomiar temperatury pomieszczenia nie pozwoli na proste określenie "jest za zimno" lub "jest dość ciepło". Decydujący jest niestety poziom promieniowania podczerwonego podłogi i ścian (czyli po prostu czy pomieszczenie się nagrzewa, czy też stygnie).

Podsumowując: jan23 - jeśli nie zamierzasz sterować temperaturą w jakimś biurze (gdzie można na noc niemalże wyłączyć ogrzewanie), to lepiej sobie odpuść. Zysków z takiej regulacji i tak za wiele nie będzie (albo i wcale - bardziej realne są nawet straty z tytułu kosztów zbędnej instalacji), a znacznie sobie życie ułatwisz. Albo inaczej: to że czymś da się sterować, wcale nie znaczy, że należy to robić ;-)

Jan23
19-03-2012, 17:57
Ile masz obiegów grzewczych - tylko jeden, jakie masz źródło ciepła ?
Chcesz mieć możliwość kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie ? (położone są osobne pętle na rozdzielaczach) ?
pzdr

Faktycznie to nie ten watek, ale do inteligentnego domu mozna podciagnac sterowanie roznymi rzeczami miedzy innymi podlogowka.
Otoz mam 11 obiegow ,czyli rozdzielacz z mieszaczem i bajpasem ,a sterowanie mam miec elektryczne ,czyli11 elektrycznych termostatow 24 V LUB 230 V nie wiem jeszcze jakie jest najlepsze .tyle na razie.A odnosnie zrodla to konkretnie jeszcze nie zdecydowalem.
Janek

dendrytus
19-03-2012, 18:45
Podsumowując: jan23 - jeśli nie zamierzasz sterować temperaturą w jakimś biurze (gdzie można na noc niemalże wyłączyć ogrzewanie),

Z powyższego już wiem, że nie masz podłogówki, więc jesteś tylko teoretykiem.
Ja schładzam na noc ogrzewanie w łazienkach, salonie, kuchni i pomieszczeniach nieużywanych do 17st, w dzień temp podnoszona jest do 18,5.
Potrzeba niecałej godziny żeby osiągnąć 1 st więcej o ile jest to potrzebne. W łazience kąpielowej od 18 do 22:30 jest podwyższona temp do 23st.
od 6 do 9 również jest podwyższona temp do 23 st, a później utrzymywana temp. 20,5st.
Jeśli wyjeżdżamy na dłużej cały dom ma być schłodzony do 16 st.


Zysków z takiej regulacji i tak za wiele nie będzie (albo i wcale - bardziej realne są nawet straty z tytułu kosztów zbędnej instalacji), a znacznie sobie życie ułatwisz. Albo inaczej: to że czymś da się sterować, wcale nie znaczy, że należy to robić ;-)
tego typu rozwiązań nie stosuje się w domu dla zysków czy oszczędności tylko dla komfortu.
Według mnie warto, gdyż nie ma takiej możliwości aby ustawić taką samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach z podłogówką przy pomocy jednego termoregulatora.
Mam podłogówkę w całym domy. Kaloryfery tylko w garażu, kotłowni i do suszenia ręczników.

Kaloryfery włączają się jeśli wjeżdża samochód i grzeją przez 1,5 godziny podnoszą temp. do ustawionych 19 st.
Rano o 6 rozpoczynają podgrzewanie garażu do 19st., a po 8 utrzymują temp około 12 st.



Otoz mam 11 obiegow ,czyli rozdzielacz z mieszaczem i bajpasem ,a sterowanie mam miec elektryczne ,czyli11 elektrycznych termostatow 24 V LUB 230 V nie wiem jeszcze jakie jest najlepsze .tyle na razie.
W przypadku Salusa 230 V jest dużo tańsze od 24V

ravbc
19-03-2012, 21:21
Z powyższego już wiem, że nie masz podłogówki, więc jesteś tylko teoretykiem.

Trafiłeś... kulą w płot. Mam w całym domu podłogówkę. Kaloryfera nie mam ani jednego (no mam, ale aktualnie nieużywane inaczej niż jako wieszak).


Ja schładzam na noc ogrzewanie w łazienkach, salonie, kuchni i pomieszczeniach nieużywanych do 17st, w dzień temp podnoszona jest do 18,5.
Potrzeba niecałej godziny żeby osiągnąć 1 st więcej o ile jest to potrzebne. W łazience kąpielowej od 18 do 22:30 jest podwyższona temp do 23st.
od 6 do 9 również jest podwyższona temp do 23 st, a później utrzymywana temp. 20,5st.

Tak jak pisałem, jak ma się bardzo regularny rozkład dnia i stosunkowo mało akumulacyjną podłogówkę (by zdążyła zareagować), to można się bawić w sterowanie. W sumie dodałbym do tego jeszcze, że przydatne jest źródło ciepła o stałej cenie produkowanej energii cieplnej. Ja akurat mam ogrzewanie dwutaryfowe, więc mi się nie bardzo opłaca grać w dzień i chłodzić w nocy, tyle tylko że tego i tak prawie nie czuć (najbardziej czuć rano, bo tuż nad ranem jest celowo podbijana temperatura). Czuć natomiast (zwłaszcza w okresach przejściowych), gdy podłogówka długo nie jest dogrzewana, bo mimo że temperatura zmienia się maks o 0,5 stopnia, to występuje odczucie "chłodu". W innych porach przy niższej temperaturze wewnątrz i aktywnie grzanej podłogówce zamiast chłodu (z tytułu niższej temperatury) występuje uczucie ciepła (z powodu aktywnego grzania). Ale na takie aktywne grzanie cały dzień można sobie pozwolić tylko przy dużych stratach bezwzględnych, czyli w mrozy, w okresach przejściowych bym się chyba ugotował, gdyby podłogówka grzała wiekszość dnia - i tak miewam nierzadko 23 stopnie w domu (bo żona marudzi, że zimno).
Co do grzania łazienek, to bywa to przyjemne, ale IMHO tu jednak lepiej sprawdzą się grzejniki, bo po pierwsze szybciej reagują (więc nie muszą grzać godzinę wcześniej, żeby zdążyć zauważyć efekt w trakcie kąpieli), a po drugie sterowanie nimi jest zdecydowanie prostsze.


Jeśli wyjeżdżamy na dłużej cały dom ma być schłodzony do 16 st.

No to jest w sumie oczywiste, ale do tego nie potrzeba sterowania każdym obiegiem z osobna.


tego typu rozwiązań nie stosuje się w domu dla zysków czy oszczędności tylko dla komfortu.
Według mnie warto, gdyż nie ma takiej możliwości aby ustawić taką samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach z podłogówką przy pomocy jednego termoregulatora.

Przede wszystkim nie ma w ogóle powodu utrzymywania jednakowej temperatury w całym domu, tyle tylko, że utrzymanie różnej w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie, możliwe jest tylko jeśli między nimi nie zachodzi intensywna wymiana powietrza, a to w małych domach raczej trudne (mało kto zamyka drzwi do wszystkich pokoi, zwłaszcza że to dla odmiany utrudnia też ich skuteczną wentylację).
Co do komfortu nie zaprzeczę, przydaje się czasowo podnieść temperaturę, jeśli w pozostałym czasie jest obniżona. Tylko że to obniżenie stosuje się dla oszczędności najczęściej (bo komfortu z tego nie ma za wiele), a te są niestety zwykle wątpliwe (chyba, że dom jest mocno energochłonny, wtedy takie okresowe wychładzanie może pozwolić na w miarę realne oszczędności).


Mam podłogówkę w całym domy. Kaloryfery tylko w garażu, kotłowni i do suszenia ręczników.
Kaloryfery włączają się jeśli wjeżdża samochód i grzeją przez 1,5 godziny podnoszą temp. do ustawionych 19 st.
Rano o 6 rozpoczynają podgrzewanie garażu do 19st., a po 8 utrzymują temp około 12 st.

Jak już pisałem kaloryferów w domu (aktualnie) nie używam. Garaż mam całkowicie nieogrzewany, ale w bryle domu - temperatura w nim nigdy nie spada poniżej zera. Wierzę, że można chcieć mieć 19 stopni w garażu, ale ja tego nie potrzebuję - zdecydowanie łatwiej się tym steruje (no krótko mówiąc: wcale ;) )

PS. Tak mnie jeszcze naszło, że wielu producentów kotłów oferuje systemy sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym (w tym i podłogówką), bo wielu instalatorów nie potrafi niestety poprawnie wykonać podłogówki i potrzeba takich cudów, żeby zapewnić w miare równomierne grzanie całego domu, bez przegrzewania niektórych fragmentów.

dendrytus
19-03-2012, 21:51
Ja akurat mam ogrzewanie dwutaryfowe, więc mi się nie bardzo opłaca grać w dzień i chłodzić w nocy, tyle tylko że tego i tak prawie nie czuć (najbardziej czuć rano, bo tuż nad ranem jest celowo podbijana temperatura).

Masz elektryczną podłogówkę, więc nadal podtrzymuje zdanie o tym, że jesteś teoretykiem jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe.
W przypadku elektrycznej podłogówki i dwóch taryf komfort jest bardzo kosztowny


Czuć natomiast (zwłaszcza w okresach przejściowych), gdy podłogówka długo nie jest dogrzewana, bo mimo że temperatura zmienia się maks o 0,5 stopnia, to występuje odczucie "chłodu". W innych porach przy niższej temperaturze wewnątrz i aktywnie grzanej podłogówce zamiast chłodu (z tytułu niższej temperatury) występuje uczucie ciepła (z powodu aktywnego grzania).

Ja u siebie nie zaobserwowałem niczego takiego.


Co do grzania łazienek, to bywa to przyjemne, ale IMHO tu jednak lepiej sprawdzą się grzejniki, bo po pierwsze szybciej reagują (więc nie muszą grzać godzinę wcześniej, żeby zdążyć zauważyć efekt w trakcie kąpieli),

A ja lubię ciepłą podłogę pod stopami.


a po drugie sterowanie nimi jest zdecydowanie prostsze.

Jakim cudem?


No to jest w sumie oczywiste, ale do tego nie potrzeba sterowania każdym obiegiem z osobna.

To akurat jest funkcja dodatkowa, a dzięki termoregulatorom w każdym pokoju mam 16 st.


Przede wszystkim nie ma w ogóle powodu utrzymywania jednakowej temperatury w całym domu, tyle tylko, że utrzymanie różnej w różnych pomieszczeniach w tym samym czasie, możliwe jest tylko jeśli między nimi nie zachodzi intensywna wymiana powietrza, a to w małych domach raczej trudne (mało kto zamyka drzwi do wszystkich pokoi, zwłaszcza że to dla odmiany utrudnia też ich skuteczną wentylację).

Jest dokładnie odwrotnie, to termoregulatory gwarantują, że w każdym pokoju jest tak temperatura jaką chcemy mieć.


Co do komfortu nie zaprzeczę, przydaje się czasowo podnieść temperaturę, jeśli w pozostałym czasie jest obniżona.

No właśnie tylko po co mam ogrzewać pokój tzw. gościnny, który praktycznie nie jest wykorzystywany lub mój "gabinecik", który wykorzystuję 3-5 godzin wieczorami. czasami rano.


Tylko że to obniżenie stosuje się dla oszczędności najczęściej (bo komfortu z tego nie ma za wiele),

Nie widzę potrzeby wypuszczania pieniędzy kominem, jeśli jest możliwość sensownego oszczędzania to oszczędzam. W końcu ID ma przynosić jakieś oszczędności.


PS. Tak mnie jeszcze naszło, że wielu producentów kotłów oferuje systemy sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym (w tym i podłogówką), bo wielu instalatorów nie potrafi niestety poprawnie wykonać podłogówki i potrzeba takich cudów, żeby zapewnić w miare równomierne grzanie całego domu, bez przegrzewania niektórych fragmentów.
:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
No to mnie rozbawiłeś na koniec.

Zanim się wprowadziłem to wszystko działało na jednym termoregulatorze. Różnica między pomieszczeniami dochodziła do 2,5 st. Różna wielkość, nasłonecznieni, ilość okien.
Po prostu nie da się zrobić komfortowej podłogówki na jednym termoregulatorze.

Jan23
19-03-2012, 21:52
..........................a nawiasem masz jakies sterowanie podlogowka? A jesli tak to moze na ten temat troszeczke napiszesz.
pozdrawiam Janek

dendrytus
19-03-2012, 22:04
Nie chciało mi się walczyć i zamontowałem właśnie Salusa, ERT50 w każdej strefie i na każdym piętrze KF06 i PL06. Dodatkowo podłączone są przekaźniki przejmujące kontrolę nad całością w tym pompami mieszaczy.
Była to prowizorka, ale na razie nie mam czasu ani ochoty nic zmieniać.

kasprzyk
19-03-2012, 22:17
Faktycznie to nie ten watek, ale do inteligentnego domu mozna podciagnac sterowanie roznymi rzeczami miedzy innymi podlogowka.
Ja nic Tobie nie zarzucałem ;), zgadzam się, że temat związany z IB.



Otoz mam 11 obiegow ,czyli rozdzielacz z mieszaczem i bajpasem ,a sterowanie mam miec elektryczne ,czyli11 elektrycznych termostatow 24 V LUB 230 V nie wiem jeszcze jakie jest najlepsze .tyle na razie.A odnosnie zrodla to konkretnie jeszcze nie zdecydowalem.
Janek

Rozumiem, jednak często dwa i kilka obiegów = jedno pomieszczenie np. salon + aneks kuchenny, mija się z celem rozbijanie tutaj temperatur.
Nie wiem nadal, co dokładnie planujesz - czy będziesz miał zcentralizowane sterowanie całym budynkiem, czy rozbity na kilka systemów. Do tej pory w kilku instalacjach sprawdził się system Nexo. W wyodrębnionych strefach zainstalowane są czujniki temperatury, sterowanie podłogówką na rozdzielaczach poprzez siłowniki (dowolnie 230V czy 24V) 8 kanałowy moduł kosztuje netto katalogowo 1254zł - oczywiście to podzespół ściśle współpracujący z płytą główną tego systemu. W zależności od źródła ciepła, ten sam sterownik może pełnić także odwróconą rolę w czasie lata - czyli chłodzić (możliwości funkcji, jakie można stworzyć w tym systemie jest bardzo wiele).
Pozdrawiam

dendrytus
19-03-2012, 22:52
8 kanałowy moduł kosztuje netto katalogowo 1254zł -

To widzę, że nexwell przebił już KNX
http://www.ebay.de/itm/MDT-EIB-KNX-Schaltaktor-8-fach-16A-AKS-0816-01-/280380277752?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4147f783f8
A niektórzy sugerowali, że powinienem się martwić o pracę.

ravbc
19-03-2012, 22:57
Masz elektryczną podłogówkę, więc nadal podtrzymuje zdanie o tym, że jesteś teoretykiem jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe.

Kiepski byłby z Ciebie snajper. ;) Mam źródło ciepła zasilane prądem, ale podłogówkę wodną.


W przypadku elektrycznej podłogówki i dwóch taryf komfort jest bardzo kosztowny

Nie wiem jak przy elektrycznej, ja w kazdym razie nie narzekam.


Ja u siebie nie zaobserwowałem niczego takiego.

Widać Twoja podłogówka może grzać częściej/dłużej także w okresach przejściowych, bez ryzyka przegrzania, albo po prostu lubicie niższe temperatury pomieszczeń.


A ja lubię ciepłą podłogę pod stopami.

Wyczuwalnie ciepła podłogę to ja mam tylko w wielkie mrozy. Przez większość zimy moje podłogi po prostu "nie są zimne", ale ciepłymi też bym ich nie nazwał.


Jakim cudem?

Bo grzejniki mają znacznie niższą bezwładność, to chyba oczywiste.


Jest dokładnie odwrotnie, to termoregulatory gwarantują, że w każdym pokoju jest tak temperatura jaką chcemy mieć.

