PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wymienić wieniec pod podwaliną domu drewnianego



sammael
24-02-2010, 16:46
Buduję dom drewniany, na górze fudamentu mam położoną podwalinę przez całą długość budynku 12m, i 8m szerokość. Pod podwaliną mam zrobiony wieniec 25x25x25, który wieńczy mur z bloczków betonowych. Wieniec oczywiście zbrojony, beton b20. No i niestety mróz go pokruszył, bo teraz można kopnąć butem i się sypie. W niektórych miejscach jest mocniejszy w innych słabszy. Tak czy innaczej sprawa nie podlega dyskusji, wieniec do wymiany.

Mój pomysł jak to zrobić, i tutaj proszę o wasze opinie:
Planuję skuć odcinek 2m, zostawić 2m starego betonu, i znów skuć odcinek 2m. Skuty odcinek wyczyścić ze starego betonu, i w betoniarce zrobić beton klasy b25, zalać, zawibrować dobrze i zamknąć szalunkiem.
No i później kawałki pozostałe.

Co o tym myślicie ?

labas1
24-02-2010, 16:59
Po cholerę piszesz w dwóch tematach.
Odpowiedź już dostałeś.

sammael
24-02-2010, 18:03
może ktoś jeszcze ma coś do dodania. Dlatego założyłem drugi temat.

Sławek...
24-02-2010, 19:34
...a jak ukręcisz w betoniarce b25? ;)
że już nie wspomnę o tym : zawibruję a potem zamknę szalunkiem... hmmm....

sammael
24-02-2010, 20:43
sa przepisy na beton b25, wiem ze nie bedzie on takiej klasy jak z betonowni, ale jak mam zamówić 0,5m3 ?? zakładając nawet że beton będzie klasy b20, to powinno wystarczyć wg projektu. Dłuższe mieszanie w betoniarce powinno pomóc, do tego są specjalne wibratory do betonu z takim długim prętem. Jeśli chodzi o szalunek to z jedej strony będzie zamknięty, z drugiej gdzie teren jest wyższy będę wlewał beton od góryi podciągał szalunek do góry aż całość zamknę. Podwalina domu drewnianego i tak nie przylega idealinie do fudamentu, jest tam ok 2-3 cm szpara, którą tak czy inaczej trzeba wypełnić pianką.

Jeśli macie jakieś inne pomysły jak wykonać taką naprawę szalunku to chętnie posłucham

sammael
24-02-2010, 20:51
no i jeszcze jedno. Zobacz na lata '80 kiedy beton z betonowni był mało spotykanym luksusem, jak ludzie wylewali fudamenty, ja, wujek i betoniarka, tak to najcześciej szło. Ile takich typowych klocków z lat 80 stoi na około, a ile z nich ma robiony beton z betonowni ??

A teraz jeszcze może głupie pytanie, a co jeśli dodam za dużo cementu do betonu, powinien być twardszy i szybciej związać, tak z teori wynika, bo jak za dużo wody, lub kruszywa to wiadomo że nie będzie mocny.

Barbossa
24-02-2010, 20:56
a po co jest podwalina?

sammael
24-02-2010, 20:58
podwalina to płaska belka, która jest zakotwiona do fudamentu. Na podwalinie układane są kolejne belki ścian nośnych.

Barbossa
24-02-2010, 21:20
i chcesz aby wisiała w powietrzu, a dziury uzupełnisz pianką?
marnie to widzę

Sławek...
24-02-2010, 21:23
co jeśli dodam za dużo cementu do betonu, powinien być twardszy i szybciej związać, tak z teori wynika, bo jak za dużo wody, lub kruszywa to wiadomo że nie będzie mocny.

...wytrzymałości betonu nie robi cement wbrew pozorom tylko kruszywo ;)
i w dużej mierze od jakości i frakcji kruszywa zależy klasa betonu...
cement w betonie pełni tylko funkcję spoiwa (spaja kruszywo)
nadmierna ilość wody oczywiście pogarsza klasę betonu...
z piachu nigdy nie zrobisz b25 a ib20 pewnie też nie... może b15 się uda...

sammael
25-02-2010, 04:18
i chcesz aby wisiała w powietrzu, a dziury uzupełnisz pianką?
marnie to widzę

Szczelinę pozostawia się tak czy inaczej, jest ona przewidziana do isiadania domu drewnianego, który w skali 5 lat osiada ok 10 cm. Bale się do siebie dociskają, i szczelina się zmniejsza.

