PDA

Zobacz pełną wersję : projekt PRAKTYCZNY pracownia DOMY Z WIZJĄ



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

Kopaczo
27-03-2012, 11:53
Jak bede mial chwilke postaram się wrzucić pare zdjęć z budowy

żona m
27-03-2012, 12:00
Witam, dawno mnie tu nie było. Mam pytanie do budujących Praktychny2 (1 też) o portfenetry, niestety PimStal już nie produkuje takich, które mam w projekcie z pracowni DW. Zapytałem ich i polecili mi firmę METALICO ale chcę sobie porównać z jakimiś innymi propozycjami. Czy ktoś jeszcze ma namiar na jakieś firmy, które robią takie rzeczy (szczególnie z okolic Łodzi)? Jeśli tak to poproszę o podanie. Dzięki.
nam robi lokalna firma, o czym miejski już napisał kilak postów wcześniej.

jas t
27-03-2012, 21:05
Prześledziłem rysunki szczegółowe ze strony projekty z wizją, niestety nie znalazłem informacji na temat wysokości ścianki kolankowej. Czy ktoś z budujących mógłby podzielić się tą informacją ?

bacardi
27-03-2012, 21:36
jas t o ile dobrze odczytałem rysunek techniczny, to od podłogi do skosu jest łącznie 104cm

Zaryl
27-03-2012, 22:30
Witam, dawno mnie tu nie było. Mam pytanie do budujących Praktychny2 (1 też) o portfenetry, niestety PimStal już nie produkuje takich, które mam w projekcie z pracowni DW. Zapytałem ich i polecili mi firmę METALICO ale chcę sobie porównać z jakimiś innymi propozycjami. Czy ktoś jeszcze ma namiar na jakieś firmy, które robią takie rzeczy (szczególnie z okolic Łodzi)? Jeśli tak to poproszę o podanie. Dzięki.

www.rezal.pl
są z Łodzi

uchaha
28-03-2012, 20:28
Macie może pomysł na nowoczesne drzwi wejściowe?

maksigi
29-03-2012, 08:38
Pytanie - jak poradziliście sobie z kominami ?
tj obłożeniem kominów
czy cegła klinkierowa - jeżeli tak to jaka i ile sztuk tego poszło (pełna jest strasznie droga)
dzięki

luppo
29-03-2012, 09:43
Pytanie - jak poradziliście sobie z kominami ?
tj obłożeniem kominów
czy cegła klinkierowa - jeżeli tak to jaka i ile sztuk tego poszło (pełna jest strasznie droga)
dzięki


U nas cegła klinkierowa Stratus Wienerberger, poszło ok. 400 szt.

p@nna migotka
29-03-2012, 12:14
Macie może pomysł na nowoczesne drzwi wejściowe?
My jeszcze nie na tym etapie ale chciałam dopytać się jak dach. Udało się wszystko wyczyścić, domyć, wymienić? Jest już ok?.

maksigi
29-03-2012, 13:23
U nas cegła klinkierowa Stratus Wienerberger, poszło ok. 400 szt.

a jaką macie cegłę drążoną czy pełną ?

sam już nie wiem co z tym robić

uchaha
29-03-2012, 19:35
Dach jeszcze nie był myty, ale jak na razie jest coraz lepiej. Pył zwiał wiatr i jak na razie nie wygląda już tak źle. Jest całkiem dobrze. Czekam na mocny deszcze. Jak to nie pomoże to wchodzi dekarz, ale nie sądzę żeby to było konieczne.
Jeżeli chodzi o cegłę na komin, to polecam dziurawkę. Szarą dziurawkę można już kupić od 3,20 za sztukę.

luppo
29-03-2012, 20:25
Nasz majster uznał, że drążona w zupełności wystarczy. Oczywiście klejona klejem do klinkieru. Tak naprawdę duże znaczenie ma jakość wykonania. U nas kominy są z samej góry obrobione blachą. W załączeniu fotka.

żona m
29-03-2012, 21:40
najczęściej praktyczni zamawiają drzwi zyndram:)

miejski
30-03-2012, 00:44
Praktyczni,
Przestrzegam przed budowaniem kominów z dziurawki, toż to przecieki gotowe.
Poczytajcie:
- tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169858-jak-uratowa%C4%87-ciekn%C4%85cy-komin-z-dziurawki),
- tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?83288-ceg%C5%82a-klinkierowa-pe%C5%82na-czy-dziurawa-na-kominy)
- i tu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?104667-zaciekaj%C4%85cy-komin-prosz%C4%99-o-pomoc)

luppo
30-03-2012, 17:20
Miejski,
czytając linki które podałeś, dochodzę do wniosku, że wszystkie problemy wynikające z " z dziurawki", są spowodowane:
niewłaściwymi materiałami,
złym wykonaniem samych kominów,
źle wykonaną obróbką,
a najczęściej wszystkim po trochę.
U nas kominy przetrwały już jedną zimę i wszystko jest ok. / dopiero jedną :-) /
Nikogo nie przekonuje do "lepszości" jednych kominów nad drugimi, ale tak jak wcześniej pisałem, SĘK W DOBRYM WYKONANIU :-)

maksigi
30-03-2012, 18:22
U nas cegła klinkierowa Stratus Wienerberger, poszło ok. 400 szt.

400 cegła klinkierowa ponad połać dachu - czy całość ?

Jarrek
30-03-2012, 20:22
Ja mam jeden komin, robilem klinkierem tylko ponad polac dachu, poszlo ok 270 szt pelnej cegly


Pozdrawiam.

neumann55
31-03-2012, 06:17
Pytanie - jak poradziliście sobie z kominami ?
tj obłożeniem kominów
czy cegła klinkierowa - jeżeli tak to jaka i ile sztuk tego poszło (pełna jest strasznie droga)
dzięki

Witam
Ja kupiłem pełną za 3,20 za sztuke z CRH cegła TYTAN N. Wyszło jej koło 600 sztuk.

luppo
31-03-2012, 10:35
108877
Maksigi,
400 szt. ponad pałać dachu

uchaha
05-04-2012, 11:22
Drzwi Zyndram - ładne, zdradzicie ile Was kosztowały z jednym naświetlem bocznym?

żona m
05-04-2012, 14:23
uchaha, my mamy Drzwi Stolpawu, Zrezygnowaliśmy z Zyndramamów, cena z doświetlem była odstraszająca.

uchaha
05-04-2012, 19:54
Właśnie próbuję dogadać się ze stolarzem co potrafi zrobić każde drzwi, na razie wycenił Zyndram z naświetlem bocznym na 3000 zł. plus koszt szkła. Dopiero badam temat drzwi, pewnie to jest niższa cena niż u producenta, ale to jeszcze do sprawdzenia. Drzwi byłyby wykonane z sosny.

żona m
05-04-2012, 21:14
nie porywałabym sie na drzwi sosnowe, to nietrwałe drewno. My mamy niby solidne dębowe a jak przyszły silne mrozy to się wypaczyły.
Nasze wyglądają tak.
http://www.stolpaw.com.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne/fav15-1-inox

r19
06-04-2012, 06:32
nie porywałabym sie na drzwi sosnowe, to nietrwałe drewno. My mamy niby solidne dębowe a jak przyszły silne mrozy to się wypaczyły.
Nasze wyglądają tak.
http://www.stolpaw.com.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne/fav15-1-inox

Składaliście reklamację?

uchaha
06-04-2012, 07:46
Hmm...to jakie wziąć, żeby były trwałe? Metalowe?

żona m
06-04-2012, 13:46
Składaliście reklamację?
tak, drzwi zabrano na około 2 tygodnie, wyprostowano, na ten czas dali nam drzwi zastępcze.

megapol_mg
07-04-2012, 12:02
Witam. Mam do was pytanko odnośnie zastosowanego ogrzewania , ile was kosztuje rocznie ogrzanie Praktycznego z ciepłą wodą rocznie , Jakie wybraliście piece czy może pompy ciepła , właśnie mam dylemat. Czekam na sygestie na priv

r19
07-04-2012, 15:30
Witam. Mam do was pytanko odnośnie zastosowanego ogrzewania , ile was kosztuje rocznie ogrzanie Praktycznego z ciepłą wodą rocznie , Jakie wybraliście piece czy może pompy ciepła , właśnie mam dylemat. Czekam na sygestie na priv

Oj.... Chyba nie znajdziesz nikogo kto juz mieszka rok w swoim praktycznym :)
Osobiscie mam rowniez dylemat.
Ze wzgledu na 100% podlogowki sklaniam sie do pompy p-w. W gre wchodzi jeszcze gaz, ale gazu jakos nie lubie.

Whistle
07-04-2012, 20:30
Witam po dlugiej nieobecnosci:) co do drzwi, to nasze sa w firmy weissner, model D29 i jestesmy zadowoleni. Koszt dosyc spory-ok. 5000zl, ale jakosc naszym zdaniem wysoka. M.in. Na stronce aksant.pl mozna je znalezc.
Tymczasem My jestesmy na etapie wykonywania lazienek i wybierania farb. Rzeczywistosc finansowa niestety dosyc mocno ogranicza fantazje, ale na szczescie jest juz blizej niz dalej :) pozdrawiam!!

żona m
08-04-2012, 16:27
whistle cena jeszcze o niczym nie świadczy, nasze też kosztowały 5 tys a widzisz jak się stało? Zwykłe z castoramy za 1500 zł pewnie zachowywałyby się lepiej w mróz. Ale dzięki bogu uznano nam reklamację.

p@nna migotka
12-04-2012, 11:48
Słuchajcie,
mamy wielką prośbę do tych, którzy są już szczęśliwymi posiadaczami zadaszonych praktycznych (1lub 2) - ze względu na rosnące ceny chcemy już zamówić dachówkę. Będzie kładziona na tzw. mijankę i w związku z tym pytanie ile Wam wyszło:
- dachówek podstawowych (w kosztorysie jest 1754 - czy ta liczba jest ok?)
- dachówek szczytowych pełnych prawych/ lewych
- dachówek szczytowych połówkowych prawych/lewych
- dachówek wentylacyjnych
Mamy kosztorys, ale w nim szczytowe zsumowane są wszystkie bez wyszczególnienia na prawe/lewe pełne/połówkowe a o wentylacyjnych nie ma ani słowa... Podobno trzeba je założyć także i z takiego powodu, że gdyby doszło do reklamacji producent może ich brak traktować jako błąd i powód do odrzucenia ewentualnych roszczeń.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc. Proszę odkopcie fakturki i sprawdźcie;-)

igimaks
12-04-2012, 13:19
Jak poradziliście sobie z wykuszem nad jadalnią ?
Jak to zabezpieczacie cieplnie i przeciw wilgoci ?

bacardi
12-04-2012, 18:08
...
a o wentylacyjnych nie ma ani słowa... Podobno trzeba je założyć także i z takiego powodu, że gdyby doszło do reklamacji producent może ich brak traktować jako błąd i powód do odrzucenia ewentualnych roszczeń. ...

Podczas ostatniego Tarbudu rozmawiałem trochę z przedstawicielem braasa na temat wytrzymałości i wykonania tegalitu i to na co mi zwracał przede wszystkim uwagę (poza koniecznością mijanki w tej dachówce) to, przypilnowanie aby dachówka miała dobrą wentylację, jest to podstawa aby nie porastala i nie była narażona na niszczące działanie, więc coś w tym chyba może być...

Z innych ciekawostek jaką otrzymałem w marcu, to ponoć właśnie wprowadzili jakąś nową powłokę ochronną w tegalicie, zapewniał mnie że do czasu moich zakupów już wszystkie partie powinny ją mieć...

żona m
12-04-2012, 21:34
Jak poradziliście sobie z wykuszem nad jadalnią ?
Jak to zabezpieczacie cieplnie i przeciw wilgoci ?

tak jak zalecają w projekcie praktycznego.

monrem007
16-04-2012, 18:01
Witamy, mamy wstępną wycenę prac ogólnobudowlanych do praktycznego 3 :
Kominy - marmulit 1 500, plytka klinkierowa 2 500
tynki wew - 20 000 z materiałem
elewacja klinkierowa z dociepleniem - 4 500
podbitka - 5 000
ocieplenie zew + kolor - 13 500
schody zew. - 3 000
docieplenie szczytu (pomiedzy domem a garazem) - 1 000
wylewki - 6 000
ocieplenie poddasza + regips - 7 000

To ceny samej robocizny, jestesmy z okolic Krakowa - Kocmyrzów.

Bardzo prosimy o opinię na temat wysyokości podanych cen. Nie chcemy przepłacać - przy budowie domu każdy grosz się przyda :>111657111658
ps. dla ciekawych aktualny stan budowy :>

Krzysiek.A
17-04-2012, 09:02
Witamy, mamy wstępną wycenę prac ogólnobudowlanych do praktycznego 3 :
Kominy - marmulit 1 500, plytka klinkierowa 2 500
tynki wew - 20 000 z materiałem
elewacja klinkierowa z dociepleniem - 4 500
podbitka - 5 000
ocieplenie zew + kolor - 13 500
schody zew. - 3 000
docieplenie szczytu (pomiedzy domem a garazem) - 1 000
wylewki - 6 000
ocieplenie poddasza + regips - 7 000

To ceny samej robocizny, jestesmy z okolic Krakowa - Kocmyrzów.

Bardzo prosimy o opinię na temat wysyokości podanych cen. Nie chcemy przepłacać - przy budowie domu każdy grosz się przyda :>111657111658
ps. dla ciekawych aktualny stan budowy :>
Coś wysokie te ceny
tynki wew u mnie było jak dobrze pamiętam 570 m2 przy powiększonym garażu , hmm 35 zł m2 coś dużo chyba że ekipa jest mega profesjonalna i robią wszystko z idealnymi kątami i pionami
schody zew - jak bez kafli to na pewno znajdziesz kogoś za 800 zł
wylewki - ja z tarasem miałem 200 m2 - to i tak mega drogo 30 zł za m2 u mnie ceny wahają się od 15 do 20 zł za m2
ocieplenie poddasz - jak dla mnie cena ok zakładając że też super fachowcy, tu bardziej trzeba zwrócić uwagę na jakość ekipy a nie na cenę , dużo ludzi szuka fachowców za 30 zł za metr a potem się dziwią ze im coś pęka albo poddasze brzydko zrobione.
Tak na marginesie przed wyborem tynkarzy pojedz na poprzednie przynajmniej dwie budowy i sprawdź jak oni robią ,tak samo z poddaszem

luppo
17-04-2012, 10:30
Witamy, mamy wstępną wycenę prac ogólnobudowlanych do praktycznego 3 :
Kominy - marmulit 1 500, plytka klinkierowa 2 500
tynki wew - 20 000 z materiałem
elewacja klinkierowa z dociepleniem - 4 500
podbitka - 5 000
ocieplenie zew + kolor - 13 500
schody zew. - 3 000
docieplenie szczytu (pomiedzy domem a garazem) - 1 000
wylewki - 6 000
ocieplenie poddasza + regips - 7 000

To ceny samej robocizny, jestesmy z okolic Krakowa - Kocmyrzów.

Bardzo prosimy o opinię na temat wysyokości podanych cen. Nie chcemy przepłacać - przy budowie domu każdy grosz się przyda :>111657111658
ps. dla ciekawych aktualny stan budowy :>

Za tynki to bardzo duza cena - my wlasnie konczymy tynkowanie, tez w okol KRK - 23 zl za m2 z materialem. Pol domu juz zrobione i ekipe moge smialo polecic. Super wszystko wyglada. Jesli chodzi o wylewki to cena ok. Jesli chcesz jednak zaoszczedzic chyba taniej wychodzi z wlasnym materialem.

