PDA

Zobacz pełną wersję : budowa domu na pochyłej działce



aedytka
06-03-2010, 23:22
Kupiliśmy 10 arową pochyłą działkę (około 35x29).
Nachylenie terenu jest równomierne po dłuższym boku w kierunku północy i z tej strony jest również wjazd na działkę. Jeśli chodzi o kąt nachylenia to na 10 metrach mamy około 1,5-2m spadu (czyli sporo). Zakładamy że ten bok domku będzie miał max 9 metrów ale równie dobrze może to być 8 lub nawet 7m
Dostaliśmy już mapkę wysokościowa i jesteśmy na etapie wybierania projektu.
chcemy wybrać mały (105-120m) domek jednorodzinny z poddaszem użytkowym.
Mamy już kilka typów (np borówki 3 archonu) ale nadal nie wiemy co zrobić z fundamentami i podpiwniczeniem.
Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie najtańsze rozwiązanie możemy w tym przypadku zastosować. Raczej nie chcemy piwnic bo z tego co wyczytaliśmy na tym forum podnoszą one znacznie koszty budowy a kolejne 4 pomieszczenia nie będą nam za bardzo potrzebne. Dodatkowo przerobienie gotowego projektu też może być problematyczne (dodatkowe schody do piwnicy, czasami przeprojektowanie nośności budynku itd..).

Co radzicie? :)

beton44
06-03-2010, 23:43
nie mogąc znieść piwnic

zasypujesz 2 metrowe ściany fundamentowe piachem i jest OK.... :-? :-?

beton44
06-03-2010, 23:43
nie mogąc znieść piwnic

zasypujesz 3-metrowe ściany fundamentowe piachem i jest OK.... :-? :-?

Elfir
06-03-2010, 23:47
róbcie garaż w piwnicy - stok idealnie się do tego nadaje. Wtedy pokoje sa na piętrze.
http://img192.imageshack.us/img192/2836/beztytuuzn.jpg

jajmar
06-03-2010, 23:51
nie mogąc znieść piwnic

zasypujesz 3-metrowe ściany fundamentowe piachem i jest OK.... :-? :-?

masz wszystkie opcje, albo zasypiesz piachem albo wykorzystasz, ciut drożej od piachu. Jak nie chcesz piwnic to kup prostą działkę. Jak masz krzywa to zrób piwince.

Na forum było wielokrotnie o tym poszukaj.

aedytka
06-03-2010, 23:53
tyle że garaż w piwnicy to indywidualny projekt (albo przenoszenie kominów, ścianek w gotowym), dodatkowy strop, więcej shodów do pokonania (młodsi nie będziemy :)), miejsce na schody na pierwszej kondygnacji i pewnie sporo większe koszty.

jajmar
06-03-2010, 23:58
koszty na takiej działce i tak poniesiesz, no dojdzie prąd i tynki i schody reszta podobnie.

Piszesz że schody bada z czasem problemem i chcesz z poddaszem ? Chyba brak konskwencji w tym. Tyle samo masz schodów w dól co do góry.

mayadaski
07-03-2010, 00:19
aedytka

tez mam bardzo pochyla dzialke i uwazam to za jej urok i nie wyobrazam sobie zasypywanie terenu :wink:
Nie wydaje mi sie ze az tak duzo wiecej kosztowalo nas wbicie sie troche w ziemie. Zbudowalismy dom z trzema kondygnacjami. Pamietaj, ze w ziemie wchodzisz tylko po jednej stronie budynku przy takim skosie, a nie budujesz 100% piwnice.

Projektow gotowych na pochyle dzialki tez jest calkiem sporo. Wykorzystaj ten urok terenu to jako plus - okno z widokiem...taras...pomieszczenia robocze (jak np. pralnia) w dolnej kondygnacji....mozliwosci jest pelno.

A komentarz na temat schodow :wink: ...to taka codzienna gimnastyka. :lol: Osoby starsze po 70tce tez ja potrzebuja :wink: Nie sadze, ze musisz juz teraz sie o to martwic :wink:

Pozdrowienia,

Maja

aedytka
07-03-2010, 00:36
jeśli chodzi o projekt gotowy to natknęliśmy się tylko na ten:
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w0712a.html
i również go rozważamy. (może forumowicze też coś podeślą :))
Dalej mamy dylematy, bo z domku który miał miec 115m robi nam sie 165m i to na pewno będzie miało jakieś konsekwencje w użytkowaniu.