Zrobiłem sobie kiedyś test. Przymknąłem permanentnie obieg w jednym z pokoi. Temperatura w nim spadła może o pół stopnia (przy otwartych drzwiach) po prawie dobie. Odczuwalna temperatura spadła nieco szybciej i dużo niżej (w pokoju było "czuć chłód" mimo, że temperatura była prawie identyczna jak w pozostałych). Po zamknięciu drzwi do tego pokoju na prawie dobę temperatura wewnątrz spadła o 2 stopnie, po ich ponownym otwarciu dość szybko wzrosła o ok. 1 stopień (mimo ciągle skręconego obiegu). Jedyna opcja, żeby obniżać temperaturę tylko przykręceniem ogrzewania, to "zapewnić" większe straty ciepła z pomieszczenia, niż jest w stanie uzupełnić wentylacja - u mnie to nietrywialne zadanie.


No właśnie tylko po co mam ogrzewać pokój tzw. gościnny, który praktycznie nie jest wykorzystywany lub mój "gabinecik", który wykorzystuję 3-5 godzin wieczorami. czasami rano.

Jak pisałem: jak ma się takie "stałe" godziny używania pomieszczeń, to mozna się bawić. Ja nie mam i dotyczy to praktycznie wszystkich pomieszczeń w domu. Nigdy przerwy w uzytkowaniu nie są na tyle duże, by zysk z obniżenia w nich temperatury, zrekompensował mi utratę komfortu w momencie nie "wstrzelenia się" sterowania w mój pomysł organizacji dnia.


Nie widzę potrzeby wypuszczania pieniędzy kominem, jeśli jest możliwość sensownego oszczędzania to oszczędzam. W końcu ID ma przynosić jakieś oszczędności.

Z tym się zgadzam. Tylko warto się zastanowić, czy aby na pewno rozbudowana instalacja sterująca (która za darmo nie jest), może choćby na siebie zarobić, o innych oszczędnościach nie wspominając...


Zanim się wprowadziłem to wszystko działało na jednym termoregulatorze. Różnica między pomieszczeniami dochodziła do 2,5 st. Różna wielkość, nasłonecznieni, ilość okien.
Po prostu nie da się zrobić komfortowej podłogówki na jednym termoregulatorze.

Póki nie wyregulowałem swojej podłogówki, to też miałem spore różnice (choć raczej nie po 2,5 stopnia - chyba że przy dużym słońcu w mrozy - od północy jednak kiepsko grzeje). Natomiast do dziś dnia mam tak, że jak świeci słońce to robi się cieplej w prawie całym domu (z wyjątkiem północnych pomieszczeń oddzielonych drzwiami od reszty domu) i nie wiem jak mógłbym przesterować podłogówkę, żeby uniknąć tego zjawiska (pomijając już, po co miałbym to robić).

kasprzyk
19-03-2012, 23:19
To widzę, że nexwell przebił już KNX
http://www.ebay.de/itm/MDT-EIB-KNX-Schaltaktor-8-fach-16A-AKS-0816-01-/280380277752?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4147f783f8
A niektórzy sugerowali, że powinienem się martwić o pracę.

Nie do końca słuszny wniosek.
W przeliczeniu dla 8-miu kanałów (obiegów) dla Nexo 1 moduł przekaźnikowy 1542zł + 8 termostatów (2174zł) = 3716zł dla tego samego zestawu EIB KNX = 1300 termostat*8 = 10400+moduł przekaźnika 1150zł = 11550zł. Jak widać różnica w cenie spora.

dendrytus
20-03-2012, 13:50
Z tym się zgadzam. Tylko warto się zastanowić, czy aby na pewno rozbudowana instalacja sterująca (która za darmo nie jest), może choćby na siebie zarobić, o innych oszczędnościach nie wspominając...

ID robi się dla komfortu nie dla oszczędności, jeśli ktoś twierdzi inaczej to po prostu kłamie. Dla oszczędności to wykonuje się IB- biura, urzędy szkoły...


Nie do końca słuszny wniosek.

Naprawdę?


W przeliczeniu dla 8-miu kanałów (obiegów) dla Nexo 1 moduł przekaźnikowy 1542zł + 8 termostatów (2174zł) = 3716zł dla tego samego zestawu EIB KNX = 1300 termostat*8 = 10400+moduł przekaźnika 1150zł = 11550zł. Jak widać różnica w cenie spora.

To może wklej zdjęcie tego co w KNX dostaję za 1300 zł za sztukę i tego co dostanę w Nexwellu za 271 zł za sztukę. Chodzi o termostaty.
To tak dla innych forumowiczów, aby wiedzieli co porównałeś i skąd tak rozbieżność cen.

ravbc
20-03-2012, 14:19
ID robi się dla komfortu nie dla oszczędności, jeśli ktoś twierdzi inaczej to po prostu kłamie. Dla oszczędności to wykonuje się IB- biura, urzędy szkoły...

No tylko po co robić sterowanie instalacją, które nie daje ani zauważalnej poprawy komfortu, ani oszczędności (a tak jest według mnie w przypadku sterowania podłogówką)?

kasprzyk
20-03-2012, 14:37
Uważasz, że termostat KNX pięknie wygląda ?
Tak, żeby wszyscy widzieli postaram się wkleić zdjęcia w przyszłym tygodniu, będzie to termostat wbudowany w przycisk programowalny (szklany front) w cenie około 290zł netto - czyli pełniący funkcję np. wyłącznika 6 kanałowego.
Owszem, termostat Nexwella który podliczyłem wyżej, jest to element montowany w puszkach pod osprzętem np. wyłącznikiem świateł - pełna jego funkcjonalność widoczna jest na panelu LCD, jak dla mnie jest to wystarczająca forma przekazywania informacji o temperaturze wszystkich pokoi, zewnętrznej czy innej.
W prawidłowo wyregulowanej instalacji nie zachodzi potrzeba ciągłego spoglądania na wskazania termostatu - jeżeli czujemy się nie komfortowo albo podwyższamy albo obniżamy temperaturę, samo patrzenie na wskazanie termostatu na nie wiele się zda, ale oczywiście zgodzę się, że inni mogą mieć inne wymagania, wtedy rozwiązaniem jest przycisk funkcyjny z panelem dotykowym, który pełni także inne funkcje (wyłączanie/wł. świateł, rolet, regulacja ogrzewania, sterowanie alarmem itd.) cena jest wyższa (1600zł netto) jednak wzornictwo, estetyka, możliwości funkcji tego przycisku stawiają go obecnie na wysokiej pozycji wśród konkurencji. Podliczając kilka wyłączników tradycyjnych świateł, rolet, załóżmy w salonie, gdzie nie rzadko trafiają się 2 ramki 4,5cio krotne, w zależności od wybranych modeli po zsumowaniu kosztów, może się okazać, że taki przycisk będzie się lepiej kalkulował.

dendrytus
20-03-2012, 14:42
No tylko po co robić sterowanie instalacją, które nie daje ani zauważalnej poprawy komfortu, ani oszczędności (a tak jest według mnie w przypadku sterowania podłogówką)?

U mnie działa.

grregg
20-03-2012, 19:23
Nie do końca słuszny wniosek.
W przeliczeniu dla 8-miu kanałów (obiegów) dla Nexo 1 moduł przekaźnikowy 1542zł + 8 termostatów (2174zł) = 3716zł dla tego samego zestawu EIB KNX = 1300 termostat*8 = 10400+moduł przekaźnika 1150zł = 11550zł. Jak widać różnica w cenie spora.

Nie no jak można porównywać czujnik temperatury do wielofunkcyjnego przycisku ?? Porównując cenę należałoby porównać podobne urządzenia, a nie dwa całkiem inne.
Odpowiednikiem czujników temperatury Nexo mogą być np czujniki temperatury zennio. Do podłączenia czujnika temperatury zennio potrzebujemy dodatkowy moduł zennio quad (jeden moduł na cztery czujniki). Nie znam dokładnych cen, bo one uzależnione są od kursu eruo. Ale tak miej więcej 1 moduł quad zennio kosztuje około 600zł, jeden czujnik temperatury zennio kosztuje około 70zł. Czyli zestaw 2 modułów i 8 czujników kosztuje około 1760zł
Czyli zestaw KNX funkcjonalnie odpowiadającemu zestawowi Nexo kosztuje 1760zł (termostaty) + 1150zł (moduł załączający) = 2910zł

kasprzyk
20-03-2012, 20:17
Dobrze, że kolega to wyjaśnił - szukałem "termostat EIB/KNX" - takie wyniki w google otrzymałem. Tylko pytanie, jaki interfejs łączy te urządzenia i pozwala w łatwy sposób sterować temperaturą dla zwykłego użytkownika, w przypadku Nexo oczywiście jest konieczność wpięcia elementów do systemu -jak to wygląda tutaj ?

Pozdrawiam

dendrytus
21-03-2012, 01:29
Nie do końca słuszny wniosek.
W przeliczeniu dla 8-miu kanałów (obiegów) dla Nexo 1 moduł przekaźnikowy 1542zł + 8 termostatów (2174zł) = 3716zł dla tego samego zestawu EIB KNX = 1300 termostat*8 = 10400+moduł przekaźnika 1150zł = 11550zł. Jak widać różnica w cenie spora.
Niechcący wpadłem na coś takiego
http://www.intelektronik.pl/oferta.php
Nadal uważasz, że Nexwell jest tani?
Do tego Loxone i mamy całkiem fajne sterownie IB/ID wykonane w KNX.
http://www.loxone.com/Pages/en/purchase/shop/Kategorie-Seiten/Default.aspx?id=BASIS
Do tego integra z modułem integrującym z KNX

kasprzyk
21-03-2012, 08:02
Niechcący wpadłem na coś takiego
http://www.intelektronik.pl/oferta.php
Nadal uważasz, że Nexwell jest tani?
Do tego Loxone i mamy całkiem fajne sterownie IB/ID wykonane w KNX.
http://www.loxone.com/Pages/en/purchase/shop/Kategorie-Seiten/Default.aspx?id=BASIS
Do tego integra z modułem integrującym z KNX

Człowieku, nie wiem skąd się biorą Twoje frustracje, wyszukujesz na siłę jakiś dziwnych przykładów w stosunku do systemu Nexwell - w którym miejscu napisałem, że jest on tani ? Podałem Tobie porównanie tylko na jednej gałęzi, a Tobie to sen z oczu spędza. Po drugie jak odważysz się zaproponowaną wyżej "choinkę" wdrożyć w instalację, wtedy napisz "co z tego wyszło" tu na forum.
Tyle w temacie ;)

dendrytus
21-03-2012, 15:03
Człowieku, nie wiem skąd się biorą Twoje frustracje, wyszukujesz na siłę jakiś dziwnych przykładów w stosunku do systemu Nexwell - w którym miejscu napisałem, że jest on tani ?

Staram się pokazywać różnice w różnych systemach. Dla przypomnienia to nie ja porównałem moduł podtynkowy czujnika temp. Nexwella za 300 zł z przyciskami wielofunkcyjnym KNX za 1300, aby wykazać, że nexwell ma niższą cenę.


Po drugie jak odważysz się zaproponowaną wyżej "choinkę" wdrożyć w instalację, wtedy napisz "co z tego wyszło" tu na forum.

Choinkę? Powszechna jest integracja centralki alarmowej Galaxy z KNX poprzez modbusa, Domiq ma pełną integrację z satelem. Satel wypuścił moduł do KNX.

Tak dla przypomnienia jest to wątek o "Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów" więc jak najbardziej takie "choinki" są na miejscu. W tym wątku jest wiele ciekawszych "Choinek", które świetnie się spisują.

grzeniu666
21-03-2012, 15:27
Witam entuzjastów ID i automatyki w domkach, jak tylko ogranę inne sprawki będę tu częściej zaglądał :)

dendrytus, myślę że jeśli chodzi o sterowalność podłogówki to w nowych, szczelnych i mocno ocieplanych domkach (plus wentylacja z odzyskiem ciepła) z natury rzeczy bezwładność takiego ogrzeania jest średnia lub duża. Chyba trochę głupio tylko dla pretekstu sterowalności budować energochłonne, szybko wychładzające się żelbetowe durszlaki ;) Dokładny projekt ogrzewania w większości "domowych" przypadków ogranicza potrzebę precyzyjnego sterowania poszczególnymi strefami, po prostu cała chatka nagrzewa się równomiernie do zaprojektowanych temp. Pozdrawiam.

dendrytus
21-03-2012, 16:59
dendrytus, myślę że jeśli chodzi o sterowalność podłogówki to w nowych, szczelnych i mocno ocieplanych domkach (plus wentylacja z odzyskiem ciepła) z natury rzeczy bezwładność takiego ogrzeania jest średnia lub duża. Chyba trochę głupio tylko dla pretekstu sterowalności budować energochłonne, szybko wychładzające się żelbetowe durszlaki ;) Dokładny projekt ogrzewania w większości "domowych" przypadków ogranicza potrzebę precyzyjnego sterowania poszczególnymi strefami, po prostu cała chatka nagrzewa się równomiernie do zaprojektowanych temp. Pozdrawiam.
Owszem, ale tak jak wspomniałem po co ogrzewać pomieszczenie, które nie jest praktycznie wykorzystywane?
Ja np bardzo lubię wychodzić z wanny/prysznica na ciepłą podłogę i nie widzę jakiegokolwiek sensu, aby było ona podgrzewana w nocy, lub w dzień kiedy nikogo nie ma w domu.
Nie widzę też sensu aby z powodu, gdy chcę mieć podwyższoną temp w sypialni podnosić temperaturę w całym domu i do tego zmieniać upodobania innych.
Ja np lubię spać przy temp. 17-18 st. co nie oznacza, że przy takiej temp będą dobrze spać moje dzieci.
Zresztą podnoszenie temp. w jednym pomieszczeniu jest bardziej ekonomiczne i szybsze, niż w całym domu.
Nie mam odzysku ciepła, bo nie widzę sensu jego stosowania w domkach jednorodzinnych. W firmach, biurach jak najbardziej.

kasprzyk
21-03-2012, 22:42
...
Nie mam odzysku ciepła, bo nie widzę sensu jego stosowania w domkach jednorodzinnych. W firmach, biurach jak najbardziej.
Zaskakujesz każdego dnia nową złotą myślą :)
Możesz uzasadnić, dlaczego rekuperacji nie ma sensu stosować w domkach jednorodzinnych ? Wszystkim czytającym to forum na pewno się przyda Twój wywód, tym bardziej, że wielu z nich taką instalację posiada, po jakiego wała ją zakładali .. ? :)

grzeniu666
21-03-2012, 23:15
Owszem, ale tak jak wspomniałem po co ogrzewać pomieszczenie, które nie jest praktycznie wykorzystywane?
Ja np bardzo lubię wychodzić z wanny/prysznica na ciepłą podłogę i nie widzę jakiegokolwiek sensu, aby było ona podgrzewana w nocy, lub w dzień kiedy nikogo nie ma w domu.
Nie widzę też sensu aby z powodu, gdy chcę mieć podwyższoną temp w sypialni podnosić temperaturę w całym domu i do tego zmieniać upodobania innych.
Ja np lubię spać przy temp. 17-18 st. co nie oznacza, że przy takiej temp będą dobrze spać moje dzieci.
Zresztą podnoszenie temp. w jednym pomieszczeniu jest bardziej ekonomiczne i szybsze, niż w całym domu.
Nie mam odzysku ciepła, bo nie widzę sensu jego stosowania w domkach jednorodzinnych. W firmach, biurach jak najbardziej.

Sam pisałeś że IB jest dla komfortu, ogrzewanie nieużywanego pomieszczenia nie obniża komfortu :) A serio, to trzeba zważyć czy wydatek na sterowanie jest wart oszczędności. Jeśli chodzi o komfort, to wentylacja mechaniczna bezsprzecznie ma przewagę nad grawitacją, a stąd do odzysku ciepła kroczek (coraz tańsze reku na rynku). Oczywiście dobre pełne sterowanie nie przeszkadza, jakkolwiek dobowy spadek temp o 1* po wyłączeniu ogrzewania dziś nie jest rzadkością, więc takie dzienne "huśtawki" nie zadziałają, dłuższe/rzadkie zmiany można chyba załatwić taniej (choć może mniej efektownie ;) ) pewnie jakimś termostatem na pętli. Najlepiej to rozpatrywać całościowo - IB/automatyka, wentylacja, ogrzewanie (również jej akumulacyjność chatki, czasem przerwy w prądzie bywają długie, choć pewnie napiszesz "zasilanie awaryjne podłączone do IB" ;) ).

dendrytus
22-03-2012, 07:00
Zaskakujesz każdego dnia nową złotą myślą :)
Możesz uzasadnić, dlaczego rekuperacji nie ma sensu stosować w domkach jednorodzinnych ? Wszystkim czytającym to forum na pewno się przyda Twój wywód, tym bardziej, że wielu z nich taką instalację posiada, po jakiego wała ją zakładali .. ? :)
W moim przypadku wykonanie z materiałem wyceniono na prawie 30 000.zł. Dodatkowo miałbym efektowne zabudowy z karton gipsu i obniżony sufit.
Do tego prąd i filtry wychodziły rocznie około 800 zł.
Wolałem połowę tej sumy przeznaczyć na zewnętrzna elektryczne żaluzje(nie mylić z roletami). Kolejna moja fanaberia i nie powiem całkiem fajna.


