PDA

Zobacz pełną wersję : Skropliny z pieca kondensacyjnego - czy można wykorzystać?



dario_79
20-02-2010, 07:44
Witam, nie mogę znaleźć nigdzie takiej info.: Czy skropliny z pieca kondensacyjnego można wykorzystać np do mycia auta? Pytam dlatego, że teść myje tym non stop auto, jakby wody w kranie nie było:) a mnie się wydaje, że to są jakieś związki kwasów, bo minął rok i zjadło rynnę cynkowaną:)
Proszę o jakieś bliższe dane jakby ktoś wiedział co to za woda jest. :wink:

fighter1983
20-02-2010, 14:13
ciekawe w sumie....

Spalanie gazu ziemnego
CH4 + 2O2 -----> CO2 + 2H2O + uwolnione ciepło


kto jest dobry z chemii? bo z tego wynika ze to czysta woda...czy jednak nie?

Pytanie tylko jest takie: czy dostarczany do nas gaz ziemny jest gazem czystym? wydaje mi się, że nie a wtedy mogą powstawać dodatkowe związki o odczynie kwaśnym....
znalazlem taki fragment opisu:

zagrożeniem takim jest występowanie w spalinach chlorków i fluorków (które w normalnych warunkach nie występują w ilości zagrażających trwałości) powodujących korozję chromianową stali - w postaci siatki niemal idealnie okrągłych małych otworków (średnicy od 0,5 do 3mm).

Czyli mycie auta taką kwaśną woda przyspiesza jego korozję....

ooo jeszcze jeden fragment:

Produkty spalania gazu i oleju w połączeniu z parą wodną zawartą w powietrzu użytym do spalania, tworzą agresywne związki siarki i azotu o wyraźnie kwaśnym odczynie .
Czyli Twój teść myje auto roztworem kwasu siarkowego i azotowego :o :o :o to napewno nie jest dobry pomysł

CityMatic
20-02-2010, 14:49
Pytam dlatego, że teść myje tym non stop auto, jakby wody w kranie nie było:) :wink:
Mnie się wydaje, że teść znalazł doskonały sposób na wymianę auta nie narażając się na zrzędzenie teściowej :lol: zawsze może powiedzieć, ze przecież auto zardzewiało więc trzeba wymienić na nowe :D aby nie było wstydu przed koleżankami....teściowej :wink:

fighter1983
20-02-2010, 14:59
Mnie się wydaje, że teść znalazł doskonały sposób na wymianę auta nie narażając się na zrzędzenie teściowej
no to w takim układzie teść jest geniuszem :)

irek.w
20-02-2010, 15:35
Mnie się wydaje, że teść znalazł doskonały sposób na wymianę auta nie narażając się na zrzędzenie teściowej
no to w takim układzie teść jest geniuszem :)
Nie geniusz tylko sknera.

out
20-02-2010, 15:41
skropliny nie bardzo się nadają do mycia samochodu. przy kotłach o większych mocach daje się neutralizatory przed odprowadzeniem skroplin do kanalizacji.

Artis0
20-02-2010, 15:45
przy większych kotłowniach, zazwyczaj stosuje się specjale neutralizatory do skroplin z kondensata, takze Woda Zywiec raczej z piecyka nie wyplywa

Elfir
20-02-2010, 17:59
czy czasem dwutlenek wegla i woda nie wytwarzaja razem kwasu weglowego? H2CO3, (H2O•CO2)

dario_79
20-02-2010, 18:23
no powiem wam, że ciekawe spostrzeżenia:) ok, ja mu tłumaczę, ale wychodzi na jego. Najwyżej auto wymieni:D

fighter1983
20-02-2010, 18:35
dwutlenek wegla rozpuszcza sie w wodzie...
Kwas węglowy otrzymać można rozpuszczając dwutlenek węgla w wodzie:

H2O + CO2 ⇌ H2CO3 + 165,96 kcal

W praktyce jednak rozpuszczenie nawet znacznej ilości dwutlenku węgla w wodzie prowadzi do otrzymania niewielkiego stężenia tego kwasu ze względu na to, że równowaga powyższej reakcji jest silnie przesunięta w stronę substratów. Właśnie to zjawisko jest odpowiedzialne za lekko kwaśny smak tzw. wody sodowej.

