PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]

_artur_
17-02-2014, 12:21
ja mam 5A MeanWell - i całość obskakuje..
aha - jakby ktoś był ciekawy ile toto prądu bierze ;) - od mniej więcej połowy listopada rozdzielnia (plc, zasilacz, przekaźniki) do dzisiaj (czyli jakieś 3 miesiące) wzięły 25 kWh - mam osobny licznik tylko na to.. wiadomo że jeszcze nie chodzi na full (ale od ponad miesiąca steruje np. wentylatorami w rekuperatorze przez PWM), gada co sekundę z termometrami czy satelem.. więc kieszeni nie urywa ;)
a przez miesiąc sam rekuperator puszczony na około 100m3/h wziął 18 kWh..

ravbc
17-02-2014, 13:52
Co do zasilacza: pojedynczy przekaźnik bierze ok. 0,5W prądu i to tylko w czasie pracy (jak jest w stanie załączonym). Tzn. że z zasilacza 24V / 2A można wysterować równocześnie ok. 100 przekaźników - starczyć powinno na spory dom... Oczywiście w przypadku zasilania także wejść PLC, odejdzie trochę prądu na ich obsługę, ale one też biorą prąd głównie w stanie "zwarcia", a nikt raczej nie będzie wszystkich włączników w domu naraz wciskał...

_artur_: z ciekawości: ile masz tych podliczników powieszonych, że tak wszystko z osobna mierzysz? ;)

_artur_
17-02-2014, 14:12
na razie 3 ale mam jeszcze parę w skrzynce ;) ale pozbędę się ich i zamienię na takie z modbusem bo nie chce mi się d... ruszać i ich zczytywac skoro PLC może to robić za mnie, a do tego będę miał odczyty chwilowe ;)
na razie mam teraz rozdzielnię, reku i ogrzewanie podłogowe (trzyfazowe)
co do zasilacza to IMHO 2A to dla 100 przekaźników na styk, bo zawsze może się coś urwać czy zewrzeć i wszystkie się włączą ;) - i masz 100% obciążenia.. oczywiście będzie działać ale to trochę nie bardzo.. dlatego myślę że 5A to akurat.. ja mam jeszcze elektrozawór na 24V DC który jakby odpaliła czujka zalania to zamknie mi wodę w całym domu - ten bierze ponad 1,5 A ale trzymam na osobnym zasilaczu tylko do tego bo to zawór typu NO czyli bez napięcia jest otwarty (zamykam go tylko awaryjnie)

ravbc
17-02-2014, 14:42
Ja może mam nietypowy dom, ale dla mnie 100 przekaźników aktywnych jednocześnie, to jest na prawdę sporo. W sumie to nawet tylu nie mam.... W każdym razie to podałem jako przykład, bo oczywiście należy sobie zrobić bilans prądów i dobrać odpowiedni zasilacz (z odpowiednim zapasem). Ja w każdym razie raczej nie jestem zwolennikiem dwukrotnnego przewymiarowania zasilania w stosunku do zapotrzebowania szczytowego ;)

_artur_
17-02-2014, 15:42
w sumie trochę tak, tylko jak przeliczysz to na złotowki to inaczej wychodzi

ravbc
17-02-2014, 16:00
Dlatego lepiej jak każdy dobiera według własnego "widzimisię" ;)

grzeniu666
31-03-2014, 12:05
I'm back :) Jeśli chodzi o przekaźniki, kupiłem do sprawdzenia "głośności" kompletne: Wago 788-312 oraz Relpol PI84 (RM84), czyli oba 2 x 8A. Spodziewałem się większej różnicy (na korzyść Relpola podobno chichego, względem podobno głośnego Wago).
Subiektywnie oceniam że Relpol generuje jakieś 70% hałasu który generuje Wago.

Yrazec
03-04-2014, 22:39
Witam
Na wstępie przepraszam dawno tu nie zaglądałem..
Wyjaśniam do ogrzewania mam piec Kospela ....elektryczny...
do niego firma oferuje moduły sterujące, ale drogie..
więc zrezygnowałem z odczytywania temperatury...
Wbijam się po tel TPSA do satela a dalej steruję przekaźnikami włączającymi piec na trzy stepy .
Przeciw za mrożeniowy ( w zależności od potrzeb ustawiam na 7-14 c ) drugi to podniesienie do 17-19,
a trzeci to grzanie na ful ( obszedłem automatykę pieca, i go trochę oszukuję..:rolleyes: )
W ten sam sposób z Satela możesz włączyć i wyłączyć dowolny odbiornik ( ja mam ustawione do 6 przekaźników)

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia będą pomocne
pozdrawiam

Yrazec
03-04-2014, 22:45
a możesz napisać czy się nie zapalają jak np. ktoś kręci się na łóżku?

Przecierz Luna jest na korytarzu a nie w sypialni ...;-)
Pewnie by przeszkadzała, po za tym można te ledy odłączyć.

grzeniu666
18-04-2014, 13:30
Będę miał u siebie PLCka oraz Integrę Satela. Będą w różnych miejscach (rozdzielnica z PLC w wiatrołapie, Satel w innym miejscu). Satel z PLC będzie się komunikował zapewne przez ETHM. Do Satela będą podłączone m.in. PIR czy kontaktrony drzwi zew. jako część sys. alarmowego. PLC do obsługi automatyki "wygody" lub "gadźetów" (jak tam zwał) będzie korzystał m.in. ze stanów czujek PIR serwowanych z Satela, ale również z kontaktronów drzwi wewnątrznych, które już dla alarmu są całkiem (jak sądzę) zbędne.

Pytanie - czy w takim razie przewody kontaktronów drzwi wew. prowadzić do Satela (i również serwować do PLC) czy prowadzić je bezpośrednio do PLC? A może kierować się ceną wejść dwustanowych (czyli pociągnąć przewody tam gdzie te są tańsze, czyli chyba w PLC)?

_artur_
18-04-2014, 13:45
jak chcesz skomunikować satela z PLC via Ethernet? o ile mi wiadomo (ale nie jestem pewien) satel nie udostępnia protokołu do ethernetu a jedynie do int-rs.. owszem na elektrodzie coś tam chłopaki wykombinowali ;) ale różnie może być..
mam tak samo - kontaktrony zewnętrzne i wewnętrzne - wszystko do satela - powód jest banalnie prosty - koszt wejścia w satelu jest raczej mniejszy niż wejścia w PLC.. poza tym kontaktrony mają to do siebie że lubią im drgać styki.. i w satelu banalnie prosto to obsłużysz (czułość linii) a w PLC niekoniecznie ..
albo zrób jak Ci wygodniej..

grzeniu666
18-04-2014, 14:33
http://www.edom-plc.pl/forum/index.php?topic=5.msg513#msg513

W koszcie to nie są duże różnice (dla max 10 szt), do Satela koszt 8xDI to jakieś 140 zł, dla Wago nówka 220 zł, Allegrówka połowa tego.

Dzięki za wskazówkę :)

_artur_
19-04-2014, 08:51
o widzisz.. zaraz muszę popatrzeć jak to działa i zobaczyć czy nie da się do fateka tego wrzucić.. dzięki za linka..

kolorado
22-04-2014, 10:58
A to ciekawostka, dodali w końcu możliwość integracji w ETHM-1. Odpuściłem sobie tego klocka, ale wygląda na to że trzeba będzie się z nim przeprosić...

Jeśli chodzi o wejścia, to tych typowo alarmowych nie dzieliłbym na różne systemy. Moim zdaniem będzie tylko bałagan. Ja osobiście wszystkie związane z alarmem podłączyłbym do Satela, bo w PLC będziesz pewnie więcej grzebał, więc duża szansa że coś popsujesz. O ile nie działające światło żaluzje da się przeboleć i łatwo zauważyć, w przypadku systemu alarmowego może być to "kosztowniejsze" i trudne do wykrycia. Jednocześnie uprościłbym maksymalnie konfigurację po stronie Satela, on powinien realizować zadania związane stricte z bezpieczeństwem domu.
Reasumując alarm powinien działać niezależnie od PLC, PLC może poprzez integrację wykorzystywać wejścia to realizacji automatyki. Wejścia związane tylko z automatyką raczej do PLC, chyba że są wolne wejścia w centrali, a w PLC brak.

grzeniu666
22-07-2014, 19:16
Na strychu będę miał kilka, przyjmijmy sześć, klamotów 230V do wysterowania (on-off) PLC-kiem. Czy dobrze rozumiem że można to wykonać (okablować, z rozdzielnicy) tak:
- kabelek sygnałowy 7+ żyłowy (np. skrętka) + 3x1,5 i na strychu w puszce (odpowiednio dużej) przekaźniki dla poszczególnych urządzeń, lub
- np. dwa przewody 4x1,5, zero i PE wspólne, a pozostałe 6 żył (oznaczone) jako fazy włączane w rozdzielnicy przekaźnikami?
Owe klamoty to jakiś wentylator (max 100W), + przepustnice Belimo LM230 (drobne W).

_artur_
22-07-2014, 21:29
tak.. oba rozwiązania bedą ok

Horher
25-11-2014, 16:17
Odgrzeję trochę temat.
U siebie zamierzam sterować oświetleniem na podstawie zadziałania kontaktronów w drzwiach do pomieszczeń i czujników ruchu w pomieszczeniach. Na początku miały być wykorzystane czujki ruchu z alarmu, ale czytając o problemach związanych z opóźnieniem ich działania (dotyczy oczywiście sterowania oświetleniem), postanowiłem wykorzystać zwykłe czujki do oświetlenia np. takie http://www.morele.net/maclean-czujnik-ruchu-bialy-mce20-631040/.
Koszt przynajmniej 3x niższy niż czujek alarmowych, estetyka jak dla mnie większa bo montaż w suficie no i brak opóźnień.

Czujka fabrycznie jest przystosowana do sterowania oświetleniem 230 V poprzez przekaźnik i do celów automatyki i podpięcia pod PLC trzeba ją przerobić. Jest to banalnie proste. Wewnątrz są dwie płytki drukowane: górna na której jest przekaźnik i dolna z sensorem PIR. Dolna jest podłączona z górną za pomocą trzech kabelków : plus, minus i sygnał. Wystarczy wywalić górną płytkę i podłączyć się bezpośrednio do tych kabelków. Elektronika jest zasilana napięciem 24 V DC, a sygnał to po prostu OC, który zwiera do masy w chwili zadziałania czujki. Podłączyłem to wszystko na stole i działa wyśmienicie.

Piszę o tym bo może się komuś przydać. Dzięki temu w domu zrezygnowałem z czujek PIR w alarmie, bo i tak będę miał kontaktrony i czujki inercyjne na wszystkich oknach. PIRy miały być tylko do sterowania światłem, ale tak jak pisałem wcześniej, raczej nie działały by dobrze.
Pozdrawiam.

PS. Integracja Satela z PLC przez Ethernet jest przeze mnie przetestowana i działa doskonale. Żadnych lagów nie zauważyłem.

grzeniu666
25-11-2014, 18:09
A nie ma na rynku czujek ruchu, ze stykiem prealarmu (czujki np. satela same sygnalizują chyba prealarm diodą, ale o ile rozumiem nie przekazują tego sygnału centralce)? Jakie w praktyce jest opóźnienie takiej czujki PIR w zadziałaniu takiej czujki PIR?

Horher
25-11-2014, 21:18
A nie ma na rynku czujek ruchu, ze stykiem prealarmu (czujki np. satela same sygnalizują chyba prealarm diodą, ale o ile rozumiem nie przekazują tego sygnału centralce)? Jakie w praktyce jest opóźnienie takiej czujki PIR w zadziałaniu takiej czujki PIR?

Osobiście tego jeszcze nie sprawdzałem, choć mam czujkę Satela w pudełku, to jeszcze jej nie podłączyłem, ale z relacji faceta, który chciał je wykorzystać do sterowania oświetleniem, wynikało jednoznacznie, że się nie nadają. Opóźnienie to ok. 2 s więc może to być kłopot. Te 2 s są wyszczególnione w specyfikacji czujki. NIe wiem, może są też szybsze, ale ta czujka do światła przedstawiona przeze mnie w poprzednim poście sprawdza się na 100% i kosztuje 3-4 razy mniej.

Facet o którym wspominam (czytałem chyba na elektrodzie), chciał zrobić coś takiego:
otwiera drzwi do łazienki i kontaktron w drzwiach daje sygnał. Równocześnie czujka ruchu w łazience wykrywa ruch i światło się włącza. Po zamknięciu drzwi system wie, że ktoś jest w łazience, nawet jak przestanie się ruszać, a to dlatego, że po zamknięciu drzwi wewnątrz odnotowany był ruch. Nawet jeśli ruch przestaje być wykrywany, a drzwi nie zostały otwarte, oznacza, że ktoś musi być w środku i światło nie gaśnie. Jak po zamknięciu drzwi czujka nie odnotuje ruchu, to światło gaśnie. Problem był taki, że facet wchodził do łazienki i czekał na światło co może być irytujące. Mi się ten pomysł podoba i też chcę zrobić taki układ, ale skoro czujki alarmowe mają opóźnienie, to szukałem innych rozwiązań. Znalazłem i dzielę się znaleziskiem :).

Jeszcze jedna ważna sprawa. Jak montuje się kontaktrony i czujki inercyjne w oknach, to czujki PIR są po prostu zbędne. Problem jest tym większy, jak w domu pozostaje większy pies, albo dowolnej wielkości kot. Są czujki typu animal czy pet, ale z wypowiedzi znawców w wątku o alarmie wynika jasno, że to chwyt marketingowy i lepiej się tym nie sugerować. To jest kolejny powód, dla którego zrezygnowałem z PIRów w domu.

grzeniu666
25-11-2014, 22:13
@Horher, i chwała Ci za to że się dzielisz znaleziskiem! :)

To co ten gość planował robić, w uproszczeniu i ja planuję. Tyle że do zapalenia światła w łazience starczy mi sygnał z kontaktronu, na który o ile wiem nie potrzeba czekać (jak na PIR). PIR da znać (w międzyczasie, bo gaszenie światła może mieć opóźnienie), że po otwarciu (i zamknięciu?) drzwi ktoś wszedł i jest wewnątrz. To tak w skrócie.

Jakkolwiek, zważywszy na cenę, ten czujnik obecności jest wart uwagi (przynajmniej do niektórych pomieszczeń).

kolorado
26-11-2014, 08:27
otwiera drzwi do łazienki i kontaktron w drzwiach daje sygnał. Równocześnie czujka ruchu w łazience wykrywa ruch i światło się włącza. Po zamknięciu drzwi system wie, że ktoś jest w łazience, nawet jak przestanie się ruszać, a to dlatego, że po zamknięciu drzwi wewnątrz odnotowany był ruch. Nawet jeśli ruch przestaje być wykrywany, a drzwi nie zostały otwarte, oznacza, że ktoś musi być w środku i światło nie gaśnie. Jak po zamknięciu drzwi czujka nie odnotuje ruchu, to światło gaśnie.
Ktoś wchodzi do łazienki i nie zamyka drzwi, bo chce np. ręce umyć. Wychodzi, zamyka i światło się pali, bo system myśli że ktoś jest w środku.
Jak dla mnie takie sterowanie światłem to przesada. Wyznaję zasadę: pomagać tam gdzie się da, ale nie na siłę. ;)

Horher
26-11-2014, 16:49
Ktoś wchodzi do łazienki i nie zamyka drzwi, bo chce np. ręce umyć. Wychodzi, zamyka i światło się pali, bo system myśli że ktoś jest w środku.
Jak dla mnie takie sterowanie światłem to przesada. Wyznaję zasadę: pomagać tam gdzie się da, ale nie na siłę. ;)

Nie ma co tak od razu potępiać ;). Zgodzę się z Tobą że automatyka ma pomagać a nie przeszkadzać, ale akurat problem który przedstawiłeś jest bardzo prosty do rozwiązania. Po prostu każda zmiana stanu kontaktronu w drzwiach uruchomi odliczanie czasu. Jeśli w tym czasie czujka wykryje ruch światło ma się palić, a jeśli nie, to ma zgasnąć. Proste i skuteczne :).

Grzeniu666, włączanie światła kontaktronem i podtrzymanie tego stanu czujką jest chyba dobrym rozwiązaniem. Trzeba to jeszcze przemyśleć pod kątem różnych scenariuszy.

kolorado
26-11-2014, 18:38
Jeśli w tym czasie czujka wykryje ruch światło ma się palić, a jeśli nie, to ma zgasnąć. Proste i skuteczne :).
Czy ja wiem? W krańcowym przypadku (np. drzwi cały czas otwarte) będzie to działać jak ... zwykła czujka ruchu. Czyli kicha. Może się sprawdzać w toaletach publicznych, gdzie są auto-zamykacze a jeśli nie, to ludzie i tak zawsze zamykają drzwi. W domu moim zdaniem średnio, ale to moja opinia.

grzeniu666
26-11-2014, 19:39
@kolorado, ja wychodzę z założenia że nie jest kłopotem gdy światło np. w toalecie pali się minutę czy dwie na darmo (timer dla sygnału z PIR). No może dla "posiedzeń" trzeba będzie trochę algorytm/czasy dopracować (albo dać kontaktron w desce :D ) .

Kontaktron wyzwala światło natychmiastowo, brak aktywności PIR przez pewien czas (może i/lub inne warunki) gasi światło.

W założeniach swoją automatykę mam za cel wykonać tak, aby dla dowolnej osoby (gościa) była intuicyjna w obsłudze (żadnych "niespodzianek", czyli przełączniki do świateł, OK w zasadzie przyciski, itp.), przezroczysta, natomiast dla zainteresowanych/domowników, aby była ułatwieniem lub gadżetem/zabawką (programowanie i tunung tego, jak sądzę, będzie dla mnie miłym zajęciem).

Horher
27-11-2014, 05:51
@kolorado, ja wychodzę z założenia że nie jest kłopotem gdy światło np. w toalecie pali się minutę czy dwie na darmo (timer dla sygnału z PIR). No może dla "posiedzeń" trzeba będzie trochę algorytm/czasy dopracować (albo dać kontaktron w desce :D ) .

Kontaktron wyzwala światło natychmiastowo, brak aktywności PIR przez pewien czas (może i/lub inne warunki) gasi światło.

W założeniach swoją automatykę mam za cel wykonać tak, aby dla dowolnej osoby (gościa) była intuicyjna w obsłudze (żadnych "niespodzianek", czyli przełączniki do świateł, OK w zasadzie przyciski, itp.), przezroczysta, natomiast dla zainteresowanych/domowników, aby była ułatwieniem lub gadżetem/zabawką (programowanie i tunung tego, jak sądzę, będzie dla mnie miłym zajęciem).

Hehe :),w nawiasie jest zawarta kwintesencja tego całego przedsięwzięcia z automatyką. Budujemy sobie zabawki i dorabiamy ideologię o wygodzie i oszczędnościach prądu :D. Chyba w każdym mężczyźnie można znaleźć trochę chłopca :D.

