PDA

Zobacz pełną wersję : Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15

ravbc
25-05-2009, 22:02
Naobiecywałem zdjęć, a teraz mi głupio... :oops: Niestety jak na razie nie udało mi sie ich zrobić. Za to przypomniało mi się o prezentacji (http://www.hager.pl/fiorena/) Fioreny na stronie hagera. Polecam obejrzeć zainteresowanym. W zasadzie wszytko tam widać... ;-)

tom_info
27-05-2009, 21:07
Witam,
Czytam to forum i czytam .... i doczytać sie nie mogę.
Chiałbym sprawić sobie sterownik FATEC - a tak właściwie to na potrzeby pracy magisterskiej i mam kilka pytań:
1. Jaki wybrać czujnik temperatury i czujnik wilgoci aby komunikował się ze stwerownikiem, pojawiło się tu pare propozycji, ale nic konkretnego (chciałbym monitorować temperaturę w kazdym pomieszczeniu poprzez panel HMI)
2. czy ktoś już próbował podłączyć elektrozawory pod sterownik ?(ja znalazłem jakieś ale cena kosmiczna)
3. jaka jest maksymalna dopuszczalna długość przewodów do przekażnika (jakbym zamontował przekażnik w puszcze do gniazdek ... a takie gniazdko jest na drugim koncu domu ok 30m - to bedzie działało ?)
4. jaka jest maksymalna dopuszczalna długość przewodu łączącego sterownik z panelem HMI ?

na razie tyle ...

jelen
27-05-2009, 21:21
1. wystarczy najprostsza termopara za grosze plus moduł fateka za kilka stów w zależności ile masz mieć czujek

2. ponizej 80pln za sztuke / standard heimeiera / 24/230V NO/NC
albo dowolne analogowe lub napieciowe tylko to juz kilka stowek w zaleznosci od przekroju rury

3. jak jeden przekaznik to na 99% tak, jak powiesisz na cienkim przewodzie 100 przekaznikow to moze byc problem, generalnie im grubszy przewod, mniej przekaznikow na nim i blizej - tym lepiej :)

4. nie wiem

odaro
28-05-2009, 13:30
Ostatnio pytałem o zasilanie sterowników 24V DC czy 230V DC

A co sądzicie o takim rozwiązaniu.

Obciążalność wyjść przekaźnikowych pozwala na podłączenie większości oświetlenia a wejścia mamy na 24V.

http://images39.fotosik.pl/129/1f539a0deba371ce.jpg (www.fotosik.pl)

PavvelB
28-05-2009, 13:50
Sprawdziłem, że ten model ma wejścia 230V http://www.e-automatyka.pl/sklep/detail.php?sess=96a8ad24e690dc09a1e8748f615d2149&art_id=15&abt=1&itemgr=3
Chyba niepotrzebny jest w tym momencie cały obwód 24V, ale może zależy Ci na tym, żeby w przyciskach było napięcie 24V. Jeśli nie, to normalnie dajesz przycisk na żyłę na wejściu sterownika, tu gdzie na Twoim schemacie jest stycznik przekaźnika.
Tu jest schemat podłączeń dla serii easy-AC http://www.moeller.pl/Documentation/AWB/podr_uzytk_easy800_pl.pdf str 31

odaro
28-05-2009, 14:08
Sprawdziłem, że ten model ma wejścia 230V http://www.e-automatyka.pl/sklep/detail.php?sess=96a8ad24e690dc09a1e8748f615d2149&art_id=15&abt=1&itemgr=3
Chyba niepotrzebny jest w tym momencie cały obwód 24V, ale może zależy Ci na tym, żeby w przyciskach było napięcie 24V. Jeśli nie, to normalnie dajesz przycisk na żyłę na wejściu sterownika, tu gdzie na Twoim schemacie jest stycznik przekaźnika.
Tu jest schemat podłączeń dla serii easy-AC http://www.moeller.pl/Documentation/AWB/podr_uzytk_easy800_pl.pdf str 31

No tak ale mówiliśmy że lepiej jest zrobić instalację na 24V niż na 230V a mam możliwość kupienia w dobrej cenie 819 AC

ravbc
28-05-2009, 14:34
No tak ale mówiliśmy że lepiej jest zrobić instalację na 24V niż na 230V a mam możliwość kupienia w dobrej cenie 819 AC
Nie tyle lepiej, co wygodniej (przy wejściach na 24V). Skoro masz mieć sterownik z wejsciami na 230V, to robienie tu "na siłę" klawiszy niskoprądowych nie ma raczej sensu.

odaro
28-05-2009, 14:41
No tak ale mówiliśmy że lepiej jest zrobić instalację na 24V niż na 230V a mam możliwość kupienia w dobrej cenie 819 AC
Nie tyle lepiej, co wygodniej (przy wejściach na 24V). Skoro masz mieć sterownik z wejsciami na 230V, to robienie tu "na siłę" klawiszy niskoprądowych nie ma raczej sensu.

Ciekawe ile przełączników można podłączyć pod jeden zasilacz

civic9
28-05-2009, 20:46
Ciekawe ile przełączników można podłączyć pod jeden zasilacz

w tym układzie, który narysowałeś?
podziel moc zasilacza przez moc potrzebną przekaźnikowi.
RM85 na przykład to ok. 0.5W.
1A/24V zasilacz to 24W, więc 50szt. uciągnie.
poza tym... przy większej ilości przycisków i ich rozproszeniu po całym domu rzadko kiedy naciska się wszystkie na raz :)

manieq82
28-05-2009, 22:57
ja dziś dałem ciała,
zamówiełem 50 przewkażnikóf F&F pk-1p po 21zł
widzę że polecacie rm-85 który taki fajny, w podstawce i jakiś tańszy - nie wiem ile podstawka ale sam przekaźnik to już po 3 zł można kupić.

po ile płaciliści?
Kurza twarz trzeba bedize je upychać :(

civic9
28-05-2009, 23:04
ja dziś dałem ciała,
zamówiełem 50 przewkażnikóf F&F pk-1p po 21zł
widzę że polecacie rm-85 który taki fajny, w podstawce i jakiś tańszy - nie wiem ile podstawka ale sam przekaźnik to już po 3 zł można kupić.

po ile płaciliści?
Kurza twarz trzeba bedize je upychać :(

podstawka jest droga, rm85 w podstawce z relpolu z diodą (nie wiem czy można kupić bez) też wychodził mnie coś koło 20 zł.
różnica więc nie wielka.
zaletą tego rozwiązania jest, że popsuty przekaźnik można za te kilka zł wymienić.
a tam to chyba całość? (a w środku pewnie zamknięty przekaźnik relpola ;)

ravbc
29-05-2009, 09:07
podstawka jest droga, rm85 w podstawce z relpolu z diodą (nie wiem czy można kupić bez) też wychodził mnie coś koło 20 zł.
różnica więc nie wielka.
zaletą tego rozwiązania jest, że popsuty przekaźnik można za te kilka zł wymienić.
a tam to chyba całość? (a w środku pewnie zamknięty przekaźnik relpola ;)
Hmm, według oficjalnego cennika relpolu (i ich sklepu internetowego) podstawka kosztuje bodaj 7zł netto.
Mnie kompletny przekaźnik (choć wybrałem nieco inne) z podstawką (ale bez modułu z diodą, czy innymi cudami, bo to się kupuje odsobno, a nie bardzo widzę zastosowanie) kosztował poniżej 10zł za sztukę.

civic9
29-05-2009, 09:13
Hmm, według oficjalnego cennika relpolu (i ich sklepu internetowego) podstawka kosztuje bodaj 7zł netto.
Mnie kompletny przekaźnik (choć wybrałem nieco inne) z podstawką (ale bez modułu z diodą, czy innymi cudami, bo to się kupuje odsobno, a nie bardzo widzę zastosowanie) kosztował poniżej 10zł za sztukę.

ja kupowałem PI85-24DC-M41G
wg cennika 20.10 zł netto (przekaźnik, podstawka, dioda).
sam rm85+podstawka = 14zł netto, jakieś 17 zł brutto. przy 50szt. minus jeszcze jakiś rabat.
faktycznie ta dioda była nie aż tak potrzebna (ale ładnie wygląda) i ma zbyt duży udział w cenie.

climber79
29-05-2009, 09:59
Witam wszystkich maniaków !!! Do tej pory tylko czerpałem inspiracje z tego wątku ale uznałęm że dam w końcu też coś od siebie.

Moduł z diodą do przekażników Relpola ma na celu głównie zabezpieczenie sterownika przed przepięciami powstającymi przy jej wyłaczeniu (wskutek pola magnetycznego powstaje wtedy na cewce wyindukowane napięcie o przeciwnej polaryzacji)
Nie rezygnujcie z niego, a jesli używacie innych przekażników sprawdzcie czy posiadają takie zabezpieczenie i dołóżcie równolegle do cewki diode prostowniczą w kierunku zaporowym (np. 1N4002).

Chyba szkoda żeby przez drobne oszczędności upalić wyjście PLC'ka. Relpol posiada moduły tylko z diodą zabezpieczającą (np. M21P - 2,70PLN) i mix'y dioda zabezpieczająca + dioda LED do sygnalizacji napięcia na cewce (np. M32R - 5,50PLN).


Pozdrawiam
WS

odaro
29-05-2009, 10:54
Witam wszystkich maniaków !!! Do tej pory tylko czerpałem inspiracje z tego wątku ale uznałęm że dam w końcu też coś od siebie.

Moduł z diodą do przekażników Relpola ma na celu głównie zabezpieczenie sterownika przed przepięciami powstającymi przy jej wyłaczeniu (wskutek pola magnetycznego powstaje wtedy na cewce wyindukowane napięcie o przeciwnej polaryzacji)
Nie rezygnujcie z niego, a jesli używacie innych przekażników sprawdzcie czy posiadają takie zabezpieczenie i dołóżcie równolegle do cewki diode prostowniczą w kierunku zaporowym (np. 1N4002).

Chyba szkoda żeby przez drobne oszczędności upalić wyjście PLC'ka. Relpol posiada moduły tylko z diodą zabezpieczającą (np. M21P - 2,70PLN) i mix'y dioda zabezpieczająca + dioda LED do sygnalizacji napięcia na cewce (np. M32R - 5,50PLN).


Pozdrawiam
WS

Właśnie zbierałem się żeby to samo napisać. Nie potrafił bym tego zrobić tak fachowo bo nie jestem elektrykiem ale kolega ładnie to opisał.

ravbc
29-05-2009, 11:54
E tam. Zabezpieczanie wyjść przekaźnikowych w ten sposób raczej nie ma sensu (chyba, że się mylę?). Za to co do wyjść tranzystorowych, to:
1) "The transistor output in FBS-PLC already includes Zener diode for counter-electromotive force, which is sufficient for low power inductive load and medium frequency of ON/OFF application." - czyli ochrona potrzebna co najwyżej dla wysoko-prądowych połączeń - czy cewka przekaźnika może coś takiego wyindukować?
2) Wyjścia są realizowane przez układ scalony wart kilka(naście) złotych (choć cholernie ciężko osiągalny w polsce). Jeden układzik obsługuje 8 wyjść. Ochrona 8 wyjść samymi diodami to niemal 20zł.
Dodając 1 do 2 moim zdaniem nie warto. ;-)

PS. Już przeżyłem uszkodzenie układu wyjść tranzystorowych i jego wymianę ;-)

climber79
29-05-2009, 12:40
E tam. Zabezpieczanie wyjść przekaźnikowych w ten sposób raczej nie ma sensu (chyba, że się mylę?). Za to co do wyjść tranzystorowych, to:
1) "The transistor output in FBS-PLC already includes Zener diode for counter-electromotive force, which is sufficient for low power inductive load and medium frequency of ON/OFF application." - czyli ochrona potrzebna co najwyżej dla wysoko-prądowych połączeń - czy cewka przekaźnika może coś takiego wyindukować?
2) Wyjścia są realizowane przez układ scalony wart kilka(naście) złotych (choć cholernie ciężko osiągalny w polsce). Jeden układzik obsługuje 8 wyjść. Ochrona 8 wyjść samymi diodami to niemal 20zł.
Dodając 1 do 2 moim zdaniem nie warto. ;-)

PS. Już przeżyłem uszkodzenie układu wyjść tranzystorowych i jego wymianę ;-)

ad 1. zależy od cewki i od ichniejszego rozumienia "low power" - za 2,70 nie chciało by mi się liczyć ( pytanie jeszcze o jakim PLC'ku piszesz, bo wyglada to na cytat z dokumentacji więc pewnie masz na mysli jakiś konkretny )

ad 2. hmm - no to zależy od tego, czego oczekujemy od instalacji - gdybym zamierzał sterować światłami na choince to nie zawracał bym sobie głowy - jak upali to troche nierówno będzie mrugać. Jesli jednak niektórzy opierają na tym takie funkcja jak:
- odcięcie wody do budynku na elektrozaworze
- elektrozamek w drzwiach wejściowych
- otwieranie bramy garażowej
- oświetlenie

oraz weźmiesz pod uwagę fakt że na dzień dzisiejszy układ jest trudno osiągalny - a co będzie za lat 10 czy 20?? Prawdopodobnie ten sterownik nie będzie już produkowany, nie wspominając o dostepności scalaka.

A co jeśli któraś z kluczowych funkcji padnie a Ty będziesz w delegacji, a Twoja ciężarna żona mając akcję porodową nie bedzie w stanie otworzyć bramy garażowej choć padł tylko jeden scalak :wink:

Nawet jeśli leżały by one na ulicy (scalaki) - to i tak musisz wyłaczyć całą instalację, wyciągnąć moduł z tablicy, jeśli potrafisz to zrobić samodzielnie nie uszkadzając płyty to pozostaje tylko przelutowanie scalaka, w innym wypadku szukanie serwisu.

Osobiście nie mam jeszcze nic i choć jestem prawie zdecydowany na system z PLC - jednak to właśnie kwestia potencjalnej awaryjnosci i dostępności zamienników za 10 lat spędza mi sen z powiek.
Dlatego też ciągle rozważam czy do właczników puścić przewody 0,5mm (sterowanie niskonapięciowe) czy też 1,5mm (niskonapięciowe dopóki bedę w stanie to serwisowac samemu, ale w razie czego jak mnie braknie jakiś elektryk może to rozbebeszyć i po prostu połaczyć przewody na krótko).

manieq82
29-05-2009, 12:44
Witam wszystkich maniaków !!! Do tej pory tylko czerpałem inspiracje z tego wątku ale uznałęm że dam w końcu też coś od siebie.

Moduł z diodą do przekażników Relpola ma na celu głównie zabezpieczenie sterownika przed przepięciami powstającymi przy jej wyłaczeniu (wskutek pola magnetycznego powstaje wtedy na cewce wyindukowane napięcie o przeciwnej polaryzacji)
Nie rezygnujcie z niego, a jesli używacie innych przekażników sprawdzcie czy posiadają takie zabezpieczenie i dołóżcie równolegle do cewki diode prostowniczą w kierunku zaporowym (np. 1N4002).

witaj mistrzu :)
nie dokładnie zrozumiałem w czym rzecz :oops: ale skoro znasz się na tym to powiedz czy te które zamówiłem F&F PK-1P (http://www.fif.com.pl/produkt/59/918) posiadają takie zabezpieczenie? Jakoś doczytać nie mogę, maja diodę sygnalizacyjna only...
a jesli nie maja to jak wpiąć taka diode prostownicza którą opisujesz? Potraktujesz jakim schematem :roll:

manieq82
29-05-2009, 14:51
pytanie z innej beczki
jak są zasilane czujniki ruchu - takie zwykłe które można by zastosować w opisywanych instalacjach
znalazłem kilka ale wszystkie na 230...
a ja wypuściłem na razie tylko kabelki 0.5..
są takie niskonapieciowe? a może jakaś przeróbka?

climber79
29-05-2009, 15:33
Witam wszystkich maniaków !!! Do tej pory tylko czerpałem inspiracje z tego wątku ale uznałęm że dam w końcu też coś od siebie.

Moduł z diodą do przekażników Relpola ma na celu głównie zabezpieczenie sterownika przed przepięciami powstającymi przy jej wyłaczeniu (wskutek pola magnetycznego powstaje wtedy na cewce wyindukowane napięcie o przeciwnej polaryzacji)
Nie rezygnujcie z niego, a jesli używacie innych przekażników sprawdzcie czy posiadają takie zabezpieczenie i dołóżcie równolegle do cewki diode prostowniczą w kierunku zaporowym (np. 1N4002).

witaj mistrzu :)
nie dokładnie zrozumiałem w czym rzecz :oops: ale skoro znasz się na tym to powiedz czy te które zamówiłem F&F PK-1P (http://www.fif.com.pl/produkt/59/918) posiadają takie zabezpieczenie? Jakoś doczytać nie mogę, maja diodę sygnalizacyjna only...
a jesli nie maja to jak wpiąć taka diode prostownicza którą opisujesz? Potraktujesz jakim schematem :roll:


Tytuł trochę chyba na wyrost :) - tez jestem amatorem (no powiedzmy że pół-amatorem)

Co do przekaźnika FF - na stronie ani w pdf nic nie wspominają na ten temat więc pewnie nie ma.

Co do schematu to filozofii nie ma - przekaźnik pośród innych ma 2 styki podłączone do cewki.
Do jednego podłączasz (+) do drugiego (-) (masę, COM czy jak tam masz w sterowniku).
No i teraz jak podłaczyć do tego diodę: katodą do (+), katoda na diodzie oznaczona jest paskiem - na zdjęciu u góry.
http://www.opamp-electronics.com/~opamp/catalog/images/lot_images/1N4002_100V_1Amp_Diode.gif

http://www.codelabs.pl/_varia/dioda.jpg



RAVBC - pomijając kwestię filozoficzną czy zabezpieczać czy nie (każdy podejmuje sam - zależy jaki ma sterownik, czy jest on już zabezpieczony i jak daleko ma rozwiniętą paranoję niezawodności) - możesz napisać coś więcej o okolicznościach upalenia wyjścia u Ciebie?
Czym było spowodowane? Cewką zrobiła "cofkę", czy sam podałeś 220V na wyjście? Może jakiś inny przypadek? Jakiego masz PLC'ka?
Informacja o tym jakiego błędu nie zrobić może być bardzo wartościowa. Niech śmierć twojego scalaka nie pójdzie na marne !!! ;)

manieq82
29-05-2009, 16:39
jassne :D
trochę zgooglowałem i chyba rozumiem o co chodzi :roll:
tutaj (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1062919.html#5368775) jasno wytłumaczone
kurde muszę się poduczyć :evil:

dzięki

odaro
29-05-2009, 17:24
Siemens Simatic ma wyjścia przekaźnikowe, tranzystorowe i półprzewodnikowe.

Do czego służą i czym się różnią te półprzewodnikowe

ravbc
29-05-2009, 17:52
RAVBC - pomijając kwestię filozoficzną czy zabezpieczać czy nie (każdy podejmuje sam - zależy jaki ma sterownik, czy jest on już zabezpieczony i jak daleko ma rozwiniętą paranoję niezawodności) - możesz napisać coś więcej o okolicznościach upalenia wyjścia u Ciebie?
Czym było spowodowane? Cewką zrobiła "cofkę", czy sam podałeś 220V na wyjście? Może jakiś inny przypadek? Jakiego masz PLC'ka?
Informacja o tym jakiego błędu nie zrobić może być bardzo wartościowa. Niech śmierć twojego scalaka nie pójdzie na marne !!! ;)
Scalak padł, bo się elektrykowi trochę pomieszało i mu zapodał zasilanie na wejście. Nie pamiętam juz czy 220 czy "tylko" 24. W każdym razie już mam nowy scalaczek wlutowany.
A co do przyszłości: oczywiście jest szansa, że szlag go trafi. Powiedziałbym nawet pewność. Ale:
1) jeśli w ciągu 10 lat przestaną produkować zgodne elementy zastępcze, to znaczy, że wybrałem niewłaściwego producenta (co niestety - ze względu na cenę - jest możliwe - na Simensa, czy Mitsubishi mnie jednak nie stać)
2) nawet w przypadku sprawdzenia się punktu 1, to spokojnie można podmienić sterownik w instalacji na jakikolwiek inny PLC i dalej będzie działać (choć nie da się tego zrobić oczywście w jeden wieczór)
3) jeśli już bronić się przed tego typu awariami, to raczej instalując przekaźniki, które można ręcznie zewrzeć, dzięki temu ominąć problemy z całą automatyką. Niestety takie przekaźniki to już raczej duże (i drogie) są.
4) ja mam wszędzie położone przewody 1,5 mm2 i aktualnie większość mojej instalacji działa (jeszcze) jak standardowa. Zawsze będzie można do tego wrócić ;-)
5) jakbym miał za dużo kasy, to bym se te moduły zabezpieczające powtykał. Tylko że tu nie chodzi o 2,70 zł, ale w moim wypadku (a jak napisałem to dopiero początek automatyzacji instalacji) już nazbierało by się tego ok. 100 zł no i koszty raczej ciągle rosną.
6) planuję wszędzie gdzie się da, używać wyjścia przekaźnikowe tak czy owak, więc powyższe raczej nie ma zastosowania. Tak czy owak ;-)

PS. Mam "oczywiście" najczęściej tu na forum wzmiankowanego Fateka.

odaro
29-05-2009, 18:45
[quote=climber79]
4) ja mam wszędzie położone przewody 1,5 mm2 i aktualnie większość mojej instalacji działa (jeszcze) jak standardowa. Zawsze będzie można do tego wrócić ;-)

PS. Mam "oczywiście" najczęściej tu na forum wzmiankowanego Fateka.

Ravbc a nie wrzuciłbyś zdjęć swojej szafy teraz kiedy masz jeszcze cześć na Fateku cześć jako standardowa instalacja.

civic9
29-05-2009, 19:03
no to dobrze, że przypomnieliście po co te diody,
teraz sobie przypominam, że też mi tak tłumaczyli, i dlatego wziąłem. teraz już nawet o tym zapomniałem, a że z elektroniką zawsze byłem na bakier to mi samemu nie przychodzą takie problemy do głowy.

co do kosztów... oceniam w relacji do całości... u mnie 88 przekaźników razy te kilka zł daje kwotę zauważalną, ale... oceniam to w relacji do całości. to już nie wielki ułamek. wiem jak potrafi być uciążliwa jakakolwiek przerwa w automatyce domowej jeśli zrobimy na niej prawie wszystko (co innego jak komuś to służy np. tylko do sterowania kilkoma roletami). wiem, bo czasami coś skopię (zwykle programowo albo co najwyżej łączeniowe, wprowadzając nowe rozwiązania i dokładając kolejne sprawy). nie bagatelizował bym tego. oczywiście od tego się nie umiera, ani dom się nie wali, ale... nie po to człowiek to robi, żeby z tym potem walczyć.

ravbc
29-05-2009, 23:07
Ravbc a nie wrzuciłbyś zdjęć swojej szafy teraz kiedy masz jeszcze cześć na Fateku cześć jako standardowa instalacja.
W tej chwili tylko elektryk wie co tam właściwie jest... ;-) Ale w praktycze to nie ma w tym wielkiej filozofii. W standardowym połączeniu faza jest podana najpierw na przełącznik, a z niego na punkt końcowy. Przy przepinaniu na sterowanie faza zamiast przez przełącznik leci przez przekaźnik, a przełącznik podpinamy do wejścia sterownika. Zero zawsze podane jest bezpośrednio na punkt końcowy. Jak to będzie połączone, to już kwestia konkretnego rozwiązania. U mnie nie jest najpiekniej, więc tym bardziej nie ma się czym chwalić.
Jedno co mogę zasugerować, to układanie podłączeń w rozdzielni zgodnie z docelowym układem (tj. przynajmniej osobno włączniki i osobno punkty końcowe - gnizada i oświetlenie), bo później łatwiej się to przełącza.

manieq82
29-05-2009, 23:14
pytanie z innej beczki
jak są zasilane czujniki ruchu - takie zwykłe które można by zastosować w opisywanych instalacjach
znalazłem kilka ale wszystkie na 230...
a ja wypuściłem na razie tylko kabelki 0.5..
są takie niskonapieciowe? a może jakaś przeróbka?

się przypominam z pytaniem - za tydzień tynki u mnie więc może rzutem na taśmę poprawię co trzeba...??

odaro
29-05-2009, 23:15
[quote=odaro]Ravbc
W tej chwili tylko elektryk wie co tam właściwie jest... ;-)
Jedno co mogę zasugerować, to układanie podłączeń w rozdzielni zgodnie z docelowym układem (tj. przynajmniej osobno włączniki i osobno punkty końcowe - gnizada i oświetlenie), bo później łatwiej się to przełącza.

