PDA

Zobacz pełną wersję : GWC wodny "tymi ręcami" robiony



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

Martinezzz22
24-09-2013, 10:28
Moje GGWC "tymi rencami" w obecnym etapie wygląda tak:

https://lh4.googleusercontent.com/-ph4ShqsK7uY/UkAdtxo8ifI/AAAAAAAAQWc/SsGrCCiE2iQ/s640/20130918_180941.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-IRn8gT95RDc/UkAbnfsy6AI/AAAAAAAAQVw/qCtsTPd0NjQ/s640/20130918_184921.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-K5n13KVIPFQ/UkAZ_bLBoAI/AAAAAAAAQVM/bekNLNAX7E8/s640/20130922_130800.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-njnFsuD8NXE/UkFT8Rn2QwI/AAAAAAAAQW4/E-z89ucB3Dc/s640/20130922_125717.jpg


Teraz przychodzi na to 15 cm szarego styropianu.

rumpelek
06-10-2013, 18:36
Witam, czytam ten wątek i sam zrobiłem ggwc, tzn. zakopałem ponad 200m rury fi 25mm na głębokości ponad 1,3m (woda gruntowa). Wszystko ładnie pięknie, ale kiedy przychodzi etap zakupu rekuperatora, to zastanawiam się czy jest sens to uruchamiać ?! Rekuperator w cenie około 6 tyś. z wentylatorami EBMPapst, i wymiennik przeciwprądowy ze sprawnością około 85-95%... podobno nie potrzebuje nagrzewnicy wstępnej... i nie zamarza... Tutaj włączyła mi się kontrolka, bo GGWC potrzebuje pompki do działania... nastawiałem się na wykorzystanie GGWC głównie zimą, bo latem to wiem, że klimatyzacji to nie zastąpi... ale kiedy okazuje się, że zimą to nie jest konieczne to zastanawiam się czy jest sens to odpalać, w końcu pompa co też te 40W będzie miała...

Liczył ktoś to, a może zwyczajnie mając GGWC mogę kupić tańszy rekuperator z wyminnikiem krzyżowym i wentyaltorami EBMPapst... ? takie to nawet w cenie około 3 tyś widziałem i wtedy by się to opłacało, bo miałbym dzięki GGWC podobny efekt... ?! chodzi o temperaturę nawiewu... przy sprawności około 60-70% jest dość spora różnica, któa nie jest tak duża przy reku przeciwprądowym... Zatem pytanie podstawowe jakie dajecie do tego rekuperatory ?

pytanie drugie, czy jest możliwość wykorzystania tych rur od GGWC i zrobienia jakiejś pompy ciepła do C.W.U.? może to byłoby lepsze zastosowanie dla mojej wężownicy w działce :)

adam_mk
06-10-2013, 21:24
Chyba nowy wątek założę, bo niejasności mnożą się jak króliki...
Gdzieś w tym wszystkim zagubił się sens...

GWC (każde) przeciwdziała latem zbyt dynamicznemu przegrzewaniu się bryły.
SAMO GWC klimy nie zastąpi.

Dla układu z rekuperatorem, stosowanym gdy nośnik energii jest drogi, GWC tylko wspomaga jego działanie przeciwdziałając zamarzaniu.
W układach pędzonych TANIM nośnikiem rekuperator odzyskuje "bardzo wiele z niczego".
To wielu osobom się bardzo nie podoba...

Nawet jak nie mamy GWC i rekuperatora (w dowolnej kombinacji) to w poprawnie wykonanej wentylacji mechanicznej "nie pizga zimnem z nawiewów".
Kanały grzane są bryłą domu a ona systemem grzewczym.

Więc?
Tu chodzi o BILANS strumieni ciepła a nie o temperaturę nawiewu!

Adam M.

Adam M.

rumpelek
06-10-2013, 21:41
Adam spokojnie ;0

primo uno, wiem, że GWC klimy nie zastąpi i dlatego na to się nie nastawiałem!, nastawiałem się raczej na zimę i wstępne ogrzewanie powietrza do rekuperatora... ale jak czytam o rekuperatorach, które mają sprawność rzędu 90% to zwyczajnie zastosowanie GGWC czyli dodatkowego odbiornika energii (pompa wody) staje pod dużym znakiem zapytania... stąd druga część mojego pytania, czy np. nie dałoby rady lepiej wykorzystać tej zakopanej wężownicy... np. do małej pompy ciepła

herakles
06-10-2013, 21:58
Dlaczego istnieje takie przeświadczenie, że GWC klimy nie zastąpi? A jak myślę, że TAK. Tyle że nie wentylacją, bo żeby odprowadzić to ciepełko do ziemi to trzeba wichury w tej wentylacji. Ciepełko z domu trzeba zabrać inną drogą.

מרכבה
06-10-2013, 22:08
Dlaczego istnieje takie przeświadczenie, że GWC klimy nie zastąpi? A jak myślę, że TAK. Tyle że nie wentylacją, bo żeby odprowadzić to ciepełko do ziemi to trzeba wichury w tej wentylacji. Ciepełko z domu trzeba zabrać inną drogą. nie to zimne powietrze z GWC gnasz do pomieszczeń...
a ciepła ładujesz w świat ...
Na lato ... nie potrzeba GWC... a pompy ciepła :) która będzie działać jako ogrzewacz CWU ... a schłodzone powietrze tłoczyć w chałupcie ...

herakles
07-10-2013, 08:57
nie to zimne powietrze z GWC gnasz do pomieszczeń...
a ciepła ładujesz w świat ...
Na lato ... nie potrzeba GWC... a pompy ciepła :) która będzie działać jako ogrzewacz CWU ... a schłodzone powietrze tłoczyć w chałupcie ...

Nie doczytałeś! Napisałem, że "ciepło chcę odprowadzać na zewnątrz".

witek_myslowice
09-10-2013, 09:55
Zwirowy GWC w wersji syjamskiej potrafi klimatyzować cały dom. Potrafi pracować przemiennie 24h na dobe - w fazach praca/regeneracja.
Dla domu trzeba tylko zapewnić odpowiednia ilość wymian - min. - średnia dla całego domu to 1,5wym./h. W tym poddaszu wiecej na parterze mniej.
Na poddaszu od strony południowej i zachodniej wiecej. Ilość wymian zależy od audytu budynku np powierzchni przeszklenia ścian, ilości okien dachowych.
Może dochodzi do 3wymian jeżeli powierzchnia scian od strony południa jest wieksza niż ok 20%.
Np min. 1,5wym./h dla domu o powierzchni użytkowej do 150m2 wystarczy żwirowiec o wydajności 400m3/h. Dom do 200m2 min. 700m3/h
Latem wentylacja schodzi na drugi plan (mala wydajnosc wentylatora) ale duża wydajność w trakcie klimatyzowania. Wtedy rekuperator jest kanałem wentylacyjnym.
Zastepuje go wentylator kanałowy który jest w bypass'ie omijający rekuperator.

herakles
09-10-2013, 10:33
Zgoda, ale przy mega upałach może nie wystarczyć i wtedy trzeba zwiększać ten przepływ. No i robią się wichury. Więc chyba nie tędy droga.

adam_mk
09-10-2013, 11:48
Nie wiem czemu wszyscy za układ chłodzący biorą się nogami, a jak rękami - to samymi lewymi!

Robi się GGWC i podpina indukcyjne belki chłodzące, jak jest taka potrzeba.
Działa jak głupie!
Oczywiście, DA SIĘ to też wspomagać wentylacją z GWC.

Adam M.

herakles
09-10-2013, 12:17
HA właśnie na to czekałem. Dodam, że niemcy poszli dalej, mianowicie oni zatapiają rurki w elementach żelbetowych. Bardzo sprytne posunięcie, dzięki temu grzeją lub chłodzą całą bryłę. Jest jednak jeden problem który trzeba rozwiązać, żeby działało właściwie. Woda w powietrzu.

witek_myslowice
10-10-2013, 08:21
Uruchomiłem zwirowy GWC. Na poczatku nie mialem regulacji obrotów wentylatora - GWC szedł pełną moca. Na zewnatrz temperatura 35C W domu jak zaczęła temp. spadać poniżej 25C to mi sie przypomniało jak odchorowałem pierwsze doświadczenia z samochodową klima ustawiajac w nim zbyt niska temperaturę. Miałem dwa wyjscia wylaczyc wentylator lub otworzyc okna.
Syjamski zwirowy GWC to sa dwa przemiennie pracujące GWC (budowane w jednym wykopie) Inne GWC muszą mieć czas (wyłaczanie) na regenerację temperatury gruntu rodzimego wokół GWC.

Piczman
10-10-2013, 17:35
Chyba nowy wątek założę, bo niejasności mnożą się jak króliki...
Gdzieś w tym wszystkim zagubił się sens...

GWC (każde) przeciwdziała latem zbyt dynamicznemu przegrzewaniu się bryły.
SAMO GWC klimy nie zastąpi.

Dla układu z rekuperatorem, stosowanym gdy nośnik energii jest drogi, GWC tylko wspomaga jego działanie przeciwdziałając zamarzaniu.
W układach pędzonych TANIM nośnikiem rekuperator odzyskuje "bardzo wiele z niczego".
To wielu osobom się bardzo nie podoba...

Nawet jak nie mamy GWC i rekuperatora (w dowolnej kombinacji) to w poprawnie wykonanej wentylacji mechanicznej "nie pizga zimnem z nawiewów".
Kanały grzane są bryłą domu a ona systemem grzewczym.

Więc?
Tu chodzi o BILANS strumieni ciepła a nie o temperaturę nawiewu!

Adam M.

Adam M.

Nie masz wrażenia że nikt tego i tak nie zrozumie ?

Tyle lat tłumaczysz proste zależności a temat jak by nowy ,,,

ww.adsk
14-10-2013, 20:38
Chyba nowy wątek założę, bo niejasności mnożą się jak króliki...
Gdzieś w tym wszystkim zagubił się sens...

Adam M.


Witam Adamie,

Zanim zalozysz nowy watek, spytam jeszcze w tym :)
Juz kilkukrotnie przebijalem sie przez ten watek od poczatku, ale w trakcie zakopywania rurek nie odswiezylem tematu zbyt dokladnie i wkopalem 1 petle 150m fi 25 na gl. 1,5m i koncowki wprowadzllem do pomieszczenia gospodarczego.
Jako, ze juz 6 lat temu zalozylem reku na poddaszu (II pietro czyli 6m npt) a czerpnia jest jeszcze 2m wyzej, to teraz musze doprowadzic rurki glikolowe ok 8m w gore, bo tam tylko mam miejsce na montaz wymiennika z Termexu. Zeby nie buczalo w sypialni, to pompe chce zamonotwac na parterze.
Wymiennik jest 4-rzedowy, ma wymiary 43x46 cm, wejscie fi200 a przylacza 3/4".
Parametry wg specyfikacji:


Typ chłodnicy : CNO - 200 – IV – 3/4''
Przyłącze fi 200 mm
Ilość rzędów : 4
Przyłącza wodne zasilanie / powrót : 3/4 “
Wymiennik – rura żebrowa Cu-Al. Rura Cu fi 10, radiator Al fi 29 , rozstaw żeber t=2,3 mm.
Obudowa – blacha stalowa ocynkowana . Chłodnica zaopatrzona w tackę odciekową z króćcem 1/2'' ( INOX ) .
Brak możliwości zainstalowania odkraplacza.
Charakterystyka chłodnicy dla zasilania wodą o parametrach 12/15 º C, przepływ powietrza 400 m3/h
Moc: 2,08 kW
Przeplyw wody: 0,17 l/s
temp. pow. wlot: 30 st
temp pow wylot: 18,2 st
wilg. wzgl. wlot 50%
wilg. wzgl. wylot 89%
spadek cisn. wody 5,2 kPa
spadek cisn. pow. 24 Pa
Ilość rurek w obiegu R = 10


Poprosilem hydraulika o przygotowanie wyceny na potrzebne materialy do zmontowania calosci: odpowiednia do powyzszych danych pompa z osprzetem (grupa pompowa), rura alupex 25mm - 30mb, grube otuliny 9mm itp. Dzis mi podeslal wycene - 2900zl brutto - 20% rabatu + 900zl robota. Szczena mi opadla :( Juz wydalem 3600zl (kopareczka 1300 bo trudno, powoli i z przygodami kopala w malym ogrodku, rura 300zl, zlaczki oporowe musialem 4x zakladac - 400zl, wymiennik 1600zl) a tu jeszcze gosc od reku ma zrobic samo podlaczenie wymiennika z reku - toz to calosc wyjdzie jakby zamowic gotowca...

Czekam na dokladniejsza specyfikacje, co to za materialy zostaly wziete do wyliczen, a w szczegolnosci jaka to pompa.

A w miedzy czasie kilka pytan, na ktore nie znalazlem odpowiedzi :(

1. jak trzeba dobrac pompe?
pisales, ze konieczny jest przeplyw ok 7 l/min - z danych wymiennika wychodzi ok 10 l/min (0,17 l/s)
Czy taka np. 25-60 o przeplywie 2-15 l/min wystarczy?
Czy do glikolu sa jakies inne? Widzialem takie z napisem 'solar'... Czym one sie roznia od tych wodnych?
Bo np. w Omnigena (OMEGA 2 25/6 AUTO Pompa obiegowa) jest napisane, ze niczego poza woda nie wolno nia pompowac :(

Czy dlugosc mojej petli 150m fi25 daje znaczace opory i trzeba jakas mocniejsza pompe?

2. Jaka srednica rury alupex polaczyc wymiennik pod kalenica z rura niebieska i pompa pod sufitem na parterze (to ok. 2x12m rur, w tym w pionie od pompy do wymiennika 6-7m)?
trzeba tez fi25 i takie przylacza pompy (1') czy mozna fi20 (skoro wymiennik ma przylacze 3/4") ?


3. Czy w takiej konfiguracji robic uklad otwarty czy zamkniety z naczynem przeponowym?
Dodam, ze wymiennik i naczynie wzbiorcze w ukladzie otwartym byloby tuz pod kalenica, a tam w lecie to ciezko wytrzymac bo z 40st pod blaszanym dachem bywa pomimo 25cm welny - czyli parowanie moze byc wieksze niz by to stalo na parterze, a samo naczynie tez moze sie nagrzewac, zwlaszcza kiedy pompa nie bedzie pracowac.

4. Jesli uklad zamkniety - to jakie cienienie powinno w nim byc? 2,5 atm? Jak duze naczynie przeponowe? 2/5/8 litrow? A moze wcale go nie dawac?
I jak napelnic ta instalacje i nabic do takiego cisnienia? Da rady recznym opryskiwaczem ? On chyba do 2,5 atm da sie nabic :)
Albo zwykla pompa ogrodowa do wody czystej (po umyciu, bo deszczowke nia pompuje z otwartej studni..)?

5. czy podany wzrost wilgotnosci z 50% do 89% nie spowoduje wykraplania sie wody w instalacji reku (niestety wewnetrzne rury sa nieocieplone a ida w polaci dachowej :( )?

6. jako, ze problem przegrzania domu wystepuje tylko na 2 pietrze, wiec wymyslilem, zeby przerobic instalacje od czerpni do reku, tak by uzyskac drugi wewnetrzny obieg chlodzacy tylko poddasze zamiast caly dom:
Pierwsza wersja: wystarczy dodac trojniki z przepustnicami przed i za wymiennikiem i dodatkowy wentylator kanalowy na bocznym kanale (zamiast do reku powietrze byloby wtlaczane bezposrednio na poddasze na jednym koncu, a zasysane do wymiennika z drugiego konca).
Druga wersja to zamiast dodatkowego wentylatora mozna wykorzystac reku, zamykajac wszystkie odejscia poza tymi na poddasze (ta czesc instalacji daloby sie jeszcze ocieplic przy okazji i moze uniknac grzyba?).
Trzecia to rozbudowana pierwsza - jeszcze dodac plynnie regulowany bypass od czerpni do reku omijajacy wymiennik i dodatkowy chlodzacy obieg wewnetrzny - wowczas reku mogloby pracowac niezaleznie dla calego domu (zeby wywiewac zuzyte powietrze na zewnatrz) a poddasze byloby chlodzone.

Co o tym myslicie?
Pomijam dyskusje o kosztach (poza kosztami zamontowania pompy) ;)


pozdro
wojtek

herakles
02-12-2013, 11:49
Adamie, pisałeś kiedyś o wężu 1 wire zakopanym w ziemi na którym co kilka metrów był ds1820. Chciałbym zapytać jak długi był wąż i ile było na nim czujniczków, co ile były rozmieszczone i jak wyglądała transmisja(dużo błędów, zero błędów?)? No i jakiego kabla użyłeś?

adam_mk
02-12-2013, 21:34
Żelowana skrętka do układania w ziemi...
DSy montowane w rurkach miedzianych zalanych klejem na gorąco.
CAŁOŚĆ wciśnięta w termokurcz i termicznie obkurczona...
Czujniki co 1m i długość "bata" około 40mb.
Bez błędów transmisja, ale...
WYROK jakiś trzeba odpracowywać tworząc takie "cóś"!!!
Powyżej 30 czujników zaczynają "ginąć" te już wlutowane...
KAŻDY następny trzeba dobierać indywidualnie.
Tego producent nie opisał....
Cała gałąź nie dłuższa jak 150mb.
Koniec, oczywiście, podnoszony do +5V przez 4066.

Intrfacet do komunikacji własny.
Program odczytu pisany na zamówienie.
Liczy gradienty pomiędzy wskazanymi czujnikami.

Adam M.

(sorki za niekomunikatywny dla większości slang)

herakles
03-12-2013, 01:17
w sęsie że ich unikalność nie jest unikalnością.....
po co żel i go co 1m kroić?

wychodzi 150 czujników na jednej magistrali.
Czy tym 4066 przełączałeś się pomiędzy batami?

adam_mk
03-12-2013, 18:05
Nie.
To klucz do "podciągania" końca bata do +5V
Po co żel?
Wsadź miedziochę czy inny metal w wody gruntowe na kilka lat...
Zielone się zrobi w miesiąc a w rok - zniknie.
No, nie wszędzie...
U mnie - raczej tak.
To teren po fabryce chemicznej był...

Adam M.

herakles
03-12-2013, 20:45
Możesz rozwinąć to podciąganie?

adam_mk
04-12-2013, 22:18
1-Wire "gada" z kondensatora, który jest ładowany tą samą linią jak "nie gada".
Aby mógł zagadać to kondensator MUSI się naładować - dać mu zasilanie.
Więc jak nie gada - linia jest kluczem zwierana do +5V
Jest opisane w dokumentacji.
Opisują, że koniec podpinasz do +5V przez 4,7k ale...
Jak nie dasz 1k lub czasem nawet 500 om - nie gada!
(dlatego ten klucz jako alternatywa rezystora)

Adam M.

herakles
05-12-2013, 08:48
Ale on przecież na takie problemy ma osobną nóżkę.

AAAA rozumiem, kluczem sterujesz z kontrolera, a jak chcesz dane to 5V zamykasz.

Jeszcze jedno, ile to już leży w tej ziemi?

adam_mk
05-12-2013, 21:45
W ziemi....
No...
W wodzie też i to z mocnym odczynem!

część rok a część ze dwa...
Gada cały czas co 10 minut...

Kluczem steruje linia...
Jak jest "dawaj dane" - pytanie w kabel - klucz się zamyka.
Jak który DS gada to tez się zamyka.
Jak jest "cisza" to podciąga linię do +5V
Ładuje im kondensatory.

Adam M.

adam_mk
07-12-2013, 19:09
Dobrze jest!
Przecież praca w polu sił zachowawczych po drodze zamkniętej wynosi zero.
:lol:
Zadziała poprawnie!

