PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Depi
25-08-2008, 13:11
A ja z telewizją gdzie mam iść? :)

civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

civic9
25-08-2008, 13:22
A ja z telewizją gdzie mam iść? :)



yyy... na jakies forum satelitarne, albo elektrode? :)



civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

dla elektronika taki c/a to prosta sprawa, zapuść to choćby temu co tutaj był podawany, pewnie będzie kosztować grosze. weź tylko pod uwagę, że przydałoby się poświęcić na to 3-4 wyjścia. i razy dwa - jeśli chcemy niezależnie sterować dwoma wentylatorami (np. żeby uzyskać nadciśnienie przy dokładaniu do kominka). chyba, że jeszcze dodatkową logikę do tego c/a wpleść, że podajemy na 3-4 wyjściach wartość dla obu wiatraków, a jeszcze dodatkowym jednym (już tylko jednym) wyjściem czy ma chodzić wentylator wywiewu. o ile to jest tylko jedyna niestandardowa sytuacja, którą potrzebujemy. jeszcze nie mam doświadczeń z zamieszkania więc nie wiem czy jedyna.

z fatekiem (*) to sprawa jeszcze prostsza tak jak pisałem. opis teraz może być niezrozumiały bo nie masz tego przed sobą. jakbyś miał to bierzesz te 2 elementy (dioda i rezystor), wpinasz tak jak opisałem, nawet bez lutowania, i działa.

(*) pewnie także inne sterowniki z wyjściem PWM, trzeba tylko sprawdzić czy może obsługiwać 2 takie wyjścia w trybie PWM jednocześnie i czy zapewnia min. częstotliwość 1kHz bo zdaje się tyle wymaga EBM.

Depi
25-08-2008, 13:32
(*) pewnie także inne sterowniki z wyjściem PWM, trzeba tylko sprawdzić czy może obsługiwać 2 takie wyjścia w trybie PWM jednocześnie i czy zapewnia min. częstotliwość 1kHz bo zdaje się tyle wymaga EBM.

Som, som - np. Crouzet Millenium a nawet nowszej generacji Mitsu - Alpha2 czy tam XL. No ale mam to co mam i bym z chęcią to wykorzystał. Bo na sterowanie roletami to jest za małe. No i ma tranzystory...

Bigbeat
25-08-2008, 21:44
no ale jak normalnie, skoro różnicówka 3 fazowa ma 4 zaciski, i na ostatnim musi być N, bo inaczej nie zadziała - z tego co mi wiadomo.
E tam, dlaczego ma nie zadziałać?
Róznicówka 3 fazowya wykrywa, czy suma geometryczna (wektory!) prądów w L1, L2, L3 i N równa jest zero (jeśli nie zero, to wybije).
Czyli:
I1 + I2 + I3 + In = 0
Jeśli więc In = 0 (bo nie podłączone), to warunek niezadziałania tej róznicówki po prostu zredukuje się do:
I1 + I2 + I3 = 0.
I już.
A dla połączenia w trójkąt ten warunek jest zawsze spełniony - chyba, że wystąpi doziemienie którejś fazy - wtedy wywali.
Oczywiście można by zapytać, a co będzie, jeśli wystąpi doziemienie N ? Ale po chwili już wiadomo:
1. Przecież N nie ma, więc jak się ma doziemić?
2. A nawet jak będzie ten N, to:
2a. Jeśli nie ma różnicy potencjałów pomiędzy N i PE, prąd nie popłynie => nic się więc nie stanie, róznicówka nie wywali
2b. Jeśli jest różnica potencjałów między N i PE (np. spadki napięcia na N pomiędzy naszą rozdzielnicą a miejscem, gdzie PEN rozdziela się na PE i N - zwykle gdzieś przy słupie lub przy trafo), popłynie prąd => jeśli niewielki, to nic się nie stanie, jeśli większy od progu zadziałania róznicówki, to ją wywali.

Generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby różnicówkę trójfazową wykorzystać jako jednofazową - oczywiście stosunkowo drogą i dość dużą ;) Po prostu w niewykorzystanych torach prąd będzie wynosił 0, a więc różnicówka będzie pilnowała tylko, czy suma prądów w wykorzystanych torach jest 0.

odaro
28-08-2008, 22:28
Czy jest możliwe na sterowniku PLC zastosowanie przycisku "Panika" czyli żona naciska przycisk "Panika" i wtedy zapalają się wszystkie światła w domu i na zewnątrz w ogrodzie co ma potencjalnie wypłoszyć złodzieja. No może zapalają się wszystkie poza sypialniami dzieci :)

Co o tym sądzicie? I co zrobić żeby przy tak nagłym obciążeniu nie poleciały wszystkie zabezpieczenia bo wtedy nastaną ciemności egipskie :lol:



A jeszcze ma takie pytanie czy pomocy sterownika PLC można zrobić tak że jedno krótkie naciśnięcie przycisku powoduje zapalenie się światła w pomieszczeniu A a długie naciśnięcie tego samego przycisku powoduje zapalenie się światła w pomieszczeniu B. Tylko co wtedy z wyłączaniem się światła.

civic9
28-08-2008, 22:54
Czy jest możliwe na sterowniku PLC zastosowanie przycisku "Panika" czyli żona naciska przycisk "Panika" i wtedy zapalają się wszystkie światła w domu i na zewnątrz w ogrodzie co ma potencjalnie wypłoszyć złodzieja. No może zapalają się wszystkie poza sypialniami dzieci :)


nie ma problemu. sam tak w tej chwila mam, ze naruszenie alarmu wlacza cale oswietlenie. można użyć tego samego przycisku do alarmu i PLC.



Co o tym sądzicie? I co zrobić żeby przy tak nagłym obciążeniu nie poleciały wszystkie zabezpieczenia bo wtedy nastaną ciemności egipskie :lol:


pomysl dobry, zeby sceptycznie nastawioną zonę przekonać do wydzielenia budżetu na nasze zabawki :-)
zabezpieczenia nie moja działka, ale wydaje mi się że przy prawidłowo wykonanej elektryce nie może się tak zdażyć.
ale w razie czego trzeba będzie czegoś nie włączać, albo można włączać na zmianę, etc.
jeśli Ci chodzi o zbyt wysoką sumę prądów udarowych w momencie włączenia to dość prosto będzie można zrealizować jakiś ułamek sekundy przerwy pomiędzy włączaniem kilku części.



A jeszcze ma takie pytanie czy pomocy sterownika PLC można zrobić tak że jedno krótkie naciśnięcie przycisku powoduje zapalenie się światła w pomieszczeniu A a długie naciśnięcie tego samego przycisku powoduje zapalenie się światła w pomieszczeniu B. Tylko co wtedy z wyłączaniem się światła.

da się tak zrobić. podpina się uruchomienie timera pod naciśnięcie przycisku.
właściwie akcje podpina się pod puszczenie przycisku:
puszczenie + timer aktywny - tzn. że minął zaprogramowany czas więc zapalamy B
puszczenie + timer nieaktywny - tzn. że nie minął, włączamy A.

z wyłączaniem... można zrobić na takiej samej zasadzie. jeśli przytrzymasz krótko to wyłącza się A, jeśli przytrzymasz dłużej to B.

w tym przypadku nawet nie musimy kombinować tylko zamiast akcji włącz/wyłącz dajemy coś w stylu toggle, który po prostu będzie przełączał stan.

ps. piszę w oparciu o możliwości fateka, a także wielu innych poważniejszych sterowników. nie wiem jak z uproszczonymi pseudo-plc.

odaro
28-08-2008, 23:16
Czy jest możliwe na sterowniku PLC zastosowanie przycisku "Panika" czyli żona naciska przycisk "Panika" i wtedy zapalają się wszystkie światła w domu i na zewnątrz w ogrodzie co ma potencjalnie wypłoszyć złodzieja. No może zapalają się wszystkie poza sypialniami dzieci :)


nie ma problemu. sam tak w tej chwila mam, ze naruszenie alarmu wlacza cale oswietlenie. można użyć tego samego przycisku do alarmu i PLC.



A jak w praktyce wygląda połączenie funkcji centralki alarmowej z sterownikiem PLC. Nic konkretnego mi nie przychodzi do głowy ale pytam czy wgóle jest o możliwe. Albo może to uzbrajam alarm i wtedy sterownik PLC wyłącza wszystkie światła które są jeszcze włączone.

A co lepiej zastosować czujnik ruchu czy czujnik obecności. Myslę że w łazienkach na hollach gdzie zazwyczaj nie są potrzebne czujki alarmowe lepiej jest zastosować czujki obecności, które nie będą miały nic wspólnego z alarmem przez co zmniejsza się ilość fałszywych alarmów.

Możecie polecić jakieś sprawdzone czujki obecności jakiegoś producenta

civic9
28-08-2008, 23:36
A jak w praktyce wygląda połączenie funkcji centralki alarmowej z sterownikiem PLC. Nic konkretnego mi nie przychodzi do głowy ale pytam czy wgóle jest o możliwe. Albo może to uzbrajam alarm i wtedy sterownik PLC wyłącza wszystkie światła które są jeszcze włączone.


Pytasz o funkcje? Dokładnie tak - po uzbrojeniu zamykają się rolety i wyłączają światła. Dodatkowo sygnał o uzbrojeniu cały czas trwa więc może być wykorzystany np. do zmniejszenia wentylacji, włączenia trybu symulacji obecności, ruchu rolet (np. dla kwiatków) czy wykonania innych rzeczy, które warto zrobić w czasie nieobecności. Sygnał rozbrojenia można wykorzystać np. do rozświetlenia hallu (w zależności od godziny). Sygnał wykrycia intruza do odstraszania - tak jak pisaliśmy wcześniej.

Ponad to niektóre czujki można wykorzystać zarówno na wejściach alarmu jak i PLC, np. kontaktron na drzwiach wejściowych i/lub czujkę ruchu przy tych drzwiach do zapalania światła przy wejściu. Sygnał z kontaktronu okna tarasowego może się przydać do sterowania roletami choć jeszcze nie do końca mam pomysł jak i po co :)

A to o czym pisałem wcześniej to nie tyle połączenie funkcji plc i alarmu tylko miałem na myśli po prostu użycie tego samego jednego przycisku na wejściu zarówno centrali, jak i PLC. Każde z tych urządzeń zajmie się realizacją swojej funkcji - PLC odstraszaniem, a centrala wzywaniem pomocy.



A co lepiej zastosować czujnik ruchu czy czujnik obecności. Myslę że w łazienkach na hollach gdzie zazwyczaj nie są potrzebne czujki alarmowe lepiej jest zastosować czujki obecności, które nie będą miały nic wspólnego z alarmem przez co zmniejsza się ilość fałszywych alarmów.

Możecie polecić jakieś sprawdzone czujki obecności jakiegoś producenta

Nie znam nic nie-alarmowego godnego polecenia :( Przydało by się coś na 12/24V. Można zastosować czujkę alarmową i podpiąć jej sygnalizację tylko pod PLC, a zasilić z alarmu.

odaro
28-08-2008, 23:49
A to o czym pisałem wcześniej to nie tyle połączenie funkcji plc i alarmu tylko miałem na myśli po prostu użycie tego samego jednego przycisku na wejściu zarówno centrali, jak i PLC. Każde z tych urządzeń zajmie się realizacją swojej funkcji - PLC odstraszaniem, a centrala wzywaniem pomocy.
.

A widzisz nie wiedziałem że tak można zrobić

Ciekawe czy stosuje już ktoś sterowaniem ogrzewaniem a w szczególności ogrzewaniem podłogowym za pomocą sterownika PLC.

Czy takie proste rozwiązanie jak termostat w pokoju załączający siłownik na grzejniku wystarczy.


W gotowych systemach jest taka możliwość że w dużych pomieszczeniach jest kilka termostatów np. 3 sztuki. Z ich pomiarów jest wyciągana średnia.

civic9
28-08-2008, 23:58
A widzisz nie wiedziałem że tak można zrobić


Tylko zwracam uwagę, że trzeba sprawdzić jak są zrobione układy wejść, czy są kompatybilne elektrycznie :). Często są bo w wielu urządzeniach się stosuje te same rozwiązania. A jak nie są to będzie to kwestia jakiegoś przekaźniczka, czy tranzystora.



Ciekawe czy stosuje już ktoś sterowaniem ogrzewaniem a w szczególności ogrzewaniem podłogowym za pomocą sterownika PLC.

Czy takie proste rozwiązanie jak termostat w pokoju załączający siłownik na grzejniku wystarczy.

W gotowych systemach jest taka możliwość że w dużych pomieszczeniach jest kilka termostatów np. 3 sztuki. Z ich pomiarów jest wyciągana średnia.

Do zrobienia, ale zastanawiam się czy warto. Sporo kombinowania - wejścia analogowe albo dodatkowe urządzenia/układy, które to dostarczą jakoś dane do sterownika. Ponad to w tym przypadku zaprojektowanie, wykonanie, przetestowanie może sporo zająć, choćby dobór jakiś charakterystyk, histerezy itp. Gotowe sterowniki do CO nie są takie drogie, a mają w sobie chyba zaszyte lata doświadczeń. A w przypadku podłogówki za bardzo i tak nie ma sensu dorzucać do tego dodatkowych funkcji typu wyłącz przy wyjściu, włącz przy wejściu.

odaro
31-08-2008, 22:31
Ciekawe czy stosuje już ktoś sterowaniem ogrzewaniem a w szczególności ogrzewaniem podłogowym za pomocą sterownika PLC.

Czy takie proste rozwiązanie jak termostat w pokoju załączający siłownik na grzejniku wystarczy.

W gotowych systemach jest taka możliwość że w dużych pomieszczeniach jest kilka termostatów np. 3 sztuki. Z ich pomiarów jest wyciągana średnia.

Do zrobienia, ale zastanawiam się czy warto. Sporo kombinowania - wejścia analogowe albo dodatkowe urządzenia/układy, które to dostarczą jakoś dane do sterownika. Ponad to w tym przypadku zaprojektowanie, wykonanie, przetestowanie może sporo zająć, choćby dobór jakiś charakterystyk, histerezy itp. Gotowe sterowniki do CO nie są takie drogie, a mają w sobie chyba zaszyte lata doświadczeń. A w przypadku podłogówki za bardzo i tak nie ma sensu dorzucać do tego dodatkowych funkcji typu wyłącz przy wyjściu, włącz przy wejściu.

Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

civic9
31-08-2008, 22:43
Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

Tylko, że ja nie mam zielonego pojęcia jak miałaby wyglądać logika sterowania takim termostatem (czy też innymi tego typu urządzeniami związanymi z CO) z poziomu PLC. Czym by ten termostat miał sterować, jak go programować. Czy potrzeba do tego sterownika PLC. Masz jakieś konkretne pomysły?

Co do samego połączenia takiego termostatu z PLC:
- sterownik musi mieć RS485 - ok, niektóre mają takie moduły
- poznać trzeba protokół - tam napisali, że istnieje możliwość udostępnienia opisu...hm... ale go nie udostępnili :) mogą się pojawić dodatkowe warunki
- oprogramować trzeba protokół - jakiś bardziej złożony - to może być kłopot, sterowniki PLC nie są aż tak bardzo programowalne (ograniczenia na rozmiar programu, itp.); byłoby łatwiej gdyby takie urządzenie miało zaimplementowany jakiś uznany protokół np. modbus - obsługę modbusa taki fatek na przykład ma i komunikacja po modbusie jest już prosta; pewnie i takie są na rynku, a jeśli nie to jakiś elektronik mikroprocesorowy może zbudować;

odaro
31-08-2008, 23:10
[quote=odaro]
Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

Tylko, że ja nie mam zielonego pojęcia jak miałaby wyglądać logika sterowania takim termostatem (czy też innymi tego typu urządzeniami związanymi z CO) z poziomu PLC. Czym by ten termostat miał sterować, jak go programować. Czy potrzeba do tego sterownika PLC. Masz jakieś konkretne pomysły?

/quote]

Sterownik PLC miałby sterować siłownikami zaworów grzejnikowych albo zaworów pętli ogrzewania podłogowego czyli otwierać przepływ czynnika grzewczego lub go zamykać w zależności od danych przesyłanych przez termostaty.

Siłowniki np

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.3
http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/87876_MNU17384095_SIT18.html

Siłownik najłatwiej jest umiejscowić na zaworach w rozdzielaczach albo na każdym grzejniku oddzielnie.

Depi
01-09-2008, 00:16
odaro - nie obraź się, ale czy znowu nie przekombinowujesz? Automatyzacja nie jest celem sama w sobie - powinna czemuś służyć. W tym przypadku ten system powinien działać bez żadnego sterownika centralnego, a PLC to już jakaś kompletna abstrakcja.

Każde pomieszczenie, którym chcesz sterować odrębnie jest wyposażone w termostat i ten termostat steruje siłownikiem na rozdzielaczu, zamykając dopływ wody, gdy temperatura zbytnio wzrośnie. Po co tam PLC??? :o

PS. Jak tam wentylatory EBM - doszedłeś już, czy kosztują 4000/szt,? :lol:

civic9
01-09-2008, 00:22
może i niegłupio by było gdyby się ten termostat dało wysterować z PLC.
po co? a po to, żeby było spójnie - wszystko zebrane w jednym systemie. jak już się dorobimy tych paneli dotykowych do sterowania całą automatyką to i fajnie by było jakby nastawy dla tych termostatów i odczyty temperatur też wprowadzać i widzieć na tych panelach. nawet, jeśli ze względu na charakter podłogówki będziemy korzystać z tego raz na ruski rok.

tylko, że to już naprawdę bajer, więc miałby sens tylko przy minimalnym koszcie. a z tym może być ciężko, chyba że ktoś ma konstrukcje elektroniczne i programowanie za darmo.

ale ten termostat fajny jest - skoro i tak będę jakieś montował to pomyślę o takim. chociaż nie wiem czy kabelków starczy :( tylko zauważyłem jedną wadę - traci ustawienia po zaniku zasilania.

Depi
01-09-2008, 00:38
Który termostat jest fajny? A co do sensowności, to jasne - na bajerze wszystko zrobić, piękne wizualizacje, menu wykresy kołowe/słupkowe. Bayer full, tylko 2 sprawy - koszt i czas. Ja już odpuszczam wiele pomysłów, bo widzę, że nie dam rady zrobić wszystkiego, Jak ktoś ma gdzie mieszkać i mu się nie spieszy, to się może bawić w takie cuda.

civic9
01-09-2008, 00:41
Który termostat jest fajny?

Ten co podał odaro - http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

Tzn. nie jest idealny, ale ciekawe że w znośnej cenie ktoś wypuścił taki sterowalny po rs485. Jak nie do sterowania z PLC to do czegoś innego można to wykorzystać.

Co do reszty - dokładnie, ja na razie też odkładam zbędne pomysły, ale... może do nich powrócę po ustabilizowaniu sytuacji dom(k)owej :)

Depi
01-09-2008, 15:06
civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

No i wkurzyłem się i kupiłem :) Jak może pamiętacie nie miałem do swojego Mitsu Alpha kabla i oprogramowania. Kosztują one w sumie jakieś 500 PLN + VAT :o (używanych nigdzie nie mogłem znaleźć).

Więc wziąłem i kupiłem na eBayu w UK Mitsu Alpha XL. W ten sposób dostałem PWM (tylko czy wystarczające), dodatkowe 15 wejść i 9 wyjść oraz kabel i program, który pasuje tez do pierwszej Alphy. I to wszystko za 250 PLN + wysyłka :D

I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

civic9
01-09-2008, 15:16
I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

Ja mam R3G220AD1102. Kupiłem pośrednio - via adam_mk z całą resztą. Nie mam pojęcia, on kiedyś pisał, że kupuje bezpośrednio w którymś z oddziałów EBMa.

Specyfikacja http://www.ebmpapst.pl/pictures/products/file_000000136.pdf

Tam stoi, że ten PWM ma być 1-10KHz (w sumie to nie wiem czy od 1Hz czy od 1KHz, ale pewnie od 1KHz). W fateku częstotliwość podaje się jako parametr wywołania funkcji PWMującej. Ma dość szeroki zakres. Dowolnie byle się wstrzelić w zakres wyjścia i wentylatora.

Depi
01-09-2008, 15:43
Wiem co masz - chce właśnie takie same :) U Adama taniej? Szybciej? Lepiej? :)

civic9
01-09-2008, 15:58
Wiem co masz - chce właśnie takie same :) U Adama taniej? Szybciej? Lepiej? :)

Nie wiem, robił kompleksowo centrala, instalacja, reku. O to mi chodziło, bo się na tym nie znam. Kiedyś było taniej jak zamawiali naście sztuk grupowo-forumowo, ale czy teraz tak się da...

gosciu01
01-09-2008, 18:01
I teraz zapytka ... Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

to nie do mnie pytanie, ale może mogę pomóc ... 8) :P
wysłałem na priv.

odaro
01-09-2008, 22:03
I teraz zapytka ... Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

to nie do mnie pytanie, ale może mogę pomóc ... 8) :P
wysłałem na priv.

To ja też proszę o pomoc na priva.

Depi robimy nową akcję z zakupem hurtowym EBM :)

Wstępnie jest 2 chętnych :wink:

Depi
01-09-2008, 22:43
Mnie w tym liczysz? :)

odaro
01-09-2008, 22:47
Mnie w tym liczysz? :)

A co mam Cię wykreślić :lol:

Kiedyś na forum wentylacja.com.pl ktoś się ogłaszał że sprzedaje EBM

odaro
01-09-2008, 22:52
civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

No i wkurzyłem się i kupiłem :) Jak może pamiętacie nie miałem do swojego Mitsu Alpha kabla i oprogramowania. Kosztują one w sumie jakieś 500 PLN + VAT :o (używanych nigdzie nie mogłem znaleźć).

Więc wziąłem i kupiłem na eBayu w UK Mitsu Alpha XL. W ten sposób dostałem PWM (tylko czy wystarczające), dodatkowe 15 wejść i 9 wyjść oraz kabel i program, który pasuje tez do pierwszej Alphy. I to wszystko za 250 PLN + wysyłka :D

I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

Depi a może jednak Termostat IB-Tron 307T - Termostat komunikacja RS485

zamiast kombinować z Mitsu Alpha :)

Zobacz jak ładnie o nim piszą:

Termostat pokojowy z serii IB-Tron 307T jest niezależnym termostatem mikroprocesorowym wyposażonym w duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD. Termostat jest zaprojektowany do kontroli pracy wentylatorów, przepustnic, zaworów, powietrznych nagrzewnic elektrycznych, klimatyzatorów i innych urządzeń grzewczych.


Model z serii IB-Tron 307T umożliwia komfortowe sterowanie procesami wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania w budynkach każdego typu........ ponieważ z jednego miejsca można kontrolować pracę kilkuset termostatów.

Możliwość podłączenia wentylatorów z trzystopniową regulacją prędkości (sterowanie ręczne). Po włączeniu funkcji auto prędkość wentylatorów będzie dostosowywana w zależności od temperatury wewnętrznej (w trybie "chłodzenie" - próba obniżenia temperatury wentylacją, w trybie "grzanie" - próba podwyższenia temperatury przy ogrzewaniu nadmuchowym) Zamiast wentylatorów można podłączyć dowolne urządzenie zasilane 230V np. oświetlenie, rolety itp Jeżeli zakupiony model jest z pilotem, możemy nim sterować tymi urządzeniami (np. oświetlenie z pilota)

Depi
02-09-2008, 00:24
Termostat termostatem, a Alpha alfą :)

Już kiedyś sam ten termostat wyszukałem - wydaje mi się aż za dobry, aby był prawdziwy. Ogólnie na Insbud trafiłem dawno temu i podobają mi się - mają dużo potrzebnych mi fantów w dobrych cenach, tylko nie wiem jak z jakością. Chinami mi od tego śmierdzi na kilometr. A przydałyby mi sie i siłowniki do przepustnic (mają już taką w komplecie), i rodzielacze z siłownikami, i nawet może się na solary bym skusił...