A serio, to trzeba zważyć czy wydatek na sterowanie jest wart oszczędności. Jeśli chodzi o komfort,

Czy rozumiesz znaczenie słów "komfort" i "oszczędności"?
Czy wentylowane skórzane fotele w samochodzie, to oszczędność czy komfort?
Czy 300KM pod maską mają jakiekolwiek uzasadnianie ekonomiczne?
Elektrycznie opuszczane szyby mają jakikolwiek sens, jeśli będziesz próbował oszczędzać? Czy fabryczna nawigacja ma sens jeśli będziesz szukał oszczędności.

Jaki jest ekonomiczny sens budowy ID - żaden. Jest to czysta fanaberia.
Dla wyjaśnienia budowa IB jest uzasadniona ekonomicznie i daje oszczędności, dodatkowo wychodzi taniej, ze względu na brak bardzo kosztownych bajerów.


to wentylacja mechaniczna bezsprzecznie ma przewagę nad grawitacją, a stąd do odzysku ciepła kroczek (coraz tańsze reku na rynku). Oczywiście dobre pełne sterowanie nie przeszkadza, jakkolwiek dobowy spadek temp o 1* po wyłączeniu ogrzewania dziś nie jest rzadkością, więc takie dzienne "huśtawki" nie zadziałają, dłuższe/rzadkie zmiany można chyba załatwić taniej (choć może mniej efektownie ;) ) pewnie jakimś termostatem na pętli. Najlepiej to rozpatrywać całościowo - IB/automatyka, wentylacja, ogrzewanie (również jej akumulacyjność chatki, czasem przerwy w prądzie bywają długie, choć pewnie napiszesz "zasilanie awaryjne podłączone do IB" ;) ).
Nie mam zasilania awaryjnego, gdyż nie jest mi do niczego potrzebne, jedynie elektronika ID i ogrzewania mają ups-y.
I nie mieszkam w centrum miasta.

Napiszę to jeszcze raz tak zaawansowane sterowanie wykonuje się jedynie dla komfortu, nie dla jakichkolwiek oszczędności. Oszczędności jakie są generowane to efekt uboczny, nic nie kosztujący.
Równie dobrze, ale na pewno nie tak komfortowo można użyć jednego termoregulatora, będzie co prawda trochę za gorąca na parterze, ale za to trochę za chłodno na piętrze.
Nie stać cię na takie rozwiązanie to je sobie odpuść. Ewentualnie podciągnij przewody tak na wszelki wypadek.

I dajcie już spokój z tymi rozważaniami na temat oszczędności i wyższości systemów ogrzewania w tym temacie. To nawet nie ten dział.

ravbc
22-03-2012, 09:44
Czy wentylowane skórzane fotele w samochodzie, to oszczędność czy komfort?

To szpan. :-P


Czy 300KM pod maską mają jakiekolwiek uzasadnianie ekonomiczne?

Można spokojnie napisac SMSa czekając na następnych światłach :-P


Czy fabryczna nawigacja ma sens jeśli będziesz szukał oszczędności.

A pokazuje stacje z najtańszym paliwem? ;-)

Czemu tak ciężko Ci uwierzyć, że nie wszyscy maja takie domy jak Twój i nie wszyscy podzielają Twój światopogląd? Podajesz często przykłady (jak te, które pozwoliłem sobie nieco wydrwić powyżej), które nijak się mają do dyskutowanego problemu. Przyjmij chociaż do wiadomości, że w pewnych "okolicznościach przyrody" możesz nie mieć racji...


I dajcie już spokój z tymi rozważaniami na temat oszczędności i wyższości systemów ogrzewania w tym temacie. To nawet nie ten dział.

O ile pamiętam zaczęliśmy od tego (no ja zacząłem), że sterowanie podłogówką w domu energooszczędnym nie ma sensu, bo nie daje widocznych efektów (nie podnosi komfortu), za to daje widoczne koszty (trzeba zapłacić za instalację). Może trudno Ci w to uwierzyć, ale gdybym ja sobie wygrzał w łazience podłogę do takiej temperatury by była wyczuwalnie ciepła, to bym miał "przy okazji" saunę (tyle że pewnie suchą) przez nastęne minimum kilka godzin. Według mnie ani to komfortowe, ani oszczędne. Rozwiązaniem mogły by być maty elektryczne wyklejone tuż pod kafelkami (wtedy unikniemy znacznej części akumulacji w wylewce, więc jest szansa, że nie zagotujemy łazienki, no i czas reakcji, będzie zbliżony do typowego grzejnika naściennego) - no ale to już nie podłogówka wodna i sterowanie też jakby zupełnie inaczej może wyglądać.

PS. Co do jednego się zgadzam - ten wątek nie powinien służyć takim dyskusjom, więc z mojej strony to już EOT.

P O P O
24-03-2012, 21:03
Niechcący wpadłem na coś takiego
http://www.intelektronik.pl/oferta.php
Nadal uważasz, że Nexwell jest tani?
Do tego Loxone i mamy całkiem fajne sterownie IB/ID wykonane w KNX.
http://www.loxone.com/Pages/en/purchase/shop/Kategorie-Seiten/Default.aspx?id=BASIS
Do tego integra z modułem integrującym z KNX

Witam po raz pierwszy
Mam pytanie do Dendrytusa
Chcę dokładnie zapytać o programowanie Loxona z darmowej aplikacji przy podpiętych urządzeniach KNX oraz
dodatkowo cetrali Satela Integra z modułem RS lub KNX.
Z tego co wyczytałem u nich na stronie, poprzez dedykowany soft jest możliwość zaczytania wszystkich urządzeń podpiętych z Integry.
Problem jest czy muszą być one jakoś szczególnie zaczytane w danym module rozszerzeń Integry i dopiero można nimi sterować z softu Loxona.
Jeżeli chodzi o KNX to wydawało mi się że bezpośrednio jest możliwość sterowania aktorami itd z poziomu oprogramowania Loxona (chyba, że się mylę).

Dlatego też chciałem zapytać, czy robiłeś kiedyś programowanie Loxona z dopiętą Integrą i modułami KNX. Może lepiej jest używać dedykowanych rozszerzeń Loxona RS, Enocean itd. ?
Czy jest to bardzo kłopotliwe połączenie w sumie trzech różnych standardów?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

dendrytus
24-03-2012, 21:57
Witam po raz pierwszy
Mam pytanie do Dendrytusa
Chcę dokładnie zapytać o programowanie Loxona z darmowej aplikacji przy podpiętych urządzeniach KNX oraz
dodatkowo cetrali Satela Integra z modułem RS lub KNX.

Planuję zakup loxona w maju-czerwcu do testów.
Niestety muszę dokończyć jedną instalację i przygotować się do następnej.
Możliwe, że nabędę też w między czasie te polskie modułu, również do testów.


Z tego co wyczytałem u nich na stronie, poprzez dedykowany soft jest możliwość zaczytania wszystkich urządzeń podpiętych z Integry.
Problem jest czy muszą być one jakoś szczególnie zaczytane w danym module rozszerzeń Integry i dopiero można nimi sterować z softu Loxona.
Do tego właśnie ma służyć bramka KNX satela. Z tego co pamiętam są tam pewne ograniczenia, ale zawsze można zastosować starą metodę z integracją poprzez we/wy.
Niestety przy integracji różnych rozwiązań, nigdy nie jest różowo, mimo zapewnień producentów.
Dawniej się zdarzało w EIB/KNX, że rozwiązania jednego producenta nie do końca działały z rozwiązaniami drugiego.


Jeżeli chodzi o KNX to wydawało mi się że bezpośrednio jest możliwość sterowania aktorami itd z poziomu oprogramowania Loxona (chyba, że się mylę).
Oczywiście. Choć nie ukrywam, że jest to raczej wiedza teoretyczna.
Nie ukrywam, że mają fajnie zrobione oprogramowanie. Jest kilka filmików na youtube, niestety po niemiecku, co może być problemem dla niektórych.


Dlatego też chciałem zapytać, czy robiłeś kiedyś programowanie Loxona z dopiętą Integrą i modułami KNX.
Moduł KNX satela to jest to, czego brakowało.
Integracja satela odbywała się przez moduły we/wy, a to podnosi koszty.
Czym większa integracja tym, koszty większe i nie było to mistrzostwo świata.
Często KNX integruje się z centralką Galaxy poprzez bramkę Modbus.


Może lepiej jest używać dedykowanych rozszerzeń Loxona RS, Enocean itd. ?
Czy jest to bardzo kłopotliwe połączenie w sumie trzech różnych standardów?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.Różne standardy to konieczność ich nauki. Jeśli wszystko ruszy i jest ok, to fajnie, gorzej jak coś pójdzie nie tak i wtedy nie wiadomo gdzie jest błąd i dlaczego trzy urządzenia nie współpracują ze sobą.
Loxone ma zaletę, że ma sporo własnych modułów dobrych cenach. Jeśli czegoś nie mają, to można wtedy wziąć KNX.
To rozwiązanie daje ci możliwość wyboru. Możesz wziąć bramkę 1-wire KNX lub 1-wire loxone.
Problem może być gdyby loxone zniknęło z rynku, ale to problem wszystkich klientów tego typu rozwiązań, chociaż zawsze pozostaje możliwość przeróbki na pełne KNX.

Jeśli chodzi o moduł KNX satel, to również nie miałem się czasu pobawić, chociaż mam zaplanowane wymiany modułów we/wy na interface-satela w celu poprawy integracji.

To tanie rozwiązanie zainteresowało mnie osobiście, ze względu na znajomych czy rodzinę, którzy chcieliby mieć ID, ale cena KNX ich powala, nawet przy moich specjalnych cenach dla nich.
Może skończy się w końcu gadanie, że innym to robisz a nam nie chcesz.

I tak jak już wspomniałem wcześniej, do końca czerwca postaram się przeprowadzić stosowne testy i opisać co i jak.

P O P O
25-03-2012, 14:21
Planuję zakup loxona w maju-czerwcu do testów.


Witam serdeczne dzięki za odpowiedź. Pewnie będę mocno zainteresowany takim połączeniem.
Jedynie nie wiem czy używając rozszerzeń (wejść) loxona mogę używać standardowych przycisków KNX itd.
Możliwe że się zgłoszę o wycenę instalacji do domu około 200 na loxonie.

Dodatkowo mam pytanie o chińskiego producenta HDL
http://www.hdlchina.com/Products_list.asp?Did=12
http://www.hdl-polska.com.pl/
Robi cześć urządzeń w systemie KNX (aktory, komunikację, przyciski itd) ale ma też swój system o wiele bardziej złożony ze sterowaniem audio, panelami i innymi badziewami). Maja też połączenie do systemu KNX.

Jeżeli chodzi o produkty zgodne do KNX to pewnie wszystko jest w porządku, tylko obecnie nigdzie nie można znaleźć ich cen. Może się z nimi spotkałeś. Jak nie, to może zerknij na nie bo może rzeczywiście to straszna chińszczyzna.

Ten ich własny system jest widzę rozwijany bo poszedł do USA
http://www.smarthomebus.com/
http://www.smart-hdl.com/difference-old-smartbus-new-generation4-g4.html
Nie ukrywam że patrząc na polski cennik, jest pewnie z 50% tańszy od KNX gira, zennio itd (łącznie z fajnymi zintegrowanymi przyciskami z termostatem). Tutaj polski cennik http://www.hdl-polska.com.pl/cennik/panele_sterujace.
Gdzieś w sieci też jest pokazane programowanie do tego SmartBUSa (ichniejszej magistrali) i chyba wygląda podobnie jak do KNX.
Czy mógłbyś pobieżnie zerknąć na tych chinoli. W Polsce podobno już coś robili na tym SmartBusie HDL. Tak pytam bo znalazłem ich na stronie producentów KNX http://www.knx.org/knx/knx-devices/ , a przy okazji wyszło że robią własny sytem SmartBUS i teraz jego ulepszenie G4.

Będę super wdzięczny za twoją opinię

dendrytus
25-03-2012, 19:08
Witam serdeczne dzięki za odpowiedź. Pewnie będę mocno zainteresowany takim połączeniem.
Jedynie nie wiem czy używając rozszerzeń (wejść) loxona mogę używać standardowych przycisków KNX itd.

Z tym raczej nie będzie problemów. Ja raczej obawiam się problemów w drugą stronę czyli sterowanie KNX-em z poziomu czujników i przycisków po stronie loxone.



Dodatkowo mam pytanie o chińskiego producenta HDL
:jawdrop::jawdrop:

Po przejrzeniu oferty na szybko, powiem tak.
Ktoś ma w tym kraju lekko przerąbane i albo zrobi coś z cenami, albo niech zacznie pakować walizki.

Co do Jakości.
EIB/KNX jest oficjalnym standardem dla inteligentnego budownictwa w chinach.
Przynależność do KNX to również obowiązki.

PS.
Dobrze że rodzina i znajomi nic o tym nie wiedzą , bo miałbym przerąbane.
Ja mam na jutro pilną robotę a ty mi takie cudności.

P O P O
26-03-2012, 00:16
Dodatkowo filmy z możliwościami G$ smartbus
http://www.oursmartwall.com/social-network-business-page/videos/display.html

P O P O
26-03-2012, 23:10
Witam Dendrytus

Doczytałem że smartbus G4 z USA to filia gości z Dubaju co ukradli system z HDL
http://www.hdlchina.com/aboutlist.asp?nid=79

Można się zastanowić czy nie zostać ich przedstawicielem na Polskę (tego G4)

P O P O
27-03-2012, 13:17
Witam

Jeszcze parę informacji

Nawet niemiecka firma
http://www.preussen-automation.eu/index.php?cID=402
sprzedaje chińskiego HDL pod swoją marką preussen oraz też wykorzystuje SMART BUS jako swój (tylko w białym kolorze)
Także chinole produkują dla paru firm i pozwalają dać logo (no chyba że preussen to przykrywka). Tutaj mamy ceny preussena w Polsce
http://www.e-knx.pl/sklep/pl/6_preussen-automation

zylko
03-04-2012, 14:55
.....no tak sterowaniem mieszacze tez /dodatkowy baypas i kilka spraw / i sytuacja pod kontrola....
Jednak wroce do temperatur ichpomiaru i sterowaniem ..................jest takie cos jak Płyta ewaluacyjna EvB ATmega 16-32...czli mozna cos tez na Atmedze
odczytAC przez DS18b20 1-WIRE:::BO JA NA TYM SIE JUZ KOMPLETNIE NIE ZNAM prosil bym o jakiekolwiek wskazowki,wzglednie Wasze doswiadczenia.
pozdrawiam Janek

Jan,

nie wiem czy piszemy o tej samej płytce. Ja mam EvB na ATMega644P. Za jej pomocą napewno można osczytać DS przez 1-Wire (nawet wiele), natomiast jeżeli się kompletnie nie znasz to nie polecam. To jest raczej rozwiązanie dla osoby która potrafi programować w jakimś języku i posiadającej choćby minimalną wiedzę o elektronice, albo bardzo chcącej się jednego i drugiego nauczyć. Ja musiałem nauczyć się podstaw elektroniki :-)

Ja wykorzystałem biblioteki Ardunio a dokładnie jego klona sanguino.

pozdrawiam,
Andrzej

Jan23
05-04-2012, 23:08
Mam jedno pytanie .
Jakiego konkretnie uzywacie transformatora systemowego do do dodatkowego zasilania instalacjii alarmowej?
Pozdrawiam Janko.

dendrytus
06-04-2012, 07:42
Mam jedno pytanie .
Jakiego konkretnie uzywacie transformatora systemowego do do dodatkowego zasilania instalacjii alarmowej?
Pozdrawiam Janko.
?

