PDA

Zobacz pełną wersję : GWC wodny "tymi ręcami" robiony



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

amigo1974
02-06-2011, 12:50
Glina dobra jest dla glikolowca.
Będzie działało!
Adam M.

A czy gdy zimą przymarznie ta glina wokół rury na skutek czego może wystąpić taka sytuacja że ta glina może nie dolegać do rury po rozmrożeniu?czyli jej że tak powiem jej otulać . Czy nie trzeba by było w glinie lepiej troszkę obsypać rurki żółtym piaskiem który by pozwolił rurce na niewielkie ruchy związane z zamarzaniem?

Piczman
02-06-2011, 12:54
Kolektor zakopujemy poniżej 1,5 m głębokości, to już jest poniżej strefy przemarzania .

szczukot
02-06-2011, 12:57
Jakby zakopywac w strefie przemarzania, to zima co bysmy chcieli z ziemii wyciagnac ? minus 5 stopni ?
Zakopujemy na 1,5-2m.

Fantom

Piczman
02-06-2011, 12:58
Jakby zakopywac w strefie przemarzania, to zima co bysmy chcieli z ziemii wyciagnac ? minus 5 stopni ?

To tyczy się również okresu letniego !
Reasumując im głębiej tym lepiej !

amigo1974
02-06-2011, 13:15
Kolektor zakopujemy poniżej 1,5 m głębokości, to już jest poniżej strefy przemarzania .

Nie o tym mówię!Mówię o tym że gdy temperatura czynnika (glikolu,alkoholu) spada poniżej zera no bo chyba może spadać tak samo jak przy dolnym źródle PC ,i może wtedy wystąpić obmrożenie rury czyli tym samym gruntu w okół niej, w tym wypadku tej gliny i jej zwiększenie się objętości a po rozmrożeniu glina ze względu na swoje właściwości może nie wrócić do swojej wcześniejszej formy przylegania do rurek .Wystąpić to może po długotrwałym już wykorzystywaniu DZ czyli najczęściej blisko wiosny gdy grunt jest już bardzo wyziębiony i to zazwyczaj początkowe metry tej rurki gdzie jest najniższa temperatura glikolu. Czynnikiem w tym glikolowcu przecież jest glikol, i to na pewno nie po to żeby nie było możliwości spadanie jego temperatury poniżej zera ! Tak się może dziać przy PC jak już pisałem i moje pytanie brzmi czy jest realne również takie zagrożenie w przypadku glikolowca do rekuperatora?

Piczman
02-06-2011, 13:21
Ten glikol to na wszelki wypadek, woda sprawdziła by się równie dobrze ;)

Poza tym różnica między zasilaniem a powrotem to ok. 3 C więc nigdy czynnik chłodzący nie zbliży się do 0 C .

amigo1974
02-06-2011, 13:32
Ten glikol to na wszelki wypadek, woda sprawdziła by się równie dobrze ;)

Poza tym różnica między zasilaniem a powrotem to ok. 3 C więc nigdy czynnik chłodzący nie zbliży się do 0 C .

no właśnie o taką odpowiedź mi chodziło! Ty jako użytkujący już trochę wiesz już jakie tam panują temperatury i przy tych temperaturach będzie w glinie bardzo dobrze działało a gdy w tej glinie będzie stała woda to jeszcze lepiej (tak jak np. u mnie woda gruntowa około 1-1,3 m głębokości w glinie) Dobrze mówię?

Piczman
02-06-2011, 13:35
Tu woda jest nośnikiem energii ( w tym gruncie) .
Dlatego im bardziej mokro tym lepsza wydajność .

Ideałem jest rurka leżąca cały rok w wodzie !

amigo1974
02-06-2011, 13:45
Tu woda jest nośnikiem energii ( w tym gruncie) .
Dlatego im bardziej mokro tym lepsza wydajność .

Ideałem jest rurka leżąca cały rok w wodzie !

Mam nadzieję że tak u mnie będzie bo mamy teraz suszę a mam wykopany koło domu(raczej na razie płyty fundamentowej grzewczej) duży dół ,staw na wodę do budowy i jest ona tam na poziomie właśnie 1,3m poniżej poziomu ziemi. To chyba się dobrze zapowiada dla glikolowca jak i PC. tylko z reku będzie mały problem że mam raz na jakiś czas smród z położonego w odległości około 800-1000m zakładu kalibrującego jelita do wędlin. I ten smród nie jest za ciekawy przy wiatrach z ich strony czyli południowy wschód.Nie ma jeszcze chyba takiego wynalazku co by zapachy mógł neutralizować?

adam_mk
02-06-2011, 13:56
Opisz, proszę, JAK chcesz zamrażać tę glinę....
Opisywany efekt TĄ METODĄ (GWC glikolowy) jest awykonalny.
Zrób sobie bilans cieplny...
Adam M.

Zapachy usuwa wkład z węgla aktywowanego.
O okapie kuchennym, mam nadzieję, słyszałeś?
A.M.

Jani_63
02-06-2011, 14:16
Czy WM czy grawitacyjna smród będzie tak samo upierdliwy.
Pomóc może filtr węglowy na nawiewie.

amigo1974
02-06-2011, 16:35
Opisz, proszę, JAK chcesz zamrażać tę glinę....
Opisywany efekt TĄ METODĄ (GWC glikolowy) jest awykonalny.
Zrób sobie bilans cieplny...
Adam M.

Zapachy usuwa wkład z węgla aktywowanego.
O okapie kuchennym, mam nadzieję, słyszałeś?
A.M.

Słyszałem, słyszałem ale czy jest możliwość do reku też taki filtry zainstalować żeby z zewnątrz smrodku nie wciągać i po całej chałupie pięknie rozprowadzić?

adam_mk
02-06-2011, 19:39
Oczywiście, że jest taka możliwość.
Ale...
To problem skali i kasy.
Trzeba by się temu dobrze przyjrzeć i zrobić odpowiednio duży i wydajny (wielkość i cena wkładu).
Adam M.

amigo1974
02-06-2011, 20:15
Oczywiście, że jest taka możliwość.
Ale...
To problem skali i kasy.
Trzeba by się temu dobrze przyjrzeć i zrobić odpowiednio duży i wydajny (wielkość i cena wkładu).
Adam M.

Czyli że tak powiem gotowych rozwiązań na taki problem nie ma, trzeba coś we własnym zakresie "tymi ręcami"?

HenoK
02-06-2011, 21:20
Czyli że tak powiem gotowych rozwiązań na taki problem nie ma, trzeba coś we własnym zakresie "tymi ręcami"?
Tu masz gotowca : http://www.growshop.com.pl/p85,aktywny-filtr-weglowy-pro-520-160.html

Liwko
02-06-2011, 22:55
529zł to nie mało, ciekawe jak często go trzeba wymieniać?

amigo1974
02-06-2011, 23:08
Tu masz gotowca : http://www.growshop.com.pl/p85,aktywny-filtr-weglowy-pro-520-160.html

No dzięki Henok ale po pierwsze tu mamy filtr do systemów wentylacyjnych o średnicy fi 160 mm i to jest największy w ofercie i kosztuje tak sobie . Ja będę potrzebował centrale pewnie minimum 250mm bo na jakieś 600m3/h i ciekawe ile takie cudo będzie już kosztować. Po drugie z czym się wiąże zainstalowanie takiego filtra tzn. większe opory , mniejsza wydajność centrali ,większe zużycie energii? Po trzecie czy faktycznie uchroni przed niechcianymi zapachami i na jak długo będzie wydajny czyli sprawnie działający ,filtrujący?

HenoK
02-06-2011, 23:52
529zł to nie mało, ciekawe jak często go trzeba wymieniać?
Tych, które podałem używają przy uprawie marychy. W tym wypadku cena nie jest tak istotna ;).
Skuteczność filtra zapewne jest spora. Chodzi przecież o to, żeby charakterystyczne zapach nie rozeszły się po domu i okolicy.
Jak nie takie, to możesz zastosować filtry od okapów. Są one przeznaczone do znacznych strumieni powietrza, rzędu 500-700m3/h. Zalecają je wymieniać co kilka miesięcy :
http://allegro.pl/listing.php/search?string=filtr+w%C4%99glowy+okapu&sourceid=Mozilla-search

e_tomi
19-06-2011, 15:32
Witam. Myślę o zrobieniu GWC wodnego, ale ze względu na małą wielkość działki myślę o kolektorze pionowym. Czy jest sens wykonywać taki rodzaj GWC? Jeżeli tak to na jakie głębokości robić odwiert i jaką średnicę zastosować?

Jani_63
19-06-2011, 17:44
Jeśli chodzi o wydajność.. to powinno być to bardzo sprawne źródło (analogia do DZ dla PCi), choć czasami jego sprawność nie powala w stosunku do kolektora poziomego,
ale kosztowo to raczej będzie to totalna porażka (koszt odwiertu).

Piczman
20-06-2011, 09:34
Raczej nieopłacalne.
Jak mała ta działka ?
Znam takiego co na 500 m2 postawił dom 12x15 i zmieścił spory kolektor .
Dla chcącego nic trudnego !

lukaszja
20-06-2011, 13:19
U mnie pod płytę fundamentową (ok. 10mx10m) + drogę dojazdową (3x30) poszło 2 x 150mb kolektora z PE32. Zajęcie gruntu poza domem i drogą - 0m2... Dasz radę!

e_tomi
20-06-2011, 16:26
Raczej nieopłacalne.
Jak mała ta działka ?
Znam takiego co na 500 m2 postawił dom 12x15 i zmieścił spory kolektor .
Dla chcącego nic trudnego !

No działka nie jest, aż tak mała. Ma prawie 700 m2. No to faktycznie dam radę. Czyli mogę robić wykop po zakrętach? Czy tak będzie dobrze: dam w jednym wykopie 70 mb dwie rury fi 32 tak, że pętla będzie na końcu wykopu, a dwa końce wejdą do domu do wymiennika?

Piczman
20-06-2011, 16:37
Jaka centrala będzie? Chodzi mi o wydajność powietrza ?
Jaki grunt ?
Wrzuć rzut działki z naniesionym domem i coś doradzimy .

e_tomi
20-06-2011, 17:11
https://picasaweb.google.com/lh/photo/wNQejV_eRR7m5WZhsakxBQ?feat=directlink

Grunt na działce to glina piaszczysta, woda na ok 1m. Jeszcze centrali nie wybrałem. Za tydzień będę miał zrobiony projekt wentylacji. Dom to 130 m2 pow. użytkowej.

Piczman
21-06-2011, 09:48
Myślę że można dać mały zapas i nagrzewnicę dobrać do 350 m3 .
Taka nagrzewnica będzie miała max 3 KW .
Grunt masz bardzo dobry i licząc 30 W/mb rurki mamy 100 mb .
Jeśli docelowe miejsce na nagrzewnicę to to małe pomieszczenie na tyle garażu to kopiesz szeroki rów 150 cm a potem w lewo 2 rowy po ok. 1 m szerokie i tak długie żebyś zmieścił 2 pętle po 50 mb .
W tym szerszym rurki będą biegły 50 cm od siebie więc potraktuj to jako dobieg ale dość skuteczny :)
Pętle kup 2x 70 mb żeby był zapas na wyprowadzenie gdzie trzeba .
Kop na 2 m jak się uda, tak żebyś się cały schował w wykop ,,, z czapką ;)

jasiek71
21-06-2011, 10:53
do PICZMAN. Czy mógł byś podać jakie masz obecnie temp. na zsilaniu i powrocie na nagrzewnicy GWC?

Piczman
21-06-2011, 11:44
Obecnie to zimno jest i gwc nie chodzi .
W upały przylgowy mi pokazuje zasilanie 16 C więc nie wiem czy w to wierzyć .
Niestety nie opomiarowałem sobie instalacji tak jak trzeba :(

Do e_tomi

Średnica rurki 25 mm !

jasiek71
21-06-2011, 12:40
Obecnie to zimno jest i gwc nie chodzi .
W upały przylgowy mi pokazuje zasilanie 16 C więc nie wiem czy w to wierzyć .
Niestety nie opomiarowałem sobie instalacji tak jak trzeba :(

Do e_tomi

Średnica rurki 25 mm !
ja walczę z wykorzystaniem studni jako glikolowy gwc, tyle że w obiegu jest woda, dlatego ch ciałbym porównać parametry.
przylgowy na pewno coś kantuje
jakie temp. masz zaraz za nagrzewnicą( chłodnicą) względem tych 16? glikolu

Piczman
21-06-2011, 13:17
Przy 100 m3/h jest 17 C a przy 200 m3/h już 19,5 C .
Tym samym termometrem badałem temp. wody z wodociągu zaraz przy liczniku i też wskazywał 16 C !?

jasiek71
21-06-2011, 13:25
Przy 100 m3/h jest 17 C a przy 200 m3/h już 19,5 C .
Tym samym termometrem badałem temp. wody z wodociągu zaraz przy liczniku i też wskazywał 16 C !?

u mnie też woda ma podobną temp. co gwc, ale rura idzie blisko wymiennika w ziemi.
ze studnią jest inaczej ;
woda na starcie ma jakieś 10.6*, zaraz za wymiennikiem mam 12.8* powietrze przy wymianie jakieś 250m3/h, po wszystkich stratach na kanałach ok. 15.5*

e_tomi
21-06-2011, 20:10
Myślę że można dać mały zapas i nagrzewnicę dobrać do 350 m3 .
Taka nagrzewnica będzie miała max 3 KW .
Grunt masz bardzo dobry i licząc 30 W/mb rurki mamy 100 mb .
Jeśli docelowe miejsce na nagrzewnicę to to małe pomieszczenie na tyle garażu to kopiesz szeroki rów 150 cm a potem w lewo 2 rowy po ok. 1 m szerokie i tak długie żebyś zmieścił 2 pętle po 50 mb .
W tym szerszym rurki będą biegły 50 cm od siebie więc potraktuj to jako dobieg ale dość skuteczny :)
Pętle kup 2x 70 mb żeby był zapas na wyprowadzenie gdzie trzeba .
Kop na 2 m jak się uda, tak żebyś się cały schował w wykop ,,, z czapką ;)

Czy tak byłoby dobrze?
https://picasaweb.google.com/lh/photo/GOLMiVQxprN05eRnrPJncQ?feat=directlink
1,5 metra między pętlami chyba będzie dobrze i jeszcze pytanko jak połączyć te pętle? szeregowo? i czy łączenie zrobić w wykopie czy przy nagrzewnicy?
pzdr.

adam_mk
21-06-2011, 20:36
Jeżeli nie planujesz sosen wzdłuż ogrodzenia (ma korzeń palowy) to - TAK.
Początki i końce, dla wygody i poprawności technicznej nie pozwalającej na wykonanie błędu. wprowadzasz do budynku i TAM łączysz (równolegle, z zaworem na początkach lub końcach).
Adam M.

Piczman
22-06-2011, 09:30
Pytanie za 100 punktów !?

2 pętle fi 25, pompa 25 mm króćce, nagrzewnica 25 mm króćce .
Zrównoleglić z tą samą średnicą ?

adam_mk
22-06-2011, 18:16
Jak chcesz.
Jak na 1m rury - to bez znaczenia.
Jak na większym odcinku - wrzucisz wyższy bieg pompy i pójdzie.
Jak ciasno - to są opory.
Najciaśniej masz w kawałku nagrzewnica-pompa, ale on jest krótki.
Adam M.

grzeniu666
26-06-2011, 11:59
Jeszcze mam kilka pytań do wodnego1:

1. Czy robiąc przepust warto zrobić w taki sposób aby z pomieszczenia iść PCV pionowo w dół, po tym kolanko 45* (http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305492885&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441845445&middleTemplateName=oc_middle_product_detail_I&bmLocale=pl)plus trójnik/45 (http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305492885&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441845421&middleTemplateName=oc_middle_product_detail_I&bmLocale=pl) na wejścia i wyjścia (po 2), i już poza ścianą (w rzucie) 45* do poziomu (oba kierunki)? Tak aby można było z zewnątrz przeciągnąć nitki przez te rury.

2. A może lepiej dwa (węższe, jakie?) przepusty, może jakąś elastyczną rurą?

3. Czy przy zasypywaniu rowu ziemią trzeba szczególnie pilnować zachowania warstw (aby wróciły w miejsce jak wcześniej, u mnie najpierw piaski średniozarniste, od 1,5ppt glina pylasta).