Dziękujemy za dotychczasowe odpowiedzi.

87anam87
07-03-2010, 01:08
tyle że garaż w piwnicy to indywidualny projekt (albo przenoszenie kominów, ścianek w gotowym), dodatkowy strop, więcej shodów do pokonania (młodsi nie będziemy :)), miejsce na schody na pierwszej kondygnacji i pewnie sporo większe koszty.

może nie kombinujcie tylko idźcie do architekta po projekt indywidualny to wcale nie jest takie drogie......... no chyba że chcecie wybrać gotowy projekt który wam się nie podoba ale pasuje do działki......lub wybrać gotowy projekt i robić w nim dużo zmian, w ten sposób nie zaoszczędzicie.......... wasze pieniądze wasza decyzja.....

87anam87
07-03-2010, 01:10
nie mogąc znieść piwnic

zasypujesz 3-metrowe ściany fundamentowe piachem i jest OK.... :-? :-?

masz wszystkie opcje, albo zasypiesz piachem albo wykorzystasz, ciut drożej od piachu. Jak nie chcesz piwnic to kup prostą działkę. Jak masz krzywa to zrób piwince.

Na forum było wielokrotnie o tym poszukaj.

lub jeśli można zasypać to to zrób

qqlio
07-03-2010, 01:31
jeśli chodzi o projekt gotowy to natknęliśmy się tylko na ten:
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w0712a.html
i również go rozważamy. (może forumowicze też coś podeślą :))
Dalej mamy dylematy, bo z domku który miał miec 115m robi nam sie 165m i to na pewno będzie miało jakieś konsekwencje w użytkowaniu.

Dziękujemy za dotychczasowe odpowiedzi.

Lawy schodkowe. Podpiwniczenie mozna zrobic czesciowe.
Dzialki pochyle moga byc naprawde urocze - nie ma co walczyc z terenem. Jesli sie nie ma na takie "cuda" ochoty to prosciej zdecydowac sie na plaski teren.
Od strony technicznej konieczne badania geologiczne i (zazwyczaj) drenaz opaskowy przy lawach (stabilizuje zbocze i osusza grunt).
Co do ceny projektu - czasem niewiele drozej wychodzi indyw. niz typowy z adaptacja.

My nie walczylismy z terenem - mamy garaz na poddaszu :-)

Pozdrawiam i powodzenia

aedytka
07-03-2010, 02:13
Jesli sie nie ma na takie "cuda" ochoty to prosciej zdecydowac sie na plaski teren.
Od strony technicznej konieczne badania geologiczne i (zazwyczaj) drenaz opaskowy przy lawach (stabilizuje zbocze i osusza grunt).
Co do ceny projektu - czasem niewiele drozej wychodzi indyw. niz typowy z adaptacja.

My nie walczylismy z terenem - mamy garaz na poddaszu :-)



Na płaski teren się nie zdecydujemy. Działka nas zauroczyła od pierwszego wejrzenia, głónie ciszą i spokojem (jest przedostatnia na końcu ślepej ulicy -- w Twojej gminie :))
W tej chwili rozglądamy się za projektami i już nie wykluczamy indywidualnego.
Chcieliśmy usłyszeć na tym forum od praktyków co jest dobrym rozwiązaniem a co złym i to po części się udało.

PS
czy jest możliwość zobaczenia zdjęć tego garażu? :)

qqlio
07-03-2010, 02:36
Jesli sie nie ma na takie "cuda" ochoty to prosciej zdecydowac sie na plaski teren.
Od strony technicznej konieczne badania geologiczne i (zazwyczaj) drenaz opaskowy przy lawach (stabilizuje zbocze i osusza grunt).
Co do ceny projektu - czasem niewiele drozej wychodzi indyw. niz typowy z adaptacja.

My nie walczylismy z terenem - mamy garaz na poddaszu :-)



Na płaski teren się nie zdecydujemy. Działka nas zauroczyła od pierwszego wejrzenia, głónie ciszą i spokojem (jest przedostatnia na końcu ślepej ulicy -- w Twojej gminie :))
W tej chwili rozglądamy się za projektami i już nie wykluczamy indywidualnego.
Chcieliśmy usłyszeć na tym forum od praktyków co jest dobrym rozwiązaniem a co złym i to po części się udało.

