PDA

Zobacz pełną wersję : podatek-gmina nalicza po odbiorze czy przed



pawilon79
11-03-2010, 20:50
pytanie jak w temacie

Mrozny
11-03-2010, 21:25
Zamieszkanie w domu przed 21 dniem od zgłoszenia zakończenia budowy (czas ten jest ustanowiony po to, aby urząd w ciągu tego czasu mógł zgłosić ewentualny sprzeciw) jest zagrożone sankcją w postaci grzywny w kwocie 10 000 zł. Innymi słowy - ustawodawca zabrania użytkować dom mieszkalny bez formalnego zgłoszenia końca budowy i "uprawomocnienia" się tego faktu, umożliwiającego legalne rozpoczęcie korzystania z domu. Mieszając już, łamiesz prawo i narażasz się na drenaż kasy w kwocie jakiej wyżej podałem (i nie będzie zmiłuj się jak wpadniesz - uwierz na słowo) - to po pierwsze.

Po drugie, podatek do zapłaty gmina sama będzie wiedzieć od kiedy zacząć ci naliczać - właśnie dlatego, że decyduje o tym rok w którym formalizuje się sprawę zgłoszenia zakończenia budowy. Podatek ten nalicza się bowiem od roku następującego po roku, w którym zgłoszono koniec jego budowy. Gmina już o tą sprawę skrupulatnie zadba, żebyś należne jej myto zapłacił kiedy trzeba.

Myślę, że co powyżej napisałem wyczerpuje cały problem poruszony w tym wątku.

adi_
11-03-2010, 21:29
a co z domami ktore maja czesciowy odbior ?

pawilon79
11-03-2010, 21:31
i ota druga odpowiedz mi chodzilo pierwsza odpowiedz doskonale znam. co do pierwszej odpowiedzi przyznaje race tylko tez zalezy od gminy. u mnie byl juz inspektor i wszystko jest ok. tylko dali mi czas na dokonczenie elewacji bo bez nie nie odbiora mi do konca budynku

Mrozny
11-03-2010, 21:52
Natomiast to stwierdzenie:

mam 6 miesiecy na odbior techn domu.kiedy powinienm powiadomic us, czy dopiero po odbiorze

jest jakąś plotką usłyszaną chyba u sąsiada na dobrej zapitce ;) Skąd masz takie informacje o tych 6 miesiącach.
A żadnego us się o zakończeniu budowy nie zawiadamia, bo guzik go ta sprawa obchodzi. Podatek od nieruchomości jest podatkiem gminnym i deklaracje w jego sprawie składa się do gminy, a nie do us.

Poza tym muszę zamieścić dodatkową erratę. Brak formalnego zgłoszenia o zakończeniu budowy, przy jednoczesnym rozpoczęciu jego użytkowania, ma taki skutek, że daje podstawę do tego aby potraktować to na równi z zakończeniem budowy i określić obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości.

Ponadto po zgłoszeniu zakończenia budowy lub rozpoczęciu użytkowania (co przy braku zgłoszenia zakończenia budowy oznacza kręcenie sobie sznura na szyję za 10 tysiaków) powinno się złożyć w ciągu 14 dni informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w której wykaże się dane domu (powierzchnię) do opodatkowania. Sam podatek naliczy i określi już gmina w swojej decyzji.

Mrozny
11-03-2010, 22:00
a co z domami ktore maja czesciowy odbior ?
"Częściowy odbiór" czyli uzyskanie pozwolenia za użytkowanie w nie ukończonym jeszcze domu oznacza w kwestii podatku od nieruchomości to samo co zgłoszenie zakończenia budowy. Czyli powstanie obowiązku podatkowego od 1 stycznia następującego po roku w którym te pozwolenie uzyskano (traktuje się je jako rozpoczęcie użytkowania domu). Oczywiście bez negatywnych konsekwencji karnych za nielegalne użytkowanie budynku (po to jest przecież to pozwolenie).

Mrozny
11-03-2010, 22:09
co do pierwszej odpowiedzi przyznaje race tylko tez zależy od gminy. u mnie byl juz inspektor i wszystko jest ok.

Raczej nie od gminy, ale od dobroci ewentualnego inspektora (o ile to był rzeczywiście inspektor - jeśli nie zwykły geodeta, który dokonywał końcowy obmiar), który uda że nie zauważył tego że już mieszkacie w budynku bez odbioru i zgłoszeniu zakończenia budowy. Jak tylko ta informacja uzyska oficjalną drogę (czyli np. komuś podpadniesz), to z kary się w żaden sposób nie wymigasz.

pawlok
12-03-2010, 07:52
dzien dobry. na dzień dzisiejszy place podatek od nieruchomości czyli od działki budowlanej. natomiast jescze nie place za domek ktory jescze nie ma odbioru technicznego natomiast ma nadany nr. domu i jestem juz zameldowany i mieszkam juz w nim od tygodnia. mam 6 miesiecy na odbior techn domu.kiedy powinienm powiadomic us, czy dopiero po odbiorze
dziekuje

Moja gmina upomniała się o uaktualnienie danych po uzyskaniu informacji z powiatu po złożeniu przez geodetke map inwentaryzujących - potrzebnych do uzyskanie zezwolenia na użytkowanie. Z racji że sprawy nie olałem i zaniosłem im uaktualnione dane to objeła mnie "promocja" i podatek za dom naliczą od 1.01.2011 roku :-)
pozdrawiam
Pawlok

