PDA

Zobacz pełną wersję : płyta fundamentowa



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67

Rafał_
14-05-2009, 08:07
Co jeśli położy Pan w dowolnym miejscu 2,5 m łatę? Jakie wychodzą różnice ? Jaka ampituda odchyłek poziomu wyszła na całości płyty?
Odchyłki od poziomu nie przekraczają 3mm, ale mam chyba ze 4 jakby "kałuże" (średnicy 30-50cm) gdzie odchyłka wynosi 5mm.

zenonX
18-05-2009, 23:40
Dzieki za zdjecia - w koncu wiem jak to sie robi - tez przymierzam sie do plyty+podłogowki.
- Czy za calosc odpowiadala jedna firma - czy kilka osobnych ekip.
- jakie były koszty?

Pozdrawiam,

Rafał_
19-05-2009, 11:52
- Czy za calosc odpowiadala jedna firma - czy kilka osobnych ekip.
- jakie były koszty?
Płytę i ogrzewanie robiłem sam z pomocnikiem, jedynie do wylania i zatarcia betonu zamówiłem ekipę od posadzek przemysłowych. Koszt to 244zł/m2 ze wszystkim (płyta, instalacje co, wod-kan).

Pozdrawiam

StolarzS
19-05-2009, 21:36
Zastanawiam się nad połączeniem płyty z podłogówką zasilaną PC. Robił ktoś z Was w ten sposób?
Jak wyprowadzić zasilanie do kolektora z budynku? Naturalnie eż pod płytą, ale nie wiem jak to w praktyce wygląda.
Czy wylewając płytę jeszcze raz zmienilibyście coś?
Pomożecie?

SZUMI
24-05-2009, 19:33
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b4910e9d474025c5.html



Zdjęcie 500px na forum:
http://images43.fotosik.pl/130/b4910e9d474025c5med.jpg (http://www.fotosik.pl)
[/img]

Przepraszam że tak długo, ale ja ciągle na budowie. Już zalewają mi strop. W stropie mam tak samo podłogówkę :)

Mój koszt z wynajęciem ekip to 240 zł/m2. Więcej zdjęć postaram się zamieścić póżniej
:)

StolarzS
25-05-2009, 21:50
No ładnie...
Gratulacje.
Montaż ogrzewania zleciłeś specjalistycznej firmie czy normalny "polski hydraulik" od ogrzewania dał radę?
Jakich rur użyłeś?
To zbrojenie jakieś ładne. Malowane?

SZUMI
26-05-2009, 13:50
Płytę robiła firma która wykonała już kilka takich w swojej karierze. A hydraulik zrobił resztę :)
Miał narysowane ściany, żeby było łatwiej. Ułożył podłogówkę po pierwszej warstwie siatki. Potem Panowie położyli druga warstwe i tylko ja podwiesił do górnego zbrojenia zeby lepiej grzała. Zastowałam rury Purmo pex/al/pex i ochronne peszle do wody.
:)

Karol S
29-05-2009, 17:13
Witam,
Śledzę wątek, który jest bardzo interesujący i konstruktywny dlatego skorzystam i chciałbym spytać o dwie sprawy:
- czy ktoś mieszka i korzysta z płyty fundamentowej z wodnym ogrzewaniem i jak
wygląda w tym przypadku bezwładność cieplna takiego systemu ogrzewania?
Ile czasu potrzeba by ogrzać pomieszczenia domu i jak wygląda współpraca z
automatyką sterowania ogrzewaniem? czy są z tym problemy?
- czy któryś z szanownych Panów zastosował płytę grubości 15 cm pod dom w
technologi murowanej z poddaszem użytkowym?

zukow2
29-05-2009, 20:00
ratunku!!!
w poniedziałek jak pogoda będzie zaczynam robić płytę.

mam duży problem z wyborem kruszywa. Początkowo myśałem o pospółce (mieszanina żwiru i piasku niesortowane ze żwirowni za 30zł Tona).Ale niestety nie ma tego za wiele w moim regionie a jak jest to zaraz tiry zabierają- trzeba pilnować cały dzień, a ja nie mogę spać na żwirowni :wink:

Dzwoniłem do projektanta płyt.Poradził wsypać kruszywo ze złoża -piasek kopany (żółty za 13zl tona) - warstwa górna i dolna a w środku kruszywo grube niesortowane(33zł tona).Niestety grubego też cholera brak.

dziś znalazłem pospółkę rzeczną -żółty piasek +glina żółta +kamienie rzeczne (niektóre dość duże).Jest to wykorzystywane pod drogi, chodniki i jest po zagęszczeniu bardzo twarde.KOszt 25zł tona.Obawiam się jednak,że przy układaniu rur kanalizacji będzie problem z tymi wielkimi kamieniami.

mogę ew. czekać na pospółkę ze żwirowni z nadzieją że dostanę odpowiednią ilość.

co poradzicie i co dawaliście pod swoją płytę??????

coulignon
29-05-2009, 21:04
dziś znalazłem pospółkę rzeczną -żółty piasek +glina żółta +kamienie rzeczne (niektóre dość duże).


Moim zdaniem glina jest wykluczona pod płytą. Nie da się jej zagęścić i jest gruntem wysadzinowym.

zukow2
30-05-2009, 12:13
właśnie ta glina mnie wkurza.

pozostaje rozbić namiot na żwirowni i czekać na każdą ilość pospółki żwirowo-piaskowej.

dzięki

zukow2
30-05-2009, 15:16
na temat całości napiszę za 2 tyg ja skończę:)

SZUMI
31-05-2009, 07:59
Mój koszt z wynajęciem ekip to 240 zł/m2. Więcej zdjęć postaram się zamieścić póżniej
:)

jest to koszt całościowy ? Tzn. kruszywem,betonem,zbrojeniem,rurkami,robocizną ?

TAK.
koparka, pospółka,stropian,betonem,zbrojeniem,podkładki dystansowe pod zbrojenie, rurkami do ogrzewania, rury kanalizac pomarańczowe, peszle ochronne, pianka, klej do stropianu, siatka,robocizną i jakies drobiazgi

za płytę 137 m2 zapłaciłam 33 tys.

pga
03-06-2009, 04:04
koparka, pospółka,stropian,betonem,zbrojeniem,podkładki dystansowe pod zbrojenie, rurkami do ogrzewania, rury kanalizac pomarańczowe, peszle ochronne, pianka, klej do stropianu, siatka,robocizną i jakies drobiazgi

za płytę 137 m2 zapłaciłam 33 tys.

Czy orientujesz sie jaka bedzie bezwładność takiego ogrzewania (również mam na myśli strop) i czy w czymś to przeliczałaś?
Masz tylko podłogówke na poddaszu czy również grzejniki?

Jak z kosztami ogrzewania - czy grzanie całej płyty nie wyjdzie jednak troche drożej niż niz podłogówka założona "po Bożemu".

W dokumencie http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf szeroko opisują zastosowanie płyty fundamentowej jednak ogrzewanie dali tam osobno.

StolarzS
03-06-2009, 07:45
[quote="pga"]

Jak z kosztami ogrzewania - czy grzanie całej płyty nie wyjdzie jednak troche drożej niż niz podłogówka założona "po Bożemu".

quote]

A niby dlaczego? Jeżeli przy układaniu rur masz wymalowane linie ścian, to układasz w pomieszczeniach i tam grzejesz.
Drożej wyjdzie wylewanie kolejnej warstwy betonu na płytę. Po co lać 2 razy skoro można raz?

SZUMI
03-06-2009, 08:42
ja nie bede grzała całej płyty, tylko konkretne pomieszczenia. Jest tylko jeden minus, że ciepło po płycie rozchodzi sie ok 0,5 m - 1 m od ostatniej rury. Zatem pomieszczenia w ktorych jest podłogówka i przylegajace do nich pomieszczenia w których podłogówki nie ma, sa czesciowo ogrzewane np garaz.
Ale ja założyłam sobie, że nie zaszkodzi jak to ciepło tam troche ucieknie, bo przynajmniej temp beda plusowe i nie zagnieździ sie grzyb. W końcu garaż jest w bryle domu, więc powinny tam być temp plusowe. Oczywiście bez przesady, dlatego ściany garażu od wew jego strony są ocieplone stropianem.

Natomiast na pietrze mam podłogówkę tylko w łazienkach, hallu i pom gosp.. W sypialniach grzejniki.
Jeżeli zaś tutaj ciepło przedostanie sie do pomieszczenia przylegajacego to też nic się nie stanie, bo wszystkie będą ogrzewane.

Poza tym mam w projekcie na suficie parteru stropian 5 cm (czyli pod stropem) aby ciepło które jest na dole nie uciekało do góry i nie grzało pomieszczeń u góry. Wg mnie to rozsądne rozwiązanie, gdyż w zasadzie całe życie rodzinne toczy się na dole, a do góry tylko spać. Po co zatem grzać pomieszczenia z których się nie korzysta.

To tyle co do moich rozwiązań. Kto chce niech skorzysta, a kto ma inne zdanie zrobi wg wlasnego pomysłu i potrzeby :)

SZUMI
03-06-2009, 08:48
Zapomniałam dodać, że w górnej płycie czyli w stropie mam tez rozprowadzenie ciepła od kominka do 3 sypialni.

No i cały system rurek wody, kanalizy i rury od grzejników.

W ten sposób wychodzi zdecydowanie taniej, bo nie musze robic dodatkowych posadzek. Chociaż jest jeden minus. Jak coś się popsuje, to trudniej będzie to naprawić. Ale nie ma rzeczy niemożliwych, sa tylko trudne do wykonania ;)

pga
03-06-2009, 15:56
ja nie bede grzała całej płyty, tylko konkretne pomieszczenia. Jest tylko jeden minus, że ciepło po płycie rozchodzi sie ok 0,5 m - 1 m od ostatniej rury.

Właśnie też to miałem na myśli. Poza tym ciepło ogrzewa całą grubość płyty.
Ale przy dobrej izolacji doje to po prostu niezły akumulator ciepła ;-)


Natomiast na pietrze mam podłogówkę tylko w łazienkach, hallu i pom gosp.. W sypialniach grzejniki.
Jeżeli zaś tutaj ciepło przedostanie sie do pomieszczenia przylegajacego to też nic się nie stanie, bo wszystkie będą ogrzewane.

Acha - czyli standard. Ja u siebie planuje jedynie grzejnik drabinkowy w łazience,
reszta domu podłogówka. Ale ten pomysł z wykonaniem podłogówki w stropie
wydaje się być ciakawym i ekonomicznym rozwiazaniem.

pga
03-06-2009, 16:04
A niby dlaczego? Jeżeli przy układaniu rur masz wymalowane linie ścian, to układasz w pomieszczeniach i tam grzejesz.
Drożej wyjdzie wylewanie kolejnej warstwy betonu na płytę. Po co lać 2 razy skoro można raz?

Tylko że beton który zalewa ogrzewanie podłogowe to nie płyta ceramiczna
w nowoczesnej kuchence która przewodzi ciepło tylko w pionie.
Beton będzie akumulował to ciepło, prety zbrojenia też temu pomoga.
To wcale nie jest wada - szczegolnie przy dobrze ocieplonym budynku.

Ale zatanawia mnie sterowanie - czy standardowe sterowanie podłogówki nie będzie miało problemów z uwagi na większą bezwładność.

Na pewno ma się zagwarantowana dzieki temu bardziej stabilna temperature w pomieszczeniach.

zukow2
03-06-2009, 19:31
właśnie robimy płytkę :)

pytanko do tych co zrobili : CZy na rurki od wody dawaliście otulinę i na to peszel czy samą otulinę lub sam peszel ???
poradźcie bo jutro robię wodę :o

magak
03-06-2009, 22:36
u mnie C.O. i ciepła woda w peszlach plus otulina z pianki - tak jak w opisie projektu W. Sochy

SZUMI
04-06-2009, 07:04
ja mam tylko w peszlach. Chociaz zastanawiałam sie nad tym aby jeszcze dac otulinę, ale sobie odpusciłam.
U mnie peszle sa o rozm wieksze niz powinny. W razie awarii można wyjac uszkodzona rure i wciagnac w to miejsce nowa.
Przynajmniej teoretycznie :))

SZUMI
04-06-2009, 07:13
A niby dlaczego? Jeżeli przy układaniu rur masz wymalowane linie ścian, to układasz w pomieszczeniach i tam grzejesz.
Drożej wyjdzie wylewanie kolejnej warstwy betonu na płytę. Po co lać 2 razy skoro można raz?

Tylko że beton który zalewa ogrzewanie podłogowe to nie płyta ceramiczna
w nowoczesnej kuchence która przewodzi ciepło tylko w pionie.
Beton będzie akumulował to ciepło, prety zbrojenia też temu pomoga.
To wcale nie jest wada - szczegolnie przy dobrze ocieplonym budynku.

Ale zatanawia mnie sterowanie - czy standardowe sterowanie podłogówki nie będzie miało problemów z uwagi na większą bezwładność.

Na pewno ma się zagwarantowana dzieki temu bardziej stabilna temperature w pomieszczeniach.

Tu własnie chodzi o to zeby płyta betonowa działała jak piec akumulacyjny.
Generalnie ogrzewasz płyte ktora potem oddaje ciepło do pomieszczeń.

Minusem tego systemu jest jego duza bezwładnosc. Dlatego na kazde pomieszczenie warto dac oddzielna petlę grzewcza, ktora można bedzie regulowac osobno. Podobno po kilku probach mozna dostosowac temp do swoich potrzeb i juz pozniej malo kto to zmienia.

Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.
Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian, podłoga pod płyta 20 cm styropian, ciepłe okna z pakietem 3-szybowym i dach 30 cm welny. To powinno wystarczyc z duzym zapasem :)

HenoK
04-06-2009, 08:07
Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.
Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian,Nie wiedziałem, że mozna stosować Ytong 20cm na ściany konstrukcyjne :(.

rpilski
04-06-2009, 08:22
W dokumencie http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf szeroko opisują zastosowanie płyty fundamentowej jednak ogrzewanie dali tam osobno.

Może to wynikać z rachunku ekonomicznego. W przypadku domu pasywnego może nie być opłacalne instalowanie dedykowanego systemu grzewczego. Zamiast tego korzystniejsze (pod względem ekonomicznym) może być połączenie systemu wentylacji i ogrzewania.

Barbossa
04-06-2009, 08:37
wydaje mi się, że w pasywnym to się dedykowanych instalacji grzewczych z definicji nie stosuje
może w energooszczędnym to tak
ale ja się na tym niestety nie znam :-?

SZUMI
04-06-2009, 09:02
Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.
Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian,Nie wiedziałem, że mozna stosować Ytong 20cm na ściany konstrukcyjne :(.

Do domów jednorodzinnych można. Nawet w cenniku xelli widnieje jako materiał na ściany zewn. Różni się od 24cm tym, ze nie ma uchwytów. Ta sama twardość 600. Ale jest mało popularny.
Ja robiłam projekt indywidualny bo mialam problem z powierzchnią zabudowy, więc konstruktor wymyślił takie coś. Dodatkowo wew mam parę słupów żelbetowych i trochę ścian z silki. Więc cieżar przeniesiony jest cześciowo na sciany wew nośne.

:)

HenoK
04-06-2009, 09:12
Do domów jednorodzinnych można. Nawet w cenniku xelli widnieje jako materiał na ściany zewn. Różni się od 24cm tym, ze nie ma uchwytów. Ta sama twardość 600. Ale jest mało popularny. To 600 oznacza gęstość materiału w kg/m3. Faktycznie, dosyć dawno nie zaglądałem do materiałów xelli :(.

HenoK
04-06-2009, 09:26
wydaje mi się, że w pasywnym to się dedykowanych instalacji grzewczych z definicji nie stosuje
może w energooszczędnym to tak
ale ja się na tym niestety nie znam :-?Domy pasywne to takie dziwne twory, bo z jednej strony z definicji nie posiadają one osobnego systemu grzewczego, jednak w jakiś sposób trzeba do nich te 15kWh/m2 rocznie dostarczyć, czyli jakiś sposób na ogrzewanie musi być.
Poza tym oprócz ogrzewania pomieszczeń pozostaje jeszcze problem przygotowania ciepłej wody.
Rozwiązanie tych problemów zależy od inwencji projektanta i inwestora.
Pomimo niewielkiego zużycia energii do ogrzewania jego koszt może być zróżnicowany w zależności od źródła ciepła. Np dla domu 160m2 p.u. potrzebujemy rocznie 2400kWh energii na ogrzewanie + min. drugie tyle na przygotowanie ciepłej wody dla 4 osób. Przy gazie da to koszt ok. 800zł (chociaż doliczając koszty stałe i abonament może być znacznie więcej), przy energii elektrycznej w zależności od taryfy od 1400 do 2000 zł.

pga
04-06-2009, 14:20
W dokumencie http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf szeroko opisują zastosowanie płyty fundamentowej jednak ogrzewanie dali tam osobno.

Może to wynikać z rachunku ekonomicznego. W przypadku domu pasywnego może nie być opłacalne instalowanie dedykowanego systemu grzewczego. Zamiast tego korzystniejsze (pod względem ekonomicznym) może być połączenie systemu wentylacji i ogrzewania.

System grzewczy w pasywnych z reguly jakis jest. Natomiast podlogowka juz w plycie fundamentowej ma jak najbardziej uzasadnienie ekonomiczne bo mamy 2 w jednym. Mysle ze pokazano tam po prostu typowe rozwiazania.

pga
04-06-2009, 14:32
Tu własnie chodzi o to zeby płyta betonowa działała jak piec akumulacyjny.
Generalnie ogrzewasz płyte ktora potem oddaje ciepło do pomieszczeń.

Minusem tego systemu jest jego duza bezwładnosc. Dlatego na kazde pomieszczenie warto dac oddzielna petlę grzewcza, ktora można bedzie regulowac osobno. Podobno po kilku probach mozna dostosowac temp do swoich potrzeb i juz pozniej malo kto to zmienia.

Oczywiscie caly system ma sens gdy dom jest dobrze ocieplony.
Moj jest z ytonga 20 + 20 stropian, podłoga pod płyta 20 cm styropian, ciepłe okna z pakietem 3-szybowym i dach 30 cm welny. To powinno wystarczyc z duzym zapasem :)

Aktualnie baardzo rozważam pójść właśnie w tym kierunku. Odejmując koszty pustaków cokołowych do eliminacji mostków cieplnych od ścian fundamentowych płyta wcale nie musi kosztować drożej. Zamierzam sobie to jeszcze dziś albo jutro dokładnie policzyć i porównać. Zintegrowana podłogówka to też oszczędnośc - nie trzeba 2x lać betonu.

HenoK - Ty masz doświadczenie i wiele własnych przemyśleń na te tematy - porównywałeś może koszty obydwu technologii?