_artur_
27-11-2014, 09:45
ale za to jak przyjdą znajomi - inni duzi chłopcy - to chóralne "o ku.... " z podziwem w głosie wynagradza te trudności :D

kolorado
27-11-2014, 09:53
ale za to jak przyjdą znajomi - inni duzi chłopcy - to chóralne "o ku.... " z podziwem w głosie wynagradza te trudności :D
Tak, to jest zaleta. Tylko dobrze by było te wszystkie "udogodnienia" po ich wyjściu wyłączyć. ;)

Horher
30-11-2014, 21:01
Mam pytanie dotyczące szafy sterowniczej. Zamierzam kupić Eaton serii Profi+, ale nie w tym rzecz. Montować ją przed tynkami czy po tynkach? Jak po tynkach, to będzie niejako wmurowana w ścianę i to samo dotyczy cokołu. Mam dom postawiony na płycie fundamentowej i na razie na podłodze jest surowy beton. Docelowo w pomieszczeniu technicznym będzie jeszcze jakaś wylewka samopoziomująca i płytki. Czy postawić szafę na surowym betonie i podłogę robić później nie przejmując się tym, że szafa będzie w nią wkomponowana, czy raczej zrobić podłogę na gotowo i dopiero na płytkach postawić szafę? Jak robiliście to u siebie? Nie ukrywam, że lepiej mi teraz postawić szafę, a później wykańczać pomieszczenie, ale z drugiej strony pachnie mi to tandetą w wykonaniu - coś jak postawię pralkę, ale płytek pod spodem nie będzie bo przecież i tak ich nie będzie widać :).

_artur_
30-11-2014, 21:18
cieżkie to będzie? ja bym na wylewce przed płytkami mocował

Horher
30-11-2014, 22:51
cieżkie to będzie? ja bym na wylewce przed płytkami mocował

Nie wiem czy ciężkie. Za ciężkie na płytki to na pewno nie - nie popękają. Wylewki będę robił po tynkach, a szafę chciałbym wcześniej, tylko nie wiem czy to zgodne ze sztuką. Z drugiej strony szafy i tak nigdzie potem nie przestawię, więc i tak nie będzie możliwości zobaczenia czy stoi na płytkach, wylewce, czy na gołym betonie:rolleyes:

_artur_
01-12-2014, 05:40
to jak pytki wytrzymają to rob jak Ci wygodnie..

Horher
09-12-2014, 12:32
Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł na sterowanie oświetleniem led za pomocą sterownika PLC. Chodzi mi głównie o RGB led i związane z tym zmiana kolorów, ściemnianie i rozjaśnianie, oraz przypisanie wybranych ustawień do scen świetlnych, a później ich aktywacja jednym kliknięciem.
Już od dłuższego czasu myślę jak się za to zabrać. Pierwsze co mi przyszło do głowy, to profesjonalne podejście czyli za pomocą kontrolerów DMX512 czy DALI. Jednak koszt takiego rozwiązania jest jak dla mnie nie do przyjęcia. Po pierwsze trzeba zastosować przy sterowniku moduł mastera, a po drugie przy każdym kawałku taśmy LED, która miałaby być indywidualnie sterowana, sterownik DMX lub DALI – zgodnie z dokonanym wyborem. Koszt takiego sterownika to ok. 200 zł, natomiast moduł mastera to lekko 1500 zł. Takie rozwiązanie nie jest na moją kieszeń, szczególnie, że budowa w toku i kupka z pieniędzmi maleje w zastraszającym tempie.

A teraz mój pomysł: sterować ledami za pomocą wyjść cyfrowych PLC. Pierwsze co wypróbowałem, to sterowanie PWM – niestety, mimo, że biblioteka OSCAT (posiadam PLC Wago) posiada nawet odpowiedni klocek, to sam moduł wyjść dwustanowych może przełączać z maksymalną częstotliwością 2kHz. Praktyka pokazała, że to zdecydowanie za mało, żeby sterować jasnością. Przy okresie 100 Hz, moduł się wyłączał przy wypełnieniu sygnału 5% (100/0,05 = 2000). Biorąc pod uwagę nieliniowość świecenia diody, prawie nie przygasała, a i tak 100 Hz jest zdecydowanie za wolne, bo widać migotanie, szczególnie przy niższym wypełnieniu.
W związku z tymi ograniczeniami sprzętowymi, pomyślałem, żeby zastosować sterownik własnej konstrukcji oparty o jakiś mikrokontroler. Działać ma to tak:
Sterownik PLC wysyła do zmajstrowanego sterownika sygnał z możliwą dla niego częstotliwością, powiedzmy że to będzie przedział od 10 Hz do 100 Hz. Nie musi być to sygnał PWM, a po prostu zwykła zmiana stanu. Mikrokontroler odczyta tą częstotliwość i przerobi na sygnał PWM wysokiej częstotliwości, z ilością wypełnienia proporcjonalną do odebranej częstotliwości wysyłanej przez PLC. Niech to będzie np. 10 Hz – 0% wypełnienia, 100 Hz – 100 % wypełnienia. Wyjście z mikrokontrolera trzeba by podłączyć do bazy tranzystora, a ten podawałby już napięcie na LEDa.

Tym sposobem do wysterowania taśmy LED RGB potrzebne były by trzy wyjścia cyfrowe w PLC i zmajstrowany sterowniczek składający się z mikrokontrolera i trzech tranzystorów :).

Jak myślicie, ma to szanse powodzenia? Ja całą swoją wiedzę o mikrokontrolerach gromadzę od ok. dwóch tygodni, więc nie ma co gadać – jestem w tym zielony, choć z drugiej strony zaprogramować go tak, żeby zamigał diodą już umiem, a i wysyłanie sygnału PWM nie jest szczególnie trudne do zaprogramowania.

Na razie jestem entuzjastycznie nastawiony, ale proszę o wasze komentarze.

macek123
11-12-2014, 18:17
.

A teraz mój pomysł: sterować ledami za pomocą wyjść cyfrowych PLC. Pierwsze co wypróbowałem, to sterowanie PWM – niestety, mimo, że biblioteka OSCAT (posiadam PLC Wago) posiada nawet odpowiedni klocek, to sam moduł wyjść dwustanowych może przełączać z maksymalną częstotliwością 2kHz. Praktyka pokazała, że to zdecydowanie za mało, żeby sterować jasnością. Przy okresie 100 Hz, moduł się wyłączał przy wypełnieniu sygnału 5% (100/0,05 = 2000). Biorąc pod uwagę nieliniowość świecenia diody, prawie nie przygasała, a i tak 100 Hz jest zdecydowanie za wolne, bo widać migotanie, szczególnie przy niższym wypełnieniu.
W związku z tymi ograniczeniami sprzętowymi, pomyślałem, żeby zastosować sterownik własnej konstrukcji oparty o jakiś mikrokontroler. Działać ma to tak:
Sterownik PLC wysyła do zmajstrowanego sterownika sygnał z możliwą dla niego częstotliwością, powiedzmy że to będzie przedział od 10 Hz do 100 Hz. Nie musi być to sygnał PWM, a po prostu zwykła zmiana stanu. Mikrokontroler odczyta tą częstotliwość i przerobi na sygnał PWM wysokiej częstotliwości, z ilością wypełnienia proporcjonalną do odebranej częstotliwości wysyłanej przez PLC. Niech to będzie np. 10 Hz – 0% wypełnienia, 100 Hz – 100 % wypełnienia. Wyjście z mikrokontrolera trzeba by podłączyć do bazy tranzystora, a ten podawałby już napięcie na LEDa.

Tym sposobem do wysterowania taśmy LED RGB potrzebne były by trzy wyjścia cyfrowe w PLC i zmajstrowany sterowniczek składający się z mikrokontrolera i trzech tranzystorów :).

Jak myślicie, ma to szanse powodzenia? Ja całą swoją wiedzę o mikrokontrolerach gromadzę od ok. dwóch tygodni, więc nie ma co gadać – jestem w tym zielony, choć z drugiej strony zaprogramować go tak, żeby zamigał diodą już umiem, a i wysyłanie sygnału PWM nie jest szczególnie trudne do zaprogramowania.

Na razie jestem entuzjastycznie nastawiony, ale proszę o wasze komentarze.

możesz isc dalej, jak juz dajesz mikrokontroler, który ma zapewne uarta...
niech on zajmnie się pwm,em
a z plc wysylaj mu tlko zadana wartos wsp wypelnienia, wykorzystujac port szeregowy,
po co marnowac wyjscie

ogolnie prosta sprawa
jakie masz cpu wago ?

Horher
11-12-2014, 20:13
możesz isc dalej, jak juz dajesz mikrokontroler, który ma zapewne uarta...
niech on zajmnie się pwm,em
a z plc wysylaj mu tlko zadana wartos wsp wypelnienia, wykorzystujac port szeregowy,
po co marnowac wyjscie

ogolnie prosta sprawa
jakie masz cpu wago ?

Niestety nie wiem jakie CPU, ale jest to PLC 750-880.

Z marnowaniem wyjść, to masz 100% racji, ale inaczej nie potrafię, przynajmniej na razie.Co do sterowania po RSie, to sprawa jest dla mnie o tyle skomplikowana, że nie mam o tym bladego pojęcia :(. Nie mam pojęcia jak to zaprogramować po stronie mikrokontrolera jak i po stronie PLC. Druga sprawa, to nawet jak by mnie ktoś nakierował i bym sobie z tym poradził, to musiałbym kupić moduł RS do Wago, którego nie posiadam i który kosztuje lekko 1000 zł. Ostatnia rzecz, to jak poprowadzić kable łączące PLC i poszczególne sterowniki LED? Czy można łączyć w gwiazdę, czy musi to być magistrala bez rozgałęzień, ciągnięta jednym kablem przez wszystkie urządzenia?

Jeśli już miałbym robić to z pominięciem wyjść dwustanowych, to czy nie lepiej sterowanie puścić przez Ethernet np. Modbus po Ethernecie (o którym wiem że nic nie wiem). Wówczas mógłbym po prostu ze switcha pociągnąć skrętkę do każdego sterownika LED.

macek123
11-12-2014, 20:33
nie trzeba karty z rs,em
masz port serwisowy, tam siedzi rs232 w standardzie ttl, rozpiski pinow gdzies są na sieci
do rs-a są bibliteki, zarowno do prostego slania czegokolwiek, jak i np modbusowe
ja ide w tym kierunku, wlasnie probuje wykorzystac ten port serwisowy, mam podobny uklad, tzn mam 750-841, no i mam podrzedny sterownik na uC,do celow pobocznych
zaimplementowalem modbusa, no i teraz musze to zrobic od strony wago, tzn pracuje nad tym....
ogolnie schemat taki PLC-port serwisowy(rs232ttl)>przejscie na rs485> sterownik z prockiem

a dlaczego modbus po rsie a nie po ethernecie?
no bo wlasnie od strony uC jest to super proste (przynajmniej dla mnie) i bez dodatkowych modulow... to mam w procku (no oczywiscie +max485)
rs485 moze miec rozne topologie

Horher
11-12-2014, 22:00
Ciekawe to co mówisz. Jeżeli RS może być w topologii gwiazdy, to jestem jak najbardziej za.

Co do podłączenia czegokolwiek do portu serwisowego Wago, to nie boisz się, że coś upalisz? Podobno ten port nie ma żadnych zabezpieczeń. A co będzie, jeśli przypadkiem pójdzie coś nie tak (choćby błąd płytki lub uszkodzenie kabla) i PLC powie pa pa? Trochę się bym tego obawiał. Ale najważniejsza dla mnie informacja to taka, że wg Ciebie komunikacja po RSie nie jest trudna i można to w miarę szybko ogarnąć. Dzięki za info, będę śledził Twoje poczynania, bo faktycznie nie jest to zły pomysł?

_artur_
11-12-2014, 22:23
ja bym tak samo kombinował, zaimplementować modbus który jest prosty jak cep, programów i przykładów w sieci sporo, przejściówka z rs232 na rs485 i tyle.. potem bez problemu podączycie co wam pasuje..

I.W.
14-12-2014, 15:15
Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł na sterowanie oświetleniem led za pomocą sterownika PLC. Chodzi mi głównie o RGB led i związane z tym zmiana kolorów, ściemnianie i rozjaśnianie, oraz przypisanie wybranych ustawień do scen świetlnych, a później ich aktywacja jednym kliknięciem.

Tym sposobem do wysterowania taśmy LED RGB potrzebne były by trzy wyjścia cyfrowe w PLC i zmajstrowany sterowniczek składający się z mikrokontrolera i trzech tranzystorów :).

Jak myślicie, ma to szanse powodzenia? Ja całą swoją wiedzę o mikrokontrolerach gromadzę od ok. dwóch tygodni, więc nie ma co gadać – jestem w tym zielony, choć z drugiej strony zaprogramować go tak, żeby zamigał diodą już umiem, a i wysyłanie sygnału PWM nie jest szczególnie trudne do zaprogramowania.

Na razie jestem entuzjastycznie nastawiony, ale proszę o wasze komentarze.
Wiem co odpowiecie że jaja sobie robię że do domu to trzeba poważnych systemów z kilka kPLN itp ale...
przykład pierwszy z brzegu a jest tych pierdółek od groma:
http://www.sklep.sellneo.pl/sterownik-rgb-ir-12v-6a-72w-pilot-44-przyciski.html
predefiniowane kolory, przechodzenie kolorów, rozjaśnianie, ściemnianie, miganie, strobo itp. za cenę mocno śmieszną + zasilacz 12 za kolejne kilkanaście PLN

_artur_
15-12-2014, 06:34
nie, ale to co pokazalesmjest autonomiczne i prawdopodobnie oprócz pilota nie da się tym sterować z czegoś nadrzędnego, a o to tu chodzi..

Horher
15-12-2014, 12:16
nie, ale to co pokazalesmjest autonomiczne i prawdopodobnie oprócz pilota nie da się tym sterować z czegoś nadrzędnego, a o to tu chodzi..

Dokładnie tak. Ja też mam coś podobnego, kupiłem razem z taśmą LED, ale nie założę, bo jak tym sterować? Pomyśl sobie, że w domu tych taśm LED trochę będzie i teraz masz do każdej osobny pilot. Jak dla mnie to porażka i dlatego szukam innych rozwiązań.

macek123
21-12-2014, 19:03
jestem na dobrej drodze
z niuansów to musialem wstrzymac kontroler o pare milisekund z odpowiedzia (jest slavem w mojej sieci), bo wago zaczyna odbierac z jakims malym lagiem,
mikroprockiprocki są za szybkie :)
ogolnie biblioteka modbusowa do wago dziala OK

mirek118
21-12-2014, 20:58
Nie jestem pewien, czy trafiłem na odpowiedni wątek, ale może ktoś mi tu pomoże. Otóż w ostatniej chwili pomyślałem, żeby zlecić komuś wykonanie (a może są gotowe) takiego dotykowego panelu do sterowania kilkoma systemami. Otóż w jednym miejscu na ścianie w salonie mam sterownik rekuperatora, sterownik pompy ciepła, domofon/videofon i cztery przełączniki grupujące rolety okienne. Na razie nic jeszcze nie pomontowane, ale wkrótce trzeba będzie to podłączyć i zrobi się z tego kilka urządzeń wiszących na ścianie, każde "z innej parafii". Czy ktoś wie, czy jest jakieś urządzenie do którego można to wszystko podłączyć, tak żeby to był jakiś jeden panel dotykowy do sterowania tym wszystkim? Dodatkowo mam tam przewód od stacji pogodowej, która będzie na maszcie na kominie.
Przewód sterownika alarmu znajduje się z drugiej strony ściany w innym pomieszczeniu, ale mogę go jeszcze dociągnąć do tego centrum dowodzenia :-) jak potrzeba. Na razie plan jest taki, żeby centralka alarmu sterowała grupą rolet pt. "cały dom" i dodatkowo ma być opcja sterowania tą grupą rolet przy pomocy smsa.
Proszę o pomoc. A może ktoś się podejmie wykonania takiego pulpitu dla mnie?

kasprzyk
21-12-2014, 22:44
Myślę, że jak już znajdziesz firmę, która się tego podejmie, to taka sprawdzona wersja beta tego urządzenia pojawi się za dwa, trzy lata, tylko ile będzie to kosztować ...?
Pzdr

kolorado
22-12-2014, 06:47
Moim zdaniem bez sensu sprowadzać kable na ścianę w salonie. Najlepiej zebrać je w jakiejś "kanciapie", wprowadzić do skrzynki i tam zrealizować "centrum sterowania wszechświatem" przy pomocy komputera, PLC bądź Integry (ale tutaj ograniczone możliwości). Całość sterowana tabletem przy pomocy jakiegoś programu.
Doskonale to tego nadaje się np. http://www.openhab.org/, który ma możliwość zintegrowania wielu różnych systemów w jednym interfejsie użytkownika. Ma programy na iOS/Androida i przez przeglądarkę. Są oczywiście inne systemy tego typu, ale osobiście używałem jeszcze tylko OpenRemote, który niestety nie spełnił oczekiwań.
"Sprzętowy" panel, to niestety mnóstwo pracy, czasu i co za tym idzie pieniędzy. Taki panel musiałby posiadać wejścia, wyjścia przekaźnikowe, USB, może RS232, 485 i co tam jeszcze te Twoje sprzęty posiadają. Coś co zwykły komputer (np. typu thin client) posiada, lub łatwo go wyposażyć (np. we/wy na 1-wire, itp). Można też użyć RaspberryPi, na którym OpenHAB również działa, a jest dostępne na tą platformę mnóstwo dodatkowego sprzętu.

Jeśli jeszcze możesz, to rozważ taką koncepcję. Wyjdzie na pewno o wiele taniej, ale pewnie będzie potrzebna Twoja praca, przy pomocy tego czy innego forum.

mirek118
22-12-2014, 07:45
Moim zdaniem bez sensu sprowadzać kable na ścianę w salonie.
................
Jeśli jeszcze możesz, to rozważ taką koncepcję. Wyjdzie na pewno o wiele taniej, ale pewnie będzie potrzebna Twoja praca, przy pomocy tego czy innego forum.

Kable już są. Za 2 m-ce się wprowadzamy.

Krzysztof Gnoiński
22-12-2014, 12:34
Cześć wszystkim. Jeśli mogę pomóc [mirek 118] zapraszam do dyskusji. Jak mówił mój szef :
"Amerykanie w 1969 roku wylądowali na Księżycu. Mamy rok 2014 więc gdzie jest problem?"


Nie jestem pewien, czy trafiłem na odpowiedni wątek, ale może ktoś mi tu pomoże. Otóż w ostatniej chwili pomyślałem, żeby zlecić komuś wykonanie (a może są gotowe) takiego dotykowego panelu do sterowania kilkoma systemami. Otóż w jednym miejscu na ścianie w salonie mam sterownik rekuperatora, sterownik pompy ciepła, domofon/videofon i cztery przełączniki grupujące rolety okienne. Na razie nic jeszcze nie pomontowane, ale wkrótce trzeba będzie to podłączyć i zrobi się z tego kilka urządzeń wiszących na ścianie, każde "z innej parafii". Czy ktoś wie, czy jest jakieś urządzenie do którego można to wszystko podłączyć, tak żeby to był jakiś jeden panel dotykowy do sterowania tym wszystkim?
Takowe prace wykonać może integrator systemów. Osoba, która integruje systemy automatyki różnych producentów. Czasami jest się ograniczonym przez producenta urządzenia, ponieważ jego automatyka jest zamknięta. Z reguły producenci starają się wyjść na przeciw i stosują standardowe sposoby komunikacji. W chwili obecnej pracuję nad systemem, który integruje wiele urządzeń (kotły, centrale wentylacyjne, systemy alarmowe PPOŻ/SSWiN, klimatyzacje, ogrzewanie, stacje pogodowe, stacje redukcyjno-gazową, oświetlenie etc.). Jest tego sporo, a wszystkim steruję z jednego miejsca. Na te potrzeby stworzono już większy system.

Tobie zaproponowałbym na początku sprawdzić czy twoje urządzenia można zintegrować w jeden system. Jeśli opiszesz w odpowiedzi producentów spróbuję pomóc. Taki system, czyli rekuperator, pompe ciepła, domofon, rolety, można zintegrować przez mały sterownik PLC i wizualizacje przez www lub panel (idąc za twoja potrzebą). WWW otwierasz przez dowolne urządzenie, jednak dochodzi tutaj ochrona przed ingerencją z zewnątrz, aby np. sąsiad nie zaczął bawić się roletami w twoim domu :D .