Dobrze że przynajmniej masz takiego elektryka.

Bo mój to nigdy takiego sterowania ani takiej dużej szafy nie robił.
Projektowanie szafy spada na mnie chociaż nie mam o tym zielonego pojęcia.

odaro
29-05-2009, 23:18
pytanie z innej beczki
jak są zasilane czujniki ruchu - takie zwykłe które można by zastosować w opisywanych instalacjach
znalazłem kilka ale wszystkie na 230...
a ja wypuściłem na razie tylko kabelki 0.5..
są takie niskonapieciowe? a może jakaś przeróbka?

się przypominam z pytaniem - za tydzień tynki u mnie więc może rzutem na taśmę poprawię co trzeba...??

A czytałeś to

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1027162.html

civic9
29-05-2009, 23:20
Bo mój to nigdy takiego sterowania ani takiej dużej szafy nie robił.
Projektowanie szafy spada na mnie chociaż nie mam o tym zielonego pojęcia.

Mój też nie robił, a widzieliście jak wyszło...
ważne, żeby był kumaty, porządny, umiał robić wg schematów/projektów.

odaro
29-05-2009, 23:26
Bo mój to nigdy takiego sterowania ani takiej dużej szafy nie robił.
Projektowanie szafy spada na mnie chociaż nie mam o tym zielonego pojęcia.

Mój też nie robił, a widzieliście jak wyszło...
ważne, żeby był kumaty, porządny, umiał robić wg schematów/projektów.

No to może u mnie też się uda :)

manieq82
29-05-2009, 23:28
czytałem to (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic918522.html)
myślałem że może jakieś gotowe są...

manieq82
01-06-2009, 13:06
sprawa diody prostowniczej ciąg dalszy
skontaktowałem się z działem technicznym F&F i dowiedziałem się że:
przekaźniki posiadają w środku jakiś mostek prostowniczy który to ma zabezpieczyć przed przepięciami i jak twierdził technik zabezpiecza przed opisywanym przepięciem - chyba (troche na poczatku nie wiedzieli o co mi chodzi)

dodatkowo gość powiedział coiś takiego że przekaźniki te moga być sterowane z AC i DC (stąd ten mostek) i pytał sie o jakieś zabezpieczenie na sterowniku PLC - że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)

przepraszam jeśli pitolę ale nie znam sie na tym i próbuję powtórzyć na tyle na ile zrozumiałem
:oops:

civic9
02-06-2009, 00:48
że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)


a po co mu te 1.5A do włączenia?
wygląda na jakieś nieporozumienie.
co by się u mnie działo przy włączaniu grupowym rolet - kilkanaście silników...

climber79
02-06-2009, 11:22
sprawa diody prostowniczej ciąg dalszy
skontaktowałem się z działem technicznym F&F i dowiedziałem się że:
przekaźniki posiadają w środku jakiś mostek prostowniczy który to ma zabezpieczyć przed przepięciami i jak twierdził technik zabezpiecza przed opisywanym przepięciem - chyba (troche na poczatku nie wiedzieli o co mi chodzi)

dodatkowo gość powiedział coiś takiego że przekaźniki te moga być sterowane z AC i DC (stąd ten mostek) i pytał sie o jakieś zabezpieczenie na sterowniku PLC - że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)

przepraszam jeśli pitolę ale nie znam sie na tym i próbuję powtórzyć na tyle na ile zrozumiałem
:oops:

nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

Deamos
02-06-2009, 11:34
Ja bym sie zbytnio tym nie przejmowal, te prady wystepuja w tak krotkim czasie, ze mozna by to zaobserwowac chyba tylko na oscyloskopie i nie powinny ruszyc przecietnego tranzystora. Centrale alarmowe tez maja takie wyprowadzenia i chyba nie jedna osoba podlaczala pod nie przekazniki i komukolwiek jakies wyjscie polecialo? Wazne by byl rezystor na cewce.

tom_info
02-06-2009, 22:40
Abstrahując od tematu diody ...
1. Nie znalazłem na tym forum informacji na temat podłączenia pod sterownik (np Fatek-a bo taki będę miał) czujnika podczerwieni (IR). Chciałbym takie coś zrobić, abym w kazdym pokoju mógł wybierać sceny oświetleniowe pilotem (uniwersalnym), ale nie mam pojecia czy tak można, a jeśli mozna lub ktoś już to zrobił to prosiłbym o podanie linka do strony z takim odbiornikiem.
2. Jak mozna zamówić rozdzielnie firmy Kubiak ... bo na stronie firmy raczej nie mozna składać zamówień dla indywidualnych klientów ... a w internecie szukałem 2 dni i nie znalazłem żadnego sklepu, który oferowałby by rozdzielnie RW22 - bo właśnie taka mnie interesuje.
3. Chciałbym sterować wentylatorem w łazience ... tzn ma się załączać, gdy wilgoć przekroczy jakąś wartość ... no i jaki czujnik wybrać ... w necie jest ich tyle, ze nie wiem co wybrać
4. Odnośnie pomiary temperatury też pisałem, ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi ... jaki czujnik
5. Czujki ruchu to też jest ich z kilkadziesiąt ...a ceny od 25 do 300 zł ... moja byłaby zainstalowana w ogrodzie i w domu.
6. Czy taki zasilacz jest odpowiedni do zasilania przekaźników i czujników ruchu
http://www.midlex.pl/product_info.php?cPath=132_159&products_id=771

Generalnie to pytam o rzeczy pewnie oczywiste .... ale nie mam za bardzo o tym pojęcia (narazie) i nie chciałbym wydać kilkuset złoty na coś co nie bedzie współpracowało ze sterownikiem lub ... bedzie służyło do czegoś co mi nie bedzie nigdy potrzebne.
Prosiłbym o konkretne odpowiedzi (linki), bo niestety odpowiedz np: czujnik dowolny - nie wiele mi mówi i bedę w punkcie wyjścia, a mam już dość siedzenia po nocach w necie i czytania dokumentacji ;-)

civic9
03-06-2009, 01:56
nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

PLC z wyjściami tranzystorowymi doskonale sobie radzi z przekaźnikami - w moim konkretnym przypadku np. fatek+relpol rm85, ale koledzy tutaj testowali pewnie więcej rozwiązań. Powszechne jest to też w systemach alarmowych. Nie wiem jakim cudem cewka by miała powodować taki skąd prądu. Ale w dyskusje elektrotechniczne nie wchodzę :)

climber79
03-06-2009, 12:34
nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

PLC z wyjściami tranzystorowymi doskonale sobie radzi z przekaźnikami - w moim konkretnym przypadku np. fatek+relpol rm85, ale koledzy tutaj testowali pewnie więcej rozwiązań. Powszechne jest to też w systemach alarmowych. Nie wiem jakim cudem cewka by miała powodować taki skąd prądu. Ale w dyskusje elektrotechniczne nie wchodzę :)

To nie cuda - to fizyka :)

Nie chciałem kolegi nastraszyć - generalnie wyjścia tego typu w 99% sterują przekaznikami i nic się nie dzieje - jak zauważył któryś z forumowiczów czas w jakim prąd się stabilizuje jest na tyle krótki że nie powoduje to skutków ubocznych.


PS. znalazłem w dokumentacji Fateka że wyjścia OC mają max. obciążenie prądowe 0,5A i nie posiadają zabezpieczenia.

civic9
03-06-2009, 12:41
To nie cuda - to fizyka :)


Dosyć dobrze zbadana i opisana. Odeślij do czegoś. Pamiętam ze studiów, jak przez mgłę, przebiegi czasowe na układach z cewką i kondensatorem, w różnych kombinacjach, i na cewce sobie czegoś takiego nie przypominam. Hej, forumowi elektronicy, odezwijcie się :) Bigbeat?



Nie chciałem kolegi nastraszyć - generalnie wyjścia tego typu w 99% sterują przekaznikami i nic się nie dzieje - jak zauważył któryś z forumowiczów czas w jakim prąd się stabilizuje jest na tyle krótki że nie powoduje to skutków ubocznych.

PS. znalazłem w dokumentacji Fateka że wyjścia OC mają max. obciążenie prądowe 0,5A i nie posiadają zabezpieczenia.

To są rozwiązania przemysłowe - tutaj nie ma miejsca na rozwiązania klasy "w 99% sterują i nic się nie dzieje, bo jest to dość krótkie i zazwyczaj się udaje zdążyć przed spaleniem". A niektóre w Fateku mają nawet max. 0.1A - i też u mnie sterują przekaźnikami (medium speed, 6 szt. w modelach MC). Moje przekaźniki są zabezpieczone bezpiecznikiem 1A na zasilaniu, często włączają się nawet i 20 na raz w tym samym cyklu sterownika... co by to wytrzymało, nawet na krótko przy skoku do kilkudziesięciu A?.

climber79
03-06-2009, 13:57
To nie cuda - to fizyka :)


Dosyć dobrze zbadana i opisana. Odeślij do czegoś. Pamiętam ze studiów, jak przez mgłę, przebiegi czasowe na układach z cewką i kondensatorem, w różnych kombinacjach, i na cewce sobie czegoś takiego nie przypominam. Hej, forumowi elektronicy, odezwijcie się :) Bigbeat?



Nie chciałem kolegi nastraszyć - generalnie wyjścia tego typu w 99% sterują przekaznikami i nic się nie dzieje - jak zauważył któryś z forumowiczów czas w jakim prąd się stabilizuje jest na tyle krótki że nie powoduje to skutków ubocznych.

PS. znalazłem w dokumentacji Fateka że wyjścia OC mają max. obciążenie prądowe 0,5A i nie posiadają zabezpieczenia.

To są rozwiązania przemysłowe - tutaj nie ma miejsca na rozwiązania klasy "w 99% sterują i nic się nie dzieje, bo jest to dość krótkie i zazwyczaj się udaje zdążyć przed spaleniem". A niektóre w Fateku mają nawet max. 0.1A - i też u mnie sterują przekaźnikami (medium speed, 6 szt. w modelach MC). Moje przekaźniki są zabezpieczone bezpiecznikiem 1A na zasilaniu, często włączają się nawet i 20 na raz w tym samym cyklu sterownika... co by to wytrzymało, nawet na krótko przy skoku do kilkudziesięciu A?.


civic9 - masz mnie :)

Wyglada na to że troche namieszałem. Pomyliłem wykres RL z RC (jak wspominałem jestem amatorem - zamotałem się po tej wzmiance o prądzie 1,5A w F&F) - po zagooglowaniu korekta - oczywiście prąd w RL (cewka) w stanie nieustalonym rożnie od zera do max, a nie jak głosiłem od pikowej wartości do ustalonej.

Niniejszym przepraszam wszystkich którzy zadrżeli o swoje PLC !!!

Pytanie zatem - skad te 1,5A na starcie w przekaźniku F&F??

Deamos
03-06-2009, 14:17
Cewka podobnie jak kondensator posiada swoja opornosc dla pradow przemiennych zwana impedancja i jest ona rozna w zaleznosci od czestotliwosci pradu. Podczas zalaczania przekaznika jak prad rosnie jego warotsc sie zmienia az osiagnie swoja docelowa wartosc i staje sie pradem stalym, w tym czasie cewka stawia inny opor i pobiera wiecej pradu.

Uwazam, ze w praktyce przy zastosowaniach domowych raczej nie ma co sie tym przejmowac.

pga
03-06-2009, 15:17
Witajcie,

Polecam do sterowania domem taki oto komputerek:
http://fit-pc2.com/wiki/ - lub cos podobnego (mam na mysli glownie pobor mocy).

Peryferia podlaczone za pomoca USB/RS-232/LAN.

Dodac trzeba oczywiscie wyswietlacz (najlepiej dotykowy - np 7")
zainstalowac system operacyjny ktory bedzie mial male wymagania,
bedzie stabilny jak skala i elastyczny do naszych zachcianek.
Osobiscie polecam Linuksa.

Poza sterowaniem domem nadaje sie jeszcze do pare innych
zastosowan.

Ja wlasnie na czyms takim zamierzam oprzec automatyke i integracje systemow
w moim domu (aktualnie robi sie projekt arch.)

piotrmw
03-06-2009, 16:34
Witam wszystkich entuzjastów :)

Wreszcie dotarłem do końca wątku :)

Pod koniec pojawiły się pytania o czujki PIR, obciążalność wyjść OC, zasilacz - z doświadczenia mogę polecić produkty Satela - www.satel.pl
INTEGRĘ wielu z Was już zna. Tam wyjścia niskoprądowe (OC) mają maksymalną obciążalność 50mA i są zabezpieczone diodą zenera. Bez najmniejszego problemu można bezpośrednio do zacisków podpiąć odpowiedni przekaźnik. Ten który ja stosuję ma cewkę o rezystancji ok. 400 omów (ok. 35mA) i może przełączać do 10A/277VAC. Śmiga jak złoto i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby wyjście OC padło z tego powodu.

Pozdr.

jelen
03-06-2009, 23:03
Abstrahując od tematu diody ...
1. Nie znalazłem na tym forum informacji na temat podłączenia pod sterownik (np Fatek-a bo taki będę miał) czujnika podczerwieni (IR). Chciałbym takie coś zrobić, abym w kazdym pokoju mógł wybierać sceny oświetleniowe pilotem (uniwersalnym), ale nie mam pojecia czy tak można, a jeśli mozna lub ktoś już to zrobił to prosiłbym o podanie linka do strony z takim odbiornikiem.
2. Jak mozna zamówić rozdzielnie firmy Kubiak ... bo na stronie firmy raczej nie mozna składać zamówień dla indywidualnych klientów ... a w internecie szukałem 2 dni i nie znalazłem żadnego sklepu, który oferowałby by rozdzielnie RW22 - bo właśnie taka mnie interesuje.
3. Chciałbym sterować wentylatorem w łazience ... tzn ma się załączać, gdy wilgoć przekroczy jakąś wartość ... no i jaki czujnik wybrać ... w necie jest ich tyle, ze nie wiem co wybrać
4. Odnośnie pomiary temperatury też pisałem, ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi ... jaki czujnik
5. Czujki ruchu to też jest ich z kilkadziesiąt ...a ceny od 25 do 300 zł ... moja byłaby zainstalowana w ogrodzie i w domu.
6. Czy taki zasilacz jest odpowiedni do zasilania przekaźników i czujników ruchu
http://www.midlex.pl/product_info.php?cPath=132_159&products_id=771

Generalnie to pytam o rzeczy pewnie oczywiste .... ale nie mam za bardzo o tym pojęcia (narazie) i nie chciałbym wydać kilkuset złoty na coś co nie bedzie współpracowało ze sterownikiem lub ... bedzie służyło do czegoś co mi nie bedzie nigdy potrzebne.
Prosiłbym o konkretne odpowiedzi (linki), bo niestety odpowiedz np: czujnik dowolny - nie wiele mi mówi i bedę w punkcie wyjścia, a mam już dość siedzenia po nocach w necie i czytania dokumentacji ;-)

1. Z PLC tego nie połączysz tak łatwo i tanio. Do tej pory najprościej to zamienić sygnał podczerwieni na zwierne wyjścia które później podłączysz do wejść w PLC. Kosztowo wychodzi sporo: moduł podczerwieni ~300zł + każde osiem wyjść za ~300zł. Do tego oszywiście jeszcze wejścia w PLC są potrzebne :)
Alternatywą jest jest to co wyżej 300+300 tylko komunikacja z PLC za pomocą jakiegoś prostego protokołu tylko wtedy już PC będzie potrzebny ale można przesłać dużo więcej ramek

2. Dzwoń do producenta :)

3. Jak chcesz tylko bezpośrednio do wentylatora to wybierz jakikolwiek na 230V tylko dobrze go umieść jesli to łazienka. Albo wentylatorek z czujnikiem :)
http://www.allegro.pl/item647806699_wentylator_dospel_fresh_higrostat_sr _100_mm.html

4. Pisałem wcześniej. Np. termopara typu JK

5. Im droższa tym zazwyczaj lepsza ale do domu nie powinieneś przekroczyć 100. Jeśli chcesz do ogrodu za mniej niż 300 to się dobrze zastanów czy warto się budzić z powodu fałszywek jeśli umieścisz ją w złym miejscu albo jakiś śierściuch lubi do Ciebie wpadać w nocy na działkę.

6. Jeśli już chesz na jednym zasilaczu mieć też czujki to może niech on będzie z podtrzymaniem np.
http://www.zasilacze.pl/pl/karta/PSBD5012.pdf

manieq82
04-06-2009, 10:30
uściśliłem informacje
w przekaxniku pk-1p znajduje sie mostek prostowniczy z kondensatorem aby przekaźnik mógł być obsługiwany zarówno przez AC jak i DC.
Po to to aby przekaźnik nie brzęczał i można było załączać AC
Rozmawiałem jeszcze raz i tak! potrzebuje nawet 1.5 A aby go załączyć, i pytanie było: Jakie zabezpieczenie przeciążeniowe jest w sterowniku?
Jakie? wie ktoś?

Generalnie powiedział że można ten kondensator wywalić i włożyć cewke prostowniczą - będzie bez AC

ma to sens co piszę ?
:roll: :lol:

lazik
04-06-2009, 10:36
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

climber79
04-06-2009, 11:03
i pytanie było: Jakie zabezpieczenie przeciążeniowe jest w sterowniku? Jakie? wie ktoś?


Fatek Users Manual I - tabela 7.1 - Specification of Digital Output Circuit

"Over Current Protection - N/A"

jelen
04-06-2009, 11:41
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

Bardzo dobra cena jak za 12 ramek z pilota :) Bawiłeś się tym? Piloty uniwersalne chwycą jego ramki?
Sklep nie wysyła poza US i Kanadę. Masz może coś bliżej nas?

lazik
04-06-2009, 12:11
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

Bardzo dobra cena jak za 12 ramek z pilota :) Bawiłeś się tym? Piloty uniwersalne chwycą jego ramki?
Sklep nie wysyła poza US i Kanadę. Masz może coś bliżej nas?
Nie bawiłem, ale kiedyś o tym na jakimś forum czytałem.

tom_info
04-06-2009, 13:05
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

To by było idealne jak dla mnie.... tylko szkoda, że niedostepne w PL :cry:

pga
04-06-2009, 14:41
uściśliłem informacje
w przekaxniku pk-1p znajduje sie mostek prostowniczy z kondensatorem aby przekaźnik mógł być obsługiwany zarówno przez AC jak i DC.
Po to to aby przekaźnik nie brzęczał i można było załączać AC
Rozmawiałem jeszcze raz i tak! potrzebuje nawet 1.5 A aby go załączyć, i pytanie było: Jakie zabezpieczenie przeciążeniowe jest w sterowniku?
Jakie? wie ktoś?

Nie lepiej przekaźnik półprzewodnikowy zamiast tradycyjnego?
Bardziej niezawodny, minimalne prądy załączania.



Generalnie powiedział że można ten kondensator wywalić i włożyć cewke prostowniczą - będzie bez AC

ma to sens co piszę ?


Zupełnie nie ma sensu - nie ma cewek prostowniczych ale z diodą prostowniczą
powinno być OK ;-)

odaro
04-06-2009, 14:58
[quote=manieq82]

Nie lepiej przekaźnik półprzewodnikowy zamiast tradycyjnego?
Bardziej niezawodny, minimalne prądy załączania.



A jak sterownik ma wyjścia półprzewodnikowe.

Tak ma Siemens Symatic. Czy się różnią wyjścia przekaźnikowe od półprzewodnikowych.

manieq82
04-06-2009, 16:43
Generalnie powiedział że można ten kondensator wywalić i włożyć cewke prostowniczą - będzie bez AC

ma to sens co piszę ?


Zupełnie nie ma sensu - nie ma cewek prostowniczych ale z diodą prostowniczą
powinno być OK ;-)

oczywiście chodzi o dołożenie diody :roll:
przejemzyczenie :)

tyle tylko że przekaźniki już kupione 50 szt! za 1k :(
rozmawiałem dziś z multiprojektem - sugerowali wziąć wyjścia przekaźnikowe w jednostce głównej
pytałem sie o trwałość takowych - ok milona przełączeń...
się teraz zastanawiam - co słabsze obwody możnaby bezpośrednio pod sterownik...
myśl myśl bo czasu coraz mniej :x

civic9
04-06-2009, 17:08
pytałem sie o trwałość takowych - ok milona przełączeń...


czy przypadkiem ten milion to bez obciążenia,
a potem z każdym A (biorąc pod uwagę prądy rozruchowe) i każdym zmniejszeniem cos fi gwałtownie maleje ta liczba? polecam sprawdzić.
choć są już tu tacy co postawili na taką wersję - zależy od konkretnych zastosowań.

dodatkowo, jakby ktoś chciał sterować PWM, np. wentylatorami do wentylacji mechanicznej tudzież innymi szybkozmiennymi procesami - to tylko wyjściami tranzystorowymi i tylko z jednostki głównej.

pga
04-06-2009, 17:10
tyle tylko że przekaźniki już kupione 50 szt! za 1k :(
rozmawiałem dziś z multiprojektem - sugerowali wziąć wyjścia przekaźnikowe w jednostce głównej
pytałem sie o trwałość takowych - ok milona przełączeń...
się teraz zastanawiam - co słabsze obwody możnaby bezpośrednio pod sterownik...
myśl myśl bo czasu coraz mniej :x

Calkiem dobra cena za te przekazniki. Polprzewodnikowe wyszlyby drozej - ale uzywane na allegro mozna kupic za podobne pieniądze.

Przykład masz tu:
http://allegro.pl/item648878494_przekazniki_polprzewodnikowe_ssr_25a _240vac.html

Wielka zaleta polprzewodnikowych jest fakt ze tam na wejsciu jest z reguly transoptor. Czyli sterownik musi sobie poradzic z wysterowaniem zwyklej diody - zwykle jest to napiecie od 2-3V i prad na poziomie kilku(nastu) mA.

pga
04-06-2009, 17:17
czy przypadkiem ten milion to bez obciążenia,
a potem z każdym A (biorąc pod uwagę prądy rozruchowe) i każdym zmniejszeniem cos fi gwałtownie maleje ta liczba? polecam sprawdzić.
choć są już tu tacy co postawili na taką wersję - zależy od konkretnych zastosowań.