Bo przy płycie to izolacje termiczna można mieć prawie że modelową ;-)

HenoK
04-06-2009, 18:47
HenoK - Ty masz doświadczenie i wiele własnych przemyśleń na te tematy - porównywałeś może koszty obydwu technologii?Płyta fundamentowa w większości przypadków wychodzi taniej. Trzeba tylko znaleźć ekipę, która potrafi to zrobić. Bardzo ważna jest dobra koordynacja robót - trzeba zgrać w krótkim czasie (pogoda bywa u nas kapryśna) :
- zagęszczenie i wyrównanie podsypki,
- wykonanie podłączeń instalacyjnych : wody, kanalizacji, GWC, pompy ciepła, instalacji elektrycznej (przynajmniej zostawić odpowiednie przepusty),
- wykonanie szalunku styropianowego i izolacji termicznej płyty fundamentowej,
- wykonanie zbrojenia,
- wykonanie ogrzewania podłogowego,
- zalanie płyty mieszanką betonową i jej zagęszczenie,
- wyrównanie i zatarcie płyty.

Na "normalnej" budowie wszystkie te prace występują osobno i są rozciągnięte w czasie. Tu czas ich trwania ich wszystkich nie przekracza tygodnia.

Jednak, gdy wszystko się uda, jesteśmy co najmniej miesiąc "do przodu".
Przez to, że nie ma tu miejsca na błędy wykonawcy muszą być "z wyższej półki".

pga
05-06-2009, 21:05
Płyta fundamentowa w większości przypadków wychodzi taniej. Trzeba tylko znaleźć ekipę, która potrafi to zrobić. Bardzo ważna jest dobra koordynacja robót - trzeba zgrać w krótkim czasie (pogoda bywa u nas kapryśna)

Na "normalnej" budowie wszystkie te prace występują osobno i są rozciągnięte w czasie. Tu czas ich trwania ich wszystkich nie przekracza tygodnia.


Wlasnie dlatego chyba zdecyduje sie na plyte ale bez robienia podlogowki na tym etapie. Instalacja podlogowki pozniej wyjdzie troche drozej (jak liczylem dla mnie bedzie to roznica ok. 1500zl) - ale mniej stresu na poczatek, brak ryzyka ze cos pojdzie nie tak no i wygodniejszy montaz.

zukow2
06-06-2009, 07:40
ja właśnie wykonuję płytę.

zanim podejmiesz decyzję zorientuj się czy masz w pobliżu dostęp do taniego i odpowiedniego kruszywa o pójdzie kilkadziesiąt ton. Ja mam pod nosem 2 żwirownie a musiałem się ostro naginać żey dostać potrzebne 200ton.Weź pod uwagę że kruszywo musi być nisortowane, bez domieszek gliny, ziemi itp.

poza tym pogoda ma kluczowe znaczenie. Ja zacząłem w poniedziałek i już y było po wylewce ale deszcz nas codziennie nęka.Doszło do tego, że nakryłem płytę (tzn do stanu w którym jest wszystko oprócz betonu ) bo obawiam się, że jak mi w to wleje to potem woda będzie stała pod styropianem.NIe ma jak odparować bo na dole folia a na górze 20cm styro uszczelnione pianką.

mi dom 10x9m i garaż 6x6 wyjdzie za ok 30tyś zł z wszystkim.

coulignon
06-06-2009, 08:36
jedna uwaga odnośnie lania betonu. jeśli robisz to na gotowo to proponuje normalnym betonem (taki co przyjechał w gruszcze) zalać całość tak ze dwa - 3 cm poniżej planowanego poziom. Potem każ Gruszkowemu dolać do gruchy wody i samą górę zalej rzadkim betonem. Zaleta tej operacji jest że łatwiej ściągnąć beton łatą a przy zacieraniu nie wychodzą kamyki.

zukow2
06-06-2009, 13:34
gruszkowy się nie zgodzi bo mówi że certyfiakt jest na b20 a jak dodasz wody to już nie będzie to samo.

pga
06-06-2009, 20:38
Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.

coulignon - był jakiś powód dlaczego nie dawałeś od razu rurek ogrzewania podłogowego do płyty? Ile Ciebie wyniosło wykonanie płyty?

Arturo72
06-06-2009, 21:42
Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.


Czy masz już projekt płyty (kto Ci projektował) i ewentualnego wykonawcę ?
Ja też zamierzam robić płytę ale razem z ogrzewaniem podłogowym tylko dopiero w przyszłym roku,także będziesz jedynym znanym mi pionierem płyty w okolicy :)Wiem,że u nas (na Śląsku) płyty są częstym zjawiskiem ;)

pga
07-06-2009, 01:29
Dzieki za sugestie dot. plyty. Budowa bedzie w Namysłowie (Opolskie) i chyba kilka kopalń żwiru koło Opola jest - ale będę się orientował.


Czy masz już projekt płyty (kto Ci projektował) i ewentualnego wykonawcę ?
Ja też zamierzam robić płytę ale razem z ogrzewaniem podłogowym tylko dopiero w przyszłym roku,także będziesz jedynym znanym mi pionierem płyty w okolicy :)Wiem,że u nas (na Śląsku) płyty są częstym zjawiskiem ;)

Kolega architekt robi projekt indywidualny mojego domku - tak wiec wszystko
jest projektowane jako calosc.

Wykonawcy plyty jeszcze nie mam - bede sie orientowal w okolicy jak wroce
do Polski gdzies okolo sierpnia.

coulignon
07-06-2009, 10:34
coulignon - był jakiś powód dlaczego nie dawałeś od razu rurek ogrzewania podłogowego do płyty? Ile Ciebie wyniosło wykonanie płyty?


bo ja nie mam ogrzewania podłogowego. Nie mam wogóle centralnego.

Materiały na płyte około 19 tys, wykonanie 12 tys.
płyta 96 m2

zukow2
07-06-2009, 19:22
czy przy zalewaniu płyty rurki od wody mają być napełnione wodą?

coulignon
07-06-2009, 20:34
większego znacznia to nie ma ale myślę że rurka wypełniona wodą i napompowana do 3-4 atm będzie choć troche mniej podatna na zgniecenie. Butem. Fachowcem. Wibratorem.

zukow2
08-06-2009, 21:22
http://images50.fotosik.pl/140/ef1c87a9e2b33386med.jpg (http://www.fotosik.pl)

no i mam płytę!!!

pga
08-06-2009, 23:10
Jednak plyty w moim przypadku nie bedzie. Konstruktor ktory wspolpracuje z moim architektem i jest odpowiedzialny za konstrukcje stwierdzil:

Ze biorac pod uwage kulture budowania w Polsce to to ladnie wyglada tylko na zdjeciach lub w teorii i albo bedzie to rozwiazanie systemowe np. Sundolitt lub Legalett wykonane przez firme od tego albo on sie pod tym nie podpisze.

A poniewaz nie ma mnie jeszcze na miejscu wypada wybrac rozwiazanie mniej skomplikowane logistycznie...

SZUMI
09-06-2009, 07:05
Płyta prezentuje sie nieźle :wink:

HenoK
09-06-2009, 07:11
Konstruktor ktory wspolpracuje z moim architektem i jest odpowiedzialny za konstrukcje stwierdzil:

Ze biorac pod uwage kulture budowania w Polsce to to ladnie wyglada tylko na zdjeciach lub w teorii i albo bedzie to rozwiazanie systemowe np. Sundolitt lub Legalett wykonane przez firme od tego albo on sie pod tym nie podpisze.
Co stoi na przeszkodzie, żeby konstruktor sprawował nadzór nad wykonaniem tej płyty ?

zukow2
09-06-2009, 10:06
http://images50.fotosik.pl/140/ef1c87a9e2b33386med.jpg (http://www.fotosik.pl)

no i mam płytę!!!

noi ładnie wygląda :)
Czekamy teraz na szczególy m.in ile Cię wyniosła,ile i jakich materiałów,kto wykonał itp :)

koszt płyty -dom 95m2 +garaż 36m2 wyniósł mnie 31tyś + 6tyś wykonanie.Koszt to :badanie geotechniczne gruntu,projekt, pospółka,prace ziemne, styro, zrojenie,beton, rury kanalizacyjne i wodne,
Projekt mam od " projektantpłyt". Zroił projekt i za każdym razem jak zadzwoniłem z pytaniem miał czas i cierpliwość żeby odpowiedzieć.Polecam.

Grunt wymieniłem na pospółkę.Później folia, styropian 2x10cm, zbrojenie,beton b-20 20cm.W betonie rury od kanalizacji i wody.

zukow2
09-06-2009, 10:08
to jeszcze zapytam-czy folię która została wywinięta można zawinąć na płytę i na niej stawiać pierwszą warstwę ściany?czy może lepiej odciąć?

coulignon
10-06-2009, 09:20
Żukow: pełna dowolność - wiwijaj, tnij... jak wolisz.




Ze biorac pod uwage kulture budowania w Polsce to to ladnie wyglada tylko na zdjeciach lub w teorii i albo bedzie to rozwiazanie systemowe np. Sundolitt lub Legalett wykonane przez firme od tego albo on sie pod tym nie podpisze.

Pier....li głupoty. Jeśli ekipa nie jest w stanie zrobić tak prostej konstrukcji jak płyta to tym bardziej niech sie nie bierze za budowe domu.

zukow2
10-06-2009, 09:55
Jednak plyty w moim przypadku nie bedzie. Konstruktor ktory wspolpracuje z moim architektem i jest odpowiedzialny za konstrukcje stwierdzil:

Ze biorac pod uwage kulture budowania w Polsce to to ladnie wyglada tylko na zdjeciach lub w teorii i albo bedzie to rozwiazanie systemowe np. Sundolitt lub Legalett wykonane przez firme od tego albo on sie pod tym nie podpisze.

A poniewaz nie ma mnie jeszcze na miejscu wypada wybrac rozwiazanie mniej skomplikowane logistycznie...

"...biorąc po uwagę kulturę budowania...." :lol: :lol: :lol: :lol:

niezły ten konstruktor :o

a o folię pytam coby jakiegoś mostka termicznego czy czegoś nie zrobić.

pga
10-06-2009, 15:31
Ze biorac pod uwage kulture budowania w Polsce to to ladnie wyglada tylko na zdjeciach lub w teorii i albo bedzie to rozwiazanie systemowe np. Sundolitt lub Legalett wykonane przez firme od tego albo on sie pod tym nie podpisze.

Pier....li głupoty. Jeśli ekipa nie jest w stanie zrobić tak prostej konstrukcji jak płyta to tym bardziej niech sie nie bierze za budowe domu.

Nie przecze, choc akurat on sie zajmuje konstrukcjami żelbetowymi (najczęściej większymi niż domy jednorodzinne) i pojecie na temat budowy ma na pewno wieksze niz ja.
W każdym razie już się pogodziłem z tym faktem.

coulignon
10-06-2009, 19:54
W każdym razie już się pogodziłem z tym faktem.


Ale z którym faktem? Że projektant pie...li głupoty czy z tym że nie będziesz miał płyty? :lol:

kibito
15-06-2009, 09:20
witam wszystkich
pytanie tak czysto teoretyczne:
pod płytę wybieram jakieś 40 cm humusu , w to miejsce pod 20 cm styro zagęszczam odkrytą warstwę piasku ( bo tylko to jest poniżej do 200 cm kopałem wiem :D ) czy raczej powinno się nawieść piasku/żwiru ze żwirowni ?? >> albo czy można wysypać 10 cm "keramzytu" zagęścić wszystko na to folia , styro i lać płytę ???

co wy na to - jeśli wystarczy zagęścić odkrytą to ok , ale jeśli powinno się przygotować podłoże z czegoś "zakupionego" to czy może to być keramzyt ?

StolarzS
18-06-2009, 22:11
Zakładając, że da się zagęścić piasek pod humusem, to wybranie 40cm spowoduje, że chyba będzie za płytko.
Chyba nie masz wyjścia i musisz czegoś nazwozić - cokolwiek, co nie jest ściśliwe.

perm
06-07-2009, 22:37
Szykuję się do postawienia domu na płycie i tak się zastanawiam czym tę izolację ze styropianu zastąpić by było dobrze i niezbyt drogo. Styropian jakoś mnie nie przekonuje, widziałem taki rozsypujący się ze starości - 20 - 30 letni. Mam działkę z lekkim nachyleniem i nie chciałbym się z niego z domem turlać :D . Pewnie ze względu na koszty skończy się jednak na styropianie, ale tak teoretycznie co by można jeszcze zamiast niego:
- styrodur - drogi ale poza tym same zalety
- wełna - również droga do tego nieodporna na wigoć i podlegająca sprasowaniu
- pianobeton - same zalety oprócz ceny, drogi bardzo, chyba że to tylko firma CezBud tak się ceni.
- keramzyt luzem - wychodzi cenowo między styropianem a styrodurem, problem tylko co z wilgocią - niby odporny ale jest też odmiana impregnowana, dużo droższa. W sumie gdyby potraktować go jako pospółkę i izolację razem to cenowo jak styropian ale trwalszy chyba :)
Tu moja wyobraźnia się wyczerpała ( na razie).

perm
06-07-2009, 22:47
witam wszystkich
pytanie tak czysto teoretyczne:
pod płytę wybieram jakieś 40 cm humusu , w to miejsce pod 20 cm styro zagęszczam odkrytą warstwę piasku ( bo tylko to jest poniżej do 200 cm kopałem wiem :D ) czy raczej powinno się nawieść piasku/żwiru ze żwirowni ?? >> albo czy można wysypać 10 cm "keramzytu" zagęścić wszystko na to folia , styro i lać płytę ???

co wy na to - jeśli wystarczy zagęścić odkrytą to ok , ale jeśli powinno się przygotować podłoże z czegoś "zakupionego" to czy może to być keramzyt ?
Podsypka musi uniemożliwić podciąganie wody, keramzyt powinien się nadać tym bardziej że można potraktować go jako dodatkową (lub jedyną :) ) warstwę izolacji. Zamiast 15 cm styropianu 30 cm keramzytu i powinno wystarczyć. Jutro bedę dzwonił do producenta keramzytu w tej sprawie bo sam jestem zainteresowany. Napiszę co odpowiedział bo mam trochę wątpliwości co do odporności na wilgoć.

No i już wiem, nadaje się jak najbardziej.
Co do ceny to przy cenie keramzytu frakcji 8 - 16 (taki już jest ok) 175 zł brutto (loco zakład) plus transport, metr kw. (30 cm grubości) wychodzi ok 72 zł, folii pod spód się nie daje plus folia na to.
Styropian najtańszy nadający się to ok 30 zł za m. kw (20 cm), plus podsypka i tu naprawdę nie wiem co by to było, załóżmy 10 zł za m. kw (30 cm) plus folia kubełkowa pod spód 10 zł (około), plus transport plus folia na to, wychodzi ok 20 zł taniej. przy moim projekcie podłoga 150 m. kw. to różnica ok 2 - 3 tyś. Myślę że do zaakceptowania. Koszty będą pewnie trochę inne bo bez styropianu do płyty trzeba położyć szalunki, ale za to w keramzycie można od razu zrobić odwodnienie więc pewnie się wyrówna.

HenoK
07-07-2009, 09:06
Tu moja wyobraźnia się wyczerpała ( na razie).
Można też i tak : http://forum.muratordom.pl/post3044002.htm#3044002
Sporo przy tym pracy z dobrym zagęszczeniem, ale ocieplenie prawie za darmo.

perm
07-07-2009, 09:45
Tu moja wyobraźnia się wyczerpała ( na razie).
Można też i tak : http://forum.muratordom.pl/post3044002.htm#3044002
Sporo przy tym pracy z dobrym zagęszczeniem, ale ocieplenie prawie za darmo.
Dla mnie to juz za duży hard-core :). Troche budzi opory bo tak naprawdę nie wiadomo co z tym się będzie działo. Fakt że prawie nic nie kosztuje. Trzeba się rozejrzeć po śmietnikach :D .

Elfir
08-07-2009, 18:30
izolowac mozna rowniez plytami PIR ale nie jest to tanie rozwiazanie.
Zapominales wspomniec o perlicie.

perm
08-07-2009, 19:08
izolowac mozna rowniez plytami PIR ale nie jest to tanie rozwiazanie.
Zapominales wspomniec o perlicie.
Perlit zdaje się bardzo chłonie wilgoć, raczej pod fundament się nie nadaje. O płytach PIR nie słyszałem, ale dzięki, wezmę pod uwagę.

PIR kosztuje trochę więcej niż styrodur tzn stosunkowo drogo a dom dalej stoi na byle czym :) Jak dla mnie na razie wygrywa keramzyt. W Szczecinie zimy nie są bardzo "zimowe" więc te 30 cm keramzytu pod płytą jako podsypka i izolacja powinno wystarczyć. Drążę jednak temat dalej, może jeszcze coś ktoś zaproponuje, może coś znajdę.

wilmax
08-07-2009, 23:35
Szykuję się do postawienia domu na płycie i tak się zastanawiam czym tę izolację ze styropianu zastąpić by było dobrze i niezbyt drogo. Styropian jakoś mnie nie przekonuje, widziałem taki rozsypujący się ze starości - 20 - 30 letni. Mam działkę z lekkim nachyleniem i nie chciałbym się z niego z domem turlać :D . Pewnie ze względu na koszty skończy się jednak na styropianie, ale tak teoretycznie co by można jeszcze zamiast niego:.

Jestem laikiem w tych sprawach ale czy styropian nie jest również izolacją termiczną ?I jak ma się do tego keramzyt zamiast styropianu ?
Czy ciepło nie będzie uciekało przez keramzyt w grunt ?

perm
09-07-2009, 07:01
Szykuję się do postawienia domu na płycie i tak się zastanawiam czym tę izolację ze styropianu zastąpić by było dobrze i niezbyt drogo. Styropian jakoś mnie nie przekonuje, widziałem taki rozsypujący się ze starości - 20 - 30 letni. Mam działkę z lekkim nachyleniem i nie chciałbym się z niego z domem turlać :D . Pewnie ze względu na koszty skończy się jednak na styropianie, ale tak teoretycznie co by można jeszcze zamiast niego:.