Jak można się domyślać to kwestia kosztów i potrzeb. Wszystkim uparcie będę polecał jakiekolwiek uzgodnienie z ludźmi, którzy profesjonalnie zajmują się automatyką, ponieważ pomogą przed inwestycją dobrać odpowiednie urządzenia, które można łatwo zintegrować. Konsultacja nic nie kosztuje, a można zaoszczędzić sobie późniejszych kosztów. Obniża to również późniejsze koszty eksploatacji przy wcześniejszych większych kosztach inwestycyjnych.


Dodatkowo mam tam przewód od stacji pogodowej, która będzie na maszcie na kominie.
Przewód sterownika alarmu znajduje się z drugiej strony ściany w innym pomieszczeniu, ale mogę go jeszcze dociągnąć do tego centrum dowodzenia :-) jak potrzeba. Na razie plan jest taki, żeby centralka alarmu sterowała grupą rolet pt. "cały dom" i dodatkowo ma być opcja sterowania tą grupą rolet przy pomocy smsa.
Proszę o pomoc. A może ktoś się podejmie wykonania takiego pulpitu dla mnie?

Musiałbym sprawdzić jak to funkcjonuje z SMS'ami. Na pewno prosta aplikacja www pozwoli na sterowanie zdalne wszystkim.

Prześlij proszę informacje o urządzeniach, a na pewno wątek będzie ciekawszy. Poszukamy jakiegoś rozwiązania.


@kolorado, ja wychodzę z założenia że nie jest kłopotem gdy światło np. w toalecie pali się minutę czy dwie na darmo (timer dla sygnału z PIR). No może dla "posiedzeń" trzeba będzie trochę algorytm/czasy dopracować (albo dać kontaktron w desce :D ) .

Kontaktron wyzwala światło natychmiastowo, brak aktywności PIR przez pewien czas (może i/lub inne warunki) gasi światło.

W założeniach swoją automatykę mam za cel wykonać tak, aby dla dowolnej osoby (gościa) była intuicyjna w obsłudze (żadnych "niespodzianek", czyli przełączniki do świateł, OK w zasadzie przyciski, itp.), przezroczysta, natomiast dla zainteresowanych/domowników, aby była ułatwieniem lub gadżetem/zabawką (programowanie i tunung tego, jak sądzę, będzie dla mnie miłym zajęciem).

Przerabiałem temat sterowania oświetleniem w toalecie i pomieszczeniach. Idealne wydają się czujniki obecności lub mikrofalowe. Te pierwsze są dość drogie jak na sterowanie oświetleniem w toalecie/łazience. Te drogie będą się wzbudzały przy drganiach (np. trzaśnięcie drzwi). Testowo najlepiej wychodzi sterowanie czujką z przekaźnikiem, taką jaką pisał wcześniej kolega z wykorzystaniem wyjścia 24VDC na płytce. Nie znalazłem w tej kategorii cenowej takich czujek w standardzie 24VDC. Korzystam z przeróbek i wejść dwustanowych PLC. Opóźnienie ustawiam w PLC więc...

... każde kolejne pobudzenie czujki podtrzymuje czas działania oświetlenia sterowanego przekaźnikiem bistabilnym na wyjściu dwustanowym PLC. W pomieszczeniach pozostałych stosuję czujki THERMOKON, które są już w wyższej cenie, działają lepiej niż narożne PIR, mają dodatkowo czujnik natężenia oświetlenia. W super sposób zarządzam oświetleniem przez autoregulację do wartości zadanej natężenia oświetlenia, wyłączam podczas nieobecności, dorzucam sceny świetlne etc. To wszystko w ramach moduły DALI w PLC. Polecam ten system zwłaszcza w biurach i na halach :) W domu do testu ;)

Oczywiście dla każdej czujki można zdublować sygnały załącz i wyłącz na klawiszu. Nadrzędnie steruję wymuszeniem wyłączenia pomimo obecności w pomieszczeniu :) Jeśli ktoś ma rolety, żaluzje na oknach, można fajnie sterować oświetleniem. Kwestia połączenia wszystkiego w jednym systemie.

Reasumując: czujki PIR z systemów alarmowych nie działają dobrze. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie ich system działania nie ma prawa funkcjonować (podział "siatką" wykrywania RUCHU). Nie polecam używania kontaktronów ponieważ stracimy funkcjonalność tj. załączenie oświetlenia podczas obecności / ruchu w pomieszczeniu.

P.S. Z ciekawością przyjrzę się tematowi ruchu zwierząt w domu. Nigdy nie przerabiałem tego praktycznie :)

Pozdrawiam
Krzysztof

mirek118
23-12-2014, 21:57
Cześć wszystkim. Jeśli mogę pomóc [mirek 118] zapraszam do dyskusji. Jak mówił mój szef :
"Amerykanie w 1969 roku wylądowali na Księżycu. Mamy rok 2014 więc gdzie jest problem?"

Podoba mi się. Sam uważam, że w czasach lotów w kosmos takie rzeczy to pikuś



Tobie zaproponowałbym na początku sprawdzić czy twoje urządzenia można zintegrować w jeden system. Jeśli opiszesz w odpowiedzi producentów spróbuję pomóc. Taki system, czyli rekuperator, pompe ciepła, domofon, rolety, można zintegrować przez mały sterownik PLC i wizualizacje przez www lub panel (idąc za twoja potrzebą). WWW otwierasz przez dowolne urządzenie, jednak dochodzi tutaj ochrona przed ingerencją z zewnątrz, aby np. sąsiad nie zaczął bawić się roletami w twoim domu :D .



Prześlij proszę informacje o urządzeniach, a na pewno wątek będzie ciekawszy. Poszukamy jakiegoś rozwiązania.

Producent pompy ciepła powiedział, że jego sterownik nie komunikuje "na zewnątrz", ale nad tym popracuje. To zamie sporo czasu więc pompę odpuśćmy na razie. Jeśli chodzi o pompę to chciałem tylko podgląd na parametry, a na sterowaniu z poziomu tego panelu mi nie zależy.
Rekuperator to Onyx Classic 550 polskiego producenta-firmy Frapol z Krakowa.
Domofonu i pogodynki jeszcze nie ma i mogę się ewentualnie dostosować.
Roletami sterują sterowniki Zamel SRM10 montowane na szynie w rozdzielnicy. Jest tak, że każdy silnik jest pociągnięty (przewód zasilający) do rozdzielnicy i z rozdzielnicy jest dodatkowy przewód do przełącznika sterowania lokalnego rolety. Dodatkowo z rozdzielnicy do salony, gdzie miałby być ów panel są poprowadzone cztery przewody do przełączników grupujących rolety i piąty do garażu, który będzie grupował rolety garażu lub piwnicy i garażu. Sterowanie rolet jeszcze nie zmontowane także można coś pozmieniać jakby co.
Centrali alarmowej nie znam, ale jeszcze nie zamontowana, także można coś zmienić jakby co.


Przerabiałem temat sterowania oświetleniem w toalecie i pomieszczeniach. Idealne wydają się czujniki obecności lub mikrofalowe.

Ja w toaletach i w kuchni mam pociągnięte przewody dla czujek ruchu, które mają załączać pompę obiegową cyrkulacji ciepłej wody. Druga strona przewodów jest podłączona do pompy ciepła, która dalej steruje obiegówką cyrkulacji. Pompa ciepła będzie miała zaprogramowany czas działania obiegówki po uruchomieniu oraz czas zwłoki (żeby niepotrzebnie obiegówka nie załączała się jak ktoś dłużej będzie się kręcił po łazience. Wstępnie mają to być zwykłe czujki od alarmu (PIR). Co sądzisz o takim rozwiązaniu?
P.S. PCi ma możliwość sterowania obiegówką cyrkulacji za pomocą programatora dobowego z kilkoma okresami na dobę

kolorado
24-12-2014, 06:46
Taki system, czyli rekuperator, pompe ciepła, domofon, rolety, można zintegrować przez mały sterownik PLC i wizualizacje przez www lub panel (idąc za twoja potrzebą).
Ale tutaj problemem jest, jeśli dobrze zrozumiałem, że kable wychodzą w ścianie w salonie wprost pod dedykowane panele sterujące. Jeśli mozna w tym miejscu zainstalować "mały PLC", to problemu nie ma żadnego, przecież o tym jest cały ten wątek.
Kolega mirek118, jeśli się mylę proszę mnie poprawić, chciałby natomiast podpiąć pod te kable bezpośrednio uniwersalny panel do sterowania wszystkiego. I tutaj już robi się problem.

mirek118
24-12-2014, 07:04
Ale tutaj problemem jest, jeśli dobrze zrozumiałem, że kable wychodzą w ścianie w salonie wprost pod dedykowane panele sterujące. Jeśli mozna w tym miejscu zainstalować "mały PLC", to problemu nie ma żadnego, przecież o tym jest cały ten wątek.
Kolega mirek118, jeśli się mylę proszę mnie poprawić, chciałby natomiast podpiąć pod te kable bezpośrednio uniwersalny panel do sterowania wszystkiego. I tutaj już robi się problem.

Tak właśnie. Chcialbym jeden sterownik do który obsługiwałby wszystkie systemy

kolorado
24-12-2014, 07:14
Ale mówimy tu o czymś (panel LCD) co ma być zainstalowane na ścianie salonu (lub innego eksponowanego pomieszczenia), czy urządzenie typu mały komputerek (TC, NAS, laptop) bądź PLC wchodzi w rachubę? Bo to jest tutaj kluczowe moim zdaniem.

mirek118
24-12-2014, 07:47
Ale mówimy tu o czymś (panel LCD) co ma być zainstalowane na ścianie salonu (lub innego eksponowanego pomieszczenia), czy urządzenie typu mały komputerek (TC, NAS, laptop) bądź PLC wchodzi w rachubę? Bo to jest tutaj kluczowe moim zdaniem.

Myślałem o panelu zeby to jakoś wyglądało. Co prawda jest to taka boczna scianka przy wyjściu z salonu do holu, no ale jakoś to musi wyglądać. Mógłbym zaakceptować 'pewną' jego grubość żeby schować w środku potrzebne elementy.

kasprzyk
24-12-2014, 09:09
Myślałem o panelu zeby to jakoś wyglądało. Co prawda jest to taka boczna scianka przy wyjściu z salonu do holu, no ale jakoś to musi wyglądać. Mógłbym zaakceptować 'pewną' jego grubość żeby schować w środku potrzebne elementy.
Witaj
Nie wiem jak to Tobie opisać, żebyś zrozumiał teraz a nie jak będzie za późno. Nie chodzi tu o wymądrzanie się, pouczanie kogoś - to co teraz planujesz, to już musztarda po obiedzie.
Podczas projektowania instalacji można przyjąć założenia które będziemy chcieli zrealizować we własnym domu i na etapie prac przygotować prawidłową infrastrukturę okablowania - teraz jest już za późno.
Jeżeli chcesz mieć we własnym domu laboratorium, nieustające miejsce doświadczeń naukowych, choinkę powieszoną na ścianie zamiast eleganckiego panelu LCD który sobie teraz wymarzyłeś - to brnij dalej w ten temat. Druga rzecz - ile na to jesteś gotów przeznaczyć - 10tys, 20tys 100 tys ? Firmy produkujące systemy IB nad takim manipulatorami pracują latami, pochłania to ogromne środki pieniężne, czas zasobów pracowników itd. Moim zdaniem nie znajdziesz tu nikogo, kto stworzy dla Ciebie zintegrowane urządzenie -PANEL LCD - łączący wszystkie funkcje które zaplanowałeś w ciągu dwóch miesięcy, dawałbym przynajmniej rok czasu na stabilną wersję, jednak kwota nie będzie mniejsza niż 10 tys zł - chyba że sprzedasz duszę diabłu ;) i pozwolisz im na udostępnienie Twojego mieszkania jako pole doświadczalne.

Koncepcja integracji pojawiła się teraz - przy planowaniu okablowania nie zakładałeś takiego finalnego rozwiązania ?
Jakie masz dokładnie wyprowadzone przewody w punkcie o którym piszesz, ilość żył, przekrój, dopuszczalne napięcie pracy, rodzaj, typ. oraz gdzie te przewody mają swoje zakończenie.
pzdr

mirek118
24-12-2014, 09:28
Witaj
Nie wiem jak to Tobie opisać, żebyś zrozumiał teraz a nie jak będzie za późno. Nie chodzi tu o wymądrzanie się, pouczanie kogoś - to co teraz planujesz, to już musztarda po obiedzie.
Podczas projektowania instalacji można przyjąć założenia które będziemy chcieli zrealizować we własnym domu i na etapie prac przygotować prawidłową infrastrukturę okablowania - teraz jest już za późno.
Jeżeli chcesz mieć we własnym domu laboratorium, nieustające miejsce doświadczeń naukowych, choinkę powieszoną na ścianie zamiast eleganckiego panelu LCD który sobie teraz wymarzyłeś - to brnij dalej w ten temat. Druga rzecz - ile na to jesteś gotów przeznaczyć - 10tys, 20tys 100 tys ? Firmy produkujące systemy IB nad takim manipulatorami pracują latami, pochłania to ogromne środki pieniężne, czas zasobów pracowników itd. Moim zdaniem nie znajdziesz tu nikogo, kto stworzy dla Ciebie zintegrowane urządzenie -PANEL LCD - łączący wszystkie funkcje które zaplanowałeś w ciągu dwóch miesięcy, dawałbym przynajmniej rok czasu na stabilną wersję, jednak kwota nie będzie mniejsza niż 10 tys zł - chyba że sprzedasz duszę diabłu ;) i pozwolisz im na udostępnienie Twojego mieszkania jako pole doświadczalne.

Koncepcja integracji pojawiła się teraz - przy planowaniu okablowania nie zakładałeś takiego finalnego rozwiązania ?
Jakie masz dokładnie wyprowadzone przewody w punkcie o którym piszesz, ilość żył, przekrój, dopuszczalne napięcie pracy, rodzaj, typ. oraz gdzie te przewody mają swoje zakończenie.
pzdr

Przedstawileś mi to wystarczająco jasno. Chyba odpuszczę temat jak tak to ma wyglądać. Chyba nie ma już sensu tego roztrząsać dalej i podawać jakie mam przewody.

Krzysztof Gnoiński
24-12-2014, 10:06
Producent pompy ciepła powiedział, że jego sterownik nie komunikuje "na zewnątrz", ale nad tym popracuje. To zamie sporo czasu więc pompę odpuśćmy na razie. Jeśli chodzi o pompę to chciałem tylko podgląd na parametry, a na sterowaniu z poziomu tego panelu mi nie zależy.
Rekuperator to Onyx Classic 550 polskiego producenta-firmy Frapol z Krakowa.
Domofonu i pogodynki jeszcze nie ma i mogę się ewentualnie dostosować.
Roletami sterują sterowniki Zamel SRM10 montowane na szynie w rozdzielnicy. Jest tak, że każdy silnik jest pociągnięty (przewód zasilający) do rozdzielnicy i z rozdzielnicy jest dodatkowy przewód do przełącznika sterowania lokalnego rolety. Dodatkowo z rozdzielnicy do salony, gdzie miałby być ów panel są poprowadzone cztery przewody do przełączników grupujących rolety i piąty do garażu, który będzie grupował rolety garażu lub piwnicy i garażu. Sterowanie rolet jeszcze nie zmontowane także można coś pozmieniać jakby co.
Centrali alarmowej nie znam, ale jeszcze nie zamontowana, także można coś zmienić jakby co.


Widzę to tak. Centralny sterownik, który zbiera sygnały z urządzeń lub wysyła do nich wartość zadaną (jeśli zdublowanie jest bezpieczne).
Z karty FRAPOL (http://www.frapol.com.pl/uploads/files/synergiczny_system_zarz%C4%84dzania_energi%C4%84_p owietrza_w_budynku_pl_v2.pdf) odczytać można funkcje sterownika. Jest tam wymieniony port magistrali NET1 RS-485. Może da się go wykorzystać do komunikacji w sieci, jeśli producent udostępni strukturę danych. Do sprawdzenia :)

Zdublowane sygnały można odczytać z urządzenia. Tutaj znalazłem schemat FRAPOL (http://www.frapol.com.pl/uploads/files/dtr_onyx_classic_550_maj_2014abc.pdf)

Innym rozwiązaniem jest zdublowanie czujników. Tylko po co? :D

Osobiście od początku projektu założyłbym, że wszystko podpinam do PLC (np. WAGO 750-881). Kupuję blachy wymiennika/centrali, czy co tam mam (tak zrobiliśmy z centralami IV Produkt) i je wyposażam w swoje czujniki podpięte do PLC lub szukam takiego, który daje wyjście w magistrali komunikacyjnej. Dobieram piec z wyjściem standardowym komunikacji (w Viessmannie mam LON'a). Roletami/żaluzjami sterują jak zwykłym przekaźnikiem. WAGO ma w ofercie również komponenty do sterowania roletami/żaluzjami - skrzynka Winsta (http://www.wago.pl/wyroby/katalog-wyrobow/moduly-interfejsowe/przekazniki-i-optoseparatory/skrzynka-winsta-do-sterowania-zaluzjami-seria-770/).

Na końcu podłączam się ethernetem do Panelu WAGO (http://www.wago.pl/wyroby/katalog-wyrobow/komponenty-dla-automatyki/monitorypanele-dotykowe-perspecto-seria-762/panel-www-perspecto-wp/) lub laptopem/tabletem/komórką do www na sterowniku i mam piękną wizualizacje i sterowanie tego co się dzieje w domu.

Innego wyjścia jak zebranie sygnałów do PLC i wysłanie informacji w Świat (panel/www/laptop/tablet).

Ewentualnie można pobawić się w KNX, choć wrzucanie kolejnego standardu, który jest drogi nie polecam :) .


Ja w toaletach i w kuchni mam pociągnięte przewody dla czujek ruchu, które mają załączać pompę obiegową cyrkulacji ciepłej wody. Druga strona przewodów jest podłączona do pompy ciepła, która dalej steruje obiegówką cyrkulacji. Pompa ciepła będzie miała zaprogramowany czas działania obiegówki po uruchomieniu oraz czas zwłoki (żeby niepotrzebnie obiegówka nie załączała się jak ktoś dłużej będzie się kręcił po łazience. Wstępnie mają to być zwykłe czujki od alarmu (PIR). Co sądzisz o takim rozwiązaniu?
P.S. PCi ma możliwość sterowania obiegówką cyrkulacji za pomocą programatora dobowego z kilkoma okresami na dobę

Jak pisałem wcześniej mam złe doświadczenie z czujkami PIR z systemu alarmowego do sterowania czymkolwiek. Czujki te nie działają u mnie dobrze. Dubluję sygnał THERMOKONem (http://www.thermokon.de/produkte/helligkeit-bewegung/deckenfuehler/mds.html) (lub zwykłe przekaźnikowe - nie znalazłem 24VDC w sprzedaży :D ).

Wracając do pytania. To chciałbym doprecyzować, co chcesz osiągnąć przez sterowanie czujkami? :)

Przy okazji. Fajnie sprawdzają się czujniki DS150i (http://pl.boschsecurity.com/pl/pl_product/02_products_3/st_bu_f_244376_nsopl_catalog_prod_pl/st_section_f_247108_nsopl_catalog_prod_pl/st_chapter_p_247108_nsopl_catalog_prod_pl_248220) w systemie kontroli przejścia. Otwieranie drzwi (elektrozamka) od strony wewnętrznej po wykryciu obecności.

kasprzyk
24-12-2014, 13:12
Producent pompy ciepła powiedział, że jego sterownik nie komunikuje "na zewnątrz", ale nad tym popracuje. To zamie sporo czasu więc pompę odpuśćmy na razie. Jeśli chodzi o pompę to chciałem tylko podgląd na parametry, a na sterowaniu z poziomu tego panelu mi nie zależy.

