PDA

Zobacz pełną wersję : Białe plamy i przebarwienia na elewacji.



siatka999
24-02-2010, 16:59
Elewacja została wykonana w wakacje 2009r.. Malowane farbą CAPAROL Muresko-Premium. Czym może być spowodowane wystąpienie takiego zjawiska? Czy możliwe jest, że w wyniku tak niskich temperatur(zmarznięta elewacja) i przy wzroście temperatury na wiosne znikną te plamy i przebarwienia? Jaki może byc powód wystąpienia tego? (np. wykwity solne, dom zbudowany jest z cegły). Dziękuje za odp.

Sławek...
24-02-2010, 19:46
...wstaw fotki jak możesz....
na podstawie Twojego opisu ciężko znaleźć przyczynę, ale niestety wydaje mi się, że te zmiany koloru już się nie cofną.....

siatka999
24-02-2010, 21:10
http://picasaweb.google.pl/105635798135117081124/Desktop#

Sławek...
24-02-2010, 22:07
...myślałem ,że te plamy powstały po zimie, ale widzę że od razu po pomalowaniu....?
a nie pociekła czasem woda po elewacji zaraz po pomalowaniu?

siatka999
25-02-2010, 00:29
Właśnie w tym problem, że te plamy powstały po zimie. Do grudnia wszystko bylo w jak najlepszym porządku. Potem stopnio pojawialo sie troche tych plam. Nie, woda nie ciekła. Gdyby tak było to byśmy nie dopuścili do tego, żeby firma tak to zostawiła.

smpoland
25-02-2010, 00:44
Mostki termiczne? Jakies braki w styropiania/welnie? Nieuszczelnione dziury miedzy styropianami/welna?

Wina moim zdaniem lezy "pod tynkiem", ale glowy nie dam bo na tych zdjeciach wiele nie widac.

Sławek...
25-02-2010, 10:02
...z mojej wiedzy wynika, że takie wykwity powstają przy zbyt dużej wilgotności otoczenia podczas malowania/schnięcia/farby lub tynku ....
jeżeli wcześniej nic takiego nie wystąpiło to mamy zagadkę... jeżeli podejrzanym byłyby mostki termiczne to to akurat można by było sprawdzić termowizją....
ale jeżeli żadnych mostków tam nie ma (a szczerze mówiąc nie wydaje mi się żeby to była przyczyna) to ja się poddaję ;)
dla pocieszenia - zawsze można to przemalować jeszcze raz ;)

fighter1983
25-02-2010, 10:41
Niestety nie znikną. Wyglada na niedokladne zagruntowanie przed tynkiem

Sławek...
25-02-2010, 11:25
...autor wątku pisał że to był tynk malowany a nie barwiony w masie więc chyba nierównomierna chłonność podłoża pod tynkiem nie powinna mieć takiego wpływu na farbę....
ale, ale.... a czasem ekipa nie przystąpiła do malowania zbyt wcześnie zanim tynk wysechł ???

siatka999
25-02-2010, 13:13
Wydaję mi się, że pod tynkiem wszystkko powinno być w porządku, przyglądałem sie pracą i wszystko bylo robione z największą dokładnością. Widzieliśmy wcześniej również wiele domów robionych przez tą firmę, rozmawialiśmy wcześniej z klientami wszysccy byli zadowoleni, nigdzie taka sytuacja nie miala miejsca. Ale za to, że tynk był wystarczająco suchy podczas malowania to nie dam sobie głwoy urwać, bo nie bylo mnie wtedyy na miejscu.

siatka999
25-02-2010, 13:19
http://picasaweb.google.pl/105635798135117081124/Desktop#5441919591028118114 Załączam jeszcze jedno zdjęcie na tarasie.

Sp5es
25-02-2010, 16:30
Muresco Premium to silanizowana akrylowka
Na tej fasadzie pojawia się parę rodzajów wyplamień.

1) wygląda na powstawanie wykwitu wapiennego (szczególnie szerokie plamy szerokie, rozmyte, przycokołowe)"zamglenie"
Wada typowa dla malowania tynku wapiennego, który nie uległ całkowicie karbonatyzacji. Intensywna woda opadowa , wymywa wapno, które krystalizuje na powierzchni . jak farba całkowicie nie związała jeszcze to zostaje zaklejona i związana nawierzchniowo przez spoiwo. (jedynie z tego wynika, że się dłużej będzie utrzymywać)

Wykwit wapienny ma szanse zostać zmyty w czasie -węglan przechodzi w rozpuszczalny wodorowęglan i odpływa w sina dal. Trwa to od 6 do 24 miesięcy, dużo zalezy od ekspozycji na wodę.

przyczyna :
brak karbonatyzacji podłozą przez malowaniem
zbyt wczesne wejście z farba

diagnoza
wykonać próbę fenoloftaleinową - 1% roztór alkoholowy fenoloftaleiny (szkolny odczynnik + 30 pln za litr w Chemii - zuzyje się parę kropel...). Nie powinien tynk być buraczkowy

Przeciw tej diagnozie mówi fakt, o dużymodstępie czsu pomiędzy malowaniem a wykwitem

Może też sugerować źle zrobione obróbki blacharskie, skąd tyle wody na fasadzie?

