PDA

Zobacz pełną wersję : Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?



Strony : 1 [2]

Ryszardj
28-08-2002, 04:01
Neodor o jakiej powierzchni jest mowa w Twoim domu czy ta pompa ma za zadanie podgrzanie wody uzytkowej i centralnego ogrzewanie ?Czy w kazdym pokoju bedziesz mial ogrzewanie podlogowe ?Czy mozna wykozystac ta pompe do klimatyzacji? Jaki kolektor poziomy czy pionowy? Prosze o odpowiedz Ryszardj Pozdrawiam..

Sławek_D
02-09-2002, 18:34
Jezior:
Dolne źródło w postaci kolektora pionowego z solanką jest możliwe do wyliczenia tylko po próbnym odwiercie. Nie ma możliwości precyzyjnie obliczyć teoretycznie. Nawet wiercąc studnie głębinowe w rozpoznanym terenie, odwiert nazywany jest i traktowany jako rozpoznawczy. Reasumując: moc kolektorów pionowych obliczyć można znając dokładnie profil geologiczny w miejscu odwiertów. Istnieją wzory, które umożliwiają dokonanie takich obliczeń. Dodatkowo niezbędne jest doświadczenie w zakresie wiertnictwa, geologii i ciepłownictwa. Wzory mogę Ci przesłać mailem.
Neodor:
Wybór dobry. Fighter jest dobrą pompą, na dobrym czynniku (R407C), cichą i dobrze zbudowaną (wysokie sprawności). Nie wymaga od serwisanta regulacji układu freonowego. Producent podchodzi uczciwie do laików i podaje moc przy parametrach 0/50. Szkoda, że nie ma jednostek Fighte 1210 do mocy15-17 kW – kompakt ze zbiornikiem na cwu w jednej obudowie z pompą ciepła. Maksymalna moc Fighte 1210 – 10 kW jest w większości polskich kotłowni zbyt mała w dodatku tam, gdzie dolnym źródłem jest kolektor gruntowy. Sterownik tych pomp mógłby mieś polskie nazwy, ale to drobiazg.
Mlody:
Wejdź na moją stronę. Zaniedbana z braku czasu, ale uzyskasz odpowiedź...
Ryszardj
Wszystkie pompy mogą być wykorzystane do chłodzenia, ale wymaga to znacznej rozbudowy układu, zarówno „kotłowni” jak i górnego źródła ciepła (możliwe jest chłodzenie wodną instalacją podłogową!). Może się myję, ale na naszym rynku w tej chwili jest tylko jeden producent pomp z odwracanym obiegiem freonowym (zamiana parownik-skraplacz i odwrotnie) – wspomniana wyżej, firma ACZ, która od niedawna uruchomiła produkcję pod Warszawą.
Wysłałem do Ciebie maila na stary adres (ten na yahoo). Nie mam odpowiedzi. Jeśli zmieniłeś, przyślij mi nowy.
Pozdrawiam:
Sławek_D

Ryszardj
03-09-2002, 03:38
Slawek nie wiedzialem ze to Ty bo na poczatku byles jako anonimowy , Wysle Ci odpowiedz na Twoj adres Pozdrawiam ryszard.j

Ryszardj
03-09-2002, 04:18
Slawek napisz mi czy dostales moj mail bo nie wiem czy moja przegladarka Netscape dobrze dziala Pozdrawiam Ryszard

Sławek_D
03-09-2002, 13:29
Ryszardj
Nie dostałem. Czekam.
Sławek_D

Sławek_D
03-09-2002, 17:54
Ryszard.
Mój mail i adres www zmieniły się. Aktualne są pod postem na ikonkach.
Pozdrawiam:
Sławek_D

Ryszardj
03-09-2002, 18:09
Slawek to ja Rysiek z Chrzastowic robiles umnie odwiert . Myslalem ze zakonczyles dzialalnosc bo Twoje strony internetowe nie byly dostepne przez ponad 3 miesiace Ale teraz juz jestem spokojniejszy bedziemy w kontakcie . Naspisalem Ci mail Daj znac Pozdrawiam ryszard.

woyciech74
03-09-2002, 23:58
Czegoś tutaj nie rozumiem. O jakich 30 tys. rozmawiamy. Właśnie dzisiaj dowiedziałem się o pompach cieplnych, zadzwonił do mnie facet i zaproponował urządzenia firmy RHEEM za ok. 7 tys. netto http://www.rheem.com - czy fachowcy mogą sprawdzić tę stronę. Dodatkowo poniżej zamieszczam ceny znalezione w Interku:
1.5-TON, RQKA-A018JK005-541
$1531.07

2-TON, RQKA-A024JK010-541
$1567.85

2.5-TON, RQKA-A030JK010-541
$1647.35

3-TON, RQKA-A036JK010-541
$1795.66

3.5-TON, RQKA-A042JK015-541 $1924.97

4-TON, RQKA-A048JK015-541
$2025.84

5-TON, RJKA-A060JL020-D18
$2537.22

Więc jak to jest z tymi cenami. Albo ja czegoś nie wiem albo nasze rodzime ceny są takie wysokie.

Pozdrawiam

Ryszardj
04-09-2002, 00:40
Wojciech przejzalem te strony i musze przyznac ze mylisz pojecia mowa tam jest o klimatyzatorach i pompach ciepla na powietrze-powietrze Przy naszym klimacie jest to wogole nie oplacalne.Do tego musza byc kanaly rozprowadzajace powietrze + wentylator ktory poda te powietrze zimne lub cieple . To mowimy o ogrzewaniu powietrznym.To mam teraz w swoim domu. I nie polecam nikomu ogrzewanie powietrzne , moje uwagi wczesniej byly podawane.A cena za energie ktura bys z uzyl n.p . przy 2 tonach unit to okolo$180 rachunek w lecie dla domku okolo 160metrow. za klimatyzacjie na miesiac..Za wytwarzanie ciepla ten rachunek bylby podobny Bo jest mowa o pompie na powietrze a wspolczynik jest prawie 1/ 1 . POzdrawiam Ryszardj.

woyciech74
04-09-2002, 09:58
Polecano mi tego typu urządzenia jako idealne rozwiązanie dla lokalu gastronomicznego (o pow.ok 80m2) dając w ten sposób możliwość ogrzewania i klimatyzacji. Jak wyliczyłeś $180 na miesiąc - czy jest to tak strasznie dużo?
Co to znaczy współczynnik 1/1? Facet który mi to proponował mówił że przy temperaturze do -5 sensowne jest działanie pompy która zużywa wówczas ok. 3KW dając moc grzewczą 6KW. Przy niższych temepraturach należy korzystać z nagrzewnicy elektrycznej i wówczas zużycie jest w granicach 7KW. Czy ktoś ma dane jak kształtują się średnio temperatury w Polsce tak aby móc oszacować ilość dni/godzin kiedy konieczne będzie wykorzystanie nagrzewnicy?? Czy mam zapomnieć o tym rozwiązaniu (w kontekście lokalu gastronomicznego?).

Pozdrawiam,

Ryszardj
04-09-2002, 17:26
To zmienia postac rzeczy nie podales do czego ma byc wykorzystany ten system i jaka bedzie powierzchnia przy takiej malej jak wymieniles tez bym sie zastanawial.Ale pamietaj ze bedzie to nadmuch powietrzny w lecie to jest jeszcze przyjemne ale zima Twoji klienci jezeli jest to lokal gastronomiczny moga nie czuc konfortu ..zwiazany z nadmuchem powietrza bedziesz musial tez podlaczyc elektroniczny filter + urzadzenie do wilgotnosci powietrza no i oczywiscie dmuchawe i te nieszczesne kanaly pochowac gdzies w scianach lub podlodze , i masz troche chalasu jezeli dmuchawa bedzie na tym samym poziomie . Powodzenia Pozdrawiam Ryszard.

maran
05-09-2002, 13:44
dot.marco
to cisnienie w obiegu pierwotnym jest konieczne przy wymienniku typu JAD natomiast w konstrukcjach z wymiennikiem płytowym cisnienie jest nieważne.Widzę jak płynie woda u mnie przez filtry i zadnych babli nie ma a jesli cokolwiek sie dostanie to przed wymiennikiem jest odpowietrznik a za wymiennikiem zawór elektromagnetyczny który zamyka wymiennik po pracy pod cisnieniem i nie ma zjawiska podcisnienia cofajacej sie wody zrzutowej, gdyby go nie było przez ten odpowietrznik wchodziłoby powietrze zasysane słupem wody opadajacej w strone studni zrzutowej po pracy pompy , W układzie woda woda nawet pomijajac opór podnoszenia wody do pompy ciepła trzeba pokonac opór stawiany przez wodę w studni zrzutowej o czym sie zapimina i przez co zle dobiera pompy głębinowe, z mojego doswiadczenia aby zapewnic ok 3m3 wody do sredniej pompy ciepła 15KW trzeba liczyc sie z 1kw mocy potrzebnej dla pompy głębinowej bez względu na cisnienie ono i tak bedzie o granicach 1-2bar - opór zrzutu + instalacja.Znam osobe która ma solake i pompe o mocy 12kw jego pompa obiegowa solanki ma moc 1kw więc jestem nieco zaskoczony twoją tylko 200w chyba ze masz pompę ciepła ok4-6kw.

neodor
05-09-2002, 23:16
Ryszard,
sorry za opóźnienia ale właśnie ostatnio wracam z pracy i idę na budowę.
Kolektor poziomy, 700m2, spiralny.
Ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu około 210m2.
pompa Nibe15kw - co + woda. Nie mam możliwości klimatyzacji bo to jest rozwiązanie z pompą powietrze-powietrze. Ale dom w tech. Ytong + okna 1,1. W największe upały w domu jest cudownie chłodno (przez cały dzień). Podjąłem decyzję i obłożyłem (jestem w trakcie) dom wełną 5cm.
Dolne źródło zaczynam kopać w najbliższy wtorek.
Osobiście nie zajmowałem się własnymi obliczeniami - wolę pozostawić to specjalistom (firma Zisus z Krakowa).
Może to trochę nieodpowiedzialne ale z dośw. zauważyłem że, jak coś się liczy z wzorów czy tabeli to raczej się otrzymuje wyniki teoretyczne. Wiele osób mi odradzało pompę. Ale jak sobie pomyślę że, z mojego komina nie będzie mi na głowę leciała sadza to nie mam wątpliwości - które się pojawiają coraz częściej im bliżej do rozpoczęcia inwestycji. Wykosiłem piekny ogród (pod kolektor) to też trochę boli. Ale było minęło.
W umowie zawarłem klauzulę że, wykonawca gwarantuje parametry pompy i dla mnie to jest ważniejsze niż moje wyliczenia.Odezwę się za kilka dni jak już będę wiedział więcej.
Pozdr
Neo

Ryszardj
06-09-2002, 02:53
Wszystko w porzadeczku ale zastanawia mnie dlaczego ocieplasz jeszcze Ytong jakiej grubosci masz sciany Ja tez budowalem dom zYtonga 36.5cm wspolczynnik ciepla 0.29 ale nie daje zadnego ocieplenia napisz kto Ci to poradzil i jak to robisz wata + co Tynk i jaki i Napisz dress lub telefon tej firmy co Ci to robi Dzieki Pozdrawiam Ryszard.....

maran
06-09-2002, 16:43
jesli masz pompe nibe razem z zespolonym podgrzewaczem cwu w systemie dwupłaszczowym to jestem strasznie ciekaw do jakiej max. temp. dobije pompa wodę oraz jak długo to bedzie trwało i ile pójdzie na to energii.
Ja mam to zwalone, mój wykonawca wogóle dał dupy a potem odwrócił sie plecami i przyszło mi to wszystko przebudowac teraz zostało mi tylko dopracowac cwu - mam 300l zbiornik ze sopietymi węzownicami i to jest mało! ideałem jest wymiennik zewnętrzny ale sztuką jest dobrze go dobrac, na drugim miejscu wydaje się byc ta płaszczówka ale o tym przesadzi czas ładowania bo temperature przekaze napewno prawie co do 1 stopnia-teoria a jak praktyka to myslę ze powiesz :smile:
Dam ci dobrą radę:
jesli chcesz miec pewnosc oszczednosci i dobrego działania pompy oraz z wykonawcą konkretną dyskusję to zamontuj w kotłowni licznik trójfazowy to jest potem cała prawda w kazdej chwili pracy.
Ja tak zrobiłem i nikt mi potem bajek nie mógł opowiadać a zuzycie chwilowe mam na dłoni.
Jeszcze mam prosbę moze ktos wie gdzie mógłbym zrobic taki miedziany spiralny wymiennik - chcę doposażyc mój zasobnik cwu aby zwiekszyc pole wymiany , producent mojego zasobnika Bindl ma go strasznie drogo ok.800zł a nie jestem pewien czy bedzie to wymierna korzysc.

Jezier
11-09-2002, 13:24
Czy jest możliwe aby pompa ciepła działała tylko w czasie drugiej taryfy energetycznej. A produkowany nadmiar ciepła był ładowany do jakiegoś zbiornika buforowego w takiej ilości aby CO mogło bez kłopotów działać w pozostałe 14 h doby? Ten zbiornik buforowy mógłby być też ładowany kolektorami słonecznymi i np grzałką (też tylko przez max 10 tańszych godzin). Czy jest możliwe aby dokładnie kontrolować temperaturę zasilania CO z takiego zbiornika? Oczywiście CO musi pracować w systemie zamkniętym.

Ryszardj
12-09-2002, 03:57
Ztego co piszesz moze ma to sens ale mysle ze zbiornik na ciepla wode mosial by bys ogromny zeby trzymal taka ilosc wody cieplej co podgrzeje pompa przez dajmy na to taryfe nocna mysle ze kolektory sloneczne by pomogly Ale pytanie co by bylo gdyby nie bylo slonca przez na przyklad tydzien czasu Mysle ze zastosowanie kolektorow z pompa jest tylko wydawaniem niepotrzebnie pieniedzy bo jak to obliczylem to inwestycjia w kolektory zwraca sie po dziesieciu latach . A mamy na nie gwarancjie do dziecieciu lat Pozdrawiam ryszard j........

Maco
12-09-2002, 09:07
Jezier,
dobre pytanie !
Gdzieś przeczytałem że dobrze zaizolowany cieplnie zbiornik wypełniony kamieniami polnymi może magazynować ciepło (powietrze ciepłe nagrzewa a potem chłodne odbiera ciepło). Ciekawe, gdyby taki zbiornik jeszce napełnić wodą... ?
Ja myślę (etap projektowania) o ogrzewaniu podłogowym powietrznym (legalett) więc dla mnie zbiornik "powietrzny" byłby lepszym rozwiązaniem).
Pamiętaj jeszcze, że "nocna taryfa" występuje też przez chyba 2 godziny w dzień... :smile:

Jezier
12-09-2002, 14:12
Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że pompa ciepła się do tego nie nadaje. Zastanawiam się nad zamontowaniem zbiornika buforowego o pojemności ok 1000 litrów i ładować go gorącą wodą. Więc w grę wchodzą kolektory i jakaś grzałka. Tylko nie wiem jak to ma działać z CO. Zasilanie centralnego to jakieś 40 stopni i jak je zasilać z takiego zbiornika jeśli tam jest woda o temp np. 80 stopni. Czy coś takiego da się zaprojektować aby to miało sens?

piotrek
20-09-2002, 09:54
Do jezier
Możesz zastosować układ mieszający na zaworze trójdrogowym z kapilarą np heimeier , polega to na tym że w obiego CO płynie woda o niższej temperaturze a dodatkowo jest doprowadzana ze zbiornika woda o wyższej temperaturze tak żeby po wymieszaniu wody powrotnej z CO i wody ze zbiornika dało wypadkową temperaturę 40 stC, natomiast gdybyś chiał zmieniającą się temperaturę zamiast stałej 40 stC , to musi być zawór obrotowy z siłownikem proporcjonalnym ( drogie i ciężko kupić nie mówiąc o automatyce do tego ) poza tym czy warto grzać zbiornik do 80 stC , im wyższa temperatura tym wyższe straty na zewnątrz zbiornika .Generalnie w takich dziwnych i nietypowych instalacjach musisz liczyć na siebie bo żaden hydraulik ci nie pomoże . Miałem taki dziwny problem gdy chciałem podłączyc piec węglowy ( jako rezerwowe źródło ciepła )do instalacji ogrzewania podłogowego z pompą ciepła . udało mi się ale sprawa była dosyć skomplikowana.
Piotrek

Ryszardj
07-10-2002, 22:07
Neodor !!Jak przebiegaja sprawy zwiazane z instalacji pompy ciepla ,A moze juz grzejesz nia ? Czekamy na odpowiedz , czy wszystko poszlo po Twojej mysli i czy miales jakies klopoty z firma ktora Ci robila instalacjie , czy masz juz wykonane ogrzewanie podlogowe To na razie Pozdrawiam Ryszardj

17-11-2002, 15:23
Witam!!
Przeczytałem wszystkie wypowiedzi. Słuchajcie nie jestem fachowcem ale interesuję sie tą tematyką i chciałbym sie podzielić swoimi doświadczeniami.
Buduje dom i ta tematyka zaprząta mi uwage od kilku misiecy.

1. Pompy ciepła: super sprawa, wydajność 300-500% dla warunków "optymalnych" a kto z nas je uzyska.
- Czy ktos z wykonawców mówił wam ze glikol co 3 lata trzeba wymienić (koszt ponownego napełnienia i utylizacji starego to 3-6 tyś złotych.)
- Czy ktoś z wykonawców mówił wam ze często dolne żródła w postaci odwiertu tracą swoja sprawność na skutek powstawania szczeliny powietrza miedzy rurami a ziemią.
- Czy ktoś z wykonawców mowił wam ile jest potrzebych prac serwisowych z dolnym zródłem w postaci studni i jak niestabilne sa to źródła.
Oczywiście to są sytuacje ekstremalne ale wymagające serwisu, napraw i dodatkowych kosztów. Jesli mówimy tylko o ekologii to jestem za i nie am dyskusji ale jesli mówilmy o finansach to .... sprawa nie jest tak oczywista.

Tak sie składa, że mam dwóch szwagrów w Skandynawii i USA. Pompy ciepła w skandynawii mają racje bytu bo p\Panstwo dopłaca połowę inwestycji a doprowadzanie gazu do rzadko zaludnionych terenw jest nieopłacalne. W niemczech to samo- dopłaty powoduja atrakcyjnośc tej inwestycji. A u nas jak zwykle wszystko na głowie. DLATEGO PROSZĘ WAS PRZEMYSLCIE - CZY NAPEWNO JEST TO BEZOBSŁUGOWY STSEM. Juz sam glikol raz na 3 lata jest po prostu ukrytym kosztem. O którym nikt nie mówi.