Pompę ciepła należałoby pozostawić "samej sobie". Po zaprogramowaniu dni tygodnia, godzin pracy dobowych, ustaleniu temperatury dziennej i nocnej, nic więcej przy prawidłowo wykonanej instalacji i dobranej pompie nie powinno nas interesować - warto zainstalować dodatkowy podlicznik elektryczny w celu określenia kosztów miesięcznych ogrzewania i C.W.U.



Roletami sterują sterowniki Zamel SRM10 montowane na szynie w rozdzielnicy. Jest tak, że każdy silnik jest pociągnięty (przewód zasilający) do rozdzielnicy i z rozdzielnicy jest dodatkowy przewód do przełącznika sterowania lokalnego rolety. Dodatkowo z rozdzielnicy do salony, gdzie miałby być ów panel są poprowadzone cztery przewody do przełączników grupujących rolety i piąty do garażu, który będzie grupował rolety garażu lub piwnicy i garażu. Sterowanie rolet jeszcze nie zmontowane także można coś pozmieniać jakby co.
Centrali alarmowej nie znam, ale jeszcze nie zamontowana, także można coś zmienić jakby co.

Może warto w tym miejscu zastosować centralkę alarmową Satela z bardziej rozwiniętymi manipulatorami dotykowymi typu: INT-TSI ? (potrzebny przewód LAN (UTP) oraz komunikacyjny Ytdy ) Nie jestem zwolennikiem tego systemu do automatyki domowej IB, ale może przy kilku prostych funkcjach będzie on wystarczający. Sam manipulator zastąpi Tobie wyłączniki od rolet - ale trzeba najpierw sprawdzić czy uda się tym manipulatorem wysterować moduł Zamel.


Ja w toaletach i w kuchni mam pociągnięte przewody dla czujek ruchu, które mają załączać pompę obiegową cyrkulacji ciepłej wody. Druga strona przewodów jest podłączona do pompy ciepła, która dalej steruje obiegówką cyrkulacji. Pompa ciepła będzie miała zaprogramowany czas działania obiegówki po uruchomieniu oraz czas zwłoki (żeby niepotrzebnie obiegówka nie załączała się jak ktoś dłużej będzie się kręcił po łazience. Wstępnie mają to być zwykłe czujki od alarmu (PIR). Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Sterowanie pompki cyrkulacyjnej poprzez czujki ruchu - jak najbardziej sensowne. Także użyjesz do tego centralki alarmowej + przekaźnik. Podłączanie się w tym miejscu do pompy ciepła mija się całkowicie z celem. Ewentualnym plusem takiego rozwiązania to wykorzystanie taktowania pompy cyrkulacyjnej o ile PC takie wyjście posiada. Zużycie prądu przez kilku-watową pompkę cyrkulacyjną sterowaną przez czujki ruchu zamknie się pewnie w kwocie 10zł rocznie lub mniej - dlatego nie włączałbym do tego obwodu PC.

Pzdr
Jedno sprostowanie - zamiast PC - taktowanie powinno udać się wykonać także na satelu. Pobudzenie czujek generuje pracę p. cyrkulacyjnej np. na 2min - potem 20 min przerwa. Jednak musisz się upewnić co do takiej możliwości w instrukcji satela.

mirek118
25-12-2014, 12:13
Wracając do pytania. To chciałbym doprecyzować, co chcesz osiągnąć przez sterowanie czujkami? :)



Czujniki ruchu mają uruchamiać pompę obiegową cyrkulacji , żeby zminimalizować ilość niepotrzebnych uruchomień jak to miejsce przy 'puszczaniu' obiegówki kilka razy na dobę przez określony z góry czas - w takim rozwiązaniu, czy jestem w łazience, czy też nie obiegówka działa bo tak jest z góry ustawiona programatorem czasowym. I tu nie chodzi o samo zużycie energii przez obiegówkę bo ta jest niewielka, ale trzeba pamiętać, że woda ciepła w rurkach też z czasem się wychładza, a jej podgrzanie kosztuje. Tak więc lepiej gdy ciepła woda popłynie tylko wtedy gdy ktoś jej naprawdę potrzebuje.

mirek118
25-12-2014, 12:32
Pompę ciepła należałoby pozostawić "samej sobie". Po zaprogramowaniu dni tygodnia, godzin pracy dobowych, ustaleniu temperatury dziennej i nocnej, nic więcej przy prawidłowo wykonanej instalacji i dobranej pompie nie powinno nas interesować - warto zainstalować dodatkowy podlicznik elektryczny w celu określenia kosztów miesięcznych ogrzewania i C.W.U.

Zgadzam się całkowicie. Przy dużej bezwładności wodnej podłogówki zmiany temperatury 'na chwilę' nie mają sensu. Chciałem tak naprawdę mieć tylko podgląd na temp DZ i GZ. Mam również podpięte do PCi czujniki temp.; zewnętrznej, posadzki, i pokojowe w piwnicy, na parterze i na poddaszu i te też chciałem 'obserwować' z salonu, czyli z panelu, od którego cała dyskusja się zaczęła.
Podlicznik dwutaryfowy z pamięcią ostatnich 18 miesięcy oraz z możliwością zrzutu danych w prosty sposób (RS232) do PC i dalszej obróbki w excelu będzie zamontowany za max 2 tyg. Także jak widzisz 'zgrywając' to wszystko mógłbym się pokusić o ciekawe analizy i zestawienia.


Może warto w tym miejscu zastosować centralkę alarmową Satela z bardziej rozwiniętymi manipulatorami dotykowymi typu: INT-TSI ? (potrzebny przewód LAN (UTP) oraz komunikacyjny Ytdy ) Nie jestem zwolennikiem tego systemu do automatyki domowej IB, ale może przy kilku prostych funkcjach będzie on wystarczający. Sam manipulator zastąpi Tobie wyłączniki od rolet - ale trzeba najpierw sprawdzić czy uda się tym manipulatorem wysterować moduł Zamel.

W tej chwili integracja rolet z centralką alarmową wygląda u mnie tak, że mam pociągnięty przewód od centralki do rozdzielnicy elektrycznej, gdzie są sterowniki rolet. Pierwotne założenie było takie, żeby wychodząc z domu i kodując alarm automatycznie opuszczały się rolety i na odwrót po wejściu do domu i odkodowaniu alarmu (drugi kod byłby tylko do kodowania i nie ruszałby rolet). Później wymyśliłem, że skoro centralka ma moduł GSM to można to wykorzystać i spróbować uruchamiać grupę rolet zdalnie sms-em. Gość, który mi to robi mówi, że to ogarnie.


Sterowanie pompki cyrkulacyjnej poprzez czujki ruchu - jak najbardziej sensowne. Także użyjesz do tego centralki alarmowej + przekaźnik. Podłączanie się w tym miejscu do pompy ciepła mija się całkowicie z celem. Ewentualnym plusem takiego rozwiązania to wykorzystanie taktowania pompy cyrkulacyjnej o ile PC takie wyjście posiada.

Nie planują podłączać tych czujek do centralki alarmowej tylko do PCi, która dalej steruje obiegówką cyrkulacji i ma dwie opcje' albo sterowanie na podstawie sygnałów z tychże czujek albo ustawianie kliku okresów pracy obiegówki na dobę. A może najsensowniejsze będzie połączenie tych dwóch, np. jak czujka wykryje ruch w łazience w środku nocy (jakiś zdefiniowany okres) to nie włączy obiegówki przy założeniu, że w środku nocy to ktoś wszedł do łazienki na siusiu, a nie kąpać się :-).


Zużycie prądu przez kilku-watową pompkę cyrkulacyjną sterowaną przez czujki ruchu zamknie się pewnie w kwocie 10zł rocznie lub mniej - dlatego nie włączałbym do tego obwodu PC.

Tu nie chodzi o samo zużycie energii przez obiegówkę bo ta jest niewielka, ale trzeba pamiętać, że woda ciepła w rurkach też z czasem się wychładza, a jej podgrzanie kosztuje. Tak więc lepiej gdy ciepła woda popłynie tylko wtedy gdy ktoś jej naprawdę potrzebuje.


Jedno sprostowanie - zamiast PC - taktowanie powinno udać się wykonać także na satelu. Pobudzenie czujek generuje pracę p. cyrkulacyjnej np. na 2min - potem 20 min przerwa. Jednak musisz się upewnić co do takiej możliwości w instrukcji satela.

PCi będzie miała tak zaprogramowany sterownik, że po pobudzeniu czujki obiegówka cyrkulacji będzie działała np. przez 2 minuty, a później będzie czas zwłoki zdefiniowany na podstawie obserwacji temperatury ciepłej wody w rurkach i tego jak szybko stygnie.

Krzysztof Gnoiński
25-12-2014, 14:55
Czujniki ruchu mają uruchamiać pompę obiegową cyrkulacji , żeby zminimalizować ilość niepotrzebnych uruchomień jak to miejsce przy 'puszczaniu' obiegówki kilka razy na dobę przez określony z góry czas - w takim rozwiązaniu, czy jestem w łazience, czy też nie obiegówka działa bo tak jest z góry ustawiona programatorem czasowym. I tu nie chodzi o samo zużycie energii przez obiegówkę bo ta jest niewielka, ale trzeba pamiętać, że woda ciepła w rurkach też z czasem się wychładza, a jej podgrzanie kosztuje. Tak więc lepiej gdy ciepła woda popłynie tylko wtedy gdy ktoś jej naprawdę potrzebuje.

{mikrek118} podejdźmy do tematu tak:
1. Kiedy chcesz załączać pompę?
Zakładam:
- praca w kuchni (kiedy?)
- korzystanie z łazienki (kiedy?)
Ponieważ nie każda obecność w pomieszczeniu powinna załączać pompę, należy znaleźć jeszcze jeden warunek.
2. Temperatura wody na powrocie załącza pompę. Stosuje się termostaty do załączania.
3. Program czasowy pompy, uzależnia pracę od naszej obecności w domu lub wykorzystania ciepłej wody.
4. Ogólna obecność w domu.

Można brać te czynniki pod uwagę przy programowaniu pompy cyrkulacyjnej. Dobrać tak parametry, abyś nie musiał spuszczać wody przez kilka minut, aż dojdzie ciepła do kranu :) .

Dodatkowo inwestycja w pompkę energooszczędną i dobrą izolację rur ;)

Stworzenie dobrego algorytmu pracy pompki wymagałoby podejścia indywidualnego. Tutaj nie widzę złotej recepty poza uwzględnieniem powyższego. Może sanitarni mogliby coś ciekawego dorzucić.

Przykład:
Załączanie pompki po spadku temperatury i w harmonogramie, gdy korzystasz z wody.
Załączenie pompki po spadku temperatury poza harmonogramem i podczas obecności w domu/pomieszczeniu.
...

Czekam na wasze pomysły :)

Pozdrawiam
Krzysiek

marcelix
07-01-2015, 11:37
Witam,

Mam pytanie w dużej mierze do dendrytusa

Planuję u siebie zaimplementować w domu trochę automatyki. Wg pierwszych szkiców około 90 wyjść 230V i 24V. Wstępnie planowałem zaprojektowanie własnych modułów z uC połączonych po usb/ethernet z jednostką centralną (większy uC, lub przemysłowy ATOM) Od strony technicznej nie jest to większy problem. Układy uproszczone do minimum. Wstępnie szacowałem koszt na 10-15 zł od wyjścia/wejścia. Po przeczytaniu postów dendrytusa i zaznajomieniu się z cenami produktów polskiego producenta różnica w cenie między gotowcem a samoróbką przestaje być kolosalna. Znane mi są poniekąd słuszne argumenty na korzyść ogólnie przyjętych standardów typu dostęp części zamiennych, sprzedaż domu, czy śmierci wesołego twórcy. Jak by Szanowny Kolega mógł opisać-wskazać drogę do włączników/przełączników, adapterów 1-wire, komputera centralnego, połączenia z Satelem. Wskazać drogę "z czym to się je". Jak zrobić to optymalnie?
Nie ukrywam, że nie interesuje mnie instalacja systemu przez instalatora. Gdybym został przekonany to z pewnością odbędę kurs.

Za wszelkie informacje bardzo dziękuję

_artur_
07-01-2015, 13:51
może nie jestem adresatem pytania ale niejakie doświadczenie mam - mam też w domu około 40 układów po 1wire (głównie termometry) - na pewno nie oparłbym na 1wire całego układu automatyki domowej.. mam też całość połączoną z Satelem - odczytuję sobie wejścia/wyjścia i reaguję odpowiednio.. ogólnie przyjęte standardy w polskim przypadku to trochę ściema (bo każdy producent robi swój standard - oprócz tego jak ma być coś zgodne np. z innymi - vide zigbee - to zaczynają się schody - na elektrodzie jest parę wątków o ile pamiętam) - chyba że chcesz iść w KNX - ale tu koszty będą dużo większe a fun dużo mniejszy..
z tego co widzę w Twoim db to jesteś mechatronikiem (cokolwiek to znaczy ;) ) ale skoro piszesz o prockach itp. to znaczy że ogarniasz temat..
Czemu nie jakieś proste/mniej proste PLC.. ? to standardy przemysłowe, jest sporo ludzi od tego w polsce, sam ogarniesz a w razie "W" ktoś coś poradzi..
nie wiem czy czytałeś mój DB ale wydaje mi się że jesteś na etapie takim jak ja dwa lata temu ;) - w sktócie - stodoła, płtya fundamentowa, akumulacja, WM, GWC.. myślałem że dwie rozdzielnice starczą - mam trzy ;)
ewentualnie samoróbka, ale zrobiona z głową - ja zrobiłbym prościutkie moduły in/out mieszczące się w głębokich puszkach chodzące po RS485 w protokole modbus (prosty jak cep, łatwy do diagnostyki) .. dużo materiałów, do tego dokumentacja i będzie śmigać aż miło.. też kombinowałem podobnie ale u mnie stanęło w końcu na PLC - szczegóły znajdziesz w DB..

marcelix
07-01-2015, 19:52
może nie jestem adresatem pytania ale niejakie doświadczenie mam - mam też w domu około 40 układów po 1wire (głównie termometry) - na pewno nie oparłbym na 1wire całego układu automatyki domowej.. mam też całość połączoną z Satelem - odczytuję sobie wejścia/wyjścia i reaguję odpowiednio.. ogólnie przyjęte standardy w polskim przypadku to trochę ściema (bo każdy producent robi swój standard - oprócz tego jak ma być coś zgodne np. z innymi - vide zigbee - to zaczynają się schody - na elektrodzie jest parę wątków o ile pamiętam) - chyba że chcesz iść w KNX - ale tu koszty będą dużo większe a fun dużo mniejszy..
z tego co widzę w Twoim db to jesteś mechatronikiem (cokolwiek to znaczy ;) ) ale skoro piszesz o prockach itp. to znaczy że ogarniasz temat..
Czemu nie jakieś proste/mniej proste PLC.. ? to standardy przemysłowe, jest sporo ludzi od tego w polsce, sam ogarniesz a w razie "W" ktoś coś poradzi..
nie wiem czy czytałeś mój DB ale wydaje mi się że jesteś na etapie takim jak ja dwa lata temu ;) - w sktócie - stodoła, płtya fundamentowa, akumulacja, WM, GWC.. myślałem że dwie rozdzielnice starczą - mam trzy ;)
ewentualnie samoróbka, ale zrobiona z głową - ja zrobiłbym prościutkie moduły in/out mieszczące się w głębokich puszkach chodzące po RS485 w protokole modbus (prosty jak cep, łatwy do diagnostyki) .. dużo materiałów, do tego dokumentacja i będzie śmigać aż miło.. też kombinowałem podobnie ale u mnie stanęło w końcu na PLC - szczegóły znajdziesz w DB..

Dziękuję za odpowiedz.
Same czujniki temperatury 1-wire nie są problemem. Pytanie jak zintegrować je z KNX, aby nie dużym kosztem mieć np. 40 pomiarów. Na codzień pracuję z dużymi sieciami dziesiątków modułów PLC. IMHO PLC było by swego rodzaju proteza systemu do automatyki domowej. Nadal rozwiązaniem są klasyczne przyciski do sterowania (zakladam bezsens używania paneli HMI), scada. Na PLC można w wszystko zrobić, ale optymalniejsze dla mnie wydaje się wykonanie własnych urządzeń wejść/wyjść/ADC/wyjść PWM/1-wire podłączonych do centralnego sterownika uC bądź PC. Niski koszt i nie ograniczone możliwości. Rozwiązanie na uC nadal będzie protezą systemu automatyki bydynkowej i niesie za sobą wiele wcześniej wspomnianych problemów. W sumie rozwiązania na PLC też moim zdaniem nie sa od nich wolne. Skoro urządzenia do KNX można kupić w nie wiele drożej niż robić własne to należy się zastanowić. Pytanie jak osiągnąć w KNX to samo co mógł bym zaimplementować sam. Może szkoda cennego czasu na projektowanie. No i człowiek nauczy sie czegoś nowego!
Oczywiście znam Pański DB. Według pierwszych schematów elektrycznych powinny z zapasem wystarczyc dwie rozdzielnice 150x80 150x60 cm w razie potrzeby mam możliwość dalszej rozbudowy. Nawet szafa serwerowa wysokości 1,6 m na osprzęt czeka w piwnicy :)
Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu. Zcentralizowany również dużo łatwiej wymienić na coś nowego (może google coś w końcu wypuści - marzenia).
Pytanie jak podejść do KNX łącząc go z pc, satelem, 1-wire ...

P.S. Pański DB jest jednym z moich ulubionych

macek123
07-01-2015, 20:13
Też różnie kombinowalem, swoj sterownik itd. nawet cos tam mialem przygotowane.(osobiscie grzebie w prockach).
Jednak w koncu staneło na plc - uruchomic podstawowe pierdoly musialem szybko, a jak sie buduje "tymi ręcami" to czasu mało.
Moje konstrukcje trafiaja teraz po kolei jako jednostki podrzedne (kotlownia, temperatury itp) - gadaja z plc w otwartych standardach (modbus) - na spokojnie.
Jednak zawsze idea byla zcentralizowana plus sterowniki podrzedne do konkretnych celow. (zawodowo podobnie pracuje w przemysle)
Wydaje mi sie ze jakby byla awaria to rowniez jest prosciej w takim ukladzie. Plc z ilomas tam wejsciami zawsze wymienisz w ostatecznosci na jakis inny, nawet jak producenta nie bedzie juz na swiecie.
W firmie masz modernizacje co pare latek. Chalupe stawiasz z zalozenia na dluzej

_artur_
07-01-2015, 20:27
Dziękuję za odpowiedz.
Same czujniki temperatury 1-wire nie są problemem. Pytanie jak zintegrować je z KNX, aby nie dużym kosztem mieć np. 40 pomiarów. Na codzień pracuję z dużymi sieciami dziesiątków modułów PLC. IMHO PLC było by swego rodzaju proteza systemu do automatyki domowej. Nadal rozwiązaniem są klasyczne przyciski do sterowania (zakladam bezsens używania paneli HMI), scada. Na PLC można w wszystko zrobić, ale optymalniejsze dla mnie wydaje się wykonanie własnych urządzeń wejść/wyjść/ADC/wyjść PWM/1-wire podłączonych do centralnego sterownika uC bądź PC. Niski koszt i nie ograniczone możliwości. Rozwiązanie na uC nadal będzie protezą systemu automatyki bydynkowej i niesie za sobą wiele wcześniej wspomnianych problemów. W sumie rozwiązania na PLC też moim zdaniem nie sa od nich wolne. Skoro urządzenia do KNX można kupić w nie wiele drożej niż robić własne to należy się zastanowić. Pytanie jak osiągnąć w KNX to samo co mógł bym zaimplementować sam. Może szkoda cennego czasu na projektowanie. No i człowiek nauczy sie czegoś nowego!
Oczywiście znam Pański DB. Według pierwszych schematów elektrycznych powinny z zapasem wystarczyc dwie rozdzielnice 150x80 150x60 cm w razie potrzeby mam możliwość dalszej rozbudowy. Nawet szafa serwerowa wysokości 1,6 m na osprzęt czeka w piwnicy :)
Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu. Zcentralizowany również dużo łatwiej wymienić na coś nowego (może google coś w końcu wypuści - marzenia).
Pytanie jak podejść do KNX łącząc go z pc, satelem, 1-wire ...

