PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja kotłowni dla kotła kondensacyjnego



bobu62
28-02-2010, 16:02
W dzienniku ustaw przeczytałem że:
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
Par 175 mówi o kominie współosiowym.
Ale co do tej wentylacji to czy może być mechaniczna? A jeżeli tak to czy może być podłączona do rekuperatora? Jaka ma być jej wydajność?

asasello
28-02-2010, 18:28
Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
Pozdrawiam.

M K
28-02-2010, 18:37
bobu62
Wentylacja może być mechaniczna. Czy będzie ona z rekuperatorem to już od ciebie zależy.

tryllu
28-02-2010, 21:46
Też powtórzę. Może być 8)

bobu62
01-03-2010, 11:34
bobu62
Wentylacja może być mechaniczna. Czy będzie ona z rekuperatorem to już od ciebie zależy.

A co do wydajności?

Zuja
01-03-2010, 12:46
Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
Pozdrawiam.

To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.

tomik2874
01-03-2010, 15:13
Moze byc, ale wielu kominiarzy robi jednak prloblemy z odbiorem takiej kotlowni. Ja podzwonilem po kominiarzach z okolicy i pytalem sie czy jest potrzebna wentylacja grawitacyjna w kotlowni przy takim kotle. Trzeci z kolei kominiarz powiedzial mi ze nie i z nim sie umowilem na odbior.
Pozdrawiam.

Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
Pozdrawiam
Tomekl

krzyk123
01-03-2010, 15:27
To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.

Bzdura. Przecież kocioł z zamkniętą komorą spalania może być zainstalowany w pomieszczeniu wewnątrz domu (np. w łazience).
Jak sobie wyobrażasz zainstalowanie w takim pomieszczeniu wentycji grawitacyjnej jeśli w całym domu masz went. mechaniczną (a wiadomo, że nie można mieszać grawitacyjnej z mechaniczną).

Kominiarze, którzy robią problemy są albo niedouczeni albo chcą wyciągnąć łapówkę od inwestora (albo jedno i drugie).

krzyk123
01-03-2010, 15:28
Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
Pozdrawiam
Tomekl

Poproś o podstawę prawną.

kaltam
01-03-2010, 18:11
Nic nie potrzeby. Piec (kocioł) z zamkniętą komorą spalania może być zabudowany w szafie w pomieszczeniu gdzie nie ma wentylacji mechanicznej a pomieszczenie (każde) i tak przewietrzane jest przez dyfuzję.

samm
01-03-2010, 20:19
bobu62 we fragmencie który zacytowałeś:

"Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia
typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju
występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych
przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175."

wyraźnie pisze, że wentylacja musi być obojętnie czy grawitacyjna czy
mechaniczna. Czyli gdy nie będzie np. w jakimś pokoju żadnej wentylacji
to nie można tam zainstalować kotła z zamkniętą komorą spalania.

Zauważ, też że pisze w tym fragmencie o koncentrycznych przewodach.
Znalazłem następujący fragment:

"Pamiętać należy,
że w pomieszczeniu, gdzie zamontowany
jest kocioł TURBO lub kocioł kondensa-
cyjny, a odprowadzenie spalin odbywa
się przy pomocy systemu rozdzielonego,
konieczne jest zastosowanie kratki wen-
tylacyjnej o powierzchni min. 150 cm2.
Producenci czy sprzedawcy dość często
zapominają o tym warunku, informując
klienta o zupełnej dowolności umiejsco-
wienia kotła."

System rozdzielony to są dwie osobne rury. Jedna do doprowadzenia
powietrza a druga do odprowadzenia spalin.

Chciałbym też zwrócić Tobie uwagę na jeszcze inny fragment
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury:

"Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach
przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w
innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub
bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza."

Jest to podstawowy zapis którym posługują się kominiarze. Mamy tutaj
względy zdrowotne i bezpieczeństwa.

Ja myślę, że rozsądek dyktuje również wykonanie wentylacji – zawsze może nastąpić rozszczelnienie instalacji gazowej i niekontrolowany wypływ gazu do pomieszczenia w którym jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą.

Ja wiem, że można znaleźć kominiarza, który nam bez oglądania instalacji
wszystko podpisze ale może to jest przebieraniec a nie kominiarz?

