PDA

Zobacz pełną wersję : GWC wodny "tymi ręcami" robiony



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

cyprinus
19-07-2012, 07:39
Co miałeś na myśli mówiąc , że trzeba podać firmie oczekiwane parametry? Producent czy wykonawca? I w tym wątku strona wcześniej jest wyliczenie wykonania instalacji za bodaj 2800 , gdzie inwestor nie dotknął się własnymi rękami. Dla mnie "robimy sami " oznacza, że komponuję sam ( z Waszą pomocą) zestaw, kupuję go, ale potem wołam hydraulika, żeby to połączył.

szczukot
19-07-2012, 07:56
No i ok. No to gdzie problem ?? Aby ktos Ci zorbil nagrzewnice, to musisz podac co od tej nagrzewnicy oczekujesz. Poczytaj troche ten watek, lub ten krotszy ktory podalem. Znajdziesz parametry jakie oczekuje firma robiaca nagzrewnice i w jakich granicach warto sie poruszac.

Fantom

cyprinus
24-07-2012, 20:08
No i przebrnąłem przez te 50 stron. Rozjaśniło mi się w głowie. Myślę, że odległość pomiędzy rurami w okolicach 1 m to trochę za mało. Myślę, że wkopię do jesieni 2 pętle po 100m fi 25. Obok domu przy okazji wypełniania fundamentów i obsypywania powstał staw ( no może na razie wyrobisko - ale wody do 0,5 m od rzędnej terenu ). W zasadzie tam też mógłbym umieścić rurę.

pietras83
07-12-2012, 16:56
Wczoraj pomierzyłem taki glikolowy GWC jaki opisujesz.
Sobie zrobiłem niedawno jak wielu się orientuje.

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.
Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.

Teraz widać jak ważna jest prędkość strugi przez nagrzewnicę z glikolem.
Radzę nie oszczędzać na gabarytach, im większa tym lepiej !
GWC chodzi od 2 miesięcy cały czas, mrozy siarczyste i te łagodniejsze ma w d... :)
Glikol przed nagrzewnicą ma 6,5 C a za nagrzewnicą już 3,5 C !
A więc ogólnie rzecz biorąc u mnie działa całkiem dobrze :wink:


Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Sprawnośc tej nagrzewnicy to przy 25% prawie 100% wychodzi.

Koś pisał wczweśnniej o 2 nagrzewnicach ale nikt nie podjął tematu a to wydaje się niezłe rozwiązanie (pod względem ekonomicznym) zakłdając taka samą sprawność tej drugiej działającej jako chłodnica.
Tzn: glikol płynie z GWC o temp. załóżmy 10 * wpuszczamy go do chłodnicy zamontowanej na kanale wywiewnym gdzie powietrze wywiewane ma załóżmy 22* i przekazuje temp. czynnikowi, ten odbiera ciepło pchany do nagrzewnicy zamontowanej na kanale nawiewnym ma temp powiedzmy 21*
ogrzewa powietrze nawiewane do temp. 20-19*. Przyjąłem straty po jednym stopniu może być więcej ale zakładając taką samą sprawność nagrzewnicy i chłodnicy jak u kolegi to nie powinno to odbiegać za dużo.
Prostota konstrukcji, wszystko na jednej pompce od gwc, jakiś elektrozawór z termostatem odcinający obieg przez chłodnicę, oczywiście wentylatory EBM.
Zdaje sobie sprawę że przy większej wydajności wentyli zmiany są spore ale koszty konstrukcji też dużo mniejsze niż reku, bypasy i siłowniki.
Możliwe że coś przeoczyłem, więc proszę o krytykę. Nie wgłębiałem się w to za bardzo po prostu taki pomysł pod wpływem chwili.

Przy okazji kombinuje jak ubrać takie potencjometry do EBMów żeby ładnie wyglądały dla żony bo powiedziała że takich pokręteł to ona nie chce w kuchni a wypasione sterowniki za drogie.
Pozdrawiam

jasiek71
07-12-2012, 17:08
swego czasu miałem taki rekuperator zrobiony z dwóch klimakonwektorów ...
razem z GWC robiło to ok. 70-75% sprawności ...

pietras83
07-12-2012, 17:11
Myślicie że coś takiego by się nadało do regulacji EBM:
http://allegro.pl/sciemniacz-kontroler-led-potencjometr-sklep-wawa-i2783938494.html
Wiem że nie na temat ale na forum reku tymi ręcami.. poszło w kierunku drogich sterowników.

adam_mk
07-12-2012, 18:43
Opisujecie system reku szpitalnianego.
Stosowane z powodzeniem od lat...
Da się to odpowiednio policzyć i tak puścić, aby zadziałało poprawnie.
Ale...
Te nagrzewnice w takim systemie to o rząd większe jak dla "normalnego" glikolowca.
(są powody)

W każdej linii zdobniczej osprzętu elektrycznego jest ściemniacz.
Trzeba wybrać ten "kręcony" a nie dotykowy.
Potrzebna z niego jest gałka i osłonka.
Montujemy w normalnej puszcze w ścianie i wygląda dobrze.

Adam M.

pietras83
07-12-2012, 20:59
Opisujecie system reku szpitalnianego.
Stosowane z powodzeniem od lat...
Da się to odpowiednio policzyć i tak puścić, aby zadziałało poprawnie.
Ale...
Te nagrzewnice w takim systemie to o rząd większe jak dla "normalnego" glikolowca.
(są powody)

W każdej linii zdobniczej osprzętu elektrycznego jest ściemniacz.
Trzeba wybrać ten "kręcony" a nie dotykowy.
Potrzebna z niego jest gałka i osłonka.
Montujemy w normalnej puszcze w ścianie i wygląda dobrze.

Adam M.


No już chyba kumam o co chodzi z tymi wielkościami nagrzewnic.

pietras83
07-12-2012, 21:07
Nie jednak nie kumam. Jakbyś mógł o co chodzi z tymi wielkościami? Trochę wolniej trybie wieczorem.
Dzięki za pomysł z zamaskowaniem potencjometru.

adam_mk
07-12-2012, 21:48
Zasrane szczęście moje sprawiło, że musiałem z racji fachu (jednego z tych, które uprawiam) zetknąć się ze sprawami... dość niecodziennymi.
Dane osobowe (magazyn danych), magazyn trucizn, pomieszczenia specjalnego przeznaczenia (sterylne, wysokiej czystości) itp...
No takie tam... nie wymieniam wszystkich, bo po co...

Jest zasada (bardzo słuszna), że w niektórych obiektach (laboratoria, szpitale, w tym np. zakaźne) powietrze wentylacyjne nawiewane nie ma prawa stykać się nawet przez grubą blachę, z tym wywiewanym.
Tworzy się osobne, osobno sterowane lub współsterowane systemy. (kanały, urządzenia itp)
Ale...
Poprawność techniczna, zasady bezpieczeństwa - to jedno...
A ekonomia - to drugie!
ZAWSZE jest tam jakiś administrator, którego gówno obchodzi "co oni tam robią" tylko "za ile i ile kosztuje utrzymanie tego bajzlu".
Inwestor/założyciel go sadza na takim stołku i z takim obowiązkiem.
- To się liczy każdy lux oświetlenia, każdy dżul energii i każdy litr wody...

Powstały więc koncepcje rekuperacji energii.\
Z wody szarej, ścieków, wentylacji itp.

Budując taki układ na dwóch nagrzewnicach trzeba się liczyć z tym, że powinny chodzić nawet przy braku energii elektrycznej.
Zasilania gwarantowane, UPSy się stawia itp.
Czas pracy takiego podtrzymania limitowany jest energożernością urządzeń odzyskujących.
Wybiera się kompromis pomiędzy wielkością strugi medium i jej prędkością uwzględniając lepkość.

Łopatą...
Dużo wody przeniesie dużo ciepła/chłodu.
Dużo wody przemieszcza duża pompa!
Duża pompa dużo żre....

Woda dużo "umie".
Spora nagrzewnica to duża pojemność wodna i długi czas wymiany ciepła (skuteczność/sprawność)
Małą pompką można przemieścić wystarczające ilości glikolu/wody.

Mała nagrzewnica wymusza szybkie obiegi - duże opory i spore pompy...

To tak ogólnie.
Czasem steruje się to z jakiego kompa według wskazań termometrów pomocowanych w wielu miejscach.

Adam M.

pietras83
09-12-2012, 07:45
Kalkulator systemair wyliczył chłodnicę o wym. 64/ 46 cm przy 150m3 ale za to przepływ 0,3l/s troche sporo 18 l/min. Wiec faktycznie spora musi być jak by chciał ją dla troche większego wydatku.
Nagrzewnica mogłaby byc mniejsza bo wyższa temp. zaś. 19* a zwykła do gwc 6-10*.
W sumie koszty zrobienia podobne do reku własnej roboty (elektrozawory, sterowanie) ale
Spora różnica wychodzi na powietrzu wyrzucanym bo z reku wyrzuci nam powietrze dość zimne a tu wychodzi jakieś 17-18* -co mnie zaskoczyło ( z kalkulatora przy -15 i 20*) można jakoś wykorzystać

pietras83
16-12-2012, 10:28
Mam do wykorzystania odległość 30 mb. -mogę wykopać 1 rów czyli około 60mb rury. Zostało mi trochę rury fi40 z pc. Czy mogę zrobić to na tej rurze czy trochę za duża pojemność i płyn nie ogrzeje się wystarczająco.
Kubatura 450 m3 wentylowanych. W zimę na 1/4. ale latem przynajmniej 1/2 czyli 225m3. albo na max.
Rekuperator planuję taki na około 250m3.
GWC glikolowe będzie kopana przy okazji kopania kanalizacji tzn rura kan nad kolektorem a na końcu oczyszczalnia i rura fi 40 zawija za oczyszczalnią i wraca do garażu.
Proszę o poradę czy te 60m ale fi 40 będzie ok. czy kombinować w dwóch warstwach rury fi 25 czy fi 32.

Piczman
16-12-2012, 19:09
Zostało mi trochę rury fi40 z pc.

Ile ?
Tyle że wystarczy na cały kolektor ?
Nie chodzi o to czy glikol zdąży przyjąć energię z gruntu tylko o koszty budowy czyli o ekonomię !
Zład nie jest potrzebny, stąd rurka zwykle fi 25 mm wystarcza a koszty medium są do przyjęcia .

Policz sobie ilość glikolu , koszty samej rury i podejmij właściwą decyzję .

pietras83
18-12-2012, 06:26
Ile ?
Tyle że wystarczy na cały kolektor ?
Nie chodzi o to czy glikol zdąży przyjąć energię z gruntu tylko o koszty budowy czyli o ekonomię !
Zład nie jest potrzebny, stąd rurka zwykle fi 25 mm wystarcza a koszty medium są do przyjęcia .

Policz sobie ilość glikolu , koszty samej rury i podejmij właściwą decyzję .


Na cały nie wystarczy, trzeba by zgrzewać z kawałków. Czyli powinienem zrobić 2x po 60m fi 25? Może uda mi się jeszcze gdzieś pozawijać i wyjdzie po 75m.
Tą swoją nagrzewnicę zamawiałeś u producenta, czy masz jakieś tanie źródełko?
Chciałbym pozbierać już klamoty do montażu.
.

Piczman
18-12-2012, 06:47
Na cały nie wystarczy, trzeba by zgrzewać z kawałków. Czyli powinienem zrobić 2x po 60m fi 25? Może uda mi się jeszcze gdzieś pozawijać i wyjdzie po 75m.
Tą swoją nagrzewnicę zamawiałeś u producenta, czy masz jakieś tanie źródełko?
Chciałbym pozbierać już klamoty do montażu.
.

2x75 było by super !
Nagrzewnicę zamów w Promoncie, jeśli chcesz symbol żeby ominąć proces dobierania to pisz na adres w stopce .

Pozdr.

pietras83
10-01-2013, 09:12
Mam takie pytanie, tylko teoretyczne do znawców fizyki.
Współczynnik przenikania ciepła przez grunt typu glina, iły to jakies 1,5.
Czy w związku z tym jest bezsensem używanie do GWC wodnego czy rurowego - bez znaczenia, materiałów z lepszym lambda niz PE czy PP.
Tak sobie myslę czy stosując inny materiał można by skrócić długość takiego wymiennika zachowując taką samą temp. na wylocie.
Wydaje mi się że nic to nie da bo grunt i tak nie będzie wstanie doprowadzić tyle ciepła ile jest wstanie odeprać kolektor.
Czy dobrze rozumuje?

jasiek71
10-01-2013, 09:15
Mam takie pytanie, tylko teoretyczne do znawców fizyki.
Współczynnik przenikania ciepła przez grunt typu glina, iły to jakies 1,5.
Czy w związku z tym jest bezsensem używanie do GWC wodnego czy rurowego - bez znaczenia, materiałów z lepszym lambda niz PE czy PP.
Tak sobie myslę czy stosując inny materiał można by skrócić długość takiego wymiennika zachowując taką samą temp. na wylocie.
Wydaje mi się że nic to nie da bo grunt i tak nie będzie wstanie doprowadzić tyle ciepła ile jest wstanie odeprać kolektor.
Czy dobrze rozumuje?
tak...
bardzo dobrze rozumujesz ...:yes:

pietras83
11-01-2013, 08:53
W takim razie jeszcze jedno pytanie.
Czy myślicie że zamiast zbiornika wyrównawczego może być trójnik i kawałek rurki powiedzmy 0,5m ponad nagrzewnicę zaślepionej i malutka dziurką?
Czy wie ktoś gdzie mozna kupić taki mały zaworek z pływakiem podobny do tych w spłuczkach tylko musi działać odwrotnie tzn. syfon do góry zawór otwarty. Potrzebne mi do szczelnego odprowadzenia skroplin z kanałów.

szczukot
11-01-2013, 09:05
Ja ciągle nie wiem po co ten zbiornik wyrównawczy. W tym roku wezmę się za składanie swojego GEC, ale zbiornika nie planuję. Robię układ zamknięty. Chyba, że są faktycznie jakieś przeciwwskazania o których nie wiem.

Fantom

pietras83
11-01-2013, 18:14
Mi też sie wydaje że nie potrzebny. Wyliczenia promontu to strata ciśnienia 14kp toż to jest prawie nic. Mi też by pasował zamknięty. Ten kawałek rurki to taki kompromis miał być nie poparty żadnymi obliczeniami.
Główkuje teraz nad odwodnieniem wentylacji. Chyba będzie trzeba jakieś syfony założyć tylko z dużym słupem wody i możliwością dolania. Znalazłem taki typowo do wentylacji ale można też "tymi ręcami". Potrzebuje tylko jaką przezroczysta rurę żeby widzieć czy przybywa, ubywa.

pietras83
17-01-2013, 08:46
Czy cena 1200 zł za nagrzewnicę z obudową i tacką ociekową, króćcami 315 to rozsądna cena? Powierzchnia wymiany 17m2. Przeliczona przez prom...
Choć te ich wyliczenia to o kant d... można sobie rozbić.

pedronx
01-04-2013, 23:11
Pytanko do posiadaczy glikolowego gwc: zamierzam nagrzewnicę wraz z pomką umieścić w garderobie przy sypialni (na razie to tylko koncepcja) - czy to ustrojstwo hałasuje?
dzięki i pozdro

waflos
02-04-2013, 20:06
Pytanko do posiadaczy glikolowego gwc: zamierzam nagrzewnicę wraz z pomką umieścić w garderobie przy sypialni (na razie to tylko koncepcja) - czy to ustrojstwo hałasuje?
dzięki i pozdro

Pompka prawie wcale nie hałasuje ale licz się z szumem zaciąganego powietrza przez czerpnię - w zależności od wydajności centrali. Do tego też rozważ problem odprowadzenia skroplin. Moim zdaniem najlepsze na to miejsce to pomieszczenie techniczne lub garaż.
pozdr.

pedronx
02-04-2013, 21:45
Waflos, dzięki.
Jak u Ciebie lecą kanały czerpni i wyrzutni (pomieszczenia cieple czy zimne) i jak mas je ocieplone?
Dzieki i pozdro

waflos
03-04-2013, 12:09
Waflos, dzięki.
Jak u Ciebie lecą kanały czerpni i wyrzutni (pomieszczenia cieple czy zimne) i jak mas je ocieplone?
Dzieki i pozdro

Czerpnia na scianie w pomieszczeniu techn. tam gdzie jest buforek (20stC) i przechodzi przez strop na poddasze nieuzytkowe. Tam rury mam poprowadzone na stropie i zasypane 45cm granulatu wełny mineralnej. Ja mam parterówkę więc u mnie było to proste. Wyrzutnia zaraz za reku (który stoi tez na strychu) trójnikiem 45st PCV fi 160 do kominka dachowego. Dół trójnika zaślepiony i zrobione odprowadzenie skroplin do kanalizy.
Glikol w GWC oscyluje 5 -6,5 stopnia - przez całą zimę.

humidorek
12-04-2013, 13:36
Witajcie, przeczytałem CAŁY wątek, będę chyba robił GGWC - wodę mam wysoko, więc to najlepsza wersja, ale może znalazłem coś lepszego... Mianowicie planuję odzysk wody i ciepła z wody szarej (ścieki z łazienek i kuchni, z wyjątkiem sedesów). Będę miał zbiornik takiej wody, do której będzie spływać dziennie powiedzmy 200l wody o temperaturze 35st C. Czyli "złoże" będzie się odnawiało :-)

Zatem mój pomysł to zastosowanie wężownicy w tym zbiorniku i przeniesienie tego ciepła do nagrzewnicy przed rekuperatorem. Nagrzewnica na 35stC bęzie mogła być mniejsza. To oczywiście tylko wersja na zimę. Dopuszczam też (nawet chętnie) zrobienie wstępnie nagrzewnicy z GGWC, by "odmrozić" powietrze, a nagrzewnicą z ciepłem z wody szarej już tylko dogrzewać (zimą) powietrze, by zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

Chciałbym, by taka nagrzewnica odebrała maksimum ciepła z wody szarej, nie wiem, jak to policzyć - wody szarej mam jak wspomniałem np. 200l dziennie o temp 35st, zapotrzebowanie wentylacji to ok. 260m3/h. Czy te 200l dziennie wystarczy by odzysk energii uzasadnił inwestycję w kolejną nagrzewnicę i osprzęt do cyrkulacji?

pedronx
12-04-2013, 13:47
z tego co pamiętam to już był ten pomysł rozebrany na czynniki pierwsze i o ile dobrze pamiętam to wniosek był taki że się nie opyla ;)
pzdr

ameryka
12-04-2013, 13:50
Witajcie, przeczytałem CAŁY wątek, będę chyba robił GGWC - wodę mam wysoko, więc to najlepsza wersja, ale może znalazłem coś lepszego... Mianowicie planuję odzysk wody i ciepła z wody szarej (ścieki z łazienek i kuchni, z wyjątkiem sedesów). Będę miał zbiornik takiej wody, do której będzie spływać dziennie powiedzmy 200l wody o temperaturze 35st C. Czyli "złoże" będzie się odnawiało :-)

Zatem mój pomysł to zastosowanie wężownicy w tym zbiorniku i przeniesienie tego ciepła do nagrzewnicy przed rekuperatorem. Nagrzewnica na 35stC bęzie mogła być mniejsza. To oczywiście tylko wersja na zimę. Dopuszczam też (nawet chętnie) zrobienie wstępnie nagrzewnicy z GGWC, by "odmrozić" powietrze, a nagrzewnicą z ciepłem z wody szarej już tylko dogrzewać (zimą) powietrze, by zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

Chciałbym, by taka nagrzewnica odebrała maksimum ciepła z wody szarej, nie wiem, jak to policzyć - wody szarej mam jak wspomniałem np. 200l dziennie o temp 35st, zapotrzebowanie wentylacji to ok. 260m3/h. Czy te 200l dziennie wystarczy by odzysk energii uzasadnił inwestycję w kolejną nagrzewnicę i osprzęt do cyrkulacji?