P.S. Pański DB jest jednym z moich ulubionych

jak z PLC pracujesz to już zupełnie bym sie nie zastanawiał.. knx ma tą wadę że jest drogi.. hmi zamiast przycisków? to bezsens imho.. ja
mam wszędzie dwonkowe legranda - nikt, włącznie z goścmi nie ma żadnych problemw z obsługą, hmi jest jest jeden i starczy..
samo knx ma wielkie możliwości ale za wielką cenę ;).. jak już miabym coś z modułów wykonawczych samemu robić to w domu zrobiłbym coś po modbusie z PLC jako masterem.. i wszystkie moduły podrzędne puściłbym po rs485.. mamy scentralizowany system na plc ktore znasz i pewnie zawsze cos tam w skrzynce luźniego zalega ;)
zresztą jak widać kolega powyżej też chyba podobne zdanie ma

marcelix
07-01-2015, 21:16
Przyciski zamierzam urzyć z oferty firmy TEM. Monostabilne 2 i 3 pozycyjne. Pakiety 3-5 sztuk szerokości 1M w zależności od pomieszczenia.
[ON/OFF - ostatnie ustawienie] [oświetlenie 1 +/-] [oświetlenie 2 +/-] [oświetlenie 3 +/-] [oświetlenie 4 +/-] Na taki pakiet potrzebuje 10 wejść.

Zakladając 80 wyjść potrzebuję 10 sztuk aktorów po 310zł (cena z strony producenta). Sumarycznie za wyjścia 3100zł. Moje moduły wyszły by pewnie z 1200zł nie uwzględniając błędów w PCB i poświęconego czasu, który mógł bym poświęcić na moją pracę zawodową/czas dla rodziny. Pytanie jak z resztą urządzeń do KNX.

Samo zagadnienie jak to zrobić na uC/PLC nie jest problemem. Rozwiązań jest dużo.

Kabbel
08-01-2015, 11:55
To jest bardzo ważny temat bo ludzie marnują energię. Teraz ta moda dopiero wchodzi do nas z zachodu. Sąsiad niedawno się budował i właściwie cały dom pracuje z maksymalną oszczędnością. [moderowano fragment wyglądający na spam czystej wody]. W Polsce już spokojnie można zbudować oszczędny dom.

only
15-01-2015, 16:13
Witam, a jaką instalację można polecić do sterowania ze smartfona elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, 8 obwodów. Jaki system i kwota?
Jako konkurencja w grę wchodzi 8 sterowników euroster EQ7 - koszt 2 tyś zł. Czy w tej cenie lub niższej/wyższej można liczyć na bardziej inteligentny system?

mrshark
03-02-2015, 14:28
Witam
Mam problem ze sterowaniem przekaźnikami przez centralę Satela. Gdy podłączyłem przekaźnik do wyjścia OC (przekaźnik Relpol z diodą zabezp, karta rozszerzeń Satel 8xOC, zasilanie cewi przekażnika osobnym zasilaczem 24V) przekaźnik działa prawidłowo włącza i wyłącza się kiedy powinien. Problem w tym że dioda przekaźnika blado świeci przy wyłączonym wyjściu - po zmierzeniu napięcia na cewce przekaźnika jest tam ok 2,4V. Co może być tego przyczyną? (dodam, że podobny układ zestawiony na Fateku działa poprawnie)

_artur_
03-02-2015, 15:28
tranzystor sterujący pewnie puszcza.. jak to OC to możesz spróbować na płytce dać równolegle do styków sterujących tranzystor (pomiędzy masę a pin sterujący) jakis rezystor typu 100k żeby go zgasić.. nie znam konstrukcji dokładnie ale to typowy objaw..

Krzysztof Gnoiński
04-03-2015, 12:05
Czy ktoś wie, czy jest jakieś urządzenie do którego można to wszystko podłączyć, tak żeby to był jakiś jeden panel dotykowy do sterowania tym wszystkim? D

Schneider Electric wysłuchał twoich "modlitw" i od niedawna oferuje panel z PLC Magelis SCU. Dostępne są urządzenia w wersjach 3,5" oraz 5,7":
16 wejść / 10 wyjść dwustanowych
8 wejść / 8 wyjść dwustanowych + 4 wejścia / 2 wyjścia analogowe

Więcej tutaj (http://www.schneider-electric.com/products/ww/en/3900-pac-plc-other-controllers/3910-controllers-plc-pac-for-industrial-machines/61980-magelis-scu/).

--
Pozdrawiam :)
KG

iF-Jimi
04-03-2015, 22:19
Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu. Zcentralizowany również dużo łatwiej wymienić na coś nowego (może google coś w końcu wypuści - marzenia).
Pytanie jak podejść do KNX łącząc go z pc, satelem, 1-wire

Pytanie co według Ciebie znaczy system rozproszony? Według niektórych system rozproszony to taki w którym moduły są rozproszone po budynku, zwykle w puszkach. Ale tu raczej chodzi o rozproszoną inteligencję, czyli nie ma sterownika centralnego tylko każdy moduł systemu posiada swoją własną, programowalną logikę. Według mnie sytuacja idealna, ponieważ nie ma w systemie elementu takiego jak sterownik centralny, który w razie awarii położy logikę całego systemu. System rozproszony zatem może być instalowany albo w puszkach, albo w całości w rozdzielni, albo tu i tu. Takie systemy też zwykle dają sie integrować w pełni z systemami alarmowymi (np. z Satelem Integrą). Tak działa KNX. Takim systemem jest również komunikujący się po magistrali CAN system Ampio www.ampiosystem.pl z tą różnicą że jest o wiele tańszy. W sumie sterowniki plc komunikujące się pomiędzy sobą po swojej magistrali też mogłyby symulować taką inteligencję rozproszoną, tyle że nie są one przystosowane do automatyki budynku i programuje się je znacznie gorzej niż systemy dedykowane.

mirek118
05-03-2015, 20:07
Schneider Electric wysłuchał twoich "modlitw" i od niedawna oferuje panel z PLC Magelis SCU. Dostępne są urządzenia w wersjach 3,5" oraz 5,7":
16 wejść / 10 wyjść dwustanowych
8 wejść / 8 wyjść dwustanowych + 4 wejścia / 2 wyjścia analogowe

Więcej tutaj (http://www.schneider-electric.com/products/ww/en/3900-pac-plc-other-controllers/3910-controllers-plc-pac-for-industrial-machines/61980-magelis-scu/).

--
Pozdrawiam :)
KG

Dzięki. Sprawdzę w wolnej chwili

sherif
13-03-2015, 16:19
Witam !

Czy ktoś może zagłębiał się bardziej w Openhab a może komuś udało się już coś zrealizować ?

Tak czytam i wygląda to ciekawie. To co chciałbym osiągnąć to proste sterowania alarmem, automatyką rolet, części świateł, pomiarem temp (1-wire) oraz sterowaniem CO, w przyszłości oświetlenie na zewn / podlewanie.

Pierwotnie myślałem o zastosowaniu Satela128, który obecnie steruje m.in oświetleniem zewn oraz roletami, do tego chciałem dokupić sterownik LCD (ten większy), ale jest dość drogi, tak się zastanawiam, czy nie lepiej postawić Openhuba np na Rasberry +Tablet na ścianę :), wtedy openhub przejął by sterowanie m.in roletatmi, oświetleniem + proste sterowanie alarmem.

Myślałem też nad zakupem programowanego sterownika do CO / pieca (on/off), ale to chyba też załatwiłby Openhub.

Jak myślicie ma to sens ? Warto w to iść ?
Jakie mogą pojawić się problemy ?

Liczę się z tym, że trzeba będzie spędzić nad tym sporo czasu.

bajcik
13-03-2015, 20:53
Są na muratorze openhabowcy. Z czasem sam sobie to u siebie postawię. Jednak sterownik CO wolę mieć oddzielny - mały, samodzielny, bezawaryjny. Może i monitorowany i zarządany ("wysokopoziomowo") przez openhaba, ale mogący się bez niego obyć.

grzeniu666
14-03-2015, 09:30
Mam takie dziecinne pytanie: jaki przewód (linkę) sygnałowy dać od wyjścia (24V dwustanowego) PLC do przekaźnika. Szukałem na forum i natknąłem się gdzieś na ślad 1mm2, ale to chyba gruba (nomen omen) przesada. Skoro żyły UTP mają 0,2mm2, więc chyba 0,35mm2 (0,5mm2?) tu całkiem styknie, czy się mylę?

_artur_
14-03-2015, 11:36
ja dawaem fabryczne linki - kocówki wanie 0.35 zaciskałem, 0.2 też będą bez problemu.. nie wiem jaki masz plc i jak wyjcia ulożone ale rozważ zakup taśmy 10 żył bo to ładnie się układa..

grzeniu666
14-03-2015, 12:09
ja dawaem fabryczne linki - kocówki wanie 0.35 zaciskałem, 0.2 też będą bez problemu.. nie wiem jaki masz plc i jak wyjcia ulożone ale rozważ zakup taśmy 10 żył bo to ładnie się układa..

Co to są "fabryczne linki"?

O jakie taśmy chodzi?
EDIT, coś takiego:
http://www.vega-tronik.eu/przewody_tlwy.html ?

Zaznaczę, że przekaźniki w projekcie mam w 2 rzędach, sygnały dostarczam do nich z korytka między tymi dwoma rzędami (a pod dolnym rzędem przekaźników szyna ze sterownikiem).

Wago 750-841 (czyli "Wagowskie" złącza sprężynowe, w przekaźnikach zresztą też). Nie mam tych DI/DO jakoś specjalnie dużo (po ca. 60), ale (dla czytelności) DigitalOutputs bym wyprowadzał takimi kolorowymi przewodami:
http://www.tme.eu/pl/pages/New_Product:zestawy-przewodow-lgy-i-tly-dla-hobbystow.html
są jak widać m.in. 0,22 0,35 i 0,50, taki secik 10x5m byłby jak liczę w sam raz.

Tulejki pewnie też będę zaciskał (muszę się do tego przymierzyć).

DI będę wprowadzał drutami (może deczko grubszymi jak UTPowe) bo skrętki z przycisków będę miał rozszyte na złączach "Kronowych" (od strony PLC, ściśle: na patchpanelach).

BTW, składam sobie rozdzielnicę z "klocków" Eaton Profi+, na moje lamerskie oko superowy system.

kolorado
14-03-2015, 12:36
Czy ktoś może zagłębiał się bardziej w Openhab a może komuś udało się już coś zrealizować ?
Ja zrealizowałem sterowanie światłami (głównie zewnętrzne), monitorowanie alarmu, CO i temperatur, pobieranie danych ze stacji pogodowej, i monitorowanie zużycia prądu. W przyszłości planuję sterować nawadnianie, podpiąć kamery i co tam mi przyjdzie do głowy.

_artur_
14-03-2015, 12:36
fabryczne - ja mam fateka moduły 24x i 24y i do nich są do dokupienia linki ze złączami z jednej strony do modulu i jakies 2 m linki, takie jak pokazales będą ok.. aha - zaciskarkę do końcówek jak nie masz to kup sobie taką na parę rozmiarów co wygląda jak kombirnerki i bez żadnych dociskających sprężynek (nie jest najtańsza) te co są w zestawach to gowno straszne i po paru końcowkach szlag Cie trafi.. tak samo takie z dociskami np. z 4 stron, upadnie niechcący i po zabawie.. a taka gdzie sam dociskasz posluzy dlugie lata..

grzeniu666
14-03-2015, 13:05
@Artur, Ty jak zawsze jesteś niezawodny zawodnik :) DZIĘKI!!! Świetna myśl z tymi taśmami, taka wstążka 8x0,22 (0,35) w sam raz do jednego modułu 8DO! Elegancko. Jeśli byłyby takie taśmy drutowe (zaraz poszukam, bo na złączach Krone się linki nie "zabije"?) to i do "ósemek" UTPowych by może pasowały.

Timing z radami do zaciskarek też idealny! Przymierzałem się właśnie do jakiś czterostronnych, w ten deseń:
http://allegro.pl/ag466-praska-do-tulejek-zaciskarka-do-kabli-0-25-6-i5142689302.html
ale rozumiem sugerujesz raczej coś takiego:
http://allegro.pl/zaciskarka-praska-do-kabli-tulejek-koncowek-0-5-16-i5006701251.html ?

BTW, w opisach średnic przy takich zaciskarkach to się podaje średnicę tulejki (zew.? przed/po zaciśnięciu?) czy linki?

Jeszcze jakiś ściągacz izolacji by mi się przydał (również do żył 1,5 i 2,5, tę dłubaninkę chyba całą sam będę wykonywał "na obiekcie"). Może i tutaj coś doradzicie (najlepiej nie za drogo, ma być... Trabant! :D byle miesiąc pojeździł). Może taki:
http://allegro.pl/sciagacz-izolacji-do-kabli-i-przewodow-zaciskarka-i4777649190.html
lub taki (w sumie nie muszę przestawiać co chwilę, ustawiam średnicę obskakuję wszędzie, zmieniam i kolejna runda, itd.):
http://allegro.pl/automatyczny-sciagacz-izolacji-obcinak-01-519-neo-i5114172134.html

No i chyba zaciskarka do RJ45 (11 i 12 może też by się przydały), tego mam mało (z 50?) to może i taki "wypas" by wytrzymał (toster free :) ):
http://allegro.pl/zestaw-50-wtykow-rj45-zaciskarka-tester-sciagacz-i5044892200.html

_artur_
14-03-2015, 13:46
Nie 8 żył tylko 10 - jeszcze pewnie masa i plus by się przydały ;) co do reszty potem zerknę bo na komórce jestem i słabo sie tu pisze..

grzeniu666
14-03-2015, 14:34
Nie 8 żył tylko 10 - jeszcze pewnie masa i plus by się przydały ;) co do reszty potem zerknę bo na komórce jestem i słabo sie tu pisze..

Może się skompromituję do reszty (jestem dość zielony, nie ukrywam), ale... (jeśli chodzi o wyjścia) to "plusy" (24V+) przecież mam właśnie na wyściach z modułów PLC, a minus (0V) dociągnę sobie raz (choćby wprost z zasilacza?) do pierwszego przekaźnika "w stadzie" i zmostkuję do pozostałych 308651.

A jeśli chodzi o wejścia, to na patchpanelu są złącza ośmiokrotne (UTP), i w zasadzie zważywszy że duża część to będą sygnały z pstryczków poczwórnych, to chyba najładniej będzie zebrać po 2 x cztery linie (z sąsiadujących złącz, czyli dwa pstryczki) i razem taśmą 8x doprowadzić je do mudułu wejść 8DI PLC. Natomiast przewody _doprowadzające_ 24V+ do przycisków (po jednym w każdej skrętce) zbieram z patchapanelu w łączówce uziemiającej LSA (jakby blok rozdzielczy, tak to sobie wymarzyłem).

EDIT: a może Tobie chodziło o doprowadzenie + i – do modułu...? W Wago moduły są łączone między sobą (i z "centralą", wsuwa się jeden w drugi) i mają styki do 24V i 0V więc doprowadzam tylko raz + i – do PLC (albo dwa razy jeśli chcę mieć centralę zasilaną z jednego zasilacza, a moduły z drugiego).

sherif
14-03-2015, 15:31
Ja zrealizowałem sterowanie światłami (głównie zewnętrzne), monitorowanie alarmu, CO i temperatur, pobieranie danych ze stacji pogodowej, i monitorowanie zużycia prądu. W przyszłości planuję sterować nawadnianie, podpiąć kamery i co tam mi przyjdzie do głowy.

Włąśnie o coś takiego chodzi :)
Rozumiem, że zrealizowałeś to na openhab ? Czego używasz jako sterownik ? Na czym masz soft postawiony ?
Jak oceniasz możliwości personalizowania / konfiguracji openhab, czy wszytsko co trzeba to jest ?

Masz może jakieś fotki jak to wygląda ?

Dzięki za info !

kolorado
15-03-2015, 12:28
Rozumiem, że zrealizowałeś to na openhab ?
No o openHABa było pytanie, więc tak, na OH.


Czego używasz jako sterownik ?
Nie wiem co masz na myśli, ale steruję i monitoruję za pomocą:
- satela (różne rzeczy podłączone do satela),
- 1-wire (temperatury, CO),
- http (tuner sat, stacja pogodowa poprzez dodatkowy komputer),
- icmp (monitoring włączenia TV),
- z-wave (światła)


Na czym masz soft postawiony ?
Komputer typu thin-client Futro S220-2


Jak oceniasz możliwości personalizowania / konfiguracji openhab, czy wszytsko co trzeba to jest ?
Dla niektórych zaleta, dla innych wada, ale w OH wszystko trzeba "spersonalizować" czyli skonfigurować do swoich potrzeb.
Kompletnie brak tam rzeczy typu autodetekcja, "wizardy" konfiguracji itp. Dla mnie zaleta.
Co do tego czy wszystko jest, to muszę Cię zmartwić: wszystkiego nie ma. Ale jest całkiem sporo.
Zależy czego potrzebujesz.


Masz może jakieś fotki jak to wygląda ?
http://www.openhab.org/features-ui.html

grzeniu666
16-03-2015, 17:26
...Jeśli byłyby takie taśmy drutowe (zaraz poszukam, bo na złączach Krone się linki nie "zabije"?) to i do "ósemek" UTPowych by może pasowały.

Widzę że można na złączach LSA zapiąć linkę (z mniejszym zekresem średnic):
stranded wires:
wire diameter 7 x 0.12...0.32 mm
overall diameter 0.70...1.60 mm
AWG 28...20
http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/1306/0900766b81306139.pdf

...czyli (teoretycznie) 0,22m2 spoko ale 0,35mm2 już nie...

@Artur, miałbyś chwilkę aby zerknąć coś do tych narzędzi:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w&p=6808204&viewfull=1#post6808204
?

_artur_
16-03-2015, 20:24
zaciskarka taka tylko do mniejszych - podawany rozmiar to rozmiar tulejek, do prac precyzyjnych od jak najmniejszych, ścigaczke do izolacji mam tez reczną ale automatyczne są ponoć ok, chociaż kolega co robi dużo też poleca ręczny bo jak stwiedził automatów miał już ze 4 a ten ręczny cały czas ten sam.. coś takiego http://allegro.pl/sciagacz-izolacji-reczny-z-regulacja-i5144283569.html
ten zestaw do rjek co podales wygląda na zdjeciu nieźle ale jak widzę cenę to mam dosyć mieszane uczucia ;)..

aha- w lsa kronowskich normalnie linkę wyjętą ze skrętki zabijalem i działa

manieq82
21-03-2015, 16:19
Witam serdecznie po przerwie
Nie pamiętam czy jest tu taki wątek, ale mam nadzieję że nie odejdę za dużo od głównego wątku
Stacja bramowa - taka od domofonu SAC50C-CK.
Kiedyś kupiłem i tak leży. Chciałbym podpiąć i teraz zagwozdka. Mam tam wyjście na zamek szyfrowy, zasilanie i 4 złącza do monitora.
1: audio-czerwony
2: masa-niebieski
3: zasilanie kamery z monitora- żółty
4: video-biały

Podłączając pod 2 i 4 uzyskałem obraz z kamery. Ale wcześniej musiałem dać 12V na 3.
Wszystko gites choć permanentnie świecą się diody więc pytanie:

- jak taka stacja komunikuje sie z monitorem po naciśnięciu przycisku dzwonka?

