PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to w końcu jest z nawiewem w kotłowni?



Mariusz2005
27-02-2010, 15:49
Witam
Pytanie nasuneło mi sie bo mam piec na paliwo stałe i kratkę w kotłowni pod sufitem oczywiście. Ostatnio dostałem sygnał że może nastąpić tzw. cofka i wszyscy się zaczadzimy. Dziwne mam dom 3 lata i nic takiego nigdy nie zauważyłem. To jak powinien wyglądać i gdzie być umiejscowiony ten nawiew do pieca? Proszę o pomoc bo sam jakoś nie widzę rozwiązania

aadamuss24
27-02-2010, 16:00
Pod sufitem to jest wentylacja, przy podlodze powinien być nawiew o średnicy wylotu spalin z kotla.

Jarecki79
27-02-2010, 16:00
Przy kotle z otwarta komora spalania, czyli gazowym, olejowym, węglowym, w którym do procesu spalania potrzebujemy powietrza z zewnątrz....


Ma byc oprócz popularnego "komina"
- wentylacja nawiewna grawiracyjna
- wentylacja wywiewna grawitacyjna.

Jeden otwór przy suficie, drugi max. 1metr od posadzki:

Kotłownie wbudowane na paliwo stałe powinny spełniać wymagania normy PN-87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe".

Dla małych kotłowni o mocy do 25 kW powinny być spełnione następujące wymagania:

kocioł powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu, możliwie centralnie w stosunku ogrzewanych pomieszczeń,
podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych lub obita blachą stalową grubości 0,7 mm na odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła. Kocioł powinien być umieszczony na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05m ponad poziom podłogi i okrawędziowanym stalowymi kątownikami,
pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł powinno mieć oświetlenie sztuczne. Zalecane jest również oświetlenie naturalne,
odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2,0 m,
wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2, m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowni minimum 1,9 m przy zapewnionej poprawnej wentylacji (nawiewno – wywiewnej),
wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Na kanale wywiewnym nie należy lokalizować urządzeń do zamykania,
przekrój komina powinien być nie mniejszy niż 20 x 20 cm,
w podłodze pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się wpust podłogowy,
w pobliżu pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się skład paliwa najlepiej w wydzielonym pomieszczeniu. Powierzchnia składu opału powinna być taka, aby można zgromadzić opał na cały sezon grzewczy,
popiół i żużel należy gromadzić w metalowych pojemnikach, które powinny być codziennie opróżniane.



Warunkiem podstawowym prawidłowo wykonanej grawitacyjnej wentylacji wywiewno -nawiewnej jest :
ilość powietrza odprowadzonego z pomieszczenia jest równa ilości powietrza doprowadzonego. W przypadku instalowania w pomieszczeniu gazowego urządzenia grzewczego z otwartą komorą spalania np. kocioł CO, grzejnik wody przepływowej itp. nawiew powinien być powiększony o wielkość strumienia powietrza potrzebną do spalania.
Ponadto należy pamiętać, ze w momencie „postoju” urządzenia działa ono również jako wentylacja wyciągowa poprzez przerywacz ciągu, Przy zbyt małym strumieniu nawiewnym (hermetyczna stolarka, zamknięty nawiew) działanie „nieczynnego” urządzenia może spowodować odwrotny ciąg wentylacji wywiewnej, czyli przekształcić ją w dodatkowy nawiew. Ideałem zatem byłby taki sposób montażu grzewczych urządzeń z otwartą komorą spalania tak aby wentylacja nawiewna, strumień powietrza dostarczała wprost w okolice komory spalania.



Wentylacja nawiewna - ma za zadanie dostarczenie powietrza do spalania. Strumień powietrza powinien wynosić minimum 1,6 m3/h na 1 kW mocy palenisk. Otwór nawiewny powinien być umieszczony w ścianie zewnętrznej nie wyżej niż 30 cm nad podłogą…
…Pole przekroju nawiewu powinno wynosić minimum 5 cm2 na każde1,2 KW nominalnej mocy palenisk, lecz nie mniej niż 200 cm2 - dla kotłów o mocy do 30 KW i nie mniej niż 300 cm2 - dla kotłów o mocy powyżej 60 KW. W przypadku braku możliwości wykonania nawiewu przez ścianę zewnętrzną budynku, należy powietrze nawiewne doprowadzić kanałem pionowym znad dachu budynku. Przekrój kanału nawiewnego powinien być o 50 większy niż pole otworu nawiewnego. Wylot komina nawiewnego powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od wylotów z pomieszczeń o zagrożeniu pożarowym lub przeznaczonych na stały pobyt ludzi. W przypadku zabezpieczenia otworu nawiewnego kratką lub siatką należy pamiętać o zachowaniu warunku powierzchni netto a także łatwości dostępu do usuwania zanieczyszczeń. Wentylacja nie powinna powodować większego podciśnienia w pomieszczeniu niż 3 Pa - dla łącznej mocy palenisk do 1000 kW

