PDA

Zobacz pełną wersję : agregat czy prad budowlany?



yasmeen
10-03-2010, 21:48
Mamy mozliwosc wykonania przylacza i korzystania z pradu budowlanego (czas oczekiwania na prad docelowy jest bardzo dlugi - ok. 1 rok). Czy to jest korzystniejsze finansowo rozwiazanie w trakcie budowy domu czy lepszy jest zakup agregatu?
Na co decydowaliscie sie i jakie argumenty przewazyly?
Bede wdzieczna za wszelkie opinie :)

rzufik1
11-03-2010, 06:35
najlepszy prąd budowlany to sąsiad który ma prąd a u Ciebie podlicznik.
I dobra flaszka za przysługe.
ale jak tego nie ma to :

nie piszesz ile będzie Cię kosztował przyłącz budowlanego

nie piszesz ile i jaki będziesz agregat kupował....

jak koszty obu są porównywalne to taniej wyjdzie prąd budowlany w uzyciu niż agregat który i tak by chodził cały czas mimo że potrzebny bedzie chwile.... serwisy tego ; oleje; awarie ; filtry...
Agregat jest dobry jak nic nie ma:)

aadamuss24
11-03-2010, 07:38
agregat dwa litry na godzinę

aLien01
11-03-2010, 07:42
Witam

Ja na agregacie zrobiłem SSZ i kosztowało mnie to około 350-400zł miesięcznie. Za prąd budowlany ostatnio zapłaciłem 750zł za 2 m-ce z tym, że robili mi wtedy tynki + inne prace budowlane.

Laschlo
11-03-2010, 08:21
Obawiałbym się zniknięcia agregatu z budowy.

kurt76
11-03-2010, 08:27
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW. Prad 150 m dalej. Przedluzacz 50 m na szpuli (ze sredniej polki) to ok. 200 zl - do tego ciagle zwijanie/rozwijanie 3 sztuk - dziekuje.

Za generator zaplacilem 550 zl (niecaly rok lekkiego uzytkowania) wg. specyfikacji na 15 l benzyny (poj. baku) powinien pracowac 13 h non stop przy pelnym obciazeniu.... Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)

robertsz
11-03-2010, 11:13
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW.
....
Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)
Możesz się letko zdziwić gdy wejdziesz z tym agregatem na wyposażenie domu :)

kurt76
11-03-2010, 12:33
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW.
....
Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)
Możesz się letko zdziwić gdy wejdziesz z tym agregatem na wyposażenie domu :)

chodzi o awaryjne zrodlo zasilania (wejscie w elewacji)

martom
11-03-2010, 12:53
Jeśli planujesz budować sam i przewidujesz dłuższy czas budowania to lepiej może wyjść agregat. Natomiast jeśli masz kasę i będzie ci budować ekipa planujesz jak najszybciej zakończyć budowę to bierz prąd tani agregat może nie wytrzymać.Na forum jest wątek taryfa budowlane i jej legalność. Poczytaj może załatwisz sobie docelowe przyłącze. :lol:

Ciril
11-03-2010, 13:30
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW.
....
Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)
Możesz się letko zdziwić gdy wejdziesz z tym agregatem na wyposażenie domu :)

chodzi o awaryjne zrodlo zasilania (wejscie w elewacji)
u mnie również będzie zasilanie awaryjne z agregatu - kilka świateł i pompki od co... tak dla własnego komfortu

yasmeen
11-03-2010, 23:29
Dzieki wielkie za odpowiedzi. Jutro dowiemy sie w energetyce ile nasz bedzie kosztowal prad budowlany.
Najbardziej sie boje, ze agregat nam ukradna,a przeciez nie bede ciagnela do sasiada go codziennie :/

robertsz
12-03-2010, 06:19
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW.
....
Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)
Możesz się letko zdziwić gdy wejdziesz z tym agregatem na wyposażenie domu :)

chodzi o awaryjne zrodlo zasilania (wejscie w elewacji)
Jeśli nie masz innych paliw, to agregat o mocy 2,4kW (zakładam że to siła) wystarczy Ci na oświetlenie domu, uruchomienie pompki CO i koniec.
Nie zagotujesz sobie nawet wody na herbatę, nie włączysz TV, PC-ta i innych urządzeń.
Kup sobie na zapas butle gazową 11kg i trzymaj na wszelki wypadek.