Wtedy w teorii powinno dopiero iść zasilanie na 3, i dla mnie byłby to sygnał dla dzwonka domowego.

Nie chcę rozkręcać i lutować - może da się wykorzystać to co jest ... :)

Z góry dzięki!

sherif
25-04-2015, 11:41
No o openHABa było pytanie, więc tak, na OH.


Nie wiem co masz na myśli, ale steruję i monitoruję za pomocą:
- satela (różne rzeczy podłączone do satela),
- 1-wire (temperatury, CO),
- http (tuner sat, stacja pogodowa poprzez dodatkowy komputer),
- icmp (monitoring włączenia TV),
- z-wave (światła)


Komputer typu thin-client Futro S220-2


Dla niektórych zaleta, dla innych wada, ale w OH wszystko trzeba "spersonalizować" czyli skonfigurować do swoich potrzeb.
Kompletnie brak tam rzeczy typu autodetekcja, "wizardy" konfiguracji itp. Dla mnie zaleta.
Co do tego czy wszystko jest, to muszę Cię zmartwić: wszystkiego nie ma. Ale jest całkiem sporo.
Zależy czego potrzebujesz.


http://www.openhab.org/features-ui.html

Dzięki za info. Zaczynam się w to wczytywać. Zastanawiam się jaki moduł wykonawczy zastosować. Na początku będe chciał zrobić proste sterowanie piecem względem odczytanej temp 1-wire. Do tego będe potrzebował sygnał on/off. Wiem, że Raspberry ma szynę wielozadaniową - orientujesz się czy za pomocą openhab można ją wysterować ?
Czy z Satelem jest pełna komunikacja, np odczytywanie info o ruchu w domu, czy sterowanie przekażnikami sterowanymi Satelem, czy są jakieś ograniczenia ?

kolorado
26-04-2015, 07:15
Wiem, że Raspberry ma szynę wielozadaniową - orientujesz się czy za pomocą openhab można ją wysterować ?
Tak, jest moduł do GPIO.


Czy z Satelem jest pełna komunikacja, np odczytywanie info o ruchu w domu, czy sterowanie przekaźnikami sterowanymi Satelem, czy są jakieś ograniczenia ?
Nie wiem co masz na myśli pełna. Centralę wysterujesz jedynie w takim zakresie, na jaki pozwala ETHM-1, a i jego wszystkie funkcje nie są zaimplementowane (np. dodawanie i edycja użytkowników). Niemniej podstawowe funkcje są, np. odczyt wejść/wyjść/stref, ustawianie wyjść (tylko bi i mono), uzbrajanie/rozbrajanie stref, kasowanie alarmów i kilka innych. Wszystko opisane jest w wiki: https://github.com/openhab/openhab/wiki/Satel-Alarm-Binding.

weasel123
06-05-2015, 12:22
Czujniki ruchu mają uruchamiać pompę obiegową cyrkulacji , żeby zminimalizować ilość niepotrzebnych uruchomień jak to miejsce przy 'puszczaniu' obiegówki kilka razy na dobę przez określony z góry czas - w takim rozwiązaniu, czy jestem w łazience, czy też nie obiegówka działa bo tak jest z góry ustawiona programatorem czasowym. I tu nie chodzi o samo zużycie energii przez obiegówkę bo ta jest niewielka, ale trzeba pamiętać, że woda ciepła w rurkach też z czasem się wychładza, a jej podgrzanie kosztuje. Tak więc lepiej gdy ciepła woda popłynie tylko wtedy gdy ktoś jej naprawdę potrzebuje.

cześć
akurat kombinuję w powyższym temacie więc dodam coś do dyskusji.
Jest pompka cyrkulacyjna, którą standardowo steruje się z ustawień kotła CO, ale w ograniczonym zakresie, czyli przedziały czasowe ciągłej pracy.
Na teraz mam to rozwiązane tak, że:
1. doświadczalnie sprawdziłem ile czasu i jak często pompka musi kręcić wodą, żeby był efekt jaki trzeba. Związane jest to z czasem stygnięcia wody w rurach i długością rur. Wyszło mi że wystarczy 2 min pracy pompki co 40 minut.
2. w sterowniku kotła CO ustawiłem pracę ciągłą pompki, a na sterowniku PLC powyższe cykle
3. Zeby bezsensownie nie kręcić wodą jak nikogo nie ma albo nie chodzi po domu, PLC sprawdza stany czujek z centrali alarmowej, i jak po załóżmy 30 minutach nie wykryło ruchu w ciągach komunikacyjnych to system uznaje że nikogo nie ma albo śpią, albo siedzą przy telewizorze.. i zatrzymuje cykle. Po wykryciu ruchu start od początku. Dzięki temu nie trzeba tego przestawiać jak np wyjdziesz z domu na 3 godziny na miasto bo rzecz się dzieje dynamicznie.

Dołączam wykresik z OpenHaba, który sobie ustawiłem na cel sprawdzenia jak to działa. Akurat cały czas ktoś był w domu, ale widać że raz się nie włączyło podczas chwilowej nieobecności oraz całą noc.

Próbowałem też kombinowac z włączaniem cyrkulacji jak ktoś wejdzie np do łazienki, ale to się nie sprawdzi przy standardowej pompce, bo jej wydajność jest zbyt mała i trzeba z minutę żeby przegonić wodę, a jak wpadasz do kuchni umyć kubek to ma byc po paru sekundach. Szybsze pompki są drogie i nigdy się to nie zwróci.

kolorado
06-05-2015, 12:36
3. Zeby bezsensownie nie kręcić wodą jak nikogo nie ma albo nie chodzi po domu, PLC sprawdza stany czujek z centrali alarmowej, i jak po załóżmy 30 minutach nie wykryło ruchu w ciągach komunikacyjnych to system uznaje że nikogo nie ma albo śpią, albo siedzą przy telewizorze.. i zatrzymuje cykle.
Nie widzę z jakiego powodu to miałoby być lepsze niż uruchamianie na ruch w ciągach komunikacyjnych. Ktoś siedzi przy telewizorze, idzie do łazienki, czy kuchni i jest tak samo jakby było uruchamiane na czujkę. Dlatego ja tak mam, tylko uruchamiane z czujek w korytarzach.

weasel123
06-05-2015, 13:07
Nie widzę z jakiego powodu to miałoby być lepsze niż uruchamianie na ruch w ciągach komunikacyjnych. Ktoś siedzi przy telewizorze, idzie do łazienki, czy kuchni i jest tak samo jakby było uruchamiane na czujkę. Dlatego ja tak mam, tylko uruchamiane z czujek w korytarzach.

to może Twoja instalacja jest inna, u mnie w czasie rzeczywistym nie zdąży w niektórych punktach dolecieć ciepła woda. Więc jak wpadam do łazienki umyć ręce to jest jeszcze zimna.

Poza tym jak u mnie osoba pojawi się w korytarzu w odstępach 15 minutowych to nie musi oznaczać że cyrkulacja ruszy 2 razy tylko za pierwszym razem.
Tak czy siak ten sposób póki co się sprawdza. Będzie czas będę kombinował.
Może ktoś podpowie jakąś tanią szybszą pompke do CWU zamiast tych standardowych kilkunastowatowych? To już byłoby zgrabne rozwiązanie jakby dało się odpalać 5 czy 10 sekund przed użyciem wody a nie cyklami, bo pomimo że jest wykrywanie to i tak w 50% pewnie nietrafione, bo nie zawsze idziesz do łazienki.

mirek118
06-05-2015, 13:12
Panowie z dwóch ostatnich postów. Ja mam czujki, co prawda jeszcze nie uruchomione i w tej chwili cyrkulacja działa tyko w określonych godzinach. Niestety, ale moja PCi, która tym steruje pozwala na ustawienie przedziału czasu min. 1h - to się generalnie nie sprawdza, ponieważ minimalne przedziały czasu powinny być równe 1 minucie, a i to będzie się wiązało z wieloma "nietrafionymi" uruchomieniami. Docelowo chciałbym, żeby pompka uruchamiała się po aktywowaniu, którejś z czujek i działała przez jakiś czas (do zmierzenia w najdalszym punkcie poboru) lub pompka działa w określonym czasie - takie dwa warunki, dlatego, że rano wchodząc do łazienki praktycznie zawsze o tej samej porze nie musiałbym czekać jak pompka przepchnie wodę po rurkach po aktywowaniu czujki, tylko pompka działałaby już wcześniej nie czekając na czujkę. Np. wstaję o 7:00 i od razu wchodzę do łazienki - ustawiam pompkę na 6:58 - 7:00 :-).
No i przy czujkach trzeba pomyśleć nad jakimś opóźnieniem przed kolejnym z rzędu uruchomieniem. Tzn. wchodzę do łazienki, czujka uruchamia pompkę, która pracuje 2 minuty. Jestem w łazience dłużej niż 2 minuty, ale bez sensu, żeby pompka miała uruchamiać się co dwie minuty od nowa przy każdorazowym wykryciu ruchu przez czujkę.

Tak to sobie wyobrażam. Resztę zostawiam w rękach producenta i instalatora mojej PCi, które mówi, że to zaprogramuje w sterowniku PCi. Jak wyjdzie w praktyce to zobaczymy

mirek118
06-05-2015, 13:15
i jeszcze jedna rzecz. Uruchomienie pompki przy podejściu do zlewu - to chyba zrobię na jakiś włącznik ukryty pod blatem. Dlatego, że mając kuchnię otwartą na salon cały czas ktoś się tam kręci niekoniecznie z zamiarem zmywania naczyń. Nawet więcej, mając zmywarkę, stosunkowo rzadko się zmywa w zlewie i bez sensu pędzić tam ciepłą wodę za każdym razem jak się przejdzie koło zlewu. Co Wy na to?

weasel123
06-05-2015, 13:26
odnośnie 2 ostatnich postów,
1. Jeśli PC ma możliwość jakiegokolwiek widzenia stanu czujek i timerów to chyba OK, ale byłbym iście zaskoczony gdyby tak było.
ja mam trochę inną sytuację bo "czujka->satel->PLC->pompka" więc wszystko idzie wyklikać z kompa.
EDIT: te czujki co masz to od jakiegoś alarmu? bo jak tak to możesz olać PCi i zrobić to przez cetralę, ja tak miałem zanim przepiąłem na PLC. Satel zapalał wyjście na którym był przekaźnik wpięty w obwód pompki.

2. Też planowałem zrobić uruchomienie pompki w taki sposób na podejście do zlewu bo mam kuchnię otwartą, nawet mam puszkę przy zlewie na ścianie pod czujkę ruchu, ale na teraz chyba się nie przyda, bo jak pisałem wcześniej, cyrkulacja jest za wolna i do kuchni ma jakieś 30 sekund, więc bezużyteczne.
Jako alternatywa mam czujkę od alarmu która widzi kuchnię ale to i tak nie załatwia sprawy wolnej cyrkulacji.

mirek118
06-05-2015, 13:42
odnośnie 2 ostatnich postów,
1. Jeśli PC ma możliwość jakiegokolwiek widzenia stanu czujek i timerów to chyba OK, ale byłbym iście zaskoczony gdyby tak było.
ja mam trochę inną sytuację bo "czujka->satel->PLC->pompka" więc wszystko idzie wyklikać z kompa.
EDIT: te czujki co masz to od jakiegoś alarmu? bo jak tak to możesz olać PCi i zrobić to przez cetralę, ja tak miałem zanim przepiąłem na PLC. Satel zapalał wyjście na którym był przekaźnik wpięty w obwód pompki.

2. Też planowałem zrobić uruchomienie pompki w taki sposób na podejście do zlewu bo mam kuchnię otwartą, nawet mam puszkę przy zlewie na ścianie pod czujkę ruchu, ale na teraz chyba się nie przyda, bo jak pisałem wcześniej, cyrkulacja jest za wolna i do kuchni ma jakieś 30 sekund, więc bezużyteczne.
Jako alternatywa mam czujkę od alarmu która widzi kuchnię ale to i tak nie załatwia sprawy wolnej cyrkulacji.


Czujki mam takie jak w systemie alarmowym, ale pomijają one centralę alarmu i sprowadzone bezpośrednio do PCi, także muszę to zrobić za pośrednictwem PCi

sherif
06-05-2015, 20:59
Tak, jest moduł do GPIO.


Nie wiem co masz na myśli pełna. Centralę wysterujesz jedynie w takim zakresie, na jaki pozwala ETHM-1, a i jego wszystkie funkcje nie są zaimplementowane (np. dodawanie i edycja użytkowników). Niemniej podstawowe funkcje są, np. odczyt wejść/wyjść/stref, ustawianie wyjść (tylko bi i mono), uzbrajanie/rozbrajanie stref, kasowanie alarmów i kilka innych. Wszystko opisane jest w wiki: https://github.com/openhab/openhab/wiki/Satel-Alarm-Binding.

orientujesz się czy jest jakaś prostsza alternatywa do OH ?
Chodzi o system, który współpracowałby z Satelem, czujnikami 1-wire + ułożenie logiki sterowania a przy tym był łatwiejszy w konfiguracji / budowie.
Nie wiem czy podołam sam z tymi wszystkimi manualami oraz pisaniem skryptów - ostatnio programowałem czy pisałem skrypty na studiach a to kawałek czasu temu :wiggle:.

kolorado
06-05-2015, 22:01
orientujesz się czy jest jakaś prostsza alternatywa do OH ?
Prostsza? Nie ma nic prostszego od OH... :)

bajcik
06-05-2015, 23:14
elastyczność i prostota przeważnie nie idą w parze.

weasel123
07-05-2015, 08:46
Prostsza? Nie ma nic prostszego od OH... :)

A dokopałeś się do jakiegoś sensownego manuala albo przykładów?
To co do tej pory znalazłem jest dość skąpe - pare przykładów bez komentarzy. Brakuje czegoś od A do Z.
Co prawda od momentu zainstalowania OH do zadziałania prostego włączania światła zajęło mi może z pół godziny, ale wszystko robię na zasadzie domysłów co autor miał na myśli z taką a nie inną składnią skryptów. Na czym to bazuje?
Dużo klepania metodą prób i błędów i mnie to męczy bo nawet nie wyrzuca komunikatów że np brak przecinka albo błędna deklaracja...

Niektórych rzeczy nie udało mi się zrobić bo np jest przykład ale bez wyjaśnienia i np nie działa mi wyświetlanie ile świateł w grupie jest włączonych, a w demo jest coś takiego i bangla.

bajcik
07-05-2015, 08:59
Jakis tutorial do OH by się przydał

weasel123
08-05-2015, 09:41
Jakis tutorial do OH by się przydał

trochę tego jest na sieci ale zawsze są jakieś niedopowiedzenia bo opis jest dość ogólny, tak jakby autor zakładał że wiadomo o co chodzi, ale jakoś tam można sobie poradzić bazując na przykładach.
Można też użyć OH Designer, zawsze jakaś pomoc, przynajmniej składnię koloruje.

noevo
28-07-2015, 07:16
Właśnie jestem na etapie projektowania instalacji inteligentnej u mnie w domu.

Calość będzie chodziła na siemens s7-300 - zakupiłem tanio, i tanio można rozbudiować o kolejne IO (problem jest tylko z kartami TC- temperaturowymi ale zamierzam to gdzieś wychaczyć taniej). Przekaźniki SSRa- są mniej awaryjne i ciche. Zamierzam wszystko podłączyć do najzwyklejszego panela dotykowego. Nie chce PC-ta, i chcę aby całość była jak najprostsza.

Główne funkcje systemu:
- alarm (czujniki ruchu, kontraktony na okna...)
- programowanie oświetlenia wew i zew (również z czujek ruchu alarmowych)
- zasłony automatyczne
- chowany TV
- podlewanie przed domem

Myślałem jeszcze o sterownikach do pieca czy solarnych, ale sterowniki są tak zaawansowane że nie chce mi się tego robić w PLC :) szczególnie że jak pisałem karty temperaturowe są drogie.

i inne :) pomysłów jest dużo.

grzeniu666
28-07-2015, 09:07
Może ktoś podpowie jakąś tanią szybszą pompke do CWU zamiast tych standardowych kilkunastowatowych? To już byłoby zgrabne rozwiązanie jakby dało się odpalać 5 czy 10 sekund przed użyciem wody a nie cyklami, bo pomimo że jest wykrywanie to i tak w 50% pewnie nietrafione, bo nie zawsze idziesz do łazienki.

Pompki do CWU z zasady nie są najtańsze (inny materiał), ale chyba najpierw powinieneś określić jakiej wydajności potrzebujesz. Sądzę że najlepiej jakbyś sprawdził ile (objętościowo) wody musi zlecieć (w najdalszym punkcie lub najważniejszym) zanim pojawi się ciepła, i do tego (znając objętość rur do tego punktu) dobrał odpowiednią wydajność pompy. Z tego co widzę większość zwykłych pomp do CWU nie ma biegów czy regulacji prędkości.

Ja u siebie kupiłem typową małą pompę do CWU, która ma pokrętło prędkości (LFP ERGA), jak będę kiedyś sobie ustawiał cyrkulację to może być przydatne (choć przewiduję raczej długie ciągłe cykle pracy w okresach grzewczych plus jakiś bardziej oszczędny tryb poza okr.grz.).

Teoretycznie (ze względu na korozję czy tam odkładanie kamienia) typowe pompy do CO nie są do tego przeznaczone. Z drugiej strony (tak sobie gdybam) one i tak mają większe przyłącza i przeloty, więc nawet jakby ten przelot miał się zmniejszyć (kamień) to i tak wydajność będzie spora, a przy takiej chwilowych-szybkich "strzałach" może to i byłoby lepsze (o ile pompa by nie klękła zbyt szybko). Z tego co widzę tanie pompy do CO są tak z 5x szybsze niż te do CWU.

kolorado
28-07-2015, 18:29
Trochę późno odpowiadam, miałem małą przerwę z forum... ;)


A dokopałeś się do jakiegoś sensownego manuala albo przykładów?
Przykłady w wiki jedynie i forum (grupa dyskusyjna). Fakt że też dużo walczyłem, a jak coś nie chciało działać, to forum i inspekcja kodu źródłowego... ;)


Niektórych rzeczy nie udało mi się zrobić bo np jest przykład ale bez wyjaśnienia i np nie działa mi wyświetlanie ile świateł w grupie jest włączonych, a w demo jest coś takiego i bangla.
Tworzysz grupę agregującą (plik items):
Group:Switch:OR(ON,OFF) Lights "Włączone światła [(%d)]" <switch>

i podpinasz światła do tej grupy, np.:
Switch Light_Out_Frontdoor "Wejście" (Lights) { satel="output:42" }

tworzysz pozycję w pliku sitemap:
Frame label="Status" {
Group item=Lights
}

to tyle, pewnie i tak już sobie poradziłeś.

djsuszi
24-09-2015, 13:33
Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu.

budowa jeszcze w trakcie i jakbyś jeszcze rozważał CAN'a to jest dość fajny polski projekt http://www.hapcan.com

Wekto
24-09-2015, 15:22
budowa jeszcze w trakcie i jakbyś jeszcze rozważał CAN'a to jest dość fajny polski projekt http://www.hapcan.com (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hapcan.com)

Potwierdzam :). Moduły już kupione. Właśnie elektryk siedzi nad szafą. Później moja zabawa z modułami i programowaniem.

