PDA

Zobacz pełną wersję : Mam pytanie czy ktos ma w domu ogrzewanie z pompa ciepla?



Strony : [1] 2

Ryszardj
01-05-2002, 06:46
Mam zamiar zainstalowac ogrzewanie wykorzystujac Pompe Ciepla .Szukam solidnego wykonawce. Jakies adresy lub info Dziekuje....

02-05-2002, 11:22
Sprawdź starych Muratorach. Kiedyś czytałem o tym artykuł. Zdaje się czas zwrotu inwestycji jest bardzo długi. Firma była chyba z Łodzi. Wykonywała projekt i instalację dając na to gwarancję. Albo poszukaj w internecie.

Ryszardj
02-05-2002, 20:23
Dziekuje sprawdzalem w internecie mam duzo adresow .Ale niemam wiadomosci od ludzi,ktorzy maja pompe juz zainstalowana.I zeby ktos zarekomendowal dobra firme , ktora by sie podjela wykonania u mnie instalacji.Pozdrawiam Ryszard.....

06-05-2002, 15:28
Życzę powodzenia i owocnego eksperymentowania z technologią zaimportowaną ergo: zupełnie nieznany wynik! Oby Ci się udało.

Skąd ten pęd do pomp ciepła? Przeciez na dobra sprawę to jest odwrócona lodówka a więc jakąś energie i tak pożera. W Ameryce oceniana sprawność tych urządzeń jest na granicy oplacalności w ciepłych stanach (patrz: raporty EPA). A co u nas?

buber
06-05-2002, 15:52
Wydaje się mi że wiadomość że energia jest podczas użytkowania jest prawie za darmo działa na wszystkich elektryzująco ale wszyscy zapominają o koszcie założenia i kosztach prądu który jest potrzebny do obsługi.

Zwrot kosztow po 15 latach to mnie nie bawi .

Ryszardj
06-05-2002, 20:03
Wszystko sie zgadza ale pamietajmy ze ceny nasnikow ciepla bede zawsze drozaly. Takze i pradu ale czytalem wlasnie ze energia bedzie drozala mniej z innych nosnikow ciepla, poniewaz uzyskanie energi elektrycznej bedzie tansze ,n.p. mamy coraz wiecej elektrowni wiatrowych czy wodnych .A inne nosniki takie jak olej lub gaz wyczerpuja sie z kazdym dniem , Czytalem ze gazu nam starczy na nasteple 50 lat. A co potem ?. dlatego mysle ze za 5 lat lub 10 lat cena oleju lub gazu bedzie nieporownalnie wyzsza do ceny energi elektrycznej .A jezeli pompa ciepla no powiedzy odzyska sprawnosc cieplna w 150 -200% a mowia ze 300% chociaz w to watpie .To czy to nie jest ekonomiczne na nastepne kilkadziesiat lat uzytkowania ? Mysle ze warto zaryzykowac chociez w projekcie uwzglednilem to i na wszelki wypadek zrobilem normalna kotlownie z kominem na inne nosniki ciepla +bede mial kominek i mysle ze pokusze sie na odprowadzenie ciepla za pomoca kanalow wspomagajac tym samym pompe ciepla.Chcialbym jeszcze dodac ze bede wykozystywal wode ze studni glebinowej do uzytku codziennego np. prysznic i ogrod.Wiec mysle ze z tego bede tez czerpac jakies oszczednosci?Po prostu trzeba znalesc dobra firme i zastanowic sie na rodzajem pompy ciepla jakiej firmy, slyszalem ze firma Ochsner ma sprezarki slimakowe co zwiekszaja zywotnosc pompy , no i jest od ponad 50 lat na rynku Niemieckim.Nie mowie ze nasze pompy sa zle bo na przyklad pompa ciepla firmy Cetus ma podobne ,a i nawet lepsze osiagi.Ale mam jeszcze czas do namyslu wiec bede zbieral wiecej wiadomosci na ten temat, i mysle ze wreszcie na coc sie zdecyduje, w najbliszych 3latach.Pozdrawiam Ryszard..

Ryszardj
06-05-2002, 20:06
Wszystko sie zgadza ale pamietajmy ze ceny nasnikow ciepla bede zawsze drozaly. Takze i pradu ale czytalem wlasnie ze energia bedzie drozala mniej z innych nosnikow ciepla, poniewaz uzyskanie energi elektrycznej bedzie tansze ,n.p. mamy coraz wiecej elektrowni wiatrowych czy wodnych .A inne nosniki takie jak olej lub gaz wyczerpuja sie z kazdym dniem , Czytalem ze gazu nam starczy na nasteple 50 lat. A co potem ?. dlatego mysle ze za 5 lat lub 10 lat cena oleju lub gazu bedzie nieporownalnie wyzsza do ceny energi elektrycznej .A jezeli pompa ciepla no powiedzy odzyska sprawnosc cieplna w 150 -200% a mowia ze 300% chociaz w to watpie .To czy to nie jest ekonomiczne na nastepne kilkadziesiat lat uzytkowania ? Mysle ze warto zaryzykowac chociez w projekcie uwzglednilem to i na wszelki wypadek zrobilem normalna kotlownie z kominem na inne nosniki ciepla +bede mial kominek i mysle ze pokusze sie na odprowadzenie ciepla za pomoca kanalow wspomagajac tym samym pompe ciepla.Chcialbym jeszcze dodac ze bede wykozystywal wode ze studni glebinowej do uzytku codziennego np. prysznic i ogrod.Wiec mysle ze z tego bede tez czerpac jakies oszczednosci?Po prostu trzeba znalesc dobra firme i zastanowic sie na rodzajem pompy ciepla jakiej firmy, slyszalem ze firma Ochsner ma sprezarki slimakowe co zwiekszaja zywotnosc pompy , no i jest od ponad 50 lat na rynku Niemieckim.Nie mowie ze nasze pompy sa zle bo na przyklad pompa ciepla firmy Cetus ma podobne ,a i nawet lepsze osiagi.Ale mam jeszcze czas do namyslu wiec bede zbieral wiecej wiadomosci na ten temat, i mysle ze wreszcie na coc sie zdecyduje, w najbliszych 3latach.Pozdrawiam Ryszard..

Maco
06-05-2002, 22:07
Ja popieram takie pomysły !
Jaknajbardziej ekologiczna technologia i według mnie przyszłościowa. Ceny różnych nośników ciepła będą rosły na pewno więc taka inwestuycja może się okazać opłacalna już po kilku latach. Widziałem też instalacje na piec na "wszystko". Komputerowo sterowane spalanie, pali wszystko oprócz szkła i metali...

07-05-2002, 08:34
Ryszardzie J, dlaczego prawie każdy swój post wysyłasz dwa razy??? Szkoda miejsca!

buber
07-05-2002, 13:14
Wiesz jakoś nie wierzę w taki wzrost cen nośników energi a nawet jak bym miał wybór teraz piec węglowy a potem ogrzewanie pompą ciepła to bym to wybrał bo wszystko tanieje jak staje się coraz bardziej popularne teraz pompa jest droga ale za 10 lat może może czy wiesz że pompka obiegowa nie zmieniła swojej ceny od 6 lat a wiesz ile się wtedy zarabiało.

Ryszardj
07-05-2002, 19:58
Nie wiem dlaczego moze ze robie jakis blad z tym wysylaniem a moze ze otwieram w nowym oknie, postaram sie zkorygowac ten blad.Rozmawialem z moimi kolegami ktorzy buduja albo beda budowac na temat ogrzewania no oczywiscie byl poruszony temat pompy ciepla.Wnioski pierwsze pytanieCo to jest pompa ciepla? A drugie ja kto z ziemi oddzyskac cieplo.Wiem ze sluchali mnie z pewnym niedowierzeniem, ale temat jest na tyle ciekawy ze czym wiecej sie wie tym staje sie to realne. Moge powiedziec ze boimy sie czegos nowego , jestesmy wrecz przerazeni zmieniac cos na nowe .Nie wiem z czego to powstajie, moze z naszej niewiedzy lub z nieufnosci do nowego.Ale tak ja napisales kiedys moze za kilka lat bedzie to na tyle realne ze co ktorys tam dom bedzie mial takie ogrzewanie.Jak na razie jest to droga inwestycja, ale warto sie nad nia zastanowic.Mam jeszcze sporo czasu, bo ten domek jest na moje ciche lata .Pozdrawiam ryszard.....

marek p.
08-05-2002, 12:02
Rysiu , Wejdż na szukaj i wpisz użytkownika marek.p i otrzymasz tam namiar email oraz telefon komórkowy.
Pozdrawia

Marek

EM
08-05-2002, 13:08
Poczytajcie chłopcy:
http://www.epa.gov/globalwarming/publications/outreach/technology/geothermalheatpumps.pdf
(po angielsku) i nabierzcie własnego przekoania o tej technologii i dlaczego jest w Stanach stosowana i jakie sa różnice pomiędzy nami a USA.
Może to wam pomoże?

ryniu
08-05-2002, 13:13
A jakie są te różnice w skrócie (bo strasznie długi tekst)?

EM
08-05-2002, 13:20
W skrócie to:
- klimat w USa jest cieplejszy niż w Polsce
- okres zwrotu inwestycji jest długi nawet jak na warunki amerykańskie (czyli u nas jeszcze dłuższy)
- rząd amerykański ma fioła na punkcie ochrony srodowiska i uznaje pompy ciepła za odnawialne źródła energii wobec tego każdy kto takie źródło zastosuje może liczyć na powazne ulgi podatkowe i w zakupie w związku z tym koszt zaczyna byc porównywalny do tradycyjnych źródeł energii.

A z własnych obserwacji to powiem tylko tyle, że ludzie w Pennsylwanii co ma klimat podobny do naszego nie stosują tych urzadzeń. To raczej domena Południa: Karolina, Georgia itp.

ryniu
08-05-2002, 13:27
A nie wydaje się Wam, że cena pompy ciepła (z tego co wiem to min. gdzieś ok. 30.000,- zł) jest niewspółmierna do rzeczywistych kosztów wytwarzania tego urządzenia?

EM
08-05-2002, 13:33
Nawet jeśli to co nam do tego? Zamierzasz wprowadzić jakiś ukaz cenowy ... :smile:

Być może masz rację tylko w tym zakresie, ze firmy produkujace te urzadzenia stosuja szantaż cenowy działający na zasadzie: urządzenia sa drogie ale ekologiczne, jak ludzie zrobią szum że chca mieszkać w zdrowym środowisku to rząd sie ugnie i da dopłaty (ulgi) na te urzadzenia i zarobimy grubszą kasę na koszt podatnika! To jest nawet dość prawdopodobne bo to metoda hazardu moralnegoszeroko stosowana przez firmy farmaceutyczne w lekach. temat odległy ale zasada ta sama tylko tam na szali kładzie się nie środowisko ale życie i zdrowie ludzi.

Ale to nie nasz problem na ta chwilę. Są drogie i to powinno skłaniać nas do ostroznych decyzji przy wyborze sposobu ogrzewania.

ryniu
08-05-2002, 13:39
Zapachniało teorią spiskową. :smile:
A może to wynika z braku masowej produkcji tych urządzeń a w związku z tym dużymi jej kosztami?

Ryszardj
08-05-2002, 19:01
EM to blisko mnie bo ja mieszkam w New Jersey , ale miejsza o to .Wracajac do tego artykulu to nie wiem czy sie doczytales ze Cytuje BENEFITS " wysoki koszt instalacji zwraca sie po czterach lub po pieciu latach.+ 90% uzytkownikow jest zadowlonych+ maly koszt utrzymania.mozna wykozystywac jak i w zimie i latem do klimatyzacji.Jest 4 razy wydajniejsza niz bojler elektryczny,Energy Star oszczedza 30-40% rachunkow na ogrzewanie 40000tys pomp bylo w 1993 bedzie 400000tys w2005 roku.Wiec same dobrocie jak widzisz ani slowa o niekozysci, z pompy ciepla . A teraz powiem Ci dlaczego pompy ciepla nieoplaca sie w domach jednorodzinnych w stanach.Koszt robocizny N>P studnie wywiercenie to okolo $10000tys dolarow + instalacjia bylem w wielu domach ale u nikogo nie widzialem ogrzewania pologowego.Koszt samej pompy nie jest droga robocizna tak. Dlatego nikt w domach nie ma takiego ogrzwania ja mam ogrzewanie nadmuchowe na gaz ziemny i te same kanaly sa wykozystywane do klimatyzacji .Bardzo nie lubie tego systemu bo jest nawiew powietrza termostat w zimie ma tylko roznicy 2 stopni to co 15 minut sie wlancza podgrzeje do 21stopni i wylancza sie na23 dalem przyklad i tak na caly czas. Wiecej kuzu w domu .ALe jest tanie ze wzgledu na cene gazu. Wiec po tym artykule nabralem wiecej przekonania do pompy ciepla w Polsce. BO caly koszt instalacji z pompa wynosi w moim przypadku okolo 45000tys zl bo dostalem kosztorys to tyle samo co w USA wywiercenie tylko studni glebinowej.Widzisz teraz ta roznice POzdrawiam Ryszard.......

Luśka
08-05-2002, 19:05
Polecam dzisiejszy dodatek DOM w Wyborczej.

Ryszardj
08-05-2002, 19:38
Luska czy ten dodatek jest w Gazecie Wyborczej w internecie bo nie moge znalesc.?Ryszard.....

ryniu
09-05-2002, 07:52
Luśka, w "Wyborczej" było coś nt. pomp ciepła?

Ryszardj, daj jakiś namiar na siebie albo wyślij do mnie maila(chodzi o ogrzewanie powietrzne).

Ryszardj
09-05-2002, 14:10
Ryniu wyslalem Ci moj mail na twoja skrzynke Onet.Pl. zobacz czy doszedl pozdrawiam Ryszard.......

ryniu
10-05-2002, 09:18
Ryszardj, przeliczyłem to sobie dla zaspokojenia własnej ciekawości i wychodzi mi, że to się nijak nie opłaca (pompa ciepła). W porównaniu z kotłem płacisz ok. 4 razy więcej za żródło ciepła a potem ok. 2 razy więcej opłat za prąd. A jak Ty to kalkulowałeś?

Ryszardj
10-05-2002, 18:38
Ryniu nie wiem o jakim kotle mowisz ale odsylam cie do strony gdzie kto inny oblczal te koszty dopasoj tylko Twoj metraz i koszt kw i wyjdzie Ci czy sie oplaca.Moze Tobie nie mowilem ale ja chce zeby moje ogrzewanie bylo na termostat jeden ruch reki i gotowe nie chce sie bawic w wegiel lub koks podkladanie do pieca Acha moja druga polowa maluzonka powiedziala "Rob co chcesz byle nie bylo gazu w domu" Wiec widzisz gdzie ja stoje teraz.Zobacz te podzialki w moim przypadku oszczednosci roczne wynosily by okolo Przy gazie ja place 4052zl - pompa 1764zl przy oleju6176zl .Trzy to nie jest ekonomiczn...http://catv.retsat1.com.pl/syriusz/scemat_stron.htme Metraz moj 320 met uzytkowych.....To na razie pozdrawiam

Ryszardj
10-05-2002, 18:53
Acha nie dodalem ze to jest koszt tylko ogrzewania nie cieplej wody + woda ze studni glebinowej tez bedzie troche oszczednosci jezeli bede wykozystywal do codziennego uzytku + ogrod.ACha roznica w oszczednosci w pierwszym przypadku jest 4052zl za gaz pompa 1764zl.Oszczednosc 2288 rocznie za ogrzewanie tylko. Olej 6176 zl rocznie pompa1764 zl roznica 4403zl Nie wspominajac o propan butan + zbiornik dzierzawa.TO na razie tyle .

ryniu
13-05-2002, 09:36
Ryszardj, tam są absolutnie błędne założenia!!!
Podają, że sezon grzewczy ma 1700 h, czyli 70 dni, czyli trochę ponad 2 miesiące. Przecież to nieprawda!
Sezon grzewczy w Polsce to ok. 6 miesięcy, czyli 4320 godzin.

Liczmy zatem:

jeżeli do ogrzania Twojego domu potrzeba 16 kW mocy grzewczej (to chyba optymistyczne założenie jak dla 320 m2, ale niech będzie), wówczas pompa o wskaźniku wydajności 4 będzie miała moc elektryczną 4 kW, koszty na sezon wyniosą:

4 kW x 4320 h x 0,22 zł/KWh (średnio) = 3801.6 zł

ryniu
13-05-2002, 09:57
Rozpatrując wariant bardziej realny:

320 m2 x 70 W/m2 = 22,4 kW
22,4 kW / 3,2 = 7 kW

7 kW x 5040 h (7 miesięcy) x 0,22 = 7761,6 zł

Ryszardj
13-05-2002, 18:15
Ryniu mysle ze autor mial na mysli prace pompy lub pieca w sezonie grzewczym.Nie myslisz chyba ze piec lub pompa bedzie pracowala non-stop przez 6- miesiecy co daje nam 4320 godzin.Dlatego wyszlo mu te 1700.ROBOCZO-godzin pracy danego nosnika ciepla.Nawet moj szwagier ktory ma piec na drzewo i bardzo lubi cieplo w domu ze wzgladu na male dzieci,nie podklada do niego w zimie non-stop >przeciez w piecu nie ma ognia przez 6- miesiecy. Dlatego te ruznice wyszly Ci inne , niz autorowi.Pozdrawiam Ryszard....Co myslisz o tym?

ryniu
14-05-2002, 08:45
Chyba masz rację, rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że system nie pracuje przecież non-stop. Kwestia zatem jaki jest procentowy udział czasów włączenia, jeżeli te 1700 h jest prawdziwe to mamy:
- dla 6 miesięcy: 1700/4320 = ~40%
- dla 7 miesięcy: 1700/5040 = ~34%

Popytam jeszcze jak to jest z tym załączaniem ogrzewania kogoś kto ma ogrzewanie elektryczne (przynajmniej częściowe, np. w łazience). Bo jeśli jest to prawda to sprawy zaczynają wyglądać niezwykle obiecująco!