Zalezy jakie prądy - ale im większe bedzie to mniejsza liczba.



dodatkowo, jakby ktoś chciał sterować PWM, np. wentylatorami do wentylacji mechanicznej tudzież innymi szybkozmiennymi procesami - to tylko wyjściami tranzystorowymi i tylko z jednostki głównej.

Nigdy PWM nie robi sie na przekaźnikach tylko na elementach półprzewodnikowych.
Nie musi byc z jednostki sterujacej - sa przetworniki ktore potrafia np. napiecie zamienic na PWM.

pga
04-06-2009, 17:28
A jak sterownik ma wyjścia półprzewodnikowe.

Tak ma Siemens Symatic. Czy się różnią wyjścia przekaźnikowe od półprzewodnikowych.

Przekaznikowe sa jak drut - przewodzi wszystko co podlaczysz poki sie nie przepali.

Polprzewodnikowe maja pewne ograniczenia - minimalne/maksymalne napiecia i prady - mam na mysli wyjscia ktore ciagle dzialaja jak przekaznik.

Sa tez wyjscia sterujace np. otwarty kolektor (OC) - do niech mozna podlaczyc jedynie inne elementy wykonawcze bo maja niska obciazalnosc pradowa.
No i tu juz trzeba troche miec pojecie o elektronice bo czasem trzeba cos policzyc
aby zadzialalo.

ravbc
04-06-2009, 18:05
Ja jestem ten co woli wyjścia przekaźnikowe w PLC. Ale też się tego nie boję. Obciążenia tych wyjść są u mnie marne, bo i tak wszystko jest interfejsowane dodatkowym przekaźnikiem. Poza tym przyjmując 50 przełączeń dziennie i trwałość przekaźnika w PLC na poziomie 100k przełączeń (rząd wielkości mniej od deklarowanej!), to daje ponad 5 lat MTBF. Ja chyba w żadnym obwodzie nie będę miał 50 przełączeń dziennie, a i nie sądzę, żeby trwałość wbudowanych przekaźników aż tak spadła, ze względu na nikłe ich obciążenie. Przyjmując 20 przełączeń dziennie i wytrzymałość przekaźników w PLC na poziomie 30% deklarowanej wychodzi mi 37 lat MTBF. Dla mnie akcetpowalne. Do tego czasu raczej i tak ten sterownik padnie "śmiercią naturalną". ;-)

PS. YMMV ;-)

civic9
04-06-2009, 18:05
Nigdy PWM nie robi sie na przekaźnikach tylko na elementach półprzewodnikowych.


a co ja napisałem? :)



Nie musi byc z jednostki sterujacej - sa przetworniki ktore potrafia np. napiecie zamienic na PWM.

piszę o rozwiazaniach dostępnych w standardzie, bo każdy dodatkowy, szczególnie analogowy moduł do PLC to konkretna, zauważalna kasa. jest, w cenie, działa, jestem z tego wyjątkowo zadowolony.
zwracam tylko uwagę, że to warto uwzględnić jak ktoś planuje WM na wentylatorach typu EBM, tak popularnych na tym forum. w końcu te sterowniki mają do czegoś służyć, a nie tylko jako high-tech mikroprocesorowy przełącznik do oświetlenia :) (to też apropos szacowania liczby przełączeń).

manieq82
04-06-2009, 18:23
a tak się zapytam bo rozkładając na słowa twą wypowiedź nie jest to dla mnie jednoznaczne: masz wentyle sterowane z mod. analogowego czy w jakiś inny sposób?

civic9
04-06-2009, 18:38
z wyjścia tranzystorowego - są takie dwa (w standardzie, do ośmiu jako opcja) szybkie w jednostce głównej typu MC:: Y0 i Y2. w MA chyba nie ma. do 100KHz. instrukcja HSPWM. akurat w sam raz, żeby zrobić niezależnie nawiew i wywiew.

na pozostałych tranzystorowych też można robić PWM, ale max 1kHz a to chyba za mało do sterowania EBM.

manieq82
04-06-2009, 22:08
ej noo :)
a ja gotów byłem kupić analoga
w Fateku jest również coś takiego jak PWMDA
http://images40.fotosik.pl/134/1e679e02439daa46m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/1e679e02439daa46.html)
nie wiedziałem gdzie to to się "wkłada"
niestety w Warszawie jak dziś dzwoniłem nie wiedzieli również jak to się dokładnie je :(
Koleś ma się zorientować, ja mam zadzwonić.. :roll:
Ale jeśli można na wyjściach tranzystorowych to jeden problem z głowy :)

civic9
05-06-2009, 00:59
PWMDA jest bliżej opisane:

http://www.seapraha.cz/download/fatek/FBs_Manual/Manual_2/Appendix4.pdf

ale nie miałem styczności.

jelen
05-06-2009, 09:46
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

To by było idealne jak dla mnie.... tylko szkoda, że niedostepne w PL :cry:

To może zaczniesz produkować :) To jest sprzedawane jak KIT i shcemat jest bardzo prosty. Może w AVT mają coś podobnego?

zulus1
06-06-2009, 21:47
W pracy mamy kilkadziesiat roznych sterownikow PLC (glownie Mitsubishi Melsec) i w wiekszosci z nich do wyjsc przekaznikowych sa podlaczone dodatkowe przekazniki lub cewki elektrozaworow, ktore pracuja niekiedy w bardzo trudnych warunkach rzedu kilkunastu-kilkudziesieciu przelaczen na minute. Przy obciazeniu wyjsc PLC przekaznikami nie spotkalem sie jeszcze z sytuacja, zeby ktores wyjscie by nie wytrzymalo przelaczania (przez okres przynajmniej 6-7 lat chodzi bezawaryjnie). Jedynie w przypadku przelaczania wiekszych elektrozaworow hydraulicznych raz na kilka lat sa problemy z wypalaniem sie stykow w przekaznikach w PLC.
Nie wiem jak Fatek ale w Mitsubishi na wyjsciach tranzystorowych sa juz wbudowane diody zabezpieczajace przed przepieciami mogacymi pojawic sie w skutek przelaczania dolaczonego przekaznika itp. W wyjsciach przekaznikowych takie diody nie sa konieczne.

HenoK
07-06-2009, 10:46
Polecam do sterowania domem taki oto komputerek:
http://fit-pc2.com/wiki/ - lub cos podobnego (mam na mysli glownie pobor mocy).
Rzeczywiście spore możliwości przy małych gabarytach i minimalnym poborze mocy.
Tutaj są dodatkowo ceny :
http://www.pcformat.pl/index.php/news/nid/3823/t/fit-pc2-najmniejszy-komputer-na-swiecie

jelen
08-06-2009, 06:10
A może do tej podczerwieni coś takiego:
http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1615.htm

To by było idealne jak dla mnie.... tylko szkoda, że niedostepne w PL :cry:

To może zaczniesz produkować :) To jest sprzedawane jak KIT i shcemat jest bardzo prosty. Może w AVT mają coś podobnego?

Ano mają i w AVT :)

http://sklep.avt.pl/p/pl/43345/15-kanalowy+odbiornik+podczerwieni+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/43344/uniwersalna+karta+z+8+przekaznikami+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/43343/uniwersalna+karta+z+16+przekaznikami+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Miłego lutowania :)

jwbrzezinski
08-06-2009, 08:09
pytałem sie o trwałość takowych - ok milona przełączeń...


czy przypadkiem ten milion to bez obciążenia,
a potem z każdym A (biorąc pod uwagę prądy rozruchowe) i każdym zmniejszeniem cos fi gwałtownie maleje ta liczba? polecam sprawdzić.
choć są już tu tacy co postawili na taką wersję - zależy od konkretnych zastosowań.

dodatkowo, jakby ktoś chciał sterować PWM, np. wentylatorami do wentylacji mechanicznej tudzież innymi szybkozmiennymi procesami - to tylko wyjściami tranzystorowymi i tylko z jednostki głównej.

Manieq, specem w tym zakresie nie jestem, ale jak przeglądałem materiały Fateka to trafiłem na coś takiego..... to chyba w temacie...??? :-?

Because relay contacts have no polarity, it can be applied for AC or DC load power. Each relay can provide current up to 2A. The maximum rated current in all output commons of FBS-PLC is 4A. Its mechanical lifetime can reach up to 2 million times, while the contacts have a shorter lifetime. The lifetime also varies depending on working voltage, load type (power factor cosψ) and contact current. The relation between them is plotted in the figure below. In the case of pure resistive load (cosψ=1.0) at 120VAC and 2A, the lifetime of contacts is about 250 thousand times. While for high inductive or capacitive load with cosψup to 0.2 and current within 1A, the lifetime decreases rapidly to about 50 thousand times (AC200V) or 80 thousand times (AC120V).

civic9
08-06-2009, 11:07
Manieq, specem w tym zakresie nie jestem, ale jak przeglądałem materiały Fateka to trafiłem na coś takiego..... to chyba w temacie...??? :-?


tak, właśnie to, nawet wykres ładny jest. manual, part I, rozdział 7, strona H7-4.
trzeba jeszcze wziąć pod uwagę prądu, który się pojawiają przy włączeniu, a nie tylko proste przeliczenie mocy w stanie ustalonym na prąd, np. relpol twierdzi, że ich przekaźniki 16A i to w specjalnej wersji inrush nadają się do oświetlenia max. 1000W (wartość szczytowa prądu udarowego 80A). 1000W wystarczy, ale to przy przekaźniku 16A... jak się zachowa w dłuższym okresie przekaźnik 2A...

ravbc
08-06-2009, 12:01
Jak dla mnie tamat jest prosty: wyjścia przekaźnikowe w sterownikach są po to, żeby nie musieć zbytnio kombinować nad ich zabezpieczaniem przy spinaniu z przekaźnikami sterującymi, a nie po to by bezpośrednio z nich sterować obwodami roboczymi. Choć sam mam zamiar zrobić wyjątek od tej reguły i powiesić oświetlenie diodowe na tych przekaźnikach wbudowanych ;-) Tyle że jedna moja lampka bierze poniżej 1W, a zasilana jest 10VDC, czyli (w stanie ustalonym) ciągnie mniej niż 100mA. O ile wiem diody LED to obciążenie niemal czysto rezystancyjne (a może jednak nie? :-? - z elektroniki zawsze byłem kiepski :oops: ), więc problemów być nie powinno.

civic9
08-06-2009, 12:13
Nie będzie problemów.

Tylko tutaj zauważyłem, że niektórzy szukają w tych przekaźnikach wbudowanych możliwości zaoszczędzenia na przekaźnikach zewnętrznych. A to już jest dyskusyjny kierunek, musi być dobrze przemyślany (jak ktoś wie dokładnie co będzie podłączał, i jakie są rzeczywiste ograniczenia tych przekaźników, i jak to wpływa na ich trwałość, a nie na podstawie marketingowych zapewnień sprzedawcy).

Z drugiej strony - skoro dajemy przekaźniki zewnętrzne tak czy inaczej, to pytanie czy warto mieć te wewnętrzne. Sterowanie tranzystorem z diodą w konfiguracji OC przekaźnikiem to nie jest balansowanie na granicy możliwości elektroniki, tylko dość bezpieczny standard (choć nie na wszystko odporny), a pozbawiamy się innych możliwości - jak choćby przykładowe sterowanie wentylatorami. Kto buduje automatyczno-inteligentny dom bez sterowania wentylacją? (ok, wiem, pewnie ktoś buduje, pyt. retoryczne). Po co kombinować z dodatkowymi sterownikami, a potem integrować je w jeden system.

ravbc
08-06-2009, 12:58
Kto buduje automatyczno-inteligentny dom bez sterowania wentylacją? (ok, wiem, pewnie ktoś buduje, pyt. retoryczne).
Ja nie mam sterowania wentylacji ;-) W każdym razie nie na PWM. Nie mam takich wentylatorów. Nawet jakbym miał, to i tak nie mogę (albo i nie chcę) ich sterować z głównego sterownika, bo za daleko są od siebie. No ale też ja planuję minimum 3 jednostki główne PLC ;-)
No i na koniec: po co mi tak dokładne sterowanie jakie daje PWM? Oszczędność wyjść to fakt, ale więcej zalet nie widzę. Dla mnie 3 biegi to i tak za dużo. No ale może się mylę, jeszcze tego nie uruchomiłem.

climber79
08-06-2009, 14:42
Skoro o wentylacji mowa to czy ktoś kombinował ze sterowaniem reku przy pomocy PLC? Są jakieś szanse żeby wymienić oryginalny sterownik?

Wcześniej pojawiały sie pomysły typu: sygnał z czyjki gazu -> reku na full ? Czy komuś się udało ?

civic9
08-06-2009, 20:05
No i na koniec: po co mi tak dokładne sterowanie jakie daje PWM?

Mniej więcej po to po co sterowanie, na przykład oświetleniem przy wykorzystaniu przemysłowego sterownika. Miliony ludzi żyje bez tego i nie narzeka. :)



Oszczędność wyjść to fakt, ale więcej zalet nie widzę. Dla mnie 3 biegi to i tak za dużo. No ale może się mylę, jeszcze tego nie uruchomiłem.


Jak skorzystałem np. z dokładnego dopasowania siły wentylacji do generowanego hałasu. Tak żeby było najwięcej jak się da, ale jednocześnie bezgłośnie w nocy. Itp. Konkretne biegi to zawsze jakieś ograniczenia. Jak przychodzi noc to to cholerstwo wcale nie jest takie ciche - nawet jak zrobi adam_mk.

civic9
08-06-2009, 20:10
Skoro o wentylacji mowa to czy ktoś kombinował ze sterowaniem reku przy pomocy PLC? Są jakieś szanse żeby wymienić oryginalny sterownik?

Są, ale nikt tu nie jest jasnowidzem i nie zna wszystkich dostępnych na rynku reku i ich sterowników, a nawet jak zna to tego nie opisze w jednej odpowiedzi.
Zacznij więc od przedstawienia co masz.
Tak na logikę, to chcesz sterować wentylatorami i ewentualnie przepustnicą, więc orientujesz się jak są sterowane te elementy w Twoim reku i centrali i tyle. Ewentualnie sterownik może mieć jakieś wejścia, np. żeby wymusić elektronicznie konkretny bieg itp. Wtedy można by to wykorzystać.



Wcześniej pojawiały sie pomysły typu: sygnał z czyjki gazu -> reku na full ? Czy komuś się udało ?

Czemu by nie. Np. u mnie bieg wentylacji zmieniany jest przy uzbrojeniu alarmu na jakiś czas (nie dla zmniejszenia, dla zwiększenia i małego przewietrzenia). Czujkę gazu (a raczej sygnał od niej z centrali alarmowej) tak samo można podłączyć.

ravbc
08-06-2009, 23:17
No i na koniec: po co mi tak dokładne sterowanie jakie daje PWM?
Mniej więcej po to po co sterowanie, na przykład oświetleniem przy wykorzystaniu przemysłowego sterownika. Miliony ludzi żyje bez tego i nie narzeka. :)
Ja nie pytam po co w ogóle sterowanie, tylko po co tak dokładne? Korzystając z Twojego porównania, oświetlenie mam sterowane, ale ściemniaczy nie planuję... :-P


Oszczędność wyjść to fakt, ale więcej zalet nie widzę. Dla mnie 3 biegi to i tak za dużo. No ale może się mylę, jeszcze tego nie uruchomiłem.
Jak skorzystałem np. z dokładnego dopasowania siły wentylacji do generowanego hałasu. Tak żeby było najwięcej jak się da, ale jednocześnie bezgłośnie w nocy. Itp. Konkretne biegi to zawsze jakieś ograniczenia. Jak przychodzi noc to to cholerstwo wcale nie jest takie ciche - nawet jak zrobi adam_mk.
Hmm, ale to chyba też jest zawsze jedna i ta sama prędkość? Może nie potrzebnie napisałem "3 biegi" - jak bym użył określenia "3 prędkości", to by chyba bardziej odpowiadało mojemu spojrzeniu na temat sterowania wentylacji (noc, dzień, maks). Swoją drogą ciekaw jestem jak ta moja centrala będzie hałasować. Może wtedy zmienię zdanie... ;-)

civic9
08-06-2009, 23:26
Hmm, ale to chyba też jest zawsze jedna i ta sama prędkość? Może nie potrzebnie napisałem "3 biegi" - jak bym użył określenia "3 prędkości", to by chyba bardziej odpowiadało mojemu spojrzeniu na temat sterowania wentylacji (noc, dzień, maks). Swoją drogą ciekaw jestem jak ta moja centrala będzie hałasować. Może wtedy zmienię zdanie... ;-)

Tak, jedna i ta sama. Ale na razie bo jak się przeprowadzę na górę to się może okaże, że kilka procent więcej lub mniej? Owszem, to się da osiągnąć na kilka innych sposobów, ale skoro, że tak powiem - było w zestawie, i kosztowało mnie dwa oporniki i dwie diody... Wymyślam, ale choćby to, że można mieć te kilka prędkości zajmując tylko 1 wyjście (per wentylator, jak ktoś lubi/potrzebuje mieć też czasem nadciśnienie/podciśnienie, to miło jest sterować nimi osobno)... a tych wyjść zawsze brakuje.
To był przykład z mojego podwórka - można to wykorzystać do czegoś innego, co jest sterowane napięciowo (po dodaniu prostego RC), bez dokupywania modułów analogowych.

co do hałasu... wydawało mi się, że jest to niesłyszalne - jak tylko wpadałem na budowę. ale jak mieszkam i siedzę i pracuję po nocach gdy jest idealna cisza - to na tej samej kondygnacji (parter, centrala też parter) słyszę gdy jest ponad 30-35% wyciągi (kuchnia, łazienka). a że mam taki open space na parterze to i ten wyciąg kuchenny można usłyszeć dalej. na piętrze jeszcze nie bywam za dużo to nie wiem właściwie. jeszcze tego dokładnie tak szczerze to nie badałem, może się coś jeszcze da poprawić.

ravbc
09-06-2009, 08:37
Owszem, to się da osiągnąć na kilka innych sposobów, ale skoro, że tak powiem - było w zestawie, i kosztowało mnie dwa oporniki i dwie diody... Wymyślam, ale choćby to, że można mieć te kilka prędkości zajmując tylko 1 wyjście (per wentylator, jak ktoś lubi/potrzebuje mieć też czasem nadciśnienie/podciśnienie, to miło jest sterować nimi osobno)... a tych wyjść zawsze brakuje.
No i o to mi chodziło. Główna zaleta tego, to ograniczenie liczby wykorzystywanych wyjść ;-)

climber79
09-06-2009, 13:37
Skoro o wentylacji mowa to czy ktoś kombinował ze sterowaniem reku przy pomocy PLC? Są jakieś szanse żeby wymienić oryginalny sterownik?

Są, ale nikt tu nie jest jasnowidzem i nie zna wszystkich dostępnych na rynku reku i ich sterowników, a nawet jak zna to tego nie opisze w jednej odpowiedzi.
Zacznij więc od przedstawienia co masz.
Tak na logikę, to chcesz sterować wentylatorami i ewentualnie przepustnicą, więc orientujesz się jak są sterowane te elementy w Twoim reku i centrali i tyle. Ewentualnie sterownik może mieć jakieś wejścia, np. żeby wymusić elektronicznie konkretny bieg itp. Wtedy można by to wykorzystać.



Wcześniej pojawiały sie pomysły typu: sygnał z czyjki gazu -> reku na full ? Czy komuś się udało ?

Czemu by nie. Np. u mnie bieg wentylacji zmieniany jest przy uzbrojeniu alarmu na jakiś czas (nie dla zmniejszenia, dla zwiększenia i małego przewietrzenia). Czujkę gazu (a raczej sygnał od niej z centrali alarmowej) tak samo można podłączyć.

Nie mam jeszcze reku :) - a planuje Brink'a.

Nie wiem właśnie jak sa sterowane reku. Czy protokół jest jakiś wysokiego poziomu pomiędzy sterownikiem a reku (Modbus itp) czy jest to coś prostszego (wystawienie 0 lub 1 na przewodzie)?

ravbc
09-06-2009, 13:42
Nie wiem właśnie jak sa sterowane reku. Czy protokół jest jakiś wysokiego poziomu pomiędzy sterownikiem a reku (Modbus itp) czy jest to coś prostszego (wystawienie 0 lub 1 na przewodzie)?
Khem, tego. Rekuperator (z resztą błędnie tak nazywany, bo tak na prawdę to centrala wentylacyjna z rekuperatorem), to w zasadzie 2 wentylatory, czasami przepustnica i także czasami czujki temperatury i/lub wilgotności. Gdzie tam chcesz mieć ten protokół? ;-)

climber79
09-06-2009, 14:38
Nie wiem właśnie jak sa sterowane reku. Czy protokół jest jakiś wysokiego poziomu pomiędzy sterownikiem a reku (Modbus itp) czy jest to coś prostszego (wystawienie 0 lub 1 na przewodzie)?
Khem, tego. Rekuperator (z resztą błędnie tak nazywany, bo tak na prawdę to centrala wentylacyjna z rekuperatorem), to w zasadzie 2 wentylatory, czasami przepustnica i także czasami czujki temperatury i/lub wilgotności. Gdzie tam chcesz mieć ten protokół? ;-)

Wcale go do szcześcia nie potrzebuję - ale np. widziałem że na brinku da sie ustawić wydatność w m3 / h - więc chyba jest to ciut wiecej niż wentylatory zapięte na sztywno pod 230V ;)

Z twojej wypowiedzi wnioskuje że jest to jednak - przynajmniej od strony sterownika - "na drutach". No i dobrze - bedzie łatwiej sterować.

lakusz
09-06-2009, 21:55
co do hałasu... wydawało mi się, że jest to niesłyszalne - jak tylko wpadałem na budowę. ale jak mieszkam i siedzę i pracuję po nocach gdy jest idealna cisza - to na tej samej kondygnacji (parter, centrala też parter) słyszę gdy jest ponad 30-35% wyciągi (kuchnia, łazienka). a że mam taki open space na parterze to i ten wyciąg kuchenny można usłyszeć dalej. na piętrze jeszcze nie bywam za dużo to nie wiem właściwie. jeszcze tego dokładnie tak szczerze to nie badałem, może się coś jeszcze da poprawić.

ja tam bardziej słyszę mojego pcta niż reku mimo nie zabudowanego poddasza i otwartego wejścia na strych

Zbig_2007
11-06-2009, 23:14
Chłopy poradcie!
Szukam jakiegoś wyłacznika, przycisków tak co najmniej 4 na puszkę.
Wyszło mi w niektórych miejscach 4 puszki, a żona dopuszcza maksimum dwie, zwłaszcza w łazience (2x światło + wentylator + gniazdo) i w salonie ( 3 x światło + rolety).
Niestety system tradycyjny ( 4x1,5) ale ze skrętką w pakiecie wyłączników.
Puszki głębokie więc przekaźnik raczej wejdzie.
Chyba bez małego sterownika się nie obędzie

odaro
15-06-2009, 12:48
Warto zainwestować całe 159 pelenów w takie cuś


http://www.allegro.pl/item663000703_uniwersalny_sterownik_rs485_karta_sd _lcd_led.html

HenoK
15-06-2009, 13:25
Warto zainwestować całe 159 pelenów w takie cuś


http://www.allegro.pl/item663000703_uniwersalny_sterownik_rs485_karta_sd _lcd_led.html
A do czego to "cuś" miałoby służyć ?

odaro
15-06-2009, 13:38
Warto zainwestować całe 159 pelenów w takie cuś


http://www.allegro.pl/item663000703_uniwersalny_sterownik_rs485_karta_sd _lcd_led.html
A do czego to "cuś" miałoby służyć ?