Jan23
06-04-2012, 12:23
.....przejezyczenie .chodzilo mi o zasilacz systemowy

Jan23
06-04-2012, 12:49
ZBYCHU kiedys napisal!
Wyjście tranzystorowe na pewno wytrzyma takie obciażenie. Zrób jednak bilans mocy dla całego systemu, żeby się nie okazało, że pobór mocy wszystkich urządzeń przekroczy wydajność prądową zasilacza centrali!!!
Ja stosuję dodatkowo moduł CA 64 PP - osiem wejść, cztery wyjścia przekaźnikowe, cztery wyjścia tranzystorowe i zasilacz systemowy.
Wlasmnie o to mi chodzi jaki typ ????? zasilacza

ravbc
06-04-2012, 12:58
Taki żeby dawał odpowiednio dużo prądu ;) CA64PP to po prostu expander z własnym zasilaczem.

Jan23
06-04-2012, 14:08
...przeciez to jasne ,ze to jest expander czyli podcentralka do poszezenia wyjsc .Moduł posiada wbudowany zasilacz impulsowy o wydajności 2,2 A.
Mi .chodzilo mi o zasilacz systemowy ....sa rozne typy .I podczas zakupu na co ewentualnie zwrocic uwage?
[/COLOR]

Depi
06-04-2012, 14:36
Na kolor?

Wesołych Świąt! :)

Jan23
06-04-2012, 16:53
....chyba tak zrobie....................Wesolych....

Jan23
07-04-2012, 13:53
http://d.webgenerator24.pl/k/r//cp/pw/4gcaav40woowwgwkw44k00gso4o.600.jpg

mirage
18-04-2012, 09:59
Śledzę watek od dawna, nie udzielam się jak nie mam nic ciekawego do powiedzenia. Wklejam link do bardzo ciekawego projektu związanego także ze sterowaniem domu http://www.domcontroller.com/en/

dendrytus
18-04-2012, 20:25
Wklejam link do bardzo ciekawego projektu związanego także ze sterowaniem domu http://www.domcontroller.com/en/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domcontroller. com%2Fen%2F)
Czy ciekawy projekt? Może i tak, jak ktoś używa WP7. Poza tym to taka inna wersja "fibaro".

mario0658
12-09-2012, 20:40
chyba watek umarl ...
a moze wszyscy pokonczyli swoje projekty i nie ma z nimi klopotow ? :)

Depi
13-09-2012, 08:32
chyba watek umarl ...
a moze wszyscy pokonczyli swoje projekty i nie ma z nimi klopotow ? :)

Czasu brak. Ale ja chętnie poczytam, jak coś masz do zaraportowania :)

Myślałem ostatnio ponownie o androidowych tabletach w systemie. Mój kumpel nawet zrobił coś takiego jak app do mierzenia zużycia prądu i powiesił takie małego tableta na ścianie.

Przy obecnych cenach tych urządzeń to wychodzi taniej niż zwykłe przyciski :)

lobo0
13-09-2012, 08:34
...albo mają takie problemy ze swoimi instalacjami że nie mają czasu na forum :-P

Żeby nie było offtopic'u to napiszę o problemie z którym się jakiś czas borykałem.
Sprzet:
t5720 + MP00202-RJ45 + kilka DS18B20
Od jakiegoś czasu nie miałem prawidłowych odczytów z czujników temperatury, odczyt następował raz na jakiś czas. W logach można było znaleźć takie wpisy:
kernel: [1689573.148391] ftdi_sio ttyUSB0: ftdi_submit_read_urb - failed submitting read urb, error -22

Nie mogłem znaleźć przyczyny, odłączałem czujniki, podmieniałem i efekt był taki sam.

Okazało się, że winny był zasilacz do routera, który pracował w innym pomieszczeniu. Zlokalizowałem problem przez wyłączanie wyłączników nadprądowych poszczególnych obwodów. Po podmianie zasilacza wszystkie odczyty są prawidłowe i żadne błędy się nie pojawiają. Sam zasilacz podłączony do prądu nie stanowi problemu, jednak obciążenie go powoduje zakłócenia w sieci elektrycznej i m.in. w/w problemy.

dendrytus
13-09-2012, 10:05
...albo mają takie problemy ze swoimi instalacjami że nie mają czasu na forum :-P

Problemy? Normalne instalacje IB/ID działają na zasadzie "Fire and Forget"


Żeby nie było offtopic'u to napiszę o problemie z którym się jakiś czas borykałem.
Sprzet:
t5720 + MP00202-RJ45 + kilka DS18B20
Od jakiegoś czasu nie miałem prawidłowych odczytów z czujników temperatury, odczyt następował raz na jakiś czas. W logach można było znaleźć takie wpisy:
kernel: [1689573.148391] ftdi_sio ttyUSB0: ftdi_submit_read_urb - failed submitting read urb, error -22

Nie mogłem znaleźć przyczyny, odłączałem czujniki, podmieniałem i efekt był taki sam.

Okazało się, że winny był zasilacz do routera, który pracował w innym pomieszczeniu. Zlokalizowałem problem przez wyłączanie wyłączników nadprądowych poszczególnych obwodów. Po podmianie zasilacza wszystkie odczyty są prawidłowe i żadne błędy się nie pojawiają. Sam zasilacz podłączony do prądu nie stanowi problemu, jednak obciążenie go powoduje zakłócenia w sieci elektrycznej i m.in. w/w problemy.
A mnie ostatnio zacinał się klucz od kłódki do wychodka. Naoliwiłem i po problemie.


PS.


Sprzet:
t5720 + MP00202-RJ45 + kilka DS18B20
Tylko gdzie tu masz " Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"

lobo0
13-09-2012, 10:15
A mnie ostatnio zacinał się klucz od kłódki do wychodka. Naoliwiłem i po problemie.


PS.



Sprzet:
t5720 + MP00202-RJ45 + kilka DS18B20




Tylko gdzie tu masz " Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"

Może to nie jest IB/ID ale sprzęt ten pełni kilka funkcji które ułatwiają życie i na pewno jest bliższy idei tego wątku niż Twoja kłódka ;)

dendrytus
13-09-2012, 10:32
Może to nie jest IB/ID
Chciałeś napisać z pewnością.

ale sprzęt ten pełni kilka funkcji które ułatwiają życie

Co w żaden sposób nie upoważnia, aby tego typu "rewelacje" umieszczać w tym temacie.

i na pewno jest bliższy idei tego wątku niż Twoja kłódka ;)
Można by o tym podyskutować.

lobo0
13-09-2012, 10:41
Co w żaden sposób nie upoważnia, aby tego typu "rewelacje" umieszczać w tym temacie.


Nie napinaj się człowieku, już mnie tu nie ma. :bash:

ravbc
13-09-2012, 11:20
Co w żaden sposób nie upoważnia, aby tego typu "rewelacje" umieszczać w tym temacie.

Masz rację dendrytus, lepiej żeby wątek dalej był martwy...

PS. W razie problemów z interpretacją, to powyższe to była ironia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia)

Daga&Adam
13-09-2012, 12:08
U mnie Fatek od dwoch lat smiga - narazie nic zaawansowanego (obsluguje oswietlenie w calym domu, pare czujek ruchu, zlicza prad zuzyty przez pompe ciepla w zaleznosci od taryfy). Zero problemow, zaden przekaznik (mam zewnetrzne) nie wysiadl etc :)

mrshark
17-12-2012, 13:38
Mam pytanie do praktyków, jak często "padają" wam przekaźniki RM85?
Zastanawiam się właśnie czy kupić przekaźniki instalacyjnne - w jednej obudowie (np. MT-PI-17S-11-1012), czy z wymiennym przekażnikiem (np PI85-12DC-M41G)

ravbc
17-12-2012, 14:11
A jaka miała by być zaleta tych instalacyjnych? Bo z tego co widzę, to na pewno nie cena...

mrshark
17-12-2012, 14:35
Zastanawiam się pod kątem strychu gdzie chcę dać kilka - i tak sobie głośno myślę, że może te w jednej obudowie będą mniej wrażliwe na zmiany temperatur itp (mniej styków), pytanie tylko czy tak jest czy nie

ravbc
17-12-2012, 15:47
Się lepiej zastanów czemu chcesz montować przekaźniki na strychu (nieizolowanym jak sądzę)... ;)

_artur_
19-12-2012, 14:23
Witajcie,
mam inne pytanie
Czy jest sens dawać przekaźniki bistabilne sterowane z Fateka - właśnie sprawdziłem sobie karty katalogowe i widzę że pobór prądu przekaźnika Zamela PBM-01/24 jest 20mA a przekaźnika "zwykłego" PEM-01/24 jest 15mA (zakładam że w trybie załączonym).. i teraz czy jest sens bawić się w bistabilne przekaźniki? Jak będą zwykłe to w sumie prościej zaprogramować bo to co na wyjściu jest to np. na żarówce czy gniazdach, w bistabilnym trzeba by się nad programem pewnie bardziej pochylić.. co sądzicie?

ravbc
19-12-2012, 15:19
Bistabilne mają sens tylko jeśli brakuje Ci wejść w PLC i/lub chcesz wysterowywać przekaźniki nie tylko z PLC.

_artur_
19-12-2012, 15:29
Brakuje wejść?
Czyli że coś miałoby być sterowane z pominięciem PLC czy jak?

ravbc
19-12-2012, 15:39
Dokładnie tak.

_artur_
26-12-2012, 21:19
mam jeszcze pytanie odnośnie zapisu..
tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w&p=4838510&viewfull=1#post4838510
kolega podał w notacji np. marker M jako WM, a w innych miejscach czy na schematach jest zapisywane jako M,
w dokumentacji do fateka przy opisach np. funkcji mov jest np. WX, WY czy WM w tabelce opisanej jako Range..
pewnie odpowiedź jest banalna ale jakoś nie mogę się doszukać..

p.s. czy kol. civic9 jeszcze zagląda tu? bo jego linki nie działają i miałbym prośbę o wrzucenie może gdzieś plików hurtem..

autorus
26-12-2012, 23:44
Witajcie,
mam inne pytanie
Czy jest sens dawać przekaźniki bistabilne sterowane z Fateka - właśnie sprawdziłem sobie karty katalogowe i widzę że pobór prądu przekaźnika Zamela PBM-01/24 jest 20mA a przekaźnika "zwykłego" PEM-01/24 jest 15mA (zakładam że w trybie załączonym).. i teraz czy jest sens bawić się w bistabilne przekaźniki? Jak będą zwykłe to w sumie prościej zaprogramować bo to co na wyjściu jest to np. na żarówce czy gniazdach, w bistabilnym trzeba by się nad programem pewnie bardziej pochylić.. co sądzicie?

Zerknij na

http://plc-home.pl/forum/index.php

była dyskyusja na ten temat.

_artur_
27-12-2012, 01:12
jeszcze dopiszę jedną informację, może się komuś przyda - ja do różnych celów uzywam konwerterów z rs232/485 na ethernet firmy tibbo.. do takiego rs'a możemy sie dostac po tcp jak do serwera czy może on coś wysyłać jako master - w pełni konfigurowalne..

ravbc
27-12-2012, 13:15
kolega podał w notacji np. marker M jako WM, a w innych miejscach czy na schematach jest zapisywane jako M,
w dokumentacji do fateka przy opisach np. funkcji mov jest np. WX, WY czy WM w tabelce opisanej jako Range..
pewnie odpowiedź jest banalna ale jakoś nie mogę się doszukać.

Notacja WM, WX, WY to po prostu dostęp do całego "słowa" (16-bitów), a nie pojedynczych bitów. Dzięki temu nie ma potrzeby porównywania pojedynczo każdego bitu, za to można kazdy z nich pojedynczo (i prosto) odczytać i ustawić.

_artur_
27-12-2012, 15:45
czyli jak masz np. MOV 0 WM800
to do bitów M800-M816 wpisujesz 0 ?

BTW. własnie się bawię sterownikiem - z konwerterem tibbo RS232<>ethernet działa bez problemu, napisałem sobie też w delphi program gadający po modbusie z fatekiem - całkiem fajna maszynka to ustrojstwo.. własnie się zastanawiam nad SCADĄ co tu postawić do testów.. zastanawiam się czy prostej wizualizacji /sterowania nie dałoby się na OpenWRT upchnąć..

jeszcze mam pytanie odnośnie przekaźników bistabilnych - jak sprawdzacie czy dany obwód jest załączony? dodatkowym wejściem?

ravbc
27-12-2012, 16:10
czyli jak masz np. MOV 0 WM800
to do bitów M800-M816 wpisujesz 0 ?

Dokładnie tak.

Co do SCADY, to osobiście nie widzę dla niej miejsca w instalacji domowej (pisałem o tym parę razy). A jedyną opcją weryfikacji stanu przekaźnika bistabilnego, sterowanego także z zewnątrz, jest niestety dodatkowe wejście sterownika. Między innymi dlatego użycie przekaźników bistabilnych ze sterownikiem raczej wielkiego sensu nie ma IMHO.

gosciu01
29-12-2012, 22:02
A co sądzicie o WAGO?

http://www.wago.com

jak na razie
Zalety:
dużo lepszy web serwer i sterowanie ze wszystkiego,
kilka języków programowania z konwerterem,
praca na polskojęzycznym programie i to jednym z najlepszych ( uniwersalnym ) w tej branży,
świetne wsparcie i biblioteki gotowych rozwiązań,
chyba mniej miejsca zajmuje w skrzynce,

Wady:
Wyższa cena od Fateka, wychodzi mi w zależności od konfiguracji 20-30%
brak ( ja nie znalazłem, albo będzie drogo ) współpracy z 1-Wire,
mniejsza pamieć, ale w warunkach domowych, chyba nie będzie to problemem,

grzeniu666
29-12-2012, 22:22
A co sądzicie o WAGO?...,

Jestem jeszcze mocno zielony i na długo przed PLC, ale niedawno się o Wago dowiedziałem, podoba mi się szczególnie ten Codesys. Jeśli chodzi o termometry 1-wire to widzę że niektórzy coś próbują:
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=8.0
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=86.msg198#msg198

gosciu01
29-12-2012, 22:57
Witam,

czytałem, ale napisałem tutaj, bo tam sami Wagowicze ;-) a i rzadziej ktoś zagląda.

Dla mnie najlepiej jakby był gotowy klocek do podłączenia.
Mam już konwerter 1-Wire i parę dallasów, ale do tego złącza serwisowego to bym się bał podłączać cokolwiek, bo jakby cuś nie tak, to tylko raz!

Te Wago ładnie pracują z bazami MySQL.
A gdyby tak zbierać dane z 1-Wire w bazie i sczytywać do PLC?

P.S.
widzę, że dodałeś jeszcze link z tym modbusem 485.
Przemknęło mi przez ekran, ale Wago za moduł liczy sobie jak za zboże i całość cenowo zaczyna już być mniej ciekawa.

RS 232 potrzebny mi będzie do połączenia z Satelem INT-RS
RJ45 - waidowmo, komunikacja ze światem
Modbus - do temperatur, na dziś wychodzi mi 35-50 ( w zależności od sterowania podłogówką ), więc termopary po analogu odpadają!

_artur_
29-12-2012, 23:06
ja właśnie siedzę i robię sobie driver (działający jako usługa systemowa) do zczytywania po modbusie rejestrów fateka i wrzucania tego co chcę do bazy mssql bo ja używam w robocie na codzień sql servera.. a stamtąd już sobie jakoś resztę wyciągnę na www czy gdzie indziej.. w bazie zrobie sobie tabelkę z rejestrami które należy sprawdzać i co ile żeby się nie bawić potem w zmiany w driverze..

gosciu01
29-12-2012, 23:26
artstarz,
no to pozazdrościć!
tak biegły niestety nie jestem i nie mogę sobie pozwolić na to, by przez "przecinek" w kodzie stracić kilka dni, stąd pasują mi takie klocki jak programowanie FBD, dobry support, a przy tym low cost i fura zabawy, bo gotowca też nie chcę.

