PDA

Zobacz pełną wersję : Przydomowa Oczyszczalnia ścieków ( POS ) a brak zgody UG



Endriuszka
01-03-2010, 12:32
WITAM JAK W TEMACIE

SORKI ZE DUBLUJE ALE przejzałem wszystkie tematu z POŚ i nie znaleaz me odpowiedzi :(

sprawa przedstawia sie następująco :


czy mimo ze ja kupiłem nieruchomość (czyli jestem nowym włascielem i nie wyrazałem na nic zgody) automatycznei tez musze sie podpiąć do kanalizy ????

UG nie chce wydac mi "zgody" na POS które jest potrzbene do starostwa powiatowego zeby moje "zgłoszenie" mogła sie uprawomocnic i zebym przystapił do montazu kanalizy :( :( :(

UG opiera sie na tym ze W PLANACHA bedzie za okolo 3lata bedzie podpieta kanaliza!!!!!!!!!!!

czy oni maja mi (joko nowemu właścielowi) NAKAZAC i ZABRONIĆ budowe POS ?????

z góry dzięki za pomoc (fajnie by było zeby wasze odpowiedzi były poparte odpwiednimi paragrafami, bo napewno bez konkretnych pism sie nie obejdzie :( :( :( )

braszyns
01-03-2010, 13:04
gminy nie chcą wydawać pozwoleń na POś ponieważ nie trzeba się wtedy podłączać do kanalizacji.Podobnie było kiedyś w mojej gminie(Wiązowna k.Warszawy) dopiero interwencje ludzi w powiecie doprowadziły do pozytywnego rozpatrzenia skarg.

aglig
01-03-2010, 13:53
Czy w gminie, której mieszkasz jest obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego ? Jeśli jest i masz tam zapisane że zabrania się budowy POŚ to nic nie zrobisz. Miejscowy plan zagospodarowania jest prawem lokalnym.
Pozostałe kwestie reguluje ustawa o utrzymaniu czystosci oraz uchwała rady Gminy - regulamin utrzymania czystości. I jak najbardziej mogą cię zmusić do podłączenia do kanalizacji jesli będziesz miał szambo. Uzasadnieniem zakazu budowy POS może być np. wysoki poziom wód gruntowych, konieczność ochrony wód - ujęć wody pitnej ( zbiorniikow podziemnych lub powierzniowych), szczególne obszary chronione ( parki krajobrazowe, Natura 2000 itp.). Mogę ci podać wszelkie artykuły, ale będą one raczej na twoją niekorzyść. Jeśli nie ma planu to można popróbować walczyć.

Endriuszka
01-03-2010, 15:15
1) PLAN zagospodarowania przestrzennnego moga ja sam zoabczyc lub sie z nim zapozancz czy to jest "tajne przez poufne" ????

2) po powyższe rzeczy które zacytowałes raczej nie wchodza w gre bo i mnie nie występuja. a po drugie nasmaruje do nich pismo i zapytam na piśmie zeby mi odpowiedzieli czy dostane zgode a jesli nie wyraza zghody to niech uzasadnia swoja decyzja na podstawie prawa obowiazuajcego.

u mnie urzednicy sa "niekompetenci" delikatnie mówiąc moja wiedza z KPA KC i uchwała o zachowaniu czystosci i porządku

adi_
01-03-2010, 20:13
plan mozesz miec do wgladu nie ma z tym problemu ( zalezy od pani za biurkiem ) a pozatym walcz z nimi to poprzednik podpisal cyrograf nie ty

Endriuszka
01-03-2010, 21:55
a pozatym walcz z nimi to poprzednik podpisal cyrograf nie ty

na mój "chłopski rozum" to teraz Gmina mnie powinna grzecznie poprosić i zapytac czy tez wyrazam zgode na kanalizacje !!!!

dobrze rozumuje ?????? czy jak zwykle nasze polskie prawo jest "specyficzne" nawet w tej kwestii

out
01-03-2010, 22:10
kanalizacji możesz nie podłączać (będziesz musiał mieć szczelne szambo i okazywać straży miejskiej rachunki za wywóz nieczystości płynnych) ale mogą ci się nie zgodzić na POŚ z różnych względów. czy chcesz walczyć i się odwoływać to już sam musisz się zdecydować.

aglig
02-03-2010, 07:16
Bzdura. Proszę o niewprowadzanie w błąd jeśli nie znacie podstaw prawnych.


USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
2)przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych

6. Nadzór nad realizacją obowiązków określonych w ust. 1-4 sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
7. W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1-4, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.
9. Wykonywanie decyzji, o której mowa w ust. 7, podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954).

Rozdział 5
Przepisy karne
2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
- podlega karze grzywny.

Nieznajomość prawa szkodzi.
Tylko w przypadku kiedy bedzie miał oczyszczalnie wybudowaną zgodnie z prawem może się nie podłączać do kanalizacji w innym to jest jego obowiązek.

aglig
02-03-2010, 07:26
1) PLAN zagospodarowania przestrzennnego moga ja sam zoabczyc lub sie z nim zapozancz czy to jest "tajne przez poufne" ????