Adam M.

grzeniu666
02-03-2014, 16:53
Jaką średnicą prowadzić glikol z GGWC (już w budynku) do nagrzewnicy? Chodzi mi o zbiorczą rurę (PP). W ziemi 2x100m PE32. Z tego co widzę w nagrzewnicy w standardzie raczej króćce 3/4", pompa bedzie obstawiam xx/25. Z jednej strony widzę opory przepływu, a z drugiej straty (chyba, mniejsza średnica to większa prędkość w rurze PP więc mniejsza różnica temp. między początkiem a końcem PP?). Do nagrzewnicy w budynku około 10m (będzie super-izolowane). Myślę że "trudniejsze" jest tutaj lato (schładzanie powietrza went), bo przy mrozach nawet +2* to zawsze bez problemu będzie.

Jest tu jeszcze kto? :)

St@nley
18-03-2014, 09:18
Czy mając wody gruntowe na poziomie około 1,3m, niżej glina.
Fotka z sobotniego badania gruntu:
249042
Wystarczy dać jedną pętlę PE 25 z krążka 150m?
Czy może rura do nawadniania taka jak w linku poniżej byłaby odpowiednia?
http://allegro.pl/rura-pe-do-nawadnianie-fi-25mm-w-wa-i4058729083.html
Ogólnie chciałbym wykonać jedna pętlę, żeby nie kombinować z trójnikami i położyć je w jednym szerszym wykopie, który będę robił przy okazji pod wlz.
Dom około 400m3 kubatury do wentylowania.

adam_mk
18-03-2014, 10:42
Układ jest bardzo dobrze poznany, policzony i jest sporo realizacji...
Kleicie w gównie, uprawiacie wymyślactwo, zadajecie "pytania blądynki" zamiast siąść, poczytać i pomyśleć!

Ma być dobre, tanie w SAMODZIELNYM wykonaniu i proste oraz niezawodne?
Zaczynamy od bilansu ciepła...
Pobieramy z ZIEMI, nie z rury!!!
RURĄ z tej ziemi pobieramy.
Ile?
TYLE ILE POTRZEBA!

Powietrze jest TERMOIZOLATOREM. Ma znikome ciepło właściwe, trudno się grzeje, ale mało "pobiera" aby się ogrzać.
Dla POPRAWNEJ wentylacji potrzebujemy NORMALNIE około 120-150m3/godz wymiany.
Zimą nawet MNIEJ.
Chyba, że chcemy schładzać LATEM ciepłe i WILGOTNE w dużych ilościach.
Potrzebujemy odpowiedniej MOCY grzewczej (malutkiej)/chłodniczej (sporej).

Zakopujemy rurę...
Opisać jak?
:lol:

Dla gruntu gliniastego, zawsze wilgotnego, można przyjąć "uzysk" rzędu 35W/mb zakopanej rury.
Dla piasków suchych ze 20W.

W tę rurę wlewamy glikol.
Glikol w ziemi się grzeje/chłodzi i strumień ciepła nam transportuje (w jedną lub drugą stronę).
Glikol sam nie popłynie... Potrzebna pompka.
Jak mamy ze 300mb w jednym kawałku to ze 200W
Jak mamy ze 300mb zrównoleglone po 100mb to ze 25W
CZEMU?!!!

Z prostego wyliczenia widać że DWA kawałki po OKOŁO 100mb to uzysk rzędu 7kW.
Aż dość na każdą sytuację i długotrwałe mrozy/upały.
Glikolu darmo nie dają a i mała ilość ŁATWIEJ ogrzać.
Więc?
Dobre jest zakopanie DWÓCH zrównoleglonych rur fi 25.
Grubszych nie trzeba, bo nagrzewnica i tak ma wlot 3/4".
Łączymy te rury odpowiednia i do nagrzewnicy ciągniemy rurą fi 32 (1 cal).
Tak dla zmniejszenia oporów...(przepływu w tej rurze).

Jak komu za trudno zrobić to TAK, to niech zrobi jak uważa a potem podzieli się spostrzeżeniami z pracy urządzenia, jakie wymodził.

Adam M.

mdziuba
19-03-2014, 20:07
A czy ktoś rozważał zatopienie rury w ławie fundamentowej wewnątrz zbrojenia ? Beton działał by wtedy jako duży radiator. Adam_mk co myślisz o takim pomyśle ?

P.S. Cześć wszystkim.

Liwko
19-03-2014, 20:13
A czy ktoś rozważał zatopienie rury w ławie fundamentowej wewnątrz zbrojenia ? Beton działał by wtedy jako duży radiator. Adam_mk co myślisz o takim pomyśle ?

P.S. Cześć wszystkim.

Szybko wykasuj tego posta zanim Adam zobaczy :D

vega1
19-03-2014, 20:17
beton nie odda tyle ciepła do ścianek rury co ziemia. A po drugie, nie wiem jaką rurę "fi" chcesz tam ładować, ale ława to ława.

mdziuba
19-03-2014, 20:43
Myślałem o rurce 32mm. Z punktu wytrzymałościowego nie powinno mieć to wpływu na ławę ale oczywiście przedyskutuję to z kierownikiem budowy. Wilgotność ławy jest taka sama jak wilgotność gruntu wiec przewodność powinna być taka sama.

adam_mk
19-03-2014, 20:43
Zobaczyłem!

Połączenie łyżki z dyszlem jest możliwe, ale to ani łyżka, ani dyszel...

Ławy mają inne zadania.
Ziemia lepiej przewodzi jak beton (fundament).

Adam M.

mdziuba
19-03-2014, 20:57
Z tej tabeli wynika ze beton lepiej przewodzi niż glina: http://www.domenergooszczedny.eu/pl/content/16-wspolczynnik_lambda.
Instalując rurę w ławie pozbywam się dodatkowych kosztów kopania a i rura jest równo położona. Alegorii z dyszlem i łyżeczką nie rozumiem :)

adam_mk
19-03-2014, 21:03
To je połącz a potem... zastosuj które...

Chcesz ten fundament raz grzać a raz chłodzić?
Po co?
Nie może być we w miarę stałej temperaturze, jak mu tak najlepiej?

Adam M.

surgi22
19-03-2014, 21:10
Adamie ale może kolega chce tego konia co ciągnie ten wóz karmić kostkami cukru podawanymi na łyżeczce na końcu dyszla :-?

mdziuba
19-03-2014, 21:10
O ile mogę podnieść/obniżyć temperaturę ławy o wymiarach 0,6x0,4m i długości 80 metrów ? O 0,5 stopnia ? Czy dla betonu to jest jakaś różnica ? Takie ułożenie rur wychodzi najtaniej na etapie budowy i chciałbym poznać merytoryczne za/przeciw. Argument że betonowi jest lepiej do mnie nie przemawia :)

Liwko
19-03-2014, 21:14
O ile mogę podnieść/obniżyć temperaturę ławy o wymiarach 0,6x0,4m i długości 80 metrów ? O 0,5 stopnia ? Czy dla betonu to jest jakaś różnica ? Takie ułożenie rur wychodzi najtaniej na etapie budowy i chciałbym poznać merytoryczne za/przeciw. Argument że betonowi jest lepiej do mnie nie przemawia :)

Beton akumuluje energię i powoli ją oddaje. To powinno ci wystarczyć.

vega1
19-03-2014, 21:26
Myślałem o rurce 32mm. Z punktu wytrzymałościowego nie powinno mieć to wpływu na ławę ale oczywiście przedyskutuję to z kierownikiem budowy. Wilgotność ławy jest taka sama jak wilgotność gruntu wiec przewodność powinna być taka sama.beton nie obklei rury tak jak ziemia. A z czasem ten "styk" czyli łączenie beton-rura będzie coraz słabsze. A grunt to grunt. Będzie oblepiał z czasem coraz lepiej.
Dla mnie ten pomysł z rurą w betonie to pomyłka.

mdziuba
19-03-2014, 21:32
Beton akumuluje energię i powoli ją oddaje. To powinno ci wystarczyć.
To samo mógłbym powiedzieć o ziemi.

grzeniu666
19-03-2014, 21:32
@mdziuba, a nie możesz ułożyć tych rur choć obok tych ław (ale w ziemi)?

mdziuba
19-03-2014, 21:36
beton nie obklei rury tak jak ziemia. A z czasem ten "styk" czyli łączenie beton-rura będzie coraz słabsze. A grunt to grunt. Będzie oblepiał z czasem coraz lepiej.
Dla mnie ten pomysł z rurą w betonie to pomyłka.
To już ciekawszy argument. Ale ostatnio jak odkopywałem słupki ogrodzeniowe to odbicie betonu od słupka wcale nie było takie proste. Ogrodzenie było robione w 1972 roku. Beton mieszany ręcznie przez mojego ojca, betoniarka wtedy to był luksus a i na nadmiar cementu nie narzekano.

o_c
19-03-2014, 21:36
Skoro taka sama, to gdzie tu jakieś plusy dodatnie?

mdziuba
19-03-2014, 21:37
@mdziuba, a nie możesz ułożyć tych rur choć obok tych ław (ale w ziemi)?
I dokładnie tak chce zrobić. Jedną pętle w ławach a jedna w rogu wykopu jak najdalej od ławy. Położenie rur zajmie mi godzinę bez dodatkowych kosztów.

adam_mk
19-03-2014, 21:45
Zrób, opisz, poczytamy co wyszło - będziemy gromadzić wiedzę, bo tej nigdy za wiele.

Ostrych przeciwwskazań nie widzę.
Powinno zadziałać.

Masz tego fundamentu 200mb?

Adam M.

mdziuba
19-03-2014, 21:49
Masz tego fundamentu 200mb?


Projekt Marcel G2 z Archipelagu. Jedna pętla będzie miała około 100 m.

Liwko
19-03-2014, 21:58
To samo mógłbym powiedzieć o ziemi.

Zagrzej kilogram ziemi i kilo betonu do np. 50 stopni i zaobserwuj co ci szybciej wystygnie.
Szybciutko zimą zamrozisz te fundamenty i będzie dooopa z zysków, a latem na odwrót.

mdziuba
19-03-2014, 22:05
Zagrzej kilogram ziemi i kilo betonu do np. 50 stopni i zaobserwuj co ci szybciej wystygnie.
Szybciutko zimą zamrozisz te fundamenty i będzie dooopa z zysków, a latem na odwrót.
Zagrzej kilogram czyli ciepło właściwe: www.pg.gda.pl/~krogu/Wspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf. Parametry gliny i betonu sa prawie identyczne.

Liwko
19-03-2014, 22:14
Zagrzej kilogram czyli ciepło właściwe: www.pg.gda.pl/~krogu/Wspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pg.gda.pl%2F~k rogu%2FWspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf). Parametry gliny i betonu sa prawie identyczne.

Oczywiście, suchej gliny tak bo z czego się garnki lepi? :D
Najlepiej energię przeniesie ci woda, a w fundamencie raczej nie chciał byś jej uświadczyć :)

vega1
19-03-2014, 22:14
ciekawe, jak zachowa się zamarzająca i odmarzająca ława. Beton ma swoją rozszerzalność cieplną. Na ławie stoi dom. Ja nie wiem, po co komu takie kombinacje. Jaki argument? Jest jakiś?

surgi22
19-03-2014, 22:19
Pęd do poznania . OK rób w ławie fundamentowej - twój dom twoje ryzyko - jak zagra masz Nobla , jak nie w najgorszym razie siądzie domek .

mdziuba
19-03-2014, 22:39
Jeżeli ktoś myśli że przy pomocy wymiennika o mocy maksymalnej 4 kW zamrozi około 20 m3 betonu nie odizolowanego od gruntu, posadzonego poniżej poziomu przemarzanie to jest dużym optymistą. Ława (a nie cały fundament) nie jest odizolowana i może ciągnąć wilgoć. Woda betonowi nie przeszkadza. Proces zamarzania/odmrażania już tak. Jaka korzyść z takiego umieszczenia: Bez kosztowo mogę włożyć w wykop pod ławy dwie pętle do GGWC :)

Liwko
19-03-2014, 22:42
Jeżeli ktoś myśli że przy pomocy wymiennika o mocy maksymalnej 4 kW zamrozi około 20 m3 betonu nie odizolowanego od gruntu, posadzonego poniżej poziomu przemarzanie to jest dużym optymistą. Ława (a nie cały fundament) nie jest odizolowana i może ciągnąć wilgoć. Woda betonowi nie przeszkadza. Proces zamarzania/odmrażania już tak. Jaka korzyść z takiego umieszczenia: Bez kosztowo mogę włożyć w wykop pod ławy dwie pętle do GGWC :)

W takim razie z niecierpliwością czekamy na efekty :)

surgi22
19-03-2014, 22:43
Rób i opisz wyniki.

vega1
19-03-2014, 22:44
świetnie. W takim razie masz zielone światło. Już nikt Cię nie przekona...

mdziuba
19-03-2014, 22:55
świetnie. W takim razie masz zielone światło. Już nikt Cię nie przekona...
Zaraz zostanę okrzyknięty drugim TB:)
Zanim cokolwiek zrobię chce poznać wady i zalety. Zalety znam, wady chciałbym usłyszeć od szanownych użytkowników forum. Ale nie na zasadzie wydaje mi się tylko konkretnych faktów. Jeżeli pomysł nie ma większych wad to może być to dobra wskazówka dla osób budujących jak zmieścić dwie pętle beż dodatkowych kosztów.

Zagii
20-03-2014, 07:41
Witajcie ja mam inną zagadkę jak podkopanie ławy 4 rurami fi25+20mm otuliny wpływa na jej stabilność i nośność.
Ktoś to wyliczał?
Być może lepiej jest zrobić przepusty w ścianie budynku niż podkopywać ławy..?

Co do pomysłu z rurkami zatopionymi w ławie ja bym się obawiał ingerencji w najważniejszy element domu. W moim projekcie nawet jest grubym drukiem napisane by nie przebijać się przez ławy...

Zdanek
29-04-2014, 12:18
Witam wszystkich miłośników GWC glikolowego. Planuję taki u siebie. Chciałbym samodzielnie wykonać ułożenie rury a podłączenie tego do wentylacji mechanicznej i wykonanie samej wentylacji z rekuperatorem zlecić firmie.

Proszę o namiary na sprawdzoną firmę przy takim zadaniu. Najchętniej niech się wypowiedzą Ci co mają glikolowca i podadzą jaka firma się u nich sprawdziła.

DrKubus
29-04-2014, 13:39
Czy mając wody gruntowe na poziomie około 1,3m, niżej glina.
Fotka z sobotniego badania gruntu:
249042
Wystarczy dać jedną pętlę PE 25 z krążka 150m?
Czy może rura do nawadniania taka jak w linku poniżej byłaby odpowiednia?
http://allegro.pl/rura-pe-do-nawadnianie-fi-25mm-w-wa-i4058729083.html
Ogólnie chciałbym wykonać jedna pętlę, żeby nie kombinować z trójnikami i położyć je w jednym szerszym wykopie, który będę robił przy okazji pod wlz.
Dom około 400m3 kubatury do wentylowania.

Nie znalazłem odpowiedzi, a temat równiez mnie interesuje, dla 400m3 do wymiany, ile i jakiej rurki zakopać w "mokrym piasku"?

adam_mk
30-04-2014, 06:36
Słabo szukałeś...
:lol:

Chcecie to spieprzyć czy zrobić DOBRZE?

OPORY przepływu płynów (ze względu na ich lepkość) rosną ostro wraz z prędkością strugi, co tajemnicą nie jest!
DLATEGO optymalne jest ułożenie pętli GGWC w dwóch RÓWNOLEGLE POŁĄCZONYCH odcinkach po około 100mb.
Prędkość strugi (i moc koniecznej pompy) maleje a powierzchnia wymiany rośnie.
Mocy takiego pieca ziemnego starczy, bo w suchawym piasku oferuje on ze 20W/1mb a w glinie ze 35W/1mb.
Na początkach lub końcach pętli daje się po zaworku dla łatwiejszego odpowietrzenia i uruchomienia układu.
Rurki pętli fi 25 a zbiorcza fi 32.
Glikolu darmo nie dają!

Adam M.

DrKubus
30-04-2014, 07:03
Słabo szukałeś...
:lol:

Chcecie to spieprzyć czy zrobić DOBRZE?

OPORY przepływu płynów (ze względu na ich lepkość) rosną ostro wraz z prędkością strugi, co tajemnicą nie jest!
DLATEGO optymalne jest ułożenie pętli GGWC w dwóch RÓWNOLEGLE POŁĄCZONYCH odcinkach po około 100mb.
Prędkość strugi (i moc koniecznej pompy) maleje a powierzchnia wymiany rośnie.
Mocy takiego pieca ziemnego starczy, bo w suchawym piasku oferuje on ze 20W/1mb a w glinie ze 35W/1mb.
Na początkach lub końcach pętli daje się po zaworku dla łatwiejszego odpowietrzenia i uruchomienia układu.
Rurki pętli fi 25 a zbiorcza fi 32.
Glikolu darmo nie dają!

Adam M.

Wielkie dzięki za informację, czy mając 4 metrowy wykop (wymiana gruntu) o wym. 12*17 m, woda gruntowa na 1m, pętlę zakopywać obok siebie (200m2 mokrego piachu), czy może 2 warstwowo (np. na 3.5 i 2 m), a może nie kombinować i jedna pod płytą a na drugą ogródek ryc?

jasiek71
30-04-2014, 13:19
Wielkie dzięki za informację, czy mając 4 metrowy wykop (wymiana gruntu) o wym. 12*17 m, woda gruntowa na 1m, pętlę zakopywać obok siebie (200m2 mokrego piachu), czy może 2 warstwowo (np. na 3.5 i 2 m), a może nie kombinować i jedna pod płytą a na drugą ogródek ryc?
rozłóż równomiernie na całej powierzchni wykopu obydwie pętle i tyle ...:yes:
( tak swoją drogą to ile osób musi ci to samo potwierdzić abyś się zastosował ...??? )
oczywiście zawsze możesz zrobić wedle swojego "widzimisię" ...:rolleyes:

DrKubus
30-04-2014, 13:22
rozłóż równomiernie na całej powierzchni wykopu obydwie pętle i tyle ...:yes:
( tak swoją drogą to ile osób musi ci to samo potwierdzić abyś się zastosował ...??? )
oczywiście zawsze możesz zrobić wedle swojego "widzimisię" ...:rolleyes:

Mam 3 skrajne odpowiedzi, więc czekam aż któraś się powtórzy:)

jasiek71
30-04-2014, 13:26
Mam 3 skrajne odpowiedzi,

znając życie każda z nich jest poprawna ...;)

adam_mk
30-04-2014, 16:09
Gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania... wiadomo...
:lol:

Rura w gruncie "sięga" po ciepło tak na 50cm w każdą stronę.
Zbadane i zmierzone nie jeden raz...
DLATEGO w dowolnej płaszczyźnie układa się rury co metr.
No i trzeba pamiętać, że głębiej to lepiej.

Adam M.

surgi22
01-05-2014, 10:12
Witam wszystkich miłośników GWC glikolowego. Planuję taki u siebie. Chciałbym samodzielnie wykonać ułożenie rury a podłączenie tego do wentylacji mechanicznej i wykonanie samej wentylacji z rekuperatorem zlecić firmie.

Proszę o namiary na sprawdzoną firmę przy takim zadaniu. Najchętniej niech się wypowiedzą Ci co mają glikolowca i podadzą jaka firma się u nich sprawdziła.

Każdy dobry hydraulik Ci to zrobi, po co Ci firma??

verano
04-05-2014, 10:17
Witam mam pytanie jakom nagrzewnice użyć dwu czy czerto rzędowej (http://domwent.pl/pl/p/Wodna-Nagrzewnica-Kanalowa-NKV-160-4/1163) . Oto opis instalacji rekuperator Brink Renovent 400 Excellent , rura do ggwc zakopana półtora metra pod ziemiom w jednej petli 150 metrów, grunt gliniasty.

Zdanek
06-05-2014, 11:43
Mam kolejny pytanie do osób które mają wentylację mechaniczną. Ile ciepła rocznie traci przeciętny dom przez wentylację ? Ile to kWh ? 1000 kWh ?
Zastanawiam się nad sensem montażu GGWC i rekuperatora i nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji.

