PDA

Zobacz pełną wersję : płyta fundamentowa



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67

tmann*
25-04-2014, 09:56
nie do końca, BASF sprzedaje i XPS i surowce do EPS. Gdzie maja większe marzy, to ja nie wiem, ale mysle ze rynek EPS dla nich jest większy, ponieważ większość producentow EPS u nich kupuja te surowce. Natomiast Rockwool nie sprzedaje styropianu.
BASF jest autorytetem w tej dziedzinie, wymyślili tyle co wiem i EPS i XPS, wiec, wypada ich zapytać. Wazne dla mnie, bo jest to moja argumentacja: Sa to części nienaprawialne, a tu trzeba isc strategia "zero ryzyka", a na podstawie XPS nie ma ani jednego przypadku, gdzie ten XPS by nie spelnial swoja funkcje.

grzes124
25-04-2014, 10:03
Wierz mi, że najbardziej pozycjonują swój produkt.

Samsung też jest dostawcą części dla wielu innych marek, chociażby Apple. Jednak swoje produkty uważa za najlepsze :)

kwasniak
25-04-2014, 12:02
Próbowałem dowiedzieć się coś więcej o EPS 300 Yetico Aqua u producenta ale odsyłają mnie do ich karty technicznej.
Przy pytaniu o wagę m3 odpowiedz brzmi "nie udzielamy takich informacji"
A kierownik produkcji nie słyszał o badaniach jak zachowuje się ich produkt przy długotrwałym nacisku , naprężeniu. A czy nadaję się pod płytę odpowiedź brzmi że nie wie :)

DrKubus
25-04-2014, 12:17
Próbowałem dowiedzieć się coś więcej o EPS 300 Yetico Aqua u producenta ale odsyłają mnie do ich karty technicznej.
Przy pytaniu o wagę m3 odpowiedz brzmi "nie udzielamy takich informacji"
A kierownik produkcji nie słyszał o badaniach jak zachowuje się ich produkt przy długotrwałym nacisku , naprężeniu. A czy nadaję się pod płytę odpowiedź brzmi że nie wie :)

Kilka postów temu pisałem na ten temat... generalnie badania robili tylko te które są w karcie i nie zalecają wkładania ich produktów pod płytę.

grzes124
25-04-2014, 13:14
Próbowałem dowiedzieć się coś więcej o EPS 300 Yetico Aqua u producenta ale odsyłają mnie do ich karty technicznej.
Przy pytaniu o wagę m3 odpowiedz brzmi "nie udzielamy takich informacji"
A kierownik produkcji nie słyszał o badaniach jak zachowuje się ich produkt przy długotrwałym nacisku , naprężeniu. A czy nadaję się pod płytę odpowiedź brzmi że nie wie :)

Nie ma sensu rozpatrywać EPS300 ze względu na małą różnicę ceny do XPS, chyba że ktoś robi sporą płytę.
Jedynie rozwiązania hybrydowe z wykorzystaniem EPS100 mogłyby przynieść wymierne finansowe korzyści.

kwasniak
25-04-2014, 17:02
Nie ma sensu rozpatrywać EPS300 ze względu na małą różnicę ceny do XPS, chyba że ktoś robi sporą płytę.
Jedynie rozwiązania hybrydowe z wykorzystaniem EPS100 mogłyby przynieść wymierne finansowe korzyści.

Jakie według Ciebie są wymierne korzyści bo według mnie 8% oszczędności to jest dużo, życzył bym sobie i innym na każdym etapie budowy tyle zaoszczędzić.

kwasniak
25-04-2014, 17:08
Na zmianie xps na eps 2500 zł mało,może mało ale ziarno do ziarna i uzbiera się miarka.

grzes124
25-04-2014, 17:18
Na zmianie xps na eps 2500 zł mało,może mało ale ziarno do ziarna i uzbiera się miarka.

Zdaje sobie z tego sprawę, dlatego szukam rozwiązania alternatywnego a równie ciepłego.

aleksander909
25-04-2014, 18:08
szukaj szukaj moze cos znajdziesz :)

grzes124
25-04-2014, 18:10
proponuje połączyć siły :)

DrKubus
25-04-2014, 19:59
grzes124, pogadaj z [email protected] on buduje Z183-prawie-metoda-gospodarcza (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214869-Z183-prawie-metoda-gospodarcza) z tego co widzę na pierwszej stronie jego dziennika, pod płytę kładł EPS200-036 Genderki, może przeprowadził jakieś poszukiwania, które utwierdziły go w przekonaniu że EPS200 nadaje się pod płytę.

DrKubus
25-04-2014, 20:35
Zmieniając trochę temat, czy wylewając płytę w wannie styropianowej, używa się dysperbitu?

Czy jeśli płytę pod garaż wyleję w szalunku z desek (nie będzie ocieplana), to mam ją odkopać i przemalować dysperbitem i jeszcze jakoś zabezpieczyć (20 cm płytę owijać folią)?

מרכבה
25-04-2014, 21:13
Dysperbit, czy inny środek bardziej chroni beton przed korozją niż przed faktycznym naporem wody.
I pierwszym bastionem, jest odprowadzanie wód, drenowanie itp ... tak aby środowisko było suche.
Czasem to jak w modzie .. projektuje się coś tylko dla tego ze inni to robią.
Błąd ... trzeba się zastanowić co mi to daje.


Czy jeśli płytę pod garaż wyleję w szalunku z desek (nie będzie ocieplana), to mam ją odkopać i przemalować dysperbitem i jeszcze jakoś zabezpieczyć (20 cm płytę owijać folią)? sam sobie odpowiadasz ... odkopać.
Całej nie odkopiesz, tylko brzegi posmarkasz mazidłem. Lepsza folia gruba 0,5 lub grubsza i na to betonik.

DrKubus
25-04-2014, 21:24
sam sobie odpowiadasz ... odkopać.
Całej nie odkopiesz, tylko brzegi posmarkasz mazidłem. Lepsza folia gruba 0,5 lub grubsza i na to betonik.

Planowałem lać beton (płytę) na folię, czyli po wylaniu zdejmuje szalunki, odchylam folię i maziam? Czy jak już jest beton w folii to nie maziam?

מרכבה
25-04-2014, 21:37
Nie trzeba maziać betonu, chyba że kwaśne deszcze czy woda o dość kwaśnym odczynie.
I tylko to jest celem zabezpieczenia betonu.
Przed typową wodą zabezpieczenie jest jedno albo ciężka przeciw wodna izolacja z kilku warstw, albo pozbycie się zagrożenia wodnego.
W tedy nie trzeba nic robić.
To jak chora moda dawać pod dach membrany, czy trzeba czy nie.
Chyba że ktoś robi Jaśkowy kolektor.
256563 widzi ten dach ma 76 lat ... blacha oryginał ... ale przyjdzie chłopek roztropek i będzie jaszczył tj pyska darł że trzeba dawać membrany bo inaczej ufo wyląduje tj jakieś dziwne zjawiska tylko jemu znane wystąpią.
Zdjęcie to fragment zdjęcia 22 mpx w zupełnej ciemności .. robione .. i ograniczenie forum do 1 mb ...

karolek75
26-04-2014, 12:54
Dysperbit, czy inny środek bardziej chroni beton przed korozją niż przed faktycznym naporem wody.
I pierwszym bastionem, jest odprowadzanie wód, drenowanie itp ... tak aby środowisko było suche.
Czasem to jak w modzie .. projektuje się coś tylko dla tego ze inni to robią.
Błąd ... trzeba się zastanowić co mi to daje.

sam sobie odpowiadasz ... odkopać.
Całej nie odkopiesz, tylko brzegi posmarkasz mazidłem. Lepsza folia gruba 0,5 lub grubsza i na to betonik.

Przed korozja spowodowana czym? Czy styropian/XPS podciaga kapilarnie ? Z tego co wiem to nie(?)
Czy ta folia jest zatem konieczna? Jesli tak to w jakiej sytuacji ?

_artur_
26-04-2014, 16:47
xps nie podciąga, jak masz zagęszczony piasek pod płytą to też nie.. a dysperbit czy inne ropopochodne mazidła są bardzo niedobre dla,styropianu czy xps więc lepiej nie smarować bo i po co..

karolek75
26-04-2014, 17:36
xps nie podciąga, jak masz zagęszczony piasek pod płytą to też nie.. a dysperbit czy inne ropopochodne mazidła są bardzo niedobre dla,styropianu czy xps więc lepiej nie smarować bo i po co..

Toteż pytalem o folie.

_artur_
26-04-2014, 18:52
ja nie dałem folii

מרכבה
26-04-2014, 21:33
Chlorkowa/ karbonatyzacja ... i wiele innych korozji betonu ...

vega1
26-04-2014, 21:34
A ten artur72 chyba czytac nie umie, przynajmniej nie z rozumieniem. Producent z Niemiec pisze wyraźnie, ze ten material jest niedozwolony w Niemczech, ponieważ badaniami nie da się udowodnić, ze material w trakcie 50 lat się zachowuje poprawnie z względem na pełzanie. Co jeszcze więcej potrzebne?

EPS200 ma gestosc ok 27-30kg/m³ a nie 50, wiec, nie nadaje sie.
no ale my jesteśmy w Polsce. Fajnie by było, gdyby Polacy zarabiali tyle co Niemcy. Wszystko się rozchodzi o kasę. Gwarantuje Ci Thomas, że gdyby Was nie było stać na takie normy które zakazują użycia EPS pod płytą, to byście również mieli normy pod EPS.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że my jesteśmy w Polsce. Jesteśmy mniej zamożni, nie czarujmy się.
Skoro Skandynawia buduje na EPS i nic się nie dzieje, u nas też można. Dlaczego mamy budować jak Niemcy, skoro nas na to nie stać?
Zgadza się, że tak by było najlepiej. Ale tak się nie da. Nie wszystkich na to stać. A skoro można budować na EPS (a nie czarujmy się - można), to dlaczego na siłe mamy udowadniać że nie można?

Cały czas proponuję zdrowe podejście. Jak kogoś stać, niech daje XPS i jest szczęśliwy.
Ale jak ktoś szuka oszczędności na poszczególnych etapach, i chce dać EPS zamiast XPS pod płytę, nie wciskajmy mu kitu że robi źle, lub że robi niezgodnie z prawem.

Z czasem gdy nasz naród będzie bardziej zamożny, zapewne dorobimy się normy zakazującej montaż płyt na EPS. Ale póki co, nasze zarobki są 5x mniejsze od zachodnich sąsiadów, i dlatego nie stać nas wszystkich na takie budowanie.

Naturalnie - bez zaczepki :)
Miłej niedzieli.

DrKubus
26-04-2014, 21:58
Artur chyba ma EPS u siebie i broni swojej wersji, wcale mu się nie dziwie...

Sam mam dylemat, czy zmniejszyć ocieplenie pod płytą i dać 10cm XPSa, czy zaryzykować i dać 20 cm EPS 200, tak czy inaczej na płytę położe 10 cm EPS 100, na to ogrzewanie podłogowe w wylewce.

Wiadomo, ze gdyby budżet był większy poszłoby 20 cm XPSa i problemu by nie było.

karolek75
26-04-2014, 22:23
Chlorkowa/ karbonatyzacja ... i wiele innych korozji betonu ...

Tylko dlaczego ma to nastapic jak tam ma byc sucho skoro XPS/EPS nie podciaga a i szanujaca sie plyta ma drenaż?

tmann*
27-04-2014, 06:52
no ale my jesteśmy w Polsce. Fajnie by było, gdyby Polacy zarabiali tyle co Niemcy. Wszystko się rozchodzi o kasę. Gwarantuje Ci Thomas, że gdyby Was nie było stać na takie normy które zakazują użycia EPS pod płytą, to byście również mieli normy pod EPS.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że my jesteśmy w Polsce. Jesteśmy mniej zamożni, nie czarujmy się.
Skoro Skandynawia buduje na EPS i nic się nie dzieje, u nas też można. Dlaczego mamy budować jak Niemcy, skoro nas na to nie stać?
Zgadza się, że tak by było najlepiej. Ale tak się nie da. Nie wszystkich na to stać. A skoro można budować na EPS (a nie czarujmy się - można), to dlaczego na siłe mamy udowadniać że nie można?

Cały czas proponuję zdrowe podejście. Jak kogoś stać, niech daje XPS i jest szczęśliwy.
Ale jak ktoś szuka oszczędności na poszczególnych etapach, i chce dać EPS zamiast XPS pod płytę, nie wciskajmy mu kitu że robi źle, lub że robi niezgodnie z prawem.

Z czasem gdy nasz naród będzie bardziej zamożny, zapewne dorobimy się normy zakazującej montaż płyt na EPS. Ale póki co, nasze zarobki są 5x mniejsze od zachodnich sąsiadów, i dlatego nie stać nas wszystkich na takie budowanie.

Naturalnie - bez zaczepki :)
Miłej niedzieli.

Vega, na takim poziomie jak najbardziej możemy dyskutować. Z tamtym człowiekiem w ogole się tylko zdenerwowlem, ponieważ dal skrocony cytat i twierdzil ze klamie. Stad moje ponowne wykłady, których wcale nie miałem zamiaru pisać :D

Jak widzilismy, Termoorganika pisze, ze można, ale jest to jedynym producentem w Polsce, który tak twierdzi. Parametry podane gdzies wyzej. Miałem w piątek dluzsza rozmowe z nimi i czekam jeszcze na maila, pisałem im caly katalog pytan. Zobaczymi.
Do Yetico tez pisałem, ale na razie nic.
Wiesz, fizyka w Niemczech jest taka sama jak tu, pełzanie materialu tez. :) Jeśli faktycznie obciazenie pod plyta na EPS sa takie niskie, ze się miejscimy w granicach podanych przez producenta, no to wiele razy pisałem, czemu nie. Tylko ze to wg mnie rzadko się zdarza.

Zostaje argument, ze często ludzi oszczedzaja 2000zl na XPS, budując na EPS, a potem wsadzają za 2500zl więcej stali i betonu, bo przecież plyta musi być mocna i sztywna i na fundamentach się nie oszczedza :D
Na XPS, uwzgledniajac parametry, można trochę inaczej projektować, a to znowu oszczedza.

Jeśli komus wystarcza wspolczynnik U blisko do 0,15 W/m²K, co przypadku podloza wcale nie jest zle, to wystarcza 10cm XPS pod a 10cm na plycie, już uwzględnione sciany, które stoja na plycie. Wiec, tu rozmawiamy o roznice w cenie ok 12-15 zl/m² .

Nie ma co się przegalopować z ta izolacja, temperatura pod plyta ustabilizuje przy 9-10°C, wiec, nie musze tu az tyle izolować jak w przypadku scian i dachu. 20cm w calosci, jak ww, moim zdaniem często zdaje egzamin. Owszem, w przypadku plyt grzewczych trochę inaczej wygląda, to już wymaga więcej tego XPS, ale za to oszczedza się na wylewke, podlgowke, koszty eksploatacji, wiec, bilans również nie jest zle.

Bez reklamy, ale w przypadku naszych plyt XPS nie robi roznice. Kupimy tak bezpośrednio, ze mamy i tak bardzo niska cene, z racji ilościach oczywiście. Ceny mamy rynkowe, klient nie czuje roznice w cenie z powodu XPS.

Problem tamtego człowieka jest moim zdaniem również, ze ten EPS u niego nie jest z powodu oszcednosci, tylko tak po prostu mu wyszlo. I to mu teraz strasznie boli, bo miał być przecież wszystko jak najlepiej.

grzes124
27-04-2014, 09:38
Thomas, piszesz że grubość i zbrojenie płyty zależy m.in. od tego czy leży na XPS lub EPS.
W przypadku płyty na granulacie szkła piankowego można płytę jeszcze bardziej odchudzić? Np. zejść do 15cm grubości, powiedzmy dla domu parterowego z poddaszem, ściana silka18cm, strop żelbet, dach pokryty blachą?

grzes124
27-04-2014, 09:41
Skoro Skandynawia buduje na EPS i nic się nie dzieje, u nas też można. Dlaczego mamy budować jak Niemcy, skoro nas na to nie stać?

Z moich poszukiwań, wygląda na to, że w Irlandii EPS pod płyta też jest stosowany, a oni raczej nie budują szkieletorów.

plusfoto
27-04-2014, 09:57
Z moich poszukiwań, wygląda na to, że w Irlandii EPS pod płyta też jest stosowany, a oni raczej ni budują szkieletorów.
Szkieletory może nie koniecznie ale nie porównuj ich domów do naszych. Uproszczając to ich domy może ważą połowę tego co nasze. Tam z reguły są ściany zewnętrzne max 24 a w środku sam kartongips i trochę drewna. Sam mam 200 pod płytą i jak na razie nic się nie dzieje ale daleki jestem od stwierdzenia że jest to dobre rozwiązanie w każdym przypadku. Zgadzam się z Tomasem iż wszystko trzeba policzyć.

grzes124
27-04-2014, 10:12
Szkieletory może nie koniecznie ale nie porównuj ich domów do naszych. Uproszczając to ich domy może ważą połowę tego co nasze. Tam z reguły są ściany zewnętrzne max 24 a w środku sam kartongips i trochę drewna. Sam mam 200 pod płytą i jak na razie nic się nie dzieje ale daleki jestem od stwierdzenia że jest to dobre rozwiązanie w każdym przypadku. Zgadzam się z Tomasem iż wszystko trzeba policzyć.

Wiesz, ja planuje ścianę ok 50cm, gdzie część konstrukcyjna to silka 18cm, chociaż zastanawiam się czy nie można by i z 15cm zrobić jak na zachodzie.
Chyba nie powiesz że ten styro dopełniający do 50cm, aż tyle waży :)
Ścianki działowe z kg u nas też nie problem.

plusfoto
27-04-2014, 10:25
Ja z kolei mam z YTONGA 36,5 ale dla porównania możesz wziąć do ręki jeden i drugi. Myślę że 18 silki będzie tak z 1,5 do 2 razy cięższa.

grzes124
27-04-2014, 10:40
Ja z kolei mam z YTONGA 36,5 ale dla porównania możesz wziąć do ręki jeden i drugi. Myślę że 18 silki będzie tak z 1,5 do 2 razy cięższa.

Mam wrażenie że w Irlandii, jednak używa się trochę cięższych materiałów niż YTONG na ściany zewnętrzne.
Hmm... ponoć Polska to także zielona wyspa, więc może u nas też się sprawdzi ich technologia .... :D:D:D

tmann*
27-04-2014, 11:13
Thomas, piszesz że grubość i zbrojenie płyty zależy m.in. od tego czy leży na XPS lub EPS.
W przypadku płyty na granulacie szkła piankowego można płytę jeszcze bardziej odchudzić? Np. zejść do 15cm grubości, powiedzmy dla domu parterowego z poddaszem, ściana silka18cm, strop żelbet, dach pokryty blachą?


No może i nie do 15. Wg DIN 1045 minimum jest 16cm, ale faktycznie np. przy krawędzie plyty lub pod slupami może tak wychodzi, ze mniej trzeba dozbroić. Chodzi o to ze dop. odpor gruntu i modul sprezystosci sa parametrami do obliczenia, i im lepsze te parametry, tym latwiej jest osiagnac wpis w programie "warunek spełniono".
Druga sprawa ze ten GSP kosztuje suma summarum jeszcze więcej niż XPS. Dla domow jednorodzinnych najkorzystniejsze rozwiązanie wg moje widzimisię jest jednak XPS, biorac pod uwagę i jakość i cene. :)

Arturo72
27-04-2014, 11:35
Zostaje argument, ze często ludzi oszczedzaja 2000zl na XPS, budując na EPS, a potem wsadzają za 2500zl więcej stali i betonu, bo przecież plyta musi być mocna i sztywna i na fundamentach się nie oszczedza :D
Problem tamtego człowieka jest moim zdaniem również, ze ten EPS u niego nie jest z powodu oszcednosci, tylko tak po prostu mu wyszlo. I to mu teraz strasznie boli, bo miał być przecież wszystko jak najlepiej.I znowu manipulacja,mam 36m3 styro pod plytą a różnica między EPS200 a XPS to było 7200zł a więc o jakich 2000zł piszesz ?

Arturo72
27-04-2014, 11:40
Artur chyba ma EPS u siebie i broni swojej wersji, wcale mu się nie dziwie...