4. W przypadku fundamentu na lekkiej płycie (wykop, pospółka, rury, folia, styro, zbrojenie, beton) na którym etapie kopać rowy i kiedy (jak) wchodzić z nitkami ponad poziom zero (przy betonowaniu wygodniej jak nic nie wystaje ponad "lustro" betonu)? Puki co myśle aby kłaść rury i robić przepust przy wykopie, zostawić sobie tymczasową "studzienkę" (z desek szalunkowych) poza rzutem fund., przepust zakapslować, a po wylaniu płyty przepuścić nitki do końca (tu przydatna ta rura "prowadząca" z zew.) i zasypać "studzienkę"

EDIT
5. A, no i jeszcze pytanie dot. filtra w instalacji - czy wskazane jest aby rura z czerpni najpierw przechodziła przez filtr EU3 i po tym przez nagrzewnicę? (zastanawiam się nad budową centrali). Czy bez tego ona się jakoś brudzi szybciej?

Pomożecie?

forumuser
27-06-2011, 08:38
Hej, co do pytań:


Jeszcze mam kilka pytań do wodnego1:

1. Czy robiąc przepust warto zrobić w taki sposób aby z pomieszczenia iść PCV pionowo w dół, po tym kolanko 45* (http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305492885&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441845445&middleTemplateName=oc_middle_product_detail_I&bmLocale=pl)plus trójnik/45 (http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305492885&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441845421&middleTemplateName=oc_middle_product_detail_I&bmLocale=pl) na wejścia i wyjścia (po 2), i już poza ścianą (w rzucie) 45* do poziomu (oba kierunki)? Tak aby można było z zewnątrz przeciągnąć nitki przez te rury.

2. A może lepiej dwa (węższe, jakie?) przepusty, może jakąś elastyczną rurą?

3. Czy przy zasypywaniu rowu ziemią trzeba szczególnie pilnować zachowania warstw (aby wróciły w miejsce jak wcześniej, u mnie najpierw piaski średniozarniste, od 1,5ppt glina pylasta).


to:
ad 1 i 2. Uwzględnij proszę że na tym odcinku rury (przepust do gruntu) obie końce rury (zasilanie i powrót) będą szły obok siebie więc - według mnie (tak u siebie zrobiłem) - bezwzględnie muszą być izolowane. Oznacza to że z dwóch rurek fi25 robi sie całkiem spora średnic która ledwie włazi do przepustu PVC fi110.
Dlatego wg mnie:
- jeżeli dwie pętle to dwa przepusty bo inaczej będzie cieżko upchnąc 4 rury w jednym
- żadnych kolan 90', w ostateczności 2x45', zastanów sie nad 3x30'
- węże elastyczne jako przepusty? jakoś tego nie widzę, rura PE do wody z której zapewne bedziesz robił nitkę kolektora jest dość sztywna i mało plastyczna
- ten trójnik pod ziemią to po co? chcesz tam łączyć dwie pętle w jedną rurę? a może planujesz jedną pętlę? to nie jest dla mnie jasne.

ad 3. wszyscy twierdzą że lepiej jak rury leżą w mokrej glinie, więc jak masz możliwość to zasyp jak było, ale jak sie nieco przemiesza to raczej nic wielkiego się nie stanie

pozdrawiam

Tomek B..
28-06-2011, 17:12
Witam. Planuję zakopać 200m wymiennika glikolowego. Nagrzewnica lamelowa 400/400/400mm 8 rzędowa, kubatura domu 360m3, jednak centrala z dużym zapasem Berluff Selen 500. Instalacja wentylacyjna w formie rozdzielaczowej 7 nawiewów, 6 wyciągów o średnicy 100mm każdy. Mam pytanie do Adama czy moje zamierzenia są słuszne. Centralę celowo chcę dać większą aby więcej wycisnąć z GWC w sezonie letnim, poza tym, po osobistych oględzinach centrali wentylacyjnej podoba mi sie jej cicha praca nawet na wysokich obrotach, jej spręż i fajny sterownik, który ma opcję GWC.

grzeniu666
28-06-2011, 17:27
Tomku, wydaje mi się że na lato powinieneś raczej brać większą nagrzewnicę (np 500/8R). Za duży reku ma również swoje wady - przy pracy na 1/3 kubatury (czyli prawdopodobnie często) może pracować daleko od optimum skuteczności.

Tomek B..
28-06-2011, 17:39
Hmmm. Zastanawiam sie jeszcze nad wielkością wymiennika lamelowego. Na pierwszy rzut oka raczej celowo nastawiłem sie na 400mm okno aby przepływ był bardziej turbulentny. W sezonie grzewczym będę potrzebował nie więcej niż 100m3/h, więc przez takie okno to nawet spadku ciśnienia nie będzie i przepływ właściwie tylko laminarny. Pompkę chcę dać z zasilania rekuperatora, na prąd stały, pompa oczywiście także na prąd stały. Dzieki za zainteresowanie grzeniu 666.

Tomek B..
28-06-2011, 18:34
Zamierzam również podłączyć pod GWC kolektory słoneczne, cały system będzie działał na jednym naczyniu wzbiorczym przy ciśnieniu 2.5 bar. Kiedy temperatura w dolnej części bufora ciepła (zbiornik w zbiorniku) osiągnie powiedzmy 70 stopni, elektrozawór przełączy sie na obieg GWC i nadmiar ciepła z kolektorów znajdzie się w wężownicy pod ziemią. W ten sposób chcę zapobiec jakimkolwiek stanom stagnacji kolektorów słonecznych a ciepełko ze sloneczka przeniknie głęboko w ziemię i podczas sezonu grzewczego wyciągnę je z powrotem poprzez GWC. Planuję 60 nowoczesnych rur próżniowych Varisol i 400 litrowy zbiornik kombinowany, więc czasem przy bardzo słonecznych letnich dniach tego nadmiaru ciepła może być sporo. Gorący glikol będzie wpływał do rury powrotnej z wymiennika lamelowego i myślę że przy 200 metrowym wymienniku podziemnym bardzo szybko się schłodzi i nie popsuje mi to z kolei wydajności chłodzenia.

grzeniu666
28-06-2011, 19:03
forumuser, myślałem o trójniku aby z góry mając łatwiejszy dostęp móc jakoś poprawiać izolację itp. a dalej już aby sobie szły osobno (choć też izolowane) 2 x izolowana para... jaką grubą dawać izolację (będę izolował raczej łącznie dwie nitki, a już poza budynkiem się "rozejdą")? Pozostaje pytanie czy przy wylewaniu płyty mieć już rurki przeciągnięte (mogą przeszkadzać te wąsy) czy ino przepust a po tym wkopać rury, czy kopać wszystko ale jakoś (?) przeciągnąć nitko po betonowaniu.

adam_mk
28-06-2011, 19:27
Wcale nie musi być tak, jak oczekujesz...
Akumulator ziemny ciepła to bardzo skomplikowana zabawka.
Adam M.

Tomek B..
29-06-2011, 16:32
Adam a jak u Ciebie działa glikolowiec w upały? Jaką masz temperaturę w domku i jaki stosujesz przepływ powietrza?

adam_mk
30-06-2011, 08:10
W moim zamczysku mam stabilne 20stC.
Ale tam mam 50-60cm cegły i kamienia w murach...
Nie mam jeszcze tam żadnego GWC.
No, zamontowanego nie mam, bo ostatnio miałem osiem glikolowców...
(pojechały na różne budowy)
Ja to robię i montuję, jak trzeba.
U siebie, to powoli zajmuję się remontem, a do zrobienia mam wszystko.
Zacząłem od elektrowni, bo dostęp do energii to podstawa.
Resztę można później zrobić.
Adam M.

forumuser
30-06-2011, 09:58
Pozostaje pytanie czy przy wylewaniu płyty mieć już rurki przeciągnięte (mogą przeszkadzać te wąsy) czy ino przepust a po tym wkopać rury, czy kopać wszystko ale jakoś (?) przeciągnąć nitko po betonowaniu.
Ja bym chyba zostawił przepust a potem przeciagnal rurki, ale w sumie skoro masz juz wszystko przemyslane co i gdzie ma byc, to mozesz chyba równie dobrze od razu zakopać kolektor na działce

Tomek B..
30-06-2011, 13:02
Adam, czy jesteś za tym aby wpuszczać nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych do GGWC czy lepiej zrobić oddzielną wężownicę np. pod podłogą domu i kierować to właśnie tam.

szczukot
30-06-2011, 13:05
Adam, czy jesteś za tym aby wpuszczać nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych do GGWC czy lepiej zrobić oddzielną wężownicę np. pod podłogą domu i kierować to właśnie tam.

Mozesz nie pisac prywatnych wiadomosci na forum ? Kogo one obchodza jak nie sa kierowane do "calej spolecznosci" ? Po co zasmiecasz i kazesz nam to czytac ?

Fantom

Tomek B..
30-06-2011, 13:26
Po prostu kieruje pytanie do najlepszego doradcy na tym forum. Tak bardzo elita urażona?

szczukot
30-06-2011, 13:28
Po prostu kieruje pytanie do najlepszego doradcy na tym forum. Tak bardzo elita urażona?

Nie.
Mozesz kierowac gdzie chcesz. Tylko po co piszesz na forum, ktore nie jest Twoim prywatnym folwarkiem ??
Jak masz do kogos sprawe, to pisz do niego na prv.

Fantom

Tomek B..
30-06-2011, 13:34
Nie.
Mozesz kierowac gdzie chcesz. Tylko po co piszesz na forum, ktore nie jest Twoim prywatnym folwarkiem ??
Jak masz do kogos sprawe, to pisz do niego na prv.

Fantom
Sprawa dotyczy GGWC, tematu zainicjowanego przez Adama, a jakie jest Twoje zdanie odnośnie mojego pytania? Może inne osoby także mają własne zdanie na ten temat i po prostu napiszą bez zbędnych uwag.

amigo1974
30-06-2011, 13:37
Nie.
Mozesz kierowac gdzie chcesz. Tylko po co piszesz na forum, ktore nie jest Twoim prywatnym folwarkiem ??
Jak masz do kogos sprawe, to pisz do niego na prv.

Fantom

Czego się szczukot tak pienisz? Twoje prywatne to forum również nie jest! Mnie akurat też interesuje odpowiedź na takie pytanie a czy jej udzieli właśnie Adam czy ktoś inny np. Ty ,jeśli masz w tej sprawie coś do powiedzenia, to ja jak i pewnie inni się na pewno nie obrażą za to że odpisujesz , odpowiadasz na pytanie nie skierowane akurat do Ciebie! Także trochę ogłady!

szczukot
30-06-2011, 13:37
Sprawa dotyczy GGWC, tematu zainicjowanego przez Adama, a jakie jest Twoje zdanie odnośnie mojego pytania?

A co Cie to tak nagle intersuje ? Nie do mnie bylo skierowane pytanie.
A co do tego kto inicjuje temat to jaki to ma zwiazek ? Nikt potem nie moze sie na tym znac i udzleac odpowiedzi ?

Fantom
ps. nie znam sie, nie pomoge Ci, mam gwc glikolowe. EOT na ten temat.

Tomek B..
30-06-2011, 13:39
Chyba jaśnie Pana trzeba przeprosić.

szczukot
30-06-2011, 13:41
Czego się szczukot tak pienisz? Twoje prywatne to forum również nie jest! Mnie akurat też interesuje odpowiedź na takie pytanie a czy jej udzieli właśnie Adam czy ktoś inny np. Ty ,jeśli masz w tej sprawie coś do powiedzenia, to ja jak i pewnie inni się na pewno nie obrażą za to że odpisujesz , odpowiadasz na pytanie nie skierowane akurat do Ciebie! Także trochę ogłady!

Mnie na wiele pytan interesuje odpowiedz, i wlasnie interesuje mnie tez to, aby byly to wypowiedzi wielu znajacych sie osob (jak i tych co szukaja rozwiazan dopiero).
A odpowiadac na pytania nie skierowane do wszystkich - nie bede.

Fantom
ps. Jak dobrze byc moderatorem niektorych grup - posty "prywatne" od razu wylatuja.

amigo1974
30-06-2011, 13:43
Chyba jaśnie Pana trzeba przeprosić.

Jak "Elity Forum" nie interesuje to pytanie to niech się nie udziela i nawet nie czyta nikt go nie zmusza do tego, jak się post nie spodoba moderatorowi to go usunie i tyle w temacie . Przeprosiny nie są raczej konieczne!

Tomek B..
30-06-2011, 13:46
Wracając do tematu. Chodzi o charakterystyke pracy GGWC, jeśli wrzucimy tam w ciągu jednego dnia 40KWh to o ile zmieni się temperatura gruntu.

forumuser
30-06-2011, 13:56
Dajcie spokój,

Chyba szkoda energi na takie spory.
Szczukot miał rację, może mógł jedynie zwrócić uwagę w nieco lepszej formie.
Ale forum jest publiczne i choćby tylko i wyłacznie zasady grzeczności wymagałyby aby pytania były kierowane do całej społeczności forum.

Jednak chciałem wam zwrócić uwagę iż w tym przypadku Tomek B zadał pytanie wprost nawiązujące właśnie do wypowiedzi Adama #544, wiec jak najbardziej zasadne było zwrócenie się bezpośrednio do niego po szczegóły. Szkoda tylko że zabrakło w pytaniu cytatu, ale to jest przypadłość wielu użytkowników FM; w dodatku nasz "Master Joda" też w tym przoduje i potem trzeba sie 5 minut zastanawiać do czego pije ;-))
Ale powinnismy sie cieszyć że w ogóle chce mu się pisać

PS. sorry za offtopic

Pozdrawiam wszystkich

forumuser
30-06-2011, 14:01
Wracając do tematu. Chodzi o charakterystyke pracy GGWC, jeśli wrzucimy tam w ciągu jednego dnia 40KWh to o ile zmieni się temperatura gruntu.

Chyba za mało danych aby ktokolwiek był w stanie odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie. Trzebaby wiedzieć jaka objetość gruntu przyjęła to ciepło i jak ono sie dalej "przetransportowało". Tak więc oprócz wielkości "złoża" pewnie ma tu znaczenie wilgotność gruntu, jego rodzaj itp. Pewnie ławiej byłoby ustalić "organoleptycznie" już w trakcie ekspoloatacji.

Tomek B..
30-06-2011, 14:26
Chyba za mało danych aby ktokolwiek był w stanie odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie. Trzebaby wiedzieć jaka objetość gruntu przyjęła to ciepło i jak ono sie dalej "przetransportowało". Tak więc oprócz wielkości "złoża" pewnie ma tu znaczenie wilgotność gruntu, jego rodzaj itp. Pewnie ławiej byłoby ustalić "organoleptycznie" już w trakcie ekspoloatacji.

Dlatego w trakcie eksploatacji może już byc za późno...
Po prostu sie zastanawiam czy lepiej to ciepło rozproszyć w 1m grubości pospółce pod domem, czy hybryda z GGWC.

Jani_63
01-07-2011, 01:06
Jak kolego wcześniej napisał... zdecydowanie za mało danych.
Ale jeśli założymy że długość nitki kolektora to 150mb, grunt o średniej wilgotności, a promień oddziaływania strumienia cieplnego to 0,5m, to "wpompowując" 40kWh ciepła w grunt podniesiesz jego temperaturę o niecałe 0,6K.
I teraz najważniejsze... następnego dnia praktycznie nic Ci z tych stopni ciepła (z tych 40kWh) nie zostanie.
Jak Adam wcześniej napisał... proces akumulacji ciepła w gruncie jest znacznie bardziej złożony.

adam_mk
01-07-2011, 09:12
Witajcie
Połajankę przyjąłem. Czasem odpisuję na temat a post ląduje za n-tą wypowiedzią, która w międzyczasie została udzielona.
Przypilnuję problemu i będę cytował...
:lol:

Jest tu taki wątek "akumulator ciepła, ciepło "na potem"".
TAM ten problem dość dokładnie był drążony.
Jest nawet realizacja praktyczna.
Jeden z forumowiczów dzieli się dokładnymi pomiarami i obserwacjami z takiego rozwiązania.
Grunt przewodzi bardzo słabo.
Grunt, sam z siebie, ma małe ciepło właściwe.
Wilgotny grunt zachowuje się inaczej - ma wielkie ciepło właściwe (pojemność cieplną).
Naładowanie takiego akumulatora ziemnego to zabawa NA KILKA SEZONÓW!
Okazuje się, że trzeba naładować te warstwy "użyteczne" i bardzo dużo warstw obok.
Tworzymy pod ziemią ognisko ciepła.
To ciepło się rozłazi we wszystkich kierunkach (przewodzenie ciepła). wolno, ale ciągle.
Napędem przepływu ciepła jest gradient temperatur.
Ładujemy akumulator (kilka sezonów) tak, aby ten gradient się ustalił na niskim poziomie.
Takim, który zapewni, że w centrum naszego akumulatora ciepło "zostanie" i nie będzie się rozłaziło.
WTEDY będziemy go mogli ładować i rozładowywać!