Do sławek: Mam piach, i kruszywo o średnicy mniejszej niż 0.4.

ja14
25-02-2010, 05:29
Proponuje nie kopac juz wiecej tego betonu w wiencu bo jest szansa, ze jak odmarzl to w koncu zwiaze.

sammael
25-02-2010, 05:57
Proponuje nie kopac juz wiecej tego betonu w wiencu bo jest szansa, ze jak odmarzl to w koncu zwiaze.

a jak to mozliwe ? przecież proces dojrzewania betonu teoretycznie się zakończył. Z drugiej strony, jeśli za 3-4 lata miałyby być problemy z wieńcem, wolę to zrobić teraz niż później kiedy będą już wylewki, podłogi itp.

ja14
25-02-2010, 06:11
Do hydratacji niezbedna jest woda. Jezeli wody nie bylo (bo zamarzla) to mozliwe, ze sie jeszcze nie zakonczyl.

sammael
25-02-2010, 06:24
hmm o tym nie wiedziałem. czyli teraz czekać do wiosny, i sprawdzić jak się ma beton ?

ja14
25-02-2010, 06:34
Tak bym radzil. Oczywiscie przechodzenie przez 0 swiezego betonu nie pozostaje bez wplywu na jego jakosc ale w srodku moze byc jeszcze calkiem dobry i wystarczajacy na potrzeby takiego budynku jak Twoj.
Tak, ze za miesiac proponuje jakiegos rzeczoznawce z politechniki i dopiero wtedy decyzja.
Pozdrawiam.

sammael
25-02-2010, 06:42
Tak bym radzil. Oczywiscie przechodzenie przez 0 swiezego betonu nie pozostaje bez wplywu na jego jakosc ale w srodku moze byc jeszcze calkiem dobry i wystarczajacy na potrzeby takiego budynku jak Twoj.
Tak, ze za miesiac proponuje jakiegos rzeczoznawce z politechniki i dopiero wtedy decyzja.
Pozdrawiam.

No dzięki za odpowiedź. Koszt przeróbek nie jest sporty bo to raptem 2,5m3 betonu, no ale zaczekam.

Pozdrawiam

ja14
25-02-2010, 06:45
A ile za robocizne?

Barbossa
25-02-2010, 07:01
Tak bym radzil. Oczywiscie przechodzenie przez 0 swiezego betonu nie pozostaje bez wplywu na jego jakosc ale w srodku moze byc jeszcze calkiem dobry i wystarczajacy na potrzeby takiego budynku jak Twoj.
Tak, ze za miesiac proponuje jakiegos rzeczoznawce z politechniki i dopiero wtedy decyzja.
Pozdrawiam.
gdzie w środku?
elementu 25x25 w przekroju?
rozumiem optymizm jakiś zawsze powinien być, ale bez przesady

rzeczoznawca może kosztować tyle co beton i robocizna
i dowie się tego samego

sammael
25-02-2010, 07:02
znajomy będzie mi to robił, za piwo :) siedzi w budowlance.
betoniarkę mam własną 120l. kruszywo, piasek i cement, wszystko jest.
Wiec się zastanawiam ciągle nad tym.

sammael
25-02-2010, 07:03
Tak bym radzil. Oczywiscie przechodzenie przez 0 swiezego betonu nie pozostaje bez wplywu na jego jakosc ale w srodku moze byc jeszcze calkiem dobry i wystarczajacy na potrzeby takiego budynku jak Twoj.
Tak, ze za miesiac proponuje jakiegos rzeczoznawce z politechniki i dopiero wtedy decyzja.
Pozdrawiam.
gdzie w środku?
elementu 25x25 w przekroju?
rozumiem optymizm jakiś zawsze powinien być, ale bez przesady

rzeczoznawca może kosztować tyle co beton i robocizna
i dowie się tego samego

No właśnie tego się boję Barbossa, że rzeczoznawca weźmie 300 zł, a za tą kasę to ja mam beton na połowę roboty.

Barbossa
25-02-2010, 07:17
300 stówy?
jak go przywieziesz, odwieziesz, postawisz porządny obiad, on nie nędzie miał innego zajęcia, będzie zblazowany, załątwisz to podstępem
to raczej pęknie Ci 2x tyle

sammael
25-02-2010, 07:55
300 stówy?
jak go przywieziesz, odwieziesz, postawisz porządny obiad, on nie nędzie miał innego zajęcia, będzie zblazowany, załątwisz to podstępem
to raczej pęknie Ci 2x tyle


czyli co radisz Barbarossa, wymienieć całe wieńce przed wylewkami, czy czekać co wyniknie z tego betonu ? Materiał mam, osobę do tej roboty także.

Barbossa
25-02-2010, 09:05
masz na tym samą podwalinę?

Sławek...
25-02-2010, 09:24
Do hydratacji niezbedna jest woda. Jezeli wody nie bylo (bo zamarzla) to mozliwe, ze sie jeszcze nie zakonczyl.

