PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15

mario0658
05-04-2009, 23:41
Civic9 sluchaj sukces !!! :) huuuuura juz po polnocy ale mam przelom :)
Dziekuje bardzo za pomoc ,Twoje przyklady wczesniejsze jak i wskazowki sa mi baaardzo pomocne.

No to do rana mam zabawke :)

Troszke to dziwnie dziala bo gdy daje toggle na X1 i w plc jest X1 zwykly wlacznik na Y1 to nie dziala. Lecz jesli dam z panela wysteruj toggle Y1 to dziala. Hmmmmm
Trzeba to jakos przy uzyciu M...
Kurcze nawet nie potrafie powiedziec o co mi biega :)

Ps
Do tych co mysla ze sobie nie poradza: Jesli ja amator po kilku dniach potrafie juz
zrobic proste rzeczy to chyba kazdy da rady :)
Narazie proste wlacz/wylacz ale to i tak w 90% spelnia moje oczekiwania :)

Jeszcze jedno pytanko... :)

Nigdzie nie moge znalezc komend do modulu glosowego VOB (dzwieki juz potrafie wgrac) Moze wiesz jak to sie odpala ?

civic9
06-04-2009, 02:59
Jeszcze jedno pytanko... :)
Nigdzie nie moge znalezc komend do modulu glosowego VOB (dzwieki juz potrafie wgrac) Moze wiesz jak to sie odpala ?

widzę, że na jedno pytanie sobie odpowiedziałeś, właśnie jak się zabierałem za odpowiadanie (było je widać, a po kliknięciu cytuj już nie :),
ale na to drugie niestety nie znam odpowiedzi - nie mam VOBa, nigdy nie widziałem, zapytaj w multiprojekcie.

jak już skomponujesz coś konkretnego na panelu to się pochwal wynikami,
np. screenshotami ekranów - wielu tutaj interesuje co można osiągnąć na tym panelu, głównie od strony czytelności prezentacji i interfejsu dla końcowego użytkownika.

mario0658
06-04-2009, 03:12
wszystko bedzie na mojej stronce w dziale rozne :) jutro wrzuce zdjecia.

Powiem tak szczerze ,ze wlasnie dzieki Tobie zrozumialem o co w tym biega :)
Mam jeszcze kilka problemow ( nie rozumiem o co chodzi z rejestrami- po co one sa...) Mysle ,ze jesli to pokapuje to juz bedzie ok. Tak kombinuje ,ze to cos w stylu zrzutu pamieci do dalszej obrobki.....
A jesli tak to super bo to by ulatwilo kilka rzeczy :)
Funkcjii Fatek ma ogrom a ja poznalem w sumie z 5 :)
Zastanawiam sie jak to zrobic aby zapalala sie kontrolka jesli jedno z wyjsc w grupie jest wlaczone....... ( na ekranie glownym np. ze cos w garazu jest wlaczone)

civic9
06-04-2009, 03:18
Tutaj chyba znajdziesz info na temat podłączenia i oprogramowania VOMa:
http://www.multiprojekt.com.pl/download/fbsvom.pdf

na drugiej stronie jest coś na temat używania tego.
trochę mam wątpliwości o co im tam chodzi, ale mając moduł może do czegoś dojdziesz, mi ciężko na sucho doradzać. pewnie po podłączeniu go do magistrali masz go widocznego jako kolejne 8 wejśc (X) i 8 wyjść (Y). sterujesz odpowiednio je ustawiając.

edit:

czyli to będzie coś w tym stylu:

zakładając, że moduł VOM ma adresy wyjściowe Y24-Y31
- ustawienie głośności:
instrukcja BYMV (byte move)
S: source: 255 (od 246 do 255)
D: destination: WY24 (pierwszy bit adresów wyjściowy VOMa)
Ns = Nd = 0 (który bajt przenosimy)

- wybranie utworu do odtwarzania:
instrukcja BYMV (byte move)
S: source: 0 - wyłączenie, od 1 do 245 nr utworu
D: destination: WY24 (pierwszy bit adresów wyjściowy VOMa)
Ns = Nd = 0 (który bajt przenosimy)

civic9
06-04-2009, 04:00
Mam jeszcze kilka problemow ( nie rozumiem o co chodzi z rejestrami- po co one sa...) Mysle ,ze jesli to pokapuje to juz bedzie ok. Tak kombinuje ,ze to cos w stylu zrzutu pamieci do dalszej obrobki.....
A jesli tak to super bo to by ulatwilo kilka rzeczy :)

ale które rejestry? :)




Zastanawiam sie jak to zrobic aby zapalala sie kontrolka jesli jedno z wyjsc w grupie jest wlaczone....... ( na ekranie glownym np. ze cos w garazu jest wlaczone)

To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:
Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

a na panelu wizualizację tego M10.

civic9
06-04-2009, 04:06
Do tych co mysla ze sobie nie poradza: Jesli ja amator po kilku dniach potrafie juz
zrobic proste rzeczy to chyba kazdy da rady :)
Narazie proste wlacz/wylacz ale to i tak w 90% spelnia moje oczekiwania :)


Ale sami po nim widzicie, że to dla całkiem normalnych nie jest - 4 rano z hakiem (Forum podaje w postach godzinę do tyłu), a on siedzi i się bawi i pewnie się cieszy jak mu się uda jakąś żarówkę zaświecić (*). Tylko dla zapaleńców :)

(*) no offence, pamiętam jak zaczynałem :)

mario0658
06-04-2009, 04:43
dokladnie tak jest :) radocha az przypomina mi sie piaskownica :)

A cieszy ,ze zaczyna wszystko dzialac wiec czas szybko leci.
Zaraz sie zabiore na VOB tylko poustawiam wszystko jak nalezy a jest tego troszke...
Jeszcze raz dziekuje ci Civic9 :)

mario0658
06-04-2009, 06:03
To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:
Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

a na panelu wizualizację tego M10.


He he tylko jak to sie robi ? tzn jak ta funkcja sie nazywa ? :)

lazik
06-04-2009, 09:03
To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:
Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

a na panelu wizualizację tego M10.


He he tylko jak to sie robi ? tzn jak ta funkcja sie nazywa ? :)
Poniżej przykład przy użyciu merkera.

W STL jeżeli Fatek coś takiego ma:
O Y1
O Y2
O Y3
= M1.0

W LAD:
http://content.screencast.com/users/lazik/folders/Snagit/media/22b01233-723f-4fd1-88ec-ec4e39b2b645/04.06.2009-09.53.36.png

W FBD:
http://content.screencast.com/users/lazik/folders/Snagit/media/194c758d-c4fa-4a1f-98e0-09c85e537710/04.06.2009-09.58.32.png

civic9
06-04-2009, 12:33
Zbiór zadań z rozwiązaniami. Dobrze skomentowane, więc można się kilku rzeczy nauczyć. Nie ma tam przykładów z domu, ale sterowanie tramwajem czy windami opiera się na podobnych zasadach. Przynajmniej te pierwsze 8 zadań. :)

http://www.astor.com.pl/www/Download/Centrum_techniczne/GEFanuc/dokumentacja_PL/LI-ASK-ZZ-GE3.pdf

Notacja GE Fanuc jest dość podobno do Fateka.

ravbc
06-04-2009, 15:04
Tak mnie naszło a propos spięcia Fateka z Integrą, że Satel ma moduł INT-RS, czyli interfejs szeregowy realizujący protokół manipulatorów. Innymi słowy, można by w ten sposób wyciągnąć z Integry nie tylko informację o naruszeniu wejścia, ale wręcz numer naruszonego wejścia (co oczywiście można wykorzystać dalej do sterowania). Dla rozbudowanych systemów alarmowych będzie to dużo lepsze rozwiązanie, niż użycie wyjść centrali, bo ekspandery wyjść są drogie...
Pozostaje tylko jeden problem: oprogramowanie protokołu wystawianego przez INT-RS na porcie szeregowym, tak żeby mógł się z nim dogadać Fatek. Jest ktoś chętny? ;-)

Bigbeat
06-04-2009, 16:29
Myślę, że bez postawienia czegoś pomiędzy to się nie da. Przynajmniej na tanich PLC.

civic9
06-04-2009, 18:35
Trzeba by satela poprosić o wersję modbusową :)

Ale jako, że otworzyli protokół... można by zrobić bramkę satel-modbus działającą na linuxie. Tylko czy warto? Jakie zastosowania takiej pełnej integracji?
Bo w sumie to nie wiem czy potrzebuję coś oprócz tego co już mam - sygnał uzbrojenia, sygnał alarmu...

przy okazji - ktoś wie czy protokół opisany do INT-RS
http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/int-rs_p_pl_0108.pdf
to to samo będzie na porcie rs-232 centrali? (tego używanego do programowania)

mario0658
06-04-2009, 18:42
A ja sobie tak kombinuje .....
Czy da sie (bo jeszcze nie mam integry na stanie) zrobic cos takiego jak rozbrajanie alarmu przy uzyciu panela operatorskiego podlaczonego do plc ?
A dokladnie cos w tym stylu : przycisk wylaczenia alarmu , wprowadzasz kod i wtedy plc wysyla sygnal rozbrojenia do integry.Jesli kod zly to bez reakcjii (czas na wejscie uplywa...)
Czy ktos cos takiego robill ?

civic9
06-04-2009, 18:49
A ja sobie tak kombinuje .....
Czy da sie (bo jeszcze nie mam integry na stanie) zrobic cos takiego jak rozbrajanie alarmu przy uzyciu panela operatorskiego podlaczonego do plc ?
A dokladnie cos w tym stylu : przycisk wylaczenia alarmu , wprowadzasz kod i wtedy plc wysyla sygnal rozbrojenia do integry.Jesli kod zly to bez reakcjii (czas na wejscie uplywa...)
Czy ktos cos takiego robill ?

możliwe, ale kontrola kodu by była zrobiona na poziomie PLC,
czyli bez integracji z bazą użytkowników/kodów w integrze.
po prostu na zasadzie aktywacji wyjścia w PLC (po weryfikacji kodu), które podłączone będzie do wejścia w Integrze, które będzie oprogramowane jako rozbrojenie alarmu. także innych funkcji dostępnych przy rozbrajaniu nie należy się spodziewać.

jeszcze pozostaje pytanie o bezpieczeństwo takiego rozwiązania - trzeba by przemyśleć wszystkie możliwe scenariusze potencjalnego celowe lub przypadkowego naruszenia tego wejścia, awarii wyjścia, programu, etc.

Depi
06-04-2009, 19:33
No i pytanie - po co? Czemu by to miało służyc?

Co do komunikacji Integra-PLC, to przeciez Integra przez RS232 wypluwa dane do GuardX - nie da się tego jakoś wyłapać?

civic9
06-04-2009, 19:44
Co do komunikacji Integra-PLC, to przeciez Integra przez RS232 wypluwa dane do GuardX - nie da się tego jakoś wyłapać?

Ciężko będzie zrobić na PLC obsługę takiego protokołu przez rs232.
Łatwo i wygodnie jest na poziomie protokołów obsługiwanych przez sterownik, czyli Fatekowy (tudzież innego producenta sterownika) i Modbus. Na poziomie pojedynczych bajtów to będzie albo niemożliwe albo cholernie skomplikowane, trudne, kłopotliwe, mało wydajne, pamięciożerne, błędogenne itd.

Bigbeat
06-04-2009, 19:45
Da, ale RS232 to tylko warstwa fizyczna łącza.
Po tym śmigają dane w/g dość prostego, ale nietrywialnego protokołu (m.in. liczone jest CRC, są nawroty, jeśli nie nadejdą kompletne dane itd.) - i taki protokół trzeba by oprogramować na PCL. Z tego, co widze, to na moim Mitsubishi FX2 tego by się nie dało - za wolny (nie mówiąc o tym, że w ogóle zrobić taką logikę na PLC nie jest wcale łatwo). A ten Mitsubishi to przecież przemysłówka pełną gębą ;)
W C na linuksie to jest może 30 minut roboty (dla mnie), ale na PLC to sie chyba raczej nie uda :(

Bigbeat
06-04-2009, 19:50
przy okazji - ktoś wie czy protokół opisany do INT-RS
http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/int-rs_p_pl_0108.pdf
to to samo będzie na porcie rs-232 centrali? (tego używanego do programowania)
Z tego, co się ostatnio doczytałem, to powyższy protokół używany jest na złączu RS w KLCD oraz w INT-RS.
O protokole na porcie w centrali milczą jak zamurowani ;)

Depi
06-04-2009, 19:54
To może tak - Integra pluje do PC, tam siedzi napisana przez Bigbeata w 30 minut bramka i wysyła co trzeba do PLC? ;)

Bigbeat Kupiłeś nówkę tego FX2? Pojawia się dość dużo tego sprzętu na allegro i wygląda to dość atracyjnie - szczególnie modele 128 we/wy. Odkąd ceny Fateka wzrosły prawie 2x szukam potencjalnej alternatywy, ale nowe Mitsu też do taniochy raczej nie należą chyba... :(

Bigbeat
06-04-2009, 20:00
Bigbeat Kupiłeś nówkę tego FX2?
Oczywiście się rypłem - to jest FX1N.
Pisałem już o tym kiedyś - z pół roku temu (albo i rok) kupiłem używkę "w ciemno" na Wolumenie w Warszawie od gościa, który nie wiedział co sprzedaje. Dałem 40zł ;) (już kiedyś Cię chyba tym denerwowałem ;) ).
No i 20zł kosztowały mnie części do kabelka, który musiałem sobie zrobić, żeby to programować.
Wszystko działa super.
Mam jeszcze LOGO24 z wyjściem na tranzystorach i zasilaniem 24VDC - ale na tym to nic poważnego zrobić się raczej nie da ;)

Bigbeat
06-04-2009, 20:02
To może tak - Integra pluje do PC, tam siedzi napisana przez Bigbeata w 30 minut bramka i wysyła co trzeba do PLC? ;)

60 minut - bo jeszcze trzeba tą bramkę oprogramować od strony PLC ;)
(Nie mam tutaj na myśli programowania PLC!)

Depi
06-04-2009, 20:10
Pisałem już o tym kiedyś - z pół roku temu (albo i rok) kupiłem używkę "w ciemno" na Wolumenie w Warszawie od gościa, który nie wiedział co sprzedaje. Dałem 40zł ;) (już kiedyś Cię chyba tym denerwowałem ;) ).
No i 20zł kosztowały mnie części do kabelka, który musiałem sobie zrobić, żeby to programować.


A to ten! Haha! Dobre... Byłem parę razy na Wolumenie od tego czasu, ale żadnego PLC nie przyuważyłem. :(

mozg
06-04-2009, 20:13
Witam forumowiczow,
to moj pierwszy post tutaj, ale tematyka mi bliska :) wiec od razu zaczynam od konkretow:
tak sobie kombinuje coby w moim dopiero co powstajacym domku pod system sterowania (oparty na tradycyjnym PLC + panel dotykowy) podlaczyc sterownik pieca vaillant (bo prawdopodobnie taki kupie). Narazie udalo mi sie wyszukac ze mozna tam podlaczyc sie po rs-232. Mysle ze ramke da sie bez problemu zlapac - kwestia tego jak ja interpretowac... Spotkal sie ktos z takim problemem ?

Bigbeat
06-04-2009, 20:23
A to ten! Haha! Dobre... Byłem parę razy na Wolumenie od tego czasu, ale żadnego PLC nie przyuważyłem. :(
Ja też już ostatnio nie spotykam żadnych sensownych PLC :(
Mają natomiast gostkowie mnóstwo klocków do Siemensa Simatic (jakiegoś starszego - S5?) za niewielkie pieniądze (przywożą to z Niemiec z demontażu linii produkcyjnych w fabrykach) - ale to już zbyt przemysłowe jak dla mnie.

Bigbeat
06-04-2009, 20:26
tak sobie kombinuje coby w moim dopiero co powstajacym domku pod system sterowania (oparty na tradycyjnym PLC + panel dotykowy) podlaczyc sterownik pieca vaillant (bo prawdopodobnie taki kupie). Narazie udalo mi sie wyszukac ze mozna tam podlaczyc sie po rs-232. Mysle ze ramke da sie bez problemu zlapac - kwestia tego jak ja interpretowac... Spotkal sie ktos z takim problemem ?
A nie chodzi to po jakimś w miarę standardowym protokole? eBus (specyfikacja jest w necie, civic9 mi kiedyś podsyłał link) albo coś podobnego? W necie nic nie piszą o tym?

Depi
06-04-2009, 20:34
wszystko bedzie na mojej stronce w dziale rozne :) jutro wrzuce zdjecia.

Widziałem, bardzo fajnie wygląda. Troche nie napaliłem znowu, ale kolejny tysiąc z kawałkiem boli...

Może nie zrobię ocieplenia? :-?

civic9 Pomęczę Cie jeszcze jako czołowego Fatek-mana ;) Tak sobie ciągle liczę, i wychodzi mi, że taniej jest kupić FBs-20MC i dowalic po 2 szt. 24EX i 24EYT, niz FBS-60MC. Czy jest tu jakis haczyk? Np. taki, że do każdego trzeba kupić HD30-22AWG-200 za 20 dołków? Co Ty byś proponował?

mario0658
06-04-2009, 20:40
he he
a tak powaznie , to na zywo wyglada znacznie lepiej. A i ja nie wykorzystalem jeszcze
calej pamieci panela. Z tego co sie zorientowalem to uzywam 5 z 8 Mega.
Tak wiec jakies fajne obrazki w podkladzie jeszcze zmieszcze :)
Przyciski tez uzywalem standartowe a mozna sobie skomponowac wlasne :),
GiF-y dzialaja wiec mozna to zbajerowac zanacznie bardziej
Na stronce zamieszcze cos wiecej jak juz poskladam sofcik w calosc.

Depi:
Co do kompletowania to bierz pod uwage zasilacze .....

Bigbeat
06-04-2009, 21:10
W kwestii paneli operatorskich - dzisiaj pierwszy raz miałem w ręku coś takiego:
http://www.motorola.com/Business/US-EN/Business+Product+and+Services/Micro+Kiosks+and+Payment+Terminals/Micro+Kiosks/Micro+Kiosks/MK500+Micro+Kiosk_US-EN
Niby to zupełnie coś innego (jest to czytnik cen, który wiesza się w sklepach, aby klienci mogli sobie skanować metki i odczytywać, ile to kosztuje - firma, w której pracuję, m.in. tym się zajmuje), ale...
Co to ma? W skrócie:
- WinCE .NET 5.0 Pro na pokładzie z Internet Explorerem CE 6.0
- display 1/4 VGA (320x240) 3.5" z touchscreenem (działa jak myszka)
- 3 programowalne przyciski pod displayem
- port Ethernet 10/100Mbps
- port USB 2.0 host/client (konfigurowalny)
- interfejs radiowy WiFi 802.11a/b/g !!!!!!!!!! (opcja)
- głośniczki stereo obsługiwane z poziomu tego WinCE
- zasilanie PoE 24V lub z zasilacza 230V
- skaner kodów kreskowych - albo laserowy 1D (kreśli czerwoną linię), albo "imager" 3D (czyli de facto kamerka z oświetlaczem - daje się tym robić zdjęcia wcale niezłej jakości, tyle, że jak to zawisnie na scianie, to pewnie tylko butów albo dłoni albo...)
- jest malutkie i śliczne - poza tym obrzydliwym lejkiem od dołu, który osłania skaner.
Czego to nie ma?
- portu RS232 - ale skoro ma USB Host, to można poszukać jakiegoś konwertera USB/RS, który ma stery pod WinCE, jeśli już ten RS byłby konieczny.
No i na koniec cena: wersja, jaką miałem w ręku (i którą jutro będę ujeżdżał - za parę miesięcy zawiśnie pewnie np. w Makro C&C), czyli:
- z WiFi
- ze skanerem 3D (imager)
ma kosztować (end-user): 400USD !!!
Piszę: ma kosztować, bo dopiero ten model wchodzi na rynek, wcześniejsze były duuużo wieksze i droższe.
I tak się zastanawiam, czy na tym nie zrobić sobie wizualizacji i "user interface".
Np. w oparciu o przeglądarkę i duże przyciski na ekranie, które będę naciskał paluchami. Niech sobie to śmiga po WiFi do serwerka (linux/apache/mysql/php = LAMP), a tam już zrobić resztę...
Nie mam pomysłu tylko na skaner kodów kreskowych który może działać jak kamerka - tyle, że skierowana skośnie w dół :(
Zaleta jest jedna - na przeglądarce IE da się wyświetlić i zrobić wszystko to, co się da wyświetlić i zrobić na przeglądarce IE ;)
Wykresy, wizualizację domu, podgląd z kamer zewnętrznych, YouTube - zero ograniczeń.
I jeszcze za sygnał alertu może robić, i grać mi muzykę do snu albo budzić jakimś ostrym kawałkiem...
A jak się uprę to jakąś aplikację w C# też mogę na to wrzucić.
No i pasjansa ma - można pograć z nudów czasem :)

Depi
06-04-2009, 21:21
Depi:
Co do kompletowania to bierz pod uwage zasilacze .....

A możesz rozwinąc temat? Jeden mi nie wystarczy? :o

Bigbeat Wytłumacz mi, jak durnemu cielęciu, jaki jest zysk z zastosowania tego urządzenia ponad zwykły ekran dotykowy podlączony do PC? Za ekran 19" i PC zapłacisz mniej :lol:

Bigbeat
06-04-2009, 21:26
Z tym cielęciem to przesadzasz ;)
Zysk taki, że nie jesteś ograniczony grubawym i niezbyt długim (odbicia!!!)kablem VGA (+ew. audio), który musisz podpiąć pod grafikę (i ew. muzykę) w PC. Ba, jak polecisz po WiFi, to tylko zasilanie potrzebujesz.
No i masz touchscreen który robi za myszkę bez żadnej łaski.

Depi
06-04-2009, 22:29
Z tym cielęciem to przesadzasz ;)
Zysk taki, że nie jesteś ograniczony grubawym i niezbyt długim (odbicia!!!)kablem VGA \

OK. Choć są metody i na to, ale niech Ci będzie.

Z anegdot - kupiłem swego czasu taki grubawy kabel 10m VGA (tani nie był ;) ) i ładnie poprowadziłem pod posadzką na blat w kuchni. Myślałem, że się Żonka ucieszy, jak jej na takim 19" dotykowym monitorze puszczę podgląd z kamer, jakieś TV może, a nawet Faceboka.

A dzie tam! Dostałem jeszcze burę: "Coooo??? Monitor na blacie!?! Chyba zwariowałeś!!!"

No i musiałem wyciąć chwasta... :lol: (razem z audio i skrętka do dotyku)

Ale wracając do tematu, to touchscreen i tak mam, tylko 19" a nie 3,5" :) A akurat u mnie WiFi nie specjalnie jest potrzebne do tego (tzn. łatwo pociągnąć kable tam, gdzie trzeba). Tylko pozostaje problem jak PeCeta przystosować do sterowania PLC.

Bigbeat
06-04-2009, 22:33
Może masz rację... Chyba czas do domu przespać (nie przesrać!) sprawę...

A z PC do PLC?
LibModbus, FreeModbus,....
http://www.modbus.org/tech.php

civic9
06-04-2009, 22:35
A nie chodzi to po jakimś w miarę standardowym protokole? eBus (specyfikacja jest w necie, civic9 mi kiedyś podsyłał link) albo coś podobnego? W necie nic nie piszą o tym?

