PDA

Zobacz pełną wersję : projekt PRAKTYCZNY pracownia DOMY Z WIZJĄ



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11

monia.d
14-12-2011, 12:31
A my też montujemy szarą bramę nijak pasującą do orynnowania ;-)

Dzisiaj wieczorem wstawię więcej zdjęć stolarki okiennej, bo gapa nie zauwazyłam że wczoraj wstawiłam zdjęcia jeszcze z taśmą na oknach :-)

Powiedzcie mi ile wyniosła was instalacja elektryczna w praktycznym.

p@nna migotka
14-12-2011, 13:13
Okna są boskie! Chyba też sobie takie sprawimy - choć u nas to jeszcze pieśń przyszłości - ruszamy dopiero wiosną 2012. Co do szarej niepasującej bramy to rzeczywiście nie ma co się oburzać... W końcu i tak prawie wszyscy taką będziemy mieć - bez względu na kolor orynnowania;-)

Ola_Slawek
14-12-2011, 13:23
No to teraz nasz Parktyczny z opisanymi kilka postów wyżej oknami. W/g mnie są świetne ale oceńcie sami :-).

Właśnie przymierzamy się do zakupu okien. można wiedzieć co to za firma i kolor?
Jeszcze zastanawiamy sie nad plastikiem bo okno balkonowe w małym pokoju na dole żadna firma od PCV nie jest w stanie zrobić na wymiar 120x235 (jak w projekcie)....

monia d. czy wasze duże fixy montowaliście z ramą okienną czy bez?

pozdrawiamy

SERDE
14-12-2011, 13:26
A my też montujemy szarą bramę nijak pasującą do orynnowania ;-)

Dzisiaj wieczorem wstawię więcej zdjęć stolarki okiennej, bo gapa nie zauwazyłam że wczoraj wstawiłam zdjęcia jeszcze z taśmą na oknach :-)

Powiedzcie mi ile wyniosła was instalacja elektryczna w praktycznym.

No cóż. Jak zamontowane to trudno. W takim przypadku zostaje tylko samemu się okłamywać i pocieszać, że wszystko jest " ładnie i składnie ".

monia.d
14-12-2011, 15:48
SERDE jak dla mnie właśnie z szarą bramą będzie "ładnie i składnie"

Ola i Sławek - okna w naszym Praktycznym są z firmy M&S Okna Pomorska Fabryka Okien ze Słupska a kolor to wspomniana już zimowa daglezja. Nam wykonali okno w pokoju na dole wg wymiarów projektowych ale ze wzmocnionymi okuciami. Fixy mamy szklone w ramie (ja tak chciałam - popdobno są cieplejsze ).

maksigi
14-12-2011, 18:25
Pomoc pilnie potrzebna

muszę wkrótce podjąć bohaterską decyzję dotyczącą dachu i okien
prośba do tych, którzy to już przechodzili o podzielenie się doświadczeniem i kosztami

Buduję Praktycznego 4

Dostałem wycenę dachu (dla tego domu to 248 m2)
Dachówka ceramiczna Tondach płaska angoba czarna
dachówka + więźba + orynnowanie + okna Velux VTL 1059B + robocizna 60 tys z 8%VAT
w tym dachówka wentylacyjna 26 szt. cena 1,4 tys (może z tego zrezygnować ?)

co myślicie o tej kwocie jak to się ma do waszej wyceny ?

Przymierzam się też do zamówienia jeszcze w tym roku okien

dostałem wyceny:

Oknoplast - pakiet 3 szyb Rubin Plus - okolice 19 tys z montażem
inne lokalna firma na profilu Aluplast - 3 szyby 18,5 tys z montażem
inna firma profil REHAU 3 szyby - 26 tys z montażem

rolety zewnętrzne na wszystkie okna radio i pełna automatyka - 18 tys

Proszę o podanie waszej wyceny i opinii na priv albo na forum
Dzięki

luppo
14-12-2011, 20:06
maksigi
Mozna wiedziec. gdzie byles w Oknoplascie? Mam od nich wycene, zrobiona jeszcze jeszcze przed wakacjami na pakiet z trzema szybami ok. 22tys z montazem. Wycena w Oknplusie robiona ostatnio na pakiet 3 szybowy to prawie 21 tys. Wiec na moje oko, Twoje wyceny wygladaja OK. Bierzesz pod uwage obustronny kolor?

miejski
14-12-2011, 20:26
SERDE
Nie wiem na ile znasz projekt budowlany Praktycznego, (patrząc na ilość postów na FM jesteś "świeżakiem" w temacie), ale właśnie tak jest w projekcie, że dach jest grafitowy, a brama jasnoszara. I muszę Cię zmartwić - ja też tak mam :-) Jakbyś nie wierzył zerknij na mój avatar :rolleyes:

monia.d
Muszę Cię niestety zmartwić, gdyż Twoje okna są niezbyt poprawnie wstawione. Brak im dolnego podparcia, a już posadowienie fixa w wykuszu na styropianie to szczyt partactwa tej ekipy. Czy dużego fixa od strony tylnej też masz posadowionego na styro? Przecież taki fix waży trochę kilogramów.
Nie zaproponowano ci systemowych poszerzeń?
Poczytaj więcej o tym tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?28764-Co-pod-pr%C3%B3g-okna-balkonowego&p=489826&viewfull=1#post489826
http://www.okna-mikolajczyk.pl/montaz/prawidlowy-montaz-drzwi-tarasowych-balkonowych

miejski
14-12-2011, 20:58
Buduję Praktycznego 4

Dostałem wycenę dachu (dla tego domu to 248 m2)
Dachówka ceramiczna Tondach płaska angoba czarna
dachówka + więźba + orynnowanie + okna Velux VTL 1059B + robocizna 60 tys z 8%VAT
w tym dachówka wentylacyjna 26 szt. cena 1,4 tys (może z tego zrezygnować ?)

co myślicie o tej kwocie jak to się ma do waszej wyceny ?

Parę pytań pomocniczych:
- czy pełne deskowanie czy może tylko membrana?
- w jaki sposób będziesz kładł ta dachówkę:
tak
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSpK2IIe9HAWP2LkaUqvT3nTmBIrRoE3 zkudwaebBoiEQPAjECcT5KJqHHl
czy tak?
http://images40.fotosik.pl/227/0174e1bae007e3f1med.jpg
- czy będziesz używał dachówek szczytowych połówkowych?

karo_
14-12-2011, 21:47
Dobry wieczór Wszystkim,

dawno mnie tu na forum nie było, a Praktycznych coraz więcej, co za tym idzie, koncepcji o wyższości szarego nad szarym również przybywa. Każdy ma prawo do podejmowania decyzji w kwestii estetyki wykończenia wg własnego gustu, więc o tym może nie dyskutujmy :)
My z mężem dopasowaliśmy kolor bramy do koloru rolet i parapetów, więc i tak trochę inaczej niż projekcie. Ale właśnie sięgnęłam po projekt, by zacytować koncepcję samych projektantów: kolor bramy sugerowany to 7004 lub 7036 (szarości inne niż w obróbkach dachu). I na tym nie kończy się wątek tych odcieni. Autorzy sugerują, by w tym samym odcieniu wykonać obróbki blacharskie attyk i deski elewacyjnej, parapety, kątowniki aluminiowe do żaluzji, balustrady i portfenetry.
Panowie projektanci doskonale wiedzą, że diabeł i cały urok tego domu tkwi w detalach.


A tak na marginesie za dwa tygodnie, tuż po świętach oficjalnie wprowadzamy się do naszego Praktycznego. Kuchnia jest, podłogi i drzwi są, zostały schody i biały montaż w łazienkach :) No i druga warstwa farby w pokojach na parterze. Z zewnątrz dom skończony, nawet podjazd gotowy, ogrodzenie i ogród musi poczekać. Przy ładniejszej pogodzie zrobimy trochę zdjęć.

maksigi
14-12-2011, 22:03
miejski

1) membrana
2) dachówkę chcę układać na mijankę
3) w swojej wycenie nie widzę takiej pozycji, co nie znaczy, że nie bedzie mogła być

pafka73
14-12-2011, 22:21
Ja przy P2 (167 m2 dachu)wydałem: na materiały (Creaton Domino kolor łupka angoba + membraa Delta Maxx (więc droga), wszystkie akcesoria +blacha (Lindab) na obróbki i kominy + okna itd) 36 800 (będzie z tego zwrot Vatu około 3,5 tyś) + więźba 6,7 tyś + założenie więźby 5 tyś (sądzę, że trochę przepłaciłem) + dekarze 9,6 tyś (dach na gotowo z oknami i kominami + docieplenie ścianki kolankowej i facjatek - warci tej ceny).

A przy okazji mam na zbyciu około 60 sztuk dachówki podstawowej, kilka gąsiorów, kilka lewych i prawych połówek - jak by komuś zabrakło. A wyszło to tak jak na fotkach (fotki z okresu gdy trochę jest jeszcze przybrudzony i nie są zamalowane cięcia w koszach).

miejski
14-12-2011, 23:06
miejski

1) membrana
2) dachówkę chcę układać na mijankę
3) w swojej wycenie nie widzę takiej pozycji, co nie znaczy, że nie bedzie mogła być

Ad. 1. Membrana, czyli teoretycznie taniej powinno być niż deskowanie.
Ad. 3. Od tego tez wycena zależy, gdyż te dachówki są 4-5 razy droższe od podstawowych.

Zaryl
15-12-2011, 01:00
Witam. Sledze forum już kilka dni. Czytam i biję duże brawa dla założyciela wątku o "PRAKTYCZNYM". Jednak widzę , że niektórzy stracili czujność i bez zastanowienia kupują i montują rzeczy takie jak inni Praktyczni. SORRY ZARYL, ale za bardzo "wciągnąłeś się w temat". Proszę się nie obrazic , ale kolor tej bramy nijak się ma do całości. Inni PRAKTYCZNI mają rynny , obróbkę blacharską a nawet rolety w kolorze szarym. U Ciebie tego brakuje . Stąd nie wiem bardzo do czego dopiąć wybór takiego koloru.

SERDE
To szare to jest folia ochronna, a brama jest czerwona.
Co sądzisz o czerwonej i jaki kolor bramy Ty byś wybrał/ała do tego domu?

monia.d
15-12-2011, 07:23
monia.d
Muszę Cię niestety zmartwić, gdyż Twoje okna są niezbyt poprawnie wstawione. Brak im dolnego podparcia, a już posadowienie fixa w wykuszu na styropianie to szczyt partactwa tej ekipy. Czy dużego fixa od strony tylnej też masz posadowionego na styro? Przecież taki fix waży trochę kilogramów.
Nie zaproponowano ci systemowych poszerzeń?
Poczytaj więcej o tym tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?28764-Co-pod-pr%C3%B3g-okna-balkonowego&p=489826&viewfull=1#post489826
http://www.okna-mikolajczyk.pl/montaz/prawidlowy-montaz-drzwi-tarasowych-balkonowych[/QUOTE]

Miejski - okan mam zamontowane jak najbardziej prawidłowo - na metalowych podporach. Ten styropian to sami poupychaliśmy żeby nie było dziur (przecież tam idzie jeszcze 16 cm wylewki) bo mamy wstawiony piec do grzania - w zimie będziemy kłaść wszystki instalacje. Styropian zamierzamy jeszcze zabezpieczyć od zewnątrz żeby go nie wywiało ale jest to tylko na tymczasem ;-)

maja_73
15-12-2011, 07:50
No to mamy kupiony projekt Praktyczny 4 :)) ...

Bedziemy go adaptowac wg wlasnego widzi mi sie ;-) i mam nadzieje, ze te zmiany pozwola nam jeszcze lepiej mieszkac :) ...
Poki co wymyslilismy sobie, ze :
- wejscie do "spizarki" bedzie od wiatrolapu
- lazienka na parterze bedzie bez prysznica - tym samym powiekszamy spizarke
- drzwi do toalety na dole beda otwierane w 2 strone
- rezygnujemy z okna bocznego z widokiemna wejscie w kuchni
- powiekszamy kuchnie o ta "szafke" co jest w projekcie
- na pietrze z 2 lazienek i "szafy" na przedpokoju robimy 1 duze pomieszczenie z wanna, prysznicem i 2 umywalkami.
- w garderobie pokoju nad wejsciem robimy pralnie z wejsciem od lazienki.
reszta w zasadzie bez zman ... no , moze zrezygnujemy z jednego okna polaciowego w pokoju nad garazem od strony ulicy - bo tam planujemy ogromna szafe i prawdopodobnie z okna polaciowego w pokoju przy lazience od strony ogrodu ...

Ogrzewanie jak wczesniej pisalam planujemy gazowe, na dole podlogowe, na gorze - w lazience podlogowe w reszcie pomieszczen kaloryfery ...
Jako alternatywe i do milych wieczorkow - kominek z nadmuchem ...

:)

monia.d
15-12-2011, 08:43
Już wiem co i jak z moimi oknami - mamy je zamontowane na podporach Heicko - przestrzenie pod ościeznicą wypełnimy styrodurem i pianką jeszcze przed wylewkami. i tak to ma wyglądać... i ma działać (podobno ;-).

monia.d
15-12-2011, 08:47
Zastanówcie się nad rezygnacją z małego okna w kuchni - jak jest to wtedy duże może być fixem. A okno rozwierno-uchylne w kuchni się przydaje ;-) .... mnie się bardzo przydaje ;-))))).

maja_73
15-12-2011, 08:53
Moze i masz recaje - chociaz myslalam, o uchylnym oknie wlasnie ...

monia.d
15-12-2011, 09:52
Maja_73 ale wiem że niektóre firmy nie podejmują się robić tak szerokiego okna jako rozwierno-uchylnego czy też tylko uchylnego. Sprawę trzeba przemyśleć.

monia.d
15-12-2011, 09:56
My też nie mamy prysznica w łazience na dole - mamy w tym miejscu wnękę na umywalkę. Spiżarnię pod schodami mamy dostępną z pom. gospodarczego i muszę powiedzieć że powstało tam naprawdę fajne pokaźnych rozmiarów pomieszczenie. Zmieści się i masa półek i dodatkowa zamrażarka (ja rezygnuję z zamrażarki w kuchni - będzie tylko lodówka)

maja_73
15-12-2011, 10:29
Maja_73 ale wiem że niektóre firmy nie podejmują się robić tak szerokiego okna jako rozwierno-uchylnego czy też tylko uchylnego. Sprawę trzeba przemyśleć.
Tez tak mysle ;-) - poki co czekamy na projekt i w przyszlym tygodniu bedziemy go "przerabiac" ... dlatego tez cenne sa wszystkie uwagi :)

Monia.d - jak macie zaprojektowane wejscie do spizarki ? wejscie macie z garazu ?

megapol_mg
15-12-2011, 15:32
Witam . Czy jest ktoś z was z województwa łódzkiego , chciałbym podjechać z żoną podejrzeć jak ten dom wygląda chodzi mi o dom praktyczny , bardzo byłbym wdzięczny . Jestem z Piotrkowa Trybunalskiego. Jak narazie użytkownik Zaryl się do mnie odezwał. Mile widziana jest wymiana późniejszych doświadczeń , ja ruszam na wiosnę 2012.
Czekam na informacje . POZDRAWIAM PRAKTYCZNY 4

monia.d
15-12-2011, 15:49
Ja mam wejście do spiżarni zrobione na scianie obok komina. Nie murowaliśmy do końca tej ścianki która oddziela schody od łazienki - tylko tyle ile ma wnęka na umywalkę - resztę zabudujemy u góry karton-gipsem. Dzięki temu nie mam w spiżarni ścianki przy schodach a spiżarnia jest naprawdę spora.

miejski
15-12-2011, 18:11
Już wiem co i jak z moimi oknami - mamy je zamontowane na podporach Heicko - przestrzenie pod ościeznicą wypełnimy styrodurem i pianką jeszcze przed wylewkami. i tak to ma wyglądać... i ma działać (podobno ;-).

