PDA

Zobacz pełną wersję : Woda na placu budowy ?



Breloczek
24-02-2010, 20:48
Witam! Jestem uczniem technikum budowlanego i chcę zaczerpnąć informacji na forum. Jak się powinno doprowadzać wodę na budowę itp. Chodzi o budowę ogólnie, bez wyszczególnienia czy to domek czy stodoła. Mam nadzieję, że nie będzie mi sypać formułkami z książek wydania lata 80-te, bo teraz to prawie tylko takie są.... A więc mam nadzieję, że jacyś inżynierowie się wypowiedzą i pomogą.

mariankossy
24-02-2010, 20:56
Która klasa TB ??

jajmar
24-02-2010, 21:00
Wodę na budowe to mozna beczkowozem mozna wodociągiem, mozna wykopać/wywiecić studnie. Można z rzeki ze stawu.

A napisz co wyczytałeś o tych zamierzchłych czasach ?

PliP
24-02-2010, 21:23
trochę mało szczegółowe to pytanie.
Na pewno wodę na budowę należy doprowadzić na "prawo" bo na "lewo" to nie jest wskazane i z zachowaniem wszelkich norm budowlanych. Tak wiec odpowiedni przekrój rury, odpowiednia głębokość poniżej strefy przemarzania. Przed budynkiem powinien być zawór główny itd.

Osobiście mam budowę i wodę ciągnę z rowu melioracyjnego. Jest ona bogata w różnego rodzaju minerały, które bardzo dobrze wpływają na jakość zaprawy. Z racji dużego zagęszczenia środków chemicznych, nawozów itd mój dom w nocy będzie świecił :lol:

Breloczek
24-02-2010, 21:37
Trzecia klasa technikum. Jak się doprowadza wodę, co trzeba zrobić by ją doprowadzić, kto ją może doprowadzić, czy możemy brać deszczówkę, bądź wodę z jakiegoś rowu i etc....

Sławek...
24-02-2010, 21:52
...za używanie wody z rowy pewnie do więzienia nie pójdziesz... a już tym bardziej za deszczówkę ;) zaprawie też to nie będzie przeszkadzało....

Breloczek
24-02-2010, 21:56
Jak na razie to nikt tu szczegółowo nic nie napisał :P Ale czekam dalej, może w końcu coś się nawinie...

adi_
24-02-2010, 22:02
jak sie doprowadza najlatwiej wiaderkami najszybciej wezem pompa lub czym co sluzy do transportu wody
a tak na powaznie tos ty nie powinienes jeszcze podstawowki skonczyc bo tam to juz bylo omawiane na geografi na przykladzie rolnictwa
a jak juz ni wiesz to wde z wodociagu mozesz podlaczyc sam oile jest juz tam wodomiez do ciebie bo wtedy zakrecisz za wodomiezem i podlaczysz waz najlepiej 3/4 cala
ze stawu to pompa moto pompa elektryczna pompa byle jaka ale pompa z rowu to tez pompa

mariankossy
24-02-2010, 22:24
Jak na razie to nikt tu szczegółowo nic nie napisał :P Ale czekam dalej, może w końcu coś się nawinie...

No to jak na 3 klase to juz warto by w siebie zainwestować 8)

i kupic np. Poradnik majstra budowlanego, wyd. z 2004r :D

a tam na str 238 pisze
woda stosowana do mieszanki betonowej powinna spełniać wymagania PN-88/B -32250.
Nie powinna zawierac składników wpływakących niekorzystnie na wiazanie i twardnienie betonu. W przypadku watpliwosci należy przeprowadfzić jej odpowiednie badanie.
Ogólnie nalezy stwierdzić, że woda pitna ( oprócz wód mineralnych) :lol:
nadaje sie do mieszanek betonowych.
Wymagania ogólne dotyczace wody do mieszanek betonowych i zapraw zgodnie z w/w normą.

Woda nie z rowu, rzeki , jeziora, stawu itp.
Czyli woda pitna/wodociagowa , bez zapachu, bez zawiesin.

twardość pH>4

To czego was w tych technikumach łuczą ???? 8) :lol:
strach zaczynac budowe :lol:

adi_
24-02-2010, 22:35
ty sie czepiasz ucznia
niestac hlopiny na zakup pomocy anukowej i juz jak dostanie dyplom to sie zapyta inwestora czy ma wode i wtedy juz bedzie wiedzial
:D

mynia_pynia
25-02-2010, 07:58
1. Występujesz o warunki przyłączeniowe do właściwego Zakładu gospodarki komunalnej - robisz to na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż jest to niezbędny załącznik.
2. W tych warunkach jest napisane jak mogą podpiąć do wody przyszły dom.
3. Zatrudniasz projektanta który wykonuje projekt na papierze zgodnie z wydanymi warunkami z ZGK, a później zlecasz firmie wykonanie przyłącza wodociągowego.