Łącze pozdrowienia

tygrys2000.79
01-03-2010, 20:50
samm napisał................
wszystko prawda, kominiarza sprowadziłem z innego powiatu i nie było problemu gazownia nic do tego niema bo to kominiarz podpisuje i odpowiada
ja też nie jestem zwolniony od odpowiedzialności
piec czerpie powietrze z zewnątrz ale pomieszczenie w którym jest potrzebuje wentylacji jakiejkolwiek może byc z rekuperają
i tu jak kominiarz się z czymś nie zgadza to gonic takiego

tomik2874
01-03-2010, 21:23
Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
Pozdrawiam
Tomekl

Poproś o podstawę prawną.

Chcialbym miec gaz w domu przed Euro 2012.

A tak na powaznie: podstawa prawna nie podpisze mi papierow do gazowni.
Po prostu na uklady nie ma rady, chociaz w moim wypadku nie stanowi to wielkiego problemu bo przy okazji rozwiazalem sobie problem wentylacji garazu.
Pozdrawiam
Tomek

Mały
02-03-2010, 09:33
To ciekawe! Bo z tego, co wiem przy kotle gazowym (nawet z zamknięta komorą) musi być wentylacja grawitacyjna i nie powinno być mechanicznej. Jeżeli nie ma grawitacyjnej, to może być problem z podłączeniem gazu, bo ci z gazowni, też to kontrolują.

Bzdura. Przecież kocioł z zamkniętą komorą spalania może być zainstalowany w pomieszczeniu wewnątrz domu (np. w łazience).
Jak sobie wyobrażasz zainstalowanie w takim pomieszczeniu wentycji grawitacyjnej jeśli w całym domu masz went. mechaniczną (a wiadomo, że nie można mieszać grawitacyjnej z mechaniczną).
Kominiarze, którzy robią problemy są albo niedouczeni albo chcą wyciągnąć łapówkę od inwestora (albo jedno i drugie).
No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?

krzyk123
02-03-2010, 09:47
No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?

Kominek z otwartą komorą spalania jest niedopuszczalny przy wentylacji mechanicznej. Sorry Gregory.

A te katastroficzne wizje to można mnożyć i wymyślać niestworzone rzeczy.

Jak nie ma prądu to większość nowoczesnych urządzeń nie działa. I co? Jakoś ludzie z tym żyją (bardziej zapobiegliwi mogą sobie sprawić np.UPSa lub generator spalinowy).

bobu62
02-03-2010, 20:18
Z wlasnej praktyki polecam "zaczerpnac" jezyka u kominiarza ktory bedzie robil odbior. W naszym rejonie kominiarze podzielili sobie "miejsca wplywow" i co kominiarz to inna opinia. Dla przykladu u nas kotlownia MUSI miec wentylacje grawitacyjna ( planowana wentylacja mechaniczna + kondensat) natomias u mojego kumpla dla tego samego rozwiazania NIE MUSI. Jak zapytalem kominiarza jak to jest to odpowiedz byla krotka: u mnie musi byc tak.
Pozdrawiam
Tomekl

Poproś o podstawę prawną.

Chcialbym miec gaz w domu przed Euro 2012.

A tak na powaznie: podstawa prawna nie podpisze mi papierow do gazowni.
Po prostu na uklady nie ma rady, chociaz w moim wypadku nie stanowi to wielkiego problemu bo przy okazji rozwiazalem sobie problem wentylacji garazu.
Pozdrawiam
Tomek

A w jaki sposób związany jest z tym garaż?

Mały
03-03-2010, 10:57
No patrz, a co sądzisz o wentylacji przy kominku w salonie? Powinna być czy nie? To kocioł z otwartą komorą spalania. Ale tam też będzie wentylacja mechaniczna więc? Jak to pogodzisz?
Inna sprawa , że nawet w kotle z zamkniętą komorą przyłącza gazu częściowo są poza kotłem...a w razie rozszczelnienia ścieżki gazowej i braku prądu, to?

Kominek z otwartą komorą spalania jest niedopuszczalny przy wentylacji mechanicznej. Sorry Gregory.

A te katastroficzne wizje to można mnożyć i wymyślać niestworzone rzeczy.
Jak nie ma prądu to większość nowoczesnych urządzeń nie działa. I co? Jakoś ludzie z tym żyją (bardziej zapobiegliwi mogą sobie sprawić np.UPSa lub generator spalinowy).
Gorzej jak raz na 100.000 razy to się komuś zdarzy i się po prostu np nie obudzi...w autach też airbagi montują na ryzyko takich "wizji"...
No, ale to nie mój kłopot.
Pozdrówka.

