PDA

Zobacz pełną wersję : płyta fundamentowa



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67

perm
13-09-2014, 21:28
Moim zdaniem, przy takich roznic temperatur, byłoby już widać rysy. Jeszcze raz, plyta ma 20-25cm, to nie jest dużo. Na upartego można nawet zdjąć szalunek tracone szczesciowo i sprawdzać, czy na krawędzie pojawily się rysy. Ale ja nadal raczej stawiam na uszkodzony czujnik, ponieważ nie wierze, ze beton przez tyle godzin, ba, dni, utrzymuje taka nierownomierna temperaturę przy takiej grubości.Takie różnice temperatur nie są możliwe. Coś z tym czujnikiem nie tak.

tmann*
13-09-2014, 21:44
Takie różnice temperatur nie są możliwe. Coś z tym czujnikiem nie tak.

No, prawda? To już jest nas 3, bo wlasnie z ciekawostki dzwoniłem do mojego speca od betonu i opowiadałem mu o tym. Powiedzial to samo, mało tego, on tez mowi, ze pow 60 °C juz beton peknie, byloby widac jak nic. Dlatego przy betonowaniu grubszych elementow stosuje się inny cement, ale w przypadku plyt ta duza powierzchnia już gwarantuje, ze beton się nie przegrzeje.

Miałem kiedyś taki termometr elektroniczny, który przy niskich temperaturach dobrze pokazal, ale im wyzsza temperatura, tym większy był blad. Przypuszczam, ze tu cos podobnego...

MiśYogi
13-09-2014, 21:50
Płyta mała, temperatura z dołu powinna ogrzewać wierzch płyty, beton przecież jednak przewodzi ciepło.
Robiliśmy naprawdę duże ściany w wykopie, trzeba było potem pracować w krótkim rękawie, ale temperatura betonu nie była większa niż 40 stopni, beton musiał być dobry ze względu na specyfikę, wiązał szybko, było wylewanych po kolei kilka dużych elementów i nie było takich sytuacji.
Myślę, że ten czujnik przy wyższych temperaturach pokazuje nieprawidłowe odczyty.

מרכבה
13-09-2014, 21:52
Koledzy, jeden termometr może nawalać ... ale temp jeszcze była mierzona pod izolacją i w górze płyty ...
i odczyty są duże .. ba ten pod izolacją jest bardzo wysoki 37-39 st ... toż to gorączka jak nic.
Brak poprawki że w grunt nie oddaje tyle ciepła ile płyta na wolnym powietrzu ...
Z wzoru i z literatury jasno wynika że beton w rdzeniu ogrzeje się nawet powyżej 60 st ...stąd trzeba użyć cementu II B/V lub III oba N...

grzeniu666
13-09-2014, 22:13
Znając grubość izolacji, płyty, może przydałoby się jeszcze coś o podbudowie (i gruncie), miejsce czujników (od krawędzi płyty), temperatura otoczenia, i może byłoby pi*oko policzalne (Therm?) czy to realny rozkład temperatur (szczególnie w dół: płyta-XPS-podbudowa)...?

Termometry ds18b20 mierzą do 125* i są b. dokładne (+-1*?). Może wykonanie tych sond może mieć jakieś znaczenie.

Bo że to wyniki w Fahrenheitach chyba jednak odpada :)

Inna sprawa - te temperatury spadają, jak osiągną w końcu realną po czasie temp., tym bardziej prawdopodobne że sondy są OK.

Poza tym spec (""?) w tej betoniarni ponoć mówił "że to normalne"...

tmann*
13-09-2014, 22:15
Koledzy, jeden termometr może nawalać ... ale temp jeszcze była mierzona pod izolacją i w górze płyty ...
i odczyty są duże .. ba ten pod izolacją jest bardzo wysoki 37-39 st ... toż to gorączka jak nic.
Brak poprawki że w grunt nie oddaje tyle ciepła ile płyta na wolnym powietrzu ...
Z wzoru i z literatury jasno wynika że beton w rdzeniu ogrzeje się nawet powyżej 60 st ...stąd trzeba użyć cementu II B/V lub III oba N...

Merkava, nie wiem. Tez znam te rozkłady temperatur itd., faktycznie mogą być nawet te 400kj/kg w zaleznosci od receptury, ale mimo wszystko. Może ten kontroler swiruje, ale cos nie tak. Nadal nie przemawia to do mnie, ze na grubość (no wlasnie, DrKubus, jaka grubość w miejscu gdzie ten czujnik?) powiedzmy 25cm może być roznica 50K przez tyle godzin. Nie jest tak ze beton się grzeje tylko od dolu, nie ma patelni lub piec pod betonem. Reakcja hydratacji wystepuje wszędzie w betonie, nie tylko w dolnej warstwy, plus promienowanie ciepla przez beton. Nawet w scianie betonowej o grubości 4m takie roznice nie wystepuja, na poprzednej stronie pokazałem taka grafike...

tmann*
13-09-2014, 22:16
Bo że to wyniki w Fahrenheitach chyba jednak odpada :)

A tym mnie teraz rozwalilesz :D:D:D:D

מרכבה
13-09-2014, 22:41
Dyfuzja termiczna przez izolację....jest nikła i to izolacja blokuje oddawanie ciepła dalej ... stąd taki wzrost temp ..
Jak przykładasz rękę do izolacji typu EPS / XPS to wyczuwasz ciepło ...
to jest niczym kiszenie się tego ciepła ... nie ma gdzie się podziać ... jak z wodą ... otwór jest fi 50mm a napływ jest że potrzeba było by fi 200mm.... co się dzieje z resztą ? pojawia się nadmiar i rośnie poziom ... tak samo i tu ... płyta może swobodnie oddać ciepło tylko w górę ...
I super ... tle że Kolega polewał to jeszcze zimną wodą ... przez co gradient temp się zwiększył ..

DrKubus
13-09-2014, 23:36
Już głupieje, przed chwilą znów zmierzyłem temp. czujnik pod XPSem - 32 st. - czujnik pod XPSem, umieszczony jest 1 metr od krawędzi płyty.

Czujnik w betonie (na środku płyty 25cm, umieszczony w podstawce dystansyjnej pod dolnym zbrojeniem - zastanawiam się czy czujnik nie dotyka zbrojenia) pokazał 62 st.

grzeniu666
13-09-2014, 23:56
Już głupieje, przed chwilą znów zmierzyłem temp. czujnik pod XPSem - 32 st. - czujnik pod XPSem, umieszczony jest 1 metr od krawędzi płyty.

O ile "głębsze" są ostrogi od "środka" płyty (czyli 25cm)? I jakie szerokie (od-do, bo widzę że się zwęża)?

Czujnik umieszczałeś w osłonce (metalowej?), przewód uszczelniałeś?

Nie wiem czy czujniki DS (cyfrowe!) mogą mieć wogóle takie przekłamania (chyba w przeciwieństwie do analogowych np. PT-)...

DrKubus
14-09-2014, 00:05
Ostrogi mają 75 cm głębokości (wysokości), na górze 42 cm szerokości, na dole 20 cm.

Czujnik jest w osłonce metalowej, zalany klejem z pistoletu.

grzeniu666
14-09-2014, 00:34
Ostrogi mają 75 cm głębokości (wysokości), na górze 42 cm szerokości, na dole 20 cm.

Z tego co widzę w dzienniku ostroga "opatulona" podobnie jak płyta (od spodu), tj. 10cm XPS (na marginesie, to nie tak dużo, rozważając temp. pod izolacją)? Całkiem spora (zważywszy na to ew. grzanie, np. w głębi tej ostrogi)... Czujnik w takim razie 1m od krawędzi, i około 0,5m od ostrogi?

Dziwne że już Ci wcześniej jeden odczyt spadł do 42*, a teraz wzrósł do 62*? Z czego to może wynikać (polewanie wodą?) ?

Skoro czujniki masz w różnych miejscach (tak rozumiem, pod izolacją blisko krawędzi i ostrogi, a w betonie na środku płyty), to tak bezpośrednio odczyty z tych obu miejsc mogą chyba "nie współgać"...

W każdym razie ciekawa sprawa z tymi temperaturami...

vega1
14-09-2014, 09:35
hahaha... nawet już o tym myslalem... ale te koszty... :Djuż nawet nie tyle koszty zakupu, co transport tego z miejsca na miejsce :)

kamilb1987b
14-09-2014, 21:14
pobawiłem się trochę i mam takie zdjęcie przekroju 279771
nie jestem pewny na 100% ale taka płyta jaka prezentowałem powinna być wystarczająca. najbardziej się obawiałem tej grubości 10cm pod podłogą ale z płytą nie powinno się dziać coś niepokojącego. nawet jak przez to siły będą bardziej działać pod ścianami nośnymi to nic z XPSem nie powinno się stać. wszak przy tradycyjnych fundamentach można dać XPSa na chudziaka pod ławą a pod tym nie ubija się gruntu więc może bardziej siadać niż przy płycie. a przy płycie wymienia się grunt i ubija kruszywo więc jest to pewne jak w banku.
liczyłem ile na to izolacji potrzebuję i wyszło mi że 17m3 XPSa by poszło i 12m3 EPSa. nie jest to duża różnica ale zawsze coś. jeżeli bym dawał przykładowo izolację na równo i o grubości 40cm to zeszło by jej jakieś łącznie 36m3 i wtedy to by musiał być w całości XPS czyli droga zabawa. tak to może być znacznie taniej a też będzie dobrze.

fotohobby
14-09-2014, 21:22
NIe zalaczyl sie plik z pdf..jak to zrobic?

Przerobić na .jpg

DrKubus
14-09-2014, 21:25
Dzisiaj dokonałem kolejnych pomiarów, zastanawiająca tendencja:
Rano:
Płyta 36 st
XPS 32 st

Wieczorem:
Płyta 64 st
XPS 34 st

Czyżby po nocy peton stygł a w ciągu dnia zbierał słońce i "aż tak" się podgrzewał?

Co 3-4h podlewam beton z tryskacza aż jest cały zalany wodą.

vega1
14-09-2014, 21:32
przykrywasz płytę czarną folią, żeby zmniejszyć odparowanie wody?

DrKubus
14-09-2014, 21:37
przykrywasz płytę czarną folią, żeby zmniejszyć odparowanie wody?

Nie, podobno przy takiej pogodzie już nie trzeba, poza tym jak tylko widzę że wody zaczyna ubywać włączam zraszacze.

tmann*
14-09-2014, 21:39
Dzisiaj dokonałem kolejnych pomiarów, zastanawiająca tendencja:
Rano:
Płyta 36 st
XPS 32 st

Wieczorem:
Płyta 64 st
XPS 34 st

Czyżby po nocy peton stygł a w ciągu dnia zbierał słońce i "aż tak" się podgrzewał?

Co 3-4h podlewam beton z tryskacza aż jest cały zalany wodą.

Sorry, ale jak dla mnie ten czujnik temperatury swiruje. Chyba ze w nocy cement sobie spal i przestal zrobić hydratacje. Przez slonce plyta nie grzeje się az tak w srodku, szczególnie jeśli jest caly czas mokra. Aby się w srodku grzac o 30K, do musiałaby niezla temperatura na powierzchni, a, bedac fanem motorsportu, trochę wiem jak np. się zachowuje temperatura asfaltu pod slonce.

vega1
14-09-2014, 21:47
to prawda. Dla mnie od razu ten pierwszy odczyt był podejrzany. Raz, że nie jesteś w stanie schłodzić takiego elementu poprzez polewanie wodą co kilka godzin, a dwa słońce nie jest w stanie naładować tego przez kilka godzin. Dlatego pytałem czy używasz czarnej folii, bo wtedy zostaje jeszcze taka możliwość, że czarna folia zwielokrotnia efekt nasłonecznienia i podgrzewania...

tmann*
14-09-2014, 22:43
nie zaglebilem się w temacie, ale chyba nie jest to pierwszy przypadek, ze z takim czujnikiem sa problemy:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7149683#7149683[/URL (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F%26%2391%3BURL%5Dh ttp%3A%2F%2Fforum.muratordom.pl%2Fredirector.php%3 Furl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.elektroda.pl%252Frtv forum%252Fviewtopic.php%253Fp%253D7149683%25237149 683)]

mam problem z termometrem ds18b20 i atmega 8
pokazuje różne temperatury raz dobrą raz jakąś wielokrotność wyniku
im czujnik w wyższej temperaturze tym gorzej
a taki sam program ten sam czujnik na 90s2313 wszystko w najlepszym porządku
żadnych skoków temp
czujbik na jakimś 3 metrowym przewodzie
podciąganie 3,3kom
co może być nie tak??
pomocy

A tu jeszcze cos na ten temat: http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=8614[/URL (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F%26%2391%3BURL%5Dh ttp%3A%2F%2Fforum.muratordom.pl%2Fredirector.php%3 Furl%3Dhttp%253A%252F%252Fforum.ep.com.pl%252Fview topic.php%253Ft%253D8614)]

Otóż takie dziwaczne zachowanie układów DS1820 (w temperaturach do ok. 40 'C zachowuje się na pierwszy rzut oka poprawnie - tylko na pierwszy rzut oka , bo tak naprawdę to zawyżają wskazania o jakieś 2-4 'C, a po przekroczeniu pewnej magicznej granicy "świruje", czyli wystawia wartość temperatury dość zabawną np. -15.7, a zaraz potem 127.1 'C) spowodowane jest najczęściej brakiem rezystora podciągającego szynę 1wire do +zasilania. Producent zaleca tu 4k7, ale można poeksperymentować z innymi wartościami. Po szczegóły odsyłam do dokumentacji.

tmann*
14-09-2014, 22:51
A jeszcze cos: W razie wątpliwości, zdejmij kawalek styropianu lub cokolwiek tam masz pionowo jako szalunek tracony. Jeśli tam w dolnej strefie faktycznie byłoby prawie 100 °C, to chyba byłoby to widać na powierzchni te izolacji, struktura by się już lekko zmienila/skurczyla. Zakladam się jednak, ze wszystko będzie w najlepszym porządku :)

kasy1
15-09-2014, 19:12
Witam!

Oto projekt mojej plyty.Szkody gornicze II kat.Badania geologiczne wykazaly idealne warunki gruntowe;piasek na 1,5-2 m.Wody brak...

Co sadzicie o projekcie plyty?Czy robic drenaz?Spadek na dlugosci domu to okolo 1-1.2 m.Najnizszy punkt jest w prawym gornym rogu.
Chce wybrac ziemie i piasek do tego najnizszego punktu i zagescic podloze bez wymiany.Zastanawiam sie,ile moglbym podniesc podbudowe z dolu,aby za garazem nie miec duzej skarpy?Plyta bedzie miec 25 cm,nie 30...
Co sadzicie o tym,by pod garazem dac eps 200 a nie styrodur?Czy jakos dylatowac garaz w plycie,bo nie bedzie on ogrzewany?
Pozdrawiam!K 279949

מרכבה
16-09-2014, 12:45
Stal ... 18G2A... AII nie bardzo .. B500SP i klasy C tj o podwyższonym wydłużeniu E >8%
Sitaka 15cm jest w jednym miejscu zagęsta ... w innym za rzadka ... ot ...
Beton C20/25 ... to nic nie mówi ... zupełnie nic ... prócz tego że walec winien wytrzymać 20MPa, a kostka 25 MPa
Lakonicznie, bardzo lakonicznie opisane ...

tmann*
17-09-2014, 11:07
@DrKubus, jak się temperatury miewają, sa już nowe rozeznanie na temat czujnika i jego otoczenia elektroniczne?

kwasniak
17-09-2014, 13:18
Jaki czujnik temperatury polecacie nie włożyłem go przed zalewaniem ale teraz jest okazja, mam trzy otwory 50mm do izolacji i umieścił bym coś do monitorowania.

sebcioc55
18-09-2014, 08:05
Jaki czujnik temperatury polecacie nie włożyłem go przed zalewaniem ale teraz jest okazja, mam trzy otwory 50mm do izolacji i umieścił bym coś do monitorowania.

DS18B20 + cos do odczytu. Na alledrogo jest tego mnostwo, gotowe obudowane termometry i wyswietlacze albo rejestratory temp. Co prawda to ten sam termometr ktory ma DrKubus, ale ja i tak bym go wzial na Twoim miejscu. Ja mam co prawda tez takie, niepodlaczone ale powinny dzialac ;)

tmann*
18-09-2014, 20:18
DS18B20 + cos do odczytu. Na alledrogo jest tego mnostwo, gotowe obudowane termometry i wyswietlacze albo rejestratory temp. Co prawda to ten sam termometr ktory ma DrKubus, ale ja i tak bym go wzial na Twoim miejscu. Ja mam co prawda tez takie, niepodlaczone ale powinny dzialac ;)

same czujniki sa dobre, ale trzeba mieć trochę pojęcia. Sa to systemy 1-wire, które sa wrażliwe na rozne rzeczy, czasami wystarczy mieć komorke w pobliżu magistrali. Trzeba uzywac ekranowane kable itd.
@DrKubus: Mam speca od tego, który swój caly dom szpikuje takimy czujnikami. Przyznam się, ze nie zrozumialem wszystkiego, co mi tlumaczyl :D, ale może wyślij mi protokoly CRC (przy każdej polecenia mierzenia po wyniku powinno być taki protokol) z tych odczytow. Najprawdopodobnie tam będzie już widać ze cos nie tak.

DrKubus
19-09-2014, 13:23
@DrKubus, jak się temperatury miewają, sa już nowe rozeznanie na temat czujnika i jego otoczenia elektroniczne?