_artur_
29-12-2012, 23:37
ja z kolei jestem sprzętowcem tzn. sporo rzeczy programuję czy projektuję ale z częścią wizualizacyjną już tak łatwo nie będzie.. z tym modbusem to w zasadzie przypadkiem się wziąłem bo w czwartek i piatek w robocie mi się nudziło to się wziąłem za rozgryzanie modbusa i jakoś poszło..
jeszcze nie wiem jak zrobić właśnie front panel na www ale jakoś coś w phpie wyrzeźbię..
teraz do temperatur mam testowo moduł esea ale docelowo chyba solid chip będzie bo też ze 30 dsów będzie..

suj
30-12-2012, 01:53
Jeśli chodzi o połaczenie 1-wire/modbus poszedłem drogą kolegi http://plc-home.pl/realizacja-systemu/odczyt-temperatur (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fplc-home.pl%2Frealizacja-systemu%2Fodczyt-temperatur) nieco modyfikując do swoich potrzeb. Zmieniłem w stosunku do oryginalnego projektu:
- montaż na SMD
- zasilanie dałem z 24VDC z zasilaczem impulsowym
- złacza do wszystkich 16 kanałów 1-wire na płytce (kable wraz zasilaniami nie wymagają żadnej krosownicy)
- przełączniki do wyboru adresu i prędkości magistrali modbus
- jakieś zabezpieczenia przed wyindukowaniem się w kablach napięć mogących zniszczyć/zakłócić pracę układu.

157045

Teraz czeka mnie troszkę babrania w software. Zmieniły się nieco numery pinów (to nie stanowi problemu) ale chciał bym też zaszyć obsługę przełączników adresu i szybkości RS485. Ponieważ w czasie moich studiów zajęcia z C były w piątki o 7:30, to i nie udawało mi się nigdy na nie dotrzeć i nie jestem mistrzem tego języka:( to i nie idzie mi to zbyt wartko. Fajnie by było też zmienić kompilator z CCS na przykład na XC8 z Microchipa bo pozwalało by to kompilować nie tylko pod Windows ale też pod Linuxem i Apple. Tyle że to wymagało by napisania albo zaadoptowania bibliotek do obsługi 1-wire i Modbusa które są zaszyte w CCS pierwotnie zastosowany przez autora opracowania. Jak by ktoś był chętny to mogę udostępnić schemat i wzór płytki (pamiętając oczywiście kto jest autorem pierwowzoru, nie mam zamiaru przywłaszczać sobie należnego autorowi splendoru). A może jak by się znalazł jakiś mistrz C co by chciał przysiąść i popracować nad tym projektem to i może bym taki komplecik jeden dla niego zlutował. Z płytką z prototypy.pl i częściami w większości z Farnella i częściowo z TME wychodzi gdzieś ~200PLN. No ale jest 16 kanałów więc aż tak drogo nie jest.

gosciu01
30-12-2012, 21:07
Jestem jeszcze mocno zielony i na długo przed PLC, ale niedawno się o Wago dowiedziałem, podoba mi się szczególnie ten Codesys. Jeśli chodzi o termometry 1-wire to widzę że niektórzy coś próbują:
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=8.0
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=86.msg198#msg198

Znalazłem rozwiązanie dla Wago 750-881 i opisałem na wspomnianym forum z prośbą o przyjrzenie się tej konfiguracji.
( tak mi się wydaje, bo specem w tym temacie nie jestem i nie testowałem, ale z opisów wygląda to dobrze ).

Dallasy podłączamy do dowolnego kowertera z RS-232, a ten do konwertera TCP/IP.
np.:
np.: Wire-Chip 3.1, ADA-401W, MP00204-RS232 ,
Ten z kolei do konwertera RS-232 --> Ethernet np. KT-ETH-RS232-1:

http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?products_id=325

Można zamknąć się w 200 zł ( z konwerterem MP00204-RS232, bez dallasów ).
Wykorzystać dowolną ilość parametrów w PLC ( do 60 ) temperatury i innych, wysłać to do MySQL i zrobić dalej co się w duszy plącze :-)

Lepiej, aby ktoś biegły temu się przyjrzał jednak.

bajcik
02-01-2013, 12:09
- złacza do wszystkich 16 kanałów 1-wire na płytce (kable wraz zasilaniami nie wymagają żadnej krosownicy)
157045


Jak się nazywają te złącza?

suj
02-01-2013, 12:13
jak się nazywają te złącza?

phoenix contact - ptsa0,5/16-2,5-z - term blk, pcb, 2,5 mm, 16-drożny

http://pl.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=1792966 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.farnell.com%2Fj sp%2Fsearch%2Fproductdetail.jsp%3FSKU%3D1792966)

Tadeusz Hypki
09-01-2013, 08:24
Mój kolega opomiarowanie zrobił tak. Do dużego Chińskiego PLC Xinje dodał drugi Chiński PLC2011 i po modbusie udostepnił dużemu PLC całą funkcjonalność. Teraz może z PLC2011 i przy pomocy jego softu sterować dużym PLC i jeszcze wysyła dużemu dane z 1-Wire, zegar astronomiczny i całą resztę co siedzi w PLC2011. Działa to tak, że duży PLC jest połączony lokalnie ethernetem i PLC2011 wysyła protokołem Modbus over Ethernet swoje zasoby.
Można tak podłączyc do każdego poważnego PLC, które ma ethernet. Za to całe sterowanie i transmisja niejawna idzie z PLC2011 i Androida. Super sprawa.

kulca
09-01-2013, 09:20
Mój kolega opomiarowanie zrobił tak. Do dużego Chińskiego PLC Xinje dodał drugi Chiński PLC2011 i po modbusie udostepnił dużemu PLC całą funkcjonalność. Teraz może z PLC2011 i przy pomocy jego softu sterować dużym PLC i jeszcze wysyła dużemu dane z 1-Wire, zegar astronomiczny i całą resztę co siedzi w PLC2011. Działa to tak, że duży PLC jest połączony lokalnie ethernetem i PLC2011 wysyła protokołem Modbus over Ethernet swoje zasoby.
Można tak podłączyc do każdego poważnego PLC, które ma ethernet. Za to całe sterowanie i transmisja niejawna idzie z PLC2011 i Androida. Super sprawa.
to na fotkach to sterowanie domku jednorodzinnego?

Tadeusz Hypki
09-01-2013, 09:53
to na fotkach to sterowanie domku jednorodzinnego?

Tak do domek, tak nie do końca przemyślany co do instalacji ale ten Xinje był tani ale wiele mu brakuje. Finkcje można pisać, warunki ale opomiarowania żadnego. Ale teraz jest i Android, z niego komendy i pomiary a reszta danych idzie do Xinje i tam sie mieli. W sumie ten wyżej z rżowym przodem to PLC2011 ale bardziej przygotowany do realiów sterowania domem. Wyjmujesz telefon i masz wszystko pod ręką.

grzeniu666
28-01-2013, 09:13
Jakimi urządzeniami w domkach można/warto sterować 0-10V (wyjście analogowe PLC). Zestawiam zapotrzebowanie i "wymyślam" ;) Co wiem to że będą wentyle EBM, może ściemniacze (to koszt ca. 500+ zł bo tak znajduję?).
Wiem że są pompy obiegowe (np. Wilo Stratos Eco) czy siłowniki (Belimo SR), ale to chyba mi nie potrzebne o ile zwykłą pompą można sterować (biegami) dwustanowo. Można?

Coś jeszcze wartego rozważenia?

autorus
28-01-2013, 10:02
Wilo Stratos Eco nie ma opcj sterowania przez PLC, a przy najmniej ja takiej opcji nie znalazłem. A szkoda. Można oczywiście sterować , poprzez gniazdko, wyłączając i włączając w nim napięcie.

grzeniu666
28-01-2013, 21:41
Wilo Stratos Eco nie ma opcj sterowania przez PLC, a przy najmniej ja takiej opcji nie znalazłem.

Na hasło "wilo stratos eco 0-10v" gogle dają taki link (http://productfinder.wilo.com/repo/Graphics/00383922_0.pdf). "Pump control system: a) via 0–10 V interface (str. 26).

Jakieś inne pomysły na urządzenia 0-10V ? :)

kolorado
29-01-2013, 21:05
Miał ktoś doświadczenia z systemem z -wave? Niestety brakuje mi kabli i potrzebuję jakiegoś systemu bezprzewodowego, ew. po sieci 230V. Może być jakikolwiek system, byle niezbyt drogi i w miarę niezawodny... :)

kolorado
04-02-2013, 22:21
A może z exta free miał ktoś kontakt?

witu102
05-02-2013, 09:19
ja mam na exta free zrealizowane sterowaniem oświetleniem zewnętrznym :
-zmierzchówka do LED-ów i jednego gniazdka od frontu
-lampy przy tarasie
-oświetlenie schodów
-lampy przy altanie
-lampa w altanie
-lampy wzdłuż ścieżki
-lampa na podjeździe czujnik zmierzchowy+ruchu
Całość sterowana z pilota 8 kanałowego sprawdza się jak dotąd super

kolorado
05-02-2013, 09:42
Sporo tego, ile w sumie odbiorników? Ogólnie jakbyś mógł opisać z jakich elementów się składa, jaki jest zasięg, itp.
Mi się bardzo podoba pomysł oparcia wszystkiego na RXM-01. Na początku prawdopodobnie na zwykłym PC, docelowo na małym PLC. Co z tego wyjdzie - zobaczymy.

witu102
05-02-2013, 11:12
Żeby było jasne, nie jest to żadna instalacja "inteligentnego ogrodu" a jedynie wyjście z patowej sytuacji jaką była niemożność ruszenia elewacji przy rozbudowie elektryki ogrodowej (wcześniej była 1 lampa koło tarasu)
-pilot http://www.zamel.pl/pl,222,3706,pilot_8kanalowy_p2568.html
-odbiorniki (4 sztuki) http://www.zamel.pl/pl,223,3720,radiowy_odbiornik_modulowy_2kanalowy_r om10.html
-czujnik zmierzchu http://www.zamel.pl/pl,50,89,wylacznik_zmierzchowy_wzm01.html

Oczywiście odbiorniki mają możliwość wpięcia "triggera" w postaci przycisku dzwonkowego lub jakiegokolwiek innego sygnału z zewnątrz
Zasięg pilotów teoretycznie 200m w praktyce ciężko ocenić z całego domu łapie, sprzed domu łapie, ze strychu łapie a rozdzielnica umieszczona w piwnicy.

kolorado
05-02-2013, 12:20
Dzięki za info, jeszcze tylko jedno pytanie: dałeś linka do odbiornika na szynę, ROM-10. On chyba nie ma możliwości sterowania z przycisków. Z tego co oglądałem, taką możliwość mają odbiorniki dopuszkowe, np. ROP-02.

witu102
05-02-2013, 17:43
Zawsze można wtedy zastosować dopuszkowy nadajnik,który zaprogramujemy na wzbudzanie ROM-10 :)

kolorado
05-02-2013, 18:02
Zawsze można wtedy zastosować dopuszkowy nadajnik,który zaprogramujemy na wzbudzanie ROM-10 :)
Jasna sprawa. Ja po prostu zrozumiałem że Ty używasz ROM-10 z przełącznikami klasycznymi - dlatego mi to nie pasowało.

witu102
06-02-2013, 10:05
Nie nie właśnie powodem stosowanie bezprzewodowego sterowanie był fakt, że zarówno salon po malowaniu jak i elewacja nie do ruszenia i nie było gdzie przełączników umieścić.

expercik
18-05-2013, 20:07
witajcie,

a jest jakiś sterownik, albo cos takiego czym można by sterować włącz/wyłącz. i można obsługiwać przez jakąś aplikację android ?

_artur_
18-05-2013, 21:25
to zależy co chcesz robić.. generalnie tak ale ...
w sumi każde plc powinno się dać pożenic z oprogramowaniem typu scada.. oczywiście musisz sobie odpowiedzieć najpierw na pytanie co to ma robić i ile chcesz na to wydać

kolorado
20-05-2013, 10:22
Poszukaj na alledrogo, są tam proste PLC na szynę z wyjściami przekaźnikowymi, netem i aplikacją na Androida.

AndrzejHH
22-09-2013, 21:07
Poszukaj na alledrogo, są tam proste PLC na szynę z wyjściami przekaźnikowymi, netem i aplikacją na Androida.

....zamiast PLC polecam Lexone duze mozliwosci ......

_artur_
22-09-2013, 21:33
a co to takiego ta lexona?

AndrzejHH
06-11-2013, 16:43
........male sprostowanie LOXONE latwe w programowaniu , a co to jest :To knx.
reszte znajdziesz w necie ,lacznie z kursami jednodniowymi .Naprawde polecam

El*ontro
06-11-2013, 21:19
........male sprostowanie LOXONE latwe w programowaniu , a co to jest :To knx.
reszte znajdziesz w necie ,lacznie z kursami jednodniowymi .Naprawde polecam

Loxone, to nie do końca KNX. Ale można zintegrować z KNX. Też polecam, bo możliwości tego urządzenia są naprawdę duże, jeżeli chodzi o programowanie. Tylko przy większej ilości wejść i wyjść może wychodzić drogo, dlatego dobrym pomysłem jest łączenie z KNX.

_artur_
06-11-2013, 22:00
a cenowo jak wychodzi?

mirage
14-01-2014, 14:57
Temat prawie martwy :-). Znalazłem ciekawostkę http://hapcan.com/project_pl/podstawy/

Yrazec
16-01-2014, 00:38
Witam Panowie .
Cieszę się, że tu trafiłem.
ja swój dom już mam na ukończeniu... ale też coraz to nowe pomysły.
W praktyce , mam od 3 lat Satela integra 64. Używam aktywnie sterowania przez tel. do ogrzewania.
Podlewanie ma swój sterownik ( w/g mnie nie ma potrzeby używania do tego Satela, ale oczywiście wolna wola)
Oświetlenie nocne ( wyjście do toalety) rewelacyjnie załatwiają czujki LUNA .

Pozdrawiam serdecznie Klub zapaleńców.

_artur_
16-01-2014, 10:08
a możesz napisać czy się nie zapalają jak np. ktoś kręci się na łóżku?

ravbc
16-01-2014, 10:57
Oświetlenie noce świeci się po prostu całą noc, a nie zapala tylko jak ktoś się ruszy. Pówimy tu o diodach które biorą 1W i wystarczają do nocnego oświetlenia jednego pomieszczenia (na tyle, żeby się nie potykać). To nie jest oświetlenie, które warto jakoś szczególnie "oszczędzać"...

_artur_
16-01-2014, 11:17
ale niektórzy niekoniecznie lubią spać przy czymś świecącym, tu nie chodzi o oszczędności prądu tylko o jasność świecenia..

ravbc
16-01-2014, 11:34
Jeszcze raz i powoli: mówimy o zwykłej diodzie 1W, albo i mniej. To z grubsza daje tyle światła co księżyc, a na dodatek łatwiej to przyciemnić... No ale skoro wolisz jakieś kombinacje, to oczywiście "wonoć Tomku w swoim domku" ;)

_artur_
16-01-2014, 12:45
nie pytam o kombinacje.. poza tym są czujki lepsze niż satelowskie luny więc to rozwiązanie ograniczające możliwość zastosowania innych czujek.. poza tym np. w Kielcach mimo że jest tu ze 4-5 ciu przedstawicieli satela nikt nie miał takiej czujki żeby ją zobaczyć i zaświecić na żywo jak kiedyś pytałem.. u siebie zrobię chyba sterowanie PWMem na 10% i pewnie też jakoś się nie będę potykać..

ravbc
16-01-2014, 13:00
A coś się uparł na tą Lunę akurat? Mało na rynku "schodowych" lampek LED? Wystarczy pomyśleć o tym w odpowiednim momencie i tyle. A jeśli już musisz mieć to oświetlenie w czujce alarmowej, to na prawdę nie ma problemu, żeby dołożyć do prawie dowolnej czujki zwykłego led-a zasilanego z dedykowanej linii...