PS
czy jest możliwość zobaczenia zdjęć tego garażu? :)


Moze nie najlepsze ujecie.
Ale to z lewej strony wysuniete do drogi to garaz. Pod nim czesciwo zaglebione w ziemi pom. gospodarcze, krore sa na poziomie parteru.
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/elewpnsmalle66a.jpg (http://wgrajfoto.pl)
Dolaczam szkic z projektu.
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/elewacja_duzeokna5a4e.jpg (http://wgrajfoto.pl)

Pzdr

aadamuss24
07-03-2010, 03:09
Lepiej piwnice i pomieszczenia niż zasypywanie piachem który też kosztuje. Dodatkowe pomieszczenia mogą być tylko gospodarcze, bez tynków i ogrzewania, z prostą elektryka. pozdr adam

roby2603
07-03-2010, 04:31
A może domek który widzisz obok Ci sie spodoba? "Jaworzynka" z Dom-projektu. Mają różne wersje. Poza tym jest tam chyba jeszcze kilka domków na górki

qwert
07-03-2010, 12:37
polecam piwnice , najlepiej z garażem. U mnie podstawa domu to ok95m2 i choć pewne rozwiązania teraz zrobiłbym inaczej, to układ piwnica, parter , poddasze bym zachował, a pom. gosp. o tej pow. to wręcz ideał, choć myslałem że przesada.

gdyby się dało, to poszerzył bym garaż, ale się nie dało, bo domy by się powiekszył a i tak jest duży.

no i ta piwnica, to taka piwnica na 50%, bo cały przód jest odsłonięty.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/cc/tg/hq4v/0xiLba8BBVMExX8bsX.jpg

aedytka
08-03-2010, 19:04
a przy jakim nachyleniu terenu można śmiało z piwnicy zrezygnować?
Nam się wydaje że 10% na szerokości domu to nie dużo - czy jest jakaś granica nachylenia do której można bez tego podpiwniczenia budować?

qqlio
08-03-2010, 20:16
a przy jakim nachyleniu terenu można śmiało z piwnicy zrezygnować?
Nam się wydaje że 10% na szerokości domu to nie dużo - czy jest jakaś granica nachylenia do której można bez tego podpiwniczenia budować?

Generalnie - przy kazdym. Zasypka bedzie jednak tansza niz strop, izolacje, instalacje. Jesli piwnicy nie potrzebujesz - nie rob jej. Moze zrob sobie jakas wstepna wycene?
10 proc na szerokosci domu to niewiele.
Pzdr

aedytka
08-03-2010, 20:24
Generalnie - przy kazdym. Zasypka bedzie jednak tansza niz strop, izolacje, instalacje. Jesli piwnicy nie potrzebujesz - nie rob jej. Moze zrob sobie jakas wstepna wycene?
10 proc na szerokosci domu to niewiele.
Pzdr

jutro idziemy do Pani architekt i będziemy wiedzieli coś więcej.
Nie wiem jednak dlaczego wszyscy próbują przekonać do piwnic a ja wiem, że one nie będą mi do szczęścia potrzebne.
W każdym razie dziękuję :).

mjakob
08-03-2010, 20:46
Jeśli chodzi o kąt nachylenia to na 10 metrach mamy około 1,5-2m spadu (czyli sporo).

przy takim nachyleniu piwnica sama wychodzi. spadek od strony wjazdu i to od północy więc ten garaż wydaje się niegłupi.
do piwnicy przenieś pom. gosp, pralnie, suszarnie, graciarnie itp - możesz obniżyć powierzchnię zabudowy, bo na parterze zwolni się miejsce. w ten sposób zaoszczędzisz troche kasy. a instalacjami się nie przejmuj bo większość fachowców i tak liczy od punktu więc czy pralka będzie na parterze czy w piwnicy to bez znaczenia.
jeśli nie masz skąd wziąć piachu to kupowanie go też drogo wyjdzie. no i co z terenem przed domem? wysokie ściany fund. będą widoczne - trzeba teren przed podnosić.
popatrz na moją budowę, też mam teren ze spadkiem tylko że mi na 10m wyszło 0,8m. zasypałem. teren przed domem też podniosę, ale mam czym wysypywać.
no i na takiej działce lepiej indywidualny projekt rozważyć.