Za podbitke placilismy podobnie.

miejski
17-04-2012, 15:11
Witam,
Niektóre ceny to dla mnie kosmos jakiś:



Kominy - marmulit 1 500, plytka klinkierowa 2 500

Mamy oba kominy obłożone płytka klinkierową za 700 zł (niestety niezbyt rewelacyjnie, częściowo wynika to z wymurowania kominów).
Marmolit mam na ścianie w garażu i na cokole wokół domu za 15 zł/m2. Dodając nawet prace na wysokościach to i tak jest to dla mnie cena zaporowa.


tynki wew - 20 000 z materiałem

U mnie tynki maszynowe - 26 zł/m2 (z materiałem).



podbitka - 5 000
U mnie 1100zł - robocizna


ocieplenie zew + kolor - 13 500

U mnie było 230m2 ocieplenia po 22 zł/m2 + 10zł/m2 za strukturę


schody zew. - 3 000

Jak pisał Krzysiek.A - myślę że 800-1000 zł to uczciwa cena.


wylewki - 6 000

U nas 12,50 zł/m2 więc u Was to jakieś 2 razy drożej.

dorotapraktyczny2
17-04-2012, 15:42
Witam ! Jestem tu nowa ale mam domek praktyczny 2 i to nas łączy. Ja zakochałam się w nim od początku , chociaż jest kilka rzeczy, które mi się nie podobają, ale powiem tyle oglądaliśmy z mężem wiele domów każdy miał coś nie tak ! Gdy weszłam do praktycznego, coś mnie ujęło i powiedziałam sobie : muszę go mieć ! szukam osób z Podkarpacia, którzy wybudowali ten domek, w naszym domu , na górze łazienka jest jedna i myślę że nie jest to zły pomysł bo garderoba bedzie wykorzystana. Jeśli chodzi o dół to nigdy nie chciałam mieć otwartej kuchni a tu prach >>>>> i jest. mam znajomych a dokładniej znajomą która twierdzi ze nie jest to zły pomysł, kobieta często siedzi w kuchni i nie ma kontaktu z salonem z domownikami, czy np. z gośćmi tutaj go nie traci. A łazienka może mieć dobre drzwi i moze nie bedzie to przeszkadzać. Szukam ludzi, którzy domek już mają i mogą ze mną porozmawiać. Pozdrawiam Dorota :wiggle:

dorotapraktyczny2
17-04-2012, 15:44
Kupiłam go w stanie surowym otwartym , zapomniałam dodać :)

dorotapraktyczny2
17-04-2012, 15:55
czy mogę wiedzieć skąd jesteś ? szukam kogoś z Podkarpacia lub Krakowa Pozdr.

pafka73
17-04-2012, 22:43
Witam ! Jestem tu nowa ale mam domek praktyczny 2 i to nas łączy. Ja zakochałam się w nim od początku , chociaż jest kilka rzeczy, które mi się nie podobają, ale powiem tyle oglądaliśmy z mężem wiele domów każdy miał coś nie tak ! Gdy weszłam do praktycznego, coś mnie ujęło i powiedziałam sobie : muszę go mieć ! szukam osób z Podkarpacia, którzy wybudowali ten domek, w naszym domu , na górze łazienka jest jedna i myślę że nie jest to zły pomysł bo garderoba bedzie wykorzystana. Jeśli chodzi o dół to nigdy nie chciałam mieć otwartej kuchni a tu prach >>>>> i jest. mam znajomych a dokładniej znajomą która twierdzi ze nie jest to zły pomysł, kobieta często siedzi w kuchni i nie ma kontaktu z salonem z domownikami, czy np. z gośćmi tutaj go nie traci. A łazienka może mieć dobre drzwi i moze nie bedzie to przeszkadzać. Szukam ludzi, którzy domek już mają i mogą ze mną porozmawiać. Pozdrawiam Dorota :wiggle:

Witaj Dorota, ja jestem w trakcie inwestycji P2 ale w Łodzi (za miesiąc będzie stan developerski). Nie mam dobrych wiadomości na początek - prawdziwe wydatki jeszcze przed Tobą - to nie jest tani domek w wykonaniu! Chętnie podzielę się tym co już wiem - zapraszam na prv.
pozdrawiam

Chętnie podzielę się doświadczeniem - zapraszam na prv.

r19
18-04-2012, 07:52
Witaj Dorota, ja jestem w trakcie inwestycji P2 ale w Łodzi (za miesiąc będzie stan developerski). Nie mam dobrych wiadomości na początek - prawdziwe wydatki jeszcze przed Tobą - to nie jest tani domek w wykonaniu! Chętnie podzielę się tym co już wiem - zapraszam na prv.
pozdrawiam

Chętnie podzielę się doświadczeniem - zapraszam na prv.

Nie wiem dlaczego macie dyskutować na prv, skoro to może przydać się też innym budującym.

luppo
19-04-2012, 13:32
Mam pytanie do Praktycznych z Krakowa i okolic, mozecie podac namiary na osobe/ firme, gdzie zamawialiscie barierki, portfenetry itp do okien na poddaszu?

megapol_mg
20-04-2012, 07:25
Witam. Mam nietypowy problem . Mam odebrany projekt z pozwoleniem na budowę , wszystko formalnie załatwione. Razem z moim kierownikiem budowy chcemy zmienić strop żelbetonowy monolityczny na terrive bo będzię dużo pieniędzy zaoszczędzone. Nie wiem jak formalnie załatwić??? Czy biuro projektowe może taki strop na tym etapie jeszcze adoptować , czy kierownik ??????????
Czekam na informację .
POZDRAWIAM

luppo
20-04-2012, 08:32
megapol_mg
My zminialismy na etapie budowy strop nad poddaszem. Wystarczyla tylko zgoda kierownika i jego wpis.

p@nna migotka
20-04-2012, 11:29
Z tego co się dowiadywałam - bo tez mieliśmy taki pomysł - zawsze możemy go zrealizować na etapie samej budowy - wystarczy tylko odpowiedni wpis kierownika budowy do dziennika.

bacardi
20-04-2012, 12:18
megapol_mg Tak z ciekawości, to jaka jest różnica w cenie wykonania terrivy do monolitu (uwzględniając konieczność przeprojektowania stropu)?

megapol_mg
20-04-2012, 21:14
Witam , podobno terriva będzie tańsza i jest cichsza, robię na dniach wycenę , ale schody trzeba przeprojektować bo terriva 10 cm wyżej wychodzi i pomieszczenia sie zmniejszą na górze na wysokość. Jakie koszta mieliście na wylanie monolitu ile m3 betonu poszło itp
Czekam na informację

bacardi
20-04-2012, 23:11
megapol_mg z tym cichsza to opinie są różne i skrajne w obie strony, szczególnie na forach internetowych :]
Ale spodobała mi się taka regułka

teriva ma bardzo słabą izolacyjność akustyczną, każdy monolit będzie miał większą. Bo o izolacyjności akustycznej na dźwięki tzw. powietrzne decyduje głównie masa przegrody, a o izolacyjności na dżwięki uderzeniowe- dodatkowe warstwy izolujące (styropian, wełna, pilśnia) dawane na stropie.
a wykonawcę przy terivie tak samo trzeba przypilnować, źle zrobią i może klawiszować...

p@nna migotka
22-04-2012, 12:22
Mam pytanie - czy ktoś rezygnował z wieńca fundamentowego? Czy podnosiliście swoje domy np o bloczek fundamentowy do góry?

youla
23-04-2012, 13:58
My zminialismy na etapie budowy strop nad poddaszem. Wystarczyla tylko zgoda kierownika i jego wpis.
Skoro na etapie budowy można zmienić rodzaj stropu i wystarczy do tego zgoda kierownika budowy oraz jego wpis do dziennika, to ja mam takie pytanie do budowniczych:
czy na etapie budowy można np. usunąć kominek, komin znajdujący się w projekcie domu?

luppo
23-04-2012, 19:30
Skoro na etapie budowy można zmienić rodzaj stropu i wystarczy do tego zgoda kierownika budowy oraz jego wpis do dziennika, to ja mam takie pytanie do budowniczych:
czy na etapie budowy można np. usunąć kominek, komin znajdujący się w projekcie domu?

Hm...akurat w kwestii kominów zmian u mnie nie było. Najlepiej zapytaj swojego kier budowy albo osobę która adaptuje Ci projekt.

żona m
27-04-2012, 09:51
komin to chyba na etapie adaptacji ale pewna nie jestem......


Czy doczekamy się fotek drewnianego Praktycznego?

smosia
30-04-2012, 21:41
Witam wszystkich!
Kupiliśmy właśnie Praktyczny 2. Chętnie obejrzelibyśmy w rzeczywistości Praktycznego. Jeśli moglibyśmy się do kogoś wprosić byłoby super. Budujemy się w Łodzi. 2-go maja jedziemy na 3 dni do Kielc, więc może z tych terenów... W załączeniu nasze propozycje zmian. Na forum często poruszany był temat drzwi w salonie. My po prostu "rzuciliśmy" telewizor na przeciwległą ściane, a co za tym idzie odwrotnie kanape i już. Nikomu wtedy żadne drzwi nie będą przeszkadzać. Dodatkowo:
- połączyliśmy dwie łazienki na górze, powstała pralnia.
-dodatkowe okno w pokoju na górze, tam gdzie nie ma okna połaciowego,
- wstawiliśmy mały fix w salonie, bo tam mamy południe
a zresztą sami zobaczcie, zmiany nanieśliśmy na czerwono. Czekam na komentarze.
114023114024

Suprynki
30-04-2012, 21:42
cześć, też kiedyś zamieszkamy w Praktycznym 3 :) aktualnie jesteśmy na etapie papierologii i mam nadzieję, że tuż po długim weekendzie złożymy wniosek o pozwolenie na budowę .. potem tylko gehenna z bankiem i startujemy :) To, co już wiemy - kolor dachu - ceglasty - nie żebym chciała - konserwator sobie zazyczył .. a odwołanie trwa do 10 m-cy i zgodę wydaje minister .. cóż będzie grafitowo-ceglasty - co zrobić :( Cały czas zastanawiamy się nad ogrzewaniem ,zastanawiamy się nad pompą ciepła + kominek z płaszczem .. żeby była alternatywa i aby ogrzewanie nas nie wykończyło finansowo. Czy ktoś stasuje takie połącznie? A jeśli nie - a rozpatrywał - to chętnie posłuchamy .. na tym etapie jeszcze wszystko jest możliwe :) pozdrawiamy

bacardi
01-05-2012, 09:59
smosia gratulacje wyboru projektu :)
A jeśli chodzi o komentarze, to IMHO:
- ten pomniejszony fix trochę chyba popsuje urok jadalni z dużym przeszkleniem i wygląd budynku, poza tym duże przeszklenie od południa to dobry bilans w zimie
- pomniejszacie fix ze względu na stronę południową, ale dodajecie dodatkowe okno?
- ten odwrócony układ w salonie spowoduje chyba uczucie mniejszej powierzchni, dużo małych przejść, a kanapa wypada na wprost ściany z okna
- skoro jadalnia była od południa, to to dodatkowe okno na poddaszu wypada od północy, nie wiem czy to ma sens (mało światła, kiepski bilans), ale tu musiałby się ktoś z "wybudowanych" praktycznych wypowiedzieć na ile doświetlony jest ten pokoik. Mam identyczny układ względem stron świata i mam nadzieję że wg projektu będzie OK, ale u nas jak na razie to pokój "rezerwowy"
- z łazienką ciekawy układ z wydzieleniem pralni, choć bidet się już nie zmieścił...

Suprynki zastanówcie się jeszcze raz nad tym połączeniem ogrzewania...
PCi + kominek z płaszczem to spory wydatek, a mając PCi grzanie kominkiem za bardzo nie będzie miało sensu...
Taki układ wymaga bardziej kosztownej instalacji z dodatkowym buforem i mieszaczami (PCi + podłogówka działa niskotemperaturowo, kominek nie do końca), kominek z płaszczem to na ogół non-stop czarna szyba itp.
Też montujemy PCi i awaryjnie oraz rekreacyjnie zostawiamy tylko zwykły kominek, ewentualnie puszczę rurę DGP na korytarz na poddaszu jak mi się obok rur od wentylacji mechanicznej uda wcisnąć...

estiva
01-05-2012, 11:34
Witam po dłuższej przerwie:)
Od 1 kwietnia budujemy swojego Praktycznego1 (lustro) we Wrocławiu, na Pawłowicach. Na PnB czekaliśmy pół roku, niestety:) Moi sąsiedzi, którzy też obok mnie budują swoje domy przeszli to samo w naszym urzędzie. Obecnie jesteśmy na etapie zakończenia wieńca na fundamentach. Zmiany jakie chcemy wprowadzić, to oczywiście jedna duża łazienka na piętrze, z małą sauną. Podniesienie ścianki kolankowej o jeden bloczek. Budujemy z Ytonga (xella z milicza), dachówka grafitowa (ceramiczno-klienkierowa) Nelskamp. W kuchni prawdopodobnie zlikwidujemy boczne okno, a duże pomniejszymy. Odcinamy również garaż, czym zyskamy pełne ściany w środku i w pomieszczeniu gospodarczym. I górnej łazience chcemy zrobić tylko jedno okno po środku, żeby mieć dodatkową powierzchnię. Miałam to szczęście, że mój wykonawca wybudował już ten sam dom kilka m-cy temu w Pisarzowicach i miałam okazję zobaczyć go w środku!!! Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Czy ktoś z Państwa wybudował już Praktycznego we Wrocławiu lub okolicach?

estiva
01-05-2012, 11:44
i jeszcze 2 małe zmiany: zamiast okna w klatce schodowej zrobimy doświetlenie z luksferów i również to samo w garażu.

smosia
02-05-2012, 08:36
Hejka!
Dzięki bacardi za komentarz. To okno w pokoju na górze wynika z tego, że jeden pokój ma dodatkowo okno połaciowe, a ten drugi tylko jedno zachodnie. Więc troche dla wyrównania pomyśleliśmy o oknie północnym, zawsze coś tam doświetli. Zaś zmiana okien na dole, dlatego, że ten dom wchodzi nam na "wcisk" i od jadalni do ogrodzenia u nas będzie niecałe 3 m, a w salonie już jest bardziej budynek odsunięty i będzie więcej przestrzeni. Więc ten urok przeszklenia w jadalni w naszym przypadku nie przyda się.:bye:

miejski
02-05-2012, 10:05
Smosia,
Pomysł z oknem w pokoju na górze jest OK, gdyż w tym pokoju jest wyraźnie ciemniej, niż w tym z oknem połaciowym. U nas obydwa pokoje są na południe i mimo to w jednym jest ciemniej. Zwróć jedynie uwagę, że zabierasz wtedy miejsce na potencjalne meble na tej ścianie. W pokojach poddasza ze skosami nie jest jej nigdy na wiele.

Suprynki
02-05-2012, 20:52
Bacardi, dzięki za opinię, coraz bardziej zaczynam się przekonywać, że takie połączenie to może być podwójny koszt i bez podwójnej korzyści .. a tego bym nie chciała .. chyba ostatecznie zdecydujemy się na PC, sam kominek i może uda się dostać dotację na rekuperację - na pompę też będę się starać .. jak będzie .. się okaże .. pieniądze jeszcze są .. dotacje do 40% inwestycji więc moim zdaniem warto powalczyć :) a masz już wycenę swojej PC? pionowa czy pozioma? daj znać bo czekam na oferty i coś dojść nie mogą :( pozdr,

bacardi
02-05-2012, 22:30
Suprynki Posiadam na razie wstępne oferty z MIR, Nanotherm, AndreTech, IDM i Nateo, jak coś mogę podesłać na priva bo to sporo kartek... Z tych firm po rozpoznaniu największe zaufanie wzbudził we mnie Andre-Tech. Aktualnie czekamy jednak na jeszcze inna opcję, która niedługo powinna się wyklarować...

DZ u nas tylko pionowe, jest przy tym trochę roboty w papierkach przy pozwoleniu na budowę, szczególnie jak się nie naniesie od razu projektu odwiertów na plan zagospodarowania PnB, ale to już mamy rozpracowane i dla Wrocławia zostało dokładnie opisane w dzienniku koleżanki tatarak na forum :)

Temat rekuperacji to IMO temat rzeka, mamy projekt z DzW ale im bardziej się zagłębiam w temat tym bardziej średni mi się wydaje... na chwilę obecną coraz bardziej przekonuje się do rozwiązań na systemach typu VentiFlex (GroundTherm), UniflexPlus, SuperTurboFlex - szczególnie że taki system łatwiej się reguluje (skrzynki rozprężne), można czyścić, łatwiej ukryć w sufitach podwieszanych lub stropie, jest cichy no i można w zasadzie samemu rozłożyć, za co większość firm we wrocku życzy sobie kosmiczne sumy...

Suprynki
02-05-2012, 22:45
Bacardi my rozważamy PC poziomą - taniej, bez problemu z PnB, a działka 0,36 pozwala na wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni .. boję się jedynie o efektywność tego rozwiązania, mój priv. [email protected] - z chęcią poczytam oferty :) dopiero dojrzałam, że Ty też wrocławską ziemie zabudowujesz - super !:p

bacardi
02-05-2012, 22:57
Suprynki badania geologiczne powinny wszystko wyjaśnić, poza tym źródło poziome można niskim kosztem przewymiarować... tylko trzeba później pamiętać gdzie rurki leżą :]
Jak tylko zbiorę oferty to podeślę...

pafka73
04-05-2012, 19:20
Doświetlenie tego pokoju jest wskazane (też mam na zachód). Chciałem tam zrobić połaciowe ale wychodziło pod dachem facjatki, myślałem też o wybiciu okna w murze ale od północy stwierdziłem, że to trochę słabe i też zabiera miejsce w końcu zdecydowałem się na świetlik dachowy (koszt około 700 zł) - myślę, że będzie ok bo jeszcze nie mam wykończonego tego elementu ale wpada tam sporo światła (umieściłem go dosyć wysoko w połaci)


Witam wszystkich!
Kupiliśmy właśnie Praktyczny 2. Chętnie obejrzelibyśmy w rzeczywistości Praktycznego. Jeśli moglibyśmy się do kogoś wprosić byłoby super. Budujemy się w Łodzi. 2-go maja jedziemy na 3 dni do Kielc, więc może z tych terenów... W załączeniu nasze propozycje zmian. Na forum często poruszany był temat drzwi w salonie. My po prostu "rzuciliśmy" telewizor na przeciwległą ściane, a co za tym idzie odwrotnie kanape i już. Nikomu wtedy żadne drzwi nie będą przeszkadzać. Dodatkowo:
- połączyliśmy dwie łazienki na górze, powstała pralnia.

