PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zasilaniem grzejnika



q-bis
14-03-2010, 18:09
Witam,

na parterze mam podłogówkę i dwa grzejniki. Zasilanie idzie z pieca na belkę podłogówki i na te dwa grzejniki.
Foto 1
http://lh5.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S50eXiVhFTI/AAAAAAAAAJs/YeX1YKlNUOg/s640/foto%201.jpg
Zasilanie na żółto, w lewo podłogówka i w prawo niebieski do kalafiora w garażu i czerwony do pokoju na dole. [przez pomyłkę zaznaczyłem na powrotach, chodzi oczywiście o belkę na dole zdjęcia]
Foto 2
http://lh5.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S50da0b0MHI/AAAAAAAAAJQ/PpglzqEd0_Y/s640/foto%202.jpg
tutaj już dobrze zaznaczone - widać dalszą część belki.
Foto 3 i 4
http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S50dbUj5hZI/AAAAAAAAAJU/D_EhdqsUMF8/s640/foto%203.JPG

http://lh5.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S50db1bQGqI/AAAAAAAAAJY/hzBef_n4wEo/s640/foto%204.JPG

i jeszcze z pompą po prawej ...
wszystkie zdjęcia z szafki na parterze, druga jest z wodą użytkową a trzecia u góry na grzejniki górne
Górne grzejniki [4] są zasilane pompą z pieca i tam nie ma problemu są gorące.
Całość jest na jednym obiegu. Na grzejniki pcha pompa z pieca a na podłogówkę + dwa grzejniki jest osobna pompa. Na górze jest też podłogówka w łazience.
PROBLEM
Trzeci raz podczas tej zimy brak zasilania na kalafiory na parterze
:-?
Zdarza się to w okresach ocieplenia, i nic nie daje:
odpowietrzanie, zakręcanie jednego grzejnika a odkręcanie drugiego, zwiększanie biegu pompy do podłogówki, czy temp na piecu [z 20 do 23sC].
Pomaga: wyłączeni podłogówki :o , wtedy idzie zasilanie na oba grzejniki...[w [w prawo na zdjęciu]
Czy to podłogówka zabiera całą wodę i nic nie zostaje dla kalafiorów ?
Dlaczego tak się nie dzieje w duże mrozy?
Czy jest tu błąd w konfiguracji systemu?
Pozdrawiam

niezły
14-03-2010, 18:42
Jeśli to możliwe to zapodaj fotkę rozdzielacza do podłogówki z pompą zrobione na wprost interesuje mnie lewa strona rozdzielacza lub widok na cały

pablitoo
14-03-2010, 19:56
Hmmm - tak patrzę i patrzę na foty instalacji i coś mi się nie zgadza - zasilanie na dolną belkę rozdzielaczy ?? - czyli powrót na górną belkę z rotametrami ?? - czy aby na pewno tak jest to podłączone ...
Z zasady belka z regulatorami przepływu - czyli rotametrami - jest montowana zawsze na zasilaniu ...
Poza tym widzę tam zawór z głowicą termostatyczną - to jest RTL - tak ?? - RT'eLe montuje się zawsze na powrocie ...

Niejasne są dla mnie opisy instalacji ...

No chyba że na dolnej belce są regulatory a na górnej tylko wskaźniki przepływu ...

:-?

q-bis
15-03-2010, 09:46
Hmmm - tak patrzę i patrzę na foty instalacji i coś mi się nie zgadza - zasilanie na dolną belkę rozdzielaczy ?? - czyli powrót na górną belkę z rotametrami ?? - czy aby na pewno tak jest to podłączone ...
Z zasady belka z regulatorami przepływu - czyli rotametrami - jest montowana zawsze na zasilaniu ...
Poza tym widzę tam zawór z głowicą termostatyczną - to jest RTL - tak ?? - RT'eLe montuje się zawsze na powrocie ...

Niejasne są dla mnie opisy instalacji ...

No chyba że na dolnej belce są regulatory a na górnej tylko wskaźniki przepływu ...

:-?