Nic nie bronię,XPS jest lepszy,kogoś stać niech pakuje ale pisanie,że "producenci EPS200 piszą,że EPS się nie nadaje" jest manipulacją i nadużyciem.
Do teraz nie zobaczyłem dowodu,że jakiś producent w Polsce tak napisał.
Poza tym to konstruktor decyduje o tym czy coś się nadaje czy nie a producent.
Producent wypuszcza tylko dany towar z fabryki o określonych parametrach.

grzes124
27-04-2014, 11:53
Nic nie bronię,XPS jest lepszy,kogoś stać niech pakuje ale pisanie,że "producenci EPS200 piszą,że EPS się nie nadaje" jest manipulacją i nadużyciem.
Do teraz nie zobaczyłem dowodu,że jakiś producent w Polsce tak napisał.

Nie piszą też że nie nadaje się jako element konstrukcyjny ścian, co nie znaczy że można sobie zbudować z niego ścianę.
Producenci w kartach technicznym podają do czego produkt się nadaje, a nie do czego się nie nadaje bo by im papieru brakło :D, i ciężko spotkać aby w wymienionych zastosowaniach było ocieplanie płyty fundamentowej w przypadku EPS.

vega1
27-04-2014, 12:01
producent podaje parametr swojego produktu. O tym czy można go stosować pod płytę, decyduje np. konstruktor.

grzes124
27-04-2014, 12:02
Druga sprawa ze ten GSP kosztuje suma summarum jeszcze więcej niż XPS. Dla domow jednorodzinnych najkorzystniejsze rozwiązanie wg moje widzimisię jest jednak XPS, biorac pod uwagę i jakość i cene. :)

Tylko widzisz, mi generalnie styro pod płytą średnio pasuje, a XPS jest w dodatku drogi.



producent podaje parametr swojego produktu. O tym czy można go stosować pod płytę, decyduje np. konstruktor.

Zgadza się, nawiązywałem tylko do kart technicznych gdzie producent zwykłe wymienia do jakich zastosowań jest produkt przewidziany.

tmann*
27-04-2014, 12:06
Ja z kolei mam z YTONGA 36,5 ale dla porównania możesz wziąć do ręki jeden i drugi. Myślę że 18 silki będzie tak z 1,5 do 2 razy cięższa.

Ytong 48cm: ok 240kg/m²
Ytong 36cm: ok 180 kg/m²
Silka 18cm. ok 270kg/m²
plus tynk, elewacje itd.

strop: liczy się ok 2,5t/m³ betonu

Jeszcze trzeba pamietac o obciążenie zmienne (wiatr, snieg) oraz obciążenie użytkowe i margines bezpieczeństwa. Daje sie wg Eurokodu wspolczynnik 1,4.

Ale znowu nie takie proste, w obliczeniu plyty Ytong48 zdecydowanie latwiej się nosi, poniwaz jest wieksza powierzchnia, która musi nosic te obciążenie.

DrKubus
27-04-2014, 12:10
Nic nie bronię,XPS jest lepszy,kogoś stać niech pakuje ale pisanie,że "producenci EPS200 piszą,że EPS się nie nadaje" jest manipulacją i nadużyciem.
Do teraz nie zobaczyłem dowodu,że jakiś producent w Polsce tak napisał.
Poza tym to konstruktor decyduje o tym czy coś się nadaje czy nie a producent.
Producent wypuszcza tylko dany towar z fabryki o określonych parametrach.

Jakiś czas temu pisałem, że kontaktowałem się z Yetico w sprawie ich EPS 300 Aqua, odpowiedź była dla mnie jasna. Nie prowadzili badań dotyczących długotrwałego obciążenia, jednocześnie zasugerowali, że nie polecają tego rozwiązania pod płytę fundamentową.

tmann*
27-04-2014, 12:22
I znowu manipulacja,mam 36m3 styro pod plytą a różnica między EPS200 a XPS to było 7200zł a więc o jakich 2000zł piszesz ?

jakos takos... masz 125m², pryznajmniej tak twierdzisz, to znaczy ze XPS byloby przy grubosci 20cm 25m³. Albo w stopce twoich postow piszesz nieprawdę, albo z ta iloscia trochę farbujesz prawde.
Roznica w cenie ok 150zl powiedzmy, to robi 3750. Ale, znowu manipulujesz, moj przyklad odnosil sie m.in. do tego, ze wzstarczy czesto 10cm XPS. A wtedz zupelnie dobrze pisalem. Taki masz styl dyskusji...

tmann*
27-04-2014, 12:32
Jakiś czas temu pisałem, że kontaktowałem się z Yetico w sprawie ich EPS 300 Aqua, odpowiedź była dla mnie jasna. Nie prowadzili badań dotyczących długotrwałego obciążenia, jednocześnie zasugerowali, że nie polecają tego rozwiązania pod płytę fundamentową.

tego on nie widział, bo nie chce tego widzic. :)

DrKubus
27-04-2014, 12:59
Czy ktoś z Was jest w stanie przeliczyć różnicę energetyczną pomiędzy takimi rozwiązaniami, pow. płyty 100 m2, a co za tym idzie oszczędność roczną w kWh?:

1.
10 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 10m3 *450 zł = 4500 zł

2.
20 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 20m3 *450 zł = 9000 zł

3.
20 cm EPS 200 pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 20m3 *300 zł = 6000 zł

tmann*
27-04-2014, 13:19
mogę Ci zrobić oblicznie wspolczynnika U dziś wieczorem, teraz nie mam czasu, Zona chce wyjechać :D

wski
27-04-2014, 13:38
Nic nie bronię,XPS jest lepszy,kogoś stać niech pakuje ale pisanie,że "producenci EPS200 piszą,że EPS się nie nadaje" jest manipulacją i nadużyciem.
Do teraz nie zobaczyłem dowodu,że jakiś producent w Polsce tak napisał.
Poza tym to konstruktor decyduje o tym czy coś się nadaje czy nie a producent.
Producent wypuszcza tylko dany towar z fabryki o określonych parametrach.


kompletnie nie rozumiem całej dyskusji,zlekceważono wpis kolegi który mówił,że "Płytę da się posadzić i na elewacyjnym EPS'sie tylko trza wiedzieć how. ",bo to prawda.To powinno być podsumowaniem tego wątku.
ktoś kto chce budować dom,szuka potwierdzenia na forum,że może posadowić na EPS ie,ok. sto autorytetów z wpisami ponad 1000, powie ok.można, idziemy do pracowni projektowej,mówimy konstruktorowi - chcemy płytę na EPSie, a jeśli konstruktor powie nie,to szukamy takiego co nam tak zrobi?to chyba trochę od d... strony?Co da inwestorowi poszukiwanie tutaj odpowiedzi,albo jest konstruktor ,który to zaprojektuje- wtedy te wpisy tutaj to bicie piany, albo nie zaprojektuje - to go przekupimy ? zmusimy? pokażemy,że guru z 1000 wpisów napisał,że można? Thomasa konstruktor nie chce projektować na EPS ,chyba mu za mało płaci? dopłać 200 zł to Ci zrobi,mój też chyba idiota albo projekt za tani.Mają najbardziej wypasione programy do liczenia płyty i do d... to wszystko.Jeśli ktoś ma płytę na EPS,ok. jeśli ktoś chce mieć to i tak nie on o tym decyduje,tylko zespół parametrów do podstawienia w programie,grunt ,obciążenia ,w rękach odpowiedzialnego konstruktora / oszukać program też można/.

kwasniak
27-04-2014, 13:50
Czy ktoś z Was jest w stanie przeliczyć różnicę energetyczną pomiędzy takimi rozwiązaniami, pow. płyty 100 m2, a co za tym idzie oszczędność roczną w kWh?:

1.
10 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 10m3 *450 zł = 4500 zł

2.
20 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 20m3 *450 zł = 9000 zł

3.
20 cm EPS 200 pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

Cena podkładu - 20m3 *300 zł = 6000 zł

A dlaczego nie chcesz dać tylko pod płytę np 20 cm XPS i ogrzewanie w płycie ?

Arturo72
27-04-2014, 13:56
jakos takos... masz 125m², pryznajmniej tak twierdzisz, to znaczy ze XPS byloby przy grubosci 20cm 25m³. Albo w stopce twoich postow piszesz nieprawdę, albo z ta iloscia trochę farbujesz prawde.
Roznica w cenie ok 150zl powiedzmy, to robi 3750. Ale, znowu manipulujesz, moj przyklad odnosil sie m.in. do tego, ze wzstarczy czesto 10cm XPS. A wtedz zupelnie dobrze pisalem. Taki masz styl dyskusji...
Kolejna manipulacja,nie możesz obejść się bez tego ?
Czy powierzchnia użytkowa jest równa powierzchni zabudowy ?
Być może u Ciebie w Niemczech tak jest,bo są na to normy ale w Polsce jeszcze tego nie wprowadzili bo ludzie są bardziej myślący.
Płyta pod domem ma powierzchnię 180m2*0,2m=36m3
36m3*200zł różnicy miedzy EPS200 a XPS =7200zł

Tylko 10cm izolacji pod domem ? Zapewne robią to majętni inwestorzy z XPS...

kwasniak
27-04-2014, 14:01
kompletnie nie rozumiem całej dyskusji,zlekceważono wpis kolegi który mówił,że "Płytę da się posadzić i na elewacyjnym EPS'sie tylko trza wiedzieć how. ",bo to prawda.To powinno być podsumowaniem tego wątku.
ktoś kto chce budować dom,szuka potwierdzenia na forum,że może posadowić na EPS ie,ok. sto autorytetów z wpisami ponad 1000, powie ok.można, idziemy do pracowni projektowej,mówimy konstruktorowi - chcemy płytę na EPSie, a jeśli konstruktor powie nie,to szukamy takiego co nam tak zrobi?to chyba trochę od d... strony?Co da inwestorowi poszukiwanie tutaj odpowiedzi,albo jest konstruktor ,który to zaprojektuje- wtedy te wpisy tutaj to bicie piany, albo nie zaprojektuje - to go przekupimy ? zmusimy? pokażemy,że guru z 1000 wpisów napisał,że można? Thomasa konstruktor nie chce projektować na EPS ,chyba mu za mało płaci? dopłać 200 zł to Ci zrobi,mój też chyba idiota albo projekt za tani.Mają najbardziej wypasione programy do liczenia płyty i do d... to wszystko.Jeśli ktoś ma płytę na EPS,ok. jeśli ktoś chce mieć to i tak nie on o tym decyduje,tylko zespół parametrów do podstawienia w programie,grunt ,obciążenia ,w rękach odpowiedzialnego konstruktora / oszukać program też można/.

Na czterech konstruktorów trzech stwierdziło że zrobi mi płytę na EPS teraz tylko szukam odpowiedniego producenta.
(Dom parter ze strychem, silikat 18, wiazary z dolnym pasem jako strop,dach ceramika)

Arturo72
27-04-2014, 14:04
Thomasa konstruktor nie chce projektować na EPS ,chyba mu za mało płaci?
To niech nie produkuje,kto go zmusza.
On tylko wprowadza ludzi w błąd pisząc,że EPS się nie nadaje,że tak producenci piszą.
Nie jednokrotnie przedstawiano fakty,że EPS200 z powodzeniem i to bez zakazów stosowany jest w krajach Europy poza Polską,tam też ludzie są głupii a jedynie w Niemczech mądrzy ?

grzes124
27-04-2014, 14:26
Kolejna manipulacja,nie możesz obejść się bez tego ?
Czy powierzchnia użytkowa jest równa powierzchni zabudowy ?
Być może u Ciebie w Niemczech tak jest,bo są na to normy ale w Polsce jeszcze tego nie wprowadzili bo ludzie są bardziej myślący.
Płyta pod domem ma powierzchnię 180m2*0,2m=36m3
36m3*200zł różnicy miedzy EPS200 a XPS =7200zł

Tylko 10cm izolacji pod domem ? Zapewne robią to majętni inwestorzy z XPS...

Artur masz w stopce pow uż. 118m2, powierzchnia grzana 125m2, a pow. zabudowy masz 180m2? Jakim cudem? Chyba, że w tym 180m2 jest jeszcze nie grzany garaż, ale nie masz chyba pod nim tyle styro co pod domem, jeśli w ogóle tam jest.

Najtańszy na alle... EPS200 = 279zł, XPS = 429zł, różnica 150zł, a nie 200zł

To chyba robi różnicę.

Arturo72
27-04-2014, 14:34
Artur masz w stopce pow uż. 118m2, powierzchnia grzana 125m2, a pow. zabudowy masz 180m2? Jakim cudem? Chyba, że w tym 180m2 jest jeszcze nie grzany garaż, ale nie masz chyba pod nim tyle styro co pod domem, jeśli w ogóle tam jest.

Najtańszy na alle... EPS200 = 279zł, XPS = 429zł, różnica 150zł, a nie 200zł

To chyba robi różnicę.
Pow.grzana również nie jest równa powierzchni płyty fundamentowej,powierzchnia zabudowy domu to 180m2,płytę mam pod całym domem:
http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#rzuty (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.horyzont.com%2 Fprojekty%2F538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html%23rzuty)!
EPS200 kupowałem po 269zł,jak budowałem cena XPS dochodziła do 500zł a droższego przekraczała 500zł.

grzes124
27-04-2014, 14:49
Pow.grzana również nie jest równa powierzchni płyty fundamentowej,powierzchnia zabudowy domu to 180m2,płytę mam pod całym domem:
http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#rzuty (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.horyzont.com%2 Fprojekty%2F538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html%23rzuty)!
EPS200 kupowałem po 269zł,jak budowałem cena XPS dochodziła do 500zł a droższego przekraczała 500zł.

Czyli tak jak myślałem masz w tym garaż. Skoro pod nim masz tyle styro co pod domem, to ok.

Ale jeśli chodzi o ceny to różnica na dzień dzisiejszy jest ok 150zł.

fotohobby
27-04-2014, 14:52
jak budowałem cena XPS dochodziła do 500zł a droższego przekraczała 500zł.

Skończ powtarzać te bzdury !!
Jak Ty budowaleś to kosztował 500, a jak za budowałem, kupowalem 15 miesiecy poźniej to staniał do 420 ??
Przeciez juz raz przytaczalem Ci archiwalne aukcje z okresu, kiedy budowałes, w ktorych BASF byl po 434 zł/m3

Trzeba umieć szukać dobrych cen,
Jakos tak dziwnie sie składa, ze ceny tych rozwiazań, na które sie nie zdecydowałes sa u Ciebie straszne wysokie. XPS, instalacja gazowa....
Robisz z siebie głupca...

fotohobby
27-04-2014, 15:08
Skończ powtarzać te bzdury !!
Jak Ty budowaleś to kosztował 500, a jak za budowałem, kupowalem 15 miesiecy poźniej to staniał do 420 ??
Przeciez juz raz przytaczalem Ci archiwalne aukcje z okresu, kiedy budowałes, w ktorych BASF byl po 434 zł/m3


Poprawka, był tańszy, niż dziś:

http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_xps_styropian_dostawa_0zl-1488930722.html
http://archiwumallegro.pl/xps_styrodur_synthos_basf-1475662735.html
http://archiwumallegro.pl/styropian_synthos_xps_gr_10cm_brutto_cena_m2-1528548218.html

Nawet seguro, od ktorego kupowales bloczki miał go wtedy po 390zł

wski
27-04-2014, 15:10
Na czterech konstruktorów trzech stwierdziło że zrobi mi płytę na EPS teraz tylko szukam odpowiedniego producenta.
(Dom parter ze strychem, silikat 18, wiazary z dolnym pasem jako strop,dach ceramika)

ok. uszanować,ale Ty nie bijesz piany stoma postami,robisz swoje,sprawdź tylko czy będą to liczyć jako płytę,czy biorą pod uwagę badania gruntu,żeby nie było wpisu,że kierbud ma dostosować podbudowę do zastanych warunków,wymianę gruntu itp. musi wpisać konstruktor,jeśli wpisze drenaż ,żeby wskazał gdzie go sprowadzić i czy jest konieczny,parę rzeczy do zweryfikowania i niech się mury pną do góry

karolek75
27-04-2014, 15:11
Na czterech konstruktorów trzech stwierdziło że zrobi mi płytę na EPS teraz tylko szukam odpowiedniego producenta.
(Dom parter ze strychem, silikat 18, wiazary z dolnym pasem jako strop,dach ceramika)

Tylko ze to niczego nie dowodzi,bo tych 3 moze sie mylic. Nie musi, ale moze. Konstruktor to tez czlowiek. Zalezy jakich narzedzi uzywa, jaki model obliczeniowy itd itp.

Arturo72
27-04-2014, 15:24
Poprawka, był tańszy, niż dziś:

http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_xps_styropian_dostawa_0zl-1488930722.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyrodur_synthos_xps_styropian_dostawa_0zl-1488930722.html)
http://archiwumallegro.pl/xps_styrodur_synthos_basf-1475662735.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fxps_styrodur_synthos_basf-1475662735.html)
http://archiwumallegro.pl/styropian_synthos_xps_gr_10cm_brutto_cena_m2-1528548218.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyropian_synthos_xps_gr_10cm_brutto_cena_m2-1528548218.html)

Nawet seguro, od ktorego kupowales bloczki miał go wtedy po 390zł
Widocznie cena zależała od kursu euro w danej chwili bo dokładnie w momencie jak potrzebowałem był droższy:
http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_jak_basf_xps_wys0zl_styropian-1898740049.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyrodur_synthos_jak_basf_xps_wys0zl_styropian-1898740049.html)
http://archiwumallegro.pl/styrodur_basf_oryginalny_xps_wys0zl_styropian-1896034524.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyrodur_basf_oryginalny_xps_wys0zl_styropian-1896034524.html)

grzes124
27-04-2014, 15:27
Tylko ze to niczego nie dowodzi,bo tych 3 moze sie mylic. Nie musi, ale moze. Konstruktor to tez czlowiek. Zalezy jakich narzedzi uzywa, jaki model obliczeniowy itd itp.

To tak na wszelki wypadek róbmy na XPS i dwa razy grubszą, bo wiadomo konstruktor też człowiek, pomylić się może..... Kieszeń będzie pusta, za to sen spokojny :D eh....


Widocznie cena zależała od kursu euro bo dokładnie w momencie jak potrzebowałem był droższy:
http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_jak_basf_xps_wys0zl_styropian-1898740049.html
http://archiwumallegro.pl/styrodur_basf_oryginalny_xps_wys0zl_styropian-1896034524.html

Artur dla przyszłego inwestora dane archiwalne nie mają żadnego znaczenia.

fotohobby
27-04-2014, 15:37
Widocznie cena zależała od kursu euro w danej chwili bo dokładnie w momencie jak potrzebowałem był droższy:
http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_jak_basf_xps_wys0zl_styropian-1898740049.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyrodur_synthos_jak_basf_xps_wys0zl_styropian-1898740049.html)
http://archiwumallegro.pl/styrodur_basf_oryginalny_xps_wys0zl_styropian-1896034524.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchiwumallegro.pl %2Fstyrodur_basf_oryginalny_xps_wys0zl_styropian-1896034524.html)

Nadal można było we wrześniu 2011 dostac po 449:

http://archiwumallegro.pl/styrodur_synthos_xps_wys0zl_styropian_caly_kraj-1816971185.html

I jeszcze taniej:
http://archiwumallegro.pl/styrodur_xps_grub_8_cm_basf_synthos_075m2-1831300613.html
I za 415 zł:

http://archiwumallegro.pl/styrodur_xps_basf_dow_wroclaw_415_zl_m3-1828252230.html

Slabo coś szukałeś dobrych cen....

Arturo72
27-04-2014, 15:46
Artur dla przyszłego inwestora dane archiwalne nie mają żadnego znaczenia.
Oczywiście,że nie ale przyszły inwestor jak zobaczy bajki o tym,że na EPS200 nie wolno budować bo nawet producenci tak piszą,co nie jest prawdą,to ma znaczenie.

DrKubus
27-04-2014, 16:50
Oczywiście,że nie ale przyszły inwestor jak zobaczy bajki o tym,że na EPS200 nie wolno budować bo nawet producenci tak piszą,co nie jest prawdą,to ma znaczenie.