Ciekaw jestem jak wygląda schemat tego zbiornika na wodę szarą który znalazłeś. Odnośnie jego zastosowania to nic z tego nie będzie (za mało w tym układzie energii) lepiej go wykorzystać do wstępnego ogrzania ZWU. Sam noszę się z zamiarem postawienia takiego zbiornika.

jasiek71
12-04-2013, 16:25
poczytajcie tutaj...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG
może wam się przyda ...:yes:

humidorek
12-04-2013, 16:43
Dzięki, to chyba wyjąsni moje wątpliwości co do wody szarej.

Pozostaje wątpliwosć sensu podwójnej rurki oraz jeszcze jedna idea - czy GWC nie wystarczyłoby do ogrzewania domu? Już liczę - z 1mb rurki w gruncie zbieram 35W. Rurki jest np. 35mb, czyli uzysk to 35*35=1,22KW. Na ogrzanie domu (dobrze izolowany kanadyjczyk, grzejniki elektryczne) potrzebuję grzejników o mocy 1,4kW (uwzględniam rekuperację). Zatem prawie całą moc do ogrzania powietrza moge wziąc z GWC. Resztę te 0,2kW zalóżmy z wody szarej, czy czegoś innego. Czy zatem dobrze rozumuję, że grzejniki nie sa już potrzebne?

jasiek71
12-04-2013, 16:48
Pozostaje wątpliwosć sensu podwójnej rurki oraz jeszcze jedna idea - czy GWC nie wystarczyłoby do ogrzewania domu? Już liczę - z 1mb rurki w gruncie zbieram 35W. Rurki jest np. 35mb, czyli uzysk to 35*35=1,22KW. Na ogrzanie domu (dobrze izolowany kanadyjczyk, grzejniki elektryczne) potrzebuję grzejników o mocy 1,4kW (uwzględniam rekuperację). Zatem prawie całą moc do ogrzania powietrza moge wziąc z GWC. Resztę te 0,2kW zalóżmy z wody szarej, czy czegoś innego. Czy zatem dobrze rozumuję, że grzejniki nie sa już potrzebne?
ale potrzebujesz pompy ciepła aby podbić temperaturę ...

humidorek
12-04-2013, 17:01
Niekoniecznie - jeśli po nagrzewnicy z GWC powietrze będzie miało np. 6oC to czy rekuperator nie dorzuci 12oC odzyskanych z powietrza wywiewanego?

jasiek71
12-04-2013, 17:17
Niekoniecznie - jeśli po nagrzewnicy z GWC powietrze będzie miało np. 6oC to czy rekuperator nie dorzuci 12oC odzyskanych z powietrza wywiewanego?
rekuperator to będzie potrzebował tego ciepła z GWC aby nie zamarznąć ...:yes:

humidorek
12-04-2013, 17:21
Ok, już doczytałem, że GWC da tylko energię przeciwzamarzaniu, powietrza już nie ogrzeje, co najwyżej obniży wydatki na ogrzewanie o 20%. Zostają więc grzejniki w pokojach, zwłaszcza, że i tak się przydadzą, by szyby nie parowały.

A co z tymi pętlami - na pewno są potrzebne podwójne?

jasiek71
12-04-2013, 17:30
by szyby nie parowały.

A co z tymi pętlami - na pewno są potrzebne podwójne?
od "parowania" to jest wentylacja...:yes:

a w czym ci przeszkadza podwójna pętla przecież wykopu i tak nie robisz na szerokość tej rury tylko co najmniej 60cm co by tam wleźć więc ułożysz dwie rurki po obydwu kątach ...

humidorek
12-04-2013, 17:54
.

adam_mk
12-04-2013, 19:46
humidorek

Ogrom wiedzy i dogłębne poznanie przez Ciebie tego problemu wręcz poraża...
Zacznij może czytać ten watek od początku a nie od ostatnich postów.

"te opory przepływu jak wspomniałem chyba nie są istotne "
A jak są?
:lol:

Adam M.

Liwko
12-04-2013, 20:27
a do tego służy albo grzejnik pod oknem, albo okna trzyszybowe.


Tylko sprawna wentylacja!

humidorek
12-04-2013, 20:40
.

jasiek71
12-04-2013, 21:58
Najlepszy doradca na tym forum napisał:


Dziękuję za takie "najlepsze doradztwo" i jeszcze nie obrażanie dyskutanta niekonstruktywną krytyką. Jak nie masz nic mądrego i pożytecznego do napisania to przynajmniej nie przeszkadzaj dyskutować osobom o mniejszej wiedzy, po to własnie są fora dyskusyjne, a Ty chyba nie masz nic ciekawego do roboty, skoro udzielasz się z tak niemiłym i nic nie wnoszącym komentarzem. Ale rozumiem, ze jakoś te posty musisz nabijać jako "rekordzista forum".
jak chcesz poszerzyć swoje horyzonty to trochę więcej pokory by się przydało...:yes:

a skoro wiesz lepiej to po co pytasz...?

humidorek
12-04-2013, 22:13
Następny oświecony się odezwał. Przeczytałem cały wątek, zadałem pytanie i wyraziłem swoje wątpliwości. Obaj nie napisaliście nic merytorycznego, tylko oceniacie moją wiedzę i pokorę. Jako uczestnicy forum dyskusyjnego zaprzeczacie jego idei, ktoś z takim doświadczeniem nie powinien ani oceniać ani krytykować, ani pouczać dyskutantów jacy powinni być, co najwyżej dyskutować i krytykować (konstruktywnie) pomysły. Za takie prymitywne zachowanie to Wy powinniście dostać tu bana, to Wasze zachowanie jest na forum niedopuszczalne.

jasiek71
12-04-2013, 22:15
Następny oświecony się odezwał. Przeczytałem cały wątek, zadałem pytanie i wyraziłem swoje wątpliwości. Obaj nie napisaliście nic merytorycznego, tylko oceniacie moją wiedzę i pokorę. Jako uczestnicy forum dyskusyjnego zaprzeczacie jego idei, ktoś z takim doświadczeniem nie powinien ani oceniać ani krytykować, ani pouczać dyskutantów jacy powinni być, co najwyżej dyskutować i krytykować (konstruktywnie) pomysły. Za takie prymitywne zachowanie to Wy powinniście dostać tu bana, to Wasze zachowanie jest na forum niedopuszczalne.
po takim tonie wypowiedzi to raczej nie oczekuj że ktoś tutaj ci pomoże ...;)

adam_mk
12-04-2013, 23:23
"Przeczytałem cały wątek, zadałem pytanie i wyraziłem swoje wątpliwości."

Jak można mieć wątpliwości po przeczytaniu ZE ZROZUMIENIEM 53 stron tłumaczenia problemu - to ja nie wiem!
"Świerzaczku"...
Napisałeś 8 (słownie - OSIEM) postów...
Z czego połowa to wątpliwości...
Wątpię, sądząc z wypowiedzi, abyś wiele więcej przeczytał....
Kiedyś była tu taka rada : ZANIM ZAPYTASZ POSZUKAJ ODPOWIEDZI !
I to było mądre...
Teraz jakiś "członek grupy kapitałowej" wprowadził w to samo miejsce : WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

REDAKCJO!!!
Znaczy - mam stąd spadać a moje miejsce zajmie np. humidorek ?!
:lol:



Załóż, ze nie jest to forum dyskutujących idiotów!
To forum osób, które chcą się czegoś dowiedzieć - więc CZYTAJĄ, lub uściślić swą wiedzę - to PYTAJĄ O SZCZEGÓŁY!

Radzić można tylko mądremu księciu...
(taka stara prawda ludowa)
Osoby "o mniejszej wiedzy" to owce i barany dobre do strzyży.
To nie jest forum "owcze"...co chyba Ci umknęło...

W poście 1041 stwierdziłeś, że Cię obrażam...
Ja tam tylko zadałem pytanie do Twoich mniemań i wyraziłem własne zdziwienie ilością Twoich niejasności po przeczytaniu przez Ciebie ze zrozumieniem 53 stron tego wątku!!!

"wyraziłem swoje wątpliwości. Obaj nie napisaliście nic merytorycznego,"
To bardzo subiektywna ocena , ale wynika z nikłej znajomości, choćby terminologii tej problematyki.
Rozumiem - Chińszczyzną gadamy....
Przykre i do zastanowienia się nad sposobem dotarcia do ignorantów...
Jeżeli komuś się chce docierać.

Adam M.

lugra
13-04-2013, 13:02
Panowie a czy można taki układ zrobić bez instalacji podziemnej? Mam tu na myśli w lecie puścić przez tą chłodnicę wode z instalacji wodociągowej bo można ją potraktować jako ogromny GWC ( można wtedy tą chłodnicę powiększyć) a w zimie pokombinować z ogrzewania (tu więcej wątpliwości ale gdyby zalać instalacje glikolem a ciepło i tak odzyskamy z WM tylko wtedy chyba nic by to nie dało oprócz zamarzania reku)

adam_mk
13-04-2013, 15:15
Technicznie - chyba by się dało.
Ekonomicznie - NIE!
Za wodę uzdatnioną (rurzaną) się płaci.
Potrzeba całe tony przepchać na dobę.

Adam M.

szczukot
13-04-2013, 16:55
Dobrym rozwiazaniem (i w lato i w zime) jest 'przyklejenie' sie do rurociagu wodnego :) Takie glownego w ulicy. To wtedy gwarantowana stabilnoc temperaturowa ;)

Fantom

lugra
13-04-2013, 17:02
Więc zakładam że podłącze się za licznikiem jednym końcem rurki a na jakimś końcu na piętrze drugim w to wepnę pompkę i będę to mieszał W domu ciągle się wodę pobiera więc ciągle ta woda z wodociągu nam dochodzi obniżając temperaturę Zakładam że ją używam więc ekonomicznie z niej nic nie tracę

adam_mk
13-04-2013, 18:47
Ą tę pompkę to wepniesz zgodnie czy przeciwnie do tej w wodociągach?
:lol:

Cyrkulacja zimnej wody....
Ciekawe...

Da się to zrobić prościej.
Jest tu pięćdziesiąt trzy strony o tym - jak.

Adam M.

lugra
13-04-2013, 19:10
Zgodnie do tej w wodociągach :) Te 53 strony z mozołem przeczytałem ale tam kopiemy x metrów rury z płynem a tu tą rure z płynem już mamy więc stąd moje zaciekawienie czy nie da się tego jakoś wykorzystać Bo cały ten temat to kombinowanie jak rencami tanio energie wydrapać A rure z wodą będe miał a GGWC musiałbym robić ponosząc pewne koszty Przecież ta woda z wodociągów przenosi jakąś energie albo mam problemy ze zrozumieniem...

adam_mk
13-04-2013, 19:33
Zacznij czytać od początku...
Doczytaj też tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&highlight=sposob%C3%B3w
Tam jest to, czego w tym wątku nie ma.

Adam M.

lugra
13-04-2013, 20:41
Masakra 101 stron :( No ale biore się do czytania:)

grzeniu666
15-04-2013, 10:30
Możecie napisać (kieruję do praktyków GGWC) jak niską temp. można dostać np. w sierpniu z niezużytego GGWC (200mb fi 32, na średnio 1,9m, w mokrej glinie)?

jasiek71
15-04-2013, 16:24
Możecie napisać (kieruję do praktyków GGWC) jak niską temp. można dostać np. w sierpniu z niezużytego GGWC (200mb fi 32, na średnio 1,9m, w mokrej glinie)?
sam glikol na wejściu do chłodnicy 15-16* a co dalej to zależy od sprawności układu ...

co znaczy " z niezużytego GGWC"...???

adam_mk
15-04-2013, 20:52
Może też być około 12 stC.
Ten piec ziemny jest przewymiarowany.
Tam nie ma pojęcia nie zużytego GWC...

Adam M.

cyprinus
15-04-2013, 23:31
Ja sobie też zdaje się trochę przewymiarowałem. Wkopałem 2 pętle rury fi 20 po 100m każda.

adam_mk
16-04-2013, 06:57
I tak ma być.
Chodzi o to, aby do nagrzewnicy zawsze wpływał "sztywny" strumień mocy.
Chłodzenie/grzanie zachodzi w układzie ciecz-powietrze.
Ciecz za nagrzewnicą ma raptem 1stC mniej/więcej niż przed nią.
Nie ma czegoś takiego jak "regeneracja" GWC.
Ten układ jest liczony do pracy ciągłej.

Adam M.

tigga
06-05-2013, 08:20
Co poradzicie w takiej sytuacji: muszę pociągnąć około 10 metrów końcówki obydwu pętli w jednym wąskim wykopie na głębokości 1,5 m. Do tego w wykopie będzie jeszcze lecieć rurka doprowadzająca szarą wodę. Czy powinienem na tym odcinku to jakoś zaizolować?

adam_mk
06-05-2013, 10:24
Wstaw pas styropianu pomiędzy rury.
Im lepszego tym lepiej.
Powinno być nieco lepiej jak bez styropianu.
Chyba, ze to w wodzie leży, wtedy wszystko jedno czy dasz czy nie.

Adam M.

tigga
06-05-2013, 11:33
Wstaw pas styropianu pomiędzy rury.
Adam M.

Tak dla jasności: - rurkę wody szarej - odizolować
Ciągi wychodzące i powracające - odizolować (?)
Rurki w ramach jednego ciągu - nie izolować

GWC to dwie pętle po ok. 100m.

adam_mk
06-05-2013, 12:05
Woda szara raczej letnia...
Na zimę rurki powracające mogłyby do niej być przytulone.
Na lato - termoizolowane...
Jak oddzielisz wychodzące od przychodzących i jedne z nich przytulisz do wody szarej to...
Odwracasz kierunek przepływu na zimę i jest tak, jak chcesz mieć.

Adam M.

tigga
08-05-2013, 15:21
OK, a teraz: skoro mam dwie rurki 32 to złączyć je w jedną o tym samym przekroju czy w 40? Czy może mi ktoś zalinkować trójnik do tego?

adam_mk
08-05-2013, 17:33
Trójniki systemowe masz choćby w Castoramie.
Łącz na fi 32. To jest 1"
Tak jak pompka.
Nagrzewnicę i tak masz 3/4"
Po co te 40?

Adam M.

skrabi
10-05-2013, 19:51
W poniedzialek (nie zdążę przeczytać całego wątku) mam wykop pod plytę fundamentową i chciałbym na dnie położyć rurę od GGWC.
Mam parę pytanek:
1. Będę miał wymianę gruntu, więc wymiennik byłby na głębokości ok. 70-80cm pod płytą na 20cm styroduru. Wydaje mi się, że dom nad wymiennikiem rozwiązuje problem małej głebokości wymiennika, dobrze myslę?
2. Teren ogólnie dość suchy (Trzebnica) ale gliniasty. Jaką dać długość rury? Myślałem o jednej szpuli 150mm podzielonej na 2 pętle po 75m?
Wystarczy, czy dac 2x100m?
3. Jaka średnica rury 32 czy 40 i jaka grubość ścianki?
4. Lepiej układać ślimaki czy meandry?