Czy ktoś z praktyków mógłby się odnieść do uwag pablitoo ?
Nie jestem mocny w tym temacie ale czytając forum natknąłem się na opinie, że nie zawsze musi być tak jak pisze pablitoo.

q-bis
15-03-2010, 09:55
Trzeci raz podczas tej zimy brak zasilania na kalafiory na parterze
Zdarza się to w okresach ocieplenia
Pomaga: wyłączeni podłogówki
jesteś pewien że brak zasilania ?? mnie się wydaje że zasilanie jest tyle że temperaturą podłogówki (np: +28 stopni), dla kaloryferów to oznacza ze nawet letnie nie są, problem znika w duże mrozy bo wtedy czujnik pogodowy podnosi temperaturę zasilania i kaloryfery mają okazję żeby się wykazać

głośno myślę: trzeba będzie wstawić zawór zwrotny tuż przed RTL-em, to by zagwarantowało rozdzielenie obiegów i pompa od podłogówki nie będzie pchać zimnej wody w kaloryfery

jako rozwiązanie tymczasowe można by ustawić pompę od podłogówki na minimum, a pompę od kotła na maksimum, może wtedy będzie większe ciśnienie na zasilaniu i więcej ciepłej wody wejdzie w kaloryfery

PS niestety twoja podłogówka ma tez inne wady, zasilanie i powrót trochę za cienką rurką, pętla w salonie i ta obok niej za długa, maksymalnie daje się 120m, a z kolei WC można było połączyć z korytarzem bo 17m dla jednego obiegu to trochę za krótko

Raczej nie ma zasilania bo rurka po lewej od zasilania, czyli na podłogówkę jest gorąca a na lewo od zasilania jest zimna. A temperatura na podłogówce 35sC.

Pompa od podłogówki jest na najniższym biegu już teraz a tą w piecu muszę dzisiaj sprawdzić.

Wiem o tych długościach pętli ale ustawienia na rotametrach są różne dla różnych długości pętli - podłogówka grzeje ok.... a jakie mogą być konsekwencje dużych różnic długości na pętlach ?

q-bis
15-03-2010, 10:21
Pablitoo - to jest głowica kapilarna, którą steruje się temperaturą na podłogówce, działanie takie jak głowicą na kalafiorze.
To nie jest RTL.

Rano się okazało że wywaliło usterkę F4 piec nie hula.
Zrobiłem reset, piec zaczął chodzić.
Dzwonię do domu - GRZEJNIK W POKOJU NA DOLE - OK.

I tak już trzeci raz, grzejnik ni z tego ni z owego zimny a potem powraca do pracy...
Poprzednim razem instalator szukał przyczyny-zwiększył kryzę na tym grzejniku, przeczyścił filtr w piecu, posprawdzał co się dało i 1,5 miesiąca było ok. :roll:

pablitoo
15-03-2010, 11:27
Pablitoo - to jest głowica kapilarna, którą steruje się temperaturą na podłogówce, działanie takie jak głowicą na kalafiorze.
To nie jest RTL.

W takim razie ma to sens - tylko połączenie takiego sterowania temperaturą zasilania na podłogówkę nie jest najszczęśliwsze - przy stałej nastawie temperatury na tej głowicy w przypadku spadku temperatury na zewnątrz kocioł grzeje wodę do wyższej temperatury / masz sterowanie pogodowe kotła - tak ? / - ale ta głowica przymyka dopływ cieplejszej wody do obiegu podłogówki utrzymując zadaną temperaturę - skutkiem tego więcej wody / wzrasta przepływ wody / o wyższej temperaturze dostarczane jest do grzejników i one lepiej grzeją .
Jak temp na zewnątrz rośnie kocioł grzeje wodę do niższych temperatur i ta głowica otwiera się wpuszczając więcej wody do obiegu podłogówki - skutkiem tego mniej wody jest dostarczane do grzejników / zmniejsza się przepływ przez grzejniki / - mniej wody i to jeszcze o nizszej temperaturze - grzejniki przestają wówczas grzać ...



Rano się okazało że wywaliło usterkę F4 piec nie hula.
Zrobiłem reset, piec zaczął chodzić.
Dzwonię do domu - GRZEJNIK W POKOJU NA DOLE - OK.

I tak już trzeci raz, grzejnik ni z tego ni z owego zimny a potem powraca do pracy...
Poprzednim razem instalator szukał przyczyny-zwiększył kryzę na tym grzejniku, przeczyścił filtr w piecu, posprawdzał co się dało i 1,5 miesiąca było ok. :roll:

Zwiększenie kryzy w grzejnikach / zwiekszenie przepływu przez grzejnik / to krok w dobrą stronę gdyż zwiększa przepływ wody przez grzejniki w sytuacji gdy przepływ wody maleje ponieważ wzrasta przez podłogówkę jak głowica otworzy się na obieg podłogówki .