Pozatym w całej dyskusji nad opłacalnością popy ciepła jest jedno wielkie niporozumienie. Obecnie technologie i sposób myslenie idzie w zupenie innym kierunku. Teraz nie mysli sie skad wziąć urządzenia o wyskoiej spawności dostarczające ciepło (pompy ciepła, piece kondensacyjne). Teraz idzie się w kierunku co zrobić zeby tego ciepła nie trzeba było dostarczać... albo dostarczać jak najmniej. Piszecie wsólczynnik ścian 0,3 to wystarczy, moc pompy dla 300 m .kw za mała czy za duża.) przecież to wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku. Są na całym swiecie budowane budynki wzorcowe o zapotrzebowaniu 8-10 W/m.kw. I taki budynek ogrzeje kilkanascie osób (ciepło człowieka) żarówki i dawa solary. I po co pompa ciepła, moce 15-30 KW. trzeba robic tak zeby tego ciepła było jak najmniej potrzebne jak??: na sciany 20-40 cm wełny (tak jest w Berlinie budynek o zerowym zapotrzebowaniu na energie)na dach to samo, okna trudno bedzie przeskoczyć bo te 1,1 to standard. Wtedy okaze sie ze dla 300 m.kw wystrczy 10 KW. Ze ogrzewanie tradycyjne wyniesie tylko 300-500 zł misiecznie i ze róznica między pompa ciepła a ogrzewaniem olejem i gazem jest tak minimalna np. 100 zł ze ta inwestycja nie ma zadnego sensu. Powiecie 30 cm wełny ... absurd, Ytong 36cm wystarczy, norma jest spełniona... panowie jaka norma. jeszcze 15 lat temu wszyscy budowali zgodnie z normą i nikt nie oceplał.Tym którzy to robili inni mówli "panie po co". Pomyslcie jesem pewien ze obecny współczynnik 0,3 za 5- 10 lat będzie niczym innym jak przestarzała norma i nikt na takie budynki nie bedzie chciał popatrzec. A sprobujcie je srzedac. Pomyslcie dom bubdujemy na 30-50-70 lat. Jaie normy bedą wtedy.
Ja w kazdym razie policzyłem dokładnie i taki sposób rozumowania mi odpowiada. Budujez Ytongu - ociepenie wełną 30 cm. Wslczynnik przenikania 0,14...... myslę ze tobędzie norma za 10 lat. I po co mi pompa ciepła skoro rachunki będę miał automatycznie o 60 % nizsze od tych którzy maja 36 cm Ytonga i spią spokojnie bo spełnili normę......
To jest tez podejscie ekologiczne, mała moc pieca....
Zapytacie czemu nikt o tym nie mówi ...mówi , mówi...tylko komu na tym zalezy "na pewno nie producentom pieców i pom ciepła. Oni chcieliby zebysmy nie mieli zadnego ocieplenia. Jak silne jest to Lobby to zobaczczcie; sam Kwasniewski otwieral fabrykę Vismanna w Legnicy. I co i teraz jego koledzy z rzau maja wydac nowa normę po której spadnie o 50%zaptorzebowanie an kotły o duzej mocy.
Sorry trochę mnie poniosło. Kogo zainteresuje moje rozumowanie uprzedzam: SZCZELNY CIEPŁY DOM _ TAK, ALE SPRAWNA INSTALACJA WENTLACJI WYMUSZONEJ.

Acha Ruszard.. to dziwne mieszkasz w stanach i krytukujesz ogrzewanie nadmuchowe. Chyba masz skopana instalację. Szwagier w USA jaest archtiektem projektuje tylko takie bo najtańsza ekspoloatacja i najwiekszy komfort; w jednym systemie: ogrzewanie, nawilzanie, jionizacja, filtracja i klimatyzacja.. chociaż przyt wymienniku gruntowym ciepła w lecie mamy na wyjsciu 20 stopni i tym mozemy schładzać dom prawie za darmo.
Byłem w takich domach, rozmawiałem z uzytkownikami... rewelacja. Koszty o 30 % tansze. Treaz szwagier robi projekt, dobiera urzadzenia (mozna je juz kupić w Polsce).
Pozdrawiam!! Acha jestem lekarzem a nie producentem urzadzeń doogrzewania nadmuchowego.

Maco
17-11-2002, 19:19
Ciekawe. Dosedłem do podobnego wniosku po kiklu miesiącach zainteresowania pompą, ociepleniem, wentylacją, budowaniem...

Chcę mieć bardzo ciepły dom (pasywny) z mechaniczną wentylacją i rekuperatorem i gruntpowym wymiennikiem ciepła-powietrza, i ogrzewanie elektryczne na II taryfę i kolektory słoneczne. DObrze zaporojektowany dom względem stron świata i wiatrów zimowych pozwoli na dalsze oszczędnosći.
Mam nadzieję, że za rok będę mógł napisać jak się udało ten pomysł wcielić w życie.

A pare miesięcy temu byłem starsznie napalony na pompę ciepła...

Ryszardj
18-11-2002, 01:43
Witam anominowy jak wspomniales mniejsze koszty przy instalacji w stanach do ogrzewania powietrzem . Jak wiesz domy w stanach w 90% sa konstrukcji szkieletowej jest zatym bardzo latwo schowac kanaly wentylacyjne w scianach piec przewaznie jest w piwnicy paliwam jest gaz ziemny . Teraz w naszym kraju wyograzasz sobie rozwalenie NP Ytonga zeby zrobic kanaly w scianie moj dom nie bedzie mnial piwnicy to wiekszy chalas bo piec na tym samym poziomie nie mam gazu ziemnego na dzialce.Koszty nie dosc ze placisz za gaz ziemny to jeszcze za nawiew motor za elektrycznosc.I nie wierz ze naprzklad nie ma kurzu moze na poczatku potem jest , i nie pomogom filtry czy nawet ja mam elektroniczny. Po zatym zmiana tem . jezeli jest bardzo zimno a czasami w NEW Jersey jest to ogrzewanie wlancza sie co chwile podgrzeje 2stopnie i sie wylancza znowu spadnie i to samo .POzatym glosnosc wiadomo nie jest to zaden huk ale w nocy jak spisz czujnie to sie zbudzisz.Nie wspomnialem ze jeszcze musisz miec odwilzacz powietcza bo w zimie jest za suche powietrze, a latem za wilgotne.Zona moja miala bardzo alergie gdy kupilismy dom to wszedzie byly nowe wykladziny po jakims czasie wszystko wyrzucilismy teraz mamy podlogi i wyczyscilismy wszystkie kanaly jest o wiele lepiej a i tak kurz jest.To narazie na tyle pozdrawiam Ryszardj

20-11-2002, 13:14
Przepraszam, że powracam do wątku ogrzewania powietrznego, ale bierze sie to stąd, że jesli ktoś chce budować nowocześnie... musi zapalnować wentylację wymuszoną. Więc kanały i tak musza być.
Moja zona jest zmarzluchem więc (w obecnie w domu mamy podłogówkę i grzejniki), wybór ogrzewania jest wazną sprawą. Byliśmy w 5 domach którzy maja ogrzewanie powietrzne i klimatyzację od kilku lat. Są zachwyceni .. wszyscy. Podstawa to nawilzacz i np. rozdział na strefy (niezalezne strowanie temepraturą w wybranych strefach... dla alergików filtr ceramiczny klasy E......... . Kanały i tak musi być wentylacja, a pozatym tak ładnie mozna zaranzować oswietlenie wnętrz, że zastanawiam się czy nie zrobić tekich pseudokanałów w tradycyjnym ogrzewaniu wodnym. Ale to zależy co sie komu podoba. Słuchaj Ryszardzie: każdy piec czy to gazowy , olejowy czy urządzenia na prąd włączają sie i wyłączają co kilka minut. Na tym polega ich automatyka. Włączają się po spada temeratura w pomieszczeniu. Tym większa będzie przerwa im lepiej zaizolowany budynek. Tak więc wracam do tematu: Nie wydawajcie pieniędzy na pomy ciepła (20-30 tys wiecej niz inne instalcje). Te pieniądze przeznaczcie na: podwójne ocieplenie budynku (20-25 cm), dachu (30cm), rekuperator na systemie wentylacji. U mnie w bilansie koszty spadły z 4300 zł rocznie (przy budowie z obecna normą) do 2100 rocznie przy wsółczynnikach przenikania o połowę lepszych niż obecna norma (dom 250 metrów powierzchni ogrzewanej). A mieszkacie w domu ze świeżym, wentylowanym i oszczednym energetycznie domu. To tez jest wkład w ochrone środowiska.
Acha jescze jedno Ryszardzie: obecnie mieszkam w domku szeregowym od 3 lat. Nigdy od 22 do 6.00 piec nie musiał się włączać. Po prostu nawet w srogie zimy piec wylaćza się o 22 i do 6 rano temeratura nie spadnie ponizej 18 stopniu. Wiec nawet nadmuch nie będzie chałasował. Obecne peice nadmuchowe nowej generacji, kondensacyjne pracyja tak cicho... kanały wyciszone, tłumiki.... pełny luksus polecam jeszcze raz waszej uwadze.

Jezier
20-11-2002, 14:21
Ja po początkowym zainteresowaniu pompami ciepła też doszedłem do wniosku, że z ekonomicznego punktu widzenia to chybiona inwestycja. Ale przekonałem się też, że olej lub gaz (ziemny czy płynny nie ważne) także mi się nie opłacają. Bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło, oraz wysokie koszty inwestycyjne w podłączenia, zbiorniki, kominy itp powodują, że tylko drogi prąd się opłaca. Rozwiązałem w ten sposób problem ogrzewania ale to mały pikuś w porównaniu z problemem dojazdów.

ryniu
20-11-2002, 14:30
On 2002-11-17 15:23, Anonymous wrote:
- Czy ktos z wykonawców mówił wam ze glikol co 3 lata trzeba wymienić (koszt ponownego napełnienia i utylizacji starego to 3-6 tyś złotych.)

Wiedzieliście o tym? Ja nie i jeśli to prawda to pomysł z pompą ciepła upada definitywnie, niestety.

Jezier
20-11-2002, 14:38
Ja o tym nie wiedziałem. Ciekawe z czego to wynika? Czy ten glikol zamienia się w wodę?

KrzysiekS
20-11-2002, 14:51
Zgadzam się z wypowiedzią poprzednika, iż w ogole nie ma sensu instalowanie jakichkolwiek drogich kotlowni. Są to pieniądze wyrzucone w błoto, o czym przekona się każdy, kto choc troche umie liczyc i policzy sobie wartosc pieniądza w czasie, w szczegolnosci odsetki, które musi placic spłacajac kredyt, lub ktorych nie otrzymuje, a moglby gdyby je zainwestowal (polecałem już kalkulatory kredytowe). Okaze się wtedy, iż najtańsza w eksploatacji jest kotlownia gazowa lub olejowa, a nawet zwykly grzejnik elektryczny, gdyz jego zakup jest tani, a zuzycie energii coraz mniejsze. Każdy z nas mysli o kominku, wtedy jednostka energii jest jeszcze tansza, a radosc z oszczednosci gazu lub oleju jeszcze wieksza. Są tez nowoczesne automatyczne kotly na groszek weglowy, które uzywają wlasciciele domow o duzym zuzyciu energii. Energia z nich pozyskiwana jest b. tania, ale „brudna”, wiec my, myslący ekologicznie nie zaprzątamy nią sobie glowy. I slusznie lepiej zaprojektowac oszczedny dom. Mój projekt jest zmieniany w zakresie zuzycia energii. Planuje sciany trojwarstwowe, ceramiczne i 18 cm welny, a 30 cm welny na poddaszu. To będzie moja inwestycja, stosunkowo tania, a dające wymierne efekty.

Nad ogrzewaniem nadmuchowym się zastanawiam, podobnie z rekuperatorem. Teraz siedze w biurze, dobrze ocieplony budynek, jest cieplo w pokoju, mimo zamknietych kaloryferow w moim i sąsiednich pokojach, a na dworze jest ok. 5C. Od czasu do czasu wietrze, lub okno jest caly czas uchylone. I jak się czuje? Bardzo dobrze. Slysze jedynie szum wentylatora od komputera. W moim przyszlym domu będą jeszcze cieplejsze sciany i albo wentylacja mechaniczna, albo grawitacyjna w kazdym pomieszczeniu. Mogę to cieplo wyrzucic nawet do komina, bo ilosc gazu potrzebna na jego ogrzanie będzie mniejsza niż koszt zakupu rekuperatora, kanalow i prądu do wentylatorow oraz serwisu tej instalacji.

Maco
20-11-2002, 15:04
Albo lekko odwracając sprawę, zamiast pakować 15 tysięcy w kotłownię gazową ogrzewać prądem i mieć rekuperator i nic nie wyrzucać do komina. Okres zwrotu inwestycji w gaz w porównaniu do prądu (II taryfa) to minimum 5 lat (wstępne szacunki).

KrzysiekS
20-11-2002, 16:23
Jaki rekuperator i za ile? Przyzwoity z osprzetem i robocizną to wydatek rzedu 15.000 zł. Nie zwroci sie szybko.

alex
20-11-2002, 16:23
Maco, jw:
Ciekawe. Dosedłem do podobnego wniosku po kiklu miesiącach zainteresowania pompą, ociepleniem, wentylacją, budowaniem...

Chcę mieć bardzo ciepły dom (pasywny) z mechaniczną wentylacją i rekuperatorem i gruntpowym wymiennikiem ciepła-powietrza, i ogrzewanie elektryczne na II taryfę i kolektory słoneczne. DObrze zaporojektowany dom względem stron świata i wiatrów zimowych pozwoli na dalsze oszczędnosći.
Mam nadzieję, że za rok będę mógł napisać jak się udało ten pomysł wcielić w życie.

A pare miesięcy temu byłem starsznie napalony na pompę ciepła...


Maco, chyba czytasz w moich myslach! To nic, ze wierzysz w zyly wodne, ale do budowania masz te sama filozofie co ja. Mi tylko kolektory niewypalily, ale wszystko jescze sie moze zdazyc...
Pozdrawiam

Jezier
20-11-2002, 16:42
Wentylacja się nie zwraca. Masz dużo innych niefinansowych korzyści z wentylacji mechanicznej. Całą instalację wentylacji mechanicznej z dobrą centralą rekuperacyjną dla niewielkiego domu można kupić na pewno za dużo mniej niż 10000.

Jezier
20-11-2002, 16:52
Jak będę montował rekuperator u siebie to prawdopodobnie firmy fortis kulej
http://www.agagt.pl

Maco
20-11-2002, 21:02
alex,
dobrze jest znaleźć kogoś kto myśli podobnymi torami.
Na jakim etapie budowy jesteś ? Ja na etapir wyboru projektu.

A dlaczego mówisz, że kolektory Ci nie wypaliły ?

Ja będę niedługo oglądał dom, który ma ogrzewanie podłogowe (czynnik grzewczy to powietrze) legalett pod którym jest zbudowany gruntowy wymiennik powietrza ! Ciekaw jest tego strasznie !

Jezier, super ta Twoja strona o rekuperatorze ! I cena bardzo przystępna !!!
A czy wiesz co jest użyte jako "doskonały" orzewodnik ciepła w tym rekuperatorze ?

mlody
20-11-2002, 23:56
Podpisuję się pod Maco (a może Maciem?) i pod alexem.
Dom pasywny to chyba to. Gdyby dorzucić do tego ogrzewanie promiennikowe (patrz inny ciekawy wątek w tym forum!) gdzie cena za średni dom za miesiąc w sezonie grzewczym wynosi 250-300zł (nie pasywny tylko normalny!!!) to można by chyba zejść z kosztami ogrzewania poniżej 200 za miesiąc. I to wszystko bez jakiś napraw, konserwacji itd - no i zdrowo oczywiście!
Też długo rozważałem pompe ciepła, ale jednak koszty budowy plus eksploatacja, konieczne przeglądy itd, to chyba za drogo wychodzi, nawet po rozliczeniu na 30 lat.

ryniu
21-11-2002, 08:28
Po wielomiesięcznych rozważaniach nt. pompy ciepła, itd., itp. do podobnych wniosków jak Wy doszedłem i ja - dom pasywny to jest to!

Frankai
21-11-2002, 08:47
KrzysiekS - póki co masz tylko jeden drobny problem: kotwy dobrych firm na rynku mają długość max.26cm, czyli zostaje Ci po 4cm (zakładam, że ścianę osłonową masz o wyższej dyfuzji niż konstrukcyjną i nie dajesz pustki), a to jest może trochę mało. Zaplanuj sobie małe przewieszenie nad cokołem, by osłonowa miała jak największą stabilność i siły działające na kotwy jak najmniejsze.

Słyszałem (wypowiedź eksperta w "Salonie&quot:wink:, że 18cm wełny to minimum, ale zwrot z inwestowania w ocieplenie nie jest wprost proporcjonalny do grubości ocieplenia z kilku powodów. Przychylam się do opinii o zaletach wentylacji z rekuperatorem, tylko te kanały i kurz (nie tylko z kanałów, ale przede wszystkim zwiększona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu). Wahania temepratury też będą większe niż przy systemach o dużej bezwładności (podłogówka czy nawet grzejniki) i rozkład temperatury gorszy. Regulacje wilgotności przy tej formie uważam za obowiązkową.

KrzysiekS
21-11-2002, 16:56
Wykonanie kotew zlece wg projektu z drutu ze stali nierdzewnej. Ich wykonanie nie jest zadną filozofią. Odległosc miedzy sciankami moze wynosic nawet 25 cm.

Rozmawialem ze specjalistą (projektantem) instalacji wentylacji i klimatyzacji. Twierdzi, że jesli dom ma kubature rzedu 800 m3, mieszkac w nim bedzie max 5 osob, do tego niepalących, ktore nie przebywają caly czas w domu, wtedy wentylacja mechaniczna nie jest potrzebna. Przeciez my prawie caly dzien siedzimy poza domem, w domu kolacja i sen do nastepnego poranka. Jasne, wszystko zalezy od stylu zycia, trzeba sobie wszystko zaplanowac do wlasnych potrzeb.

Tez bylem napalony na rekuperator, ogrzewanie powietrzne, strefy, filtry, itd. Ale mi przeszlo.

Pieniądze trzeba na cos wydac, kazdy ma jakies hobby. Dla jednego takie hobby to rybki, dla innego pies, fotografika, podroze, papierosy lub alkohol.

Niektorzy wsluchują sie w szum wirnika lub palnika gazowego. Czesciowo tez do takich naleze. Moja kotlownia nie bedzie jednak moim hobby.

Maco
21-11-2002, 17:43
Jeśli rekuperator zaoszczędzi 1000 zł rocznie to wydatek może się zwrócić w mniej niż 10 lat. Czy jesteś w domu czy cię nie ma, jeśli masz normalną wentylację grawitacyjną to zimą ciepło ucieka. A jak jest rekuperator to nie.
Przy dobrze uszczelnionym domu i kiepskiej wentylacji rozwija się grzyb i pleśń, niezależnie od tego czy w domu mieszka 6 osób cały czas czy 2 tylko nocują.
Dla mnie to są argumenty za rekuperatorem. Nie bardzo rozumiem co ma do rzeczy ile osób i jak często mieszka w domu.