Dla mniej zorientowanych polecam ten artykuł do przemyślenia - http://energetyka.wnp.pl/energetycy-odlacza-miasta-bez-zgody-rzadu,104122_1_0_0.html
Nadchodząca zapaść w systemie EE to niestety najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższą dekadę.

rzufik1
12-03-2010, 06:37
Dzieki wielkie za odpowiedzi. Jutro dowiemy sie w energetyce ile nasz bedzie kosztowal prad budowlany.
Najbardziej sie boje, ze agregat nam ukradna,a przeciez nie bede ciagnela do sasiada go codziennie :/

Powiedz mi ..... skoro agregat mógłby przechowywać sąsiad to czemu nie chcesz się z nim na prąd dogadac?
Wiem że są ludzie i ludzie ale skoro byłby już skory przechowywać agregat :)
Jesli ty normalnie podejdziesz do sprawy i sąsiad to zostawiasz u niego licznik ( jakies 50-100 zł ) i masz dokładne zużycie.
Wiem że jest tu pełno tematów... "sasiad chce 5 tys za prad... bosszzze przeciez nie zuzyem tyle " i to jest chore.
Mój sąsiad niechciał abym licznik zostawiał u niego ( bezpieczniki były) wisiał sobie w blaszaku ... chłopaki robiłi w pażdzierniku 2008 do stycznia... grzali sie i za prad przez ten okres plus następne roboty do lipca 2009 (wtedy mnie wspaniały enion przyłączył ) wyszło mnie 950 zł .

kurt76
12-03-2010, 06:56
Dzisiaj rozpoczalem budowe z agregatem 2,4 kW.
....
Po budowie generator wchodzi na wyposazenie domu (pelna elektryka, brak innych paliw)
Możesz się letko zdziwić gdy wejdziesz z tym agregatem na wyposażenie domu :)

chodzi o awaryjne zrodlo zasilania (wejscie w elewacji)
Jeśli nie masz innych paliw, to agregat o mocy 2,4kW (zakładam że to siła) wystarczy Ci na oświetlenie domu, uruchomienie pompki CO i koniec.
Nie zagotujesz sobie nawet wody na herbatę, nie włączysz TV, PC-ta i innych urządzeń.
Kup sobie na zapas butle gazową 11kg i trzymaj na wszelki wypadek.

Dla mniej zorientowanych polecam ten artykuł do przemyślenia - http://energetyka.wnp.pl/energetycy-odlacza-miasta-bez-zgody-rzadu,104122_1_0_0.html
Nadchodząca zapaść w systemie EE to niestety najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższą dekadę.

Na poczatek taki wystaczy.

yasmeen
12-03-2010, 09:08
Powiedz mi ..... skoro agregat mógłby przechowywać sąsiad to czemu nie chcesz się z nim na prąd dogadac?
Wiem że są ludzie i ludzie ale skoro byłby już skory przechowywać agregat :)


No tak :) ale agregat moge przewiezc na druga strone drogi albo cztery dzialki dalej,a kabla juz za bardzo nei pociagne :D
A tam mam najblizszych sasiadow :)

wlodar
12-03-2010, 09:23
Zbudowałem cały dom na agregacie 2,4 kw (tylko do tyków pożyczyłem wielki na "siłę") ale to był dramat, średnio 8-10 l benzyny dziennie - koszt,woziłem go na budowę co dziennie - męczące i upierdliwe, jak raz się zepsuł robotnicy nie mogli pracować, pożyczyłem drugi ten do serwisu, nie wszystkie narzędzia chciały "chodzić" genaralnie odradzam. Sam pożyczałem sąsiadowi prąd bez podlicznika (płacił różnicę powyżej moich dotychczasowych rachunków-średnio) dałbym wiele żeby być w tak komfortowej sytuacji, ja startowałem jako pierwszy w okolicy nie miałem prądu byłem "pionierem" :)