Żeby nie było, nie neguję Twojego wyboru, sam poszukuje tańszego rozwiązania i długo myślałem o EPSie, ponieważ znalazłem EPS300 Aqua, zadałem pytanie przedstawicielowi o odporność na długotrwałe ściskanie (50 lat), w odpowiedzi dostałem informację, że nie robili takich badań i po konsultacji z ich działem technicznym nie zalecają ułożenia tego pod płytę (a mówimy cały czas o EPSie 300.

Oczywiście nigdzie nie napisali że nie można tego stosować pod płytę, ale również nie napisali, że nie można z niego zbudować samonośnego stropu (czy to oznacza, że mogę zrobić strop z samego styropianu?)

Myślę, że nikt nie napiszę do czego jego produkt się nie nadaję, za to będą pisać gdzie można go zastosować.

Jeśli chcesz kogoś (w tym mnie, za co byłbym wdzięczny) przekonać, że EPS 200 nadaje się na płytę, przedstaw informację chociaż jednego producenta EPSu, który rekomenduje swoje styro pod płytę. To z pewnością zakończy dalszą dywagację.

Uważam, że Twoje uwagi na temat "majętnych" inwestorów wkładających 10 cm XPSa pod płytę również nie wnoszą niczego konstruktywnego do dyskusji... sam wybrałeś 20 cm EPS'a, daj innym wybrać 10 cm XPS pod i 10 cm EPS'a nad, czy ktoś zaglądał Ci przy wyborze do portfela?

Arturo72
27-04-2014, 17:49
Oczywiście nigdzie nie napisali że nie można tego stosować pod płytę, ale również nie napisali, że nie można z niego zbudować samonośnego stropu (czy to oznacza, że mogę zrobić strop z samego styropianu?)
To nie Ty będziesz decydował,to Twój konstruktor.

Jeśli chcesz kogoś (w tym mnie, za co byłbym wdzięczny) przekonać, że EPS 200 nadaje się na płytę, przedstaw informację chociaż jednego producenta EPSu, który rekomenduje swoje styro pod płytę. To z pewnością zakończy dalszą dywagację.

Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać,od tego jest Twój konstruktor,jeśli wyliczy,że EPS200 się sprawdzi pod płytą to znaczy,że EPS200 się nadaje,jeśłi wyliczy,że konieczny będzie XPS to nie dasz EPS200,bo to konstruktor bierze na siebie odpowiedzialność za całość konstrukcji a nie producent czy ktoś na forum.
Na forum można wymienić się poglądami na temat mebli ale konstrukcje podlegają wyliczeniom a nie opiniom.


daj innym wybrać 10 cm XPS pod i 10 cm EPS'a nad, czy ktoś zaglądał Ci przy wyborze do portfela?
Jestem tego samego zdania jak czołgista:

Absolutnie nie kombinował bym z wylewkami na płycie i pod nie jeszcze raz izolacja.
izolacja płyta izolacja wylewka ... paranoja.

kwasniak
27-04-2014, 17:50
Tylko ze to niczego nie dowodzi,bo tych 3 moze sie mylic. Nie musi, ale moze. Konstruktor to tez czlowiek. Zalezy jakich narzedzi uzywa, jaki model obliczeniowy itd itp.

Myślę że większość płyt na tym forum zaprojektowali często się tu przewijają i nie widzę powodu dlaczego miałbym im nie zaufać. Co nie zmienia faktu że sam się biję ze sobą jakiego materiału użyć.

karolek75
27-04-2014, 18:02
To tak na wszelki wypadek róbmy na XPS i dwa razy grubszą, bo wiadomo konstruktor też człowiek, pomylić się może..... Kieszeń będzie pusta, za to sen spokojny :D eh....
.

Nie o to chodzi by robic na zapas. Jedynie argument ze 3/4 konstruktorow powiedzialo ze zrobi na EPS to nie znaczy ze mozna. Wg mnie to powinna byc logika binarna - tak/nie. Bo to taki pisowe podejscie by tak dlugo szukac/badac aby potwierdzic swoja teza.
A na potwierdzenie ze konstruktor sie moze mylic spojrzcie na realizacje trasy S17 pod Lublinem. Konstruktor sie podpisal ze palowanie pod nasypem takie a takie a takie wystarczy - czyli mozna. A wredny nasyp osiadl mocniej niz planowano. No i podpis konstruktora osiadania nie zatrzymal. A przeciez zdecydowal...

wski
27-04-2014, 18:29
Nie o to chodzi by robic na zapas. Jedynie argument ze 3/4 konstruktorow powiedzialo ze zrobi na EPS to nie znaczy ze mozna. Wg mnie to powinna byc logika binarna - tak/nie. Bo to taki pisowe podejscie by tak dlugo szukac/badac aby potwierdzic swoja teza.
A na potwierdzenie ze konstruktor sie moze mylic spojrzcie na realizacje trasy S17 pod Lublinem. Konstruktor sie podpisal ze palowanie pod nasypem takie a takie a takie wystarczy - czyli mozna. A wredny nasyp osiadl mocniej niz planowano. No i podpis konstruktora osiadania nie zatrzymal. A przeciez zdecydowal...

no dobrze ,ale kto ma weryfikować,projektować jak nie konstruktor, wypadek przy pracy,przecież nie fryzjerom decydować o palowaniu bądź nie,gorzej jak mylą się lekarze,leczmy się sami / już to robimy / naprawiajmy auta sami,bo przecież mechanicy się mylą,decydujmy sami czy XPS czy EPS,te trzy czy cztery tysiące lepiej urwać na bateriach czy panelach,no tak ale styropianu w płycie nie widać a baterie Villeroy/Boch powalą znajomych na kolana

DrKubus
27-04-2014, 18:36
To nie Ty będziesz decydował,to Twój konstruktor.

Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać,od tego jest Twój konstruktor,jeśli wyliczy,że EPS200 się sprawdzi pod płytą to znaczy,że EPS200 się nadaje,jeśłi wyliczy,że konieczny będzie XPS to nie dasz EPS200,bo to konstruktor bierze na siebie odpowiedzialność za całość konstrukcji a nie producent czy ktoś na forum.
Na forum można wymienić się poglądami na temat mebli ale konstrukcje podlegają wyliczeniom a nie opiniom.


A kilka godzin wcześniej pisałeś:


Oczywiście,że nie ale przyszły inwestor jak zobaczy bajki o tym,że na EPS200 nie wolno budować bo nawet producenci tak piszą,co nie jest prawdą,to ma znaczenie.

To w końcu można wymieniać się poglądami o konstrukcji czy nie?

Co do "kanapki" styro, plyta, styro, jest bez sensu jesli chce sie skorzystac z akumulacyjnosci plyty.

Ja chcialbym uniknac podrzewania plyty, miec mniejszą bezwladnosc ogrzewania, stad pomysl na odizolowanie ogrzewania podlogowego od plyty, a plyta jest nie dla akumulacyjnosci tylko ze wzgledu na warunki gruntowe.

kwasniak
27-04-2014, 18:38
Jakie obliczenia i co ma być uwzględnione w projekcie przy zastosowaniu EPS po czym taki laik jak ja pozna że obliczenia są dobrze wykonane ?

O co pytać projektującego ? Może ktoś w paru zdaniach streścić.

DrKubus
27-04-2014, 18:39
A dlaczego nie chcesz dać tylko pod płytę np 20 cm XPS i ogrzewanie w płycie ?

Nie chce "grzać płyty", reszta w komentarzu powyzej.

fotohobby
27-04-2014, 18:46
Jakie obliczenia i co ma być uwzględnione w projekcie przy zastosowaniu EPS po czym taki laik jak ja pozna że obliczenia są dobrze wykonane ?

O co pytać projektującego ? Może ktoś w paru zdaniach streścić.

Możesz zapytać jakiej wartosci (i w jakim miejscu) wyszło maksymalne obciążenie pod plytą i jaka wartość odporu gruntu została przyjeta.
Przyjeta wartosc odporu gruntu nie powinna byc wieksza, niz wytrzymałosc styropianu na sciskanie przy 2% odkształceniu.

Arturo72
27-04-2014, 18:50
To w końcu można wymieniać się poglądami o konstrukcji czy nie?

Jednoznaczne twierdzenie,że EPS200 nie nadaje się jako izolacja pod płytę nie jest wymianą poglądów tylko stwierdzeniem mającym na celu no właśnie nie wiem co.
Może wprowadzenie w błąd inwestorów jako zabieg marketingowy ?
Podobnie nie tak dawno ktoś pisał,że silikat 18cm czy nawet 15cm nie nadaje się do budowy domu bo ściana będzie za cienka i tak nie można.
Czyli można czy nie i kto będzie o tym decydował ?
Ktoś na forum,producent tegoż silikatu czy konstruktor tego domu ?

fotohobby
27-04-2014, 19:10
Podobnie nie tak dawno ktoś pisał,że silikat 18cm czy nawet 15cm nie nadaje się do budowy domu bo ściana będzie za cienka i tak nie można.
Czyli można czy nie i kto będzie o tym decydował ?
Ktoś na forum,producent tegoż silikatu czy konstruktor tego domu ?

Słaby przykład....
co pisze producent bloczków 18cm ?
http://www.sil-pro.pl/sites/default/files/deklaracje/Deklaracja-U18L-kl.15.pdf

"Elementy murowe zewnętrzne i wewnętrzne"

GRupa Silikaty o 18cm:
Duże wytrzymałości silikatowych bloczków pozwalają na budowanie cieńszych ścian i przestronniejszych pomieszczeń. Dlatego też z SILIKATu N18 można wykonać ścianę konstrukcyjną zewnętrzną i wewnętrzną grubości 18cm.

Grupa Silikaty o 15cm:
Z SILIKATu N15 wykonamy ścianę działową lub konstrukcyjną grubości 15cm. Tolerancja wymiarowa bloczka +/- 1mm pozwala na murowanie ściany na cienką i grubą spoinę.

Grupa Silikaty o 8cm:
SILIKAT N8 umożliwia wykonanie cienkiej ścianki działowej. Bloczek można również zastosować do wykonywania zabudowy wnęk. Idealnie gładka powierzchnia umożliwia bezpośrednie przyklejenie do ściany glazury.

Producent silikatu pisze, że 15 - 18 cm może być użyty w ścianie konstrukcyjnej.
Który producent EPS pisze o zastosowaniu pod płytą ?

Arturo72
27-04-2014, 19:34
Producent silikatu pisze, że 15 - 18 cm może być użyty w ścianie konstrukcyjnej.
Który producent EPS pisze o zastosowaniu pod płytą ?
A co to jest płyta ? Co to znaczy silne obciążenie ?
ZASTOSOWANIE


izolacja cieplna ścian poniżej poziomu gruntu z izolacją przeciwwodną silnie obciążona
izolacja cieplna podłóg pod podkładem posadzkowym silnie obciążona
izolacja cieplna podłóg na gruncie z podkładem posadzkowym silnie obciążona
warstwa izolująca przed przemarzaniem w konstrukcjach drogowych


Czy z bloczka silikatowego 18cm można wybudować drapacz chmur o wys.300m ?
Producent stwierdził,że bloczek ten nadaje się do murowania ścian zewnętrznych...

fotohobby
27-04-2014, 19:43
Czy z bloczka silikatowego 18cm można wybudować drapacz chmur o wys.300m ?
Producent stwierdził,że bloczek ten nadaje się do murowania ścian zewnętrznych...

a wcześniej:

Podobnie nie tak dawno ktoś pisał,że silikat 18cm czy nawet 15cm nie nadaje się do budowy domu bo ściana będzie za cienka i tak nie można.


Widać, że jak Ci wygodniej to raz dom, za innym razem drapacz chmur
Spokojnie - w wytycznych Xella podaje 4 kondygnacje dla 18cm, więc drapacza nie wybudujesz.
Poza tym wyboczenie ściany łatwiej jest policzyć, niż rozkłąd naprężeń pod płytą :)

Zakładam, że że jakbyś napisał do takiej Genderki, którą masz pod płytą i zapytał o zastosowanie ich EPS200 pod płytę, to dostałbyś odpowiedż taką jak kolega od Yetico (choć tam chodziło o EPS 300)

Arturo72
27-04-2014, 19:49
a wcześniej:


Widać, że jak Ci wygodniej to raz dom, za innym razem drapacz chmur
Spokojnie w wytycznych Xella podaje 4 kondygnacje dla 18cm

Zakładam, że że jakbyś napisał do takiej Genderki, którą masz pod płytą i zapytał o zastosowanie ich EPS200 pod płytę, to dostałbyś odpowiedż taką jak kolega od Yetico (choć tam chodziło o EPS 300)
Ale zrozum,to nie producent decyduje o tym czy dany materiał nada się czy się nie nada,to konstruktor liczy parametry konstrukcji na podstawie danych z materiału od producenta,producent nie ma pojęcia o tym gdzie jego produkt i w jakim celu będzie stosowany i dlatego też przedstawia dane potrzebne do konstruowania.
Dlatego też dałem przykład drapacza chmur,bo producent silikatu pisze,że można używać go do ścian konstrukcyjnych,jak można to również do drapacza tak ?
No właśnie,że nie bo zapewne konstruktor po wyliczeniu stwierdzi,że do drapacza 300m bloczek silikatowy 18cm nie nada się.
Proste ?

Czy jak zadam producentowi Yetico zapytanie,czy ich EPS300 może byc użyty jako izolacja pod płytą fundamentową...wiaty lub garażu blaszanego o wadze 200kg to jaką odpowiedź dostanę ?

DrKubus
27-04-2014, 19:52
Zakładam, że że jakbyś napisał do takiej Genderki, którą masz pod płytą i zapytał o zastosowanie ich EPS200 pod płytę, to dostałbyś odpowiedż taką jak kolega od Yetico (choć tam chodziło o EPS 300)

Właśnie miałem zapytać kol. Arturo72 o producenta styropianu który ma pod płytą, żeby wysłać do niego zapytanie w tej sprawie, chyba że ma ich rekomendacje.

Arturo72
27-04-2014, 19:54
Właśnie miałem zapytać kol. Arturo72 o producenta styropianu który ma pod płytą, żeby wysłać do niego zapytanie w tej sprawie, chyba że ma ich rekomendacje.
Genderka EPS200 ale to nie ich konstruktor liczył mi płytę i nie będzie miał pojęcia.

fotohobby
27-04-2014, 19:55
Czy jak zadam producentowi Yetico zapytanie,czy ich EPS300 może byc użyty jako izolacja pod płytą fundamentową...wiaty lub garażu blaszanego o wadze 200kg to jaką odpowiedź dostanę ?

Nie - podaj im co ma na tym stanąć, a najlepiej podeślij obliczenia płyty (powinieneś mieć w projekcie).
Może choć maksymalne naprężenie ?

Arturo72
27-04-2014, 19:57
Nie - podaj im co ma na tym stanąć, a najlepiej podeślij obliczenia płyty (powinieneś mieć w projekcie)
Powiedz mi w jakim celu mam to zrobić ?
Odpowiedź będzie prosta,EPS200 ma badania,które są w świadectwie i tyle powinno ich obchodzić to.

fotohobby
27-04-2014, 20:02
Takiś pewien ?
To dlaczego Yetico, pytane o swój, lepszy od Genredki EPS nie odpowiedziało w ten sposób ?

DrKubus
27-04-2014, 20:22
Powiedz mi w jakim celu mam to zrobić ?
Odpowiedź będzie prosta,EPS200 ma badania,które są w świadectwie i tyle powinno ich obchodzić to.

Masz gdzieś świadectwo tego styro? bo na stronie nie znalazłem wyników dla "Dop. naprężenia ściskające dla obciążenia trwałego w ciągu 50 lat i odkształcenia < 2 % [kPa] (CC(2/1,5/50))" czyli umożliwiające dokonanie wyliczeń przez konstruktora.

Właśnie tych badań nie robiło Yetico i dlatego odradzali stosowanie go pod płytą.

Arturo72
27-04-2014, 20:31
nie mam takich danych.

tmann*
27-04-2014, 20:36
jej... z tym człowiekiem nie da się normalnie dyskutować, ludzka logika do niego nie przemawia. Wg niego konstruktor jest lepszy od papieża, choć nawet ten jest nieomylny.
Fakt faktem, ze na razie nie znalazłem producenta, który prowadzil badanie na temat dlugotrwaly obciążenie i z tym powiazane pełzanie materialu dla EPS 200. Również nie Termoorganika, tyle już wiem z rozmowy z nimi.
A co ten człowiek nie rozumie, producent określa w przypadku materiałów budowlanych, do czego ten material ma sluzyc i podaje parametry, nie konstruktor. Każdy material musi mieć atesty, homologacje, deklaracje godności itd., a jeśli pewne zastosowanie nie sa przewidywane, znaczy to ze się nie nadaje do tego. Jak kupujesz farbe akrylowa do zastosowan wewnętrznych, tam tez nie jest napisane, ze się nie nadaje do elewacji, jest tam napisane, ze do zastosowan wewnętrznych i tyle.
A tu się zamyka kolko. Nie znajdziesz producenta, który daje Ci na pismie, ze pod domem murowanym z stropem betonowym EPS200 się nadaje. nawet Termoorganika podaje maks dlugotrwale obciążenie do 30 kPa, wiec, najwyżej pod szkieletowca się nadaje. A oni na temat obliczenie plyt i dop. odpor gruntu jako parametr obliczeniowo nic nie mowia.

Jednak, 30kPa już liczy się jako silnie obciążone, tylko ze pod plyta przeważnie nie wystarczy.

Swoje obliczenie plyty nie chce pokazac, przypuszczam, ze tam jest podane dop. odpor gruntu 150kPa i on doskonale wie ze to bubel, bo konstruktor przyjal dla EPS 200 te 200kPa, które ma jako parametr nominalny. Często się tak zdarza, od jednej pracowni tak nawet mam na pismie.

מרכבה
27-04-2014, 20:56
Konstruktor może przygrać tylko w ciula i na ryzyk fizyk dać EPS 150 /200 pod płytę nie wiedząc jak i gdzie.
Arturo72 kolego jesteś zwykłym inwestorem który ma płytę, chcesz zaistnieć w temacie i opowiadasz co konstruktor może ..

Pierwsze to dla mnie materiał musi mieć podany długotrwały moduł sprężystości bez tego to jest wróżenie z fusów.
Płytę trzeba przeanalizować ... leff płyt ... rozłożenie ciężaru budynku ... na całość, zebranie ponownie jako ...
ql2/8 :lol2: i jazda ... 6-10 razy większe momenty, ugięcia nie tam gdzie trzeba itp ... i taki konstruktor ryzyk fizyk
daje wszędzie EPS 200 bez żadnego papieru że ten EPS ma bodaj E 1 MPa to już jest ruletka nie obliczenia.

Napisałem że płyta może być na elewacyjnym ... ale to jest tylko czubeczek góry lodowej co kryje się pod tym pojęciem.


Swoje obliczenie plyty nie chce pokazac, przypuszczam, ze tam jest podane dop. odpor gruntu 150kPa i on doskonale wie ze to bubel, bo konstruktor przyjal dla EPS 200 te 200kPa, które ma jako parametr nominalny. Często się tak zdarza, od jednej pracowni tak nawet mam na pismie. Jezu miłości Twej ... EPS i odpór gruntu 150 KPa ..
Ja dla 300 KPa XPS daje 4,5 Eo i 60 kPa odpór nieliniowy ...

http://www.konstruktorbudowlany.fora.pl/geotechnika,39/plyta-fundamentowa-na-styropianie,2489.html
zresztą można prześledzić stan wiedzy konstruktorów na ten temat ...

tmann*
27-04-2014, 21:41
מרכבה (http://forum.muratordom.pl/member.php?156275-מרכבה), tyle razy sprobowalem to tlumaczyc, tylko może bardziej prostymi słowami :D

A wlasnie się zarejestrowałem w tym forum co podalesz... strach się bac normalnie :o .. więcej na priv :)

mcbr
28-04-2014, 04:41
Witam.
Proszę nie pisać, że EPS się nie nadaje bo to jest nieprawda i już kiedyś o tym dyskutowaliśmy z kolegą tmann. Podałem chyba z 7 przykładów producentów styropianu, którzy sprzedają kształtki i styropian przeznaczony pod płyty fundamentowe wraz z deklaracjami itp. Podałem też link do programu liczącego płyty z zastosowaniem EPS(60-400) - co prawda jest to wersja ograniczona ale jesli komuś zależy to może sobie kupić. Nie chce mi się szukać w postach ale pamiętam, że kolega tmann pisał, styro chyba EPS200 nie nadaje się pod obciążenie punktowe xxx(trzeba poszukać) natomiast okazaje się, że EPS60 tam systarczał. Myślę, że cały problem polega na metodzie liczenia. W poprzednich postach ktoś podał link do innej metody moźe to jest jakaś wskazówka. Jak komuś zależy może się skontaktować z producentami ww programu i popytać jak to liczą. I proszę nie pisać, że pod szkieletowce może być a pod murowane nie. Osobiście wybudowałęm wiele murowanych na EPS100(płyta 10cm, pogrubienia pod scianami 30x30) nie ma z nimi, żadnych problemów. Sam mam dom murowany na EPS200 Ganderki z obciążeniami rzędu 90kN/m i płytą 25cm.
Pozdrawiam
http://www.eps-peps.se/demo/cgibin/peps_ppmip1.py

tmann*
28-04-2014, 06:14
kolego mcbr, nie jest to tak. Kilka razy już pokazales tu ten program, który jak dla mniej jest bardzo podejrzany. Pisalismy tu o tym gleboko i szeroko, wyszlo tak, ze plyta na gruncie o dop. odpor gruntu obliczeniowego w programie chyba 200kPa jest mniej nosna niż plyta na 20 cm EPS. Cos tam chyba nie halo z algorytmami.
To ze masz dom na genderki, tez nic nie udowadnia. Już wyżej o tym pisane. Podaj parametry tego materialu wg producenta.