Myślałem że dowiem się tego od ludzi którzy się znają na elektonice :lol:

Wg opisu ma to działać podobnie jak sterownik PLC lub po Modbusie współpracować z PLC jak zdalne I/O

civic9
15-06-2009, 18:37
jak wyżej,

ale dodam, że może to być rozsądna propozycja rozszerzenia możliwości sterownika PLC rozsądnym kosztem(*) o takie rzeczy jak wejścia analogowe, dodatkowe we/wy jeśli akurat zabrakło trochę, RTC (jeśli nie ma w PLC, bywa), archiwum danych zebranych przez PLC lub inne urządzenia z sieci rs485 na karcie SD, dla kogoś kto nie umie utrzymać lutownicy w ręku, ale za to umie programować (w C lub tym ich bascomie). reszta możliwości w naszych zastosowaniach wydaje się zbędna. szkoda że jeszcze nie ma wyjść analogowych do kompletu. niestety, oprogramować trzeba od podstaw, i działanie modułu, i komunikację z czymś innym, dla kogoś kto nie miał do czynienia z mikrokontrolerami (ale programował np. w C bardziej niskopoziomowo) trzeba zarezerwować min. kilka weekendów na zabawę.

nie rozpoznawałem tego rynku pod tym kątem, możliwe że jest więcej tego typu płytek o jeszcze lepszym stosunku możliwości do ceny.
jeszcze jakby to zamknąć w obudowie sensownej z zasilaczem, z wyprowadzeniem we/wy na zewnątrz - to też są ważne kwestie dla mnie bo inaczej powstają elektryczne prowizorki - przekonałem się na sobie :)

(*) wybierając tylko to co wymieniłem i robiąc samemu można oczywiście jeszcze taniej, ale to już nie dla każdego.

HenoK
15-06-2009, 23:20
Myślałem że dowiem się tego od ludzi którzy się znają na elektonice :lol: Pytanie było prowokacyjne ;).
Też się tą płytka zainteresowałem, a nawet ją nabyłem :). Znam więc jej możliwości, które opisano już powyżej. Rzeczywiscie możliwości ma spore, zależne tylko od inwencji programisty.
Z innych podobnych elementów poleciłbym dwa :
http://www.allegro.pl/item663760155_sterownik_internetowy_inteligentny_d om_zobacz.html
oraz
http://www.allegro.pl/item651922154_rewelacyjny_super_sterownik_bez_ogra niczen.html
Na pewno wystarczy do rozpoczęcia przygody z programowalnymi sterownikami ;).

odaro
15-06-2009, 23:35
[quote=odaro]
Też się tą płytka zainteresowałem, a nawet ją nabyłem :)

Kiedy za nabyłeś tą płytkę dzisiaj :)

HenoK
16-06-2009, 07:47
Kiedy za nabyłeś tą płytkę dzisiaj :)Zakupiłem na Allegro, a przesyłka dotarła do mnie tydzień temu.
Na razie nauczyłem się wczytywania programów do procesora i przetestowałem kilka możliwości : obsługę wyświetlaczy, odczytywanie temperatur z jednego i kilku czujników DS18B20.
Teraz pora na dalszą naukę - możliwości są spore, ale albo trzeba wykorzystać gotowe rozwiązania, albo samemu napisać odpowiednie programy.

tom_info
18-06-2009, 12:30
Krótkie pytanie:
Czy muszę kupić wszystkie elementy (tzn przekażniki, czujniki ruchu, czujniki kontaktronowe) na 24V jesli mam Fateka ?
Trochę psuje mi to koncepcje bo chciałem mieć zasilacz buforowy na 12V a takie sa stosunkowo tanie w przeciwieństwie do tych na 24V.

manieq82
18-06-2009, 16:56
świetna stronka !!
jak będę grzebał się w pomiarach temperatury to pozwolę sobie napisać do Ciebie :lol: widzę że udało Ci się to co ja narazie rozwijam pod czaszką
:roll:

Pozdrawiam

kulca
18-06-2009, 19:58
piotr.wawa dokładnie taki system chce zrobić u siebie, super opisy i stronka, liczę na Twoje rady podczas realizacji :)

odaro
18-06-2009, 21:16
piotr.wawa wielki szacun dla Ciebie :)

Fajnie że dołączyłeś do entuzjastów tego forum

Czy będziemy mogli korzystać z Twojego doświadczenia :)

Zaciekawiło mnie co to jest w tej małej skrzynce obok głównej szafy eklektycznej.

Jeżeli można zapytać ile masz obecnie wejść i wyjść w swoim systemie.


P.S Dlaczego nie jestem elektronikiem, informatykiem, automatykiem albo chociaż elektrykiem i sam muszę dokończyć swoją inteligentną instalację.

kulca
18-06-2009, 21:56
a napisz jak realizujesz ściemnianie i rozjaśnianie oświetlenia

civic9
18-06-2009, 22:09
no nieźle, ładnie udokumentowane, oby tak dalej.

fajnie, że się znalazła jakaś mała i darmowa scada. choć ma to kilka wad, to zawsze to coś i na początek wystarczy.

Depi
18-06-2009, 23:02
A ja tymczasem buszowałem za fajnym Media Center frontendem do swojego serwera (mam juz cały sprzęt, nawet uchwyt do monitora dotykowego już zamontowany :) ) i przez przypadek znalazłem coś o wiele bardziej wypasionego. Jeszcze nie wiem jak i co uda mi się z tych możliwości wkomponowac w zestaw Satel + Fatek, ale ogólnie niezła jazda.

Sprawy dotyczące tego wątku pojawiają się mniej więcej po 14 minutach, ale myślę, że całość jest dość ciekawa (dla entuzjastów oczywiście).

Enjoy: http://video.google.com/videoplay?docid=2176025602905109829&hl=en

odaro
18-06-2009, 23:22
[quote=odaro]

1) Jest to system krosowniczy - telekomunikacyjny KRONE.
Służy do rozszycia kabli przychodzących "z miasta" jak i "z budynku"
Pomyśl, że masz kilkanaście kabli w każdym po kilkaset par - i teraz je połącz nie robiąc totalnego chaosu.
Rozszywasz raz, używasz wedle całkowitej dowolności.

Przykład użycia:
- na KRONIE w szafie 5 rząd 6 para 4 jest telefon Pani Jadzi z księgowości z 2 piętra
- na KRONIE w szafie 3 rząd 13 para 2 jest wyjście centralki telefonicznej
Bierzesz tzw. nóż KRONE i krosujesz parą drucików te dwa miejsca.
Od tej pory telefon z 2 piętra jest przypięty do centralki - nie dotykając w ogóle grubych kabli telekomunikacyjnych. Sam proces krosowania jest szybki prosty i czysty.

W moim przypadku nie wygląda to tak ładnie jakby mogło, ale spełnia swoją funkcję. Mam rozszyte wszystkie (potrzebne) skrętki z budynku i bardzo szybki dostęp do dowolnej pary.

Jak robiłem w banku jako informatyk - widziałem ściany na których był rozszyty 6 piętrowy budynek - kilkanaście tysięcy par telefonicznych. Czysto, zwarcie - elegancko. Polecam.

Jeśli jesteście zainteresowani zrobię w najbliższym czasie jakiś osobny wpis do tego.



Ja osobiście jestem zainteresowany, dla mnie to wszystko nowe rzeczy, który się dopiero uczę. Czemu złączki Krone wyrzuciłeś poza główną szafę elektryczną.


Czy istnieje jakiś system krosownicy tego typu lub podobny dla kabli energetycznych? Było by fajnie wpiąć wszystkie włączniki i obwody oświetleniowe na stałe a później krosować sobie dowolnie wszystko i szybko zmieniać ustawienia na sterowniku.

civic9
18-06-2009, 23:40
przecież o ZUGach było już przy mojej szafie :)

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=zug

chociaż dla obwodów podpinanych pod przekaźniki to nie wiem czy ma to sens, bo miejsce zajmuje, a przekaźnik w sumie spełnia przy okazji także tą samą rolę.
no ale mam ok. 100 ZUGów.

ravbc
18-06-2009, 23:56
ZUGi są fajne, ale dziadowsko drogie. Za to w sumie miejsce oszczędzają (zwłaszcza te piętrowe - do połączenia pary przewodów na jednym ZUGu). U mnie elektryk wymyślił wykorzystanie typowych kostek przymocowanych do listew w rozdzielnicy w charakterze taniego zastępnika ZUGów. Parę wad to ma, ale faktycznie swoją rolę spełnia, no i tanie jest.


chociaż dla obwodów podpinanych pod przekaźniki to nie wiem czy ma to sens, bo miejsce zajmuje

Przekaźnik zwiera tylko fazę. Pozostaje jeszcze co najmniej zero. Chyba warto mieć możliwość to także przepiąć (no a wtedy już połączenie na przekaźniku, jako jedyne, odpada). No i jest jeszcze kwestia włączników. Jeśli są od razu wpięte docelowo (tj. na wejścia sterownika), to można się bez jakichkolwiek dodatkowych połączeń obejść. Ale jeśli chce się instalację przerabiać stopniowo z tradycyjnej na sterowaną, to niestety połączenia dla włączników także muszą być realizowane w rozdzielni.

Wszystko razem do kupy powoduje u mnie, że praktycznie najwięcej miejsca w rozdzielniach zajmują właśnie połączenia obwodów. Przez to też niestety rozdzielnie duże być muszą...

odaro
19-06-2009, 10:08
przecież o ZUGach było już przy mojej szafie :)

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=zug

chociaż dla obwodów podpinanych pod przekaźniki to nie wiem czy ma to sens, bo miejsce zajmuje, a przekaźnik w sumie spełnia przy okazji także tą samą rolę.
no ale mam ok. 100 ZUGów.

Myślałem ze jest jakieś inne rozwiązanie niż znane mi ZUGi.

odaro
19-06-2009, 10:09
ZUGi są fajne, ale dziadowsko drogie. Za to w sumie miejsce oszczędzają (zwłaszcza te piętrowe - do połączenia pary przewodów na jednym ZUGu). U mnie elektryk wymyślił wykorzystanie typowych kostek przymocowanych do listew w rozdzielnicy w charakterze taniego zastępnika ZUGów. Parę wad to ma, ale faktycznie swoją rolę spełnia, no i tanie jest.



Ravbc nie wrzucić byś zdjęcia swojej rozdzielni :)

kulca
19-06-2009, 10:21
piotr.wawa piszesz na swojej stronie ze dawałeś po dwie skrętki na włącznik i po czasie uważasz to za dobry pomysł, możesz uzasadnić?

ravbc
19-06-2009, 10:33
Ravbc nie wrzucić byś zdjęcia swojej rozdzielni :)
Ale się zawziąłeś. ;-) Na prawdę nie ma czego pokazywać. Poza tym ja mam 3 rozdzielnie ;-) Żadna jeszcze nie jest skończona...

PS. No i leń jestem. A poza tym: nie wiem, nie umiem, nie orientuję się, zarobiony jestem ;-) Ale jak znajdę chwilę i będzie mi się nudziło, to może coś tam pstryknę. Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)

kulca
19-06-2009, 10:37
Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)
aż tak źle wyszło? :o ee, chyba masz się czym pochwalić :lol:

ravbc
19-06-2009, 10:51
Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)
aż tak źle wyszło? :o ee, chyba masz się czym pochwalić :lol:
Piękne nie jest, bo i być nie mogło.
Czytelne nie jest wcale, więc i wartość edukacyjna zdjęć byłaby mizerna.
No i najważniejsze: ja NIE CHCĘ pokazywać publicznie wszystkiego co tam mam ;-)

Jak na powyższe nałożyć jeszcze permanenty brak czasu na cokolwiek, oraz wyjątkową upierdliwość umieszczenia tu zdjęcia, to raczej nie ma się co spodziewać, że w najbliższym czasie coś pokażę...

A chwalić to się (może) będę, jak to zacznie robić choć trzecią cześć tego co sobie zaplanowałem. Powiedzmy, że jak zacznie tańczyć (z tripletu: "tańczy, śpiewa i stepuje"), to coś gdzieś wrzucę i ujawnię ciutkę tajników. ;-) Sorry.

kulca
19-06-2009, 11:02
Jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo to rozumiem

odaro
19-06-2009, 11:25
Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)
aż tak źle wyszło? :o ee, chyba masz się czym pochwalić :lol:
Piękne nie jest, bo i być nie mogło.
Czytelne nie jest wcale, więc i wartość edukacyjna zdjęć byłaby mizerna.
No i najważniejsze: ja NIE CHCĘ pokazywać publicznie wszystkiego co tam mam ;-)

Jak na powyższe nałożyć jeszcze permanenty brak czasu na cokolwiek, oraz wyjątkową upierdliwość umieszczenia tu zdjęcia, to raczej nie ma się co spodziewać, że w najbliższym czasie coś pokażę...

A chwalić to się (może) będę, jak to zacznie robić choć trzecią cześć tego co sobie zaplanowałem. Powiedzmy, że jak zacznie tańczyć (z tripletu: "tańczy, śpiewa i stepuje"), to coś gdzieś wrzucę i ujawnię ciutkę tajników. ;-) Sorry.

ravbc to nie jest forum elektryków, nie bądź taki tajemniczy a tak wogóle to co tam skrywasz masz jakieś sejm pełen gotówki pod wysokim napięciem :D

Deamos
19-06-2009, 12:37
ALE jeśli chciałbyś użyć np. włączników 6-cio przyciskowych GIRA:
Jakie wlaczniki tej firmy masz u siebie i jakie sa koszta?

ravbc
19-06-2009, 12:50
masz jakieś sejm pełen gotówki pod wysokim napięciem :D
Żadnych sejMów w domu ;-)
Choć w sumie pomysł z podłączeniem parlamentu pod wysokie napięcie może być kuszący... ;-)

civic9
19-06-2009, 13:24
Myślałem ze jest jakieś inne rozwiązanie niż znane mi ZUGi.

Ok, ale chcę to podkreślić, bo może nie masz pewności i błądzisz :)
że to jest funkcjonalnie dokładnie odpowiednik łączówek LSA, dla wysokich napięć i dużych prądów, na szynę. Tyle, że nie obsługuje się tego żadnym specjalnym szydełkiem tylko śrubokrętem (zaciski śrubowe, a w LSA kabelki są wciskane) i zwykle są to pojedyncze sztuki (ewentualnie podwójne, potrójne), które można zestawiać w dowolnej ilości koło siebie, a nie moduły po np. 10 par. Te LSA mają jeszcze czasami możliwość łatwego rozłączenia połączenia (bez wyciągania kabelków), w ZUGach tego nie widziałem (pewnie nawet jak takie są to cena przy większej ilości może być zaporowa.

Ergo... stosujmy ZUGi :)
Dla przypomnienia http://patek.netinfo.pl/csw/P7180026.JPG
(stare zdjęcie, jeszcze przed podłączeniem kabelków i uporządkowaniem bałaganu)

civic9
19-06-2009, 13:44
Ha. Super! A pokaż zdjęcie "po".

teraz są założone osłony i nie wiele widać, nie chce mi się tego demontować :) no wygląda tak samo, tylko przewody (kabelki?) są obrane z izolacji zewn. i pojedyncze żyły powpinane do ZUGów. na pierwszym planie lepiej, ale głębiej i tak jest trochę kłębowiska kabli.

mario0658
20-06-2009, 15:30
witam wszystkich

Tak sobie czytam , w wolnych chwilach rozwazam moj powstajacy system (narazie czesiowo w glowie)
Glowie sie aktualnie nad jakas fajna graficzka do panela weinteka 480X234...
Kurcze jakos mi to kwadratowo wychodzi, i tu mam pytanko :
moze ktos juz cos stworzyl , moze ma jakies biblioteki ladnych przyciskow czy tapetek. Moze podzieli sie swoim projektem. Mam tez pytanko , po ostatniej awarii kompa stracilem pliki do compilowania na easy builderze, ma kos pomysl jak zgrane pliki z panela wrzucic do programu do edycjii ?
Chetnie podziele sie tym co udalo mi sie stworzyc , chodz nie jest to rewelka ...
http://www.poddebem.org/rozne/images/panel%20fateka2.jpeg

Aktualnie robie wszystko od poczatku probujac to jakos "ozywic"

climber79
21-06-2009, 19:24
http://plc-home.pl


Szacunek.

Właśnie przystępuje do kablowania własnego domku - oczywiście w gwiazdę, oczywiście pod Fatek'a :)

Naprawdę kawał świetnej roboty - mam nadzieje że będzie wiecej i bardziej szczegółowo (czy zaimplementowałeś już elektrozawory do CO ? jaki model ? jeden per grzejnik, jeden per pomieszczenie ? czy instalacja Co wymaga jakiegoś przygotowania? )

Jedna uwaga - w kwestii stanu nieustalonego przy naciskaniu włącznika - używasz "chałupniczego" sposobu polegajacego na użyciu timera. Pamiętam ze szkolenia Fatekowskiego że można to ustawić w konfiguracji sterownika - bezwładność wejścia do czasu ustabilizowania się stanu. Na pewno będzie to bardziej eleganckie.
Szczegółów szukaj w dokumentacji albo mailuj do Multiprojektu (nie mam jeszcze swojej zabawki) i oczywiście -> ładuj na stronę.

Pozdrawiam
WS

climber79
22-06-2009, 15:47
Co do pomiaru temperatury - używa ktoś któregoś z tych modułów:

http://www.cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm
lub
http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24

Nie wszyscy mają tyle zacięcia DIY co piotr.wawa ;)

Deamos
22-06-2009, 16:59
Do pomiaru temperatury najlepszy jest DS1820 ;)

climber79
22-06-2009, 23:46
Człowieku! Teraz mi coś takiego pokazujesz ? jak już mam 95% softu skończone ? O rany. :( Gdybym to znał to bym nie tracił tyle czasu. Grrr.


Napisz w zeszycie 100 razy:
"Będę szukał na google zanim zacznę lutować samemu"



ADA-M wygląda bardzo fajnie tylko potrzebna przejściówka 232-485.
Ten drugi - prawie identyczny funkcjonalnością z moją zabawką, ale jakoś mnie nie przekonuje.


ADA-M jest niby na 485 więc do Fatek'a można wrzucić bezpośrednio - a z Fatek'a do PC przez Ethernet.

climber79
22-06-2009, 23:56
Do pomiaru temperatury najlepszy jest DS1820 ;)

... a te moduły pozwalają podłaczyć 64 sztuki ww. DS1820 i wrzucić to MODBUS'em do FATEK'a ew. PC'ta

mario0658
23-06-2009, 13:20
Dzwonilem w sprawie tego modulu temp.
http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24
i okazuje sie , ze maja juz nowszy model z rs 485 i rs 232 ,wiec mozna
kombinowac jak kto chce . Procz tego ten najnowszy ma 2 wyjscia cyfrowe ...
Lecz narazie robia do tych wyjsc firmware , wiec trzeba bedzie za jakis czas tylko uaktualnic)

Cena ok 685zl z przesylka


Naprawde nikt nie robil zadnej grafiki do panela weinteka ??

climber79
23-06-2009, 14:55
Miałem na myśli, że aby skonfigurować ten sprzęt (program pod winde) potrzebna jest przejściówka 232-485.


Racja

climber79
23-06-2009, 15:11
Dzwonilem w sprawie tego modulu temp.
http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24
i okazuje sie , ze maja juz nowszy model z rs 485 i rs 232 ,wiec mozna
kombinowac jak kto chce . Procz tego ten najnowszy ma 2 wyjscia cyfrowe ...
Lecz narazie robia do tych wyjsc firmware , wiec trzeba bedzie za jakis czas tylko uaktualnic)

Cena ok 685zl z przesylka


ADA też nie tania - 500 netto.
Ale to chyba i tak taniej niż moduł fatekowski (i pomiar cyfrowy pewniejszy)

kulca
25-06-2009, 21:38
a napiszcie jak realizujecie sterowanie oświetleniem wykorzystując czujniki ruchu od alarmu, czy równolegle od czujników do centralki alarmowej i sterownika PLC są połączone sygnały czy musi być odpowiednia liczba wyjść w centrali alarmowej?

ravbc
25-06-2009, 23:53
Zapomnij o połączeniu równoległym. Po pierwsze takie coś generuje sporo problemów z samym złożeniem "do kupy". Ale ważniejsze jest moim zdaniem to, że czujka od _alarmu_ ma być przede wszystkim czujką od _alarmu_, czyli musi być możliwe pewna i godna zaufania. Niestety trzeba albo wydać nieco na dodatkowe wyjścia, albo na moduł komunikacji po RS lub ETH (tylko wtedy potrzebny byłby chyba jednak jakiś sprzęt pośredniczący, który ładował by dane odczytane z alarmu do PLC).

lakusz
28-06-2009, 21:58
Teraz mam Berkera - żaluzyjne (chwilowe).
Wada - nie można nacisnąć dwóch przycisków jednocześnie.
Zaleta - tanie - kosztują 20zł vs. normalne dwuprzyciskowe, chwilowe ok. 60zł.



60zł mechanizm berkera ? no coś ty... ja płaciłem ok 40 (brutto) a możliwość naciśnięcia dwóch naraz jest przydatna, szczególnie przy gaszeniu.

civic9
29-06-2009, 13:16
to kwestia przyzwyczajenia, ja też mam te z blokadą, bo - nie pamiętam dokładnie, ale różnica była znacząca przy moich kilkudziesięciu sztukach.

i powiem tak - też teraz nie widzę dużej potrzeby. po prostu przywykłem, odruchowo sobie z tym radzę, bez udziału świadomości.

podejrzewam, że jakbym miał takie, które się da się naciskać jednocześnie, to bym się do tego przyzwyczaił w niektórych sytuacjach i nie wyobrażał życia bez tego :)

inną sprawą jest funkcjonalność, którą by można wywoływać tylko w sytuacji naciśnięcia dwóch jednocześnie, i to miałyby być inne funkcje niż te dostępne dla każdego z przycisków osobno - ale nie wiem czy takie komplikowanie ma sens. potem jest kłopot z obsługą tego przez gości, rodzinę itp. może lepiej dołożyć jeden przycisk. oprogramowanie tego też by się skomplikowało bo trzeba wziąć pod uwagę takie sytuacje jak prawie jednoczesne naciśnięcie itp. co kto lubi :) a jak ktoś bardzo lubi to można też zastosować double-click.