Sorry chwile mnie nie było, co do odczytów, to ostatni robiłem w środę i pod XPSem było 22 st, a pod płytą 122 :P, wnioskuje że problem jest jednak z odczytem (kabel ma ponad 6m). Niestety mam teraz prosty czytnik pod Windows;a, z gotową aplikacją (nie mam dostępu do danych), za jakiś czas zbuduje coś na Raspberry Pi i wtedy będę miał czyste dane z czytnika.

plusfoto
19-09-2014, 13:41
Sorry chwile mnie nie było, co do odczytów, to ostatni robiłem w środę i pod XPSem było 22 st, a pod płytą 122 :P, wnioskuje że problem jest jednak z odczytem (kabel ma ponad 6m). Niestety mam teraz prosty czytnik pod Windows;a, z gotową aplikacją (nie mam dostępu do danych), za jakiś czas zbuduje coś na Raspberry Pi i wtedy będę miał czyste dane z czytnika.
Ale przy DS kabel może mieć i 50m. Ja mam 4 i każdy odpowiednio (3m, 5m, 10m i 15m) Jak je testowałem to wszystkie były w jednym garze i pokazywały +/- 0,2 st. to samo.

DrKubus
19-09-2014, 13:54
Ale przy DS kabel może mieć i 50m. Ja mam 4 i każdy odpowiednio (3m, 5m, 10m i 15m) Jak je testowałem to wszystkie były w jednym garze i pokazywały +/- 0,2 st. to samo.

Wszystko zależy od czytnika, a dokładnie od zasilania, które jest tam dostarczone, a z drugiej strony od rezystora między 1 a 3 nóżką. Niestety przejściówka 1-wire na COM ma kiepskie zasilanie i w dodatku zalane więc nie wiem jaki tam jest rezystor (powinien być chyba 4,7k)

K.

piolaz
19-09-2014, 17:13
Zakładając, że nie chcę płyty grzewczej - to na czym powinna leżeć podłogówka?

Powiedzmy że mamy płytę:
- 20-30cm styro
- 20-25 betonu

Podłogówka ułożona bezpośrednio na takiej płycie (a na niej np. drewniane podłogi) zamiast grzać pomieszczeń, grzała będzie płytę (oczywiście w wielkim uproszczeniu). Czy w związku z tym podłogówkę należałoby ułożyc na jakiejś warstwie styropianu?
Jeśli tak to ile? albo jest jakieś inne rozwiązanie?

DrKubus
19-09-2014, 17:27
Zakładając, że nie chcę płyty grzewczej - to na czym powinna leżeć podłogówka?

Powiedzmy że mamy płytę:
- 20-30cm styro
- 20-25 betonu

Podłogówka ułożona bezpośrednio na takiej płycie (a na niej np. drewniane podłogi) zamiast grzać pomieszczeń, grzała będzie płytę (oczywiście w wielkim uproszczeniu). Czy w związku z tym podłogówkę należałoby ułożyc na jakiejś warstwie styropianu?
Jeśli tak to ile? albo jest jakieś inne rozwiązanie?

Ja polozylem 10 cm xpsu na to 25 cm płyty i 10 cm epsu na tym podlogowka

piolaz
19-09-2014, 20:06
Też skłaniam się do 10cm EPS pod podłogówką.

A kładłeś na całej powierzchni płyty? czy tylko bezpośrednio pod podłogówką?

PaRa
20-09-2014, 09:37
Ja polozylem 10 cm xpsu na to 25 cm płyty i 10 cm epsu na tym podlogowka

Robiłeś tak ze względu na łatwość położenia instalacji ? Bo z tego co pamiętam to XPS kupiłeś na 20 cm, więc element oszczędności odpada.

fotohobby
20-09-2014, 10:04
Też skłaniam się do 10cm EPS pod podłogówką.

A kładłeś na całej powierzchni płyty? czy tylko bezpośrednio pod podłogówką?

Tutaj chyba kazdy ma podlodówke w całym domu (poza garazami)

DrKubus
20-09-2014, 12:11
Robiłeś tak ze względu na łatwość położenia instalacji ? Bo z tego co pamiętam to XPS kupiłeś na 20 cm, więc element oszczędności odpada.

Nie, ja planowałem 20 cm, ale w końcu kupiłem 10 cm, bo 20 + 10 to już niewielki zysk energetyczny w stosunku do ceny. A 10 pod podlogowke i tak chciałem położyć.

mx76
21-09-2014, 20:53
ze wzgledu na koniecznosc wyrownania terenu moja plyta bedzie przysypana okolo 20cm ziemi. Przez ten zabieg podbudowa plyty bedzie sie zaczynac na poziomie 85cm pod poziomem terenu. Czy w tym przypadku nadal konieczne jest wykonanie opaski przeciwwysadzinowej?
pozdrawiam,
mx

yendrek3
21-09-2014, 21:01
ze wzgledu na koniecznosc wyrownania terenu moja plyta bedzie przysypana okolo 20cm ziemi. Przez ten zabieg podbudowa plyty bedzie sie zaczynac na poziomie 85cm pod poziomem terenu. Czy w tym przypadku nadal konieczne jest wykonanie opaski przeciwwysadzinowej?
pozdrawiam,
mx

MX nic nie rozumiem, jak masz przysypaną płyte 20cm?:wtf:

mx76
21-09-2014, 21:17
MX nic nie rozumiem, jak masz przysypaną płyte 20cm?:wtf:
nieprecyzyjnie sie wyrazilem: poziom gruntu wokol domu bedzie podniesiony do 20cm powyzej poziomu powierzchni plyty (pierwsze warstwy bloczkow ulozonych na plycie do wysokosci 20cm znajda sie pod ziemia).
pozdrawiam,
mx

kwasniak
22-09-2014, 20:48
Czy klej+siatka wystarczy na pionową izolację, robię opaskę i mam odkopane prawie całe płyty.
Chciałbym zasypać i zapomnieć ale nie wiem czym to zabezpieczyć a może dać sobie spokój. Cześć podziemna to 40cm eps aqua 120.

elmo007
23-09-2014, 21:39
Wszystko zależy od czytnika, a dokładnie od zasilania, które jest tam dostarczone, a z drugiej strony od rezystora między 1 a 3 nóżką. Niestety przejściówka 1-wire na COM ma kiepskie zasilanie i w dodatku zalane więc nie wiem jaki tam jest rezystor (powinien być chyba 4,7k)

K.

Żałuję, że byłem na urlopie bo chyba mogłem rozwiać wątpliwości. Pierwsze pytanie to jakie czujniki Dallasa zastosowałeś ? dl18b20 czy dl1820. Swego czasu napisałem sobie protokół 1-wire i przestudiowałem Data Sheet obu czujników. Rejestry są DIAMETRALNIE różne! Jeśli Twój soft nie potrafi rozpoznać, jaki typ czujnika odczytuje pokazują się takie kwiatki. Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta

Pytanie :

Płytę chciałem lać we wrześniu, ale nie zdąrzyłem. Następny urlop w PL mam pod koniec paździenika. Boję się przymrozków a muszę na dniach dać znać ekipie. Co myślicie o zalewaniu na przełomie października i listopada ? Nadmienię, że jutro mam się zdzwonić z technologiem z betoniarni. To co mi powie chciałbym skonfrontować z Waszą opinią.

vega1
23-09-2014, 21:50
ostatnie lata to te miesiące o które pytasz, są bardzo ciepłe. W tym roku ma być podobnie.
Ja nie widzę kłopotu, aby wylać płytę w tych miesiącach. Betoniarnia zastosuje domieszkę zimową i będzie ok.

DrKubus
23-09-2014, 22:27
Żałuję, że byłem na urlopie bo chyba mogłem rozwiać wątpliwości. Pierwsze pytanie to jakie czujniki Dallasa zastosowałeś ? dl18b20 czy dl1820. Swego czasu napisałem sobie protokół 1-wire i przestudiowałem Data Sheet obu czujników. Rejestry są DIAMETRALNIE różne! Jeśli Twój soft nie potrafi rozpoznać, jaki typ czujnika odczytuje pokazują się takie kwiatki. Zainteresowanych odsyłam na stronę producenta

Pytanie :

Płytę chciałem lać we wrześniu, ale nie zdąrzyłem. Następny urlop w PL mam pod koniec paździenika. Boję się przymrozków a muszę na dniach dać znać ekipie. Co myślicie o zalewaniu na przełomie października i listopada ? Nadmienię, że jutro mam się zdzwonić z technologiem z betoniarni. To co mi powie chciałbym skonfrontować z Waszą opinią.

Czujniki to Dallas DS18B20, A co do wylewania plyty, to druga (garazowa) tez bede wylewal w pazdzierniku.

elmo007
23-09-2014, 23:27
Powiem szczerze, że do wczoraj bałem się o to, że woda w betonie zostanie uwięziona i zamieni się w lód. Z tego co pamiętam beton dojrzewa 28 dni i tego się obawiam. Jeśli w grudniu zaczną się mrozy to nic się nie stanie ? Z drugiej strony... biorąc za przykład pomiary DrKubus... chyba nie ma się co bać ;)

Kasieńka i Piotr
24-09-2014, 18:39
Tutaj chyba kazdy ma podlodówke w całym domu (poza garazami)

Ja mam podłogówkę (1 pętlę) w garażu.

vega1
24-09-2014, 21:23
Powiem szczerze, że do wczoraj bałem się o to, że woda w betonie zostanie uwięziona i zamieni się w lód. Z tego co pamiętam beton dojrzewa 28 dni i tego się obawiam. Jeśli w grudniu zaczną się mrozy to nic się nie stanie ? Z drugiej strony... biorąc za przykład pomiary DrKubus... chyba nie ma się co bać ;)bez obaw. Nawet jeśli beton ze względu na mrozy wstrzyma reakcje wiązania, to po zejściu tych mrozów reakcje się wznawiają i beton osiąga pełną wytrzymałość.
Mówimy tu oczywiście, o betonie z domieszką zimową.

kamilb1987b
24-09-2014, 23:13
robiąc płytę pod dom i garaż mogę ją tak zrobić 281481? jak wtedy ma dokładnie wyglądać połączenie płyt? wiercić otwory w izolacji i przeciągać pręty?

karolek75
25-09-2014, 07:07
robiąc płytę pod dom i garaż mogę ją tak zrobić 281481? jak wtedy ma dokładnie wyglądać połączenie płyt? wiercić otwory w izolacji i przeciągać pręty?

Ja u siebie nie mam połączenia. 2 niezalezne plyty, ale na garazu tylko taras. Co wiecej plyte garazu mam wyzej, bo w domu bedzie izolacja pod i nad.
Garaz bedziesz ogrzewal ?

מרכבה
25-09-2014, 10:07
A wciel garaż do rzeszy i będzie spokój
IMO garaż jest zyskowny dla takiego domu jako intergalna część

karolek75
25-09-2014, 10:31
A wciel garaż do rzeszy i będzie spokój
IMO garaż jest zyskowny dla takiego domu jako intergalna część

Rozwiniesz to jakos? Co to znaczy zyskowny?

karolek75
25-09-2014, 10:39
Z innej beczki: mam płyte fundamentowa z izolacja z XPS pod i EPS w przyszlosci nad. Drenaż opaskowy + grunt pod i dookola wymieniony na przepuszczalny. Powierzchnia płyty wypada na poziomie terenu mniej wiecej: moze wyjsc lekko pod lub lekko nad. Projekt nie przewiduje hydroizolacji poziomej pod sciany nosne z silki i na moje szukanie dziury w calym czy dawac jakas po obwodzie zew. mimo wszystko, konstruktor/architekt odpowiedzial miedzy wierszami, ze "szukam dziury w całym" ;).
Jak to koledzy ktorzy juz jestescie na dalszych etapach zrealizowaliscie u siebie? Albo jak planujecie ?

kamilb1987b
25-09-2014, 17:09
Ja u siebie nie mam połączenia. 2 niezalezne plyty, ale na garazu tylko taras. Co wiecej plyte garazu mam wyzej, bo w domu bedzie izolacja pod i nad.
Garaz bedziesz ogrzewal ?

garażu nie będę ogrzewać stale tylko od czasu do czasu jak coś w garażu będzie trzeba zrobić. myślę o połączeniu aby równo osiadało ale nie wiem czy się tak da. też nad garażem będę miał tylko taras ale płyty chcę mieć na jednym poziomie.

kamilb1987b
25-09-2014, 17:10
A wciel garaż do rzeszy i będzie spokój
IMO garaż jest zyskowny dla takiego domu jako intergalna część

tworzysz jakąś nowa filozofię domów pasywnych?

karolek75
25-09-2014, 17:45
garażu nie będę ogrzewać stale tylko od czasu do czasu jak coś w garażu będzie trzeba zrobić. myślę o połączeniu aby równo osiadało ale nie wiem czy się tak da. też nad garażem będę miał tylko taras ale płyty chcę mieć na jednym poziomie.

Konstruktorem nie jestem, ale dalbym sobie paznokcie obciac ze siadac rowno nie bedzie tylko przy polaczeniu stala.
Ja plyty w garazu nie mam ocieplonej od gruntu i dzieki temu, praktyka innych pokazuje ze i tak nie spadnie ponizej zera. Jak cos trzeba bedzie zrobic wlacze farelke.

kamilb1987b
25-09-2014, 18:03
Konstruktorem nie jestem, ale dalbym sobie paznokcie obciac ze siadac rowno nie bedzie tylko przy polaczeniu stala.
Ja plyty w garazu nie mam ocieplonej od gruntu i dzieki temu, praktyka innych pokazuje ze i tak nie spadnie ponizej zera. Jak cos trzeba bedzie zrobic wlacze farelke.

też nie wiem dlatego o to pytam.

karolek75
25-09-2014, 18:18
też nie wiem dlatego o to pytam.

Kamil, wiesz co bedzie. Stal sie wygnie chybe ze naprawde poteznie to przezbroisz ale to juz bedzie niezly grzejnik i bez sensu. Ile sily przykladasz podczas giecia zbrojenia a jakie sily moga dzialac pomiedzy domem i garazem?

kamilb1987b
25-09-2014, 19:34
Kamil, wiesz co bedzie. Stal sie wygnie chybe ze naprawde poteznie to przezbroisz ale to juz bedzie niezly grzejnik i bez sensu. Ile sily przykladasz podczas giecia zbrojenia a jakie sily moga dzialac pomiedzy domem i garazem?

no tak, masz rację.

kwasniak
25-09-2014, 19:57
Kamil, wiesz co bedzie. Stal sie wygnie chybe ze naprawde poteznie to przezbroisz ale to juz bedzie niezly grzejnik i bez sensu. Ile sily przykladasz podczas giecia zbrojenia a jakie sily moga dzialac pomiedzy domem i garazem?

Co ty porównujesz gięcie samej stali a stali w warstwie betonu b30 grubości ok 20 cm :-o. A siły działające to konstruktor policzy no chyba że płyta bez projektu.

kamilb1987b
25-09-2014, 20:04
Co ty porównujesz gięcie samej stali a stali w warstwie betonu b30 grubości ok 20 cm :-o. A siły działające to konstruktor policzy no chyba że płyta bez projektu.

a można zrobić płytę bez projektu?

kwasniak
25-09-2014, 20:23
a można zrobić płytę bez projektu?

Takich tu widziałem :)

kamilb1987b
25-09-2014, 20:33
Takich tu widziałem :)

i kierbud się pod tym podpisał?

karolek75
25-09-2014, 21:53
Co ty porównujesz gięcie samej stali a stali w warstwie betonu b30 grubości ok 20 cm :-o. A siły działające to konstruktor policzy no chyba że płyta bez projektu.
Wg rysunku Kamila łączenie płyt to sama stal przez, na oko, 20 cm izolacji.

kamilb1987b
26-09-2014, 09:56
Wg rysunku Kamila łączenie płyt to sama stal przez, na oko, 20 cm izolacji.

Nawet przez 30cm izolacji

karolek75
26-09-2014, 10:14
Nawet przez 30cm izolacji

Przy tym samym zbrojeniu, im grubsza warstwa izolacji pomiedzy plytami, tym sily wieksze.

ps.
widziales "Iphone 6 i Iphone 6 Plus bending test"? ;)

MiśYogi
26-09-2014, 10:29
A jak się zachowuje taka płyta? Pytam z ciekawości, bo nie mam w tym doświadczenia. Robię, zostawiam, nie ma reklamacji, więc nawet nie widzę tego.
Przy zwykłych fundamentach łączy się to prętami choćby wiercąc otwory i wklejając klejem do kamienia, belka w belkę - starego i nowego budynku, potem w tym miejscu jest solidny fundament i problemów nigdy nie było. Ale to były zawsze głębokie fundamenty.

karolek75
26-09-2014, 10:42
A jak się zachowuje taka płyta? Pytam z ciekawości, bo nie mam w tym doświadczenia. Robię, zostawiam, nie ma reklamacji, więc nawet nie widzę tego.
Przy zwykłych fundamentach łączy się to prętami choćby wiercąc otwory i wklejając klejem do kamienia, belka w belkę - starego i nowego budynku, potem w tym miejscu jest solidny fundament i problemów nigdy nie było. Ale to były zawsze głębokie fundamenty.