-dodatkowe okno w pokoju na górze, tam gdzie nie ma okna połaciowego,
- wstawiliśmy mały fix w salonie, bo tam mamy południe
a zresztą sami zobaczcie, zmiany nanieśliśmy na czerwono. Czekam na komentarze.
114023114024

bacardi
05-05-2012, 20:08
pafka73 masz może jakieś zdjęcia pokoju z tym świetlikiem, jak to wygląda?

r19
05-05-2012, 20:13
Suprynki Posiadam na razie wstępne oferty z MIR, Nanotherm, AndreTech, IDM i Nateo, jak coś mogę podesłać na priva bo to sporo kartek... Z tych firm po rozpoznaniu największe zaufanie wzbudził we mnie Andre-Tech. Aktualnie czekamy jednak na jeszcze inna opcję, która niedługo powinna się wyklarować...

DZ u nas tylko pionowe, jest przy tym trochę roboty w papierkach przy pozwoleniu na budowę, szczególnie jak się nie naniesie od razu projektu odwiertów na plan zagospodarowania PnB, ale to już mamy rozpracowane i dla Wrocławia zostało dokładnie opisane w dzienniku koleżanki tatarak na forum :)

Temat rekuperacji to IMO temat rzeka, mamy projekt z DzW ale im bardziej się zagłębiam w temat tym bardziej średni mi się wydaje... na chwilę obecną coraz bardziej przekonuje się do rozwiązań na systemach typu VentiFlex (GroundTherm), UniflexPlus, SuperTurboFlex - szczególnie że taki system łatwiej się reguluje (skrzynki rozprężne), można czyścić, łatwiej ukryć w sufitach podwieszanych lub stropie, jest cichy no i można w zasadzie samemu rozłożyć, za co większość firm we wrocku życzy sobie kosmiczne sumy...

Ja u siebie zastosuje ten system http://www.nedair.pl/index.php/produkty/instalacje-wentylacyjne/tuboflex

bacardi
05-05-2012, 20:31
r19 dzięki za linka, kolejny z rozdzielaczami i skrzynkami z tworzywa, jeśli są tańsi niż UniflexPlus, to może być dobra alternatywa.
Wiesz już jak będziesz prowadzić przewody? tzn monolit, w wylewkach, sufit podwieszany?

r19
05-05-2012, 21:08
r19 dzięki za linka, kolejny z rozdzielaczami i skrzynkami z tworzywa, jeśli są tańsi niż UniflexPlus, to może być dobra alternatywa.
Wiesz już jak będziesz prowadzić przewody? tzn monolit, w wylewkach, sufit podwieszany?

Do wentylacji parteru przewody beda prowadzone w warstwie ocieplenia na stropie, dlatego daje 8cm styropianu, czesciowo w suficie podwieszanym - kuchnia i wiatrolap.

lukasz1977
05-05-2012, 22:03
czy ktoś z praktycznych robił taras nad garażem( i nie tylko) w innej firmie niż ZBD Dachy Wojciech Sadaj z Gliwic?

bo cena mnie zabiła - 240zl/m2 netto a koleś wyliczył ze na P2 wlezie kolo 80m
:bash:

help!

miejski
05-05-2012, 22:32
lukasz1977
Spróbuj jeszcze tutaj - Dekterm (http://dekterm.pl/). Rozmawiałem z nimi na temat mojego tarasu, tyle że nie byli czasowi i ciut mnie zwodzili z datami, więc skończyło się na ZBD.
Co do ceny to Cię pocieszę, że miałem taką samą. Więc teoretycznie nic nie podrożało, a to juz jakiś plus. Mimo wszystko dachy odwrócone do tanich nie należą...

pafka73
06-05-2012, 07:55
pafka73 masz może jakieś zdjęcia pokoju z tym świetlikiem, jak to wygląda?

proszę bardzo (to ta świetlista dziura :)) jak widać nie mam jeszcze na poddaszu sufitu zrobionego i zamontowanego świetlika w dolnej części (tylko w połaci) - w górnej też jeszcze nie do końca jest obrobiony i trochę folia przesłania światło - teraz światło wpada swobodnie i jest mocno rozproszone (nie tylko w pokoiku ale też wpada na klatkę schodową) jak się zamontuje rurę to całe światło będzie skierowane do pokoju. W załączeniu fotka z wewnątrz i zewnątrz.114517114518

pafka73
06-05-2012, 08:10
czy ktoś z praktycznych robił taras nad garażem( i nie tylko) w innej firmie niż ZBD Dachy Wojciech Sadaj z Gliwic?

bo cena mnie zabiła - 240zl/m2 netto a koleś wyliczył ze na P2 wlezie kolo 80m
:bash:

help!


robiłem wycenę u innych w Łodzi (specjalizują się w dachach płaskich) w membranie chcieli 23 tyś netto na gotowo za P2 (tzn z obróbkami, koszami spustowymi i żwirem) przy dachu w końcu też skorzystałem z ZBD wyszło za całość (trochę ponad 80 m2) 21600 brutto (z tym, że sam musiałem kupić płyty wykończeniowe na taras (+ 2,1 tyś) i muszę sobie we własnym zakresie zrobić obróbki + kosze spustowe) - tak jak pisze Miejski to nie tania technologia - ja wolałem nie ryzykować i wziąłem sprawdzonego wykonawcę - generalnie jestem zadowolony teraz (sprawnie i w terminie) - zobaczymy jak będzie dalej w użytkowaniu (mam pisemną gwarancję na 10 lat).

bacardi
06-05-2012, 12:11
r19,pafka73 dzięki

Czy ktoś stosuje może żaluzje fasadowe w praktycznym? Ze względu na ciekawsze możliwości regulacji oświetlenia od rolet w słoneczne dni (a na tym mi głównie zależy), zastanawiam się nad ich zastosowaniem na dużym przeszkleniu w salonie i L'ce w jadalni, które wypadają u mnie od strony południowo-zachodniej...

bacardi
06-05-2012, 13:14
Ostatnio zabrałem się za spisywanie wstępnych wytycznych projektu kuchni, jakie sobie założyliśmy z żoną, aby mieć wsad startowy dla projektanta. Nasze główne założenia to:

- szafki muszą pomieścić nie mniej niż w obecnej kuchni
- wygospodarować więcej blatów roboczych
- ze względu na mały rozmiar, postarać się zachować lekkość z wizualizacji projektu DzW
- spróbować zachować oba okna w kuchni jak w projekcie, bez znaczącej utraty "schowków" i funkcjonalności
- zagospodarować narożniki
- podręczna spiżarka z dobrym dostępem

Poniżej pierwsza wersja jaką udało mi się rozrysować, wszelkie konstruktywne uwagi krytyczne mile widziane

bacardi
06-05-2012, 13:19
Poniżej jeszcze parę wizualizacji do powyższego schematu, jakie udało mi się wykonać w SweetHome3D korzystając z kilku dni na L4 ;)

114596 114593 114597 114595 114594

Niestety ze względu na ograniczenia forum do 5 załączników nie udało mi się ich dodać w poprzednim poście

p@nna migotka
06-05-2012, 21:07
Tak na szybko napiszę co mi się rzuciło w oczy - zbyt mało blatu bezpośrednio przy płycie. Fajny jest duży blat po przeciwnej stronie, ale jest on kosztem blatu roboczego po stronie płyty - na 100 % będzie go brakować podczas gotowania. Zawsze trzeba coś postawić, odstawić itp. Poza tym czy to dobrze, żeby okno było aż tak blisko płyty - nie widziałam takiego rozwiązania nigdzie... Szafki, które zaprojektowaliście na pewno pomieszczą wszystko - fajny funkcjonalny projekt. Pisałam ostatnio z Karo, i dopytywałam się ją jak sprawdza się jej kuchnia (zdjęcia są na forum) - napisała, że kuchnia jest pojemna pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów i wciąż nie zapełnili jeszcze wszystkich szafek;-) jest więc i dla nas nadzieja... Karo ma częściowo wysoką zabudowę co jest fajnym pomysłem. Daje sporo miejsca w szafkach a jednocześnie nie jest przytłaczające. My też zostawiamy oba okna - widziałam na żywo praktycznego z jednym i z dwoma oknami i zdecydowanie jestem za dużym fixem w kuchni. Efekt - bezcenny;-)

bacardi
06-05-2012, 21:47
p@nna migotka dzięki za uwagi. Prawdę mówiąc od początku mam podobne wątpliwości :]

Natomiast po pomiarach obecnej kuchni, gdzie na lewo od płyty mamy narożny zlewozmywak, okazało się, że jest dokładnie taka sama przestrzeń i w sumie do tej pory nam to nie przeszkadzało... Zawsze zostaje miejsce po prawej, a ponieważ kuchnia jest bardzo wąska, to w ostateczności nawet można się odwrócić... Szkoda jednak, że nie ma tam dodatkowych 20 cm...
Natomiast przyznaję, że własnie ten duży blat po drugiej stronie, to było coś co chciałem osiągnąć. Osobiście gotuję niezbyt często, ale jak już to raczej bardziej dania gdzie potrzebuję przestrzeni roboczej do ich przygotowania. Obecnie tego mi właśnie brakuje i o ile sam daję radę, to jak mi żona chce pomóc to już są nerwy z mojej strony, więc w sumie oboje tego potrzebujemy ;)

Kolejna rzecz, to przesunięcie płyty na tę stronę powoduje, że okap "ląduje" w naturalnej przestrzeni, bez przerywania zabudowy szafek wiszących. Natomiast również mam mieszane uczucia co do bliskości okna. Cały czas nad tym się jeszcze zastanawiam jakie niesie minusy... "rozprysku" z garnków na okna raczej nie będzie, temperatura też nie sądzę aby zaszkodziła... W kuchenkach gazowych jest ograniczenie min. 50cm od okna ze względu na płomień, ale przy indukcji w sumie chyba nie ma przeszkód ku temu?

Ale na razie to pierwsza przymiarka, jak uda mi się zebrać trochę uwag i własnych przemyśleń, to zabiorę się za wersję drugą...

żona m
07-05-2012, 09:06
bacardi a nie chciałeś pozbyć się drugiego okna w kuchni? światła prawie nie daje, gdyż jest w podcieniu a zabiera cenne miejsce. Ja przeniosłam płytę grzewczą na drugą strone i chyba tak wygodniej...albo się już przyzwyczaiłam....

luppo
07-05-2012, 10:59
Caly urok tej kuchni, to wlasnie to male okno :)

Bacardi, moja kuchnia ma bardzo podobny uklad jak na Twojej wizualizacji, ja przenioslam lodowke na druga strone, tam, gdzie u Ciebie mikrofala, wtedy zyskujemy na blacie w okolicach plyty.

p@nna migotka
07-05-2012, 12:35
Luppo, też masz płytę przy oknie? Bacardi coś ten zlewozmywak niesymetrycznie wyszedł - może jak by go przesunąć w prawo to by było lepiej i dodatkowo doszło by miejsca przy płycie. Z moich obserwacji kuchennych dodam jeszcze, że ważne aby zmywarka była tuż obok zlewu i szafek, do których rozładowujemy główny załadunek czyli talerze. Aktualnie mam zlew narożny i jest to porażka więc nie polecam. Mam nadzieję, że więcej osób się dołączy do kuchennej dyskusji bo im więcej pomysłów/uwag tym większa szansa na lepszy pomysł.
Wersja z wizualizacji DZW jest fajna tylko nie ma tam opcji piekarnika w słupku, który moim zdaniem jest bardzo wygodny. Eh...

luppo
07-05-2012, 13:34
Luppo, też masz płytę przy oknie?

Do okna jest jakies 60-70 cm. Poza tym moje okna w kuchni beda jakies 20 cm nad blatem - takie rozwiazanie wydaje mi sie wygodniejsze. Okna w oryginale sa wysokie na 1.50 m, nasze na 1.30.

bacardi
07-05-2012, 18:38
żona m pierwotnie mieliśmy zrezygnować z tego okna i zmniejszyć główne (tak jak wyczytaliśmy w Waszym dzienniku), ale z czasem stwierdziliśmy że te okna dodają jednak klimat i optyczną przestrzeń, poza tym będąc w kuchni widać każdego kto się przedostał pod drzwi wejściowe... Kombinacje z przeniesieniem płyty robię w celu uzyskania długiego wolnego blatu roboczego do przygotowania bardziej skomplikowanych dań, na czym mi zależy... z doświadczenia dla mnie miejsce przy samej płycie grzewczej jest tutaj mniej istotne

luppo z oknem mam ostatnio podobne odczucia :) też myślałem/myślę nad przeniesieniem lodówki, jednak to co chciałem uzyskać w tej wersji to lekkość. Ściana z kominem i tak jest już cieżka, wiec dodanie lodówki miało utworzyć odpowiednią bryłę rozpoczynającą się aż od kominka... z drugiej strony dodałem tylko wąskie cargo do sufitu, które nie powinno zbytnio zepsuć lekkości tej ściany, a da całkiem sporą podręczną spiżarkę, która funkcjonalnie ma się "grupować" z lodówką. Do tego obok mikrofala z której najczęściej korzystam wyjmując coś z lodówki/zamrażalnika, dodatkowo asymetryczność mikrofali nieco przełamuje monotonię ściany

p@nna migotk z zlewozmywakiem w sumie chyba jeszcze pomyślę nad opcjami, dużo ich nie ma ze względu na ograniczenia systemowych szafek narożnych i zmywarki która musi się zmieścić obok... w sumie najłatwiej było by zrobić tu odbicie lustrzane, choć wtedy płyta grzewcza podejdzie dodatkowe 10cm w kierunku okna, ale może byłoby tak nawet lepiej... samych segmentów zlewozmywaka z zmywarką nie da się łatwo przestawić, gdyż zmywarka może kolidować z piekarnikiem... choć w sumie z obu na raz się nie korzysta, a odsunięcie na minięcie rączki piekarnika powinno się udać zrobić...
Jak znajdę chwilę wieczorem to spróbuje zrealizować tę sugestię...

Opcji piekarnika w słupku też nam trochę brakuje, choć z drugiej strony nie pieczemy tyle aby to było aż tak uciążliwe. Poza tym kupując ostatnio piekarnik pamiętam, że był model wyżej bosha, który pozwalał wyjechać całym wózkiem piekarnika i podjechać np. do jadalni... wtedy z tego zrezygnowaliśmy, ale teraz jeśli piekarnik zostanie na dole to może być ciekawa opcja...

luppo mi się to rozwiązanie zrównania okna z blatem w projekcie z kolei bardzo podoba, natomiast trzeba będzie przypilnować wymiarów aby się zsychronizować z standardową wysokością szafek...

żona m
07-05-2012, 20:20
Poza tym moje okna w kuchni beda jakies 20 cm nad blatem - takie rozwiazanie wydaje mi sie wygodniejsze.

jak wówczas rozwiążesz sprawę parapetu? Widziałam na wielu fotkach tu na forum, jak parapet wisi nad blatem, tworząc kilku centymetrową przestrzeń. Nie wygląda to dobrze.
Bacardi z doświadczenia wiem, ze i tak widać kto do domu wchodzi, w sumie będziesz miał jeszcze ogrodzenie, jak nie otworzysz komuś furtki to i tak nie wejdzie.

r19
07-05-2012, 20:46
jak wówczas rozwiążesz sprawę parapetu? Widziałam na wielu fotkach tu na forum, jak parapet wisi nad blatem, tworząc kilku centymetrową przestrzeń. Nie wygląda to dobrze.
Bacardi z doświadczenia wiem, ze i tak widać kto do domu wchodzi, w sumie będziesz miał jeszcze ogrodzenie, jak nie otworzysz komuś furtki to i tak nie wejdzie.