Jeżeli nie ma możliwości podłączenia działki do wodociągu to w pozwoleniu na budowę masz zaznaczoną studnię i zlecasz wykopanie takiego czegoś firmie, bądź sam ją robisz.

Żeby mieć wodę na działce to są tylko takie dwa wyjścia legalne.

Jeśli to jest pytanie na jakiś sprawdzian to proponuje nie pisać że pożyczasz wodę od sąsiada, albo dowozisz beczkowozem.

Barbossa
25-02-2010, 09:37
he, he
jeżeli sąsiad ma decyzję/zgodę na handel wodą to może i od sąsiada

mariankossy
25-02-2010, 09:59
he, he
jeżeli sąsiad ma decyzję/zgodę na handel wodą to może i od sąsiada

jeszcze wode może sam wytwarzać na miejscu jak umie 8) :wink:

jajmar
25-02-2010, 10:21
1. Występujesz o warunki przyłączeniowe do właściwego Zakładu gospodarki komunalnej - robisz to na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż jest to niezbędny załącznik.

Widzisz patrzysz na świat z perspektywy własnej budowy DOMKU, a pod określeniem budowa kryją się również inwestycje np liniowe (droga, chodnik) budową może być tor podsuwnicowy, most, wiata przystankowa na dworcu inwestycje inne niz domki do których faktycznie konieczne jest doprowadzenie wody.



Jeśli to jest pytanie na jakiś sprawdzian to proponuje nie pisać że pożyczasz wodę od sąsiada, albo dowozisz beczkowozem.

Dla czego nie ? Jakieś uzasadnienie tego ? Dowożenie wody na budowe w beczkach/beczkowozach wbrew pozorom nie jest wcale takie rzadkie.

TomiAyomi
25-02-2010, 20:05
Jak na razie to nikt tu szczegółowo nic nie napisał :P Ale czekam dalej, może w końcu coś się nawinie...

No to jak na 3 klase to juz warto by w siebie zainwestować 8)

i kupic np. Poradnik majstra budowlanego, wyd. z 2004r :D

a tam na str 238 pisze
woda stosowana do mieszanki betonowej powinna spełniać wymagania PN-88/B -32250.
Nie powinna zawierac składników wpływakących niekorzystnie na wiazanie i twardnienie betonu. W przypadku watpliwosci należy przeprowadfzić jej odpowiednie badanie.
Ogólnie nalezy stwierdzić, że woda pitna ( oprócz wód mineralnych) :lol:
nadaje sie do mieszanek betonowych.
Wymagania ogólne dotyczace wody do mieszanek betonowych i zapraw zgodnie z w/w normą.

Woda nie z rowu, rzeki , jeziora, stawu itp.
Czyli woda pitna/wodociagowa , bez zapachu, bez zawiesin.

twardość pH>4

To czego was w tych technikumach łuczą ???? 8) :lol:
strach zaczynac budowe :lol:

hmm miałem zamiar na początku korzystać z wody z rowu który
biegnie wzdłuż mojej działki, woda sobie nim płynie w zasadzie od
jesieni do poznej wiosny (płynie nie stoi) brak zawiesin oraz widocznych zanieczyszczeń, czy faktycznie nie można takiej wody stosować do murowania ? ? ?

Mirek_Lewandowski
25-02-2010, 20:16
Ino ziaby odcedzić!

adi_
25-02-2010, 20:29
wodociagi maja monopol i musisz im conieco zaplacic oni ta wode co masz w rowie puszcza przez filterek dadza hloru i ci sprzedadza tylko troszke poczekaj

samm
25-02-2010, 20:37
Pytanie jest jak doprowadzić wodę na plac budowy - nie do domu bo go
jeszcze nie ma. Jeszcze raz na plac budowy.

Napiszę jak ja doprowadziłem wodę. Z firmy wodociągowej wynająłem
projektanta do zrobienia projektu przyłączenia i przy okazji spytałem czy
wodociągi nie pożyczą mi takiej specjalnej końcówki do podłączania do
hydrantu. Skoro projektant był pracownikiem wodociągów to załatwił mi
wypożyczenie końcówki. Zapłaciłem kaucję. Pożyczyłem jeszcze dwa węże,
Kupiłem 1000 litrowy zbiornik za 200 zł. No i jak budowlańcy potrzebowali
wodę to końcówkę z licznikiem podłączali do hydrantu i napełniali zbiornik.

Napisz czy o taką odpowiedź Tobie chodzi.
Ja uważam, że napisałem bardzo szczegółowo jak doprowadzić wodę
na budowę.
Jeżeli będziesz pracował w jakimkolwiek technicznym zawodzie to musisz
nauczyć się precyzji w zadawaniu pytań. Nie mogą one być ogólne.