DrKubus
06-05-2014, 11:58
Mam kolejny pytanie do osób które mają wentylację mechaniczną. Ile ciepła rocznie traci przeciętny dom przez wentylację ? Ile to kWh ? 1000 kWh ?
Zastanawiam się nad sensem montażu GGWC i rekuperatora i nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji.

Wczoraj to liczyłem, przy moim domku (opis w stopce), przy reku o sprawnosci 85%, wymiana 1/h, straty ciepła to 3MWh/rocznie, przy GGWC o sprawności 60% (nie wiem czy osiągalne), straty wynoszą 1,9MWh/rocznie, czyli teoretycznie 1,1 MWh/rocznie, bo dochodzi większe zużycie prądu na pompkę do GGWC i wiatraki.

Reasumując GGWC raczej nie przyniesie specjalnych oszczędności, ale zapobiegnie zamarzaniu reku i zmniejszy przegrzewanie pomieszczeń latem.

Z ciekawostek, zmieniłem parametr na wentylacje grawitacyjną i dostałem stratę 7,7 MWh/rok :)

KWOZ
07-05-2014, 11:58
Proszę o odpowiedź,

Przeczytałem cały wątek i pojawia się pytanie dotyczące prędkości przepływu glikolu przez wymiennik.
Rozumiem, że jest wartość minimalna przepływu, dla której wymiana ciepła pomiędzy cieczą a strugą powietrza na wymienniku będzie maksymalna.
Czy jest sens sterowania prędkością przepływu glikolu w zależności od prędkości strugi i jakie zależności tym rządzą?
Czy prawdą jest, że przepływ glikolu przez wymiennik powinien być dobrany tak aby temperatura powrotu nie różniła się znaczenie od zasilania?

adam_mk
07-05-2014, 13:18
Sens i jest i go nie ma...
Wszystko zależy od tego - co budujesz.
Jak ma być optymalizowane pod użytkownika - nie regulowałbym inaczej jak biegami pompy.
Jak ma być optymalizowane pod ekonomię procesu - wstawiłbym tam procka, napisał program, oczujnikował całość i dał "inteligentną" pompę za jakie 2,5kzł, Pół roku roboty, ale nie weźmie nawet 0,001 W więcej niż musi...

Tylko po co?

Przepływem strumienia ciepła rządzi gradient, różnica temperatur.
Trzeba dbać, aby była jak największa przy jak najmniejszej mocy pompy.
Włączyć, zmierzyć, zostawić na optymalnym biegu.
Normalnie - pierwszym, w mrozy czasem drugim.
No, jak kto fatalnie całości nie spier...

Adam M.

DrKubus
23-05-2014, 14:23
Chciałem zamówić rurki ale fi25 niebieska jest w kilku konfiguracjach, czy PE HD fi 25/2,0 za 1,67zł/mb to dobry wybór?

Arturo72
23-05-2014, 14:33
Chciałem zamówić rurki ale fi25 niebieska jest w kilku konfiguracjach, czy PE HD fi 25/2,0 za 1,67zł/mb to dobry wybór?
Jakieś sensowne wyjaśnienie dla GGWC przy rekuperatorze ?

DrKubus
23-05-2014, 14:48
Jakieś sensowne wyjaśnienie dla GGWC przy rekuperatorze ?

Może fakt ze łatwiej ogrzać powietrze o temp +2 niż -20, a przy okazji reku nie musi mieć grzałki. Poza tym ciut chłodniej będzie latem :)

jasiek71
23-05-2014, 21:24
Jakieś sensowne wyjaśnienie dla GGWC przy rekuperatorze ?

dla GGWC nie ma sensownego ...:no:

DrKubus
23-05-2014, 21:32
dla GGWC nie ma sensownego ...:no:

Ty tak na poważnie? Bo ja tu właśnie porady o rurki szukam, a Ty z takim tekstem? Przy okazji zerknij proszę na mój poprzedni post i daj znać czy dobrze wybieram?

To kiedy warto GGWC robić?

Brek1982
05-06-2014, 10:59
Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc

jasiek71
05-06-2014, 21:27
Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc
co byś nie wsadził to i tak działa tak samo ...
ogólnie GGWC to g... warte ...:cool:

adam_mk
05-06-2014, 21:52
Tak jak pompa ciepła, kocioł na ekogroszek i wszystkie Twoje wynalazki - w pewnych szczególnych przypadkach!
:lol:

Adam M.

adam_mk
05-06-2014, 21:55
szczotka jest g... warta!

Ta do zębów - jak masz szorowanie podłogi...
Ta do podłogi - jak masz szorowanie zębów...

Szczotka jest g... warta...
:lol:

Adam M.

jasiek71
05-06-2014, 22:01
Tak jak pompa ciepła, kocioł na ekogroszek i wszystkie Twoje wynalazki - w pewnych szczególnych przypadkach!
:lol:

Adam M.
uzasadnij sens ekonomiczny GGWC...:yes:

adam_mk
05-06-2014, 22:18
Wentylacja mechaniczna BEZ odzysku.
TANI nośnik ciepła.
GGWC ma sporo sensu.

Adam M.

jasiek71
05-06-2014, 22:38
Wentylacja mechaniczna BEZ odzysku.
TANI nośnik ciepła.
GGWC ma sporo sensu.

Adam M.
taaa...
robić dla samego robienia ...;)

a najlepszym argumentem jest ta WM bez odzysku ...:cool:
zamiast założyć sobie najprostszy rekuperator to robimy sobie GGWC za kilka razy większą kasę a efekt końcowy i tak będzie nędzny ...
no ale jak by nie patrzeć wizualnie to taki GGWC wygląda imponująco, te rury, ta wielka chłodnica, pompka, instalacja...
szkoda że tylko wygląda ...:bash:

Arturo72
05-06-2014, 22:47
Wentylacja mechaniczna BEZ odzysku.

Wskaż mi w tym temacie kogoś kto posiada ggwc bez reku,ba ile osób na forum posiada ggwc bez reku.
Za to ile osób posiada ggwc z reku ? W jakim celu tam weszło ggwc ?

DrKubus
06-06-2014, 00:09
Ostatnia szansa żebym zakopał rurki, więc chętnie przyłącze się do prośby Jaśka...

Ostatnio mam mętlik, ale czy rzeczywiście uzyskam bilans dodatni przy korzystaniu z GGWC jako wsparcie rekuperatora, w stosunku do strat energii na pompie i przy stratach energii na wymienniku?

Brek1982
08-06-2014, 09:13
Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc

Ponawiam Pytanie Jasiek z całym szacunkiem do Ciebie Ja się nie pytam o sens GGWC Jestem na takie rozwiązanie zdecydowany.
Mistrzu Joda przeczytałem cały ten wątek i wiem, że Ty nagrzewnice chłodnice swojego czasu kupowałeś w Juwencie. Był bym wdzięczny jak byś wytłumaczył mi o co z nimi chodzi (nazewnictwo). Rady i wyjaśnienia reszty forumowiczów również mile widziane. Pozdrawiam.

jasiek71
08-06-2014, 10:58
Ponawiam Pytanie Jasiek z całym szacunkiem do Ciebie Ja się nie pytam o sens GGWC Jestem na takie rozwiązanie zdecydowany.
Mistrzu Joda przeczytałem cały ten wątek i wiem, że Ty nagrzewnice chłodnice swojego czasu kupowałeś w Juwencie. Był bym wdzięczny jak byś wytłumaczył mi o co z nimi chodzi (nazewnictwo). Rady i wyjaśnienia reszty forumowiczów również mile widziane. Pozdrawiam.
jak jesteś zdecydowany to wsadź jakąkolwiek chłodnicę byle była duża i tyle ...
tak tak wiem parametry ...
w tym przypadku bez większego znaczenia bo temp. czynnika ( glikolu...) jest w tak bardzo ograniczonym przedziale że praktycznie wszystkie większe wymienniki działają tak samo...:)

grzeniu666
08-06-2014, 11:57
@brek, ja również nie jestem biegły w tych parametrach, napiszę co sam zamierzam.

Mam zakopane blisko 200m PE32. Chcę, obok funkcji antyzamrożeniowej dla reku w zimie, aby nieco chłodniej mi wlatywało latem. WM będę miał na customowym napędzie, 2x EBM R3G220, więc wydajność min. 600m3/h raczej bez problemu.

Dla samej zimy, przy GGWC starcza, z tego co tutaj czytałem, nawet 2- lub 4-rzędowe okno NWK 20x40cm. Dla opcji letniej ludzie chyba biorą minimum CWK 4R 40x40. Ja osobiście skłaniam się do 6R (ew. nawet 8R) 50x50, trochę na czuja. Mam kubaturę (wew.) około 620m3.

PS. Nie wiem dlaczego, ale w standardowej ofercie Promontu, nagrzewnice mają mniej rzędów nić chłodnice.

adam_mk
09-06-2014, 11:28
Jasiek i Arturo chwalą tylko to, co sami mają...
:lol:
Dobre, lepsze, MOJE!
:lol:

Można wstawić rekuperator z najwyższej półki.
Wtedy cieszymy się gigantycznym odzyskiem, wielką sprawnością...
Smuci nas niemały koszt i to, ze w mrozy te kilkukilowatowe grzały jednak startują.

Można zrobić wentylację mechaniczną BEZ rekuperatora, za to z GWC (lub nawet GGWC).
Powietrze jest termoizolatorem. Małe ilości powietrza nie umieją przenieść dużych ilości ciepła (strat).
Jak nośnik ciepła jest tani to rachunek ekonomiczny pokazuje najlepsze rozwiązanie.

Te nagrzewnice....
Problem zwykle rozwiązywany NOGAMI!!!
jasiek - bredzisz jak na mękach - w tej sprawie!

Aby ogrzać dużą ilość m3 izolatora (powietrza) potrzebujemy i sporej powierzchni styku tego izolatora z czynnikiem grzewczym/chłodzącym i sporego czasu wymiany i możliwie dużego gradientu temperatur.
Co to oznacza?
Bardzo dużo bardzo gęstych lamelek o sporej powierzchni (układ wielorzędowy) oraz sporego "okna" (spowolnienie strugi) a także połączenia rurek szeregowo-równoległego (ten gradient).
DLATEGO chłodnica samochodowa się nie nadaje...
Ona się urodziła do zupełnie innego zakresu temperatur pracy!

Parametry takiego wymiennika się LICZY!
No, liczą ci, co umieją - wytwórcy.
Nie są to prościutkie przeliczenia...
Ale...
RAZ zrobione pozwalają w ciemno powielać urządzenie.
Juwent dla mnie to POLICZYŁ!
Z tego co widzę/wiem, inni robią po prostu "podobne".

Adam M.

Arturo72
09-06-2014, 11:43
Jasiek i Arturo chwalą tylko to, co sami mają...
:lol:
Dobre, lepsze, MOJE
Adam M.
Pomimo,że mam GWC rurowy za parę zł(500zł) z całkiem przyzwoitymi osiagami bo 6,2 przy -16 i 17 przy ponad 30 uważam,że jakikolwiek GWC przy rekuperatorze nie ma sensu tym bardziej drogi glikolowy czy zwirowy.

Ile ta kilkusetwatowa grzala polknie prądu ? Aż tyle,żeby była zasadność inwestowania kilku tys.zł ?
Sądzę,że nawet przez 100 lat nie polknie równowartości ggwc...

Przy braku rekuperatora lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wg mnie rurowy.

adam_mk
09-06-2014, 12:10
No...
Szczególnie w glinie z wysokim poziomem wody pod trawnikiem!
Prąd do pompy przesączy Cię zabije! Kosztem.

NIE WSZĘDZIE sprawdzi się to samo urządzenie!!!

Adam M.

Brek1982
09-06-2014, 13:54
Grzeniu 666 dzięki za konkretną odpowiedź Możesz mi jeszcze napisać jakiej firmy chlodnice/nagrzewnice planujesz zakupić Rozumiem, że będziesz robił WM bez rekuperatora

grzeniu666
09-06-2014, 14:03
Grzeniu 666 dzięki za konkretną odpowiedź Możesz mi jeszcze napisać jakiej firmy chlodnice/nagrzewnice planujesz zakupić Rozumiem, że będziesz robił WM bez rekuperatora

Nie mam pewności co do firmy. Spoglądam na Promonta bo mają jakiś tam katalog typowych (?) modeli, coś z tego próbuję czytać. Będę miał WM z odzyskiem (reku), sam sobię składam.

jasiek71
10-06-2014, 07:04
Te nagrzewnice....
Problem zwykle rozwiązywany NOGAMI!!!
jasiek - bredzisz jak na mękach - w tej sprawie!


DLATEGO chłodnica samochodowa się nie nadaje...
Ona się urodziła do zupełnie innego zakresu temperatur pracy!


a sprawdzałeś ...???
duża samochodowa działa dokładnie tak samo jak każda jedna "dedykowana"...
to raczej ty bredzisz jak w mękach ...:yes:

herakles
10-06-2014, 10:19
Czy aby chłodnica samochodowa nie jest amelimeniowa?

adam_mk
11-06-2014, 10:47
Sprawdzałem...
Nie każda jest z alu.
Cupalowe też są.

Adam M.

herakles
11-06-2014, 11:41
Oczywiście, że tak, w żuku była miedziana. Ale większość chyba jednak z alu.

adam_mk
11-06-2014, 12:27
I wszystkie się nadają!
Do odpowiedniego autka - każda...

Adam M.

Mr_Mabram
11-06-2014, 18:34
Witam

Chciałbym zrobić sobie GGWC i mam pytanie do was. Mam studnię do deszczówki jakieś 3 metry głęboka i wody w niej non stop jakieś 2m3. Od studni roachodzi się drenaż po działce. Co myślicie aby utopić wymiennik zrobiony ładnie z rur w takiej studni?
Nie liczę na jakiś super zyski ale czy byłoby warte spróbować. Przeraża mnie trochę rozkopywanie działki :(.
Kwestia tego czy byłoby to w miarę wydajne energetycznie źródło żeby korzystać z tego latem i zimą.
Wydaje mi się że ciepełko-chłodek i tak rozejdzie się trochę po ziemii w koło studni również.
Wodę mam darmowa to mógłbym od czasu do czasu dopuścić trochę :D

Pozdrawiam

adam_mk
11-06-2014, 20:37
Mamy Ci zrobić bilans ciepła i ekspertyzę bio tego zbiornika?

Adam M.

Mr_Mabram
11-06-2014, 20:54
Tego nie oczekuje :D, ale po dłuższym zastanowieniu stwierdzam że pewnie bym te 2m3 wody dosyć szybko zagrzał w upalne dni.
To rozwiązanie coś na zasadzie powietrzno-wodnego kolektora słonecznego by było :D

adam_mk
11-06-2014, 21:10
:lol:
Proste pytanie - a jak pomogło!
:lol:
2m3 to trochę mało, faktycznie.

Adam M.

byry007
11-06-2014, 22:13
Witam jakie macie temp na swoich ggwc po tych upałach ?

St@nley
07-07-2014, 09:09
Czy można wprowadzić po 2 rury w jednym przepuście tj. dwa zasilania i w osobnym 2 powroty, żeby uniknąć kłopotliwego odizolowywania ich od siebie?
Czy 1,4m nie będzie za płytko na zakopanie rur, jeżeli już na 1,2m podciąga woda i zalewa wykop?

BooM80
21-07-2014, 16:50
Jakiś czas temu zdecydowałem się się na GGWC, jednak po przeczytaniu całego wątku o GGWC "tymi ręcami" oraz wybiórczo wątku o "zmieszczeniu jamnika" zacząłem się zastanawiać czy to rzeczywiście jest dobry wybór.
Na działce mam glinę (twardoplastyczną) do głębokości ok. 1,5-1,6 m, następnie piasek pylasty (na pograniczu pyłu, też twardoplastyczny) i od głębokości 2,6-2,9 m znowu glina. Geolog stwierdził, że do głębokości 5,0 m nie stwierdzono wód gruntowych jednak po długotrwałych opadach w może okresowo występować woda gruntowa. Poniżej załączam wyniki badania geotechnicznego gruntu oraz wnioski geologa. Odwierty mniej więcej po przekątnej działki o kształcie zbliżonym do kwadratu.

270984
270985
270986
270987
270988

Proszę o pomoc w dwóch kwestiach:
1) Czy jest sens robić GGWC (może lepiej jakiś rurowiec ?), a jeśli tak to na jakiej głębokości zakopać rury ? Czy w pierwszej warstwie gliny, czy głębiej (problemem jest warstwa piasku pylastego) ?
2) Chcę poprowadzić dwie pętle po ok. 75-100 m, fi 25 mm. Czy jest sens umieszczać jedną pętlę pod podbudową fundamentu ? Fundament to izolowana płyta fundamentowa (10 cm XPS pod płytą i 10 cm EPS nad płytą), grubość podbudowy ok. 40-50 cm, więc dosyć płytko.

songoku_xxx
28-08-2014, 13:21
Cześć,

Chciałem się pochwalić :)
Był u mnie AdamMK i we wtorek (raczej poniedziałek w nocy) została skończona bydowa wentylacji mechanicznej(90% brakuje jeszcze czerpni i wyrzutni) oraz GGWC :)
W najbliższym czasie zrobię zdjęcia i się bardziej pochwalę :D

Pytania, które mam na dziś:

1. Szukam i szukam termometra jakiegoś przepywowego (chciałbym założyć na powrocie i wejściu "w ziemię" aby móc sprawdzać jak działa). W necie znajduję tylko termometry o zakresie temperatur 0-120; 0-60 itp. ( http://www.kreocen.pl/img/z/0/p/758111/1/FERRO-Zlaczka-do-wylotow-z-rozdzielczy-z-termometrem-657050.jpg )
To zdecydowanie za dużo. Czy ktoś mógłby mnie poratować jakimś linkiem do czegoś z mniejszą skalą? A może jakiś elektroniczny? Sa oczywiście przylgowe elektroniczne, ale nie wiem czy toto nie będzie przekłamywało...

2. Szukałem tez rotametrów pomiarowych (jedna pętla jest trochę dłuższa i chciałbym ustabilizować przepływy).
Czy coś takiego może być? http://allegro.pl/przeplywomierz-rotametr-do-rozdzielacza-1-4-l-min-i4532620651.html
Są 2 wersje 1-4l/min i 0,5-2,4 l/min. Którą wybrać? Nie mam pojęcia jak tam szybko glikol krąży... :/

imrahil
29-08-2014, 20:13
...

Nie pomogę, ale czy możesz napisać coś więcej o GWC? Jaki to dom (powierzchnia i izolacja), jaka nagrzewnica, jakiej długości i ile pętli? Zastanawiam się ciągle nad rodzajem GWC jaki u siebie zastosować, glikolowy wydaje się najbardziej odporny na błędy.

innabajka
01-09-2014, 21:49
witam,

zamierzam wykonać glikolowca do centrali o wydajności 550m3
grunt mam podmokły glina (dość mokra cały rok) pod warstwą gliny znajdują się złoża piachu/żwiru z dużą ilością wody , wiec grunt raczej właściwy na taką instalację :)
założenia dla GGWC są nastepujące:

- temperatura czynnika na wejściu +8C*
- temperatura czynnika na wyjściu około 0*
- temperatura wejścia powietrza -20* (zima)
- temperatura wejścia powietrza +30* (LATO)
- temperatura wyjścia powietrza +1 +2C* (zimą)
- maksymalny przepływ powietrza max 550m3/h (dla takiej wartości obliczono chłodnice do GGWC)

Z założeń dobrano chłodnicę o następujących parametrach:
- wielkość części roboczej chłodnicy 512x500
- liczba rzędów 10
- liczba obiegów 8

Z obliczeń wyszło że dla warunków zimowych (-20) moc całkowita wyniesie 4,91kW natomiast dla warunków letnich (+30) moc uzyskana to 7,34 kW (uzyskane wartością są czysto teoretyczne)
Jaki jest realny uzysk energetyczny GGWC. Czy powyższe założenia dalece odbiegają od rzeczywistości?