Gryzipiórek
12-03-2010, 11:41
Podatek od nieruchomości nalicza wydział nieruchomości danego urzędu gminy/miasta. Wydział ten z tego co wiem sam sie przypomina o tym obowiązku nowym właścicielom. Zasadnicze pytanie to skąd ów urząd nabiera podejrzeń, że przybył mu nowy podatnik. Nie jestem pewnien, ale wydaje mi się że nie otrzymuje takich informacji z PINB. Czyli zgłoszenie zakończenia nie skutkuje wcale naliczeniem podatku. Jestem za to pewnien, że otrzymuje takie informacje z wydziału spraw obywatelskich czy jak mu tam, gdzie dokonujemy meldunku. Tak więc jak w nowowybudowanym domu dokonamy meldunku, możemy spodziewać się listu z wydziału nieruchomości.
A jak wiadomo meldować można się bez dokonania zgłoszenia zakonczenia.

pawlok
12-03-2010, 13:53
Podatek od nieruchomości nalicza wydział nieruchomości danego urzędu gminy/miasta. Wydział ten z tego co wiem sam sie przypomina o tym obowiązku nowym właścicielom... Jestem za to pewnien, że otrzymuje takie informacje z wydziału spraw obywatelskich czy jak mu tam, gdzie dokonujemy meldunku. ....

Przecież już pisałem dokonując odbioru domu potrzebujesz inwentaryzacji geodezyjnej - właśnie oddanie map do powiatu skutkuje informacją od nich do UG.
Podatek od nieruchomości nie ma nic wspólnego z meldunkiem. Może mieć x nieruchomości w róznych lokalizacjach za które różnym gminom będziesz płacił podatki. Podatek za budynek masz naliczony wtedy gdy formalnie ten budynek istnieje!
Pawlok

blackd
13-03-2010, 20:27
Hm. podatek od budynku? A mi się wydaje że gmina pobiera podatek gruntowy czyli od gruntu jak nazwa wskazuje. Czyli w zależności od tego czy Starostwie wprowadzono zmiany odnośnie włączenia części lub całości naszej działki do użytku np B. U mnie wyglądało to tak: kupiłem działkę na wsi. Była tam rola R, pastwisko Ps. Przysłali mi podatek gruntowy - chyba 16 zł za rok. W momencie kiedy geodeta wyłączył część terenu pod B kazali dopłacić....

kamykkamyk2
14-03-2010, 07:52
Podatek, jak ktoś wcześniej już wspomniał, liczony jest od następnego roku po zgłoszeniu zakończenia budowy. :)

r-32
14-03-2010, 11:18
Podatek, jak ktoś wcześniej już wspomniał, liczony jest od następnego roku po zgłoszeniu zakończenia budowy. :)

Zgłoszenia - czyli wizyta z kompletem dokumentów u PIN-a ?
Pytam bo geodeta w papierach do mapy powykonawczej napisał mi
"rok zakończenia budowy 2009".
Kierbud wypisał oświadczenie w środę (10.03) , u PIN-a byłem w czwartek.
Ktoś z szanownych forumowiczów miał podobnie ?

pawlok
14-03-2010, 11:52
Hm. podatek od budynku? A mi się wydaje że gmina pobiera podatek gruntowy czyli od gruntu jak nazwa wskazuje.

Jak widać świadomość podatkowa podatników nie jest zbyt dobra :-(
Dlatego pewnie ciągle wybierane są takie anie inne świnie w ramach koryta wyborczego :-( Akurat wczoraj coś takiego wpadło mi do poczytania , polecam:
http://frustracja.salon24.pl/162866,znowu-mnie-okradli
A wracając do tematu gminy ustalają stawki podatków lokalnie (chyba górną granice ogranicza im państwo) i różnicują je min od charakteru budynku (jego przeznaczenia) za dom mieszkalny i garaż w bryle zapłacisz mniej niż za garaż wolnostojący czy pomieszczenie zadeklarowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory mieszkałem w parterówce wiec zdziwiło mnie że podatek naliczany jest nie po metrażu obrysu budynku lecz za każdą kondygnacje ! A prawdomówność moich rodziców czyli zgłoszenie drewnianej szopy skutkowało ze płaciłem za nią prawie tyle samo podatku co za domek...
Nie dawno w Poznaniu uchwalili podatek "za deszcz" czyli za odprowadzanie wody deszczowej (naliczany od pwoierzchni dachów i podłoża utwardzonego) - ale w zeszłym tygodniu zapadło orzeczenie ze jest on nielegalny..
pozdrawiam
Pawlok

blackd
14-03-2010, 17:26
Jak widać świadomość podatkowa podatników nie jest zbyt dobra


HEHE. Faktycznie sprawdziłem. I będzie jeszcze podatek
"Określa się następujące stawki podatku od nieruchomości na 2010 rok :

1) od budynków lub ich części:

a) mieszkalnych - 0,38 zł. od 1m2 powierzchni użytkowej, "

co daje 76 zł jeszcze.
Jak już biorą te podatki to niech chociaż coś zrobią dla mieszkańców a nie całość na obsługę urzędu. Zacząłem przeglądać tabelki z budżetu gminy - po prostu masakr (spłata długów, obsługa urzędu i wielkie g... np na drogi)