Wentylacja wywiewna pomieszczenia powinna odprowadzać powietrze na zewnątrz budynku. Strumień powietrza wywiewanego powinien wynosić co najmniej 0,5 m3/h i na 1 kW zainstalowanej mocy palenisk z otwartą komorą spalania – tu palenisko działa również jako wentylator wyciągowy , lub 0,75 m3 na 1 kW przy paleniskach do których powietrze do spalania dostarczane jest szczelnym przewodem z zewnątrz- tu przez palenisko nie jest odprowadzana żadna ilość powietrza. Otwory wywiewne powinny być umieszczone możliwie blisko stropu, nie mogą znajdować się poniżej dolnych krawędzi przerywaczy ciągu urządzeń z otwartą komorą spalania . Pole przekroju otworów wywiewnych powinno być równe połowie powierzchni otworów nawiewnych. Pole przekroju otworu wywiewnego nie powinno być mniejsze niż 14 x 14 cm netto, Powinien zostać zachowany dogodny dostęp do usuwania zanieczyszczeń z przewodu. Do poszczególnych przewodów mogą być podłączone wentylacje tylko z pomieszczeń o tym samym charakterze. Do przewodów wentylacyjnych z kotłowni nie należy podłączać wentylacji z innych pomieszczeń. Wyloty przewodów wywiewnych powinny być tak usytuowane aby dym i ogień z kotłowni, przez przestrzeń zewnętrzną nie mogły przedostać się do innych pomieszczeń. Niedopuszczalne jest zamykanie i przesłanianie otworów wentylacyjnych (żaluzje),oraz niedopuszczalne jest stosowanie wentylatorów mechanicznych w kotłowniach w których zainstalowane są urządzenia z otwartą komorą spalania. Otwór nawiewny może mieć urządzenie przesłaniające pod warunkiem sprzężenia z zabezpieczeniem palnika, gwarantujący, że włączy się on dopiero po pełnym otwarciu przesłony. Przesłona nie może zamykać więcej niż 70 % otworu nawiewnego. W przypadku braku możliwości podłączenia wentylacji nawiewno-wywiewnej w pomieszczeniu kotła można ją doprowadzić z sąsiednich
pomieszczeń .



Literatura:
Pierwszy tekst pochodzi od redakcji instalacje budowlane
Dalszy tekst, bardziej opisowy autorstwaJ an Budzynowski Korporacja Kominiarzy Polskich Piotr Cembala Stowarzyszenie Kominy Polskie

Trociu
27-02-2010, 17:48
Witam
Pytanie nasuneło mi sie bo mam piec na paliwo stałe i kratkę w kotłowni pod sufitem oczywiście. Ostatnio dostałem sygnał że może nastąpić tzw. cofka i wszyscy się zaczadzimy. Dziwne mam dom 3 lata i nic takiego nigdy nie zauważyłem. To jak powinien wyglądać i gdzie być umiejscowiony ten nawiew do pieca? Proszę o pomoc bo sam jakoś nie widzę rozwiązaniaA kominiarz coś mówił przy odbiorze domu?

samm
27-02-2010, 17:57
Czyli gdy mam kotłownię na piec stały w piwnicy to mam dwa kominy -
dymowy i wentylacyjny. Ponieważ jest to piwnica to musimy zastosować
zetkę żeby dostarczyć powietrze do kotłowni.

O zetce najlepiej przeczytać tu:
http://forum.muratordom.pl/wentylacja-w-kotlowni-co-pilne,t4298.htm

To teraz pozostało określić przekroje i wysokości kominów i zetki.

romcost
25-08-2015, 19:52
Czyli gdy mam kotłownię na piec stały w piwnicy to mam dwa kominy -
dymowy i wentylacyjny. Ponieważ jest to piwnica to musimy zastosować
zetkę żeby dostarczyć powietrze do kotłowni.

O zetce najlepiej przeczytać tu:
http://forum.muratordom.pl/wentylacja-w-kotlowni-co-pilne,t4298.htm

To teraz pozostało określić przekroje i wysokości kominów i zetki.