Nie udało mi się przez te doce przebrnąć, choć jakoś bardzo nie próbowałem.
Obawiam się, że jeśli by to było dość proste to już by ktoś przynajmniej proof of concept zrobił.
Na grupach dyskusyjnych kilka razy temat wypływał i szybko się kończył bez konkretów.

Jest oprogramowanie windowsowe serwisowe:
http://www.hx7.net/vaillant/
http://www.hx7.net/pcl/vrdialog/

Właśnie się przymierzam, żeby sobie kupić tego vrdialoga - tylko nie chcą sprzedać, bo w Polsce to dla autoryzowanych dystrybutorów only :(

civic9
06-04-2009, 22:50
wszystko bedzie na mojej stronce w dziale rozne :) jutro wrzuce zdjecia.

Widziałem, bardzo fajnie wygląda. Troche nie napaliłem znowu, ale kolejny tysiąc z kawałkiem boli...

Może nie zrobię ocieplenia? :-?

civic9 Pomęczę Cie jeszcze jako czołowego Fatek-mana ;) Tak sobie ciągle liczę, i wychodzi mi, że taniej jest kupić FBs-20MC i dowalic po 2 szt. 24EX i 24EYT, niz FBS-60MC. Czy jest tu jakis haczyk? Np. taki, że do każdego trzeba kupić HD30-22AWG-200 za 20 dołków? Co Ty byś proponował?

Nie znam aktualnych cen (są gdzieś jakieś orientacyjne w USD/EUR/PLN?),
ale jeśli Ci tak wychodzi to haczyki są tylko dwa:
- ten kabelek HD30-22AWG-200 (na upartego dałoby się zrobić - wtyczka odpowiedniego rozmiaru i taśma - takie coś jak do dysków ATA tylko nie 40 pinów a 30) - ale to możesz uwzględnić w kosztach do porównania
- końcówki tego kabelka trzeba z czymś połączyć - z wyjściami nie ma problemu, bo to wpinamy np. do przekaźników, ale wejścia to z kabelkami idącymi z obiektu - i powstaje pytanie jak to porządnie i czytelnie zrobić - na pająka (przy 100 wejściach bym nie chciał tak mieć) czy w jakiś elementach łączeniowych typu ZUG, łączówki LSA (miejsce i koszt - choć pewnie nie duży);

Innych nie stwierdziłem, sam mam 24EYT.

I jeszcze jedna przewaga 24ex/eyt - dużo mniej miejsca zajmują. Chyba, że je poświęcimy na jakieś ZUGi czy inne elementy łączeniowe i wyjdzie na to samo albo i gorzej.

Ja chyba tak planowałem, żeby wejścia mieć wszystkie jednak na modułach pełnowymiarowych (wtedy przewody z obiektu podłączam prosto pod zaciski śrubowe w module), a brakujące wyjścia uzupełniłem 24EYT, ale nie miałem wtedy czasu na szukanie i sprawdzanie rozwiązania na łączenie przewodów z obiektu z wejściami.

Są jeszcze jakieś szczegóły typu maksymalna obciążalność, szybkość - ale nie mające znaczenia w naszych zastosowaniach.

ps. te 17/19" touch screeny to gdzie i za ile?

civic9
06-04-2009, 23:00
appendix:

ale jeszcze o porównywaniu cen
ceny z jakiegoś starego cennika:

FBs-60EA - 36we/24wy - 248.40 USD
FBs-24EX - 80.50 USD + 20 USD za kabelek
FBs-24EYT - 85.10 USD + 20 USD za kabek

przeliczając cenę 24ex/eyt na koszt jednego we/wy, z uwzględnieniem kosztu kabelka 36we+24wy wychodzą w podobnej cenie +/- kilka USD co FBs-60EA. A zaciski śrubowe mają dla mnie swoje zalety, szczególnie dla wejść.

Ale czasem różnie wychodzi w zależności od tego ile we/wy potrzebujemy, bo 60EA narzuca jak widać określony stosunek jednych do drugich i gdyby tylko na 60EA postawić to będzie albo za dużo wejść albo za mało wyjść. Dlatego postawiłem na 60EA i równoważyłem liczbę wyjść przy pomocy 24EYT.

mario0658
06-04-2009, 23:01
Do Depi :

Moduly glowne z tego co sie zorientowalem maja wlasny zasilacz z wyjsciem na zewnatrz 400mA 24V
Moduly dodatkowe sa w wersjii z i bez zasilacza.
Palel operatorski weinteka MT6070T jest bez zasilacza (350mA 24V),
wiec u mnie juz nic nie zostaje.
Do glownego modulu podlaczasz tasma kolejne ale tez nie tyle ile chcesz :(
Trzeba w WinProLadderze sprawdzic ile zostaje ci mA i albo podlaczasz albo dajesz w szereg modul zasilacza (np FBs-EPOW - $72 )
Lub co drugi modul z zasilaczem :)
Mowa oczywiscie o Fateku.....

Sprawdz wszystko sam bo jak wczesniej pisalem : ja to laik jestem.....


Pelny i aktualny cennik posiadam na Fateka jak i panele operatorskie weinteka.
Sa to cenniki z Multiprojektu, jesli ktos bedzie potrzebowal to zeskanuje ;)

Depi
06-04-2009, 23:03
Obawiam się, że dla mnie to już zbyt duża abstrakcja. Wygląda to jak jakieś peek i poke ;)

civic9
06-04-2009, 23:13
[zdublowany post]

civic9
06-04-2009, 23:14
Trzeba w WinProLadderze sprawdzic ile zostaje ci mA i albo podlaczasz albo dajesz w szereg modul zasilacza (np FBs-EPOW - $72 )


Gdzie WinProLadder coś takiego podaje ? :)

Co do zasilaczy: - manual, cz. I hardware'wa, rozdział 5, tam jest zestawione jaki jest zasilacz i ile poszczególne moduły i wyjścia biorą. Tak jak przy Integrze trzeba zrobić bilans prądów. Ja mam tylko to co wbudowane w 60MC i ciągnie około 100we i 100wy - choć chyba paru mA brakuje (jak będę uzupełniał jeszcze wyjścia to może uzupełnię zasilanie). Przy czym przekaźniki i panel mam na osobnym zasilaniu - zasilacze zamel na szynę.

odaro
06-04-2009, 23:15
Do Depi :

Moduly glowne z tego co sie zorientowalem maja wlasny zasilacz z wyjsciem na zewnatrz 400mA 24V
Moduly dodatkowe sa w wersjii z i bez zasilacza.
Palel operatorski weinteka MT6070T jest bez zasilacza (350mA 24V),
wiec u mnie juz nic nie zostaje.
Do glownego modulu podlaczasz tasma kolejne ale tez nie tyle ile chcesz :(
Trzeba w WinProLadderze sprawdzic ile zostaje ci mA i albo podlaczasz albo dajesz w szereg modul zasilacza (np FBs-EPOW - $72 )
Lub co drugi modul z zasilaczem :)
Mowa oczywiscie o Fateku.....

Sprawdz wszystko sam bo jak wczesniej pisalem : ja to laik jestem.....


Pelny i aktualny cennik posiadam na Fateka jak i panele operatorskie weinteka.
Sa to cenniki z Multiprojektu, jesli ktos bedzie potrzebowal to zeskanuje ;)

Skanuj jak najszybciej :lol:

mario0658
06-04-2009, 23:15
glowne okno zakladka tool i na samym dole check power supply :)

Klikasz read from plc.... i masz tabelke


Co do cennika - lece skanowac za 15 min bedzie w dziale rone u mnie na stronce ;)

civic9
06-04-2009, 23:19
glowne okno zakladka tool i na samym dole check power supply :)

Klikasz read from plc.... i masz tabelke


O, trzeba czasem ściągnąć nowy soft - w używanej przeze mnie tego nie było :)

mario0658
06-04-2009, 23:41
Cennik Fateka na miesiac marzec 2009 oraz paneli operatorskich Weinteka z Multiprojektu :

http://www.poddebem.org/rozne/index.php?ppage=2

str 1 do 3 oraz Weintek (nazwa pliku)

Bigbeat
06-04-2009, 23:53
Coś te skany jakby nie wyszły najlepiej ;)

mario0658
06-04-2009, 23:54
Nie widac czy co ?




Ale idzie odczytac ?
Bo jesli nie to zapodam raz jeszcze .....

Bigbeat
06-04-2009, 23:56
No kratka jakaś białoszarawa :(

odaro
07-04-2009, 06:54
Mario te zdjęcia na Twojej stronce panela dotykowego to Twoja robota.

Jeżeli tak to jestem pod wrażeniem. [/b]

manieq82
07-04-2009, 09:08
Wczoraj byłem u nich i dostałem aktualne dane
Cennik fatek (http://bamkom.ovh.org/cennik_FATEK_02_2009.pdf)
Fatek oferta (http://bamkom.ovh.org/FATEK_oferta.pdf)
Weinetek ceny (http://bamkom.ovh.org/weintek_ceny.pdf)
MT8000 (http://bamkom.ovh.org/MT8000_10152008_E2.pdf)

aha
23-04 jest szkolenie w wawie w multiprojekcie - może się wybiorę

ktoś reflektuje
jak coś to formularz na ich stronie

manieq82
07-04-2009, 09:23
- końcówki tego kabelka trzeba z czymś połączyć - z wyjściami nie ma problemu, bo to wpinamy np. do przekaźników, ale wejścia to z kabelkami idącymi z obiektu - i powstaje pytanie jak to porządnie i czytelnie zrobić - na pająka (przy 100 wejściach bym nie chciał tak mieć) czy w jakiś elementach łączeniowych typu ZUG, łączówki LSA (miejsce i koszt - choć pewnie nie duży);


a takie szyny dokręcane (nie wiem jak się to nazywa fachowo) jak np. w satelu
przylutować to na jakąś płytkę, do pinów dolutować taśmę, wejścia z domu dokręcać, można opisać..
muszę pomknać na wolumen - pewnie mają coś takiego, a i taśm za grosze od ...

Depi
07-04-2009, 09:50
Ceny się nie zmieniły właściwie - poza tym, że FBs-PACK staniał o 8$ :lol:

Zasilanie - no właśnie sądziłem, że z jednostki głównej można pociągnąć wszystko. No i chyba jeśli nie ma panela, to sie da - bo ile ciągną rozszerzenia? A w razie czego nie wystarczy jakiś zwykłky zasilacz na szynę 24v?

Szkolenie - ja się ciągle wybieram, ale ciągle nie mam czasu. Może tym razem się uda :)

EX/EYT - czyli haczykiem jest to, że a) trzeba dodac do każdej sztuki 20$ b) wystają z tego druciki i nie ma tego jak popodłączać?

Hmmm...

civic9
07-04-2009, 10:58
Przy jednostce podstawowej Fbs-60MC/MA mamy do dyspozycji:
- 190mA - układ wejść
- 255mA - układ wyjść
(uwaga: są jak widać rozdzielone i nie uzupełnimy braków w jednej części drugą).

Co do uzupełnienia zasilania innym zasilaczem to napisali:
Output of 24VDC power for input circuit cannot be connected in parallel with other powers, in which the conflict between two sets of power will decrease their lifetime or cause immediate damage. This will induce unexpected malfunction of PLC and cause serious or even deadly damage to people or equipment.
Czemu i ile w tym prawdy - nie wnikałem.
A do układu wyjść nie sposób się odpowiednio wpiąć.

W uproszczeniu można przyjąć po 4.5mA na jedno wejście i 5mA na jedno wyjście znajdujące się w module rozszerzeń (te na jednostce podstawowej są już uwzględnione). Jak widać można dorzucić bezproblemowo tylko ok. 42 wejścia, 51 wyjść. Z jednym wyjątkiem: wyjścia na 24EYT nie biorą podobno (wg programu i dokumentacji) z tego zasilania 24V układu wyjść (może zadowalają się zasilaniem 5V, a tam tego jest dość). Czyli wyjść na 24EYT możemy dorzucić więcej.

Zestawienie pozostałej mocy dla innych jednostek niż 60MA/MC - w manualu, rozdział 5 części I - ale suma liczby we/wy jednostki głównej + rozszerzeń mniej więcej będzie stała, czyli ok. 75we/wy (+wy z 24EYT). Oczywiście liczymy to dla wszystkich we/wy aktywnych jednocześnie.

Kolejna zaleta 60EA* w stosunku do 24EX gdy mamy dużo wejść - można wziąć wersję 60EAP z wbudowanym zasilaczem (oczywiście kosztuje trochę więcej, ale jeśli trzeba). Zasili siebie bez korzystania z zasilania jednostki centralnej i może obsłużyć kolejne ok. 50 we i 50 wy.
A jednocześnie wyszła zaleta 24EYT (uwaga: 24EX tej zalety nie ma).

Zasilania z fateka przekaźników czy panela nie polecam - jak widać nie ma tej mocy za dużo.

Reasumując - Nie licząc wyjść na 24EYT - do 75we i 75wy - nie martwimy się,
powyżej (do ok. 125 we i 125 wy) - ładujemy przynajmniej jeden moduł xxEAP lub dodatkowy zasilacz EPOW (nie liczyłem co tańsze).

W nowej wersji winproladder faktycznie można to policzyć dokładnie nawet bez sterownika:
- dodajemy ręcznie moduły w I/O numbering/Project I/O Numbering
- Tool / check power supply capacity / Load from project
Czerwony X w pierwszej kolumnie oznacza, że brakło :)

PavvelB
07-04-2009, 13:33
Właśnie też dostałem cennik Fateka i chciałem wrzucić, ale widzę że manieq82 był szybszy :D
Pytałem się tez o ewentualne rabaty. Dowiedziałem się że w mniejszym stopniu zależą one od kwoty zamówienia a bardziej od historii kontaktów z klientem. Przy pierwszym zakupie, nieważne czy to będzie 500 czy 2000 USD można liczyć na rabat około 10%. Tak więc grupa zakupowa chyba upada.

manieq82
07-04-2009, 19:03
Albo można inaczej
moglibyśmy na jedną osobę cyklicznie co tydzień kupować kolejne zestawy, później jakoś podzielić rabat czy coś
jak nie kijem go to młotkiem :lol:

lakusz
07-04-2009, 21:58
a co tu taki wysyp postów ?

a tak z innej beczki, zaspamował mnie ostatnio pewien jegomość tu na forum reklamując pewien nowy, nie popularny jeszcze system automatyki i alarmu na N, odpowiedziałem mu że coś o nim słyszałem, ale właśnie przez to że jest nowy i mało popularny bym się na niego nie zdecydował, a poza tym mam już satela+PLC i to spełnia moje oczekiwania i potrzeby, a on mi na to:


A nasz system nie jest bardzo drogi bo w pełni funkcjonale zestawy o bogatych funkcjach kosztują od 12000 do 25000 zł

no błagam miałbym wydać 10% kosztów budowy domu na taką zabawkę, no uśmiałem się do łez :)

mario0658
07-04-2009, 22:28
Witam

Juz troszke o tym bylo ale chcialbym wrocic do tematu wlacznikow.
Moze ktos cos znalazl fajnego o wygladzie innym niz przemyslowy ?
Oczywiscie takie ,ktore mozna by bylo uzyc do PLC :)
Tak troszku sam kombinuje aby cos poskladac....
Wymyslilem i wykonalem jeden (1 wersja) na bazie zwyklego wylacznika tylko z wbudowanymi mikrostykami.... wyglada srednio ale to prototyp :) To pierwszy zamysl i wykonanie na tzw "szybko".Bedzie to 2 czlonowa konstrukcja : 1 czlon zwykly pojedynczy wl oswietlenia glownego i 2 czlon z reszta przyciskow.
Moze ktos cos takiego zrobil ?
Nie interesuje mnie rozwiazanie ze np przytrzymuje wlacznik 3 czy 5 sekund to wlacza sie cos innego... Chcialbym aby to bylo cos kompaktowego i przejrzystego dla kazdego w domu jak i goscia.
Podzielcie sie swoimi przemysleniami/rozwiazaniami.
http://www.poddebem.org/rozne/images/zamysl%20wylacznika2.jpg
http://www.poddebem.org/rozne/images/zamysl%20wylacznika1.jpg

civic9
07-04-2009, 23:39
Witam

Juz troszke o tym bylo ale chcialbym wrocic do tematu wlacznikow.
Moze ktos cos znalazl fajnego o wygladzie innym niz przemyslowy ?
Oczywiscie takie ,ktore mozna by bylo uzyc do PLC :)
Tak troszku sam kombinuje aby cos poskladac....
Wymyslilem i wykonalem jeden (1 wersja) na bazie zwyklego wylacznika tylko z wbudowanymi mikrostykami.... wyglada srednio ale to prototyp :) To pierwszy zamysl i wykonanie na tzw "szybko".
Moze ktos cos takiego zrobil ?
Nie interesuje mnie rozwiazanie ze np przytrzymuje wlacznik 3 czy 5 sekund to wlacza sie cos innego... Chcialbym aby to bylo cos kompaktowego i przejrzystego dla kazdego w domu jak i goscia.
Podzielcie sie swoimi przemysleniami/rozwiazaniami.


Nieźle kombinujesz. Jeszcze będziemy się od Ciebie uczyć :)

Moje przemyślenia - bo jak widać chwalić się nie ma czym w tym przypadku:

dość przewrotnie - nie mam i nie potrzebuję :)

W większości pomieszczeń - 2-3 przyciski podwójne wystarczają - 1-2 rolety, 1-2 obwody oświetlenia. Byłby to więc trochę (dla mnie) przerost formy nad treścią, cenię sobie też klasyczny wygląd i brak zagubienia u innych osób (poza tym, że są przyciski monostabilne). Jeśli więcej - np. szafki kuchenne - to też wolę zwykłe przyciski lokalne - blisko szafek, niż jakiś jeden centralny, w którym mam wszystkie funkcje pomieszczenia. Oczywiście przyciski takie bardziej centralne też są - ale są dodatkiem do funkcji lokalnych, a nie jedynym sposobem. A do funkcji do których zwykłe przyciski się nie nadają - to i taki wielofunkcyjny się nie nada - wtedy idziemy w sterowanie panelowe/pecetowe.
Problemem pozostaje salon - tutaj mam więcej rolet, oświetlenia, dochodzą sterowania grupowe, kontrola gniazd zewn., może sceny świetlne itp. Tutaj więc pewnie będzie ten panel i to jakoś rozwiąże problem, ale poza tym dałem 4 komplety, przy każdym wejściu i wyjściu (mam 2 wejścia do salonu i dwa wyjścia na taras) po 5 podwójnych przycisków - razem 40 przycisków. Taki moduł 5*2 wygląda całkiem nieźle jak dla mnie (berker b-kwadrat - nie jest to pierwsza liga, ale dla mnie ładne i tanie), a ich rozproszenie na 4 zestawy w większym salonie nie powoduje, że zabijają ilością. Na razie nawet nie wszystkie mam wykorzystane, myślę, że z biegiem czasu dopracuję się zestawu optymalnych funkcji przydatnych w każdym z tych 4 miejsc. Jeszcze myślę nad ich opisaniem - do rolet są przyciski, ale do reszty nie ma nic odpowiedniego. Myślę, że da się znaleźć jakąś technologię naniesienia jakiegoś wydrukowanego symbolu na te przyciski - tylko brak czasu na eksperymenty. Reszta tak jak pisałem na panelu/PC.

Koszty czegoś ładnego i gotowego też nie są bez znaczenia.
W tym wątku padało kilka propozycji. Np. http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p26,p-8-panel-z-osmioma-przyciskami

zulus1
08-04-2009, 20:35
Witajcie!
Obserwuje ten watek juz od dluzszego czasu i postanowilem ze zdradze wam moja wizje automatyki domowej ktora powoli chce zaczac realizowac.

Moja instalacja bedzie sie opierac o moduly mikroprocesorowe (Atmega) spiete w jednen system za pomoca magistrali RS485. Moduly te jak i soft do nich chce opracowac sam na spolke ze znajomym ktory sie zajmuje programowaniem na codzien. Jako pulpit glowny chce wykorzystac tableta z ekranem dotykowym z zainstalowanym windowsem xp na ktorym bedzie odpalona aplikacja sterujaca tym wszystkim a wiec mozliwosci graficzne itp nieograniczone (na tym samym ekranie chce wyswietlac np. obraz z kamery przy furtce - videodomofon, monitoring...).
Zalozenie jest takie ze mikroprocesor(y) maja byc jak najbardziej samowystarczalne zeby wyeliminowac sytuacje ze np. windows sie powiesi itp. Aplikacja glowna zainstalowana na tablecie ma tylko przesylac do prockow zmiany jakie wprowadzamy (zmiana zadanej temp. pomieszczen, itd) a w pozostalym okresie czasu maja procki same pilnowac to co im wczesniej przeslalismy.
Zdecydowalem sie na takie rozwiazanie ze wzgledow finansowych (tablet z ekranem dotykowym to koszt juz od 200zl w gore) i mozliwosci jakie daje zastosowanie mikroprocesorow z rodziny Atmega lub innych np. ST6 przy minimalnym nakladzie kosztow realizacji.
W miare postepow prac bede sie staral prezentowac to co sie udalo juz zrobic. Pozdrawiam fanatykow!

civic9
08-04-2009, 21:26
Moja instalacja bedzie sie opierac o moduly mikroprocesorowe (Atmega) spiete w jednen system za pomoca magistrali RS485. Moduly te jak i soft do nich chce opracowac sam na spolke ze znajomym ktory sie zajmuje programowaniem na codzien.

Trochę rozwiązań i doświadczeń z tej rodziny można znaleźć na http://idom.wizzard.one.pl/
Tak chciał też robić forumowicz Sako, ale chyba przestał nas odwiedzać.

Depi
09-04-2009, 17:46
A ten Hall2007 to nie jest właśnie na czymś takim? Co prawda nakleja na czipy swoje naklejki, ale śmierdzi mi to Atmegą :)

zulus1
09-04-2009, 19:37
Tak, mysle ze Hall to na 99% jakas Atmega ale wole takie moduly sam opracowac na moje potrzeby i na pewno wyjdzie to o wiele taniej niz gotowiec.

schwamm
10-04-2009, 07:20
Witajcie!
Obserwuje ten watek juz od dluzszego czasu i postanowilem ze zdradze wam moja wizje automatyki domowej ktora powoli chce zaczac realizowac.

Moja instalacja bedzie sie opierac o moduly mikroprocesorowe (Atmega) spiete w jednen system za pomoca magistrali RS485.

Witam

W koncu widze ze ktos ma swoja wizje systemu:) Wlasnie tak wygladala moja mgr. Male moduly zyjace swoim zyciem, komunikujace sie po RS485. Wtedy robilem to na malych '51, ale teraz tez mysle o AVR. Tak jak pisales komp tylko do wizualizacji i nanoszenia nastaw, a system pracuje bez kompa. Na mgr zrobilem model z 4 modulami, wizualizacja w builderze. Wszystko smigalo az milo:) Ze wzgledu na budowe (zeby mozna bylo gdzie ten system zamontowac:) ) prace troche stanely. W budowanym domu mam juz przygotowana instalacje wlasnie pod ten system, tak zaplanowana, ze dopoki nie bedzie elektroniki dziala jak tradycyjna, takze w przypadku awarii modulu bez problemu mozna sie przelaczyc. Mozliwosci sa praktycznie nieograniczone.