A no widzisz, czyli jest OK. A ja już alarm podniosłem :rolleyes: No ale na zdjęciach było widać, jakby balkony były w powietrzu...

żona m
15-12-2011, 18:29
''drzwi do toalety na dole beda otwierane w 2 strone
- rezygnujemy z okna bocznego z widokiem na wejscie w kuchni
- na pietrze z 2 lazienek i "szafy" na przedpokoju robimy 1 duze pomieszczenie z wanna, prysznicem i 2 umywalkami.''

co prawda mamy praktycznego 1, ale dodam swoje uwagi.
drzwi do toalety otwierane z drugą stronę będą bardzo niewygodne, trzeba jakby je obejść aby móc do niej wejść.
my zrezygnowaliśmy z okna bocznego, które wychodziło na wejście do domu, aby zyskać więcej ścian na zabudowę, bo kuchnia sama w sobie mała. Okno frontowe jest uchylno-rozwierne ze zmienionym rozmiarem, z tego co pamiętam 150x150.
na piętrze również połączyliśmy dwie łazienki, i wyszedł prawie ''salon kąpielowy'' z duża, okrągłą wanną , dwiema umywalkami i sedesem+bidet. Prysznic mamy w dolej łazience. Jedyne czego nie zmieniłam na etapie adaptacji, czego dziś żałuję to zostawienie obu wyjściowych okien w górnej łazience, można było zostawić jedne, przesunięte symetrycznie na środek.

bacardi
15-12-2011, 19:01
Pytanie do osób które montowały rolety z cofniętym nadprożem - na ile cm macie zrobioną wnękę na dużych przeszkleniach?

Po ostatniej krótkiej dyskusji policzyłem sobie na szybko i nie wygląda to tak różowo jak myślałem...
Kaseta ~20cm, styropian od zewnątrz 2cm, styrodur od nadproża ~2cm to daje 24cm, ocieplenie ma 15cm, więc nadproże musiałoby być cofnięte o jakies 9cm, przy kasecie 22cm to nawet 11cm... Do tego ciepły montaż należy od razu przekreślić...

Natomiast rolety naokienne muszę jeszcze pooglądać, zdjęcia termowizyjne wyglądają OK, natomiast boję się trochę jeśli chodzi o ich szczelność przy wentylacji mechanicznej...

maja_73
15-12-2011, 19:20
drzwi do toalety otwierane z drugą stronę będą bardzo niewygodne, trzeba jakby je obejść aby móc do niej wejść.
my zrezygnowaliśmy z okna bocznego, które wychodziło na wejście do domu, aby zyskać więcej ścian na zabudowę, bo kuchnia sama w sobie mała. Okno frontowe jest uchylno-rozwierne ze zmienionym rozmiarem, z tego co pamiętam 150x150.

Jedyne czego nie zmieniłam na etapie adaptacji, czego dziś żałuję to zostawienie obu wyjściowych okien w górnej łazience, można było zostawić jedne, przesunięte symetrycznie na środek.
O widzisz ! cenne uwagi :) ...
juz sie zastanawialam nad tym coby zrobic tam 1 wieksze okno/drzwi balkonowe ...

Swoja droga - czy ktos z Was - buduje moze jakiegokolwiek Praktycznego w okilcach Wroclawia, Opola, Gliwic ?? czy mozna by bylo zobaczyc naocznie jakie sa pomieszczenia?? - chodzi to aby na etapie projektu moc jeszcze ew. cos zmienic...

rafalmix
16-12-2011, 06:22
Przeczytaj wątek od początku to znajdziesz osoby z Opola i Wrocławia.

maja_73
16-12-2011, 09:36
Spoko :) - dzieki :) ...

Pytanie - na ktore tez byc moze jest odpowiedz ;-) ...

- czy schody nie wydaja sie byc strome w "naszym " projekcie ?
- czy jest potrzeba podnoszenia scianki kolankowej ? - jesli podnosicie too ile ??

luppo
16-12-2011, 09:57
maja_73
Mialam podobne dylematy jesli chodzi o schody, ale zrobilismy dokladnie takie jak w projekcie i uwazam ze sa SUPER!
Zajrzyj np do dziennika Miejskiego, tam jest fajne zdjecie schodow i ono mnie w duzej mierze przekonalo do tego, zeby nic nie zmieniac :)

My podnieslimy scianke kolankowa o jeden pustak i teraz, jak juz sciany widac zdecydowanie nie zalujemy tej decyzji.

bacardi
16-12-2011, 10:36
- czy schody nie wydaja sie byc strome w "naszym " projekcie ?
- czy jest potrzeba podnoszenia scianki kolankowej ? - jesli podnosicie too ile ??

Schody pewnie sie takie wydają przez to, ze sa zabiegowe a nie z spocznikiem, ale dzięki temu jest miejsce na natrysk na dole. Co do funkcjonalności muszą sie wypowiedzieć osoby które już je mają, ale wydaje sie ok.

Podniesienie ścianki kolankowej, to chyba najbardziej dyskusyjną sprawa i kazdy powinien to zrobic wg własnego uznania.
osobiście jestem za tym, ze jesli komuś brakuje miejsca na poddaszu, to lepiej zmienić projekt.

monia.d
16-12-2011, 11:56
A my zmieniliśmy schody - nie są zabiegowe ale mają dwa spoczniki - jak dla mnie są wygodniejsze. Mam małe dzieci i jakoś nie wyobrażałam sobie żeby biegały po tych zakręconych :-).

W/g mnie ścianki kolankowej nie trzeba podnosić - na górze jest masa miejsca a skosy wcale tak bardzo nie przeszkadzają i nie ograniczają przestrzeni. Ale to oczywiście tylko moja kompletnie subiektywna ocena.

martel2011
16-12-2011, 21:00
Ponawiam pytanie:)
Witam serdecznie wszystkich Praktycznych! Bardzo podoba mi się projekt praktyczny 4 i mam kilka pytań do osób budujących ten domek. Czy mógłbym uzyskać informacje jakie są rzeczywiste koszty budowy tego domu, Chodzi mi o dokładne koszty poszczególnych etapów. Dom jest wspaniały, tylko zastanawiam się czy funduszy mi starczy na postawienie takiego domku. Będę wdzięczny za wszystkie informacje. e-mail: [email protected]

maja_73
16-12-2011, 21:03
SSO (z dachem ) za 170 tys ( wykonanie + materialy )... pustak ceramiczy 25 cm , dachowka ceramiczna.

megapol_mg
16-12-2011, 21:05
Witam. A co sądzicie o balkonie w tym domu z tyłu budynku ,łączącym te dwa pokoje . Czy nie popsuje to wyglądu budynku .POZDRAWIAM

maja_73
16-12-2011, 21:12
Moim zdaniem urok tego domu i nowoczesna forma polega wlasnie na tym, ze nie ma balkow (no, oprocz jednego ;-) w lazience ) ... dlatego tez wybralismy ten projekt ...
Ale kazdemu moze podobac sie cos innego ;-)...

bacardi
16-12-2011, 23:31
megapol_mg balkony to kwestia bardzo indywidualna...
Ale pomijając wygląd, to jak już kiedyś pisałem, mając z salonu wyjście na piękny ogród, należy sobie zadać pytanie - kto i jak będzie z niego korzystał? Ja u siebie mam obecnie taki balkon, na którym w tym roku może byłem 2-3 razy "aby być", a więcej aby go posprzątać, odnowić barierki itp.

sajmon80
16-12-2011, 23:57
Maksigi prosze o kontakt. Czekam z niecierpliwością na możliwość podglądnięcia Twojej budowy w Tarnowie. W razie "W" podaje namiar na siebie 603-764-165
Dzieki & Pzdr

r19
17-12-2011, 20:25
Tak właśnie whistle ma :) My zachowaliśmy wszystkie wymiary okien, a żeby roleta była zakryta zrobiliśmy wyższe otwory okienne - i to wszystko. Dzieki ttemu roleta jest na oknie i jest całkowicie ocieplona (15cm).

Pozdrawiam!

Whistle, nie bardzo rozumiem, jak powiększyliście otwory okienne. Macie wyższe pomieszczenia? Przecież okna mają 235 cm, potem jest nadproże i wieniec. Gdzie miejsce na wyższy otwór? Wytłumacz proszę.

kry100
17-12-2011, 21:29
170 tys za SSO - niezle, my jeszcze nie skonczylismy SSO ale koszty (wlacznie ze stanem zero) wychodza ok. 220-230 tys. brutto (w tym robocizna 65 tys brutto).

Dom jest niestety kosztowny - jezeli policzyc wszystkie zbrojenia, beton, dachowke plaska to niestety wychodzi drogo.
Mozna np. nie robic wienca na scianie fundamentowej oraz zmienic monolity na Terive (co akurat zrobilismy) ale to jest oszczednosc rzedu 5-10 tys zl.

Kosztorys podawany przez biuro projektowe jest w mojej ocenie zanizony - np. stal zbrojeniowa po 1,9 zl/kg jest malo realna.
Poza tym jest kosztorys dla generalnego wykonawcy gdzie VAT jest policzony na poziomie 8% - co w systemie gospodarczym gdzie za materialy placimy 23% (no chyba ze uwzg. zwrot roznicy w podatku VAT).

Budujac systemem gospodarczym na etapie SSO mozna przyoszczedzic ale pozniej jezeli policzyc dobre okna, rolety, ocieplenie, instalacje to pewnie i tak wyjdzie wiecej niz podawana kwota przez biuro projektowe.

maja_73
17-12-2011, 23:21
kry100 - prosze odebrac piv :) ... - bedziemy wdzieczni za pomoc :)

monrem007
18-12-2011, 13:05
cd

monrem007
18-12-2011, 13:08
oto

żona m
18-12-2011, 13:25
Wypowiem się w sprawie schodów. Są bardzo wygodne, nie są absolutnie strome, bo te które sa na zakręcie , są dość szerokie. Cały urok schodów polega na tym, ze nie maja spoczników. Podniesienie ściany kolankowej burzy wygląd całej bryły domu. Na piętrze pomieszczenie sa dość wysokie i skosy tak naprawdę nie są uciążliwe.

maksigi
18-12-2011, 17:45
cd

a jak to dachóweczka ?

piotrgawlik
18-12-2011, 18:12
Czy ktoś z Was kto jest już po poniższym zakresie robót może określić szacunkowy koszt w rozbiciu na robociznę i materiały ewentualnie łącznie robocizna i materiały:

-elektryka
-instalacja wod-kan gaz
-tynki cem
-ocieplenie poddasza+regispsy+malowanie+gładzie
-instalacja c.o. (podłogówka)
-kotłownia kocioł kondensacyjny
-wylewki
-elewacja (styr+drewno+tarasy+parapety)
-podbitka
-drzwi wew + strychowe
-brama garażowa+ drzwi wejściowe
-płytki ścienne
-płytki podłogowe
-biały montaż

Pomoże mi to zabudżetować kolejne prace oraz porównać z kosztorysem

the one
18-12-2011, 18:24
170 k pln za sso to bardzo malo...
nie buduje praktyczny 4 lecz z charakterem 4 i choc to inny projekt to wszystkie domy z tej pracowni(Domy z wizja) cechuje duza ilosc stali(rowniez ksztaltowej) i betonu
ja zmiescilem sie w dwoch setkach

piotrgawlik
18-12-2011, 18:26
cd

Czy Ty podbitkę będziesz robił od spodu krokwi?

monrem007
18-12-2011, 18:38
a jak to dachóweczka ?

Turmalin antracyt (ok.23k PLN/domek)

monrem007
18-12-2011, 18:39
Czy Ty podbitkę będziesz robił od spodu krokwi?

Na tym etapie - nie wiem. Myślę aby zrobić z blachy /tanio i też ładnie/

maja_73
19-12-2011, 09:16
170 tys za SSO - niezle, my jeszcze nie skonczylismy SSO ale koszty (wlacznie ze stanem zero) wychodza ok. 220-230 tys. brutto (w tym robocizna 65 tys brutto).
Dom jest niestety kosztowny - jezeli policzyc wszystkie zbrojenia, beton, dachowke plaska to niestety wychodzi drogo.
Mozna np. nie robic wienca na scianie fundamentowej oraz zmienic monolity na Terive (co akurat zrobilismy) ale to jest oszczednosc rzedu 5-10 tys zl.

My bedziemy budowac w Nysie - wiec ceny sa mniejsze niz we wro ... nasza cena obejmuje wszystkie prace zwiazane ze SSO + dach. Bedzie nam budowala zaufana i sprawdzona ekipa... Wykonawca zobaczyl projekt, policzyl i wyszlo mu wlasnie tyle ...

Caly weekend myslelismy nad roznymi zmianami i czytajac nasz watek - doszlo do pewnej korekty: polaczymy ze soba jedna lazienke z garderoba. Tym samym zostanie nam wydzielone 2 strefy ... jedna z dwoma umywalkami i toaleta, druga z wanna :) ...
W drugiej - na projekcie lewej lazience - bedzie pralnia z wyjsciem na balkon. Rezygnujemy z wyjscia na balkon z lazienki- tam bedzie okno ...

monia.d
19-12-2011, 10:18
My bedziemy budowac w Nysie - wiec ceny sa mniejsze niz we wro ... nasza cena obejmuje wszystkie prace zwiazane ze SSO + dach. Bedzie nam budowala zaufana i sprawdzona ekipa... Wykonawca zobaczyl projekt, policzyl i wyszlo mu wlasnie tyle ...

Caly weekend myslelismy nad roznymi zmianami i czytajac nasz watek - doszlo do pewnej korekty: polaczymy ze soba jedna lazienke z garderoba. Tym samym zostanie nam wydzielone 2 strefy ... jedna z dwoma umywalkami i toaleta, druga z wanna :) ...
W drugiej - na projekcie lewej lazience - bedzie pralnia z wyjsciem na balkon. Rezygnujemy z wyjscia na balkon z lazienki- tam bedzie okno ...



Czyli tam gdzie wykusz będziecie mieli dwa różne okna?


My na naszego Praktycznego z oknami (ale bez bramy garażowej i drzwi zewnętrznych ) na razie wydaliśmy 176 tyś. W tym ponad 6 tyś za ogrodzenie działki i bramę wjazdową. W tym mamy też już zrobione przyłącza - woda i prąd. Gaz właśnie się robi :-)
Ale u nas mąż sam wykopał fundamenty :-).