Tylko jeszcze w tym układzie wpływ pompy od podłogówki na obieg grzejników ... - przecież ta pompa przetłacza wodę gorącą z dolnej belki rozdzielaczy do górnej i wymusza obieg przez pętle podłogówki , ale również przez górną belkę rozdzielacza tłoczy wodę do powrotu - a tam są podłączone powroty od obydwu grzejników - może wówczas przydławia powrót z grzejników i zmniejsza przepływ wody przez nie - grzejniki wówczas nie grzeją ...

Tak to analizuje i sobie myślę ...

pablitoo
16-03-2010, 07:07
Raczej nie ma zasilania bo rurka po lewej od zasilania, czyli na podłogówkę jest gorąca a na lewo od zasilania jest zimna. A temperatura na podłogówce 35sC
a może jest zimna dlatego że pompa od podłogówki tłoczy w kaloryfery zimną wodę, dlatego właśnie proponowałem zawór zwrotny który odizoluje wpływ pompy

PS czy jak wyłączysz pompę od podłogówki kaloryfery robią się ciepłe ?? jeśli tak to zawór zwrotny pomoże, jeśli nie to nie pomoże

Zawór jednokierunkowy zamontowany na powrocie w taki sposób - odizolowanie wpływu pracy pompy podłogówki na kaloryfery .

http://images47.fotosik.pl/272/ff0c56ac6b9c9f61med.jpg

Wyłączenie pompy - czy w takiej konfiguracji wyłaczenie pompy podłogówki nie spowoduje obiegu wody przez pętle podłogówki "wstecz" ? - układ z tak zamontowana pompą jest podłączony odwrotnie - tak to widzę po zdjęciach - zawsze belką zasilającą jest belka rozdzielacza z rotametrami - ale - przy takim podłączeniu pompa podłogówki wymusza obieg wody z dolnej belki / de facto belki powrotu / na którą jest podane zasilanie do górnej belki i przez pętle podłogówki - jak pompę wyłączymy i odetniemy zaworami od układu woda będzie tłoczona pompą z kotła do dolnej belki . poprzez pętle podłogówki do górnej belki i do powrotu ...
Dobrze myślę ... czy nie ... ?

Wogóle taki rodzaj podłączenia pompy podłogówki do obiegu jest tak pokręcony że bardziej chyba nie mógłby być :-?
Pompa przetłacza gorącą wodę z dolnej zasilającej belki do górnej / de facto powrotu / - wymusza przepływ przez pętle podłogówki i jednoczesnie tłoczy wodę do powrotu ...
Belka dolna - zasilająca jednocześnie pełni funkcję powrotnej - bo jak pompa przetłoczy wodę przez petle podłogówki to wraza ona do dolnej belki która jest de facto zasilającą - miesza się ta chłodniejsza woda z wodą gorącą i ponownie jest tłoczona do belki górnej ... - :-?

Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem i analizuję z sensem ... :-?

pablitoo
17-03-2010, 10:38
Żaden z fachowców hydraulików się nie odezwie :-? - miło by było usłyszeć komentarz - czy myślę z sensem czy raczej bez sensu ...
Sam jestem ciekaw gdyż w niedalekiej przyszłości czeka mnie przeróbka instalacji c.o. u rodziców :lol:

q-bis
17-03-2010, 12:37
Jak temp na zewnątrz rośnie kocioł grzeje wodę do niższych temperatur i ta głowica otwiera się wpuszczając więcej wody do obiegu podłogówki - skutkiem tego mniej wody jest dostarczane do grzejników / zmniejsza się przepływ przez grzejniki / - mniej wody i to jeszcze o nizszej temperaturze - grzejniki przestają wówczas grzać ...

Ten fragment wydaje się być prawdopodobny.

Co do systemu to jest on polecany przez firmę Prandelli.
Tu jest trochę podobny do mojego.
http://www.instalator.pl/ABC/2007/zrzut/pdf_10_2007/Page%2023.pdf
Mam ulotkę reklamową która pokazuje belki takie jak u mnie ale foto wyślę dopiero z domu.

q-bis
17-03-2010, 12:40
Pompa przetłacza gorącą wodę z dolnej zasilającej belki do górnej / de facto powrotu / - wymusza przepływ przez pętle podłogówki i jednoczesnie tłoczy wodę do powrotu ...
Belka dolna - zasilająca jednocześnie pełni funkcję powrotnej - bo jak pompa przetłoczy wodę przez petle podłogówki to wraza ona do dolnej belki która jest de facto zasilającą - miesza się ta chłodniejsza woda z wodą gorącą i ponownie jest tłoczona do belki górnej ...