PS Masz jakies przykladowe linki do tabletow jakie planujesz uzyc?

Pozdrawiam Was i Wasze zony ktore na sam widok pukaja sie w glowe :)

odaro
10-04-2009, 07:35
[quote=zulus1]Witajcie!

Moja instalacja bedzie sie opierac o moduly mikroprocesorowe (Atmega) spiete w jednen system za pomoca magistrali RS485.
W budowanym domu mam juz przygotowana instalacje wlasnie pod ten system, tak zaplanowana, ze dopoki nie bedzie elektroniki dziala jak tradycyjna, takze w przypadku awarii modulu bez problemu mozna sie przelaczyc. Mozliwosci sa praktycznie nieograniczone.



Ooo... a czy można Twój pomysł awaryjnego przełączania zastosować też w instalacji z PLC gdzie kable położone są w gwiazdę. Bardzo mnie to zaciekawiło.

schwamm
10-04-2009, 08:08
[quote=zulus1]Witajcie!

Moja instalacja bedzie sie opierac o moduly mikroprocesorowe (Atmega) spiete w jednen system za pomoca magistrali RS485.
W budowanym domu mam juz przygotowana instalacje wlasnie pod ten system, tak zaplanowana, ze dopoki nie bedzie elektroniki dziala jak tradycyjna, takze w przypadku awarii modulu bez problemu mozna sie przelaczyc. Mozliwosci sa praktycznie nieograniczone.



Ooo... a czy można Twój pomysł awaryjnego przełączania zastosować też w instalacji z PLC gdzie kable położone są w gwiazdę. Bardzo mnie to zaciekawiło.

Mysle ze to nie bedzie takie latwe, a napewno nie az tak jak w moim przypadku. U mnie moduly sa rozproszone i usytulowane w miejscach gdzie sa wylaczniki. Jesli modul nie steruje faza (np awaria elektroniki) to gdzies obok moge miec przykryte np klapka wylaczniki "awaryjne", niedostepne w trybie normalnym, a zwierajace bezposrednio faze. Te wylaczniki awaryjne planuje tak umiescic, aby osoby niezorientowane nie mialy dostepu, ale tez zeby nie bylo sytuacji ze goscie przychodza i siedzimy po ciemku bo cos nawalilo:)

odaro
10-04-2009, 09:51
[quote=schwamm]
Ooo... a czy można Twój pomysł awaryjnego przełączania zastosować też w instalacji z PLC gdzie kable położone są w gwiazdę. Bardzo mnie to zaciekawiło.

Mysle ze to nie bedzie takie latwe, a napewno nie az tak jak w moim przypadku. U mnie moduly sa rozproszone i usytulowane w miejscach gdzie sa wylaczniki. Jesli modul nie steruje faza (np awaria elektroniki) to gdzies obok moge miec przykryte np klapka wylaczniki "awaryjne", niedostepne w trybie normalnym, a zwierajace bezposrednio faze. Te wylaczniki awaryjne planuje tak umiescic, aby osoby niezorientowane nie mialy dostepu, ale tez zeby nie bylo sytuacji ze goscie przychodza i siedzimy po ciemku bo cos nawalilo:)

A da się zrobić tak - instalacja jest w gwiazdę Wylącznik nr1 włącza główne oświetlenie w salonie przez PLC a inny Wyłącznik nr 2 włącza to samo główne oświetlenie w salonie ale bez pomocy PLC obwód połączony na zugach

ravbc
10-04-2009, 10:11
A da się zrobić tak - instalacja jest w gwiazdę Wylącznik nr1 włącza główne oświetlenie w salonie przez PLC a inny Wyłącznik nr 2 włącza to samo główne oświetlenie w salonie ale bez pomocy PLC obwód połączony na zugach
Pewnie że się da. Tyle że albo będzie ten awaryjny klawisz zależał on działania przekaźnika (czyli jak ten padnie, to i awaryjny klawisz przestanie działać), albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.

odaro
10-04-2009, 10:25
[quote=odaro]
Pewnie że się da. Tyle że albo będzie ten awaryjny klawisz zależał on działania przekaźnika (czyli jak ten padnie, to i awaryjny klawisz przestanie działać), albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.

Ale jak mam instalację w gwiazdę to chyba mogę to połączyć bez dodatkowego przekaźnika tylko na złączkach. Jak ze będzie to awaryjne to ręcznie go wyłączę bez udziału PLC.

ravbc
10-04-2009, 10:52
Pewnie że się da. Tyle że albo będzie ten awaryjny klawisz zależał on działania przekaźnika (czyli jak ten padnie, to i awaryjny klawisz przestanie działać), albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.Ale jak mam instalację w gwiazdę to chyba mogę to połączyć bez dodatkowego przekaźnika tylko na złączkach. Jak ze będzie to awaryjne to ręcznie go wyłączę bez udziału PLC.
Aż się zacytuję:

...albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.
;-)

odaro
10-04-2009, 12:00
Pewnie że się da. Tyle że albo będzie ten awaryjny klawisz zależał on działania przekaźnika (czyli jak ten padnie, to i awaryjny klawisz przestanie działać), albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.Ale jak mam instalację w gwiazdę to chyba mogę to połączyć bez dodatkowego przekaźnika tylko na złączkach. Jak ze będzie to awaryjne to ręcznie go wyłączę bez udziału PLC.
Aż się zacytuję:

...albo po włączeniu światła tym awaryjnym klawiszem nie da się go wyłączyć z PLC.
;-)


Widzę że nie zrozumiałeś o co pytam :wink:

ravbc
10-04-2009, 12:16
Widzę że nie zrozumiałeś o co pytam :wink:
Teraz mnie zaintrygowałeś ;-)
Spróbuj w takim razie wytłumaczyć o co pytasz. Bo jestem prawie pewien, że podałem wszystkie (sensowne) warianty rozwiązania wraz z ich ograniczeniami. Dla przypominenia:
- albo wykorzystujesz przekaźnik (dodatkowy lub "sprytniejszy" podstawowy) i jesteś uzależniony od jego zadziałania
- albo podpinasz włącznik równolegle do przekaźnika z PLC, co powoduje, że jak ten włącznik włączysz, to stan przekaźnika sterowanego z PLC nie wpływa na stan sterowanego urządzenia.

Oczywiście oba rozwiązania najłatwiej wykonać przy instalacji pociągniętej w gwiazdę, co nie znaczy że tylko przy takiej da się je zrealizować.

schwamm
10-04-2009, 13:55
- albo podpinasz włącznik równolegle do przekaźnika z PLC, co powoduje, że jak ten włącznik włączysz, to stan przekaźnika sterowanego z PLC nie wpływa na stan sterowanego urządzenia.
.

I o tym wlasnie pisalem, ze awaryjny wylacznik nie powinien byc dostepny przy normalnej pracy dla zwyklych smiertelnikow:)

zulus1
11-04-2009, 08:44
PS Masz jakies przykladowe linki do tabletow jakie planujesz uzyc?


Na allegro jest tego troche, ja mam juz akurat chinszczyzne ( http://jkontherun.com/2005/02/11/advueu_releases/ ) niestety do obslugi ekranu dotykowego wymagane jest specjalne piorko ale mozna spotkac modele reagujace na palec.

odaro
11-04-2009, 16:52
Może ktoś potrzebuje pilota do inteligentnych instalacji

http://www.hifi24.pl/c,pl,28_58,1,1,0,long,nevo.html

http://pilotuniwersalny.pl/produkty.html

Nic tylko kupować taniocha jak nie wiem co.

A ten jest bezcenny :lol:

http://www.cinematic.pl/sterowanie/Pronto_TSU9600.html

jelen
12-04-2009, 11:07
Jak chcesz tańsze to zobacz logitecha:
http://www.allegro.pl/item606918833_logitech_harmony_525_wyprzedaz.html

Jak chcesz coś podobnego do pronto to:
http://www.allegro.pl/item606702827_logitech_harmony_1000_uniwersalny_pi lot_wypas.html

Swoim klientom raczej polecam ten pierwszy bo z reguły łatwiej operować pilotem jedną ręką zamiast dwoma. Sam też wolę poczciwego 525/885.

odaro
12-04-2009, 11:25
Jak chcesz tańsze to zobacz logitecha:
http://www.allegro.pl/item606918833_logitech_harmony_525_wyprzedaz.html

Jak chcesz coś podobnego do pronto to:
http://www.allegro.pl/item606702827_logitech_harmony_1000_uniwersalny_pi lot_wypas.html

Swoim klientom raczej polecam ten pierwszy bo z reguły łatwiej operować pilotem jedną ręką zamiast dwoma. Sam też wolę poczciwego 525/885.

Działają tylko na podczerwień czy mają może też radiówkę albo sterowanie bezprzewodowe

manieq82
16-04-2009, 06:17
No dobra teoria wchodzi w praktykę

Zaczynam ciagnać kabelki i już pierwsza rzecz mnie zastnanowiła
Dla opcji fateka z wyjściami tranzystrowymi - za nadmiarowym będą przekaźniki.
W przypadku przeciążenia, spięcia kiedy wyskoczy nadmiarówka tudzież różnicowy - nie dzieję sie nic z przekaźnikiem?

Z drugiej mańki - w końcu każda lampka/kinkiet/żyrandol to osobny kabel do rozdzielni - czyli i małe obciążenie. Jak reagują wyjścia przekażnikowe bezpośrednio w fateku i jak rozwiązujecie wtedy kwestie nadmiarówki/różnicówki - po jednej przed fatekiem czy ma on kilka wejść 230AC?

Aha - ostatnie
Zakupiłem 3 rozdzielnie 42,42,56 pól - starczy? Po ile u was to zajeło i czy dawaliście fateka do rozdzielnie czy obok do jakiej skrzyneczki?

się z rana rozpisałem :)

Depi
16-04-2009, 10:41
Czy starczy, to nie wiem. Ja mam tak:

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/rozdzielnie.jpg

To jest "centrum dowodzenia" - wtedy jeszcze puste. Są to 2 rozdzielnie po 100 pół każda z firmy-kubiak (za radą civica9) Do tego są mniejsze rozdzielnie chyba 42 polowe na piętrze i w garażu...

Najbardziej lubię reakcję wszystkich, co przychodzą mnie odwiedzić - "Co to k... jest?!?!"

:lol: :lol: :lol:

PavvelB
16-04-2009, 13:22
Mam pytanie do osób bardziej zorientowanych w temacie. Jaka, z punktu widzenia użytkownika automatyki domowej, jest różnica między tranzystorami npn i pnp na wyjściach w sterownikach Fatek? Do tych wyjść będę miał podpięte przekaźniki i do nich sterowane obwody.

Bigbeat
16-04-2009, 13:52
Tranzystor npn "zwiera" do masy, tranzystor pnp do "plusa" zasilania.
Czyli przy tranzystorach npn cewkę przekaźnika (albo ogólniej: obciążenie) włączasz ZAWSZE między wyjście a plus zasilania. Przy tranzystorze pnp natomiast włączasz tą cewkę ZAWSZE między wyjście a masę.
No i wynikające z tego dodatkowe właściwości: jeśli "przypadkiem" zewrzesz wyjście z tranzystorem npn do masy to po prostu właczy Ci się przekaźnik - ale wyjściu nic się nie stanie - bo na tym wyjściu nie jest "wystawiane" z wnętrza sterownika żadne napięcie. Natomiast jak zewrzesz wyjście pnp do masy, i przypadkiem je wysterujesz ze sterownika, to poleci pewnie ten tranzystor - bo będzie chciał włączyć plus zasilania na masę - po prostu po wysterowaniu wyjścia pnp pojawia się na nim napięcie zasilające.
Oczywiście przy rozważaniu zwarcia do plusa zasilania sytuacja będzie idealnie odwrotna - tyle, że zwarcia na masę zdarzają się jednak częściej, bo w okablowaniu jest znacznie więcej przewodów masowych niż zasilających.
Czyli npn jest niby bardziej korzystne - przynajmniej w tych przypadkach, kiedy niepożądane załaczenie przekaźnika (na skitek zwarcia wyjścia do masy) nie powoduje zagrożenia..

PavvelB
16-04-2009, 14:00
Dzięki, rozjaśniło mi się trochę :)

manieq82
16-04-2009, 17:09
hmm 2 x100 powiadasz - to mi sporo brakuje :(
Najwyżej dokupię jeszcze jedną i wstawię dwie po 56 obok siebie na dole,
górą i garaż ogarnę myślę tymi 42

gniazdek prądowych nie będę wsterowywał więc może starczy...
ale moje inne pytanie

Dla opcji fateka z wyjściami tranzystrowymi - za wyłącznikami nadmiarowym będą przekaźniki. W przypadku przeciążenia, spięcia kiedy wyskoczy nadmiarówka tudzież różnicowy - nie dzieję sie nic z przekaźnikiem?

i drugie (pewnie głupie)


Z drugiej mańki - w końcu każda lampka/kinkiet/żyrandol to osobny kabel do rozdzielni - czyli i małe obciążenie. Jak reagują wyjścia przekażnikowe bezpośrednio w fateku i jak rozwiązujecie wtedy kwestie nadmiarówki/różnicówki - po jednej przed fatekiem czy ma on kilka wejść 230AC?


no i na koniec totalnie bzdurne i chyba już o tym mowa - nie mogę tego teraz znaleźć - do każdego włącznika dać 2x0.5 x ilość klawiszy - skrętka lub kabel alarmowy mogą być?

na koniec
przeglądałem ten wątek trafiłem na zdjęcie rozdzielni civica
http://patek.netinfo.pl/s.jpg

co to są te białe po lewej dwa górne rzędy?

civic9
16-04-2009, 19:31
wyjścia npn także łatwiej wykorzystać do połączenia z innymi zabawkami - np. satelem. bo tam też wejścia się aktywuje zwarciem do masy.

zwarcie i przekaźniki - jeszcze nie testowałem :) pewnie zależy od jakości i wytrzymałości przekaźnika i od szybkości zadziałania zabezpieczenia. najwyżej się uszkodzi, za kilka zł można wymienić. do tej pory (już pół roku chodzi, od czasu do czasu coś przełączam i kombinuję) nic się jeszcze nie spaliło, więc chyba nie jest źle.

nie wiem jak reaguje na zwarcie fatek z przekaźnikami - tak jak zawsze pisałem, uważam to za ryzyko i utrudnienie. z osobnymi nadmiarowymi i różnicówkami nie ma problemu - to każdy przekaźnik z osobna (czy w fateku wbudowany czy zewnętrzny) jest wejściem i wyjściem dla fazy. to nie wchodzi do sterownika.

do przycisków - 0.5 x (ilość klawiszy + 1) ; +1 bo musi być masa. i oczywiście tak jak zawsze warto dać nadmiar - a to coś się uszkodzi, a to braknie przycisków i zechcemy dołożyć jakiś; w wyjątkowych przypadkach np. podwójny przycisk niedaleko innego podwójnego przycisku - można pociągnąć jeden przewód 6-8x0.5 do pierwszego przycisku, i dodatkowy przewód z pierwszego do drugiego. potem odpowiednie połączenie w puszcze pierwszego załatwi sprawę. zawsze to jeden mniej w rozdzielni.

dwa górne rzędy u góry u mnie to ZUGi czyli zwykłe połączenie dwóch kabelków. wyjście przekaźnika jest puszczone na ZUG, i przewód z obiektu jest do odpowiedniego ZUGa. w razie jakiś zmian w przyszłości - np. dorzucenia czegoś niesterowanego do sterowanego albo na odwrót to łatwiej to trochę zrobić.

Depi
16-04-2009, 19:33
Ups - spóźniłem się :oops:

Skoro już jednak nabiłem posta, to może o cos zapytam :)

Czy któryś z zaawansowanych Panów (np. civic) wsadził może Ropama do obudowy razem z Integra? Niby piszą, zeby w oddzielnej, ale jakoś mi szkoda...

I, może głupie pytanie, ale czy Ropama da się z Integry sasilić, czy dedykowany zasilacz muszę jeszcze dokupić?

PS. Czy jakieś przemyślenia dot. szambometru ktos ma? Czy taki zwykły czujnik zalania (tzn. zwierający sobie styki przez wodę) da radę? :)

civic9
16-04-2009, 19:44
a to nie na wątek alarmowy?

tak, mam w jednej obudowie i zasilone z integry. chociaż potrafi do ładowania telefonu tego prądu sporo brać - trzeba uwzględnić.

Depi
16-04-2009, 19:51
a to nie na wątek alarmowy?

tak, mam w jednej obudowie (dokładnie to w drugiej, z ekspanderami) i zasilone z integry. chociaż potrafi do ładowania telefonu tego prądu sporo brać - trzeba uwzględnić.

Pewnie na wątek alarmowy, ale jak pisałem - skoro już mam posta, to go wykorzystam ;)

Dzięki! :)

manieq82
16-04-2009, 21:08
do przycisków - 2x0.5 x (ilość klawiszy + 1) ; +1 bo musi być masa.

hmm 2 kable do przycisku plus jeszcze masa do wszystkiego?

Dobra to jak to działa - wejścia w fateku

są dwa piny których zwarcie daje sygnał, czy jak?
bo myślę o przyciskach dzwonkowych - jakie wy wykorzystujecie?
Można na zwykłych

opiszcie proszę łopatologicznie - może jakiś schemat :D

civic9
16-04-2009, 21:14
schemat:
http://patek.netinfo.pl/idea.pdf

u góry wejścia i przyciski,
na dole odbiorniki sterowane przekaźnikami.

w praktyce to 24V- OUT mam podaną na listwę zaciskową i tam podłączyłem czarną żyłę z każdego kabla idącego do przycisków. w przycisku podłączam czarną i wybrany kolor, który trafia do wejścia.

manieq82
16-04-2009, 21:32
noo wszystko jasne ale ... :D

uno: co z tą masą?
due: między zasilaczem a przekaźnikami dałeś jakiś bezpiecznik 1 A?

Pozatym chyba wszystko kumam

civic9
16-04-2009, 21:38
noo wszystko jasne ale ... :D

uno: co z tą masą?


no te 24v- miałem na myśli pisząc masa.



due: między zasilaczem a przekaźnikami dałeś jakiś bezpiecznik 1 A?


tak, wg dokumentacji fateka.

manieq82
16-04-2009, 22:34
czyli do podwójnego przełącznika - 2 klawisze - potrzebuję 3 przewody - masa i dwa do wejść?

bo napisałeś że 2 przewody 0.5 na klawisz?
pomyłka czy ja czegoś nie kumam

sorka za lekki śmietnik na wątku

civic9
17-04-2009, 04:55
czyli do podwójnego przełącznika - 2 klawisze - potrzebuję 3 przewody - masa i dwa do wejść?

bo napisałeś że 2 przewody 0.5 na klawisz?
pomyłka czy ja czegoś nie kumam

sorka za lekki śmietnik na wątku

no tak, skupiłem się na dodaniu +1, nie zauważając, że tam napisałeś 2x :)
3 przewody do podwójnego.

wzór ostateczny: (ilość klawiszy + 1)*0.5;
:)

wartość bezpiecznika oczywiście odpowiada max. obciążalności zasilacza.

manieq82
17-04-2009, 05:23
jasne :lol: :D

Przemek Maron
21-04-2009, 19:12
Witam!

To mój pierwszy post na forum. Jest ono prawdziwą kopalnią wiedzy - dziękuję Wszystkim za poświęcenie czasu i rozwój tego wątku. Jestem w trakcie wykonywania instalacji elektrycznej w domku drewnianym (technologia szkieletowa) w Borach Tucholskich. Obecny etap to projektowanie instalacji, zastanawiam się co by tu zautomatyzować, jak to wykonać. Chcę wykorzystać centralę Integra Satela.

Moje pytanie dotyczy automatu zmierzchowego F&F AZ-B (montaż na szynie DIN) http://www.fif.com.pl/produkt/23/174. Czy dałoby się go podłączyć pod wejście centrali Satela INTEGRA? Czujnik ten występuje w wersji zasil$ania 12V DC. Chciałbym użyć centrali do sterowania oświetleniem. Miałaby ona poprzez wyjście przekaźnikowe i przekaźnik bistabilny załączać światło na zewnątrz domu gdy robi się ciemno, nie chcę jednak rezygnować z możliwości zapalania światła przyciskiem dzwonkowym za dnia, tylko dlatego że czujnik zmierzchowy nie podaje napięcia na obwód oświetlenia. Dlatego sygnał z czujnika zmierzchowego byłby jedynie jednym z warunków załączenia światła.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

lakusz
21-04-2009, 20:52
hej

macie jakiś sprytny pomysł na "układanie" i podpinanie kabli, a raczej drucików w skrzynce elektrycznej? tych od łączników dzwonkowych do PLC ...

civic9
21-04-2009, 21:05
hej

macie jakiś sprytny pomysł na "układanie" i podpinanie kabli, a raczej drucików w skrzynce elektrycznej? tych od łączników dzwonkowych do PLC ...

1. ZUGi
2. łączówki LSA (tylko powstaje pytanie jak je zamontować w skrzynce, bo nie widziałem takich na szynę, ale majsterkowicze coś wymyślą)
3. zaciski śrubowe sterownika/modułów PLC (dlatego wolałem moduły pełnowymiarowe niż te high-density)

civic9
21-04-2009, 21:38
Moje pytanie dotyczy automatu zmierzchowego F&F AZ-B (montaż na szynie DIN) http://www.fif.com.pl/produkt/23/174. Czy dałoby się go podłączyć pod wejście centrali Satela INTEGRA? Czujnik ten występuje w wersji zasil$ania 12V DC. Chciałbym użyć centrali do sterowania oświetleniem. Miałaby ona poprzez wyjście przekaźnikowe i przekaźnik bistabilny załączać światło na zewnątrz domu gdy robi się ciemno, nie chcę jednak rezygnować z możliwości zapalania światła przyciskiem dzwonkowym za dnia, tylko dlatego że czujnik zmierzchowy nie podaje napięcia na obwód oświetlenia. Dlatego sygnał z czujnika zmierzchowego byłby jedynie jednym z warunków załączenia światła.


- możesz użyć zwykłej wersji 230V, tylko tam gdzie się zwykle podłącza odbiornik wpinasz przekaźnik, np. taki: http://www.relpol.pl/data/products/pl_PL/20/RM85_pl.pdf popularny rm85-*-*-5230 (cewka 230V AC);
- z wersją 12VDC bezpośrednio do satela to nie wiem, bo trzeba by go zasilić tymi 12V, i to 12VDC jak rozumiem z opisu się potem pojawi na wyjściu... do pobudzania wejść satela lepsze jest zwarcie tego co podaje satel (co realizuje przekaźnik wyżej)... oczywiście analogicznie do wersji z 230V na pewno możesz też użyć wersji 12VDC z przekaźnikiem z cewką 12VDC rm85-*-*-5012
- sposób podłączenia: przekaźnik A1 i A2 do automatu zmierzchowego; COM i któreś wejście z SATELA do wyprowadzeń 11 i 14
- uwaga: nie sprawdzałem czy możliwości programowe satela są wystarczające dla tego zadania;
- wydaje mi się, że możesz to osiągnąc i bez satela łącząc odpowiednio zarówno wyłącznik zmierzchowy, jak i zwykły wyłącznik przyciskowy pod to światełko; równoległe podanie fazy (tej samej) za automatem zmierzchowym; tyle że wyłącznik zmierzchowy nie będzie mógł spowodować wyłączenia po włączeniu przyciskiem zwykłym

jelen
22-04-2009, 22:21
Jak chcesz tańsze to zobacz logitecha:
http://www.allegro.pl/item606918833_logitech_harmony_525_wyprzedaz.html

Jak chcesz coś podobnego do pronto to:
http://www.allegro.pl/item606702827_logitech_harmony_1000_uniwersalny_pi lot_wypas.html

Swoim klientom raczej polecam ten pierwszy bo z reguły łatwiej operować pilotem jedną ręką zamiast dwoma. Sam też wolę poczciwego 525/885.