U nas będzie jak na wizualizacji, tzn. blat = parapet.

smosia
07-05-2012, 21:12
Co do kuchni, to ja mam obecnie bardzo podobną kuchnie do tej w Praktycznym i jest ok. Troche żałuje tylko, że nie ma spiżarni. Okna wyżej niż blat to wizualnie tragedia. Z moich doświadczeń stwierdzam, że najwięcej blatu roboczego powinno być przy samej lodówce, bo wyjmuje się różne produkty z lodówki i na to musi być miejsce. Obecnie mam lodówke po drugiej stronie blatu roboczego i zazwyczaj nie chce mi sie tych produktów przenosić na duży blat roboczy i robie na małym blacie, jaki mam przy lodówce. Moja propozycja to zrobić małą zabudowę przy lodówce i przesunąć troche zlew w kąt. Po pierwsze, aby nie był tak na widoku, a po drugie zwiększy się blat roboczy. Okap przy tym oknie, nie wiem jak z praktyką, ale średnio to wygląda. Ja okna zostawiam bez zmian, bo to małe okienko dodaje przestrzeni i uroku.

p@nna migotka
07-05-2012, 21:20
Z tym małym oknem to jest moim zdaniem tak, że nie jest ono jakoś bardzo "urocze" tylko jego likwidacja pociąga za sobą konieczność zmniejszenia okna głównego. I tu zaczynają się problemy, zwłaszcza jakby niedajboże podzielić je na 2 (co nijak ma się do charakteru pozostałych szkleń). Niby drobna zmiana, ale jak się zobaczy tą kuchnię w pełnej wersji to ciężko z tego zrezygnować. Sami myśleliśmy, ze się go pozbędziemy do czasu, aż porównaliśmy obie kuchnie.
Miejscy czy ja dobrze pamiętam, że zamieszczaliście gdzieś na forum swój projekt kuchni?

r19
07-05-2012, 21:51
Skoro przewija się temat okien to mam pytanie do osób, które mają duże przeszklenia w jednej tafli. Czy zastosowaliście szyby bezpieczne?

p@nna migotka
07-05-2012, 21:54
Z tego co wiem Zaryl ma szyby bezpieczne w fixach.

luppo
08-05-2012, 08:23
Parapet wcale kilka centymetrow wystawac nie musi, obecnie mam w mieszkaniu podobne rozwiazanie i tu parapet wystaje "az" 8 mm. Dla mnie ok.
A jesli ktos uwaza to za tragiczne rozwiazanie, po prostu robi okno rowno z blatem i po problemie :)

luppo
08-05-2012, 08:25
skoro przewija się temat okien to mam pytanie do osób, które mają duże przeszklenia w jednej tafli. Czy zastosowaliście szyby bezpieczne?

tak

Krzysiek.A
08-05-2012, 08:43
Ja u siebie w kuchni będę miał po lewej stronie lodówkę obok w zabudowie piekarnik i mikrofale po prawej na środku płytę i pochłaniacz montowany w szafkę nad płytą

Czy ktoś z was będzie miał lub zastanawia się nad żaluzją elewacyjna ?

p@nna migotka
08-05-2012, 11:12
Krzysiek,
2 pytania: czy zostawiasz małe okno, jeśli tak, jaka będzie odległość zabudowy od niego? Możesz wrzucić jakieś rysunki np. jakie pomysły na szafki. Czy piekarnik może być zaraz obok lodówki?

Co do płyty w bliskim sąsiedztwie okna to odkryłam, że w innym wątku na forum, Venus ma takie rozwiązanie. Na pierwszej stronie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159751-Dom-w-Mirabelkach-moje-wn%C4%99trza-wizualizacje-i-inspiracje&highlight=mirabelkach) są zdjęcia - można sobie zobaczyć jak to wygląda. Zapytałam o praktyczność tego pomysłu i właścicielka nie ma żadnych zastrzeżeń.

żona m
08-05-2012, 13:17
migotko gdzieś był projekt kuchni, ale w którym wątku to nie wiem.

Krzysiek.A
08-05-2012, 18:40
Lodówka jak i piekarnik będzie w zabudowie wiec wydaj mi si ze nie ma żadnego problemu , zostawiłem tez małe okno w kuchni . Generalnie kuchnia będzie bardzo podobna do tej z wizualizacji jeżeli chodzi o szafki i styl

meticho
08-05-2012, 18:41
Witajcie!
Jak czytam wszystkie wpisy dotycząca praktycznego to aż zaczynam się bac. Kuchnia za mała , brak spiżarni schody nieciekawe o braku garderoby nawet nie wspomnę. A my już czekamy na projekt praktyczny 4 w trakcie poprawek- klamka zapadła. A tu tyle watpliwości. Może tą kuchnie trzeba powiększy ale tym samym góra będzie powiększone i przez przypadek zostanie projekt zniekształcony!!! Same wątpliwości czy wy też tak mieliście na etapie projektu ??????

p@nna migotka
08-05-2012, 20:36
Hej,
Co do kuchni to nie wiem czy ona jest za mała - nie wydaje mi się. Dyskusja trwa nad tym co i jak najlepiej ustawić. Niektórzy powiększają kuchnię ale mnie nie wydaje się to konieczne. Garderoba jest - my akurat będziemy mieli ją w miejscu wąskiej łazienki na górze czyli dostępną z korytarza ;-) Schody są bardzo ok - chodziłam po nich więc wiem o czym mówię. Wątpliwości to normalna rzecz i chyba każdy rozsądnie myślący je miewa. A domów idealnych nie ma. Oczywiście można postawić 200 metrową rezydencję z obszerną kuchnią (2 metrową wyspą itp) i osobną garderobą dla każdego pokoju. Tylko kto to ogrzeje, posprząta itp. Będzie dobrze;-)

r19
08-05-2012, 21:10
W temacie kuchni... zastanawiam się czy robić cyrkulację ciepłej wody, bo wydaje mi się to nieopłacalne. Czy nie lepiej zastosować podgrzewacz wody, pojemnościowy, dajmy na to 5L.

bacardi
08-05-2012, 21:50
Widzę że wątek kuchni ładnie się rozwinął :) Super, wiadomo że każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia i podejście, ale zawsze jest sporo cennych uwag, jak tylko znajdę siły aby usiąść po pracy do komputera na więcej niż 5 min, to zrobię sobie parę alternatywnych projektów :]


Z tym małym oknem to jest moim zdaniem tak, że nie jest ono jakoś bardzo "urocze" tylko jego likwidacja pociąga za sobą konieczność zmniejszenia okna głównego.
IMHO zmniejszenie okna sporo zmienia wizualnie z zewnątrz, przednia fasada nieco traci...


Ja u siebie w kuchni będę miał po lewej stronie lodówkę obok w zabudowie piekarnik i mikrofale po prawej na środku płytę i pochłaniacz montowany w szafkę nad płytą
co do lewej strony, to masz wersję standard czy lustro? :]


Czy ktoś z was będzie miał lub zastanawia się nad żaluzją elewacyjna ?
Chodzi o żaluzję z projektu czy ogólnie żaluzje fasadowe?
Ja zastanawiam się nad żaluzjami fasadowymi na części przeszklenia w L'kę w jadalni i dużym z tyłu... z tyłu nawet może nad wersją jak w projekcie. Ale na razie dopiero napocząłem temat (pisałem o tym wyżej). Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia, przemyślenia w tym temacie, to chętnie się zapoznam...

meticho projektów idealnych nie ma, ale wiele zarzutów pod kątem praktycznego wydaje mi się mocno wyolbrzymionych. Nie ma sobie co tym zaprzątać głowy tylko iść do przodu :)

żona m
09-05-2012, 07:14
jak to nie ma garderoby? to ona jest tylko w jedynce?

p@nna migotka
09-05-2012, 07:48
Nie no aż sprawdziłam rzuty - garderoba jest przy sypialni we wszystkich 4 wersjach projektu;-) A praktyczny 4 to ma jeszcze to gigantyczne pomieszczenie nad garażem - to dopiero pole do popisu.

r19
09-05-2012, 08:05
Nie no aż sprawdziłam rzuty - garderoba jest przy sypialni we wszystkich 4 wersjach projektu;-) A praktyczny 4 to ma jeszcze to gigantyczne pomieszczenie nad garażem - to dopiero pole do popisu.

U nas to pomieszczenie zostało "przecięte" na pół. Jedna połowa to pokój, druga to pralnia, graciarnia i kto wie co jeszcze, bo miejsca jest :)

piotr1969
09-05-2012, 18:21
Sprzedam projekt praktyczny 2 wersja podstawowa z kosztorysem cena 2000 zł ,kontakt [email protected] tel.602643408.http://www.projektyzwizja.pl/projekt-domu/praktyczny2.html

r19
09-05-2012, 21:07
Żona m, czy mógłbym prosić o przypomnienie jakie macie drzwi ze Stolpawu. Chodzi mi o to, czy macie drzwi w standardowym wymiarze, czy takie jak w projekcie i czy z bocznym doświetleniem czy bez.
Dziękuję.

Suprynki
09-05-2012, 21:19
A ja mam pytanie czy w górnych Łazienkach mi TPSA iście okna otwierane? W 2 chyba można je umyć od strony tarasu .. Ale zastanawiam się nad my jem ich w praktycznym 3 ? ;)

Krzysiek.A
09-05-2012, 22:01
Widzę że wątek kuchni ładnie się rozwinął :) Super, wiadomo że każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia i podejście, ale zawsze jest sporo cennych uwag, jak tylko znajdę siły aby usiąść po pracy do komputera na więcej niż 5 min, to zrobię sobie parę alternatywnych projektów :]


IMHO zmniejszenie okna sporo zmienia wizualnie z zewnątrz, przednia fasada nieco traci...


co do lewej strony, to masz wersję standard czy lustro? :]


Chodzi o żaluzję z projektu czy ogólnie żaluzje fasadowe?
Ja zastanawiam się nad żaluzjami fasadowymi na części przeszklenia w L'kę w jadalni i dużym z tyłu... z tyłu nawet może nad wersją jak w projekcie. Ale na razie dopiero napocząłem temat (pisałem o tym wyżej). Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia, przemyślenia w tym temacie, to chętnie się zapoznam...

meticho projektów idealnych nie ma, ale wiele zarzutów pod kątem praktycznego wydaje mi się mocno wyolbrzymionych. Nie ma sobie co tym zaprzątać głowy tylko iść do przodu :)

Mam wersje lustro. Chodzi mi o żaluzje z projektu

meticho
10-05-2012, 10:06
Prosze o podpowiedz wszystkich praktycznych jak będzie wyglądał wiatrłoła gdy wneke przeniesiemy - przebijemy do kuchni żeby zastosowa tam wysoką zabudowę ???? Cci co juz zbudowali mogą najwięcej na ten temat powiedzie, proszę o obiektywne podpowiedzi. My dalej na etapie projektu i zmian.

monia.d
10-05-2012, 10:14
Witam,
a my w kuchni robimy zabudowę całej ściany (tej na przeciw komina dla jasności) - tam będzie lodówka, piekarnik i mikrofala w słupku oraz mały tv do zabudowy. Zlew pod oknem a na przeciwnej ścianie płyta i okap. Wiem, wiem - pewnie powiecie że za mało blatu roboczego - ale ja mam teraz blatu roboczego jakieś 80 cm i jakoś mi wystarcza :). Za to barkuje mi okropelnie szafek do przechowywania stąd pomysł zabudowania całej ściany. Z okna małego nigdy bym nie zrezygnowała - duże u nas to fix - a nie wyobrażam sobie kuchni bez okna rozwierno-uchylnego. Poza tym bardzo mi się podoba powielenie przeszklonego narożnika z jadalni w wersji mini :).
A żaluzje - my planujemy takie samej jak w projekcie - ale dodatkowo na duże okno w wykuszu. Jest to element elewacji który zwrócił moją szczególną uwagę na ten projekt :).
Pozdrawiam

p@nna migotka
10-05-2012, 11:16
Monia,
masz może jakieś projekty/wizualizacje tak zaplanowanej kuchni? w sumie to jest opcja fajna tylko trochę się jej obawiamy ze względu właśnie na ten blat oraz mamy obawy czy nie będzie wrażenia ciężkości przez taką zabudowę...
I jeszcze jedno; chwaliliście się kiedyś swoimi oknami - pamiętam, że była to bardzo fajna okleina. Możecie wrzucić jakieś zdjęcie okna w pełnej krasie bez naklejek?

Żono, Miejski
dokopałam się do zdjęć Waszej kuchni - napiszcie proszę ile ma wasza wysoka zabudowa - wnioskuję, że jest to odpowiednik 3 słupków - dobrze myślę? Zmieściliście jeszcze podwójną lodówkę... Ile zostaje blatu? Wystarcza? (Bardzo ładne meble kuchenne macie)

miejski
10-05-2012, 15:25
r19

Co do drzwi Stolpawu to trzeba uważnie czytać nasz dziennik budowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155802-miejskich-Praktyczny-1&p=4843969&viewfull=1#post4843969) :-)

p@nna migotka

Zabudowa ma wysokość 233 cm

r19
10-05-2012, 15:57
r19

Co do drzwi Stolpawu to trzeba uważnie czytać nasz dziennik budowy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155802-miejskich-Praktyczny-1&p=4843969&viewfull=1#post4843969) :-)

p@nna migotka

Zabudowa ma wysokość 233 cm

Dzieki :) czytalem dziennik wczesniej ze 2 razy, pamiec mam dobra, ale krotka :)
Gdzie nie zadzwonie to nie chca mi zrobic wyzszych drzwi.

bacardi
10-05-2012, 17:50
Prosze o podpowiedz wszystkich praktycznych jak będzie wyglądał wiatrłoła gdy wneke przeniesiemy - przebijemy do kuchni żeby zastosowa tam wysoką zabudowę ????
Ale w kuchni jest jeszcze komin, wiec tej wnęki nie da się ot tak całej przenieść... poza tym wiatrołap bez żadnej zabudowy/wieszaka?

Krzysiek.A
10-05-2012, 18:35
Witam,
A żaluzje - my planujemy takie samej jak w projekcie - ale dodatkowo na duże okno w wykuszu. Jest to element elewacji który zwrócił moją szczególną uwagę na ten projekt :).
Pozdrawiam
Tez podoba mi się ta żaluzja może są na forum osoby które już coś w tym temacie szukali

p@nna migotka
10-05-2012, 20:33
p@nna migotka

Zabudowa ma wysokość 233 cm[/QUOTE]

A szerokość? 180?

r19
10-05-2012, 21:42
Miejski, w Twoim dzienniku widziałem jaką miałeś brudną dachówkę po ułożeniu. Czy deszcz ją w końcu umył, czy trzeba było pomóc naturze?
Pytam, bo właśnie zakończono mi układanie i dachówka jest potwornie brudna. Polewanie jej wodą niestety niewiele pomaga, mimo to pozostają miejscami białawe plamy :(

uchaha
11-05-2012, 10:12
Miejski, w Twoim dzienniku widziałem jaką miałeś brudną dachówkę po ułożeniu. Czy deszcz ją w końcu umył, czy trzeba było pomóc naturze?
Pytam, bo właśnie zakończono mi układanie i dachówka jest potwornie brudna. Polewanie jej wodą niestety niewiele pomaga, mimo to pozostają miejscami białawe plamy :(
Jasny pył, plamy jest prawdopodobnie od ciętej na dachu dachówki. Potrzebnych jest kilka silnych deszczy, żeby to zmyć. W miejscach, gdzie deszcz nie pada bezpośrednio na dachówkę brud i pył zostanie (pod daszkami wykuszy). Jeżeli myć dachówkę to karcherem pod ciśnieniem z lancą kątową. Najlepiej jak ekipa po sobie porządnie umyje dach. Wtedy widać, czy dachówki są brudne, czy porysowane.

r19
11-05-2012, 10:46
Jasny pył, plamy jest prawdopodobnie od ciętej na dachu dachówki. Potrzebnych jest kilka silnych deszczy, żeby to zmyć. W miejscach, gdzie deszcz nie pada bezpośrednio na dachówkę brud i pył zostanie (pod daszkami wykuszy). Jeżeli myć dachówkę to karcherem pod ciśnieniem z lancą kątową. Najlepiej jak ekipa po sobie porządnie umyje dach. Wtedy widać, czy dachówki są brudne, czy porysowane.

Dzięki za odpowiedź. Dachówka była docinana spory kawałek od domu, ale mimo wszystko kurz się unosił, poza tym pomaszerował na butach dekarzy.
Jeszcze nigdy nie czekałem tak na deszcz :)

żona m
11-05-2012, 10:51
a może dachówka jest porysowane owymi butami?

r19
11-05-2012, 12:35
a może dachówka jest porysowane owymi butami?