Wiem, że koszt oleju opałowego na sezon grzewczy dla domku o pow. 170 m2 wynosi ~2500,- zł (za samo ogrzewanie). W przypadku pompy mielibyśmy:
170 x 70 = 12 kW (moc grzewcza)
12 / 3.2 = 3.8 kW (moc elektryczna)
3.8 x 40% x 5040 x 0.22 = ~1700 zł

Zakładając różnicę w kosztach instalacji kotła olejowego i pompy ciepła 30000,- zł zwrot kosztów nastąpi po 38 miesiącach:
30000/(2500-1700)= ~38
czyli trochę ponad 3 lata (a założyłem znowu wariant bardzo pesymistyczny zgodnie z poprzednim postem)! No, no, zaczynam poważnie mysleć o pompie ciepła! I jeszcze jakby dołączyć kolektor słoneczny.

14-05-2002, 10:27
Ja mam pompę ciepła , proszę podać swój email to podyskutujemy, moja opinia może byc o tyle ciekawa że będąc z wykształcenia elektrykiem , sam wykonałem i uruchomiłem całą instalację , a także pomogłem tym co mieli duże problemy po zainstalowaniu renomowanej pompy ciepła przez renomowaną firmę , nazw nie podam bo nie chcę nikomu robić antyreklamy , ani sobie reklamy ( wcale bym się nie podją zrobienia takiej instalacji u kogoś )
Piotrek

ryniu
14-05-2002, 10:35
Napisz do mnie! Adres mailowy: na dole każdego mojego postu.

14-05-2002, 11:00
Chciałem wprowadzić tylko małe sprostowanie do wyliczeń Rynia dotyczących czasu zwrotu kosztów.
Wg tych wyliczeń zwrot kosztów nastąpi po 38 sezonach grzewczych a nie 38 miesiącach.

Pozdrawiam
Tadek

ryniu
14-05-2002, 11:04
Tadek, sprostowanie małe, ale zasadnicze dla sprawy!
Dziękuję. Z tego wynika, że to jednak nie jest takie różowe.

Ryszardj
14-05-2002, 17:09
Jak widzisz duzo jest znakow za i przeciw. Dlatego trzeba sie zastanowic nad ta inwestycjia. Wczoraj kolega buszowal zemna po internecie .I wiesz co wymyslil?Dobrze by bylo miec piec na olej zepakowy biomase.Wiem ze panstwo nie dalo akscyzy na paliwo zepakowe dlatego jest owiele tansze <nie chce szczelac ale mysle ze litr kosztuje okolo 1.54zl.A i piec by sie znalazl.Czy slyszales o tym cos? Wiem ze na Opolszczyznie powstaja zaklady przetworcze, i bedzie to przyszlosc .OLej z zepaku uzywaja rolnicy do maszyn rolniczych , to i do spalania sie nadaje? Pozdrawiam Ryszard .Acha masz adress mail od Piotrka to mi wyslij na Yahoo.

ryniu
14-05-2002, 17:15
Kolejny minus pompy: jest niskotemperaturowym zródłem ciepła i do efektywnego ogrzewania potrzebne są duże powierzchnie grzejne, np. ogrzewanie podłogowe. A to znowu dodatkowy koszt.
Też mnie strasznie "kręcą" takie alternatywne źródła energii, ale im dalej w las tym bardziej wychodzi, ze nie ma to jak poczciwy kociol (gazowy lub olejowy).

Ryszardj
14-05-2002, 17:21
Ucielo mi odpowiedz ciag dalszy Widzialem gdzies ze cena oleju wynosi okolo 1.54zl nie wiem czy to prawda Wiem za to ze na Opolszczyznie powstaje zaklady przerobki zepaku Wiem ze rolnicy uzywaja go do maszyn rolniczych .Wiec powinien nadawac sie do spalania w piecu? I mysle ze i piec by sie znalazl.Co o tym myslisz ? Oczywiscie co do pompy to ma ona umnie dalej pierwsze miejsce ale nigdy nie wiesz co sie stanie do konca Acha czy masz adres od Piotrka jak tak to przeslij mi na moj Yahoo >OK to narazie .Ryszard....

ryniu
14-05-2002, 17:30
Jeżeli Piotrek nie ma nic przeciwko temu to opublikuję na forum informacje, które mi przesłał. Czekam jeszcze na reszte odpowiedzi od niego.
Biopaliwo z rzepaku? To jest pewnie jakiś pomysł (przyszłosciowy), ale technologia jeszcze chyba w powijakach. Ale jak się z tego zrobi paliwo strategiczne to nie wiadomo co rząd wymysli odnosnie cen. Słyszałem natomiast o działajacych piecach na słomę.

Ryszardj
14-05-2002, 17:43
Opiecach na slome To ja wiem ale problem jest ze skladowaniem tej slomy , trzeba by bylo wybudowac jakis hangar >prawdopodobnie 25kg ladunek slomy wystarcza na pare godzin ?Jest to tanie ogrzewanie ale wymaga stalego nadzoru.Chyba ze masz dobrego sasiada ktory za Ciebie bedzie podkladal do pieca .Gdy Ty jestes w pracy? Oczywiscie zartowalem .Ryszard....

ryniu
14-05-2002, 17:46
Czyli co? Olej (bo gazu nie lubi Twoja małżonka, jak pamiętam) czy się jeszcze nie poddajemy? :smile:

Ryszardj
14-05-2002, 17:53
Opiecach na slome To ja wiem ale problem jest ze skladowaniem tej slomy , trzeba by bylo wybudowac jakis hangar >prawdopodobnie 25kg ladunek slomy wystarcza na pare godzin ?Jest to tanie ogrzewanie ale wymaga stalego nadzoru.Chyba ze masz dobrego sasiada ktory za Ciebie bedzie podkladal do pieca .Gdy Ty jestes w pracy? Oczywiscie zartowalem .Ryszard....

Ryszardj
14-05-2002, 18:04
Mysle ze nie sprzedawajmy naszej skory tak latwo .Acha Twoje koszty na kotlownie olejowa . skad brales wyceny mysle ze sa bardzo duze30000 tys , to ta moja pompa nie wyglada zle dokladam 15000tys. Chyba ze masz na mysli jakis Super oszczedny piec .Czy jakas konkretna marka piecu?Co do tych procetow to wychodzi ze piec dziala okolo 8 godzin na dobe Co mysle ze moze byc prawda.?To tyle Ryszard.Przepraszam za podwojna odpowiedz widocznie cos nasisklem .

ryniu
14-05-2002, 18:08
To nie tak. Ja założyłem, że (z grubsza licząc oczywiście!) koszt instalacji kotła to 10000 a pompy 40000. Stąd róznica 30000.

Ryszardj
14-05-2002, 18:25
Moje niedopatrzenie .!0000 tys to niejest wygurowana cena >Czy orjetujesz sie Jak jest ze zbiornikiem osobne pomieszczenie czy te same w kotlowni. a moze w garazu?Czy moze na zewnatrz jak jest z tankowaniem oleju do zbiornika., w swietle prawa budowlanego. Czytalem gdzies ze komin powinnien miec 6.5 metra wysokosci do pieca 25kw .Same pytania ? Malo wiem na ten temat. I czy moze byc taki piec wykozystany do ogrzewania podlogowego?Ryszard.,

ryniu
14-05-2002, 18:33
Cena kotła jest przyblizona. Z tego co wiem: nie opłaca się montować zbiornika na zewnatrz, bo musi być daleko od granicy działki, innych urządzeń, itd. Po za tym musi mieć wtedy specjalną obudowę. Zbiornik o wielkości jak do domu jednorodzinnego musi być w osobnym pomieszczeniu z wykonaną tzw. wanną wychwytującą (taki próg przy wejściu) o pojemności równej pojemności zbiornika na wypadek, jakby olej miał się rozlać. Z tankowaniem zbiornika w domu nie ma problemu, pod warunkiem, że da się przeciągnąć wąż od cysterny.

ryniu
14-05-2002, 18:37
Obiło mi się o uszy, że nowoczesne kotły mają specjalny moduł do zasilania ogrzewania podłogowego, ale pewnie są wtedy drozsze. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Ryszardj
14-05-2002, 18:46
To ja bede mial juz problem poniewaz kotlownia nie jest za duza .Apomieszczenie na zbiornik mosialbym wygospodarowac kosztem garazu Nie jest to trudne bo na szczescie moj garaz ma okolo 70metrow, to mysle ze by miejsce sie znalazlo.>Gozej jest z wanna skad wziasc wanne dajmy na to 500litrow bo taki bedziesz mial zbiornik?

ryniu
14-05-2002, 18:52
Zeszlismy z tematu "pompa ciepła", ale trudno. To się nazywa tylko wanna, ale fizycznie to do jej zrobienia wykorzystujesz ściany pomieszczenia i podłogę (no i robisz ten próg przy wejściu, żeby się nie wylało). To nie jest osobny zbiornik.

marc1
14-05-2002, 23:09
On 2002-05-14 08:45, ryniu wrote:
Chyba masz rację, rzeczywiście nie pomyślałem o tym, że system nie pracuje przecież non-stop. Kwestia zatem jaki jest procentowy udział czasów włączenia, jeżeli te 1700 h jest prawdziwe to mamy:
- dla 6 miesięcy: 1700/4320 = ~40%
- dla 7 miesięcy: 1700/5040 = ~34%

Popytam jeszcze jak to jest z tym załączaniem ogrzewania kogoś kto ma ogrzewanie elektryczne (przynajmniej częściowe, np. w łazience). Bo jeśli jest to prawda to sprawy zaczynają wyglądać niezwykle obiecująco!

Wiem, że koszt oleju opałowego na sezon grzewczy dla domku o pow. 170 m2 wynosi ~2500,- zł (za samo ogrzewanie). W przypadku pompy mielibyśmy:
170 x 70 = 12 kW (moc grzewcza)
12 / 3.2 = 3.8 kW (moc elektryczna)
3.8 x 40% x 5040 x 0.22 = ~1700 zł

Zakładając różnicę w kosztach instalacji kotła olejowego i pompy ciepła 30000,- zł zwrot kosztów nastąpi po 38 miesiącach:
30000/(2500-1700)= ~38
czyli trochę ponad 3 lata (a założyłem znowu wariant bardzo pesymistyczny zgodnie z poprzednim postem)! No, no, zaczynam poważnie mysleć o pompie ciepła! I jeszcze jakby dołączyć kolektor słoneczny.


RYNIU:
1.Pompa ciepła pracuje ok 14 - 16h/dobę. Sezon grzewczy w Polsce trwa ok. 200 dni. Średnia temperatura to przeważnie około 55% różnicy pomiędzy obliczeniową temperaturą zewnętrzną a temperaturą w pomieszczeniu która wynosi +20oC.
2. 2500 zł/sezon (czyli ROK) i te same jednostki przy 1700
Czyli 30000/(2500-1700)=~38, a w jednostkach (zł/(zł/rok)) czyli zł * (rok/zł), czyli 38 lat, a nie miesięcy niestety. Dokładnie innych składników tego liczenia nie sprawdzałem.

A zresztą powyższe liczenie jest bardzo zgrubne. Naprawdę na czas zwrotu składa się też np. zmiana sprawności cieplnej (lub przy budowie od podstaw - sprawność) źródła ciepła i całego systemu i konkretne odniesienie kosztów zakupu i eksploatacji do kosztów związanych z opłatami za dostawę prądu przy konkretnym zapotrzebowaniu na ciepło budynku i ew. amniejszenie tego zapotrzebowania.
Niedawno przeliczyłem taką opłacalność instalacji pompy ciepła w domu (wstępny audyt - przy zmianie z kotła węglowego i ociepleniu domu) i wyszło ok. 21 lat. Więc bywa różnie.

Ryszardj
15-05-2002, 04:25
Sumujac nasze wypowiedzi i obliczania ,ktore doprowadzaja mnie o zawrot glowy dochodze do wniosku ze pompe ciepla oplaca sie instalowac tylko do duzych obiektow mieszkalnych .Jezeli koszt ogrzania wynosi okolo 2500 zl dla domku 170m/2 , a pompa ciepla 1700zl .to przy 340 m/2 odpowiednio 5000zl i 3400zl.Oszczednosc 1600zl co w latach nam daje o polowe mniej czyli 19lat.i inwestycjia nam sie zwraca .Idac dalej 510m/7500zl i 5100 zl to mamy 2400zl i 9.5 roku zwroci nam sie inwestycjia i tak dalej mozna ciagnac.Ale meczy mnie pytanie odwiedzajac strony o pompach ciepla jak i producentow i wykonawcow ?.Jak oni to obliczaja ze inwestycjia zwraca sie po kilku latach. Niestety kwestjia ta zostajie na razie tajemnica poniewaz nie mamy wiadomosci o uzytkownikach pomp ciepla . Nie wie czym jest to kierowane .Moze niechca zebysmy oszczedzali albo zebysmy robili tego samego bledu co oni.Albo tych instalacji w kraju jest tak malo , ze nie mamy wiecej info......Pozdrawiam Ryszard......

Ryszardj
15-05-2002, 05:15
Prosze wejdzmy n.p na strone http://www.grajan.com.pl/ i co tam widzimy koszt wytwarzania energi .Obliczylem ze koszt pompy ciepla co do oleju wyniosl by .Przy 340m/2jak zakladalismyOlej 5000zl - pompa wedlug tej podzialki1670 zl co daje oszczednosc 3330 zl i dalej 9lat.i zwrot inwestycji ,nie wspominajac o wodzie do celow gospodarczych.Ale widzisz koszt pompy ciepla jest taki sam co w poprzedniej wiadomosci co pisalem wczesniej tam mi wychodzilo nie mnie tylko autorowi 1764zl koszt ogrzania.Czy mozliwe zeby te osoby sie tak mylily? A moze ja jakos inaczej licze ? POzdrawiam Ryszard...

15-05-2002, 08:28
Marc1:
ad. 1. "Średnia temperatura to przeważnie około 55% różnicy pomiędzy obliczeniową temperaturą zewnętrzną a temperaturą w pomieszczeniu która wynosi +20oC." <= nie zroumiałem tego, o jaką średnią temp. chodzi?
ad. 2. to przykre dla nas - entuzjastów pomp ciepła sprostowanie napisał powyżej Tadek

Liczenie jest bardzo zgrubne, to oczywiste. Jednak jak by nie liczyć, wychodzi, że zwrot kosztów to kwestia nastu/dwudziestukilku lat. Rozwijając to o czym pisałeś: ja się mocno obawiam, że jeśli nawet sprężarka będzie w ogóle działać po tym czasie to jej sprawność będzie mocno obniżona w stosunku do nowego urządzenia. I w sumie koszty ogólne będą dodatkowo rosły w czasie z tytułu tej pogarszającej się sprawności.

ryniu
15-05-2002, 08:29
To moje powyżej, zapomniałem się zalogować.

ryniu
15-05-2002, 08:42
Jezeli koszt ogrzania wynosi okolo 2500 zl dla domku 170m/2 , a pompa ciepla 1700zl .to przy 340 m/2 odpowiednio 5000zl i 3400zl.Oszczednosc 1600zl co w latach nam daje o polowe mniej czyli 19lat.i inwestycjia nam sie zwraca .Idac dalej 510m/7500zl i 5100 zl to mamy 2400zl i 9.5 roku zwroci nam sie inwestycjia i tak dalej mozna ciagnac.


Ryszardj, to już jest bardzo duże uproszczenie obliczeń. W rzeczywistości zależność kosztów ogrzewania od powierzchni budynku na pewno nie jest liniowa! A koszt ogrzewania olejem/gazem domu o pow. 340 m kw. nie jest mi znany.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-15 08:53 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-15 11:39 ]</font>

marc1
15-05-2002, 15:26
Sorry, tak myślałem że mogą być wątpliwości. Do obliczeń strat ciepła przyjmujesz różnicę pomiędzy temperaturą w środku a obliczeniową na zewnątrz. Czyli np. 20 ( w środku) odjąć minus 20 (na zewnątrz dla III strefy) = 40. To jest 100% różnicy temperatur. Zaś 55% z 40 = 22 stopnie. -20+22=~+2oC. I to jest w przybliżeniu średnia temperatura sezonu grzewczego, pomocna do obliczeń zużycia paliwa, ewentualnie czasu pracy kotła.

ryniu
15-05-2002, 16:00
Marc1, teraz już jest jaśniej, dzięki.

A oto dane nt. instalacji Piotrka (pompa krajowej prod.):
pow. ogrzewana: ~150 m kw.
moc elektr.: 3.3 (max. 3.9) kW
sprawność: ~3.5
koszt całk. pompy: ~20000,- zł
koszt kolektorów: ~6000,- zł

Koszt eksploatacji:
miesięcznie za prąd: 550,- zł (c.o. + c.w.u. w sezonie grzewczym)
80,- zł (j.w. poza sezonem)

Ale: grzał dużo (z moich obliczeń wynika, że 90% czasu), bo wygrzewał świeżo zbudowany dom. Z tego co napisał chciałby średnią miesięczną opłatę za prąd zredukować do ok. 200,- zł (teraz wyniosła ona ok. 315,- zł), czyli rocznie do 2400,- zł.

Ryszardj
15-05-2002, 18:12
Z tego wychodzi ze ogrzewanie z dwoch systemow nie ma duzej roznicy w oszczednosciach.Mysle ze powinnismy dalej szukac , takich przykladow. Bo one daja nam ocene sytulacji.A moze wlasnie jakos systemem gospodarczym, zainstalowec ta pompe? Ryniu czy elektryk a papierami, mogby zrobic taka instalacjie?Pozdrawiam Ryszard..

marc1
15-05-2002, 21:25
Wynika z tego, że w przybliżeniu jest średnio ok.12,5kW obliczeniowego i ok. 5,5kW przeciętnego zapotrzebowania na ciepło tylko do ogrzewania - a jeszcze dochodzi cwu. Będzie tu trudno wyraźnie obniżyć koszty - wynika to z ceny energii elektrycznej - w moim regionie (Rzeszowski Zakład Energetyczny) dla energii dwutaryfowej średnio to jest łącznie ok. 31gr/kWh. Z moich wyliczeń wynika że koszt w sezonie grzewczym 222 dni, przy temp. zewn. +2,5oC i średnim poborze przez pompę mocy 1,6kW (tzn. tak jakby pracowała 24h/dobę) wyniesie min. 38,7 kWh/dobę, czyli 12 zł/dobę, czyli 360 zł/m-c, czyli ok. 2700zł/sezon. Trochę tańsze są paliwa stałe (od 2200 zł/sezon wzwyż), ale tylko przy wysokosprawnych, nowych kotłach, no i jest trudno je połączyć w jeden system z pompą ciepła. Teoretycznie można jeszcze jakoś podnosić sprawność instalacji c.o., ale przy nowej zapewne instalacji to raczej mało możliwe.