Działają tylko na podczerwień czy mają może też radiówkę albo sterowanie bezprzewodowe

W niektórych modelach jest też wbudowana radiówka

jelen
22-04-2009, 22:32
- wydaje mi się, że możesz to osiągnąc i bez satela łącząc odpowiednio zarówno wyłącznik zmierzchowy, jak i zwykły wyłącznik przyciskowy pod to światełko; równoległe podanie fazy (tej samej) za automatem zmierzchowym; tyle że wyłącznik zmierzchowy nie będzie mógł spowodować wyłączenia po włączeniu przyciskiem zwykłym

albo możesz to zrobić tak jak się robi w większych budynkach czyli przełącznik Automat/Off/Załącz tylko nie widziałem przełączników trójpozycyjnych które nadawałyby się do pokazania w domu bez protestów małżonki :)
Pozostaje ewentualnie podwójny włącznik (1 x schodowy + 1 x 'normalny') do sterowania w podobny sposób - schodowym podajesz fazę na czujkę (automat) lub na drugi włącznik (off lub załącz) a z drugiego włącznika podajesz fazę na światło (załącz)lub nigdzie (off) no i oczywiście do światła równolegle faza z czujki i z drugiego włącznika.

ravbc
23-04-2009, 17:26
Nie daje mi spokoju kwestia spięcia Integry z Fatekiem. Jeżeli chce się wykorzystywać jedynie informację o alarmie lub jego braku (ewentualnie także o czuwaniu), to spokojnie można spiąć po prostu wyjścia Integry z wejściami Fateka. Ja jednak plan mam większy. Pozakładałem sobie kilka kontaktronów w drzwiach wewnętrznych tu i ówdzie, no i chciałbym ich stan wykorzystać do sterowania. Ponieważ liczba monitorowanych sygnałów w tym momencie dochodzi mi do 10 sztuk wykorzystywanie wyjść Integry i wejść Fateka zaczyna być mocno odczuwalne finansowo. Satel ma w swojej ofercie moduł INT-RS, który może na porcie RS-232 wystawiać dane z centrali. Ma on kilka trybów pracy, o różnym poziomie skomplikowania protokołu. Do moich potrzeb wydaje się wystarczający tryb opisany jako "Function 1". W tym trybie moduł ten, używając protokołu w czystym ASCII, daje możliwość sprawdzenia predefiniowanych zdarzeń. Jeśli dobrze to rozumiem, to można w ten sposób wyciągnąć z Integry potrzebne dane. Czy ktoś już próbował takiego podejścia? Albo może chociaż ma jakies doświadczenia z obsługą protokołu w ASCII z poziomu Fateka?

civic9
23-04-2009, 18:02
hmm... int-rs - 300 zł, rs232 do fateka (będzie dedykowany tylko do tego) - 120 zł = 420 zł.
wyjście satela 17 zł + wejście fateka 14 zł = 31 zł/sztukę.
przy kilkunastu może się opłacać, a o ileż prościej,
jeszcze zależy jak się konfiguracje modułów we/wy w satelu i fateku rozłożą, bo przeliczanie wg cen pojedynczych we/wy jest pewnym uproszczeniem, ale to można spróbować jakoś dopasować do reszty potrzeb.

o ile komunikacja po modbusie z fateka jest prosta, to implementacja jakiegokolwiek innego protokołu wydaje mi się problematyczna. no ale nie próbowałem, teoretycznie jakieś możliwości istnieją.

Depi
23-04-2009, 20:43
Raport - byliśmy z manqiem82 na szkoleniu Fateka i jestem mocno podjarany - ale to jest zarąbista zabawaka! Cieszyłem się jak mały chłopiec, który dostał Małego Chemika pod choinkę :lol:

ravbc
23-04-2009, 23:52
hmm... int-rs - 300 zł, rs232 do fateka (będzie dedykowany tylko do tego) - 120 zł = 420 zł.
wyjście satela 17 zł + wejście fateka 14 zł = 31 zł/sztukę.
Trochę uproszczona ta kalkulacja. Mnie int-rs kosztuje coś ok. 200zł. Moduł 8 wyjść do Integry 100zł, ale to nie w wersji na szynę DIN. Ten na szynę to już 300zł. Tak czy owak są tylko moduły po 8-wyjść. Jeśli w jednym się nie zmieszczę to już mi się ceny zrównują. Najtańszy moduł portu RS-232 do Fateka to ok. 30 USD, co przy obecnym kursie daje ok. 100zł. Wejścia będą sporo droższe, choć to mocno zależy od ich ilości...
Tak więc jak dla mnie czysto finansowo, to było by opłacalne, tyle że niestety:

o ile komunikacja po modbusie z fateka jest prosta, to implementacja jakiegokolwiek innego protokołu wydaje mi się problematyczna. no ale nie próbowałem, teoretycznie jakieś możliwości istnieją.
Wygląda to faktycznie kiepsko. Co prawda pobieżnie tylko przeglądałem dokumentację, ale nie widzę tam funkcji pozwalających wprost na operacje na danych tekstowych (w formacie ASCII) - chodzi głównie oczywiście o ich odczyt.
Tak więc chyba przyjdzie się pogodzić z dodatkowymi kosztami rozbudowy sterownika i centrali. :-(

civic9
24-04-2009, 00:04
Wygląda to faktycznie kiepsko. Co prawda pobieżnie tylko przeglądałem dokumentację, ale nie widzę tam funkcji pozwalających wprost na operacje na danych tekstowych (w formacie ASCII) - chodzi głównie oczywiście o ich odczyt.
Tak więc chyba przyjdzie się pogodzić z dodatkowymi kosztami rozbudowy sterownika i centrali. :-(

przyjrzyj się funkcji 151, CLINK, tryby MD1,MD2.
ale w życiu nie widziałem tego w zastosowaniu.

zastanawiam się jeszcze czy nie można jednego kontaktronu podłączyć jednocześnie do fateka i integry... niestety nie wiem co w tej integrze siedzi, jak jest zbudowany układ wejść.

ps. gdzie int-rs (i inne satelowe rzeczy) za 200 zł? :)

ravbc
24-04-2009, 08:33
przyjrzyj się funkcji 151, CLINK, tryby MD1,MD2. ale w życiu nie widziałem tego w zastosowaniu.
MD1 może by sie nadało, aczkolwiek nie jestem pewien (jakoś w manualu tego wprost napisanego nie znalazłem), że można przy użyciu tego zestawić ramkę o dowolnej zawartości, tj. bez żadnych nagłówków dodanych przez FATEKA (jakieś adresy, CRC, czy cholera wie co jeszcze). Tak czy owak, nawet jeśli się da, to zbytnio czytelne to niestety nie będzie... :-(

zastanawiam się jeszcze czy nie można jednego kontaktronu podłączyć jednocześnie do fateka i integry... niestety nie wiem co w tej integrze siedzi, jak jest zbudowany układ wejść.
W zasadzie można go chyba interfejsować przez przekaźnik lub wykorzystać wejścia OC w integrze i nie będzie raczej problemów, ale to już prościej spiąć wyjścia Integry z wejściami Fateka. ;-)

ps. gdzie int-rs (i inne satelowe rzeczy) za 200 zł? :)
Prawie wszędzie ;-) choć to drobna socjotechnika. Po prostu kupuję te rzeczy na firmę, więc VAT z automatu odliczam, a jeszcze jakiś rabacik do tego... ;-)

manieq82
27-04-2009, 17:16
witam

pytań i wątpliwości ciąg dalszy (sory jeśli coś powtórzę z watku ale czytam i czytam i ..)

1. Od sterownika do przekażnika może być 0.5? Będę miał sterownik w jednej z szaf a część przekaźników rozrzucona do dwóch innych rozdz.

2. Przełączniki dzwonkowe - fajne sa Berkera kwadrat - ale czy maja podójne dzwonkowe? Może jakieś inne - lepsze tańsze itd.??

3. Jak zrobiliście wideodomofon? Poruszyłem en temat na szkoleniu w multiprojekcie ale tylko wyższe modele weinteteka maja możliwość odbioru wideo.. A może tak zwykły wideodomoon tylko dodać że np. którymś z klawiszy również można otworzyć bramę/furtkę? Jeśli tak to jaki polecacie?

Kłądę kabelki - już większa połowa :) - i nie chciałbym przed tynkami o czymś zapomnieć ...
Dzieki z góry

civic9
27-04-2009, 17:42
1. Od sterownika do przekażnika może być 0.5? Będę miał sterownik w jednej z szaf a część przekaźników rozrzucona do dwóch innych rozdz.

jeśli 12/24VDC to tak.



2. Przełączniki dzwonkowe - fajne sa Berkera kwadrat - ale czy maja podójne dzwonkowe? Może jakieś inne - lepsze tańsze itd.??

mają podwójne dzwonkowe, ale roletowe - ma to ten feler, że tam jest blokada mechaniczna i elektryczna jednoczesnego naciśnięcia obu przycisków - nie da się. ale można z tym żyć, mam tak w całym domu.
innych o podobnym stosunku jakości do ceny i z 5cio-krotnymi ramkami nie znalazłem (4-ro krotnym jeszcze coś było).



3. Jak zrobiliście wideodomofon? Poruszyłem en temat na szkoleniu w multiprojekcie ale tylko wyższe modele weinteteka maja możliwość odbioru wideo.. A może tak zwykły wideodomoon tylko dodać że np. którymś z klawiszy również można otworzyć bramę/furtkę? Jeśli tak to jaki polecacie?


nie znam się.

ravbc
27-04-2009, 17:45
1. Od sterownika do przekażnika może być 0.5? Będę miał sterownik w jednej z szaf a część przekaźników rozrzucona do dwóch innych rozdz.
Może być. Wyjścia sterowników są zwykle na 24V, więc nie ma problemu.

2. Przełączniki dzwonkowe - fajne sa Berkera kwadrat - ale czy maja podójne dzwonkowe? Może jakieś inne - lepsze tańsze itd.??
Ja mam Hager Polo

Kłądę kabelki - już większa połowa :) - i nie chciałbym przed tynkami o czymś zapomnieć ...
I tak Ci się nie uda. Albo mocno przeinwestujesz. ;-)

manieq82
27-04-2009, 19:49
dzięki za informacje :)

tak szukam jednakowego systemu
jeszcze kilka sprawa mnie trapi a ponieważ widze że nieźli jesteście w różnych tematach
- chciałem zastosować jakąś szafę na multiswicza ew. jakiś router, serwer nas czu cuś i dać to centralnie na górze - jaka obudowę zastosować?? jak to u siebie rozwiązaliście?
- do każdego pokoju dam koncentryk a do większości nawet 2 (HD rec) - (system kontaktów sie kłania po raz wtóry ) szukam gniazda które ma 2 x sat

przepraszam że taki lekki off top

Depi
27-04-2009, 20:02
- chciałem zastosować jakąś szafę na multiswicza ew. jakiś router, serwer nas czu cuś i dać to centralnie na górze - jaka obudowę zastosować?? jak to u siebie rozwiązaliście?


Maniek - nie przeginasz oby? Powiedz mi jeszcze, że tego NASa to chcesz dać w racku w szafie. Chłopie - patrzyłeś ile to kosztuje?

manieq82
27-04-2009, 20:10
łee w racku, w jakiejś szafie coby miała wentylacją jaką tylko
wypadłem z branży i nie wiem coby tu zastosować - a Ty gdzie takie duperele postawisz?
a o co chodzi z "kosztuje" - nas czy szafa?
Ja mam już na to kącik obok Integry planowałem dać taki centralny punkt danych - jak mi do drzwi zapukają to dane będą schowane :lol


aha - przejrzałem tego hagera i kurde ma wszystko co mi potrzeba - nawet te gniazda sat podwójne :)
musze podlecieć i zobaczyć jak to estetycznie - dotychczas gustowałem w ekrii berkera b-kwadrat

a jak jakościowo porównując z berkerem?

Depi
27-04-2009, 20:17
Sama szafa to są cięzkie tysiące, a dla 1 switcha to nawet te małe są za duże. No a nas rackowy to nawet nie chce wiedzieć, ile kosztuje. Do tego zasiłki, cała infrastruktura... Możesz wstawić to w sam stelaż - są w miarę tanie, czyli nadal kilka stow.

Nie może tego po prostu postawić? :o

manieq82
27-04-2009, 20:25
co Ty NAS rackowy? łoszalałeś - a kupie jakiego Linsysa - przecie ci opowiadałem
no tak zimno było ... nie pamiętasz
myślałem o NAS200 linsysa i np DMA2200 do salonu - będzie grało i buczało :)

ale chciałem to gdzieś postawić, dać obok switcha itd. może da radę splitować karty to też jakie urządzenie będzie itd - koncepcja na gwiazdę kabelków i wszystko masz w miejscu.

civic9
27-04-2009, 20:27
- chciałem zastosować jakąś szafę na multiswicza ew. jakiś router, serwer nas czu cuś i dać to centralnie na górze - jaka obudowę zastosować?? jak to u siebie rozwiązaliście?


szukaj szaf 19-calowy (19") - są podwieszane, stojące, mniejsze, większe.
ale sprzęt w obudowach do tych szaf (rack) trochę kosztuje. chyba, że półka - i na półce stawiasz standardowy sprzęt. w przypadku małych routerów, itp. się sprawdzi. z serwerami gorzej - trzeba dobrze dobrać obudowę.

ja mam szafę 19" na podłodze.

Depi
27-04-2009, 20:31
Siur, że można - nawet spojrzałem teraz na alledrogo i takie małe szafy są i to nawet za niezbyt wielkie pieniądze. Do tej pory po prostu jak miałem z tym styczność, to "w firmie" i to były takie lochy do serwerowni.

Ale wciąż nie widzę sensu wstawiania jednego pudła w drugie. Koszty i kłopoty - po co? Dla 1 rackowego switcha? Ja tam postawie zwykłe pudło z serwem a switcha przybije na kołki do ściany i tyle :) Albo postawie na pudle...

Nadmiar myślenia tez szkodzi! ;) :lol:

Deamos
27-04-2009, 21:39
Ja kupilem szafe rackowa 19" 7U firmy Digitus jak ponizej, przez moja firme kosztowala mnie kolo 200zl ;)
Zamierzam w niej umiescic Patch panele do sieci, switch, polka z NAS QNAP-a, pewnie jakis router i listwy z gniazdami LSA do krosowania przewodow miedzy wlacznikami a przekaznikami, ktore beda juz w rozdzielnicy :)

Na sama skrzyneczke wykulem juz otwor w scianie 24cm, wiec duzo wystawala nie bedzie :D

http://sklep.assmann.pl/foto/sieci/A-DN-19%2004-U-400.jpg

civic9
27-04-2009, 21:43
ermm...noo...

szafa 19" wygląda profesjonalnie i trendy...
można się lansować...
i laski zarywać... na szafę ;-)

Depi
27-04-2009, 21:50
Ja pierd... Deamos - Ty tak na serio, czy jaja sobie robisz? Patch panele? W domu? :o

civic9
27-04-2009, 21:55
erm...no... ja też mam patch panele :>

Depi
27-04-2009, 22:00
Ej no dobra - to powiedzcie mi teraz, co tam sobie tak paczujecie namietnie, że patch panele są wam potrzebne? Co wieczór siadacie i myślicie, jak by tu od nowa zrekonfigurować wasza niezmiernie rozległa sieć fizyczną?

Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

civic9
27-04-2009, 22:01
Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

mówię, że laski na to podrywamy :)
oczywiście byle laska się na to nie złapie :)

Depi
27-04-2009, 22:10
Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

mówię, że laski na to podrywamy :)
oczywiście byle laska się na to nie złapie :)

Je tam, laski. Wam same patch panele wystarczają do osiągnięcia satysfakcji ;) Po to je właśnie montujecie! Ha! Zdemaskowałem Was! ;) :lol:

Oj kurde chyba czas iść spać...

:)

Deamos
27-04-2009, 22:11
ermm...noo...

szafa 19" wygląda profesjonalnie i trendy...
można się lansować...
i laski zarywać... na szafę ;-)
Szafa jest najtansza jaka znalazlem i do tego musialem sam ja skrecic, budzetowka :)


Ja pierd... Deamos - Ty tak na serio, czy jaja sobie robisz? Patch panele? W domu? :o
A jak zakonczyc kabelek sieciowy idacy w scianie?, wiem ze jest Wi-Fi, ale w paru miejscach bedzie tez kabel.

Chyba najbardziej mi zalezalo na jakims zgrabnym polaczeniu przewodow wychodzacych ze sciany od wlacznika z przekaznikiem, w szafeczce zamontuje listwe do zlaczowek LSA

http://www.ajm.pl/malunki/statyczne/Image/ZPAS/wnk_803_160.jpg

a na niej laczowki LSA :D

http://sklep.assmann.pl/foto/akcesoria/X-LSA-101A-PBT.jpg

Deamos
27-04-2009, 22:13
Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

Prawdziwe zboczenie to patch panel z organizatorem kabli :lol:

manieq82
28-04-2009, 00:23
Ej no dobra - to powiedzcie mi teraz, co tam sobie tak paczujecie namietnie, że patch panele są wam potrzebne? Co wieczór siadacie i myślicie, jak by tu od nowa zrekonfigurować wasza niezmiernie rozległa sieć fizyczną?

Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

łee Depi od razu fetyszyści
to ty nie widziałeś organizacji moich wkrętów w garażu :)
a tak poważnie to to znacznie ułatwia
do pokoju dajesz 2 lub 4 x skrętka
po tym idzie wideo, zwykła sieć, może właśnie coś sie zmieni i dojdzie jakiś splitter to dajesz na jeden przewód sygnał karty (jedna w szafie cały dom ogląda)
po prostu jest clear

no dobra kup sobie też i będziemy kwita :)
przecież widzę że chcesz :lol:

civic9
28-04-2009, 01:50
no ja też mam tych skrętek kilkadziesiąt... + kilkanaście koncentryków. o nieokreślonym na dzień dzisiejszy działaniu... to może być jakieś utp/audio/video/whatever. oczywiście to przesada, ale przesadą są także instalacje elektryczne omawiane w tym wątku. a jak już jest to na patch panelu będzie łatwiej to opanować.

ravbc
28-04-2009, 07:38
Mam w firmie taki wynalazek: jakieś 50 kabli UTP zakończonych gniazdkami na ścianie, albo wręcz wtyczkami RJ wprost na kablu (taka instalacja "struktu-dupna" ;-) ). Jakakolwiek zmiana w tym, to minimum pół godziny zabawy. Oczywiście także dlatego, że nikt do końca nie wie gdzie są "drugie końce" tych kabli... ;-)

W domu też mam położone kilkadziesiąt przewodów skrętki. Na dodatek planuję niektóre wykorzystywać do podłączenia różnych urządzeń, choć na jednym kablu. Dlatego planuję szafę, patch-panel i panele krosujące LSA. Nie wyobrażam sobie jakichkolwiek na tym operacji, przy wtyczkach zaciśniętych wprost na kablu.
Mały przykład: mam położone 4 pary pod telefon (nie wiem jeszcze czy będzie, ale raczej tak, choć nie koniecznie główną jego funkcją będą rozmowy telefoniczne). Telefon jak wiadomo zadowala się jedną parą. Nawet w wydziwionej instalacji nie potrzebuje więcej niż 2 par. Dlatego pozostałe 2 pary chcę wykorzystać na "coś inne" (a pomysłów mam parę - choćby wspominany gdzieśtam przez BigBeata przedłużacz pilota do "n-ki"). Żeby nie było, to "tuż obok" mam jeszcze 2 sztuki skrętki, ale tych mi szkoda psuć - może gigabita uda się wdrożyć ;-) a urządzeń potrafiących z ethernetu skorzystać jest coraz więcej...

Depi
28-04-2009, 16:53
Nie no rozwalacie mnie Panowie! :lol: "Położyłem wszędzie tony skrętki ale nie wiem jeszcze po co..." :lol:

OK, OK - jak macie tyle skrętek i używacie ich "do wszystkiego" to jakiś sens może jest. Ja tam, skromny żuczek, tylko sieć zwykłą zrobiłem... :cry:

ravbc
28-04-2009, 17:19
Nawet gdyby miały to być tylko kable sieci komputerowej, to i tak uważam patch-panel, za dobre rozwiązanie (choć już może bez szafy). Kosztuje to w sumie "grosze" (no zależy jaki ;-) ), a bardzo ułatwia kablowanie. No i przede wszystkim znacznie trudniej zepsuć kabel, jak się go na stałe w patch-panelu zamontuje...

Depi
28-04-2009, 19:58
Wiesz co - może ja po prostu czegoś tu nie łapię. U mnie jest skrętka do każdego pokoju, zbiegają się (jadąc oczywiście korytkiem) one w centralnym miejscu gdzie stoi sobie switch/router. Zarabiam końcowki, wtykam je w switch/router i nie planuję ich już nigdy z niego wyciągać. Wtykanie ich w patch panel tylko po to, żeby patch cordem wpiąć je w w.w. switch/router nie wydaje mi się konieczne. Ale może coś przeoczyłem :)

Deamos
28-04-2009, 22:14
Wiesz co - może ja po prostu czegoś tu nie łapię. U mnie jest skrętka do każdego pokoju, zbiegają się (jadąc oczywiście korytkiem) one w centralnym miejscu gdzie stoi sobie switch/router. Zarabiam końcowki, wtykam je w switch/router i nie planuję ich już nigdy z niego wyciągać. Wtykanie ich w patch panel tylko po to, żeby patch cordem wpiąć je w w.w. switch/router nie wydaje mi się konieczne. Ale może coś przeoczyłem :)
Mozna i tak, ja wole drutem nie machac, tylko krosowac linka :)
Niektore moje gniazdka poza LAN-em beda do telefonu, przedluzacza do pilota i nie wiadomo do czego jeszcze. Poza tym dobrze jest schowac wszystko (switch, router, NAS, zlacza LSA) w jednej zgrabnej skrzyneczce za szybka :D

ravbc
29-04-2009, 07:56
Wiesz co - może ja po prostu czegoś tu nie łapię. U mnie jest skrętka do każdego pokoju, zbiegają się (jadąc oczywiście korytkiem) one w centralnym miejscu gdzie stoi sobie switch/router. Zarabiam końcowki, wtykam je w switch/router i nie planuję ich już nigdy z niego wyciągać. Wtykanie ich w patch panel tylko po to, żeby patch cordem wpiąć je w w.w. switch/router nie wydaje mi się konieczne. Ale może coś przeoczyłem :)
Oczywiście tak się da. Tylko zostaw sobie odpowiedni zapas kabla, żebyś "w razie W" nie mial problemów z ponownym zaciśnięciem wtyczek. No i dobrze oznakuj kable, bo awarie switchy się zdarzają (mam w firmie bodaj 6 D-Linków z tych "ichnich lepszych", które czekają sobie na wysyłkę do serwisu, bo nikt nie ma siły się nimi zajmować - padają szybciej niż jesteśmy w stanie je serwisować :evil: ).

odaro
29-04-2009, 09:38
Niektore moje gniazdka poza LAN-em beda do telefonu, przedluzacza do pilota i nie wiadomo do czego jeszcze

Możesz napisać jak to masz zaplanowane czyli gniazdko LAN jako przedłużacz pilota.

ravbc
29-04-2009, 12:16
Możesz napisać jak to masz zaplanowane czyli gniazdko LAN jako przedłużacz pilota.
Żadna wielka flozofia. Po prostu dwa gniazda trzeba spiąć ze sobą bezpośrednio (tj. bez udziału jakichkolwiek urządzeń aktywnych, typu switcha). Oczywiście wymaga to użycia przedłużacza pilota, który potrafi na takim kablu pracować (z tym akurat nie powinno być problemu). Można by się nawet pokusić o wystawienie jednego przedłużacza dla wielu punktów (tj. możliwości sterowania z każdej lokalizacji gdzie masz tv i skrętkę).