Raczej nie, ale to się wyjaśni po deszczach.... na które z ustęsknieniem czekam :)

grigo
12-05-2012, 14:06
Witam wszystkich praktycznych. Za tydzień w końcu zaczynam lać fundamenty. Czas podjąć decyzję czy robić rekuperacje czy budować kominy wentylacyjne. Wyceniałem rekuperacje w trzech firmach. Ceny od 14 - 25k. Zastanawiam się czy nie zrobić samemu, wystarczył by dokładny projekt. Z tego co wiem projekt dostępny w DZW nie jest jakiś rewelacyjny i martwi mnie prowadzenie sztywnych kanałów, bo nie planuje na razie sufitów podwieszanych. Spotkałem się z tuboflexami które można ładnie pochować w wylewkach a samo ułożenie wygląda prosto. Stąd moje pytania:
- czy trzeba zwiększyć warstwę styro do 8 cm by je pochować
- czy robił ktoś taką instalacje ''tymi ręcami'' i chciałby się podzielić doświadczeniami
- może ktoś dysponuje projektem instalacji na tych kanałach najlepiej do praktycznego 3, Chętnie popartycypuje w kosztach zakupu takiego projektu.

bacardi
12-05-2012, 14:26
grigoPogadaj z r19, kładzie taki system w P3 w warstwie wylewki, 8cm styro. 8 cm maja na ogół cienkie skrzynki rozdzielcze z tego systemu. Sam też najprawdopodobniej wybiorę któryś z turboflexów. Mam projekt WM z DzW, ale on jest przygotowany pod sztywne kanały spiro, więc jeśli chcesz kłaść samemu, to lepiej zrobić od razu projekt pod gotowe rozwiązanie.

r19
14-05-2012, 06:51
Witam wszystkich praktycznych. Za tydzień w końcu zaczynam lać fundamenty. Czas podjąć decyzję czy robić rekuperacje czy budować kominy wentylacyjne. Wyceniałem rekuperacje w trzech firmach. Ceny od 14 - 25k. Zastanawiam się czy nie zrobić samemu, wystarczył by dokładny projekt. Z tego co wiem projekt dostępny w DZW nie jest jakiś rewelacyjny i martwi mnie prowadzenie sztywnych kanałów, bo nie planuje na razie sufitów podwieszanych. Spotkałem się z tuboflexami które można ładnie pochować w wylewkach a samo ułożenie wygląda prosto. Stąd moje pytania:
- czy trzeba zwiększyć warstwę styro do 8 cm by je pochować
- czy robił ktoś taką instalacje ''tymi ręcami'' i chciałby się podzielić doświadczeniami
- może ktoś dysponuje projektem instalacji na tych kanałach najlepiej do praktycznego 3, Chętnie popartycypuje w kosztach zakupu takiego projektu.

Musisz pamiętać, że maksymalny przepływ przez jeden kanał to 30-35 m3/h, więc do niektórych pomieszczeń musisz doprowadzić np. dwa kanały do jednego nawiewu/wywiewu.
Ja kanały wentylacyjne parteru umieszczam częsciowo w suficie podwieszanym (kuchnia, wiatrołap), w pozostałych w warstwie ocieplenia na stropie, czyli w styropianie. W 8 cm styropianu mieści się cały kanał. W zasadzie kanały są bardzo wytrzymałe i można je nawet częsciowo zalać wylewką, ale ja będę miał wszedzie podłogówkę więc takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

r19
14-05-2012, 07:16
Mój P4.
http://images40.fotosik.pl/1562/fed9b5a1f1c44f07m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fed9b5a1f1c44f07)

http://images41.fotosik.pl/1515/4cad43d2ccd49facm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4cad43d2ccd49fac)

http://images38.fotosik.pl/1560/29b663362701e125m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=29b663362701e125)

http://images35.fotosik.pl/1382/8cf9d29ecf085031m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8cf9d29ecf085031)

p@nna migotka
14-05-2012, 12:21
Gratulujemy. Dach prezentuje się fajnie - czy już go deszcz umył? Własnie się zastanawiam co tu zrobić, żeby go przy robocie nie zabrudzić i potem nie kombinować z czyszczeniem. W sumie to już 2 przypadek na forum, że dach ma plamy, które martwią właściciela. Czy to grafitowy Tagelit?

r19
14-05-2012, 12:38
Gratulujemy. Dach prezentuje się fajnie - czy już go deszcz umył? Własnie się zastanawiam co tu zrobić, żeby go przy robocie nie zabrudzić i potem nie kombinować z czyszczeniem. W sumie to już 2 przypadek na forum, że dach ma plamy, które martwią właściciela. Czy to grafitowy Tagelit?

Niestety, deszczu spadło kilka kropel, więc cały czas czekam na obfite opady :)
Tak, jest to grafitowy tegalit.

telitiger
14-05-2012, 19:02
Witam!
r19 czy mogłbyś się podzielići ile Cię wyniosła budowa do tego etapu, który jest na zdjeciach powyżej??? Przymierzam się własnie do budowy P4 i jestem ciekaw jakie są rzeczywiste koszty za poszczególne etapy.

r19
15-05-2012, 06:41
Witam!
r19 czy mogłbyś się podzielići ile Cię wyniosła budowa do tego etapu, który jest na zdjeciach powyżej??? Przymierzam się własnie do budowy P4 i jestem ciekaw jakie są rzeczywiste koszty za poszczególne etapy.

Raczej Ci nie pomogę, gdyż mi budowała firma, z którą umówiłem sie na konkretną kwotę za stan surowy otwarty. W cenie było również wykonanie dodatkowych prac, więc nie bedzie to miarodajne.

telitiger
15-05-2012, 15:46
r19 zatem czy mogłbyś się podzielić ile zapłaciłeś za sso firmie? Chodzi mi o kwotę, gdzyż chce się zorientować czy dam radę zrealizować ten etap co Ty z własnych oszczędności. Wiem że budując systemem gospodarczym można jeszcze troszkę zaoszczędzić zatem bedę miał pogląd jak sprawa wygląda. Z góry dziękuje.

r19
16-05-2012, 07:35
r19 zatem czy mogłbyś się podzielić ile zapłaciłeś za sso firmie? Chodzi mi o kwotę, gdzyż chce się zorientować czy dam radę zrealizować ten etap co Ty z własnych oszczędności. Wiem że budując systemem gospodarczym można jeszcze troszkę zaoszczędzić zatem bedę miał pogląd jak sprawa wygląda. Z góry dziękuje.

Poszło na priv.

żona m
16-05-2012, 09:06
a ja ciągle umieram z ciekawości jak wygląda praktyczny z bali. Czy właściciel wreszcie zaspokoi mą ciekawość?

telitiger
16-05-2012, 18:40
r19 jeszcze raz dzięki za informacje.

Nesska
16-05-2012, 21:51
Żono m ty czyjejś ciekawości nie chcesz zaspokajać :p:p

żona m
17-05-2012, 19:49
ale ja nie wymuszam fotek ze środka, tylko ogólny wygląd domu.

Jarrek
19-05-2012, 20:03
Witam

podajcie ile wam wyszlo m2 elewacji zewnetrznej w praktycznym 2 lub ew. 1. przymierzam sie do ocieplenia i chcialbym mniej wiecej wiedziec ile wam wyszlo.

pozdrawiam

monrem007
19-05-2012, 20:04
Kilka dni temu wprawili okna - dla chętnych zdjęcia poniżej :).
Przyszły tydzień tynki cementowe, później hydraulik i wylewki i rekuperator(!)
Znacie może firmę która robi wylewki (solidnie i w normalnych pieniadzach) w okolicach Krk? Na jakim materiale warto robić wylewki?

pafka73
20-05-2012, 08:44
Witam

podajcie ile wam wyszlo m2 elewacji zewnetrznej w praktycznym 2 lub ew. 1. przymierzam sie do ocieplenia i chcialbym mniej wiecej wiedziec ile wam wyszlo.

pozdrawiam

Witam, u mnie właśnie panowie mierzyli P2 i wyszło 325m2 bez odliczania okien (w tym słupy i wszystkie zakamary do docieplenia)

pafka73
20-05-2012, 08:49
Poszło na priv.

dlaczego na prv? przecież jesteś zwolennikiem publicznej dyskusji czyż nie? może to dla niektórych być pomocne

Jarrek
20-05-2012, 13:48
Miejski

A tobie te 230 m2 elewacji wyszlo bez okien i bramy?

Jarrek
20-05-2012, 13:50
Witam, u mnie właśnie panowie mierzyli P2 i wyszło 325m2 bez odliczania okien (w tym słupy i wszystkie zakamary do docieplenia)

325m2 to dosc sporo co nie? Liczylem na ok 250:) hehe
Dzieki

Jarek

bacardi
20-05-2012, 14:29
Mam projekt bryły P2 w google sketchup, powierzchnia zewnętrzna ścian z słupami i wnękami bez otworów okiennych i drzwiowych wychodzi mi 280m2. Nie liczyłem wewnętrznych stron attyk ani miejsc gdzie we wnękach ocieplenie idzie podwójnie. Do tego dochodzi zapas na odpady...
Ściany zewnętrzne liczone do poziomu -47, więc już jest trochę zapasu...

pafka73
20-05-2012, 21:09
Mam projekt bryły P2 w google sketchup, powierzchnia zewnętrzna ścian z słupami i wnękami bez otworów okiennych i drzwiowych wychodzi mi 280m2. Nie liczyłem wewnętrznych stron attyk ani miejsc gdzie we wnękach ocieplenie idzie podwójnie. Do tego dochodzi zapas na odpady...
Ściany zewnętrzne liczone do poziomu -47, więc już jest trochę zapasu...

To by się zgadzało bo mówili, że materiału będzie potrzebne na jakieś 280 m2

pafka73
20-05-2012, 21:20
325m2 to dosc sporo co nie? Liczylem na ok 250:) hehe
Dzieki

Jarek

sporo, też się zdziwiłem bo jak byli bez miarki pierwszy raz to na oko ocenili około 250 m2 ale potem jak pomierzyli słupy i te elementy do ocieplenia od dołu + attyki to tak wyszło i tyle - dodam, że mam 2 oferty od 2 ekip gdzie sobie liczą jedni 40 zł/m2 za robociznę z tynkiem + 20 zł parapety od sztuki + bonia 25 zł/mb a drudzy taką przedstawili ofertę na gotowo z materiałem (w tym robocizna 55 zł/m2):
STYROPIANEM FREZOWANYM GRAFITOWYM GR.15cm ^0.31,

TYNKIEM SILIKONOWYM 1,5mm BARWIONYM W MASIE

FIRMY BOLIX LUB QUICK-MIX.


DOCIEPLENIE 135zł/m2
OŚCIEŻA 40zł/mb
BONIA 25zł/mb
PARAPETY 40zł/mb

Pierwsi liczą stawkę razy powierzchnia bez odejmowania okien a drudzy tak jak w ofercie.
Pierwsi robią poprawnie (widziałem ich roboę), drudzy to artyści robią super.
Czy ktoś może polecić tańszą sprawdzoną ekipę (która podejmie się roboty w Łodzi) co robi dobrze czy to już nie możliwe?

miejski
21-05-2012, 16:17
Miejski

A tobie te 230 m2 elewacji wyszlo bez okien i bramy?

To jest powierzchnia, za którą płaciłem za ocieplenie styropianem, zakładając, że miejsca gdzie jest elewacja drewniana (czyli powinna być ocieplona wełną) jest również kryta styro.
Według kosztorysu czyli z elewacją drewnianą styropianu i tynku jest mniej: 210,19 m2

pafka73
21-05-2012, 21:53
Z kosztorysu jaki mam wynika, że na elewację P2 potrzebne jest 29,77 m3 styro czyli wychodzi prawie 200m2 jeżeli kładziemy 15cm (to jest bez miejsc gdzie ma być drewno i płytka bo tam jest przewidziana wełna), okna + brama garażowa to około 49 m2 + to co przeznaczone na wełnę wyszło mi z projektu około 73m2, razem wychodzi 322m2

bacardi
21-05-2012, 22:10
A skoro już jesteśmy przy ociepleniu, to czy ktoś dawał więcej niż w projekcie? O ile 15cm styro lambda 0,31 jeszcze jakoś wygląda, to te 12cm szczególnie pod płytką klinkierowa (w dobie ocieplania na 20cm) trochę średnio wygląda... :|

pafka73
21-05-2012, 22:28
A skoro już jesteśmy przy ociepleniu, to czy ktoś dawał więcej niż w projekcie? O ile 15cm styro lambda 0,31 jeszcze jakoś wygląda, to te 12cm szczególnie pod płytką klinkierowa (w dobie ocieplania na 20cm) trochę średnio wygląda... :|

pobaw się kalkulatorem energetycznym na stronie DW i zobaczysz co Ci to da, dodatkowo jak dasz więcej styro będziesz miał głębiej osadzone okna a to równa się ciemniej w domu, moim zdaniem to nie ma uzasadnienia ekonomicznego

miejski
22-05-2012, 07:35
pobaw się kalkulatorem energetycznym na stronie DW i zobaczysz co Ci to da

Chcąc nie chcąc taka jest tendencja. W zeszłym roku miałem problem z dostaniem "piętnastki", w tym zapewne królować będzie "osiemnastka" czy "dwudziestka".


dodatkowo jak dasz więcej styro będziesz miał głębiej osadzone okna a to równa się ciemniej w domu

Powyżej "piętnastki" to już powinien być montaż okien w warstwie ocieplenia, bo już spore mostki przy montażu równo z murem będą. Tak więc "bunkier" nie powinien z tego wyjść.

r19
22-05-2012, 09:02
Ja daję 20 cm, ale ja budowałem z silikatów.

r19
22-05-2012, 09:16
pobaw się kalkulatorem energetycznym na stronie DW i zobaczysz co Ci to da, dodatkowo jak dasz więcej styro będziesz miał głębiej osadzone okna a to równa się ciemniej w domu, moim zdaniem to nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Do tego klakulatora to podchodziłbym z dużą ostrożnością. Jakoś nie moge zrozumieć dlaczego wybierając bloczek silikatowy w P3 tracę pieniądze na ogrzewaniu, a w P4 zyskuję.

pafka73
22-05-2012, 10:10
Chcąc nie chcąc taka jest tendencja. W zeszłym roku miałem problem z dostaniem "piętnastki", w tym zapewne królować będzie "osiemnastka" czy "dwudziestka".



Powyżej "piętnastki" to już powinien być montaż okien w warstwie ocieplenia, bo już spore mostki przy montażu równo z murem będą. Tak więc "bunkier" nie powinien z tego wyjść.

to fakt takie rozwiązanie jest najlepsze (montaż na specjalnych konsolach), przy czym w takiej sytuacji powinno się zastosować tzw. ciepły montaż = zastosowanie kołnierzy EPDM oraz specjalnych taśm uszczelniających, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z poważnymi kosztami a i ekipę, która to zrobi dobrze nie będzie prosto znaleźć
Ps. To technika mocowania okien stosowana w budownictwie pasywnym.
Dodam tylko, że u mnie wykonawca tradycyjnie montował okna na pianę (licowane z zewnętrzną stroną ściany) z tym, że wykleił mi od wewnątrz taśmami paraprzepuszczalnymi ościeże co w przypadku jakiś luzów jakie mogą powstać po latach w piance stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed przewiewami, od zewnątrz styro będzie nachodził około 1 cm na ramy okna.

meticho
22-05-2012, 11:17
Mam pytanko do zbudowanych praktycznych może troche nie fachowa ale jestem laikiem w temacie budowy. Chodzi mi mianowicie o nadporoże/krawędz okna kuchennego i tego największego w salonie ( wykończenie krawędzi drewnem) czy jest to jako panel drewnianydo zastosowania na elewacje czy jako deska maskująca do przy zakupie okien??????

miejski
22-05-2012, 11:42
pafka73 Masz rację, okna to nie wszystko. Musisz je mieć dobrze zamontowane.

U mnie standardowa metoda na kotwy i piankę (okna również licowane z zewnętrzna linia ściany), ale i tak dobrze to wyszło. Przy badaniu termowizyjnym mówili, że "nuda", bo żadnych ciekawostek przy oknach nie wykryli (a na dworze było ok. -20*C)

http://img16.imageshack.us/img16/5429/dc0740.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/dc0740.jpg/) http://img62.imageshack.us/img62/9148/ir0739.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/ir0739.jpg/)

http://img440.imageshack.us/img440/4733/dc0748.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/440/dc0748.jpg/) http://img19.imageshack.us/img19/9672/ir0747.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/ir0747.jpg/)

miejski
22-05-2012, 11:45
Mam pytanko do zbudowanych praktycznych może troche nie fachowa ale jestem laikiem w temacie budowy. Chodzi mi mianowicie o nadporoże/krawędz okna kuchennego i tego największego w salonie ( wykończenie krawędzi drewnem) czy jest to jako panel drewnianydo zastosowania na elewacje czy jako deska maskująca do przy zakupie okien??????