Ale wracając do naszych baranów:

1. Termostat ma tylko 3 nastawy dla wentyli.
2. Nie bardzo wiadomo, jak może sterować czymkolwiek, a jeśli nawet to pewnie 1 urządzeniem (1 wyjście).
3. O możliwości programowania to nie ma co marzyć.

PLC ma przede wszystkim sterować wentylacją. Jak zostaną jakieś we./wy to sie zastanowie, co z nimi zrobić. teraz w sumie mam juz 2, więć 2 mogę do czegoś zużyć (rolety?). Logika z tym związana jest dla termostatu, jakby nie wypasionego, zdecydowanie zbyt złożna - pomiar temperatur (kilku), komparycja, działanie odpowiednie do wyniku (otw/zam przepustnice itp.). Do tego sterowanie V wentylatorów itp. Sorry, ale termostat jest za cienki.

Ale podoba mi się więc go kup i przetestuj a ja bym go wtedy wziął do sterownia pokojowego podłogówką :)

Zaciekawiło mnie teraz jedno - sterowanie nim roletami. Czy to znaczy, że on może zastąpić bistabilne przyciski do rolet?

odaro
02-09-2008, 20:36
Zaciekawiło mnie teraz jedno - sterowanie nim roletami. Czy to znaczy, że on może zastąpić bistabilne przyciski do rolet?

A mnie zaciekawiło sterowanie bezprzewodowe oświetleniem za pomocą tego termostatu?

civic9
02-09-2008, 21:49
sterowanie roletami? termostatem? czy ja o czymś nie wiem? :)

ten termostat ma kilka wyjść:

1. grupę wyjść do wentylacji - 3 sztuki na których może pojawić się faza, nazwane wolno/średnio/szybko. na którym pojawi się faza zależy od ustawienia na termostacie. tylko jedno wyjście może być aktywne na raz. jest jeszcze jakaś funkcja auto-w zależności od temperatury, ale przydatność tego jest raczej znikoma.

2.dwa wyjścia działające w funkcji nastawionej temperatury - jedno dostaje fazę gdy się temperatura jest powyżej, drugie gdy poniżej.

do tego możliwy jest pilot do zdalnej zmiany nastawionej temperatury oraz wybierania trybu wentylacji.

no można na upartego czymś jeszcze tym sterować zamiast wentylacją i ogrzewaniem. ale czy jest sens?

z wykorzystaniem programu i portu rs485 możliwe jest stworzenie dla w/w wyjść dowolnego harmonogramu zależnego od kalendarza i czasu. odpowiednio wykorzystując ten harmonogram i wyjścia możemy mieć z tego programowalny czasowy przekaźnik dla dwóch urządzeń. otwierać/zamykać rolety o określonych godzinach czy sterować oświetleniem.

tylko, że:
- z harmonogramem termostat nie może działać samodzielnie, musi być włączony ten program; windowsowy program, więc potrzebujemy komputera PC cały czas włączonego;
- gdy harmonogram i PC jest włączony nie działa sterowanie z termostatu oraz jak się domyślam z pilota; ustawienia są ciągle nadpisywane (tak to działa, nie ma harmonogramu w termostacie, możliwość definiowania rozbudowanych harmonogramów jest po stronie PC i ciągłym uaktualnianiu ustawień termostatu)
- więcej niż jeden na pokój to by była przesada choćby z wizualnego punktu widzenia;
- w przypadku rolet/świateł i tak trzeba wg mnie to połączyć z innym systemem sterowania; bo jak puścimy harmonogram to nie będzie sterowania ręcznego, a do sterowania ręcznego to przerost formy nad treścią; tak więc nadaje się to moim zdaniem w tego typu zastosowaniu tylko jako wyzwalacz jakiegoś grupowego sterowania; a jeśli tak, to powstaje pytanie jak to zrobić i po co, bo jeśli i tak mamy jakiś inny system sterowania to raczej tego typu funkcje też w nim zrobimy;

dostałem protokół - jest w miarę prosty. konstruujemy komunikat - kilka ustalonych bajtów, termostat robi co trzeba i dostajemy odpowiedź. może się dać to oprogramować z PLC jeśli mamy możliwość wysyłania i odbierania dowolnych bajtów na porcie komunikacyjnym. w fateku takie coś jest, ale jeszcze nie próbowałem używać, może kiedyś. nie wiem jak z połączeniem na tej samej szynie rs485 innych urządzeń, czy nie będzie jakiegoś konfliktu.

powinno się też dać oprogramować coś takiego z linuxa w jeden weekend (mam na myśli samą komunikację, kwestia interfejsu to osobna sprawa), eliminując potrzebę PC z windowsem i zastępując to np. takim NSLU2.
(http://en.wikipedia.org/wiki/NSLU2)

mogliby dorzucić do niego jeszcze czujnik wilgotności - byłoby fajne urządzonko.

civic9
02-09-2008, 22:22
a zawór do wody (zimnej) w rozsądnej cenie na 24V ktoś zna? dobrze by było, żeby napięcie było potrzebne tylko na czas przełączania.
insbud ma fajny, ale na 230V.

gosciu01
02-09-2008, 22:49
może napisz do nich ...
może mają, mieli lub zrobią,

śledzę ich produkty od dawna, bo ciekawe są i nie drogie.
zastanawia mnie tylko jakość, ale nie słyszałem jakiś złych opinii.

Depi
03-09-2008, 00:02
A dobre slyszałeś? :)

Posłuchajcie (może już było) - w czym lepszy jest ściemniacz w rozdzielni od takiego zintegrowanego we włączniku?

odaro
03-09-2008, 21:43
a zawór do wody (zimnej) w rozsądnej cenie na 24V ktoś zna? dobrze by było, żeby napięcie było potrzebne tylko na czas przełączania.
insbud ma fajny, ale na 230V.

Znalazłem takie nie wiem tylko czy cena jest rozsądna?

http://www.elektrozawory-sklep.pl/pl/

civic9
03-09-2008, 23:31
Znalazłem takie nie wiem tylko czy cena jest rozsądna?

http://www.elektrozawory-sklep.pl/pl/

cena ujdzie jak potrzebuję jedną sztukę.
ale one chyba nie są takie fajne - nie wiem czy można je przestawiać w razie czego ręcznie i chyba pobierają prąd cały czas (w stanie otwartym lub zamkniętym w zależności od wersji). chyba, że nie doczytałem - poprawcie mnie, jeśli ktoś wie coś innego :)

jelen
12-09-2008, 10:34
Często w mojej firmie stosujemy EV250B danfosa. Do niego jest osobno cewka 24/230 i wtyczka. Są oczywiście wersjie NO i NC.
Jeśli ktoś potrzebuje analogowe to polecam siłowniki belimo, tylko te ceny... :(

odaro
12-09-2008, 18:04
Kupiłem na wypróbowanie Termostat z komunikacją RS 485 z firmy Ins Bud

tzn mogę zwrócić jak mi się nie będzie podobał.

Ale muszę powiedzieć że jestem mile zaskoczony jakością wykonania, trochę mnie razi logo i firmy i adres internetowy na środku ale to szczegół.

Chciałem zrobić zdjęcia i wrzucić na forum ale z braku czasu nie dałem rady.

Z tyłu termostatu są wejścia zasilające i wyjścia w sumie 8x z tego oprócz sterowania CO mamy 3 wyjścia na które możemy podać napięcie i sterować czym chcemy np. wentylatorem wentylacji mechanicznej, klimatyzatorem albo roletami.

Wydaję mi się że jest wart swojej ceny.

civic9
15-09-2008, 20:16
przypomnijcie, już się to przewijało, ale nie mogę odnaleźć...

kto oferuje (i w jakiej serii) przyciski monostabilne (dzwonkowe) podwójne bez ikonek (ew. z jakimiś innymi niż dzwonek). i jakieś inne jeszcze widziałem - potrójne (3 osobne przyciski) i poczwórne (2 przyciski, osobno w górę i w dół).

odaro
15-09-2008, 20:21
przypomnijcie, już się to przewijało, ale nie mogę odnaleźć...

kto oferuje (i w jakiej serii) przyciski monostabilne (dzwonkowe) podwójne bez ikonek (ew. z jakimiś innymi niż dzwonek). i jakieś inne jeszcze widziałem - potrójne (3 osobne przyciski) i poczwórne (2 przyciski, osobno w górę i w dół).


BAKER :lol:

jelen
15-09-2008, 20:42
przypomnijcie, już się to przewijało, ale nie mogę odnaleźć...

kto oferuje (i w jakiej serii) przyciski monostabilne (dzwonkowe) podwójne bez ikonek (ew. z jakimiś innymi niż dzwonek). i jakieś inne jeszcze widziałem - potrójne (3 osobne przyciski) i poczwórne (2 przyciski, osobno w górę i w dół).

ja chyba pisałem o gewiss tylko że dla nich potrzeba inne puszki (prostokątne) i możesz mieć nawet 3 rzędy po 6 wąskich włączników

Zbych chyba wspominał coś o Legrandzie

a ja ostatnio montowałem włączniki Jung w normalnych puszkach - mogą być cztery w jednym (czyli w sumie cztery kwadraty w jednej ramce) albo osiem (wtedy jest oddzielny sygnał przy naciskaniu góry bądź dołu każdego z kwadratu) + do tego może być 8 diodek z których każda jest oddzielnie zasilana 24V

odaro
15-09-2008, 21:09
[quote=civic9]przypomnijcie, już się to przewijało, ale nie mogę odnaleźć...


ja chyba pisałem o gewiss tylko że dla nich potrzeba inne puszki (prostokątne) i możesz mieć nawet 3 rzędy po 6 wąskich włączników

Zbych chyba wspominał coś o Legrandzie

a ja ostatnio montowałem włączniki Jung w normalnych puszkach - mogą być cztery w jednym (czyli w sumie cztery kwadraty w jednej ramce) albo osiem (wtedy jest oddzielny sygnał przy naciskaniu góry bądź dołu każdego z kwadratu) + do tego może być 8 diodek z których każda jest oddzielnie zasilana 24V

Czy te wyłączniki chodzą tylko na KNX czy można je podłączyć bez magistrali EIB

jelen
15-09-2008, 21:12
dają prosty zwykły sygnał zwierny :)

odaro
15-09-2008, 22:08
dają prosty zwykły sygnał zwierny :)

Możesz zapodać jakieś linki do tych przełączników.

civic Barker ma jeszcze w ofercie przyciski z serii TS tzw sensoryczne ale to dość droga impreza pewnie gdzieś 500-600zł

jelen
16-09-2008, 08:07
Możesz zapodać jakieś linki do tych przełączników.


mam nadzieję że będzie działać:
http://www.eibmarkt.com/cgi-bin/eibmarkt.storefront/48cf46fa000de790273d4debae3806a5/Product/View/NS0841847

Z tyłu mają 2x9 zacisków:
- 1 masa i 8 wyjść zwiernych
- 1 zacisk 24V i 8 zasilań do diodek

Jak się chce to można sterować każdą diodkę tylko trochę z tym dłubania i $ więc można je np. podłączyć wszystkie pod jednym przekaźnikiem i zaświecać tylko jak ktoś jest w domu albo po prostu tak jak robiłem ostatnio podać napięcie do nich na stałe.

W wersji x8 każdy z przycisków ma oddzielny sygnał na naciśnięcie jego góry i dołu

http://www.eibmarkt.com/isroot/eibmarkt/Files/Bild3/N169006.jpg

civic9
16-09-2008, 10:25
o, trochę się tego porobiło. muszę rozpracować temat. trochę tego mam, bo mam ok 100 wejść do obsłużenia (z tego sporo dotyczy rolet), więc muszę wyważyć koszty. poza tym lubię standardowo i jednolicie. podzielę się jak coś znajdę/wywnioskuję. gdyby ktoś jeszcze coś znalazł też dajcie znać.

jelen
16-09-2008, 10:45
Jeśli do rolet to według katalogu są też i takie przyciski ale nie wiem jak wyglądają na żywo bo wszystkie montowałem czyste (bez piktogramów)

http://www.eibmarkt.com/isroot/eibmarkt/Files/bild2/639050_0896113.jpg

FOXX
16-09-2008, 15:08
Jelen -> a czy można to kupić gdzieś w PL? Bardzo fajne przełączniczki, muszę przyznać.

PavvelB
16-09-2008, 19:29
Też mnie te wyłączniki zainteresowały. Znalazłem je tutaj http://ematech.pl/strony/6-Kontakt.html

jelen
16-09-2008, 20:21
Jelen -> a czy można to kupić gdzieś w PL? Bardzo fajne przełączniczki, muszę przyznać.

tak jak w linku powyżej - to jest importer Junga i kupowałem od nich tylko nie wiem czy sprzedają też klientom indywidualnym czy tylko firmom, mogę sprawdzić

niestety ceny są wyższe niż na stronie którą podałem :(

FOXX
17-09-2008, 08:32
Dzięki za namiary. Z kupieniem w Niemczech nie ma problemu ale nie władam aż tak dobrze językiem niemieckim by zrozumieć coś z tej dokumentacji technicznej. Najpierw postaram się wywiedzieć czegoś w PL.

Pozdrawiam

FOXX
17-09-2008, 09:05
W wersji x8 każdy z przycisków ma oddzielny sygnał na naciśnięcie jego góry i dołu



Te ośmiokanałowe są super, wszystko można załatwić jednym włącznikiem. CO więcej mają też przyciski, które można samodzielnie opisać

BOMBA

jelen
17-09-2008, 10:38
W PL mają tylko katalog z rysunkami i opisami niemieckimi który mi pokserowali. Na szczęście rysunki są jasne w każdym języku :)

Jak chcesz opisywać przyciski? Chyba nie ręcznie? :) Masz jakiś patent na ładne wydruki do naklejenia?

civic9
17-09-2008, 10:39
podajcie ceny gdy się dowiecie.

FOXX
17-09-2008, 10:55
Dzwoniłem do tej firmy, bardzo mili. W sobotę będę oglądał te włączniki i dam znać co i jak. Podobno mają jakieś na miejscu i można ich dotknąć ;). Co do tych opisów to zakładam, że mają one na wierzchu folijkę pod którą wkładasz wydrukowany na drukarce piktogram. Jeśli wydrukujesz na kalce technicznej to nie będzie prawie tego widać że to wydruk wsadzony pod folijkę.

Dam znać jak już się wywiem.

jelen
17-09-2008, 11:05
Pytałem o patent na oznaczenia przycisków bo te Jungi które do tej pory montowałem nie umożliwiają tego. Nie ma tu żadnej folii pod którą można coś włożyć.

odaro
17-09-2008, 11:34
Dam znać jak już się wywiem.

Czekamy zaciekawieni

Zapytaj czy da się to zamontować w standardowej puszcze 60mm

jelen
17-09-2008, 12:11
Wchodzi do normalnej puszki. Jest tylko jedna mała uciążliwość przy montażu... Dwie małe śrubki są zrobione z plastiku i są bardzo delikatne. A poza tym to sama przyjemność ;)
Tak to wygląda od tyłu (w tym przypadku tylko 4 przyciski ale kostka przyłączeniowa jest taka sama):
http://images28.fotosik.pl/276/89273fedc9861135m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/89273fedc9861135.html)

odaro
17-09-2008, 12:41
Słuchajcie a taki przycisk będzie chodził jako zwierny

http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p26,p-8-panel-z-osmioma-przyciskami

Na dole tej strony jest karta katalogowa

FOXX
17-09-2008, 12:52
Też się nad nim zastanawiałem. Według opisu działa jak zwykły przełącznik zwierny. Nie powinno być więc problemu. Tylko ta cena...

civic9
17-09-2008, 13:05
przecież było o nim stronę/dwie temu w tym wątku.

arturromarr
17-09-2008, 13:56
Witam
Przeczytałem na razie pobieżnie wątek bo jest bardzo długi :), dlatego jeśli napiszę coś co było to przepraszam.
Jestem automatykiem z zawodu i elektronikiem. Swój inteligentny system będę wykonywał sam na bazie mikrokontrolerów scalonych (będę miał całkowitą elestyczność i ponieważ się na tym znam i niskie koszty) w architekturze przypominającej przemysłowe obiekty. Nie wiem czy jest to dostępne dla osób korzystających zwyczajnie z gotowych systemów domowych bo piszecie o jakiś zwykłych stycznikach i ciągnięciu kabi (jeśli się mylę to poprawcie), ale moja idea takiej instalacji polega na koncentrowaniu sygnałów i zmniejszeniu do mninimum kabli (przecież musi być jakaś wymierna korzyść z wydanej kasy na sterowniki).
Mój dom będzie miał poprowadzoną magistralę danych poprowadzoną w formie pętli po wszystkich pomieszczeniach (może jeszcze jedną w zapasie) Elektrycznie rs 485 i protokół prawdopodobnie mod-bus. System będzie składał się z głównego sterownika i urządzeń połączonych z nim tą właśnie magistralą (dwa przewody).
Wszystkie urządzenia będą miały swoje integralne adresy i będą podpięte pod tą samą sieć. Urządzeniem będzie np. zarówno sam włącznik jak i lampa.
Czyli jak chcemy zapalić światło to nasz włącznik najpierw skomunikuje się ze sterownikiem a ten tym samym kablem prześle sygnał do przekaźników od lampy. tą samą lampę będzie można włączyć np poprzez czujnika podczerwieni podłączonego do magistrali i automatycznie przez sterownik jak nikogo nie ma w domu. Instalacja w tym wydaniu polega na pociągnięciu do każdego punktu magistrali i zasilania (230 w wypadku urządzeń wykonawczych i 24 w przypadku urządzeń sterujących). Oczywiście jeśli chodzi o np wspomnianą lampę, czy żyrandol to prawdopodobnie przekaźniki zgrupuję w jednym miejscu pomieszczenia i do lamp poprowadzę zwyczajnie samo zasilanie. Pod magistralę będę mógł podłączać wszystko co będę chciał i rozwijać system:czujniki temperatury, oświetlenia, wszelkie włączniki, ekraniki wizualizacyjne, oraz pc pozwalający wygodnie nad wszystkim panować.
Ja większość urządzeń wykonam sam, nie wiem czy jest produkowany odpowiednik takiego systemy, bo robienie tego na bazie przemysłowych sterowników było by bardzo drogie

PS:
Kiedy ukończę swój system mama nadzieję, że wdrożę go również w innych domach, a póki co to zalewam strop więc jeszcze droga długa, ale za to jest czas na przemyślenia.

odaro
17-09-2008, 14:20
przecież było o nim stronę/dwie temu w tym wątku.


Racja ale cały czas wiemy tyle że prawdopodobnie powinien działać a kosztuje sporo

Depi
17-09-2008, 15:23
Dam znać jak już się wywiem.

Czekamy zaciekawieni

Zapytaj czy da się to zamontować w standardowej puszcze 60mm

Ja tez czekam BARDZO zaciekawiony. Szczególnie, że wychodzi mi okrutnie dużo przełączników, a ścian mam mało :)

FOXX
17-09-2008, 15:34
Racja ale cały czas wiemy tyle że prawdopodobnie powinien działać a kosztuje sporo

jeśli podłączysz nie więcej niż 24V to musi działać. Praw fizyki się nie zmieni tym bardziej, że to jest zwykły włącznik dzwonkowy. Jak to było pisane wcześniej więcej problemu pewnie będzie z tymi diodami. Zawsze pozostaje tel do firmy ADK :)

mkrzeminski
17-09-2008, 21:38
przypomnijcie, już się to przewijało, ale nie mogę odnaleźć...

kto oferuje (i w jakiej serii) przyciski monostabilne (dzwonkowe) podwójne bez ikonek (ew. z jakimiś innymi niż dzwonek). i jakieś inne jeszcze widziałem - potrójne (3 osobne przyciski) i poczwórne (2 przyciski, osobno w górę i w dół).


hager polo np seria FIORENA

http://www.hager.pl/files/download/0/887_1/0/8-22_Fiorena2008.pdf

maja np podwojny dzwonkowy
ramki 1-5 krotne czyli 1-10 przyciskow w jednej ramce
Wlasnie takie montuje u siebie, nie mam jeszcze tylko patentu na podpisanie

civic9
17-09-2008, 22:00
hager polo np seria FIORENA

http://www.hager.pl/files/download/0/887_1/0/8-22_Fiorena2008.pdf

maja np podwojny dzwonkowy
ramki 1-5 krotne czyli 1-10 przyciskow w jednej ramce
Wlasnie takie montuje u siebie, nie mam jeszcze tylko patentu na podpisanie

w terminologii producentów osprzętu (a przynajmniej tego) te dzwonkowe to są zwierne, tak? czyli podwójny np. 11001602 ?

co do podpisania... nie ma jakiś manufakturowych metod naniesienia nadruku na te przyciski? może by się dało coś zorganizować nie drogo? jakiś termotransfer czy coś? ktoś ma jakiś pomysł? :)

ps. co w końcu zastosowałeś jako czujki ruchu zasilane 24v do sterowania oświetleniem itp.? kiedyś pytałeś...

mkrzeminski
18-09-2008, 10:09
11001602 dokladnie te bralem to sa podwojne "dzwonkowe" czyli to o co nam chodzi jako sygnał dla PLC


czujek ruchu jeszcze nie wybralem. Musze kupic jakas tanią czyjke na 230 V rozebrac to i zobaczyc co da sie z tym zrobic. Gotowe czujki sa fajne maja regulacje czulosci ,i natezenia swiatla przy jakim ma dzialac czyli czujka ruchu i zmierzchowa w jednym i do tego za 20-30 złtych tylko dlaczego na 230V

czujnik zmierzchowy to zastosuje chyba zamela http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=43&products_id=54
bo moze byc wersja na 24 V (automat na szyne a sama sonda na zewnatrz)

Wole stosowac na 24V bo nie musze miec dodatkowego przekaźnika, Czujek wewnatrz nie bede separowal przekaznikami

civic9
18-09-2008, 10:16
czujnik zmierzchowy to zastosuje chyba zamela http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=43&products_id=54
bo moze byc wersja na 24 V (automat na szyne a sama sonda na zewnatrz)


a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.

te hagery, znalezłeś może jakieś tańsze źródło czy normalnie w pierszym, lepszym sklepie/hurtowni? (nie wiem jeszcze jakie są ceny, ale przy większej ilości zawsze się robi problem)

mkrzeminski
18-09-2008, 12:02
hagera kupowalem w lokalnej hurtowni elektrycznej dostalem 15 % od ceny katologowej. Może nie rewelacja ale ale moja firma(nic z branzy elektrycznej) stale z nimi wspolpracujemy wiec nie szukalem dalej latwo moge dobrac zwrocic wymienic

Obi
18-09-2008, 12:05
Witam,

sledze watek juz dlugo, kupilem PLC Fatek, jednak od samego poczatku mam klopot z przyciskami do sterowania..

Ponizej linki co znalazlem (juz bez tych co byly zamieszczone):

http://www.klawiatury-foliowe.pl/Produkty/Klawiatury_standardowe.html
http://www.wideodomofon-elementy-simplebus.comelit.com.pl/?item=92
http://www.vandal-proof.com/index2_a.html

oczywiscie berker TS sensor podoba mi sie najbardziej jednak w Niemczech cena katalogowa to 200 euro..

z tanszych to jest chyba tylko berker klawisz 16238982 z mechanizmem 503404 (cztery przyciski).

legrand ma potrojny przycisk - ale trzeba by wstawic sprezynki..

a ten JUNG bylby super...

FOXX: to ja tez niecierpliwie czekam do soboty na info o cenach!! :)

Depi
18-09-2008, 20:22
a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.

A czy te tablice biorą poprawki na dobrą/złą pogode?

odaro
18-09-2008, 21:33
Witam,

sledze watek juz dlugo, kupilem PLC Fatek, jednak od samego poczatku mam klopot z przyciskami do sterowania..

