PDA

Zobacz pełną wersję : Izolowanie styropiwanem od dolu garazu - jest sens ?



szczukot
01-03-2010, 09:21
Witam
Zastanawiam sie, czy jest sens izolowac od dolu garaz styropianem.
Z jednej strony niby jest on caly ocieplony i sie w nim grzeje, ale z drugiej temp utrzymywana w garazu to powiedzmy 10 st, a ziemi od dolu moze miec cos rzedu 6. Czy wiec lepiej pobierac cieplo z tej ziemi czy izolowac sie od niej ?
Teoretycznie, ponizej tych teoretyczncyh 6 stopni na dworze, izolacja jest wada bo nie pobierzemy ciepla z ziemi. Miedzy 6-10 stopni na dworze, ten styropian by sie przydal. Powyzej 10 stopni - chyba nie ma znaczenia czy jest czy go nie ma - temp w garazu i tak bedzie taka jak ma byc.
O czyms nie pomyslalem ? Bo biorac pod uwage, ze wszedzie ten styropian do garazu sie daje to cos musialem pominac w rozumowaniu ....

Fantom

Piczman
01-03-2010, 09:34
Garaż ogrzewany się izoluje a nieogrzewany nie.

Ot i tyle !

Barbossa
01-03-2010, 09:45
j.w.
a utrzymywanie 10 st C w garażu to nie grzanie do 20 stC
ale wtedy ociepl strop, konkretnie sufit garażu, a może i ściany, jak przylegają do mocniej grzanych pomieszczeń

szczukot
01-03-2010, 19:52
Sciane miedzy garazem a domem mam ociepona.
chcialem jeszcze ocieplic sufit w garazu, ale sobie odpuscilem i poloze wiecej nad garazem w pokoju.

Czyli nie ma co dywagowac i klasc to ocieplenie od dolu ? Tylko gdzie jest blad w moim rozumowaniu ?

Fanbtom

adi_
01-03-2010, 20:00
a moze lepiejocieplic ten garaz i nie walic tyle styropianu nad nim czy nie wyjdzie na to samo ?

szczukot
01-03-2010, 20:08
Jest ocieplony. ale jakie to ma znaczenie ? Ocieplenie garazu nie dogrzeje - i tak trzeba grzac.
Poruszylem troche inny temat.
Tak sa przeciez tez robione np studnie wodomierzowe. Idea jest prosta : od dolu dziura od gory ocieplenie. I studnia nie zamaznie - ten 1-1,5 m pod ziemia zawsze bedzie powyzej +0 wiec studnia sie ogrzeje. Czemu nie mzona tak z garazem ?

Fantom

synkopa
01-03-2010, 22:31
Uczono mnie, że ciepło przechodzi z cieplejszego ośrodka do zimniejszego. Wiec jak mam to rozumieć: pobieranie ciepła z ziemi. Skoro w garażu jest ok. 10st. a w ziemi ok. 6st, to raczej masz dalej straty ciepła na ucieczce do gruntu. Ja dałem styropian, bo: primo - posadzka jest wtedy pływająca i cichsza, secundo - styropian jest tańszy od takiej samej ilości betonu w jego miejsce, tercio - wierze, że stanowi tu pożyteczną izolację termiczną, zwłaszcza dla rur wodociągowych.

Barbossa
02-03-2010, 07:05
Sciane miedzy garazem a domem mam ociepona.
chcialem jeszcze ocieplic sufit w garazu, ale sobie odpuscilem i poloze wiecej nad garazem w pokoju.

Czyli nie ma co dywagowac i klasc to ocieplenie od dolu ? Tylko gdzie jest blad w moim rozumowaniu ?

Fanbtom
dupne rozwiazanie z większą ilością styro w posadzce
oprócz TB i kopułotwórcy, wszyscy zalecają ocieplenie od strony zimniejszej;
a tak możesz mieć wykraplanie pw i w konsekwencji pleśń na styku ściana strop

Carpenter78
02-03-2010, 07:17
Podepne sie pod temat;

A jak bedzie wygladala sprawa z izolacja podlogi w piwnicy.
Podloga na glebokosci 1.3-2.5 m. Piwnica bedzie ogrzewana do tem. 16-18 st.
Mysle zeby nie dawac zadnej izolacji, co o tym myslicie?

Piczman
02-03-2010, 07:43
Będą straty, spore !
Ja bym dał tam 5-8 cm styropianu.

sewerynslowi
02-03-2010, 08:05
ja mam dane na posadce w piwnicy 5 cm, na suficie 8, na posadce parteru 5 cm

panfotograf
02-03-2010, 08:33
Ja nie dawałem styropianu (obawiałem się uginania/siadania podłogi pod dwoma samochodami)
Mam garaż doklejony do domu, nad nim jedynie strych na graty. Między domem a garażem jest kotłownia. Będzie mały grzejniczek pod oknem w razie wielkich mrozów.
Słyszałem opinię że dla samochodów jest lepiej jak maja chłodniej :wink:

szczukot
02-03-2010, 09:37
Sciane miedzy garazem a domem mam ociepona.
chcialem jeszcze ocieplic sufit w garazu, ale sobie odpuscilem i poloze wiecej nad garazem w pokoju.

Czyli nie ma co dywagowac i klasc to ocieplenie od dolu ? Tylko gdzie jest blad w moim rozumowaniu ?

Fanbtom
dupne rozwiazanie z większą ilością styro w posadzce
oprócz TB i kopułotwórcy, wszyscy zalecają ocieplenie od strony zimniejszej;
a tak możesz mieć wykraplanie pw i w konsekwencji pleśń na styku ściana strop

No tak - sluszna uwaga.
Tylko juz musze tak zostawic bo za ozno sie obudzilem. Od kilku dni juz tynk nawet lezy na suficie. Mam nadzieje, ze nei ebda az tak duze roznice tem aby woda sie skraplala

Fantom

Barbossa
02-03-2010, 11:54
może, nie musi
tak jak i styro, przeca te pare centów da się przykleić
masz podłogówkę? rury co w posadzce?
zawsze to mniejsze straty ciepła

szczukot
02-03-2010, 19:52
Na gorze akurat bede zwykle kaloryfery.
No z tym styro pod sufitem to sa kolejne problemy - zamontowana brama z napede itp. Do tego niezbyt wysoki garaz

Fantom