A dokładnie to jest zapisane na ulotce o której wspomniałem. Tak jest rozrysowany przepływ wody - dobrze wydedukowałeś :D

pablitoo
17-03-2010, 12:54
No to w takim wypadku nawet nie myśl o wyłączaniu pompy podłogówki lub o odcinaniu jej zaworami od belek - w takiej konfiguracji z pompą zasilanie jest podane odwrotnie do belek - na dolną belkę - dopiero pompa przetłacza wodę na górną belkę z rotametrami i wymusza przepływ przez pętle podłogówki .
Jak pompę wyłączysz lub ją odetniesz zaworami - zasilanie pójdzie z dolnej belki a powrót na górną - czyli na rotametry - które podłączone na powrocie przestaną funkcjonować - i wówczas całe ustawienie przepływów na poszczególnych pętlach weźmie w łeb ...

A wogóle taki typ podłączenia jest diabelski - i dziwi mnie że proponuja taką konstrukcję a potem ma stronce pokazują całkowicie inne podłączenie - jak najbardziej logiczne i bez problemu funkcjonujace :
- pompa na zasilaniu - na belkę górną z rotametrami - powrót na dolnej belce ...


http://images36.fotosik.pl/160/e20efb3c81eb2e3e.jpg

q-bis
17-03-2010, 18:37
Oto zdjęcia ulotki:
1.
http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfuTohHhI/AAAAAAAAAKQ/l4sv7XnUt6c/s128/P3160018.JPG

http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfuTohHhI/AAAAAAAAAKQ/l4sv7XnUt6c/s128/P3160018.JPG
2.
http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfvbQpVjI/AAAAAAAAAKU/hMuVWub17kE/s128/P3160019.JPG

http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfvbQpVjI/AAAAAAAAAKU/hMuVWub17kE/s128/P3160019.JPG

Sam już nie wiem co o tym myśleć...

q-bis
17-03-2010, 18:43
Jeśli to możliwe to zapodaj fotkę rozdzielacza do podłogówki z pompą zrobione na wprost interesuje mnie lewa strona rozdzielacza lub widok na cały

Proszę, to widok na lewą stronę.

http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6Ef2wkXd8I/AAAAAAAAAKc/yegOJ8X1E1E/s128/P3170020.JPG

pablitoo
17-03-2010, 20:09
Zapodaj całe fotki / bądź linki / - nie tylko miniatury ...

q-bis
18-03-2010, 07:03
Zapodaj całe fotki / bądź linki / - nie tylko miniatury ...

Kurna są na Picasa i coś mi nie idzie..
Może teraz.

http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6Ef2wkXd8I/AAAAAAAAAKc/yegOJ8X1E1E/s800/P3170020.JPG

q-bis
18-03-2010, 07:05
I te dwa:

http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfuTohHhI/AAAAAAAAALo/dZSV9gR9x6Q/s576/P3160018.JPG


http://lh4.ggpht.com/_DPlYDgy0nes/S6EfvbQpVjI/AAAAAAAAAKU/hMuVWub17kE/s800/P3160019.JPG

pablitoo
18-03-2010, 07:22
Pompa podłogówki u Ciebie jest dodatkowo sterowana / wyłączana / z termostatu przylgowego ?? - to te druciki obok pompy ??
I co to za krzyneczka pod zaworem ??

q-bis
18-03-2010, 07:31
Pompa podłogówki u Ciebie jest dodatkowo sterowana / wyłączana / z termostatu przylgowego ?? - to te druciki obok pompy ??
I co to za krzyneczka pod zaworem ??

Ta "krzyneczka" to właśnie termostat przylgowy.
Ma zapobiec bełtaniu przez pompę wody o zbyt niskiej temp. Czyli jeśli wraca ciepła - a nie dochodzi nowa - to pompa ma nie pracować.
Ale szczerze mówiąc to chyba nie zauważyłem tego tej zimy...zawsze jak sprawdzałem to rura zasilania była gorąca - czyli wnioskuję system zaciągał gorącą wodę z pieca...chyba, że to ten nieszczęsny grzejnik...

pablitoo
18-03-2010, 07:40
Pompa podłogówki u Ciebie jest dodatkowo sterowana / wyłączana / z termostatu przylgowego ?? - to te druciki obok pompy ??
I co to za krzyneczka pod zaworem ??