"w to miejsce solidny fundament" - czyli zalewasz betonem. U kamila tylko izolacja.
A zachowanie plyty - o szczegoly do konstruktora. Wiele bedzie zalezec od grunu pod nimi.

kamilb1987b
26-09-2014, 17:10
tak mniej więcej będzie wyglądać domek i garaż na płytach 281734 i myślałem że można prętami połączyć płyty ale skoro tak nie da rady to trudno.

plusfoto
26-09-2014, 17:30
kamil przecież to co tu zapodałeś to praktycznie dwie osobne konstrukcje. Dom swoją drogą a garaż swoją.

imrahil
26-09-2014, 18:00
tak mniej więcej będzie wyglądać domek i garaż na płytach 281734 i myślałem że można prętami połączyć płyty ale skoro tak nie da rady to trudno.

po co chcesz to łączyć? u mnie nie zostało połączone i stoi ;). gdybyś miał wspólny dach to co innego. tutaj może osiąść nierówno i w narożnikach między domem i garażem mogą ponoć pojawić się szczeliny. u mnie będą zamaskowane drewnianą elewacją na garażu. od maja mam ocieplenie na domu i do tej pory nie widać, żeby występowały jakieś ruchy

grzeniu666
26-09-2014, 18:17
Ścianęz dachem garażu połączyć (przeciwwodnie) jakoś mikro-elastycznie, przejście z garażu do domu (drzwi) podobnie, można jak w pociągu między wagonami :D

Mnie jakoś kompletnie nie przekonuje takie "odizolowanie" betonu, z zachowaniem ciągłości prętów stalowych między. Na mój gust to tymi stalowymi "autostradami" sobie energia bez żadnych korków przejedzie jak chce.

budowlany_laik
26-09-2014, 19:50
kamilb1987b, a po co Ci izolacja pod płytą garażu? Ja nie mam, płyta garażu jest wylana na suchym betonie, a pod nim zagęszczona pospółka. Dzięki temu bez ogrzewania mam w garażu zimą ciepło, a latem zimno. W największe mrozy temperatura nie spada tam poniżej zera.

kamilb1987b
27-09-2014, 09:23
kamil przecież to co tu zapodałeś to praktycznie dwie osobne konstrukcje. Dom swoją drogą a garaż swoją.

wiem że dwie konstrukcje bo tak się robi w domach pasywnych. zastanawiam się tylko czy można połączyć dwie płyty aby równo osiadało i nie było pęknięć między ścianą domu a garażu. ale jak się nie da to trudno. będę liczyć na to że po roku od budowy gdy przyjdzie czas na elewację zewnętrzną to co ma osiąść to osiądzie.

kamilb1987b
27-09-2014, 09:27
kamilb1987b, a po co Ci izolacja pod płytą garażu? Ja nie mam, płyta garażu jest wylana na suchym betonie, a pod nim zagęszczona pospółka. Dzięki temu bez ogrzewania mam w garażu zimą ciepło, a latem zimno. W największe mrozy temperatura nie spada tam poniżej zera.

bo liczę na to żeby w garażu mimo nieogrzewania temperatura nie spadła poniżej 10st no chyba że i tak spadnie to nie będę robić tej izolacji. z zewnątrz będę dawać jakieś 10cm białego styro na ściany garażu wiec temu myślałem o izolacji jeszcze pod płytą aby była "cieplejsza". ale czy będzie czy nie to nie ma znaczenia.

karolek75
27-09-2014, 09:36
bo liczę na to żeby w garażu mimo nieogrzewania temperatura nie spadła poniżej 10st no chyba że i tak spadnie to nie będę robić tej izolacji. z zewnątrz będę dawać jakieś 10cm białego styro na ściany garażu wiec temu myślałem o izolacji jeszcze pod płytą aby była "cieplejsza". ale czy będzie czy nie to nie ma znaczenia.

bez ogrzewania garazu z izolacja pod plyta, bedzie w nim zimniej przy duzych mrozach. Chyba ze zrealizujesz te polaczenia zbrojenia plyt.

geedymin
27-09-2014, 09:53
Wg tego co piszesz suchy beton wystarczy pod garazem? U mnie garaz nie bedzie ogrzewany i zamierzam zrobic na calosci plyte z 20 cm XPS.
Jest to dobre rozwiazanie?

kamilb1987b, a po co Ci izolacja pod płytą garażu? Ja nie mam, płyta garażu jest wylana na suchym betonie, a pod nim zagęszczona pospółka. Dzięki temu bez ogrzewania mam w garażu zimą ciepło, a latem zimno. W największe mrozy temperatura nie spada tam poniżej zera.

karolek75
27-09-2014, 10:15
Wg tego co piszesz suchy beton wystarczy pod garazem? U mnie garaz nie bedzie ogrzewany i zamierzam zrobic na calosci plyte z 20 cm XPS.
Jest to dobre rozwiazanie?
Co to jest suchy beton ? Chodzi o ""chudziaka"? czyli chudy beton ?

מרכבה
27-09-2014, 17:08
Garaż ma być wcielony do rzeszy na jednej płycie fu ...po co kombinować później z innym fundamentem.
To jakiś dogmat standardu pasywnego ... że teutony w rzeszy obmyśliły iż nada garaż wyjąć z pod ciepłej czapki.
Zresztą nie to jedyne ... piwnicę też ...

karolek75
27-09-2014, 17:16
Ktos cos do mojego pytania w tym poscie?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=6618442&viewfull=1#post6618442

vega1
27-09-2014, 17:51
Z innej beczki: mam płyte fundamentowa z izolacja z XPS pod i EPS w przyszlosci nad. Drenaż opaskowy + grunt pod i dookola wymieniony na przepuszczalny. Powierzchnia płyty wypada na poziomie terenu mniej wiecej: moze wyjsc lekko pod lub lekko nad. Projekt nie przewiduje hydroizolacji poziomej pod sciany nosne z silki i na moje szukanie dziury w calym czy dawac jakas po obwodzie zew. mimo wszystko, konstruktor/architekt odpowiedzial miedzy wierszami, ze "szukam dziury w całym" ;).
Jak to koledzy ktorzy juz jestescie na dalszych etapach zrealizowaliscie u siebie? Albo jak planujecie ?
nie dawaj.

kamilb1987b
27-09-2014, 19:32
Garaż ma być wcielony do rzeszy na jednej płycie fu ...po co kombinować później z innym fundamentem.
To jakiś dogmat standardu pasywnego ... że teutony w rzeszy obmyśliły iż nada garaż wyjąć z pod ciepłej czapki.
Zresztą nie to jedyne ... piwnicę też ...

dając 30cm izolacji z XPSa pod płytą to jest koszt dość duży i chcesz aby tą izolację ciągnąć też pod garaż? bo jak ma być wcielony do rzeszy to musi być pod nim taka sama izolacja. jak sobie to wyobrażasz?

מרכבה
27-09-2014, 19:50
Miałeś dość dobrze uknuty projekt ze zróżnicowaną izolacją XPS/ESP ... nagle Cię jakiś czort opętał i jednakowa płyty plus wszędzie XPS'... to tak nie będzie dobrze ... Czemu garaż trzeba wcielić do rzeszy ... ? ponieważ jest bardzo dobrym polem zrzutu powietrze zużytego ... i jeszcze tam parkujesz auto
i warto to wykorzystać ...

Kasza w spraju
27-09-2014, 19:52
IMO garaż jest zyskowny dla takiego domu jako intergalna część
Pod względem przestrzeni na pewno.
Pod względem izolacji... nie byłbym tego taki pewien - garaż nie jest przestrzenią typowo użytkową (mieszkalną) więc nie ma sensu ogrzewać go jak pozostałe części domu. W rezultacie mamy transfer ciepła do garażu - czytaj: straty.
Po drugie garaż trzeba otworzyć przynajmniej dwa razy dziennie lub 4x przy dwóch autach, co w zimie jest zbędną strata ciepła, przy czym "bramy do domów pasywnych" to dla mnie marketingowy bełkot, gdyż nie da się uniknąć mostków termicznych na styku brama-ściana.
Także dom z garażem a dom pasywny to raczej przeciwstawne pojęcia.

מרכבה
27-09-2014, 20:09
Oj tam .. bo na bramę bierze się drewno i próg otacza izolację ... jedne rok auto już najeżdża na próg przez izolację ... w jednym miejscu tynk tylko się wykruszył .. trzeba uzupełnić ... Otwieranie bramy to pikuś.

kamilb1987b
28-09-2014, 08:16
Miałeś dość dobrze uknuty projekt ze zróżnicowaną izolacją XPS/ESP ... nagle Cię jakiś czort opętał i jednakowa płyty plus wszędzie XPS'... to tak nie będzie dobrze ... Czemu garaż trzeba wcielić do rzeszy ... ? ponieważ jest bardzo dobrym polem zrzutu powietrze zużytego ... i jeszcze tam parkujesz auto
i warto to wykorzystać ...

ale ja mam zamiar próbować z kombinacją XPS/EPS pod płytą ale nie widzę sensu wcielania garażu do rzeszy. to jest bezsensu i tylko mostki cieplne od tego się tworzą. cóż tak ostatnio tworzysz nowe zasady domów pasywnych?

מרכבה
28-09-2014, 09:13
ostatnio tworzysz nowe zasady domów pasywnych? nie zasada a standard pasywny ... cóż to tylko liczby ... ani konkretna technologia tylko liczby i jeszcze raz liczby w których trzeba się zmieścić. A że ludzie sobie dopowiedzieli co chcieli i jak chcieli to teraz mamy różne dogmaty odnośnie tego standardu. No u pewnej pani na stronie znalazłem informację iż prze 10% w roku temp może przekroczyć 25 st .. lecz nie dłużej ... czyli akurat jak by zliczyć ... smaż się w swoim domu. 25 st to już jest masakra.

Kasza w spraju
28-09-2014, 09:44
Czemu garaż trzeba wcielić do rzeszy ... ? ponieważ jest bardzo dobrym polem zrzutu powietrze zużytego ... i jeszcze tam parkujesz auto
i warto to wykorzystać ...
Możesz pokazać jakiś projekt domu pasywnego który ma wbudowany garaż do struktury domu?
Jeszcze takiego nie widziałem.

Nie jestem pewien czy sama idea zrzutu zużytego powietrza do garażu jest słuszna.
Jak to ma niby działać? Chyba że nie masz rekuperacji... ale wtedy to nie jest dom pasywny.

מרכבה
28-09-2014, 10:10
Rekuperacja kolejny dogmat ... jak coś może działać ... co niby ma 90% i więcej sprawności ... tylko że trzeba przeliczyć bilans mocy
i będzie dobrze w tedy ... jak braknie tylko 50% w tym bilansie.

Projekt ? to chyba tylko z pod mej łapy ... jako projektanci nadziani są dogmatami i nie porwą się na wcielenie do rzeszy garażu.
Przy izolacji, która ma 30 i więcej cm to w garażu ciężko aby temp spadła niżej ileś tam... czyli polepsza się bufor

Trzeba mieć świadomość, że przy 0 st potrzeba mocy niechby wynosiła 5 wat...

U mnie garaż będzie w piwnicy jeszcze bardziej daleko od dogmatów "standardu pasywnego"

Kasza w spraju
28-09-2014, 11:52
Projekt ? to chyba tylko z pod mej łapy ... jako projektanci nadziani są dogmatami i nie porwą się na wcielenie do rzeszy garażu.
Przy izolacji, która ma 30 i więcej cm to w garażu ciężko aby temp spadła niżej ileś tam... czyli polepsza się bufor
U mnie garaż będzie w piwnicy jeszcze bardziej daleko od dogmatów "standardu pasywnego"
Piwnica? A jaki masz grunt?

kamilb1987b
28-09-2014, 15:37
nowe ciekawe teorie tylko zwróć uwagę że wcielając garaż do rzeszy to trzeba go tak samo ocieplić jak dom i stosować specjalną bramę garażową niby pasywną a to wszystko to są koszty nieopłacalne. nie opłaca się izolować garaż i to jest bezsensu ale bogatemu nikt nie zabroni. zrobisz jak uważasz.

Hanss
28-09-2014, 15:52
Dom na płycie: 24cm XPS, 25cm żelbetu, pomiędzy czarna folia budowlana 0,5...nierówności na gotowej płycie +-1cm... czy mogę te nierówności wyrównać wysypując perlit?
Jak powinny wyglądać prawidłowe warstwy posadzki na płycie fundamentowej? Napewno na będzie jeszcze 10cm styro, wylewka 8-10cm, ogrzewanie akumulacyjne kablami... Proszę o podpowiedzi.

chemical
28-09-2014, 17:11
Proszę o poradę nt. głębokości pospółki dla mojej płyty. Czy jest potrzebne aż 0,7m ?!
Po badaniach geologicznych wyszło, że mam 0,3-0,35m warswty humusu, a dalej jednolity piasek, poziom wód gruntowych poniżej 2m.
Górny poziom płyty będzie 0,3m powyżej poziomu gruntu, więc wg projektu musiałbym zrobić wykop na 0,8m na powierzchni ok. 195m2 co będzie wiązało się ze znacznie większymi kosztami niż zakładałem.
Rozumiem, że jakby grunty były kiepskie to było by to normalne, ale tu chyba projektant trochę przesadził ?

W projektach, które oglądałem spotykałem się z grubościami pospółki 0,3 do max. 0,5m.

281935

fotohobby
28-09-2014, 17:44
Wystarczy tyle, aby po usunieciu humusu uzyskać wymagany poziom podbudowy pod płytą.

plusfoto
28-09-2014, 19:35
Napewno na będzie jeszcze 10cm styro, wylewka 8-10cm, ogrzewanie akumulacyjne kablami...

????

Hanss
28-09-2014, 20:22
????
Tłumaczę, chcę ogrzewać dom kablami! Na płytę przyjdzie jeszcze 10cm grafitu 031 i wylewka betonowa o gr. 8-10cm, a w niej kable DEVI...
Chyba o to chodziło 8)

fotohobby
28-09-2014, 20:36
Ale to słaba akumulacja. Lepsza zapewnia płyta, nie wylewka

Hanss
28-09-2014, 21:28
Zgadza się, że płyta lepsza... ale te max.10cm wylewki powinno spokojnie wystarczyć, aby grzać tylko w taniej taryfie. Nawet tutaj na forum był dołączony wykres jaka powinna być grubość wylewki przy ogrzewaniu akumulacyjnym. Zdecydowałem się na wylewkę ponieważ w warstwie styropianu zrobię instalację wodną i doprowadzenie powietrza do kominka, no i zawsze cieplej....zresztą SAM T.B. pisze, że od gruntu musi być min. 30cm:yes:

kamilb1987b
29-09-2014, 07:51
TB pisal nawet o 40cm w podlodze to musisz zrobic poprawke.

Hanss
29-09-2014, 09:23
Mogą te warstwy wyglądać tak, od dołu:
- zagęszczony piasek
- XPS
-czarna folia budowlana 0,5mm
-żelbet
-na nierówności perlit max.1-2cm
-folia izolacja przeciwwilgociowa ( czy jest w ogóle potrzeba :confused: ), a może od razu na płytę ułożyć i wywinąć do góry o wysokość styro i wylewki
-styropian
-folia aluminiowa
-wylewka

jaxon12
29-09-2014, 10:56
A może warto użyć matę bentonitową. Jakoś w postach ten temat jest pomijany. Ja wiem, że w większości używany jest przy dużych budowach i w trudnych warunkach, ale można spotkać tez do uzytku w domu. Zerknijcie tutaj:
http://blog.technologie-budowlane.com/mata-bentonitowa/

Kasieńka i Piotr
30-09-2014, 17:23
A może warto użyć matę bentonitową. Jakoś w postach ten temat jest pomijany. Ja wiem, że w większości używany jest przy dużych budowach i w trudnych warunkach, ale można spotkać tez do uzytku w domu. Zerknijcie tutaj:
http://blog.technologie-budowlane.com/mata-bentonitowa/

Do kitu jest ta mata, szczególnie ta tutaj reklamowana. Prowadzisz bloga, to zostań tam, nie właź z kopytami na fm.

vega1
30-09-2014, 19:37
A może warto użyć matę bentonitową. Jakoś w postach ten temat jest pomijany. Ja wiem, że w większości używany jest przy dużych budowach i w trudnych warunkach, ale można spotkać tez do uzytku w domu. Zerknijcie tutaj:
cóż za subtelność :D :D:offtopic:

מרכבה
30-09-2014, 19:38
ale można spotkać tez do uzytku w domu no można .. żwirek dla kota :bash:
Nie wiem co ma betonit do płyty fu...

tmann*
30-09-2014, 19:52
cóż za subtelność :D :D:offtopic:

Vega, czy tu nie przypadkiem wyczuwam taka malutka odrobinke ironii??? :D:D:D

vega1
01-10-2014, 00:32
ależ skąd :D
;)

kamilb1987b
01-10-2014, 21:00
znalazłem stronkę do płyty o której pisałem kiedyś. http://www.schwedenplatte.de/tech/index.pl.html mogłaby być taka płyta u mnie ?
282492

yendrek3
01-10-2014, 21:33
znalazłem stronkę do płyty o której pisałem kiedyś. http://www.schwedenplatte.de/tech/index.pl.html mogłaby być taka płyta u mnie ?
282492

jasne że może być jesli na biednego nie trafiło. ńajtańsze to takie rozwiazanie nie będzie

מרכבה
01-10-2014, 21:48
http://www.schwedenplatte.de/tech/Regelschnitt-Aussen-normal.de.pdf :lol2: niech sobie nie żartują .. żelbet z boku płyty ledwo izolacją skalany...
to nie może dobrze działać ...