... Odświeżając temat, gdyż chciał bym dopytać, jak powyższe przepisy mają się do domów wybudowanych w latach 70-siątych ?? W kupionym niedawno domu wymieniłem stary kocioł węglowy na nowy atestowany ekologiczny kocioł węglowy z podajnikiem. Z chęci sprawdzenia drożności i wyczyszczenia kominów zaprosiłem kominiarza, który powiedział mi, że nie podpisze mi protokołu bo:
- nie mam do kotłowni drzwi przeciwpożarowych (jest kotara, drzwi są wyżej przy wejściu do piwnicy),
- nie mam odpowiedniej średnicy kratki nawiewnej z "zetką", moja kratka to ok. 18*11 cm, ale bez zetki do tego drak drzwi, w kotłowni, garażu, klatce schodowej do kotłowni mam stare (drewniane i nieszczelne) okna ...
- do kanału wentylacyjnego kotłowni mam podpiętą wentylację pokoju na piętrze (??),
- do jednego komina wentylacyjnego mam podpięte dwie łazienki (na parterze i piętrze w których nie ma piecyków gazowych),
- drzwi do łazienek mam podciąć min. 20cm2 aby była wentylacja...
Czy oby kominiarz się nie rozpędził, ja rozumiem bezpieczeństwo, ale to stary dom w którym przez 40 lat nikt się czadem nie zatruł ... Czy oby wymogi te nie powinny dotyczyć nowych kotłowni ??

rustin
27-08-2015, 09:02
nie bardzo rozumiem, czyli jak mam komin z kanałem dymowym i wentylacyjnym , to w tym wentylacyjnym umieszczam kratkę przy suficie a drugą też w tym samym wentylacyjnym przy podłodze ?

rgal
27-08-2015, 09:46
nie bardzo rozumiem, czyli jak mam komin z kanałem dymowym i wentylacyjnym , to w tym wentylacyjnym umieszczam kratkę przy suficie a drugą też w tym samym wentylacyjnym przy podłodze ?

Nie. Ta kratka przy podłodze ma być połączona do niezależnego przewodu z zewnątrz - może to być po prostu dziura w ścianie. Inna sprawa że kominiarze czasami się rozpędzają - mi ostatnio jeden powiedział że w pomieszczeniu (łazience!) z kotłem kondnsacyjnym powinienem taki nawiew przy podłodze zrobić - chyba w kabinie prysznicowej :P

rustin
27-08-2015, 10:45
Nie ma innego przewodu , jest tylko kanał wentylacyjny w kominie i dymowy. To zostaje tylko wiercić dziurę w ścianie na dwór ? Jakoś nie mogę sobię tego wyobrazić.

rgal
27-08-2015, 11:04
Dla uściślenia - rozumiem że mowa o kotłowni z kotłem z otwartą komorą spalania, np na paliwo stałe. Wtedy do takiego pomieszczenia musisz doprowadzić powietrze którego duże ilości są potrzebne do spalania. Jeżeli tego nie zrobisz to powietrze będzie pobierane albo nieszczelnościami drzwi z innych pomieszczeń - czyli ciepłe powietrze z domu bedzie uciekało w komin, albo będzie pobierane przez wentylację wywiewną poprzez wytworzenie odwrotnego ciągu. Ewentualnie mogą być problemy z ciągiem w kominie dymowym.

rustin
27-08-2015, 11:28
No wiec jak to normalnie ludzie mają rozwiązane w domu ? Masz jakieś fotki takich kratek w ścianach domu ?

rgal
27-08-2015, 12:56
Normalnie ludzie mają prosty kanał lub "zetkę" z kratkami z obu stron, albo jeżeli kominiarz sie nie przyczepił to nie ma nic i powietrze jest zaciągane z domu. Zdjęć własnych nie mam, ale pod hasłem "nawiew do kotłowni" znajdziesz trochę w sieci, jak również gotowych rozwiązań.

romcost
27-08-2015, 17:28
"... Odświeżając temat, gdyż chciał bym dopytać, jak powyższe przepisy mają się do domów wybudowanych w latach 70-siątych ?? W kupionym niedawno domu wymieniłem stary kocioł węglowy na nowy atestowany ekologiczny kocioł węglowy z podajnikiem. Z chęci sprawdzenia drożności i wyczyszczenia kominów zaprosiłem kominiarza, który powiedział mi, że nie podpisze mi protokołu bo:
- nie mam do kotłowni drzwi przeciwpożarowych (jest kotara, drzwi są wyżej przy wejściu do piwnicy),
- nie mam odpowiedniej średnicy kratki nawiewnej z "zetką", moja kratka to ok. 18*11 cm, ale bez zetki do tego drak drzwi, w kotłowni, garażu, klatce schodowej do kotłowni mam stare (drewniane i nieszczelne) okna ...
- do kanału wentylacyjnego kotłowni mam podpiętą wentylację pokoju na piętrze (??),
- do jednego komina wentylacyjnego mam podpięte dwie łazienki (na parterze i piętrze w których nie ma piecyków gazowych),
- drzwi do łazienek mam podciąć min. 20cm2 aby była wentylacja...
Czy oby kominiarz się nie rozpędził, ja rozumiem bezpieczeństwo, ale to stary dom w którym przez 40 lat nikt się czadem nie zatruł ... Czy oby wymogi te nie powinny dotyczyć nowych kotłowni ?? "