Ryszardj
16-05-2002, 20:33
Marc1 jakie byly by orientacyjne koszty ogrzewania dla mojego domu 320m/2.razem z CO roczne.Pompa ciepla?.Mozesz mi wyliczyc w przyblizeniu .Dom jest wybudowany z Ytongu Nie pamietam ale chyba Ytong ma wartosc cieplna 0.29w/m2k.wedlug producenta? okna 1.1 szyba podwojna. Czy te koszty sa takie jak ja wyliczylem? Pozdrawiam ...Ryszard.....

marc1
16-05-2002, 20:37
Ryszard, podaj zapotrzebowanie budynku na moc cieplną (z projektu c.o).

Ryszardj
16-05-2002, 20:58
Mark1 teraz to mnie zaszczeliles projekt domu jest w kraju ale pamietam ze pompa ciepla miala miec 18kw .ale jakie jest zapotrzebowanie to nie moge sobie przypomniec ale chyba byla mowa cos o 70-85 .......czy 0.70-.85 jak to sa te numery >tylko sie nie smiej jak cos pomieszalem .Mysle ze Ci to pomoze a jak nie to zadzwonie jutro do mojej architekt to mi powie A jakia jest srednia dla nowego budynku zapotrzebowania na cieplo w kraju?Napisz moze mi sie przypomni Dzieki..

marc1
16-05-2002, 21:04
Nie ma średniej - to zależy od indywidualnych cech budynku.
To znaczy jest coś takiego jak współczynnik W/m2, ale i tak dojdziemy do tego samego.

Ryszardj
16-05-2002, 21:32
Mam byla mowa o 180-230kwh/m2 teraz pamietam ze cos w tych granicach .Chyba to sa wiecej prawdziwe numery?Ryszard.....

Ryszardj
16-05-2002, 22:11
Przepraszam ale te numery co podalem teostatnio to nie to .Musze zadzwonic to bede wiedzial na pewno.To jeszcze wrocimy do tego tematu.Wydawalo mi sie ze w projekcie bylo napisane 70-85w/m2 Ale nie daje glowy .Pozdrawiam ryszard........

baribal
17-05-2002, 00:18
Planuję budowę domu około 300 mkw, gdzie cwu i co będę pozyskiwał przy pomocy pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych. Ogrzewanie podłogowe i ścienne. Dodatkowo będę dogrzewał 30 m sześć. wody w basenie. Według producenta instalacja zwróci mi się po 3 latach (jeśli nawet i po 9 to i tak się opłaca) zaś średni koszt całego sezonu grzewczego wyniesie około 1000 zł. Może to nierealne, ale bardzo kuszące, bo jeśli nawet będą to 2000 zł za sezon grzewczy to i tak mniej niż czas stracony na kombinowanie kupna tańszego oleju opałowego lub gazu (nie mam dostępu do gazu) czy pamiętaniu o podłożeniu do pieca, by rano nie było zimno

Ryszardj
17-05-2002, 05:00
To bardzo ciekawe czy wiesz jaka metoda odzyskasz cieplo.I lie bedzie kosztowac orietacyjnie ta inwestycjia? 1000zl lub 2000zl przy metrazu takim jak podales to rewelacjia. Czy firma robila Ci kosztorys ile wydasz na ogrzewanie.Jakiej marki jest pompa i gdzie zlalazles firme?.Widzisz same pytania?Jezeli bedziesz w stanie odpowiedziec to bede wdzieczny Ryszard....

marc1
17-05-2002, 15:19
Według mnie koszt ogrzewania się zgadza. Koszt instalacji - nie zejdziesz raczej poniżej 60 tys. zł. Czas zwrotu też nie - nie sądzę żeby wyszedł mniejszy niż "kilkadzieści"-kilkadziesiąt lat.

ryniu
18-05-2002, 10:44
Pomówmy może nt. opłacalności zastosowania kolektorów słonecznych. Kto potrafi przeprowadzić jakieś obliczenia, domek jak wcześniej (170 m kw.), rodzina 4-5 osobowa?

baribal
18-05-2002, 18:38
Szacunkowy koszt pompy ciepła wraz z instalacją to około 45000 zł bez robót ziemnych (wykopanie 460 mkw działki na głębokość 1,5m). Podłogówka to około 100 zł/mkw. Nawet jeśli amortyzacja potrwa i 10 lat to instalacja pompy ciepła jest opłacalna, bo następne 40 tylko oszczędzam.

baribal
18-05-2002, 18:53
Do Ryszarda. Pompa ciepła firmy Climakomfort (www.climakomfort.pl). Jest to trzecia firma, którą znalazłem. Jednak ich pompa jako jedyna ma wymiennik bezpośredni, a czynnikiem roboczym jest propan, który wpuszczasz w system raz i nie musisz nigdy wymieniać. W rozmowach z nimi założyłem współczynnik przenikania U około 0,2 (będę stawiał dwuwarstwowo: Porotherm 30 P+W i styropian P+W, okna ciepłe 1,1 szyba i 1,3 ramy, dach jeszcze nie wiem, ale styropianu też nie będę żałował, wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem)

Ryszardj
18-05-2002, 19:41
Moze najpierw Ryniu w moim projekcie z pompa ciepla uwzglednialismy Kolektory sloneczne jako pomoc do pompy ciepla . Po wyliczaniy kosztow calego zestawu kolektorow slonecznych 3 sztuki zbiornik montaz wyszlo okolo 6000 tys zl. Doszlismy do wniosku ze jezeli pompa bedzie pracowac bez kolektorow to koszt ten zwroci mi sie w okresie 10 lat.A gwarancjia producenta jest na 10 lat , i nie ma zadnych zapiskow lub historji , co po 10 latach . Osoba ktora dala mi ten kosztorys na co dzien zaklada te instalacie , mysle ze jest uczciwy bo w innym wypadku powiedzial by ok.. pompa ciepla + kolektory wiecej by zarobil > a chce tylko zainstalowac pompe z kotlownia. Mowi ze kolektory beda nie oplacalne , mysli ze po 10lat beda problemy z systemem rdzewienie i.t.p.CO myslisz o tym Ryniu ?Ryszard

Ryszardj
18-05-2002, 20:15
A teraz Baribal Koszt instalacji w Twoim przypadku jest o wiele wiekszy niz moj. MOJ koszt pompa z cala kotlownia = odwiert i woda do uzytku domowego ogrod i.t.p 45000tys.zl wraz z robocizna nie chce Cie namawiac na innych wykonawcow ale moze sprawdz cenny u kogos innego.http://www.ekoterm.war.pl/ekoterm.html To jest adres mojego wykonawcy jak chcesz to porozmawiej z nim? Nadmieniles ze uzyskasz cieplo kosztem kolektorow poziomych .czyli przyslowiowe wykopy na dzialce. Moge CI tylko podpowiedziec ze metoda glebinowa jaka ja bede mial .Daje wieksze oszczednosci poniewaz sprawnosc pompy ciepla jest wydajniejsza , co za tym idzie wieksze oszczednosci , budzecie domowym ,nie wspominajac oczywiscie o wodzie za darmo , tylko koszt pracy pompy . Co w moim obliczeniu daje oszczednosci okolo 1000zl rocznie na rachunku za wode..Jezeli wykorzystasz ta wode do ogrodka i innych celow domowych. Moja idea jest uzytkowac dom jak najmiejszymi kosztami z tym zwiazanymi >Mysle tez o ekologicznej oczyszczali sciekow . poniewaz scieki tez kosztuja , i to nie malo. A koszt roczny swojej oczyszczalni to okolo 70zl na tabletki + raz w roku wywiedzienie szamba ze szlamu.Co do pompy to niemoge nic powiedziec Na temat pompy z propanem.?Wiem ze moja pompa to Cetus i ma w obiegu gaz R22 popularny Freon stosowany w lodowkach, i niezawody w swym dzialaniu. Pozdrawian Ryszard....

ekodom
18-05-2002, 22:38
Zamontowałem rewelacyjną oczyszczalnię ścieków. Nie jest tania ale jest bezobsługowa.
[email protected]

Ryszardj
18-05-2002, 23:07
O jakim koszcie mowimy od zalatwienia prawne do zalaczenia oczyszczalni?Powiedzmy dla rodziny 4-osobowej?Ryszard.....

baribal
19-05-2002, 21:05
Do Ryszarda. Jeśli chodzi o większe oszczędności na systemie woda-woda - absolutnie się z Tobą zgadzam. Problem jednak polega na tym, że wydajność studni powinna być minimum 4 metry sześcienne wody na godzinę, a jeśli jej nie uzyskasz? Druga kwestia to czystość tej wody - czy za 10 lat nie będziesz musiał bawić się w naprawy jeśli chodzi o kamień itp. Ja mam dużą działkę - 9400 mkw i wolę przekopać 460mkw raz i zapomnieć (w zasadzie to pamiętać gdzie nie posadzić drzew). Pozdrawiam

ekodom
19-05-2002, 21:42
Koszt oczyszczalni dla maksimum 10 osób wynosi razem z montażem powyżej 10 tys. zł

Ryszardj
19-05-2002, 23:26
Baribal. Oczywiscie problem jest z iloscia wody 4m3 Wszystko sie zgadza , ale ja jestem w dobrej sytulacji bo Opolszczyzna szczegolnie gdzie ja buduje 8KM od Opola sa wody podziemne zrodla prawdopodobnie najwieksze w Europie. Zastal zrobiony tymczasowy odwiert do sprawdzenia to nic nie kosztuje w moim przypadku, przez wykonawce. A czystosc wody rozwiaze mowa o kamienu przez zainstalowanie zmiekczacza wody nie widzialem tego w kraju ale moze jakby sie popytal to by znalazl . Jak nie bede zmuszony przeslac do kraju ze Stanow. Koszt zbiornika okolo $400 .Normalny zbiornik na okolo nasypana sol.Pelna automatyka, zero kamienia , w moim przypadku korzystam z tego uzadzenia wiecej jak 10 lat...Bylem na stronie ktora mi dales dobry ten pomysl z tym propanem w ukladzie .I co najwazniejsze system jest zamkniety,co powoduje z mniejsze straty ciepla..Ciekawe czy wymyslili to Polscy inzynierowie Bo nie moglem sie doczytac kogo jest ta pompa? Czy to jest krajowa produkcjia.Jeszcze jedno pytanie czy miales jakies inne tansze oferty? Bo wsopniales cos ze to jest 3 firma ktora znalazles. Pozdrawiam Ryszard........

Ryszardj
19-05-2002, 23:39
Ekodom Przepraszam ze pytam jeszcze raz ale czy robia tylko oczyszczalie dla 10 osob .Chodzi mi okoszt dla 3-4 osob Mam przez to rozumiec ta inwestycjia bedzie o polowe tansza i wyniesie okolo 5000tys zl?Pozdrawiam Ryszard P.S Czy oni robia te oczyszczalie na terenie calego kraju. I czy sie orjentyjesz ze przy oddaniu do 5m/3 wody na dobe nie trzeba pozwolenia od gminy?A do 2/m3 na dobe nie trzeba pozwolenia od inspektora wodnego.

ryniu
20-05-2002, 10:11
Ryszardj, znowu sobie to pobieżnie policzyłem i wyszło mi, że kolektory zwrócą się najszybciej po 10 latach. Ale ja na 100% zamontuję! Zastanawiam się nawet czy się nie "pobawić" w jakiś system zmiany kąta nachylenia w stosunku do położenia słońca (siłownik elektr.?), żeby wykorzystać je najefektywniej.
Widziałem ofertę firmy V...n: dwa kolektory po 2,5 m kw.+dwusytemowy podgrzewacz wody na 300l+pompa+automatyka za ~12000,- zł. Piszą w prospekcie, że kolektory zaspokajają średnio w roku ok. 50-60% zapotrzebowania na c.w.u. Od kwietnia-maja do września: 80-100%.

Baribal, 45 k zł za pompę to dużo. Da się to zrobić już za 20 k (pompa + wymiennik).

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-20 14:33 ]</font>

baribal
20-05-2002, 15:47
Ryszardj. Buduję 20 km od Białegostoku, a o wydajną studnię mogę sobie tylko wyobrazić, bo nikt mi nie da gwarancji, że za 10 lat nie będzie sucho. Odnośnie pozostałych ofert - w jednej firmie facet wspomniał o wstępnych kosztach na poziomie 60-70 tysięcy bez podłogówki (zmieniłem temat rozmowy na pogodę), zaś druga to firma, której zlecę prawdopodobnie budowę domu (http://zbiozorowski.w.interia.pl/) - w pompy ciepła i kolektory słoneczne bawią się już jakiś czas. Na początku czerwca Climakomfort będzie instalować pompę około 100 km ode mnie. Przedstawiciel obiecał zadzwonić i pokazać efekty. Jak pojadę dam znać co i jak.
Ryniu. W przypadku basenu (30 msześć wody, którą trzeba utrzymywać w stałej temperaturze 27-29 stopni) jakiekolwiek rozwiązanie zmniejszające koszty jest na wagę złota (raczej złotego). W moim przypadku stąd wynika szybki czas amortyzacji pompy ciepła (wyobraź sobie grzałkę elektryczną 9kW pracującą około 10 godzin dziennie 365 dni w roku). Napewno masz rację, że da się zrobić to za 20 tysięcy, ale z doświadczenia wiem, że "tanie mięso psy jedzą" (bynajmniej nie chcę Cię obrazić), a ja wolę teraz "troszeczkę" przepłacić, a w konsekwencji mieć święty spokój i czekać na zwrot kosztów kilka lat dłużej Pozdrawiam

Ryszardj
20-05-2002, 17:41
Ryniu strasznie drogo za te kolektory bylem na stronie int....http://www.ekologika.pl/sklep/index_strona.asp?strona=szczegoly_towar.asp?id=75 zobacz tam za 3 kolektory + wymiennik na 300litrow 6000zl . Nie wiem jakiej to firmy ale warto sprawdzic?To na razie Ryszard....

ekodom
20-05-2002, 20:29
Oczyszczalnia jako całość kosztuje ponad 10 tys zł. Jej możliwości szacuje się na maksimum 10 osób. Ze względu na konstrukcję sama przestawia się na możliwość oczyszczania od około 0 do 10 mieszkańców domu. Natomiast nic nie wiem na temat inspektorów wodnych. Może przyślesz mi coś prywatnie nt. podstaw prawnych działania takich funkcjonariuszy.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ekodom dnia 2002-06-02 21:27 ]</font>

Ryszardj
21-05-2002, 04:24
Baribal to by bylo swietnie gdybys pojechal i zobaczyl na wlasne oczy jak dziala ogrzewanie z pompa ciepla. Daj znac jak tylko cos bedziesz wiedzial.Wspomniales ze firma Zbiozorowski bedzie Tobie budowac dom .Czy ta sama firma bedzie robic tez instalacjie z pompa ciepla,i ogrzewanie podlogowe? Czy firma Climakonfort, bo teraz zgubilem sie i nie wiem?I jeszcze jedno pytanie ,czym bedziesz dawal na posadzki?BO ja nie jestem zdecydowany ale mysle ze dobrym rozwiazaniem byla by tarakota lub kamien prawdopodobnie jest wskazany przy pompie ciepla i ogrzewaniu podlogowym? pokoj e + kuchnia + holl+sypiania wykladzina drewno podobna , a lazienka to nie wiem > Mowia ze lazienka pieknie sie prezetuje , gdy na podlodze dasz panele, i coraz wiecej ludzi decyduje sie na to.Jak poradzisz sobie z pietrem jakie ogrzewanie? I co dasz na posadzki?To na razie pozdrawiam Ryszard....

Ryszardj
21-05-2002, 04:36
Ekodom tutaj jest adres i mozesz sie zapoznac z tym przepisem , w ktorym jest mowa ze niemusisz miec pozwolenia na budowe I na koncu przepis ze nie jest konieczna opinia inspektora przy odprowadzeniu sciekow ponizej 2m3 na dobe > pozdrawiam Ryszard...... http://www.nevexpol.com.pl/

Ryszardj
21-05-2002, 04:51
To jeszcze ja Baribal spraw prosze czy napisales dobrze adres int..... zbiozorowski .w. iteria bo nie moge znalesc w Interii? Ryszard.

ryniu
21-05-2002, 07:30
Baribal, nie doczytałem, że chodzi też o basen. Wtedy system musi być oczywiście wydajniejszy. Za 20 k jest to do zrobienia z użyciem polskiej pompy ciepła. Trudno mi się wypowiedzieć nt. jej niezawodności, więc w Twoim przypadku postąpiłbym tak samo, tzn. zainstalował system droższy, ale pewniejszy.