282501 porównaj fundament Nydara z tym ...
282502 przez taki "szwedzki" wynalazek 2x blisko ciepła ucieka w świat .. zobacz wartości Heat flow ... a to jest i tak dobrze bo jest szkielet ... przy murze będzie tylko gorzej.

kamilb1987b
01-10-2014, 22:12
http://www.schwedenplatte.de/tech/Regelschnitt-Aussen-normal.de.pdf :lol2: niech sobie nie żartują .. żelbet z boku płyty ledwo izolacją skalany...
to nie może dobrze działać ...

282501 porównaj fundament Nydara z tym ...
282502 przez taki "szwedzki" wynalazek 2x blisko ciepła ucieka w świat .. zobacz wartości Heat flow ... a to jest i tak dobrze bo jest szkielet ... przy murze będzie tylko gorzej.

ja jakbym dał to tak 282504 wtedy zbrojenie byłoby z siatką w górnej części. oni maja śmieszne ocieplenie boczne płyty, jakieś dziwne ale zrobiłbym to inaczej czyli tak jak na obrazku.

kamilb1987b
01-10-2014, 22:13
jasne że może być jesli na biednego nie trafiło. ńajtańsze to takie rozwiazanie nie będzie

czemu najtańsze nie będzie?

מרכבה
02-10-2014, 09:53
Kamil Twój detal jest lepszy niż to co można było obaczyć na tych pdf'ach. Pod szkielet 10cm płyta w przęśle od bidy będzie.
Zważ że środkowa rzesza ma jak by mniejsze obciążenie śniegiem ... bo reakcja z słupa dachowego może lekko wynieść z 100 kN plus masa płyty itp ...
ale to konstruktor winien obliczyć ...

kamilb1987b
02-10-2014, 16:52
wiecie może czy wysiewka nadaje się do wymiany gruntu pod płytę?

מרכבה
02-10-2014, 17:47
A czemu chcesz coś pod płytą wymieniać ?

kamilb1987b
02-10-2014, 17:49
A czemu chcesz coś pod płytą wymieniać ?

przynajmniej na te pół metra trzeba wymienić grunt. jak zdjąłem łopatą jakieś 30cm humusu to do 1m głębokości miałem glinę. głębiej nie kopałem.

מרכבה
02-10-2014, 19:08
A no jak masz 30cm humusu to wypada. glina jeśli jest .... zwięzła i z trudem się łopatę wbija to .. można ją tylko pogłaskać zagęszczarką ..

plusfoto
02-10-2014, 20:17
Nie uplastyczni się?

kamilb1987b
02-10-2014, 20:17
A no jak masz 30cm humusu to wypada. glina jeśli jest .... zwięzła i z trudem się łopatę wbija to .. można ją tylko pogłaskać zagęszczarką ..

łopato dobrze się wbijała w glinę ale trochę siły trzeba było włożyć w kopanie i nogą sobie pomóc:)

מרכבה
02-10-2014, 21:59
Geologiem nie jestem, gruntu nie widziałem, ale jeśli będzie suchy to wystarczy ...

kamilb1987b
02-10-2014, 22:33
Geologiem nie jestem, gruntu nie widziałem, ale jeśli będzie suchy to wystarczy ...

nie wiem. wiem że następnego dnia na dnie było lustro wody

מרכבה
03-10-2014, 08:31
a to już źle ...i jak kolega Plusfoto pisał może się uplastycznić ...

kamilb1987b
03-10-2014, 15:31
a to już źle ...i jak kolega Plusfoto pisał może się uplastycznić ...

czyli może się zdarzyć że będę musiał jeszcze głębiej wymienić grunt? jak myślisz na jaką głębokość? wysiewka nada się do zasypu? stary dom ma fundament kamienny na głębokości 80cm-100cm i dom nie ma ławy bo wtedy nie robili i dom stoi do dziś i nie jest zapadnięty czy coś takiego.

מרכבה
03-10-2014, 16:34
No czyli sobie sam odpowiedziałeś ... nie ma ławy a stoi... humus zbierzesz i jedziesz z warstwą pod płytę ...
warto zrobić te parę cm podkładu ...

kamilb1987b
03-10-2014, 19:41
jeden gościu co ma kruszywa mówił że ma wysiewkę po 15zł za 1m3 czyli wymiana gruntu nie będzie droga ale zrobi się badania i konstruktor od płyty zdecyduje.

Hanss
05-10-2014, 15:15
Jak powinna wyglądać prawidłowa hydroizolacja pionowa i pozioma płyty fundamentowej?

perm
05-10-2014, 16:11
Jak powinna wyglądać prawidłowa hydroizolacja pionowa i pozioma płyty fundamentowej?Kruszywo nie podciągające wody plus skuteczne odwodnienie. Nic więcej nie jest potrzebne.

MaaarO
22-10-2014, 20:34
Witajcie,jako że temat o płycie fundamentowej to podepne sie pod ten watek, moze dowiem sie wiecej na temat plyty i rozwieje to pewne watpliwosci.A chodzi o to że,mam dosc duze nachylenie terenu ( na 10metrach spadek 70 cm) ,woda znajdujen sie juz na 0,5 metrze,pod humusem(okolo 20cm) glina.Zastanawiam sie czy po zdjeciu humusu i utwardzeniu okolo 70cm tłucznia mozna by wykonac płytę fundamentową,tylko pytanie czy mozna zrezygnowac ze styropianu pod plyta ,bo przeciez i tak bedzie wylewka i wtedy moge zastosowac styropian.Czy tak mozna czy to bez sensu?

Hanss
23-10-2014, 23:15
Mam już SSO z dachem....na płycie fundamentowej. Czy muszę przed zimą zrobić opaskę "antywysadzeniową" - czy może odłożyć to na następny rok?

sebcioc55
24-10-2014, 08:52
Ja tez niedlugo bede mial taki stan i opaske bede robil. To byl blad ze nie zrobilem odrazu, teraz wiecej zachodu z odkopywaniem.

hajnel
24-10-2014, 14:05
A z czego planujecie opaski? XPS, Hydro czy EPS? I jakie grube?

Barth3z
24-10-2014, 19:34
Witajcie,jako że temat o płycie fundamentowej to podepne sie pod ten watek, moze dowiem sie wiecej na temat plyty i rozwieje to pewne watpliwosci.A chodzi o to że,mam dosc duze nachylenie terenu ( na 10metrach spadek 70 cm) ,woda znajdujen sie juz na 0,5 metrze,pod humusem(okolo 20cm) glina.Zastanawiam sie czy po zdjeciu humusu i utwardzeniu okolo 70cm tłucznia mozna by wykonac płytę fundamentową,tylko pytanie czy mozna zrezygnowac ze styropianu pod plyta ,bo przeciez i tak bedzie wylewka i wtedy moge zastosowac styropian.Czy tak mozna czy to bez sensu?

Bez sensu.


Mam już SSO z dachem....na płycie fundamentowej. Czy muszę przed zimą zrobić opaskę "antywysadzeniową" - czy może odłożyć to na następny rok?

Rób teraz.

Hanss
24-10-2014, 21:36
A z czego planujecie opaski? XPS, Hydro czy EPS? I jakie grube?

Ja będę robił z XPS 12cm - pod płytą mam 2x12cm.

kwasniak
24-10-2014, 23:32
A z czego planujecie opaski? XPS, Hydro czy EPS? I jakie grube?

spokojnie eps hydro wystarczy

מרכבה
25-10-2014, 00:17
spokojnie eps hydro wystarczy 100 kpa .. spokojniuśko prędzej myszaki mogą być chętne na granulat do gniazda.

sebcioc55
31-10-2014, 08:15
Pytanie: jak wykanczaliscie "podziemna" czesc styro po bokach płyty? Siatka i klej? Czy po prostu zasypywaliscie?

karolek75
01-11-2014, 06:50
Ja mam siatke i klej + kubelkowa. Vega kiedys pisal, ze ktos robil tanimi kafelkami.

vega1
02-11-2014, 09:54
owszem - zrobiłem tak u siebie. Kupiłem 100m2 płytek odpadowych po 3zł za m2 (o ile dobrze pamiętam), i obłożyłem boki. W tym wątku jest gdzieś zdjęcie nawet.
Dziś nie wiem czy bym tak zrobił. Choć trzeba przyznać, że małym kosztem obłożyłem całość. I na to dałem jeszcze folię kubełkową.

karolek75
02-11-2014, 10:14
owszem - zrobiłem tak u siebie. Kupiłem 100m2 płytek odpadowych po 3zł za m2 (o ile dobrze pamiętam), i obłożyłem boki. W tym wątku jest gdzieś zdjęcie nawet.
Dziś nie wiem czy bym tak zrobił. Choć trzeba przyznać, że małym kosztem obłożyłem całość. I na to dałem jeszcze folię kubełkową.

Jesli zrobiles sam to koszt maly. Ja musialbym jeszcze za robote wybulic :)

vega1
02-11-2014, 23:39
zaszło mi może z 2 godziny... banał.

karolek75
03-11-2014, 09:38
Mi 2 h to by zeszlo na omawianiu z wykonawca co i jak. Potem kolejne 2 na sprawdzanie.

sebcioc55
04-11-2014, 17:59
Dziś nie wiem czy bym tak zrobił. Choć trzeba przyznać, że małym kosztem obłożyłem całość. I na to dałem jeszcze folię kubełkową.

W takim razie jak to bys zrobil dzisiaj?

vega1
04-11-2014, 19:25
a jednak bym zrobił. Dziś wokół domu odkryłem kanał o szerokości 5 - 6 cm i długości z 20 metrów wzdłuż dwóch ścian - tuż przy styropianie.
Sam nie wiem jakie zwierzę to wykonało, ale z pewnością chciało przezimować blisko mojego domu. Nie wiem czy chciało wejść w styro, ale przynajmniej wiem że mu się ni uda.
Biorąc pod uwagę małe koszty i czas wykonania - warto to jednak wykonać. Tak dla spokojnego snu :)

MiśYogi
04-11-2014, 20:35
vega1, ubiegłeś mnie! :-) Miałem napisać, że zabezpieczyłeś się tanim kosztem przed gryzoniami, a sam to napisałeś. :-)

yendrek3
04-11-2014, 20:54
a jednak bym zrobił. Dziś wokół domu odkryłem kanał o szerokości 5 - 6 cm i długości z 20 metrów wzdłuż dwóch ścian - tuż przy styropianie.
Sam nie wiem jakie zwierzę to wykonało, ale z pewnością chciało przezimować blisko mojego domu. Nie wiem czy chciało wejść w styro, ale przynajmniej wiem że mu się ni uda.
Biorąc pod uwagę małe koszty i czas wykonania - warto to jednak wykonać. Tak dla spokojnego snu :)

z reguły to krety robią takie korytarze, ostatnio znalazłem taki sam korytarz

vega1
04-11-2014, 21:21
być może to był kret. Tyle tylko, że ten korytarz nie był głęboko. Max 10cm pod powierzchnią ziemi. Nie wiem, trzeba by jakiegoś biologa :)

sebcioc55
05-11-2014, 18:43
z reguły to krety robią takie korytarze, ostatnio znalazłem taki sam korytarz

u mnie kret dochodzi do wymienionego gruntu. Mam kilka kopców na granicy grunt rodzimy/podbudowa płyty. Jakoś nie przypadła mu do gustu zagęszczona podbudowa ;) A za tymi płytkami się rozejrzę, tylko nie wiem gdzie szukać takich "okazji". BTW takie płytkie korytarze robią też myszy/szczury więc to może być wszystko, ważne by nie właziło pod styro ani w niego ;)

StolarzS
15-11-2014, 22:41
Gryzonie nie lubią ryć w żwirze/pospółce, bo się osypuje, więc jak płyta leży na podbudowie i po obwodzie ok 1m jest to samo, to gryzonie omijają dom. Po bokach wystarczy zaciągnąć siatką i klejem, wszystko x 2 i spokój.

darekdl
18-11-2014, 21:54
Mam pytanie z innej bajki

Ze względów finansowych oraz braku większej ilości czasu budowę będę prowadził etapami, czyli jeden rok (jeden urlop) płyta, drugi mury i dach


Czy są jakieś przeciwwskazania aby taka wykonana płyta na XPS sobie stała 1 rok i czekała na następne etapy budowy?

Jak ją prawidłowo zabezpieczyć np przed opadami wnikającymi między izolację boczną a beton, przed mrozem?

Miałem pomysł przykrycia całej folią i obsypania na około - jakieś porady/pomysły? Dzięki :)

DrKubus
18-11-2014, 22:02
Mam pytanie z innej bajki

Ze względów finansowych oraz braku większej ilości czasu budowę będę prowadził etapami, czyli jeden rok (jeden urlop) płyta, drugi mury i dach


Czy są jakieś przeciwwskazania aby taka wykonana płyta na XPS sobie stała 1 rok i czekała na następne etapy budowy?

Jak ją prawidłowo zabezpieczyć np przed opadami wnikającymi między izolację boczną a beton, przed mrozem?

Miałem pomysł przykrycia całej folią i obsypania na około - jakieś porady/pomysły? Dzięki :)
Robię dokładnie tak jak piszesz, nie ma żadnych przeciwwskazań do takich prac.

Płyta już leży, przykryta czarną folią :)

tmann*
21-11-2014, 16:16
Witam serdecznie, widze ze forum ostatnio duzo mniej aktywny. Nie było mnie przez dluzszego czasu, ponieważ nawal roboty, remont we wlasnym domu oraz urodzila się coreczka, wiec,tryb zyca trochę się zmienil :) Staram się jednak znowu trochę bardziej regularnie tu zagladac.

Widze ze od czasu do czasu wracają te same tematy.
Gryzonie nie sa problemem, jeśli wokół plyty jest pasek zagęszczonego piasku z dwóch powodow: Tam nie ma robal itd., wiec, dla gryzonow nie ma co jesc i w tym nie ma powodu aby się tam pchac, a po drugie, jak ktoś już pisal, nie lubia kopac w piasku, omijają to. Mieszkam przy lesie, wszystkie możliwe zwierzęta tu buszują, ale w piasku wokół domu ich nie ma.

pozdrawiam :)

Przezimowanie plyty: Nie ma z tym problemu, zalecamy jednak zawsze przykrycie sloma i folia, wtedy na pewno jest bezpieczne.

shield22
24-11-2014, 17:58
Witam , w projekcie mam płytę o przekroju:
-warstwa podsypki
- styropian XPS 15cm
-płyta żelbetowa 20cm
-warstwa styropianu 15cm EPS
-wylewka
-panel/płytki

co sądzicie o takich warstwach, poproszę o komentarze

tmann*
24-11-2014, 18:16
cos...jestem w szoku. Wyglada na to ze "moderowali" ostatnie pare posty, przypuszczam ze względu na to, ze nie było to do końca na temat plyt fundamentowych. Troche chyba przesadzaja. Nikt się nie klocil. nikt nie został obrażony, wręcz przeciwnie, wiec, trochę więcej luzu poproszę :)...

A na to:

Witam , w projekcie mam płytę o przekroju:
-warstwa podsypki
- styropian XPS 15cm
-płyta żelbetowa 20cm
-warstwa styropianu 15cm EPS
-wylewka
-panel/płytki

co sądzicie o takich warstwach, poproszę o komentarze

brakuje mi tu folia pod betonem, a poza tym wygląda ok. Nie znam oczywiście całego projektu, wiec, czy plyta dobrze obliczona, tego już nie wiem. Również nie ma informacje na temat grunt. Również bym zrobil warstwę paroszczelna pod wylewka.

DrKubus
24-11-2014, 20:43
Witam , w projekcie mam płytę o przekroju:
-warstwa podsypki
- styropian XPS 15cm
-płyta żelbetowa 20cm
-warstwa styropianu 15cm EPS
-wylewka
-panel/płytki

co sądzicie o takich warstwach, poproszę o komentarze

Mam dokładnie takie same, również bez folii między XPSem a betonem (podobno zbędna), ale pod wylewką będzie folia.

marcelix
25-11-2014, 00:29
Witam,

Z czystej ciekawości zamierzam umieścić kilka czujników temperatury pod płytą. Jeden punkt pod końcem opaski, na początku opaski-krawędzi płyty, 1 metr od krawędzi płyty i na środku. Podobnie w płycie. Czysto dla eksperymentu mogę wrzucić jeszcze kilka, jak by ktoś miał jakąś ideę to mogę sprawdzić.

מרכבה
25-11-2014, 00:52
Jeśli już chcesz robić, to zrób kilka na różnych głębokościach w jednej linij tak aby tworzyły pionową siatkę.

marcelix
25-11-2014, 01:06
Bardziej interesowała interesowało mnie pod samą płytą, ale koszt nie duży można zrobić :) no chyba że zagęszczona siatka

tmann*
26-11-2014, 16:17
Bardziej interesowała interesowało mnie pod samą płytą, ale koszt nie duży można zrobić :) no chyba że zagęszczona siatka

z takimy czujnikami to fajna zabawa, ale jest już pare domow tak zrobione. Trzeba to zrobić w roznych miejscach, np. na krawędzi, w srodku plyty, w gruncie w powietrze na zewnątrz jako miarka referencyjna, i to wszystko na roznych glebokosciach.
Najwiekszym problemem jest oprogramowanie do tego, już się dowiedzialiśmy, ze tam moga byc kłopoty.

bob_budownik
26-11-2014, 18:42
A ja mam fundamentalne:cool: pytanie do speców i wykonawców odnośnie GGWC po płytą - wiem perpetum mobile itd ale jeśli brakuje miejsca na działce to glikolowiec do reku pod płyta raczej nie zaszkodzi a latem można uzyskać trochę chłodu z zacienionego obszaru gruntu. Czytam w różnych DB i ludzie tak robią.
I kolejne pytanie, czy wpierw zryć cała działkę zrobić ggwc do reku i od razu kolektor poziomy do PC i tylko wystawić rurki w przepustach w odpowiednich miejscach, czy dla wykonawców to jakieś utrudnienie jak 1,7m - 2m pod ziemią będzie zakopana rurka i wychodziła będzie tylko w odpowiednich miejscach czy zostawić np kwestie poziomego kolektora DZ do PC na później.