Deamos
29-04-2009, 13:05
Niektore moje gniazdka poza LAN-em beda do telefonu, przedluzacza do pilota i nie wiadomo do czego jeszcze

Możesz napisać jak to masz zaplanowane czyli gniazdko LAN jako przedłużacz pilota.

Kupie przedluzacz pracujacy na kablu z mozliwoscia podpiecia paru odbiorniko-nadajnikow, podlaczam do skretek w pokojach i wszystkie lacze ze soba w jednym miejscu gdzie skretki sie schodza :)

odaro
29-04-2009, 23:16
Ja kupilem szafe rackowa 19" 7U firmy Digitus jak ponizej, przez moja firme kosztowala mnie kolo 200zl ;)
Zamierzam w niej umiescic Patch panele do sieci, switch, polka z NAS QNAP-a, pewnie jakis router i listwy z gniazdami LSA do krosowania przewodow miedzy wlacznikami a przekaznikami, ktore beda juz w rozdzielnicy :)

Na sama skrzyneczke wykulem juz otwor w scianie 24cm, wiec duzo wystawala nie bedzie :D

http://sklep.assmann.pl/foto/sieci/A-DN-19%2004-U-400.jpg

A czy są takie szafy ale nie o głębokości 60 ale mniejszej. Mam tylko 35cm głębokości na szafe

Bigbeat
30-04-2009, 01:20
Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

Prawdziwe zboczenie to patch panel z organizatorem kabli :lol:

No właśnie u mnie organizatory kabli się już nie zmieściły w szafce :(
Mam patchpanel 16 gniazd, tuż pod nim switcha 16 portowego, a poniżej na półce jest kompik z linuksikiem (barebone Shuttle'a - prawie identyczny, jak ten: http://eu.shuttle.com/en/desktopdefault.aspx/tabid-541/825_read-14267/ - mój ma jeszcze wyjście CVBS), obok niego jest UPS, zasilacze PoE do AccessPointa i AccessPoint Clienta (internet od providera mam po WiFi - niestety :( ), niedługo dojdzie na tą półkę jeszcze modulator TV (z wyjścia CVBS tego barebone poprzez modulator będzie wchodził obraz na instalację TV - nie wiem jeszcze dokładnie, co puszczę: pewnie jakiś obrazek z rzutami pięter, temperaturami wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, statusem krytycznych urządzeń itp).
Szafka na strychu na ścianie, zamykana na kluczyk - a jakże ;)
Szafkę 19" mam z "odzysku" (zdemontowana podczas przeróbki sieci u jednego z klientów - nie chciał jej :( ) - no i mała trochę się okazała: organizatory nie wchodzą... A miało być tak pięknie...

odaro
30-04-2009, 06:24
Jesteście po prostu fetyszyści, cholerne zboki i tyle! :lol:

Prawdziwe zboczenie to patch panel z organizatorem kabli :lol:

No właśnie u mnie organizatory kabli się już nie zmieściły w szafce :(
Mam patchpanel 16 gniazd, tuż pod nim switcha 16 portowego, a poniżej na półce jest kompik z linuksikiem (barebone Shuttle'a - prawie identyczny, jak ten: http://eu.shuttle.com/en/desktopdefault.aspx/tabid-541/825_read-14267/ - mój ma jeszcze wyjście CVBS), obok niego jest UPS, zasilacze PoE do AccessPointa i AccessPoint Clienta (internet od providera mam po WiFi - niestety :( ), niedługo dojdzie na tą półkę jeszcze modulator TV (z wyjścia CVBS tego barebone poprzez modulator będzie wchodził obraz na instalację TV - nie wiem jeszcze dokładnie, co puszczę: pewnie jakiś obrazek z rzutami pięter, temperaturami wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, statusem krytycznych urządzeń itp).
Szafka na strychu na ścianie, zamykana na kluczyk - a jakże ;)
Szafkę 19" mam z "odzysku" (zdemontowana podczas przeróbki sieci u jednego z klientów - nie chciał jej :( ) - no i mała trochę się okazała: organizatory nie wchodzą... A miało być tak pięknie...

A jakie ma wymiary Twoja szafka

ravbc
30-04-2009, 07:00
A czy są takie szafy ale nie o głębokości 60 ale mniejszej. Mam tylko 35cm głębokości na szafe
Są, choć chyba mają minimum 40 cm głębokości. Tylko zastanów się dobrze, co chcesz w tej szafce mieć, bo tam już na prawdę trzeba pilnować wymiarów sprzętu. Kompa we w miarę normalnej obudowie ciężko upchnąć...
Poza tym jak Ci to wyszło, że masz tylko 35 cm głębokości? Nie zamierzasz tej szafki otwierać? ;-)

Bigbeat
30-04-2009, 08:02
A jakie ma wymiary Twoja szafka

Niestety tylko 6U :(
Dokładnie taka: http://www.zpas.pl/index.php?idx=sd2&idl=1&sid=0

Depi
30-04-2009, 08:26
Mozna i tak, ja wole drutem nie machac, tylko krosowac linka :) [...snip...] Poza tym dobrze jest schowac wszystko (switch, router, NAS, zlacza LSA) w jednej zgrabnej skrzyneczce za szybka :D

Wiesz co - jak krosujesz to też machasz drutem. Ja tam nie widzę różnicy.

Moje doświadczenie jest takie, że chowanie sprzętu komputerowego do skrzynek nie wychodzi mu na dobre. Sprzęt się grzeje. Ja chcę go chłodzić pasywnie. Pasywnie i skrzynka - to se ne da.

Ale wiecie - jeden woli bratki, a drugi jak mu nogi śmierdzą ;)

Zamówiłem sobie Fateka z panelem - będzie zabawa :)

ravbc
30-04-2009, 08:43
Pasywnie i skrzynka - to se ne da.
E tam. Zdejmujesz boki i "sie da" ;-)

Depi
30-04-2009, 08:56
Pasywnie i skrzynka - to se ne da.
E tam. Zdejmujesz boki i "sie da" ;-)

Tia - jeszcze zdejmę przód i zostanie półka, czy to, co chcę właśnie zastosować :lol:

ravbc
30-04-2009, 09:15
Pasywnie i skrzynka - to se ne da.
E tam. Zdejmujesz boki i "sie da" ;-)
Tia - jeszcze zdejmę przód i zostanie półka, czy to, co chcę właśnie zastosować :lol:
Nie półka a rama. Z otworami montażowymi. Czyli z możliwością wkręcenia kilku półek ;-)

Bigbeat
30-04-2009, 09:20
Problem w tym, że jeśli to ma być na strychu (a u mnie tak jest), to po prostu się kurzy. Taka skrzynka dość dobrze zabezpiecza sprzęt przed zakurzeniem, co równa się mniejszej awaryjności (lepsze odprowadzanie ciepła), nie wspominając o innych walorach estetycznych i funkcjonalnych.

Ponadto istnieje pojęcie "kultury technicznej" ;) (wiem - trąca to lekko myszką) - podobnie, jak w kuchni, gdzie wszystko ładnie chowamy do szafek, a nie trzymamy na kupie na wierzchu, jest i w technice: cieszy oko elegancko wykonana instalacjia, cieszą oko łądnie poukładane kable, pospinane wiązki... Wszyscy wiemy, że w zasadzie nie ma to żadego wpływu na funkcjonowanie całości - ale to tak samo, jak kolor domu nie ma żadnego wpływu na jego trwałość, a jednak nikt nie powie, że mu wszystko jedno.
To jest pochodna pewnego sposobu myślenia: nie sztuka zrobić byle jak, tylko żeby działało. Sztuka zrobić ładnie i elegancko - i żeby działało :D
I co z tego, że nikt nie będzie tego oglądał. Chodzi o świadomość, że dobrze wykonałem pracę - nie ważne, dla kogo.
I z tego np. powodu nie wyobrażam sobie, jak można przykręcając półkę do ściany użyć różnych, przypadkowych wkrętów: muszą być takie same. Wiem, że to wszystko jedno, ale ważne jest dla mnie bardzo, jak ktoś kiedyś odbierze i oceni to, co zrobiłem, robię i będę robił. Tego nauczył mnie mój ojciec i tego uczę swoje dzieci: jeśli coś masz zrobić, zrób to porządnie albo nie rób wcale.

ravbc
30-04-2009, 09:30
jeśli coś masz zrobić, zrób to porządnie albo nie rób wcale.
Zaleciało Yodą ;-) ale ogólnie się zgadzam. Tylko żona potem marudzi: czemu wszystko tak długo trwa... ;-)

Deamos
30-04-2009, 09:34
Bigbeat: mam podobne podejscie do tego co robie i mimo ze czasem flejowaty jestem jesli chodzi o sprzatanie na bierzaco to sama robota zarowno w pracy jak i w domu musi byc wykonana dobrze pod wzgledem dzialania jak i estetyki wykonania. Czasem narobie sie wiecej, zrobie cos naokolo by osiagnac taki efekt jaki sobie zaplanowalem :) Ten typ tak ma i juz :D

Depi
30-04-2009, 09:45
cieszy oko elegancko wykonana instalacjia, cieszą oko łądnie poukładane kable, pospinane wiązki...

No przecież mówię, że fetyszyści! :lol: :lol: :lol:

Bigbeat
30-04-2009, 10:04
jeśli coś masz zrobić, zrób to porządnie albo nie rób wcale.
/.../ Tylko żona potem marudzi: czemu wszystko tak długo trwa... ;-)
No i właśnie to jest powód, dla którego baaaaardzo rzadko robię wyjątki :(
No i potem zawsze taka prowizorka zostaje na lata i mnie wq.... :evil:
No i zawsze sobie obiecuję, że więcej nie ulegnę i zero prowizorek.
No i potem znowu ulegam i jestem wq.... :oops:

odaro
30-04-2009, 13:45
A czy są takie szafy ale nie o głębokości 60 ale mniejszej. Mam tylko 35cm głębokości na szafe
Są, choć chyba mają minimum 40 cm głębokości. Tylko zastanów się dobrze, co chcesz w tej szafce mieć, bo tam już na prawdę trzeba pilnować wymiarów sprzętu. Kompa we w miarę normalnej obudowie ciężko upchnąć...
Poza tym jak Ci to wyszło, że masz tylko 35 cm głębokości? Nie zamierzasz tej szafki otwierać? ;-)


No mam taką wnękę która jest 35cm głęboka a 200cm szeroka i chcę ją wykorzystać na montaż rodzielnicy

Depi
30-04-2009, 13:47
No mam taką wnękę która jest 35cm głęboka a 200cm szeroka i chcę ją wykorzystać na montaż rodzielnicy

To mniej więcej tak, jak u mnie. U mnie po prostu cała ta przestrzeń będzie jedną wielką szafą z róznym sprzętem. :)

PS. Czy temat "ściemnianie świateł poprzez Fateka" został już rozkminiony, bo nie pamiętam?

Deamos
30-04-2009, 13:52
No mam taką wnękę która jest 35cm głęboka a 200cm szeroka i chcę ją wykorzystać na montaż rodzielnicy

To szafeczka 19" Ci nie wejdzie, mozesz sprobowac telekomunikacyjna 10" chociaz ta tez... 10" = 256mm + obudowa

civic9
30-04-2009, 14:04
PS. Czy temat "ściemnianie świateł poprzez Fateka" został już rozkminiony, bo nie pamiętam?

z rozwiązań prostych i tanich, ale trochę prowizorycznych i z wadami:
- żarówki energooszczędne ściemniane govena - niestety nie odpowiada mi ich barwa światła, ale może pojawią się tego typu z inną barwą
- wykorzystanie ściemniaczy na szynę - ale to chyba tylko ze zwykłymi żarówkami (tudzież takimi energooszczędnymi,które akceptują zwykłe ściemniacze); dla opanowania kontroli musiałaby mieć łatwo osiągalne funkcje typu full on/full off.

sterując w/w nie da się ustawić konkretnego natężenia, ale zakładam, że wraz z opanowaniem funkcji typu full on/full off i liczeniem czasu podawania sygnału rozjaśnij/ściemniej, da się to mniej więcej opanować. może być do tego potrzebne wywołanie tego full on/full off (czyli niestety mrugnięcie światłem),aby uzyskać na pewno zakładaną wartość.

pomysł na razie nie przetestowany.

z rozwiązań bardziej wyszukanych, to są żarówki/sterowniki/ściemniacze sterowane np. napięciowo, a wyjście analogowe napięciowe do fateka dorzucić można. ale nie znalazłem nic rozsądnie taniego, a wyjście analogowe też tanie nie jest.

no i pozostaje opcja zlutowania czegoś samemu i połączenia przez rs485 z fatekiem. to nawet nie będzie bardzo trudne, jeśli chodzi o sterowanie zwykłymi żarówkami. tylko, że z drugiej strony ... skoro zwykłe odchodzą do lamusa i w ogóle nie będą dostępne - to chyba nie za dobry kierunek.

ravbc
30-04-2009, 15:46
Generalnie ściemniane źródła światła w rozsądnej cenie praktycznie nie istnieją (poza wycofywanymi właśnie żarówkami). Pytanie brzmi: czy na prawdę potrzebujecie ściemniaczy? Może prościej będzie dorzucić dodatkowe źródła o ograniczonej mocy? Ja w każdym razie takie rozwiązanie planuję, bo i tak nie widzę sensu dokładnego sterowania poziomem oświetlenia. Nawet tzw. "sceny świetlne", choć fajnie brzmią w folderach, to raczej nie są bardzo użyteczne, tj. nie potrafię wyobrazić sobie sensu definiowania więcej niż 2-3 scen i to tylko dla najczęściej używanych pomieszczeń (czyli najczęściej tylko salonu).

civic9
30-04-2009, 16:12
to też racja i moja strategia też mniej więcej na tym polega - np. salon to chyba 8 niezależnie sterowanych obwodów, każdy dający trochę inne światło, z tego można wykombinować sporo przydatnych kombinacji.
może kiedyś to miało większe znaczenie, jak był jeden-dwa obwody, podłączone do jednego centralnego żyrandola :) to się dorzucało do tego ściemniacz, żeby coś więcej uzyskać.

Obi
30-04-2009, 17:43
Witam,

moja rozdzielnia wyglada tak:
http://lh3.ggpht.com/_LxBWWJitFsk/SfnSt63KJlI/AAAAAAAAAo4/uZU0vteTdVg/s288/IMG_3462.JPG
i niestety musze przyznac, ze nie jestem zadowolony z wyboru tych szafek, bo okazaly sie za waskie :evil:
juz mi brakuje miejsca.. wiec chyba bedzie jeszcze jedna..

na razie mam zrobione sterowanie oswietleniem i roletami - przymierzam sie do sterowania nawadnianiem..

czy ktos (np civic9) ma jakos lub wie jak rozwiazac kwestie daylight saving - chodzi o to ze zegar w fateku sam nie przestawia sobie automatycznie godziny..

mam tez caly czas nie rozwiazny problem jak podlaczyc i jakie czujki bezposrednio do fateka - chcialbym miec wlaczalne oswietlenie w lazienkach/garderobach/schodach.. czy musze kupic do tego integre zeby to dalo sie sensownie i tanio podlaczyc?

pozdrawiam

civic9
30-04-2009, 18:03
czy ktos (np civic9) ma jakos lub wie jak rozwiazac kwestie daylight saving - chodzi o to ze zegar w fateku sam nie przestawia sobie automatycznie godziny..


nie przeszkadzało mi to, na razie raz ręcznie przestawiałem :)
ale nie widzę problemu, max. kilkunaście wierszy programu to zrobi dwa razy w roku.

aktualną datę (warunek na miesiac = 3 lub 10 odpowiednio, dzień tygodnia = niedziela oraz dzień >= 25 wystarczy) i godzinę trzeba sprawdzić (odpowiednio 2:00 i 3:00), porównać z wzorcem, jeśli się zgadza to przestawić. można przestawiać godzinę z programu tylko trzeba odblokować jakąś flagę. jest to w dokumentacji - rozdział 15. dopisuję to sobie na swoją listę todo :)

całość może być zrobiona tak, żeby się wykonywała tylko raz na godzinę i tylko w ciągu "podejrzanych" dni, żeby nie zajmowała zbędnych cykli cały czas (choć to pewnie bez znaczenia).



mam tez caly czas nie rozwiazny problem jak podlaczyc i jakie czujki bezposrednio do fateka - chcialbym miec wlaczalne oswietlenie w lazienkach/garderobach/schodach.. czy musze kupic do tego integre zeby to dalo sie sensownie i tanio podlaczyc?

nie, możesz bezpośrednio czujki alarmowe podłączyć na wejścia do fateka, tylko będziesz je musiał z jakiegoś zasilacza 12V (takie najtaniej/najłatwiej dostać) zasilić. lub z 230v w przypadku nie-alarmowych czujek. byle miały oddzielony od zasilania niezależny przekaźnik, który robi zwarcie. może nie wszystkie, ale są takie. ale uwaga - alarmowe reagują dość późno.

Obi
30-04-2009, 18:45
nie, możesz bezpośrednio czujki alarmowe podłączyć na wejścia do fateka, tylko będziesz je musiał z jakiegoś zasilacza 12V (takie najtaniej/najłatwiej dostać) zasilić. lub z 230v w przypadku nie-alarmowych czujek. byle miały oddzielony od zasilania niezależny przekaźnik, który robi zwarcie. może nie wszystkie, ale są takie. ale uwaga - alarmowe reagują dość późno.

no wlasnie na jakims forum elektrycznym ktos napisal, ze te czujki niby na 230v (np te przy lampach) w rzeczywistosci sa na 24V tylko nie wiem, czy sie w to bawic, czy nie kupic po prostu czujek satela (tylko dodatkowy zasilacz trzeba gdzies wcisnac).. chodzi mi wlasnie o jakies najtansze i najprostsze czujki z szybka reakcja - a nie te lepsze co troche "mysla" zanim daja sygnal.. nigdy nie mialem z tym do czynienia i stad moje watpliwosci..

manieq82
30-04-2009, 20:29
Zamówiłem sobie Fateka z panelem - będzie zabawa :)

jakiego? Ja na razie sam panel - muszę wyliczyć ile we/wy dokładnie potrzeba

i pytanie do forum:
- potrzebuję mierzyć temperaturę w ok. 10 punktach - co było by dla mnie najtańszym rozwiązaniem (jaki moduł do fateka...) i jakie czujniki.
6 sztuk będą to czujniki w kotłowni na buforze - fatek będzie włączał wyłączał pompki cyrkulacyjne.
pozostałe to tak w pomieszczeniach...

jak czytałem jakieś stare posty pojawiał się tu człowiek z Multiprojektu "automatykawdomu" czy jakoś tak. Podawał on linki do czujek które rzekomo multiprojekt opracowywał - czy ktoś może na nich działa?

Depi
01-05-2009, 08:48
Zamówiłem sobie Fateka z panelem - będzie zabawa :)

jakiego? Ja na razie sam panel - muszę wyliczyć ile we/wy dokładnie potrzeba


Na razie wziałęm 20MC w starter kicie - cena za we/wy jest wyraźnie najniższa, nawet niższa od 60MC. Na tym zacznę pisać prog i panel obskoczę. Na razie nie mam głównych "zjadaczy" we/wy czyli rolet, więc nie są mi potrzebne. Na reku starczy :) A potem dokupie pewnie po 2x tych modułów High Density.

Mam tylko jeszcze zgryz jaką komunikację wziąć - napinać się na etherneta? Rozumiem, że można go sobie wpiąć do wyżej dyskutowanej sieci i programować zdalnie? Hmmm... Chyba się jednak napnę. No bo w sumie wtedy USB nie jest już w zasadzie potrzebne, prawda?

Co do ściemniania - wydaję mi się, że ściemniacze na szynę to jedyne wyjście. Zbadam może temat eksperymentalnie. Brak tej funkcjonalności może oznacza duży minus przy próbach "urynkowienia" tego rozwiązania. :) A poza zwykłymi żarówkami ściemniać bez problemu można chyba tez halogeny, nie? To, że świetlówki się nie ściemniają to jasne - ale są do nich moduły, tyle, że kosztują tyle, że dałem sobie spokój, mimo, że liniowych świetlówek mam w domu od groma. W sensie - będę mieć :)

Depi
01-05-2009, 09:02
No a to:

http://www.multiprojekt.com.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.21

simisi
01-05-2009, 09:35
Witam!

Pilnie potrzebuję Waszej pomocy. Właśnie mi zamontowali okna z roletami zewnętrznymi. Rolety są z silnikami. Całe sterowanie rolet miał podłączyć elektryk, bo mówił, że się zna na tym. Teraz jest problem. Cztery okna na jednej ścianie miały być sterowane wspólnie. Elektryk to podłączył, ale coś jest nie tak. Rolety wariują, czasem wywala bezpiecznik, itp. Elektryk zwalił winę na roleciarzy, tzn, że coś jest nie tak z silnikami, albo z ustawieniami krańcowymi. Wezwaliśmy roleciarzy, a ci sprawdzili i mówią, że elektryk źle zrobił instalację i dlatego tak się dzieje :roll:
Odłączyli wszystkie cztery silniki od instalacji i podłączali pojedynczo - każdy silnik osobno pracuje poprawnie. Co o tym myśleć? Gdzie może być błąd? :roll:

jelen
01-05-2009, 09:43
Właśnie przerabiam temat fateków ze ściemniaczami hagera. Generalnie ściemniacze bardzo ciekawe - mają wejście impulsowe i analogowe. Z analogowymi jest sprawa bardzo prosta tylko tu akurat muszę korzystać z wejść impulsowych. Nie byłoby bólu gdyby nie to że strasznie ciężko zrobić sterowanie na fateku wysterowanie do konkretnej wartości % światła bo te ściemniacze po podaniu impulsu (po włączeniu) zawsze 'idą' najpierw w jedną stronę (rozjaśniają). Mają one pamięć ostatniej pozycji więc jeśli np. było 50%, wyłączenie i ponowne włączenie to żeby ściemnić do 40% trzeba najpierw podać impuls do choćby minimalnego rozjaśnienia i dopiero można ściamniać podając kolejny impuls do ściemniacza. Masakra, dlatego jeśli chcecie miać hagery to pamiętajcie: stosować sterowanie analogowymi wyjściami ze sterowników. - łatwo i prosto ale drożej. Przy hagerach im większa moc obwodu ściamnionego tym szerszy moduł (1 x 1000W to szerokość chyba 4 modułów).