_artur_
16-01-2014, 13:56
ja sie uparłem ?? kolega napisał, ja spytałem o zapalanie a Ty o oszczędnosciach i 1W piszesz :)

jarson78
16-01-2014, 20:00
Witam Panowie .
Cieszę się, że tu trafiłem.
ja swój dom już mam na ukończeniu... ale też coraz to nowe pomysły.
W praktyce , mam od 3 lat Satela integra 64. Używam aktywnie sterowania przez tel. do ogrzewania.
Podlewanie ma swój sterownik ( w/g mnie nie ma potrzeby używania do tego Satela, ale oczywiście wolna wola)
Oświetlenie nocne ( wyjście do toalety) rewelacyjnie załatwiają czujki LUNA .

Pozdrawiam serdecznie Klub zapaleńców.

Witam.
Właśnie skończyłem robienie instalacji elektrycznej, tv/sat, internet oraz alarm. Posiadam również integre 64, do tego czujki, powiadomienie GSM, czujkę, temperatury oraz czujkę gazu.
Bardzo zaciekawiło mnie sterowanie ogrzewania przez telefon.
Możesz napisać co musiałbym dokupić aby móc też tak sterować albo chociaż móc sprawdzić jaka jest temperatura na piecu i ewentualnie na zewnątrz.
U mnie ogrzewanie będzie z pieca gazowego i kominka, a w przyszłości mam nadzieje że nie dalekiej dodatkowo kolektor słoneczny do podgrzewania wody.
Chciałbym również móc będąc np. na wakacjach włączyć chociaż w jednym pokoju światło tak aby wyglądało że ktoś tam jest.
Zastanawiałem się również nad tym czy da się tak zrobić aby integra podczas gdy alarm jest włączony informowała mnie o otwarciu bramy wjazdowej na podwórko, brama wyposażona będzie oczywiście w siłowniki.
Jestem jeszcze przed tynkami i mógłbym podciągnąć odpowiednie przewody do centralki.

_artur_
17-01-2014, 13:27
masz jakiś moduł GSM/ETHM do tej integry?

jarson78
18-01-2014, 15:01
Tak, mam moduł GSM i ETHM

_artur_
18-01-2014, 16:00
Tak, mam moduł GSM i ETHM

to jesli chodzi o sterowanie to możesz zaprogramować wyjście sterowane i przekaźnikiem załączać światło (o ile instalacja elektryczna na to pozwala oczywiście) mozesz to zrobić albo z guardX albo z mobileKpd-2 na androida lub IOSa, termometry nie powiem bo mam na 1wire ale podłączone do plc a nie satela..

dendrytus
18-01-2014, 23:17
........male sprostowanie LOXONE latwe w programowaniu , a co to jest :To knx.


Loxone to NIE JEST KNX, ale potrafi z nim współpracować poprzez wbudowaną bramkę

Horher
23-01-2014, 12:31
Witam w tym wątku.

Zamierzam wykonać automatykę domu, a ponieważ o Integrze przeczytałem dużo pozytywnych opinii, postanowiłem i alarm i automatykę postawić właśnie na niej. Dom jeszcze nie istnieje, ale jak wystartuję z budową na wiosnę to nie będę miał czasu na naukę programowania integry, dlatego już teraz zakupiłem sprzęt i całość zmontowałem "na stole" wraz z kilkoma łącznikami monostabilnymi do sterowania.

Bawię się od kilku dni i chciałbym się podzielić wrażeniami. Zaznaczam, że taki sprzęt mam pierwszy raz w ręku i nigdy wcześniej nie bawiłem się w żadną automatykę.

Zalety Integry:
- Stosunkowo łatwa obsługa i programowanie z poziomu programu DloadX,
- Proste tworzenie synoptyk i podgląd za pomocą programu GuardX,
- Proste starowanie z telefonu, pilotów itd.
- Alarm i automatyka w jednym - jak dla mnie to zaleta.
- Bardzo łatwa, choć nie taka tania jest rozbudowa o wejścia/wyjścia fizyczne za pomocą ekspanderów INT-IORS. Przy okazji dodam, że nie ma żadnej zwłoki na sygnały wejściowe wchodzące do tego ekspandera. Na forum było mówione o ok 3,5 s zwłoki, jednak najwyraźniej Satel poprawił tą niedogodność.

Wady - właściwie widzę poważne wady związane z samym programowaniem centrali:
- Programowanie bardziej złożonych (ale nie skomplikowanych) funkcji jest co najmniej kłopotliwe. Zabiera to dużo wyjść wirtualnych, a te są ograniczone.
- Konserwacja takiego programu lub jego drobna zmiana po czasie może okazać się horrorem. Przy wielu funkcjach i wielu wyjściach robi się groch z kapustą i zmodyfikowanie działania jednego światełka pociąga za sobą często zmianę różnych wyjść wirtualnych.

Zastanawiałem się nad sterownikiem PLC do automatyki, ale nie znam prostych rozwiązań dotyczących wizualizacji i zdalnego sterowania za pomocą komórki. Tutaj Integra wygrywa.

Jeśli chodzi o moje odczucia to na razie tyle, natomiast bardzo chętnie poczytam opinie innych.

I jeszcze pytanie na koniec: Chciałbym zaprogramować centralę tak, żeby sterowała mi światłami w ogrodzie w ten sposób, że po aktywowaniu jakiegoś wejścia (np. pilotem lub łącznikiem monostabilnym), zapalały się światła w odstępach czasowych. Chodzi o to, żeby aktywowały się powiedzmy cztery wyjścia w odstępach co sekundę, a przy pomocy innego wejścia, chciałbym je wyłączyć. Jak to zrobić?

_artur_
23-01-2014, 15:52
Czesc, powiem tak, mam integrę 64 jako alarm i używana jest jako wyzwalacz niektórych danych dla PLC (zbieram w plc dane o otwartych liniach czy strefach w alarmie przez moduł int-rs), kolejne funkcje jakie sobie wymyslisz beda jeszcze bardziej skomplikowane. W alarmach siedzę od 18 lat i o ile do prostych funkcji integra jest całkiem fajna to wraz ze wzrostem potrzeb i ilości linii niestety zaczyna brakować właśnie wyjść wirtualnych a i przy dłuższych przewodach i instalacji w obiekcie a nie na stole te czasy reakcji się wydłużą.. ja mam PLC fatek i wizualizacja wygląda tak:
(dostęp przez www):

236959

236960

236961

łącznie z osadzeniem obrazu na żywo z kamery

236962

(linki do większych:
http://clip2net.com/s/6EJKj8
http://clip2net.com/s/6EJMCy
http://clip2net.com/s/6EJOzy
http://clip2net.com/s/6EJT26
)

bez problemu działa na androidzie i IOS
co do tego sekwencyjnego zapalania to nie mam pojęcia jak to zrobić w prosty sposób.. jakieś timery i logikę na wyjśćiach trzeba by założyć - coś jak suma logiczna najpierw na jedno, potem drugie, trzecie wyjscie i aktywować je po kolei.. do tego sterowanie czymkolwiek przez program na komórkę - na IOSa albo androida jest takie sobie (mam na ipada płatną wersję i szału nie ma..)

Horher
23-01-2014, 19:36
Dzięki :). Mam takie same odczucia, że bez PLC będzie ciężko. Zastanawiałem się nad połączeniem wyjść Integry i wejść PLC za pomocą kabelków, bo połączenie po RSie będzie wymagało napisania protokołu. Nie robiłem tego dotychczas, ale jak nie ma wielkiej filozofii, to mógłbym spróbować.

Myślałem, że zrobię tak: w integrze wyzwolę wejście "Oświetlenie ogrodu", które uruchomi mi jakieś wyjście, które z kolei podam na wejście PLC, i dopiero w PLC zrobię sobie w prosty sposób to sekwencyjne załączanie świateł. Tak by było najprościej, i synoptyk nie musiał bym robić w jakiś wydumany sposób tylko w GuardX-ie. Może to trochę pokraczne, ale na obecną chwilę nie wiedział bym jak się zabrać do synoptyk i sterowania sterownika PLC przy pomocy komórki.
No chyba, że byś mnie trochę naprowadził za co byłbym bardzo wdzięczny, bo ładnie to u Ciebie wygląda :). Jak z prędkością działania tego sterowania z komórki u Ciebie? Nie ma lagów?

Jakiego PLC dokładnie użyłeś? Ja raczej myślałem o Wago z uwagi na fajne programowanie w CoDeSy, a konkretnie ST, bo z tym sobie poradzę, a drabinek nie znam. Chciałbym, żeby to co kupię było skalowalne, bo czuję że moje potrzeby będą rosły a nie chcę być ograniczony ;).

_artur_
23-01-2014, 19:59
ja jako programista (mikroprocesory i bazy danych na pc) też drabinek nie znałem, ale poznałem ;) - w sumie prosto się to robi, do satela mam moduł intRs, jest dokumentacja do tego, satel daje przykładowy programik którym się gada z tym modułem, bez problemu działa - ja zczytuje co sekundę naruszenia wejśc, alarmy partycji i linii, stany uzbrojenia..
mam jeszcze do integry moduł bezprzewodowy z pilota,i 5 kanałowymi i 3ma wyjściami(diody) na pilocie - to jest rewelacyjny sprzęt , działa z ponad 100m, teraz mam tak że na róznych klawiszach mam włączane trzy strefy oświetlenia i zazbrajanie,uzbrajanie.. to jest zczytywane do plc i on działa z oświetleniem..
teraz mam budowę i nie mam włączników i jest tak że jak jest ciemno (wpisałem zegar astronomiczny) to jak czujka jest naruszona to zapala się światło w pomieszczeniu, jak widac na wizualizacjach mam też kilkanaście termometrów wpięte do plc i jeszcze sterowanie kablami grzewczymi i wentylatorami w rekuperatorze, oxzywiscie obroty też liczę w plc.. jak będzie bliej końca budowy to kolejne funkcje się pojawią.. jak lubisz kombinowac to integra zacznie Cię szybko ograniczać i wkurzać.. co do PLC to mam fateka fbs32mc o ile pamietam symbol, do tego trochę modułów wejść i wyjść, moduł rs485,232 i ethernet.. kupowałem po kawałku więc tak nie bolało.. z wago są ludzie zadowoleni ale nie widziałem więc się nie wypowiem.. skarbnica wiedzy na temat plc jest na forum.plc-home.pl. zajrzyj do mojego db (link w stopce) to trochę tam opisałem co i jak.. fatek jest fajny bo niedrogie (w stosunku np. do siemensa) są moduły rozszerzeń..
satela integrę znam od początku jej istnienia (w firmie u mnie jeszcze ca64 z wieczystą gwarancją - pierwsza wersja poprzednika integry) i jako alarm to potęga, do domowych zastosowań to jak wyżej..
co do sterowania z komórki - przez wifi nie ma żadnych lagów, z domu przez internet jakieś 2 s - chyba- ale to wina raczej internetu bo na budowie mam tylko aero2 darmowe i zrobiony VPN do domu na ruterze z openwrt bo aero nie ma zewnętrznego ip i trzeba bylo coś kombinować..

grzeniu666
23-01-2014, 20:56
@Horner, ten projekt i forum o Wago znasz
http://www.edom-plc.pl/forum/
http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/
?

Horher
23-01-2014, 21:57
@Horner, ten projekt i forum o Wago znasz
http://www.edom-plc.pl/forum/
http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/
?

Jasne że tak. Kilka razy to czytałem :). Sądziłem jednak, że uda mi się uniknąć PLC i zrobić wszystko na Integrze. Specjalnie do tego celu kupiłem Integrę 128 WRL.

W sumie to tak na pierwszy rzut:
- Potrzebuję sterować oświetleniem (sceny świetlne, automatyczne włączanie światła po wejściu do pomieszczenia, wyłączanie wszystkich świateł podczas zazbrajania alarmu, symulacja obecności domowników),
- Chciałbym sterować pracą pompy cyrkulacyjnej
- Potrzebuje to w miarę prosto programować
- Chciałbym tym sterować z komórki i komputera
- W prosty sposób zrobić synoptykę na której miałbym podgląd tego co się dzieje.

W drugiej kolejności:
- Sterowanie pracą PC
- Sterowanie pracą Wentylacji mechanicznej
- Upiększacze oświetlenia w stylu sekwencyjnego zapalania oświetlena ścieżki do domu (otwieram pilotem bramę wjazdową po zmroku, a lampy wzdłuż ścieżki do domu zapalają się jedna po drugiej), albo płynnego zapalania świateł w salonie z możliwością sterowania ściemniaczem.


W przyszłości (wymyślam bo jestem gadżeciarzem :)):
- Pomiar temperatur z wielu miejsc (z wielu, więc musi być tanio - chyba tylko 1-wire się kwalifikuje)
- Pomiar wilgotności
- Pomiar ilości wody w studni chłonnej
- Czujka deszczu.
- Wizualizacja tego co napisałem powyżej
- inne rzeczy które mógłbym wymyślić w przyszłości.
- łączenie tych danych z wyświetlaniem informacji np. o otwartym oknie podczas gdy zaczął padać deszcz.

Co do pierwszego celu, to na Integrze chyba się da, choć na razie nie wiem dokładnie jak to zrobić. Z drugim prawie na pewno będzie wielki kłopot, a trzecie jest niemożliwe i trzeba szukać innych rozwiązań (głównie mówię o temperaturze).

_artur_
23-01-2014, 22:12
aktualnie mam około 20 czujników 1-wire ( docelowo będzie około 40), większość ds18b20 ale też czujkę ciśnienia i wilgotnosci, wszystko podłączone przez konwerter 1wire-modbus na rs485 do plc.. satel chyba robi jakieś czujki temperatury bezprzewodowe ale cena z sufitu

Horher
23-01-2014, 22:46
...

Ja kiedyś popełniłem kilka programów w C++ i VB, i mimo, że jestem z wykształcenia informatykiem, mocny w tym nie jestem. Po prostu przebranżowiłem się i z programowaniem mam tyle wspólnego, że czasami na własne potrzeby piszę makra w Excelu :D:D:D. Myślę jednak, że jak będzie trzeba to i drabinek się nauczę i protokół na RSa napiszę, tylko żebym miał materiały do korzystania - coś w rodzaju ściągi, żeby nie błądzić po omacku bo szybko mi się odechce :).

Planuję wszystkie czujki podłączyć do Integry: kontaktrony w oknach, czujki PIR i tłuczonej szyby, ale także kontaktrony w drzwiach wewnętrznych służące wyłącznie do celów automatyki. Jeśli podłączył bym również łączniki monostabilne do oświetlenia, to może wejść w integrze wystarczy. Gdybym miał wykorzystać PLC to wejścia z łączników podpiął bym do PLC. Wyjść będzie 50, może 60 więc całkiem sporo. W Integrze wykorzystał bym ekspandery INT-IORS ( 7 - 8 sztuk więc ok 3000 - 3500 zł). Sterownik PLC z wyjściami i wejściami wyszedł by mnie w podobnej cenie, ale miałbym kłopot z wizualizacją i sterowaniem z komórki bo na obecną chwilę nia mam pojęcia jak się do tego zabrać. Trzeba zaznaczyć, ze Fatek jest chyba najtańszy, ale Wago ma CoDeSys, które mnie bardziej zachęca.

Poczytam jeszcze o tych steownikach, może coś mi zaświta i podejmę decyzję.

_artur_
23-01-2014, 23:03
pomysł dobry, ja odpuściłbym tylko czujki stłuczeniowe.. jak pisałem pracuję przy alarmach (dawno temu jako instalator, teraz projektant i szef serwisu w sporej firmie) i od kilku lat uważam że kontaktrony i czujki ruchu jak najbardziej ok, ale stłuczeniowe w mieszkaniach nie zdają egzaminu., powodów jest kilka - przede wszystkim czujka stłuczeniowa to czujka akustyczna (analizuje dżwięk tłuczonego szkła), obecne szyby w oknach są różne, czasem hartowane czasem czymś pokrywane, do tego jak już ktoś szybę chce pokonac to albo wycina dziur w ramie albo używa diamentu i przyssawki.. do tego czujka stłuczeniowa zadziala najlepiej jak tłuczona szyba upada na posadzkę - w sklepach z reguły są sporo większe połacie szybowe a do tego kafle na podłogach.. co przy stłuczeniu generuje sporo większy hałas dzięki czemu czujka działa przyzwoicie.. w domach mamy często rolety materiałowe na oknach, firanki, zasłonki oraz na podłogach panele, parkiety, wykładziny.. - wszystko to skutecznie tłumi hałas i czujka zdecydowanie słabiej działa.., dodatkowo zdecydowanie z zewnątrz inaczej wygląda okno uchylone czy otwarte (np. w świetle latarni) niż potłuczone (takie zwraca uwagę) oczywiście nie namawiam ale jak napisałem wcześniej - odpuściłem na rzecz kontaktronow w każdym skrzydle i w drzwiach wewnetrznych..
jakbyś na fateka się zdecydował to oczywiście pomogę w jakiś tam tematach..

włączniki planuję dotykowe pojemnościowe a nie monostabilne, zamiast przycisku szklana powierzchnia..