My zmieniliśmy strop na prefabrykowany filigran - nośność ma taką samą jak lany monolit ale szybciej się go robi i jest gładki od spodu więc nie wymaga tynkowania (jedynie uzupełnienia spoin między płytami)

maja_73
19-12-2011, 13:33
monia.d - nie do konca ... z perspektywy ulicy nie bedzie widac roznicy czy sa tam 2 okna czy dwoje drzwi ... wejscie na balkon bedzie tylko z pralni ( w projekcie - łazienka owymiarach 5,8 ) ... w naszej zasadniczej lazience, tam, gdzie w projekcie jest 2 wejscie na balkon bedzie okno o szerokosci takie jak drzwi baklonowe .. :). Zatem z zewnatrz nie bedzie widac roznicy i na uroku nie straci - a zyska na funkcjonalnosci ...

hitmebaby
19-12-2011, 19:39
no z tymi poszerzeniami to też za późno się zorientowałem. Faktycznie tak jest lepiej, ale można wybronić sie teraz, ale to zawsze obrona. Dziury pod uzupełniłem isomurem i ytongiem. Ale zadowolony z tego nie jestem.


SERDE
Nie wiem na ile znasz projekt budowlany Praktycznego, (patrząc na ilość postów na FM jesteś "świeżakiem" w temacie), ale właśnie tak jest w projekcie, że dach jest grafitowy, a brama jasnoszara. I muszę Cię zmartwić - ja też tak mam :-) Jakbyś nie wierzył zerknij na mój avatar :rolleyes:

monia.d
Muszę Cię niestety zmartwić, gdyż Twoje okna są niezbyt poprawnie wstawione. Brak im dolnego podparcia, a już posadowienie fixa w wykuszu na styropianie to szczyt partactwa tej ekipy. Czy dużego fixa od strony tylnej też masz posadowionego na styro? Przecież taki fix waży trochę kilogramów.
Nie zaproponowano ci systemowych poszerzeń?
Poczytaj więcej o tym tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?28764-Co-pod-pr%C3%B3g-okna-balkonowego&p=489826&viewfull=1#post489826
http://www.okna-mikolajczyk.pl/montaz/prawidlowy-montaz-drzwi-tarasowych-balkonowych

maalutkaa
19-12-2011, 19:52
Witam,
Wiem, że już nie raz był poruszany temat okien ale z tego co pamiętam to chyba nikt nie wspominał o stosowaniu szyby bezpiecznej w tych dwóch największych oknach. Jesteśmy już prawie zdecydowani na okna firmy Oknoplus Art Thermo. Parametry mniejszych okien to 4/18/3/15/4 natomiast dwóch największych okien to szyba CLIMATOP 6/12/6/14/6 u=0.7 (oczywiście mowa tu o fixie w jednej tafli niedzielonej). Jednak pan sprzedawca zasugerował, że warto byłoby zastosować szybę P2 tzw. antywłamaniową przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców, jednak przy zastosowaniu takiej szyby parametry okna przedstawiają się następująco 9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba)/10/6/10/9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba) u=0.8. Jak widać współczynnik przenikalności ciepła spada zaledwie o 0.1 tak twierdzi sprzedawca. Mam pytanie do osób, które mają przeszklenia w jednej fafli czy faktycznie jest konieczność stosowania tej wzmocnionej szyby? Czy tak wielka tafla ma tendencje do wyginania się?

r19
19-12-2011, 20:20
Witam,
Wiem, że już nie raz był poruszany temat okien ale z tego co pamiętam to chyba nikt nie wspominał o stosowaniu szyby bezpiecznej w tych dwóch największych oknach. Jesteśmy już prawie zdecydowani na okna firmy Oknoplus Art Thermo. Parametry mniejszych okien to 4/18/3/15/4 natomiast dwóch największych okien to szyba CLIMATOP 6/12/6/14/6 u=0.7 (oczywiście mowa tu o fixie w jednej tafli niedzielonej). Jednak pan sprzedawca zasugerował, że warto byłoby zastosować szybę P2 tzw. antywłamaniową przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców, jednak przy zastosowaniu takiej szyby parametry okna przedstawiają się następująco 9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba)/10/6/10/9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba) u=0.8. Jak widać współczynnik przenikalności ciepła spada zaledwie o 0.1 tak twierdzi sprzedawca. Mam pytanie do osób, które mają przeszklenia w jednej fafli czy faktycznie jest konieczność stosowania tej wzmocnionej szyby? Czy tak wielka tafla ma tendencje do wyginania się?

Trochę nie na temat, ale gdy byłem u przedstawiciela Oknoplusa, pan klikał i klikał w swoim programie i stwierdził, że takich przeszkleń w jednej tafli nie da się zrobić.
Podobnie z Oknoplastem, niektórzy pisali (np. miejski), że się nie da, przedstawiciel, u którego byłem twierdzi, że nie ma problemu.
Dziwne dziwy :)

Zaryl
19-12-2011, 21:14
Witam,
Wiem, że już nie raz był poruszany temat okien ale z tego co pamiętam to chyba nikt nie wspominał o stosowaniu szyby bezpiecznej w tych dwóch największych oknach. Jesteśmy już prawie zdecydowani na okna firmy Oknoplus Art Thermo. Parametry mniejszych okien to 4/18/3/15/4 natomiast dwóch największych okien to szyba CLIMATOP 6/12/6/14/6 u=0.7 (oczywiście mowa tu o fixie w jednej tafli niedzielonej). Jednak pan sprzedawca zasugerował, że warto byłoby zastosować szybę P2 tzw. antywłamaniową przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców, jednak przy zastosowaniu takiej szyby parametry okna przedstawiają się następująco 9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba)/10/6/10/9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba) u=0.8. Jak widać współczynnik przenikalności ciepła spada zaledwie o 0.1 tak twierdzi sprzedawca. Mam pytanie do osób, które mają przeszklenia w jednej fafli czy faktycznie jest konieczność stosowania tej wzmocnionej szyby? Czy tak wielka tafla ma tendencje do wyginania się?

Nie wiem czy tak wielka tafla ma tendencje do wyginania się, ale gdyby już doszło do stłuczenia takiej szyby to aż strach pomyśleć jakie by mogły być tego skutki. Dla świętego spokoju chyba warto zastosować w tych dwóch przypadkach bezpieczną szybę -ja tak zrobiłem. :rolleyes:

Whistle
20-12-2011, 10:58
Witam,
Wiem, że już nie raz był poruszany temat okien ale z tego co pamiętam to chyba nikt nie wspominał o stosowaniu szyby bezpiecznej w tych dwóch największych oknach. Jesteśmy już prawie zdecydowani na okna firmy Oknoplus Art Thermo. Parametry mniejszych okien to 4/18/3/15/4 natomiast dwóch największych okien to szyba CLIMATOP 6/12/6/14/6 u=0.7 (oczywiście mowa tu o fixie w jednej tafli niedzielonej). Jednak pan sprzedawca zasugerował, że warto byłoby zastosować szybę P2 tzw. antywłamaniową przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców, jednak przy zastosowaniu takiej szyby parametry okna przedstawiają się następująco 9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba)/10/6/10/9(4mm szyba 1 mm folia, 4mm szyba) u=0.8. Jak widać współczynnik przenikalności ciepła spada zaledwie o 0.1 tak twierdzi sprzedawca. Mam pytanie do osób, które mają przeszklenia w jednej fafli czy faktycznie jest konieczność stosowania tej wzmocnionej szyby? Czy tak wielka tafla ma tendencje do wyginania się?

witam maalutka,
my zastosowaliśmy pakiet bezpieczny 4.4.2 dla obydwóch fixów. Dzięki temu mamy święty spokój i nie martwimy się abytnio o ewentualną stłuczkę + fix z jednej tafli wygląda super i nie zamieniłbym tego na okno dzielone :)

p@nna migotka
20-12-2011, 11:54
Witam wszystkich i proszę o opinie na temat doboru koloru rolet zewnętrznych. Z tego co pamiętam Karo zamieściła zdjęcia swoich szarych rolet, ale nie przypominam sobie by ktoś prezentował rolety w kolorze stolarki okiennej. Czy decyzję o roletach trzeba podjąć na etapie stawiania murów, czy też bez większych konsekwencji można to zrobić przy montażu okien lub nawet później. Jak to jest finansowo? Czy takie kucie nadproży to nie są dodatkowe koszty? A może lepiej od razu zrobić większe otwory okienne lub zamówić odpowiednio mniejsze okna? Ale większe otwory okienne to już potem nie ma opcji zmiany decyzji... Jak to rozwiązaliście?

Whistle
20-12-2011, 13:22
Witam wszystkich i proszę o opinie na temat doboru koloru rolet zewnętrznych. Z tego co pamiętam Karo zamieściła zdjęcia swoich szarych rolet, ale nie przypominam sobie by ktoś prezentował rolety w kolorze stolarki okiennej. Czy decyzję o roletach trzeba podjąć na etapie stawiania murów, czy też bez większych konsekwencji można to zrobić przy montażu okien lub nawet później. Jak to jest finansowo? Czy takie kucie nadproży to nie są dodatkowe koszty? A może lepiej od razu zrobić większe otwory okienne lub zamówić odpowiednio mniejsze okna? Ale większe otwory okienne to już potem nie ma opcji zmiany decyzji... Jak to rozwiązaliście?

Witaj,
my zastosowaliśmy rolety w kolorze stolarki okiennej czyli "złoty dąb". Zdecydowaliśmy tak z kilku przyczyn:
1. roleta bardziej zlewa się z rama okna,
2. patrząc od wewnątrz przy zasuniętej rolecie widać fakture "złoty dąb", co dla nas jest przyjemniejsze niz szary1
3. Nie wprowadzilismy tym sposobem dodatkowego koloru.

Co do rodzaju rolet, to my nue kuliśmy nadproży tylko podnieślismy otwory, tym sposobem mamy rolety naokienne i obyło się to bez wiekszych problemów.

Prześledź moje posty, a pewnie znajdziesz gdzieś zdjęcia jak to wygląda.

Pozdrawiam.

r19
20-12-2011, 13:29
Whistle, odpowiedz proszę na pytanie z poprzedniej strony. Dzięki.

Whistle
20-12-2011, 14:51
Whistle, nie bardzo rozumiem, jak powiększyliście otwory okienne. Macie wyższe pomieszczenia? Przecież okna mają 235 cm, potem jest nadproże i wieniec. Gdzie miejsce na wyższy otwór? Wytłumacz proszę.

r19,
właśnie rozmawiałem z moim wykonawcą (sam jestem laikiem troszke w tych sprawach) i wiem, że dolne pomieszczenia mają wysokość 2.73 (posadzka jest już na gotowo - brakuje tylko płytek lub paneli). Podniesione mam o jeden stopień (schodek) pomieszczenia na parterze, ale to głównie z powodu zastosowania Terivy i chęci zachowania jednego poziomu sufitu. Nadproża okienne w salonie i w kuchni mam wylewane, tylko w małym pokoju jest standard.
Nie wiem czy coś Ci się rozjaśniło, jak nie to prześlę fotki.

Pozdrawiam!

karo_
20-12-2011, 15:52
Dobry wieczór Wszystkim,

dawno mnie tu na forum nie było, a Praktycznych coraz więcej, co za tym idzie, koncepcji o wyższości szarego nad szarym również przybywa. Każdy ma prawo do podejmowania decyzji w kwestii estetyki wykończenia wg własnego gustu, więc o tym może nie dyskutujmy :)
My z mężem dopasowaliśmy kolor bramy do koloru rolet i parapetów, więc i tak trochę inaczej niż projekcie. Ale właśnie sięgnęłam po projekt, by zacytować koncepcję samych projektantów: kolor bramy sugerowany to 7004 lub 7036 (szarości inne niż w obróbkach dachu). I na tym nie kończy się wątek tych odcieni. Autorzy sugerują, by w tym samym odcieniu wykonać obróbki blacharskie attyk i deski elewacyjnej, parapety, kątowniki aluminiowe do żaluzji, balustrady i portfenetry.
Panowie projektanci doskonale wiedzą, że diabeł i cały urok tego domu tkwi w detalach.


A tak na marginesie za dwa tygodnie, tuż po świętach oficjalnie wprowadzamy się do naszego Praktycznego. Kuchnia jest, podłogi i drzwi są, zostały schody i biały montaż w łazienkach :) No i druga warstwa farby w pokojach na parterze. Z zewnątrz dom skończony, nawet podjazd gotowy, ogrodzenie i ogród musi poczekać. Przy ładniejszej pogodzie zrobimy trochę zdjęć.

Poniżej obiecane Praktycznym na privie zdjęcia ze skończoną elewacją domu - brak jedynie oświetlenia, co sygnalizują sterczące kable.

megapol_mg
20-12-2011, 17:03
Witam . Mam do was pytanko czy ktoś z was przeróbkę drzwi żeby były od wewnętrznej strony schodów , tak żeby nie było ich widać od salonu ( tzn pokoiku i łazienki ) Czy to powoduje wyższy skok schodów ??? Czy ktoś z was orientuje się z was z tym

monia.d
20-12-2011, 18:48
Karo_ wasz domek wygląda już cudnie - a drewniana elewacja REWELACJA!!! Powiedz proszę co to za drewno i jak je zamontowaliście. Strasznie mi się [podoba :-).

lukasz1977
20-12-2011, 23:17
Witam . Mam do was pytanko czy ktoś z was przeróbkę drzwi żeby były od wewnętrznej strony schodów , tak żeby nie było ich widać od salonu ( tzn pokoiku i łazienki ) Czy to powoduje wyższy skok schodów ??? Czy ktoś z was orientuje się z was z tym

witaj,

umieszczając drzwi od łazienki w miejscu pierwszych 4-5 schodów tracisz ich ilości a co za tym idzie schody będą bardzo strome

lukasz1977
20-12-2011, 23:17
Nice Karo !

bacardi
20-12-2011, 23:26
karo_ super to wygląda :)

tomek101
21-12-2011, 06:45
KARO super.
widzieliśmy z żoną również w środku żona nie może sie doczekać naszego praktycznego 2
zaczynamy na wiosne 2012

r19
21-12-2011, 06:49
Karo_ wasz domek wygląda już cudnie - a drewniana elewacja REWELACJA!!! Powiedz proszę co to za drewno i jak je zamontowaliście. Strasznie mi się [podoba :-).

Przyłączam się do prośby. Czekamy na szczegóły technologiczne :)

r19
21-12-2011, 06:51
r19,
właśnie rozmawiałem z moim wykonawcą (sam jestem laikiem troszke w tych sprawach) i wiem, że dolne pomieszczenia mają wysokość 2.73 (posadzka jest już na gotowo - brakuje tylko płytek lub paneli). Podniesione mam o jeden stopień (schodek) pomieszczenia na parterze, ale to głównie z powodu zastosowania Terivy i chęci zachowania jednego poziomu sufitu. Nadproża okienne w salonie i w kuchni mam wylewane, tylko w małym pokoju jest standard.
Nie wiem czy coś Ci się rozjaśniło, jak nie to prześlę fotki.

Pozdrawiam!