Ryszardj, te kolektory V...n'a podałem jako przykład. Mam świadomość, że to jedna z droższych ofert.

marc1
21-05-2002, 14:31
Telegraficznie:
1. Kolektory słoneczne pozwalają dodatkowo zaoszczędzić ok. 15-20% kosztów, jeśli pompa ciepła służy tylko ogrzewaniu (rzadkie przy kolektorach) i ok.20-25% jeśli podgrzewa też ciepła wodę uzytkową.
2. Mniej jak 60 tys. zł za pompę ciepła, kolektory, z automatyką, zbiorniki, podłogówkę, wymiennik ziemny i jeszcze instalację podgrzewającą wodę w basenie - zupełnie nierealne.
3. Pojawiają się kolektory paraboliczne obrotowe, które "podążają za słońcem". Na pewno są droższe, ale w tej chwili nie mam bliższych namiarów ani co do cen, ani co do ewentualnych miejsc zakupu.
4. Czas zwrotu układu z kolektorami - zależy w stosunku do czego liczymy :smile: , tzn. w odniesieniu do jakiego innego paliwa. Ale moim skromnym zdaniem nie mniej niż 20 lat.

ryniu
21-05-2002, 15:29
Ja dane %-owe podałem za ulotką producenta. A chodzi o kolektory połączone z podgrzewaniem wody "tradycyjnym" (kocioł), a nie z pompą ciepła.

marc1
21-05-2002, 15:41
OK, to ja się (znowu) nieprecyzyjnie wyraziłem. Procenty w moim liście odnoszą się do oszczędności przy wariancie: pompa ciepła +kolektory w stosunku do wariantu: pompa ciepła bez kolektorów.
Jedne dane z drugimi się nie kłócą.
Pozdrawiam i przepraszam

ryniu
21-05-2002, 15:45
OK. Ale jak sie odniesiesz do tych 50-60% przy wspomaganiu tradycyjnego systemu. Realne czy tylko marketing?

marc1
21-05-2002, 15:51
Ryniu, zwróć uwagę: "50-60% zapotrzebowania na c.w.u", a nie na co i cwu razem wzięte. Nie, to nie marketing, w odniesieniu do cwu tak jest. Tylko że jeszcze zależy od tego gdzie - np. nad morzem gdzie mniej dni słonecznych pewnie tyle nie będzie.
Wiem że kiedyś przeliczałem to dla swojej "chaty" i też mi wyszło ok 50% co do cwu, ale pd-wschodnia Polska.

ryniu
21-05-2002, 15:55
Tak, tak, chodzi tylko o c.w.u. Nie wiesz gdzie znaleźć w internecie dane nt. nasłonecznienia, jestem z Wrocławia, budować będę 10 km od niego.

baribal
21-05-2002, 16:05
Ryszardj. http://zbiozorowski.w.interia.pl/ dokładny adres internetowy. Ponieważ będą budować dom kwestia czy zechcą instalować inną pompę ciepła niż oferowane przez siebie (ze wstępnych rozmów wynika, że tak). Czyli mam dwa wyjścia albo firma Ozorowski buduje dom i montuje mi wybraną pompę z kolektorami słonecznymi, lub tylko buduje dom i wstawia kolektory a montaż pompy zlecam firmie Climakomfort. Rozmowy będę finalizował po zakończeniu pracy przez architekta.

marc1
21-05-2002, 16:07
W necie nie zetknąłem się, więc proponuję wyszukiwarkę (moim zdaniem najlepiej "wirtualnej Polski" - te inne mają zauważyłem problemy z polskimi znakami i nie wyszukują porządnie). Hasło np. "ilość dni nasłonecznienia" opcja szukaj frazy i powinno coś być.
A we Wrocławiu polecam czytelnię Politechniki - powinni coś znaleźć.

ryniu
21-05-2002, 16:15
Wydaje mi się, że Dolny Śląsk należy generalnie do rejonów Polski o dużej ilości dni słonecznych w roku. Ale poszperam w wolnej chwili. Bo już zostawiając w spokoju kwestie większej czy mniejszej opłacalności, coś człowiek dla tego środowiska zrobi, wyrzucając w nie mniej tlenków i azotków z komina. :smile:

baribal
21-05-2002, 16:19
Brawo Ryniu. Chociaż Ty jeden masz do tego podejście trochę inne niż od strony materialnej

ryniu
21-05-2002, 16:42
Miałem taki piękny sen, że gmina postawiła w ustronnym miejscu siłownię wiatrową, prąd był tańszy niż barszcz, dotowano instalujących pompy ciepła a okolicę ogłoszono najczystszą w kraju. Ale niestety zadzwonił budzik... :smile:

Ryszardj
21-05-2002, 18:04
Baribal mam ten adres dzieki.Ryniu nawet nie wiesz ale jestes moim ziomkiem.Tez jestem z naszego kochanego Wroclawia. Mieszkalem na starym miescie blisko Panoramy Raclawickiej .Widzisz jaki ten swiat maly.Wracajac do tematu to obilo mi sie o uszy ze tereny poludniowo - zachodnie maja najwiecej dni slonecznych.Ale nie jestem jeszcze do konca przekonany co do zwrotu kosztow.Moze gdyby bylo ich 3razy wiecej n.p. 12m/2 .to moze tak ale to tez sa wieksze koszty instalkacji. I oczywiscie zajmuja duzo miejsca na dachu.NIe wiem jakie oszczednosci bysmy mieli z instalacji, n.p 9,lub12. kolektorow co one by podgrzaly jakie oszczednosci .Ktos moze to obliczyc? Pozdrawiam Ryszard....

ryniu
22-05-2002, 08:31
Ryszardj, pakowanie na dach zbyt dużej liczby kolektorów nie ma sensu (ekonomicznego). Piotrek pisał, że w lecie kolektory przygotowują nadmiar ciepłej wody, który musi odprowadzać do wymiennika gruntowego pompy ciepła. Tu trzeba osiągnąć pewien kompromis: nie za mało c.w.u. w zimie, nie za dużo - w lecie.
Pozdrawiam z Wrocławia!

ryniu
22-05-2002, 11:11
Ostatnia wersja mojego pomysłu na ogrzewanie jest taka:
- kocioł gazowy, ale dużo mniejszy niż na max. zapotrzebowanie
- przy max. zapotrzebowaniu dogrzanie kominkiem (nawet ciągłe, kilkudniowe)
- wentylacja mechaniczna, używana również do DGP, lub opcja: kominek z płaszczem wodnym
- rekuperator (myślę teraz nad sensownością jego zastosowania)
- kolektory słoneczne

Poprzeliczam sobie różne opcje i zdecyduję co zastosować.


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-22 11:13 ]</font>

Ryszardj
22-05-2002, 20:20
Ja jeszcze nie jestem zdecydowany jaki system wybiore .Czytalem ze system z wykorzystania rekuperatora daje oszczednosci w granicach 30% . Uwzgledniajac koszt zakupu rekuperatora to inwestycjia zwraca sie bardzo szybko .Mysle ze mowa byla do 2000tys/zl......Bylem na stronie http://www.cichewicz.com/pl/index.html Zobacz piec Kumulater na olej i drewno nadaje sie do ogrzewania podlogowego. Bardzo dobre rozwiazania.Tani piec + koszt ogrzewania .Pozdrawiam Ryszard

baribal
22-05-2002, 21:48
Słyszałem, że pewna przychodnia (lub szkoła - już nie pamiętam) miała podwójny układ ogrzewania - pompę ciepła i piec gazowy. Policzono procentowo udział w co i cwu w ciągu roku: 88% zapotrzebowania pokrywała pompa ciepła, zaś 12% piec gazowy.

Maco
22-05-2002, 21:58
Mapa nasłonecznienia w POlsce : http://mops.uci.agh.edu.pl/~oko/1en_slon.htm

Polecaw wyszukiwarkę http://www.google.com znalazła 3 adresy w pierwszej dziesiątce na hasło "kolektory słoneczne mapa nasłonecznienia"

ryniu
23-05-2002, 07:37
Dzięki Maco.

Ryszardj, za duży leń jestem jak na piec na drewno. :grin:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-23 07:44 ]</font>

dobrzykowice
23-05-2002, 15:39
godzinę zabrało mi przebrnięcie przez wszystkie posty i pomimo wszelkich wyliczeń itd, nadal jestem zdecydowany na pompę ciepła. Jak sobie zamontuję to może was wszystkich zaproszę bo widzę że wiekszość jest z Wrocławia :smile:)))

ryniu
23-05-2002, 15:50
Twój nick jest mi dziwnie znany :smile: Mój pownien brzmieć: Chrząstawa. Daj znać jak już coś będzie mozna zobaczyć. Dorzuć też swoje uwagi, przemyslenia, obliczenia, doświadczenia, itd. Chętnie poczytamy! Pzdr.

dobrzykowice
23-05-2002, 16:03
Dedukcja jest poprawna :smile: Aktualnie jestem na etapie zamawiania piasku z Chrząstawy do bloczków - tak więc proszę o chwilkę cierpliwości :smile:)) przy okazji, zdecydowałem się na pompę montowaną w Polsce przez co cena jest bardziej akceptowalna. Wiecej na mozna znaleźć na stronie www. ekontech.com.pl.
Swoja drogą strona beznadziejna ale nie o to chyba tutaj chodzi.

Ryszardj
23-05-2002, 17:41
Witam .Czy dostales juz oferte z cena od tej firmy.Jakiej wielkosci budujesz dom . Co sprawilo ze wybrales wlasnie ta firme . TO na tyle .Wiecej pytan nastepnym razem Pozdrawiam Ryszard..

Ryszardj
23-05-2002, 20:47
Ryniu Ja tez nie naleze do grupy tych bardzo pracowitych > ale co zasluguje na moja uwage to fakt kiedy bedziesz bardzo leniwy i nie bedzie Ci sie chcialo dolozyc drewna do pieca , to mozesz wykorzystac palnik na olej i robote za ciebie zrobi piec. Mysle ze te rozwiazanie polaczenia drewna z olejem opalowym, a jeszcze lepiej z olejem zepakowym? Bedzie mialo swoich zwolennikow.Co do Twojego idealu ogrzewania .To czy po dokladnym obiczeniu tych bajerow co podalec nie zblizamy sie do kosztow Pompy ciepla? Kolektory sloneczne + kotlownia na gaz + zbiornik + Wentylacjia mechaniczna + kanaly rozprowadzajace+ rekuperator+ kominek z plaszczem wodnym+ i do tego podlacz to teraz w calosc.Mysle ze to wyjda jakies astronomiczne sumy. Moze sie myle ?Pozdrawiam Ryszard....

ryniu
24-05-2002, 08:46
Ryszardj, to jest plan max., nie mówię że to wszystko zrobię i to na raz, zobaczymy co się uda zrealizować i w jakim czasie. A przecież kominek i tak w domu będzie, dom ma być ciepły więc o wentylacji mechanicznej też pomyśleć trzeba. Napisałem wcześniej że traktuję to wszystko jako temat do przemyśleń, to nie jest decyzja.

dobrzykowice
24-05-2002, 12:18
Tak dostałem juz wstępną ofertę: pompa + kolektor ziemny pionowy
- ponizej 30 000 zł (sama pompa bodajże 24 000) podkreślam że to jest cena na dzień dobry. Byłem u właściciela który ma taką pompę zamontowaną w swoim domu, niestety było to na wiosne więc nie było mrozów (mozna się z nim na taką wizytę umówić).
mój dom miał mieć 115 m kw ale po "przeróbkach" żony będzie miał 170 :smile:
Przy okazji, we wczesniejszych postach przewijały się całe kolumny liczb dowodzących zasadności bądź nie tego typu ogrzewania. Chyba jednak nigdzie nikt nie wziął pod uwagę że tak naprawdę tylko pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. W przypadku innych rozwiązań trzeba się liczyć z konserwacją, czyszczeniem, ew. wymianą palników wizytami serwisowymi, regulacjami, dostawami oleju lub gazu, aktualizacjami atestów na zbiorniki gazu itd - to jednak też kosztuje trochę czasu zachodu no i pieniędzy pozdrowienia

ryniu
24-05-2002, 14:19
Była wątpliwość odnośnie żywotności sprężarki, która jest urządzeniem precyzyjnym i dość skomplikowanym, ergo potencjalnie podatnym na awarie. Jak każde urządzenie mechaniczne zapewne też wymaga ona konserwacji, nie uwierzę w kilkudziesięcioletnią bezobsługowość. Nie jestem przeciw, mam tylko pewne wątpliwości.

dobrzykowice
24-05-2002, 14:32
Jasne nic nie jest wieczne, ale kazde inne inne rozwiązanie wymaga sezonowego przegladu, nawet jak jest sprawne. pompa ciepła jedynie wówczas jak "padnie". A jak często wymieniasz sprężarkę w swojej lodówce ?

ryniu
24-05-2002, 14:40
A co na ten temat mówi producent? Ile lat gwarancji? Każe traktować pompę jako urządzenie bezobsługowe?
Nasza dyskusja jest trochę akademicka, brak tu doświadczeń kilkuletnich użytkowników, które byłyby najcenniejsze i rozwiały takie wątpliwości.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-24 14:42 ]</font>

dobrzykowice
24-05-2002, 15:30
Gwarancja jest na trzy lata i naprawdę nie jestem w stanie Ci powiedzieć czy miesiąc później nie padnie. masz rację ze dyskusja jest akademicka. kilku takich gości jak ja musi się po prostu zdecydować i ewentualnie później podzielic swoimi spostrzeżeniami. mam nadzieję że będę z mojej decyzji zadowolony i polecał pompę ciepła innym a nie odwrotnie :smile:

ryniu
24-05-2002, 15:53
Ja też Ci tego zadowolenia serdecznie życzę! Jeszcze tylko z ciekawości: pompa jest polskiej prod.? a sprężarka w niej? i jakiego typu jest sprężarka?
P.S. Tak jak prosiłem, byłbym wdzięczny za informację, że pompa pracuje i jest możliwość jej zobaczenia, przejadę się rowerkiem. E-mail pod moim postem. Pzdr.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-24 15:57 ]</font>

dobrzykowice
24-05-2002, 16:01
No właśnie zapomniałem Wam powiedzieć, otóż wspomniana przeze mnie firma sama składa te pompy na bazie zagranicznych komponentów stosowanych przez wszystkich innych renomowanych producentów pomp ciepła (nie pamietam konkretnych nazw firm ale mogę się dowiedzieć)miedzy innymi dlatego cena finalnego produktu jest niższa od konkurencyjnych wyrobów

dobrzykowice
24-05-2002, 16:05
w tych pompach są sprężarki Compliant Scroll

ryniu
24-05-2002, 16:13
Z tego co się orientuję to jeden z najlepszych producentów sprężarek (dokładnie takie same sprężarki są np. u Viesmanna), może zatem wątpliwości są niepotrzebne i pompa będzie się sprawować bez zarzutu.

Sorry, jeszcze jedno: badałeś grunt pod kątem jego przydatności jako dolnego źródła?

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-24 16:25 ]</font>

Ryszardj
24-05-2002, 18:03
Napisz prosze czy wykorzystany jest propan w ukladzie.30.000 to mniej od mojej oferty o 15000tys , a to sie robi wiecej interesujace Wiesz jakiej mocy bedzie Twoja pompa. Czy do tych kosztow dochodzi kotlownia n.p zbiornik na ciepla wode . Czy pompa ma ogrzewac dom , bedzie tez wykorzystana do cieplej wody? Pozdrawiam Ryszard.....

krzysztofj
27-05-2002, 08:34
Śledzę ten wątek z zainteresowaniem i grzebiąc w internecie natknąłem się na stronę http://www.mk-kominy.pl. Mają tam kolektory próżniowe 1,7m2 za ~4100 btutto. Jak sie to ma do ofert takich firm jak Paradigma czy Viessman?

ryniu
27-05-2002, 09:12
Przeliczając ofertę Viessmanna (mój post ze str. 3 tego wątku):

12000 - ~2000 (podgrzewacz) = 10000 zł (z grubsza za same kolektory)
koszt 1 m kw. 10000/5 = 2000 zł/m kw.

Oferta, którą znalazłeś:
4100/1.7 = 2412 zł/m kw.

Niestety nie mam oferty Viesmanna przed sobą i nie pamiętam czy to było brutto czy netto. Jeśli netto - oferty są zblizone, jeśli brutto - Viessmann wypada korzystniej. Zaleta jaką bym widział jesli chodzi o kupowanie w takich firmach jak Viessmann jest posiadanie urządzeń (kolektory i podgrzewacz) od jednego producenta, dopasowanych, sprawdzonych, dobrze współdziałających(?), z gotową automatyką. Oczywiście nie muszę chyba pisać, że nie jestem w jakikolwiek sposób związany z jakąkolwiek firmą oferującą te urządzenia. "Głośno" myślę po prostu.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-27 09:38 ]</font>

dobrzykowice
27-05-2002, 13:35
Ryniu - grunt pod pompe ciepła (PC) mam wręcz idealny bo mam wysoko wodę gruntową (już na 100 cm), poza tym mam dość sporą działkę (15 arów) tak więc jest gdzie ryć rowy :smile:

Ryszardj - w kolektorze jest glikol, co do zbiornika na wodę to mi zabiłeś klina , nie pamiętam , będę musiał zadzwonic. Jak chcesz możesz to także sam zrobic, namiary są na stronie
http://www.ekontech.pl/.
Zakładam że PC załatwi mi wszystko czyli CWU i CO

ryniu
27-05-2002, 13:43
Jeśli chodzi o grunt to chyba cała gmina taka. Jaką temperaturę gruntu (rozumiem, że w miarę stabilną w ciągu roku) się zakłada?

Ryszardj
28-05-2002, 00:45
Krzysztof j Bardzo ciekawa strona z wykorzystaniem kolektorow prozniowych Myslalem ze trudno cos wymyslec ale nauka nie idzie w las . I moze zaskakiwac czego to nie wymysla jeszcze. Szkoda ze nie podaja jeszcze cen , ile by taki kolektor kosztowal? Ryniu czy to znaczy ze Twoja oferta byla lepsza od tej co ja znalazlem wyszlo Ci mniej za metr 2 , ? Ale jak obliczales to znaczy ze taniej musze troche posiedziec i policzyc ostatnio nie ma m za duzo czasu .Ale mam nowa wiadomosc zamontowali mi wlasnie drzwi do garazu Firmy Herman 4.20 m /2.10m bardzo ladnie sie prezetuja i cena bardzo atrakcyjna . Za calosc z montazem zaplacilem 3800zl. Pozdrawiam Ryszard....

krzysztofj
28-05-2002, 08:03
Ryniu - wydaje mi się, ze do porównania cen przyjąłeś kolektor płaski a nie rurowy (prózniowy)- stąd róznica ceny na korzyść Viessmana. Ten ostatni nie podaje cen na stronie www, więc nie mogę twierdzić z całą pewnościa.
Zgadzam się że jednolity system (jaki by nie był) może lepiej działać, niż składanka. Chyba tylko bardzo zaawansowani majsterkowicze mogą złożyć lepsze urzadzenie niż fabryczny komplet.
Bardzo ciekawą ofertę ma Ochsner (www.ochsner.pl) - wentylacja z rekuperatorem i pompą ciepła. Temperatura powietrza wywiewanego za rekuperatorem to ~ średnia temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Zatem sporo ciepła jest jeszcze do odzyskania przez pompę ciepła. Jaka jest opłacalnośc tego przedsięwzięcia - nie wiem.