Wykonawcy PFund też to robią przy okazji czy to też problem?


Proszę o opinie bo nie daje mi to spokoju.

ps. wydaje mi się, że wykonawcy mogliby by taką usługę dołączyć do cennika usług

מרכבה
26-11-2014, 18:55
Na kolektor poziomy potrzeba trochę miejsca.. rury nie mogą sobie leżeć w spiralach, ponieważ tylko zwiększa to opór przepływu, długa rura.
Tak jak byś dreptał w miejscu. Pod domem rura nie za bardzo będzie do PC

to jakieś utrudnienie jak 1,7m - 2m pod za głęboko 1,2-1,5 metra max.

bob_budownik
26-11-2014, 19:01
może niezbyt jasno napisałem, pod domem 210m2 tylko ggwc do reku, DZ do PC oczywiście poza płytą ale jak robić to wydaje mi się jedno i drugie, kopara za jednym razem wykopie, rurki się włoży i tylko przepustami wyjdzie w miejscu kotłowni

bob_budownik
26-11-2014, 19:34
interesuje mnie to dlatego, że mam wysoko wodę 1,2m a grunt to sam piach, rurowca w tej wodzie nie chcę i nie mam zbyt wiele miejsca na działce, więc dumam nad ggwc pod płytą i myslę go wykonać przed pracami związanymi z wykonaniem płyty a jeśli się zdecyduję to chciałbym też zrobić DZ. Sam chyba tego nie zrobię, muszę kogoś zorganizować dlatego tak kombinuję - liczę że wypowiedzą się tmann i vega. Wiem, że wykopanie wsadzenie rury i zakopanie to nie jest skomplikowane ale jeśli będę to robił sam to nie będę w tym czasie w pracy no i wiadomo a dodatkowo jak się tym naszarpie to będę mi się ręce trzęsły przez kilka dni a pracuję rękami pod mikroskopem i precyzja rąk niezbędna.

OT Jak kiedyś się na siłownie wybrałem to dwa dni nie dawałem rady w pracy - koszmar był. Mogę tylko biegać albo kopać nogami:p

מרכבה
26-11-2014, 19:47
Glikolowe GWC możesz zrobić, ale to wykop pod cały dom, a pierwsze zdjęcie humusu na osobną kupkę.
Później wybranie na żądaną głębokość. Teraz trochę trudniej, po 15cm warstwy piasku sypane i zagęszczanie płytą wibracyjną większą jak mniejszą.
i tak aż pod wierzch ..na to włókninę.. na to 5cm piasku i tłuczeń .. 5cm piachu to osłona włókniny przed ostrym tłuczniem.
A włóknina aby piach nie wdzierał się za mocno w tłuczeń.
http://www.empik.com/ogrzewanie-domow-z-zastosowaniem-pomp-ciepla-oszczak-wojciech,prod19600031,ksiazka-p przy samodzielnych działaniach może się przydać.


OT Jak kiedyś się na siłownie wybrałem to dwa dni nie dawałem rady w pracy - koszmar był. Mogę tylko biegać albo kopać nogami OT
to trzeba w tedy dać sobie luz na około tydzień jak boli.
To nie są bynajmniej "zakwasy" to takie fitnesowe "oddychanie ścina"

plusfoto
26-11-2014, 20:21
Jak możesz to rób DZ najpierw. Potem możesz mieć problem tak jak ja mam teraz. Też wodę mam na 1-1,2 m. Z punktu widzenia DZ idealnie ale już wykopanie rowu pod nie to kłopot. Potrzebujesz szerokości 1,2m aby rozłożyć rurki a trzeba ryć na co najmniej 3-4m bo wszystko się obrywa. U mnie na 1m woda już się sączy na 1,2 wyraźnie ją widać a przy 1,5 to zapiernicza jak ze źródła. Tak jak nie masz nic na działce to koparką ci wszystko zbierze na 1,5m, położysz rurki zasypiesz i zapomnisz. A potem będziesz się gimnastykował co by zbyt blisko domu nie kopać bo możesz naruszyć konstrukcję.

MaaarO
28-11-2014, 10:57
Czy można zostawić na zimę warstwę utwardzonego terenu pod płytę fundamentową,a w nowym roku lac beton odrazu na te utwardzenie,czy z całym etapem robót łącznie z utwardzeniem poczekać na nowy rok?

DrKubus
28-11-2014, 11:28
Czy można zostawić na zimę warstwę utwardzonego terenu pod płytę fundamentową,a w nowym roku lac beton odrazu na te utwardzenie,czy z całym etapem robót łącznie z utwardzeniem poczekać na nowy rok?

Ja bym poczekał z utwardzaniem, topniejący i marznący śnieg, może zniweczyć robotę.

darekdl
17-12-2014, 00:40
Witam

Panowie potrzebowałbym pomocy (argumentów) aby podjąć decyzję o stawianiu domu na płycie.

Zaprzyjaźniony kierownik budowy, architekt oraz geodeta ryją mi głowę, że nie warto za nią dopłacać :(


Płyta o wymiarach 16x10m grubość do obliczeń przyjąłem 25cm

Zrobiłem sobie kosztorys z grubsza aby określić koszty do stanu ZERO

Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł


Fundamenty - ławy 0,6x0,4m, ściany lane 0,2m, styro zew 0,2m, wew 0,1m, podbeton 0,1m, posadzka styro 0,2m, wylewka 0,07m:
- beton - 13 000
- styropian - 7 000
- piasek do zasypania - 4 000 - 6 000
- stal 5 000
Suma: 29 000 - 31 000zł


Różnica wynosi około 10 tyś zł, niby jest to dużo, ale biorąc pod uwagę TYLKO PRACĘ WŁASNĄ to fundamenty będę robił 3 miesiące a płytę 1 miesiąc.
Dodatkowo grunt nie sprzyja długiej pracy, ponieważ woda gruntowa w grudniu była na 1,3m a długo nie było opadów, czyli wykopy mogą być zalane.


Czy moje obliczenia są choćby trochę realne czy wyjdzie więcej jeżeli chodzi o płytę?

DrKubus
17-12-2014, 09:14
Bez projektu płyty to jest trochę gdybanie, ja za stal na mocno przezbrojoną płytę zapłaciłem 5,5 tys / 100m2 płyty pod dom, ale za zbrojenie 68 m2 płyty garażowej wyszło mi 1000 zł. Moim zdaniem, nie powinna Cię stal wynieść więcej niż 8k. Oczywiście wszystko zależy szczegółów, bo strzemiona możesz giąć i wiązać sam, albo zlecić, a to już różnica ok. 2k.

Co do wymiany gruntu, potrzebujesz ok 200m3 piachu na wymianę, 10m3 to ok 200-300 zł, więc wymiana za sam piasek to 4-6k, plus praca kop., zagęszczarki ok. 1-2k.

Beton (z podanego źródła) w zależności od klasy 10500 / 11600, plus 1k za ekipę która Ci to rozłoży/zawibruje.

Nie wiem co wymieniasz, ale jeśli masz luźny grunt do wymiany, zainwestuj w geowłókninę, żeby świeży piasek nie mieszał się z tym co masz pod spodem.

Pamiętaj, żeby przed położeniem płyty rozłożyć kanalizę i przepusty.



Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł

kwasniak
17-12-2014, 10:11
Witam

Panowie potrzebowałbym pomocy (argumentów) aby podjąć decyzję o stawianiu domu na płycie.

Zaprzyjaźniony kierownik budowy, architekt oraz geodeta ryją mi głowę, że nie warto za nią dopłacać :(


Płyta o wymiarach 16x10m grubość do obliczeń przyjąłem 25cm

Zrobiłem sobie kosztorys z grubsza aby określić koszty do stanu ZERO

Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł


Fundamenty - ławy 0,6x0,4m, ściany lane 0,2m, styro zew 0,2m, wew 0,1m, podbeton 0,1m, posadzka styro 0,2m, wylewka 0,07m:
- beton - 13 000
- styropian - 7 000
- piasek do zasypania - 4 000 - 6 000
- stal 5 000
Suma: 29 000 - 31 000zł


Różnica wynosi około 10 tyś zł, niby jest to dużo, ale biorąc pod uwagę TYLKO PRACĘ WŁASNĄ to fundamenty będę robił 3 miesiące a płytę 1 miesiąc.
Dodatkowo grunt nie sprzyja długiej pracy, ponieważ woda gruntowa w grudniu była na 1,3m a długo nie było opadów, czyli wykopy mogą być zalane.


Czy moje obliczenia są choćby trochę realne czy wyjdzie więcej jeżeli chodzi o płytę?


ja w tym roku robiłem 165m2 płyty 23cm gruba, 3,6 tony stali, 36m3 EPS 300, podbudowa 210m2 około 250ton, ogrzewanie podłogowe 1200m rurek podwieszane pod górne zbrojenie, rozprowadzanie wody użytkowej z cyrkulacją,
kanalizacja, przepusty, koparka, zagęszczarki, łata wibracyjna itp koszt 47.000 bez robocizny. Za wykonanie płyty bez podłogówki którą robiłem sam zapłaciłem 10.000. Płyta wykonana na tyle równo (różnica miejscami 0,5cm) że od razu idą płytki.


Drugi raz sam bym już robił płytę :)

מרכבה
17-12-2014, 10:45
podbudowa 210m2 około 250ton, :bash: chyba że miałeś słaby grunt.. ale wymiana tylko ze względu na "przymarzanie" to IMO dziwna sprawa. Szkoda że nie mam gruntu, czy miejsca jak u moich rodziców, zdarty humus.. grunt wyrównany .. i lecimy z 20-30cm podbudowy i izolacja + płyta ..
całość ma się opierać na opasce przeciw wysadzinowej.

kwasniak
17-12-2014, 10:52
:bash: chyba że miałeś słaby grunt.. ale wymiana tylko ze względu na "przymarzanie" to IMO dziwna sprawa. Szkoda że nie mam gruntu, czy miejsca jak u moich rodziców, zdarty humus.. grunt wyrównany .. i lecimy z 20-30cm podbudowy i izolacja + płyta ..
całość ma się opierać na opasce przeciw wysadzinowej.

Miałem nie równy teren spadek na 20m o 70cm trzeba było to wyrównać

kwasniak
17-12-2014, 11:00
Miałem nie równy teren spadek na 20m o 70cm trzeba było to wyrównać

Dobrze że korytowałem drogę przed budową 150m x 4m x 0,5m i tą ziemię właśnie w weekend użyłem do równania działki a poszło tego sporo :)

מרכבה
17-12-2014, 11:31
Nierówności to inna para kaloszy, ale bez przyczyny wymiana gruntu..imo tylko = koszt.

hajnel
17-12-2014, 12:04
Witam

Panowie potrzebowałbym pomocy (argumentów) aby podjąć decyzję o stawianiu domu na płycie.

Zaprzyjaźniony kierownik budowy, architekt oraz geodeta ryją mi głowę, że nie warto za nią dopłacać :(


Płyta o wymiarach 16x10m grubość do obliczeń przyjąłem 25cm

Zrobiłem sobie kosztorys z grubsza aby określić koszty do stanu ZERO

Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł


Fundamenty - ławy 0,6x0,4m, ściany lane 0,2m, styro zew 0,2m, wew 0,1m, podbeton 0,1m, posadzka styro 0,2m, wylewka 0,07m:
- beton - 13 000
- styropian - 7 000
- piasek do zasypania - 4 000 - 6 000
- stal 5 000
Suma: 29 000 - 31 000zł


Różnica wynosi około 10 tyś zł, niby jest to dużo, ale biorąc pod uwagę TYLKO PRACĘ WŁASNĄ to fundamenty będę robił 3 miesiące a płytę 1 miesiąc.
Dodatkowo grunt nie sprzyja długiej pracy, ponieważ woda gruntowa w grudniu była na 1,3m a długo nie było opadów, czyli wykopy mogą być zalane.


Czy moje obliczenia są choćby trochę realne czy wyjdzie więcej jeżeli chodzi o płytę?

Cześć
Mnie wyszło 234 zł/m2 przy podobnych wymiarach i założeniach - jedna różnica dawałem 10cm XPS

kwasniak
17-12-2014, 12:15
Cześć
Mnie wyszło 234 zł/m2 przy podobnych wymiarach i założeniach - jedna różnica dawałem 10cm XPS

Tak tylko dolicz jeszcze drugą izolację i wylewke oraz instalacje ogrzewania i wody.

chemical
17-12-2014, 17:14
Nie wiem co wymieniasz, ale jeśli masz luźny grunt do wymiany, zainwestuj w geowłókninę, żeby świeży piasek nie mieszał się z tym co masz pod spodem.


U siebie na działce mam drobny piach o czym projektant płyty doskonale wiedział, dokładam ok. 30cm pospółki - w mym projekcie geowłókniny brak, jesty tylko przy drenażu...
Zatem kiedy geowłóknina jest niezbędna ?

MaaarO
17-12-2014, 18:38
Ja tez niby juz miałem podjąć decyzje o płycie,ale znów są pewne argumenty by robić ławy.Chodzi o to ze grunt to glina i na głębokości 60cm pojawia się woda.Oprócz tego na 10 metrach mam spadek 70 cm.Musze podjąć decyzję ale nie wiem na co się zdecydować.Wiec pytanie czy mając taki spadek terenu można posadowić płyte w taki sposób ze zbierze sie humus i utwarze teren na wysokosci 60cm co spowoduje ze z jednej strony płyty utwardzona warstwa bedzie tak jakby w ziemi a z drugiej praktycznie odsłonięta -czy to przeszkadza czy może tak być?No i czy ta glina to taki problem do płyty że trzeba więcej utwardzac niz tylko te 60 cm?

GoksaP
17-12-2014, 19:14
Ja tez niby juz miałem podjąć decyzje o płycie,ale znów są pewne argumenty by robić ławy.Chodzi o to ze grunt to glina i na głębokości 60cm pojawia się woda.Oprócz tego na 10 metrach mam spadek 70 cm.Musze podjąć decyzję ale nie wiem na co się zdecydować.Wiec pytanie czy mając taki spadek terenu można posadowić płyte w taki sposób ze zbierze sie humus i utwarze teren na wysokosci 60cm co spowoduje ze z jednej strony płyty utwardzona warstwa bedzie tak jakby w ziemi a z drugiej praktycznie odsłonięta -czy to przeszkadza czy może tak być?No i czy ta glina to taki problem do płyty że trzeba więcej utwardzac niz tylko te 60 cm?

1. Co to znaczy, że pojawia się woda? Może woda została nawiercona 200cm niżej, a na 60cm dopiero się ustabilizowała w otworze.
2. Jakie parametry ma grunt, na którym chcesz siadać?
3. Czy dobrze zrozumiałem?
a) połowa budynku -> zdejmujesz humus i siadasz;
b) druga połowa budynku -> zdejmujesz humus, robisz podbudowę (do wys. odsłoniętej warstwy na drugiej połowie) i siadasz
?

Wszystko zależy od parametrów podłoża. Glina sama w sobie nie jest zła - twardoplastyczne gliny bardzo dobrze nadają się na siadanie.
Gorzej miękkoplastyczne, ale dla płyty nie powinny one stanowić problemu.

Odnośnie spadku - nie martw się, ja mam na 10m aż 2m różnicy. I mam gliny pylaste, pyły.

MaaarO
17-12-2014, 19:38
1.Działka znajduje się praktycznie tak jakby w dolinie gdzie z lewej strony jest cały czas spadek w moją stronę a juz po prawej mojej stronie nastepuje wyrównany teren.Wodana głębokośći 60 cm-obok szwagier robił fundamenty w 2012r i mówił ze woda juz na tej głębokosci się pojawia i to nawet z okolicznych szamb sąsiadów.
2.Wiem tylko ze glina ale jaki dokładnie teren to będe robił badanie gruntu(1 tyś.zl) z tym że zanim zrobię te badania to muszę na 100 % sie na płyte zdecydować.
3.Zdejmuję humus na całej powierzchni domu-biorąc pod uwagę spadek terenu to aby po sciągnieciu tego humusu teren wypoziomowac to po jednej stronie wejde w ziemie 60 cm a z drugiej strony zostanie tylko zebrany humus i na to 60 cm zwiru lub tłucznia to wtedy wlasnie tam gdzie wybieralem ziemie to ta podsypka bedzie w ziemi nadal ale z drugiej strony bedzie praktycznie wystawac ponad poziom istniejacego gruntu jakies 50cm.
Nie wiem czy zrozumiale to napisalem.

GoksaP
17-12-2014, 19:43
Ad. 1. To, że działka jest w dolinie, to pół biedy. Owszem jakoś to może warunkować pewne sprawy, ale nie musi o niczym przesądzać.
Ad. 2. A dlaczego musisz się zdecydować na płytę przed badaniami? Głębokość odwiertów istotna jest w przypadku podpiwniczenia - wtedy odwierty są głębsze, więcej kasy (płaci się za metr odwiertu). Jeśli nie podpiwniczasz, to wystarczą Ci 3-4 otwory na głębokość 4m.
Ad. 3. Jeśli tak, to musisz zrobić solidną podbudowę.