Dzięki. Już wszystko wiem, bo też podpytałem wykonawcę. Podobno wszystko da się zrobić :)

karo_
21-12-2011, 08:41
Przyłączam się do prośby. Czekamy na szczegóły technologiczne :)

Dzień dobry:)

drewno na elewacji to świerk skandynawski, profil softline, przygotowany do montażu przez dostawcę. Montaż to tzw. metoda lekka sucha, wełna 7 cm plus 5 cm kładziona krzyżowo, membrana, 1,5 cm szczelina powietrzna, okapnik wykonany z tej samej blachy co wykończenie dachowe, ale jeszcze przed montażem styropianu na pozostałej części elewacji (inaczej problem z umocowaniem).
Całość montażu wykonana we własnym zakresie, wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane, a pozwala na znaczne obniżenie kosztów. W naszym wypadku całość wyniosła ok. 5 tys z wełną plus robocizna własna, gdzie ceny rynkowe zaczynały się od ok. 300-400 zł za m2.

p@nna migotka
21-12-2011, 12:56
Karo a czy można prosić więcej zdjęć - także z frontu. Wygląda super. Podziwiam, że sami to zrobiliście! I jak najwięcej szczegółów prosimy;-)

lapluk
21-12-2011, 15:25
Karo - wyglada super

monia.d czekamy na zdjecia z przodu

karo_
21-12-2011, 19:16
Karo a czy można prosić więcej zdjęć - także z frontu. Wygląda super. Podziwiam, że sami to zrobiliście! I jak najwięcej szczegółów prosimy;-)

:-) dzięki za pozytywny odzew

Załączam dwa ujęcia przodu plus kuchnia - ktoś niedawno pytał, czy te 8,4 m2 daje radę w kuchni. Nam się wydaje, że kuchnia jak na te gabaryty jest pojemna i dość przestronna. Zabudowa w kształcie podkowy daje mimo wszystko sporo szafek i blatu roboczego. Jasne kolory też dodają objętości... Zdjęcia jeszcze bez lodówki :)

p@nna migotka
21-12-2011, 21:15
Karo nieźle się spisaliście!! To chyba pierwsze zdjęcia Praktycznego w tej fazie;-) Mnie cieszą tym bardziej, że to wersja podstawowa. Pochwal się proszę ile taka przyjemność kosztowała i jak się ma tzw. stan deweloperski z kosztorysu do rzeczywistości.
Dziękujemy za zdjęcia.

Thomas_3
21-12-2011, 23:58
Czy ktoś z Was kto jest już po poniższym zakresie robót może określić szacunkowy koszt w rozbiciu na robociznę i materiały ewentualnie łącznie robocizna i materiały:

-elektryka
-instalacja wod-kan gaz
-tynki cem
-ocieplenie poddasza+regispsy+malowanie+gładzie
-instalacja c.o. (podłogówka)
-kotłownia kocioł kondensacyjny
-wylewki
-elewacja (styr+drewno+tarasy+parapety)
-podbitka
-drzwi wew + strychowe
-brama garażowa+ drzwi wejściowe
-płytki ścienne
-płytki podłogowe
-biały montaż

Pomoże mi to zabudżetować kolejne prace oraz porównać z kosztorysem


Wznawiam ponieważ myślę ze to pomoże wielu inwestorom tego domu

Obecnie jesteśmy na etapie ocieplenia i sami jesteśmy ciekawi jak tam dalej sprawy sie mają

Wiec zaczynam w miarę możliwości uzupełniajcie

1.nie robiłem tego jeszcze ale sam jswiadcze takie usługi wiec wyceniam to na ok 6000 pół na pół robocizna/ materiał
2.
3.
4.nie wiem ile ale zakupilem materiał 2x15 cm lambda 0,37 w granicach 3600zł
5.
6.
7.
8.materiał na ocieplenie styro 12cm plus siatka plus klej sam materiał ok 5000zl
9.materiał na podbitkę blacha drewnopodobna marki bratex 1750zł robocizna nie wiem bo umowa całościowa za 15000zł przy praktycznym 3
10.
11.drzwi stolpaw 3650zł z montażem brama nice z automatem nice 3850zł
12.
13.
14.


Zachęcam do wypełniania i pozdrwaima wszystkich praktytcznych

Myszka26
22-12-2011, 11:06
Witam,
Karo bardzo ładna kuchnia i cała reszta... :)
my jesteśmy posiadaczami projektu praktyczny 3 - lustro, budowę mamy zamiar rozpocząć na wiosnę 2012.
Zmiany, które na razie postanowiliśmy wprowadzić to:
1. likwidacja kominka (prawdopodobnie w przyszłości zdecydujemy się na biokominek)
2. w kuchni chcieliśmy wyeliminować ściankę od strony okien w jadalni, żeby tam wstawić taki mały aneks
3. przeniesienie kotłowni do pomieszczenia gospodarczego na końcu garażu
4. likwidacja wc pod schodami - schody metalowe a pod nimi przejście do garażu
5. w miejsce starej kotłowni - łazienka oraz spiżarka
6. przeniesienie łazienki na górze do pokoju nad wejściem + pralnia
7. w miejscu starych łazienek pokój z garderobą
i to chyba byłoby na tyle :)
Proszę o opinie:)

monrem007
22-12-2011, 13:06
Witam,
Karo bardzo ładna kuchnia i cała reszta... :)
my jesteśmy posiadaczami projektu praktyczny 3 - lustro, budowę mamy zamiar rozpocząć na wiosnę 2012.
Zmiany, które na razie postanowiliśmy wprowadzić to:
1. likwidacja kominka (prawdopodobnie w przyszłości zdecydujemy się na biokominek)
2. w kuchni chcieliśmy wyeliminować ściankę od strony okien w jadalni, żeby tam wstawić taki mały aneks
3. przeniesienie kotłowni do pomieszczenia gospodarczego na końcu garażu
4. likwidacja wc pod schodami - schody metalowe a pod nimi przejście do garażu
5. w miejsce starej kotłowni - łazienka oraz spiżarka
6. przeniesienie łazienki na górze do pokoju nad wejściem + pralnia
7. w miejscu starych łazienek pokój z garderobą
i to chyba byłoby na tyle :)
Proszę o opinie:)

Fajne zmiany (my juz mamy SSO Praktycznego 3 lustro) nie jestem pewien czy przepisy pozwalaja na umieszczenie w tak małym pomiszczeniu kotłowni (z tego co wiem to musi byc odpowiednia kubatura).

Myszka26
22-12-2011, 13:33
Monrem007
- jeżeli chodzi o umieszczenie kotłowni za garażem to po wstępnych rozmowach z projektantem jest taka możliwość - z tego co pamiętam to powinno być chyba ok 9 albo 10m3, dodatkowo podłoga tego pomieszczenia będzie wyrównana z poziomem podłogi w garażu i ściankę przesuniemy o jakieś 20cm na niekorzyść garażu.

monrem007
22-12-2011, 19:34
Monrem007
- jeżeli chodzi o umieszczenie kotłowni za garażem to po wstępnych rozmowach z projektantem jest taka możliwość - z tego co pamiętam to powinno być chyba ok 9 albo 10m3, dodatkowo podłoga tego pomieszczenia będzie wyrównana z poziomem podłogi w garażu i ściankę przesuniemy o jakieś 20cm na niekorzyść garażu.

to ok jak mozna, my u siebie zrobilismy podloge garazu dodatkowe 0,5m niżej niż jest w projekcie (trzy schodki) dzieki temu mamy wyzszy garaz, rozważcie tez taką opcję:>

karo_
23-12-2011, 12:45
Karo nieźle się spisaliście!! To chyba pierwsze zdjęcia Praktycznego w tej fazie;-) Mnie cieszą tym bardziej, że to wersja podstawowa. Pochwal się proszę ile taka przyjemność kosztowała i jak się ma tzw. stan deweloperski z kosztorysu do rzeczywistości.
Dziękujemy za zdjęcia.

Prawdę mówiąc, to zachowując dyscyplinę finansową przez cały okres budowy (szukanie jak najlepszych ofert dla dobrych jakościowo materiałów i rozwiązań, wykonanie kilku rzeczy we własnym zakresie - u nas elektryka, drewniana elewacja, częściowo rekuperacja, etc.), do etapu wykończenia można się zmieścić w budżecie skalkulowanym przez pracownię. Jednak na etapie wykończenia wydatki lecą w kosmicznym tempie, my przekroczyliśmy budżet pracowni o ok. 10%, ale w tych kosztach ujęliśmy podjazd (ok 18 tys.), kuchnię, rekuperację, rolety elektrycznie sterowane, pełne wyposażenie łazienek...

Whistle
23-12-2011, 20:07
Witajcie,
umieszczam kilka fotek domku - zdjęcia z dziś rano :)
Teraz działamy już w środku - sufity na górze zrobione, ciepełko już jest (podłogówka jest super) i powoli wszystko zaczyna wyglądać :)

Pozdrawiam.

Whistle
23-12-2011, 20:08
cd...

lukasz1977
24-12-2011, 15:18
Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świat Bożego Narodzenia wszystkim forumowiczom ...

Jarrek
24-12-2011, 17:55
Wesołych Świąt wszystkim "Praktycznym" :)

Myszka26
25-12-2011, 11:32
Wesołych Świąt... !!!

r19
27-12-2011, 07:53
Whistle, czy mógłbyś zrobić zdjęcie skrzynki rewizyjnej rolety od wewnątrz domu? Chciałbym zobaczyć jak to jest obudowane.

grigo
28-12-2011, 06:02
Mam prośbę. Czy ktoś kto wybudował w okolicach Krakowa mógłby mi polecić ekipę do SSO. Może być na prv by nie zaśmiecać wątku.
Dziękuje.

SERDE
28-12-2011, 11:51
SERDE
To szare to jest folia ochronna, a brama jest czerwona.
Co sądzisz o czerwonej i jaki kolor bramy Ty byś wybrał/ała do tego domu?

No widzę , że za bardzo prawda w oczy kole. Sugeruję zapoznać się z projektem i z sugestiami projektantów, a nie małpować i kupować "jak leci" to samo co forumowicze. Oni zapoznali się z lekturą projektu i nie popełnili tego błędu co Ty. To wszystko w tym temacie. Jeśli chodzi o kolor czerwony - machnij sobie na elewację. Będzie super. Na pewno będzie się domek wyróżniał.

Zaryl
28-12-2011, 12:56
No widzę , że za bardzo prawda w oczy kole. Sugeruję zapoznać się z projektem i z sugestiami projektantów, a nie małpować i kupować "jak leci" to samo co forumowicze. Oni zapoznali się z lekturą projektu i nie popełnili tego błędu co Ty. To wszystko w tym temacie. Jeśli chodzi o kolor czerwony - machnij sobie na elewację. Będzie super. Na pewno będzie się domek wyróżniał.

Znalazł się wizjoner :jawdrop: To właśnie ja radzę Tobie zapoznać się z projektem i sugestiami projektantów bo Ci są nie znane.
Jak byś znał projekt to nie wypisywał byś tych bredni i nie zaśmiecał wątku. Pytałem jaki kolor bramy garażowej byś wybrał do tego domu?!

maksigi
28-12-2011, 20:22
nie bardzo wiem o co chodzi SERDE
Do tej pory całkiem przyjemnie się czytało temat budowy "Praktycznego"
Niepotrzebne zaśmiecanie wątku i schodzenie do forumowej połajanki
Pytanie brzmi - PO CO ?

p@nna migotka
29-12-2011, 11:31
Panu SERDE już dziękujemy (za miłe wypowiedzi oczywiście). I może na tym zakończmy wymianę zdań z sympatycznym osobnikiem ;-) A ja tymczasem proponuję dyplomatycznie zmienić temat: czy ktoś może się podzielić ekipą do SSO na terenie woj. łódzkiego - mam już namiar od Zaryla (to ten co małpuje;-) - jeszcze raz dzięki, ale szukamy dalej - może uda się coś taniej. Będziemy wdzięczni - może być na priv aby nie zaśmiecać forum. Pozytywne pozdrowienia dla Wszystkich ;-) I Szczęśliwego Nowego Roku (na budowach:-)

piotrgawlik
30-12-2011, 18:15
Mam pytanko do osób które montują odkurzacz centralny, w których pomieszczeniach macie miejsca na podłączenie węża oraz szczotki, dotyczy Praktyczny 1

Zaryl
30-12-2011, 23:43
Mam pytanko do osób które montują odkurzacz centralny, w których pomieszczeniach macie miejsca na podłączenie węża oraz szczotki, dotyczy Praktyczny 1
W wiatrołapie, kuchni, garażu i jedno na poddaszu w "korytarzu".

piotrgawlik
01-01-2012, 15:24
W wiatrołapie, kuchni, garażu i jedno na poddaszu w "korytarzu".

Tylko jedno gniazdo na poddaszu, i czy pokój oraz salon będzie obsługiwany z kuchni?

bacardi
01-01-2012, 22:25
Tylko jedno gniazdo na poddaszu, i czy pokój oraz salon będzie obsługiwany z kuchni?
Gdzieś parę stron wcześniej dyskutowaliśmy na ten temat, jedno gniazdo na poddaszu przy "klasycznym" 9m wężu powinno wystarczyć dla praktycznego 1-2, dla 3-4 były obawy... na parterze osobiście rozważam szufelki w kuchni i przy wiatrołapie oraz gniazda w salonie i garażu (tu się jeszcze zastanawiam czy zostawić gniazdo na jednostce czy wyprowadzić pod drzwi)

Zaryl
02-01-2012, 00:43
Tylko jedno gniazdo na poddaszu, i czy pokój oraz salon będzie obsługiwany z kuchni?
Jedno gniazdo na poddaszu z wężem 9m obsłuży całe poddasze (P2), a salon oraz ten pokój na parterze będzie obsługiwany z wiatrołapu (u mnie wiatrołap "otwarty").

monia.d
02-01-2012, 07:49
A my w P3 mamy szufelkę w kuchni, gniazdo w salonie, na poddaszu zaraz obo drzwi do dużej sypialni, w garażu obok bramy oraz jedno na zewnątrz przy wyjściu na taras. A w wiatrołapie mamy gniazdo połęczone z taką jakby szufelką tylko pionową.
Na poddaszu wystarczy 9 m wąż - sprawdzałam sznurkiem :-).

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich Praktycznych :-)

r19
02-01-2012, 13:56
3. przeniesienie kotłowni do pomieszczenia gospodarczego na końcu garażu


Przenosicie też komin?

Myszka26
02-01-2012, 16:22
Przenosicie też komin?