Jestem laikiem w tych sprawach ale czy styropian nie jest również izolacją termiczną ?I jak ma się do tego keramzyt zamiast styropianu ?
Czy ciepło nie będzie uciekało przez keramzyt w grunt ?
Styropian jest bardzo dobrą izolacją termiczną, do tego jest chyba najtańszym izolatorem więc jest powszechnie stosowany, również do izolacji płyt fundamentowych. Ma jednak również wady - małą wytrzymałość mechaniczną, nasiąkliwość, palność, zmienność parametrów w czasie. Jego właściwości są jednak wystarczające by można go było w budownictwie stosować, chociaż już mówi się że do izolacji pionowych, czy połaci dachowych nie powinien być stosowany własnie ze względu na palność. Ja mam również wątpliwości co do jego trwałości dlatego próbuję wyszukać (z tych stosowanych) jakiś zbliżony cenowo sposób na izolację płyty fundamentowej która będzie jednocześnie takim dużym grzejnikiem akumulacyjnym, więc musi być odpowiednio ocieplona. Wszystkie modyfikowane tworzywa typu styrodur, płyty PIR i podobne nie mają wad styropianu ale są mniej więcej dwukrotnie droższe no i jak dla mnie dalej jest to plastik na którym stoi dom. Keramzyt jest również bardzo dobrym izolatorem, do tego jego trwałość jest nieporównywalnie większa bo to po prostu wypalona glina. Cenowo jest trochę od styropianu droższy (pod warunkiem że zastępuje dwie warstwy) więc jak na razie dla mnie wygrywa.
To wszystko było już w tym wątku lepiej lub gorzej opisane tylko przebić się przez to wszystko ... :)

proyt*
09-07-2009, 21:31
Szykuję się do postawienia domu na płycie i tak się zastanawiam czym tę izolację ze styropianu zastąpić by było dobrze i niezbyt drogo. Styropian jakoś mnie nie przekonuje, widziałem taki rozsypujący się ze starości - 20 - 30 letni. Mam działkę z lekkim nachyleniem i nie chciałbym się z niego z domem turlać :D . Pewnie ze względu na koszty skończy się jednak na styropianie, ale tak teoretycznie co by można jeszcze zamiast niego:.

Jestem laikiem w tych sprawach ale czy styropian nie jest również izolacją termiczną ?I jak ma się do tego keramzyt zamiast styropianu ?
Czy ciepło nie będzie uciekało przez keramzyt w grunt ?
Styropian jest bardzo dobrą izolacją termiczną, do tego jest chyba najtańszym izolatorem więc jest powszechnie stosowany, również do izolacji płyt fundamentowych. Ma jednak również wady - małą wytrzymałość mechaniczną, nasiąkliwość, palność, zmienność parametrów w czasie. Jego właściwości są jednak wystarczające by można go było w budownictwie stosować, chociaż już mówi się że do izolacji pionowych, czy połaci dachowych nie powinien być stosowany własnie ze względu na palność. Ja mam również wątpliwości co do jego trwałości dlatego próbuję wyszukać (z tych stosowanych) jakiś zbliżony cenowo sposób na izolację płyty fundamentowej która będzie jednocześnie takim dużym grzejnikiem akumulacyjnym, więc musi być odpowiednio ocieplona. Wszystkie modyfikowane tworzywa typu styrodur, płyty PIR i podobne nie mają wad styropianu ale są mniej więcej dwukrotnie droższe no i jak dla mnie dalej jest to plastik na którym stoi dom. Keramzyt jest również bardzo dobrym izolatorem, do tego jego trwałość jest nieporównywalnie większa bo to po prostu wypalona glina. Cenowo jest trochę od styropianu droższy (pod warunkiem że zastępuje dwie warstwy) więc jak na razie dla mnie wygrywa.
To wszystko było już w tym wątku lepiej lub gorzej opisane tylko przebić się przez to wszystko ... :)

Małe wtrącenie.
Po pierwsze nasiąkliwość styropianu jest bardzo niska. Po drugie obecnie produkowane styropiany są typu samogasnącego czyli same nie rozprzestrzeniają ognia a palą się jedynie w przypadku gdy jest inne źródło ognia. Bez niego samoistnie gasną.

perm
10-07-2009, 08:56
Jego właściwości są jednak wystarczające by można go było w budownictwie stosować,

Oj, jest projektant. Właśnie chciałem się zwrócić o zaprojektowanie płyty ale to może na PW. Czy ten keramzyt się nada? Tak sobie trochę teoretyzuję ale nie spotkałem się z przypadkiem by go ktoś pod płytę stosował. Jak uświadomił mnie przedstawiciel producenta keramzyt jednak trochę podciąga wodę, ten dodatkowo izolowany tak do 5 cm, więc ten nie pewnie ze dwa razy tyle. Czyli musi to być frakcja 10 - 20 dodatkowo impregnowana (z Gniewu to "dach - podłoga"). 30 cm powinno w Szczecinie wystarczyć. Tylko jak ocieplić brzegi płyty? Obsypać keramzytem? Zastosować styropian jako szalunek tracony? Przy moim projekcie jeżeli potraktować keramzyt jako podsypkę i izolację wychodzi drożej o jakieś 3 tyś od zwykłego styropianu i sporo taniej od styroduru i innych podobnych. Tylko czy ja o czymś nie zapomniałem?

Barbossa
10-07-2009, 09:51
a ostatnio gdzieś tu było zdjęcie takich klocków z keramzytu na grunt
co do 1:2 styro:keramzyt to chyba zbyt optymistycznie

perm
10-07-2009, 10:54
a ostatnio gdzieś tu było zdjęcie takich klocków z keramzytu na grunt
co do 1:2 styro:keramzyt to chyba zbyt optymistycznie
Keramzyt 0.1, styropian 0.04. Trzeba być optymistą :). Ja myślę jednak że dla całego fundamentu podwyższa ten współczynnik powietrze zawarte w takiej warstwie luźnego keramzytu. Poza tym sprasowany chociaż trochę styropian już nie będzie miał 0.4? Wg inżyniera z Gniewu 30 cm powinno w Szczecinie z zapasem wystarczyć.

Przy okazji jednym z bardziej chyba dziwacznych materiałów do ocieplemia podłogi na gruncie jaki znalazłem jest folia bąbelkowa. nazywa się to concrete barrier i trochę wbrew nazwie składa się z dwóch warstw bąbli przedzielonych folią. Człowiek by chyba nerwicy dostał nasłuchując czy to nie pęka :).

wiki:)
24-08-2009, 15:59
witam
czy ktos moze cos slyszal na temat plyty fundamentowej z cemokrzemu?? ponoc nie trzeba juz ocieplac i dawac zadnych zbrojen tylko folie??
pozdrawiam

HenoK
24-08-2009, 16:32
witam
czy ktos moze cos slyszal na temat plyty fundamentowej z cemokrzemu?? ponoc nie trzeba juz ocieplac i dawac zadnych zbrojen tylko folie??
pozdrawiamJest to odmiana pianobetonu. Na ten temat już było :
http://forum.muratordom.pl/post3237392.htm#3237392
http://forum.muratordom.pl/post3237477.htm#3237477

No i o samym cemokrzemie : http://www.profilegazeta.com/images/1920.11.pdf

wiki:)
24-08-2009, 17:19
a jak sie ma taka plyta jezeli jest roznica poziomow??
czyli jak np salon i garaz jest o 30cm nizej od reszty??
przy tym cemokrzemie opaska jest metr poza zarys budynku i czy w takiej sytuacji da sie to zrobic??

perm
24-08-2009, 19:34
a jak sie ma taka plyta jezeli jest roznica poziomow??
czyli jak np salon i garaz jest o 30cm nizej od reszty??
przy tym cemokrzemie opaska jest metr poza zarys budynku i czy w takiej sytuacji da sie to zrobic??
Pianobeton jest dobry tylko pieruńsko drogi. Jak pytałem w czerwcu to m2 fundamentu (w cenie nie ma zbrojenia, robót ziemnych itp) wychodził ok 600 zł. Za tyle to ja zrobię kompletny na keramzycie z ogrzewaniem i resztą więc też nie najtańszy.

perm
25-08-2009, 09:04
Znalazłem jeszcze jeden materiał na izolację płyty fundamentowej. (nadaje się też na ściany, czy połacie dachowe). Foamglass - dziwne że wczesniej na niego nie trafiłem bo jest oferowany od dłuższego czasu. Można go zgrzewać z papą. Jak na razie same zalety :) http://www.azflex.pl/files/1472180379/file/Foamglas_Floor_PL.pdf. Jeszcze cenę musze sprawdzić.
Jest jeszcze podobny; Coriglass. Również bezcenny :)

To już wiem - 3,5 tyś m3. 3500 zł!!! M2 za płytę gr 100 wychodzi 350 zet. Przy moim fundamencie 160 m2 to drobne 65 000. :o :o :o Ciekaw jestem kto to kupuje?
Szukam dalej.

Elfir
26-08-2009, 09:15
Szkoda ze na zagęszczonym piasku nie można ustawiać zamiast styropianu jakiegoś ciepłego materiału z którego buduje się ściany, typu pustak keramzytowy, siporex i to zalewać betonem :)

perm
26-08-2009, 11:54
Szkoda ze na zagęszczonym piasku nie można ustawiać zamiast styropianu jakiegoś ciepłego materiału z którego buduje się ściany, typu pustak keramzytowy, siporex i to zalewać betonem :)
Keramzyt luzem. Nie jest to tanie ale dom nie stoi na plastiku. Myślę że gdyby płytę wylać na bloczkach z keramzytu czy BK to pewnie też nic by się nie stało. Skoro stoi na styropianie:).

piotr.nowy
26-08-2009, 12:24
Szkoda ze na zagęszczonym piasku nie można ustawiać zamiast styropianu jakiegoś ciepłego materiału z którego buduje się ściany, typu pustak keramzytowy, siporex i to zalewać betonem :)
Keramzyt luzem. Nie jest to tanie ale dom nie stoi na plastiku. Myślę że gdyby płytę wylać na bloczkach z keramzytu czy BK to pewnie też nic by się nie stało. Skoro stoi na styropianie:).

Tylko jak gruba musiała by być warstwa tych bloczków . żeby miała właściwości podobne do 16 - 20 cm styropianu? :roll:

pikuś1
02-09-2009, 10:37
widziałem ogłoszenie w alegro na płytę fundamentową było 260 za metr kkwadratowy,sam myślę o płycie bo mam kijowe grunty.260 przy moich 83 m powierzchni ,chyba nie bedę sie bawił w głebokie wykopki i zrobie płyte.

HenoK
02-09-2009, 11:33
widziałem ogłoszenie w alegro na płytę fundamentową było 260 za metr kkwadratowy,sam myślę o płycie bo mam kijowe grunty.260 przy moich 83 m powierzchni ,chyba nie bedę sie bawił w głebokie wykopki i zrobie płyte.
Chodzi Ci o tą ofertę :
http://www.allegro.pl/item726744221_fundamenty_pianobeton.html ?

perm
02-09-2009, 12:09
widziałem ogłoszenie w alegro na płytę fundamentową było 260 za metr kkwadratowy,sam myślę o płycie bo mam kijowe grunty.260 przy moich 83 m powierzchni ,chyba nie bedę sie bawił w głebokie wykopki i zrobie płyte.

Taka płyta chyba nie może być płytą akumlacyjną?

pikuś1
02-09-2009, 12:28
nie wiem nie dzwoniłem jeszcze,musze pogadać z kierownikiem budowy,czego my chcemy?

emalin
04-09-2009, 13:46
widziałem ogłoszenie w alegro na płytę fundamentową było 260 za metr kkwadratowy,sam myślę o płycie bo mam kijowe grunty.260 przy moich 83 m powierzchni ,chyba nie bedę sie bawił w głebokie wykopki i zrobie płyte.

a co się dostaje za te 260/m2?
projekt? wykonanie, ale w jakim zakresie?

pozdrawiam,

tadzium
06-09-2009, 22:28
Płyta ma być szersza o pół metra tylko na tych trzech ścianach bliźniaka (nie szeregowca) , które nie będą miały styczności z sąsiadująca ścianą bliźniaka sąsiada . Z kolei na tej sąsiadującej ścianie płyta ma być szersza tylko o 5cm , gdyż tylko tyle będzie wynosiła szczelina dylatacyjna między ścianami budynków . Czyli ściany nie będą się bezpośrednio stykać , a szczelinę dylatacyjną wypełnię luźną izolacją np. granulatem styropianowym . Natomiast sama płyta poniżej w tym miejscu ma według założeń projektu dochodzić na styk do ławy fundamentowej sąsiedniego bliźniaka , dlatego napisałem o jej "dolaniu" . Wymiary powierzchni posadowienia domu tj. bez liczenia dochodzącej na zewnątrz izolacji (czyli po zewnętrznym obrycie muru z bloczków czy pustaków ) wynosi 77,93 m/kw, a płyta według projektu na trzech kierunkach ma być szersza o pół metra , a na jednym (ścianie sąsiadującej z drugim bliźniakiem) o 5 cm czyli częściowo i tak zostałaby nakryta grubością warstwy ocieplenia (a na ścianie sąsiadującej w całości). Pod ścianami nośnymi nie jest przewidziana tego typu belka , że jest ona większej grubości niż pozostała część płyty . Jak już pisałem płyta na całej powierzchni ma być równej grubości - 30 cm , a pod ścianami nośnymi ma być przewidziane tylko dodatkowe zbrojenie z opisanymi wcześniej strzemionami , które są zawieszone -opuszczone na tej pojedynczej siatce zbrojenia (która jest po całości zbrojenia) . Natomiast poniżej na dole tych strzemion mają być położone na nich prostopadle (do strzemion) dodatkowe pręty zbrojenia f 14 (oczywiście powiązane do strzemion) ale tylko pod mającymi biec wyżej ścianami nośnymi . Nie wiem jak to dokładniej opisać :-? Najlepiej byłoby wkleić zdjęcie z projektu ale jeszcze ostatecznie go nie mam i dlatego pytam na forum o to rozwiązanie , gdyż z opisów innych osób na forum wcześniej z nim się nie spotkałem , a teraz jeszcze przed odbiorem projektu ewentualnie mogę dyskutować o przyjętych założeniach , z tym , że sam nie mam dostatecznej wiedzy stricte technicznej , by na upartego się kłócić , gdy niby okazano mi wyliczenia (które tak prawdę mówiąc niewiele mi laikowi mówią) i architekt twierdzi na podstawie swojej rozmowy z konstruktorem , że ma to "zadziałać" . Pawlik

Witam. I na czym ostatecznie stanęło?
Ja mam taki problem.
Odebrałem projekt i jestem nieco zadziwiony.
Sytuację mamy podobną. Dom podpiwniczony, parter, piętro. Ściany z BK - czyli lekkie. Do tego garaż podziemny. Bryła prosta - w sumie klocek. Grunty - pyły w stanie półzwartym bez wody. Czyli nie najgorszy.
Projekt płyty w skrócie:
Chudy beton - 10 cm
Na to płyta 45cm!! zbrojona górą i dołem prętami A-III fi 16 co 20 cm...
A do tego pod wjazdem do garażu wzmocnienie płyty - 90cm, Brak jakichkolwiek wzmocnień pod ścianami konstrukcyjnymi.

Tak na moje to konstruktora nieco fantazja poniosła. Na płytę o wymiarach 10,5 na 11,5 wychodzi mi ponad 4 tony stali i jakieś 70m3 betonu.
A w górę domu w cale nie jest lepiej :-?

Co o tym myślicie?

pikuś1
07-09-2009, 11:21
chyba trochę zaszaleli,wynika to myslę z niewiedzy i braku doświadczenia,na wszelki wypadek "dołożyli",trzeba chyba gadać z tymi co projektują płyty, na mój gust można na tym postawić "wilczy szaniec" taki jak w Ketrzynie.

tadzium
07-09-2009, 18:27
chyba trochę zaszaleli,wynika to myslę z niewiedzy i braku doświadczenia,na wszelki wypadek "dołożyli",trzeba chyba gadać z tymi co projektują płyty, na mój gust można na tym postawić "wilczy szaniec" taki jak w Ketrzynie.

no bez przesady :)
ale coś w tym jest. znalazłem w sieci instrukcję saperską z 1939 roku. i tam płyta 50cm jest przewidziana dla bunkrów z gniazdami CKM odpornych na ostrzał 105mm z nielicznymi pociskami 155mm... czyli nie wiele mi brakuje. będzie wojna, będzie jak znalazł.
tylko trochę mi kasy szkoda :P

perm
07-09-2009, 19:42
Tutaj parę osób ma płytę. Jest tutaj też (gdzieś :) ) projektant takich płyt. Przy takim projekcie jak twój to powinno być około 20 cm. Jest jeszcze kwestia tego chudego betonu. Jakoś tę płytę musisz zaizolować termicznie. Jak zrobisz to od góry to ściany będą stać niczym nie izolowane na zimnej płycie.

Zeyo
07-09-2009, 19:48
http://images50.fotosik.pl/140/ef1c87a9e2b33386med.jpg (http://www.fotosik.pl)

no i mam płytę!!!

Nie żebym straszył...ale tak mi się niemile skojarzyło. W Krakowie za zalanie betonem przyłącza wody bez naocznych oględzin inspektora z MPWiK kazaliby mi to rozkuwać i robić jeszcze raz :roll: Czasem mam dość tych durnych przepisów urzędasów zza biurek :evil:

tomek131
07-09-2009, 20:04
Ja właśnie na wątku o Leglett mam wątpliwości co do tego styropianu-żeby go robaki np nie zjadły.A jakby na zagęszczony grunt wylać cienko beton, na to cienko styrodur i styropian dopiero.

perm
07-09-2009, 20:53
Ja właśnie na wątku o Leglett mam wątpliwości co do tego styropianu-żeby go robaki np nie zjadły.A jakby na zagęszczony grunt wylać cienko beton, na to cienko styrodur i styropian dopiero.
To nic nie zmieni, dalej stoi na byle czym :) Ja dlatego planuję pod płytę keramzyt i nic więcej. Niestety sporo drożej wychodzi.

tomek131
08-09-2009, 09:50
Nie no jak na byle czym ,stoi na płycie.Mnie nie dawał spokoju fakt ,że styro pod płytą (z tego co widzę Legalett nawet folii nie daje pod styro) zdegraduje się w taki czy inny sposób po 20 czy 30 latach do zera.I wtedy kiedy będę na emeryturce i będę oszczędzał na wszystkim okaże się ,że cała idea Legalettu poszła się pi...... bo nie ma izolacji do gruntu i za ogrzewanie zamiast 400zł miesięcznie muszę płacić 800zł.Pozostałoby taki dom sprzedać ,tylko komu???Bo jak naprawić taką usterkę??

perm
08-09-2009, 11:54
Nie no jak na byle czym ,stoi na płycie.Mnie nie dawał spokoju fakt ,że styro pod płytą (z tego co widzę Legalett nawet folii nie daje pod styro) zdegraduje się w taki czy inny sposób po 20 czy 30 latach do zera.I wtedy kiedy będę na emeryturce i będę oszczędzał na wszystkim okaże się ,że cała idea Legalettu poszła się pi...... bo nie ma izolacji do gruntu i za ogrzewanie zamiast 400zł miesięcznie muszę płacić 800zł.Pozostałoby taki dom sprzedać ,tylko komu???Bo jak naprawić taką usterkę??