Podsumowując:
Budujemy taki akumulator.
JEŻELI w sztuczny sposób nie zadbamy o termoizolację złoża, TO musimy wypracować opisany powyżej mechanizm naturalnej termoizolacji.
(Jest takie pojęcie jak stopień geotermiczny. Tu będzie coś podobnego.)
A to trwa.
Taki system, wsparty akumulatorem ziemnym, jest możliwy do uruchomienia, ale trzeba mieć cierpliwość do niego.
TAMTEN ma dwa sezony (około) życia i dopiero teraz zaczyna się poprawnie zachowywać.

Poszukam linki do tematu, bo ciekawy i może się przydać.

Adam M.

Znalazłem...
Tyle, że to jest "na tym innym forum".
:lol:
http://forum.budujemydom.pl/Akumulator-ciepla-cieplo-and8222na-potemand8221-t11396.html&st=50&start=50
bachus popełnił ten akumulator.
A.M.

Piczman
01-07-2011, 12:02
Mam pomysł usprawniający i obniżający koszt glikolowca tylko trochę mija się ze "sztuką".

Brak naczynia wzbiorczego, brak zaworu odcinającego i trójnika.
Zyskujemy ze stówkę na klockach i trochę miejsca .

Celuje układ zamknięty bez naczynia przeponowego .
Jak zrobię to opiszę co zaobserwowałem, a będe robił lada dzień.
Dodatkowo manometr dla monitoringu .

Tomek B..
01-07-2011, 13:02
Masz rację Piczman, w końcu średnioroczne różnice temperatur są naprawdę znikome, więc naczynie wzbiorcze jest zbędne ale manometr konieczny właśnie aby mieć monitoring, że wszystko jest w porządku. Ciśnienie minimum 2.5 bar.

Liwko
01-07-2011, 13:12
Mam pomysł usprawniający i obniżający koszt glikolowca tylko trochę mija się ze "sztuką".

Brak naczynia wzbiorczego, brak zaworu odcinającego i trójnika.
Zyskujemy ze stówkę na klockach i trochę miejsca .

Celuje układ zamknięty bez naczynia przeponowego .
Jak zrobię to opiszę co zaobserwowałem, a będe robił lada dzień.
Dodatkowo manometr dla monitoringu .

A jak pisałem o układzie zamkniętym to mnie wykrzyknikami potraktowałeś:D

Piczman
01-07-2011, 14:13
A jak pisałem o układzie zamkniętym to mnie wykrzyknikami potraktowałeś:D

Dokładnie tak samo potraktuje mnie teraz każdy hydraulik :D

Sęk w tym że układ zamknięty wymaga dodatkowego ustrojstwa zwanego grupą bezpieczeństwa, a co jeśli niebezpieczeństwa nie ma ???
Tu nic nie może się stać i z powodu braku w dostawie prądu czy innego zbiegu okoliczności .
Myślę że trzeba być elastycznym i dopasować ogólnie znane zasady do konkretnej sytuacji .

Tomek B..

Z czego wynika to minimum 2,5 Bara ?
Po co Twoim zdaniem?

Tomek B..
01-07-2011, 14:33
Dokładnie tak samo potraktuje mnie teraz każdy hydraulik :D

Sęk w tym że układ zamknięty wymaga dodatkowego ustrojstwa zwanego grupą bezpieczeństwa, a co jeśli niebezpieczeństwa nie ma ???
Tu nic nie może się stać i z powodu braku w dostawie prądu czy innego zbiegu okoliczności .
Myślę że trzeba być elastycznym i dopasować ogólnie znane zasady do konkretnej sytuacji .

Tomek B..

Z czego wynika to minimum 2,5 Bara ?
Po co Twoim zdaniem?
Piczman łatwiej wtedy pozbędziemy się jakichkolwiek mikropęcherzyków powietrza + lepsza sprawność pompy + długa żywotność glikolu. Rozmawiałem z facetem, który produkuje glikol, powiedział, że jeśli glikol nie jest poddawany temperaturom powyżej 60 stopni to jego żywotność (rozwarstwianie, starzenie) jest kilkukrotnie wyższa. Powiedział nawet, że w takim układzie to forever.
W ujemnych temperaturach podobnie.
Jednak co kilka lat dobrze jest zadbać o wymiennik lamelowy i do układu dolewać inhibitorów korozji.
Glikol + pęcherzyki powietrza = dezaktywacja inhibitorów korozji.
Wymiennik lamelowy jest w tym układzie częścią najbardziej wydatkową. Dziś działa a jutro dziura Panie.

Jani_63
01-07-2011, 15:05
Nie jestem aż tak oblatany w temacie, ale chyba chodzi o zabezpieczenie się przed kawitacją.

Edit
napisałem, a zapomniałem wysłać, a jak wysłałem to już wszystko zostało ładnie wyłuszczone. :D

Tomek B..
01-07-2011, 15:12
Nie jestem aż tak oblatany w temacie, ale chyba chodzi o zabezpieczenie się przed kawitacją

Częściowo tak, jednak ta forma gazowa jest niedopuszczalna przede wszystkim ze względu na reakcje chemiczne które będą zachodzic w takim układzie.

szczukot
01-07-2011, 15:13
No dobra. Uklad zamkniety. Ale jak to chcecie nabic cisnieniem ?

Fantom

Piczman
01-07-2011, 15:15
Kranik ---> szybkozłączka ---> wąż gumowy ---> opryskiwacz za 40 zł z Allegro ;)

Podpinasz, pompujesz, otwierasz kranik i robisz ciśnienie.

Tomek B..
01-07-2011, 15:16
No dobra. Uklad zamkniety. Ale jak to chcecie nabic cisnieniem ?

Fantom
Pompka stosowana do napełniania układów solarnych. Każdy wymiennik lamelowy posiada standardowo odpowietrzenie

Piczman
01-07-2011, 15:16
Każdy wymiennik lamelowy posiada standardowo odpowietrzenie

O jakich wymiennikach piszesz ? promont ??

Tomek B..
01-07-2011, 15:18
O jakich wymiennikach piszesz ? promont ??

Tak. Nie wiem jak to wygląda w Juwencie.

szczukot
01-07-2011, 15:26
No to koszt zaoszczedzony na naczyniu wzbiorczym i torjniku idzie na koszt napompowania ukladu i przynajmniej jakas grupe bezpieczenstwa (manometr + zawor). Chyba wyjdzie drozej. I trzeba sie zabezpieczyc co w przypadku zrzutu glikolu jak zadzala zawor bezpieczenstwa.
Choc moze zawor nie jest potzrebny ? Jakie cisneinie wytrzyma nagrzewnica ?

Fantom

Tomek B..
01-07-2011, 15:29
No to koszt zaoszczedzony na naczyniu wzbiorczym i torjniku idzie na koszt napompowania ukladu i przynajmniej jakas grupe bezpieczenstwa (manometr + zawor). Chyba wyjdzie drozej. I trzeba sie zabezpieczyc co w przypadku zrzutu glikolu jak zadzala zawor bezpieczenstwa.
Choc moze zawor nie jest potzrebny ? Jakie cisneinie wytrzyma nagrzewnica ?

Fantom
Panie Szczukot tutaj chodzi o sprawność i żywotność układu. Nie wydaje mi się konieczność zrzutu glikolu, jeśli to w jakim celu?
Nagrzewnica co najmniej 6 bar.

Piczman
01-07-2011, 15:30
Juwent nie miał 2 lata temu, teraz nie wiem.
No to niepotrzebnie kupiłem odpowietrzniki i trójniki , nagrzewnice które zamówiłem jeszcze nie dotarły więc nie wiedziałem .
Będę robił instalacje z 2 pętlami, jedna pod płytą fundamentową a druga poza budynkiem, obie pętle mają oddzielne termometry, jestem ciekaw jakie będą różnice w wydajnościach .

Piczman
01-07-2011, 15:34
No to koszt zaoszczedzony na naczyniu wzbiorczym i torjniku idzie na koszt napompowania ukladu

Jak nie masz opryskiwacza to wąż ogrodowy do podlewania trawnika się nada i woda z wodociągu !!!!
Zaworu bezpieczeństwa nie trzeba, no chyba że zrezygnujemy z manometru to wtedy może się przydać :)

Tomek B..
01-07-2011, 15:36
Juwent nie miał 2 lata temu, teraz nie wiem.
No to niepotrzebnie kupiłem odpowietrzniki i trójniki , nagrzewnice które zamówiłem jeszcze nie dotarły więc nie wiedziałem .
Będę robił instalacje z 2 pętlami, jedna pod płytą fundamentową a druga poza budynkiem, obie pętle mają oddzielne termometry, jestem ciekaw jakie będą różnice w wydajnościach .

Najlepiej całe lato męczyć tę pętlę pod domem a tę zewnętrzną przez połowę zimy, w styczniu załączyć tę pod domem.

Piczman
01-07-2011, 15:45
No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.
Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.

Tomek B..
01-07-2011, 16:33
No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.
Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.
Jaką nagrzewnicę zamówiłeś przy przepływie 900m3/h?

Tomek B..
01-07-2011, 16:37
No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.
Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.

Jaką nagrzewnicę zastosujesz przy przepływie 900m3/h? Rozumiem, ze to przepływ dla okesu letniego, a co w przypadku zimy? Opory przepływu minimalne, powiedzieć nawet żadne, wtedy wypadałoby chyba zamówić lamelki karbowane aby minimalną turbulencję wytwarzały. A ta turbulencja to nic innego jak opory przepływu. Jak nie kij to marchewka.

amigo1974
01-07-2011, 17:26
No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.
Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.

Ale to nie twój dom? Robisz dla kogoś instalacje?

Tomek B..
01-07-2011, 17:32
63778
Ale to nie twój dom? Robisz dla kogoś instalacje?

No właśnie Piczman i co z podatkiem dochodowym?

szczukot
01-07-2011, 18:46
Panie Szczukot tutaj chodzi o sprawność i żywotność układu. Nie wydaje mi się konieczność zrzutu glikolu, jeśli to w jakim celu?
Nagrzewnica co najmniej 6 bar.

Jezlei chce sie pchac jakies cisnienie w uklad, to grupa bezpieczenstwa obowiazkowa. Czyli manometr, odpowietrzacz i zawor bezpieczenstwa. A jak jest zawor, to trzeba przewidziec zrzut glikolu. Bo jak ci sie wlaczy ten zawor, to masz zbiornik minitrucizny na ziemi.

Fantom

Tomek B..
01-07-2011, 18:57
Jezlei chce sie pchac jakies cisnienie w uklad, to grupa bezpieczenstwa obowiazkowa. Czyli manometr, odpowietrzacz i zawor bezpieczenstwa. A jak jest zawor, to trzeba przewidziec zrzut glikolu. Bo jak ci sie wlaczy ten zawor, to masz zbiornik minitrucizny na ziemi.

Fantom
Panie Szczukot my tutaj prowadzimy dywagacje tymi ręcami robione.
Dlatego bez zaworu bezpieczeństwa, ponieważ nie planujemy zrzutu glikolu, tam nie będzie przyrostu cisnienia na tyle dużego aby Pan widział jakiekolwiek różnice na manometrze i nie strasz Pan ludzi jak elektrownią atomową.

szczukot
02-07-2011, 09:41
Hmmmm. to po co chcesz wstawiac manometr ?? Jaki sens jego zakupu ? Sam twierdzisz, ze nic nie wskaze. Masz rozdwojenie jazni ?
A jak nie rozrozniasz elektrowni atomowej od nawdychania sie glikolu to Twoj problem.


Fantom
ps. Widze jakis atak w Twoich postach w moim kierunku. Moze przestan czytac co pisze - bedzie nam obu lzej. Przy okajzi nauczysz sie jak omijac niechciane posty.

Piczman
02-07-2011, 09:53
Ale to nie twój dom? Robisz dla kogoś instalacje?

Takie moje nowe Hobby ;)

Nagrzewnica dopasowana do 700 m3/h w zimie jako odmrażanie . 60x60 w oknie .
Przy mniejszym przepływie może być tylko lepiej, wiem po obserwacjach u siebie, tu nie występuje turbulentny ruch powietrza i ważna jest prędkość, im mniejsza tym lepiej bo dłuższy czas wymiany .
Jak uruchomię to wstawię jakieś zdjęcia, prawie wszystko mam już skręcone i gotowe do podpięcia, przejścia z rury PE, zawory na powrocie, termometry na zasilaniu, potem trójniki i dalej już tylko 2 nitki, na zasilaniu pompa a na drugiej dodatkowo termometr żeby sprawdzić jaki jest powrót z nagrzewnicy, kranik i manometr .
Wygląda dość konkretnie, całość na 1 i 1/4 Cala, pompa grundfos 32/60, nagrzewnica 9 m nad ziemią ( 3 kondygnacja ) .

Zapowiada się świetna zabawa :)

Piczman
02-07-2011, 09:55
Hmmmm. to po co chcesz wstawiac manometr ?? Jaki sens jego zakupu ?

Dla monitoringu jak zachowuje się ciśnienie i po to żeby nie nabić za dużo !

Tomek B..
02-07-2011, 15:52
Hmmmm. to po co chcesz wstawiac manometr ?? Jaki sens jego zakupu ? Sam twierdzisz, ze nic nie wskaze. Masz rozdwojenie jazni ?
A jak nie rozrozniasz elektrowni atomowej od nawdychania sie glikolu to Twoj problem.


Fantom
ps. Widze jakis atak w Twoich postach w moim kierunku. Moze przestan czytac co pisze - bedzie nam obu lzej. Przy okajzi nauczysz sie jak omijac niechciane posty.
Panie coś Pan, ja nie atakuję, ja tylko buduję.
Po prostu robimy trwalszy, łatwiejszy i tańszy w eksploatacji układ.

Tomek B..
02-07-2011, 16:06
Takie moje nowe Hobby ;)

Nagrzewnica dopasowana do 700 m3/h w zimie jako odmrażanie . 60x60 w oknie .
Przy mniejszym przepływie może być tylko lepiej, wiem po obserwacjach u siebie, tu nie występuje turbulentny ruch powietrza i ważna jest prędkość, im mniejsza tym lepiej bo dłuższy czas wymiany .
Jak uruchomię to wstawię jakieś zdjęcia, prawie wszystko mam już skręcone i gotowe do podpięcia, przejścia z rury PE, zawory na powrocie, termometry na zasilaniu, potem trójniki i dalej już tylko 2 nitki, na zasilaniu pompa a na drugiej dodatkowo termometr żeby sprawdzić jaki jest powrót z nagrzewnicy, kranik i manometr .
Wygląda dość konkretnie, całość na 1 i 1/4 Cala, pompa grundfos 32/60, nagrzewnica 9 m nad ziemią ( 3 kondygnacja ) .

Zapowiada się świetna zabawa :)

A ile rzędów posiada nagrzewnica?
I tak sobie myślę czy nie lepsza pompa na powrocie.

kerado28
02-07-2011, 18:17
PIczman - obawiam się, że ręczną pompą będziesz miał duże problemy odpowietrzyć układ.