Ps. Akurat jest promocja na przekaźniki. Niestety, kupiłem wcześniej a tak oszczędziłbym z tysiąc złotych naszych polskich.

sherif
23-10-2015, 11:07
Panowie szybkie pytanie:
Czy są gotowe sterowniki LED, którymi można by sterować pilotem + skryptem z poziomu Raspberry, np poprzez Openhab, MQTT ?

Takie z pilotem + wifi to znalazłem, ale do tego jest specjalna aplikacja, a ja jej nie chce, bo chce to zintegrować z resztą sterowania.
Z drugiej strony nie chce jeszcze Raspberry angażować w sterowanie kolorami poprzez GPIO.

_artur_
23-10-2015, 11:13
poszukaj sterowników i modułu DMX512 - to standard w sterowaniu oświetleniem więc zdziwiłbym się jakby nie było.. pierwszy z brzegu link http://www.raspberrypi-dmx.com/
tylko sterownik musisz mieć dedykowany

sherif
23-10-2015, 13:01
Dzięki za info. Z tego co rozumiem, jest to płytka rozszerzenia do PI. Ja szukam czegoś samodzielnego, co by dało się kontolować przez PI +pilot

_artur_
23-10-2015, 16:11
no to dowolny sterownk dmx512 - przeciez i tak z raspi nie wysterujesz prądowo diód więc jakis driver/zasilacz misisz mieć.. jak chcesz podlączyć diody bezpośrednio?

weasel123
17-11-2015, 12:54
Trochę późno odpowiadam, miałem małą przerwę z forum... ;)


Przykłady w wiki jedynie i forum (grupa dyskusyjna). Fakt że też dużo walczyłem, a jak coś nie chciało działać, to forum i inspekcja kodu źródłowego... ;)


Tworzysz grupę agregującą (plik items):
Group:Switch:OR(ON,OFF) Lights "Włączone światła [(%d)]" <switch>

i podpinasz światła do tej grupy, np.:
Switch Light_Out_Frontdoor "Wejście" (Lights) { satel="output:42" }

tworzysz pozycję w pliku sitemap:
Frame label="Status" {
Group item=Lights
}

to tyle, pewnie i tak już sobie poradziłeś.

eee.. nie do końca o to mi chodziło chociaż też niezłe. Pokazuje mi się lista co jest zapalone a co nie.
W demo obok przycisku była liczba włączonych w nawiasie i o to mi chodzi a tu tego nie widze. Tą grupę agregującą tworzymy tylko tutaj? Rozumiem że jest to nowa grupa nigdzie wcześniej nie deklarowana, przynajmniej tak jest w demo zrobione jak widzę.

EDIT: no dobra sam sobie odpowiedziałem. Wysiedziałem temat i wniosek taki że zapomniałem do Switchgrupy dodać poszczególne światła. Teraz działa.

kolorado
17-11-2015, 17:12
W demo obok przycisku była liczba włączonych w nawiasie i o to mi chodzi a tu tego nie widze.
To nam załatwia specjalny format tekstu grupy "(%d)". W to miejsce wpisywana jest ilość włączonych świateł.


EDIT: no dobra sam sobie odpowiedziałem. Wysiedziałem temat i wniosek taki że zapomniałem do Switchgrupy dodać poszczególne światła. Teraz działa.
"i podpinasz światła do tej grupy, np.:" ;)

wieczyzuczek
06-12-2015, 22:59
Tworzę projekt o nazwie "Optymalizacja scen świetlnych w przestrzeni miejskiej". Ponieważ uczę się nie Politechnice Poznańskiej, to za teraz obrałam koryto Warty. Moim zadaniem jest zaprojektowanie oświetlenia dla koryta Warty od mostu Rocha do mostu Jordana. Ponieważ prace tworzymy w dwie osoby, wpadłam na pomysł protokołu KNX w połączeniu ze standardem DALI. Standardy już opisałam, a teraz przyszedł czas na część projektową. Ze względu na to, że nie mamy dużego pola manewru jeżeli chodzi o sprzęt znajdujący się na uczelni, wymyśliłam, że będę korzystać ze standardu jakim jest KNX, bramki KNX/DALI i sterowników PLC Siemens S7-1200. Wiem już na pewno, że sterownik DALi musi posiadac moduł SLAVE a sterownik PLC moduł MASTER jednak nie mam zielonego pojęcia jak ma to wyglądać pod względem samego podłaczenia. Czy sterownik KNX/EIB podłączamy do bramki KNX/DALI, następnie sterownik DALI a potem dopiero PLC? W swoim projekcie chce sterować natężeniem strumienia świetlnego za pomocą ściemniaczy DALI oraz czujnika natężęnia światła ( zczytując sumę z wejść analogowych?) oraz za pomocą detektora ruchu - jeżeli nikogo nie ma to światła się nie palą - (za pomocą wejść cyfrowych?)
W jaki sposób napisany ma być program- z użyciem bloków PWM?
Byłabym baaardzo wdzięczna gdyby znalazła się osobą która się wypowie i opowie mi jak ma to wszystko wyglądac.

AndrzejHH
10-04-2016, 15:55
..mam takie pytanie !
Sterownik STR przeznaczony jest do sterowania rolet (góra-dół) lub innych obiektów (np. bramy) napędzanych silnikiem elektrycznym jednofazowym prądu zmiennego za pomocą włączników chwilowych (np. dzwonkowych). Sterownik może pracować jako urządzenie samodzielne (przeznaczone do otwierania/zamykania jednej rolety), jak również możliwe jest łączenie sterowników w grupy umożliwiające centralne sterowanie wieloma roletami.
A PYTANIE BRZMI jakie sterowniki uzyli byscie,wzglednie macie juz zainstalowane do waszej instalacji
STR-421 230V czy STR-421 24V (te akurat sa na szyne DWUPRZYCISKOWY 8A)

grzeniu666
11-04-2016, 10:32
@AndrzejHH, ja bym dał 24V (skoro 24V DC mam rozprowadzane po pozostałych włącznikach/przyciskach w pokojach).

AndrzejHH
11-04-2016, 19:13
Tez tak myslalem rozprowadzajac przewody . Czyli mam wszedzie do wlacznikow rolet kable na niskie napiecie. Chcialem tylko wiedziec jak inni maja .Czyli zasilanieprzekaznikow z transformatora 24 V i sprawa zalatwiona .
Dzieki i pozdrawiam

xtea
17-08-2016, 14:47
..mam takie pytanie !

STR-421 230V czy STR-421 24V (te akurat sa na szyne DWUPRZYCISKOWY 8A)

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.
Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.

ravbc
17-08-2016, 15:15
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.

Skoro pobierają 1W, to 20 sztuk pobierze w godzinę 20Wh, co przy cenie prądu w okolicach 50gr/KWh da 1 grosz na godzinę, albo niemal 90zł rocznie. Dużo to czy mało, każdy musi określić sam. Fakt że można znaleźć rozwiązania z lepszym stosunkiem możliwości do pobieranego prądu.


Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.

Zaproponuj coś o zbliżonej funkcjonalności i nie pobierającego prądu (a przynajmniej nie permanentnie).

xtea
17-08-2016, 21:58
Prąd jest chyba po 62 grosze. Aparaty biorą może 1W mocy czynnej ale razem czynnej i biernej pewnie dwa razy tyle. Te na 24V pewnie nie mają zasilacza na kondensatorze szeregowym więc mogą brać 1W jako 1W. Ma ktoś tego na 24V żeby go zmierzyć?

Co zrobić dalej to sprawa kłopotliwa. Do każdego 1W dojdzie sprawność trafa zasilającego. Czyli 1.4W wypada liczyć. Co zrobić to sprawa kłopotliwa. Sterować elektronicznie zapaleniem światła skończy się tym, że jak się elektronika zepsuje to nic działać nie będzie.

Ja używam sterowników PLC PLC2011 i korzystałem z tych schematów https://elkom.com.tw/pl/wp-content/uploads/sites/3/2016/05/PLC2011_circuits_24_05_2016.pdf
Wszystkie wyłączniki mam na 230V. Sterownik padnie to nic się nie stanie. Ręcznie dalej działa.

dendrytus
20-08-2016, 00:41
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.
Chiński PLC 2011XXX nie pobiera w ogóle prądu?
Aby mieć sterowanie 20 roletami trzeba by podłączyć aż 7 chińskich sterowników. A ile pobiorą wtedy prądu?


Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.
W jakim więc celu założyłeś sobie chiński PLC, który działa 24h/365?

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.
Akurat użycie chińskiego PLC to jest dopiero komplikacja, a użycie PLC2011BX, jako alarmu to już mistrzostwo świata.
Szkoda że musisz wymieniać zasilacze co 3 lata.

Prąd jest chyba po 62 grosze. Aparaty biorą może 1W mocy czynnej ale razem czynnej i biernej pewnie dwa razy tyle.
Jak już wiemy chińskie PLC nie pobierają prądu

Te na 24V pewnie nie mają zasilacza na kondensatorze szeregowym więc mogą brać 1W jako 1W. Ma ktoś tego na 24V żeby go zmierzyć?
Kondensator szeregowo. AUHAHAHAHAH. Jeszcze tylko nieuku musiałbyś wiedzieć po co się stosuje kondensatory szeregowo.


Co zrobić dalej to sprawa kłopotliwa. Do każdego 1W dojdzie sprawność trafa zasilającego. Czyli 1.4W wypada liczyć. Co zrobić to sprawa kłopotliwa. Sterować elektronicznie zapaleniem światła skończy się tym, że jak się elektronika zepsuje to nic działać nie będzie.
Czyli dokładnie tak samo jak w przypadku twojego chińskiego PLC, no chyba, że się pododaje bezsensownie 2x więcej przekaźników pobierających prąd.

Ja używam sterowników PLC PLC2011 i korzystałem z tych schematów https://elkom.com.tw/pl/wp-content/uploads/sites/3/2016/05/PLC2011_circuits_24_05_2016.pdf
Wszystkie wyłączniki mam na 230V. Sterownik padnie to nic się nie stanie. Ręcznie dalej działa.
No i doszliśmy do najzabawniejszej części.
Jeden sterownik PLC zużywa 15 VA, do tego dochodzi jak to ładnie pan palacz997 vel xtea policzył

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.
Czyli można przyjąć 25 VA czyli rocznie zużywa prądu za 120 PLN i to tylko jeden sterownik.
Przy 20 roletach daje nam to 840 PLN rocznie.
Trzeba też pamiętać, że mówimy tu o wersji mocno uproszczonej.

PS.
Uwielbiam jak ignoranci strzelają sobie w obie stopy i kolana.

_artur_
20-08-2016, 01:42
czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..

dendrytus
20-08-2016, 08:43
czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..
Owszem ma wyjść i to aż siedem.
Problem polega na tym, że do sterowania rolet/żaluzji/markiz potrzebne są dwa wyjścia.
Niepisaną zasadą jest parowanie wyjść, jeśli ustawimy funkcję rolet na jednym z wyjść to automatycznie zostaje mu przypisany drugie wyjście. Wyjścia parowane są kolejno, czyli 1 z 2, 3 z 4, 5 z 6 itd.. Jeśli zdefiniujemy wyjście 1 jako roletowe, to sterownik automatycznie ustawi wyjście 2 jako sparowane z pierwszym i przestawi je w tryb roletowy. Jeśli wyjście 2 zostanie wybrane na roletowe, to automatycznie 1 zostanie przestawione w tryb roletowy. Nie ma możliwości łączenia sobie dowolnych wyjść w pary do sterowanie rolet/żaluzji/markiz. Dodatkowym zabezpieczeniem jest w sterowniku funkcja uniemożliwiający załączenie się wyjścia 2 przy załączonym wyjściu 1.

Zasada ta dotyczy zarówno sterowników KNX jak i sterowników np. satela. Nie mam pojęcia jak jest w tym chińskim PLC i średnio mnie to interesuje.
Gdyby w chińskim PLC2011 było to zrobione zgodnie z powyższymi zasadami, to każdy sterownik obsłuży tylko 3 rolety i zostaje 1 wyjście, z którym nie ma co zrobić, o ile ma sterować tylko roletami.
W przypadku satela do obsługi 20 rolet potrzeba 5 sterowników, w przypadku PLC2011 7, a w przypadku KNX potrzeba 2 sterowników lub 5 lub 20 zależy, co chcemy zrobić i jak.

_artur_
20-08-2016, 10:40
no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?

xtea
20-08-2016, 17:35
czemu do 20 rolet trzeba aż 7 sterowników? tam chyba są jakieś wyjścia..

Sterownik PLC2011C1 jest do dużej ilości rolet. Pobiera około 100mA z zasilacza 15V czyli 1.5 Wata.
Można do niego podłączyć 56 przekaźników z czego 24 bezpośrednio i 32 na extenderach 1-wire które można odłączać od zasilania i włączać tylko gdy chcemy włączyć jeden z przekaźników extendera.
Właściwie pobór prądu przez przekaźniki ma miejsce gdy ich cewki są zasilane czyli przez te 20-30 sekund w czasie jazdy rolety.
Później można odłączyć extendery od zasilania.
Do tego PLC2011C1 ma 32 termostaty, termometry 1--wire, termopary i magistralę DMX512 do sterowania kolorami RGB, szyfrowaną obsługę przez internet, apki na Androida i DLL dla programistów.
A dendrytusa nie słuchajcie gdyż to jest trol.

Więcej tutaj: https://plcstore.pl/pl/p/INTELIGENTNY-DOM-STEROWNIK-PLC-56-WYJSC-WEJSCIA-TERMOMETRY-TERMOSTATY-1-WIRE-DMX512-MODBUS-PLC2011C1/39

xtea
20-08-2016, 17:41
no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?

Tak. Ustawia się podawanie napięcia na określony czas, dłuższy niż potrzebna jazda rolety, a roletę zatrzymuje krańcówka.
Żeby nie podać napięcia razem wystarczy połączyć dwa przekaźnniki sterującę między sobą, przez swoje nieużyte styki.

Np styk NC pierwszego przekaźnika zasila styk COM drugiego i nie ma szansy aby nawet błędne podanie stanów sterujących cokolwiek popsuło. Nie ma to nic wspólnego z rodzajem sterownika. To jest zwykłe połączenie z zabezpieczeniem. Natomiast ponieważ sterowniki PLC2011 mają programowalną logikę to każde wyjście może być czymkolwiek zaprogramowanym. Po to łączymy właśnie przekaźniki na krzyż żeby nie doszło do podania napięcia na oba uzwojenia.

Ale nie martw się. Miałem silnik z wewnętrznym zabezpieczeniem, że jak się kręcił w jedną to podawanie napięcia na drugi kabel nic nie powodowało.
A nie raz podałem napięcia na oba uzwojenia i tylko silnik buczał. Pewnie jakbym go zostawił na dłużej to by zadziałał termik ale nie spalił mi się silnik. Nie raz coś źle połączyłem ucząc się jak samemu zrobić własne instalacje.

dendrytus
20-08-2016, 18:33
no tak, ja akurat nie mam rolet więc nie kombinowałem co i jak.. jak rozumiem to jedno wyjście podaje napięcie na podnoszenie, drugie na opuszczanie (i stąd zakaz podawania na oba naraz) a odcinane jest fizycznie krańcówką w rolecie, tak?
Tak.
Dla każdej rolety/żaluzji/markizy jest programowany indywidualny czas, który powinien być o 2-3 sekundy dłuższy niż czas potrzebny na osiągnięcie pozycji skrajnych ograniczanych przez krańcówki.


]Można do niego podłączyć 56 przekaźników z czego 24 bezpośrednio i 32 na extenderach 1-wire które można odłączać od zasilania i włączać tylko gdy chcemy włączyć jeden z przekaźników extendera.
Oczywiście w chińskiej wersji przekaźniki te nie pobierają prądu. Jak zwykle.

Właściwie pobór prądu przez przekaźniki ma miejsce gdy ich cewki są zasilane czyli przez te 20-30 sekund w czasie jazdy rolety.
Ale dokładnie tak samo działają sterowniki, dla których wyliczałeś zużycie prądu. Ja zastosowałem tylko dokładnie twój sposób liczenia.

Do tego PLC2011C1 ma 32 termostaty, termometry 1--wire, termopary i magistralę DMX512 do sterowania kolorami RGB, szyfrowaną obsługę przez internet, apki na Androida i DLL dla programistów.
Zapomniałeś wspomnieć, że przekaźniki mają tylko 8A dla obciążenia rezystancyjnego i zaleca się bezpieczniki 6A.
Zapomniałeś też wspomnieć, że nie ma apki na iOs-a

A dendrytusa nie słuchajcie gdyż to jest trol.
Jestem trollem? Bo twierdzę, że ludzie nie powinni inwestować w ten drogi chiński wynalazek?
Jestem trollem? Bo twierdzę, że lepiej założyć normalną centralkę alarmową Versę satela niż chiński pseudo alarm PLC2011B0, która jest tańsza i lepsza, a do tego to porządna centralka?
Jestem trollem? Bo twierdzę, że lepiej założyć polskiego Sterboxa, który jest tańszy posiada apki na androida i iOS-a oraz dotykowe klawisze z ikonografiką, którą możemy sobie sami zaprojektować?
Może i jestem trollem, ale nie podaję się za zadowolonego użytkownika, będąc w rzeczywistości handlarzem tego chińskiego badziewia.
na elektrodzie- neodym, palacz997, mariusz.lubicz.
na budujemydom - banzai
na forum muratora- xtea
na forum budowlanym - gelbeton

Więcej tutaj: https://plcstore.pl/pl/p/INTELIGENTNY-DOM-STEROWNIK-PLC-56-WYJSC-WEJSCIA-TERMOMETRY-TERMOSTATY-1-WIRE-DMX512-MODBUS-PLC2011C1/39
Może naucz się wstawiać linki, bo ten nie działa.

Żeby nie podać napięcia razem wystarczy połączyć dwa przekaźnniki sterującę między sobą, przez swoje nieużyte styki.
Czyli zamiast podłączyć przewód pod zacisk jak w normalnym sterowniku trzeba knuć z przekaźnikami.


Np styk NC pierwszego przekaźnika zasila styk COM drugiego i nie ma szansy aby nawet błędne podanie stanów sterujących cokolwiek popsuło. Nie ma to nic wspólnego z rodzajem sterownika. To jest zwykłe połączenie z zabezpieczeniem. Natomiast ponieważ sterowniki PLC2011 mają programowalną logikę to każde wyjście może być czymkolwiek zaprogramowanym. Po to łączymy właśnie przekaźniki na krzyż żeby nie doszło do podania napięcia na oba uzwojenia.
A w normalnym sterowniku podłączmy dwa przewody.


Ale nie martw się. Miałem silnik z wewnętrznym zabezpieczeniem, że jak się kręcił w jedną to podawanie napięcia na drugi kabel nic nie powodowało.
A jak jest szansa, że on będzie miał takie same napędy?