28-05-2002, 12:42
A słyszeliście o pompie podłogowej Zirius GVP-25 szedzkiej firmy Megatherm. Działa ona na zasadzie bezpośredniego parowania.
Kolektor ziemny jest to rura miedziana pokryta telurem dla zabezpieczenia przed korozją. Ciekawa sprawa, a kosztuje z montażem ok. 9.000 PLN moc grzewcza 2,5 kW, moc pobierana 800 W.

Ryszardj
29-05-2002, 05:09
Bylem nieobecny przez jakis czas ale zaraz to nadrobie. Czytajac wypowiedzi i wertujac internet o pompach ciepla Nikt nie zwrocil uwagi ze pompa ciepla ma jeszcze jedna zalete , oprocz ogrzewania moze tez chlodzic w lecie . Co daje nam jeszcze wiecej do myslenia czy warto ja instalowac?.Mamy teraz coraz cieplejsze lata i do tego parne .Tylko w tej sprawie nie wiem czy wystarczy tylko system podlogowy, czy potrzebujemy jeszcze klimatyzatory podlaczone pod pompe . Mysle ze tylko system podlogowy by wystarczal jezeli temperatura latem jest 28.c w cieniu a nasze dolne zrodlo okolo 10.c to gdy dostarczymy te zrodlo do systemu bedziemy miec chlodno w domu?Ja wyobrazam sobie to w ten sposob >Czy ktos was wie wiecej na ten temat i czy ktos ma jakies doswiadczenia , z wykorzystaniem pompy ciepla do klimatyzacji? To na tyle Pozdrawiam ......Ryszard.

Ryszardj
29-05-2002, 05:15
Nie slyszlem o tej pompie Zyrius czy maja wieksze mocy mozna ta moc 2.5kw wykorzystac n.p do podgrzania wody > co nie mysle jest duzym kosztem z kolektorami slonecznymi > daj jakies namiary na ta pompe?Ryszard

mlody
29-05-2002, 09:29
Panowie tak przyglądam się ostatnio tematowi...
A co wy na to http://www.kolmet.com.pl/Press/Pompa%20kawitacyjna/Pompa%20kawitacyjna.htm o "POMPIE KAWITACYJNEJ" do ogrzewania itp.?
Wygląda nieźle, proste w budowie i amerykanie juz mają taką firmę!

mlody
29-05-2002, 09:31
Albo tutaj http://republika.pl/kb76/ jest nawet film jak to działa.
Może by coś takiego dało radę zrobić samemu?

29-05-2002, 09:40
Pompa ZIRIUS szczegółowe informacje:
Thermogolv- Niekonwencjonalne Systemy Grzewcze
e-mail: [email protected]
http://www.thermogolv.gal.pl
tel.(13)4481260
fax.(13)4481261
Posiadają referencje w różnych częściach kraju. Mają większe pompy służące do produkcji c.w.u.

dobrzykowice
29-05-2002, 09:43
Fajnie to wszystko wygląda ale w naszych realiach trzeba to, przynajmniej na razie traktowac jako ciekawostkę. Może moje dzieci zdecydują się na wymianę archaicznej pompy ciepła na kawitacyjną :grin:

29-05-2002, 09:53
Pompa Zirius M2-5 posiada zbiornik akumulacyjny do ogrzewania c.w.u 300 lub 500 l w tej samej cenie!
Moc grzewcza 4,9 kW pobierana 1,5 kW. Koszt urządzenia 15.400 PLN netto.
Ja ich poznałem poprzez styczniowego 2002 Muratora - byli w dziale "nowości na rynku" ze swoja podłogową pompą.

ryniu
29-05-2002, 09:58
Też mi przyszła do głowy podobna myśl: musi jeszcze trochę czasu minąć zanim pompa ciepła zostanie ustawiona w Muzeum Techniki. :smile: Pompa kawitacyjna to z pewnością pomysł nowy i ciekawy, ale poczekajmy na jakieś przełożenia do praktycznych zastosowań, tym bardziej w ogrzewaniu domów jednorodzinnych.

ryniu
29-05-2002, 10:04
Anonimowy, nie mogłbyś się zarejestrować? Głupio tak się rozmawia. A 4,9 kW mocy grzewczej to chyba za mało jak na średniej wielkości domek? Do czego używasz tej pompy?

29-05-2002, 10:09
Ja mam dwie pompy : 5 kW i 2,5 kW- podłogową.

ryniu
29-05-2002, 10:11
Domek o jakiej powierzchni? I jak liczyłeś czas zwrotu?

29-05-2002, 10:15
Ja mam dom 190 m2 - a zapotrzebowanie miałem w projekcie.
Kalkulacje prowadziłem w sposób podobny jak tutaj nasi rozmówcy.
Tylko oni wyliczali zwrot przy większej cenie.
Jedyny szkopół przy tej pompie to wielkość działki bo musi się zmieścić kolektor ziemny. Ja mam zakopane 240 mb kolektora!!

ryniu
29-05-2002, 10:17
7 kW/190 m kw. = ~37 W/m kw. Nie za mało? Licząc pobieżnie powinno być jakieś 2 razy tyle.
24.000 to koszt dwóch pomp?

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-29 10:29 ]</font>

29-05-2002, 10:28
Powiem szczerze że nie zagłębiałem się w dobór mocy. Ja płacę więc wymagam.Ważne jest ciepło i to co mi zostanie w kieszeni.
Tak to koszt dwóch pomp ciepła.

ryniu
29-05-2002, 10:33
Twoja instalacja już działa czy jest na etapie montażu? Masz już jakieś praktyczne doświadczenia, np. z zimy?

29-05-2002, 10:48
Instalacja przepracowała 2 sezony grzewcze.
W ubiegłym sezonie grzewczym (bez ciepłej wody użytkowej)- zbiornik nie był podłączony samo ogrzewanie pochłonęło (od 20 pażdziernika do 20 kwietnia) 4200 kWh. Ten rok zużył 4736 kWh.
Pompy są podłączone do licznika dutaryfowego.

ryniu
29-05-2002, 11:06
Czyli, że te 7 kW na ogrzewanie wystarcza, tak? Dane odnośnie zużycia prądu są bardzo optymistycznie nastrajające! Mając ogrzewanie podłogowe (?) robisz zapewne tak, że gromadzisz ciepło nocą? Potrafisz podać w przybliżeniu koszt prądu za sezon grzewczy?

29-05-2002, 11:15
Bezwładność cieplna podłogi jest tak duża że nie sprawdził się regulator dzień/noc.
Zaprzyjaźniony elektryk wyliczył że średnio 1kWh w przypadku pracy takiego urządzenia wynosi ok. 0,22 PLN.
Obliczenia uzasadnił tym, że tem. na zewn. spada więcej nocą i jednocześnie pompy muszą więcej pracować przechodząc w niską taryfę płatności.
Udowodnił również że jeżeli zostanie podłączone jakieś urządzenie pracujące w ruchu ciągłym do licznika dwutaryfowego będzie o 30%taniej jak do jednotaryfowego.

ryniu
29-05-2002, 11:21
Nie napisałeś: 7 kW wystarcza czy dogrzewasz np. kominkiem? Masz kolektory słoneczne? Co z c.w.u.?

Dobrzykowice, jak z tą temperaturą gruntu?

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-29 11:25 ]</font>

29-05-2002, 11:30
Nie mam kominka ani kolektorów słonecznych w tym roku będzie przyłączony zbiornik akumulacyjny, aby mógł współpracować również z kolektorami.Ciepłą wodę narazie uzyskuję z 2 boilerów
o pojemności po 50 l ogrzewanych w godzinach od 4-6 oraz od 13-15.

ryniu
29-05-2002, 11:40
Pompę i całą resztę instalował dostawca czy ktoś z zewnątrz?

29-05-2002, 11:46
Firma ma swojego insalatora, ale skorzystałem z opcji montażu przez swojego znajomego chłodnika bez utraty warunków gwarancji.
Prace ziemne tez wykonałem we własnym zakresie.
To potaniło mi w znacznym stopniu koszt inwestycji

ryniu
29-05-2002, 12:13
Wracając do tej mocy to chyba musisz mieć b. ciepły dom?

Marc1, Ty się na tym znasz: jest realne zapotrzebowanie mocy grzewczej tylko 7 kW do 190-metrowego domu???

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-05-29 13:20 ]</font>

dobrzykowice
29-05-2002, 16:02
[quote]

Dobrzykowice, jak z tą temperaturą gruntu?

[quote]

Sorry Ryniu, umkneło mi wcześniej Twoje pytanie. Dzisiaj albo w piatek będę dzwonił do "źródła" tak więc już w poniedziałek powinienem znać odpowiedź

dobrzykowice
03-06-2002, 11:27
Ryniu a więc zakładając że kolektor bedzie zakopany na gł. 1.5 metra, temp. gruntu zmienia się od ok. 2-3 Stopni w Styczniu/luty/marzec przez 8-10 stopni maj/czerwiec, 15-16 st. lipiec/sierpien do 6-9 st listopad/grudzień. producent zakłada
standartowo temp. powrotną glikolu z ziemi 0st.C

ryniu
03-06-2002, 12:18
Dzięki, dane wykorzystam studiując literaturę nt. pomp ciepła.

ryniu
04-06-2002, 09:47
W lipcowym numerze "Muratora" ma się ukazać artykuł o pompach ciepła i opłacalności ich stosowania.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-06-04 09:49 ]</font>

KrzysiekS
04-06-2002, 13:13
Moim zdaniem, jeżeli ktos ma mozliwosc korzystania z gazu ziemnego i w związku z roznicą w cenach zakupu ok. 30000 złotych, to taka inwestycja nie zwroci sie nigdy przy domu jednorodzinnym (w moich obliczeniach przyjąłem koszt kapitału 9% rocznie i okres amortyzacji 20 lat, wychodzi koszt finansowania 250 złotych miesięcznie przez 20 lat, a to już sporo „darmowego gazu&#8221:wink:. Do tego koszt energii – trzy razy wyzszy niż gazu i srednia sprawnosc może 3 – 4 razy wyzsza dla pomp ciepła, co zaledwie niweluje roznice w kosztach nosnikow energii.

Kalkulacja Rynia z pierwszej strony jest calkowicie bledna, gdyz najpierw ukazuje (nieprawidlowe zresztą co wynika z kosztow 1 KWh oleju i energii elektrycznej) koszty energii w ujeciu rocznym, a potem zestawia to z oszczednoscią miesięczną.

Policzcie sobie koszt finansowania tych urządzeń np. w http://banki.elfin.pl/?id=banki/kredyty/kalk_kredytowy//kalk_kredytowy.html

Ja tez byłem entuzjastą pomp ciepła i kolektorow słonecznych, lecz teraz zacząłem liczyc i porownywac koszt finansowania i za bardzo nie widze opłacalnosci tycz urzadzen.

Krzysiek

ryniu
04-06-2002, 13:26
KrzysiekS, już mi się dostało parę razy za te obliczenia, pomyliłem w nich miesiące z sezonami grzewczymi (popatrz na dalsze posty, najlepiej przeczytaj też wszystkie). Przy założeniach, które przyjąłem zwrot wyszedł po klikudziesięciu latach. Ale jak widać z doświadczeń forumowiczów pompy polskiej produkcji są znacznie tańsze i przy dobrych układach różnica w cenie między pompą a kotłem może wynieść (tylko) ok. 15000,- zł i sprawa staje się coraz bardziej opłacalna. Chętnie przeczytam (jak pewnie wszyscy śledzący ten wątek) co na temat pomp ciepła mają do powiedzenia fachowcy z "Muratora".

ryniu
04-06-2002, 13:40
On 2002-06-04 13:13, KrzysiekS wrote:
"nieprawidlowe zresztą co wynika z kosztow 1 KWh oleju i energii elektrycznej"


Co miałeś na myśli?

dobrzykowice
04-06-2002, 15:12
KrzysiekS, nie zakładaj że ktoś kto decyduje się na PC ma dostep do gazu ziemnego, w tej sytuacji większość zdecydowałaby się na ogrzewanie gazowe. Ludzie którzy zastanawiają się nad wyborem PC mają najczęsciej jako alternatywę olej lub butlę, a to są juz całkiem inne koszty niż przy gazie ziemnym

KrzysiekS
04-06-2002, 16:02
Pisząc o koszcie 1 KWh miałem na mysli to iż, uzyskanie tej jednostki energii ze spalania gazu kosztuje ok. 12 groszy, prądu ok. 33 grodze, gazu ziemnego z uwzględnieniem kosztow dzierzawy butli ponad 22 grosze, a oleju opałowego ok. 16 groszy. Są to wartości zmieniające się często, ale oscylują w tych granicach, przytoczylem je z pamieci. Dokladne dane również dotyczące miału, węgla itp. można znalezc w internecie i w numerach Muratora z początku roku 2002 w których porównywano koszty ogrzewania dla dwoch rodzajow domkow.

ryniu
04-06-2002, 16:06
Średnia cena 1 kWh energii elektr. w wysokości 0,22 zł to wartość, którą wziąłem ze swoich rachunków za prąd. Dane z Wrocławia. Dla pompy o sprawności 4 cena 1 kWh energii cieplnej będzie wynosić 0.055 zł, przy sprawności 5 - 0.044 zł, itd. W przypadku pomp ciepła nie mylmy energii dostarczonej z uzyskaną.

Aspekt ekologiczny: udowodniono, że zatrucie środowiska przy produkcji prądu w elektrowni jest znacznie mniejsze niż przy spalaniu paliw w domach jednorodzinnych, biorąc pod uwagę te same ilości wyprodukowanej energii.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-06-04 18:12 ]</font>

KrzysiekS
05-06-2002, 09:07
Ja place 0,3108 zł za 1 KWh tez we Wrocławiu. Dane z faktury z 5 marca 2002 roku z Wrocławia. Na cene tą sklada sie opłata przesylowa 0,1505 zł za 1 KWh i cena energii 0,1603 zł za 1 KWh.
Tak wiec licząc bez super optymizmu widze,że cena 1 KWh z pompy ciepła wyniesie ok. 10 groszy. Wypada to nawet kiepsko w porownaniu z ceną energii uzyskiwaną ze spalania oleju opałowego.

A aspekt ekologiczny. Tak sie sklada ze energia elektryczna pochodzi ze spalania wegla brunatnego, kamiennego i gazu, a nie są to surowce ekologiczne. Dawno stwierdzono juz w Europie Zach. i USA, ze samochody z napedem elektrycznym zasilane akumulatorami ładowanymi z gniazdka to pomyłka.

ryniu
05-06-2002, 10:14
Kwota 0,3108 zł/kWh jest absolutnie prawdziwa, tyle tylko, że dla taryfy całodobowej. Ja brałem pod uwagę wersję dwutaryfową: 0,3460 zł/kWh - dzień i 0,1873 zł/kWh - noc i założyłem większy udział ogrzewania nocą i akumulowania energii cieplnej przez ogrzewanie podłogowe.
Sprawność pompy ciepła, dane z prospektu Viessmanna: pompa Vitocal 300, dolne źródło: woda gruntowa, temp. wody 0 st., zasilanie 35 st - dla takich parametrów pompa ciepła osiąga sprawność 5,6.
Min. cena możliwa do osiągnięcia: 0,1873/5,6 = 0,0334 zł/kWh

KrzysiekS, Ty wykazujesz zdecydowany pesymizm, ja - umiarkowany optymizm, każdy ma do tego prawo. Różnimy się o, bagatela, jakieś 200%.

P.S. Ta ekologia to fakt, w elektrowniach są bardzo rozbudowane systemy oczyszczania spalin, w domach ich brak. Na temat samochodów elektr. się nie wypowiadam, nie ma tu na to miejsca.

Czarny
07-06-2002, 21:30
Ostatnio rozmawiałem z fachowcem w tej dziedzinie który uswiadomił mi pewną rzecz której nikt nie bierze pod uwagę. otóż wszyscy projektują pompy ciepła na maksmalne moce tzn. moce które zaspokoją zapotrzebowanie ciepła w domu gdy temperatura na zewnątrz wynosi -20 C i wóczas należy wybrac pompę za 20 tys lub więcej a tak na prawde obecne temperatury w zimie nie przekraczają -10 C a te z niższą występują przez kilka dni w ostrych zimach. Wobec powyższego należy wybrać pompę o połowę tańszą i np. wspomaganą przez inny piec w przypadku niższych temperatur. I tak naprawdę to ten drugi np. gazowy będzie prawie nie używany i wówczas należy obliczać kiedy ta inwestycja się zwróci.

marc1
08-06-2002, 21:56
On 2002-05-29 12:13, ryniu wrote:
Wracając do tej mocy to chyba musisz mieć b. ciepły dom?

Marc1, Ty się na tym znasz: jest realne zapotrzebowanie mocy grzewczej tylko 7 kW do 190-metrowego domu???



Witajcie. Widzę że zostałem wywołany. Długo mnie tu nie było i pewnie w najbliższym czasie też za często zaglądać nie bedę.

Ryniu, jeśli to zapotrzebowanie obliczeniowe, wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne. Chyba że mamy np. do czynienia z domkiem 2-piętrowym, z małą ilością i to dobrych okien, dobrze ocieplonym, w pierwszej strefie klimatycznej.

Druga sprawa. Tak jest, pompa ciepła nie musi być dobierana na moc obliczeniową (czyli szczytową, przy statystycznie najniższej temperaturze dla danego obszaru). Może współpracować z drugim źródłem ciepła, które dogrzewać będzie budynek. Takim źródłem współpracującym w instalacji jest najczęsciej kocioł gazowy kondensacyjny lub olejowy.
Jeśli systemy nie są połączone ze sobą, może nim być np. kominek z rozprowadzeniem powietrza. Wtedy pompę dobiera się na ok 70-75% mocy obliczeniowej Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze to podnosi koszty systemu i oszczędności uzyskane na niższej cenie za pompę pakujemy w kocioł. Często to nawet wychodzi drożej niż sama "mocniejsza" pompa.

Pozdrowienia

ryniu
10-06-2002, 14:42
Marc1, potrafisz się wypowiedzieć nt. porównania rocznego zapotrzebowania na energię cieplną teoretyczną (np. obliczaną ostatnio w "Muratorze") i praktyczną. Czyli: jak wypada porównanie obliczeń z rzeczywistością? Porobiłem sobie trochę obliczeń na podstawie kosztów zakupu oleju opałowego i wyszło mi, że zapotrzebowanie na energię rzędu 16.000-18.000 kWh/rok, które "Murator" podaje dla domu o pow. uż. 100 m^2 wystarcza w rzeczywistości dla domu o pow. 150 m kw. Masz jakieś dane?