Pozdrawiam

o_c
10-05-2013, 20:17
Nie wiem czy pomogę, ale...
u mnie 150m/2 ale 25ki.
Moja glina jest tak sucha, że drugi raz zrobiłbym rurowca, a ggwc zostawiłbym tym, którzy mają wodę w wykopie.

szczukot
10-05-2013, 20:22
A jakie "wyniki" z tego GGWC ?

Fantom

skrabi
10-05-2013, 20:24
mógłbyś coś więcej napisać?
jaką masz długość rury?
jak ułożona?
jakie wyniki?

chciałem glikolowca, żeby mieć 100% pewność czystego powietrza w domu, przy rurowcu róznie to jednak bywa, a że robię płytę to wykop mam za darmo, wystarczy rurę rozłożyć

acha dodam, powierzchnia wykopu u mnie to 185m2

o_c
10-05-2013, 20:45
Ja to czysty teoretyk jestem jeszcze;)
Do uruchomienia to jeszcze przynajmniej 1,5 roku bo ani mi się nie śpieszy ani nic nie goni... (znaczy $$ nie przybywa w takim tempie jak jestem w stanie przerobić wespół z teściem).
Ja bałem się wilgoci w rurowcu, ale po kilku robotach ziemnych u siebie i piwnicy sąsiada, która teraz powstaje zrobiłbym rurowca bo woda w MOICH warunkach na 10 m p.p.t. i rurowiec byłby po prostu tańszy.

cruz
10-05-2013, 20:46
chciałem glikolowca, żeby mieć 100% pewność czystego powietrza w domu, przy rurowcu róznie to jednak bywa, a że robię płytę to wykop mam za darmo, wystarczy rurę rozłożyć


Znaczy się chcesz chłodzić dom od spodu żeby mieć w nim ciepło?
Ten za darmo wykop lepiej zapełnić czymś izolującym niż chłodzącym.

skrabi
10-05-2013, 21:05
Znaczy się chcesz chłodzić dom od spodu żeby mieć w nim ciepło?
Ten za darmo wykop lepiej zapełnić czymś izolującym niż chłodzącym.

przeciez mam pod domem 20cm XPSa

adam_mk
10-05-2013, 21:10
o_c

A Ty kiedyś widziałeś SUCHĄ glinę w gruncie?
GDZIE?
Glina podciąga kapilarnie wilgoć nawet z -50mppt.
To, ze w wykopie woda nie stoi - WCALE nie znaczy, ze jej tam nie ma!
Nie znasz gliny, i tyle...

skrabi
RUSZ ROZUM!!!
Grunt wymieniasz...
Oczywiście - na najgorszy możliwy i wysadzinowy, czyli glinę?!!!
Po co?

W piaskach i żwirkach, zwykle suchawych, uzysk z 1mb można porównać do około 20W/mb.
Jak wymieniasz nienośne bagno na żwirek - będzie ze 35W/mb.
Jak wymieniasz pyły czy inne badziewie - licz na te 20.
Maksymalny strumień ciepła przy wymianie prawie 1 kubatura na 1 godzinę to nie więcej jak 2kW (latem!!!)
Wsadź tam 2 x 100mb równolegle fi 25..
Będzie od 2 x 100 x 20W = 4000W , czyli spory zapas "mocy" i sztywne źródło.
Do 2 x 35 x 100 = 7000W czyli źródło wściekle sztywne!
Dasz mniej - też zadziała, ale MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, że kiedyś zaklniesz, jak upały z półtora miesiąca potrwają.
Ja takie pamiętam.

Złączek w gruncie nie dawaj!
Z jednego kawałka to ciągnij!

Adam M.

o_c
10-05-2013, 21:17
Adamie ja pisałem, że glina jest sucha?
Zresztą nie czepiajmy się słów. Każdy, a przynajmniej Ci którzy zerknęli w ten wątek są świadomi tego czym jest glina albo mają wodę w piachu, inne "przypadki" raczej tu nie zaglądają.
Chciałem tylko napisać, że moim skromnym zdaniem rurowiec w glinie to nie kosmiczny problem, ale u mnie będzie ggwc;)
Pozdrawiam
Radek

adam_mk
10-05-2013, 21:25
Dobrze wybrałeś!
"Cokolwiek czynisz, czyń rozważnie i patrz końca.” (Sokrates)

skrabi
Doczytałem.
Glinę wymieniasz na inne...
Po co?
W glinie też dobrze domy stoją...
Zwłaszcza, ze płyta...

Adam M.

skrabi
10-05-2013, 21:26
Hej Adam!
Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź :) przyznam, że czasem mam problem z odszyfrowaniem niektórych twoich wypowiedzi

co do wymiany gruntu, to oczywiście nie wymieniam go na glinę, to byłoby całkowitą głupotą
dzisiaj mam gliny pylaste i pyły, i wymianę robię do 0,7 metra na pospołkę pod płytę
natomiast rura od GGWC będzie de fakto leżała na samym dnie, czyli od dołu będzie miała glinę/pyły a od góry pospółkę

oczywiście chciałbym położyć rury beż żadnych łączeń w ziemi, i własnie 2x100m wychodzi lipnie bo rury niebieskie do wody są w szpulach po 150m, no chyba, że miałbym użyć taką czarną do nawodnień w ogrodzie to te są na allegro po 100m

fi 25 wystarczy? nie lepiej fi 32?
lepiej meandry czy ślimak?
nie będzie chłodzić domu jak stoi na 20cm XPSie?

skrabi
10-05-2013, 21:30
Glinę wymieniasz na inne...
Po co?
W glinie też dobrze domy stoją...
Zwłaszcza, ze płyta...

tak zdecydował konstruktor od płyty, fachowiec polecany na forum więc raczej ufam
robiłem badania gruntu i wg niego dom ciężki więc zalecił wymianę

w sumie przy całości kosztów budowy wymiana gruntu to niewielki koszt, a jakże ważny i nie do naprawy w razie czego

o_c
10-05-2013, 21:32
Podejdź do casto i każ sobie uciąć 2 razy po 100m, jeśli nie chcesz być przeklinany to nie na kwadrans przed zamknięciem.

adam_mk
10-05-2013, 21:32
Nic nie wychłodzi, bo realnie - będzie w temperaturze gruntu.
Strumienie ciepła są za małe, aby to zmienić...
Fi 25 wystarczy.
Brane 2 x to cal a nagrzewnica to 3/4 cala...
Żadnych spiralek, jak dopłacić nie chcesz.
Lecisz meandrem i jest dobrze.
Zmień sklep...
Ludziska cudów dokonują, aby te kręgi po 150 znaleźć.
Wszędzie są raczej po 100mb.
Kładziesz w glinie - MOŻNA dać te 150/2
Też będzie dobrze!
W piasku/ żwirku - dałbym po 100 i spał spokojnie.

Adam M.

adam_mk
10-05-2013, 21:34
Konstruktor - więc ON ma rację!
My szacujemy a on LICZY!

Adam M.

skrabi
10-05-2013, 21:48
w sklepie jeszcze nie patrzylem, tylko na allegro, rurę kupi wykonawca, więc mu powiem, że ma być 2x100m
za długiej też nie chcę bo rosną opory przepływów

to jeszcze jedno pytanie, wykop mam 185m2, ale 126m2 jest pod domem i ta część będzie izolowana XPSem a 59m2 są pod garażem, ta część nie będzie izolowana

czy wymiennik rozłożyć tylko pod częścią domu czy pod garażem też?
pytam bo trochę liczyłem na delikatne podgrzewanie garażu od gruntu zimą

http://img823.imageshack.us/img823/6500/60430139.jpg

adam_mk
10-05-2013, 21:52
Rozkładaj gdzie masz miejsce.
Taki strumyczek okolicznej przyrody nie wychłodzi.
Więcej da to "podłogowe " w garażu niż ta rurka zabierze.
Dla spokojnosci sumienia ułóż pod garażem "koniec" tej rury...

Adam M.

skrabi
10-05-2013, 23:08
po uwzględnieniu wszystkich porad popełniłem coś takiego
jedna nitka wyszla mi 100, druga 110, ale takie detale to juz na miejscu się dogra

http://img546.imageshack.us/img546/5053/89380008.jpg

czy jeśli budowlańcy ułożą z grubszą coś ala powyższy projekt to będzie ok?

skrabi
11-05-2013, 08:24
mam jakoś obawy co do rury 25, wydaje mi się, że opory przepływów będą za duże

czy PE 32x3,0 będzie ok?

adam_mk
11-05-2013, 10:41
Dobry pomysł. z tym ułożeniem.

Rozumiem, że celujesz w pompkę cyrkulacyjną 4Waty.
Wtedy daj fi 60.
Drogę utwardź, bo cysterna z glikolem jakoś dojechać musi...

A tak naprawdę...
Uważasz, że 1" to za mały przepływ?
Idealnie pasuje do powszechnie dostępnych pomp.
Ale jakbyś miał przez to nie spać - daj, bo w niczym nie zaszkodzi.
No, trochę na kieszeń, ale przeżyjesz!

Adam M.

skrabi
11-05-2013, 19:04
próbowałem to przeliczyć, ale wzór na opory mnie powalił i nie chciało mi się go do excela przepisywać :D

jaka powinna być prędkość przepływy glikolu przez taką instalację?

adam_mk
12-05-2013, 09:14
Taka, jaką poda producent nagrzewnicy.
Zwykle - litry na minutę.
Od 8 do 12, jak pamiętam.
No, dla maksymalnej wydajności, bo nie zawsze aż tyle trzeba.

A te wzory to, faktycznie... fajne są!
:lol:

Adam M.

skrabi
12-05-2013, 11:45
wiem bo pisałem magisterkę z mechaniki płynów :D

skrabi
14-05-2013, 17:20
rura rozłożona, glina u mnie byla sucha na 1,4 m :/

http://imageshack.us/a/img32/8270/img2402nu.jpg
http://imageshack.us/a/img705/6149/img2401ee.jpg

niestety mam fotki tylko jednej pętli, bo później musiałem się zawinąc

herakles
14-05-2013, 20:11
https://www.google.pl/search?q=koparka+%C5%82a%C5%84cuchowa&num=20&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6ouSUavKFM2RswbUwICQDA&ved=0CDsQsAQ&biw=999&bih=555

Z tego co wiem to 1,8 się wgryzają takie sprzęty, po co skopywać cały ogródek, nie lepiej takim czyś zrobić dziurę na ten wężyk?

skrabi
14-05-2013, 20:38
wykop jest zrobiony pod płytę fundamentową, rura ułożona przy okazji

herakles
14-05-2013, 20:55
aha! ale swoją drogą widziałem już wiele zdjęć takiego GWC i żadno nie było robione taką koparką. Dlaczego???

grzeniu666
14-05-2013, 20:59
aha! ale swoją drogą widziałem już wiele zdjęć takiego GWC i żadno nie było robione taką koparką. Dlaczego???

Bo czasem robisz wykop łychą około metra, i dajesz nitkę "tam i z powrotem" w rogach wykopu...?

skrabi
14-05-2013, 21:01
taką czyli jaką? koparka jak koparka, w dzienniku pisałem, że większą nie chcieli wjeżdżać żeby nie naruszyć gruntu macierzystego, który u mnie nie jest najmocniejszy

herakles
14-05-2013, 21:19
łańcuchową!!!

skrabi
15-05-2013, 16:56
to to sobie obejrzyjcie :)
http://www.youtube.com/watch?v=XEFfKEiOTwM

herakles
15-05-2013, 17:03
to to sobie obejrzyjcie :)
http://www.youtube.com/watch?v=XEFfKEiOTwM

:yes:

skrabi
20-05-2013, 21:28
mam dwie pętle po 115m, puszczać obieg w obu na raz czy montować automatykę i przełączać się między jedną a drugą pętlą?

adam_mk
21-05-2013, 08:37
Po co budowałeś dwie pętle?
Po to by ich dla zmniejszenia oporów NIE równoleglić?
Pompa 200W Ci się marzy?
:lol:
Łącz je, tylko nie zapomnij wstawić po jednym zaworze w każdą, bo buty zjesz ze złości, zanim dobrze odpowietrzysz.

Adam M.

skrabi
21-05-2013, 10:38
Jeśli bym je puścił równolegle to opory nie wzrosną bo zmaleje prędkość przepływu.
Gdybym połączył je szeregowo to by opór wzrósł ze względu na zwiększenie długości.

Zastanawiam się tylko jak puszczę oba obwody na raz to chyba przydałyby się rotametry żeby ustawić równy przepływ na obu pętlach?

Martinezzz22
07-06-2013, 11:47
Ja również przeszedłem od słów do czynów i w zeszłym tygodniu zrealizowałem ułożenie GGWC :)

Oto mój autorski projekt:

194329

Ułożyłem dwie pętle po 110 m każda. Jedna w gruncie typowo piaszczystym. Druga w mega glinie. Tak się składa, że z jednej strony domu zaczyna się glina i jedna pętla załapała się na nią :). Woda parła dosyć intensywnie.
Obie pętle ułożyłem na głębokości ok 1,7-1,8m.

194317

194318

194319

194320

Wykop w piasku był bardzo trudny, bo wszystko obrywało się i zasypywało to co zostało wykopane. Dodatkowym problemem było miejsce na składowanie ziemi /bardzo ciasno na działce/. Ale udało się. Liczę na ok 4-5 kW :)
Dziś zanabyłem drogą kupna otuliny kauczukowe Armaflex ACE o średnicy wew. 28 mm i grubości otuliny 19 mm. Obłożę nimi rury wychodzące z ziemi i ułożę w murze. Na to przyjdzie styropian 15 cm. Powinno to uchronić przed utratą mocy. Adam, co sądzisz o takim rozwiązaniu?

W między czasie rozkładam kanały wentylacyjne PE-Flex od TK na stropie. Zamierzam zrobić cały wątek od A-Z o budowie WM w moim domu..ale to w późniejszym czasie..teraz czas goni ;)

adam_mk
09-06-2013, 21:08
Dobry pomysł.

Adam M.

maciejzi
25-06-2013, 23:53
Położyłem dwie pętle PE40 po 70m wokół fundamentu i wyprowadziłem w garażu.
Teraz jestem przed decyzją - czy:
A) ciągnąć dalej rury GWC na strych nad piętrem, i tam zamontować centralę wentylacyjną, czerpnię i wyrzutnię
B) zostać z rurami GWC w garażu, tam zamontować centralę, przez ścianę wyprowadzić rurę czerpni i wyrzutni i poprowadzić w styropianie ocieplenia tak, aby czerpnia i wyrzutnia były ze 6-8 metrów nad ziemią (żeby uniknąć zapachów)


Ze względu na ograniczone miejsce w garażu zamontowałbym centralę na strychu, ale boję się, że pchanie glikolu GWC pod dach sprawi, że GWC będzie nieopłacalny, bo dużo energii zużyje pompa obiegowa. Wysokość podnoszenia od poziomu rury GWC w glebie do centrali na strychu to byłoby około 8m.

Tak sobie myślę, że to układ zamknięty, więc glikol podniesiony na strych zaraz spływa z powrotem do gleby, więc może pompa obiegowa nie miałaby trudnego zadania i nie wymagała 200W?

Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić temat? :-)

Dodatkowo myślałem o wstawieniu w układ nagrzewnicy wodnej od pompy ciepła i też nie wiem, czy zostawiać centralę w garażu koło kotłowni i pompy ciepła, a prowadzić kanał czerpni za ścianą, w styropianie, na 6-8m wysokości, czy lepiej postawić centralę na strychu i pchać tam wodę ciepłą z pompy ciepła? Podejrzewam, że jak w styropianie wstawię pionową rurę do czerpni, to będzie problem z wodą opadową która będzie się do niej dostawać (tak gdybam).

Muszę teraz ustalić przepusty w stropie, więc problem dość pilny...

gall86
26-06-2013, 07:36
Witam,
Nie planowałem robienia GWC, bo sporo się naczytałem, że nie daje pożądanych efektów. Jednak ostatecznej decyzji nie podjąłem. Zrobiłem wykop pod płytę (koło 40-50cm) i zastanawiam się czy nie wrzucić tam jakiejś rury, którą mógłbym potem wykorzystać. Powierzchnia płyty około 190m2, więc jest trochę miejsca. Dom parterowy bez poddasza, planowana powierzchnia do ogrzewania okolo 130metrów. Czy i jakiej długości i średnicy rurę tam włożyć, aby później móc ją wykorzystać?
Jak zachowuje się rura PE pod obciążeniem? Czy można ją zasypać i ubić ubijarką bez problemów? czy przejazd koparką czy wywrotką może ją jakoś uszkodzić?

Piczman
26-06-2013, 07:41
maciejzi

Wyrzuć wszystko na strych skoro i tak centrala musi się tam znaleźć .
Doprowadzenie do nagrzewnicy w otulinach/izolacji bo będzie się pocić .

Ja kilka lat temu powiesiłem GWC nad 3 piętrem, różnica poziomu kolektora i nagrzewnicy to ok. 12 metrów, zamontowałem tam pompę mocniejszą ale zwykła 25/40 też sobie poradzi .
Ewentualnie zainwestuj w taką która na 3 biegu nie zeżre zysków, może się okazać że standardowy 1 bieg nie wystarczy .

Piczman
26-06-2013, 07:45
zastanawiam się czy nie wrzucić tam jakiejś rury, którą mógłbym potem wykorzystać.

Kup w castoramie 150 mb rurki PE fi 25 mm .
Rozłóż równomiernie w wykopie trzymając się ok. 2 m od brzegu płyty .
Wypuść przy ścianie zewnętrznej w jakimś garażu lub PG .