... Ja jeszcze raz zapytam, a jak się te wymogi mają dla budynków z lat 70-siątych, kiedy to nie było takich wymogów ??

rgal
27-08-2015, 21:30
Sprawa wg mnie wygląda tak - wymieniłeś kocioł czyli jest to modernizacja remont czy coś w tym stylu. W takiej sytuacji obowiązują Cię już aktualne przepisy - czyli powinieneś dostosować pozostałe elementy. Kominiarz może wystawić protokół tylko w zgodzie z aktualnymi przepisami. Jeżeli chcesz mieć "papier" to masz dwa wyjścia: pierwsze to zrobić remont jak należy i wtedy kominiarz owy protokół podpisze, drugi to korzystać z protokołu który był uzyskany kiedy dom był budowany.
Ja bym sugerował jednak posłuchać kominiarza i wprowadzić te kilka poprawek, szczególnie że nie są to błahe sprawy - szczególnie ten wspólny z częścią mieszkalną kanał wentylacji, nie wiadomo czy nadal po zmianie kotła to będzie "działać" jak wcześniej.

rustin
30-08-2015, 10:40
rgal czyli trzeba mieć w kominie 2 kanały wentylacyjne , tak ?

rgal
30-08-2015, 11:44
Wg obecnych przepisów zabronione jest stosowanie zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej, czyli jakbyś chciał zrobić zgodnie z przepisami to byś musiał mieć osobny przewód dla każdej kratki w domu. Domyślam się że byłoby to ciężkie do przerobienia. Sugeruję jednak żeby przynajmniej kotłownia miała osobny przewód wentylacyjny. Z łazienki co najwyżej aromaty się przedostaną do innych pomieszczeń, z kotłowni już może być gorzej.

autorus
30-08-2015, 13:34
Przez chwile miałem właśnie tak, że kocioł gazowy z otwarta komorą spalania był w łazience. Przebity był otwór przez ścianę aby sobie pobierał powietrze. Nawet to działa, ale w zimie w łazience zawsze było zimno. Ogólnie lepiej dopłacić do gazowego z zamkniętą komora spalania, wtedy problem się sam rozwiązuje. Inaczej to lepsza lub gorsza proteza.

rustin
30-08-2015, 18:01
rgal mam w kotłowni osoby kanał wentylacyjny , komin ma wkład dla spalin i kanał wentylacyjny. Więc jak to w końcu zrobić bo się pogubiłem.

rgal
04-09-2015, 10:42
rgal mam w kotłowni osoby kanał wentylacyjny , komin ma wkład dla spalin i kanał wentylacyjny. Więc jak to w końcu zrobić bo się pogubiłem.

nie masz osobnego przewodu wentylacyjnego, sam napisałeś "- do kanału wentylacyjnego kotłowni mam podpiętą wentylację pokoju na piętrze (??),"

rustin
05-09-2015, 10:15
rgal a gdzie ja tak napisałem bo nie bardzo wiem ?

Piszę jeszcze raz. W kotłowni mam komin , w nim jest kanał spalinowy z wkładem ceramicznym i kanał wentylacyjny który nigdzie nie jest podpięty.
To jak to w takim przypadku mam zrobić ?

sSiwy12
05-09-2015, 12:54
Piszę jeszcze raz. W kotłowni mam komin , w nim jest kanał spalinowy z wkładem ceramicznym i kanał wentylacyjny który nigdzie nie jest podpięty.
To jak to w takim przypadku mam zrobić ?

dla kotłów (urządzeń) gazowych typu A i B o mocy do 30kW:

1. W pomieszczeniu musi być kratka wywiewna (komin wentylacyjny).
2. Do pomieszczenia należy doprowadzić powietrze (nawiew) poprzez:
- kratkę nawiewną (200cm2) umiejscowiona do 30cm od posadzki (zależy od rodzaju gazu), nawiewającą powietrze z zewnątrz, lub
- powietrze doprowadzamy z pomieszczeń sąsiednich poprzez kratkę (200cm2) umieszczoną np. w drzwiach.