Ponizej linki co znalazlem (juz bez tych co byly zamieszczone):

http://www.klawiatury-foliowe.pl/Produkty/Klawiatury_standardowe.html
http://www.wideodomofon-elementy-simplebus.comelit.com.pl/?item=92
http://www.vandal-proof.com/index2_a.html

oczywiscie berker TS sensor podoba mi sie najbardziej jednak w Niemczech cena katalogowa to 200 euro..

z tanszych to jest chyba tylko berker klawisz 16238982 z mechanizmem 503404 (cztery przyciski).

legrand ma potrojny przycisk - ale trzeba by wstawic sprezynki..

a ten JUNG bylby super...

FOXX: to ja tez niecierpliwie czekam do soboty na info o cenach!! :)

Podobno wieloklawiszowe przyciski ma jeszcze ABB i Jonsons Control
a napewno ma Merten i Gira ale tefefoniczna obsługa klienta tych firm jest na bardzo niskim poziomie albo trafiłem na niekompetentne osoby.

Może komuś z Was się uda czegoś więcej dowiedzieć.

odaro
18-09-2008, 21:36
czujnik zmierzchowy to zastosuje chyba zamela http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=43&products_id=54
bo moze byc wersja na 24 V (automat na szyne a sama sonda na zewnatrz)


a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.



A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego

http://www.fif.com.pl/

Ups... nie wiem jak zapodać linka

odaro
18-09-2008, 21:40
Dzisiaj przyszedł do mnie na budowę instalator od alarmów zobaczył ogromną ilość kabli na ścianach zatkało go a później stwierdził że on nie zrobił by u siebie takiej instalacji z powodu... pola elektromagnetycznego.

Wg. niego taka ilość kabli oplatająca większość pomieszczeń na około będzie wzbudzać silne pole elektromagnetyczne.

Co siądziecie o jego teorii.

odaro
18-09-2008, 21:49
A co to nowego nam oferuje F-F sterownik programowalny PLC MAX

słyszeliście coś o tym

http://www.fif.com.pl/

odaro
18-09-2008, 22:23
Dostałem cennik na JUNG

FD Design 8 kotny kolor Aluminium – 365,40 pln netto

8 kotny kolor biały – 309,40 pln netto

4 kotny kolor Aluminium – 251,43 pln netto taki roletowy

Nie wiem tylko co to jest 8 kotny :lol:

mkrzeminski
18-09-2008, 22:25
dlaczego wolicie stosowac zegar astronomiczny ( samemu programowac zegar astronomiczny w PLC )zamiast prostego automatu zmierzchowego. W czym zegar astronomiczny bedzie lepszy od automatu zmierzchowego

civic9
18-09-2008, 22:31
a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.

A czy te tablice biorą poprawki na dobrą/złą pogode?

właśnie zastanawiałem się czy to jest konieczne... i doszedłem do wniosku, że nie :) jak się okaże że się mylę to dam znać.

wszystko ma swoje wady i zalety... znowu sonda nie bierze poprawki na to czy światło pochodzi z lampy czy ze słońca, czy od czegoś od sąsiada... a ja żyję w takiej okolicy, że dookoła wszędzie jakieś źródła światła.

civic9
18-09-2008, 22:38
A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego


Bo zamiast go kupować - płacić, zajmować miejsce w szafie, zajmować wejścia w PLC, łączyć kabelki... to samo zrobię w sterowniku równie (jak dla mnie) prosto. Zakładając, że z jakiegoś powodu już zdecydowaliśmy się na astronomiczny (*) wolę realizację programową jeśli nie ma żadnych wad w stosunku do sprzętu (poza tym, że ją trzeba zrobić, ale to kilka instrukcji). Idąc tropem "po co, skoro F-F ma w ofercie" można wywalić PLC i wszystko zrobić na komponentach z F-F. O tym już było :)

(*) Pomijam kwestię czujnik zmierzchowy vs zegar astronomiczny. Na razie nie wiem co lepsze, po prostu tak sobie wylosowałem. Po coś robią te zegary astronomiczne. A poza tym jak wiadomo lubię się bawić.

civic9
18-09-2008, 22:59
dlaczego wolicie stosowac zegar astronomiczny ( samemu programowac zegar astronomiczny w PLC )zamiast prostego automatu zmierzchowego. W czym zegar astronomiczny bedzie lepszy od automatu zmierzchowego

to na razie chyba tylko ja :) nie będzie lepszy - po prostu zmierzchowego nie mam (choć o nim myślałem), a astronomiczny sobie mogę zaprogramować. traktuję to jako dość równoważne alternatywy. są drobne różnice w większości zastosowań. to co przemawia za astronomicznym w sterowniku - to możliwość jego wykonania, gdy się o tym nie pomyślało wcześniej (choć ja, zaznaczam, myślałem).

Bigbeat
18-09-2008, 23:02
Dzisiaj przyszedł do mnie na budowę instalator od alarmów zobaczył ogromną ilość kabli na ścianach zatkało go a później stwierdził że on nie zrobił by u siebie takiej instalacji z powodu... pola elektromagnetycznego.

Wg. niego taka ilość kabli oplatająca większość pomieszczeń na około będzie wzbudzać silne pole elektromagnetyczne.

Co siądziecie o jego teorii.

Bzdura. Pierdzieli jak potłuczony.
A może boi się roboty u Ciebie - bo skoro nawydziwiałeś ;) z kablami, to może będziesz chciał mu wydziwiać z alarmem?
Żeby były silne pola elektromagnetyczne to potrzebne są duże prądy (przynajmniej dziesiątki amperów) lub/i wysokie napięcia (przynajmniej duże setki woltów).
A takie warunki będziesz miał spełnione raptem może w kilku kablach.

odaro
18-09-2008, 23:30
A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego


Bo zamiast go kupować - płacić, zajmować miejsce w szafie, zajmować wejścia w PLC, łączyć kabelki... to samo zrobię w sterowniku równie (jak dla mnie) prosto. Zakładając, że z jakiegoś powodu już zdecydowaliśmy się na astronomiczny (*) wolę realizację programową jeśli nie ma żadnych wad w stosunku do sprzętu (poza tym, że ją trzeba zrobić, ale to kilka instrukcji). Idąc tropem "po co, skoro F-F ma w ofercie" można wywalić PLC i wszystko zrobić na komponentach z F-F. O tym już było :)



aha... :P

No a nowy sterownik F-F Max Logic co to za cudo

civic9
18-09-2008, 23:41
No a nowy sterownik F-F Max Logic co to za cudo

no jak sam widzisz nic na stronie o nim nie piszą. a tu chyba nikt z f&f nie jest :) wpisałem się na listę. może coś przyślą. choć ja nie mam zaufania do tych nowych produkcji, których ostatnio jest wysyp. to się dopracowuje latami.

odaro
18-09-2008, 23:53
No a nowy sterownik F-F Max Logic co to za cudo

no jak sam widzisz nic na stronie o nim nie piszą. a tu chyba nikt z f&f nie jest :) wpisałem się na listę. może coś przyślą. choć ja nie mam zaufania do tych nowych produkcji, których ostatnio jest wysyp. to się dopracowuje latami.


No nic tak pytam myślałem że wpisałeś się na listę już dawno bo ja dopiero dzisiaj :)

civic9
18-09-2008, 23:56
No nic tak pytam myślałem że wpisałeś się na listę już dawno bo ja dopiero dzisiaj :)

szczerze, to ja już PLC mam (i jestem bardzo zadowolony, jedna z bardziej udanych inwestycji w tej budowie), więc trochę mniej interesują mnie nowości. a służbowo to też nie takie, tylko bardziej profesjonalny sprzęt. ale z ciekawości mogę coś poczytać, żeby być na bieżąco w wątku :)

PavvelB
19-09-2008, 08:42
Właśnie dołączyłem do grona "Fatekowców" :) Kupiłem promocyjny zestaw ze sterownikiem FBs-20MCT, wczoraj wieczorem podłączyłem go do kompa i nawet stworzyłem pierwszy programik :D
civic9 przygotuj się psychicznie na lawinę pytań :lol: :lol:

jelen
19-09-2008, 09:29
mimo że służbowo działam w innym systemie i pewnie takie będę montował u siebie to chętnie poznałbym fateka
czy ktoś z Was był u nich na szkoleniu? zastanawiam się czy warto się wybrać

PavvelB
19-09-2008, 09:42
Ja byłem. Jest to szkolenie podstawowe, więc wydaje mi się że jeśli masz doświadczenie z innymi systemami i programowaniem drabinkowym to niewiele na tym zyskasz. Dla mnie to była okazja zrozumienia i zobaczenia drabinki w działaniu. Dowiedziałem się też paru rzeczy, ale przed tym szkoleniem byłem w zasadzie kompletnie zielony.

jelen
19-09-2008, 09:51
No to rzeczywiście nudziłbym się. Ale rozumiem że chociaż pokazują podstawy z obsługi akurat fateka itp?
A czy nie robią bardziej zaawansowanych szkoleń, może coś z konkretnych rozwiązań, jakieś know-how?

PavvelB
19-09-2008, 10:00
Nie znam innych systemów więc nie wiem na ile to co pokazywali dotyczyło tylko Fateka a co może generalnie dotyczyć sterowników PLC. Z tego co pamiętam (nie mam przy sobie notatek z kursu) zaczęło się od prostych układów typu włączenie/wyłączenie wyjścia. Potem były liczniki i timery, proste operacje na rejestrach, na koniec było sterowanie silnikiem krokowym. Jeśli coś istotnego opuściłem to dopiszę później.
Bardziej zaawansowanych kursów chyba nie robią.

Obi
19-09-2008, 10:09
Dostałem cennik na JUNG

FD Design 8 kotny kolor Aluminium – 365,40 pln netto

8 kotny kolor biały – 309,40 pln netto

4 kotny kolor Aluminium – 251,43 pln netto taki roletowy

Nie wiem tylko co to jest 8 kotny :lol:

pewnie koty go lubia ;)

te ceny to katalogowe pewnie, tylko pytanie czy to same przyciski, czy z jakims sterownikiem/adapterem zeby dzialalo w systemie eib (lub innym)?

PavvelB
19-09-2008, 10:16
Albo w zestawie z włącznikiem dostaje się 8 kotów :o :lol:

jelen
19-09-2008, 10:17
Dostałem cennik na JUNG

FD Design 8 kotny kolor Aluminium – 365,40 pln netto

8 kotny kolor biały – 309,40 pln netto

4 kotny kolor Aluminium – 251,43 pln netto taki roletowy

Nie wiem tylko co to jest 8 kotny :lol:

pewnie koty go lubia ;)

te ceny to katalogowe pewnie, tylko pytanie czy to same przyciski, czy z jakims sterownikiem/adapterem zeby dzialalo w systemie eib (lub innym)?

do tego nie ma sterownika ani adaptera - to są wyjścia zwierne

do cen należy jeszcze doliczyć same klawisze (1, 2, 3 lub 4) tak odaro? czy może już je dodałeś?

FOXX
19-09-2008, 10:48
No więc ceny przykładowych zestawów już mam. Jeszcze tego nie widziałem na żywo, ani nie dotykałem. O wrażeniach estetyczych napiszę jutro.

Ceny bez negocjacji i przy małym zamówieniu (myślę, że jeśli skrzykniemy tu parę ludzi to będzie taniej):

kontroler 8 krotny aluminium - 365,4 zł netto
kontroler 8 krotny biały - 309,40 zł netto
(powyższe bez żadnych piktogramów)
kontroler 4 krotny aluminium - 251,43 zł netto
(piktogramy roletowe)

Jakby jeszcze ktoś był zainteresowany to jest też stacja przekaźnikowa (domyślam się że cewki 24v styki 230V ośmio kanałowa za 779 netto.

Jutro kolejny update.

PavvelB
19-09-2008, 11:18
Ja pewnie byłbym chętny do zakupu grupowego :) Rozumiem że to na razie jest fragment oferty. Chciałbym tylko wyjaśnić jeszcze parę wątpliwości.
- kontroler 4 krotny z piktogramami roletowymi - czy to jest tego typu jak w tej galerii trzeci od dołu z lewej strony? http://ematech.pl/galerie/55-Galeria.html Reaguje oddzielnie na naciśnięcie góry lub dołu klawisza? Czyli czy do jednej rolety potrzebny jest jeden klawisz czy dwa?
Kontroler 8 krotny - pewnie to taki jak na samym dole w tej galerii. Z tym że mnie bardziej interesowałoby położenie poziome, to pewnie połączenie dwóch czwórek w jednej ramce. No chyba że taka ósemka potrzebuje jednej puszki.

jelen
19-09-2008, 11:40
przy wiekszym zamowieniu moga dac ok 30% rabatu ale to bylo zamowienie na 20 tys bo razem z gniazdkami itp

z tego co pamiętam to stacja przekaźnikowa może chyba jeszcze sterować tymi diodkami ale nie jestem pewien bo jej nie kupowałem

FOXX
19-09-2008, 11:42
Ja pewnie byłbym chętny do zakupu grupowego :) Rozumiem że to na razie jest fragment oferty.

tak, na razie dostałem tylko tyle. Postaram się wyciągnąć całościowy cennik na poszczególne elementy



Chciałbym tylko wyjaśnić jeszcze parę wątpliwości.
- kontroler 4 krotny z piktogramami roletowymi - czy to jest tego typu jak w tej galerii trzeci od dołu z lewej strony? http://ematech.pl/galerie/55-Galeria.html Reaguje oddzielnie na naciśnięcie góry lub dołu klawisza? Czyli czy do jednej rolety potrzebny jest jeden klawisz czy dwa?


To jest taki, który steruje dwiema roletami. Dwa duże prostokątne przyciski każdy góra-dół.



Kontroler 8 krotny - pewnie to taki jak na samym dole w tej galerii.

Z tego co widzę w mailu to ośmiokrotny jest wielkościowo taki sam jak 1,2,3,4 krotny tylko podzielony jest na 4 przyciski, z których każdy działa jak kołyska góra-dół. A więc jednym takim sterujemy 4 roletami. Co do ramek to widziałem, że mają 1-2-3 włącznikowe czyli na max 24 kanały.

jelen
19-09-2008, 11:49
Ja pewnie byłbym chętny do zakupu grupowego :) Rozumiem że to na razie jest fragment oferty. Chciałbym tylko wyjaśnić jeszcze parę wątpliwości.
- kontroler 4 krotny z piktogramami roletowymi - czy to jest tego typu jak w tej galerii trzeci od dołu z lewej strony? http://ematech.pl/galerie/55-Galeria.html Reaguje oddzielnie na naciśnięcie góry lub dołu klawisza? Czyli czy do jednej rolety potrzebny jest jeden klawisz czy dwa?
Kontroler 8 krotny - pewnie to taki jak na samym dole w tej galerii. Z tym że mnie bardziej interesowałoby położenie poziome, to pewnie połączenie dwóch czwórek w jednej ramce. No chyba że taka ósemka potrzebuje jednej puszki.

tak to taki którego klawisze reagują na naciśnięcie ich góry i dołu oddzielnie czyli w sumie jest 8 sygnałów więc możesz łatwo obsłużyć np. 4 rolety
tylko nie widziałem z takimi piktogramami i napisami a tylko takie strzałki jak po prawej

na dole galerii może to być nawet 16 krotny (każdy przycisk to 2 różne sygnały)

PS
jak chcesz się bawić to możesz roletę obsłużyć jednym sygnałem np. pojedyńcze naciśnięcie powodowało ruch w górę a podwójne w górę, robiłem tak na jednej inwestycji jak się okazało że zabrakło włączników, można się przyzwyczaić :)

odaro
19-09-2008, 12:23
Na stronach Fateka jest promocja na panele dotykowe są już od 499zł

http://www.multiprojekt.pl/promocje.php

Jakie kable do tego trzeba podciągnąć

Depi
19-09-2008, 14:42
Ale to będzie tylko z Fatekiem chodzić? Kurcza - czA było Fateka brać... :(

Ja się dopisuję do zamówienia grupowego jakby co. Musze tylko policzyć, ile i jakich by mi było trzeba. Problem jest taki, że jak jeden, to już chyba wszystkie trzeba by dać takie same, a to już koszty...

civic9
19-09-2008, 14:58
Ale to będzie tylko z Fatekiem chodzić? Kurcza - czA było Fateka brać... :(

Ja się dopisuję do zamówienia grupowego jakby co. Musze tylko policzyć, ile i jakich by mi było trzeba. Problem jest taki, że jak jeden, to już chyba wszystkie trzeba by dać takie same, a to już koszty...

może tylko w salonie, i jakieś centralne w hallu, a reszta pokój/kuchnie/łazienki na zwykłych? :)
tak jakoś kombinuję...

wenitek nie tylko do fateka:
http://www.weintek.pl/strona.php?menu=sterowniki

(chyba, że wersja promocyjna ma jakieś blokady :)

Depi
19-09-2008, 15:09
K...urcze - mojego nie ma na liście :cry:

Może jednak się skuszę na tego Fateka - choć już tyle zainwestowałem w Mitusbishi :)

Civic9 - kiedyś to mówiłeś, ale chcę potwierdzic - PLC czy bez to i tak do każdej rolety potrzebuję sterownika, prawda? Jakich Ty użyłeś? Może potem dopnę PLC do tego - sterowniki rolet robię na szynie w osobnej szafce.

civic9
19-09-2008, 15:12
Civic9 - kiedyś to mówiłeś, ale chcę potwierdzic - PLC czy bez to i tak do każdej rolety potrzebuję sterownika, prawda? Jakich Ty użyłeś? Może potem dopnę PLC do tego - sterowniki rolet robię na szynie w osobnej szafce.

e, co? :)

nie, ja mam sterowanie rolet wyłącznie na PLC (+przekaźniki) i zawsze o tym pisałem, i bardzo mi się to podoba.

być może komuś komentowałem jakąś koncepcję połączenia jakiegoś sterownika rolet z PLC? nie wiem...

civic9
19-09-2008, 15:17
K...urcze - mojego nie ma na liście :cry:


a nie masz tam modbusa w swoim sterowniku?

bo ten panel może też przez modbusa. to dość uniwersalne.

Depi
19-09-2008, 15:18
No to mnie się coś pokiełbasiło. A możesz pokazać, co to za przekaźniki? Może wcale nie wyjdzie drożej zrobić to jednak na plc? Na razie ściągnąłem wszystkie zasilania i sterowanie do tablicy - rozumiem, że to dobrze, jesli miałbym PLC w to wstawic?

civic9
19-09-2008, 15:22
No to mnie się coś pokiełbasiło. A możesz pokazać, co to za przekaźniki? Może wcale nie wyjdzie drożej zrobić to jednak na plc? Na razie ściągnąłem wszystkie zasilania i sterowanie do tablicy - rozumiem, że to dobrze, jesli miałbym PLC w to wstawic?

dobrze. mnie to chyba nie wyszło drożej. przekaźnik relpol RM85 z podstawką na szynę (w zestawie to ma symbol PI85). rok temu płaciłem niecałe 20zł/szt brutto. po dwa na jedną roletę (góra i dół). razy liczba rolet - tyle miejsca trzeba na nie w szafie przygotować. Plus zasilacz do przekaźników - 50-100zł za taki na kilkadziesiąt przekaźników.

Depi
19-09-2008, 15:23
K...urcze - mojego nie ma na liście :cry:


a nie masz tam modbusa w swoim sterowniku?

bo ten panel może też przez modbusa. to dość uniwersalne.

Obawiam się, że nie ma - przynajmniej producent w specyfikacji się nie ujawnia.

Wiesz - brak panela to nie katastrofa, bo on ma swój wyświetlacz i można zaprogramować przyciski na sterowniku (np góra-dół) tak, aby modyfikowały parametry programu "w biegu", czyli np. zwiększyły obroty wentylatorów. Ale taki weintek to zdecydowanie lepszy bajer :lol:

Depi
19-09-2008, 15:30
No to mnie się coś pokiełbasiło. A możesz pokazać, co to za przekaźniki? Może wcale nie wyjdzie drożej zrobić to jednak na plc? Na razie ściągnąłem wszystkie zasilania i sterowanie do tablicy - rozumiem, że to dobrze, jesli miałbym PLC w to wstawic?

dobrze. mnie to chyba nie wyszło drożej. przekaźnik relpol RM85 z podstawką na szynę (w zestawie to ma symbol PI85). rok temu płaciłem niecałe 20zł/szt brutto. po dwa na jedną roletę (góra i dół). razy liczba rolet - tyle miejsca trzeba na nie w szafie przygotować. Plus zasilacz do przekaźników - 50-100zł za taki na kilkadziesiąt przekaźników.

Jeden przekaźnik = jeden moduł? Czyli po 2 moduły w szafe na przekaźnik? A jaki fatek by do tego pasował? Będzie ze 30 rolet (23 okna, ale niektóre zbyt duże, aby zakryć 1 roletą). Żeby nie płacić za niepotrzebne funkcje - byłby tylko do rolet.

civic9
19-09-2008, 15:49
Jeden przekaźnik = jeden moduł? Czyli po 2 moduły w szafe na przekaźnik? A jaki fatek by do tego pasował? Będzie ze 30 rolet (23 okna, ale niektóre zbyt duże, aby zakryć 1 roletą). Żeby nie płacić za niepotrzebne funkcje - byłby tylko do rolet.

tak, jeden przekaźnik=jeden moduł. czyli po 2 moduły w szafie na _roletę_.
są przekaźniki mniejsze (pół modułu, a może nawet jakieś wielokrotne), ale były zdecydowanie droższe, taniej mi było kupić większą szafę.

dobór fateka:
jednostka główna: FBs-60MC (jeżeli z zegarkiem chcesz, a do rolet się może przydać) lub tańsza FBs-60MA (bez zegarka), wyjściami tranzystorowymi. To ma 36 wejść, 24 wyjścia.
rozszerzenia: FBs-24EX - 24 wejścia - to już masz razem 60.
FBs-24EYT - 24 wyjścia - 2 sztuki - co Ci da razem 72 wyjścia. wystaczy.
To będzie najtańsza opcja.

Jeśli 60 wejść to za mało (może być, jeśli chcesz mieć każdą sterowaną indywidualnie góra/dół, plus trochę przycisków grupowych, albo po prostu mieć jakąś rezerwę) - to albo kolejny moduł FBs-24EX - wtedy masz 84,
albo taka konfiguracja:
FBs-60MC (36we/24wy) + FBs-24EYT (24 wy) + FBs-60EA (36we/24wy) - razem 72we i 72wy.

Koszt dwóch ostatnich konfiguracji będzie zbliżony, przy czym jednostka centralna oraz FBs-60EA mają zaciski śrubowe i zajmują więcej miejsca, a te moduły FBs-24EX/EY mają złącze do którego wpina się kabelek HD30-22AWG-200 (kilka dych) i każde wyjście to wiszący kabelek, dzięki temu zajmują mniej miejsca, ale trudniej też zapanować nad plątaniną kabli.

Jeśli nie uda się wszystkiego zmieścić w jednym rzędzie w szafie zamawiajcie sobie od razu taśmę 14 żyłową o odpowiedniej długości, żeby połączyć kolejny moduł z drugiego rzędu do pierwszego, bo standardowy kabelek nie dosięgnie, kilkanaście zł za metr.

civic9
20-09-2008, 01:21
tak się zastanawiam nad tym panelem weinteka...

biorąc pod uwagę rozdzielczość oraz dokładność wskazywania na touchscreenie przedstawić na tym sytuację choćby dotyczącą jednej kondygnacji i jakiejś tylko funkcjonalności - np. rolet - będzie trudno.

macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie tego?

mkrzeminski
20-09-2008, 08:47
MT506TV5 5.6” 320*234
MT505TV5, 4.3” 480*272


Cos dziwnego wiekszy panel a mniejsza rozdzielczosc

na stronie
http://www.weintek.pl nie ma nic o modelu 505 (wyprzedaja stere ???)
Przy takiej rozdzielczosci mozna by nawet obraz z kamery czy wideofonu wyswietlic (tylko pewnie takiej mozliwosci to nie ma )

Co do ceny to niektorzy sa w stanie zaplacic
za kontroler 8 krotny aluminium - 365,4 zł netto wiec wolalbym miec za pare zloty wiecej ogromna funkcjonalnosc w porowanniu z 8 przyciskami dzwonkowymi w jednej chocby najpiekniejszej obudowie

odaro
20-09-2008, 23:01
Ja prawdopodobnie będę miał taki panel jak tutaj

http://www.nexwell.eu/ - zapomniałem wklieć linka ale już się poprawiłem :wink:

a może nawet 2 na każdej kondygnacji razem z alarmem sterowaniem rolet
i videodomofonem.