Maco
21-11-2002, 21:32
Właśnie rozmawiałem ze znajomym, który buduje "ekologiczny" a raczej pasywny dom i sam wymiślił patent na rekuperator.
To jest typ przeciwprądowy i polega na tym, że umieścił pod płytą fundamentową wzdłuż jednego boku swojego domu rurę plastikową fi 300 a w środek włoży rurę aluminiową fi 100. Całość tak "zatka" i podłączy do wentylacji, że ciepłe powietrze wyrzucane z domu będzie płynąć grubą rurą w jedną stronę a powietrze zasysane z gruntowego wymiennika powietrza wewnętrzną rurą aluminiową karbowaną w drugą stronę. Na tych 10 metrach zasysane powietrze na pewno się ogrzeje od wyrzucanego. Pytanie o ile (jaka sprawność i od czego zależy). Jakie są łatwe zabiegi aby zwiększyć przewodność cieplną rury wewnętrznej a tym samym poprawić sprawność.

Zalety takiego rozwiązania to chyba cena przedewszystkim ! (nie wiem ile mogą kosztować 2 kawałki 10m rur ale chyba nie więcej niż 1000zł ? Wentylatory mogą chyba wtedy być umieszczone (albo dołączone do każdego pomieszczenia oddzielnie co umożliwia indywidualne sterowanie ilością wymienianego powietrza w pomieszczeniach.

Czy ktoś może podpowiedzieć jak (w przybliżeniu) obliczyć sprawność takiego rekuperatora ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: maco dnia 2002-11-21 22:51 ]</font>

Frankai
21-11-2002, 21:51
KrzysiekS - ponoć nierdzewna nie wystarczy; musi być kwasoodporna.
Rozumiem też, że na wierzchu nie dajesz klinkieru, więc nie robisz szczeliny powietrznej, czyli nie musisz dawać krążków na wełnę, albo będziesz miał taką średnicę, że krążki będą pasować.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2002-11-21 21:54 ]</font>

mlody
22-11-2002, 00:01
Maco, aby zwiększyć przewodność cieplną rury wewnętrznej a tym samym poprawić sprawność wymiany ciepła wystarczy (tak mi się przynajmniej chyba słusznie wydaje) zwiększyć powierzchnię wymiany , czyli powierzchnię rury wewnętrznej, no i zmniejszyć maksymalnie ile tylko się da, grubość tej rury (aby miała jak najmniejszą bezwładność cieplną). O ile na grubość z konstrukcyjnego punktu widzenia nie mamy raczej wpływu, o tyle na powierzchnię akurat mamy wpływ. Można albo zastosować rurę wewnętrzną o bardziej kanciastym kształcie (np. taką gwiazdeczkę) albo co chyba znacznie prostrze - kilka mniejszych rur o takim samym przekroju sumarycznym. W tym drugim przypadku konieczny jest jednak jakiś "rozdzielacz". I właściwie to rozwiązanie to rzadna "Ameryka" bo tak są zbudowane wymienniki najróżniejszych zastosowań. Czyli zamiast jednej setki dać np. 4 piędziesiątki rozłorzone równomiernie wewnątrz tej trzysetki.

Ryszardj
22-11-2002, 00:59
Czytam te wszystkie wasze pomysly ale nic nie mowicie wlasciwie ile za te nowinki trzeba zaplacic NP. Anonimowy ile trzeba dac za ogrzewanie powietrzne razem z kotlownia i kanalami i.t.p wspomniales ze dom jak sie nie myle 220m/2 sezon grzewczy to 2400zl.To juz Ci mowie dzisiaj dostalem oferte od firmy http://www.climakomfort.pl za dom moj 230m/2 bede placil 1100zl sezon grzewczy 200 dni grzewczych.pompa ciepla + instalacjia cala kotlownia wykopyi.t.p 32000tys zl.I nie bede mial problemow z Glikolem Poniewaz czynnik roboczym jest PROPAN gwarancja na 30lat na kolektory poziome odchodzi tez problem jak pisales ze studnia glebinowa zatykanie lub pekanie jak wspomniales.Koszt instalacji zwraca mi sie od 5-7 lat do ogrzewania olejowego. NIe mowie o gazie bo w moim wypadku nie mam gazu ziemnego a o Propanie zapomnij bo koszt ogrzania by byl w granicach 6000-7000tys zl sezon grzewczy.Co do ocieplenia Ytongu to nie ma mozliwosci dania waty na tynki zewnetrzne bo czym to usztywnisz co dac na wate ? Wewnatrz istnieje taka mozliwosc ale moze wystapic skraplanie sie sciany zewnetrznej bo wewnetrzna bedzie ocieplona co za tym idzie moze byc ryzyko wilgoci a dla ytonga to jest zabojcze gdy nie ma mozliwosci wentylacji.NIE wspomnialem tez o kosztach nawet gdybym sie zgodzil na ocieplenie koszt Wata szklana okolo 5000zl do tego dochodzi drewno na kostrukcjie na panele gipsowe lub jak kto woli plyty gipsowe bo jakas musisz ta wate przykryc + robocizna panele drugie 5000zl drewno ze 3000tys + inst...5000 razem, okolo 20000tys zl . To bardzo dziekuje kiedy mi sie to zwroci?Nie zrozum mnie zle nie mowie ze ogrzewanie powietrzem jest zle , tylko ze za te ogrzewanie piec inst i.t.p poniesiesz podobne koszty , i nic Ci sie nie zwroci nawet jak bedziesz uzywac to 100lat a przy pompie ciepla to wystapi ta oszczednosc kiedys ten koszt sie wyrowna a potem to i Ciebie przegonie.A itak obojetnie jakie ogrzewanie bym dal to chce miec podlogowke razem z ogzewaniem sciennym . Wracajac do sprawy ogrzewania powietrzem w USA zapytaj sie Twojego szwagra czy slyszal o ogrzewaniu tunelowym w stanach . Bo tylko takie bylo razem z popularnymi grzejnikami. Zreszta mozna je spotkac i w terazniejszych domach Ogrzewanie powietrzne robi kariere moze od 40 lat. Wczesniej byly grzejniki i grzejniki tunelowe . Moim zdanie i nie tylko bo mam kilku znajomych 100% lepsze od powietrznego Zalety nie ma kurzu brak chalasu stala tem ... powietrza w domu brak gwaltownych skokow temperatury . nie trzeba nawizaczy filtrow i tym podobnych bajerow.Wada moze cena 20% wiecej za instalacjie dlatego powietrzne ma przewage ale nie znaczy to ze jest lepsze.Och ale sie rozpisalem POwodzenia Ryszard.

Maco
22-11-2002, 07:58
mlody,
Dzieki.
A wiesz, że Redakcja założyła nowy dział "Zrób to sam" !
Dzięki Redakcjo !
Może opiszesz tam swój pomysł na próżniowy kolektor słoneczny ?

jot23
22-11-2002, 16:04
On 2002-11-21 21:32, Maco wrote:
Właśnie rozmawiałem ze znajomym, który buduje "ekologiczny" a raczej pasywny dom i sam wymiślił patent na rekuperator.
To jest typ przeciwprądowy i polega na tym, że umieścił pod płytą fundamentową wzdłuż jednego boku swojego domu rurę plastikową fi 300 a w środek włoży rurę aluminiową fi 100. Całość tak "zatka" i podłączy do wentylacji, że ciepłe powietrze wyrzucane z domu będzie płynąć grubą rurą w jedną stronę a powietrze zasysane z gruntowego wymiennika powietrza wewnętrzną rurą aluminiową karbowaną w drugą stronę. Na tych 10 metrach zasysane powietrze na pewno się ogrzeje od wyrzucanego. Pytanie o ile (jaka sprawność i od czego zależy). Jakie są łatwe zabiegi aby zwiększyć przewodność cieplną rury wewnętrznej a tym samym poprawić sprawność.

Zalety takiego rozwiązania to chyba cena przedewszystkim ! (nie wiem ile mogą kosztować 2 kawałki 10m rur ale chyba nie więcej niż 1000zł ? Wentylatory mogą chyba wtedy być umieszczone (albo dołączone do każdego pomieszczenia oddzielnie co umożliwia indywidualne sterowanie ilością wymienianego powietrza w pomieszczeniach.

Czy ktoś może podpowiedzieć jak (w przybliżeniu) obliczyć sprawność takiego rekuperatora ?

J23
To byłoby mniej więcej tak:
Patent jest świetny, bo prosty i tani. Innych zalet nie ma. W szczególnosci nic nie zaoszczędzi.
Żeby wessać do domu tą 100-ką powietrza, no chocby te minimalne 200m3/h, łatwo wyliczyc, że prędkosć powietrza osiągnie 9-10 m/s.
Jak Ci się wydaje, o ile stopni podgrzeje się to powietrze w rurze? (przy, powiedzmy 20 st.C różnicy miedzy wnętrzem i zewnętrzem).
Zauważ, Ze litr powietrza bedzie przelatywał przez rurę ok 1sekundę.

Na moje oko, nawet nie o połowę, a to znaczy, że jego sprawnosć będzie mniejsza od 50%.
A to z kolei znaczy, że kazda kolejna godzina wymiany będzie wymagała od niego dostarczenia ciepła do ogrzania połowy powietrza o 20stC.
1 M^3 powietrza, to ok1,2 kg, cieplo właściwe powietrza, to ~1kJ/kg(x)st. Łatwo wyliczyć, że w ciągu godziny trzeba będzie dostarczyć :
Q= 100m^3 (x) 1,2kg/m^3 (x) 20st (x)1 kJ/ kg(x)st, a to =240kJ.
Jeśli podzielić to przez 3600s, to wyjdzie o,68 kW.
Dalsze obliczenia mozesz przeprowadzic sam. (w PLN)

Tak naprawdę, to jakosć wymiany ciepła w rekuperatorze należy oceniać nie sprawnoscią, tylko stratami. To niby to samo, ale:
Jezeli mamy rekuperator od "zwykłej firmy" - sprawnosc ~75%, to ilość ciepła, którą musimy do kazdej wymiany dołożyć, to reszta ze sprawności. W tym wypadku - 25%, a twój znajomy dołoży 50%.
Jeśli zastosujesz rekuperator o sprawnosci 93% (jak chwali się Kulej) to dołożyć trzeba tylko 100-93=7% tego mojego "Q". To znaczy ponad trzy razy mniej od "zwykłego wymiennika" , a 7x mniej od Twego znajomego, tzn.~100W.
Czyli moc żarówki 100-watowej włączonej na stałe w domu zabezpiecza ciepło potrzebne do utrzymania stałej temperatury wymienianego raz na godzinę świeżutkiego powietrza w mieszkaniu o pow. ~80m2.
Przyznasz, że to tani komfort.
Powyższe obliczenia nie uwzględniają wielu szczegółow, ale tylko jeden z nich może miec istotne znaczenie : wilgoć. Nie wchodzac w szczegóły powiem tylko, że wilgoć poprawia wyniki obliczeń.

Twój znajomy musiałby ok. 10 razy wydłuzyć kanał (10x wydłużyć izolację), spłaszczyć rurę aluminiowa, żeby jej środek nie był tak odległy od scianki , aby poprawić wymianę ciepła. Musiałby chyba takze dołożyć drugą taka samą rurę, albo dwie, żeby przestało mu "gwizdać" w tym wymienniku, a jednocześnie zachować "liczbę Reynoldsa" powyżej 2300 (to jest dość trudne), aby przepływ był burzliwy, bo wtedy wymiana ciepła może zbliżyć się do 100%.
Jak mu się to wszystko uda, a koszt będzie nizszy niz, u Kuleja to moze założyć własna firmę. Kulej zbankrutuje.

Służę konsultacjami w zakresie termodynamiki.
Życzę sukcesów!

J23

Jezier
22-11-2002, 17:14
Czy rekuperator firmy kulej jest dobrym wyborem? Stosunek ceny do sprawności wydaje się korzystny a na rynku brak jest wielkiego wyboru.

jot23
22-11-2002, 18:13
Sprawia wrazenie nie do końca profesjonalne, ale w parametrach nie kantuje.
I odwrotnie:
Jest na rynku sporo pięknie zapakowanego chłamu.
1. Nie miesza w najmniejszym stopniu starego powietrza ze świeżym.
2. Parametry, które podaje dla przeciwprądu sa realne(choć nie mierzyłem).
3. Czysty i trwały.
4. Strąca wilgoć.

Szacunki liczbowe znasz.
Na moje oko, to rewelacja, choć w wydaniu rzemieślniczym. Ale skuteczność profesjonalna.
AHA! Wiem, co piszę!
Mogę wczytać się dokładniej, ale nie płaci mi za reklamę.-)

Pozdrawiam
J23

Jezier
22-11-2002, 18:19
Czyli nie jest źle. A jakie inne firmy obecne w Polsce sprzedają naprawdę dobre rekuperatory?
Widziałem twoje krytyczne uwagi w wątku o ogrzewaniu promiennikowym. W związku z tym co ty polecasz? Ogrzewanie podłogowe, ścienne, powietrzne, grzejniki a może coś innego.

jot23
22-11-2002, 20:14
Jutro coś skrobnę.
Chcę uruchomic coś lepszego niż Kulej. Stąd wiem, jak wysoko stoi poprzeczka. Moim zdaniem jedyna realna cenowo.
Ale to przyszłość.
A jutro popełnię jakiś esej.(o termodynamice)
Postaram się, żeby był strawny "dla ludzi".
Wiem, jaka bedzie sentencja:

Ognisko: (drewno, węgiel, gaz, olej) + rekuperator.

Wobec wyższej koniecznosci stosowania prądu,- pompa ciepła+ rekuperator. Ale ekonomicznie to dośc trudne do zbilansowania.

Systemy bez rekuperatorów to spadek historyczny. Olbrzymia inercja majatku produkcyjnego tradycyjnych firm wymusza ich trwanie w tradycyjnych systemach.

Termodynamika daje odpowiedzi przejrzyste.
Ale o tym jutro.

pozdrawiam!
J23

jot23
22-11-2002, 20:29
AHA!!!!!!!!
Nie operuj pojęciem sprawności!
Tandeciarze wykazują, że ich sprawność jest o zaledwie parę % niższa, niż przeciwprądowego, i nie mijają się z prawdą, ale nasza kieszeń czuje straty, a nie sprawność!

U Kuleja STRATY! są dwa razy mniejsze, niż u następnych w kolejce.
A Ty płacisz za STRATY!


Rekuperator musi być przeciwprądowy!!!!!
Innych nawet oglądać nie warto.
Najlepszy "krzyżowy" jest przynajmniej 3x gorszy.(za wymianę powietra zapłacisz 3x więcej.)
Sprzedają sie też "rotacyjne". Pomijajac ich sprawność, nie są higieniczne, część "syfu" wraca.

J23

23-11-2002, 08:27
Witam Ryszardziej. Z naszej dyskusji o pompach ciepła zostałeś tylko ty i ja. reszta jest juz na formum domu pasywnego.

Sciany jednowarstwowe z Ytonga (lub ceramiki) mozna ocieplac wełna, od zewnątrz (są dostępne pyty 24 cm grube). Są to specjalne elewacyjne płtyty z wełny (mozesz je szlifowac papierem sciernym. Więc ten argument odpada (faktycznie siedzisz w USA i nie wiesz co sie w Europie dzieje. Acha cena takiej sciany jest bardzo [podobna do ściany jednowarstwowej z Ytonga. (50 zł bloczki bk 24 cm, 70zł płyty z wełny 20-24 cm. Na to idzie tynk mineralny lub silikatowy. Tak , Tak Ryszardzie. Polska to nie Ameryka ale u nas prawie nikt nie pokrywa murowanych ścian drewnem lub plastikową boazerią.
2. Oczywiście dodatkowe ocielenia dachu, podłogi na gruncie, ciepłe okna U=0,7. To kosztuje, ale twoja pompa tez nie jest tania. Jest tylko jedna róznica ty zakładasz ze prąd bedzie tani, a ja mnie w moim domu nie bedzie interesowała cena zadnego nosnika bo bedzie on potrzebował tak mało KW do ogrzania ze będzie to bez znaczenia. Zrozum nie krytykuje pompy ciepła .... tylko mam inny sposób rozumowania. Powtarzam: budownictwo idzie w kierunku takim zeby zmniejszyc zapotrzebowanie domów na energię (spada emisja CO2).Natomiast produkowanie coraz sprawniejszych urządzeń, o duzych mocach to woda na młyn dla producentów sprzetu.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Odnoszę wrazenie , że dom w którym miszkasz w stanach jest ... delktanie mówiąc niezbyt nowoczesny (nie chcę cie urazić, ale wiem ze z polonia róznie bywa). Nie znam nikogo kto by mieszkła w domu z wentylacją i budując drugi dom o niej nie myslał. A z tego co piszesz rozumiem ze nie chcesz jej zakładać. Obecnie mieszkam w domu z wentylacją i nigdy wiecej z niej nie zrezygnuje. To tak jak z Klimą w samochodzie jak raz będziesz miał, to potem mozesz "maluchem " ale z klimą. Zapewniam Cie odwiedz w USA luksusowo, zrobione domy, komfortowo wykonczone, nie szkieletowe tylko murowane i zobaczysz. Piec włącza sie duzo rzadziej, nie ma skoków temperatury.
Co do kosztów to policz: Załóz sobie pompe ciepła, wentylację, klimatyzację, zamontuj nawilżacze, oraz zrób tak zebyś mógł sterować niezaleznie temperaturą w kazdym pomieszczeniu. I policz ile bedzie cię to kosztowało - ponad 100 tyś. A mnie tylko 50 tyś. Koszty.... no wiesz za świeże, wentylowane powietrze w domu, za brak suchych błon sluzowych, zadszych chorób dziecka... zapłacę te 1000 czy 2000 rozcznie wiecej. Dla mnie warto. Oczywiście ok

Oferta na pompę ciepła jest atrakcyjna. Jesli sie faktycznie zmieścisz w tej cenie!!! Policz jescze cenę podłogówki. Acha pisałeś, ze twoja zona jest alergikiem. Nie wiem czy wiesz ale ogrzewanie podłogowe jest przeciwwskazane dla alergików. Kurz unosi sie do góry (przez ruch powietrza).Lepiej pomysl o ogrzewaniu ściennym. Tez niskotemperaturowe ale bardziej przyjazne człowiekowi (podłogówka jak wszysto ma tez swoje wady).
Pozdrawiam serdecznie.
P.S. Przechodze na forum "dom pasywny" założony przez Jeziera. To rozumowanioe naprawdę bardziej mnie przkonuje.

grzesiek

Maco
23-11-2002, 08:55
grzesiek,
skąd wziąłeś informację, że podłogówka podnosi kurz i jest niezdrowa dla alergików ?

Ja znalazłem, żd "niska temperatura podłogi (21˚C do 24˚C) i brak prądów konwekcyjnych powietrza wyklucza zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergię"

grzegorz40
24-11-2002, 19:43
Marko!

Na dole ciepło, na górze zimno... powietrze idzie do góry i unsi ze sobą wszystko co jest na podłodze. Pozatym powietrze jest suche. jestem ortopedą ale koledzy chirurdzy naczyniowi mówia ze to najgorszy rozkład temperatur na kązenie kończuń dolnych (zylaki). Ale nie martw się ja sie tez zastanawiam nad podłogowym, sciennym lub powietrznym. Ale mając do wyboru podłogowe i scienne wybrałbym to drugie

Maco
24-11-2002, 23:48
Myślę, że powietrze właśnie się nie unosi. Na wszelkich "rozkładach temperatur" podłogowe jest najcieplejsze na dole. Gdyby powietrze się unosiło to najcieplej byłoby przy suficie (tak jak jest w tradycyjnych grzejnikach). Tutaj podłoga grzeje przez promieniowanie a powierze może troszkę się podniesie i chyba się ochładza i dalej już się nie podnosi.

