PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie wody gazowe a solarne - zima



zitka
21-02-2010, 12:53
Mam pytanie. Mam standartowe rozwiązanie (tak mi się wydaje), kocioł gazowy kondensacyjny + solary do cwu. Zasobnik wyposażony w dwie wężownice (jedna od solarów, druga od kotła). W zimie kocioł ogrzewa wodę w zasobniku a solary w zimie raczej nie ( mogą być przysaypane sniegiem, brak słońca itp.), więc płyn przepływajacy przez solary ( glikol ) wg mnie ochładza poprzez wężownice wodę nagrzaną w zasobniku. Więc co robić? Wyłączyć pompkę od solarów i zamknąć zawór na zasobnik? Bo z drugiej strony słyszeliśmy, żeby nie wyłączać obiegu bo można uszkodzić solary (próżniowe są pnoć na to bardziej podatne)

aadamuss24
21-02-2010, 14:08
Pracą pompy steruje regulator który nie uruchomi pompy jeśli temp. w zasobniku jest wyższa niż na kolektorach. pozdr adam

Lookita
21-02-2010, 14:47
Zgodnie z wytycznymi w instrukcji [sic] wylaczony mam program anty-zamrozeniowy.Przy -25 nic nie zamarzlo,moze dlatego,ze glikol ma 8 miesiecy.Jak zalaczylem ten program na sterowniku,pompka wlaczala sie nawet przy blahych mrozach,wowczas glikol pociagla ciepelko z zasobnika....

aadamuss24
21-02-2010, 15:09
Raz na jakiś czas należy zmierzyć przy jakiej temperaturze zamarza glikol i można spać spokojnie. pozdr adam