qqlio
08-03-2010, 20:49
Generalnie - przy kazdym. Zasypka bedzie jednak tansza niz strop, izolacje, instalacje. Jesli piwnicy nie potrzebujesz - nie rob jej. Moze zrob sobie jakas wstepna wycene?
10 proc na szerokosci domu to niewiele.
Pzdr

jutro idziemy do Pani architekt i będziemy wiedzieli coś więcej.
Nie wiem jednak dlaczego wszyscy próbują przekonać do piwnic a ja wiem, że one nie będą mi do szczęścia potrzebne.
W każdym razie dziękuję :).

My np. zrobilismy o wiele mniejsze "pol-podpiwniczenie", choc mozliwosci piwniczne byly ogromne. Uznalismy, ze wiecej nie potrzebujemy.
Pzdr

Żona Adwalka
08-03-2010, 21:04
A ja na stoku zbudowałam Murator D11 DOM MODELOWY 98 typ B, z drobymi zmianami (tzn. zrezygnowaliśmy z wiatrołapu w bryle budnyki, a przenieśliśmy go między filary podtrzymujące balkon). Doprojektowaliśmy piwnicę , a w niej garaż i bardzo sobie to chwalę. Dom wygląda tak jak narysowała to wcześnie Elfir.

out
08-03-2010, 22:40
może nic nie wniesie moja historia ale i tak ją opowiem. mam podobną działkę. chciałem piwnice od zawsze, jednak zastanawiałem się nad kosztami a "zyskami" z piwnicy. coś mnie podkusiło zrobiłem badanie geologiczne z których wyszło, że pomimo takiego nachylenia napięte źródło jest bardzo wysoko. problem piwnicy rozwiązał się sam.

DoniaSuzzi
08-03-2010, 22:58
Witam :)
My również wybudowaliśmy nasz domek na pochyłej (znacznie) działce. Ale nie chcieliśmy piwnic, także wyrównaliśmy teren i postawiliśmy domek ( projekt LOLEK -
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/lolek/170 ). Po wyrównaniu okazało się,że jesteśmy w dośc wielkim dołku w stosunku do sąsiada i wykorzystaliśmy to - zrobimy taras z zadaszeniem ii nikt nas nie będzie mógł podglądać :wink:

aedytka
08-03-2010, 23:04
Witam :)
My również wybudowaliśmy nasz domek na pochyłej (znacznie) działce.

mogę prosić o zdjęcia? :)

mayadaski
08-03-2010, 23:06
jutro idziemy do Pani architekt i będziemy wiedzieli coś więcej.
Nie wiem jednak dlaczego wszyscy próbują przekonać do piwnic a ja wiem, że one nie będą mi do szczęścia potrzebne.
W każdym razie dziękuję :).

Wszyscy? jacy wszyscy? :roll: :lol: :lol:

Mysmy naszym domem wbili sie w ziemie z jednej strony, ale wcale nie mamy piwnicy...mamy za to dwa pokoje dla synow z duzymi oknami balkonowymi patrzace na zachod....no i jeszcze jest lazienka. Od strony wschodniej, gdzie jest wejscie do domu, jest dom zasypany zgodnie z linia terenu, wiec tego poziomu domu wcale nie widac.

Takie wbicie sie w ziemie nie oznacza wcale piwnicy przy duzym nachyleniu spadku terenu :wink:

Pozdrowienia,

Maja

mayadaski
09-03-2010, 09:39
Moze nie najlepsze ujecie.
Ale to z lewej strony wysuniete do drogi to garaz. Pod nim czesciwo zaglebione w ziemi pom. gospodarcze, krore sa na poziomie parteru.
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/elewpnsmalle66a.jpg (http://wgrajfoto.pl)
Dolaczam szkic z projektu.
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0310/elewacja_duzeokna5a4e.jpg (http://wgrajfoto.pl)

Pzdr

qqlio

pieknie Wam to wyszlo!! Super pomysl!!
Jakas galeria na FM by sie przydala by moc podziwiac w pelni! :wink:

Gosia i Piotr
09-03-2010, 12:07
My też zrobiliśmy piwnice - bo żal było zasypać i jestem z tego powodu przeszczęśliwa. Garaż powędrował do piwnicy a wjazd musieliśmy zrobić od ogrodu, bo to właśnie z tamtej strony jest spadek.Kotłownia też do piwnicy. Fakt piwnica trochę kosztuje ale myślę, że piach i ziemia też by nas dużo wyniosły. Za to miejsce do przechowywania warzyw, słoików, gąsiorków itp. bezcenne :wink:

qwert
09-03-2010, 12:31
coś zdjęcie się zgubiło. wklejam jeszcze raz, dom na stoku:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/cc/tg/hq4v/yTifRrIrfpgrNzqpYX.jpg

mayadaski
09-03-2010, 20:39
coś zdjęcie się zgubiło. wklejam jeszcze raz, dom na stoku:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/cc/tg/hq4v/yTifRrIrfpgrNzqpYX.jpg

jak z bajki!!
tak pieknie zrobiony dom, az zacheca do marzen o wakacjach!!

:lol:

niestety link nie dziala, by wiecej podgladnac :cry:

Maja

Ciril
10-03-2010, 10:58
aedytka mam dom postawiony na bardzo pochyłym terenie. Od frontu piwnica jest całkowicie zanurzona w ziemi, a od ogrodu całkowicie na zewnątrz - tam mam tzw. salon letni z wyjściem na ogród, garaż, kuchnię letnią kotłownię, pralnię i pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na ogród...


Moim skromnym zdaniem:
1. i tak budujesz ścianę fundamentową i jeżeli dom byłby bez podpiwniczenia to zasypujesz nie tylko fundament, ale musisz też zniwelować teren dookoła budynku, bo inaczej wyjdzie Ci ściana płaczu. A ziemia żyzna już troszkę kosztuje :roll:
2. Koszt - w przypadku terenu pochyłego piwnica to powiedzmy około 10 tys. więcej niż dom parterowy (okna, drzwi, instalacje0
3. Plus niesamowity - cały tzw. pierdolnik i syf ściągasz do piwnicy - czyli kotłownia, pomieszczenier gospodarcze, garaż.


DECYDUJ SIĘ NA PIWNICĘ!!!
I zdecydowanie polecam projekt indywidualny, dostosowany do tej działki, położenia względem stron świata i Waszych potrzeb. My za taki zapłaciliśmy 6 tys. za wsio wraz z adaptacją, projektami zjazdu z drogi, przyłącza wody i e.e. oraz POŚ.

EZS
10-03-2010, 13:30
jak widzisz piwnicę ci polecają nie wszyscy ale ci, którzy ją mają i ci, którzy z rożnych przyczyn musieli podnieść dom a potem zasypywali fundamenty.
CZy wiesz, ile piachu tam wchodzi???
Ja mam dom na równym terenie ale wyniesiony - fundament na 1,5m. Jak kupowałam piach, to płakać mi się chciało, bo kosztorys dopiero wtedy zrobiłam i okazało się, że piwnica by kosztowała niewiele drożej :o A tego piachu szło i szło i zupełnie bez pożytku :-? :-?

qqlio
10-03-2010, 15:27
jak widzisz piwnicę ci polecają nie wszyscy ale ci, którzy ją mają i ci, którzy z rożnych przyczyn musieli podnieść dom a potem zasypywali fundamenty.
CZy wiesz, ile piachu tam wchodzi???
Ja mam dom na równym terenie ale wyniesiony - fundament na 1,5m. Jak kupowałam piach, to płakać mi się chciało, bo kosztorys dopiero wtedy zrobiłam i okazało się, że piwnica by kosztowała niewiele drożej :o A tego piachu szło i szło i zupełnie bez pożytku :-? :-?

Nie do konca prawda - jesli ktos piwnicy nie potrzebuje (a dom buduja juz raczej osoby znajace swoje potrzeby) to po co placic nawet "niewiele" wiecej? To niewiele to i tak zapewne kilka tysiecy a nie koszt pizzy.
(To sie chyba nawet pozniej na podatku od nier. odbija).

Wazne jest to, ze budowa na stoku moze byc zrealizowana lawami schodkowymi i wtedy nie ma juz tych ogromnych kubatur do zasypania.