Tak, przenosimy komin dodatkowo będzie on dwu-systemowy - do gazu i do pieca węglowego

tomek101
03-01-2012, 07:47
Witam ja też przenosze kotłownie w praktycznym 2 jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych,będę miał piec na eko groszek przy każdym czyszczeniu i doładowaniu pieca bardzo sie pyli.Obecnie użytkuje taki piec i mam niemiłe doświadczenia wegiel nie może zbyt wilgotny a co zatym idzie przy wsypywaniu pył osadza się wszędzie,poniżej moja propozycja na miejscu kotłowni bedzie pralnia a kotłownia jak najdalej.92782

anev
04-01-2012, 10:38
tomek101
praktyczny 2 ma pod schodami pustą przestrzeń,
warto ją zagospodarować choćby na spiżarnię,
której brak w tym domu.

tomek101
05-01-2012, 07:50
Odebrałem pozwolenie na budowe PRAKTYCZNY 2:wave:
wszystkie papierki załatwione teraz tylko czekać na pogode i zaczynamy.:)

Whistle
05-01-2012, 10:54
Odebrałem pozwolenie na budowe PRAKTYCZNY 2:wave:
wszystkie papierki załatwione teraz tylko czekać na pogode i zaczynamy.:)

super! powodzenia :)

Whistle
05-01-2012, 11:00
Whistle, czy mógłbyś zrobić zdjęcie skrzynki rewizyjnej rolety od wewnątrz domu? Chciałbym zobaczyć jak to jest obudowane.

r19,
dziś rano byłem na budowie i przesyłam świeżutkie fotki - akurat jest już otynkowane więc widać :) Co prawda folia ochronna jescze nie zdjęta, no ale i tak nieźle to wygląda :)

uchaha
05-01-2012, 17:46
Dzielicie fixa w salonie na pół, żeby zrobić drzwi przesuwane, wyjściowe do ogrodu?
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

sylaprus
05-01-2012, 17:59
Dzielicie fixa w salonie na pół, żeby zrobić drzwi przesuwane, wyjściowe do ogrodu?
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Witam!
My podzieliliśmy fixa na pół w salonie, są drzwi przesuwne i zrezygnowaliśmy z tego małego bocznego wyjścia na taras.
Pozdrawiam!

uchaha
05-01-2012, 18:30
Witam!
My podzieliliśmy fixa na pół w salonie, są drzwi przesuwne i zrezygnowaliśmy z tego małego bocznego wyjścia na taras.
Pozdrawiam!
I zakładam, że jesteście zadowoleni z tego rozwiązania, prawda?

uchaha
05-01-2012, 18:33
Panu SERDE już dziękujemy (za miłe wypowiedzi oczywiście). I może na tym zakończmy wymianę zdań z sympatycznym osobnikiem ;-) A ja tymczasem proponuję dyplomatycznie zmienić temat: czy ktoś może się podzielić ekipą do SSO na terenie woj. łódzkiego - mam już namiar od Zaryla (to ten co małpuje;-) - jeszcze raz dzięki, ale szukamy dalej - może uda się coś taniej. Będziemy wdzięczni - może być na priv aby nie zaśmiecać forum. Pozytywne pozdrowienia dla Wszystkich ;-) I Szczęśliwego Nowego Roku (na budowach:-)
Piszę na forum, bo pewnie wiele osób jest zainteresowana w kosztach budowy. Mam ekipę, która stawiała mury Praktycznego 3 za 25 tys. Fundament we własnym zakresie. Dach tegalit ciesielka + położenie - około 70 zł. za m2.

sylaprus
05-01-2012, 18:43
I zakładam, że jesteście zadowoleni z tego rozwiązania, prawda?
Tak, jesteśmy zadowoleni i to bardzo!

tomek101
06-01-2012, 11:10
Witam!
My podzieliliśmy fixa na pół w salonie, są drzwi przesuwne i zrezygnowaliśmy z tego małego bocznego wyjścia na taras.
Pozdrawiam!

Witam czy jest możliwość przedstawienia fotek i ile kosztuje takie okno?

sylaprus
06-01-2012, 12:29
Witam czy jest możliwość przedstawienia fotek i ile kosztuje takie okno?
Witam, postaram się zrobić to w przyszłym tygodniu, pozdrawiam!

Zaryl
06-01-2012, 22:29
Dzielicie fixa w salonie na pół, żeby zrobić drzwi przesuwane, wyjściowe do ogrodu?
Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Ja tak zrobiłem, więc myślę, że to dobre rozwiązanie :rolleyes:
Umieściłem gdzieś wcześniej na forum zdjęcia z takim przesuwnym oknem.

uchaha
07-01-2012, 10:45
Koszt takiego przesuwanego okna (MS okna) to około 5500 zł. Fix jest o połowę tańszy.

lapluk
07-01-2012, 17:34
fix polowe tanszy ja dostalem wycene na prawie 5 tysiecy za okno salonowe..za polowe to chyba ze slupkiem

uchaha
07-01-2012, 18:03
Chyba, że handlowiec pomylił się. Ale z wyceny wynika, że odejmuję 2500 zł. przy fixie O słupku nie było mowy.

jaceklwo
09-01-2012, 09:09
Witam, zwracam się z prośbą o podanie namiaru na firmy, które wykonują dachy płaskie / odwrócone.
Chodzi o Praktycznego 2.
Czy wszyscy forumowicze Praktycznych robili w systemie zgodnym z projektem czy inną technologią?
Za każdy namiar, sugestie i uwagę będę bardzo wdzięczny.
Można również pisać na maila [email protected]
pozdrawiam

p@nna migotka
13-01-2012, 20:44
Witamy serdecznie,
pytanie i prośba do Wszystkich o poradę: człowiek zajmujący się adaptacją naszego projektu (praktyczny 2) doradza zamianę stropu monolitycznego na terivę. Jakie są zalety/wady obu rozwiązań? Czy ktoś z Was dokonał takiej zmiany? Będziemy wdzięczni za wszystkie opinie ponieważ sami nie mamy jeszcze żadnej wiedzy na ten temat.

bacardi
13-01-2012, 21:33
Wielkim znawca nie jestem, ale każdy ma swoje wady i zalety, na internecie jest sporo artykułów na ten temat, warto poczytać...
Teriva jest tańsza, szybsza i prostsza w wykonaniu, strop będzie grubszy, ale gorzej tłumi, murowane ścianki działowe mozna stawiać tylko w miejscach gdzie wcześniej zaprojektowano wzmocnienia, problemy przy dużych powierzchniach, moze wystepowac klawiszowanie... To tak chyba podstawowe różnice na szybko, z tego co pamiętam pare osób z wątku zmieniało na terive więc na pewno dokładniej wyjaśnią. Mozna jeszcze przemyśleć filigran...

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

uchaha
14-01-2012, 10:30
Mam terrivę. Zdecydowałem się ze względu na bardzo wysoką cenę betonu. Wylanie monolitu będzie drogie. Jak z tłumieniem i klawiszowaniem mogę powiedzieć za rok.

maksigi
14-01-2012, 13:58
Ja zdecydowałem się na monolit i nie żałuję, bo daje mi to możliwość ewentualnego zmienienia ścian na górze.
Na teraz widzę, że projekt nie jest pozbawiony wad.
Przykład: najlepsza bryła pomieszczenia na górze( bo pełna wysokość bez skosów- pomieszczenie w ścianie szczytowej) zarezerwowana jest dla łazienki (ja postanowiłem połączyć dwie w jedną)
Mamy dużą super doświetloną z podwójnym oknem (które i tak trzeba zasłaniać, bo to łazienka) łazienkę i 3 pomieszczenia mieszkalne ze skosami
Jak za kilka lat znudzi mi się obecny układ pomieszczeń, to zawsze mogę zrobić rewolucję i zamieszkać w łazience :)

i

monia.d
16-01-2012, 22:13
A my mamy filigrana - płyty położone jednego dnia, zazbrojone i zalane, nośność jak monolit, gładkie toto od spodu więc nie trzeba tynkować sufitów. I też jesteśmy zadowoleni :-)

p@nna migotka
17-01-2012, 12:34
A jak finansowo ma się filigran do monolitu?

żona m
17-01-2012, 22:26
Karo fajnie u was. My już mieszkamy, ale ogarnąć dom do fotek ciężko.

Krzysiek.A
19-01-2012, 12:51
Macie jakieś ciekawe pomysły na podświetlenie domu nocą , myślałem nad zrobieniem z przodu i z tylu (tam gdzie będą płytki na elewacji) gzymsów i zamontowaniu oświetlenia led ładnie by podświetliły te dwie ściany

żona m
26-01-2012, 21:20
krzysiek a jesteś pewny , że potrzebne Wa m takie podświetlenie i w jakim celu? dom przecież nie jest ekspozycją muzealną aby ja podświetlać.

Whistle
27-01-2012, 09:35
A forum jak niedźwiedź... w sen zimowy zapadło... :)

Krzysiek.A
27-01-2012, 19:07
Wydaje mi się ze jest potrzebne , dom jest położony 30 metrów od głównej drogi i jest bardzo ciemno , dużo ludzi ma nocą oświetlone domy mi osobiście nie za bardzo podobają się zwisające lampy z podbitki .
Ledy są bardzo energooszczędne dwa podświetlenia (10m) to tylko 50W

krzysiek a jesteś pewny , że potrzebne Wa m takie podświetlenie i w jakim celu? dom przecież nie jest ekspozycją muzealną aby ja podświetlać.

p@nna migotka
27-01-2012, 20:21
Forum rzeczywiście podupadło niestety:-( Pewnie ożywi się wraz z nadejściem wiosny. Pytanie tylko czy będzie miał kto pisać - wszyscy będziemy na budowie;-)
Co do podświetlenia domu to jak najbardziej się zgadzam - ledy mogą być ozdobą i jednocześnie rozjaśnią nieco otoczenie domów- większość zapewne stoi poza granicami oświetlonych miast. Oświetlenie pod gzymsem wydaje się fajniejszym pomysłem niż klasyczne lampki w podbitce.

żona m
27-01-2012, 21:10
nie no, ledziki w podbitce to już jazda o bandzie.

bacardi
27-01-2012, 23:33
Forum rzeczywiście podupadło niestety:-( Pewnie ożywi się wraz z nadejściem wiosny. Pytanie tylko czy będzie miał kto pisać - wszyscy będziemy na budowie;-)
do tego czasu moze murator oficjalnie upubliczni forum na tapatalka i będziemy mobilni na budowie ;)
Ps. No i wlasnie włączyli :)

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Krzysiek.A
28-01-2012, 19:37
nie no, ledziki w podbitce to już jazda o bandzie.

Ledy w podbitce to była by już przesada mi chodziło o podświetlenie tych miejsc zaznaczonych na czerwono

http://img11.imageshack.us/img11/2605/43355680.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/43355680.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1747/24114680.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/7/24114680.jpg/)

żona m
28-01-2012, 21:25
to jak najbardziej ok. My tam planujemy jeden standardowy punkt świetlny. Przywykłam do praktycznego jeden, że Wasz wydaje mi się dziwny z garażem z boku, jakby mu coś brakowało.;)

p@nna migotka
28-01-2012, 21:53
Super to będzie wyglądać tylko trzeba będzie poszukać odpowiedniej barwy - mamy w mieszkaniu kilka żarówek ledowych i wszystkie dają zdecydowanie zimne, białe światło a nie wiem czy o taki efekt Ci chodzi. Oświetlenie w podbitce ledowe czy inne w ogóle jest niefajne - tu chyba jesteśmy zgodni.

Krzysiek.A
29-01-2012, 10:25
Trzeba kupić taśmy led kolor biały ciepły .Ja u siebie będę miał podświetlenie led połączone z podświetleniem schodów wejściowych podpięte pod czujnik ruchu.

p@nna migotka
29-01-2012, 10:31
ostatni zakupiony przez nas led miał być właśnie ciepły ale mu jakoś w praktyce nie wyszło więc szukamy dalej - inna firma może lepiej sobie poradzi ;-)

p@nna migotka
29-01-2012, 10:36
Jeszcze jedno pytanie - macie na dachach zamontowane wyłazy tak jak to jest w projekcie? Czy ktoś z tego zrezygnował? Czy to konieczne? Znajomy odradza a my jakoś nie mamy zdania na ten temat - więc trzeba podpytać u innych praktycznych;-)

siuta9
29-01-2012, 13:07
A ja potrzebuje Waszej podpowiedzi w innym temacie, jak myślicie czy duże okno w salonie sprawdzi się z drzwiami przesuwnymi? Jutro muszę złożyć zamówienie i wciąż nie mogę się zdecydować.

ania312
29-01-2012, 16:59
witam, juz jakis czas sledzimy forum, jestesmy na etapie zamawiania okien i chciałam zapytac czy nie przeraza was mycie okna na klatce schodowej ?. U nas jak byli na pomiarach proponuja jednak okno podzielic w połowie zeby było mozna otwierac . Wtedy jednak cały efekt prysnie. Czy wszyscy wstawiacie tam okno stałe?

lukasz1977
29-01-2012, 19:07
A ja potrzebuje Waszej podpowiedzi w innym temacie, jak myślicie czy duże okno w salonie sprawdzi się z drzwiami przesuwnymi? Jutro muszę złożyć zamówienie i wciąż nie mogę się zdecydować.

okno(HST oknoplast) zda egzamin -tez takie zamowilem, montaz w polowie marca

lukasz1977
29-01-2012, 19:12
okno na klatce schodowej - luksfery, chyba u miejskich jesli dobrze pamietam

żona m
29-01-2012, 19:23
okno na klatce schodowej - luksfery, chyba u miejskich jesli dobrze pamietam
tak, u nas są luksfery między innymi z tego tez powodu. Osobiście tak przywykłam do naszych luksferów, że nie wyobrażam sobie tam okien. ;)

żona m
29-01-2012, 19:25
p@nna u nas okno jest włazem na dach. Ty nie chcesz go mieć w ogóle? Dach bez wyjścia planujesz?

p@nna migotka
29-01-2012, 19:49
[QUOTE=żona m;5159032]p@nna u nas okno jest włazem na dach. Ty nie chcesz go mieć w ogóle? Dach bez wyjścia planujesz?[/QUO

chodzi mi o wyłaz kolo komina. Ktoś podpowiedział, że to zbędne więc się zastanawiamy i podpytujemy. Podobno nie wszyscy mają taki specjalne wyłazy. Do tej pory nawet nie wiedziałam, że taka kwestia istnieje - więc pytam. Ale domyślam się, że to potrzebne do ewentualnego czyszczenia komina z tym, że podobno nie jest to niezbędne. Powiem szczerze, że etap planowania jest okropny - tyle pytań, różne opinie (każdy ma oczywiście masę złotych rad). Wolelibyśmy już działać;-)

A co do mycia okna to w praktycznym 2 jest do niego dojście z 2 strony przez taras - przynajmniej z zewnątrz będzie jak umyć.

uchaha
30-01-2012, 08:53
[QUOTE=żona m;5159032]p@nna u nas okno jest włazem na dach. Ty nie chcesz go mieć w ogóle? Dach bez wyjścia planujesz?[/QUO

chodzi mi o wyłaz kolo komina. Ktoś podpowiedział, że to zbędne więc się zastanawiamy i podpytujemy. Podobno nie wszyscy mają taki specjalne wyłazy. Do tej pory nawet nie wiedziałam, że taka kwestia istnieje - więc pytam. Ale domyślam się, że to potrzebne do ewentualnego czyszczenia komina z tym, że podobno nie jest to niezbędne. Powiem szczerze, że etap planowania jest okropny - tyle pytań, różne opinie (każdy ma oczywiście masę złotych rad). Wolelibyśmy już działać;-)

A co do mycia okna to w praktycznym 2 jest do niego dojście z 2 strony przez taras - przynajmniej z zewnątrz będzie jak umyć.

Nie mam wyłazu i stopni kominiarskich. Nie jest to konieczne do odbioru dachu.
Na dach można też wejść po drabinie położonej na dachu.

megapol_mg
30-01-2012, 09:40
Witam . Zaczynam budowę w kwietniu Praktyczny4. Jestem na etapie uzgadniania ceny z murarzami ???? Czy ktoś z was wie jakie są koszta za murarkę takiego domu , może być cena P3 , jak to u was wyglądała za wymurowanie domu bez dachu z moim materiałem.???
Możecie pisać na priva

miejski
30-01-2012, 22:56
Zerknij do naszego dziennika, tam masz ceny za murarkę. Co prawda my mamy P1, ale zawsze to coś :-)
Wielkiej różnicy w murarce P1 i P3 nie powinno być...

tomek101
07-02-2012, 16:11
[QUOTE=p@nna migotka;5159102]

Nie mam wyłazu i stopni kominiarskich. Nie jest to konieczne do odbioru dachu.
Na dach można też wejść po drabinie położonej na dachu.