MaaarO
17-12-2014, 19:55
Ad.2. Kierownik i projektant mówią ze zwykłe ławy moge robic od razu a ta płyta to muszę zrobić badanie gruntu.Domek bez piwnic.Więc jesli chce robić płytę to najpierw badania a pozniej projekt tej płyty.
Ad.3.No własnie solidna podbudowa-jesli ona wyjdzie duzo kasy to moze lepiej bedzie robic ławy.Projektant i kierbud mowią ze podsypke musiał bym robic do strefy przemarzania a nie na 60 cm.

מרכבה
17-12-2014, 19:59
Ad.2. Kierownik i projektant mówią ze zwykłe ławy moge robic od razu a ta płyta to muszę zrobić badanie gruntu. :bash: to odwrotnie powinno być, no ale.


Ad.3.No własnie solidna podbudowa-jesli ona wyjdzie duzo kasy to moze lepiej bedzie robic ławy.Projektant i kierbud mowią ze podsypke musiał bym robic do strefy przemarzania a nie na 60 cm. :bash: to niech się za płyty nie biorą .. bo lipa z tego wyjdzie .. PRL'owska inżynieria ..
:mad:

GoksaP
17-12-2014, 20:11
Jest dokładnie na odwrót - w przypadku płyty można sobie darować badania, ale to na własne ryzyko. Nigdy nie wiesz, co jest 30cm niżej od zerwania humusu (może kolejny humus? Może jakiś inny syf?

Z ciekawości - uzyskałeś pozwolenie na budowę bez opinii geotechnicznej? Co to za starostwo/gmina?

Jakie wymiary ławy proponuje kierownik/projektant?

MaaarO
17-12-2014, 20:24
Tak mam pozwolenie i jutro podpisuję kredyt na budowe,i chce zaczac jak najszybciej.Ławy mają wymiar 50X30


Edit-Śląsk-Pszczyna

GoksaP
17-12-2014, 20:31
Skoro kredyt, to wiesz ... możesz się pytać nas, ale ...
Bank będzie tak prześwietlać wszystko, że jeśli zrobisz po uważaniu z kierownikiem (bez wiedzy projektanta), to będziesz mieć nieciekawie.

A skoro projektant uważa, że tak bez badań można sobie siadać, gdzie się chce ... cóż ... on się pod tym podpisuje, on bierze za to odpowiedzialność.

Takie gdybanie, że woda jest na 60cm, a może jej nie ma, że to, że tamto. Zaczynasz budowę, fundamenty to najważniejszy element budynku. Jak Ci zacznie siadać po paru latach, zaczną pękać ściany, rysować tynki, to wtedy będziesz sobie w brodę pluć, że nie wydałeś tego 1000zł na badania.

Chcesz zaczynać budowę na zimę? Gliny i pyły mają to do siebie, że są gruntami wysadzinowymi, także życzę powodzenia, jak poleje deszcz albo wykop przysypie porządnie śniegiem.

MaaarO
17-12-2014, 20:51
Odnosnie banku to na fundament czy to płyta czy to ławy mam pewną pulę pieniędzy-1 transza i bank aby wypłacic pieniądze na 2 transze sprawdza czy ten fundament faktycznie jest,a czy ławy czy płyta to ich nie obchodzi.
Woda jest i to napewno a budowe chce zacząc jak najszybciej co nie znaczy ze juz teraz zaczynam.Wiem ze zima jest i trzeba przeczekac ale po gadce z projektantem i kierbudem po styczniu szło by zaczynac jesli pogody beda takie jak teraz w moim rejonie.Na razie praktycznie cały czas na plusie Tydzien temu były tylko 3 dni na -5 maks.

מרכבה
17-12-2014, 21:06
Nigdy nie wiesz, co jest 30cm niżej od zerwania humusu (może kolejny humus? Może jakiś inny syf? dokładnie, ale jeśli torfu niet .
I tak pierwsze skrzypce gra izolacja termiczna i poprawne obciążenie płyty tj przyjęcie odpowiedniej statyki.


Z ciekawości - uzyskałeś pozwolenie na budowę bez opinii geotechnicznej? Co to za starostwo/gmina?
Pierwsza kat geotechniczna, notka stwierdza się proste warunki geotechniczne ...


Tak mam pozwolenie i jutro podpisuję kredyt na budowe,i chce zaczac jak najszybciej.Ławy mają wymiar 50X30
i takiej mizernej ławy się nie boi sadowić, a płytę owszem .. :(

Coś tu jest nie halo.

MaaarO
17-12-2014, 21:25
Głównie zastanawia mnie to czy po zebraniu humusu te 60cm kamienia wystarczy na utwardzenie i czy ta warstwa z jednej strony plyty moze praktycznie wystawac ponad grunt.Pozniej i tak to obsypie ziemią ale to bedzie tylko przysypane ze bedzie wygladac jak dom na górce.Nie wiem czy tak może być.Bo gdyby tak mogło byc to nie było by zle z kosztami.Projekt płyty i badania gruntu-1800zl,zebranie gruntu i utwardzenie 5,5tys, XPS najtanszy jaki kupie grubosc maks 16 mysle ze starczy 8,5tys,beton jakies 7tys,stal nie wiem ile wyjdzie jakby co w projekcie ale mysle ze starczylo by na te płyte 30 tys zl.Jak myslicie czy jest to realne i czy wogole tak mozna osadowic te płyte?

מרכבה
17-12-2014, 21:40
Można, oczywiście że można, 60cm to jest masa już kruszywa, to tylko od rodzaju gruntu zależy ile dokładnie by trzeba było .. ale 60cm to nawet za dużo .. 30cm dobrze zawibrowanego kruszywa może starczyć, ale żeby to stwierdzić potrzebna wiedza co jest pod ziemią.

.Pozniej i tak to obsypie ziemią ale to bedzie tylko przysypane ze bedzie wygladac jak dom na górce. zależy z której strony, ponieważ żeby nie było przypadku że dom będzie za wysoki, bo akurat przy tym obniżeniu wychodzi wejście do budynku, chodzi O WZ lub MPZP.
A zapisy są przeróżne, typu od średniej wysokości gruntu chociażby.

MaaarO
17-12-2014, 22:08
A odnosnie ceny za płyte o wym.zewn. 8X10 to te 30 tys powinno starczyc?Oczywiscie roznica do 2 tys do przyjecia ale gdyby wychodziło poza zakres to jednak byłbym zmuszony na ławy.

hajnel
17-12-2014, 22:13
Tak tylko dolicz jeszcze drugą izolację i wylewke oraz instalacje ogrzewania i wody.

Gdybym nie budował na szkodach pewnie bym tak zrobił, płytę jak ty.

GoksaP
18-12-2014, 08:51
A odnosnie ceny za płyte o wym.zewn. 8X10 to te 30 tys powinno starczyc?Oczywiscie roznica do 2 tys do przyjecia ale gdyby wychodziło poza zakres to jednak byłbym zmuszony na ławy.

8x10 gr. 30cm to 24m3 betonu. Średnia cena B25 to 220, co daje 5280zł.
Zbrojenie - ok 1.5t, co przy kwocie 2200zł daje 3300 zł.
Razem za sam materiał masz 8600zł. To śmieszne pieniądze, jeśli patrzeć z perspektywy fundamentów i najbardziej istotnego elementu budynku.

Co rozumiesz przy stwierdzeniu, że "30 tys powinno starczyc"? Materiał, robocizna, podbudowa? Czy wszystko razem.

GoksaP
18-12-2014, 10:37
Pierwsza kat geotechniczna, notka stwierdza się proste warunki geotechniczne ...

Ok, tylko nie wiem czy dobrze rozumiem - opinia geotechniczna nie jest wymagana przez urzędy? Od kiedy?

R&K
18-12-2014, 14:09
Ad.2. Kierownik i projektant mówią ze zwykłe ławy moge robic od razu a ta płyta to muszę zrobić badanie gruntu.Domek bez piwnic.Więc jesli chce robić płytę to najpierw badania a pozniej projekt tej płyty.
Ad.3.No własnie solidna podbudowa-jesli ona wyjdzie duzo kasy to moze lepiej bedzie robic ławy.Projektant i kierbud mowią ze podsypke musiał bym robic do strefy przemarzania a nie na 60 cm.

sama wymiana gruntu pod plyta nie jest zla - nalezy rozwazyc calosc inwestycji - tj wykopana ziemie ktora np wyrownasz pozniej spadek na dzialce wokol domu - lepiej kupic tani piach do podbudowy plyty a ziemie z wykopu rozrownac niz pozniej kupowac droga czarna ziemie

u mnie wyszlo
piach 16 wywrotek po 11m3 - ok 250 ton - 3,5 tyś (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Dom-Arizona-S-GL-581&p=4918167&viewfull=1#post4918167)


u mnie apsdek tez byl duzy - to zaden problem - wjazd go garazu mialem ok 70-80 cm chyba powyzej wjazdu na dzialke - sam dom jest na skraju linii zabudowy czyli 6m od granicy dzialki i obecenie podazd do garazu nie jest az taki stromy - da sie zyc - szczegoly i forki w DB Arizony

bob_budownik
18-12-2014, 14:13
…trzeba dodać, że jeden z lepszych DB na tym forum. Jestem ciekaw jak będzie szła budowa nastepnego. Życze powodzenia Konrad!!
ps. fajnie sie czyta Twoje posty sprzed 3-4 lat

sorka z OT

MaaarO
19-12-2014, 19:46
30 tys. to cała inwestycja fundamentu plytowego-wykop,utwardzenie,beton,stal,termoizolacja no i opaska.
Mniej wiecej tyle umie policzyc gdyz za utwardzenie terenu z czyli wykopy,kruszywo i ubijanie firma chce 5,5 tyś.Ilość kruszywa 80m3.Nie wiem czy to duzo czy mało odnosnie ceny.Beton akurat u mnie to za 280 netto jest.Nie zalezy mi na cieplej plycie a bardziej na tym iz woda jest wysoko by nie kopac głęboko dlatego myślę o płycie i zastanawiam sie czy takia plyte mozna by zrobic bez ocieplenia a na niej wylewki na styropianie i podlogowka z racji tego ze wtedy cos zaoszczedze na styro gdyz XPS strasznie drogi.Nie wiem nawet orientacyjnie ile opaska moze kosztowac.

מרכבה
19-12-2014, 19:54
Opaskę zrobisz z EPS'a, XPS'a można dać tam gdzie najbardziej go potrzeba, a w inne miejsca EPS'a
Podbudowa 30-40cm to już jest w sam raz.

MaaarO
19-12-2014, 20:20
Musze wygooglowac co to mniej wiecej jest ta opaska.Ale czegos tu nie rozumie.Gadałem z projektantem plyty i mówił mi że musialbym wymienic i utwardzic grunt do strefy przemarzania a czytając ten wątek nikt tak chyba nie robił.O co tu chodzi?

bob_budownik
19-12-2014, 20:29
MaaarO pisałeś wczesniej, że płyta 8x10 (jeśli dobrze pamiętam) to niewielka płyta i 30 patyków to nie wiem czy to jest tanio. Wychodzi Ci 375 za m2 ,ja mam wycenę 310pln za m2 na 15cm xps.

amarulla
19-12-2014, 20:40
mam wycenę 310pln za m2 na 15cm xps.

u kogo jesli można? zaczynamy sie rozglądać...

bob_budownik
19-12-2014, 20:52
może sprostuje dla jasności musze postawić WC ( koszt 350 z serwisem/msc) kopare i piach, w sumie też mnie skłoniło do płyty to co u Maaaaro - wysoka woda- ale se pomyślałem, że z tej wody wyciągnę energie dla pompy

amarulla nie wiem czy można i nie wiem czy chce "reklamować" jak chcesz to napisze Ci na priv- ale jeden ze speców od wentylacji napisał mi, że jestem szczęściarzem, że TA firma mi to będzie robiła.

z drugiej strony to ja ten wątek przejechałem w 2 miesiace i powiem Ci, że warto poczytać to se zdanie wyrobisz(zrozumiesz- warto rozumieć, warto znać swoje REALNE potrzeby) i nie bede musiał Ci pisać co TO za firma.

bob_budownik
19-12-2014, 20:55
….a czy tym szczęściarzem bede to sie okaże oczywiście, jakiś tam plan w głowie mam ale jak czytam różne DB (dzienniki budowy) to wiem że planować nie warto bo szkoda nerwów.

מרכבה
19-12-2014, 21:23
to wiem że planować nie warto bo szkoda nerwów. aby zaplanować budowę trzeba imo by było poświęcić życie temu.
Ale chyba tak jest ? że na budowę poświęca się życie, jeśli ktoś bierze kredyt, to jak inaczej nazwać ten stan ?


Ok, tylko nie wiem czy dobrze rozumiem - opinia geotechniczna nie jest wymagana przez urzędy? Od kiedy? jest oczywiście że jest ...

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CCYQFjABOAo&url=http%3A%2F%2Fisap.sejm.gov.pl%2FDownload%3Fid% 3DWDU20120000463%26type%3D2&ei=cY6UVJznLI3xap6dgVg&usg=AFQjCNEHC6Bf3C3v7cfk0gZF4RwyZObNFg

bob_budownik
19-12-2014, 22:04
hebrajskie ślaczki=Rydwan ( o ile dobrze mniemam ) budowę na kredyt uważam za niedobry pomysł ponieważ myślę, że zawodnik powinien kupować to co na niego stać …… ale czasem nie ma wyjścia. Sorka za taki filozoficzny oftop ale jeszcze jedno, uważam, że zawodnik, który buduje dom to nie żaden inwestor.

on jest KONSUMENTEM kupuje materiały i usługi by zwiększyć swój komfort - TYLE ( być może się mylę )

Budowanie domu nie jest inwestycją bo on się NIGDY nie zwróci a przynajmniej w takiej mierze jakbyśmy sobie tego życzyli.

Można by te rozważania dłużej pociągnąć ale to nie to forum :)

GoksaP
19-12-2014, 22:13
280 netto? Gdzie Ty mieszkasz?
30 tys. - sam materiał czy całość?

מרכבה
19-12-2014, 22:13
hebrajskie ślaczki=Rydwan Nazwa czołgu Merkava po Hebrajsku rydwan.
Miło by było jeśli miał bym teraz gotówkę i nie brał kredytu na dom .. liczyłem jedne rabuś czyli zus ze mnie i żony zrabował przez 3 lata koło ponad 70 tyś ..
w sumie "normalnie" ale te pieniądze spokojnie start by wystarczyły... stąd trzeba dobrze knuć.

Stąd nie ruszam już tego co mam, w sensie burzenia, tylko będę naprawiał to co jest, ponieważ mam to pod dachem. Inaczej wykonuje się roboty pod chmurką inaczej pod przykryciem, drenaż właśnie tak wykonywałem ..

MaaarO
19-12-2014, 22:29
280 netto? Gdzie Ty mieszkasz?
30 tys. - sam materiał czy całość?



30 tys-utwardzenie,płyta,drenaz,opaska wysadzinowa na gotowca wszystko starczy?
Śląsk-Pszczyna beton z firmy G.... .

GoksaP
19-12-2014, 22:58
Jak chałupa 8x10 to może i ok. Ja w tej cenie mam materiał na 100m2 piwnicy + wszystko do zera.

280 netto to chyba za B50. W Krakowie B25 teraz jest w cenie 160 netto.

vega1
20-12-2014, 07:24
chciałbym po tyle kupić dobry B-25.

GoksaP
20-12-2014, 09:20
Sugerujesz, że w tej cenie mam chudziaka?

tmann*
20-12-2014, 09:34
Ja tez niby juz miałem podjąć decyzje o płycie,ale znów są pewne argumenty by robić ławy.Chodzi o to ze grunt to glina i na głębokości 60cm pojawia się woda.Oprócz tego na 10 metrach mam spadek 70 cm.Musze podjąć decyzję ale nie wiem na co się zdecydować.Wiec pytanie czy mając taki spadek terenu można posadowić płyte w taki sposób ze zbierze sie humus i utwarze teren na wysokosci 60cm co spowoduje ze z jednej strony płyty utwardzona warstwa bedzie tak jakby w ziemi a z drugiej praktycznie odsłonięta -czy to przeszkadza czy może tak być?No i czy ta glina to taki problem do płyty że trzeba więcej utwardzac niz tylko te 60 cm?


Generalnie, wiele razy miałem przypadki, ze plyta z izolacja 10cm XPS kosztuje mniej więcej tyle samo co tradycyjne fundamenty, a czasem wychodzi tak, ze porównywalnie cenowo do trad. fundamentow wychodzi plyta bez izolacji pod plyta. W sumie to bylaby porownywalna wersja, patrząc na poziom izolacyjności.
Sprawa nie jest taka prosta i nie da się to tak generalnie powiedzieć. Dom 10 na 10, gdzie mam sciany nośne tylko na zewnątrz, ma 40mb law i scian fundamentowych. Wtedy żadna plyta fundamentowa nie wygrywa cenowo. A taki sam dom może być tak projektowane, ze sa jeszcze dwie sciany nośne w srodku, i już mam 60mb law i scian. Plyta najprawdopodobnie wychodzi taniej. :)

tmann*
20-12-2014, 09:37
chciałbym po tyle kupić dobry B-25.

rozrzut cen dla betonu w Polsce jest ok 100zl/m³ w zaleznosci od rejonu. B30 Wloclawek ok 270z, a w wWroclawiu185zl. Na Slasku czeso da sie w strefie 200zl lub nawet troche ponizej znaleźć.

tmann*
20-12-2014, 09:45
Jak wyżej, to mit ze plyta jest zawsze drozsza. A po co ta wymiana gruntu, masz jakich torfy, namuly itp.? Jeśli nie, to najprawdopodobnie nie ma takie potrzeby :)

Grubosc: najprawdopodobnie wystarczy 20cm.