Pzdr

DoniaSuzzi
10-03-2010, 15:31
Witam :)
My również wybudowaliśmy nasz domek na pochyłej (znacznie) działce.

mogę prosić o zdjęcia? :)


Jasne, tylko dopiero po weekendzie wrzucę, bo nie mam ich teraz na komputerze :wink:

sewerynslowi
10-03-2010, 16:11
ja nawet specjalnie wybrałem pochyłą działkę, podoba mi się urok domu na stoku :)

Ciril
11-03-2010, 10:04
Wazne jest to, ze budowa na stoku moze byc zrealizowana lawami schodkowymi i wtedy nie ma juz tych ogromnych kubatur do zasypania.

Pzdr


Ława schodkowa oczywiście jest rozwiązaniem - dla większości jednak murarzy zbyt trudnym do prawidłowego rozwiązania :lol:
I kwestia pozostaje taka, że również przy ławie schodkowej z tyłu budynku od poziomu gruntu do poziomu parteru zostaje ściana płaczu.

Rozwiązaniem jest jeszcze oczywiście dom częściowo podpiwniczony, ale tutaj już zdecydowanie projekt indywidualny i architekt, który weźmie pod uwagę tę właśnie konkretną działkę i Wasze wymagania.

qqlio
11-03-2010, 10:23
Wazne jest to, ze budowa na stoku moze byc zrealizowana lawami schodkowymi i wtedy nie ma juz tych ogromnych kubatur do zasypania.

Pzdr


Ława schodkowa oczywiście jest rozwiązaniem - dla większości jednak murarzy zbyt trudnym do prawidłowego rozwiązania :lol:
I kwestia pozostaje taka, że również przy ławie schodkowej z tyłu budynku od poziomu gruntu do poziomu parteru zostaje ściana płaczu.

Rozwiązaniem jest jeszcze oczywiście dom częściowo podpiwniczony, ale tutaj już zdecydowanie projekt indywidualny i architekt, który weźmie pod uwagę tę właśnie konkretną działkę i Wasze wymagania.

Tak - sciana placzu, jak to ladnie okresliles :) moze byc pewnym minusem. Ja to mam tak zrobione, ze z tej strony mam tylko jedno okna (ale nie jedyne w tym pomieszczeniu). Mam nadzieje, ze uda mi sie te skarpe jakos ladnie zagospodarowac. W tym roku, lub nastepnym, lub za 2 .... :)

Ciril
11-03-2010, 13:46
qqlio mogę Ci od razu powiedzieć, że nie będzie to tanie... Podnosiłam swój budynek ponad warstwę wodonośną (u dołu stoku mam rzekę i źródła), a do tego równałam teren od przodu od strony drogi, żeby wejście było na równi z poziomem drogi.
Od drogi do ściany frontowej mam 25 m. Po zbudowaniu piwnicy od frontu wystawała ona 1,5 m ponad poziom gruntu. Zasypałam więc ziemią wielobok o wymiarach 25x1,5x18 m. Pod spód dawałam piach z wykopów po 100 zł/30 ton, na wierzch ziemię żyzną po 500 zł/30 ton.
Do obecnej chwili nawiozłam 40 wywrotek 30 tonowych - 30 piachu i 10 ziemi żyznej.
Koszt oblicz sobie sam.

Na oko zostało mi do nawiezienia około 20 wywrotek od frontu. Z tyłu budynku już go nawozić nie będę. U mnie w albumie widać jak to wygląda...

Ergo
11-03-2010, 13:48
My budujemy taki domek :

http://mgprojekt.com.pl/domki/domnagorce/domnagorce.html

Sytuacja bardzo podobna do Twojej :) W moim dzienniku budowy możesz obejrzeć jak to wyglądało na etapie fundamentów.

Generalnie budowa na skarpie jest dość droga, - może się okazać że trzeba będzie wykonać ściany piwnic z żelbetonu, co bardzo podnosi koszt.