Tomek B..
02-07-2011, 18:23
Przy ciśnieniu standardowym mogłoby być ciężko, ale przy wyższym powietrze pójdzie w najwyższy odcinek nagrzewnicy, czyli do odpowietrznika. Da chłopak radę.

jasiek71
02-07-2011, 20:06
No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.
Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.
odejmując wszystkie straty, na czysto będziesz miał ze dwa kilowaty chłodu, dla dużego domu to jest kropla w morzu potrzeb, jest o co walczyć?;)

szczukot
02-07-2011, 20:08
A ja mysle, ze zostanie w rurach w ziemi to powietrze. Nia ma szans odpowietrzyc ukladu bez jakiegos agregatu. Zwiekszenie cisnienia nie spowoduje wypchenia powietrza do gory ukladu. Rury w ziemi maja tyle gorek i dolkow, ze trzeba to niezle popchnac. Moze jakby to byly rurki typu 13 mm, ale nie 25 czy 32 mm.

Jak napelniali mi solary, to pchali pompa z 20 min - dopiero te rury sie odpowietrzyly. A to duzo krotszy i mniej skomplikowany pod katem "poziomow" uklad.

Fantom

Tomek B..
02-07-2011, 20:15
odejmując wszystkie straty, na czysto będziesz miał ze dwa kilowaty chłodu, dla dużego domu to jest kropla w morzu potrzeb, jest o co walczyć?;)
Tak jest o co walczyć, przy odpowiednim przepływie wyciągniesz 3KW/h, pompka pobierze 40W/h, cop ile tutaj wyniesie? Żadnej pompy ciepła nie da się z tym porównać a podobno opłaca sie je instalować i uzytkować tym bardziej. Przy upalnym dniu wystarczy, że będziesz miał kilkustopniową różnicę temperatur i już będziesz czuł komfort. Klimatyzacja nie zalicza się do urządzeń służących zdrowiu, ponieważ przede wszystkim mieli powietrze to wewnątrz budynku i aby nie czuć duszności musimy bardzo wychładzać pomieszczenia co skutkuje wiadomo czym.

szczukot
02-07-2011, 20:17
odejmując wszystkie straty, na czysto będziesz miał ze dwa kilowaty chłodu, dla dużego domu to jest kropla w morzu potrzeb, jest o co walczyć?;)

Ja od samego poczatku licze na 3kW :) Niby nic, a jednak ....

Fantom

Tomek B..
02-07-2011, 20:22
Szczukot. Dlatego mamy ten manometr dla monitoringu i od czasu do czasu odpowietrzamy wymiennik odpowietrznikiem i w razie spadku ciśnienia wyrównujemy i tyle. Układ solarny jest bardziej skomplikowany przede wszystkim ze względu na średnice rur i moc pompki solarnej, ale dobry hydraulik wie w jaki sposób napełnić układ aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

jasiek71
02-07-2011, 20:24
Ja od samego poczatku licze na 3kW :) Niby nic, a jednak ....

Fantom

wszystko zależy jaka będzie krotność wymiany w tym budynku, i jaka różnica temp. pomiędzy anemostatami( po wszystkich stratach) a temp. wewnątrz budynku.

Tomek B..
02-07-2011, 20:32
Właśnie, dlatego ja przewiduję maksymalnie 2 wymiany/h. Na kanałach wentylacyjnych nie może być żadnych strat, jeśli są to znaczy, że mamy dziurawe i dupawe ocieplenie.

szczukot
02-07-2011, 20:34
No wlasnie - bez sprzetu ukladu sie nie napelni. A biorac pod uwage panujace w srodku cisnienie (zerowe) i srednice i dlugosc rur z glikolem, odpowietrzenie nei nastapi nigdy. Trzeba to zrobic mocno silowo na poczatku.

Fantom

jasiek71
02-07-2011, 20:36
Tak jest o co walczyć, przy odpowiednim przepływie wyciągniesz 3KW/h, pompka pobierze 40W/h, cop ile tutaj wyniesie? Żadnej pompy ciepła nie da się z tym porównać a podobno opłaca sie je instalować i uzytkować tym bardziej. Przy upalnym dniu wystarczy, że będziesz miał kilkustopniową różnicę temperatur i już będziesz czuł komfort. Klimatyzacja nie zalicza się do urządzeń służących zdrowiu, ponieważ przede wszystkim mieli powietrze to wewnątrz budynku i aby nie czuć duszności musimy bardzo wychładzać pomieszczenia co skutkuje wiadomo czym.
czy ty miałeś do czynienia bezpośrednio z wymiennikami gruntowymi? policz o jakich mocach mówimy,oblicz też uzyski budynku ze słońca,bytowe itd. jak je porównasz to zobaczysz że to chłodzenie to pierdy niewiele zmieniające w całości zapotrzebowania nie wspominając jaką kasę wywalisz (no chyba że dla idei)

Tomek B..
02-07-2011, 20:40
Pompa i tak zrobi swoje i przepchnie całe powietrze, trzeba tylko pilnować i często odpowietrzać aby nam sie to powietrze z powrotem nie przepychało. Lepiej zostawic to prawom fizyki niż od razu się siłować i przymusowo pokochać lato z radiem.

Tomek B..
02-07-2011, 20:42
Szczukot korzystasz z glikolowego GWC, powiedz jak to działa i przede wszystkim o kosztach, bo ja w życiu nie kupiłbym tego w dospelu.

szczukot
02-07-2011, 20:45
Co do "mocy w domku" to takie GWC np wyzeruje energie ktora dostanie sie ze strony slonca przez 5 polaciowek z roletami. Wiec bardzo fajna sprawa :)
Jakby nie patrzec GWC w lato to "bajer" ale zawsze cos.

Fantom

Tomek B..
02-07-2011, 20:49
Moc gwc zależy właśnie od strumienia powietrza, im większy tym większa moc. Przy centrali o małej wydajności nie wykorzystamy tej mocy. Przy wydajnej centrali i 20h pracy "wygonimy" z domu 60KWh.

jasiek71
02-07-2011, 20:57
Co do "mocy w domku" to takie GWC np wyzeruje energie ktora dostanie sie ze strony slonca przez 5 polaciowek z roletami. Wiec bardzo fajna sprawa :)
Jakby nie patrzec GWC w lato to "bajer" ale zawsze cos.

Fantom
jaką masz temp. na anemostatach a nie za wymiennikiem i ile pompujesz na godz.( tylko bez "piany")

jasiek71
02-07-2011, 21:06
Moc gwc zależy właśnie od strumienia powietrza, im większy tym większa moc. Przy centrali o małej wydajności nie wykorzystamy tej mocy. Przy wydajnej centrali i 20h pracy "wygonimy" z domu 60KWh.

żeby uzyskać efekty musisz szybciej dostarczać chłód d domu niż budynek uzyskuje energie ze słońca i z wszelkich czynności bytowych np.siedzisz przy kompie (razem macie jakieś 500wh, a to jest przepompować przez pokój ok. 150m3 na h o temp. nawiewu jakieś 15*żeby utrzymać temp. na tym samym poziomie)

Tomek B..
02-07-2011, 21:11
żeby uzyskać efekty musisz szybciej dostarczać chłód d domu niż budynek uzyskuje energie ze słońca i z wszelkich czynności bytowych np.siedzisz przy kompie (razem macie jakieś 500wh, a to jest przepompować przez pokój ok. 150m3 na h o temp. nawiewu jakieś 15*żeby utrzymać temp. na tym samym poziomie)

Jeśli na zewnątrz będzie 32 a będziemy mieć w środku 25 to już jest komfort, przede wszystkim zdrowotny. Nie powinno się poddawać organizmu szokom termicznym. Poza tym GWC to nie klimatyzacja tylko bardzo tania możliwość zapewnienia komfortu. Byłeś kiedyś latem w domu z piwnicami?

jasiek71
02-07-2011, 21:20
żeby mieć 25* to nie trzeba GWC , wystarczy że wentylacja będzie chodziła wydajniej w nocy a w dzien tak aby aby.
przepompuj te piwnice kilkanaście razy na dobę a zobaczysz jaki w niej "chłodek":D

Tomek B..
02-07-2011, 21:31
Nie wyobrażam sobie latem wentylacji na minimalnym biegu, jeśli chodzi o tę nocną wentylację to właśnie dużo zależy od akumulacyjności budynku, ściana nośna budynku musi być z materiału pełnego. Wentylacja ma działać 24h/dobę najlepiej na stałym przepływie uzależnionym od ilości mieszkańców. Dlaczego instaluję gwc? Ponieważ to bajer? Nie. Ponieważ, jeśli coś zużywa mało energii i dzięki tej energii przenosi energię kilkudziesięciokrotnie większą, to jest to jak najbardziej widziane w domu energooszczędnym....tak więc dom energooszczędny łatwiej ogrzać i wychłodzić tym bardziej.
Poza tym przy charakterystyce energetycznej budynku, gwc to już nie tylko bajer.
I co najważniejsze, robimy to za psie pieniądze "tymi ręcami"

jasiek71
02-07-2011, 21:44
Nie wyobrażam sobie latem wentylacji na minimalnym biegu, jeśli chodzi o tę nocną wentylację to właśnie dużo zależy od akumulacyjności budynku, ściana nośna budynku musi być z materiału pełnego. Wentylacja ma działać 24h/dobę najlepiej na stałym przepływie uzależnionym od ilości mieszkańców. Dlaczego instaluję gwc? Ponieważ to bajer? Nie. Ponieważ, jeśli coś zużywa mało energii i dzięki tej energii przenosi energię kilkudziesięciokrotnie większą, to jest to jak najbardziej widziane w domu energooszczędnym....tak więc dom energooszczędny łatwiej ogrzać i wychłodzić tym bardziej.
Poza tym przy charakterystyce energetycznej budynku, gwc to już nie tylko bajer.
no to będziesz miał zderzenie z brutalną rzeczywistością, mam te wszystkie "duperele" we własnym domu ,opomiarowane, udoskonalone i co tylko...
ogólnie to tylko "bajery" z oszczędzaniem energii mają niewiele wspólnego.
w rocznym bilansie energii to jedna chwała... koszt wszystkiego razem wyjdzie cie taki że do końca swojego (technicznego) żywota nie oszczedzi ci tyle energii co był wart.... pełen szacun.
ale... wiem ty będziesz miał lepiej( jak my wszyscy) i tobie się zwróci szybko

amigo1974
02-07-2011, 22:11
no to będziesz miał zderzenie z brutalną rzeczywistością, mam te wszystkie "duperele" we własnym domu ,opomiarowane, udoskonalone i co tylko...
ogólnie to tylko "bajery" z oszczędzaniem energii mają niewiele wspólnego.
w rocznym bilansie energii to jedna chwała... koszt wszystkiego razem wyjdzie cie taki że do końca swojego (technicznego) żywota nie oszczedzi ci tyle energii co był wart.... pełen szacun.
ale... wiem ty będziesz miał lepiej( jak my wszyscy) i tobie się zwróci szybko

Chłodzenie, chłodzeniem ale jak ci idzie z dogrzewaniem zimą? Też tak kijowo?

Tomek B..
02-07-2011, 22:12
no to będziesz miał zderzenie z brutalną rzeczywistością, mam te wszystkie "duperele" we własnym domu ,opomiarowane, udoskonalone i co tylko...
ogólnie to tylko "bajery" z oszczędzaniem energii mają niewiele wspólnego.
w rocznym bilansie energii to jedna chwała... koszt wszystkiego razem wyjdzie cie taki że do końca swojego (technicznego) żywota nie oszczedzi ci tyle energii co był wart.... pełen szacun.
ale... wiem ty będziesz miał lepiej( jak my wszyscy) i tobie się zwróci szybko
Trzeba zacząć od tego do czego służy wentylacja. Jednym słowem Twoim zdaniem najlepiej zasilać reku powietrzem o temperaturze -15, bo przecież jak będzie gwc to nic nie daje, ja niczego nie będe opomiarowywał, w największe upały będą 2 wymiany na godzinę i tyle, bo właśnie dzięki temu można tę moc przenieść. Nie przeliczam niczego na czas zwrotu bo to bez sensu. Zresztą czas pokaże, już wchodzi akcyza na węgiel, na benzynę tez kiedyś wprowadzili i do tej pory wzrosła kilkukrotnie. Zaplacimy wszyscy w rachunkach jak nie za prąd to ogrzewanie.
P.S. U mnie cały zakład chodzi na gruntowym wymienniku i zawsze jest stała temperatura.

jasiek71
02-07-2011, 22:20
Chłodzenie, chłodzeniem ale jak ci idzie z dogrzewaniem zimą? Też tak kijowo?
witam z ogrzewaniem domu nie mam najmniejszego problemu...
czy chodzi ci o coś innego? rozwiń temat...

jasiek71
02-07-2011, 22:28
Trzeba zacząć od tego do czego służy wentylacja. Jednym słowem Twoim zdaniem najlepiej zasilać reku powietrzem o temperaturze -15, bo przecież jak będzie gwc to nic nie daje, ja niczego nie będe opomiarowywał, w największe upały będą 2 wymiany na godzinę i tyle, bo właśnie dzięki temu można tę moc przenieść. Nie przeliczam niczego na czas zwrotu bo to bez sensu. Zresztą czas pokaże, już wchodzi akcyza na węgiel, na benzynę tez kiedyś wprowadzili i do tej pory wzrosła kilkukrotnie. Zaplacimy wszyscy w rachunkach jak nie za prąd to ogrzewanie.
P.S. U mnie cały zakład chodzi na gruntowym wymienniku i zawsze jest stała temperatura.
pogubiliśmy się wszyscy w tym do czego to służy,zjechaliśmy na chłodzenie w lecie, w zimie daje sobie radę bo są inne przepływy i może byc mniejszy układ który służy do podgrzania powietrza wentylacyjnego a to zupełnie inna bajka.
nikt ci nie karze nic przeliczać naświetlam tylko że można to samo tylko taniej.
ps. z tym na końcu to "bicie piany" na pewno to nie zasługa gwc, ale ty wiesz lepiej;)
tak jeszcze dopowiem że u mnie ogrzewanie i prąd to jedno i to samo, dlatego jest mi bardzo łatwo sprawdzić czy coś jest skuteczne czy nie, wystarczy pośledzić liczniki

amigo1974
02-07-2011, 22:29
witam z ogrzewaniem domu nie mam najmniejszego problemu...
czy chodzi ci o coś innego? rozwiń temat...

O korzyści z GWC zimą!

Tomek B..
02-07-2011, 22:38
pogubiliśmy się wszyscy w tym do czego to służy,zjechaliśmy na chłodzenie w lecie, w zimie daje sobie radę bo są inne przepływy i może byc mniejszy układ który służy do podgrzania powietrza wentylacyjnego a to zupełnie inna bajka.
nikt ci nie karze nic przeliczać naświetlam tylko że można to samo tylko taniej.
ps. z tym na końcu to "bicie piany" na pewno to nie zasługa gwc, ale ty wiesz lepiej;)
Reku wielkości ciężarówki, powietrze dostaje się poprzez GWC ( w zależności od temperatury zewnętrznej ) do reku i tylko z niego dostaje sie powietrze do wnętrza budynku. Występuje nadciśnienie, wymaga tego cykl produkcyjny.

jasiek71
02-07-2011, 22:39
O korzyści z GWC zimą!

zdążyłem napisać wyżej...

jasiek71
02-07-2011, 22:47
Reku wielkości ciężarówki, powietrze dostaje się poprzez GWC ( w zależności od temperatury zewnętrznej ) do reku i tylko z nigo dostaje sie powietrze do wnętrza budynku. Występuje nadciśnienie, wymaga tego cykl produkcyjny.
nie będę wnikał w zawiłości konstrukcyjne( nie wspominając o kasie jaką wydano na ten projekt) bo tego i ty do końca nie wiesz, no chyba że jesteś konstruktorem tego czegoś, zejdźmy na ziemie do naszych domków i pogłówkujmy co zrobić żeby było lepiej i taniej:D

Tomek B..
02-07-2011, 22:57
nie będę wnikał w zawiłości konstrukcyjne( nie wspominając o kasie jaką wydano na ten projekt) bo tego i ty do końca nie wiesz, no chyba że jesteś konstruktorem tego czegoś, zejdźmy na ziemie do naszych domków i pogłówkujmy co zrobić żeby było lepiej i taniej:D
Dokładnie... Nie rozmawialiśmy o działaniu i korzyściach z GWC w temperaturach ujemnych, ponieważ jest to bezdyskusyjne. A projekt musiał taki powstać ponieważ chodziło o mikrobiologię powietrza.
P.S. To właśnie z rozwiązań przemysłowych wentylacja mechaniczna została przeniesiona do budownictwa mieszkalnego.
Każdy buduje co chce i jak chce. A co powiedzieć o inwestorach, którzy gotowi są wydać 10 tys zł na GWC? Takich już nazywam wariatami.

jasiek71
02-07-2011, 23:07
ja mam wszystko zrobione tymi ręcami łącznie z całym domem.
reku wodne z gwc rurowym i taki system podbijania temp. zimnej wody, solar powietrzny( w budowie) z dogrzewaniem wody, jak na razie poniżej 6k.