Ja o obciazen punktowych nie pisałem, tylko ten program tak cuduje. Dozwolone obciążenie pod slupem wg programu sa większe przy grubości EPS 10mm niż w przypadku 100. 200 lub 300mm. Dla mnie to cud techniczny. Takimi cudami nawet na używane waciki można budowac. Plyta fundamentowa nie peknie, dom stoj. Wszystko będzie super.

vega1
28-04-2014, 06:27
mój dom stoi na EPS100 :)
Ściany zewnętrzne z betonu, opierają się na powierzchni 15cm płyty.
Miłego tygodnia :)

karolek75
28-04-2014, 06:31
Witam.
Proszę nie pisać, że EPS się nie nadaje bo to jest nieprawda i już kiedyś o tym dyskutowaliśmy z kolegą tmann. Podałem chyba z 7 przykładów producentów styropianu, którzy sprzedają kształtki i styropian przeznaczony pod płyty fundamentowe wraz z deklaracjami itp. Podałem też link do programu liczącego płyty z zastosowaniem EPS(60-400) - co prawda jest to wersja ograniczona ale jesli komuś zależy to może sobie kupić. Nie chce mi się szukać w postach ale pamiętam, że kolega tmann pisał, styro chyba EPS200 nie nadaje się pod obciążenie punktowe xxx(trzeba poszukać) natomiast okazaje się, że EPS60 tam systarczał. Myślę, że cały problem polega na metodzie liczenia. W poprzednich postach ktoś podał link do innej metody moźe to jest jakaś wskazówka. Jak komuś zależy może się skontaktować z producentami ww programu i popytać jak to liczą. I proszę nie pisać, że pod szkieletowce może być a pod murowane nie. Osobiście wybudowałęm wiele murowanych na EPS100(płyta 10cm, pogrubienia pod scianami 30x30) nie ma z nimi, żadnych problemów. Sam mam dom murowany na EPS200 Ganderki z obciążeniami rzędu 90kN/m i płytą 25cm.
Pozdrawiam
http://www.eps-peps.se/demo/cgibin/peps_ppmip1.py

Producenci sprzedajcy styropian z atestami/deklaracjami pod plyta - zapodaj linki to dasz oczekiwany przez wielu odpor na za niemoznosc stosowania EPS pod plyta.
Ale argument z programem - - haahahahahah. Mam 9 lat stazu w najwiekszej polskiej firmie programistycznej. Nie jako programista, ale moi koledzy napisaliby ci co tylko bys zechcial...nawet taki program gdzie 2+2=1675.


mój dom stoi na EPS100 :)
Ściany zewnętrzne z betonu, opierają się na powierzchni 15cm płyty.
Miłego tygodnia :)

A grunt ( i forum tez) pod domem jak papier - przyjmie wszystko. Tylko zeby potem to co na tym gruncie nie okazalo sie "atramentem sympatycznym" zrobione.

vega1
28-04-2014, 06:37
tak tak, Skandynawia stawia na EPS100 też. Nic się nie dzieje. Jedna firma z tamtych rejonów, stawiała u nas domy na EPS100 i stoją i nic się nie dzieje.
Pewnie stawiali by nadal, ale nagonka się zrobiła :D
Wiadomo, Polacy sobie nie pozwolą na fuszerkę :D :D :D

A tak chciałem nie włączać się w tą dyskusję :(

tmann*
28-04-2014, 07:23
[...]
A tak chciałem nie włączać się w tą dyskusję :(

I masz racje. Tez już się z tego wycofam, wszystko już było, nic nowego nie będzie.

Pozdrawiam :)

DrKubus
28-04-2014, 07:40
I masz racje. Tez już się z tego wycofam, wszystko już było, nic nowego nie będzie.

Pozdrawiam :)
A mogę Cię poprosić tylko o wyliczenie tych U dla warstw które wczoraj podalem?

DrKubus
28-04-2014, 08:51
Prowadziłem dzisiaj bardzo miłą konwersację z pracownikiem Genderki, otrzymałem maile z których wynika, iż:
1. Badania wg EN 1606 (pełzanie przy ściskaniu) nie były prowadzone dla ich EPS'a
2. Do obliczenia pełzania przy ściskaniu, można zastosować mnożnik 0,3 (wg. normy EN 13163:2008 zał. D2), z którego wynika, że obciążenia o wartości 30% naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym, czyli 0,3 x 200 kPa => 60 kPa => 6000 kg/m2 nie powoduje powstania większego niż 2% odkształcenia względnego pełzania przy ściskaniu.
3. Sugeruje zastosowanie XPS (dochodzi argument o podciąganiu kapilarnym i stratach właściwości termoizolacyjnych EPSa)

Arturo72
28-04-2014, 09:02
3. Sugeruje zastosowanie XPS (dochodzi argument o podciąganiu kapilarnym i stratach właściwości termoizolacyjnych EPSa)
I dla mnie to jedyny argument za XPS.

DrKubus
28-04-2014, 09:04
I dla mnie to jedyny argument za XPS.

Rozumiem, że nie masz więcej niż 60 kPa? Bo jeśli przy silce nie przekraczasz tej wartości, to budując z Ytonga, też powinienem się zmieścić (niestety nie mam wyliczeń w projekcie).

Arturo72
28-04-2014, 09:14
Rozumiem, że nie masz więcej niż 60 kPa? Bo jeśli przy silce nie przekraczasz tej wartości, to budując z Ytonga, też powinienem się zmieścić (niestety nie mam wyliczeń w projekcie).
Patrzyłem na projekt i tam są dane w kN/m a nie znam się na przeliczeniu tego.
Mój dom z płytą nie jest typowym domem,to klatka zelbetowa z 17 rdzeniami zelbetowymi powiązana z płytą i wiencem ze stropem drewnianym a plyta też nie jest zwykła,ma odsadzke czy jak tam to się nazywa.

DrKubus
28-04-2014, 09:24
kN/m² = kPa

Arturo72
28-04-2014, 09:32
kN/m² = kPa
No to najwieksza wartość w projekcie jaką zauważyłem to 57,nazwy jednostki i miary nie pamiętam.

perm
28-04-2014, 10:50
tak tak, Skandynawia stawia na EPS100 też. Nic się nie dzieje. Jedna firma z tamtych rejonów, stawiała u nas domy na EPS100 i stoją i nic się nie dzieje. ...
Mylisz się bardzo! Sprowokowani, sami przyznali, choć nie to było ich intencją, że ten EPS pod domem robi się taki zgęstniały i bardzo twardy.Chcieli się pochwalić, że niby taki wytrzymały. To dowód na to, że pełza i to bardzo szybko.

karolek75
28-04-2014, 12:08
I dla mnie to jedyny argument za XPS.

Artur, jak cofniesz sie troche wstecz to na takze tym watku byl podnoszony temat utraty wlasciwosci termoizolacyjnych po wielu latach w gruncie, przez XPS-a w znacznie wiekszym stopniu niz EPS-a. Na podstawie "jakichs badan". Tak ze uwazaj za czym glosujesz :)

vega1
28-04-2014, 12:12
Mylisz się bardzo! Sprowokowani, sami przyznali, choć nie to było ich intencją, że ten EPS pod domem robi się taki zgęstniały i bardzo twardy.Chcieli się pochwalić, że niby taki wytrzymały. To dowód na to, że pełza i to bardzo szybko.
rozumiem, że firma o której mówimy robiła płyty tylko w PL i nie miała korzeni ani swoich doświadczeń? Bo to co piszesz, może świadczyć o tym, że na terenie naszego kraju urządzili sobie poligon doświadczalny?

sebcioc55
28-04-2014, 12:38
Widze ze wojna eps vs xps nigdy sie nie skonczy ;)

Kilkadziesiat postow temu pokazywalem projekt mojej plyty gdzie max obciazenie to 65kN/m^2 i w projekcie jest EPS 200 20cm. Konstruktor powiedzial ze ten eps da rade(tzn nie bedzie pelzal), ale musi byc hydrofobowy. Jak zaczalem sobie liczyc i rozmyslac to w koncu stanelo na 10 cm XPS pod i ile tam wejdzie nad plyte, a tez juz sie cieszylem z oszczedzonych zl na XPSie.
Do DrKubus bo widze ze nikt Tobie nie odpowiedzial - juz kiedys pisalem ( obliczenia, koszty ogrzewania, wielkosci U) na moin przykladzie ze najlepsza opcja to 10cm XPS pod i 20 cm EPS nad. Oczywiscie jezeli nie idziesz w akumulacje - a z tego co czytam to nie. Wszystko bylo podparte obliczeniami ( dzieki uprzejmosci Asolta).

DrKubus
28-04-2014, 12:43
Widze ze wojna eps vs xps nigdy sie nie skonczy ;)

Kilkadziesiat postow temu pokazywalem projekt mojej plyty gdzie max obciazenie to 65kN/m^2 i w projekcie jest EPS 200 20cm. Konstruktor powiedzial ze ten eps da rade(tzn nie bedzie pelzal), ale musi byc hydrofobowy. Jak zaczalem sobie liczyc i rozmyslac to w koncu stanelo na 10 cm XPS pod i ile tam wejdzie nad plyte, a tez juz sie cieszylem z oszczedzonych zl na XPSie.
Do DrKubus bo widze ze nikt Tobie nie odpowiedzial - juz kiedys pisalem ( obliczenia, koszty ogrzewania, wielkosci U) na moin przykladzie ze najlepsza opcja to 10cm XPS pod i 20 cm EPS nad. Oczywiscie jezeli nie idziesz w akumulacje - a z tego co czytam to nie. Wszystko bylo podparte obliczeniami ( dzieki uprzejmosci Asolta).

sebcioc55, masz u mnie piwo, najchętniej z dowozem, żeby pogadać :)

mx76
28-04-2014, 15:00
Widze ze wojna eps vs xps nigdy sie nie skonczy ;)


Do DrKubus bo widze ze nikt Tobie nie odpowiedzial - juz kiedys pisalem ( obliczenia, koszty ogrzewania, wielkosci U) na moin przykladzie ze najlepsza opcja to 10cm XPS pod i 20 cm EPS nad. Oczywiscie jezeli nie idziesz w akumulacje - a z tego co czytam to nie. Wszystko bylo podparte obliczeniami ( dzieki uprzejmosci Asolta).
Ja również zdecydowałem się na 10cm XPS pod oraz 20cm EPS nad płytą (ogrzewanie gazem - nie zależy mi na akumulacyjności)
Nie rozumiem tych dywagacji XPS vs EPS - ten wątek przytacza tyle argumentów przeciwko EPS pod płyta, że moim zdaniem nie ma tutaj nic więcej do dodania.

Moja rada dla wszystkich którzy stoją przed wyborem XPS czy EPS: XPS - ewentualnie różnicę w cenie odbijcie sobie na wykończeniu.
a dla tych którzy juz EPS mają pod płytą - nic już zmienić nie można - więc nie ma sensu bić piany i się tym przejmować - pijcie spokojnie kawę na tarasie waszych pięknych domów i nie czytajcie tego wątku.

przy okazji chciałbym dodać firmę ECOINWEST z Oświęcimia na biała liste wykonawców - robota wykonana profesjonalnie i szybko.

pozdrawiam,
mx

vega1
28-04-2014, 16:16
jezu już któryś raz widzę ten ECOINWEST :P w tak nachalnej reklamie. Przewija się to co kilka stron. Chyba bardzo się nudzą, znaczy nie mają zleceń...

mx76
28-04-2014, 16:25
jezu już któryś raz widzę ten ECOINWEST :P w tak nachalnej reklamie. Przewija się to co kilka stron. Chyba bardzo się nudzą, znaczy nie mają zleceń...
a co tutaj jest nachalnego??? przez prawie 4 miesiace szukałem wykonawcy płyty (również na tym forum) i nie było to łatwe zadanie. Znalazłem dwie sensowne firmy i wybrałem jedną z nich.Zrobili mi płytę, jestem zadowolony więc ich polecam. Mam nadzieję, ze komuś to pomoże.
Swoja droga jak szukałem opini o ecoinwest na tym forum, to głównie pojawiały się posty o "nachalnej reklamie" a reszta była wycięta...

pozdrawiam,
mx

vega1
28-04-2014, 17:02
świetnie, mam Ci poszukać czy sam znajdziesz?

vega1
28-04-2014, 17:07
zresztą masz. 3 strony wcześniej (i już zmoderowany)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=6432686#post6432686

Było tego sporo. Te same teksty. Biała księga, białe rękawiczki itd. Za każdym razem nowe osoby które niedawno się rejestrowały :D
Jaja sobie robicie i antyreklamę :D

mx76
28-04-2014, 17:25
zresztą masz. 3 strony wcześniej (i już zmoderowany)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=6432686#post6432686

Było tego sporo. Te same teksty. Biała księga, białe rękawiczki itd. Za każdym razem nowe osoby które niedawno się rejestrowały :D
Jaja sobie robicie i antyreklamę :D

cóż... no nie udowodnię, że nie jestem wielbłądem...

pozdrawiam,
mx

mcbr
28-04-2014, 17:46
Ale na szczęscie nie pisali go Twoi koledzy.
Program napisany przez firmę należoncą do EUMEPS. A korzystają z niego wszyscy producenci styro w Szwecji. Setki tysięcy płyt stoi w oparciu o ten program. Moźe kolega będzie kiedyś miał okazję pracować w rzetelnej firmie programistycznej to (bo twoja chyba taka nie jest skoro 2+2=1675) . W Szwecji nie ma czegoś takiego jak opieranie się o coś co nie jest sprawdzone przez odpowiednie instytucje. Ale do niektórych nie docierają takie argumenty.
Dla przypomnienia http://www.eps-peps.se/docs/Berakningsprinciper_med_EPS_111214.pdf


Producenci sprzedajcy styropian z atestami/deklaracjami pod plyta - zapodaj linki to dasz oczekiwany przez wielu odpor na za niemoznosc stosowania EPS pod plyta.
Ale argument z programem - - haahahahahah. Mam 9 lat stazu w najwiekszej polskiej firmie programistycznej. Nie jako programista, ale moi koledzy napisaliby ci co tylko bys zechcial...nawet taki program gdzie 2+2=167


A grunt ( i forum tez) pod domem jak papier - przyjmie wszystko. Tylko zeby potem to co na tym gruncie nie okazalo sie "atramentem sympatycznym" zrobione.

perm
28-04-2014, 18:08
rozumiem, że firma o której mówimy robiła płyty tylko w PL i nie miała korzeni ani swoich doświadczeń? Bo to co piszesz, może świadczyć o tym, że na terenie naszego kraju urządzili sobie poligon doświadczalny?Wiesz dobrze o jaką firmę chodzi. Znaną dosyć. Dawali EPS nie zależnie praktycznie od projektu twierdząc, że jego wytrzymałość to 100 kPa. O efekcie pełzania najwyraźniej nie słyszeli. Sami potwierdzili, że ten EPS po stosunkowo krótkim czasie przestaje spełniać swoją rolę - izolacji. Co najlepsze dawali, o ile pamiętam 30 lat gwarancji na płytę. EPS jednak traktowali jak część podbudowy a nie płyty a na to gwarancji nie dawali.

vega1
28-04-2014, 18:17
perm z całym szacunkiem. Ja wiem o jaką firmę chodzi. Naturalnie. Jednak to co piszesz nie trzyma się kupy.
Jak to przyznali się do błędu? Na czym to polegało? Wydali oświadczenie że przez swoją głupotę zrobili w PL setki płyt, które za 10 lat przestaną spełniać swoją rolę pod kątem izolacji termicznej?
A co, w ich kraju macierzystym? Tam zapewne też robili na EPS.

perm
28-04-2014, 19:20
perm z całym szacunkiem. Ja wiem o jaką firmę chodzi. Naturalnie. Jednak to co piszesz nie trzyma się kupy.
Jak to przyznali się do błędu? Na czym to polegało? Wydali oświadczenie że przez swoją głupotę zrobili w PL setki płyt, które za 10 lat przestaną spełniać swoją rolę pod kątem izolacji termicznej?
A co, w ich kraju macierzystym? Tam zapewne też robili na EPS.Nie chce mi się po raz kolejny tłumaczyć. Cofnij się w tym wątku o parę lat i przeczytaj.

karolek75
28-04-2014, 20:10
Ale na szczęscie nie pisali go Twoi koledzy.
Program napisany przez firmę należoncą do EUMEPS. A korzystają z niego wszyscy producenci styro w Szwecji. Setki tysięcy płyt stoi w oparciu o ten program. Moźe kolega będzie kiedyś miał okazję pracować w rzetelnej firmie programistycznej to (bo twoja chyba taka nie jest skoro 2+2=1675) . W Szwecji nie ma czegoś takiego jak opieranie się o coś co nie jest sprawdzone przez odpowiednie instytucje. Ale do niektórych nie docierają takie argumenty.
Dla przypomnienia http://www.eps-peps.se/docs/Berakningsprinciper_med_EPS_111214.pdf

Chcialbym Ci uswiadomic, ze te plyty to najwyzej zostaly zaprojektowane z uzyciem tego programu. W oparciu o oblicznia wykonane w tym programie. A program liczy tak jak zostal napisany - w oparciu o algorytny, metody liczenia itp itd. Program to tylko taki lepszy kalkulator i jego istnienie nie przesadza o niczym. Jak przyjmniejsz bledne zalozenia to bedzie zle liczyl i juz.

A swoja droga to droga to rowniez nie rozumiem tego sporu EPS vs XPS. I nie ze bym trzymal ktoras strone. Tylko sie zastanawiam, co do cholery: istnieja rozne fizyki czy jak ? 3/4 powie ze mozna, 1/4 ze nie mozna. Tu nie demokracja ze wiekszosc ma racje, tylko nauka scisla. A spor wciaz otwarty....

Arturo72
28-04-2014, 20:51
A swoja droga to droga to rowniez nie rozumiem tego sporu EPS vs XPS. I nie ze bym trzymal ktoras strone. Tylko sie zastanawiam, co do cholery: istnieja rozne fizyki czy jak ? 3/4 powie ze mozna, 1/4 ze nie mozna. Tu nie demokracja ze wiekszosc ma racje, tylko nauka scisla. A spor wciaz otwarty....

