PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka moc pieca CO?



wojtek1963
26-02-2010, 19:12
Witam i prosze o radę. Jesteśmy szczęśliwymi włascicielami ponad stuletniego domu na Żuławach. W lecie chcemy wymienić stary piec Co i przenieść go z kuchni do piwnicy. I w związku z tym mam pytanie dotyczące mocy pieca. Otóz użytkowana obecnie powierzchnia mieszkalna to ok 100 m2 ale nosimy sie z zamiarem zaadoptowania strychu. Z tym że strych zaadoptujemy pewnie za 3--4 lata. I teraz jeżeli kupię piec docelowy powiedzy 24 KW ale przez najbliższe kilka lat będę go używał tylko do ogrzewania 100 m2 to czy nie będę ponosił za dużych strat na weglu i czy taki piec będzie dobrze pracował?

Tak na marginesie jaki piec polecacie ?( węgiel, drewno)

Wojtek_796
26-02-2010, 19:23
Witam!

Jako że wszystkie Wojtki to fajne chłopaki, podpowiem, że w Twoim przypadku idealny będzie układ z buforem wodnym. Ilość ciepła wytwarzanego przez kocioł będziesz wtedy regulował częstotliwością palenia, niezależnie od tego jaki to będzie rodzaj kotła i nie martwiąc się tym, że jest za duży.
Moc nominalną trzeba oczywiście dobrać do maksymalnego zapotrzebowania, przy buforze - z lekkim naddatkiem.

Pozdrawiam.

wojtek1963
26-02-2010, 19:50
pisząc o buforze wodnym myslisz o izolowanym pojemniku , ktry wprowadzałby do obiegu gorącą wodę wtedy gdy piec juz wygasł?

Wojtek_796
26-02-2010, 19:54
Tak, chodziło mi dokładniej o zasobnik-akumulator wodny. Dużo na tym forum informacji na ten temat. Znajdziesz bez problemu.
Odbierasz z niego ciepła tyle, ile akurat w tym momencie potrzebujesz.
Poczytaj.

Pozdrawiam

wojtek1963
26-02-2010, 20:30
dziękuję, poszperam

zbigmor
27-02-2010, 09:04
Co do problemów z mocą po rozbudowie to jeśli strop przed rozbudową nie będzie dobrze zaizolowany to może się okazać, że po zabudowie i zaizolowaniu poddasza zapotrzebowanie na moc ani nie wzrośnie, ani nie spadnie. U mnie tak było. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwości.

Iowa81
27-02-2010, 10:51
PILNE - Przepraszam ,że wtrące sie w cudzy temat ,ale nie chce zakłądać nowego wątku.

Stoje przed zakupem pieca do nowo wybudowanego domu.Dom o powierzchni 100 m2.Ściana pustak MAX ,grubość 28 cm ,ocieplenie styropian 12 cm. Dwie łazienki.Dom bedzie zamieszkały obecnie przez 2 osoby,a przyszłosciowo na 4 :-)
Ogrzewanie grzejnikowe, grzejniki aluminiowe w całym domu.Ogrzewanie podłogowe tylko w łazience 8m2.
Planuje kupić Kocioł gazowy,jedno lub dwufunkcyjny.
Prosze o pilną pomoc. Jaką wybrać moc pieca dla mojego domu??????
i jaki piec polecacie. Czy zasobnik 120 litrowy nie będzie za mały ????
Dodam ,że oprócz pieca gazowego będe miał kominek w salonie,ale bedzie on tylko sporadycznie używany.

Bardzo prosze o porady wszystkich forumowiczów.
Pozdrawiam :-)

wojtek1963
27-02-2010, 11:45
abc

wojtek1963
27-02-2010, 11:47
Co do problemów z mocą po rozbudowie to jeśli strop przed rozbudową nie będzie dobrze zaizolowany to może się okazać, że po zabudowie i zaizolowaniu poddasza zapotrzebowanie na moc ani nie wzrośnie, ani nie spadnie. U mnie tak było. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwości.

chodzi o strop między piwnicą a parterem czy parterem a strychem?

nie rozumiem, wytłumacz proszę

wojtek1963
27-02-2010, 11:54
PILNE - Przepraszam ,że wtrące sie w cudzy temat ,ale nie chce zakłądać nowego wątku.

Stoje przed zakupem pieca do nowo wybudowanego domu.Dom o powierzchni 100 m2.Ściana pustak MAX ,grubość 28 cm ,ocieplenie styropian 12 cm. Dwie łazienki.Dom bedzie zamieszkały obecnie przez 2 osoby,a przyszłosciowo na 4 :-)
Ogrzewanie grzejnikowe, grzejniki aluminiowe w całym domu.Ogrzewanie podłogowe tylko w łazience 8m2.
Planuje kupić Kocioł gazowy,jedno lub dwufunkcyjny.
Prosze o pilną pomoc. Jaką wybrać moc pieca dla mojego domu??????
i jaki piec polecacie. Czy zasobnik 120 litrowy nie będzie za mały ????
Dodam ,że oprócz pieca gazowego będe miał kominek w salonie,ale bedzie on tylko sporadycznie używany.

Bardzo prosze o porady wszystkich forumowiczów.
Pozdrawiam :-)

nie wiem jak przy ogrzewaniu gazowym. przy ogrzewaniu paliwem stałym akumulator ma uzasadnienie bo sprawność pieca Co jest najwyższa wtedy gdy wykorzystuje się jego optymalną moc. Czyli kilka godzin spalania w wysokiej temp ( 80 - 90 stC) co daje sprawność pieca w okolicach 70 %. Po to jest akumulator wodny żeby odebrać to ciepło i oddać do instalacji gdy piec już zgaśnie. wydaje mi się że w twoim przypadku chodzi tylko o włączenie do obiegu zbiornika z ciepłą wodą do użytku domowego a z własnego doświadczenia wiem, że 120 l przy czteroosobowej rodzinie ( kąpiele itp) może być trochę za mało. Ja mam 60 litrów boiler elektryczny i mam koszmarny niedobór ciepłej wody .

zbigmor
01-03-2010, 09:48
Co do problemów z mocą po rozbudowie to jeśli strop przed rozbudową nie będzie dobrze zaizolowany to może się okazać, że po zabudowie i zaizolowaniu poddasza zapotrzebowanie na moc ani nie wzrośnie, ani nie spadnie. U mnie tak było. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwości.

chodzi o strop między piwnicą a parterem czy parterem a strychem?

nie rozumiem, wytłumacz proszę

Chodzi mi o strop między parterem, a strychem. Ogólnie to chodzi o wszystkie miejsca ucieczki ciepła, które zostaną zmniejszone lub wyeliminowane po rozbudowie.