Witam

Panowie potrzebowałbym pomocy (argumentów) aby podjąć decyzję o stawianiu domu na płycie.

Zaprzyjaźniony kierownik budowy, architekt oraz geodeta ryją mi głowę, że nie warto za nią dopłacać :(


Płyta o wymiarach 16x10m grubość do obliczeń przyjąłem 25cm

Zrobiłem sobie kosztorys z grubsza aby określić koszty do stanu ZERO

Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł


Fundamenty - ławy 0,6x0,4m, ściany lane 0,2m, styro zew 0,2m, wew 0,1m, podbeton 0,1m, posadzka styro 0,2m, wylewka 0,07m:
- beton - 13 000
- styropian - 7 000
- piasek do zasypania - 4 000 - 6 000
- stal 5 000
Suma: 29 000 - 31 000zł


Różnica wynosi około 10 tyś zł, niby jest to dużo, ale biorąc pod uwagę TYLKO PRACĘ WŁASNĄ to fundamenty będę robił 3 miesiące a płytę 1 miesiąc.
Dodatkowo grunt nie sprzyja długiej pracy, ponieważ woda gruntowa w grudniu była na 1,3m a długo nie było opadów, czyli wykopy mogą być zalane.


Czy moje obliczenia są choćby trochę realne czy wyjdzie więcej jeżeli chodzi o płytę?

tmann*
20-12-2014, 11:05
Ok, tylko nie wiem czy dobrze rozumiem - opinia geotechniczna nie jest wymagana przez urzędy? Od kiedy?


A wlasnie w tym rzecz: Wymagane jest opinia, to nie to samo co badania. Opinia może być z archiwum itd, wystarczy, ze geolog stwierdzi ze proste warunki gruntowe. My jednak zawsze sugerujemy badanie z odwiertami i ew. sprawdzanie sonda, aby nie nie pozniej obudzić sie "z reka w nocniku" :)

tmann*
20-12-2014, 11:30
Ad.2. Kierownik i projektant mówią ze zwykłe ławy moge robic od razu a ta płyta to muszę zrobić badanie gruntu.Domek bez piwnic.Więc jesli chce robić płytę to najpierw badania a pozniej projekt tej płyty.
Ad.3.No własnie solidna podbudowa-jesli ona wyjdzie duzo kasy to moze lepiej bedzie robic ławy.Projektant i kierbud mowią ze podsypke musiał bym robic do strefy przemarzania a nie na 60 cm.

To nie dokładnie tak jest. Badanie gruntu zawsze się poleca, a opinia geologiczna jest obowiazkowa w Polsce od maja 2012r. niezaleznie od rodzaju fundamentow. Plyta jest o wiele mniej "wrazliwa" na slabe grunty, wiec, ta logyka wcale do mnie nie przemawia.

A podsypke do strefy premarzania, to niby po co? Na grunty wysadozinwe (i tylko o to chodzi w tym) mam trzy możliwości:

1. posadwienie ponizej strefie przemarzania
2. wyiana grunu do gleokosci strefy przemarzania gruntem niewysadzinowym typu piasek, zwir, itd.
3. izolacja, tzn w tym przypadku opaska przeciwysadzinowa, ktora zabezpiecza podbudwe

Wiadomo, wersje 1. to tradycyjne fundamenty lub plyta denna, druga wersja jest droga, a prawie zawsze 3 wersja wychodzi najkorzystniej. Merkava, jak zwykle mocnymi słowami ;), mowi prawde, kierbud i projektant w tym temacie chyba za bardzo nie siedza :)

darekdl
20-12-2014, 12:31
Jak wyżej, to mit ze plyta jest zawsze drozsza. A po co ta wymiana gruntu, masz jakich torfy, namuly itp.? Jeśli nie, to najprawdopodobnie nie ma takie potrzeby :)

Grubosc: najprawdopodobnie wystarczy 20cm.


Witam

Panowie potrzebowałbym pomocy (argumentów) aby podjąć decyzję o stawianiu domu na płycie.

Zaprzyjaźniony kierownik budowy, architekt oraz geodeta ryją mi głowę, że nie warto za nią dopłacać :(


Płyta o wymiarach 16x10m grubość do obliczeń przyjąłem 25cm

Zrobiłem sobie kosztorys z grubsza aby określić koszty do stanu ZERO

Płyta:
- muszę wymienić grunt na głębokość około 1m - 7 500 - 10 000
- beton - 14 000
- XPS 2x10cm - 13 000
- stal - 8 000 - 10 000
Suma: 42 500 - 47 000zł


Fundamenty - ławy 0,6x0,4m, ściany lane 0,2m, styro zew 0,2m, wew 0,1m, podbeton 0,1m, posadzka styro 0,2m, wylewka 0,07m:
- beton - 13 000
- styropian - 7 000
- piasek do zasypania - 4 000 - 6 000
- stal 5 000
Suma: 29 000 - 31 000zł


Różnica wynosi około 10 tyś zł, niby jest to dużo, ale biorąc pod uwagę TYLKO PRACĘ WŁASNĄ to fundamenty będę robił 3 miesiące a płytę 1 miesiąc.
Dodatkowo grunt nie sprzyja długiej pracy, ponieważ woda gruntowa w grudniu była na 1,3m a długo nie było opadów, czyli wykopy mogą być zalane.


Czy moje obliczenia są choćby trochę realne czy wyjdzie więcej jeżeli chodzi o płytę?


Badania geotechniczne robiłem od razu (warunek przed zakupem działki) - uparłem się pomimo opinii geodety i innych znających teren.

Po badaniu wyszło między innymi:
- 0,5-0,3m - humus z częścią piaszczystą średnio i drobnoziarnistą
- 0,6-1,0m - piasek średnioziarnisty
- dalej - zastoiskowa glina piaszczysta z głazikami o określonej średnicy, warstwowana.

Woda gruntowana na poziomie 1,4m ustabilizowane lustro 1,3m, według geotechnika ze względu na rodzaj warstw gruntu oraz na mały stawek na przeciwko działki w najgorszej sytuacji (roztopy, ulewy) woda może być już na 0,8m.

Zalecenia: wymiana gruntu na 1,0m oraz poszerzenie o 1,5m na zewnątrz płyty, fundamentowanie na płycie.

Wg konstruktora po zapoznaniu się z opinią można wykonać także tradycyjny fundament.

Wg wyżej wymienionych osób argumenty przeciwko płycie to:
- koszty - zbyt duża różnica kosztów w stosunku do fund tradycyjnych (wg nich z bloczków bet)
- jeżeli płyta to jednocześnie poziom 0,00 to pękające płytki ponieważ płyta będzie pękała
- inne: a po co, nigdy się nie zwróci, itp

Wykonawstwo własne, tylko koszty materiałów, koparka tylko koszty paliwa.

tmann wg Ciebie w jakiej kwocie materiałów powinienem się zamknąć (okolice Poznania)?

מרכבה
20-12-2014, 14:29
jeżeli płyta to jednocześnie poziom 0,00 to pękające płytki ponieważ płyta będzie pękała
- inne: a po co, nigdy się nie zwróci, itp
:bash: płyta będzie pękała... bez komentarza.


0,6-1,0m - piasek średnioziarnisty to wystarczy ułożyć ponownie z zagęszczeniem.. płyta nie niżej jak spód kruszywa podbudowy na -0,5.
czyli będzie 30-40cm kruszywa w tym na końcu drobne krusiwo/ piasek może być z dodatkiem cementu piasek i drobne krusiwo
celem zapobiegania harataniu foli, na to folia i 20-30cm XPS"EPS'owej kanapki i już jesteś koło 20cm nad poziomem pierwotnej niwelety gruntu.

Piasek w ogólnym rozumieniu piasku da się z tego wykonać podbudowę, można dożarnienie zrobić i inne inż działania, a nie drzeć jamu, humus podlega tylko ochronie, resztę należy ponownie ułożyć.

Hanss
20-12-2014, 14:54
Mogą te warstwy wyglądać tak, od dołu:
- zagęszczony piasek
- XPS
-czarna folia budowlana 0,5mm
-żelbet
-na nierówności perlit max.1-2cm
-folia izolacja przeciwwilgociowa ( czy jest w ogóle potrzeba :confused: ), a może od razu na płytę ułożyć i wywinąć do góry o wysokość styro i wylewki
-styropian
-folia aluminiowa
-wylewka

Mój stary post, proszę o potwierdzenie czy tak będzie prawidłowo:

GoksaP
20-12-2014, 15:25
@tmann
Odnośnie konieczności robienia opinii wiem. To było pytanie retoryczne.

W kwestii grubości - płyta ma kontakt z gruntem, ja zawsze projektuje minimum 25cm - klasa ekspozycji, otulina, momenty zginające.

@darekdl
Nie pisz takich głupot proszę. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana płyta nie ma prawa pękać. Co najwyżej może się zarysować do 0.3mm (lub 0.2mm). Jest to rozwiązanie o niebo lepsze od ław, ponieważ budynek pracuje całą swoją powierzchnią.

GoksaP
20-12-2014, 15:31
@darekdl
8000-10000 za stal? Kogoś pogięło.

Zoptymalizowana płyta nie powinna przekroczyć wskaźnika 80kg/m3.

Dla 160m2 grubości 25cm daje to maks 7000 zł, przy czym powinieneś spokojnie osiągnąć 70kg/m3.

150cm odsadzki to teź lekkie przegięcie. Jak to argumentuje projektant?

מרכבה
20-12-2014, 17:08
150cm odsadzki to teź lekkie przegięcie. Jak to argumentuje projektant? :o zapomina się w tedy pewnie że płyta zmienia charakter pracy.
295070 optymalizacja ze względu na rysę ..pokazuje optymalizację pod tym względem.
płyta 20cm, stąd też i trochę prętów.

imo płyta to dość proste stworzenie, nie potrzeba 150cm odsadzek, ciężko mi sobie wyobrazić cel takiego zabiegu. Owszem można odsunąć się z osią ściany koło 20-30cm w szczególnych przypadkach, ale 150cm.
:eek:

tmann*
20-12-2014, 19:07
Badania geotechniczne robiłem od razu (warunek przed zakupem działki) - uparłem się pomimo opinii geodety i innych znających teren.

Po badaniu wyszło między innymi:
- 0,5-0,3m - humus z częścią piaszczystą średnio i drobnoziarnistą
- 0,6-1,0m - piasek średnioziarnisty
- dalej - zastoiskowa glina piaszczysta z głazikami o określonej średnicy, warstwowana.

Woda gruntowana na poziomie 1,4m ustabilizowane lustro 1,3m, według geotechnika ze względu na rodzaj warstw gruntu oraz na mały stawek na przeciwko działki w najgorszej sytuacji (roztopy, ulewy) woda może być już na 0,8m.

Zalecenia: wymiana gruntu na 1,0m oraz poszerzenie o 1,5m na zewnątrz płyty, fundamentowanie na płycie.

Wg konstruktora po zapoznaniu się z opinią można wykonać także tradycyjny fundament.

Wg wyżej wymienionych osób argumenty przeciwko płycie to:
- koszty - zbyt duża różnica kosztów w stosunku do fund tradycyjnych (wg nich z bloczków bet)
- jeżeli płyta to jednocześnie poziom 0,00 to pękające płytki ponieważ płyta będzie pękała
- inne: a po co, nigdy się nie zwróci, itp

Wykonawstwo własne, tylko koszty materiałów, koparka tylko koszty paliwa.

tmann wg Ciebie w jakiej kwocie materiałów powinienem się zamknąć (okolice Poznania)?

W takim gruncie wystarczy usuniecie warstwy humusu. Piasek jest ok, najwyżej trzeba troche dogeszczac (parametry nie podane) i zrobić podbudowe (piaskowa)
Cena: Kwestia wybor i materialow, mozna kupic Styrodur lub"podrobki" za ok 40zlmniej za m³.

Te argumenty przeciw plyt fundamentowych nawet nie skomentuje, Merkava ma racje. Plyta bedzie pekla, a może jeśli jest dom na styropianie, jak idzie woda to dom wyplynnie..:D
Plyta w wasny wykonaniu często jest tansza, poniewaz mniej materialow i dużo mnie robocizna

tmann*
20-12-2014, 19:14
@tmann
Odnośnie konieczności robienia opinii wiem. To było pytanie retoryczne.

W kwestii grubości - płyta ma kontakt z gruntem, ja zawsze projektuje minimum 25cm - klasa ekspozycji, otulina, momenty zginające.

@darekdl
Nie pisz takich głupot proszę. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana płyta nie ma prawa pękać. Co najwyżej może się zarysować do 0.3mm (lub 0.2mm). Jest to rozwiązanie o niebo lepsze od ław, ponieważ budynek pracuje całą swoją powierzchnią.

A po co Ci te 25cm? Moim zdaniem dużo, a według naszych obliczen prawie zawsze wystarczy 20cm spokojnie. Chyba ze się buduje na EPS ;)

מרכבה
20-12-2014, 19:46
Plyta bedzie pekla, a może jeśli jest dom na styropianie, jak idzie woda to dom wyplynnie.. jak płyta może pękać jeśli rozwarcie rys wyniesie np max 0,2mm oraz ugięcia będą ograniczone do np L1/350 np.
22cm tyle ostatnio mi wyszła średnia grubość płyty, w tym obciążenie po 130 kN. dużo nie dużo.
Pod płaski rozległy dom 15cm wystarczy, przy dobrych wiatrach.

darekdl
20-12-2014, 22:07
W takim gruncie wystarczy usuniecie warstwy humusu. Piasek jest ok, najwyżej trzeba troche dogeszczac (parametry nie podane) i zrobić podbudowe (piaskowa)
Cena: Kwestia wybor i materialow, mozna kupic Styrodur lub"podrobki" za ok 40zlmniej za m³.

Te argumenty przeciw plyt fundamentowych nawet nie skomentuje, Merkava ma racje. Plyta bedzie pekla, a może jeśli jest dom na styropianie, jak idzie woda to dom wyplynnie..:D
Plyta w wasny wykonaniu często jest tansza, poniewaz mniej materialow i dużo mnie robocizna


Wyniki sondowania w jednym miejscu to:
- Id (stopie zagęszczenia) około 0,41 w warstwie piasek średnioziarnisty 0,6-1,0m
- IL (stopień plastyczności z sondowania) poniżej 1,3m to około 0,17
- IL około 2,7-3,0m około 0,01


Dziękuję wszystkim za komentarze i wszelkie sugestie.

W woli wyjaśnienia całej kwestii, co do kosztów które wg was przyjąłem za wysokie to tylko moje szacunki lepiej większe niż za małe i cieszy fakt, że powinno być taniej.

W kwestii już konkretnie płyty, od początku byłem za tym rozwiązaniem i nawet nie dopuszczałem myśli o fundamentach z prostego powodu, że mi się nie chce... przy wykonywaniu własnym nie patrzę tylko na pieniądze a także na swoje zdrowie, czas i siły a płyta jest łatwiejsza i nie trzeba walać się w wykopie i jeszcze zastanawiać czy będzie padało i mnie zaleje.

Ale dlaczego poruszyłem temat, niestety nie stać mnie na budowę w normalnych koszt i korzystam z faktu działania w budowlance (nie konkretnie budowa a inna branża bud) oraz związanych z tym faktem znajomości. Tutaj pojawia się znajomy kier bud/firma budowlana który daje mi architekta po znajomości po kosztach, więc trochę trudno się z nimi kłócić jak wyskakują z "a po co tak drogo nigdy się nie zwróci" i potrzebowałem więcej argumentów, dzięki :)

Teraz będzie odp "bo ja tak chce" - jak i z resztą budowy.

Na płytę się zdecydowałem także z faktu iż przez ww znajomości będę załatwiał materiały po niższych cenach i płyta kalkuluje mi się jeszcze bardziej, a porównywanie kier bud fundamentów (nawet nie lanych) z bloczków do płyty nawet nie skomentuje...

Troszeczkę mnie przeraża architekt ponieważ nie miał nawet pojęcia o takich płytach dopiero jak na szybko przez tel podałem mu Izodom 2000 i sprawdził to wiedział o czym mówię, ale mam nadzieję, że konstruktor jest bardziej obeznany w temacie, bo od razu stwierdził, że może zrobić płytę lub ławy

Dziękuję raz jeszcze, do tematu wrócę w późniejszym terminie jak już będziemy projektować :)

tmann*
20-12-2014, 23:54
jak płyta może pękać jeśli rozwarcie rys wyniesie np max 0,2mm oraz ugięcia będą ograniczone do np L1/350 np.

Pod płaski rozległy dom 15cm wystarczy, przy dobrych wiatrach.

Mam nadzieje ze zalapalesz, ze ten mój tekst na temat pekanie to ironia :D


22cm tyle ostatnio mi wyszła średnia grubość płyty, w tym obciążenie po 130 kN. dużo nie dużo.

A na jakie parametry gruntu (dop. odpor i modul sprezystosci) to tak wychodzi? Duzo nie dużo...