Horher
24-01-2014, 07:13
@Artur, to co piszesz o czujkach zbicia szyby ma dla mnie sens. Osobno na pewno bym nie chciał ich dawać, bo wg mnie to żadna ozdoba na ścianie, ale planowałem dać dualne czujki Satel NAVY. W jednej obudowie jest PIR i czujka tłuczenia szyby i to jest dla mnie jak najbardziej ok. Pozostaje kwestia jakości tych czujek Satela bo na ten temat nic nie wiem. Kontaktrony w każdym skrzydle będą na pewno i to dwa bo chcę rozróżniać stany otwarte/uchylone.

Sam alarm będę na pewno chciał uzbrajać samemu pozostając w domu (wieczorem i w nocy) więc w takiej sytuacji czujki ruchu będą od alarmu odcięte i będą wykorzystywane wyłącznie w automatyce np do zapalania świateł. W takim wypadku czujka zbicia szkła będzie jedynym wspomagaczem kontaktronów. Jak dom będzie całkowicie opuszczony, to wtedy zazbroję też czujki ruchu, chociaż może będę miał jakiegoś pieska i wtedy nie wiem czy PIR go nie wykryje (nawet taka odporna na zwierzaki).

Widziałem te szklane, dotykowe łączniki i wygląda to całkiem fajnie. Sam o tym myślałem, ale na pewno nie w każdym pomieszczeniu tylko tych bardziej reprezentacyjnych. Kosztuje to znacznie więcej od łączników dzwonkowych, a i tak można je zamienić w każdej chwili. Jak kasy wystarczy to może się skuszę.

Dzięki za ofertę pomocy. To dla mnie dodatkowy argument dla Fateka.

_artur_
24-01-2014, 08:44
czujki stłuczeniowe i ruchu typu dwa w jednym to wg mnie pomysł taki sobie bo wtedy masz małe pole do popisu jesli chodzi o ich montaż.. czujki ruchu podczerwieni pasywnej działają najlepiej jak intruz porusza się prostopadle do czujki (jakby po okręgu którego środkiem jest czujka) i dlatego najlepiej montować je w rogach pomieszczeń - a ze względu na charakterystykę dzialania i własnie możliwe wzbudzanie się od otwartego okna (podmuchu powietrza z zewnątrz przy włączonym grzejniku) ja preferuję montaż na ścianie z oknem "patrzacą" na pomieszczenie tak żeby ewentualny intruz musiał "przeciąć" wiązkę podczerwieni która jest przy oknie (oczywicie nie ma tam wysyłanej żadnej wiązki bo to czujki pasywne ale chodzi o ukształtowanie soczewki Fresnela która zbiera takimi strefami/wiazkami). czujka akustyczna zbicia szyby najlepiej działa zainstalowana naprzeciwko okna w odległości kilku metrów (to też wynika z praw fizyki - musi odebrac falę akustyczną).. i o ile w sporych pomieszczeniach masz dużo miejsca z reguły to jeszcze po pierwsze masz płytki które "wzmacniaja" hałas na okreslonych częstotliwociach to w domu masz to co opisałem (wykladziny, zasłony, roletki) plus meble typu szafa, regał, łóżko co powoduje rozproszenie fali dźwiękowej.. więc tu też ten pomysł nie jest najszczęśliwszy - uważam zw zwykła czujka pp będzie optymalna.. polecam czujki aritecha ev100 lub jakieś alarmcomu, satela mało montowałem więc nie mam zdania na temat ich odporności. jak masz kota czy psa to czujki typu PET.. nie zadziałaja na bydlaka 60kg ale na takiego do 30kg nie powinny reagować..
po co dwa kontaktrony w oknach? wystarczy na uchylenie (jak chcesz ogrzewaniem sterować), zabierze ci to sporo linii a pożytek żaden (chyba).. w staelu ustawisz sobie linię automatyczńie blokowaną co działa tak że jak masz np. uchylone okno to system uzbroisz i dopóki linia będzie otwarta to będzie pomijana ale jak tylko się zamknie (np z zewnatrz ktoś przyssawką podciągnie do siebie żeby rozwiercić klamkę) to po ponownym jej otwarciu natychmiast alarm zadziała.. czemu chcesz odcinać czujki ruchu w nocy? wiadomo, sypialnie, łazienka czy wc tak, ale strefa dzienna jak salon, kuchnia czy garaż mogą być uzbrojone.. ja bedę miał tak że przyciskiem przy łóżku będę włączał w plc "tryb nocny" i wtedy alarm się uzbroi gdzie trzeba, a gdzie nie bdzie paliło się światło nocne lub czujki będą odpalać jak zobaczą ruch (ktos idzie do ubikacji)..

Horher
24-01-2014, 16:32
Z tymi czujkami pomyślę, w każdym razie dzięki za uwagi.

Dwa kontaktrony na skrzydło po to, żeby rozróżniać otwaarcie i uchylenie. Będę mógł uzbroić alarm przy uchylonych oknach i na razie tylko taki cel mi przyświaca. Sterowanie ogrzewaniem poprzez uchylanie okien mnie nie interesuje, ponieważ będę grzał w drugiej taryfie i podobnie jak Ty jestem nastawiony na dużą akumulację.

Mógłbyś napisać czym kierowałeś się przy wyborze sterownika PLC? Czy to był strzał w ciemno, świadomy wybór, czy też z polecenia?

Oglądałem Twój dziennik budowy. Widzę, że masz trzy szafki na elektrykę. Ja planuję dać jedną 2m x 1,2m - powinno być dobrze.

_artur_
24-01-2014, 17:43
własńie nie jesteś w stanie otworzyć uchylonego okna bez przyciągniecia go do ramy, dlatego dwa kontaktrony na jedno skrzydło są bez sensu.. tracisz wejścia i jak opisałem wyżej nie masz z tego pożytku bo ustawisz zezwolenie na uzbrojenie z tymi kontaktronami otwartymi i dopiero jak się okno zamknie to się linia uzbroi.. czym masz zamiar grzać? bo mozesz tak sterować że jak masz okno otwarte to zamkniesz elektrozawór albo kabel wyłączysz..
co do wyboru plc to trochę w ciemno - nie znałem nikogo kto by coś w tym kierunku wiedział/umiał to poszukałem po sieci, jak widziałeś wsparcie dla fateka jest spore, bardzo pomocni są panowie u dystrybutora w multiprojekcie w krakowie.. póki co wszystko działa..
własnie na początku chciałem dużą szafę ale stwierdziłem że za duża będzie.. no i skończyło się na trzech 72 polowych..

Horher
24-01-2014, 18:43
No tak, ale ja bym chciał móc uzbarajać alarm na dwa sposoby: jak okna są całkiem zamknięte i jak są tylko uchylone. Jeśli zazbroję alarm dla okien uchylonych, a ono będzie całkiem otwarte, to wg Twojej koncepcji z jednym kontaktronem u góry okna, system nie będzie w stanie rozpoznać stanu okna. Wówczas da się zazbroić alarm przy całkiem otwartym oknie co siłą rzeczy nie ma sensu. Przy dwóch kontaktronach system będzie wiedział czy okno jest zamknięte, otwarte czy uchylone i jak będę chciał zazbroić alarm dla okien uchylonych, to w przypadku kiedy któreś będzie otwarte, powiadomi mnie o tym wywalając błąd. Chciałbym również móc przy zazbrojonym alarmie tylko na dolnych kontaktronach, móc wstać z łóżka w nocy, uchylić okno i pójść dalej spać. Na jednym kontaktronie tego nie da się zrobić.

Czytam o sterownikach i na placu boju został tylko Fatek i Wago. Fatek jest tańszy, Wago ma CoDeSys. Muszę poczytać jeszcze ;)

_artur_
24-01-2014, 19:18
nie rozumiem dalej tej komplikacji., to załóż kontaktron tylko na dole okna z mocnym magnesem, żeby nie reagował na uchylone okno, skoro nie chcesz sterowac ogrzewaniem.. przy kilku użytkownikach domu bez sensu jest biegac i patrzec czy ktoś otworzył czy uchylił okno.. załącząsz alarm i tyle, on ma się uzbroić w takim stanie jak jest.. pozą tym jak często otwierasz na oścież okno na noc? no i masz czujki ruchu.. nie piszesz nic o rodzinie ale czy oprócz ciebie żona czy dzieci będą w stanie to zapamiętać i używać? trochę lat w tym siedzę i po początkowej euforii zaczyna się rutyna i życie weryfikuje nasze pomysły.. i wtedy wygodnie jest leżąc na łóżku wcisnąć przycisk przy łóżku lub na pilocie i system ma się uzbroić a ty masz mieć komfort - zazbroisz go z oknami zamknietymi a w nocy zechcesz uchylić okno.. to rozbroisz z trybu okna zamknięte na tryb okna uchylone.. sorry, ale bez sensu, pojedziesz w delegację albo na wczasy i rodzice nędą nocować.. weź komuś tłumacz,
zresztą, zrobisz jak uważasz ale to dom i instalacje w nim są dla ciebie a nie ty dla instalacji..
co do sterownika to jaki nie wybierzesz to droga we właśniwym kierunku, policz cenę dla całości rozbudowanego systemu jaki byś chciał mieć docelowo (najlepiej rozpisz sobie na wejścia i wyjścia) i rozważ wtedy czy drabinka czy codesys ;)

Horher
24-01-2014, 20:57
Widocznie coś pokrętnie tłumaczę. Dobra, spróbuję jeszcze raz ;).

Załóżmy, że jestem w domu i na noc zazbrajam alarm, jednak chcę mieć możliwość uchylenia okna bez dotykania alarmu. W tej sytuacji muszę uzbroić dolne kontaktrony, a górne będą nieaktywne. Mogę uchylać okna kiedy mi się podoba.

A teraz druga sytuacja: wyjeżdżam z rodziną na weekend i dom pozostaje pusty. Uzbrajam wszystkie możliwe kontaktrony zarówno dolne jak i górne. Gdybym miał tylko jeden kontaktron na dole, to system nie rozpoznał by czy kono jest zamknięte czy uchylone, ale jak będą dwa co innego. Przy uchylonym jakimś oknie system się po prostu nie uzbroi, a ja za każdym razem nie będęmusiał sprawdzać, czy wszystkie okna są zamknięte ;). To własnie jest dla wygody.


no i masz czujki ruchu.. nie piszesz nic o rodzinie ale czy oprócz ciebie żona czy dzieci będą w stanie to zapamiętać i używać?
Właśnie miałem taki plan, żeby czujek ruchu nie uzbrajać jak są domownicy, żeby nie musieć pamiętać, że w nocy "do łazienki to mogę iść, bo czujka będzie nieaktywna, ale już do kuchni nie, bo wyzwolę alarm" . Czujki ruchu i górne kontaktrony w oknach zamierzałem uzbrajać tylko jak nikogo nie ma w domu, natomiast podczas obecnośći któregoś z domowników miały być kontaktrony dolne i ta czujka tłuczenia szyby.

Z pokorą przyjmuję to comówisz na temat czujki tłuczenia szyby, bo wydaje mi się to logiczne, mimo wszystko koszt nie jest zaporowy i dam je na zasadzie "od przybytku głowa nie boli". Co do tych kontaktronów, to chyba jednak się nie zrozumieliśmy, ale mam nadzieję że teraz ładnie wyjaśniłem o co mi chodzi ;).

Trochę bliżej mi do Wago niż do Fateka. Pojadę chyba na kurs organizowany przez Wago bo mam blisko do Wrocławia i wówczas podejmę decyzję.

_artur_
24-01-2014, 22:39
zrozumieliśmy się, tłumaczysz jasno.. i cały czas nie rozumiem po co dwa kontaktrony ;)

w przypadku 1 o którym piszesz kontaktron górny jest niepotrzebny, tak?

w drugim - przecież przy otwarciu okna kontaktron dolny zadziała a jak nikogo w domu nie ma to i tak okna nie uchyli od środka a z zewnątrz ewentualny intruz będzie dążył do otwarcia okna a nie uchylenia go bo przy oknie uchylonym nie otworzysz skrzydła.. nie rozumiem PO CO system ma wiedzieć że okno jest uchylone?? bdziesz tym blokować czujkę ruchu czy co? jak zostawisz uchylone okno to jak sam piszesz system i tak ominie tą linię a jak ktoś otworzy okno to ten dolny zadziała.. jedyne o czym piszesz to jest to że jak będziesz chciał wyjechać z domu do pracy i zostawić uchylone okno (przypadek prawie codzienny)
to będziesz musiał tą linię blokować co jest upierdliwe, a tak to zazbrajasz całość w trybie czuwania cakowitego i z głowy.. jak jesteś w domu to uzbrajasz obwodowo i kontaktrony dolne czuwają..
aha, nie wiem jaki masz projekt, czy garaż w bryle itp. ale w kielcach (i nie tylko oczywiście) było sporo przypadków kiedy domownicy spali na piętrze (czasem im pomagano chloroformem czy czymś takim) z części dziennej znikało sporo cennych rzeczy, z garażu auto razem z kompletem dokumentów itp. z rwguły jest podział na część dzienną i nocną - sypialnie plus korytarz plus łazienka, a jak ktoś nie może wytrzymać bez nocnych odwiedzin lodówki to niech postawi dodatkową w sypialni ;).. bardziej upierdliwe jest blokowanie linii i kombinowanie jaki rodzaj uzbrojenia właśnie użyć, sprawdzanie okien niż po prostu wcisnąć jeden przycisk na pilocie (idąc spać) lub wbicie kodu przy wyjściu z domu..
zresztą - popatrz po różnych postach o alarmach - czy ktos zakłada po dwa kontaktrony na skrzydło?
dobra, koniec offtopiku..
a co do wago to też sprzet ciekawy.. jak zaczniesz budowę to daj znać w tym wątku że coś tam dłubiesz to popatrzymy..

kolorado
25-01-2014, 10:33
Nie wiem co tu trudnego w zrozumieniu. Jak jest w domu, to chce mieć możliwość uchylania okna. Jak wychodzi, to chce mieć pewność że żadne nie jest uchylone. Bez 2 nie da rady.

Horher
28-01-2014, 17:36
Nie było mnie jakiś czas i nie pisałem, ale kolorado dobrze odczytał moje intencje. Chcąc mieć informacje o stanie okna (a rozróżnia się trzy stany - zamknięte/uchylone/otwarte) muszą być dwa kontaktrony w skrzydle. Koszt jest bardzo niski, więc nie ma się nad czym zastanawiać.

Ale faktyczne zrobił się offtop. Wracając do tematu, mam pytanie do @_artur_. Fatek korzysta z drabinek, tak? A w jaki sposób zaprogramowałeś protokół transmisji po RS 232 do komunikacji z Satelem? Pewnie to lamerskie pytanie, ale naprawdę nie wiem.

dendrytus
29-01-2014, 22:55
własńie nie jesteś w stanie otworzyć uchylonego okna bez przyciągniecia go do ramy,

A to jest z otwarciem uchylonego okna jakiś problem?
To użytkownik ma problem, bo musi najpierw zamknąć uchylone okna, a następnie otworzyć.
Złodziej po prostu przypierdoli i okno mu się otworzy. Uchylone okno ma mniejszą wytrzymałość mechaniczną niż zamknięte okno.
Poza tym można otworzyć uchylone okno bez zamykania i przypierdolenia.

Tak więc dwa kontaktrony to dobry pomysł.


tracisz wejścia

To jest właściwy argument przeciw podwójnym kontaktronom, o ile buduje się automatykę w oparciu o Integrę.