Wszędzie mówią, że podłogowe to rozkład temperatur najbliższy "idealnemu" ale nie wiadomo skąd jest ten idealny. On jet raczej "nienaturlany", bo tak jak wspomniałeś w naturze ciepłe idze do góry !

Bungo
25-11-2002, 00:55
Czy ktoś może wie coś więcej, dlaczego glikol w pompach ciepła musi być co trzy lata wymieniany? Lodówka moich rodziców działa już ok. 30 lat bez jakiejkolwiek ingerencji w agregat.
Pozdrawiam

gaga2
25-11-2002, 23:34
Witajcie,
Po kilku miesiącach śledzenia tego wątku postanowiłam dołączyć do grupy osób zdecydowanych na pompę ciepła. Widzę Ryszardzie, że też rozważasz zakup Neuratherm (nas do tego zachęcił tytuł Produktu Roku Muratora). My praktycznie jesteśmy zdecydowani na pompę, pytanie dotyczy tylko - jakiego producenta wybrać, i odpowiedź na to pytanie uzależniamy od doświadczeń innych użytkowników. Niestety zorientowałam się, że na forum o pompie kompetentnie (jako użytkownik) wypowiada się tylko Piotrek, a reszta to zapaleńcy lub zdecydowani przeciwnicy. Nieco rozczarował mnie też artykuł o doświadczeniach użytkowników pompy w ostatnim Muratorze.
Mam zatem do Ryszarda kilka pytań: czy obliczałeś współczynnik E dla Twojego domu, czy parametry U dla poszczególnych przegród miały istotny wpływ na dobór pompy, czy rozważasz wyłącznie ogrzewanie podłogowe niskotepretaturowe, i jak rozwiążesz problem cwu? My jeszcze stoimy przed takimi dylematami, póki co mamy tylko projekt koncepcyjny ze zdefiniowanymi parametrami U dla poszczególnych przegród, i nie mamy rozwiązanego problemu cwu (kolektory plus grzałka?), bo chcemy używać pompy tylko dla potrzeb co (lepsza sprawność?). Czy możesz się podzielić doświadczeniami, bo jak rozumiem, Twoja budowa jest już mozno zaawansowana. Sama obiecuję, że podzielę się swoimi doświadczeniami (przystępujemy teraz do etapu projektowania instalacji, w tym pompy ciepla, wentylacji z rekuperatorem itd). Dodam,że jestem kompletnym laikiem w kwestiach technicznych. I uprzedam, że deycja o instalacji pompy nie podlega dyskucji (z różnych względów, m.in. kosztów doprowadzenia gazu do działki).
Pozdrowienia,
gaga2

26-11-2002, 08:23
Czy rozważałeś możliwość zastosowania pompy ciepła typu grunt-powietrze i ogrzewania powietrznego. Jeżeli masz zamiar zastosować wentylację mechaniczną z rekuperatorem to takie rozwiązanie będzie dobre.
MCB

26-11-2002, 08:26
Przepraszam!
Czy rozważałaś...

MCB

pysiak
26-11-2002, 10:38
On 2002-05-14 08:45, ryniu wrote:
Chyba masz rację, rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że system nie pracuje przecież non-stop. Kwestia zatem jaki jest procentowy udział czasów włączenia, jeżeli te 1700 h jest prawdziwe to mamy:
- dla 6 miesięcy: 1700/4320 = ~40%
- dla 7 miesięcy: 1700/5040 = ~34%

Popytam jeszcze jak to jest z tym załączaniem ogrzewania kogoś kto ma ogrzewanie elektryczne (przynajmniej częściowe, np. w łazience). Bo jeśli jest to prawda to sprawy zaczynają wyglądać niezwykle obiecująco!

Wiem, że koszt oleju opałowego na sezon grzewczy dla domku o pow. 170 m2 wynosi ~2500,- zł (za samo ogrzewanie). W przypadku pompy mielibyśmy:
170 x 70 = 12 kW (moc grzewcza)
12 / 3.2 = 3.8 kW (moc elektryczna)
3.8 x 40% x 5040 x 0.22 = ~1700 zł

Zakładając różnicę w kosztach instalacji kotła olejowego i pompy ciepła 30000,- zł zwrot kosztów nastąpi po 38 miesiącach:
30000/(2500-1700)= ~38
czyli trochę ponad 3 lata (a założyłem znowu wariant bardzo pesymistyczny zgodnie z poprzednim postem)! No, no, zaczynam poważnie mysleć o pompie ciepła! I jeszcze jakby dołączyć kolektor słoneczny.
Przepraszam, ale nie bardzo nadążyłem za tymi obliczeniami...
Przeglądam posty w tej dyskusji po raz pierwszy i muszę przyznać, że wzbudziła moje zainteresowanie pompą ciepła. Czy mogliby cie mi pomóc w obliczeniu opłacalności tego przedsięwzięcia w domu z poddaszem użytkowym, ok. 160 m, i porównać to z kosztami gazu?

gaga2
26-11-2002, 13:29
Do MCB.
Jesteśmy zdecydowani na wentylację z rekuperacją, to tak samo nie podlega dyskusji jak decyzja o instalacji pompy ciepła. Czy w Twoim pomyśle ogrzewanie powietrzem ma być systemem wspomagającym pracę pompy czy alternatywnym? Z uwagi na wady pompy (duża bezwładność) myślimy o systemie dystrybucji ciepłego powietrza z kominka (w nieco okrojonej wersji - z nadmuchem na salon i na sypialnie) - na okresy drastycznych spadków temperatury na zewnątrz. W domku parterowym DGP to nie jest problem. Czy możesz coś bliżej powiedzieć na temat współzależności pracy ogrzewania podłogowego zasilanego pompą ciepła, wentylacji z rekuperacją i "ogrzewania powietrzem"? (oprócz uwagi, że jest to dobry pomysł)
Pozdrowienia,
gaga2

26-11-2002, 13:44
Do Gaga2
W moim domu podstawowym systemem ogrzewania będzie ogrzewanie powietrzne.
Pompa ciepła jest typu grunt (pętla zamknięta) - powietrze.
Ogrzane powietrze będzie kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane do pomieszczeń.
Bezwładność tego systemu jest mała. Można bardzo szybko podnieść temperaturę
w pomieszczeniach ponieważ nie ma tu elementu pośredniego typu grzejniki bądź
podłoga. Oczywiście wyłączenie grzania w sytuacji gdy ściany jeszcze nie zakumulowały
ciepła szybko wychłodzi mieszkanie.

Jako element wspomagający będzie też kominek. Kominek będzie ogrzewał tylko salon.
Wymuszona wentylacja rozprowadzi powietrze do innych pomieszczeń.
Można też kominek połączyć kanałami z innymi pomieszczeniami
tak aby w przypadku braku energii el. grzane były wszystkie pomieszczenia.

Ryzykowne jest bezpośrednie włączanie kominka do kanałów ogrzewania wykorzystywanych
przez pompę ciepła (wysokie temperatury).
Dodatkowo podczas pracy pompy (czytaj grzania lub chłodzenia powietrza) istnieje możliwość
podgrzewania wody w zasobniku cwu. Taką wodę można wykorzystać też do ogrzewania podłogowego,
ale ilość jej będzie niewystarczająca. Rozważam zastosowanie jej do lekkiego podgrzewania podłogi
dla uzyskania komfortu.

Latem pompa będzie pracowała jako klimatyzacja i chłodziła pomieszczenia
jednocześnie "pompując" ciepło z pomieszczeń do zasobnika z wodą.

Pozdrowienia,
MCB

gaga2
26-11-2002, 13:57
Dzięki za szybką odpowiedź. Twoje uwagi z pewnością wezmę pod uwagę przy rozmowach z projektantem, z tym, że chyba nie zdecyzuję się na system pompy woda - powietrze, bo moje dzieci to alergicy, a to im zaszkodzi(?), a GDP będzie pomyślany jako system awaryjny.
Pozdrawiam,
gaga2

26-11-2002, 14:34
Do Gaga2

Dla alergików w sam raz. Urządzenie wyposażone jest w filtr elektrostatyczny na powrocie. Widziałem taki w działaniu i wiem ile świństwa zbiera. Przy ogrzewaniu grzejnikowym to wszystko zbiera się za grzejnikami bądź też krązy po mieszkaniu. Przy podłogowym chyba leży na podłodze do czasu odkurzania. Przy kiepskim podłogowym (za duża temp.) unosi się do góry. Tutaj jest zbierane. Oczywiście nie wszystko. Trzeba też odkurzać :smile:
Ale ogrzewanie powietrzne samo z siebie nie generuje kurzu bo niby jak? Powietrze w domu krąży w obiegu prawie zamkniętym. Trochę jest usuwanego z pomieszczeń "brudnych" trochę jest uzupełniane świeżym z czerpni.
W kanały wdmuchiwane jest więc powietrze oczyszczone. Oczywiście znaczne ruchy powietrza będą w przypadku źle zaprojektowanej instalacji bądź też wentylowania w trybie "turbo" - np. po wyjściu z domu ostatniego gościa palacza.

Zobacz wątek: ogrzewanie powietrzne.

MCB

26-11-2002, 15:09
Ale ogrzewanie powietrzne samo z siebie nie generuje kurzu bo niby jak?

generuje, generuje, pelno robactwa legnie sie w kanalach powietrznych.

MN

Ryszardj
26-11-2002, 19:51
Do Gaga2 zapotrzebowanie na pompe ciepla dostalem razem z oferta trzeba bylo podac sciany z czego bydowane okna czy ocieplany czy nie dla mego domu wystarczy pompa 14kw 230 m/2 uzytkowych zapotrzebowanie na cieplo 75-85 .Zdecydawalem sie na ta pompe ze wzgledu ze nie trzeba wymieniac glikolu i ma lepsza wydajnosc przy miejszym poborze energi.Firma tez robi ogrzewanie podlogowo-scienne to wrazie czego nie bedzie zganiania winy jeden na drugiego.CWU zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin. I prawdopodobnie nie podejme sie tego ba czas zwrotu kosztow jest w tym przykladzie za dlugi okolo 8 lat z normalnym podgrzewaczem na grzalke elektryczna . Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne koszt okolo 3000tys wszystko + turbo-kominek z plaszczem wodnym wspomagajacy CWU w zimie strona http://www.akfa.com.pl/main.php Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo , a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.DO PYSIAKA wedlug moich i nie tylko moich obliczen idz na strone http://www.climakonfort.pl i tam idz do pompa ciepla FAQ to wystarczy Ci pompa 10kw do domu jak piszesz o powierzchni 170m/2 co dajie nam koszt w granicach 2.60 zl na dzien ogrzewanie dla Twojego domu czyli liczac 200 dni grzewczych razem 2.60 to jest 200x2.60=okolo 520 zl sezon grzewczy przy cenach za energie z roku 2001.TYlko ogrzewanie ..Mysle ze to brzmi bardziej optymistycznie niz Twojie 1700zl POzdrawiam ryszardj

27-11-2002, 08:07
> generuje, generuje, pelno robactwa legnie sie w kanalach powietrznych

Kurzu nie generuje lecz przy zastosowaniu filtra zmniejsza jego ilość a robactwo lęgnie się wszędzie.

Mieszkałem 8 lat w domu z wentylacją mechaniczną (czerpnia, filtr, kanały pod blokiem, nawiew) i jakoś mnie robale nie zeżarły.

MCB

Ryszardj
21-12-2002, 23:45
Chce odnowidz ten watek bo dawno tu nie zagladalem . Czy naprawde nikt w tym sezonie nie instalowal Pompy Ciepla i nikt nie ma jej w domu?Ciekawe czekamy na odwznych Pozdrawiam Ryszard j.

23-12-2002, 12:54
Proponuję przeczytać grudniowy nr Muratora, jest tam opis i rady mojego znajomego (Szymański Piotr z Grodziska Maz.) koszt całości ok 28tys zł z małym zastrzeżeniem że człowiek jest bardzo zdolny i gro połączeń wykonał sam.
Opis pompy ciepła+kolektory słoneczne.
BYŁEM I WIDZIAŁEM TO WSZYSTKO DZIAŁA.

Ryszardj
12-01-2003, 17:02
Anoniomie czy twoj kolega Piotr podal ile wynosza rachunki za prad w okresie grzewczym , i jaki mial kolektor pionowy czy poziomy czy masz namiary do Twojego kolegi bylbym wdzieczny Pozdrawiam ryszardj

12-01-2003, 17:03
A czy to nie dom Piotra jest w galerii forumowej?Widać kolektory. :smile:

Ryszardj
12-01-2003, 17:47
Faktycznie to jest dom tej samej osoby Piotrus daj jakies namiary najlepiej prosil bym Cie o tel...wyslij mi na moj Mail Yahoo Pozdrawiam Ryszardj ps. dodaj numer kierunkowy dzieki.

Maco
12-01-2003, 22:38
Może spróbuj prze profil piotra:
http://forum.murator.com.pl/bb_profile.php?mode=view&user=1832
(prywatna wiadomość) ?

Maco
01-02-2003, 00:12
W 1-2 numerze Budujemy dom z 2003 jest ciekawy artykuł na temat pomp ciepła. Trochę praktyki, trochę teorii no i koszty całkiem ludzkie (dobra pompa 9kW 14tys. !). Jak dla mnie bardzo ciekawy !
Polecam.

pablik
11-03-2003, 14:41
On 2002-05-01 06:46, Ryszardj wrote:
Mam zamiar zainstalowac ogrzewanie wykorzystujac Pompe Ciepla .Szukam solidnego wykonawce. Jakies adresy lub info Dziekuje....

agamon
11-03-2003, 20:34
Byłem dzis na szkoleniu dealerów ( udało mi się przemycić :smile:czułem się jak szpieg szoguna :smile: ) firmy Stibel. dostałem kpl. dokumentów dot. wyboru, doboru pomp,solarów.tj cały aresenał który dostają sprzedawcy .
Ciekawe to było ale dla laika takiego jak ja,który to słuchał pierwszy raz to za dużo, ale teraz sobie poczytam. Kuszące :smile:
ciekawy adres http://www.stibel-elektron.com.pl
jakby ktoś coś chcial to moge zeskanowac i podesłać.
Pozdrawiam

Ryszardj
12-03-2003, 02:41
Agamon podeslij mi te pliki na moj mail . A i sprawdz ten link co napisales bo nie mozna wejsc Pozdrawiam Ryszardj

agamon
12-03-2003, 09:01
Przepraszam za błąd , ale byłem wczoraj zmęczony podróżą :smile:
Poprawny adres: http://www.stiebel-eltron.com.pl , tam jest dużo materiałów.
Bardzo konkretny i obiektywny człowiek to p.Artur Kaczmarczyk
-sam. konsultamt d/s pomp ciepła, mówi że jak będą jakies pytania można podesłac na adres mailowy :
[email protected]
Pozdrawiam
agamon

starn
12-03-2003, 09:03
Prawidłowy adres:
http://www.STIEBEL-ELTRON.COM.PL
Jedna uwaga z materiałów można zkorzystać ale jak ktoś nie "łapie do końca wszystkiego"to po decyzji na tak skonsultujcie swoje przemyślenia z jednym z doradców technicznych firmy STIEBEL-ELTRON

12-03-2003, 09:07
ale te pompy pracują w systemie powietrze-woda, najmniej wydajnym wśród PC.

starn
12-03-2003, 09:22
Anonimowy poczytaj dokładnie,pracują na wszystkich mediach

12-03-2003, 09:35
sorry, nie doczytałem, masz rację.

Ryszardj
13-03-2003, 02:25
Mysle ze cenia sie ponad norme z tego co pisze Stiebel to za pompe z instalacja chca w granicach od 55tys do 65tys gdzie inni schodza do 25-35tys zl . Pozdrawiam Ryszardj

agamon
23-03-2003, 16:40
Ryszard ,
mam zamiar do tego konsultanta podesłać plany domy i poprosić niech mi wskaze korzyści z pompy ciepła w moim przypadku.
wg. tego co mówił to opłaca sie zamontowac p.c. w przypadku gdy koszty podłaczenia gazu sa wyższe od 6tyś. zł., żywotnosc pc. jest wyższa od pieca gazowego lub olejowego( kompresor min. 25 lat)
Obecnie mam dom na papierze , na dzialce nie mam przyłacza wiec kusi mnie to, ale musze widziec sens i oszczędności.
pozdrawiam

Ryszardj
23-03-2003, 18:18
Jak dostaniesz odpowiedz to mysle ze podzielisz sie doswiadczeniem ?Ja na razie nie jestem jeszcze zdecydowany co wybrac , rozwazam tez piec na pellets , ale na razie nie moge znalesc kogos kto by dostarczal pellets do Opola dzisiaj bede dzwonil do Wroclawia to moze dowiem sie wiecej .Tam dalem ogloszenie http://www.drewno.com.pl o tresci kupie pellets i piec z podajnikiem starczy podlozyc raz na 3-4 dni na pellets ? mam juz odpowiedz ale jeszcze musze dzwonic Pozdrawiam Ryszardj

agdo
24-07-2003, 23:41
Ja mam pompę ciepła , proszę podać swój email to podyskutujemy, moja opinia może byc o tyle ciekawa że będąc z wykształcenia elektrykiem , sam wykonałem i uruchomiłem całą instalację , a także pomogłem tym co mieli duże problemy po zainstalowaniu renomowanej pompy ciepła przez renomowaną firmę , nazw nie podam bo nie chcę nikomu robić antyreklamy , ani sobie reklamy ( wcale bym się nie podją zrobienia takiej instalacji u kogoś )
Piotrek
Dom w budowie,kubatura 1000m3,ogrzewanie niskotemperaturowe,
plan pompa woda-woda.Czy to ma sens?Co podpowiesz jako użytkownik?

vacus
28-07-2003, 10:10
jakie firmy z tych tańszych polecilibyście ?

dobrzykowice
28-07-2003, 12:30
jedna z tańszych to niewątpliwie ekontech www.ekontech.pl, ale czy dobra ? nie wiem powiem po sezonie grzewczym :)

vacus
29-07-2003, 09:40
Dobrzykowice
Możesz zdardzić nieco detali twojej inwestycji (jaką pow. ogrzewasz, czy tylko ogrzewanie c.o. czy też c.w., czy masz tylko podłogówkę czy też grzejniki, ile cię to kosztowało, ile dali gwarancji, czy musisz wymieniac czynnik roboczy, czy twoja pompa ma kolektor gruntowy czy może korzystasz ze studni
Bardzo ułatwisz mi rozwiać pewne wątpliwości
Vacus

dobrzykowice
29-07-2003, 10:06
Dobrzykowice
Możesz zdardzić nieco detali twojej inwestycji (jaką pow. ogrzewasz, czy tylko ogrzewanie c.o. czy też c.w., czy masz tylko podłogówkę czy też grzejniki, ile cię to kosztowało, ile dali gwarancji, czy musisz wymieniac czynnik roboczy, czy twoja pompa ma kolektor gruntowy czy może korzystasz ze studni
Bardzo ułatwisz mi rozwiać pewne wątpliwości
Vacus
Juz o tym wielokrotnie pisalem bodajze nawet w tym wątku ale co tam napisze jeszcze raz:
PC bedzie jedynym żródlem cieplej wody i ogrzewania. Grzac bedzie poprzez ogrzewanie podlogowe i tylko przez nie, żadnych ukladów mieszanych. Powierzchna to ok 180 m kw.
Dolnym źródlem jest poziomy kolektor (600 m rury) z glikolem, którego nie zamierzam wymieniac.
CO do kosztów to nie jest to tania impreza, zaznaczam że poniższe ceny są z glowy a nie z faktur, sorry ale nie mam ochoty sie w nich grzebać
kolektor mat. i rob to ok 2000 zl
PC ok 15 000 zl
kotlownia, czyli caly osprzet jak pompy obiegowe, naczynia przeponowe, bojler na 400 litrów plus robocizna czyli montaż tego wszystkiego i PC to rząd ok 6-7000 zl
podlogówka to robocizna ok 15 m kw, ruraka pex alu pex to koszt ok 2 zl za mb do tego dochodzi jeszcze styropian
to by bylo mniej więcej tyle, trzeba jednak jeszcze mieć swiadomość że przy kladzeniu plytek trzeba zastosować inny (czytaj droższy) klej i fugę.

dobrzykowice
29-07-2003, 10:17
i jeszcze dwa moje wnioski z dotychcasowych doświadczeń i przemyśleń:

1. masz dostę do gazu - nie zastanawiaj się tylko zakladaj piec gazowy

2. w kazdym innym wypadku musisz z glową podejść do tematu , sama PC to nie wszystko taka decyzja automatycznie wymusza parę dodatkowych inwestycji które z reguly są droższe od standardowych rozwiązań (np. ogrzewanie podlogowe). nie możesz się jednak tylko patrzeć na sprawę z ekonomicznego punktu widzenia. PC to tak naprawdę jedyne bezobslugowe podstawowe źródlo ciepla. Jeżeli je zamontujesz i odpowiednio zaprogramujesz to możesz o nim poźniej zapomnieć na wiele dlugich lat, ta zaleta i wiele innych na pewno przemawiają za PC.
powodzenia :)

vacus
29-07-2003, 21:07
Czy na podłogówkę miałeś jakiś projekt czy robiła to firma kompleksowo?

dobrzykowice
30-07-2003, 09:08
robiłem w firmie KISAN (nota bene producenta dobrej jakości rurek do ogrzewania podłogowego) koszt 300 zł

vacus
30-07-2003, 09:38
Dzięki.
Powiedz, czy fachowcy od pompy składali zalecenia co do podłogówki tak by zapewnić określoną sprawność pompy. Napisz też do czego czy podpisywałeś umowę (jeśli tak to czy zobowiązali sie do określonych parametrów działania układu i ile dali gwarancji).