Jaka powinna być długość glikolowca ułożonego w ziemi z założeniem że układamy go w spirali.
Planowałem dać dwie oddzielne pętle po 150m

Proszę o pomoc w tej sprawie ponieważ chciałbym zamawiać chłodnicę.

grzeniu666
01-09-2014, 23:00
@innabajka, napisz co to za chłodnica (m.in. jaka cena, opór dla centrali, itp)?

Na moje oko - obawiam się mocno czy 550m3 jest w stanie dostarczyć taką ilość energii.
"Opcją zimową" to bym się wcale nie przejmował, bo ma znacznie mniejsze wymagania niż "letnia" (więc jak dobierasz całość również na lato, to zimę zabezpieczysz na 200%). Tak sądzę, ale ja się nie znam...

innabajka
02-09-2014, 19:32
@innabajka, napisz co to za chłodnica (m.in. jaka cena, opór dla centrali, itp)?

Na moje oko - obawiam się mocno czy 550m3 jest w stanie dostarczyć taką ilość energii.
"Opcją zimową" to bym się wcale nie przejmował, bo ma znacznie mniejsze wymagania niż "letnia" (więc jak dobierasz całość również na lato, to zimę zabezpieczysz na 200%). Tak sądzę, ale ja się nie znam...

Jest to chłodnica aluminiowa w obudowie z tacą ociekową i kanałami przyłączeniowymi fi200.
Cena kompletnej chłodnicy wynosi 2460brutto
Opór powietrza przy założeniach letnich to 22Pa, przy warunkach zimowych 18Pa.
Pojemność czynnika chłodniczego 10,3 litra

Kubatura budynku to jakie 450m3, jaką wymianę należny zapewnić aby powietrze było cały czas świeże? Czy 200-300m3 zima wystarczy aby spełnić ten warunek?

Latem zapewne będzie chodziła na pełnej wydajności. Ale to dopiero przyszłość.
Ile metrów rury fi32 należny ułożyć aby działało to bez żadnych problemów?

grzeniu666
02-09-2014, 20:03
@innabajka, wydatek zimą (latem też) jest bardziej zależny od liczby mieszkańców (i ich czasu pobytu w domu) niż od kubatury, 200 powinno być całkiem OK, dostosujesz w realu najlepiej do wilgotności. O tym już napisano na forum wiele, np. tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!
Tutaj masz tabele dla chłodnic promontu, 400 i 500 (okno):
http://promont-swiebodzice.pl/tinymce/plugins/filemanager/files/cwk/CWK%20400x400.pdf
http://promont-swiebodzice.pl/tinymce/plugins/filemanager/files/cwk/CWK%20500x500.pdf
zerknij jakie wydatki zaproponowano dla tych chłodnic, Ty palnujesz chyba jeszcze większą.

Policz ile energii jesteś w stanie uzyskać z powietrza, bo mi się zdaje że taki potwór jak planujesz jest mocno przeszacowany.

Napiszę Ci jak ja u siebie to z grubsza widzę (lato):
- wydatek: 600-700m3/h
- GGWC: 2x100m PE 32
- chłodnica: coś w okolicy Promonta 500/6R (ew. 8R)

Sądzę że albo powinieneś zwiększyć wydatek (ze 2-krotnie) dla tak dużej chłodnicy i dać powioedzmy te 2x150m PE32, albo zmniejszyć chłodnicę i spokojnie starczy 2x100m PE32 (glikol też kosztuje!).

Ale jak pisałem, ja się nie znam, tak sobie gdybam... Najlepiej przejrzyj ten wątek dokłądnie i zobacz jak ludzie konfigurowali swoje zestawy...

songoku_xxx
03-09-2014, 13:14
2x100 PE32 to przesada, wystarczy PE25

Mr_Mabram
03-09-2014, 18:47
2x100 PE32 to przesada, wystarczy PE25

Masz może już coś ciekawego wypatrzone jeśli chodzi o chlodnice-nagrzewnice?
Ja się przymierzam i zbieram oferty.
Może ma ktoś na forum coś sprawdzonego na wydatek powietrza do 800m3 w porze letniej oczywiście :)?

songoku_xxx
03-09-2014, 20:28
ja juz mam założony, o szczegóły zapytaj AdamaMK on mi montował i wszystko ogarniał. Ja nie miałem czasu, żeby sie tym wszystkim zająć. rury tylko sam zakopywałem.

Mr_Mabram
03-09-2014, 21:12
ja juz mam założony, o szczegóły zapytaj AdamaMK on mi montował i wszystko ogarniał. Ja nie miałem czasu, żeby sie tym wszystkim zająć. rury tylko sam zakopywałem.

No dobra postaram się do Niego zagadać na PW ale nie wiem czy będzie się chciał odezwać :) Pewnie ma sporo na głowie.

songoku_xxx
03-09-2014, 21:21
może tak być, jeszcze czeka nas montaż bufora wodnego 1000 L :D

sherif
08-09-2014, 20:23
Witam !

Czy możecie polecić jakieś zakończenie do czerpni GWC ? Czy są jakies ciekawe rozwiązania inne niż nierdzewka (mniej świecące) ?

BTW. Czy jak wlot do GWC dam pod wlotem do reku to nie będzie to błędem ?

nocturnal
30-11-2014, 16:30
Witam wszystkich forumowiczów !!
Jestem tu nowy ,dlatego proszę na wstępie o wyrozumiałość !
Przeczytałem mozolnie prawie 70 str. tego wątku i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Proszę o porady dotyczące mojej "inwestycji"
Latem rozpocząłem budowę domu na 0,5 ha działce z lekki skłonem na płd.Dolna część działki ma wodę gruntową dość wysoko
przez cały rok,środkowa i górna część jest bardziej sucha.
Już w trakcie projektowania wiedziałem,że będę chciał budować GWC,nie mogłem się tylko zdecydować który: rurowy czy glikolowy.
Mając dostęp do niedrogich materiałów,zdecydowałem na etapie prac ziemnych(i "zaprzyjażnioną koparkę) zakopać 150mb rury
PE 32/3,0 z początkiem i końcem w pom. techn.
Również w wyższej części działki(bardziej suchej) zakopaliśmy ok 60mb rury PCV fi 200 o pełnych ściankach w prostym odcinku z wejściami pod
płytę i z ziemi na końcu 2kolana 45 st. dla zmniejszenia oporów.Rura PCV została ułożona z dośćdużym spadkiem od domu i zakończoną studzienką
na skropliny. Rury PE została ułożona w wykopie równolegle w odstępie ok 90 cm,za radą m.in Adama MK z tego forum.
Dom stoi na płycie fund.o grubości 0,5 m pół na pół styrodur i beton,o powierzchni 200 m2.KUbatura wentylacyjna to ok.850 m3.
Proszę o wasze uwagi czy:
Można byłoby korzystać naprzemiennie z obu typów GWC? W celu ewen.regeneracji ?!
EWentualnie czy dałoby się połączyć szeregowo oba wymienniki. MAm na myśli, aby czerpać powietrze z rurowca i wprowadzić je wprost na nagrzewnicę
glikolowca.? Podejrzewam,że opory zasysania będą większe,ale może jakieś bardziej wydajne reku by sobie poradziło ??!!

grzeniu666
30-11-2014, 16:45
@nocturnal, wydajnościowo na zimę sądzę wiele nie zyskasz łącząc rurowego z glikolowym, W zasadzie chodzi o to aby do reku doleciało >0*, a to zapewni każdych z tych GWC osobno. Jeśli masz plan dać pracę tym GWC również latem (obniżanie temp nawiewu), to sądzę że już prędzej (tutaj wymagania względem GWC są większe), pewnie ten rurowy troszkę pomoże. Jako że zainwestowałeś w oba GWC, to może tym rurowym chociaż byś oszczędził na glikolu (który darmo nie jest), bo zimą przez niego do nagrzewnicy doleci "plusowe" powietrze więc (a więc nie ma zgrożenia zamarznięcia). Tak tylko rzucam, ja się nie znam, niech mądrzejsi (AdamMK?) coś napiszą.
PS. Nie wiem czym chcesz grzać, może pomp gruntowa, wtedy może by dla niej częściowo tę nitkę PE wykorzystać?

nocturnal
01-12-2014, 20:24
Witam !
Zależałoby mi aby temp. na wejściu do reku była jak najwyższa a nie tylko >0.Oczywiście latem na odwrót.
Rura PE pomieści ok. 80l glikolu rozrobionego pół na pół z wodą np.przefiltrowaną deszczówką jako destylowaną.
1 litr koncentratu kosztuje mnie 7 pln ,tak że cały glikol to 280 pln.W kosztach całego GGWC to ok 8-10 % jak sądze z wyliczeń
innych na tym forum. Wydaje mi się, że jest to do przełknięcia.
Dom ma być ogrzewany tylko kominkiem z płaszczem wodnym "tymi ręcami zrobionym".System ten sprawdza mi się od ponad 14 lat
w domu ,w którym obecnie mieszkam.Jeśli ktoś byłby zainteresowany służę informacjami.
Ale wracając do tematu, czy zimą GGWC mógłby mieć przerwy w działaniu powiedzmy 1/2h na 1/2h.
W tym czasie dolny wymiennik by się "regenerował" a reku nie ciągnęło by powietrza z zewnątrz tylko by-pasem rozprowadzałoby po domu
ciepłe powietrze znad kominka dodatkową czerpnią.
Któryś z czytelników Muratora opisał na łamach podobny system.
Co myślicie o takim pomyśle?
Proszę jeszcze o ewentualne odpowiedzi na wcześniejsze pytania, zwłaszcza osoby z dużym doświadczeniem na tym forum !!

PS. Przy obliczaniu pojemności GGWC nie wziąłem pod uwagę nagrzewnicy i połączeń z rurą PE -sorry !

adam_mk
02-12-2014, 20:28
Zajrzyj czasem do tablic matematyczno-fizycznych.
Obejrzyj właściwości wody, powietrza innych (metale, szkło, beton) i porównaj.
Wiele spraw Ci się wyjaśni.
Mniemasz zamiast wiedzieć.
Wielu spraw nie doceniasz.
Wiele przeceniasz.

Adam M.

PliP
05-12-2014, 20:21
Ja rypie przeczytałem 69 stron o GGWC wodnym robionym "tymi ręcami". W sumie gdyby wywalił dyskusje nie na temat, które toczą się czasami po kilka stron to pozostałoby może ze 30 stron fachowej dyskusji. Jako, że czytałem w jakimś celu to pozwoliłem sobie na zrobienie małego podsumowania z waszych wypowiedzi na zasadzie kopiuj-wklej.
ZACZYNIJMY może od tego: Trzeba było na wagary nie łazić, to budowanie byłoby łatwiejsze!
1.Do GGWC potrzebujemy nabyć: Nagrzewnica wodna kanałowa tutaj dyskusja o samej nagrzewnicy http://forum.muratordom.pl/group.php?discussionid=3008&pp=20&page=1&do=discuss
2. http://www.pwpot-promont.com.pl/pl/47/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pwpot-promont.com.pl%2Fpl%2F47%2F)
3. Ci którzy mają z Juwentu będą krytykować Promont i odwrotnie. Juwent przesadza z cenami.
W promoncie można wymusić grubsze rurki, ba a nawet trzeba.
4. W skrócie : dwie rurki fi 25 np. 2x60m dadzą lepszy efekt niż jedna rurka fi 32 o długości np. 60m.
5. Im dłuższy wymiennik tym lepszy efekt (więcej uzyskanego ciepła lub chłodu z gruntu), ale najlepszą efektywność ekonomiczną daje pierwszych kilka metrów.
6. RTSZ6 v 2.2 - mam go do sterowania GWC. Potwierdzam - ma sporo funkcji i z nadmiarem spełnia swoje zadania. Oprócz tego, że jest dwukanałowy (drugi kanał będzie u mnie sterował cyrkulacją CWU), ma też pamięć temperatur max i min, funkcję alarmu (przekroczenie danej temperatury), ustawienie histerezy itp.
7. Przy GWC wystarczy jakiś tani dospel albo cokolwiek innego do 5 tyś zł . Nikol czy Bartosz był by tu lekką przesadą .
8. Centrala powinna mieć prostą konstrukcję, dobre wentylatory i wymiennik przeciwprądowy ( krzyżowy wiele tańszy nie będzie ). Jan-gaz takie konstrukcje robi .
9. Prosty jak budowa cepa, niedrogi i w połączeniu z GWC daje wysoki poziom odzysku ciepła całego systemu, pracuje cały rok i daje nam maksimum komfortu .
10. Fajny sterownik GGWC 11-05-2012 14:13 #982 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=5369630&viewfull=1#post5369630) jasiek71 (http://forum.muratordom.pl/member.php?151554-jasiek71)
11. Dla gruntu gliniastego, zawsze wilgotnego, można przyjąć "uzysk" rzędu 35W/mb zakopanej rury. Dla piasków suchych ze 20W.
12. Glikol sam nie popłynie... Potrzebna pompka. Jak mamy ze 300mb w jednym kawałku to ze 200W. Jak mamy ze 300mb zrównoleglone po 100mb to ze 25W.
AMEN

P.S.
Teraz będę myślał kilka dni. międzyczasie troszkę zapomnę i wtedy zacznę pytać co i jak :P

PliP
05-12-2014, 22:51
To czego brakuje w tym temacie to bardzo dużej ilości zdjęć z waszych realizacji. Kiedyś dawno temu zdjęcia trzeba było ładować na obce serwery i wklejać tutaj. Niestety zdjęcia tamte straciły ważności i ślad po nich zaginął. Dobrym się stało, że obecnie forum muratora ma własny serwer i wszelkiego rodzaju grafika raz załadowana pozostanie raczej do końca działania forum.:wave:

adam_mk
05-12-2014, 23:27
"Dobrym się stało, że obecnie forum muratora ma własny serwer i wszelkiego rodzaju grafika raz załadowana pozostanie raczej do końca działania forum."

O!
Żaby zjadły fotki w "buforze".
Daj adres jak wklejać na muratora.

Adam M.

PliP
06-12-2014, 13:49
"
O!
Żaby zjadły fotki w "buforze".
Daj adres jak wklejać na muratora.

Adam M.

Temat ten był zaśmiecany wiele razy więc i ten kolejny raz raczej nie będzie problemem tym bardziej, że to pyta adam_mk i będzie to zapewne dla dobra przyszłych pokoleń :)
Tak więc zaczynamy- jak wstawić fotkę - zdjęcie- rysunek do wiadomości pisanej na forum muratora.
Podczas pisania nowej wiadomości klikamy tak jak poniżej na rysunku w ikonkę z małym obrazkiem
292885

otwiera nam się okno takie jak poniżej:

292886
Klikamy tak jak pokazuje strzałka w przeglądaj i wyszukujemy plik graficzny na dysku naszego komputera.
Oczywiście możemy wybrać zdjęcie z naszego komputera, ale możemy również dodać zdjęcie z dowolnej strony internetowej.
Do tego celu służą 2 zakładki na górze otwartego okna. Aktualnie otwarta jest "Z komputera", a po prawej stronie widoczna jest "Z url"
Wybieramy zdjęcie i klikamy dodaj. Tym samym zdjęcie zostało już dodane.
Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć w to nasze dodane zdjęcie i ustawić jak ma być wyświetlone na stronie (z prawej, z lewej, po środku) oraz jaka ma być wielkość zdjęcia (małe, średnie, duże). Opcje wyboru są na poniższym zdjęciu.
292887
Klikamy wyślij odpowiedź i załatwione. Nasze zdjęcie razem z wiadomością zostało dodane
Adamie teraz pora na ciebie i dodanie zdjęcia.
Jeżeli będzie problem z dodaniem zdjęcia to założymy nowy temat tak aby tutaj nie mieszać!

PliP
06-12-2014, 14:11
Nawiązując jednak do tematu GGWC i postów których autorzy pytali o opłacalność takiej inwestycji to pokusiłem się o małe wyliczenie.
GGWC to koszt ok. 3500zł. :confused:
Wychodzę z założenia że w ciągu roku będzie tylko albo aż 30 dni o temperaturze na tyle ujemnej, że będzie ona zagrażała zamarznięciu wymiennika w rekuperatorze. Dlatego też mamy założoną elektryczną nagrzewnicę kanałową o mocy 2kW. Nagrzewnicy może nie być i wtedy puszczamy lodowate powietrze bokiem i mamy straty ciepełka a z nawiewów leci nam lodowate powietrze.:wtf:
Wróćmy jednak do wyliczeń 30 dni x 24 godziny = 720 godzin x 2kW = 1440 kW x 0,65zł = 936zł :bash: na dogrzanie powietrza w ciągu miesiąca mrozów.
Można a nawet trzeba gdybać iż nagrzewnica nie będzie chodziła zawsze na pełnych obrotach czyli 2kW. Należy jednak dodać czy w ciągu roku mamy tylko 30 dni siarczystych mrozów. W sumie to tylko sucha matematyka i jakieś założenia muszą być wzięta do wyliczeń.
Wyszło nam, że w ciągu roku nagrzewnica elektryczna zużyje nam 936zł. Wniosek z tego jest taki, że 3500zł zainwestowane w GGWC zwróci nam się w ciągu 3,7 lat. Po tym czasie będą już tylko zyski :) :wave:
Nie należy jednak zapomnieć i aby działało GGWC musi być pompka elektryczna. Z tego co wyczytałem we wcześniejszych postach jest ona o mocy 25W. Skoro 25W to znaczy, że w ciągu doby będzie to 600W czyli 0,6kW x 30 dni = 18kW x 0,65zł - 11,7zł.
Wiemy, że GGWC ma za zadanie podgrzewać powietrze zima i schładzać latem. Wiosną oraz jesienią będzie odpoczywało. Jeżeli do wyliczeń przyjmiemy, że Pompka będzie działała przez 6 miesięcy to koszt obsługi będzie wynosił 70,2zł w skali roku. :lol:

jasiek71
06-12-2014, 18:05
te wyliczenia to się kupy nie trzymają...
jeżeli masz nagrzewnicę wstępną przed rekuperatorem to po kiego przyjmujesz że ona będzie cały czas z tymi np. 2kw działała ...?
wystarczy dać termostat który będzie cały czas tak sterował tą nagrzewnicą aby temp. wlotu na rekuperator nie była niższa od np. 0*...
przy nawiewie 100m3/h i -10* na zewnątrz będzie pobierała ok. 0,33kwh czyli całe g...:)

PliP
06-12-2014, 21:21
... 100m3/h i -10* na zewnątrz będzie pobierała ok. 0,33kwh czyli całe g...:)

0.33 kWh x 24h = 7,92kWh x 30 dni które wcześniej przyjąłem = 238kWh x 0,65zł = 155zł

W takim układzie nasz glikolowiec zwróci się po 20 latach- ale sa jeszcze jego plusy w postaci schładzania latem...

szczukot
06-12-2014, 21:38
Skad wziales 200 W pompke do glikolowca ? JAk to bylo wyliczone ?? Bylo to gdzies wczesniej w postach ?