Kuchenne mam tylko jedno i to pomniejszone. Ale za to narożne w wykuszu ma specjalny łącznik 90*, który standardowo u mnie był w kolorze ram okna (okna Jezierski).

bacardi
22-05-2012, 22:15
Z tym kalkulatorem energetycznym to tak z przymrużeniem oka, w mojej konfiguracji wychodzi że miałbym płacić za ogrzewanie rocznie 904pln i jakoś w to nie wierzę ;)
Osobiście zastanawiam się czy nie dołożyć 3 cm na ociepleniu, do 15/18, taśmy uszczelniające przy rekuperacji pewnie też by się przydały... Jednak każda zmiana ocieplenia wymaga korekty okien w wykuszu jadalni - taki urok tego projektu. Jak ktoś stosuje teknoamerblok, to ze względu na jego grubość zależności będzie chyba jeszcze więcej, bo widać że rezerwy np. przy wyjściu ogrodowym są pod niego liczone...

meticho chodzi o te narożniki na połączeniu okien? poza wykuszem jak podał miejski, to wg projektu jest to wykończenie panelem drewnianym lub laminatem HPL wg systemu elewacjesystem.pl, więc raczej na elewacje...

bacardi
22-05-2012, 22:23
Dodam tylko, że u mnie wykonawca tradycyjnie montował okna na pianę (licowane z zewnętrzną stroną ściany) z tym, że wykleił mi od wewnątrz taśmami paraprzepuszczalnymi ościeże co w przypadku jakiś luzów jakie mogą powstać po latach w piance stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed przewiewami, od zewnątrz styro będzie nachodził około 1 cm na ramy okna.
Za bardzo jeszcze tego tematu nie zgłębiałem, ale z tego co mi się gdzieś obiło o uszy/oczy, to czy styro nie powinien nachodzić czasem więcej - coś bardziej do2- 3cm??? Chyba że to było podane razem z klejem i tynkiem....

youla
23-05-2012, 20:48
Witam.
A ja mam pytanie z innej beczki:
w przyszłym tygodniu zalewamy fundamenty Naszego praktycznego 3 (wreszcie :D ) i chciałabym się dowiedzieć ile i jakiego drutu poszło Wam w rzeczywistości na fundamenty Waszych praktycznych?
z góry dzięki

pafka73
23-05-2012, 21:11
Za bardzo jeszcze tego tematu nie zgłębiałem, ale z tego co mi się gdzieś obiło o uszy/oczy, to czy styro nie powinien nachodzić czasem więcej - coś bardziej do2- 3cm??? Chyba że to było podane razem z klejem i tynkiem....

masz rację może być też 2cm i pewnie w praktyce tak się stanie (3 to trochę chyba za dużo bo okien może nie wiele zostać :))
Ps.
Zapomniałem dodać, że mam jeszcze użyte taśmy rozprężne od zewnątrz (to taka gąbka pomiędzy ramą okna a ościeżem) takie jak się stosuje przy montażu w klinkierze. Zrobię i wrzucę jakieś fotki żeby to pokazać.

pafka73
25-05-2012, 19:45
pafka73 Masz rację, okna to nie wszystko. Musisz je mieć dobrze zamontowane.

U mnie standardowa metoda na kotwy i piankę (okna również licowane z zewnętrzna linia ściany), ale i tak dobrze to wyszło. Przy badaniu termowizyjnym mówili, że "nuda", bo żadnych ciekawostek przy oknach nie wykryli (a na dworze było ok. -20*C)

http://img16.imageshack.us/img16/5429/dc0740.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/dc0740.jpg/) http://img62.imageshack.us/img62/9148/ir0739.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/ir0739.jpg/)

http://img440.imageshack.us/img440/4733/dc0748.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/440/dc0748.jpg/) http://img19.imageshack.us/img19/9672/ir0747.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/ir0747.jpg/)

Miejski a jak wyszła termowizja dachu ocieplanego wełną? Cz wszystko ok? Czy trzymałeś się projektu czy też ocieplałeś między krokwiami aż do kalenicy? Pytam bo rozważam alternatywne sposoby docieplenia (brałem pod uwagę piankę PUR oraz izolacją typu Izobooster). Ostatnio też kilku moich znajomych narzekało na wełnę po kilku latach użytkowania.

pafka73
28-05-2012, 19:59
Obiecane fotki z montażu okien - wewnątrz taśmy paraprzepuszczalne a od zewnątrz taśmy rozprężne - mię117881117882dzy nimi kotwy i pianka.

damianw3
30-05-2012, 08:19
Witam jestem na etapie skończonej beczki zabieram się za szalowanie sklepienia i podciągów i natrafiłem na małą rozbieżność w projekcie gdyby ktoś mógł ją potwierdzić byłbym wdzięczny, w projekcie na przekroju D-D podciąg nad oknem kuchennym tym 210x150 wynosi 51 cm i kończy się równo z górną krawędziom stropu tymczasem na przekroju podciągu 3.11 ma w tym miejscu 71cm i wychodzi 20cm powyżej strop.

Kilka gorących pytań:
1. Licowaliście powierzchnie tego podciągu z górną powierzchnią sklepienia czy robiliście tak jak w projekcie.
2. Chodzi mi izolacje pod słupy czy coś dawaliście, sam czarny lepik czy lepik + papa lub nic na sam beton

bacardi
30-05-2012, 19:15
natrafiłem na małą rozbieżność w projekcie gdyby ktoś mógł ją potwierdzić byłbym wdzięczny, w projekcie na przekroju D-D podciąg nad oknem kuchennym tym 210x150 wynosi 51 cm i kończy się równo z górną krawędziom stropu tymczasem na przekroju podciągu 3.11 ma w tym miejscu 71cm i wychodzi 20cm powyżej strop.

wydaje mi się, że źle czytasz rysunek, 70cm jest w części nad garażem, w kuchni jest 51cm, najlepiej widać to na rys. K5

za to z nieścisłości jakie mi się udało znaleźć, to dla praktycznego 2, okno na klatce schodowej raz jest 90x235 a raz 90x190, do tego np. rys A4 mamy to okno jako 90x190 z błędnym osadzeniem na 2.96...

a z innej baczki, DzW mają nowy kosztorys na I kw 2012, jak ktoś miał starszy to można otrzymać aktualizację...

piotrgawlik
30-05-2012, 19:19
Planuję w na wszystkich podłogach zastosować ogrzewanie podłogowe, co myślicie o zastosowaniu pod wylewki nie styropian, tylko płyty styropianowe ECOTHERM BASELINE XR 80mm - wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ=0023W/(mK).

Oraz ostatnio wpadł mi też pomysł aby poddasze ocieplić nie wełną tylko systemem natryskowym z pianki, czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

bacardi
30-05-2012, 19:47
piotrgawlik te płyty to tylko na parter czy również na piętro?
Bo tak patrząc na pierwszą lepszą ofertę jest 4x drożej niż styro termoorganika platium plus dach-podłoga.
Ja na parterze przeprojektowałem podczas adaptacji styro na 15cm, a na piętrze raczej nie ma potrzeby takiego ocieplenia, grubszy styro z 80mm przyda się bardziej do ukrycia wentylacji mechanicznej...

piotrgawlik
30-05-2012, 20:16
Oczywiście tylko parter, ja chyba muszę zastosować ponieważ nie mam możliwości zwiększenia gr styropianu.

pafka73
05-06-2012, 21:10
Planuję w na wszystkich podłogach zastosować ogrzewanie podłogowe, co myślicie o zastosowaniu pod wylewki nie styropian, tylko płyty styropianowe ECOTHERM BASELINE XR 80mm - wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ=0023W/(mK).

Oraz ostatnio wpadł mi też pomysł aby poddasze ocieplić nie wełną tylko systemem natryskowym z pianki, czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
też się zastanawiałem nad ociepleniem pianką PUR poddasza, dokładnie przestudiowałem temat, policzyłem koszty, spotkałem się z wykonawcą, dostałem próbki i nie zrobię tego w tym systemie. Powód: zbyt dużo znaków zapytania co do eksploatacji i stabilności tego materiału w czasie, brak aprobat technicznych w Polsce (są tylko te z USA), sprawdzałem na próbce - pali się jak diabli mimo że piszą że jest samogasnące ale nie do końca tak jest (niska temperatura zapłonu), chłonie wodę jak gąbka (mówię o tej piance otwartokomórkowej bo tylko tą można rozpartrywać a nie zamkniętokomówrkową), jedyne zalety jakiej się doszukałem to: włazi w każdą szparę, szybkość montażu, (jest też dobra izolacyjność ale jednak cena jest dużo wyższa przy tych samych parametrach w porównaniu do wełny - około 75 zł/m2 z robocizną)
Szukałem dalej alternatywy do wełny mineralnej i znalazłem - isobooster - wygugluj sobie i poczytaj.

tomek101
10-06-2012, 18:32
Witam wszystkich jestem na etapie zbrojenia stropu w P2 mam pytanko odnośnie ilości betonu B20? na strop
dziękuje z góry za podpowiedzi.

lukasz1977
10-06-2012, 20:18
Witam wszystkich jestem na etapie zbrojenia stropu w P2 mam pytanko odnośnie ilości betonu B20? na strop
dziękuje z góry za podpowiedzi.

witaj, niecale 30m3

lukasz1977
14-06-2012, 22:54
kilka fotek tarasu nad garażem i pom. gospodarczym


http://img849.imageshack.us/img849/1077/img0118nz.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/img0118nz.jpg/)

http://img341.imageshack.us/img341/198/img0117oi.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/341/img0117oi.jpg/)

http://img716.imageshack.us/img716/4842/img0141wn.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/716/img0141wn.jpg/)

http://img233.imageshack.us/img233/3145/img0140dq.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/233/img0140dq.jpg/)

http://img209.imageshack.us/img209/833/img0142ty.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/209/img0142ty.jpg/)

http://img96.imageshack.us/img96/6302/img0145ok.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/img0145ok.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/9910/img0148so.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/7/img0148so.jpg/)

potem na to styrodur, włóknina, żwirek lub legary pod deskę na taras

p@nna migotka
15-06-2012, 19:38
Hej hej - powinniście opatentować pomysł na Praktycznego z basenem (wyjście z sypialni) ;-)

andrzej pra4
16-06-2012, 09:41
Witam wszystkich. Jest parę praktycznych w okolicy Lublina, bardzo bym prosił o kontakt mailowy o lokalizacji w celu zobaczenia sobie nawet z zewnątrz domu jak wygląda.
Ja zaczynam budowę w lipcu.
Kupowałem już troszkę rzeczy więc jestem chętny do dzielenia się informacjami.
pozdrawiam.:yes:

maksigi
26-06-2012, 16:09
Proszę o informację którędy poprowadziliście rury odkurzacza centralnego ?
Aktualnie jestem na tym etapie i mam dylemat

lukasz1977
26-06-2012, 23:09
Proszę o informację którędy poprowadziliście rury odkurzacza centralnego ?
Aktualnie jestem na tym etapie i mam dylemat

instalacje odkurzacza przed tynkami i najlepiej podłogą

bacardi
28-06-2012, 23:15
Ponieważ nie przepadam za roletami, a chcemy się jakoś uchronić od przegrzania, zrobiłem krótkie rozeznanie w żaluzjach fasadowych dla przeszkleń które wypadają u nas na elewacji południowo-zachodniej. Poniżej pierwsza wycena, interesująca jest szczególnie dopłata za niestandardowy kolor :]

podstawowe okna 3szt.
- 270x235
- 240x235 + 100x235 (okno narożne typu L w wykuszu)

opcjonalne okna 4szt.
- 90x235
- 90x235
- 90x190
- 90x190

I wersja:
7 szt. - typ C-80, RAL 7004/7036, sterowanie elektryczne+2 piloty
- koszt: 19.623,00 zł brutto z usługą montażu

II wersja:
7 szt. - typ Z-90, RAL 7004/7036, sterowanie elektryczne+2 piloty
- koszt: 16.698,00 zł brutto z usługą montażu

III wersja:
3 szt. - typ C-80, kol. Standard 9006/9007, sterowanie elektryczne+1 pilot
- koszt: 6.537,00 zł brutto z usługą montażu
4 szt. - typ C-80, kol. Standard 9006/9007, sterowanie elektryczne+1 pilot
- koszt: 6.783,00 zł brutto z usługą montażu

IV wersja:
3 szt. - typ Z-90, kol.Standard 9006/9007, sterowanie elektryczne+1 pilot
- koszt: 6.475,00 zł zł brutto z usługą montażu
4 szt. - typ Z-90, kol.Standard 9006/9007, sterowanie elektryczne+1 pilot
- koszt: 6.788,00 zł zł brutto z usługą montażu

Opcja dodatkowa:
- czujnik słońce/wiatr - 390,00 zł netto / 1 szt.

W przypadku żaluzji C-80 -:
- wys.pakietu dla wys. 235 wynosi 27 cm
- wys.pakietu dla wys. 190 wynosi 24 cm

W przypadku żaluzji Z-90 -:
- wys.pakietu dla wys. 235 wynosi 29 cm
- wys.pakietu dla wys. 190 wynosi 25 cm

Głębokość 135 mm STANDARD

miejski
28-06-2012, 23:32
To chyba żaluzje Anwisu, bo też się kiedyś orientowaliśmy się jakby to wychodziło.
Niestety zrezygnowaliśmy z tej opcji ze względu na:
- ew. mostek cieplny, gdyż chcieliśmy schować górną osłonę żaluzji w ociepleniu. A przy tych wysokościach okna osłona miała (o ile dobrze pamiętam) 12 cm grubości. Więc przy styro 15 cm na elewacji mielibyśmy zaledwie 3 cm i to w rejonie nadproża okien, gdzie jest przecież zwykły żelbet.
- prowadnice po których miałyby się poruszać żaluzje w jednej z opcji byłyby przykręcone do ram okiennych. Jakos mi sie to nie usmiechało m.in. ze względu na gwarancję okna.

Czy ceny, które podałeś to za 3 okna czy również za te opcjonalne?

r19
29-06-2012, 07:46
Miejski, czy w zimie, przy dużych mrozach nie mieliście jakoś szczególnie nieprzyjemnie (zimno) przy dużych przeszkleniach na dole? Czy sama podłógówka daje radę?

miejski
29-06-2012, 13:44
r19
Pytasz ze względu na podłogówkę jako taką czy tandem pompa ciepła-podłogówka?
Niezależnie od powyższego podłogówka na parterze daje radę i spokojnie można się obyć bez grzejników konwekcyjnych, które są w projekcie na parterze przy oknach. Co prawda być może jest to spowodowane tym, że odstęp rurek podłogówki mam przy wszystkich oknach zagęszczony do ok. 7 cm.
Generalnie u mnie na parterze jest ciutkę cieplej niż na piętrze, ale to kwestia posadzek (parter - gres, piętro - deska trójwarstwowa).

bacardi
29-06-2012, 13:54
Czy ceny, które podałeś to za 3 okna czy również za te opcjonalne?

Tam gdzie jest przy cenie 7szt. to cena za komplet, w pozostałych miejscach w zależności od opisu 3szt, 4szt (opcja).

natomiast
- co do mostków, to planuję zwiększyć ocieplenie do 18cm, a przy wykuszu można by w sumie nawet dodać ciut więcej, więc jest szansa ukryć skrzynkę... A na pewno łatwiej niż 20cm dla rolety w systemie integro, naokiennej ze względu na wentylację mechaniczną nawet nie biorę jako opcję...
- prowadnice mają różne opcje montażu, a dodatkowo jest opcja zastosowania linek zamiast prowadnic...

r19
02-07-2012, 06:24
r19
Pytasz ze względu na podłogówkę jako taką czy tandem pompa ciepła-podłogówka?
Niezależnie od powyższego podłogówka na parterze daje radę i spokojnie można się obyć bez grzejników konwekcyjnych, które są w projekcie na parterze przy oknach. Co prawda być może jest to spowodowane tym, że odstęp rurek podłogówki mam przy wszystkich oknach zagęszczony do ok. 7 cm.
Generalnie u mnie na parterze jest ciutkę cieplej niż na piętrze, ale to kwestia posadzek (parter - gres, piętro - deska trójwarstwowa).