Tomek B..
02-07-2011, 23:20
A czym ogrzewasz dom jasiek, co jest głównym źródłem ciepła?

jasiek71
02-07-2011, 23:25
A czym ogrzewasz dom jasiek, co jest głównym źródłem ciepła?

gdzieś tam dopisałem wyżej, COP 1, znaczy prądem

Tomek B..
02-07-2011, 23:34
gdzieś tam dopisałem wyżej, COP 1, znaczy prądem
Też to rozważam, przede wszystkim cenę pieca 12 tys zł, czy nie lepiej zainwestować to w prąd.....

jasiek71
02-07-2011, 23:45
mnie cały system ogrzewania kable sterowniki okablowanie i bojler kosztowały nie całe 8k, robota tymi ręcami.
jak zaczynaliśmy budowę to kto się dowiedział że my prądem to sie w głowę pukał, a teraz po pięciu latach mieszkania to my ich możemy popukać.
takiego komfortu żaden inny system nie zapewni( każde pomieszczenie trzyma temp. z dokładnością 0.5*) tam nawet nie ma się co zepsuć.
rocznie cała posesja mieści się w 5k za wszystko,ogrzewanie, cwu, światło itp.
potencjał domu jest większy bo jeszcze nie wszystko jest dokończone

Tomek B..
02-07-2011, 23:52
mnie cały system ogrzewania kable sterowniki okablowanie i bojler kosztowały nie całe 8k, robota tymi ręcami.
jak zaczynaliśmy budowę to kto się dowiedział że my prądem to sie w głowę pukał, a teraz po pięciu latach mieszkania to my ich możemy popukać.
takiego komfortu żaden inny system nie zapewni( każde pomieszczenie trzyma temp. z dokładnością 0.5*) tam nawet nie ma się co zepsuć.
rocznie cała posesja mieści się w 5k za wszystko,ogrzewanie, cwu, światło itp.
potencjał domu jest większy bo jeszcze nie wszystko jest dokończone
Przy wentylacji mechanicznej to nawet jeden główny sterownik wystarczy do elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Planuję podłogówkę wodną i zbiornik kombinowany c.o.+c.w.u.

jasiek71
02-07-2011, 23:59
Przy wentylacji mechanicznej to nawet jeden główny sterownik wystarczy do elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Planuję podłogówkę wodną i zbiornik kombinowany c.o.+c.w.u.
ja mam w każdym pomieszczeniu niezależny układ ze sterownikiem(łącznie siedem) ,wydaje mi się że takie rozwiązanie jest lepsze bo bardziej wyłapuje zyski bytowe, słoneczne itp.
wszędzie podłogówka na kablach electry .
ps. trochę w złym temacie piszemy o prądach:cool:

Tomek B..
03-07-2011, 00:13
ja mam w każdym pomieszczeniu niezależny układ ze sterownikiem(łącznie siedem) ,wydaje mi się że takie rozwiązanie jest lepsze bo bardziej wyłapuje zyski bytowe, słoneczne itp.
wszędzie podłogówka na kablach electry .
ps. trochę w złym temacie piszemy o prądach:cool:
Trochę rozbiegliśmy sie z tematem. Mam naprawdę duży dylemat, ponieważ będę potrzebował duży bojler na ciepłą wodę, skoro już bojler to i z wężownicą pod solary a skoro taki układ to dlaczego nie zbiornik w zbiorniku do zasilania podłogówki. Podoba mi się ACV Multienergy 400, ma 2 metry wysokości i 68cm średnicy, więc super rozkład temperatur. Wyjścia na podłogówkę są na poziomie wężownicy solarnej, nad nią grzałka elektryczna, potem zaczyna sie zbiornik cwu i do połowy tego zbiornika przyłącze zasilania dodatkowego źródła, piec itp. Nawet robiąc w taki sposób i montując np. grzałkę 5KW do zbiornika (można sobie taką zamówić), to wtedy także nie stracę na sprawności, bo każdy ten wat pobrany z sieci będzie spożytkowany.
Z podłączenia gazu miejskiego rezygnuję całkowicie, więc będzie indukcja.

jasiek71
03-07-2011, 00:24
w tym temacie jestem niestety cienki:( wiec ci nic nie doradzę.
jak dla mnie ogrzewanie prądem i woda to poroniony pomysł, niepotrzebne komplikacje i dużo większe koszty.
widocznie do prądu nie jesteś przekonany i zostawiasz sobie furtkę:p

Tomek B..
03-07-2011, 00:33
w tym temacie jestem niestety cienki:( wiec ci nic nie doradzę.
jak dla mnie ogrzewanie prądem i woda to poroniony pomysł, niepotrzebne komplikacje i dużo większe koszty.
widocznie do prądu nie jesteś przekonany i zostawiasz sobie furtkę:p
Tak bo nie wiadomo jak będzie a w takim układzie można zawsze zastosować jakikolwiek piec, lub pompę ciepła itp. Bojler i tak trzeba kupić lub "tymi ręcami zrobić" więc dochodzą koszty alupex, a zasada działania ta sama co w kablach grzejnych - bezwładność betonu:yes:

jasiek71
03-07-2011, 00:42
Tak bo nie wiadomo jak będzie a w takim układzie można zawsze zastosować jakikolwiek piec, lub pompę ciepła itp. Bojler i tak trzeba kupić lub "tymi ręcami zrobić" więc dochodzą koszty alupex, a zasada działania ta sama co w kablach grzejnych - bezwładność betonu:yes:

jakiej wielkości masz dom?
grzanie domu prądem z jednego miejsca,? moim zdaniem nigdy nie uzyskasz takiej efektywności działania jak na bezpośrednich układach
tutaj tylko zasada działania jest podobna.

Tomek B..
03-07-2011, 00:49
jakiej wielkości masz dom?
grzanie domu prądem z jednego miejsca,? moim zdaniem nigdy nie uzyskasz takiej efektywności działania jak na bezpośrednich układach
tutaj tylko zasada działania jest podobna.
Mam na myśli podlogówkę wodną zasilaną ze zbiornika, o którym pisałem wyżej, tylko zamiast pieca podgrzewaczem jest grzałka. Taki układ świetnie sprawdziłby się w taryfie G12 a jeszcze lepiej w G12W.
Mam 100m2 na dole i dużą sypialnię na poddaszu, około 50m2 z 6 oknami połaciowymi. Okna połaciowe założyłem pasywne.

jasiek71
03-07-2011, 01:12
Mam na myśli podlogówkę wodną zasilaną ze zbiornika, o którym pisałem wyżej, tylko zamiast pieca podgrzewaczem jest grzałka. Taki układ świetnie sprawdziłby się w taryfie G12 a jeszcze lepiej w G12W.
Mam 100m2 na dole i dużą sypialnię na poddaszu z 6 oknami połaciowymi, około 50m2. Okna połaciowe założyłem pasywne.

według opisu zbiornika grzałka jest nad wyjściami do podłogówki, więc poniżej nic ci nie zagrzeje. wydaje mi się( ale to moje zdanie)że zbiornik też jest troche za mały i w tańszej taryfie nie na fikasz , z jego zładu korzysta też cwu.
ja też mam 150m2 więc masz mniej więcej odniesienie rachunków:yes:

Tomek B..
03-07-2011, 01:23
według opisu zbiornika grzałka jest nad wyjściami do podłogówki, więc poniżej nic ci nie zagrzeje. wydaje mi się( ale to moje zdanie)że zbiornik też jest troche za mały i w tańszej taryfie nie na fikasz , z jego zładu korzysta też cwu.
ja też mam 150m2 więc masz mniej więcej odniesienie rachunków:yes:
Celowo wyjścia na podłogówkę są powyżej grzałki, największa temperatura ma być na górze zbiornika, podłogówka potrzebuje 25-30 stopni. Najbardziej ten zbiornik nastawiony jest na odbiór ciepła z kolektorów, szczególnie może być to przydatne w tych miesiącach przejściowych, wrzesień-październik i luty-kwiecień.W dzień zbiornik ma właśnie z tego korzystać a w nocy prąd.
Kolektory już nowej generacji, większość jeszcze nie przekonana do nich.
Tak sobie jeszcze myślę, czy dla zwiększenia pojemności cieplnej nie zalać tego całego cholerstwa olejem transformatorowym.

P.S
Wkrótce nieźle po nas pojadą za forum o GWC:)

jasiek71
03-07-2011, 01:35
Celowo wyjścia na podłogówkę, są powyżej grzałki, największa temperatura ma być na górze zbiornika, podłogówka potrzebuje 25-30 stopni. Najbardziej ten zbiornik nastawiony jest na odbiór ciepła z kolektorów, szczególnie może być to przydatne w tych miesiącach przejściowych, wrzesień-październik i luty-kwiecień.W dzień zbiornik ma właśnie z tego korzystać a w nocy prąd.
Kolektory już nowej generacji, większość jeszcze nie przekonana do nich.
Tak sobie jeszcze myślę, czy dla zwiększenia pojemności cieplnej nie zalać tego całego cholerstwa olejem transformatorowym.

w tych miesiącach to będziesz się cieszył jak ci wodę cwu zagrzeją i nie bedziesz musiał dogrzewać, a dogrzewanie to sobie wybij z głowy nawet sie na to nie nastawiaj.
takie wynalazki dobrze wyglądają na papierze, do tej podłogówki lepszy będzie piec elektryczny, ale tylko podrażamy całość.
żeby prądem się jakoś opłacało to musi być tanie w inwestycji i budynek dobrze zaizolowany:bye:

Tomek B..
03-07-2011, 01:38
w tych miesiącach to będziesz się cieszył jak ci wodę cwu zagrzeją i nie bedziesz musiał dogrzewać, a dogrzewanie to sobie wybij z głowy nawet sie na to nie nastawiaj.
takie wynalazki dobrze wyglądają na papierze, do tej podłogówki lepszy będzie piec elektryczny, ale tylko podrażamy całość.
żeby prądem się jakoś opłacało to musi być tanie w inwestycji i budynek dobrze zaizolowany:bye:
Ech nie ma to jak zwykły morcinek:bye:

adam_mk
03-07-2011, 11:08
Nie wiem, czy wszystkie stwierdzenia, jakie padły - to sama prawda!
Zupełnie nie zauważacie, że dom to pewna całość.
To bryła, która powinna być szczelna dla powietrza i otulona z każdej strony - dla termoizolacji.
Dużym problemem jest otulenie jej z dołu...
Rozwiązaniem - płyta na XPS.
W tej bryle powinny jednak być dziury dla doświetlenia.
Tu ludziska przesadzają i robią sobie SAME DZIURY - okna na całe ściany!
Gdzieś tam wewnątrz powinno być źródło ciepła i chłodu, bo taka bryła je traci lub nadmiernie zyskuje, jak jest różnica temperatur wnętrze/zewnętrze.
Zamykając się w takiej "konserwie" od razu ją psujemy, bo nam się oddychać, gotować czy myć wewnątrz zachciewa!
Dlatego - konieczna jest wentylacja. A to są straty wentylacyjne.
To ograniczamy je jak umiemy rekuperatorem, lub ignorujemy stosując tanie nośniki ciepła (tanie straty wychodzą).
Sposób przenoszenia, dystrybucji, tego wytworzonego ciepła może być DOWOLNY.
Jest przecież wewnątrz. Sprawniej czy szybciej, mniej lub bardziej precyzyjnie - ale roznosi strugę energii po salonach.
Nie ma więc sensu w dyskusji - podłogowe wodne czy elektryczne.
To tylko problem kosztu inwestycji i jakości/precyzji sterowania tym procesem.
O całości decyduje więc jakość bryły, którą budujemy.
Wielka akumulacja bryły może pomóc lub zaszkodzić w zależności od tego, czy potrafimy ją właściwie wykorzystać.
System dystrybucji ciepła powinien być dopasowany do rodzaju bryły i do jej akumulacyjności.
Dlatego zawsze dziwi mnie stosowanie nadmuchowego w jakim Malborku i podłogówka w szkieletorze...
Ale - co kto lubi.... To przecież jego jest!
Przecież i tak zadziała.... (choć mogłoby lepiej być zrobione).

GWC może i powinno latem pracować jako kompensacja zysków solarnych (latem zbędnych) i bytowych.
Tyle, że dom sobie do takiego sposobu "pracy" trzeba odpowiednio zbudować!
Bo jak tego nie zrobimy - to się dowiemy, że GWC jest do dupy, podłogówka - do chrzanu, kocioł do kitu a wszystkie te cuda i wynalazki razem - to kupa gówna i nic nie dają!
Z nagła okazuje się "że się nie zwróci" a ci, co sobie to instalują - to jakieś matoły.

Adam M.

jasiek71
03-07-2011, 11:18
całkowicie się z tym zgadzam, ale żeby zbudować taki dom trzeba zacząć od podstaw i zaprojektować go jako całość z wszystkimi wynalazkami.
niestety wszystkie te "maszynki" doczepiamy jako klocki do gotowego projektu który w większości przypadków nie był pod nie projektowany.

adam_mk
03-07-2011, 11:49
Gorzej nawet!
Architektowi nikt kompletnego zestawu założeń nie stawia - to nie wplanowuje wielu potrzebnych rzeczy.
Robi zwykle "piękną bryłę" bo tego bezwzględnie żąda inwestor.
Dopiero potem inwestor łapie się na tym, że zbudował dom dla ...wroga!
To stawia ten drugi - zwykle dla przyjaciela...
A potem - dla siebie!!!
(innymi słowy mówiąc - do trzech razy....)
Adam M.

Tomek B..
03-07-2011, 11:53
Właśnie, trzeba sobie zaprojektować. Takich ludzi z prawdziwego zdarzenia, którzy potrafią się tym zająć jest naprawdę niewielu. Ściana trójwarstwowa - panie po co, tak już się nie buduje, ściany działowe z cegły pełnej to samo, wentylacja mechaniczna + gwc - a co to jest? W końcu pada stwierdzenie - co Pan tu kombinuje
Jednym słowem sami sobie musimy być projektantami.

adam_mk
03-07-2011, 11:58
To czym się param w dużym stopniu to konceptualizacja domu budowanego.
(wykonuję część z tych potrzebnych instalacji, jak trzeba...)
Pomagam scalić koncepcje w spójną całość.
Zupełnie dobrze mi to jakoś wychodzi...
:lol:
Zwykle inwestor bywa w szoku, jak mu POKAZUJĘ DOŚWIADCZALNIE, CO zrobi jego dom, jak go sobie zbuduje tak, jak zaplanował...
Adam M.

jasiek71
03-07-2011, 12:17
To czym się param w dużym stopniu to konceptualizacja domu budowanego.
(wykonuję część z tych potrzebnych instalacji, jak trzeba...)
Pomagam scalić koncepcje w spójną całość.
Zupełnie dobrze mi to jakoś wychodzi...
:lol:
Zwykle inwestor bywa w szoku, jak mu POKAZUJĘ DOŚWIADCZALNIE, CO zrobi jego dom, jak go sobie zbuduje tak, jak zaplanował...
Adam M.

no to mamy trochę wspólnego tematu...:D

Tomek B..
03-07-2011, 12:17
''Dużym problemem jest otulenie jej z dołu...
Rozwiązaniem - płyta XPS''
Adam M
Dlaczego uważasz, że właśnie to otulenie od dołu jest największym problemem. O ile wiemy tam nie występują duże rożnice temperatur. Temperatura gruntu 10 st., oczekujemy 22 stopni, a więc różnica tylko 12 st. Przy przegrodach zewnętrznych w ekstremalnych warunkach mamy róznice rzędu 40 st!
Ja stawiam na poliuretan na podłogę; i nie tylko tam.

adam_mk
03-07-2011, 12:34
Postaw sobie ściany z miedzi.
Zrób to tak, że podstawa ściany będzie stała w nieskończonym oceanie wody o temperaturze 10stC.
WTEDY spróbuj utrzymać temperaturę wnętrz na poziomie około 20st C.
NAWET, jak ścianę otulisz metrem styropianu!