Po upalnym lecie dowiesz się że GWC daje efekty, twoja centrala poczuje to dopiero w mrozy i dobrze jej to zrobi .

gall86
26-06-2013, 08:03
Ok, a jak wygląda sprawa jej wytrzymałości? Czy po jej ułożeniu będę mógł bez problemu wjechać ubijarką i jakąś koparką czy przyczepą z piachem? Czy może się połamać?

Daga&Adam
26-06-2013, 09:15
Ze względu na ograniczone miejsce w garażu zamontowałbym centralę na strychu, ale boję się, że pchanie glikolu GWC pod dach sprawi, że GWC będzie nieopłacalny, bo dużo energii zużyje pompa obiegowa. Wysokość podnoszenia od poziomu rury GWC w glebie do centrali na strychu to byłoby około 8m.


Jak sam piszesz - to jest układ zamknięty, wysokości nie mają żadnego znaczenia - liczą się tylko opory rury, nic więcej. Czy będziesz pompował na parter, czy na 10-te piętro - opory będą takie same, pompa będzie taka sama (pomijając długość rury oczywiście ;)

herakles
26-06-2013, 09:55
Jak sam piszesz - to jest układ zamknięty, wysokości nie mają żadnego znaczenia - liczą się tylko opory rury, nic więcej. Czy będziesz pompował na parter, czy na 10-te piętro - opory będą takie same, pompa będzie taka sama (pomijając długość rury oczywiście ;)

NIE! to co napisałeś teoretycznie ma sens do 10m wyżej w rurze spadowej zrobi się próżnia. 10 piętro to jakieś 30m.

Piczman
26-06-2013, 19:36
Ok, a jak wygląda sprawa jej wytrzymałości? Czy po jej ułożeniu będę mógł bez problemu wjechać ubijarką i jakąś koparką czy przyczepą z piachem? Czy może się połamać?

Kolektor musi być przysypany warstwą ok. 10-15 cm ręcznie. Nie możesz wjechać na rurę ciężkim sprzętem .
Wiem, trochę komplikuje to wykonanie podbudowy pod płytę , ale dla chcącego ,,,

1 dzień i trochę wysiłku dzieli Cię od zrobienia skutecznego kolektora pod GWC . Zrób to !

Daga&Adam
26-06-2013, 21:32
NIE! to co napisałeś teoretycznie ma sens do 10m wyżej w rurze spadowej zrobi się próżnia. 10 piętro to jakieś 30m.

Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

maciejzi
26-06-2013, 21:52
Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?
Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

herakles
26-06-2013, 21:57
Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

Coś z fizyką na bakier byłeś w szkole.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%9Bwiadczenie_Torricellego
Dla wody jak se policzyć wyjdzie około 10m.

Jak to działa przy 100m głębokości ze zwykłą pompką obiegową nie wiem, ale nie użyłbym do wody gruntowej zwykłej pompki obiegowej. Pewnie piszesz o 100m nie pionowych a poziomych rurek tych niebieskich, a to jest diametralna różnica.

herakles
26-06-2013, 22:02
No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?
Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

Norzesz nie daj se projektować instalacji komuś kto nie zna podstawowych podstaw fizyki i zwykłą pompką obiegową chce zasysać wodę ze 100m.

Każdy szambiarz co po uszy w gównie co dzień jest Ci powie, że to niemożliwe!

Daga&Adam
26-06-2013, 22:26
Każdy szambiarz co po uszy w gównie co dzień jest Ci powie, że to niemożliwe!

Ale o czym Ty chłopie piszesz? My piszemy o układzie *zamkniętym*, a Ty o wypompowywaniu wody. Dwa zupełnie różne układy. Albo nie wiesz o czym dyskutujemy albo nie rozróżniasz tych dwóch podstawowych "drobnych" różnic :) Tak - w układzie otwartym nie da się wypompować wody powyżej 10mb ale nie o tym dyskutujemy.

Daga&Adam
26-06-2013, 22:28
No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?
Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

W układzie zamkniętym nie patrzysz w ogóle na wysokość. Liczysz tylko opory rury / kolanek / odbiornika etc. Znajdz charakterystyki pompek ale taka zwykła przepompuje pewnie w granicy 1-3m3/h, czyli 16-50l/min. Bo chyba się pomyliłeś pisząc 300-400l/min? Miało być /h ? :)

herakles
27-06-2013, 08:39
Czytałeś to doświadczenie na wiki, ta rurka to też UKŁAD ZAMKNIĘTY. Bo własnie w układzie zamkniętym też zrobi się próżnia na 10m (o ile nie podniesiesz w nim ciśnienia, a jak podniesiesz na dole do 5barów to próżnia się zrobi już na 60m). Taka jest fizyka. 8m do góry, 2m do ziemi i jest 10m. A próżni już nie wyssiesz. Ja bym to dokładniej przemyślał, żebyś nam za jakiś czas na formum nie zadawał pytań dlaczego nie działa.

Rozwiązanie, na górze jakieś naczynie, dociśnie całość i będzie dobrze.

Daga&Adam
27-06-2013, 09:38
Czytałeś to doświadczenie na wiki, ta rurka to też UKŁAD ZAMKNIĘTY..

O rany, niech mnie ktoś wesprze i uświadomi hereklesa że pisze bzdury, bo mi nie wierzy :) W doświadczeniu które cytujesz jest JEDNA rurka napełniona cieczą i NIE JEST to układ zamknięty bo od dołu rurka jest otwarta, nie ? W układzie zamkniętym o którym my piszemy jest utworzona pętla z rurki - ciśnienie w jednej równoważy ciśnienie w drugiej, w efekcie w całej rurce występuje jednakowe ciśnienie. Dlatego w tym układzie nie patrzy się kompletnie na wysokość bo wystarczy aby pompa była w stanie wygenerować ciśnienie które jest większe od oporów instalacji (tylko oporów - bo ciśnienie w całym układzie niezależnie od wysokości jest STAŁE!).

Jedziesz po mnie jak po burej suce i wyzywasz od nieznajomości fizyki a sam się błaźnisz i kompromitujesz i to na tak prostym zagadnieniu. Żal mi Ciebie :P

herakles
27-06-2013, 11:02
ciśnienie w całym układzie niezależnie od wysokości jest STAŁE!

http://files-cdn.formspring.me/photos/20121030/n508fe29ac766c.jpg

Rośnie około 1 bar na każde 10m.

adam_mk
27-06-2013, 11:05
PRACA W POLU SIŁ ZACHOWAWCZYCH (grawitacyjnych) NA DRODZE ZAMKNIĘTEJ (pętla) WYNOSI ZERO!!!

Woda w rurze wznośnej jest tak samo ciężka jak w rurze opadającej.
Trzeba pokonać jej bezwładność, aby ją ruszyć z miejsca.
Każda pompka do CO to potrafi....

Adam M.

Daga&Adam
27-06-2013, 11:11
http://files-cdn.formspring.me/photos/20121030/n508fe29ac766c.jpg

Rośnie około 1 bar na każde 10m.

Głupi jesteś jak but! To co mówisz jest prawdą dla układu otwartego, dla ciśnieniowego w obiegu zamkniętym (a taki występuje w GWC glikolowym) ciśnienie w każdym punkcie jest IDENTYCZNE. Dla mnie EOT, z idiotami nie ma co dyskutować bo ty nawet nie wiesz o czym my dyskutujemy.

herakles
27-06-2013, 11:17
PRACA W POLU SIŁ ZACHOWAWCZYCH (grawitacyjnych) NA DRODZE ZAMKNIĘTEJ (pętla) WYNOSI ZERO!!!

Woda w rurze wznośnej jest tak samo ciężka jak w rurze opadającej.
Trzeba pokonać jej bezwładność, aby ją ruszyć z miejsca.
Każda pompka do CO to potrafi....

Adam M.

A jak wysokość będzie ponad 10m i w instalacji będzie choćby drobny niedobór wody to co? To będziemy sporo dopłacać do tego pompowania.

herakles
27-06-2013, 11:19
ciśnieniowego

Układ w którym masz np. 2 bary niczym nie różni się od układu otwartego z naczyniem wzbiorczym 20m nad punktem pomiaru. Ale słowo "ciśnieniowego" faktycznie wiele zmienia.

herakles
27-06-2013, 11:22
A no i po co układ zamknięty wystarczy naczynie wzbiorcze na stryszku i problem próżni nie ma prawa wystąpić.

adam_mk
27-06-2013, 11:31
Kupcie se z metr wężyka plastikowego i nalejcie do niego wody...
WIDAĆ co się dzieje.

Trzeba było na wagary nie łazić, to budowanie byłoby łatwiejsze!
:lol:

Adam M.

maciejzi
28-06-2013, 11:22
Fakt 1, miałem napisać, że przepływ w GWC to 300-400 l/godzinę nie na minutę.

Fakt 2, rekuperator będzie na strychu - postanowione.

Fakt 3, jak glikolu nie przepchnie pompka o wys. podnoszenia 4 m, zastosuję mocniejszą. Myślę, że przy 2 równoległych odcinkach 70mb rury PE 40mm i fragmencie 1 rury PE40 na strych i z powrotem, najsłabsza pompka da radę.

Daga&Adam
28-06-2013, 11:33
Fakt 3, jak glikolu nie przepchnie pompka o wys. podnoszenia 4 m, zastosuję mocniejszą. Myślę, że przy 2 równoległych odcinkach 70mb rury PE 40mm i fragmencie 1 rury PE40 na strych i z powrotem, najsłabsza pompka da radę.

Pewnie, że da. Na najniższym biegu podejrzewam. Moje DZ pompy ciepła to 50MB PE40 do studzienki (tam i spowrotem) i od studzienki rozdzielacz na 5 x 100MB PE32. Pcha to pompka 6m i bez problemu daje radę przepchać jakieś 3-4m3/h :) Kupuj najtańszą i najsłabszą 25-4 - spokojnie na najniższym biegu powinna sobie poradzić :)

fabio197812
29-06-2013, 07:22
Oczywiście że da radę, herakles niepotrzebnie paniki narobił.

xjooox
29-06-2013, 19:56
[witam , mam pytnko moze mnie ktos oswieci - zakopalem kolo 200 metrow rury fi 25 na 3 metrow , dociagnolem to na strych tam gdzie bedzie rekuperator , tylko mam zgryza gdzie sensownie tanio kupic , zrobic wymiennik i jakies do tego sterowanie ? , mze ktos wie , bo w firmach chca za durna chlodnice 10000 zł

szczukot
29-06-2013, 20:04
Promont lub Juwent

Fantom

adam_mk
29-06-2013, 20:11
A co z jej obudowaniem?
Jak to planujesz?

Adam M.

maciejzi
30-06-2013, 23:43
Mam ten sam problem. Najprostsza byłaby chłodnica samochodowa w obudowie. Tylko trzeba rozwiązać problem skroplin. Ja nie mam jeszcze pomysłu na to.

adam_mk
01-07-2013, 00:08
O chłodnicy zapomnij...
Działa w zakresie 80 do 20stC
Powinna być specjalizowana, wielorzędowa zasilana +6st przy -20stC powietrza.
Dobrze by było wsadzić ją szczelnie w pudło z tacą ociekową.
Trochę dłubania przy tym jest, ale się da.
No i sporo z tych 10000 zostaje! :lol:

Adam M.

maciejzi
01-07-2013, 16:35
O chłodnicy zapomnij...
Działa w zakresie 80 do 20stC
Powinna być specjalizowana, wielorzędowa zasilana +6st przy -20stC powietrza.
Dobrze by było wsadzić ją szczelnie w pudło z tacą ociekową.
Trochę dłubania przy tym jest, ale się da.
No i sporo z tych 10000 zostaje! :lol:

Adam M.


Specjalizoana, czyli jaka?

herakles
01-07-2013, 17:49
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4196754&viewfull=1#post4196754

Tam jest cena 600 brutto.

maciejzi
01-07-2013, 22:28
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4196754&viewfull=1#post4196754

Tam jest cena 600 brutto.

A, no tak, tylko kwestia skroplin zostaje, i ewentualnego szronienia.

adam_mk
01-07-2013, 23:31
Skroplin-tak
Szronienia - NIE!!!

Adam M.

maciejzi
02-07-2013, 00:28
Skroplin-tak
Szronienia - NIE!!!

Adam M.

OK, to co z tymi skroplinami zrobić, Mistrzu?

:-)

Kombinuję i kombinuję i nic technicznie realistycznego nie wykombinowałem jeszcze

adam_mk
02-07-2013, 07:47
Wymiennik obudowuje się tak, aby było miejsce na tacę ociekową.
Z obudowy prowadzimy rurkę skroplin np. do kanalizy.

Jest trochę zabawy z tym, bo obudowa powinna być trwała i odporna na wodę/wilgoć.
Także termoizolacyjna.


Adam M.

maciejzi
02-07-2013, 17:28
Będzie zasysać powietrze przez rurkę skroplin... Czy to problem?

adam_mk
02-07-2013, 20:50
Skręcasz ją w lirkę, precelek...
Kropla wody i tworzy się syfon.
Nic nie zasysa.

maciejzi
02-07-2013, 22:32
Skręcasz ją w lirkę, precelek...
Kropla wody i tworzy się syfon.
Nic nie zasysa.

A jaka średnica rurki?

Powietrze nie będzie przelatywać między chłodnicą a tacką ociekową?


Ja bym obudowę zrobił na klej z pleksiglasu (plexi) lub podobnego materiału. Plexi jest stosunkowo drogie, ale w każdym punkcie produkującym reklamy uliczne itp. można nabyć drogą kupna takie arkusze podobnego nieprzezroczystego materiału, sporo tańszego. Nie pamiętam nazwy.
Tacka ociekowa z... tacki kuchennej?
I to wszystko.

Całość w sklepie, gdyby to było bardzo popularne urządzenie, powinna kosztować z 200zł. No ale póki co wentylacja mechaniczna z GWC nie zawitała pod strzechy, dlatego chłodnica kosztuje 2000zł.

:lol2:

jasiek71
02-07-2013, 22:48
A jaka średnica rurki?

Powietrze nie będzie przelatywać między chłodnicą a tacką ociekową?


Ja bym obudowę zrobił na klej z pleksiglasu (plexi) lub podobnego materiału. Plexi jest stosunkowo drogie, ale w każdym punkcie produkującym reklamy uliczne itp. można nabyć drogą kupna takie arkusze podobnego nieprzezroczystego materiału, sporo tańszego. Nie pamiętam nazwy.
Tacka ociekowa z... tacki kuchennej?
I to wszystko.

Całość w sklepie, gdyby to było bardzo popularne urządzenie, powinna kosztować z 200zł. No ale póki co wentylacja mechaniczna z GWC nie zawitała pod strzechy, dlatego chłodnica kosztuje 2000zł.

:lol2:
kup sobie coś takiego...
http://allegro.pl/klimakonwektor-kanalowy-aux-afc-68hc-3-1-r-nowy-i3358955889.html
wywal tylko wentylator a obiegi grzania i chłodzenia zepnij szeregowo ...

maciejzi
03-07-2013, 00:33
kup sobie coś takiego...
http://allegro.pl/klimakonwektor-kanalowy-aux-afc-68hc-3-1-r-nowy-i3358955889.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fklima konwektor-kanalowy-aux-afc-68hc-3-1-r-nowy-i3358955889.html)
wywal tylko wentylator a obiegi grzania i chłodzenia zepnij szeregowo ...

O tym nie pomyślałem - dzięki! :rolleyes: Mały klimakonwektor 2,5kW byłby chyba akurat. Urządzenie dwururkowe ma jeden obieg (grzania / chłodzenia), o ile się orientuję. Ten na aukcji jest 4-rurkowy.
Wentylator nie wiem, czy można wywalić, bo wymiennik ciepła w klimakonwektorze stawia spory opór powietrza - muszę sprawdzić w specyfikacji.

Mały klimakonwektor 2,5kW będzie miał przy 100 - 500m/h chyba odpowiednią moc.

Nie pomyślałbym, żeby szeregowo połączyć - glikol najpierw od strony wylotu powietrza, potem do strony wlotu powietrza i z powrotem do gleby.
Dzięki jeszcze raz

gall86
06-07-2013, 10:37
witam,
zamierzam isc zarada Pana Piczman'a i zakupic 150m rury 25mm. Będę układam to ze znajomym, natomiast mam pytanie, czy ulozenie to jakas filozofia? chodzi mi o giecie tej rury. czy jest z tym jakis problem? czy rura sie poddaje, czy raczej ma sklonnosci do lamania, pekania?

adam_mk
07-07-2013, 00:07
Jak to plastik - łamie się na siarczystym mrozie...
Teraz, przy obecnych temperaturach, praca z tą rurką nie sprawia kłopotów.

Adam M.

Daga&Adam
07-07-2013, 10:57
witam,
zamierzam isc zarada Pana Piczman'a i zakupic 150m rury 25mm. Będę układam to ze znajomym, natomiast mam pytanie, czy ulozenie to jakas filozofia? chodzi mi o giecie tej rury. czy jest z tym jakis problem? czy rura sie poddaje, czy raczej ma sklonnosci do lamania, pekania?