O właśnie,niektórzy tego nie rozumieją bazując na tym co pisze lub nie pisze producent o swoim produkcie.
Żaden producent EPS nie zabrania stosowania go pod płytą,podobnie żaden producent nie nakazuje stosowania XPS pod płytą.
Powtarzam,o tym czy jakiś materiał nadaje się do zastosowania w konstrukcji decyduje tylko i wyłącznie konstruktor po dokładnym wyliczeniu a nie producent tego materiału czy jakiś forumowy wykonawca płyt,który może jedynie pisać pod siebie.

mx76
28-04-2014, 20:59
A swoja droga to droga to rowniez nie rozumiem tego sporu EPS vs XPS. I nie ze bym trzymal ktoras strone. Tylko sie zastanawiam, co do cholery: istnieja rozne fizyki czy jak ? 3/4 powie ze mozna, 1/4 ze nie mozna. Tu nie demokracja ze wiekszosc ma racje, tylko nauka scisla. A spor wciaz otwarty....

też myślałem, że to nauka ścisła, ale zmieniłem zdanie po tym jak szukałem odpowiedzi (m.in. na tym forum) gdzie powinna być umieszczona folia - pod XPS czy nad. Na forum większość (ale nie wszyscy) twierdzili, że nad XPS. Na dwóch konstruktorów z którymi konsultowałem projekt płyty każdy twierdził co innego :( Ja tego nie rozumiem, czy nie ma gdzieś jakiegoś podręcznika, wzorca ktory by to jasno precyzowal? Nawet w sieci i nawet na niemieckich stronach pojawiają się obie wersje... Ostatecznie pewnie ma to znikomy wpływ na ostateczny produkt i jego parametry. I pewnie podobnie jest z XPS/EPS - nawet jak po kilku latach parametry EPS spadną to kto to zauważy lub zareklamuje? Jak to zmierzyć? Oby tylko te wszystkie domy na EPS stały długo i szczęśliwie :p
Dla mnie kluczowym argumentem przeciwko EPS jest to, że nie wolno go stosować pod płytę w Niemczech - to mi wystarczy.

pozdrawiam,
mx

BabaBuduje
28-04-2014, 21:02
Powtarzam,o tym czy jakiś materiał nadaje się do zastosowania w konstrukcji decyduje tylko i wyłącznie konstruktor po dokładnym wyliczeniu a nie producent tego materiału
Jak niby konstruktor ma coś dokładnie wyliczyć skoro nie zna dokładnie parametrów materiału?

Przecież nawet producenci ich nie znają, bo nie były prowadzone badania. Patrz post DrKubusa:

Prowadziłem dzisiaj bardzo miłą konwersację z pracownikiem Genderki, otrzymałem maile z których wynika, iż:
1. Badania wg EN 1606 (pełzanie przy ściskaniu) nie były prowadzone dla ich EPS'a

Pewnie każdy konstruktor ma swoje laboratorium i na własne potrzeby prowadzi te badania :P

Arturo72
28-04-2014, 21:13
Jak niby konstruktor ma coś dokładnie wyliczyć skoro nie zna dokładnie parametrów materiału?

Przecież nawet producenci ich nie znają, bo nie były prowadzone badania. Patrz post DrKubusa:
Pewnie każdy konstruktor ma swoje laboratorium i na własne potrzeby prowadzi te badania :P
Zapewne nie doczytalaś pani brinkmanowa...


2. Do obliczenia pełzania przy ściskaniu, można zastosować mnożnik 0,3 (wg. normy EN 13163:2008 zał. D2), z którego wynika, że obciążenia o wartości 30% naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym, czyli 0,3 x 200 kPa => 60 kPa => 6000 kg/m2 nie powoduje powstania większego niż 2% odkształcenia względnego pełzania przy ściskaniu.

BabaBuduje
28-04-2014, 21:26
Zapewne nie doczytalaś pani brinkmanowa...
Sprawdziłam w dowodzie i nazwiska brinkmanowa nie widzę :D



2. Do obliczenia pełzania przy ściskaniu, można zastosować mnożnik 0,3 (wg. normy EN 13163:2008 zał. D2), z którego wynika, że obciążenia o wartości 30% naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym, czyli 0,3 x 200 kPa => 60 kPa => 6000 kg/m2 nie powoduje powstania większego niż 2% odkształcenia względnego pełzania przy ściskaniu.

Można według normy, ale skoro sam producent nie sprawdził, czy jego materiał spełnia warunki tej normy to jest totolotek.
Kilka lat temu było prowadzone na zlecenie UOKIK badanie styropianów i okazało się, że większość producentów nie trzyma się, ani norm, ani zadeklarowanych przez siebie parametrów.

Arturo72
28-04-2014, 21:27
S
.Kilka lat temu było prowadzone na zlecenie UOKIK badanie styropianów i okazało się, że większość producentów nie trzyma się, ani norm, ani zadeklarowanych przez siebie parametrów.
BASF też się pojawił w tym zestawieniu a taki niemniecki...
Sprawdź dokładnie dowód bo to aż w oczy kole ta gadka marketingowa i robienie przez was z ludzi jeleni.

DrKubus
28-04-2014, 21:46
Zastanawiam się czy temat EPS vs XPS, można by zakończyć takimi stwierdzeniami:
1. EPS może być stosowany pod płytą fundamentową dla budynków o małych naprężeniach ściskających <60 kPa (dla EPS 200) i <30 kPA (dla EPS 100), ale ich zastosowanie musi być dopuszczone przez konstruktora.
2. Stosowanie EPS bezpośrednio pod płytę fundamentową nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich nasiąkliwość. Jest to o tyle ważne, że w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych (możliwości kapilarnego podciągania, migracja wód opadowych po stropie gruntu spoistego lub inne przypadki) może spowodować pracę izolacji w warunkach czasowego lub długotrwałego nawodnienia, co przy kilkuprocentowej nasiąkliwości EPS obniża skuteczność izolacji.
3. Producenci (m.in. BASF, Genderka, Yetico) nie zalecają wykorzystania EPSa pod płytę, sugerując skorzystanie z XPSa

mx76
28-04-2014, 21:49
Zapewne nie doczytalaś pani brinkmanowa...

totalna teoria spisku:
jeżeli ktoś pisze, ze EPS jest zły - znaczy nazywa się brinkmann. Jeżeli pisze, ze ecoinwest wykonał mu dobrze płyte - znaczy pracuje dla tej firmy.
Z moich postów można zatem wywnioskować, ze nazywam się Brinkmann i pracuje w Ecoinwest :lol2:

totalny off-topic ale nie mogłem się powstrzymać...

pozdrawiam,
mx

yendrek3
28-04-2014, 21:49
I dla mnie to jedyny argument za XPS.

Ciesze sie bardzo ze chodz jeden argument trafia do Artura. Kolejne zaczna trafiac dopiero po tym jak sciany zaczna w domu pekac :bye:

BabaBuduje
28-04-2014, 21:51
BASF też się pojawił w tym zestawieniu a taki niemniecki...
Sprawdź dokładnie dowód bo to aż w oczy kole ta gadka marketingowa i robienie przez was z ludzi jeleni.

Nie pamiętam, czy BASF był w zestawieniu, ale to nie było badanie XPS :).
A parametry trzymał Izolbet i Knauf. Pierwszy w pełni poprawny politycznie "
IZOLBET jest prywatną Firmą rodzinną Kazimierza, Roberta i Marcina Majchrzaków z Gostynina". Ten drugi faktycznie niemiecki :P

Sprawdziłam dowód jeszcze raz widzę niemiecko brzmiące nazwisko, ale nadal nie brinkmanowa. Ziomy przecież muszą się trzymać razem.

Arturo72
28-04-2014, 21:53
Zastanawiam się czy temat EPS vs XPS, można by zakończyć takimi stwierdzeniami:
1. EPS może być stosowany pod płytą fundamentową dla budynków o małych naprężeniach ściskających <60 kPa (dla EPS 200) i <30 kPA (dla EPS 100), ale ich zastosowanie musi być dopuszczone przez konstruktora.
2. Stosowanie EPS bezpośrednio pod płytę fundamentową nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich nasiąkliwość. Jest to o tyle ważne, że w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych (możliwości kapilarnego podciągania, migracja wód opadowych po stropie gruntu spoistego lub inne przypadki) może spowodować pracę izolacji w warunkach czasowego lub długotrwałego nawodnienia, co przy kilkuprocentowej nasiąkliwości EPS obniża skuteczność izolacji.
3. Producenci (m.in. BASF, Genderka, Yetico) nie zalecają wykorzystania EPSa pod płytę, sugerując skorzystanie z XPSa
Jak najbardziej.
Dla nie oczywistym jest,że XPS jest pod względem nasiąkliwości lepszym rozwiązaniem niż EPS,chociaż HenoK robił próbę zanurzeniową jednego i drugiego i wnioski były ciekawe.
Natomiast nie jest prawdą jak sugeruje "najlepszy" zagraniczny wykonawca płyt w Polsce,że EPS200 nie nadaje się pod płytę,nie zalecanie nie jest równe zakazaniu,tym bardziej,że wszystko jest robione wg obowiązujących norm i robią to profesjonalni konstruktorzy,polska to tudny język...

Ciesze sie bardzo ze chodz jeden argument trafia do Artura. Kolejne zaczna trafiac dopiero po tym jak sciany zaczna w domu pekac :bye:
Parę naprawdę mocnych tąpnięć już przeżyłem od czasu postawienia domu i ściany o dziwo mimo to nie pękają na EPS200...
Słabsze tąpniecia mam co parę tygodni.

yendrek3
28-04-2014, 22:01
Jak najbardziej.

Parę naprawdę mocnych tąpnięć już przeżyłem od czasu postawienia domu i ściany o dziwo mimo to nie pękają na EPS200...

Pare tapniec powiadasz... pewnie EPS200 siadal z wielkim hukiem... ale jak sciany stoja tzn ze dobra plyta i dobry towar

Arturo72
28-04-2014, 22:03
Pare tapniec powiadasz... pewnie EPS200 siadal z wielkim hukiem... ale jak sciany stoja tzn ze dobra plyta i dobry towar
To tylko 5 kopalń w promieniu 10km.

yendrek3
28-04-2014, 22:09
To tylko 5 kopalń w promieniu 10km.

:wtf: bo tu dzis jest kretowisko jutro byc moze gruzowisko
a za pozostale rozpierdzisko sciga mnie juz bank



no takie nawiazanie do golcow ale oby nie, 5 kopaln na tak malym terenie to naprawde mozna pewnego ranka obudzic sie w jaskini

Arturo72
28-04-2014, 22:11
:wtf: bo tu dzis jest kretowisko jutro byc moze gruzowisko
a za pozostale rozpierdzisko sciga mnie juz bank
no takie nawiazanie do golcow ale oby nie, 5 kopaln na tak malym terenie to naprawde mozna pewnego ranka obudzic sie w jaskini
Pod moim domem wiercą także wszystko możliwe.
Dlatego też tak ważny był dobry fundament pod domem i dobre zabezpieczenia a nie jakaś popierdółka ze zbrojeniem rozproszonym jakie promuje także "najlepszy" zagraniczny wykonawca płyt.
Bez odpowiedniego zabezpieczenia domu przed szkodami nie dostałbym PnB a wyliczenie tego to nie jest proste kopiuj/wklej.

yendrek3
28-04-2014, 22:27
Artur co ty masz do tego Thomasa, chlop ma i wiedze w tym co robi i zapierd... jak kazdy z nas na swoje utrzymanie.. Gosciu stosuje sprawdzona technologie z zachodu ktora w cenie zwyklych law fundamentowych pozwala wykonac plyte fundamentowa ktora to nie musze tlumaczyc tu nikomu jest duzo lepszym rozwiazaniem od tradycyjnych fundamentow. A wiec kuzwa win win situation.

Promil ludzi w Polsce mieszka na kretowisku takim jak ty gdzie jest 5 kopalni w promieniu 10km. W reszcie Polski nie ma ryzyka zapadania sie gruntu wiec taka to technologie smilao mozna stosowac. Wytlumacz mi dlaczego wiec niby zbrojenie rozproszone jest zle. Jezeli tylko podloze jest odpowiednio przygotowane to budynek ani drgnie. Santosz t nawet rozproszonego zbrojenia nie dal i co, jak do teh pory ani ryski nie ma na scianach

BabaBuduje
28-04-2014, 22:32
Santosz t nawet rozproszonego zbrojenia nie dal i co, jak do teh pory ani ryski nie ma na scianach
Amen.

Arturo72
28-04-2014, 22:34
Artur co ty masz do tego Thomasa, chlop ma i wiedze w tym co robi i zapierd... jak kazdy z nas na swoje utrzymanie..
Brak rzetelności w informowaniu i przekazywaniu swojej wiedzy,no chyba,że nie ma tej wiedzy także albo jedno albo drugie.

fotohobby
28-04-2014, 22:52
A ja parę dni temu odkopałem styropian z opaski p-wysadzinowej, bo podłączali mi wodę i gaz.
W jednym miejscu opaska była z HydroStyru 100 z Genderki,tuż obok ze Styroduru BASFa.
Nie robiłem żadnych badań, pomiarów wagi, ale dotknąłem dłonią dolną powierzchnię płyt.
Różnica była wyraźna - o ile dotykając Genderkę miało się wrażenie chłodu i wilgoci, to styrodur po przyłożeniu ręki dał od razu wrażenie "oddawania"ciepła - jak każda sucha płyta styropianu.

To jest dla mnie ważniejsze, niż kPa, szczególnie w parterowym domku ze stropem drewnianym.

tmann*
28-04-2014, 23:51
@DrKubus:
sorry ze dopiero teraz. Zaczynalem to zrobic już rano, ale miałem caly dzień taki mlyn, ze musialem to na razie zostawić na bok.

1.
10 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

U = 0,154 W/m²K
http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=awktWUvS&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=8&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps%2C+10cm+Eps%2C+sciany+porotherm24 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.u-wert.net%2Fberechnung%2Fu-wert-rechner%2Findex.php%3Fcid%3DawktWUvS%26pid%3D-1%26d0%3D1%26mid0%3D101%26d1%3D0.02%26mid1%3D7%26d 2%3D6%26mid2%3D31%26d3%3D10%26mid3%3D2828%26x3%3D1 000%26lid3%3D1244074774%26d4%3D10%26mid4%3D59%26x4 %3D24%26lid4%3D1244074774%26d5%3D20%26mid5%3D11%26 d6%3D0.06%26mid6%3D7%26d7%3D10%26mid7%3D20643%26d8 %3D40%26mid8%3D87%26bt%3D2%26T_i%3D20%26RH_i%3D50% 26T_e%3D8%26RH_e%3D100%26outside%3D2%26name%3D10cm %2Bxps%252C%2B10cm%2BEps%252C%2Bsciany%2Bporotherm 24)
Cena podkładu - 10m3 *450 zł = 4500 zł

2.
20 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

U=0,112W/m²K
http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=451EHMCP&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=16884871&d4=10&mid4=3328&x4=24&lid4=16884871&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=20&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=8&RH_e=100&outside=2&name=20cm+xps%2C+10cm+Eps+uwzgledniajac+sciany+Sil ka (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.u-wert.net%2Fberechnung%2Fu-wert-rechner%2Findex.php%3Fcid%3D451EHMCP%26pid%3D-1%26d0%3D1%26mid0%3D101%26d1%3D0.02%26mid1%3D7%26d 2%3D6%26mid2%3D31%26d3%3D10%26mid3%3D2828%26x3%3D1 000%26lid3%3D16884871%26d4%3D10%26mid4%3D3328%26x4 %3D24%26lid4%3D16884871%26d5%3D20%26mid5%3D11%26d6 %3D0.06%26mid6%3D7%26d7%3D20%26mid7%3D20643%26d8%3 D40%26mid8%3D87%26bt%3D2%26T_i%3D20%26RH_i%3D50%26 T_e%3D8%26RH_e%3D100%26outside%3D2%26name%3D20cm%2 Bxps%252C%2B10cm%2BEps%2Buwzgledniajac%2Bsciany%2B Silka)
Cena podkładu - 20m3 *450 zł = 9000 zł

3.
20 cm EPS 200 pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

U =0,108W/m²K
https://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=sqJifhdb&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=16884871&d4=10&mid4=3328&x4=24&lid4=16884871&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=20&mid7=216&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=20cm+EPS%2C+10cm+Eps+uwzgledniajac+sciany+Sil ka
Cena podkładu - 20m3 *300 zł = 6000 zł

perm
29-04-2014, 05:52
Zastanawiam się czy temat EPS vs XPS, można by zakończyć takimi stwierdzeniami:
1. EPS może być stosowany pod płytą fundamentową dla budynków o małych naprężeniach ściskających <60 kPa (dla EPS 200) i <30 kPA (dla EPS 100), ale ich zastosowanie musi być dopuszczone przez konstruktora.
2. Stosowanie EPS bezpośrednio pod płytę fundamentową nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich nasiąkliwość. Jest to o tyle ważne, że w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych (możliwości kapilarnego podciągania, migracja wód opadowych po stropie gruntu spoistego lub inne przypadki) może spowodować pracę izolacji w warunkach czasowego lub długotrwałego nawodnienia, co przy kilkuprocentowej nasiąkliwości EPS obniża skuteczność izolacji.
3. Producenci (m.in. BASF, Genderka, Yetico) nie zalecają wykorzystania EPSa pod płytę, sugerując skorzystanie z XPSaTakie mniej więcej wnioski wyciągnęliśmy tu ze trzy lata temu. :) Osobiście obdzwoniłem kilku producentów styro i nikt EPS pod płytę nie polecał a wręcz wskazywali jego słabe strony sugerując XPS. Podstawowym problemem jest to, że nie jest to materiał wyprodukowany z myślą o takich zastosowaniach, tj warunkach dużego obciążenia i wilgoci. Stosuje się go ze względu na cenę i jest to jedyny argument za EPS vs. XPS. To jest ryzyko konstruktora, stosuje materiał którego przeznaczenie jest inne. Może się udać, nie musi. Przykład Legalett pokazuje, że może to być zły wybór. Spotkałem się też z propozycją izolacji z natryskiwanej pianki PUR/PIR pod płytą. Firma twierdziła, że da się tak zrobić i oni to zaprojektują. Gwarancji nie dawali bo... nie wszystko od nich zależy. :) (zagęszczenie podbudowy itp). Tak samo z EPS. Jak się coś z nim będzie działo to dom się nie zawali. Straci tylko część swoich właściwości izolacyjnych. Pytanie tylko po co w ogóle go stosować jeżeli nie ma izolować.


W Niemczech jest dopuszczone kilka rodzajów EPS hydro z zastrzeżeniem co do obciążalności.

DrKubus
29-04-2014, 06:54
Takie mniej więcej wnioski wyciągnęliśmy tu ze trzy lata temu. :) Osobiście obdzwoniłem kilku producentów styro i nikt EPS pod płytę nie polecał a wręcz wskazywali jego słabe strony sugerując XPS. Podstawowym problemem jest to, że nie jest to materiał wyprodukowany z myślą o takich zastosowaniach, tj warunkach dużego obciążenia i wilgoci. Stosuje się go ze względu na cenę i jest to jedyny argument za EPS vs. XPS. To jest ryzyko konstruktora, stosuje materiał którego przeznaczenie jest inne. Może się udać, nie musi. Przykład Legalett pokazuje, że może to być zły wybór. Spotkałem się też z propozycją izolacji z natryskiwanej pianki PUR/PIR pod płytą. Firma twierdziła, że da się tak zrobić i oni to zaprojektują. Gwarancji nie dawali bo... nie wszystko od nich zależy. :) (zagęszczenie podbudowy itp). Tak samo z EPS. Jak się coś z nim będzie działo to dom się nie zawali. Straci tylko część swoich właściwości izolacyjnych. Pytanie tylko po co w ogóle go stosować jeżeli nie ma izolować.


W Niemczech jest dopuszczone kilka rodzajów EPS hydro z zastrzeżeniem co do obciążalności.

Takie wnioski powinny być przyklejone na podforum fundamenty:) żeby nie walkowac tego za parę miesięcy :)

vega1
29-04-2014, 07:26
ten temat będzie wracał jak bumerang. Choć może już nie długo. Cena XPS jest coraz atrakcyjniejsza. Obecnie można już kupić grubo poniżej 400zł za m3. Niestety w tej cenie są tylko płyty o gr. 5 cm.

DrKubus
29-04-2014, 08:02
ten temat będzie wracał jak bumerang. Choć może już nie długo. Cena XPS jest coraz atrakcyjniejsza. Obecnie można już kupić grubo poniżej 400zł za m3. Niestety w tej cenie są tylko płyty o gr. 5 cm.

Gdzie? Chętnie kupię w tej cenie nawet 4 warstwy po 5 cm i nie bede sie musial zastanawiac :)

vega1
29-04-2014, 08:12
390zł/m3 jesteś zainteresowany?

DrKubus
29-04-2014, 08:16
390zł/m3 jesteś zainteresowany?