Dobrzykowice, jeszcze jedna sprawa odnośnie wymiennika gruntowego, być może nieistotna: czy są jakieś ograniczenia dot. roślin, które mogą nad nim rosnąc. Zrozumiałe, że nie chodzi o drzewa, ale jakieś rośliny o dłuzszych korzeniach na pewno miałyby niewłaściwe warunki wzrostu (znaczne przechłodzenie). Czy po prostu sieje się nad wymiennikiem trawę i po sprawie?

dobrzykowice
10-06-2002, 15:11
przy posadowieniu kolektoria na głębokości 1,5 m nie ma to praktycznie żadnego wpływu na rosnącą nad nim roślinność. Ja
przynajmniej nie widziałem żadnej różnicy w murawie rosnącej nad takim kolektorem. Cholera 3:0 pakjemy się i jedziemy do domu :cry:

ryniu
10-06-2002, 15:27
Dzięki za wyjaśnienie. Słaby jestem z biologii. :smile:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-06-12 08:46 ]</font>

02-07-2002, 17:57
w zeszłym roku zdecydowałem się na pompę ciepła woda-woda z załozeniami pełnego wykorzystania wody studziennej (dom, ogród,pompa ciepła), 2 taryfowej energii elektrycznej.Poniewaz obawiałem sie polskich pomp zdecydowałem sie kupic pompę 2 stopniową Viessmann na sprezarkach typu scroll.Przygotowanie układu i jego wykonanie zleciłem duzej warszawskiej firmie.
Pompe uruchomiono mi w listopadzie, schemat i praca układu okazała sie wielkim zawodem i poraszką.Popadłem w tarapaty poniewaz wówczas okazało sie jak olbrzymia niewiedza i niekompetencja firm instalujacych pompy ciepła panuje u nas w kraju. Dzięki internetowi, własnemu uporowi skontaktowałem sie ze szwajcarska firma która pomogła mi wyjsc z impasu.Sam przebudowałem układ i rozliczyłem sie ze zbędnych "gratów" jakie mi na poczatku zainstalowano.Od lutego pracowałem na przebudowanym układzie i cały czas powoli samemu go udoskonalam bo nie chcę aby jeszcze ktokolwiek mi tam pieprzył.
Pomimo tego co mnie spotkało chciałbym wam powiedziec ze nie załuję a wrecz jestem dumny i zadowolony z pracy pompy, oszczedności płynące z pełnego wykorzystania systemu woda-woda pompy ciepła są bezwzglednie najwieksze a opowiesci o zwrocie po 15stu latach włózmy w bajki - realnie 5-6lat, po wejsciu do uni opłacalnosc jeszcze bardziej wzrosnie, zaczną sie dopłaty.
Aby zaspokoic ciekawosc czytelników przy dobrze zrobionym układzie ogrzewania i izolacji domu moge powiedziec że:
ogrzanie 1m2 oscyluje w granicy 1zł;
woda na dom i ogród tyle co sam prąd 5x taniej niz z miejskiej ze sciekami ; mozliwosc klimatyzacji; nabicie 300l wody ciepłej do temp.47C kosztuje mnie ok 1,20zł , w uni dostałbym zwrot częsci kosztów, brak przegladów kominiarskich, czysto nic nie smierdzi , zadnych baniaków na podwórku , a wszystko w cenie np.astry classic którą ludzie zmieniaja co kilka lat, zywotnośc układu jest niezbadana ale mysle ze 20lat na luzie.

mlody
02-07-2002, 21:25
Anonimowy napisz troche więcej szczegółów o tym co miałeś zbędne, a co sam poprzerabiałeś. Przecierz to chyba wszystkich interesuje w tym temacie. Teraz to przecież jesteś EKSPERT bo nie ma to jak człowiek sam do czegoś dojdzie, a porady takiego kogoś są najcenniejsze! Wal śmiało wszystko od początku.

Ryszardj
03-07-2002, 03:59
Nareszcie ktos z tej drugiej strony na forum . Juz myslalem ze sie nie doczekam , wypowiedzi kogos kto ma pompe zainstalowana. Z tego co przeczytalem wazne jest to komu powierzyc instalacjie pompy. Cieszy mnie tez koszt uzytkowania pompy ciepla. Napisz prosze co wykorzystales do klimatyzacji? Nie dawno dostalem wiadomosc od firmy http://www.thermogolv.gal.pl/ , mozna juz kupic pompy u nich od7000 tys . zl .Ale ja mam oferte od kogos innego co pisalem wczesniej i bede sie trzymal mojego wykonawcy . Pozdrawiam ryszard......

dobrzykowice
03-07-2002, 09:18
a jednak to prawda ... mój potencjalny dostawca pompy zarzekał się, że jak będę płacił więcej jak złotówkę z m kw to on mi tą różnicę zwróci. Oczywiście potraktowałem te deklaracje z przymróżeniem oka ale jak widzę coś w tym jest. Przyłączam się do młodego i proszę o więcej szczegółów abyśmy nie musieli przechodzić tego samego co Ty.

ryniu
03-07-2002, 09:44
Jeśli chodzi o tę złotówkę za 1 m kw. to mówimy o opłacie miesięcznej, dobrze rozumiem?

dobrzykowice
03-07-2002, 11:43
tak miesięcznie, jest to usredniony koszt z 12 miesięcy - przynajmniej tak twierdzi mój wykonawca

Maco
04-07-2002, 01:23
Bardzo ciekawe !
Muszę przyznać, że inforamcja od użytkownika bardzo mnie podniosła na duchu i utwierdziła w dobrym wyborze.

A czy słyszeliście o pompie Neuratherm (opisywaną chyba bardzo lakonicznie w Muratorze jako produkt roku 2001. Wydaje mi się, że to produkt Austriacki (to już jakaś otucha) i w jakimś sensie troszkę bardziej nowatorski od innych typowych ?
Piszą o niej tu: http://www.climakomfort.pl/start.phtml?m=2&f=2-1
I piszą tam, że w sezonie grzewczym pompa gwarantuje ogrzewanie na poziomie 2PLN/dobę dla domu ok 140m2 (co daje 60PLN/miesiąc w sezonie, czyli około 360PLN rocznie = przy założeniu 1PLN/m2/mies. wychodzi 1680PLN rocznie, czyli 5 razy więcej ?)

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-04 01:24 ]</font>

mlody
04-07-2002, 06:19
Jesteś pweien co do tych 2zł/140m2 na dobę? To jest koło 0,014 zł/m2!!! No, nie wiem... :wink:

Maco
04-07-2002, 08:13
Cytuję za dystrubutorem :
"Z jakimi kosztami sezonu grzewczego trzeba się liczyć decydując się na montaż pompy ciepłą?

Są to najniższe koszty eksploatacyjne wśród wszystkich dostępnych urządzeń. Płacimy jedynie za energię elektryczną potrzebną do pracy silnika napędzającego sprężarkę. Na energię odzyskaną z gleby lub wód gruntowych nie wydajemy ani grosza! Można oszacować, że średni dobowy koszt sezonu grzewczego kształtuje się na poziomie zaledwie ok. 2 zł! ,dla budynku o powierzchni użytkowej ~140m2."
=======koniec cytatu========

Oczywiście, że dużo zależy od izolacyjności domu i użytego ogrzewania (zakładam, że podane koszty dotyczą podłogowego) ale nwet okolice 2PLN/140m2 wyglądają bardzo imponująco. Ciekawe czy dystrybutor albo instalator zobowiązałby się do takich osiągnięć na piśmie...?
Ta pompa wydaje się mieć bardzo wysoką sprawność (dla układu grunt-woda, temperatury wody grzewczej 30C = około 6 !)
Co Wy na to ?


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-04 08:15 ]</font>

ryniu
04-07-2002, 09:00
Do informacji podawanych przez sprzedawców podchodzę z dużą rezerwą, powód oczywisty. Najważniejsze są doświadczenia eksploatujących pompy ciepła.

Maco
04-07-2002, 09:07
Właśnie zadzwonił do mnie pan Sprzedawca z odpowiedziami na moje pytania (z wczoraj wieczorem...).
Jest kilkanaście instalcji 2-3 letnich, gdzie można zdobyć referencje.
Jak będę bliżej wyboru konkretnej pompy to pewnie będę się kontaktował z tymi i innymi użytkonwikami.

dobrzykowice
04-07-2002, 09:08
zgadzam się z Ryniem, dla mnie bardziej miarodajne sa informacje uzyskane od użytkowników - nie mają w tym po prostu żadnego interesu. Tak czy siak, czy to jest 2 zł na dobę czy złotówka za metr i tak eksploatacja wychodzi najtaniej

ryniu
04-07-2002, 15:18
Bez echa jakoś przeszły artykuły w nr 07/2002 o pompach ciepła. Bo i też niewiele dla nas chyba wniosły do sprawy. Ot, podstawy działania dla tych, którzy nie wiedzieli o co chodzi i próba policzenia kosztów eksploatacji, a tą musi każdy wykonać we własnym zakresie biorąc pod uwagę swoja sytuację.

Maco
04-07-2002, 16:08
Masz rację ryniu,
Redakcjo, a może opisać kilka istniejących instalacji z podaną dokłanie analizą kosztów i opiniami inwestorów.
Wydaje się, że temat jset świeży i dużo się dzieje w tej dziedzinie !

mlody
04-07-2002, 17:42
Cos wystraszylo Anonimowego bo jakoś nie odpisuje, a szkoda bo właśnie takie rady są najlepsze. Faktycznie ten artykuł o tych pompach w muratorze to tylko takie ble ble, które raczej podpowie coś komuś nie mającego pojęcia o pompach ciepła, ale nic nie wnosi dla tych którzy chłoną najwięcej informacji bo są zainteresowani i zdecydowani na założenie pomp ciepła. Szkoda bo faktycznie poczytalny byłby artykuł gdzie wypowiadaliby się użytkownicy już istniejących instalacji.

baribal
05-07-2002, 22:15
Niestety tak się składa, że pompy ciepła użytkują ludzie, którzy nie mają czasu. Niedawno byłem w domu, w którym działała pompa ciepła już od jakiegoś czasu. Nie miałem niestety okazji porozmawiać z właścicielem.
Byłem na budowie domu gdzie instalowano pompę ciepła firmy Climakomfort. Jestem pod wrażeniem. Dom około 210 mkw, prawie całość w podłogówce. Pompa zainstalowana około 2 m od domu. Kolektor gruntowy zainstalowany na głębokości około 1,8m (podlaskie)Inwestor będzie grzał pompą co, cwu i w okresie użytkowania basen na zewnątrz (do użytku przez kilka miesięcy w roku). W moim wydaniu jest problem, bo basen będę miał w domu i będzie on wymagał dogrzania przez cały rok. Instalator (fachowiec, bo potrafił na najtrudniejsze pytania odpowiedzieć rzeczowo bez zbędnego "lania wody") uwinął sie z brygadą w ciągu 5 dni (na placu byłem ostatniego dnia). Koszt około 50000 zł z podłogówką bez wykopów pod kolektor gruntowy i jastrychów. Niestety nasze rozmowy były dla mnie czysto teoretyczne, bo jeszcze nie mam projektu domu, by móc rozmawiać o konkretach. Jednak ta wizyta przekonała moje "lenistwo" do instalacji pompy ciepła.

Ryszardj
06-07-2002, 03:40
Widze ze temat sie rozwijia Maco co do tych kosztow to z tego co sie orjentuje to kazda pompa ciepla ma podlaczona grzalke nie jest ona duzej mocy ale spelnia role do podgrzania wody. I to tez musimy brac pod uwage. Moj wykonawca mowil mi ze niektore firmy daja wieksze grzalki niby zeby podniesc wydajnosc pompy, ale nie kazdy to wie i oczywiscie wtedy zwiekszaja sie koszty eksploatacyjne i tu jest ten haczyk?Pozdrawiam Ryszard....Dalej czekamy na Anonimowego zabaczymy czy da odpowiedz......????????

Maco
06-07-2002, 08:54
Ciekawe z tą grzałką...

A swoją drogą Ryszardj, to albo nie mogłeś zasnąć albo się bardzo wcześnie przebudziłeś... :smile: :smile:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-06 08:57 ]</font>

baribal
06-07-2002, 14:08
Maco - Ryszrdj jest chyba za Wielką Wodą i u niego jest rano

Maco
06-07-2002, 14:59
Racja !
Teraz kojarzę jego wypowiedzi !
Ten wątek trochę zamarł i mi się zapomniało...

Ryszardj
07-07-2002, 02:57
Ano za wielka woda wspomnialem o tym w wczesniejszych wiadomosciach. Mowie wam ciezko jest budowac na odleglosc , bedac tylko raz na rok w kraju na kilka tygodni nie wiadomo za co sie wziasc , a jeszcze trzeba rodzine odwiedzac. Dlatego staram sie znalesc jak najwiecej info.. w internecie i wszystko nagrac sobie , zeby jak pojade to wykonac . Pozdrawiam Ryszard......

Maco
07-07-2002, 09:23
Ryszard,
Bardzo jesteś dzielny bo to strasznie ciężko na odległość budować !
Trzymamy kciuki, żeby jaknajmniej problemów się pojawiało na Twojej budowie !

mlody
10-07-2002, 09:44
Oj, oj, chyba już po anonimowym i całej sprawie z opowieściami o własnej działającej pompie ciepła. :sad:

Maco
10-07-2002, 11:26
Albo może na urlop pojechał i jak wróci to się odezwie ?

Jezier
10-07-2002, 13:27
Widzę, że jesteście już nieźle zorientowani w temacie pomp ciepła. Ja mam zamiar zainstalować system solanka woda. W związku z tym mam pytanie odnośnie dolnego źródła. Czy jest jakaś strona w internecie albo jakieś wydawnictwo, które jasno wyjaśnia jak się oblicza długość sond, kolektorów oraz od czego zależy jaką temperaturę ma wracająca solanka. Istotne jest dla mnie też zagadnienie regeneracji dolnego źródła.

mlody
10-07-2002, 23:45
Wiesz co? - kiedyś czytałem taki artykuł o tym że można przez całe lato nagrzewać kolektorami właśnie zbiornik z solanka zakopany gdzieś głęboko pod ziemią, a potem przez zimę odprowadzać ciepło rzędu 45 stC i oczywiście jak mocno grzeje słońce w zimie to też dogrzewać tę solankę. Ale Ty chyba jesteś bardziej zorientowany. Jak możesz to przybliż nam nieco tę SOLANKĘ! I o jakie rury Ci chodzi?

Maco
11-07-2002, 07:24
Trochę odbiegając od tematu pompy ciepła ale dalej w temacie odnawialnych źródeł energii, dzisiaj natknąłem się na:
http://www.isomax.stollar.com.pl/index.htm
Ogrzeanie z kolektora, jakim jest cały dach i magazynowanie ciepła w baterii gruntowej...
Komentarze ?

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-07-11 07:25 ]</font>

Jezier
11-07-2002, 14:21
Chodziło mi raczej o warunki gruntowe. Układając kolektor gruntowy pompy ciepła wziemi na głębokości np. 2 metrow. odbieram ciepło z ziemi. W rurach kolektora płynie niezamarzająca ciecz (w skrócie solanka, ale tak naprawdę jest to jakaś ciecz na bazie glikolu etylenowego). No i chodzi mi o to jak oblicza się właściwości gruntu. Ja jak na razie znalazłem tylko informacje że temperatura gruntu na głębokości 1-3 m waha się od 17 stopni w lecie do 4 w zimie ale pompa ciepła obniża tą temperaturę odbierając ciepło. No i nie wiem też jaką temperaturę ma wracająca solanka do pompy ciepła jeśli grunt ma np. 5 stopni. Ja tylko znalazłem wykresy wydajności pomp ciepła w zależności od temperatury solanki i ogrzewanej wody. Czytałem też gdzieś, że lepsza jest ziemia mokra i gliniasta niż suchy piasek, ale to same ogólniki, żadnych wzorów ani wykresów. I pomyślałem sobie, że skoro niektórzy z was mają już zrobione projekty i będą montować pompę to może wiecie więcej.

ryniu
11-07-2002, 14:27
Mam w domu trochę literatury, poszukam, dam znać.

Ryszardj
27-07-2002, 03:01
Przegladalem strony i zobaczcie ta pompe Hibernatus kto zna z doswiadczenia promocjia i to duza Czyzby ceny poszly do dolu .Wydaje mi sie ze te ceny sa bardzo atrakcyjne Co o tym myslicie? http://www.hibernatus.com.pl/polski/indexp.htlm Pozdrawiam Ryszard......

Maco
27-07-2002, 15:15
No ciekawe ciekawe....
Do tego jeszcze koszt wymiennika i można mieć całą instalację za 30tys. !

Ryszardj
27-07-2002, 19:00
Mysle ze te 30000 tys mozna lepiej porownac z dobra kotlownia na olej bo gaz odpada . Przegladalem wiele ofert kotlowni na olej , i po obliczeniach material + montaz dochodze do 20000 tys. Mowa o dobrym oszczednym piecu Buderus lub Viessman.A potem dochodzi koszt oleju i transportu , i mysle ze te koszty szybko sie zwroca Oczywiscie pompa tez pobiera prad i musimy za niego placic, ale np. nie musimy budowac komina do pompy ciepla a to tez jest wydatek powiedzmy kilku tys zl . Mam jeszcze troche czasu do namyslu, wiec narazie nie spiesze sie z podjeciem decyzji. Ryszard.......

Maco
27-07-2002, 20:04
Chyba jest dobry klimat na takie instalacje. Lista instalacji na stronie hibernatusa jest całkiem pokaźna co wskazuje, że jset coraz większe zainteresowanie takim źródłem energii. Co z kolei oznacza, że produkcja urządzeń będzie bardziej seryjna i ceny spadną.
Jestem bardzo napalony na pompę ciepła i za jakiś czas zamierzam zrobić całkowite porównanie inwestycji z innymi źródłami energii. Pompa ma jeszcze tę zaletę, że można na nią dostać kredyt z Banku Ochrony Środowiska i mam nadzieję (ale nie sprawdzałem jeszcze), że odsetki kredytu porównywalne będą do oszczędności w użytkowaniu pompy...