Zadna filozofia pod warunkiem oczywiscie zachowania dosc duzych promieni giecia - fi 25 zeby zakrecic o 180st to tak na moje oko musisz liczyc te 30-50cm promien :) Giecie PE jest tym latwiejsze im jest cieplej na zewnatrz. Wystaw ja na slonce wczesniej niech sie solidnie nagrzeje i bedzie git :)

maciejzi
08-07-2013, 00:31
Rozmawiałem z hydraulikiem. Powiedział, że spokojnie pod ziemią można dawać złączki skręcane na rurach PE. Mufy elektrooporowe do wody to mit, tylko do gazu. To jak z tym jest? Można w razie złamania rury dać złączkę skręcaną, czy nie?

Daga&Adam
08-07-2013, 01:16
Rozmawiałem z hydraulikiem. Powiedział, że spokojnie pod ziemią można dawać złączki skręcane na rurach PE. Mufy elektrooporowe do wody to mit, tylko do gazu. To jak z tym jest? Można w razie złamania rury dać złączkę skręcaną, czy nie?

Zlamana (za mocno zgieta) rura PE - po prostu prostujesz i nic sie z nia nie stanie, na pewno wytrzyma wiecej niz ze zlaczka skrecana :)

Widziales jak pogotowie wodociagowe blokuje wode w przypadku awarii ? Zaciskaja od strony wodociagu na rurze PE zacisk - takie dwa prymitywne plaskowniki polaczone dwoma zaciskami srubowymi. Skrecaja je tak mocno na rurze, az ta sie calkowicie splaszczy i zatrzyma wode. Potem wkladaja mufke, polaczenie rozkrecaja i zasypuja - PE jest bardzo elastyczny :)

pietras83
09-07-2013, 18:04
Jasiek 71, chodzi o wykorzystanie klimakonwektora tylko do przepływu glikolu i schłodzenia powietrza do temp glikolu (13*), czy o dodatkowe schłodzenie czynnika i schłodzenie powietrza powiedzmy do 6*? Pytam bo fajnie by było zwiększyć jakoś wydajność chłodzenia GGWC.
Strasznie mi tego brakuje. Reku śmiga od 2 tyg. max to jakieś 700m3/h tylko ta temp. Przez noc trochę schłodzi ale w dzień znowu to samo-za gorąco w domu. Mamy duże okna nie typowe kształty rolet zew. brak i to ciepło przekonało mnie do dokończenia projektu GGWC tylko szukam sposobu na chwilowe zwięszenie wydajności chłodzenia. Żeby chociaż o 3* schłodzić dom.

herakles
09-07-2013, 18:14
A jaką masz temp. w domu? Tak, chodziło i zastosowanie tego urządzenia jako wymiennik woda(glikol) powietrze.

jasiek71
09-07-2013, 20:19
Jasiek 71, chodzi o wykorzystanie klimakonwektora tylko do przepływu glikolu i schłodzenia powietrza do temp glikolu (13*), czy o dodatkowe schłodzenie czynnika i schłodzenie powietrza powiedzmy do 6*? Pytam bo fajnie by było zwiększyć jakoś wydajność chłodzenia GGWC.
Strasznie mi tego brakuje. Reku śmiga od 2 tyg. max to jakieś 700m3/h tylko ta temp. Przez noc trochę schłodzi ale w dzień znowu to samo-za gorąco w domu. Mamy duże okna nie typowe kształty rolet zew. brak i to ciepło przekonało mnie do dokończenia projektu GGWC tylko szukam sposobu na chwilowe zwięszenie wydajności chłodzenia. Żeby chociaż o 3* schłodzić dom.
najpierw zacznij od kierunku przepływu powietrza w chałupie i ilości promieniowania słonecznego dostającego się przez okna a potem będziemy rozmawiać o możliwościach chłodniczych wymiennika gruntowego ...

przy standardowym układzie wentylacji mechanicznej można sobie darować dyskusje o chłodzeniu ...;)

pietras83
09-07-2013, 20:26
A jaką masz temp. w domu? Tak, chodziło i zastosowanie tego urządzenia jako wymiennik woda(glikol) powietrze.

Teraz mam 27,5 *. W nocy reku schłodzi trochę ale w dzień znowu masakra. Dlatego chodzi mi pogłowie pomysł żeby jakoś zwiększyć możliwości chłodnicze GGWC. Wydajności wentyli już nie zwiększe więc może temp. Chociaż teraz sobie myślę że to właśnie o tą ilość powietrza chodzi, więcej powietrza przeniesie więcej energii. Marzy mi sie chociaż te 24-25* Jak bym teraz robił reku to dał bym 220 papsta zamiast 190 i większą średnicę rury wywiewnej bo ona jest na trójnikach i trochę chałasuje przy prawie 2 wymianach/h.
Myślicie że sam GGWC da radę schłodzić o te 3* dom. mam do dyspozycji właśnie te 1.1/2 - 2 wymiany/h. W nocy było 18* nawet na 80% mocy schłodzi dom do 25*.

herakles
09-07-2013, 21:15
Czy ty wietrzysz ten dom w nocy przez rekuperator? Czyli pilnujesz żeby się za bardzo nie schłodziła. Zimą ok, ale latem?

Spokojnie po mału nam wytłumacz co i jak jest u ciebie zrobione, najlepiej narysuj. Bo z twojego posta to NIC nie wynika.

Napisz też jak jest dom ocieplony.

pietras83
09-07-2013, 21:43
Ciekawi mnie w jaki sposób mam zadbać o kierunki przepływu powietrza w domu z WM. To jest chyba oczywiste i nie zmienne: powietrze jest nawiewane do pokoi sypialni a wywiewane z pomieszczen brudnych. Nie za bardzo rozumiem co można tu zmienić może kolega miał namyśli żeby odwrócić ten prawidłowy układ czy co? Nie ważne. Szczeliny pod drzwiami są, czekam na miernik żeby wyrególowac nawiewy i wywiewy.
Powietrze przechodzi przez sam reku ale nie przez wymiennik. Wentylatory są w jednej obudowie. W tej materii jest wszystko ok.
Dom jest ocieplony 20 grafitowego dla nie wtajemniczonych to daje 25 białego, strop (parterówka) włókna celulozowe na razie 15cm. Okna 3 szybowe. Temperatury na strychu zbliżone do zewnętrznej, delikatne straty na rurach jeszcze nie całkiem zasypanych ale to mało istotne.
Wiem w czym jest problem tylko zastanawiam się jak go rozwiązać. Za dużo ciepła dostaje się przez okna, (co zimą dawało fajny efekt bo zużycie prądu pompy ciepła za sezon zimowy 1000 zł na 165m2). Dlatego poszukuje sposobu na obniżenie temp. w domu o kilka stopni latem. Będzie to na pewno tańsze niż rolety zew (wycena 20000zł) Nie chodzi mi o to żeby zrobić chłodnie ale żeby było komfortowo.

pietras83
09-07-2013, 21:54
Jesli ktoś ma może doświadczenie z tym czy udało się dzieki gwc obniżyć temp w domu o 2-3* to bym był wdzięczny. Wieczorem np teraz gdy dmucha sobie 20- 18 * dom się schładza tylko że nie ma w tym czasie ogrzewania przez promieniowanie.
Nie projektowaliśmy domu pod tym katem bo polska to nie Hiszpania i tych gorących dni jest naprawdę mało ale jak na złość w tym roku i długa zima i gorące lato.

jasiek71
09-07-2013, 22:04
To jest chyba oczywiste i nie zmienne: powietrze jest nawiewane do pokoi sypialni a wywiewane z pomieszczen brudnych. Nie za bardzo rozumiem co można tu zmienić może kolega miał namyśli żeby odwrócić ten prawidłowy układ czy co?
a kto powiedział że to jest prawidłowy układ ...?
jeżeli podgrzejesz powietrze to co się z nim dzieje ...?
jeżeli puścisz "bąka" stojąc na środku pomieszczenia z nawiewem pod sufitem to musisz się schylić aby go poczuć... ?
jak myślisz dlaczego wentylacja grawitacyjna ma kratki pod sufitem...?

prawa fizyki są takie same dla wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej więc dlaczego próbujesz na siłę wypychać ciepłe powietrze pod drzwiami zamiast pozwolić mu ulecieć pod sufitem...?

jasiek71
09-07-2013, 22:06
Jesli ktoś ma może doświadczenie z tym czy udało się dzieki gwc obniżyć temp w domu o 2-3* to bym był wdzięczny.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG

herakles
09-07-2013, 22:18
WM ma mielić, tak jest pomyślana, a Ty piszesz o wentylacji wyporowej. W amełyce popułalna.

maciejzi
10-07-2013, 02:09
GWC czy GGWC to nie klima i nie schłodzi domu.Zeby coś poczuć musiałbyś mielić co najmniej 10kubatur/h.
Kup se klimę,będzie pewniej i taniej.

Białe rolety wstawić w okna albo okiennice. Czyli - wyeliminować zyski słoneczne, wtedy te 1-2 kW chłodu będą bardziej odczuwalne

szczukot
10-07-2013, 06:00
Białe rolety wstawić w okna albo okiennice. Czyli - wyeliminować zyski słoneczne, wtedy te 1-2 kW chłodu będą bardziej odczuwalne

Dużo nie da.
Jedynym prawidłowym rozwiązaniem, są tu rolety/zaluzje/markizy itp ZEWNĘTRZE

Fantom

pietras83
10-07-2013, 06:29
No właśnie też tak myślę tylko te koszty:(
Te największe okna są nie otwierane myślałem żeby jakieś nakładki w ramce przeciwsłoneczne nakładać od zewnątrz tak jak są moskitiery. Robią rolety odbijające promieniowanie ale one są do wewnątrz i takich rozmiarów nie robią chyba bo zwykłych rolet też nie było tak szerokich. Materiał odbijający w ramie i na lato zakładać, to dosłownie 2 mce w roku. Ale czy robią coś takiego? Czy znowu trzeba będzie " tymi ręcami." Teraz otworzyłem okna rano i dużo szybciej się schłodziło niz przez WM. Tylko nie robiłem tego po to żeby okna otwierać i robactwo wpuszczać.
Co do szczelin to i tak drzwi od pokoi pootwierane także przepływ powietrza jest. Zastanawia mnie czy nie mam podciśnienia w domu bo sporo tego powietrza rano przez otwarte drzwi wpada. wentyle ustawione na nadciśnienie tj 15% więcej nadmuchu ale może to za mało.

jasiek71
10-07-2013, 14:03
GWC czy GGWC to nie klima i nie schłodzi domu.Zeby coś poczuć musiałbyś mielić co najmniej 10kubatur/h.
Kup se klimę,będzie pewniej i taniej.

a wiesz to z doświadczenia ...???;)
nie bardzo rozumiem jaki jest cel tego wcinania się skoro nie rozumiesz tego o czym piszesz ...;)

jasiek71
10-07-2013, 14:05
Farmazony i nic poza tym...


tym samym tekstem można opatrzyć wszystko o czym piszesz ...;)

miloszenko
10-07-2013, 14:19
GWC czy GGWC to nie klima i nie schłodzi domu.Zeby coś poczuć musiałbyś mielić co najmniej 10kubatur/h.
Kup se klimę,będzie pewniej i taniej.

Arturo, czy Twoj samochod na maks. moc w calym zakresie obrotow?

Przeciez klima owszem max mieli 1500-2000 m3/h, zalezy jaka moc, ale to jest przez krotki czas, wiekszosc czasu podtrzymuje temperature i wtedy nie zakladalbym wiekszej wymiany jak 25-30% mocy, kbab kiedys to mierzyl i opisywal.

Oczywiscie klima nawiewa odpowiednio zimne zeby pracowac skuteczniej, ale do 10 kubatur sredniej pracy ma sie to nijak.

Pozdrawiam

miloszenko
10-07-2013, 14:24
Dokładnie,mam GWC i wiem co potrafi zrobic lub raczej czego nie potrafi.Przypadkiem tylko u ciebie i u nydara GWC chlodzi,chociaż u nydara także z marnym skutkiem a większość użytkowników nabiera się na to placebo.Dla uwaznych czytelników forum GWC czy GGWC to bzdura i nie potrzebnie wydana kasa.

Arturo, ale czy Twoj reku daje mozliwosc wymiany na 2 kubatury?

Jaka maks. przeplywnosc daje Twoj reku na Twojej instalacji?

pozdrawiam

herakles
10-07-2013, 15:03
Taki pomysł mnie męczy już jakiś czas, a wy właśnie go omawiacie:
Problem polega na tym, że te 200m3/h nie wystarczy żeby schłodzić nic, ale znowy branie więcej powietrza z zewnątrz nie ma sensu bo cały czas musimy chłodzić nowe powietrze.
Cały czas też chcielibyśmy mieć tę klimę za darmo, prawda? No za pół darmo(prąd do wentylatorów).

Jabkby w holu zamontować dodatkową rurę wywiewną, ale nie wywalać powietrza z niej tylko ponownie przepuścić przez wymiennik GGWC i wpuścić do chałupy.
Czyli tak, wpinamy tę rurę z holu między wymiennik GGWC a czerpnię. Z czerpni do nawiewów ładujemy 200m3/h z tej rury w holu do nawiewów 800m3/h razem 1000m3/h.
Włączamy to tylko latem jako klima. Ma to sens? Świszczeć będzie nie? Co zrobić, żeby nie świstało, jak zaprojektować instalację? Jakieś pomysły?

Pomysł 2 to zrobić tradycyjnie, czyli czerpnia, wymiennik, nawiewy i 200m3 a chłodzenie zrealizować schładzając ściany i sufity.
Tu kiedyś adam mi napisał, że będę sobie się ślizgał po mokrej podłodze, ale czy jeśli powietrzę schłodzę do 16*C (wyciągnę też z niego wodę) a ściany i sufity (podłogę nie) do powiedzmy 22-24*C to czy wykropli mi się woda?
Problemem realizacja, Czy kierbud by się zgodził w stropie na dole węźyk zalać, no i ściany, więc może chłodzić samym sufitem?

grzeniu666
10-07-2013, 15:52
branie więcej powietrza z zewnątrz nie ma sensu bo cały czas musimy chłodzić nowe powietrze.

Czy nie byłoby rozwiązaniem schładzanie GGWCem świerzego powietrza ALE za wymiennikiem reku (tj. w temp. przejętej z wewnętrznej? (czyli chyba inaczej jak w zimie antyzamrożeniowo, czyt. konieczne przełączanie lato/zima)

maciejzi
10-07-2013, 16:46
Do tego powinien służyć bypass ale to też nie wiele da.Na forum są przykłady,że mimo iż za wymiennikiem nawiewa temp.ok.14st.C z GGWC to temperatura w domu nie spadła ani o 0,5st.C przy wymianie 1kubatury/h.Fakt,że to była tradycyjna wentylacja a nie czrodziejska,na opak,gdzie wywiewa samo ciepłe powietrze zostawiajac zimne ;)

Mi się wydaje, że latem zyski cieplne są podobne do strat cieplnych zimą. Średnia temp. zimą 0 stopni, czyli o 18 stopni mniej niż w domu, a latem pewnie koło 28 stopni + zyski słoneczne przez okna. Dlatego jeśli założyć okiennice/żaluzje/białe rolety zewnętrzne lub wewnętrzne i maksymalnie wyciąć zyski słoneczne, to potrzeba jeszcze tyle chłodu co ciepła zimą. 1-2 kW to za mało, chociaż nie bez znaczenia. Jeśli do tego dołożyć chłodzenie pasywne pompą ciepła albo klimatyzator, to na pewno będzie chłodno w domu. GWC nie zaszkodzi latem, ale wiele nie pomaga. Podstawa to zasłonięcie okien i zamknięcie okien i drzwi.

miloszenko
10-07-2013, 20:11
A do czego mi reku z wydajnością 800m3/h ? Dla poprawnej wentylacji wystarczy 200m3/h.

Ja sie pytam z ciekowosci a nie zeby Ci cos zarzucac, ale jak juz piszesz to zeby miec reku ktory dmucha jak wentyl u Jaska to by trzeba niezla maszynke zakupic...

Pozdrawiam

miloszenko
10-07-2013, 20:40
Jasiek pokazuje ile moze dac konretna wymiana w sytuacji kiedy dom latem sie przegrzewa, generalnie jesli reku pracuje nawet na min to 2 tygodniach upalow jakbys sie nie zaslanial temperatury w ogromnej wiekszosci domow przekraczaja wartosci komfortowe.

Caly problem z reku jest taki, ze jego cel, czyli zapewnienie czystego powietrza jest osiagniety, natomiast latem cala instalacja wentylacyjna nie moze nic zrobic z uplaem na zewnatrz.

Wiec mozna albo zrobic wentylacje bez reku ale z kanalami gotowymi na przeplywy 500-700 m3 albo zrobic zwykla WM i dac klime w salonie:)

Drugie rozwiazanie jest o tyle lepsze, ze daje efekt od razu i jeszcze niezly COP przy ogrzewaniu w okresach przejsciowych, pierwsze za to znacznie tansze w inwestycji, decyzja jak zwykle nalezy do inwestora:)

Pozdrawiam

maciejzi
10-07-2013, 21:23
Bo to nie zadanie wentylacji zrobić coś z upałem.

Trzeba by podnieść przepływ powietrza i wstawić porządną chłodnicę zasilaną na przykład agregatem chłodniczym. Agregat można kupić za niedrogie pieniądze - często się takie widzi na budkach na rynku warzywnym. Wystawiony na zewnątrz domu, rurki pociągnięte do chłodnicy (lub klimakonwektora kanałowego) w kanale wentylacji. Przepływ powinien być dość spory, taki jak w klimatyzatorze. Można puszczać z ominięciem rekuperatora lub przez rekuperator, ale przepływ wymuszany przez inny, mocniejszy wentylator. Czyli instalacja z częściową recyrkulacją.
Mam mieć 210m2 powierzchni użytkowej, ok. 550m3 kubatury. Przy przepływie 4x kubatura na godzinę miałbym 7kW chłodu (2100m3/h).
Mógłbym wstawić 2 klimakonwektory kanałowe: jeden wstępne chłodzenie GWC, drugi dochłodzenie powietrza pompą ciepła.


