PDA

Zobacz pełną wersję : obowiązująca linia zabudowy i odleglość do "domu",



asiapoz
02-03-2010, 20:46
Zamieściłam ten post na Prawo i finanse... ale chyba tu jest lepsze miejsce i na pewno większa oglądalnosć.

Więc przepraszam za powtarzanie... i moje pytanie:



W warunkach zabudowy mam podaną obowiązującą linię zabudowy 8 m.

Dom mam z wysuniętym garażem.

Moje pytanie (może i wyda się naiwne, dziecięce, itp. ale), czy te 8m mam liczyć do garażu czy do ściany frontowej domu.

I jeszcze jedno - z przodu domu mam garaż na 2 samochody. Wysunięty praktycznie w całości - wiec frontowa elewacja samego domu zaczyna sie dopiero 7,4 m dalej.
Nie potrafię sobie tego wyobrazić, ale czy nie będzie to wyglądać nieco "głupio" ??
Może jeszcze zmienię projekt i "wsunę" przynajmniej z połowę garażu do domu.

Proszę pomóżcie.

CityMatic
02-03-2010, 21:31
Definicja elementu budynku
Zgodnie z przepisami prawa nieprzekraczalna linia zabudowy dotyczy budynku oraz jego elementów, przy czym ustawodawca wymienia takie elementy, jak np. balkony, schody zewnętrzne, wykusze. Nie znalazłem informacji, jak są sklasyfikowane zbiornik bezodpływowy i zbiornik LPG. Czy stanowią one elementy budynku?

Urządzenia budowlane (zgodnie z prawem budowlanym) są to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Wydaje się, że można pod tę kategorię podciągnąć również podziemne butle z gazem. Z kolei urządzenia techniczne (zgodnie z wyrokiem NSA sygn. II FSK 418/08) są elementami budynku.

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK
Prawo budowlane

cytaty ze strony
http://www.muratordom.pl/eksperci_prawoipieniadze/odpowiedz/definicja-elementu-budynku,19405,59-0.htm

Wygląda więc na to że linia zabudowy dotyczy najbliżej położonego elementu budynku a więc garażu :wink:

asiapoz
02-03-2010, 21:39
Dzieki bardzo.

Choć w cytacie była mowa: "nieprzekraczalna linia zabudowy", a u mnie jest "obowiązująca linia zabudowy".... to chyba nie to samo??
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

CityMatic
02-03-2010, 21:41
Dzieki bardzo.

Choć w cytacie była mowa: "nieprzekraczalna linia zabudowy", a u mnie jest "obowiązująca linia zabudowy".... to chyba nie to samo??
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

W goglarce- jest i tak i tak w każdym bądź razie każda zmiana(wkroczenie poniżej jej) powoduje konsekwencje :wink:


Linia zabudowy jest to odległość, w jakiej od granicy działki lub (częściej) drogi, można zbudować budynek. Obowiązujące linie zabudowy, dokładnie określają, w którym miejscu musi znaleźć się ściana budynku i wyznaczane są w miejscach istotnych urbanistycznie. Nieprzekraczalna linia zabudowy z kolei, oznacza, że budynki nie mogą być poza tą linią zlokalizowane [por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2000 r., sygn. SA/Sz 41/99]. Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza zatem usytuowanie ściany zewnętrznej budynku (lica budynku) w określony sposób. Lico budynku to elewacja frontowa wraz z wszystkimi elementami. Jeżeli ani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani z decyzji o warunkach zabudowy nie wynika, że owa linia może zostać przekroczona przez części dodatkowe lub drugorzędne budynku, jak balkony, schody zewnętrzne, wykusze itp., to należy stwierdzić, że usytuowanie takich elementów poza nieprzekraczalną linią zabudowy nie jest dopuszczalne. Na poparcie przedstawionej tezy można wskazać sposób skonstruowania regulacji dotyczącej nieprzekraczalnej linii zabudowy na gruncie przepisów prawa budowlanego. Chodzi o § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), który zezwala na przekroczenie minimalnej odległości od granicy działki sąsiedniej tylko wymienionym częściom budynku, takim jak: balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy, określając jednocześnie maksymalny wysięg tych elementów. Z tej regulacji można wyprowadzić co najmniej trzy wnioski. Po pierwsze, przekroczenie minimalnych odległości jest możliwe jedynie w doniesieniu do wymienionych w przepisie elementów budynku. Po drugie, przekroczenie minimalnych odległości nie jest możliwe w odniesieniu do innych niż przewidziane w tym przepisie elementów. Po trzecie, gdyby prawodawca pojmował nieprzekraczalną linię zabudowy jako granicę, która nie odnosi się do elementów dodatkowych (drugorzędnych) budynku mogących w związku z tym wykraczać poza tą linię, to zbyteczny byłby przepis § 12 ust. 5 omawianego rozporządzenia, regulujący kwestie związane z wysięgiem części dodatkowych budynku poza minimalne odległości od granicy sąsiedniej działki. Mając na uwadze przedstawiony wyżej tok rozumowania, możliwość naruszenia nieprzekraczalnej linii zabudowy przez wykusz budynku powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie takiej linii nie jest dopuszczalne. Kwestia usytuowania sąsiedniego budynku nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy, ponieważ po pierwsze, nie wiadomo jaka była treść tamtej decyzji o warunkach zabudowy, po drugie, nie wiadomo, czy decyzja - bez względu na swoją ostateczność - była wadliwa, czy prawidłowa, a po trzecie, decyzja o warunkach zabudowy (podobnie jak decyzja o pozwoleniu na budowę) jest decyzją administracyjną określającą sytuację indywidualnie oznaczonego adresata w konkretnej sprawie, niezależnie od rozstrzygnięć wobec innych adresatów w sprawach dotyczących innych nieruchomości. Można jedynie domniemywać, że nie można wykluczyć, iż organy rozpatrujące lokalizację sąsiedniego budynku mogły przyjąć, że nieprzekraczalna linia zabudowy może zostać naruszona przez elementy dodatkowe budynku (np. wykusz), aczkolwiek w ocenie udzielającego odpowiedzi na pytanie taka interpretacja byłaby błędna.

pierwek
02-03-2010, 23:04
Choć w cytacie była mowa: "nieprzekraczalna linia zabudowy", a u mnie jest "obowiązująca linia zabudowy".... to chyba nie to samo??


a sądzisz że obowiązująca linia jest linią przekraczalną? Ot tak sobie tylko napisali że obowiązująca ale jakby ktoś chciał przekroczyć i wybudować 2 m od drogi to proszę bardzo... ;)

Nie jestem prawnikiem ale ZTCP nieprzekraczalna linia zabudowy oznacza że możesz się budować gdziekolwiek na działce ale nie możesz wychodzić poza tą linię (ja tak mam w moim PZP). natomiast obowiązująca linia, domyślam się, że przednia ściana domu (w Twoim wypadku będzie to ściana garażu) musi stać dokładnie na tej linii. Chodzi pewnie żeby domy stały w jednym rzędzie.

edit: widzę, że się powtórzyłem - nie chciało mi się czytać całego poprzedniego elaboratu.

phans
02-03-2010, 23:11
W warunkach zabudowy mam podaną obowiązującą linię zabudowy 8 m.

Dom mam z wysuniętym garażem.

Moje pytanie (może i wyda się naiwne, dziecięce, itp. ale), czy te 8m mam liczyć do garażu czy do ściany frontowej domu.

Te 8m liczy się od garażu czyli od ogrodzenia frontowego 8 metrów w głąb działki nic nie możesz wybudować. Pogadaj z urzędnikiem co wystawiał WZ - on decyduje co dokładnie miał na myśli :-)

Wizualnie wygląda to nieciekawie bo to wygląda jak garaż z dobudowaną w tyle! częścią mieszkalną :-(

pierwek
02-03-2010, 23:29
Przecież asiapoz taki projekt sobie wybrała i nieważne czy linia zabudowy będzie tu 2 m czy 12m od drogi garaż zawsze będzie z przodu.

Ja mam akurat też garaż z przodu i taki domek sobie wybrałem bo taki mi się akurat podobał. Nieprzekraczalną linię zabudowy mam 6m od drogi a i tak odsunąłem dom jeszcze 1m dalej żeby mieć miejsce przed domem na miejsca postojowe i kawałek placyku do manewrowania przed garażem.