Ryszardj
29-07-2002, 02:46
Czy wiesz ze ta sama pompe mozna wykozystac do klimatyzacji w domu . Widzialem ze sprzedaja klimatyzatory nascienne ktore sa podlaczona do pompy ciepla . szczegolnie bylo by przydatne przy tych upalach jakich panuja teraz w Kraju?Kiedys zadalem pytanie czy jezeli masz pompe ciepla i rozprowadzasz cieplo przez podloge , czy mozesz to wykozystac w lecie bo w tedy podloga bedzie oddawac zimo przez pompe ciepla - czy taki scenariusz moze miec miejsce? Przeciez jak iles tam pod ziemia jest w lecie tem .. wody 12 stopni to mozemy smialo to wykorzystac jezeli mamy ogrzewanie podlogowe ale nie wiem czy w praktyce zdalo by to zadanie? Napisz jakiej marki pompe ciepla masz w przyszlosci na uwadze i czy kolektor pionowy czy poziomy . Ja jestem zdecydowany na pionowy ze wzgledu ze na naszym terenie sa gardzo dobre zrodla wody czy to do uzytku domowego jak i na ogrod, masz wode prawie za darmoche. Pozdrawiam Ryszard........

Maco
29-07-2002, 08:27
Ryszard, nie mam jeszcze konkretnego modelu czy porducenta pompy ciepła na oku. Jestem w trakcie finalizowanie zakupu działki... i przed nami jeszcze wybór projektu itp itd...
Nie jestem też na 100% zdecydowany na pompę. Czytałem ostatnio o tzw pasywnym domu, który ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. I teraz wydaje mi się, że w moim domu na pewno będzie dużo izolacji cieplnej i wentylacja z rekuperatorem i czerpnią powietrza przez wymiennik gruntowy. To mi na pewno pomoże taniej ogrzać dom a w lecie go schłodzić (chłodne powietrze "z ziemii"). Czytałem o tym, że pompa ciepła może działać jak klimatyzator i zasada jest OK. Tylko trzeba mieć odpowiednie grzejniki. Wydaje mi się, że w przypadku ogrzewania podłogowego to nie zda egzaminu (po prostu podłoga będzie chłodna a ciepłe powietrze i tak będzie się zbierało powyżej). Co innego grzejniki konwektorowe (nawet z wymuszonym obiegiem powietrza) - te mogą chłód w lecie rozprowadzić.
Ja raczej będę bazował na wentylacji mechanicznej i takim ustawieniu czerpni, żeby powietrze przechodziło pod zimią i tam się ochłodziło.

A jeśli do czasu mojej budowy pompy ciepła troszkę potanieją to na pewno będę taką instalował. Na działce raczje zdecyduję się na kolektor poziomy (mam wysoki poziom wód gruntowych więc będzie dobrze pobierać ciepło).

Cały czas chodzi mi jeszcze po głowie pytanie czy jak się ma przydomową oczyszczalnię ścieków nie powinno się umieścić wymiennika pod oczyszczalnią, żeby dodtakowo wychwycić ciepło wydalane z domu przez kanalizaję...

Ryszardj
29-07-2002, 13:24
Instalacjia wymiennika pod oczyszczalnia oczywiscie zgadzam sie z Toba w 100% bardzo dobry pomysl Czytalem gdzies ze to daje okolo 30 % oszczednosci poniewaz jak wiesz szamba maja dodatnia temp... Ciekawi mnie tylko koszt jaki by byl dodatkowy?Co do klimatyzacji to masz racjie najkorzystniej bylo by zaistalowac grzejniki konwektorowe lub klimatyzatory . Mysle ze zimno rozprowadzane przez podloge nie bylo by efektywne? Pozdrawiam Ryszard....

Jezier
29-07-2002, 14:17
Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w tej promocji hibernatusa są pompy typy woda-woda a to oznacza, że nie możecie ich zastosować jako pompy gruntowe. Jeśli zaś chcecie ogrzewać dom konwektorami to temperatura zasilania takich grzejników jest dużo wyższa niż ogrzewania podłogowego coś ok. 55 stopni. I takie zasilanie powoduje dużo niższą sprawność pompy. Jeśli solanka na powrocie ma 0 stopni a górne źródło 55 to stopień efektywności COP wynosi poniżej 3. Ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się do chłodzenia pomieszczeń. Dużo lepsze jest ogrzewanie ścienne. Ale ze względu na mniejszą wydajność chłodniczą (i pompy ciepła i samej powierzchni ściany) zaleca się chłodzenie także sufitu. Polecam stronę o systemie grzewczo chłodzącym http://www.szikra.hu/pol/meditherm.htm

Ryszardj
29-07-2002, 16:29
bardzo ciekawe rozwiazanie z tym ogrzewaniem sciennym szczegolnie firmy budopol , orientujesz sie jaki jest koszt instalacji material + robocizna firmy budopol za 1m/2? Czy Ty posiadasz ogrzewanie scienne w domu?Pozdrawiam ryszard.......

Jezier
29-07-2002, 16:56
Nie posiadam jeszcze nawet domu. Z tego co twierdzą w tych firmach koszt instalacji jest porównywalny z ogrzewaniem grzejnikowym zasilanych wodą o temp. 65 stopnie a o około 10% większy niż przy grzejnikach zasilanych wodą 90 stopniową. Zapewniają też, że jest znacznie taniej niż przy ogrzewaniu podłogowym. Ja montuję sobie ciepłowody firmy wath. Wadą ciepłowodów jest brak możliwości chłodzenia ale ten problem rozwiążę w inny sposób bo pompy ciepła i tak nie montuję.

Ryszardj
29-07-2002, 22:20
Bede musial pomyslec wiecej nad tym ogrzewaniem sciennym jezeli te koszty nie sa tak wielkie > bo bede instalowal pompe ciepla a i to moge wykozystac do klimatyzacji budynku bez dodatkowych kosztow zakopu klimatyzatorow sciennych.Bede w kraju moze jeszcze w tym roku zobacze co firma budoplan ma mi do zaoferowania.A co do tynku to pisza ze nie ma problemu jaki dasz > Czy Ty masz tez takie opinie?Pozdrawiam ryszard

Jezier
30-07-2002, 12:19
Chyba lepiej jak dasz tynk który dobrze przewodzi ciepło i ma dużą odporność na ciepło. Jeśli będziesz miał pompę ciepła to nie grozi ci sytuacja że nagle popłynie woda o temp. 80 stopni. Ale widziałem gdzieś ofertę i takiego tynku co to wytrzymuje. Trzeba tylko tynk wzmocnić siatką bo jednak 3 cm to trochę jest a i te rurki w tynku pracują.

Maco
30-07-2002, 20:32
Ciekawe. ALe w 'kanadyjczyku' to chyba dobrze nie wyjdzie. Pozatym rozkład pionowy temperatur jest równomierny a mi się wydaje, że taki jaki daje podłogowe jest i bardziej optymalny (ja przynajmniej na ogół marznę w stopy) i bardziej ekonomiczny ("wystarczy" nagrzać dół pomieszczenia...).
A "klimatyzację" można załatwić przy okazji mechanicznej wentylacji.

Jezier
31-07-2002, 12:48
Poziomy rozkład temperatury jest dobry. Nie wiem czy jest idealny ale jest dużo lepszy niż przy grzejnikach gdzie zimno na dole i ciepło pod sufitem. Czytałem że naprawdę idealnie jest gdy w pomieszczeniu jest zamontowane ogrzewanie podłogowe i ścienne. Ale ogrzewanie podłogowe nie zawsze się sprawdza. Jeśli ktoś chce mieć drewniane podłogi zamiast ceramicznych (a ja chcę) to już jest kłopot. Niby można ale to stwarza kłopoty. A poza tym ogrzewanie ścienne (instalacja) jest tańsze niż podłogowe. Kolejną zaleta takiego ogrzewania jest temperatura zasilania. Jest nawet niższa niż w ogrzewaniu podłogowym (ok 35-45 stopni). A pompy ciepła tym lepiej pracują im mniejsza jest temperatura górnego źródła. Przy 35 stopniach jest to nawet 450% sprawności pomy a przy 55 stopniach tylko 300%. Zysk w ciągu roku jest duży. I taka pompa zamiast zwracać się przez 30 lat zwraca się po 20. Klimatyzację oczywiście można zrobić sobie w wentylacji ale można też w ścianach nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Jezier
31-07-2002, 13:09
Przeglądałem dzisiaj archiwum Gazety Wyborczej i znalazłem dwa teksty o tym jak ludzie zainstalowali sobie pompę ciepła jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wysłać mailem.

Ryszardj
31-07-2002, 13:59
Wyslalem Ci moj mail na Twoja skrzynke agora z gory dzieki Ryszard.....

Maco
31-07-2002, 16:35
Ja też poproszę. Mój adres jest w moim profilu...
Dzięki

Ryszardj
31-07-2002, 19:23
Jezier dzieki za przeslanie wiadomosci Po przeczytaniu stwierdzam ze nie zalezy od wyboru pompy tylko od tego kto zaklada Moim zdaniem Hibernatus zachowal sie wzorowo , i teraz sprzedaja pompe razem z osprzetem . 350 zl na miesiac za ogrzanie domu 300metrowego w sezonie grzewczym nie moze byc lepiej, i nie trzeba instalowac dodatkowo kolektorow slonecznych jak wczesniej tez sugerowalem.Podbudowal mnie ten artykol jeszcze wiecej co do instalacji pompy ciepla ,Pozdrowiam Ryszard.......

Jezier
31-07-2002, 19:44
No ale jednak wydał 100 tys na instalację, gdyby wszystko od początku było zrobione dobrze wydałby 70 tys. To jednak dużo. Poza tym 350 zł w marcu. W Grudniu i Styczniu jak będą duże mrozy będzie więcej. Ja po policzeniu wszystkich kosztów zrezygnowałem z pompy ciepła. Ja będę miał niewielki dom dobrze zaizolowany z rekuperatorem i kolektorami i w sezonie z wyliczeń wynika będę płacił 300-350 zł za prąd (CO i CWU). Ani oleju ani gazu ani innych pieców w domu nie będę miał, sam prąd.

Ryszardj
31-07-2002, 20:14
Tak wydal 100 tys a jak by dobrze poszlo to 70tys tylko nie wiemy kiedy on to istalowal moze kilka lat temu A widziales terazniejsza oferte Hibernatusa mowa jest o 22,000 tys razam z osprzetem i intalacja pompy[kotlownia] plus moze 10000 za wykonanie prac ziemnych i kolektor to zamykamy sie w kosztach 30,000 tys oczywiscie bez kolektorow na dachu kture sa zbyteczne i podlaczenia do kominka razem z kominkie za ktorego tez cos tam zaplacil . Wiec ten koszt zmiejsza nam sie o polowe co wydaje mi sie atrakcyjne co do kosztu tradycyjnej dobrej kotlowni koszt okolo 20000 tys .Pozdrawiam ryszard.......

Maco
31-07-2002, 23:21
Ja bym się raczej skłaniał w stronę pomysłu Jeziera. Coś mi się wydaje (czuje "w kościach"), że z pompą to mogą być kłopoty (nie chce powielać wszystkich obaw, które zostały już w tym czy innym wątku wymieniowe).
Bardzo dobrze ocieplony dom z rekuperatorem i ogrzewaniem na prąd dwutaryfowy jest chyba w tej chwili najprostszym, najmniej zawodnym i wymagającym minimum obługi systemem. Nie wiem czy nie jest też najtańszym (wliczając koszty budowy komina, instalcji i przeglądów różnych pieców,..)

Jezier
01-08-2002, 13:54
Ryszard, ja ciągle nie wiem jaką ty masz zamiar mieć pompę. Raz piszesz, że wykorzystasz wodę czyli rozumiem, że typu woda-woda (i takie pompy ma w promocji Hibernatus) innym razem czytam, że piszesz o gruntowym pionowym wymienniku ciepła czyli typu solanka-woda. Ten pierwszy typ pompy ciepła (woda-woda) jest bardzo dobry. Wysoka sprawność urządzenia dzięki temu że woda z ujęcia głębinowego ma stałą temperaturę (stopień efektywności COP do 5,5) Ale wydajność studni musi być stała i duża no i chłonność studni zrzutowych też musi być duża. Dobrze jeśli woda jest dobrej jakości (niezażelaziona, nietwarda itp). Jeśli wszystkie te warunki spełnia twoja działka to instaluj pompę ciepła sam bym może tak zrobił. Ale jeśli chcesz instalować pompę z wymiennikiem gruntowym to już jej sprawność nie jest ani wysoka, ani stała w ciągu roku. Obawiam się też że prace ziemne (wiercenie studni albo otworów na sondy gruntowe, studnie zrzutowe) plus dodatkowo osprzęt (jakieś pompy, sondy, itp) wyniosą więcej niż 8 tys. Szybciej 18.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2002-08-01 13:55 ]</font>

Jezier
01-08-2002, 14:26
Maco, ogrzewanie prądem sprawdza się jednak tylko w małych domach. Jak dom ma więcej metrów to nawet dobrze ocieplony dużo kosztuje w zimie. Ostatnio czytałem o alternatywie dla kotłów na olej i gaz z butli. Biopaliwo w paletkach, z automatycznym ładowaniem. Paletki to specjalnie spracowane biopaliwo (jakieś wióry i coś tam jeszcze) w kształcie cylindów o średnicy kilku cm. Palnik do paletek montuje się zamiast palnika na olej lub gaz. Paletki dozowane są automatycznie z zasobnika. Paletki tak jak olej lub gaz przywozi cysterna. Jest podobno tańsze to o połowę od oleju. Nie wiem jak to wychodzi cenowo palnik, ale w Polsce nikt tego nie sprzedaje.

Ryszardj
01-08-2002, 16:55
Jezier Ja mam juz wykonawce i bede robil pompe ze studnia blebinowa poniewaz mam bardzo dobre warunki .Na OPolszczyznie sa najwieksze tereny wod poddziemmnych. Ale to nic nie przeszkadza zebym jeszcze pomyslal i moze co innego wybral?Moze lepszej firmy lepsza okazjie nie wiem dlatego jestesmy tu taj zeby dawac sobie rady . Odwiert byl juz umnie robiony na dzialce na glebokosc 25 met mialem prawie 3 metru szescienne wody na minute to mi wystarczy do ogrzania mojego domu 350 m/2 . Pompa firmy Cetus o wykonawcy tez juz wiecie . http://www.ekoterm.war.pl mam juz kosztorys 40000 tys .Ale jeszcze mi sie nie spieszy bo dopiero za 3 lata planuje dac ogrzewanie ze wzgledu ze mieszkam a stanach jest mi ciezko jezdzic do kraju co pol roku . A zeby zrobic ogrzewanie z pompa + instalacjie cieplna w domu np. ogrzewanie scienne kture coraz bardziej mi sie podoba dzieki Tobie musze byc w kraju przynajmiej dwa miesiace.Takze widzisz ze forum moze wplynac na zmiane decyzji lub chociaz na zastanowieniem sie czy warto cos innego robic Pozdrawiam Ryszard

Ryszardj
01-08-2002, 17:08
Acha nie dodalem ze zrzut wody bede mial do malej rzeczki ktura jest w bliskiej odleglosci od mego domu Wiec ten problem bedzie tanszy niz wiercic druga studnie zrzutowa.Wedlug prawa jest to legalne Wiec nie bede mial problemow.....

Maco
01-08-2002, 17:13
3 metry3 na minutę ! Nieżle 1 To ta rzeczka dostanie poważnego dopływu.
Na mój rozum to radziłbym żebyś się upewnił, że prawnie to jest OK na papierze. Słuchając dzisiejszych sytuacji w Polsce nie wiadomo kto i kiedy może zacząć pisać jakieś protesty...

Ryszardj
01-08-2002, 18:36
jest to legalne poniewaz powraca do natury ta sama woda niczym niezkazona nie ma zadnych zwiazkow chemicznych nie jest powiedziane ze bede zrzucal cale 3m3 wody na minute do rzeki tylko takie jest zapotrzebowanie max.. pompy w sezonie grzewczym gdy pompa jest max.....wykozystana , mysle ze zrzut wody jest w granicach 1-1.5 m/3 przy normalnej pracy tak mi mowil wykonawca.Pozdrawiam Ryszard Czy wiesz cos na temat ze jest to sprzeczne z prawem?

Jezier
01-08-2002, 19:03
Jest tu chyba jakaś nieścisłość. Pompy ciepła nie potrzebują takiej ilości wody o jakiej piszesz. Wg danych wiessmanna zapotrzebowanie na wodę jest od 1150 l/h do 7800 l/h a więc wydajność 180m3/h to dużo.

Ryszardj
01-08-2002, 22:22
gdy rozmawialem z wykonawca zaznaczylem ze chce ten sam uklad wykozystac do wszystkiego do kuchni czy lazienki a takze do ogrodu . Zeby gdy pompa bedzie mi ogrzewac dom a w tym samym momencie bral prysznic czy zona pranie nie mial problemu z cisnieniem wody. I mial jej pod dostatkiem. Nie wiem dokladnie jakie jest zapotrzebowanie wody ale wydaje mi sie ze czym wieksze to lepsze . Czy w swoich obliczeniach brales pod uwage jaki metraz ma ogrzac ta pompa? I czy ma byc do obu systemow CWU i CO ?

Jezier
02-08-2002, 12:58
Trochę nieścisło się wyraziłem. Majsłabsza pompa w ofercie wiessmanna maksymalnie pobiera 1150 l/h a najmocniejsza jaką produkują (43kW) 7800 l/h. Z tego co wiem pozwolenia wodnoprawnego nie potrzebujesz jeśli pompujesz mniej niż 5m3 wody na godzinę jeśli wiercisz płycej niż 30 m no i jeśli nie wylewasz do gruntu albo rzeczki mniej niż 5m3 na godzinę.