Panel mogłem pomacać osobiście - rozdzielczość, jakość wykonania funkcjonalność jest bardzo dobra.

Całość robi bardzo dobre wrażenie niestety jest bardzo mało użytkowników tego systemu więc będę go testował na sobie.


Sterowanie oświetleniem zrobię na sterowniku PLC i pozostałe rzeczy które sobie wymyślę.


Co do przycisków 4 krotnych JUNG to chyba się rozmyśliłem.

Tylko w hollu na parterze będę miał przyciski w ramkach po 3 czyli razem 6 przycisków. Jak dam przycisk 4 krotny to nie wiadomo co zrobić w 2 pozostałymi.

Poza tym 6 przycisków w podwójnych przełącznikach będzie chyba bardziej czytelne do obsługi innych członków rodzinny.

Depi
20-09-2008, 23:15
dobór fateka:
jednostka główna: FBs-60MC (jeżeli z zegarkiem chcesz, a do rolet się może przydać) lub tańsza FBs-60MA (bez zegarka), wyjściami tranzystorowymi. To ma 36 wejść, 24 wyjścia.
rozszerzenia: FBs-24EX - 24 wejścia - to już masz razem 60.
FBs-24EYT - 24 wyjścia - 2 sztuki - co Ci da razem 72 wyjścia. wystaczy.
To będzie najtańsza opcja.

Jeśli 60 wejść to za mało [...]

Yo - dzięki za info. Najtańsza tzn. ile? Ma ktoś cennik tego Fateka? Bo jakoś nie moge się go dokopać na stronie Multiprojektu....

Faktycznie jest oszczędność na przekaźnikach - brutto mi wychodzi 18,50 z podstawką, objemą i plakietką do opisu. W stosunku do 60zł./sterownik rolety (np. Zamel), to jest 40zł/roleta czyli ok. 1200 zł zostaje w kieszeni. Nota bene dopiero teraz zarejestrowałem ile to ustrojstwo kosztuje :o

Pojawiła się tez nowa koncepcja - bezprzewodówka. Jestem sceptyczny na razie, ale zobaczymy, ile to kosztuje. Troche mi szkoda pracy i przewodów, ale,,,

PS. Ile się czeka na Fateka? (hehe - ale rym :lol: )

civic9
21-09-2008, 00:24
Yo - dzięki za info. Najtańsza tzn. ile? Ma ktoś cennik tego Fateka? Bo jakoś nie moge się go dokopać na stronie Multiprojektu....

Faktycznie jest oszczędność na przekaźnikach - brutto mi wychodzi 18,50 z podstawką, objemą i plakietką do opisu. W stosunku do 60zł./sterownik rolety (np. Zamel), to jest 40zł/roleta czyli ok. 1200 zł zostaje w kieszeni. Nota bene dopiero teraz zarejestrowałem ile to ustrojstwo kosztuje :o

PS. Ile się czeka na Fateka? (hehe - ale rym :lol: )

Nie zostanie Ci w kieszeni jeżeli doliczysz koszt PLC, chyba że go uznasz za koszt czegoś innego :) albo przy większej liczbie we/wy, wtedy średnia cena spada.

Też nie mam cennika, przygotowują ofertę na konkretne zapytanie. ta najtańsza opcja to będzie jakieś 650-700USD netto. te kolejne już nie wiele drożej, kilkadziesiąt usd (ogólnie, potem kolejne we/wy są już dość tanie, najdroższa jednostka centralna, szczególnie MC, ponad połowę tej ceny).

Czeka się różnie, zależy co chcesz i czy mają na magazynie, jeśli tak to od ręki, jeśli nie to kilka tygodni.

kontradmiral86
21-09-2008, 13:55
Na stronach Fateka jest promocja na panele dotykowe są już od 499zł

http://www.multiprojekt.pl/promocje.php

Jakie kable do tego trzeba podciągnąć

Podpinam się pod pytanie. Jakim kablem trzeba podłączyć taki panel z PLC. Mam już gotową instalacje pod EIB ale rozglądam sie za czymś innym. Czy cztery pary wystarczą aby połączyć jeden panel z PLC?

civic9
21-09-2008, 14:14
Podpinam się pod pytanie. Jakim kablem trzeba podłączyć taki panel z PLC. Mam już gotową instalacje pod EIB ale rozglądam sie za czymś innym. Czy cztery pary wystarczą aby połączyć jeden panel z PLC?

jedna para do PC (rs232), oraz do PLC - jedna (rs232 lub rs485) lub dwie (rs485) pary (w zależności od tego jaki port ma PLC). i jeszcze jeden przewód do wyrównania mas może się przydać. czyli 4 spokojnie wystarczą. jeszcze kwestia odległości, ale przy dobrym UTP i domowych odległościach chyba nie będzie problemu.

gosciu01
21-09-2008, 23:18
witam,

będę montował przekaźniki w puszkach ( oświetlenie schodowe, kinkiety itp. w sumie ok. 20 punktów ) prawdopodobnie Relpolu RM85, sterowanie 12V, żarówki diodowe 230V.
I tu pytanie.
Te przekaźniki mają krótkie nóżki. Jak lepiej robić ?
Jakieś prowizoryczne płytki, wlutowywać przewody bezpośrednio do przekaźnika, a może znacie jakieś małe tanie podstawki. Znalazłem po ok. 2,5 zł ale do RM94.

W kinkietach mam dość miejsca w puszcze, ale w schodowych musi się zmieścić przekaźnik, trochę przewodów i żarówka diodowa z gwintem GU10.
Puszki okrągłe te dłuższe, chyba 60-65 mm, jak pamiętam.

HenoK
21-09-2008, 23:38
witam,

będę montował przekaźniki w puszkach ( oświetlenie schodowe, kinkiety itp. w sumie ok. 20 punktów ) prawdopodobnie Relpolu RM85, sterowanie 12V, żarówki diodowe 230V.
I tu pytanie.
Te przekaźniki mają krótkie nóżki. Jak lepiej robić ?
Jakieś prowizoryczne płytki, wlutowywać przewody bezpośrednio do przekaźnika, a może znacie jakieś małe tanie podstawki. Znalazłem po ok. 2,5 zł ale do RM94.

W kinkietach mam dość miejsca w puszcze, ale w schodowych musi się zmieścić przekaźnik, trochę przewodów i żarówka diodowa z gwintem GU10.
Puszki okrągłe te dłuższe, chyba 60-65 mm, jak pamiętam.
Może taka :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/95
http://www.sklep.insbud.net/images/products/p-g.jpg

gosciu01
21-09-2008, 23:58
Dzięki :P ,

to jakiś pomysł, tylko na stronie nie ma wymiarów i nie wiem, czy do puszki 60 mm mi się zmieści. Zadzwonię do nich. Poza tym 6x20 zł = 120 zł. trochę duzo :cry:

gosciu01
22-09-2008, 00:02
Sprawdziłem wymiar przekaźnika.
Wychodzi na to ,że jeśli przekaźnik ma 29 mm to ta podstawka ( tak na oko )powinna się do puszki zmieścić.

Znalazłem też takie podstawki PP=PW80 do wlutowania przewodów za 3,2 zł.
Zaleta taka, że nie lutuje się bezpośrednio do przekaźnika.

http://www.cyfronika.com.pl/p_relpol_gniazda.htm

Depi
22-09-2008, 00:31
Nie zostanie Ci w kieszeni jeżeli doliczysz koszt PLC, chyba że go uznasz za koszt czegoś innego :) albo przy większej liczbie we/wy, wtedy średnia cena spada.


Nie no chodzi mie o to, że w stosunku do sterowników Zamela zostanie. Czyli będzie (prawie) na Fateka, a funkcjonalność jakby większa...

Jak się to wszystko podłącza? Mój elektryk robi wielkie oczy jak mówię "sterownik programowalny". Nie mówię już o gościu od rolet, który ciągle mnie przekonywal, że PLC ma ograniczoną funkcjonalność (w odróżnieniu od jego radiówki oczywiście). Generalnie kosmos.

Z tymi cenami to trochę lipa - mogliby choć orientacyjnie dac info. 700 USD to obecnie 1700 zł. Nie mogę powiedzieć, żeby to było mało, szczególnie, że to netto :o Chyba jednak jest to letki overkill. Może rozejrzę się za jakims tańszym? Jakbym trochę większego Mitsu miał...

Depi
22-09-2008, 00:39
Na Telmatikach SR wychodzi mi ok. 1000 za 38 wejść/24 wyjścia - ile sama jednostka centralna Fateka kosztuje? Nie wiem, czy potrzeba mi aż tyle we/wy co w Twoich zestawach? W sumie powinienem mieć 23 rolety (wyjścia), no a wejść to kilka więcej, ale chyba nie aż tyle? Pare grup i centralne... Powinno styknąć, czy coś przeoczyłem (np. że na każdą rolete trzeba 2 we/wy co właściwie wyadaję mi się logiczne - bo jak inaczej wysterować 2 przekazniki? kurfa - i to własnie te wyjścia, o ktore jest znacznie trudniej...Ale ze mnie pajac... A w ogóle to jest już późno i czas chyba iść spać :)

civic9
22-09-2008, 00:49
Jak się to wszystko podłącza? Mój elektryk robi wielkie oczy jak mówię "sterownik programowalny". Nie mówię już o gościu od rolet, który ciągle mnie przekonywal, że PLC ma ograniczoną funkcjonalność (w odróżnieniu od jego radiówki oczywiście). Generalnie kosmos.


Ogólnie: Przewody z przycisków do wejść, przewody od wyjść do przekaźników, przewody fazowe do przekaźników, a z przekaźników do urządzeń (rolet). I neutralny N standardowo, poza przekaźnikiem. I jeszcze zasilanie do przekaźników.
Moi elektrycy też nie mieli o tym pojęcia, narysowałem im taki schemat: http://patek.netinfo.pl/idea.pdf
(uwaga: powinno być lepiej zaznaczone, gdzie przecięcie przewodów oznacza ich połączenie, a gdzie jest tylko rysunkowe, ale chyba się można domyślić; różnicówki, zabezp. nadprądowe - na odpowiednich przewodach przed przekaźnikami). I połączyli. Przy czym trzeba dobrze szafe zaplanować i porządnie zrobić. Lepiej, żeby to robił ktoś kto już kiedyś uzbrajał czymkolwiek, choćby zwykłymi S-ami, jakąś większą szafę (np.80-100 modułów), a nie jakiś paprok, który na koniec stwierdzi, że nie wyszło tak jak powinno bo Twój pomysł był zbyt dziwny.



Z tymi cenami to trochę lipa - mogliby choć orientacyjnie dac info. 700 USD to obecnie 1700 zł. Nie mogę powiedzieć, żeby to było mało, szczególnie, że to netto :o Chyba jednak jest to letki overkill. Może rozejrzę się za jakims tańszym? Jakbym trochę większego Mitsu miał...

Gdybyś planował automatykę całego oświetlenia, np. na przekaźnikach bistabilnych, to przerzucenie oświetlenia i rolet na PLC+przekaźniki zwykłe wyjdzie w najgorszym razie tak samo, a chyba trochę taniej, z o wiele większą funkcjonalnością. Dla samych rolet faktycznie jest to na granicy opłacalności.

civic9
22-09-2008, 01:01
Na Telmatikach SR wychodzi mi ok. 1000 za 38 wejść/24 wyjścia - ile sama jednostka centralna Fateka kosztuje? Nie wiem, czy potrzeba mi aż tyle we/wy co w Twoich zestawach? W sumie powinienem mieć 23 rolety (wyjścia), no a wejść to kilka więcej, ale chyba nie aż tyle? Pare grup i centralne... Powinno styknąć, czy coś przeoczyłem (np. że na każdą rolete trzeba 2 we/wy co właściwie wyadaję mi się logiczne - bo jak inaczej wysterować 2 przekazniki? kurfa - i to własnie te wyjścia, o ktore jest znacznie trudniej...Ale ze mnie pajac... A w ogóle to jest już późno i czas chyba iść spać :)

No, strasznie mieszasz, myślę, że to już przerabialiśmy :)
Tak, po 2 we/wy na roletę. Plus wejścia na grupowe i centralne (też liczba punktów razy dwa). Wejścia by jeszcze można było obcienkować - sterowanie jednym przyciskiem, raz w górę, raz w dół, ale to uważam za ergonomicznie zły pomysł.

Tu masz orientacyjne ceny brutto:
http://www.sklep.armex.biz.pl/product_info.php?manufacturers_id=14&products_id=159
http://www.sklep.armex.biz.pl/index.php?cPath=31_44
W Multiprojekcie przy zakupie całego, większego zestawu dadzą pewnie jakiś rabat (w armexie może też? nie sprawdzałem).

Interesują Cię:
Jednostka centralna FBs60MC - 36we/24wy, wersja MC (średnio zaawansowana, z zegarkiem, PWM do wentylatorów itp.). Lub wersja MA tańsza, ale bez zegara, PWM, itp. (szkoda rezygnować trochę z tych funkcji). Dodatkowe wejścia lub wyjścia po 24 szt. (tylko we lub tylko wy) - FBs-24EX, FBs-24EYT. Moduł 36wy+24wy - FBs-60EA.

civic9
22-09-2008, 03:33
a teraz trochę o zwykłych przyciskach :)



z tanszych to jest chyba tylko berker klawisz 16238982 z mechanizmem 503404 (cztery przyciski).


hm, ten mechanizm jest do serii niemieckich. ktoś wie czy to się nada także do serii polskich (b.kwadrat)?

w b.kwadrat jako przycisk podwójny trzeba by chyba zastosować 53533520 - łącznik przyciskowy żaluzjowy? a ktoś wie czy da się tam ściągnąć/odblokować blokadę naciśnięcia obu naraz? to może przeszkadzać. albo znowu z serii niemieckiej 5038 08 - ale to wtedy pytanie jak wyżej?

ogólnie... na razie z takich "zwykłych" serii dobrze nadających się do PLC i tego typu systemów, na których by można oprzeć cały dom, z podwójnymi przyciskami dzwonkowymi - to jest polo hager (np.fiorena), choć niestety bez poczwórnego i niemieckie serie berkera (niestety chyba dużo droższe). jeszcze jakiś inny producent poza tym? (szczególnie z 4 x zwieny mnie interesuje, to jest dobre i intuicyjne do rolet, żeby mieć w jednym przycisku górę i dół, a nie w dwóch osobnych)?

Obi
22-09-2008, 09:44
Dowiedzialem sie tylko, ze do mechanizmu 503404 nie ma klawisza z serii Modul Star Plus. :(
Jesli chodzi o blokade to chyba to nie jest problem... bo jakos nie widze sytuacji abym chcial naciskac jednoczesnie wiecej klawiszy..
Sa klawisze i mechanizmy potrojne (zdaje sie legrand ma - ale juz nie jestem pewny bo zbyt duzo sie naogladalem roznych serii) tylko bez sprezynek..
Wiec tez przylaczam sie do pytania o 4 x zwierne..

odaro
22-09-2008, 09:57
Dowiedzialem sie tylko, ze do mechanizmu 503404 nie ma klawisza z serii Modul Star Plus. :(
Jesli chodzi o blokade to chyba to nie jest problem... bo jakos nie widze sytuacji abym chcial naciskac jednoczesnie wiecej klawiszy..
Sa klawisze i mechanizmy potrojne (zdaje sie legrand ma - ale juz nie jestem pewny bo zbyt duzo sie naogladalem roznych serii) tylko bez sprezynek..
Wiec tez przylaczam sie do pytania o 4 x zwierne..

A może ktoś spróbuje zadzwonić do ABB, Merten lub Gira ja dzwoniłem ale nie wiele się dowiedziałem. Może będzie ktoś miał więcej szczęścia.

lakusz
22-09-2008, 11:03
a teraz trochę o zwykłych przyciskach :)



z tanszych to jest chyba tylko berker klawisz 16238982 z mechanizmem 503404 (cztery przyciski).


hm, ten mechanizm jest do serii niemieckich. ktoś wie czy to się nada także do serii polskich (b.kwadrat)?

w b.kwadrat jako przycisk podwójny trzeba by chyba zastosować 53533520 - łącznik przyciskowy żaluzjowy? a ktoś wie czy da się tam ściągnąć/odblokować blokadę naciśnięcia obu naraz? to może przeszkadzać. albo znowu z serii niemieckiej 5038 08 - ale to wtedy pytanie jak wyżej?

ogólnie... na razie z takich "zwykłych" serii dobrze nadających się do PLC i tego typu systemów, na których by można oprzeć cały dom, z podwójnymi przyciskami dzwonkowymi - to jest polo hager (np.fiorena), choć niestety bez poczwórnego i niemieckie serie berkera (niestety chyba dużo droższe). jeszcze jakiś inny producent poza tym? (szczególnie z 4 x zwieny mnie interesuje, to jest dobre i intuicyjne do rolet, żeby mieć w jednym przycisku górę i dół, a nie w dwóch osobnych)?

skąd macie katalog ze wszystkimi elementami berkera? ja coś nie mogę nic znaleźć.

civic9
22-09-2008, 11:15
Dowiedzialem sie tylko, ze do mechanizmu 503404 nie ma klawisza z serii Modul Star Plus. :(

czyli z tego wniosek, że nie da się mieszać serii niemieckich z polskimi :(
a niemieckie wychodzą mi prawie 2 razy drożej, na cały dom, razem z gniazdkami itp. to robi różnicę kilku tys. zł.



Jesli chodzi o blokade to chyba to nie jest problem... bo jakos nie widze sytuacji abym chcial naciskac jednoczesnie wiecej klawiszy..


da się z tym żyć, ale... załóżmy, że mam taki podwójny przycisk do dwóch punktów świetlnych w pokoju. myślę, że dosyć intuicyjne jest włączenie obu poprzez jedno naciśnięcie obu jednocześnie, tak chyba często robimy przy klasycznych instalacjach. nie lubię takich ograniczeń :)

lakusz, katalog:
http://www.berker.com/pl/polska/serwis/download/broszury/

Automatykawdomu
22-09-2008, 11:22
Do połączenia Fateka z Weintekiem wystarcza 3 zyły ( zwykła skretka będzie nawet działać). W razie problemów proszę śmiało pisać. Weintek posiada wbudowany protokół modbus i będzie działał ze wszystkim urządzeniami które go obsługują. W razie problemów służę pomocą. W firmie Multiprojekt odpowiadam za automatykę domową i to ja bylem tym osobnikiem na urlopie :)

civic9
22-09-2008, 11:33
O, to proszę o komentarz automatykewdomu :)

Wenintek 505 wg datasheetu ma same przewagi nad 506, poza rozmiarem wyświetlacza (ale jednak ma większą rozdzielczość). A jednak ma numerek mniejszy i jest tańszy. Czy poza rozmiarem wyświetlacza 506 ma jeszcze jakieś przewagi nad 505?

Automatykawdomu
22-09-2008, 12:18
Weintek 506 w stosunku do 505 tak jak Pan napisał różni się przekątną ekranu oraz rozdzielczością. 506 przy takie rozdzielczości wyświetla bardziej kanciaste przyciski (panel przemysłowy) Jednak jak ktoś bardziej niż na wygląd obrazu stawia na praktyczność to będzie zadowolony. Zaletą 506 jest większa powierzchnia panelu dotykowego. Weintek 505 ma mniejsza matryce ale według mnie grafika przycisków i ogólne odczucie wyglądowe obrazu o wiele lepsze. Wada mała matryca i czasami ciężko trafić palcem Można oczywiście dać większe przyciski ale będą zajmować większą część panelu. Ciężko dokonać jednoznacznego wyboru który lepszy. Wszystko zależy od upodobań

jelen
22-09-2008, 13:58
506 przy takie rozdzielczości wyświetla bardziej kanciaste przyciski (panel przemysłowy)

Czyli nie można stworzyć swoich własnych przycisków/grafik tylko trzeba korzystać z gotowych?

civic9
22-09-2008, 14:06
506 przy takie rozdzielczości wyświetla bardziej kanciaste przyciski (panel przemysłowy)

Czyli nie można stworzyć swoich własnych przycisków/grafik tylko trzeba korzystać z gotowych?

można, pooglądaj easy buildera. chodzi o to, że mniejsza rozdzielczość ogranicza i wychodzi jak wychodzi.

jelen
22-09-2008, 14:13
506 przy takie rozdzielczości wyświetla bardziej kanciaste przyciski (panel przemysłowy)

Czyli nie można stworzyć swoich własnych przycisków/grafik tylko trzeba korzystać z gotowych?

można, pooglądaj easy buildera. chodzi o to, że mniejsza rozdzielczość ogranicza i wychodzi jak wychodzi.

Właśnie oglądałem i dlatego to pytanie. Nie sądziłem że rozdzielczość ma wpływ na 'kanciastość' przycisków :)

lakusz
22-09-2008, 14:22
czy do żarówek energooszczędnych można stosować jakieś ściemniacze ? jeżeli tak, to jaką one mają charakterystykę, albo jaki ściemniacz zastosować ?

Bigbeat
22-09-2008, 14:58
Nie można.
Ze względu na zasadę działania takiej świetlówki - po prostu poniżej pewnego napięcia zapłon nie nastąpi wcale, a po przekroczeniu tego progu i zwiększaniu napięcia do max zmiana jasności będzie b. niewielka.

lakusz
22-09-2008, 15:36
to czy jest jakiś "złoty środek" jak regulować jasność w pomieszczeniu stosując coś co ma mniejszy pobór energii ? czy jedyną odpowiedzią jest klika mniejszych żarówek energo ?

jelen
22-09-2008, 16:37
to czy jest jakiś "złoty środek" jak regulować jasność w pomieszczeniu stosując coś co ma mniejszy pobór energii ? czy jedyną odpowiedzią jest klika mniejszych żarówek energo ?

Jeśli nie chcesz stosować ściemnianych 'normalnych' żarówek to możesz pomyśleć o ściemnianych świetlówkach (rurki). Musisz kupić wtedy inne zapłonniki na każdą świetlówkę która ma być ściemniana. Chyba ponad 100zł za sztukę. Są też w ofercie poczwórne które wychodzą taniej w przeliczeniu na sztukę ale takich nie podłączałem jeszcze więc nie wiem jak działają.

Jeśli chodzi o pojedyncze to podajesz do każdej oprawy sygnał analogowy 0-10V i oddzielnie załączanie 230V. Oczywiście jeśli chcesz kilka opraw to możesz je równolegle sterować jednym wspólnym sygnałem 0-10V.