Witam jak mi wiadomo do odbioru domu potrzeba jest wizyta kominiarza i odpowiednie zaświadczenie.
U mojego znajomego byli i nie otrzymał zaświadczenia ponieważ brakowało mu 1 stopnia stwierdzili że
nie mogą bezpiecznie dostać się do komina po tych stopniach.

uchaha
08-02-2012, 13:47
Jak rozmawiałem z dekarzem, to mówił, że montuje stopnie w jednym na sto dachów. Nie upieram się, przy swoim rozwiązaniu.

Czy ktoś zamontował białe okna w praktycznym?

sojek1
08-02-2012, 15:21
Jeszcze jedno pytanie - macie na dachach zamontowane wyłazy tak jak to jest w projekcie? Czy ktoś z tego zrezygnował? Czy to konieczne? Znajomy odradza a my jakoś nie mamy zdania na ten temat - więc trzeba podpytać u innych praktycznych;-)
ROZPORZĄDZENIE
...
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

"§ 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.

§ 308. [...]
4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
...."

Jak zapewnisz dojście do komina to twoja sprawa byleby to miało ręce i nogi.

p@nna migotka
08-02-2012, 22:13
O dziękuję za konkret;-) Teraz już nie mam wątpliwości.

siuta9
14-02-2012, 16:55
Witam,

mam pytanie do tych co już zrobili elektrykę, ile poszło Wam kabli?

s_szpak
17-02-2012, 20:32
witaj, to jest zależne od tego ile robisz punktów. my mamy P1 i nam poszło ok. 800 metrow:)

lukasz1977
19-02-2012, 21:17
nie wiem czy temat pieca gazowego był poruszany - wiec prosiłbym o wypowiedz na ten temat

proszę o uzasadnienie dlaczego właśnie kondensacyjny de Dietrich ;-)

chyba ze polecacie coś innego

kaliszew
22-02-2012, 20:51
Witam, czy ktoś już może myślał o wykończeniu okien? Mam na myśli balustrady. Dotychczasowe ceny jakie dostałem są dość wysokie - ok 2000 na jedną (szklaną). Macie może wybrany jakiś tańszy system?

Pozdrawiam,

kaliszew
22-02-2012, 20:54
Witam, P4,

Długości kabli elektrycznych

3x1.5 - 547
3x2.5 - 500
koncentryk 102

Pozdrawiam

Arek..7
24-02-2012, 12:04
Witam wszystkich Praktycznych:welcome

My również zdecydowaliśmy się na P1. Obecnie jesteśmy na etapie papierologiiiii oraz łączy. Wszystko ładnie i szybko idzie wiec jest szansa że w niedługim czasie do akcji wkroczą koparki betoniarki no i jacyś fachowcy...
Pytanko na dzień dobry - czy ktoś wybudował już P1 lub 2 w Szczecinie-okolicach ? No i czy jest możliwość pozwiedzać porozmawiać i usłyszeć dobre rady ? Wiem ze Czajnik 32 startował rok temu...czy ktoś jeszcze? Panowie dajcie znać --->

Pozdrowienia!!!!!!

siuta9
25-02-2012, 12:07
Dziękuje za info odnośnie instalacji elektrycznej :)

p@nna migotka
25-02-2012, 21:50
Co do białych okien - nie wydaje mi się to dobrym pomysłem ze względu na elewację. Rozumiem, że niektórzy nie lubią brązowych okien (ja akurat wolę je niż białe) więc może w takim przypadku rozwiązaniem jest okno w dwustronnej okleinie. Nie pamiętam kto, ale były już takie zdjęcia na forum (białe okna po wewnętrznej stronie). To niestety jest chyba trochę droższe rozwiązanie.

siuta9
26-02-2012, 09:27
do p@nna migotka,

okna w jednostronnym kolorze są tańsze od dwustronnej okleiny

uchaha
26-02-2012, 17:49
Montujemy okna w okleinie z obu stron - ms okna, okleina winchester. Zastanawialiśmy się nad białymi od wewnątrz, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.

p@nna migotka
26-02-2012, 21:02
I dobrze zrobiliście. A tak by the way - to czemu ostatnio nikt zdjęć nie wkleja! ;-)

uchaha
27-02-2012, 14:20
wklejam, front

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=103423&d=1330352335

p@nna migotka
27-02-2012, 20:59
Cudny widok. Dach prezentuje się świetnie. Mogę prosić na priva info co to za dachówka (czy to stary dobry tagelit?) skąd i za ile (jesteśmy z tej samej okolicy). Gratulujemy i pozdrawiamy serdecznie.

uchaha
27-02-2012, 21:09
Stary dobry tegalit, jeżeli chodzi o hurtownię, to nie polecam tej mojej. Choć troszkę taniej, ale było za dużo przebojów. Polecam raczej Dagart ze Rzgowa. To była moja alternatywa, z której nie skorzystałem i żałuję.

Krzysiek.A
27-02-2012, 21:20
I dobrze zrobiliście. A tak by the way - to czemu ostatnio nikt zdjęć nie wkleja! ;-)
Salon
http://img52.imageshack.us/img52/8128/salon5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/52/salon5.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/5700/salon3s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/salon3s.jpg/)

Dolna łazienka
http://img607.imageshack.us/img607/3752/70448276.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/70448276.jpg/)

http://img831.imageshack.us/img831/2309/68982043.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/68982043.jpg/)

Górna łazienka

http://img36.imageshack.us/img36/4932/lazienkagora10.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/36/lazienkagora10.jpg/)

http://img13.imageshack.us/img13/4307/lazienkagora12.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/13/lazienkagora12.jpg/)

Hol i wiatrołap
http://img717.imageshack.us/img717/2946/goraholl5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/goraholl5.jpg/)

http://img18.imageshack.us/img18/5465/wiatrolap2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/wiatrolap2.jpg/)

http://img824.imageshack.us/img824/7418/wiatrolap3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/824/wiatrolap3.jpg/)


Na zdjęcia w oryginale będzie trzeba troszkę jeszcze poczekać :)

uchaha
27-02-2012, 22:13
zaszaleliście, respect

p@nna migotka
28-02-2012, 08:06
wow więcej na razie nie jestem w stanie napisać ;-) Poprzeczka wysoko - trzeba będzie skakać;-)
Pytanie dot. górnej łazienki - nie ma oryginalnych okien, domyślam się, że coś pozamienialiście ale nie mogę się doszukać jak to było...
Pytanie dot. dolnej łazienki - czy ją powiększaliście?czy to wizualka na bazie oryginalnych wymiarów.

Thomas_3
28-02-2012, 19:30
Jeśli mogę wtrącić swoją rade dla nowo budujących, to polecam poszerzyć nieco garaż oraz kuchnie. U nas garaż szerszy o 0,5m i nie wyobrażam sobie jak by tam parkował samochód gdyby tej przestrzeni zabrakło. Kuchnia i salon szersze o 0,3m tutaj niestety trochę za mało zostało przyjęte, teraz gdybym go stawiał raz jeszcze kuchnie zwiększył bym przynajmniej o 0,6m. Niestety projekt ma wady które po pierwszym entuzjazmie stają się bardziej widoczne. Według mnie te zbyt małe wymiary to pierwsza sprawa do poprawy.

Krzysiek.A
28-02-2012, 20:33
Jeśli mogę wtrącić swoją rade dla nowo budujących, to polecam poszerzyć nieco garaż oraz kuchnie. U nas garaż szerszy o 0,5m i nie wyobrażam sobie jak by tam parkował samochód gdyby tej przestrzeni zabrakło. Kuchnia i salon szersze o 0,3m tutaj niestety trochę za mało zostało przyjęte, teraz gdybym go stawiał raz jeszcze kuchnie zwiększył bym przynajmniej o 0,6m. Niestety projekt ma wady które po pierwszym entuzjazmie stają się bardziej widoczne. Według mnie te zbyt małe wymiary to pierwsza sprawa do poprawy.

Zgadzam się z tobą z tym poszerzeniem garażu ja u siebie poszerzyłem o 62 cm , linie zabudowy miałem 15m i jeszcze zlikwidowałem ściankę działowa w garażu
nad kuchnia jakoś nie pomyślałem


wow więcej na razie nie jestem w stanie napisać ;-) Poprzeczka wysoko - trzeba będzie skakać;-)
Pytanie dot. górnej łazienki - nie ma oryginalnych okien, domyślam się, że coś pozamienialiście ale nie mogę się doszukać jak to było...
Pytanie dot. dolnej łazienki - czy ją powiększaliście?czy to wizualka na bazie oryginalnych wymiarów.
Nie tak znowu wysoko co do łazienki to powstała ona z połączenia garderoby i łazienki na pietrze , dolna łazienka ma tylko przesuniętą ściankę (na wizualizacji to ta z półkami ) w głąb kotłowni

bacardi
28-02-2012, 21:47
Krzysiek.A całkiem fajnie to wygląda, ale TV w salonie chyba trochę za nisko ;)

Krzysiek.A
28-02-2012, 22:40
Krzysiek.A całkiem fajnie to wygląda, ale TV w salonie chyba trochę za nisko ;)
W oryginale będzie trochę wyżej , tak zęby siedząc na kanapie mieć środek tv przed oczami

żona m
29-02-2012, 07:12
Krzysiek fajnie to wygląda na wizkach. Kuchni nie macie zaprojektowanej, chętnie bym zobaczyła.
co do górnej łazienki, czy ścianę kolankową macie podwyższoną? osobiście nie wyobrażam sobie wanny pod skosem, który mam obecnie w garderobie, przebiłabym głową skos.:lol2: Co z oknami w łazience? Nie bardzo jeszcze rozgryzłam kształt łazienki górnej po połączeniu jej z garderobą. Mam też obawy czy zmieści się Wam stół w tym położeniu w wykuszu. no ale to tylko wizualizacja , resztę można zmienić w razie ''W''. Kominek też wydaje mi się jakoś nieoralnie duży, może to wina wizualizacji. Czekamy na fotki z realizacji. Pozdrawiam.

żona m
29-02-2012, 10:38
Przykleję z innego wątku fotki naszej dolnej łazienki. Kolorystyka podobna jak u Krzyśka.

http://images47.fotosik.pl/1372/bc3ccba60f4561e9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images41.fotosik.pl/1318/a0e3dc5ecfa80264med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images43.fotosik.pl/1381/bc0cbe76bc0f4b56med.jpg (http://www.fotosik.pl)

p@nna migotka
29-02-2012, 11:27
Hej Miejscy,
łazienka bardzo fajna. Ale w waszym dzienniku nie ma niestety jej zdjęć (tym bardziej cieszy oko ten widok). Wyszło bardzo ciekawie. Na dziś też bym tak swoją urządziła, ale zanim dojdziemy do tego etapu wszystko może się zmienić. My powiększamy nieco tą łazienkę kosztem wnęki w pomieszczeniu gospodarczym (Praktyczny 2). Dzięki temu umywalka nie będzie musiała być w świetle drzwi, co mi osobiście jakoś nie pasowało.

bacardi
29-02-2012, 17:46
Kuchni nie macie zaprojektowanej, chętnie bym zobaczyła..
też chętnie bym zobaczył jeśli macie projekt :)


Mam też obawy czy zmieści się Wam stół w tym położeniu w wykuszu.
A czy takiego samego ułożenia nie podają DzW jako przykład? mam nadzieję że się zmieści bo stół widziałbym podobnie

żona m
29-02-2012, 20:17
To, że tak jest na stronie biura projektowego, to nic nie znaczy. Tam salon tez wydaje się większy.:rolleyes: My mamy stół z sześcioma krzesłami w drugą stronę, bo tak jak na wizualce było ciasno. Nie można swobodnie wysunąć krzeseł bocznych.
migotko dziękuję , zdjęć nie ma w dzienniku, bo jakoś nikt tam chyba nie zagląda.

Krzysiek.A
29-02-2012, 20:23
Krzysiek fajnie to wygląda na wizkach. Kuchni nie macie zaprojektowanej, chętnie bym zobaczyła.
co do górnej łazienki, czy ścianę kolankową macie podwyższoną? osobiście nie wyobrażam sobie wanny pod skosem, który mam obecnie w garderobie, przebiłabym głową skos.:lol2: Co z oknami w łazience? Nie bardzo jeszcze rozgryzłam kształt łazienki górnej po połączeniu jej z garderobą. Mam też obawy czy zmieści się Wam stół w tym położeniu w wykuszu. no ale to tylko wizualizacja , resztę można zmienić w razie ''W''. Kominek też wydaje mi się jakoś nieoralnie duży, może to wina wizualizacji. Czekamy na fotki z realizacji. Pozdrawiam.
Nie mamy podniesionej ścianki kolankowej wanna jest oddalona od okna dachowego na tyle żeby nie walić głowa o sufit
Kuchnie będziemy mieli prawie identyczna jak na wizualizacjach z projektu
Może te zdjęcia lepiej pomogą zobaczyć układ łazienki

http://img684.imageshack.us/img684/9114/lazienkagora11.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/lazienkagora11.jpg/)

http://img269.imageshack.us/img269/7111/lazienkagora13.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/lazienkagora13.jpg/)

Szerokość wykuszu to ponad 3 metry stół powinien się zmieścić

żona m
29-02-2012, 21:04
Aaaaaaa teraz to widać dokładnie.
Krzysiek okna w łazienkach robicie do samej podłogi z wyjściem na balkonik boczny nad wykuszem?

bacardi
29-02-2012, 21:10
My mamy stół z sześcioma krzesłami w drugą stronę, bo tak jak na wizualce było ciasno. Nie można swobodnie wysunąć krzeseł bocznych.
Z 6'cioma jak na wizualizacji u Krzyśka - czyli 3+3? czy 4+2 (a raczej 2+2+1+1 ;)?


migotko dziękuję , zdjęć nie ma w dzienniku, bo jakoś nikt tam chyba nie zagląda.
Oj zagląda zagląda, a zdjęć nowych nie ma ;)

Krzysiek.A
29-02-2012, 21:37
Aaaaaaa teraz to widać dokładnie.
Krzysiek okna w łazienkach robicie do samej podłogi z wyjściem na balkonik boczny nad wykuszem?

Okna w łazience mam do samej podłogi , w Praktycznym 3 nie mam żadnego balkonu wiec chociaż taki mały to zawsze coś :p

żona m
29-02-2012, 23:44
aj no tak, toż to inna bryła w'' trójce'' jest i nie macie trasu nad garażem, bo garaż schowany. Ten balkonik przy łazience bardzo funkcjonalny jest.

p@nna migotka
01-03-2012, 19:37
aj no tak, toż to inna bryła w'' trójce'' jest i nie macie trasu nad garażem, bo garaż schowany. Ten balkonik przy łazience bardzo funkcjonalny jest.
A czy oba okna macie otwierane? Zastanawiam się czy jednego z nich nie zrobić w fixie. Ale czy to dobry pomysł... u nas łazienka będzie tak jak u Was połączona.

miejski
01-03-2012, 22:43
A czy oba okna macie otwierane? Zastanawiam się czy jednego z nich nie zrobić w fixie. Ale czy to dobry pomysł... u nas łazienka będzie tak jak u Was połączona.

Oba okna w górnej łazience (połączonej) mamy otwierane, chociaż prawe (patrząc od wewnątrz) będzie mało funkcjonalne, bo na balkoniku (za tym oknem) niedługo pojawi się jednostka zewnętrzna klimatyzatora.

Co do braku zdjęć w naszym dzienniku budowy, to jakoś tak "nie leży" nam pokazywanie wnętrz, głównie ze względów bezpieczeństwa. Coś tam niedługo może wrzucę, ale nie spodziewajcie się wielkiej fotorelacji.