A to model domu z fundamentem betonowym, który jest po prostu wilgotny (a zawsze jest!).
A bywa, ze ktoś zapomni o hydroizolacji poziomej lub daje folię, która jest dziurawa jak sito po 5 minutach leżenia w takich warunkach...
A tak robią!

12 stC to naprawdę DUŻY gradient!
To potężny napęd przepływu ciepła!

Żarna Zeusa mielą wolno.... ale STALE!
Adam M.

amigo1974
03-07-2011, 12:34
''Dużym problemem jest otulenie jej z dołu...
Rozwiązaniem - płyta XPS''
Adam M
Dlaczego uważasz, że właśnie to otulenie od dołu jest największym problemem. O ile wiemy tam nie występują duże rożnice temperatur. Temperatura gruntu 10 st., oczekujemy 22 stopni, a więc różnica tylko 12 st. Przy przegrodach zewnętrznych w ekstremalnych warunkach mamy róznice rzędu 40 st!
Ja stawiam na poliuretan na podłogę; i nie tylko tam.
Czyli piankę natryskową ?

Tomek B..
03-07-2011, 12:40
Postaw sobie ściany z miedzi.
Zrób to tak, że podstawa ściany będzie stała w nieskończonym oceanie wody o temperaturze 10stC.
WTEDY spróbuj utrzymać temperaturę wnętrz na poziomie około 20st C.
NAWET, jak ścianę otulisz metrem styropianu!

A to model domu z fundamentem betonowym, który jest po prostu wilgotny (a zawsze jest!).
A bywa, ze ktoś zapomni o hydroizolacji poziomej lub daje folię, która jest dziurawa jak sito po 5 minutach leżenia w takich warunkach...
A tak robią!

12 stC to naprawdę DUŻY gradient!
To potężny napęd przepływu ciepła!

Żarna Zeusa mielą wolno.... ale STALE!
Adam M.

Nie twierdzę, że to mały gradient.
Miedziane ściany to już byłaby rozrzutność ale szklane nieprzeciętne.
Dałem 2 izolacje poziome.

Tomek B..
03-07-2011, 13:21
Czyli piankę natryskową ?
Na podłogę płyty a na poddasze i strop natryskowa (tylko i wyłącznie zamknięto-komórkowa), 20cm powinno wystarczyć.

adam_mk
03-07-2011, 13:23
j-j wsadził w ścianę szkło spienione, aby odciąć budę od zimnego fundamentu.
To z miedzią to tylko myślowy model... ale oddaje to, co potrzebne.
Pokazuje co się stanie.

POD podłogę trzeba dać SUCHĄ termoizolację!
Styropian do tego się NIE NADAJE!!!
(nie w takiej postaci, w jakiej jest sprzedawany!!!)

Pianka z natrysku pod podłogę to pomysł ciekawy, ale nie optymalny!
Są prostsze, tańsze i skuteczniejsze metody.

Adam M.

Tomek B..
03-07-2011, 16:22
j-j wsadził w ścianę szkło spienione, aby odciąć budę od zimnego fundamentu.
To z miedzią to tylko myślowy model... ale oddaje to, co potrzebne.
Pokazuje co się stanie.

POD podłogę trzeba dać SUCHĄ termoizolację!
Styropian do tego się NIE NADAJE!!!


(nie w takiej postaci, w jakiej jest sprzedawany!!!)

Pianka z natrysku pod podłogę to pomysł ciekawy, ale nie optymalny!
Są prostsze, tańsze i skuteczniejsze metody.

Adam M.
To co byś dał na podłogę zamiast płyt poliuretanowych.
I co myslisz o zalaniu całego zładu c.o. olejem transformatorowym zamiast wodą.
Cel: zwiększenie pojemności cieplnej układu, a zarazem zmniejszenie wymaganej wielkości bufora.

adam_mk
03-07-2011, 16:37
Jeden i drugi pomysł jest, jak uważam, kompletnie nie trafiony!
Pierwszy - bo przeszkadza FORMA (jak ze styropianem) użytego materiału. I to "zabija" sprawę.
Drugi - bo źle dobierasz TREŚĆ. Olej transformatorowy praktycznie nie ma ciepła właściwego.... A Ty chcesz TRANSPORTOWAĆ ciepło we w miarę "normalnych" temperaturach. Woda do tego jest idealna.
Za kilogram przepchniętej wody musiałbyś zamiennie przepychać wiadro oleju...
Olej to bardzo drogi sposób na obronę przed zamarznięciem układu (i skutkami). Lepszy glikol propylenowy 50/50 z wodą (-35stC).
Olej taki jest dobry, jak trzeba ELEKTROIZOLOWAĆ to, co się ma chłodzić!
Albo, jak pracujesz w zakresie dobrze ponad 200stC.
Wyżej zostają już tylko płynne metale... Sód, potas...
One pracują za to do kilkuset stopni jako chłodziwo....

WSYP pod tę podłogę coś sensownego....
NIE WKŁADAJ PŁYT!
NIE - LATEM! (z płytami, jak MUSISZ to poczekaj do zimy).
Adam M.

Tomek B..
03-07-2011, 17:30
Jeden i drugi pomysł jest, jak uważam, kompletnie nie trafiony!
Pierwszy - bo przeszkadza FORMA (jak ze styropianem) użytego materiału. I to "zabija" sprawę.
Drugi - bo źle dobierasz TREŚĆ. Olej transformatorowy praktycznie nie ma ciepła właściwego.... A Ty chcesz TRANSPORTOWAĆ ciepło we w miarę "normalnych" temperaturach. Woda do tego jest idealna.
Za kilogram przepchniętej wody musiałbyś zamiennie przepychać wiadro oleju...
Olej to bardzo drogi sposób na obronę przed zamarznięciem układu (i skutkami). Lepszy glikol propylenowy 50/50 z wodą (-35stC).
Olej taki jest dobry, jak trzeba ELEKTROIZOLOWAĆ to, co się ma chłodzić!
Albo, jak pracujesz w zakresie dobrze ponad 200stC.
Wyżej zostają już tylko płynne metale... Sód, potas...
One pracują za to do kilkuset stopni jako chłodziwo....

WSYP pod tę podłogę coś sensownego....
NIE WKŁADAJ PŁYT!
NIE - LATEM! (z płytami, jak MUSISZ to poczekaj do zimy).
Adam M.
Mam juz pospółkę 1m grubości, co jeszcze na to? keramzyt? a może trociny?:)

adam_mk
03-07-2011, 17:39
Pospółkę masz do wysokości hydroizolacji pod ścianami?
Chudziaka nie planujesz?
Adam M.

Tomek B..
03-07-2011, 17:44
Pospółkę masz do wysokości hydroizolacji pod ścianami?
Chudziaka nie planujesz?
Adam M.
Pospółka jest do pierwszej hydroizolacji, potem będzie chudziak, ocieplenie a właciwa podłoga zacznie się na wysokości drugiej hydroizolacji.

adam_mk
03-07-2011, 17:55
Pierwsza hydroizolacja jest spaprana?!
Czemu?
Adam M.

Tomek B..
03-07-2011, 18:01
Pierwsza hydroizolacja jest spaprana?!
Czemu?
Adam M.
Nie nie jest spaprana, ja wiem że chudziak ma być równo z pierwszą izolacją, i tak będzie, po prostu na razie tak jest. Mam jeszcze dużą dziurę w garażu przygotowaną na przyłącza więc nadmiar pospółki pójdzie gdzie trzeba.
Robię odwrotnie, najpierw tynki a potem podłoga:)

Tomek B..
03-07-2011, 18:41
''WSYP pod tę podłogę coś sensownego....
NIE WKŁADAJ PŁYT!
NIE - LATEM! (z płytami, jak MUSISZ to poczekaj do zimy)''
Adam M.
Więc co poleciłbyś do wsypania na chudziaka?
A do chudziaka może o szkło wodne się postarać?

kerado28
03-07-2011, 23:35
Zapraszam do innej zakładki...
Ta poświęcona powinna być GWC
A dla przypomnienia podam nazwę postu:
GWC wodny "tymi ręcami" robiony

Wsadziliście tutaj 3 strony całkowicie nie na temat.

amigo1974
03-07-2011, 23:39
Zapraszam do innej zakładki...
Ta poświęcona powinna być GWC
A dla przypomnienia podam nazwę postu:
GWC wodny "tymi ręcami" robiony

Wsadziliście tutaj 3 strony całkowicie nie na temat.

Rzeczywiście!Ale Bywa!!!

Tomek B..
04-07-2011, 00:08
Przepraszamy za usterki:)

adam_mk
04-07-2011, 00:54
Załóż może jakie spokojne miejsce do pogadania o płytach... latem...
Już się źlą...
:lol:
Fakt. Tu o GWC gadamy.
Adam M

Piczman
04-07-2011, 10:24
Jestem już, Ja w weekendy nie mam łącza, może i dobrze :D

Pompa na powrocie czy zasilaniu ?
Producent zaleca podpięcie do dolnego króćca na zasilaniu i tak też jest chyba ok.
Na powrocie to tylko zawory i termometr .

Coś takiego :

http://img41.imageshack.us/img41/5728/zdjcie012vj.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/zdjcie012vj.jpg/)

Brakuje tylko pompy, wiadomo gdzie.

A co do przepychania poduch powietrza to ja to zrobiłem w układzie otwartym gdzie to odpowietrznik automatyczny nie ma prawa zadziałać.
Układ zamknięty to bajka bo wystarczyło wytworzyć niewielkie ciśnienie żeby zaczęło syczeć .
Mam prośbę do tych co nie widzieli i nie dotykali aby nie pisali bzdur .

HenoK
04-07-2011, 11:00
Coś takiego :

http://img41.imageshack.us/img41/5728/zdjcie012vj.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/zdjcie012vj.jpg/)
Kształtek ocynkowanych nie powinno stosować się w instalacjach z glikolem :(.

szczukot
04-07-2011, 11:03
No wlasnie - rozpuszczanie cynku. Chyba, ze sama woda - bez glikolu.

Fantom

Piczman
04-07-2011, 11:08
Wiem, rozmawiałem o tym w sklepie no ale kształtki 1" mosiężne to kupa kasy i ostatecznie zdecydowałem się na ocynk.

EDIT : Pompy do CO również nie są przystosowane do pracy z glikolem :(

HenoK
04-07-2011, 11:45
Pompy do CO również nie są przystosowane do pracy z glikolem :(
Większości pomp do CO glikol nie przeszkadza. Ale oczywiście trzeba to sprawdzić.

szczukot
04-07-2011, 12:06
Najlepiej kupic pompy dostoswane do glikolu - czyli np solarne itp. W sumie kazdy ma takie cos w ofercie - nie patrzalem czy drozej, czy taniej. Wtedy sa chyba z brazu.

Fantom

Tomek B..
04-07-2011, 12:15
Jestem już, Ja w weekendy nie mam łącza, może i dobrze :D

Pompa na powrocie czy zasilaniu ?
Producent zaleca podpięcie do dolnego króćca na zasilaniu i tak też jest chyba ok.
Na powrocie to tylko zawory i termometr .

Coś takiego :

http://img41.imageshack.us/img41/5728/zdjcie012vj.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/zdjcie012vj.jpg/)

Brakuje tylko pompy, wiadomo gdzie.

A co do przepychania poduch powietrza to ja to zrobiłem w układzie otwartym gdzie to odpowietrznik automatyczny nie ma prawa zadziałać.
Układ zamknięty to bajka bo wystarczyło wytworzyć niewielkie ciśnienie żeby zaczęło syczeć .
Mam prośbę do tych co nie widzieli i nie dotykali aby nie pisali bzdur .

Wiedziałem Piczman, że odpowietrzanie się powiedzie, a co do rodzaju rur i kształtek to ja jestem za tym aby robić to w PE.
Glikol nie szkodzi pompom, pod warunkiem, że inhibitory korozji cały czas działają.

Tomek B..
04-07-2011, 12:30
Najlepiej kupic pompy dostoswane do glikolu - czyli np solarne itp. W sumie kazdy ma takie cos w ofercie - nie patrzalem czy drozej, czy taniej. Wtedy sa chyba z brazu.

Fantom
Te solarne mają trochę za mały przepływ.

szczukot
04-07-2011, 12:54
Za maly ? To jaki jest potztebny ? Ja na swojej solarnej mam 6l/min

Fantom

Tomek B..
04-07-2011, 13:38
Za maly ? To jaki jest potztebny ? Ja na swojej solarnej mam 6l/min

Fantom
Do GWC za mały, 360l/h to zdecydowanie za mało. Przepływ 1000l/h przy glikolowym GWC to norma. Wymaga tego właśnie wymiennik, przy małym przepływie ma sprawność cienkiego Bolka.

szczukot
04-07-2011, 13:43
Taka starczy ? :)
http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/972.htm

Jak kiedys sie rozgladalem to np tego typu wybralem :
http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2222.htm

Fantom

Tomek B..
04-07-2011, 13:49
Taka starczy ? :)
http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/972.htm

Jak kiedys sie rozgladalem to np tego typu wybralem :
http://www.wilo.pl/cps/rde/xchg/pl-pl/layout.xsl/2222.htm


Fantom


Dobre:D
Zwykła do c.o. zdecydowanie wystarcza.
Ta druga zdecydowanie lepsza, chociaż też za duża.

Tomek B..
04-07-2011, 15:14
Dobra będzie pompa LFP Efecta lub Maxima, przepchnie 3m3/h, więc wliczając opory przepływu wystarczy ją ustawić na pół gwizdka i będzie idealnie.
Znalazłem jeszcze taką: Wita Delta HE 35-25 180, max przepływ 2600l/h, pobór mocy 3-23W!!!

Artis0
04-07-2011, 23:40
LFP ma tragiczny serwis - lepiej wybrac grundfossa lub wilo. Ciutdrozej ale spokojniej

Tomek B..
05-07-2011, 00:29
LFP ma tragiczny serwis - lepiej wybrac grundfossa lub wilo. Ciutdrozej ale spokojniej
A co myślisz o tej Wita Delta?

forumuser
05-07-2011, 08:41
..lepiej wybrac grundfossa lub wilo. Ciutdrozej ale spokojniej
A mógłbys zaproponować jakiś konkretny model? Właśnie stoje przed wyborem pompy i póki co jestem w temacie dość zielony. Mam dwie pętle po 110m fi 25.
Ta Wilo Star RSG wygląda dość imponująco, pytanie czy nie można znaleźć bardziej optymalnej?
O firmie Wita nic nie słyszałem, zna ktoś? Napiszcie jakie pompy macie u siebie do glikolu i jak się sprawują (choc pewnie niewiele jest osób u których to lata dłużej niż 2 sezony...)

Piczman
05-07-2011, 08:59
To co z tym ocynkiem zrobić ?
Jaka będzie żywotność układu w zestawieniu jak na zdjęciu ?

kerado28
05-07-2011, 10:17
Firma Hel-Wita wystawiała te pompy pierwszy raz na targach Instalacje 2009 (z tego co pamiętam)

Tomek B..
05-07-2011, 12:30
To co z tym ocynkiem zrobić ?
Jaka będzie żywotność układu w zestawieniu jak na zdjęciu ?,

Niech już zostanie. Glikol wytrawi powierzchnię cynku i zostanie czarna stal, nic się nie będzie działo, tym bardziej w zamkniętym układzie bez udziału powietrza.
Gorzej jakby te kształtki były z samego cynku:), ale aż tak rozrzutni to my nie jesteśmy.

Piczman
05-07-2011, 12:35
Ok !
A propos pompki to wyhaczyłem za 150 zł Gruntfos'a 32/60 używanego niecały rok w idealnym stanie ze śrubunkami.
Międzyczasie kupiłem taką samą nową za 580 zł i teraz mam 2, nie sądziłem że wygram aukcję :)

Jak by ktoś chciał mocną pompę to pisać !

