PDA

Zobacz pełną wersję : Udrożnienie żeliwnego pionu kanalizacyjnego-czym?



lutek34
04-03-2010, 20:24
Witam
mam dość poważny problem z zatkanym pionem kanalizacyjnym wykonanym z rury żeliwnej. Zamieszczam szkic tego pionu i zaznaczone miejsce gdzie jest zator. Co dziwne zator ten jest dość szczelny gdyż po 24h znad zatoru nic nie ściekło a jest to ok 45l wody. Próbowałem użyć zwykłej żmijki 10mm ale jest dość miękka i nic nie wskórałem. Dodam że ten pion powyżej tego zatoru nie był używany przez ostatnie 10lat z tym że ostatnio został do niego podłączony zlewozmywak i po kilku dniach okazało się że pion jest zatkany. Poniżej zatoru pion był normalnie używany (łazienka, kuchnia). Po podłączeniu tego zlewozmywaka ponad zatorem jestem przekonany że zlałem więcej jak te 45l wody i myślę że pierwotnie pion był na tyle drożny że woda spływała. Co bym mógł użyć żeby przetkać ten pion? czy są jakieś mocne twarde żmijki które poradziły by sobie z tym zatorem? będe wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady.


http://lh3.ggpht.com/_VNJKXubc-OY/S5AWsRoRBjI/AAAAAAAAAlk/xATTisYeIs4/jjj.jpg

zbigmor
04-03-2010, 20:35
Jaka średnica rury?
Problem może być w tym, że rura została zapchana celow, więc i solidnie. Jak na górze nic nie było używane to zapachy się roznosiły i może ktoś to zaczopował?
Trudno jednak radzić w jaki sposób to przepchać skoro nie widomo czym to jest zapchane. Jedyna pewna metoda to odkrywka. Zakładam, że kret też był już testowany.

lutek34
04-03-2010, 22:20
nie kret nie był stosowany bo wątpię tutaj w jego skuteczność. Na 100% ten pion nie został zaczopowany gdyż do góry leci odpowietrzenie na dach a poza tym był stary nieużywany kibelek.

Cpt_Q
04-03-2010, 23:25
Weź grubszą spiralę - sztywniejsza. Poza tym jednak spróbuj chemii ("Kret" lub soda kaustyczna - ostrożnie - to naprawdę żre!!!) i cierpliwości - kilka do kilkunastu godzin. Jeżeli nie poskutkuje, to faktycznie odwiert, ale pamiętaj, że ta chemia wciąż tam będzie (okulary ochronne, gumowe rękawice).

lutek34
05-03-2010, 05:59
ale jeśli woda w rurze stoi to czy chemia dotrze do zatoru?

05-03-2010, 06:18
dotrze jesli będzie odpowiednie stężenie ...
inna ilość wsypuje sie do syfonu w którym jest 1 l wody a inna gdy litrów jest 45 ...
/woda do kreta dobrze gdy jest gorąca/

p.s.
znam przypadki kiedy przyczyną korka był kawał cegły w rurze
oraz młotek /spadł ze styliska uczniowi - praktykantowi, a ten sie nie przyznał ... :-?/
w takich wypadkach kret ani żmijka nie pomaga

05-03-2010, 06:59
Jak sobie patrzę na rysunek poglądowy, zastanawiam się, czy ten łącznik miedzy jedną pionową rurą a drugą nie ma zbyt małego spadku? I czy "zakręt" rury w którym jest zator nie ma zbyt ostrego kąta. Wiadomo - to tylko rysunek, ale tak mi to wyglada.

Zbigniew100
05-03-2010, 07:12
Mechaniczna żmijka od spodu albo z góry.
Ma głowice i jest odpowiednio sztywna .
Na 100 % poradzi sobie.