Thomas_3
02-03-2012, 00:07
Co do braku zdjęć w naszym dzienniku budowy, to jakoś tak "nie leży" nam pokazywanie wnętrz, głównie ze względów bezpieczeństwa. Coś tam niedługo może wrzucę, ale nie spodziewajcie się wielkiej fotorelacji.

Przepraszam ale chyba nie rozumiem, po tym jak bardzo sie odsłoniliście pokazując miejsce zamieszkania, po tym jak pokazałeś jaką formę zabezpieczenia wybraliście do swojego domu (kontraktony), po tym jak poznaliśmy instalacje domowe, po tym jak wkleiliście drzwi i okna tym bardziej nie rozumiem ze nie dopowiedzieliście ze macie jeden z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych alarmów jakie można zainstalować w domku jednorodzinnym. Tym bardziej nie rozumiem podkręcania spirali intrygi. Do momentu zakończenia waszego dziennika będąc złodziejem dokładnie wiedział bym ze bezgłośne wejście do Waszego domku jest praktycznie nie do wykonania. A połączenie kontraktonów i cichego alarmu daje oraz powiadamiania gsm daje skutecznie do myślenia niedoszłym włamywaczom. Gdybym ja się decydował na dokumentowanie tego co wybudowałem zapewne zadbał bym o to żeby przekonać otoczenie ,że zastosowany system jest niezawodny. Do tej pory każde rozwiązanie było obszernie komentowane a to paradoksalnie nie. Dlaczego ???

żona m
02-03-2012, 07:29
Thomas dlatego właśnie, że już pokazaliśmy i opisaliśmy zbyt wiele, przeglądu domu dla ewentualnego złodzieja nie przewidujemy:no: To tak jakbym na tacy wystawiała zawartość całego naszego domu złodziejowi i napisała ''bierz co chcesz, decyzja o tym czy się opłaca należy do ciebie''.

p@nna migotka
02-03-2012, 21:49
Thomas dlatego właśnie, że już pokazaliśmy i opisaliśmy zbyt wiele, przeglądu domu dla ewentualnego złodzieja nie przewidujemy:no: To tak jakbym na tacy wystawiała zawartość całego naszego domu złodziejowi i napisała ''bierz co chcesz, decyzja o tym czy się opłaca należy do ciebie''.

Jakoś nie pomyślałam o tym w ten sposób... Rzeczywiście nigdy nie wiadomo, kto ogląda forum. Szkoda jednak bardzo, bo macie wielu życzliwych podglądaczy, którzy starają się wyciągać wnioski i którym forum pomaga planować własną budowę. Może to wskazówka dla reszty - można pokazywać, ale nie należy dać się zlokalizować. Takie czasy... Tak czy owak może trzeba wywalić z dziennika te informacje, które uważacie ze nie powinny się tam znaleźć.

uchaha
04-03-2012, 15:15
Ostatnio - pisałem stary, dobry tegalit. No właśnie wygląda jak stary i zniszczony. Mam duży problem, po zimie dach wysechł i wygląda kiepsko, porysowany, cały w smugach. Jak jest mokry wygląda idealnie, jak suchy to widać. Doradca techniczny Braasa ma zająć się problemem. Zobaczymy.
Miał ktoś taki problem? Jak wyglądają wasze dachy z tegalitu po zimie?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=104593&d=1330873660

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=104594&d=1330873699

p@nna migotka
04-03-2012, 21:13
Na zdjęciu widać, że przebarwienia i rysy są tylko na niektórych partiach dachu np. w okolicy okna dachowego - czy to aby nie zostało zniszczone przez dekarzy. Szczerze powiem, że mnie to zmartwiło... Mam nadzieję, że uda się coś z tym zrobić. A sprawdzaliście czy zacieki dają się umyć?
Czy to kolor ciemnoszary czy grafit?

uchaha
04-03-2012, 21:53
To grafit. Jeszcze nie próbowaliśmy myć dachówki, jak na razie próbuję zorientować się skąd przebarwienia i rysy.
Część pewnie można umyć, ale część obawiam się, że nie. Będę informował na bieżąco. Przykra sprawa, bo dach to duża kasa.

bacardi
04-03-2012, 22:10
uchaha rozumiem że przed zimą tego nie było? bo ta pierwsza dachówka z fotki to faktycznie wygląda na porysowaną wcześniej, co do reszty to pozostaje nadzieja że się zmyje...

uchaha
04-03-2012, 22:22
Przed zimą raczej nie było, choć nie sprawdzałem wszystkich.
Nie wiem, czy dachówki nie mają wady fabrycznej, że "za łatwo" się rysują.
Myliście swoje dachy?

uchaha
05-03-2012, 10:29
Diagnoza specjalistów - pył od dachówki ciętej na dachu, osadził się na dachu. Po umyciu dachu większa część powinna zejść.
Jeżeli któreś dachówki pozostaną porysowane, to dekarz zobowiązał się do ich wymiany na własny koszt.

r19
05-03-2012, 10:46
Miejscy, a jakie wnioski odnośnie elewacji? Macie już coś wybrane?
Jak sprawuje się pompa ciepła? Czytałem, że mieliście jakieś problemy. Mrozy Was nie wykończyły? :)

żona m
06-03-2012, 21:11
Kurka aż jutro sprawdzę co u nas na dachu, bo przecież wchodzili do nas na dach w styczniu poprawiać okno dachowe. Śnieg i lód by Wam tak porysował?

miejski
06-03-2012, 22:56
Miejscy, a jakie wnioski odnośnie elewacji? Macie już coś wybrane?

Elewacja ma być w kolorze bardzo jasno szarym. Jaki rodzaj tynku to się okaże.


Jak sprawuje się pompa ciepła? Czytałem, że mieliście jakieś problemy. Mrozy Was nie wykończyły? :)

Pompa "gra i buczy" :-) A tzw. "problemy" to moja wina. Raz na 1-2 miesiące mam czyścić filtry dolnego i górnego źródła. Co właśnie jakoś w styczniu zrobiłem, tyle że po tej czynności nie odkręciłem zaworów na DZ i pompa się uruchomiła i zasygnalizowała awarię. Po odkręceniu zaworów próbowałem resetować PC co tylko doprowadziło do zamarznięcia wymiennika (tak to określił p. Jarek z PPC) i zostaliśmy bez ogrzewania i CWU aż do rana, do kiedy to wymiennik się odmroził.
Woda więc była tylko ze zbiornika 300l, a CO w ogóle, ale temperatura wewnątrz spadła w ciągu nocy tylko o jakieś 1,5*C

uchaha
07-03-2012, 07:13
Kurka aż jutro sprawdzę co u nas na dachu, bo przecież wchodzili do nas na dach w styczniu poprawiać okno dachowe. Śnieg i lód by Wam tak porysował?

Pył, który osadził się na dachówce był po śniegiem i lodem, jak przyszła wiosna i śnieg zjechał po dachówce, to ją porysował i zostawił smugi. Chyba tak, to było.
Jak dekarze zrobią swoje, to proponuję zmuszać ich, żeby po sobie umyli cały dach.

r19
07-03-2012, 07:17
Miejski, ale dajecie teknoamerblok, albo płytki? A co z deskami na lewacji?

Co do pompy to miałem na myśli to co opisywałes jakiś czas temu, tzn., że pompa pracowała, a trudno Wam było podnieśc temperaturę w domu.

żona m
07-03-2012, 08:24
r19 to były problemy przejściowe, musieliśmy się dotrzeć z pompą.

r19
07-03-2012, 09:25
r19 to były problemy przejściowe, musieliśmy się dotrzeć z pompą.

Czyli bez zbędnego upiększania jesteście zadowoleni? :)
Ponawiam pytanie w temacie elewacji.

żona m
07-03-2012, 14:09
jak najbardziej, sezon zimowy zakończymy tańszymi opłatami niż za 75m mieszkanie w bloku.:wiggle:
Elewacja jasna szara, baranek, drewno będzie ale jakieś płyty drewnopodobne.

bacardi
07-03-2012, 20:52
miejski a jak Wam się spisuje deska barlinecka na podłogówce? czuć jakąś wyraźną różnicę względem płytek na parterze? zagęszczaliście jakoś bardziej pętle pod deskę?

r19
08-03-2012, 07:12
I jeszcze jedno pytanie do miejskich. Jaką macie grubość wylewki na parterze i na poddaszu?

r19
08-03-2012, 11:04
Witam, czy ktoś już może myślał o wykończeniu okien? Mam na myśli balustrady. Dotychczasowe ceny jakie dostałem są dość wysokie - ok 2000 na jedną (szklaną). Macie może wybrany jakiś tańszy system?

Pozdrawiam,

Czy ta kwota to za balustradę sprintplus firmy pimstal?

bacardi
08-03-2012, 17:12
Czy ta kwota to za balustradę sprintplus firmy pimstal?
komplet punktowych uchwytów i prętów mocujących na balustradę to wg ich katalogu ~100pln, dochodzą ocynkowane marki w warstwie ocieplenia + 4 kołki, które niech kosztują drugie tyle, choć to można już pewnie zamówić nawet u ślusarza... pytanie ile kosztuje tafla dociętego szkła bezpiecznego z 4 otworami i montaż?
wg kosztorysu DzW na wszystkie 6 balustrad przewidzieli ~5m szkła pilkingtona w cenie 1750pln z montażem, więc wydaje się, że powinno być zdecydowanie taniej...

r19
09-03-2012, 11:58
komplet punktowych uchwytów i prętów mocujących na balustradę to wg ich katalogu ~100pln, dochodzą ocynkowane marki w warstwie ocieplenia + 4 kołki, które niech kosztują drugie tyle, choć to można już pewnie zamówić nawet u ślusarza... pytanie ile kosztuje tafla dociętego szkła bezpiecznego z 4 otworami i montaż?
wg kosztorysu DzW na wszystkie 6 balustrad przewidzieli ~5m szkła pilkingtona w cenie 1750pln z montażem, więc wydaje się, że powinno być zdecydowanie taniej...

Dzięki za informację. Trzeba będzie po prostu zgłosić się do pimstalu po wycenę.

miejski
09-03-2012, 14:13
Trochę się nazbierało, więc odpowiadam:


miejski a jak Wam się spisuje deska barlinecka na podłogówce? czuć jakąś wyraźną różnicę względem płytek na parterze? zagęszczaliście jakoś bardziej pętle pod deskę?

Czuć wyraźną różnicę temperatury na górze. Według termometru jest to ok 1-1,5*C mniej niż na dole. Zapewne jest to wina właśnie słabszej przewodności cieplnej deski. Inną sprawą jest także to, że cały czas jeszcze nie doszedłem do docelowego ustawienia rotametrów w podłogówce. Robiliśmy także badanie termowizyjne i na poddaszu mamy trochę mostków (cztery rogi domu - połączenie ściany kolankowej, szczytowej i murłaty), które są do poprawki wiosną.
Generalnie temperatura dla nas jest akurat OK do spania.
Rurki podłogówki wszędzie co 10 cm, w strefie okien balkonowych zagęszczone do ok. 7 cm


I jeszcze jedno pytanie do miejskich. Jaką macie grubość wylewki na parterze i na poddaszu?

U nas wylewka to ok. 6cm


Witam, czy ktoś już może myślał o wykończeniu okien? Mam na myśli balustrady. Dotychczasowe ceny jakie dostałem są dość wysokie - ok 2000 na jedną (szklaną). Macie może wybrany jakiś tańszy system?

U nas balustrady schodowe ze stali nierdzewnej z wypełnieniem 3 taflami szkła + portfenetry szklane (3 szt.) z uchwytami - cena 5400zł. Poręcze schodowe gotowe, czekamy już ponad miesiąc na wypełnienia szklane oraz portfenetry. Wykonawca -> balustrady.com.pl (http://www.balustrady.com.pl/)

Thomas_3
12-03-2012, 23:30
Dach zakończony(inny niż w projekcie) wiec i ja wklejam kilka fotek naszego zmienionego praktycznego 3

Thomas_3
12-03-2012, 23:39
cd

uchaha
13-03-2012, 08:03
Dach zakończony(inny niż w projekcie) wiec i ja wklejam kilka fotek naszego zmienionego praktycznego 3

Brama garażowa to może Krispol - Ral 7004? Czy można zapytać się, jakie drzwi zamontowaliście do wejścia do garażu od strony ogrodu?

mb1808
13-03-2012, 10:39
Witam wszystkich Praktycznych.
Mam prosbe o podanie ilości materiału jaką zuzyliście do wylania stropu - monolit.
Jezeli jest mozliwoś prosze o podanie ilości betonu, stali, desek i stempli potrzebnych do wykonania tej operacji.
Zastanawiam się nad wykonaniem stropu z płyt i chciałem porównać ceny tych rozwiązań. CZy ktoś z was zastosował takie rozwiązanie? Czy jesteście zadowoleni?
Będę budował 4 jednak wszelkie informacje od budujacych 1,2,3 również wskazane :)

Dzieki za pomoc.

hitmebaby
13-03-2012, 13:25
Hej praktyczni,

czy możecie mi powiedzieć na jakiej wysokości będziecie mieli blat kuchenny. Sprawa pilna, bo nie wiem czy nie zrobiłem sobie kuku, a doświadczenie wielu pomoże.

1973dorka
13-03-2012, 14:03
Witam wszystkich budujacych!!!
Zaczelismy budowę praktycznego 3.:yes:
Nasz praktyczny bedzie jednak podpiwniczony,a co za tym idzie droższy w budowie.:(
postaram się wkrtce wstawić jakies fotki.

piotrgawlik
13-03-2012, 16:07
U nas okna wyglądają tak.

Thomas_3
13-03-2012, 19:58
Brama garażowa to może Krispol - Ral 7004? Czy można zapytać się, jakie drzwi zamontowaliście do wejścia do garażu od strony ogrodu?

Brama garażowa to NICE kolor faktycznie z palety ral numer 7004. Drzwi od tyłu to najtańszy marketowy horman ocynkowany zdaje sie ze około 350zł. Plan mam ambitny udostępnić budowlańcom tylko wejście od tyłu ,ażeby nie niszczyli docelowej bramy i drzwi. Po budowie poszukam takich samych drzwi tylko ocieplanych i je wymienimy.

Thomas_3
13-03-2012, 20:13
Witam wszystkich Praktycznych.
Mam prosbe o podanie ilości materiału jaką zuzyliście do wylania stropu - monolit.
Jezeli jest mozliwoś prosze o podanie ilości betonu, stali, desek i stempli potrzebnych do wykonania tej operacji.
Zastanawiam się nad wykonaniem stropu z płyt i chciałem porównać ceny tych rozwiązań. CZy ktoś z was zastosował takie rozwiązanie? Czy jesteście zadowoleni?
Będę budował 4 jednak wszelkie informacje od budujacych 1,2,3 również wskazane :)

Dzieki za pomoc.

Będę leciał z pamięci bo nie mam notatek chwilowo

beton b25 około 27m3
stal w okolicy 3 ton
deski około 6m3
stemple 150szt
pasy 170mb
szpilki fi 10 ok 75szt
nakretki i podkładki 10 kg
pianki 5szt
gwożdzie budowlane 15kg
podkładki plastikowe do zbrjeń 2op

Nasz dom to praktyczny 3 szerszy o prawie 1m
Zbrojenia i grubości stropu trochę uszczuplone

uchaha
13-03-2012, 21:10
Brama garażowa to NICE kolor faktycznie z palety ral numer 7004. Drzwi od tyłu to najtańszy marketowy horman ocynkowany zdaje sie ze około 350zł. Plan mam ambitny udostępnić budowlańcom tylko wejście od tyłu ,ażeby nie niszczyli docelowej bramy i drzwi. Po budowie poszukam takich samych drzwi tylko ocieplanych i je wymienimy.