Remik_Programista
29-06-2009, 21:53
No a Ja poszedłem w przełączniki firmy Berker, niestety tylko seria niemiecka posiada taki mechanizm. W hurtowniach elektrycznych robią wielkie oczy (przynajmniej w częstochowie). Zdobycie przełącznika graniczyło z cudem bo to trzeba zamówić, wpłacić zaliczkę itp.
"Instalatorzy elektrycy" biorą tylko to co jest dostępne na tą chwilę w sklepie/hurtowni i się nie przejmują inwestorem. Przekonałem się o tym podczas wykonywania hydrauliki. A można poczekać, poszukać, dopasować a nie brać co jest. To nie komuna.
Do rzeczy.
A oto mój zadajnik sygnałów:
http://img142.imageshack.us/img142/710/berker5034serianiemieck.th.jpg (http://img142.imageshack.us/i/berker5034serianiemieck.jpg/)
Do każdego takiego zadajnika doprowadziłem skrętkę FTP 5. Szkoda że nie ma takich zadajników na max 0,5A tylko na 16A.
Co do sterownika to jestem na etapie dopasowywania.
A może forumowicze mają jakieś przemyślenia co do ceny i jakości.
Wybiorę albo "relpol" - NEED, albo Fatek albo Allan_Bredley.
Siemens za drogi.
Ukłony dla "civic9" oraz "piotr.wawa" za doświadczenia.
Myślę, że to tylko kwestia czasu kiedy "inteligentne domy" będą czymś oczywistym tak jak oświetlenie LED.

Deamos
29-06-2009, 22:09
Remik_Programista: mozesz podzielic sie jakimis fotkami tego pstryczka i ile Ciebie kosztowal?

kulca
29-06-2009, 22:11
ja rowniez biore fateka pod uwage, choc kusi mnie sterownik mitsubishi, na allegro model fx80 kosztuje 840 zeta, a model 128 ponizej tysiaka, tylko nie wiem jak to pozniej bedzie dzialalo jezeli chodzi o niezawodnosc?
Remik_Programista a jak wyglada ten lacznik 4 klawiszowy (czy to ten http://elektrokatalog.pl/index.php?p7977,berker-lacznik-wieloklawiszowy-grupowy) po uzbrojeniu w ramke i przyciski?

civic9
29-06-2009, 22:18
Wybiorę albo "relpol" - NEED, albo Fatek albo Allan_Bredley.


do NEEDa powinna Cię zniechęcić brak możliwości integracji ze światem zewnętrznym (przynajmniej oficjalnie) po portach komunikacyjnych typu rs232/485/eth. pewnie byś chciał kiedyś jakąś wizualizację albo spiąć z czymś pod modbusie...

allana nie znam.

Remik_Programista
30-06-2009, 08:27
Tak to ten mechanizm. Numer katalogowy jest ważny przy zamówieniu. Cena jest uzalezniona od kursu EURO bo to z Niemiec trza sprowadzić.
Ile się w hurtownicha elektrycznych naśmiałem to moje. Te zdziwione twarze sprzedawców, szukanie w katalogach i odpowiedź "Panie, tego nikt nie kupuje, do czego Pan to chce. mamy zwykłe, żaluzyjne".
Myślę że jest to dobre rozwiązanie dla domowej domotyki, napewno cenowo.
Ja do tego kupuję podwójna ramkę i "zaślepke" co by można w przyszłości zmieścić jakiś wyświetlacz cz cos innego.
No i oczywiście trzeba ramki i klawisze też kupić z serii niemieckiej. Polskie nie pasuja i dobrze bo jest różnica w jakości wykonania.
Zachęcam do katalogu "Berker" zakładka "Seria Niemiecka".

ravbc
30-06-2009, 09:00
ja rowniez biore fateka pod uwage, choc kusi mnie sterownik mitsubishi, na allegro model fx80 kosztuje 840 zeta, a model 128 ponizej tysiaka, tylko nie wiem jak to pozniej bedzie dzialalo jezeli chodzi o niezawodnosc?
Mitsubishi to sterowniki z górnej półki (mniej więcej tej, na której siedzi też Siemens). Rzecz w tym, że te sprzedawane na allegro to modele sprzed 10-20 lat. Też się do nich przymierzałem, ale zasadnicza trudność w rozbudowie mnie zniechęciła. Nowe rozszerzenia (bo pasują też do starych sterowników), są pieruńsko drogie (tak jak i nowe sterowniki), a używanych rozszerzeń, zwłaszcza tych komunikacyjnych, niesposób dostać. Krótko mówiąc: Mitsubishi to sterowniki profesjonalne i takie też mają ceny.

manieq82
30-06-2009, 12:03
a nie lepiej tutaj, tylko czasu by trzeba żeby wiedzę uporządkować

mario0658
30-06-2009, 14:24
Jestem ZA i juz sie zarejestrowalem :)

sledzic bede pilnie :)

ravbc
30-06-2009, 14:30
Problem polega na tym, że wiedza która tu jest zgomadzona nie znalazła się tutaj dlatego, że się ludziom chciało ją wpisywać, tylko raczej w toku dyskusji i konkretnych zapytań. Żeby coś takiego działało, potrzebna jest pewna minimalna baza aktywnych użytkowników. Tworząc nowe forum automatycznie odcinasz tą bazę użytkowników. Na dodatek nie jesteś w stanie wszystkich stąd tam "przeganiać" (no i jest to niezgodne z regulaminem tego forum AFAIR). Poza tym jakiekolwiek forum jako baza wiedzy obsysa. ;-)
Podsumowując: fajnie byłoby usystematyzować wiedzę z tego wątku, ale to można zrobić jedynie poprzez mozolne przepisywanie jej w nowe miejsce. Przy czym ja sugerowałbym wiki (choć nie cierpię tego mechanizmu), bo pozwola wielu ludziom włączyć się trud przenoszenia informacji w nową lokalizację.
Na koniec może jeszcze dodam, że ta nowa lokalizacja i tak będzie musiała być aktualizowana na podstawie nowych postów tutaj. Żadnej innej opcji nie wróżę powodzenia, a i ta wymieniona przeze mnie jest mocno zależna od chęci ochotników.

PS. nie znam żadnego wątku na tym forum, dla którego taki manewr z uporządkowaniem wiedzy został by ukończony z sukcesem, choć co najmniej kilka razy takie próby na różnych tutejszych wątkach widziałem. Taka już "uroda" forum, że informacje tu zawarte szybko "znikają"... :-(

ravbc
30-06-2009, 16:34
Problem polega na tym, że wiedza która tu jest zgomadzona nie znalazła się tutaj dlatego, że się ludziom chciało ją wpisywać, tylko raczej w toku dyskusji i konkretnych zapytań. Żeby coś takiego działało, potrzebna jest pewna minimalna baza aktywnych użytkowników. Tworząc nowe forum automatycznie odcinasz tą bazę użytkowników.
Nie chwytam - tutaj się ludziom chciało - a w tematycznych wątkach odpowiadających za konkretne rozwiązania się nie będzie chciało ? Drugiej części także nie rozumiem. Czy chodzi Ci o to, że odetniemy się od Pani Kasi która wybudowała dom i właśnie szuka inspiracji na sypialnię ? Twoja wypowiedź sugeruje że ktoś Ci broni być użytkownikiem kilku forów (?).
Problem w tym, że to forum odwiedza multum osób, szukając informacji na różne tematy związane z budową. Spora część z nich, dopiero po obejrzeniu tego wątku i/lub jemu podobnych zaczyna kombinować "w tym temacie". Tacy ludzie nie trafią nigdy na forum "specjalistyczne'. BTW: jest coś podobnego na elektrodzie, ale jakoś tak "na innym poziomie abstrakcji" ;-)


Na dodatek nie jesteś w stanie wszystkich stąd tam "przeganiać" (no i jest to niezgodne z regulaminem tego forum AFAIR). Poza tym jakiekolwiek forum jako baza wiedzy obsysa. ;-)

No ja przepraszam, ale czy używając stwierdzeń: "proponuję", "w mojej opinii", "Co o tym myślicie ?" to kogoś gdzieś przeganiam ? Ktoś się poczuł przeganiany ?
Zostańmy proszę przy racjonalnych argumentach.
Chodziło mi o to, że jak ludzie tu się aktywnie udzielający nie przeniosą się na to nowe forum, to "cały plan weźmie w łeb".

Jako odtrutkę polecam odwiedzenie: http://ccie.pl ;)
Jestem jednym z pierwszych, nadal aktywnych użytkowników. Od 2004 roku userzy napisali ponad 70.000 postów. Znajdziesz tam setki rozwiązanych problemów i case-study. Nie ma większej bazy wiedzy sieciowej w Polsce. Wszystko pięknie posegregowane.
E tam, same nudy ;-) może dlatego takie "poukładane" ;-)

To Twoja opinia i się z nią nie zgadzam. Znacząca część pytań i problemów się powtarza - wystarczy odpowiedzieć na te najczęściej powtarzające się i voila - masz podstawową bazę wiedzy. Nikt Cię do tego nie zmusza. Ja zaś proponuję że będę odpowiadał na pytania.
Tylko te pytania muszą tam trafić. No i dyskutujemy tutaj o systemach DIY, więc bardzo trudno będzie je jakoś sensownie usystematyzować.

Muszę sparafrazować: "Nigdy nie widziałem latającego człowieka, więc tak właśnie pozostanie."
:)
A tego nie zrozumiałem.

PS. Żeby nie było, że tylko narzekam: chciałbym się przekonać, że się mylę ;-)

kenji
01-07-2009, 18:36
Koledzy a ja mam takie pytanie: zauważyłem że preferujecie tutaj skrętkę. Czy w przypadku sterownika PLC jest to podyktowane jakimiś wymogami technicznymi?
Pytam bo mam spory zapas YTDY 6x05 i nie za bardzo uśmiecha mi się teraz wydawać kasę na skrętkę.

Szerzej o moich założeniach opowiem wieczorem bo teraz jadę na budowę.

Pozdr

civic9
01-07-2009, 18:56
Koledzy a ja mam takie pytanie: zauważyłem że preferujecie tutaj skrętkę. Czy w przypadku sterownika PLC jest to podyktowane jakimiś wymogami technicznymi?
Pytam bo mam spory zapas YTDY 6x05 i nie za bardzo uśmiecha mi się teraz wydawać kasę na skrętkę.


Nie ma problemu, ja mam całą, sporą instalację w 80% na YTDYx0.5

Depi
01-07-2009, 23:03
PS. nie znam żadnego wątku na tym forum, dla którego taki manewr z uporządkowaniem wiedzy został by ukończony z sukcesem, choć co najmniej kilka razy takie próby na różnych tutejszych wątkach widziałem. Taka już "uroda" forum, że informacje tu zawarte szybko "znikają"... :-(

To fakt. Jest kilka wątków, które, po pewnym "opracowaniu", starczyłyby na dobrą książke. No ale komu by sie chciało to "obrabiać"?

To jest chyba wciąż zbyt niszowy temat, aby osobne forum zyskało wystarczające momentum, aby się "samo toczyć".

PS. Czy ktoś może mi powiedzieć, czemu NIE powinienem od razu kupic tej ADY? Czy ja jestem pijany, czy to zarąbisty klocek, którego właśnie nam brakowało (vide wątek "Opomiarowanie domu")?

manieq82
01-07-2009, 23:14
pamiętasz jak sie głowiłem na szkoleniu jak to zrobić - i juz chyba wiem :)

Depi
01-07-2009, 23:29
Ej no jestem pijany, ale na moje narąbane oko wygląda to tak, że można te Dallasy wpiąć w ADĘ a ADĘ w Fateka i wsio zapierdzielajet oczień charaszo!

Czy to euforia związana z intoksykacją? :)

Deamos
01-07-2009, 23:35
Dosyc proste jest podlaczenie DS1820 do komputera przez RS232 przez prosty adapter... Fatek ma chyba RS232, nie da sie tego tak samo zrobic i oprogramowac? :roll:

civic9
02-07-2009, 01:54
Dosyc proste jest podlaczenie DS1820 do komputera przez RS232 przez prosty adapter... Fatek ma chyba RS232, nie da sie tego tak samo zrobic i oprogramowac? :roll:

protokół 1wire nie jest banalnie prostym protokołem.
oprogramowanie tego w fateku wygląda na mało realne.

civic9
02-07-2009, 02:01
Ej no jestem pijany, ale na moje narąbane oko wygląda to tak, że można te Dallasy wpiąć w ADĘ a ADĘ w Fateka i wsio zapierdzielajet oczień charaszo!


No można (na to wygląda, jeśli ada czymś nas nie zaskoczy), mam wrażenie, choć nie chce mi się szukać, że tego typu pomysł już tutaj padł dawno, ja to w każdym razie już kiedyś dla siebie rozważałem.

Tylko, że jeśli chcemy gromadzić dane z pomiarów i robić wykresy, a chcemy :) to mamy dwie możliwości:
a) scada - ale z dobrą i tanią/darmową scadą nadal jest problem
b) przenoszenie tych pomiarów z fateka na np. linuxa, po np. modbusie i robimy wykresy, gromadzimy pomiary w bazie itd.

z ad.b. widzę taki problem logiczny, że skoro i tak musimy te pomiary przenosić, w tym wypadku z fateka do peceta, to równie dobrze można przenosić z peceta do fateka, a kilkaset zł zostaje w kieszeni. jedyna zaleta z adą jest taka, że jak padnie pecet to pomiary nadal będą działać w plc, ale to problem prawie teoretyczny.

chyba, że ktoś nie chce gromadzenia danych i wykresów albo znajdzie na to inny sposób.

Depi
02-07-2009, 08:03
z ad.b. widzę taki problem logiczny, że skoro i tak musimy te pomiary przenosić, w tym wypadku z fateka do peceta, to równie dobrze można przenosić z peceta do fateka, a kilkaset zł zostaje w kieszeni. jedyna zaleta z adą jest taka, że jak padnie pecet to pomiary nadal będą działać w plc, ale to problem prawie teoretyczny.


Myślę, że padający pecet to niejest problem teoretyczny - ich niezawodność jest wielokrotnie mniejsza, niż PLC. Poza tym czasem możemy chcieć je po prostu wyłączyć z użytkowania - choćby po to, żeby zrobić jakies zupełnie niepotrzebny upgrade systemu czy coś. Pomiaty moga sobie na chwile stanąć, ale sterowanie nie powinno. Dla mnie więc bardziej logiczne jest, aby system był autonomiczny i tylko wypluwał dane do archiwizacji. Nie chciałbym, aby mi reku zaczął nagle podawać powietrze o temp -20 bo akurat zachciało mi sie pobawić z komputerem :) Oczywiście wyjście jest - dedykowany PC do pomiarów, ale czy to nie jest mnożenie bytów ponad potrzebę?

Z innej beki - looknąłeś na tego Linucha MCE?

civic9
02-07-2009, 08:28
Myślę, że padający pecet to niejest problem teoretyczny - ich niezawodność jest wielokrotnie mniejsza, niż PLC. Poza tym czasem możemy chcieć je po prostu wyłączyć z użytkowania - choćby po to, żeby zrobić jakies zupełnie niepotrzebny upgrade systemu czy coś. Pomiaty moga sobie na chwile stanąć, ale sterowanie nie powinno. Dla mnie więc bardziej logiczne jest, aby system był autonomiczny i tylko wypluwał dane do archiwizacji. Nie chciałbym, aby mi reku zaczął nagle podawać powietrze o temp -20 bo akurat zachciało mi sie pobawić z komputerem :) Oczywiście wyjście jest - dedykowany PC do pomiarów, ale czy to nie jest mnożenie bytów ponad potrzebę?


Wchodzimy w zasadzie temat, który jest kwestią gustu w przypadku naszych zastosowań (co innego oczywiście w fabryce, ale wtedy też pewnie nie byłoby dallasów) - żeby było jasne :)

Na taką okoliczność widzę rozwiązania typu: ostatni pomiar zachowuje swoją aktualność (nawet to będzie zachowanie domyślne w przypadku odczytu przez modbus, jeśli slave modbusa zniknie, więc dopóki nie będzie gwałtownego załamania pogody to nic nie zauważymy) lub przejście na alternatywne sterowanie, uwzględnione w kodzie plc, ewentualnie ręczne wymuszenie w PLC czegoś na czas maintenance'u. I jednak nadal uważam problem za teoretyczny jako były admin nie jednej maszyny, które np. i po 5 lat chodziły po 24h/24h. No chyba, że ktoś naprawdę chce taki domowy serwer traktować bardzo eksperymentalnie. Na razie u mnie jest dokładnie odwrotnie - częściej wyłączany jest jednak PLC, czasem po kilka razy na kilka minut, bo trzeba go wyłączyć do aktualizacji programu :( (pomijam możliwość wprowadzania małej zmiany w jednym miejscu online). Na Linuxowym serwerze można grzebać naprawdę sporo dopóki nie ma potrzeby zmian sprzętowych lub sieciowych bez jego unieruchamiania.

Jeszcze jeszcze jedna kwestia - nie wszystkie pomiary zrobimy na 1wire. Np. wilgotność (podobno był, ale nawet jak znajdziemy to tego już ADA nie obsłuży raczej), o ile ktoś planuje takie rzeczy. Chociaż temperatury najważniejsze, więc można wytłumaczyć inne miejsce ich obsługi. Ale wtedy będziemy przerzucać część pomiarów w jedną stronę, a część w drugą.



Z innej beki - looknąłeś na tego Linucha MCE?Kojarzę tylko nazwę, zamierzam się temu przyjrzeć tylko pod kątem multimediów, a to sobie zostawiam na daleką, nieokreśloną przyszłość.

ravbc
02-07-2009, 09:42
Z mojego punktu widzenia ta ADA ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Działa. ;-)
Odczyt temperatur z 1-wire na linuksie też jest prosty, ale już przerzucenie tego po modbusie okazuje się nie trywialne (chyba, że znalazła się ostatnio jakaś przyjazna biblioteka modbusowa, o której nie wiem). No i być może to jest powód dla którego warto by jednak w tą ADĘ zainwestować...

kgolebiowski
04-07-2009, 10:20
Witam.Od dłuższego czasu czytam ten wątek i to po kilka razy.Zauroczyła mnie idea i rozwiązania inteligentnego domu.Byłem w takim u mojego kolegi i te rozwiązania powaliły mnie na kolana.Sterowanie poprzez panel praktycznie wszystkim,rozdzielnia wielkości szafy pancernej.Marzy mi się wykorzystanie chociaż pewnych rozwiązań w moim nowo budowanym domu.Za miesiąc wchodzi na budowę elektryk a po nim zaraz tynkarz.Chciałbym pewne rozwiązania przewidzieć na przyszłość.Niestety mam zero orientacji z zakresu elektryki,elektroniki i programowania.Chciałbym wykorzystać takie rozwiązania:
- sterowanie systemem i dostęp odbywał się poprzez PC
- kontrola temperatury w poszczególnych pokojach i poprzez to możliwość jej regulacji na zaworach przy grzejnikach i na podłogówce
- możliwość sterowania oświetleniem i systemem nawodnienia,alarmem
Zapewne jest jeszcze wiele rozwiązań ,które nie przychodzą mi do głowy.
Czy mógłbym prosić łopatologicznie przedstawić sposób budowy takiej instalacji.Zapewne taka wiedza przyda się też innym.Sam takiej instalacji nie zrobię ale będę wiedział czego mam wymagać od elektryka,jakie urządzenia zastosować.

Paweł Irek
04-07-2009, 14:02
Czy mógłbym prosić łopatologicznie przedstawić sposób budowy takiej instalacji.Zapewne taka wiedza przyda się też innym.Sam takiej instalacji nie zrobię ale będę wiedział czego mam wymagać od elektryka,jakie urządzenia zastosować.

Łopatologicznie to wydaje mi się, że trzeba zacząć od:

1. Rozpoznania potrzeb - i tutaj Pan się już w miarę określił
2. Określenia półki cenowej dla całej instalacji (dzięki temu zaoszczędzi się czasu na przeglądaniu ofert wszystkich producentów)
3. Wyboru odpowiedniego dla Pana systemu rozwiązań. Wiąże się to z określeniem przyszłej struktury okablowania, a co za tym idzie wyborem konkretnego systemu producenta automatyki domowej...

...i dopiero jak te rzeczy będą określone to będzie można mówić konkretniej o tym jakie urządzenia do czego, po co i jak...

W tym wątku bardzo dużo się mówi o zastosowaniu np. sterowników PLC, których stosowanie to zwykle bardzo indywidualna sprawa, choć oferują dosyć dużą uniwersalność zastosowań, niestety wiąże się to z dużo większą pracochłonnością i wymaga wysokiej wiedzy technicznej z zakresu elektryki, elektroniki i programowania. Na rynku są też rozwiązania "gotowe", które znacznie skracają czas wdrożenia... mogę służyć wszelkimi informacjami na temat jednego konkretnego rozwiązania, ale to już Pańska decyzja na bazie jakich rozwiązań będzie zrealizowany Pana system automatyki domowej. No i jak już będzie decyzja to warto wysłać wykonawcę na szkolenie lub po prostu wziąć takiego wykonawce, który zrealizował już kilka takich systemów i w miarę swobodnie się w nich porusza.

kgolebiowski
04-07-2009, 15:51
Na razie nie mam zielonego pojęcia nt kosztów,podejrzewam że przy rozbudowanym systemie idą w dziesiątki tysięcy jesli nie setki.Wydaje mi się że rozwiązania oparte na PLC,które są omawiane na forum są niezbyt drogie.W pierwszy rzędzie chcę wiedzieć jakie okablowanie jest potrzebne dla przyszłego systemu.Chętnie też bym dowiedział się jakie są gotowe rozwiązania.

Paweł Irek
04-07-2009, 16:38
W pierwszy rzędzie chcę wiedzieć jakie okablowanie jest potrzebne dla przyszłego systemu.

No właśnie, i tutaj chyba wszyscy się chyba ze mną zgodzą, ciężko mówić o konkretnym okablowaniu zanim nie dokona się wyboru konkretnego systemu rozwiązań... bo o systemach bezprzewodowych chyba jednak nie ma co mówić skoro tynki jeszcze nie położone. A zrobić coś sensownego na systemach PLC to jednak wyższa szkoła jazdy, którą trzeba oddać w ręce entuzjastom i patrzeć z podziwem co się z tego wykluje.
Może będzie dyskusja PLC vs. "Gotowce"?

sql
04-07-2009, 23:23
witam,
nie wiem, czy to dobry temat, bo wprawdzie mój problem nie dotyczy tzw. inteligentnych domów, a jedynie drobnej automatyki.
Chodzi o zdalne sterowanie.
Na dolnym poziomie mam 11 rolet, które chciałem mieć sterowane radiowo.
Początkowo miało to wyglądać tak, że każda roleta ma odbiornik (Nice) radiowy, do tego jeden pilot wystarczająco-kanałowy, którzy miał być zaprogramowany do obsługi owych rolet.
W między czasie po konsultacjach z elektrykiem i bliższym zaplanowaniu całej instalacji wyszło, że i tak większość przełączników oświetlenia w salonie i holu będzie na przekaźnikach, w związku z czym żarówki i przełączniki i tak nie będą łączone ze sobą wzajemnie, a zejdą do piwnicy do rozdzielni i tak zostaną "zkrosowane".
Tak sobie pomyślałem, że skoro tak, to może i kilka świateł zrobić na pilota - oglądając telewizję wiadomo - nie chce się wstawać. Po rzucie okiem i drobnej analizie wyszło, że potrzebuję 9 kanałów na światło w salonie i holu.
zamiast montować puszki przy każdym świetle, lepiej skorzystać z tego, że kable wyciągnięte są do rozdzielni i tam wstawić sterownik radiowy - o odpowiedniej liczbie kanałów. Jak tak, to od razu pomyślałem sobie o roletach - skoro w rozdzielni będzie dużo-kanałowy odbiornik radiowy, to może kupić więcej-kanałowy odbiornik radiowy, przewody od rolet (11 sztuk) wyciągnąć również osobno do rozdzielni, a rolety kupować zwykłe elektryczne - bez żadnych modułów radiowych w poszczególnych roletach.
Jak zostało pomyślane, tak zostało wykonane.
W tej chwili cały dom jest odpowiednio okablowany i wszystko wyciągnięte jest do rozdzielni.
Elektryk poleca sprzęt firmy Elmes - cztery czterokanałowe odbiorniki radiowe pod które podepnie mi całą instalację.
Kłopot leży w.... pilocie.
Niby jest 32 kanałowy, więc zgodnie z zapotrzebowaniem, natomiast ma tylko 4 przyciski + przełącznik grup kanałów.
Nad przyciskami są cztery diody, które oznaczają wybraną grupę kanałów.
Boję się, że będzie to zajebiście ciężkie w eksploatacji - przełączenie np. 20tego odbiornika, to przełączenie się na piątą grupę i wybranie pierwszego kanału - strasznie ciężkie :(,
Jak rozwiązujecie takie problemy? Fajny byłby pilot z większą ilością przycisków - np. 4 grupy po 8 kanałów - już by było prościej (np. Hager).
Tylko czy aby pilot innej firmy będzie współpracował z odbiornikiem Elmesa?
Pewnie słabo szukałem, ale z Hagera znalazłem tylko 1-kanałowe odbiorniki - musiał bym ich kupić całą masę :(,
Co począć w tej sytuacji - czym u siebie sterujecie automatyką domową?
Jak to się sprawdza przy większej ilości urządzeń?
Będę bardzo wdzięczny za jakieś sugestie.