...a na jakiej podstawie tak twierdzisz? bo chyba nie na podstawie przeprowadzonych badań lub karty technicznej betonu.....
już w temperaturze bliskiej 0 St. C twardnienie betonu przebiega bardzo wolno, natomiast gdy temperatura spada od -1 do -3 St. C w mieszance betonowej zamarza do 50 proc wody; zamarzająca woda zwiększa objętość, w wyniku czego powstający lód niszczy strukturę betonu, co znacznie obniża jego wytrzymałość... o niższych temp już nawet nie ma co wspominać....
...to, że w środku nie kruszy się od buta to oznacza, że co? że wszystko jest ok? że można przyjąć, że konstrukcja wytrzyma?
...litości Panie ja14 ;) ... litości.... dlaczego dajesz ludziom swoją pisaniną nadzieję na to, że nic się nie stało i każesz im ryzykować.... jak by to był wymrożony strop to też radziłbyś czekać no bo przecież jak sam po zimie nie spadł to już nie spadnie.... ???
...na co chcesz czekać sammael? myślisz, że w Twoim przypadku zdarzył się cud?
chcesz poddać badaniom i ekspertyzom przemrożony beton ??? chyba, że na prawdę liczysz na to, że odmarznie i zacznie wiązać, a może i B30 się z niego zrobi po zimie....

masz kogoś za niewielkie pieniądze do wykonania pracy to go bierz i zrób tak jak powinno być... a jak chcesz zobaczyć z ciekawości jakie parametry ma wymrożony beton to daj próbki do laboratorium to sam się przekonasz.....

Sławek...
25-02-2010, 09:28
Proponuje nie kopac juz wiecej tego betonu w wiencu bo jest szansa, ze jak odmarzl to w koncu zwiaze.

a jak to mozliwe ? przecież proces dojrzewania betonu teoretycznie się zakończył. Z drugiej strony, jeśli za 3-4 lata miałyby być problemy z wieńcem, wolę to zrobić teraz niż później kiedy będą już wylewki, podłogi itp.

...nawet laik się zdziwił czytając takie cuda.... opamiętaj się człowieku i doradzaj w tych tematach w których masz wiedzę.... sprawy konstrukcyjne to nie rysa albo plamka na ścianie, która razi w oczy....

ja14
25-02-2010, 10:10
Drogi Sławku.

Naucz się czytać ze zrozumieniem.
Czy ja gdzieś napisałem, że nic się nie stało?
Poradziłem poczekać i wezwać fachowca, bo może się okazać, że ten beton ma jeszcze na tyle dużą wytrzymałość, że jako oparcie pod podwaliny się nada.
Porównywanie tego elementu ze stropem to z Twojej strony czysty idiotyzm.
Wykuć po kawałku zawsze jeszcze zdąży.

Pozdrawiam.

Sławek...
25-02-2010, 11:18
...bez komentarza...

sammael
25-02-2010, 16:14
masz na tym samą podwalinę?

jest tak:

ława fudamentowa
ściana z bloczków, różne wysokości od 80cm do 150cm (działka na stoku)
wieniec
podwalina drewniana
na podwalinie są ułożone kolejne bale na wys. ok 4m

dzięki wszystkim za odpowiedzi, no i wynika że młot w rękę i betoniarkę w ruch i ognia !!!! Nie powinno być tak tragicznie z tą wymianą wieńców z tego co wygląda. Wkońcu to nie dom murowany, a ja mam jednolite belki przez całą długość i szerokość domu

jajmar
25-02-2010, 16:35
na podwalinie są ułożone kolejne bale na wys. ok 4m



a może warto rozważyć podnośniki hydauliczne i zrobic całość wieńca za jednym razem, z gruszki

sammael
25-02-2010, 16:52
tego pomysłu z podnośnikami wogóle nie widzę. Teren jest nie równy, cała konstrukcja waży kilka ton, i pewnie ogromne koszty aby wynająć takie podnośniki by podnieść dom 12mx8m.

Mam czas więc będę walczył z tym powoli.

Mirek_Lewandowski
25-02-2010, 17:09
Ciutek przesadzasz z tymi tonami..
Znajomy cieśla wymieniał podwalinę w domu sąsiada. Musiał oczywiście podnieść nie tylko, jak u Ciebie ściany, ale całą chałupę- z dachem, stropami. I bez podwaliny- czyli ciut trudniej jak u Ciebie!
Podnośników wtedy nie było (hydraulicznych). Podnosili klinami i kolejowymi podnośnikami szynowymi (takie na korbkę)
Chałupa stoi do dzisiaj. Oczywiście remont był gruntowny, bo tynki wewnętrzne, liche zresztą, się posypały. Po ociepleniu, wymianie okien bardzo fajny domek.

Romanek92
31-03-2010, 22:36
Witam tez mam dom o wymiarach 12x10 i takze nalezało by wymienic podwaliny i podmurówke jaki moze byc koszt takiej wymiany i do kogo najlepiej się z tym zgłosic znacie moze jakies firmy które się tym zajumją? Pzdr;]