A nie raz podałem napięcia na oba uzwojenia i tylko silnik buczał. Pewnie jakbym go zostawił na dłużej to by zadziałał termik ale nie spalił mi się silnik. Nie raz coś źle połączyłem ucząc się jak samemu zrobić własne instalacje.
No to pogratulować wiedzy i umiejętności.

xtea
20-08-2016, 20:15
Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011. Ja nim nie jestem i sam bym chciał wiedzieć gdzie można kupić je w Chinach po niżej cenie. Jeżeli przestaniesz ukrywać adres strony w Chinach gdzie się je kupuje to każdy kupi je sobie sam z pominięciem handlarzy z Polski. Na Aliexpress ich nie ma więc powiedz gdzie je kupić z pominięciem handlarzy? Tak się pozbędziemy tych okropnych handlarzy razem.
Czemu nie chcesz podać źródła tych sterowników? Może sam nimi też obracasz?

Co do reszty wypowiedzi szkoda mi strzępić język. Może przeedytuj techniczną stronę poprzedniego posta, bo wstyd sobie przynosisz. "Knuć z przekaźnikami" hahaha.

ravbc
20-08-2016, 21:34
xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?

MD.
20-08-2016, 23:50
xtea: czyli jesteś zadowolonym użytkownikiem, który traci czas na forum, wklejając w każdym poście linki do miejsca gdzie można te sterowniki kupić. Doprawdy jesteś wyjątkowym użytkownikiem. Uważam, że takim chamskim i obłudnym sprzedawcom jak Ty powinno blokować się konta. Kupiłbyś sobie konto firmowe na muratorze to przynajmniej zachowałbyś klasę. A tak jesteś tandetnym sprzedawcą, który udaje zadowolonego użytkownika.

dendrytus
21-08-2016, 10:28
xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?
Handluje chińszczyzną to i reklamuje chińszczyznę i nie dociera, że kupując polskie lepsze i tańsze rozwiązania będzie miał lepszy system.


Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011.
Handlarze mi nie przeszkadzają, przeszkadzają mi handlarze tacy jak ty, którzy w tandetny sposób udając zadowolonego klienta, siedzą na różnych forach i wciskają im chińskie sterowniki, które nie nadają się do ID/IB.

dendrytus
21-08-2016, 10:31
xtea: ale po kiego grzyba kupować te chińskie sterowniki, skoro można kupić tańsze i lepsze polskie?
Handluje chińszczyzną to i reklamuje chińszczyznę i nie dociera, że kupując polskie lepsze i tańsze rozwiązania będzie miał lepszy system.


Dendrytus, proponowałem ci jak pozbyć się handlarzy tymi sterownikami PLC2011.
Handlarze mi nie przeszkadzają, przeszkadzają mi handlarze tacy jak ty, którzy w tandetny sposób udając zadowolonego klienta, siedzą na różnych forach i wciskają im chińskie sterowniki, które nie nadają się do ID/IB.

xtea: czyli jesteś zadowolonym użytkownikiem, który traci czas na forum, wklejając w każdym poście linki do miejsca gdzie można te sterowniki kupić.
To nie strata czasu tylko forma reklamy, co prawa tania i tandetna, ale pasująca do tej chińszczyzny.
Tutaj to nic, warto zajrzeć na elektrodę jak tam głosi swoje mądrości @xtea vel @palacz997

xtea
21-08-2016, 14:53
Nie jestem żadnym handlarzem. Pracuję w dużej firmie ojca, a sterowniki PLC2011 używam i uważam, że się sprawdzają. Przede wszystkim jest support, nawet w weekendy, aktualizacje oprogramowania.
A piszę co piszę gdyż denerwuje mnie co Ty piszesz nie mając pojęcia o nich. Nie miałeś żadnego w rękach. A Twoja złość wynika, że szukałeś etatu i Cię pogonili za przemądrzałość. Tak ćwierkają jaskółki.

dendrytus
22-08-2016, 08:34
A piszę co piszę gdyż denerwuje mnie co Ty piszesz nie mając pojęcia o nich. Nie miałeś żadnego w rękach. .
Nie muszę jeździć trabantem, aby wiedzieć że to g+wnowóz.

A Twoja złość wynika, że szukałeś etatu i Cię pogonili za przemądrzałość. Tak ćwierkają jaskółki.
Załóżmy, że masz rację i jestem bezrobotny, ale to oznacza że miałem pracę i ktoś mnie zatrudniał i płacił mi za moją pracę.
A ty co? Tatuś musiał zatrudnić, bo nikt inny nie chciał? A ty mu się odwdzięczasz wciskając wszędzie to chińskie badziewie?
Dodatkowo tatuś płaci synkowi pensję, której nikomu innemu by nie zapłacił za to co dla niego robisz.

AndrzejHH
02-01-2017, 13:57
Mam takie pytanie!
Jakich wlacznikow /swiatla/ uzywacie w waszych inteligentnych domach.
- normalne wlaczniki /dzwonkowe/ ktore przekazuja tylko sygnal. Impuls na niskim napieciu
- wlaczniki dotykowe dzialajace na dotyk palca Na 230v lub sa tez na 12v i 24 v prezetuja sie jednak b. nowoczesnie
Chcialbym wiedziec. Czy ktos z was posiada takie wlaczniki i czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci!

_artur_
02-01-2017, 14:36
ja mam dzwonkowe.. te dotykowe które widziałem miały tą wadę że nie sterowały masą tylko miały zawsze jakiś potencjał na wyjściu..
a co chcesz uzyskać bo szczerze mówiąc to nie rozumiem tego pytania:
"czy z takimi nowoczesnymi wlacznikami swiatla mozna uzyskac wszelkie symulacje swietlne mam na mysli sterowanie swiatlem przez tablet czy nawet uzyskac sceny swietlne podczas naszej nieobecnosci!"

co ma włącznik do sterowania przez internet?
jak chcesz mieć zrobione sterowanie

AndrzejHH
02-01-2017, 19:35
Czyli masz dzwonkowe dotykowe na 230. V i wszysdko funkcjonuje.A jakiej firmy ?Ja mam sterownik loxone /24v/ napiecie robocze i normalne wlaczniki dzwonkowe i chce wymienic na dotykowe . I tak sie zastanawiam czy to bedzie i jak funkcjonowac . W zasadzie nie wiem jakiej firmy wybrac te wlaczniki dotykowe ,bo rozpietosc cenowa jest duza

_artur_
02-01-2017, 20:27
nie, mam zwykłe dzwonkowe - legrand celiane.. dotykowe rozważałem ale właśnie był problem z wysterowaniem tego - wyjście z tych włączników nie było odseparowane od układu zasilania i nie było gwarancji że będzie działać..

AndrzejHH
02-01-2017, 21:10
Czyli nie ma mozliwosci sterowania .Jest tyle producentow tych wlacznikow dotykowych ,a ceny zaczynaja sie od kilkunastu euro za sztuke
Chyba jest jakies rozwiazanie wwyposazenia inteligentnego domu w takie dotykowe wlaczniki. Moze jest jednak jakas inna mozliwosc?.....

grzeniu666
02-01-2017, 22:43
te dotykowe które widziałem miały tą wadę że nie sterowały masą tylko miały zawsze jakiś potencjał na wyjściu..
Może głupie pytanie, ale dlaczego akurat sterowanie masą (mi się wydawało że raczej "plusem")?

_artur_
03-01-2017, 08:25
Czyli nie ma mozliwosci sterowania .Jest tyle producentow tych wlacznikow dotykowych ,a ceny zaczynaja sie od kilkunastu euro za sztuke
Chyba jest jakies rozwiazanie wwyposazenia inteligentnego domu w takie dotykowe wlaczniki. Moze jest jednak jakas inna mozliwosc?.....

Na pewno jest, ja instalację robiłem 3 lata temu a to jest sporo, i oczywiście nie sprawdzałem wszystkich możliwych kombinacji, a jedynie te na które trafiłem i które na pierwszy rzut oka były ładne i nie urywały kieszeni ;) - a to dosyć zawężało pole manewru ;)
Jakie to ustrojstwo co masz ma wejścia do sterownia?


Może głupie pytanie, ale dlaczego akurat sterowanie masą (mi się wydawało że raczej "plusem")?

dlaczego głupie? w sterowniku który mam możesz ustawić sterowanie albo plusem (w tym wypadku +24V) albo 0V (masą)..
dlaczego masą? bo jak sterujesz napięciem to musisz podać po pierwsze odpowiednie napięcie, a po drugie to napięcie najlepiej jakby było z tego samego zasilacza co sterownik/moduł wejść - dlaczego? bo mogą popłynąć prądy wyrównawcze i albo uwalić wejście, albo któryś zasilacz..
pomijam już fakt nie wprowadzania w ogóle napięcia na kable przy włącznikach bo 12 czy 24 to napięcie bezpieczne, które dużej krzywdy nie zrobi.. pomijam sprawę niedokładnego zakręcenia kabelka i iskrzenia na stykach - co może skutkować jakimś miganiem (zwłaszcza jak ustawisz sterowanie przerwą w obwodzie co niekiedy się stosuje - zwłaszcza w układach bezpieczeństwa, gdzie istotne jest nadzorowanie uszkodzenia linii)

a jak sterujesz masą to odpada Ci kwestia wyrównywania napięć.. jak masz różnie urządzenia to wystarczy połączyć masy i starczy.
może prosty i popularny przykład..

mam PLC i centralę alarmową Satel Integra.. chcę żeby jak włączy się alarm to żeby zaświeciły się w domu światła, albo czujka zalania ma zamknąć elektrozawór albo czujka dymu ma wyłączyć wentylację (żeby nie zaciągać dymu i rozprzestrzeniać pożaru) i otworzyć rolety, cokolwiek tego typu.. prościutka funkcjonalność - bez połączenia RSami czy LANem - prosto - wyjście z centrali na wejście sterownika..

Przypadek 1. - sterowanie wejścia napięciem 24V..
Centrale alarmowe są na 12V a wyjścia mają typu OC czyli podają na nie masę. żeby wysterować wejście na sterowniku muszę dać dodatkowy przekaźnik 12V który wysteruje mi centrala alarmowa, a przez styki wykonawcze przekaźnika COM/NO(NC) puszczam 24V z zasilacza sterownika.. mam dodatkowy element który może się zepsuć, zawiesić itp. dodatkowo żeby np. wyeliminować możliwości usterki i być pewnym zadziałania (bo to nie zapalenie światła tylko sytuacja alarmowa) to dobrą praktyką byłoby trzymanie przekaźnika cały czas na napięciu i wejścia ustawionego tak żeby zdjęcie napięcia z wejścia powodowało alarm (czyli uszkodzenie obwodu spowoduje alarm) - dlaczego - bo wtedy jak coś zawiedzie to masz prawie pewność, że układ zadziała.. chyba że po paru latach sklei się przekaźnik..

Przypadek 2. sterowanie wejścia masą
tu łączymy po prostu masę centrali z masą sterownika (1 żyła) a drugą puszczamy bezpośrednio z wyjścia centrali alarmowej na wejścia sterownika.. i tyle
żeby nadzorować połączenie wystarczy odwrócić polaryzację wyjścia na satelu (masa jest jak nie ma alarmu, jak jest alarm to wyjście jest "w powietrzu") - wtedy masz cały czas masę na wejściu i jakiekolwiek uszkodzenie przewodu daje taki sam efekt

grzeniu666
03-01-2017, 19:29
dlaczego głupie? w sterowniku który mam możesz ustawić sterowanie albo plusem (w tym wypadku +24V) albo 0V (masą)..

OK, dzięki za wyjaśnienie, już jestem trochę mądrzejszy. To to chyba będzie to zaczarowane npn/pnp... :)

Ja u siebie z PLC tego nie zrealizuję (Wago, mam już moduły high side switching), ale tak jeszcze zapytam odnośnie łączenia mas... Dobrze rozumiem że można (należy) łączyć masy z różnych zasilaczy (różnych napięć)?

A dlaczego głupie (potencjalnie)? Bo ja jestem leszcz w tych tematach, liczyłem się z tym że mogłem palnąć (ale może to nadrobię niżej).

Inny temat: założyłem że do przycisków (poczwórnych) jest prowadzona skrętka, i na owej skrętce zupełnie obok przycisków (24V) planowałem dodać DSa (2 lub 3 żyły) albo diodę (2 żyły, do podświetlenia przycisku w funkcji informacyjnej różnej). Uznałem że nie da rady (a i nie potrzebuję chyba bardzo) wszystkich trzech funkcji. ALE tak sobie myślę jakby upchać na jedym UTP coś takiego (szybki szkic, DS pasożytniczo)...:
377523
Ma powyższe jakiś sens czy raczej błędy?

_artur_
04-01-2017, 09:54
OK, dzięki za wyjaśnienie, już jestem trochę mądrzejszy. To to chyba będzie to zaczarowane npn/pnp... :)

Dokładnie to..



Dobrze rozumiem że można (należy) łączyć masy z różnych zasilaczy (różnych napięć)?


nawet trzeba bo inaczej nie będzie działać - w najlepszym wypadku, w gorszym zamknie się pętla jakoś dziwnie i się coś upali..
jak nie będzie wspólnej masy to jak jedno urządzenie będzie wiedzieć jakie przyłożone jest napięcie do niego jak nie ma punktu odniesienia?



Inny temat: założyłem że do przycisków (poczwórnych) jest prowadzona skrętka, i na owej skrętce zupełnie obok przycisków (24V) planowałem dodać DSa (2 lub 3 żyły) albo diodę (2 żyły, do podświetlenia przycisku w funkcji informacyjnej różnej). Uznałem że nie da rady (a i nie potrzebuję chyba bardzo) wszystkich trzech funkcji. ALE tak sobie myślę jakby upchać na jedym UTP coś takiego (szybki szkic, DS pasożytniczo)...:
377523
Ma powyższe jakiś sens czy raczej błędy?

od razu widzę że coś nie tak bo dallasa łaczymy 3 przewodami (dwoma na bardzo krótkie odległości, a jak dasz kilka to na pewno nie będzie działać)..

wyjdź od tego że masz masę wspólną dla wszystkich urządzeń, jeśli podświetlenie ma być na stałe to ok, ale osobiście mnie by wkurzało, ale jak chcesz..
nie bardzo wiem czemu zasilanie masz przeprowadzone przez przekaźnik na tym schemacie.. ale z grubsza ok..
spójrz na takie coś z takiej strony:

jestem zwolennikiem upraszczania takich rzeczy..
bo pamiętaj że nie tylko TY będziesz to obsługiwać, także goście.. a bez sensu biegać za każdym do kibla i mu tłumaczyć jak działa włącznik.. to też był m.in. powód dla którego zrezygnowałem z takich różnych kombinacji - każdy ma w domu "pstryczek" i ten "pstryczek" zapala z reguły górne swiatło.. i tak każdy kto wejdzie będzie oczekiwać że to zadziała.. teściowa czy moi rodzice na początku pstrykali itp. i w końcu skończyło się na tym że w każdym pokoju jest włącznik dzwonkowy i każdy przycisk ma dwie funkcje - pierwsza czyli krótkie przyciśnięcie - górne światło, potrzymanie powyżej 3s - dodatkowe światło "efektowe" typu LED itp. wyjątek to łazienka gdzie wyłącznik jest podwójny i drugi klawisz krótko podświetla lustro - ale to podświetlenie jest na tyle jasne że wszystko jedno czy naciśniemy jeden czy drugi krótko..
reszta "scen" - panel na ścianie albo tablet przez wifi, jak kiedyś dorobię sobie konwerter pilota na modbus to może coś tam dorzucę żeby pilotem od TV przełączać..

grzeniu666
04-01-2017, 11:39
@_artur_

Co do 3 przewodów dla Dallasa to zdaję sobie sprawę, na istotne czujniki mam osobne skrętki (2 albo trzy linie/łańcuchy), nie takie krótkie, a działają wszystkie razem bez problemu. Tutaj myślałem o DS jak dodatku (na potrzebę jakiś tuningów czy dołożenia brakującego czujnika na głównych (ważnych) łańcuchach.

Ale możliwe że odpuszczę i zostanę przy starej strategii (przyciski+dioda lub przyciski+dallas), dallas pewniejszy ew. wolna zapasowa żyła.


Jeśli chodzi o ergonomię to absolutnie się zgadzam, planuję typowe włączanie światła jako góra=ON (w zasadzie góra jako rotowanie świateł typu górne/kinkiety/wszystkie/górne..., od najbardziej codziennych) dół=OFF. Dodatkowe combosy (typu dół krótki krótki długi = wszędzie OFF) dla wtajemniczonych. Tak aby zwykli ludzie obsługiwali to intuicyjnie (nawet nie zauważając "yntligjencji" instalacji).

Stałe podświetlenie też by mnie wkurzało (ja przysłaniam diody standby), to ma być podświetlenie które np (dlatego do diody masa przez przekaźnik):
- stałym świeceniem sygnalizuje jakiś tryb niestandardowy (np. wentylacja na przewietrzanie)
- miganiem alarmuje, np. otwarte okno wieczorem (komary :) )
- np. na włączniku grzejników el. na żądanie (drabinka w łaz. czy grzejnik butowy w wiatrołapie, praca czasowa) syglalizuje działanie lub pulsowaniem pokazuje powiedzmy ile kwadransów czy godzin (zaokrąglonych w górę) zostało do wyłączenia
- typowo byłyby nieświecące.

kroles
04-01-2017, 19:53
Nie odniosę się w żaden sposób do całej reszty, ale mam jedną uwagę.
Mam u siebie dallasy na 1wire i nie powtórzyłbym tego błędu. Raz na kilka miesięcy któryś z czujników potrafi się bez powodu zawiesić, blokując całą gałąź magistrali albo i całą magistralę. Niby da się taką sytuację "wypatrzyć" programowo, ale jedyna rada to odłączenie zasilania od wszystkiego na magistrali i twardy reset, tego niestety nie przewidziałem w mojej instalacji...

_artur_
04-01-2017, 22:14
ile masz tych dallasów? jak masz zrobioną magistralę (topologia) jaka długość i czym odczytujesz?

kroles
05-01-2017, 21:34
28 temperatura, plus trzy wilgotność. Podzielone na dwie gwiazdy wpięte do DNB-400, każda gałąź max 10m i wiszą na niej 2 czujniki. Odczyt ADA-401WP.
Jak się jakaś gadzina zawiesi, to przeważnie blokuje odczyty z całej magistrali (czasem z kawałka), i grzeje się sama z siebie do około 40 stopni. Poza tym nic złego się nie dzieje... ADA zgłasza problem z odczytem, odcięcie zasilania na chwilę na magistrali rozwiązuje problem, niesmak zostaje.
I muszę odszczekać ten raz na kilka miesięcy - zdarzyło się to cztery razy w ciągu trzech lat, za każdym razem inny czujnik.

St@nley
27-07-2017, 21:49
Dokładnie to..



nawet trzeba bo inaczej nie będzie działać - w najlepszym wypadku, w gorszym zamknie się pętla jakoś dziwnie i się coś upali..
jak nie będzie wspólnej masy to jak jedno urządzenie będzie wiedzieć jakie przyłożone jest napięcie do niego jak nie ma punktu odniesienia?
A te masy z różnych zasilaczy dodatkowo łączy się do PE czy pozostawia osobno? Bo kombinuje z podobnym układem i się zastanawiam jak to w końcu jest.

_artur_
27-07-2017, 23:03
do PE.? nie widzę potrzeby bo to punkt odniesienia, poza tym na PE może pojawić się 230V (przebicie itp.) a to raczej może być niezdrowe dla zasilaczy

St@nley
28-07-2017, 08:47
No właśnie też mi to nie pasowało ale chciałem się upewnić, bo gdzieś natknąłem się na takie rozwiązanie.

juliala11
29-08-2022, 11:39
Ostatnio przy remoncie dowiedziałam się, czym jest instalacja niskoprądowa i powiem wam, że jestem pod wrażeniem, jak to wszystko idzie do przodu. Bez tych systemów nie istniałyby żadne systemy ostrzegawcze, monitoring.