Masz rację, źródło ciepła nie ma znaczenia. Bez względu na to i tak chcemy mieć wszędzie podłogówkę.
Jaki masz rozstaw rurek poza strefami brzegowymi na parterze i poddaszu? Jakie grubości wylewki?

piotrgawlik
02-07-2012, 09:05
Co myślicie przy ogrzewaniu podłogowych o wykonaniu wylewek anhydrytowych zamiast cementowych? Czy warto przepłacać za anhydryt?

bacardi
02-07-2012, 09:42
piotrgawlik jak zwykle zdania są podzielone :]

to co kiedyś sobie wynotowałem w skrócie:
miksokret - tańsza, słabsza, grubsza, gorzej przylega do rurek, najlepiej dodać plastyfikator i włókna dla wzmocnienia
ahydrytowa - droższa, mocniejsza, cieńsza, dobry przewodnik, słabo odporna na wodę, problem z klejeniem płytek

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173448-wyb%C3%B3r-posadzki-miksokret-czy-anhydryt

ja po zapoznaniu raczej pójdę w mixokreta, większa grubość i bezwładność przy pompie to dla mnie zaleta...

r19 - a robiłeś wyliczenia OZC i kalkulację potrzebnych rozstawów rurek wg wyliczeń

r19
02-07-2012, 10:01
r19 - a robiłeś wyliczenia OZC i kalkulację potrzebnych rozstawów rurek wg wyliczeń


Nie robiłem. Generalnie podejście mam takie, że wolę dać trochę więcej rurek i nie patrzeć co wyjdzie z obliczeń. Co najwyżej będzie trochę drożej.

bacardi
02-07-2012, 10:13
r19 też tak myślę aby dać trochę gęściej ale proporcjonalnie do wyliczeń, np. dajmy na to, że hipotetycznie dla zadanej temp. w jednym pomieszczeniu wyjdzie potrzeby rozstaw co 15cm, a w drugim co 30. Możemy dać wszędzie co 10, ale wówczas dla wyrównania temp w jednym pomieszczeniu trzeba będzie skręcić obieg jakoś o połowę... już samo gęstsze rozłożenie rurek zwiększy opory przepływów, a do tego skręcone pomieszczenie zwiększy je dużo bardziej... Sam ciągle czytam o obu szkołach, ale zrobienie wyliczenia jednak zaczyna do mnie przemawiać...
Poza tym i tak chce zrobić pełne wyliczenie OZC budynku aby poprawnie dobrać pompę ciepła i odwierty.

r19
02-07-2012, 10:19
Przy pompie większe zagęszczenie rurek to raczej zaleta, jak sądzę.... szybciej naładujesz podłogę i tym samym lepiej wykorzystasz tanią taryfę.
Wiadomo, że opory będą większe, jednakże coś za coś.

bacardi
02-07-2012, 10:32
teoretycznie tak, gdyż zależy nam w końcu aby temp zasilania byłą jak najniższa aby zwiększyć COP...
z drugiej strony musi ona być odpowiednio większa niż zakładana temp pomieszczenia i poniżej i tak zbytnio się zejść nie da... więc kwestia jaki powinien być rozstaw rurek aby przy minimalnej temp zasilania i określonej przewodności wylewki oddać ciepło. Zakładam, że to się da wyliczyć mając zrobione OZC. Ale sam jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce...

piotrgawlik
02-07-2012, 19:35
Ja zapłaciłem w hurtowni 300 zł i mam "zaprojektowaną" podłogówkę, tzn rozrysowane pętle, specyfikację materiałów, zestawienie automatyki, rozdzielaczy, układów pompowych.
Instalatorowi zlecę żeby wykonał ułożenie wg tych schematów.
Jeśli kupię materiał na podłogówkę w tej hurtowni to mi zwracają koszty projektu.

bacardi
02-07-2012, 22:54
piotrgawlik tak z ciekawości, to w tej hurtowni jakie rozkłady rurek w pętli dali? i czym planujesz ogrzewać?

maksigi
03-07-2012, 07:39
Mam zamiar zrobić podłogówkę w całym domu i nie bardzo wyobrażam sobie to wykonać bez projektu.
W pewnej hurtowni dostałem ofertę na rurki Valsir, że jak zamówię na cały dom to dostanę od nich projekt.
cena za mb 2,8 zł
Co myślicie o tym producencie ?

r19
03-07-2012, 07:53
piotrgawlik tak z ciekawości, to w tej hurtowni jakie rozkłady rurek w pętli dali? i czym planujesz ogrzewać?

Też jestem ciekawy. Możesz się pochwalić wyliczeniami?

bacardi
03-07-2012, 08:03
Mam zamiar zrobić podłogówkę w całym domu i nie bardzo wyobrażam sobie to wykonać bez projektu.
W pewnej hurtowni dostałem ofertę na rurki Valsir, że jak zamówię na cały dom to dostanę od nich projekt.
cena za mb 2,8 zł
Co myślicie o tym producencie ?

też wole z projektem, ale zastanawia mnie jakość projektów wykonanych przez hurtownie... parę osób polecało mi forumowego asolta do wykonania OZC jak i projektu podłogówki. Z rurkami to bym zadał pytanie w odpowiednim wątku aby uzyskać rzetelną odpowiedź. Ale kładąc coś pod podłogę na wiele lat, wybrałbym na pewno cos sprawdzonego. Cena - ostatnio widziałem jak któryś z forumowiczów kupował rurki wavin po 2.4 brutto, różnica przy 1000m 400pln - akurat na projekt ;)

r19
03-07-2012, 08:26
też wole z projektem, ale zastanawia mnie jakość projektów wykonanych przez hurtownie... parę osób polecało mi forumowego asolta do wykonania OZC jak i projektu podłogówki. Z rurkami to bym zadał pytanie w odpowiednim wątku aby uzyskać rzetelną odpowiedź. Ale kładąc coś pod podłogę na wiele lat, wybrałbym na pewno cos sprawdzonego. Cena - ostatnio widziałem jak któryś z forumowiczów kupował rurki wavin po 2.4 brutto, różnica przy 1000m 400pln - akurat na projekt ;)

No właśnie.... wyliczenia wyliczeniami, ale czy od razu nie lepiej nieco przewymiarować i mieć spokojniejszą głowę?
Rozmawiałem z człowiekiem, u którego firma instalacyjna położyła rurki w salonie co 20 cm, bo miało być dobrze. Biedak musiał dokładać kaloryfery.

bacardi
03-07-2012, 08:36
r19 ale ja tego nie neguje i na ogół chyba właśnie tak się robi :) ale jeśli z wyliczeń rurki wyjdą o różnych rozstawach np co 20 - 30cm, to niech będzie np. odpowiednio co 10 - 15, a nie np. wszędzie jak leci co 7 jak niektórzy robią... no i oczywiście wyliczenia pod docelowe materiały dociepleniowe/okna itp. a nie wg zakupionego projektu budynku.
Ale to tylko moje wnioski, nie biorę za nie odpowiedzialności ;)

znalazłem gdzieś na forum jeszcze coś takiego, jak poznać dobrą instalację:


Poznać można po tym, że będzie mieć małe opory przepływu i wystarczającą wydajność grzewczą. Dla typowych domów sprowadza się do kilku zasad: rurki co 10-15cm, pętle najlepiej podobnych długości, nie dłuższe niż 100m dla pex16, ewntualne drabinki wpięte jak kolejne pętle do rozdzielacza, doprowadzenie od pc do rozdzielacza/y w miarę grubą rurką np. pex 32/miedź 28 tym grubszą im większa moc pc i większa odległość od pc do rozdzielacza. Dla instalacji z pc i 100% podłogówki +ewentualne drabinki brak mieszacza.

r19
03-07-2012, 09:03
r19 ale ja tego nie neguje i na ogół chyba właśnie tak się robi :) ale jeśli z wyliczeń rurki wyjdą o różnych rozstawach np co 20 - 30cm, to niech będzie np. odpowiednio co 10 - 15, a nie np. wszędzie jak leci co 7 jak niektórzy robią... no i oczywiście wyliczenia pod docelowe materiały dociepleniowe/okna itp. a nie wg zakupionego projektu budynku.
Ale to tylko moje wnioski, nie biorę za nie odpowiedzialności ;)

znalazłem gdzieś na forum jeszcze coś takiego, jak poznać dobrą instalację:

Ależ ja się nie upieram, żeby robić bez projektu i wyliczeń.
Sam gdzieś przeczytałem artykuł, w którym było napisane, że jak jest za mało rurek to błąd, jak za dużo błędu, nie ma... co najwyżej finansowy :)

maksigi
03-07-2012, 10:40
też wole z projektem, ale zastanawia mnie jakość projektów wykonanych przez hurtownie... parę osób polecało mi forumowego asolta do wykonania OZC jak i projektu podłogówki. Z rurkami to bym zadał pytanie w odpowiednim wątku aby uzyskać rzetelną odpowiedź. Ale kładąc coś pod podłogę na wiele lat, wybrałbym na pewno cos sprawdzonego. Cena - ostatnio widziałem jak któryś z forumowiczów kupował rurki wavin po 2.4 brutto, różnica przy 1000m 400pln - akurat na projekt ;)

dobrze kombinujesz
Choć projekt nie wykonuje hurtownia ale dostawca rurek Valsir (wloska znana firma)
może macie gotowy projekt dla tego domu dla podłogówki po całości ?
Możemy dojść do porozumienia w kwestii finansowej
Dodatkowo u mnie to pewnie z jeden obwód więcej na pomieszczenie nad garażem - mam P4

miejski
03-07-2012, 11:25
Jaki masz rozstaw rurek poza strefami brzegowymi na parterze i poddaszu? Jakie grubości wylewki?

Nominalnie - 10cm, łazienki - 7cm, kuchnia pod szafkami - ok. 20 cm.
Wylewka z miksokreta z plastyfikatorem i włóknami - ok. 5-6 cm

r19
03-07-2012, 11:34
Nominalnie - 10cm, łazienki - 7cm, kuchnia pod szafkami - ok. 20 cm.
Wylewka z miksokreta z plastyfikatorem i włóknami - ok. 5-6 cm

Dzięki miejski za informację.
To teraz niech każdy sobie odpowie sam na pytanie czy potrzebny jest mu projekt czy nie.

miejski
03-07-2012, 13:21
- prowadnice mają różne opcje montażu, a dodatkowo jest opcja zastosowania linek zamiast prowadnic...

A te linki do czego przymocujesz? Jak do parapetu to OK

bacardi
03-07-2012, 14:14
miejski prawdę mówiąc to przy następnej wizycie dopytam się dokładnie o wszystkie opcje, może coś nie dosłyszałem, albo czegoś nie chcieli mi od razu powiedzieć...
Natomiast nawet prowadnica, to nie jest element konstrukcyjny pracujący pod obciążeniem, skoro szyby portfenetry dało się przymocować do muru, to mocowania pod prowadnice w warstwie docieplenia nie powinny być niewykonalne. Podobnie naciągi linek...

lukasz1977
03-07-2012, 20:13
Nominalnie - 10cm, łazienki - 7cm, kuchnia pod szafkami - ok. 20 cm.
Wylewka z miksokreta z plastyfikatorem i włóknami - ok. 5-6 cm

a jaka grubosc steropianu na parterze daliscie pod wylewke? 20cm?
a ile na pietrze?

p@nna migotka
04-07-2012, 16:17
no chyba 20 to się nie zmieści.... Chyba, że się ktoś za wczasu przeprojektował;-)

bacardi
04-07-2012, 17:48
ja mam przeprojektowane na 15 na dole

pafka73
04-07-2012, 21:52
a jaka grubosc steropianu na parterze daliscie pod wylewke? 20cm?
a ile na pietrze?

ja dałem na dole 2 razy 5 cm EPS 100 lambda 0,36 dach podłoga (dobrej firmy) a na górze mam tylko w łazience podłogówkę ale tam tylko 3 cm acustica - ale jeżeli ktoś może więcej na dole to na pewno nie zaszkodzi bo to 10 cm to minimum jakie musi być pod podłogówkę a górze nie ma to znaczenia - ważne jest też żeby nie oszczędzać na tym styropianie i kupować dobrej jakości i odpowiedniej twardości. trzeba pamiętać, że wylewka na podłogówkę powinna być grubsza niż ta w projekcie - minimum 4,5 cm nad rurką czyli razem z rurką (z reguły 2 cm rurka) wychodzi około 6,5 cm.

miejski
05-07-2012, 08:49
Natomiast nawet prowadnica, to nie jest element konstrukcyjny pracujący pod obciążeniem, skoro szyby portfenetry dało się przymocować do muru, to mocowania pod prowadnice w warstwie docieplenia nie powinny być niewykonalne. Podobnie naciągi linek...

Bacardi,
Wszystko się zgadza jeśli chcesz zrobić te żaluzje większe niż glif okienny. Wtedy możesz je mocować w sposób jaki opisujesz. Jeśli jednak chcesz je umieścić wewnątrz glifu (czyli wymiar żaluzji bliski wymiarowi okna) wtedy mocowania zarówno linek jak i prowadnic wychodzą na ramie okiennej, a to już mi się mniej podobało więc z tego typu żaluzji zrezygnowaliśmy, na rzecz wewnętrznych z resztą tego samego producenta.
Proponuję zerknąć tutaj (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.uni-kolor.waw.pl%2Findex.php%2Fopis%2C85%2C189%2Csyste m%2Canwis.htm%2F). Są tam przekroje i trochę zdjęć z realizacji. Da Ci to może lepszy obraz sytuacji.
Praktycznie dopowiem jeszcze, że zapewne czyszczenie tych zewnętrznych jest koszmarem.


a jaka grubosc steropianu na parterze daliscie pod wylewke? 20cm?
a ile na pietrze?

Na parterze daliśmy 2x5cm, na górze 5 cm. Na parterze dałoby się więcej, ale wymagałoby to chyba zmniejszenia wymiaru wszystkich okien. Chętnie dałbym z 15 cm (zawsze to większa izolacja) i kosztem tego zmniejszył wysokość okna o te 5 cm. Ale człowiek uczy się na błędach i teraz to już "po ptokach" :-)

Jarrek
05-07-2012, 15:55
Ja u siebie dalem rurki co 10 cm wszedzie,
styropian ten szary swisspor 18 cm parter, a zwykly bialy 5 cm poddasze, garaz 10 cm szary.

zastanawiam sie nad wyborem pieca, bedzie kondensacyjny gazowy, ale teraz jakiej firmy i dlaczego:) robi ktos gazowe ogrzewanie?


pozdrawiam

Jarek.

żona m
06-07-2012, 07:42
Migotko a jakidą prace u Was?Na jakim etapie jesteście?
Reszta praktycznych chyba zapomniała o forum....

SylwiaGru
06-07-2012, 10:29
Jurek i Karo-macie dachówkę Turmalin z Rupceramiki ( antracyt?) czy onie wydaje wam się ze dachówka ma lekki odcień brązu?

lukasz1977
06-07-2012, 15:40
zastanawiam sie nad wyborem pieca, bedzie kondensacyjny gazowy, ale teraz jakiej firmy i dlaczego:) robi ktos gazowe ogrzewanie?


pozdrawiam

Jarek.

dołączam sie do pytania o kociołek.
viessmann, vaillant czy moze dedietrich?
wiszacy, stojacy? raczej napewno z zasobnikiem

p@nna migotka
06-07-2012, 21:43
Migotko a jakidą prace u Was?Na jakim etapie jesteście?
Reszta praktycznych chyba zapomniała o forum....

U nas dzisiaj strop zalano - 33 stopnie - wiecha szybko zmarniała;-)

pafka73
06-07-2012, 21:44
tu pole do popisu jest naprawdę duże, ja zbadałem Veismanna (odpdł ze względu na cenę i zasłyszane złe opinie niektórych moich znajomych o awaryjności) - Vailanta eco tec 186, (włoski dosyć popularny piec), immergas victrics X 24 2L, , brottie WBS 22E - wiszące z zasobnikami 150 l. cenowo najlepiej wychodzi immergas (włoski) ale jakościowo brottie (niemiecki kocioł), vaillant pomiędzy nimi i cenowo i jakościowo. Największy zakres modulacji ma Immergas potem brotie a na końcu vaillant. Jeszcze nie podjąłem decyzji, chętnie posłucham co inni wyczaili.

pafka73
06-07-2012, 21:47
U nas dzisiaj strop zalano - 33 stopnie - wiecha szybko zmarniała;-)

cześć, no to powinniście noc spędzić z polewaczką w ręku i to nie żart bo taki świeży strop przy tej temperaturze trzeba polewać co 3 godziny przez pierwszą dobę, chyba, że przykryjecie folią

p@nna migotka
08-07-2012, 13:06
Polewano, polewano. Ciężka robota;-)

cześć, no to powinniście noc spędzić z polewaczką w ręku i to nie żart bo taki świeży strop przy tej temperaturze trzeba polewać co 3 godziny przez pierwszą dobę, chyba, że przykryjecie folią

Jarrek
10-07-2012, 01:16
tu pole do popisu jest naprawdę duże, ja zbadałem Veismanna (odpdł ze względu na cenę i zasłyszane złe opinie niektórych moich znajomych o awaryjności) - Vailanta eco tec 186, (włoski dosyć popularny piec), immergas victrics X 24 2L, , brottie WBS 22E - wiszące z zasobnikami 150 l. cenowo najlepiej wychodzi immergas (włoski) ale jakościowo brottie (niemiecki kocioł), vaillant pomiędzy nimi i cenowo i jakościowo. Największy zakres modulacji ma Immergas potem brotie a na końcu vaillant. Jeszcze nie podjąłem decyzji, chętnie posłucham co inni wyczaili.

Witam

Ja wlasnie sie zastanawiam nad Immergas i Saunier Duval. Oba piece maja bardzo duzy zakres modulacyjnosci. Saunier Duval to prawie to samo co Vailant bo nawet servis Vailanta przyjezdza:) moze warto wziac Immergas?