Podobno skraca się ich żywotność podczas ściemniania więc przed rozpoczęciem ściemniania wszystkie świetlówki muszą być włączone na 100% przez 24h żeby wydłużyć ich żywotność. Jak na razie najstarsze które instalowałem mają 2 lata i jeszcze świecą :)

odaro
22-09-2008, 17:39
Do połączenia Fateka z Weintekiem wystarcza 3 zyły ( zwykła skretka będzie nawet działać). W razie problemów proszę śmiało pisać. Weintek posiada wbudowany protokół modbus i będzie działał ze wszystkim urządzeniami które go obsługują. W razie problemów służę pomocą. W firmie Multiprojekt odpowiadam za automatykę domową i to ja bylem tym osobnikiem na urlopie :)


To serdecznie witamy Pana Marcina Kostrzewę na naszym forum :)

i może zapytam od razu na jakim etapie są prace nad panelem pokojowym

Proszę nam wszystkim napisać jakie kable są potrzebne do panela pokojowego i co on będzie potrafił

civic9
22-09-2008, 18:00
to czy jest jakiś "złoty środek" jak regulować jasność w pomieszczeniu stosując coś co ma mniejszy pobór energii ? czy jedyną odpowiedzią jest klika mniejszych żarówek energo ?

nie wgłębiałem się w temat, ale kiedyś wygooglałem takie rzeczy:
http://www.emc.torun.pl/flexdigit.htm
http://www.zielonemigdaly.pl/?p=141
firmy się tym zajmujące jak philips i osram też mają jakieś rozwiązania.
ale na ile to opłacalne i sensowne, jeszcze nie wiem.

jak do czegoś dojdziesz daj znać :-)

Automatykawdomu
22-09-2008, 22:41
Obecnie prace nad panelem stanęły ze względów niezależnych od nas jednak projekt jest otwarty i będzie kontynuowany. Obecnie skupiamy się na dokończeniu (produkcja obudów):
- ściemniacza
- moduł wilgotności + temp
- moduł temp (pomiar wykonywany za pomocą 4 niezależnych czujników)

Panel pokojowy potrzebuje 5 żył (najtańszym i jak dla mnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest popularna skrętka- moje prywatne zdanie)

2 żyły- zasilanie 9-24 V
3 żyły- transmisja RS485

Obecnie na panelu testowane jest następujący wygląd menu:
- regulacja ściemniaczami ( testowane na 3 ściemniaczach)
- sterowanie żaluzjami on/off
- uruchamianie scen świetlnych
- pomiar temperatury
- zadawanie określonej temperatury
oraz kilka innych bajerów :)

Niedługo planujemy uruchomić szkolenia z zakresu inteligentnych budynków. Jednak jeżeli ktoś chciałby zobaczyć nasz sprzęt w akcji trochę wcześniej w każdej chwili możemy się spotkać i trochę "pobawić" :)

PavvelB
23-09-2008, 06:33
Ja jestem jak najbardziej chętny na takie szkolenie :) Jak tylko coś będzie to myślę że będzie tu informacja.
Czy to właśnie z Panem miałem okazję chwilę porozmawiać na temat sterowania ogrzewaniem 4 września po szkoleniu z programowania Fateka?

mkrzeminski
23-09-2008, 08:41
Skoro prace nad sciemniaczami i czyjnikami temperatury i wilgotności sa na etapie obudów to może dało by sie nam udostepnic jakies informacje techniczne i cennik.

Automatykawdomu
23-09-2008, 21:03
Tak to ze mną Pan rozmawiał. Jeżeli chodzi o opisy i cennik naszych urządzeń to informacje z linkami umieszczę na forum w czwartek. Jeżeli maja Państwo jakieś pytania zapraszam do kontaktu:

[email protected]
[email protected]

mkrzeminski
24-09-2008, 12:21
Instalacja ogrzewania mam raczej prosta tzn: piec dwufunkcyjny kondensacyjny gazowy(CO + CWU ) i dwa obiegi ogrzewania
1
łazienka dwa grzejniki jeden pod oknem, drugi drabinka-raczej jako suszarka na reczniki niż grzejnik i do tego "ala podlogowka"(bez projektu wyliczen i autmatuki) zasilana z tego samego obwodu co grzejniki za zaworem RTL co by podłoga sie za bardzo nie na grzała. Podłogówka jest po to zeby plytki w lazience byly cieplutkie
2
Reszta domu grzejniki z rozdzielacza (3*sypialnia, 2*salon, 1*jadalnia,1*kuchnia,1*gabienet, 1*holl,1* przedsionek,1*WC) i do tego podlogowka z zaworem RTL pod plytkami w kuchni i holu (żeby nie byly lodowate)

Grzejniki odpowiedni przewymiarowane zeby piec mogl pracowac jako kondensacyjny na niskich parametrach

Dlaczego dwa obiegi ? Teraz mieszkam w szeregówce czujnik-sterownik mam kolo salonu i kuchni gdzie jest raczej ciepło . W okresie przejsciowym np dzisiaj domu grzac nie trzeba ale łazienke na pietrze trzeba dogrzac żeby zęby nie szczekały jak sie wyjdzie spod prysznica. Stąd pomysł na dwa niazalezne obiegi. Teraz zeby ogrzewanie w Łazience sie włączylo musze podkrecac rządana temperature na termostacie w salonie


I trzeba zrobić sterowanie do tego wszystkiego. Piec nie obsluguje dwuch obiegów grzewczych ale mam pomysl jak go "lekko oszukac". Zrobie dwa termostaty jeden w lazience drugi dla reszty domu kazdy termostat bedzie sterwol elektrozaworem swojego obiego ON/OFF i do tego do piece bedzie szedl sygnal logicznego OR z tych dwuch termostatow. Jezeli ktorys sie zalaczy piec dostanie informacje ze jest zpotrzebowanie na cieplo wlaczy pompe i otwarzy sie zawor odpowiednie obiegu 1, 2 lub obu naraz(sygnal z termostatu)Piec ma własną pogodówke wiec w zaleznosci od temperatury zewnetrznej i wybranej charkterystyki budynku bedzie dobieral tmperature czynnika grzewczego, w to nie mam zamiaru ingerowac. Każdy grzejnik ma tradycyjną głowice termostatyczną.

WIEM Ze temat byl wczesniej ale do konstruktywnych wniosków chyba nie doszlismy. I teraz jakie zastosowac termostaty-regulatory zeby to wszstko moglo wspolpracowac z PLC.

W najprostrzej wersji zeby PLC mogl zmieniac tryb pracy z ekonomicznego(obnizona temperatur)<-> na normalny w zleznosci od godziny dnia tygodnia, uzbrojenia alarmu, czasowe podwyzszenie czsowe obnizenie itp

W bardziej zaawansowanej wersji zebym z poziomu HMI->PLc mogl zmieniac nastawy zaprogramowanych temperatur odczytac wyswietlic itd..

W najbardziej zawansowanej(Nie wiem czy to ma sens) zawory na grzejnikach tez polaczyc pod plc i wszysko razem polaczyc w jeden spojny system


Można dać dwa czujniki tempertaury dla 1 i 2 obiegu podpiac pod PLC.
ALE gotowe regulatory tempertury maja w sobie zaszyta jakąs logike (charakterystyki,histereze lata doswiadczen Civic9 o tym pisal na stronie 22) i dlatego boje sie takiego rozwiazania

Jakie macie pomysly, jak razwiąrzecie u siebie ?

Co w temacie proponuje Automatykawdomu ?
PLC mam oczywiscie Fateka wiec rozwiązania z firmy multiiprojekt beda mile widziane.

gosciu01
24-09-2008, 22:40
planuję zastosować przekaźniki Relpol RM85 z wejściem na cewkę 12V DC, sterowanie linią/odbiornikiem 230V. ( mały prąd max 0,5A ).

Mam jednak kilka "gotowych" sygnałów 230V AC ( te do sterowania przekaźnikiem ).
Czy mogę je zamienić na 12V 0,5A prądu DC zwykłym, typowym zasilaczem np.

http://www.allegro.pl/item445900124_zasilacz_stabilizowany_impulsowy_12v _500ma_0_5a.html

Nie chcę stosować przekaźników sterowanych 230V.
Wiem są takie, ale ze względów bezpieczeństwa, nie chcę w pewnych miejscach stosować i prowadzić takiego napięcia.

jelen
24-09-2008, 23:43
planuję zastosować przekaźniki Relpol RM85 z wejściem na cewkę 12V DC, sterowanie linią/odbiornikiem 230V. ( mały prąd max 0,5A ).

Mam jednak kilka "gotowych" sygnałów 230V AC ( te do sterowania przekaźnikiem ).
Czy mogę je zamienić na 12V 0,5A prądu DC zwykłym, typowym zasilaczem np.

http://www.allegro.pl/item445900124_zasilacz_stabilizowany_impulsowy_12v _500ma_0_5a.html

Nie chcę stosować przekaźników sterowanych 230V.
Wiem są takie, ale ze względów bezpieczeństwa, nie chcę w pewnych miejscach stosować i prowadzić takiego napięcia.

rozumiem że chcesz z 230V które masz 'gotowe' podać na cewkę przekaźnika 230 i załączyć w ten sposób 12V które podasz na cewkę przekaźnika 12 (relpol)
jeśli tak to w zależności ile masz tych przekaźników ten zasilacz powinien wystarczyć (chyba 17 albo 33 mA na jeden)

jelen
25-09-2008, 00:00
W bardziej zaawansowanej wersji zebym z poziomu HMI->PLc mogl zmieniac nastawy zaprogramowanych temperatur odczytac wyswietlic itd..

W najbardziej zawansowanej(Nie wiem czy to ma sens) zawory na grzejnikach tez polaczyc pod plc i wszysko razem polaczyc w jeden spojny system



Da się to zrobić tylko z PLC trochę to pewnie będzie kosztować. Z jednej strony stosuje się PLC żeby obniżyć koszty a z drugiej chce się np. właśnie takie rzeczy jak napisałeś. Właśnie dlatego (też chcę mieć podobne rzeczy) nie jestem jeszcze przekonany do PLC bo w programie od 'swojej' automatyki mam takie rzeczy wbudowane prawie jako gotowiec. Więc jeśli chcę to samo w PLC zaboli mnie to kosztowo a to oznacza zmniejszanie się różnicy kosztów pomiędzy firmową automatyką a PLC :(
Chociaż może ktoś ma na to proste i tanie rozwiązanie :)

mkrzeminski
25-09-2008, 08:12
W bardziej zaawansowanej wersji zebym z poziomu HMI->PLc mogl zmieniac nastawy zaprogramowanych temperatur odczytac wyswietlic itd..

W najbardziej zawansowanej(Nie wiem czy to ma sens) zawory na grzejnikach tez polaczyc pod plc i wszysko razem polaczyc w jeden spojny system



Da się to zrobić tylko z PLC trochę to pewnie będzie kosztować. Z jednej strony stosuje się PLC żeby obniżyć koszty a z drugiej chce się np. właśnie takie rzeczy jak napisałeś. Właśnie dlatego (też chcę mieć podobne rzeczy) nie jestem jeszcze przekonany do PLC bo w programie od 'swojej' automatyki mam takie rzeczy wbudowane prawie jako gotowiec. Więc jeśli chcę to samo w PLC zaboli mnie to kosztowo a to oznacza zmniejszanie się różnicy kosztów pomiędzy firmową automatyką a PLC :(
Chociaż może ktoś ma na to proste i tanie rozwiązanie :)


A jakie konkretnie to kosztowne rozwiazanie masz na mysli ? Co do kosztów to na ogrzewaniu lepiej postawic na sprawdzone rozwiazania, żeby miec z tego wymierne oszczędnosci. Jak nic mądrego nie wymyśle zastosuję dwa niezalezne eurostery (1,2 obieg) a w momencie gdy PLC bedzie chcial obnizyć tymperature (uzbrojenie )bedzie ignorowal sygnal z eurosterów i zrobie tylko jakies zabezpieczenie antyzamrożeniowe .Ale to nie to co bym chcial miec

Automatykawdomu
25-09-2008, 09:39
Co w temacie proponuje Automatykawdomu ?
PLC mam oczywiscie Fateka wiec rozwiązania z firmy multiiprojekt beda mile widziane.

Najprościej według mnie jest umieścić moduł temperatury (przynajmniej 2 czujniki na pokój). Po podłączeniu modułu do Fateka po RS485 (modbus) otrzyma Pan rejestry z wartościami temperatury. I teoretycznie może Pan robić z tym co Pan chce np: funkcja 17 CMP- COMPARE. Do jednego rejestru wpisuje Pan temperaturę zadaną np 21 stopni i później porównuje się z odczytaną i jeżeli wartość jest mniejsza to np włącz wyjście Y0 ( gdzie będzie przekaźnik sterujący elektrozaworem). Otwarcie wyjścia można regulować za pomocą timera jak chcemy na pewny okres czasu lub gdy osiągnie zadaną temp. Oczywiście trzeba założyć jakiś sensowy zakres regulacji np do 1 stopnia C

Moduł temp może obsługiwać do 4 czujników cyfrowychi Dallasa - DS18B20. Cena jednego modułu z 4 czujnikami to ok 110 zł netto

Automatykawdomu
25-09-2008, 10:28
Weintek 505 vs 506 - zdjęcia

http://www.automatykawdomu.pl/weintek/weintek.jpg
http://www.automatykawdomu.pl/weintek/weintek1.jpg
http://www.automatykawdomu.pl/weintek/weintek2.jpg

civic9
25-09-2008, 10:31
Moduł temp może obsługiwać do 4 czujników cyfrowychi Dallasa - DS18B20. Cena jednego modułu z 4 czujnikami to ok 110 zł netto

jaki to moduł do podłączenia 4 czujników cyfrowychi Dallasa - DS18B20?

dzięki

civic9
25-09-2008, 10:41
Kontynuując wątek przycisków klasycznych, ale monostabilnych podwójnych,
to jeszcze znalazłem kontakt-simon, seria simon 82.
http://www.kontakt-simon.com.pl/pliki_pub_1/1028_Simon82R.pdf
Niestety, największa ramka tylko poczwórna, a czasami przydałaby się 5-cio krotna i mają tylko zwierny x2.

Widzę, że jednak póki co takie elementy nie są popularne, póki co tylko Hager Polo Fiorena (może inne serie, nie sprawdzałem), niemieckie Berkera (np. k.1) i w/w simon82. Coś jeszcze?

mkrzeminski
25-09-2008, 14:43
Co w temacie proponuje Automatykawdomu ?
PLC mam oczywiscie Fateka wiec rozwiązania z firmy multiiprojekt beda mile widziane.

Najprościej według mnie jest umieścić moduł temperatury (przynajmniej 2 czujniki na pokój). Po podłączeniu modułu do Fateka po RS485 (modbus) otrzyma Pan rejestry z wartościami temperatury. I teoretycznie może Pan robić z tym co Pan chce np: funkcja 17 CMP- COMPARE. Do jednego rejestru wpisuje Pan temperaturę zadaną np 21 stopni i później porównuje się z odczytaną i jeżeli wartość jest mniejsza to np włącz wyjście Y0 ( gdzie będzie przekaźnik sterujący elektrozaworem). Otwarcie wyjścia można regulować za pomocą timera jak chcemy na pewny okres czasu lub gdy osiągnie zadaną temp. Oczywiście trzeba założyć jakiś sensowy zakres regulacji np do 1 stopnia C

Moduł temp może obsługiwać do 4 czujników cyfrowychi Dallasa - DS18B20. Cena jednego modułu z 4 czujnikami to ok 110 zł netto

Problemem bedzie mądre oprogramowanie tak stworzonego regulatora (charakterystyka, histereza...) ogrzewanie to nie przelewki tu idzie konkretna kasa(za gaz) do wielkiego brata zza wschodzniej granicy.
Zaproponowane rozwiązanie napewno da pełną kontrole spójność i integrajce z całą resztą instalceji stworzonej na bzie PLC

Czekamy na obiecane informacje(techniczne + ceny ) dotyczące
- ściemniacza
- moduł wilgotności + temp
- moduł temp (pomiar wykonywany za pomocą 4 niezależnych czujników)

mkrzeminski
25-09-2008, 14:49
Kontynuując wątek przycisków klasycznych, ale monostabilnych podwójnych,
to jeszcze znalazłem kontakt-simon, seria simon 82.
http://www.kontakt-simon.com.pl/pliki_pub_1/1028_Simon82R.pdf
Niestety, największa ramka tylko poczwórna, a czasami przydałaby się 5-cio krotna i mają tylko zwierny x2.

Widzę, że jednak póki co takie elementy nie są popularne, póki co tylko Hager Polo Fiorena (może inne serie, nie sprawdzałem), niemieckie Berkera (np. k.1) i w/w simon82. Coś jeszcze?

Inne serie Hagera tez mają podwójny dzwonkowy ja wybrałem Fiorena bo ma podówjne gniazdko do ramek wielkrotnych montowane w pojedynczej puszce. Nie mam jeszcze patentu na naniesienie piktogramów na klawisze.

civic9
25-09-2008, 14:53
Inne serie Hagera tez mają podwójny dzwonkowy ja wybrałem Fiorena bo ma podówjne gniazdko do ramek wielkrotnych montowane w pojedynczej puszce. Nie mam jeszcze patentu na naniesienie piktogramów na klawisze.

Rozumiem, że skoro nie narzekasz, to jakość Hagera jest w normie? (plastik, mechanizmy, itp.).

mkrzeminski
25-09-2008, 16:24
Inne serie Hagera tez mają podwójny dzwonkowy ja wybrałem Fiorena bo ma podówjne gniazdko do ramek wielkrotnych montowane w pojedynczej puszce. Nie mam jeszcze patentu na naniesienie piktogramów na klawisze.

Rozumiem, że skoro nie narzekasz, to jakość Hagera jest w normie? (plastik, mechanizmy, itp.).

Na etapie instalacji i wstepnego urzytkowania nie mam zastrzezeń. Teraz mam tez hagera od 7 lat i tez wszystko jest w porzadku nic sie nie rozlecialo nic odbarwilo. Jeden scimniacz dotykowy przestal dzialac ale male oszolomy cos w niego wbily wiec mial prawo.

Automatykawdomu
26-09-2008, 10:24
Czekamy na obiecane informacje(techniczne + ceny ) dotyczące
- ściemniacza
- moduł wilgotności + temp
- moduł temp (pomiar wykonywany za pomocą 4 niezależnych czujników)

http://www.automatykawdomu.pl/doc/katalogautomatyka.pdf
http://www.automatykawdomu.pl/doc/instrukcjamodtem.pdf

civic9
26-09-2008, 11:48
http://www.automatykawdomu.pl/doc/katalogautomatyka.pdf
http://www.automatykawdomu.pl/doc/instrukcjamodtem.pdf

To już jest dostępne czy nadal w planach?
Czy te moduły mają/mogą mieć obudowy na szynę DIN? (te w których to ma sens, np. ściemniacz, pomiar temperatur przy pomocy dallasów).

Chyba brakuje całkowitej szerokości na rysunku ściemniacza i wymiarów rozszerzeń jeśli są inne. Przydałby się dokładniejszy opis ściemniacza (np. czas zapalania jest ustawiany też przez modbus? jest ustawiany dla dowolnej zmiany, czy na 1 albo 100% i potem stosowany proporcjonalnie to zmiany?).

Produkty zapowiadają się ciekawie, chociaż ściemniacz mógłby mieć od razu więcej więcej wyjść (w lepszej cenie niż baza+kilka rozszerzeń).

gosciu01
26-09-2008, 18:47
planuję zastosować przekaźniki Relpol RM85 z wejściem na cewkę 12V DC, sterowanie linią/odbiornikiem 230V. ( mały prąd max 0,5A ).

Mam jednak kilka "gotowych" sygnałów 230V AC ( te do sterowania przekaźnikiem ).
Czy mogę je zamienić na 12V 0,5A prądu DC zwykłym, typowym zasilaczem np.

http://www.allegro.pl/item445900124_zasilacz_stabilizowany_impulsowy_12v _500ma_0_5a.html

Nie chcę stosować przekaźników sterowanych 230V.
Wiem są takie, ale ze względów bezpieczeństwa, nie chcę w pewnych miejscach stosować i prowadzić takiego napięcia.

rozumiem że chcesz z 230V które masz 'gotowe' podać na cewkę przekaźnika 230 i załączyć w ten sposób 12V które podasz na cewkę przekaźnika 12 (relpol)
jeśli tak to w zależności ile masz tych przekaźników ten zasilacz powinien wystarczyć (chyba 17 albo 33 mA na jeden)

To znaczy mam taki układ;

230V z kilku źródeł;
--> sieć ( załączanie przełącznikiem urządzenia/lampy i wykorzystanie dalej tego sygnału do dalszego sterowania ),
--> czujnik zmierzchu ( pracuje dla urządenia zasilanego 230V i chce ten sam czujnik wykorzystać )
--> inne ..

[ ||||| ] To wszystko jest w jednym miejscu.
--> Chcę te napięcia zamienić tymi zasilaczami 230VAC --> 12VDC
--> Przewód typu skrętka, lub inny sygnałowy do przekaźnika 12V / 230V
--> sterowanie urządzeniami zasilanymi 230V.

Czy ten zasilacz będzie OK ?
Czy fakt, że jest impulsowy nie będzie mi przełączał przekaźnika 100x/sek. ?

Zamiar mój jest taki, że pomiędzy sygnałem sterującym w jednym miejscu, na przewodach, a przekaźnikiem nie było 230V.

civic9
26-09-2008, 21:52
230V z kilku źródeł;
--> sieć ( załączanie przełącznikiem urządzenia/lampy i wykorzystanie dalej tego sygnału do dalszego sterowania ),
--> czujnik zmierzchu ( pracuje dla urządenia zasilanego 230V i chce ten sam czujnik wykorzystać )
--> inne ..


abstrahując od tego czy to zadziała czy nie (w stanie ustalonym pewnie tak, ale co się będzie dziać przy włączaniu/wyłączaniu? może BigBeat?), to czemu w tym miejscu, w którym chcesz zastosować zasilacz 230VAC --> 12VDC nie zastosujesz zasilacza (tego samego) + przekaźnik z cewką 230V? Jeśli to wszystko jest w jednym miejscu to zamiast np. 5 zasilaczy, jeden zasilacz + 5 przekaźników. Kosztowo chyba wyjdzie podobnie, może trochę więcej lutowania. W tym samym miejscu więc nie ma prowadzenia 230V nigdzie dalej, od tego miejsca będzie już będzie 12VDC (do kolejnego przekaźnika z cewką 12VDC tym razem).

gosciu01
26-09-2008, 22:48
civic9
... bo taki mam układ przewodów w puszkach i ścianach otynkowanych, pomalowanych i co tam jeszcze... :cry:
Jak budowałem dom, to miałem nieco inną koncepcję i ... jednak trochę za mało wiedzy :(
Teraz chcę całość uruchomić i kosztem właśnie kilku zasilaczy pasuje mi zastosować w puszkach z doprowadzonymi przewodami zasilającymi 230V przekaźniki 12VDC/230VAC.
Oczywiście mogę zastosować w jednym miejscu przekaźniki 230V/230V, ale w przewodach typu skrętka pojawi się 230V.
Owszem, dla mnie taka instalacja będzie oczywista, ale dla potomnych, nie koniecznie!

Primo.
Bezpieczeństwo. Przewidywanie różnych sytuacji.

Secundo.
Logiczność i przejrzystość instalacji.

Tercio.
Funkcjonalność, koszty.

Teraz planując budowę domu zaczynam od solidnego rozpoznania tematu i projektu. A tak właściwie dochodzę do wniosku, że wiedza i doświadczenia DOBREGO fachowca jest bezcenne. W każdej dziedzinie, nie tylko tej omawianej w tym wątku.

civic9
26-09-2008, 22:56
nie rozumiemy się...

ja Ci nigdzie nie proponuję puszczać tego 230V - zresztą na skrętkę szczególnie nie polecam.

chcesz mieć tak:

230VAC----(A)-------12VDC------------(B)-------230VAC

pomiędzy A i B jest skrętka.