Byle co to styropian czy styrodur, nie płyta fundamentowa. Pewnie sporo osób się z tym nie zgodzi. Ja właśnie te plastiki chcę zastąpić keramzytem ale cena spokoju ducha jest wysoka bardzo :cry: .

pikuś1
08-09-2009, 12:20
przecież folia budowlana też się po paru latach rozpuści, a keramzyt ? jak go dasz pod płyte zelbetową -luzem? nie kumam ,jak bys mógł mnie oświecić?

perm
08-09-2009, 13:24
przecież folia budowlana też się po paru latach rozpuści, a keramzyt ? jak go dasz pod płyte zelbetową -luzem? nie kumam ,jak bys mógł mnie oświecić?
Luzem 30 cm, ubite. Dookoła drenaż. Na keramzyt ze dwie warstwy folii coby beton nie wyciekał, potem zbrojenie i zalewasz. To wszystko. Jeżeli można postawić płytę i dom na miękkim w końcu styropianie to tym bardziej na keramzycie. 30 cm to mniej więcej 13 cm styropianu, chociaż myślę że trzeba by policzyć więcej bo oprócz keramzytu będzie tam też powietrze. U mnie w Szczecinie wystarczy z nadmiarem. Keramzyt zastępuje wszystko i podsypkę, i styropian. Jedynym chyba mankamentem jest cena. Gdybym chciał zastosować 30 cm keramzytu frakcji 10-20 impregnowanego (taki zalecają) to przy cenie ok 300 zł za 1m6 i powierzchni 160m2 wychodzi całość kosmiczne 14 500 zł. Styro 15 cm na taką powierzchnię to około 3 000 plus podsypka ze 2.000 (raczej optymistycznie) razem ok 5.000 zł. Jest różnica! Polistyren ekstrudowany przy 15 cm to ok 10 000 plus podsypka - 12 000 czyli niewiele mniej niż keramzyt. Ecotherm wystarczy 10 cm, mniej więcej po 70 zł m2 to będzie z podsypką - 13 200 zł.

Ja kombinuję tak: dam 10 cm podsypki by wyeliminować podciąganie kapilarne. Potem 10 cm keramzytu impregnowanego i 20 cm keramzytu nieimpregnowanego który można kupić już za 170 zł m6. Metr 2 wyjdzie wtedy ok 65 zł czyli całość jak dla mnie ok 10 - 11 tyś. To i tak dwa razy tyle co za zwykłe styro ale będę spał spokojnie :).

marysia2009
08-09-2009, 19:48
30 cm keramzytu to troche zamalo.Moim zdaniem to 50 cm keramzytu czyli 25 cm styropianu powinno byc minimum pod plyto bo inaczej bedziesz mial duze straty ciepla z domu.A zamiast foli daj na keramzyt geotkanine i poloz na niej najtansza siatke zbrojeniowa bedziesz wtedy mial latwo chodzic po keramzycie .A pozatym to najlepiej poczytac sobie o plytach fundamentowych na forach w tych krajach co plyty robia od ponad 30 lat. Najlepiej w skandynawi. Wiekszosc plyt jest posadowiona na styropianie i jeszcze nikt sie nie pisal ze mu styropian wyparowal w calosci. Ja tez mam plyte na styropianie 30 cm zrobiona przez Szwedzka firme i jestem zadowolony z wyboru materialu.[/img]

perm
08-09-2009, 20:05
30 cm keramzytu to troche zamalo.Moim zdaniem to 50 cm keramzytu czyli 25 cm styropianu powinno byc minimum pod plyto bo inaczej bedziesz mial duze straty ciepla z domu.A zamiast foli daj na keramzyt geotkanine i poloz na niej najtansza siatke zbrojeniowa bedziesz wtedy mial latwo chodzic po keramzycie .A pozatym to najlepiej poczytac sobie o plytach fundamentowych na forach w tych krajach co plyty robia od ponad 30 lat. Najlepiej w skandynawi. Wiekszosc plyt jest posadowiona na styropianie i jeszcze nikt sie nie pisal ze mu styropian wyparowal w calosci. Ja tez mam plyte na styropianie 30 cm zrobiona przez Szwedzka firme i jestem zadowolony z wyboru materialu.[/img]
Jesteś zadowolony bo tam nie zaglądasz :). Pewnie styropian wytrzyma wystarczająco długo by się nim nie przejmować. Ja jednak widziałem taki kilkunastoletni rozpadający się w palcach. Jakoś nie mogę o tym zapomnieć. Co do grubości izolacji to ciepło idzie przede wszystkim do góry. Pamiętaj że to jest izolacja nie od temperatur minusowych tylko 5 - 8 st. W moim rejonie - Szczecin, wg projektantów 15 cm styropianu pod płytę wystarczy z nadmiarem. To mniej więcej 30 cm keramzytu.
Styropian jest stosowany ze względu na cenę. Nie uważam że to błąd postawić na nim dom. Ja jednak go nie chcę. Zasnąć bym nie mógł :).

magak
08-09-2009, 21:32
Myślisz, że styropian kilkanaście lat temu miał te same parametry co teraz? Technologia idzie do przodu.

pikuś1
09-09-2009, 12:23
ktoś tu kiedyś napisał,styropian pod spodem ,styropian z boku,styropian z góry i jesteśmy zapakowani jak produkt do wysyłki,zdrowo,ekonomicznie i tanio.Dbamy o swoje zwierzęta,samochody /dobre paliwo,woski etc./ a sami jemy byle co ,mieszkamy często w byle czym.Inwestujemy we wszystko tylko nie w siebie.Patrze czasami u znajomych,dom z byle czego,parametry typu ciepło,zdrowie ,byle jakie bo nie ma kasy/ bo nie widać/,ale łazienka,kominek wypasione /bo widać/.Może tak trochę filozoficznie ale czemu nie.Mieszkajmy w byle g... jedzmy byle g...,potem czujemy się g...no.
alergia na styropian ? czemu nie,mam prawo....

pikuś1
09-09-2009, 12:31
Perm a badania geologiczne masz?z tego co wiem to od tego powinno sie zacząć,tam jest okreslona potencjalna wysadzinowość gruntu,zagęszczenie,i dopiero wtedy mowa o płycie,jej parametrach,hmmm mądry jestem co? bo juz po prawie pólgodzinnej rozmowie i trudnych pytaniach o rzeczy mi do tej pory nie znane,no to teraz sie wymądrzam.

perm
09-09-2009, 13:20
Perm a badania geologiczne masz?z tego co wiem to od tego powinno sie zacząć,tam jest okreslona potencjalna wysadzinowość gruntu,zagęszczenie,i dopiero wtedy mowa o płycie,jej parametrach,hmmm mądry jestem co? bo juz po prawie pólgodzinnej rozmowie i trudnych pytaniach o rzeczy mi do tej pory nie znane,no to teraz sie wymądrzam.
Nie mam jeszcze badań geologicznych ale wielką zaletą płyty fundamentowej jest to że można ja stosować prawie wszędzie. Wysadziny nie sa dla płyty niebezpieczne z kilku powodów. Jest ona posadowiona na podsypce w której wody nie ma. Jest izolacja która ewentualne wysadziny pod krawędzią płyty (chyba tylko tam jest możliwe ich wystąpienie bo w końcu dom to wielki izolator cieplny) zaabsorbuje. Nie ma tego w ławach fundamentowych. Zamarzająca woda zmienia swoją objętość nieznacznie. O ile podniesienie ławy fundamentowej o 2 cm może spowodować pękanie muru to te same dwa cm zniekształci trochę izolację pod płytą i nic więcej.
Płyta dla mnie ma same zalety zaczynając od jej akumulacyjności cieplnej, stosunkowo niedużym koszcie, mniejszej możliwości popełnienia błędu przez wykonawcę, braku przeciwskazań co do rodzaju gruntu, braku praktycznie prac ziemnych więc i szybszego wykonania, idealnej i niedostępnej dla ław izolacji cieplnej i przeciwwodnej końcżąc na nie wymagającej dalszych prac powierzchni na której zwykle można bezpośrednio układać podłogę. Mogę się tylko dziwić że ktoś jeszcze buduje inaczej.

Styropian się niewątpliwie pod płytę nadaje. Ja jednak go nie chcę. Myszki lubią w nim robić gniazdka, takoż robaczki i inne żyjątka. Pali się. Kruszeje pod wpływem UV. Dla mnie wystarczy i nic mnie nie przekona. :) Stać mnie na coś lepszego. Koniec kropka.

pikuś1
10-09-2009, 10:31
PERM ,nie że jestem przeciwko płycie,tylko gadałem z gościem z tego ogłoszenia z cezbudu i powiedział mi,że nie powinno sie stosować rozwiązań uniwersalnych,po to podobno wysyła sie do nich projekt, badania itd. może po to aby dobrali płyte do projektu,gruntu,może po to ,żeby nie było budowy pod bunkier jak u tadzia.zrobie sobie najpierw badania geologiczne,nie majatek a tak jak mówisz lepiej dołozyc i spac spokojnie.a z płyta zobaczę co wybiorę,ale płyta bedzie na bank.

perm
10-09-2009, 14:30
PERM ,nie że jestem przeciwko płycie,tylko gadałem z gościem z tego ogłoszenia z cezbudu i powiedział mi,że nie powinno sie stosować rozwiązań uniwersalnych,po to podobno wysyła sie do nich projekt, badania itd. może po to aby dobrali płyte do projektu,gruntu,może po to ,żeby nie było budowy pod bunkier jak u tadzia.zrobie sobie najpierw badania geologiczne,nie majatek a tak jak mówisz lepiej dołozyc i spac spokojnie.a z płyta zobaczę co wybiorę,ale płyta bedzie na bank.
Musisz jeszcze wziąść pod uwagę że u nas forsuje się rozwiązania popularne. Płyta jeszcze się do świadomości budowlańców jak i co gorsza projektantów nie przebiła. Dlatego też opowiadają banialuki. Stąd też takie kwiatki jak ten projekt płyty 40 cm grubości.
Płyta jest rozwiązaniem uniwersalnym. W ciemno można ją zastosować prawie wszędzie. Ja naprawdę nie widzę dla niej sensownej alternatywy. Na pewno nie jest nią zwykły fundament. Rozumiem jeszcze jak ktoś robi piwnicę, tradycyjny fundament ma tam rację bytu ale czy będzie tańszy?
Płyta ma jedną zasadniczą wadę. Wszystko co ma być w podlodze musi się w niej znaleść przed zalaniem płyty. Nie da się tego praktycznie poprawić, przesunąć, wymienić. To koszty (i tak nie do ominięcia) jak i konieczność precyzyjnego rozplanowania i wykonania. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach by tego dopilnować to lepiej niech zrobi zwykły fundament.

tadzium
11-09-2009, 09:56
nie 40 tylko 45 :lol:
już mnie to bawić zaczyna, trochę przez łzy ale jednak.
postanowiłem projekt jednak pokonsultować z mądrzejszymi niż ja.
zgodny chór był taki, że 30 cm to max (ponoć błędy w założeniach do obliczeń).
ale wyszedł mi jeszcze jeden kwiatek, przeglądałem projekt kilka razy i tego nie zauważyłem.
Garaż będę miał pod budynkiem (wkopany na jakieś 1,5m) i do garażu będzie zjazd - zaprojektowany jako "wanna" betonowa - tzn. ściany i zjazd z lanego betonu - długość wanny - ok. 10m. I tak - ściany 25 cm, zjazd - 30 cm, to i to zbrojone górą i dołem fi 10 dół (zewnątrz) co 12 cm, góra (wewnątrz) co 20 cm...
A pod to wszystko piasek i żwir, o grubości....
Kto da więcej...
Mało...
Mało
60cm!!!

Która droga ma taką podbudowę?? przecież na autostrady betonowe się wiele więcej nie leje...

pikuś1
12-09-2009, 11:30
Tadzium,zadzwoń do tego gościa ,z którym ja rozmawiałem,oni chyba też coś mają w Krakowie,po półgodzinnej rozmowie wydawał mi sie normalny,poza tym z tego co mówił to ma zaplecze rodzinne w postaci poważnego biura architektonicznego i konstrukcyjnego.Olej oszołoma,z tym projektantem to chyba toksyczny zwiazek.

marysia2009
12-09-2009, 17:50
Ja tez mam plyte grubosci 40 cm. Tyle ze umnie tam gdzie beda podlogi to mam 30 cm styropianu i 10 cm betonu B20 zbrojonego siatka fi 8 krata co 15 cm. A po obwodzie tam gdzie sa sciany nosne na 10 cm styroduru mam 30 cm betonu na szerokosci 50 cm zbrojonego drutem fi 12 i strzemiona z fi 8 . W calej plycie mam zrobione ogrzewanie podlogowe. A cala plyta jest posadowiona na 20 cm tlucznia. Caly proiekt i wyliczenia wykonala firma Szwedzka .

StolarzS
13-09-2009, 00:26
marysia, a jaki jest koszt 1m2 w wykonaniu tej firmy?

Browar
13-09-2009, 00:48
podnosze temat, jutro udaje sie do konstruktora na wstepne rozmowy o płycie. Przeliczyłem koszt dla pow posadowienia 100m2 i wyszło że płyta o grubości 20 cm wylana na 20 cm styro jest tańsza o około 10 tys od tradycyjnego fundamentu + posadzka.

A wszyscy mnie od tego odwodzą - a to ze bez kosztownych badań geologicznych to nic z tego nie wyjdzie, a że woda podejdzie, w zimie zamarźnie i domek mi się przwróci. :D Co jest?! Jakieś lobby fundamentowe? :evil:

Płyta, płyta i jeszcze raz płyta... a Ci co dzisiaj krzyczą: "ławy!" niedługo zemrą i zosanie płyta.. ;) W "starej szkole" nie uczyli co to monolityczna płyta fundamentowa więc dopuki naturalny proces ewolucji nie przetrzebi "starych wyjadaczy" doputy bedziemy lać beton w ziemie z przekonaniem że to najlepsze rozwiązanie... Dziwne bo na zaczhodzie i pólnocy wiedzę jak budować a u nas ciągle te ławy i ławy....


Browar

coulignon
13-09-2009, 06:40
ojej! post z zamierzchłych czasów... piekno to były czasy - nie musiałem wybierać farb, glazury, kominka itd.... :wink:

marysia2009
13-09-2009, 09:02
StolarzS . Koszt plyty to 300 zl. m2. Ale firma zrobila wyjatek robiac ta plyte w Polsce dla mnie to byla przysluga. Ale z tego co wiem to jest taka firma co robi plyty w tej technologi w Polsce. http://www.sundolitt.pl/ Zapytaj u nich o cene.

budowlany_laik
15-09-2009, 14:57
Po ostatnich rozmowach z potencjalnymi wykonawcami mojego przyszlego domu, zaczalem sie zastanawiac nad jedna kwestia.
Wiekszosc z wykonawcow jest zdania, ze płyty fundamentowe "to, Panie, Niemcy i w Skandynawii kładą. A u nas w Polsce robi się ławy".

I zacząłem mysleć: DLACZEGO? Czy w naszym kraju pokutują stare przyzwyczajenia? Czy reagujemy z dużym opóźnieniem? A może są inne powody? Jakie są Wasze przemyślenia?

Sam rozważam polożenie plyty ze wzgledu na lepsza pionową izolację (ponieważ grunt mam stabilny), ale skoro 9 na 10 wykonawcow z ktorymi rozmawialem, nie kladlo takiej plyty, to jakie mam szanse na jej realizację? :evil:

coulignon
15-09-2009, 15:39
Po ostatnich rozmowach z potencjalnymi wykonawcami mojego przyszlego domu, zaczalem sie zastanawiac nad jedna kwestia.
Wiekszosc z wykonawcow jest zdania, ze płyty fundamentowe "to, Panie, Niemcy i w Skandynawii kładą. A u nas w Polsce robi się ławy".

I zacząłem mysleć: DLACZEGO? Czy w naszym kraju pokutują stare przyzwyczajenia? Czy reagujemy z dużym opóźnieniem? A może są inne powody? Jakie są Wasze przemyślenia?

Sam rozważam polożenie plyty ze wzgledu na lepsza pionową izolację (ponieważ grunt mam stabilny), ale skoro 9 na 10 wykonawcow z ktorymi rozmawialem, nie kladlo takiej plyty, to jakie mam szanse na jej realizację? :evil:

1. Płyty są niepopularne ponieważ nie ma projektantów którzy są w stanie zaprojektować "rozsądną" płytę a nie pokrywke na bunkier dla oficerów sztabu generalnego.
2. Masz szansę na realizację. Tylko musisz sam się doszkolić lub wynająć ekipe która ma doświadzczenie. Przywoływany tu projektant płyt Wojciech Socha też wykonuje takie płyty a cenę miał sensowną. Jak jesteś z pomorskiego to masz tu jeszcze jeden namiar ana ludzi co mają pojęcie: http://www.sbsplus.pl/parametry_techniczne.htm

coulignon
15-09-2009, 15:41
acha!
Moje ekipa też kładła płytę pierwszy raz. I jest ok. W. Socha był pomocny przez telefon. :wink:

kibito
16-09-2009, 14:36
Witam wszystkich

a jak zapatrujecie się na rozwiązanie płyty o której mówi marysia2009 -- w przypadku budynku o prostej bryle na podstawie kwadratu lub prostokąta to dość sensowna propozycja - ale ... czy tylko ja czy możne ktoś inny ma (dodam tylko że czysto teoretyczne :) ) obawy o pękanie takiej płyty na przejściach gdzie zmienia się grubość betonu z 30/10 cm -- czy wcześniej poruszane kwestie "pełzania" "siadania" i " degradacji" styro nie będą dodatkowo kumulowane przez różnice grubości styro -- ( łopatologicznie cześć 10 cm styro odkształci się inaczej nic ta 30 cm, bo inny ciężar będzie na niej spoczywał itd)

a co za tym idzie : jesteście zwolennikiem jednolitej warstwy styro np 25 cm pod całą płytą czy raczej takiego rozwiązania jak M. ???

Pozdrawiam

kurt76
24-09-2009, 14:00
witam
czy polecacie "projektanta płyt" jako projektanta plyty? :D

bo musze komus zlecic, jak wyglada procedura od zera, do projektu?

kurt76
24-09-2009, 14:08
coulignon

cos bys zmienial w swojej?

planuje ogrzewac prundem (piece akumulacyjne)

rpilski
24-09-2009, 15:56
Gdyby ktoś szukał firm, które oferują dystanse do betonu oraz dystanse między siatki zbrojeniowe (czyli tzw. dystanse typu wąż, typu snake, zetfix, dista) poniżej namiary:

Warszawa:
http://www.noe.com.pl/noetechnika/noetechnika.html
www.tomplast.info.pl
http://www.sas-oil.com.pl/dystanse/product.php?id=65
http://www.quick-bau.pl/kontakt.htm

quick bau okazał się w moim przypadku najbardzeij elastyczny - potrzebowałem tylko 6 sztuk dystansów 9 cm typu wąż (na taras i podest) i zgodzili się sprzedać mniej niż paczkę (25 sztuk)

poza Warszawą:

http://www.ars-3.pl/inside.php?cat=2&pg=stopka&of=dystanse_pvc
http://adae.pl/index.php?action=catalog&product_start=30&categories=87&currency=1&sort=name
http://reuss-seifert.pl/cms/index.php?action=view&what=22
http://www.psbud.com.pl/56,podkladki-dystansowe.html
http://www.amed.com.pl/oferta,37.html
http://www.mega-sklep.pl/index.php?cat_id=3&page=3
http://www.marwo.net.pl/kontakt.php

dystanse pojedyncze do styropianu typu stopka ST30 (nie zapadają się bo mają dużą pow. oparcia)
produkuje f-ma Comensal
ul. Graniczna 34, Janki k. Warszawy

perm
24-09-2009, 19:29
Dzięki, na pewno się przyda!