Podziękował

p@nna migotka
13-03-2012, 22:02
A my mamy pytanie - jakie macie kominy? Systemowe - jeśli tak to jakich firm. Wyszukaliśmy w co zainwestował Miejski ale mamy nadzieję znaleźć zdecydowanie tańszą opcję. Jakieś podpowiedzi?
Thomas -zmieniliście kształt dachówki czy coś jeszcze?

uchaha
14-03-2012, 12:01
Thomas, Twoja brama garażowa była droższa niż 4500 zł.?

Thomas_3
14-03-2012, 16:34
A my mamy pytanie - jakie macie kominy? Systemowe - jeśli tak to jakich firm. Wyszukaliśmy w co zainwestował Miejski ale mamy nadzieję znaleźć zdecydowanie tańszą opcję. Jakieś podpowiedzi?
Thomas -zmieniliście kształt dachówki czy coś jeszcze?


Kominy mamy schiedla rondo i rondo plus koszt obu to okolice 5500zł Pod uwagę brałem też niemiecki system Plewa, ale po konkretnych wyliczeniach wychodziło tylko trochę taniej. Już po zakupie schiedla dostałem też oferte lejera która była dość atrakcyjna.


Ważniejsze zmiany jakich dokonaliśmy to:

1. Poszerzenie garażu o 50cm
2. Poszerzenie kuchni i salonu o 40cm
3. Przeniesienie kotłowni do pomieszczenia za garażem i powiększenie go
4. Cofnięcie ściany od prysznica do pomieszczenia pod schodami aby troszkę zwiększyć przestrzeń w wc
5. Zrezygnowaliśmy z dużego okna w gabinecie na rzecz mniejszego
6. Zmiana drzwi z naświetlami na standardowy wymiar
7. Dołożone dwa małe okna w garażu
8. Górna łazienka zwiększona o 30 cm na rzecz mniejszej dostępnej z sypialni
9. Zmiana okna w salonie na HS
10. Zamiana mniejszego okna fix w wykuszu na uchylno - rozwierne
11.Podzielenie dużego okna w wykuszu na pół ze względów bezpieczeństwa

To chyba najważniejsze zmiany które moim skromnym zdaniem zrobiły z niego bardziej praktyczny niż jest :)


uchaha

Nasza brama kosztowała 3850zł brutto z napędem i montażem

maksigi
14-03-2012, 21:01
U nas okna wyglądają tak.

a dachówkę jaką masz ?

uchaha
15-03-2012, 11:14
Nasza brama kosztowała 3850zł brutto z napędem i montażem[/QUOTE]

jak tego dokonaliście? Dostałem wycenę na 4600 + vat na tą bramę...zwariować można, jak jesteście z łódzkiego, to możecie zdradzić gdzie zamawialiście bramę?

Thomas_3
15-03-2012, 20:37
Nasza brama kosztowała 3850zł brutto z napędem i montażem


jak tego dokonaliście? Dostałem wycenę na 4600 + vat na tą bramę...zwariować można, jak jesteście z łódzkiego, to możecie zdradzić gdzie zamawialiście bramę?

Jesteśmy ze świętokrzyskiego a bramę zamawialiśmy w firmie INFERNO

żona m
16-03-2012, 13:20
Thomas zerknęłam no Twoje fotki i myślę'' kurka nasz dom z czasów budowy'':rotfl:

monia.d
16-03-2012, 21:24
Witam wszystkich Praktycznych.
Mam prosbe o podanie ilości materiału jaką zuzyliście do wylania stropu - monolit.
Jezeli jest mozliwoś prosze o podanie ilości betonu, stali, desek i stempli potrzebnych do wykonania tej operacji.
Zastanawiam się nad wykonaniem stropu z płyt i chciałem porównać ceny tych rozwiązań. CZy ktoś z was zastosował takie rozwiązanie? Czy jesteście zadowoleni?
Będę budował 4 jednak wszelkie informacje od budujacych 1,2,3 również wskazane :)

Dzieki za pomoc.



Witam,
my mamy strop z płyt - filigranowy. Jesteśmy bardzo zadowoleni - odeszło nam sporo tynkowania bo sufit jest gładziutki (jedynie łączenia płyt musimy przeciągnąć gładzią). Płyty położone w jeden dzień , potem dozbrojone i dolane betonem.


A ja mam pytanie o wełnę na docieplenie poddasza - ile wam poszło? Docieplaliście i połacie dachu i strop?

miejski
16-03-2012, 22:40
A ja mam pytanie o wełnę na docieplenie poddasza - ile wam poszło? Docieplaliście i połacie dachu i strop?

Poszło jakieś po 110 m2 wełny. Ocieplone skosy do 1metra powyżej sufitów + sufit nad pomieszczeniami poddasza.

mb1808
18-03-2012, 20:10
Thomas_3 dzięki za odpowiedz na moje pytanie. Twoja pomoc będzie nieoceniona przy przeliczeniach :)

Do już budujących mam jeszcze prośbe o pomoc.
W projekcie ściany mam zaprojektowane z ceramiki jednak znalazłem skład który oferuje mi beton komórkowy Termalica o prawie 5000 PLN taniej od Ceramiki.
Czy jest możliwa szybka zmiana przez Kier bud-a czy projekt musi przejść przez rączki projektanta i ponowne wszystkie uzgodnienia w urzędach?

Będę wdzięczny za pomoc i ewentulane podpowiedzi jak ugryźć temat :)
Odpowiedzi mogą być na priv.

r19
18-03-2012, 20:42
Thomas_3 dzięki za odpowiedz na moje pytanie. Twoja pomoc będzie nieoceniona przy przeliczeniach :)

Do już budujących mam jeszcze prośbe o pomoc.
W projekcie ściany mam zaprojektowane z ceramiki jednak znalazłem skład który oferuje mi beton komórkowy Termalica o prawie 5000 PLN taniej od Ceramiki.
Czy jest możliwa szybka zmiana przez Kier bud-a czy projekt musi przejść przez rączki projektanta i ponowne wszystkie uzgodnienia w urzędach?

Będę wdzięczny za pomoc i ewentulane podpowiedzi jak ugryźć temat :)
Odpowiedzi mogą być na priv.

Buduj z czego chcesz. Nic nie musisz załatwiać. W projekcie jest ceramika, a ja buduję z silikatów.

monia.d
18-03-2012, 21:24
miejski jak zawsze niezawodny - wielkie dzięki za odpowiedź. Jutro musimy zamówić wełnę bo prawdopodobnie mają byc jakieś podwyżki cenowe.
Miejski jakie wylewaliście posadzki na ogrzewanie podłogowe - miksokreta czy te samopoziomujące się.

bacardi
18-03-2012, 21:27
teoretycznie jak kiedyś rozmawiałem z architekt, to każdy materiał ma inne właściwości nośne i dobrze by było sprawdzić czy czegoś nie trzeba przeliczyć (beton komórkowy ma chyba mniejszą wytrzymałość), a w praktyce pewnie jest to pomijalne...

miejski
19-03-2012, 07:58
Miejski jakie wylewaliście posadzki na ogrzewanie podłogowe - miksokreta czy te samopoziomujące się.

Wylewki były z miksokreta. Wyszło bardzo ładnie i ekipa też była konkretna (cały dom zrobili od godz. 9 do 15).

monia.d
20-03-2012, 08:10
Miejski dzięki. My też mamy niezłą ekipę (już sprawdzona). Ale u nas dopiero jutro zaczynają podłogówkę - posadzki wylewamy w przyszłym tygodniu. Za to tynki wyszły rewelacyjnie. Teraz będzie wszystko schło - tj. tynki i wylane posadzki. A tak w ogóle to ile to powinno schnąć zanim wkroczymy z płytkami :).

monrem007
20-03-2012, 16:22
Witam wszystkich!
Aktualnie jesteśmy na etapie wyboru okien do naszego Praktycznego 3. Oto wycena jaką dostaliśmy:
-Okna dwu szybowe 5-cio komorowe z dwustronną okleiną złoty dąb 13.621 +VAT
-bezpieczne szyby w salonie jadalni i kuchni 2700+VAT
-ciepły montaż 3675+VAT
-grzybki antywłamaniowe 240+VAT
-srebrne klamki 80 +VAT
-montaż duża tafla 500+VAT
Co razem daje kwotę około 22 200 z VAT
Co o tym sądzicie? Bardzo proszę o Wasze opinie.
Pozdrawiam wszystkich Praktycznych.

r19
22-03-2012, 09:30
Pakiety 2-szybowe i "ciepły montaż"?
Jakie U mają te okna? Bo jakoś mi się to nie widzi....

monrem007
22-03-2012, 11:35
Pakiety 2-szybowe i "ciepły montaż"?
Jakie U mają te okna? Bo jakoś mi się to nie widzi....

Okna mają U 1.0 Czemu się nie widzi? Proszę o opinię bo to dla nas ważne.

r19
22-03-2012, 11:57
Osobiście będę wstawiał okna z pakietami 3- szybowymi. Przy takich przeszkleniach (mówię o tych dużych) uważam, że będzie to bezpieczniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie.

p@nna migotka
22-03-2012, 13:15
Z tego co czytaliśmy, pytaliśmy to warto jednak zainwestować w pakiet trzyszybowy.

miejski
22-03-2012, 17:14
monrem007 ja również sądzę, że ta oferta na okna wcale nie jest rewelacyjna.

Ja rok temu za okna Jezierski Premium Ultra (3-szybowe, 6-komorowe, profil skrzydła i ramy o gr. 82mm) dałem prawie tyle samo (odejmując tzw. ciepły montaż, bo ja mam tradycyjny).

Co to w ogóle za okna (producent, profil), bo w tej technologii na pewno U okna nie ma 1. To o czym piszesz to jest raczej U pakietu szybowego.

uchaha
22-03-2012, 18:04
Też się dołączę, cena jak za trzy szyby. Chyba, że podzieliliście dużego fixa na część otwieraną i są jeszcze inne kosztowne zmiany.

U mnie teraz decyzje odnośnie kominka. Nie macie wrażenia, że fachmani od kominków strasznie dużo zarabiają? Montaż kominka, to pewnie praca na dwa dni. Wkład kosztuje 5000, cena z montażem 10 tys. I bez żadnej drogiej obudowy i innych kosztownych elementów. Jak sobie poradziliście z tym problemem?

maksigi
23-03-2012, 08:41
Witam wszystkich!
Aktualnie jesteśmy na etapie wyboru okien do naszego Praktycznego 3. Oto wycena jaką dostaliśmy:
-Okna dwu szybowe 5-cio komorowe z dwustronną okleiną złoty dąb 13.621 +VAT
-bezpieczne szyby w salonie jadalni i kuchni 2700+VAT
-ciepły montaż 3675+VAT
-grzybki antywłamaniowe 240+VAT
-srebrne klamki 80 +VAT
-montaż duża tafla 500+VAT
Co razem daje kwotę około 22 200 z VAT
Co o tym sądzicie? Bardzo proszę o Wasze opinie.
Pozdrawiam wszystkich Praktycznych.

Oferta jest więcej niż słaba

- do dużych przeszkleń w jadalni i salonie dopłacałem coś około 2 tys
- ciepły montaż tak naprawdę to marketing inwestycja może się zwróci po 50 latach ja się nie zdecydowałem ale u mnie to coś około 2 tys więcej za to chcieli
grzybki antywłamaniowe - ok u mnie były w cenie
srebrne klamki - ok choć u mnie było w cenie
montaż wszystkich okien coś około 2 tys

za pakiet 3 szybowy kolor dwustronny winchester okna całość 0,7-08 zapłaciłem 19 tys z Vatem w MS okna (fakt zamawiałem w zimie jak ceny były lepsze)

hitmebaby
25-03-2012, 12:45
Ja uważam, że ok. Też mam 2 szyby i ciepły montaż. ale jak to na budowie i w ringu bokserkim :) na końcu jestem sam i sam podejmujesz decyzję. :)


Witam wszystkich!
Aktualnie jesteśmy na etapie wyboru okien do naszego Praktycznego 3. Oto wycena jaką dostaliśmy:
-Okna dwu szybowe 5-cio komorowe z dwustronną okleiną złoty dąb 13.621 +VAT
-bezpieczne szyby w salonie jadalni i kuchni 2700+VAT
-ciepły montaż 3675+VAT
-grzybki antywłamaniowe 240+VAT
-srebrne klamki 80 +VAT
-montaż duża tafla 500+VAT
Co razem daje kwotę około 22 200 z VAT
Co o tym sądzicie? Bardzo proszę o Wasze opinie.
Pozdrawiam wszystkich Praktycznych.

żona m
25-03-2012, 21:44
U mnie teraz decyzje odnośnie kominka. Nie macie wrażenia, że fachmani od kominków strasznie dużo zarabiają? Montaż kominka, to pewnie praca na dwa dni.
słowo klucz PEWNIE. Też tak myślałam, póki nie zaczęli montować kominka u nas. Prace trwały prawie 2 tygodnie.

żona m
25-03-2012, 21:45
A co słychać u innych Praktycznych? Mam pytanie do tych, ktorzy już postawili domy. Jak z Waszymi ogrodami, jakieś plany, wizje, konkrety?

Kopaczo
26-03-2012, 15:40
Witam wszystkich sympatyków i juz mieszkańców Praktycznego.

Postanowiłem i ja dołączyc do grupy szcześliwców i jestem w trakcie budowy Praktycznego 1.
Pewnie wielu zaskocze ale moj dom budowany jest z drewna :)
Przeprojektowany został przez profesjonalną firmę, i budowany z ciezkiego szkieletu drewnianego.posadzki wylewane zarówno na gorze jak i na dole.
Całośc domu ogrzewanie podlogowe, do którego bedzie uzyta pompa ciepla P-W Altherma LT zintegrowana ( zbiornik wody 200 l ) oraz rekuperator vallox 121 se
Sciany 20 cm wełny miedzy płytami oraz 12 cm na zewnątrz. okna drewniane trzyszybowe U-0.7

Pozdrawiam serdecznie

s_szpak
26-03-2012, 16:31
witam, my zapłaciliśmy za kominek ok.13,500 z tym , ze zdecydowaliśmy sie na turbo kominek i rozprowadzenie ciepła do wszystkich sypialni na górze:) montaz trwał ok 8 dni

p@nna migotka
26-03-2012, 20:40
Drewniany praktyczny - wow! ;-)

żona m
27-03-2012, 09:10
ciekawa jestem jak będzie wyglądał ten dom z drewna. Możesz wstawić jakieś fotki projektu?

pafka73
27-03-2012, 11:49
Witam, dawno mnie tu nie było. Mam pytanie do budujących Praktychny2 (1 też) o portfenetry, niestety PimStal już nie produkuje takich, które mam w projekcie z pracowni DW. Zapytałem ich i polecili mi firmę METALICO ale chcę sobie porównać z jakimiś innymi propozycjami. Czy ktoś jeszcze ma namiar na jakieś firmy, które robią takie rzeczy (szczególnie z okolic Łodzi)? Jeśli tak to poproszę o podanie. Dzięki.