390 to moze nie grubo, ale juz interesujaco :) czekam na szczegoly.

plusfoto
29-04-2014, 08:18
BASF też się pojawił w tym zestawieniu a taki niemniecki...
Sprawdź dokładnie dowód bo to aż w oczy kole ta gadka marketingowa i robienie przez was z ludzi jeleni.
Artur masz te 7K postów ale jesteś czasem żenujący. Takie dziecko we mgle. Aż żal dupę ściska.

vega1
29-04-2014, 08:23
390 to moze nie grubo, ale juz interesujaco :) czekam na szczegoly.
tak czułem że to słowo będzie problematyczne. Ok, ja mam możliwość kupienia w tej chwili XPS po 375zł w płytach 5cm. I dla mnie to jest grubo poniżej 400.
Ale nie mogę Ci po tyle sprzedać - to chyba oczywiste. Chyba że załatwisz sobie transport, to zejdziemy do 380zł.
Zaznaczam że nie handluje XPS-em aby nie było podejrzeń że prowadzę tu hurtownię :)
To jest raczej akcja jednorazowa - okazjonalna.

DrKubus
29-04-2014, 08:34
tak czułem że to słowo będzie problematyczne. Ok, ja mam możliwość kupienia w tej chwili XPS po 375zł w płytach 5cm. I dla mnie to jest grubo poniżej 400.
Ale nie mogę Ci po tyle sprzedać - to chyba oczywiste. Chyba że załatwisz sobie transport, to zejdziemy do 380zł.
Zaznaczam że nie handluje XPS-em aby nie było podejrzeń że prowadzę tu hurtownię :)
To jest raczej akcja jednorazowa - okazjonalna.

Podeślij na priv więcej informacji (najlepiej z tel. do siebie).

K.

Arturo72
29-04-2014, 08:40
Artur masz te 7K postów ale jesteś czasem żenujący. Takie dziecko we mgle. Aż żal dupę ściska.
Jak ktoś nie pisze prawdy tylko naciąga rzeczywistość tylko dla własnych celów to trzeba być jak dziecko we mgle żeby tego nie zauważyć.

DrKubus
29-04-2014, 08:45
Czy przy założeniach, że ściana ma U = 0,14, jest sens robić w podłodze U < 0,14?

grzes124
29-04-2014, 09:02
DrKubus ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, każdy dom jest inny, i każdy inwestor chce osiągnąć inny cel.
Zrób sobie OZC, lub zleć komuś. Wtedy będziesz mógł przeanalizować jak grubość izolacji wpływa na zapotrzebowanie energetyczne domu, i wybrać rozwiązanie optymalne.

tmann*
29-04-2014, 09:19
Czy przy założeniach, że ściana ma U = 0,14, jest sens robić w podłodze U < 0,14?

W sumie niekoniecznie. Biorac pod uwagę, ze pod plyta temperatura stabilizuje się na ok 9-10°C, straty ciepla sa znacznie nizsze.
Co to jest wspolczynnik U: W/m²K, wiec Watt przez m² razy Kelvin. Sa to straty energii na 1 m² przy roznice temperatury 1K. Wiadomo, jeśli roznica temperatur jest nizsza, to straty energii również. Temp. wewn. 20°C, zewn. -10°C, roznica 30 K, a w pryzpadku podlogi wtedy roznica jest 11 K.

grzes124
29-04-2014, 09:27
Nie wiem co i jak tam jest planowane, więc to takie wróżenie z fusów.
Nie do końca musi być jak piszesz Thomas.
Jeżeli będzie ogrzewanie podłogowe, to będą większe straty, bo temp podłogi na pewno będzie wyższa niż 20C.
Poza tym nie można porównywać do chwilowej temp na zewnątrz, bo raz będzie -10C, a raz 10C, natomiast pod płytą zawszę będzie w miarę stała temp.
Tak dla przykładu, średnia temp powietrza w tym sezonie grzewczym wynosiła u mnie ponad 5C, w zeszłym sezonie trochę ponad 2C

DrKubus
29-04-2014, 09:30
Właśnie zerknąłem na tabelkę NF40, tam dla ściany 0,15 podłoże ma 0,20, ponieważ celuję w 40-50 kWh/m2/rok, to chyba nie ma sensu "dogrzewać" podłoża, szczególnie najdroższą płytą XPS, lepiej różnicę przeznaczyć na dach lub wyposażenie :)

grzes124
29-04-2014, 09:43
Nie ma co celować, czy robić na oko, bo wiesz... na oko to w szpitalu klient zszedł ;)
Są ludzie którzy liczą takie rzeczy, a koszt tego niewielki.

tmann*
29-04-2014, 09:49
Nie wiem co i jak tam jest planowane, więc to takie wróżenie z fusów.
Nie do końca musi być jak piszesz Thomas.
Jeżeli będzie ogrzewanie podłogowe, to będą większe straty, bo temp podłogi na pewno będzie wyższa niż 20C.
Poza tym nie można porównywać do chwilowej temp na zewnątrz, bo raz będzie -10C, a raz 10C, natomiast pod płytą zawszę będzie w miarę stała temp.
Tak dla przykładu, średnia temp powietrza w tym sezonie grzewczym wynosiła u mnie ponad 5C, w zeszłym sezonie trochę ponad 2C

oczywiście, w przypadku plyty grzewczej wygląda to nieco inaczej, pisałem o tym już wcześniej. Wtedy trzeba więcej izolacje pod plyta, a kalkulator na U-wert.net nawet ma taka funkcje aby to uwzglednic. Można tam podac srednice rur, rozstaw, polozenie oraz temp. zasilania.
:)

grzes124
29-04-2014, 10:10
DrKubus weź pod uwagę także to, że w odróżnieniu od ocieplenia ścian czy dachu, ocieplenia płyty w gotowym domu już nie poprawisz.

perm
29-04-2014, 10:32
Czy przy założeniach, że ściana ma U = 0,14, jest sens robić w podłodze U < 0,14?Trzymaj się norm a raczej zawartych w nich proporcji. Dom energooszczędny do 40 kWh/m2 (w taki zdaje się celujesz), norma NF-40.
ściany I, II i II str. klim U < 0,15, IV, V str. klim. U< 0,12
strop - 0,12 - 0,10
podłoga - 0,20 - 0,15
To jest kalkulacja, również opłacalności w stosunku do nakładów. Przy XPS pod płytą możliwe, że bardziej opłaci się dać go mniej a więcej tańszej izolacji w ściany i strop lub lepsze okna.

EDIT:
:) napisałem zanim przeczytałem twojego ostatniego posta.

yendrek3
29-04-2014, 10:39
W sumie niekoniecznie. Biorac pod uwagę, ze pod plyta temperatura stabilizuje się na ok 9-10°C, straty ciepla sa znacznie nizsze.
Co to jest wspolczynnik U: W/m²K, wiec Watt przez m² razy Kelvin. Sa to straty energii na 1 m² przy roznice temperatury 1K. Wiadomo, jeśli roznica temperatur jest nizsza, to straty energii również. Temp. wewn. 20°C, zewn. -10°C, roznica 30 K, a w pryzpadku podlogi wtedy roznica jest 11 K.

Swieta prawda, roznica ΔT ma kluczowy wplyw na straty ciepla. Tak jak pisze tmann powyzej temperatura pod plyta stabilizuje sie do dosc stalej teperatury majac roznice 10C straty ciepla sa duzo mniejsze.

Tu oczywiscie nikt sie ze mna nie zgodzi ale dlatego nie uwazam aby ladowanie nadmiernej ilosci izolacji pod plyte mialo sens poniewaz inwestycja ta nigdy sie nie zwroci w czasie naszego zycia. Nie bede natomiast odgrzebywac tematu gdyz to juz bylo wczesniej wyliczone i udowodnione. :cool:

DrKubus
29-04-2014, 10:41
Trzymaj się norm a raczej zawartych w nich proporcji. Dom energooszczędny do 40 kWh/m2 (w taki zdaje się celujesz), norma NF-40.
ściany I, II i II str. klim U < 0,15, IV, V str. klim. U< 0,12
strop - 0,12 - 0,10
podłoga - 0,20 - 0,15
To jest kalkulacja, również opłacalności w stosunku do nakładów. Przy XPS pod płytą możliwe, że bardziej opłaci się dać go mniej a więcej tańszej izolacji w ściany i strop lub lepsze okna.

EDIT:
:) napisałem zanim przeczytałem twojego ostatniego posta.

To znaczy, że mamy identyczne zdanie na ten temat :)

sebcioc55
30-04-2014, 08:30
DrKubus - ja na Twoim miejscu zleciłbym wykonanie OZC (koszt 250-300zł), a pożytek ogromny. Moim zdaniem OZC powinno być obowiązkowe. Dużo rozjaśnia, same współczynniki U to nie wszystko. Np u mnie wszystkie przegrody są dużo poniżej NF40, a niektóre nawet poniżej NF15, ale co z tego skoro z OZC zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wyszło mi ok 60kWh/m^2?
Wszystko musisz sobie policzyć, bo może nie opłaca się dawać więcej styro w podłogę, co będzie kosztować np 1500 zł, a oszczędność z tego tytułu będziesz miał w ciągu 20 lat np 700zł.

EDIT: żeby nie być gołosłownym podam mój przykład. W przypadku gdy dołożyłem 10cm EPS nad płytę (do już istniejących 10 + 10cm XPS pod) to straty przez podłogę zmalały mi o 400kWh/rok co przy cenie np gazu 0,28zł/kWh daje 112 zł/rok. Te 10cm EPS100 będą mnie kosztować 2000zł, więc zwróci mi się to po 18 latach przy cenie gazu na dzisiejszym poziomie - więc inwestycja słaba, ale ja to robię między innymi żeby mieć wyżej podłogę, więc pogoń za jak najmniejszym U jest tutaj drugorzędna.

grzes124
30-04-2014, 08:38
Taka uwaga dla osób które przenoszą izolację z pod płyty na płytę
Ponieważ sam zastanawiam się jakie ostatecznie rozwiązanie przyjąć, przeliczyłem U kilku rodzajów przegród

Przykład warstw od spodu do góry:
1. 30cm XPS, 20cm żelbet, U=0,13 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
2. 10cm XPS, 20cm żelbet, 20cm EPS, U=0,162 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)
3. 20cm XPS, 20cm żelbet, U=0,195 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
4. 20cm żelbet, 20cmEPS, U=0,33 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)

Przyjęte lambdy materiałów:
XPS = 0,04 W/(mK)
EPS = 0,038 W/(mK)
Zelbet = 1,7 W/(mK)

Poniżej link do użytej metody obliczeń:
www.builddesk.pl/files/BuildDesk/PL Education/PL Academy/PL Documents/Obliczanie wspolczynnika przenikania ciepla dla przegrod jednorodnych i niejednorodnych.pdf


EDIT:
Przyjąłem chyba za niską lambda dla żelbetu, wg. BuildDeska beton zbrojony ma lambada ok 2,3

DrKubus
30-04-2014, 08:56
a jak to się ma do wyliczeń tmann'a:

20 cm XPS pod płytą f.
25 cm płyty
10 cm EPS 100 na płycie

U=0,112W/m²K
http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=451EHMCP&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10& mid3=2828&x3=1000&lid3=16884871&d4=10&mid4=3328&x4 =24&lid4=16884871&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7= 20&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_ e=8&RH_e=100&outside=2&name=20cm+xps%2C+10cm+Eps+u wzgledniajac+sciany+Silka

Ten jego kalkulator inaczej liczy, dla Twojego przykładu:
1. U=0,119 W/m²K
2. U=0,115 W/m²K
3. U=0,169 W/m²K
4. U=0,162 W/m²K

W dodatku przyjąłeś dość kiepskie parametry styropianu, dla przykładu 10 cm XPS BASF 3035 ma deltę 0,035 W/(mK).

grzes124
30-04-2014, 09:04
W obliczeniach które podałem, używam tylko wymienionych materiałów w przegrodzie z wymienionymi parametrami. Nie uwzględniam piasku/podbudowy więc U może być trochę wyższe przez to.
Zauważ, że przypadek 2 i 4 to przegrody niejednorodne, a kalkulator który podałeś liczy dla jednorodnych.

DrKubus
30-04-2014, 09:10
W obliczeniach które podałem, używam tylko wymienionych materiałów w przegrodzie z wymienionymi parametrami. Nie uwzględniam piasku/podbudowy więc U może być trochę wyższe przez to.
Zauważ, że przypadek 2 i 4 to przegrody niejednorodne, a kalkulator który podałeś liczy dla jednorodnych.

A w czym to liczyłeś?

grzes124
30-04-2014, 09:14
W dodatku przyjąłeś dość kiepskie parametry styropianu, dla przykładu 10 cm XPS BASF 3035 ma deltę 0,035 W/(mK).

https://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf
0,035 W/(mK) dla warstwy poniżej 60mm

grzes124
30-04-2014, 09:15
A w czym to liczyłeś?

Na brudno w openoffice. Link do metody obliczeń wklejałem wyżej.

EDIT:
Obliczenia które są wyżej zmienią się jeśli założymy inne parametry materiałów czy budynku, ale nie to chciałem pokazać.
Chciałem zwrócić głównie uwagę na fakt, że jest różnica czy 20cm styro jest pod płytą, czy na płycie.

sebcioc55
30-04-2014, 09:16
Taka uwaga dla osób które przenoszą izolację z pod płyty na płytę
Ponieważ sam zastanawiam się jakie ostatecznie rozwiązanie przyjąć, przeliczyłem U kilku rodzajów przegród

Przykład warstw od spodu do góry:
1. 30cm XPS, 20cm żelbet, U=0,13 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
2. 10cm XPS, 20cm żelbet, 20cm EPS, U=0,162 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)
3. 20cm XPS, 20cm żelbet, U=0,195 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
4. 20cm żelbet, 20cmEPS, U=0,33 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)

Przyjęte lambdy materiałów:
XPS = 0,04 W/(mK)
EPS = 0,038 W/(mK)
Zelbet = 1,7 W/(mK)

Poniżej link do użytej metody obliczeń:
www.builddesk.pl/files/BuildDesk/PL Education/PL Academy/PL Documents/Obliczanie wspolczynnika przenikania ciepla dla przegrod jednorodnych i niejednorodnych.pdf


EDIT:
Przyjąłem chyba za niską lambda dla żelbetu, wg. BuildDeska beton zbrojony ma lambada ok 2,3

nie jestem specem ale końcowe wielkości U chyba wyszły trochę sporawe. Dla 30cm XPS pod płytą aż 0,13? Dodatkowo nie wiem dlaczego ale u mnie w OZC przy 10cm XPS + 20cm EPS wyszło U=0,091 dla całej podłogi.

EIDT: kurde ale szybko odpisujecie, nie zdążyłem napisać swojego posta a przed nim już 4 inne ;)

grzes124
30-04-2014, 09:24
nie jestem specem ale końcowe wielkości U chyba wyszły trochę sporawe. Dla 30cm XPS pod płytą aż 0,13? Dodatkowo nie wiem dlaczego ale u mnie w OZC przy 10cm XPS + 20cm EPS wyszło U=0,091 dla całej podłogi.


W Autytorze OZC chyba nie ma możliwości definiowania przegród niejednorodnych, przynajmniej w wersji demo, którą mam takiej opcji nie widzę.
Dodatkowo w podłodze na gruncie w OZC dodatkowo jest dodawany opór gruntu, czego ja nie uwzględniałem.

Spróbuj pobawić się OZC z BuildDesk, tam można definiować przegrody niejednorodne.

DrKubus
30-04-2014, 09:34
https://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf
0,035 W/(mK) dla warstwy poniżej 60mm

Zadanie na dziś:
Jaką lambdę będzie miała warstwa 10cm, składająca się z 2 warstw 5 cm?

grzes124
30-04-2014, 09:39
Zadanie na dziś:
Jaką deltę będzie miała warstwa 10cm, składająca się z 2 warstw 5 cm?

Wiesz, tego właśnie nie jest pewien.
Wraz z grubością warstwy XPS lambda rośnie, np powyżej 80mm jest już 0,039W(mK).
Myślisz, że jak skleisz dwie cienkie warstwy, to nie będzie takiego efektu?

plusfoto
30-04-2014, 09:41
W Autytorze OZC chyba nie ma możliwości definiowania przegród niejednorodnych, przynajmniej w wersji demo, którą mam takiej opcji nie widzę.
Dodatkowo w podłodze na gruncie w OZC dodatkowo jest dodawany opór gruntu, czego ja nie uwzględniałem.

Spróbuj pobawić się OZC z BuildDesk, tam można definiować przegrody niejednorodne.
grześ masz darmowe 5.0 basic z purmo praktycznie pełna wersja.

Reze
30-04-2014, 09:41
Bardzo użyteczne informacje, dzięki. W moim przypadku 10cm XPS pod płytę i Xcm na płytę, oczywiście na płytę EPS. Dlaczego X? Czekam na OZC, to wiele wyjaśni. Drodzy Panowie, moim skromnym zdaniem OZC to podstawa do planowania grubości izolacji i szukania rozwiązań związanych z maksymalnym wyeliminowaniem mostków termicznych.
Mnie martwi miejsce połączenia płyty ze ścianą, która będzie z silikatów, tam będą dość duże straty. Myślę nad dociepleniem pionów płyty, żeby nie rozchodziło się na boki. Jak dostanę OZC, to wszystko stanie się jasne.
Dla mnie wybór 10 czy 20 lub więcej cm pod płytą był jasny.
Ogrzewanie w wylewce odizolowane od ocieplonej płyty ponieważ:
1. Na wszelki wypadek :)
2. Nie ma 100%pewności jak zachowa się XPS i jakie będzie miał parametry po 20, 30, .... latach uwzględniając zmiany atmosferyczne i gruntowe w tak długim czasie.
3. Badania są czysto laboratoryjne, nie muszą pokryć się z rzeczywistością.
4. Gdyby nawet tę izolację trafił szlag, to zostanie jeszcze 15-20cm EPS-a pomiędzy płytą a wylewką a nie zupełnie nic.
Może moje myślenie jest błędne, ale jakoś tak mam, że wolę zabrać kurtkę w piękną pogodę idąc w góry, mimo, że muszę ją nieść, niż marznąć, gdy pogoda się zmieni.
Życzcie mi szczęścia, jak wszystko pójdzie ok, to z końcem lipca robimy płytę :)

DrKubus
30-04-2014, 09:41
Wiesz, tego właśnie nie jest pewien.
Wraz z grubością warstwy XPS lambda rośnie, np powyżej 80mm jest już 0,039W(mK).
Myślisz, że jak skleisz dwie cienkie warstwy, to nie będzie takiego efektu?

Składać zamierzam z innego powodu (unikając mostków na łączeniu, ale właśnie jestem ciekaw czy przy okazji nie zyskam trochę lambdy :)

sebcioc55
30-04-2014, 09:46
W Autytorze OZC chyba nie ma możliwości definiowania przegród niejednorodnych, przynajmniej w wersji demo, którą mam takiej opcji nie widzę.
Dodatkowo w podłodze na gruncie w OZC dodatkowo jest dodawany opór gruntu, czego ja nie uwzględniałem.

Spróbuj pobawić się OZC z BuildDesk, tam można definiować przegrody niejednorodne.

Wszystko bylo liczone w wersji 6.1 pro przez Asolta. Z obliczen i wynikow ktore mam wyglada wlasnie jakby kazda warstwa byla brana pod uwage do obliczen.

grzes124
30-04-2014, 09:57
Akurat co do wiarygodności obliczeń Asolta, nic nie mam. Sam ostatnio mu zleciłem OZC dla koncepcji mojego domu, czekam na wyniki :D
Być może w pełnej wersji PRO jest możliwość definiowania przegród niejednorodnych, ja w wersji demo Audytora, ani Purmo Basic, które też mam, nie widziałem takiej opcji. Natomiast wiem, że gdzieś w instrukcji do tych programów było jak postępować w przypadku takich przegród, jednak nie zgłębiałem jeszcze tego.

EDIT:
Nie znalazłem także w wersjach programów, które mam, przegrody typu 'płyta fundamentowa', jest tylko 'podłoga na gruncie', co jednak nie jest jednoznaczne, i końcowy wynik w dużym stopniu zależy od przyjętych mostków cieplnych dla tej przegrody.

sebcioc55
30-04-2014, 10:09
Akurat co do wiarygodności obliczeń Asolta, nic nie mam. Sam ostatnio mu zleciłem OZC dla koncepcji mojego domu, czekam na wyniki :D
Być może w pełnej wersji PRO jest możliwość definiowania przegród niejednorodnych, ja w wersji demo Audytora, ani Purmo Basic, które też mam, nie widziałem takiej opcji. Natomiast wiem, że gdzieś w instrukcji do tych programów było jak postępować w przypadku takich przegród, jednak nie zgłębiałem jeszcze tego.