1950
03-03-2010, 16:32
§ 150. [Wentylowanie różnych pomieszczeń]


8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

to z Warunków Technicznych

w normie jest napisane:
w pomieszczeniu kotłowni powinien być wykonany otwór wywiewny o przekroju co najmniej 200 cm2 usytuowany jak najbliżej stropu i wyprowadzony ponad dach,
oczywiście, przepis dotyczy kotłów z zamkniętą komorą spalania,
bo kotły z otwartą komorą, wymagają jeszcze otworu nawiewnego

grzegorzsto1
27-03-2011, 19:26
§ 150. [Wentylowanie różnych pomieszczeń]


8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

to z Warunków Technicznych

w normie jest napisane:
w pomieszczeniu kotłowni powinien być wykonany otwór wywiewny o przekroju co najmniej 200 cm2 usytuowany jak najbliżej stropu i wyprowadzony ponad dach,
oczywiście, przepis dotyczy kotłów z zamkniętą komorą spalania,
bo kotły z otwartą komorą, wymagają jeszcze otworu nawiewnego

no i dla mnie ma to sens, gdyż nie wyobrażam sobie zamontowania kotła z zamkniętą komorą spalania (obojętnie gdzie łazienka, kuchnia itp) żeby rekuperator pobierał z pomieszczenia powietrze, jak się coś stanie z rozszczelnieniem to masz go wszędzie powodzenia tym co montują bez osobnego nawiewu.

pwrenowa
17-04-2011, 09:10
witam
tak jak jest napisane powyżej mówimy cały czas o kotle kondensacyjnym - do tego typu piecy stosuje się system kominowy tzw. TURBO czyli rura w rurze. Zewnętrzną rurą piec pobiera powietrze a wew. wyrzuca spaliny. Co do wentylacji pomieszczeń w których zamontowany jest piec wystarczy wyprowadzić rurkę fi125 na zewnątrz i finito. Bardziej chodzi tutaj o odprowadzenie ciepłego powietrza z pomieszczenia niż o jakieś inne względy. Cały proces spalania odbywa sie w szczelnej komorze i nie ma mowy o jakichkolwiek przeciekach - pozatym obecne piece nafaszerowane są mnóstwem czujników które automatycznie odcinają wszystkie funkcje pieca.
pozdro

kajmanxxl
17-04-2011, 09:50
witam
tak jak jest napisane powyżej mówimy cały czas o kotle kondensacyjnym - do tego typu piecy stosuje się system kominowy tzw. TURBO czyli rura w rurze. Zewnętrzną rurą piec pobiera powietrze a wew. wyrzuca spaliny. Co do wentylacji pomieszczeń w których zamontowany jest piec wystarczy wyprowadzić rurkę fi125 na zewnątrz i finito. Bardziej chodzi tutaj o odprowadzenie ciepłego powietrza z pomieszczenia niż o jakieś inne względy. Cały proces spalania odbywa sie w szczelnej komorze i nie ma mowy o jakichkolwiek przeciekach - pozatym obecne piece nafaszerowane są mnóstwem czujników które automatycznie odcinają wszystkie funkcje pieca.
pozdro

masz kolego troszkę racji bo poza polską robi się to troszkę inaczej ale w Polsce obowiązują PN i nikt z instalatorów nie podpisze się pod nieprawidłowo wykonaną instalacją a samowolka budowlana jest karana

jimminen
17-04-2011, 10:09
Miałem podobne wątpliwości, gdyż ewidentnie kłócą się tu dwa przepisy, pierwszy o możliwości zastosowania wentylacji mechanicznej przy kotłach z zamkniętą komora spalania, drugi określa warunki dla pomieszczeń z gazem.
Po udzielonych mi radach zastosuje wentylacje nawiewno wywiewną w kotłowni (nawiew i wywiew) z uszczelnieniem drzwi.

pwrenowa
17-04-2011, 10:10
masz kolego troszkę racji bo poza polską robi się to troszkę inaczej ale w Polsce obowiązują PN i nikt z instalatorów nie podpisze się pod nieprawidłowo wykonaną instalacją a samowolka budowlana jest karana

witam
a o jakich nieprawidłowościach instalacyjnych mówimy ?? o rurach TURBO czy o wentylacji ?? Bo jesli chodzi o odprowadzenie spalin to tutaj akurat jest wszystko zgodnie z przepisami a co do wentylacji to chodziło mi że w najgorszym przypadku i dla własnego bezpieczenstwa i odbioru pieca można zastosować zewnętrzny komin wentylacyjny i w zupełności wystarczy rura fi125 w otulinie. wiadomo wszystko zależy od kominiarza ale wiem z własnego doświadczenia a pracowałem troche w systemach kominowych, że wielu kominiarzy nie ma zielonego pojęcia o nowych technologiach i przepisach a biorą kasę tylko za papierek i tyle.