Edit: niestety zjadło mi obrazki :(
Edit2: część udało się odzyskać :)

Pozdrawiam,

qqlio
11-03-2010, 13:59
qqlio mogę Ci od razu powiedzieć, że nie będzie to tanie... Podnosiłam swój budynek ponad warstwę wodonośną (u dołu stoku mam rzekę i źródła), a do tego równałam teren od przodu od strony drogi, żeby wejście było na równi z poziomem drogi.
Od drogi do ściany frontowej mam 25 m. Po zbudowaniu piwnicy od frontu wystawała ona 1,5 m ponad poziom gruntu. Zasypałam więc ziemią wielobok o wymiarach 25x1,5x18 m. Pod spód dawałam piach z wykopów po 100 zł/30 ton, na wierzch ziemię żyzną po 500 zł/30 ton.
Do obecnej chwili nawiozłam 40 wywrotek 30 tonowych - 30 piachu i 10 ziemi żyznej.
Koszt oblicz sobie sam.

Na oko zostało mi do nawiezienia około 20 wywrotek od frontu. Z tyłu budynku już go nawozić nie będę. U mnie w albumie widać jak to wygląda...

Ja to juz mam za soba. Nie walczylem z terenem milionami wywrotek z ziemia. Po prostu wpisalem dom w skarpe.
Teraz czeka mnie zagospodarowanie terenu/skarp - iglaki, zwirek, wrzosy?
Pozdrawiam

Ergo
11-03-2010, 14:12
Przy okazji tego tematu, mam pytanie do innych "skarpowiczów" :) którzy mają już etap budowy za sobą - czy zabezpieczacie w jakiś sposób ziemię przed obsuwaniem się ?
tzn czy na przykład sadzicie na skarpie obok domu jakieś rośliny, albo stosujecie inne zabezpieczenie przed erozją gleby ?

qqlio
11-03-2010, 15:02
Przy okazji tego tematu, mam pytanie do innych "skarpowiczów" :) którzy mają już etap budowy za sobą - czy zabezpieczacie w jakiś sposób ziemię przed obsuwaniem się ?
tzn czy na przykład sadzicie na skarpie obok domu jakieś rośliny, albo stosujecie inne zabezpieczenie przed erozją gleby ?

Jesli chodzi o sama stabilnosc stoku to kluczowa role pelni drenaz opaskowy (zwlaszcza przy plastycznych gruntach), ktory zabezpiecza bezposredni rejon domu.
Do tego odwodnienia i drenaz dzialki, zeby nie "przyjmowac" nadmiarowej wody.

Na skarpy w poblizu nasadzono tez sporo drzew - glownie wierzb (mokro, glina), wiec ich system korzeniowy tez "oplata" grunt.

Co do roslin - chyba byl takie temat na "ogrodach", ale jesli ktos ma sie czym pochwalic to tez poprosze :-)

Ale by bylo nudno na plaskim, nie? :)

Mymyk_KSK
11-03-2010, 20:27
ciekawe rozwiązanie koncepcyjne budowy na pochyłej działce:

http://forum.muratordom.pl/bardzo-interesujacy-nowoczesny-projekt,t177506.htm

Ciril
12-03-2010, 09:23
qqlio mogę Ci od razu powiedzieć, że nie będzie to tanie... Podnosiłam swój budynek ponad warstwę wodonośną (u dołu stoku mam rzekę i źródła), a do tego równałam teren od przodu od strony drogi, żeby wejście było na równi z poziomem drogi.
Od drogi do ściany frontowej mam 25 m. Po zbudowaniu piwnicy od frontu wystawała ona 1,5 m ponad poziom gruntu. Zasypałam więc ziemią wielobok o wymiarach 25x1,5x18 m. Pod spód dawałam piach z wykopów po 100 zł/30 ton, na wierzch ziemię żyzną po 500 zł/30 ton.
Do obecnej chwili nawiozłam 40 wywrotek 30 tonowych - 30 piachu i 10 ziemi żyznej.
Koszt oblicz sobie sam.

Na oko zostało mi do nawiezienia około 20 wywrotek od frontu. Z tyłu budynku już go nawozić nie będę. U mnie w albumie widać jak to wygląda...