A świetlówki liniowe załatwiają ściemniacze philipsa, osrama i pewnie jeszcze inne też. Wejścia analogowe + przekaźnik do załączenia.

Depi
01-05-2009, 09:46
jelen Sprawdzałeś ile te ściemniacze kosztują? :)

jelen
01-05-2009, 09:48
Witam!

Pilnie potrzebuję Waszej pomocy. Właśnie mi zamontowali okna z roletami zewnętrznymi. Rolety są z silnikami. Całe sterowanie rolet miał podłączyć elektryk, bo mówił, że się zna na tym. Teraz jest problem. Cztery okna na jednej ścianie miały być sterowane wspólnie. Elektryk to podłączył, ale coś jest nie tak. Rolety wariują, czasem wywala bezpiecznik, itp. Elektryk zwalił winę na roleciarzy, tzn, że coś jest nie tak z silnikami, albo z ustawieniami krańcowymi. Wezwaliśmy roleciarzy, a ci sprawdzili i mówią, że elektryk źle zrobił instalację i dlatego tak się dzieje :roll:
Odłączyli wszystkie cztery silniki od instalacji i podłączali pojedynczo - każdy silnik osobno pracuje poprawnie. Co o tym myśleć? Gdzie może być błąd? :roll:

Jeśli to są standardowe siliniki 230V to NIE MOŻNA ICH PODŁĄCZAĆ RÓWNOLEGLE tak jak żarówek. Będą wariowały nawet jeśli podłączysz dwie razem - trzeba szczegółowo prześledzieć rozpływy prądów w takich silnikach to zobaczysz dlaczego.
Podłącz to tak żeby każdy silnik był sterowany indywidualnie. Jak chcesz sterować współnie to podajesz tylko jeden sygnał do czterech rolet ale elektrycznie one muszą być od siebie odseparowane.

jelen
01-05-2009, 09:49
jelen Sprawdzałeś ile te ściemniacze kosztują? :)

Poszukam faktury wieczorem to dam znać ale tanie nie są :(

Depi
01-05-2009, 09:54
No właśnie...

jelen
01-05-2009, 10:18
jelen Sprawdzałeś ile te ściemniacze kosztują? :)

Poszukam faktury wieczorem to dam znać ale tanie nie są :(

Znalazłem cennik w necie:
do 300W / 600W / 1000W
za 200zł / 380zł / 590zł
minus rabaty 150zł / 285zł / 442zł

civic9
01-05-2009, 10:37
Właśnie przerabiam temat fateków ze ściemniaczami hagera. Generalnie ściemniacze bardzo ciekawe - mają wejście impulsowe i analogowe. Z analogowymi jest sprawa bardzo prosta tylko tu akurat muszę korzystać z wejść impulsowych. Nie byłoby bólu gdyby nie to że strasznie ciężko zrobić sterowanie na fateku wysterowanie do konkretnej wartości % światła bo te ściemniacze po podaniu impulsu (po włączeniu) zawsze 'idą' najpierw w jedną stronę (rozjaśniają). Mają one pamięć ostatniej pozycji więc jeśli np. było 50%, wyłączenie i ponowne włączenie to żeby ściemnić do 40% trzeba najpierw podać impuls do choćby minimalnego rozjaśnienia i dopiero można ściamniać podając kolejny impuls do ściemniacza. Masakra

Dlatego pisałem wyżej, że trzeba wziąć ściemniacz z funkcją full off/reset. A jeśli nie ma - dodatkowym przekaźnikiem odcinać mu zasilanie na chwilę, żeby skasować ustawienie.

Z mojego rozpoznania wynika, że zastosowałbym: ściemniacz F&F SCO-811 - bez pamięci - po każdym załączeniu oświetlenie powraca do maksymalnej jasności, więc nawet dodatkowego przekaźnika nie trzeba oraz mają funkcje: “SOFT START” - przytrzymanie przycisku >1sek. przy załączaniu oświetlenia powoduje jego płynne rozświetlanie od “zera” (CIEMNIEJ→JAŚNIEJ). To + odpowiedni program chyba rozwiązuje sprawę, beż większych problemów jeśli zgodzimy się na to, że załączanie zawsze będzie zawsze z soft startem (to nawet przyjemne) albo ostatnie ustawienie.
Cena chyba atrakcyjna w porównaniu do innych rozwiązań - 57 zł netto.

Jeśli ktoś chce jednak inaczej - to zamel dim-10 umożliwia start z pełną mocą (krótki impuls) - i można od tego liczyć ściemnianie.

I jeszcze raz o żarówkach govenna - to jest naprawdę ciekawe, szkoda, że jest mały wybór barwy. Może kwestią czasu jest pojawienie się takich rozwiązań u innych producentów, skoro żarówki energooszczędne zostały nam wybrane jako jedynie, słuszna droga. http://www.allegro.pl/item624994196_swietlowka_govena_sciemniana_wlaczni kiem_152.html
One także startują od mocy maksymalnej po sekwencji włącz-wyłącz-włącz tak więc da się opanować regulację natężenia.

jelen
01-05-2009, 11:49
Ciekawe rozwiązania, tylko denerwujące jest to że zawsze trzeba kombinować żeby zmienić natężenie oświetlenia w tą stronę w którą się chce i czasem trzeba . Może jestem rozpieszczony przez to że sporo działałem na systemowych rozwiązaniach gdzie nie dość że można bardzo dokłanie sterować natężeniem w dowolną stronę (0-100%) to można też regulować szybkość zmian (100% np w 4 sekundy bądź w minutę itp). Tylko że systemowo to kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

civic9
01-05-2009, 11:53
kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

manieq82
01-05-2009, 12:19
Na razie wziałęm 20MC w starter kicie - cena za we/wy jest wyraźnie najniższa, nawet niższa od 60MC.
hej a na ich stronie jest błąd bo piszą tylko a MA
czy to tylko taka ściema a dostępne sa obie wersje?

PavvelB
01-05-2009, 12:22
i pytanie do forum:
- potrzebuję mierzyć temperaturę w ok. 10 punktach - co było by dla mnie najtańszym rozwiązaniem (jaki moduł do fateka...) i jakie czujniki.
6 sztuk będą to czujniki w kotłowni na buforze - fatek będzie włączał wyłączał pompki cyrkulacyjne.
pozostałe to tak w pomieszczeniach...

jak czytałem jakieś stare posty pojawiał się tu człowiek z Multiprojektu "automatykawdomu" czy jakoś tak. Podawał on linki do czujek które rzekomo multiprojekt opracowywał - czy ktoś może na nich działa?
Pewnie o ten czujnik chodzi. http://www.multiprojekt.com.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.23 Nie widziałem tego w działaniu, w Multiprojekcie mają taki "walizkowy" zestaw demonstracyjny. Do jednej płytki można podpiąć cztery czujki, taki zestaw kosztował coś koło 100 zł. Jak masz 10 punktów potrzebne byłyby trzy zestawy. Moduł Fateka do pomiaru temperatury w 6 punktach kosztuje ok 350 USD, 16 punktowy to około 500 USD. Można liczyć na jakieś 10% rabatu.

jelen
01-05-2009, 12:38
kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

Nie, to całkowity koszt bo sygnał podajesz magistralą.

Często jak się policzy dodatkowe wejścia, wyjścia i czas potrzebny na kombinacje to wszystko wychodzi drożej niż w systemowych rozwiązaniach. Ostatnio miałem przykład dla klienta rozwiązanie systemowe 20sprzęt+6usługa=26 tys albo PLC 14sprzęt+12usługa=26tys (sporo kombinacjii przy programowaniu). Zostało rozwiązanie systemowe dlatego że i tak miało większe możliwości funkcjonalne (no i pewnie klientowi łatwiej zaakceptować mniejsze koszty usługi w stosunku do sprzętu).

civic9
01-05-2009, 13:38
kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

Nie, to całkowity koszt bo sygnał podajesz magistralą.



To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

jelen
01-05-2009, 13:50
kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

Nie, to całkowity koszt bo sygnał podajesz magistralą.



To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

civic9
01-05-2009, 14:12
http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.


No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)

odaro
01-05-2009, 14:14
To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

A jest dostępny do kupienia w Polsce.

civic9
01-05-2009, 14:32
a propos paneli, to wiecie o czym ostatnio myślę...

przy okazji kolejnej zmiany telefonów u całej rodziny (a zmieniamy co 2 lata) kupić iphone albo G1 - to ma dość sporo możliwości, rozsądny wyświetlacz, touchscreen, komunikację sieciową przez wifi, można napisać aplikację albo skorzystać z także niezłej przeglądarki (html,css,javascript,ajax - akurat wszystko co potrzebne, żeby interfejs sprawnie działał i przy okazji będzie też dostępny z innych urządzeń/PC). i na tym zrobić sterowanie. u mnie telefon jest zawsze pod ręką.

jelen
01-05-2009, 15:40
http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.


No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)




http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.


No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)

Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji). Ja niczego nie proponuję tylko pokazuję alternatywę. Kilka lat pracy w tym systemie pewnie sprawiło że jestem trochę nim skażony i poznałem go na tyle dogłębnie że zdaję sobie sprawę że żadne PLC temu nie dorówna. W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

Generalnie fatek jest OK ale ma kilka niedociągnięć których nie dość że nie potrafi wyjaśnić mi importer to i programiści z Azji też nie potrafili udzielić jasnej odpowiedzi. Ale nie o tym jest ten wątek więc już się nie rozpisuję.

jelen
01-05-2009, 15:42
To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

A jest dostępny do kupienia w Polsce.

Jest, albo przez pośrednictwo polskiego importera albo przeze mnie.

civic9
01-05-2009, 16:50
Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji).

To nie wielka przewaga w stosunku do ściemniacza za 50 zł per wyjście i drobnej kombinacji. Podejrzewam, że jakby poszukać to i nie systemowy z osobnym wejściem na ściemnianie i osobnym na rozjaśnianie także w podobnej cenie znajdę. Dla mnie Twoje rozwiązanie sens ma tylko przy całym systemie idratek (lub innym - bo takich jest sporo), gdy uzyskamy możliwość programowego zadawania konkretnego natężenia (i ewentualnie szybkości zmian). Nie chodzi o to, że mam coś przeciwko - jak ktoś chce i go stać, to ok, tylko rzuciłeś to jako przykład akurat przy pytaniu o instalacjach fatekowych, więc wydawało się, że proponujesz coś więcej dla naszego typu instalacji. I widzę, że nie tylko ja to tak odebrałem. Drobne nieporozumienie.


W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

Podaj 2-3 przykłady - z ciekawości co sobie ludzie życzą, a czego nie można/trudno na fateku zrobić.

jelen
01-05-2009, 17:37
Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji).

To nie wielka przewaga w stosunku do ściemniacza za 50 zł per wyjście i drobnej kombinacji. Podejrzewam, że jakby poszukać to i nie systemowy z osobnym wejściem na ściemnianie i osobnym na rozjaśnianie także w podobnej cenie znajdę. Dla mnie Twoje rozwiązanie sens ma tylko przy całym systemie idratek (lub innym - bo takich jest sporo), gdy uzyskamy możliwość programowego zadawania konkretnego natężenia (i ewentualnie szybkości zmian). Nie chodzi o to, że mam coś przeciwko - jak ktoś chce i go stać, to ok, tylko rzuciłeś to jako przykład akurat przy pytaniu o instalacjach fatekowych, więc wydawało się, że proponujesz coś więcej. I widzę, że nie tylko ja to tak odebrałem. Drobne nieporozumienie.

Wielkość przewagi zależy od wielu czynników. Jako wykonawca tak jak pisałem wcześniej - jeśli coś na rozwiązaniu gotowym zajmie mi 5 minut a na np. PLC 30 minut to w efekcie zamiast 2 tygodni nad instalacją musiałbym siedzieć miesiąc co oznacza dla klienta że za robociznę przy PLC musiałby zapłacić prawie tyle co za sprzęt, a za robociznę przy rozwiązaniu systemowym zapłaciłby 1/4 tego co za sprzęt. W ten sposób miałby to samo (prawie) i tym samym kosztem (prawie) ale na tańszych urządzeniach. Generalizując... w psychice człowieka siedzi jednak coś co zaleca korzystać z lepszych (droższych) urządzeń skoro nie widać różnicy w działaniu a cena za całość jest taka sama.

Z tym że moje podejście jako wykonawcy ma się tu nijak do rozwiązań gdzie ktoś sam siedzi nad programowaniem bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :) Powoduje to automatycznie że rozwiązania systemowe są (jako droższe ale skracające poświęcony czas) skazane na niepowodzenie. Sam długo zastanawiałem się co u siebie zastosować - czy to co bardzo dobrze znam (np. idra) czy może coś tańszego (np. fatek). Nie mam za bardzo czasu żeby 'bawić' się w eksperymenty na swoim domu (zwłaszcza że chcę się niedługo wprowadzić i żona nareszcie raczej chciałaby w normalny sposób zapalić światło, opuścić rolety czy włączyć alarm) więc raczej skłaniam się ku temu żeby wprowadzić u siebie to co dobrze znam (wiedząc bardzo dobrze o zalety jak i wadach). Fatek jest dla mnie teraz jedyną alternatywą (cenową) tylko trzeba się przy nim nieźle nakombinować a jestem zdania że im mniej coś skomplikowane tym lepiej działa.



W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

Podaj 2-3 przykłady - z ciekawości co sobie ludzie życzą, a czego nie można/trudno na fateku zrobić.

Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka). Drugi przykład to sterowanie żaluzjami. Skurczybyki są tak zrobione (zasilanie od strony elektrycznej tak jak w roletach) że startując w górę najpierw przekręcają się do poziomu w pół sekundy a później idą bardzo powoli w górę. W drugą stronę najpierw przekręcają się do pionu (prawie pionu) też b. szybko a później bardzo powoli zjeżdzają w dół. Do tego sterowanie oczywiście dwoma przyciskami + przytrzymanie i podwójne kliknięcia a to wszystko razy 23... Do tego dochodzi pamiętanie pozycji i np. zabezpieczenie że jeśli ktoś na dole trzyma akurat wciśnięty przycisk to ktoś na górze również mógł czymkolwiek sterować.

Jeśli jesteś dobry w fateku to bardzo chętnie skorzystam z Twoich usług bo nie dość że mój główny programista się poddał to sam nie mam czasu żeby to wszystko ogarnąć.

civic9
01-05-2009, 18:59
bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :)


Co tu przyznawać - spójrz na temat wątku:
"Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"
:)



Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka).

Ten ściemniacz ma takie ograniczenia, jak wszystkie inne standardowe, przy sterowaniu impulsowym. Nie jest to problem z fatekiem, tylko doborem sprzętu. Tutaj problemu rozwiązanie systemowe też nie rozwiązuje przecież, dopóki nie zmienisz ściemniacza. A jeśli zmieniać to można też zmienić na taki w wersji sterowania 1-10V (też hager ma), moduł wyjść analogowych do fateka i też jest po problemie.

Ale jeśli ktoś się upiera przy tym i chcemy pokombinować (skoro sobie ktoś taki wybrał i się upiera przy nim to niech płaci za kombinowanie, bo tak czy inaczej źle dobrał sprzęt, i czy zastosujesz fateka, czy cokolwiek innego to i tak problem będzie taki sam). Jeśli prędkość zmian natężenia jest stabilna i w miarę liniowa - to da się to opanować, policzyć różnicę między stanem zadanym, a aktualnym i we współpracy z timerami odpowiednio wysterować. I zapamiętać nowy stan. Trochę prostej arytmetyki, i timerów - których ilość jest ograniczona. Tutaj więcej zależy od ściemniacza (ta stabilność pracy) niż od fateka. Owszem, to w porównaniu do rozwiązania systemowego, jest to kombinowanie, ale tylko raz - potem robisz copy&paste.



Drugi przykład to sterowanie żaluzjami. Skurczybyki są tak zrobione (zasilanie od strony elektrycznej tak jak w roletach) że startując w górę najpierw przekręcają się do poziomu w pół sekundy a później idą bardzo powoli w górę. W drugą stronę najpierw przekręcają się do pionu (prawie pionu) też b. szybko a później bardzo powoli zjeżdzają w dół. Do tego sterowanie oczywiście dwoma przyciskami + przytrzymanie i podwójne kliknięcia a to wszystko razy 23...
Do tego dochodzi pamiętanie pozycji i np. zabezpieczenie że jeśli ktoś na dole trzyma akurat wciśnięty przycisk to ktoś na górze również mógł czymkolwiek sterować.

Nie wygląda na nierealne, ale trudno mi doradzać na sucho nie mając takich u siebie i nie rozumiejąc dokładnie wszystkich wymagań - ale mniejsza o to. Tak, pokombinować na pewno trochę trzeba - ale tylko raz.



Jeśli jesteś dobry w fateku to bardzo chętnie skorzystam z Twoich usług bo nie dość że mój główny programista się poddał to sam nie mam czasu żeby to wszystko ogarnąć.
Niestety, nie bawię się w to komercyjnie. Ale pewnie na jakiś forach dot. PLC da się kogoś znaleźć. Przy czym nie upieram się, że fatek to rozwiązanie do automatyki sprzedawanej komercyjnie - wręcz przeciwnie. Od początku i zawsze piszę, że to tylko dla entuzjastów i zapaleńców.

Prawdziwe problemy z fatekiem są inne - ograniczone możliwości i wybór paneli, zdalnego sterowania, brak integracji z video, ścisłej integracji z systemem alarmowym, itp. A takie funkcje się spotyka w systemach automatyki domowej.

jelen
01-05-2009, 21:31
bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :)


Co tu przyznawać - spójrz na temat wątku:
"Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"
:)

No tak, zapomniałem. Dzięki za przypomnienie :)




Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka).

Ten ściemniacz ma takie ograniczenia, jak wszystkie inne standardowe, przy sterowaniu impulsowym. Nie jest to problem z fatekiem, tylko doborem sprzętu. Tutaj problemu rozwiązanie systemowe też nie rozwiązuje przecież, dopóki nie zmienisz ściemniacza. A jeśli zmieniać to można też zmienić na taki w wersji sterowania 1-10V (też hager ma), moduł wyjść analogowych do fateka i też jest po problemie.

Ale jeśli ktoś się upiera przy tym i chcemy pokombinować (skoro sobie ktoś taki wybrał i się upiera przy nim to niech płaci za kombinowanie, bo tak czy inaczej źle dobrał sprzęt, i czy zastosujesz fateka, czy cokolwiek innego to i tak problem będzie taki sam). Jeśli prędkość zmian natężenia jest stabilna i w miarę liniowa - to da się to opanować, policzyć różnicę między stanem zadanym, a aktualnym i we współpracy z timerami odpowiednio wysterować. I zapamiętać nowy stan. Trochę prostej arytmetyki, i timerów - których ilość jest ograniczona. Tutaj więcej zależy od ściemniacza (ta stabilność pracy) niż od fateka. Owszem, to w porównaniu do rozwiązania systemowego, jest to kombinowanie, ale tylko raz - potem robisz copy&paste.


Ech... gdyby tylko klienci nie upierali się czasem przy swoich rozwiązaniach byłoby super i nie trzebaby było tak niepotrzebnie kombinować...

manieq82
05-05-2009, 10:29
dostałem właśnie panel weinteka i tak sie zastanawiam nad jego umocowaniem...
ma on wszakże z tyłu wejście na jakieś wkręty, dostałem jakieś żabki ale:
- jak go schowam do ściany i zlicuję z nią to nie będę miał dostępu do usb
- jak wystawię to będzie mało estetycznie

przydałyby się takie ruchome krzyżowe ramiona jak widziałem do mocowania tv - jak pociągniesz to odsuwa sie od ściany,
mam nadzieję że wiecie o czym piszę o coś jak ten (http://www.hobbyelektronika.pl/index.php?p267,uchylny-wieszak-plazma-lcd-64-cale-80kg) tylko oczywiście mały :)

jak to zamierzacie rozwiązać?

_ZBYCH_
05-05-2009, 14:31
Witam

Potrzebuję namiary na producentów dużych szaf - rozdzielni modułowych

Gdzieś miałem namiary na polskiego producenta szaf stalowych w wielu konfiguracjach, ale nie mogę teraz znaleźć :-?

Pomożecie? :)

Depi
05-05-2009, 15:52
Może www.firma-kubiak.pl ?

odaro
05-05-2009, 21:04
Witam

Potrzebuję namiary na producentów dużych szaf - rozdzielni modułowych

Gdzieś miałem namiary na polskiego producenta szaf stalowych w wielu konfiguracjach, ale nie mogę teraz znaleźć :-?

Pomożecie? :)

A może to Ci pomoże

http://zpasgroup.eu/

Poza tm Moeller ma w swojej ofercie szafy modułowe do rozbudowy tzn możesz powiększać szafę w pionie lub na boki i cenowo wcale nie są drogie.

Depi
05-05-2009, 21:11
cenowo wcale nie są drogie.

Yhm..? :-?

lakusz
07-05-2009, 21:05
Witam,

moja rozdzielnia wyglada tak:
http://lh3.ggpht.com/_LxBWWJitFsk/SfnSt63KJlI/AAAAAAAAAo4/uZU0vteTdVg/s288/IMG_3462.JPG

Obi, a możesz pochwalić się większym zdjęciem, tak żeby pooglądać "ze szczegółami ?

lakusz
07-05-2009, 21:06
no wlasnie na jakims forum elektrycznym ktos napisal, ze te czujki niby na 230v (np te przy lampach) w rzeczywistosci sa na 24V tylko nie wiem, czy sie w to bawic, czy nie kupic po prostu czujek satela

najtańsze będą właśnie te do lamp, do tego ten najtańsze w przeciwieństwie do alarmowych nie robią żadnej analizy sygnału, więc są dużo szybsze !

odaro
07-05-2009, 21:24
Witam,

moja rozdzielnia wyglada tak:
http://lh3.ggpht.com/_LxBWWJitFsk/SfnSt63KJlI/AAAAAAAAAo4/uZU0vteTdVg/s288/IMG_3462.JPG

Obi, a możesz pochwalić się większym zdjęciem, tak żeby pooglądać "ze szczegółami ?

To samo swego czasu chciałem napisać ale zapomniałem jeszcze jak byś zdjął to osłony czołowe

manieq82
07-05-2009, 21:50
Panowie a jak z tym mocowaniem panelka na ścianie - ma ktoś patenty?

civic9
08-05-2009, 01:56
Przygotowałem nowe rozwiązanie do sterowania roletami.

http://www.dom-inteligentny.com/fatek/rolety

Teoretycznie umożliwia zadanie rolecie konkretnej pozycji, np. otwarcie na 25%.
Można zgłaszać uwagi/propozycje/błędy do programu rolet - to może dam radę uwzględnić.