wlodar
12-03-2010, 09:25
Zbudowałem cały dom na agregacie 2,4 kw (tylko do tyków pożyczyłem wielki na "siłę") ale to był dramat, średnio 8-10 l benzyny dziennie - koszt,woziłem go na budowę co dziennie - męczące i upierdliwe, jak raz się zepsuł robotnicy nie mogli pracować, pożyczyłem drugi ten do serwisu, nie wszystkie narzędzia chciały "chodzić" genaralnie odradzam. Sam pożyczałem sąsiadowi prąd bez podlicznika (płacił różnicę powyżej moich dotychczasowych rachunków-średnio) dałbym wiele żeby być w tak komfortowej sytuacji, ja startowałem jako pierwszy w okolicy nie miałem prądu byłem "pionierem" :)

yasmeen
12-03-2010, 12:22
ha, teraz to juz nic nie wiem! Maz byl w Enionie i sie dowiedzial co nastepuje. Do lacza budowlanego mamy sobie sami znalezc ekipe, zaplacic, oni to odbiora. Oplata ok. 7pln/ kWh, w naszym wypadku ok. 80 pln. Prad budowlany kosztuje tyle samo co docelowy :o
Przy docelowym oni zajmuja sie projektem, oglaszaja rzetarg. Poniewaz nie ma rozbudowy sieci czas oczekiwania 5-6 miesiecy.

Teraz pytanie ile ekipa sobei zazyczy - za projekt i wykonanie...
W warunkach mamy - brak rozbudowy sieci.

Ha, zebym mogla sie podlaczyc do sasiada...
Ehhh

mdzalewscy
12-03-2010, 13:36
jako że ciągle buduje i często mam problem z prądem


agregat vs przyłącze budowlane to napisze moje porównanie


AGREGAT

WADY


koszty - trzeba go kupić porządniejsza maszyna trochę kosztuje, tańsza albo nie ma mocy, albo żre paliwo, albo pracuje po swojemu.

spora waga - trzeba to chować, wyjmować

pilnowanie - zniknąć może, więc trzeba j.w. , gimnastykować się.

obsługa - trzeba trochę czasu poświecić, pojechać , kupić i zalać paliwo, filtry wymienić, inne, czasami coś dokręcić

awaryjność - mimo, że mam dość nowy agregat Hondy to i on czasami ma zły dzień i płata figle, potrafi nierówno pracować, zgasnąć, jakieś śrubki od osłon się poodkręcały, czasami szybko nie odpali

brak mocy - większe maszyny potrzebują dużo mocy (np. agregat tynkarski), zwłaszcza na starcie, często agregat słabszy nie daje radę

koszty - średnio 2 x drożej niż prąd z przyłącza

ZALETY

mobilność, uniwersalność - możliwość przeniesienia wszędzie, czy zaprania za sobą

krótszy przedłużacz - porządny i długi sporo kosztuje

niezależność - własny prąd nie trzeba prosić nikogo

szybkość - umożliwia wystartowanie z pracami jak prądu nie ma

ominięcie kosztów przyłącza - w przypadku drogiego przyłącza, ale i tak przyłącze nas nie ominie w ostateczności


PRĄD Z PRZYŁĄCZ BUD.

WADY

czasami brak dostawy - zerwane linie, przerwy konserwacyjne

inne - wyrzuca zabezpieczenia, czasami zbyt przydział mocy, itd....

koszt przyłącza - czasami mały , czasami duży

brak możliwości podłączenia - nie wszędzie ten prąd nam mogą podłączyć

czas przyłącza - czasami to miesiące oczekiwania

ZALETY

bezawaryjność - poza epizodami wspomnianymi, to jest spawa bezawaryjna

moc - z reguły wystarcza do wszystkiego



WNIOSKI
moje zdanie jest takie, że agregat to tylko awaryjne wyjście i na dłuższą metę nie zapewnia ani komfortu, ani oszczędności (poza wyjątkami)