Paweł Irek
05-07-2009, 14:29
Ostatnio badam podobny temat i powiem szczerze, że bez jakiś super rezultatów.

Jeśli chodzi o Elmesa to oferta jest ciekawa dlatego, że ma w ofercie odbiornik 20-kanałowy, ale faktycznie wygląd i obsługa nadajnika chyba pozostaje wiele do życzenia.

Trochę lepiej jest z Nice zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania Nieceway. Z tym, że ich wielokonałowe piloty są ładniejsze i ciekawsze, ale też nie są komfortowe jeśli chodzi o ilość dostępnych funkcji z jednej "sekcji". W każdym razie wybór mają spory różnych modeli i można coś dobrać. Niestety odbiorniki uniwersalne tylko dwukanałowe. Mają też 4 kanałowy, ale z daje się że nie jest on do uniwersalnych zastosowań tylko pod konkretną automatykę Nice... ale to trzeba by było sprawdzić.

Firma DTM system ma w ofercie pilot 20-funkcyjny i niezależne odbiorniki ale mówiąc łagodnie wygląda on jakby był z innej epoki.

Troszkę lepiej ma się sprawa z pilotami i odbiornikami firmy Summer (http://www.sommer-polska.com.pl/Download/65027V009_Funk_PL_200512_small.pdf) - link do pdf z ofertą

Na koniec jeszcze dorzucę ofertę pewnej firmy (www.eldrim.pl) która robi odpowiedniki odbiorników do pilotów znanych firm może Ci się to przydać gdbyś na przykład zdecydował się na pilot wielokanałowy NICE. Jakość urządzeń niestety nie mi nie znana.

sql
05-07-2009, 18:43
dzięki za odpowiedź. faktycznie słabo to wygląda.
jutro zadzwonię do Hagera i zapytam jakie mają odbiorniki oraz do Elmesa, czy faktycznie wykonują piloty na zamówienie - wtedy można by sobie zrobić 12 przyciskowy w 3 sekcjach i by było super - sekcja światła, sekcja opuszczania rolet, sekcja podnoszenia rolet.

mario0658
05-07-2009, 18:52
dzięki za odpowiedź. faktycznie słabo to wygląda.
jutro zadzwonię do Hagera i zapytam jakie mają odbiorniki oraz do Elmesa, czy faktycznie wykonują piloty na zamówienie - wtedy można by sobie zrobić 12 przyciskowy w 3 sekcjach i by było super - sekcja światła, sekcja opuszczania rolet, sekcja podnoszenia rolet.


Tez jestem zainteresowany , wiec prosze daj znac co z tego wyszlo

civic9
05-07-2009, 18:54
Ja dlatego postawiłem na sterowanie ręczne.

Piloty to dla mnie same wady. Jeszcze jeden pokój by się dało wytrzymać, ale tak cały dom ... Gdzie ten pilot ma leżeć? Ile ich ma być? Jeśli w jednym miejscu - to po co pilot, jeśli może zmieniać lokalizację - to trzeba go szukać. W każdym pokoju gdzieś indziej może leżeć, każdy z domowników może go gdzieś odłożyć, czymś przykryć. Od czasu do czasu ktoś wyniesie przez przypadek do innego pokoju.

A za to... w pokojach większych lub w takich miejscach gdzie faktycznie może się nie chcieć wstać - przyciski na ścianie (zgodnie z tym wątkiem dowolnie programowalne, więc da się tam wcisnąć trochę funkcji, które się wypracuje w miarę potrzeb). Np. w salonie mam 4 miejsca z przyciskami (po 10 szt.). Nawet bez zaplanowanej wcześniej aranżacji to teraz pasuje do prawie wszystkich konfiguracji meblowych. W sypialni przy łóżku po obu stronach. Itp. Dla mnie to lepsze rozwiązanie niż piloty. Zawsze na swoim miejscu i pod ręką.

Ale to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji.

(ps. plus oczywiście sterowanie z laptopa, który częściej jest pod ręką niż byłby jakikolwiek pilot - ale to już zależy od tego co się robi)

Paweł Irek
05-07-2009, 19:30
Ostatecznie też można eksperymentować z kodem RC5 no ale to tylko na podczerwień więc sterowanie lokalne. Za to dostęp do pilotów ogromny :) prawdopodobnie każdy ma ich kilka... , akurat do sterowania oświetleniem salki TV powinien ok. Są nawet dość sprytne odbiorniki 4-kanałowe na aledrogo.

Jak wg. was powinien wyglądać i jakie mieć możliwości uniwersalny pilot i odbiornik do automatyki domowej?

sql
05-07-2009, 19:42
piloty mają wady, to prawda - zaletą dla mnie jest to, że mogę się bawić wszystkim, nie wstając z fotela/kanapy ;),
leniwy nie jestem, ale jak już człowiek buduje ten wymarzony dom, to fajnie zrobić kilka rzeczy, które uprzyjemnią życie :),
pilot może leżeć gdziekolwiek, co więcej pilot jest tani, a więc możesz kupić sobie 10 pilotów - wtedy na pewno nie będzie poszukiwań :),
jeśli chodzi o podczerwień, to zdecydowanie odpada - zbyt duży domek :(,
wymarzony pilot? choć nie jestem wyznawcą iphone'ów, to jednak interfejs mają super. może coś takiego? takie coś, jak menu główne w iphone'ie - to wg. mnie był by ideał do sterowania radiowego :).
jutro wybadam temat elmesa i hagera - jak coś się dowiem, to dam znać.

civic9
05-07-2009, 20:54
buduję sobie interfejs webowy, więc jak najbardziej będzie też sterowany z każdego bardziej nowoczesnego telefonu. podrzuciłem tutaj już tą ideę wcześniej. to jak najbardziej uważam za słuszny pomysł przynajmniej dla tych co są bardzo przywiązani do telefonu - jak ja :)

ps. będę uparty - z łóżka i kanapy mam bliżej do przycisku niż do pilota, nawet jeśli będzie na najbliższym stoliku. chyba że ktoś chce spać z pilotem, albo każdego domownika wyposażyć w naręczny - o, to by było ciekawe i nowoczesne :)

civic9
05-07-2009, 20:58
Jak wg. was powinien wyglądać i jakie mieć możliwości uniwersalny pilot i odbiornik do automatyki domowej?

Np. tak http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?p40,pilot-uniwersalny-lcd-kolorowy
Nie chce mi się szukać, ale ktoś kilka stron wcześniej podawał kilka innych tego typu rozwiązań - oczywiście przeznaczonych do konkretnych systemów, nawet chyba fajniejszych od w/w. Można się na tym wzorować :)

Do osiągnięcia w naszych home-self-made systemach np. na telefonach ala iphone. nawet niektórzy już coś proponują w tym stylu: http://domiq.pl/

Depi
06-07-2009, 10:59
Nie chcę Was zanudzać, ale np. LinuxMCE obsługuje tzw. Web Pady czy UMPC takie, jak np. to:

http://www.linuxfordevices.com/c/a/News/Worlds-smallest-x86based-Internet-tablet/

Myślę, że to jedyne rozwiązanie, ktore jakoś się broni - ładne, elastyczne, dedykowane.

Ten DomiQ byłby fajny gdyby nie:

- był tylko na iPhone
- był na iPhone - tzn. nie zawsze telefon jest pod ręka, a odpalenie aplikacji zawsze chwile trwa. Zastosowanie tylko do rzeczywiście zdalnego dostępu, czyli de facto bajer do uzycia 3 razy do roku.

Zgadzam się z civikiem - piloty to niepotrzebna komplikacja. Zanim go znajdziesz, zanjdziesz guzik ew. odpowiedni ekran to już 3 razy podszedłbyś do przycisku ściennego. Przy okazji spalając jakieś kalorie. :P

ravbc
06-07-2009, 11:16
Jeśli pilot to tylko taki jak w promowanym przez Depiego LinuxMCE, czyli jeden do wszystkiego i o ograniczonej klawiszologii. Chociaż dla mnie istotniejsze tam jest połączenie wszystkich sterowanych instalacji w jednym "front-endzie". Dzięki temu w większości przypadków nie trzeba szukać sterowania do danego kawałka, tylko wybrać inną funkcję w już uruchomionym narzędziu.

Depi
06-07-2009, 11:18
Otototo właśnie! :)

Paweł Irek
06-07-2009, 13:33
Piloty, które wskazaliście są oczywiście bardzo ciekawe fajne bajeranckie i w ogóle, ale jednak ciągle jeszcze są to takie Techbajery.

Moim zdaniem pilot powinien być przede wszystkim ergonomiczny czyli taki od dla ludzi od lat 5 do 105, dla ludzi zaspanych, i nie trzeźwych... najlepiej to powinien on być na tyle intuicyjny, że można go obsługiwać nie patrząc na niego. Dodatkowo powinien on być stosunkowo nie drogi tak by każdy z domowników mógł mieć jeden osobisty z własnymi preferowanymi ustawieniami... wytrzymałość mechaniczna i stabilność pracy też mają ogromne znaczenie. I najbliżej moim zdaniem tego jest Niceway... co o tym sądzicie, jakie największe wady mają takie pilociki?

sql
07-07-2009, 00:21
dobra, a więc przebadałem sprawę sterowania radiowego w Elmesie i Hager'ze :),
w tym pierwszym kupujemy odbiorniki x-kanałowe i roletowe podłączamy do rolet, przekaźnikowe do przekaźników (u mnie bistabilnych) - mamy rolety na pilota i światełko na pilota. jeśli chodzi o pilota, to na razie jest lipa - wszystkie mają 4 przyciski do kanałów (możliwe 1, 2 lub 8 grup kanałów) - sterowanie pojedynczym urządzeniem raczej dość upierdliwe - trzeba liczyć div i mod 4 - szybciej chyba pójść z buta do przełącznika na ścianie ;),
możliwe ustawienia, to np. 2 piloty - na pierwszym A-opuszczanie wszystkich rolet, B-podnoszenie wszystkich rolet, C-opuszczanie rolet w salonie, D-podnoszenie rolet w salonie - na pozostałych kanałach poszczególne rolety (trzeba trzymać rozpiskę, zanim człowiek nie wykuje na pamięć); na drugim pilocie na pierwszych trzech grupach zakodowane 12 świateł - jeszcze jako tako da radę tym operować. dobra wiadomość - pod koniec roku Elmes wypuszcza nowego pilota. Ma działać z dotychczasowym sprzętem i ma być większy, ciekawszy, z dużą ilością przycisków i... LCD :). Na razie nie ma żadnych publikacji na necie w tej materii, ale pracownicy (email/telefon) firmy Elmes zarzekają się, że do końca roku pilot będzie.
Koszt przy 12 roletach i 10 światłach? 2x 6-kanałowy sterownik roletowy (ST6H) - 700pln, 20-kanałowy sterownik (CH20H) - 250pln, 2x pilot 32-kanałowy (CH32HT) 260pln - całość około 1300pln,
nie liczę przekaźników bistabilnych do sterowania oświetleniem, bo te tak czy siak musiałem mieć.
a teraz Hager - bez bawienia się w magistrale przesyłowe i inteligentne domy - sama automatyka na radio:
odbiornik radiowy - TU350 - 600pln,
moduł łączący 4-wyjściowy - 750pln,
niestety, rolety muszą być obsługiwane dwoma wyjściami, a więc na 12 rolet idą 3 moduły, do tego następne 3 na światło - razem 4500pln,
do kompletu dwa piloty i mamy 5500pln - 4x drożej niż na elmesie :(,
co prawda pilot ma 8 przycisków, ale przy tej różnicy w cenie chyba wolę zaczekać na ten nowy pilot ;),
no nic - w tym tygodniu elektryk będzie mi kończył instalację, więc opowiem jak to w końcu wyszło.

PS-jeśli chodzi o Hagera, to modele podałem za konsultantem z firmy, ceny znalazłem na ich oficjalnym cenniku. pewnie jakiś rabat by dało radę załatwić, ale wcale nie tak prosto znaleźć te komponenty na necie :(

fzawadiak
07-07-2009, 22:04
Witam, tak szybko chciałbym sprostować, że rozwiązanie DOMIQ działa też na iPod Touch, nie tylko na iPhone. Aplikacja startuje około sekundy, po czym ma się podgląd całego systemu.

Naprawdę ciężko szybciej dobiec do przycisku na ścianie :-)

Co do sterowania taką ilością rolet, to może faktycznie jednak rozwiązanie z PLC? DOMIQ działa też ze sterownikami z MODBUS... :-)

kgolebiowski
14-07-2009, 19:45
Co sądzicie o możliwości zastosowania w automatyce domowej systemu MINIDO
http://www.inteligentny-dom.org.pl/index.php?k13,b-system-automatyki-minido-b.Jak się ma cenowo zastosowanie takiego systemu do systemu opartego na sterownikach PLC Fateka?

kenji
16-07-2009, 14:28
Ja jestem póki co na etapie kablowania domu.

Na razie wygląda to tak:
- gniazdka są łączone w obwody po 3-4 i dalej sprowadzane do rozdzielnicy
- włączniki - każdy jeden idzie do rozdzielnicy, bezpośrednio
- lampa - każda jedna bierze zasilanie z rozdzielnicy

Do każdego gniazdka na wszelki wypadek podciągnąłem przewód 6x0,5, który jest bezpośrednio doprowadzony do pomieszczenia technicznego. Tak samo potraktowane są wszystkie włączniki (dzięki temu zawsze mam te 6 żył w zapasie które mogę do czegoś wykorzystać)


Teraz kilka słów o sterowaniu. Na razie jeszcze nie wybrałem serca systemu. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale skłaniam się raczej do jakiegoś urządzenia typu Easy Moeller. Ewentualnie jakiś większy sterownik PLC. Ale to jeszcze jest do przemyślenia.

Podstawą sterowania są przekaźniki bistabilne. Kiedyś w tym wątku były polecane produkty Central Elektro i takie też będę kupował.
http://www.central.krakow.pl/index.php?site=search&categoryQuery=42&node=42&categoryMode=close
Poza typowymi funkcjami posiadają jeszcze styki Set/Reset, mogą współpracować z PIRem itd itp. Możliwości sporo.

Jako że swoją przygodę z programowaniem skończyłem na etapie C-64 i Basic`a (ehhh cóż to był za sprzęt....) to będę raczej bazował na urządzeniach z wej/wyj przekaźnikowymi które jest mi prościej ogarnąć rozumem :)


Na tą chwilę mam opanowane (w sensie wydaje mi się że przemyślane i gotowe do wdrożenia) - po myślnikach wymieniłem co będzie/nie będzie robiła instalacja
a) instalacja oświetleniowa
- nie będzie scen świetlnych (być może później tak, ale nie w pierwotnej wersji nie)
- w sypialni będzie dodatkowy wyłącznik "panikowy" - w razie niemca jego naciśnięcie spowoduje zapalenie się większości lamp w całym domu i jego otoczeniu (nie licząc tych wolnostojących)
- w nocy drogę do WC i ewentualnie schody na parter będzie oświetlała lampka sterowana otwarciem drzwi od sypialni (z uwagi na posiadanie kotów szt2 wszelkie PIRy mogę sobie wybić z głowy)

b) rolety (posiadam tylko w dwóch oknach od strony północnej)
- tutaj akurat filozofii wielkiej nie ma - zwykłe strowanie + centralne zamknięcie/otwarcie, docelowo integracja z centralą alarmową


c) ochrona przed zaczadzeniem - w kotłowni będę miał zainstalowany min. czujnik tlenku węgla. W razie stwierdzenia obecności tego gazu najpierw włączy się wentylator i alarm, a po kilkunastu sekundach zostaną zablokowane drzwi do kotłowni, do czasu przewietrzenia się pomieszczenia.


Na razie to wszystko. Reszta to luźne przemyślenia.

Ogrzewanie - u mnie parter będzie w podłogówce, na piętrze normalne grzejniki + kawałek podłogówki w łazience. To mi nieco determinuje sposób sterowania.
Przez kilka wątków przewinął się temat pomiaru temperatury za pomocą temometrów cyfrowych Dallasa. Początkowo też o tym myślłem jednak na tą chwilę jestem zdecydowany na cos innego mianowicie na termostaty w każdym pomieszczeniu z podłogówką (co najwyżej za wyjątkiem łazienek). W pomieszczeniach z grzejnikiem będą zwykłe zawory termostatyczne.
Termostaty mają dodatkowy styk umożliwiający centralne zmniejszenie temperatury do 5stC. Sterowanie podłogówką oczywiście poprzez zawory elektryczne.
Minus jest jeden - brak wizualizacji temperatury i wszystko co z tym związane.

- alarm - póki co stanowi osobną instalację, przewidziany do integracji z resztą instalacji elektrycznej. Z czasem pomyślę jeszcze nad modułami komunikacyjnymi. Bo chciałbym dostawać informacje o ewentualnych alarmach także na komórkę (poza tym ze względów ekonomicznych nie ma sensu żeby każdy alarm szedł na centralę monitoringu ochrony).

- kamery - temat najmniej ruszony, poza wytypowaniem miejsc które chciałbym aby objęło oko kamery nic więcej nie jest zrobione. Wkrótce tylko w wytypowane miejsca wyląduje koncentryk.

- sieć komputerowa - w tej chwili w domu mam Wi-Fi, ale nie jestem do końca z tego zadowolony. W każdym pomieszczeniu będzie gniazdo z siecią komputerową.

- ogród - poza tym że będzie nawadnianie to na razie temat odłożony na później

- woda - kolejny nieco skomplikowany system. Poza wodą miejską będę miał także wodę ze studni i deszczówkę. Trzeba będzie jakoś tym zarządzać no i zabezpieczyć hydrofor przed suchobiegiem


Do tego dochodzi jeszcze kilka drobiazgów, ale na razie na nie nie mam pomysłu: odkurzacz centralny, GWC, solar, rekuperator. Wiekszość tych urządzeń i tak będę miał "pod ręką" więc ich podpięcie nie powinno być wielkim problemem (w sensie dołożenia przewodu).


Aha! Ważna informacja. Małżonka postawiła veto. Mam sobie wybić z głowy zabudowywanie po kilka wyłączników koło siebie. Maksymalnie mogą być 3 i to też nie więcej niż jeden taki zestaw na pokój. Także to ogranicza pole do zabawy.


Więcej nie pamiętam. Nie mam swojego "magicznego" zeszytu pod ręką.

ravbc
16-07-2009, 14:47
Aha! Ważna informacja. Małżonka postawiła veto. Mam sobie wybić z głowy zabudowywanie po kilka wyłączników koło siebie. Maksymalnie mogą być 3 i to też nie więcej niż jeden taki zestaw na pokój. Także to ogranicza pole do zabawy.
Ja sobie sam takie ograniczenie postawiłem i to mimo, że lepsza połowa pozostawiła mi w tym temacie wolną rękę. Uważam, że większa ilość przycisków niż te 6 (używam włączników dwuklawiszowych), jest nieergonomiczna. Nawet przy tej liczbie nie jest łatwo zapamiętać co który klawisz robi, a nie wyobrażam sobie opisów (tekstowych) na klawiszach, no a graficznie nie da się odróżnić lampy 1 do lampy 2 ;-)
Moim zdaniem jakiekolwiek bardziej zaawansowane sterowanie powinno być realizowalne za pomocą znacznie bardziej rozbudowanego (funkcjonalnie - zwłaszcza o wizualizację) interfejsu, niż jest w stanie zaoferować jakikolwiek zestaw klawiszy w ścianie. ;-)

climber79
17-07-2009, 08:59
a po kilkunastu sekundach zostaną zablokowane drzwi do kotłowni, do czasu przewietrzenia się pomieszczenia.

To jest raczej kiepski pomysł. Chyba że akurat znajdzie się tam teściowa, a nie twoja żona.

kenji
17-07-2009, 09:11
a po kilkunastu sekundach zostaną zablokowane drzwi do kotłowni, do czasu przewietrzenia się pomieszczenia.

To jest raczej kiepski pomysł. Chyba że akurat znajdzie się tam teściowa, a nie twoja żona.

Z teściową pomysł dobry, nabiera głębi:). Czas ten można wydłużyć. Ewentualnie zostawię sam alarm i wentylator. Zobaczę jeszcze.

todaks
19-07-2009, 11:23
W razie stwierdzenia obecności tego gazu najpierw włączy się wentylator i alarm, a po kilkunastu sekundach zostaną zablokowane drzwi do kotłowni, do czasu przewietrzenia się pomieszczenia.
z tymi drzwiami to porażający pomysł

- alarm - póki co stanowi osobną instalację, przewidziany do integracji z resztą instalacji elektrycznej. Z czasem pomyślę jeszcze nad modułami komunikacyjnymi. Bo chciałbym dostawać informacje o ewentualnych alarmach także na komórkę (poza tym ze względów ekonomicznych nie ma sensu żeby każdy alarm szedł na centralę monitoringu ochrony).

Alarm jako osobny system w tym wypadku to straszna rozrzutność . Moim zdaniem powinieneś dążyć do takiego rozwiązania które będzie wykorzystywało czujniki alarmowe również w funkcjach automatyki

- kamery - temat najmniej ruszony, poza wytypowaniem miejsc które chciałbym aby objęło oko kamery nic więcej nie jest zrobione. Wkrótce tylko w wytypowane miejsca wyląduje koncentryk.

Koncentryk do przesyłu obrazu z kamer ograniczy Ci wybór tylko do kamer analogowych. Lepszym rozwiązaniem będzie położenie kabla UTP. Dzięki temu będziesz mógł sięgnąć po kamery zarówno analogowe jak i IP.

- sieć komputerowa - w tej chwili w domu mam Wi-Fi, ale nie jestem do końca z tego zadowolony. W każdym pomieszczeniu będzie gniazdo z siecią komputerową.