Fantom

PliP
06-12-2014, 21:53
Ja wziąłem 20Wat we wcześniejszych postach było 20-45W. Dzisiaj są już jednak pompki mega energooszczędne które zużywają kilka Wat. We wcześniejszych postach nie było wyliczeń ile taka pompka pobiera prądu w skali roku dlatego też z racji iż przymierzam się do budowy pokusiłem si o takie wyliczenie. Wcześniej było jednak kilka razy pytane czy to się opłaca- o komforcie się nie dyskutuje :)

PliP
06-12-2014, 22:02
Skad wziales 200 W pompke do glikolowca ?...
Już wiem o które 200W tobie chodzi :/
było o tym pisane na 64 stronie tego wątku. Post Adama-mk numer #1276 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=6411132&viewfull=1#post6411132)

jasiek71
07-12-2014, 10:15
W takim układzie nasz glikolowiec zwróci się po 20 latach- ale sa jeszcze jego plusy w postaci schładzania latem...
aby mieć jakiś pożytek z niego w lecie to trzeba odpowiednio zbudować wentylację, w 95% instalacji "chłodek" zostaje poza domem ...:D

Tomek B..
12-12-2014, 00:24
W ostatnie lato całkiem nieźle glikolowe gwc u mnie działało, ale w końcu się ''przegrzało'' i temperatury dochodziły do 20 stopni. W tej chwili temperatury oscylują w granicach 6 stopni i nie różnią się od temperatur dolnych źródeł ciepła, używanych w typowych układach z pompami ciepła. 1 grudnia podłączyłem pod glikolowe gwc pompę ciepła o mocy 6KW. Do podłączenia 2 układów na jednej nitce kolektora wystarczył jeden zawór zwrotny, umieściłem go wcześniej przy nagrzewnicy gwc. Sterowaniem gruntowego wymiennika ciepła zajmuje się centrala wentylacyjna jan-gaz poprzez sterownik E5. Pompa ciepła grzeje zasobnik c.w.u. + c.o. o łącznej pojemności 400l. Grzałka o mocy 7,5KW jest cały czas na czuwaniu. W dolnej części zasobnika występuje mieszanie wody poprzez pompę obiegową w rozdzielaczu. Na tym samym poziomie znajduje się wężownica o powierzchni wymiany 1,5m2, która jest podłączona do pompy ciepła. System wspomagania ogrzewania działa bardzo dobrze, może nie jest rewelacyjnie jeśli chodzi o sprawnośc układu i trochę wyższe temperatury pracy pompy ciepła, ale działa to naprawdę dobrze. Pompa ciepła pracuje na czynniku R410A, który ma dość dobrą termodynamikę a samo zastosowanie tego czynnika wymaga solidnego układu chłodniczego, ze względu na panujące ciśnienia. Przy 43 st C skraplania, układ pracuje przy ciśnieniu 26 bar a przy 60st C, to już 40 bar. Pompa ciepła skonstruowana jest na pływającej płycie oddzielonej od obudowy.
Miesiące letnie pokażą jak pompa ciepła będzie współpracowała z glikolowym gwc, już samo zapewnienie stabilnej temperatury dolnego źródła powinno być wystarczające do zapewnienia stabilnej temperatury w domu.

grzeniu666
12-12-2014, 21:07
@Tomek, napisz (lub przypomnij) ile rury masz zakopane, jaka średnica, dwie nitki?

Tomek B..
12-12-2014, 21:15
Jedna nitka 32mm, o długości 200m brutto, czynnej długości jakieś 185 metrów.
Nagrzewnica kanałowa Promont 400x400, 6-rzędowa, wykonana z rurek o grubszych ściankach. Taka nagrzewnica spokojnie wystarcza do jan gaz 500.

Brek1982
18-12-2014, 18:33
Mam pytanie odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy. Mam zakopane 2 x 100 metrów fi 25. Docelowo rekuperator Jan Gaz 350. Jaka nagrzewnica/chłodnica powinna być?. Wiem, że okno ok. 40x40 im więcej rzędów tym lepiej. Problem jest w tym, że dla firm Promont i Juwent to za mało informacji. Potrzebują dużo więcej danych, których nie znam typu ile i czego w rurach temperatura pracy czynnika. Zamawial ktoś z was chlodnice, w którejś z w/w firm na potrzebne mi parametry?. Będę wdzięczny za pomoc. Info może być na priw. Pozdrawiam Łukasz

Tomek B..
21-12-2014, 07:10
Mam pytanie odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy. Mam zakopane 2 x 100 metrów fi 25. Docelowo rekuperator Jan Gaz 350. Jaka nagrzewnica/chłodnica powinna być?. Wiem, że okno ok. 40x40 im więcej rzędów tym lepiej. Problem jest w tym, że dla firm Promont i Juwent to za mało informacji. Potrzebują dużo więcej danych, których nie znam typu ile i czego w rurach temperatura pracy czynnika. Zamawial ktoś z was chlodnice, w którejś z w/w firm na potrzebne mi parametry?. Będę wdzięczny za pomoc. Info może być na priw. Pozdrawiam Łukasz

Zacznij od średnicy króćców przyłączeniowych, potem wielkość okna, średnica 40x40 wystarczy i to z bardzo dużym zapasem. Podaj jeszcze akceptowalne dla siebie opory przepływu powietrza oraz liczbę rzędów. O tym jak sprawnie będzie działała ta nagrzewnica w największym stopniu będą decydowały warunki gruntowe wymiennika.

Brek1982
23-12-2014, 10:29
Tomek Dziękuję za zainteresowanie. Króćce powinny być calowe (rura fi 25). Okno powiedzmy, że 40x40, temperatura robocza czynnika około 12 stopni. I dalej zaczynają się schody, nie mam pojęcia jakie powinny być opory przepływu, nie wiem ile powinno być rzędów :-( Warunki gruntowe mam dobre. Rury zakopywałem we wrześniu jak było sucho. Rura zakopana od 1,5 metra do 2. Na 1,5 metra mokro, na dwóch stało się w wodzie. Pozdrawiam Łukasz

Tomek B..
23-12-2014, 10:44
Wystarczy, że podasz im, aby opory przepływu nie przekraczały 40Pa. Wtedy będą mogli określić rozstaw aluminiowych lamelek. Przy takich oporach przepływu, 6 rzędach i oknie 400x400mm, od razu można powiedzieć, iż będzie to wymiennik standardowy. Warto dopłacić i poprosić o zrobienie wymiennika z rurek o grubszych ściankach.
P.S
Dla węża DN25 odpowiednia średnica gotowych złączek to 3/4 cala - 1 cal to DN32. Oczywiście możesz to rozszerzyć na wejściu.

Cerv
08-04-2015, 21:25
Witam mam pytania dotyczące schładzania wody.
Chcę chłodzić w upalne dni 2 max 3 pokoje by się lepiej spało. W tym celu chciał bym wykorzystać istniejącą instalację CO. Zostawić odkręcone grzejniki tylko w tych 2-3 pokojach. Kwestia chłodniej wody. W piwnicy zawsze jest chłodno.
Myślałem by rozstawić kilka kaloryferów (mam kilka starych kaloryferów) w piwnicy, podłączyć do instalacji CO i zamontować pompkę.
Myślałem nawet by zakopać kilka kaloryferów w piwnicy (część piwnicy ma wyłożone kostką). Jednak tam nie ma przepływu wody. Mógł bym rozkopać podwórko i rozłożyć rurkę. jednak 50 m rury to obawiam się czy pompka uciśnie. Kolejna sprawa u mnie jest sama skała. Szpadel można wbić na max 10 cm. Mam też stare szambo.

Gł. chodzi mi o to, że w lecie nie mogę spać przy otwartym oknie. Dlatego chciał bym sobie jakoś ułatwić przeżycie upałów. Nawet kilka stopni będzie zbawienne.
Będę wdzięczny za rady i wyrozumiałość :)

ww.adsk
18-06-2015, 08:01
Witam,
Jak wydajnosc ggwc zalezy od stezenia zastosowanego glikolu propylenowego ?
Warto uzyc glikolu -35st (49%) lub -25 (42%) czy wystarczy -15 (39%) (lub rozcienczony woda -25) ?

Czy ktos stosowal glicerol, ktory ma duzo wyzsze cieplo wlasciwe, ale tez lepkosc - czy nie za duze opory beda w 180mb rury fi25 (jedna petla) ?

Pozdrawiam
Wojtek

Myjk
18-06-2015, 09:00
Zerknij do wątku rwxw, a konkretnie do tego postu na sam dół: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona&p=3856178&viewfull=1#post3856178 -- jest tu trochę info na temat "wypełnienia" i linki do źródeł.

ww.adsk
22-06-2015, 20:11
Dzieki za link do postu :)
Niestety nie ma tam info o uzyciu glicerolu (robionego z gliceryny), za to jest wskazanie na etanol jako duzo tanszy od glikolu i niby nie trujacy dla srodowiska.
Niemniej szukajac wiecej info o etanolu i jego cenach, trafilem na artykul, ktory mnie zszokowal - etanol w temperaturze ok 11C jest juz substancja wybuchowa! Ludzie dyskutuja o kosztach 8x nizszych niz glikolu, czy pompy wodne moga tloczyc etanol, natomiast nikt nie wspomina o realnym niebezpieczenstwie wybuchu naszej instalacji z powodu np. minimalnych nieszczelnosci instalacji, przez ktore wydostana sie opary etanolu i wystarczy iskra z wlaczanej pompy...
Warto poczytac!
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CEEQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.obud.pl%2Finstalacje%2Cart%2C 9279%2C%2Cuwazaj_co_ci_wlewaja_do_dolnego_rodla_cy kl_uwaga_na_bledy_czesc_ii&ei=jFiIVdj4BMWisAGNwoGYBg&usg=AFQjCNEw05GP7QfwmP1SnU2mgr87tjvFIg&sig2=3NTbsMftOYG28zexGuog-w&bvm=bv.96339352,d.bGg&cad=rja

Myjk
22-06-2015, 21:59
Warto jednak zauważyć, że w GWC ląduje wodny roztwór etanolu a nie czysty etanol.

Ciekawe czy to by dało radę ostrzec przed ew. "wybuchowym" wyciekiem:
https://www.maritex.com.pl/pl/czujniki-gazow-figaro-serii-800/FIGTGS823-A00-i-2324-c-21999

adam_mk
23-06-2015, 07:32
Wodny roztwór etanolu nazywają różnie.
Od "żołądkowa gorzka", przez "czysta wyborowa" i "luksusowa" po bardziej wymyślne.
Nie raz trzymałem w domu ten wodny roztwór, i to 40% !!!
Nic nie wybuchło...

Nie wypisujcie głupot...

Adam M.

adam_mk
23-06-2015, 07:38
Zapomniałem!
Miewałem też roztwory 70% pod nazwą "śliwowica paschalna".
Też nie jest wybuchowa.
Była mniam...

Adam M.

rübezahl
23-06-2015, 07:49
Miewałem też roztwory 70% pod nazwą "śliwowica paschalna".
O ten roztwór to jest niebezpieczny - potrafi nieźle sponiewierac i wykasowac częśc bazy danych ;), ale faktycznie mniam

Myjk
25-06-2015, 13:57
Ja w łazience trzymam 96% etanol do wycierania mordy po goleniu. Też jeszcze żyję. Podkreślam, jeszcze. Ale taka moja teściowa, to litrami trzyma po różnych kątach spiryt jeszcze z czasów chyba ZSSR i też (cholera) jeszcze nie wyleciała w powietrze. Ale dbamy przecież o to, żeby nie uronić ani kropelki przy składowaniu. ;) Swoją drogą, ile "procent" trzeba wlać do kolektora, żeby nie zamarzł i w związku z tym jak szybko taki roztwór tworzy ew. mieszankę wybuchową? ;)

KRAB
06-07-2015, 08:43
Witam,
3 dni czytałem te 70 stron.
Większość z Was preferuje nagrzewnice do własnoręcznego obudowania.
Ja znalazłem trzy gotowe:

http://allegro.pl/nagrzewnica-kanalowa-wodna-fi-200-4-rzedowa-i5455748238.html
http://www.elaut.com.pl/pl/p/NAGRZEWNICA-WODNA-TYP-WNO-200-III-12-TERMEX/428
http://www.juwent.com.pl/32/i,66,c,20/produkty/ogrzewanie/wymienniki_ciepla/kanalowe_wymienniki_ciepla_kwc

Niestety temat trochę przespałem i teraz muszę na szybko coś znaleźć bo na początku przyszłego tygodnia będą mi rozkładać kanały.
Pomóżcie, czy któraś z nich się nadaje?
Najczęściej się tu przewijał Juwent, ale nie wiem czy tego typu będzie dobra jak ta z ostatniego linka.

Pozdrawiam
RK

songoku_xxx
06-07-2015, 08:54
dziś rano byłem w domu i zmierzyłem różnicę temperatury przy włączonym GWC.

Na zewnątrz 30 a z kanału dmuchało 24,5. Dużo to czy mało? Pompka odpalona na maxa (3 bieg) wentylatory na minimum.

Musze jeszcze zaizolować skrzynkę wymiennika bo wczoraj na strychu było + 45 O_o...

songoku_xxx
08-07-2015, 09:23
no i dupa... wczoraj wieczorem znowu udałem się na pomiar...

czas: wieczór ( po bardzo gorącym i słonecznym dniu)
temperatura na zewnątrz: ok 24 stopnie
temperatura w domu: ok 25,5 stopnia
z nawiewów dmucha: 27,5 stopnia

czyli do dupy!
Dalsze obserwacje:
Kanał dolotowy jest wyraźnie zimniejszy za wymiennikiem od części przed. Jak podkręcę wiatraki na maxa to temperatura w nawiewie spada. Jak zmniejszę szybkość nawiewu to temperatura znowu rośnie.

Moja diagnoza to źle wyizolowane rury nawiewowe i powietrze nagrzewa się za wymiennikiem zanim dotrze do domu.
Problem jest taki, że są one zasypane ekofibrem całkiem dobrze na moje oko. Inna sprawa to, że na strychu jest mega gorąco bo izolowany jest strop a nie skosy. Martwi mnie tylko to, że ta sama sytuacja będzie w zimę tylko wtedy będzie piździło i ogrzane powietrze za wymiennikiem będzie się wyziębiało...

Jakieś pomysły..?

songoku_xxx
05-08-2015, 09:11
widzę, że temat umarł...

tak czy inaczej zaopatrzyłem się w termometry elektroniczne i zmierzyłem co i jak.
W duże upały przed skrzynką GWC temperatura powietrza ponad 30 stopni, bezpośrednio za skrzynką koło 19. Wynika z tego jasno, że GWC samo w sobie działa i to bardzo dobrze. Cały efekt tracę na kanałach dolotowych bo dmucha już ok 28-29 stopni.
Cały strych mam zasypany ekofibrem, ale po dokładnym obejrzeniu widzę, że po aplikacji trochę się uleżał, trochę się obsypał i kanały nie są wystarczająco pokryte. Muszę kupić trochę wełny i jeszcze wszystko poprzykrywać bo na strychu to jest z 60 stopni na bank w upały. Mam nadzieję, że to załatwi sprawę.

miloszenko
05-08-2015, 09:28
widzę, że temat umarł...

tak czy inaczej zaopatrzyłem się w termometry elektroniczne i zmierzyłem co i jak.
W duże upały przed skrzynką GWC temperatura powietrza ponad 30 stopni, bezpośrednio za skrzynką koło 19. Wynika z tego jasno, że GWC samo w sobie działa i to bardzo dobrze. Cały efekt tracę na kanałach dolotowych bo dmucha już ok 28-29 stopni.
Cały strych mam zasypany ekofibrem, ale po dokładnym obejrzeniu widzę, że po aplikacji trochę się uleżał, trochę się obsypał i kanały nie są wystarczająco pokryte. Muszę kupić trochę wełny i jeszcze wszystko poprzykrywać bo na strychu to jest z 60 stopni na bank w upały. Mam nadzieję, że to załatwi sprawę.

DLatego ja mam zaizolowany strych az pod skosy i dziala on jak porzadne GWC caly rok :)

grzeniu666
31-08-2015, 12:15
Mam pytanie o filtr przed nagrzewnicą (chłodnicą) GGWC. Typowo filtr jest w rekuperatorze, natomiast na czerpni zwyke najwyżej siatka. Czy nie zbiera się syf w nagrzewnicy? Czy nie powinno się tak dać jakiś filtr (który jednak robi znaczący opór w instalacji)?

Kilku forumowiczów (@RK?) mają z tego co pamiętam nagrzewnicę na ścianie bezpośrednio za czerpnią, jak sądzę tam filtra nie ma. Trzeba nagrzewnicę jakoś czyścić, jeśli tak, czy jest to uciążliwe (wogóle wykonalne praktycznie)?

@songoku, rozumiem kanały masz w tej warstwie ekofibru...? Na jakiej długości, jak gruba warstwa ekofibru (i ile nad i pod rurą) i jakie fi rury?

budowlany_laik
31-08-2015, 12:52
Mam pytanie o filtr przed nagrzewnicą (chłodnicą) GGWC. Typowo filtr jest w rekuperatorze, natomiast na czerpni zwyke najwyżej siatka. Czy nie zbiera się syf w nagrzewnicy? Czy nie powinno się tak dać jakiś filtr (który jednak robi znaczący opór w instalacji)?

Kilku forumowiczów (@RK?) mają z tego co pamiętam nagrzewnicę na ścianie bezpośrednio za czerpnią, jak sądzę tam filtra nie ma. Trzeba nagrzewnicę jakoś czyścić, jeśli tak, czy jest to uciążliwe (wogóle wykonalne praktycznie)?
Bardzo dobre pytanie! Niech piszą ci co nie mają!

Ja mam zaraz za czerpnią, przed nagrzewnicą, kasetę z wymiennym filtrem G4 - coś takiego: http://www.harmann.pl/files/Image/produkty/fbm_big.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.harmann.pl%2Ff iles%2FImage%2Fprodukty%2Ffbm_big.jpg)
Ten filtr dostaje najwięcej syfu, to zrozumiałe. Zazwyczaj jest cały czarny od kominów oraz zawiera sporo much, komarów itp.

songoku_xxx
02-09-2015, 07:24
Oczywiście kanały są w ekofibrze na całej długości. Ostatnio jeszcze od góry położyłem wełnę 10 cm (ze 2-3 metry) na poczatku i za tym odcinkiem zamontowalem termometr. Wczoraj był straszny upał i przez większość dnia do domu leciało powietrze dużo chłodniejsze niż na zewnątrz. Na dworze było 35 za GW 21.5 na tym pierwszym termometrze za silnikami i wełna 24 a do domu (w pokoju z najkrótszym kanałem tym co go też przykrylem welna) leciało z anemostatu 25.5 w najdalszym pokoju dmuchane 26.5 wiec tylko 1 stopień więcej a to ok 10-12 metrów kanału. Wiec wynika z tego ze póki się fiber nie gorzeje za bardzo to jest ok. Na koniec dnia temperatury sporo wzrosły bo pierwszy pokój pokazywał 28 a najdalszych ponad 31 stopni. Martwi mnie też ta spora różnica na pierwszym pomiarze za silnikami. Wydaje mi się ze silniki będąc w jednej obudowie działają coś jak rekuperacja. Powietrze nadmuchiwane ogrzewa się od ciepłego zbierane go z domu. Sprawdzę jeszcze ten trop. Oczywiście to sytuacja niepozadana latem, ale zima to będzie nawet niezłe.

grzeniu666
02-09-2015, 08:32
@songoku,

czy ja dobrze rozumiem że masz skrzynkę na oba napędy, w której kanały są rozdzielone nie szczególnie izolowaną przegrodą (jakaś płyta warstwowa? 2-3cm?)?

Oczywiście (o ile masz reku) bypass jest włączony?

Termometry masz umieszczone w kanałach (nie przylgowe)?

U mnie fiber też jest do poprawki, siadł i porobiły się pustki które chcę uzupełnić (przynajmniej te widoczne), i również na nitki do anemo chyba sypnę jeszcze trochę czegoś (fiber? granulat styro?).

BTW, masz jakieś obserwacje w temacie o którym pisaliśmy wcześniej z @budowlanym_laikiem, tj. syfienia się nagrzewnicy, masz filtr przed czy po nagrzewnicy?