2) po powyższe rzeczy które zacytowałes raczej nie wchodza w gre bo i mnie nie występuja. a po drugie nasmaruje do nich pismo i zapytam na piśmie zeby mi odpowiedzieli czy dostane zgode a jesli nie wyraza zghody to niech uzasadnia swoja decyzja na podstawie prawa obowiazuajcego.

u mnie urzednicy sa "niekompetenci" delikatnie mówiąc moja wiedza z KPA KC i uchwała o zachowaniu czystosci i porządku
Plan mozesz zobaczyć nawet w internecie, ale jeśli ja znalazłam coś takiego :
http://209.85.229.132/search?q=cache:zCXaAhEX3NoJ:www.sgurp.pl/Dokumenty/nalenczow/ref_dzierzewicz_leszek.doc+ciechocinek+plan+zagosp odarowania&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
to znaczy że obszar chroniony jest jak najbardziej.
I dlaczego tak bardzo bronisz się przed kanalizacją niektórzy dużo by dali żeby móc się przyłączyć.

mynia_pynia
02-03-2010, 07:50
Najprościej to zrobić teraz szambo, plastikowe.
Jak będzie kanalizacja za 3 lata - o ile, to podłączyć dom do kanalizacj, szambo przepłukać i mieć zbiornik na deszczówkę.

Moja działka leży w strefie natura2000 i też cała miejscowość miała projekt kanalizacji - cieszyło mnie to niezmiernie, tylko że mineły 4 lata, projek jest już nieważny a kanalizacja będzie może za 10 lat.
W pozwoleniu na budowę mam szambo, ale przy takiej sytuacji napisałam do gminy że chcę oczyszczalnie zrobić, opisałam całą sytuacje, napisałam konkretne argumenty za oczyszczalnią i nawet dostałam 50% dopłaty do bydowy.
Ale jak tylko będzie kanalizacjia to mam się podnią podpiąć, bo taki warunek dali i już.

Mi się to opłaca,bo jak pisałam na kanalizacje będę czekać jeszcze z 10 lat.

Endriuszka
02-03-2010, 21:52
Bzdura. Proszę o niewprowadzanie w błąd jeśli nie znacie podstaw prawnych.


USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

.........................
Rozdział 5
Przepisy karne
2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
- podlega karze grzywny.

Nieznajomość prawa szkodzi.
Tylko w przypadku kiedy bedzie miał oczyszczalnie wybudowaną zgodnie z prawem może się nie podłączać do kanalizacji w innym to jest jego obowiązek.
nie prawda ze SZKODZI!!!!!

każda instytucja publiczna podleha pod KPA,

a wg KPA art. 9

ma prawo otrzymywać wyjaśnienia i wskazówki prawne tak, aby nie ponieść szkody przez swoją
ewentualną nieznajomość prawa
wiec UG musis mnie dobrze poinformawac co i jak zebym nie "stracił" na tym!!!

UG a konkretnie ochrone srodowiska kilka razu "sprostowałe" ze wg. KPA jest inaczej i w 90% przyznawali mi racje i było na moim :)

KPA i umiejętnie odszukanie i stosowanie to POTĘŻNY oreż w walce z urzędami :) warto przestuciowac i sie na nim opierac

aglig
03-03-2010, 07:46
To po co kolega pyta jak kolega taki mądry.

Endriuszka
03-03-2010, 08:16
pytam bo moze ma ktos jeszczez jakies "kruczki" lub sposoby zeby to obejść

kamykkamyk2
03-03-2010, 08:37
U mnie w miejscowości w minionym roku chodzili ludzi z gminy i mówili, że będą robić kanalizację w przyszłości, więc trzeba było powiedzieć im w jakim miejscu chcę mieć studzienkę kanalizy ( do 2 metrów od ogodzenia na mojej działce), gdyż w 2010 będą robić projekt. Poszedłem w tym roku złożyć do gminy zgłoszenie budowy POŚ, sprzeciwu nie było, gdyż w planie zagospodarowania dopuszcza się budowę POŚ do czasu wybudowania kanalizacji. A tak wogóle dowiedziałem się, że z braku kasy, to nawet w tym roku projektu nie zrobią, nie mówiąc już o budowie kanalizacji. POŚ już u mnie działa.
Walcz z nimi. :wink:

kk50250
04-03-2010, 14:47
Ja też chciałam z mężem wybudować POS ale oczywiście urząd gminy się nie zgodził bo stwierdzili ze przewiduja kanalizację ale nie umieli określić kiedy. A najlepsze jest to że 2 gminy dalej ludzie dostali zgody i nawet dopłaty do POS...
Polska dziwny kraj...

Endriuszka
14-05-2010, 12:04
DZISIAJ własnie odebrałem pozwolenie na budowe oczyszczalni ścieków :) UG podał w swoim pismie kilka zastrzeżeń, poswięcicłem sie i poszperałem w róznych materiałach na temat funkcjonowania, zasad oraz funduszy jakie wydaje Ug gdminy, Nasmarowąlem pismo z odpowienimi argumentami popartymi stanem faktycznym (wydrukami, linkami do róznych ustaw) i wówczas gmina "grzecznie" wydąła zgode a pozniej w starostwie to tylko FORMALNOŚC :)

i teraz mam max. 2lata na rozpoczęcie montazu oczyszczalni :)