PS.
A inteligentny, to ten dom nigdy nie będzie.

_artur_
29-01-2014, 23:05
Ale faktyczne zrobił się offtop. Wracając do tematu, mam pytanie do @_artur_. Fatek korzysta z drabinek, tak? A w jaki sposób zaprogramowałeś protokół transmisji po RS 232 do komunikacji z Satelem? Pewnie to lamerskie pytanie, ale naprawdę nie wiem.
jest taki klocek z funkcją wysyłania i odbierania czegoś przez rs'a. podaje się parametry portu, gdzie i jakie dane do wysłania są w rejestrach zapisane i gdzie ma zapisać to co odebrał.. i tyle.. jedna prosta funkcja..

Horher
01-02-2014, 22:02
To jest właściwy argument przeciw podwójnym kontaktronom, o ile buduje się automatykę w oparciu o Integrę.


Automatyka na integrze - jeśli już to bardzo okrojona, albo trzeba się mocno gimnastykować. Ograniczona ilość wejść to tylko część problemu. Tak uważam, ale z drugiej strony jeszcze mało wiem na ten temat. Poskładałem Integrę na stole i próbuję robić jakieś funkcje - coś tam wychodzi, ale wygląd samego "programu" jest mało czytelny. Jestem przyzwyczajony do innego programowania i lubię mieć porządek w kodzie.



A inteligentny, to ten dom nigdy nie będzie.

Inteligentny dom to termin stworzony przez marketingowców i nie ma nic wspólnego z inteligencją, W rzeczywistości to mniej lub bardziej rozbudowana automatyka w zależności od potrzeb i/lub grubości portfela inwestora.


jest taki klocek z funkcją wysyłania i odbierania czegoś przez rs'a. podaje się parametry portu, gdzie i jakie dane do wysłania są w rejestrach zapisane i gdzie ma zapisać to co odebrał.. i tyle.. jedna prosta funkcja..

Tak czytam i czytam o tym Fateku i okazuje się, że robi wszystko co trzeba. Ja nakręciłem się bardziej na Vago po lekturze strony http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/ wraz z jej forum, ale skoro Fatek robi to samo co Wago, a jest tańszy, to może trzeba się nad nim bardziej pochylić?

endodontist
08-02-2014, 21:38
czołem, czy ktoś z Was mógłby powiedzieć coś sensownego o systemi LCN?
myślę o wykorzystaniu systemu DOMIQ...
dobry to pomysł czy zły? [dom w fazie projektu, więc położenie kabli 4YDY x1.5 nie będzie probleme]

_artur_
08-02-2014, 22:20
kable nie uciekną.. duży masz mieć dom? jak to w fazie projektu to wszystko możesz wymyśleć..
LCN czy ten domiq wygląda niegłupio ale ciekawe ile to będzie kosztować.. no i czy masz plan samemu się w to bawić czy chcesz po prostu zlecić i mieć z głowy,, ja pod kielcami stawiam dom i aktualnie mam już sporo zrobione (szczegóły w DB - link w stopce) - łącznie z integracją z satelem, sterowanie oświetleniem, wentylacją i ogrzewaniem itp. napisz czego oczekujesz od takiego systemu i co masz zamiar mieć automatycznie czy systemowo sterowane..

grzeniu666
14-02-2014, 14:48
Pytania (amatora) o przekaźniki:

1. Podobno lubią hałasować, czy to dotyczy zarówno bistabilnych jak i monostabilnych?

2. Nastawiam się na przekaźniki miniaturowe (pod podstawki) Relpol RM84 i RM85. Występują one w przyrodzie w wariancie "zwiernym" i "przełącznym" (symbole RM8x-201x... i RM8x-202x...), czym to się w praktyce dla nas (amatorów domowej automatyki) różni?
242734
Na mój mały rozumek to przełączny można równie dobrze podłączyć aby działał jak zwierny (wolne wyprowadzenia 12 i 22 jw.). A może mniej "klikają"? :)

3. Jakie są za/przeciw, dla RM84 i RM85, tj. 2x8A (?) i 16A, szczególnie dla "małych" obwodów, typu oświetlenie. Można jakoś bardziej "twórczo" użyć te 2x8A (przełączne lub zwierne)?

ravbc
14-02-2014, 15:11
Relpole są praktycznie niesłyszalne. Zwierne od przełącznych różnią się brakiem jednego pinu (NC). Przekaźniki dwutorowe (np. RM84) mają po prostu dwa niezależne tory przełączalne (tj. po dwie pary styków COM, NO i NC), a więc można nimi przełączać dwa niezależne obwody. Za to, żeby uzyskać większą obciążalność trzeba oba tory zrównoleglić (połączyć odpowiednie pary styków).

grzeniu666
14-02-2014, 15:23
Dzięki @ravbc!

Które "nausznie" oceniasz jako ciche (zwierne/przełączne? 84/85? inne?)? Będąc przypadkiem w hurtowni polecono mi Legrandy "silent edition" za prawie stówkę sztuka :)

Czyli z RM84 (2x8A) "robimy" RM85 (16A) kawałkiem przewodu :) ?

Czy dobrze rozumiem że kompletny zestaw na szynę to przekaźnik + podstawka (czymś się zasadniczo różnią GZT, GZM, GZS?) + obejma wyrzutnikowa ?

Pozdrawiam! :)

_artur_
14-02-2014, 15:30
klikają wszytkie tak samo, u mnie w pomieszczeniu gospodarczym jakoś nie przeszkadzają zupełnie.. a mam około setki..
bistabilne w połączeniu z plc to trochę kiszka.. da się zrobić ale bardzo komplikuje to program a po drugie one i tak wymagają napięcia a co gorsza większość wymaga ODWRÓCENIA napięcia żeby się przełączyły..

ja mam wszystkie 2x8.. jak bedzie trzeba to zmostkuję albo wymienie na 1x16.. mogę za to sterować równolegle dwoma odbiornikami o różnych napięciach.. no i oczywiście tylko przełączne - różnicę masz na schemacie.. ale przykładem się posłużę, oznaczenia z Twojego rysunku..
Przekaźnik zwierny ma mniej styków.. i jak nazwa mówi masz możliwość tylko zwarcia - czyli jak przekaźnik włączysz to styk 11 i 14 się złączą (zewrą) i np. żarówka się zaświeci itp.
ale może zechcesz kiedyś coś rozłączać - np. mam gniazda które normalnie są z napięciem - powiedzmy komputer u dzieci, ale mogę chcieć wymusić wyłączenie tego obwodu - bo lekcje trzeba zrobić a ja już 5ty raz mówię o wyłączeniu kompa ;)..
i wtedy klik przekaźnikiem przełącznym i gniazdo na off.. wtedy na 11 podaję przewód fazowy, jak przekaźnik jest nie załączony to pomiędzy 11 a 12 jest zwarcie a w momencie przełączenia tu następuje przerwa a zwarcie jest pomiędzy 11 a 14.. więc w przykładzie gniazdo dam na 12.. oczywiście można zrobić to na zwiernym ale wtedy żeby działało to muszę mieć cały czas załączony przekaźnik - wady - bierze prąd a dodatkowo jak wyłączysz sterownik to nie działa.. generalnie jak coś masz mieć włączone więcej niż 12 godzin to przełączny - żeby stan włączony (z napięciem na przekaźniku) był krótszy niż w stanie załączonym..

_artur_
14-02-2014, 15:34
Które "nausznie" oceniasz jako ciche (zwierne/przełączne? 84/85? inne?)? Będąc przypadkiem w hurtowni polecono mi Legrandy "silent edition" za prawie stówkę sztuka :)
porąbało ich.. u mnie jak pisałem nic nie słychać.. mam RM84 na 24V DC



Czyli z RM84 (2x8A) "robimy" RM85 (16A) kawałkiem przewodu :) ?

tak..


Czy dobrze rozumiem że kompletny zestaw na szynę to przekaźnik + podstawka (czymś się zasadniczo różnią GZT, GZM, GZS?) + obejma wyrzutnikowa ?


jeszcze dioda sygnalizacyjno/zabezpieczająca - tu UWAGA - w relpolu dioda sygnalizacyjna czerwona 6-24V ma odwrotną polaryzację niż zielona..

ravbc
14-02-2014, 16:08
Czyli z RM84 (2x8A) "robimy" RM85 (16A) kawałkiem przewodu :) ?
tak..

No w sumie to w przypadku RM85 dla większych obciążeń też jest wymagane zmostkowanie par styków. Dlatego jeśli już to lepiej chyba wybrać RM84.



Czy dobrze rozumiem że kompletny zestaw na szynę to przekaźnik + podstawka (czymś się zasadniczo różnią GZT, GZM, GZS?) + obejma wyrzutnikowa ?
jeszcze dioda sygnalizacyjno/zabezpieczająca - tu UWAGA - w relpolu dioda sygnalizacyjna czerwona 6-24V ma odwrotną polaryzację niż zielona..

Dioda zwykle nie jest potrzebna (choć bywa przydatna, natomiast w to samo miejsce można włożyć dławik, ale przy podłączeniu pod sterownik zwykle i to nie jest konieczne). Bez obejmy wyrzutnikowej też sią da żyć, ale to już sknerstwo ;) Co do różnic między gniazdami, to są głównie wizualno-wymiarowe. Ja używam GZT, bo są moim zdaniem najwygodniejsze (podłączenia cewki z jeden strony, a styki z drugiej strony podstawki - nie da się pomylić).
Aha, jeśli chciałbyś kupować cały zestaw (przekaźnik, podstawka, dioda i obejma), to w zależności od dostawcy taniej może być kupić przekaźnik interfejsowy PI84, który jest w sumie dokładnie takim zestawem (z tym że wtedy nie masz tak szerokiego wyboru typów samego przekaźnika, jak i diód, czy raczej modułów wtykowych).

marecki_0luk1
14-02-2014, 16:24
jak szukasz fajnych przekaźników to zainteresuj się WAGO 788-304, w zestawie jest podstawka i przekaźnik Schrack. Ja jak bawiłem się sterownikiem PLC WAGO pod domek takich używałem. Zgadzam się, że przyjemniej pisze się programy dla monotstabilnych przekaźników, są też tańsze.

grzeniu666
14-02-2014, 18:15
O bistabilnych wspomniałem ponieważ wyłącznie w dyskusjach o nich spotkałem się z opinią o hałasowaniu (nie miałem pewności czy analogicznie jest z mono). Instalka będzie rzecz jasna na mono.

@marecki_0luk1, dzięki, te Wago wyglądają (kosztują) fajnie. Odpowiednikiem RM84 2P będzie chyba 788-312.
Możesz coś napisać o ich "hałasowaniu" (rzecz względna, wiadomo najlepiej porównać Relpola i Wago bezpośrednio), mam na tym punkcie bzika...?

Pytanie - czy to odpowiednik zestawu Relpolu z tym "upgradem" (diodą sygn/zabezp.) czy do Wago trzeba jeszcze dołożyć?
EDIT, tutaj (http://www.wago.com/cms/doc/seria_788_858.pdf) sobie czytam, i piszą "ze wskaźnikiem zadziałania", tzn. że z tą diodą sygnalizacyjną (tylko, tj. bez zabezpieczenia)?

Czemu ma służyć ten dodatek (co do samej sygnalizacji rozumiem, może być przydatna)? Aby nie sfajczyć PLC jakbym niekcąco 230V pod skrętkę nadał? :D

Na plus dla Wago (tak sądzę) ichnie zaciski (CageClamp) zamiast śrubek do połączeń.

Te Wago znajduję 21 PLN (nie wiem ile to bitcoinów :) ), Relpol też blisko tyle, plus ew. ta sygnalizacja/zabezp 9zł.

Dzięki wielkie panowie! Dom-auto-matorzy to spoko goście :D

PS. PLC będzie Wago 750-881

_artur_
14-02-2014, 18:37
ile bitcoinów to zależy od kursu :), dzisiaj różnice są.. hmmm.. spore ;)
ja relpole w tme.pl kupowałem i zblizona cena była do tego co podałeś..
dioda ma dwa zastosowania (tam są o ile pamietam dwie diody i rezystor) - jedna swiecąca do sygnalizacji (super przy uruchamianiu) i druga zabezpieczająca - zapobiegająca uszkodzeniu elementów układu sterowania (plc) przez napięcia indukowane w cewce podczas załączenia (tak z grubsza, dokładniejsze dane bez problemu na elektrodzie znajdziesz).. ja mam większaść zielonych i kilka czerwonych - do sygnalizacji jakiś awarii - nawet przechodząc koło rozdzielni mogę zobaczyć że coś nie tak.. jak masz niedaleko to podjedź do mnie to posłuchasz jak przekaźniki grają :rolleyes:

grzeniu666
15-02-2014, 17:51
@artur, dzięki, do Kielc jednak mam kawałek (g.śląsk)...
Zakupię sobie może przy okazji tego Relpola i Wago, i porównam jak (nie)hałasują...

Zastanawiam się też nad rozdzielnicą. Często piszą aby "przemyśleć dużą i kupić 2x większą" ;) , ale w sumie moja instalacja będzie relatywnie mała (zakup PLC uzasadniam sobie potrzebą wysterowania pewnych okołowentylacyjnogrzewczych spraw, plus oświetlenie i dosłownie kilka grup gniazdek + ew. pojednyczych gniazdek do określonych sprzętów). Policzyłem z dużym zapasem i wychodzi mi max 40cm na szynie dla PLC plus max 50 przekaźników, co daje w sumie chyba trzy rzędy 24-polowe.

Pytanie czy jest szansa zmieścić się w rozdzielnicy 5x24 (Kubiak) czy jestem skazany na ze 2x droższą, np. Moeller 6x34?

kasprzyk
15-02-2014, 18:06
Do tego dorzucisz jedną różnicówkę 3-fazową ? ;)
Czym zabezpieczysz 50 przekaźników ?

grzeniu666
15-02-2014, 19:55
I jeszcze pytanko o skrętki. Przewiduję że bezpośrednio do PLC skrętek będę miał pewnie około 30. Z kilku różnych opcji, najbardziej przekonuje mnie wykorzystanie patch panelu zamontowanego "odwrotnie", tj. aby dostęp z jego tyłu był dobry. Widzę są takie panele 24-portowe o całkiem fajnej budowie (http://allegro.pl/19-patch-panel-krosowy-24-portowy-rj45-utp-cat5e-i3892083748.html) - można by taki zamocować RJ-tami w górę (lub dół czy w bok) i mieć dobry dostęp do samych złączy. Albo wręcz wyciąć otwór w rozdzielnicy i przynitować taki panel do niej. Jak myślicie (szkic niżej)?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=242947&d=1392490399
http://www.linkbasic.com/UploadImage/ProductBig/20130625154438343.jpg
http://www.linkbasic.com/product/PNS24-UC5E-EN.htm

http://kompleksmedia.pl/img/products/49/23_max.jpg

242947

Jeśli chodzi o rozdzielnice - nie byłyby dobre osobne rozdzielnice: jedna dla PLC+przekaźniki+ew.patchapanel, oraz druga dla reszty "grubej" elektryki?

kasprzyk
15-02-2014, 20:53
Nie, nie byłyby dobrym rozwiązaniem - rzuć okiem na Kubiaka serię Profit.

grzeniu666
17-02-2014, 12:24
Profity wyglądają fajnie :) tylko ta głębokość trochę spora. Czy 20 (a nawet 15 cm) nie styknie (głębokość rozdz. determinuje licowaną z nią głębokość zabudowy GK wiatrołapu), wszak akurat moduły PLC Wago, jak i np. przekaźniki Wago mają ichnie zaciski sprężynowe od czoła?

Pytanko o zasilacz dodatkowy (który bym kupił już teraz, choćby do sprawdzenia głośności tych przekaźników Relpol i Wago). Czy może być np. taki Breve, czy to musi być oryginalny Wago (chyba nie):

http://sklep.tim.pl/zasilacz-impulsowy-230vac24vdc-60w-2-5a-ksr-06024-18924-9994
http://sklep.tim.pl/zasilacz-impulsowy-230vac24vdc-60w-2-5a-787-612

?

ravbc
17-02-2014, 12:44
Przekaźniki sprawdzisz czymkolwiek co daje 24V DC.