HenoK
29-08-2003, 09:30
Mam prośbę o zapoznanie się z wątkiem Pompa ciepła a pozwolenie wodnoprawne (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11026&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight) i ewentualne uwagi w tej sprawie.

radko25
29-08-2003, 12:47
jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.
I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:

HenoK
29-08-2003, 14:54
jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.
I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:
Radko rozumiem, że to nie są żarty, tylko jaja :lol: .
Krety nie są takie głupie, żeby się pchać w zmarzlinę.
Na małej działce możesz zainstalować wymienniki pionowe.
To czy zamontujesz poziome, zależy od tego ile tej działki zajmuje dom i jakie masz zapotrzebowanie na ciepło (przy dobrze ocieplonym domu może wystarczyć powierzchia wymiennika gruntowego równa dwu- trzykrotnej powierzchni domu).

02-09-2003, 10:43
jeżeli na instalacje pompy ciepla dostane jakis preferencyjny kredyt (50% kosztow "normalnej" mieszkaniowki) to się na nią zdecyduję. Nie wiem tylko czy na dzialce 735m2 da się coś takiego zainstalować.
I czy czasem krety nie przeziębią się z powodu ochłodzenia gruntu :wink: a wtedy może jeszcze konserwator przyrody jakieś kary nałoży :wink:
Radko rozumiem, że to nie są żarty, tylko jaja :lol: .
Krety nie są takie głupie, żeby się pchać w zmarzlinę.
Na małej działce możesz zainstalować wymienniki pionowe.
To czy zamontujesz poziome, zależy od tego ile tej działki zajmuje dom i jakie masz zapotrzebowanie na ciepło (przy dobrze ocieplonym domu może wystarczyć powierzchia wymiennika gruntowego równa dwu- trzykrotnej powierzchni domu).


Oczywiście że jaja. Na razie mi do śmiechu bo jeszcze szpadla nawet w działce nie zatopiłem. Wiem, że z czasem odchodzi ochota na dowcipy. Co do 2-3 krotnej powierzchni domu, to chodzi o powierzchnie użytkowa? Czy może lepiej jakos z kubatury przeliczac (dom domowi nierówny)? Ja planuje coś maksymalnie na 130m2. Z powierzchni wychodzi, że starczy mi spokojnie dzialki na 5 krotny nawet wymiennik. Dobrze myśle?

HenoK
02-09-2003, 11:20
Co do 2-3 krotnej powierzchni domu, to chodzi o powierzchnie użytkowa? Czy może lepiej jakos z kubatury przeliczac (dom domowi nierówny)? Ja planuje coś maksymalnie na 130m2. Z powierzchni wychodzi, że starczy mi spokojnie dzialki na 5 krotny nawet wymiennik. Dobrze myśle?
Te 2-3 razy to taki skrót myślowy wystarczający zazwyczaj do stwierdzenia, czy na danej działce jest miejsce na wymiennik poziomy, czy nie. Ale oczywiście wszystko zależy od domu. Zakładam, że dobrze ocieplony dom ma wskaźnik zapotrzebowania na ciepło rzędu 50W/m2 zaś z 1m2 gruntu mozna w większości przypadków czerpać 20W/m2.
Zarówno jedna i druga wartość może od tych założeń odbiegać. Dla budynku należy obliczyć OZC, zaś bezpieczną wartość wydajności cieplnej gruntu dobrać w zależności od jego parametrów.

Marzyciel
02-09-2003, 12:31
a co to takiego ta pompa ciepła?

HenoK
02-09-2003, 12:47
a co to takiego ta pompa ciepła?
Na początek przeczytaj np. Pompy ciepła - podstawy (http://www.kolmet.com.pl/Press/Pompy_Ciepla/Podstawy/pomp_ciepl_podst.htm).
Jeżeli to Tobie nie wystarczy załóż GOOGLE (http://www.google.pl) z hasłem pompa ciepła zasada działania.

Marzyciel
02-09-2003, 13:06
a co to takiego ta pompa ciepła?
Na początek przeczytaj np. Pompy ciepła - podstawy (http://www.kolmet.com.pl/Press/Pompy_Ciepla/Podstawy/pomp_ciepl_podst.htm).
Jeżeli to Tobie nie wystarczy załóż GOOGLE (http://www.google.pl) z hasłem pompa ciepła zasada działania.
miałem nadzieję, że ktoś wytłumaczy mi to na "koński rozum" :(

godul1
02-09-2003, 13:16
Marzycielu,
Pompa ciepła to coś w stylu agregatu do dużej lodówki.
prościej nie mogę.
Aha Agregat ten podłączony jest w ten sposób, że chłodnica znajduje się w domu i oddaje tam ciepło, natomiast nagrzewnica pobiera ciepło z gruntu.

Marzyciel
02-09-2003, 13:23
Marzycielu,
Pompa ciepła to coś w stylu agregatu do dużej lodówki.
prościej nie mogę.
Aha Agregat ten podłączony jest w ten sposób, że chłodnica znajduje się w domu i oddaje tam ciepło, natomiast nagrzewnica pobiera ciepło z gruntu.
a jak to działa w zimie? przecież zimą to grunt też jest zimny. chyba nie pobierasz ciepła z "wnętrza ziemi"? :evil: :D

godul1
02-09-2003, 13:35
Marzycielu,
Właśnie, z wnętrza ziemi :D . Poczytaj troszkę bo można o tym napradę sporo pisać, a było to już wałkowane wiele razy.

vacus
24-09-2003, 09:41
Czy ktoś z szanownych Forumowiczów użytkuje pompę Vatra? Jeśli mieliście kontakt z firma to napiszcie co sądzicie o firmie i jej produkcie.

vacus
25-09-2003, 07:57
Brak odpowiedzi to też dla mnie informacja

dobrzykowice
08-10-2003, 13:49
A więc stało się !!!! uruchomiłem wreszcie swoją pompę ciepła. Pół dnia wszystko odpowietrzałem i .....wszystko działa !!!! Oczywiście całośc wymaga jeszcze konfiguracji co niektórych ustawień pompy ale najwazniejsze że jest ciepło !

ryniu
08-10-2003, 15:41
Moje gratulacje! Pisz proszę na bieżąco jak się instalacja sprawuje a przede wszystkim jak sprawa wygląda od strony ekonomicznej czyli co na to ZE. :D

HenoK
08-10-2003, 21:23
A więc stało się !!!! uruchomiłem wreszcie swoją pompę ciepła. Pół dnia wszystko odpowietrzałem i .....wszystko działa !!!! Oczywiście całośc wymaga jeszcze konfiguracji co niektórych ustawień pompy ale najwazniejsze że jest ciepło !
Gratuluję i życzę bezproblemowej ekspoloatacji.

dobrzykowice
09-10-2003, 11:29
Moje gratulacje! Pisz proszę na bieżąco jak się instalacja sprawuje a przede wszystkim jak sprawa wygląda od strony ekonomicznej czyli co na to ZE. :D


postaram się, na jakieś wnioski co do kosztów to będziemy musieli trochę poczekać, najlepiej do wiosny :D

dobrzykowice
09-10-2003, 11:37
[quote="HenoK
Gratuluję i życzę bezproblemowej ekspoloatacji.[/quote]


dzięki postaram się na bieżąco opisywać moje doświadczenia :)

ryniu
09-10-2003, 12:05
dobrzykowice, a czy da się jakoś oszacować (na podstawie temperatur na we i wy) z jaką sprawnością pracuje Twoja pompa?

dobrzykowice
09-10-2003, 13:54
cięzko powiedzieć, potrzebowałbym do tego osobny licznik energii elektrycznej, wówczas mógłbym spróbować...muszę się jeszcze nad tym zastanowić...

ryniu
09-10-2003, 14:10
Już mi trochę uleciała z głowy teoria PC ale z tego co pamiętam to sprawność da się określić właśnie na podstawie temperatur na dolnym i na górnym źródle. Masz tam termometry?

dobrzykowice
09-10-2003, 15:11
Już mi trochę uleciała z głowy teoria PC ale z tego co pamiętam to sprawność da się określić właśnie na podstawie temperatur na dolnym i na górnym źródle. Masz tam termometry?

hmm no nie byłbym tego taki pewien to raczej jest stosunek włozonej i uzyskanej mocy, a czujniki mam nawet pięć, na dolnym igórnym źródle, na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz wbetonowany w posadzkę :D

ryniu
09-10-2003, 15:24
Pewien to ja wcale nie jestem, tylko tak mi coś zaświtało w głowie, że ktoś kiedyś pisał na forum o cyklu Carnota (fizyka, klasa... - kto jeszcze pamięta o co chodzi???), temperaturach źródeł i związanej z tym sprawności pompy. No bo jak ją inaczej wyznaczyć? Muszę doczytać w mądrych knigach.

HenoK
09-10-2003, 15:29
Pewien to ja wcale nie jestem, tylko tak mi coś zaświtało w głowie, że ktoś kiedyś pisał na forum o cyklu Carnota (fizyka, klasa... - kto jeszcze pamięta o co chodzi???), temperaturach źródeł i związanej z tym sprawności pompy. No bo jak ją inaczej wyznaczyć? Muszę doczytać w mądrych knigach.
Zobacz np. na stronach http://www.ochsner.pl/Logo.GIF (http://www.ochsner.pl/Prinzip.html#Carnot).

ryniu
09-10-2003, 15:44
O, o, o właśnie, czyli rzeczywiście da się to określić za pomocą temperatur. Dobrzykowice, sprwdź to proszę i podaj co wychodzi. I jak się potem ta efektywnośc będzie zmieniać wraz z obniżaniem temperatury na zewnątrz. A co producent Twojej pompy mówi o jej sprawności?

dobrzykowice
09-10-2003, 15:54
tylko nie każcie mi tego przerabiać ! Powiedzcie jakie dane są potrzebne a ja postaram się je spisać. Mysle jednak, że i tak trzeba będzie trochę z tym zaczekać bo teraz jestem na etapie eksperymentowania i kobinowania w stylu ciekawe co sie stanie jak zmienię ten paramatr ? :D

ryniu
09-10-2003, 16:02
To musiałbyś tylko sprawdzić:

Tu = temperatura otoczenia, z którego pobierane jest ciepło
T = Temperatura otoczenia, do którego oddawane jest ciepło

czyli temperatura przed parownikiem i temperatura za skraplaczem.

10-10-2003, 04:00
zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin


Ja bym się na to nie decydował. Piszę to z punktu widzenia osoby sprzedającej tego rodzaju urządzenia.



Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne


Słusznie



Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo


Nie słuchaj. Jest to kwestia wykonania. Powiem tak. Pompa ciepła 5 kW, zasobnik buforowy 500l, grzany cały rok (c.w.u. wytwarzana na przepływie). W lecie koszt miesięczny ok.15 zł. To nie teoria



a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.

Wszystko jest kwestią wykonania i zastosowanego rozwiązania. Tak może się zdażyć. Może nie znaczy musi

10-10-2003, 04:04
zadalem im pytanie o podgrzewacz na pompe ciepla maja taki osobna pompa powietrze-powietrze kosztujie okolo 7500tys zl 320 litrow podgrzanie wody do tem .50stopni od zera koszt okolo 0.80 groszy za podgrzanie czas pierwszago podgrzania okolo 8 godzin
Ja bym się na to nie decydował. Piszę to z punktu widzenia osoby sprzedającej tego rodzaju urządzenia.


Wiec biore pod uwage CWU kolektory sloneczne
Słusznie


Istniejie mozliwaosc ze ta sama pompa moze byc do CO+CWU ale odradzaja mi to poniewaz bedzie ona pracowac latem i zima na okraglo
Nie słuchaj. Jest to kwestia wykonania. Powiem tak. Pompa ciepła 5 kW, zasobnik buforowy 500l, grzany cały rok (c.w.u. wytwarzana na przepływie). W lecie koszt miesięczny ok.15 zł. To nie teoria


a druga sprawa to jest wychlodzenie zloza przy kolektorze poziomym nie jest one duze ale moze wplynac zima na efekt ogrzewania.
Wszystko jest kwestią wykonania i zastosowanego rozwiązania. Tak może się zdażyć. Może nie znaczy musi

ryniu
10-10-2003, 08:33
Gościu, a ktoś Ty?

Adal
10-10-2003, 12:23
Gościu, a ktoś Ty?
Przepraszam, nie dość że dwa razy poszło to jeszcze podpis mi uciekł

ryniu
10-10-2003, 13:52
Adal, chodziło mi raczej o to skąd u Ciebie tak autorytatywne odpowiedzi. Sprzedajesz, montujesz, używasz pompę ciepła?

dobrzykowice
10-10-2003, 14:41
To musiałbyś tylko sprawdzić:

Tu = temperatura otoczenia, z którego pobierane jest ciepło
T = Temperatura otoczenia, do którego oddawane jest ciepło

czyli temperatura przed parownikiem i temperatura za skraplaczem.

czyli co ? temperaturę powietrza na zewnątrz budynku i wewnątrz niego czy też temperaturę dolnego żródła (glikolu) i górnego (wody w rurkach w posadzce ) ?

ryniu
10-10-2003, 15:15
To drugie czyli: temperaturę dolnego żródła (glikolu) i górnego (wody w rurkach w posadzce).

Adal
10-10-2003, 15:57
Adal, chodziło mi raczej o to skąd u Ciebie tak autorytatywne odpowiedzi. Sprzedajesz, montujesz, używasz pompę ciepła?
Sprzedaję i montuję. Przepraszam może zbyt gwałtowne wejście miałem ;). Późno, bo późno, ale witam wszystkich serdecznie

ryniu
10-10-2003, 16:01
To zapytam Cię o sprawę wymiany glikolu bo nie jest to dla mnie do końca jasne. Jak często się takiej wymiany dokonuje i jaki jest jej orientacyjny koszt (dla przeciętnej instalacji w domu jednorodzinnym). I może coś więcej na temat innych kosztów eksploatacyjnych (przeglądy, wymiana podzespołów, itp.).

Adal
10-10-2003, 16:34
To zapytam Cię o sprawę wymiany glikolu bo nie jest to dla mnie do końca jasne. Jak często się takiej wymiany dokonuje i jaki jest jej orientacyjny koszt (dla przeciętnej instalacji w domu jednorodzinnym). I może coś więcej na temat innych kosztów eksploatacyjnych (przeglądy, wymiana podzespołów, itp.).
Nigdy jeszcze nie wymieniałem glikolu i myślę że niewielu jest takich instalatorów, którzy wymieniali. Bierze się to z tego, że tak naprawdę niewiele jest pomp ciepła które pracują dłużej niż pięć lat, a jako dolne źródło są kolektory z glikolem propylenowym. Orientacyjny czas wymiany dla glikolu to ok. pięciu lat, ale tak naprawdę po tym czasie należałoby przesłac próbkę np. do Boryszewa i powiedzą Ci co on jeszcze jest wart.
Koszt wymiany? Nie wiem ile masz glikolu w instalacji. Ergolit Eko z Boryszewa to koszt ok 600,00 zł za beczkę 100kg.
Najrzetelniejsze informacje co do czasu użytkowania zawsze uzyskasz u producenta, a nie instalatora. Ja, jako instalator przyznaję się że sam dokładnie nie wiem, a nie bedę opowiadał bajek.

ryniu
14-10-2003, 14:29
Dzięki Adal, chodziło mi tylko o rząd wielkości w kosztach glikolu.

dobrzykowice, sprawdzałeś te temperatury?

godul1
14-10-2003, 15:59
g

ryniu
14-10-2003, 16:03
a jak chcecie za przeproszeniem obliczyć sprawność nie znając pracy włożonej w zmianę delta T? moim zdaniem: bez zuzycia energii nie da policzyć się sprawności mając jako dane tylko delta T.

Wejdź na stronę, którą podał powyżej HenoK i dokładnie poczytaj, da się.

godul1
14-10-2003, 16:09
ok srry

godul1
14-10-2003, 16:23
zaraz, zaraz. Jeżeli chcecie liczyć sprawność pompy cipła za pomoca wzoru na sprawność cyklu carnota to może się okazac, ża pompa ciepła to silnik carnota :D Pamiętajcie o założeniach cyklu carnota. W tym wzorze nie uwzględnia się pracy włożonej w zmiane ciśnienia, która w pompie cipła jest dla nas tak naprawde głównym kosztem i miernikiem sprawności.

godul1
14-10-2003, 16:27
Moim zdaniem wzór podany na stronie oschnera to raczej wzór na wydajność układu a nie sprawność pompy cieła.