Tomek B..
05-07-2011, 12:47
Ok !
A propos pompki to wyhaczyłem za 150 zł Gruntfos'a 32/60 używanego niecały rok w idealnym stanie ze śrubunkami.
Międzyczasie kupiłem taką samą nową za 580 zł i teraz mam 2, nie sądziłem że wygram aukcję :)

Jak by ktoś chciał mocną pompę to pisać !
A i jeszcze jedno Piczman. Ponieważ rozcieńczamy to wszystko wodą, dobrze by było zmierzyć odczyn ph na koniec, idealne będzie 7, pewnie będzie mniejsze i można to zrównoważyć szkłem wodnym, stosowane jest ono także jako inhibitor korozji.

Piczman
05-07-2011, 12:51
A taki test kropelkowy ze sklepu akwarystycznego się nada ?

Tomek B..
05-07-2011, 12:52
A taki test kropelkowy ze sklepu akwarystycznego się nada ?
Pewnie, że tak.

adam_mk
05-07-2011, 19:15
Piczman
Pomyśl o gwiazdowych temperaturach, jakie tam będą STALE panowały!
Problemy zaczynają się ponad 40stC i swoje maksimum mają ponad 53stC.
WTEDY reakcje przyspieszają. Mikroogniwa robią się zawsze! Nawet w całej żelaznej instalacji. Jeden grzybek zaworu z mosiądzu wystarczy.
A instalacje pracują po kilkadziesiąt lat!
Jak chcesz mieć spokojne sumienie to dolej jakiego inhibitora.
Adam M.

jasiek71
05-07-2011, 23:40
witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
prędkość przepływu powietrza 600m3/h
temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
prędkość przepływu wody 4000 l/h
pozdrawiam;)

HenoK
06-07-2011, 05:59
witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
prędkość przepływu powietrza 600m3/h
temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
prędkość przepływu wody 4000 l/h
Taki wymiennik odbierze z powietrza nie więcej jak 1800W. Oznacza to, że glikol po przejściu przez niego ogrzeje się o ok. 0,4K.
Uwzględniając jednak temperaturę na anemostatach, moc chłodnicza tego układu będzie mniejsza - wyniesie ok. 1kW.

jasiek71
06-07-2011, 19:33
Taki wymiennik odbierze z powietrza nie więcej jak 1800W. Oznacza to, że glikol po przejściu przez niego ogrzeje się o ok. 0,4K.
Uwzględniając jednak temperaturę na anemostatach, moc chłodnicza tego układu będzie mniejsza - wyniesie ok. 1kW.

dziękuję bardzo panie HenoK, dokładnie o taki wynik mi chodziło:yes:

Tomek B..
06-07-2011, 19:54
witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
prędkość przepływu powietrza 600m3/h
temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
prędkość przepływu wody 4000 l/h


pozdrawiam;)

Nie podałeś:
wielkości okna, prędkości przepływu powietrza, 8- rzędowy czyli jaki? średnice rurek, lamelki
glikol 15 stopni? to ciepły masz grunt,na głębokości 1.80 masz 15 stopni, przy powierzchni pewnie z 20, to lepiej od razu zrezygnować z izolacji pod podłogą.
Każdy wymiennik ma ustaloną moc, przy odpowiednich warunkach, uwzględnić trzeba także wilgotność powietrza.
Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.

jasiek71
06-07-2011, 22:59
Nie podałeś:
wielkości okna, prędkości przepływu powietrza, 8- rzędowy czyli jaki? średnice rurek, lamelki
glikol 15 stopni? to ciepły masz grunt,na głębokości 1.80 masz 15 stopni, przy powierzchni pewnie z 20, to lepiej od razu zrezygnować z izolacji pod podłogą.
Każdy wymiennik ma ustaloną moc, przy odpowiednich warunkach, uwzględnić trzeba także wilgotność powietrza.
Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.
po tej wypowiedzi widać jak niewiele wiesz, każdy kto jest w temacie nawet nie potrzebuje kalkulatora żeby to policzyć...
te same dane podstawiłbym do normalnego trójrzędowego wymiennika a wynik pozostał by bez zmian:yes:
HenoK to podłapał (pewnie miał niezły ubaw) i wyliczył dla was;)

Tomek B..
06-07-2011, 23:17
po tej wypowiedzi widać jak niewiele wiesz, każdy kto jest w temacie nawet nie potrzebuje kalkulatora żeby to policzyć...
te same dane podstawiłbym do normalnego trójrzędowego wymiennika a wynik pozostał by bez zmian:yes:
HenoK to podłapał (pewnie miał niezły ubaw) i wyliczył dla was;)
Tak i od razu widać jak korzystne dla siebie warunki przyjęliście z HenoKiem. Ciekawe czy tak samo dokładnie liczy wszystko dla swojego skraplacza w pompie ciepła:lol2:

jasiek71
06-07-2011, 23:33
Tak i od razu widać jak korzystne dla siebie warunki przyjęliście z HenoKiem. Ciekawe czy tak samo dokładnie liczy wszystko dla swojego skraplacza w pompie ciepła:lol2:
tylko że ja nie znam HenoK-a
poczytaj sobie jakie parametry podają osoby mające WM, to średnia z tych danych...

Tomek B..
06-07-2011, 23:35
tylko że ja nie znam HenoK-a
poczytaj sobie jakie parametry podają osoby mające WM, to średnia z tych danych...
Czy ktoś ma wentylację przewidzianą w granicach 2 wymian/h w czasie największego zapotrzebowania?

jasiek71
06-07-2011, 23:45
Czy ktoś ma wentylację przewidzianą w granicach 2 wymian/h w czasie największego zapotrzebowania?
przeciętnie mają jedną ,specjalnie podałem więcej...
przy 300m3/h miał byś "całe";) 0.5 kwh
dalej nic nie rozumiesz?

Tomek B..
06-07-2011, 23:55
przeciętnie mają jedną ,specjalnie podałem więcej...
przy 300m3/h miał byś "całe";) 0.5 kwh
dalej nic nie rozumiesz?
Tak nie rozumię, przede wszystkim nie rozumię kilkustopniowych strat na kanałach wentylacyjnych.
A poza tym podałes temp. 24, przy której nie jest jeszcze konieczne korzystanie z gwc, gdzie tutaj 32 stopnie? dla takiej temp. moc jest o wiele wyższa. A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
Jak nie tak to wstawie drugi wymiennik z ciekłym amoniakiem:lol2:

Jani_63
06-07-2011, 23:57
Od 0,8-1,2 kubatury/h to już full wypas. Raczej nikt powyżej tych wartości nie mierzy, a i tak dla górnego pułapu rzadko.
Drastycznie wzrastają koszty wentylatorowe.

jasiek71
07-07-2011, 00:23
Tak nie rozumię, przede wszystkim nie rozumię kilkustopniowych strat na kanałach wentylacyjnych.
A poza tym podałes temp. 24, przy której nie jest jeszcze konieczne korzystanie z gwc, gdzie tutaj 32 stopnie? dla takiej temp. moc jest o wiele wyższa. A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
Jak nie tak to wstawie drugi wymiennik z ciekłym amoniakiem:lol2:

w tych kanałach leci bardzo niewiele energii dlatego takie straty
jak byś miał w domu 32* to bym podał 32*,jeżeli wydmuchujesz z domu 24* a na zewnątrz jest więcej to marnujesz energie( takie frycowe za to że chcesz świeże powietrze)
spytaj Piczmana jaką ma temp.zasilania gwc, albo poszukaj kiedyś podawał...

Tomek B..
07-07-2011, 00:33
w tych kanałach leci bardzo niewiele energii dlatego takie straty
jak byś miał w domu 32* to bym podał 32*,jeżeli wydmuchujesz z domu 24* a na zewnątrz jest więcej to marnujesz energie( takie frycowe za to że chcesz świeże powietrze)
spytaj Piczmana jaką ma temp.zasilania gwc, albo poszukaj kiedyś podawał...
Jeśli na zewnątrz jest 32 a wydmuchuję 24 to znaczy, że wentylacja+gwc działa świetnie. Teraz pytanie, czy klimatyzator nie marnuje energii (moce rzędu kilowatów)?
Piczman podawał temperaturę termometrem przylgowym, zapewne podczas wielogodzinnej pracy gwc, grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje.
Większość nie zdaje sobie sprawy jak ciężko ma wentylator nawiewu przy gwc rurowym, z kolei jeśli przewymiaruje się średnice, skutkuje to słabą wymianą między powierzchnią rury a przepływającym powietrzem.

jasiek71
07-07-2011, 00:56
Jeśli na zewnątrz jest 32 a wydmuchuję 24 to znaczy, że wentylacja+gwc działa świetnie. Teraz pytanie, czy klimatyzator nie marnuje energii (moce rzędu kilowatów)?
Piczman podawał temperaturę termometrem przylgowym, zapewne podczas wielogodzinnej pracy gwc, grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje.
Większość nie zdaje sobie sprawy jak ciężko ma wentylator nawiewu przy gwc rurowym, z kolei jeśli przewymiaruje się średnice, skutkuje to słabą wymianą między powierzchnią rury a przepływającym powietrzem.
skończ z tymi teoriami, ja ten temat uważam za zakończony jak ktoś chce robić to ja nie bronię, jego kasa, nic mi do tego.
zauważyłem tylko nieprawidłowość i zwróciłem na to uwagę... nie jestem niczyim wrogiem.

Tomek B..
07-07-2011, 01:02
skończ z tymi teoriami, ja ten temat uważam za zakończony jak ktoś chce robić to ja nie bronię, jego kasa, nic mi do tego.
zauważyłem tylko nieprawidłowość i zwróciłem na to uwagę... nie jestem niczyim wrogiem.
Spoko, pewnie jestem po prostu pasjonatem.

HenoK
07-07-2011, 06:50
Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.
Zauważ, że podałem maksymalną możliwą do uzyskania moc chłodniczą tego GWC. Przy tych założeniach, które podał Jasiek rzeczywista moc chłodnicza nie będzie zbytnio odbiegała od tej którą podałem. Jednak przy małym wymienniku glikolowym będzie ona znacznie mniejsza.

HenoK
07-07-2011, 06:57
A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
Robiłem takie pomiary podczas zeszłorocznych upałów (chyba koniec lipca lub początek sierpnia). Temperatura gruntu na głębokości ok.1,5m wynosiła 14-15 st. C, a mam właśnie mokrą glinę.
Niedawno sprawdzałem temperaturę gruntu na głębokości 6m - wynosiła ona 8 st. C.

HenoK
07-07-2011, 07:04
A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.

adam_mk
07-07-2011, 07:59
"grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?
Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)
Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 11:26
Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.
Henok a jaka będzie prędkość 600m3 powietrza w 7 kanałach o średnicy 100mm?
5m/s toż to już odkurzacz:lol2:

Tomek B..
07-07-2011, 11:53
"grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?
Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)
Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.
Adam M.

Po prostu wydaje mi się, że pchanie powietrza jednym głównym kanałem, nawet przewymiarowanym to nieporozumienie.

Jani_63
07-07-2011, 13:10
Henok a jaka będzie prędkość 600m3 powietrza w 7 kanałach o średnicy 100mm?
5m/s toż to już odkurzacz:lol2:
Zaczynasz głupoty pisać.

Tomek B..
07-07-2011, 13:22
Zaczynasz głupoty pisać.
HenoK stwierdził, że 600m3/h to juz przekroczenie prędkości 5m/s.
W jaki sposób, jeśli kanał główny o średnicy 250mm i długości 1m zakończony jest skrzynką rozdzielaczową 7x100mm.
Duży przepływ i mała prędkość strugi powietrza i chyba o to właśnie chodzi, prawda?
Załóżmy że prędkość w kanałach 100mm będzie wynosiła 2m/s, przy 10m dlugości przewodzie wentylacyjnym okres przebywania(przepływu) powietrza będzie wynosił 5s.
Zresztą jeśli chodzi o straty, to izolowanie przewodów wentylacyjnych i poddasza welną mineralną w tych czasach to nieporozumienie.

Jani_63
07-07-2011, 13:33
Gdzie, bo nie widzę, pada to stwierdzenie... i sprawa zasadnicza... dla jakiego przekroju kanału?

Tomek B..
07-07-2011, 13:49
Gdzie, bo nie widzę, pada to stwierdzenie... i sprawa zasadnicza... dla jakiego przekroju kanału?

Dzisiejsza wypowiedź o 6.04 i wygląda na to, że cały czas mowa o 600m3/h a średnice kanałów nieistotne dla HenoK.
Pada jednoznacznie stwierdzenie, że opisana prędkość przepływu przekracza 5m/s.

Jani_63
07-07-2011, 14:08
W tym wątku nie żadnego postu o tej godzinie, a cytowany przez ciepie wpis HonoK'a też jakby z innej godziny.
Jak dla mnie dyskusja o postach - bezprzedmiotowa.

Najlepiej policz to sam i będzie Ci się wszystko zgadzało... albo i nie.

Piczman
07-07-2011, 14:19
Co do nabijania instalacji to są też gotowce :

http://allegro.pl/pompka-do-napelniania-instalacji-hydraulicznych-i1695717055.html

Tomek B..
07-07-2011, 14:20
Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.
Dokladnie chodziło mi o tę wypowiedź.

szczukot
07-07-2011, 14:23
Co do nabijania instalacji to są też gotowce :

http://allegro.pl/pompka-do-napelniania-instalacji-hydraulicznych-i1695717055.html

Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow :(
Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem :) Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

Fantom

Tomek B..
07-07-2011, 14:28
Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow :(
Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem :) Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

Fantom
Tak i wystarczy zrobic tylko przejściówkę z 2 śrubunkami.
Warto coś takiego uniwersalnego mieć w domu, choćby i dlatego, że mamy instalację solarną, nie będziemy przecież płacić za wymianę glikolu, można przecież samemu tymi ręcami.

Piczman
07-07-2011, 14:33
Dlatego pisałem o opryskiwaczu bo takie urządzenie jest w prawie każdym domu .
Odkręcasz wężyk z lancą, dobierasz odpowiedniej średnicy wąż ogrodowy lub ciśnieniowy, na jeden koniec szybkozłączka a drugi opaską na króciec baniaka.
Tylko jeszcze jedno. aby ten wężyk zaciągał z samego dna trzeba dosztukować mniejszy i zacisnąć opaską wyżej, ewentualnie zgrzać .
Albo bez tego drugiego wężyka pompować i przechylać go o 180 stopni podczas ładowania .
Jasno to opisałem czy zdjęcia wkleić ?

Tomek B..
07-07-2011, 14:36
Widziałem takie, które mają wypływ na dole baniaczka a poduszka powietrzna tworzy się u góry.

Piczman
07-07-2011, 16:33
Tak wygląda nagrzewnica z Promontu , opcja z tacką ociekową i wyjściem na kanał okrągły fi 200 :

http://img695.imageshack.us/img695/2272/27317781.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/695/27317781.jpg/)http://img26.imageshack.us/img26/5182/87761463.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/26/87761463.jpg/)
http://img339.imageshack.us/img339/8598/36749623.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/36749623.jpg/)http://img837.imageshack.us/img837/1415/63665447.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/63665447.jpg/)
http://img837.imageshack.us/img837/3439/46929439.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/46929439.jpg/)http://img405.imageshack.us/img405/3179/61940679.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/61940679.jpg/)

Tomek B..
07-07-2011, 16:45
Tak wygląda nagrzewnica z Promontu , opcja z tacką ociekową i wyjściem na kanał okrągły fi 200 :

http://img695.imageshack.us/img695/2272/27317781.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/695/27317781.jpg/)http://img26.imageshack.us/img26/5182/87761463.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/26/87761463.jpg/)
http://img339.imageshack.us/img339/8598/36749623.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/36749623.jpg/)http://img837.imageshack.us/img837/1415/63665447.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/63665447.jpg/)
http://img837.imageshack.us/img837/3439/46929439.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/46929439.jpg/)http://img405.imageshack.us/img405/3179/61940679.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/61940679.jpg/)

Piczman, sam ją obudowałeś?
Ja jestem za obudowaniem w formie kielicha, wtedy powietrze wchodzi do nagrzewnicy na całej jej powierzchni.
W takiej zabudowie jak na zdjęciu powietrze będzie szukało najkrótszej drogi, szczególnie w okresach zimowych kiedy przepływy powietrza są mniejsze.

szczukot
07-07-2011, 17:40
To juz Promont obudowal !
Piczman, a obuduja tez z drugiej strony ? W koncu do celow GGWC musimy miec w sumie nagrzewnice kanalowa w 100%

Fantom

adam_mk
07-07-2011, 17:57
"powietrze będzie szukało najkrótszej drogi, "
Ponownie mniemanologia czy praktyczne doświadczenie?
Prawo przepływów kiedyś widziałeś?
My tu o czynnikach lekkich gawędzimy, a Ty traktujesz instalacje jakby dla rtęci były robione...