A tak na marginesie, to ostatnio wymyśliłem przypadkiem jak upychać termometry w kanałach spiro i kształtkach went.: nawiercę otwory, wkręcę dławiki do przewodów (jakieś PG7 lub PG9) i w nie powinny ładnie wchodzi DSy w tulejkach (osłonkach) :)

songoku_xxx
02-09-2015, 10:05
Nie mam rekuperacji. Termometry są w kanałach. Co do skrzynki z silnikami to masz rację. Zaizolowalem ja tylko od zewnątrz. Silniki od siebie nie maja jakoś specjalnej izolacji. Ja przykrywam kanały welna.
Nagrzewnice mam przed skrzynka z napędem. Filtry mam skrzynce z napędem. Jak wygląda nagrzewnica to nie wiem bo tam nie zaglądam :)

kulibob
27-09-2015, 16:04
Witam.
Mam kilka pytań odnośnie GGWC.
Wykombinowałem wentylacje mechaniczną z wywiewami grawitacyjnymi.
Wszystko wg schematu
332087
1. Czy taki układ może się sprawdzić ( na rysunku zabrakło jednej przepustnicy)
2.Czy zrezygnować z nagrzewnicy tylko sama chłodnica GWC czy zimą może być problem??
3. Mam wysoko wody gruntowe i postanowiłem wykonać GWC wodny 1 do konałem próbnego wykopu i obecnie na 1,2m występują wody gruntowe ich temperatura wynosi na chwilę obecną ok. 15,5-16,5 czy to normalne temperatury?
4. Układ miałby być wykonany z jednej rury PE fi 32 długości ok. 120m czy ok.??
5. Czy Borygo mogę rozcieńczyć w celu obniżenia kosztów??
6. Czy wentylator kanałowy ma szansę pokonać opory dwóch filtrów + dwóch nagrzewnic + kolanka + ok. 15-20 m rury fi 160 potem rozprowadzenie po domu. Link do przykładowego wentylatora.
http://www.ecofanet.com.pl/vkm-160-e...FRSeGwod8W8PDA

Dowiedziałem się już że glikol mogę mieszać w dowolnych proporcjach ( moja sprawa moje ryzyko :)

Wyliczyłem straty po stronie ssącej do momenty skrzynki rozprężnej
czerpnia 20
filtr eu3 50
filtr eu 7
chłodnica 20
nagrzewnica 20
max ilość kolan/zakręty 35
długość kanałów ok. 20m 40

łącznie 185
Nie wiem czy filtr f7 przejdzie bo mama bardzo duże straty ciśnienia.

Mr_Mabram
26-03-2016, 17:17
Witajcie
Przymierzam się do dokończenie mojego GGWC które zacząłem już długi czas temu.
Z racji że dedykowane nagrzewnice-chłodnice są dosyc drogie to pomyślałem o zrobieniu innego wymiennika "w rurze".
Zostały mi 2szt. przejściówki fi 350/200 i pomyślałem żeby zrobić z niego wymiennik rurowy i w nim zwijana spirala (pex, miedz) kilka razy, tak żeby wypełnić tą powierzchnie rury fi 350.Można by jakieś blaszki z aluminium porobić żeby była skuteczniejsza wymiana.
Czy zrobił ktoś juz coś podobnego i czy ma to prawo jakoś w miarę skutecznie działać?

grzeniu666
26-03-2016, 17:52
Ja również mam zakopane rury na GGWC, i ostatnio myślałem czy nie zrobić takiego mixu, żeby je wypełnić wodą (a nie drogim glikolem), w kotłowni dać jakiś tani wymiennik płytowy (ciecz/ciecz), i do rekuperatora (na strychu) z kotłowni puścić krótką pętlę wypełnioną glokolem... Założenie takie, aby tylko podnieść powyżej zera przed reku. Ma to sens?

@Mr_Mabram, chyba @romano78 robił coś podobnego (w wątku o reku tymi ręcami pisał)...

songoku_xxx
26-03-2016, 19:10
Straty , straty, straty

Mr_Mabram
26-03-2016, 19:27
Ja również mam zakopane rury na GGWC, i ostatnio myślałem czy nie zrobić takiego mixu, żeby je wypełnić wodą (a nie drogim glikolem), w kotłowni dać jakiś tani wymiennik płytowy (ciecz/ciecz), i do rekuperatora (na strychu) z kotłowni puścić krótką pętlę wypełnioną glokolem... Założenie takie, aby tylko podnieść powyżej zera przed reku. Ma to sens?

@Mr_Mabram, chyba @romano78 robił coś podobnego (w wątku o reku tymi ręcami pisał)....

Rozumiem że ta krótka pętla byś wrzucił gdzieś przed wymiennikiem ale nie wiem czy to by wystarczyło. Ja myślę o zrobieniu konkretnej spirali na długości 1m odcinka rury.
Byłby to chyba najtańszy sposób.
Inna opcja wymagająca znacznie więcej pracy (spawanie, lutowanie) to rurki np: miedziane pocięte na długość powiecmy 1m ułożone obok siebie jak plastry miodu, z przodu dekiel z otworami, z tyłu dekiel z otworami obspawane w koło rurek, włożone wszystko do jakiej rury, dekle obspawane i mamy super wymiennik.
Powietrze przelatuje rurkami a glikol krąży w rurze opływając rurki.

Jestem na "rekuparatorowym" wątku też, ostatnio przerabiałem mój rekuperator ale nie znalazłem wpisów na ten temat od romano78. Musze tam zapukać może ktoś się odezwie.

Jaro0106
26-03-2016, 20:02
Będę za niedługo na etapie budowy płyty fundamentowej, dom parterowy powierzchnia płyty około 200 m2, wymiana gruntu na głębokosci około50cm pod płytą.
Czy zastosować glikolowy gruntowy wymiennik ciepła czy żwirowy, wentylacja mechaniczna? Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.

grzeniu666
26-03-2016, 21:13
.

Rozumiem że ta krótka pętla byś wrzucił gdzieś przed wymiennikiem ale nie wiem czy to by wystarczyło. Ja myślę o zrobieniu konkretnej spirali na długości 1m odcinka rury.
Byłby to chyba najtańszy sposób.

Chodzi mi o pomysł dołożenia wymiennika płytowego i puszczenie glikolu tylko na odcinku kotłownia-strych. Wiem że dodatkowy wymiennik po drodze to jakaś strata, ale liczę że do utrzymania plusa w mrozy starczy. Mały wymiennik płytowy to 150zł? Glikol pod ziemię chyba sporo wiecej.

Natomiast czy przed reku dać kupną nagrzewnicę czy samorobną to osobna sprawa.

adam_mk
26-03-2016, 21:45
Wszystko można spieprzyć...
Napisz wyraźnie! - NAMIASTKĘ BUDUJĘ...

Można.
Wszystko można, tylko po co?....

Adam M.

szczukot
05-05-2016, 08:25
Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam) :(
No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
A jaki przepływ ?

Fantom
ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32 :)

cezary.pl
06-05-2016, 22:30
Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam) :(
No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
A jaki przepływ ?

Fantom
ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32 :)

To zależy jaką zastosujesz chłodnicę/nagrzewnicę, bo jeśli 500-kę to 0,13 l/s Sądząc po zakładanej mocy Twojego GGWC
n/p taką: http://barbor.biz/sekcje-kanalowe-chlodnic-wodnych,131,pl.html

Pozdrawiam
Cezary

szczukot
08-05-2016, 15:19
No fakt. Dzięki - będę musiał sprawdzić.
I kolejne pytania :
Jakie zawory, przepływomierz i ciśnieniomierz mozna zastosować ? Czy są to zwykłe do instalacji wodnych czy do mieszanek z glikolem muszą byc jakieś inne?

Fantom

jasiek71
08-05-2016, 16:29
To zależy jaką zastosujesz chłodnicę/nagrzewnicę, bo jeśli 500-kę to 0,13 l/s Sądząc po zakładanej mocy Twojego GGWC
n/p taką: http://barbor.biz/sekcje-kanalowe-chlodnic-wodnych,131,pl.html

Pozdrawiam
Cezary

Przy GGWC musi być większy przepływ cieczy aby uzyskać jako takie chłodzenie ...:yes:
Najlepiej aby temperatura powrotu była jak najbliżej temperatury zasilania ...

jasiek71
08-05-2016, 16:34
No fakt. Dzięki - będę musiał sprawdzić.
I kolejne pytania :
Jakie zawory, przepływomierz i ciśnieniomierz mozna zastosować ? Czy są to zwykłe do instalacji wodnych czy do mieszanek z glikolem muszą byc jakieś inne?

Fantom

Zwykłe ...
Do GGWC potrzebujesz DZ, chłodnicy, pompki, naczynia przeponowego , manometru, jakiegoś sterowania i tyle ...:yes:

cezary.pl
08-05-2016, 17:21
Przy GGWC musi być większy przepływ cieczy aby uzyskać jako takie chłodzenie ...:yes:
Najlepiej aby temperatura powrotu była jak najbliżej temperatury zasilania ...

Większy, o ile większy?
Z katalogu można wyczytać 3,39 kW przeniesionej mocy z zasilania wodą 6/12*C, powietrze wlotowe 30*C, wylotowe 16,5*C Fakt, jako medium należy zastosować mieszaninę wody z glikolem, co zwiększy opory przepływu, ale nieznacznie. Nie ma co zbytnio przewymiarowywać pompy cyrkulacyjnej, bo szkoda prądu. Rotametr o max przepływie 12 l/min. wystarczy.
Większej uwagi wymaga przeniesienie przez chłodnicę 500 m3/h powietrza.

Pozdrawiam
Cezary

jasiek71
08-05-2016, 18:16
Większy, o ile większy?
Z katalogu można wyczytać 3,39 kW przeniesionej mocy z zasilania wodą 6/12*C, powietrze wlotowe 30*C, wylotowe 16,5*C Fakt, jako medium należy zastosować mieszaninę wody z glikolem, co zwiększy opory przepływu, ale nieznacznie. Nie ma co zbytnio przewymiarowywać pompy cyrkulacyjnej, bo szkoda prądu. Rotametr o max przepływie 12 l/min. wystarczy.
Większej uwagi wymaga przeniesienie przez chłodnicę 500 m3/h powietrza.

Pozdrawiam
Cezary

Katalog zostaw w spokoju ...:cool:
Tam masz jak tą chłodnicą zrobić 16,5* z 30* za pomocą wody z glikolem o temperaturze wejściowej 6* i wyjściowej 12* dmuchając 500m3/h

A musimy zrobić 18* z 30* za pomocą glikolu o temperaturze 16* i 500m3/h ...:yes:
Jak będziesz pompował te katalogowe 470L/h to uzyskasz co najwyżej 22-23* ..., dla takiej temperatury nawiewu to nawet szkoda się pobrudzić ...:cool:

szczukot
08-05-2016, 19:42
Zwykłe ...
Do GGWC potrzebujesz DZ, chłodnicy, pompki, naczynia przeponowego , manometru, jakiegoś sterowania i tyle ...:yes:

naczynia przeponowego ??
Tego nie planowałem :(
Faktycznie tak ciśneinie się zmienia (czyli temperatura cieczy), że jest ono potrzebne ?

Fantom

jasiek71
08-05-2016, 20:08
naczynia przeponowego ??
Tego nie planowałem :(
Faktycznie tak ciśneinie się zmienia (czyli temperatura cieczy), że jest ono potrzebne ?

Fantom

Pod koniec sierpnia będzie ok 17*-18* a w marcu ok 5-6* ...
W układzie ok 100L i kilkanaście stopni różnicy pomiędzy końcem lata a końcem zimy...

szczukot
08-05-2016, 20:30
przy 17-18 nawet wlaczac nie bede nie ma sensu.. Mysle wiec, ze temp bedzie powiedzmy od 5 do 15 st.

Jak policzyc o ile zmieni sie cisnienie w takim ukladzie ?

Fantom

jasiek71
08-05-2016, 20:59
przy 17-18 nawet wlaczac nie bede nie ma sensu.. Mysle wiec, ze temp bedzie powiedzmy od 5 do 15 st.

Jak policzyc o ile zmieni sie cisnienie w takim ukladzie ?

Fantom

Jak nie ma sensu włączać to po co robić ...?;)
5-15* będzie jak nie będziesz używał ...
100L w tym zakresie temperatury rozszerza się o ok 0,2L ...
W praktyce jak nie dasz naczynia przeponowego to w zimie będzie w okolicy 0 atm a w lecie ok 2-3 atm ( wszystko zależy od tego na ile są podatne na rozciąganie rury w ziemi ...)

szczukot
08-05-2016, 21:10
Jak dobrze liczę w układ wejdzie mi około 120 litrów (150 mb rury dn32).
Czyli jakieś 3 bary ... Tak nja logike układ powinien to wytrzymać bez problemu jak dobrze połączone jest.
Nie wiem. Muszę o tym pomyśleć.

Fantom

jasiek71
08-05-2016, 21:23
Jak dobrze liczę w układ wejdzie mi około 120 litrów (150 mb rury dn32).
Czyli jakieś 3 bary ... Tak nja logike układ powinien to wytrzymać bez problemu jak dobrze połączone jest.
Nie wiem. Muszę o tym pomyśleć.

Fantom

Po co robić niepotrzebne naprężenia i zastanawiać się czy ciśnienie spada z powodu wycieku czy temperatury...
5L naczynie to koszt 70-90zł ...

cezary.pl
08-05-2016, 22:41
Pod koniec sierpnia będzie ok 17*-18* a w marcu ok 5-6* ...
W układzie ok 100L i kilkanaście stopni różnicy pomiędzy końcem lata a końcem zimy...

To mnie zmartwiłeś tymi temperaturami. Wodę wodociągową mam na podobnej głębokości co GGWC,może trochę płycej. W sierpniu zmierzę jej temp.
Albo zaleję ggwc wodą z glikolem, podłączę pompę cyrkulacyjną, naczynie wzborcze, rotametr i termometr. Mam bardzo dobre warunki glebowe, to może coś wyjdzie z takiego monitoringu.

Pozdrawiam
Cezary

jasiek71
08-05-2016, 23:40
To mnie zmartwiłeś tymi temperaturami. Wodę wodociągową mam na podobnej głębokości co GGWC,może trochę płycej. W sierpniu zmierzę jej temp.
Albo zaleję ggwc wodą z glikolem, podłączę pompę cyrkulacyjną, naczynie wzborcze, rotametr i termometr. Mam bardzo dobre warunki glebowe, to może coś wyjdzie z takiego monitoringu.

Pozdrawiam
Cezary

A czego oczekiwałeś ...?
Na 4m jest 8* pod koniec zimy i 12* pod koniec lata ...
Średnia podobna tyle że bardziej płaski przebieg sinusoidy...

cezary.pl
09-05-2016, 00:17
Spodziewałem się 12*C pod koniec lata na głębokości 2m, bo bardziej zależy mi na chłodzeniu.
Jak nie będzie zbliżonych parametrów pozostanie zrobić z tego ggwc dolne źródło PC woda/woda do chłodzenia i grzania.
Następnie zmienić koncepcję WM na tradycyjną z powietrznym wymiennikiem. A już mnie nachodziło zamówienie dwóch chłodnic z linka co wcześniej podawałem i mieć wypasione reku glikolowe.

Pozdrawiam
Cezary

pewit
09-05-2016, 09:25
A już mnie nachodziło zamówienie dwóch chłodnic z linka co wcześniej podawałem i mieć wypasione reku glikolowe.

A po co 2 chłodnic? Przecież glikol po wyjściu z 1 chłodnicy już jest przez nią ogrzany.

cezary.pl
09-05-2016, 17:24
Tak to miałoby wyglądać.
355302

@jasiek71 Jest sens po pierwszej chłodnicy, tej zasilanej powietrzem wywiewnym, glikol następnie puścić na pompę ciepła, która zasili bufor?
Wlotowe powietrze wentylacji ogrzać chłodnicą/nagrzewnicą zasilaną z bufora? Bo nie mam pojęcia o przepływach DZ do PC w/w.

Pozdrawiam
Cezary

rafaladam
24-11-2016, 13:53
Chciałem wrócić do samego początku dyskusji. Mam domek na totalnym piasku, nie wiem jak głęboko jest woda gruntowa ale prowadziłem różne prace ziemne i do 2,5 metra nie widziałem nawet śladu wód gruntowych. GGWC chciałem założyć przed reku do grzania/chłodzenia. Zastanawiam się czy 150m/25mm w jednej pętli (w 1 metrowym wykopie o długości 80m) nie mija się z celem. Mam też studnię z lustrem wody około 5 metrów ale tam jest bardzo mało wody. Działkę mam dość dużą ale nie wszędzie chcę i mogę kopać. Może coś poradzicie. Moje obawy to głównie słaby grunt.

romano78
27-11-2016, 12:55
Zastanawiam jaką długość musiała by mieć nagrzewnica abyzabezpieczyła reku przed zamarzaniem przy zasilaniu jej ok.8st moja obecna ma 25mb wpieta w rozdzielacz podlogowki i zasilana ok30st na razie sobie radzi ale czekam na większe mrozy

Zagii
30-11-2016, 07:36
Mam bardzo podobną koncepcję. Rurę dolotową otoczyć spiralą z pex od podłogówki. Kwestia otwarta to ile długości taka pętla powinna mieć.
Mamy temperaturę wody ponad 30C za to styka sie z powietrzem tylko na ściankach rury spiro. Coś to da, pytanie tylko co i ile tego czegoś...

szczukot
30-11-2016, 07:44
To może już lepiej tą spirale umieścić wewnątrz rury a nie ją owijać ....

Tak swoją drogą wydaje mi się to średnim pomysłem. Z tego co wiem, to woda w podłogówce itp nie jest pompowana przez cały czas. Jak na powrocie na piecu temp jest wysoka to pomap się wyłączy. i Nastepne włączenie może byc wiele minut później. A powietrze w reku cały czas leci ......

Fantom

romano78
30-11-2016, 08:17
To może już lepiej tą spirale umieścić wewnątrz rury a nie ją owijać ....

Tak swoją drogą wydaje mi się to średnim pomysłem. Z tego co wiem, to woda w podłogówce itp nie jest pompowana przez cały czas. Jak na powrocie na piecu temp jest wysoka to pomap się wyłączy. i Nastepne włączenie może byc wiele minut później. A powietrze w reku cały czas leci ......

Fantom

Zalezy jakie kto ma sterowanie i czym grzeje u mnie pompka w piecu gazowym po spadku poniżej 0 chodzi non stop nawet kombinować coś aby ta funkcję wyłączyć ale niestety nie było takiej opcji ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i w planie mam w przyszłości nawinac na zewnątrz ponieważ w środku się nieco przybrudzila i ciężko wyczyścić.

Greg_81
30-11-2016, 10:23
Temat o GWC wodnym, budując SS nie uwzględniałem budowy GWC i teraz po po przemyśleniach zdecydowałem że jednak bedzie potrzebny :-)
Czy typowy zwirowiec jest BE, ma słabe osiągi wobec glikolowego ?
W mojej sytuacji moge zakopać z boku domu, czy ktoś z forumowiczów podpowie wykaz potrzebnych materiałów, jak dobieramy średnice rur, powierzchnia np zakopanego żwiru aby wydajność była wystarczająca ?

adam_mk
30-11-2016, 13:33
Tu cały wątek o tym jest.
Poszukaj go.

Adam M.

kodis
30-11-2016, 16:00
Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam) :(
No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
A jaki przepływ ?

Fantom
ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32 :)

Mam bardzo podobną sytuację, zakopane 2*75m, czy może ktoś podać linka do konkretnej pompki, drugi problem czy powinno być naczynie przeponowe czy taki 10 l zbiornik wyrównawczy (sugerowałem się tym co kiedyś robił Piczman, nawet go przeciął i wstawił szybkę coby kontrolować poziom glikolu), jak lepiej

Greg_81
01-12-2016, 09:51
Tu cały wątek o tym jest.
Poszukaj go.

Adam M.
Czytałem, pewnie jeszcze bladze, ale bądźcie łaskawi bo jestem jeszcze płytko w temacie :-) z racji tego że u mnie wody głęboko- robiłem badanie gruntu to żwirowiec byłby chyba lepszym rozwiązaniem znalazłęm u wujka google http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0040-0026/c/httpir_ptir_orgartykulypl100ir1002095pl.pdf co o tym Sądzicie ?
Wiem że GWC nie jest mocno skomplikowany ale łatwo popełnić proste błędy.
Lubie dużo zdjęć z realizacji - wtedy jest łatwiej poukładać w głowie co i jak.

maciuch1
16-01-2017, 22:01
Witam;

Rekuperator Janka pracuje od 2 lat, pora najwyższa na gwc.
W jednym ze sklepów internetowych znalazłem nagrzewnicę kanałową:NKV 160-4 Vents w dobrej cenie.
Pytanie do znawców tematu czy to si nada, karta w linku:
www.vents-group.pl/download/nagrzewnice/nkv-01:Karta%20produktu.pdf

Pozdrawiam;

adam_mk
16-01-2017, 22:33
Dobra jest, jak ją zasilisz ponad 60stC.
(ciekawe - z czego...)