(Będę umieszczał tego typu swoje produkcje na dedykowanej temu stronce, ale na razie nie ma tam nic więcej)

ravbc
08-05-2009, 07:37
Przygotowałem nowe rozwiązanie do sterowania roletami.
No to się puściłeś bandy... ;-)
A tak konkretniej, to moje przemyślenia dotyczące obsługi rolet w ogólności (i tego co zrobiłem dla siebie), niekoniecznie związane wprost z Twoim kodem:
- użyteczne pozycje rolety to praktycznie tylko: zamknięte, otwarte i prawie zamknięte (w zasadzie tylko rozsunięty pancerz - co daje półmrok). Wykorzystanie jakichkolwiek innych pozycji (z moich wcześniejszych doświadczeń) wynikało raczej z obsługi ręcznej rolety, czyli sporej upierdliwości ustawienia konkretnej pozycji ;-) Ale w sumie chętnie posłucham "use-casów"
- u siebie dodałem blokadę sterowania lokalnego, w przypadku sterowania grupowego - w zasadzie główne tego zastosowanie, to zagwarantowanie, że alarm się spokojnie uzbroi - tj. rolety zamkną się przed pełną aktywacją czuwania
- masz zrobione zatrzymanie ruchu po puszczeniu klawisza po czasie dłuższym niż sekunda (a dokładniej to zdjęciu flagi ruchu). To "puszczenie" nie koniecznie musi być sparowane z trzymaniem (timer odliczający czas trzymania jest sterowany wyjściem, a nie wejściem). Innymi słowy, można zatrzymać roletę naciskając (a raczej puszczając) którykolwiek klawisz sterujący (tj. górę lub dół) po tej sekundzie, nie zależnie czy był on przytrzymany, czy też nie. Jeśli dobrze widzę, to oznacza także, że nie da się zatrzymać rolety w ciągu tej pierwszej sekundy, choć to akurat raczej dobrze ;-) Ja u siebie zrobiłem tak, że zatrzymanie możliwe jest po puszczeniu tylko klawisza w kierunku ruchu. Naciśnięcie klawisza w przeciwnym kierunku, faktycznie zmienia kierunek ruchu (tj. roleta zawraca), przy czym dodałem tutaj 0.5 sekundowe opóźnienie ochronne między zmianami kierunku.
- ponieważ nie masz tu nigdzie odniesienia do faktycznych wejść, a nie widzę też dedykowanego mechanizmu ochronnego, to wydaje się mozliwe zaznaczenie jednoczesne flag ruchu w obu kierunkach. Co prawda jest zabezpieczenie przed podaniem sygnału ruchu w obu kierunkach na silnik, ale pytanie, czy samo ustawienie obu flag (M165 i M166) nie zamiesza w czymś?

To chyba tak na szybko wszystko co mi do głowy przyszło. W sumie całkiem ładny kawałek kodu, ale jak dla mnie zbyt zamotany jak na "zwykłą" obsługę rolety (choć mój nie jest wcale lepszy - ale z nieco innych powodów ;-) ).

Lepiej powiedz jak tam postępy z karmieniem fateka danymi po modbusie? ;-)

Trochę off-topic: planujesz komercjalizację tej nowej domeny, czy pozostanie to wolnym projektem? Albo mówiąc wprost: chcesz trzymać nad tym pełną kontrolę, czy dopuszczasz myśl rozwoju "społecznościowego" serwisu?

Depi
08-05-2009, 07:47
Przygotowałem nowe rozwiązanie do sterowania roletami.


Ja pierdykam, mon. Jestem pod wrazeniem. Spac nie mozesz po nocach, czy jak? ;)

ravbc
08-05-2009, 08:10
Przygotowałem nowe rozwiązanie do sterowania roletami.

Ja pierdykam, mon. Jestem pod wrazeniem. Spac nie mozesz po nocach, czy jak? ;)
Pewnie ma w robocie jakiś mega ważny projekt do zrobienia, to se szuka "przerywników" ;-)

Obi
08-05-2009, 08:47
Obi, a możesz pochwalić się większym zdjęciem, tak żeby pooglądać "ze szczegółami ?

większe sa tu: http://picasaweb.google.com/P.Przybylek/Elektryka#

bez płyt czołowych musiałbym poszukać..

civic9: dzięki za Twoje programiki, dla mnie to nieocenione źródło wiedzy co można i jak można zrobić na tym sterowniku. Mój programik też trochę urósł, ale poszedłem na razie w innym kierunku - sterowanie grupowe roletami za pomocą małej liczby przycisków - generalnie jeden przycisk służy do otwierania/zamykania/zatrzymywania rolet (na zmiane otwieranie i zamykanie, a w czasie pracy zatrzymywanie) - każda roleta jest w 2 grupach i może być także kontrolowana niezależnie. Najbardziej mnie męczy duplikowanie programu dla kolejnej rolety, kiedy trzeba zmieniać odpowiednio numery flag/wejść/wyjść itd. Masz moze jakis patent na to (czy podprogram mógłby mieć jakieś takie parametry)? No i w jaki sposob przydzielasz kolejne numerki?

ravbc
08-05-2009, 09:31
większe sa tu: http://picasaweb.google.com/P.Przybylek/Elektryka#
No miejsca to Ty tam nie oszczędzałeś. Jakbym miał tak luźno wszystko w szafach układać, to bym nie miał gdzie całości powiesić ;-) Za to ładnie i przejrzyście to u Ciebie wygląda ;-)

civic9
08-05-2009, 10:32
civic9: dzięki za Twoje programiki, dla mnie to nieocenione źródło wiedzy co można i jak można zrobić na tym sterowniku. Mój programik też trochę urósł, ale poszedłem na razie w innym kierunku - sterowanie grupowe roletami za pomocą małej liczby przycisków - generalnie jeden przycisk służy do otwierania/zamykania/zatrzymywania rolet (na zmiane otwieranie i zamykanie, a w czasie pracy zatrzymywanie) - każda roleta jest w 2 grupach i może być także kontrolowana niezależnie.


To tylko dopowiem, że mój programik można też do tego wykorzystać.
Jeśli roleta ma być sterowana z trzech przycisków, np. jeden do sterowania indywidualnego, jeden grupowy piętrowy, jeden grupowy na wszystkie, to łączmy jako sumę, tzn. równolegle X1, X2, X3 (A contact) do M165 (Coil)... i działa.



Najbardziej mnie męczy duplikowanie programu dla kolejnej rolety, kiedy trzeba zmieniać odpowiednio numery flag/wejść/wyjść itd. Masz moze jakis patent na to (czy podprogram mógłby mieć jakieś takie parametry)?


Niestety nie znalazłem rozwiązania. Da się pewne rzeczy zorganizować dla rejestrów, flag - to by się dało jakoś załatwić (choć też nie najprościej), ale jest problem conajmniej z licznikami i timerami. Aczkolwiek można by pomyśleć nad tym, żeby liczniki i timery zebrać w jednym miejscu, a resztę - co się da, jako procedury "parametryzowane". "Parametryzowane" w cudzysłowiu bo na zasadzie kopiowania wartości przypisanych do danej rolety do jakiegoś stałego obszaru flag i rejestrów, z którego korzysta potem procedura. W sumie nie wiem czy to nie wyjdzie bardziej pokręcone, niż copy&paste i po jednej procedurce na każdą roletę.


No i w jaki sposob przydzielasz kolejne numerki?

Rolety po kolei, ponumerowałem na rzucie domu, ta ma numer 8 stąd np. licznik C8 :)
Jeśli pytasz o to, czemu te wszystkie użyte timery, liczniki, zmienne i rejestry mają takie dziwne, przypadkowo wyglądające rolety, to nie, nie są przypadkowe. Tworzyłem sobie taką "mapę pamięci", i mam określone, że np. Mxx do Mxx to są flagi do czegoś tam dla rolet, po kolei. Ale to nie ma znaczenia dla innych, można je sobie pozmieniać właściwie dowolnie.

civic9
08-05-2009, 10:33
Pewnie ma w robocie jakiś mega ważny projekt do zrobienia, to se szuka "przerywników" ;-)

dokładnie, tak to jest :)

civic9
08-05-2009, 11:07
- użyteczne pozycje rolety to praktycznie tylko: zamknięte, otwarte i prawie zamknięte (w zasadzie tylko rozsunięty pancerz - co daje półmrok). Wykorzystanie jakichkolwiek innych pozycji (z moich wcześniejszych doświadczeń) wynikało raczej z obsługi ręcznej rolety, czyli sporej upierdliwości ustawienia konkretnej pozycji ;-) Ale w sumie chętnie posłucham "use-casów"


No to kwestia gustu, też myślałem jak wyżej, ale teraz okazało się, że korzystamy z innych ustawień. Np. budzenie rano - lekki uchył to za mało, żebym się obudził :)
całych nie chcę otwierać bo za dużo, otwieram na kilkadziesiąt procent.
Ponieważ czasami dostaję szoku z powodu gwałtownego otwarcia rolet rano, myślę też o tym, żeby je otwierać stopniowo w kilku krokach z odpowiednim odstępem czasowym.
Ponadto, mnie bawi możliwość odczytu aktualnej pozycji rolety (niezależnie od tego jak ją wysterujemy, nawet działając z innego podprogramu bezpośrednio na wyjściach sterujących silnikami) - to można ładnie użyć na jakimś panelu, choćby tylko zamieniając to na informację w 3-4 stopniowej skali z zastosowaniem ikonek, to będzie fajny bajer.
No w końcu całe te nasze instalacje to tylko bajer :)



- u siebie dodałem blokadę sterowania lokalnego, w przypadku sterowania grupowego - w zasadzie główne tego zastosowanie, to zagwarantowanie, że alarm się spokojnie uzbroi - tj. rolety zamkną się przed pełną aktywacją czuwania

może się przydać, choć u siebie na razie nie stwierdziłem takiej potrzeby.
można to u mnie też łatwo przerobić - już jest ignorowanie zmian wprowadzanych w czasie ruchu, ale skorzystanie z lokalnego/innego sterowania po 1s spowoduje zatrzymanie. trzeba by wprowadzić ignorowanie i tego. uwzględnię jak będę robił jakieś zmiany.



- masz zrobione zatrzymanie ruchu po puszczeniu klawisza po czasie dłuższym niż sekunda (a dokładniej to zdjęciu flagi ruchu). To "puszczenie" nie koniecznie musi być sparowane z trzymaniem (timer odliczający czas trzymania jest sterowany wyjściem, a nie wejściem). Innymi słowy, można zatrzymać roletę naciskając (a raczej puszczając) którykolwiek klawisz sterujący (tj. górę lub dół) po tej sekundzie, nie zależnie czy był on przytrzymany, czy też nie.

Tak, to było celowe. W celu umożliwienia zatrzymania ruchu rolety dowolnym innym przyciskiem skojarzonym z daną roletą (ze sterowania lokalnego lub grupowego), bez dodatkowego komplikowania programu.



Jeśli dobrze widzę, to oznacza także, że nie da się zatrzymać rolety w ciągu tej pierwszej sekundy, choć to akurat raczej dobrze ;-) Ja u siebie zrobiłem tak, że zatrzymanie możliwe jest po puszczeniu tylko klawisza w kierunku ruchu. Naciśnięcie klawisza w przeciwnym kierunku, faktycznie zmienia kierunek ruchu (tj. roleta zawraca), przy czym dodałem tutaj 0.5 sekundowe opóźnienie ochronne między zmianami kierunku.

No to już kwestia gustu, ja wolę jednak najpierw zatrzymanie, może się już po prostu do tego przyzwyczaiłem, bo taki był pierwszy pomysł i realizacja. Można i tak jak opisałeś.



- ponieważ nie masz tu nigdzie odniesienia do faktycznych wejść, a nie widzę też dedykowanego mechanizmu ochronnego, to wydaje się mozliwe zaznaczenie jednoczesne flag ruchu w obu kierunkach. Co prawda jest zabezpieczenie przed podaniem sygnału ruchu w obu kierunkach na silnik, ale pytanie, czy samo ustawienie obu flag (M165 i M166) nie zamiesza w czymś?

raczej nie zamiesza, bo flagi zmieniają tylko wartość zadaną. a jeśli zostanie ustawiona wartość zadana pozycji to dopóki ruch się nie skończy, kolejne zmiany w tym rejestrze, wywołane w jakikolwiek sposób zostaną zignorowane, poza wartością -1, która wyłącza ruch.



Lepiej powiedz jak tam postępy z karmieniem fateka danymi po modbusie? ;-)

No, działa, ale do pełnego rozwiązania - takiego, które nadaje się do udostępnienia, tzn. elastycznego i konfigurowalnego jeszcze trochę. Myślę, że to gdzieś w wakacje bardziej. Są drobne problemy z zastosowaną biblioteką (libmodbus) - np. stabilność, brak obsługi zmiennych bitowych, i zamierzam też zmienić na inną, bo tej mi się nie chce poprawiać.



Trochę off-topic: planujesz komercjalizację tej nowej domeny, czy pozostanie to wolnym projektem? Albo mówiąc wprost: chcesz trzymać nad tym pełną kontrolę, czy dopuszczasz myśl rozwoju "społecznościowego" serwisu?
Jestem za rozwojem społecznościowym :) Mogę do tego później wprowadzić odpowiednie mechanizmy.Myślę, że jest już kilku użytkowników fateka tutaj, będzie ich przybywać, więc zebranie w jednym miejscu jakiś informacji, naszych ciekawych kodów i rozwiązań byłoby fajne. Inne tematy z tej dziedziny też można.
Żyję z czego innego, to tylko hobby.

ravbc
08-05-2009, 15:08
Najbardziej mnie męczy duplikowanie programu dla kolejnej rolety, kiedy trzeba zmieniać odpowiednio numery flag/wejść/wyjść itd. Masz moze jakis patent na to (czy podprogram mógłby mieć jakieś takie parametry)?

Niestety nie znalazłem rozwiązania. Da się pewne rzeczy zorganizować dla rejestrów, flag - to by się dało jakoś załatwić (choć też nie najprościej), ale jest problem conajmniej z licznikami i timerami. Aczkolwiek można by pomyśleć nad tym, żeby liczniki i timery zebrać w jednym miejscu, a resztę - co się da, jako procedury "parametryzowane". "Parametryzowane" w cudzysłowiu bo na zasadzie kopiowania wartości przypisanych do danej rolety do jakiegoś stałego obszaru flag i rejestrów, z którego korzysta potem procedura. W sumie nie wiem czy to nie wyjdzie bardziej pokręcone, niż copy&paste i po jednej procedurce na każdą roletę.
Ja testowałem to rozwiązanie. Mam nawet gdzieś kawałek kodu, który to robi. Według mnie dodakowa komplikcja kodu jest przez to tak duża, że zysk z jego nie powielania szybko jakoś przestaje być istotny... ;-)
Jeśli kotś chciałby samodzielnie spróbować to należy się zainteresować rejestrami indeksowymi V, Z i P0-P9, oraz ewentualnie grupowanymi flagami serii W*

civic9
08-05-2009, 15:14
Ja testowałem to rozwiązanie. Mam nawet gdzieś kawałek kodu, który to robi. Według mnie dodakowa komplikcja kodu jest przez to tak duża, że zysk z jego nie powielania szybko jakoś przestaje być istotny... ;-)
Jeśli kotś chciałby samodzielnie spróbować to należy się zainteresować rejestrami indeksowymi V, Z i P0-P9, oraz ewentualnie grupowanymi flagami serii W*

to właśnie miałem m.in. na myśli, tylko tym nie załatwisz liczników, ani timerów (chyba że o czymś nie wiem). a szkoda.

ravbc
08-05-2009, 16:30
Jeśli kotś chciałby samodzielnie spróbować to należy się zainteresować rejestrami indeksowymi V, Z i P0-P9, oraz ewentualnie grupowanymi flagami serii W*
to właśnie miałem m.in. na myśli, tylko tym nie załatwisz liczników, ani timerów (chyba że o czymś nie wiem). a szkoda.
Liczniki można zamienić na instrukcję INCREMENT (15), a zamiast standardowego timera wykorzystać RTC i porównywanie czasu (niestety z dokładnością do 1 sekundy tylko) i/lub instrukcję CUMULATIVE TIMER (87-89). Tylko że te obejścia problemów powodują dalszy wzrost zagmatwania kodu, więc IMHO szkoda na to czasu. Bardziej pomocne było by lepsze "Search&Replace" ;-)
W sumie jak teraz o tym myślę, to gdyby była funkcja eksportu do zapisu mnemonicznego w pliku tekstowym i potem importu z takiego zapisu, to reszta była by już łatwa ;-)

civic9
08-05-2009, 21:41
taką zabawkę sobie wyszukałem i testuję.

http://www.ti-estore.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZ430-RF2500T

mikroprocesor, niskie zużycie energi, trochę miejsca na program i dane, i bezprzewodowa komunikacja - hardware i software.
zastosowanie ala tematyka tego wątku (po domontowaniu odpowiednich elementów i oprogramowaniu): bezprzewodowe - czujniki - np. temperatury, wilgotności, sterowanie przekaźnikami, kontaktrony itp.

wiem, że niektórzy stąd to by sobie pewnie sami poskładali coś takiego, ale ja tak nisko na sprzęt nie schodzę, a z takiego prawie gotowca to można skorzystać.

w celu połączenia z innymi systemami, np. serwerem linuksowym, jest development board (zreszta potrzebna tak czy inaczej) z usb, widziany jako port rs232.
http://www.ti-estore.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZ430-RF2500

koszt do przeżycia, czasami robią jakieś promocje i można kupić taniej.

niestety, zasięg trochę ograniczony, parter-piętro mi generalnie działa, ale jak dam je złośliwie na przekątnej domu to już parter-piętro szwankuje.

ravbc
08-05-2009, 21:53
- użyteczne pozycje rolety to praktycznie tylko: zamknięte, otwarte i prawie zamknięte (w zasadzie tylko rozsunięty pancerz - co daje półmrok). Wykorzystanie jakichkolwiek innych pozycji (z moich wcześniejszych doświadczeń) wynikało raczej z obsługi ręcznej rolety, czyli sporej upierdliwości ustawienia konkretnej pozycji ;-) Ale w sumie chętnie posłucham "use-casów"
No to kwestia gustu, też myślałem jak wyżej, ale teraz okazało się, że korzystamy z innych ustawień. Np. budzenie rano - lekki uchył to za mało, żebym się obudził :)
całych nie chcę otwierać bo za dużo, otwieram na kilkadziesiąt procent.
Ponieważ czasami dostaję szoku z powodu gwałtownego otwarcia rolet rano, myślę też o tym, żeby je otwierać stopniowo w kilku krokach z odpowiednim odstępem czasowym.
Hehe, faktycznie obudzenie się przy zamkniętych roletach zewnętrznych na _wszystkich_ oknach w pomieszczeniu jest trudne. Jak pierwszy raz spałem w takim pokoju, to obudziłem się o 13, a i to tylko dlatego, że mnie już wszystko bolało od leżenia... ;-) Ale teraz nie mam rolet w sypialni (bo nie mam ściany szczytowej), więc o tym zapomniałem. Choć i tak do tego IMHO wystarczy jeden dodatkowy krok oprócz "pełne otwarcie".

Ponadto, mnie bawi możliwość odczytu aktualnej pozycji rolety (niezależnie od tego jak ją wysterujemy, nawet działając z innego podprogramu bezpośrednio na wyjściach sterujących silnikami) - to można ładnie użyć na jakimś panelu, choćby tylko zamieniając to na informację w 3-4 stopniowej skali z zastosowaniem ikonek, to będzie fajny bajer.
No w końcu całe te nasze instalacje to tylko bajer :)

No i to jest chyba główne zastosowanie tego mechanizmu. Może być fajne, ale u siebie nie planuję typowego panelu (za daleko by mi do niego było, gdziekolwiek by nie był, no i tani to on nie jest), a zanim zrobię sensowną wizualizację na www, to pewnie zdążę zapomnieć jak to działa... ;-)


Lepiej powiedz jak tam postępy z karmieniem fateka danymi po modbusie? ;-)
No, działa, ale do pełnego rozwiązania - takiego, które nadaje się do udostępnienia, tzn. elastycznego i konfigurowalnego jeszcze trochę. Myślę, że to gdzieś w wakacje bardziej. Są drobne problemy z zastosowaną biblioteką (libmodbus) - np. stabilność, brak obsługi zmiennych bitowych, i zamierzam też zmienić na inną, bo tej mi się nie chce poprawiać.
A właściwie czemu zawziąłeś się na C? Nie było by prościej użyć czegoś interpretowanego? Wiem, że to więcej zasobów zje, ale za to może będzie "po prostu działać"... ;-)


Trochę off-topic: planujesz komercjalizację tej nowej domeny, czy pozostanie to wolnym projektem? Albo mówiąc wprost: chcesz trzymać nad tym pełną kontrolę, czy dopuszczasz myśl rozwoju "społecznościowego" serwisu?
Jestem za rozwojem społecznościowym :) Mogę do tego później wprowadzić odpowiednie mechanizmy.Myślę, że jest już kilku użytkowników fateka tutaj, będzie ich przybywać, więc zebranie w jednym miejscu jakiś informacji, naszych ciekawych kodów i rozwiązań byłoby fajne. Inne tematy z tej dziedziny też można.
Żyję z czego innego, to tylko hobby.
W takim razie może podeślę Ci kiedyś moją realizację obsługi rolety... tak na dobry początek. ;-)

civic9
08-05-2009, 21:58
A właściwie czemu zawziąłeś się na C? Nie było by prościej użyć czegoś interpretowanego? Wiem, że to więcej zasobów zje, ale za to może będzie "po prostu działać"... ;-)

Bo nie chciało mi się pisać własnej implementacji modbusa, a gotowe znalazłem tylko w C/C++/java itp. Jak znacie coś interpretowanego na wolnych licencjach to chętnie się przyjrzę.

ravbc
08-05-2009, 22:13
taką zabawkę sobie wyszukałem i testuję.
http://www.ti-estore.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZ430-RF2500T
Chyba naprawdę masz ogromniasty i mega pilny projekt w robocie do zrobienia... ;-)
Ale możesz rozwinąć temat? Na ile to upierdliwe w użyciu? Nie mam już sił wnikać w dokumentację, ale może też by się mi przydało ;-)

BTW: z nieco innej beczki: zna ktoś jakiś KITowy (choć gotowcem też nie pogardzę, byle by cenę miał rozsądną). moduł czytnika transponderów RFID (tak zwanych kart zbliżeniowych), ale taki o sporym zasięgu (tj. minimum 30 cm)? Wiem - są google - ale jakoś tak nie mam ostatnio do nich szczęścia, bo rzadko pokazują to czego szukam ;-)

ravbc
08-05-2009, 22:27
A właściwie czemu zawziąłeś się na C? Nie było by prościej użyć czegoś interpretowanego? Wiem, że to więcej zasobów zje, ale za to może będzie "po prostu działać"... ;-)
Bo nie chciało mi się pisać własnej implementacji modbusa, a gotowe znalazłem tylko w C/C++/java itp. Jak znacie coś interpretowanego na wolnych licencjach to chętnie się przyjrzę.
Ja akurat preferuję pythona, bo daje się go jeszcze po jakimś czasie od napisania zrozumieć. Znalazłem tak na szybko pymodbus (http://code.google.com/p/pymodbus/), mblogic (http://mblogic.sourceforge.net/) i kilka (http://iatips.com/blog/2006/10/using-python-to-query-modbus-slaves.html) innych (http://www.control.com/1026195382/index_html) pomysłów (https://lintouch.org/repos/lintouch/lsp-modbus/trunk/tests/modlib.py)
BTW: to ostatnie ma też zdaje się bibliotekę w C.

civic9
08-05-2009, 22:49
Ale możesz rozwinąć temat? Na ile to upierdliwe w użyciu? Nie mam już sił wnikać w dokumentację, ale może też by się mi przydało ;-)



A to się w praniu dopiero sprawdzi. Dopiero co dostałem. Upierdliwy jak każdy mikrokontroler. w C można sobie coś na niego napisać. Jest kilka pinów I/O, do których można sobie przylutować jakiś czujnik - byle napięcia starczyło, bo to tylko 3V.
szkoda, że te moduliki nie są takie bardziej produkcyjne, tzn. zamknięte w obudowie, odporne. co gorsza, przylutowali i przymocowali to na odwrót niż na zdjęciu, tzn. płytka z układami wystaje poza obudowę z bateriami. mechanicznie odporne to to nie jest.
podobno jest bardzo low-power, tzn. że długo pociągnie na tych bateriach (włącznie z komunikacją bezprzewodową, to już coś ciekawego), no i gotowy moduł komunikacji bezprzewodowej - to dwa główne atuty.


ps. ach, python... ;) no, na razie pozostanę chyba przy tym C. a jeszcze taki problem, że chcę żeby to był modbus po serialu i TCP, żeby było dla wszystkich dobre :) a tu klops, większość bibliotek albo jedno, albo drugie, a jak oba to zaś ma inne wady. i to też w tych pythonowych zauważam (większość tcp only).