1950
17-04-2011, 11:19
witam
tak jak jest napisane powyżej mówimy cały czas o kotle kondensacyjnym - do tego typu piecy stosuje się system kominowy tzw. TURBO czyli rura w rurze. Zewnętrzną rurą piec pobiera powietrze a wew. wyrzuca spaliny. Co do wentylacji pomieszczeń w których zamontowany jest piec wystarczy wyprowadzić rurkę fi125 na zewnątrz i finito. Bardziej chodzi tutaj o odprowadzenie ciepłego powietrza z pomieszczenia niż o jakieś inne względy. Cały proces spalania odbywa sie w szczelnej komorze i nie ma mowy o jakichkolwiek przeciekach - pozatym obecne piece nafaszerowane są mnóstwem czujników które automatycznie odcinają wszystkie funkcje pieca.
przecieki możesz mieć przy gazie płynnym i tam konieczny jest otwór wylewny,
tutaj masz gaz który musi się gdzieś podziać, co z tego, że kocioł a nie piec, ma zabezpieczenia,
(jak się pracowało w branży, to powinno się to wiedzieć, tak samo, że są też inne rozwiązania systemów kominowych)
te zabezpieczenia działają tylko w kotle,
co będzie jak rozszczelni się instalacja i gaz będzie się dostawał do kotłowni?

w przypadku gdy będzie otwór wywiewny, zgodny z przepisami tj. powierzchnia minimum 200 cm2 i obowiązkowe wyprowadzenie na dach a nie przez ścianę,
to nic się nie stanie,
w przeciwnym wypadku, może być różnie,

dlatego bzdury piszesz,

i w ogóle o czym dyskutujecie,
o tym, że na skutek własnej głupoty i udowodnienia, że macie przepisy w dupie, bo wiecie lepiej,
możecie nawet stracić życie, :mad:

bezsens

pwrenowa
17-04-2011, 13:00
przecieki możesz mieć przy gazie płynnym i tam konieczny jest otwór wylewny,
tutaj masz gaz który musi się gdzieś podziać, co z tego, że kocioł a nie piec, ma zabezpieczenia,
(jak się pracowało w branży, to powinno się to wiedzieć, tak samo, że są też inne rozwiązania systemów kominowych)
te zabezpieczenia działają tylko w kotle,
co będzie jak rozszczelni się instalacja i gaz będzie się dostawał do kotłowni?

w przypadku gdy będzie otwór wywiewny, zgodny z przepisami tj. powierzchnia minimum 200 cm2 i obowiązkowe wyprowadzenie na dach a nie przez ścianę,
to nic się nie stanie,
w przeciwnym wypadku, może być różnie,

dlatego bzdury piszesz,

i w ogóle o czym dyskutujecie,
o tym, że na skutek własnej głupoty i udowodnienia, że macie przepisy w dupie, bo wiecie lepiej,
możecie nawet stracić życie, :mad:

bezsens

Co do bzdur to proponowałbym delikatniej dobierać słowa... może i masz statut guru na tym forum ale to nie znaczy że wiesz wszystko....
Co do systemów kominowych to bardzo dobrze wiem że są inne możliwości a jak już zachaczyłeś o to to mogłeś się podzielić swoją fachową wiedzą...
a co do tego....
"w przypadku gdy będzie otwór wywiewny, zgodny z przepisami tj. powierzchnia minimum 200 cm2 i obowiązkowe wyprowadzenie na dach a nie przez ścianę,
to nic się nie stanie" to jest bzdura drogi kolego bo jakbyś umiał sobie przeliczyć to z powierzchni przepisowej którą tak się podpierasz musiałbyś zamontować rurę wentylacyjna o średnicy prawie fi200 - pokaż mi kotłownie w której jest taka rura wentylacyjna?? I jeszcze jedno powierzchnie przewodów wentylacyjnych dobiera się do kubatury pomieszczenia.
a co wyprowadzenia wentylacji to nigdzie nie ma obowiązku wyprowadzania jej przez dach. komin wentylacyjny możesz sobie zamontować na scianie szczytowej a od wysokości komina zależy jego ciąg.