Jarek

pafka73
10-07-2012, 06:58
czy ktoś z forumowiczów robił instalację odgromową dla P2? w projekcie jest przewidziana więc chyba trzeba ją wykonać, chętnie się dowiem jakiś szczegółów co do użytych materiałów (jakiej firmy) i kosztów

r19
10-07-2012, 11:42
czy ktoś z forumowiczów robił instalację odgromową dla P2? w projekcie jest przewidziana więc chyba trzeba ją wykonać, chętnie się dowiem jakiś szczegółów co do użytych materiałów (jakiej firmy) i kosztów

Wymogu nie ma. Chcesz to robisz, nie chcesz to nie robisz.
Ja odpuściłem.

estiva
10-07-2012, 14:27
124461124462124463124464

a tak wygląda nasz Praktyczny we Wrocławiu:)
pozdrawiam
estiva

p@nna migotka
11-07-2012, 16:50
Nie jestem pewna czy na tym etapie nie jest za późno... Chyba trzeba było bednarkę już na etapie fundamentów wkopać. Ale swoją drogą ciekawe czy jest jakieś alternatywne rozwiązanie dla takich jak np my, którzy chcieliby się po czasie zdecydować.

damianw3
11-07-2012, 18:56
nie wiem czy temat dachówki był poruszany ale mam cztery typy:
1. Braas - Tegalit (betonowa)
2. Braas - Turmalin (ceramika i oczywiście cena wyższa)
3. Euronit - Kapstadt (również betonowa)
4. Creaton - Domino

Na pozór wszystkie wyglądają podobnie ale jak powiadają diabeł tkwi w szczegółach, czy ktoś zmieniał zalecany typ "Tegalit" na inną ?

estiva
11-07-2012, 20:17
My zdecydowaliśmy się na dachówkę NELSKAMP, widziałam ją na innym Praktycznym i prezentuje się wspaniale.

pafka73
11-07-2012, 20:19
Nie jestem pewna czy na tym etapie nie jest za późno... Chyba trzeba było bednarkę już na etapie fundamentów wkopać. Ale swoją drogą ciekawe czy jest jakieś alternatywne rozwiązanie dla takich jak np my, którzy chcieliby się po czasie zdecydować.

nigdy nie jest zapóźno :) faktycznie w projekcie jest wyprowadzenie uziomów z fundamentów (drutów zbrojeniowych) i spięcie ich ale to nie jedyny sposób wykonania uziomów i tak już się zorientowałem, że można:
- zakopać bednarkę nawet teraz
- zastosować specjalne szpile, które wbijają przy pionach (wchodzą one do kilu metrów pod ziemię)
- można też wykorzystać metalowe rynny - to dla ostro spóźnionych dobre rozwiązanie bo zasadniczo powinno się robić odgromówkę przed położeniem docieplenia elewacji bo wtedy estetycznie ukrywa się pod nią piony w specjalnych rurkach

Konsultowałem sprawę w pracowni DW - oni rekomendują wykonanie odgromówki dla własnego bezpieczeństwa

pafka73
11-07-2012, 20:21
nie wiem czy temat dachówki był poruszany ale mam cztery typy:
1. Braas - Tegalit (betonowa)
2. Braas - Turmalin (ceramika i oczywiście cena wyższa)
3. Euronit - Kapstadt (również betonowa)
4. Creaton - Domino

Na pozór wszystkie wyglądają podobnie ale jak powiadają diabeł tkwi w szczegółach, czy ktoś zmieniał zalecany typ "Tegalit" na inną ?

ja zrobiłem Creaton Domino angoba kolor łupka położona w lini - gdzieś jest fotka na forum (trzeba się z nią obchodzić ostrożnie bo dosyć łatwo się uszkadza)

bacardi
11-07-2012, 20:22
My zdecydowaliśmy się na dachówkę NELSKAMP, widziałam ją na innym Praktycznym i prezentuje się wspaniale.

Nibra G10? S9?
btw w której części Wrocławia się budujecie? :)

estiva
11-07-2012, 20:38
a to dobre pytanie:) jutro się dowiem którą będziemy mieli. A budujemy się we Wrocławiu, na Pawłowicach.

bacardi
11-07-2012, 21:32
estiva my na drugim końcu miasta na zachód... Ale jakby była kiedyś możliwość, to chętnie bym zobaczył jak już położycie ta dachówkę na dachu. A8'ką to 5 min drogi :]

estiva
12-07-2012, 10:35
Bacardi oczywiście zapraszam:) mam nadzieję, że końca lipca położą dachówkę, dam znać.
Mogę też podać namiar na Praktycznego w Pisarzowicach.

jaceklwo
13-07-2012, 12:14
Praktyczny 2 po elewacji :)
http://img818.imageshack.us/img818/1971/obraz001qd.th.jpg (http://img818.imageshack.us/i/obraz001qd.jpg/)
http://img528.imageshack.us/img528/8082/obraz002fx.th.jpg (http://img528.imageshack.us/i/obraz002fx.jpg/)
http://img703.imageshack.us/img703/2080/obraz003kw.th.jpg (http://img703.imageshack.us/i/obraz003kw.jpg/)
http://img221.imageshack.us/img221/871/obraz004fi.th.jpg (http://img221.imageshack.us/i/obraz004fi.jpg/)
http://img155.imageshack.us/img155/5567/obraz005bz.th.jpg (http://img155.imageshack.us/i/obraz005bz.jpg/)
http://img36.imageshack.us/img36/8722/obraz006uh.th.jpg (http://img36.imageshack.us/i/obraz006uh.jpg/)
http://img31.imageshack.us/img31/3865/obraz007ix.th.jpg (http://img31.imageshack.us/i/obraz007ix.jpg/)
http://img853.imageshack.us/img853/8193/obraz008uh.th.jpg (http://img853.imageshack.us/i/obraz008uh.jpg/)

p@nna migotka
13-07-2012, 12:39
Bardzo fajnie wygląda Wasza elewacja. Spójnie i konsekwentnie. My wprawdzie wciąż mamy słabość do drewna, ale jak dojdziemy do tego etapu mocno się zastanowimy nad praktycznością tego pomysłu. Gratuluję serdecznie. Wrzućcie jeszcze proszę fotki z tarasu - jak go wykończyliście?

Słuchajcie za około 2 tygodnie będziemy mieć do zbycia komplet (a niestety trzeba tego dużo) stempli do praktycznego 2 - sporo długich ze względu na spadek terenu w części podcienia. Jeśli ktoś z okolic Łodzi będzie miał na takowe zapotrzebowanie zapraszam na priv.

lukasz1977
13-07-2012, 20:50
nie wiem czy temat dachówki był poruszany ale mam cztery typy:
1. Braas - Tegalit (betonowa)
2. Braas - Turmalin (ceramika i oczywiście cena wyższa)
3. Euronit - Kapstadt (również betonowa)
4. Creaton - Domino

Na pozór wszystkie wyglądają podobnie ale jak powiadają diabeł tkwi w szczegółach, czy ktoś zmieniał zalecany typ "Tegalit" na inną ?

u nas brass turmalin - kolor antracyt, choc byly przymiarki do nibry

bacardi
14-07-2012, 09:43
jaceklwo Bardzo fajnie wyszły proporcje i podoba mi się szara podbitka dachu. Natomiast brakuje mi trochę wykończeń słupków przy oknach w kolorze stolarki. Stolarka jest trochę ciemna, ale IMHO mogło by być ciekawiej niż z szarym, w załączniku szybka wizualizacja...
Wtedy okna wydają się bardziej "panoramiczne" i zmieniają odczucie dla bryły budynku...

125117

miejski
14-07-2012, 20:23
jaceklwo
A ja swoje trzy grosze na temat syrenki alarmowej. Umieszczenie jej nad drzwiami garażowymi to był Wasz pomysł?

Poza tym czy zmniejszaliście rozmiar okien garażowych? Bo wydaja mi sie mniejsze od moich.

żona m
14-07-2012, 21:03
jaceklwo gratuluję domku, wiem jak cieszy juz ten etap.
Osobiscie nie podoba mi sie struktura na elewacji. Wasze fotki przekonały mnie, ze nie ma co kombinować, tylko robić tak jak zaprojektowali to w Biurze projektowym. Przód jak cie mogę, za to tył domu to paski, paski i jeszcze raz paski.

damianw3
17-07-2012, 12:18
ja zrobiłem Creaton Domino angoba kolor łupka położona w lini - gdzieś jest fotka na forum (trzeba się z nią obchodzić ostrożnie bo dosyć łatwo się uszkadza)

na placu boju zostały dwie dachówki Turmalin i Domino ale chyba się zdecyduje na tego Creatona ze względu na 50 lat gwarancji Brass na ceramika daje tylko 20 "W POLSCE"

no i wpadła mi w oko

żona m
17-07-2012, 21:53
50 lat powidasz? a jak firma się zwinie za 10 lat? Tak w ogóle ja chyba tyle bym nie dożyła.

damianw3
19-07-2012, 11:44
śmignie zanim człowiek się obejrzy, gwarancja 20 czy 30 lat to chyba rzecz umowna bardziej mi tu odpowiada zaufanie do klienta i wiara w to że my mamy dobry produkt i nie boimy się mijającego czasu.

szczerze też sobie nie wyobrażam siebie po 45 latach szukającego dowodu zakupu, bo 5 dachówek się posypało

r19
20-07-2012, 06:55
Jakie drzwi zewnętrzne wstawiacie z tyłu garażu? (dotyczy P3 i P4), a jakie garaż - dom?

andrzej pra4
20-07-2012, 20:57
ja wstawiam 90 a garaż dom 80- jestem już na etapie lania stropu nad parterem:)- i jeszcze raz dzięki za wycieczkę

r19
22-07-2012, 09:46
Nie sprecyzowlem pytania. Chodzilo mi o konkretnego producenta i model drzwi.

grigo
23-07-2012, 11:30
Witam wszystkich praktycznych. Mój P3 niedługo będzie miał zrobiony dach. Właśnie robię wycenę dachówki. Odrazu odrzuciłem tegalita. Widziałem dach robiony płaską dachówką betonową 15 lat temu, dachówka wygląda jakby była odzyskana z rozbiórki domu babci.
126791
Być może jest robiony lepiej niż kilkanaście lat temu ale jakoś nie mogę się przekonać.
Turmalin którym kryli moi wykonawcy ostatni domek wyszedł 23600 co jest droższe od Tegalita którego nie chce o 4600 a 7000 drożej od Creatona Futura który jest uważany za bardzo dobrą dachówkę. Chyba ze względu na cenę zdecyduje się na tą ostatnią.. Czy tylko ja jestem takim centusiem z Krakowa??

bacardi
23-07-2012, 12:24
grigo ale futura jest falowana ;)
co do stanu dachówki, to ostatnio dużo się przyglądam różnym dachom i choć gorzej wypada tu cementowa, to ceramiczną również widziałem w podobnym wieku i stanie... Jak mi tłumaczył jakiś fachowiec na targach, podstawą aby zapobiegać mocnemu porastaniu dachówki i jej erozji jest poprawna wentylacja. Pewnie coś w tym jest..

Tegalit ma jednak niepowtarzalny wygląd, "ostre" wykończenie i jest szeroki w porównaniu z dachówkami ceramicznymi.
Z ceramicznych dość ciekawie prezentuje się Nibra G10. Ponoć nie jest najrówniejsza, ale oglądałem na kilku dachach i na położonym tego nie widać... Od paru dni obserwuję 2 domki obok siebie na etapie kładzenia dachówki, na jednym Nibra, na drugim Domino. Na razie Domino położyli dopiero parę dachówek i do tego w jakimś takim ceglastym kolorze i może to robi mylne wrażenie, ale póki co IMHO Nibra na dachu lepiej się prezentuje...

grigo
23-07-2012, 13:02
Wiem doskonale jak wygląda futura. Chodzi o to, że zrobiona jest z tego samego materiału co domino. Dopłata 7000zł (w przypadku domino ponoć troszkę więcej) za sam wygląd dachówki jest delikatnie mówiąc zdzierstwem. Chyba żeby zrezygnować z dachówki krańcowej i zrobić ofasowanie z blachy??

miejski
24-07-2012, 10:53
Grigo ,
Zrobisz jak zechcesz, ale osobiście sądzę, że jednym z podstawowych atutów wizualnych Praktycznego jest właśnie płaska dachówka. Jakieś 3/4 odwiedzających nas osób zachwyca się właśnie płaskim pokryciem dachu (raz mieliśmy odwiedziny Pani, która prowadzi firmę dekarską :eek: z zapytaniem co to za dachówka). Tak więc pokrycie jakąkolwiek dachówką falistą uważam za zamach na nowoczesność Praktycznego.
A czy to będzie Tegalit, Domino, G10 czy Elrus Linea i w jaki sposób ten dach zostanie położony to już zmartwienie (jak zwykle głównie finansowe) inwestora.

Co do wyglądu Tegalita - nasz ma już półtora roku i żadnego nalotu nie zauważyłem. Jest jedynie brudna pod kominami, ale to wina wykonawców od kładzenia klinkieru na kominach.

grigo
24-07-2012, 13:02
Biorę taką dachówkę mocno pod uwagę. Ceny jak za sam design są porażające. Mam nadzieję, że twoja dachówką będzie równie piękna po kilkunastu latach. Mnie beton na dachu jakoś nie może przekonać. Cóż wyceniam dalej.
Jakie masz odczucia po całym sezonie zimowym. Chodzi mi o pompę ciepła a właściwie rachunek za zużycie energii elektrycznej i samo odczucie ciepłej podłogi w sypialni. Sam planuje podłogówkę w 100% ale będę grzał gazem. Niestety teren piaszczysty nie nadaję się za bardzo pod kolektor poziomy a robienie odwiertów w terenie gdzie występują skałki wapienne znacznie podnosi koszt inwestycji.
Pozdrawiam

estiva
24-07-2012, 17:43
Bacardi,
już się dowiedziałam, dachówka Nibra G10. Narazie górale mają inną robotę, mam nadzieję, że od czwartku zabiorą się z mój dach. Jak będzie gotowy wrzucę fotki. Pozdrawiam :)
estiva

estiva
24-07-2012, 17:59
przykład tej dachówki na domku, który budował m.in mój wykonawca
estiva127155

bacardi
24-07-2012, 20:02
estiva dzięki za info, mam koło siebie kilka budów z Nibrą G10 i dla mnie jest to bardzo ładna dachówka, szczególnie na nowoczesnych dachach dwuspadowych bezokapowych... Jednak czekam jak ją zobaczę na Praktycznym, bo tutaj Tegalit jednak pięknie się komponuje...

igimaks
25-07-2012, 13:37
Macie może wiedzę ile trzeba rurek PEX do podłogówki pod 100% dla tego domu ? u mnie P4
Miejski jak u ciebie wyszło w P1 ?

dzięki

r19
25-07-2012, 13:49
Macie może wiedzę ile trzeba rurek PEX do podłogówki pod 100% dla tego domu ? u mnie P4
Miejski jak u ciebie wyszło w P1 ?

dzięki

Ja szacuję na około 1800 metrów (P4).

bacardi
25-07-2012, 14:32
igimaks tutaj chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy kto i jak będzie Ci to robił, jak został ocieplony budynek i jak duży "zapas mocy" rurek planujesz. Ostatnio czytałem na forum o tej wielkości domku na który poszło ~1000m rurek, ale podejrzewam, że znajdą się i takie na które pójdzie 2000...
A ile Ci wyliczyła ekipa?

estiva
25-07-2012, 18:00
Witam, wrzucam wizualizacje salonu i kuchni. Chcemy zrobić w prawie podobnym stylu.
Pozdrawiam estiva :)

127310127311127312

igimaks
25-07-2012, 19:57
igimaks tutaj chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy kto i jak będzie Ci to robił, jak został ocieplony budynek i jak duży "zapas mocy" rurek planujesz. Ostatnio czytałem na forum o tej wielkości domku na który poszło ~1000m rurek, ale podejrzewam, że znajdą się i takie na które pójdzie 2000...
A ile Ci wyliczyła ekipa?


u mnie wyliczyli na 1000 m i to na ho ho 1000 m
Właśnie mam wątpliwości, bo wydaje mi się, że to mało
Panowie twierdzą, że nie da się ugiąć rurek na 10 cm He he a u miejskiego się dało

r19
25-07-2012, 21:31
u mnie wyliczyli na 1000 m i to na ho ho 1000 m
Właśnie mam wątpliwości, bo wydaje mi się, że to mało
Panowie twierdzą, że nie da się ugiąć rurek na 10 cm He he a u miejskiego się dało

Miejski pisał, że w strefach brzegowych przy oknach ma co 7 cm. Swoją drogą ciekawe jak ma te pętle rozłożone. Miejski, masz może fotki?

Igimaks: 1000 "ho ho" metrów to wychodzi tak mniej więcej rozstaw co 17 cm, no powiedzmy co 15, bo w łazienkach dostaniesz co 10. Moim zdaniem.... zmień ekipę.
Aczkolwiek nic nie napisałeś jak docieplasz dom, czym będziesz grzał i co będzie na podłogach.