Obi
08-05-2009, 23:26
taką zabawkę sobie wyszukałem i testuję.

http://www.ti-estore.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZ430-RF2500T

http://www.ti-estore.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZ430-RF2500



mam gdzies jeden taki czujnik temperatury i soft demo na PC (dostalem chyba na jakiejs zeszlorocznej konferencji) - generalnie dziala tak jak piszesz - zasieg jest jak nic nie przeszkadza (widzialem jak dzialalo na 30m) - wiekszy jak sie dokupi specjalne extendery - tylko sam odczyt temperatury to raczej do kalibracji, bo pokazuje bardzo niedokladnie.. do domku chyba sie nadaje - czujniki mozna przestawiac gdzie sie chce i ile razy sie chce.. tylko nie za bardzo wiem po co? na razie zostawilem na "potem".. choc technologia fajna, bo rzeczywiscie malutkie-bezprzewodowe i do tego prawie nie zjada baterii..

civic9
09-05-2009, 00:01
tylko nie za bardzo wiem po co?

tam gdzie zabrakło kabli - kto się już wprowadził i trochę pomieszkał to pewnie wie :)

no i bardzo mi się wydają przydatne takie mobilne czujniki temperatury i wilgotności, spięte z głównym systemem w domu. mogą sobie gdzieś domyślnie leżeć i zawsze sobie można coś sprawdzić, domierzyć. mogą mierzyć te miejsca, gdzie z kablem i stacjonarnym czujnikiem byłoby ciężko - np. stolik na środku salonu. przynajmniej mnie czasami interesują takie rzeczy.

jako czujnik temp. zamierzam użyć ds18b20 na 1-wire, a sht1x jako wilgotności i temperatury. bo to co jest na pokładzie to tylko do demonstracji raczej.

manieq82
10-05-2009, 19:19
Odbije lekko temat na taki praktyczny - czy upchanie sporej ilości koncetryków od tv z kablami od lanu tak 20 do 20 nie będzie sprawiało problemu - jakieś zakłócenia czy inne?

Bigbeat
10-05-2009, 22:28
Nie będzie problemu - jeśli oczywiście normalne kable, a nie jakiś chłam, który zamiast ekranu ma 3 żyłki (mowa oczywiście o koncentryku - spotkać czasem można "fabryczne" kable połączeniowe TV RF, które potwornie tną sygnał szczególnie na UHF-ie - właśnie dlatego, że praktycznie nie mają ekranu).

Deamos
10-05-2009, 22:35
Odbije lekko temat na taki praktyczny - czy upchanie sporej ilości koncetryków od tv z kablami od lanu tak 20 do 20 nie będzie sprawiało problemu - jakieś zakłócenia czy inne?

U mnie w firmie jednymi korytami lataja przewody zasilajace i LAN-owe i wszystko smiga a zasilajace duzo bardziej sieja niz antenowe ekranowane. Nie widze problemu.

Do do dobrych przewodow antenowych polecam TRISET-113, nie jest najtanszy, ale raczej nie warto oszczedzic pare dych by potem zalowac. Sam kupilem 100m i jak mi zabraknie to bez wahania dokupie kolejne :)

manieq82
11-05-2009, 13:57
Lany to Madex, Koncentryk nie pamiętam ale też z górnej półki cenowej - ekranowany.
Kurde kupiłem za małe korytko :o

manieq82
19-05-2009, 15:13
panoszę się na wątku ale mam kolejny temat:
mam wyceny na włączniki i takie tam i wychodzi że Berker b-kwadrat mam w takiej samej cenie co Polo Fiorenę
trochę podobne one do siebie ale jednak inne
różnica: berker to przełączniki żaluzjowe czyli z blokada naciśniecia jednocześnie
jeszcze nic nie pisałem ale wydaje się to pomocne w jakiś kombinacjach klawiszy
a jak wy to rozwiązaliście- czy może tego berkera da się jakoś w środku pogmerać aby mógł sie zwierać podwójnie?
co radzicie?

odaro
19-05-2009, 15:31
panoszę się na wątku ale mam kolejny temat:
mam wyceny na włączniki i takie tam i wychodzi że Berker b-kwadrat mam w takiej samej cenie co Polo Fiorenę
trochę podobne one do siebie ale jednak inne
różnica: berker to przełączniki żaluzjowe czyli z blokada naciśniecia jednocześnie
jeszcze nic nie pisałem ale wydaje się to pomocne w jakiś kombinacjach klawiszy
a jak wy to rozwiązaliście- czy może tego berkera da się jakoś w środku pogmerać aby mógł sie zwierać podwójnie?
co radzicie?

Berker ma też 4 klawiszowy zwierny

Deamos
19-05-2009, 15:51
Berker ma też 4 klawiszowy zwierny
Mozesz cos wiecej napisac / podac jakis link?

ravbc
19-05-2009, 16:07
Berker ma też 4 klawiszowy zwierny
Mozesz cos wiecej napisac / podac jakis link?
Ja (chyba) mogę (http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421-1260.htm#2743492). Ale z tego co pamiętam, to ten klawisz jest z serii niemieckiej B.Kwadrat, która ponoć nie pasuje do polskich ramek. Czy coś tam ;-)

Deamos
19-05-2009, 17:18
Berker ma też 4 klawiszowy zwierny
Mozesz cos wiecej napisac / podac jakis link?
Ja (chyba) mogę (http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421-1260.htm#2743492). Ale z tego co pamiętam, to ten klawisz jest z serii niemieckiej B.Kwadrat, która ponoć nie pasuje do polskich ramek. Czy coś tam ;-)
Myslalem, ze to cos pod nasze ramki po cenach przecietnych wlacznikow, takie ladne bajeranckie majatek kosztuja :-?

manieq82
19-05-2009, 19:05
tzn na allegro znalazłem firmę która mi włoży mechanizm jakiegoś innego Berkera do ramki kwadrata ale pojedynczy mechanizm (sam) z dwoma przyciskami kosztuje coś ponad 50 brutto!!
żaluzjowy 19!
tylko czy potrzebujemy aby na raz je zwierać? jak w praktyce?

kurde a te fiorena - na zdjęciach wyglądają ok a nigdzie na żywo w okolicy nie mają.. trzeba dalej poszukać - może ktoś fotki w realu ma?

ravbc
19-05-2009, 20:30
kurde a te fiorena - na zdjęciach wyglądają ok a nigdzie na żywo w okolicy nie mają.. trzeba dalej poszukać - może ktoś fotki w realu ma?
A co za fotkę potrzebujesz? Mam je na ścianie, to mogę pstryknąć i na maila podesłać. Raczej nie licz na publikację, bo mi się nie będzie chciało konta zakładać na jakimś flickru, czy innym fotosiku.

civic9
19-05-2009, 20:42
tylko czy potrzebujemy aby na raz je zwierać? jak w praktyce?


jak się nie ma to się żyje bez :)

ale już parę razy myślałem o tym, że by się przydało:
- punkt świetlny podwójny - po jednym przycisku na część, i jak jedno jest zaświecone to nigdy nie kojarzę, która i który nacisnąć aby wyłączyć... podwójne naciśnięcie w sytuacje gdy działa jedna część, mogłoby bezwarunkowo wyłączać całość
- przyciski roletowe, w pokoju gdzie jest więcej rolet, a nie przewidziano nadmiaru przycisków, można by podwójne naciśnięcie wykorzystać do sterowania grupowego

kosmetyka.

inna sprawa, jak to się da zaprogramować... nie wiem, czy możemy liczyć na to, że zawsze naciśnięcie obu przycisków dojdzie w tym samym cyklu. a to już komplikuje... kolejne timery? nie ma ich za dużo.

manieq82
19-05-2009, 22:12
kurde a te fiorena - na zdjęciach wyglądają ok a nigdzie na żywo w okolicy nie mają.. trzeba dalej poszukać - może ktoś fotki w realu ma?
A co za fotkę potrzebujesz? Mam je na ścianie, to mogę pstryknąć i na maila podesłać. Raczej nie licz na publikację, bo mi się nie będzie chciało konta zakładać na jakimś flickru, czy innym fotosiku.

no ogólnie jak to wygląda i jak jest wykonana na maila możesz
w necie wygląda jakby kształtem podobnie ale...
berkera to widziałem naciskałem - podoba się najbardziej: cichutki, gładki i podobno trwały(nie rysuje się)
tego nie znam - wyraź opinię
są fajni bo maja wszystko, i 2xsat, i podwójny zwierny i są tańsi lekko(100zł)
w berkerze muszę kombinować z satem i mam roletowe

niby głupoty ale jak już wydać te 3k to chcę je wydać mądrze

a z programowaniem to nie wiem jeszcze - nie kupiłem sterownika więc wszystko przede mną :)

Deamos
19-05-2009, 22:36
kurde a te fiorena - na zdjęciach wyglądają ok a nigdzie na żywo w okolicy nie mają.. trzeba dalej poszukać - może ktoś fotki w realu ma?
A co za fotkę potrzebujesz? Mam je na ścianie, to mogę pstryknąć i na maila podesłać. Raczej nie licz na publikację, bo mi się nie będzie chciało konta zakładać na jakimś flickru, czy innym fotosiku.

Ja tez chetni zobacze, zeby hostowac fotke nie trzeba nigdzie sie rejestrowac, mozesz wrzucic za free na http://www.imageshack.us/

civic9
20-05-2009, 00:05
w berkerze muszę kombinować z satem i mam roletowe


podwójny sat chyba jest, tzn. niemiecki + jakaś ramka przystosowująca do polskiego systemu (*). przynajmniej tak mi się wydaje, bo jeszcze nie rozpakowałem i nie zamontowałem, ale coś takiego mi wcisnęli :)

(*) nie, chyba nie pasuje do reszty.

manieq82
20-05-2009, 00:54
jest niemiecki tylko front będzie matowy i są wtedy 4 bolce 2sat rtv i tv - tak przynajmniej mi mówiono

ja mam też propozycję innego mechanizmu firmy hirshmann (http://www.wisat.pl/files/eds322f_eng.pdf) pasujący idealnie do ramki berkera - kosztuje 50 zł - na allegro firma handluje

ravbc
20-05-2009, 07:07
W Hager Polo są fronty do gniazd RTV co najmniej kilku producentów. Poza tym oczywiście mają swoje 4 czy 5 rodzai gniazd RTV. Podobnie wygląda sprawa z gniazdami telekomunikacyjnymi. Jeśli chodzi o włączniki, to jak dla mnie są całkiem przyjemne. Wykonanie nie budzi moich zastrzeżeń. Asortyment jest naprawdę duży (przynajmniej we Fiorenie - innych nie sprawdzałem), łącznie z gniazdem podwójnym do ramki wielokrotnej. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to dokładny montaż puszek pod ramki wielokrotne (albo po prostu użycie puszek wielokrotnych). U mnie elektryk z nieznanych mi przyczyn wsadzał wszędzie puszki pojedyncze, no i tam gdzie są ramki wielokrotne, a puszki nie są idealnie równo, to jest mały problem z instalacją włączników. No ale to raczej nie wina samych włączników.

A co do zdjęć, to może coś jutro zrobię, bo dziś raczej się nie uda.

manieq82
20-05-2009, 10:05
dzięki czekam na zdjęcia

odaro
20-05-2009, 16:41
jest niemiecki tylko front będzie matowy i są wtedy 4 bolce 2sat rtv i tv - tak przynajmniej mi mówiono

ja mam też propozycję innego mechanizmu firmy hirshmann (http://www.wisat.pl/files/eds322f_eng.pdf) pasujący idealnie do ramki berkera - kosztuje 50 zł - na allegro firma handluje

I jest to jedno z lepszych gniazdek SAT

odaro
20-05-2009, 16:45
U mnie elektryk z nieznanych mi przyczyn wsadzał wszędzie puszki pojedyncze, no i tam gdzie są ramki wielokrotne, a puszki nie są idealnie równo, to jest mały problem z instalacją włączników. No ale to raczej nie wina samych włączników.

A co do zdjęć, to może coś jutro zrobię, bo dziś raczej się nie uda.

A co to znaczy że puszki nie są idealnie równe, może takie zdjęcie wrzucisz.

Ja obecnie ma zastrzeżenia do poziomu puszek ale tynkarz się upiera że tyle to da się wyrównać ramką. Ale trochę mnie to niepokoji

Ja mam u siebie puszki głębokie złączne.

mkrzeminski
20-05-2009, 19:19
W hager Polo przyciski dosyc ciezko i glosno chodza. Mozna sie przyzwyczaic poza tym po pol roku dzialania bez zastrzezeń. Fajne sa tez zaslepki. Jak nie wstawialem wszedzie gniazdek LAN z braku kasy to dalem zaslepki

ravbc
20-05-2009, 19:49
A co to znaczy że puszki nie są idealnie równe, może takie zdjęcie wrzucisz.
Na zdjęciu tego raczej widać nie będzie. Po prostu jeśli puszki nie są idealnie w linii, to przy montażu osprzętu są probleny z osadzeniem włączników tak, żeby płynnie działały (być może to też cecha włączników Hagera).

ravbc
20-05-2009, 19:53
W hager Polo przyciski dosyc ciezko i glosno chodza. Mozna sie przyzwyczaic poza tym po pol roku dzialania bez zastrzezeń. Fajne sa tez zaslepki. Jak nie wstawialem wszedzie gniazdek LAN z braku kasy to dalem zaslepki
Co do przycisków to, z tego co ja zaobserwowałem, muszą być równo obsadzone, tak aby nie ocierały o ramkę. Wtedy nie ma problemu z działaniem. Nie wiem czy działają ciężko, ale na pewno zauważalnie mocniej trzeba przyciskać ichnie zwierne niż przełączalne.
Co do zaślepek, to może i fajne, ale też drogie. Mi szkoda było na nie kasy, więc musiałem się szarpnąć na docelowe gniazda ;-)

ravbc
20-05-2009, 19:56
ja mam też propozycję innego mechanizmu firmy hirshmann (http://www.wisat.pl/files/eds322f_eng.pdf) pasujący idealnie do ramki berkera - kosztuje 50 zł - na allegro firma handluje
I jest to jedno z lepszych gniazdek SAT
Do niego we Fiorenie też są płytki czołowe ;-) A w każdym razie na to wskazuje opis (osobiście nie testowałem).

odaro
20-05-2009, 20:36
ja mam też propozycję innego mechanizmu firmy hirshmann (http://www.wisat.pl/files/eds322f_eng.pdf) pasujący idealnie do ramki berkera - kosztuje 50 zł - na allegro firma handluje
I jest to jedno z lepszych gniazdek SAT
Do niego we Fiorenie też są płytki czołowe ;-) A w każdym razie na to wskazuje opis (osobiście nie testowałem).

Zgadza się w Katalogu Hagera tak piszą

odaro
23-05-2009, 11:01
Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V

civic9
23-05-2009, 12:51
Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V
230V,
ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

odaro
23-05-2009, 16:56
Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V
230V,
ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

No właśnie jaki rodzaj zasilania lepiej wybrać.

jelen
23-05-2009, 17:31
Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V
230V,
ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

No właśnie jaki rodzaj zasilania lepiej wybrać.

zdecydowanie 24V bo bezpieczniejsze dla człowieka i innych urządzeń

a terminale do przyłączania zasilania są bardzo łatwo dostępne (jak dla mnie za bardzo)

odaro
23-05-2009, 19:17
Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V
230V,
ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

No właśnie jaki rodzaj zasilania lepiej wybrać.

zdecydowanie 24V bo bezpieczniejsze dla człowieka i innych urządzeń

a terminale do przyłączania zasilania są bardzo łatwo dostępne (jak dla mnie za bardzo)

O jakich terminalach mówisz bo coś nie bardzo kumam :D

Ale w przypadku 24V potrzebujemy na wejścia dodatkowe przekaźniki co powoduje dodatkowe koszty. Wtedy mamy na wejściu i wyjściu przekaźniki co zajmuje też sporo miejsc w szafie elektrycznej.

civic9
23-05-2009, 19:58
różnica jest minimalna.
żadne tam dodatkowe przekaźniki.

po prostu albo robimy:
zasilacz z 230V na 24V i te 24V ciągniemy do fateka.
albo ten zasilacz jest wbudowany w fateka więc do niego ciągniemy 230V. wewnętrznie cała reszta oraz obwody we i wy chodzi tak czy inaczej niskonapięciowo.

faktem jest, że w wersji 230V zaciski są dość blisko zacisków wejść, na wierzchu i gołe. trzeba zachować ostrożność. dali by je gdzieś z boku czy z tyłu, albo pod jakąś klapką - byłoby lepiej.

odaro
23-05-2009, 20:29
różnica jest minimalna.
żadne tam dodatkowe przekaźniki.

po prostu albo robimy:
zasilacz z 230V na 24V i te 24V ciągniemy do fateka.
albo ten zasilacz jest wbudowany w fateka więc do niego ciągniemy 230V. wewnętrznie cała reszta oraz obwody we i wy chodzi tak czy inaczej niskonapięciowo.

faktem jest, że w wersji 230V zaciski są dość blisko zacisków wejść, na wierzchu i gołe. trzeba zachować ostrożność. dali by je gdzieś z boku czy z tyłu, albo pod jakąś klapką - byłoby lepiej.

No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)
Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.
Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.
Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

Sterowniki na 24V mają wejścia
1. przystosowane do DC,
2. max napięcie na wejściu to np. 36..48V(max)
Jak podasz mu 230 to go zastrzelisz.

Zatem wszelkie układy np. przyciski na ścianach będziesz musiał mieć w oddzielnej sieci zasilającej aby móc sterować modułami PLC na 24V...."

Ja raczej wolałbym 24V ale teraz to mam zamieszane.

civic9
23-05-2009, 20:33
No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)
Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.
Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.
Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

Być może i takie są, ale fatek 230V takim nie jest. Układ wejść chodzi na 24VDC. I myślę, że to dobrze - 230V na układzie wejść to dodatkowe kłopoty (grubość kabli i izolacji, niebezpieczeństwa). Włączników na 230V nie trzeba specjalnie szukać, ale inne elementy - takie jak kontaktrony czy inne elementy elektroniczne - są raczej niskonapięciowe. A takie rzeczy też się podłącza. Tak jak napisałem wcześniej różnica jest tylko w tym czy korzystamy z zasilacza zewnętrznego czy jest on wbudowany w fateka + ta niemiła przypadłość konstrukcyjna, że styki 230V są umieszczone trochę mało bezpiecznie (ale da się z tym żyć).



Sterowniki na 24V mają wejścia
1. przystosowane do DC,
2. max napięcie na wejściu to np. 36..48V(max)
Jak podasz mu 230 to go zastrzelisz.

Zatem wszelkie układy np. przyciski na ścianach będziesz musiał mieć w oddzielnej sieci zasilającej aby móc sterować modułami PLC na 24V...."

Ja raczej wolałbym 24V ale teraz to mam zamieszane.

No tak, to będzie oddzielna sieć zasilająca, ale to dobrze, a nie źle :)
Żadnego problemu to nie powoduje - jeden kabelek wychodzi ze sterownika, idzie do przycisku, wraca drugim przewodem do sterownika. I już masz "oddzielną sieć zasilającą". Przynajmniej można tego dotykać, a nawet wziąć w zęby :) (ale na wszelki wypadek napiszę: don't try this at home). Nie ma to nigdzie kontaktu z 230V, nie potrzeba przekaźników. Gdzieś tu był mój schemat - jak się podłącza fateka do przycisków - widziałeś?
Tak samo to wygląda w obu wersjach fateka.

odaro
23-05-2009, 20:48
No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)
Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.
Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.
Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

Być może i takie są, ale fatek 230V takim nie jest. Układ wejść chodzi na 24VDC. I myślę, że to dobrze - 230V na układzie wejść to dodatkowe kłopoty (grubość kabli i izolacji, niebezpieczeństwa). Tak jak napisałem wcześniej różnica jest tylko w tym czy korzystamy z zasilacza zewnętrznego czy jest on wbudowany w fateka + ta niemiła przypadłość konstrukcyjna, że styki 230V są umieszczone trochę mało bezpiecznie (ale da się z tym żyć).
.

Chodziło konkretnie o Logo Siemensa a dokładnie o takie rozwiązania

http://automatyka-siemens.eu/

A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

civic9
23-05-2009, 20:53
A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

Wejścia chodzą na 24VDC - tutaj nie ma innej opcji w przypadku fateka.
Zasilanie sterownika mam 230VAC.
To Ci powinno wszystko rozjaśnić: http://patek.netinfo.pl/idea.pdf
U góry są przyciski, jak widać w obwodzie 24V. A sterownik na dole jest zasilany z 230V (na czerwono L i N).

A jeszcze możesz wziąć fatek manual, part I, rozdziały 5, 6 i 7 (5-zasilanie, 6-wejścia, 7-wyjścia).

logo siemensa znam tylko ze słyszenia, możliwe że tam jest po ichniemu.

odaro
23-05-2009, 21:02
A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

Wejścia chodzą na 24VDC - tutaj nie ma innej opcji w przypadku fateka.
Zasilanie sterownika mam 230VAC.
To Ci powinno wszystko rozjaśnić: http://patek.netinfo.pl/idea.pdf
U góry są przyciski, jak widać w obwodzie 24V. A sterownik na dole jest zasilany z 230V (na czerwono L i N).

A jeszcze możesz wziąć fatek manual, part I, rozdziały 5, 6 i 7 (5-zasilanie, 6-wejścia, 7-wyjścia).

logo siemensa znam tylko ze słyszenia, możliwe że tam jest po ichniemu.


Logo Siemensa i Easy Moellera są w wersjach 230V AC i 24 DC.

Te na 24V DC pewnie działają tak jak Fatek tylko mają oddzielnie zasilacz.

civic9
23-05-2009, 21:05
ja mało widziałem, bo to nie moja branża zawodowa, ale 230V na układzie wejść to raczej rzadkość.