Zasadniczo to błąd wykonawczy,

2) Pionowy zaciek biały - połączenie w/w z pkt 1 z wymyciem dyspergatora na powierzchnie i jego związanie

diagnoza - potrzeć gąbką i zobaczyć czy sie pieni
jeśli tak - wada materiału do reklamacji farby

Od czasu kiedy Caparol produkuje farby w Śnieżce można się spodziewać wszystkiego.


3) pojedyncze plamy , "dropy" przy balustradzie

za świeże podłoże,
brak gruntowania,
nie dojrzały tynk,
zmienna grubośc tynku pod farbą (dłużej karbonizuje , dłużej jest zasadowe - może "żreć pigment przez alkalia"
pochlapanie wapnem przed malowaniem

Suchośc fasady nic nie ma wspólnego z karbonizacją i nie jest wyłącznym kryterium oceny, jakkolwiek jest ważne.

Zareklamuj do Caparola ciekawe co powiedzą.

Co było malowane? Jaki materiał? Też Caparol?


Lepsza diagnoza byłaby z bliska.
Co się dzieje, jeśli śiepociera te miejsa?

siatka999
25-02-2010, 17:34
Jeżeli chodzi o te duzą sciane(odnoszac sie w/w punktu 1) to na niej rzeczywiscie juz wczesniej niz przed zimą pojawiły się takie plamy(w niedlugim okresie od wykonania), niezbyt widoczne aczkolwiek zauwazalne.

fighter1983
26-02-2010, 10:22
1) wygląda na powstawanie wykwitu wapiennego (szczególnie szerokie plamy szerokie, rozmyte, przycokołowe)"zamglenie"
Wada typowa dla malowania tynku wapiennego, który nie uległ całkowicie karbonatyzacji.

Wykwit wapienny ma szanse zostać zmyty w czasie -węglan przechodzi w rozpuszczalny wodorowęglan i odpływa w sina dal. Trwa to od 6 do 24 miesięcy, dużo zalezy od ekspozycji na wodę.

przyczyna :
brak karbonatyzacji podłozą przez malowaniem
zbyt wczesne wejście z farba

Bardzo blisko....jednak jest kilka ale:
Tynk Mineral Light Putz Caparola zawiera mączkę dolomitową, a nie wapno. Dzieki temu tynk mineralny Caparola można malować już po 3-4 dniach.
Powstałe plamy to wykwity które "przeszły" z warstwy zbrojącej, a powinien temu zapobiegać grunt (Putzgrunt 610).

Proces o ktorym piszesz to: Karbonizacja (http://pl.wikipedia.org/wiki/Uw%C4%99glanie)

I jeszcze jedno: na dzień dzisiejszy żaden produkt "mokry" Caparola nie jest produkowany w PL przez Snieżkę (nie wiem jak jest z Alpiną czyli serią dla Castoramy) ale Muresco PLUS i PREMIUM na 100% przyjeżdża z Niemiec.

siatka999
26-02-2010, 13:38
A co mi radzicie? Poczekać jeszcze troche i zobaczyć, co się z tym stanie, czy zgłosić to do wykonawcy?

fighter1983
26-02-2010, 14:59
A tynk mineralny też był Caparola czy jakis inny? ile czasu upłyneło od polożenia tynku do malowania?
MineralLightPutz i grunt pod niego Putzgrunt610?
Tak ogólnie najlepiej zgłosić reklamację w punkcie w ktorym kupowałas towar. Przyjedzie techniczny Caparola i wszystko stanie się jasne.
W samym 2009 roku sprzedałem Caparola na ponad 90tys m2 elewacji (mniejszych i wiekszych) i w tym czasie zdarzyły się 2 reklamacje, niestety obie to ewidentne błedy wykonawcze :cry:

Romko107
13-11-2011, 08:38
A tynk mineralny też był Caparola czy jakis inny? ile czasu upłyneło od polożenia tynku do malowania?
MineralLightPutz i grunt pod niego Putzgrunt610?
Tak ogólnie najlepiej zgłosić reklamację w punkcie w ktorym kupowałas towar. Przyjedzie techniczny Caparola i wszystko stanie się jasne.
W samym 2009 roku sprzedałem Caparola na ponad 90tys m2 elewacji (mniejszych i wiekszych) i w tym czasie zdarzyły się 2 reklamacje, niestety obie to ewidentne błedy wykonawcze :cry:

Cześć,

Mam podobny problem, a mianowicie najpierw zagruntowano Putzgruntem, potem na to tynk silikonowy. Okazało się jednak, że Panowie nałożyli tynk tak, że miejscami prześwitywał grunt (tynk ciemny grafik, a grunt nieco jaśniejszy), więc zasugerowali abysmy pomalowali cały ten grfitowy element elewacji farbą silikonową caparola. Tak też się stało i wszystko wyszlo super. Po 4 miesiącach pojawiły się na dole elewacji białe wykwity, które nie chcą zejść. Druga próba pomalowania tą samą farbą silikonową (caparol) nie przyniosła poprawy - po 5 dniach wykwity powróciły.

Moje pytanie: co z tym fantem zrobić? Nie ważne czyja to wina, czy moja godząc się na malowanie, czy wykonawcy, tylko jak naprawić ten element?

Pozdrawiam

Mayerad
13-11-2011, 21:13
a to nie są jakieś wykwity zwykłe? Z jakiego materiały wykonana jest ta elewacja?