Ta "krzyneczka" to właśnie termostat przylgowy.
Ma zapobiec bełtaniu przez pompę wody o zbyt niskiej temp. Czyli jeśli wraca ciepła - a nie dochodzi nowa - to pompa ma nie pracować.
Ale szczerze mówiąc to chyba nie zauważyłem tego tej zimy...zawsze jak sprawdzałem to rura zasilania była gorąca - czyli wnioskuję system zaciągał gorącą wodę z pieca...chyba, że to ten nieszczęsny grzejnik...

Hmmm - i tu widzę nieścisłość - w opisie z przedstawionej dokumentacji jest napisane że termostat ten ma wyłączać pompę w przypadku podania wody zbyt gorącej na podłogówkę - takie dodatkowe zabezpieczenie przeciw przegrzaniu podłogi - a Ty piszesz że on wyłącza pompę przy zbyt niskiej temperaturze wody podanej na podłogówkę przez kocioł ...

Napisałeś że tylko jeden grzejnik przestaje grzać - a drugi ? - drugi grzeje normalnie jak ten pierwszy przestaje grzać ?

pablitoo
18-03-2010, 08:05
Reasumując - wg mnie - takie połączenie sterowania układem zasilania podłogówki i dodatkowo grzejników jest nieszczęśliwe - nieszcześliwe i nieprzewidywalne ze względu na zastosowanię głowicy termostatycznej z kapilarą jako elementu sterującego temperaturą podłogi - niestety w układzie tak sterowanym jest rozchwiany bilans przepływów wody przez te dwa obiegi w zależności od pozycji głowicy termostatycznej - głowica się otwiera - przepływ się zwiększa przez podłogówkę a zmniejsza przez grzejniki , głowica sie zamyka - jest odwrotnie - niestety głowica termostatyczna tak działa - a nie inaczej - wg mnie lepszym roziązaniem sterowania temperaturą podłogówki byłoby zastosowanie mieszającego termostatycznego zaworu trójdrożnego - taki zawór nie wprowadza do układu podczas swej pracy zmian przepływów wody - gdy temp wody zasilającej jest za wysoka w stosunku do zdanej taki zawór nie przymyka jej dopływu tylko "dopuszcza" więcej wody chłodnej z powrotu / tzn przymyka odpowiednio dopływ ciepłej wody , ale odpowiednio otwiera dopływ chłodnej wody - bilans przepływu jest stały / - przepływy zostaja na stałym poziomie , w przypadku gdy woda zasilająca jest za zimna zawór odcina dopływ wody zimniejszej z powrotu i temp wody zasilającej jest wyższa przy stałym przepływie.

W takim przypadku można ustalić taki przepływ wody przez grzejniki / za pomocą kryzowania / lub za pomocą wydatku pompy z kotła aby grzejniki grzały tak samo niezależnie od pracy obwodu podłogówki .

q-bis
18-03-2010, 11:21
Hmmm - i tu widzę nieścisłość - w opisie z przedstawionej dokumentacji jest napisane że termostat ten ma wyłączać pompę w przypadku podania wody zbyt gorącej na podłogówkę - takie dodatkowe zabezpieczenie przeciw przegrzaniu podłogi - a Ty piszesz że on wyłącza pompę przy zbyt niskiej temperaturze wody podanej na podłogówkę przez kocioł ...

Napisałeś że tylko jeden grzejnik przestaje grzać - a drugi ? - drugi grzeje normalnie jak ten pierwszy przestaje grzać ?

1.
Takie było założenie, podane przez instalatora - muszę z nim to wyjaśnić - nie wiem czy to nie zależy od ustawienia termostatu - od tego jaką temperaturę ma zadaną taka będzie reakcja.
2.
Drugi grzejnik prawie nieużywany w garażu - ale reaguje tak jak ten pierwszy w pokoju na dole.

q-bis
18-03-2010, 11:23
Reasumując ...


Dzięki za przemyślenia.
Muszę to przedyskutować z instalatorem.

q-bis
19-03-2010, 06:53
a próbowałeś już kręcić zaworem powrotnym oznaczonym na schemacie nr.7, to ten biały tuż za górną belką

teoretycznie dokręcenie tego zaworu spowoduje że pompa od podłogówki będzie mniej oddziaływać na obieg kaloryferów, a jak dokręcisz go całkowicie to całkowicie wyłączysz podłogówkę i 100% wody pójdzie w kaloryfery

Nie. Szczerze mówiąc w ogóle nie zainteresowałem się tym zaworem...