Ty chcesz:
w punkcie A: zasilacz 230VAC->12VDC, który "skonwertuje" Ci ten sygnał z 230VAC na 12VDC.
w punkcie B: przekaźnik z cewką 12VDC

Ja mówię, ok, ale w punkcie A daj zasilacz 230VAC->12VDC oraz przekaźnik z cewką 230VAC. Zasilacz podłączasz na przełączane styki przekaźnika. A sygnał 230VAC na wejście sterujące przekaźnika. To wszystko w jednym miejscu, bez żadnych dodatkowych kabli. Pomiędzy A i B masz tak jak chciałeś 12VDC. Jeden zasilacz 230VAC->12VDC możesz wykorzystać do kilku przekaźników.

Albo ja czegoś nie rozumiem... :)

gosciu01
26-09-2008, 23:06
cicic9,

dzięki :P

Teraz zaiskrzyło mi pomiędzy dwoma szarymi komórkami :lol:
Logika jest raczej moją mocną stroną, ale jakoś na chwilę przy tych AC/DC się wyłączyła :P

ekh...
przekaźnik się starzeje, szczególnie po whiskaczu w piątkowy wieczór :lol: :lol: :lol:

Depi
28-09-2008, 21:12
No dobra - setki kilometrów położone. Jeszcze nie wiem po co :) No i nie wiem jak tynkarze sobie z tym poradzą :lol:

Mam taka zapytka - skąd teraz wziąć szafe/rozdielnice na to? I czy braliście jedną wielką (koszt!), czy raczej kilka mniejszych? Które są w miare dobre a nie za drogie? Przy 200 modułach (lub więcej) robią się koszty... Same przewody na razie kosztowały mnie 6500 :o

jelen
28-09-2008, 21:35
Generalnie polecam moellera ale nie każdemu odpowiada koszt takiej rozdzielnicy. Ogólnie zwróć uwagę na:
- głębokość - najlepiej 25cm bo przy dużej ilości przewodów będzie w miarę luźno. Można płytsze tylko trzeba bardzo dobrze wszystko wcześniej rozplanować i później nic nie zmieniać bo po prostu będzie bardzo ciężko z przewodami.
- wielkość i ilość - dużo lepiej jedną większą bo wyobraź sobie że nagle musisz przerzucić 20 przewodów przez otwór np. 5x10cm (przejście pomiędzy rozdzielnicami) - dla Twoich potrzeb powinna wystarczyć 10x24 modułów albo 7x36 w zależności ile masz szerokości (60 albo 80cm).
- koszty - przy porównywaniu zwróć uwagę czy patrzysz na rozdzielnicę kompletną razem z szynami N i PE, rozdzielnicę prawie kompletną (bez N i PE) czy samą obudowę gdzie trzeba oddzielnie dokupić szyny N i PE oraz same szyny na których montujesz moduły. Im większe rozdzielnice tym bardziej prawdopodobne że kupujesz wszystko oddzielnie (także drzwiczki).

civic9
29-09-2008, 10:08
rz22 z http://www.firma-kubiak.pl/rn3.html, dwie sztuki skręcone obok siebie razem. dość tanie, ale cienka blacha i wiotkie. natynkowe, wiszące. cennik na stronie. jak się uprzeć to można kupić bezpośrednio u nich. w środku był chyba komplet, tzn. elektrycy nie zgłaszali mi że trzeba czegoś dokupić (chyba, że sami coś za grosze dokupili).

Depi
29-09-2008, 18:31
Thanks guys :)

Te Kubiaki faktycznie taniutkie - tylko czy nie za bardzo? No ale jak mówisz, że dają radę... Tylko głębokość mają 200mm - wg. jelena za mało.

Jakie mają terminy? Można u nich bezpośrednio zamawiać?

I skąd kupowałeś przekaźniki - prosto z Relpolu?

civic9
29-09-2008, 18:35
Thanks guys :)

Te Kubiaki faktycznie taniutkie - tylko czy nie za bardzo? No ale jak mówisz, że dają radę... Tylko głębokość mają 200mm - wg. jelena za mało.

Jakie mają terminy? Można u nich bezpośrednio zamawiać?


nie chcieli bezpośrednio, podali namiar na jakiegoś sprzedawcę, ale sprzedawca powiedział, że sprowadzi za kilka tygodni, to do nich wróciłem, powiedziałem, że chcę już i wysłali kurierem po zapłaceniu przelewem.

głębokość... no cóż, to co zrobili moi elektrycy wygląda znośnie. ale fakt, że zmieniać tam coś teraz to byłoby ciężko (chociaż nie wiem czy dodatkowe kilka cm wiele zmienia, tak czy inaczej) :) no ale jak jest PLC to raczej zmiany są nie potrzebne bo zmiany się wykonuje w programie, a nie fizycznie :)



I skąd kupowałeś przekaźniki - prosto z Relpolu?

z lokalnej hurtowni, dali jakiś tam rabat, chyba ok.

Depi
29-09-2008, 18:44
głębokość... no cóż, to co zrobili moi elektrycy wygląda znośnie. ale fakt, że zmieniać tam coś teraz to byłoby ciężko (chociaż nie wiem czy dodatkowe kilka cm wiele zmienia, tak czy inaczej) :) no ale jak jest PLC to raczej zmiany są nie potrzebne bo zmiany się wykonuje w programie, a nie fizycznie :)

Najgorsze jest to, że ja jeszcze do końca nie wiem, jak i co ma bangląc. Właściwie to cała ta instalacja jest Wielką Improwizacją, która powstała na budowie. Miała być właściwie klasyczna, a paroma elementami inteligentnej, ale jak zacząłem chodzić z elektrykiem i ustalać, to powstała praktycznie 100% gwiazda. :lol: No i teraz będzie rzeźba jak to wszystko połaczyć, co do PLC (na pewno rolety, ale co jeszcze?), co na jakichś zwykłych modułach itp.

A propos - czy nt. śćiemniaczy coś już było?

civic9
29-09-2008, 18:49
A propos - czy nt. śćiemniaczy coś już było?

było, ale raczej nikt nic dobrego i w rozsądnej cenie nie zaproponował. to co ostatnio tutaj zaprezentował multiprojekt chyba będzie najrozsądniejsze. aczkolwiek kosztuje i miejsce zajmuje. i się rymuje :)

chyba, że osobne rozwiązania, jak to z D2000 ADK, no ale to pewnie kłopot (i też nie za tanie) będzie powiązać z resztą opartą o inne rozwiązania (jak zwykle ja bym tak chciał).

jelen
29-09-2008, 23:02
głębokość... no cóż, to co zrobili moi elektrycy wygląda znośnie. ale fakt, że zmieniać tam coś teraz to byłoby ciężko (chociaż nie wiem czy dodatkowe kilka cm wiele zmienia, tak czy inaczej) :) no ale jak jest PLC to raczej zmiany są nie potrzebne bo zmiany się wykonuje w programie, a nie fizycznie :)


masz może jakieś fotki? dużo jest w nich miejsca po bokach? gdzie są listwy zbiorcze?
jeśli rozdzielnice są ok to za tą cenę warto o nich pomyśleć

civic9
30-09-2008, 00:01
a proszę, oglądajcie:
http://patek.netinfo.pl/csw/

jeszcze przed dokończeniem, połączenia wykonane tylko w szafie pomiędzy elementami w środku, ale nie podłączone kabelki z obiektu (te - póki co jeszcze z izolacją białe), dlatego zwinięte i nieuporządkowane. a, i zdjęte te ochronne panele z przodu, ale są w komplecie.

w sumie to nie wiem czy tam były te listwy czy elektrycy dołożyli. zapytajcie producenta :)

jelen
30-09-2008, 08:08
a proszę, oglądajcie:
http://patek.netinfo.pl/csw/

jeszcze przed dokończeniem, połączenia wykonane tylko w szafie pomiędzy elementami w środku, ale nie podłączone kabelki z obiektu (te - póki co jeszcze z izolacją białe), dlatego zwinięte i nieuporządkowane. a, i zdjęte te ochronne panele z przodu, ale są w komplecie.

w sumie to nie wiem czy tam były te listwy czy elektrycy dołożyli. zapytajcie producenta :)

Gratuluję Tobie elektryka, widać że się stara :) Uczul go jedynie na kolory przewodów (N powinien być niebieski). Dużo krzyknął za rozdzielnicę jeśli można wiedzieć?

Widzę że nawet są listwy z boku czego jeszcze u żadnego producenta nie widziałem. Długo czekałeś na dostawę?

Depi
30-09-2008, 08:48
Mój trochę wpadł ze mną jak śliwka w kompot, bo zażyczył sobie 40zł z punktu, ale z rozdzielnią w cenie. Teraz będzie pewnie żałował :lol:

civic9
30-09-2008, 14:01
Gratuluję Tobie elektryka, widać że się stara :) Uczul go jedynie na kolory przewodów (N powinien być niebieski). Dużo krzyknął za rozdzielnicę jeśli można wiedzieć?


bylismy umowieni za cala instalacje ryczaltowo, wiec trudno powiedziec.
koszt instalacji jakieś 100% w stosunku do klasycznej instalacji, którą robił u sąsiadów, ale w tym była nie tylko automatyka, rozdzielnia i gwiazda, a także mnóstwo gniazdek TV i sieciowych (sąsiedzi zlecali to osobno), a także dużo więcej niż u sąsiadów tych wyłączników, gniazdek itd. (158 puszek mam do obsadzenia osprzętem :).

dzięki za uwagę o kolorach, generalnie się zgadza, ale faktycznie nie zwróciłem nawet uwagi, że kilka grubszych przewodów zmieniło kolor - pewnie nie było pod ręką :)



Widzę że nawet są listwy z boku czego jeszcze u żadnego producenta nie widziałem. Długo czekałeś na dostawę?

od ręki, wysłałem przelew, dostali, wysłali kurierem.

odaro
30-09-2008, 20:25
Słuchajcie jak a swoich instalacjach macie zaprojektowaną instalację TV-SAT.

Ja u siebie wygospodarowałem na parterze wnękę o szerokości 2m i głębokości 35cm w której planuje zamontowanie rozdzielnicy pod indywidualny projekt.

Połowa szafy miała być pod sieć energetyczną druga połowa zapełniona przez centralkę alarmową, router z sieci LAN itd. czyli cała instalacja niskonapięciowa.

W tej drugiej połowie planowałem też multiswitch żeby później mieć możliwość krosowania wszystkiego z wszystkim co mi przyjdzie do głowy.

Niestety takie rozwiązanie powoduję że tego kabla koncentrycznego pójdzie bardzo dużo.

Niestety nie znam się na tym i nie wiem co mogę stracić jak muliswitcha dam na strychu. Ale tak kombinują że od multiswitcha do rozdzielni pociągnę jakieś kable UTP i koncentryk co w przyszłości dam mi możliwości rozbudowy.

Jak macie to rozwiązane u siebie?

Bigbeat
01-10-2008, 00:54
Stracisz przede wszystkim na poziomie sygnału (znacznie dłuższe kable, a kable tłumią), co przekładać się może na pogorszenie jakości odbioru (śnieg na obrazie w TV naziemnej, "dzioby" lub "kwadraciki" na obrazie SAT - zależnie czy analog, czy digital).
Generalnie jest zasada - sczególnie w przypadku SAT (bo poziom sygnału b. mały) - jak najkrótsze kable!
Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.
Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.
Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)

odaro
01-10-2008, 06:33
Stracisz przede wszystkim na poziomie sygnału (znacznie dłuższe kable, a kable tłumią), co przekładać się może na pogorszenie jakości odbioru (śnieg na obrazie w TV naziemnej, "dzioby" lub "kwadraciki" na obrazie SAT - zależnie czy analog, czy digital).
Generalnie jest zasada - sczególnie w przypadku SAT (bo poziom sygnału b. mały) - jak najkrótsze kable!
Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.
Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.
Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)


A jak bym później chciał puścić pliki video z komputera do sieci telewizyjnej to jak to technicznie przeprowadzić jak multiswitch będzie na strychu.


Albo jakbym chciał zrobić podgląd z kamery obok domofonu na TV lub podgląd z kamer zewnętrznych

Bigbeat
01-10-2008, 13:07
Z kompa czy kamer masz wyjście video "po niskiej", czyli nie nadające się do wpuszczenia w gniazdo antenowe w TV, tylko np. w Video IN, Euro/Scart czy od biedy CVBS.
Żeby wpuścić to w instalację antenową musisz mieć modulator (odwiedź strony Dipol-a).
Z punktu widzenia TV po prostu pojawi Ci się dodatkowy program TV, na którym będzie leciało to z kamerek albo z PC-ta.

I dalej: sygnał "po niskiej" nie bardzo nadaje się do przesyłania na większe odległości (>5m) - ze względu na duże ryzyko powstania odbić (podwójne kontury na pionowych krawędziach wyświetlanych detali), ponadto zależnie od kabla może Ci przycinać górę pasma, co powoduje problemy z kolorem (rozmazany lub znika-pojawia się).
No i uwaga: połączenia video "po niskiej" robimy zawsze kablem koncentrycznym o impedancji 50 Ohm (a nie 75 Ohm, jak w instalacjach antenowych TV/SAT). Oczywiście jak zastosujemy kabel antenowy 75 Ohm też będzie działać i nic się nie zepsuje/spali, ale odbicia mamy murowane.
(Impedancję 50 Ohm mają kable video Cinch-Cinch do kupienia gdziekolwiek, a także np. kable antenowe od CB-Radio czy innych urządzeń nadawczo-odbiorczych - łącznie z WiFi).
Dlatego najlepiej dać modulator bezpośrednio przy źródle (kamerki/PC) - no, powiedzmy do kilku m obleci. Z modulatora dajesz już zwykły kabel antenowy do multiswitcha i wio.

civic9
01-10-2008, 13:20
Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.
Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.
Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)

Nie mam strychu, od anteny do miejsca ze sprzętem licząc po kablu wyjdzie mi ok. 10m. Czy Triset-113 wystarczy, żeby zapewnić odpowiednią jakość na tych 10m? :)
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_100m__E1015_100.htm

Bigbeat
01-10-2008, 15:39
Hehe, to zależy ;)
A poważniej: jeśli masz dobry sygnał z anteny TV, i dobry sygnał z konwertera SAT to nawet na gównianym kablu będzie OK - bo sygnał, mimo że osłabiony przez kabel, będzie wystarczająco duży aby zapewnić dobry odbiór.
A jeśli masz słabiutki sygnał, to tłumienie dłuższego odcinka nawet najlepszego kabla może spowodować obniżenie poziomu sygnału poniżej pewnego progu (zależnego od TV czy tunera SAT - hint: czułość), i będzie już źle.

A poziom sygnału z anteny TV zależy od:
1. Zysku anteny (to ten parametr w dB, nieprawidłowo nazywany czasem "wzmocnieniem" anteny - antena nie wzmacnia, od tego są wzmacniacze!)
2. Odległości od nadajnika

Poziom sygnału z konwertera SAT zależy znowu głównie od:
1. Wielkości spodka (czaszy anteny), sposobu jej pokrycia/malowania/wykonania
2. Jakości konwertera

Sygnał TV można prosto ocenić w następujący sposób:
1. Wziąć antenę którą chcemy zastosować, podłączyć do niej jakiś kabel antenowy (niekoniecznie super - ma być po prostu nieuszkodzony i w miarę nowy) zakończony wtyczką pasującą do naszego TV, skierować ją na nadajnik (pi x oko).
2. Dostroić TV do odbieranych programów - oczywiście tych, które mają sens: czasami np. możemy odebrać TVP1 czy TVP2 w dwóch miejscach (w sensie strojenia telewzora) - wybieramy zawsze najlepsze miejsce (kanał).
3. Wybrać najsłabszy program i na nim dokładniej ustawić antenę na nadajnik (potrzebna druga osoba: kręcimy anteną powoli w lewo, a potem w prawo, i zaznaczamy sobie pozycje, w których osoba oglądająca w tym czasie TV krzyczy: "O! Jest gorzej!". Następnie ustawiamy antenę pośrodku tych pozycji).
4. Zejść z dachu, wybrać najsłabszy program, i spróbować lekko wysunąć wtyczkę kabla antenowego z TV - tak, żeby środkowy bolec wtyczki zaczął się wysuwać z tej "rozciętej rurki", w którą wchodzi. Oczywiście obraz się pogorszy - i tutaj właśnie jest kruczek:
- jeśli pogorszy się gwałtownie, pojawi się śnieg na obrazie, a co gorsza szum w głosie - mamy słaby sygnał.
- jeśli pojawi się niewielki śnieg, ale generalnie będzie OK - sygnał jest dobry.

Oczywiście taka ocena jest przybliżona, ale w praktyce wystarcza do tego, żeby wiedzieć, czy musimy oszczędzać każdy metr przebiegu kabla (albo kupić antenę o większym zysku), czy też możemy sobie poszaleć.

I jeszcze jedna uwaga dot. wzmacniaczy antenowych.
Tutaj trzeba uważać, bo:
1. Umieszczenie wzmacniacza daleko (w sensie długości kabla) od anteny nie jest dobrym pomysłem, bo wzmacniacz wzmocni zarówno sygnał odebrany z anteny, jak i szumy wniesione przez kabel. Czyli za wzmacniaczem sygnał będzie dobry, ale jakby zaszumiony - niby obraz żyleta, ale takie jakby kamyczki trochę latają...
2. Umieszczenie wzmiacniacza blisko anteny, w hermetycznej (!!!!!) puszce wymaga doprowadzenia zasilania do niego - zwykle przez ten sam kabel, którym wychodzi z niego sygnał, ale tutaj trzeba uważać z włączaniem w ten kabel rozgałęziaczy, splitterów czy nawet multiswitcha - rzadko kiedy te urządzenia przepuszczą zasilanie. Dlatego przejściówkę zasilającą musimy włączyć przed jakimikolwiek rozgałęzieniami tego kabla.
3. Bywa tak, że sygnał tylko na jednym z programów jest słaby, na pozostałych zaś żyleta. Na nieszczęście żonie zależy, żeby oglądać ten program (TVN ?), a więc wypadałoby coś zrobić. Zakładamy więc wzmacniacz i... dupa.
Ten program się poprawił niby, ale te, które były dobre, nagle dostały pionowych rozjaśnionych pasów, które powoli przesuwają się z lewa na prawo albo odwrotnie. To jest typowy objaw przesterowania wzmiacniacza zbyt silnym sygnałem. W taki wypadku jedyną drogą jest dodanie oddzielnej anteny dedykowanej na możliwie wąski zakres kanałów (ale obejmujący ten słaby kanał, który chcemy) i podłączenie przez wzmacniacz jedynie jej.

Na koniec parę słów o tłumieniu, wnoszonym przez kabel - pisałem o tym już kiedyś, ale powtórzę:
1. Zakres częstotliwości sygnału z anteny TV jest od nieco ponad 100MHz do poniżej 900MHz.
2 Zakres częstotliwości sygnału z konwertera SAT jest z grubsza od około 1GHz do około 2GHz.
3. Z przyczyn czysto fizycznych tłumienie kabla zawsze rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Z tego też powodu zwykle mamy kłopoty z dobrym odbiorem programów TV nadawanych na wyższych kanałach (50...60).

Czyli, jeśli wyraźnie widzimy, że programy na wyższych kanałach są u nas słabsze (patrz "test" poziomu sygnału opisany wcześniej), pewnie bez dobrych (czyt.: drogich) kabli się nie obędzie. Natomiast jeśli test z wysuwaniem wtyczki daje podobne rezultaty na kanałach niskich i wysokich, i w dodatku poziom sygnału jest dobry, to pewnie nawet 15m kabla przeciętnej jakości specjalnie nie zaszkodzi.
Co nie zmienia faktu, że lepszy kabel zawsze będzie lepszy ;)

Się rozpisałem. Sorry, jeśli nie na temat - ale chciałem tutaj przedstawić pewne zasady i sztuczki, dzięki którym będziecie sami mogli ocenić, jak dobry kabel jest Wam potrzebny, i wybrać go z oferty Dipola czy innej firmy.

civic9
01-10-2008, 15:44
dzięki, przyda się.

odaro
01-10-2008, 20:12
Ja też dziękuje na pewno się przyda


Napisze ktoś jeszcze gdzie ma zainstalowanego multiswich i jak ma zrobioną instalację antenową.

odaro
01-10-2008, 20:41
Dzisiaj był u mnie kolejny instalator od alarmu niestety ale nie o tym chciałem.

Ów instalator twierdzi że Satel ma w swojej ofercie sterownik temperatury

o symbolu 1KDZ10E producentem jest Esseci dla Satel.

Wiecie coś na ten temat nic nie mogę znaleźć w necie o tym sterowniku.

odaro
01-10-2008, 22:49
Czy ktoś wie jakie kable wystawić na zewnątrz budynku pod przyszłą stację pogodową.

Może kiedyś........ 8)

civic9
01-10-2008, 23:24
pod pogodówkę skrętka wystarczy + zasilanie, ale chyba i tą skrętką to zasilanie można puścić.
ale te popularne i tańsze modele z La Crosse cosik miewają problemy z większymi odległościami po kablu (to może lepiej zasilanie osobno) - gdzieś coś czytałem, ale teraz nie umiem znaleźć.

odaro
01-10-2008, 23:32
pod pogodówkę skrętka wystarczy + zasilanie, ale chyba i tą skrętką to zasilanie można puścić.
ale te popularne i tańsze modele z La Crosse cosik miewają problemy z większymi odległościami po kablu (to może lepiej zasilanie osobno) - gdzieś coś czytałem, ale teraz nie umiem znaleźć.


A ile par skrętki powinno wystarczyć?

civic9
02-10-2008, 00:24
A ile par skrętki powinno wystarczyć?

http://www.lacrossetechnology.com/2317/index.php

do tego w pudełku jest kabel telefoniczny, 2 pary.
i to zasilanie - jeszcze jedna para (6V).

jednak upierałbym się przy dedykowanej na transmisję skrętce jeśli sprzęt tej klasy i większa odległość niż kilka metrów.

Automatykawdomu
02-10-2008, 11:47
To już jest dostępne czy nadal w planach?
Czy te moduły mają/mogą mieć obudowy na szynę DIN? (te w których to ma sens, np. ściemniacz, pomiar temperatur przy pomocy dallasów).

Na ściemniacz jest dość długi czas oczekiwania teraz mamy dość dużo zamówień.
Obudowy ściemniacza będą już na szynę din szerokość ok 10 cm

Moduł pomiaru temperatury mam dostępny od ręki. Podane ceny podlegają negocjacji w przypadku większego zakupu.

odaro
02-10-2008, 12:12
Mam pytanie do automatyakawdomu czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem udostępnienie przykładowych programów do sterowania np. roletami, oświetleniem schodowym, podlewaniem ogrodu.

Takie przykładowe programy znacznie ułatwiłyby opanowanie języka drabinkowego a tym samym zwiększyła ilość potencjalnych klientów tak sobie myślę.

Moeller, Siemens udostępniają takie programy.

Czy są szanse na to że Fatek w najbliższym czasie będzie można programować w innym języku niż tylko drabinkowym.

jelen
02-10-2008, 19:15
A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

civic9
02-10-2008, 19:20
A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.
Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

Moje rozwiązanie to NSLU2 z linuxem.
Zamierzam tego NSLU2 wykorzystać właśnie jako gateway pomiędzy PLC, a innymi urządzeniami, których bezpośrednio skomunikować z PLC sie nie da (w tym także termometry dallasa, chociaż teraz można rozważyć moduł Multiprojektu), a także do gromadzenia archiwalnych danych, wykresów, itp. Ale to dalsza przyszłość wymagająca jeszcze oprogramowania. Jak zamieszkam - w przyszłym roku (no, trochę się przesuwa).

ps. Ciemno -> włącz światło. - tego nie ma w tej stacji :)

jelen
02-10-2008, 19:36
Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.
Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

Moje rozwiązanie to NSLU2 z linuxem.
Zamierzam tego NSLU2 wykorzystać właśnie jako gateway pomiędzy PLC, a innymi urządzeniami, których bezpośrednio skomunikować z PLC sie nie da (w tym także termometry dallasa, chociaż teraz można rozważyć moduł Multiprojektu), a także do gromadzenia archiwalnych danych, wykresów, itp.

ps. Ciemno -> włącz światło. - tego nie ma w tej stacji :)

Szkoda, jeśli tylko RS232 to trochę za dużo zachodu z tłumaczeniem tego na język zrozumiały dla domu :(

Tomkii
02-10-2008, 20:18
Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.
Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.
Czujnik deszczu to kontaktron. Zamiast do stacji pogody można go podpiąć do automatyki domowej. Względnie w puszce dołożyć obok drugi :)
Z czujnikiem wiatru jest gorzej. W mojej ma już jakąś elektronikę więc trzeba by podpatrzeć protokół.
PS.
Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.

jelen
02-10-2008, 20:31
Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.
Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.
Czujnik deszczu to kontaktron. Zamiast do stacji pogody można go podpiąć do automatyki domowej. Względnie w puszce dołożyć obok drugi :)
Z czujnikiem wiatru jest gorzej. W mojej ma już jakąś elektronikę więc trzeba by podpatrzeć protokół.
PS.
Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.