Warunek - ocieplone kanały wentylacyjne, żeby woda się nie gromadziła na suficie czy podłodze w miejscu, gdzie poprowadzone kanały.

Problemem jest brak możliwości sterowania rozdziałem chłodu. Pokoje od południowej strony byłyby ciepłe, od północnej zimne. Dlatego lepiej powinny się sprawdzić klimakonwektory w każdym pokoju. Poza tym dość spore wielkości kanałów wychodzą. Latem spory przepływ (2100m3/h), zimą prawie zastój (150m3/h). Dlatego z tego co wiem, to raczej zadanie dla 2 oddzielnych instalacji.

Wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem jest wstępne chłodzenie powietrza wymienianego (wentylacji) za pomocą GWC oraz użycie klimakonwektorów kanałowych w pokojach zasilanych wodą lodową z pompy ciepła (lub agregatu chłodniczego za 500zł z Allegro, jak ktoś nie ma pompy ciepła)

maciejzi
10-07-2013, 22:27
Jeśli stwierdzę,że upał mi mocno doskwiera,chociaż tego narazie nie doświadczyłem i chyba nie doświadczę a wręcz przeciwnie,bo jak się wchodzi do domu to jak do klimatyzowanego pomieszczenia,to kupię klimatyzator kanałowy i tyle.


Ze względu na mały przepływ instalcji wentylacyjnej klimatyzator kanałowy nie do końca rozwiązuje sprawę. Chyba żeby kanałami puszczać powietrze 10-15 m/s, a to już chyba trochę hałasuje? A przynajmniej chyba słychać szum

miloszenko
10-07-2013, 22:33
Bo to nie zadanie wentylacji zrobić coś z upałem.

WLasnie o to idzie, aby ten system wentylacji cos z tym upalem byl w stanie zrobic, cos lepszego niz wentylacja grawitacyjna i otwieranie okien na noc.

A co do Twojego domu: jak zamieszkasz to tych drzwi tarasowych nie bedziesz otwieral? Nie zdziw sie jak w niektore dni przez pol dnia ich nie zamkniesz.

Wsadz jeszcze do tych odczytow temp. 2-3 KW zyskow bytowych i masz 27 stopni jak nic, zamieszkasz sam zobaczysz.

Pozdrawiam

Daga&Adam
10-07-2013, 22:55
A ja Wam powiem ze chyba tez zrezygnuje z wodnego GWC choc nawet 100mb rury PE32 mam od dawna zakopane i wyprowadzone pod rekuperator. Split / inwerter ~3kW kosztuje 1,2k pln, przygotowany do samodzielnego montazu (podlacza sie tylko rurki i zaworkiem odpowietrza i to wszystko). Wiecej bedzie kosztowala nagrzewnica/chlodnica do reku, a efekt - bez porownania :)

herakles
10-07-2013, 23:33
a rachunki za prąd?

szczukot
11-07-2013, 06:42
Panowie, przestancie zasmiecac ten watek. Ostatnie kilka stron trohe nie na temat sie zrobilo.

Fantom

Daga&Adam
11-07-2013, 08:28
a rachunki za prąd?

Klima 3kW zuzywa ~900W. Ile mamy dni w ktorych ona bedzie pracowala? Moim zdaniem maksymalnie 7-10, po 8h. Przyjmujac 80h po 900W = 72kWh. W dwu-taryfach srednio wyjdzie 29 pln (na sezon!!). A moznaby ja odpalac tylko w taniej taryfie w nocy - niech chodzi cala noc i chlodzi. Wtedy to juz w ogole calkiem tanio. Wysokie koszty dzialania klimy to jest kolejny mit :)

surgi22
11-07-2013, 11:09
A co Ci schłodzi klima 3KW - mały pokój ???

Daga&Adam
11-07-2013, 11:27
A co Ci schłodzi klima 3KW - mały pokój ???

3kW przy zamnietych oknach i roletach (nawet wewnetrznych) spokojnie powinno schlodzic caly parter o 2-3stC, a wiecej nie trzeba.

A co Ci schlodzi GWC o mocy 500-1500W, rozprowadzone po calym domu? Tez nic ;)
Bedzie trzeba to mozna drugiego splita zamontowac w sypialni np. Ale mysle ze nie bedzie takiej potrzeby. Jedna klima w salonie gdzie spedza sie najwiecej czasu i finito. Kiedys to dokladnie liczylem i wyszlo mi wlasnie ze okolice 3kW powinno wystarczyc (przy oslonieciu sie od slonca!) zeby w domu temperatura nie przekraczala 23stC. U mnie maksymalnie bylo 28stC i to roslo powoli od 22stC przez ~7 dni duzych upalow. Czyli praktycznie 1stC codziennie. Taka klima moze spokojnie chodzic w nocy - 22-6, 8h po 900W = 7,2kWh po 0,32 pln / kWh = 2,3 pln. I dam sobie glowe obciac, ze przez cala dobe na calym parterze bedzie przyjemnie :)

maciejzi
11-07-2013, 12:04
3kW przy zamnietych oknach i roletach (nawet wewnetrznych) spokojnie powinno schlodzic caly parter o 2-3stC, a wiecej nie trzeba.

A co Ci schlodzi GWC o mocy 500-1500W, rozprowadzone po calym domu? Tez nic ;)
Bedzie trzeba to mozna drugiego splita zamontowac w sypialni np. Ale mysle ze nie bedzie takiej potrzeby. Jedna klima w salonie gdzie spedza sie najwiecej czasu i finito. Kiedys to dokladnie liczylem i wyszlo mi wlasnie ze okolice 3kW powinno wystarczyc (przy oslonieciu sie od slonca!) zeby w domu temperatura nie przekraczala 23stC. U mnie maksymalnie bylo 28stC i to roslo powoli od 22stC przez ~7 dni duzych upalow. Czyli praktycznie 1stC codziennie. Taka klima moze spokojnie chodzic w nocy - 22-6, 8h po 900W = 7,2kWh po 0,32 pln / kWh = 2,3 pln. I dam sobie glowe obciac, ze przez cala dobe na calym parterze bedzie przyjemnie :)

Chyba raczej więcej niż 10 dni rocznie chodzi klima. Można liczyć ze 30 dni non-stop, tzn. 10 godzin dziennie. Pewnie realnie więcej dni, ale niepełnych.

miloszenko
11-07-2013, 12:11
Chyba raczej więcej niż 10 dni rocznie chodzi klima. Można liczyć ze 30 dni non-stop, tzn. 10 godzin dziennie. Pewnie realnie więcej dni, ale niepełnych.

Niecj chodzi i 20 dni, za to da odpowiedni efekt. GWC bedzie nie tansze a i tak zeby mocno pedzic trzeba miec do tego wieksze kanaly i mocniejsze wentyle (wiekszosc instalacji WM sie do tego eni nadaje). Koszt chlodzenia zwroci sie obnizonym kosztem ogrzewania w okresach przejsciowych, gdzie spokojnie jesienia czy wiosna COP bedzie 3.0, co dla dwutaryfowcow oznacza jakies 10 gr/KWh, dla pozostalych 23-25 gr.

Z reszta, czy wszystko sie musi zwracac?

Nie mozna paru stowek wydac na to zeby bylo zawsze komfortowo?

Pozdrawiam

surgi22
11-07-2013, 12:17
3kW przy zamnietych oknach i roletach (nawet wewnetrznych) spokojnie powinno schlodzic caly parter o 2-3stC, a wiecej nie trzeba.

A co Ci schlodzi GWC o mocy 500-1500W, rozprowadzone po calym domu? Tez nic ;)
Bedzie trzeba to mozna drugiego splita zamontowac w sypialni np. Ale mysle ze nie bedzie takiej potrzeby. Jedna klima w salonie gdzie spedza sie najwiecej czasu i finito. Kiedys to dokladnie liczylem i wyszlo mi wlasnie ze okolice 3kW powinno wystarczyc (przy oslonieciu sie od slonca!) zeby w domu temperatura nie przekraczala 23stC. U mnie maksymalnie bylo 28stC i to roslo powoli od 22stC przez ~7 dni duzych upalow. Czyli praktycznie 1stC codziennie. Taka klima moze spokojnie chodzic w nocy - 22-6, 8h po 900W = 7,2kWh po 0,32 pln / kWh = 2,3 pln. I dam sobie glowe obciac, ze przez cala dobe na calym parterze bedzie przyjemnie :)

Wiara góry przenosi , ale do realiów ma się nijak , nie wierz że przy dłuższych upałach 3 kw klima schłodzi Ci 150 m2 z 28C do komfortu np. 23 C. No chyba że opuścisz wszystkie rolety, nie będziesz otwierał drzwi, wyłączysz wszystkie urządzenia elektryczne, przestaniesz gotować i brać kąpiel, itp. itd.

jasiek71
11-07-2013, 12:41
A co Ci schlodzi GWC o mocy 500-1500W, rozprowadzone po calym domu? Tez nic ;)


Oooo...
to jest naprawdę ciekawe ...;)
to te NIC nie pozwala na przegrzewanie się mojego domu ...:)

sam dobrze zbudowany układ wentylacyjny jest w stanie zapewnić jako taki komfort na poddaszu a wy pierdololo że GWC jest nic nie warte ...;)

jasiek71
11-07-2013, 12:52
Nic nie pokazuje bo to co pokazuje jasiek i nydar to nadinterpretacja i tzw.placebo,wentylacja ma tylko i wyłącznie wentylować,wentylacja nie nagrzeje nam domu w upały ani nam nie schłodzi w upały,nawet z super wydajnym GWC.



Bo to nie zadanie wentylacji zrobić coś z upałem.
szkoda że wypowiadasz się na tematy o których nic nie wiesz ...;)

surgi22
11-07-2013, 13:21
Kolega Arturo72 ma chociaż GWC i coś o nim może powiedzieć, ale na wątku PC w temacie PC PW najchętniej wypowiada się kolega, który takowej nie posiada ( ale wie najlepiej ).

Daga&Adam
11-07-2013, 13:40
Wiara góry przenosi , ale do realiów ma się nijak , nie wierz że przy dłuższych upałach 3 kw klima schłodzi Ci 150 m2 z 28C do komfortu np. 23 C. No chyba że opuścisz wszystkie rolety, nie będziesz otwierał drzwi, wyłączysz wszystkie urządzenia elektryczne, przestaniesz gotować i brać kąpiel, itp. itd.

Z 28stC nie schlodzi - bo to juz jest "po ptokach" :-) Ale zeby *utrzymac* temperature 23stC w domu - mysle, ze da rade. I nie sa to moje pobozne zyczenia tylko obliczenia na kartce i kalkulatorze, poparte dwu letnimi obserwacjami w zachowaniu sie mojego domu pod wzgledem temperaturowym w zime i w lato (http://www.mojeco.pl/ - zapraszam, to moj systemik oparty na ~16-tu czujkach temperatury, dziala online w czasie rzeczywistym ale troche wolno bo serwerek jest slaby).

Roznica pomiedzy maksymalna temperatura w dzien (32stC), a temperatura ktora chcialbym miec w domu (niech bedzie 22stC) = 10stC.
To taka sama moc jakby w zime bylo na zewnatrz +12stC (w praktyce nizej, bo trzeba doliczyc zyski bytowe ktore w lato dzialaja na nasza niekorzysc - dajmy ze to odpowiednik +5stC). Zeby utrzymac +22stC przy panujacych w zimie +5stC potrzebuje dokladnie 3kW mocy. Jezeli zaslonimy okna roletami to taka moc powinna bez problemu wystarczyc do utrzymania komfortowej temperatury 22stC w domu. W praktyce moze wyjsc nawet troche lepiej, bo 32stC na zewnatrz to jest tylko przez 2-3h, pozniej temperatura spada do 20-25stC, dodatkowo chlodzimy tylko czesc domu (parter), a nie caly. Kiedys liczylem to dokladnie i wszystko sie zgadza. Dlatego nie pisz, ze to tylko "wiara", bo to bzdet :)

GWC wodny da te 1-1,5kW chlodu ale tylko jak na zewnatrz bedzie te 30-32stC. Jak temperatura spadnie do 20-25stC to juz da tylko 500-800W. Nie ma w ogole co porownywac tego z klimatyzacja :)

A jeszcze dodam, ze moj reku (brink renovent hr large) przy moich standardowych 150m3/h zuzywa 40W, natomiast przy 300m3/h juz blisko 300W. Wiec naprawde trzeba byc matematycznym oslem zeby twierdzic ze to sie oplaci - bo klima biorac 900W daje 3kW energii, a to GWC zuzywajac ~350W (bo jeszcze pompke trzeba doliczyc) da w nocy 500W.

Czyli z klimy z 100W mam 333W chlodu, a z GWC z 100W mam tylko 142W chlodu. Co sie bardziej oplaca? :)

herakles
11-07-2013, 17:07
Skąd ta liczba, 1-1.5 kW ?

maciejzi
11-07-2013, 17:17
A jeszcze dodam, ze moj reku (brink renovent hr large) przy moich standardowych 150m3/h zuzywa 40W, natomiast przy 300m3/h juz blisko 300W. Wiec naprawde trzeba byc matematycznym oslem zeby twierdzic ze to sie oplaci - bo klima biorac 900W daje 3kW energii, a to GWC zuzywajac ~350W (bo jeszcze pompke trzeba doliczyc) da w nocy 500W.

Czyli z klimy z 100W mam 333W chlodu, a z GWC z 100W mam tylko 142W chlodu. Co sie bardziej oplaca? :)


Rekuperator trzeba by włączyć na minimum, bo w sumie po co zbyt dużo powietrza wymieniać i tracić przy wymianie energię na temperaturze i wilgotności.
A żeby odczuć chłód jedynie częściowa recyrkulacja z oddzielnym wentylatorem.

Inaczej przy 300m3 (300W w rekuperatorze z wymiennikiem) dostaje się maks 1,5kW chłodu. Praktycznie niezauważalne. Klimatyzator split dużo skuteczniej ochłodzi, a rekuperator może wtedy chodzić na 150m3/h.

maciejzi
11-07-2013, 17:21
Mój teść wybudował dom 5 lat temu. Znalazł rozwiązanie tego problemu, które w dodatku nie pobiera prądu, zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza nawet zimą i chłód latem. Nazywa się to piwnica.

szczukot
11-07-2013, 17:39
Do jasnej ....
Czy możecie łaskawie zmienić wątek ?? Śmieciarze

Fantom

Daga&Adam
11-07-2013, 18:07
Skąd ta liczba, 1-1.5 kW ?

Cieplo wlasciwe powietrza? 1005 J/kg*K. Roznica temperatur? Na zewnatrz 32, w ziemi 10, czyli 22stC. Ile kg? 300m3 wazy 300kg. Liczymy:

1005 * 300 * 22 = 6633000J = 1,84kW. Jezeli w ziemi bedzie 15 (a ja tyle teraz mam w moim DZ pompy ciepla), a na zewnatrz bedzie 28 to juz tylko:

1005 * 300 * 13 = 3919500J = 1,08kW.

Trzeba jeszcze odjac sprawnosci i wyjdzie tak jak pisze - 1-1,5kW maks. Na wiecej fizyka nie pozwoli :)

Daga&Adam
11-07-2013, 18:09
Mój teść wybudował dom 5 lat temu. Znalazł rozwiązanie tego problemu, które w dodatku nie pobiera prądu, zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza nawet zimą i chłód latem. Nazywa się to piwnica.

Mam 140m2 piwnic wysokich na 2,6m, przysypanych ziemia z zewnatrz po "czubek stropu", bez ani jednego okna. Masz racje - tam zawsze jest idealnie :-)

herakles
11-07-2013, 18:52
Mam 140m2 piwnic wysokich na 2,6m, przysypanych ziemia z zewnatrz po "czubek stropu", bez ani jednego okna. Masz racje - tam zawsze jest idealnie :-)

Przekonały mnie twoje wyliczenia w 100%.

Czyli trzeba chłodzić ściany i sufity(ew. same sufity albo same ściany), a nie powietrze. Zostawić tę wentylację na 100-200 m3/h, schłodzić oczywiście to powietrze do 16*C, żeby wyciągnąć z niego wodę, żeby nam się nie skraplała na ścianach i schłodzić ściany do 22-24*C I musi być idealnie.

Tylko czy woda się tam nie wykropli?