Wodę nasyconą CO2 można uzyskać także poprzez rozkład wodorowęglanu sodu w zakwaszonej wodzie (→ napoje musujące w proszku).

Zaraz dojdziemy do tego, że piec kondensacyjny produkuje Coca-Cole :)

Elfir
20-02-2010, 18:48
Coca-cola ma bąbelki z wodorowęglanu sodu - w McDonaldzie robi się ją z proszku rozpuszczanego we wodzie. Trochę wody, kwasu ortofosforowego, cukru, karmelu i voila!

fighter1983
20-02-2010, 18:50
Reasumując: piec kondensacyjny produkuje wode o odczynie kwasnym, czyli nie zalecane do mycia auta. Nie produkuje tez Coca-Coli :)

Gosiek33
20-02-2010, 19:01
Poza tym to nieco cuchnie :roll: 8)

KrzysztofLis2
20-02-2010, 19:19
czy czasem dwutlenek wegla i woda nie wytwarzaja razem kwasu weglowego? H2CO3, (H2O•CO2)
Jest jeszcze kwas azotowy, powstający z tlenków azotu, które na bank w niewielkich ilościach powstają w spalinach z gazu ziemnego.

Tlenków siarki, szczęśliwie, być nie powinno.

beton44
20-02-2010, 19:20
jakoś nikt dotąd nie zauważył jeszcze

że w powietrzu jest jakieś 78% azotu...

/stary dowcip - czego najwięcej jest w spalinach w kominie - odpowiedzcie dzieci.../

niewielka część jego zazwyczaj też się spala, powstają tlenki azotu których
część też rozpuszcza się w wodzie tworząc jakieś tak kwasy...

KrzysztofLis2
21-02-2010, 09:13
Zauważył, minutę przed Tobą. ;)

1950
21-02-2010, 09:31
pH 3,0-4,0 czyli kwasowość mniej więcej Coca-Coli, niezbyt smaczne, próbowałem :roll:
nadaje się do zakwaszania gleby pod azalie, rododendrony, borówki amerykańskie, wszystkie wrzosowate itd.

adam_cz-wa
21-02-2010, 09:34
Kiedyś nie chcący napiłem się trochę tej "wody" i kwaśna trochę :lol:
Czy taką ciecz można odprowadzać do rur kanalizacyjnych i dalej do przydomowej oczyszczalni ścieków ?
W moim przypadku piec jest zlokalizowany w piwnicy i zastanawiam się jak ją odprowadzać do rury kanalizacyjnej która jest nad piecem. W pomieszczeniu obok będę miał pralkę i też muszę jakoś wodę z niej odprowadzić pod sufit.
Na chwilę obecną widzę tylko opcję z pompą która będzie podawać brudną wodę do góry skąd powędruje do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Może macie jakieś inne pomysły?

aadamuss24
21-02-2010, 09:36
Są takie małe pompki elektryczne do odprowadzenia kondenstatu. Lub jeśli nie pompka to wiadro :) ale to obowiązki generuje. pozdr adam

adam_cz-wa
21-02-2010, 09:45
Od 1,5 miesiąca mam beczkę którą muszę codziennie zmieniać co jest uciążliwe trochę.