Czujniki deszczu produkuje fakro i velux. Czujnik wiatru to też kontaktron - jeden obrót = jeden sygnał. Dzięki temu obliczam z jaką siłą wieje :)

Tomkii
02-10-2008, 20:37
Czujniki deszczu produkuje fakro i velux. Czujnik wiatru to też kontaktron - jeden obrót = jeden sygnał. Dzięki temu obliczam z jaką siłą wieje :)
Mój podaje jeszcze kierunek. Przewód 4 żyłowy. No nic, jak skończę budowę to czeka go dokładna sekcja i wtedy się wszystko wyjaśni...

odaro
02-10-2008, 21:08
Próbowałem dzisiaj dowiedzieć się coś więcej o stacjach pogodowych.

Bardzo fajną stacje ma Hager w swojej ofercie

http://www.hager.pl/index.php?scr=800&id=986

ma analogowe wyjścia przekaźnikowe czyli bez problemów można łączyć go z sterownikiem PLC.

http://download.hager.com/hagergroup.pl/files_download/instruction_manuals/Hager/TG051.pdf

Tylko ta cena :o

http://www.nokaut.pl/oferta/stacja-pogodowa-tg051.html

Berker też ma w swojej ofercie pojedyncze czujniki siły wiatru, deszczu coś tam jeszcze nie wiem tylko jak dało by się to wykorzystać z PLC.

odaro
02-10-2008, 21:09
A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

A jakie konkretnie czujniki wykorzystywałeś jeżeli można zapytać

Bigbeat
02-10-2008, 21:34
Czujnik deszczu to kontaktron.

Jak to? To jak on mierzy? Daje tylko sygnał: deszcz jest/nie ma?
Nie rozumiem...



Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.
Zimą to podgrzewanie nie ma sensu chyba, bo i tak deszcz nie pada. Ale - czy to oznacza, że szkodzą mu ujemne temperatury? Dlaczego?

civic9
02-10-2008, 21:37
moja stacja podaje ilość opadów, siłę wiatru, kierunek wiatru (poza tym oczywiście temperaturę, wilgotność i ciśnienie), więc jakby binarnie to przekazywać to trochę za mało - i myślę, że to ma sens, istotne jest czy spadnie kropelka wody akurat na czujnik, czy naprawdę się zbierze kilka mm.
a jak analogowo nawet by się dało... to znowóż wejścia analogowe w PLC to problem (głównie kosztowy). pozostanę przy swoim rozwiązaniu, kosztowało 100USD z hakiem, drugie setka za NSLU2 (ale to także to innych zastosowań, więc kosztu nie liczę razem), jeszcze ze 2 wieczory nad tym spędzę - i będzie chyba ok. obawiam się tylko o jakość tej stacji... taka plastikowa chińszczyzna. nie wiem czy to długo pociągnie, czy będzie podawała dość stabilne i dokładne wyniki.

w instrukcji o demontażu czujki deszczu na zimę nic nie napisali...
a zakres pomiaru temperatur zewn. jest od -30st. C więc raczej przeznaczona jest na zimę także.

Bigbeat
02-10-2008, 22:49
BTW: Panowie, a nie myśleliście o tym, żeby podejść do sprawy trochę bardziej komercyjnie? Myślę szczególnie o osobach, które coś zrobiły i/lub mają głowy pełne pomysłów. Bo ja coraz bardziej do tego dojrzewam...
Może warto by się spotkać i pogadać?

civic9
02-10-2008, 22:58
Myśleli my, nawet mamy pewne możliwości, środki itp. tylko... cholera, ostatnio tego tyle na rynku i powstaje coraz więcej. Zobacz ile tutaj systemów już zostało przedstawionych. Chyba będzie powstawało jeszcze więcej. Ale spotkać się i pogadać można (jeśli m.in. do mnie to było skierowane :).

Jeszcze z drugiej strony - ja lubię swój system, to co wymyślam i uważam go za niezłe rozwiązanie - tani, elastyczny, funkcjonalny (no, docelowo). Ale... to jednak konstrukcja amatorska. Od tego do konstrukcji profesjonalnej długa droga - ale do przejścia. Tylko obawiam się, że wtedy straci częściowo albo całkowicie te cechy. I czy wtedy to będzie miało sens? :)

civic9
02-10-2008, 23:12
Przyjrzałem się temu czemuś do pomiaru deszczu. Taka huśtawka z dwoma zbiorniczkami. Deszcz pada, napełnia się jeden zbiorniczek. Jak się napełni, to się przechyla, woda wylewa, a deszcz wpada do drugiego. I tak na zmianę. To powoduje pobudzenie czegoś co przekazuje impuls do stacji. Nie za wiele się tam chyba może popsuć przez mróz. Lodu się tam za bardzo nie zrobi, trochę na tym zbiorniczku, ale tam ma swobodę rozszerzania się. No nic, będziemy testować :-)
Chyba, że ktoś ma już jakieś doświadczenia?

Tomkii
03-10-2008, 07:05
Jak to? To jak on mierzy? Daje tylko sygnał: deszcz jest/nie ma?
Nie rozumiem...

Są dwa zbiorniczki, jak się jeden napełni to się przechyla i podstawia się drugi, przechylenie wyzwala kontaktron (na chwilę).

Zimą to podgrzewanie nie ma sensu chyba, bo i tak deszcz nie pada. Ale - czy to oznacza, że szkodzą mu ujemne temperatury? Dlaczego?
W mojej pisało o konieczności demontażu lub przykrycia na zimę, jak zamarznie woda w zbiorniczku to pewnie może go rozwalić...

jelen
03-10-2008, 07:11
A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

A jakie konkretnie czujniki wykorzystywałeś jeżeli można zapytać

Kiedyś szukając czujników znalazłem trochę (drogich) na eibmarkt.de, a szukając dalej np. takie:
http://www.fakro.pl/htmli/518.php

Jest to czujnik deszczu w postaci płytki na gtórej jest grzebień z dwóch ścieżek elektrycznych. Jeśli pojawi się woda między nimi to mamy sygnał zwarcia na wyjściu.

Czujnik wiatru ma w sobie kontaktron dający sygnał przy każdym obrocie. Nie stosowałem nigdy czujnika z odczytem kierunku wiatru ale z rozeznania (miernictwo elektryczne na PW :) robione one są w ten sposób że w najprostszym wydaniu są 4 kontaktrony dla każdego kierunku wiatru dzięki czemu można odczytać 8 różnych położeń czujnika.

Czujnik światła i temperatury stosuję już firmowe.

PavvelB
03-10-2008, 07:32
civic9 mam pytanko dotyczące programu do Fateka który kiedyś tu wrzuciłeś. Zauważyłem że masz jeden timer do sterowania wszystkimi roletami. Masz wszystkie tej samej wielkości, czy też jest to czas potrzebny do zamknięcia najdłuższej i zakładasz że w krótszych wcześniej zadziała wyłącznik krańcowy? Nie przewidujesz indywidualnego sterowania każdą roletą, czy to tylko był taki przykład?
Zacząłem sobie coś dłubać z tym sterownikiem i korzystając z Twojego programu zrobiłem sobie sterowanie roletami, tyle że na każdą dałem oddzielny timer i sterowanie indywidualne + grupowe, więc jest tego trochę :) Napisałem też programik na automat schodowy, w najbliższym czasie wrzucę tu zrzut jakby było zainteresowanie :)

civic9
03-10-2008, 11:50
civic9 mam pytanko dotyczące programu do Fateka który kiedyś tu wrzuciłeś. Zauważyłem że masz jeden timer do sterowania wszystkimi roletami. Masz wszystkie tej samej wielkości, czy też jest to czas potrzebny do zamknięcia najdłuższej i zakładasz że w krótszych wcześniej zadziała wyłącznik krańcowy? Nie przewidujesz indywidualnego sterowania każdą roletą, czy to tylko był taki przykład?
Zacząłem sobie coś dłubać z tym sterownikiem i korzystając z Twojego programu zrobiłem sobie sterowanie roletami, tyle że na każdą dałem oddzielny timer i sterowanie indywidualne + grupowe, więc jest tego trochę :) Napisałem też programik na automat schodowy, w najbliższym czasie wrzucę tu zrzut jakby było zainteresowanie :)

Tak, oczywiście na każdą roletę potrzeba by osobnego timera.
Ja prezentowałem tutaj tylko sterowanie grupowe - więc tylko jeden timer (a w zasadzie dwa). Trochę ich potrzeba, ale także trochę ich jest dostępnych (chyba 256). Przy czym nie z powodu tego, że się różni im czas zamykania - są wyłączniki krańcowe więc to bez znaczenia. Dla czasów zamykania może być jeden timer (odpalany na swoją wartość przy każdym uruchomieniu jakiejś rolety co spowoduje, że nawet jeśli odpalimy dwie rolety z kilku s odstępem to obie dojadą do końca). Bardziej potrzebny osobny timer jest do tego odmierzania czasu 0.1s po którym następuje inny rodzaj pracy (zamykanie do końca podtrzymywania przycisku, bez timera). Aczkolwiek na jednym czy kilku też by się to dało zrobić, po prostu nie zadziała to doskonale przy jednoczesnym skorzystaniu z kilku różnych rolet w różnych częściach domu (start w dokładnie tej samej chwili - w sumie mało prawdopodobne).

PavvelB
06-10-2008, 18:26
Jak pisałem wklejam schemat automatu schodowego. Oczywiście jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do schodów :) Może komuś się przyda.
Dla ewentualnych niewtajemniczonych krótki opis działania. Pierwsze pstryknięcie włącza światło. Zgaśnie ono albo po ustawionym w timerze T1 czasie (w tym przykładzie 10 sekund) albo po wcześniejszym drugim pstryknięciu. W sytuacji np sprzątania gdzie światło jest potrzebne zdecydowanie dłużej podwójne szybkie pstryknięcie włącznikiem włącza światło na stałe. Maksymalny odstęp czasu między tymi dwoma pstryknięciami jest ustawiony timerem T2, tu 1 sekunda. Kolejne pstryknięcie gasi światło.
http://img90.imageshack.us/img90/2585/automatzt3.jpg
Być może da się to rozwiązać krótszym programikiem, ale dopiero zaczynam :)

odaro
06-10-2008, 20:41
Jak pisałem wklejam schemat automatu schodowego. Oczywiście jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do schodów :) Może komuś się przyda.


Więcej nam tu takich trzeba :lol:

civic9
06-10-2008, 21:52
Alternatywna wersja automatu z komentarzem:
http://patek.netinfo.pl/automat.pdf

Do poprzedniej nic nie mam, ale nudzi mi się (tzn. mam ważną i pilną robotę, ale mi się nie chce), to zacząłem się zastanawiać jak ja bym to zrobił :) (jakoś do tej pory jeszcze nie potrzebowałem).
Niestety, jeszcze nie przetestowana, bo nie mam teraz dostępu do sterownika.

Różni się tym, że nie potrzeba licznika i mniej o jedną zmienną. Za to w ciągu trwania pierwszego timera (T1 - tutaj 1s.) ignorowane będą kolejne (więcej niż 2) naciśnięcia, co jest raczej bez znaczenia. I to co ja preferuję - to nie działać bezpośrednio od razu na wyjściach, a tym bardziej po lewej stronie (jako warunki). Raczej operować na flagach, które logicznie oznaczają, że w wyniku działania jakiegoś bloku coś powinno się stać. Dopiero potem na końcu tą flagę przetworzyć na konkretne działanie - będzie łatwiej zapanować, szczególnie jeśli chcemy powiązać to jeszcze z czymś innym, co u siebie zasygnalizowałem prostym przykładem.

Zamiast podwójnego kliknięcia można by zastosować dłuższe przytrzymanie - jak przy roletach. Co, kto woli.

PavvelB
07-10-2008, 06:47
Czyli da się prościej :) Jak widać jeszcze cienki w tym jestem :) Dzięki za uwagę co do wyjść, postaram się pamiętać. Wieczorem jak znajdę trochę czasu to sprawdzę Twoją wersję automatu, ale pewnie będzie działać :)

Depi
07-10-2008, 09:39
Ja tak z głupia frant zapytam, czy ktoś testował oprogramowanie do PLC na Linuksie? Wine? Nie chciałbym musiec kupować do lapsia Winzgrozy bez potrzeby...

PavvelB
07-10-2008, 09:55
Nie testowałem, postaram się dziś wieczorem sprawdzić czy chodzi przez Wine.

Depi
07-10-2008, 10:26
Rozumiem, że do tej pory bootowałeś się w Windzie?

PavvelB
07-10-2008, 10:52
Linuxem trochę się bawiłem ale na razie bardziej żeby zobaczyć co to jest. A tak na codzień to Winda.

Bigbeat
07-10-2008, 12:16
Alternatywna wersja automatu z komentarzem:
http://patek.netinfo.pl/automat.pdf
Tak oglądam Twoją drabinkę - sprytna, nie powiem - i widzę, że przewidziałeś zapalanie się światła podczas trwania alarmu (marker M3)? W całym mieszkaniu tak robisz (tzn. wszędzie tam, gdzie masz sterowanie z PLC)?
Bo ja też jakiś czas temu wpadłem na taki sam pomysł i też tak robię :)

civic9
07-10-2008, 15:50
Alternatywna wersja automatu z komentarzem:
http://patek.netinfo.pl/automat.pdf
Tak oglądam Twoją drabinkę - sprytna, nie powiem - i widzę, że przewidziałeś zapalanie się światła podczas trwania alarmu (marker M3)? W całym mieszkaniu tak robisz (tzn. wszędzie tam, gdzie masz sterowanie z PLC)?
Bo ja też jakiś czas temu wpadłem na taki sam pomysł i też tak robię :)

Wszystko mam sterowane PLC poza gniazdkami przy podłogach (aczkolwiek tam też możliwość wstawienia przekaźnika, bo jest dodatkowy przewód do sterowania).

To był akurat przykład, którego nie stosuję, jeszcze nie mieszkam (już, już, do końca roku chcę zdążyć), ale mój aktualny program (kiedyś pokazywałem - http://patek.netinfo.pl/plcprog.pdf) włącza wszystkie światła (na razie podłączone, ok 8 na cały dom, ale tylko na kilka minut) w przypadku alarmu. Zrobiłem też podniesienie wszystkich rolet, ale w końcu wyłączyłem - nie wiem czy to zasadne w tej sytuacji. Plus symulacja obecności (prymitywna na razie, ale zawsze coś) gdy alarm czuwa.

Depi
07-10-2008, 18:16
Plus symulacja obecności (prymitywna na razie, ale zawsze coś) gdy alarm czuwa.

Posłuchajcie - a może by tak kupić dmuchaną lalę, albo zrobić, posadzić na takim podwoziu automatycznego odkurzacza (takiego jak Roomba) i w ten sposób symulować przemieszczanie się człowieka po domu?

:lol:

:lol:

:lol:

PavvelB
07-10-2008, 18:55
civic9, wpisałem Twoją wersję automatu, ale niestety nie działa całkiem tak jak powinno. Pierwsze pstryknięcie włącznikiem powoduje od razu ustawienie flagi M2 i włączenie światła na stałe. Gapię się w ten programik, ale jeszcze nie wiem jak to ominąć. Natomiast skróciłem trochę swoją wersję automatu. W sieci N001 przepisałem Twoje rozwiązanie z N001, dzięki temu miałem już bezpośrednio ustawianie flagi M1 i mogłem skasować sieć N002.
Depi Próbowałem uruchomić program do Fateka przez Wine. Uruchomił się, ale na dzień dobry wyrzucił jakiś błąd I/O. Potem nie był w stanie połączyć się ze sterownikiem a na koniec nie chciał się wyłączyć, musiałem dać kill -9. Być może da się to jakoś ustawić, ale nie siedzę na tyle w Linuxie żeby choćby wiedzieć gdzie szukać :( .

Depi
08-10-2008, 00:15
Tia. Mi też padł i musiałem killować. Czyżby do kosztów zabawy trzeba było doliczyć haracz dla Billa? :evil:

civic9
08-10-2008, 00:41
jak się uruchamia to może nie jest tak źle.
potrzeba dostępu do portu szeregowego czyli COMa, trzeba pod wine to skonfigurować.

cd ~/.wine/dosdevices
ln -s /dev/urzadzenie com1

jako urzadzenie trzeba podać odpowiedni port, np. /dev/ttyS0 jesli to prawdziwy tzw. com1 albo np. /dev/ttyUSB0 jeśli korzystamy z przejściówki USB (sterownik z portem USB ma przejściówkę wbudowaną, zachowuje się tak samo, za przejściówką ma rs232). dla pewności trzeba by zobaczyć przy podłączaniu usb jako jakie urządzenie się rejestruje, oczywiście potrzebne są odpowiednie moduły do obsługi przejściówki, ale to raczej standardowo już jest.

nie sprawdzałem czy działa, ale może coś w tym kierunku pomoże.

sprawdzę jak będę miał czas jutro. automat też :) - może wystarczy zmienić trochę kolejność.

Depi
08-10-2008, 00:48
Komunikacji nie sprawdzałem, bo nie mam z czym, ale po prostu program sie wywala na sztywno. Doopa blooda.

Podobno przynajmniej DloadX Satela daje sie używać na Linuchu...

Depi
08-10-2008, 09:42
civic9 - Z innej beki: czemu wybrałes PWM, zamiast analog out? Drogie są bardzo te moduły? Poza tym jakoś nie doczytałem, czy Fateki mają w ogóle wejścia (w standardzie) analogowe? Jak mierzyć nimi temperaturę? Bo z tego, co czytam, to musiałbym jeszcze dokupić FBs-4A2D....

A druga sprawa, to można na to jakoś wpływać bezprośrednio w real-time za pomocą komputera? Tzn. użyć kompa jako HMI?

PavvelB
08-10-2008, 10:05
Do wejść i wyjść analogowych są oddzielne moduły, tyle że trochę kosztują. 2 wyjścia analogowe to 171,47 USD netto, 4 wyjścia 294,63, 6 wejść 195,62.
FBs-4A2D o którym wspominasz to moduł 4 wejść i dwóch wyjść analogowych, 304,29 USD netto. Do pomiaru temperatur służą moduły FBs-TCx, x to ilość wejść pomiarowych. TC2 kosztuje 193,2 USD netto, TC6 309,12 a TC16 550,62.
Na pozostałe pytania nie znam odpowiedzi :(

Depi
08-10-2008, 10:17
No to kurde znowu moja koncepcja wypier...niczyła się do góry nogami. Przy takiej cenie to nie ma sensu używac Fateka do sterowania reku. Wracam do Mitsubishi w takim razie :)

civic9
08-10-2008, 12:07
civic9 - Z innej beki: czemu wybrałes PWM, zamiast analog out? Drogie są bardzo te moduły? Poza tym jakoś nie doczytałem, czy Fateki mają w ogóle wejścia (w standardzie) analogowe? Jak mierzyć nimi temperaturę? Bo z tego, co czytam, to musiałbym jeszcze dokupić FBs-4A2D....


Kolega podał ceny, ale dopowiem...

Wybrałem PWM bo jest w standardzie (jednostki z serii MC), a w ogóle to kupowałem zanim miałem koncepcję dot. wentylacji. Dostosowałem teraz możliwości do potrzeb (to przyjemne, że odbyło się bez dodatkowych kosztów, przynajmniej w tym zakresie). Jednostka podstawowa nie ma żadnych we/wy analogowych. Co do temperatur... To co podał kolega, ale także zwracam uwagę na pomysł multiprojektu - nie fateka, ale też fajnie wygląda. 4 pomiary w module MPT-4 za 115 zł (http://www.automatykawdomu.pl/doc/katalogautomatyka.pdf). Do domowych temperatur w sam raz, do tego czujniki dallasa po kilka zł/sztukę na allegro. Trzeba do tego mieć w fateku port RS485 (ja wziąłem sobie jednostkę podstawową z USB, a do tego moduł komunikacyjny w którym jest rs232+rs485, to się wcześniej czy później przyda). Jeśli chodzi tylko o włączanie/wyłączanie czegoś po przekroczeniu stałej temperatury to podpowiadam, że można też zastosować prawie dowolny termostat na wejściu cyfrowym, żeby dać tylko sygnał czy jesteśmy powyżej czy poniżej danej.



A druga sprawa, to można na to jakoś wpływać bezprośrednio w real-time za pomocą komputera? Tzn. użyć kompa jako HMI?

Można, ale...
Standardowo programem dostarczanym z fatekiem - raczej do testowania niż na serio, bo to po prostu tylko lista we/wy oraz zmiennych, rejestrów (można wybrać podzbiór na szczęście) w prostej tabelce z możliwością przełączania (i to o ile dobrze pamiętam trzeba kilka razy kliknąć, żeby przełączyć bo coś tam trzeba wybrać - mało wygodne).
Poza tym możemy użyć dowolnego oprogramowania SCADA, który posiada driver do fateka albo modbusowy. Generalnie jest to soft do procesów przemysłowych, więc ten komercyjny jest trochę drogawy. Darmowych jeszcze nie przeglądnąłem. Jakieś są, ale nie spodziewam się po nich za dużo.
No i w ostateczności można napisać coś swojego.

Takie linki sobie kiedyś zabookmarkowałem:
http://pvbrowser.de/
http://www.szarp.com.pl/?q=pl/about
http://visual.sourceforge.net/new/index.php
http://lintouch.org/
http://www.likindoy.org/en/About-Likindoy/what_is_it
Ale nie wiem na ile to będzie używalne w tym zastosowaniu.
Pewnie coś można dorzucić do tej listy.
U siebie będę się tym zajmował po wprowadzeniu.

Depi
08-10-2008, 12:50
OK - a co sie dzieje z tym pomiarem wysłanym przez moduł Multiprojektu? Bo o ile drabinki jestem w stanie mieścić w głowie, to już grzebanie w RS485 chyba przekracza moje intelektualne zdolności.

Co do termostatów, to by się chyba jakoś dało - AND,OR i może efekt byłby w sumie taki sam, jak z komparatora... Masz jakiś konkret sprzętowy? Jak to się je?

Za ten zestaw Fateka co zasugerowałeś w wersji MA wyszło mi 839 USD brutto, co obecnie daje prawie 2200 PLN! :o Do tego przekaźniki (44x18,5=814) - razem 3000!!! :o

Koszt alternatywy, czyli sterowników indywidualnych np. zamel po 61PLN/szt to ok 1300...

Kurtka na wacie... What to do? What to do? Idę na fajka...

civic9
08-10-2008, 13:07
OK - a co sie dzieje z tym pomiarem wysłanym przez moduł Multiprojektu? Bo o ile drabinki jestem w stanie mieścić w głowie, to już grzebanie w RS485 chyba przekracza moje intelektualne zdolności.


Zajrzyj do tego PDFa, w którym był opisany ściemniacz. Idea jest ta sama. To się dzieje samo po Modbusie. Ustawia się tylko w fateku z którego adresu w module temperaturowym/ściemniacza/whatever przenieść, i do którego w PLC. I masz wartości dostępne w rejestrze.



