PDA

Zobacz pełną wersję : GWC+reku - adaptacja projektu



wkwb
09-03-2010, 10:00
Zaczęliśmy (formalnie) budowę domu - mamy wszystkie papiery podbite przez gminę i powiat, fizycznie budowa ruszy za 2 tyg (czekamy na prąd na budowę i wiercenie studnię - trochę się zagapiliśmy). Ostatnio zacząłem przeglądać znowu tematy energooszczędności i poważnie zastanawiać się nad realizacją w naszym domu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i nad zrobieniem wymiennika gruntowego. Moje pytanie do ekspertów, których jest tu wielu, jest następujące: czy do takich zmian są konieczne zmiany w projekcie budynku i zagospodarowania działki? Jak rozumiem, będą konieczne w projekcie budynku, jeśli będziemy chcieli zlikwidować kominy wentylacji grawitacyjnej (dla oszczędności). Nie wiecie, czy takie zmiany w projekcie są drogie, czy da się je zrobić i przepchnąć przez urzędy szybko? (Najbardziej by mi się marzyło w ciągu tych 2 tyg).

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki :)

PS. Jak zamiast 12 cm styro na ścianach (tak jest w projekcie) dam 15 bez informowania urzędu, to pewnie nikt nie zauważy; a jeśli zamarzę sobie 20?

aDw
09-03-2010, 18:22
up

aadamuss24
09-03-2010, 18:37
Przy zmianie grubości ocieplenia zmienia się wymiary budynku

wkwb
10-03-2010, 12:28
Przy zmianie grubości ocieplenia zmienia się wymiary budynku

To oczywiście wiem :) Nie wydaje mi się jednak, żeby o 3 cm ktoś się czepiał, nawet jeśli zauważy. Na pewno gorzej, gdy to będzie 20 cm zamiast 12. Dobrze kombinuję?

Ktoś wie jak to jest z adaptacją pod mechaniczną wentylację i GWC?

W ostateczności przeprojektuję wszystko i formalnie złożę w Halinowie, w sumie urząd tam jest b. szybki i sprawny (aczkolwiek drobiazgowy do bólu) w takich sprawach, ale jak by się można było prześliznąć, to by było lepiej - zawsze z tydzień-dwa oszczędności.

geodezjusz
22-03-2010, 20:36
jeśli budynek ma 10m na 10m to jest 40m obwodu,
więc 40 * 0.08 = 3.2^2m więcej i będziesz płacił większy podatek ze względu na tzw. "obszar zabudowy"

kiepsko kombinujesz

wkwb
23-03-2010, 22:38
jeśli budynek ma 10m na 10m to jest 40m obwodu,
więc 40 * 0.08 = 3.2^2m więcej i będziesz płacił większy podatek ze względu na tzw. "obszar zabudowy"

kiepsko kombinujesz

To raczej Ty źle kombinujesz. Podatek płaci się od powierzchni użytkowej, a nie od powierzchni zabudowy (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

wkwb
23-03-2010, 22:40
Co do moich bolączek - pytałem dziś w gminie i pani od architektury i planowania potwierdziła, że o 3 cm różnicy nikt się nie będzie czepiał, ale jak z 12 się zrobi 20 to już może trochę zmieniać wygląd budynku i ona nie wie, czy to rzutuje, czy nie (czy jest to istotna zmiana w projekcie, czy nie), skierowała mnie do nadzoru. Jutro będę dzwonił, dziś już było za późno.

wkwb
23-03-2010, 22:42
Dodam jeszcze, że co do zmiany wentylacji to wszyscy fachowcy, których się pytałem, jak jeden mąż twierdzą, że to drobna zmiana i wystarczy wpis w dzienniku budowy (powoływali się nawet na precedensy, w których uczestniczyli - gdzie była właśnie zmiana z grawitacyjnej na mechaniczną). Ale o to też spytam jutro w nadzorze.

wkwb
27-03-2010, 19:50
W nadzorze (Mińsk Maz.) powiedzieli... hahaha... że oni nie wiedzą... hahaha... i że to ustala kierbud. W ogóle brzmiało to tak, jak by to mieli "głęboko w d". No to ładny nadzór mamy. Chociaż może i lepiej, że się nie czepiają. Nie ma nic gorszego, niż nadgorliwy urzędnik.