Wygląda na to że niemcy już to wymyślili. Pogrzebałem trochę w sieci są informacje na ten temat.

szczukot
11-07-2013, 19:22
Trole forumowe

Fantom

jasiek71
11-07-2013, 19:29
Czyli z klimy z 100W mam 333W chlodu, a z GWC z 100W mam tylko 142W chlodu. Co sie bardziej oplaca? :)
moja wentylacja puszczona na max pobiera 154w i wydajność ok. 650m3/h ( wszystko mierzone ...)
z GWC rurowego obecnie leci 15,5-16,0* niezależnie od tego co wewnątrz i na zewnątrz ...
jak do tej pory nie było potrzeby pompować więcej niż 400m3/h aby utrzymać cały budynek łącznie z poddaszem w dość komfortowej temperaturze ( 23,5 - 24,5* )
jak już przeliczasz sprawność klimatyzacji to dolicz do tego także centralę wentylacyjną bo przecież nie wietrzysz chałupy klimatyzatorem...
uwzględnij także sprawność samej centrali bo przecież chłodu ci nie nawiewa podczas wietrzenia ...

jasiek71
11-07-2013, 19:30
Trole forumowe

Fantom
sorry ...:P

jasiek71
11-07-2013, 19:34
Czyli trzeba chłodzić ściany i sufity(ew. same sufity albo same ściany), a nie powietrze. Zostawić tę wentylację na 100-200 m3/h, schłodzić oczywiście to powietrze do 16*C, żeby wyciągnąć z niego wodę, żeby nam się nie skraplała na ścianach i schłodzić ściany do 22-24*C I musi być idealnie.



a może wystarczy nie dopuścić do nagromadzenia tego ciepła w przegrodach niż próbować je schłodzić ...;)
o odpowiedni poziom wilgoci zadba GWC ...:)

szczukot
11-07-2013, 19:39
Spadajcie z tego wątku !!
Tu są ludzie co interesuje ich ten temat a nie wasze przegrzane mózgi.

Fantom

jasiek71
11-07-2013, 19:46
Spadajcie z tego wątku !!
Tu są ludzie co interesuje ich ten temat a nie wasze przegrzane mózgi.

Fantom
co krzyczy, co krzyczy ...:)
przecież piszę o wymienniku gruntowym a czy to GGWC czy GWC jest bez większego znaczenia bo zasada działania ta sama ...

herakles
11-07-2013, 20:00
a może wystarczy nie dopuścić do nagromadzenia tego ciepła w przegrodach niż próbować je schłodzić ...;)
o odpowiedni poziom wilgoci zadba GWC ...:)

Nie tyle schłodzić tylko trzymać w zadanej temperaturze, a co za tym idzie WYŁĄCZYĆ PROMIENIOWANIE. Myślisz dlaczego w piwnicy, albo starej ceglanej kamienicy jest tak przyjemnie? Bo ściany nie świecą na Ciebie tym ciepłem. Pomysł do poddania pod rozważanie jest taki, żeby wodę z GGWC puścić prosto przez sufit. Ewentualnie używając jakiegoś mieszacza.

Szczekot: z czym problem. Rozważamy sens i możliwości zastosowań GGWC a ty nas od troli wyzywasz? Sam jesteś troll! :wtf:

nydar
11-07-2013, 20:15
Dom o zapotrzebowaniu na energię cieplną zimą 30kWh/m2,potrzebuje średnio na godzinę ok.o,8kWh ciepła.Średnia ta to to samo co różnica między temp.w domu a na zewnątrz w upalne lato.Skoro w temp.ok.3oC (średnia),wystarcza o,8kWh do utrzymania w domu temp.,to dla czego ta sama ilość chłodu ma nie wystarczyć do utrzymania komfortowej temp. latem?Wystarczy zacieniać okna i trzy litrowy dom chłodzi GWC. Natomiast domy o większym zapotrzebowaniu na ciepło niestety z GWC nie będą miały pożytku.

jasiek71
11-07-2013, 20:23
Dom o zapotrzebowaniu na energię cieplną zimą 30kWh/m2,potrzebuje średnio na godzinę ok.o,8kWh ciepła.Średnia ta to to samo co różnica między temp.w domu a na zewnątrz w upalne lato.Skoro w temp.ok.3oC (średnia),wystarcza o,8kWh do utrzymania w domu temp.,to dla czego ta sama ilość chłodu ma nie wystarczyć do utrzymania komfortowej temp. latem?Wystarczy zacieniać okna i trzy litrowy dom chłodzi GWC. Natomiast domy o większym zapotrzebowaniu na ciepło niestety z GWC nie będą miały pożytku.
mój jest 6,7 litrowy ...;)

Daga&Adam
11-07-2013, 21:08
Czyli trzeba chłodzić ściany i sufity(ew. same sufity albo same ściany), a nie powietrze.


Albo podloge :) Tak przeciez dziala chlodzenie pasywne w pompie ciepla. Ja mam 100% podlogowki, wkladam dodatkowy wymiennik miedzy moje dolne zrodlo, a podlogowke, uruchamiam pompki z obu stron i finito - woda w rurkach w podlogowce bedzie chlodzic sie na tym wymienniku i oddawac ten chlodek do pomieszczen. Problem oczywiscie jak podloga ochlodzi sie i wystapi punkt rosy - wtedy podloga nam sie spoci i moze byc nieciekawie :) Trzebaby po prostu kontrolowac temperature podlog i jak bedzie za niska - odcinac chlodzenie. Mysle jednak ze wystarczyloby te podlogi chlodzic do np. 19-20stC i juz punkt rosy chyba nie powinien byc nam grozny, a moc takiego chlodzenia bedzie calkiem duza :)

Daga&Adam
11-07-2013, 21:12
moja wentylacja puszczona na max pobiera 154w i wydajność ok. 650m3/h ( wszystko mierzone ...)

A jaka masz kubature domu?
Ja mam 900m3 i wszystko wentyluje. Dlatego u mnie wentylacja jest dosc rozbudowana i ma wieksze opory niz u Ciebie. Jak masz malutki domek to jak najbardziej GWC moze zadzialac - masz krotkie rury w wentylacji, niskie opory, mala kubature. Czemu nie? Napisalem, ze 3kW powinno bez problemu domek schlodzic - przy 650m3/h masz nawet powyzej 3kW chlodu.. Chociaz...


z GWC rurowego obecnie leci 15,5-16,0* niezależnie od tego co wewnątrz i na zewnątrz ...

Czyli jak w srodku masz 23stC to wpada Ci 7*1005*650 = 1,2kW chlodu. No ale Twoja chata jest bym powiedzial nietypowa. Jedna zapalka w zime wystarczy do nagrzania, a otwarcie lodowki powoduje powstanie szronu na zlewozmywaku na najblizsze pare godzin ;D


jak do tej pory nie było potrzeby pompować więcej niż 400m3/h aby utrzymać cały budynek łącznie z poddaszem w dość komfortowej temperaturze ( 23,5 - 24,5* )

Jak dotad to w moim domu gdzie wentyluje 150m3/h i bez GWC tylko przez 4 dni temperatura przekroczyla 23-24...


jak już przeliczasz sprawność klimatyzacji to dolicz do tego także centralę wentylacyjną bo przecież nie wietrzysz chałupy klimatyzatorem...

50W przy 150m3/h. Dalej wyjdzie, ze klima jest tansza :)

Daga&Adam
11-07-2013, 21:14
Dom o zapotrzebowaniu na energię cieplną zimą 30kWh/m2,potrzebuje średnio na godzinę ok.o,8kWh ciepła.Średnia ta to to samo co różnica między temp.w domu a na zewnątrz w upalne lato.Skoro w temp.ok.3oC (średnia),wystarcza o,8kWh do utrzymania w domu temp.,to dla czego ta sama ilość chłodu ma nie wystarczyć do utrzymania komfortowej temp. latem?Wystarczy zacieniać okna i trzy litrowy dom chłodzi GWC. Natomiast domy o większym zapotrzebowaniu na ciepło niestety z GWC nie będą miały pożytku.

Zobacz sobie na dowolne OZC jakie slonce daje zyski. W lato te zyski sa kilkukrotnie wyzsze :) Slonce wali 1kW / kazdy 1m2 odslonietego okna. Wystarczy okno 2,5x2,5 w salonie nieosloniete od slonca zeby w domu znalazlo sie 6kW energii (no, czesc sie odbije) :) Takze masz racje - podstawa to zacienianie okien!!

nydar
11-07-2013, 21:43
mój jest 6,7 litrowy ...;)

No to sobie cwaniaczku przypomnij jak było przed zmianą wentylacji:P.
Mi wystarcza 120-150m3/h.

herakles
11-07-2013, 21:45
Albo podloge :) Tak przeciez dziala chlodzenie pasywne w pompie ciepla. Ja mam 100% podlogowki, wkladam dodatkowy wymiennik miedzy moje dolne zrodlo, a podlogowke, uruchamiam pompki z obu stron i finito - woda w rurkach w podlogowce bedzie chlodzic sie na tym wymienniku i oddawac ten chlodek do pomieszczen. Problem oczywiscie jak podloga ochlodzi sie i wystapi punkt rosy - wtedy podloga nam sie spoci i moze byc nieciekawie :) Trzebaby po prostu kontrolowac temperature podlog i jak bedzie za niska - odcinac chlodzenie. Mysle jednak ze wystarczyloby te podlogi chlodzic do np. 19-20stC i juz punkt rosy chyba nie powinien byc nam grozny, a moc takiego chlodzenia bedzie calkiem duza :)

No chyba raczej nie. Jak się punkt rosy zrobi na suficie to to zobaczysz, a jak się wyrżniesz na mokrej podłodze, to poczujesz w d...... Pozatym sufit da nam konwekcje, czyli ochłodzi wszystko naokoło, a do tego podłoga będzie cieplejsza, więc będzie sucha.

szczukot
11-07-2013, 21:51
co krzyczy, co krzyczy ...:)
przecież piszę o wymienniku gruntowym a czy to GGWC czy GWC jest bez większego znaczenia bo zasada działania ta sama ...

Co ty p..... ?
Widac ze macie mozgi przegrzane. Niby tacy bywalcy forum a smieca jak durnie.
Przyczytaj sobie temat posta i nie rob z siebie kretyna.

Fantom
ps. Jestem moderatorem forum, ale akurat nie tej grupy.

Daga&Adam
12-07-2013, 02:46
No chyba raczej nie. Jak się punkt rosy zrobi na suficie to to zobaczysz, a jak się wyrżniesz na mokrej podłodze, to poczujesz w d...... Pozatym sufit da nam konwekcje, czyli ochłodzi wszystko naokoło, a do tego podłoga będzie cieplejsza, więc będzie sucha.

No wlasnie chodzi o to zeby kontrolowac wystapienie punktu rosy i robic tak, zeby nigdy nie mial mozliwosci wyjsc :) Wydaje mi sie, ze przy 19-20stC podlodze nie ma szans na skropliny. Popatrz na tabele temperatury punktu rosy - przy temp. powietrza ~22stC jaka chcemy utrzymywac w domu trzebaby wilgotnosci >80% i podlogi 18,5stC zeby wykroplila sie para. Przy 20stC podlogi juz 90% wilgotnosci powietrza. Wiec mysle ze jakby nie schodzic ponizej 20stC to byloby bezpiecznie. A gigantyczna powierzchnia powinna dac spory efekt :) W koncu w zimie wpuszczam przy -20stC na zewnatrz ~32stC, co rozgrzewa podlogi do maksymalnie 26-28stC i to pozwala na ogrzanie domu do 22stC.

Nastepnym razem odpale po prostu pompke obiegowa ktora mi powinna troche podloge schlodzic (beda sie w buforze 1000l mieszaly temperatury z parteru/poddasza i piwnic). Mam wszystko opomiarowane to dam znac jak wyszlo i co sie dzialo z temperatura w domu :) Ale to juz rzeczywiscie offtop - koledze szczukotowi zaraz zylka peknie :)

herakles
12-07-2013, 08:28
Ale punkt rosy to nie jest sztywny punkt, typu 18.2837272 *C myślę, że przy 20 czy 18 *C może się zacząć robić ślisko, nie mokro!

maciejzi
12-07-2013, 12:40
1,5kW chłodu z 200W energii wentylatora i pompki obiegowej razem, to nie jest źle.
Można puszczać zimniejsze powietrze także w nocy, żeby schłodzić konstrukcję. To tak jakby klimatyzator 4,5kW pracował po 8 godzin dziennie.

Przy otwartych oknach albo nawet bez rolet/żaluzji nie da rady, ale gdy się pilnować i mieć zamknięte oraz zasłonięte okna, powinno znacznie pomóc.


--
Edit: Tak na marginesie, ciekaw jestem, czy wentylacja grawitacyjna działa w ten sposób, że w ciągu chłodniejszej nocy wyciąga z domu przez komin nagrzane powietrze...

surgi22
13-07-2013, 11:37
Zobacz sobie na dowolne OZC jakie slonce daje zyski. W lato te zyski sa kilkukrotnie wyzsze :) Slonce wali 1kW / kazdy 1m2 odslonietego okna. Wystarczy okno 2,5x2,5 w salonie nieosloniete od slonca zeby w domu znalazlo sie 6kW energii (no, czesc sie odbije) :) Takze masz racje - podstawa to zacienianie okien!!

Tylko przy całkowitym zaciemnieniu należy doliczyć zyski bytowe z oświetlenia , nawet jak masz LED to trochę będzie W, a nie każdy lubi siedzieć w środku lata w dzień o 1 lampce 5 W.

maciejzi
14-07-2013, 00:51
Tylko przy całkowitym zaciemnieniu należy doliczyć zyski bytowe z oświetlenia , nawet jak masz LED to trochę będzie W, a nie każdy lubi siedzieć w środku lata w dzień o 1 lampce 5 W.

Mój teść, wyżej wspomniany, na ten problem odpowiada: małe okna, duży okap, i piwnica.
Chłodzenie geotermalne ;) Taki GWC w wersji maks

pietras83
15-07-2013, 09:14
Z mojego nie wielkiego doświadczenia wynika że temp. 16-18 stopni w nocy schładza nasz dom do 24* ale reku wentyle na 80-100% mocy. Jakby mieć do dyspozycji taką temp. też w dzień w czasie upałów, może nie podnosiłaby sie tak szybko. Tak jak piszecie podstawa to zacienić okna, ja mam w jadalni narożne 8m2 okna. Biegałem z czujnikami i pomimo że okno jest od wschodu to jest to gigantyczny piecyk, wysoka temp przy oknie utrzymuje się nawet jak słońce z innej strony domu. Myślę tez o czymś takim:
http://allegro.pl/klimatyzator-aux-3-4-kw-inverter-warszawa-split-i3327796396.html
Przychodzi do nas dużo ludzi, np w sobotę było 16 osób i było gorąco. Żona pootwierała okna, robactwa nalazło a miało być tak fajnie że jak będzie reku to okien nie trzeba otwierać g... prawda bo reku daje czyste, świeże powietrze a jak gorąco, dużo ludzi to i tak okna musisz otwrzyć.

pietras83
15-07-2013, 09:16
Dodam że zacienianie okien od wewnątrz faktycznie nie wiele daje. Trzeba kombinować od zewnętrznej strony.

miloszenko
15-07-2013, 09:22
Tak, piwnica mocno poprawia warunki latem, tylko to troche drogi ten GWC bedzie:(

adam_mk
15-07-2013, 10:52
"Przychodzi do nas dużo ludzi, np w sobotę było 16 osób i było gorąco. Żona pootwierała okna, robactwa nalazło a miało być tak fajnie że jak będzie reku to okien nie trzeba otwierać g... prawda bo reku daje czyste, świeże powietrze a jak gorąco, dużo ludzi to i tak okna musisz otwrzyć. "

W chłodniejszych porach roku, jak dyskutuje się nad ilością, krotnością wymiany wentylacyjnej, to mi tu spodnie przez głowę chcą zdejmować za sugestię takiego przewymiarowania wydajności i wielkości kanałów, aby jak gości latem nalezie - okien NIE TRZEBA BYŁO OTWIERAĆ...
Wtedy - jest to głupota...
"Przecież wystarczy dobrze dobrana wydajność bo i tak zimą się na ćwierć gwizdka ją puszcza..."
A wychodzi na to, że jednak ma sens i uzasadnienie...

Nalezie ludzi i zaczynają się pytania...
"Mówiłeś, że masz jakieś cud-systemy"
"Duszno jest..."
"POPSUŁY SIĘ?"
:lol:

Adam M.

Daga&Adam
15-07-2013, 11:32
Tak, piwnica mocno poprawia warunki latem, tylko to troche drogi ten GWC bedzie:(

Swoja droga zapomnialem przetestowac to, co chcialem od dawna. Ja mam taki uklad, ze podlogowke mam wszedzie - takze w piwnicy. Wszystko to trafia do bufora 1000l, tam sie miesza i leci dalej na podlogi. Czyli w praktyce zeby troche schlodzic podlogi na gorze - wystarczyloby zebym wlaczyl pompke obiegowa z CO. Temperatura podlogi na gorze powinna sie wtedy choc troche obnizyc, kosztem nagrzania podlog w piwnicy oczywiscie. Obieg piwniczny stanowilby po prostu wodne GWC :-) Przy najblizszych upalach wlacze i bede obserwowal co sie bedzie dzialo (jak pisalem wczesniej - mam wszystko opomiarowane wiec bedzie mysle dokladnie widac reakcje).

pietras83
15-07-2013, 13:57
W chłodniejszych porach roku, jak dyskutuje się nad ilością, krotnością wymiany wentylacyjnej, to mi tu spodnie przez głowę chcą zdejmować za sugestię takiego przewymiarowania wydajności i wielkości kanałów, aby jak gości latem nalezie - okien NIE TRZEBA BYŁO OTWIERAĆ...
Wtedy - jest to głupota...
"Przecież wystarczy dobrze dobrana wydajność bo i tak zimą się na ćwierć gwizdka ją puszcza..."
A wychodzi na to, że jednak ma sens i uzasadnienie...