Bert49
25-09-2009, 18:29
Mam pytanie odnośnie styropianu jaki ma być ułozony pod płytą. wiem juz że 20 cm ale jakie parametry ? jak go szukać zeby był dobry i miał dobrą nośność?

coulignon
25-09-2009, 21:52
Mam pytanie odnośnie styropianu jaki ma być ułozony pod płytą. wiem juz że 20 cm ale jakie parametry ? jak go szukać zeby był dobry i miał dobrą nośność?

Taki jak zaprojektuje projektant. W moim przypadku to był EPS 100

rpilski
26-09-2009, 23:00
Gdzie zamawialiście cokoły? Bujam się z tym już jakiś czas. Mam cokoły wysokości 30cm i 40cm. Jak będę to ciął z płyt 100x50 to będę miał dużo odpadu. Jaki producent wyciął wam cokoły pod wymiar ?

Bert49
26-09-2009, 23:23
Kolego coulignon mam prośbę czy mógłbyś mi w sposób łopatologiczny wytłumaczyć, napisać, narysować jak połączyłęś pionowe płyty styropianu z poziomymi na brzegach płyty ?

coulignon
27-09-2009, 09:19
Gdzie zamawialiście cokoły? Bujam się z tym już jakiś czas. Mam cokoły wysokości 30cm i 40cm. Jak będę to ciął z płyt 100x50 to będę miał dużo odpadu. Jaki producent wyciął wam cokoły pod wymiar ?

Ja robiłem na budowie.
Odpuściłem cięcie i cokoły wkopałem głębiej. Rowki po bokach wycinałem lutownicą pistoletową.

coulignon
27-09-2009, 09:22
Kolego coulignon mam prośbę czy mógłbyś mi w sposób łopatologiczny wytłumaczyć, napisać, narysować jak połączyłęś pionowe płyty styropianu z poziomymi na brzegach płyty ?

Cały myk polega na tym że one nie są połoączone w żaden sposób :wink:
Najpierw robisz cokoły i opaskę przeciwywsadzinową:
http://images33.fotosik.pl/390/32cb2f6b04046f2bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jak już masz taki gustowny "basenik" to wykładasz go folią i układsz ściśle styropian. Najlepiej w dwóch warstwach

coulignon
27-09-2009, 09:25
witam
czy polecacie "projektanta płyt" jako projektanta plyty? :D

bo musze komus zlecic, jak wyglada procedura od zera, do projektu?

Ja polecam. Ekipa była zielona, (ale myśląca - chwała im za to) kierwonik upierdliwy i tylko dzieki prejektantowi nie wykorkowałem na zaraz początku budowy :wink:

coulignon
27-09-2009, 09:26
coulignon

cos bys zmienial w swojej?

planuje ogrzewac prundem (piece akumulacyjne)

Ale co bym zmienił gdzie?
W płycie ?
W domu?

perm
27-09-2009, 10:39
witam
czy polecacie "projektanta płyt" jako projektanta plyty? :D

bo musze komus zlecic, jak wyglada procedura od zera, do projektu?

Ja polecam. Ekipa była zielona, (ale myśląca - chwała im za to) kierwonik upierdliwy i tylko dzieki prejektantowi nie wykorkowałem na zaraz początku budowy :wink:

Upierdliwy kierwonik to marzenie inwestora i koszmar budowlańca :)

coulignon
27-09-2009, 11:00
Upierdliwy kierwonik to marzenie inwestora i koszmar budowlańca :)

Mój był niestety upierdliwy "niemertyorycznie" Nie robił nigdy takiej płyty i kwestionował projekt i kompetencje projektanta. Nie było wesoło :evil:

Bert49
27-09-2009, 13:30
A ter rowki pionowe to do łączenia ? czym to łączyłeś? w ter rowki wpuszczałeś piankę czy jakiś klej ?

coulignon
27-09-2009, 16:23
piana. Po stęzeniu robi sie rdzeń. Połączenie nie do ruszenia.

Bert49
27-09-2009, 19:37
piana. Po stęzeniu robi sie rdzeń. Połączenie nie do ruszenia.


jakaś specjalna ? mało rozprężna ? czy normalna montazowa ?

coulignon
27-09-2009, 19:54
normalna.
Raczej wyskoprężna.

StolarzS
29-09-2009, 22:58
Upierdliwy kierwonik to marzenie inwestora i koszmar budowlańca :)

Mój był niestety upierdliwy "niemertyorycznie" Nie robił nigdy takiej płyty i kwestionował projekt i kompetencje projektanta. Nie było wesoło :evil:

Chyba czekają mnie podobne kłopoty - pierwsze opinie kierobuda n/t płyty są mało obiecujące.
coulignon, robiłeś badanie geologiczne gruntu? Projektant chce dane o gruncie.

kibito
30-09-2009, 09:18
StolarzS - po prostu dołączysz do rozrastającego się grona ludzi borykających się z podobnym problemem :) --- kiera przekonanego do płyty ze świecą szukać , podobnie z konstrukcją , ale za to jaka satysfakcja na koniec , w końcu o wiele trudniej przeforsować nielubiane i nieznane rozwiązania a w szczególności w polskich realiach konserwatywnego budownictwa !

detom
09-10-2009, 11:06
Witam
Wszystkie płyty fundamentowe (chyba wszystkie :roll: ) zaprezentowane w tym wątku mają kształt prostokąta, kwadratu cy cóś koło tego ... a jeśli płyta pod budynek miała by mieć wymyślniejszy kształt , np. :
http://projekty.dom.pl/wb-3461.htm
Jak taki kształt ma sie do wytrzymałości takowej płyty?
pzdr

kurt76
09-10-2009, 13:41
Mam pytanko nt. badan geologicznych gruntu, czy sa niezbedne i jaki zakres powinny obejmowac (glebokosc, ilosc odwiertow), i oczywiscie ile to POWINNO kosztowac.

Prosze o szybka porade, za pare godzin jestem umowiony z geodeta i geologiem....

Z gory dzieki....

kurt76
09-10-2009, 13:43
odnosnie koniecznosci takich badan: czarnoziem kl IIIa, pelna melioracja.

HenoK
09-10-2009, 15:11
odnosnie koniecznosci takich badan: czarnoziem kl IIIa, pelna melioracja.To akutat dla geotechnika ma drugorzędne znaczenie, no chyba, że tego czarnoziemu masz np. 3m grubości.
Zakres badań najlepiej określi Ci ... geotechnik. On dobrze zna mapy geologiczne i wie czego można się na Twojej działce spodziewać. Niekiedy wystarczy jeden odwiert. Więcej robi się wtedy, gdy grunty są "niepewne".[/u]

Barbossa
09-10-2009, 16:21
Witam
Wszystkie płyty fundamentowe (chyba wszystkie :roll: ) zaprezentowane w tym wątku mają kształt prostokąta, kwadratu cy cóś koło tego ... a jeśli płyta pod budynek miała by mieć wymyślniejszy kształt , np. :
http://projekty.dom.pl/wb-3461.htm
Jak taki kształt ma sie do wytrzymałości takowej płyty?
pzdr
ni jak się ni ma, zanczy się bez znaczenia
a co to za "wymyślny" kształt :roll:
toć to też prostokąty
jakbyś chciał jajo, możesz mieć jajo

detom
09-10-2009, 17:36
Właśnie o to chodzi że są dwa połączone prostokąty, czy to 'połączenie' nie jest narażone na uszkodzenie? Nie chciałbym aby mi sie z domu zrobiło dwa mniejsze :-?

wojt_n
09-10-2009, 18:15
U mnie właśnie robią podobny kształt płyty, raczej nie mam obaw .......
Wygląda to baaardzo solidnie!!

Czy ktoś może ma ogrzewaną płytę w okolicach Trójmiasta ??

kurt76
11-10-2009, 21:16
odnosnie badan geotechnicznych otrzymalem info od p. Sochy, ze w przypadku stabilnego, jednorodnego gruntu wystarcza dwa wywierty 4m, w przypadkach "trudnych" 3*6m. Koszt poznanskiego geotechnika to 100 zl za mb.

coulignon
11-10-2009, 21:21
Upierdliwy kierwonik to marzenie inwestora i koszmar budowlańca :)

Mój był niestety upierdliwy "niemertyorycznie" Nie robił nigdy takiej płyty i kwestionował projekt i kompetencje projektanta. Nie było wesoło :evil:

Chyba czekają mnie podobne kłopoty - pierwsze opinie kierobuda n/t płyty są mało obiecujące.
coulignon, robiłeś badanie geologiczne gruntu? Projektant chce dane o gruncie.

Nie robiłem. Na poczatku chciał tez ale potem odpuscił. Nie pamietam dlaczego.

panel
15-10-2009, 19:00
Kolejna płyta wg projektu p. Sochy dołącza do klubu, i cieszę się, że to mi się udało. Na razie prace wstrzymane do wiosny.
http://carpmaniac.w.interii.pl/house/plyta.jpg
pozdrawiam

perm
15-10-2009, 19:05
Kolejna płyta wg projektu p. Sochy dołącza do klubu, i cieszę się, że to mi się udało. Na razie prace wstrzymane do wiosny.
http://carpmaniac.w.interii.pl/house/plyta.jpg
pozdrawiam
Możesz napisać co dałeś dookoła i co to za dziury?

panel
15-10-2009, 19:18
Dookoła, jak chyba we wszystkich projektach p.Sochy jest szalunek tracony ze styropianu EPS 100. Dziury to odkute przepusty kanalizacji, które przed zalaniem zostały obudowane klockami ze styropianu.
http://carpmaniac.w.interii.pl/house/przepust.jpg

StolarzS
15-10-2009, 20:18
coulignon, robiłeś badanie geologiczne gruntu? Projektant chce dane o gruncie.

Nie robiłem. Na poczatku chciał tez ale potem odpuscił. Nie pamietam dlaczego.

Myślę że u mnie to będzie konieczne - działkę mam na łące, dalej bagna, a w pobliżu jezioro.

zukow2
15-10-2009, 21:13
mam płytkę również ale zastanawiam się nad drenażem wokół domu - konieczne to?

BOHO
15-10-2009, 23:23
ciekawe jak bardzo ulega sprasowaniu warstwa styropianu, po postawieniu już gotowej chatki.... ile zostaje z tych 20 cm.....czy można to jakoś policzyć ?

coulignon
16-10-2009, 06:31
ciekawe jak bardzo ulega sprasowaniu warstwa styropianu, po postawieniu już gotowej chatki.... ile zostaje z tych 20 cm.....czy można to jakoś policzyć ?

Policzyć pewnie można.
Ja zmierzyłem i siadło 0,5 cm. Po roku.

HenoK
16-10-2009, 06:38
ciekawe jak bardzo ulega sprasowaniu warstwa styropianu, po postawieniu już gotowej chatki.... ile zostaje z tych 20 cm.....czy można to jakoś policzyć ?Zobacz tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3659861.htm#3659861
Oczywiście musisz najpierw policzyć nacisk.

rpilski
16-10-2009, 09:06
ciekawe jak bardzo ulega sprasowaniu warstwa styropianu, po postawieniu już gotowej chatki.... ile zostaje z tych 20 cm.....czy można to jakoś policzyć ?Zobacz tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3659861.htm#3659861
Oczywiście musisz najpierw policzyć nacisk.
Wydaje mi się, że nie jest do końca tak prosto, bo trzeba też wziąć pod uwagę to, że 10% odkształcenie jest w przypadku styropianu na mocno nieliniowej części wykresu obciążenie-odkształcenie (tak to było opisane w jednym z artykułów, które kiedyś czytałem).

http://www.softoria.com/institute/geofoam/material.html#32

No i w grę wchodzi też pełzanie - kiedyś o tym pisałem.

http://www.ktu.lt/lt/mokslas/zurnalai/medz/medz0-91/06%20Polymers...(pp.293-298).pdf

I jeszcze ciekawy artykulik:
http://jshce.com/files/ASCEdisc.pdf

HenoK
16-10-2009, 09:48
Wydaje mi się, że nie jest do końca tak prosto, bo trzeba też wziąć pod uwagę to, że 10% odkształcenie jest w przypadku styropianu na mocno nieliniowej części wykresu obciążenie-odkształcenie (tak to było opisane w jednym z artykułów, które kiedyś czytałem).

http://www.softoria.com/institute/geofoam/material.html#32

No i w grę wchodzi też pełzanie - kiedyś o tym pisałem.

http://www.ktu.lt/lt/mokslas/zurnalai/medz/medz0-91/06%20Polymers...(pp.293-298).pdf

I jeszcze ciekawy artykulik:
http://jshce.com/files/ASCEdisc.pdfMasz rację.
Wiedzy nigdy nie za wiele :).

StolarzS
16-10-2009, 21:28
http://www.softoria.com/institute/geofoam/material.html#32

No i w grę wchodzi też pełzanie - kiedyś o tym pisałem.

http://www.ktu.lt/lt/mokslas/zurnalai/medz/medz0-91/06%20Polymers...(pp.293-298).pdf

I jeszcze ciekawy artykulik:
http://jshce.com/files/ASCEdisc.pdf

Jjjjjaa... :o

wojt_n
18-10-2009, 11:46
Juz niebawem dołącze do ( szczęśliwych?) użytkowników płyty legalett .....

Moja płyta ma ok130m2 i ma być zasilana gazem , mam zaplanowany GWC z reku.

Czy ktoś ma podobnie zrobione ?
Prosze o ewentualne rady za 3-4 dni zalewam płytę..........jeszcze można coś zmienic.

coffee
18-10-2009, 16:48
Wojt_n, sprawdź dokładnie każdy przepust kanalizacyjny. Czy aby na pewno jest co do centymetra tam gdzie powinien. To z własnego doświadczenia :evil:

wojt_n
18-10-2009, 20:18
Dzięki za radę.......właśnie sprawdziłem wczoraj i się lekko nie zgadzało, mają jutro poprawiać , na szczęście tylko jedna rurka im wyszła 10cm nie tak , reszta ok .

Napisz jak wygląda u ciebie sytuacja z GWC+reku .
Chodzi mi przede wszystkim o koszty wykonania , i zakres prac , który można wykonac samemu.

Pozdrawiam

kurt76
24-10-2009, 20:50
coulignon, widzialem Twoje wyliczenia kosztow materialowych, jednakze nie widzialem (lub nie zauwazylem) kosztow robocizny i przygotowania terenu. Ile wyszlo na gotowo?

bo znalazlem cos takiego http://www.plytyfundamentowe.pl/?a=pfun&b=2

i tak mysle, ze jestesmy w podobnych rejonach cenowych, a ekipa bedzie b. doswiadczona. w poniedzialek tam zadzwonie jaka jest procedura i co zawiera cena m2.

no chyba, ze ktos juz tam robil swoja....?

coulignon
24-10-2009, 21:01
za robotę zapłaciłem 12 tys. Więc na tej stronie cena jest bardzo atrakcyjna.
O ile nie okaże się że jest jakis haczyk :wink:

rpilski
06-11-2009, 18:12
Zdaje się, że w całej dyskusji nie zostały przytoczone 2 wady płyty fundamentowej na styropianie.
a) nie można wykonać uziomu fundamentowego
b) (wydaje mi się, że) trzeba wziąć droższe rury do kanalizacji niż przy posadowieniu na ławach

A teraz jeszcze uwaga dot. kruszywa (pospółki) pod płytę.

Dla wszystkich budujących płytę - nie dajcie się zwieść zapewnieniom dostawców materiałów czy wykonawców, że materiał na podsyp musi mieć dużo bardzo drobnych (ilastych) frakcji, bo inaczej nie będzie się zagęszczał. Bzdura. Owszem materiał z drobniejszymi frakcjami łatwiej się zagęszcza, ale przy solidnym zagęszczaniu warstwami da się też zagęścić pospółkę z niewielkim procentem części ilastych. Lokalny "spec" od kruszyw (kilka lat pracował na składzie kruszyw) wziął do ręki materiał, który miałem kupićna podsypkę i stwierdził, że to nie będzie się zagęszczać, bo nie ma części ilastych. Ja na szczęście zaufałem opinii osób z wykształceniem budowlanym (jeszcze raz dzięki HenoK) i zakupiłem jednak ten materiał. Badanie sondą lekką pokazało, że materiał został bardzo dobrze zagęszczony. No ale jak od siedzenia 100 lat na kamieniu nie zostanie się geologiem, tak i kilkuletnia praca na składzie kruszyw wcale nie musi oznaczać, że ktoś stanie się specem od kruszyw.

aadamuss24
06-11-2009, 23:30
Witam. Czy można dać pod płytę 30 cm izolacji ( i jakiej ?) czy to raczej za dużo i się rozjedzie ?

adam

elli3
07-11-2009, 08:30
ja również swoją chałupkę posadowiłam na płycie fundamentowej. zaprojektowł normalny projektant konstruktor.domek stoi.płytę zrobilismy sami z małżem wg. projektu. była to najprostsza część budowy.tylko kręgosłup troche bolał od wiązania siatki zbrojeniowej. :D :D :D
no i kierbud tak do tej płyty jak pies do jeża............
no ale dokształcił się trochę i mu przeszło :P
były oczywiście badania geotechniczne gruntu no i z tych badań wyszło że płyta będzie najlepsza.
pozdrowienia dla wszystkich budujących.

rpilski
07-11-2009, 18:08
Witam. Czy można dać pod płytę 30 cm izolacji ( i jakiej ?) czy to raczej za dużo i się rozjedzie ?