dario_79
21-02-2010, 10:13
czyli auta tym się myć nie da? Skoro ma jakieś kwasy, rozumiem że wcześniej czy później dobierze się do karoserii:)

witu102
21-02-2010, 11:49
chyba, żeby w oparciu o potrzebę wykorzystania kondensatu rozbudować automatykę domową...pH metr na wyjściu z pieca a następnie biureta automatyczna i zasobnik powiedzmy z NaOH:)przy wykryciu pH różnego od 7 włącza się biureta i reguluje poziom kwasowości:)
Co do samego transportu kondensatu, to u mnie jest wraz z piecem pompka (Vaillant) i działa bez zarzutu od 2ch prawie lat:)

fighter1983
21-02-2010, 13:35
chyba, żeby w oparciu o potrzebę wykorzystania kondensatu rozbudować automatykę domową...pH metr na wyjściu z pieca a następnie biureta automatyczna i zasobnik powiedzmy z NaOH:)przy wykryciu pH różnego od 7 włącza się biureta i reguluje poziom kwasowości:)

Kocham to forum.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hahahaha

__Marek
21-02-2010, 19:03
Jeszcze nie mam uruchomionej kanalizy (ciśnieniowa) i kondensat odprowadzam do wiadra. Po odwilży mam nadzieje będę miał gaz ziemny, ale teraz dogrzewam dom z dwóch butli 33kg mieszanką propan-butan. Zawsze kondensat był jak woda, ale raz był taki jak poniżej na zdjęciu, żółty.
Kocioł nie pracował. Po restarcie ruszał na chwilę, leciało to coś żółtego i zatrzymywał się. Ruszył na dobre po przełączeniu na drugą butlę. Co dziwne jak skończyła się ta druga butla to automat (który łączy te dwie butle) przełączył ponownie na pierwszą i skropliny leciały już takie jak zwykle, przerzoczysty jak woda.

http://images50.fotosik.pl/264/6128b3075e97d5ecmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

out
25-02-2010, 15:54
przeglądając stronę Vailanta na takie coś trafiłem:



Czy kocioł kondensacyjny wymaga odprowadzenia kondensatu do kanalizacji poprzez neutralizator?


Dla kotła kondensacyjnego mocy do 20 kW, możliwe jest bezpośrednie (naturalnie przez syfon) odprowadzenie kondensatu z kotła do kanalizacji.
Wg niemieckich wytycznych można nie stosować neutralizatora kondensatu jeżeli wskaźnik mocy/liczba rodzin jest mniejszy od 20 kW/ mieszkanie. Przykładowo dla układu kocioł 35 kW i domu dwurodzinnego nie ma potrzeby stosowania neutralizacji. Przy kwasowości kondensatu wynoszącej ok. pH 3,5 i przy dużej zasadowości ścieków ogólnobytowych
(pH 8 ) nie stanowi to żadnych problemów.

Również możliwe jest odprowadzanie kondensatu do oczyszczalni biologicznych

myślę, że wyjaśnia to wiele spraw poruszanych w wątku.

mirela99
26-02-2010, 08:23
To ja mam jeszcze pytanie - dużo tej wody się wydziela ? Ja nie mam kanalizacji ani oczyszczalni (w ciągu kilku lat wybudują dopiero u mnie na wsi kanalizę) tylko będą osadniki. Ile tej wody np. na dobę się tworzy ?

dario_79
28-02-2010, 21:03
To ja mam jeszcze pytanie - dużo tej wody się wydziela ? Ja nie mam kanalizacji ani oczyszczalni (w ciągu kilku lat wybudują dopiero u mnie na wsi kanalizę) tylko będą osadniki. Ile tej wody np. na dobę się tworzy ?

około 5-10lt w zależności od temperatury na piecu.

jarett
15-05-2010, 12:49
Odświeżając troszkę temat. Mam laickie pytanie:

- jak w ogóle technicznie rozwiązać to odprowadzenie kondensatu do kanalizy ?
dorobić osobne wyjście w okolicach pieca?

U mnie wygląda to w tej chwili tak jak poniżej. Zaraz zaczynam budowę stanu zero i nie wiem czy mam zapodać jakąś zmianę mojemu majstrowi.

http://www.budowanie-domu.pl/temp/kotlownia.jpg