HenoK
14-10-2003, 17:49
Moim zdaniem wzór podany na stronie oschnera to raczej wzór na wydajność układu a nie sprawność pompy cieła.
Ten wzór pozwala tylko dla konkretnego rozwiazania pompy ciepła obliczyć jak (w przybliżeniu) będzie zmieniała się jej sprawność w funkcji temperatury dolnego i górnego źródła ciepła.
Obieg idealny nie jest możliwy. Dlatego też współczynniki efektywności dla rzeczywistego cyklu pomp ciepła (wraz z wszelkimi stratami) będą mniejsze. Z powodu strat termicznych, mechanicznych i elektrycznych jak również z powodu zapotrzebowania energii napędów pomocniczych efektywnie osiągnięty współczynnik efektywności [e] jest mniejszy niż [ec].
Dla obliczeń przybliżonych można założyć, że e jest równe 0,5 × ec.
W rzeczywistości współczynnik e trzeba określić doświadczalnie - zależy on od konstrukcji pompy ciepła i dla różnych rozwiazań technicznych (sprężarek, wymienników ciepła, zaworów rozprężnych, czynnika roboczego) może znacznie się różnić. Stąd też często wynikają różnice w cenach pomp ciepła.

vacus
20-10-2003, 11:41
Dobrzykowice

I ja dołączę do niecierpliwych i zainteresowanych. Jak tylko będziesz miał jakieś dane to podziel się.

Do Adala

Gdybyś miał zdecydować to którą pompę bys wybrał. I czy w instalacji wybrałbyś zastosowanie do pompy ciepła tylko do CO czy też CO i CWU?

vacus
22-10-2003, 13:37
Dobrzykowice

Przystąpiłem do rozmów z firmą, która dostarczyła tobie pompę. Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania pozwolę sobie przesłać na prywatnego maila
vacus

Szaruś
22-10-2003, 14:23
Czy można użytkować pompę ciepła na taryfie nocnej? Tzn. czy nic się jej nie stanie, jeżeli często będzie wyłączany prąd?

HenoK
22-10-2003, 15:05
Czy można użytkować pompę ciepła na taryfie nocnej? Tzn. czy nic się jej nie stanie, jeżeli często będzie wyłączany prąd?
Nic się nie stanie. Pompa ciepła, podobnie jak ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekonomiczna przy pracy na taryfie nocnej. Co prawda zalecany minimalny czas parcy pompy ciepła to kilkanaście minut, ale wyłączenie jej wcześniej jest też możliwe.
Pompa ciepła to taka większa lodówka.

Adal
22-10-2003, 15:35
Gdybyś miał zdecydować to którą pompę bys wybrał. I czy w instalacji wybrałbyś zastosowanie do pompy ciepła tylko do CO czy też CO i CWU?

Pytasz o producenta czy rozwiązania techniczne? Producentów preferuje skandynawskich i polskich. Wybrałbym pompe ciepła opartą na bezpośrednim parowaniu ze względu na najwyższą sprawność całego systemu i cenę. Polscy producenci jeszcze się za to nie wzięli, niestety.
Glikol-woda wymaga nieszczęsnych dużych i kosztownych robót ziemnych, a nie każdy klient jest zachwycony krajobrazem księżycowym za oknem. Dochodzi jeszcze kosztenergii elektrycznej zasilającej pompe obiegową dolnego źródła.
Woda-woda z kolei jest może systemem efektywnym, ale do czasu gdy tej wody zabraknie. Co prawda zdarza się to żadko, ale jednak. Koszty energii zasilającej pompę głębinową też są niczego sobie i relatywnie taki system wcale nie jest taki bajkowy. Dochodzi jeszcze kwestia jakości wody (żelazo, mangan) i jakości wykonania studni zrzutowej przez studniarza. Zawartość tych związków jest ważna nie tyle ze względu na wymienniki co na wytrącanie się ich na studni zrzutowej i jej zapychanie. Dwa lata temu ratowałem klienta ponieważ miał lodowisko równo z krawężnikami przy -12C na zewnątrz z powodu złego wykonania studni. Woda powracająca do ziemi była natleniana i wytrąciły się takie ilości żelastwa, że zapchały studnię.

Adal
22-10-2003, 15:40
czy w instalacji wybrałbyś zastosowanie do pompy ciepła tylko do CO czy też CO i CWU?

Przepraszam nie odpowiedziałem na to pytanie. Oczywiście że C.O.+C.W.U. Jak już robić to wszystko.

Szaruś
22-10-2003, 16:55
Adal, możesz podać jakiegoś konkretnego producenta, która takie pompy robi?

Adal
22-10-2003, 17:37
Adal, możesz podać jakiegoś konkretnego producenta, która takie pompy robi?

Np. "Sirius Varmeteknik"
http://www.siriusab.se/
Cennik ewntualnie na priv.

vacus
29-10-2003, 10:22
Adal - chętnie zapytam też o ceny. napisałe: "opartą na bezpośrednim parowaniu ze względu na najwyższą sprawność całego systemu i cenę..." Czy ta pompa którą polecasz nalezy do tanich czy raczej mam rozumieć że i cena jest tak jak sprawność najwyższa?

Adal
29-10-2003, 11:22
Czy ta pompa którą polecasz nalezy do tanich czy raczej mam rozumieć że i cena jest tak jak sprawność najwyższa?

Ceny są porównywalne do innych pomp ciepła. Od jednych tańsze od innych droższe. Generalnie mieści się raczej w dolnym przedziale cenowym. Zaletą jest przede wszystkim prostota montażu, a co za tym idzie mniejsze koszty inwestycyjne. Mniejsza powierzchnia zalegania kolektorów (dla pompy o mocy niespełna 8kW, 180mb), mniejsza głębokość ułożenia (80cm), brak medium pośredniego (glikolu).
Zachowując odpowiednie zasady kolektory można ułożyć samemu. Zlecić komuś wykonanie od czterech do ośmiu twardych lutów. Zaprosić kogoś, kto zajmuje się chłodnictwem by napełnil obiegi czynnikiem i wyregulował ciśnienia w obiegach na zaworze rozprężnym.

wg
29-10-2003, 12:04
Adal, możesz podać jakiegoś konkretnego producenta, która takie pompy robi?

Np. "Sirius Varmeteknik"
http://www.siriusab.se/
Cennik ewntualnie na priv.
Nie ma jakiejś informacji w bardziej przystępnym języku (polski, angielski)?

gaga2
29-10-2003, 12:24
Adal, czy możesz coś powiedzieć, jak się ma oferta o której piszesz do pomp Neuratherm? Także cenowo?
Pozdrawiam,
gaga2

Adal
29-10-2003, 12:50
Nie znam cennika Neuratherm. Widzę parę różnic, drobnych ale jednak. Neuratherm pokrywa kolektory bodajże PCV, Sirius zabezpiecza tellurem.
Głębokość ułożenia kolektorów, różnica wynikająca z różnych czynników (Neuratherm R290 1,2-1,5m, Sirius R507 0,8m). Sirius w zestawie daje zasobnik i skraplanie następuje bezpośrednio w jego wymienniku, Neuratherm stosuje pośredni wymiennik płytowy. Neuratherm ma w ofercie pompy ciepła w większym zakresie mocy. Sirius powyżej 8kW stosuje już układy kaskadowe, co raczej niekorzystnie wpływa na cenę.

gaga2
29-10-2003, 12:53
Adal, dziękuję. Czyli pompa o mocy ca. 14 kW nie wchodzi w rachubę...

HenoK
29-10-2003, 12:56
Adal, czy masz jakieś informacje na temat sprawności tych pomp ciepła ?
Chodzi o konkrety, a nie tylko stwierdzenie, że jest ona wyższa niż pomp ciepła typu solanka-woda, bo nie ma w nich pomp obiegowych, itp.
Jak w tych pompach wygląda współczynnik sprawności Carnota (przyjmując ogólnie sprawność pompy ciepła według zasady opisanej np. na stronie http://www.ochsner.pl/Prinzip.html#Carnot ) ?
Np. firma Neuratherm nie chwali się tym jaką sprawność w konkretnych warunkach osiąga ich pompa.

Adal
29-10-2003, 13:08
Adal, dziękuję. Czyli pompa o mocy ca. 14 kW nie wchodzi w rachubę...
Chyba raczej nie, jako ze 15kW jest niemal dwukrotnie droższa od 8kW i kosztuje ponad 40tyś zł

HenoK
29-10-2003, 13:15
Głębokość ułożenia kolektorów, różnica wynikająca z różnych czynników (Neuratherm R290 1,2-1,5m, Sirius R507 0,8m).
Z tego co mi wiadomo w Szwecji przyjmuje się mniejsze głebokości położenia kolektorów, ze względu na inną głębokość przemarzania gruntu.
Pomimo chłodniejszego klimatu grunt w Szwecji nie przemarza tak głęboko ze względu na grubszą pokrywę śniegu, chroniącą go przed wychłodzeniem. Stąd nie wiadomo, czy tak płytkie połozenie kolektora w Polsce się sprawdzi. Druga sprawa to uzyskiwana sprawność, która zależy od temperatury czynnika roboczego po stronie niskiej i wysokiej temperatury. Przy płytszym połozeniu kolektora sprawność z pewnością będzie niższa.

Adal
29-10-2003, 13:36
Adal, czy masz jakieś informacje na temat sprawności tych pomp ciepła ?
Chodzi o konkrety, a nie tylko stwierdzenie, że jest ona wyższa niż pomp ciepła typu solanka-woda, bo nie ma w nich pomp obiegowych, itp.
Jak w tych pompach wygląda współczynnik sprawności Carnota (przyjmując ogólnie sprawność pompy ciepła według zasady opisanej np. na stronie http://www.ochsner.pl/Prinzip.html#Carnot ) ?
Np. firma Neuratherm nie chwali się tym jaką sprawność w konkretnych warunkach osiąga ich pompa.
Sprawność pomp ciepła, jak wiesz zależna jest od temperatur w obiegach, górnym i dolnym. Operowanie COP może być mylące. Wiele firm obiecuje w folderach reklamowych np. COP=5, a wychodzi czasami COP=3,5 i klient czuje się oszukany. Ale niech będzie :wink: :
-7/50C COP=3,29 Q=7,9kW
-7/35C COP= 4,38 Q=9,2kW

Współczynnik Carnota? Nikt tego nie podaje, bo niewielu klientów wie o co chodzi, ale jaki problem policzyć, gdy masz temperatury dolnego i górnego źródła

Adal
29-10-2003, 13:47
Z tego co mi wiadomo w Szwecji przyjmuje się mniejsze głebokości położenia kolektorów, ze względu na inną głębokość przemarzania gruntu.
Pomimo chłodniejszego klimatu grunt w Szwecji nie przemarza tak głęboko ze względu na grubszą pokrywę śniegu, chroniącą go przed wychłodzeniem. Stąd nie wiadomo, czy tak płytkie połozenie kolektora w Polsce się sprawdzi.
Tu bym jednak polemizował. To raczej teoria, możesz to czymś poprzeć?
Bo ja na przykład uważam, ze w Polsce w ciepłym półroczu grunt akumuluje o wiele większe ilości energii słonecznej niż w Szwecji.
Na pólnocy Szwecji zalecana głębokość ułożenia kolektora wynosi 1,4m. Czy w związku z tym grunt przemarza u nas na taką samą głębokość jak na kole podbiegunowym?Przepraszam ale wiecznej zmarzliny u nas nie zauważyłem :wink:
Nie rozmawiamy o czymś czego nie ma. Te pompy pracują już w Polsce.



Druga sprawa to uzyskiwana sprawność, która zależy od temperatury czynnika roboczego po stronie niskiej i wysokiej temperatury. Przy płytszym połozeniu kolektora sprawność z pewnością będzie niższa.
Po części masz rację, ale nie bierzesz pod uwagę faktu stosowania czynników o różnych temperaturach parowania. Jeśli masz ochotę polecam poczytać o instalacjach chłodniczych ze szczególnym uwzględnieniem amoniakalnych

Pozdrawiam

HenoK
29-10-2003, 14:58
Adal, dziękuję za odpowiedź, chociaż nie do końca mnie przekonałeś. Spróbuję jeszcze ten temat zbadać głębiej.

Szaruś
30-10-2003, 08:47
A jak jest z regenaracją dolnego źródła latem? Pompę glikolową mogę latem używać do chłodzenia pomieszczeń, regenerując tym samym źródło dolne.

Adal
30-10-2003, 10:12
Faktem jest, iż w przypadku dolnego źródła na glikolu jest to możliwe. Gruntowe pompy ciepła o parowaniu bezpośrednim, z reguły nie mają możliwości klimatyzowania pomieszczeń, a przynajmniej te oferowane przez Sirius.
W sprawie regeneracji temperatury dolnego źródła. Według mojego zdania (zaznaczam mojego) nie ma to istotnego wpływu na pracę urządzenia. Posiadam opracowanie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które dotyczy instalacji zespołu kolektorów słonecznych magazynujących energię słoneczną w akumulatorze gruntowym, nie tyle na cele regeneracji dolnego żródła pompy ciepła co podniesienia jego średniorocznej temperatury. Instalacja taka funkcjonuje w Polsce w ośrodku badań IMiGW w Borowej Górze pod Warszawą. Zastosowane tam pompy ciepła to o ile się nie mylę Cetus z wymiennikiem gruntowym pionowym. Piszę to z głowy więc ilości kolektorów słonecznych i odwiertów oraz mocy pomp ciepła nie pamiętam. Z analizy tego opracowania nie wynikają jakieś istotne korzyści mające wpływ na koszty eksploatacyjne pompy ciepła i na tym opieram moje zdanie. W opracowaniu jest podkreślone, że gdyby wymiennik gruntowy byłby odizolowany od pozostałej części gruntu mialo by to większy wpływ. Po prostu energia dostarczona z kolektorów słonecznych nie byłaby "marnotrawiona" na ogrzanie kuli ziemskiej.

Arek1
30-10-2003, 10:16
Do HenoK.
Mam także ofertę na pompę ciepła Neuratherm. W folderze, który dostałem jest obszerna tabela podająca sprawności przy różnych temperaturach odparowania R 290 i różnych temperaturach wody górnego źródła (zasilania c.o.). Zresztą na ich stronie internetowej jest ona także dostępna.
Powodzonka
Arek

josek
30-10-2003, 19:52
Drodzr Forumowicze jesli pozwolicie tp przylacze sie do Waszej dyskusji. Od kilku dni studiuje Wasze posty i szukam odpowiedzi na podstawowe pytanie - czy to sie oplaca. Sczegolnie jestem zainteresowany opinia z Dobrzykowic ktory takowy system juz uzytkuje.
Dobrzykowice_ powiedz jak sie to sprawuje, po 20 dniach grzanie jaki nasz stan licznika elek. Chetnie bym to zobaczyl na wlasne oczy, no i dotknal oczywiscie :)
Wybaczcie pozostali forum. ale nie jestem jeszcze na tym etapie by rozwazac jakie ma to byc rozwiazanie. Najpierw chce sie do tego jakos przekonac.pozdrowka

HenoK
30-10-2003, 22:54
Do HenoK.
Mam także ofertę na pompę ciepła Neuratherm. W folderze, który dostałem jest obszerna tabela podająca sprawności przy różnych temperaturach odparowania R 290 i różnych temperaturach wody górnego źródła (zasilania c.o.). Zresztą na ich stronie internetowej jest ona także dostępna.
Powodzonka
Arek
Wysłałem kilka miesięcy temu do firmy Clima Komfort zapytanie o ich pompy ciepła i żadnej takiej informacji nie otrzymałem. Także na stronach tej firmy nie ma tych danych. Ale masz rację na stronie http://www.neura.at/texte/de/typen.html znalazłem wydajności i sprawności pomp ciepła NEURATHERM&. Widocznie wcześniej za mało szukałem.

dobrzykowice
31-10-2003, 10:07
Czy można użytkować pompę ciepła na taryfie nocnej? Tzn. czy nic się jej nie stanie, jeżeli często będzie wyłączany prąd?


wręcz powinna, ja zrobiłęm ten błąd, że mam linik jednotaryfowy, ale będę chciał to zmienić. Nie wiem czy tak jest w innych pompach ale w mojej mozna ustawić tak ze na nocnej/tańszej taryfie PC podgrzewa podłogę o 2-3 stopnie więcej, dzięki czemu w taryfie dziennej rzadziej sie załącza

dobrzykowice
31-10-2003, 10:14
Adal, dziękuję. Czyli pompa o mocy ca. 14 kW nie wchodzi w rachubę...
Chyba raczej nie, jako ze 15kW jest niemal dwukrotnie droższa od 8kW i kosztuje ponad 40tyś zł


o mamo !! To ja już wolę swoją PC na glikol ale o połowę tańszą ....:)

Arek1
31-10-2003, 10:34
Witajcie,
Josek- widziałem do tej pory dwie instalacje pomp ciepła: jedną w Opolu (pompa Ekontech) i drugą w Nakle nad Notecią. Trochę jeżdżę służbowo więc niech nie dziwi rozrzut :D Co do kosztów eksploatacji. W Opolu instalacja pracowała krótko, więc wiele inwestor nie mógł powiedzieć. Póki co c.w.u. przygotowywała bez zarzutu (była wiosna więc c.o. trudno było ocenić). W Nakle rozmawiałem z inwestorem, który ma pompę Neuratherm. Tam miałem więcej informacji bo dom był po pierwszym sezonie grzewczym. Co do energii elektrycznej, dowiedziałem sie sporo bo jak się okazało inwestor pracuje w Zakładzie Energetycznym. Wnioski takie: Na pewno licznik dwutaryfowy. Człowiek ma w domu 100% ogrzewanie podłogowe i na noc specjalnie ustawia temperaturę wyższą o 1-3 st. C aby wymusić pracę na drugiej taryfie i akumulować przez noc ciepło. W dzień ładnie podłoga je oddaje. Daje ponoć wymierne korzyści. Za pierwszy cały sezon grzewczy - 7 miesięcy (dom jeszcze mokry, 200 m2) inwestor zapłacił 1 500 zł z groszami. Myślę, że to wynik naprawdę zachęcający.
Mam zamiar jeszcze zobaczyć kilka innych pomp w akcji i posłuchać opinii. Jak będę miał nowe wieści podzielę się z forumowiczami.
HenoK- na stronie Clima Komfort też jest tabela. Sprawdzałem jescze raz wczoraj. W dziele pompy ciepła, link kolektor gruntowy lub woda - woda są wszytskie parametry.