Jeśli miałoby się coś rozjechać, to nie ma różnicy czy będzie to 5 czy 30cm.

aadamuss24
08-11-2009, 16:25
Witam. Jeszcze mam pytanie w jaki sposób pogodzić płytę fundamentową ze ścianą klinkierową która mogłaby powstać w przyszłości. Na początek płyta i ściana z siporexu i styropianu a w późniejszym czasie klinkier. Czy od razu płyta powinna być większa o szerokość muru klinkierowego czy lepiej płytę zrobić tylko na ścianę dwuwarstwową a pod przyszłościowy klinkier zrobić osobny fundament ? Czy przy kopaniu pod dodatkowy fundament nie wysypie mi się wszystko co jest pod płytą ? Czy druty łączące mur z klinkieru muszą być od razu osadzone w siporeksie czy można to później wiercić ? uff pozdrawiam adam

coulignon
08-11-2009, 21:15
pod ścianę osłonową tzreba zrobić dodatkowy (ale mały) fundament. Inaczej zrobisz sobię dość potężny mostek cieplny.

aadamuss24
11-11-2009, 23:00
Tylko czy kopiąc później pod ten fundament nie wysypie sie pospółka która będzie zagęszczona pod styropianem płyty ? Chyba, ze styropian krawędziowy płyty będzie w pionie (1m) i będzie trzymał również pospółkę. pozdr adam

amigo1974
15-11-2009, 20:39
coulignon, widzialem Twoje wyliczenia kosztow materialowych, jednakze nie widzialem (lub nie zauwazylem) kosztow robocizny i przygotowania terenu. Ile wyszlo na gotowo?

bo znalazlem cos takiego http://www.plytyfundamentowe.pl/?a=pfun&b=2

i tak mysle, ze jestesmy w podobnych rejonach cenowych, a ekipa bedzie b. doswiadczona. w poniedzialek tam zadzwonie jaka jest procedura i co zawiera cena m2.

no chyba, ze ktos juz tam robil swoja....?I co tam kurt76,dowiedziałeś się czegoś ciekawego od tej firmy?Jeśli masz jakieś informacje to się podziel z nami.Pozdrawiam :roll:

sentralix
18-11-2009, 13:48
Kolego coulignon mam prośbę czy mógłbyś mi w sposób łopatologiczny wytłumaczyć, napisać, narysować jak połączyłęś pionowe płyty styropianu z poziomymi na brzegach płyty ?

Cały myk polega na tym że one nie są połoączone w żaden sposób :wink:
Najpierw robisz cokoły i opaskę przeciwywsadzinową:
http://images33.fotosik.pl/390/32cb2f6b04046f2bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jak już masz taki gustowny "basenik" to wykładasz go folią i układsz ściśle styropian. Najlepiej w dwóch warstwach

Witam,

ja cokoły zamówiłem w firmie Termoorganika, zrobili na zamówienie wg rysunku.

amigo1974
18-11-2009, 20:05
A gdzie zamawiałeś te cokoły? Bezpośrednio w termo organice czy u jakiegoś sprzedawcy ich styropianu?Jaka była cena za m3,wyższa niż za normalny,prosty styropian?Może masz jakieś fotki tej wanny?Jak masz to wstaw może zobaczymy jak to wygląda.Pozdrawiam

kurt76
18-11-2009, 20:46
I co tam kurt76,dowiedziałeś się czegoś ciekawego od tej firmy?Jeśli masz jakieś informacje to się podziel z nami.Pozdrawiam :roll:

Dzwonilem i porozmawialem, w zasadzie chyba im powierze wykonawstwo i projekt plyty (energooszczednej) oraz wymurowanie scian. Co sie dowiedzialem:
- plyte robia 3 dni;
- Ty tylko placisz, oni zajmuja sie reszta
- nie potrzebuja pradu
- w cenie wyjsciowej jest zaprojektowanie i wykonanie do 3 pionow (czy cos)

Mam do przerobienia calkowicie intalacje kanalizacyjna, mam nadzieje, ze sobie z tym poradza (mnie to przestraszylo p. Socha tego nie ogarnia)

MCB
18-11-2009, 21:33
Dzwonilem i porozmawialem, w zasadzie chyba im powierze wykonawstwo i projekt plyty (energooszczednej) oraz wymurowanie scian. Co sie dowiedzialem:
- plyte robia 3 dni;
- Ty tylko placisz, oni zajmuja sie reszta
- nie potrzebuja pradu
- w cenie wyjsciowej jest zaprojektowanie i wykonanie do 3 pionow (czy cos)


Co to znaczy energooszczędna?
Czym będziesz grzał?
Czy jest w cenie?
Czy w cenie jest drenaż?
Jak cena ma się do ceny z kalkulatora na ich stronie?

MCB

amigo1974
19-11-2009, 09:33
- w cenie wyjsciowej jest zaprojektowanie i wykonanie do 3 pionow (czy cos)

Mam do przerobienia calkowicie intalacje kanalizacyjna, mam nadzieje, ze sobie z tym poradza (mnie to przestraszylo p. Socha tego nie ogarnia)[/quote]Do tych pytań które zadał MCB ja dołożę jeszcze te-co to za 3 piony?No i nie rozumiem czego tak właściwie nie ogarnia Pan Socha?Jakbyś mógł to rozwiń te tematy.

kurt76
19-11-2009, 09:59
Na poczatek ws. p. Sochy, bo zle zagadnienie sformulowalem. On nie zajmuje sie stykiem instalacje (czyli usadowienie otworow w plycie) plyta fundamentowa. Trzeba mu podac okreslone lokalizacje, wynikajace z wczesniej zaprojektowanych instalacji. U mnie jest instalacja inna niz w projekcie, wiec najpierw musialbym zaprojektowac instalacje, a pozniej plyte.

Plytyfundamentowe.pl, zajmuje sie tez instalacjami i 3 otwory (piony) masz w cenie bazowej.

Plyta energooszczedna = 20 cm styroduru pod plyta.
Dreny rozmawialismy o tym, ale nie pamietam czy w cenie bazowej (chyba tak).
Cena z kalkulatora = cena bazowa.
Grzeje piecami akumulacyjnymi, zlikwidowalem juz kominy, do tego rekuperator (chyba bartosz) i gwc rurowy.

Te informcje sa nieprecyzyjne, trzeba to uscislic. Jk dostane PNB (moze do konca mies), to biore sie za temat na "powaznie", wtedy napisze cos wiecej.

MCB
19-11-2009, 12:49
Plyta energooszczedna = 20 cm styroduru pod plyta.
Dreny rozmawialismy o tym, ale nie pamietam czy w cenie bazowej (chyba tak).
Cena z kalkulatora = cena bazowa.
Grzeje piecami akumulacyjnymi, zlikwidowalem juz kominy, do tego rekuperator (chyba bartosz) i gwc rurowy.

Te informcje sa nieprecyzyjne, trzeba to uscislic. Jk dostane PNB (moze do konca mies), to biore sie za temat na "powaznie", wtedy napisze cos wiecej.

Nie bardzo rozumiem.

1. Płyta nie-energooszczędna to co ma zamiast styroduru i ile?
2. Co to znaczy cena bazowa. Chodzi mi o to co trzeba doliczać.
3. Jak piece akumulacyjne mają się do płyty? W jaki sposób jest zasilane ogrzewanie płyty?

MCB

StolarzS
19-11-2009, 20:13
Nie bardzo rozumiem.

1. Płyta nie-energooszczędna to co ma zamiast styroduru i ile?

MCB

Firmy wciskają kit, że musi być styrodur zamiast styropianu.
Ale skoro jest gruba folia budowlana i na niej styro, to w czym problem? :roll:

sentralix
20-11-2009, 09:25
Już odpowiadam - poniżej rysunek jaki przesłałem przedstawicielowi handlowemu Termoorganiki na mój region, otrzymałem od niego wycenę i potwierdzenie możliwości wykonania takiego elementu.

Dalej już sprawę załatwiałem przez lokalną hurtownie która sprzedaje wyroby Termoorganiki.

Cena jaką płaciłem to 32 zł/szt.

Nie mam fotki samego elementu - załączam fotkę z budowy płyty.

http://images40.fotosik.pl/225/e2ff7888b860acd6med.jpg
http://images40.fotosik.pl/225/31f8be78197a46d4med.jpg

amigo1974
20-11-2009, 09:37
Już odpowiadam - powyżej rysunek jaki przesłałem przedstawicielowi handlowemu Termoorganiki na mój region, otrzymałem od niego wycenę i potwierdzenie możliwości wykonania takiego elementu.
Dalej już sprawę załatwiałem przez lokalną hurtownie która sprzedaje wyroby Termoorganiki.

Cena jaką płaciłem to 32 zł/szt.

Nie mam fotki samego elementu - załączam fotkę z budowy płyty.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e2ff7888b860acd6.htmlWitam! Dzięki za informacje zaraz się zgłoszę do termo organiki w sprawie mojego elementu narożnego. :) Powiedz ile styropianu dawałeś pod płytę?Bo ten narożnik masz dosyć cienki :roll:

sentralix
20-11-2009, 09:50
Płytę miałem o 2 grubościach - podobnie jak robi sundolit.
Tzn. w miejscach gdzie mają stać sciany nośne - warstwa betonu 20cm a pod nim 15 cm styropianu. Pozostała powierzchnia płyty 10cm betonu i pod nim 25 cm styropianu.

amigo1974
20-11-2009, 18:59
Płytę miałem o 2 grubościach - podobnie jak robi sundolit.
Tzn. w miejscach gdzie mają stać sciany nośne - warstwa betonu 20cm a pod nim 15 cm styropianu. Pozostała powierzchnia płyty 10cm betonu i pod nim 25 cm styropianu.A kto Ci robił tę płytę wykonastwo i projekt jeśli można spytać i czy jesteś z niej zadowolony?

MARTINA1
20-11-2009, 19:20
MBC -kurcze ,no LEGALETTA podrobili - szok :lol:

amigo1974
20-11-2009, 20:10
MBC -kurcze ,no LEGALETTA podrobili - szok :lol:Możesz rozwinąć bo nie kumam co masz na myśli :roll:

MARTINA1
20-11-2009, 20:22
Proszę bardzo MBC jest posiadaczem płyty legaletta i udziela się w wątku z Najczęściej zadawanych pytań- pt. Legalett- Doświadczenia mieszkańców ....W wątku tym niemalże zostałam zlinczowana przedstawiając inne rozwiązanie i inną nową konkurencyjną do L. firmę .Wieszczyłam też ,że idzie nowe i są nowe i tańsze rozwiązania . Myk z styropianową wanienką jest stosowany i w L. Ponieważ nie jestem żadną przedstawicielką żadnej z firm, a tylko przyszłą budującą - cieszy mnie i konkurencja i nowe pomysły ,które można zastosować budując dom ,szczególnie jak się samemu ,,coś" pokombinuje i wychodzi fajna rzecz.

amigo1974
21-11-2009, 03:28
Proszę bardzo MBC jest posiadaczem płyty legaletta i udziela się w wątku z Najczęściej zadawanych pytań- pt. Legalett- Doświadczenia mieszkańców ....W wątku tym niemalże zostałam zlinczowana przedstawiając inne rozwiązanie i inną nową konkurencyjną do L. firmę .Wieszczyłam też ,że idzie nowe i są nowe i tańsze rozwiązania . Myk z styropianową wanienką jest stosowany i w L. Ponieważ nie jestem żadną przedstawicielką żadnej z firm, a tylko przyszłą budującą - cieszy mnie i konkurencja i nowe pomysły ,które można zastosować budując dom ,szczególnie jak się samemu ,,coś" pokombinuje i wychodzi fajna rzecz.a no to witaj w klubie! :P Ja również jestem przyszłym budującym.Tak na marginesie to dzisiaj odebrałem ze Starostwa w Człuchowie woj.Pomorskie moje Pozwolenie na budowę :lol: W zeszłym roku też przerabiałem legallet doświadczenia mieszkańców i chyba tam jako jeden z pierwszych zaproponowałem płytę z ogrzewaniem wodnym w płycie.Jaki było wtedy zamieszanie że się nie da ,że rurki się uszkodzi,itd.Oczywiście w tym wątku również ta sprawa ogrzewania była poruszana .Całą wiosnę i lato nie miałem czasu zaglądać na forum a teraz gdzy zacząłem znowu zaglądać to kurczę czytam że ten zrobił płytę z wodnym tamten i jeszcze kilku innych inwestorów .Aż się serce raduje że ktoś twój pomysł podłapuje :wink:

MARTINA1
21-11-2009, 10:14
Witaj,witaj :D dodatkowe punkty za ten Człuchów :wink: :D
zapraszam do wątku o legalett i pt.Tanie domek w budowie ok. 100 m2 kto poradzi ? Przedstaw swój wybór i uzasadnij ...Będę i w tym wątku - COŚ wykombinujemy ! Stawiam na pomysłowość , kto co ma ,niech wrzuca !

jajmar
21-11-2009, 11:04
Płytę miałem o 2 grubościach - podobnie jak robi sundolit.
Tzn. w miejscach gdzie mają stać sciany nośne - warstwa betonu 20cm a pod nim 15 cm styropianu. Pozostała powierzchnia płyty 10cm betonu i pod nim 25 cm styropianu.

A jakiś rysunek zbrojenia możesz wrzucić ?

Obserwator77
21-11-2009, 21:06
Przymierzam się do budowy domu na płycie fundamentowej. Przeczytałem przez ostatnie dni już chyba wszystko, co na ten temat napisano na forum.
Mam mały mętlik z nadmiaru informacji. :)
Czy może mi ktoś doradzić co jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem:
a/ wersja samodzielna samej płyty wg doświadczenia coulignon,
b/ wersja fundamentu z Legalett (wodny czy powietrzny?),
c/ wersja firmy Sundolit (trochę mało szczegółów na ich stronie),
d/ wersja firmy MegaTherm (chyba nowa, na rynku, ale ciekawa w ofercie na stronie)
e/ ???
W jakim kierunku iść?
Z góry dzięki.

aadamuss24
21-11-2009, 21:24
Witam. Miałem robione dwie wyceny na płytę dla domu ok 85m2. Wyszło że płyty ma być ok 100 m2.
Podawane wcześniej "płytyfundametowe" wyceniły to na ok 30000 bez ogrzewania i ileś tam więcej z ogrzewaniem. Sundolit na podstawie tego samego projektu cena ok 70000 :o Podczas rozmowy telefonicznej z Sundolitem cena całej płyty wychodziła ok 30-40 tyś.
Co do ogrzewania to nie jestem przekonany do montażu rur od podłogówki do siatki zbojenia. Może to być mocno upierdliwe i myślę, że lepiej/łatwiej można to zrobić już po wylaniu całej płyty. Może się mylę i to podczepianie pod siatkę zbrojenie nie jest takie straszne? A może można położyć rurki od podłogówki na wartstwie zbrojenia ?
Równolegle myślę o wykonaniu płyty przez normalną myślącą ekipę murarzy którzy przeliczą sobie dniówkę i ile wyjdzie za robotę tyle wyjdzie. pozdr adam

MARTINA1
21-11-2009, 21:31
Czekam na wycenę z MEGA THERMU dla domu SPOKOJNA PRZYSTAŃ z Muratora - jak będę miała to się podzielę na stronach doświadczeń Legalettu . Spodziewam się też info odnośnie rozwiązań. Jak Cię bardziej stać zleć firmie -jak mniej pokombinuj jak tutaj ... :wink: zależy czego masz więcej czasu ,czy pieniędzy :lol:

emalin
22-11-2009, 14:22
Czy może mi ktoś doradzić co jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem:
a/ wersja samodzielna samej płyty wg doświadczenia coulignon,
b/ wersja fundamentu z Legalett (wodny czy powietrzny?),
c/ wersja firmy Sundolit (trochę mało szczegółów na ich stronie),
d/ wersja firmy MegaTherm (chyba nowa, na rynku, ale ciekawa w ofercie na stronie)
e/ ???


Też mnie mocno interesuje ten temat. Jest jeszcze:

e/ wersja firmy Cezbud z pianobetonem, ale płyta bez grzania - alternatywa dla punktu a i niegrzewczej d: http://cezbud.pl/pianobeton_fundamenty.html

StolarzS
22-11-2009, 14:42
[quote="Obserwator77"]
Czy może mi ktoś doradzić co jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem:
[quote]

a/ wersja samodzielna samej płyty wg doświadczenia coulignon,

Nawiąż kontakt z Panem W. Sochą - dostaniesz projekt i do dzieła!
Wyjdzie najtaniej i wcale nie gorzej.

MARTINA1
22-11-2009, 14:50
E nie przesadzajmy ! :D ,najtaniej to zawsze samemu...
A Coulignon pisze ,że to łatwe ...

Obserwator77
22-11-2009, 17:50
Dzięki za informacje. Po tym co napisaliście, to pewnie na ten moment najlepszy byłoby Coulignona wynająć. :) Ma już swoje praktyczne doświadczenie i do tego projekt wg p. Wojciecha S.
Kłopot chyba w tym, że Coulignon nie zajmuje się ta branżą, a szkoda bo zainteresowanie jak widać jest. Natomiast p. Wojciech owszem jest chwalony jako projektant (ma doświadczenie z współpracy mi.n. z Legalett), ale jak czytam firmy wykonujące Jego projekt są ryzykowne.

MEGA THERM i Sundolit z tego co czytam na forum o L. to firmy niepewne, bez ogrzewania. Poczekam na wycenę z MEGA THERM.

Cezbud z pianobetonem poczytam, bo tak sobie pomyślałem, że można by zrobić L. z wykorzystaniem pianobetonu, który wycisza m.in. szumy.

StolarzS
22-11-2009, 17:54
Właśnie o tym piszę.
Aby samodzielnie wykonać płytę, potrzebny jest projekt od projektantapłyt (Pan Socha). Mając to można kupować materiał i działać :wink:
Chyba nie myślisz że coullignon sam swoją zaprojektował? :roll:

MARTINA1
22-11-2009, 17:54
Wiesz ,że to dobry pomysł ?
A CEZBUD z podłogówką ?

emalin
22-11-2009, 17:58
Temat się zrobił na tyle popularny, że i Cezbud i Mega Therm trafiły na Allegro :) :

1. Cezbud, ciepła płyta U=0,14 -> 330 zł / m2 http://allegro.pl/item821558784_fundamenty_ciepla_plyta_z_pianobeton u.html

2. Megatherm , płyta standard (ciekawe co to oznacza?) -> 280 netto + 7% vat http://allegro.pl/item813363692_plyty_fundamentowe_plyta_fundamenty. html

perm
22-11-2009, 17:59
Pianobeton nie nadaje się na płytę fundamentową. Jest za słaby poza tym jego cena jest kosmiczna!

Muszę poprawić, 2 miesiące temu dzwoniłem do firmy oferującej pianobeton. Najpierw powalili mnie ceną (ok 600 zł za m2 przy 30 cm) a potem powiedzieli że pod mur to nie bardzo bo to jest kruche dosyć. W sumie wyszło że płyty z tego nie da się zrobić. Coś się zmieniło albo firmy maja na tę kruchość jakiś patent :o

emalin
22-11-2009, 18:00
A CEZBUD z podłogówką ?