W praktyce kabel zawsze będzie górą nad radiem

- ogród - poza tym że będzie nawadnianie to na razie temat odłożony na później
Ale musisz jednak już teraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy system nawadniania ma być systemem osobnym czy zarządzanym jako element systemu. Wg mnie osobny system jest nieuzasadniony ekonomicznie

Aha! Ważna informacja. Małżonka postawiła veto. Mam sobie wybić z głowy zabudowywanie po kilka wyłączników koło siebie. Maksymalnie mogą być 3 i to też nie więcej niż jeden taki zestaw na pokój. Także to ogranicza pole do zabawy.
Widziałem jak w jednym z domów w pokoju zwanym salonem elektryk zafundował siedem podwójnych przełączników do sterowania obwodami światła na centralnej ścianie - efekt estetyczny był więcej niż żałosny . Dobrze że kable schodziły do rozdzielni . Wszystkie zostały zlikwidowane . W ich miejscu stanął panel dotykowy który w wygaszaczu przyjmował kolor i strukturę ściany ( widoczna pozostawała tylko ramka )

Więcej nie pamiętam. Nie mam swojego "magicznego" zeszytu pod ręką

Proponuję abyś wziął pod rozwagę systemy gotowe. Znam dwa polskie produkty które spełnią Twoje oczekiwania . Wszystkim klientom zawsze zwracam uwagę na jedną rzecz.
Jeżeli decydujesz się nad wyborem rozwiązania musisz wziąść pod uwagę prostotę obsługi i konfiguracji. Spotkałem się już z sytuacją gdzie mąż elektronik stworzył instalację domową . Póki żył było OK ale miał wypadek , nikt nie umiał usunąć usterki .

tom_info
21-07-2009, 16:54
Jak sprawuje się moduł głosowy dla fateka ? Z tych informacji co zamieszczone są w opisie wynika, ze można dawać do niego dzwięki mono, 8 bitowe.
Słychać wyraźnie komunikaty, czy głos jest kiepski ?

Depi
21-07-2009, 18:49
Witam, tak szybko chciałbym sprostować, że rozwiązanie DOMIQ działa też na iPod Touch, nie tylko na iPhone. Aplikacja startuje około sekundy, po czym ma się podgląd całego systemu.

Naprawdę ciężko szybciej dobiec do przycisku na ścianie :-)

Co do sterowania taką ilością rolet, to może faktycznie jednak rozwiązanie z PLC? DOMIQ działa też ze sterownikami z MODBUS... :-)

To już brzmi lepiej. Choć wciąż uważam że do przycisku będzie szybciej - szczególnie, że zawsze wiadomo gdzie on się znajduje, czego nie można powiedzieć o różnej maści pilotach :)

A jak cena tego rozwiązania - poza 900 zł za iPoda?

kenji
21-07-2009, 19:17
Wyleczyliście mnie z tą blokadą drzwi. Co do reszty to :

alarm - docelowo jak najbardziej chcę maksymalnie wykorzystać centralę alarmową. W końcu po to kupowałem Integrę 128 żeby mieć zapas wejść/wyjść.
Pisząc że póki co alarm stanowi osobną instalację miałem na myśli to że na razie centrala tylko "pilnuje" domu. W tej chwili mam pełno innych spraw na głowie (kto ich nie ma przy budowie?) i nie mam czasu żeby ją zintegrować z elektryką.

kamery - dzięki za zwrócenie uwagi z tą skrętką. Nigdy nie siedziałem w CCTV i przez to mój wybór padł na koncentryka. Dobrze że jeszcze nie kupowałem przewodu

ogród - na razie mam wielką górę humusu nie działce i tyle :D Zostawiłem jednak sporej wielkości przepust pod przewody do sterowania nawadnianiem itd itp.


Na razie poza rozłożeniem instalacji elektryczne+przewody słaboprądowe żadnych większych inwestycji nie poczyniłem. Wiem że prostota obsługi i serwisu jest ważna. Dla tego chcę dobrze przemyśleć kwestię serca systemu.
Póki co zaczynam walkę z kanalizą :/

MidVis
24-07-2009, 16:53
Witajcie,

by może się wgryzam w jakiś temat, ale jeśli ktoś byłby zainteresowany, to ja mam zamiar uruchomić u siebie takie rozwiązanie (wklejam ze swojego dziennika):

--------------------------------------
Instalacja elektryczna

Cała zakulisowa walka toczyła się natomiast o rozwiązania instalacji elektrycznej. Całość ma zostać wykonana standardowo, poza instalacją grzewczą czyli:

-pięć grzejników elektrycznych (konwektory)
-jedna mata grzejna (łazienka).

Domek tego typu, według moich informacji - powinien stosunkowo szybko się nagrzewać (również wychładzać oczywiście). Sam w takim nigdy nie mieszkałem, ale naczytałem się i takie jest moje założenie. Tą właściwość ma wykorzystywać sterowanie posiadające trzy tryby:

1. Automat
-grzanie według zegara tygodniowego
=zezwolenie na wychładzanie poszczególnych pomieszczeń według zegara tygodniowego do określo
=nakaz grzania do ustawionej temperatury.

2. Grzej, bo jesteśmy w domu
-tryb grzania do określonej temperatury bez względu na zegar tygodniowy

3. Nikogo nie ma w domu
-zezwolenie schłodzenia do określonej temperatury bez względu na zegar tygodniowy

Będzie istniała możliwość regulacji temperatury (a więc ustawiania różnych temperatur) w różnych pomieszczeniach.
W nieokreślonej przyszłości, jeśli pieniążki pozwolą - rozkaz przez SMS o konieczności rozpoczęcia grzania w przypadku dłuższej naszej niebywalności w domu.

Rozwiązanie:

Sercem układu będzie sterownik S7-200 z dołaczonym modułem 4xAI. W decyzji (a było ciężko) pomógł mi Berek , za co mu superacko dziękuję! Jako interfejsu z mieszkańcami użyję panelu TD200. Pomiar temperatury będzie się odbywał za pomocą sześciu czujników rezystancyjnych PT100 z odpowiednimi przetwornikami. Ponieważ w chwili rozruchu będę posiadał jedynie 4 wejśćia analogowem więc część pomieszczeń nie będzie uwzględniona dla sterowania bądź w jakiś sposób będę multipleksował pomiary, ale tego jeszcze nie wiem. Grunt, że wiem, że czujniki musze założyć w każdym pomieszczeniu. To tak w skrócie. No mże jeszcze, że konwektory będę sterował poprzez SSRy.
Wstępnie by było na tyle.
Się trzymajcie!
----------------------------------------

Dodam jeszcze, że póki co nie mam zapędów, żeby sterować czymkolwiek innym niż ogrzewanie.

Ivozyg
24-07-2009, 21:38
Witam,
MidVis - jeżeli masz karte analogową to podłączenie większej ilości czujników
PT100 nie powinno być trudne.Wystarczy wykorzystać jedno wyjscie i podłączyć pod nie 4 przekaźniki i mamy odczyt już 8 temperatur, następne
wyjście i 4 przekaźniki i mamy odczyt nastepnych 4 temperatur.
Teraz odpowiednie oprogramowanie i to wszystko. Na pewno jest to tańsze
niż kupno nastepnych kart analogowych.
Pozdrawiam

MidVis
24-07-2009, 21:53
Witaj,

zgadzam się z Tobą i tak chcę rozwiązać problem zbyt małej ilości wejść analogowych. Mam natomiast obawy co do trwałości przekaźników. Zimą pracowałyby przecież non stop.

PawełKarpl
24-07-2009, 23:07
Może warto zainteresować się w takim układzie przekaźnikami półprzewodnikowymi choć z drugiej strony zwykłe przekaźniki mają bardzo dużą trwałość mechaniczną (ilość łączeń rzędu 10*10E6) i raczej nie obawiał bym się o ich trwałość - no chyba że zmiana "toru" sygnału analogowego będzie się odbywała co 1s :wink: .

Ivozyg
24-07-2009, 23:54
Przekaźniki przełączają się co 15-20 sek. 2 sek opóźniam odczyt z czujnika w celu ustabilizowania się pomiaru. Przypominam, że sa tylko 4 przetworniki
a przekaźnikami przełączam PT100 (dlatego zwykłe przekaźniki).
Układ może pracować cały rok, mierząc temp. zewnetrzną , w zbiorniku wody,
mierzyć temp rekuperatora i inne.

Pozdr

MidVis
25-07-2009, 00:37
Ivozyg, zdecydowanie przychylam się do tego co piszesz. 4xAI mam z demontażu, więc nie jest on dla mnie kosztem w tej chwili. Jeśli chodzi o przekaźniki, to z doświadczenia wiem, że z ich trwałością jest różnie, aczkolwiek mogę być przewrażliwiony. Co 15-20sek. = mało przełączeń w sezonie, a tyle do pomiaru temp. w pokoju na pewno wystarczy z wielkim zapasem. Zostawiam zestaw taki jak mam teraz i na 4 analogach robię 6 pomiarów.
Co do półprzewodników PawełKarpl - nie jestem pewien. Musiałbym przetestować. One nie mają izolacji galwanicznej, i może być problem - zwłaszcza przy podpiętej większej ilości PT100. Masz może doświadczenie z takimi połączeniami?

Pomroczność jasna minęła... Przecież mogę z pomocą przekaźników wykonać zamiast czterech - osiem pomiarów, dokupując jedynie więcej PT100 i kilka przekaźników. Nie brałem pod uwagę, że przetworników może być tyle co wejść analogowych, a nie tyle co PT100. Pasuje(!), myślę, że pójdę tym tropem. Dzięki Ivozyg!

Gdzie kupowaliście PT100 za rozsądną cenę, czy zwrócić na coś uwagę w związku z tym, że temperaturę pokojową w pokoju mają mierzyć (obudowa, zakres itp..)? Jak się je montuje, żeby było ładnie? bo ja bym go przemysłowo wystawił tam, gdzie nic go nie urwie.

Gasol
26-07-2009, 00:25
Witam,

Chcialem zamontowac w kabinie prysznicowej panel, ktory jest wyposazony w oswietlenie zalaczane przez zawor cisnieniowy (odkrecam kran - wlaczam swiatlo). W miedzyczasie zmienila sie koncepcja (nie pierwsza i nie ostatnia;-) ), a po poprzednim pomysle zostal przewod pociagniety od kabiny do rozdzielni elektrycznej. Teraz chcialbym zamontowac oswietlenie w suficie (na 12V, IP44), jest to jak zasilic, bo jest przewod, ale jak tym sterowac?? Mysle o jakims rozwiazaniu bezprzewodowym, z tym, ze nie podobaja mi sie piloty, jak do alarmow samochodowych. Najlepsze byloby gniazdko zblizone przynajmniej wygladem do tradycyjnego, w nim pilot, a sterownik zalaczalby napiecie 230 na transformatorze.

Czy ktos z Was widzial takie rozwiazanie, a moze ma inny pomysl?

jelen
26-07-2009, 00:43
Witam,

Najlepsze byloby gniazdko zblizone przynajmniej wygladem do tradycyjnego, w nim pilot, a sterownik zalaczalby napiecie 230 na transformatorze.


Sam sobie odpowiedziałeś :) Polecam np. piloty elmesa tylko nie wiem jak się zachowają w wilgotnym środowisku - trzeba by go (pilota) odpowiednio umieścić w puszce włącznika żeby woda nie dostała się chociaż do baterii.



Czy ktos z Was widzial takie rozwiazanie, a moze ma inny pomysl?

U siebie pod prysznicem będę miał włączniki standardowo na skrętce do rozdzielni i chyba możesz też tak zrobić skoro masz jakiś przewód - czyli przewód który masz w kabinie w rozdzielni puścić na przekaźnik załączający światło. Po co kombinować z pilotami?

lakusz
07-08-2009, 23:10
pytanie

czy ktoś przerabiał temat awaryjnego zasilania?

kiedyś zastanawiałem się nad agregatem, ale agregat to też spory kłopot, bo przez rok dwa pewnie problemów nie będzie, ale później jak o każde inne urządzenie mechaniczne trzeba dbać, bo w najmniej odpowiednim momencie nie zadziała, oczywiście ma tą zaletę że zawsze może być gotowy do pracy, a nawet mieś automatyczny zapłon.
Jednak zacząłem się zastanawiać czy nie "taniej" i wygodniej kupić tylko przetwornicę i w razie awarii podłączać ją do auta...

zastanawiam się tylko czy ma to sens, jakiej firmy są godne polecenia, no i jak dobrać warunki pracy, tzn. na jakich obrotach auto musi pracować żeby dawać odpowiednią moc z alternatora...

mario0658
08-08-2009, 11:02
Juz bylo w tym watku na ten temat...
Z tego co pamietam jest to bardzo klopotliwe ( odciecie lini od ZK , wydzielenie zasilania gniazd bo chyba nie caly dom bedziesz zasilac awaryjnie itd.)Procz tego takie zwykle agregaty nie nadaja sie do zasilania urzadzen elektronicznych ze wzgledu na zaklocenia ,niepelna sinusoide itp.
Mysle ,ze najlepszym wyjsciem jest jakis duzy UPS i poprowadzenie osobnych gniazd pod newralgiczne urzadzenia. (Zawsze da to czas na odpalenie agregatu gdzies w garazy do samego oswietlenia jesli naprawde spodziewasz sie dluzszej awarii)

lakusz
08-08-2009, 11:25
Juz bylo w tym watku na ten temat...
Z tego co pamietam jest to bardzo klopotliwe ( odciecie lini od ZK , wydzielenie zasilania gniazd bo chyba nie caly dom bedziesz zasilac awaryjnie itd.)Procz tego takie zwykle agregaty nie nadaja sie do zasilania urzadzen elektronicznych ze wzgledu na zaklocenia ,niepelna sinusoide itp.
Mysle ,ze najlepszym wyjsciem jest jakis duzy UPS i poprowadzenie osobnych gniazd pod newralgiczne urzadzenia. (Zawsze da to czas na odpalenie agregatu gdzies w garazy do samego oswietlenia jesli naprawde spodziewasz sie dluzszej awarii)

Duży ups, to Duzy kłopot, dużo kosztuje, daje duzo ciepła, starcza na krótko (no chyba że taki naprawdę duzy i mega drogi) i jego najważniejsza wada to tylko kilka lat pracu, potem wymiany aku itp. poza tym pełna sinusoida tak naprawdę potrzebna jest do zwykłych zasilaczy w sprzęcie RTV, bo przy impulsowych które się coraz częściej spotyka nie ma to znaczenia, a do tego ups z pełną sinusoidą są droższe od zwykłych.
A co do samego "dużego" agregatu to podtrzymuję co pisałem wczesniej, nowy pewnie działa pięknie, ale czy za 10 lat też tak będzie ?

Chodzi o to że agregat 3fazy + ups na kluczowe obwody to super rozwiązanie, tylko bardzo drogie i mam obawy czy wytrzyma bez awari więcej niż 5 lat a to już wygląda bardzo nie opłacalnie.

Dlatego szukam innego, może mniej wygodnego ale tańszego w zakupie rozwiązania. Przetwornice samochodowe mogą dać nawet 2000W mocy ciągłej przy niezbyt wielkich kosztach, pytanie tylko czy ktoś ma doświadczenie w tych sprawach i wie jakie firmy robią dobry sprzęt tego typu?

kgolebiowski
12-08-2009, 13:33
Czy alarm Rokoneta nadaje się tak jak Satel do podłączenia sterowania poprzez sterownik PLC?

odaro
20-08-2009, 07:13
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.

Chodzi mi o to jaka minimalna głębokość jest wystarczająca dla szafy gdzie są montowane sterowniki.

W katalogach są podawane wymiary zewnętrzne szafy czy głębokość części roboczej?

ravbc
20-08-2009, 07:36
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.
Większość tutaj ma rozdzielnice z firmy Kubiak. Tanie i wystarczające. Głębokości do weryfikacji na ich stronie, ale raczej "standardowe".


Chodzi mi o to jaka minimalna głębokość jest wystarczająca dla szafy gdzie są montowane sterowniki.
A to najprościej sprawdzić w katalogu danego sterownika. W przypadku Fateka (ale i wielu innych), do "grubości" modułu warto dodać minimum 1cm na ewentualne porty na froncie CPU, czy też kable modułów typu FBs-24EX lub FBs-24EYT.

odaro
20-08-2009, 07:41
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.
Większość tutaj ma rozdzielnice z firmy Kubiak. Tanie i wystarczające. Głębokości do weryfikacji na ich stronie, ale raczej "standardowe".


Czyli głębokość 30cm wymiary zewnętrzne powinna być wystarczająca?

ravbc
20-08-2009, 09:45
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.
Większość tutaj ma rozdzielnice z firmy Kubiak. Tanie i wystarczające. Głębokości do weryfikacji na ich stronie, ale raczej "standardowe".

Czyli głębokość 30cm wymiary zewnętrzne powinna być wystarczająca?
Wszystko zależy od konstrukcji wewnętrznej (ilości "upiększaczy", które producent wepchnął do obudowy), ale można z dość dużym bezpieczeństwem przyjąć, że tak.

Depi
20-08-2009, 09:53
Mysle ,ze najlepszym wyjsciem jest jakis duzy UPS i poprowadzenie osobnych gniazd pod newralgiczne urzadzenia. (Zawsze da to czas na odpalenie agregatu gdzies w garazy do samego oswietlenia jesli naprawde spodziewasz sie dluzszej awarii)

U mnie są właśnie wydzielone obwody które miałyby iść z UPS. Jesli stać mnie będzie na UPS :)

lakusz
20-08-2009, 19:33
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.
Większość tutaj ma rozdzielnice z firmy Kubiak. Tanie i wystarczające. Głębokości do weryfikacji na ich stronie, ale raczej "standardowe".


Czyli głębokość 30cm wymiary zewnętrzne powinna być wystarczająca?

ja mam płytką natynkową moellera o głębokości 14cm i telematik bez problemu się zmieścił, jedyne co to wziąłbym jeszcze większą, mam na 96 pól, niby dam radę, ale tak było by jeszcze trochę luzu ;)

odaro
20-08-2009, 22:41
Napiszcie proszę jakie głębokości macie rodzielnice.
Większość tutaj ma rozdzielnice z firmy Kubiak. Tanie i wystarczające. Głębokości do weryfikacji na ich stronie, ale raczej "standardowe".


Czyli głębokość 30cm wymiary zewnętrzne powinna być wystarczająca?

ja mam płytką natynkową moellera o głębokości 14cm i telematik bez problemu się zmieścił, jedyne co to wziąłbym jeszcze większą, mam na 96 pól, niby dam radę, ale tak było by jeszcze trochę luzu ;)

No to spoko nie ma się co martwić.

A inni jakiej głębokości macie rozdzielnice.

manieq82
20-08-2009, 22:56
ja se kurka wziełem wersję cf moellera ... zanim zdecydowałem o Fateku - na dniach tenże dojedzie to powiem czy działa czy du...

wg katalogu fatek ma 80 mm głębokości a ta moja ma 120

climber79
21-08-2009, 11:42
ja se kurka wziełem wersję cf moellera ... zanim zdecydowałem o Fateku - na dniach tenże dojedzie to powiem czy działa czy du...

wg katalogu fatek ma 80 mm głębokości a ta moja ma 120


A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....

lakusz
21-08-2009, 19:31
A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....

moelera BP ??? :o :o :o

szalonyś i bogaty.... :lol:

odaro
21-08-2009, 20:30
A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....

moelera BP ??? :o :o :o

szalonyś i bogaty.... :lol:

A co to jest to Moeller BP 8)


Ile za nią zapłaciłeś? Jest w wersji stojącej czy tylko wiszącej.

jelen
21-08-2009, 21:43
Bardzo porządne rozdzielnice, oczywiście nie tak ładne jak legrandy :)

Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(

Głębokie na 25 cm więc jest sporo miejsca nawet za szynami, polecam

Do domów raczej wiszące. Cokoły, stojące itp. raczej do przemysłu.







A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....

moelera BP ??? :o :o :o

szalonyś i bogaty.... :lol:

A co to jest to Moeller BP 8)


Ile za nią zapłaciłeś? Jest w wersji stojącej czy tylko wiszącej.

kulca
21-08-2009, 21:46
do mnie dzisiaj dotarł PLC mitsubishi, jest OGROMNY, trzeba mu jakąś ekstra szafkę zrobić :lol: chce najpierw na nim zobaczyć co się da porobić i ew. kiedyś kupię coś nowszego

ps. czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym sterownikiem?

http://phonex.pl/forum/mr128.jpg

manieq82
21-08-2009, 22:07
a ja z innej beczki
do mnie też dzisiaj dotarł sterownik FATEK :D :D :D

jak przedłużyć złączkę taśmową między kolejnymi modułami - potrzebuję się przebić na kolejną szynę z częścią modułów a tasiemka krótka ....

no to nocki zaraz będą niewyspane :D

jelen
22-08-2009, 08:12
a ja z innej beczki
do mnie też dzisiaj dotarł sterownik FATEK :D :D :D

jak przedłużyć złączkę taśmową między kolejnymi modułami - potrzebuję się przebić na kolejną szynę z częścią modułów a tasiemka krótka ....

no to nocki zaraz będą niewyspane :D

kup sobie najlepiej gotową taśmę z wtyczkami tylko dłuższą

zmierz ile potrzebujesz dodaj 20% i zadzwoń do multiprojektu to zrobią na wymiar

mario0658
22-08-2009, 11:07
ten kabelek zrobisz samemu bez klopotu...
pierwszy sklep z czesciami , pokaz ten kabelek a znajda ci koncowki i tasme :)
koszt to ok 5-6 zl za metrowy

climber79
22-08-2009, 22:52
A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....



moelera BP ??? :o :o :o

szalonyś i bogaty.... :lol:

A co to jest to Moeller BP 8)


Ile za nią zapłaciłeś? Jest w wersji stojącej czy tylko wiszącej.

Jeszcze nie płaciłem ale ma być około 750. Podtynkowa 245 modułów. Stojącę to już industrial. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. O dziwo najcięższe są drzwi więc po rozmontowaniu na czynniki pierwsze montaż na ścianie nabiera realnych kształtów.

climber79
23-08-2009, 12:01
Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(


Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.
Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.
Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)
Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

jelen
23-08-2009, 14:58
Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(


Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.
Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.
Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)
Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

Przy takich rozmiarach polecam zazwyczaj natynkowe - mają porządne plecy i specjalne otwory do mocowania. Jak masz podtynkową to przy słabszej blasze zrób więcej punktów mocowania - najlepiej w okolicy wzmocnień. Warto też wcześniej rozplanować (przynajmniej z grubsza) gdzie wewnątrz mają dochodzić przewody które wchodzą do rozdzielnicy (jeśli nie są na zugach) żeby później ich nie ciągać i żeby nie prężyły.

Chciało się Tobie wykuwać taką dużą wnękę? :)

climber79
25-08-2009, 08:05
Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(


Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.
Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.
Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)
Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

Przy takich rozmiarach polecam zazwyczaj natynkowe - mają porządne plecy i specjalne otwory do mocowania. Jak masz podtynkową to przy słabszej blasze zrób więcej punktów mocowania - najlepiej w okolicy wzmocnień. Warto też wcześniej rozplanować (przynajmniej z grubsza) gdzie wewnątrz mają dochodzić przewody które wchodzą do rozdzielnicy (jeśli nie są na zugach) żeby później ich nie ciągać i żeby nie prężyły.