Co do termostatów, to by się chyba jakoś dało - AND,OR i może efekt byłby w sumie taki sam, jak z komparatora... Masz jakiś konkret sprzętowy? Jak to się je?


Nie podałeś do czego Ci te temperatury. Jeśli chodzi o wentylację to chyba tylko jeden pomiar do przełączania przepustnicy? No to wystarczy naprawdę dowolny termostat z przekaźnikiem (lub wyjściem OC), chociaż przydałby się taki z histerezą, żeby przepustnica nie wariowała na granicy. Nie mam konkretu bo ja chyba wezmę ten modulik z multiprojektu. Zrobię sobie 4punktowy pomiar reku (czerpnia,wyrzutnia,nawiew,wywiew - czy jakoś tak) i będzie ładny bajer na HMI i do badania sprawności się przyda (archiwizację i wykresy na podstawie danych z PLC zbieranych przez NSLU2 z linuxem).



Za ten zestaw Fateka co zasugerowałeś w wersji MA wyszło mi 839 USD brutto, co obecnie daje prawie 2200 PLN! :o Do tego przekaźniki (44x18,5=814) - razem 3000!!! :o

Koszt alternatywy, czyli sterowników indywidualnych np. zamel po 61PLN/szt to ok 1300...

Kurtka na wacie... What to do? What to do? Idę na fajka...

Jeśli chodzi o fateka to ja jednak bym sugerował MC - a to niestety jeszcze trochę drożej. Nie pomogę Ci podjąć decyzji - mi jakoś porównanie zamel vs plc wychodziło trochę bardziej optymistyczne (przy czym ja liczyłem nie tylko rolety, ale także bistabilne i grupowe do oświetleń itp.). A może użyłem jakiejś sztuczki socjotechnicznej, żeby przekonać siebie i ... żonę :)
Wymyśl jakieś dodatkowe zastosowania do PLC - kolejne cyfrowe we/wy są już dużo tańsze i obniżają średnią cenę za "punkt". :)

dopisane:
Hmm... już nie chce mi się tego przeliczać, ale mi wyszło ok 3000 brutto za wersję MC i ok 100 wejść i 100 wyjść. I to rok temu po dużo wyższym kursie USD, z dodatkowym modułem komunikacyjnym, pamięcią, kabelkami odpowiednimi. Bez przekaźników i zasilaczy.

Depi
08-10-2008, 13:49
- właśnie wziąłem do porównania MA ze wzlędu na cenę - 100 USD na RTC to chyba lekkie przegięcie? No i nie bardzo widzę zastosowanie RTC - chyba, że do tej symulacji obecności ewentualnie. Czemu, a propos, nikt nie podchwycił mojego pomysłu z lalką jeżdżącą na Roombie? :lol:

- nie za bardzo widzę inne zastosowania systemu - ew. ten reku, ale na mistubishi musiąłbym wydać zaledwie 250-280 złotych dodatkowo, a tu sam moduł Multiprojetu kosztuje 115... Mam kilka miejsc, gdzie przekaźniki bistabilne by zdały egzamin - korytarze, może salon i sypialnia, ale to trochę dorabianie filozofii.

- co do ceny to mniej więcej się zgadza - u ciebie 3000 za bardziej wypasiony system, niż mój za 2200. Reszta to koszt przekaźników.

- czemu NSLU2? nie wiem, czy już o to pytałem, ale funkcjonalność tego jest jakaś taka... ograniczona dla mnie. Rozmawiałem właśnie ostatnio o tym z kumplem, co sobie taki NAS ustawił w RAIDzie. Ale ja się pytam - po co? To już nie lepiej cały fileserver, router, macież RAID itp. włożyć w jeden box? Jasne - jak coś pierdyknie, to wszystko pierdyknie, ale o ile mniejsze koszty i komplikacja... Ja to chce złożyć VPN, zdalny desktop do tego i będzie sobie siedział spokojnie w szafie, a ja z dowolnego miesjca mogę go miąchać...khe khe...


dopisane

A nie dałoby się zmniejszyć kosztów, zarówno poprzez redukcje potrzebnych I/O, ale też redukcję ilości przycisków sterujących, w taki sposób, żeby zaprogramować po 1 wejściu na sterowanie w trybie:

przyciśniecię -> ruch w 1 stronie -> przycisniecie -> stop -> przyciśniecię ruch w drugą stronę?

Kilka problemów też by przy okazji odpadło (jednoczesne przyciśniecie, konieczny postój między zmianami kierunku ruchu).

Jak to by wyszło w programie - duży ból?

PavvelB
08-10-2008, 14:03
- właśnie wziąłem do porównania MA ze wzlędu na cenę - 100 USD na RTC to chyba lekkie przegięcie? No i nie bardzo widzę zastosowanie RTC - chyba, że do tej symulacji obecności ewentualnie. Czemu, a propos, nikt nie podchwycił mojego pomysłu z lalką jeżdżącą na Roombie? :lol:

Bo Roomba wychodzi drożej niż RTC w Fateku MC :lol:



A nie dałoby się zmniejszyć kosztów, zarówno poprzez redukcje potrzebnych I/O, ale też redukcję ilości przycisków sterujących, w taki sposób, żeby zaprogramować po 1 wejściu na sterowanie w trybie:

przyciśniecię -> ruch w 1 stronie -> przycisniecie -> stop -> przyciśniecię ruch w drugą stronę?

Kilka problemów też by przy okazji odpadło (jednoczesne przyciśniecie, konieczny postój między zmianami kierunku ruchu).

Jak to by wyszło w programie - duży ból?

Spróbuję coś pomyśleć nad tym, o ile civic9 nie będzie szybszy :D

civic9
08-10-2008, 14:05
- właśnie wziąłem do porównania MA ze wzlędu na cenę - 100 USD na RTC to chyba lekkie przegięcie? No i nie bardzo widzę zastosowanie RTC - chyba, że do tej symulacji obecności ewentualnie. Czemu, a propos, nikt nie podchwycił mojego pomysłu z lalką jeżdżącą na Roombie? :lol:


oprócz RTC - jeszcze szybkie wejścia licznikowe (do tacho wentylatorów np.) i wyjścia PWM - no ale to wszystko do reku tylko potrzebne (póki co).



- czemu NSLU2? nie wiem, czy już o to pytałem, ale funkcjonalność tego jest jakaś taka... ograniczona dla mnie. Rozmawiałem właśnie ostatnio o tym z kumplem, co sobie taki NAS ustawił w RAIDzie. Ale ja się pytam - po co? To już nie lepiej cały fileserver, router, macież RAID itp. włożyć w jeden box? Jasne - jak coś pierdyknie, to wszystko pierdyknie, ale o ile mniejsze koszty i komplikacja... Ja to chce złożyć VPN, zdalny desktop do tego i będzie sobie siedział spokojnie w szafie, a ja z dowolnego miesjca mogę go miąchać...khe khe...

yyy... nooo... nslu2 kosztuje 200-250 zł i pobiera mało prądu. i prawie nie ma się tam co zepsuć. jak ktoś nie potrzebuje fileservero-routera-vpno-boxa chodzącego całą dobę to jest to lepsze i tańsze rozwiązanie. jak ktoś potrzebuje to może połączyć te funkcje, ale to już kwestia gustu. niektórzy lubią łączyć, niektórzy rozdzielać. wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. chociaż fileservero-routero-vpno-box (ze zdalnym dostępem ale shell, a nie desktop) na nslu2 wraz z linksysem wifi także z linuksem, który też u mnie jest można na tym zrobić. oczywiście będzie to mniej wydajne od pentiuma 3GHz z 2GB ramu, ale o ileż mniej zawodne, ciche, prądożerne i kosztowne. chyba, że wymyślę jakieś inne rozwiązanie dla dużego Peceta - jakieś mediacenter na przykład.

civic9
08-10-2008, 14:08
A nie dałoby się zmniejszyć kosztów, zarówno poprzez redukcje potrzebnych I/O, ale też redukcję ilości przycisków sterujących, w taki sposób, żeby zaprogramować po 1 wejściu na sterowanie w trybie:


Dałoby się, prosta sprawa w programie, pisałem też o tym tam gdzie Ci liczyłem koszty. Mnie to się nie podoba od strony ergonomicznej.

Depi
08-10-2008, 14:13
Bo Roomba wychodzi drożej niż RTC w Fateku MC :lol:


Ale przy okazji sprząta! A to bezcenne... :lol:

Depi
08-10-2008, 14:25
oczywiście będzie to mniej wydajne od pentiuma 3GHz z 2GB ramu, ale o ileż mniej zawodne, ciche, prądożerne i kosztowne. chyba, że wymyślę jakieś inne rozwiązanie dla dużego Peceta - jakieś mediacenter na przykład.

Pentium? Fuj! ;)

Prądożerne na pewno mniej, ale te pozostałe funkcje (choćby wspomniany mediacenter) coś musi realizować. U mnie i tak musi stać jakiś normalny komp, więc myślę, że to najlepsze rozwiązanie. No i potencjalnie koniec wiecznego problemu pt. "kur... to, co mi jest potrzebne jest akurat na innym komputerze (biurowym/domowym/laptopie itd.) - synchronizacja danych przez VPN i jestesmy wreszcie freeeeeee :)

Co do ergonomii rozwiązania start-stop-with-one-button, to próbowałeś się kiedyś takim czymś bawić, czy tylko teoretycznie to jest niewygodne? Bo w sumie jak o tym myślę, to wydaje mi się to bardzo atrakcyjne i negatywów jakoś nie widzę... Może słabo patrzę? :)

dopis:

jakbym lekko pokombinował, to nawet połączenie FBs-40MC/MA z FBs-24EYT mogłoby wystarczyć - 24 we (po jednym na roletę) 40 wy (po 2 na roletę). Koszt (nawet z MC): 1374 !!! Jupiii!!! (khe - zaraz civic9 mi coś wytknie, że czegoś nie uwzględniłem :( (

Depi
08-10-2008, 14:33
Zapomniałem o 814 zł za przekaźniki.... :cry:

Czy ja nie flooduje przypadkiem kanału? :oops:

Obi
08-10-2008, 15:04
W kwestii przyciskow za rozsadna cene znalazlem takie Siemensa (ramki mozna miec rozne):
http://www.luconda.com/artikeldetails/27/14/31/bilder/5009927-1-Siemens-5WG1222-2AB31.jpg
http://www.luconda.com/artikeldetails/27/14/31/bilder/5009920-1-Siemens-5WG1223-2AB31.jpg

Mozna kupic same klawisze bez portu magistrali EIB (4 przyciski 28 euro http://www.luconda.com/27/Elektroinstallationsanlage-geraet-14/Bussystem-Tastsensor-31-38-Seite-1.html). Jest tam łacze adaptacyjne 10 pinowe (PEI). Wydaje mi sie ze dla 4 przyciskow beda osobne linie jako cyfrowe wyjscia (typ 2).. dla 6 i wiecej przyciskow chyba jednak jest juz inny typ i wtedy na pinach mamy RxD TxD RTS CTS itd i to chyba juz gorsze do obsluzenia.. chyba ze da sie jakos rozebrac i wyprowadzic osobno..

Na razie zamowilem jeden klawisz 4 przyciskowy i sprawdze, czy jest tak jak mysle.

Przyciski JUNGa fajne, ale w tym roku podrozaly o 10% i cenowo wychodzi ok 250PLN brutto za najtansza wersje 4 przyciskowa..

ravbc
08-10-2008, 15:34
Co do ergonomii rozwiązania start-stop-with-one-button, to próbowałeś się kiedyś takim czymś bawić, czy tylko teoretycznie to jest niewygodne? Bo w sumie jak o tym myślę, to wydaje mi się to bardzo atrakcyjne i negatywów jakoś nie widzę... Może słabo patrzę? :)
Ja widzę jedną zasadniczą wadę. Przesuwanie rolety "po trochu" w jednym kierunku. Przykład użycia: zachodzące słońce, które świecąc pod coraz mniejszym kątem, coraz bardziej wkurza. No i zamiast zamykać roletę od razu do końca, normalnie można zamykać "po trochu" wraz z uływem czasu i opadającym słońcem dochodząc do pełnego zamknięcia. Jak jest tylko jeden klawisz, to za każdym razem trzeba najpierw zacząć otwierać, żeby móc zamknąć kawałek dalej...
Się rozpisałem, ale ogólnie rozwiązanie z jednym klawiszem jest wygodne tylko przy wykorzystaniu rolet jako zasłony dwu-pozycyjnej: zamknięte lub otwarte.

civic9
08-10-2008, 15:40
Co do ergonomii rozwiązania start-stop-with-one-button, to próbowałeś się kiedyś takim czymś bawić, czy tylko teoretycznie to jest niewygodne? Bo w sumie jak o tym myślę, to wydaje mi się to bardzo atrakcyjne i negatywów jakoś nie widzę... Może słabo patrzę? :)


W zasadzie masz rację - z tym się da żyć. Problem jest tylko w jednej sytuacji - roleta jest otwarta do połowy bo tak się jej zostało, teraz chcesz zamknąć, a ona jedzie do góry najpierw. Albo jeszcze bardziej jest otwarta w 90%, więc prawie na pewno chcesz ją zamknąć, ale ponieważ poprzednio jechała w dół, teraz jedzie do góry. Szczegół. I jeszcze jedna potencjalnie - nie wiem czy czasem nie będzie sytuacji, że roleta będzie max. otwarta, a przy pierwszym naciśnięciu będzie się chciała dalej otwierać (i analogicznie przy pełnym zamknięciu). Całkowity brak reakcji, może to trochę irytować.

Z tego typu historii... ja mam np. teraz tymczasowo przyciski klasyczne, dwustanowe, a nie monostabilne (dzwonkowe). Ja sobie radzę, mam odruch, że naciskam i "odciskam" spowrotem. Ale inni, którym przychodzi z tego korzystać (rodzina, wykonawcy) pomimo, że tłumaczę co i jak - to jakoś mają z tym problemy i sugerują, że to dziwnie działa, nie zawsze działa, zawiesza się itp. Tzn. reakcja jest nie taka jaką podświadomie oczekują i się gubią. Także się gubią jak roleta jedzie w jednym kierunku, a potem chcą w drugim, ale gdy jest to naciśnięte zaraz po, to piersze naciśnięcie w drugim dopiero zatrzymuje pierwszy kierunek, szczególnie gdy tego nie widać i nie słychać (jesteś na dole, a roleta jedzie gdzieś tam u góry w pokoju). Coś podobnego może wystąpić w tych sytuacjach z roletami, które wyżej wymieniłem. Trzeba brać też pod uwagę zwykłych ludzi :)



jakbym lekko pokombinował, to nawet połączenie FBs-40MC/MA z FBs-24EYT mogłoby wystarczyć - 24 we (po jednym na roletę) 40 wy (po 2 na roletę). Koszt (nawet z MC): 1374 !!! Jupiii!!! (khe - zaraz civic9 mi coś wytknie, że czegoś nie uwzględniłem :( (

To jest ok, ale mam złe swoje doświadczenia z liczeniem we/wy na styk :) Trzeba kilka zostawić na przyszłe pomysły.
Nie wiem czy liczyłeś w tym:
kabelek HD30-22AWG-200 (do FBs-24EYT) i pamięć FBs-PACK - przypominam o tym, ale to już grosze. oraz zasilacz 24V do przekaźników. ewentualnie moduł komunikacyjny np. FBs-CB25 (rs232+rs485) jeśli chcesz to łączyć z czymś innym (główny port lepiej jak służy tylko do programowania, inaczej może być więcej kombinowania).

gosciu01
08-10-2008, 19:46
Pytanie 1.
Czy jeśli zastosuje trafo 230VAC / 12VDC do druku,

np. taki (http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=2556)

Oraz mostek Graetza
Np. taki 4A
np. taki (http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/296)

to za mostkiem dostanę taki sam prąd ( i ) jak przed mostkiem.
Napięcie ( V ) będzie oczywiście 12V.
Pytam, bo naczytałem się o wydajnościach mostków …

Pytanie 2.

Czy żarówki diodowe tzw. postojówki 12V

np. takie (http://moto.gratka.pl/tresc/postoj-wki-led-flux-ba9s-new-generation-orygina-8074669.html)

muszę także łączyć uwzględniając sumę prądów, czy normalnie równolegle „ jak leci ?

PavvelB
08-10-2008, 21:15
Depi wymyśliłem coś ze sterowaniem rolety jednym przyciskiem
http://img100.imageshack.us/img100/4906/roleta1klhx7.jpg
Nie jest to idealne rozwiązanie, na razie widzę jedną wadę. Jeżeli uruchomisz otwieranie rolet i nie zatrzymasz ich drugim pstryknięciem zatrzymają się same po upływie ustawionego czasu. Jednak flagi M0, M1 i M2 będą dalej w ustawieniu na "otwieranie". Pstryknięcie w takiej sytuacji spowoduje przestawienie tych flag na "Stop", ale ponieważ rolety i tak stoją nie będzie żadnego efektu. Dopiero kolejne pstryknięcie uruchomi zamykanie rolet. Spróbuje jeszcze to rozbudować, ale nie dzisiaj :)

Inteligentnydomek
08-10-2008, 22:16
Widzę ze jest tu sporo entuzjastów automatyki domowej. Jak znajdę chwile postaram się wrzucić ciekawy projekt dotyczący automatyki tylko że drogą radiową. Niedługo tez skończę system alarmowy oczywiście na Fateku :). Jeżeli jest ktoś zainteresowany to poszukuje osób do pomocy przy tworzeniu portalu dotyczącego automatyki www.inteligentnydomek.pl. Każde ręce się przydadzą :)

civic9
08-10-2008, 23:04
Jednak flagi M0, M1 i M2 będą dalej w ustawieniu na "otwieranie". Pstryknięcie w takiej sytuacji spowoduje przestawienie tych flag na "Stop", ale ponieważ rolety i tak stoją nie będzie żadnego efektu. Dopiero kolejne pstryknięcie uruchomi zamykanie rolet.

Nie chce mi się analizować całości (jednak drabinki są mało czytelne przy wielu zależnościach wzajemnie powiązanych), ale chyba możesz reset tych M0,M1,M2 podłączyć pod wystąpienie T0 (TU Contact, ze strzałeczką do góry).

PavvelB
09-10-2008, 06:07
Tak, trzeba to powiązać z T0, ale to nie jest prosty reset tych flag. Przy zamkniętych roletach flagi M1 i M2 są na OFF a przy otwartych na ON (albo odwrotnie, nie jestem w tej chwili pewien :) ) Ruch rolet następuje przy różnych stanach tych flag. Gdyby uruchomić rolety i pozwolić na samoczynne zatrzymanie się to po zresetowaniu byłyby przygotowane do ruchu w tą samą stronę zamiast w przeciwną. Zależnie od tego czy rolety były otwierane czy zamykane trzeba te flagi albo zresetować albo ustawić.
Chyba że wystarczy zresetowanie M0, tak w trakcie pisania na to wpadłem. Sprawdzę wieczorem :)

Tomkii
09-10-2008, 06:55
Pytanie 1.
Czy jeśli zastosuje trafo 230VAC / 12VDC do druku,
Mostek wytrzyma (ma większy prąd niż trafo). Napięcie będziesz miał za mostkiem troszkę niższe (jeśli nie dasz kondensatora). Z kondensatorem bedzie za to zależało od obciążenia. Takie lampki jak na linku biorą z reguły od 0,02A do 0,1A. Z tego trafa można brać bezpiecznie ok. 1A (no, trochę więcej też wytrzyma). To daje od 10 do 50 żarówek. Jak go dożgasz na maksa (1,4A) to masz od 14 do 70 żarówek. Pobór prądu trzeba znać lub sprawdzić miernikiem (zależy od użytych diod). Liczyć zawsze warto choćby z grubsza aby nie było potem jakiś niespodzianek.
Aha, jeszcze jedno, składając to nie z lampek ale z samych diod led da się wyciągnąć więcej, LEDy Flux potrzebują coś koło 4V i 20mA. To daje się łączyć po dwie równolegle i resztę szeregowo. To daje 100szt (w wersji max 140szt).

lakusz
09-10-2008, 21:24
Mam takie pytanie, czy typowy S np. B6 przy napięciu 12V też będzie "wywalał" przy prądzie zwarciowym 6A ?

Tomkii
10-10-2008, 08:22
Mam takie pytanie, czy typowy S np. B6 przy napięciu 12V też będzie "wywalał" przy prądzie zwarciowym 6A ?
Przy zwarciowym 6A ani drgnie. :) Prąd zwarciowy musi być większy od znamionowego żeby zadziałał.
Są S-y na napięcie stałe, albo go rozkręć i usuń cewkę wybijakową (zostaw sam bimetal). Można też zamiast S-a zastosować wyłącznik silnikowy, one mają tylko bimetal. A w ogóle po co Ci S na 12V? Tam z reguły daje się topika. Jak wyleci to i tak się na pewno coś sp... w układzie i trzeba najpierw naprawić!

PavvelB
11-10-2008, 14:31
Poprawiona wersja jednoklawiszowego sterowania roletą.
http://img516.imageshack.us/img516/1886/roleta1klbvo6.jpg
Roleta zatrzyma się po drugim pstryknięciu, po upływie określonego czasu jak również po puszczeniu dłużej przytrzymanego klawisza i jest gotowa do jazdy w drugą stronę, nie ma potrzeby "pustego" pstryknięcia o którym pisałem przy wcześniejszej wersji :)

gosciu01
12-10-2008, 12:02
Pytanie 1.
Czy jeśli zastosuje trafo 230VAC / 12VDC do druku,
Mostek wytrzyma (ma większy prąd niż trafo). Napięcie będziesz miał za mostkiem troszkę niższe (jeśli nie dasz kondensatora). Z kondensatorem bedzie za to zależało od obciążenia. Takie lampki jak na linku biorą z reguły od 0,02A do 0,1A. Z tego trafa można brać bezpiecznie ok. 1A (no, trochę więcej też wytrzyma). To daje od 10 do 50 żarówek. Jak go dożgasz na maksa (1,4A) to masz od 14 do 70 żarówek. Pobór prądu trzeba znać lub sprawdzić miernikiem (zależy od użytych diod). Liczyć zawsze warto choćby z grubsza aby nie było potem jakiś niespodzianek.
Aha, jeszcze jedno, składając to nie z lampek ale z samych diod led da się wyciągnąć więcej, LEDy Flux potrzebują coś koło 4V i 20mA. To daje się łączyć po dwie równolegle i resztę szeregowo. To daje 100szt (w wersji max 140szt).




Bardzo dziękuję,
Właśnie o takie knify mi chodzi :P

Znalazłem jeszcze takie rozwiązanie.
Moduł 3 LED 0,3W / 25 mA

moduł 3-diodowy (http://www.allegro.pl/item448656073_promocja_superjasny_modul_listwa_led _flux_tuning.html)


I tu pytanie.
Czy do 8 modułów łączonych szeregowo, czyli 2,4W i 0,25A
Lepszy będzie transformator 230VAC/12VDC – 2,8W / 0,24A
Czy też 230VAC/12VDC – 4W / 0,33A z jakimś opornikiem, może potencjometrem ?
Oczywiście po trafo pójdzie mostek prostowniczy.

Jeśli mogę zapytać, jakiej pojemności kondensator byłby tutaj właściwy ?

Na jakie napięcie dobrać mostek 50V, czy np. 400V ?

civic9
12-10-2008, 23:29
Przetestowałem, poprawiłem i zaktualizowałem automat:
http://patek.netinfo.pl/automat.pdf

W zasadzie koncepcja była dobra i zmiany nie były wymagane, tylko trzeba było ustawić to wszystko w odpowiedniej kolejności, aby się wzajemnie testowanie i ustawiania flag nie przestawiało tak jak nie trzeba.