15cm bym chyba nie zrobil, chyba ze pod garażem

מרכבה
21-12-2014, 08:29
Mam nadzieje ze zalapalesz, ze ten mój tekst na temat pekanie to ironia próbowałem sobie tylko wyobrazić jakie cuda musiały by być.
Dom bez płyty żelbetowej nad parterem, bez wieńca, a płyta fundamentowa bez zbrojenia, tzw betonowa..:D
a cały czas piję do tekstu zapodanego przez Kolegę; o tym co mówił jego projektant...


Troszeczkę mnie przeraża architekt ponieważ nie miał nawet pojęcia o takich płytach dopiero jak na szybko przez tel podałem mu Izodom 2000 architekt jest od architektury .. czasem zdarzy się jakiś światły co co nieco wie ..
ale porównując ilość np godzin takiego przedmiotu jak fizyka budowli, nawet tu nie są władni projektować przegrody ..
dobrze są przygotowani do projektowania funkcji i kształtu, o ile ich nie poniesie fantazja .. a tak o konstrukcji mają bladzieńkie pojęcie...
W sprawie płyty władny jest inż konstruktor...i nie architektura powinna być na 1 planie . tylko konstrukcja, od architektury niewiele zależy.

Jacekss
22-12-2014, 08:41
imo płyta to dość proste stworzenie, nie potrzeba 150cm odsadzek, ciężko mi sobie wyobrazić cel takiego zabiegu. Owszem można odsunąć się z osią ściany koło 20-30cm w szczególnych przypadkach, ale 150cm.


może ktoś pisząc odsadzka miał na myśli konieczność wymiany gruntu poza obrysem budynku właśnie o te 150cm więcej
u mnie był to ok 1m więcej (na boki), prócz tego opaska przeciwwysadzinowa.. wymiana gruntu na głębokość do 60cm

מרכבה
22-12-2014, 08:51
iii, nie nada grzebać w dobrych gruntach ... opaska jest po to aby nie robić cyrków z gruntem.

Reze
22-12-2014, 10:46
Darekdl
Mam zbudowany dom na płycie. Wody gruntowe mam na 1-1,1m, grunt na działce przebadany gruntownie :) i trzeba było dom przesunąć w lewo, bo torfy na środku, ale...
Po przeliczeniu i przeze mnie kosztów wykonania ław fundamentowych i płyty fundamentowej, po przeanalizowaniu wad i zalet jednego i drugiego sposobu posadowienia domu oraz ewidentnych korzyści płynących z zastosowania płyty fundamentowej, wybrałam płytę. Koszty wykonania wyszły bardzo podobne, różnica u mnie ok 2000zł droższa płyta, w tym mam ułożoną kanalizację, wszystkie przepusty, opaskę przeciwwysadzinową, drenaż wokół płyty i dobrą izolację od gruntu. Do tego w cenie mam projekt i roboty u mnie trwały 4 dni.
Pomyśl o firmie, może się dogadasz, sam będziesz tyrał miesiąc i za materiały zapłacisz 23% vatu, do tego nie dostaniesz takiej ceny XPS-a jak wykonawca. No i istnieje ryzyko, że coś spieprzysz, a to przecież fundament i bezpieczeństwo Twojego domu. Czasem oszczędniej i bezpieczniej jest zlecić prace.

Tak trochę dopiszę w sprawie tej odsadzki, czy jak kto woli szerszej wymiany gruntu wokół płyty.
Z perspektywy czasu (6 miesięcy ) od wylania płyty a na niej postawienia domu, muszę powiedzieć, że wymiana gruntu ok 1 metr poza obrys płyty była bardzo dobrym pomysłem.
Argumenty:
1. Dużo łatwiejszy dostęp do wykonanych przepustów.
2. Lżejsze kopanie ręczne pod rury odprowadzenia wody z rynien.
3. Brak porostu łąkowej roślinności, mrówek, nornic, ślimaków wokół domu.
4. Krety robią sobie kopczyki tylko w warstwie humusu, dalej nie ryją, bo nie lubią piasku, w którym nie ma co jeść.
To tak na dzisiaj z moich obserwacji.
Powodzenia.

Jacekss
22-12-2014, 11:17
@ Reze - zgadzam się z tym (pkt 1-4), jednak są plusy tego rozwiązania :)

darekdl
22-12-2014, 14:14
Reze także dziękuję, za zabranie głosu :)

O wykonanie się nie martwię z kilku powodów, pracuję w branży budowlanej od lat, z natury jestem pedantyczny ;)
Z zagęszczaniem gruntu mam styczność od lat, koparkę mam na stanie, instalacje (wod kan co) to moja branża, więc zostaje XPS, zbrojenie, beton - płytę bez styropianu już zbroiłem i zalewałem. Do zalewania pewnie poproszę dwóch kolegów z budowlanki i za przysłowiową flaszkę pomogą.
Co do zlecenia wykonania i VATu, ceny po znajomości będę miał jak dla developera/budowlańca, a VAT... poradzę sobie z nim jakoś ;/

Kiedyś postanowiłem postawić dom własnymi finansami oraz siłami, może się nie uda ale spróbować muszę :)
Kasy za dużo nie ma, więc pewnie zejdzie 5-6 lat ale to nie problem.

vega1
22-12-2014, 17:14
a za to jaka frajda :)
Sam wiem, że nic tak nie cieszy jak "własnoróba" :)

I nawet jak się coś "spitoli" to i tak wygląda na super dzieło :p

Powodzenia!! W razie kłopotów pisz tutaj, pomożemy :)

kwasniak
22-12-2014, 19:15
a za to jaka frajda :)
Sam wiem, że nic tak nie cieszy jak "własnoróba" :)

I nawet jak się coś "spitoli" to i tak wygląda na super dzieło :p

Powodzenia!! W razie kłopotów pisz tutaj, pomożemy :)

Na przykład odpływ kibla wyszedł prawie w pokoju :) oczywiście ekipa stawiając ściany nie zauważyła i stawiali drugi raz z przesunięciem 10cm.

Rurki od ogrzewania w kotłowni cześć przy ścianie część 20cm od ściany, było już ciemno i nikt nie zauważył że pękły trytki trzymające wszystkie w jednej linii, będzie trzeba rzezbić lub zrobić zabudowę z karton gipsu.

Rura zasilania wody też się zerwała i 20 cm jest od ściany.

No i arot fi50 zbyt duży kąt przejścia przez płytę, miałem problem z kablem 4x25 ale jakoś udało się :)

Ale i tak się cieszę jak dziecko kiedy sam coś zrobię :)

Teraz będę kable ciągnął a później kleił styropian na elewację ,rozkładał rekuperator, panele w sypialniach itp. Żebym miał czas lub pracę na miejscu to chyba większość sam bym robił. Uczestniczenie aktywne w budowie swojego domu to super sprawa.

maxus79
23-12-2014, 19:18
witam wszystkich

planuje budowe domu na wiosne

tylko mam dylemat lawy czy plyta ?

-- czy taki styropian xps pod plyta po 10 -20 latach bedzie nadal spelnial swoja funkcje ?

-- co jesli taki budynek na plycie fundamentowej podmyje woda przykladowo taka plynaca i wymyje ziemie z pod tej plyty wtedy dom sie chyba moze przechylic ?

- lawy sa glebiej w ziemi niz taka plyta na powierzchni wiec fundamentowi na lawach chyba to mniej zagrozi taka woda ?

co sadzicie co jest bezpieczniejsze na taka powodz ?

perm
23-12-2014, 20:01
witam wszystkich

planuje budowe domu na wiosne

tylko mam dylemat lawy czy plyta ?

-- czy taki styropian xps pod plyta po 10 -20 latach bedzie nadal spelnial swoja funkcje ?

-- co jesli taki budynek na plycie fundamentowej podmyje woda przykladowo taka plynaca wartko i wymyje ziemie z pod tej plyty wtedy dom sie chyba moze przechylic ?

- lawy sa glebiej w ziemi niz taka plyta na powierzchni wiec fundamentowi na lawach chyba to mniej zagrozi taka woda ?

co sadzicie co jest bezpieczniejsze na taka powodz ?:) Woda "wartko płynąca" podmyje każdy dom z wyjątkiem zaprojektowanego specjalnie na takie warunki. XPS prawdopodobnie przetrzyma. Tam gdzie woda "płynąca wartko" można pomyśleć o domu na rurach z zawiasami.

מרכבה
24-12-2014, 13:36
To zawsze można 15cm ściankę betonową w około domu postawić .. wgłąb ziemi, jak są takie zagrożenia.

yendrek3
24-12-2014, 16:31
ale jak juz ci podmyje go woda do przeciez dalej bedzie stac, jesli masz w okolicy potok ktory czasem przybiera na rozmiarze to wez sobie zrob mór oporowy w ziemi z betonu i sprawa zalatwiona

maxus79
24-12-2014, 16:45
no wlasnie mam taki potok w odleglosci 200 m i mysle co moze sie stac w przyszlosci narazie odpukac jeszcze nigdy nie bylo problemu z nim :)

Kasieńka i Piotr
25-12-2014, 21:08
ale jak juz ci podmyje go woda do przeciez dalej bedzie stac, jesli masz w okolicy potok ktory czasem przybiera na rozmiarze to wez sobie zrob mór oporowy w ziemi z betonu i sprawa zalatwiona

A co to jest mór oporowy?:lol2:

surgi22
25-12-2014, 21:11
Mór oporowy to taki pomór co zabija opór muru. :cool:

Arturo72
26-12-2014, 00:25
no wlasnie mam taki potok w odleglosci 200 m i mysle co moze sie stac w przyszlosci narazie odpukac jeszcze nigdy nie bylo problemu z nim :)
Jak się dom przekrzywi to zamówisz dźwig,podniesiesz go,uzupełnisz podbudowe i postawisz go z powrotem ;)
U mnie jest gorzej bo teren pod domem może osiąść ok.3m :)

maxus79
26-12-2014, 00:59
no tak ale mysle ze jak sie budynek przechyli to i beda z tego i inne problemy napewno cos popeka sciany itp
i dlatego wlasnie mysle ze jednak te tradycyjne fundamenty beda lepszym wyjsciem w tej sytuacji
ale moge sie mylic to tylko moje zdanie

Arturo72
26-12-2014, 01:21
no tak ale mysle ze jak sie budynek przechyli to i beda z tego i inne problemy napewno cos popeka sciany itp
i dlatego wlasnie mysle ze jednak te tradycyjne fundamenty beda lepszym wyjsciem w tej sytuacji
ale moge sie mylic to tylko moje zdanie
Mylisz się :)
Bardziej popękają sciany w budynku na tradycyjnych ławach niż na płycie fundamentowej.
Jeśli część gruntu pod domem się "usunie" to część domu na ławach o tyleż samo się usunie czyli konkretna ława pociągnie za sobą i ścianę i reszta ław pozostanie na tym samym poziomie i masz mocno i poważnie popękaną ścianę.
Przy płycie tego nie ma bo "przechyli się cały dom a nie tylko jedna ściana.

Ja mam dom na płycie na III kat szkód górniczych czyli z mocnymi tąpnieciami i zapadaniem się terenu i płyta fundamentowa traktowana jest jako bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie przed tymi szkodami,o wiele bardziej skuteczny niż tradycyjne fundamenty.

Jacekss
26-12-2014, 11:17
Arturo dobrze prawi :) płyta jest pod tym względem lepsza, bardziej stabilna. obok mnie też jeden sąsiad wybudował na fundamencie i mu ściany popękały.. dlatego doradzono mi żeby zrobić płytę, inni w okolicy nowe domki też robili na płycie. szkód górniczych nie ma ale teren jest troche podmokły, kiedyś tu były bagna :)

מרכבה
26-12-2014, 12:29
Płyta, to jakby nowość i nie nowość .. wielu inż projektowało już bardzo dawno posadownienia na płytach.

Jacekss
26-12-2014, 14:21
tak zgadza się płyta to stary wynalazek, wiele bloków stoi właśnie na płycie.. tylko że robiono to wg starej szkoły, płyta pon. granicy przymarzania czyli tak z 1-1,2m ... z nowym wynalazkiem tj płyta fundamentowa na styro/xps to niewielu projektantów/konstruktorów w Polsce miało styczność

מרכבה
26-12-2014, 16:22
Granica przymarzania gruntu, to też nie jest jakieś od tak sobie, żeby wyznaczyć tą granicę, potrzeba było badań, a efektem tego jest jak by średnia
dla gruntów "wysadzinowych" jest to zależne od regionu 0,8 do 1,4m ..grunt ma swoją pojemność cieplną raz, dwa opór cieplny .. stąd
nie jest to 30cm .. np czy 5m w naszym aktualnym stanie, tylko wspomniane 0,8 do 1,4 ..

XPS to też nie jest nowość, okres wojenny, np konstrukcję oparte na izolacjach z firmy Bafs do dziś mają się bardzo dobrze, czy to na EPS'sie czy XPS'sie
tylko że u nas węgiel był przeraźliwie tani .. i nikomu nie chciało się robić takich cudów ..w Szwecji - Polskie urojenia z posadowieniem
poniżej przymarzania były by dość zabawne w skutkach .. stąd od ich praktyki pochodzi wyknucie opasek przeciw wysadzinowych, jest też na to odpowiednia norma, oczywiście jest włączona do Polskiej normalizacji.

Slyder
30-12-2014, 16:46
mam 5 pytania odnośnie płyty
1. jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem podłogowym czy przenikanie ciepła spod betonu C25 (bo chyba takim jest zalewana płyta) jest taki sam jak przez wylewkę. Pytam bo u szwagra jak robili wylewke dodawali niby jakiegoś cudownego grafitu poprawiającego przenikanie ciepła
2. co w przypadku awarii jakiejś i dostania się np. do rury kanalizacyjnej. Czy w przypadku próby dostania się do spodu nie narusza się zbyt sztywności całej płyty
3. Co w przypadku jakbym chciał podnieść dom o pół metra ponad poziom gruntu czy przy płycie jest to w ogóle realne
4. znacie kogoś na forum kto w przyzwoitej kwocie jest w stanie zaprojektować taką płytę której koszt nie przekraczałby bardzo ceny fundamentu zwykłego
5. Czy badanie geologiczne jest wymagane

Ogólnie jak powiedziałem przy rodzinnym obiedzie że zastanawiam się nad płytą to wszyscy zaczęli pukać się w głowę i patrzeć jak na idiotę więc już sam nie wiem co wybrać :/

מרכבה
30-12-2014, 16:54
Pytam bo u szwagra jak robili wylewke dodawali niby jakiegoś cudownego grafitu poprawiającego przenikanie ciepła a tańczyli ?
palili jakieś zioła ? mówili jakieś zaklęcia ? nawet jeśli nie to i tak szamani ...:bash: dobry kawał grafit do betonu aby lepiej przewodził ciepło ...

styropian jest grafitowy, ale dodaje się go celem zmniejszenia wymiany ciepła przez radiację, gdzie styropian biały jest trochę transparętny
stąd dodaje się grafit .. i stąd takie właściwości tego EPS'a ale żeby do betonu ?


2. co w przypadku awarii jakiejś i dostania się np. do rury kanalizacyjnej. Czy w przypadku próby dostania się do spodu nie narusza się zbyt sztywności całej płyty cóż, pomarańczowe rury, odpowiednie przekroje = święty spokój .


3. Co w przypadku jakbym chciał podnieść dom o pół metra ponad poziom gruntu czy przy płycie jest to w ogóle realne jest realne ..robisz podbudowę,
na to dajesz, na poziom 0 30cm izolacji .. płyta 20cm .. i gotowe..
lub wyżej z podbudową wychodzisz :)


4. znacie kogoś na forum kto w przyzwoitej kwocie jest w stanie zaprojektować taką płytę której koszt nie przekraczałby bardzo ceny fundamentu zwykłego na razie polecam Tamm'a sam muszę się uporać ze swoim projektem ..


5. Czy badanie geologiczne jest wymagane
opinia geotechniczna tak, jeśli jest archiwum, zna się teren to
bez kopania może geolog to zrobić .. może ale pewnie będzie robił 3 dołki/odwierty ..
ale myślę że w niepewnym gruncie warto wydać na to kasę ...

zresztą przyjdzie Ci płytkarz i krzyknie cenę 50zł /m2 położenia płytek .. gdzie tylko odpowiada za wrażenia artystyczne .. a tu jest konkretna odpowiedzialność
projektanta...


Ogólnie jak powiedziałem przy rodzinnym obiedzie że zastanawiam się nad płytą to wszyscy zaczęli pukać się w głowę i patrzeć jak na idiotę więc już sam nie wiem co wybrać :/ to raczej Tobie pogratulować szerszego obeznania się z tematem.

bob_budownik
30-12-2014, 20:41
5. Czy badanie geologiczne jest wymagane
/

badanie GEOTECHNICZNE, dobrze jest wykonać żeby wiedzieć na czym stawiasz dom.

jak bedziesz miał projekt domu to i tak pewnie zrobi ławy to se policzysz ile czego wyjdzie a potem poczytasz jak tu chłopaki robią i za ile to se porównasz, cena może byc podobna lub taniej za płytę

czajkivic
30-12-2014, 21:04
witam wszystkich, jestem już po wyborze projektu : http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-844-Pelikan-VI,892.html
i zastanwiam się nad płytą....tylko martwi mnie powierzchnia płyty i to, że na środku domu nie ma za bardzo ścian nośnych i będzie główny nacisk po obwodzie domu. generalnie, budowę planuję już od roki i teoretycznie chę się przygotować. płyta byłaby 20cmxps 25cmbeton 10cm eps i podłoogówka w anhydrycie (układ taki bo ogrzewanie będzie gazowe)