"co będzie jak rozszczelni się instalacja i gaz będzie się dostawał do kotłowni?"
od tego są czujniki gazu i czadu...
pozdro.

orko
17-04-2011, 14:13
może i masz statut guru na tym forum
Statut guru na forum oznacza jedynie odpowiednią ilość postów.
W przepisach wyraźnie czytamy, że w kotłowni z piecem posiadającym zamkniętą komorę musi być wentylacja i nie jest powiedziane przy tym jaka!
Tak więc pisanie o kratkach wielkości 200 cm^2 jest zwykłym biciem piany.

1950
17-04-2011, 19:30
to poczytajcie sobie normę pt. kotłownie gazowe na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej od 1
a później zabierajcie głos w dyskusji,

(zwłaszcza, gdy pisanie bzdur może doprowadzić do tragedii,)

tam pisze i o otworach wywiewnych i ich wyprowadzaniu ponad dach i powierzchni tych otworów,
albo poczytajcie ten temat chociażby na stronach producentów,

kajmanxxl
17-04-2011, 20:03
Co do bzdur to proponowałbym delikatniej dobierać słowa... może i masz statut guru na tym forum ale to nie znaczy że wiesz wszystko....
Co do systemów kominowych to bardzo dobrze wiem że są inne możliwości a jak już zachaczyłeś o to to mogłeś się podzielić swoją fachową wiedzą...
a co do tego....
"w przypadku gdy będzie otwór wywiewny, zgodny z przepisami tj. powierzchnia minimum 200 cm2 i obowiązkowe wyprowadzenie na dach a nie przez ścianę,
to nic się nie stanie" to jest bzdura drogi kolego bo jakbyś umiał sobie przeliczyć to z powierzchni przepisowej którą tak się podpierasz musiałbyś zamontować rurę wentylacyjna o średnicy prawie fi200 - pokaż mi kotłownie w której jest taka rura wentylacyjna?? I jeszcze jedno powierzchnie przewodów wentylacyjnych dobiera się do kubatury pomieszczenia.
a co wyprowadzenia wentylacji to nigdzie nie ma obowiązku wyprowadzania jej przez dach. komin wentylacyjny możesz sobie zamontować na scianie szczytowej a od wysokości komina zależy jego ciąg.

"co będzie jak rozszczelni się instalacja i gaz będzie się dostawał do kotłowni?"
od tego są czujniki gazu i czadu...
pozdro.


Statut guru na forum oznacza jedynie odpowiednią ilość postów.
W przepisach wyraźnie czytamy, że w kotłowni z piecem posiadającym zamkniętą komorę musi być wentylacja i nie jest powiedziane przy tym jaka!
Tak więc pisanie o kratkach wielkości 200 cm^2 jest zwykłym biciem piany.

ostygnijcie panowie 1950 potrafi tekstem nie jednego zdenerwować (mnie też się to zdarzyło) ale niestety ma rację chodzi o wentylację dla rur i to co napisałem powyżej poza Polską jest robione tak że, rura gazowa musi być wentylowana tak by gaz mógł się ulotnić w razie jego rozszczelnienia i do tak położonej rury stosuje się dopiero czujniki i takie wykonanie instalacji podpisuje uprawniony instalator zgłaszając do odpowiedniego urzędu, w Polsce przepisy interpretują to troszkę inaczej ale chodzi o to samo, forum jest publiczne więc zastanówcie się co piszecie bo gaz niekiedy wybucha i dlatego samowolka w tym temacie jest bardzo niebezpieczna

nowydom
31-07-2011, 15:37
no i dla mnie ma to sens, gdyż nie wyobrażam sobie zamontowania kotła z zamkniętą komorą spalania (obojętnie gdzie łazienka, kuchnia itp) żeby rekuperator pobierał z pomieszczenia powietrze, jak się coś stanie z rozszczelnieniem to masz go wszędzie powodzenia tym co montują bez osobnego nawiewu.

Powietrze pobierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku, oczywiście po oddaniu części swojego ciepła w rekuperatorze, nie miesza się z powietrzem świeżym.