Ja to juz mam za soba. Nie walczylem z terenem milionami wywrotek z ziemia. Po prostu wpisalem dom w skarpe.
Teraz czeka mnie zagospodarowanie terenu/skarp - iglaki, zwirek, wrzosy?
Pozdrawiam


Wjazd na działkę mam od północy i wejście do budynku mam od północy i zależało mi żeby wejście do domu było na poziomie jezdni... tym bardziej, że po drugiej stronie ulicy na górce stoją domy i nasz dom miałby z okien frontowych widok tylko na stok pod górkę i fundamenty domów po drugiej stronie jezdni.
Drugim argumentem jest również to, że po pewnym okresie deszczu u nas woda już nie wsiąka, a płynie wierzchem, dlatego wyniosłam teren przed wejściem do domu, żeby ewentualna fala wody nie uderzała w moje drzwi. A dom jest prawie u podnóża całego stoku i w tym miejscu zbiera się podczas opadów woda z całej okolicy. Także przez kilka lat obserwacji z pełną świadomością wiem co robię...
Z boku budynku i od tyłu teren będę kształtowała raczej w tej formie co jest.
budowa znajduje się pomiędzy białym dachem a niebieskim wskaźnikiem (http://www.zumi.pl/namapie.html?Submit=Szukaj&qt=&loc=Stary+Imielnik) i nasz działka znajduje się najniżej i w zagłębieniu stoku... Podczas zeszłorocznych burz wiosennych u nas płynęło.


Oprócz tego będę musiała wykonać drenaż oraz rów zbierający wodę opadową i odprowadzający ją bezpośrednio do rzeki... Taki urok działki, że obok domu płynie rzeka, a i okresowo będzie mi płynęła druga... :wink: [/url]

jk69
12-03-2010, 12:18
Dom wybudowany na pochyłej działce, "wbity" w skarpę dłuźszym bokiem.
Poziom zero to garaż, schowki, pracownia do pracy ;).
Jeśli nie potrzebujesz garaźu, piwnicy itp. - nie buduj!
Koszty piwnic są podobne do innych kondygnacji - musisz tu doprowadzić prąd, wodę, potem pomalować, zrobić jakąś podłogę itd. Jeśli będzie woda to poziom szamba trzeba dostosować. `Do tego koszt drzwi, schodów czy jakiś doświetleń.

Na pochyłej działce zawsze problemem jest WODA - która jak powszechnie wiadomo płynie z góry na dół. I np. zalewa sąsiadów poniźej, a jak zalewa z Twojej ziemi, to Twoja sprawka ...

Przemyśl te piwnice - jeśli masz dość powierzchni na górze - mam na myśli miejsca do przechowywania (takze kosiarki, dmuchanego basenu, rowerków i innych niezbędników) to nie ładuj się w koszty wykańczania piwnic.

Ludowa mądrość wspomina, źe na pochyłe drzewa kozy skaczą, czy jakoś tak a zaraz potem wspomina coś o połamanych kończynach...

Ludowa mądrość mądra jest.

Pozdrawiam pochyło,



:wink: :wink: :wink:

mayadaski
16-03-2010, 11:05
ciekawe rozwiązanie koncepcyjne budowy na pochyłej działce:

http://forum.muratordom.pl/bardzo-interesujacy-nowoczesny-projekt,t177506.htm

bardzo fajne!!

Madia
01-05-2010, 20:15
Witam

My również mamy dom na pochyłej działce. Na początku kiedy kupiliśmy gotowy projekt bez podpiwniczenia nie myśleliśmy o piwnicy, chcieliśmy wyrównać teren pod samym domem. Architekt, który miał nam adaptować projekt i załatwiać papiery do pozwolenia na dom, po zobaczeniu działki stwierdził, że szkoda by było zmarnować szansę na piwnicę przy tak sprzyjającym terenie i dorysował nam piwnicę do gotowego projektu( trzeba było przesunąć kominy i zlikwidować pomieszczenie gospodarcze, żeby móc zrobić w nim zejście do piwnicy). Podniosło to koszty budowy, bo podpiwniczyliśmy cały dom, ale nagle okazało się, że wszystkie pomieszczenia jakie tam mamy są nam potrzebne -jest duża spiżarka, kotłownia, pomieszczenie na siłownię dla męża, robocza łazienka, i jeszcze duże pomieszczenie, z którego wychodzi się pod taras, a gdzie kiedyś może wstawimy jakieś zabawki typu piłkarzyki. Ostatecznie nie żałujemy i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, a pomyśleć, że chcieliśmy to zasypać ;)

A tu zdjęcia jak wygląda dom na stoku

https://picasaweb.google.com/madia.krak/Elewacja#

a taki był projekt, który kupilismy

http://www.dobredomy.pl/projekt/protonI