Cezbud bez podłogówki [jeśli chodzi o ich usługi w cenie płyty]:
Parametr U = 0,14 W/m2K spełnia wymogi dla domu pasywnego
- stabilna monolityczna konstrukcja
- możliwość jednoczesnej konfiguracji dowolnego kształtu tarasu
- opaska wokół domu
- płyta wierzchnia zatarta jak posadzka
- nadaje się na trudne grunty
- projekt w cenie

emalin
22-11-2009, 18:01
Pianobeton nie nadaje się na płytę fundamentową. Jest za słaby poza tym jego cena jest kosmiczna!

Z cen na Allegro wychodzi porównywalnie z MEgaTherm na styropianie, a biorąc pod uwagę wsp. U chyba taniej.

Dlaczego pianobeton się nie nadaje?

StolarzS
22-11-2009, 18:05
Obserwator, myślę że biorąc pod uwagę firmy specjalizujące się w płytach mijasz się z celem - ma być relatywnie tanio, porównywalnie z tradycyjnym fundamentem, czyż nie?
Myślę że ceny powyżej 300zł/m2 to już drogo, a 500-700 to kompletne nieporozumienie (razem z ogrzewaniem).

Obserwator77
22-11-2009, 20:55
StolarzS
Sorry - może źle określiłem swoje oczekiwania.
Dla mnie ważniejsza od ceny jest jakość wykonania, trwałość, gwarancja, komfort i ekonomiczność w użytkowaniu itp.
Pytasz: czy ma być porównywalnie z tradycyjnym fundamentem, czyż nie?
Na ile to możliwe tak - z uwzględnienie powyższych warunków.

Myślę że ceny powyżej 300zł/m2 to już drogo, a 500-700 to kompletne nieporozumienie (razem z ogrzewaniem).
W takim razie pewnie wychodzi na Legalett:
- znana i pewna firma działająca w wielu krajach,
- daje wykonawcę i gwarancję,
- fundament z ogrzewaniem,
- cena porównywalna z tradycyjnym fundamentem (przy uwzględnieniu wszystkich składników Legalett) - opinia nie moja :)
???

emalin
22-11-2009, 21:00
Obserwator, myślę że biorąc pod uwagę firmy specjalizujące się w płytach mijasz się z celem - ma być relatywnie tanio, porównywalnie z tradycyjnym fundamentem, czyż nie?
Myślę że ceny powyżej 300zł/m2 to już drogo, a 500-700 to kompletne nieporozumienie (razem z ogrzewaniem).

A więc nasz guru z tego wątku Coulignon napisał:

"Materiały na płyte około 19 tys, wykonanie 12 tys.
płyta 96 m2"

co oznacza 320 pln/m2, więc poniżej 300 będzie chyba cięzko, a o tak Coulignon o ile pamietam wyliczył, że taniej niż fundamenty tradycyjne mu wyszło...

Obserwator77
22-11-2009, 21:01
perm napisał:
Pianobeton nie nadaje się na płytę fundamentową. Jest za słaby poza tym jego cena jest kosmiczna!
I tu niestety trzeba się zgodzić. Beton B20 wymagany w L. to nie pianobeton. No i ta cena. :(

MARTINA1
22-11-2009, 21:09
Miły Obserwatorze77 pragnę przypomnieć,że jak coś normy i atesty spełnia -to się NADAJE !
Po 2 nieskromnie zarzucę
- Już waść wiesz ,że GORSZE od wymarzonego LEGALETTU ? ...czy tylko mi się zdaje ?

emalin
22-11-2009, 21:16
Hmmm, Cezbud wykorzystuje technologię SirContec, a w kartach technicznych nie doszukałem się zastosowania do fundamentów, a co najwyżej do podłóg, wiec koledzy mogą mieć rację, że niespecjalnie się nadaje: http://sircontec.com/katalog-pdf

sentralix
23-11-2009, 08:32
A kto Ci robił tę płytę wykonastwo i projekt jeśli można spytać i czy jesteś z niej zadowolony?

Płytę robiłem sam, z pomocą rodziny, wieć trudno oszacować robociznę. Koszt materiałów ok. 22.000 - płyta 90m2. W płycie podłogówka i podejścia wod-kan.

sentralix
23-11-2009, 08:45
Płytę miałem o 2 grubościach - podobnie jak robi sundolit.
Tzn. w miejscach gdzie mają stać sciany nośne - warstwa betonu 20cm a pod nim 15 cm styropianu. Pozostała powierzchnia płyty 10cm betonu i pod nim 25 cm styropianu.

A jakiś rysunek zbrojenia możesz wrzucić ?

Zbrojenie na całej płycie - siatka fi8 15x15, a dodatkowe pod sciany, gdzie beton 20cm gruby - dołem 3x pręt fi12.

magak
23-11-2009, 08:55
Koszt mojej płyty fundamentowej wg. Pana Sochy - 140m2 dom plus garaż na osobnej płycie oddzielony od domu styro 20cm to 28.800zł - w tym robocizna 6.000, taniej niż fundamenty z projektu Lipińskich - Isomur itp. Ekipa bez doświadczenia w temacie, ale nie miała problemów z wykonaniem.

MARTINA1
23-11-2009, 09:16
To chyba najtaniej ....
a masz z podłogówką ? czy inne rozwiązanie ?

amigo1974
23-11-2009, 09:20
Koszt mojej płyty fundamentowej wg. Pana Sochy - 140m2 dom plus garaż na osobnej płycie oddzielony od domu styro 20cm to 28.800zł - w tym robocizna 6.000, taniej niż fundamenty z projektu Lipińskich - Isomur itp. Ekipa bez doświadczenia w temacie, ale nie miała problemów z wykonaniem.Witaj!Jak długo robili Ci tą płytę?Moja też ma mieć około 140m2 adokładniej to 143m2+100m2 garaże i gospodarcze.Może i mnie by zrobili tą płytę?

magak
23-11-2009, 09:27
Podłogówki nie mam w płycie, tylko doprowadzenie rur do grzejników, woda i pod płytą kanaliza. Styro 20cm tylko pod płytą domu, płyta zbrojona od góry i dołu grubości 20cm. Miałam po prostu tańszą ekipę, a wykonanie płyty tak naprawdę jest prostsze od zwykłych fundamentów.

magak
23-11-2009, 09:37
Zrobienie płyty trwało dosyć długo bo ok. dwóch tygodni, ale miałam dosyć dużo ziemi do nawiezeinia, a zbrojenie było wiązane na budowie, a nie siatki. Ekipa z Bydgoszczy i budowali mi cały dom w stanie surowym - do dachu. Tel na priv.

Obserwator77
23-11-2009, 09:44
emalin

A więc nasz guru z tego wątku Coulignon napisał:
"Materiały na płyte około 19 tys, wykonanie 12 tys.
płyta 96 m2"
co oznacza 320 pln/m2, więc poniżej 300 będzie chyba cięzko, a o tak Coulignon o ile pamietam wyliczył, że taniej niż fundamenty tradycyjne mu wyszło...
To ceny pewnie z 2008 r., tak wnioskuję z Jego dziennika.

magak

Koszt mojej płyty fundamentowej wg. Pana Sochy - 140m2 dom plus garaż na osobnej płycie oddzielony od domu styro 20cm to 28.800zł - w tym robocizna 6.000, taniej niż fundamenty z projektu Lipińskich - Isomur itp. Ekipa bez doświadczenia w temacie, ale nie miała problemów z wykonaniem.
Czyli jeśli dobrze liczę ok. 205 zł/m2. – lepiej niż u Coulignona! :)
Czy to jest cena z 2009 r.?
Czy możesz jakieś zdjęcia wrzucić?

magak
23-11-2009, 10:07
Ceny z kwietnia 2009, było już taniej niż w 2008. Zdjęć jeszcze nigdy nie wklejałam, więc pokombinuję wieczorem.

Obserwator77
23-11-2009, 10:32
Dziękuję.

frelka
23-11-2009, 13:41
Temat się zrobił na tyle popularny, że i Cezbud i Mega Therm trafiły na Allegro :) :

1. Cezbud, ciepła płyta U=0,14 -> 330 zł / m2 http://allegro.pl/item821558784_fundamenty_ciepla_plyta_z_pianobeton u.html

2. Megatherm , płyta standard (ciekawe co to oznacza?) -> 280 netto + 7% vat http://allegro.pl/item813363692_plyty_fundamentowe_plyta_fundamenty. html


Niezłe, szczególnie podoba mi się "poruwnywanie":

• brak dokuczliwych szumów,
• możliwość ogrzewania i chłodzenia z podziałem na dowolna ilość stref grzewczych,
• dowolność w kwestii wyboru paliwa grzewczego,
• zastosowanie anhydrytu powoduje lepszą transmisję ciepła do budynku, oraz kumulacje i bezwładność cieplną,
• dużo niższa cena,
- większa wytrzymałość w poruwnaniu do pianobetonu


...bardzo mocny beton B20-40 z anhydrytem ułatwiającą przewodzenie ciepła do góry...
Jak ten anhydyt robi, że ciepło jest przewodzone do góry (w domyśle, w dół nie ;))?

No i o co chodzi z brakiem przeciągów, bo nie rozumiem co to ma wspólnego z płytą fundamentową?

MARTINA1
23-11-2009, 14:02
FRELKA - nie wiem po co pytasz ...będąc zakumplowaną osobą z posiadaczami Legaletta z Luszowic na wiarę całą teorię powinnaś przyjąć ... :lol: i tylko w tamtym temacie się udzielać :wink:
A nie prowokować ....
chyba ,że konto Markowi udostępniłaś ?

frelka
23-11-2009, 14:10
FRELKA - nie wiem po co pytasz ...będąc zakumplowaną osobą z posiadaczami Legaletta z Luszowic na wiarę całą teorię powinnaś przyjąć ... :lol: i tylko w tamtym temacie się udzielać :wink:
A nie prowokować ....
chyba ,że konto Markowi udostępniłaś ?
Nie wiem co to, że znam Elę i Marak ma wspólnego z tym co napisałam?

Cieszę się, że pojawia się konkurencja, to oznacza możliwość spadków cen. Każdej płyty.
Tyle, że takie "oferty", jak na allegro, budzą wątpliwości, co do firmy - profesjonalizm w prezentacji produktu mam nadzieję, nie odzwierciedla tu profesjonalizmu wykonania...

Piotr O.
23-11-2009, 14:14
Ooo, uderz w stół a Marytina1 się odezwie:

FRELKA - nie wiem po co pytasz ...będąc zakumplowaną osobą z posiadaczami Legaletta z Luszowic na wiarę całą teorię powinnaś przyjąć ... i tylko w tamtym temacie się udzielać
A nie prowokować ....
Jednym słowem przygadywał kocioł garnkowi (dla jasności Martyna1 Frelce)
A Ty czasem na forum L. się nie udzielasz? :) :(
Ten MegaTherm i Cezbud to dopiro sensacyja i rewelacyja o czym na forum L dokładnie napisano. :D
Pa, Martinko

MARTINA1
23-11-2009, 14:24
Naganiaczom precz - to hasło już było - ,,dziwne" , że do ciebie zastosowane ?
A może nie dziwne ? :lol:

StolarzS
24-11-2009, 11:58
Płytę robiłem sam, z pomocą rodziny, wieć trudno oszacować robociznę. Koszt materiałów ok. 22.000 - płyta 90m2. W płycie podłogówka i podejścia wod-kan.

Gratulacje!
Nawet gdybyś zlecił to firmie i do tego dadał podłogówkę, ,to myślę że w 300zł/m2 można się zmieścić.

MARTINA1
27-11-2009, 08:05
W wątku o legalett zamieściłam bardzo ciekawe i szczegółowe etapy wylewania płyty przez jedną z niemieckich firm (zdjęć jest dużo i dokładne ) można coś podpatrzeć .... :D

Obserwator77
27-11-2009, 11:04
Dzięki, a czemu tam a nie tu?
Wygląda to fundament + podłogówka (?).

MARTINA1
27-11-2009, 13:03
Do L. trafiłam jako do jednego z pierwszych wątków i tam wrzucam wszystko (takie mam założenie ) odnośnie nowości i płyt ...a jak zalinkuję i tu i tu -to mi wytną ,że reklamuję (się już tak mi zdarzyło)...więc wrzucam tam ,bo założenie jest takie by trochę rozruszać temat - gdzie L. jest traktowany jako jedyna święta możliwość i nie ma mowy o niczym innym .
Uważam ,że możliwości robią się coraz lepsze (tu sami szukacie nowych możliwości , pomysłów ) - tam jest typowa ustawka z głównym założeniem i prowadzącym .
Z tego powodu i sposobu prowadzenia tamtego tematu -jestem przeciw ograniczaniu dostępu innym do wiedzy, co być może nie widać na 1-szy rzut oka ...ALE NA drugi już widać ..
Dlatego wszystko co znajdę ,dostanę wrzucam tam .

MCB
27-11-2009, 13:15
Do L. trafiłam jako do jednego z pierwszych wątków i tam wrzucam wszystko (takie mam założenie ) odnośnie nowości i płyt ...a jak zalinkuję i tu i tu -to mi wytną ,że reklamuję (się już tak mi zdarzyło)...więc wrzucam tam ,bo założenie jest takie by trochę rozruszać temat - gdzie L. jest traktowany jako jedyna święta możliwość i nie ma mowy o niczym innym .
Uważam ,że możliwości robią się coraz lepsze (tu sami szukacie nowych możliwości , pomysłów ) - tam jest typowa ustawka z głównym założeniem i prowadzącym .
Z tego powodu i sposobu prowadzenia tamtego tematu -jestem przeciw ograniczaniu dostępu innym do wiedzy, co być może nie widać na 1-szy rzut oka ...ALE NA drugi już widać ..
Dlatego wszystko co znajdę ,dostanę wrzucam tam .

Chciałem zauważyć, że wyżej wspomniany wątek ma nazwę "Legalett - doświadczenia mieszkańców".
Jeżeli chcesz rozruszać jakiś temat to załóż własny wątek i wrzucaj tam co chcesz.

Koleżanki i kolegów z tego wątku przestrzegam przed bezkrytycznym przyjmowaniem opinii MARTINA1 ponieważ nie ma ona bladego pojęcia o sprawach, w których zabiera głos.

MCB

MARTINA1
27-11-2009, 13:23
Dzięki za tę ocenkę :lol:
-TY za to jesteś tym 2 ? - ze specjalistów od L. w wątku ,bo ktoś mi wspominał o 2 przedstawicielach........
I JESZCZE JEDNO W SPRAWACH L. faktycznie dopiero się uczę - przede wszystkim tego jak dobry jest MARKETING BEZPOŚREDNI z Waszej strony .... :lol: :lol: :lol:

MCB
27-11-2009, 13:45
Dzięki za tę ocenkę :lol:
-TY za to jesteś tym 2 ? - ze specjalistów od L. w wątku ,bo ktoś mi wspominał o 2 przedstawicielach........
I JESZCZE JEDNO W SPRAWACH L. faktycznie dopiero się uczę - przede wszystkim tego jak dobry jest MARKETING BEZPOŚREDNI z Waszej strony .... :lol: :lol: :lol:

To w sprawach dowodowych.
Więcej w tym wątku nie będę z Tobą polemizował.
Sprawa zostanie zgłoszona administratorowi forum.

MCB

MARTINA1
27-11-2009, 13:53
Podsumuję tak - nie pierwszy raz .....z tym zgłoszeniem ....(oczywiście w tej samej sprawie )
To było pytanie jakbyś nie zauważył ........
Taka już dziwna natura facetów - latanie na skargę ........(dziwne ,że tylko odnośnie tamtego wątku takie obyczaje panują ).

StolarzS
27-11-2009, 18:35
Jeżeli chcesz rozruszać jakiś temat to załóż własny wątek i wrzucaj tam co chcesz.

Koleżanki i kolegów z tego wątku przestrzegam przed bezkrytycznym przyjmowaniem opinii MARTINA1 ponieważ nie ma ona bladego pojęcia o sprawach, w których zabiera głos.

MCB

Ojej...

Pierwsze zdanie z tego cytatu brzmi mocno zabawnie - zapełnie jakby chłopcu w piaskownicy ktoś chciał zabrać zabawki :P

Chciałbym zauważyć, że 90% użytkowników tego forum nie ma bladego pojęcia o sprawach, w których zabiera głos - zabieramy go po to aby się czegoś dowiedzieć od takich mądrych ludzi jak Ty :roll:

piotr.nowy
27-11-2009, 18:56
Chciałbym zauważyć, że 90% użytkowników tego forum nie ma bladego pojęcia o sprawach, w których zabiera głos - zabieramy go po to aby się czegoś dowiedzieć od takich mądrych ludzi jak Ty :roll:

Ale większość z tych co "nie ma bladego pojęcia" raczej pyta niż wyraża sądy :wink:

MCB
27-11-2009, 18:56
Witam!

Jak zajrzysz do wspomnianego wątku to zrozumiesz dlaczego się trochę zdenerwowałem.
To zdanie jest odpowiedzią na :

> i tam wrzucam wszystko (takie mam założenie ) odnośnie nowości i płyt ...

Forumowicz Maco założył wątek w sposób następujący:

"Głownie do Filo i Piotrka O prośba o opisanie swoich doświaczeń zimowych zamieszkiwania domu posadowionego na legalecie.
Im więcej szczegółów tym lepiej.
Ja opiszę swoje za parę miesięcy jak się zacznie zima.
Ktokolwiek jeszcze ma doświaczenia to zapraszamy !"

Jak np. w wątku, w którym jesteśmy ktoś zacznie wrzucać wszystko odnośnie ław fundamentowych to nie będzie w porządku.

Ja mam płytę Legalett. W tamtym wątku opisuję doświadczenia i proszę o rady.
Tutaj zaglądam bo jestem ciekaw jak inni zrobili swoje płyty. Niektóre problemy są wspólne. Czegoś się można nauczyć.