EDIT:
Nie znalazłem także w wersjach programów, które mam, przegrody typu 'płyta fundamentowa', jest tylko 'podłoga na gruncie', co jednak nie jest jednoznaczne, i końcowy wynik w dużym stopniu zależy od przyjętych mostków cieplnych dla tej przegrody.

Jak bedziesz mial wyniki to sie pochwal, szczegolnie jezeli chodzi o plyte.
Mi sie wydaje ze podloga na gruncie z odpowiednimi warstwami w tych programach to nic innego jak nasza plyta fundamentowa;)

grzes124
30-04-2014, 10:11
W czym ty otwierasz OZC od Asolta?
On ma wersję PRO, a z tego co wiem to nie da się otworzyć tego na wersji demo.

sebcioc55
30-04-2014, 10:21
W czym ty otwierasz OZC od Asolta?
On ma wersję PRO, a z tego co wiem to nie da się otworzyć tego na wersji demo.

Nie da wlasnie. Ja bazuje na plikach wynikowych ktore od niego dostalem.

grzes124
30-04-2014, 11:37
Odnośnie jeszcze zawyżonego U.
Dodałem do przegrody na samym spodzie 50cm piasku. Obliczenia tym razem już bezpośrednio z BuildDesk.

1. 30cm XPS, 20cm żelbet, U=0,11 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
2. 10cm XPS, 20cm żelbet, 20cm EPS, U=0,131 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)
3. 20cm XPS, 20cm żelbet, U=0,154 W/(m2K) (przegroda jednorodna)
4. 20cm żelbet, 20cmEPS, U=0,2 W/(m2K) (przegroda niejednorodna, pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka)

EDIT:
Nie wiem co prawda, czy ten piasek można ładować do obliczeń U przegrody.
Ktoś z większym doświadczeniem mógłby się wypowiedzieć.

DrKubus
30-04-2014, 11:40
pstryknij jak mozesz 10xps 0,038 i 10 epsa 0,036?

karolek75
30-04-2014, 11:49
A ja poprosze 16 XPS pod i 15 EPS nad, dla wczesniejszych parametrow :
XPS = 0,38 W/(mK)
EPS = 0,038 W/(mK)

karolek75
30-04-2014, 11:57
Składać zamierzam z innego powodu (unikając mostków na łączeniu, ale właśnie jestem ciekaw czy przy okazji nie zyskam trochę lambdy :)

Wazna uwaga - z tego co pamietam skladanie z 2 warstw obniza paramtery konstrukcyjne. Pisal zdaje sie o tym tmann.

songoku_xxx
30-04-2014, 11:59
cześć,

poniżej obiecana relacja z budowy mojej płyty :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?226380-Brinkmann-Consulting-serdecznie-polecam&p=6466841#post6466841

grzes124
30-04-2014, 12:06
Z piaskiem 50cm:

"pstryknij jak mozesz 10xps 0,038 i 10 epsa 0,036? " U=0,164W/(m2K)

"A ja poprosze 15 XPS pod i 15 EPS nad." U=0,12W/(m2K)

Zwracam tylko uwagę, że to jest pod konkretny przypadek płyty o pow 150m2, gdzie w przypadku eps na górze ok 12m2 jest nieizolowane tym eps'em.

BuildDesk jest darmowy, przynajmniej ta wersja którą ja mam, i dość intuicyjny, więc możecie prosto we własnym zakresie posprawdzać różne rodzaje przegród.

sebcioc55
30-04-2014, 15:32
pod ścianami nośnymi, ok. 12m2, brak izolacji/silka

oczywiście w obliczeniach przyjmujesz pod tymi ścianami 10cm XPS(jeżeli występuje)?? - nie jest to całkowity brak izolacji. Jak już kilka stron temu pisałem te straty przez ściany do płyty i potem do gruntu są tak małe że nie warto się nimi przejmować (w przypadku 10cm XPS pod i 10-20cm nad).

jeżeli chodzi o builddesk to zobaczcie tu http://bdec.builddesk.pl/logowanie , zarejestrujcie się i jest tam mnóstwo projektów gotowych, zależy od biura. Mój np jest i można sobie grzebać.

adamzzz
01-05-2014, 20:25
Witam. Dzięki pomocy mojego taty i brata jestem świeżo po wylaniu płyty. Powierzchnia zabudowy 165 m2, na spodzie xps ravatherm 2x10 cm, cokoły 20 cm eps hydro. Płyta miała być gruba na 20 cm ale po zrobieniu belek pod sciany nośne okazało sie ze przy zastosowaniu siatek zgrzewanych (gdzie miejscami 4 na siebie nachodziły) wychodziła zbyt mała otulina górnej siatki dlatego dołożyliśmy dodatkowe 2 cm. Warunki gruntowe są wyśmienite. Po zdjęciu humusu -(50-70cm) zaczynał sie ładny piach. Zrobiliśmy małe przemieszczenie ziemi na działce i tym samym w jednym miejscu mam do 4 m w głąb czarną ziemię a pod domem piasek.
257470
257476257475257477
Ubijanie cały dzień dużą ubijarką. Nie wiem ile miała kg ale w domu 50 m od miejsca ubijania było czuć.

yendrek3
01-05-2014, 20:35
Witam. Dzięki pomocy mojego taty i brata jestem świeżo po wylaniu płyty. Powierzchnia zabudowy 165 m2, na spodzie xps ravatherm 2x10 cm, cokoły 20 cm eps hydro. Płyta miała być gruba na 20 cm ale po zrobieniu belek pod sciany nośne okazało sie ze przy zastosowaniu siatek zgrzewanych (gdzie miejscami 4 na siebie nachodziły) wychodziła zbyt mała otulina górnej siatki dlatego dołożyliśmy dodatkowe 2 cm. Warunki gruntowe są wyśmienite. Po zdjęciu humusu -(50-70cm) zaczynał sie ładny piach. Zrobiliśmy małe przemieszczenie ziemi na działce i tym samym w jednym miejscu mam do 4 m w głąb czarną ziemię a pod domem piasek.
257470
257476257475257477
Ubijanie cały dzień dużą ubijarką. Nie wiem ile miała kg ale w domu 50 m od miejsca ubijania było czuć.

Adamzz, no to dawaj zdjecia z budowy

adamzzz
01-05-2014, 20:45
257482
Od razu zakopalismy 5 pętli dolnego źródła PC. Akurat do tego to gleba kiepska ale myśle ze 750 m rury 40 będzie wystarczające.
257483
Piasek wyrównywalismy po wypoziomowanych rurkach
257484257484

adamzzz
01-05-2014, 20:55
Pierwszy raz mój kierownik budowy (czyli mój Tata) murował ze styropianu. Najgorzej było zacząć. Potem to już poszło257490
257491
Potem trochę zabawy z kanalizacją i można było zacząć układać xps-a257492
Tak mam poprowadzoną cwu i cyrkulację. Na to poszła jeszcze jedna warstwa xps257493

adamzzz
01-05-2014, 21:02
257494 Siatka fi8 150x150257495
Początek rozkładania podłogówki. Pierwotnie miała być do dolnego zbrojenia ale potem zdecydowaliśmy ze podwiążemy pod górne. Poszło jakies 60 paczek opasek.257496257497
Rura to blue floor z kan therm.
Bardzo przyjemna i łatwa w układaniu.

vega1
01-05-2014, 21:05
ile pętli masz zrobione z tych 750 metrów?

adamzzz
01-05-2014, 21:12
Tutaj należą sie podziękowania dla hydraulika że mimo padającego deszczu ładnie i starannie zamontował rozdzielacze257498
Te śmieszne worki to zabezpieczenie zaprawy betonowej na której są rurki osadzone. 257499
No i najważniejsze 257501257502

adamzzz
01-05-2014, 21:13
ile pętli masz zrobione z tych 750 metrów?

5

songoku_xxx
01-05-2014, 21:20
a opaskę jakąś przeciwysadzinową będziesz robił / zrobiłes..?

pzdr

vega1
01-05-2014, 21:25
no to teraz lać i lać :)
Oczywiście na płytę :)

adamzzz
01-05-2014, 21:25
Tutaj muszę powiedzieć okazał sie najtrudniejszy etap- zacieranie. Byłem umówiony w ramirencie w Krakowie po zacieraczkę 900 mm i na miejscu okazało sie ze jest zepsuta ( a beton juz wylany). Mieli drugą tyle ze 60 która tez okazała sie uszkodzona. Naprawa trwała ponad 2 h.
Beton ma to do siebie ze jak wiąże to nie poczeka i efekt był taki ze trzeba było lac wodą 257504
Byłem załamany bo po pierwszym przejeździe była tragedia
257505
Znów gdyby nie mój Tata bym sobie nie poradził. Suma sumaru to nie do konca tak miało wyglądać ale najważniejsze ze jest równo. Odchyłki to max 2-3 mm na łacie 3m wiec spoko.257506

adamzzz
01-05-2014, 21:27
a opaskę jakąś przeciwysadzinową będziesz robił / zrobiłes..?

pzdr

Będę. Jak tylko dojdę trochę do siebie finansowo :)

songoku_xxx
01-05-2014, 21:32
no to gratki :)

DrKubus
01-05-2014, 21:37
Ile czasu od wbicia 1 łopaty do zalania?

tmann*
01-05-2014, 21:40
no to również gratuluje, szacunek za staranie się i za skończenie z powdozeniem mimo wszystkich przeszkod :)

BabaBuduje
01-05-2014, 21:48
Fajniusia płytusia :) gratuluję!

adamzzz
01-05-2014, 21:53
A dziękuje.
2,5 tygodnia ze świętami. Z tym ze w tym jest zakopanie rur do PC, podbudowa i chudziak pod płyta garażu. No i oczywiście moje jeżdżenie i załatwianie wszystkich potrzebnych rzeczy.
Na upartego mozna by zalać ze 3,4 dni wcześniej ale wolałem wszystko na spokojnie na tip top zrobić bo jak coś sie spieprzy to juz ciężko poprawić przy płycie. W zasadzie to mogę powiedzieć ze robiłem 24h na dobę bo codziennie w nocy mi sie płyta śniła

brzeziak
01-05-2014, 21:54
..na spodzie xps ravatherm 2x10 cm, cokoły 20 cm eps hydro..

a dokladnie to ktory XPS 300SL i jaki Hydro?

adamzzz
01-05-2014, 22:02
..na spodzie xps ravatherm 2x10 cm, cokoły 20 cm eps hydro..

a dokladnie to ktory XPS 300SL i jaki Hydro?

Ravatherm chyba taki jak piszesz. Eps genderka.
Wiekszosc co do tej pory kupiłem jest z jednej hurtowni 3wdb a w zasadzie od jednego handlowca. Ceny ma bardzo elastyczne i zawsze zależy mu na kliencie.
Muszę go wpisać na białą listę

kwasniak
02-05-2014, 16:42
Czy jest sens dzielić ogrzewanie w płycie na pomieszczenia czy raczej lecieć jak popadnie zachowując równe pętle ?

tmann*
02-05-2014, 17:09
leciec jak popadnie, zachowując rowne petle. Wazne, ze wszystkie petle maja taka sama dlugosc, to gwarantuje rownomierna temperaturę w całej plycie. Proponuje min 8mb rur na 1m².

adamzzz
02-05-2014, 17:17
Ja staralem sie robic pętle po 67 m (200:3). Niestety robilem to pierwszy raz i pierwsza wyszla 75 a druga 55. Reszta w miare rowne miedzy 63 a 68.
Dawalem ok10 m rury na 1m2. Jedynie w lazience trochę zagęściłem choc nie wiem czy to cos zmieni.

grzes124
03-05-2014, 18:41
Pytanie do osób, które dają styro pod płytę i na płytę.
Czy ścianki działowe (nie nośne) stawiacie na styro czy bezpośrednio na płycie?

yendrek3
03-05-2014, 18:48
Pytanie do osób, które dają styro pod płytę i na płytę.
Czy ścianki działowe (nie nośne) stawiacie na styro czy bezpośrednio na płycie?

Ja scianki dzialowe dawalem bezposrednio na plyte. a posadzka na styro jest oddylatowana od samych scian tasma piankowa. Sama posadzke trzeba i tak zreszta dylatowac co jakis fragment

grzes124
03-05-2014, 18:53
Dzięki, a ile masz styro pod i na płycie?

yendrek3
03-05-2014, 19:35
Dzięki, a ile masz styro pod i na płycie?

12cm EPS na plycie, pod plyta 0

chemical
03-05-2014, 20:52
Witam

Proszę o poradę, czy przy stosowaniu ogrzewania podłogowego elektrycznego bardziej rozsądne (ekonomia, komfort cieplny) będzie :
1. 25cm XPS pod płytę
2. 15cm XPS pod płytę, 10cm EPS 200 na płytę
3. 10cm XPS pod płytę, 15cm EPS 200 na płytę

Dom jak w stopce, standard planuję EUco < 30kWh/(m2rok). Zakładam, że w przypadku 2 i 3 akumulacyjność budynku będą załatwiały ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Dodatkowo w salonie planuję zabudowę biokominka ze wstawkami ze "starej" cegły pełnej i kamienia. Paliwo do biokominka mam w dobrej cenie ;]

Czy wybierając jednak opcję 1 (akumulacja w podłodze), czy ściany zewnętrzne zamienić mogę na BK czy dalej zostać przy silce ?

Pozdrawiam
Marcin

yendrek3
03-05-2014, 21:06
wariant nr 3

DrKubus
03-05-2014, 21:32
Z ciekawostek, właśnie bawiłem się OZC w programie Audytor OZC, dla mojego domku (100 m2 pow. zabudowy, ok 160 m2 pow. uzytkowej), okazalo sie ze roznica dla parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" pomiedzy ociepleniem plyty:
10 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, a
20 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, wynosi:

4823W - 4781W = 42 W, co powoduje że Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA nie ulega zmianie.

Czy ktoś mógłby potwierdzić ten rząd wielkości?

plusfoto
03-05-2014, 21:49
Czy ktoś mógłby potwierdzić ten rząd wielkości? Jest to całkiem normalne. Do pewnego momentu te różnice będą spore ale potem już minimalne. Dlatego mówi się o zdroworozsądkowym podejściu do tematu grubości ocieplenia.

tmann*
03-05-2014, 22:08
Z ciekawostek, właśnie bawiłem się OZC w programie Audytor OZC, dla mojego domku (100 m2 pow. zabudowy, ok 160 m2 pow. uzytkowej), okazalo sie ze roznica dla parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" pomiedzy ociepleniem plyty:
10 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, a
20 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, wynosi:

4823W - 4781W = 42 W, co powoduje że Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA nie ulega zmianie.

Czy ktoś mógłby potwierdzić ten rząd wielkości?

Mniej więcej tak, wiele razy mowilem, ze za dużo izolacji pod plyta mało ma sensu. Jednak, trzeba brac pod uwagę ze plyta grzewcza, a nawet podlogowka w wylewce trochę popsuja wyniki obliczenia wspolczynnika U, a wtedy te 10cm więcej mogą być uzasadnione. Chociaz, w praktyce robimy 30cm izolacji (obojętnie teraz, czy calosc pod plyta czy 20+10) tylko dla domow z certyfikatem NF15, ponieważ tam jest wymagane konkretny wspolczynnik U 0,12 bądź 0,10. Osobiscie na ten temat (parametry i warunki na dotacje) mam podzielone zdanie.:)

HenoK
03-05-2014, 23:40
Z ciekawostek, właśnie bawiłem się OZC w programie Audytor OZC, dla mojego domku (100 m2 pow. zabudowy, ok 160 m2 pow. uzytkowej), okazalo sie ze roznica dla parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" pomiedzy ociepleniem plyty:
10 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, a
20 cm XPS pod płytą, 10 cm EPS na płycie, wynosi:

4823W - 4781W = 42 W, co powoduje że Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA nie ulega zmianie.

Czy ktoś mógłby potwierdzić ten rząd wielkości?
Wątpię, aby to była prawidłowa wartość.
Nie wykluczam, że jest to błąd w programie.
O czymś podobnym pisałem tutaj :

Frykow dosyć juz dawno temu pisał o błędzie w programie OZC :
http://forum.muratordom.pl/post3159948.htm#3159948
Prawdopodobnie błąd ten związany jest z obliczeniami strat do gruntu (pozostałe straty się nie zmieniają)
Sprawdzałem ostatnio jak wpływa zmiana grubości izolacji pod posadzką na wynik i natrafiłem na podobny, a być może taki sam błąd.
Zmiana grubości izolacji z 0,282m, na 0,283m (o 1 mm) powoduje zmianę w obliczonych stratach do gruntu z 6,22GJ/rok, na 3,91GJ/rok.
Oczywiście pozostałe dane w programie się nie zmieniły.
Wie ktoś z czego może ten błąd wynikać?
Pisałem w tej sprawie do twórców programu, ale odpowiedzi nie uzyskałem :(.
Nie wiem, czy ten błąd w programie poprawili.

DrKubus
04-05-2014, 01:04
To jak można opierać się na tych wyliczeniach? Przecież to kwestia paru tysięcy zlotych.:mad:

HenoK
04-05-2014, 07:35
To jak można opierać się na tych wyliczeniach? Przecież to kwestia paru tysięcy zlotych.:mad:
Można to zweryfikować w prosty sposób. Zadaj kolejno 10cm XPS, 11cm XPS, 12cm XPS .... 20cm XPS.
Zanotuj wyniki parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" dla każdej grubości.
Jeżeli program działa poprawnie, to wartości te będą dawały kolejne wartości malejące, dające na wykresie linię zbliżoną do ciągłej.
Jeżeli jest błąd w programie, o którym pisałem, to wyjdzie to w postaci dziwnych wyników.
Zweryfikować można innym programem lub oszacowaniem tych strat "na piechotę".

HenoK
04-05-2014, 07:45
To jak można opierać się na tych wyliczeniach? Przecież to kwestia paru tysięcy zlotych.:mad:
Można to zweryfikować w prosty sposób. Zadaj kolejno 10cm XPS, 11cm XPS, 12cm XPS .... 20cm XPS.
Zanotuj wyniki parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" dla każdej grubości.
Jeżeli program działa poprawnie, to wartości te będą dawały kolejne wartości malejące, dające na wykresie linię zbliżoną do ciągłej.
Jeżeli jest błąd w programie, o którym pisałem, to wyjdzie to w postaci dziwnych wyników.
Zweryfikować można innym programem lub oszacowaniem tych strat "na piechotę".
Sprawdź też inne parametry obliczeń. Jeżeli różnica dla tych dwóch wariantów była 42W, to straty przez posadzkę na gruncie przy 30cm izolacji wychodzą ok. 80W, a przy 20cm ok. 120W. To tylko 1,7 - 2,5% wszystkich strat. Na czym wychodzą Ci pozostałe tak duże straty?

DrKubus
04-05-2014, 08:46
Można to zweryfikować w prosty sposób. Zadaj kolejno 10cm XPS, 11cm XPS, 12cm XPS .... 20cm XPS.
Zanotuj wyniki parametru "Projektowa strata ciepła przez przenikanie:" dla każdej grubości.
Jeżeli program działa poprawnie, to wartości te będą dawały kolejne wartości malejące, dające na wykresie linię zbliżoną do ciągłej.
Jeżeli jest błąd w programie, o którym pisałem, to wyjdzie to w postaci dziwnych wyników.
Zweryfikować można innym programem lub oszacowaniem tych strat "na piechotę".