Św.Mikołaj
05-09-2015, 13:19
Witam
Pytanie nasuneło mi sie bo mam piec na paliwo stałe i kratkę w kotłowni pod sufitem oczywiście. Ostatnio dostałem sygnał że może nastąpić tzw. cofka i wszyscy się zaczadzimy. Dziwne mam dom 3 lata i nic takiego nigdy nie zauważyłem. To jak powinien wyglądać i gdzie być umiejscowiony ten nawiew do pieca? Proszę o pomoc bo sam jakoś nie widzę rozwiązania
Robisz normalną zetkę w dzwiach lub w murze.
średnica 200 mm( to mit) może być 150
Chyba wiesz co to Z-ka

rgal
05-09-2015, 13:23
rgal a gdzie ja tak napisałem bo nie bardzo wiem ?


Przepraszam, faktycznie pomyliłem się i źle przeczytałem.

sSiwy12
05-09-2015, 13:36
Robisz normalną zetkę w dzwiach lub w murze.
średnica 200 mm( to mit) może być 150
Chyba wiesz co to Z-ka

:no:

Nie średnica tylko powierzchnia (przekrój) nawiewu.
Minimum 200cm2 to nie mit, tylko wymóg ustawowy.

Ps. Jak wygląda (co to jest) zetka w drzwiach ?

Św.Mikołaj
05-09-2015, 13:44
:no:

Nie średnica tylko powierzchnia (przekrój) nawiewu.
Minimum 200cm2 to nie mit, tylko wymóg ustawowy.

Ps. Jak wygląda (co to jest) zetka w drzwiach ?

Boże drogi . wystarczy wpisać i ciocia Wiki ci wytłumaczy.
Z-ka to wlot powietrza z zewnątrz na wysokości ok 1,5m-2m(strona zewnętrzna drzwi) i wylot na dole ok 10-20 cm od podłogi po stronie wewnętrznej drzwi.
innymi słowy jak byś połączył 2 kolanka PCV 90 stopni na przeciwległych końcach 2 m rury i zrobił litere Z.
KPW

rustin
05-09-2015, 21:49
rgal nic nie szkodzi.
Dalej nie wiem co mam zrobić u siebie jeżeli mam komin z dymowym i wentylacyjnym kanałem. Mam otwór w ścianie robić i wstawić kratkę ?

sSiwy12
06-09-2015, 10:01
dla kotłów (urządzeń) gazowych typu A i B o mocy do 30kW:

1. W pomieszczeniu musi być kratka wywiewna (komin/przewód wentylacyjny).
2. Do pomieszczenia należy doprowadzić powietrze (nawiew) poprzez:
- kratkę nawiewną (200cm2) umiejscowiona do 30cm od posadzki (zależy od rodzaju gazu), nawiewającą powietrze z zewnątrz, lub
- powietrze doprowadzamy z pomieszczeń sąsiednich poprzez kratkę (200cm2) umieszczoną np. w drzwiach.

:) Oczywiście kratka wentylacyjna i komin/przewód wentylacyjny,spełniajacy wymagania dla wentylacji grawitacyjnej - czyli najmniejszy wymiar 10cm, i najmniejszej powierzchni/przekroju 160cm2

Ps. Czyli prościej - tak, należy pod sufitem "odkryć" komin/kanał/przewód wentylacyjny.
Przy okazji sprawdzić czy jest drożny.

rustin
06-09-2015, 10:51
Jest drożny bo to dom w stanie SSZ

Czyli przy suficie w kotłowni należy w kanał wentylacyjny wstawić kratkę ? a co z tą drugą co powinna być przy posadzce bo o ta mi właśnie od pierwszej strony tego tematu chodzi :)

piciek
01-05-2016, 00:37
Odświeżę temat. Jak wysoko ma być ten otwór nawiewny? 30 cm czy 1m? Pytam się, bo mam zwykła kratkę, bez zetki na wysokości ok 1,8m i wszystko działa bez zarzutu (z nawiewnej wieje, wywiewną wyciąga, w kotle pali się dobrze). A jest też ona dość mała - fi 100mm. Otwór wywiewny (do kanału wentylacyjnego w kominie) jest pod sufitem 14x14. Kocioł na paliwo stałe 15kW (czasami używany z nadmuchem czasami bez).
Zastanawiam się i szukam odpowiedzi na pytania:1. Czy jest sens kombinować i dostosowywać do przepisów (większy przekrój otworu nawiewnego + zetka)? 2. Czy ewentualna zetka musi być niepalna, czy plastikowe kanały wentylacyjne tez mogą być?
3. Czy nawiew może być w pomieszczeniu sąsiednim? Piwnica składa się z dwóch pomieszczeń bez drzwi.