Ryszardj
02-08-2002, 16:18
To potrzymales mnie na duchu , bo myslalem ze ktos robi mnie w botelke z tym zrzutem . Wczoraj przegladalem strony o ogrzewaniu sciennym jest tego troche . Prawie kazdy pisze o izolacji cieplnej na zewnetrznej scianie, bo mniejsze sa straty ciepla. troche minie to martwi bo jak ci pisalem mam Ytong. No i doczytalem sie jak bedzie jakas awaria to niestety ale trzeba rozwalac cala sciane [tynk]bo jak wiesz sa to cale maty polaczone ze soba > Ale mysle ze awarie zdarzaja sie sporadycznie i nie bede mial takich klopotow? W kuchni prawdopodobnie dam podlogowke ze wzgledu na meble kuchenne a jest tego bo widzialem zadowolona mine mojej zonki kiedy robila sobie projekt kuchni, nie mam co liczyc na jakas pusta sciane , Pozdrawiam Ryszard...

franekF
02-08-2002, 16:32
On 2002-08-01 18:36, Ryszardj wrote:
jest to legalne poniewaz powraca do natury ta sama woda niczym niezkazona nie ma zadnych zwiazkow chemicznych nie jest powiedziane ze bede zrzucal cale 3m3 wody na minute do rzeki tylko takie jest zapotrzebowanie max.. pompy w sezonie grzewczym gdy pompa jest max.....wykozystana , mysle ze zrzut wody jest w granicach 1-1.5 m/3 przy normalnej pracy tak mi mowil wykonawca.Pozdrawiam Ryszard Czy wiesz cos na temat ze jest to sprzeczne z prawem?

Legalne jest, ale trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne od zarządcy wód.

Jezier
02-08-2002, 16:41
Popsute ogrzewanie podłogowe to chyba jeszcze większy problem. Z tym kuciem całych ścian to przesada. Na jednej stronie widziałem, że uszkodzenia można naprawiać:
http://www.szikra.hu/pol/meditherm/meditherm_37.htm
patrz punkt 3.9.3. Na wszystkich przykładowych zdjęciach montażowych nie występuje jakaś dodatkowa izolacja termiczna. O takiej izolacji tylko wspominają, jeśli izolacyjność ścian jest niewystarczająca (stare domy, miszkania). Ścienne ogrzewanie chyba świetnie nadaje się do łaczenia z podłogowym. Temperatura zasilania podobna nawet producent często ten sam.

piotrek
05-08-2002, 08:15
On 2002-07-31 13:09, Jezier wrote:
Przeglądałem dzisiaj archiwum Gazety Wyborczej i znalazłem dwa teksty o tym jak ludzie zainstalowali sobie pompę ciepła jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wysłać mailem.

Ten tekst w gazecie wyborczej to według mnie jakaś kryptoreklama ( i do tego wygląda na negatywną ) , dobrze zrobiona pompa ciepła ma czujnik zaniku i asymetrii faz , czujnik zbyt niskiego ciśnienia parowania , zbyt wysokiego ciśnienia skraplania, czujnik temperatury uzwojeń silnika , jak w takich warunkach można zepsuć agregat ? , chyba że ta pompa ciepła to jakaś niedoróbka.
piotrek

Jezier
05-08-2002, 13:34
Myślisz, że to tajny plan producentów kotłów na olej aby zniszczyć producentów pomp ciepła :smile: Ja myślę, że gazeta umieściła ten tekst bo był ciekawy. Jeśliby koleś napisał, że zamontował sobie pompę wydał na to 40 tys. Wszystko działa sprawnie a on płaci za ogrzewanie rocznie 4 tys zł to kogo by to zainteresowało. Ciekawe są niestety przykre doświadczenia. Murator też pisze raczej o tym co się komu nie udało. Zresztą ludzie rozgoryczni nieudacznością wykonawców i producentów chcą się wyżalić. A jak wszystko działa, to normalne i po co o tym rozpowiadać, pisać. Jak zresztą sam piszesz w innym poście twoja instalacja działa lepiej niż te działające u innych wykonane przez autoryzowaną ekipę producenta pomp ciepła. Czemu nie zaufałeś fachowej ekipie?

Ryszardj
05-08-2002, 17:41
Piotrek pompa jaka posiadasz firmy cepestol 11kw do jakiego metrazu domu masz ja zaistalowana? I czy masz podlaczone do Cwu i Co Pozdrawiam Ryszard........

piotrek
08-08-2002, 10:17
Pompa Secespol CETUS-11 , powierzchnia domu ok 140 mkw , pompa ciepła działa na potrzeby CO i CWU , dodatkowo mam grzałkę 4.2 kW ponieważ zgodnie z danymi producenta ta pompa była trochę za słaba , poza tym z zasady działania pompy ciepła wynika że grzeje najsłabiej akurat wtedy gdy potrzeba najwięcej ciepła , więc tak czy tak grzałka powinna być.
Fachowcom nie zaufałem bo wycenili mi koszt na 40 tys zł ( a ja to zrobiłem za 20 tys zł ) poza tym troche mi było szkoda wydać tyle kasy niby fachwcom którzy jeszcze całość zrobią źle , pamiętacie jak ktoś opisywał swoje zmagania z dwusprężarkową pompa ciepła Wiessman ( miałem swój udział w tym ze ta instalacja zaczęła pracować poprawnie - szkoda że nie było w tym opisie wzmianki o mnie )
Piotrek

maran
12-08-2002, 14:25
dot. marco
cytuję:Są to najniższe koszty eksploatacyjne wśród wszystkich dostępnych urządzeń. Płacimy jedynie za energię elektryczną potrzebną do pracy silnika napędzającego sprężarkę. Na energię odzyskaną z gleby lub wód gruntowych nie wydajemy ani grosza! Można oszacować, że średni dobowy koszt sezonu grzewczego kształtuje się na poziomie zaledwie ok. 2 zł! ,dla budynku o powierzchni użytkowej ~140m2."
=======koniec cytatu========

to nieprawda , energia potrzebna do wydobycia energii z gruntu tez nas kosztuje i to nie mało bo ok. 50% energii dla spręzarki pompy ciepła.

poprzednio wystapiłem jako anonimowy bo zadko korzystam z forum i nie zalogowałem sie ponownie.

Panowie policzcie opłacalnosc z mojej praktyki:
aby nabic zasobnik 300l o delta T 15C potrzeba ok 3KWh energii elektrycznej dla układu z pompą ciepła.

maran
12-08-2002, 14:40
jesli jestes Piotr S. to oto wzmianka o tobie, dzieki osobom które uzywaja pompy ciepła i ich doswiadczeniu człowiek zaczyna czuc temat, wiedziec o co tu biega :smile:)))) i kopac w dupę wykonawców zza biurka.
czesc Piotr, przerobiłem instalacje - zupełnie inna praca - teraz zaczyna to ładnie chodzic, juz mysle o zewnętrznym wymienniku do zasobnika ( 800zł-secespol), max mam 47C - krótko, ale wyobraz sobie ze jak zapchał mi sie filtr na powrocie to delta wzrosła do 14C!!! i miałem na zasilaniu 63C az ze strachu wyłaczyłem :smile:))

Maco
12-08-2002, 18:10
maran,
A czy nie jest tak, że ta energia potrzebna (sprężarki pompy ciepła) jest wliczona w sprawność pompy ?

Jezier
12-08-2002, 18:13
Sprężarki to jest ale już pompy obiegowej solanki, albo pompy głębinowej to nie.

piotrek
13-08-2002, 08:55
Jak widać firmy instalatorskie dalej nie wiedzą o co chodzi , jeśli dolne źródło ciepła jest w układzie zamkniętym ( tak jest u mnie ) to pompa obiegowa nie jest duża ( moja ma 200W max ) całość jest pod ciśnieniem utrzymywanym przez naczynie przeponowe ( ja mam obieg dolnego źródła na wspólnym naczyniu z kolektorami słonecznymi , co umożliwia mi oddanie nadmiaru ciepła z kolektorów do gruntu ) natomiast przy obiegu otwartym nie ma jak utrzymywać nadciśnienia , a nadciśnienie musi być gdyż powietrze w wymienniku dolnego źródła powoduje stan awaryjny pompy ciepła , można nadciśnienie utrzymywać dławiąc wodę na wylocie z pompy ciepła , co właśnie powoduje wzrost mocy pobieranej przez pompę dolnego źródła , przy pracy bez dławienia następuje zasysanie wody rurką powrotną i wyciąganie jej z instalacji ( i z wymiennika )i zamiast nadciśnienia mamy podciśnienie .Moja propozycja jest taka aby rurkę dolnego żródła wychodzącą z wymiennika podnieść wysoko pod sufit "kotłowni" tam dać odpowietrznik i dopiero rurką zejść do studni zrzutowej , ten pionowy odcinek rurki sam wytworzy nadciśnienie bez konieczności dławienia odpływu , a jeśli nawet rurka powrotna będzie wysysać wodę z ukladu to tylko do odpowietrznika , w wymienniku dolnego źródła będzie wciąż nadciśnienie.
Piotrek

13-08-2002, 13:45
Proszę o kontakt na prywatną skrzynkę podam wyczerpujące informacje dotyczące pomp ciepła oraz listę użytkowników pomp.Przesłałem Panu informacje ,ale brak odpowiedzi z Pana strony.Podam mój adres [email protected]

13-08-2002, 13:51
Proszę o kontakt na prywatną skrzynkę podam wyczerpujące informacje dotyczące pomp ciepła oraz listę użytkowników pomp.Przesłałem Panu informacje ,ale brak odpowiedzi z Pana strony.Podam mój adres [email protected]

Jezier
13-08-2002, 19:32
Piotrek ale kto robi obieg dolnego źródła w systemie otwartym? System woda-woda to rozumiem, ale solanka-woda to nie ma sensu i chyba nikt tak nie robi.

piotrek
14-08-2002, 14:22
On 2002-08-13 19:32, Jezier wrote:
Piotrek ale kto robi obieg dolnego źródła w systemie otwartym? System woda-woda to rozumiem, ale solanka-woda to nie ma sensu i chyba nikt tak nie robi.

w systemach z pompą ciepła jako urządzeniem ogrzewającym dom jako pierwszy czynnik podaje się dolne źródło , jako drugi czynnik górne źródło.
właśnie system woda-woda to układ który ma dolne źródło otwarte , do wymiennika woda dopływa ze studni czerpalnej a odpływa do studni zrzutowej .natomiast uklad Glikol-woda to układ w którym dolne źródło pracuje w obiegu zamkniętym ( wymiennik rurowy ułożony w gruncie ).
Właśnie układ woda-woda jest stosowany częściej ze względu na wyższą sprawność samej pompy ciepła ( wyższa temperatura dolnego źródła ) natomiast ilość energi potrzebna na wymuszenie obiegu cieczy w obiegu dolnego źródła jes większa niż w układzie zamkniętym ,tak więc skórka za wyprawkę .Ja dałem układ zamknięty w dolnym źródle po to aby mieć gdzie oddawać nadmiar ciepla z kolektorów słonecznych , i trochę się bałem wody ze studni ( możliwość zatkania się wymienników ) a po filtrze na wodzie użytkowej widzę że taka możliwość istnieje.
Piotrek

Jezier
14-08-2002, 14:28
Już myślałem, że są jacyś wykonawcy co robią glikol w systemie otwrtym (tzn zamiast glikolu woda) ale uff jednak takich chyba nie ma. System woda-woda jest wydajniejszy ale trzeba mieć odpowiednie warunki wodne na działce. Bo jednak te kilka m3 na godzinę nie wszędzie da się osiągnąc a trzeba jeszcze tą wodę jakoś skutecznie wylać.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2002-08-14 14:30 ]</font>

24-08-2002, 18:19
Witam przeciwników i zwolenników pomp ciepła.
Pierwszy raz jestem na tym forum. Myślę, że mogę odpowiedzieć na wiele pytań, które tu zadano. W tym momencie z braku czasu kilka spraw bardzo krótko:
1. Banki Ochrony Środowiska udzielają kredytów celowych na instalacje z pompami ciepła do 50% wartości inwestycji brutto. Są to kredyty złotówkowe. Oprocentowanie 3,8 do 4% w skali rocznej. Okres spłaty do 6lat (mogą być inne, zależne od pochodzenia środków).
2. Producenci pomp ciepła nie produkują podstawowych elementów tych urządzeń, jedynie kupują je i składają, a specjalistom od marketingu polecają sprzedać je stosując bardziej lub mniej uczciwe metody zachęty. Sprawności (COP) są bardzo podobne dla takich samych warunków skraplania i parowania freonów. Zastosowanie różnych rodzajów czynnika chłodniczego niewiele zmienia. Niektóre rozwiązania techniczne potrafią podnieść sprawność układów, ale w nieznacznym stopniu.
3. Z mojego doświadczenia: sprawność całego układu z kolektorem poziomym - ok. 2,5 (średni całoroczny!), z kolektorem pionowym - ok. 2,8, ze studniami głębinowymi 3,3. Podałem dla górnego źródła o zasilaniu do 55stC.Przy instalacji podłogowej lub ściennej współczynniki rosną o ok. 0,5.
4. Prostuję zapotrzebowanie na wodę ze studni głębinowej. Przy parametrach nominalnych 0/50stC (parowanie/skraplanie) i obniżeniu temperatury wody o 4stC na 1 kW mocy pompy ciepła przeciętnie wymagana jest wydajność 200litrów/h. To przy 15kW daje 3m3/h. Ten parametr jest podawany w DTR pomp ciepła i ze względów konstrukcyjnych minimalnie różni się od parametrów obliczeniowych.
5. Samodzielnie każdy może wykonać instalację. Ale... Podstawą dobrze działającej instalacji jest odpowiedni dobór urządzeń, dolnego źródła ciepła, górnego źródła ciepła i wiele drobiazgów, na które przeważnie nie zwraca się uwagi, a które decydują o poprawności pracy układu. "Niedopowiedzenia" producentów pomp ciepła (np. COP 6.0 i bardzo małym drukiem, gdzieś na końcu ciśnienia freonu) wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Znajomość układów dolnych źródeł u naszych instalatorów jest niewielka. Najłatwiej zakopać rury w ziemi, bo gdzieś podano tabelę ilości przekazanego ciepła do jednostkowej długości kolektora:smile: i wystarczy:sad:. Wśród instalatorów najwięcej jest przeciwników studni głębinowych, ponieważ są najmniej znane i wymagają największego doświadczenia przy budowie instalacji, jak i przy serwisowaniu układu.
6. Kolejna sprawa to serwis pomp ciepła. Pompy sprzedawane są z gwarancją, której udziela (prawie zawsze) instalator po uruchomieniu urządzeń. Kupno urządzenia samodzielnie niesie ze sobą zagrożenie problemów z serwisem. Spotykam źle pracujące pompy ciepła, gdzie serwisant po kilkuminutowej pracy, przywraca pierwotną sprawność.
7. Możliwe jest odzyskiwanie ciepła z dodatkowych źródeł, takich jak szambo. Koszt rozbudowy takiego układu jest duży i nieopłacalny przy małych instalacjach. Opłacalny jest odzysk ciepła z ciepłej wody zlewanej w ośrodkach o dużej ilości łazienek, czy z wody pobasenowej. Takie źródła nazywane są przy pompach ciepła koherentnymi.

Niestety brakuje mi czasu na dalsze wywody. Jeśli zainteresowani będziecie tym, co napisałem, w późniejszym terminie krótko opiszę takie sprawy jak instalacje podłogowe i ścienne, klimatyzowanie (raczej schładzanie) pomieszczeń, koszty eksploatacji i inwestycyjne, itd.

Sławek_D
24-08-2002, 18:24
Przepraszam za anonimowośc, ale zbyt długo pisałem post i automatycznie zostałem wylogowany. Post powyżej jest mój:
Sławek_D

Jezier
26-08-2002, 13:33
Mnie interesuje temat dolnego źródłą. Jest on chyba słabo zbadany bo nigdzie nie spotkałem się choćby ze wzmianką jak się oblicza wydajność gruntu. Zawsze tylko niewiele mówiące wartości o stosunku długości powierzchni kolektora do powierzchni budynku itp. Czy jest jakiś program albo jakieś wzory które pozwalają na obliczenie wydajności dolnego źródłą na przestrzeni całego sezonu grzewczego?

piotrek
26-08-2002, 14:23
To ja dodam coś od siebie , gdy chciałem zrobic wymiennik gruntowy jako dolne źródło ciepła to też miałem problem , według różnych książek wychodziło 30-50W na 1 mb odwiertu , znalazłem w interencie kilka firm zajmujacych się tym , rozesłałem mailem zapytania , z jednej firmy dostałem ofertę na wykonanie gotowego wymiennika , reszta mnie olała i nie odpowiedziała , natomiast odpowiedział pewien fachowiec z wyższej uczelni ( dokładnie nie pamiętam , wrocław lub poznań ) i ten fachowiec najpierw zaczął mnie straszyć że muszę mieć jakieś pozwolenia , muszę mieć projekt , itp , że w ogóle nie warto , jednym słowem zaczął mnie zniechęcać , na koniec jak mu napisałem że będę miał pompę ciepła tak czy tak , i potrzebuję tylko obliczyć wielkość wymiennika odpisał że poszuka wzorów i więcej się nie odezwał , to się nazywa ekologiczne podejście naukowe .Poza tym jedna firma ( ACZ ) mi podpowiedziała jaką zastosować pomkę do glikolu . Tak więc wymiennik zrobiłem na oko , i trochę inaczej niż wszyscy ( układ rura w rurze ) mialem szczęście że grunt u mnie jest najlepszy z możliwych do pompy ciepła ( gliniasty i wilgotny )
Piotrek

Jezier
26-08-2002, 14:55
No właśnie ja się nie odważę robić niczego na oko. A nie mam idealnych warunków. Mam trochę piachu, później trochę wilgotnej gliny i od 3-4 metra zaczyna się sucha glina. Zdaję sobie sprawę, że jeden wzór to byłoby za prosto, ale może program komputerowy to gdzieś w świecie istnieje.

neodor
26-08-2002, 15:06
Szanowni Państwo,
właśnie potwierdziłem zamówienie na pompę cipła + ogrzewanie podłogowe w całym budynku. Pompa Fighter 1110 NIBE 15kW. Koszty są bolesne 57tyś + vat ale jestem dobrej myśli.
Realizacja 15 wrzesień 2002.
Tak więc za miesiąc piszcie do mnie po świeże bułeczki...
Pozdr
Neo

mlody
26-08-2002, 19:44
No, no Sławku czekamy na opisy bardziej szczegółowe. I jeszcze jedno - skąd posiadasz taką wiedzę w tym temacie???