PDA

Zobacz pełną wersję : jaką wysokość na gruntem powinna mieć ściana fundamentowa???



pawellukasz
06-03-2010, 08:29
czyli po prostu to co widac gołym okiem...tak mniej wiecej...
dodam ze chodzi teren płaski i nie podmokły.

beton44
06-03-2010, 13:25
po Bożemu minimum 3 schodki...

czyli minimum jakieś pół metra...

mariankossy
06-03-2010, 14:35
Poziom "0"- podłoga parteru może być równo z gruntem a moze być wyżej np: 5, 10, 30, 70 cm ponad powierzchnie gruntu. To zależy od ciebie i jak masz w projekcie.

pawellukasz
06-03-2010, 16:03
ja wiem ze wszystko zalezy od gustu a poziom parkietu mozna by zrobic i ponizej poziomu gruntu...ale chodzi mi o rozwiazanie typowe.

Lenart
06-03-2010, 18:21
zgodnie z Wielkim Słownikiem Statystycznym Wysokości Budowania
Fundamentów wyd. PWNB 2008 r średnia przeciętna mediana stochastyczna
liczona wskaźnikiem Pearsona wysokość budowania fundamentów za lata 2003-2008 wynosi 256,23 mm nad pozimem gruntu.
Zadowolony ? :lol:

PliP
07-03-2010, 12:13
chodzi teren płaski i nie podmokły.

Tak jak pisali tobie wcześniej i tak jak podają statystyki. Warto zauważyć ze wysokość fundamentu jaki wystaje z ziemi do momentu połączenia go ze ścianą stanowi pewnego rodzaju ozdobę całego budynku. Wysokość tego elementu może być zależna np. od wysokości całego budynku.
Warto również rozważyć wysokość terenu. Dzisiaj masz teren płaski, zapewne goła ziemia lub też trawa. Za kilka lat albo i miesięcy zechcesz wymienić grunt i położyć polbruk tak aby ładnie spasował się ze bramą zarówno wjazdową jak i garażową.
Przydałby się również jakiś spad aby woda mogła spływać. Dlatego też przy budynku zrobisz ciut wyżej np 5 cm i opadanie w kierunku ogrodu.
Co jeśli zechcesz mieć jakiś ala taras ze stopniami. Dziś go nie masz a za rok może tak.
A co z opadami. Jeśli ściana właściwa będzie za nisko gruntu to będzie wiecznie brudna od ziemi. Tak byłoby w moim przypadku, gdyż mam drzewa.
Moim zdaniem fundament ponad grunt właściwy powinien wystawać minimum na 2 bloczki. Będzie to wówczas poziom posadzki zerowej. Na to przyjdzie ocieplenia 10 czy też 15 cm i jeszcze wylewka 4 do nawet 7cm. Potem płytki czy panele ponad 1 cm. Tak więc sumując razem gotowa posadzka będzie na wysokości około 45-50 cm