PDA

Zobacz pełną wersję : Wątek / wiazanie cegieł w murze zewnetrznym dworu



Kuna
01-03-2010, 10:30
Mam zamiar pobudować dwór Polski . Jestem zainteresowany klasycznym grubym murem jakie występowały w tego typu budowlach . Oszczędność na materiale nie jest priorytetem . Interesuje mnie efekt - jakość . Chodzi mi o mur zewnętrzny wymurowany z cegły pełnej licowej ręcznie formowanej tzw. wiśniówki . Warstwa licowa ma mieć wiązanie np. krzyżykowe lub podobne . Cegły od zewnątrz na elewacji mają być układane naprzemiennie warstwami główkowymi i wozówkowymi oraz ich kombinacjami . Chodzi mi o wymurowanie ściany grubej a zarazem spełniającej obecne normy izolacyjne . Z szerokim parapetem od wewnątrz . Poszukuje rozwiązania gdzie cegły w murze będą miały naturalne wiązania warstwy elewacyjnej z pozostałą wewnętrzną warstwą muru . Zastosowanie kotew z drutu stalowego nierdzewnego mnie nie interesuje . Proszę o odpowiedź osoby które zawodowo zajmują się zabytkami oraz te , które budowały tego typu dom jak ułożyć cegły w takim murze i pogodzić to z izolacją. Oraz napisanie jak to było kiedyś rozwiązane w dworach .

lukasz_p
01-03-2010, 11:00
Jeżeli można to sugerowałbym ścianę trójwarstwową, jeżeli aspekt ekonomiczny nie jest istotny.

Ściana jednowarstwowa z cegieł przy grubości 1 (słownie: jednego) metra!!!! ma współczynnik przenikania ciepła ściany (przegrody)[W/m2*K] = 0,77

a gdzie tam do wymaganych prawem 0,3??????????????????

Barbossa
01-03-2010, 11:08
.... Proszę o odpowiedź osoby które zawodowo zajmują się zabytkami oraz te , które budowały tego typu dom jak ułożyć cegły w takim murze i pogodzić to z izolacją. .

lukasz_p - spełniasz wymogi stawiane przez Autora?

Kuna
Ci pierwsi to raczej nie murarze, ci drudzy - to raczej już w krainie wiecznych łowów
wpisz sobie w googlach wiązania murów, jest tego trochę

lukasz_p
01-03-2010, 11:12
.... Proszę o odpowiedź osoby które zawodowo zajmują się zabytkami oraz te , które budowały tego typu dom jak ułożyć cegły w takim murze i pogodzić to z izolacją. .


lukasz_p - spełniasz wymogi stawiane przez Autora?


Oj, tego nie doczytałem.. niestety nie spełniam...wracam do pracy.

fighter1983
01-03-2010, 11:12
:lol: :lol: :lol:
no i to byl strzal w 10 :) Barbossa

:lol: :lol: :lol:

Barbossa
01-03-2010, 11:45
ale tak na serio, lukasz_p napisał o co w tym wszystkim chodzi

proponowałbym klasyczną konstrukcję i obłożenie go tym co chcesz
czyli 3W
jeżeli potrzebujesz odkryte elementy muru od środka to buduj z samej cegły
a 3W nie musi być 12+izolacja + 24, możesz dać grubiej, jak Cię stać
kwestia co chcesz tym osiągnąć, jaki cel Ci przyświeca
więcej szczegółów
masz jakąś wizję?

Kuna
01-03-2010, 12:27
:lol: :lol: :lol:
no i to byl strzal w 10 :) Barbossa

:lol: :lol: :lol:
No nie wiem czy był to strzał w dziesiątkę czy tylko mądrzenie się ? Może to dowartościowuje niektórych ? :-? Przecież są ludzie , którzy wzorując się na zabytkach budują współcześnie . Nie wspominam już o ludziach remontujących zabytki .

an-bud
01-03-2010, 14:55
Mam dworek (prawie 200 letnią ruinkę) i z tego co się rozglądałem, chyba wszystkie jakie widziałem są ozdobnie otynkowane :roll: widoczne fundamenty z kamienia, przy oknach piwnicy troszkę widocznej cegły, sklepienia w piwnicy, posadzki.

Mam ściany grubości półtorej cegły (parter), stary wymiar cegły 28cm x 13,5 cm, wychodzi około 45 cm. po dociepleniu ( od wew. grubość muru wyszła koło 70 cm :wink: U-wyszło 1,coś tam :wink: ) wiązanie normalne warstwa wozówki, następna główki.