"Zresztą jeśli chodzi o straty, to izolowanie przewodów wentylacyjnych i poddasza welną mineralną w tych czasach to nieporozumienie. "
Jak gdzie i jak kiedy....
BARDZO uogólniasz.
Wiesz co to kwantyfikator? Bo jakoś je swobodnie podmieniasz w wypowiedziach...
Adam M.

Taka drobna uwaga...
PŁYNY dzielimy na CIECZE i na GAZY.
Pytanko...
JAK rozpoznać co jest co przy płynach?
PO CZYM to się poznaje?
A.M.

Tomek B..
07-07-2011, 18:32
Czy przy takim obudowaniu nagrzewnicy prędkość strugi powietrza będzie taka sama między każdą lamelką i na całej powierzchni tego okna?

adam_mk
07-07-2011, 19:09
W rękach tego nie trzymałem, ale przypuszczam, ze RACZEJ TAK.
SĄ TAM WADY KONSTRUKCJI, ale nie te, które Tobie rzuciły się w oczy...
To konstrukcja na wskroś "oszczędnościowa" ale technicznie - prawie poprawna.
Ja potraktowałbym "to" jako półprodukt...
Adam M.

grzeniu666
07-07-2011, 19:23
Piczman, a co to za model? NWK?
Kiedyś HenoK (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4601540&viewfull=1#post4601540)załączał foto konstrukcji CWK (Promontowa chłodnica):
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45495&d=1298902608

Tomek B..
07-07-2011, 19:54
Ta którą pokazał Piczman to chłodnica ramowa a to zdjęcie HenoK przedstawia chłodnicę kanałową. Na powyższym zdjęciu widać jak chłodnica powinna być obudowana w przewodzie wentylacyjnym.

szczukot
07-07-2011, 19:57
W rękach tego nie trzymałem, ale przypuszczam, ze RACZEJ TAK.
SĄ TAM WADY KONSTRUKCJI, ale nie te, które Tobie rzuciły się w oczy...
To konstrukcja na wskroś "oszczędnościowa" ale technicznie - prawie poprawna.
Ja potraktowałbym "to" jako półprodukt...
Adam M.

Czy te Juwentu sa lepsze ? Czy raczej to samo ?

Fantom

Tomek B..
07-07-2011, 20:08
Ci którzy mają z Juwentu będą krytykować Promont i odwrotnie. Juwent przesadza z cenami.

adam_mk
07-07-2011, 20:16
"Juwent przesadza z cenami. "
Jakością... Trwałością... Parametrami...
Fakt!
Co do samej idei - to samo. trudno tu wymyślić coś innego.
Bez tacy ociekowej.
Bez obudowy, wlotów, wylotów...
Dla mnie - lepsze bo "wygodniejsze" w zabudowywaniu.

"Na powyższym zdjęciu widać jak nagrzewnica powinna być obudowana w przewodzie wentylacyjnym. "
Piszesz o CHŁODNICACH a uwagi dajesz do NAGRZEWNICY.
Znowu mylisz kwantyfikatory!!!
Chyba, że ja przewrażliwiony jestem jakiś i też powinienem tak "mniej więcej" gadać na temat, czy "cuś koło niego" bo i tak pojmą myśl genialną i JEDYNIE SŁUSZNĄ!
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 20:26
"Juwent przesadza z cenami. "
Jakością... Trwałością... Parametrami...
Fakt!
Co do samej idei - to samo. trudno tu wymyślić coś innego.
Bez tacy ociekowej.
Bez obudowy, wlotów, wylotów...
Dla mnie - lepsze bo "wygodniejsze" w zabudowywaniu.

"Na powyższym zdjęciu widać jak nagrzewnica powinna być obudowana w przewodzie wentylacyjnym. "
Piszesz o CHŁODNICACH a uwagi dajesz do NAGRZEWNICY.
Znowu mylisz kwantyfikatory!!!
Chyba, że ja przewrażliwiony jestem jakiś i też powinienem tak "mniej więcej" gadać na temat, czy "cuś koło niego" bo i tak pojmą myśl genialną i JEDYNIE SŁUSZNĄ!
Adam M.
Po prostu sie pomyliłem. Pracuję.
Każda czy to nagrzewnica czy chłodnica nie różni się niczym, czy to z Juwentu czy z Promontu. Te gotowce są do kupienia ale każdy moze sobie zamówić taką jaką chce, goła czy obudowana, średnica kolektora, średnice rurek rzędowych, rozstaw lamelek. Jeśli specjalistom z Juwentu wychodzą inne liczby w obliczeniach niż tym z Promontu, to pewnie warto przepłacić i kupić trochę drogiego żelastwa choćby dla idei. Juwent po prostu wykorzystał popyt i wcale nie ma to nic wspólnego z jakością Adam.

adam_mk
07-07-2011, 20:37
Tomku
Załóż, żem Ci nie wróg.
Zauważyłem, że bardzo kategorycznie wypowiadasz myśli.
SĄ jednak takie przypadki, które przeczą tak wypowiadanym twierdzeniom.
Choćby to:
"Każda czy to nagrzewnica czy chłodnica nie różni się niczym"
Nagrzewnica od nagrzewnicy czy chłodnica od chłodnicy - niewiele, ale nagrzewnica od chłodnicy MOŻE się różnić ZASADNICZO!!!
Albo spłycasz problem przez nieuwagę, albo mało takich konstrukcji obsługiwałeś...

Mnie doświadczenie nauczyło na co mam patrzeć w takich nagrzewnicach.
(Ile tych "kolanek" co je widać na niektórych zdjęciach musiałeś wymieniać? Bo mnie to już idzie w "dziesiątki" kilogramów... Wcale nie zawsze dlatego, że był mróz...)
Jak zabudowuję "na amen w pacierzu i latek 100" taki wymiennik to chcę mieć pewność, że nie dam ... (wiesz czego) bo poprawki są możliwe, ale upierdliwe do dziesiątego bólu!
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 20:56
Każda nagrzewnica wyprodukowana przez juwent nie rózni się niczym od tej wyprodukowanej przez promont.
Każda chłodnica wyprodukowana przez juwent nie różni się niczym od tej wyprodukowanej przez promont. Spróbuj wysłać zapytanie do juwentu i promontu, podaj im te same oczekiwania . Zrobią 2 takie same nagrzewnice, czy to chłodnice. Jeśli sobie zażyczymy to zrobia też wszystko z nierdzewki.
A co do tych kolanek Adam, to myślisz, że największą ich wadą jest jakość lutu łączącego czy grubość ścianki rurki?

adam_mk
07-07-2011, 21:05
Tak, ale...
Weź jaką suwmiarkę i pomierz sobie grubości ścianek elementów w tych "identycznych" wymiennikach.
Możesz inaczej.
ZWAŻ takie same parametrami wyroby tych producentów...
WIEM, że zrobią co każę, jak zapłacę.
Problem w tym CZYM będą to robili.
Sam mam "narzędzia z różnej półki" wtedy gdy używam różnych - efekt bywa "podobny".

Trochę bijemy pianę...
NIKOMU nie zabraniam ani nie narzucam niczego!
KAŻDY (mam taką nadzieję!) MA własny sprawny narząd do analizowania tego, co mu podtykają pod nos i oczy!
A że moje doświadczenie sugeruje mi MOJE wybory?
KAŻDY MA TAK SAMO!!!
JEGO doświadczenie sugeruje mu JEGO wybory(decyzje)!
Chyba tak jest dobrze...

A spostrzeżeniami i doświadczeniem można się wymieniać...
Czasem komu się jakie przyda...
Adam M.

szczukot
07-07-2011, 21:08
To gdzie mozna kupic wymiennik do GGWC w rozsadnej cenie i sensowniejszy niz te dwa omawiane ??

Fantom

jasiek71
07-07-2011, 21:13
To gdzie mozna kupic wymiennik do GGWC w rozsadnej cenie i sensowniejszy niz te dwa omawiane ??

Fantom

na alledrogo klimakonwektor AUX, wentylatory możesz odczepić.
masz gotowy wymiennik z tacką ociekową, do GGWC jak znalazł.
mam kilka wariacji z ich udziałem:yes:

Tomek B..
07-07-2011, 21:15
To gdzie mozna kupic wymiennik do GGWC w rozsadnej cenie i sensowniejszy niz te dwa omawiane ??

Fantom
W firmie Adam Elektroinstal:yes:. Także jestem zainteresowany, bo jestem przed kupnem wymiennika i bardzo dociekliwy i z promontu nie dostałem wszystkich odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

szczukot
07-07-2011, 21:18
Hmm. W sumie tanie toto. Trohe ksztalt nieciekawy do obudowania. Ale jakie ma paratery patrzac pod katem GGWC ?

Fantom

jasiek71
07-07-2011, 21:22
Hmm. W sumie tanie toto. Trohe ksztalt nieciekawy do obudowania. Ale jakie ma paratery patrzac pod katem GGWC ?

Fantom

nie ma to jak pogrymasić:D
2,5kw mocy chłodniczej przy 670m3/h
do WM większy nie jest potrzebny.

adam_mk
07-07-2011, 21:22
Cały czas kręcimy się jak ten psiak za ogonem...

ILE "to" kosztuje?
Jeżeli "to" jest jakąś funkcję realizowaną jakimś sprzętem - to ZAWSZE TYLE SAMO!
Cena ustalona w obiegu wolnego handlu na bazie popytu i podaży.
Kupując "Chininę" płacimy za "funkcję" jaka spełnia mało ale raczej nie jeden raz + problem z "wymianą" tego, co miało działać a nie działa jak należy.
Kupimy RollRoyce'a to ZAPŁACIMY, wstawimy i zapomnimy.
To bardzo stara prawda...
Można kupić coś nieco tańszego, nieco mniej trwałego, co pracuje nieco krócej i nieco mniej sprawnie za to jest nieco bardziej kłopotliwe...
Można nie kupić...
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 21:24
Hmm. W sumie tanie toto. Trohe ksztalt nieciekawy do obudowania. Ale jakie ma paratery patrzac pod katem GGWC ?

Fantom
Więcej na www.aux.com.pl

adam_mk
07-07-2011, 21:30
"W firmie Adam Elektroinstal"
Nie polecam!
Specjalizują się w technikach informatycznych!!!
(tam trzymam emilka)
:lol:

Ruszcie rozumem!
Wybierzcie co Wam potrzebne i za cenę jaką wystawili.
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 21:38
"W firmie Adam Elektroinstal"
Nie polecam!
Specjalizują się w technikach informatycznych!!!
(tam trzymam emilka)
:lol:

Ruszcie rozumem!
Wybierzcie co Wam potrzebne i za cenę jaką wystawili.
Adam M.
Wiesz Adam, na pewno nie kupię czegoś co jest zrobione z 0.5mm grubości i do tego jeszcze gięte na gorąco. Ale to można zmienić. Najważniejsze nie kupować gotowca.

szczukot
07-07-2011, 21:53
Można kupić coś nieco tańszego, nieco mniej trwałego, co pracuje nieco krócej i nieco mniej sprawnie za to jest nieco bardziej kłopotliwe...
Można nie kupić...
Adam M.

Czy proponujesz inne wymienniki ? Czy sam "produkujesz" cos "na zamowienie" dla takich klientow jak my ?

Fantom

adam_mk
07-07-2011, 21:59
:lol:
Bo?
Adam M.
To było do Tomek B

Moja uwaga jest raczej ogólna...
TWOJA kasa TWOJA decyzja - co uważam za uczciwe!

Jak mnie proszą o wykonanie, to proponuję solidnie opakowany w skrzyni z płyty warstwowej Juwent z zawiesiem (na ścianę) lub "taboretem" (jak ma stać gdzieś w kącie).
Potem decydują: tak-nie.
Nie mam i nie przewiduję reklamacji...
Wielkość czy inne parametry dobieramy zwykle razem z inwestorem w/g jego chciejstwa/potrzeb/woli no i zgodnie ze sztuką.
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 22:33
:lol:
Bo?
Adam M.
To było do Tomek B

Moja uwaga jest raczej ogólna...
TWOJA kasa TWOJA decyzja - co uważam za uczciwe!

Jak mnie proszą o wykonanie, to proponuję solidnie opakowany w skrzyni z płyty warstwowej Juwent z zawiesiem (na ścianę) lub "taboretem" (jak ma stać gdzieś w kącie).
Potem decydują: tak-nie.
Nie mam i nie przewiduję reklamacji...
Wielkość czy inne parametry dobieramy zwykle razem z inwestorem w/g jego chciejstwa/potrzeb/woli no i zgodnie ze sztuką.
Adam M.
Bo gotowiec nie spełnia oczekiwań.

szczukot
07-07-2011, 22:34
Ten Juwent juz taki obudowany zalatwiasz, czy obudowa (podlaczenie do kanalow) to samorobka ?
i co to za obudowa z plyty warstwowej ??

Fantom

adam_mk
07-07-2011, 22:44
Gotowiec NIGDY nie spełnia wszystkich oczekiwań.
Tylko rozwiązania DEDYKOWANE MOGĄ je spełnić.
Juwent obudowany kosztuje tyle, ze Ci nie napiszę abyś nie zszedł na zawał...
Określenie "samoróbka" ma bardzo negatywne konotacje...
Wolę "rozwiązanie autorskie - dedykowane".
Płyta warstwowa to płyta warstwowa...
Blacha (ocynk) - styropian (1,5cm) - blacha (ocynk).
Wodoodporne. Sztywne. Termoizolwane. Tłumi drgania. Trwałe. Estetyczne (?)
Wychodzimy z reguły z inwestorami z założenia - ze ma to działać bez zaglądania sprawnie i skutecznie wiele lat a nie być źródłem wywracania wątroby "przyciaciulom" co im się to pokaże...
Adam M.

Tomek B..
07-07-2011, 23:01
Gotowiec NIGDY nie spełnia wszystkich oczekiwań.
Tylko rozwiązania DEDYKOWANE MOGĄ je spełnić.
Juwent obudowany kosztuje tyle, ze Ci nie napiszę abyś nie zszedł na zawał...
Określenie "samoróbka" ma bardzo negatywne konotacje...
Wolę "rozwiązanie autorskie - dedykowane".
Płyta warstwowa to płyta warstwowa...
Blacha (ocynk) - styropian (1,5cm) - blacha (ocynk).
Wodoodporne. Sztywne. Termoizolwane. Tłumi drgania. Trwałe. Estetyczne (?)
Wychodzimy z reguły z inwestorami z założenia - ze ma to działać bez zaglądania sprawnie i skutecznie wiele lat a nie być źródłem wywracania wątroby "przyciaciulom" co im się to pokaże...
Adam M.
Adam, jaką grubość mają ścianki rurek, z których Juwent wykonuje wymienniki, które nas interesują?

adam_mk
08-07-2011, 00:15
Jak mi pokazano - zwykle 2 x Provent...
Takie maja te nowe linie, że krępują z solidnych materiałów.
Mnie przekonało. Widziałem tyle wypłukanych...
Adam M.

Tomek B..
08-07-2011, 14:53
Jak mi pokazano - zwykle 2 x Provent...
Takie maja te nowe linie, że krępują z solidnych materiałów.
Mnie przekonało. Widziałem tyle wypłukanych...
Adam M.
Mnie od razu zaciekawiła grubość miedzianych rurek. Przy 0.5mm grubości i gięciu na gorąco to już niemalże grubość kartki papieru. Między innymi dlatego gotowiec nie spełnia oczekiwań.

Piczman
09-07-2011, 21:11
Jestem już, no widzę ze dyskusja leci Promont x Juwent .
Widziałem i dotykałem jednego i drugiego .

I ,,, jestem za Promontem ;)

Oczywiście nie każdy musi się z ze mną zgodzić !!!

Pozdrawiam .