Powodzonka dla wszystkich w poszukiwaniu "tej jedynej" pompy :)
Arek

dobrzykowice
31-10-2003, 10:45
Drodzr Forumowicze jesli pozwolicie tp przylacze sie do Waszej dyskusji. Od kilku dni studiuje Wasze posty i szukam odpowiedzi na podstawowe pytanie - czy to sie oplaca. Sczegolnie jestem zainteresowany opinia z Dobrzykowic ktory takowy system juz uzytkuje.
Dobrzykowice_ powiedz jak sie to sprawuje, po 20 dniach grzanie jaki nasz stan licznika elek. Chetnie bym to zobaczyl na wlasne oczy, no i dotknal oczywiscie :)


Czy to się opłaca ?
W sensie finansowym odpowiem Ci szczerze - nie wiem :) albo jeszcze nie wiem. W tym wątku były prowadzone całe debaty na ten temat ale tak naprawdę do niczego nie doprowadziły. Postaram się jednak podac parę faktów w miarę obietywnie myslę :)

- bardzo duży minus do koszty inwestycji sa one duże a nawet bardzo duże. Bardzo proszę wszystkich aby nie ekscytowali sie jedynie cena samej pompy - to jest jedynie element całego systemu. Przy PC wskazan a jest podłogówka a ona też swoje kosztuje
- liczę na niski koszt eksploatacji, zreszta chyba jak wszyscy :) ale jest na to zdecydowanie za wcześnie bo:
1. nadal jadę na prądzie budowlanym
2. dom mimo wszystko nadal schnie a z tym się wiąże większa aktywność PC
3. dalej eksperymentuje w celu uzyskania otymalnego ustawienia co wiąże sie często z tym że PC pracuje niekoniecznie wtedy kiedy powinna :)
4. mam sporą dziurę pod drzwiami wejściowymi (obcinałem) i stranie gwiździ i schładza mi parter a to zmusza do częstrzego załączania pompy

Jak widzicie bardzo bym chciał podać Wam jakieś konkrety ale nie mogę :( Wiem doskonale że takich opinii bardzo na forum brakuje, musicie się jednak uzbroić jeszcze w trochę cierpliwości :D

Teraz trochę subiektywnych wrażeń, tutaj wszystko jest in plus :) :

- rozkład temperatury jest dziwny ale bardzo miły nie ma takiego wrażenia że wchodząc z zimnego dworu nagle się stykasz z gorącym powietrzem - okulary parują, dostajesz rumieńców itd, czegoś takiego nie zaobserwowałem i to jest bardzo fajne :)
- nie mam jeszcze podłogi tylko wylewkę, nie jest ona ciepła ale nie jest przeraźliwie zimna jak to beton ma w zwyczaju. Jak będę miał kafle to na pewno będę chodził na bosaka
- dotychczas wszedzie gdzie mieszkałem było ok 21 stopni czyli normalnie teraz mam 18.5 i to w zupełności wystarcza :D
- kwestia bezwładności ogrzewania podłogowego też jest wg mnie zbytnio demonizowana, bez większego problemu kontroluję temperaturę w domu, zauważalne zmiany następują już po ok3-4 h. Chciałbym zaznaczyć że mam podłogówkę w całym domu i to jest moje jedyne źródło ciepła...


Wróce jeszcze do pytania czy to się opłaca. jak juz powiedziałem od strony czysto ekonomicznej jeszcze nie wiem. Ale gdy wziąć pod uwagę wszystki aspekty nie tylko finansowe ale komfortu obsługi, komfortu cieplnego itd to wg mnie to sie opłaca i na razie nie żałuję swojej decyzji....

dobrzykowice
31-10-2003, 10:50
Chetnie bym to zobaczyl na wlasne oczy, no i dotknal oczywiscie :)
.pozdrowka


Zapraszam choć z elbląga to kawałek :D Postaram sie w najbliższym czasie porobić trochę zdjęć i je wam pokazać. Zapomniałem jeszcze dodać że koszt samej kotłowni też nie jest mały no ale to chyba dotyczy wszystkich żródeł ciepła nie tylko PC

dobrzykowice
31-10-2003, 10:52
RYNIU jeszcze trochę cierpliwości , ostatnio brakuje mi godzin w dobie ale pamietam o tych danych , zbiorę kilka i je na pewno tutaj przedstawię :D

gaga2
31-10-2003, 10:57
dobrzykowice - a co rozumiesz przez kotłownie? i jakie to są koszty?

dobrzykowice
31-10-2003, 11:11
dobrzykowice - a co rozumiesz przez kotłownie? i jakie to są koszty?

w kotłowni poza PC i zbiornikem na CWU znajduje się ( u mnie):

cztery pompy, największa do dolnego żródła i droga - prawie 900 zł, do podłogówki, do CWU i pompa cyrkulacyjna. Ta ostatnia nie jest niezbedna ale polecam - naprawdę. W innych rozwiazaniach (nie na glikol) nie ma również pierwszej pompy tej najdroższej.

trzy naczynia przeponowe - do ciepłej i zimnej wody i jedno na dolnym źródle

Powyzsze elementy mają największy wpływ na cenę do tego dochodzi cała instalacja wraz z zaworami, manometrami, itp. zrobie zdjęcia to pokażę :)

Koszt materiału w moim wypadku wyniósł ok. 3000 zł plus robocizna ok. 1000 zł. Chciałbym jednak zaznaczyć że mozna to zrobić w wiele taniej, ja się uparłem na pompy Grundfoss ale są inne o wiele tańsze :)

ryniu
31-10-2003, 11:16
ryniu jeszcze trochę cierpliwości , ostatnio brakuje mi godzin w dobie ale pamietam o tych danych , zbiorę kilka i je na pewno tutaj przedstawię
Czekam cierpliwie. I choć to taki kawał drogi to może i mnie się kiedyś uda do Ciebie dotrzeć i obejrzeć tą instalację? :D

HenoK
31-10-2003, 11:17
HenoK- na stronie Clima Komfort też jest tabela. Sprawdzałem jescze raz wczoraj. W dziele pompy ciepła, link kolektor gruntowy lub woda - woda są wszytskie parametry.
Rzeczywiście jest to na stronie http://www.climakomfort.pl/index.php?m=2&f=2-2 .

Arek1
31-10-2003, 11:24
Dobrzykowice- cieszę sie, że jesteś zadowolony bo także mnie coraz bardziej przekonoju do pompy ciepła jako źródła c.o. Myślę, że chyba możesz spać spokojnie i także ekonomicznie zrobiłeś dobry interes. Niech tylko koszty wyjdą Ci takie jak opisałem powyżej (myślę, że porównywalna sprawa bo dom masz także "mokry").
Zbieram informacje i jest ciekaw jak wyjdzie porównanie eksploatacji w domach o podobnej powierzchni grzania, a mających różne PC. To moze być ciekawe. Oczywiście zmierzam do tego aby domu choć w przyzwoitym stopniu były porównywalne.

Powodzonka
Arek

gaga2
31-10-2003, 11:26
Dobrzykowice - dzięki na informacje. i czekam na zdjęcia.. :D
Neuratherm chwali się, że z ich pompami nie trzeba mieć kotłowni, ale Ty słusznie zauważasz, że oprocz pc i zbiornika cwu jest jeszcze sporo urządzeń... Póki co wiem, że sama szafka z rozdzielaczami do podłogówki zajmie mi pół ściany w pomieszczeniu gospodarczym...
Pozdrawiam,
gaga2

Arek1
31-10-2003, 12:56
Gaga2 - To znaczy sprawa wygląda tak po moich oględzinach, porównując kotłownię Ekontech i Neuratherm (te widziałem). W przypadku Neuratherm wygląda ona prawie tak jak na zdjęciu na stronie internetowej: www.climakomfort.pl\index.php-m=2&f=2-1.htm
Mówię prawie bo w przypadku Nakła była jescze mniejsza - wszytsko zajęło może 1,5m2 powierzchni ściany. Nie liczę rozdzielaczy podłogówki, bo one i tak muszą być jaka PC by nie była. Natomiast w kotłowni Ekontech było więcej osprzętu: min. więcej pomp obiegowych i naczyń wyrównawczych - to akurat jest związane z dolnym źródłem glikolowym jak pisał Dobrzykowice.
Różnicą także istotną był hałas. Kotłowni z pompą wewnętrzną na pewno jeśli będę robił nie umieszczę w pobliżu sypialni. W przypadku Neuratherm hałas jest "wyprowadzony" na zewnątrz. W obu kotłowniach były także zasobniki na c.w.u. To normalna jednak rzecz, że muszą być i zająć trochę miejsca jeśli chcemy pod ciepłą wodą moczyć rączki :D

Jeśli ktoś z forumowiczów widział jeszcze inne instalacje od tych przeze mnie przytoczonych to proszę o kontakt.

Powodzonka
Arek

31-10-2003, 20:55
Dobrzykowice, dzieki za obszerna odpowiedz. Odlegloszc mnie nie przeraza bo jezdze sluzbowo po calej Polsce ( w styczniu zaczynam budowe kolo Krakowa).
Odnosnie powierzchni kotlowni slow pare. Przegladajac projekty domow z poddaszem lecz bez piwnicy latwo zauwzyc, ze kotlownie lub tez czesto zwane pomieszczenia gospodarcze to pow. 2-5 mkw. Na tej pow. musi zmieszcic sie wszystko tj. PC, zasobnik z ciepla woda i troche innej armatury i graty domowe. Dobrzykowice, jaka masz pow. kotlowni?
Tak w ogole to podziwiam Twoja odwage :wink:
josek

KaiM
04-11-2003, 10:40
Myślę że Dobrzykowice zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt działającej instalacji PC z ogrzewaniem podłogowym tzn. uczucie komfortu cieplnego przy obniżonej o dobre 3 stopnie temperaturze.
Jeżeli faktycznie PC są tak bezobsługowe jak lodówka, to moim zdaniem gra jest warta świeczki - możliwość wyjechania np na miesiąc na wakacje i powrotu do ciepłego domu.
Porównując koszty na pewno jest drożej, jednak część grzejną tzn oddającą ciepło do wnętrza domu i tak należy jakoś wykonać, niezależnie od wybranego źródła ciepłą. Dlatego sądzę że trzeba by tu mówić o kosztach samej PC i reszty osprzętu do niej a nie np o koszcie ogrzewania podłogowego czy ściennego.

Dobrzykowice czekamy wszyscy na pierwsze dane ekonomiczne. Mrozy już się zaczęły napisz może czy musisz dogrzewać itp.

pozdrawiam wszystkich entuzjastów PC

KP
15-11-2003, 15:54
W domu mam rozprowadzone ogrzewanie podłogowe plus przewymiarowane, niskotemperaturowe grzejniki w sypialniach. Dwa dni temu zakończono u mnie odwiert studni. Przez ostatnie 50 godz próbnie ale non stop pracuje pompa głębinowa o wydajności 11m3/godz. Po 5 min pompowania powstała 1metrowa depresja która utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie. Czyli wydajność super. Wyników badań wody jeszcze nie mam ale z wstępnych oględzin wydaje się że wszystko powinno być w porządku. Ze zrzutem nie mam najmniejszych problemów, czyli dolne źródło ciepła mam extra.
Pozostał mi jeszcze jeden problem wybór pompy i jej montaż z całym koniecznym osprzętem.

KaiM
15-11-2003, 21:37
Hej KP!

Przymierzam się do tego samego, mógłbyś podać paramtery i koszty odwiertów, pompy głębinowej, ekipy itp?
Z góry dziękuję

P.S.
gratulacje, masz szansę na najbardziej efektywne dolne źródło - 3mam kciuki

KP
17-11-2003, 11:12
Przymierzam się do tego samego, mógłbyś podać paramtery i koszty odwiertów, pompy głębinowej, ekipy itp?
Z góry dziękuję.
Mam tylko jeden odwiert do poboru wody. Jako zrzut ma mi służyć, wystarczająco duży, prywatny zbiornik wodny.
Odwiert kosztował mnie sporo tj. 270zł za metr razy 30m. Zrobiono go jednak bardzo profesjonalnie. Wiercenie wykonano w 14 calowych rurach, do tego porządny filtr, rzetelna obsybka i wyprowadzenie ujęcia w 160mm rurze o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Wszystko zakończone studzienką na 3 kręgi.
Pompy głębinowej jeszcze nie mam, do prób korzystałem z pompy wiertaczy. Czekam na wyniki badania wody. Jak wszystko będzie dobrze to wykorzystam ją również do celów domowych. Wodociąg miejski mam 130m od domu i koszty doprowadzenia przewyższyłyby koszt odwiertu. Czyli jak dobrze pójdzie to dolne źródło do PC będę miał w cenie doprowadzenia wody do domu.

KaiM
17-11-2003, 21:43
Witaj KP!

mam identyczną sytuację - i zastrzegam się że to są dopiero moje wstępne szacunki.
Chodzi o koszt podłączenia się do wodociągu w odległości około 100m. Pytając w różnych firmach trudniących się takimi usługami otrzymałem ceny od 80-120zł za 1 mb rury z wkopaniem. Tak licząc wychodzi kwota około 10tys zł !!
Znalazłem inne wyjście i tak mam zamiar zrobić. Rura z PE80 np Wavinu o średnicy 50mm i ściance 4,6mm w zwojach po 100m kosztuje 6,87/m. Wynajęcie spycharko koparki max 60zł/h. Licząc że jeden dzień (10h)będzie kopać, potem sobie ułożę rurę, a potem drugi dzień będzie zasypywać - wychodzą mi koszty rzędu 2tys zł. To są tylko szacunki - ale dają pojęcie ile można zaoszczędzić.

Aha, na stronach Wavinu są poradniki jak układać taki rurociąg.

P.S.
przepraszam wszystkich że tak nie do końca w temacie pomp ciepła

KP
18-11-2003, 09:05
Witaj KP!
mam identyczną sytuację - i zastrzegam się że to są dopiero moje wstępne szacunki.
Chodzi o koszt podłączenia się do wodociągu w odległości około 100m. Pytając w różnych firmach trudniących się takimi usługami otrzymałem ceny od 80-120zł za 1 mb rury z wkopaniem. Tak licząc wychodzi kwota około 10tys zł !!
Znalazłem inne wyjście i tak mam zamiar zrobić. Rura z PE80 np Wavinu o średnicy 50mm i ściance 4,6mm w zwojach po 100m kosztuje 6,87/m. Wynajęcie spycharko koparki max 60zł/h. Licząc że jeden dzień (10h)będzie kopać, potem sobie ułożę rurę, a potem drugi dzień będzie zasypywać - wychodzą mi koszty rzędu 2tys zł. To są tylko szacunki - ale dają pojęcie ile można zaoszczędzić.
W Zakładzie Komunalnym zleciłem zrobienie kosztorysu. Koszt doprowadzenia wodociągu do działki wynosił 8tys. Napewno nie był zawyżony gdyż firma wod-kan robiąca mi instalacje nie podjęła się tej pracy twierdząc że za tą cenę im się nie opłaca.
Możesz próbować zrobić to własnym sumptem ale musisz pamiętać o geodecie i wykonaniu prac zgodnie z warunkami okreśonymi w pozwoleniu bo inaczej będziesz miał problemy z odbiorem Twojego przyłącza

dobrzykowice
26-11-2003, 13:28
tak jak obiecałem wrzucam parę zdjęc mojej kotłowni. Z góry przepraszam za syf i bałagan. Po pierwsze jak zwykle chroniczny brak czasu i po drugie włąśnie szlifowane są zabudowy z regipsu. tak więc wstrzymuję sie na razie ze sprzątaniem :)
Pierwsze zdjęcie pokazuje samą PC. Z przodu widac panel do konfiguracji parametrów PC, a obok naczynie wzbiorcze na rurze z zimną wodą. Jest to powrót z wężownicy bojlera
http://dobrzykowice.w.interia.pl/fotos/PC1.jpg

dobrzykowice
26-11-2003, 13:36
drugie zdjęcie pokazuje zasilanie i powrót od strony dolnego źródła (glikol). Widoczna pompa obiegowa jest dość spora, musi w końcu przepchać glikol w 600 m rurki PCV i była najdroższą pozycją na liście "akcesorii" kotłowni, oczywiście poza pompą i bojlerem :D
Niżej na powrocie znajduje się drugie naczynie przeponowe oraz cisnieniomierz pokazujący aktualne cisnienie glikolu w dolnym źródle.

http://dobrzykowice.w.interia.pl/fotos/PC2.jpg

dobrzykowice
26-11-2003, 13:43
trzecie zdjęcie jest trochu ciemnawe ale widać dobrz bojler, jest spory, nie można o tym zapomnieć że temperatura wody jest w nim nizsza niż normalnie tak więc mniej potrzeba zimnej wody do uzyskania odpowiedniej temperatury a co za tym idzie szybciej wykorzystuje się wode z bojlera o temp. wody ok.45 stopni niez z bojlera o temp. np. 90 stopni

http://dobrzykowice.w.interia.pl/fotos/PC3.jpg

dobrzykowice
26-11-2003, 13:55
i całą rurkologia od strony górnego źródła :)

Na samym dole naczynie przeponowe z pierwszego zdjęcia. Trochę wyżej i bardziej w głębi pompa do podłogówki a nad nią manometr do pomiaru cisnienia wody zasilającej wężownicę. na samej górze pompa zasilająca wężownicę. W głębi niebieskie naczynie przeponowe na zimną wodę oraz pompka cyrkulacyjna do ciepłej wody. I to by było na tyle to jest cała kotłownia :D

http://dobrzykowice.w.interia.pl/fotos/PC4.jpg

gaga2
26-11-2003, 14:21
Dobrzykowie, dzięki za zdjęcia poglądowe :D
Co do mnie - planuję w najbliższym tygodniu podpisać umowę na pompę ciepła, do dogadania jest tylko kwestia kursu euro... realizacja wiosna 2004
Pozdrowienia,
gaga2

KP
26-11-2003, 14:56
Co do mnie - planuję w najbliższym tygodniu podpisać umowę na pompę ciepła. gaga2
Gaga
Czy możesz podać na jaką pompę się zdecydowała

gaga2
26-11-2003, 16:11
Neuratherm Pro D 7/14 Wi
niestety wartość inwestycji rośnie z każdym dniem... bo kurs Euro też pnie się do góry. :(
Pozdrawiam,
gaga2

Adal
26-11-2003, 20:27
Dobrzykowice - znam tylko jedną zainstalowaną pompę Ekontech i ta niestety się wysypała po pół roku pracy. Spaliła się sprężarka.

Gaga2 - jaka jest moc tej pompy i jej cena? Pytam się ze względu na to, że nie wiem czy podjąć współpracę w zakresie dystrybucji i montażu tych urządzeń.

Szaruś
26-11-2003, 20:51
http://www.climakomfort.pl/index.php?m=2&f=2-2

Szaruś
26-11-2003, 20:54
http://www.climakomfort.pl/index.php?m=2&f=2-2

KP
27-11-2003, 10:27
Dobrzykowice - znam tylko jedną zainstalowaną pompę Ekontech i ta niestety się wysypała po pół roku pracy. Spaliła się sprężarka.
Na podstawie tej jednej pompy ze spaloną sprężarką wykreśliłeś całą firmę jako bubel ? Oni nawet nie robią tych sprężarek tylko je montują. Ponadto żeby tak mało awaryjny element jak sprężarka uległa spaleniu i to po pół roku trzeba mieć naprawdę dużego pecha, no chyba że to wina jakiegoś instalatora nieudacznika ...

Adal
27-11-2003, 11:01
Na podstawie tej jednej pompy ze spaloną sprężarką wykreśliłeś całą firmę jako bubel ?
A jest tam tak napisane?