Adam M.

kulibob
17-01-2017, 05:59
fi 160 trochę mama ja mam fi 200 4rzędową przy niebyt dużych przepływach jest super 100-200m3 gorzej jak się da pełna rurę koło 400-450m3 to już nie wyrabia.

maciuch1
17-01-2017, 12:26
OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.

kulibob
18-01-2017, 08:00
OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.

Nie jestem znawcą tematu ale generalnie im większy wymiennik tym lepiej. Większa moc i mniejsze opory.

witek_myslowice
18-01-2017, 08:21
OK. W takim razie jaki wymiennik by Panowie proponowali do reku Jangaz 350, rurki 25mm wkopane na 2m, 2 pętle x 75m, podłoże czysta glina, przeważnie mokra.
Tu jest prawie kpl informacji nt żwirowego GWC:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333578-Szukam-kogo%C5%9B-ze-%C5%BCwirowym-GWC-z-Krakowa-lub-%C5%9Bl%C4%85ska&p=7369654#post7369654

Z przewagą nad innymi - jest bezobsługowy, samoczyszczący się - były szczegółowe badania biologiczne po kilkunastu latach ciągłej pracy, zajmuje najmniejsza powierzchnię ze wszystkich GWC (rekultywacja terenu - nikt tego nie liczy do kosztów GWC po wykonaniu kilkudziesięciu metrach wykopu)

Olek123
18-01-2017, 10:46
... żwirowego GWC:


OK, ale temat dotyczy wodnego GWC, a przedmówca juz napisał, że rury ma wkopane.

Wracając do wymiennika --> też pracuje nad tym tematem. Mam ofertę z Promontu.

Moje założenia były takie:

- Max wydajność wentylacji 390m3/h
- temp przed wymiennikiem -15 st
- temp za wymiennikiem 0 st
- temp zasilania czynnika (glikol 30%) 8st
- temp powrotu czynnika nieistotna

W odpowiedzi dostałem ofertę na 4-rzędową chłodnicę o wymiarach ok 42x42cm. Cena w okolicach 1000 zł.

Z polecanych firm jest jeszcze Juvent, ale z tego, co pamiętam - wychodziło mi tam drożej dla moich założeń.


Ja natomiast się zastanawiam, czym sterować ten układ. Szukam na necie czegoś fajnego, ale jeszcze nic mi w oko nie wpadło. Czy możecie polecić jakiś sprawdzony termometr / termostat na tyle automatyczny, żeby od razu obsługiwał zimę i lato za razem bez ręcznego przełączania?

Pozdr Olek

adam_mk
18-01-2017, 20:38
DWA termostaty montowane w jednej skrzynce.
Ja stosuję CRAFTELE.
Działa dobrze.

Adam M.

maciuch1
19-01-2017, 09:46
Pytanie do Olka:
Przeglądałem ofertę Promontu, wg danych na stronie chłodnice robią w ramie. Czy wykonali by też kołnierze pod kanały okrągłe fi 160 czy trzeba samemu gdzieś dorabiać.
Wg cennika ze strony: CW12KZ/10T-04R-0270A-30P-05NC 1/2" -614 zł netto.

Olek123
20-01-2017, 11:24
Pytanie do Olka:
Przeglądałem ofertę Promontu, wg danych na stronie chłodnice robią w ramie. Czy wykonali by też kołnierze pod kanały okrągłe fi 160 czy trzeba samemu gdzieś dorabiać.
Wg cennika ze strony: CW12KZ/10T-04R-0270A-30P-05NC 1/2" -614 zł netto.

Tak, wykonują. Ja dostałem właśnie ofertę na wejście fi 200, wyjście fi 200 --> 850 netto (oferta ma ponad 6 miesięcy).
Dodatkowo trzeba doliczyć zapakowanie (np paleta) i przesyłkę.
Promont pisze u siebie na stronie:
"Wykonujemy również chłodnice kanałowe na zamówienie, zgodnie z indywidualną specyfikacją dostosowaną do materiałowych i parametrycznych potrzeb klienta."
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać ich o indywidualne rozwiązanie - tak właśnie ja zrobiłem.




Co do sterowania --> CRAFTELe znalazłem :-)
A w międzyczasie studiowałem instrukcję reku ONYX dream 400 i łatwo jest podłączyć sterowanie właśnie pod centralę. Trzeba dodać dodatkowy termometr przed chłodnicą, pompę można podłączyć bezpośrednio pod płytę rekuperatora.
W menu kontrolera wybiera się wtedy temp załączania letnią i zimową.
Chyba pójde właśnie w tym kierunku, szczególnie, że jest bezkosztowe... chyba, że ma ktoś przekonujące argumenty, aby rozdzielić te systemy sterowania...

Mateusz.C
08-02-2017, 18:36
Ja tak trochę z innej beczki...
Czy legalne jest zakopanie rury od GWC w wykop na wodę i kanalizę ??

szczukot
08-02-2017, 18:40
a wykop na twoim terenie ?

Fantom

Mateusz.C
08-02-2017, 18:45
szczukot
częściowo tak , częściowo nie. Rozumie że tylko u siebie można.... chociaż jestem święcie przekonany, że przyszli sąsiedzi (dawcy) nie mieli by nic przeciwko ...
Tylko co przy odbiorze ... ??

PliP
08-02-2017, 19:58
szczukot
Tylko co przy odbiorze ... ??

A kto będzie wiedział gdzie jest twoja rura od GGWC.
najlepiej to zapodaj ją na samym dnie wykopu.

szczukot
08-02-2017, 20:40
Proponuję nie słuchać takich podpowiedzi.

Fantom

Mateusz.C
09-02-2017, 13:59
Tak się zastanawiam i raczej to nie ma sensu. Wychładzanie ziemi w pobliżu rurki z woda ... Chyba łatwiej jej bedzie zamarznąć ??

cezary.pl
11-02-2017, 23:42
A kto będzie wiedział gdzie jest twoja rura od GGWC.
najlepiej to zapodaj ją na samym dnie wykopu.

Moją rurę widać na zdjęciu z satelity.:)

Pozdrawiam
Cezary

witek_myslowice
12-02-2017, 12:36
Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia nt rurowych GWC. Trochę porad jak wykonac rurowy GWC. Prosze o merytoryczną dyskusje.

Z jakich rur wykonać GWC?
Jeżeli grunt jest stabilny nie ma ruchów tektonicznych (np Śląsk-szkody górnicze) to b.dobre są z cienkiego PVC.
Warstwa antybakteryjna rur Rehau na ich wewnętrznej powierzchni jest OK ale system ten nie otrzymałby dopuszczenia do stosowania w budownictwie gdyby nie miał wysokiej klasy filtrów na czerpni. Dlaczego z biegiem czasu na powierzchni rur nie osiada warstwa zanieczyszczeń które mogły by blokować dostęp powietrza do powierzchni srebra.

Higiena:
GWC Rehau - wymiana wysokiej klasy filtrów (uwaga - nie zapewnia filtracji pyłów zawieszonych) w poszczególnych porach roku - dla oszczędności przyjmuję +/- 6mies.
Rurowe GWC nie posiadające filtru wymagają okresowego czyszczenia bo z biegiem czasu warstwa kurzu zaczyna żyć własnym życiem ;-(( podobnie jak w klimatyzacjach.
Można umieścić w rurach linę z tworzywa fi6-8mm do okresowego przciągnięcia mokrego wyciora - myślę? że raz w roku wystarczy. Jeżeli rury są zakopane w układzie Tichelmanna to sie nie da zrobić - w murach fundamentowych trudno go wykonać w innym układzie. Nalanie i wylanie wody (czyli płukanie) nic nie załatwi - wszyscy czyszczą zwykłe kanały wentylacyjne mechanicznie !!!

Styropian nad rurami:
To jest dobry kierunek - jednak skuteczność wąskiego paska styropianu jest mała. W żwirowym GWC izolacja (jak rondo kapelusza) wystaję min.1,5 lepiej 2m poza obrys wykopu z żwirem.
Jeżeli teren do ułożenia rur jest otwarty (bez wykopów) można ułożyć rury do ich górnej krawędzi obsypać gruntem rodzimym zagęścić i na całej powierzchni położyć styropian i na to grunt rodzimy.
Taka izolacja będzie porównywalna z żwirowym GWC. Dzięki takiej izolacji "symuleje" się zakopanie rurowego GWC na głeb. 4-5m.

Spad rur dla skroplin:
Piszecie tu 60mb rury i spad 2% - czyli różnica końców rur 1,2m - rozumiem że studzienka powinna być w środku czyli na 30mb. OK ale to jest i tak 0,6m. Rura ma być sporo poniżej przemarzania np na głęb -1,5m doliczam 0,6m = -2,1m - do tego wykopu trzeba wejść żeby podsypać, ułożyć rury, zmierzyć 2% spad. Wykop dla bezpieczeństwa i "jako takiej" wygodnej pracy powinien być szeroki min.1m. Ile m3 gruntu trzeba przerzucić i ile bedzie kosztować rekultywacja terenu po wykopie i składowaniu urobku - nikt tego nie dolicza do kosztów budowy rurowego GWC

Woda gruntowa:
Jw - wykop przy studzience -2,1m. Trzeba wykonać dwukierunkową studnię chłonną na głeb > - 0,5m= -2,6m - i w górę do stanu "0" terenu - do kontroli np dlaczego GWC nie działa - bo jest zalany wodą. Jeżeli nie ma ryzyka wód gruntowych lub powierzchniowych to OK studnia chłonna bedzie działać.
Jeżeli istnieje ryzyko podniesienia tego poziomu to będzie problem. Trzeba będzie skorzystać z samoczynnej pompki o odpowiednie wydajności - instalacja elektryczna.
Reasumując:
Wymiana filtrów na czerpni, okresowe czyszczenie rur, bieżąca kontrola i pompowanie skroplin - rurowy GWC przestaje być bezobsługowy.

Przepływ powietrza:
Dla obiektów mieszkalnych przyjmuje sie maksymalna szybkość przepływu powietrza w rurach to ok 3m/s. Jeżeli latem zależy nam na (dla rurowychGWC) lekkim schłodzeniu budynku to w WIELKIM uproszczeniu można przyjąć że dom do 150m2 powierz. użytkowej potrzebuje GWC o wydajności ok 400m3/h, dom do 200m2 GWC 700m3/h. Średnica rur to odpowiednio fi 0,2m i 0,25m. Dom to nie zakład przemysłowy - wentylacja ma być niesłyszalna.

Koszty wykonania:
W stosunku do GWC Rehau - to sie nie da porównać. Rehau daje ok 40% upustu swoim instalatorom i sprzedawcom - mają motywację do walki o Klienta.
Np tu jest porównanie Rehau do żwirowego GWC:
http://taniaklima.pl/files/16luty06-20.jpg
http://taniaklima.pl/files/17luty06-20.jpg
http://taniaklima.pl/files/a17luty06-20.jpg

cezary.pl
12-02-2017, 21:53
Piękny wywód, ale w tym wątku jesteśmy nastawieni, że w rurze jest wodny roztwór glikolu, a na zewnątrz piaski wodonośne. Tak jest najlepiej.

Pozdrawiam
Cezary

PWA
27-02-2017, 20:07
Witajcie,
Czytam nałogowo FM od dobrych kilku miesięcy (jak tylko zdecydowaliśmy się na zakup działki budowlanej), ale dotychczas nie udzielałem się na Forum, jest to mój debiut, zatem kilka słów o inwestycji:
Lokalizacja: bezpośrednie obrzeża Warszawy, teren płaski
Budynek składa się z 2 części:
- jednokondygnacyjna o powierzchni ok. 80 m2 i kubaturze 200 m3 zamieszkiwana przez 2 starsze osoby + 1 na kilka godzin codziennie do pomocy
- dwukondygnacyjna o powierzchni ok 180 m2 i kubaturze ok. 500m3, zamieszkiwana przez 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci.
+ garaż 38m2 (w bryle budynku, nieogrzewany).

Jestem na etapie tworzenia projektu budowlanego.
Będzie WM i rozważamy GWC, chyba najbliżej mi do GWC wodnego.

W opinii geotechnicznej (nie wiem na ile to jest to istotne, ale podaję odwierty wykonane pod koniec grudnia 2016) jest następująca informacja:
- do głębokości 1,3 m. nasypy niekontrolowane, pod nimi gliny pylaste zwięzłe i gliny pylaste w stanie twardoplastycznym (w ich obrębie w przedziale głębokości 2,9m-3,7m pod powierzchnią terenu występuje przewarstwienie piasków drobnych w stanie średnio zagęszczonym. Kompleks osadów spoistych zalega co najmniej do głębokości 4 metrów.
- warstwę wodonośną nawiercono na głębokości 2,9-3,1m, a naporowy poziom lustra wody gruntowej ustabilizował się na głębokości 2,2-2,4m pod powierzchnia terenu. W jednym z otworów na głębokości 1,4m stwierdzono niewielkie sączenia wody gruntowej. Po intensywnych opadach i podczas roztopów, intensywność sączeń na stropie warstwy gruntów spoistych, może się zwiększać. W okresie suchym wody te mogą całkowicie zanikać.

Przy takich warunkach gruntowych, który GWC robić? Wodny? A jeśli tak to kopać owe 2,4m, czy może jednak pójść w żwirowca?
Pozdrawiam,
Piotrek

adam_mk
27-02-2017, 20:20
Diabli wiedzą co w tych nasypach siedzi. Sporo glinowatych utworów. Sączenia...
Poszedłbym w glikolowca. Przeponowy jest to nawet w gnojówie może leżeć.
Ze żwirowcem trzeba ostrożnie, bo jak się czego nie dopatrzy to wydatki są a przyjemności nie ma.
Gdyby tam były piachy i żwiry a woda na -4m to bym się nie zastanawiał.

Adam M.

PWA
28-02-2017, 20:46
Dzięki Adamie za szybką odpowiedź.
Rozmawiałem z firmą, która w ciemno wyceniła mi żwirowca, przesłałem im tę Opinię i powiedzieli dokładnie to co Ty tj. żwirowca nie zaryzykują się podjąć. W takich warunkach widzą glikolowca kopanego na 1,4 - 1,5m. Zastanawiam się czy aby nie jest to zbyt płytko, skoro będzie to tuż pod nasypami niekontrolowanymi a w dodatku lustro wody będzie ok. 0,8-0,9m niżej? Dodam, że badanie było zimą, więc może w lecie wody się jeszcze obniżą i z opcji schładzania powietrza nawiewanego będą nici.
Mam zagwozdkę z firmami od WM. Nim napisze na "białej liście pytanie" to czy możecie kogoś polecić z woj. Mazowieckiego?
Dostałem wycenę od firmy "zaprzyjaźnionej" z moim Projektantem więc postanowiłem sprawdzić w dwóch innych i każdy co innego mówi (jedni przekonują do wymienników obrotowych drudzy do przeciwprądowych, jedni mówią, że u mnie najlepsza będzie jedna centrala z przepustnicami, drudzy że takie rozwiązanie jest bez sensu i trzeba zrobić dwie centrale). Normalnie zwariować można.
pozdrawiam,
p

adam_mk
01-03-2017, 00:26
Wcale bym rekuperacji nie robił tylko wentylację mechaniczną.
Jest kilka powodów...
A jak nie wiadomo o co chodzi to...
:lol:
Adam M.

kulibob
01-03-2017, 05:53
Wcale bym rekuperacji nie robił tylko wentylację mechaniczną.
Jest kilka powodów...
A jak nie wiadomo o co chodzi to...
:lol:
Adam M.

Dlaczego bez reku?? Jak już masz WM to kwestia dokupienia tylko wymiennika za 500-600z trochę xps 4 końcówek do podpięcia i jakichś wajch na bypas.I z anemostatu wieje w największe mrozy 15-18*C a z ggwc jak ja mam tylko ok 7*C przy (-16) - za chłodnicą 3-4*C resztę chapnęło na strychu i w garażu

adam_mk
01-03-2017, 10:49
Jak się robi "tymi ręcami" to można mieć wszystko.
Usiądziesz, pomyślisz, kupisz trochę blachy a potem...
Kątówka, młotek trochę pracy - i rakieta przed domem stoi!
Tylko nie każdy radzi sobie z narzędziami równie dobrze, nie każdy ma czas.
A jak chcesz kupić - to ceny są wysokie.

Adam M.

witek_myslowice
02-03-2017, 09:15
Przy takich warunkach gruntowych, który GWC robić? Wodny? A jeśli tak to kopać owe 2,4m, czy może jednak pójść w żwirowca?

Żwirowy GWC byłby najlepszy, najtanszy, nie rujnuje powierzchni gruntu - humus. Zajmuje tylko kilkanaście m2 powierzchni gruntu.
Środowisko które go otacza musi być gruntem rodzimym nie nawiezionym i niewiadomego pochodzenia. Macie racje że zastosowanie żwirowego GWC w takich warunkach jest ryzykowne.
Bez wypiętrzania ponad teren do jego wydajności 400m3/h wystarczy że woda gruntowa bedzie poniżej 1m. Wtedy trzeba go wykonać bardziej płaski.
To tyle na Twoje wątpliwosci.

Mateusz.C
07-03-2017, 19:25
Witam, panowie nie moge się nigdzie doszukać ...
Ułożyć rury od GWC pod wylewką piwnicy ??

St@nley
08-03-2017, 10:20
Takie szybkie pytanie jeżeli jako nagrzewnicę wykorzystuje klimatyzator AUX AFC-68HC-(3+1)R bez silnika.
Jak najlepiej połączyć nagrzewnice i chłodnicę, szeregowo czy równolegle? Mam dwie pętle PE 25 po 100m łączone równolegle, czy tu nie lepiej też zrobić połączenie równoległe?