Poprawiłem przegrody okienne i teraz jest tak (dla zmiennej grubości XPSa pod płytą):

10 cm (U=0,127 W/m2K); 4733 W
12 cm (U=0,118 W/m2K); 4722 W
14 cm (U=0,110 W/m2K); 4713 W
16 cm (U=0,103 W/m2K); 4705 W
18 cm (U=0,098 W/m2K); 4698 W
20 cm (U=0,092 W/m2K); 4692 W

grzes124
04-05-2014, 08:51
Witam

Proszę o poradę, czy przy stosowaniu ogrzewania podłogowego elektrycznego bardziej rozsądne (ekonomia, komfort cieplny) będzie :
1. 25cm XPS pod płytę
2. 15cm XPS pod płytę, 10cm EPS 200 na płytę
3. 10cm XPS pod płytę, 15cm EPS 200 na płytę

Dom jak w stopce, standard planuję <NF30. Zakładam, że w przypadku 2 i 3 akumulacyjność budynku będą załatwiały ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Dodatkowo w salonie planuję zabudowę biokominka ze wstawkami ze "starej" cegły pełnej i kamienia. Paliwo do biokominka mam w dobrej cenie ;]

Czy wybierając jednak opcję 1 (akumulacja w podłodze), czy ściany zewnętrzne zamienić mogę na BK czy dalej zostać przy silce ?

Pozdrawiam
Marcin

Zastanów się jeszcze nad wersją 1.
W wersji 2 i 3 na pewno zaoszczędzisz na ociepleniu, ale dojdzie dodatkowa wylewka.
Dodatkowo górne ocieplenie płyty będzie poszatkowane przez ściany nośne i działowe, tworząc mostki cieplne.
Jeśli chcesz koniecznie w wersje 2 lub 3 to zastanów się czy nie zrobić lekkich ścianek działowych na górnej wylewce tak aby nie przecinać izolacji

DrKubus
04-05-2014, 08:52
Sprawdź też inne parametry obliczeń. Jeżeli różnica dla tych dwóch wariantów była 42W, to straty przez posadzkę na gruncie przy 30cm izolacji wychodzą ok. 80W, a przy 20cm ok. 120W. To tylko 1,7 - 2,5% wszystkich strat. Na czym wychodzą Ci pozostałe tak duże straty?

Straty:


Opis
GJ/rok
kWh/rok
%


Drzwi zewnętrzne
4,70
1305
13,4


Okno (świetlik) zewnętrzne
7,67
2129
21,9


Dach
3,38
939
9,6


Podłoga na gruncie
0,51
141
1,4


Ściana zewnętrzna
9,96
2767
28,4


Ciepło na wentylację
8,84
2455
25,2


Razem
35,05
9737
100,0

grzes124
04-05-2014, 08:59
(...)Chociaz, w praktyce robimy 30cm izolacji (obojętnie teraz, czy calosc pod plyta czy 20+10)(..)

30XPS pod płytą, w większości przypadków będzie lepsze niż 10XPS pod płytą, i 20EPS nad.
Taka izolacja na płycie jest poprzecinana ścianami w wielu miejscach.

karolek75
04-05-2014, 09:18
Jest poprzecianana to fakt. Totez zydwoskim targiem robie 16XPS + 15EPS. Plus wymuszone wygrznie gruntu pod domem. Ino nie wiem czy zdaze na pierwszy sezon.

grzes124
04-05-2014, 09:25
Straty: (...)

Straty przez podłogę 141kWh za rok?
Co to za podłogę masz?

מרכבה
04-05-2014, 09:27
Stąd do OCZ wystarczy arkusz kalkulacyjny ... to nie jest program MES żeby za takim latać.
Proste wzorki tylko ładnie ubrane i sprzedane w programie....dla cieniasów jak to jeden kolega mówi :D

HenoK
04-05-2014, 09:33
Straty:


Opis
GJ/rok
kWh/rok
%


Drzwi zewnętrzne
4,70
1305
13,4


Okno (świetlik) zewnętrzne
7,67
2129
21,9


Dach
3,38
939
9,6


Podłoga na gruncie
0,51
141
1,4


Ściana zewnętrzna
9,96
2767
28,4


Ciepło na wentylację
8,84
2455
25,2


Razem
35,05
9737
100,0


Przy takich proporcjach strat na pewno nie opłaca się inwestować w dodatkową izolację posadzki na gruncie.
Dużo lepszą inwestycją będzie popracowanie nad zmniejszeniem strat, które mają największy udział procentowy: wentylację, drzwi zewnętrzne, ściany zewnętrzne.

grzes124
04-05-2014, 09:35
Arkusz starczy, ale programy też są pomocne, zwłaszcza na etapie nauki.
Jest z czym porównać swoje wyliczenia itp.
Arkusz ma jedną sporą przewagę, można wprowadzić dokładne dane temperaturowe, jeśli się ma odpowiednie pomiary ;)

DrKubus
04-05-2014, 09:36
Straty przez podłogę 141kWh za rok?
Co to za podłogę masz?

Jak w opisie, od dołu:
10 cm XPS 0,034
25 cm Żelbet 1,7
10 cm EPS 0,040
0,3 cm Folia PE 0,2
6 cm Wylewki 1,4
2,5 cm Płytki ceramiczne 1,05

U=0,127 W/m2K

grzes124
04-05-2014, 09:41
Jak w opisie, od dołu:
10 cm XPS 0,034
25 cm Żelbet 1,7
10 cm EPS 0,040
0,3 cm Folia PE 0,2
6 cm Wylewki 1,4
2,5 cm Płytki ceramiczne 1,05

U=0,127 W/m2K

A jaka powierzchnia tej podłogi?

Edit:
Powiedzmy że masz 100m2 tej podłogi
dla podanego U
w przybliżeniu strata przez podłogę w sezonie grzewczym(ok. 200dni) = 0,127*100*(20-5)*24*200/1000 = 914,3kWh/rok

Skąd u Ciebie wartość 141kWh/rok?

HenoK
04-05-2014, 09:55
10 cm XPS 0,034
Skąd wytrzaśniesz XPS o takiej lambdzie ?

karolek75
04-05-2014, 10:02
Skąd wytrzaśniesz XPS o takiej lambdzie ?

W warstwach po 5cm :P

DrKubus
04-05-2014, 10:17
Skąd wytrzaśniesz XPS o takiej lambdzie ?

Sprawdzalem wczesniej XPS 5 cm i zapomniałem zwiększyć, myślę że ta 0,001 nie ma większego wpływu na rząd wielkości

chemical
04-05-2014, 10:18
Zastanów się jeszcze nad wersją 1.
W wersji 2 i 3 na pewno zaoszczędzisz na ociepleniu, ale dojdzie dodatkowa wylewka.
Dodatkowo górne ocieplenie płyty będzie poszatkowane przez ściany nośne i działowe, tworząc mostki cieplne.
Jeśli chcesz koniecznie w wersje 2 lub 3 to zastanów się czy nie zrobić lekkich ścianek działowych na górnej wylewce tak aby nie przecinać izolacji

Jestem uczulony na hałas dlatego wybrałem ciężką silke do wewnątrz.
Chyba pójdę w tym kierunku nr 1, chociaż do rozważenia jest jeszcze grubość izolacji i żelbetu, udział strat ciepła do gruntu w ogólnych stratach z tego co m.in. przedstawił DrKubus jest bardzo niski, więc może lepiej dam XPS pod płytę mniej tj. 20cm (bo drogi, a to i tak wykracza poza standard NF15 !), w zamian dołożę do okien lub reku. Dom będzie raczej lekki (nieużytkowe poddasze, ściany zewn. BK) więc może uda się tu zaprojektować żelbet 15cm, po prostu mam obawy jak maty grzejne będą reagować na grubą płytę.

Dodam, że posiadam na 99% dobry grunt (żadnych szkód górniczych, osuwisk, niski poziom wód gruntowych) Sąsiedzi zgodnie twierdzą, że po zdjęciu humusu jest min 6m krystalicznie czystego piachu, nikt w okolicy nie robi żadnych drenaży, grunt pije wodę jak na pustyni.
Koszt badań geologicznych u mnie (2 próbki) 800zł - czy radzicie to zrobić dla świętego spokoju? Czy zadecyduje o tym projektant adoptujący?

Dzięki za pomoc

tmann*
04-05-2014, 10:25
Jak w opisie, od dołu:
10 cm XPS 0,034
25 cm Żelbet 1,7
10 cm EPS 0,040
0,3 cm Folia PE 0,2
6 cm Wylewki 1,4
2,5 cm Płytki ceramiczne 1,05

U=0,127 W/m2K

Jakos... wg karty technicznej Styrodur mam lambde 0.037 przy grubości 10cm. Za to EPS może mieć lepszy, licze zazwyczaj 0,033. Wtedy wg moich wyliczen U jest ok 0,154 W/m²K, 0,127 z dwoma warstwami raczej nie wychodzi. Uzywam dwie rozne programy, a wyniki sa takie same.

edit: Beton raczej ma lambde 2,3, folia raczej 0,4. Plytki ceramiczne licze na 1,2. Wtedy wynik wychodzi trochę inaczej :)
XPS 2x5cm: Można. Ale stracisz ok 25% nosnosci, tzn w przypadku BASF zamiast 185kPa będzie 140kPa.

DrKubus
04-05-2014, 10:25
To jeszcze kilka obliczeń, dla przekroju powyżej, zmieniając grubość XPS'a:

brak XPS'a U=0,204 W/m2K - strata 3097 kWh/rok
5 cm XPS'a U=0,155 W/m2K - strata 910 kWh/rok
10 cm XPS'a U=0,126 W/m2K - strata 725 kWh/rok

DrKubus
04-05-2014, 10:30
Jakos... wg karty technicznej Styrodur mam lambde 0.037 przy grubości 10cm. Za to EPS może mieć lepszy, licze zazwyczaj 0,033. Wtedy wg moich wyliczen U jest ok 0,154 W/m²K, 0,127 z dwoma warstwami raczej nie wychodzi. Uzywam dwie rozne programy, a wyniki sa takie same.
Wg https://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf 10 cm XPS'a ma 0,035.

grzes124
04-05-2014, 10:43
Świetnie, teraz zobacz tabelkę poniżej.

EDIT:
Co do U płyty, to nie licz że będzie taka nieska. Górnej izolacji płyty nie będziesz mieć ciągłej.

To samo przy liczeniu U dachu jest, trzeba wziąć pod uwagę, że oprócz np. wełny mamy też krokwie.

HenoK
04-05-2014, 10:43
Wg https://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_dane_techniczne.pdf 10 cm XPS'a ma 0,035.
4 strona, lewy dolny róg - lambda = 0,039 W/(m*K).
Oprócz materiału i grubości trzeba jeszcze wziąć pod uwagę warunki jego stosowania, np. w temperaturze -80 st. C, płyta o gr. 50mm ma lambdę 0,026 W/(m*K) :).

DrKubus
04-05-2014, 11:01
To jeszcze kilka obliczeń, dla przekroju powyżej, zmieniając grubość XPS'a:

brak XPS'a U=0,204 W/m2K - strata 3097 kWh/rok
5 cm XPS'a U=0,155 W/m2K - strata 910 kWh/rok
10 cm XPS'a U=0,126 W/m2K - strata 725 kWh/rok

Zmieniłem parametry EPS ma 0,037, XPS ma 0,039 i wyniki:

brak XPS'a U=0,195 W/m2K - strata 3089 kWh/rok
5 cm XPS'a U=0,155 W/m2K - strata 907 kWh/rok
10 cm XPS'a U=0,129 W/m2K - strata 742 kWh/rok
15 cm XPS'a U=0,111 W/m2K - strata 629 kWh/rok
20 cm XPS'a U=0,097 W/m2K - strata 545 kWh/rok

Przy okazji (nie wiem dlaczego) strata przy 10 cm XPS (U=0,129 W/m2K) wzrosła do 742 kWh/rok, co jest już zbliżone z tym co liczył grzes124

Patrząc na te obliczenia, zastanawiam się czy jest sens zwiększać ocieplenie, bo zwiększając XPSa z 10 do 20 cm (za 4500 zł), oszczędzam 200 kWh/rocznie czyli 40-80 zł :)

Co prawda idąc tym tropem, obcinając XPSa tylko do 5 cm, oszczędzam kolejne 2200, tracąc 30-60 zł/rocznie.

DrKubus
04-05-2014, 11:05
edit: Beton raczej ma lambde 2,3, folia raczej 0,4. Plytki ceramiczne licze na 1,2. Wtedy wynik wychodzi trochę inaczej :)
XPS 2x5cm: Można. Ale stracisz ok 25% nosnosci, tzn w przypadku BASF zamiast 185kPa będzie 140kPa.

wartości dla folii i płytek przyjąłem domyślne z Audytora OZC, myślę że te parametry nie mają aż tak wielkiego wpływu na obraz sytuacji.

edit: Wg normy PN-EN ISO 6946, Żelbet ma lambdę 1,7, skąd bierzesz 2,3?

grzes124
04-05-2014, 11:16
Patrząc na te obliczenia, zastanawiam się czy jest sens zwiększać ocieplenie, bo zwiększając XPSa z 10 do 20 cm (za 4500 zł), oszczędzam 200 kWh/rocznie czyli 40-80 zł :)


20XPS pod płytą to lepiej inż 10XPS pod, 10EPS nad.
4500zł - EPS - dodatkowa wylewka - dodatkowa robocizna. Ile zaoszczędzisz?


edit: Wg normy PN-EN ISO 6946, Żelbet ma lambdę 1,7, skąd bierzesz 2,3?

Beton zbrojony ma lambdę 2,3W/(mK)

DrKubus
04-05-2014, 12:19
20XPS pod płytą to lepiej inż 10XPS pod, 10EPS nad.
4500zł - EPS - dodatkowa wylewka - dodatkowa robocizna. Ile zaoszczędzisz?



Beton zbrojony ma lambdę 2,3W/(mK)

Z założenia będę miał wylewkę i ogrzewanie podłogowe wodne (odizolowane 10 cm EPSem od płyty), więc tak na prawdę nie doliczam tego jako dodatkowego kosztu.

Co do lambdy wziąłem ją z http://www.zst-ciechanow.pl/files/PN-6946.pdf, ja widzę 1,7, skąd bierzecie 2,3?

grzes124
04-05-2014, 13:32
Np. z katalogu materiałów builddesk

tmann*
04-05-2014, 14:02
Wg mojego programu, który liczy zgodnie z norma DIN EN ISO 6946 : 1996-11, sa ww parametry. Program na www. u-wert.net daje takie same wyniki, wiec, mysle ze jest ok. Co prawda, uważam te Twoje parametry/wyniki jako trochę optymistyczne.

Jednak, z ta karta techniczna BASF mnie zaskoczylesz, faktycznie sa tam nieco inne parametry. Znikla również informacja na temat obciazen przy układaniu wieluwarstwowym. Musze to zbadac :). Ta karta jest z marzec 2014, wiec, można mi chyba wybaczyć, ze jeszcze o niej nic nie wiedziałem :)
W mojej kartce 3035 CS ma Lambde 0.037 przy grubości 10cm, i tak zawsze liczyłem.

DrKubus
04-05-2014, 14:16
Panowie, ja się na tym nie znam, przepisuje to co mi pokaże program i dlatego proszę o opinie, poniżej przegroda wg Audytora OZC:

258128

tmann*
04-05-2014, 14:28
Panowie, ja się na tym nie znam, przepisuje to co mi pokaże program i dlatego proszę o opinie, poniżej przegroda wg Audytora OZC:

258121

no cos tam nie halo, widze beton zbr. z lamda 0,037... :o

Proszę się nie zdenerwować, przecież wlasnie chcemy pomoc. Widze ze Twoje wyniki wspolczynnika U sa znacznie lepsze niż to co wychodzi z programami, których ja stosuje, a wlasnie mi się wydaje ze roznica jest w parametrach wyjściowych. Beton z lamda 1,4 zdecydowanie się nie zgadza, a 0,037 już w ogole :)

Styrodur: Biorac pod uwagę warunki zastosowan, mysle ze lambda 0,037 dla plyt 10cmjest calkiem stosowne i "safe". Troche więcej niż parametry nominalne, ale trochę mniej niż te teparametry obliczeniowe z DIBt (Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej), które sa zawsze z dużym marginesem bezpieczeństwa.

DrKubus
04-05-2014, 14:40
To chyba blad odswiezania, bo skopiowal ustawienia styropianu, wrzucam jeszcze raz zrzut:

258128

kwasniak
04-05-2014, 17:02
Kolejny raz meczę Was z dylatacja czy takie odizolowanie garażu jak w dzienniku R&K jest dobrym pomysłem bo z tego co widzę to jest to jedna płyta pod całym domem z termicznym odizolowaniem garażu dobrze rozumuję ?

http://i.imgur.com/4pDkV5A.jpg
http://i.imgur.com/Z2WZZoT.jpg (http://imgur.com/Z2WZZoT)

Czy w przypadku takiej bryły budynku zda to egzamin szukam opcji która skutecznie odetnie garaż a zarazem nie skomplikuje budowy.

http://i.imgur.com/UX9nQcl.gif

fotohobby
04-05-2014, 18:38
30XPS pod płytą, w większości przypadków będzie lepsze niż 10XPS pod płytą, i 20EPS nad.
Taka izolacja na płycie jest poprzecinana ścianami w wielu miejscach.


Tyleo te 20 cm można położyć ze wspólczynnikiem 0.031, a XPS ma 0.037

tmann*
04-05-2014, 18:53
Dokladnie. Wg mojego programu wychodzi praktycznie neutralnie, nawet jeśli uwzględniam sciany z silka.

Troche ten program który pokazuje DrKubus jak dla mnie liczy optymistycznie, ale nie sprawdzałem dokładnie, jakie sa tam parametry materiałów podane (oprócz lambdy).
W moich programach wyniki sa nieco gorzsze.

Może to przeoczyłem, ale, jaki to jest program, czy to jest ogolnodostepny czy platny? Chciałbym trochę się zaglebic w temacie.

Chociaz, mam program PHPP instalowane już od paru miesiece temu, a ani raz nie miałem czasu aby posiedzieć i się nauczyć obsluge (jest dość skomplikowany), wiec, może i tak nic z tego nie będzie :D

Arturo72
04-05-2014, 19:15
Koszt badań geologicznych u mnie (2 próbki) 800zł - czy radzicie to zrobić dla świętego spokoju? Czy zadecyduje o tym projektant adoptujący?
Dzięki za pomoc
Porządny konstruktor nie zaprojektuje płyty bez badań geologicznych.

hajnel
04-05-2014, 19:27
Kolejny raz meczę Was z dylatacja czy takie odizolowanie garażu jak w dzienniku R&K jest dobrym pomysłem bo z tego co widzę to jest to jedna płyta pod całym domem z termicznym odizolowaniem garażu dobrze rozumuję ?


Najlepiej zrób osobną płytę pod garażem i garaż jako osobna konstrukcja.

kwasniak
04-05-2014, 19:52
Najlepiej zrób osobną płytę pod garażem i garaż jako osobna konstrukcja.
To do mnie nie przemawia może jakieś za lub przeciw bo takie lakoniczne stwierdzenie naprawdę nie pomaga , jak nie da się zrobić tylko dylatacji termicznej to będzie ogrzewany caly dom z garażem.
Na początku miałem przekonanie żeby garaż był na glebie po przemyśleniu będzie styro też pod a to dlatego że po badaniach geotechnicznych okazalo sie że wodę okresowo mam na 0,7 m. A skoro będzie izolacja pod garażem to już blisko żeby go ogrzewać i takie rozwiązanie jak ma R&K wydaje się rozsądne można różne temperatury zadać dla domu i garażu tylko nie wiem jak to się wtedy ma do konstrukcji płyty .

grzes124
04-05-2014, 20:17
Tyleo te 20 cm można położyć ze wspólczynnikiem 0.031, a XPS ma 0.037

Tylko co z tego że 0.031 jak to nie jest izolacja ciągła, ściana z silki ma lambdę 0.46. Wszystko zależy od konkretnego projektu, np. w moim przypadku oznaczałoby to kilkadziesiąt metrów bez górnej izolacji. Wierz lub nie, ale to robi różnicę.
Proponuje pobawić się programem therm.



Kolejny raz meczę Was z dylatacja czy takie odizolowanie garażu jak w dzienniku R&K jest dobrym pomysłem bo z tego co widzę to jest to jedna płyta pod całym domem z termicznym odizolowaniem garażu dobrze rozumuję ?


Wydaje mi się, że R&K ma garaż zupełnie odizolowany od domu, dwie osobne płyty, które leżą na wspólnym chudziaku.

tmann*
04-05-2014, 20:43
Porządny konstruktor nie zaprojektuje płyty bez badań geologicznych.


A tu akurat zupełnie się zgadzam z Arturo72... nie wiem czy tego już mielismy ;) :D:D:D