Oni nawet nie robią tych sprężarek tylko je montują.
Żaden producent pomp ciepła na świecie nie robi sprężarek


Ponadto żeby tak mało awaryjny element jak sprężarka uległa spaleniu i to po pół roku trzeba mieć naprawdę dużego pecha, no chyba że to wina jakiegoś instalatora nieudacznika ...
No i tu się możesz mylić. Przez nieodpowiednie parametry pracy, ilość czynnika itd. można spowodować uszkodzenie sprężarki. Cóż tam może źle zrobić instalator. Tylko zwarcie.

dobrzykowice
27-11-2003, 12:08
[quote="Adal"]Dobrzykowice - znam tylko jedną zainstalowaną pompę Ekontech i ta niestety się wysypała po pół roku pracy. Spaliła się sprężarka.

A ja znam 5 albo i 6 instalacji i wszystko jak na razie jest OK. Jeden przypadek nie przesądza o jakości produktu. Wszystkim to się zdarza, nawet najbardzie renomowanym, światowym producentom czegokolwiek, nie tylko pomp ciepła :)

Adal
27-11-2003, 12:32
Jeden przypadek nie przesądza o jakości produktu. Wszystkim to się zdarza, nawet najbardzie renomowanym, światowym producentom czegokolwiek, nie tylko pomp ciepła :)
Oczywiście że tak. Pozwalam sobie tylko zwrócić uwagę na zaistniały fakt. Często zadajemy krępujące pytania produventom, "czy te urządzenia się psują?" i uzyskujemy odpowiedź "ależ skąd". Podałem tą informację bynajmniej nie w celu zdyskredytowania danego producenta, ale by inny potencjalny użytkownik mógł zadać właśnie niewygodne pytanie i odpowiedź na nie może co nie co powiedzieć. Sam jestem gorącym zwolennikiem stosowania tych urządzeń w uzasadnionych przypadkach i zależy mi na tym by opinia na temat ich eksploatacji była jak najbardziej pozytywna. Z opiniami jest tak że trzeba na nie zapracować.
W drewnianym kościele pechowcowi też może spaść cegła na głowę.
Czym innym jest uszkodzone urządzenie ale producent wyprodukował ich 1000, czym innym produkcja rzędu 40szt i ciągłe modyfikacje.

KP
27-11-2003, 14:13
Adal
Jeśli chcesz zwrócić uwagę na fakt że pompy ciepła również mogą sie psuć i to z większym prawdopodobieństwem przy produktach mniej doświadczonych producentów, nie pisz w ten sposób że znasz jedną instalację z pompą firmy X która popsuła się w ciągu pół roku bo w ten sposób sugerujesz że cała ich produkja jest do bani.

27-11-2003, 15:18
Dwa lata temu ratowałem klienta ponieważ miał lodowisko równo z krawężnikami przy -12C na zewnątrz z powodu złego wykonania studni. Woda powracająca do ziemi była natleniana i wytrąciły się takie ilości żelastwa, że zapchały studnię.



Protestuję w sprawie jakości studni. To że studnia została zapchana wytrącącymi osadami żelaza (wodorotlenek) nie znaczy że studnia była zła. Raczej instalacja pompy ciepła źle wykonana! Przy złej jakości wody (dużo żelaza i manganu) przed pompą trzeba zastosować jakiś filtr i nie zwalać na studniarza że źle studnię zrobił. Jak się za przeproszeniem syf pchało do studni , to i się zapchała. Niby co się z tymi osadami w studni miało stać? Robię w branży studniarskiej i musiałem zaprotestować.
Poza tym sam zainstalowałem pompę szwedzką Niebe ale z kolektorem poziomym (niestety nie mam dobrych warunków na wykonanie studni); Narazie mam problemy z odpowietrzeniem układu.

Adal
27-11-2003, 21:09
Protestuję w sprawie jakości studni.
Rozumiem że bronisz branży, ale czy według Ciebie studni zrzutowej nie można wykonać źle?


To że studnia została zapchana wytrącącymi osadami żelaza (wodorotlenek) nie znaczy że studnia była zła. Raczej instalacja pompy ciepła źle wykonana! Przy złej jakości wody (dużo żelaza i manganu) przed pompą trzeba zastosować jakiś filtr i nie zwalać na studniarza że źle studnię zrobił.
Jakiś filtr? Jaki? Dobrze wiesz że żelazo występuje w wodzie w postaci wodorowęglanów, które nie poddają się filtrowaniu. Jedynym rozwiązaniem jest odżelaziacz i odmanganiacz o odpowiedniej wydajności. Powiedz mi ilu klientów-posiadaczy pomp ciepła woda-woda zdecydowało się na takie rozwiązanie.


Jak się za przeproszeniem syf pchało do studni , to i się zapchała. Niby co się z tymi osadami w studni miało stać?
Nikt nie pchał syfu do studni, tylko on tam właśnie powstawał. Woda zrzutowa miała w głowicy permanentny kontakt z powietrzem i dzięki temu rozpuszczone żelazo utleniało się do trójwartościowego i powstawał wodorotlenek żelaza, który odkładał się w miejscu, w którym powstał.

Adal
27-11-2003, 21:25
Adal
Jeśli chcesz zwrócić uwagę na fakt że pompy ciepła również mogą sie psuć i to z większym prawdopodobieństwem przy produktach mniej doświadczonych producentów, nie pisz w ten sposób że znasz jedną instalację z pompą firmy X która popsuła się w ciągu pół roku bo w ten sposób sumiałogerujesz że cała ich produkja jest do bani.
Masz rację źle to zabrzmiało.
Wszystko co się może zepsuć, zepsuje się na pewno, tylko nie wiadomo kiedy :wink:
Nie na to chciałem zwrócić uwagę, ale to nie istotne.

28-11-2003, 09:13
Owszem, studnię zrzutową też można spaprać. Ale w opisanej sytuacji powtórzę: problem nie tkwi w studni ale w jakości wody i braku jej uzdatniania. To że się woda natlenia akurat w studni zrzutowej nie jest jej wadą. Po prostu przy projektowaniu całej instalacji trzeba było zbadać jakość wody i przewidzieć filtr żwirowy o którym napisałeś (odżelaziacz). Przed filtem trzeba założyć aerator i wodę napowietrzyć. Zresztą sam wiesz jak jest i to w poście wyjaśniasz. Wiesz również dobrze, że żelazo jest bardzo łatwo z wody usunąć w procesie jak wyżej. Nie ma z tym żadnych problemów, więc nie rozumiem opinii że żelaza w procesie filtarcji nie usuniesz (oczywiście po napowietrzeniu).
Owszem bronię branży studniarskiej, bo uważam że Twoja opinia Adal jest w tym zakresie niesłuszna, wręcz błędna.
Nie wiem ilu użytkowników pomp ciepła korzysta z dolnego źródła w postaci wody podziemnej czerpanej ze studni. Ja znam jednego i zapewniam, że on wodę uzdatnia. Myślę że właśnie zła jakość wody jest dużym ograniczeniem w tym zakresie. Może lepsze są pionowe kolektory z glikolem? (dla tych co nie mają odpowiedniej ilości terenu).

Waldek

Adal
28-11-2003, 09:47
Gościu-Waldku. Reasumując dolne źródło zostało spaprane przy współudziale firm: studniarskiej i montującej pompę. Nie tylko studnia, a całe dolne źródło, podkreślam.
Masz rację, że powinno się uzdatniać wodę w dolnym źródle. Problem polega na tym, że znakomita większość firm sprzedając pompę ciepła w układzie woda-woda o tym nie wspomina. Moze wynika to z lęku przed stratą klienta, który musi wydać parę tysi więcej niż było to zakładane.
Ja po prostu boję się pomp na studniach aczkolwiek znam takie, które pracują bez problemów od kilku lat. Montuję tylko na kolektorach bądź bezpośrednim parowaniu bo wiem, że tam klient nie będzie mnie ścigał po jakimś czasie.

01-12-2003, 09:12
Niestety jeszcze raz się z tym nie zgodzę. Pozostanę przy swoim stanowisku. Rozumiem że ty przy swoim. Ale już wiecej na ten temat nie ma sencu pisać. Cześć
Waldek

Jezier
05-12-2003, 10:15
A ja mam pytanie ile prądu pobiera pompa ciepła oprócz sprężarki.
Tzn niekoniecznie pompa ale ile prądu zjadają różnego rodzaju pompy które są potrzebne (obiegowe, dolnego źródła, głębinowe itp.)
Interesuje mnie też jaką moc ma wężownica w typowym zbiorniku, jeśli płynąca w niej woda ma maksymalnie 55 stopni. Innymi słowy ile czasu nagrzewa się zbiornik np. 300 litrowy od 10 do 45 stopni.

ryniu
24-03-2004, 07:41
dobrzykowice!

Zima się ma ku końcowi więc może dałoby się zrobić jakieś małe podsumowanie tego sezonu grzewczego u Ciebie? Ile faktycznie prądu zużyła pompa ciepła?

dobrzykowice
26-03-2004, 19:21
dobrzykowice!

Zima się ma ku końcowi więc może dałoby się zrobić jakieś małe podsumowanie tego sezonu grzewczego u Ciebie? Ile faktycznie prądu zużyła pompa ciepła?

grzeję od października i pradu dotąd poszło za ok. 2500 zł, ale:

- nie mam tynku zewnetrznego a ściany są jednowarstwowe

- przez jakis czas nie miałem progu w drzwiach

- no i nadal jadę na prądzie budowlanym

gaga2
26-03-2004, 21:50
a u mnie za 2-3 tygodnie wykop pod kolektor gruntowy...

ryniu
29-03-2004, 09:11
grzeję od października i pradu dotąd poszło za ok. 2500 zł, ale:

- nie mam tynku zewnetrznego a ściany są jednowarstwowe

- przez jakis czas nie miałem progu w drzwiach

- no i nadal jadę na prądzie budowlanym
Te 2500 zł to za całość, tak? Czy dobrze liczę: z tej kwoty sama pompa ciepła to powiedzmy 2000 zł. Gdyby pracowała w drugiej taryfie naprawdę prąd kosztowałby ok. 2/3 z tego czyli ok. 1300 zł. A to byłby już bardzo dobry wynik!

Szaruś
20-07-2004, 16:56
Do speców od pomp.

Z jakich rurek robi się wymiennik poziomy? Takich jak do instalacji CO? CWU? Czy może jakichś specjalnych, dodtkowo zabezpieczpnych (aby je można było zakopać pd ziemię, i krety tego nie zjadły, ani korzonki nie stłamsiły?

gaga2
21-07-2004, 23:50
Szaruś, u nas zrobili kolektor z rurek miedzianych powlekanych PWC (wyglądały jak plastikowe :) bez żadnych połączeń w ziemi.
BTW, w miarę wykonywania robót instalacyjnych mój entuzjazm do pomp ciepła maleje w tempie geometrycznym :-? , ale nie mam pisać siły, dlaczego.... może jak emocje opadną... coś napiszę z ostrzeżeniem dla następnych entuzjastów... :)
Pozdrawiam,
gaga2

Jasiu1881
22-07-2004, 01:10
Spróbuj Gaga2 się zmobilizować bo pare osób jeszcze sie nie zdecydowało a może warto wiedzieć więcej??

pawel237
22-07-2004, 16:05
.a

KvM
22-07-2004, 16:13
grzeję od października i pradu dotąd poszło za ok. 2500 zł, ale:

- nie mam tynku zewnetrznego a ściany są jednowarstwowe

- przez jakis czas nie miałem progu w drzwiach

- no i nadal jadę na prądzie budowlanym
Te 2500 zł to za całość, tak? Czy dobrze liczę: z tej kwoty sama pompa ciepła to powiedzmy 2000 zł. Gdyby pracowała w drugiej taryfie naprawdę prąd kosztowałby ok. 2/3 z tego czyli ok. 1300 zł. A to byłby już bardzo dobry wynik!
Równie dobrze mogłoby to być mniej niż 1/3 tego. Prąd budowlany potrafi kosztować 60gr za 1kWh, a II taryfa 18gr..

Jezier
22-07-2004, 17:49
Gdzie jest taki drogi prąd?

KvM
22-07-2004, 17:50
Nie pamiętam - tak podawał ktoś na forum, a na Sondażach piszą teraz nawet o 1 zł !!! Zdzierstwo na maksa. Tak w ogóle to nie baqrdzo rozumiem dlaczego prąd budowlany jest droższy niż normalny prąd?

Jezier
22-07-2004, 17:53
Nie takie rzeczy piszą na forum. Ja nie znam takiego ZE który miałby tak wysokie ceny za prąd. Standard to 40 gr albo mniej. Może gdzieś za granicą, kto wie.
Znam natomiast wyjaśnienie dlaczego prąd budowlany jest taki drogi. Występując o prąd budowlany najczęściej wpisujemy zapotrzebowanie docelowe 10 kW lub więcej. W czasie budowania prądu idą symboliczne ilości. Ale taryfa jaka została nam przyznana charakteryzuje się tym, że opłata abonamentowa wynosi np. 3 zł/kW/miesiąc a taryfa mieszkalna ma abonament niezależny od ilości zamówionych kilowatów. Też kilka zł.
Dostajemy fakturę: przez dwa miesiące na budowie poszło 100 kWh które kosztowały 40 zł a abonament wyniósł 60 zł. No i ktoś wypisuje, że prąd budowlany kosztuje 1zł/kWh.

Mały
22-07-2004, 19:54
A napiszcie ile toto żre prądu bo znajomemu na chat ok.300m2 wciąga ok.20,-/dobę?Czy to możliwe???

Szaruś
28-07-2004, 10:45
Spróbuj Gaga2 się zmobilizować bo pare osób jeszcze sie nie zdecydowało a może warto wiedzieć więcej??

Tak, tak, Gaga, zmobilizuj się.

A w dolnym źródle masz glikol czy propan?

NOTO
31-08-2004, 11:02
[quote=ryniu]dobrzykowice!

grzeję od października i pradu dotąd poszło za ok. 2500 zł, ale:
[/color]

A możesz podać w kWh ... będzie mniej domysłów.

HenoK
14-01-2009, 07:22
Odgrzewam stary wątek o pompach ciepła.
Jeśli na Forum są autorzy występujących w nim wypowiedzi, mogliby podzielić się swoimi kilkuletnimi już doświadczeniami z eksploatacji pomp ciepła :).

mery26
14-01-2009, 09:51
wątek o pionierach PCi-czekam z niecierpliwością na wieloletnie doświadczenia

kurów
05-05-2010, 11:28
Bardzo proszę o pomoc mam w domu pompę ekontech od sierpnia 2009 non stop problemy cokolwiek zaczęła działać w grudniu zimę przeżyliśmy w domu 17 stopni a teraz wyrównanie za prąd od pażdziernika 7500 zł. !!! Ręce mi opadają to jest chore -potrzebuję rozsądnych rad.

orko
05-05-2010, 14:35
Grzej czystym prądem przynajmniej będzie wiadomo za co płacisz.

kurów
05-05-2010, 22:01
Fajnie, do tego to sama doszłam ale ja serio może ktoś zna się na tym lub słyszał co może być przyczyną tak dużego poboru prądu przecież ludzie mają piece z tej firmy to nie możliwe żeby tyle płacili .

TypeR
06-05-2010, 08:53
Bardzo proszę o pomoc mam w domu pompę ekontech od sierpnia 2009 non stop problemy cokolwiek zaczęła działać w grudniu zimę przeżyliśmy w domu 17 stopni a teraz wyrównanie za prąd od pażdziernika 7500 zł. !!! Ręce mi opadają to jest chore -potrzebuję rozsądnych rad.

cześć,
no współczuję, trzeba przeanalizować wszystko, czy instalacja podłogówki zrobiona jest prawidłowo, czy dolne źródło dobrze dobrane, czy pompa nie za mała itp.
A jak firma instalująca, przecież powinni to wszystko ustawić, sprawdzić itp.?
Jedna firma wszystko robiła (instalację podłogówki, DZ, kotłownię)?

Duży masz dom? To 7500 zł to nawet przy grzaniu tylko prądem jest dużo, może coś nie tak z ociepleniem chałupki masz....
Pozdrawiam - Daniel

Pinok
06-05-2010, 11:42
Nie wiadomo nawet czy ogrzewanie ma podłogowe czy grzejniki, czy dom ocieplony.
A może poddasze bez ocieplenia ?
Jaka powierzchnia domu ?


Więcej informacji potrzeba jeśli ktokolwiek ma pomóc.

kurów
06-05-2010, 14:21
Dom mam jeszcze nie ocieplony poddasze jest ocieplone dom ma powierzchnie 150 m2 ogrzewanie podłogowe w całym domu piec ma moc 14kw jestem jeszcze na taryfie budowlanej .byłam dzisiaj w zakładzie energetycznym w sprawie ratalnej spłaty i babka od razu spytała o pompę bo ludzie często się nacinają ale że taki rachunek to i tak stanowczo za dużo więc co piec może wadliwy. Instalację robiliśmy po znajomych fachowcach pod lekkim nadzorem dystrybutora pieca jak dla to zwykły naciągacz momentami lepiej wiedziałam co robić niż on. Paranoja . W każdym razie mąż niedługo wróci z zagranicy i powojuje z panami fachowcami .(na szczęście dało się na raty spłacać) a co dalej to zobaczymy dam znać .

piwopijca
06-05-2010, 15:39
Dom 150m2 i tak potezna pompa ciepla?
14kW to baardzo duzo a i zuzycie energii elektrycznej takiej pompy jest pewnie na poziomie min. 4-5kWh, dodatkowo dom nie ocieplony to zapotrzebowanie calego domu jest olbrzymie -moze sie okazac ze rachunek jest "sluszny".

Pzdr.

kurów
06-05-2010, 18:38
To pajac z firmy ekontech nam taką wyliczył nie wiem już co myśleć nikt naprawdę zorientowany tego nie robił chociaż się domagaliśmy fachowca olewka totalna nieodbieranie telefonów itp. A później jak były problemy to wszystko zwalał na nas normalnie "przyjaciół ze wschodu" poprosić o pomoc .

Ryszardj
04-02-2012, 22:18
Witam po latach prawie 10 ale fajnie czyta sie te posty nie do wiary uplynelo 10 lat pozdrawiam dorzykowice ryniu marc1 i innych .CO do pompy ciepla to ja zalozylem ale najpierw byl piec olejowy de ditrich bardzo dobry ale i ceny w 2004 byly inne piec mam zreszta do tej pory jako rezerwa ktora od czasu do czasu jest wykorzystana .Po 3-latach ceny oleju poszly tak do gory zreszta mialem racje bo pisalem o tym 10 lat temu ,sezon grzewczy wynosil nas 12000 tys zl 2007-2008 i na wiosne zalozylismy pompe ciepla firmy Danfos 14 kw moj koszt caloroczny na energie elektryczna wynosi 2500-2800 rocznie z kuchnia swiatlem i.t.p Koszt pompy z robocizna 52000 tys zl prawdopodobnie po tym sezonie grzewczym koszt inwestycji bedzie na + Pozdrawiam wszystkich Szkoda ze tak pozno zalozylem pompe . ale niestety nie bylo wykonawcow i pompy nie byly takie jak teraz '

aadamuss24
05-02-2012, 08:42
Hej :-) Dopisz się w watkach o pompach :-)