St@nley
13-03-2017, 08:27
Ktoś podpowie w temacie powyżej? Skłaniał bym się do podłaczenia równoległego, bo w teori będzie miał mniejsze opory. Ale sam już nie wiem czy dobrze myśle. Dodam, że chłodnica ma opór hydrauliczny 11,7kPa natomiast nagrzewnica 24,6kPa.
Tą samą kwestę rozważam z podpieciem tych fancoil do pompy ciepła, będzie 3szt. w calej ilstalacji, i tam chyba też najlepiej było by połączyć chłodonicę i nagrzewnice równolegle?

mewa2002
16-03-2017, 06:09
Witam, mam takie pytanie. Mam rów melioracyjny na działce 42m długości. Przy okazji przekopywania go chciałbym przy okazji zakopać w nim 2 pętle po 100m przewodu pe32 na głębokości 2metry. Teren gliniasty i podmokły. Teraz pytanie czy zasypywać go gliną tak jak było, czy zasypać piachem. Po to aby w tym rowie stała woda spływając z działki i dzięki temu uzyskam więcej ciepła. Dobrze rozumuję?:)

kulibob
20-06-2017, 12:40
Jakie macie teraz temperatury zasilania ggwc?? U mnie dobija pomału do 18*C :(

jasiek71
20-06-2017, 17:00
Jakie macie teraz temperatury zasilania ggwc?? U mnie dobija pomału do 18*C :(

Moje GWC rurowe w tej chwili 15,3* przy 30* na zewnątrz i max wydajności wentylacji...

abes99
23-06-2017, 14:28
Pierwsze koty za płoty, czyli położone ok. 100m rury PE 25x2,3 (niebieska, wodna) pod budynkiem (ok. 0,5m poniżej chudziaka) oraz drugie ok. 100m poza budynkiem (pętle w wykopie ok. 1,2x11m na głębokości 1,5-1,8m). Bardzo bym prosił o dalsze wskazówki, najlepiej jak dla laika, żebym mógł instalatorowi przekazać, bo jeszcze czegoś takiego nie robił ;). Na razie mam kilka takich pytań:
1) Jak powinien wyglądać układ? To może być układ zamknięty? Myślałem o czymś takim:
- 2 pętle 100m fi 25
-> połączenie powrotów z pętli w jedną rurę (jaka średnica?)
-> nagrzewnica
-> tutaj myślałem żeby wstawić podłączenie do sieci wodnej z zaworem, żeby dopuścić wody po wlaniu glikolu i podnieść ciśnienie
-> jakiś manometr?
-> pompa
-> rozwidlenie na dwa zasilania pętli.
Tak to ma wyglądać? Bo po przejrzeniu wątku widziałem, że niektórzy dają naczynie wyrównawcze bodajże....
2) Możecie podać jakieś linki do nagrzewnic, które warto zastosować? Te co znalazłem są raczej na wyższe parametry ciepła...
3) Za jaką pompką się rozglądać? Raczej chciałbym coś energooszczędnego. Sterowaniem chciałbym, żeby zajął się rekuperator (chyba AirPack Tessli ma taką możliwość, ale musiałbym sprawdzić w DTR'ce)...
Dzięki za odzew ;)...

jasiek71
24-06-2017, 07:14
Jak będę w domu na obiad to ci narysuję schemat...:)
391763
Obok odpowietrznika automatycznego jest manometr ...

abes99
24-06-2017, 16:44
@jasio71: Wielkie dzięki za schemat :D. Na powrocie masz drugie podłączenie do napełniania (to naprzeciw opisanego)? Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem termometrów na zasilaniu i powrocie...

A jakieś linki do przykładowej nagrzewnicy / pompki itd. możecie podać?

jasiek71
25-06-2017, 06:03
@jasio71: Wielkie dzięki za schemat :D. Na powrocie masz drugie podłączenie do napełniania (to naprzeciw opisanego)? Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem termometrów na zasilaniu i powrocie...

A jakieś linki do przykładowej nagrzewnicy / pompki itd. możecie podać?

Tak ten drugi zawór jest też do napełniania...
Aby napełnić układ potrzebujesz jakiś zewnętrzny zbiornik z pompą ( przynajmniej ja tak robię...), Do jednego przyłącza tłoczysz płyn a drugim się przelewa z powrotem do tego zbiornika aż się odpowietrzy...

Jeżeli chodzi o wymienniki to może być np taki http://allegro.pl/chlodnica-wodna-kanalowa-termex-cno-250-850m3-2kw-i6857810589.html ( jak ktoś chce oryginalny i ma dużo kasy...)
Ja często używam skraplaczy chłodniczych z dorobioną obudową wraz z tacą na skropliny np coś takiego...
http://allegro.pl/skraplacz-chlodniczy-parownik-bitzer-6-9-kw-nowy-i6075033469.html

Pompa to przeważnie taką...http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omis-25-40-180-omnigena-srubunki-i5283520414.html

abes99
25-06-2017, 11:20
Tak ten drugi zawór jest też do napełniania...
Aby napełnić układ potrzebujesz jakiś zewnętrzny zbiornik z pompą ( przynajmniej ja tak robię...), Do jednego przyłącza tłoczysz płyn a drugim się przelewa z powrotem do tego zbiornika aż się odpowietrzy...
Możesz rozwinąć temat napełniania układu? Dzięki ;)...


Jeżeli chodzi o wymienniki to może być np taki http://allegro.pl/chlodnica-wodna-kanalowa-termex-cno-250-850m3-2kw-i6857810589.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fchlod nica-wodna-kanalowa-termex-cno-250-850m3-2kw-i6857810589.html) ( jak ktoś chce oryginalny i ma dużo kasy...)
Czyli robić czerpnię fi 250 i dopiero za chłodnicą redukcję na 200/160 (w zależności od reku)? Chodzi o zwiększone opory? Bo znalazłem taką CNO-200-IV-1/2" (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.automatykao.pl %2Fpl%2Fp%2Fchlodnica-wodna-do-kanalow-okraglych-CNO-200-IV-12-TERMEX%2F355) od podobnych parametrach - jakieś przeciwskazania? Widzę też, że mają dedykowane dla GWC (modele GWO-), ale chyba się różnią tylko filtrem (?).


a często używam skraplaczy chłodniczych z dorobioną obudową wraz z tacą na skropliny np coś takiego...
http://allegro.pl/skraplacz-chlodniczy-parownik-bitzer-6-9-kw-nowy-i6075033469.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fskrap lacz-chlodniczy-parownik-bitzer-6-9-kw-nowy-i6075033469.html)
Ciekawy kierunek, średnica jeszcze większa (fi 350) ale w sumie to nie problem - czerpnia może tyle mieć, chyba będzie wtedy ciszej pracować ;). Z czego robisz obudowę? Z blachy czy jakiś laminat?


Pompa to przeważnie taką...http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omis-25-40-180-omnigena-srubunki-i5283520414.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-obiegowa-omis-25-40-180-omnigena-srubunki-i5283520414.html)
Wg opisu można ją stosować tylko w instalacjach wodnych i nie powinna pracować z glikolem (?). Taka pompka by się chyba nadawała: OMEGA 2 25/4 AUTO (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Faspompy-omnigena.pl%2Fomega-2-25-4-auto-pompa-obiegowa%2C3%2C8%2C652) - energooszczędna, może pracować z glikolem, ale cena już sporo wyższa...

BTW, jak rozwiązujecie sterowanie GGWC? Gdzieś spotkałem się z informacją, że powinny być dwie czerpnie: jedna z wymiennikiem ciepła GGWC, druga bez i sterowanie by-passem, z której czerpni ma brać powietrze. Dotychczas myślałem, że wystarczy jedna czerpnia z wymiennikiem ciepła GGWC i sterowanie tylko pompką, czyli układ pracuje np. poniżej 0st.C i powyżej 25st.C, a w pozostałym czasie powietrze po prostu sobie przepływa przez wymiennik bez grzania/chłodzenia (bo pompa nie pracuje). Więc w końcu jak proponujecie?

@jakiek71: jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc ;)...

jasiek71
25-06-2017, 22:11
Może od końca...
Chłodnica GGWC jest montowana na ogół na czerpni przed centralą wentylacyjną...
Powietrze leci zawsze przez chłodnicę a jedynie sterujesz załączaniem pompy obiegowej...

Nie wiem co jest w opisie ale na opakowaniu pompy jest napisane że można stosować do układów solarnych a więc na glikolu...
Od lat takie stosuję i nie było problemu...

Chłodnicę ze skraplaczy chłodniczych zwykle montuję jako integralna część centrali wentylacyjnej szytej na miarę...

Ja zawsze staram się montować chłodnicę o rozmiarze większym niż średnica głównych kanałów dla zwiększenia wydajności...

Nie wiem co mam ci rozwinąć z tym napełnianiem...?

abes99
26-06-2017, 09:28
Nie wiem co jest w opisie ale na opakowaniu pompy jest napisane że można stosować do układów solarnych a więc na glikolu...
Od lat takie stosuję i nie było problemu...
Masz rację, na szybko to: "Pompy nie mogą pracować w obiegach wodnych lub w obiegach zawierających wodę z glikolem w których mogą występować zanieczyszczenia stałe (np. kawałki rdzy, kamienia kotłowego)." na stronie producenta przeczytałem, jako brak możliwości pracy z glikolem. Oczywiście mogą :D.

BTW, tak czy siak chyba warto jednak wziąć tą energooszczędną OMEGĘ, bo nawet zakładając pracę na I biegu różnica wynosi 25W. Zakładając pracę jakieś 4 miesiące zimą i 2 miesiące latem, taryfę G12 to daje ok. 45zł oszczędności rocznie. Chyba pożyje dłużej, niż te 4 lata na wyrównanie ceny zakupu? ;)


Nie wiem co mam ci rozwinąć z tym napełnianiem...?
Tak pokrótce jak to przeprowadzić, w jakich proporcjach, czym napełniać (sprzęt) itd. ;) Pierwotnie myślałem, że da się nalać trochę glikolu "grawitacyjnie", potem zamknąć układ i "dobić" wodą z sieci, ale chyba nie będzie tak łatwo. THX :D

riderd
09-07-2017, 19:42
Panowie,
na etapie fundamenów zakopałem dwie elastyczne rury fi110 do przeprowadzenia zasialania i powrotu do GWC glikolowego (dwie pętle fi 25). Rury sa puszczone pod ławą fundamentową (na głębokości okolo 1,5 m). Zostały zkopane w odleglości 50 cm od siebie. Prosze powiedzcie, czy nie jest to za mała odleglość? Po wprowadzeniu pętli zasilających i powrotów przez te rury myślę wstrzyknąć tam dlugim wężykiem pianę niskorozprężną. Doradźcie prosze czy tak moze być? czy wewentualnie muszę robić nowe przejście do powrotu, centralnie przez ścianę i później do ziemi (wylewki mam już zrobione).

riderd
09-07-2017, 19:50
Można było wy użyć takiej piany http://allegro.pl/piana-pianka-montazowa-wodoszczelna-wodoodporna-i5904109388.html

jasiek71
09-07-2017, 22:45
Panowie,
na etapie fundamenów zakopałem dwie elastyczne rury fi110 do przeprowadzenia zasialania i powrotu do GWC glikolowego (dwie pętle fi 25). Rury sa puszczone pod ławą fundamentową (na głębokości okolo 1,5 m). Zostały zkopane w odleglości 50 cm od siebie. Prosze powiedzcie, czy nie jest to za mała odleglość? Po wprowadzeniu pętli zasilających i powrotów przez te rury myślę wstrzyknąć tam dlugim wężykiem pianę niskorozprężną. Doradźcie prosze czy tak moze być? czy wewentualnie muszę robić nowe przejście do powrotu, centralnie przez ścianę i później do ziemi (wylewki mam już zrobione).

A co ci przeszkadza w odległości od siebie...?
Po prostu pchasz rury zasilania i powrotu do tych twoich przelotek i tyle, czy je później zapianujesz czy zasypiasz piachem to jest bez znaczenia...
Jak nie masz gdzie to wsadzisz wszystko do jednej rury przelotowej i też będzie działało...
Szukasz problemu tam gdzie go nie ma...

riderd
10-07-2017, 05:28
Zastanawiałem się czy powrót nie będzie ochładzał zasilania? Niektorzy zalecają poprowadzić powrót i zasilanie daleko od siebie.

kulibob
11-07-2017, 04:55
Jestem coraz mniej zadowolony z GGWC chłodnica rzadko przekracza punkt rosy temperatura gruntu 18,5*C na anomestacie ok 20*C. Niby temperatura w domu ok 22-23,5 ale z wilgocią dupa. Wykombinowałem małą modernizację ze studnią którą mama pod garażem tylko nie wiem czy ma to szanse powodzenia? Nie mierzyłem temperatury wody studziennej ale hydrofor poci się jak głupi.
392870

Jak nie to to pozostaje klima jako osuszacz

witek_myslowice
11-07-2017, 08:21
Jestem coraz mniej zadowolony z GGWC chłodnica rzadko przekracza punkt rosy temperatura gruntu 18,5*C na anomestacie ok 20*C. Niby temperatura w domu ok 22-23,5 ale z wilgocią dupa........Jak nie to to pozostaje klima jako osuszacz

Problem jest w tym że powietrze szybko przechodzi przez wymiennik typu glikol/powietrze. Zdąży sie nieco ochłodzić ale nie do tego stopnia żeby nastąpił tzw pkt rosy bo nim ten proces nastąpi powietrze jest już za wymiennikiem. W żwirowym GWC powietrze "sączy" sie przez dużą powierzchnię przekroju żwiru (kilka m2) z szybkością 0,1m/s i ma długi czas żeby pozbyć się wilgoci.
Np upał/parno przychodzę po południu do domu GWC jest wyłączony (rolet w oknach nie mam) jest parno i duszno. Włączam GWC w ciągu 30min. powietrze w domu ma jeszcze tą samą temperaturę, ale spada wilgotność powietrza i parametry są w tzw "trójkącie" komfortu. Po ok godz. temperatura powietrza zaczyna spadać.


Dla większości z Was - obszar komfortu w domu - jednoczesne nie przekroczenie parametrów:
– temperatura: lato 23 – 26 °C; zima 20 – 24 °C
– wilgotność względna: 40 – 60% (max 35 – 65%)
– prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2 – 0,5 m/s

mogaris
09-08-2017, 06:31
Panowie doradźcie, jak to zrobić.
Kuzyn kupił gotowy zestaw GWC 150m rury 40x2,4, glikol, wymiennik i zestaw pompowy, ma to już zakopane-czeka na centralę.
Tylko czy kupując ten zestaw może i wszystko będzie działało ok tylko przepłacił za średnice rury, ilość glikolu i super wymiennik.
Ja się skłaniam do rury wodnej 32 tak jak było radzone i wymiennik z termexu.
Co myślicie?

St@nley
09-08-2017, 14:36
Panowie doradźcie, jak to zrobić.
Kuzyn kupił gotowy zestaw GWC 150m rury 40x2,4, glikol, wymiennik i zestaw pompowy, ma to już zakopane-czeka na centralę.
Tylko czy kupując ten zestaw może i wszystko będzie działało ok tylko przepłacił za średnice rury, ilość glikolu i super wymiennik.
Ja się skłaniam do rury wodnej 32 tak jak było radzone i wymiennik z termexu.
Co myślicie?
Z ciekawości jaka cena takiego zestawu? Taka rura to lekka przesada, przecież tam wejdzie zabójcza ilość glikolu. Ja za radą tego wątku dałem 2 petlę po 100m PE 25.

mogaris
10-08-2017, 11:09
Cenę się dowiem.
A gdybym w moim przypadku położyć już te 150mb rury 40x2,4 (wejdzie ok 130l glikolu) z działki wyjdzie mi tak:
8 długości po 18m w odstępach 1m, razem z dobiegiem ok. 150m^2 powierzchni.
Tylko jak ta rura 40x2,4 będzie się miała do ilości glikolu i pompy która będzie potrzebna na obieg?

______________________18m______________________
| ____________________________________________|1m
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |
| |
| |
| |
Jak to rozpatrujecie

adam_mk
10-08-2017, 11:14
To jest dobre rozwiązanie.
Pompa da sobie radę, bo opory nie największe.
Tylko glikolu sporo wejdzie...

Adam M.

mogaris
10-08-2017, 11:20
Mamy dobry dostęp do glikolu, ostatnia sprawa co do grupy pompowej, czy zestaw tego typu jak do solarów:
Solarna elektroniczna grupa pompowa (Grundfos UPM3 Solar 15-75) dwudrogowa- 2-12 l/min dla glikolu, będzie ok?
I w przypadku rury 40x2,4 jakiego rzędu przepływy będą odpowiednie?
Dziękuje Za wszelką pomoc

mac_612
12-08-2017, 05:48
Cenę się dowiem.
A gdybym w moim przypadku położyć już te 150mb rury 40x2,4 (wejdzie ok 130l glikolu) z działki wyjdzie mi tak:
8 długości po 18m w odstępach 1m, razem z dobiegiem ok. 150m^2 powierzchni.
Tylko jak ta rura 40x2,4 będzie się miała do ilości glikolu i pompy która będzie potrzebna na obieg?

______________________18m______________________
| ____________________________________________|1m
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |____________________________________________
| ____________________________________________|
| |
| |
| |
| |
Jak to rozpatrujecie

Nie wygniesz fi40 w metrowym rowie o 180'. Wystarczy dać fi32, a najlepiej 2xfi25.

mogaris
14-08-2017, 17:37
Zamieniłem za radą te 150mb 40x2,4 na 150mb 32 bo rzeczywiście ta rura sztywna sakramencko i się nie poddaje, a przy mocniejszym uginaniu aż się załamuje, doradźcie mi jeszcze z tym zestawem pompowym co by było odpowiednie-jakie macie u siebie?

kulibob
14-08-2017, 18:29
Pompa to energooszczędna wilo koszt 400-450zł (jestem zadowolony) chłodnica z juwentu 4 rzędowa fi 200 (mogłem wziąć większą). Rura PE 32 140m w układzie spiralnym na głębokości ok 130cm rury idą w wodzie, przykryta 2cm styropianu. Glikol to koncentrat płynu do chłodnic rozrobiony gdzieś do ok -20*C.
Zimą to działa super latem średnio.

adam_mk
14-08-2017, 19:55
Dziwisz się?
Latem masz całą masę PARY WODNEJ w powietrzu.
Ciepło SKRAPLANIA (parowania) Znasz, mam nadzieję?
CO MA ZROBIĆ z tym strumieniem ciepła ta nagrzewniczka?
JAK?

No, jakbyś dał ze trzy takie, jedna za drugą, i pompkę "podkręcił" to...

Adam M.

adam_mk
14-08-2017, 19:59
Ludzie robią błąd ustawiając "to" tylko "na zimę".
Koszt niewiele większy za odpowiednią wyminennicę lamelową a latem też wtedy działa!

Adam M.

kulibob
14-08-2017, 21:20
Adam temperaturę dobrze zbija chłodnica newiele wyżej niż temperatura gruntu. tylko że grunt szybko się gotuje nie jest to efekt przegrzania od powrotu GGWC. Temperatura w w otworze kontrolnym 20m dalej jest zbliżona do tego z GGWC. Albo za płytko (głębiej się nie dało bez igło filtrów), albo takie warunki gruntowe.
Rzadko kiedy przekraczam punkt rosy.

mogaris
15-08-2017, 07:41
Kolego kulibob a jaką powierzchnię z ciekawości działki zajmuje Ci ta spirala?
Co do chłodnicy to z Termexu tego typu:




Proszę powiedzcie mi jeszcze, gdybym miał te 2 pętle z mniejszymi przekrojami to rury w kotłowni łączy się jak w ogrzewania podłogowym do rozdzielacza?

wymiennik- rura zasilająca 40mm=1 pętla zasilanie+2 pętla zasilanie
wymiennik-rura powrotu 40mm=1pętla powrót +2 pętla powrót

kulibob
22-08-2017, 19:10
@mogaris Sorry że tak późno ale urlop ... :) Powierzchnia to ok 20-25m2 a chłodnica to KWC-200-CLW-28X24/IV

http://www.juwent.com.pl/32/i,66,c,25/produkty/chlodzenie/wymienniki_ciepla/kanalowe_wymienniki_ciepla_kwc

abes99
26-08-2017, 20:35
Jak już jesteśmy przy temacie wymienników ciepła, to te chłodnice KWC z Juwentu wyglądają całkiem ciekawie. Chcę u siebie podpiąć jeszcze pompę ciepła CWU pod GGWC, a instalator rekuperacji twierdzi, że centrala ma sterowanie wg ciśnień i wilgotności na wlocie/wylocie, więc PC wpięte w układ wentylacji będzie zaburzał jej pracę i zaleca montaż PC osobno. Zastanawiam się np. nad wstawieniem większej chłodnicy (np. KWC-315-CLW-36X40/III - trójrzędowa, bo ma mniejsze opory powietrza niż czterorzędowa, chyba że to nie ma takiego znaczenia), zaraz za nią trójnik "Y" na PC i centralę rekuperacyjną. Podobnie ze wspólną wyrzutnią na dach - połączyć trójnikiem "Y" i razem wyrzucać na dach. PC potrzebuje ok. 350 m3/h, a rekuperator ok. 450 m3/h. Taka chłodnica ma 8,8kW mocy chłodniczej i wydajność 1500 m3/h. Dobrze kombinuję czy nie?

A tak przy okazji, możecie polecić jakiś prosty sterownik do sterowania pompą GGWC? Żeby można było ustawić włączania np. przy <2 st.C oraz >22 st.C na zewnątrz. Bo to chyba najprostsze rozwiązanie?