Chciało się Tobie wykuwać taką dużą wnękę? :)

Nie chciało - miałem pomocnika :)

climber79
25-08-2009, 13:24
Czy ktoś montował LSA w rozdzielni za pomocą np takiego sprzetu?
https://cobinet.com/catalog/images/3030%20122_M_2.jpg

Jakieś inne (tańsze) patenty?

ravbc
25-08-2009, 13:56
Czy ktoś montował LSA w rozdzielni za pomocą np takiego sprzetu?
Jakieś inne (tańsze) patenty?
Ja mam pół tego (te niestety droższe pół), tj. bez uchwytu na szynę DIN (to już lekki przerost formy nad treścią, choć pewnie czasami nieunikniony).

climber79
25-08-2009, 14:31
2 euro za ten uchwyt na TS35 to tez nie mało ;)

ravbc
25-08-2009, 15:08
2 euro za ten uchwyt na TS35 to tez nie mało ;)
KRONE? Ja nawet nie oglądam cen urządzeń z tą etykietką. Na takie luksusy to mnie jeszcze długo stać nie będzie... ;-)

leszekg
25-08-2009, 15:17
Witam,

W tej chwili jak większość ludzi na tym forum buduję dom. Chciałbym zainstalować instalację inteligentną. Tak na prawdę przede wszystkim to chciałbym zrobić taką instalację aby przede wszystkim miała podstawy czyli prawidłowe okablowanie. Po prostu nie mogę wydać w tej chwili setek tysięcy złotych na instalację. O elektryce trochę wiem ze względu na wykształcenie które posiadam. :)) Natomiast zastanawiam się okablowanie jakiej firmy najlepiej kłaść aby później móc je prawie dowolnie rozbudowywać o sterowniki PLC czy inne cuda. Znacie dobre firmy instalacyjne? W domu instalacji inteligetnej chciałbym użyć przede wszystkim do prawidłowego i pełnego integrowania RTV, Komputery, Alarm, ogrzewanie. Włączanie świateł z pilota (wyłączanie automatyczne) czy ściemnianie świateł jest dla mnie średnie. Oczywiście to kwestia gusty dlatego rozumiem tych który w instalacji inteligentnej kładą spory nacisk na światło. Natomiast dla mnie dużo ważniejsza jest włąśnie integracja czyli np takie cudo, że jeśli idę z salonu do łazienki to w łazience zaczyna grać głośnik z muzyką którą słuchałem w salonie itd.

Natomiast tak jak napisałem w pierwszej fazie potrzebuje dobrego położenia kabli. Tak aby później nie mówić sobie, że zrobił się źle, nie przemyślało itd. Kuć ścian to już chyba później nie będę. :))))

Dlatego prośba o informacje instalację jakiej firmy polecacie.

lelek300
25-08-2009, 15:34
A dlaczego zakladasz setki tysiecy zlotych na taka instalacje? Dane potencjalnej i niedrogiej firmy poszly na priva.

leszekg
25-08-2009, 15:50
Dzieki za namiar. Sprawdze wyceny dla mojej instalacji. Mam juz wycene xcomfort i przy moich potrzebach na start wychodzi ok.40 tys PLN. Juz w tym troche jest no ale gdybym zrobil wszystko co chce zrobic to kosztowala by 140 tys PLN. Oczywiscie jest juz w tym alarm, RTV i zarzadzanie cieplem (ogrzewaniem). Ale w podstawowym zakresie czyli wlasnie okablowanie.

climber79
26-08-2009, 09:10
2 euro za ten uchwyt na TS35 to tez nie mało ;)
KRONE? Ja nawet nie oglądam cen urządzeń z tą etykietką. Na takie luksusy to mnie jeszcze długo stać nie będzie... ;-)

Wg. firmy u której to znalazłem jest to CobiNet ale może to jedno licho.
Mnie też nie stać na blaszki za 2 euro :D ale szukałem jak sprytnie powiesić LSA na TS35 i tylko coś takiego mi wpadło w oko.

ravbc
26-08-2009, 09:28
Mnie też nie stać na blaszki za 2 euro :D ale szukałem jak sprytnie powiesić LSA na TS35 i tylko coś takiego mi wpadło w oko.
U mnie jest tak, że ta blacha "podstawka" pod samą listwę LSA (ten plastik) pasuje idealnie w środek szyny no i jest do niej zamocowana zwykłymi wkrętami. Nie mam więc tych dodatkowych obejm na szynę, ale te podstawowe blachy niestety być muszą. Nie znam sposobu na zamontowanie listew LSA do czegokolwiek bez tych blaszanych "podstawek". No i niestety tanie to i tak nie jest... :-(

tom_info
26-08-2009, 12:53
Stanie się coś niedobrego, gdy pod wejście fateka podepnę wyjście przekaźnikowe/alarmowe (30V 100mA) z czujki siemens ir-120,
Bardzo mi się spodobała czujka a nie mam centrali alarmowej i chyba mieć nie będę.

jelen
26-08-2009, 13:17
Stanie się coś niedobrego, gdy pod wejście fateka podepnę wyjście przekaźnikowe/alarmowe (30V 100mA) z czujki siemens ir-120,
Bardzo mi się spodobała czujka a nie mam centrali alarmowej i chyba mieć nie będę.

jeśli to czyste przekaźnikowe wyjście to OK tylko nie podawaj 30V :)
24V wystarczy

tom_info
26-08-2009, 14:53
W specyfikacji napisali tylko takie coś:
Wyjście alarmowe:
ˇ styk przekaźnika (otwiera się przy alarmie) 30 VDC / 100 mA / Ri 32 Ohm
ˇ czas trwania alarmu 2 - 3 s
Styk antysabotażowy 30 VDC / 50 mA

Domyślam się , że te 30V to jest maks jaki mogę podać ... ?
Chciałem się upewnić bo otrzymałem wczoraj fateka i nie chciałbym go salić pierwszego dnia :-)

kulca
26-08-2009, 15:05
to są podane obciążalności tych styków, czyli zapuszczasz na nie 24v z fateka, i sterujesz wejściami

dzabij
28-08-2009, 10:39
Panowie, poradźcie - potrzebuję jednym pilotem sterować 4 funkcjami :

- brama garażowa (mam już kupiony napęd Hormann)
- brama posesyjna
- opóźnienie alarmu na czas otwierania bramy
- antynapad

Kod dynamicznie zmienny. Kto produkuje takie systemy ?

Znalazłem serię Nice Smilo, wydaje sie że spełnia moje oczekiwania, natomiast zastanawiam się czy da sie to "ożenić" z napędem Hormann'a. Jakich ewentualnie innych producentów możecie polecić ?

Pozdrawiam

Dawid

kulca
28-08-2009, 10:48
jak w napędzie masz sterowanie otwieraniem/zamykaniem za pomocą jednego przycisku monostabilnego (np. ścienny dzwonkowy) to podłączasz równolegle z tym włącznikiem jedną parę styków ze sterownika i będzie działać
a z producentów SATEL robi fajne radiolinie, mi się ta podoba:
http://satel.pl/pl/product/294/RE-4K,Sterownik_radiowy_4-kanalowy

tom_info
28-08-2009, 19:46
Co może być powodem tego, że mój CBE przestał działać - nie moge się połączyć ze sterownikiem ...żadna dioda po włożeniu kabla się nie świeci. Przez dwa dni działało normalnie a teraz ... przestało. Próbowałem dawać inny kabel i nic.

jelen
28-08-2009, 19:54
Co może być powodem tego, że mój CBE przestał działać - nie moge się połączyć ze sterownikiem ...żadna dioda po włożeniu kabla się nie świeci. Przez dwa dni działało normalnie a teraz ... przestało. Próbowałem dawać inny kabel i nic.

sprawdź czy CBE nie wysunął się ze sterownika bo czasem potrafi, zresetuj zasilanie, sprawdź wtyczkę

jeśli nie pomogło to oddaj do naprawy :)

tom_info
02-09-2009, 19:44
Konfigurował ktoś może już ADA-M401WP przez port Ethernet Fateka, bo nie za bardzo chce mi się kupować konwertera magistrali usb/rs485.

gosciu01
09-09-2009, 19:46
Zamierzam w domu postawić rejestrator 4-kanałowy, wybrałem wstępnie AVC761 + 4 kamerki.

Poczytałem ostatnio o serwerach np. Synologi seria DS, które umożliwiają współpracę z kamerkami IP i podobne funkcje rejestracji.

Co o tym sądzicie ?

Zależy mi na takich funkcjach jak:
rejestracja - oczywiste,
powiadamianie na maila, GSM,
obraz z kamery frontowej na TV,
przeglądanie ze strony internetowej,

climber79
10-09-2009, 17:18
Topic umiera jakoś ostatnio.

Sterowniki PLC zbuntowały się i uwięziły automatyków-amatorów w swoich domach, odcinając im jednoczesnie wszelkie media ;)


Jakiej firmy ZUG'i stosujecie? Te z Pokoju nie wyglądają na solidne (okiem laika)

jelen
11-09-2009, 00:15
Topic umiera jakoś ostatnio.

Sterowniki PLC zbuntowały się i uwięziły automatyków-amatorów w swoich domach, odcinając im jednoczesnie wszelkie media ;)


Jakiej firmy ZUG'i stosujecie? Te z Pokoju nie wyglądają na solidne (okiem laika)

to może legrand? nie narzekam :)

climber79
11-09-2009, 10:44
2 torowy Legrand Viking - 15PLN :D - no comments

odaro
11-09-2009, 16:13
To może ja spróbuje rozruszać wątek.

Pomóżcie mi jaki kable wybrać do siłowników na rozdzielaczu.

Chcę ten kable przeciągnąć do szafki z rozdzielaczem gdzie będzie 11 siłowników.

Drugi koniec kabla będzie w rozdzielni.

Jaki kabel wielożyłowy byłby najlepszy. Czy może być wspólne zero dla wszystkich siłowników czy na jeden siłownik muszą być 2 żyły.

mario0658
12-09-2009, 16:13
wlasnie tak sie wczoraj zastanawialem i szukalem silownikow do rozdzielacza podlogowki ... to ,co znalazlem to jakies kosmiczne ceny :(
Ma ktos jakis namiar na te ustrojstwo?
Interesuja mnie te 2 polozeniowe tzn faza na 1 kabelek to sie otwiera ,aby zamknac faze podac trzeba na 2kabelek, w polozeniach krancowych nie pobieraja pradu.
W jakiej cenie udalo sie wam to kupic ?

odaro :
Silowniczki dziela sie na 2 typy z tego co sie orientuje :te co potrzebuja zasilania aby pozostac otwary/zamkniety i na te co musisz podac zasilanie osobno na otwarcie i zamkniecie

masz 2 mozliwosci
1 kilka skretek a na nich sygnaly do przekaznikow sterujacych juz np 230V + zasilanie na np1,5mm^2
2 wielozylowy kabelek ,moze byc ze wspolnym com (przekroje dobierasz do mocy urzadzen ale beda to rzedu 0,5mm^2 dla silowniczkow na 230V)

civic9
12-09-2009, 20:40
moc mocą, ale dla 230V trzeba izolacji odpowiedniej,
i najtaniej wychodzi i tak z grubymi kablami typu 1.5mm2.

podstawowe pytanie więc to jakie napięcie do zasilania tych siłowników - 230V czy 12/24v. podejrzewam, że te na 230V mogą być tańsze bo więcej ich schodzi (mój instalator chciał mi takie montować za kilkadziesiąt pln/sztukę).

jak ktoś chce uniwersalnie, nie widząc jeszcze dokładnie, no to 1.0-1.5mm2 * (liczba siłowników * A + 1) w izolacji na 300/450V minimum.

A=1 dla siłowników zasilanych ciągle w jednym ze stanów, A = 2 dla siłowników z osobnym wejściem zasilającym dla otwarcia i osobnym dla zamknięcia. czyli dla bezpieczeństwa przyjąć A=2 i już.
w przypadku większej liczby przeznaczyć z każdego wielożyłowego przewodu np. 5-żył po 1 na "N" lub "COM", a pozostałe 4 na siłowniki (2 lub 4 sztuki w zależności od A).

w przypadku 230V pociągnąłbym od przekaźnika w szafie już kabel na 230V - zabawa ze sterowaniem niskonapięciowym i przekaźnikami przy zaworach... to zabawa... chyba, że ktoś lubi.

a ja olałem... grzeję równo wszędzie i jest dobrze :)

climber79
12-09-2009, 21:58
Nie zapomnijcie że ważna jest też długość przewodów ze względu na spadek napiecia (o ile te dwużyłowe działają na zasadzie grzania zbiornika z woskiem i pewnie dadzą radę) to te 3 żyłowe (chyba coś w rodzaju silnika i krańcówki) mogą nie ruszyć jeśli będzie zbyt duży spadek napięcia. Tak mi się przynajmniej wydaje :)

Ja w pobliżu wody umieszczam jedynie sprzęt 24V - niezależnie od typu siłowniki na 24V zazwyczaj mają moc do 10W (te które ja rozważałem).
Sądzę że na przewodzie 0,5 (zwykły YTDY a nie skrętka gdzie dłogość żyły jest dłuższa niż długość kabla) pociągnie ok 30m co mi w zupełności wystarczy z dużym zapasem (do rozdzielni max 10m).

Koniecznie osobne żyły dla każdego siłownika.

Ja na razie temat odpuszczam (koszty) ale kabelek kładę oczywiście.

mario0658
12-09-2009, 22:16
civic9 :

mozesz mi podac marke i symbol swoich silowniczkow ?
jakie to sa te co wymagaja ciaglego napiecia czy te drugie ?


ps
chce ktos moze kupic panelik weinteka 6070t 7cali ?
Zmienilem troszke koncepcje i chce zastosowac wiekszy i ten jest i zbedny.
Jest on nowiutki - nie uzywany-kupilem w promocjii za 199E

civic9
12-09-2009, 22:45
mozesz mi podac marke i symbol swoich silowniczkow ?
jakie to sa te co wymagaja ciaglego napiecia czy te drugie ?


Nie mogę, napisałem przecież że olałem (=czyli nie mam, tylko kabelek podciągnięty) :)
Nie wiem jakie ogrzewanie planujecie, ale przy podłogówce (mam 100%) to ma taki sobie sens (zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie ma, ale nie będę się o to kłócił).

ps. spadek napięcia na 30m przy przewodzie o średnicy 0.5 (typowe telekomunikacyjne, domofonowo-alarmowe, skrętki), 0.5A (12W przy 24V) to ok. 1.3V. czyli 5% z 24V. nie powinno być problemu, ale przy większych odległościach lepiej się zastanowić.

odaro
12-09-2009, 23:15
A=1 dla siłowników zasilanych ciągle w jednym ze stanów, A = 2 dla siłowników z osobnym wejściem zasilającym dla otwarcia i osobnym dla zamknięcia. czyli dla bezpieczeństwa przyjąć A=2 i już.


No proszę nawet nie wiedziałem że są 2 typy siłowników.

Jak je można odróżnić po liczbie kabelków odchodzących od siłowników :)

civic9
12-09-2009, 23:42
Jak je można odróżnić po liczbie kabelków odchodzących od siłowników :)

albo po opisie :)
insbud ma coś takiego http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_48/products_id/76

ps. ja też przechodzę na większe rozwiązania to mam do odstapięnia MT505+kabelek (http://www.weintek.pl/oferta_1.php/id.9), nie używany, ale testowany przez 1 dzień, nawet mogę refakturować - jakby co to PW.

odaro
12-09-2009, 23:50
Jak je można odróżnić po liczbie kabelków odchodzących od siłowników :)

albo po opisie :)
insbud ma coś takiego http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_48/products_id/76

ps. ja też przechodzę na większe rozwiązania to mam do oddania MT505+kabelek (http://www.weintek.pl/oferta_1.php/id.9), nie używany, ale testowany przez 1 dzień, nawet mogę refakturować - jakby co to PW.

A na co większego przechodzicie przyznać się proszę :)

mario0658
13-09-2009, 11:12
hej

Szukam wlasnie silowniczkow ale nie takich jak ten link powyzej ...
To sa wlasnie te co sie otwieraja po podaniu napiecia , maja jeden minus...zra prad caly czas.....

Ma ktos jakies na oku w rozsadnej cenie ?

odaro
13-09-2009, 12:59
hej

Szukam wlasnie silowniczkow ale nie takich jak ten link powyzej ...
To sa wlasnie te co sie otwieraja po podaniu napiecia , maja jeden minus...zra prad caly czas.....

Ma ktos jakies na oku w rozsadnej cenie ?

No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO

Właśnie się dowiedziałem że Danfoss ma takie siłowniki gdzie można ręcznie przestawiać z NC na NO albo odwrotnie.

A tutaj nic nie znajdziesz


http://us.yhs.search.yahoo.com/avg/search?fr=yhs-avg&type=yahoo_avg_hs2-tb-web_us&p=www.elektrozawory

civic9
13-09-2009, 16:49
Szukam wlasnie silowniczkow ale nie takich jak ten link powyzej ...
To sa wlasnie te co sie otwieraja po podaniu napiecia , maja jeden minus...zra prad caly czas.....


kwestia ile... nie podali jego danych, ale podobne widziałem, które pobierały 2-3W. To Ci daje koszt 4-7 zł/rok przy pracy 24h przez cały sezon grzewczy, w rzeczywistości jeszcze mniej. Ale to daje prostotę konstrukcji i w efekcie cenę siłownika. Pytanie czy znajdziesz taki sterowany on/off w takiej cenie, która Ci się zamortyzuje w porównaniu do tego w te powiedzmy 20 lat (czyli powiedzmy nie droższy niż 200 zł).

civic9
13-09-2009, 16:57
No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO


To są dwie kwestie:
1. zużycia energii elektrycznej - jeśli jest NC - żre prąd gdy musi być otwarty, jeśli nO - żre prąd gdy musi być zamknięty. czyli można wybrać tak, żeby mniej prądu w skali roku zmarnował. ale mówimy tu o takich wielkościach, a przy ogrzewaniu raczej to będzie tak czy inaczej w okolicach pół (wł.) na pół (wył), że bym na to nie patrzył.
2. jak chcesz żeby się zachował przy braku sterowania/energii elektrycznej (awaria, itp.) - chcesz mieć go otwarty (NO) czy zamknięty (NC).

jakby był wybór to się można chwilę nad tym zastanowić, ale jeśli nie ma, albo wpływa na dostępność / cenę - to bym brał co jest/tańsze (dla tego zastosowania).

mario0658
13-09-2009, 18:30
Jedyne co znalazlem godne rozwagi to :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39
cena ok 160zl za 1/2 cala - wiec koszt ok i jeszcze daje sygnal zwrotny potwierdzajacy zamkniecie czy otwarcie.
Kurcze ,bo przy ok 16 obwodach to koszt tez wysoki.....echhhh :)

a co myslicie o oswietleniu rgb led - sa sterowniki ,ktore mozna podpiac pod 2 wyjscia fateka i ladnie nimi sterowac
np
http://www.enterius.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=56&category_id=3&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45

Mam na mysli oswietlenie dekoracyjne/nocne

climber79
14-09-2009, 11:34
Jedyne co znalazlem godne rozwagi to :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39
cena ok 160zl za 1/2 cala - wiec koszt ok i jeszcze daje sygnal zwrotny potwierdzajacy zamkniecie czy otwarcie.

Do CO lepszym rozwiazaniem wydaje mi sie sama głowica do zamontowania na rozdzielaczu CO.

Ten zaworek jest fajny do odcięcia wody.
Tylko to 230V :/ - za słaba psychę mam - szukam wersji na 24V

MonQ
14-09-2009, 11:59
Wkrótce muszę już zamówić osprzęt podtynkowy, więc odświeżę temat przycisków wielokrotnych. Czy coś się może pojawiło nowego na rynku w rozsądnej cenie?
Z tego co się orientuję najwięcej możliwości daje Berker z mechanizmem 4 krotnym (5034 04). Jakieś inne opcje ?

mario0658
14-09-2009, 12:43
climber79 :
wlasnie szukam czegos takiego jak piszesz ale w ostatecznosci wstawie te ustrojstwo :)
Jesli chodzi o napiecie to tez wolalbym 24V


MonQ:
Podlaczam sie do pytania o te przyciski. Widzialem jeszcze moeller ale cena to ok 500zl za 4-ktrotny o ile pamietam.
Sam troszke kombinowalem nad stworzeniem czegos takiego i powiem ,ze po kilku prototypach calkiem fajnie wyszlo. W wazniejszych pomieszczeniach planuje dac panele HMI weinteka bo i nawet z moimi wynalazkami byloby tego sporo.
Pomysl jeszcze nad jednym patentem :) a mianowicie tam gdzie bedziesz mial wieksza ilosc ich a nie wiesz ile i jakie to wykuj dziure na glebokosc jaka sie da i wstaw podwojny regips, w ten sposob bedziesz mial pod spodem pustke i tam kabelki :) a podwojny -aby byl mocnieszy
Wytniesz wowczas jak juz bedziesz mial opanowany temat przyciskow...

MonQ
14-09-2009, 13:52
climber79 :

MonQ:
Podlaczam sie do pytania o te przyciski. Widzialem jeszcze moeller ale cena to ok 500zl za 4-ktrotny o ile pamietam.
Sam troszke kombinowalem nad stworzeniem czegos takiego i powiem ,ze po kilku prototypach calkiem fajnie wyszlo. W wazniejszych pomieszczeniach planuje dac panele HMI weinteka bo i nawet z moimi wynalazkami byloby tego sporo.
Pomysl jeszcze nad jednym patentem :) a mianowicie tam gdzie bedziesz mial wieksza ilosc ich a nie wiesz ile i jakie to wykuj dziure na glebokosc jaka sie da i wstaw podwojny regips, w ten sposob bedziesz mial pod spodem pustke i tam kabelki :) a podwojny -aby byl mocnieszy
Wytniesz wowczas jak juz bedziesz mial opanowany temat przyciskow...


Dzięki mario0658,

jak kombinowałem z płytką TS, wizualnie super, ale jej cena okazała się
astronomiczna ok 590 zł netto.
http://www.berker.com/pl/polska/produkty/serie-produktow/berker-ts/

mario0658
14-09-2009, 14:14
Kombinowalem juz z przyciskami przeroznymi :)
Stanelo na tym iz laserowo wytna mi kwadraciki lub prostokaty ze stali szlachetnej, szukam jeszcze wlasnie samych przyciskow do osadzenia - te z linku powyzej bylyby super :)
Tylko gdzie takie dostac :( naprawde naszukalem sie jakis ladnych...
Moze ktos widzial , ktos wie ?

MonQ
14-09-2009, 16:53
Kombinowalem juz z przyciskami przeroznymi :)
Stanelo na tym iz laserowo wytna mi kwadraciki lub prostokaty ze stali szlachetnej, szukam jeszcze wlasnie samych przyciskow do osadzenia - te z linku powyzej bylyby super :)
Tylko gdzie takie dostac :( naprawde naszukalem sie jakis ladnych...
Moze ktos widzial , ktos wie ?


może takie ? :

http://www.vandal-proof.com/inc/przyciski/mechaniczne.html

mario0658
14-09-2009, 18:28
Niby fajne ,tylko ciut zbyt duze - cos ok 22mm....
Te mniejsze to nie da sie ich jakos ladnie zamontowac do blaszki bo bedzie widac te nakretki :(
Ale spodobaly mi sie klawiaturki podswietlane - te bez nadrukow.
Wyskrobalem mailika - zobaczymy po ile :)