PDA

Zobacz pełną wersję : wytrzymałość stropu Teriva



mackoj
27-02-2010, 20:38
Witam,

Wytrzymałość stropu teriva jest liczona na jakies 1,5kN/m2, co "na nasze" daje jak rozumiem jakies 150kg masy/m2.
Czyli jak staną obok siebie 2 dorosłe osoby, to... może się zawalić???

Zwykle wszyscy na taki strop daja nieco styropianu, a do tego jastrych. Tak na oko dla 5cm jastrychu to jakieś 100kg/m2.

Pozostaje 50kg/m2, czyli co najwyżej moja żona może po tym stropie potem chodzić.
Ale jakoś wszyscy tak robią i się chyba nic nie zawala?

To jaka jest tak naprawdę wytrzymałość stropu teriva?

Pozdrawiam

jajmar
27-02-2010, 22:00
150kg/m2 to obciążenie uzytkowe dla tego stropu (zreszta tyle przyjmuje sie we wszystkich budynkach mieszkalnych) ta reszta to obciążnia stałe. One sa poza tymi 150kg. Ogolnie teriwa ma nosnośc koło 600-700kg/m2 sumując wszystkie te składniki.
Co do 2 chłopów masz racje, ale pamietaj że aby osiągnąć maksymalne obciązenie stropu to nie wystarczy obciążyć tylko 1 m2 150kg a cała powierzchnie stropu po 150kg/m2

szybkaosa
27-02-2010, 22:10
Witam,

Wytrzymałość stropu teriva jest liczona na jakies 1,5kN/m2, co "na nasze" daje jak rozumiem jakies 150kg masy/m2.
Czyli jak staną obok siebie 2 dorosłe osoby, to... może się zawalić???


Tak, z pewnością się zawali.
1,5 kN/m2 jest to to normowe charakterystyczne obciążenie technologiczne /zmienne/ równomiernie rozłożone dla pokoi i pomieszczeń mieszkalnych w domach indywidualnych. Oprócz tego masz zwylke dodawane obciążenie zastępcze od ścianek działowych.
Wylewki to są to już obciążenia stałe, nie związane z użytkowym. Wytrzymałość stropu jest obliczana dla wszystkich występujących obciążeń i jest różna w zależności od schematu i rozpiętości.

Z reztą jajmar już to napisał...

mackoj
27-02-2010, 22:12
Uff. Dzięki za info. Uspokoiłem się :)

kaltam
28-02-2010, 07:20
Poza tym masz rezerwę we "współczynniku niewiedzy inżynierskiej" czyli stosowanym we wszystkich obliczeniach np. konstrukcyjnych tzw. współczynniku bezpieczeństwa, który na pewno jest większy od 4. Inaczej mówiąc jest to rezerwa na zdarzenia nieprzewidywalne, których nie potrafimy określić, poznać i obliczyć.

Barbossa
28-02-2010, 07:40
Poza tym masz rezerwę we "współczynniku niewiedzy inżynierskiej" czyli stosowanym we wszystkich obliczeniach np. konstrukcyjnych tzw. współczynniku bezpieczeństwa, który na pewno jest większy od 4. Inaczej mówiąc jest to rezerwa na zdarzenia nieprzewidywalne, których nie potrafimy określić, poznać i obliczyć.
ulala...

jajmar
28-02-2010, 07:46
Poza tym masz rezerwę we "współczynniku niewiedzy inżynierskiej" czyli stosowanym we wszystkich obliczeniach np. konstrukcyjnych tzw. współczynniku bezpieczeństwa, który na pewno jest większy od 4. Inaczej mówiąc jest to rezerwa na zdarzenia nieprzewidywalne, których nie potrafimy określić, poznać i obliczyć.

nie ma takiego wpsołczynnika, a suma wspołczynników nie wynosi 4.

kaltam
28-02-2010, 14:26
A jak Panowie liczycie belki na zginanie ? Nie ma we wzorach współczynnika bezpieczeństwa na zginanie (dla innych obciążeń: rozciąganie, ściskanie itp). Chyba że ja inne studia techniczne kończyłem ?