MCB

Obserwator77
27-11-2009, 19:13
StolarzuS
Jeśli czytałeś wątek Legalett, to chyba wiesz o co chodzi?
Ja czytałem i zaglądam tam tylko po wartościowe doświadczenia mieszkańców lub tych, co mają w tym temacie coś sensownego, nowego do powiedzenia.
MCB i kilku innych słusznie prosi o zachowanie tematu.
Martina1 raczej nic w temacie nie wnosi, a już to co wypisuje pod adresem Piotra O. to totalne przegięcie. Uwzięła się i poszła w zaparte. :o
Wole tam się nie wypowiadać, bo aż strach. :)

Tutaj jest inaczej i mam nadzieję, że tu Martina1 nie będzie mieszała, na co MCB zwrócił nam uwagę.
Tu Pan Wojciech S. jest guru i interes Mu się kręci. :D

MCB
27-11-2009, 19:41
Tu Pan Wojciech S. jest guru i interes Mu się kręci. :D

I chwała mu za to.
Zobaczcie post coulignon ze stycznia 2008 :)

MCB

proyt*
27-11-2009, 20:41
Tutaj jest inaczej i mam nadzieję, że tu Martina1 nie będzie mieszała, na co MCB zwrócił nam uwagę.
Tu Pan Wojciech S. jest guru i interes Mu się kręci. :D[/quote]
Swojego nazwiska się nie wstydzę ale skoro jesteśmy na forum i wszyscy posługujemy się nickami i fajnie by tak zostało. Ktoś nierozważnie posłużył się moim nazwiskiem i już tak zostało. Na miano Wojciecha S. też nie zasłużyłem bo prokuratura póki co nic mi nie zarzuca. Skończmy z nazwiskami bo tu chyba tak nie wypada... A guru się nie czuję. Zdarzają mi się różne niedociągnięcia jak wszystkim którzy dużo projektują nowatorskie rozwiązania. (Jak na Polskie warunki). Zainteresowani wiedzą że jestem też otwarty na uwagi inwestorów dzięki którym kolejne płyty projektowane są coraz bardziej optymalnie. Dziękuję wszystkim którzy dzwonią dzieląc się nimi. Słusznie ktoś wcześniej zauważył że sceptycznie podchodzę do rurek grzewczych w płycie. Po prostu nie polecam nikomu rozwiązań nie do końca sprawdzonych. Prekursorom dopinguję i jeśli rozwiązanie to się sprawdzi w sposób niezawodny na pewno będę je promował. Póki co wszystkie ogrzewania z tego co wiem udało się zamontować i nie zostały uszkodzone podczas betonowania więc jest jakieś 4:0 dla was Forumowicze. Obawiam się wciąż że wynik będzie 10:1 co może dyskredytować taki sposób podejścia do ogrzewania. Inną sprawą jest optymalny dobór parametrów grzejnych. Stąd moje pytanie czy już ktoś przetrwał sezon grzewczy w domu z wodnym ogrzewaniem podłogowym w płycie fundamentowej . Jakie są jego spostrzeżenia, uwagi, co by zrobił inaczej, jak zachowuje się akumulacja, jak współdziała z kominkiem, na ile zakłócają ją inne systemy i warunki zewnętrzne. Nie jest tajemnicą że po mimo że inne firmy typu Sudolit proponują podobne rozwiązania to nie mogą się pochwalić znaczną ilością oddanych do użytku domów na ich płytach a tym samym dużym doświadczeniem na polskich warunkach. Tego typu zagadnienia chyba o wiele bardziej interesują Forumowiczów niż jakieś rozgrywki i kłótnie personalne.

piotr.nowy
27-11-2009, 21:37
Tego typu zagadnienia chyba o wiele bardziej interesują Forumowiczów niż jakieś rozgrywki i kłótnie personalne.

Święte słowa !!!

PS :
A GURU w temacie płyt , to i tak kolega projektantpłyt jest ! Czy tego chce czy nie :lol:

Obserwator77
27-11-2009, 21:46
Witam Panie Projektancie :)
Może jakaś krótsza ksywa typu: wojteks? :)
Takie listy lubię czytać. Mam dwa pytania do fachowca.
1. Współpracował Pan z Legalett, a jednak wybrał trudniejszą technologię - czemu?
2. Jest Pan ceniony jako projektant, niestety czasem złą markę robią Panu kiepskie firmy wykonujące Pana projekt - czy myśli Pan o własnej firmie?
Pozostałe 98 pytań z serii "100 pytań do..." w przyszłości. :D
Pozdrawiam

proyt*
27-11-2009, 22:36
Witam Panie Projektancie :)
Może jakaś krótsza ksywa typu: wojteks? :)
Takie listy lubię czytać. Mam dwa pytania do fachowca.
1. Współpracował Pan z Legalett, a jednak wybrał trudniejszą technologię - czemu?
2. Jest Pan ceniony jako projektant, niestety czasem złą markę robią Panu kiepskie firmy wykonujące Pana projekt - czy myśli Pan o własnej firmie?
Pozostałe 98 pytań z serii "100 pytań do..." w przyszłości. :D
Pozdrawiam
Owszem współpracowałem z firmą Legalett i niekiedy nadal z nimi współpracuję ale złego słowa o nich nie mogę powiedzieć. Ich płyty budowałem (za pośrednictwem firmy w której pracowałem) od 2001 roku. Tajemnicą poliszynela jest fakt że ich rozwiązania przeciągu kilku lat też ewoluowały, raz w dobrym kierunku raz w gorszym. Obecnie system jest dopracowany bo w przeciwieństwie do konkurencji mają największe doświadczenie. Czy moje płyty są trudniejsze nie mi to oceniać natomiast ich system chroniony jest patentem i dlatego mi jego podrabiać nie wolno. Ale dość tego słodzenia bo zapewne znajda się i tacy (choć osobiście nie znam) którzy żałują wyboru Legalettu. Jednym szum przypominający odgłos komputera zamkniętego w sąsiednim pokoju wydawać się będzie nie do zniesienia inni będą twierdzić że taki problem w ogóle nie istnieje. Dokładnie tak skrajne odczucia mieli potencjalni klienci oprowadzani po wybudowanych domach. (mam na myśli szum wentylatora w centralce Legalett) W ich politykę finansową nie wypada mi się wtrącać bo to nie moja firma.
Firmę wykonującą płyty też miałem ale zrezygnowałem ze względu na zbyt mało zleceń wykonawczych, nie chciałem walczyć z wiatrakami i wolałem skupić się na projektowaniu i nadzorach których jest coraz więcej. O skargach wykonawców zbyt dużo nie słyszałem, owszem mieli pytania, ale to chyba zrozumiale. Nowsze wersje projektów dzięki uwagą inwestorów zawierają już odpowiedzi na wcześniejsze wątpliwości. Przy okazji przepraszam wszystkich którzy zbyt długo musieli czekać bądź nadal czekają na opóźniające się projekty, niestety doba ma tylko 24 godziny a na posty też niekiedy trzeba odpowiadać
:roll:

Obserwator77
27-11-2009, 22:48
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Inne pytania kiedy indziej, gdyż stety i niestety doba ma tylko 24 godziny.
Dobrej nocy

MARTINA1
01-12-2009, 14:40
Obserwatorze 77 biorąc pod uwagę twoją podwójną osobowość tu na forum , lepiej ci idzie na wątku o legalett........od 2004 roku niezmienna i nieustająca twa radość z ,,pobudowania domu " jak piszesz ..-a teraz tak bez związku....
.Dziwne ,ale na innym forum - Budujemy dom (gdzie wszyscy przedstawiciele firm są jasno i konkretnie przedstawieni ) do przedstawiciela pewnej słynnej tutaj firmy na XL . jak to mało elegancko ujmę ,, pies z kulawą nogą nie zwrócił się z żadnym zapytaniem od sierpnia 2009....pomimo bezpośredniego kontaktu do firmy.......... :lol:

MARTINA1
01-12-2009, 14:51
Do projektant płyt....Proszę PANA - tam gdzie nie ma to uzasadnienia nie mieszam ....jasność i czystość sytuacji to dla mnie podstawa ....

Biorąc pod uwagę fakt, iż zna pan to całe firmowe towarzystwo ,które co najmniej mnie drażni i zapracowało sobie na takie nie inne podejście - (to ma Pan ten komfort, że wie jak jest naprawdę z tymi super kolegami) i pewnie o czymś świadczy fakt, że opuścił Pan to firmowe towarzystwo....

Do tego wątku i setek innych nie mam zastrzeżeń ...

StolarzS
01-12-2009, 20:03
....jasność i czystość sytuacji to dla mnie podstawa ....


To dobre. Szczególnie jak się czyta Twój przedostatni post.
Ale to chyba bez znaczenia - trzymajmy się tematu, a wtedy wszystko będzie jasne 8)

MARTINA1
01-12-2009, 20:14
Ogólnie - była to odpowiedź na pewne zarzuty...odnośnie mieszania...
a jak ktoś ma chęć posprawdzać i dobrze się do tej budowy przygotować - to tutaj powinien jak najbardziej znależć swoje miejsce ,a nie być od czci i wiary odsądzany przy wtórze klaszczących ps .
Główny wątek (ten w którym się udzielałam) jednak nie jest tu - a tu próbowano zrobić mi złą opinię , a w tamtym wątku wiele wykasowano - to by było na tyle dla jasności sytuacji...która zagmatwana jest ... i by problem mógł zostać rozwiązany zrobiłam ankietę do której zapraszam ...w sondażach .

Raulo
08-12-2009, 15:54
Przeczytałem wątek i pomysł płyty fundamentowej wydaje mi się bardzo dobry. Koszty wyglądają na ogół na nie gorsze niż w przypadku tradycyjnych ław i ścian fundamentowych, a zyskujemy mocną posadzkę parteru i dobrą izolację termiczną z brakiem mostków termicznych, co w przypadku tradycyjnych fundamentów jest bardzo trudne do uniknięcia.

Zanim jednak zdecydowałbym się na takie rozwiązanie, chciałbym zrozumieć, dlaczego to jest tak mało popularne rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych (czy to li tylko inercja) i jak powina być zaprojektowana, żeby było OK i czego należy przypilnować.

Są chyba 2 główne obawy odnosnie takiej konstrukcji.

1. Obawy odnośnie stabilności takiego posadowienia.
2. Obawy odnośnie mrozowego wysadzania fundamentów z uwagi na posadowienie powyżej głębokości przemarzania.

Wydaje mi się, że płyta sie dośc łatwo broni w przypadku 1. Normalne ławy tez są nie wiadomo jakie. W przypadku płyty to kwestia dobrego uzbrojenia i ewentualnego wzmocnienia (być może też pogrubienia) pod ścianami (aczkolwiek to ma spory wpływ na rachunek kosztów i na przewage lub jej brak nad tradycyjnymi fundamentami). Jestem w stanie sobie wyobrazić, że wystarczy 20cm płyta, skoro buduje sie cieńsze stropy monolityczne, które są podparte tylko w kilku punktach.

Natomiast sprawa 2 jest subtelniejsza i do tego łatwo coś zepsuć przez wykonawców. Z tego, co zrozumiałem, zabezpieczenie przed wysadzeniem następuje na 3 sposoby:
1. Pod płyta wymienia się grunt na pospółke, która nie chłonie wody i nie powiększa objętości przy zamarzaniu.
2. Instaluje się dren, który odwadnia fundament
3. Sama płyta + ewentualnie opaska wokół płyty podnosi lokalnie głębokość przemarzania stanowiąc izolację zatrzymująca ciepło w gruncie.

Ostatni punkt jest całkiem istotny. Sprawa jest o tyle poważna, że głebokość przemarzania jest konserwatywną wielkością. Niesłychanie rzadko grunt przemarza do takiej głebokości i na ogół posadowienie płytsze nie ma żadnych konsekwencji. Można postawić niedostatecznie zabezpieczoną płytę i dopiero się przekonac o tym w czasie "zimy stulecia", a w międzyczasie przeczytać setki komentarzy o tym, że nie ma absolutnie żadnych problemów z wysadzaniem.

Znalazłem artykuł (http://www.supergrund.se/res/Default/tjale.pdf), który opisuje ten problem i symuluje głebokość przemarzania w zależności od izolacji w płycie dla szwedzkich warunków (o ile Lulea jest bardzo mroźna, o tyle jednak klimat Lund jest dość zbliżony do polskich warunków).

Można zauważyć, że nie można bezkarnie zmieniać grubości izolacji pod płytą. Płyta dająca prawidłowe zabezpieczenie przy 10cm styropianu, może być niewystarczająca przy 30cm. Drugim istotnym elementem jest styropianowa opaska wokół płyty. Ustawiona horyzontalnie lokalnie izoluje grunt i zatrzymuje ciepło podnosząc głebokość przemarzania powyżej płyty. Tutaj istotna jest szerokość opaski, jej grubość jest mniej ważna i nie ma sensu dawac więcej niż 10cm. Wygląda na to, że szerokość 60cm w naszym klimacie byłaby wystarczająca, nawet w przypadku grubego zaizolowania płyty, ale bez niej można by było się obawiac o wysadzanie., gdyby zastosować grubą izolację pod płytą.

Jak to wyglądowało w projektach osób, które wykonywały płytę? Interesuje mnie zwłaszcza temat opaski, o której niewiele jest informacji. Jak jest przymocnowana do otuliny płyty. Jak zabezpieczona przed wodą? Przed gryzoniami? Czy nie trzeba odprowadzać wodę deszczową poza teren opaski, bowiem stanowi on barierę dla wody?

Wreszcie jak w prosty sposób tłumaczyć niedowiarkom, że taka płyta nie musi być poniżej głebokości przemarzania?

arahijka
08-12-2009, 22:03
my mamy dom posadowiony na płycie; każdy kto przewijał się przez plac budowy mówił, że budynek jest nie do ruszenia - wszystko przetrzyma :lol:
płyta została wykonana przede wszystkim ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, ale nawet gdyby to była pustynia i tak wybralibyśmy płytę :)

yarpenowski
08-12-2009, 22:22
To i ja mam pytanie skoro zagląda tu projektantplyt. Dość poważnie myślę o płycie - ze względu na czas i izolację termiczną, wody gruntowe głęboko.

Projekt, który zajmuje u mnie na razie pierwsze miejsce ma pod schodami obniżoną podłogę o jakieś 60 cm. O ile w przypadku tradycyjnych fundamentów to nie jest problem - o tyle przy płycie stanowi to już problem (w wyobraźni laika).

Czytałem, że da się to jednak zrobić - ale pytanie o opłacalność : czy koszt takiego częściowego "wygięcia" płyty nie jest na tyle duży (no i to jednak kolejne miejsce, które można spaprokować :), że warto jednak przemyśleć rezygnację z tej "mini-piwniczki" pod schodami ?

I na doczepkę - trochę boli mnie świadomość robienia płyty, która mogłaby robić za wylewkę (w końcu za to płacimy) i potem robienia dopiero na niej podłogówki z ostateczną wylewką. Może jednak warto zaryzykować ogrzewanie w płycie ?

StolarzS
09-12-2009, 22:20
Też mnie męczy robienie wylewki na płycie.
Myślę, że to trzeba uzgodnić z wykonawcą podłogówki i zanim podejmę decyzję zasięgnę opinii instalatora. Warto też policzyć, o ile wzrosną koszty.

aadamuss24
10-12-2009, 20:19
Sądzę, że dużo łatwiej i pewniej jest układać podłogówkę w dodatkowej wylewce. pozdr adam

rpilski
11-12-2009, 14:37
...
Jak to wyglądowało w projektach osób, które wykonywały płytę? Interesuje mnie zwłaszcza temat opaski, o której niewiele jest informacji. Jak jest przymocnowana do otuliny płyty. Jak zabezpieczona przed wodą? Przed gryzoniami? Czy nie trzeba odprowadzać wodę deszczową poza teren opaski, bowiem stanowi on barierę dla wody?



Opaska nie jest przymocowana do płyty/styropianu płyty. Jest po prostu ułożona, ze spadkiem od budynku, dookoła płyty. Faktycznie wodę deszczową trzeba odprowadzić poza obszar opaski. Jeśli dookoła opaski jest krawężnik, to należy przewidzieć otwory/prześwity w krawężniku, które pozwolą na spłynięcie wody z obszaru opaski. Co do zabezpieczenia opaski przed wodą/gryzoniami - w moim projekcie nic takiego nie jest opisane. W moim przypadku nie wydaje mi się konieczne zabezpieczenie przed gryzoniami, bo zaraz na zewnątrz opaski mam opaskowy drenaż francuski, który "izoluje" opaskę od gryzoni. Z góry raczej też nie wejdą, bo nie będą tam miały pożywienia, a i żwir, który tam będzie leżał nie będzie chyba dla nich przyjaznym gruntem. Co do ochrony przed wodą - ja nic nie mam. Można dać styrodur lub styropian tzw. Aqua/Hydro itp. tj. wykonywany od razu w formach, a nie cięty gorącym drutem. Ja mam zwykły - jakoś trudno mi było zamówić coś tego typu jak aqua. No i było to chyba też niewspółmiernie (w mojej ocenie) droższe.

Raulo
11-12-2009, 21:35
Rpilski, dzięki za info.

Jak szeroką miałeś opaskę i jak grubą? I jak głęboko wkopaną?

rpilski
12-12-2009, 14:22
Jak szeroką miałeś opaskę i jak grubą? I jak głęboko wkopaną?
Szerokość 1m, grubość 8cm, wkopana na głębokości takiej jak spód styropianu pod płytą, czyli w moim przypadku około 30cm ppt.

MARTINA1
17-12-2009, 10:25
Jaka jest przybliżona cena 100m2 projektu płyty ? - takiego standarciku...
chodzi o zakres cen...

smile 1
18-12-2009, 09:57
wchodze tu po jakims czasie -zrobili mi płytę,nie wiem co piszesz perm jakie kruche, tam jest na wierzchu beton ze zbrojeniami nie pianobeton.wyszło równo.cena mi wyszła na gotowo zkoparka i piachem 280 za metr kwadratowy.
teraz na wiosne domek i kwiatki

MARTINA1
18-12-2009, 16:38
Dziękuję za odpowiedź - bardzo dobra ta cena .....- obejmuje ona też koszt ekipy i projektu ? A kto robił tę płytkę ? A i jeszcze z B20 ?






Ponadtto informuję ,że Obserwator77 - był 2 nickiem użytkownika P.O. i został wyłączony przez moderatora.

perm
18-12-2009, 16:51
wchodze tu po jakims czasie -zrobili mi płytę,nie wiem co piszesz perm jakie kruche, tam jest na wierzchu beton ze zbrojeniami nie pianobeton.wyszło równo.cena mi wyszła na gotowo zkoparka i piachem 280 za metr kwadratowy.
teraz na wiosne domek i kwiatki
Pytałem firmę oferującą pianobeton. Powiedziano mi że nie daje się tego na elementy przenoszące obciążenia bo jest właśnie kruche. Proponowano mi za to pianobeton jako izolację pod normalną płytę z B-25. Cena gotowej płyty wyszła ok 600 zł. Jeżeli płytę na gotowo z izolacją i ze wszystkim masz za 280 zł to uważam ze to bardzo dobra cena. Poproszę w takim razie o namiary na firmę. Samemu chyba z materiałem w tej cenie bym sobie nie zrobił a to w końcu trochę roboty jest.

StolarzS
18-12-2009, 16:51
Ponadtto informuję ,że Obserwator77 - był 2 nickiem użytkownika P.O. i został wyłączony przez moderatora.

A to brzydal.

Na płytę tylko B20. Projekt to około 100zł/m2.

aadamuss24
18-12-2009, 23:34
Coś nie tak z tą ceną projektu :) byłby to znaczny wzrost kosztów :) pozdr adam