Nalezie ludzi i zaczynają się pytania...
"Mówiłeś, że masz jakieś cud-systemy"
"Duszno jest..."
"POPSUŁY SIĘ?"
:lol:

Adam M.[/QUOTE]

No ja przewymiarowałem bo na 450m3 mam 190tki papst dają w szczycie 900m3 po stratach na inst niech będzie 750m3 i to jest za mało. Trochę pomogło jak pozakręcałem wszystkie anemostaty a zostawiłem tyko jadalnia i salon. myśle że gyby nawiewało wtedy jakieś 15* było by lepiej.
Problem dotyczy tylko lata bo zimą jak będzie w domu 22* i przyjdzie dużo ludu to nie będzie tak źle a reku da świeże powietrze.
Myślę o klimie ale tak zamontowanej żeby jej nie było widać, chciałem wykorzystać komorę kominka tzn. klima na strychu i przebić się rurą do komory najlepiej "tymi ręcami" co by za drogo nie wyszlo.

pietras83
15-07-2013, 14:05
Swoja droga zapomnialem przetestowac to, co chcialem od dawna. Ja mam taki uklad, ze podlogowke mam wszedzie - takze w piwnicy. Wszystko to trafia do bufora 1000l, tam sie miesza i leci dalej na podlogi. Czyli w praktyce zeby troche schlodzic podlogi na gorze - wystarczyloby zebym wlaczyl pompke obiegowa z CO. Temperatura podlogi na gorze powinna sie wtedy choc troche obnizyc, kosztem nagrzania podlog w piwnicy oczywiscie. Obieg piwniczny stanowilby po prostu wodne GWC :-) Przy najblizszych upalach wlacze i bede obserwowal co sie bedzie dzialo (jak pisalem wczesniej - mam wszystko opomiarowane wiec bedzie mysle dokladnie widac reakcje).

Może to być tez dobry pomysł. ja mam garaż w którym też jest chłodniej i podłogówka tylko nie mam bufora a rozdzielacze nie wiem czy wymieszają wystarczająco.

pietras83
15-07-2013, 14:31
Też wpadł mi do głowy taki pomysł może i prymitywny i jeszcze nie poparty obliczeniami. Gdyby przed samym wejściem do chłodnicy GGWC zwinąć jakieś 30-40m pexa i włożyć do jakiejś lodówki to z tych 16* z GGWC można by uzyskać może 8-10* to juz cos. W połaczeniu z zakręceniem reszty anemostatów na czas gości, może dać niezły efekt wtedy będzie jakieś 750m3 tylko przez jadalnie i salon przepływać. O chałas sie nie ma co martwić bo i tak harmider jest i nikt nic nie usłyszy.

maciejzi
16-07-2013, 01:03
Też wpadł mi do głowy taki pomysł może i prymitywny i jeszcze nie poparty obliczeniami. Gdyby przed samym wejściem do chłodnicy GGWC zwinąć jakieś 30-40m pexa i włożyć do jakiejś lodówki to z tych 16* z GGWC można by uzyskać może 8-10* to juz cos. W połaczeniu z zakręceniem reszty anemostatów na czas gości, może dać niezły efekt wtedy będzie jakieś 750m3 tylko przez jadalnie i salon przepływać. O chałas sie nie ma co martwić bo i tak harmider jest i nikt nic nie usłyszy.

Można spróbować użyć agregat chłodniczy ze znanego portalu alle...o, gdzie takie agregaty można nabyć od 500 złociszy, nawet o dużej mocy, trójfazowe. Wstawić parownik w kanał, wentyle na maksa i będzie chłodnia w domu ;-)

Daga&Adam
16-07-2013, 13:13
Można spróbować użyć agregat chłodniczy ze znanego portalu alle...o, gdzie takie agregaty można nabyć od 500 złociszy, nawet o dużej mocy, trójfazowe. Wstawić parownik w kanał, wentyle na maksa i będzie chłodnia w domu ;-)

Pytanie o to co sie w kanalach zacznie dziac (moze nic? nie wiem!) - jak pojawi sie wilgoc to nie bedzie wrozylo za dobrze :)

pietras83
16-07-2013, 14:19
Zastanawiam się tez nad wpięciem czegoś takiego w instalację.
http://allegro.pl/klimatyzator-wielofunkcyjny-supercool-4-kw-4-kw-i3393752160.html
Stałoby sobie obok reku skropliny by odpływały do kanalizy tak jak z reku, ma funkcje grzania, no i 4kw chłodu tyle to chyba żaden GWC nie da nigdy. Rozwiązanie wydawałoby się idealne. Urządzenie daje min tem. 16* przypuszczam że przy min. przepływie powietrza. tj 320m3/h. Teraz pytanie czy da sie stworzyć GGWC co by dał 16* przy przepływach ponad 300-400m3. Pisaliście tutaj że takie temp. osiągalne i jeśli przy podobnych przepływach to wychodzi na to że wasze glikolowce mają porównywalna moc do tego urządzenia więc nie wiem skąd dane że GGWC to max 1,5 kw chłodu. Poprawcię jeżeli sie mylę. Czy może te 4kw to tylko tak producent sobie napisał?
Dodam że dziś w nocy było 12* u nas, reku na ponad 1 wymianę/h i z 26* zrobił 23,5 żona kszyczała że dzieci się pochorują :o. Na początku szło przez bypass potem się pewnie przełoczyło. Także wychodzi na to że gdybym dostarczać tak niską temp. to dom by się schładzał a przynajmniej nie przegrzewał może. Wszelkie zasłony z zewnątrz odpadaja, duzo taniej jest klimę zalożyć.
Dostałem wycene na refleksole tylko na to jedno okno narożne i cena 5000tys bez montazu:o . Dziś zaobserwowałem że ta klima to tak od 9.00 do 14 by pracowała w upały potem słonko z drugiej strony gdzie mniejsze okna.

maciejzi
16-07-2013, 17:20
Dodam że dziś w nocy było 12* u nas, reku na ponad 1 wymianę/h i z 26* zrobił 23,5 żona kszyczała że dzieci się pochorują :o. Na początku szło przez bypass potem się pewnie przełoczyło. Także wychodzi na to że gdybym dostarczać tak niską temp. to dom by się schładzał a przynajmniej nie przegrzewał może. Wszelkie zasłony z zewnątrz odpadaja, duzo taniej jest klimę zalożyć.


Jak wiater wieje, dzieci chorują ;-)

To urządzenie ma moc grzewczą taką samą jak chłodniczą. To chyba podejrzane. Poza tym przy tym przepływie 450m3/h to taka moc chłodnicza przy różnicy temperatur około 30 stopni... Więc to raczej nierealne. Może bliżej 1-2kW chłodu.

szczukot
16-07-2013, 20:24
Chyba się poddaje.
Sami debile na forum się pojawili i czytać tematu wątku nie umieją.

Fantopm

herakles
16-07-2013, 21:07
Chyba się poddaje.
Sami debile na forum się pojawili i czytać tematu wątku nie umieją.

Fantopm

http://c.wrzuta.pl/wi13077/1d56686d00106eb4454a479e/nie_poddawaj_sie...nigdy

pietras83
17-07-2013, 07:16
Dyskutujemy nad celowością i sprawnością GGWC porównując inne rozwiązania, to chyba też na temat. Nie denerwuj się tak bo jeszcze ktoś pomyśli że jestes na % w Promoncie.
Wiadomo że GGWC to świetne rozwiązanie chodzi o koszty a późniejsze możliwości. Wydać 1300zł na chłodnicę, glikol, pompa która też powinna być do glikolu, rury+ zakopanie... Będzie 2500-3000 zł. wydane tylko po to żeby podgrzać powietrze w te kilka mroźnych dni bo do niczego innego się nie nadaje. Człowiek naturalnie zaczyna myśleć czy jest sens i poszukuje innego rozwiązania. Dodam że tez mam zakopane jeden odcinek rury 32/ 70mb.

jasiek71
17-07-2013, 11:07
Wydać 1300zł na chłodnicę, glikol, pompa która też powinna być do glikolu, rury+ zakopanie... Będzie 2500-3000 zł. wydane tylko po to żeby podgrzać powietrze w te kilka mroźnych dni bo do niczego innego się nie nadaje.
nie przesadzaj ...
przy odpowiednio zbudowanym układzie wentylacyjnym można się zdziwić ...:)

malux20
17-07-2013, 11:12
mi bez włączonego ggwc reku w nocy wystarczająco chłodzi
zobaczymy co powyzej 30 będzie

pietras83
17-07-2013, 13:37
mi bez włączonego ggwc reku w nocy wystarczająco chłodzi
zobaczymy co powyzej 30 będzie

No u mnie też chłodzi ale jak słonko tylko wstaje to wędruje po wszystkich ogromnych oknach po kolei i migiem po mimo zasłon wewnętrznych i żaluzji gorąco się robi i tak co dziennie. Mam już pomysł na to (okiennice przesuwne) powinny załatwić nieco sprawę. Oczywiście trzeba będzie samemu bo firmy kolosalne pieniądze krzyczą a m2 okiennicy u stolarza 150 zł.

pietras83
17-07-2013, 13:41
nie przesadzaj ...
przy odpowiednio zbudowanym układzie wentylacyjnym można się zdziwić ...:)

Jak ty masz to dokladnie zrobione i jaka temp z gwc przy jakich przepływach? Ja absolutnie nie stałem się przeciwnikiem GGWC tylko zaczynam powątpiewać i bać rozczarowania po wydaniu kupy kasy.

szczukot
17-07-2013, 15:58
Dyskutujemy nad celowością i sprawnością GGWC porównując inne rozwiązania, to chyba też na temat. Nie denerwuj się tak bo jeszcze ktoś pomyśli że jestes na % w Promoncie.


Przegladnij ostatnich kilka stron waszych wypocin, i powiedz gdzie bylo cos na temat "GGWC tymi recami'.

Fantom
ps. Szkoda ,z e nie pracuje w Promoncie, to bym se zalatwil tanio (za darmo ?) fajna chlodnice.

pietras83
17-07-2013, 17:26
Jak myslicie nadało by się to to na chłodnicę?
http://allegro.pl/nagrzewnica-wodna-ramowa-duza-i3330866354.html
Dość duża, mogłaby mieć lepsze parametry niż te z promontu. Chodzi o to że to nie daleko mogę podjechać, zobaczyć. Człowiek wystawia po raz kolejny może by z ceny zszedł jeszcze.

pietras83
19-07-2013, 18:44
Ja chyba jednak do podgrzewania zimą wykombinuje coś innego. Może odzysk z powietrza już zużytego za reku może jakie 10* będzie miało zimą, podepnę do tego może jeszcze rurę z kanalizy jako odzysk ze ścieków dodatkowo, puszcze przez jak adam napisał "reku szpitalne" albo jaki inny wymiennik.

A kase zaoszczędzoną wydam na klimę 4 kw do salonu i okiennice.

jasiek71
19-07-2013, 21:08
Jak myslicie nadało by się to to na chłodnicę?
http://allegro.pl/nagrzewnica-wodna-ramowa-duza-i3330866354.html
Dość duża, mogłaby mieć lepsze parametry niż te z promontu.
a te parametry to do czego ci potrzebne ...?
czy założysz taka od małego samochodu czy jakiejś lokomotywy to nie ma większego znaczenia, finalnie rozjedziesz się z 0,5* ...:cool:

pietras83
20-07-2013, 08:32
Dobra
Urodziła mi się w głowie koncepcja, więc może jednak spróbować. Jasiek ty kombinowałeś coś z odzyskiem ścieków prawda?
W związku z tym że zakopałem już 1 rurę a nie chce mi sie znowu rozp działki to mam taką wizję:
Rurę którą już mam wprowadzić do czegoś takiego jak Bigbeat zrobił 200 l jako wężownicę i dopiero dalej na nagrzewnicę. Problem z ciągle napełniającym się szambem też u mnie występuje więc 2 pieczenie przy jednym ogniu.
Wody nie chce nigdzie wykorzystywać (zbyt dużo przeróbek) więc wywalę ją do rur od deszczówki które mam rozprowadzone po drodze rozsączajac się w gruncie. Problem miałem jak oddzielić ścieki na wylocie z domu. Są niby takie zawory trójdrożne do kanalizy ale nie mogłem nic znaleźć co by z czujnikiem temp współpracowało. Zwykła przepustnica i trójnik przed nia powinno załatwić sprawę, no i oczywiście sterowanie z czujnikiem temp w rurze kilka metrów przed przepustnicą. Nie będę sie rozwodził nad szczegółami bo to nie ten wątek. Tamten temat bigbeata coś zamarł, nikt nic nie pisze.
Dodam że przepustnica działa tak że ma 2 przewody fazowe otwórz/zamknij.

Gorzej bedzie jak ktoś pójdzie na dwójeczkę zaraz po tym jak przepustnica sie zamknie:) dlatego czyjnik musi reagowac błyskawicznie. Przepustnica potrzebuje 2s na zmknięcie.

pietras83
20-07-2013, 08:52
Takie gwc hybryda miało by taka zaletę że gdyby zabrakło w nocy ciepełka z beczki to zawsze jest ten gruntowy który da temp na +. Rano wstajemy, prysznic, zmywarka i podnosimy temp w beczce.

pietras83
26-07-2013, 21:19
Dobra
Udało mi się chwilowo rozwiazać problem chłodzenia domu. Podłączona woda z sieci do rozdzielacza i powiem że efekt jakis jest trza tylko jakiś wentylator żeby mieszał powietrze. Narazie prowizorka wszystko wężami ogrodowymi a wyjście do zraszacza ogrodowego .
Wychodzi na to że do takiego chłodzenia podłogowego potrzebowałbym na/h 1 m3 na razie idzie 500l/h bo tylko połowa domu.
Zauważyłem że dużym błędem było nawiewanie gorącego powietrza więc robię przerwę w pracy reku od 10-19
Myślę że połączenie takiego chłodzenia i GGWC mogloby dać efekt.
Robienie jakiejkolwiek studni nijak się nie opłaca bo na dobe jakie 3 h pracy a resztę robi bezwładność. Czyli 3m3/ dobę to u nas 10zł niech będzie 30 dni to 300 zł/rok. Studnia nawet kopana to jakieś 5000zł.
Moc to jakieś 166m2 x 35w to 5,8kw mocy chłodniczej. Mało tego, same zalety: właściwie nie ma możliwości przekroczyć punktu rosy bo wodą 16* udało mi się schłodzić podłogę do max 21*.i dalej stała jak wryta temp.
Tak że na wiosnę robię "prof". instalację. i okiennice. Nie potrzeba żadnych sterowników, termometrów i innych pierdół. (zbędne wydatki)
Pytanie teraz czy robić ten GWC dodatkowo?
Czy naprawdę można liczyć tylko na jakieś marne 1,5 kw chłodu?
Myślę tylko jeszcze nad lepszym wykorzystaniem tej wody z podłogówki co ma na wyjściu 21-22*. Może jaki basen.:)

herakles
26-07-2013, 22:18
idzie gorący weekend, jestem ciekawy, czy się woda nie zacznie wykraplać. Będę Ci kibicował!!! :wave:

pietras83
27-07-2013, 07:05
Myślę że nie będzie tego problemu. Pasywne z pompy ciepla jest zabezpieczane tak żeby nie schłodzić bardziej podłogi niż 20*. Tylko na takie pasywne trza 6000 tyś wyłożyć a wode na ogród i tak lejemy (16*) - bez sensu.

herakles
27-07-2013, 10:28
z czego masz podłogi?

pietras83
27-07-2013, 16:59
Płytki ale taki półmat, nie takie śliskie na szczęście.

herakles
08-08-2013, 08:04
Joł, pytanko mam do kolegi co to zimną wodę w podłogę wpuszcza. Działa w te upały? Woda się nie leje?

barteqqq
22-08-2013, 20:45
Witam
Mam pytanie odnośnie GWC z glikolem ... chodzi o zakopanie rury ...
Dom buduję na płycie fundamentowej pod piwnicą ( 2 mppt) , tj 17x13 m, 221 m2 powierzchni... pod płytą pospółka zagęszczona o gr 15 cm.
Czy mogę w tej pospółce umieścić rurę ? Oszczędzę na kopaniu ... wiem, że nie będzie przykrycia z góry gruntem ale "darmowy" wykop.....

szczukot
22-08-2013, 20:57
To chyba bedzie slabe. Glikolowe GWC raczej sie nie sprawdzi w suchym piasku

Fantom

barteqqq
22-08-2013, 21:18
pod spodem jest glina, ił itp...może na granicy gliny z pospółką :)

adam_mk
23-08-2013, 21:16
Kładziesz na tej glinie.
Pospółką przysypujesz.
Zadziała dobrze.

Adam M.

barteqqq
27-08-2013, 21:51
Super...
Drugie pytanie ...
Dom jest na stoku ... grunt glina i wysoko woda gruntowa .... żeby uchronić piwnicę mam zaprojektowany drenaż 4 metry od domu i metr poniżej płyty piwnicy czyli jakieś 3 mppt.
Jak będę robił ten drenaż to czy mogę wykorzystać wykop i zakopać rurę PE pod GWC ? Np poniżej rury drenażowej ? ... będzie woda...:)

Pozdrawiam

herakles
28-08-2013, 08:36
Myślę, że każdy wykop godzien jest tego aby położyć w nim rurkę GWC, w szczególności, gdy lezy poniżej lustra wód gruntowych..Jedyne nad czym bym się zastanawiał to puszczanie tam glikolu o temp poniżej 0*C.

barteqqq
28-08-2013, 16:04
co znaczy " puszczać glikol o temp. poniżej 0 st " ?

herakles
28-08-2013, 20:06
odpowiednio dobrana mieszanina wody z glikolem zamarza grubo poniżej zera. Można ją schłodzić i puszczać w GWC.